Новини
Новини за 2014
 
Морските пристанища с рекорден оборот, речните на минус Държавните морски пристанища отчитат рекорден оборот на обработени товари през 2013 г., докато речните са на минус заради проблемите с корабоплаването по Дунав. Това стана ясно от думите на транспортния министър Данаил Папазов, който представи в четвъртък отчета си. С най-добри резултати е "Пристанище Варна", където през миналата година са били обработени близо 11 млн. тона товари. Това е "абсолютен рекорд за последните години", отчете министър Папазов. Очакваната печалба на дружеството е 4.8 млн. лв. за 2013 г. Това е ръст над 16% спрямо 2012 г. През изминалата година пристанището във Варна е направило и инвестиция от 9 млн. лв. с купуването на два нови мобилни крана тип HMK 170 E. Отлични са и резултатите на "Пристанище Бургас", което е реализирало приходи от 20.58 млн. лв., което е с 5.3% над планираните. Очакваната чиста печалба на дружеството е 3.5 млн. лева при планирана 510 хил. лева, което е с около 588% над планираното, похвали се транспортният министър. На минус обаче е "Пристанище Русе". Обработените товари възлизат на 595 хил. тона, което е спад с 20.5% спрямо 2012 г., посочи Папазов. Държавното предприятие "Пристанищна инфраструктура" обаче приключва годината с печалба от около 18 млн. лв. Прогнозните приходи на дружеството са над 73 млн. лв., а разходите са около 55 млн. лв. Направените инвестиции са за близо 12 млн. лв., което е с над 2 млн. лв. повече спрямо 2012 г., каза Папазов. Както всяка година, така и тази държавното предприятие "Ръководство въздушно движение" приключва с най-високата печалба от всички дружества, които са на подчинение на Министерството на транспорта. Печалбата на предприятието е малко над 30.5 млн. лв., което е с 11 млн. лв. повече в сравнение с 2012 г. "Летище София" също приключва годината с "рекордните 3.5 млн. обслужени пътници", отчете министър Папазов. Очакваната печалба преди данъци е 13.7 млн. лв., което е с 1.34 млн. лв. повече от планираната и с 3.25 млн. лв. повече спрямо 2012 г. След като през 2012 г. "Информационно обслужване" отчете загуба от 2.5 млн. лв., през тази година компанията излиза на печалба от близо 1.4 млн. лв., похвали се Папазов. На плюс е дори държавното предприятие "Съобщително строителство и възстановяване", което се очаква да приключи годината с 340 хил. лв. печалба. Това е с над 10% повече от заложеното в бизнес-плана и е най-високият постигнат финансов резултат за последните осем години, каза Папазов.
Източник: Медия Пул (17.01.2014)
 
Държавните компании с ръст на печалбите Увеличаване на печалбите на повечето държавни транспортни компании през 2013 година отчете министърът на транспорта Данаил Папазов. Само ДП "Ръководство на въздушното движение" отчита скок на печалбата с 11 млн. лв., а "Летище София" - с 1,340 млн. лв. С рекорд от над 11 млн. тона обработени товари порт Варна отчита ръст на печалбата си от над 700 хил. лв. Все още не е създаден интегратор на електронното управление, който да играе роля на трамплин между различните електронни програми на ведомствата, заяви министър Папазов. 5000 карти за електронна идентичност бяха раздадени на ведомства, университети и граждани, за да се тества е-правителството, напомни Папазов и веднага призна, че все още има затруднения при тяхното използване. Електронното правителство е една от най-горещите теми и една от основните задачи пред нашето министерство, заяви той. Вече е изработена стратегия за електронното управление, качена на сайта на ведомството. Работи се по няколко сериозни проекта, като през септември беше одобрен проект за надграждане на е-правителството, посочи Папазов. Според него около 30 млн. лв. се спестяват на учрежденията и фирмите с помощта на е-слугите. Вече се изготвят наредби за условия и реда за достъпа и опазването на информацията от електронните документи.
Източник: Стандарт (17.01.2014)
 
