Новини
Новини за 2013
 
Поскъпват избрани дружества на борсата Избрани акции, търгувани на Българската фондова борса, може да тласнат леко нагоре броя на сделките и индексите през 2013 г. "На нашия пазар има дялове на ниски цени и те имат реални шансове да направят ръст в двуцифрени проценти при по-добра икономика и чужди инвеститори на БФБ", прогнозира ръководителят на отдел "Анализи" на "ЕЛАНА Трейдинг" Цветослав Цачев. Времето, когато всички акции на борсата вървяха нагоре, отдавна отмина. Но в момента може да се направят печалби с акциите на определени дружества, представящи се добре в условията на криза. Проблем за появата на нови играчи от чужбина обаче е ниската ликвидност на българския пазар. Тези инвеститори все още не обръщат поглед към българския капиталов пазар, а вътрешните му сили в момента не са достатъчни да неутрализират преобладаващото предлагане, пояснява Благовест Крачев, брокер в ИП "Карол". До подобряването на ликвидността на БФБ обаче има още доста път и той минава през приватизацията й, както и на Централния депозитар, което трябва да се случи през 2013 г., допълва той.
Източник: Стандарт (02.01.2013)
 
Приватизацията спаси борсата през миналата година През последните три месеца на миналата година оборотът на БФБ се е вдигнал драстично, но причина за това беше приватизация на остатъчния държавен дял чрез борсата в електроразпределителните дружества на "ЧЕЗ" и "Енерго-Про", а не фундаментална промяна в инвеститорските настроения. Това показва статистиката на фондовата борса. Сделки за 449 млн. лв. са били сключени на борсата от октомври до края на миналата година, докато през третото тримесечие оборотът е бил 156 млн. лв. Очаквано най-голяма част от оборота се дължи на сделки в приватизационния сегмент, където оборотът за периода октомври-декември е бил почти 183 млн. лв. За цялата година оборотът на регулирания пазар на борсата се е покачил с малко над 20 на сто - до 836 млн. лв., като една четвърт се дължи на борсовата приватизация на дружествата на "ЧЕЗ" и "Енерго-Про" и вторичната търговия с техни акции. През последното тримесечие като нов емитент се появи и куриерската компания "Спиди", в същото време беше прекратена регистрацията на холдинг "Асенова крепост", "Оргахим" и "Благоевград-БТ". През четвъртото тримесечие от индексите на БФБ най-много са се покачили SOFIX и широкият измерител BG40 - съответно с 6.63 и 5.93%. През миналата година основният индекс SOFIX добави 8.6%, широкият BG40 - около 10%. Силният сегмент обаче бяха фондовете за имоти, чийто индекс BGREIT се изстреля нагоре с 54.75%, както и компенсаторните инструменти, някои от които почти удвоиха стойността си. Инвестиционните посредници с най-голям брой сделки са "Карол", "Първа ФБК" и "Елана трейдинг". По реализиран оборот водят Корпоративна търговска банка, "Първа ФБК" и Централна кооперативна банка. Продължават да намаляват и сделките през системата COBOS. През последното тримесечие на 2011 г. на тези клиенти се е падал 4.52% от общия оборот, докато година по-късно този показател е 3.27 на сто. Миграцията от COBOS към другите платформи продължава, като и основните причини остават същите като през последните четири години. Едната е преминаването на част от търгуващите към други платформи, които се разработват от местните инвестиционни посредници, а другата е преустановяване на активната търговия на борсата.
Източник: Капитал (10.01.2013)
 
Седем инвестиционни посредника с по над 1000 сделки за тримесечие Клиентите на седем инвестиционни посредника са реализирали повече от 1000 сделки през четвъртото тримесечие на 2012 г., става ясно от тримесечния бюлетин на БФБ-София. Лидер по този показател е Карол с 6377 трансакции, следван от Първа Финансова Брокерска Къща и Елана Трейдинг с по 3723 и 3679 сделки. В челото са още БенчМарк Финанс, Капман, Юг Маркет и Евро Финанс, всички с по над 1000 трансакции. Сред топ 10 попадат още Централна кооперативна банка, София Интернешънъл Секюритиз и ОББ. Едва три от посредниците могат да се похвалят с оборот от над 100 млн. лв. за разглеждания период. Това са Корпоративна Търговска Банка (240.34 млн. лв.), Първа Финансова Брокерска Къща (167 млн. лв.) и Централна кооперативна банка с 155 млн. лв.
Източник: profit.bg (10.01.2013)
 
Ръководството на БФБ-София отличи инвестиционните посредници, постигнали най-високи резултати през 2012 г. От институцията отчетоха успешна година, през която оборотът на борсата е нараснал с 21% спрямо предишната 2011 г. и възлиза на 864 038 000 лева. На церемонията, която се провежда за 12-ти път в историята на БФБ–София, за инвестиционен посредник, сключил най-много сделки през 2012 г., беше обявен Карол АД със сключени 25 287 сделки, които възлизат на над 18% от общия брой сделки, сключени на регулиран пазар. Второто място зае БенчМарк Финанс АД със сключени 14 804 сделки, а третото - Елана Трейдинг АД със сключени 14 620 сделки. Инвестиционният посредник, реализирал най-висок оборот на БФБ-София през 2012 г., е Корпоративна Търговска Банка АД с оборот от 340 123 000 лева, който възлиза на 19.68% от общия оборот от сделки. На второ място е Първа Финансово Брокерска Къща ООД с оборот от 287 500 000 лева. Третата позиция е за Централна Кооперативна Банка АД с оборот от 186 000 000 лева. В категорията „Инвестиционен посредник с най-значим принос за развитието на капиталовия пазар през 2012 г.” бяха отличени дружествата Карол АД и Кей Би Си Секюритис Н.В. – клон България. ЧЕЗ Разпределение България АД получи наградата за емитент с най-значим принос за развитието на капиталовия пазар за изминалата година. Наградата за най-професионално отразяване беше присъденa на телевизия Bulgaria On Air.
Източник: profit.bg (15.01.2013)
 
