Новини
Новини за 2014
 
Комисията за защита на конкуренцията отмени решение на генералния директор на ДП "Национална Компания Железопътна Инфраструктура" за откриване на обществена поръчка с предмет "Дезинфекция, дезинсекция и почистване на преносими санитарни възли, собственост на ДП "НКЖИ", за срок от 3 години", съобщиха от комисията. КЗК намира за необосновано и ограничително изискването на възложителя, според което участниците следва да представят документ за регистрация по Закона за управление на отпадъците (ЗУО) за транспортиране на отпадни води на територията на Република България. Според дефинициите за видове отпадъци, предмет на третиране съобразно ЗУО, посочените отпадни продукти не се категоризират като битови отпадъци, продукт на домакинства, строителни, производствени или опасни отпадъци и не попадат в приложното поле на Закона за управление на отпадъците, поради което не следва да се изисква регистрационен документ за събиране и транспортиране на отпадъци по смисъла на този закон. Допуснатото нарушение в документацията за участие съставлява самостоятелно основание за отмяна на обжалваното решение за откриване. Останалите твърдения на жалбоподателя "Екотой Сервиз" ООД, оспорващи условията в документацията за участие, КЗК счита за неоснователни.
Източник: Новинар (08.01.2014)
 
Китайци искат жп линията Русе-Варна Сериозен интерес към модернизацията на най-старата жп линия в страната - Русе-Варна, е заявила китайската "Чайна комюникейшънс кънстракшън къмпани". Това заяви за "Стандарт" министърът на транспорта Данаил Папазов. Инвестиционният интерес е бил проявен на среща на министър Папазов с представители на компанията по време на посещението му в Пекин през декември. Говорихме за отдаването на линията на концесия или за публично-частно партньорство от типа на съвместна експлоатация, посочи Папазов. Просто трябва да се намери подходяща форма инвестицията, която евентуално ще бъде направена, да бъде възвръщаема, допълни той. Проектът за рехабилитация на линията Русе-Варна е изцяло подготвен и е включен сред проектите за европейско финансиране с 306 млн. евро по новата ОП "Транспорт и транспортна инфраструктура 2014-2020". "Чайна комюникейшънс кънстракшън къмпани" заедно с друг гигант от китайския строителен бизнес - "Чайна стейт кънстракшън инженеринг", проявяват огромен интерес към довършването на магистралите "Хемус" и "Черно море", както и към пробиването на тунелите под Петрохан и Шипка. Това са едни от най-големи държавни компании в сферата на изграждането на инфраструктурни проекти, чиито годишни обороти са сравними и по-големи от бюджета на България, каза министър Папазов. Единственото необходимо от наша страна е да бъдат изпълнени някои условия главно по обосновката на възвръщаемостта на техните инвестиции, допълни той.
Източник: Стандарт (09.01.2014)
 
КЗК отмени обществена поръчка за охрана на НКЖИ Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) отмени обществена поръчка на Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ) за избор на външна фирма, която да извършва денонощна физическа невъоръжена охрана на обектите й. Това става ясно от публикувано съобщение на КЗК, качено на официалната страница на ведомството. Според антимонополната комисия НКЖИ, като възложител в процедурата, не е предоставила достатъчно време на кандидатите да направят оглед на обектите, които се нуждаят от охрана. Според документацията на процедурата НКЖИ търси фирма, която да охранява денонощно общо 464 обекта. В становището на КЗК се посочва, че националната компания е трябвало да предостави по-дълъг срок на всички кандидати, за да се запознаят по-добре с всичи условия и да анализират и разгледат внимателно обектите на компанията. "Съгласно Закона за обществените поръчки възложителят следва да удължи сроковете в процедурата, включително да съобрази и времето за оглед на обектите, част от поръчката, за което следва да определи достатъчно дълъг срок за осъществяване на предвидената възможност", казва се в съобщението на антимонополното ведомство. Припомняме, че НКЖИ обяви обществената поръчка за охрана още през месец октомври. Железопътното дружество търсеше охранител за срок от 3 години. Преди няколко дни КЗК отмени и друга поръчка на компанията - за почистване и дезинфекциране на санитарните й възли.
Източник: Инвестор.БГ (13.01.2014)
 
Данаил Папазов: „Български пощи” са със загуба 15 милиона лева за 2013 година Български пощи” са със загуба 15 милиона лева за 2013 година, без да се отчита субсидията. Това каза на пресконференция министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Данаил Папазов, предаде репортер на Агенция „Фокус”. „Информационно обслужване” завършва годината с над един милиона лева печалба, каза Папазов. За НКЖИ годината приключи с 233 милиона лева инвестиции. В пристанище Варна бяха направени доста инвестиции – над 16 милиона лева е общата инвестиция. Относно мярката за намаляване на дълга на БДЖ към НКЖИ за над 100 милиона лева – подготвили сме три пакета от собствености, които да бъдат прехвърляни. За сега е осъществен първият етап – прехвърляне на мостове на фериботния комплекс Варна, каза още Данаил Папазов. Летище София приключва 2013 година положително – 12,7 милиона лева. Пристанище Варна отбелязва връх в историята си – за пръв път се обработват 10,8 милиона тона товари. В пристанище Лом действа частен оператор, посочи министърът.
Източник: Агенция Фокус (17.01.2014)
 
Транспортното министерство не знае, че има собственост в община Златарица. Получих писмо от зам.-министъра на транспорта, че нямат данни за бившата жп спирка на входа на града, каза кметът на Златарица Пенчо Чанев. Кметът открил акта за държавна собственост на жп гарата, в който пише, че собствеността е на НКЖИ с принципал Министерството на транспорта. Скандален е фактът, че държавните железници не са си декларирали при нас имота от тридесетина декара и никога не са плащали данъци на малка и бедна община като Затарица, коментира Чанев. Задавам обратния въпрос – като не си знаете имотите и не можете да ги стопанисвате и управлявате, защо не ни ги дадете на общините, за да ги използваме за инвестиции – теренът на жп гарата и бившата спирка “Стефан Попстоянов”, както и бившата страда на “Войнтех” към МО, посочи златаришкият кмет. По думите му имало бърза реакция от военния министър Ангел Найденов след папката с искания, които Чанев предаде на премиера Пламен Орешарски при срещата му с кметовете от областта на 22 септември м.г. във В. Търново. След решение на ОбС в Златарица и писмо до областния управител се надяваме да придобием безвъзмездно сградата на бившото ОСО, което премина към “Войнтех”. Естествено целта е не да й се радваме, защото тя е в плачевно състояние, а да намерим инвеститор, който да настаним там, ако не, тя е добра сграда за старчески дом, коментира Пенчо Чанев. Отличната локация на имотите на железниците също е предпоставка за привличане на инвеститори в Златарица. В момента те са затлачени с боклуци. Според Пенчо Чанев не е икономически изгодно за общините да поемат грижата и отново да бъде възстановена жп линията от Г. Оряховица през Златарица към Елена. Дърводобивните предприятия в района не са в цветущо състояние, заводът за стъкло в Елена фалира, не работи стоманолеярният завод в Златарица. Не приемам условието, което ни поставят, да ни вменят задължението за управление, жп спирките и гарите са съборени, посочи Чанев. Той акцентира върху проблема за опасността от пожари, която създават непочистените държавни терени по закритата железопътна линия в чертите на населените места. Покрай релсите е израсла огромна гора, в която може да се крият дори глигани, а през лятото и есента от една хвърлена цигара, може да изгорят близките къщи на хората, предупреди Пенчо Чанев.
Източник: Янтра - Велико Търново (21.01.2014)
 
В НКЖИ за пръв път от 2012 година, през второто полугодие на 2013-а, се отчита лек ръст на превозите Очаква се ДП НК „Железопътна инфраструктура” (НКЖИ) да приключи 2013 година със счетоводна загуба в размер на 25 150 хиляди лева, отговаряща на разчетената по бизнес план. Това се посочва в отчета за 2013 година на ДП НК „Железопътна инфраструктура”, предаде репортер на Агенция „Фокус”. Очакваните приходи от инфраструктурни такси са 68 594 лева. За пръв път от 2012 година през второто полугодие на 2013-а се отчита лек ръст на превозите и нарастване на натуралните показатели брутотонкилометри и влаккилометри. Спрямо 2012 година се отчитат повече 384 567 влаккилометри (1,4%) и 222 611 брутотонкилометри (1,9%). Напълно са усвоени предоставените от държавния бюджет през 2013 година средства за поддържане, ремонт и инвестиции на жп инфраструктура общо в размер на 219 826 лева, в това число 90 000 лева капиталов трансфер и 129 826 лева субсидии. Общият брой усвоени средства по ОП „Транспорт”, TEN-T и други оперативни програми за 2013 г. е 144 154 лева при усвоени през 2012 година 130 872 лева. През миналата година НКЖИ ефективно погасява своята част от заема към МБВР – 12 283 лева главница и лихва. По график се изплащат дължимите заплати, ваучери, осигуровки и надбавки на персонала. Числеността на персонала за месец декември 2013 спрямо декември 2012 година е намалена с 509 средно-списъчни бройки в резултат на естествено текучество, освобождаване на придобили право пенсия, оптимизиране на дейностите. Към 31 декември 2013 година се очаква текущите вземания на НКЖИ да бъдат около 114 900 лева, което е с 13 123 лева (10,3%) по-малко от отчетените в началото на годината. От юли 2013 година във връзка с поетия ангажимент от правителството за оздравяване на „Холдинг БДЖ” ЕАД, започна изчистването на задълженията на БДЖ по схемата дълг срещу собственост, като само за 2013 година се очаква дългът към НКЖИ да бъде намален с над 25 000 лева. Капиталът на НКЖИ, като активи и пасиви, е над 3 милиарда лева.
Източник: Агенция Фокус (22.01.2014)
 
Почивни станции на БДЖ излизат за продажба Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ) започна продажбата на бившите почивни бази на БДЖ. На сайта на дружеството, което стопанисва жп линиите и гарите, вече са обявени намеренията му да търси купувачи за възстановителния център в Добринище и за базата "Съботковци" в община Габрово. Те бяха прехвърлени от БДЖ на НКЖИ по схемата "дълг срещу собственост", която беше приложена за погасяване на задълженията на превозвача към инфраструктурната компания. Те пък са натрупани заради неплащане на таксите, които БДЖ трябва да внася за това, че ползва жп линиите. Сумата е около 100 млн. лв. Първата партида имоти е прехвърлена на НКЖИ през декември 2013 г., като независим консултант ги е оценил на 5.5 млн. лв. Решението на правителството е инфраструктурната компания да продава всичко, което й бъде прехвърлено от БДЖ. По думите на представители на НКЖИ обаче голяма част от имотите не са атрактивни и едва ли за тях ще се намерят купувачи. Тоест в резултат на схемата държавната компания ще се окаже собственик на безполезни имоти. В момента тече вторият етап на прехвърлянията на активи - този път за около 20 млн. лв. Тази година трябва да се състои и третият, като предварителните сметки са за намаляване на задълженията на БДЖ с още 50 млн. лв. НКЖИ от години има известни финансови трудности заради дофинансирането на проектите по ОП "Транспорт", които управлява. Невъзможността й да покрива своевременно подготовката на някои от тях попадна в полезрението и на Европейската комисия, откъдето настояха за повече финансови гаранции. Компанията е най-големият работодател в страната с около 12 хил. служители, изпреварвайки БДЖ и "Български пощи". Персоналът за 2013 г. леко е намалял, като вече от 3.04 души на 1 км железен път вече се падат по 2.92 души. НКЖИ обаче още е далеч от предписанията наСветовната банка отпреди няколко години този показател да падне до двама души на километър железен път. Изминалата 2013 г. НКЖИ завършва с очакваната загуба от 20 млн. лв. За 2012 г. цифрата е 9.8 млн. лв. От реалната си дейност - предоставянето на инфраструктура на жп превозвачите, компанията реализира едва 68.5 млн. лв. (през 2012 г. приходите от клиенти са 85 млн. лв.). Прогнозите за тази година са още по-ниски – 54.5 млн. лв. Причината е, че от началото на 2014 г. инфраструктурните такси бяха намалени. Това обаче не оказа директен ефект и върху превозвачите. На практика те имат същия разход, защото към таксата за релси и комуникация се прибавя и цената за електроенергия, която заплащат на електроразпределителното дружество към НКЖИ. А тя е вдигната от 90 лв. на 158 лв. на мегават/час (колкото е определил енергийният регулатор). По думите на мениджъри на жп компании обаче таксите за инфраструктура в страната са едни от най-високите в Европа и това е пречка за генерирането на трафик по релсите - единственият устойчив механизъм за развитие на компанията занапред. На фона на свиващите се приходи от реалната дейност на компанията за 2013 г. държавата й е предоставила общо 219.8 млн. лв., като от тях 90 млн. лв. са капиталов трансфер (т.е. за инвестиции в мрежата) и 129.8 млн. лв. субсидия. За 2014 г. субсидията е увеличена с 5 млн. лв. и вече е 135 млн., а капиталовият трансфер е с 15 млн. лв. повече - 105 млн. лв. Средствата ще бъдат използвани за ремонти на жп инфраструктурата, която попада извън обхвата на ОП "Транспорт".Пример за проект по капиталовата програма е ремонтът на гарата в Стара Загора, за която са заделени 4.5 млн. лв. Търговете за проектиране и строителство на сградата ще бъдат обявени през април. Други гари в списъка с чакащите ремонт са Нова Загора, Шумен и др. Колкото до БДЖ, там капиталовият трансфер за 2014 г. е 30 млн. лв. Те ще отидат за финансиране на програма, по която през следващите три години трябва да се купят 15 нови мотриси за общо 100 млн. лв. Търгът за доставчик ще се проведе тази година.
Източник: Капитал (22.01.2014)
 
Дълговете на БДЖ са 625 млн. лв. Общите задължения на БДЖ са 625 млн. лв., съобщи вчера транспортният министър Данаил Папазов в парламента. „От тях 89 млн. лв. са към НКЖИ”, уточни той и добави, че счетоводната загуба е намалена до 5 500 000 лв. „С почти всички кредитори сме сключили договори за просрочване, което ще даде глътка въздух на БДЖ по осъществяване на програмата за обновление на състава и ремонтите”, заяви той. По думите му предстои подписване на споразумение с големите кредитори в началото на февруари, но все още се спори за държавните гаранции. „В последно време със стабилизирането и това, че почнахме да плащаме главницата, разговорите вървят в позитивна посока”, оптимист е министърът. „След септември имаме значително увеличение на товарите в „Товарни превози” – то е над 35%”, похвали се още той. „За януари имаме увеличение на продадените билети. Това е един от елементите, които ще трябва да развием, за да стане по-оперативна дейността по продажба на билети”, посочи Папазов.
Източник: Монитор (23.01.2014)
 
