Новини
Новини за 2012
 
Европейската комисия одобри безвъзмездната помощ от 495 млн. лв. за проекта "Модернизация на железопътния участък "Септември-Пловдив". Това стана ясно, след като на 16 януари Брюксел одобри формуляра, с който България кандидатства за помощта, съобщиха от Национална компания Железопътна инфраструктура (НКЖИ). "Свителски-РВП Кьоне", ДЗЗД "Ай Джи Ей" и "Порр Бау" ГмбХ, с които НК ЖИ подписа договори след конкурс, вече работят по проектирането на трите участъка, на които е разделен проектът. До края на 2014 г. влаковете ще развиват скорост 160-200 км/час по линията. Проектът е по ОП "Транспорт".
Източник: Стандарт (19.01.2012)
 
Приходите на БДЖ от превоз на пътници и товари през февруари ще бъдат с над 30% по-малко от планираното, обяви изпълнителният директор на "Холдинг БДЖ" Йордан Недев за Investor.bg. Причините са наводненията, студът и снегът, довели до прекъсване на жп инфраструктурата, закъснения и спиране на влакове. Движението на влаковете вече е нормално с изключение на жп линията Симеоновград-Свиленград, която е затворена и пътниците се возят с автобуси. Жп връзката ни с Турция ще бъде прекъсната още около месец, твърдят от НКЖИ. За да навакса загубите от лошото време, БДЖ получи разрешение от Министерския съвет да продаде две стопански сгради край Червен бряг.
Източник: Стандарт (23.02.2012)
 
През следващите месеци ще бъдат завършени предварителните дейности около строителството на българския участък от газопровода "Южен поток". Това ще позволи най-късно до ноември тази година да бъде взето окончателното инвестиционно решение за тръбата. Това заяви след преговорите с шефа на "Газпром" Алексей Милер министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. Още този месец "Южен поток България" АД ще започне процедурата за избор на подизпълнители за териториалното планиране, оценката за въздействие върху околната среда и подготовка на проектната документация за изграждане на българската част от газопровода, съобщи руското Министерство на енергетиката. Относно предстоящото подписване на нов договор за доставка на руски газ между "Газпром експорт" и "Булгаргаз" министър Трайков беше категоричен, че той ще бъде без посредници. Освен това цената в него ще бъде изчислявана по нов начин, а формулата ще бъде променена. Цената на газа няма да бъде обвързана до такава степен с цената на нефта, както е при сегашните ни контракти, а във формулата ще бъде включена и цената от спотовите пазари на природен газ.
Източник: Стандарт (01.03.2012)
 
Министерството на вътрешните работи е завело общо 5 съдебни дела в Софийския градски съд срещу БДЖ и Национална компания “Железопътна инфраструктура”, научи “Труд”. От ведомството претендират да им бъдат присъдени общо около 8 милиона лева. Сумата представлява неплатени суми плюс лихви по договори за охрана на влакове, инфраструктура и противопожарно обезпечаване. Борчовете са натрупани от двете държавни фирми в периода 2006-2009 г. На жалбите вече е даден ход и е имало заседания. В момента по настояване на вещото лице по делото тече 6-месечна отсрочка, в която е дадена възможност на МВР, от една страна, и БДЖ и НКЖИ, от друга, да сложат ред във финансовите си взаимоотношения. Проблемите между двете държавни фирми и силовото министерство обаче не се изчерпват само с неплатените фактури за охрана. БДЖ и НКЖИ са готови да подадат насрещен иск срещу МВР, разкриха източници от двете компании. Причината е, че Транспортната полиция “забравяла” да си плаща наемите за сградите на железниците, които ползва. Подопечният личен състав на министър Цветан Цветанов се шири в огромна 4-етажна сграда, която е собственост на БДЖ. Освен това полицаите ползват помещения в почти всички гари в страната, за които сметките за ток и вода се покриват от закъсалите финансово железници. Трябва Цветанов и транспортният министър Ивайло Московски да се разберат, защото е абсурд държавата да съди сама себе си, коментират ситуацията жепейци. Засега бъдещето на сградите, които ползва Транспортната полиция, е обвито в мъгла. Имотите са в баланса на “БДЖ- Товарни превози”, чиято приватизация се очаква да стартира през април. Според неофициална информация недвижимостите вероятно ще бъдат прехвърлени на компанията майка “Холдинг БДЖ”.
Източник: Труд (22.03.2012)
 
