Новини
Новини за 2008
 
Повишаването на квалификацията на персонала е един от приоритетите за неговото развитие в Национална компания „Железопътна инфраструктура”. За тази цел от 01.01.2008 г. към дирекция „Управление на човешките ресурси“ е създаден отдел „Обучение и развитие на персонала“, съобщиха от пресцентъра на Национална компания “Железопътна инфраструктура”. Дейността на отдела е свързана с изготвяне на анализи на потребностите от обучение; организиране провеждането на курсове за подготовка, квалификация и преквалификация на персонала; участие в планирането на потребности от нови служители на компанията; организиране обучение на служителите с цел повишаване на квалификацията и кариерното им развитие; даване не методически указания за изготвяне на учебни планове и програми в учебните звена на компанията, съгласуване и контрол по изпълнението им; участие в подготовката и сключването на договори за обучение със средни и висши учебни заведения и контрол по изпълнението им; разработване, актуализиране и контрол по изпълнението на наредби, правилници, инструкции и други нормативни документи свързани с обучението на персонала.
Източник: Агенция Фокус (09.01.2008)
 
Козирката на жп гарата във Варна, парче от която се отчупи вчера, все още е в гаранцинен срок след ремонта през май 2005 г., съобщиха от Национална компания “Железопътна инфраструктура”. Извършител на ремонта през 2005 г. е фирма “Крамкомплекс”. Тя ще острани появилата се пукнатината, която се появи след отчупването на парчето. Фугата е около 15 см. В момента районът продължава да е ограден. Гара Варна е открита през 1923 г. Последният ремонт на гарата в това число и на козирката е завършен през май 2005 г. Както “Фокус” съобщи: 5 млн. лева е струвал въпросният ремонт, направен 80 години след построяването на гарата в морската столица. Фугите на козирката са се разширили от влагата, обясниха служители от гарата. Те коментираха още, че и осветителните тела прикачени към козирката също допринасят за разширяването на фугите. В момента върху самите фуги са поставени стъклени ленти, счупването на които ще бъде индикатор за допълнително разширяване на фугите и оттам увеличаване на опасността от срутване на козирката. На този етап, обаче няма риск от пропадане на навеса.
Източник: Агенция Фокус (11.01.2008)
 
Над 2,2 млн. лева бяха отделени още през есента за подготовка за справяне със зимните условия и възможните проблеми, които ще възникнат по жп инфраструктурата заради снега и студа, съобщи в интервю инж. Иван Гогев, директор на "Железен път и съоръжения" в Национална компания “Железопътна инфраструктура” (НКЖИ). “Едната от причините, поради които нашите технически служби успяха да поемат и понесат предизвикателството на зимата, беше именно тази превенция, която компанията успя да реализира през месеците, предхождащи началото на зимата. В такива условия нашите експлоатационни структури преминават на различен от нормалния режим на работа и разходите, които бяха направени през тези няколко критични дни, са традиционните, които се правят в такива условия. Ние не се наложи да прибегнем до услуги външни за нашата компания структури за преодоляване на трудностите, които имахме. Положихме всички усилия и мисля, че успяхме”, допълни инж. Гогев. “В този период на няколкото критични дни всички ресурси на компанията бяха ангажирани с овладяване на създалото се положение – първо – един значителен ресурс от работна сила – над 400 души персонал беше на денонощно дежурство. В техническа готовност бе тежката ни железопътна техника за своевременно отстраняване на предизвикани откази и проблеми по техническите ни системи и трето – снегорините, които имаме, бяха в готовност и се включиха в осигуряването на нормалната пропускателна способност на мрежата”, каза още експертът. Той допълни, че има необходимост от възстановяване на съществуващите и изграждане на нови снегозащитни пояси. “Изграждането на такива съоръжения налага тяхното ситуиране доста далеч от железопътните трасета, което е свързано с необходимостта от допълнително отчуждаване на имоти. Като втори момент – може да се спомене третирането на определени участъци от мрежата с подходяща растителност. Става дума за зоната в непосредствена близост с жп линията, което ние го правим. Третият момент – доставяне на допълнителна съвременна техника за почистване на основните направления в мрежата – става дума за роторни снегорини на релсов ход. Ние правим необходимото за осигуряване на процедури за доставка на такава техника”, посочи инж. Гогев. Може да се каже, че нашата жп инфраструктура успя да даде своя дял в транспортното осигуряване на страната в тези тежки условия, каза още експертът Около 880 000 лева от тези 2,2 млн. лева са инвестирани в отопление на служебни помещения – в това число и на чакалните на гарите. В по-малките гари, където няма голям пътникопоток, са използвани “по-тривиални” методи за отопление на помещенията.
Източник: Агенция Фокус (14.01.2008)
 
Централната гара в София ще бъде обновена до две години срещу 40 млн. лв. Толкова ще струва модернизацията на сградата. На 150 млн. лв. обаче се изчислява застрояването на терените около нея с билдинги, подземни и надземни гаражи, зелени площи. Те пък можели да бъдат построени до средата на 2010 година. Така Централната гара ще се превърне в нов административен и бизнес център на София, привличайки около 190 млн. лв. 282 декара е теренът с гарата, коловозите и незастроените земи, собственост на Национална компания "Железопътна инфраструктура".
Източник: 24 часа (22.01.2008)
 
Две нови компании бяха вписани в Централен депозитар - Железопътна Инфраструктура холдингово дружество и Унифарм, става ясно от седмичния бюлетин на институцията. Капиталът на Железопътна Инфраструктура холдингово дружество е 55.384 млн. лв., разпределен в същия брой акции с номинална и емисионна стойност 1 лв. Акционери в компания са Васил Божков и Орлин Хаджиянков, притежаващи съответно по 80 и 20% от компанията. В дружеството са включени ЛВЗ - Русе, научноизследователски институт по жп техника в София, завод за траверси в Свищов и завод за поддръжка и възстановяване. По този начин "Локомотивен и вагонен завод" - Русе вече не е част от "Нове индъстри" - заличена от търговския регистър. Управител на ЛВЗ - Русе вече е Иваничка Райкова.
Източник: RuseInfo.net (23.01.2008)
 
Печалбата на Параходство "Български морски флот" (БМФ) се е увеличила с 16.3 млн. лв. до 35.1 млн. лв. през миналата година, сочи отчет на транспортното министерство. Увеличената печалба се дължи на навлата на корабите, работещи на тайм-чартър и на местния пазар, както и на влизането в експлоатация на новите кораби "Пирин" и "Стара планина". През миналата година са превозени повече контейнери. Приходите са се увеличи с 8 млн. лв., а персоналът преди продажбата на параходството е намален с около 3%. Агенцията за приватизация (АП) удължи срока за подаване на оферта за приватизацията на дружеството на единствения кандидат - консорциума "Кей Джи маритайм шипинг", до 19 февруари. Държавата продава 70% от акциите на компанията. Останалите кандидати бяха индийската компания "Ескар шипинг енд лоджистик лимитед" и гръцката " Чартуърлд шипинг корпорейшън", но не покриха изискванията на конкурса. Министър Мутафчиев отбеляза, че държавата ще получи своя дял от печалбата преди приватизацията на дружеството. Летищата отчитат печалба от 21 млн. лв. за миналата година, като най-печеливше се оказва софийското. Финансовият му резултат за миналата година обаче е намалял с 8.6 на сто до 20.7 млн. лв. в сравнение с 2006 г. На фона на печалбата на летищата пристанищата във Варна и Бургас отбелязват спад в приходите с около 10% заради по-малкия обем на зърнените храни, които са обработили. Печеливши са портовете в Русе, Лом и Видин. Товарите са намалели с 28%, като най-големият спад отчита русенското пристанище. БДЖ отчита печалба от 10 млн. лв., което се дължи основно на приходите от продажби на имоти. Товарите, превозени от държавната компания, са спаднали с 4.8%. Изпълнителният директор на превозвача Олег Петков обясни, че за последните месеци на миналата година са намалели поръчките от "Кремиковци" и има отлив на големите клиенти към частните компании. Превозените пътниците също са по-малко в сравнение с 2006 г. НК "Железопътна инфраструктура" отчита с 12 млн. лв. по-голяма загуба - до 72 млн. лв., в сравнение с 2006 г.
Източник: Дневник (29.01.2008)
 
Национална компания "Железопътна инфраструктура" търси кой да почиства гарите, пероните и коловозите на жп гарите на територията на София и Пловдив. Поръчката е разделена на две обособени позиции, като за тях може да се кандидатства както заедно, така и поотделно. Сред гарите, включени в поръчката, са Яна, Кремиковци, Костинброд, Вакарел, Курило, Пловдив, Филипово, Велинград, Първомай, Харманли и др. Гаранцията за участие е 1000 лв. за първата, 4000 лв. за втората или 5 хил. лв., ако се кандидатства за двете едновременно, като тя може да бъде до 1% от стойността на поръчката. Гаранцията за изпълнение е 5% от договора.
Източник: Дневник (18.02.2008)
 