"Енемона" с една трета спад на консолидираните приходи Инженеринговата компания "Енемона" обяви, че очаква спад от 31% на консолидираните си продажби за четвъртото тримесечие на 2012 г. на годишна база. Според информационния бюлетин на публичното дружество за периода октомври-декември на миналата година по предварителни данни приходите му от дейността са приблизително 31.22 млн. лв., което спад спрямо същия период на предходната година. Така компанията не успя да достигне и прогнозираните 35.12 млн. лв., което е разминаване с 11%. Причина за годишния спад са по-малкото подписани нови договори през първата половина на 2011 г. спрямо тези, подписани през същия период на предходната година. В същото време се увеличават и сроковете за изпълнение на подписаните договори през последните две години. С най-голям относителен дял в консолидираните приходи от дейността на икономическата група са приходите от строително-монтажни дейности и тези за енергийна ефективност, които формират 48.56%. На второ място се нареждат тези от търговия с електроенергия с 37.73%.
Източник: Капитал (17.01.2013)
 
"Елана": Пазарите вече свикнаха с рисковете Въпреки ръста на индексите годината не започва с оптимизъм за факторите, които могат да доведат до трайно покачване на борсата в България. Някои акции отчитат покачване, което се дължи на спиране на постоянните разпродажби от чужди инвеститори. Заради по слабата им тежест в основния индекс SOFIX той ще премине само 400 пункта. Това се казва в анализа на "Елана трейдинг" за тази година. Той е публикуван съвместно с прогнозата на партньорите им от датската банка Saxo Bank. От началото на годината българската борса се покачва значително. Това обаче е привидно, тъй като зад ръста стоят малко компании. По средата на сесията в понеделник SOFIX напредваше с 1.21% до малко над 389 пункта. "Очакваме SOFIX да преодолее само равнището от 400 пункта до края на 2013 г. Има вероятност да се повторят ръстовете от юли - септември 2012 г. и декември 2012 – януари 2013 г.", коментира Цветослав Цачев, главен анализатор на "Елана". Според доклада добри инвестиционни възможности на българската борса са индустриални компании с добри позиции за износ, стабилен бизнес и добър мениджмънт, които обаче по една или друга причина са имали слабо представяне през последните 2 години. В началото на годината пред "Капитал" участници на капиталовия пазар прогнозираха ръст на SOFIX с около 12% за годината. Всъщност експортно ориентираните компании са и причината анализаторите на "Елана" да са оптимисти за възстановяването на икономиката. "Българската икономика ще се възползва от постепенното съживяване в Европа, като очакваме износителите и големите фирми да са водещ фактор за растеж у нас. Възстановяването на ръста на доходите и повишаването на потреблението ще бъде бавно", коментира още Цачев. Очакванията на експертите са БВП на страната през тази година да расте между 1.5%-2.5%, като всичко ще зависи от състоянието на Европа и цените на суровините. За сравнение - правителството очаква растеж от 1.9% за тази година, БНБ 1.7%, а МВФ 1.5%. Анализаторите на "Елана трейдинг" и Sаxo Bank очакват резки движения на валутните пазари през тази година, като при еврото те ще са през първото тримесечие заради изборите в Италия. От "Елана" прогнозират ниво от 1.2 долара за евро, или 1.62 лв., което ще бъде постигнато през втората половина на годината. Датските експерти са за малко по-скъпо евро - 1.22 долара. Спекулации и резки движения ще са в основата и на цените на златото. Двигател за повишаване е основно инвестиционното търсене. "Инвеститорите в злато трябва да бъдат много предпазливи, ако цената падне под 1500 щатски долара", съветват анализаторите. Цените на петрола се очаква да останат стабилни през 2013 г., като анализаторите прогнозират 120 долара за барел от сорта брент. "Инвеститорите вече привикнаха с основните рискове – европейската дългова криза и фискалните проблеми на САЩ. Реакцията на пазарите отслабва с времето, защото макропоказателите вече отчитат растеж или стабилизиране", посочват финансовите анализатори.
Източник: Капитал (29.01.2013)
 
Борсата падна с 2,7% Оставката, която Бойко Борисов хвърли вчера, се отрази негативно на борсовите индекси. В рамките на вчерашната сесия на Българска фондова борса всички индекси отчетоха спад - SOFIX падна с 2,69%, BG40 с 2,58%, BGREIT с 0,28%, а BGTR30 с 2,7%. Като цяло това е четвърти пореден ден, в който основните индекси на родната борса отчитат спад. Новината за оставката на кабинета доведе до разпродажба на акции през сутрешните часове на борсовата сесия. Това причини спад в цената на акциите на почти всички ликвидни компании, макар че общият оборот през деня достигна едва 2 млн. лв. "Продавачи бяха основно спекуланти и индивидуални инвеститори. Големите инвеститори и институционалните участници останаха встрани от случващото се на БФБ. От акциите основните потърпевши бяха тези, които бяха регистрирали най-големи ръстове през последните 5-6 седмици", коментира Благовест Крачев, брокер от "Карол". По думите му, настроенията на БФБ не са крайно негативни и като изключим сутрешните краткотрайни разпродажби, спадът на цените идва повече като логично развитие на пазара и резултат от прекалено бързия и рязък ръст на цените от началото на годината. Ръководителят на отдел "Анализи" към "ЕЛАНА Трейдинг" Цветослав Цачев сподели подобно мнение, като посочи, че продажбите са дължат на български инвеститори, а не на чужди фондове. "Тези играчи на борсата не бягат от пазара, а обръщат част от акциите си в кеш, с който да купуват на по-ниски равнища и на практика да спечелят от динамиката на борсата", казва Цачев.
Източник: Стандарт (21.02.2013)
 