Гара за 52 млн. лв. Кандидатите, които искат да ремонтират Централната жп гара в столицата за 52 млн. лв., ще трябва да са работили по минимум три подобни проекта за рехабилитация на обществени сгради за последните 5 години. Поне един от тях ще трябва да е за над 15 хил. кв. метра разгъната площ. Средните обороти на участниците за всяка от последните три години ще трябва да са поне 25 млн. лв. Това са предварителните планове на Национална компания "Железопътна инфраструктура", собственик на Централна гара. Предложената цена се планира да е с тежест 60% при избора на изпълнител, а останалите 40% са за техническото предложение. Държавната компания до седмица ще изпрати документацията си по търга за проектиране и рехабилитация до управляващия орган на оперативна програма "Транспорт" и до Агенцията за обществени поръчки. Очакванията са, че до месец ще получат одобрение и през май ще могат да обявят конкурса за избор на изпълнител. Индикативната стойност на проекта е 52 млн. лв. Преди месеци стана ясно, че около 40 млн. лв. от тях ще бъдат осигурени от оперативната програма, след като проектът за подобряване на корабоплаването по р. Дунав беше отложен за след 2013 г.
Източник: Капитал (05.04.2012)
 
БДЖ стартира продажбата на дела си от 5,6% в ЗАД Алианц България", съобщават от Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол, която ще придвижи процедурата. Продажбата е част от стратегията за реформи в БДЖ, които трябва да оптимизират дейността на железниците. Мажоритарният собственик на ЗАД "Алианц България" със 78% от капитала е "Алианц България холдинг" АД. Дял от 5,616% има и Националнаат компания "Железопътна инфраструктура". Сред акционерите са БТПП с 0,177%, "Деспред" АД с 0,532%, "Пампорово" АД с 0,166%, "Парк хотел Москва" АД и "Слънчев ден" АД с по 0,083% и други. Печалбата на ЗАД "Алианц България" за 2011 г. е 12 млн. лв.
Източник: Стандарт (18.04.2012)
 
След около месец, когато бъде избрана фирма изпълнител, ще започне ремонт на столичната Централна гара. Той трябва да приключи до година и половина. Цената му ще е около 20 млн. лв., предаде econ.bg. По своята същност дейностите трябва да започнат наесен. След ремонта чакалнята ще се топли от слънчева енергия, която ще идва от фотоволтаични клетки на покрива. Целта е да се ползва по-малко енергия, а хората да не мръзнат както в момента. Ще бъде създадена и нужната организация за връзка на пътниците със столичното метро. Както е известно, една от новите станции от втория метродиаметър ще се намира в близост до гарата. Нови ескалатори, чакални на няколко нива и съоръжения за трудноподвижни хора ще бъдат изградени вътре. От НКЖИ обясниха, че няма как сградата да бъде бутната. За това ще бъде направен ремонт на външната фасада. С него ще се цели по-голяма осветеност на зданието. Сред останалите промени, които ще бъдат направени, е и обновяването на пероните.
Източник: Дума (28.05.2012)
 
Министерството на финансите е спряло бюджетната субсидия за БДЖ, защото дружеството не плаща вноските по заема си към Световната банка, и се е активирала държавната гаранция. Информацията беше съобщена от министъра на транспорта Ивайло Московски. Става въпрос за субсидията за два месеца, която е от порядъка на 26 млн. лв. и се плаща заради пътуванията на преференциални цени на различни групи клиенти. Вместо за дотираните дейности средствата явно вече са изразходвани за плащане на суми по заема на БДЖ. "Недостигът на средства от спряната субсидия на БДЖ ще се усети към края на годината и БДЖ може да изпадне в много тежко състояние", каза Московски и прогнозира, че проблеми с плащането на заплатите през следващите 1-2 месеца няма да има. От ръководството на държавната компания искат задължението да се прехвърли към Национална компания "Железопътна инфраструктура", тъй като средствата били отишли за рехабилитация на мрежата, а след разделянето на двете компании през 2002 г. дългът останал в БДЖ. През последните години НКЖИ не е плащала директно към Световната банка, но е опрощавала част от инфраструктурните такси на жп холдинга. Разговор как да се прехвърли плащането към инфраструктурното дружество вече бил воден с министъра на финансите Симеон Дянков, е заявил Московски пред "24 часа". Няма данни колко средства са платени от бюджета по заема към Световната банка. Той е договорен през 1995 г. и е усвояван до средата на 2002 г., като сумата е била 296 млн. долара. Част от условията по отпускането е била и реформа в железниците. Нито тогава, нито сега тя е успяла, ако се съди по отчетите на държавния холдинг. Групата БДЖ от години е в тежко състояние, годишните приходи са около 450 млн. лева, загубите се движат между 40 и 70 млн. лв., а пасивите (т.е. задълженията) са за около 800 млн. лв В края на миналата година стана ясно, че БДЖ закъснява и с друг заем, със средствата от който бяха купени мотрисите Siemens. Договорът за кредит с германската държавна банка за развитие KFW Bank Group е за 143 млн. евро. БДЖ беше просрочило плащания за 35.6 млн. евро към началото на 2012. Пак тогава тежкото финансово състояние на холдинга отказа държавата да иска рефинансиране от Световната банка. Прилив на средства в компанията се чакат през есента, когато трябва да приключи приватизацията на"Товарни превози". Но търсените 100 млн. евро няма как да покрият всички заеми на БДЖ.
Източник: Капитал (16.07.2012)
 
