Новини
Новини за 2007
 
БДЖ и НК "Железопътна инфраструктура" ще продават още през тази година над 30 имота за около 100 млн. лв. Правителството в четвъртък ще разгледа предложението на транспортния министър Петър Мутафчиев за продажбата им заедно с мерки за оздравяване на железниците. Сред най-интересните за инвеститорите имоти са жп гарите "Пионер", "Сердика", "Поморие", гара "Добрич-север" заедно с терен от 30 декара, както и терен от 35 декара в столичния квартал "Илиянци". По времето на бившия министър Николай Василев правителството реши гарите "Пионер" и "Сердика" от публична държавна собственост да станат частна държавна собственост. Гарите "Пионер" и "Сердика" имат оценки от началото на миналата година, когато отново имаше планове те да бъдат продадени. Гара "Пионер" е с площ от 60 дка и първоначалната й оценка е 24 млн. лв., а "Сердика" е 50 дка и е оценена за 40 млн. лв. От ръководството на двете дружествата признават, че към момента инвеститорският интерес към имотите, които в момента не се използват за оперативната дейност, е голям. На гара "Сердика" компании имаха желание да изградят паркинг, жилищен комплекс, както и детски развлекателен център. Теренът на гара "Пионер" в квартал "Дианабад" е отреден за жилищно строителство. Преди година собствениците на складове там протестираха срещу намерението на транспортното министерство да продаде имотите. Притеснен съм от състоянието на железниците. В решението на правителството ще бъде записано за какво точно ще бъдат похарчени средствата от продажбите, каза транспортният министър Петър Мутафчиев. В момента задълженията на БДЖ са за около 260 млн. лв., като непрекъснато съществуват дългове между железниците и инфраструктурното дружество. От продажбата на около 11 имота очакваме поне 15 млн. лв., като с половината от сумата ще погасим задълженията си към НЕК, другите ще отидат за ремонт на вагони, каза изпълнителният директор на БДЖ Олег Петков. Въпреки заявения интерес от товародатели към превоз на стоки държавното дружество трудно успява да изпълни заявките заради недостиг на вагони. Изпълнителният директор на НК "Железопътна инфраструктура" Антон Гинев очаква около 80 млн. лв. за предложените от дружеството имоти, като средствата ще бъдат насочени към подобряване на инфраструктурата и увеличаване на скоростите на движение на влаковете.
Източник: Дневник (18.01.2007)
 
Вагоните на БДЖ не отговарят на евроизискванията Само 50 пътнически вагона на БДЖ от 1311 отговарят на критериите за качество в Европейския съюз, съобщи правителствената информационна служба. Правителството одобри доклад за подобряване на състоянието на железниците и НК "Железопътна инфраструктура". Според доклада около 100% от спалните вагони, 89% от първокласните и 57% от кушет са в лошо състояние. Петдесетте вагона, отговарящи на евроизискванията, са обновени по програма на ЕБВР за оздравяване на БДЖ. Не достигат 91 вагона. През тази година се планира да излязат от експлоатация 200 вагона. В момента се железниците използват 669. Недостигът им е основна причина дружеството да не може да изпълнява поръчките на товародателите. За да намери средства за погасяване на задълженията към доставчиците, двете дружества започват да продават активи. НК "Железопътна инфраструктура" продава 27 имота, от сделките с тях очаква 80 млн. лв. Най-атрактивните от тях са гарите "Пионер" и "Сердика". БДЖ ще предложи на инвеститори 11 имота за 14.3 млн. лв. Сред тях са гара Поморие, за която се очакват 7-8 млн. лв., и терен от 35 дка в кв. "Илиянци". С половината от парите от продажбите държавния превозвач ще погаси задълженията си към НЕК, останалите средства ще отидат за ремонт на вагони. Парите от продажбите на инфраструктурната компания ще бъдат похарчени за увеличаване на скоростта на движението на влаковете и подобряване на състоянието на железниците. По данни на транспортното министерство за миналата година се очаква задълженията на БДЖ и НК "Железопътна инфраструктура" да са около 424 млн. лв., като 126 млн. лв. от тях са на инфраструктурното предприятие, останалите на железниците. От началото на 2007 г. в железниците вече има три отделни предприятия за товарни превози, пътнически и за локомотивите. В инфраструктурната компания вече работят поделение за управлението на влаковете, електроразпределително дружество, телекомуникационно и за ремонт и поддържане на релсовия път.
Източник: Дневник (19.01.2007)
 
Правителството одобри доклад на министъра на транспорта Петър Мутафчиев за предприемането на мерки за финансово и организационно подобряване на дейността на „Български държавни железници”, Национална компания "Железопътна инфраструктура", Държавно предприятие "Транспортно строителство и възстановяване" и финансово оздравяване на железопътния сектор. Това съобщи правителствената информационна служба. В БДЖ се обособяват 3 поделения - "Товарни превози", "Пътнически превози" и "Тягов подвижен състав" /локомотиви/.В Национална компания "Железопътна инфраструктура" ще има 4 поделения - "Управление на движението на влаковете и капацитета"; "Енергетика"; "Сигнализация и телекомуникации"; "Ремонт и поддържане на железния път и съоръженията". Очаква се задълженията на двете компании за 2006 г. да бъдат около 424 000 000 лева. От тях 126 000 000 лева са на НК "Железопътна инфраструктура", а 298 000 000 лева за БДЖ .
Източник: Дарик радио (19.01.2007)
 
Разделят БДЖ на седем компании Държавните железници ще бъдат разделени на 7 компании. Това е записано в доклад на транспортният министър Петър Мутафчиев, одобрен от правителството вчера. Целта е чрез разделянето железниците да бъдат оздравени финансово. Като отделни предприятия всяко едно от тях ще има и възможност да кандидатства по-лесно за финансиране от банки, обясниха от транспортното министерство. В досегашната компания БДЖ се обособяват 3 поделения ­ "Товарни превози", "Пътнически превози" и "Тягов подвижен състав". Досегашната Национална компания "Железопътна инфраструктура" пък ще бъде раззцепена на 4 поделения ­ "Управление на движението на влаковете и капацитета"; "Енергетика"; "Сигнализация и телекомуникации"; "Ремонт и поддържане на железния път и съоръженията". Очаква се задълженията на двете компании за 2006 г. да бъдат около 424 млн.лв. От тях 126 млн. лв. са на НК "Железопътна инфраструктура", а 298 млн. лв. на БДЖ. Мерките за подобряване дейността и финансово оздравяване на двете компании предвиждат и продажбата на някои имоти на железниците, които са на стойност 100 млн. лв.. Със средствата от тях частично ще бъдат покрити задълженията им. В момента НК "Железопътна инфраструктура" има 27 имота в страната, които са подготвени за продажба. Общата им стойност е около 80 млн. лв. БДЖ ЕАД разполага с 11 имота, които също би могло да бъдат продадени. Общата им стойност е 14,3 млн. лв. БДЖ ЕАД разполага с 1 311 пътнически вагони и голяма част не отговарят на критериите за качество в страните от ЕС.
Източник: Монитор (19.01.2007)
 
Испански, италиански и германски компании искат да вземат големи български гари като София, Пловдив, Варна и Бургас на концесия, съобщи министърът на транспорта Петър Мутафчиев след среща с шефа на Българската стопанска камара (БСК) Божидар Данев и представители на строителния бизнес по изпълнението на оперативната програма "Транспорт", която ще се финансира с пари от еврофондовете. 55% от 3 млрд. евро, предвидени за България от ЕС, трябва да отидат за изграждане на транспортната инфраструктура, каза Данев. В близките дни министерството ще подготви критерии за конкурсите за концесиониране на част от българските гари. Ще се уточни дали техните сгради ще се комбинират с прилежащи терени за изграждане на бизнес центрове или с по-малки и неатрактивни гари. В началото на годината Мутафчиев посетил внезапно няколко български жп спирки и гари и бил ужасен от разрухата и мръсотията, в която тънат, и от голямата им разлика с европейските. В Европа операторите на големите гари и летищата печелят повече от търговската дейност и заведенията в тях, отколкото от таксите за обслужване на влаковете и самолетите. В България досегашният собственик на гарите - Национална компания "Железопътна инфраструктура", трупа загуби и не ги поддържа. Бъдещите концесионери или оператори ще трябва да модернизират гарите и да си върнат инвестициите от услугите, които ще предлагат в тях.
Източник: Новинар (24.01.2007)
 
За да дойдат свежи инвестиции в БДЖ, като вариант ще се търси и партньорството на големи чуждестранни компании, съобщи транспортният министър Петър Мутафчиев. Той подчерта, че до 2017 г. БДЖ трябва да стане конкурентоспособна компания, тъй като тогава предстои либерализация на европейския железопътен транспорт. Неотдавна Министерски съвет одобри разделянето на БДЖ на три дружества, а на Национална компания "Железопътна инфраструктура" - на четири.
Източник: Монитор (25.01.2007)
 
