Новини
Новини за 2009
 
Първият частен жп превозвач с национален лиценз Българска железопътна компания, две от дружествата на държавния превозвач БДЖ - за пътнически и товарни превози, както и Национална компания Железопътна инфраструктура получиха сертификат за безопасност, съобщи Симеон Ананиев, който оглавява Изпълнителна агенция Железопътна администрация към транспортното министерство, упълномощена да лицензира жп превозвачите. Сертификатът за безопасност се издава само на компаниите, които реално извършват превози и ще позволи те да возят пътници и товари на територията на Европейския съюз. Той важи за цялата жп мрежа и е със срок до 2013 г. За Национална компания Железопътна инфраструктура това означава, че жп мрежата ни отговаря на всички изисквания на безопасност на общността. От Брюксел няма да допуснат неизрядни компании да возят в общността. Според експерти строгото пресяване на фирмите от железопътната администрация ще ни спести бъдещи проблеми с ЕК, която ще ни гледа под лупа, както стори това с авиационния сектор. Сертификатът за безопасност има две части. Част А, която означава, че даденото дружество е въвело системата за управление и сигурност на Европейския съюз. Част Б гарантира, че жп компанията е съобразила дейността си с всички мерки за безопасност, необходими за да извършва превози на територията на нашата страна. Още три частни жп компании очакват да получат такъв сертификат. Това са две български фирми - софийската Газтрейд и бургаската Унитранском, както и една чужда фирма - австрийската Рейл Карго. Първите две получиха в края на 2008 г. национален лиценз от жп администрацията за извършване на товарни превози. Австрийците имат лиценз да превозват товари в общността, но трябва да им бъде издаден само сертификат за безопасност. Всички тези компании обаче едва ли ще бъдат сертифицирани, преди да започнат реално да осъществяват своята дейност, твърдят експерти в транспорта.
Източник: Пари (09.01.2009)
 
Енергоремонт холдинг АД сключи на 23 декември договор с Национална компания Железопътна инфраструктура, съобщават от Агенцията по обществени поръчки. Краткото описание на договора е доставка и въвеждане в експлоатация на два броя елегазови прекъсвачи 110кV /1250А. Стойността на споразумението е 114 хил. лв. без ДДС, или 136.8 хил. лв. с данъка. Двете дружества сключиха в началото на миналия юни четиригодишно Рамково споразумение за доставка и въвеждане в експлоатация на елeгазови прекъсвачи 110 kV / 1250 A за периода 2008 - 2011 г. (30 броя), както следва 2008 г.- 10 бр.; 2009 г.- 10 бр.; 2010 г.- 5 бр.; 2011 г.- 5 бр. Местата на изпълнение на доставката са Енергосекция - София (10 бр.), Енергосекция - Пловдив (8 бр.) и Енергосекция - Горна Оряховица (12 бр.).
Източник: profit.bg (12.01.2009)
 
Кабинетът отпуска днес 400 млн. лв. за борба с кризата Правителството отпуска с решение, което ще гласува днес, предвидените в бюджет 2009 400 млн. лв. за справяне с кризата. Парите ще отидат за доплащания в земеделието, за модернизация на жп транспорта, за ремонт на студентски общежития и социални проекти. 211 млн. лв. са предназначени за мерки в областта на земеделието. 150 млн. лв. от тях са за национални доплащания за 2009 г. За доплащанията за краве мляко са предвидени 61 млн. лв. По 94.5 млн. лв. са заложени за мерки в областта на железопътния транспорт. На НК "Железопътна инфраструктура" ще бъдат преведени 50 млн. лв., а БДЖ ще получи 44.5 млн. лв. за доставка на нови и за модернизация и реконструкция на стари пътнически вагони. По бюджета на Министерството на труда и социалната политика ще бъдат преведени 47.25 млн. лв. Те са за строителство и основен ремонт на социални заведения, детски градини, училища и други социално значими проекти. Със същата сума ще разполага и Министерството на образованието и науката за ремонт и оборудване на студентски общежития и столове.
Източник: Сега (15.01.2009)
 
Транспортното министерство ще разчита на пари от еврофондовете за т.нар. проект "Супер Бургас", който ще обхване в един пътен възел жп и автогарата заедно с пристанището. Това съобщи вчера министър Петър Мутафчиев след заседание на управителния комитет на проекта. Според Мутафчиев икономиката ще има нужда от "Супер Бургас" и за българо-руските енергийни проекти, тъй като предвижда и изграждане на петролни терминали. Вчера е решено да се създаде акционерно дружество, в което ще влязат НК "Железопътна инфраструктура", Пристанище Бургас, БДЖ и общината. Едновременно с това ще се подготвя и техническо задание за възлагане на проектирането, за да не се губи време, обясни министърът. По неговите думи замисълът е в общия комплекс да има и някакви "атракции", които да носят допълнителни приходи, защото в условията на финансова криза по-трудно ще се намерят пари за начинанието. Подобни проекти през последната година възникнаха на практика за всяка по-голяма жп гара. За софийската например се предвижда обвързването й с нов мол в съседство, който да се построи от инвеститора, дал парите за реновиране на гарата.
Източник: Сега (20.01.2009)
 
Пет милиона евро може да излезе само проектирането на интермодалния терминал в Бургас – огромно инфраструктурно съоръжение, което ще обединява възможностите на морския, железопътния и автомобилният транспорт. Това заяви транспортният министър Петър Мутафчиев, който обсъди в Бургас с областния управител Любомир Пантелеев и кметът Димитър Николов започването на проекта, наречен "Супер Бургас”. На срещата е решено да се сформира в съкратени срокове дружеството, което ще отговаря за изпълнението на терминала. Той ще бъде изграден в зоната на бургаското пристанище "Изток". В компанията ще участват Община Бургас, Национална компания “Железопътна инфраструктура”, Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура" и "Български държавни железници". Предстои подготовката на техническото изпълнение на идеята и тръжната документация за избор на проектант на съоръжението.
Източник: Медия Пул (20.01.2009)
 
Държавното дружество "Железопътна инфраструктура" търси компания за строителен надзор на основния тунел №3 по трета главна железопътна линия София - Карлово - Зимница, показва справка в регистъра за обществените поръчки. Гаранцията за участие в процедурата е 7 хил. лв., а срокът за изпълнение на оценката за съответствие е 22 месеца след сключване на договора. Кандидатите за изпълнители могат да подават документи за участие до 4 февруари. В цената за изпълнение на проекта трябва да бъдат включени оценяването на съответствието на инвестиционния проект със съществуващите изисквания за строежите. Освен това компанията ще трябва да контролира строителните продукти, да изпълнява функциите на координатор по безопасност и здраве и да състави технически паспорт на проекта.
Източник: Дневник (21.01.2009)
 
Железниците ще усвоят 5 милиарда лв. за 5 години 4.8 млрд. лева за финансиране на железниците в България предвиждат гласуваните от кабинета вчера "Основни насоки за развитие на държавните железници до 2013 г." Според съобщение на правителствената информационна служба към документа имало и финансови разчети откъде точно ще дойдат тези пари. Средствата ще бъдат осигурявани по Оперативна програма "Транспорт" чрез заем от Световната банка, собствени приходи и др. За тази година бюджетът предвижда 450 млн. лв. за железниците, които открай време са едни от най-големите получатели на субсидии. Насоките предвиждат до 2013 година само за инвестиции в железния път и за компенсиране на билетите с намалени цени да се дават по 427 млн. лв. средно годишно. Останалите средства трябва да се дават за експлоатация и поддържане на мрежата.
Източник: Сега (30.01.2009)
 
През 2009 г. в железопътния сектор в България ще влязат 450 млн. лв., а до 2013 г. инвестициите ще достигнат 4.839 млрд. лв. Това съобщиха от правителствената информационна служба в четвъртък, когато кабинетът одобри насоките за развитие на държавните железници до 2013 г. и финансовите разчети към тях съгласно Закона за жп транспорта. За гарантиране изпълнението на инвестиционната политика на Национална компания "Железопътна инфраструктура" за тази година предвидената сума е 200 млн. лв. От тях 110 млн. са за капиталови трансфери, а останалите - за поддръжка и експлоатация на релсовия път. Общо за следващите пет години сумата се планира да е 1.278 млрд. лв.. Средствата ще бъдат осигурявани по Оперативна програма "Транспорт", чрез заем от Световната банка, собствени приходи и други.
Източник: Медия Пул (30.01.2009)
 
Министърът на регионалното развитие и благоустройството на основание чл. 149, ал. 4 във връзка с чл. 148, ал. 3 ЗУТ обявява, че е издал на Национална компания “Железопътна инфраструктура”, София, разрешение за строеж № РС-1 от 22.I.2009 г. за Проект за обезопасяване движението на влаковете в конфликтни точки с републиканската пътна инфраструктура. Първи пилотен етап: “Проектиране и изграждане на 11 автоматични прелезни устройства на територията на областите Варна, Плевен, Русе, Хасково, Габрово, Видин, Монтана, Пловдив, Стара Загора за подобекти: А. прелези на открит път - автоматична бариера на двупътен участък (АБ II): 1. АБ II на км 508+794 в междугарие Солна мина - Синдел, в землищата на селата Царевци,Тръстиково и Синдел, община Аврен, област Варна; 2. АБ II на км 243+220 в междугарие Левски - Бутово, в землищата на с. Градище и гр. Левски, община Левски, област Плевен. Б. прелези на открит път - автоматична бариера на еднопътен участък (АБ I): 1. АБ I на км 61+089 в междугарие Борово - Моруница, в землището на гр. Борово, община Борово, област Русе; 2. АБ I на км 15+171 в междугарие Михайлово - Меричлери, в землището на гр. Меричлери, община Димитровград, област Хасково; 3. АБ I на км 14+570 в междугарие Царева ливада - Габрово, в землището на Габрово, община Габрово, област Габрово. В. прелез на открит път - автоматична прелезна сигнализация на двупътен участък (АПС II): АПС II на км 482+636 в междугарие Невша - Провадия, в землището на с. Равна, община Провадия, област Варна. Г. прелези на открит път - автоматична прелезна сигнализация на еднопътен участък (АПС I): 1. АПС I на км 161+391 в междугарие Страцимир - Видбол, в землищата на селата Гайтанци и Жеглица, община Видин, област Видин; 2. АПС I на км 27+645 в междугарие Монтана - Берковица, в землището на с. Боровци, община Берковица, област Монтана; 3. АПС I на км 32+485 в междугарие Долна махала - Баня, в землището на с. Горна махала, община Калояново, област Пловдив; 4. АПС I на км 18+150 в междугарие Гълъбово - Любеново предавателна, в землището на с. Гълъбово, община Гълъбово, област Стара Загора. Д. прелез в район на гара (ЕБ): ЕБ на км 46+379 на гара Две могили в землището на гр. Две могили, община Две могили, област Русе. Разрешенията за строеж може да се обжалват в 14-дневен срок след обнародването на съобщението в “Държавен вестник” чрез дирекция “Правна” при МРРБ.
Източник: Държавен вестник (10.02.2009)
 
Гърци, чехи и италианци искат жп линия у нас. Те кандидатстват да строят скоростната жп отсечка от Свиленград до турската граница. Документи за участие в конкурса са подали италианското cдружение С.М.С., което ще работи заедно с българските Трейс и СК 13. Вторите, заявили желание за участие, са чешката ОХЛ ЖС, а последната оферта е на гръцката компания "Терна". Трите комплекта документи бяха отворени в Националната компания "Железопътна инфраструктура". Фирмата, която бъде избрана, ще трябва да проектира и изгради ново трасе, по което влаковете ще пътуват със скорост между 160 и 200 км/ч. Поръчката за процедурата включва електрификация и обвръзка със системите на железопътната мрежа на Турция. Изграждането на тази част от жп линията се финансира от ОП "Транспорт" и е с приблизителен бюджет 35 млн. евро. Европейският фонд за регионално развитие предвижда да отпусне още 28 млн. евро помощ. Общата стойност на проекта е 340 млн. евро.
Източник: Стандарт (26.02.2009)
 
С една година закъснение Националната компания "Железопътна инфраструктура" обяви поръчка за консултант при подготовката на прединвестиционен проект за интермодален терминал край Пловдив. Това показва справка в Официалния вестник на Европейския съюз. Общата стойност е 1.6 млн. евро, като половината от средствата се финансират от Европейската комисия за развитие на трансевропейската транспортна мрежа, а останалата половина - чрез национално съфинансиране. Обектът ще обслужва южно-централния район на България. Това е вторият одобрен терминал след софийския. Проектът за техническа помощ беше съгласуван от ЕК през декември 2007 г., като се очакваше изпълнението му да приключи до края на юли 2009 г. От националната компания обясниха, че проектът се е забавил заради чакано одобрение от Европейската комисия, а от българска страна документите са били отдавна готови. Срокът за подготовка на прединвестиционния проект е 14 месеца след подписване на договора с избраната компания за консултант.
Източник: Дневник (20.03.2009)
 