Платформа, осигуряваща лесен достъп за хора в неравностойно положение до влаковете, се изпитва вчера и днес по маршрута София-Плевен, съобщиха от НКЖИ. Пробите се правят с участието на хора, предвижващи се с инвалидни колички. Целта е платформата да се тества на много гари и жп спирки, с различна височина и широчина на пероните, в прави и криви участъци. НКЖИ е пълноправен партньор в международен консорциум за реализация на проекта на ЕС - "Обществен транспорт - достъпност за всички". Тестовете се провеждат съвместно с БДЖ и със съдействието на Агенция за хората с увреждания и БЧК. Целта е изработването и изпитването на помощна система, пригодена да бъде използвана от всички релсови превозни средства.
Източник: Стандарт (08.08.2012)
 
Централна гара - София ще се модернизира за 52 млн. лв. Държавното предприятие "Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ) даде старт на надпреварата за изпълнител на мащабната реконструкция на Централна гара - София. Поръчката е в размер на 52 млн. лв., като около 40 млн. лв. от тях ще бъдат осигурени от оперативна програма "Транспорт". Избраната компания ще трябва за 26 месеца да направи пълна модернизация на сградата, пешеходния подлез, да постави нови перонни покрития и настилки, както и да изгради външен и вътрешен подземен паркинг, при това без ремонтът да пречи на работата на комплекса. Така в началото на 2015 г. Централната гара в София, която не е била основно ремонтирана почти 40 години, най-после трябва да влезе в XXI век. Заради мащаба на поръчката финансовите изисквания към кандидатите не са ниски. Те трябва да имат общо оборот от 150 млн. лв за последните три години, като само гаранционната такса за участие в конкурса е половин милион лева. Извън това фирмите трябва да имат успешно завършени подобни обекти през последните 5 години , като поне един от тези обекти трябва да е с площ, по-голяма от 5000 кв.м. Условията сега са значително завишени в сравнение с първоначално обмисляните планове на НКЖИ, при които изискваните финансови обороти бяха двойно по-ниски, а нужният опит опираше само до три подобни изпълнени проекта. Въпреки това справка за оборотите на строителните компании в България показва, че що се отнася до финансовите параметри, на условието отговарят достатъчно брой фирми, така че конкуренцията да бъде гарантирана, още повече че е разрешено и обединяването им в консорциуми. При оценката на проектите предложената цена ще бъде с тежест 60%, а останалите 40% са за техническото предложение. Кандидатите могат да закупят тръжната документация до 17 септември 2012 г. включително, а срокът за подаване на оферти е до 12 октомври 2012 г.
Източник: Капитал (31.08.2012)
 
Открита е процедура за възлагане на обществена поръчка за рехабилитация на сградата на Централната жп гара в София, съобщиха от Държавно предприятие "Национална компания "Железопътна инфраструктура" (ДП НКЖИ). Броят на хората, които минават оттам ежедневно, понякога достига и 50 хиляди. Планира се след рехабилитацията Централна гара да бъде напълно архитектурно обновена, така че да отговаря на изискванията за енергийна ефективност. За тази цел ще бъде подменена дограмата - прозорци и врати. Сградата щяла да бъде пожарно обезопасена и инсталационно осигурена с много по-добри комуникационни връзки. В комплекса ще има възможности за получаване на услуги от първа необходимост, както и такива за приятен престой на територията на приемното здание с топли и удобни чакални. До всички нива на гаровия комплекс ще се осигури достъп на лица с намалена подвижност. Това става възможно след като Европейската комисия склони да пренасочи част от парите по Оперативна програма "Транспорт" за реновиране на ключови железопътни сгради. За този програмен период - до 2014 г., обаче парите ще стигнат само за софийската Централна гара. След 2014 г. в мярката ще се включат жп гарите в Пловдив и Бургас. Още през септември 2011 г. транспортният министър Ивайло Московски каза, че ЕС е готова да ни отпусне 43 млн. евро от спестените пари по програма "Транспорт" за ремонт на жп гари. През декември стана ясно, че сумата пада на 30 млн. евро. Сега индикативната стойност на поръчката за ремонта на Централната жп гара ще е 20 млн. евро. Тръжната документация може да бъде купена в сградата на ДП НКЖИ всеки работен ден до 17 септември 2012 г. включително. Срокът за подаване на оферти е до 12 октомври 2012 г. Проектът щял да допринесе за изпълнение на поетите ангажименти на България за развитие на железопътната инфраструктура, достигане на европейските стандарти в съответствие с политиката на ЕС и стабилното развитие на трансевропейските транспортни мрежи, се посочва в съобщението. Същевременно не е ясно дали се планират дейности на подлезите с големите сенници пред гарата, където търговските площи са напълно неизползваеми заради мръсотията и ужасната смрад. Тази част на гарата се стопанисва от Столичната община. Миналата зима част от шатрата, монтирана по времето на Стефан Софиянски, се скъса и падна под тежестта на снега. Инцидентът се размина само с един леко пострадал минувач. Въпреки че сегашната кметица на София Йорданка Фандъкова заяви, че шатрата трябва да се премахне, съоръжението продължава да си стои.
Източник: Дума (31.08.2012)
 