Няма да има закъснения в заплатите в железниците заради проблемите в "Кремиковци" Няма да има закъснения в заплатите в железниците заради проблемите в "Кремиковци" - това заяви пред журналисти заместник-министърът на транспорта Георги Петърнейчев. Има споразумение, според което, ако "Кремиковци" не изплатят оставащите 40 % от дълговете си към БДЖ, до 25 февруари вечерта железопътната компания ще спре превозите. "Кремиковци" са признали 17 милиона лева дългове към БДЖ, 60 % от които вече са изплатени. В ход е съдебна процедура по признаването на още пет милиона лева. Има и два милиона лева дългове, които "Кремиковци" все още не са признали. В момента БДЖ извършва превози, които се заплащат ден за ден. Общият размер на заплатата в БДЖ и НКЖИ е между 22 и 23 милиона лева месечно.
Източник: Агенция Фокус (22.02.2008)
 
Централна гара срещу стари релси. Това ще заменят помежду си транспортното министерство и Столичната община. Сградата на гарата си е държавна и сега, но терените около нея са смесени - общински и държавни. Трасетата на старите релси, които опасват София през Борисовата градина, пък са публична държавна собственост и са включени в капитала на Национална компания "Железопътна инфраструктура". По замяната е постигнато принципно съгласие, но все още няма уточнени срокове, съобщи зам.-министърът на транспорта Георги Петърнейчев. Договарянето между двете институции е започнало по инициатива на главния архитект на София Петър Диков. По думите на Петърнейчев в момента се прави оценка на имотите, след което ще стане възможна и размяната.
Източник: Стандарт (25.02.2008)
 
Немци и австрийци с апетит към БДЖ Железопътни гиганти от Европа вече точат зъби за БДЖ. Германските железници "Дойче Бан" и австрийските железници ОББ са декларирали своя интерес за придобиване на част от БДЖ. ОББ и "Дойче Бан" имат апетит основно към покупка на товарните превози на родните железници. Те бяха отделени от пътническата услуга в края на 2007 г. Основните цели на преструктурирането в БДЖ са спиране на кръстосаното субсидиране на пътническите превози от печалбата на товарния транспорт и по-голяма яснота на сметките - от какво и колко печели БДЖ. И двата европейски железопътни гиганта са добре познати сред жп средите у нас. Националната компания "Железопътна инфраструктура" подписа през миналата година Меморандум за сътрудничество с австрийските железници. БДЖ пък разчита на съветите на "Дойче Бан" как да изплува от кризата и да се превърне в печеливша компания още от 2006 г., когато беше подписано Споразумение за сътрудничество. Интересът към товарните превози на БДЖ никак не е случаен, коментират експерти. Причината е, че от 2010 г. пазарът на жп услуги у нас ще бъде либерализиран. Така ще отпадне монополът на БДЖ върху българските релси. И всеки европейски железопътен играч, който поиска и отговаря на евронормите, ще може да превозва и по нашите линии, обясниха експерти. А "Дойче Бан" и ОББ вече са получили сертификатите си за техническа безопасност, което от 2010 г. ги превръща в основни конкуренти на родното БДЖ в международно отношение. Така европейските превозвачи ще могат да открият редовна жп линия от София по произволен европейски маршрут или да транспортира товари. А от 2012 г. чуждите влакове ще могат да возят пътници и товари и по всички линии и гари на България.
Източник: Стандарт (25.02.2008)
 
Съкращават с 1 час пътя София - Бургас От 14 декември пътуването с влак София - Бургас ще бъде съкратено с 1 час, заяви генералният директор на НКЖИ Антон Гинев. Компанията работи по подновяване на жп мрежата. Усилията са насочени към линиите София - Пловдив - Бургас и София - Перник. Първият етап на кампания за почистване на жп гарите приключва днес. Акцията "Красиви гари" е заимствана от опита на "Дойче бан", обясни Гинев. Тя се провежда за втора година. Миналата изринахме камиони с боклуци от гарите, каза той. Гинев поясни, че в Германия кампанията е два пъти годишно - пролет и есен. У нас ще е на 4 етапа. Вторият ще е за Великден, третият - в края на юли, а четвъртият - през октомври като подготовка за зимата.
Източник: Стандарт (29.02.2008)
 
"Енергоремонт холдинг" спечелил поръчка за 8.92 млн. лв. без данък добавена стойност на Национална компания "Железопътна инфраструктура", става ясно от съобщение на Агенцията по обществени поръчки. Общата стойност с ДДС така възлиза на 10.7 млн. лв. Компанията ще трябва да извърши модернизация на тягова подстанция Волуяк и изграждане на система за телеуправление SCADA на няколко етапа в района София - Калотина, сочи още съобщението. Договорът за изпълнението на поръчката е бил сключен на 25 февруари тази година.
Източник: Дневник (06.03.2008)
 
Постъпила е следната информация от Енергоремонт Холдинг АД-София /ERH/: ЕНЕРГОРЕМОНТ ХОЛДИНГ АД сключи Договор с Национална Компания Железопътна Инфраструктура ЕАД за голяма поръчка, възлизаща на над 10 на сто от средните приходи на дружеството за последните три години.
Източник: x3news.com (06.03.2008)
 
Проекти за модернизация и рехабилитация на железопътната мрежа у нас бяха представени от Несим Примо, зам.-директор „Стратегическо планиране и инвестиционна политика” към Национална компания „Железопътна инфраструктура” (НКЖИ) по време на семинар, предаде репортер на Агенция „Фокус”. Много интензивно се работи по трасето Димитровград – София – Пловдив – Свиленград – турска/гръцка граница. По част от линията вече се работи. Подготвен е проект за избор на изпълнител по отсечката София – Димитровград. Видин – София – Кулата – за отсечката Видин – София има избран консултант, който работи по проучването и проектирането. Все още не е избран изпълнител за отсечките София – Радомир и Радомир – границата. В тези отсечки се предвижда модернизация – постигане на проектна скорост 160 км/час. Работи се по Пловдив – Стара Загора – Бургас. Най-вече проектът е свързан с рехабилитация на жп линия. Това означава постигане на проектната скорост. По отношение на жп отсечката Мездра – Плевен – Горна Оряховица – с европейски пари се извършва проектът за рехабилитазия на жп инфраструктурата. Вече работи фирма, която е избрана с търг. Там ще бъдат направени и малки изменения в жп трасето.
Източник: Агенция Фокус (12.03.2008)
 
КФН потвърди проспект за първично публично предлагане на емисия акции, издадени от „Железопътна инфраструктура - Холдингово дружество” АД, гр. София. Емисията е в размер на 5 583 411 броя обикновени акции с номинална стойност от 1 лв. и минимална емисионна стойност от 5 лв. всяка. Емисията ще бъде издадена в резултат на увеличаване на капитала на дружеството, съгласно взето решение от общото събрание на акционерите на дружеството. Дружеството е с двустепенна система на управление, като председател на надзорния съвет е Васил Божков, а председател на управителния съвет – Явори Хайтов. Основни акционери на дружеството са Васил Божков, притежаващ 80% от капитала и Орлин Хаджиянков с 20%. „Железопътна инфраструктура - Холдингово дружество” АД консолидира дейността на четири дружества от железопътния бранш: „Ремонтновъзстановително предприятие – Кьоне” АД – София, „Локомотивен и вагонен завод” ЕАД – Русе, „Завод за стоманобетонови конструкции и изделия” ЕООД – София и „Национален изследователски институт по транспорта” ЕООД – София. Приоритет на емитента и неговите дъщерни дружества е утвърждаване на групата като най-голямата структура в страната, специализирана в изграждане, ремонт и модернизация на ЖП инфраструктура и подвижен ЖП състав (локомотиви, мотриси, вагони).
Източник: Insurance.bg (09.04.2008)
 
Комисията за финансов надзор потвърди проспекта за първично публично предлагане на емисия акции, издадени от „Железопътна инфраструктура - Холдингово дружество” АД. Емисията е в размер на 5 583 411 броя обикновени акции с номинална стойност от 1 лв. Минимална емисионна стойност е 5 лв. Емисията ще бъде издадена в резултат на увеличаване на капитала на дружеството, съгласно взето решение от общото събрание на акционерите на дружеството. Дружеството е с двустепенна система на управление, като председател на надзорния съвет е Васил Божков, а председател на управителния съвет е Явори Хайтов.
Източник: Дарик радио (10.04.2008)
 
Комисията за финансов надзор потвърди проспекта за първично публично предлагане на Железопътна инфраструктура - Холдингово дружество. Основни акционери в компанията са Васил Божков, който държи 80% от капитала на дружеството, и Орлин Хаджиянков с 20% дялово участие. Това ще е третата компания на Васил Божков, която ще качи акциите си за търговия на Българската фондова борса. Другите две публични дружества, където Божков е мажоритарен акционер, са Холдинг Пътища и Мостстрой. Железопътна инфраструктура - Холдингово дружество ще пласира емисия в размер на 5.583 млн. лв., разпределени в същия брой акции. Книжата са с номинал 1 лв. и емисионна стойност 5 лв. Първичното публично предлагане ще се проведе по метода букбилдинг. Инвестиционен посредник на предлагането е Обединена българска банка. Едва ли при текущата усложнена ситуация на капиталовия ни пазар може една емисия отново да събуди интереса на инвеститорите, какъвто беше при миналогодишните IPO, коментираха брокери. Компанията е създадена в края на декември миналата година. Основният капитал е 55.6 млн. лв. Дружеството консолидира дейността на четири компании - Ремонтновъзстановително предприятие - Кьоне АД, Локомотивен и вагонен завод ЕАД, Завод за стоманобетонови конструкции и изделия ЕООД и Национален изследователски институт по транспорта ЕООД. Целта на холдинга е да се утвърди като най-голямата структура у нас, специализирана в изграждане, ремонт и модернизация на жп инфраструктура и подвижен жп състав. Компанията ще се включи и в проекти по модернизация на жп инфраструктурата. Съсредоточаването на всички дейности в една група превръща холдинга в апетитна хапка за чуждите инвеститори. Васил Божков има намерение скоро да продаде дружеството.
Източник: Пари (10.04.2008)
 
