Новини
Новини за 2002
 
От 1 януари Националната компания БДЖ се раздели на 2 - Национална компания "Железопътна инфраструктура" и "Български държавни железници". Със заповед на министъра на транспорта и съобщенията Пламен Петров за членове на Управителния съвет на Национална компания "Железопътна инфраструктура" са назначени Георги Николов - изпълнителен директор на Изпълнителна агенция "Железопътна администрация", Нахит Зия - заместник-министър на финансите, Димитър Зоев - директор на дирекция "Транспортна политика", Любомил Иванов- заместник-министър на транспорта и съобщенията, и Илия Пастушански - досегашен директор на инфраструктурата в НК БДЖ. Георги Николов е избран за председател на Управителния съвет , а Илия Пастушански - за генерален директор на НК "Железопътна инфраструктура". С разпореждане на Министерски съвет от 28 декември беше образувано еднолично акционерно дружество "Български държавни железници" АД - правоприемник на Национална компания "БДЖ" в частта от активите и пасивите й по баланса към 30.11.2001 г., която се отнася до железопътните превози на пътници и товари. Определена е едностепенна система на управление и е назначен за срок от 3 години Съвет на директорите в състав: Владимир Дунчев - досегашен генерален директор на НК БДЖ, Златолина Мукова - зам.министър на транспорта и съобщенията, Красимира Мартинова - зам.министър на транспорта и съобщенията, Димитър Стамов - н-к отдел в Министерство на финансите, Филип Алексиев - н-к отдел в МТС. На първото си заседание Съветът на директорите избра за председател Красимира Мартинова и за изпълнителен директор - Владимир Дунчев.
Източник: БТА (02.01.2002)
 
Взаимодействието между двете нови предприятия - Национална компания "Железопътна инфраструктура" и "БДЖ" ЕАД, е добро, съобщи на пресконференция заместник-министърът на транспорта и съобщенията Любомил Иванов. Според него критичният период при разделянето на НК "БДЖ" е преминал. Иванов уточни, че първите шест месеца са изпитание за тази реформа. В отговор на журналистически въпрос заместник-министърът каза, че "БДЖ" ЕАД трябва да предложи на клиентите си по-добър продукт. Според Иванов приоритетно трябва да бъдат решени въпросите за комфорта и чистотата на вагоните и въвеждането на информационни системи на превозвача.
Източник: БТА (10.01.2002)
 
Загубата на превозвача БДЖ през първата година след разделянето на компанията на две ще бъде 29 млн. лв., което е с 14 млн. лв. по-малко от 2001 г. Това предвижда бизнеспланът на дружеството за 2002 г., чийто окончателен вариант се подготвя в момента. От 1 януари т. г. НК БДЖ беше разделена на две дружества - превозна компания БДЖ ЕАД и НК Железопътна инфраструктура. Според бизнесплана товарните превози ще донесат около 8.8 млн. лв. загуба за превозвача, а пътническите - 20.2 млн. лв. Почти 150 млн. лв. са очакваните приходи в инфраструктурното дружество. Други 20 млн. лв. трябва да постъпят от наеми и от продажби на съоръжения за скрап
Източник: БТА (14.01.2002)
 
На 19 декември 2001 г. беше подписан вторият договор за заем от ЕИБ в размер на 70 млн. евро за съфинансиране на електрификацията и модернизацията на железопътната линия Пловдив - Свиленград - гръцка/турска граница. Наименованието на проекта е “България - железопътен проект на Трансевропейската мрежа - проект Б” между България, Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) и НК БДЖ. Договорът е сключен след решение на НС от 7 юли 1999 г. и решение на МС от 6 декември 2001 г. Заемът е за срок от 25 г., с гратисен период 6 г. и лихвен процент около LIBOR, като точното му ниво ще бъде определяно при всеки транш. Кредитът ще бъде теглен на 7 транша.
Източник: Строителство Градът (18.01.2002)
 
Започват разговори на представителите на италианската фирма “ПромоБИТ”, община София и НК “Железопътна инфраструктура” за изграждането на интермодалния терминал край София, съобщи Кристиана Чакърова, зам.-директор на Института по транспорт и комуникации (ИТК), представител на “Интерпорто” в България. Това е вторият опит на “Интерпорто ди Падуа” да направи интермодален терминал в България. Първото предложение на италианската фирма е от преди 4 години и е за терминал край Пловдив. Въпрос на преговори между трите страни е реализирането на терминала край София. Срокът за проектиране и изграждане на терминала е 18 месеца. Този процес може да започне след подписване на съвместното българо-италианско дружество, което според инж. Маргарит Илиев, началник на отдел “Транспортни технологии, стандартизация и метрология” в МТС, може да стане в средата на февруари т. г
Източник: Строителство Градът (22.01.2002)
 
60 са фирмите, които в момента нямат право да увеличават средствата си за работна заплата по силата на приетите вчера от кабинета промени в Наредбата за образуване на средствата за работна заплата в търговските дружества с над 50% държавно участие и в съответствие с договореностите с МВФ. Сред тях са БДЖ ЕАД, НК Железопътна инфраструктура, Булгаргаз, АЕЦ Козлодуй, електроразпределителните дружества, топлофикациите, ВМЗ-Сопот, Ален мак-Пловдив, Балканкар холдинг, Варненската корабостроителница.
Източник: Пари (25.01.2002)
 
На 11 март т.г. в София пристигат по трима представители от финансиращите институции на проекта “Модернизация и електрификация на жп линията Пловдив - Свиленград - гръцка/турска граница” - Европейската инвестиционна банка и програмата ИСПА. До 13 март гостите ще провеждат разговори с представители на Министерството на транспорта и съобщенията и НК “Железопътна инфраструктура”. Донорската делегация ще пропътува маршрута от Пловдив до Свиленград. Най-вероятно предварителните обяви за търговете ще бъдат публикувани след разговорите с финансиращите институции, а съобщенията за търга след предквалификационното ниво ще бъдат обявени през юни т. г.
Източник: Строителство Градът (14.03.2002)
 