БДЖ и НКЖИ ще участват в Inno Trans 2012 НКЖИ и БДЖ ще участват в най-голямото Международно търговско изложение за транспортни технологии и иновации (Inno Trans) в железопътния сектор, което се провежда в Берлин от 18 до 21 септември 2012 г., съобщиха от компаниите. Двете компании се включват в изложението, чрез представяне на устройство, осигуряващо лесен достъп за хората в неравностойно положение до жп транспорта. Това те правят като пълноправен партньор в международния Консорциум за реализация на проект на Европейската общност: „Pubtrans4all” – „Обществен транспорт – достъпност за всички”. Основна цел на проекта "Обществен транспорт - достъпност за всички" е изработването и изпитването на модел на помощна система, пригодена да бъде монтирана и ползвана от всички видове релсови превозни средства. Изготвеният модел за помощна система отговаря на всички технически изисквания.
Източник: Класа (19.09.2012)
 
Българо-немски консорциум ще анализира жп сектора у нас В рамките на една година българо-германският консорциум „ИнфраКеър - ТрансКеър” ще анализира железопътния сектор в Българияmtits . Анализът ще бъде направен на три етапа по три договора и ще се финансира от Оперативна програма „Транспорт”. Стойността на трите договора са 2 064 000 лв. без ДДС . Това бе съобщено на пресконференция за представяне на проект по Оперативна програма „Транспорт” за изготвяне на анализ за състоянието на железопътния сектор в България. По първия договор ще се направи оценка на пазарното търсене на пътнически услуги и изготвяне на мерки за тяхното оптимизиране, обясни на пресконференция Нели Стойчева от „ИнфраКеър”. Очакванията на транспортното министерство е, че този анализ ще послужи за изготвянето на проект за закупуване на нов подвижен състав за БДЖ „Пътнически превози” в следващия програмен период на оперативната програма. По проекта ще бъдат направени предложения за бъдещи инвестиции. Ще се направи оценка на перспективите на железопътния превоз. Ще бъде направен и цялостен анализ на БДЖ „Пътнически превози”. По втория договор ще бъде направен анализ на администрацията и персонала в железопътния сектор – БДЖ, НКЖИ, МТИТС. На базата на анализа ще бъдат изготвени предложения за оптимизация. Целта е и повишаване на ефективността на пътническите, обясни Стойчева. Анализът, който ще бъде извършен по третия договор, ще допринесе за подобряване на работата на Национална компания „Железопътна инфраструктура” (НКЖИ) в рамките на предвидения държавен бюджет. Ще се предложат решения за намаляване на разходите за поддръжка на инфраструктурата, оптимизиране на центровете за управление на движението. Целта е да се подобрят дейностите по поддръжката на железопътната инфраструктура, каза Стойчева. Първият и третият договор са за срок от 7 месеца, вторият договор е за 12 месеца. В последния месец на изпълнението на всяка от позициите ще се проведат дискусии, както и заключителни пресконференции за обявяване на резултатите.
Източник: Класа (26.09.2012)
 