РВД ще има нов комплекс до летище София Нов радиолокационен комплекс (антени и радари) ще бъде построен до Терминал 2 на летище София, стана ясно след заседанието на Министерския съвет. На него правителството е решило да прехвърли безвъзмездно управлението на имот към "Ръководство въздушно движение" (РВД) и да учреди право на строеж върху него. Той предвижда изграждането на нов комплекс и пътна връзка до него. Предоставянето на имота е станало след анализ за състоянието на сега съществуващите радиолокационни центрове и според експертите те трябва да се модернизират изцяло, а има нужда и от още един към столичния порт. Преди няколко месеца от РВД съобщиха, че от ноември 2013 г. за пръв път ще има възможност над България да се въведе свободно планиране на маршрута на полетите. То позволява движението да става по най-кратките възможни маршрути, а не по строго определени коридори, които често увеличават разстоянието при прелитане. Проектът е част от програмата "Единно европейско небе" и се очаква с него да намалеят разходите на авиокомпаниите. За цялостното му осъществяване обаче въздушният контрол трябва да бъде по-централизиран и да е разделен по региони независимо от националните граници. В края на 2012 г. беше открита нова кула на РВД на летище София, също до Терминал 2. По план тя трябва да се използва поне 40 години. Няколко месеца по-късно, през февруари, започва разширение на галерията на летището, което трябва да струва над 2 млн. лв. Отделно летище София планира още ремонти и разширения, като преди година беше подписано рамково споразумение между него и три обединения, в които участват някои от най-големите строителни компании в България - "Главболгарстрой", "Трейс груп холд" и "Хидрострой". Споразумението предвижда трите консорциума да се състезават помежду си за изпълнението на поръчки през следващите години за общо 115.7 млн. лв. Изборът им беше направен след обществена поръчка
Източник: Капитал (23.01.2014)
 
Български пилоти ще работят за частна виетнамска авиокомпания. Вече се подготвят договорите за наемане на наши професионалисти. Това обяви във Варна министърът на транспорта Данаил Папазов, след среща с посланика на Социалистическа република Виетнам в България Ле Дък Лиу. Родните пилоти ще бъдат наети от най-голямата частна авиокомпания в азиатската страна - „Виетджет еър", уточни министър Папазов. Той разкри, че виетнамските летищни власти проявяват желание да обучават кадри в учебния център на държавно предприятие „Ръководство на въздушното движение". Обмисля се идеята за създаване и на директна самолетна линия между София и Виетнам, с помощта на която да се увеличи туристопотока от целия Балкански полуостров към азиатската държава, предаде Дарик. Друга възможност за сътрудничество между двете страни е създаване на логистични центрове, близо до големите пристанища - тук за улесняване на вноса на витнамски стоки в Евросъюза, а там - за вноса на наши стоки. Виетнам проявава голям интерес и за инвестиции у нас в сферата на туризма, посочи още транспортният министър. На среща на посланик Ле Дък Лиу с министър Данаил Папазов и кмета на Варна Иван Портних бяха обсъдени възможностите за обучение на виетнамски специалисти във варненски университети, особено в областта на медицината. С тази среща бе поставено и началото на побратимяване на Варна и виетнамския град Дананг. Профилите на двата сграда са сходни - пристанища със силно развит туристически сектор, изтъкна Иван Портних. Кметът на морската столица обяви, че още от тази година ще започне културен обмен между двата града, а община Варна се ангажира в най-кратки срокове да подготви меморандум, с който партньорството между Варна и Да Нанг ще се формализира. Да Нанг е град в Централен Виетнам, разположен край Южнокитайско море. Той е четвъртият по големина град в страната, с население от близо 900 000 жители.
Източник: profit.bg (19.05.2014)
 