Дълговете на БДЖ ще бъдат разсрочени за 10 години Очаква се дълговете на БДЖ да бъдат разсрочени за 10 години и годишно главницата ще бъде около 50 милиона лева. Надяваме се, че това ще бъде реалното спасение на БДЖ. В рамките на сега съществуващия бюджет и програма това е поносимо. Това каза министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Данаил Папазов. При стабилизиране и оздравяване на дружеството „Товарни превози" съществува възможността то да се приватизира, но практиката при пътническите превози е те да бъдат държавни, обясни министър Папазов. Очакванията са до края на септември 2014 г. системата за онлайн продажба на билети да обхвани всички направления в страната. Необходимите за това средства са около 1,5 милиона лева, допълни той. Що се отнася до сигурността на българските железници, той заяви, че тя е отговорност не само на БДЖ и НКЖИ, а на цялото общество и че трябва да се наблегне на превантивните мерки. „Полицията не може да охранява 7000 км железопътна мрежа в цялата страна. Мисля ежедневно какво може да се направи. Една от мерките е видеонаблюдение", заяви министър Папазов, но допълни, че инвестицията в това би била много голяма, а и не е възможна в по-трудно достъпните райони.
Източник: Money.bg (03.02.2014)
 
Димитровград - Свиленград: най-старият жп проект с еврофинансиране завършва по договор през 2014 г. Проектът "Реконструкция и електрификация на железопътната линия Пловдив – Свиленград по коридори IV и IX, фаза 2: участък Първомай - Свиленград" е на стойност по БФП 663 316 861 лева с ДДС. Разделен е на три позиции. Поради финансовите ограничения железопътната линия няма да бъде удвоена, съобщиха експертите от НКЖИ, но новата железопътна линия ще осигури по-висока степен на пропускателна способност и ще гарантира безопасността на движението на влаковете. Позиция 1 –"Реконструкция и електрификация на железопътната отсечка Димитровград – Харманли (от км 231+560 в междугарието Ябълково – Димитровград до км 266+000 в междугарието Симеоновград – Харманли), включително гарите Димитровград и Симеоновград и всички гари и спирки между тях, с приблизителна дължина на железния път 36 км". Обхватът на договора с гръцката фирма "Терна" АД включва проектиране, обновяване/възстановяване и строителни работи по железен път, съоръжения и електрификация на железопътната отсечка Димитровград – Харманли с приблизителна дължина от 36 километра. Съгласно условията на договора е предвидено строителните дейности да приключат през август 2014 г. Повече от една трета от дейностите са изпълнени. Според проектанта "Евротранспроект" позиция 1 е разделена на 4 участъка, като 3 от тях имат разрешение за строеж - 1, 2 и 4, и се строят. Участък 3 при Симеоновград е на етап разработване на работния проект и за него се чака разрешението на строеж. Имаше проблем в един от участъците, в който се налагаше железопътното трасе да премине под р. Марица, а това е рисково от гледна точка на последващата експлоатация, каза инж. Валентин Михайловски, ръководител на проектантския екип. След обсъждания се възприе решение, което да не подлага на риск експлоатацията на тунел под реката - то е свързано с преминаване през съществуващата гара, като се намалява скоростта от 160 км в час на 130 км в час. В общия баланс на времето за пътуване то ще се отрази негативно с 22 секунди. В зоната на позиция 1 бяха открити исторически паметници и археологическите разкопки и те забавят допълнително строителството на проекта. Позиция 2 – "Реконструкция и електрификация на железопътната отсечка Харманли – Свиленград (от км 266+000 в междугарието Симеоновград – Харманли до км 297+750 в междугарието Свиленград – граница с Република Турция), включително гарите Харманли и Свиленград и всички гари и спирки между тях, с приблизителна дължина на железния път 34 км и рехабилитация и електрификация на железопътната линия Свиленград – граница с Република Гърция с приблизителна дължина 4 км". Договорът със сдружение "Железопътна инфраструктура 2011" включва проектиране, обновяване/възстановяване и строителни работи по железен път, съоръжения и електрификация на железопътната отсечка Харманли – Свиленград с приблизителна дължина от 34 км и рехабилитация и електрификация на железопътната линия Свиленград – граница с Република Гърция с приблизителна дължина 4 км. Съгласно условията на договора е предвидено строителните дейности да приключат през август 2014 г. Позиция 3 – "Изграждане на нови тягови подстанции в Симеоновград и Свиленград и разширение на съществуващата тягова подстанция в Димитровград". Проект "Сигнализация, телекомуникация и СКАДА на Пловдив - Свиленград" Според инж. Петър Димитров, ръководител на проект "Реконструкция и електрификация на железопътната линия Пловдив – Свиленград по коридори IV и IX, фаза 2: участък Първомай - Свиленград", общото физическо изпълнение на проекта вече надхвърля 57%. Договорът за "Реконструкция и електрификация на железопътна линия Пловдив – Свиленград по коридори IV и IX. Проектиране и строителство за изграждане на системите за сигнализация, телекомуникация и СКАДА за цялата жп линия" е сключен по програма ИСПА още на 5 септември 2007 г. Той е между транспортното министерство и консорциума "Талес" & "Алкател–Лусент". Благодарение на решение на Европейската комисия от 22 декември 2011 г. договорът придобива преходно финансиране по програма ИСПА и оперативна програма "Транспорт". На 30 юли 2013 г. се подписва допълнително споразумение, което прехвърли правата и задълженията по договора за изпълнението на договора върху НКЖИ. Според това споразумение крайният срок за изпълнение на договора е 22 юли 2015 г., напомниха от НКЖИ. Таблица 1 Стойност на договора за строителство по позиция 1 142 800 000 лв. без ДДС Строител "Терна" АД, Гърция Проектант "Евротранспроект" Строителен надзор Консорциум между "Типса", "Систра", "Луис Бергер", "Рубикон Инженеринг" и "Традемко" Таблица 2 Стойност на договора за строителство по позиция 2 122 322 351 лв. без ДДС Строител Сдружение "Железопътна инфраструктура 2011", съставено от "Порр", Австрия, и "ПСТ холдинг", България Строителен надзор Консорциум между "Типса", "Систра", "Луис Бергер", "Рубикон Инженеринг" и "Традемко" Таблица 3 Стойност на договора за строителство по позиция 3 21 368 018 лв. без ДДС Строител "Старт инженеринг" АД Строителен надзор Консорциум между "Типса", "Систра", "Луис Бергер", "Рубикон Инженеринг" и "Традемко" Таблица 4 - Стойност на договора за сигнализация, телекомуникация и СКАДА на Пловдив - Свиленград 45 637 265 евро без ДДС: - Компонент на договор по ИСПА 32 211 442 евро - Компонент на договора по ОП "Транспорт" - 13 425 823 евро.
Източник: Строителство Градът (03.02.2014)
 
БДЖ ще закупи нови вагони за над 150 милиона лева. Това съобщи пред журналисти в Пловдив министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Данаил Папазов, предаде репортер на Радио "Фокус" Пловдив. "Наистина положението с вагонния парк е много тежко и заради това се работи усилено за обновлението на парка", каза министърът. Той изтъкна, че закупуването на нови вагони не може да стане преди да бъде преоформен дългът, който БДЖ има към кредиторите. На 6 февруари българското правителство има нова среща във Виена по разсрочването на дълга за 10 години. От министерството се надяват, веднага след разсрочването на дълга, да има капиталов трансфер в размер на 30 милиона лева. Това ще бъде не само за тази година, но и за следващите няколко години. Чак след това ще бъде обявена обществена поръчка за покупка на нов подвижен състав, който е единствената възможност да се подобри качеството на услугата. Засега това е направено само със спалните вагони до морето, посочи министърът. Те са чисто нови и условията в тях са добри. Почти всички мотриси също са вече в действие, с изключение на още една, каза Папазов. Те също предлагат добри условия. Затова именно първата стъпка е разсрочване на дълга към кредиторите. След като този процес бъде облекчен, ще има обновление на вагонния парк. Вагоните ще се купуват в рамките на няколко месеца, ще бъде направен тригодишен пакет, с който ще бъдат закупени 15 влака, добави министър Папазов. Министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Данаил Папазов даде начало на строителството на железопътния участък Стамболийски – Пловдив. На церемонията присъства и търговското аташе на Република Австрия Михаел Ангерер, генералният директор на ДП НКЖИ инж. Милчо Ламбрев, кметът на Пловдив Иван Тотев, областният управител на Пловдив Венцислав Каймаканов, депутати, както и представители на общинската и областната администрация, и други официални гости. Модернизацията на железопътната отсечка Стамболийски – Пловдив е част от проекта „Модернизация на железопътния участък Септември – Пловдив – част от Трансевропейската железопътна мрежа” и се осъществява със съфинансиране от Кохезионния фонд, чрез Оперативна програма „Транспорт” 2007-2013 г. Стойността на договора за изграждането на жп участъка Стамболийски – Пловдив е над 67 млн. лв. с ДДС. След завършването на обекта влаковете по трасето ще могат да се движат със 160 км/ч.
Източник: Агенция Фокус (04.02.2014)
 
Договорът за концесията на Централна гара - Пловдив не е влязъл в сила, каза днес министърът на транспорта Данаил Папазов. Причината е, че за магазините в пешеходния подлез под жп ареала се води съдебно дело. Докато съдът не се произнесе, концесионерът не може да изпълнява програмата, да ползва гарата и да влага инвестиции. Особеното право беше учредено през март миналата година в полза на бизнесмена Миролюб Столарски. Досегашният наемател на магазините в подлеза Тодор Бурджиев заведе дело срещу Национална компания "Железопътна инфраструктура", с която преди години е сключил договор.
Източник: Марица (04.02.2014)
 
Държавни дружества продават имоти на търгове с тайно наддаване Правителството даде съгласието си „Български пощи” ЕАД и Национална компания „Железопътна инфраструктура” да продадат на търгове с тайно наддаване свои имоти. Целта на продажбата е постигане на финансова стабилност на дружеството и на предприятието. „Български пощи“ ЕАД ще предложи на търг апартамент от 34 кв. м с мазе в кв. „Тракия” в Пловдив. Имотът, който НКЖИ ще продаде, е оздравителен дом в к. к. „Чайка“ край Варна. Първоначалната им цена не може да е по-ниска от определената от независим оценител. С друго решение кабинетът даде съгласието си „Холдинг БДЖ” да сключи договори за предоставяне под наем на три апартамента, собственост на дружеството, със служители на „БДЖ-Пътнически превози”. Служителите и в момента обитават жилищата на столичната ул. „Витиня” №39.
Източник: profit.bg (05.02.2014)
 
"Български пощи" и НКЖИ продават имоти с тайно наддаване "Български пощи“ и Национална компания "Железопътна инфраструктура“ (НКЖИ) ще продадат на търгове с тайно наддаване имоти, които са тяхна собственост или са им предоставени за управление. Правителството даде съгласието си за това на днешното си заседание. Продажбата на неоперативни активи се прави, за да се постигне финансова стабилност на двете дружества, съобщават от Министерски съвет. „Български пощи“ ще предложи на търг апартамент от 34 кв. м. с мазе в Пловдив. Същевременно НКЖИ ще продаде оздравителен дом във Варна. Първоначалната цена на имотите не може да е по-ниска от определената от независим оценител. С друго решение Министерски съвет даде съгласието си „Холдинг БДЖ“ да сключи договори за предоставяне по наем на три апартамента, собственост на дружеството, със служители на „БДЖ-Пътнически превози“.
Източник: econ.bg (06.02.2014)
 
Средно по 1000 кражби на релси регистрират всяка година от Националната компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ). Към момента на 65 гари има жива охрана, а на 23 са монтирани камери. На още 10 проблемни участъка от релсовия път в България предстои да бъде поставено видеонаблюдение. Най-засегнати от набезите на крадците са трасета в Софийско, около Перник, Плевен, във Варненско и около Ямбол, предаде БТВ. Почти 5 млн. лв. струват само откраднатите материали за последните три години, а 25 млн. лв. са реалните загуби, които са причинили кражбите на тези материали, изчисляват от НКЖИ. Оттам признават, че понякога изчезват и самите камери. Последното драстично посегателство над релсовия път беше преди около три седмици, когато заради липсващи скрепителни елементи дерайлира товарен влак. "Дали видеонаблюдението дава резултати, ще покаже анализ в средата на годината", смята ръководителят служба "Класифицирана информация и вътрешна сигурност" в НКЖИ Любомир Тодоров. Тогава ще бъдат определени и следващите мерки за охрана на железния път.
Източник: Дума (10.02.2014)
 
Централната гара в Пазарджик ще претърпи мащабна реконструкция. Церемонията по „първата копка“ на обекта ще се състои на 12 февруари, съобщиха от пресцентъра на Национална компания „Железопътна инфраструктура” (НКЖИ). Става въпрос за обект „Преустройство и саниране на приемно здание гара Пазарджик - II-ри етап“, част от проект „Рехабилитация на гарови комплекси по TEN-T-мрежата – „Рехабилитация на гаров комплекс Централна гара София”, „Рехабилитация на гаров комплекс жп гара Бургас, пътническа”, „Преустройство и саниране на приемно здание гара Пазарджик - II-ри етап“. Стойността на сключените договори за обекта възлиза на над 4 000 000 лева с ДДС. Основна цел при реализирането на обекта е пълно архитектурно обновяване на приемното здание. Церемонията ще бъде на 12 февруари от 11.00 часа, при приемно здание гара Пазарджик.
Източник: Марица (11.02.2014)
 
Пазарджик с нова гара след 8 месеца 3,5 млн. лева ще струва обновяването на жп гара Пазарджик. Това заяви зам.-министърът на транспорта Петър Киров, който даде старт на модернизацията й. Средствата са по ОП "Транспорт 2007-2013". Предстои подмяна на дограмата и саниране на сградата с модерни и енергийно ефективни материали. До всички нива на гарата ще бъде осигурен достъп за лица с намалена подвижност чрез изграждане на асансьори и рампи, посочи Киров. Срокът за изпълнение на ремонта е 8 месеца. Вече са договорени всички средства и са разплатени 830 млн. лв. по жп проектите, включени в ОП "Транспорт", отчете още зам.-министър Петър Киров.
Източник: Стандарт (13.02.2014)
 
Заместник-министрите Петър Киров и Антон Гинев ще дадат днес старт на строителството на железопътна отсечка Септември – Пазарджик, съобщиха от МТИТС. Стартът ще бъде даден в Пазарджик, в непосредствена близост до приемното здание на жп гарата. На церемонията ще присъстват заместник-министрите на транспорта, информационните технологии и съобщенията Петър Киров и Антон Гинев, търговското аташе на Република Австрия, г-н Ангерер, Генералният директор на ДП НКЖИ, инж. Милчо Ламбрев и други официални гости. Модернизацията на железопътната отсечка Септември – Пазарджик е част от проекта "Модернизация на железопътния участък Септември – Пловдив - част от Трансевропейската железопътна мрежа" и се осъществява със съфинансиране от Кохезионния фонд, чрез Оперативна програма "Транспорт" 2007-2013 г. Стойността на обекта възлиза на над 75 млн. лева с ДДС, а след реализацията му трасето ще позволява скорости от 160 км/ч.
Източник: Класа (20.02.2014)
 