КФН потвърди проспект за първично публично предлагане на емисия акции, издадени от „Железопътна инфраструктура - Холдингово дружество” АД, гр. София. Емисията е в размер на 5 583 411 броя обикновени акции с номинална стойност от 1 лв. и минимална емисионна стойност от 5 лв. всяка. Емисията ще бъде издадена в резултат на увеличаване на капитала на дружеството, съгласно взето решение от общото събрание на акционерите на дружеството. Дружеството е с двустепенна система на управление, като председател на надзорния съвет е Васил Божков, а председател на управителния съвет – Явори Хайтов. Основни акционери на дружеството са Васил Божков, притежаващ 80% от капитала и Орлин Хаджиянков с 20%. „Железопътна инфраструктура - Холдингово дружество” АД консолидира дейността на четири дружества от железопътния бранш: „Ремонтновъзстановително предприятие – Кьоне” АД – София, „Локомотивен и вагонен завод” ЕАД – Русе, „Завод за стоманобетонови конструкции и изделия” ЕООД – София и „Национален изследователски институт по транспорта” ЕООД – София. Приоритет на емитента и неговите дъщерни дружества е утвърждаване на групата като най-голямата структура в страната, специализирана в изграждане, ремонт и модернизация на ЖП инфраструктура и подвижен ЖП състав (локомотиви, мотриси, вагони).
Източник: Insurance.bg (10.04.2008)
 
На свое заседание днес Комисията за финансов надзор е потвърдила проспекта за първично публично предлагане на емисия акции, издадени от Железопътна инфраструктура - Холдингово дружество АД - София, съобщиха от надзора. Емисията е в размер на 5 583 411 обикновени акции с номинална стойност от 1 лв. и минимална емисионна стойност от 5 лв. всяка. Емисията ще бъде издадена в резултат на увеличаване на капитала на дружеството, съгласно взето решение от общото събрание на акционерите на дружеството. Дружеството е с двустепенна система на управление, като председател на надзорния съвет е Васил Божков, а председател на управителния съвет – Явор Хайтов. Основни акционери на дружеството са Васил Божков, притежаващ 80% от капитала и Орлин Хаджиянков с 20%. Железопътна инфраструктура - Холдингово дружество АД консолидира дейността на четири дружества от железопътния бранш - Ремонтновъзстановително предприятие – Кьоне АД – София, Локомотивен и вагонен завод ЕАД – Русе, Завод за стоманобетонови конструкции и изделия ЕООД – София и Национален изследователски институт по транспорта ЕООД – София. Приоритет на емитента и неговите дъщерни дружества е утвърждаване на групата като най-голямата структура в страната, специализирана в изграждане, ремонт и модернизация на ЖП инфраструктура и подвижен ЖП състав (локомотиви, мотриси, вагони).
Източник: Инвестор.БГ (10.04.2008)
 
Българският влак е увеличил средната си скорост на 81 км в час, съобщиха вчера от националната компания "Железопътна инфраструктура". От 2002 г. насам това е повишение на скоростта с 2 км в час. Мотрисите се движели по-бързо, защото са подновени релсите в трудни за преминаване участъци. В момента най-виосоката скорост, която могат да достигнат влаковете ни, е 140 километра в час през лятото и 100 километра през зимата. Тази бързина обаче е постижима само в идеално прави участъци, обясниха специалисти. От железопътната компания планират тази година да ремонтират още релси, което да позволи пътуването от София до Бургас да се съкрати с час.
Източник: Новинар (16.04.2008)
 
До септември се очаква да бъде изградена система SCADA в тягова подстанция Симитли. Това съобщи Стоян Стоянов, директор на поделение „Енергетика” в Национална компания „Железопътна инфраструктура” (НКЖИ), предаде репортер на Агенция "Фокус". По думите на Стоянов – от тази подстанция ще бъдат управлявани още няколко други подстанции, като по този начин ще бъде редуциран персоналът. От БДЖ плащат около 30 млн. лева за електроенергия. С модернизацията, която ще бъде извършена от НКЖИ по електромрежата, загубите на превозвача ще бъдат намалени. Очаква се дъщерното дружество на НКЖИ „Трен” да получи и лиценз за разпределение на електроенергия. Ние отговаряме и сме готови технически за лицензията, но са необходими икономически показатели, които да бъдат представени пред ДКВЕР, каза Стоянов. Ще бъде изградена система за дистанционно отчитане на консумираната електроенергия в електрическия тягов състав. Освен това ще бъде изградена и система за дистанционно отчитане на консумираната енергия. Общата стойност на проекта за подновяване на съоръженията за търговско измерение през годината е малко под 150 000 лева. „Булмаркет” имат монтирани електромери на три локомотива, с БЖК вече има постигнати договорености. С по-малките превозвачи е по-лесно, коментира Стоянов. Предвидено е още да бъде изградена тягова подстанция Алдомировци, както и да бъде модернизирана тяговите подстанции Волуяк, Илиянци, Столник, Пирдоп. На 1-ва линия ще също ще бъде изградена система SCADA. Ще бъдат подобрени и параметрите на контактната мрежа в участъка Мирково – Челопеч и Златица – Пирдоп. За всички тези проекти са отделени около 40.5 млн. лева. От НКЖИ планират още монтиране на подходящи по мощност реактори за компенсиране на реактивната електроенергия в кабелни линии СН и значително намаляване на санкциите, които плаща компанията. Планира се изграждане на дистанционна селективни системи за управление на нагревателите за отопление на стрелките в експлоатационните пунктове, както и изграждане на собствени мощности на системи и инсталации за възобновяеми енергийни източници.
Източник: Агенция Фокус (21.04.2008)
 
НК "Железопътна инфраструктура" обмисля изграждане на фотоволтаични източници на ел. енергия върху свободни терени, покриви на гарите или закрити линии, съобщи директорът "Енергетика" в компанията Стоян Стоянов на семинар в Боровец. Намеренията са да бъдат изградени мощности до 5 мегавата, а необходимата инвестиция е около 25 млн. евро. В момента се прави проучване на икономическата ефективност от проекта и се търси финансиране за него. Вероятно първата мощност ще бъде изградена върху терен на фериботния комплекс във Варна, обясни Стоянов. Енергията от фотоволтаичните инсталации по закон се изкупува по преференциална цена от разпределителното дружество или НЕК в зависимост от мощността.
Източник: Дневник (22.04.2008)
 
Влаковете по основните жп линии в България ще се движат със скорост до 200 км/ч след няколко години. Това обяви шефката на дирекция “Стратегическо планиране” в Национална компания “Железопътна инфраструктура” (НКЖИ) Мария Чакърова. Сега влаковете вдигат до 130 км/ч, но само в някои къси прави участъци. Средната скорост на най-бързите експреси е около 86 км/ч. Само за 3 часа ще се стига с влак от София до Видин след модернизацията на железния път между двата града със средства по оперативна програма “Транспорт” (ОПТ). Сега времето за пътуване е 5 часа и 10 минути. За проекта са предвидени 320 млн. евро, а реализацията му ще продължи до 2017 г. Сред приоритетните инвестиции е и модернизацията на жп линията София -Пловдив, която трябва да бъде реконструирана до 2014 г. В проекта ще бъдат вложени 120 млн. евро. Очаква се и там скоростта да достига до 200 км/ч, а времето за пътуване да се намали от 2 часа и 30 минути на час и половина. Още т. г. целта на НКЖИ е времето за пътуване по трасето София - Пловдив - Бургас да бъде съкратено с 1 час. В момента експресът стига от столицата до морето за 6 часа и 45 минути. Жп компанията ще инвестира собствени средства, така че влаковете да станат по-конкурентоспособни на автобусния транспорт. НКЖИ ще вложи и 100 млн. евро от ОПТ за жп линията София - Перник - Радомир, която е част от транспортен коридор №4. Проектът трябва да приключи до 2013 г. Тогава от столицата до Радомир ще се пътува 2 пъти по-бързо - само за 35 минути. 200 км/ч трябва да достигне максималната скорост на влаковете по трасето от Свиленград до турската граница, за което са предвидени 35 млн. евро. За инвестиции в жп линиите у нас като процент от брутния вътрешен продукт се отделят два пъти по-малко средства, отколкото в другите европейски страни, съобщиха от НКЖИ. Влаковете в ЕС извършват до 30 % от всички пътнически превози, а в България - едва 5%.
Източник: Труд (23.04.2008)
 
НКЖИ и БДЖ са отделили четири терена за жилища на техни служители. Това съобщи министърът на транспорта Петър Мутафчиев, след като посети подстанция „Генерал Тодоров”, предаде репортер на Агенция „Фокус”. Мутафчиев допълни, че терените са в София, Пловдив, Благоевград и Асеновград. Освен това предстои да се търси подобно решение във Варна, Бургас и Горна Оряховица. Целта е да се използва ефективно работната сила и да се реши жилищният проблем на служителите на двете компании. Освен това така ще бъде осигурена възможност за по-голяма мобилност на специалистите в двете компании. Строителството ще бъде извършено чрез партньорство, като партньорът ще бъде определен чрез конкурс. Петър Мутафчиев разгледа подстанция „Генерал Тодоров”, която през септември ще стане първата подстанция, управлявана дистанционно.
Източник: Агенция Фокус (03.06.2008)
 
