Новини
Новини за 2019
 
БДЖ приключва 2018 г. с оперативна печалба в рамките на 10 млн. лв. БДЖ приключва 2018 г. с печалба преди облагане в рамките на десетина милиона лева, съобщи на пресконференция председател на Съвета на директорите на „Холдинг БДЖ“ ЕАД. Дружеството е на печалба и тя расте. Финансовото състояние на дружеството е стабилно, увери изпълнителен директор на „Холдинг БДЖ“. Той посочи като основни цели да се подобрят организацията и резултатите на групата, за което ще се работи по 6-годишен план. Капиталовият трансфер плюс генерираните средства трябва да стигат за развитие, ремонт, осигуряване на нов състав подвижен и изчистване на дълговете. Групата генерира около 350 млн. годишно, от които половината са държавна субсидия. Капиталовият трансфер е 40 млн. лева, а оперативните задължения към доставчици около 100 млн. лв. Основният кредитор е НКЖИ, на която БДЖ дължи 80 млн. лв. и изплаща по погасителен план. Бюджетът на БДЖ ще бъде предоставен за одобрение в транспортното министерство до 15 февруари. За развитието си БДЖ все още разчита и на концесията на Летище София, за която срокът за подаване на оферти бе удължен няколко пъти.
Източник: Инвестор.БГ (16.01.2019)
 
Ремонтират гарата в Карнобат за 4 млн. лв. С 4 142 125 лв. без ДДС след две години гарата в Карнобат ще бъде обновена и ще придобие европейски облик, съобщават от Националната компания “Железопътна инфраструктура”. Гаровият комплекс не е ремонтиран от 33 г., въпреки че е част от жп магистралата Пловдив - Бургас и е част от европейския коридор “Ориент/Източно-Средиземноморски”. Реконструкцията включва пълно архитектурно обновяване на приемното здание, отговарящо на евроизискванията за енергийната ефективност, техническа безопасност и достъпна среда. Парите се осигуряват от програма “Транспорт”. Изпълнител е обединение “Железопътна инфраструктура Карнобат”, състоящ се от фирмите “Билдинкс” и “Билдинг Комфор”. Модернизацията на гарата е част от по-мащабен проект, в рамките на който ще бъдат обновени още гарите Подуяне, Искър, Казичене, Стара Загора и Нова Загора. Общата стойност на осигуреното европейско финансиране за тях е приблизително 30 млн. лева.
Източник: 24 часа (28.01.2019)
 
Испано-полски консорциум ще строи жп линията София – Волуяк за 190 млн. лв. Испано-полският консорциум "Комса – Тракция" е избран за изпълнител на жп линията София – Волуяк с цена от 190 млн. лв. без ДДС, съобщи Националната компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ). Финансирането на проекта е осигурено по новия механизъм "Свързана Европа", а съфинансирането идва от страна на НКЖИ. Оферти подадоха четирима кандидати, като двама от тях са отстранени. Така до отварянето на ценовите предложения са допуснати гръцката "Терна" АД и кнсорциум "Комса – Тракция". Обществената поръчка е на инженеринг – проектиране и строителство. Предвижда се да бъде изграден нов трети коловоз между жп гара Волуяк и Централна жп гара София. Предстои още изграждане на нова жп гара Обеля.
Източник: Медия Пул (01.02.2019)
 
Определиха строителите на жп отсечката за над 1 млрд. лева Националната компания "Железопътна инфраструктура" определи изпълнителите за модернизацията на отсечката Елин Пелин - Костенец, оценена на над 1 млрд. лева. По първата обособена позиция начело е консорциумът, в който участват фирмите "Дженгиз" и "Дуйгу". Тези фирми бяха ангажирани със строителството на новото летище в Истанбул. Предложена цена от тях е 498.8 млн. лв. без ДДС. У нас "Дженгиз" бе сред строителите на магистрала "Люлин". По-назад са класирани офертите на обединения начело с "Главболгарстрой" и с "Трейс Груп Холд". По втората обособена позиция печели консорциум между италианската "Салчеф - Гигастрой". Ценовата й оферта е в размер на 126.39 млн. лв. без ДДС. На второ място остава предложението на полската фирма "Тракция". По обособена позиция №3 победител е обединението между "Чайна Комюникейшън Кънстракшън Къмпани" ЛТД и "Трейс - София". Предложена цена е 283. 8 млн. лв. без ДДС. На втора позиция е класирано предложението на консорциума между "Щрабаг" и "Джи Пи Груп". Очаква се договорът с избраните изпълнители да бъде сключен до края на месец февруари 2019 година. Проект "Модернизация на железопътен участък Елин Пелин – Костенец“ се финансира от ОП "Транспорт и транспортна инфраструктура" 2014-2020. Общата дължина на трасето е 51 км, разделено в три позиции, а проектната скорост е до 160 км/ч за конвенционални влакове. В рамките на проекта ще бъдат изградени над 20 км тунели и 23 моста и виадукти, с обща дължина около 3 км. Предвижда се модернизация на 5 жп гари, както и премахване на всички пресичания на едно ниво между жп транспорта, автомобилното движение и пешеходците. Преди дни беше подписан договор за изграждане на тягова подстанция Казичене, която също е част от проекта Елин Пелин – Костенец. Изпълнител е обединение “ТПС“ ДЗЗД, което включва "ВДХ" АД (предишно име "Водстрой 98") и "Еврометал строй-В" ООД, а срокът за приключване на дейностите е до 27 месеца, съобщават от НКЖИ.
Източник: Банкеръ (05.02.2019)
 
НКЖИ избра кой да ремонтира малките софийски гари за над 7 млн. лв. Национална компания „Железопътна инфраструктура“ (НКЖИ) избра кой да ремонтира гарите Подуяне, Искър и Казичене, които са част от най-натоварената линия в страната София – Пловдив. Проектът се финансира от ОП „Транспорт и транспортна инфраструктура“ 2014-2020 и е на стойност 7,4 млн. лева, от които безвъзмездната финансова помощ е в размер на 6,3 млн. лева. Строителните дейности трябва да завършат през 2020 г. По Обособена позиция 1: „Реконструкция на гаров комплекс Подуяне, в това число изготвяне на работни чертежи и детайли, и упражняване на авторски надзор“ 1. „Инфраструктурно строителство“ АД Комплексна оценка: 100 т. Предложена цена: 2 903 166, 23 лв. без ДДС По Обособена позиция 2: „Реконструкция на гаров комплекс Искър, в това число изготвяне на работни чертежи и детайли, и упражняване на авторски надзор“ 1. „Консорциум Гара Искър 2018“ Участници в обединението: „Среги“ ООД и „ТИТ Инженеринг“ ЕООД Комплексна оценка: 100 т. Предложена цена: 1 212 239,00 лв. без ДДС По Обособена позиция 3: „Реконструкция на гаров комплекс Казичене, в това число изготвяне на работни чертежи и детайли, и упражняване на авторски надзор“ 1. „Сдружение Интерполис 2018“ Участници в обединението: „Интерполис“ ЕООД и „Инфра Роудс“ ЕООД Комплексна оценка: 100 т. Предложена цена: 1 113 651,51 лв. без ДДС
Източник: economic.bg (14.02.2019)
 