Заради дългове БДЖ отказа да вози въглищата на Христо Ковачки "БДЖ - Товарни превози" спира да вози въглищата за мините, свързани с Христо Ковачки, за три дни. Крайното обтягане на отношенията между индиректния собственик на почти всички мини в страната с изключение на държавната "Марица-изток" и превозвача настъпва на 21 февруари. Свързаните с оправдания по делото за данъчни измами дружества имат задължения към държавния превозвач за около 15 млн. лв. и за да си събере парите, БДЖ решава да прибегне до ултимативна стратегия. Прекият длъжник са спедиторите, но заради неплащане от страна на мините. Крайната мярка доведе до бърз ефект и в понеделник двете страни постигнаха споразумение за плащане, като ако мините спрат отново парите превозите, пак ще бъдат преустановени, коментираха от БДЖ. От офиса на Ковачки отказаха коментар по темата с аргумента, че това са търговски взаимоотношения между две дружества. Ситуацията е деликатна и за превозвача, тъй като свързаните с бизнесмена мини са сред най-големите клиенти на "БДЖ - Товарни превози" и всяко спиране на превозите за тях означава спад в работата на компанията с 20-25%. От друга страна, в края на миналата година от БДЖ коментираха, че дружество, свързано с енергийния бос, е закупило няколко стари локомотива за около 150 - 200 хил. лв. на бройка, като това може да означава, че бизнесменът може да има намерението да създаде собствена транспортна компания и така да заобиколи БДЖ или поне да намали зависимостта си от него. Първите задължения от около 3 млн. лв. са натрупани по времето, в което спедитор на мините на Ковачки е "Ти Рейл България" - реално парите се дължат към БДЖ от посредника заради неплащане от страна на мините. Компанията е собственост на бившия директор на БДЖ Наско Цанев. Той бе изпълнителен директор на компанията по време на кабинета "Сакскобургготски" през 2003 - 2005 г. Името му нашумя покрай продажбата на 40 нови кушет-вагона, представяйки ги като стари. До края на 2007 г. "Ти Рейл България" е собственост на "Домино Бетайлигунг - България". Сега управител на "Домино Бетайлигунг - България" е Албена Крушкова, дъщеря на Анелия Крушкова, настоящ председател на надзорния съвет на "БДЖ холдинг". Крушкова беше зам.-министър на транспорта и съобщенията в кабинета "Сакскобургготски" от 2003 до 2005 г., като е била и в съвета на директорите на превозвача. Справка на "Капитал" в австрийските регистри показва пък, че Анелия Крушкова е била собственик на фирма във Виена заедно със съпругата на Сергей Станишев - Моника. Проблемите със задълженията на Ковачки започват през есента на 2012 г., като БДЖ е завела дело срещу спедитора "Ти Рейл България". От пролетта на миналата година мините на Ковачки започват да използват за спедитор офшорната Ти Би Ел, но от есента и този спедитор започва да трупа задължения към превозвача. Сега от БДЖ коментираха, че по отношение на старите задължения на "Ти Рейл България" ще се водят преговори следващата седмица, като тъй като превозвачът трудно може да си събере дълговете от спедитора, на Ковачки най-вероятно ще бъде предложено да направи цесия на дълга, за да се изчистят задълженията на "Ти Рейл България". Имаме задълженията на БДЖ и трудностите в изплащането им са пословични. От четири години компанията има проблем с изплащането на задълженията си по втория облигационен заем и към KfW. Към края на 2013 г. общите задължения на компанията са 625 млн. лв. От тях 428 млн. лв. са към KfW (за доставените мотриси Siemens) и по втория облигационен заем. Към тях са и просрочените задължения, които са в размер на 150 млн. лв., като са разпределени относително поравно. Наскоро германската финансова институция FMS Wertmanagement запорира сметките на холдинга БДЖ. Финансовата институция е един от петте облигационера по втория облигационен заем на мастодонта, парите от който имаха за цел да погасят стари задължения на компанията. По емисията постоянно има просрочия в плащанията. FMS държи около 44% от облигационния заем, като претенциите на банката са за 11 млн. евро, като не е изключено подобни действия да предприемат и останалите облигационери. Огромни задължения превозвачът има и към Национална компания "Железопътна инфраструктура", като там с решение на министерството на транспорта се прилага схемата дълг срещу собственост, като вече БДЖ се раздели с някои от почивните си станции.
Източник: Капитал (25.02.2014)
 
Видинчани са на път най-после да имат общинска автогара, каквато в града няма от повече от 15 години. Общината взе участие в търг с тайно наддаване, обявен от Национална компания "Железопътна инфраструктура“, който се проведе в София. Видинското кметство е единственият участник в търга, който е за отдаване под наем на помещение в старото здание на жп гарата в областния град. В него ще бъде обособена чакалня за бъдещата автогара. Необходимите за ремонта на помещението пари са предвидени в общинската капиталова програма за тази година. Новата автогара ще има модерна визия и ще предлага всички съвременни удобства на пътуващите. Министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Данаил Папазов трябва да издаде заповед, с която ще се определи спечелилият търга участник.
Източник: Новинар (28.02.2014)
 
БДЖ ще наеме почивните си станции, които прехвърли срещу дълг Въртим едни почивни станции. Така може да се обобщи политиката на двете държавни жп компании - превозвачът БДЖ и дружеството, стопанисващо релсите и гарите, Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ), по отношение на обектите за почивка, които доскоро бяха в активите на БДЖ. След смяната на правителството новото ръководство на транспортното министерство взе решението да спре приватизацията на "БДЖ - Товарни превози" и да се предприеме погасяване на задълженията на превозвача към НКЖИ, които към края на миналата година бяха около 100 млн. лв., като се прехвърлят активи към инфраструктурната компания. Първоначално схемата "дълг срещу собственост" не допадна на инфраструктурната компания, тъй като това означаваше тя да се насочи към едно изцяло ново поприще - хотелиерския бизнес. Впоследствие стана ясно, че НКЖИ ще търси начин да продаде активите. Според последните изказвания на изпълнителния директор на НКЖИ Милчо Ламбрев пред "Капитал" обаче става ясно, че ще се върви по-скоро към отдаването им под наем обратно на БДЖ. "В момента се договаряме с БДЖ, като чакаме да разберем размера на наема от независимия оценител", коментира той. "Чакаме от БДЖ предложение", допълва той. Или превозвачът ще започне да трупа нови задължения към НКЖИ, но този път за наем на доскоро собствените си почивни бази. Причината за тази идея по думите на Ламбрев е, че няма интерес към конкретните имоти. Става въпрос за почивно-възстановителните центрове в Добринище и Кюстендил, разположена в центъра на града (сред прехвърлените активи беше и базата "Соботковци" в община Габрово). Така НКЖИ остава с активи, по които ще има разходи и ще плаща данъци, но няма да има сигурни приходи. По думите на Ламбрев финансовата сметка не се връзва и ако НКЖИ работи като хотелиер. А като основен довод се изтъква и че при отдаването под наем вместо продажбата ще може да се спаси персоналът, тъй като служителите, които обслужват базите, са към превозвача. Едновременно с това прехвърлянето на активи към НКЖИ ще продължи. "Те не функционират", коментира Ламбрев. Така НКЖИ ще стане собственик и на неработещата база във Вонеща вода до Велико Търново, която разполага с 80 легла, столова за 100 души, закрит басейн. Бунгалата в местността Фичоза до Варна и почивната база в Студенец, разполагаща с около 100 легла, бар, механа, сауна, басейн. През декември беше прехвърлена първата партида имоти, като общата им стойност според оценителя беше 5 млн. лв. Вторият етап на прехвърлянето на имоти (не само почивни бази) пък се очаква да намали задълженията на БДЖ с още 20 млн. лв. А тази година трябва да се състои и третият етап, като предварителните сметки за намаляването на дълговете са за 50 млн. лв. Той обаче е и най-сложният, тъй като голяма част от имотите са със смесена или неизяснена собственост. По-атрактивните почивни бази на БДЖ ще останат извън схемата дълг срещу имоти, тъй като са обезпечения към многото заеми на държавния превозвач. Това са почивната база "Паничище", намираща се в Рила, почивно-възстановителен център "Железничар" е разположен на магистралния път между Варна и комплекс Златни пясъци и почивно-възстановителен център "Приморско", намиращ се на около 200 метра от брега.
Източник: Капитал (04.03.2014)
 
Централната жп гара в София ще бъде затворена заради ремонт. Ще има период, в който сградата изобщо няма да работи, а през останалото време тя функционира с намален капацитет, съобщиха от БДЖ. Общата стойност на модернизацията е близо 56 млн. лв., които се осигуряват от ОП „Транспорт”. От Национална компания „Железопътна инфраструктура” (НКЖИ), която е възложител на проекта, уточниха, че до пълно затваряне няма да се стигне, защото ремонтът ще се прави на етапи. „Обновяването ще засегне разписанието на всички влакове”, каза Християн Кръстев, шеф на националния превозвач. И коментира, че ще е неприятно за пътниците, но ще трябва да се изтърпи. Срокът за завършване на ремонта е 18 месеца, съобщи вестник "Монитор". Това означава, че гарата трябва да е с нова визия до октомври 2015 г. Плановете са през по-голяма част от времето движение през нея да се извършва. За това предстои да бъде изготвен график на композициите, който ще бъде обявен публично, преди да влезе в сила. „Направленията на влаковете няма да бъдат променяни”, категоричен е Кръстев. И посочва, че измененията ще има в началната и крайна гара. Например когато композицията пристига на Централна гара, като последна спирка може да е гара Подуяне. Очаква се голяма част от влаковете, които пътуват за Перник, да тръгват от Захарна фабрика или да пристигат там. Пренасочване може да има и към гарите Искър и София-Север. „Очакваме разрешителното за строителството да бъде издадено до седмица”, съобщи инж. Милчо Ламбрев, генерален директор на железопътната компания. И поясни, че то трябва да бъде издадено от Министерство на инвестиционното проектиране (МИП). След това има двуседмичен срок за обжалване. Предвижда се обновяването да започне в началото на април. Целта на ремонта е да се укрепи конструкцията на съществуващата сграда, като се модернизира по всички възможни начини и с всички нови технологии. „Гарата трябва да стане привлекателна, а не да студена и неприветлива, каквато е в момента”, коментира още Ламбрев. Предвижда се ремонтът да стане на 2 етапа. Първо да се направи източната, а след това западната част. Сега се освобождава западното крило от работещите в него служители. В проекта е предвидено да се направи хидроизолация на подлезите, водещи към коловозите, и да се подменят ескалаторите.
Източник: profit.bg (07.03.2014)
 
81,79% от работещите в Държавното предприятие "Национална компания железопътна инфраструктура" (НКЖИ) не се чувстват стресирани на работното си място. Това показва анонимно анкетно проучване за психосоциалните фактори на работното място и стреса, проведено сред 1516 служители от четирите поделения на компанията - "Управление на движението на влаковете и гаровата дейност", "Железен път и съоръжения", "Сигнализация и телекомуникация" и "Електроразпределение". Това оповести вчера психологът Петя Найденова от службата за трудова медицина към НКЖИ. 13,76% от анкетираните обаче са заявили, че се чувстват стресирани на работното място, като този дял се разпределя поравно между мъжете и жените. Според 73,86% от анкетираните има несъответствие между вложения труд и възнагражденията. Същевременно над 81% не чувстват неудовлетвореност от работата. 59,1% са отговорили, че не усещат липса на лоялност и поощрение от страна на ръководителите. 51,65% определят степента на опасност от злополуки като средна, докато за около 1/3 от работещите тя е оценена като висока. 61,87% оценяват степента на натовареност като средна, а 35,62% - като висока. 52,37% са отбелязали, че се работи при съкратени срокове. Над 74 на сто са заявили, че се налага да работят със стара техника. 97,63% са посочили, че проявяват повишено внимание при работа. Резултатите от проучването показват, че като цяло в системата на НКЖИ са създадени добри условия на труд, заяви Найденова.
Източник: Дума (11.03.2014)
 
С 29 млн. лева изграждат нови системи за сигнализация и телекомуникации в жп възел Бургас Остарялата осигурителна техника, инсталирана през втората половина на 20 век в гарите на жп възел Бургас,налага изграждането на нови системи за сигнализация и телекомуникации. Към жп възела принадлежат гарите Бургас, Владимир Павлов, Долно Езерово, Дружба и разделен пост Лозово. Национална компания "Железопътна инфраструктура" обяви обществена поръчка за проектиране и изграждане на системи за сигнализация и телекомуникации в жп възел Бургас, част от линията Пловдив – Бургас, включена в TINA мрежата и Пан-европейски транспортен коридор VІІІ. Част от проекта за рехабилитация на жп инфраструктура по линията Пловдив – Бургас, финансиран по ОП "Транспорт". Участъкът е двупътен, електрифициран, за тягов състав на променлив ток – 25kV/50Hz. Междугарията са съоръжени с автоматична блокировка без проходни сигнали с броячи на оси. В участъка работи система за влаков контрол (ETCS – ниво 1) – ALTRACS-BDZ. Настоящата поръчка е част от Проект "Рехабилитация на железопътната инфраструктура по участъци на железопътната линия Пловдив – Бургас", който се финансира от Кохезионен фонд на ЕС по Приоритетна ос 1 на ОП"Транспорт" 2007–2013 г. ПРЕДВИДЕНИ ДЕЙНОСТИ: Изготвяне на работен проект за: цялостна модернизация на осигурителната техника ; на сградите на системите за сигнализация и телекомуникации и на отоплението на централизираните стрелки в гарите. Изпълнение на строително-монтажни работи, включващи: - подмяна на съществуващите гарови централизации с електронни на устройствата за контрол свободност/заетост на участъците на железния път, включително броячи на оси, на прелезните устройства. - изграждане на МКЦ и диспечерски център Бургас. - изграждане на Автоматична локомотивна сигнализация ERTMS/ETCS – ниво – 1. - изграждане на системите за телекомуникации - оптична кабелна мрежа и телекомуникационно оборудване и системи. - ремонт на сградите на системите за сигнализация и телекомуникации - изграждане на отопление на централизираните стрелки в гарите. Въвеждане в редовна експлоатация на осигурителна техника и телекомуникации - апаратура на ОТ и осигуряване на необходимото захранване на системите за сигнализация, телекомуникации, отопление стрелки и сгради. Индикативната стойност на проекта 24 294 190 лева без ДДС. Гаранцията, която следва да внесат кандидатите е на стойност 200 000 лв. Oбщият оборот на участника за последните 3 години следва да бъде минимум 60 млн. лв. без ДДС. Необходим е списък на договорите за строителство, с предмет сходен на предмета на поръчката, изпълнени през последните 5 години, придружен от препоръки за добро изпълнение. Екипът, който ще изпълнява проекта следва да са ръководи от специалист с поне 10 годишен стаж в областта - проектиране и/или изграждане на железопътни с-ми за сигнализация и телекомуникации. Изискването към ръководителя на проектантския екип е да притежава поне 6- годишен професионален опит на подобна длъжност. Цената ще е водеща при избора на изпълнител (тежест:70). Техническата оценка ще формира на база: предложение за проектиране – (макс.бр. точки: 12); методология, технология и организация на изпълнение на строителството- (макс. бр. точки:12) и организация на ключов персонал – (макс. бр. точки:6). Документите се получават срещу такса от 4 лв. в срок до 9 май , а готовите предложение – до 19 май 2014 г.
Източник: Строителство Градът (24.03.2014)
 
Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖМИ) обяви обществена поръчка за проектиране и изграждане на системи за сигнализация и телекомуникации в жп възел Бургас, част от линията Пловдив – Бургас. Към жп възела принадлежат гарите Бургас, Владимир Павлов, Долно Езерово, Дружба и разделен пост Лозово. Остарялата осигурителна техника, инсталирана през втората половина на 20 век налага изграждането на новите системи в жп възел Бургас. Поръчката е част от проекта за рехабилитация на жп инфраструктура по линията Пловдив – Бургас и е финансиран по ОП "Транспорт". Предвидени са дейности за изготвяне на работен проект за: цялостна модернизация на осигурителната техника, изграждане на диспечерски център, въвеждане в редовна експлоатация на осигурителна техника и телекомуникации. Проектът е на стойност 24 294 190 лева без ДДС. Екипът, който ще изпълнява проекта следва да са ръководи от специалист с поне 10 годишен стаж в областта - проектиране и/или изграждане на железопътни с-ми за сигнализация и телекомуникации. Изискването към ръководителя на проектантския екип е да притежава поне 6- годишен професионален опит на подобна длъжност. Крайният срок за получаване на оферти или на заявления за участие е 19 май 2014 г., а на следващия ден в 10,00 часа офертите ще бъдат отворени в централата на НКЖИ.(http://www.burgasinfo.com)
Източник: Други (26.03.2014)
 
Централна жп гара пременена с мол Централната жп гара в столицата ще бъде пременена, като в нея ще бъдат изградени 11 000 квадратни метра търговски площи, колкото в малък мол. Това ще стане веднага след като приключи мегаремонтът на сградата за близо 75 млн. лв., осигурени от оперативна програма „Транспорт”. „Обновяването ще се прави на два етапа, а ремонтът няма да попречи на графика на движение на влаковете и те ще тръгват и ще пристигат в София по разписание “, обясни вчера шефът на „Железопътна инфраструктура” (НКЖИ) инж. Милчо Ламбрев. Той даде старт вчера на подновяването с вграждането на капсула с послание в дървено сандъче. То ще бъде експонирано в бъдещия музей на жп транспорта който е част от проекта за реконструкция на гарата. От вчера е затворена наполовина чакалнята с билетните гишета и касите са свалени на първия етаж на сградата. До края на 2015 г. гарата, която не е виждала ремонт от 40 години, ще трябва да бъде неузнаваема - топла, чиста и уютна. Според проекта основната сграда ще е от метал и стъкло. Напълно обновени ще са и подлезите и чакалните. Гарата ще има нови информационни табла, ескалатори, асансьори и други съоръжения за хора със затруднена подвижност. На площ от 11 000 кв. м пък ще се ширят няколко ресторанта, вериги за бързо хранене, магазини и супермаркет. Чакалните ще бъдат отоплени през зимата и комфортно охладени през топлите месеци. Освен това гарата ще бъде покрита със соларни панели които да пестят от парите за ток. Според плановете към гарата ще бъде построен и подземен гараж на площ от 700 кв.м. Освен това фирмата изпълнител ще трябва да направи и външен платен паркинг на площ от 5785 кв.м, на който ще се предлагат тарифи както за почасово паркиране, така и за денонощие или за няколко дни. Стрелочните кабини също ще бъдат ремонтирани. Навесите и настилките и на шестте перона ще бъдат сменени. След ремонта ще има и нов координационен център за управление на железопътното движение в цялата страна. Цялата сграда пък ще бъде опасана с видеонаблюдение От старата сграда е предвидено да останат култовият часовник и надписът „София - Централна гара”. Единственото, което няма да бъде ремонтирано като част от проекта, е т.нар. ротонда пред гарата. Предгаровото пространство е собственост на Столичната община. „В момента работим с кмета на район „Сердика” да предоставим това пространство на младите хора, които се занимават с култура и имат огромно желание да стопанисват площада”, обясни кметът на София Йорданка Фандъкова. Мястото трябва да се превърне в съвременен център за модерно изкуство, а празните павилиони в подлеза, които в момента са се превърнали в градска тоалетна, да станат ателиета и студия за изкуство.
Източник: Монитор (04.04.2014)
 
Започва рехабилитацията на Централна жп гара София Началото на строителните дейности за рехабилитацията на Централна жп гара София ще бъде дадено преди обяд, съобщиха от пресцентъра на Национална компания „Железопътна инфраструктура” (НКЖИ). Изпълнител по договора за проектиране и строителство е ДЗЗД „Обединение ГБС–Централна гара София“, а строителният надзор ще се осъществи от ДЗЗД „Обединение ТРТ”. Стойността на сключените договори възлиза на над 62 млн. лева без ДДС. Сред целите при реализирането на обекта е пълно архитектурно обновяване на приемното здание, отговарящо на изискванията за енергийна ефективност. Строителните дейности трябва да приключат до края на 2015 г. Модернизацията на Централна гара София е част от проект „Рехабилитация на гарови комплекси по TEN-T-мрежата – „Рехабилитация на гаров комплекс Централна гара София”, „Рехабилитация на гаров комплекс жп гара Бургас, пътническа”, „Преустройство и саниране на приемно здание гара Пазарджик - II-ри етап“, който се осъществява със съфинансиране от Европейския фонд за регионално развитие, чрез Оперативна програма „Транспорт” 2007-2013 г. Церемонията ще се състои от 11.00 часа, на първи перон, в източната част на Централна гара София (при „ВИП“ залата).
Източник: Дарик радио (04.04.2014)
 
НКЖИ планира цялостен ремонт на гара Шумен Национална компания „Железопътна инфраструктура“ (НКЖИ) планира цялостен ремонт на гара Шумен, окологаровото пространство, пероните и др., тъй като сега функциониращата гара е пусната в експлоатация през далечната 1943 г., а от тогава до сега са се правили само освежителни ремонти. "Гара Шумен е голяма важна гара в Северна България и от тази гледна точка е недопустимо да остане в сегашния си вид". Около тази теза се обединиха по време на пресконференция на Областна Администрация Шумен инж. Пенчо Събев, ръководител на „Движението на влаковете и гаровата дейност“, в Горна Оряховица и инж. Златин Крумов, зам. генерален директор на Национална компания „Железопътна инфраструктура“ (НКЖИ). Предвижда се да се направи цялостен ремонт на прозорците и вратите, но за сметка на това НКЖИ държи да се запази стилът на строителство, тъй като е много добър и интересен, заяви Събев. "Нашите изисквания са новата гара да има топла чакалня, стая за майки и деца, стая за повиване на бебета и стая за социални работници“, допълни той. И подчерта, че гарата ще бъде наблюдавана посредством видеокамери. Планира се още изграждането на ефектно осветление, нови пешеходните алеи и подновяване на ландшафта. "По пероните ще бъдат сложени информационни табла, които да информират всички българи и чужденци. Що се отнася до пешеходния подлез, той ще бъде снабден с 5 броя асансьора, които ще се движат на 2 нива. Това ще улесни движението на пътниците и ще им осигури лесен достъп до всички нива на гарата", добави още Събев. НКЖИ очаква строителните дейности да започнат в края на годината или началото на следващата. "Първо трябва да се предложи проект за проектиране, след това той да бъде обсъден и одобрен и едва след това да бъдат предприети конкретни действия", обясни процедурата Събев. Той очаква самата сграда на гарата да бъде готова година след започване на строителството. Нова гарова спирка ще бъде изградена и в село Мадара, стана още ясно по време на пресконференцията. Сега съществуващата гара се на намира на цели 3 км. от центъра на селото и е неудобна за жителите. Освен това те преминават през ЖП релсите, което застрашава живота им, заявиха представителите на НКЖИ. Бъдещата гара в селото ще бъде построена в центъра и ще замести изцяло старата, поясни Събев и добави, че все още се чака разрешение за започване на строителните дейности. "ЖП инфраструктурата на страната е разграден двор. Всеки краде, каквото поиска, а след това заплаща само стойността на откраднатата част. Само че щетите, които нанася тази кражба, са много по-големи. Ето защо трябва да се направят промени в самия закон (б. ред. Закон за железопътния транспорт)", коментираха още представителите на НКЖИ. „Невъзможно е да опазим над 300 гари и 400 спирки“, заявиха още те.
Източник: Инвестор.БГ (17.04.2014)
 
Започват първия интермодален терминал у нас Строителството на първия интермодален терминал у нас трябва да започне през май. Той ще бъде изграден на гара Тодор Каблешков, която е част от жп възел Пловдив. Самата площадка ще се разположи от северната страна на гарата в землището на с. Златитрап. Това съобщи Христо Алексиев, зам. генерален директор на Национална компания „Железопътна инфраструктура” (НКЖИ), на семинар по оперативна програма „Транспорт”. Той поясни, че в началото на следващия месец ще бъде подписан договорът за изграждане. Проектът ще се изпълнява на инженеринг, което включва проектиране и строителство, и трябва да бъде завършен до края на 2015 г. Той се финансира от ОП „Транспорт”, а стойността му е близо 14 млн. лв. Следващото подобно съоръжение ще е в Русе Очаква се скоро да започне изготвяне на идейния проект за интермодалния терминал в крайречния град. А изграждането му е планирано за след 2015 г., като средствата ще се осигурят по ОП „Транспорт и транспортна инфраструктура” 2014-2020. Алексиев отчете, че до момента около 190 км жп линии са рехабилитирани, а до края на следващата година трябва да бъдат обновени още 240 км. В тях влизат проектите за ремонт на две отсечки от линията Пловдив – Бургас и на трасетата Пловдив – Свиленград и Септември – Пловдив. В момента напредъкът по участъците Стара Загора – Зимница и Церковски – Карнобат от проекта Пловдив – Бургас е близо 80%. Плановете са до края на годината те да бъдат завършени. По другите два проекта се работи много активно, като изпълнението на Пловдив – Свиленград е на 45%. Работата по критичния обект Септември – Пловдив също напредва и ако се строи по график, трябва да завърши до средата на 2015 г. Продължава и пълното обновяване на гара Пазарджик. Очаква се ремонтът на зданието да приключи септември тази година. Плановете на НКЖИ през следващия програмен период включват и обновяване на редица гари. В момента се обсъжда кои точно ще бъдат те, като е ясно, че ще са по направленията София – Пловдив – Бургас, София - Септември, Видин – София. Една от задължителните е тази в Стара Загора.
Източник: Монитор (28.04.2014)
 
"Трейс груп" подписа договор за ремонт на жп линия за 12 млн. лв. Инфраструктурният холдинг "Трейс груп холд" започва ремонт на железопътната линия между Пирдоп - Антон с дължина 6.2 км. Компанията сключи договор с Националната компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ) за 11.87 млн. лв. без ДДС, който включва подмяна на релсите, контактната мрежа, осигурителна техника и телекомуникации. Договорът е част от рамковото споразумение на фирмата с националната компания за поддръжка на мрежата, подписано през януари 2013 г. Тогава НКЖИ избра осем обединения и една компания (виж карето) за ремонт и модернизация на обекти от железопътната инфраструктура за срок от четири години. Процедурата започна през 2012 г. и беше разделена на четири позиции, и нямаше прогнозна стойност, но с общата гаранция за участие от 4.2 млн. лв. Според Закона за обществените поръчки гаранцията не може да надвишава 1% от прогнозната стойност на тръжната процедура, което означава, че в този случай тя е поне 420 млн. лв. без ДДС. Финансирането се извършва със средства от бюджета. Нямаше голяма строителна компания, която да не е проявила интерес към търга заради високата стойност на поръчките, но високите финансови изисквания накараха фирмите да преговарят за строителни партньорства. Въпреки че поръчката е разделена на четири обособени позиции, всеки участник имаше право да подаде оферта за една или всички части на поръчката. Според условията изискваният минимален оборот за четирите позиции варираше от 20 млн. до 200 млн. лв. Изборът на изпълнители беше според икономически най-изгодната оферта, базирана на комбинация от финансови, технически показатели и гаранционен срок за работа. Със създаване на два консорциума - "ЕТС технолоджи" и "Железен път 2012-216" "Водстрой 98" (която се свързва с Корпоративна търговска банка) взима поръчки за първите две обособени позиции, като според регистъра на Агенцията за обществени поръчки (АОП) сключените договори с НКЖИ надхвърлят 70 млн. лв. Строителните дейности по втора позиция изпълняват и "Емис-2012" и консорциум "ТБС 2012-216". За трета позиция са - "Трейс", консорциум "Железопътни сгради", "ГБС - Железопътна инфраструктура" , а за четвърта консорциум "Тип 2012-2016", "Жп строй" и отново "Трейс". Размерът и плащанията към компаниите зависят от свършена работа и условията по всеки индивидуален договор. Изпълнители и стойност на сключени договори досега според АОП (в млн. лв.) "Трейс груп холд" - 23.910 Обединение "ЕТС технолоджи" ("Водстрой 98", "Хидрострой", "Балкантел", "Бонети") - 33.642 Консорциум "Железен път 2012-216" ("Водстрой 98", "Хидрострой", Държавно предприятие "Транспортно строителство и възстановяване") - 36.428 Консорциум "Тип 2012-2016" (Държавно предприятие "Транспортно строителство и възстановяване", "Инфраструктурно строителство", "Промишлено строителство-холдинг") - 20.280 "Жп строй" ("Диана комерс -1", СО "Крам комплекс") - 9.906 Консорциум "Железопътни сгради" ("Хидрострой", "Ат Инженеринг 2000") - 3.533 "ГБС - Железопътна инфраструктура" ("Главболгарстрой", "Строймонтаж") - няма данни "Емис-2012" ("Енемона", "Мармет") - 6.160 Консорциум "ТБС 2012 -216" (Държавно предприятие "Транспортно строителство и възстановяване", "ГБС - Инфраструктурно строителство", "Инфраструктурно строителство") - 0.618
Източник: Капитал (30.04.2014)
 