Терминал за никъде Идеята за ро-ла терминал в Драгоман първо беше лансирана от транспортния министър Николай Василев. Роди се след трагичните инциденти с тирове през 2004 в Княжево, които взеха жертви. Проектът остана да престоява в шкафа години наред, но се превърна в реалност по времето на предишния транспортен министър от редиците на ГЕРБ Александър Цветков. "Интересен проект имаме. Това е практика в Швейцария – качват се на влаковете, шофьорът си ляга в спален вагон, спи си, слиза на другата граница – нито товари пътищата, нито замърсява околната среда", подкрепи проекта Ивайло Московски, тогава зам.-министър на транспорта, пред Комисията по европейски въпроси и контрол на европейските фондове в парламента на 12 май 2010 г. Цветков направи първата копка на съоръжението през лятото на 2010 г. Не след дълго то стана и готово. Интермодалният терминал в Драгоман се прочу основно с цената си, която според повечето експерти още тогава се смяташе за "леко" раздута. Парите бяха осигурени от капиталовата програма на Националната компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ), т.е. от бюджета. За изпълнител бе избрано Държавно предприятие "Транспортно строителство и възстановяване", а проучването и работният проект бяха извършени от фирмата "Евротранспроект". Терминалът навлече на Цветков проверки от ДАНС. Той се раздели с поста половин година по-късно, през май 2011 г., а няколко месеца след като Московски стана министър, той се отрече от терминала, окачествявайки го като "остарял", "ненужен" и "икономически неизгоден". До момента в терминала са вложени над 5 млн. евро, като предстоят инвестиции за още 1.5 млн. евро, за да бъде напълно завършен. "Това, което ни дава свобода в работата по привличане на клиенти, е, че той обслужва и логистичните нужди на собственика. Както и неговото разбиране, че не е необходимо на всяка цена бърза възвращаемост на вложените средства", обяснява Сяров. През първата година от работата на терминала през него са минали няколко влака по спотова сделка със словенския интермодален оператор Adria Kombi. Имало е и няколко инцидентни превоза при наводненията на жп линията към Турция, за да може вагоните да бъдат разтоварени преди критичната отсечка и стоката да продължи на камиони. През май 2011 г. българската автомобилна и спедиторска компания "Дискордия" се е опитала да организира интермодален контейнерен влак от пристанище Варна до Яна, който да се движи два пъти седмично, но проектът не се е осъществил. Сега в терминала се обработва основно мрамор за Италия и Гърция. Пратките обаче пътуват в конвенционални, а не в интермодални вагони. "От тази гледна точка терминалът работи, но не това е идеята той да бъде изграден", коментира Сяров. Той допълва, че търсенето на интермодален оператор партньор продължава, като най-близо до реализиране са решенията на белгийската Inter Ferry Boats. "Идеята ни на първо време е транзитно преминаващите влакове от и за Турция да спират на терминала в Яна за добавяне на вагони", обяснява Сяров. Миналата година беше и създаден специален клъстър "Зелен товарен транспорт", в който участват "Български морски флот", "Българско речно плаване", СОМАТ и "Дискордия", спедитори, частни жп компании и т.н. "Разбрахме, че реализирането на подобен проект не е по силите само на една компания", коментира Сяров. Друг проект за хъб за комбиниран транспорт в близост до София има във Волуяк. Той е на компанията "Транс експрес", но все още е на етап търсене на финансиране.
Източник: Капитал (29.09.2012)
 
Възможно е БДЖ да прехвърли имоти на НК "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ), за да погаси задълженията си. Това заяви председателят на съвета на директорите на БДЖ Владимир Владимиров за Investor.bg. Според Владимиров вече текат преговори между двете страни и се правят имотни оценки на земи и сгради, собственост на БДЖ. Надяваме се до края на годината да направим прехвърлянето, заяви Владимир Владимиров.
Източник: Стандарт (29.09.2012)
 
Товарните жп превози с държавен конкурент Държавата прави конкурент на "БДЖ-Товарни превози", с което цели да намали цената на бъдещите проекти за строителство на нови и ремонт на стари жп линии. Това е една от основните цели на проекта за промяна на Закона за железопътния транспорт (ЗЖПТ), подготвен от транспортното министерство. Промените премахват досегашната забрана НК "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ) да извършва превози и създават условия да създаде свой жп превозвач. Така за първи път от 1 януари 2002 г. насам една и съща жп компания ще може да поддържа жп мрежата и да извършва превози с влак. След продажбата на "БЖД-Товарни превози" до три месеца "Холдинг БДЖ" ще се разпадне. Според запознати втората цел на промените в закона е да създаде условия държавата да сформира нов холдинг между НКЖИ, "БДЖ-Пътнически превози" (БДЖ-ПП)и ДП "Транспортно строителство и възстановяване" (ТСВ). Въпреки че и трите фирми ще останат счетоводно разделени в рамките на бъдещия холдинг, междуфирмената задлъжнялост между тях ще намалее и ще стабилизира БДЖ-ПП и ТСВ.
Източник: Стандарт (09.10.2012)
 