НКЖИ и "Булмаркет" спорят кой е виновен за дерайлиралия влак Все още не е известна причината за дерайлирането на влака с 25 вагона с 1900 тона пропан-бутан на гарата в Пловдив. Инцидентът в събота рано сутринта по чудо се размина без жертви - благодарение на ниската скорост на композицията, която се е движела с около 33 км в час. От фирмата превозвач "Булмаркет" обявиха, че става въпрос за счупена стрелка и задочно обвиниха за инцидента Националната компания "Железопътна инфраструктура", която се занимава с поддръжката на релсовите пътища. Превозвачът е същият, чиято композиция преди около две години причини трагедията в шуменското село Хитрино. Локомотивът, който е теглил композицията в Пловдив, е същият, който е бил начело и на взривилите се вагони през 2016 г., съобщи окръжният прокурор на Пловдив Румен Попов. От НКЖИ обаче категорично отрекоха причината за инцидента да е свързана със счупена стрелка. Директорът на компанията Красимир Папукчийски заяви, че не приема тезата на фирмата собственик на композицията. "Бих попитал фирмата – на какво основание могат да кажат това нещо? Защото аз бих задал въпрос – дали са сигурни в състоянието на локомотивите си, дали са в добро състояние", коментира той пред БНР. И добави, че няколко часа преди инцидента по същия маршрут са минали две други композиции с по-голяма брутна тежест. Вчера експерти започнаха сваляне на данните от черната кутия на машината, които ще дадат повече подробности около инцидента. А специална комисия ще разследва случая. "Не мога да се произнеса за причините. Вчера бяха взети проби от метала на езиковата част, проби и от раменната релса, които са дадени за химически анализ. Предстои и доста сериозна проверка на локомотивите, мерене на вагоните. Реално можем да кажем, когато получим резултатите от химическите проби и след приключване на проверките", каза още Папукчийски. Той добави, че не се съмнява в релсовия път. "Това е една от най-натоварените гари в България, където минават среднодневно 150 влака", увери шефът на НКЖИ.
Източник: Сега (18.02.2019)
 
17 жалби блокират жп проекти за 1,8 млрд. лв. 17 жалби в КЗК блокират най-големите проекти на Национална компания “Железопътна инфраструктура”, които са за над 1,8 млрд. лв. Най-много - 10, са обжалванията за мегапроекта за 1,024 млрд. лв. без ДДС за модернизацията на жп линията Елин Пелин-Костенец. Този участък бе разделен на три лота, за да се строят едновременно. За първия - от Елин Пелин до Вакарел, бе класиран първи консорциумът “Джен-Дуй ЖП Елин Пелин”. В него са турските фирми “Дженгиз” и “Дуйго”. Той предложи най-ниска цена от 498,8 млн. За строител на втория участък - от Вакарел до Ихтиман, бе избран консорциум “Салчеф - Гигастрой”, в който са италианската “Салчеф” и българската “Гигастрой”. Той е предложил цена от 126,395 млн. лв. Третият лот е от Ихтиман до Костенец. Прогнозната цена е 354,045 млн. лв.Първи бе класиран консорциум “Булрейл 2018 г.”, който даде по-ниска цена от другите - 283,8 млн. лв. В него са китайската “Чайна Комюникейшън Кънстракшън Къмпани” и българската “Трейс - София”. От министерството на транспорта съобщиха, че 7 от десетте жалби са заради отстраняване на кандидати, а другите обжалват оценката на техническите предложения и класирането. Една жалба блокира другия голям жп проект - от Костенец до Септември, част от жп магистралата от София до Пловдив. Тя е заради отстраняване на участника на етап оценка на техническото предложение. На първо място в този търг бе класирано сдружение “Kocтeнeц – Ceптeмвpи 2018”, в него са “Tpaнc Лoгиcтикa”, испанската “Koнтpaтac Иглecиac” и “Apкaдa Kъмпaни” - Pyмъния. То даде цена от 379,989 млн. бeз ДДC. 3 обжалвания спират подписването на договор за модернизация на жп участъка София-Волуяк. Две са срещу класирания на първо място, а едно - срещу отстраняване на фирма от търга. Проектът бе спечелен от испанско-полския консорциум “Комса - Тракция” с цена от 190 млн. лв. Блокиран е и проектът за сигнализацията на същата линия за 40 млн. лв. Две са жалбите по процедурата за изграждане на системите за сигнализация и телекомуникации на жп линията Пловдив-Бургас. Едната е заради отстраняване на участник на етап на оценка на техническото предложение, втората оспорва класирания на второ място. Търгът бе спечелен от консорциум “Плобур”, с водещ партньор “Джи Пи Груп”, с цена от 185 млн. лв. Жалбите в КЗК замразиха подписването на договорите и стартиране на строителството на всичките тези проекти, казаха от министерството на транспорта. Прогнозира се, че забавянето може да е от 2 до 6 месеца.
Източник: 24 часа (21.02.2019)
 
БДЖ на печалба за първи път от много години За първи път от много години БДЖ ще има счетоводна печалба, заяви председателят на Съвета на директорите на „Холдинг БДЖ“ Григори Григоров. Григоров бе изслушан в парламентарната Комисия по транспорт, където информира депутатите за начина, по който се развива дружеството, съобщи БГНЕС. „Пътнически превози“ запазва приходите на същото ниво, с леко увеличение. Увеличава и пътниците си с около 500 хил. души, което е с около 2,5%. Оперативната печалба на „Пътнически“ превози се запазва в рамките на 20 млн. лв. Субсидията остава неизменна – 175 млн. лв. Капиталовият трансфер, насрочен за ремонт на подвижния състав, е в рамките на 39 млн. лв.“, обясни Григоров. В „Товарни превози“ също се планират повече приходи, отколкото през изминалата година, с около 15%. „При тях целта е, чрез агресивно поведение на местния пазар, да задържат и надхвърлят 50% пазарен дял. Има един проблем с около 100 млн. лв. дългове, основно към НКЖИ, но тази година, за първи път, тези дългове ще намалеят с около 10 млн. лв.“, увери председателят на съвета на директорите. Ръководството на БДЖ представи и своите виждани за новия подвижен състав до 2030 г. Анализът на пазара показва, че основната част от приходите на дружеството идват от дългите линии София – Варна и София – Бургас. В тази връзка фокусът върху новия подвижен състав ще попадне върху тези два участъка. До края на годината предстои да бъде обявена и първата обществена поръчка. От дружеството се похвалиха, че са намалили и закъсненията на влаковете. „За последните 3 месеца 3 хил. пътници дневно стигат навреме там, за където са тръгнали“, обясни Григори Григоров.
Източник: Труд (21.03.2019)
 
С решение на Софийски градски съд Антон Гинев, който беше заместник-министър на транспорта във второто правителство на Бойко Борисов е осъден на 11 месеца затвор, които трябва да излежи при първоначален строг режим, а Огнян Георгиев, началник на ж.п.-секцията в Русе по това време ще прекара зад решетките 2,5 години при общ режим. Ортакът им – бившият депутат от ДПС Илия Илиев се размина 2-годишна условна присъда с 5 години изпитателен срок. Присъдите са за измамна схема с фалшиви документи, чрез която е източвана Националната компания „Железопътна инфраструктура“. Гинев сключвал договори по процедура за възлагане на малки обществени поръчки и по процедура на договаряне без обявление, с предварително определени конкретни дружества, в нарушение на Закона за обществените поръчки – ЗОП. Дружествата, с които били сключени договорите – „Розалия ММ“ ЕООД, „Триумф“ ЕООД, „Енерджи груп 2003“ ЕООД, „Строителство и инвестиции“ ЕООД (контролирани от Илия Илиев) не изпълнили дейностите, за които са наети на обектите. Въпреки това средствата по договорите в размер на 4 240 356,46 лв. били изплатени. Като основание за плащанията са послужили документи с невярно съдържание, както и неистински документи. (tvn.bg)
Източник: Други (21.03.2019)
 
