Новини
Новини за 2021
 
"Елана", "Евро-Финанс" и "Карол" с най-голям оборот през 2020 г. ИП „Елана Трейдинг“ АД е лидерът по оборот сред инвестиционните посредници на „Българска фондова борса“ АД за 2020 г. с общо 95,7 млн. лв. На второ място е ИП „Евро – Финанс“ АД с 89,3 млн. лв., следван от ИП „Карол“ АД на трето с 82,1 млн. лв., показват изчисления на Investor.bg на база данни от "Българска фондова борса" АД. Вероятно лидерската позиция на „Елана Трейдинг“ се дължи на листването на „Телелинк Бизнес Сървисис Груп“ АД, оборотът с акциите на което възлезе на 18 млн. лв. В топ 10 по оборот са още „АБВ Инвестиции“ с 55,6 млн. лв., „ПФБК“ ООД с 52 млн. лв., „Реал Финанс“ АД с 51,3 млн. лв., „Интеркапитал Марктетс“ АД с 44,8 млн. лв., „БенчМарк Финанс“ АД с 42,4 млн. лв., „Капман“ АД с 39,8 млн. лв. и „ЦКБ“ АД с 37,8 млн. лв. Лидерите по брой сделки са „Карол“ АД с 39 883 броя, „Елана Трейдинг“ АД с 24 232 и „БенчМарк Финанс“ АД с 13 054. Следват „ПФБК“ ООД с 11 362 на 4-то място, „ЮГ Маркет“ АД с 5 576 на пето, „Капман“ АД с 4 390, „Евро Финанс“ с 2 880, „АБВ Инвестиции“ ЕООД с 2 310, „София интернешънъл секюритиз“ АД с 1 803 и „ОББ“ с 1 477 на десето място. В топ 10 по оборот сред листваните компании през 2020 г. са „Еврохолд България“ АД с 27,5 млн. лв., „Телелинк Бизнес Сървисис груп“ АД с 18 млн. лв., „Софарма“ АД със 17 млн. лв., „Кепитъл Консепт Лимитед“ АД с 16 млн. лв., „Кепитъл Мениджмънт“ АДСИЦ с 12,2 млн. лв., „Родна земя холдинг“ АД с 11,9 млн. лв. на шеста позиция. На седма е „Доверие обединен холдинг“ АД с 10,3 млн. лв., следва „Асенова крепост“ АД с 10,2 млн. лв., „Синтетика“ АД на 9-та позиция с 9,9 млн. лв. и „Химимпорт“ АД на десета с 9,3 млн. лв. В топ 10 по брой сделки са емисиите акции на „Химимпорт“ АД с 5 821, „ПИБ“ АД с 4 203 сделки, „Софарма“ АД с 4 174, „Доверие обединен холдинг“ АД с 3 720 и „Адванс Терафонд“ АДСИЦ с 3 160 на пета позиция. Следват „Фонд за недвижими имоти България“ АДСИЦ с 2 670, „Централна кооперативна банка“ АД с 2 260, „Сирма груп холдинг“ АД с 2 064, „Монбат“ АД с 1 949 и „Трейс груп холд“ АД с 1 892 на десето място. Оборотът на „Българска фондова борса“ АД за 2021 г. възлезе на 397,5 млн. лв. при повишение с 19% на годишна база. Броят сделки е 61 173 при ръст с 38,5%. В последните години все повече се използват айсберг поръчки, което увеличава броя сделки. Въпреки това оборотът е вторият най-слаб за последните 20 години след само 333,6 млн. лв. за 2019 г.
Източник: Инвестор.БГ (05.01.2021)
 
„Еврохолд“ ще търси €100 млн. от борсата за ЧЕЗ Публичната компания „Еврохолд България“ АД планира да увеличи капитала си чрез емисия нови акции на Българската фондова борса (БФБ). Холдингът ще се опита да получи от инвеститорите 100 млн. евро, съобщават от дружеството, като окончателното решение за новата емисия ще бъде взето на Общо събрание на акционерите на 10 април. Предмет на публичното предлагане ще бъдат малко над 79 млн. нови обикновени акции, всяка с номинална и емисионна стойност - съответно 1 лв. и 2.50 лв. Компанията предстои да публикува проспект, който следва да бъде одобрен от Комисията за финансов надзор (КФН). Емисията ще се счита за успешна, ако бъдат записани минимум 40% от новите акции (31.6 милиона). Инвестиционен посредник по увеличението на капитала ще е „Евро-Финанс“ АД – брокерска къща, част от групата на „Еврохолд“. „Набраните средства ще бъдат използвани за финансиране на придобиването на дружествата на CEZ Group в България и за инвестиции в развитието на двата основни бизнеса на холдинга - енергетика и застраховане“, коментира Васил Стефанов, ръководител „Сливания и придобивания“ в холдинга. Мажоритарен акционер в него са „Старком Холдинг“ АД, който е потвърдил участието си в предстоящото увеличение на капитала. В случай на необходимост от собствени средства за финализирането на сделката с CEZ преди завършването на процедурата по увеличение на капитала, основните акционери имат готовност да ги предоставят веднага чрез алтернативен инструмент и съобразно размера на притежавания от тях дял в компанията, добавят от компанията.
Източник: economic.bg (04.03.2021)
 