Стопява се загубата на "Холдинг БДЖ" За първото тримесечие на тази година загубата на "Холдинг БДЖ" е 14,4 млн. лв., а за цялата 2013 г. е 9 млн. лв. Това показва консолидираният отчет на дружеството. За сравнение предишната година железниците са били на минус с 29,5 млн. лв. Компанията е намалила загубата си спрямо 2012 г. благодарение на схемата "дълг срещу собственост" с Националната компания "Железопътна инфраструктура". Загубата се е свила и заради платени неустойки от страна на турската фирма "Тювасаш" по договора за доставка на спални вагони. През 2013 г. компанията е платила на БДЖ близо 7,9 млн. лв. Правителството на ГЕРБ купи през есента на 2010 г. 30 спални вагона от "Тювасаш" за около 66 млн. лв. Те обаче бяха пуснати в движение с голямо закъснение, защото не можеха да получат евросертификати. Холдингът обаче печели все по-малко от основните си дейности. През 2013 г. са били обслужени малко над 26 млн. пътници спрямо 26,5 млн. през 2012 г. Приходите от пътнически превози са се свили с 2 млн. лв. до 75,2 млн. лв. Превозените товари също намаляват от 9,8 млн. тона за 2012 г. на 8,9 млн. тона през 2013 г., а приходите от тях с 11,6 млн. лв. до 128,3 млн. лв. през 2013 г. Дълговете на "Холдинг БДЖ" са в размер на 631 млн. лв. За една година дружеството е свило задълженията си с 96,7 млн. лв.
Източник: econ.bg (07.05.2014)
 
Папазов: Не се планира обединение на БДЖ и НКЖИ Не се предвижда обединяване на БДЖ и Национална компания „Железопътна инфраструктура” (НКЖИ) в една компания и че дружествата ще продължат да бъдат развивани поотделно, съобщи по време на традиционната среща с граждански организации в Министерския съвет министърът на транспорта Данаил Папазов. Той посочи, че в момента продължават преговорите с кредиторите на БДЖ и се надява задълженията да бъдат разсрочени. Дълговете на компанията са огромни – 605 млн. лева, от които 171 млн. лева са просрочени, посочи министърът и допълни, че разсрочването на задълженията от страна на кредиторите е всъщност най-важният елемент от оздравяването на БДЖ. Всяко преструктуриране изисква сериозни инвестиции и затова холдингът не могат да се преструктурират много бързо, обясни Папазов на представителите на гражданските организации в Министерския съвет. Последните финансови резултати за първото тримесечие на годината показват подобрение на ситуацията в железниците спрямо същия период на 2013 година. Предстои и продажба на голямо количество скрап, за което са проведени необходимите процедури и изрази надежда резултатите на БДЖ през второто тримесечие да бъдат значително подобрени спрямо миналата година. Транспортният министър Данаил Папазов отговори на въпроси и на въпрос кога въздушният коридор над столицата ще се измести така, че полетите да не смущават жителите на града. Той обясни, че се използва всяка възможност, но това зависи изключително от метеорологичните условия. „Ако се измести цялото летище така, че да се позволи коридорите за кацане и излитане да не минават над София, тогава може да бъде решен въпросът, но такива планове няма“, заяви той. Папазов обясни, че има тенденция автомобилният транспорт да се предпочита пред железопътния от пътници и за товари. Автомобилните компании са основно частни фирми и имат по-гъвкаво управление, затова и успяват да конкурират БДЖ. Папазов съобщи, че през следващия програмен период парите от Кохезионния фонд се разпределят почти по равно между автомобилния и железопътния транспорт. По време на срещата премиерът Пламен Орешарски уточни, че няма официална молба за хуманитарна помощ. Премиерът заяви, че ако има такава инициатива, кабинетът ще съдейства за среща в украинското посолство, „за да организираме подпомагане с това, което е нужно на Украйна, а не с това, което ние мислим, че е нужно“.
Източник: Инвестор.БГ (10.05.2014)
 
Бизнесът на държавните фирми в транспорта остава труден Финансовите резултати на държавните фирми в транспорта остават под влиянието на кризата и високата задлъжнялост на някои от тях, а отдадените концесии в сектора очаквано взимат дял от бизнеса им. Отчетите за първото тримесечие на годината все пак изглеждат стабилни, но това се дължи основно на оптимизирани разходи. Най-тежко остава положението в железопътния транспорт, където дори товарните превози работят на загуба, а проблемът със задлъжнялостта продължава да стои неразрешен. От държавно в частно След като през миналата година компанията "БМФ Порт Бургас", зад която стои бизнесменът Кирил Домусчиев, пое концесията и на терминала за контейнери "Бургас-запад" (преди това той получи концесията и на двата терминала за насипни товари), пристанището в морския град отчете чувствително свиване на приходите с повече от 64% до 1.9 млн. лв. в края на март 2014 година спрямо първото тримесечие на предходната година. В отчета на дружеството този факт се обяснява с пренасочване на товари към концесионера, особено на зърнените храни, цимента и сярата, които традиционно преминават през пристанището. Наполовина по-малко е преминалият през доковете скрап, което е следствие на пазарните тенденции, става ясно от отчета. Във Варна тримесечието започва с чувствителен ръст на печалбата до 1.5 млн. лв., за което допринася свиването на разходите и особено тези за външни услуги, обясняват в отчета си от държавната компания. Това до някаква степен е успяло да компенсира загубата на големи клиенти като "Мерск България" и "Ем Ес Си България", прехвърлили се от Варна към Бургас. С печалба започва годината и речното "Пристанище Русе", въпреки че през миналата година държавната компания се раздели с един от терминалите си, като концесионерът се свързва с банкера Цветан Василев. Компанията отчита увеличение на обработените количества насипни товари като въглища, зърнени храни и фуражи, насипни химикали и торове. Един очакван резултат Не така стоят нещата за "Летище София", което очаквано отчита по-ниска печалба спрямо същия период за миналата година. През 2013 година летището продаде земя за близо 8 млн. лв., което наду финансовите му резултати. Ако се изолира ефектът на това събитие, печалбата в края на март спрямо същия период на предходната година е с 636 хил. лв. по-малка и възлиза на 679 хил. лв., пише в отчета на софийското летище. В комбинация с отсъствието на единична сделка за продажба в края на миналата година дружеството изгуби ключов клиент в лицето на "България ер" след като авиационното подразделение на "Химимпорт" "Бългериан еъруейз груп" влезе в бизнеса с наземното обслужване на самолетите на летище София чрез покупката на дял в "Суиспорт България". От отчета на "Летище София" за тримесечието става ясно, че е загубен и още един клиент - ALITALIA, който е преминал към друг наземен оператор. Така ръстът на броя на пътниците, който е 7.3%, не може да компенсира трудностите пред държавната компания. Товарооборотът се покачва Макар резултатите от дейността на транспортните компаниите да са разнопосочни, индикации за подобрение при товарооборота има, като това се вижда от отчетите на железопътните дружества. Макар да започва годината със загуба от 3.1 млн. лв., "БДЖ - Товарни превози" има ръст на превозените товари с 19.5% и покачване на приходите със 7% до 30.5 млн. лв. Любопитна е статистиката за структурата на превозените по релсов път товари по видове, тъй като по нея може да се съди за състоянието на бизнеса на основните клиенти на превозвача - химически, торови заводи, добивни дружества и компании за скрап. При превоза на твърди минерални горива, които са с дял от около 50% в общия обем на товарите, има увеличение, докато при рудите и металните отпадъци се наблюдава понижение. Това е неблагоприятна тенденция за превозвача, тъй като традиционно рудите и скрапът се транспортират на по-големи разстояния, от което и приходите са по-големи. Дружеството отчита негативи през тримесечието заради планирани, но неизпълнени превози поради започнали ремонти на железопътна инфраструктура. Потвърждение за ръст на превозените товари дава и "Национална компания Железопътна инфраструктура", която събира такси от използването на релсовия път. Въпреки това дружеството отчита загуба от 13.5 млн. лв. в началото на годината, за което влияние оказват по-ниските тарифи, въведени с цел стимулиране на товарните превози с железопътен транспорт. От отчета на компанията е видно, че са направени постъпки за редуциране на задълженията, като има подобрение и при събиране на вземанията, които в края на март достигат до 127.3 млн. лв., 96% от които са от "Холдинг БДЖ" и дъщерните му дружества. Проблемът със задлъжнялостта остава да тежи върху баланса и на "Български пощи". Те дължат близо 24 млн. лв. на електроразпределителни дружества, а отделно имат облигационна емисия за 29 млн. лв. През първото тримесечие пощите реализират печалба от 459 хил. лв. при загуба от 1.5 млн. лв. през същия период на миналата година. Подобрението се дължи освен на по-голямата държавна субсидия и на увеличаване на дейността в сегмента куриерски услуги, от продажбите на винетки, от пощенските пратки в чужбина и доставката на рекламни каталози.
Източник: Капитал (10.05.2014)
 
Холдинг БДЖ изостава от графика за оздравяване, въпреки приетия план за развитие до 2023 г. Финансовите резултати и на "Пътнически превози", и на "Товарни превози" са под очакваните, сочат данните им за първото тримесечие на тази година. Двете дружества продължават да губят пътници и товари. За проблема призна вчера и министърът на транспорта Данаил Папазов, който участва в срещата на премиера Пламен Орешарски с неправителствени организации. Наблюдава се тенденция товари и пътници да се пренасочват от железниците към автомобилния транспорт, каза той. И допълни, че частниците в автомобилните превози са по-гъвкави, успяват да предложат атрактивни цени и схеми за разсрочено плащане. В момента само просрочените задължения на БДЖ, които холдингът не може да обслужва, са за 171 милиона лева. Подобряването на резултатите на БДЖ "Пътнически превози" е далеч от заложеното. За първите три месеца на 2014 г. загубата е в размер на 6.38 млн. лв. , а по план е трябвало да бъде 4.2 млн. лв. За този период дружеството е очаквало приходи от продажби за 62.8 млн. лв., а реално са постъпили 60.6 млн. лв. Въпреки изоставането от очакванията финансовият рeзултат на компанията остава на нивата отпреди година, когато загубата беше 6.67 млн. лв. Задлъжнялостта на дружеството е в размер на 9.6 млн. лв. То дължи най-много средства на Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ) - почти 5 млн. лв. Задълженията към доставчиците обаче са намалени с над 3 млн. лв. спрямо края на 2013 г. Намалението идва най-вече от това, че дружеството е успяло да се издължи с 1.2 млн. лв. към чужди жп администрации. Според министър Папазов печеливши са единствено дългите линии София - Бургас, София - Варна и София - Пловдив. Останалите се субсидират от държавния бюджет, за да бъдат обслужвани гражданите, които живеят в други региони. По подобен начин се развива и БДЖ "Товарни превози". В края на март 2014 г. дружеството е на загуба от почти 3.2 млн. лв. По план по това време на годината е трябвало да е на печалба от 264 хил. лв. В отчета се подчертава, че този резултат идва най-вече от неизпълнението на планираните количества превозени товари с 87.7 хил. тона. Все пак отчетената загуба е по-малка спрямо тази за същия период на 2013 г., когато е била почти 4.3 млн. лв. Компанията обаче продължава да има огромни задължения към доставчиците в размер на 61.48 млн. лв. Освен това се очаква в близките месеци да се появи нов частен превозвач, който може да отнеме до една трета от сега превозваните от БДЖ товари. Национална компания "Железопътна инфраструктура" леко подобрява финансовия си резултат за една година. Дружеството приключва трите месеца на 2014 г. със загуба в размер на 13.5 млн. лв. Година по-рано загубата му беше над 20 млн. лв.
Източник: Сега (10.05.2014)
 
Трейс Груп Холд АД е подписало нов голям договор, чиято стойност е 14.2 млн. лв. Контрактът е за изпълнение на „Механизирано подновяване на железния път в междугарието Пирдоп – Антон”. Това е втори договор по Рамково споразумение от 2013 г. за „Ремонт, рехабилитация, модернизация, поддръжка, укрепване и възстановяване на обекти от инфраструктурата по обособени позиции, Позиция 1 – Ремонт на железния път и съоръженията към него с възложител „Национална компания Железопътна исфраструктура“. През месец септември 2013 г. Трейс Груп Холд започна изпълнение на обект: Възстановяване на проектна скорост в участъка София – Мездра път 2, на стойност 14.42 млн. лв. Дейности по обществената поръчка изпълнява и Трейс София – дъщерно дружество на Трейс Груп Холд. Днес по позицията се изтъргуваха 500 акции на цена от 6.90 лв. за брой.
Източник: profit.bg (10.05.2014)
 
Проект и подготовка за строежа на жп линията Видин - Медковец 10.35 млн. лв. Национална компания "Железопътна инфраструктура" обяви поръчка за проектиране и подготовка на строителството на железопътен участък Видин - Медковец - част от жп линията Видин - София. Поръчката е разделена на две обособени позиции, като първата е за актуализация на идейния проект на участъци Медковец - Руска Бяла и Руска Бяла - Столник, а втората за актуализация на идейния проект и изработка на подробен устройствен план, парцеларен план и технически проект за жп участъка Видин - Медковец. Участниците могат да участват както за всяка позиция поотделно, така и за цялата поръчка. Прогнозната стойност е над 10.34 млн. лева без ДДС, а срокът на изпълнение е 15 месеца. Кандидатите трябва да имат минимален оборот за предходните три години - 1.22 млн. за първата обособена позиция и 11.2 млн. за втората. Участниците трябва да имат оборот от сходни на поръчката дейности за същия период - минимум 12.42 млн. лева за двете позиции. Цената има тежест 40% при избора на изпълнител. Оферти се набират до 7 юли.
Източник: Капитал (19.05.2014)
 
Подлезът под жп ареала на Централна гара в Пловдив ще бъде затворен. От утре Национална компания „Железопътна инфраструктура” (НКЖИ) започва да монтира тунел. Подлезът е опасен и трябва да се създадат условия за безпроблемно преминаване на пешеходци, това съобщи областният управител Венцислав Каймаканов след срещата на директора на НКЖИ Милчо Ламбрев и търговците от подлеза. Ремонтът ще продължи близо три месеца. Хората ще могат да преминават засега. Магазините обаче се затварят на сто процента. Има нещо неясно в тези обяснения, обмисляме протестни действия, заяви Петър Гащев, председател на синдикалната организация на търговците в подлеза.
Източник: Марица (21.05.2014)
 