НКЖИ подписа договор за модернизация на жп участък Елин Пелин - Костенец с Обединение „ЖП Транс“ ДЗЗД, в което участват фирмите „Инфра Консулт Груп“ ООД, „Ди Ви България“ АД, „Би Ви Ес Контрол“ ЕООД, „Инфра Контрол“ ЕООД, „Трансърб“ АД и „Лертеко“ ЕООД. Стойността на договора е 20 940 000 лв. без ДДС, а проектът се осъществява със съфинансиране от Кохезионния фонд (КФ), чрез Оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура“ 2014-2020 г. В рамките на проекта ще бъдат модернизирани над 51 км железопътни линии и 5 жп гари и спирки, попадащи в обхвата на трасето. Предвижда се още да бъдат премахнати всички пресичания на едно ниво между железопътния транспорт, автомобилното движение и пътниците. Предвижда се и изграждане на над 20 км тунели, най-дългият, от които е 6,7 км., за да бъдат постигнати проектните скорости от 160 км/ч за пътническите влакове и 120 км/ч за товарните. Предвидено е още строителството на над 23 мостове и виадукти с обща дължина на съоръженията приблизително 3 км. Модернизацията на жп участъка представлява около 65% от общите дейности по модернизацията на жп линия София-Септември. Проектът попада в обхвата на проект „Модернизация на железопътна линия София – Пловдив“, която е част от направление София - Пловдив – Бургас по коридор Ориент/Източен – Средиземноморски. На събитието присъстваха Негово превъзходителство Франсоа Бонтан, посланик на Кралство Белгия, Ан Дефорни – търговски и икономически съветник, Христо Алексиев – председател на Управителния съвет, инж. Красимир Папукчийски – генерален директор на ДП НКЖИ и инж. Мария Чакърова – директор дирекция „Стратегическо развитие и инвестиционни проекти“.
Източник: economic.bg (15.04.2019)
 
Само един кандидат иска да ремонтира жп гарата в Нова Загора Консорциум с участието на „Трейс Груп Холд“ АД е с единствената оферта за ремонт на гаров комплекс Нова Загора, става ясно от официално съобщение на Национална компания „Железопътна инфраструктура“ (НКЖИ). Инвестицията в реконструкцията на гарата възлиза на близо 4 млн. лв. и се осъществява със средства от Европейския фонд за регионално развитие, чрез Оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура“ 2014-2020 г. Днес в сградата на дружеството бе отворена единствената оферта по процедурата – тази на обединение „Билд Инженеринг“, което включва „Трейс Груп Холд“ АД, „Си Билд България“ ЕООД и „Инжпроект“ ООД. При само една постъпила оферта НКЖИ може да подпише договор с единствения кандидат или да пусне нов търг, със същите или с променени условия. В рамките на проекта за реконструкция ще бъде изградено изцяло ново приемно здание. Също така ще бъде направена реконструкция и модернизация на перони и коловози, както и ще бъде изградена нова вертикална планировка с прилежащ паркинг. „Проектът цели подобряване интермодалността при превоза на пътници и товари и развитие на устойчив градски транспорт, чрез изграждане на модерен гаров комплекс тип пътнически терминали за връзка с градския транспорт“, пише още в съобщението.
Източник: economic.bg (25.04.2019)
 
Влакът със 160 км/ч до морето блокиран от жалби Строителството на жп магистралата “Тракия”, която ще осигури влак от София до Бургас със скорост от 160 км в час, е блокирано заради жалби срещу избора на строители на участъка Елин Пелин - Костенец. Той е най-скъпият от цялото трасе, прогнозната цена не 1,024 млрд. лв., парите идват от ЕС. След редица жалби Комисията за защита на конкуренцията е отменила решенията на НКЖИ за избор на изпълнители. За първия лот от участъка Елин Пелин - Костенец на стойност 554,1 млн. лв. на първо място бе класирано сдружението “Джен-Дуй ЖП Елин Пелин”. В него са турските компании “Дженгиз Иншаат Санайи ве Тиджарет Аноним Ширкети” и “Дуйгу Мюхендислик Иншаат Туризм Дъш Тиджарет ве Санайи Лимитед Ширкети”. Офертата им бе за 498,8 млн. лв. КЗК отменя класирането и връща процедурата за продължаване от последното законосъобразно действие по нея. За втория лот - от Вакарел до Ихтиман, с прогнозна стойност 116,154 млн. лв., регулаторът постановява, че трябва отново да се разгледа техническата част на офертата на консорциум “Салчеф - Гигастрой”, в който са италианските “Салчеф” и “Салчеф Конструциони Едили е Феровиарие” и българската “Гигастрой”. Те бяха класирани на първо място с цена от 126,395 млн. лв. Жалбите са от “Евро път” (ВДХ АД, “Инжстройинженеринг”, “Битумина - България”), от сдружение Елин Пелин - Костенец 2018”, в което са “ПСТ Груп” ЕАД и “СЕТ Къмпани”. Жалба на “Щрабаг Джи Пи Рейл 2017”, които са класирани на второ място, отменя старта на строителството на третата отсечка - от Ихтиман до Костенец, чиято прогнозна стойност е 354,045 млн. лв. Първи бе класиран консорциум “Булрейл 2018 г.” с цена от 283,8 млн. лв. В него са китайската “Чайна Комюникейшън Кънстракшън Къмпани” и българската “Трейс - София”. КЗК отменя като незаконосъобразен избора на изпълнител и връща преписката до етап разглеждане на техническото предложение на “Булрейл 2018”, при спазване на задължителните указания, дадени в решението им. Изграждането на скоростната жп линия, с която до морето ще се стига за 3 часа, ще се забави заради жалби по обществената поръчка. Част от трасето бе обновено, но остава да се направи отсечката Елин Плени-Костенец.
Източник: 24 часа (28.05.2019)
 