Акционерите на "Еврохолд" одобриха увеличението на капитала Акционерите на "Еврохолд България" единодушно одобриха увеличаването на капитала на дружеството — ход, който се прави с цел намиране на финансиране на сделката по придобиване на активите на чешкото дружество ЧЕЗ в България. Решението е взето на 10 април. Българският холдинг ще набере до 197,5 млн. лв. чрез емитирането на 79 млн. акции с емисионна стойност 2,50 лв. всяка, гласи решението. Увеличението ще бъде успешно при записване и заплащане на поне 31,6 млн. акции, или 40% от предложените. Настоящите акционери на холдинга ще получат правата за участие в емисията безплатно, а останалите ще могат да ги закупят чрез БФБ. Срещу пет права акционерите ще имат право да запишат две нови акции, гласи решението. Предстои "Еврохолд България" да опише проспект, който да бъде одобрен и от Комисията за финансов надзор. Ако емисията бъде неуспешна, настоящите акционери имат готовност да осигурят нужните средства чрез алтернативен инструмент. "Еврохолд" остана единствен кандидат за активите на ЧЕЗ в България още през пролетта на 2019 г. Опитът за сделка обаче първоначално бе спрян от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), а по-късно комисията все пак даде одобрение. В крайна сметка на 19 януари т.г. "Еврохолд" получи всички нужни разрешения, включително и от Комисията за водно и енергийно регулиране. Договорената цена за активите на ЧЕЗ бе €335 млн. През 2019 г. от компанията посочиха, че сделката ще бъде частично финансирана с увеличение на капитала, както и чрез заеми от две водещи европейски банки, чиито имена не бяха разкрити.
Източник: Money.bg (13.04.2021)
 
ЕБВР придобива дял в "Евроинс" с инвестиция до 30 млн. евро "Еврохолд България" АД обяви, че компанията е в напреднала фаза на преговори с Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) за придобиване на миноритарен дял от страна на международната финансова институция в "Евроинс Иншурънс Груп", която обединява застрахователния бизнес на групата. Сделката вече е одобрена на всички корпоративни нива и от двете страни, като предстои подписване на окончателно споразумение и действие по изпълнение на постигнатите договорености. Планираната инвестиция на ЕБВР в EИГ е до 30 млн. евро, като тя ще бъде реализирана чрез увеличение на капитала на застрахователната група. "Еврохолд" също ще участва в процедурата с допълнителни до 12 млн. евро. "Евроинс Иншурънс Груп" ще използва набраните средства предимно за развитие и растеж на "Евроинс Румъния", което е най-голямото дъщерно дружество на застрахователната група, както и за укрепване на пазарните позиции на холдинга в Югоизточна Европа. ЕБВР беше една от институциите, които осигуриха финансиране на "Еврохолд" за придобиването на бизнеса на "ЧЕЗ Груп" в България. През юни холдингът и инвестиционната банка сключиха споразумение, според което ЕБВР отпусна петгодишен заем до 60 млн. евро на "Еврохолд". През януари-юни тази година "Еврохолд" реализира общи приходи от 923.4 млн. лв., което e 20% ръст на годишна база. Печалбата от оперативна дейност на холдинга се повишава с 15% за година до 58 млн. лв., а тази преди лихви, амортизации и данъци (EBITDA) достига 18.3 млн. лв., 13% повече в сравнение с първите шест месеца на 2020 г. Крайният нетен финансов резултат остава отрицателен и е в размер на минус 3.4 млн. лв. поради реализираната от компанията-майка загуба за периода. Всички бизнес сегменти на "Еврохолд" постепенно възстановяват оборотите си от преди COVID-19 и отчитат увеличение на приходите си в условията на все още усложнена обстановка заради продължаващата пандемия. Постъпленията от застрахователна дейност на групата се увеличават с 19% за година до 814.2 млн. лв. Приходите от застрахователни премии на дъщерната Евроинс Иншурънс Груп (EИГ) се повишават с 17% на годишна база до 513 млн. лв., благодарение на експанзията на групата в Югоизточна Европа. Консолидираната печалба преди данъци на застрахователната група за полугодието достига 2.9 млн. лв. при 4.7 млн. лв. за същия период на миналата година. Останалите бизнес направления от дейността на холдинга - автомобили, лизинг и финансово-инвестиционната дейност, опериращи под брандовете Авто Юнион АД, Евролийз Груп ЕАД и Евро-Финанс АД, регистрират ръст на приходите и оперативната си печалба (в таблицата по-долу). В края на юни активите на дружеството надхвърлят 1.73 млрд. лв. което е с около 6% повече спрямо края на 2020 г.
Източник: Банкеръ (13.09.2021)
 