Още три компании искат лицензи за частни товарни жп превози "Глобъл рейл транс", стопроцентова собственост на "Кремиковци", "Унитранском и "Газпром трейдинг" са заявили интерес към получаване на лицензи за товарни жп превози от изпълнителна агенция "Железопътна администрация". Това сочи отчет на транспортното министерство за 2006 г. Акционери с по 50% в "Унитранском" са "СК Унифертранс" и бургаският завод за вагони "Трансвагон". За "Газпром трейдинг" не беше открита информация. Металургичният завод "Кремиковци" е един от големите товародатели на БДЖ, който формира около 25% от приходи от този вид превози. Дружеството е подало искането си още през миналата година и вече има около 500 свои вагона поради недостиг от тях в железниците. То получава и по-ниска цена за превоза от жп компанията. В момента проучваме възможност за получаване на лиценз, можем да осигурим товари, каза изпълнителният директор на "Трансвагон" Георги Попеску. В отчета на министерството се посочва, че документите на "Глобъл рейл транс" са разгледани и тече двумесечният срок, в който компанията трябва да получи отговор. С останалите две компании са проведени разговори по процедурата. Законът за железопътните превози предвижда лицензът да е безсрочен и изпълнението му да се проверява на всеки пет години. Изискване за получаването му е фирмите да докажат добра репутация, финансова стабилност, професионална компетентност и готовност за застраховане на товарите. Застраховката и финансовата стабилност остават проблем за някои компании, които искат да получат лицензи, коментираха от железопътната администрация. От там допълниха, че кандидатите трябва да докажат наличието на вагони и локомотиви със сертификати за безопасност, машинистите също трябва да имат сертификати. За ползване на инфраструктурата частните превозвачи ще плащат такса. През миналата година правителството я намали, за да стимулира конкуренцията в жп превозите и да намали задълженията на БДЖ към НК "Железопътна инфраструктура". До момента "Булмаркет" и Българската железопътна компания имат лицензи за превоз на товари, който вече е преоформен в европейски. Българската железопътна компания вече превозва продукция на "Кумерио мед", "Нафтекс Петрол" и "Холсим". "Кумерио" има вагони за транспортиране на сярна киселина и използва частния превозвач като оператор. Очаквам цените на услугата да бъдат намалени, след като държавата вече свали таксата за ползване на инфраструктурата, заяви изпълнителният директор на Българската железопътна компания Владимир Дунчев. През миналата година компанията е превозила около 500 хил. тона товари и очаква през 2007 г. да достигнат 2-3 млн. тона. След като заработиха двамата частни превозвача, БДЖ намали не само пазарния си дял, но и обемът на превозите. За да се преборим с конкуренцията, ще акцентираме върху качеството на услугата, коментира шефът на "Товарни превози" в БДЖ Петко Попов.
Източник: Дневник (26.01.2007)
 
Национална компания Железопътна инфраструктура ще получи държавна субсидия в размер на 75.19 млн. лв. Това става ясно от приетото постановление за изпълнението на държавния бюджет през 2007 г. За летище София са предвидени 7.02 млн. лв., а за Пристанищна инфраструктура - 20 млн. лв. Други 12 млн. лв. са отпуснати за насърчаване на иновациите. За подобряване на конкурентоспособността на предприятията са предвидени 1 млн. лв. Толкова са и парите за продължаване на програмата Подкрепа и развитие на бизнеса. 500 хил. лв. пък отиват за инвестиционен маркетинг от Българската агенция за инвестиции. Сред основните приоритети на правителството тази година е максимално усвояване на средствата от еврофондовете, твърдят от Министерския съвет. Според тях това ще доведе до повишаване конкурентоспособността на икономиката.
Източник: Пари (26.01.2007)
 
Още три компании с лиценз Три частни компании са заявили интерес пред Изпълнителна агенция Железопътна администрация към транспортното ведомство за получаване на лицензи за товарни жп превози. Това са Глобъл рейл транс, собственост на МК Кремиковци, Унитранском и Газпром трейдинг. Ако трите компании получат лиценз, частните жп превозвачи ще станат общо пет. Преди тях Железопътна администрация издаде лиценз на русенската Булмаркет и Българската железопътна компания. Конкурентите на БДЖ се увеличават, но все още големите товародатели разчитат на държавния превозвач, който им предлага по-ниски цени. Затова металургичните предприятия нямат подписани договори с частниците.
Източник: Пари (31.01.2007)
 
Как Людмил Стойков купи дълга на железницата към НЕК Държавните железопътни предприятия “БДЖ” ЕАД и Националната компания “Железопътна инфраструктура” (НКЖИ) отказаха да съобщят каква е сумата, която трябва да платят на “Еврометал” по цесията на железницата към НЕК. “Еврометал” е собственост на арестувания за участие в източването на 7,5 млн. евро по програма САПАРД пернишки бизнесмен Людмил Стойков, а цесията на дълга на българската държавна железница е една от най-крупните му сделки в ущърб на държавата. Стойков е сред най-активните поддръжници на президента Георги Първанов, участвал в кампанията за преизбирането му миналата есен. При първия опит на Mediapool да разбере официално размера на задълженията на двете дружества към “Еврометал” и регистрираната в американската офшорна зона на щата Делауeр “Кингстън Ентерпрайзис", от БДЖ заявиха, че това не е тяхна цесия и пренасочиха питането към Националната електрическа компания (НЕК) и Национална компания “Железопътна инфраструктура” (НКЖИ). При следващо питане от железопътното дружество заявиха, че цесията е предмет на прокурорска проверка и те нямат право да дават никаква информация по нея.
Източник: Медия Пул (16.02.2007)
 
7 фирми останаха да се състезават в конкурса за проектиране на модернизацията на жп линията София-Видин, която се финансира по програма ИСПА, съобщиха от транспортното министерство вчера. Сред оставащите в надпреварата са изключително консорциуми от испански, френски, немски и български фирми. Те трябва да подадат тръжни документи до 23 април 2007 г.
Източник: Сега (20.02.2007)
 
Български държавни железници (БДЖ) ще погасят около 50 млн. лв. дълг за електроенергия към НЕК с предоставянето на имоти, съобщи транспортният министър Петър Мутафчиев. Железопътната компания е изпратила писмо до НЕК, с което предлага да им се прехвърлят недвижимостите срещу част от задълженията. Тя продължава да бъде един от най-големите длъжници на НЕК. Получихме писмо от НЕК, че проявяват интерес към три-четири наши имота. Преговорите за продажбата им предстоят, заяви изпълнителният директор на БДЖ Олег Петков. Става дума за сервизна работилница, вагонно ремонтен участък в столицата и общежитие във Велико Търново. Предстои да бъде направена оценка на имотите. Все още ръководството на железниците не е взело решение дали да продаде имотите на търг и с парите от тях да погасят задълженията си, или просто да ги прехвърли на електрическата компания. В същото време дружеството продължава да плаща текущите си дългове, като прилага схемата, че железниците возят въглища от държавните мини и по този начин се прихващат част от неплатени суми. Между двете компании има подписани няколко погасителни плана. В момента общите задължения на БДЖ са за около 300 млн. лв. Неотдавна правителството взе решение за продажбата на около 30 имота на БДЖ и НК "Железопътна инфраструктура" за около 100 млн. лв. С част от средствата се предвиждаше да бъдат погасени задълженията на железниците, а с друга - да се ремонтират жп участъци, за да може да бъде увеличена скоростта на движение на влаковете. Междувременно в четвъртък стана ясно, че НЕК и "Енергопроект" са подписали съдебна спогодба, според която държавната компания се задължава да върне няколко имота. Имотите са във владение на НЕК от втората половина на 2000 г. по силата на две незаконосъобразни заповеди на бившия председател на ДААЕР Иван Шиляшки от май и юни 2000 г. Балансовата стойност на активите към датите на издаване на заповедите е 2 775 756 лева, с която НЕК е увеличила капитала си, пише в съобщението на компанията. В изпълнение на двете заповеди недвижимите имоти са отписани от баланса на "Енергопроект" и прехвърлени на НЕК по време на открита процедура за приватизация на "Енергопроект". Капиталът на "Енергопроект", което към датата на двете заповеди е дружество със 100% държавно участие, не е намален. Според официалното съобщение на НЕК заповедите на Шиляшки нямат прехвърлителен вещноправен ефект, поради което правото на собственост е останало в "Енергопроект". С тях е трябвало управителните органи на НЕК и "Енергопроект" да извършат сделките според Закона за задълженията и договорите и договорите да са нотариално заверени. След като държавното дружество "Енергопроект" е приватизирано, през 2005 г. новите му собственици започват дела за връщане на имотите, които са неуспешни за НЕК, се посочва в съобщението на компанията. През 2001 г. "Нови енергийни източници" купиха "Енергопроект", като платиха за него 3.48 млн. лв. В момента 37% от дружеството притежава "Химимпорт", собственост на варненската икономическа група ТИМ, останалите акциите са на група физически лица.
Източник: Дневник (23.02.2007)
 
Работещите в железницата получиха средно с 30 лв. по-малко за януари, съобщиха във вторник от синдикатите на КНСБ и КТ “Подкрепа” в железниците. Голяма част от доходите на работещите в системата се получават от добавките за храна, върху които от началото на година също се начислява ДОД. От юли се готви да се въведе такова облагане и за командировъчните, което допълнително ще “удари” сериозно част от подвижния състав, който работи в превозвача БДЖ. Средствата, които един машинист получава средно от пропътуваните километри, се равняват на около 1/5 – та от месечното му възнаграждение. Национална стачка стягат железничарите, ако ръководството на компаниите – “Железопътна инфраструктура” и БДЖ, не приемат условията им за увеличаване на трудовите възнаграждения минимум 30 на сто. “Никой не може да очаква, че търпението на железничарите граничи с глупост”, каза председателят на Съюз на локомотивния персонал в България” (СЛПБ) към КНСБ Йордан Манов.
Източник: Медия Пул (07.03.2007)
 
Гръцката компания Terna, изпълнител на първия етап от проекта за реконструкция на жп линията Пловдив - Свиленград, ще дава отчет пред парламентарната комисия по транспорт и телекомуникации заради забавянето на проекта. Това съобщи председателят на комисията Йордан Мирчев. Той е поискал заедно с Terna пред комисията да се представи и супервайзърът на проекта. Строителният надзор се осъществява от международен консорциум, в чийто състав са испанската TYPSA, френските Louis Berger и Systra, гръцката TRADEMICO и нашата Рубикон Инженеринг. Мирчев настоява гърците да дадат обяснение защо строителните работи по първата отсечка от жп линията Пловдив - Свиленград още не са стартирали. Формално Terna не носи отговорност за закъснението, защото едва преди около месец получи разрешение за строеж. Гърците представиха частичен работен проект, който бе одобрен от Националния експертен съвет към регионалното министерство още на 1 декември 2006 г. Не е ясно защо разрешението се забави толкова. Транспортният зам.-министър Весела Господинова заяви в края на 2006 г., че Terna e обещала, ако метеорологичните условия позволяват, още през зимните месеци да се подготви за началото на строежа. Това явно не е направено. Експерти коментираха, че и ангажираните с управлението на проекта също трябва да поемат своята отговорност за за­къснението.
Източник: Пари (07.03.2007)
 