Националната компания „Железопътна инфраструктура” (НКЖИ) планира да намали разходите си за заплати, като съкрати част от административния персонал и работниците по гарите. Това е било обсъдено по време на Управителния съвет на компанията, съобщиха за „Новинар” от дружеството. Една от възможностите, които предвиждат от железниците, е съкращенията да започнат от по-възрастните работници, тоест тези, на които им остават няколко месеца, преди да се пенсионират и такива, които вече са в тази възраст, обясниха от дружество. Необходимостта от свиване на разходите за заплати е в следствие от икономическата криза и намаляването на превозваните товари по железопътните релси. Друга мярка, която се обсъжда от компанията, е да бъдат преобразувани 63 малки гари, които се намират в близост до села в спирки, където да се продават само билети. Служителите, които досега са работили на тези жп гари, ще бъдат пренасочени към други обекти на железопътната компания.
Източник: Новинар (03.04.2009)
 
БДЖ обсъжда закриването на гари и преобразуването им в спирки. Това съобщи в Перник генералният директор на Националната компания "Железопътна инфраструктура" Антон Гинев. Крайната мярка е наложителна заради световната финансова криза. Тя се предприема с цел да се намалят разходите. Железопътните спирки са без персонал. В момента се правят анализи и се търсят варианти за пренасочване на хората. Преобразуването на гарите ще се базира на обемите товари, които преминават през тях. Населението няма да бъде лишено от влакове, увери Гинев. От БДЖ планират преструктурирането да засегне предимно малките населени места. В Пернишкия регион ще бъде закрита гарата в радомирското село Гълъбник.
Източник: econ.bg (09.04.2009)
 
Строителството на жп спирка „Вардар” ще продължи. Обектът е заложен в цялостната система на екологичната железопътна транспортна система. Това каза в Перник директорът на Изпълнителна агенция „Железопътна администрация” Симеон Ананиев. Шефът на ИА „Железопътна администрация” Симеон Ананиев и генералният директор на НК „Железопътна инфраструктура” Антон Гинев участваха в свикания от областния управител на Перник Иван Димитров Консултативен съвет по транспорта. На срещата бе заявено, че строителството на жп спирка „Вардар” ще продължи. Генералният директор на железниците е сезирал всички компетентни органи във връзка със самоуправните действия на инициативния комитет, излъчен от жителите на столичния квартал „Гевгелийски”, които протестират срещу изграждането на спирката. Въпреки че са спазени всички законови процедури, Гинев каза, че в момента е невъзможно строителството да продължи. Инициативният комитет е опънал палатки за денонощно дежурство на мястото, установени са и случаи на саморазправа и заплахи срещу работниците. Заради протестите НКЖИ обсъжда и алтернативен проект за изместване на спирката над тунела за кв. „Люлин”, което ще оскъпи строителството й.
Източник: Дарик радио (09.04.2009)
 
Носител на специалната награда за национална структура „За принос в икономическото развитие на България" е Антон Гинев, генерален директор на НК "Железопътна инфраструктура". „Вярвам в доброто и съм добронамерен към всяко нещо. Склонен съм да помогна, а не да разваля. Подхождам с доверие и смятам, че досега само съм печелил от това", казва роденият през 1968 г. в Димитровград Антон Гинев. Той е завършил "Индустриален мениджмънт" в Техническия университет (София), а след това и "Аграрна икономика" в УНСС. До назначаването му на поста генерален директор на НКЖИ на 1 ноември 2006 г. е бил главен експерт в управление "Структурна реформа" към Министерството на транспорта, зам.-директор на поделение "Управление на собствеността" в НК БДЖ, директор на дирекция "Управление на собствеността и кадастър" в НК "Железопътна инфраструктура" - централно управление, директор на дирекция "Финанси", главен директор на ДП "Транспортно строителство и възстановяване".
Източник: News.bg (24.04.2009)
 
Намаляване на разходите с около 22 милиона лева за Национална компания „Железопътна инфраструктура” предвижда одобреният от правителството доклад на транспортния министър Петър Мутафчиев. Компанията ще предприеме закриване на линии на загуба, замразяване на заплатите и ограничаване на разходите за административни нужди. Допълнителни средства железопътната инфраструктура ща получи от продажбата на неоперативни активи на стойност 15,6 милиона лева.
Източник: Дарик радио (30.04.2009)
 
Дружеството е регистрирано в ТД "Големи данъкоплатци и осигурители" към 30.04.2009 г.
Източник: НАП (30.04.2009)
 
Служители в НК "Железопътна инфраструктура" и Български държавни железници (БДЖ) да работят на четири часа или да се възползват от деветмесечен срок за преквалификация по една от мерките на социалното министерство за преодоляване на последиците от кризата. Това предвижда антикризисният план на двете компании, който правителството ще обсъди в петък, съобщи транспортният министър Петър Мутафчиев. Той отказа да посочи колко от служителите ще се възползват от мерките. От началото на годината товарните превози са намалели с 40%. Това води и до по-малки приходи от инфраструктурни такси, които заплащат превозвачите на инфраструктурната компания. Представителните разходи в нея вече са съкратени с 50%, както и разходите за гориво на служебните автомобили. Въведени са лимити за ползване на автомобилите и превишаването им се заплаща от директорите на компанията, предвижда заповед на изпълнителния директор на НК "Железопътна инфраструктура" Антон Гинев. От май с 20% са намалени заплатите на висшите мениджъри в компанията, а останалите са замразени.
Източник: Дневник (08.05.2009)
 
Вместо да продава излишни апетитни имоти за милиони левове, Национална компания "Железопътна инфраструктура" е решила да отдава под наем площи за жълти стотинки, научи "Сега". Предприятието, което стопанисва всички гари в България, е обявило на сайта си търгове за отдаване под наем на търговски площи в Пловдивско и Старозагорско, като първоначалните цени са от порядъка на 27 лв. месечен наем. Наддаванията за Пловдивско са насрочени за 20 май. На гара Пещера например се предлага място от 20 квадрата за поставяне на будка или сергия, като началната цена за месечния наем е 27 лв. За да се яви на този търг, желаещият по закон трябва да плати депозит от 10%, които в случая са 2 лева и 70 стотинки. Наемите на други два парцела на същата гара са оценени на 40 лв. месечно, но става въпрос за 30 кв.м. Най-скъп е месечният наем на 40 квадрата търговска площ - т.е. цял магазин, в района на жп спирка "Прослав" в Пловдив - "цели" 145 лв. Подобни са цените и за наемане на търговски площи в чакалнята на жп гара Стара Загора - 54.16 лв. месечен наем за цяло помещение. "Това все пак е начална тръжна цена и мисля, че може да скочи няколко пъти", коментира пред "Сега" зам.-шефът на предприятието Христо Алексиев. Според него цената била нормална, защото оценките са правени от експерти, които са спазили законодателството.
Източник: Сега (12.05.2009)
 
Национална компания "Железопътна инфраструктура" обяви за продан 38 имота в опита си да запълни една част от дупката в бюджета, възлизаща на 70 милиона лева. НКЖИ смята да увеличи приходите в бюджета си и от отдаване под наем на терени около жп гарите на частни лица за складова и търговска дейност. В списъка присъстват 38 имота и 113 апартамента в цялата страна. Оценката на недвижимостите възлиза на 15 милиона лева, но тя е правена преди кризата.
Източник: expert.bg (13.05.2009)
 
В Министерството на транспорта днес бяха подписани два договора между Национална компания „Железопътна инфраструктура" и чешката фирма „ОХЛ ЖС" АД и Консорциум „Евро Гео Рейл". Фирма „ОХЛ ЖС" АД е избраният изпълнител на проекта „Електрификация и реконструкция на жп линия Свиленград - турска граница" за проектиране, строителство и електрификация на жп участъка. Договорът беше подписан от генералния директор на Национална компания „Железопътна инфраструктура" Антон Гинев и от генералния директор и председател на Управителния съвет на „ОХЛ ЖС" АД Михал Щефл. Проектът е предвиден за финансиране от Кохезионния фонд чрез ОП „Транспорт" по Приоритетна ос 1 - Развитие на железопътната инфраструктура по Транс-европейските и основните транспортни оси. Стойността на договора е 69 999 666 лв. (без ДДС). Консорциум „Евро Гео Рейл" е класираният на първо място на провелата се тръжна процедура за избор на изпълнител за проектиране и внедряване на Географска информационна система за нуждите на НК ЖИ. Проектът ще се финансира от Европейския фонд за регионално развитие чрез Оперативна програма „Транспорт" по Приоритетна ос „Техническа помощ". Стойността на договора е 7 760 000 лв. (без ДДС). От страна на „Евро Гео Рейл" договорът беше подписан от управителя на консорциума и изпълнителен директор на „Контракс" ЕАД Йордан Йорданов.
Източник: profit.bg (25.05.2009)
 
Пътуването с влак между София и Пловдив ще отнема само 40 минути. Това съобщи зам.-шефът на Националната компания "Железопътна инфраструктура" Христо Алексиев. Жп линията, която свързва столицата и града под тепетата, ще бъде обновена и ще позволява влаковете по нея да развиват скорост между 160 и 200 км/час. Трасето ще бъде обновено с пари от Оперативна програма "Транспорт". Очаква се през септември да бъде подготвена апликационната форма за изграждане на отсечката. Самото изграждане ще струва около 400 млн. лв., съобщи транспортният министър Петър Мутафчиев. Скоростната жп линия ще бъде приключена най-късно през 2015 г., смята Алексиев. Отсечката София - Пловдив е част от проекта за изграждане на коридор между Сърбия и Турция, който минава през България. Наесен се очаква да бъде приключен етапът, който свързва Пловдив и Свиленград. Вчера бяха подписани и договорите за изграждане на трасето от Свиленград до турската граница. Проектът е на обща стойност почти 70 млн. лв.
Източник: Стандарт (26.05.2009)
 
Консолидираните продажби на ЖП Инфраструктура Холдингово дружество АД се увеличават със 74% на годишна база до 2,8 млн. лв. за първото тримесечие на 2009 г., показва отчетът на дружеството. Консолидираната загуба се увеличава на годишна база с около 400 хил. лв. до 2,54 млн. лв. за първото тримесечие на 2009 г., показва отчетът на дружеството. Разходите за персонал се увеличават с 42,5% на годишна база до 1,71 млн. лв. за първото тримесечие на 2009 г. Продължаването и евентуалното задълбочаване на настъпилата през 2008 г. криза би затруднило значително постигането на планираните обеми, се казва в междинния доклад за дейността на компанията. През последните години голяма част от дейността на фирмите, заети в сферата на инфраструктурното строителство (в т.ч. и в сферата на жп строителството) е свързана с европейските фондове. От началото на 2008 г. са спрени плащанията за България по проекти, финансирани по линия на предприсъединителните програми, във връзка с разкритите напоследък финансови злоупотреби и корупционни схеми. Съществува риск страната да загуби достъп до европейско финансиране и по линия на структурните и кохезионния фонд на ЕС, ако не докаже, че може да контролира правилното изразходване на европейските пари. Непрекъснато расте конкуренцията от страна на западни фирми, които имат значително по – добра ресурсна обезпеченост от българските. Във връзка със засилената конкуренция намалява нормата на печалбата, заложена в тръжните оферти с оглед спечелване на търгове. Друг фактор, който оказва пряко влияние върху дейността на дружеството, е високото равнище на инфлация в страната, което предопределя възвращаемостта на направените инвестиции и е причина за оскъпяване на продукцията и изпълнението на вече спечелени обекти. В национален мащаб съществува тенденция от дефицит на квалифициран технически и инженерен персонал, което оказва влияние при изпълнението на обектите. Рискът от покачването на цените на основните енергийни ресурси (ел. енергия, природен газ), горивата, металите, които биха оказали пряко въздействие върху разходите за изпълнение на обектите, се казва в междинния доклад.
Източник: Инвестор.БГ (02.06.2009)
 
Дават 10 млн. за нови гари 10 млн. лв. за ремонт на гари дава Национална компания "Железопътна инфраструктура" всяка година. 40% от гарите вече са ремонтирани, каза изпълнителният директор на компанията Антон Гинев. До края на 2009 г. се очаква да бъдат освежени още 80 гари. Проектът "Супер Бургас", който предвижда свързване на летището, пристанището и гарата в морския град, ще стартира от 24 юни, съобщи транспортният министър Петър Мутафчиев. Тогава ще бъде създаден управителен съвет на дружеството и ще започне набирането на идейни проекти. Друг суперпроект предстои да започне и в Пловдив. Предвижда се там да бъде изграден железопътен център, който да свързва гарата и новото летище на града. Преди това обаче трябва да бъде направен ремонт на гарата, който ще струва около 100 млн. лв. Парите ще са от публично-частно партньорство. Вече има инвеститори, които искат да вложат средства в изграждането на карготерминал на летището в Града под тепетата, съобщи Мутафчиев.
Източник: Стандарт (23.06.2009)
 