Еврохолд отчита силни резултати за деветмесечието на 2021 г. след частична консолидация на новия енергиен бизнес ай-големият публичен холдинг в България и една от водещите финансови и енергийни групи в Югоизточна Европа - Еврохолд България АД, отбелязва солиден ръст на резултатите си и подобрява значително рентабилността си за първите девет месеца на годината. Това показва консолидираният отчет на дружеството за периода, който включва само частично (2 месеца) представянето на придобитите в края на юли дъщерни дружества на ЧЕЗ Груп в България. Това съобщават от дружеството днес. През януари-септември тази година Еврохолд реализира приходи от над 1.78 млрд. лв., което e 49% ръст на годишна база. Енергийните дружества формират на този етап 18.4% от общите приходи на групата за периода като пълният им принос ще проличи през следващата година. Печалбата от основна дейност на Еврохолд се повишава с малко над 123% за година до 157.1 млн. лв., а тази преди лихви, амортизации и данъци (EBITDA) достига приблизително 68 млн. лв., което е почти 4 пъти повече в сравнение с първите девет месеца на 2020 г. Крайният нетен финансов резултат за деветмесечието на тази година е положителен и е в размер на 4.35 млн. лв. Активите на Еврохолд се удвояват в сравнение с декември 2020 г. и вече надхвърлят 3.2 млрд. лв. Собственият капитал на дружеството нараства четири пъти до близо 550 млн. лв. Всички бизнес сегменти на Еврохолд продължават да отчитат увеличение на приходите си и да възстановяват резултатите си от преди пандемията. Постъпленията от застрахователна дейност на групата се увеличават с 22.1% за година до приблизително 1.3 млрд. лв. Приходите от застрахователни премии на дъщерната Евроинс Иншурънс Груп (EИГ) се повишават с 26% за година до 830 млн. лв. Останалите бизнес направления от дейността на холдинга - автомобили, лизинг и финансово-инвестиционната дейност, групирани съответно в Авто Юнион АД, Евролийз Груп ЕАД и Евро-Финанс АД, регистрират ръст на приходите и оперативните си печалби (в таблицата по-долу). Резултатите на автомобилния подхолдинг към септември все още не отразяват реализираните сделки по продажбата на негови дъщерни дружества по-рано тази година, което е в съответствие със стратегията на Еврохолд за фокусиране върху застрахователния и енергийния бизнес. „Интеграцията на новопридобитите енергийни дружества върви успешно и резултатите ни в това направление тепърва ще растат. Останалите бизнес сегменти също се развиват добре. Еврохолд вече възстанови позициите си от преди COVID пандемията в застраховането и финансово-инвестиционната дейност и частично в останалите пазарни сегменти. Очакваме възходящият тренд във финансовото ни представяне да продължи и в следващите периоди“, коментира Кирил Бошов, председател на УС на Еврохолд. В края на юли тази година притежаваната от Еврохолд - Eastern European Electric Company B.V. (EEEC), придоби седем дружества на чешката ЧЕЗ Груп за 335 млн. евро. В резултат на транзакцията холдингът стана мажоритарен собственик на най-големия дистрибутор, доставчик и търговец на електрическа енергия в България. EEEC придоби също компания за IT услуги, соларен парк, производствена мощност за енергия от биомаса, както и дружеството, което координираше дейността на всички подразделения на ЧЕЗ Груп в България.
Източник: 3e-news (01.12.2021)