До финалния търг за участие по международния търг за осигуряване на техническа помощ при рехабилитацията на жп линията от Пловдив до Бургас са допуснати шест фирми, съобщиха в сряда от транспортно министерство. В т.нар. къса листа е включено обединението между немската “ИЛФ Бератенде Инженер (ILF Beratende Ingenieure ZT), испанската “Иберия Инженерия” (Iberica de Estudios e Ingenieria), “Инженерия и економия де транспорте” (Ingenieria y Economia de Transporte, S.A) и българските “Транссистем” и “Геотехноинженеринг”. Самостоятелно са класирани фирмите на “Мот МакДоналд” (Mott MacDonald) и “Поури Интра” (Poyry Infra). Сред допуснатите до участие на финала са и джойнт – венчърите “Парсънс Брикерхоф (Parsons Brinckerhoff)/ТРАПС – Тома Йотсов/Трансгео”, “Судор Прага (SUDOP PRAHA)/Транс Ел Инженеринг(Trans El Engineering) и обединетието между фирмите “Обермайер Планет-Бератен (OBERMEYER Planen-Beraten)/ SCETAUROUTE/ SEMALY и френската ВСЕОМ.
Източник: Медия Пул (15.03.2007)
 
Заплатите на железничарите ще се увеличат между 4 и 20%. Това съобщи транспортният министър Петър Мутафчиев. Успоредно с това ще се въведе и диференцирано заплащане за жп служителите. Така НКЖИ още от 1 април ще плаща на хората си в зависимост от ценза и заслугите на работно място, а БДЖ - от 1 юни. Най-голямо ще е повишението на механици, технически служители и ревизори. Причината е, че с този ход БДЖ ще се опитат да задържат среднотехническия си персонал, защото бездруго в България вече се чувства липса на кадри. Според Мутафчиев БДЖ не може да съществуват в това положение, в което се намират в момента, защото има много забележки към пътническия превоз. За концесиониране на железниците обаче не се мисли, а за форми на публично-частно партньорство в някои дейности, категоричен бе министърът.
Източник: Стандарт (20.03.2007)
 
Вместо обещаните от ръководството на железниците преди време 10% увеличение на заплатите още от 1 април може да се осигури и 20%, стана ясно вчера. Условието обаче е да се въведе диференцирано заплащане на труда, обясни във Варна вчера шефът на БДЖ Олег Петков. По думите му подобна схема може да се въведе от 1 април в Националната компания "Железопътна инфраструктура", а от 1 юни - в БДЖ. Тя обаче ще доведе до увеличение на заплатите само с 4% за някои категории служители в железниците. Идеята е върху базисната заплата за длъжност да има увеличение според постиженията, трудовия стаж, образованието и други критерии. Схемата е замислена така, че да доведе до по-сериозно вдигане на заплатата при механици, ревизори и други технически служители за сметка на увеличението на заплатите на администрацията. Това е вторият опит на железниците да въведат диференцирано заплащане. Първият беше през 2005 г. Според транспортния министър Петър Мутафчиев, за да се запазят кадрите в системата на българските железници, трябва да заработи именно тази система за диференцирано плащане. Той припомни, че в четвъртък се очаква кабинетът да разгледа Наредбата за регулация на заплащането на държавните служители.
Източник: Сега (20.03.2007)
 
Летищата в България са реализирали печалба от 46,2 млн. лв. за 2006 г. Нарастването е с 28,77% в сравнение с 2005 г., показват данните от отчет на Министерството на транспорта. Приходите на аеропортовете са се увеличили със 17,4 млн. лева. Основният дял е на летище София. За 2006 г. то е излязло на плюс с 28,7 млн. лв., а летище Бургас - с 10 млн. лв. Печалби отчитат и пристанищата. За 2006 г. портовете ни имат увеличение на приходите с 8,66 млн. лв. Печалбата пък е 7,6 млн. лв., което е почти двойно спрямо 2005 г. Основен дял се пада на пристанище Бургас с 2,8 млн. лв. и на Русе - с 2,39 млн. лв. БДЖ отчете загуба от 27,7 млн. лв., което е с 14,2 млн. лв. по-малко от 2005 г. 58,6 млн. лв. е загубата на Национална компания "Железопътна инфраструктура". Тя също е стопила отрицателните резултати - с 19,3 млн. лв.
Източник: Стандарт (27.03.2007)
 
С 21% ще се вдигнат основните заплати на 78% от персонала на компания "Железопътна инфраструктура", съобщиха оттам вчера. Това означава 12 443 служители в основните звена. Промяната ще влезе в сила от 1 април. Тя е в резултат на въвеждането на система за оценка на длъжностите и работните места, която отчита опита, стажа, образованието и т. н.
Източник: Сега (29.03.2007)
 
Развитието на железопътния сектор и особено модернизирането на инфраструктурата по важните европейски направления е приоритет в работата на Министерството на транспорта. Полагаме усилия да създадем необходимите условия за интегриране на българската железопътна система към европейската. Това каза министърът на транспорта Петър Мутафчиев по време бизнес-закуска, на която бяха обсъдени възможностите за сътрудничество на чешки и български компании в областта на железопътния транспорт у нас, предаде репортер на Агенция “Фокус”. По думите на Мутафчиев към настоящия момент е в ход организационно преструктуриране на БДЖ и на НКЖИ, чрез реализирането на което се очаквало да се повиши конкурентоспособността на железопътния транспорт и степента на безопасност на превозите на товари и пътници. Мутафчиев припомни, че през 2006 година Министерството на транспорта е подготвило Национална стратегия за развитие на транспортната инфраструктура в България до 2015 година. По думите на председателя на Сената на Чехия Пржемисл Соботка Чехия много внимателно следи процесите, които текат в България във връзка с подготвяната модернизация на инфраструктурата. “Именно в областта на модернизацията на транспортната инфраструктура чешките фирми имат какво да предложат”, каза още той.
Източник: Агенция Фокус (30.03.2007)
 
Чешки инвеститори напират за железопътния ни сектор Четири чешки компании заявиха намерения да участват в жп проекти Чешки инвеститори представиха преди ден пред транспортния министър Петър Мутафчиев и ръководствата на двете жп предприятия плановете си за съвместна дейност с българските железници. Четири компании AZD Praha, ZPSV, OHL ZS и KPM CONCULT заявиха намеренията си да доставят жп оборудване и материали за строителство на жп инфраструктурата, както и сигнално-телекомуникационна техника. Според председателя на Сената на чешкия парламент Пржемисъл Соботка компаниите имат сериозен опит в жп сектора и предоставянето на консултантски услуги както в Чехия, така и в страните от Централна и Източна Европа. Чешки инвеститори още преди година предлагаха да вложат в нашите железници над 300 млн. EUR, съобщи преди време председателят на транспортната комисия в парламента Йордан Мирчев. Тогава от транспортното министерство обаче не проявиха интерес към идеята и проектът така и не тръгна. Намеренията на чешките компании да участват в търгове за жп инфраструктурата сега ще се сблъскат с интересите на германски и австрийски фирми. В момента върви процедурата за сигнализация на жп линията Пловдив - Свиленград. По неофициална информация сред кандидатите са германската Siemens и австрийската Alcatel. Транспортното министерство удължи срока за подаване на офертите от 11 април на 31 май 2007 г. Запознати твърдят, че има проблем с тръжното досие. Според тях чехите обаче едва ли имат шанс да се намесят в борбата, защото транспортното министерство вече имало фаворит в конкурса за сигнализация на жп линията.
Източник: Пари (02.04.2007)
 
Кремиковци от длъжник - конкурент на БДЖ Очаква се металургичният комбинат скоро да получи лиценз за частен жп превозвач Глобъл рейл транс, собственост на МК Кремиковци, най-вероятно ще е следващият частен жп превозвач. Три частни компании бяха заявили интерес пред Изпълнителна агенция Железопътна администрация към транспортното министерство за получаване на лиценз за товарни жп превози. Освен Глобъл рейл транс още две компании - Унитранском и Газпром трейдинг, напираха да конкурират държавния превозвач. Според източници на вестника обаче само Глобъл рейл транс е подала документи и процедурата вече е задвижена. Агенцията е поискала от Кремиковци да представи допълнителна информация. След получаването на необходимите документи институцията ще се произнесе. Според запознати фактът, че компанията е допусната до участие в процедурата, означава, че резултатът ще е положителен. Кандидатите се оценяват първоначално според това дали отговарят на изискванията на европейска наредба, която регулира този тип превози. ИА Железопътна администрация вече издаде два лиценза на частни фирми за извършване на товарни жп превози - на русенската Булмаркет и на Българската железопътна компания. Ако Кремиковци получи лиценз за частен жп превозвач, вероятно ще започне дейността си от следващата година. От металургичния комбинат коментираха за в. Пари, че през февруари са подписали договор с БДЖ до края на 2007 г. Заради по-високия обем на производството за Кремиковци е особено важна експедицията на готовата продукция. Съгласно договора с железниците част от продукцията ще бъде превозена със собствен подвижен състав, уточниха от комбината. Според тях това по никакъв начин обаче не означава подмяна на взаимоотношенията с превозвача. За първи път няма спор между двете предприятия, БДЖ подава редовно на Кремиковци необходимото количество вагони. Големите товародатели досега се въздържаха да сключват договори с частните компании за превоз на товари, защото държавният превозвач им предлагаше по-ниски цени. Кризата в БДЖ обаче създаде проблем на индустрията, защото държавният мастодонт не можеше да осигури достатъчно количество товарни вагони за нуждите на металургичните предприятия. От Стомана индъстри също предупредиха преди месец, че обмислят да се обърнат към частни превозвачи.
Източник: Пари (12.04.2007)
 
Централната гара в София може да бъде дадена под наем за 10 години, след като парламентът промени Закона за държавната собственост, съобщи транспортният министър Петър Мутафчиев. Транспортното министерство предлага с поправките срокът за наема да бъде увеличен от 5 на 10 години. То се очаква в скоро време да внесе промените в Министерския съвет. Наемането на гарата е един от вариантите, които се обсъждат. Другият е тя да бъде дадена на концесия, каквато идея има и за гара Пловдив. Проблемът със софийската е, че ротондата е собственост на общината, която е отстъпила права на строеж на няколко частни компании и те вече са инвестирали. Затова транспортното министерство иска от общината правен анализ на собствеността и вече е провело разговори с общината за прехвърлянето на предгаровото пространство на НК "Железопътна инфраструктура", която стопанисва гарите.
Източник: Дневник (12.04.2007)
 