Около 40% от жп гарите в страната са ремонтирани, съобщи Антон Гинев, изпълнителен директор на Национална компания „Железопътна инфраструктура"(НКЖИ). Той поясни, че компанията осигурява 10 млн. лв. бюджет за дейността. Така годишно се ремонтират около 80 гари. Антон Гинев и транспортният министър Петър Мутафчиев инспектираха как върви ремонтът на железопътната гара в Белозем, която трябва да е готова през юли. Отделно 4 млн. лв. са заделени за модернизацията на жп прелезите у нас, като досега на около 90 от тях е монтирана еластична настилка, каза транспортният министър Петър Мутафчиев по повод откриването на жп прелеза в Белозем. Със седем процента по-малко са превозените с железниците товари през м. май, сравнено с предходния месец, става ясно от данните на НСИ. В сравнения със същия период на предходната година спадът е с 39,5%. В същото време за м. май на настоящата година са превозени почти 8% повече пътници спрямо предходния месец. Спадът спрямо същия период на предходната година обаче е близо 7%. .
Източник: Монитор (23.06.2009)
 
Загуба от 841 хил. лв. за 2008 г. отчита дружество "Железопътна инфраструктура". На проведено общо събрание на акционерите на компанията, състояло се на 30 юни, е взето решение загубата да бъде пренесена в следващите пет данъчни години, според разпоредбите на ЗКПО.
Източник: Insurance.bg (03.07.2009)
 
353 свободни щата обяви Националната компания "Железопътна инфраструктура". Местата са само за съкратени служители на дружеството и трябва да бъдат заети до септември или октомври. Заради кризата компанията ще трябва да закрие различни щатове в губещи линии. Част от съкратените служители обаче няма да останат на улицата, а ще могат да бъдат преназначени на други длъжности в компанията. За целта те трябва да заявят желание за преквалификация и да преминат съответните курсове.
Източник: Стандарт (14.07.2009)
 
РВП Кьоне АД, дъщерно дружество на ЖП инфраструктура холдингово дружество АД, е сключило договор с Национална компания Железопътна инфраструктура за доставка на резервни части за релсови самоходни специализирани машини, съобщи дружеството. Частите са произведени от Plasser & Theurer на стойност 365 хил. лв. без ДДС. Договорът е по рамково споразумение от 17 март 2009 г. Също днес ЖП инфраструктура холдингово дружество АД уведоми, че е прехвърлило 500 бр. поименни налични акции от капитала на Артескос 98 АД. Номиналната стойност на акция е 14 лв., като прехвърления пакет е 10% от капитала на дружеството. Липсват подробности за цената на продажбата и купувача. За първото тримесечие на 2009 г. консолидираните продажби на ЖП Инфраструктура ХД АД са 2,8 млн. лв., а консолидираната загуба е 2,54 млн. лв. За последните 3 месеца цената при 34-те сделки с акции на дружеството е 4 лв., а за последните 12 месеца цената на книжата се понижава с 9,99%. Пазарната капитализация достига 233,5 млн. лв.
Източник: Инвестор.БГ (16.07.2009)
 
Кичев сложи БДЖ под лупа БДЖ дължи над 60 млн. лв. на Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ). Това научи на първата си работна среща новият зам.-министър на транспорта Камен Кичев с шефа на БДЖ Христо Монов и на НКЖИ Антон Гинев. Тя се състоя във вторник, само ден след назначаването на Кичев, а причината за бързането е трагичното състояние на БДЖ. Дългът блокира работата на НКЖИ и ще забави плащането на заплатите на 16-те хиляди нейни служители поне с една седмица, твърдят синдикалисти. Причината за междуфирмената задлъжнялост в железницата е драстичният спад на товарите. За първите 6 месеца на годината БДЖ са превозили едва 5,552 млн. тона - с 3,335 млн. по-малко от същия период на 2008 г. и с 4,714 т под обема за полугодието на 2007 г., което е спад от близо два пъти. Така сега за половин година БДЖ вози толкова товари, колкото за 20 дни през 1990 г. Според експерти положението в БДЖ е още по-трагично, за което говори най-реалистичният показател за извършена работа - превозените товари на определено разстояние. Спрямо миналата година спадът е почти два пъти - от 2 073,3 на 1 192,6 милиона тонкилометра. С над 1,2 милиона са намалели и пътниците на БДЖ спрямо първото полугодие на 2008 г. Всичко това е резултат от некадърно управление на ръководството на БДЖ, коментират синдикалисти. Доказателство е фактът, че през същия кризисен период частната "Българска железопътна компания" е увеличила обема превозени товари от 435 хил. т през първото полугодие на 2007 г. на 1,193 млн. т през 2009 г.
Източник: Стандарт (06.08.2009)
 
Енергоремонт холдинг спечели обществена поръчка на Национална компания Железопътна инфраструктура (НКЖИ). Споразумението между двете дружества е сключено на 3 август и е на стойност 3.23 млн. лв. с ДДС, информират от Агенцията по обществени поръчки (АОП). Предметът на договора е "допълнителни работи по модернизацията на ТП (тягова подстанция) Волуяк и изграждане на SCADA І-ва линия". Енергоремонт холдинг отчете 9.4 млн. лв. неконсолидирана печалба в края на първо полугодие на 2009 г., при 339 хил. лв. година по-рано. Според последния отчет на компанията нетните приходи от продажби са 79.06 млн. лв., спрямо 12.83 млн. лв. за същия период на 2008 г.
Източник: profit.bg (07.08.2009)
 
Около 2000 служители на железниците ще бъдат пенсионирани или съкратени до края на тази година, предвижда антикризисната програма на БДЖ. В момента в компанията работят 15 532. Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ), която поддържа инфраструктурата на БДЖ, е отчела спад на приходите с 20 на сто за периода януари-юни, съобщи генералният директор Антон Гинев. Загубата на НКЖИ за периода е 48 млн. лв. при планирани 53 млн. лв. Очаква се и НКЖИ да освободи служителите си в пенсионна възраст. Това ще става поетапно до края на годината. Изпълнителният директор на БДЖ Христо Монов изтъкна, че основна причина за лошите резултати на компанията през първото полугодие са икономическата криза и спадът на цените на готовата продукция. Освен това компанията е загубила един от най-големите си клиенти - "Кремиковци". Превозвачът е приключил първото полугодие с отрицателен финансов резултат. Загубата е в размер на 22.3 млн. лв., като най-голяма част от нея се формира от спада в превозени пътници и товари - 82 на сто от общата загуба.
Източник: Дневник (21.08.2009)
 
Енергоремонт холдинг спечели обществена поръчка на ТЕЦ Варна. Става дума за „основен ремонт на блок №6 - котелно, турбинно, ел.оборудване и контрол на метала", съобщават от Агенцията по обществени поръчки. Договорът за изпълнение на заданието е сключен на 18 август и е на стойност 3.57 млн. лв. с ДДС. В началото на месеца стана ясно, че Енергоремонт холдинг спечели обществена поръчка на Национална компания Железопътна инфраструктура (НКЖИ). Споразумението между двете дружества е сключено на 3 август и е на стойност 3.23 млн. лв. с ДДС. Предметът на договора е "допълнителни работи по модернизацията на ТП (тягова подстанция) Волуяк и изграждане на SCADA І-ва линия". Енергоремонт холдинг отчете 9.4 млн. лв. неконсолидирана печалба в края на първо полугодие на 2009 г., при 339 хил. лв. година по-рано.
Източник: profit.bg (27.08.2009)
 
Заплатите на служителите в НК "Железопътна инфраструктура" ще бъдат намалени с 30% до края на тази година според изпълнителният директор на дружеството Антон Гинев, съобщи „Дневник". Намалението е свързано със спадналите с 20% от началото на годината досега приходи на компанията, забавените плащания на таксите за ползване на инфраструктурата от БДЖ. В момента инфраструктурната компания има дефицит от 50 млн. лв., като 35 млн. лв. не достигат за пълното плащане на заплатите. В момента се забавя изплащане на заплатите за юли и авансите за август. Гинев обеща авансите да бъдат платени до 2 септември. Служителите ще получат заплатите си за юли не до късно от края на септември. Съкращения на персонал и закриване на линии се разглеждат като крайни мерки в антикризисната програма. Тя бе представена преди седмица в транспортното министерство. Ако се стигне до съкращения, компанията ще се обърне към банките да редуцират погасителните планове по отпуснатите кредити. Правителството трябва да вземе решение за закриване на губещите 13 линии, от които ще бъдат спестени 8.6 млн. лв. Закриването на линиите ще доведе до съкращаване на 644 души, коментира председателят на Съюза на железничарите Петър Бунев. Той допълни, че мярката ще се отрази и върху сигурността на движението. Според него по-приемливо е намаляване на служители в администрацията. По думите му неприемливо е служителите да работят и на непълен работен ден, както и да им се намалят заплатите.
Източник: Труд (31.08.2009)
 
С 30 на сто ще бъдат орязани заплатите на работещите в Национална компания „Железопътна инфраструктура" през следващите три месеца, съобщи Петър Бунев, председател на Синдиката на железничарите към КНСБ. След среща с ръководството на компанията, синдикатите са одобрили въвеждането на такава антикризисна мярка, но при изричното условие, че парите остават дължими и ще бъдат изплатени с лихвите в началото на следващата година. Бунев обясни, че работното време на служителите няма да бъде намалявано на шест часа, каквито бяха предложенията на работодателя. Отхвърлени от синдикатите са били и исканията за съкращаване на работници и намаляване на ж.п. линии. На 13 млн. лв. възлизат неизплатените заплати на служителите, уточни още Бунев.
Източник: Дарик радио (01.09.2009)
 
Над 50 млн. лв. е дефицитът в Национална компания Железопътна инфраструктура, съобщи генералният директор на дружеството Антон Гинев. Подготвена е антикризисна програма за спасяване на компанията. Първата крачка, която ще се направи, е съкращаване на заплатите с 30% до края на годината, след което тези средства ще останат дължими. Крайни мерки, за които все още не е взето решение, са съкращаване на персонала и закриване на железопътни линии. Ако мерките бъдат успешно реализирани, дефицитът в края на годината ще е 6 млн. лв. - това е разумен дефицит, който може да бъде компенсиран, смята Гинев. Така заплатите на служителите ще се дадат в пълния им размер с изключение на трите месеца, които са с редукция. По думите на Гинев мотивите за антикризисните мерки са намаляването на приходите на НКЖИ с 20% за второто тримесечие на 2009 г., забавянето на плащанията от БДЖ, намаляването на планираните разходи, недостигът на финансиранията с 20 млн. лв. и неуспешните търгове за оперативни активи. Близо 35 млн. лв. е недостигът за изплащане на трудовите възнаграждения. В 13 линии сме с най-голяма загуба, 8 670 000 лв. ще се спестят при закриването им. Националната компания вече забавя заплатите за юли и авансите за август на служителите си заради кризата. Гинев обеща, че авансите ще бъдат изплатени до 2 септември, а заплатите за юли - не по-рано от края на септември. По думите на Гинев, ако се наложи съкращаване на персонала, компанията ще се обърне към всички банки, за да се редуцират погасителните планове на хората, работили в дружеството, и ще гарантира изплащането на дължимите суми. Според Петър Бунев, председател на Синдиката на железничарите, антикризисната програма на Национална компания Железопътна инфраструктура съдържа доста неприемливи точки. По думите на Бунев закриването на част от жп линиите ще доведе до съкращаване на 644 души, работещи в тези станции. Ако пък се намали друг персонал, който не е свързан със закриването на 13-те най-губещи за НКЖИ линии, това ще се окаже опасност за сигурността на движението, смята той. Според него по-приемливо е намаляването на служители в администрацията. Близо 2000 работни места ще се съкратят в структурите на цялата компания, ако свиването на персонала се приеме като мярка срещу финансовите затруднения. Бунев оспори и мярката всички служители да минат на непълен работен ден и да се редуцират заплатите им. По думите му много по-добре би било, вместо да се правят икономии от заплати, да се потърси заем с приемлива лихва. Генералният директор на дружеството Антон Гинев призна, че ако се съкрати такъв обем от хора, сигурността на железопътната инфраструктура ще се намали значително. Ще се създаде опасност и от разграбване на държавна собственост.
Източник: Пари (01.09.2009)
 