Железницата купува софтуер за 8.6 млн. лв Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ) ще има нова система за планиране и управление на ресурсите, съобщиха от държавното дружество. Проектът е на стойност 8.6 млн. лв. без ДДС и се очаква да приключи до август догодина, стана ясно при представянето му в сряда. Резултатът от внедряването на т.нар. ERP система ще е, че отделните звена на инфраструктурната компания ще започнат да си общуват на един език, а базите им данни ще са обединени. Проектът ще се изпълнява от обединение "Аднес", в което влизат българската "Адвен" и Ness, Чехия, със съответно 49 и 51% участие. Консорциумът, който ще трябва да е приключил със задачата до 20 август 2015 г., първоначално е бил отстранен от търга за изпълнение на държавната поръчка. Официалните мотиви за декласирането му са били, че е закръглял стотинките при посочените цени на отделните дейности, което е довело до отклонение от 0.48 лв. до 2.88 лв. общо. Проектът предвижда внедряване на ERP система, базирана на решение на SAP, и включва и доставка на хардуер и обучение на около 400 служители на НКЖИ. Целта е всички структури на компанията да започнат да работят с единни системи и бази данни, независимо къде се намират. НКЖИ разполага с активи из цялата страна и 11 поделения, всяко със собствено управление, методи и софтуерни системи. Затова и окрупняването на информацията и проследяването на процесите от София е трудно. "Главната цел е сега да има система, обединяваща всички съществуващи досега, и всички бази данни да бъдат събрани на едно място", обясни ръководителят на проекта инж. Ерол Мустафов. Новото решение ще засегне много от дейностите в компанията, като финансовото планиране и контрол, управлението на проектите, счетоводството, човешките ресурси, документацията, активите, снабдяването, наличностите, аварийната и плановата поддръжка. По-впечатляваща от целите на проекта е само цената му. Индикативната стойност привлича като кандидат-изпълнители пет консорциума, всичките с чуждестранно участие. Както често става обаче, до отваряне на ценовите оферти е допуснат само един от кандидатите, като комисията решава, че ценовата му оферта не съответства на изискванията на възложителя. Така на 12 август 2013 г. конкурсът е прекратен от изпълнителния директор на компанията. Обединението, допуснато до финалната права, обаче обжалва това решение пред Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), която потвърждава, че участникът е допуснал аритметични грешки. Например вместо цена от 2 764 418. 58 лв. участникът е закръглил сумата на 2 764 419 лв., като подобни "аритметични грешки" се повтарят на още няколко места в офертата. Участникът обаче обжалва прекратяването на конкурса и отстраняването си и пред Върховния административен съд, според който закръглените стотинки са довели до общо отклонение между 0.48 лв. до 2.88 лв., което е незначително на фона на общата стойност на ценовата оферта. Така съдът връща процедурата и тъй като никой от останалите кандидати не е оспорил отстраняването си, "Аднес" е единствената, допусната до отваряне на цена, а цената влиза в индикативната стойност, и консорциумът все пак остава изпълнител на проекта.
Източник: Капитал (22.05.2014)
 
Модернизират Държавно предприятие "Национална компания Железопътна инфраструктура" (НКЖИ) с нова електронна система. Стойността на инвестицията възлиза на 8,6 млн. лв. Това обявиха от предприятието. Проектът е изготвен от чешката компания "НЕС Технолоджис" и българската „Аднес”. Ще бъдат доставят и въведат софтуерни и хардуерни технологии на водещи международни производители, които ще са нужни за реализирането на системата. Чрез реализацията на проекта ще се повиши ефективността на работа на структурите на НКЖИ, както и управление на човешките ресурси и базата с документи. Планува се тя ще бъде внедрена в рамките на следващите 17 месеца или до август на 2015 г. Проектът се изпълнява по ОП „Транспорт” 2007 - 2013.
Източник: Новинар (22.05.2014)
 
Ремонт на 104 гари планира да направи догодина Национална компания „Железопътна инфраструктура” (НКЖИ), съобщиха от ведомството за „Монитор”. Това е една трета от всички 307 сгради в страната. Все още не е ясно обаче колко средства ще се отделят за целта. Със сигурност ще бъдат ремонтирани гарите в Повеляново и Разград. Плановете предвиждат до края на 2016 г. да бъдат обновени и гарите в Монтана, Кюстендил, Труд, Езерово, Стражица, Подвис. Голяма част от сградите са строени преди 1980 г., като на малък брой от тях са извършени основни ремонти, посочват още от компанията. Сега голяма част от гарите не осигуряват нормални условия за пътуващите и работещите и достъпност на лица с намалена подвижност. Нужно е сградите да отговарят и на изискванията за енергийна ефективност. Тази година ще бъдат обновени 16 сгради и перони. Текущи ремонти ще се правят на гарите на Ботев, Шивачево, Хисаря, Баня, Съединение, Труд. В процес на възлагане на ремонт са и жп гарите в Нова Загора, Стара Загора и Шумен, както и изграждането на противопожарен водопровод на гара Дружба (Бургаско). Очаква се работите по тях да завършат следващата година. Средствата, отделени за рехабилитацията им, са над 4 млн. лв. и се отпускат от бюджета на железопътната компания. Освен с пари на НКЖИ ремонти на гари се правят и по ОП „Транспорт” Според плановете на дружеството в периода 2014 - 2020 г. ще бъдат обновени или построени 52 сгради. Те са по жп линиите Русе - Варна, Карнобат - Синдел, Пловдив - Бургас, София - Пловдив, които ще се рехабилитират. Железопътната компания е предложила рехабилитацията на гари да бъде като отделен компонент по новата оперативна програма, съобщават още от НКЖИ. В мотивите си те посочват, че нуждата от спестяване на време на пътниците, все по-широко навлизащата концепция за интермодалност на превозите и желанието на превозвачите за подобряване на предлаганите от тях услуги изискват преосмисляне на функционалната организация на приемните здания. От изключителна важност е тази възможност да бъде включена по програмата, тъй като стратегията е в пълно съответствие с приоритетите и целите й. Ако бъдат дадени евросредства, първите гари за ремонт са Стара Загора, Септември, Карнобат, Чирпан и Ямбол.
Източник: Монитор (10.06.2014)
 
Движението на теснолинейката от Септември за Добринище се преустановява за 2 месеца заради наложителен ремонт на надлеза при с. Варвара. Проектът предвижда да бъдат укрепени скални откоси между гарите Варвара-Долене и Велинград-Цветино. Ще се подменят и релсите по самото железопътно трасе, като на участък от 3 км ще бъдат монтирани по-тежки. Предстои частична подмяна на дървените траверси, ще се насипе баластра по железния път, ще се правят отводнителни канали, информираха от Национална компания „Железопътна инфраструктура”. Самият надлез с жп моста до гара Варвара също ще бъде реконструиран, тъй като заради ниската височина тунелът досега създаваше трудности за преминаването на товарни автомобили с височина над 3 метра. Ремонтните дейности включват и подмяна на настилката на прелеза между гарите Септември-Варвара-Долене. Докато трае рехабилитацията по жп участъка, пътниците, които ползват дековилката до Добринище и Септември, ще бъдат извозвани с автобуси между двете крайни жп гари.
Източник: Класа (11.06.2014)
 
750 млн. за жп линията Русе-Варна Възможно е да бъде пуснат скоростен влак между Русе и Гюргево през Дунав мост, но за целта първо трябва да бъде реконструирана жп линията Русе-Варна. Очаква се тръжната процедура да бъде обявена през втората половина на 2014 г., съобщиха от Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ). След това ще се пристъпи към подписване на договор и стартиране на строителството. От дружеството поясниха, че разполагат с пълна проектна готовност за започване на реконструкцията. Общата индикативна стойност на проекта е 749 млн. лв. без ДДС. Очаква се проектът да бъде финансиран по ОП "Транспорт" 2014-2020 г. Проектът е разделен на два участъка: Русе - Каспичан с дължина 135 км, еднопътна жп линия, и Каспичан - Варна с дължина 97 км, двупътна жп линия. Предвижда се строителството на железопътната линия да приключи до края на 2020 г. В момента на ден по линията се возят около 780 пътници, заявиха от БДЖ.
Източник: Стандарт (16.06.2014)
 
Варненци пътуват със скоростен влак до Румъния Има вероятност варненци да пътуват до Румъния със скоростен влак през Дунав мост. Линията ще стига до град Гюргево, като ще преминава и през Русе. Това съобщиха от Националната компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ). Преди да се премине към изграждането на тази железопътна връзка обаче трябва да се реконстроира съществуващата линия между Русе и Варна. Обявяването на тръжната процедура ще се извърши в следващите месеци до края на 2014 г. Това ще позволи да се пристъпи към сключване на договор с изпълнителя на поръчката и към стартиране на ремонта. Според изчисленията на компанията, необходимите средства за този проект възлизат на стойност 749 млн. лв. без ДДС, като се очаква финансирането да бъде по Оперативна програма "Транспорт" 2014-2020 г. Реновирането ще се извърши на два участъка - Русе - Каспичан и Каспичан - Варна.
Източник: econ.bg (17.06.2014)
 
Македония поиска да развива жп и пътната инфраструктура с България България и Македония ще ускорят развитието на пътната и железопътна инфраструктура между двете държави. За това се разбраха вицепремиерът по икономическото развитие Даниела Бобева и македонския й колега и министър на финансите Зоран Ставрески, които откриха днес Македоно-българските бизнес дни. Форумът се провежда в Щип и Кочани, Македония, съобщиха от правителствената пресслужба. Бобева бе поканена от организаторите - председателя на БТПП Цветан Симеонов и от председателя на Македоно-българската стопанска камара Зоре Темелковски, да води българската делегация от представители на държавните институции, бизнеса и местните власти. Основната цел на бизнес форума бе да се обсъдят възможностите за интегриране и допълване на двете икономики за разширяване на достъпа до трети пазари.
Източник: 3e-news (25.06.2014)
 
МВР вече е най-големият работодател в България, след като щатът на министерството бе обявен официално. Точно 52 900 полицаи и служители има вътрешното министерство според новия устройствен правилник, предложен от вицепремиера Цветлин Йовчев за одобрение на правителството. За сравнение, компанията с най-много работници през 2013 г. е била Национална компания „Железопътна инфраструктура“ с 13 000 заети. За първи път в официален правителствен документ се записва числеността на МВР, посочва в мотивите си министър Йовчев. Вътрешният министър ще има право да надвишава щатното разписание, за да може МВР да изпълнява договорите си за охрана на стратегически обекти, за охрана на реда и пожарната безопасност на мероприятия като футболни мачове и концерти и за сформиране на звена на Общинска полиция по договор с кметове. Досегашната Главна дирекция „Национална полиция“ се разделя на две нови главни дирекции - „Криминална полиция“ и „Охранителна полиция“. Към охранителната ще има дирекция „Жандармерия“. Освен охраната на масови мероприятия и участие в акции, жандармеристите поемат и сигурността на гарите, ж.п. Релсите и товарите по БДЖ. Досега тази дейност се изпълняваше от „Транспортна полиция“. В МВР ще има още две главни дирекции - „Гранична полиция“ и „Пожарна безопасност и защита на населението“, които съществуват и в момента. На пряко разпореждане на министъра остава Специализираният отряд за борба с тероризма. Утре в парламента ГЕРБ ще внесе искане влизането в сила на новия закон за МВР да бъде спряно до 1 януари 2015 г.
Източник: 24 часа (02.07.2014)
 
Инвестират над 8 млн. лв. в модернизацията на жп гара Бургас Инвестираме над 8 млн. лв. в модернизацията на жп гара Бургас, каза министърът на транспорта Данаил Папазов при подписването на договорите за строителство и надзор за съоръжението, цитиран от пресцентъра на министерството. Изпълнител по договора за проектиране и строителство е ДЗЗД „Железопътна инфраструктура Бургас“, а оценката на съответствието и строителния надзор ще се осъществят от Обединение „РУБИКОН – ЕН АР 1“. Обектът е част от по-мащабен проект, който предвижда рехабилитацията на гаровите комплекси на Централна гара и на пътническата гара в Бургас, както и преустройство и саниране на приемното здание на гара Пазарджик. Целият проект се финансира от Европейския фонд за регионално развитие чрез Оперативна програма „Транспорт“. В рамките на проекта ще се обнови приемната сграда на гарата в Бургас, ще се извърши реставрация на фасадата, ще се вградят модерни инсталации, ще се обновят пероните и ще се осигури достъп за хората с намалена подвижност. Първата сграда на гара Бургас е построена в началото на XX век и е една от първите железопътни гари в България. Вследствие на близо 100-годишната експлоатация без основни ремонти, както и на големия пътникопоток, преминаващ ежедневно през приемното здание, отделните строителни елементи на сградата са силно амортизирани.
Източник: Инвестор.БГ (15.07.2014)
 
“Дойче Бан” поема БДЖ БДЖ и НК "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ) да бъдат преструктурирани по германски модел, което означава обединяването им в общ холдинг. Това е една от идеите, обсъждани във вторник между премиера Пламен Орешарски и представители на германската компания за консултантски и инженерингови услуги в транспорта "Дойче Бан интернешънъл". На срещата, организирана по молба на германското посолство, присъствало и ръководството на транспортното ни министерство. Имаме нужда от практични решения, които да променят визията за развитие на железницата, а не от консултантски проекти, които да стоят добре по лавиците. Това заявил след срещата с германците премиерът Пламен Орешарски. Мениджмънтът в железницата може да стане международен, ако се договорим за условията и цената за това с "Дойче Бан интернешънъл". Това съобщи транспортният министър Данаил Папазов в Министерския съвет вчера.
Източник: Стандарт (17.07.2014)
 
Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) ще сътрудничи на Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ) за формиране на тарифна политика за достъп и използване на железопътната инфраструктура по Оперативна програма "Транспорт" 2007-2013 г. С прието решение на заседанието на правителството вчера се цели да се предприемат конкретни действия за изготвянето на предложение за нова тарифна политика и методика за изчисляване на инфраструктурните такси, които НКЖИ събира от железопътните превозвачи, в съответствие с препоръките и изискванията на актуалните европейски директиви и национални нормативни документи.
Източник: Дума (24.07.2014)
 
Аргументът, че проблемите в КТБ ще доведат до масови фалити и загуба на много работни места е несъстоятелен, заради структурата на актива и пасива на банката, се казва в статия на Капитал. Юридическите лица, които имат сметки в КТБ са около 6800, но тези с по над 10 хил. лв. по тях са под 1500, депозитите над гарантираните, са 412. От тях немалко са финансови, държавни ведомства, общини и реално става въпрос за 251 частни фирми, чиито влогове подлежат на гаранция. Общо депозитите на всички частни фирми са 640 млн. лв., на държавните – още 360 млн. лв. Звучи внушително, но от тях 620 млн. лв. са за десетте най-големи вложителя, които в голямата си част са известни – БТК, “Топлофикация София”, БЕХ, Булгартрансгаз. А две от тези 10 са в несъстоятелност и вътре синдиците държат пари от масата на несъстоятелността . вложители в КТБ
Източник: Капитал (15.09.2014)
 