Българско-испанско обединение най-вероятно ще вземе жп поръчка за 260 млн. лв. Обединение между българската компания "Инфраструктурно строителство" АД и испанската "Марко Обра публика" вероятно ще спечели поръчката за модернизация на железопътния участък между Оризово и Михайлово, която е част от голямата рехабилитация на линията Пловдив - Бургас. Те са получили по-висока техническа оценка от конкурента си - гръцката "Терна", а и са предложили значително по-ниска цена - с 51 млн. лв. При прогнозна стойност 248 млн. лв. без ДДС обединението "Евро ЖП Инфраструктура" е с оферта 217.9 млн. лв., докато гръцката компания е предложила 268 млн. лв. Не е ясно защо гръцката компания е предложила цена, която е с 20 млн. лв. над прогнозната стойност. Това обаче е улеснило техния конкурент значително. "Инфраструктурно строителство" в миналото е било периферно свързано с "Химимпорт". Сега компанията изпълнява ремонта на гара "Подуяне" в София. Мажоритарен акционер е Дарио Стоев, а другият е Пейо Пеев. За 2017 г. има 35 млн. лв. приходи и 60 служители. Влизали са в консорциум по поне две поръчки с "Водстрой 98" през 2012 и 2013 г. (когато беше близка до депутата от ДПС Делян Пеевски) - за воден и транспортен проект в Стара Загора. Техният партньор, испанската "Марко Обра публика", работи в Мексико, Африка и Южна Америка. Фирмата беше класирана на второ място в търга на Столичната община за ремонта на 16 км от трасето на трамвай №5, където си партнираше с българската "Интегрирани строителни системи". До отваряне на ценовите оферти достигнаха само два от пет участника. Другите са отстранени, като конкретните причини ще станат ясни при публикуване на протоколите. Сред тях беше обединение между "Трейс" и Чacтнo a?циoнepнo дpyжecтвo "Ceвepoдoнeц?o нayчнo-пpoизвoдcтвeнo oбeдинeниe "Импyлc" (ЧAД CH?O "Импyлc"). Другите два участника пак бяха обединения - първото е "Peйлyeй Opизoвo-Mиxaйлoвo" c пapтньopи "Х.С.С.", "Монолит София", "Coмaфeл-Eнжeняpиa Oбpaш Фepoвиapиaли C.A." и "E.?.O.C. - Eмпpeзa ?opтyгeзe дe Oбpaш Cyбтepaнeaш C.A.", а второто - "ДЗЗД "Tpa?ия Peйл", в което влизаха "KEP Kьoзeп Kивитeлeзьo eш Kepeш?eдeлми Kopлaтoлт Фeлeльoшeгю Tapшaшoг (KEP - Kьoзeп OOД)", "Tpeбop Бay Eпeтьoтьoипapи Kopлaтoлт Фeлeльoшeгю Tapшaшaг (Tpeбop Бay OOД)" и "Юнaйтeд гpyп". Техните технически оферти обаче изобщо не са оценявани. Обединението на "Инфраструктурно строителство" е получило и 40 точки за техническата си оферта, докато "Терна" - едва 35.26. Тази поръчка е най-голямата, която Национална компания "Железопътна инфраструктура" обяви през 2018 г. След подписване на договор тя трябва да се изпълни за четири години. Поръчката се финансира по оперативна програма "Транспорт и транспортна инфраструктура" и е част от големия проект "Рехабилитация на железопътната линия Пловдив – Бургас, Фаза 2" за 414 млн. евро. Той включва още модернизация нa жeлeзoпътнитe участъци Скутаре - Opизoвo, Ямбoл - Зимницa, Cтpaлджa - Церковски, както и изгpaждaнe нa cиcтeми зa cигнaлизaция и телекомуникации пo нaпpaвлeниeтo oт ?лoвдив дo Бургас.
Източник: Капитал (06.06.2019)
 
Модернизират столичната гара Искър с над 1.2 млн. лева Стартираха строителните дейности на жп гара Искър, част от най-големия транспортен възел София, разположен на основната TEN-T мрежа на територията на България. Рехабилитацията на гаров комплекс Искър е част от проект: „Реконструкция на гарови комплекси Подуяне, Искър и Казичане“. Официалният старт на проекта беше даден от генералния директор на Национална компания „Железопътна инфраструктура“ инж. Красимир Папукчийски, представители на изпълнителя, на надзора и други. В изказването си инж. Папукчийски заяви, че успоредно с изпълнението на линейни обекти, за компанията основен приоритет е и реализацията на проекти, свързани с обновяване и реконструкция на гари и гарови комплекси, тъй като тяхната модернизация, преустройство и ремонт е от голямо значение за цялостния имидж на железопътния транспорт в страната. Проектът предвижда преустройство на вътрешни помещения, модернизация и рехабилитация на съществуващата сграда с цел подобряване на нейните техническо-експлоатационни характеристики. Обхватът на проекта включва пълна реконструкция на цялата инфраструктура на обекта и помощните технологични сгради и съоръжения, чрез внедряването на нови енергоефективни, високотехнологични модерни инсталации – електрическа, отоплителна, вентилационна, климатична, ВиК и пожароизвестителна. Реконструкцията на гаров комплекс Искър се осъществява със съфинансиране от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР) чрез Оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура” 2014-2020 г., а стойността на договора за строителство на обекта е 1 212 239,00 лв. без ДДС, с изпълнител Консорциум гара Искър 2018, състоящо се от фирмите: „Среги“ ООД и „Тит Инженеринг“ ЕООД.
Източник: econ.bg (26.07.2019)
 
Модернизацията на жп линията Костенец - Септември ще струва 380 млн. лв. Модернизацията на жп участъка Костенец - Септември ще струва над 379 млн. лева. Договорът за това е бил подписан в понеделник от Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ) и изпълнителя - консорциум "Костенец-Септември". В него влизат три фирми - "Транс логистика", "Контратас Иглесиас" и "Аркада Къмпани". Контрактът идва дни след като Министерският съвет одобри допълнително съфинансиране от 116 млн. лв. за реновирането на участъка. Железопътната линия София - Пловдив е сред най-важните в страната и е сред големите инфраструктурни проекти, финансирани по програма "Свързана Европа". Предвижда се след края на реконструкцията скоростите в участъка Костенец - Септември да бъдат 160 км/ч за пътнически влакове и 120 км/ч за товарни, изтъкват от транспортното министерство. Преди година НКЖИ обяви обществена поръчка за линията, но до избор на изпълнител така и не се стигна заради поредица от обжалвания. В крайна сметка за изпълнител бе избрано обединението "Костенец - Септември", а изборът на НКЖИ се потвърди с решение на Върховния административен съд от април т.г. Най-вероятно обаче държавата ще трябва да доплаща, тъй като заради обжалванията срокът за завършване на проекта няма как да бъде спазен.
Източник: Сега (13.08.2019)
 
НКЖИ пак дава милиони на фамилията на осъдения депутат от ДПС Илия Илиев Любимците в държавните поръчки рядко се променят, дори и да има доказано нарушение. Такъв "устойчив" стил има държавната Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ). На 15 август тя е сключила договор за над 9 млн. лв. по търг за доставка на релси с дружеството "Юнайтед пропърти груп". Фирмата не е известна, но пък е свързана с известно лице - фаворит на НКЖИ. Компанията победител е собственост на 21-годишния Христо Янков, а отскоро неин управител е баща му - Йордан Илиев. Първият е племенник, а вторият е брат на бившия депутат от ДПС и председател на ромската партия ДРОМ Илия Илиев.Преди няколко години фирми, свързани с Илия Илиев, печелеха поръчки на НКЖИ за ремонти на жп участъци, пострадали от бедствия, които после държавата сама извършваше. Впоследствие прокуратурата поиска имунитета на Илиев заради разследване за длъжностно присвояване в особено големи размери именно заради железопътни търгове. Илиев получи двегодишна условна присъда с петгодишен изпитателен срок за източване на над 3 млн. лв. от поръчки на НКЖИ през март тази година. Явно обаче е минало достатъчно време и Илиев се завръща в бизнеса с поръчки на железниците. Но през роднини.Въпросният търг за доставка на релси е обявен през февруари тази година и е с две позиции, съответно за 9.12 млн. лв. и 2.8 млн. лв. с ДДС, като се явяват общо три кандидата. "Ейч ай ти България" и "Инфра комерс" са другите две дружества, подали оферти. Първата фирма е подразделение на германската HTI Group и има опит в доставките на тръби за различни ВиК дружества в страната, а второто е дъщерно дружество на строителната компания "Трейс". Всички кандидати са подали оферти и за двете позиции, като цената е била единствен критерий за оценка на офертите. В търга е имало изискване за опит с доставка на релси - поне 1150 тона за последните три години. Не е ясно кога "Юнайтед пропърти груп" е придобила този опит, тъй като според справка в регистъра на Агенцията по обществени поръчки (АОП) е печелила само ВиК търгове, както и една поръчка на Национален парк "Рила". Но нито една за релси. За по-скъпата позиция "Юнайтед пропърти груп" е предложила най-ниската цена и я печели. В другата обаче е с най-високата предложена цена и е класирана на последно място. Втората позиция после е прекратена, тъй като другите два кандидата са отказали да сключат договор с НКЖИ. "Капитал" потърси за коментар двете отказали се компании. Инж. Красимир Стоянов от "Ейч ай ти България" обясни, че условията на поръчката и сроковете не са били подходящи за тях.
Източник: Капитал (22.08.2019)
 