Професионалната гимназия по железопътен транспорт "Никола Корчев" в София безвъзмездно ще управлява имоти - публична държавна собственост, решиха на днешното си заседание министрите от кабинета. Имотите са на бул. "Илиянци" №2 в София и включват 3-етажна масивна сграда с площ 834 кв.м, физкултурен салон - 451 кв. м и две едноетажни сгради с площ 130 кв. м и 121.45 кв.м. Сградите от години се използват от учебното заведение, но са управлявани досега от Национална компания Железопътна инфраструктура. Решението на МС е само ден след като от НКЖИ увериха репортерите, че няма смисъл сега да се продават имоти на компанията, защото цените на пазара са паднали. На същата среща бе обявено и 30%-но отлагане на изплащане на заплатите на служителите на компанията.
Източник: Дарик радио (03.09.2009)
 
Орязаха и бордовете на държавни фирми към министерствата на транспорта и на регионалното развитие. Това стана с решение на Министерския съвет вчера. По трима ще са членовете на Управителния съвет на 6 предприятия в МТСИТ - "Пристанищна инфраструктура", НКЖИ, "Ръководство на въздушното движение", "Транспортно строителство и възстановяване", "Съобщително строителство и възстановяване" и "Строителство и възстановяване". Само за година ще бъдат спестени 500 хил. лв. от възнаграждения. По трима ще са в бордовете и на държавните фирми към строителното ведомство.
Източник: Стандарт (03.09.2009)
 
Започват проверки за безопасността на жп превозите, съобщиха от транспортното министерство. Изпълнителна агенция „Железопътна администрация” ще проверява наличния парк по видове, година на производство и въвеждане в експлоатация. Данните ще установят до колко наличните вагони отговарят на европейските стандарти за безопасност на движението. Ще се изготви и списък с онези железопътни участъци, които застрашават безопасността, допълват от ведомството.
Източник: Дарик радио (09.09.2009)
 
Публичното дружество Енергоремонт холдинг спечели обществена поръчка на АЕЦ Козлодуй. Договорът между двете компании е сключен на 7 септември и е на стойност от 527 999 лв. с ДДС, информират от Агенцията по обществени поръчки (АОП). Наименование на поръчката, дадено от възложителя, е "Ремонт на спомагателни и обслужващи конструкции и площадки на защитната оболочка на 6 блок". От АОП информираха, че през август Енергоремопнт спечели обществени поръчки на ТЕЦ Варна и на Национална компания Железопътна инфраструктура (НКЖИ). Договорът с електроцентралата е на стойност 3.57 млн. лв. с ДДС, а споразумението с НКЖИ възлиза на 3.23 млн. лв. с ДДС
Източник: profit.bg (10.09.2009)
 
До 3 септември Министерството на отбраната е избрало три компании, които ще доставят обувки на ведомството през годината - "Аполо", "Бали-77" и ТПКИ "Здравоход", съобщиха от ведомството. Компаниите ще осигурят на военните летни и зимни обувки "Сахара", маратонки, обувки от естествена кожа с метално бомбе и зимни полеви обувки. Освен тях от министерството са готови да открият още една поръчка с 20 обособени позиции за доставката на обувки за армията. В момента процедурата е спряна, защото се коригират нужните количества, обясниха от ведомството. През 2008 г. Министерството на отбраната също проведе три процедури за доставка на обувки. Тогава те бяхя спечелени от ТПКИ "Здравоход", "Бали-77" и "Вихрен-БЛ". Година по-рано поръчката е спечелена отново от "Здравоход", "Вихрен -БЛ" и "Техномат Меркурий", която е собственост на "Здравоход". Трудово-производствената кооперация за инвалиди "Здравоход" печели четири години подред поръчки за доставка на обувки на Министерството на вътрешните работи и Агенцията за социално подпомагане, показва справка в регистъра за обществените поръчки. Клиенти на компанията са били още военното министерство и Националната компания "Железопътна инфраструктура".
Източник: Дневник (14.09.2009)
 
Управителният съвет на националната компания "Железопътна инфраструктура" да бъде от трима членове, а не от пет, както е сега, предвиждат промени в Закона за железопътния транспорт, които парламентът гласува на първо четене днес. Предложението е на Министерския съвет. Основният аргумент е намаляването на разходите в държавните предприятия заради финансовата криза. Поправките са част от мерките на правителството в тази насока. Подобна численост на управителния съвет по никакъв начин не осигурява по-добро управление на компанията, посочва в мотивите си правителството. Според вносителя практиката сочи, че управление от трима души, които са добри професионалисти в съответната област, е достатъчно ефективно и гарантира оперативност при вземането на решения.
Източник: Дневник (23.09.2009)
 
Ситуацията в българските железници – Български държавни железници (БДЖ) и Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ) – е много тежка. Това каза Камен Кичев, заместник-министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията. Обективните фактори са: затварянето на „Кремиковци” и тежката финансово-икономическа криза и оттам – спадът от 45 % в БДЖ – товари, който е основният приходоносител в български железници. Впоследствие – и невъзможността на БДЖ да си плаща таксите на НКЖИ. Субективните причини са, че държавната субсидия, която държавата подготвя, за да помогне на БДЖ и НКЖИ, на 70 % е похарчена в първата половина на годината. "Което е едно, да го нарека – грозно, неправилно, непрофесионално бюджетиране. Няма икономическа логика в такова нещо", каза Камен Кичев. Упрекът му за това е към ръководствата на двете компании и към предишния кабинет.
Източник: expert.bg (28.09.2009)
 
Има решение на ръководството на БДЖ за съкращаване на поделенията за товарни превози на компанията в Мездра, Варна и Бургас. Заповедта влиза в сила от 1 октомври. Мотивите за такова решение са намалелите превози вследствие на икономическата криза и спрените превози на комбината „Кремиковци“, каза вчера и ресорният зам.-министър Камен Кичев. Той допълни, че 70 на сто от субсидията за компанията вече са похарчени. Основните приходи в последните 20 години за БДЖ се дължат предимно на печалбите от товарните превози. Преди месец Национална кломпания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ) обяви антикризисни мерки, които предвиждат задържане на 30% от заплатите на работещите до края на годината, след което тези пари да им бъдат изплатени от началото на 2010 г. Източник на вестник „Класа“ от НКЖИ обяснил, че основната причина такива мерки да бъдат взети, са неизплатените задължения на БДЖ за инфраструктурно обслужване, които в момента са около 60 млн. лв. Според разчетите на компанията, ако БДЖ се издължи, решението за намаляване на заплатите може да бъде отменено. „Получава се парадокс – при нас счетоводните резултати са добри, но де факто ние нямаме пари да си платим заплатите“, коментира източникът на „Класа“, пожелал да остане анонимен. По думите на председателя на Синдиката на българските железничари Петър Бунев, БДЖ ще загуби пазарни позиции на българските пристанища, които веднага ще бъдат завзети от някоя от конкурентните компании. Според него със заповедта за закриване на тези поделения точно на морските пристанища ръководството на компанията защитава интересите на преките си конкуренти. „На срещата ни с ръководството на БДЖ и зам. транспортния министър Камен Кичев работодателите поискаха въпросът, дали трите поделения да бъдат закрити, да бъде разгледан на 1 октомври. Реално те от тази дата ще бъдат закрити и всякакви преговори ще са безсмислени“, обясни Бунев. Междувременно ръководството на БДЖ поръча одит на дъщерната компания „БДЖ – Товарни превози“ ЕАД на консултантската компания A.T.Kearney. Заради неизплащани с месеци заплати вчера няколкостотин железничари се събраха на протест в Горна Оряховица. Протестиращите предупредиха, че започват подготовка за стачни действия. Реално обаче антикризисните мерки на компанията включват съкращаване на близо 2000 души, и то за сметка на изпълнителския състав. Първоначалният план на компанията е предвиждал да няма намаляване на централната администрация. Този план е бил върнат от транспортния министър Александър Цветков с изричното изискване съкращенията в управлението на БДЖ да бъдат най-малко 15%. Вчера БДЖ изплати забавените за юли заплати, а до края на следващата седмицата те ще бъдат изплатени и в НКЖИ. До края на октомври всички плащания ще влязат в график. „Разбирам недоволството на хората днес в Горна Оряховица. Искам те да знаят, че изплащанията на трудовите възнаграждения е изпълнимо благодарение на желязната финансова дисциплина, наложена от министър Александър Цветков и екипа на МТИТС", заяви Камен Кичев. Всеки разход, който се прави от НКЖИ и БДЖ трябва предварително да е одобрен от нас. Финансови разходи се правят и до края на годината ще бъдат правени единствено за: заплати, гориво и електроенергия, каза още той. Всичките ни усилия са насочени за намаляване на социалното напрежение в бранша и изплащане на заплатите на хората. Съкращенията са неминуеми, но те ще бъдат предимно в административните структури.
Източник: econ.bg (28.09.2009)
 
Транспортното министерство преговаря със синдикатите в двете предприятия БДЖ и Национална компания Железопътна инфраструктура как да бъдат сведени до минимум планираните съкращения в тях и бързо да бъдат изплатени забавените заплати. Това съобщи за в. Пари зам. транспортният министър Камен Кичев. Тези дни министерството е превело 1.4 млн. лв. за заплати в НКЖИ, но всички забавени възнаграждения и в БДЖ ще бъдат изплатени в най-кратък срок. Двете предприятия са в изключително тежко финансово положение, коментира Кичев. Причината е, че товарните превози са паднали с 45% от началото на годината до септември спрямо същия период на миналата година. В същото време средствата от бюджета за тази година от 80 млн. лв. са били похарчени още през първото шестмесечие, каза Кичев. В момента са разработени антикризисни мерки, които включват преструктуриране, обединяване на отделни звена, както и намаляване на персонала там, където е необходимо. Тези програми са дългосрочни - за следващите 10 години. Не е възможно обаче да не редуцираме състава, защото кризата в железниците наистина е дълбока, коментира Камен Кичев. Преди да сме договорили със синдикатите къде ще е най-безболезнено да направим тези съкращения, не можем да изготвим и цялостната рамка за бъдещето на железниците, заяви зам.-министър Камен Кичев. Убеден съм, че ще се споразумеем, независимо колко различни са сега позициите ни, каза той. В началото на септември от БДЖ заявиха, че се планира до края на годината да бъдат съкратени 2000 души, като 1300 от тях ще бъдат освободени от 1 октомври. В момента обаче в Агенцията по заетостта е подадено заявление за масови уволнения на 800 души. Антикризисната програма в Национална компания Железопътна инфраструктура предвижда съкращенията да бъдат основно в администрацията, съобщи за в. Пари генералният директор на НКЖИ Антон Гинев. Според него това е така, защото, ако посегнем на експлоатационния състав, няма да може да осигурим безопасността на превозите. Истината е, че БДЖ ни дължи огромни средства за инфраструктурни такси, които, ако бяха събрани, сега НКЖИ нямаше да се намира в това положение, обясни Гинев. Предвидили сме и съкращения в експлоатационния състав само като крайна мярка, до която ще прибегнем само ако се вземе решение за закриване на жп линии. Но това е политическо решение и трябва да го вземе правителството.
Източник: Пари (29.09.2009)
 
Български държавни железници (БДЖ) започват съкращения на служителите си от днес, съобщи председателят на Съюза на железничарите Петър Бунев.Той посочи, че синдикатите и ръководството на дружеството не са договорили какъв ще е броят на съкратените. Предложението е за 1330 души от общо 15 500 работещи. По думите му от началото на тази година доброволно са се пенсионирали 1550 души. Според източници на "Дневник" общо 4000 души от БДЖ и НК "Железопътна инфраструктура"(НКЖИ) трябва да напуснат двете компании. Намалението на персонала е част от антикризисните мерки на железопътните дружества. За първите шест месеца товарите са спаднали с 37%, а на пътниците с 7.5%. Спадът на товарите е свързван със спиране на работата на "Кремиковци". Освобождаването на 2000 служители от НКЖИ ще е свързано със закриването на линии, коментира още Бунев.
Източник: Дневник (02.10.2009)
 
До края на септември са подадени заявления за съкращаването на общо 1200 души в структурите на БДЖ и НКЖИ, съобщи социалният министър Тотю Младенов. По думите му всички съкратени до началото на следващата година жп работници ще бъдат включени в заявката на България за отпускане на средства от Европейския глобализационен фонд. Според решение от днешното заседание на правителството държавата ще кандидатства пред фонда за сума от над 5 милиона лева, с която ще се обучават и квалифицират съкратени работници от комбината Кремиковци и пристанища Лом. Общо 1007 души ще могат да се възползват от отпуснатите средства, обясни министър Младенов.
Източник: Дарик радио (08.10.2009)
 