НК "Железопътна инфраструктура" ще предостави право на строеж на инвеститор на терен от 14 декара около Централна гара в София срещу 10-20% обезщетяване за нея. Това съобщи зам. генералният директор на инфраструктурната компания Христо Алексиев. Намеренията са в най-скоро време да бъде обявен търг за проектирането, което ще отнеме поне три-четири месеца. В заданието на проектанта ще се предвижда да бъде изграден паркинг, 21-етажна сграда, осеметажна сграда и топла връзка към гарата. Това изискване е поставено след проучване на търсенето на офиси и хотели в столицата, обясни Алексиев. От инвеститора ще се изисква да реконструира Централна гара. Непосредствено до гарата два големи инвеститора имат вече терени и проекти за тях. Това са испанската компания "Риофиса", която ще изгражда мултифункционален комплекс с търговски части, хотел, офиси и жилища. Другата компания е дружеството с австрийски капитали "АГП груп", която в съдружие с друг испански инвеститор - Урбас, също ще строи мащабен офис комплекс с търговски площи и жилища. Районът около гарата се оформя като един от потенциалните в столицата за строежа на модерни обекти и привлича интереса на сериозни инвеститори. Вече са проведени срещи с няколко международни компании, които проявяват интерес към терена, каза още Алексиев. Той потвърди, че сред кандидатите е и "Риофиса". Инвеститорът ще бъде избран чрез търг по Закона за държавната собственост, чиито промени са внесени за обсъждане в парламента. Промените предвиждат с един конкурс да бъдат избирани партньори на държавните дружества и смесените дружества да получават концесии. Според Алексиев в бъдещите сгради инфраструктурната компания ще притежава определен процент и дори се обсъжда вариантът за смесено дружество. След като бъдат приети промените, ще бъде обявен търг за инвеститор, а договорът може да бъде подписан през пролетта на следващата година. БДЖ и НК "Железопътна инфраструктура" ще дават имоти за жилищни сгради, а апартаментите в тях ще се предоставят на служители от двете компании срещу по-нисък наем. Вече са избрани терени в София, Благоевград, Кюстендил, Пловдив и Асеновград. В София се дава 24 декара терен в кв."Красна поляна", където се намира гара Стан, както и недостроена сграда в комплекса "Фондови жилища". В Пловдив е определен имот в района на Триъгълника.
Източник: Дневник (04.06.2008)
 
Близо 15 компании от строителния бранш вече са проявили интерес към предстоящия търг за гара “Пионер”. Това съобщиха вчера от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, което ще организира наддаването. Документацията за предстоящата сделка вече е готова, а обявата на търга се очаква да излезе до дни в два вестника. Държавата планира да продаде терена, който е включен в активите на Националната компания “Железопътна инфраструктура” (НКЖИ), на търг с начална цена от 115,3 млн. лв. Приходите ще отидат за модернизация на жп линии. Гара “Пионер” не може никога повече да функционира като жп гара, заяви за “Труд” главният изпълнителен директор на НКЖИ Антон Гинев. Общият градоустройствен план на столицата разрешава на терена на сегашната жп станция да се строи всичко - жилищни сгради, офиси, търговски площи, уточни той. Според Гинев в публикуваната във вчерашния брой на “Труд” статия “Гара “Пионер” - на София” се съдържат обидни квалификации за жп служителите в България, а изнесената информация не отговаря на истината.
Източник: Труд (11.06.2008)
 
Комисията за финансов надзор (КФН) одобри проспекта за първично публично предлагане на контролираното от бизнесмена Васил Божков "Железопътна инфраструктура - холдингово дружество", съобщиха от регулатора. Проспектът е допълнен с информация от одитираните годишни отчети към края на декември 2007 г. на холдинга и на дъщерните му дружества, поясняват от КФН. Самият проспект на холдинга беше одобрен от комисията в началото на април. С излизането си на фондовия пазар "Железопътна инфраструктура" може да набере поне 28 млн. лв., като минималната емисионна цена на една акция е 5 лв. Публичното предлагане ще бъде по метода бук-билдинг, а мениджър по него е ОББ. Според подадените в комисията документи цената, по която ще се изпълняват заявките, ще бъде определена от мениджъра, който има право да обяви ценови диапазон по предлагането до седем дни след като бъде публикувано съобщението за него. За да се счита увеличението на капитала за успешно, трябва да бъдат записани поне 2.5 млн. нови акции от общо 5.58 млн. предложени. Капиталът на дружеството в момента е 55.8 млн. лв., ако всички книжа бъдат записани, той ще се увеличи до 61.4 млн. лв. Холдинговата компания обединява четири дружества - "Ремонтно-възстановително предприятие - Кьоне" - София, "Локомотивен и вагонен завод" в Русе, "Завод за стоманобетонови конструкции и изделия" - София, и Национален изследователски институт по транспорта - София. В момента акционери в "Железопътна инфраструктура" са Васил Божков с 80% от капитала и Орлин Хаджиянков с останалите 20%.
Източник: Дневник (12.06.2008)
 
"РВП Кьоне", което е част от холдинга "Железопътна инфраструктура" на Васил Божков, е подписало договор за реконструкция на железопътни мостове и още един за ремонт на вагони, съобщиха от дружеството. Споразумението за железопътните мостове е подписано след спечелен от "РВП Кьоне" конкурс по Закона за обществени поръчка с възложител "Национална компания железопътна инфраструктура". Договорът е за 4 години и включва антикорозионна защита на стоманени мостове. Според програмата до 2011 г. трябва да бъдат почистени и обработени с антикорозионно покритие общо 43 обекта с общ обем близо 54 хил. кв.м.Възложител по другия договор за ремонт на вагоните е ТЕЦ "Бобов дол".Той включва поръчка за 139 вагона, които ще се възстановяват за срок от една година. Друго дъщерно дружество на "Железопътна инфраструктура" - "Локомотивен и вагонен завод" - Русе, обяви, че до края на юни очаква да подпише договор с БДЖ. Той предвижда извършване на ремонт на 10 електромотрисни влака според новите технически условия на държавната железница, които включват рециклиране на мотрисите и подмяна на електрическата инсталация.
Източник: Дневник (16.06.2008)
 
“Локомотивен и вагонен завод” ЕАД – Русе, който е 100% собственост на “ЖП инфраструктура-холдингово дружество” АД, ще подпише до края на юни нов договор с БДЖ, съобщиха от компанията. Според него ще бъде извършен заводски ремонт на 10 броя електромотрисни влака по изготвени от БДЖ нови технически условия, които включват пълно рециклиране на коша на мотрисите и подмяна на електро-инсталация, като с това ще се удължи с още 10 години експлоатационният им срок. Срокът за изпълнение на поръчката е до края на 2009 година. Предвиденият обем на ремонтните работи по офертни цени е на стойност над 8 млн. лева. Същевременно в периода юни – началото на юли 2008 година “Локомотивен и вагонен завод” ЕАД - Русе, 100% собственост на “ЖП инфраструктура-холдингово дружество” АД, ще предаде на БДЖ за експлоатация след извършен капитален ремонт последните два електромотрисни влака (ЕМВ), серия 32 по двустранен договор от 2005 година.
Източник: RuseInfo.net (16.06.2008)
 
"Железопътна инфраструктура - Холдингово дружество" - АД, София ("емитентът"), на основание чл. 92а ЗППЦК уведомява относно началото на публично предлагане до 5 583 411 нови обикновени безналични акции с право на глас с номинална стойност от 1 лв. и минимална емисионна стойност от 5 лв., съгласно решение на общото събрание от 21 декември 2007 г. за увеличаване на капитала от 55 834 112 лв. до 61 417 523 лв., осъществявано при условията и по реда, съдържащи се в проспект за публично предлагане на акции на емитента, потвърден от Комисията за финансов надзор с решение № 443-Е от 9 април 2008 г. ("проспекта"). Предлагат се за записване нови акции от капитала на емитента, като конкретната им емисионна стойност ще бъде определена по метода "бук-билдинг" от водещия мениджър "Обединена българска банка" - АД (ОББ), съвместно с емитента на основата на заявените количества и цени за предлаганите акции в подадените поръчки. Лицата, които желаят да придобият акции, следва да подадат поръчки до "ОББ" - АД, директно (лично или чрез пълномощник) или чрез друг инвестиционен посредник. "ОББ" - АД, ще приема поръчки от инвеститорите на посочените в проспекта адреси. Поръчки за покупка на акции ще бъдат приемани от първия до третия работен ден, следващ изтичането на 7 дни от датата на обнародване на съобщението в "Държавен вестник" и публикуването му във в. "Пари", която дата е по-късна. На първия работен ден след деня, в който изтича крайният срок за подаване на поръчки, в специално съвместно съобщение от емитента и водещия мениджър ще бъдат публично оповестени определената емисионна стойност (цената на предлагане), както и общият брой разпределяни по подадените поръчки акции. Информацията ще бъде публикувана и на интернет страницата на ОББ: www.ubb.bg. Инвеститорите с класирани поръчки ще бъдат своевременно уведомени. Срокът за заплащане на разпределените акции е три работни дни и започва да тече от първия работен ден, следващ деня на обявяването на цената на предлагане и изготвяне на списъка с разпределение на акциите. Плащането на акциите ще се извърши чрез ОББ, съответно чрез другите инвестиционни посредници, посредством които инвеститорите са подали поръчки за покупка на акции, съобразно инструкциите на последните, по специална набирателна сметка, открита на името на емитента при "ОББ" - АД, IBAN: BG52UBBS80025053159420, BIC: UBBSBGSF. В съответствие с решението на емитента за издаване на новите акции увеличението на капитала ще бъде действително и предлагането - успешно, ако поне 2 500 000 акции бъдат записани и платени по цената на предлагането. Инвеститорите могат да се запознаят с проспекта и да получат безплатно копие от него всеки работен ден от 9,30 до 17,30 ч. в София, бул. Тодор Александров 9, "ОББ" - АД, дирекция "Инвестиционно банкиране", тел. +359(2)8113756, +359(2)8113866, лица за контакти: Светлана Коева и Анна Стамболиева. Проспектът е достъпен и на интернет страницата на ОББ: www.ubb.bg.
Източник: Държавен вестник (17.06.2008)
 