БДЖ продава гари, за да купи вагони Държавата ще продава свободни пространства от гари, за да купува нови товарни и пътнически вагони, заяви министърът на транспорта Петър Мутафчиев вчера в Бургас. Частни фирми отдавна чакат Националната компания “Железопътна инфраструктура” да пусне на пазара апетитните гари Пионер и Сердика в София, и Сточна гара в Пловдив. Сега в БДЖ печелят единствено товарните превози, а вагоните им не стигат да поемат всички товари, обясни министърът. “Нужни са ни 2 млрд. евро, за да достигнем нивото на железниците от 1986 г., посочи Мутафчиев и добави, че 15 години никой не е инвестирал в тях. Заплатите в системата ще се вдигнат с 10 % от 1 април. За повече няма пари и 10 стачки да направят, заяви министърът. Той допълни, че не е информиран за ефективни протести.
Източник: Труд (21.04.2007)
 
Днес изтича крайният срок за подаване на тръжните документи за участие в проекта "Техническа помощ за модернизация на жп линията Видин - София". На 16 февруари 2007 г. "късата листа" за проекта беше публикувана на итернет-страницата на Европейската комисия. След оценка на получените оферти, съгласно правилата на ЕС, се очаква договорът да бъде подписан до края на юни 2007 г. Финансирането на проекта се осигурява по програма ИСПА в размер на 85 % от общата стойност и 15 % българско съфинансиране. Максималният бюджет на проекта възлиза на 3 800 000 евро.
Източник: Дарик радио (23.04.2007)
 
Седем кандидати бяха допуснати до участие на финала за техническа помощ по търга за рехабилитация на железопътни участъци по линията Мездра – Горна Оряховица, съобщиха в сряда от транспортното министерство. В късата листа влизат фирмите “Мот МакДоналд” (Mott MacDonald), консорциумите “ИНЕКО/Иберия/ИЛФ/Транссистем/Геотехноинженеринг”, “Парсънс Бринкерхоф/ТРАПС/Трансгео”, “Систра/Судоп Прага/Гетинса/Транс Ел, Вектор-Бул”, “Трансурб техникал/EQUIP 2000/Патнершип ВСП/ДЕ-Консулт Дойче Айзенбан” и “Пьори Интра”. От Министерството на транспорта уточниха, че на 18 юни изтича срокът за подаване на документите. Договорът трябва да се подпише до септември 2007 година. Срокът за изпълнение на дейностите е 15 месеца.
Източник: Медия Пул (26.04.2007)
 
Македонското правителство възобновява проекта за завършване на железопътната линия към България, която е част от паневропейския Коридор номер 8, който свързва Черно и Адриатическо море. Македонското и българското правителство заедно ще търсят от международни банки около 200 милиона евро, които са необходими за завършване на железопътната линия между Македония и България. Проектът ще бъде представен пред Съвета на министрите на ЕС през юни в Брюксел.
Източник: Дарик радио (09.05.2007)
 
Италианската фирма “Асталди” (ASTALDI) предложи най-ниска цена за строителството и електрификация по втората част на проекта “Пловдив-Свиленград”, съобщиха от Министерство на транспорта. Във вторник бяха отворени офертите на четиримата кандидати за обекта, финансиран от предприсъединителната програма ИСПА и Европейската инвестиционна банка (ЕИБ). Компанията фаворит предложи цена от над 162.5 млн.евро за проектирането, строежа и електрификацията на жп отсечката “Първомай-Димитровград-Симеоновград-Харманли- Свиленград-гръцка/турска граница”. Участъкът е с линейна дължина от 104 км и е с планирана скорост на движение на влаковете от 160 км/час. Ако техническите параметри на офертата, която са предоставили от “Асталди”, отговарят на изискванията, то те са почти сигурният победител в международния търг. Оферта за търга подаде още италианска компания – “Сосиетa италиана пер кондотте д’аква” (Societa italiana per condotte d-aqua). Те предлагат да извършат строителството и електрификацията за малко под 299.5 млн.евро. Международният консорциум “ДОТСАТ”, в който участват френските компании “Алстом” (ALSTOM) и “ТСО” (TSO) заедно с турската “Догуш” (DOGUS), даде цена за почти 377.3 млн.евро. Компаниите в консорциума обаче бяха единствените, които предложиха отстъпка от 2.5% от цената, и окончателната им оферта бе малко под 367.9 млн.евро.
Източник: Медия Пул (16.05.2007)
 
Човек от политическия кабинет на транспортния министър Петър Мутафчиев пое контрола върху европейските пари в железницата. Назначението на Христо Алексиев за нов заместник-генерален директор на Национална компания “Железопътна инфраструктура” (НКЖИ) разбуни духовете в националната компания. Работещи в държавното дружество сигнализираха, че от няколко месеца Петър Мутафчиев (БСП) се опитвал да сложи на този пост съветника в политическия си кабинет Христо Алексиев, който да контролира средствата, които ще влязат в железопътната инфраструктура от европейския Кохезионен фонд. Назначението е факт от края на април. Малко над 78 % от средствата, предвидени за развитието на транспортната инфраструктура по оперативната програма до 2013 г., са за развитие на железопътната инфраструктура. Този вид транспорт е приоритетен на ЕС, защото е по-екологичен от автомобилния. Национална компания “Железопътна инфраструктура” ще има възможност да усвои по проекти за този период над 1 млрд.евро. От там уточниха, че Христо Алексиев е назначен за “зам.-генерален директор на Стратегическия блок” в компанията и по длъжностна характеристика той не отговаря пряко за инвестициите в международните проекти. Записано е, че Христо Алексиев ще “организира и контролира дейността на двете дирекции, които пряко отговарят за европейските проекти и стратегическите инвестиции на компанията- “Стратегическо развитие и инвестиционна политика” и “Управление и изпълнение на инфраструктурни проекти”.
Източник: Медия Пул (02.06.2007)
 
Национална компания железопътна инфраструктура (НКЖИ) има втори заместник-генерален директор. Новоназначеният Христо Алексиев е съветник в политическия кабинет на министъра на транспорта Петър Мутафчиев. Назначението се налага заради промяна в правилника на компанията, който предвижда да има двама заместник-генерални директори, съобщиха оттам. НКЖИ ще може да усвои по проекти до 2013 г. над 1 млрд. евро за развитие на железопътната инфраструктура в страната.
Източник: Новинар (02.06.2007)
 
Международен консорциум с водещ партньор австрийската Alcatel е предложил най-ниската оферта от пет-те кандидата в търга за сигнализация на жп линията Пловдив - Свиленград. Той е предложил 38.65 млн. EUR с отстъпка от 8%, което сваля цената до 35.6 млн. EUR. Офертите бяха отворени на 31 май, но не бяха оповестени официално от транспортното министерство. Според източници на в. Пари предложенията на останалите кандидати са между 60 и 70 млн. EUR, което прави Alcatel фаворит в конкурса. Според участници в процедурата обаче реалната стойност на проекта, с която са били съобразени повечето от офертите, е около 65 млн. EUR. Освен Alcatel в наддаването са още консорциумът с водеща италианската Ansaldo. Италианците са дали следваща поред оферта от 67.9 млн. EUR с 14% отстъпка, което прави 57.8 млн. EUR. Третото място е за предложението на Bombardier, която участва в консорциум с чешката AZD. Крайната цена е 61 млн. EUR. Следва германската Siemens с 64.286 млн. EUR, която се включва в надпреварата с българския си филиал Сименс ЕООД. Според предварителната информация Сименс се спрягаше за фаворит в търга за сигнализация. На последно място е класирана Alstom с предложение от 64.332 млн. EUR. До септември 2007 г. трябва да бъде сключен договор с изпълнителя. Поръчката включва проектиране, доставка, монтаж и поставяне на сигнализация и телекомуникационни системи по цялата жп линия.
Източник: Пари (05.06.2007)
 
Три министерства ще се борят със зачестилите кражби по железницата, съобщи министърът на транспорта Петър Мутафчиев след среща с германския си колега от провинция Северен Рейн-Вестфалия Оливер Витке. Пакет от мерки за справяне с набезите по жп линиите и гарите ще се разработи от Министерствата на транспорта, на вътрешните работи и на финансите. Общо 7000 километра е разгърнатата железопътна инфраструктура в страната. Това създава сериозни трудности за цялостното й опазване, коментира Мутафчиев. Според него един от начините за справяне с проблема е прекратяването на договорите с фирмите за скрап, които имат площадки на територията на Национална компания железопътна инфраструктура (НКЖИ), която отговаря за жп линиите, контактната мрежа и гарите. С премахването на договорите с тези фирми ще бъде отстранена една от основните предпоставки за кражбите на жп проводници и метални части, които блокират движението на влаковете и ощетяват финансово НКЖИ и са предпоставка за катастрофи и инциденти с влаковете, които заплашват живота на пътниците, обясниха от Министерството на транспорта. В момента БДЖ няма финансовата възможност, за да плаща на полицията да пази жп пътя и съоръженията, каза Мутафчиев. Според транспортния министър средства за охрана на железопътните линии трябва да бъдат отделени от бюджета на държавата.
Източник: Новинар (05.06.2007)
 
Българските държавни железници (БДЖ) предупредиха във вторник, че ще повишат тарифите за превоз на товари заради повишаването на електроенергията. По предварителни изчисления на компанията, цените за пътническите и товарните превози ще скочат с 8 на сто. От железопътната компания уточниха, че обмислят възможността да купуват електроенергия от дружеството за търговия с електроенергия, което ще се създаде към Национална компания “Железопътна инфраструктура”. От БДЖ уточниха, че очакват офертата с новите цени на НЕК още през следващата седмица. НК “Железопътна инфраструктура” са предупредили търговците на скрап,че прекратяват договорите си с тях. До месец тези, които работят на територията на държавната фирма, трябва да прекратят дейността си, свързана с изкупуване, складиране и извозване на метални отпадъци. Представителите на Българската асоциация по рециклиране (БАР) са провели срещи с ръководството на железопътната компания, за да им предложат сътрудничество. От БАР предлагат мерки , които засягат изкупуването на скрап от железния път и електроконтактната мрежа.
Източник: Медия Пул (04.07.2007)
 