Свързват по европроект морския и жп транспорт в Бургас Европейски проект за разширение и развитие на пристанищните терминали в Бургас предвижда пълна интеграция между морски и жп транспорт, както и значително увеличаване възможностите на българския порт. „БМФ Порт Бургас” - концесионерът на пристанищни терминали „Бургас Изток – 2” и „Бургас Запад” успешно приключи дейностите по европейски проект: „От Изток към Запад. Достъп до Коридор ОИС/Транспортен коридор "Ориент/ Източно-средиземноморски"/ през централното пристанище на Бургас. Проучвания за доизграждане на пристанищната инфраструктура и железопътните връзки.” В рамките на проекта бяха изпълнени предпроектни проучвания и беше изготвен идеен и технически проект за доизграждане на пристанищната инфраструктура и железопътните връзки. Проектът е с индикативна стойност EUR 2 670 000, като 85 % от тази сума или EUR 2 269 500 са отпуснати по „Механизъм за свързване на Европа“ (МСЕ), сектор „Транспорт” като безвъзмездна финансова помощ. Изграждането на нова модерна пристанищна инфраструктура отговаря на плановете на “БМФ Порт Бургас“ ЕАД да увеличи товаропотока, да доближи услугата в бургаския порт до тази в най-значимите пристанища в Европа и да го впише в основната транспортна мрежа на Европейския съюз. Целите на проекта са да бъде подобрена достъпността до източно европейските пазари, както и взаимовръзката между морски и ж.п. транспорт На 27 септември т.г. на официална церемония “БМФ Порт Бургас“ ЕАД, съвместно с другия бенефициент – Държавно предприятие „Национална компания железопътна инфраструктура“, представи резултатите от проекта. На събитието присъстваха изпълнителният директор на „БМФ Порт Бургас” Борис Балев, Индре Венскунита – наблюдаващ проекти към Изпълнителна агенция за иновации и мрежи (INEA). Гости на церемонията бяха к.д.п. Живко Петров и други представители на Изпълнителна агенция „Морска администрация“, както и представители на Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“./www.kmeta.bg
Източник: Други (30.09.2019)
 
Над 27 млн. лв. влагат в реконструкцията между жп гарите Зимница и Стралджа Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ) подписа договора за реконструкция на стрелковото развитие на гара Зимница и рехабилитация на контактната мрежа в гарите Зимница и Стралджа, съобщиха от пресцентъра на държавната фирма. Документът е част от проект "Рехабилитация на железопътната линия Пловдив-Бургас, Фаза 2". Изпълнител на обекта е "ВДХ" АД АД (бившето "Водстрой 98"). Стойността на договора е 27 470 887.19 лева без ДДС, а срокът му за изпълнение е 36 месеца. НКЖИ е най-голямото държавно предприятие и единствен управител на железопътната инфраструктура в България. Компанията организира, осъществява и отговаря за изпълнението на тези свои задължения по дългосрочен договор, сключен с държавата, а заедно с това и планира цялостната дейност за развитие на железопътната инфраструктура в съответствие с него. Проектът включва реконструкция на стрелковото развитие на гара Зимница, подновяване на железопътни стрелки и железен път с нови релси и траверси, изграждане на нови перони, рехабилитация на приемното здание на гарата, както и изграждане на нов пешеходен подлез, оборудван с необходимите съоръжения за достъп на лица с намалена подвижност и ремонт на съществуващ подлез. В района на гарата ще бъдат изградени шумозащитни и предпазни огради и ще бъдат осигурени паркоместа за автомобили и условия за достъп на лица с намалена подвижност. Ще бъдат изпълнени и дейности по изграждане на нова система за сигнализация в гара Зимница. Реконструкцията на стрелковото развитие на гара Зимница и рехабилитацията на контактната мрежа в гарите Зимница и Стралджа се осъществява със съфинансиране от Кохезионeн фонд (КФ) чрез Оперативна програма "Транспорт и транспортна инфраструктура 2014-2020 г.". Очаква се през следващите седмици да бъдат сключени още два договора за строителство. Трябва да излязат и решенията на Върховния административен съд, с които да се произнесе по процедурите за ремонт на жп линията Елин Пелин - Костенец. Вече е сключен договор за изпълнение на проекта по жп линията Костенец - Септември. Жп гара Зимница е разположена на две железопътни линии: Линия 3 (София - Карлово - Бургас/Варна) и Линия 8 (Пловдив - Бургас/Варна. Има интензивно влаково движение, понеже свързва важни промишлени центрове и областни градове. Гарата предлага железопътни услуги както на пътници от региона, така и на товародатели и товарополучатели от общините Ямбол, Стралджа и Сливен.
Източник: Банкеръ (01.10.2019)
 
НКЖИ подписва договор за изгражданета на жп линията Пловдив - Бургас на 3 октомври НКЖИ ще подпише договор за изграждане на железопътната линия Пловдив – Бургас на 3 октомври, съобщиха от пресцентъра на НКЖИ. Предметът на договора е „Проектиране и изграждане на системи за сигнализация и телекомуникации по железопътната линия Пловдив-Бургас“, част от проект „Рехабилитация на железопътната линия Пловдив-Бургас, Фаза 2“ и ще бъде подписан с избрания Изпълнител – Консорциум „Плобур“, състоящ се от фирмите „Джи Пи Груп“ АД, „Мармет“ АД, „Бомбардие Транспортейшън Итали“ АД и „Бомбардие Транспортейшън Полска“ ООД, уточни Фокус. Събитието ще се състои на 3 октомври 2019 г. от 15.30 часа в сградата на НКЖИ в присъствието на инж. Красимир Папукчийски – генерален директор на ДП НКЖИ и инж. Мария Чакърова – директор на Дирекция „Стратегическо развитие и инвестиционни проекти“. Изпълнението на проект „Рехабилитация на железопътната линия Пловдив-Бургас, Фаза 2“ се осъществява със съфинансиране от Кохезионен фонд, чрез ОП „Транспорт и транспортна инфраструктура” 2014-2020 г.
Източник: 24 часа (03.10.2019)
 
НКЖИ ще подпише договор за изграждане на жп линията Пловдив – Бургас НКЖИ ще подпише договор за изграждане на железопътната линия Пловдив – Бургас, съобщиха от жп компанията. Предметът на договора е „Проектиране и изграждане на системи за сигнализация и телекомуникации по железопътната линия Пловдив - Бургас“, част от проект „Рехабилитация на железопътната линия Пловдив - Бургас, Фаза 2“ и ще бъде подписан с избрания Изпълнител – Консорциум „Плобур“, състоящ се от фирмите „Джи Пи Груп“ АД, „Мармет“ АД, „Бомбардие Транспортейшън Итали“ АД и „Бомбардие Транспортейшън Полска“ ООД. Събитието ще се състои от 15.30 часа в сградата на НКЖИ в присъствието на инж. Красимир Папукчийски – генерален директор на ДП НКЖИ и инж. Мария Чакърова – директор на Дирекция „Стратегическо развитие и инвестиционни проекти“. Изпълнението на проект „Рехабилитация на железопътната линия Пловдив - Бургас, Фаза 2“ се осъществява със съфинансиране от Кохезионен фонд, чрез ОП „Транспорт и транспортна инфраструктура” 2014-2020 г.
Източник: Монитор (04.10.2019)
 