Около трийсетина работещи в двете структури - БДЖ и Национална компания „Железопътна инфраструктура" в Бургас излязоха вчера на протест. Те обясниха малкия си брой със страха на колегите си да не бъдат уволнени. Недоволството на железничарите е породено от липсата на заплати и лошите условия на труд. „От десет години работя като машинист. Отговорността е толкова голяма, но управляващите явно не го съзнават. Обиден съм от отношението към нас", коментира 30-годишният Десислав Иванов, който още не е получил заплата си за август. Работниците са притеснени и от поредната неадекватна структурна реформа в железниците, съобщи BurgasInfo.com. „Защо не съкращават само кантонери и железничари, в същото време администрацията е раздута?", каза зам.-председателят на КТ „Подкрепа" в Бургас Дянко Димов. Според синдикатите в Бургас предстои да бъдат съкратени около 200 души. Припомняме ви, че в началото на миналия месец се проведе среща между ръководствата на железниците и трите й дъщерни дружества - "БДЖ - Товарни превози" ЕООД, "БДЖ - Пътнически превози" ЕООД, "БДЖ - Тягов подвижен състав /Локомотиви/" ЕООД, и ръководствата на синдикалните организации от КНСБ и КТ „Подкрепа", които са страна по Колективния трудов договор. Работодателите представиха пред социалните партньори информация за финансовите резултати за първото шестмесечие на годината, както и пакет от антикризисни мерки за преодоляване на негативните последствия от икономическата криза. Планира се до края на годината в БДЖ да бъдат съкратени 2000 души.
Източник: Дарик радио (12.10.2009)
 
Седем милиона лева от сумата за капиталови разходи в Националната компания „Железопътна инфраструктура” ще бъдат трансферирани като субсидия за изплащане на работните заплати в дружеството, съобщи министърът на транспорта Александър Цветков. По думите му изплащането на всички други задължения на дружеството ще бъде спряно, за да се осигурят пари за възнагражденията на работниците. „Това означава неразплащане по договори с контрагенти и съответни неустойки за дружеството. Тези средства ще бъдат изплатени през 2010 година, след като бъдат преведени субсидиите и капиталовият трансфер от бюджета за 2010 година, но дружеството определено ще търпи неустойки за тези действия”, каза министърът. Цветков допълни, че капиталовият трансфер е в размер на 99 млн. лв. за 2009 година. Остатъкът от него е 9,9 млн. лв., а средствата са изразходвани за строителни обекти, за ремонти. Министър Цветков уточни, че дефицитът в НКЖИ е резултат на кризата, но и на неправилно разпределените месечни разходи, което означава, че в момента са изхарчени 90 процента от парите за капиталови разходи.
Източник: Дарик радио (14.10.2009)
 
Предстои бързо преструктуриране на Българските държавни железници чрез сливане на дружествата в компанията. Това е най-спешната мярка за подобряване финансовото състояние на железниците, съобщи транспортният министър Александър Цветков. Предстоят драстични уволнения в системата на БДЖ, от които ще бъдат спестени около 1 милион лева за издръжка на персонала. По думите на Цветков двете държавни фирми – БДЖ и Национална компания „Железопътна инфраструктура” – са докарани до фалит от досегашните си ръководства. Разхищение и неправомерно харчене на държавната субсидия е довело железниците до финансово дъно, каза министър Цветков. Недостигът на пари към момента надхвърля 290 милиона лева. „Това е залагане на бомба. Служителите, които сега основателно недоволстват, трябва да знаят, че вината за техните закъснели заплати е именно в авансовото изхарчване на парите, които са предвидени за тях”, каза министърът. Съкращенията в БДЖ ще бъдат само в административните структури, защото има твърде много директори, посочи транспортният министър. в БДЖ има четири дружества, 59 отдела. Предвиждаме сливане на тези дружества, директорите ще намалеят от 16 на 6, а отделите от 59 към момента – 25, обясни Цветков. Назначен е пълен одит на БДЖ, основно заради сделките с покупката на вагони. Цветков подчерта, че и двете компании ще бъдат проверени от реномирани световни одиторски фирми. Световна фирма ще изготви и стратегия за развитието на железниците. В бюджета за 2010 година субсидиите за БДЖ и за НКЖИ са гарантирани в пълния им размер от тази година, каза още Александър Цветков.
Източник: Дарик радио (15.10.2009)
 
До 10 дни да бъдат описани всички дългове, натрупани от държавните фирми, и да бъдат предадени на финансовия министър Симеон Дянков за анализ. Това е наредил вчера на заседанието на правителството премиерът Бойко Борисов. Дянков ще трябва да анализира причините за натрупване на дълговете и да предприеме мерки. "Трябва да се види дали изпълнителните директори, които в повечето фирми са по двама, управителните и надзорните съвети са действали като добри стопани или не", обясни целта на анализа Дянков. Той даде пример с НКЖИ, където субсидията от държавата е изразходвана още в първите 3-4 месеца на годината и в момента нямат пари, за да плащат заплати. "Дори предното правителство да е имало такава политика и харченето да е наредено отгоре, изпълнителните директори е трябвало да мислят за фирмата и как харчат парите й", заяви още Дянков. Финансовият министър даде да се разбере, че шефовете на заборчлели държавни фирми, които са харчели неразумно, ще носят отговорност. "Естествено, че са виновни. Натрупването на големи дългове от фирмите означава, че директорите не са си вършили работата", мотивира се Дянков още дори преди да е направен анализа на данните от отделните министерства, които имат подопечни фирми. 64 млн. лв. дивидент от 6 държавни компании трябва да получи бюджетът до края на годината, съобщи още финансовият министър. Правителството вчера разреши на летище София, БЕХ, "Кинтекс", "Булгартабак", "Информационно обслужване" и "Български пощи" да разпределят 50% от печалбата си за 2008 г. между акционерите си. За частни акционери двидентът от шестте компании ще е 6 млн. лв., съобщи Дянков. 23 млн. лв. е дивидентът за държавата от енергийния холдинг, 21 млн. лв. от "Булгартабак", 15 млн. лв. от софийското летище, каза още финансовият министър.
Източник: 24 часа (15.10.2009)
 
БДЖ и Национална компания „Железопътна инфраструктура” са доведени до фалит заради дългогодишно недалновидно управление, заяви вчера транспортният министър Александър Цветков. Задълженията на железниците са над 280 млн. лв., като същите са и дълговете на НКЖИ. За да не се стигне до приватизация, в двете компании ще бъдат направени структурни промени - ще бъдат обединени 4-те дружества в БДЖ в едно и ще бъдат закрити 34 дирекции. За да могат стачкуващите в страната железничари да получат августовските си заплати, правителството отпусна допълнителна субсидия в размер на 7 млн. лв. Служителите на ДБЖ и НКЖИ заплашиха с национална стачка, ако не получат месечните си възнаграждения.
Източник: Новинар (15.10.2009)
 
Гоним първо шефовете от БДЖ Министър Александър Цветков - Г-н Цветков, правителството преди часове гласува 7 млн. лева допълнителна субсидия за Национална компания "Железопътна инфраструктура". Доволен ли сте? Ще стигнат ли за заплати? - Тези средства ще бъдат използвани за доизплащане на трудовите възнаграждения за август и част от аванса за септември. Те са глътка въздух. Надявам се с мерките, които предприемаме за стягане на финансовата дисциплина и намаляване на разхищението в НКЖИ и в БДЖ, да се справим постепенно. - Какво очаквате да се промени в БДЖ след смяната на ръководството. - Очаквам много бързо да се подготви преструктуриране на дружеството, така че то да стане адекватно на кризисните икономически условия. Това трябва да стане до дни, защото в БДЖ има ненужно мултиплициране на административни структури. Разделянето на дъщерни фирми не доведе до нищо, дори докара до по-голямо затъване. Четирите дъщерни компании на БДЖ имат 16 директори, 56 отдела и куп началници и администрация. Ще ги закрием и ще съкратим ръководния персонал в пъти. Ще създадем обаче силно маркетингово звено. БДЖ в момента буквално е под вода, фалирало предприятие, разграбено и съсипано. Спрял съм всички плащания, които не са заплати. Затрудненията идват и от това, че субсидията за тази година е изразходвана авансово. - Възможно ли е авансово да се вземат средства от следващата година за изплащане на заплатите? - Не, защото са от Бюджет 2010. За съжаление няма никакъв финансов резерв. Знаете за финансовата дупка, която заварихме, и невъзможността да поемем всички харчове и договори, подписани от предишната власт. Само в Министерството на транспорта имаме над 6 млн. лева задължения, които трябва да поемем, а нямаме средства. На полугодието са похарчени 101% от капиталовата програма. Ситуацията е особено драматична в БДЖ. В момента железницата има над 150 млн. лв. задължения към доставчици. Предстоят плащания за около 40 млн. лв. към кредитни институции. За следващата година има още 100 млн. лв. плащания към банки. Имаме 300 млн. задължения, които трябва да платим. - Ако съкращенията бяха направени по-рано, щеше ли да има пари? - Моменталните съкращения не водят до директни икономии. Ефектът от съкращенията ще се усети догодина. Първо това трябва да има известно време за предизвестие, да се осигурят обезщетения, възможност държавата да се погрижи за съкратените. - Има ли изход? - Компанията трябва да стане работеща, да съкратим всички излишни разходи. Всички кранчета, от които изтича, трябва да бъдат спрени. В НКЖИ ситуацията е подобна. Имат около 100 млн. лева задължения към доставчици. При отпуснат капиталов трансфер от 99 млн. лева те са изхарчили 150 млн. Има сключени необезпечени договори. За съжаление има и много разхищения. Затова наложих вето върху всички плащания, за да можем да осигурим заплатите. Надявам се затрудненията да се преодолеят до Нова година. А с новия бюджет няма да имаме неравномерно разпределена субсидия и ще можем редовно да плащаме заплатите. - Досега нищо не сте казали за летище София. Покривът на новия терминал падна веднага, а цяла година лицевата страна на приемната сграда е оградена с парапети, за да не минават пътници. - Действително, че този паднал таван на козирката на новия терминал стои от миналата година. Едно от първите действия, които предприех, след като станах министър, беше именно отстраняване на този проблем. Отправихме до изпълнителя "Щрабаг" много остро настояване и след поредица от срещи се договорихме. Ще бъде изградена отново цялата козирка, а не само падналата част от нея. Ремонтът ще струва около 400 000 лева и ще бъде поет изцяло от "Щрабаг". - А другите дефекти ? Имаше неравности на покритието на перона, върху пистите. - По тези въпроси предстои да се направи проверка. - Как националното летище ще се впише в транспортната инфраструктура на столицата в бъдеще? - Знаете, че е разработен проектът за удължаване на метрото до летището. В момента се работи в участъка от "Младост 3" до Експоцентъра. Водят се преговори за отпускане на допълнителни средства за удължаването му до "Дружба" с поне още една спирка. Надявам се, че след като приключат работите поне по тази част, ще има възможност да бъде направена и отсечката до самото летище. Но на този етап финансово не ни е възможно да поемем такова голямо натоварване, тъй като в момента се строи вторият метродиаметър. - Ще правите ли промени в ръководството на летище София? - Безпринципни уволнения няма да правя. Навсякъде, където текат проверки, обявявам резултатите и там, където са допуснати нарушения, където има слабости в работата, има и кадрови промени. Все още тече проверка на летището. - До летището се намира РВД. Към него интересът на управляващите винаги е много голям. Екипите там се сменят при идване на ново правителство, защото не е тайна, че оттам под различна форма са изтичали пари към съответните политически сили. Открихте ли някакви далавери, преразходи? - За РВД важи същото, което важи за летището, както и за другите структури. В момента тече проверка в РВД. Проверяват се както най-големите сделки, така и всички получени сигнали. - Какво ще направите със златната акция на държавата в БТК? - Искаме да я задържим. Изразили сме вече нашето желание до ръководството на БТК. Златната акция дава определени права, от които смятаме да се възползваме. - Смущава ли ви готвената от мажоритарния собственик продажба на ценни активи? - В случая категорично сме заявили позицията си и бихме желали да взимаме участие във всички решения по съответния ред. - За какво си говорихте министрите на транспорта на последната среща в Люксембург? - Един от въпросите, които обсъждахме в Люксембург, беше даването на допълнителен мандат за преговори със страните от Западните Балкани за изготвяне на обща транспортна система между страните от Европейския съюз и страните от Западните Балкани. Това беше важен въпрос за нас, тъй като страните от Западните Балкани са приоритет в политиката ни. Смятам, че ако това се случи, ще се гарантира по-добра икономическа стабилност на региона, което е и от интерес за България. Освен това обсъждахме безопасността на движение по пътищата като много важен за всички страни членки въпрос. Трябва да намалим жертвите от автомобилни катастрофи с 50% до края на 2010 г. На този етап не можем да се похвалим с никакъв напредък, за най-голямо съжаление. - И какво ще предприемете? Железопътният транспорт ли е изход? - Не само. В много направления може да се търсят решения. - Например с какви действия? - С това, че ще пресечем черния пазар на шофьорски книжки и ще затегнем контрола при провеждането на изпитите, както и върху техническите прегледи. Извънредните проверки, които правим върху техническото състояние на старите превозни средства, също ще окаже влияние. Ще припомня само извънредната проверка, която назначихме на автобусните превозвачи за автобуси над 15 години. - Как я направихте? - Както са в движение - спирахме ги и ги проверявахме на пунктове за технически прегледи. Само за месец спряхме 220 автобуса от движение, защото не отговарят на нормите на безопасност. Констатираните повреди са предимно по спирачна система, окачване, износени гуми и т.н. Спрените автобуси ще могат да се върнат в движение едва след като се отстранят неизправностите. Извънредните проверки ще бъдат регулярни. - Откога ще се изпитват по нов начин кандидат-водачите? - Скоро ще ви покажем как ще се правят изпитите на компютър. Всеки ще получава индивидуална листовка на случаен принцип. Въпросите ще се размесват от компютър и резултатът ще се получава моментално. Оценяващ ще бъде компютърът. Освен това изпитите ще бъдат анонимни, както във висшите учебни заведения. Оценяват те и тогава виждат кой си ти. До дни ще бъдат готови законодателните промени.
Източник: Стандарт (15.10.2009)
 