Железниците гонят търговците на метали Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ) ще трябва в едномесечен срок да прекрати наемите на всички пунктове за изкупуване на скрап, които се намират в района на гарите и жп линиите. Това става ясно от писмо на ръководството на НКЖИ, пратено до всички нейни поделения в страната. На територията на железниците има към 100 пункта за изкупуване на метал, но поради завишените напоследък цени набезите върху жп инфраструктурата са станали ежедневие. В отговор на изгонването на търговците на метали от железниците от Българската асоциация по рециклиране настояват да се засилят наказанията за кражба на метали, като при физическите лица предвижданият сега затвор да стане от 1 до 3 години, а при фирмите да се увеличи сегашната глоба, която се движи между 700 и 2000 лева.
Източник: Сега (04.07.2007)
 
Цената на билетите за влак ще се повиши заради скъпия ток, заявиха от БДЖ. Железниците планират увеличение средно с 8% за превоза на пътници и товари. БДЖ е пряк клиент на НЕК. Очаква се новата оферта на НЕК за тока високо напрежение да бъде дадена на превозвача до дни. В Национална компания "Железопътна инфраструктура" ще заработи дружество за търговия с електрическа енергия. То ще задоволява специфичните нужди на БДЖ. Във връзка с либерализацията на пазара на ток от железниците ще разгледат предстоящите оферти на новото дружество и ако условията са приемливи, може да се стигне до купуване на ток от НКЖИ.
Източник: Стандарт (05.07.2007)
 
Развитието на българските железници до 2017 година ще обсъждат в Пловдив министърът на транспортна Петър Мутафчиев, председателят на транспортната комисия в парламента Йордан Мирчев, народни представители, експерти от Министерството на финансите министерството на транспорта и ръководството на национална компания „Железопътна инфраструктура” и БДЖ.
Източник: Дарик радио (09.07.2007)
 
Три банки са кандидати за 120 млн. евро облигационен заем на БДЖ Три банки са подали оферти за отпускането на 120 млн. евро облигационен заем на БДЖ, съобщи транспортният министър Петър Мутафчиев на форум за перспективите за развитие на железниците, който се проведе в Пловдив. До края на месеца ще бъде избрана банката, която ще финансира превозвача. Срокът на погасяване на кредита ще е 10 години. Консултант по операцията е Насърчителна банка. Със средствата ще бъдат погасени задълженията към НЕК, които са за около 50 млн. лв., а БДЖ ще получи отстъпка. До момента не можехме да се договорим с електрическата компания за намаляване на лихвата за забава на плащанията, обясни финансовият директор Михаил Драгиев. За ремонта на 1200 товарни вагона ще бъдат заделени 40 млн. евро. Ремонтът трябва да приключи до края на 2008 г. За извършването на товарните превози са необходими 8076 вагона и до края на тази година се очертава недостиг от 2800. Недостигът на товарни вагони е основният проблем пред големите товародатели. Очакванията са за нарастване на обема с не повече от 3% годишно до 2017 г., каза директорът на дирекция "Товарни превози" Пенчо Попов. Той обясни, че поради липсата на средства до края на тази година се планира да бъдат ремонтирани 485 вагона. В същото време "Кремиковци" например е заявила, че ще увеличи обема на превозваните товари с 20%. За подмяната на вагоните са необходими над 1 млрд. евро. По данни на БДЖ за първите три месеца на тази година са превозени 5.1 млн. т, като за полугодието обемът остава на нивото от 2004 г. Според представените данни средно превозеното разстояние е намаляло от 231.2 на 176.4 км. Спад отбелязва и транзитът на товари. Частните "Българска железопътна компания" и "Булмаркет", които имат лицензи за превозвачи, запазват за периода обемите на нивото от първото тримесечие на 2006 г. Със средствата се планира БДЖ да реструктурира и отпуснати вече заеми на дружеството, като ще намали разходите по обслужването им и срока за погасяването им, каза още Драгиев. Предвижда се и поредното изчистване на дълговете за ползване на инфраструктурата към НК "Железопътна инфраструктура". От началото на годината задълженията бяха 90 млн. лв., а наскоро са платени 17 млн. лв. С част от парите ще се рефинансира и заема за закупуването на 25-те дизелови мотриси "Сименс". Шефът на парламентарната комисия по транспорт и съобщения Йордан Мирчев и министър Мутафчиев влязоха в спор за реформите в железниците и политиката, която трябва да се следва. Мирчев обвини министерството, че не е внесло в правителството стратегията за развитие на БДЖ до 2017 г., както изисква Законът за жп транспорта. Мутафчиев пък му отговори, че тази стратегия е част от националната за развитие на инфраструктурата и не е разумно да се вкарват дребни стратегии. Не трябва да работим на парче, а трябва да правим политика, каза министърът. Според Мирчев се избират за реализация проекти, които не увеличават пазарния дял и приходите на БДЖ, нито скоростта на движение на влаковете. Като пример той посочи предпроектните проучвания за модернизацията на жп линиите Видин - София, София - Пловдив, Пловдив - Бургас, Мездра - Горна Оряховица. Железниците да се отворят за стратегически инвеститори, предложи още Мирчев, защото държавата не е в състояние да ги финансира. Мутафчиев не изключи възможността такива инвеститори да бъдат привлечени в бъдещото телекомуникационно дружество и евентуално в пътническите превози, където интерес за съвместна дейност проявява "Дойчебан". Мутафчиев заяви, че държавата трябва да се ангажира с финансирането на железниците в частта за пътническите превози. Субсидията трябва да бъде увеличена от 88.2 млн. лв. на 122.6 млн. лв. до 2017 г. От ръководството на дружеството признаха, че в момента съществува кроссубсидиране на пътническите и товарните превози. Годишно железниците се нуждаят от 260 млн. лв., за да могат да се развиват, каза Мутафчиев.
Източник: Дневник (10.07.2007)
 
Транспортното и военното министерство постигнаха съгласие за прехвърлянето на собствеността на летище "Пловдив". Това съобщи транспортният министър Петър Мутафчиев. През следващата седмица се очаква правителството да вземе решение за прехвърлянето и обявяването на публична държавна собственост, което ще даде възможност да бъде открита процедура по концесионирането му. До момента проблемът с терен на военните, което се намира в центъра на плана за развитие на летището и терминала, собственост на частната ТАДО на Младен Мутафчийски, са пречка пред концесионирането му. Транспортното министерство вече е започнало преговори с ТАДО за продажбата на терминала, който е оценен на 8 млн. лв. Според различни източници обаче компанията иска по-висока от определената цена и преговорите вървят трудно. Неотдавна самият Мутафчийски заяви, че готов да обсъжда всякакви варианти за терминала и дори е готов да участва в концесионирането. Вчера Младен Мутафчийски не беше открит за коментар. Летище "Пловдив" е подходящо за извършване както на чартърни превози, така и на превози на нискоразходните превозвачи. Още при започване на процедурата военното министерство постави няколко условия по концесията, едно от които бе да не плаща такси и от него да помагат да се осъществяват ангажиментите към НАТО. Продължават обаче споровете за собствеността на летище Горна Оряховица и Русе, чиито процедури за концесии се очакваше да започват в началото на тази година, което обаче не се случи. Министър Мутафчиев заяви, че транспортното министерство планира частен инвеститор да изгради интермодален терминал и в Пловдив, подобен на този, който ще се строи в София. Германската консултантска компания GTZ вече е готова с предпроектното проучване за терминала, който ще се намира на гара Разпределителна. Площадката е избрана като най-добра с подходите към терминала и няма да се налага отчуждението на терени, защото те са собственост на жп инфраструктурната компания. Очаква се товарите основно да идват от транзита на стоки от Турция и от местното производство. Новият терминал ще е по-малък от софийския. Стойността на проекта е между 8-10 млн. евро. Парите за проучването и изготвянето на проекта ще са по новата европейска програма ТЕПТИ. Обсъждат се два варианта за инвеститор. Единият е терминалът да бъдат даден на концесия, а другият е да се създаде смесено дружество. България вече е заявила, че кандидатства за финансиране по проекта, съобщиха от ръководството на НК "Железопътна инфраструктура". Терминалът е предвиден в Националната стратегия за развитие на инфраструктурата. В нея е записано, че такива терминали ще бъдат изградени в Пловдив, София, Варна, Бургас, Русе и Димитровград. След 2012 г. се планира да се изгради терминал в Димитровград, сочат прогнозите на консултантите.
Източник: Дневник (10.07.2007)
 
НК "Железопътна инфраструктура" е подала документи в регулаторната комисия за получаване на лиценз за търговия с електроенергия, съобщи изпълнителният директор на компанията Антон Гинев. Вече е регистрирана компания "Трен", която е стопроцентова собственост на инфраструктурното дружество, с предмет на дейност търговия и разпределение на електроенергия. Целта е локомотивите да ползват по-евтин ток, който в момента инфраструктурната компания купува от НЕК. Намеренията на инфраструктурната компания са след получаване на лиценза да продава на битови абонати, както и на обекти, близо до гарите. В момента регулаторът е издал на 24 компании лиценз за търговия с електроенергия. Получаването на лиценза ще позволи на компанията да изнася ток. Ще се стремим да предложим конкурентни цени на клиентите, каза Гинев. Той обясни, че проблемът в момента е, че няма достатъчно енергия на пазара, която търговците могат да купят. Експерти от регулаторната комисия обясниха, че няма проблеми по енергийния закон жп компанията да получи лиценз. Ако компанията иска да продава на крайни клиенти, трябва счетоводно да раздели дейностите по разпределение и търговия с енергия и да създаде самостоятелно дружество за разпределение, тъй като не могат да бъдат крайни снабдители. Територията на дейността на крайни снабдители е определена в лицензите на електроразпределителните дружества. По думите на Гинев търговецът на енергия ще работи с минимална печалба. В железопътния бранш се коментира, че навлизането на държавната компания на пазара на електроенергия среща съпротивата на енергийните лобита, които се стремят да запазят монополните позиции на електроразпределителните дружества, дадени им с лицензите. Още при обсъждане на промените в енергийния закон през миналата година разпределителните дружества се противопоставиха на възможността инфраструктурната компания да продава на тяхна територия и по този начин да им отнема клиентите. Искаме да получим и лиценз за краен снабдител, но това не може да стане без промяна в енергийния закон, обясни още Гинев. Действащият закон предвижда електроразпределителните дружества да станат крайни снабдители на териториален принцип. За получаване на втория лиценз НК "Железопътна инфраструктура" ще създаде смесено дружество. Проблем обаче има с това, че съоръженията са публична държавна собственост. По тази причина вероятно няма да бъде създадено смесено телекомуникационно дружество въпреки големия интерес към тази инфраструктура. Ръководството на жп компанията има намерение да даде или право на преминаване на операторите през инфраструктурата или да я отдаде под наем.
Източник: Дневник (11.07.2007)
 