Възложител с най-голям брой обществени поръчки през 2007 година е бил АЕЦ „Козлодуй” ЕАД. Това сочи годишният доклад на Агенцията за обществени поръчки, предаде репортер на Агенция „Фокус”. Предприятието се нарежда на първо място с общо 246 сключени договори. Министерството на регионалното развитие и благоустройството се нарежда на второ място със 189 сключени договора, следвано от Столична община, която през 2007 година е сключила 184 договори за възлагане на обществени поръчки. В списъка с най-големите български възложители са посочени още Национална компания „Железопътна инфраструктура”, Национална агенция за приходите, ТЕЦ „Марица Изток” 2 ЕАД и "Енел Марица Изток 3" АД. Според критерия правен статут на възложителите най-активни на пазара на обществените поръчки са общините,които са обявили общо 3326 процедури, следвани от министерства и агенции с 1691 процедури, лечебните заведения с 1227 броя и публичноправните организации с 998 бр. Челното място на общините в този списък се обяснява с факта,че те са най-многобройният тип възложители в страната.
Източник: Агенция Фокус (24.06.2008)
 
Национална компания „Железопътна инфраструктура” (НКЖИ) съкрати времето за пътуване с влак до морето с 10 минути. Това стана възможно, след като приключиха ремонтите на пет места по жп линията София-Пловдив в участъка Побит камък-Вакарел. Така, минавайки в тези участъци, мотрисите няма да намаляват скоростта. Вече е разработен и нов график за движението на бързите и пътническите влакове, който ще влезе в сила от 10 юли 2008 г., съобщиха от НКЖИ. След приключване на ремонта в отсечката Карнобат-Бургас времето за пътуване ще се намали с още 15 минути. Така бързият влак от София за Бургас ще взима разстоянието около 6 часа, вместо за 6 часа и 30 минути.
Източник: Новинар (07.07.2008)
 
Пет проекта за реконструкция на пловдивската Централна гара представи вчера Националната компания “Жп инфраструктура” (НКЖИ) в присъствието на транспортния министър Петър Мутафчиев. Класираният на първо място проект на фирма “Арконт А” предвижда издигането на два стъклени купола в близост до основната сграда, която е паметник на културата. Според проектантите куполите щели да внесат модерен привкус към основната сграда и да подчертаят красотата й. Проектът предвижда също изграждането на ново приемно хале, търговски център, офиси, пасажерски комплекс и дори зона за чекиране на багажа за пътниците, които ще се отправят към летище Пловдив. По първоначални разчети стойността на комплекса, проектиран от “Арконт А”, е 120 млн. евро. За сравнение, класираният на пето място проект на фирма “Колорит проект” предлага реконструкция на сградата и околното пространство за 30 млн. лв. Изборът на най-подходящия от представените проекти ще стане, след като община Пловдив утвърди подробния устройствен план на района и стане ясна нейната визия за тази част на града, обясниха от ръководството на НКЖИ.
Източник: Труд (08.07.2008)
 
Мол и бизнес център изникват до пловдивската жп гара Около жп гарата в Пловдив ще възникнат бизнес център, мол и вероятно още няколко големи сгради по подобие на тези, които се предвиждат за софийската Централна гара. Това се разбра вчера по време на награждаването на архитектурните проекти за модернизация на гарата, която е строена през 1873 г. и е архитектурен паметник. От седем проекта, участвали в конкурса, награди получават три, като най-голямата - 25 000 лв., печели пловдивското бюро "Арконт-А". Все още не е ясно кой от наградените проекти ще се реализира, тъй като плановете предвиждат гарата да даде терени на все още неизбран строител, той да издигне сградите със собствени средства, а да обезщети железниците с ремонт на гарата и част от собствеността върху издигнатите постройки. По изчисления на самите наградени архитекти за проектите им ще трябват от 30 млн. лв. за най-евтиния до 120 млн. евро за най-скъпия. Почти всички предвиждат молове и високи бизнес сгради, като някои от авторите са предложили дори преместване на големия мост, минаващ над релсите и свързващ двете части на града. "Строител ще бъде избран до няколко месеца чрез тръжна процедура. Предвиждат се два варианта - или да вземе гарата на концесия, или да строи върху железничарския терен срещу обезщетение", каза шефът на дирекция "Концесии" в транспортното министерство Георги Тодоров. Предстои собственикът на гарата - Националната компания "Железопътна инфраструктура", да купи намиращите се в съседство терени, върху които сега са пловдивската транспортна болница, сграда на НАП и на военните, за да се получи по-голям парцел. Според Тодоров най-големите разходи на строителя ще са за свързването на новия комплекс с околното пространство - пловдивската жп гара се намира почти в центъра на града и трябва да се правят нови улици, подлези и надлези. Реставрацията на самата гара също щяла да бъде скъпа.
Източник: Сега (08.07.2008)
 
НК "Железопътна инфраструктура" ще предостави правото на строеж на инвеститора, който ще изпълни проекта за ремонта и модернизацията на Централната гара в Пловдив и прилежащата територия срещу обезщетение. Петте от седемте проекта, които кандидатстват, бяха представени на транспортния министър Петър Мутафчиев и ръководството на компанията и бяха обществено обсъдени. Обезщетението ще включва не само ремонта и модернизацията, но и парична сума за процента на застроената площ, върху която се строи. Новите сгради ще са собственост на инвеститора, спечелил конкурса за правото на строеж, се посочва в съобщението на НК "Железопътна инфраструктура". За част от терените транспортното министерство трябва да преговоря с министерствата на отбраната и на финансите, защото на тях се намират сгради на Националната агенция за приходите. Решаването на проблема със собствеността ще отнеме поне шест месеца, смятат от транспортно министерство.
Източник: Дневник (08.07.2008)
 
Национална компания "Железопътна инфраструктура" обяви обществена поръчка за избора на компания за изпълнението на проекта по подробно геодезическо заснемане на техническото състояние на железопътната инфраструктура в района на Централна гара в София. Срокът за изпълнението на поръчката е два месеца след възлагането й. Гаранцията за участие е 800 лв. без ДДС (960 лв. с ДДС). Гаранцията за изпълнение е 5% от стойността на договора. Кандидатите трябва да представят копие от застраховка за професионална отговорност и копие от годишния си баланс и отчет за приходите и разходите си за предходната година.
Източник: Дневник (14.07.2008)
 
Национална компания “Железопътна инфраструктура” ще инвестира десет млн. лева от държавния бюджет за ремонт и модернизация на 187 обекта в страната, съобщиха от НКЖИ. С преустройството на 16 възлови железопътни гари НКЖИ ще постигне съответствие с европейските изисквания и ще осигури улеснен достъп и среда за обслужване на трудно подвижни хора. След реконструкция на гарите НКЖИ ще създаде необходимите условия за привличане на повече пътници в неравностойно положение, които ще се възползват от предимствата на железопътния транспорт. Сред гарите, които ще бъдат модернизирани, са Плевен, Кюстендил, Разград, Ихтиман и др. „Създаването на условия за лесно придвижване и обслужване на гарите на хора в неравностойно положение не е само начин за привличане на повече пътници, а е път за тяхното пълноценно интегриране и зачитане на техните граждански и човешки права”, коментира генералният директор на НКЖИ Антон Гинев. Във връзка със 135-годишнината на гара Белово НКЖИ успешно ще приключи обновяването на пространството около нея. Скоро ще бъде довършен и ремонтът на гарата в Русе, където са монтирани и съоръжения за трудно подвижни лица. На гара Горна Оряховица вече приключи първият етап от ремонта, включващ фасадата, пероните и дограмата на пътническото здание. Предстои ремонт на чакалнята и санитарните помещения за пътници и инвалиди. Улеснен достъп и обслужване са предвидени и в проектите от приключилите конкурси за обемно-устройствено проектиране на централните гари в София и Пловдив. За Централна гара София има избран проект, по който се работи. Изготвено е и прединвестиционно проучване, включващо анализ на пазара на недвижимите имоти, обхвата на проекта, параметрите на застрояване на пространството около гарата и финансовите разчети за неговата реализация. В момента се изготвя подробен устройствен план на територията, необходима за реализация на проекта, подетайлното проектиране и подготовка на процедурата и договорите за учредяване на правото за строеж на избрания след конкурс инвеститор. Назначеното жури от архитекти, представители на Камарата на архитектите в България, Съюза на архитектите в България, Община Пловдив, както и от Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране вече класира проектите за изготвяне на обемно-устройствено проучване на Централна гара Пловдив. В присъствието на министъра на транспорта Петър Мутафчиев, генералния директор на НКЖИ Антон Гинев, проектите бяха обсъдени пред обществеността и професионалната колегия на 7 юли 2008 г. в Пловдив. Схемата за реализация на проекта ще е подобна на тази в София, но територията, върху която ще се осъществи е по-голяма и позволява неговото по-адекватно разгръщане. С реализацията на проектите при осъществяването на взаимодействие с общините окологаровите пространства ще придобият европейски облик, а гарите ще се впишат най-добре в цялостния облик на градовете. Европейските фондове и в частност Оперативна програма "Регионално развитие" предлагат добри възможности за финансиране и развитие в това отношение. Национална компания „Железопътна инфраструктура” е създадена през 2002 г. за поддържане и управление на железния път и съоръженията по ж.п. мрежата на България. Общата разгърната дължина на ж.п. инфраструктурата в страната е 6938 км, като средната й гъстота е 68 км на 1000 кв. км територия. НКЖИ отговаря за стопанисването и развитието на 365 гари в България.
Източник: Агенция Фокус (14.07.2008)
 