"Елана": Възстановяването на икономиката зависи от малкия бизнес Бизнес климатът, банковото кредитиране и икономическият растеж са трите най-важни, но и взаимносвързани фактори за развитието на капиталовия пазар у нас. За съжаление не можем да се похвалим с борса, която да дава своя принос за икономиката по време на първите признаци на възстановяване. Затова и БФБ остава функция на реалния растеж в близките няколко години с уговорката, че местните инвеститори ще бъдат предпазливи, а чуждестранните ще са привлечени от ръст на БВП от поне 3-4%. Това пише в блога на "Елана трейдинг" главният анализатор на компанията Цветослав Цачев. Българските фирми считат, че най-голямото предизвикателство пред тях е несигурната икономическа среда. 54% от индустриалните предприятия поставят този показател като фактор, който е затруднявал дейността им. За останалите сектори - търговия, услуги и строителство, положението е дори по-лошо. Над 70% от фирмите страдат от несигурността в икономиката. Понятието, разбира се, не носи конкретика. То е усещането за бизнес средата и отговорите на българските компании го поставят на най-лошо равнище дори и в сравнение с 1997 г., показват данните на статистиката. Подобряване на ситуацията до предкризисни нива ще изисква време и различна икономическа среда. За съжаление банките вече имат големи експозиции в строителство и в ипотечни кредити, което ще ги направи предпазливи в новото кредитиране, включително и извън сектора. Финансовите проблеми за фирмите в търговията и услугите отстъпват на недостатъчното търсене и конкуренцията. Получава се затворен кръг между стагниращите доходи, свитото потребление и необходимостта да се правят нови съкращения на разходи от фирмите. Банковото кредитиране в тези сектори, най-вече в търговията, може да подпомогне единствено консолидация и разрастване на водещите играчи. Текущата икономическа конюнктура не подсказва увеличение на търсенето през 2013 г. и проблемите в търговията и услугите ще останат същите. Не очаквам банките да са активната страна за икономическия растеж. Малкият и средният бизнес са фактори за подобряване на заетостта, но както се вижда от проучванията за търговията и услугите, се намира в своя "Параграф 22" на свито търсене и ниски доходи, посочва Цачев. Макроикономическата политика към подобрение на заетостта и търсенето ще бъде подкрепена в средносрочен план от кредитиране и растеж на фирмите. Ако малкият бизнес не бъде стимулиран, алтернативата е да се разчита три години на постепенно подобрение на икономиката и бавно оздравяване от неравновесията на прекомерното кредитиране и неефективността. Още един мотив в подкрепа на икономически стимули е растящият дефицит в социалното осигуряване, който трябва да намери решение, преди да стане неуправляем и да застраши финансовата стабилност на страната.
Източник: Капитал (29.03.2013)
 
Компании около "Химимпорт" са най-търгуваните на борсата Акции на дружества, свързани с "Химимпорт", включително самият холдинг, са били най-търгуваните на Българската фондова борса в първото тримесечие на годината. Общият оборот от сделки обаче е силно намалял, макар като бройка те да са нараснали, показват данни на пазарния оператор. За времето от януари до март на регулирания пазар са били изтъргувани ценни книжа за общо 242.7 млн. лв. при близо 450 млн. лв. оборот в последното тримесечие на миналата година. Броят на сделките обаче е нараснал от 18 хил. към края на декември до над 26 хил. към март. Трите компании с най-много сключени сделки са Централна кооперативна банка, "Химимпорт" и "Зърнени храни България". Банката и зърненият холдинг са част от структурата на "Химимпорт". Едва на четвърта позиция е "Софарма", следвана от фонда за земеделска земя "Адванс терафонд". При всички останали компании сключените сделки за първото тримесечие са били по-малко от 1000. С най-висок оборот обаче е Корпоративна търговска банка (КТБ), която иначе е от по-слабо ликвидните дружества и има едва 221 сделки за трите месеца. Високата стойност на изтъргуваните й акции – почти 99 млн. лв. от януари до март, се дължи до голяма степен на няколко сделки, с които бяха прехвърлени близо 19% от капитала на КТБ. Най-голямата сделка беше на 24 март, когато ТЦ-ИМЕ продаде целия си дял от 9.9% срещу 54.4 млн. лв. на офшорката DEWA International. Друга компания, свързана с КТБ, се нарежда на трета позиция по оборот – фондът за земя "Агро финанс", с търговия за малко над 16 млн. лв., който обаче е извън топ 30 по брой сключени сделки. С акциите на фармацевтичната "Софарма" има 17.6 млн. лв. оборот, двойно повече, отколкото в последното тримесечие на миналата година. Справка в борсата показва, че най-голямата сделка с нейни акции през периода е била на 21 март, когато са изтъргувани над 4 млн. книжа при цени от 2.05 лв. до 2.11 лв. Като инвестиционен посредник КТБ е направила и най-голяма част от оборота – 250 млн. лв., следвана от "Първа ФБК" и "Кепитъл инвест", всеки с десет пъти по-малка стойност на направените транзакции. По брой сделки без промяна първенството се държи от "Карол", "Елана трейдинг" и "Бенчмарк финанс".
Източник: Капитал (08.04.2013)
 