Модернизацията на жп линията Пловдив-Свиленград ще приключи до края на 2010 г. Правителството одобри споразуменията между България, Европейската инвестиционна банка и Националната компания „Железопътна инфраструктура” за потвърждаване и за изменение на финансовите договори „България – железопътен проект на трансевропейската мрежа” (от 1999 г.) и „България – железопътен проект на трансевропейската мрежа - проект Б” (от 2001 г.), както и на самия финансов договор от 2001 г. Министерският съвет предлага на Народното събрание да ратифицира подписаните на 27 февруари 2007 г. документи. Двата договора с ЕИБ са за финансиране на проекта за реконструкция и електрификация на железопътната линия Пловдив-Свиленград-гръцка/турска граница и оптимизиране на трасето за скорост 160 км в час. Осигуреният нисколихвен заем е за 150 млн. евро. Поради забавяне на изпълнението на проекта, някои срокове за получаване на средства по заема са изтекли на 30 юни 2005 г. С подписаните споразумения се потвърждава валидността на финансовите договори с ЕИБ, като се осъвременяват условията за ползване на заема в съответствие с постигнатите договорености с най-големия донор за проекта – програма ИСПА на ЕС, осигурила безвъзмездно 153 млн. евро за изпълнението му. Определят се и реалистични срокове за завършването на проекта и се удължава крайният срок за искане на средства по заема – до 30 юни 2010 г. С ратификацията на финансовия договор и двете споразумения ще бъдат създадени условия за успешното изпълнение на най-големия транспортен проект в България в настоящия момент, надхвърлящ 700 млн. лв. и обхващащ две области – Пловдив и Хасково, и девет общини. Проектирането и строителството на първата фаза от обекта – железния път и електрификацията на жп участъка от Пловдив (гара Крумово) до гр. Първомай, с дължина 37,7 км, започна на 25 май 2006 г. Целият проект трябва да бъде завършен до края на 2010 г.
Източник: Застраховател (27.07.2007)
 
Комисия на БДЖ и Национална компания "Железопътна инфраструктура" се събира днес заради дерайлиралия влак край Дупница. Към 16.35 часа в събота влакова композиция на "Лукойл Нефтохим", превозваща бензин и евродизел, излезе от релсите, при което две от общо 15-те цистерни се преобърнаха. Единият от преобърналите се вагони е превозвал 60 тона евродизел, другият - 60 тона бензин А92.
Източник: Новинар (30.07.2007)
 
Още две компании са заявили желанието си за получаване на лиценз за търговия с електрическа енергия от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Това са Еко елда България и фирма Трен, която е собственост на Национална компания Железопътна инфраструктура. Поисканият от двете компании срок на лиценза е за 10 години. Според докладите на регулаторната комисия и двете фирми отговарят на изискването за финансово гарантиране на сключените сделки с електрическа енергия. Те трябва да поддържат в специална сметка сума в размер на 1/24 от годишния си оборот от тази дейност. Тя обаче не трябва да бъде по-малка от 150 хил. лв. За първата година обезпечението се определя прогнозно въз основа на представения бизнес план на дружеството. През следващата седмица в ДКЕВР ще бъде проведено открито заседание. На него ще бъдат разгледани докладите по исканите лицензи.
Източник: Пари (02.08.2007)
 
Товарната жп гара Пловдив е обявена за продажба от Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ). Апетитният имот е частна държавна собственост и се намира в централната част на града под тепетата. Според условията на вече обявената тръжна процедура,определеният от НКЖИ депозит от 3,905 млн. лв. трябва да бъде внесен от кандидат-купувачите най-късно до 10 август. При положение, че обикновено депозитът представлява 10% от началната цена на имота, то в НКЖИ явно очакват поне 40 млн. лв. от продажбата. Тръжната процедура е обявена в съответствие с програмата за продажба на активи с цел финансово оздравяване на НКЖИ. Следващите ценни имоти, които компанията ще обяви за продажба, са столичните гари "Сердика" и "Пионер".
Източник: Стандарт (03.08.2007)
 
По три единици ще бъдат обособени в “БДЖ” ЕАД и Национална компания “Железопътна инфраструктура”. Това обяви в Горна Оряховица министърът на транспорта Петър Мутафчиев. Той бе в града в петък за национална среща с железничарите, организирана от “БДЖ” ЕАД в навечерието на професионалния им празник 5 август. 49 служители на железниците от цялата страна получиха персонални награди за добре свършената си през годината работа. Целта на преструктурирането е разпределяне на отговорностите и засилване на контрола на разходите в предприятията, заяви Мутафчиев. Първото предприятие в “БДЖ” ЕАД е за товарни превози ­ печелившо в момента направление. Само за първата половина на годината то е донесло над 12 млн. лв. Второто предприятие ще обхване изцяло пътническите превози. Знаете, че тук държавата има свой конкретен ангажимент ­ договора за обществен превоз. Загубата от 13 млн. лв., която има “БДЖ” ЕАД в тази връзка, идва от недоплащането, което държавата трябва да осигури, информира транспортният министър. Третото предприятие е “Локомотиви”, което ще се занимава основно с модернизацията и предоставяне на локомотиви на останалите две. Целта е ясно да се очертаят финансовите резултати, себестойността на всяка една от дейностите, както и взаимоотношенията между тях, подчерта министърът. “БДЖ” ЕАД е компанията, която ще координира дейността на тези 3 предприятия. Също 3 предприятия ще бъдат обособени и в Националната компания “Железопътна инфраструктура” ­ поддръжка на инфраструктурата, телекомуникационно предприятие и предприятие за управление на движението. Последното ще бъде връзката между Компанията и “БДЖ” ЕАД в общата задача по осигуряване на жп превозите. Нужни са ни 260 млн. лв. годишно, за да може да гарантираме след 5 г. ново ниво на жп инфраструктурата, каза още министър Мутафчиев. Юридически цялостното преструктуриране ще стане факт до края на годината.
Източник: Янтра - Велико Търново (06.08.2007)
 
Гръцката компания Terna има готовност да приключи първия етап от модернизацията на жп линията Пловдив - Свиленград в срок. Това съобщи транспортният министър Петър Мутафчиев в Садово. Вчера министър Мутафчиев и премиерът Сергей Станишев посетиха района на строителните дейности по трасето Катуница - Първомай. Според министър Мутафчиев разчетите показват, че първата и втората фаза на проекта, т.е. модернизацията на железния път, ще приключи през 2008 г. Паралелно ще започнат да се внедряват сигнализационните и телекомуникационните системи на жп линията. Така целият проект ще завърши до 2009 г. Според премиера Сергей Станишев това е най-големият инфраструктурен проект у нас за 340 млн. EUR. Всички големи проекти ще бъдат реализирани навреме, уточни Станишев. Сериозен е шансът жп линията от Крумово до Първомай да бъде завършена в предварително заложения срок от 21 месеца, каза още Мутафчиев. Според него основание за това дава и използването на модерна техника, с която се извършва демонтажът на старите жп линии. Машините са на ДП Транспортно строителство и възстановяване, което е подизпълнител на Terna. Според изпълнителния директор на Национална компания Железопътна инфраструктура Антон Гинев, независимо че гърците поискаха 6 месеца отсрочка за началото на строителните дейности, те ще успеят да се вместят в първоначалната цена за проекта от 86 млн. EUR. Официално изпълнителят на първата фаза не е получил разрешение за удължаване на срока, но това е само въпрос на процедура, уточниха от националната компания.
Източник: Пари (07.08.2007)
 
Рециклирани релси и стрелки ще бъдат ползвани при реконструкцията и електрификацията на жп линията Пловдив – Свиленград – турска/гръцка граница. Това стана ясно от доклада на международния екип от супервайзори при днешното работно посещение на премиера Сергей Станишев и министъра на транспорта Петър Мутафчиев, които инспектираха хода на строителните работи в Садово и село Чешнигирово. Те са част от първата отсечка Крумово-Първомай, която трябва да бъде завършена до 25 август следващата година и ще позволи движение на композициите с до 200 км/ч. Близо 7 километра от скоростното жп трасе ще бъде изградено с релси втора употреба, а съотношението на новите и рециклираните стрелки, които ще се монтират, е 50/50. Целият проект за модернизацията на линията Пловдив – Свиленград – турска/гръцка граница е на стойност 340 млн. евро, като част от финансирането е по програма ИСПА и кредит от Европейската инвестиционна банка.
Източник: Дарик радио (07.08.2007)
 
НК "Железопътна инфраструктура" стана търговец на ток Фирмата "Трен", собственост на национална компания "Железопътна инфраструктура", ще получи десетгодишен лиценз за търговия с електроенергия. Това реши Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) на закрито заседание във вторник. Очаква се документът да бъде издаден до два месеца. Лицензът ще позволи на компанията да продава електроенергия с минимална надценка на БДЖ, която е собственик на вагоните и локомотивите. В момента локомотивите нямат монтирани електромери и консумираната от тях енергия се изчислява по методика. Инфраструктурната компания е в преговори с АЕЦ "Козлодуй" за закупуването на 50 МВТ. Преговорите започнаха след последното увеличение на цената на тока от 1 юли, което налага и повишение на цените на билетите с около 15%. Това доведе до намесата на транспортния министър Петър Мутафчиев, който поиска от централата при наличието на енергия, тя да продава на превозвача. Неотдавна зам. транспортният министър Георги Петърнейчев обяви, че от покупката на по-евтина електроенергия компанията може да намали разходите си с около 12 млн. лв. месечно. Намеренията ни са да продаваме електроенергията на гарите и консуматори, разположи в близост до тях, обясни изпълнителният директор на НК "Железопътна инфраструктура" Антон Гинев. Затова компанията трябва да получи втори лиценз за краен снабдител, което според него не може да стане, без да бъде променен енергийният закон. Юристи коментираха, че намерението на жп компанията да продава на крайни клиенти едва ли е осъществимо, тъй като тези клиенти са в обекта на лицензи на електроразпределителните дружества. Това според тях ще предизвика силната съпротива на дружествата, които не биха допуснали нарушаване на лиценза. При последните промени в енергийния закон бяха направени корекции, които да позволят на НК "Железопътна инфраструктура" да получи лиценза. Във вторник управителният съвет на инфраструктурната компания обсъди правилата за провеждане на процедура по избор на стратегически инвеститор и оператор за телекомуникационното дружество, което БДЖ ще създаде. От инвеститора ще се изисква да осигури средствата за развитие и модернизацията на телекомуникационната мрежа. Европейски и световни телекомуникационни компании проявяват интерес към участие в дружеството, както и към наемането на инфраструктурата, каза Гинев. Той допълни, че проблем пред дружеството е липсата на правила за публично-частното партньорство.
Източник: Дневник (15.08.2007)
 
Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) взе решение да издаде на Национална компания Железопътна инфраструктура лиценз за търговец на електро- енергия. Според регулатора няма никакви юридически пречки да не бъде издаден лицензът. Преди време Жп инфраструктура регистрира отделно дружество, изцяло собственост на националната компания, от името на което внесе документи в ДКЕВР. С получаването на лиценза държавното дружество ще има възможност да продава електроенергия на битови абонати и на обекти, които се намират близо до гарите. Трябва обаче да се извърши счетоводно разделяне на дейностите по разпределение и търговия с енергия и да се създаде самостоятелно дружество за разпределение на ток. Енергийният закон не позволява компанията да е краен снабдител. Друга възможност за развитие е дружеството да изнася ток. Според изпълнителния директор на Жп инфраструктура Антон Гинев компанията ще се опита да предложи конкуренти цени. Един от проблемите, с които може да се сблъска новият търговец на ток, е, че на пазара няма достатъчно енергия. В началото се предвижда дружеството да работи с минимална печалба. Лицензът за търговия с електроенергия ще позволи локомотивите да ползват евтин ток, който сега Жп инфраструктура купува от НЕК.
Източник: Пари (15.08.2007)
 
Националната компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ) ще създаде дъщерен телекомуникационен оператор. На заседанието си във вторник управителният съвет на дружеството реши до дни да бъде обявен публичен конкурс за избор на инвеститор и одобри правилата, по които той ще бъде определен. Всички инвестиции за изграждане на оптичната мрежа на НКЖИ ще трябва да направи бъдещият партньор на компанията. По предварителни разчети става дума за около 100 млн. евро. НКЖИ ще участва в създаването на бъдещата телекомуникационна компания с три неща - апорт на активи, труд и предоставяне на правото за ползване. Решението на управителния съвет стана възможно, след като неотдавна компанията прекрати обявения преди това вътрешен конкурс за избор на инвеститор. За участие в него бяха поканени 7-8 чуждестранни и наши компании, сред които бяха имената на "Сименс", "Алкател", "Кейбълтел", швейцарската "Амитело" и др. Предпочетохме да прекратим старата процедура, за да не ни обвинят в субективизъм при избора на партньор, заяви генералният директор на НКЖИ Антон Гинев. Надявам се до края на седмицата или най-късно в началото на следващата новият конкурс да бъде обявен, добави той. Гинев не се ангажира със срок докога ще бъде изградена новата оптична мрежа, но изрази надежда това да стане "в най-скоро време".
Източник: Стандарт (16.08.2007)
 
Дружеството за търговия на електрическа енергия „Трен” ЕООД, собственост на НК „Железопътна инфраструктура” днес получи десетгодишен лиценз за дейността си. Председателят на ДКЕВР Константин Шушулов връчи документа на заместник-министъра на транспорта Георги Петърнейчев. Основните клиенти на новосъздаденото дружество „Трен” ще бъдат БДЖ, НКЖИ, БЖК и други превозвачи, а в последствие то ще се стреми да обхване всички предприятия в системата на Министерството на транспорта, заяви Петърнейчев. „Трен” е част от структурата на НК ”Железопътна инфраструктура”. Основната му дейност ще бъде търговия с електрическа енергия. Така сегашните и бъдещите жп превозвачи ще имат достъп до евтина енергия по свободно договорени цени. Георги Петърнейчев заяви още, че очаква дружеството да започне дейността си най-късно до 1 октомври. То ще се стреми да задържи равнището на цените на електрическа енергия.
Източник: Застраховател (27.08.2007)
 
14,08 млн. лв. брои софийската фирма "Прайм-ДС" ООД за товарна жп гара Пловдив. Цената е два пъти по-висока от първоначално обявената. Квадратният метър излиза малко над 220 лева. Изключително апетитният терен се намира в центъра на града под тепетата и се състои от три имота с обща площ 64 дка. Купувачът беше обявен след проведения във вторник търг с тайно наддаване. За участие в него документи бяха подали 11 фирми. Всяка от тях трябваше да внесе определения от продавача - НК "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ), депозит от 3,905 млн. лв. Поради неизпълнени условия тръжната комисия не допусна двама кандидати до търга. Купувачът "Прайм-ДС" ООД е регистриран от Софийски градски съд през септември 2004 г. с предмет на дейност посредничество на фирми за недвижими имоти. Негови собственици с по 50% са Дора Праматарова и израелският гражданин Соломон Борохов. Той държи и "Прайм-Гал", която се занимава с търговия на недвижими имоти. Праматарова притежава между 27 и 100% в 15 фирми, които се занимават предимно със строителна дейност и търговия с недвижими имоти. На второ място бе класирана известната пловдивска "Галакси пропърти груп", свързана със собствениците на "Пещерска гроздова ракия". Тръжната процедура е обявена в съответствие с програмата за продажба на активи с цел финансово оздравяване на НКЖИ. С приходите ще бъдат изплатени задължения към държавата.
Източник: Стандарт (10.09.2007)
 
В най-скоро време ремонтират спирка Трапезица. Три гари на територията на жп район Горна Оряховица търсят своя купувач. Става въпрос за бракуваните спирки на територията на жп район Горна Оряховица. Това са гарите в Попово, Нова Шипка и Зданов, съобщи за “Янтра ДНЕС” Пенчо Събев, директор на Регионалното управление на движението на влаковете и гаровата дейност към Национална компания “Железопътна инфраструктура”. През ноември ще се прави цялостна инвентаризация на активите на дружеството и се очаква тогава да има интерес към гарите. Самите гари не се продават, а само сградите и обектите към тях, обясни Събев. Ако към тях има интерес за закупуването им, се започва първо процедура по отчуждаването им, тъй като жп гарите са публична държавна собственост, част от дълготрайния актив на НК “Железопътна инфраструктура”. После се прави предложение от съответната дирекция, като решението се взима от Управителния съвет. Обявява се търг и едва тогава въпросните обекти могат да бъдат купени. Отделна е процедурата по отдаване на концесия на гарите. В този случай става дума за функциониращи жп спирки, като и тук е необходимо предложение от Дирекцията за управление на движението на влаковете и гаровата дейност. Към този момент в регион Горна Оряховица няма отдадени жп спирки на концесия. Съвсем скоро пък ще започне ремонт на спирка Трапезица във В. Търново. В момента спирката все още е необслужвана, но влаковете спират на нея. Тя е в близост до някои от търновските квартали и е удобна за хората. Все още се търсят средства, но със сигурност тя няма да има съдбата на бракуваните жп спирки.
Източник: Янтра - Велико Търново (12.09.2007)
 
Гари за милиони левове обяви за продан железницата. Ще се търсят купувачи за супер атрактивни терени на пъпа на София и още няколко големи градa. Твърде вероятно е те да станат собственост на инвеститори, които да издигнат върху парцелите небостъргачи. Компанията "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ) очаква над 130 млн. лева приходи от продажбата на столичните жп станции "Сердика" и "Пионер", "Товарна гара" - Пловдив, и още десетина други имота. Тръжните процедури за тях вече текат или ще бъдат обявени в най-скоро време. Най-много средства - над 110 млн. лв., се чакат от двата най-атрактивни имота на НКЖИ - гарите "Сердика" и "Пионер". Те са част от вече закритата oколовръстна жп линия на София, строена преди 70 години. "Сердика" е с площ 49,148 дка и се намира в големия център на София - зад МВР болница. Началната й тръжна цена ще бъде близо 43 млн. лева. "Пионер" (бивша гара "Духовна семинария") е разположена на 60,071 дка в близост до столичния Ловен парк. Наддаването за нея ще започне от 61,5 млн. лв. Третият атрактивен имот - товарна гара Пловдив, беше продаден преди броени дни за 14,08 млн. лв. на столичната фирма "Прайм-ДС".
Източник: Стандарт (12.09.2007)
 
Гари за милиони левове обяви за продан железницата. Ще се търсят купувачи за супер атрактивни терени на пъпа на София и още няколко големи градa. Твърде вероятно е те да станат собственост на инвеститори, които да издигнат върху парцелите небостъргачи. Компанията "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ) очаква над 130 млн. лева приходи от продажбата на столичните жп станции "Сердика" и "Пионер", "Товарна гара" - Пловдив, и още десетина други имота. Тръжните процедури за тях вече текат или ще бъдат обявени в най-скоро време. Най-много средства - над 110 млн. лв., се чакат от двата най-атрактивни имота на НКЖИ - гарите "Сердика" и "Пионер". Те са част от вече закритата oколовръстна жп линия на София, строена преди 70 години.
Източник: Инвестор.БГ (12.09.2007)
 
Националната компания "Железопътна инфраструктура" обяви обществена поръчка за преустройство на подвижни работни площадки и доставка и монтаж на дизелови двигатели със скоростни кутии на релсовите самоходни специализирани машини. Обявлението е публикувано в електронния регистър на обществените поръчки. Проектът обхваща ремонта на 20 подвижни работни площадки и доставка, демонтаж и монтаж на 13 дизелови двигателя със скоростни кутии на релсовите самоходни машини. Срокът за изпълнение на поръчката е определен на 10 месеца от възлагането й. В момента тече набирането на офертите на кандидатите, които искат да се включат в процедурата. Кандидатите трябва да внесат гаранция за участие от 6 хил. лв.
Източник: Дневник (18.09.2007)
 
