Новини
Новини за 2023
 
Правителството премахна тавана за заплатите в 17 държавни предприятия Правителството е премахнало лимита за заплатите в бордовете на 17 държавни фирми. Досега възнагражденията на изпълнителните директори в акционерните дружества бяха ограничени до максимум 18 минимални работни заплати, а на членовете на бордовете на тези предприятия - до 6 минимални работни заплати. Занапред тези лимити се премахват, както какви да бъдат възнагражденията на шефовете ще решават съответните министерства-принципали. В момента съществуват 17 такива предприятия - тотализаторът, всички горски предприятия, НКЖИ и "Пристанищна инфраструктура", РВД, "Радиоактивни отпадъци", "Управление и стопанисване на язовирите" и др. И без отпадането на лимитите максималните възнаграждения в държавните дружества скочиха рязко покрай увеличената минимална работна заплата. При лимит от 18 МРЗ за заплата на изпълнителен директор в държавно АД това е равносилно на възнаграждение от 14 040 лв. Миналата година максимумът беше 12 780 лв. Размерът на възнагражденията се актуализира на всяко тримесечие в зависимост от резултатите на дружеството по формула, но е преценено, че трябва да има и горна граница на заплащането.
Източник: Сега (08.02.2023)
 
Служебното правителство се зае да прави административни размествания в едно от най-печелившите държавни предприятия – „Ръководство въздушно движение“. Публикуван е проект на промени в устройствения правилник на предприятието, които предвиждат промени и в топ ръководството, и на ниво дирекции и отдели. Последната промяна в управлението на предприятието е от 2021 г. когато пилотът Янко Стоименов замени Десислава Замфирова, бивш началник на кабинета на Цветан Цветанов, която години наред бе и в борда на общинското предприятие „Пазари Север“. РВД е печеливше държавно предприятие. Според годишния доклад за дейността през 2022 г. печалбата възлиза на 14 млн. лв., като приходите са значително по-високи от 2021 г. покрай отпадането на ограниченията около ковид. За възнаграждения на генералния директор и членовете на УС (в него извън директора влизат двама души) през 2022 г. са платени 287 000 лв. Отделно са изразходвани 32 000 лв. за одитен комитет, който бе закрит в средата на годината от министерството с аргумент, че е неефективен.
Източник: Сега (11.04.2023)
 
Правителството предостави за управление на Министерството на транспорта и съобщенията поземлен имот - публична държавна собственост за нуждите на Държавно предприятие „Ръководство на въздушното движение“ (ДП „РВД“). Имотът е собственост на Министерството на отбраната и е с отпаднала необходимост. Същият е с местонахождение гр. Шабла, с площ от 2 000 кв. м. С управлението на имота ДП „РВД“ ще изпълни инвестиционен проект за изграждане, доставка и инсталация на нови обзорни средства за подобряване и разширяване на обзорното покритие в контролираното въздушно пространство над акваторията на Черно море и в Югоизточна България. В рамките на проекта е планирано в най-източната част на страната да бъде изграден нов отдалечен радарен обект - трасови радиолокационен комплекс.
Източник: Други (17.07.2023)
 
Рекорд на полетите над България отчете РВД На 6 август BULATSA, Българската агенция за управление на въздушното движение отчете нов рекорд, като българските ръководители на полети осигуриха преминаването и обслужването на цели 3715 самолета. От този брой, 3451 са били прелитащи, което представлява увеличение от 18% спрямо 2019 година. Този резултат нарежда нашето РВД (Ръководството на въздушното движение) на 8-мо място в Европа по натовареност на въздушния трафик. Месец юли също постави рекорд по прелетелите и обслужени самолети от българските авиодиспечери - 110 947 самолета, представлява увеличение с 10,98% спрямо 2022 година, когато през юли месец са били обслужени 99 972 полета. В областта на международните полети, кацнали и излетели в България, също се отчете осезаем ръст. През месеца са били обслужени общо 10 425 полета, което представлява увеличение от 8,30% спрямо същия месец на миналата година. Вътрешните полети също показват увеличение, макар и по-слабо. През изминалия месец бяха обслужени 3570 вътрешни полета, което представлява ръст от 5% спрямо юли 2022 година. Най-много са се увеличили обслужените прелитащи въздухоплавателни средства. Тази година са били обслужени 96 952 такива полета, което представлява значително увеличение спрямо 86 972 полета през юли 2022 година.
Източник: News.bg (09.08.2023)