Заради слабото изпълнение на приходната част от бюджета държавата започна спешно да търси пари. С разпореждане на Министерския съвет от 11 юни се иска до днес, 16 юни, дружествата с над 50% държавно участие да преведат 70% от печалбата си. Освободени от задължението са само болниците. Държавните фирми, които имат дялове в други компании, също ще трябва да прокарат през общите им събрания решение за разпределяне на 70% дивидент за акционерите. Летище "София" и Ръководство на въздушното движение (РВД) ще заделят още по-голям процент за хазната - съответно 90 и 100%. В разпореждането няма мотиви защо се налага бързането и защо на фирмите са дадени едва 4 работни дни, за да го изпълнят. По закон плащането на дивидента трябва да стане до 15 юли, но през миналата година бе отложено до средата на ноември заради лошото финансово състояние на БЕХ. Най-вероятно причина за това е слабото изпълнение на приходната част на бюджета, което се движи със значително изоставане спрямо заложеното. През миналата година до средата на октомври фирмите, без БЕХ, бяха налели в хазната 216.5 милиона лева, но дивидентът за държавата бе 80%. Вдигането на вноската от 50 на 80 на сто от бившия финансов министър Симеон Дянков бе остро критикувано заради обезкръвяването на фирмите и орязването на възможностите им за инвестиции. В последните месеци на миналата година управляващите обещаха плавно намаляване на отчисленията с по 10% във всяка от годините до 2016. Въпреки това и сегашните 70% изглеждат убийствени на фона на влошаващото се състояние на много от държавните фирми. Това важи особено за енергетиката, а данните за изпадналата във финансов колапс НЕК досега не са публикувани. В края на миналата година, отново заради недостатъчните приходи в хазната, държавата спешно изтегли 88 милиона лева от резерва на най-печелившите компании. Те бяха задължени да платят парите в рамките на 2 дни - от 17 до 18 декември. Най-голяма бе вноската на РВД - 40 милиона лева. Летище "София" даде 8.650 милиона, АДИС - 8 милиона, три горски предприятия наляха по 5 милиона лева, толкова бяха поискани и от "Терем". Пристанищата във Варна и Бургас платиха по 3.5 милиона, а "Пристанищна инфраструктура" - 4.350 милиона лева. Сега те ще могат да си приспаднат тези суми от дължимия дивидент.
Източник: Сега (16.06.2014)
 
С определение на 5-членен състав на Върховния административен съд (ВАС) в полза на ДУМА окончателно приключи спорът около отказа на ръководството на Държавното предприятие "Ръководство на въздушното движение" да предостави на вестника достъп до информация. Спорът започна през февруари 2013 г. Тогава медията поиска от генералния директор на предприятието да предостави информация за задграничните командировки на ръководния състав за 2012 г., средствата, изразходвани за тях, както и за размера на заплатите на ген. директор, зам. ген. директори, директорите на дирекции и на други ръководни лица. Поради липсата на отговор в законоустановения срок със съдействието на юристите на Програма "Достъп до информация" ДУМА подаде жалба до Софийския административен съд срещу мълчаливия отказ. Решение на магистратите от октомври 2013 г. го отмени и върна преписката на РВД за произнасяне съобразно закона. В мотивите си съдът посочи, че предприятието е юридическо лице, задължено по смисъла на Закона за достъп до информация. Що се отнася до възможното засягане на личната сфера на ръководния състав на компанията заради предоставянето на данни за размера на заплатите на мениджърите, този въпрос според съда следва да бъде разрешен в полза на удовлетворяването на правото на достъп, което би довело до повишаване на прозрачността и отчетността. Недоволно от решението на Административния съд в София, РВД подаде касационна жалба и поиска отмяната му. Последователно 3-членен и 5-членен състави на ВАС потвърдиха решението за предоставяне на достъп до информация на ДУМА.
Източник: Дума (01.07.2014)
 
Нова фирма поема охраната на Държавното предприятие "Ръководство на въздушното движение". Договорът с "Агенция за сигурност и охрана Сириус"ЕООД е бил подписан преди дни, като той ще е за срок от три години. Срещу услугите си частната фирма ще получи над 3.5 млн. лева. В задачите на гардовете влиза осигуряване на физическа въоръжена денонощна охрана на обекти и съоръжения на държавното предприятие, както и контрол на пропускателния режим.
Източник: Банкеръ (11.08.2014)
 