БДЖ е приключило 2007 година с печалба, докато Национална компания „Железопътна инфраструктура” отчита загуба. Това е записано в доклади за финансовото състояние на държавните предприятия и търговските дружества с над 50 процента държавно участие в капитала, които разгледа правителството на редовното си заседание. В доклада на министъра на земеделието и храните Валери Цветанов се посочва, че „Напоителни системи” АД подържа финансова стабилност. Дружеството няма непокрити загуби от предходни години и просрочени задължения към 31 декември 2007 година. В доклада на министър Петър Мутафчиев се посочва, че БДЖ е приключило 2007 година с положителен финансов резултат – с печалба от 24126000 лева при загуби за 2006 година от 29934 000 лева. Национална компания „Железопътна инфраструктура” обаче отчита загуба от 70978000 лева. Летищата в София, Пловдив и Горна Оряховица отчитат нарастване на общите приходи с 15 на сто спрямо 2006 година. Енергийните търговски дружества със 100 % държавно участие приключват миналата година с положителен финансов резултат. Националната електрическа компания отчита печалба от 41400000 лева, което е с 54000 лева повече от предходната година.
Източник: Дарик радио (01.08.2008)
 
Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) издаде 6-месечен лиценз за мобилна наземна мрежа - глобална система за мобилни комуникации в железопътния транспорт (GSM-R), на НК "Железопътна инфраструктура", сочи регистърът на регулатора. Лицензът ще позволи на компанията да започне тестовете й. Мрежата GSM-R се базира на GSM технология, има монтирани базови станции по жп линиите, а във влака има мобилен телефон, наречен Cab Radio, който е със специфичен потребителски интерфейс, проектиран за железопътните оператори. Тя гарантира непрекъсваемост на връзката между диспечери, машинисти и шефове на гари, които могат да говорят помежду си и да се проследи движението на влаковете. Европейската комисия е определила за нуждите на GSM-R честотната лента от 876.2 MHz - 915 MHz и 921.2 MHz - 960 MHZ, която се различава от честотите, на които работят мобилните оператори. Новата мрежа на инфраструктурната компания е част от проекта за Европейската система за управление на трафика в железници (ERTMS). Тя ще позволи управление на влаковете при високи скорости и ще гарантира безопасността на пътуването, защото влаковете ще могат да си обменят информация с центровете за управление.
Източник: Дневник (04.08.2008)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 119, ал. 2 ТЗ с решение по ф. д. № 8353/2007 вписа в търговския регистър еднолично дружество с ограничена отговорност "Трен" - ЕООД, със седалище и адрес на управление София, район "Средец", бул. Княгиня Мария-Луиза 110, с предмет на дейност: търговия с електрическа енергия (след предоставянето на лиценз от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране). Дружеството е с неопределен срок, с капитал 5000 лв., с едноличен собственик на капитала Национална компания "Железопътна инфраструктура" (рег. по ф. д. № 23/2002 по описа на СГС) и се управлява и представлява от управителя Тодор Ангелов Ангелов.
Източник: Държавен вестник (08.08.2008)
 
Службата по геодезия, картография и кадастър - София, на основание чл. 46, ал. 1 и 2 ЗКИР съобщава, че са приети кадастралната карта и кадастралният регистър на недвижимите имоти за територията на имоти на НК "Железопътна инфраструктура": 1) по трасето на железния път в междугарията Биримирци - разделен пост № 4 от км 6+507 до км 8+500; разделен пост № 4 - Илиянци от км 0+000 до км 0+960, и Илиянци - Биримирци от км 0+700 до км 2+787, район Надежда и район Сердика, Столична община - 68134.3574.34, 68134.3574.1454, 68134.3574.1455, 68134.3969.1452, 68134.3970.35 и 68134.3970.1453; 2) жп гара Биримирци, район Сердика и район Подуяне, Столична община - 68134.3566.1801, 68134.3566.1802 и 68134.3566.1803; 3) по трасето на жп линията София - Драгоман, в участъка от изходната стрелка на централна гара, страна София, страна Запад до входната стрелка на гара Волуяк - райони Сердика, Връбница, Люлин, и територията на имот (Цветарника), находящ се в м. Триъгълника, район Надежда, Столична община - 68134.4355.57, 68134.4355.2474, 68134.4355.2501, 68134.4411.981, 68134.4411.2475, 68134.4429.2091, 68134.3978.24, 68134.3978.25, 68134.3978.284, 68134.3978.285, 68134.3978.286, 68134.3978.287, 68134.3978.288, 68134.3978.289, 68134.3978.290, 68134.3978.291, 68134.3978.292, 68134.3978.293, 68134.3978.294, 68134.3978.295, 68134.3978.296 и 68134.3978.585 област София. Кадастралната карта и кадастралният регистър на недвижимите имоти са в службата по геодезия, картография и кадастър. В 30-дневен срок от обнародването в "Държавен вестник" заинтересуваните лица могат да направят писмени искания и възражения по тях пред Службата по геодезия, картография и кадастър - София.
Източник: Държавен вестник (19.08.2008)
 
Ремонтирани са 84 гари в страната като за това са инвестирани 30 млн. лв. До края на 2009 г. обновените гари у нас ще бъдат 122, което е една трета от съществуващите в страната. Това съобщи в Плевен генералният директор на Националната компания "Железопътна инфраструктура" Антон Гинев. За ремонта на плевенската гара ще се похарчат 2,6 млн. лв.
Източник: Стандарт (09.09.2008)
 
Железниците отлагат оптичната мрежа Национална компания Железопътна инфраструктура (НКЖИ) засега отлага създаването на телекомуникационно дружество, научи в. Пари. Учредяването на подобно дружество беше заложено в стратегията за преструктуриране на двете жп предприятия през ноември 2006 г. Според ръководството на държавната компания обаче в момента все още не са извършени промени в нормативната уредба, които да гарантират, че ще си възвърне вложените средства. Идеята, заложена в стратегията, беше националната компания да намери партньор в лицето на частна фирма, която да изгради оптична мрежа, като се използва съществуващата жп инфраструктура. В нормативната уредба обаче няма яснота как ще се реши въпросът с прехвърлянето на активи от НКЖИ към частната компания - партньор в проекта, коментираха от компанията. Липсват гаранции как държавата като собственик на жп инфраструктурата ще може да си възвърне първоначално вложените средства за изграждане на мрежата. Подобно телекомуникационно дружество съществува и в Румъния, но и там са се сблъскали със същия проблем, заявиха от НКЖИ.
Източник: Пари (19.09.2008)
 
В събота, 27 септември, министърът на транспорта Петър Мутафчиев, генералният директор на Национална компания „Железопътна инфраструктура” Антон Гинев и кметът на община Димово Тодор Илиев ще срежат лентата на ремонтирания прелез в града, който е разположен на международен път Е 79, съобщиха от пресцентъра на НКЖИ. Церемонията по откриване на съоръжението е част от тържествата по повод празника на Димово и честването на 85-та годишнина от построяването на линията Брусарци - Видин. При ремонта на прелеза, извършен от Национална компания „Железопътна инфраструктура” през настоящата година, е положена нова еластична настилка на стойност 54 950 лева. Общо за ремонт на жп участъци и помещения за ремонтните групи в участъка Орешец - Видин, извършени през 2007 и 2008 година, Национална компания „Железопътна инфраструктура” е инвестирала 106 296,33 лева. С част от тези средства (41 222 лева) са ремонтирани сградата на жп участъка и помещението за ремонтната група на гара Димово. Извършените строително-монтажни работи са ремонт на покривите (подмяна на дъсчена обшивка, водосточни тръби, улуци, керемиди), ремонт на фасадите (стъргане, шпакловане, боядисване), вътрешен ремонт (подмяна на настилки, освежаване на стени и тавани) и ремонт на санитарен възел.
Източник: Агенция Фокус (26.09.2008)
 