Трудно начало Трудно. Така може да се определи началото на годината за българския бизнес, ако се съди по отчетите на публичните дружества (търгувани на борсата) за първото тримесечие. И макар за някои от тях периодът да е донесъл сериозно повишение на приходите, при доста намаляват или остават без промяна. Положението не е розово, като се има предвид, че и първото тримесечие на миналата година беше слабо. Според представители на бизнеса политическата криза в страната има слабо влияние върху дейността им. По-скоро причините са същите, които тормозят българската икономика години наред – свито вътрешно потребление и безработица, несигурност, спад на основни пазари като ЕС и недостатъчен ръст на износ за нови региони. Макар на борсата да се търгуват малък брой компании, той може да се приеме донякъде за представителен за доста сектори, а и за тенденциите в икономиката като цяло. Традиционно износителите се справят по-добре, макар че и за тях не липсват трудности - например машиностроителните компании започнаха да забавят темпо още през миналата година. Производителят на акумулатори "Монбат" обаче отчита ръст и на продажби, и на печалба в сравнение с първото тримесечие на миналата година, макар и с намаление на износа за основния си пазар – Франция. Като стойност спадът е с едва 30 хил. евро до 3.43 млн. евро, но като дял понижението за година е с 6 процентни пункта до 15% от общия експорт на компанията. Това се компенсира от по-високи продажби на други пазари като Германия, Холандия и различни държави, заемащи по-малък дял в продажбите. Като цяло експортът на "Монбат" е нараснал с 37% до 23 млн. евро. Увеличение на производството и продажбите има и производителят на алуминиеви изделия "Алкомет" - Шумен, което изнася почти цялата си продукция. През първото тримесечие произведената и продадена валцова и пресова продукция на фабриката е нараснала с 12% на годишна база и всеки месец средните продажби са били за 24.4 млн. лв. От компанията посочват, че през първите три месеца на годината производствените им мощности са били натоварени 100%, а освен нараснало търсене на вътрешния пазар износът се е покачил с 13%. Очевидно компанията започва да се възстановява, след като през миналата година приходите и печалбата и се свиха. Основните пазари на "Алкомет" са в Западна Европа, като усилията на ръководството са да осигурява клиенти от различни държави, се посочва в доклада за дейността. Паралелно с пълното натоварване на мощностите текат и нови инвестиции за увеличаване на капацитета – до две години в пресовия цех трябва да заработят две нови линии. Европейско финансиране ще се използва частично и за нова система за пречистване и пускане на още четири нови пещи за фолио и алуминиеви рулони, като общата стойност на проекта е 7.6 млн. лв. Половината са от европейските фондове, като проектът трябва да бъде завършен през тази година, се посочва още в доклада на компанията. Макар и със значителни нови инвестиции, развитието на "Алкомет" показва общата тенденция в българската индустрия – голяма част от новите производства изискват по-малко персонал, повече обучени хора и по-малко разходи за заплати. С ръст на приходите и печалбата е и производителят на медикаменти за ветеринарната медицина "Биовет". Основна част от продукцията предприятието от Пещера отива за износ. Стабилни резултати в началото на годината показва и производителят на торове "Неохим", който успява да отчете лек ръст на продажби и печалба. През 2012 дружеството изкара тежка година, като излезе на загуба. В групата на компаниите с ръст на приходи от продажби и печалба е и "Проучване и добив на нефт и газ", както и "КРЗ Одесос", което успява да се справи със загубата и вече е на плюс. "Като цяло някъде има нарастване на приходи (сред публичните компании - бел. ред.), но общото ми усещане е по-скоро за застой", коментира Кирил Бошов, председател на управителния съвет на "Еврохолд България" - холдинг, който се занимава с търговия, лизинг на автомобили и финанси. По думите му януари и донякъде февруари са били относително добри, но след това наяве са излезли негативни тенденции. Бошов смята, че влияние са оказали и предсрочните избори, но в никакъв случай те не са били основната причина за застоя на икономиката. "Основните причини са като от последните години – слабо вътрешно потребление. В някаква степен бизнесът свикна да работи в ситуация на несигурност – преди беше икономическа, сега е политическа", добави той. Като цяло обаче повечето компании продължават да се борят с трудностите. Например дървопреработвателното дружество "Лесопласт" - Троян, свива обема на произведените дървесни плоскости с 20%, а на шперплат – с 3.5%. От компанията обясняват, че причината за по-малкото производство на шперплат са нередовните доставки на суровини. На 10 март е било спряно производството на фазер заради намалено търсене и натрупване на големи складови наличности. По-голямата част от продукцията на компанията се изнася. Заради намаленото производство и невъзможността част от разходите да се свият компанията е излязла на загуба, резултат от невъзможността разходите да се свият заедно с приходите. Още едно дружество, свързано с мебелната индустрия, отчита спад - "Никром – тръбна мебел", Ловеч. Компанията, която е подизпълнител на "Икеа", няколко германски и италиански мебелни фирми, има 15% понижение на продажбите. През тази година обаче ръководството планира да инвестира в нови технологии и да увеличи приходите от мебели със собствена марка, се посочва в бележките към отчета. Интересни зависимости има и в резултатите на електроразпределителните дружества – докато двете на "Енерго-про" отчитат спад в приходите, тези на "ЧЕЗ Електро" растат. Само за три месеца просрочените вземания на "Енерго-про продажби" са нараснали с 1.6% до 28.3 млн. лв., а тези на "Енерго-про мрежи" - с 20 на сто до над 1 млн. лв. Цветослав Цачев, ръководител "Анализи" в инвестиционния посредник "Елана трейдинг", определи изненадите в отчетите за първото тримесечие като "по-скоро негативни", но по думите му не е имало и основания да се очаква подобрение. Едни и същи фактори се виждат и в последните отчети – свито търсене, особено на вътрешния пазар, влошаване на нормата на печалба и мерки от фирмите срещу кризата, които включват намаление на разходи, на инвестиции и на дълговете им, добави Цачев. И Цачев, и Кирил Бошов не се ангажираха с прогнози какво очаква българските компании в идните месеци. Бошов обаче е донякъде и оптимист, защото след трудностите на икономическата и политическата несигурност по-скоро следва подобрение. Заместник-председателят на Българската стопанска камара Камен Колев прогнозира, че няма да има сериозни промени в посока растеж или осезаем спад в следващите месеци. "Ако говорим за БВП, ръстът му ще се колебае между 0 и 1%, а вътрешното потребление ще си остане свито. По отношение на износа не очакваме по-осезаем темп на нарастване, свит е основният ни пазар в ЕС", коментира Колев. Според него шансовете за ръст на българските компании са повече износ в държави като Турция, Китай, изобщо на източни пазари, където всъщност вече се вижда и увеличение, което донякъде компенсира спада на традиционните потребители на българска продукция. От БСК смятат, че определено годината ще бъде добра за тези дружества, които успеят да пласират продукция на външни пазари. В България безработицата ще си остане сериозен проблем, което означава още по-голямо свиване на вътрешната консумация. Проблемите обаче се трупат един по един – дори и при свито потребление местното производство намалява за сметка на вноса, което още повече задълбочава проблемите с безработицата, ниските доходи и общата стагнация. "Според наши проучвания 2/3 от храната, продавана в България, вече е внос и тази тенденция се задълбочава. Това свива консумацията още повече, включително и на електроенергията, и удря още много дейности", обясни Колев. Според него вътрешното потребление трудно може да бъде задвижено, така че изходът за българския бизнес е пробив навън. "Лошото е, че нашият износ е нискоиновативен, силата ни е ишлемето. Все пак и простите дейности носят определени приходи", каза още заместник-председателят на БСК. Има компании, чиито резултати не са повлияни от икономическото състояние в държавата, а от специфични фактори. Производителят на опаковки за цигарената индустрия "Юрий Гагарин" продължава да губи приходи, а за периода излиза и на загуба. Компанията обаче реално загуби основна част от бизнеса си, след като през миналата година с лобистки поправки беше забранено производството на цигарени гилзи в България. "Параходство БРП" също свива приходите си, но пък успява да излезе на печалба. От компанията обаче съобщиха, че пускането в експлоатация на Дунав мост 2 вероятно ще доведе до изключителен спад в дейността на Фериботен комплекс Видин, а фериботът на БРП "Бдин", извършващ в момента превози между Видин и Калафат, ще бъде спрян. Без значение от факторите картината в българския бизнес засега не остава добра, което не позволява да се задвижи основният мотор - за създаване на нови работни места и повишаване на доходите.
Източник: Капитал (08.05.2013)
 