Решение на Европейския съд може да спре създаването на БДЖ-2 Решение на Европейския съд може да блокира промените в Закона за железопътния транспорт, чиито проект бе публикуван преди две седмици на сайта на транспортното министерство. Тези промени дават правото на Национална компания „Железопътна инфраструктура“ да извършва собствени превози. Според жп експерти с тези промени се създава възможността за създаване на холдингова структура между инфраструктурата и БДЖ „Пътнически превози“. Подобен холдингов модел съществува в момента в Германия и Австрия, където съответно DeutcheBan (DB) и Австрийските федерални железници (OBB) отговарят за инфраструктурата и извършват операторска дейност. Точно тези два случая обаче в момента са на фаза съдебно дело в европейския съд по прилагане на наказателна процедура за неизпълнение на Първия железопътен пакет. Според Европейската комисия съществуването на тези холдинги противоречи на прилагането на европейските изиквания за либерализация на пазара. Генералният адвокат в съда Нийло Яскийнен коментира, че от правна гледна точка съществуването на тези холдинги е законно и не нарушава директивите. Според него не съществува правно изискване жп инфраструктурата да бъде отделно дружество от пътническия превозвач. Ако съдът приеме решение против DB и OBB, то евентуалното обединяване на НКЖИ и „БДЖ – пътнически превози“ ще бъде повод за образуване на наказателна процедура и срещу България. Темата за или против холдинговите структури ще бъдат център на предстоящите дебати по проекта за Четвърти железопътен пакет от мерки. Според ЕК трябва да съществува пълно разделяне на превозвач от инфраструктура. Еврокомисарят Сим Калас в края на септември обяви, че е скептично настроен към възможността на компаниите, поддържащи релсовия път да предоставят равни условия на всички жп оператори, при положение, че те им се явяват конкуренти. Според евродепутата от Люксембург Георг Бах (ЕПП) не трябва да се използва единен модел за всички страни-членки, а да се разглеждат случай по случай. „Решението на съда ще е много важно не само за институциите от ЕС, които скоро ще получат за разглеждане четвъртия железопътен пакет, но и за тези страни-членки, които наскоро взеха решение да отделят инфраструктирата от превозвача не от икономически мотиви, а защото ЕС поиска това от тях“, коментира през септември Либор Лохман, председател на Асоциацията на Европейските железопътни инфраструктурни предприятия. Варужан Апелян, член на Управителния съвет на Европейската пътническа федерация (EPF), коментира пред klassa.bg, че ако бъде възприет диференцирания подход, пред България ще има два варианта за решаване на проблемите на БДЖ. Първия е позитивен, при който държавата ще създаде две пътнически жп компании с цел взаимна конкуренция и така по естествен начин да се повиши качеството. Държавата ще възнаграждава по добрата компания с повече субсидия, но при това положение е нужен силен контрол и независима оценка – подобен модел съществува в британските железници. При втория модел - негативния – се създава един холдинг между НК „Железопътна инфраструктуа“ и БДЖ „Пътнически превози“. При положение, че вероятно догодина товарните превози вече ще са частни се премахва модела на разделението, което не кореспондира с европейските изисквания за либерализация, категоричен бе Апелян.
Източник: Класа (19.10.2012)
 
Жп мрежата ни става европейска България става част от жп картата на ЕС. Това беше признато с първия сертификат за оперативна съвместимост на част от жп мрежата ни с европейската. Документът бе връчен на генералния директор на НКЖИ Милчо Ламбрев от Валентин Мачиков, управител на "Ел Транс Инженеринг" - оторизиран орган номер 1 по Националните правила за безопасност, в партньорство с Научния институт VUZ, Прага. Повод беше пускането в експлоатация на супермодерната тягова подстанция за захранване на локомотивите "Волуяк" и изграждането на система за телеуправление SCADA в участъка София - Калотина-запад. Системата позволява дистанционно управление на участъка от новия Централен диспечерски пункт в София. Това ще позволи влаковете да се движат без смяна на локомотивите от Берлин до Истанбул, което ще пести време и пари, обясни директорът на поделение "Електроразпределение" в НКЖИ Стоян Стоянов. За целта обаче Сърбия трябва да електрифицира участъка си Ниш-Димитровград. Следващата жп линия, която ще получи сертификат, е Първомай-Димитровград, заяви още Стоянов.
Източник: Стандарт (24.10.2012)
 
Шестима в битка за Централна гара Шест са кандидатите да трансформират грохналата Централна гара София в една от най-съвременните сгради в България, научи "Стандарт". До края на последния работен ден на миналата седмица оферти да рехабилитират жп гарата подадоха в следния ред: Гражданско сдружение "ДОУШ", "Обединение Централна гара София 2012", "Обединение ГБС Централна гара София", "Терна" АД и консорциумите "Щрабаг" и "Балканстрой-Реминг". Кандидатите са известни строителни компании, участвали в изграждането на най-големите инфраструктурни обекти у нас. Отварянето на 6-те оферти е насрочено за днес от 10 часа, а победителят в обявената на 28 август процедура ще стане ясен през ноември. 52 млн. лв. е индикативната стойност на проекта за модернизация на Централна гара София. Парите са осигурени от спестени средства от ОП "Транспорт" и съфинансиране от бюджета. За основа на модернизацията ще послужи избраният преди години след конкурс проект на студио "Архитектоника". Конструкцията на гарата ще бъде запазена, но "обелена" и "облепена" с най-съвременните енергоспестяващи материали, а вътрешното й пространство - изцяло преоформено. Гарата ще бъде оборудвана с високотехнологична енергийно ефективна климатична система, която ще се захранва със слънчева енергия. В тръжните условия е заложено обновяване и на пероните, ескалаторите и крайгаровото пространство. По време на ремонта гарата ще работи нормално. Модернизацията на гарата трябва да приключи до есента на 2015 г., когато изтича крайният срок за разплащане на ОП "Транспорт 2007-2013".
Източник: Стандарт (29.10.2012)
 