Чужди фирми вадят БДЖ от кризата Българските държавни железници са доведени до фалит благодарение на неправомерното изразходване на държавната субсидия за тях и некомпетентното управление на предишния екип на транспортното министерство и на бившото ръководство на превозвача. Това съобщи транспортният министър Александър Цветков, който за пръв път официално обяви какви средства не достигат за реалното функциониране на БДЖ до края на 2009 и през 2010 г., както и най-спешните мерки за излизане от тежкото положение. Според него международна компания ще извърши одит в БДЖ и в Национална компания Железопътна инфраструктура. Ще бъде изработена и стратегия за развитие на железниците. За изготвянето на такава стратегия ще се търсят пари по европейски програми и ще бъдат поканени големи фирми от общността, каза още транспортният министър. Над 150 млн. лв. са задълженията на превозвача към фирми доставчици, 37 млн. лв. са плащанията, които трябва да направи БДЖ към кредиторите си до края на тази година. Още 101 млн. лв. задължения по заеми тежат на превозвача, уточни Цветков. Според него подобно е положението и в Национална компания Железопътна инфраструктура. НКЖИ дължи на свои доставчици 101 млн. лв., които трябва да плати до края на 2009 г. Основната причина за колапса в железниците е неправомерното разпределение на държавната субсидия за 2009 г., каза транспортният министър. В БДЖ например за януари 2009 г. са определени да бъдат изразходвани 25 млн. лв., а за последните месеци ноември и декември - само 9 млн. лв. Според Александър Цветков под тези документи стоят подписите на предишния транспортен министър Петър Мутафчиев и на бившия изпълнителен директор на БДЖ Христо Монов. Те са заложили НКЖИ да получи за януари, февруари и март тази година 12 млн. лв., а за октомври, ноември и декември само 4 млн. лв. Именно това е породило напрежението сред персонала в двете жп предприятия и е забавило изплащането на заплатите, категоричен бе настоящият транспортен министър. Според него това е бомба със закъснител и е направено умишлено. Необходимо е незабавно да бъде задействан антикризисен план и в двете дружества, заяви Александър Цветков. Според него всички налични средства в момента в железниците ще бъдат насочени към изплащане на заплатите на работниците, за да се навакса закъснението. За целта кабинетът отпусна 7 млн. лв., които ще отидат за неизплатените възнаграждения към персонала на националната компания за август и за целия септември. Тези средства ще се вземат от капиталовите разходи на НКЖИ, уточни транспортният министър. Според него парите не са достатъчни, но тези разходи са били изхарчени на 90% още през първото полугодие на тази година. Според експерти това означава, че така ще бъдат намалени средствата за модернизиране на жп инфраструктурата. Антикризисният план предвижда преструктуриране на БДЖ и НКЖИ, коментира транспортният министър. Според него най-напред реформата ще се задейства в БДЖ. Превозвачът ще се превърне в холдинг, което означава, че ще се обединят дружествата за товарни и за пътнически превози и локомотивният състав. Така администрацията в БДЖ ще се съкрати с 60%. От 16 дирекции ще останат само 6. Приходите, които ще се реализират от тези съкращения, ще са в размер на 1 млн. лв. годишно, уточни Цветков.
Източник: Пари (15.10.2009)
 
БДЖ пак влезе в Параграф 22 Реформата в БДЖ отново започва. За трети път от 2001 г. ще има преструктуриране. За разлика от предишните две сега то трябва да е животоспасяващо. Първото отпреди 8 години беше направено по настояване на Брюксел за разделяне на инфраструктурата от превозите. Така от старата железница се родиха НКЖИ и БДЖ. Двете компании се прегърнаха като удавник и сламка и заедно полетяха към дъното. Второто преструктуриране, проведено от кабинета "Станишев", беше самоцелно и засегна основно БДЖ. Идеята му беше да се настанят на топли местенца хора на тройната коалиция. БДЖ се разслои на 4 фирми, което разду трикратно администрацията на превозвача. Администрация, която не вдигна приходите, а само разходите за заплати и осигуровки. И която сега трябва да се уволнява, като отново се обединят четирите фирми в една. Безспорно, след като реформата "Мутафчиев" в БДЖ не проработи, трябва да се върне старото положение. Лошото е, че директното обединение на четирите БДЖ дружества, т. е. връщането на положението от 2007 г., поражда ред сложни въпроси. Като например как "БДЖ-Пътнически превози" ще доказва пред одиторите, че е директен получател на държавната субсидия за социалните превози за 2010 г., след като отново влезе в общия БДЖ кюп? "БДЖ-Пътнически превози" трябва да има не само напълно самостоятелно счетоводство, но дори и да е отделна компания, за да не остане у Брюксел и капка съмнение че пак ще се преливат печалбите. И ако преди години процъфтяващите товарни влакове изкарваха заплатите на пътническите, то при сегашната криза ще стане обратното - от държавните пари за социално слаби пътници ще се плащат заплати и за товарните превози. А след като субсидията не се изразходва по предназначение, Брюксел ще обвини кабинета, че дава държавна помощ на БДЖ. Железницата пак влиза в Параграф 22. Вместо да се тича в омагьосан кръг, редно е да бъде изцяло съкратена холдинговата шапка - БДЖ ЕАД. Така ще бъдат освободени неколкостотин високоплатени и нищо неработещи жп чиновници, които, освен да пият кафе, решават кръстословици, въртят далавери и пътуват безплатно, нищо друго не правят. И без това цялата управленска и търговска дейност се извършва изцяло от двете превозни предприятия. Трябва да бъде ликвидирано и предприятието "БДЖ-Тягов подвижен състав", а локомотивите му да бъдат разпределени между пътническите и товарните превози. Така от държавната ясла ще отпаднат и шефовете на въпросната фирма, а разделението между пътници и товари ще е 100% без възможност за кръстосано субсидиране. Само така ще бъдат съкратени максимум разходите за заплати и осигуровки. Това обаче няма да е достатъчно, защото както и досега пак се тича след събитията. Хубаво е, че се съкращават разходи, но не това ще извади железницата от блатото. Лошото е, че вече три месеца никой нищо не казва по най-важния въпрос - как ще се увеличат приходите! А това може да стане само с привличане на повече пътници и товари. За целта железницата трябва да подобри услугите си, като предлага по-бърз и по-комфортен превоз на пътници, по-евтина и по-сигурна доставка на товари. Това ще рече не да намалява, а напротив - да увеличи броя на гарите, на които се извършва товаро-разтоварна дейност. Само така БДЖ ще бъде по-близо до клиентите, които именно заради намаляването на приемните гари загърбиха влаковете и возят стоките само с камиони Редно е и БДЖ да намали и тарифата за бизнеса. Крайно време е и да бъде изпълнено условието на Брюксел да се изравнят инфраструктурните такси. Сега пътническите влакове плащат по-малко за ползване на релсите от товарните. Защо? Нима ако един влак тежи 600 тона, независимо дали е пътнически или е товарен, не износва еднакво линиите и контактната мрежа? И не е ли това положение скрита субсидия на пътническите превози? Крайно време е и БДЖ да гарантира сигурността на превозите на пътници и товари, а не да се жалва като ощипана мома, че роми нападали влаковете на Подуяне, Факултето, Перник и пр. Че кой да ви пази композициите, железничари? Ако не можете вие, дайте възможност на тези, които могат! А ако искате да научите как се гарантират превози, вземете читанките и препрочетете разказа "Шибил". В него още преди 80 г. Йовков е дал идеи как може да се повиши безопасността. Така че новият изпълнителен директор на БДЖ Пенчо Попов да се качи на влака и да премине прав на отворен прозорец и със свалена шапка от Захарна фабрика до Батановци, без да го е страх, че долетял от копторите камък ще му пукне главата! И да е сигурен, че вече няма да изчезват контейнери с телевизори или калотките на цели композиции.
Източник: Стандарт (16.10.2009)
 
От следващия месец жп транспорта в страната ще бъде блокиран, ако държавата не изплати заплатите и авансите на железничарите, които не са взимали пари от август, заяви вчера председателят на браншовия синдикат към КНСБ Петър Бунев. Готовност за стачка имат всички служители на Национална компания „Железопътна инфраструктура” (НКЖИ) в цялата страна, които са около 15 500 души. Също така се очаква към тях да се включат и работниците от БДЖ. Миналата седмица кабинетът съобщи, че осигурява 7 млн. лв., с които ще бъдат изплатени августовските заплати на служителите. Проблемът е, че до момента това не е направено, а и няма гаранции по какъв начин и с какви пари ще бъдат изплатени месечните възнаграждения до края на годината, каза Бунев. Синдикатите предложиха за тази цел Национална компания „Железопътна инфраструктура” да изтегли заем и с парите да се разплати със служителите си. Според Бунев компанията е изпуснала благоприятния момент, в който да изтегли заем при ниска лихва. Друг вариант според синдикатите е част от парите, които правителството реши да отреже от разходите на министерствата, да бъдат дадени за заплати. Близо 20 млн. лв. биха решили въпроса с плащанията до края на годината, поясни Бунев.
Източник: Новинар (20.10.2009)
 
Бунт за заплати затваря гарите Железничарска стачка ще блокира страната в края на месеца. Жепейците ще излязат на улицата, ако не бъдат платени заплатите в Националната компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ), заяви Димитър Динев, говорител на Стачния комитет на работещите в компанията. В края на октомври изтичат всички срокове за договаряне на минимално транспортно обслужване и за помирителни преговори с шефовете на инфраструктурната фирма. Синдикалистите настояват и за прекратяване на съкращенията във фирмата. Най-малко 54% от работниците и служителите, които обслужват гарите и релсите в цялата страна, ще спрат работа, са категорични от стачния комитет. Отпуснатите от правителството 7 млн. лв. за заплати все още не са раздадени на служителите, каза Петър Бунев, председател на Съюза на железничарите към КНСБ.
Източник: Стандарт (20.10.2009)
 
Министър Александър Цветков почти приключи със смените на директорите на всички големи държавни дружества в системата на транспорта. Вчера бяха подменени ръководствата на Национална компания Железопътна инфраструктура, Ръководство въздушно движение и Транспортно строителство и възстановяване. Освободен e генералният директор на НКЖИ Антон Гинев. Неговият пост заема Милчо Ламбрев. Гинев имаше всички шансове да се задържи като шеф на Национална компания Железопътна инфраструктура заради управленския му опит във всички нива на компанията досега. Информацията за тежкото положение в НКЖИ и стачките на служителите обаче повлияха на решението на транспортния министър Александър Цветков да го смени. Наследникът му Милчо Ламбрев не е ново лице, защото е работил както в БДЖ, така и в националната компания. Завършил е Висшето транспортно училище "Тодор Каблешков". Продължават рокадите и в мениджърския екип на БДЖ. Преди две седмици Цветков избра нов изпълнителен директор на превозвача - Пенчо Попов, а сега смените засягат и следващите в йерархията постове. Освободен е финансовият директор на БДЖ Михаил Драгиев. Тази промяна буди изненада, защото той предложи ефективна схема за намаляване на дълговете на превозвача при предишното ръководство. Държавното предприятие Транспортно строителство и възстановяване от днес също има нов главен директор. Дружеството е подизпълнител на големи инфраструктурни проекти у нас в областта на железниците и на пътищата. Валери Василев ще наследи Александър Станоев. Василев беше заместник на Станоев в предприятието. Той е натрупал опит и в железниците, защото е работил в БДЖ и в НКЖИ. Подменен е и мениджърският екип на Ръководство въздушно движение. Емануил Радев напуска, а на негово място транспортният министър Александър Цветков назначава Георги Ангелов. Той е служител в РВД от 1981 г. и е известен с непримиримата си позиция срещу злоупотреби в предприятието по времето на по-предишния директор Цветан Дилов.
Източник: Пари (21.10.2009)
 