Намаляващи дивиденти Размерът на дивидентите, които българските публични компании ще изплащат за 2012 г., намалява, което в повечето случаи отразява и финансовия им резултат през миналата година. Това показват отчетите и поканите за предстоящите им общи събрания, както и решенията на вече проведените. Изключвайки дружествата със специална инвестиционна цел, които по закон са задължени да изплащат като дивидент минимум 90% от печалбата си (освен ако тя не е от преоценки на активи), болшинството от публичните компании или въобще няма да изплащат дивидент, или ще намалят размера му, а очакванията на анализаторите за тази година са дори още по-мрачни. Камелия Лазарова, финансов анализатор в "Карол", коментира, че "за доста от компаниите ще е сериозно предизвикателство да запазят размера на дивидентите, които ще раздадат през тази година, предвид слабия ръст на българската икономика и свиването или в най-добрия случай забавянето на икономиките на някои от основните ни експортни дестинации". От началото на тази седмица близо 20 дружества публикуваха покани за общи събрания, от тях по-малко от една трета са предложили част от печалбата да бъде разпределена като дивиденти и само две увеличават размера му. "Компаниите, които по принцип имат политика по разпределяне на дивидент, спазиха традицията и отново ще гласуват разпределяне на част от печалбата си между акционерите", заяви Тамара Бечева, анализатор в "Елана трейдинг". Сред тези компании, залагащи на дивидентите, е "Софарма" и някои от свързаните с групата дружества. Така ръководството на фармацевтичния холдинг предложи 90% от печалбата на дружеството за 2012 г., която е 41.17 млн. лв., да се изплати като дивидент на акционерите. Това означава бруто 0.07 лв. на акция, колкото бе раздаденият дивидент за 2011 г. Увеличение на дивидента може да има при "Софарма трейдинг", ако бъде гласувано на 21 юни. Производителят на акумулатори "Монбат" също има последователна дивидентна политика и редовно разпределя част от печалбата си, като за 2011 г. дружеството раздаде по 0.16 лв. дивидент на акция. Единствено през по-тежките 2008 и 2009 г. "Монбат" предпочете да реинвестира печалбата си, като тогава компанията започна и да изкупува обратно свои акции от пазара. По-малко ще платят на акционерите си "Алкомет", "Фазерлес" и ХЕС. Въпреки всичко обаче те продължават с последователната си дивидентна политика. Като изненадващи определят анализаторите предлаганите дивиденти от "Албена" и "Булгартабак холдинг". Туристическата компания предложи дивидент от 0.75 лв. на акция, което е 3.2 млн., или около 20% от печалбата. Толкова голям дивидент дружеството (което управлява едноименния черноморски курорт) не е разпределяло от 2002 г. насам. В същото време акционерите ще трябва да гласуват и за тегленето на кредит в размер на 6.35 млн. лв., който да бъде използван за изграждането на инсталация за електрическа и топлинна енергия. "Булгартабак холдинг" изненада с размера на дивидентното плащане тази година, тъй като дружеството включи освен резултата за 2012 г. и други фондове за общо 69.7 млн. лв. Това оказа положително влияние върху акцията с наближаване на общото събрание", заяви Тамара Бечева. Все пак сезонът на общите събрания едва е започнал, а именно на тях ще бъдат определени точните суми на дивидентните плащания, защото последните две години имаше доста случаи, в които акционерите си гласуваха по-висок дивидент от предложения от съвета на директорите. У нас дивидентната политика на компаниите отдавна не е насочена към привличането на нови инвеститори, а по-скоро се ползва като инструмент за пренасочване на парични потоци към мажоритарните собственици. Затова и е трудно да направят изводи по размера на дивидентите както за развитието на бизнеса ,така и за намеренията на мениджмънта.
Източник: Капитал (22.05.2013)
 
Клиентите на осем от опериращите в страната инвестиционни посредници са сключили повече от 1000 сделки за второто тримесечие на 2013 г., сочат данни на Българска фондова борса. Лидер с 8198 трансакции е Карол АД, изпреварил Елана Трейдинг и БенчМарк Финанс, които осъществиха съответно 4454 и 3088 сделки. Четвъртата позиция се заема от Първа Финансова Брокерска Къща с 2883, а пети е Юг Маркет АД с 1803 броя. В топ 10 попадат още Юробанк България, Булброкърс, Капман, Делтасток и София Интернешънъл Секюритиз. Три банки пък оглавяват подреждането по оборот, като начело е Уникредит Булбанк с 362 млн. лв., следвани от Корпоративна Търговска Банка и Банка ДСК със съответно 240 млн. лв. и 52.5 млн. лв. В челото на класацията са още Първа Финансова Брокерска Къща, Централна кооперативна банка и Карол АД.
Източник: profit.bg (03.07.2013)
 