До 2021 г. Стара Загора ще има изцяло модернизиран гаров комплекс Договорът за модернизация на гаров комплекс Стара Загора беше подписан днес от генералния директор на Национална компания „Железопътна инфраструктура“ (НКЖИ) инж. Красимир Папукчийски, съобщиха от компанията. Стара Загора е поредната железопътна гара, която ще бъде обновена по проект, финансиран по ОП „Транспорт и транспортна инфраструктура“ 2014-2020 г. Приемното здание на жп гара Стара Загора е проектирано през 70-те години и оттогава не е извършван основен ремонт. С изпълнението на проекта то ще бъде изцяло ремонтирано като съществуващата инфраструктура ще бъде модернизирана и ще отговаря на европейските стандарти в железопътния транспорт. Ще се подобри организацията на обслужване в гарата и ще бъдат създадени необходимите удобства и комфорт за пътниците. Също така ще бъдат въведени мерки за енергийна ефективност, ще се подменят всички инсталации, стенни, подови и таванни покрития, нови фасади и ще бъде изградена нова климатизация. Гарата ще разполага с четири асансьора, за да бъде осигурен достъп до всички нива на хора с намалена подвижност. Изпълнител на обекта е ДЗЗД „Европейска гара – Стара Загора“, което включва фирмите: „Парсек Груп“ ЕООД, „Престиж бизнес-93“ ООД, „Бигла – III” OOД и „АТМ“ ЕООД. Стойността на договора е 9 726 944, 27 лв. без ДДС, а срокът му за изпълнение е 24 месеца. Проект „Реконструкция на гаров комплекс Стара Загора – проектиране, строителство и авторски надзор“ се осъществява със съфинансиране от Европейския фонд за регионално развитие, чрез Оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура“ 2014-2020 г.
Източник: economic.bg (25.10.2019)
 
До 2021 г. Стара Загора ще има изцяло модернизиран гаров комплекс Договорът за модернизация на гаров комплекс Стара Загора беше подписан от генералния директор на Национална компания "Железопътна инфраструктура" инж. Красимир Папукчийски, съобщиха от пресцентъра на държавната жп компания. Стара Загора е поредната железопътна гара, която ще бъде обновена по проект, финансиран по ОП "Транспорт и транспортна инфраструктура 2014-2020 г.". Приемното здание на жп гара Стара Загора е проектирано през 70-те години на миналия век и оттогава не е извършван основен ремонт. С изпълнението на проекта то ще бъде изцяло ремонтирано като съществуващата инфраструктура ще бъде модернизирана и ще отговаря на европейските стандарти в железопътния транспорт. Ще се подобри организацията на обслужване в гарата и ще бъдат създадени необходимите удобства и комфорт за пътниците. Също така ще бъдат въведени мерки за енергийна ефективност, ще се подменят всички инсталации, стенни, подови и таванни покрития, нови фасади и ще бъде изградена нова климатизация. Гарата ще разполага с четири асансьора, за да бъде осигурен достъп до всички нива на хора с намалена подвижност. Изпълнител на обекта е ДЗЗД "Европейска гара - Стара Загора", което включва фирмите: "Парсек Груп" ЕООД, "Престиж бизнес-93" ООД, "Бигла – III" OOД и "АТМ" ЕООД. Стойността на договора е 9 726 944, 27 лв. без ДДС, а срокът му за изпълнение е 24 месеца.
Източник: Банкеръ (28.10.2019)
 
Гарата в Стара Загора ще се ремонтира от обединение на "Парсек груп" и "Бигла 3" Реконструкцията на ЖП гарата в Стара Загора Националната компания "Железопътна инфраструктура" избра в петък обединение ДЗЗД "Европейска гара - Стара Загора". В него влизат четири компании: "Парсек груп", "Престиж бизнес - 93", "Бигла - III" и архитектурното студио "АТМ". Офертата на избрания изпълнител за проектирането и ремонта на старозагорската гара е 11.67 млн. лв. при прогнозна 13.1 млн. лв. с ДДС. Финансирането е по оперативна програма "Транспорт", като тази поръчка е част от проект за модернизация на шест гари в направлението София - Бургас. Това са гарите в Карнобат, Казичене, Подуяне, Нова Загора и Искър, като някои от ремонтите вече започнаха. Обединението "Европейска гара - Стара Загора" се състои от четири сравнително малки компании от строителния бранш. Заедно те са събрали достатъчно опит и референции, за да покрият изискванията за изпълнение на проекта. Водещият партньор е "Парсек груп" на Бончо Бончев. Фирмата има 9.3 млн. лв. приходи за 2018г., основно от обществени поръчки. "Сега предстои да подпишем договор за ремонт на Съдебната палата в София с възложител Върховния касационен съд на стойност около 2 млн. лв. Освен това ще работим по спортна зала в Лом, обновяване на сградата на Министерство на външните работи, както и по канализация в с. Драгичево в обединение с "Каро Трейдинг" и ремонт на художествената галерия в Силистра", обясни пред "Капитал" Бончев. Собственик на третата компания в обединението, "Бигла 3" , е Красимир Шалев. Тя се занимава основно с жилищно строителство, като е изпълнявала и поръчки за саниране по Националната програма за енергийна ефективност. Работили са и по проекта на Ръководство "Въздушно движение" за реконструкция на въздушна кула на летището в Бургас. Приходите ? за 2018-а са 11.6 млн. лв. Благоевградската фирма "Престиж бизнес - 93" е собственост на Любен Янев и Георги Шапков и има оборот от 7.1 млн. лв. за 2018г. Тя има различни сфери на дейност,като строителството е малка част, но тук ще се включи с доставка на материали. "Те поеха ангажимент да доставят материалите за окачена фасада", уточнява Бончо Бончев. "АТМ" пък е проектантско студио с основател и управител арх. Ивайло Мишев. Техни са проектите на фонтаните пред Народния театър "Иван Вазов" и в Южния парк, летищата в Бургас и Варна, спортна зала в Нова Загора и др. Интересното е, че от състезанието са отстранени големите компании, които са традиционни победители в подобни обществени поръчки. Става въпрос за обединения, в които участват "ВДХ" (бившето "Водстрой 98") и "Трейс груп холд", а и "Строително-предприемачески холдинг". Те не са били допуснати до отварянето на ценовите оферти поради документални пропуски. Въпреки липсата на конкуренцията обаче победителят е спечелил с цена, по-ниска с над 10% от прогнозната стойност. Интересно е, че НКЖИ е действала по точно обратния начин в търга за ремонт на гарата в Нова Загора. Там отново кандидатства обединение на "Трейс" и е единствен участник. Възложителят отваря ценовата им оферта, но след това прекратява поръчката, защото липсвала конкуренция и състезателност в процедурата. Сградата на гарата в Стара Загора е проектирана през 70-те години и оттогава не е извършван основен ремонт. Сега предстои съществуващата инфраструктура да бъде модернизирана, като ще се подобри организацията на обслужване и ще бъдат създадени необходимите удобства и комфорт за пътниците, посочват от НКЖИ. Също така ще бъдат въведени мерки за енергийна ефективност, ще се подменят всички инсталации, стенни, подови и таванни покрития, нови фасади и ще бъде изградена нова климатизация. Гарата ще разполага с четири асансьора, за да бъде осигурен достъп до всички нива на хора с намалена подвижност. Реконструкцията трябва да бъде завършена през 2021г.
Източник: Капитал (28.10.2019)
 