Само за ден министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Александър Цветков смени ръкодствата на три дружества, съобщиха от ведомството. С ново ръководство ще бъдат държавните компании "Железопътна инфраструктура", "Ръководство въздушно движение" и "Транспортно строителство и възстановяване". И трите смени не са мотивирани от ведомството. Новият генерален директор на националната компания "Железопътна инфраструктура" е Милчо Ламбрев, който сменя на поста Антон Гинев. Новият генерален директор е работил в БДЖ и в инфраструктурното дружество на железниците. Главен директор на "Транспортно строителство и възстановяване" става Валери Василев, който заменя на поста Александър Станоев. Досега Василев е бил зам.-директор в предприятието. Работил е в НК "Железопътна инфраструктура" и в частната "Топинженеринг". В дружеството са назначени и нови членове на управителния съвет - Камелия Димитрова и Бисер Борисов. Досега в ръководството на компанията влизаха петима души. Генерален директор на "Ръководство въздушно движение" стана Георги Ангелов, който ще замести Емануил Радев на поста. Назначени са и нови членове на управителния съвет - Росен Петков и Петя Димитрова.
Източник: Дневник (21.10.2009)
 
Шефове на държавни фирми са освободени от транспортния министър Александър Цветков след извършени одити на управляваните от тях дружества и констатирани финансови злоупотреби. Това се казва в съобщение на транспортното министерство. Подозренията за корупционни сделки са предадени на прокуратурата. Генералният директор на НК "Железопътна инфраструктура" Антон Гинев беше освободен със заповед, получена по пощата. На негово място е назначен Милчо Ламбрев. Той е и новият член на на Управителния съвет на НКЖИ. Милчо Ламбрев е експерт по поддръжка на железния път, магистър по транспортно строителство и по икономика на транспорта. Преди години Ламбрев беше дясна ръка на бившия шеф на БДЖ Георги Нешев, който го назначи за шеф на материално-техническото снабдяване. Останалите двама членове на управителния съвет на НКЖИ са шефът на бюджетната комисия в СОС Орлин Алексиев и бившият банкер Калин Клисаров. С нов шеф от вчера е и Държавното предприятие "Транспортно строителство и възстановяване" (ТСВ). Той е Валери Василев, досегашен зам. главен директор на ТСВ. Другите двама членове на управителния съвет на предприятието са Камелия Димитрова и Бисер Борисов. Министърът на транспорта смени и Управителния съвет на държавното предприятие "Ръководство въздушно движение". На мястото на Емануил Радев е назначен Георги Ангелов, останалите са Росен Петков и Петя Димитрова. За генерален директор на РВД е избран Георги Ангелов, който от 1981 г. досега заема различни длъжности в предприятието. Той е завършил Кировоградското летателно-щурманско училище в Украйна. Придобива степен магистър в Академията на гражданската авиация в Русия.
Източник: Стандарт (21.10.2009)
 
Милчо Ламбрев беше назначен за генерален директор на Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ). Едновременно с това той стана член на управителния съвет на НКЖИ. Професионалният опит на Милчо Ламбрев е преминал в БДЖ и НКЖИ. Той е завършил магистратура по транспортно строителство във Висшето военнотранспортно училище "Тодор Каблешков" и магистратура по икономика на транспортната фирма. Владее руски език.
Източник: Капитал (26.10.2009)
 
Ръководството на държавното предприятие "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ) смята да изтегли заем от 10 млн. лв., с които да финансира оборотната си дейност, показва справка в регистъра за обществените поръчки. Компанията е изпратила покана до девет български банки с предложение да й бъде отпуснат кредит. "Разрастването на глобалната криза доведе до рязко намаляване на превозните товари по националната железопътна инфраструктура, което рефлектира директно върху приходите от инфраструктурни такси", мотивира нуждата от пари, ръководството на НКЖИ. През месец септември 2009 г. приходите на компанията от такси са 8.17 млн. лв., или с 4.3% по-малко от месец август. Спрямо месец септември 2008 г. спадът им е с 2.2 млн. лв., или с 21.3%.
Източник: Дневник (28.10.2009)
 
Кредиторите на Български държавни железници (БДЖ) да дадат гратисен период за плащанията на задълженията до края на тази година и през следващата година. Това ще поиска Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията от банките на среща утре, съобщи зам.-министър Камен Кичев. Плащанията на превозвача са за 140 млн. лв., които не могат да бъдат осигурени. Преди две седмици министър Александър Цветков обяви, че компанията и НК "Железопътна инфраструктура" са във фактически фалит. "Ще настояваме за максимален гратисен период, за да можем да преструктурираме дружеството и то да започне да диша", коментира Кичев. Предстои да бъде направени съкращения на 2000 души. Най-големи са задълженията към пет банки, които отпуснаха два облигационни заема по време на правителствата на Сакскобургготски и на Станишев. Първият за 30 млн. евро бе отпуснат преди пет години и с него бяха ремонтирани 3620 вагона. Вторият е отпреди две години за 120 млн. евро за ремонта на 1200 вагона и с част от средствата бяха погасени задължения към НЕК. В него участваха три чуждестранни и две български банки. Покупката на 25-те дизелови мотриси на "Сименс" е за 67 млн.евро. и бе договорена по времето на бившия транспортен министър Николай Василев.
Източник: Дневник (03.11.2009)
 
Покровителят на влаковете Александър Цветков, министър на транспорта и съобщенията +Първият министър, който се загрижи за железниците и успя да осигури близо 1 млрд. лева в бюджет 2010. + Успя да намали социалното напрежение в железниците. + Спря далаверите със стари вагони. + Спаси милиони на хазната, като ревизира сделката за двата правителствени самолета. + Блокира скандалната сделка за продажбата на летище Търговище. + Придвижи бързо законодателните промени, които ще спрат корупцията при обучаването на млади шофьори. + Запази контрола на държавата в БТК, като задържа златната акция. - Не успя да направи съществени стъпки за най-важните инфраструктурни проекти - жп линията Пловдив - Свиленград и Дунав мост II.
Източник: Стандарт (04.11.2009)
 
Б ългарските държавни железници може да обявят фалит, ако не договорят с кредиторите на превозвача разсрочване на натрупаните дългове за около 140 млн. лв. Това коментира за в. Пари зам. транспортният министър Камен Кичев. Според него БДЖ трябва да погаси до края на 2009 г. 37 млн. лв. към различни банки. Още 101 млн. лв. задължения по банкови заеми тежат на превозвача и те трябва да бъдат изплатени през следващата година. Колапс Ако тези средства не бъдат погасени в срок, железниците ще фалират, уточни Кичев. Според него затова през следващата седмица транспортното министерство ще покани всички кредитори на БДЖ и ще се опита да договори с тях максимално разсрочване на дълговете. Разчитаме на разбиране и съдействие от страна на кредиторите, в противен случай няма да може да се изпълни антикризисният план, обявен от новия екип на транспортното министерство, коментира Кичев. Този план предвижда преструктуриране и на двете жп предприятия - БДЖ и НК Железопътна инфраструктура. В БДЖ реформата трябва да се задейства по-рано, като е планирано обединение на трите дружества - за товарни и пътнически превози и за управление на локомотиви. Към фирми доставчици БДЖ дължи над 150 млн. лв. Подобна е ситуацията и в Национална компания Железопътна инфраструктура. Компанията има задължения от над 100 млн. лв. на свои доставчици, които трябва да плати до края на 2009 г. Съкращения Антикризисният план включва и съкращаване на администрацията с 60%. Отделно над 1330 работници в БДЖ ще бъдат съкратени до края на 2009 г. Освобождаването на персонала вече е в ход, потвърдиха за в. Пари от новото ръководство на превозвача. Очаква се през следващата година превозвачът да съкрати още 700 работници. Синдикатите в железниците се отказаха от национална стачка, защото приеха съкращенията като необходима мярка за излизане на БДЖ от кризата. Засега от транспортното министерство спазват договорения график за изплащане на забавените възнаграждения на работниците. Предвижда се до края на годината да бъдат изплатени всички стари задължения към служителите. В НКЖИ няма да има съкращения на персонала заради това, че няма достатъчно работници, които да поддържат жп мрежата. Там синдикатите също извоюваха да няма допълнително забавяне на заплатите.
Източник: Пари (05.11.2009)
 
Националната компания "Железопътна инфраструктура" ще получи 16 млн. лв. за изплащане на заплатите, съобщи министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Александър Цветков. В сряда правителство реши да отпусне средства на инфраструктурната компания. Това е втори транш към железниците, след като преди месец кабинетът разреши да бъдат дадени 7 млн. лв. за заплати. Анкризисната програма на дружеството предвижда намаление на възнагражденията и изплащането им до пълния размер през следващата година. "Тези пари са откъснати от залъка на всеки, за да можем да платим на железничарите. Полагаме неимоверни усилия, за да можем да компенсираме недостига на средства", каза Цветков.
Източник: Дневник (06.11.2009)
 
Държавата отпуска нови 16 млн. лв. за изплащане на заплати на служителите в Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ). Това става ясно от стенограмата на Министерски съвет от сряда. През октомври правителството даде други 7 млн. лв. на НКЖИ. Те дойдоха от средствата за капиталови разходи на дружеството.
Източник: Стандарт (06.11.2009)
 
Очакват се нови 100 хиляди безработни по Нова година Регистрираните безработни у нас вече надхвърлят 300 хил. души, след като през октомври броят им се е увеличил с нови 7000 души, както съобщи министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов. За сравнение преди година, когато кризата започна да набира скорост, броят им бе 216 640. Нивото на безработицата за октомври вече е 8.23% при 8.03% месец преди това, обяви министър Младенов. Тази статистика обаче не отчита колко заети от сивия сектор вече са съкратени. Нито колко имигранти са се върнали и стоят без работа. Според изчисления на Българската стопанска камара около 160 хил. са заетите в сивия сектор. Както има скрита заетост, така има и скрита безработица, която според БСК може вече да е стигнала 13-14%. В това число не влизат 170 хил. обезкуражени лица, които от години не търсят работа. Тепърва ще се изпълняват подадените през последните три месеца уведомления за масови съкращения. През август те засягаха 2554 работници, а през септември?- 1422-ма. През октомври броят им отново скача - 30 предприятия са обявили, че ще съкратят общо 2500 работници, съобщиха от Агенцията по заетостта. Очакванията са масовите освобождавания на работна ръка да продължат да растат. Секторите са ясни - най-засегнатите от кризата. От строителния бранш вече предупредиха, че до края на годината ще бъдат съкратени 35 хил. души. БДЖ ще освободи 2000. Както се очертава, съкращенията в Кремиковци скоро няма да засегнат само 3000 души, а всички 5000 работещи там. Машиностроителите алармираха, че са свили всички възможни разходи и единственото, което им остава, са човешките ресурси, пък били те и квалифицирани. Най-големият работодател - държавата, още не е заявила намеренията си за масови уволнения в администрацията. През декември очакваме да разберем точната бройка, заяви за в. Пари министърът на труда Тотю Младенов. Ако се спази исканото от финансовия министър Симеон Дянков 15-процентно съкращаване на държавната администрация, това означава около 15 хил. чиновници да се влеят в армията на безработните. В края на годината безработицата няма да надхвърли 9.5%, смята министър Младенов. Според синдикати и работодателски организации обаче числото ще е доста над 10%, защото се очакват между 80 и 100 хил. нови безработни. През 2010 г. кризата ще продължи да се задълбочава през първите шест месеца на годината. За този период очакваният спад на икономиката ще е много по-голям от заложените минус 2% от правителството в края на годината. В най-добрия случай за първото полугодие спадът на БВП ще е 4%. Ако се има предвид, че на един процент спад на БВП съответства около 30-35 хил. по-малко заети, можем да изчислим колко ще нарасне армията безработни догодина. Прогнозите на правителството са за 11.4% безработица в края на 2010 г., което означава България да се върне на нивото от средата на 2005 г., когато броят на безработните у нас бе около 400 хил. души.
Източник: Пари (09.11.2009)
 