"Елана трейдинг" и Saxo Bank: Акциите ще доминират Акциите ще останат доминиращият инвестиционен актив и до края на 2013 г., докато златото и доларът може да поднесат неприятни изненади. Това смятат анализаторите на българския инвестиционен посредник "Елана трейдинг" и датската инвестиционна банка Saxo bank в свой общ анализ за перспективите пред финансовите пазари. Според експертите българският капиталов пазар може да продължи силния си подем от началото на годината въпреки сравнително слабото представяне на местната икономика и политическата несигурност в страната. "В средата на 2013 г. индексите на БФБ - София, са вече с 50% над нивата си от година по-рано. Фундаментални фактори за повишението на българските акции са налични – увеличен паричен поток към инвеститорите в резултат на дивидентни плащания, търгови предложения и ликвидацията на "Еларг фонд за земеделска земя" АДСИЦ; желание за риск поради намалените лихви на банковите продукти и позитивизмът на борсата в първото полугодие", аргументира се Цветослав Цачев, ръководител "Анализи" в "Елана трейдинг". Според него основният борсов индекс на Българска фондова борса - SOFIX, ще се движи в диапазона 410 - 490 пункта. В момента той е в рамките на 450 пункта. Цачев обаче допълва, че ниските обеми на търговия на местния пазар предопределят широк диапазон на търговия за индекса. Според анализатора надали българската икономика може да покаже съществен растеж до края на годината. Причината е в липсата на катализатори освен вече станалите обичайни износ и плащания по европейските фондове. "Поради липсата на сериозни реформи и стратегическа политика за стимулиране на икономически растеж в съчетание с наличието на постоянни протести в страната чуждестранните инвеститори ще бъдат предпазливи, което ще забави капиталовите потоци към страната", допълват още експертите от "Елана трейдинг". Що се отнася за глобалната икономика, анализаторите и от "Елана", и от Saxo bank са единодушни, че основната тема през следващите месеци ще е промяната в монетарната политика на САЩ. Според Цачев това би трябвало да означава нова фаза в икономическия растеж в страната и по света. "Федералният резерв на САЩ би започнал да повишава лихвите едва при стабилно възстановяване и трайно подобряване на заетостта. Това ще бъде добра новина за пазарите, които ще получат фундаментална подкрепа от реалните данни за печалби на компаниите и за перспективи за растеж през следващите 2-3 години", обяснява анализаторът. Представителите на Saxo Bank пък смятат, че третото тримесечие на 2013 г. ще е "превратно с постепенното оттегляне на "печатницата за лесни пари". Експертите от датската банка очакват все пак американската икономика да приключи годината с растеж от 1.6%, а еврозоната да отбележи спад с 0.8%. Според Питър Гарнри, специализиран в стратегиите с акции в Saxo Bank, пазарите вече са отчели вероятността за бавното оттегляне на Федералния резерв и то в ситуацията, в която американската икономика не е показала сериозни заявки за растеж. В същото време обаче глобалните акции все още се търгуват под историческата си средна оценка и затова може да се очаква компенсация през следващите години. Европейските акции също ги чакат сравнително добри 12 месеца. Като цяло и двата екипа анализатори посочват, че ръстът на американските акции (около 18% за S&P500) за миналата година е повишило апетита за риск на инвеститорите на финансовите пазари. Анализаторите на "Елана трейдинг" обаче са по-предпазливи и очакват традиционната годишна корекция в американските индекси. За тях е важно "дали и кога ще има корекция от 15-20%, което определя действията на инвеститорите за ползване на този период за евтини покупки", пише още в анализа на експертите. От действията на Фед ще се движи и щатският долар. Според анализаторите той вече има сигурна основа, но те не изключват възможности за резки движения и изненади. Важен фактор за долара ще и предстоящият избор на нов управител на институцията. Според Цачев пазарната реакция на действията на Фед, които може да се случат през 2014 г., ще се види преди това и по тази причина не трябва да се залага на силно повишаване на щатския долар. Анализаторите на "Елана" очакват до края на годината курсът EUR/USD да бъде предимно под 1.30 (в 1.50 лв.). Прогнозата на Saxo Bank е за EUR/USD 1.15 в края на 2013 г. (1.70 лв.), като според тях просто прозорливите инвеститори ще са се подготвили за "драматичното завръщане на волатилен период много преди края на годината" предвид вече посочените ключови събития около Фед и предстоящите избори в Германия. В подобна ситуация на несигурност остава и златото, чиято цена вече отбеляза корекция и падна под 1500 долара за тройунция. Според Цачев благородният метал вече показва признаци на формирано дъно, но не е ясно колко може да се покачи. Затова според него равнище от 1200 долара оказва добра подкрепа. "Ние виждаме потенциал за златото да достигне USD 1450 за тройунция през есента", коментира от своя страна Оле Хансен, анализаторът на Saxo Bank, отговорен за стратегиите за суровини. Според него търсенето на инвестиционно злато от Азия и централните банки не намалява, само интересът чрез финансови инструменти е спаднал. "Но все пак нови резки оттегляния рискуват да доведат цената до USD 1090, което ще представлява спад от 50% на фона на възходящата тенденция в последните 12 години", допълва той.
Източник: Капитал (26.08.2013)
 