Служебният министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията Николина Ангелкова назначи за изпълнителен директор на ИА "Проучване и поддържане на река Дунав" Здравко Цонев, съобщиха от пресцентъра на министерството. Здравко Цонев е завършил ВНВМУ "Никола Вапцаров" – Варна, като инженер корабоводител. През 1994 г. завършва и специалността машинен инженер в Русенския университет "Ангел Кънчев". Здравко Цонев започва кариерата си през 1981 г., като офицер от Военноморския флот. През 1987 г. той започва работа в "Хан Кубрат" АД, като инженер технолог, а през 1992 г. става изпълнителен директор на фирмата. От 1996 г. до 2011 г. е капитан на кораб към БРП АД. От 2011 до 2013 г. Здравко Цонев е изпълнителен директор на ИА "Проучване и поддържане на река Дунав". От днес, за нов член на Управителния съвет на ДП "Пристанищна инфраструктура" е назначена Десислава Димитрова, на мястото на Светослав Мичев. Десислава Димитрова е завършила висшето си образование в Университета за национално и световно стопанство – София, като последователно придобива степен бакалавър по "Икономика на транспорта", магистър по "Маркетинг" и магистър по "Международни икономически отношения". От 2010 г. до 2012 г. е завършила програма за развитие на лидерските умения в университета в Шефилд /The University of Sheffield, CITY College, Executive education center/. От 2002 г. до сега заема различни ръководни позиции в Мобилтел ЕАД. От 2000 г. до 2002 г. е била началник на отдел "Транспорт и логистика" в Леон Транс ЕООД. Доц. д-р Георги Димитров е назначен за нов член на Управителния съвет на ДП "Ръководство на въздушното движение". Той заема мястото на Антон Джаджев. Георги Димитров е завършил право в СУ "Св. Климент Охридски" и е защитил докторантура по право в Католическият университет Льовен, Белгия. Георги Димитров има богата преподавателска кариера. В момента е доцент в Университета по библиотекознание и информационни технологии – София и в Българската академия на науките, Лаборатория по компютърна вирусология – София. Преподава и в СУ "Св. Климент Охридски", Технически университет – София, Великотърновски университет "Св. Св. Кирил и Методий", Център за обучение на адвокати "Кръстю Цончев". От 1993 г. има професионален опит в областта на юридическите услуги. Член е на редица международни професионални организации, както и на различни експертни структури. Участвал е и в изготвянето на редица законодателни проекти. Автор и съавтор е на монографични трудове, книги, статии и публикации в сферата на правото и информационните технологии.
Източник: Преса (28.08.2014)
 
Една от най-атрактивните почивни бази на държавното предприятие "Ръководство на въздушното движение" (РВД) - тази в курорта "Св. св. Константин и Елена", отново е в ръцете на проверен играч. За следващите три години тя е отдадена за стопанисване на "Фасилити Оптимум България", като за услугите си частната фирма ще получи над 1.36 млн. лв., става ясно от документацията, публикувана преди броени дни в сайта на Агенцията за обществени поръчки.
Източник: Банкеръ (15.09.2014)
 
Георги Пеев е новият генерален директор на Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение" (РВД). Със заповед на транспортния министър Николина Ангелкова той беше назначен на мястото на Цветан Дилов. Георги Пеев започва кариерата си в РВД през 2000 г. като асистент-ръководител полети. Последователно заема различни позиции в дружеството, като през 2013 г. е началник на отдел "Обслужване на въздушното движение", а от 2014 г. досега е шеф на дирекция "Управление на въздушното движение". Пеев е магистър от Техническия университет.
Източник: Стандарт (17.09.2014)
 
Кадровите промени на служебния кабинет стигнаха и до "Ръководство въздушно движение" (РВД). От вторник компанията има нов генерален директор - Георги Пеев. Назначението му идва десетина дни след като от борда на директорите бе освободен Антон Джаджев - съпруг на шефката на правителствения пресцентър в кабинета "Станишев" Таня Джаджева. Мястото му бе заето от Георги Димитров. Новият шеф на РВД сменя назначения преди година Цветан Дилов, който има сериозен стаж в предприятието. Той е работил в дружеството над 30 години и е пълномощен представител на България в управителния орган на Евроконтрол. Георги Пеев също има голям стаж в РВД. Той започва работа в компанията през 2000 г. като асистент-ръководител полети. До назначаването си за генерален директор е оглавявал дирекция "Управление на въздушното движение". Заради особения си статут и високото ниво на заплащане в РВД вървят кадрови промени буквално при всяка смяна на правителствата. Назначението на Пеев е станало със заповед на служебния транспортен министър Николина Ангелкова.
Източник: Сега (17.09.2014)
 