Шестима са мераклиите да ремонтират столичната Централна гара Шестима са кандидатите, които искат да ремонтират Централна гара–София. Това стана ясно по време на отварянето на офертите. Сред желаещите да реализират проекта са австрийската „Щрабаг", „Главбулгарстрой" и „Сдружение СК-13-ДОУШ", в което влиза турската фирма „Доуш", участвала в строежа на метрото. Средствата за реконструкцията на гарата са осигурени от Оперативна програма „Транспорт", а срокът за изпълнението е 26 месеца. В рамките на проекта ще бъде обновена изцяло сградата на гарата, но не и подлезът пред нея. Кандидатът, спечелил поръчката за рехабилитация на столичната гара, ще има 8 месеца да изготви цялостния проект, обясни Стилиян Кротнев от НКЖИ. Той допълни, че ремонтът ще е както вътре в самата гара, така и на пероните и подлезите. В условията е заложена и подмяна на ВиК и електрическата инсталация, както и системата за отопление. След ремонта сградата трябва да отговаря на всички изисквания за енергийна ефективност – да се подмени дограмата, да се създадат системи като например слънчеви батерии.
Източник: Дарик радио (30.10.2012)
 
На безплатен достъп до интернет ще се радват всички пътници, които чакат влака от Бургас за София или пристигат в морския град и трябва да хванат автобус до някой от съседните курорти. Това ще стане, след като приключи ремонтът на жп гарата. С 13 млн. лв. ще се обнови жп гарата в Бургас, казаха за "Стандарт" от НК "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ). Тръжната процедура ще бъде обявена в края на декември, след одобрение на документите от Брюксел, тъй като над две трети от сумата за ремонта е от ОП "Транспорт", обясниха от НКЖИ. Проектът се забави заради съгласувателни процедури с Министерството на културата и с община Бургас, коментираха от НКЖИ. Причината е, че построената през 1929 г. гара е паметник на културата. Освен това е част от проекта "Супер Бургас", чиято цел е да отвори града към морето чрез изграждане на зона за обществен достъп. Освен модернизираната жп гара като част от бъдещия архитектурен комплекс ще бъдат построени нови автогара и морски пътнически терминал. Фасадата на жп гара Бургас ще се запази, но сградата ще бъде изцяло обновена, за да отговаря на най-съвременните изисквания за енергийна ефективност. Върху изцяло обновения й покрив ще бъдат монтирани фотоволтаични панели за трансформиране слънчевата светлина в електрическа енергия. Гарата и околното пространство ще предлагат на пътниците комфорт, магазини, заведения за хранене, безплатен Wi-Fi, зона за отдих и център за информация и закупуване на билети за всички видове транспорт.
Източник: Стандарт (26.11.2012)
 
Избират строителен надзор за ремонта на Централна жп гара София ДП "Национална компания Железопътна инфраструктура" обяви открита процедура за оценка на съответствието и строителен надзор за проекта "Рехабилитация на гаров комплекс Централна гара София". Обществената поръчка представлява възлагане на консултантска услуга за администриране на договора за строителство, изготвяне на оценка на съответствието на проекта със съществените изисквания към строежите, упражняване на строителен надзор, координация по безопасност и здраве и актуализиране на технически паспорти на приемната сграда и гара София с отразяване на изпълнените строителни и монтажни работи на строеж "Рехабилитацията на гаров комплекс Централна гара София". Оферти се приемат до 21 януари. При изпълнение на договора за обществената поръчка консултантът трябва да изготвя и да представя на възложителя: първоначален доклад, план за осигуряване на качеството, план за управление на рисковете, доклад за оценка на съответствието на инвестиционния проект, месечни доклади за напредъка на изпълнението на инвестиционния проект, шестмесечни доклади за напредъка на изпълнението на инвестиционния проект, окончателен доклад по чл. 168, ал. 6 от ЗУТ, окончателен доклад за инвестиционния проект, доклад за срока за съобщаване на дефекти.
Източник: Строителство Градът (17.12.2012)
 
Търг за обновяване на жп гара Бургас – в началото на 2013 г. Стартирани са тръжните процедури за жп гарите в София и Пазарджик, като се очаква през първата половина на 2013 г. да бъде даден ход и на поръчката за гарата в Бургас. В ход е тръжна процедура за изпълнител на интермодален терминал в Пловдив. Индикативната стойност на обекта е около 10 млн. лв., като целта е той да бъде изграден в рамките на този програмен период. В началото на 2013 г. се очаква да бъдат пуснати в експлоатация първите напълно завършени жп линии по ОП "Транспорт". Работата по отсечката Свиленград – турска граница е почти приключила. В момента текат тестове на контактната мрежа и трасето и се очаква в началото на следващата година да има издаден акт 16 на отсечката. Това каза зам. генералният директор на Национална компания "Железопътна инфраструктура" Христо Алексиев по време на 13-о заседание на Комитета за наблюдение на програмата в Сандански на 10 и 11 декември, цитиран от транспортното министерство. Във финална фаза е и модернизацията на лот 1 (Калояново – Михайловец) от жп линията Пловдив – Бургас и се очаква през първите месеци на 2013 г. да бъде завършен. Изпълнението на другите две обособени позиции по трасето се движи в график. От НКЖИ отчитат изпълнение на 35% от обема на работите по лот 2 (Стара Загора – Зимница) и над 45% физическо изпълнение по лот 3 (Церковски – Карнобат – Бургас). По време на заседанието бе обсъдена възможността магистрала "Хемус" да бъде включена в обхвата на ОП "Транспорт". Очаква се подготовката на проекта да се финансира със средства от програмата. От АПИ съобщиха, че през следващата година се очаква да бъдат пуснати в експлоатция двата лота на магистрала "Марица" и лот 1 на "Струма", който ще бъде завършен предсрочно. Първият изцяло завършен проект е метрото, което според изпълнителния директор на "Метрополитен" Стоян Братоев се ползва вече от над 300 хил. души. Предстои стартът на изграждането на Речен информационен център в Русе, съобщиха от Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура". В заседанието на Комитета за наблюдение взеха участие заместник-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Валери Борисов, представители на Европейската комисия, на бенефициентите по програмата, на изпълнителната и на местната власт.
Източник: Строителство Градът (17.12.2012)
 