Лихвите от публични облигации може да не се облагат Приходите на местните юридически лица от лихви от облигации, регистрирани за търговия на фондовата борса, да не се облагат. Подобно предложение е разписано в законопроект за изменение на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО), публикуван на интернет страницата на Министерството на финансите (МФ). Ако бъде прието, то ще засегне немалка част от големите инвеститори в корпоративни облигации като застрахователи и банки. Освен това отчасти може да раздвижи замразения пазар на облигации в страната и да изкара на борсата много от непубличните емисии. Не е изключено обаче предложението да доведе и до бум на преоформени банкови кредити в облигации. Досега от подобно облагане у нас бяха освободени само институционалните инвеститори като пенсионни и взаимни фондове заради по-специалния си юридически статут. Освен тях обаче големи инвеститори в облигации са банките и застрахователите. За разлика от пенсионните и взаимните фондове те могат да инвестират и в непублични емисии, т.е. такива, които не са допуснати за търговия на регулиран пазар. През годините на кредитен бум преформатирането на кредити в облигации беше и сред активните практики на местните банки с цел занижаване на кредитните им експозиции. Съответно евентуалното освобождаване от данък би било допълнителен стимул за банките да поразчистят балансите. "Това определено е възможност, от която банките биха могли да се възползват", коментира Теодор Георгиев, директор "Инвестиционно банкиране" в "Карол". Така например една от последните големи нови емисии облигации, допуснати за търговия на Българската фондова борса - тази на "НУРТС България" за 40 млн. евро, покри кредит към свързаната с дружеството Корпоративна търговска банка. Всъщност тази емисия представлява близо една четвърт от всички облигационни заеми, издадени от 2012 г. насам. Общата им сума за този период е около 300 млн. лв., а компаниите, листнали тези книжа на борсата, са 20. Затова и ефектът върху бюджета ще е минимален, тъй като приходите от този данък трудно биха надвишили няколко милиона лева. Причината облигационният пазар да е свит е липсата на инвеститорски апетит заради редицата проблемни емисии. Затова в момента от тази опция, дори и при наличието на данък върху приходите от лихви, се възползват редица по-големи икономически групи. С това, от една страна, подпомагат компания от собствената си група, а от друга, прочистват баланса на друга компания в групата, която евентуално преди това е кредитирала издателя. Според това кой финално изкупува облигациите може да става изваждане на риска от групата, но може да означава и мултиплициране, ако крайният собственик на книжата отново е в групата. Обикновено второто се наблюдава активно при икономически групи, в чиято структура влизат например пенсионни фондове и/или банки. Според Мирослав Стоянов, директор "Инвестиционно банкиране" в "Елана трейдинг", възвръщането на доверието на институционалните инвеститори към облигации зависи изключително от въвеждането на допълнителни законови мерки за защита на интересите на облигационерите в случай на неплатежоспособност от страна на емитента. Според него едва при наличието на подобна по-висока защита можем "да бъдем свидетели на нещо повече от епизодични сделки" с корпоративни облигации. Все пак според него има печеливши от предложените промени. "Приемането на предложената от МФ промяна в ЗКПО, а именно освобождаването на лихвите по облигации и дългови ценни книжа, приети за търговия на регулиран пазар от корпоративен данък, би означавала промяна в нагласата на юридическите лица към този инструмент. Аналогичният инструмент на една инвестиция в облигация, а именно депозит в банка, участва в образуването на данъчната печалба. В тази връзка от гледна точка на юридическите лица инвестицията в облигационен заем би се превърнала в една по-атрактивна дестинация за свободния им кеш", смята Стоянов. Според Теодор Георгиев пък всяка промяна в посока намаляване и/или премахване на данъчното бреме би била положителна за пазара на облигации в България. В крайна сметка обаче дори промените да доведат до по-голямо предлагане на облигации, търсенето им ще продължи да зависи от комплекс от фактори като финансово състояние на емитента, условия по ценната книга (срок, доходност, плащане на главница) и макроикономическа ситуация. "Можем да кажем, че в настоящия момент наши клиенти имат интерес към подобни инструменти, но те са доста предпазливи и внимателни в инвестиционното си решение", обобщи Георгиев.
Източник: Капитал (19.09.2013)
 
Най-доходният взаимен фонд в Централна и Източна Европа е български ЕЛАНА Балансиран Евро Фонд бе награден от сп. Business New Europe като „Най-добрият балансиран фонд в Централна и Източна Европа 2013 г.“ Български взаимен фонд за втори път оглави по доходност годишната класация на фондовете, инвестиращи в Централна и Източна Европа, подготвяна от Business New Europe. В обявените годишни класации на най-доходоносните фондове за 2013 г. в региона, публикувани в септемврийския брой на списанието, ЕЛАНА Балансиран Евро Фонд спечели наградата BNE Best CEE Balanced Fund 2013, като излезе начело сред фондовете с балансирана инвестиционна стратегия с годишна доходност от 18.5%. Това е втора награда за български взаимен фонд в тази класация, след като през 2009 г. ЕЛАНА Фонд Паричен Пазар (сега ЕЛАНА Фонд Свободни Пари) застана на първо място в класацията на ниско-рисковите фондове в региона със 7.4% годишна възвращаемост. Според Ивайло Пенев, портфолио мениджър от ЕЛАНА Фонд Мениджмънт: „през 2013 г. вече ясно се вижда, че спестителите търсят и по-рискови форми да инвестират парите си, за да получат по-висок доход в сравнение с традиционните спестовни продукти, особено след като бе въведен данък върху лихвите от депозити. За 8 месеца тази година активите на българските фондове са се повишили с близо 160 млн. лв., което е достатъчно красноречиво за настроенията на инвеститорите.“
Източник: Дарик радио (19.09.2013)
 
Едва 10 от 60-те инвестиционни посредника със сключени сделки през третото тримесечие на 2013 г. са регистрирали повече от 1000 трансакции за периода. Данни от тримесечния бюлетин на Българска фондова борса сочат, че лидер в това отношение е Карол АД, чиито клиенти имат сключени 10 206 сделки. Втората и трета позиция са за Елана Трейдинг и Първа Финансова Брокерска Къща с респективно 4177 и 3360 трансакции, изпреварили БенчМарк Финанс и Булброкърс. В топ 10 по брой сделки за третото тримесечие са още Юг Маркет, Капман, Юробанк България, Делтасток и София Интернешънъл Секюритиз. В подреждането по оборот начело е Уникредит Булбанк с 98 млн. лв., следван от Първа Финансова Брокерска Къща (29.2 млн. лв.), Капман (20.9 млн. лв.), Булброкърс и Карол. В челото са още Корпоративна търговска банка, Елана Трейдинг, Евро Финанс, Реал Финанс и БенчМарк Финанс.
Източник: profit.bg (03.10.2013)
 