Няма фатално забавяне на сроковете за създаване на общ функционален блок за управление на въздушното движение с Румъния (б.а. - DANUBE FAB). Това казаха за "Стандарт" от ГД "Гражданска въздухоплавателна администрация" (ГВА) и ДП "Ръководство на въздушното движение" (РВД). Има малки закъснения по обективни причини, коментираха от там и посочиха, че има забавяния по изпълнението на всички блокове в ЕС. На 22 октомври в София ще се състои среща на нашите и румънски експерти, които работят по създаването на блока, който е част от единното европейско небе. Целта е чрез повишаване ефективността на управлението на полетите над България и Румъния да се намалят разходите на авиокомпаниите с 35-40 млн. евро годишно.
Източник: Стандарт (15.10.2014)
 
2 млн. лв. годишно за авиокатастрофи 2 милиона лева ще бъдат отделяни всяка година от бюджета на ДП "Ръководство на въздушното движение". Сумата ще се взима от аеронавигационните такси, събирани от дружеството. Парите са за изграждането и поддържането на ефективна и работеща единна система за търсене и спасяване при авиационни произшествия. Средствата са за оперативни разходи, обучение и тренировки на спасителните екипи и персонал и покриването на неотложни нужди, свързани със закупуването на технически средства и горива. Това стана ясно след среща при транспортния министър Николина Ангелкова. В най-кратки срокове трябва да бъде изработен и приет и Национален план за търсене и спасяване при авиационни произшествия. В него ще бъдат разписани всички дейности и правила за работа между отговорните институции и организации в случай на авиоинцидент, ще бъдат включени плановете за обучение и тренировки на спасителните екипи и персонал, както и ще бъде описано необходимото техническо оборудване и информационно и комуникационно обезпечаване.
Източник: Стандарт (20.10.2014)
 
Ръководство въздушно движение (РВД) въвежда нова система за обучение - ултрамодерен 3D тренажор. Симулаторът е технология от последно поколение и позволява на всеки кандидат за позиция в РВД да се пренесе във виртуална работна среда. Симулациите обаче пресъздават 100% от ежедневното натоварване на служителите. Симулаторът беше представен пред медиите в сградата на Държавно предприятие РВД от директора на предприятието Георги Пеев, министъра на транспорта Ивайло Московски. Министърът подчерта, че това е инвестиция на стойност около 5 млн. лева, като има потенциал за много широко приложение във взаимодействие с Военновъздушните сили. Възможно е тренажорния комплекс да привлича у нас и хора от чужбина, които искат да се обучават, каза той. Авиационният учебен център е място за професионално обучение и подготовка на успешно преминалите специален подбор кандидати за професията ръководител полети. Непрестанното повишаване на стандартите за безопасност на полетите и нарастването на темповете на обучение, както и необходимостта от разкриване на нови работни позиции налагат изграждането на нов тренажорен комплекс, посочват от РВД. Така през 2013 г. предприятието сключва договор с британската компания MICRONAV, който е изпълнен за 12 месеца. Новият тренажорен комплекс е последно поколение технологии в бранша и е обезпечен с най-нова версия софтуерно осигуряване. С него могат да бъдат провеждани симулации на въздушни движение за даден обем пространство, имащо за цел да анализира натоварването на ръководителите на полети и други данни за нуждите на безопасността. Обучението в работната 3D кула се извършва с модерно 3D оборудване, въвеждащо виртуална реалност. Пред медиите бяха емонстрирани възможности за смяна на времето, светлината, движение на самолети, аварии и други, с цел тестване на реакциите на новите кадри.
Източник: Други (03.12.2014)