Вече се изпълняват антикризисните планове в БДЖ и Национална компания Железопътна инфраструктура (НКЖИ), съобщи вчера транспортният министър Александър Цветков в отчета си за първите 100 дни от неговото управление. До края на годината ще бъдат реализирани структурните промени в НКЖИ и БДЖ, като в жп превозвача се предвиждат съкращения на 2000 души. Допълнителната субсидия от 23,555 млн. лв. за НКЖИ е едно от най-важните неща, които успях да свърша, заяви министърът. Сред антикризисните мерки за вдигане на крака на БДЖ се планира ТИР-овете от Турция да минават през територията на страната, натоварени на влакове. Според Цветков той е заварил НКЖИ и БДЖ като на практика фалирали компании. Дълговете на БДЖ към доставчици са възлизали на 150 млн. лв., а към банки - на 100 млн. лв. Задълженията на НКЖИ са надхвърляли 80 млн. лв. И в двете дружества авансово са били изразходени отпуснатите им средства като субсидии. Раздутата администрация е довела до парадокса БДЖ да са на загуба и от товарните превози, а само броят на счетоводителите в железниците е рекордните 200 души, обясни министърът. “Железниците трябва да знаят, че правим всичко възможно възнагражденията да им бъдат изплатени. Средствата са осигурени, като буквално са откъснати от залъците на останалите, тъй като пари по всички пера практически няма”, каза още Цветков. “Заставам зад назначението на Сергей Църнаклийски като изпълнителен директор на “Морска администрация”, заяви министърът. Срещу Църнаклийски са внесени документи в прокуратурата за конфликт на интереси и ако бъдат доказани, министърът ще се съобрази с тях. Досега Църнаклийски е бил секретар на “Морска администрация” (виж вдясно). Сред целите на министерството ще бъдат концесии на пристанища и летища, въвеждане на електронно правителство и цифровизация на телевизията, безопасни пътища и усвояване на еврофондове. Законодателни промени ще спират търговията с книжки и фиктивните технически прегледи.
Източник: Труд (09.11.2009)
 
Два дни след като транспортният министър Александър Цветков обяви тръжната процедура за обновяване на жп-линията Пловдив - Бургас, условията на конкурса бяха публикувани в официалния вестник на Европейския съюз. Поръчката е разделена на три части, а общата продължителност на проекта е 43 месеца от датата на подписване на договора. Гаранцията за участие в конкурса е 990 хил. лв. за трите лота. Компаниите могат да подават документи за участие най-късно до 11 януари 2010 г. Поръчката се финансира по оперативна програма "Транспорт". Ако се съди по заложената гаранция, стойността на процедурата е около 99 млн. лв. Общо индигативният бюджет на ОП "Траспорт" е 366.45 млн. лв., от които 64% са безвъзмезна финансова помощ от Кохезионния фонд, а останалите 36 на сто са от държавния бюджет. Линията Пловдив - Бургас е разделена на четири отсечки обособени в три лота - Михайлово - Калояновец с дължина от 21 км., Стара Загора - Ямбол и Завой - Зимница - 120 км. и Церковски - Бургас - 150 км. Участниците в процедурата трябва да имат застраховка за професионална отговорност за строежи "Първа категория", банкова референция от обслужващата кредитна институция за коректен клиент, както и да са изпълнявали подобни поръчки през последните три години.
Източник: Дневник (13.11.2009)
 
Железницата пусна заплатите с кредит Всички железничари ще посрещнат 2010 г. с изцяло изплатени заплати. Това категорично заяви новият генерален директор на Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ) Милчо Ламбрев. До 12 ноември изплатихме заплатите за септември, днес (19.11.2009 г.) превеждаме аванса за ноември, а до 5 декември ще платим и парите за октомври, обясни Ламбрев. За да посрещнем спокойно 2010 г., проведохме процедура по Закона за обществените поръчки за избор на банка кредитор, с която до края на седмицата ще сключим договор за краткосрочен заем от 10 млн. лв., заяви Ламбрев. Кредитът ще е гаранция, че ще изплатим преди празниците заплатите, и то в пълния им размер, а не в договорения от старото ръководство, орязан с 30% размер, допълни той.
Източник: Стандарт (19.11.2009)
 
Качваме на влак турските тирове Качваме на влак турските тирове, преминаващи транзит по направлението Драгоман - София - Пловдив - Свиленград. Това заяви Милчо Ламбрев, генерален директор на Национална компания "Железопътна инфраструктура". Така изпълняваме заповедта на транспортния министър Александър Цветков да разтоварим трафика по магистрала "Тракия" в участъка София - Пловдив, допълни той. Качването на тировете на вагони ще намали разрушаването на нашите пътища и замърсяването на въздуха, обясни още Ламбрев. При проведени неотдавна преговори ръководството на турските железници декларира желание да развива ро-ла превозите (превозите на автомобили на влакове), каза Ламбрев. Ние имаме терминал за товарене и разтоварване на тирове на влакове в Свиленград и трябва да изградим такъв в Драгоман. До средата на декември ще сме готови с проекта за него, за три месеца ще проведем процедура за изпълнител и след още три той ще е готов. Така през юли, когато трафикът е най-голям, ще качваме тирове на композиции и ще разтоварим "Тракия", обясни Ламбрев. БДЖ има две платформи за качване на тировете на влакове и има готовност да наеме нископрофилни вагони за превоз на камиони, заяви Ламбрев.
Източник: Стандарт (23.11.2009)
 
Национална компания „Железопътна инфраструктура“ (НКЖИ) наскоро е изтеглила заем от 10 млн. лв., за да бъде осигурено навременното изплащане на заплатите на заетите в компанията, съобщи генералният директор на НКЖИ Милчо Ламбрев. Заемът е взет от Алианц България за срок от 6 месеца при лихва от 6,25 на сто. На въпрос на Investor.bg дали ще има средства за заплатите през следващата година, Ламбрев отговори, че това зависи от заложените средства в бюджет 2010. Предвижданията на ръководството на НКЖИ са заемът да бъде връщан чрез продажба на неоперативни активи на компанията – сгради и терени. Очаква се постъпленията от тях да са 50-60 млн. лв. Към момента НКЖИ има вземания в размер на около 89 млн. лв., като над 70 млн. лв. от тях са от неплатени такси на БДЖ, съобщи Ламбрев. Задълженията на компанията към доставчици, строителни фирми и други са в размер на общо 59 млн. лв. НКЖИ е изготвила план за преструктуриране, който включва и съкращения на персонала. Разчетите са да бъдат съкратени над 40 на сто от администрацията на компанията в София, така че от 420 човека тя да стане 280 човека. Броят на дирекциите се намалява от осем на три, като между съкратените дирекции са тези, занимаващи се с обществени поръчки и кадастър, както и правната дирекция. 50 човека от централната администрация отиват на по-ниско управленско ниво и затова заплатите им ще бъдат по-ниски. Ще има и съкращения на администрацията на регионално ниво с 23 на сто. Съкращенията ще бъдат извършени в периода януари-април 2010 г., като се очаква общият ефект от тях да бъде намаление на разходите за годината с над 5 млн. лв. На съкратените работници и служители ще бъдат изплатени компенсации в размер средно на 4 работни заплати. От НКЖИ подчертаха, че няма да съкращават инженерен персонал. В момента дори има и незаети позиции за около 350 души за поддръжка на жп линии.
Източник: Инвестор.БГ (01.12.2009)
 
Националната компания „Железопътна инфраструктура” е на ръба на фалита. Това заяви новият й генерален директор инж. Милчо Ламбрев. Задълженията на компанията са в размер на 59 милиона лева, а вземанията са на стойност около 89 милиона, като между 75-76 милиона лева им дължи БДЖ. Като част от справяне с кризата предстоят масови съкращения, както и преструктуриране на дружеството. Преструктурирането на компанията включва намаляване на отделите на компанията от 30 на 21, регионалните структури – от 40 стават 14, а числеността в Централното управление – от 625 души на 280 човека. Икономическият ефект от тази дейност е в размер на 1 539000 лева, заяви Ламбрев. „Оттук следва и най-голямата болка – съкращаването на 150 служители чрез масови уволнения и на 50 човека ръководен персонал ще бъдат намалени трудовите възнаграждения, тоест няма да има заместник-директори, ще бъдат ръководители на отдели”, каза Ламбрев. Инженери и техници няма да бъдат съкращавани, за да се гарантира безопасността и сигурността на движението. За освободените служители обаче ще има възможност за преквалификация именно в железничарски професии, защото има такива свободни позиции поради липсата на кадри, допълни Лиляна Вецкова, директор „Управление на човешките ресурси”. „Именно на тези служители ще предложим договори, че те ще бъдат обучени за наша сметка, а след това в рамките от шест месеца до една година при възможност ще им предлагаме да се връщат в компанията” Ламбрев заяви, че е постигнато споразумение със синдикатите относно изплащането на забавените заплати на техни служители. Възнагражденията ще бъдат дадени до края на 2009 година, като за това компанията е изтеглила кредит в размер на 10 милиона лева.
Източник: Дарик радио (02.12.2009)
 
БДЖ отказва да прилага влезлия от вчера в сила еврорегламент за железопътния транспорт. Това стана ясно от думите на шефа на Изпълнителна агенция "Железопътна инфраструктура" Симеон Ананиев. Става въпрос за изисквания, според които европейските железници ще трябва да плащат солени компенсации: до 1285 евро за загуба или повреда на багаж, до 21 хил. евро компенсация за близките на пътници, загинали в катастрофа, и обезщетение при закъснения. Според регламента, приет още през 2007 г., при забавяне на влак над 1 час превозвачът трябва да върне на пътника 25% от цената на билета. При закъснение над 2 часа компенсацията е 50%. "Не само ние, но и други държави в ЕС поискаха отсрочка 5 години, засега само в Испания се плащат някакви обезщетения", каза пред "Сега" Ананиев. От ръководството на БДЖ отказаха да коментират. Според данните на ЕК всяка година над 8 млрд. души ползват влак. "Милиони хора прекосяват Европа всеки ден и ние трябва да им гарантираме, че ще пътуват сигурно и комфортно. Новата регулация защитава хората, пътуващи с влак, и може да допринесе за високото качество и надеждността на услугата", заяви вчера еврокомисарят по транспорта Антонио Таяни.
Източник: Сега (04.12.2009)
 
Търсят частен инвеститор за БДЖ Търси се инвеститор за БДЖ. Нашият шанс за подобрение е да намерим солиден стратегически инвеститор в областта на товарните превози, който по някакъв начин да даде глътка въздух и да ни помогне да продължим. Това заяви по Дарик радио новият изпълнителен директор на БДЖ Пенчо Попов. Търси се партньор за товарните превози на БДЖ, като сред възможностите за това е и частична приватизация, стана ясно от думите на Попов. Германската железница "Дойче бан" вече е проявила интерес към превозите на БДЖ. Пътниците ще си купуват билет за влак и по интернет от средата на 2010 г., каза още Попов. В момента няма електронни билети и клиентите могат само да резервират място за влака. Но те трябва да се платят в касата на гарата. От няколко месеца пък кондукторите са снабдени с преносими компютърни устройства, с които могат да издават билет във влака, обясни жп шефът. БДЖ ще компенсира пътниците, ако по негова вина не успеят за завършат пътуването си, защото са изпуснали връзка с друг влак. За закъснение на влака досега не са давани компенсации, защото пътниците все пак са превозени до крайната точка на маршрута.
Източник: Стандарт (14.12.2009)
 
Транспортното министерство пише стратегия за концесиите, която ще е готова до края на декември, каза Александър Цветков. Тя предвижда концесиониране на летищата в Пловдив, Русе, Стара Загора, части от пристанищата Варна и Бургас, големи гари. Към летищата има инвеститорски интерес. Пловдивският аеропорт пък подготвя нова тръжна процедура за продажба на бившето летище Търговище, каза зам. транспортният министър Камен Кичев. Ще се направи нова оценка, след като предишният търг беше анулиран. Наемите на летище София ще бъдат намалени. На терминала би трябвало да има повече офиси, магазини и заведения, каза транспортният министър Александър Цветков. Както "24 часа" писа, фирми напускат новия терминал, тъй като кризата удари оборота им и наемите станаха непосилни. През януари ще се прави нова оценка на търговските площи, а след това ще се обявят търгове. В началото на януари пък ще тръгне търгът за модернизация на жп линията София-Пловдив без планинския участък между Елин Пелин и Септември. Този участък трябва да влезе в експлоатация със скорост 160 км/ч в началото на 2012 г. След модернизацията и на отсечката Пловдив-Бургас в края на 2012 г. трасето ще се конкурира по скорост с магистрала "Тракия".
Източник: 24 часа (21.12.2009)
 
Дават 82 млн. за железничарите Парите са за заплати през 2010 г. Нужната сума за работещите в Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ) обаче е 156 млн. лева. "В бюджет 2010 за нас са предвидени сумите по субсидия от 82 млн. лева и за капиталов трансфер - 90 млн. лева. Разликата е драстична, каза инж. Милчо Ламбрев, генерален директор на НКЖИ, пред агенция "Фокус". От компанията са изпратили писмо до министър Дянков, с което го уведомяват, че парите няма да стигнат.
Източник: Стандарт (21.12.2009)