Светомир Николов е назначен за прокурист на „БДЖ-Товарни превози”, научи Economic.bg от свои източници в жп администрацията. Досега той беше зам.-председател на Съвета на директорите на „Холдинг БДЖ”. Николов е добре познат в железниците и преди да влезе в холдинга, тъй като е ръководил едно от най-важните поделения в НК „Железопътна инфраструктура” – „Управление на движението на влаковете и капацитета”. За управител на държавния товарен жп превозвач ще бъде назначен пък Иван Личев, бивш председател на Управителния съвет и финансов директор на частната индустриална компания „Енергоремонт холдинг”. За управител на „БДЖ-Пътнически превози“ пък ще бъде назначен Любен Нанов, досегашен директор „Финанси и обща администрация”, научи още Economic.bg. Както първи написахме, прокурист на пътническия жп превозвач ще е финансистът Филип Алексиев.
Източник: economic.bg (30.10.2019)
 
Кабинетът дава 220 млн. лв. за пристанището на Доган Субсидиите на част от държавните предприятия ще бъдат съществено увеличени през следващите три години, показва средносрочната бюджетна прогноза за периода 2020 - 2022 г. Тя е част от проекта за Бюджет 2020, който бе одобрен в четвъртък от правителството. Най-щедри управляващите са към държавното предприятие "Пристанищна инфраструктура". В следващите три години то ще получи над 250 млн. лв. под формата на капиталови трансфери, като 220 млн. лв. от тях ще отидат за разширяване и модернизиране на пристанищната инфраструктура в района на Варна. Записаните в правителственото решение цели на практика съвпадат с намеренията за разширение и развитие на пристанището на ТЕЦ "Варна", обявени от новия му собственик - фирма, в която акционери са бившият транспортен министър Данаил Папазов и почетният председател на ДПС Ахмед Доган. Тецът има и договор за десетки милиони за поддържане на студен резерв. Макар за удълбочаване на подходите към пристанището да се говори отдавна, реално развитие и конкретни суми от държавния бюджет бяха определени едва след като ТЕЦ "Варна" мина в частни ръце. Само за 2020 г. е планиран трансфер от 111 млн. лв. За 2021 г. сумата набъбва до 131 млн., а през 2022 г. са предвидени по-скромните 11 млн. лв. - толкова, колкото години наред държавната компания е получавала, за да поддържа пристанищата за обществен транспорт. "Допълнителните средства за 2020 и 2021 г. в общ размер на 220 млн. лв. са за развитие на пристанищната инфраструктура в района на град Варна във връзка със съвременните тенденции за увеличаване големината на корабите, което поставя определени изисквания относно дълбочината на подходите към пристанищните терминали. Тези инвестиционни решения ще позволят бързото изграждане на контейнер терминал, два терминала за зърно, един за течни товари (сярна киселина) и терминал за петролни продукти", се посочва в мотивите за увеличената субсидия. Описанието на инвестиционните решения съвпада с плановете за разширение и развитие на старото въглищно пристанище на ТЕЦ "Варна", представени през лятото от Данаил Папазов, изпълнителен директор и председател на борда на директорите на електроцентралата. Преди година мажоритарен дял в нея придоби почетният лидер на ДПС Ахмед Доган, след като купи за 3500 лв. дела на сина и дъщерята на Папазов в дружеството "Сигда“ - фирмата, купила от ЧЕЗ варненската електроцентрала. През юли Папазов, който е бивш министър на транспорта в правителството на Орешарски и бивш шеф на държавното пристанище Варна, обяви, че интересите на компанията са да развие зърнен и контейнерен терминал, където да обработва зърнени товари, корабни горива, битум, асфалт и олио. Тогава шефът на ТЕЦ "Варна" обяви, че преговарят с фонд, базиран в Лондон, за 50%-но участие в инвестицията. Иначе по традиция най-много бюджетни средства и занапред ще гълтат двата жп гиганта - БДЖ и Националната компания "Железопътна инфраструктура" - близо 600 млн. лв. през 2020 г. Съществен скок на капиталовата субсидия е предвиден за БДЖ "Пътнически превози". Планираните средства за догодина са 139 млн., почти със 100 млн. лв. повече от предни години. С тях частично ще бъде финансирано закупуването на нов подвижен състав, както и ремонти на съществуващата техника. БДЖ вече обявиха поръчка за закупуване на 40 нови вагона, предстои стартиране на тръжна процедура и за 10 нови локомотива. Инвестицията ще е около 125 млн. лв. Капиталовата субсидия за 2021 и 2022 г. ще бъде по-скромна - по 39 млн. лв. на година. БДЖ "Пътнически превози" ще получи и държавно подпомагане в размер на 175 млн. лв. във всяка от идните три години за покриване на намалени разходи по обществения пътнически превоз, тъй като дружеството е длъжно да вози евтино или безплатно определени категории пътници - ученици, пенсионери, полицаи, военни. Тази субсидия е без промяна от предишни години и се дава чрез бюджета на транспортното министерство. Субсидиите за НКЖИ за следващите три години - 2020-2022, се запазват без промяна - по 145 млн. лв. на година. С тях се осигуряват финансирането и изпълнението на дейностите по поддържането и експлоатацията на жп инфраструктурата. Отделно НКЖИ ще получи и капиталов трансфер от 120 млн. лв. за всяка една от следващите три години. Средствата са необходими за изпълнение на инвестиционната й програма и по-точно за проекти, за които не се осигуряват пари от европрограми. В основната си част те ще се насочат за поддържане на техническото и експлоатационното състояние на съществуващата жп инфраструктура, както и за съоръженията по сигнализация и безопасност. Традиционните транспортни субсидии за превоз на пътници по нерентабилни автобусни и жп линии също се увеличават с 8 млн. лв. и догодина ще са 36 млн. От тях 11 млн. ще получи специално Столичната община за вътрешноградски транспорт. За превоз на пътници до планински и други отдалечени населени места в страната са предвидени 25 млн. лв. През 2020 г. е завишена и субсидията на "Български пощи" за компенсиране на извършената т.нар. универсална пощенска услуга. Тя достига 32.8 млн. лв. Предприятието получава тези средства, защото е задължено да поддържа клонове и персонал и в малките населени места, където няма никаква рентабилност. По 32 млн. лв. са предвидени и за 2021 и 2022 г.
Източник: Сега (01.11.2019)
 
218 млн. лв. за жп трасето Оризово-Михайлово В НК “Железопътна инфраструктура” подписаха договор за модернизиране на железопътния участък между Оризово и Михайлово. Трасето ще бъде разширено, така че влаковете да могат да се движат със 160 км\час. Контрактът бе подписан с обединение между компаниите “Инфраструктурно строителство” и “Марко Обра публика”. Срокът на договора е 49 месеца. Ще бъде изграден нов железен път, контактна мрежа и тунел с дължина 835 метра. На мястото на сегашните прелези ще построят 5 пътни надлеза и 3 пътни подлеза. Ще бъдат подменени коловозите и стрелките в гарите Оризово, Чирпан и Михайлово, както и модернизирана системата за сигнализация.
Източник: Труд (08.11.2019)
 