Средствата, които НКЖИ може да получи от разпределението на бюджетния излишък, ще бъдат използвани за дофинансиране на рехабилитацията на железния път и съоръженията от железопътната инфраструктура. Това каза на пресконференция Антон Гинев, изпълнителен директор на Национална компания „Железопътна инфраструктура”, предаде репортер на Агенция “Фокус”. Гинев обясни, че през 2008 г. недостигът на финансови средства за довършване на инфраструктурни обекти е в размер на 30 670 000 лева. През 2008 г. продължава тенденцията към повишаване на средно претеглената скорост на пътническите и товарните влакове. Това е тенденция, която през 2007 г. е пречупена за първи път. През 2002-2003 г. средната скорост на пътническите влакове е била 81,5 км в час, през 2006-2007 г. тази скорост пада на 79,9 км в час. Очаква се през тази година средната скорост отново да бъде 81,5 км в час. За товарните влакове през 2002-2003 г. средната скорост е била 70,6 км в час, през 2006-2007 г. – тя спада на 68,5 км в час, през тази година се очаква скоростта да достигне 69,2 км в час. Гинев обясни, че трима са операторите, които използват железопътната инфраструктура. Най-голям е делът на БДЖ, като всички пътнически превози се обслужват от тях. „Българска железопътна компания“ (БЖК) АД извършва 10 % от товарните превози в страната. Компанията „Булмаркет” има под 1 % дял в превозите – всъщност това е един влак седмично, пътуващ по линията Русе-Белозем. И трите фирми-оператори искат подобряване на жп инфраструктурата.
Източник: Агенция за приватизация (01.10.2008)
 
Генералният директор на Националната компания "Железопътна инфраструктура" Антон Гинев ще направи отчет на инвестиционната програма на компанията във ВИП залата на Централна гара-София. По време на пресконференцията ще бъде засегната и темата за прекъсванията на движението на влакове по някои линии в страната във връзка с изпълнението на инфраструктурни проекти и ремонти работи по тях.
Източник: Дарик радио (02.10.2008)
 
Влаковете изпреварват автобусите до Видин. Влакът се разделя с ореола си на транспортен охлюв и вече лети с нова скорост. От новото разписание на БДЖ, което влиза в сила от 14 декември, бързият влак 7625 за Видин ще пътува с 64 минути по-бързо от сега. Тренът ще потегля от София в 16 часа и ще спира край Дунав в 20,26 ч вместо в 21,30, както е сега. Повишаването на скоростта е благодарение на вложените от НК "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ) за ремонт на линията над 1 млн. лв. от началото на годината досега. Така точно преди коледните виелици влакът освен по-сигурен ще стане и по-бърз транспорт до Видин от автобуса. С 43 минути по-бързо ще пътува от 14 декември и влакът за Бургас, който тръгва от София в 6,30 ч. Вместо в 13,12 ч той ще спира край морето в 12,29 часа. Най-осезаемо е увеличена скоростта в участъка Септември - Пловдив (52 км), в който влаковете ще се движат със 130 км/час. Благодарение на вложените от НКЖИ през 2008 г. в ремонти 120 млн. лв. времето за пътуване на влаковете се съкращава с 286 минути, отчете генералният директор на компанията Антон Гинев. НКЖИ има потенциал да усвои за текущи спешни ремонти още над 100 млн. лв. до края на годината, ако ни бъдат предоставени, заяви Гинев. И уточни, че компанията е готова да предостави готови проекти за ефективно използване на парите, които евентуално няма да бъдат усвоени за модернизиране на пътищата по секторна оперативна програма "Транспорт".
Източник: Стандарт (02.10.2008)
 
Българските държавни железници ще обучават персонала си как да действа при катастрофа или палеж на влакове, съобщиха от дружеството вчера. Ще се разиграват инциденти, в които локомотивния и вагонния персонал ще тренира как да реагира в такива случаи. Обученията ще се провеждат от 15 откомври до 6 ноември тази година. Междувременно пък Националната компания „Железопътна инфраструктура” обяви, че до 17 този месец ще изчисти българските жп гари. Причината за това е желанието на дружеството да се подобрят условията в чакалните.
Източник: Новинар (15.10.2008)
 
Експерти от Български държавни железници (БДЖ) и Националната компания „Железопътна инфраструктура” (НКЖИ) ще извършват непрекъснати проверки на влаковите релси до края на месеца, съобщиха от НКЖИ вчера. Целта е да се разбере дали са достатъчно сигурни за зимния сезон. Освен релсите експертите ще проверяват и жп прелезите, пероните и гарите. След края на проверката комисията от експерти ще предостави на транспортното ведомство протокол с резултати, както и набелязани мерки за подобряване на жп мрежата в страната.
Източник: Новинар (20.10.2008)
 
НКЖИ иска от Световната банка кредит от 360 млн. лв. Национална компания „Железопътна инфраструктура” (НКЖИ) е направила искане до Световната банка за отпускане на кредит от 360 млн. лв. Това стана ясно по време на представяне на нова многофункционална машина за смяна на траверси. Предвидено е тези пари да бъдат отпускани за три години, като 120 млн. лв. от тях ще бъдат инвестирани в механизация. Останалите средства ще отидат за ремонт на железния път по отсечки, които не са включени в европейските програми и не са предвидени в държавния бюджет. Освен това част от средствата ще послужат и за доставка на материали. Ако кредитът бъде отпуснат, той ще е с 5 годишен гратисен период и 15 години срок за връщането му. Необходимо е кредитът да бъде с държавна гаранция. Многофункционалната машина за подмяна на траверси и поддръжка на железния път струва 1.07 млн.лв. Средствата се отпускат от бюджет 2008.
Източник: Агенция Фокус (22.10.2008)
 
Министърът на транспорта Петър Мутафчиев ще направи днес инспекция на строителните дейности на жп линията Пловдив-Свиленград. На огледа ще присъстват и представители на Националната компания "Железопътна инфраструктура"и гръцката компания, изпълнител на първата фаза на проекта"Терна". По предварителни разчети това ще бъде първата в страната високоскоростна отсечка, където влаковете ще се движат със 160 км в час, припомниха от транспортното министерство. Линията Пловдив-Свиленград е част от IV и IX трансевропейски транспортни коридори и с реализирането на проекта българската железопътна мрежа ще се интегрира с европейската и ще се подобри жп връзката Европа-Азия, твърдят от Националната компания "Железопътна инфраструктура".
Източник: Монитор (27.10.2008)
 
Експерти на Националната компания „Железопътна инфраструктура" обсъдиха в Русе търсенето на възможности за финансиране от Европейския съюз на ремонта и поддръжката на „Дунав мост". Това стана по време на работна среща, която започна с оглед и оценка на техническото състояние на всички елементи на инфраструктурата на съоръжението. Както всяка година, при огледа бе повдигната неговата подвижна средна част с дължина 81 м, от чието техническо състояние зависи нормалната експлоатация на съоръжението. Мостът е въведен в редовна експлоатация през 1954 г. и някои от важните елементи на конструкцията са с напреднала степен на износване. Поддържането на подвижната част на моста е ангажимент на румънските специалисти, като разходите се делят между България и Румъния. Ремонтът на подвижната част на моста може да се разглежда като следващ етап от неговата рехабилитация, започнала през 1999 г. Във връзка с това България на 17 ноември 2008 г. ще започне процедурата за избор на изпълнител за това проектиране според законодателството на Румъния.
Източник: Монитор (27.10.2008)
 
Спират ремонтите по магистралите през зимата До края на седмицата ремонтите на автомагистралите „Хемус” и „Тракия” ще бъдат спрени до края на зимата, съобщиха от Националната агенция „Пътна инфраструктура” вчера. Единствено прекратяването на ремонта на отсечката от Витиня до Топли дол на аутобана „Хемус” ще бъде отложено до 21 ноември. Там трябва да се довърши неотложен ремонт, за да може пътят да се използва и през зимата, обясниха от агенцията. Междувременно стана ясно, че Националната компания за железопътна инфраструктура (НКЖИ) ще получи от Австрия безплатно модерна жп техника. Едно от устройствата ще може да измерва дали влаковете са прекалено натоварени и дали това носи риск от инциденти.
Източник: Новинар (06.11.2008)
 
Тръгва трети частен жп превозвач Национална компания "Железопътна инфраструктура" и софийският товарен жп превозвач "Унитранском" сключиха договор за достъп и използване на железопътната инфраструктура-публична държавна собственост, съобщиха от пресцентъра на НКЖИ. Договорът е в сила от 12 ноември 2008 г. Така "Унитранском" става третият частен превозвач, с който НКЖИ има сключен договор. Дружеството е дъщерно на бургаската фирма за производство на вагони "Трансвагон". Другите двама превозвачи, които имат договори за превоз на товари с НКЖИ са българската "Гастрит" и австрийската "Рейл Карго". Освен тях, други превозвачи, които по силата на контракт имат право на достъп за използване на железопътната инфраструктура, са "Български държавни железници" ЕАД, БДЖ Пътнически превози ЕООД, БДЖ Товарни превози ЕООД, БДЖ Тягов подвижен състав (локомотиви) ЕООД, "Българска железопътна компания" АД и "Булмаркет ДМ" ООД-Русе. "Трансвагон комерс холдинг" АД, получи лиценз за превозваческа дейност с железопътен транспорт чрез смесената българо-румънска фирма "Унитранском" АД. В момента холдингът обмисля бъдещата програма за действие чрез лицензираното дружество.
Източник: News.bg (13.11.2008)
 