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) отмени обществена процедура за възлагане на обществена поръчка на държавното предприятие „Национална компания Железопътна инфраструктура“. Предмет на търга е „Допълнително доброволно пенсионно осигуряване на работниците и служителите на ДП ”НКЖИ” с вноски от работодателя за придобиване право на лична пенсия за старост, лична пенсия за инвалидност и наследствена пенсия в пенсионно осигурително дружество управляващо фонд за Допълнително доброволно пенсионно осигуряване (ДДПО)“. От регулатора са установили няколко нарушения. Според КЗК На първо място КЗК приема, че заложената методика за оценка на офертите съобразно таксите на пенсионно-осигурителните дружества е ограничителна и в противоречие на Закона за обществените поръчки (ЗОП). Експертите установили, че в ценовата оферта е предвидено срокът за внасяне на осигурителните вноски да се посочи от участниците, докато в проекто-договора, част от документацията за участие, е отразено, че работодателят превежда сумата за осигурителните вноски в срок до 30-то число на всеки календарен месец за предходния месец. Според КЗК е налице противоречие в указанията на възложителя, което е основание за отмяна на обжалвания акт.
Източник: econ.bg (25.09.2014)
 
Кабинетът отпусна 15 млн. лева за проекти на НКЖИ Правителството отпусна 15 млн. лв. допълнително по бюджета на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията. Със средствата ще бъде покрито част от съфинансирането на Национална компания "Железопътна инфраструктура" за изпълнение на големи жп проекти, финансирани по ОП "Транспорт" 2007-2013 г., съобщиха от правителствената пресслужба в сряда. Необходимите финансови средства за извършване на разходите, свързани с кореспондиращото съфинансиране на НКЖИ до края на 2014 г. за проектите, изпълнявани от компанията по ОП "Транспорт", са на обща стойност 63 141 000 лв. без ДДС. С отпуснатото сега финансиране ще бъде обезпечено изпълнението на дейности по три инфраструктурни проекта: реконструкция и електрификация на жп линията Пловдив-Свиленград (участък Първомай-Свиленград), модернизация на жп участък Септември-Пловдив и рехабилитация на железопътната инфраструктура в участъците от жп линията Пловдив-Бургас.
Източник: Класа (16.10.2014)
 
НКЖИ и БДЖ готови с мерките за повишаване на безопасността Ръководствата на "Холдинг БДЖ" ЕАД и ДП НКЖИ са представили на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията Николина Ангелкова изисканите от нея в началото на миналата седмица конкретни мерки за подобряване условията на труд в българските железници и повишаване безопасността на жп превозите на пътници и товари, съобщиха от транспортното ведомство. В документите са разписани незабавни, средносрочни и дългосрочни мерки, свързани с ремонта и поддръжката на подвижния състав и жп инфраструктурата, подобряване на квалификацията на експлоатационния персонал и план за повишаване на безопасността. Предложените незабавни действия от двете компании са свързани с проверка на изправността на системите за влакова диспечерска радио връзка и автоматичната локомотивна сигнализация, както и въвеждане на процедури за ежедневен контрол заедно със засилване координацията между отделните звена за контрол на безопасността в двете жп дружества. Също така предложението е веднага да стартира изпълнението на подробен график за обучение на експлоатационния персонал. През тази седмица министър Ангелкова ще обсъди с ръководствата на жп компаниите приоритетните действия в краткосрочен, средносрочен и дългосрочен план, както и необходимите финансови средства за тяхното изпълнение, заложени в съществуващите бюджети. Веднага след това министър Ангелкова и екип на МТИТС ще представи за обсъждане на синдикалните партньори мерките за подобряване условията на труд в българските железници и повишаване безопасността на жп превозите на пътници и товари. След като всички заинтересовани страни се запознаят и одобрят приоритетните действия и плана за тяхното изпълнение, министър Николина Ангелкова ще ги представи публично.
Източник: Дума (20.10.2014)
 
НКЖИ взе участие в 12-ата сесия на Изпълнителната комисия на европейската Харта за солидарност по гарите в Европа и в конференция на тема "Европа за развитие на социалната отговорност в гарите", включена в 15-ия салон на тема: "Корпоративна социална отговорност", които се проведоха в Милано, съобщиха от НКЖИ. Един от основните въпроси, които бяха разгледани по време на 12-ата сесия, беше европейският проект "Train in Station" (Обучение в гарите), финансиран по линията на eвропейската програма "Еразъм +". В проекта участват четири европейски железници - от България, Франция, Италия и Люксембург. Българската държава е представена от НКЖИ. Сред основните цели на проекта са консенсус по отношение на рисковете по гарите, участие в програми за социално включване на скитащи и бездомни лица, пребиваващи по железопътните гари в Европа, и използване на иновативни инструменти за справяне със скитничеството и бездомничеството по европейските гари. Продължителността на проекта е две години - от септември 2014 г. до септември 2016 г. Участниците в срещата бяха поканени да изнесат презентации на 15-ия Салон за корпоративна социална отговорност, който се проведе в университета Бокони в Милано. Основната теза в рамките на този салон е, че Европа не може да си позволи да развива икономика и общество, базиращи се единствено на пазара и конкуренцията, в която по-силният "изяжда" по-слабия. От страна на НКЖИ беше изнесена презентация, която запозна присъстващите с основните елементи на социалната политика на компанията и нейната корпоративна социална отговорност към служителите. Бяха представени подробно проектите за обновяване и модернизиране на някои от главните железопътни гари в България, както и проектът за осигуряване на ново работно облекло и безопасни условия на труд, финансиран с европейски средства. Европейската Харта за развитие на социални инициативи по гарите е подписана от НКЖИ през февруари 2012 г. Тя се подкрепя от ЕК и до момента е подписана от 18 европейски железници, които развиват социални програми и инициативи, насочени към хора, изпаднали в крайна бедност, без дом и прехрана, които намират убежище на гарите в големите европейски градове. Инициатори на Хартата са италианските и френските железници.
Източник: Дума (23.10.2014)
 
Железопътният транспорт се е утвърдил в Европа като най-евтин и екологично чист и трябва да се развива приоритетно и в България от гледна точка на неговото минимално вредно въздействие върху околната среда. Това заяви вчера генералният директор на НКЖИ инж. Милчо Ламбрев, който представи доклад на конференция в София вчера. Темата на форума е: "Транспортът в променящия се свят - предизвикателства и решения", съобщиха от НКЖИ. Събитието се проведе под патронажа на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията Николина Ангелкова и ректора на УНСС проф. д.ик.н. Стати Статев. "При движението на пътнически дизелови влакове цената на намаляване на замърсяването на въздуха е 2,7 евро на тон километър, а за товарните - 2,3 евро на тон километър. За сравнение, при използването на автомобилен транспорт разходите за отстраняване замърсяването на въздуха при движението на тежки камиони е 31 евро на тон километър, а при леки - 8,7 евро на тон километър", обясни инж. Ламбрев. По отношение на климатичните изменения цифрите са не по-малко показателни. "Пътническите електрически влакове не влияят на климата, а при движението на товарните влакове изменението е едва 0,002 евро на тон километър. За сравнение, разходите за намаляване вредното въздействие от изменението на климата при автомобилния транспорт е 0,273 евро на тон километър за тежкотоварните автомобили и 0,192 евро на тон километър за леките автомобили, допълни инж. Ламбрев. "В геополитически аспект модернизацията на железопътната инфраструктура ще спомогне за намаляването на глобалното затопляне поради намаляването на трафика на товарни автомобили по пътищата", заключи инж. Ламбрев.
Източник: Дума (25.10.2014)
 
Железопътната администрация осъдена на последна инстанция за отказан достъп до информация ИА „Железопътна администрация" (ИАЖА) бе осъдена на последна инстанция за отказан достъп до обществена информация. С решение на Върховния админитративен съд е отхвърлена жалбата на агенцията срещу решение на по-долна инстанция, с която се задължава регулатора да представи на Асоциация „Приятели на железопътния транспорт" (АПЖТ) отчети за изпълнението на обществената услуга за превоз на пътници с железопътния транспорт. Повод за искането на НПО-то бе разследване на „Класа", според което през 2011 г. от БДЖ са съкратили около 90% от субсидираните влакове, но въпреки това регулаторът не е взел мерки за коригиране на държавното финансире. Според договора за извършване на обществена услуга националният жп превозвач има за задължение да поддържа определено ниво на качество и брой влакове, срещу което получава от бюджета близо 170 млн. лв. Контролът върху спазването на договора е в съвместна комисия между ИАЖА и финансовото министерство. След като стана ясно окончателното решение на съда от Асоциацията поискаха незабавна оставна на цялото ръководство на регулатора. „След като ни наричаха в официални писма некомпетентни и неразбиращи, съдът показа кой какъв е", коментира пред classa Варужан Апелян, председател на АПЖТ. Според него ръководството на Изпълнителна агенция "Железопътна администрация" доказа, че не защитава обществения интерес и прозрачността, заради което няма моралното право да ръководи националният железопътен регулатор.
Източник: Класа (05.11.2014)
 
Кражбите на релси за 2014 г. са за над 1 милион лева Посегателствата върху железницата продължават. Най-често срещаните случаи са поставяне на предмети върху железния път, замерване на влакове с камъни, умишлено спиране на товарни влакове с цел грабеж, посегателства на части от вагони и локомотиви, кражби на действащи съоръжения от осигурителната и телекомуникационна техника, железопътни релси, жп стрелки и части за тях, скрепителни елементи, т.е. всякакви метални и медни части, които могат да бъдат предадени на складовете за вторични суровини. Това съобщиха от пресцентъра на БДЖ. На 31-и октомври, около 17:30 ч., пътническият влак № 81205 от Панагюрище за Пловдив удря поставен камък върху железния път в участъка между гарите Панагюрище и Съединение. Вследствие на удара влакът престоява в гара Съединение от 17:36 ч. до 18:04 ч. за оглед на дизеловата мотриса „Дезиро”. След извършеният оглед е установено, че е пробит картера на скоростната кутия на мотрисата. В момента дизеловата мотриса е в очакване на ремонт за възстановяване на нанесените щети, които все още са в процес на оценяване. В случай, че се наложи смяна на скоростната кутия на мотрисата, сумата би могла да достигне близо 60 000 лв. Най-важното измерение на подобни действия, обаче, е застрашаването на сигурността на движението на влаковете, както и живота и здравето на клиентите и служителите на железницата. Подобни посегателства са огромен риск за сигурността на движението и биха могли да доведат до катастрофи с непредвидими последствия. Голям брой посегателства се регистрират срещу железопътната инфраструктура, което също е предпоставка за железопътни инциденти, а разходите за възстановяване на жп инфраструктурата са огромни. Само от началото на годината до средата на месец октомври 2014 г., ДП НКЖИ е регистрирала 397 бр. кражби на стойност 1 060 627 лв. В „БДЖ – Пътнически превози” ЕООД са регистрирани 111 бр. кражби на стойност около 400 000 лв., а кражбите в „БДЖ – Товарни превози” ЕООД са в размер на над 100 000 лв. От началото на 2014 г. до настоящия момент са регистрирани 11 случая на умишлено поставяне на различни предмети върху железния път, поради които се е стигало до нанасяне на щети по локомотиви и мотрисни влакове. Обикновено предметите, които се поставят върху железопътните линии са камъни, автомобилни гуми, клони и др. Много често пътническите влакове са обект и на замервания с камъни. От началото на годината досега са регистрирани 49 случая, при които по влакове на „Холдинг Български държавни железници” ЕАД са хвърляни камъни. При 10 от тези случая, обект на злонамерените действия са били мотрисите „Дезиро”, които заедно със спалните вагони са най-новият подвижен състав на железопътния превозвач. При два от случаите на замерване на пътнически композиции с камъни са пострадали двама пътници. През 2013 г. случаите на замерване на влакове с камъни са 92, а щетите от тях възлизат на над 100 000 лв. Ръководствата на „Холдинг БДЖ“ ЕАД и ДП НКЖИ водят дългосрочна политика за намаляване на кражбите и посегателствата по железопътната инфраструктура и подвижния състав, като безопасността на пътниците е приоритетна задача на двете дружества. Във връзка с посегателствата срещу собственост на националния железопътен превозвач „Холдинг БДЖ” ЕАД предприема мерки за тяхното ограничаване чрез провеждане на съвместни инициативи с органите на МВР, организиране на допълнителна охрана на влаковете в проблемните участъци, провеждане на разяснителни кампании за последиците от посегателствата по подвижния състав и железопътната инфраструктура в училища и по места, където се наблюдава повтаряемост на подобни случаи и др. Възможностите на ДП НКЖИ за предотвратяване на посегателствата са ограничени, тъй като не разполага с необходимия ресурс и правомощия. Въпреки това, тече подмяната на медните кабели с оптични, които засега не са обект на посегателства. В ход е и поетапно внедряване на видеонаблюдение на жп гари и жп прелези. За ограничаване на посегателствата върху подвижния състав и железопътната инфраструктура, двете компании разчитат както на доброто взаимодействие с органите на МВР, така и на подкрепата на други държавни институции, имащи отношение към решаването на проблема.
Източник: 24 часа (06.11.2014)
 
ЕБВР отпусна 305 млн. евро за жп линията Македония-България Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) отпусна средства в размер на 305 милиона евро за Република Македония. 145 милиона евро ще бъдат използвани за втората фаза от строежа на жп линията между Македония и България, а 160 милиона ще бъдат инвестирани по Програмата за републикански пътища. Средствата са получени при изключително изгодни условия. Срокът за погасяване е 15 години с гратисен период от 4 години, а лихвеният процент в момента възлиза на 1,15 на сто, съобщи македонското Министерство на финансите. За отсечка 3: Крива Паланка-границата с България средствата ще бъдат отпуснати след завършването на всички подготвителни дейности. Финансирането ще бъде осигурено със заем ИПП 2014-2020 и кредит от международни финансови институции. С тази инвестиция в размер на 305 милиона евро ще бъдат създадени нови работни места, работа за македонските фирми и ще се даде тласък на икономическото развитие на страната. С тези средства Европейската банка за възстановяване и развитие насърчава политиката за публични инвестиции, която провежда Република Македония, се казва в изявление на македонското финансово министерство.
Източник: БГНес (13.11.2014)
 
БДЖ не може да се изправи на крак Приватизационната процедура за "Товарни превози" трябва да бъде рестартирана, заяви пред БНТ министърът на транспорта Ивайло Московски. По думите му, БДЖ не може да бъде изправено на крака, преди да бъде преструктурирано. "Пътническите превози" могат да бъдат преместени в холдингово дружество с Националната компания "Железопътна инфраструктура". Така финансовите му показатели ще бъдат подобрени и ще може да получи средства по Оперативна програма "Транспорт", каза министърът.
Източник: Преса (18.11.2014)
 