Е-поръчките стават задължителни за министерствата, София и АЕЦ "Козлодуй" Правителството пусна график и списък на възложителите, които от Нова година вече ще трябва да използват новата електронна платформа за обществени поръчки. Проектът на МС е публикуван за обществено обсъждане, което ще продължи до 1 декември. Графикът е доста неамбициозен, защото се предвижда на първия етап, т.е. от 1 януари, едва около 100 от общо 6000 възложители да качват заданията си и да приемат оферти чрез е-платформата. В списъка на "пионерите" са звената на централната власт - министерства, агенции, комисии, седем общини, които пускат най-много процедури, начело със София, Пловдив и Варна, и шест държавни предприятия, които традиционно купуват много стоки и услуги - като ЕСО, АЕЦ "Козлодуй" и ДП "Железопътна инфраструктура", ЕСО. От 1 април и останалите ведомства и предприятия, които работят по ЗОП, ще са длъжни да качват обявите за търговете с документацията по тях, да приемат оферти и да отговарят на въпроси на кандидатите онлайн. Тук влизат БНБ, президентството, обмудсманът, областни управи, болници и т.н. Всички, които искат да се състезават за изпълнители на обществени поръчки, също ще трябва да се регистрират и да използват е-платформата. Идеята на двата етапа е, че платформата е съвсем нова и първо трябва да се тества с по-малък брой потребители, за да се оправят евентуалните грешки и засечки. Агенцията за обществени поръчки обещава пълно съдействие по нововъведението - чрез обучения, чрез публикуване на указания и наръчници, а също и чрез горещия телефон на своя център за обслужване на клиенти.
Източник: Сега (11.11.2019)
 
Ремонтът на участъка Елин Пелин-Вакарел ще глътне половин милиард лева Генералният директор на НКЖИ инж. Красимир Папукчийски е подписал договора за модернизация на железопътен участък Елин Пелин-Вакарел, съобщиха от държавната компания. Отсечката е ЛОТ 1 от проект "Модернизация на жп участък Елин Пелин-Костенец". Участъкът между Елин Пелин и Вакарел е най-тежкият и труден за изпълнение от цялото трасе между София и Пловдив. Неговата дължина е приблизително 20 км и в обхвата му попада най-големият жп тунел в България, с дължина 6.8 км, който ще бъде построен по тунелен способ и ще бъде напълно съвместим с изискванията за оперативна съвместимост. Подобно съоръжение не е строено у нас от 50-те години на XX век, когато в периода 1949-1951 г. е построен тунел "Козница", свързващ Стара планина и Същинска Средна гора. В рамките на обекта ще бъдат изградени нова гара Елин Пелин, спирка Побит Камък, Разделен пост Вакарел и връзката му с гара Вакарел. В обхвата на проекта са включени нова контактната мрежа и нови системи и съоръжения на външно електро-захранване и външно осветление на гаровите райони. Ще бъдат изградени и два броя двутръбни тунела с приблизителна обща дължина 1.5 км, пътен надлез и пътен подлез, осем моста и естакади, 11 водостоци, шумозащитни съоръжения с приблизителна дължина 700 м, отводнителни съоръжения, нови системи за сигнализация и телекомуникация в гарите и междугарията и изграждане на нови системи за видео наблюдение и пътнически информационни системи. Стойността на договора за строителство е 498 800 012 лева без ДДС, а негов изпълнител е ДЗЗД "Джен-Дуй жп Елин Пелин", включващо фирмите: "Дженгиз Иншаат Санайи Ве Тиджарет Аноним Ширкети" АД, "Дуйгу Мюхендислик Иншаат Туризм Дъш Тиджаред Ве Санайи Лимитед Ширкети" ООД. Срокът за изпълнение е 72 месеца.
Източник: Банкеръ (28.11.2019)
 
Кабинетът "Борисов" отново развърза предколедно кесията И вчерашното заседание на кабинета мина под знака на ударно харчене на непланирани в бюджета средства за сметка на планирани, но нереализирани разходи. Още на миналото заседание министрите пресушиха бюджетния излишък и разместиха харчове за близо 3 млрд. лева. Сега най-голямата сума - 208 млн. лв., е отпусната на транспортното министерство. Средствата всъщност са предназначени за Национална компания „Железопътна инфраструктура“ (НКЖИ), за да погаси задълженията си по инвестиционни проекти от предишната Оперативна програма „Транспорт 2007-2013 г." , посочва правителствената пресслужба. На практика с това решение кабинетът отписва отпуснатия през 2016 г. безлихвен заем от 208 млн. лв. за изграждане на 10 жп участъка по линиите Септември-Пловдив, Пловдив-Бургас и Първомай-Свиленград. Заемът бе даден от държавния бюджет, за да може НКЖИ да довърши строителството, тъй като компанията изпусна крайния за пълното усвояване на спечелените евросредства. Заемът трябваше да бъде върнат в държавната хазна до 2025 г., но с вчерашното решение кабинетът го опрости. Транспортното министерство получи предколедно и още 24.483 млн. лева извънредно в бюджета си. Парите обаче ще отидат за плащане по решение на Международния арбитражен съд в Париж, с което строителят на Дунав мост 2 FCC Construction осъди България за допълнителни претенции, признати от правителството на Орешарски. Министерският съвет одобри допълнителни трансфери за общо 136.1 млн. лв. за ремонт на общински пътища, водопроводни мрежи, пречиствателни станции и училища. Други 3.4 млн. се дават за ремонт на университетите във Велико Търново и Русе, както и 21.4 млн. лв. за ремонт на Бачковския манастир, сградата на Старото гръцко училище, гр. Пловдив, манастирския комплекс „Св. Йоан Предтеча“ в Кърджали и за изграждане на ГПКК Рудозем - Ксанти. Нови 11 млн. се отпускат за модернизацията на пътя Мездра-Ботевград. Министерството на отбраната получи картбланш да завиши ангажиментите за разходи, които могат да бъдат поети през 2019 г., със сумата от 140 млн. лв. за разплащане по вече сключени договори. 2.5 млн. лв. са одобрени по бюджета на Министерството на здравеопазването като допълнителни разходи за ремонт на държавни болници и за закупуване на дълготрайни материални активи за тях.
Източник: Сега (19.12.2019)
 
Държавата плаща допълнително 24.4 млн. лв. за Дунав мост 2 България ще плати 24.5 млн. лв. на строителя на Дунав мост 2, испанската FCC Construccion. Парите бяха отпуснати на министерството на транспорта на днешното заседание на Министерския съвет. Малко след заседанието транспортният министър Росен Желязков обявил, че заради действия на правителството през 2014 г. Международният арбитражен съд в Париж осъди България да плати допълнително още 24 483 934 лева на строителя на Дунав мост 2 FCC Construccion, като си е признала ангажимент, който по думите на Желязков не е бил изричен. През 2013 г. FCC заявява претенция за изплащане на допълнителни близо 11 млн. евро, тъй като според тях държавата се е забавила да осигури учредяването на концесия за добив на инертни материали, за изграждането на насипи на прилежащата инфраструктура на Дунав мост 2. По този начин през 2014 г. държавата в лицето на тогавашното правителство е признала, че дължи поисканите от FCC допълнителни пари, и това е дало основание на Международния арбитражен съд в Париж да потвърди, че от тази дата между българската държава и FCC има валидно обвързващо споразумение, смята той. На днешното заседание на Министерски съвет целеви капиталов трансфер от 208 млн. лв. е предоставен и на Национална компания "Железопътна инфраструктура", като така НКЖИ ще погаси задълженията си по възмездната финансова помощ за приключване на проектите по БДЖ пък получава отсрочка по изплащане на задълженията си по предоставената възмездна финансова помощ до края на март 2020 г. Средставата бяха предоставени на БДЖ за изплащане на 20 млн. лв. задължения по Втория облигационен заем, както и 42 млн. лв. към НАП за погасяване на активирана държавна гаранция по заеми към Европейската банка за възстановяване и развитие и Международната банка за възстановяване и развитие. МС прие и решение да бъде увеличен капиталът на холдинга.
Източник: Капитал (19.12.2019)