Оставките на генералния директор на БДЖ Владимир Дунчев и на този на Национална компания “Железопътна инфраструктура” Илия Пастушански бяха поискани от транспортния министър Пламен Петров през изминалата седмица. Причина за исканите оставки на директорите на двете нови дружества, на които се раздели бившата НК БДЖ, са незадоволителните им финансови резултати.
Източник: Капитал (10.06.2002)
 
Над 700 км линии от второстепенната железопътната мрежа на България ще бъдат закрити. Предложението на транспортно министерство скоро ще бъде внесено за одобрение в Министерски съвет, съобщи вчера транспортният министър Пламен Петров. Железопътните отсечки, които ще бъдат ликвидирани, са губещи, обясни той. Вече са водени разговори с общинските съвети и областните управители по места, както и с товародателите, за да се търсят алтернативни варианти, допълни Петров. Според него страната ни има твърде голяма железопътна инфраструктура - общо 4300 км. Но не е необходимо да се поддържа цялата, смята транспортният министър. Най-големи загуби, според данни на министерството отчитат пътническите и товарните превози по линиите Калотина-Станянци, Вакарел-Чукурово, Червен Бряг-Оряхово, Дупница-Бобовдол, Стамболийски-Пещера, Ямбол-Елхово, Каспичан-Нови пазар, Горна Оряховица-Елена, Пазарджик-Варвара и други.
Източник: Стандарт (25.07.2002)
 
Терминал за комбинирани превози край Казичене може да се превърне в регионален център и разпределител на товари за трансевропейските коридори, преминаващи през страната ни, информират от Министерството на транспорта и съобщенията. Американската фирма Sealand е направила предпроектно проучване. Италианският консорциум Промобит е избран за партньор в преговорите за бъдещото финансиране на терминала. Строителството и експлоатацията ще се поемат от смесено дружество, в което ще участват Столичната община с апорт на земя и Националната компания Железопътна инфраструктура. Терминалът ще бъде върху площ от 400 дка. Една десета част от земята е частна, а останалата е общинска собственост. Проектът не може да се реализира засега, защото общината и собствениците не са се споразумели за цената на земята. .
Източник: Пари (19.08.2002)
 
В бизнесцентрове ще бъдат превърнати най-големите гари в страната - София, Пловдив, Варна, Бургас, Горна Оряховица и Русе, съобщи шефът на Държавната компания "Железопътна инфраструктура" Илия Пастушански. Ще бъдат поканени български и чужди инвеститори да се включат в изграждането на центровете срещу концесия или дългосрочно ползване на площите.
Източник: Новинар (14.10.2002)
 
БДЖ ще получи 12 млн. лева от временна финансова помощ за покриване на неразплатени задължения. Средствата трябва да бъдат върнати до 31 декември 2003 г. С част от субсидията ще бъдат платени забавилите се три месеца добавки за храна на служителите на държавните железници. Предстои приемане на петгодишна програма за оздравяване на двете дружества НК БДЖ и НК „Железопътна инфраструктура“. Така ще се ограничат разходите на дружествата и ще се гарантират своевременните разплащания с държавния бюджет, доставчиците и персонала, смятат от Министерството на транспорта и съобщенията. Световната банка препоръча драстични съкращения на служители и влакове в доклада за състоянието на БДЖ. Предложени са три варианта за финансово оздравяване и свиване на разходите на железниците.
Източник: Капитал (21.10.2002)
 
1700 души от Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ) и още толкова от превозвача БДЖ ще останат без работа до края на годината, съобщиха шефове на инфраструктурното предприятие. Десет процентното съкращение на персонала в железницата засяга най-вече служители, които са работили по закритите или ограничени за движение от началото на октомври второстепенни линии, обясни зам.-генералният директор на НКЖИ Антон Буров.
Източник: Дума (12.11.2002)
 
Зам.-министърът на транспорта Любомил Иванов и генералният директор на БДЖ Владимир Дунчев се заканиха да съдят организаторите на днешната едночасова стачка за пропуснати ползи и нанесени вреди. Това заявиха и двамата, но късно следобед седнаха да преговарят със синдикатите, които организират блокадата между 9 и 10 часа. Стачката се организира от синдикатите на "Републиканска железопътна инфраструктура" - едно от двете предприятия, на което бе разделено старото БДЖ. Синдикални членове от Русе се заканиха след този предупредителен според тях протест да организират постоянна стачка и да блокират движението до Нова година, ако пак не си получат възнагражденията.
Източник: Сега (27.11.2002)
 
Български държавни железници (БДЖ) ще загубят между 3 и 5 млн. лв. от едночасовото спиране на влакове заради протестите на компанията за инфраструктура. Това съобщи изпълнителният директор на БДЖ Владимир Дунчев. Той обясни, че компанията ще подадени иск срещу НК "Железопътна инфраструктура" за пропуснати ползи.
Източник: Дневник (28.11.2002)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 119, ал. 2 ТЗ регистрира промени по ф. д. № 15478/97 за "Фае - София" - ООД: заличава като съдружник НК "Български държавни железници"; вписва като съдружник Национална компания "Железопътна инфраструктура" (рег. по ф. д. № 23/2002 на СГС - правоприемник на НК "Български държавни железници" на основание § 4 от Закона за железопътния транспорт - ДВ, бр. 97 от 2000 г.); вписва промени в дружествения договор.
Източник: Държавен вестник (17.12.2002)