Корпоративен сезон Спадащи приходи и надежда за износ Спад на приходите и леко влошаване на крайните финансови резултати. Това се чете в първите отчети на публичните компании за третото тримесечие на годината. Ако досега тенденциите бяха разнопосочни, сега спадът личи ясно при болшинството от компаниите. Разбира се, дали негативният процес е устойчив ще се разбере при публикуването на останалите отчети. Все пак има и компании, които успяват да подобрят резултатите си, но те са малцинство. Прогнозите на анализаторите не са много добри за оставащата част от годината - техните надежди и тези на компаниите са насочени повече към външните пазари. "Експортният сектор има вероятност да е показал повече мускули през третото тримесечие и да затвърди положителната тенденция от началото на годината", коментира Гено Тонев, инвестиционен консултант в управляващото дружество "Юг маркет фонд мениджмънт". Прогнозите си за последното тримесечие на годината Тонев определи като "умерено негативни", но не в смисъл край на започналото възстановяване, а по-скоро "време за ориентация и пренастройка на целите". По-добри резултати за третото тримесечие основно при износителите очакват Камелия Лазарова и Христо Владимиров, анализатори съответно в "Карол" и "Ти Би Асет мениджъмънт". За работещите на вътрешния пазар компании прогнозите са по-скоро за задържане на приходите. Според Христо Владимиров периодът юли - септември ще затвърди очерталите се вече тенденции на плавно възстановяване за експорно ориентираните дружества и стагниране при насочените към българския пазар. Анализаторът смята, че "отклонения" от правилото може да има при дружества, които са силно зависими от цените на суровините, които през тази година спряха поскъпването си. Камелия Лазарова очаква повишение на приходите при "Монбат", "М+С хидравлик", "Хидравлични елементи и системи", "Алкомет", които усещат положително влияние от плавното възстановяване на икономиките от еврозоната. Според Лазарова доста компании ще успеят да подобрят рентабилността си заради засилен контрол върху разходите. Тя прогнозира ръст в продажбите и за "нишови" компании като търговеца на лекарства "Софарма трейдинг", производителя на опаковки "Юрий Гагарин", както и куриерската "Спиди". Последната компания вече обяви предварителни резултати, според които приходите й за деветмесечието са нараснали с над 20% в сравнение със същия период на миналата година. Цветослав Цачев, анализатор в "Елана", смята, че вътрешното потребление се подценява като фактор за растеж и доказателство е развитието на електронната търговия. В блога на финансовата компания той коментира, че ръстът в куриерските услуги също е индикатор за съвземане на вътрешното търсене, доходите и икономиката. Преди няколко дни изпълнителният директор на "Спиди" Валери Мектупчиян прогнозира подобрение в икономическите условия в България, което ще доведе до ръст на потреблението. Все пак Цачев отбелязва, че растеж на икономиката не е нещо, с което България ще може да се похвали в близките две години, а за него се разчита на износа в много по-голяма степен, отколкото на вътрешния пазар. Анализаторът е на мнение, че третото тримесечие няма да донесе съществено подобрение в резултатите на повечето публични компании, а индустриалните акции ще се представят по-добре. Засега отчетите и докладите за дейността не вдъхват надежди за подобрение и дори показват тенденции на сериозен спад. Производителят на касови апарати "Оргтехника" - Силистра, има силен спад на продажбите, което от компанията обясняват с понижение на вътрешния пазар – с 50% за година, докато износът пада с 29%. Външните пазари са основни за дружеството, като те заемат близо 90% от продажбите. Само за юли - септември този дял е намалял още, като очакванията са тенденцията да продължи, се казва в доклада за дейността. Прогнозите на мениджъмънта са за "чувствителен ръст" на износа през последното тримесечие в сравнение с третото, като очакванията се базират на сключените договори и разговори с външни партньори. На вътрешния пазар сериозна промяна не се очаква, а натоварването на мощностите ще бъде около и над нивото през юли - септември, прогнозират от компанията. Според доклада за последните три месеца на годината реализираната продукция ще е за 750 - 800 хил. лв., а печалбата – около 10 - 20 хил. лв. От "Оргтехника" отбелязват като рискове забавяне на доставките, което може да доведе до загуба на пазарни позиции, както и острата конкуренция в бранша и на вътрешния, и на външните пазари. Оптимистични прогнози за последните три месеца на годината дава в доклада за дейността "Параходство БРП". Според тях търсене на превозвачи и заетост на флота има за всички видове стоки – зърно, руди, въглища, земеделски торове. Очакванията са това да помогне на речния флот, но в доклада няма обяснение за силното намаление на продажбите през деветмесечието. Неконсолидираните продажби на "Свилоза" намаляват, а загубата на компанията се е увеличила почти двойно. В отчета не влизат резултатите на основното дъщерно дружество "Свилоцел". За дружествата, ориентирани почти изцяло към българския пазар, последните месеци не са донесли особено добри резултати и в най-добрия случай има задържане на нивата от миналата година. От производителя на детски и зърнени храни "Слънчо" отчитат минимално намаление на приходите. Увеличението в продажбите на стерилизирани и разтворими храни е компенсирало спада в останалите цехове. Свищовската компания произвежда няколко вида брашно, пшеница, овесени ядки, някои от които са сертифицирани като органични. Преди близо две години "Слънчо" откри нов цех за стерилизирани детски пюрета и надеждите на ръководството бяха с него да се увеличат продажбите.
Източник: Капитал (30.10.2013)
 
Колчев излиза от ръководството на Елана Агрокредит, представител на Алианц влиза Камен Колчев и Ваня Василева да напуснат Съвета на директорите на Елана Агрокредит АД, е едно от предложенията към дневния ред на Общото събрание насрочено за 14 януари 2013 г. Камен Колчев, изпълнителен директор на Елана Агрокредит АД, коментира предложенията за промени в Съвета на директорите. “Пенсионни фондове, които са обслужвани от брокерската ни компания Елана Трейдинг, проявяват интерес към инвестиция в Елана Агрокредит, но нямат право по закон да инвестират при наличие на свързаност, каквато има в момента, защото аз също съм част от ръководството на Елана Трейдинг. По тази причина на предстоящото извънредно Общо събрание на акционерите ще изляза от Съвета на директорите, а моята позиция ще заеме най-опитния ни финансов директор – Гергана Костадинова, която ръководи като изпълнителен директор Елана Холдинг. Така ще дадем възможност за повече присъствие на институционални инвеститори, като запазим също стабилното оперативно управление на компанията“, заяви Колчев. Другият предложен за член на Съвета на директорите, Владислав Русев, е заместник- изпълнителен директор на ПОД Алианц България. Мястото си в Съвета на директорите запазва Петър Божков. Пенсионни фондове на Алианц България и Доверие вече придобиха над 25% от капитала на Елана Агрокредит АД. Дружеството привлече около 4,4 млн. лв. чрез увеличение на капитала, а изтъргуваният обем на БФБ-София вече възлиза на 1,99 млн. акции на цени между 1,01 и 1,03 лв. за ценна книга.
Източник: Инвестор.БГ (09.12.2013)