Автоматизират всичките 136 жп прелеза Всичките 136 жп прелеза, които се управляват ръчно, ще бъдат изцяло автоматизирани. Това ще стане през следващите няколко години, заявиха от Националната компания "Железопътна инфраструктура", цитирани от БНР. "Целта е да се премахнат човешките грешки и времето за изчакване на автомобилите пред спуснатите бариери да бъде намалено", обясни пред "Хоризонт" началникът на Железопътната инспекция по безопасност на превозите Неделчо Спасов. "Мога да гарантирам, че инфраструктурата по достатъчно надежден начин ще предупреждава шофьорите за идващия влак. Ръчните бариери ще бъдат пускани 5 минути преди преминаването на влака. Другите, които са автоматичен тип, те се затварят за около 2 минути и половина", подчерта Спасов.
Източник: Преса (27.11.2014)
 
490 млн. лева от ЕС инвестирани за жп проекти Досега 490 млн. лв. са били разплатени на Национална компания „Железопътна инфраструктура” (НКЖИ) за изпълнението на големите жп проекти у нас. Това съобщи вчера транспортният министър Ивайло Московски. Той направи проверка на модернизацията на линията Димитровград - Свиленград, като се установи, че са изпълнени 60% от работата. Проектът се финансира по оперативна програма „Транспорт” (2007 - 2013 г.). Първата отсечка от трасето Димитровград - Харманли е изпълнена на 70%, а договорът за строителство е на стойност от близо 143 млн. лв. без ДДС. Вече е изцяло обновена гарата в Димитровград, но изостава завършването на пътния надлез в града. „Надявам се атмосферните условия да ни позволят да пуснем движението поне по едно от платната на пътния надлез през месец декември”, каза Ивайло Московски. Благодарение на проекта за модернизация на жп линията до момента са инвестирани допълнително близо 6 млн. лв. за пътни и пешеходни съоръжения в града, които ще улеснят придвижването на гражданите. Около 60% е изпълнението на втората позиция от проекта Харманли - Свиленград. Стойността на неговото изграждане е около 122 млн. лв. без ДДС. Целият проект трябва да приключи до края на 2015 г., за да се използват средствата от ОП „Транспорт”.
Източник: Монитор (28.11.2014)
 
Влязохме в международна система за наблюдение на влакове Национална компания „Железопътна инфраструктура“ сключи договор с RNE (RailNetEurope) за включване в международна система за наблюдение на влаковете, съобщиха от дружеството. До 1 юни 2015 г. ще протече пробната експлоатация на системата TIS , която служи за наблюдение на международни пътнически и товарни влакове. TIS дава възможност за реално проследяване на маршрута на влаковете във всяка една точка, прогноза за движението и причина за закъсненията.
Източник: Монитор (04.12.2014)
 
Променят облика на три железопътни гари с европейски средства Едновременно с рехабилитацията на стотици километри релсов път, със средства, осигурени по Оперативна програма „Транспорт" /2007-2013 г./ в България стартира и реновирането на три от основните железопътни гари у нас - в София, Бургас и Пазарджик. Всъщност, последната вече е напълно модернизирана и от края на септември 2014 г. и посреща пътниците с топли и уютни чакални. Сградата на обновената железопътна гара в Пазарджик вече отговаря на всички изисквания за енергийна ефективност - вътрешната и фасадната дограма са подменени, а помещенията са санирани. В нея са разположени център за услуги на пътниците, различни търговски обекти, доставени са нови указателни табели. За хората с намалена подвижност са изградени асансьори и рампи. Има и нови информационни колони, които дават бърза справка за разписанията на автобусите, влаковете и такситата в района, както и за разписанието на самолетите, с които може да се направи връзка на летищата в София и Пловдив. Пътниците вече имат пълен достъп до WI-FI мрежа и могат да разнообразят чакането на влака. Пешеходният подлез, който осигурява пряка връзка с близките населени места - Главиница и Алеко Константиново, е напълно обновен с модерен интериор, осветлението и външното електрическо захранване са възстановени, създадена е достъпна среда. В пълната модернизация на гарата, която е строена през 70-те години на миналия век и многократно е страдала от наводнения и пожари, са инвестирани 3,3 млн. без ДДС. Благодарение на навреме усвоеното европейско финансиране, Пазарджик се сдоби с железопътна гара със съвременен вид, осигуряваща комфорт и добро обслужване на пътниците. Местните жители вече оценяват положително новата придобивка. "40 години нищо не беше пипано, само при аварийни ситуации се позакърпваха нещата. Остаряхме заедно с тази гара, случвало се е да газим във вода в сутерена. Сега вече човек се чувства като в Европа, пътниците го виждат и се завръщат", разказва 55-годишна служителка в приемното здание. По този път вървят и жп гарите в София и Бургас. През април 2014 г. започна ремонтът на сградата на Централна жп гара в столицата. За да се спази срока и рехабилитацията да приключи до края на 2015 г., на обекта ще работят 120 души. Строителните дейности са разделени на два етапа, така че, независимо от реконструкцията, гарата продължава да функционира и да обслужва пътниците. Преди да започне ремонта, сградата беше достоен представител на 40-годишната разруха и по-скоро приличаше на гълъбарник с изпочупени плочки и седалки, неработещи информационни табла, асансьори и ескалатори, неотоплени помещения през зимата, жега през лятото... Сега пред изпълнителя стоят две основни задачи – да модернизира сградата, пешеходния подлез, да постави нови настилки на пероните, да изгради външен и вътрешен подземен паркинг, да повиши енергийната ефективност така, че да се повиши комфортът на пътниците и служителите, както и да модернизира оборудването, което се грижи за управлението на влаковете, като изпълни Единен център за управление движението на влаковете. След рехабилитацията Централната жп гара на София, която посреща и изпраща пътници от цялата страна и чужбина, ще бъде напълно архитектурно обновена. Ще се обособят кафенета и места за хранене, а чакалните ще бъдат изцяло ремонтирани. Всички асансьори, ескалатори и информационни табла ще бъдат подменени. Пешеходният подлез към шестте перона ще бъде изцяло ремонтиран. Всички инсталации - ВиК, електрическа, отоплителна, вентилационна, климатична и прочие, ще бъдат подменени. Освен всичко останало, за повишаване безопасността на територията на приемното здание е предвидено модерно видеонаблюдение. Предвидено е, също така, изпълнението на фотоволтаична инсталация, която да осигури част от необходимата на сградата електроенергия. Срещу инвестиция от 56 млн. лв., осигурени по ОП „Транспорт“, в края на идната година столицата ще има железопътна гара, отговаряща на всички световни стандарти. Успоредно с това продължава да се изпълнява един от най-мащабните и успешни проекти - за подземната железница в столицата, която ще свърже железопътната гара с летището, осигурявайки бързо, удобно и безопасно придвижване на хората до двата основни транспортни възела. В края на април 2015 г. столичани вече ще могат да пътуват с метрото до Бизнес парка в кв. "Младост" 4 и до летището. „Зелена светлина“ има и пред проекта за реновиране на жп гарата в Бургас, който също е включен в програмата за модернизация на железопътния транспорт в България, станала възможна благодарение на ОП „Транспорт“, управлявана от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията. Зданието в стил необарок, строено през 1903 г., е паметник на културата и всяка промяна по фасадата и вътрешното пространство може да се извършва само след съгласуване с Националния институт за недвижимото културно наследство. За над 100-годишното съществуване на гарата, основен ремонт в нея не е правен. Тя е силно амортизирана, дори опасна, заради падащи парчета от фасадата. От момента, в който влезе на обекта, изпълнителят има 20 месеца, за да обнови изцяло сградата. Финансирането е на стойност 8,1 млн. лв. без ДДС и трябва да възстанови архитектурния й блясък. Така за по-малко от 70 млн. лв., благодарение на доброто управление и навременно усвояване на средствата по ОП „Транспорт“,всички ще имаме възможност да се възползваме от удобствата на реновираните железопътни гари.
Източник: 24 часа (09.12.2014)
 
С наредба борят мръсотията и студа в БДЖ В пътническите влакове трябва да се поддържат елементарна хигиена и поносими температури. Това пише в проект на наредба, публикувана за обществено обсъждане. В документа обаче не е конкретизирано какво значи „елементарна хигиена" и „поносими температури". Жп превозвачите ще трябва да изготвят сами и да прилагат стандарти за качеството на въздуха, хигиената в санитарните възли и вагоните, а също и за температурата в купетата. Така потребителите всъщност няма да знаят какво се изисква според вътрешните правила на БДЖ. Промените се правят заради оплаквания. В ИА „Жп администрация" през миналата година са получени 41 жалби за лоша хигиена във влаковете, признаха от транспортното министерство. Обозначенията „пушачи" и „непушачи" на вагоните пък ще отпаднат, тъй като тютюнопушенето в обществения транспорт отдавна е забранено. Проектът предвижда още кучетата водачи на хора с увреждания да се возят безплатно с влак. Собствениците им обаче трябва да представят сертификат за обучение на животните.
Източник: Труд (09.12.2014)
 
Държавата дава на концесия гара "Пионер" И третият опит за продажба на държавните терени на гара "Пионер" се оказа неуспешен. Причината е, че Министерството на транспорта е анулирало търговете заради заявен инвеститорски интерес към двата имота с площ от 36 декара да бъдат дадени на концесия. Това съобщи Милчо Ламбрев, изпълнителен директор на Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ). Решението за продажбата на двата терена беше на предишния транспортен министър Данаил Папазов и беше взето от правителството на Пламен Орешарски през юли, когато вече беше подало оставка. Решението влезе за разглеждане в дневния ред като "спешен случай", който не търпи отлагане по думите на Папазов. Крайният срок за подаване на офертите за двата терена беше през ноември. Имотът от 16 дка беше обявен с начална тръжна цена от 5.2 млн. лв. без ДДС и за него не е имало заявен интерес. Другият имот от 20 дка е беше обявен с начална цена от 8.3 млн. лв. без ДДС и за него са били подадени няколко оферти, но не бих казал, че са много, каза инж. Ламбрев.
Източник: Медия Пул (16.12.2014)
 
Над 20 проекта чакат китайски инвеститори "Дали сме цял списък - над 20 проекта, на китайски инвеститори". Това съобщи на семинар в Русе транспортният министър Ивайло Московски. Сред тях са автомагистралите София-Калотина, автомагистрала "Черно море", ж.п. линията Русе-Варна и други, посочи Московски. Проблемът пред китайските инвестиции в България обаче е, че китайските инвеститори искат държавни гаранции за всеки вложен от тях долар - нещо, което обаче противоречи на финансовата политика на Брюксел, обясни Московски. Търсим финансиране за основни транспортни проекти и от Европейската инвестиционна банка, която може да финансира всеки проект по основен трансевропейски коридор, но проблемът е, че банката дава парите на държавата, а не на отделни предприятия като НКЖИ, например, който пък влошава държавния финансов дефицит, обясни още Московски.
Източник: Стандарт (18.12.2014)
 
БДЖ дължи 370 млн. лв. на банки 567 млн. лв., от които 370 млн. са задължения към банките, това е общата сума на задълженията към днешна дата, заяви изпълнителният директор на „Холдинг БДЖ” ЕАД в интервю за „Фокус”. „Останалите задължения са към доставчици и към Национална компания „Железопътна инфраструктура”. Всички тези задължения са натрупани от предходни периоди, като процеса на натрупване на задълженията започва в периода от 2002 г. до 2009 г. От 200 млн. лв. задължения през 2002 г., през 2009 г., когато аз влязох за пръв път в управлението на дружеството, задълженията достигаха до почти 840 млн., тоест се наблюдава едно неколкократно увеличение на задълженията, които системата не може да поеме. Хубаво е, че в резултат от усилията и на БДЖ, и на държавните институции, към днешна дата задълженията са чувствително намалели”, обясни Владимиров. По думите му бъдещето на БДЖ е свързано с много трудности като първата според него е това, че в държавата няма достатъчно средства. „Много малко средства се заделят през държавния бюджет за развитие на железницата. Още по-голямата причина е, че железницата не е приоритет на българската държава, на всички правителства, на всички политически партии, без значение кои от тях са в управлението и кои не. Това пречи на железниците да се развиват”, посочи той.
Източник: Преса (22.12.2014)
 
Владимир Владимиров: Общата сума на задълженията на БДЖ към днешна дата е 567 млн. лева, от които 370 млн. лева към банките Общата сума на задълженията към днешна дата е 567 млн. лв., от които 370 млн. са задължения към банките. Това заяви изпълнителният директор на „Холдинг БДЖ” ЕАД в интервю за Агенция „Фокус”. „Останалите задължения са към доставчици и към Национална компания „Железопътна инфраструктура”. Всички тези задължения са натрупани от предходни периоди, като процеса на натрупване на задълженията започва в периода от 2002 г. до 2009 г. От 200 млн. лв. задължения през 2002 г., през 2009 г., когато аз влязох за пръв път в управлението на дружеството, задълженията достигаха до почти 840 млн., тоест се наблюдава едно неколкократно увеличение на задълженията, които системата не може да поеме. Хубаво е, че в резултат от усилията и на БДЖ, и на държавните институции, към днешна дата задълженията са чувствително намалели”, обясни Владимиров.По думите му бъдещето на БДЖ е свързано с много трудности като първата според него е това, че в държавата няма достатъчно средства. „Много малко средства се заделят през държавния бюджет за развитие на железницата. Още по-голямата причина е, че железницата не е приоритет на българската държава, на всички правителства, на всички политически партии, без значение кои от тях са в управлението и кои не. Това пречи на железниците да се развиват”, посочи той. Владимиров подчерта, че е необходимо да се постигне съгласие между всички институции, които имат отношение към железницата и тя трябва да стане приоритет на държавата, за да може да се развива. „Сега наблюдаваме следната картина – едно правителство управлява, извършва определени реформи, чертае път, по който трябва да се развива железницата. После идва друго правителство, то променя политиката, спира реформите или ги трансформира в нещо друго. Така се получава едно движение нагоре-надолу, което не е от полза на железницата”, коментира изпълнителния директор на БДЖ.Той поясни, че освен това за дълъг период от време не се заделят необходимите средства за инвестиции в железницата. „Няма как да имаме конкурентноспособна железница без да има инвестиции в нея. Това може да се случи само, ако железниците са национален приоритет. Разбирам, че в момента ситуацията е изключително тежка – има проблеми в НЕК, в пенсионната система и в много други сфери. Но, ако не направим железниците приоритет, няма да решим проблема”, каза още Владимир Владимиров.
Източник: Агенция Фокус (22.12.2014)