Правителството одобри правилата за допустимост на разходите по оперативна програма "Транспорт", по която ще се получават пари от структурните и Кохезионния фонд на ЕС в периода 2007 - 2013 г. Това съобщи вчера правителствената информационна служба. Съгласно одобрените правила допустими са разходите, които са пряко свързани с подготовката и изпълнението на проекти и дейности по оперативната програма и също така са извършени в рамките на програмния период 2007 - 2015 г. Това означава, че ще се признават парите, които отиват за подготовка за проект - проектиране, строителство, супервизия и техническа помощ. С приемането на тези правила на практика бенефициентите и управляващият орган (Министерството на транспорта) на програмата са наясно какви разходи ще се признават и финансират от фондовете на ЕС. В най-кратки срокове, детайлно разписани, допустимите разходи ще бъдат публикувани на интернет страницата на транспортното министерство. Оперативна програма "Транспорт" е с най-голям бюджет от седемте оперативни програми, които България е подготвила за усвояване на парите от структурните и Кохезионния фонд - за седем години по нея ще има достъп до над 2 млрд. евро. Целта на мерките в програмата са развитие на устойчива транспортна система. Получатели на средства по нея могат да са Национална компания "Железопътна инфраструктура", фонд "Републиканска пътна мрежа", Изпълнителна агенция "Морска администрация", Изпълнителна агенция за проучване и поддържане нивото на река Дунав, както и "Метрополитен" ЕАД. До момента са подготвени 15 основни индикативни проекта по програмата (виж карето).
Източник: Дневник (27.09.2007)
 
Министърът на транспорта Петър Мутафчиев ще открие обновения прелез Кърнаре, съобщиха от Министерството на транспорта. Събитието ще се състои в 13.00 часа. Прелезът се намира в междугарието Христо Даново – Иганово по ІІІ-та ж.п. линия София – Карлово – Бургас, която е част от републиканската железопътна мрежа.Железопътните прелези представляват конфликтна точка между железопътния и шосейния транспорт и винаги са стояли като сериозна грижа за НК „Железопътна инфраструктура”. През годините са вложени много сили и средства за намаляване на техния брой и подобряване на техническото им състояние. В железопътната мрежа на страната има изградени 820 бр. прелези, от които 149 бр. са разположени на пътища от републиканската пътна инфраструктура, а 671 бр. на общински (местни) пътища.
Източник: Агенция Фокус (01.10.2007)
 
Дъщерното дружество на Националната компания “Железопътна инфраструктура” ­ “Трен” води преговори с АЕЦ “Козлодуй” за покупка на електроенергия. Това съобщи изпълнителният директор на компанията Тодор Ангелов, цитиран от Дарик радио. В края на август фирмата получи от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране лиценз за търговия с електричество, като основните клиенти на ТРЕН ще са Национална компания “Железопътна инфраструктура”, БДЖ и други превозвачи. До края на годината компанията ще е в състояние да доставя ток на своите клиенти. Дружеството ще купува 50 мвтч от най-евтиния ток в страната. Въпреки че реално взимаме от дела на НЕК, договорихме нещо като балансиращ пазар. Т.е. когато имаме излишък на ток, да им го продаваме, а когато ни трябва допълнително електричество ­ да докупуваме от НЕК, каза Ангелов. “Трен” е създадено с капитал 3 млн. лв. Целта е минимална печалба, колкото да поддържат мрежата, и по-евтин ток за железниците. Още догодина “Трен” може да продава ток и на останалите предприятия под шапката на Министерството на транспорта. А след това и на други фирми, като цената ще се определя от транспортния министър. Основен клиент на “Трен” ще бъде БДЖ, както и други две жп фирми. “Трен” ще купува ток от централите на много по-ниски цени от тези на НЕК, по които сега карат влаковете. Очакванията са на година железниците да спестят по около 14 млн. лв. от по-евтин ток.
Източник: Монитор (02.10.2007)
 
Дъщерното дружество на Националната компания „Железопътна инфраструктура” – ТРЕН води преговори с АЕЦ „Козлодуй” за покупка на електроенергия, съобщи изпълнителният директор на компанията Тодор Ангелов. В края на август фирмата получи от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране лиценз за търговия с електричество, като основните клиенти на ТРЕН ще са Национална компания „Железопътна инфраструктура”, БДЖ и други превозвачи. По думите на Ангелов до края на годината ТРЕН ще е в състояние да доставя ток на своите клиенти.
Източник: Дарик радио (02.10.2007)
 
Генералният директор на Национална компания „Железопътна инфраструктура” Антон Гинев и директорите на австрийските железници OBB AG – Петер Клугар и Арнолд Шифер, ще подпишат Меморандум за сътрудничество в присъствието на министъра на транспорта Петър Мутафчиев, съобщиха от транспортното министерство. По време на срещата представители на двете железопътни компании ще обсъдят модернизацията на транспортен коридор 10, тъй като австрийският превозвач е основен ръководител на железопътната част от коридора. Австрийската страна има готовност да подпомага трансгранични проекти за модернизацията на железопътните връзки на България и съседните държави, допълват от транспортното ведомство.
Източник: Дарик радио (06.11.2007)
 
Генералният директор на Национална компания „Железопътна инфраструктура” Антон Гинев и двамата директори на австрийските железници Oesterreichische Bundesbahnen AG (OBB AG) – Петер Клугар и Арнолд Шифер, ще подпишат Меморандум за сътрудничество в присъствието на министъра на транспорта Петър Мутафчиев, съобщиха от Министерство на транспорта. Събитието ще се състои от 11.00 часа в Заседателната зала на министерството. С подписването на документа се поставя нов етап в двустранните отношения между двете страни и по този начин ще се открият нови предпоставки за старта на конкретни проекти в областта на управлението и на технологичното обновление. НК „Железопътна инфраструктура” е в активно сътрудничеството с дружеството за експлоатация на железопътната инфраструктура (OBB Infrastruktur Betrieb AG).
Източник: Агенция Фокус (06.11.2007)
 
Национална компания “Железопътна инфраструктура” ще си сътрудничи с Австрийските железници (Oesterreichische Bundesbahnen (OBB AG) за подобряване на системата за инфраструктурните такси, която железопътните превозвачи плащат за ползване на пътя, съобщи Антон Гинев, генерален директор на националната компания. Гинев подписа във вторник меморандум за сътрудничество с двамата директори на Австрийските железници Петер Клугар и Арнолд Шифер.
Източник: Медия Пул (07.11.2007)
 
Гарите в София и Пловдив ще бъдат напълно обновени. Утре изтича срокът за подаване на проекти за реконструкция и модернизация на жп центровете в двата града. Това съобщи Антон Гинев, генерален директор на Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ), собственик на сградите. Идеята е реконструкцията да бъде направена в съответствие с най-съвременните изисквания, приложени в големите европейски градове. Целта е повишаване на ефективността на двете гари и създаване на удобни връзки с трансевропейските коридори, с линиите на градския транспорт, както и за по-добро обслужване на крайградските райони. Офертите ще бъдат предложени за обществено обсъждане. Деветчленно жури от експерти също ще оценява проектите. Класираните на първо място ще бъдат наградени с по 15 000 лева. След това двата най-добри проекта ще бъдат остойностени. На база на получената сума ще се реши дали НКЖИ ще изпълни съответния проект, или ще търси някаква форма на публично-частно партньорство, включително и отдаване на концесия на гарата.
Източник: Стандарт (14.11.2007)
 
Български държавни железници (БДЖ) ще погасят 67 млн. лв. дълг към Националната електрическа компания (НЕК) с част от средствата, събрани при пласирането на 120 млн. евро облигационен заем. Това съобщи изпълнителният директор на железниците Олег Петков. Част от останалите средства от емисията ще са погасяване на 90 млн. лв. задължения към НК "Железопътна инфраструктура" за такси за използване на релсовия път. С пари от облигациите ще бъдат ремонтирани и 1200 товарни вагона. БДЖ обезпечава облигационния заем с мотриси "Дезиро" на "Сименс" и част от товарните вагони.
Източник: Дневник (26.11.2007)
 
До края на тази година ЕVN България ще поеме управлението на „Топлофикация Пловдив”. Това съобщи Тодор Николов, изпълнителен директор на Агенцията по приватизацията пред „Дарик радио”. Преди електроразпределителното дружество да стане собственик на топлофикацията, то трябва да погаси дълга и към \"Булгаргаз\", който е в размер на 14,5 млн. лв. Преди една година Агенцията по приватизация избра EVN за купувач на пловдивската „Топлофикация”. Преди няколко дни пък стана ясно, че БДЖ ще заложи няколко свои мотриси, за да вземе заем от Насърчителна банка и да погаси свои задължения към НЕК и национална компания \"Железопътна инфраструктура\". Парите по заема са 135 млн. евро.
Източник: Новинар (27.11.2007)
 
Софийската гара става мол с кула Огромен мол с висока бизнес и административна сграда във формата на кула. В това трябва да се превърне в близките години Централна гара София според повечето архитекти, участвали в конкурс на НК "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ). Пет проекта бяха представени вчера за обществено обсъждане. Обявеният от 10-членното жури за най-добър се оказа декласиран. Освен мол и кула той предвижда изграждане на стъклен мост над коловозите и трансформиране на тавана на гарата в слънчева електроцентрала. Заелият второ място проект залага на модернизация на съществуващата сграда и ще струва само 8 млн. лв. Нито един от проектите не отчита, че трамваите и автобусите спират далеч от влаковете и хората влачат багажите си стотици метри, критикува бившият генерален директор на БДЖ Йосиф Смилов. Магазините ще се увеличат, а обслужването на пътниците няма да се подобри, допълни той. Не е отчетен фактът, че от гарата тръгват пътници за близко и далечно разстояние, които трябва да се обслужват на различни места. Всички проекти имат достойнства, обобщи транспортният министър Петър Мутафчиев. До края на февруари ще бъде решена съдбата на гарата. Вариантите са три: държавата да инвестира в модернизацията на сегашната сграда, тя да бъде дадена на концесия или да бъде създадено смесено дружество между НКЖИ и частен инвеститор. Възможно е да бъде изготвен нов проект, компилация между най-добрите страни от представените пет.
Източник: Стандарт (20.12.2007)