Готвят кризисен план за БДЖ и НК ЖИ при евентуално затваряне на „Кремиковци” До 10 дни може да бъде утвърден кризисен план за БДЖ и НК „Железопътна инфраструктура" заради евентуалното затваряне на „Кремиковци”. Това съобщи Васил Рангелов, съветник на министъра на транспорта Петър Мутафчиев по железопътните въпроси. На проведено вчера заседание на ръководството на БДЖ и Национална компания „Железопътна инфраструктура” са набелязани мерки за съкращение на персонала и намаляване на разходите на двете компании. Съветникът на министъра Васил Рангелов обясни, че са разгледани варианти, както за пълното затваряне на комбината, така и за спиране на определени прозиводства. И при най-лошия сценарий обаче превозите няма да спрат напълно. В „Кремиковци” има метали за превози още поне три години. Съкращенията на персонала ще засегнат най-вече линиите София-Лом и София-Карлово-Бургас. Може да бъдат засегнати и служителите на пристанищата в Лом и Бургас. „Кремиковци” дава около 25 процента от приходите на БДЖ. При спиране на превозите обаче и жп инфраструктурата ще изгуби заради таксите.
Източник: Дарик радио (13.11.2008)
 
Консорциум с лидер РВП "Кьоне" АД (дъщерно на “Железопътна инфраструктура – Холдингово дружество“ на бизнесмена Васил Божков) е сключило договор за ремонт на участък от железопътната линия София – Карлово – Зимница, съобщават от компанията. Стойността на договора, сключен с Национална компания "Железопътна инфраструктура" е 22.52 млн. лева без ДДС, а срокът на изпълнение – 22 месеца. През април "Кьоне" спечели рамково споразумение с НКЖИ за възстановяване на бетонови и стоманобетонови мостове в районите на София, Враца, Дупница, Стара Загора, Бургас, Плевен, Горна Оряховица и Русе. Поръчката е на стойност 1.8 млн. лв. За деветмесечието Железопътна инфраструктура – Холдингово дружество АД е отчело неконсолидирана загуба от 721 хил. лв. спрямо загуба от 883 хил. лв. за периода януари-септември 2007 г.
Източник: Медия Пул (24.11.2008)
 
Съкратените служители на БДЖ ще бъдат назначени на работа в Националната компания железопътна инфраструктура. Това съобщи транспортният министър Петър Мутафчиев. Така уволнените машинисти например ще започнат да редят траверси и да строят жп линии. Важно е да запазим специалистите в системата, защото те ще са ни нужни, когато кризата свърши, допълни транспортният министър. Част от 400-те милиона лв., предвидени от държавата за борба с кризата, да бъдат пренасочени към БДЖ, настояват още от ведомството. Съкращенията може да бъдат избегнати, ако бюджетът за 2009 г. предвиждат достатъчно пари за транспортното министерство, заяви Мутафчиев.
Източник: Стандарт (25.11.2008)
 
Съкращават железничари, закриват линии 13,2 на сто от железничарите в товарните превози на БДЖ ще бъдат съкратени. Местата на 5,6% от хората в пътническите превози и 4,9 на сто от машинистите също ще изстинат. Това предвижда антикризисната програма на БДЖ, съобщи председателят на железничарския синдикат към КНСБ Петър Бунев. Данните са посочени от ръководството на БДЖ при среща с браншовиците. От националния превозвач обаче отказаха да съобщят каква е точната цифра на хората, които ще останат без работа. Според тях в предвидените съкращения влизат и определен брой места, които и в момента са незаети. 1000 работни места в Национална компания железопътна инфраструктура също ще бъдат закрити. Ще бъдат освободени основно хора, които се пенсионират през 2009 или 2010 г., като се обсъждат варианти за обезщетяването им. Възможно е да се закрият и част от второстепенните пътнически линии.
Източник: Стандарт (03.12.2008)
 
Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ) ще трябва да закрие 510 км главни жп линии и още около 400 км непечеливши, ако парламентът не промени отпуснатите от бюджета средства на компанията за 2009 г. Това предупреди генералният директор на предприятието Антон Гинев. Депутатите при гласуването му на първо четене одобриха 150 млн. лв. за жп инфраструктурата, компанията иска 260 млн. лв., като в сумата не е включено европейското съфинансиране по текущите проекти. След свиване на превозите от частичното спиране на "Кремиковци" и глобалната финансова криза приходите от инфраструктурни такси ще намалеят от прогнозираните 120 млн. до 80 млн. лв. Таксите се определят от правителството и се заплащат от жп превозвачите в зависимост от обема на товарите и разстоянието. НКЖИ вече са предупредили, че при такава ситуация ще се наложи да освободят около 30% от работниците си, или 5000 души, и ще закрият нерентабилните линии, съобщиха източници от парламентарната транспортна комисия. При негативния сценарий ще бъдат закрити линиите Добринище - Септември, Ямбол - Елхово, Панагюрище - Пловдив. Парите за охраната и поддръжката им и на 510 км главни линии също ще са недостатъчни, посочи Гинев. "Това, че след няколко години, когато кризата отмине, състоянието на жп инфраструктурата ще се превърне в препятствие за икономическия растеж на страната", каза той.
Източник: Дневник (04.12.2008)
 
БДЖ може да свали цените за товарните превози от Нова година. Тарифите трябва да се преразгледат, за да се увеличат клиентите на компанията, обясни транспортният министър Петър Мутафчиев. 400 души от системата на жп превозите ще бъдат освободени от работа още от 1 януари 2009 г., допълни още той. Това са хора в пенсионна възраст, които ще започнат да получават съответните пенсии, обясни министърът. Заради кризата и намалените превози общият брой на съкратените в БДЖ и Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ) се очаква да бъде между 800 и 1200 души, а не както се смяташе първоначално - 3000 човека. Идеята е след кризата тези хора да се върнат отново на работа, обясни Мутафчиев. 30 млн. лв. е получила НКЖИ от държавния резерв.
Източник: Стандарт (08.12.2008)
 
Половината работници в завода за асансьори „Изамет” в Дупница ще бъдат съкратени от началото на следващата година. Заради финансовата криза поръчките в сектора са паднали с 80 процента. В момента в предприятието работят 180 души, като само за последната седмица ръководството е съкратило около 50 човека. Уволнения с около 10 процента се предвиждат и в завод "Каолин", в който се произвеждат строителни материали и стъкла. Междувременно стана ясно, че на този етап очакваните съкращения в Националната компания „Железопътна инфраструктура”(НКЖИ) се отлагат, съобщиха от синдикалните организации КНСБ и КТ „Подкрепа”. Заради липса на финанси от предприятието бяха заявили, че се налага да съкратят около 1000 работници. Конфедерациите са се договорили с НКЖИ, че заплатите на служителите ще бъдат изплатени до утре, а авансите им – до 12 декември.
Източник: Новинар (09.12.2008)
 
Около 250 млн. лв. са необходими за годишната поддръжка на жп мрежата, заяви Антон Гинев, ген.директор на Национална компания Железопътна инфраструктура. Предвидените в бюджета за 2009 г. средства, както и приходите от инфраструктурните такси, не са достатъчни и се очертава недостиг от 70 млн. лв., каза Гинев. Те може да бъдат набавени, ако в капитала на НКЖИ да се влее държавното предприятие Транспортно строителство и възстановяване и то започне да привлича инвестиции, като участва в различни жп проекти. Друг начин е продажбата на активи.
Източник: Пари (11.12.2008)
 
Националната компания "Железопътна инфраструктура" обяви обществена поръчка за избор на фирма, която да проектира и внедри географска информационна система в дружеството, показва справка в Официалния вестник на Европейския съюз. Прогнозната стойност на поръчката е 5 млн. лв., а срокът на нейното изпълнение е 18 месеца от подписване на договора. Компаниите, които искат да участват в конкурса, трябва да подадат документи за участие най-късно до 13 януари догодина. Проектът за географска информационна система е приоритетна част от задълженията по оперативната програма "Транспорт 2007 - 2013 г.". Основната цел на софтуерната разработка е да се подпомогне дейността на "Железопътна инфраструктура". От своя страна това ще допринесе компанията да постигне нормите и стандартите на железопътния транспорт в Европейската общност. Дружеството трябва да развие и утвърди съвременни системи за управление на активите си.
Източник: Дневник (12.12.2008)
 
ПИБ кредитира железницата с 10 млн. Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ) сключи договор с Първа инвестиционна банка (ПИБ) за 10 млн. лв. краткосрочен кредит. С него ще бъдат изплатени авансите на служителите за декември и заплатите им за ноември. ПИБ обслужва НКЖИ от години, познава потребностите й и поради това единствена й предложи изгодни условия за заем. Поради липса на приходи от товари обаче все още проблемно остава плащането на заплатите за ноември в БДЖ. Превозвачът прави отчаяни опити да си прибере дължимото от ДП "Транспортно строителство и възстановяване" и други клиенти.
Източник: Стандарт (17.12.2008)
 
Започваме производството на влакове Освен да се ремонтират влакове, през следващите години в България трябва да започнат и да се произвеждат, заяви транспортният министър Петър Мутафчиев преди заседанието на кабинета вчера. Министърът изрази надежда, че през следващите три години ще бъде подменен 60 процента от вагонния парк на БДЖ. Той допълни, че парите, които БДЖ и Националната компания за „Железопътна инфраструктура” получиха от бюджета за следващата година, които са около 400 млн. лв., ще бъдат за инвестиции на дружествата, както и за изплащане на заплати. Той заяви категорично, че както служителите на БДЖ, така и тези от неговото ведомство няма да получат 13-а заплата.
Източник: Новинар (19.12.2008)