Празните обороти на железницата Близо седем месеца след като управляващите решиха да освободят бюджета от бремето на безплатните карти за пътуване с БДЖ, ръководството на железницата се сети, че няма никаква представа колко пътувания реално се извършват с тях. Така се стигна до съобщението на "Холдинг БДЖ" в събота, че всички карти на пенсионери и служители – около 40 хиляди, ще бъдат преиздадени и ще важат поне до края на април 2013 г. Преди всяко пътуване притежателите им ще се снабдяват от касата с билет на нулева стойност, иначе ще бъдат глобявани във влака. След 4 месеца ръководството на железницата ще добие по-обективна представа колко струват преференциите за служители и пенсионери, плановете за чието отпадане предизвикаха острата съпротива на синдикатите. Безплатните карти са голяма тежест за бюджета на железницата, но и проблем при планирането на пътуванията по празниците, обяви през май финансовият министър Симеон Дянков. Той изчисли разходите за БДЖ от безплатните пътувания на 250 млн. лева. В присъствието на транспортния министър Ивайло Московски Дянков каза, че преференцията ще отпадне през 2013 г. или поне ще се променят условията за прилагането й. Вследствие на това бяха представени най-различни варианти за ограничаване на броя на безплатните пътувания и се организираха няколко демонстрации на синдикатите в системата на железниците. За служителите на Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ) например цената на годишните карти трябваше да се промени от 560 лв. на близо 4500 лв. (каквато е тяхната реална пазарна стойност). Друга идея беше пенсионерите да имат право само на две безплатни пътувания годишно, а служителите на "Пътнически превози" да пътуват, без да плащат за билет, само по работа. За останалите дружества - "Холдинг БДЖ", "Товарни превози" и корпоративните клиенти на железницата, беше предвидена отстъпка от 10 до 15%. Последваха нова протестна декларация на синдикатите до министър Московски и нови заплахи за протести. Петър Бунев от железничарския синдикат към КНСБ обясни пред "Капитал", че "БДЖ Пътнически превози" имат ежегодно реални приходи от 12 млн. лв. благодарение на картите за безплатно пътуване, които се издават срещу 560 лв. (на НКЖИ, "Товарни превози", "Холдинг БДЖ" и др.). Нулева е стойността само на пенсионерските карти, право на които имат между 15 и 22 хил. души. "Тъй като никой не знае колко пътувания се извършват с тези карти, няма как да знаем дали сумата от 12 млн. лева всъщност не е достатъчна за покриване на разходите на БДЖ", обясни Бунев. Ръководството на железницата и транспортният министър са приели аргументите на профсъюзите и са стигнали до идеята за билетите на нулева стойност през следващите 4 месеца. От БДЖ и ведомството на Московски не можаха да обяснят пред "Капитал" защо са изгубили седем месеца в търсене на механизъм за изчисляване на разходите за безплатни пътувания. "БДЖ Пътнически превози" се отказват и от новото си влаково разписание, съобщиха отново в събота от жп превозвача. Графикът се подготвя цяла година и влиза в сила от втората неделя на декември. Само за седмица той стана повод за протести на гарите Мездра, Попово, Перник, Стралджа, Петрич. Пътниците недоволстват заради премахването на някои от малките спирки по маршрута на бързите влакове, както и заради орязване на композициите. Правени са разчети, взели сме предвид и писмата, получавани от общини и наши клиенти, но няма как да угодиш на всички, коментираха от БДЖ пред "Капитал". Засега в разписанието ще се върнат малките гари в маршрутите на бързите влакове по натоварени линии, а междувременно графикът ще се преразглежда изцяло, казаха още от превозвача. В основата на проблема обаче остават недостигът на вагони в активите на БДЖ и перманентното закъснение на плановите ремонти.
Източник: Капитал (18.12.2012)