Новини
Новини за 2012
 
Парите в български взаимни фондове са намалели с 18 млн. лв. за три месеца Активите на българските взаимни фондове са намалели с близо 18 млн. лв. през първите три месеца на годината, показват данни на Българската асоциация на управляващите дружества и на финансовата компания "Елана". В края на март те са 445.8 млн. лв. Само за последния месец управляваните пари на по-големите дружества са паднали с 4.5 млн. лв. За цялата 2011 г. почти нямаше промяна в активите на българските инвестиционни схеми (-0.7%), но само през първото тримесечие на тази година намалението е близо 4 на сто. Това е аналогично на промяната на основния индекс на Българската фондова борса SOFIX през миналите три месеца, който отчете спад от 3.6% . Една от причините за намалението е и тегленето на пари от договорните фондове на "Стандарт асет мениджмънт", което всъщност е и дружеството с най-голям спад в активите. Като цяло това няма голямо влияние върху целия пазар, защото "Стандарт" управлява много малка част от активите на взаимни схеми у нас. Намаление, но доста по-малко, отчитат всички схеми на "Бенчмарк АМ", на ЦКБ АМ, част от тези на "Астра асет мениджмънт", както и на "Райфайзен АМ", "Елана фонд мениджмънт" и др. Спадът в активите на взаимните фондове може да се дължи на две причини - изтегляне на средства и понижение в доходността от инвестиции. Специално при "Стандарт АМ" причините са комбинация и от двете и то в много рязка проява. Заради изтегляне на голям инвеститор – пенсионно дружество "Бъдеще", фондовете разпродаваха ликвидните си активи, без да успеят да се издължат напълно. Така те останаха със слабо търгувани акции, чиито цени постоянно падат, и това още повече сви активите на фондовете. Подобен проблем, но в много по-малки граници, имат голяма част от останалите взаимни фондове. Много от схемите инвестират основно на чужди борси, някои дори са специализирани за определени пазари и много малка част от активите им са на Българската фондова борса. Такива са фондът на "Бенчмарк АМ" за Централна и Източна Европа, "Адванс Източна Европа", "ПФБК Восток", "Статус глобал ETF’s" и др. Някои от тях показват доста по-добра доходност от фондовете в акции, които не са специализирани за инвестиции зад граница и имат доста вложения у нас. "Статус глобал" например има 7% доход от началото на годината, а за последните 12 месеца загубата му е -5.3%, а при "Адванс Източна Европа" резултатът от началото на годината е 9% на плюс. За изминалите 12 месеца той е 14.4%, сочат данни на Българската асоциация на управляващите дружества. При пазарните дялове на отделните управляващи дружества почти няма промени в последните месеци – "Райфайзен АМ" продължават да са много напред, след тях са "ДСК Управление на активи" и ЦКБ АМ. С най-голям спад в дела са "Стандарт АМ" и "Астра асет мениджмънт".
Източник: Дневник (09.04.2012)
 
Разнобой между експерти за цената на петрола Цената на петрола ще продължи да се покачва. Допитване между търгуващите на платформата Trader.bg сочи, че 55% очакват цената на черното злато да расте още заради напрежението около един от основните доставчици на суровината – Иран. Според 18% поскъпването ще се дължи на друга причина - увеличаващото се търсене на петрол в Китай и Индия. Не всички експерти обаче поддържат тази теза. Според Цветослав Цачев, ръководител „Анализи“ в „ЕЛАНА трейдинг“, няма причини за съществено увеличение на цената на петрола през следващите няколко месеца. „Тя се движи от очакванията за растеж по света и спекулативните нагласи на пазарите, а тези фактори в момента са под тежестта на дълговата криза и рецесията в Европа. Ядрената програма на Иран също не е притеснение за инвеститорите. Най-вероятно суровината ще се търгува на текущите равнища, като възможностите са по-скоро в низходяща посока. Дори и рисковата премия покрай Иран е около 15 долара за барел и в голяма степен стои в цената на петрола, така че може да видим поевтиняване в рамките на следващите месеци“, прогнозира той. Освен това и част от участниците в анкетата на Trader.bg посочват, че пикът в поскъпването на петрола е достигнат и оттук нататък може да очакваме стабилизиране и дори спад. 3 са сочените фактори, които ще влияят в тази посока. Според 12% това е готовността да се освободят резерви на Международната агенция по енергетика. 10% от трейдърите посочват забавянето на китайската икономика като причина. Според 5% увеличеният добив на основни износители, като САЩ и Великобритания, ще окаже най-голямо влияние в овладяването на високите цени на петрола. „Овладяването на цената на петрола е основен приоритет пред водещите икономики, за да се предпазят от нова рецесия”, коментира Пламен Пейчев, главен дилър в Trader.bg. „В момента петролът се търгува на високи нива, които са близки като стойности до цените преди кризата от 2008 г., но има положителни сигнали, че цената му ще се стабилизира. Такъв оптимистичен сигнал е намаляването на потреблението в САЩ. През януари тази година то беше с 4,7% по-ниско в сравнение със същия месец на миналата година. За 2011 година Щатите са повишили ефективността при използване на петрола с 3,7%, допълни Пейчев. Цената на американския лек петрол е нараснала със 7% от началото на 2012 г. до сега. Според последната прогноза на Международния валутен фонд страните износителки на петрол ще се радват на икономически ръст от 4,9% срещу двойно по-слаб темп в държави, които не произвеждат черно злато. Това ще се дължи на поне 10% среден ръст в цената на суровината тази година. Експертите на фонда дори сравняват ситуацията със случилото се през 2008 г. Според тях рязък скок на петрола може лесно да обърне крехкото възстановяване и да върне света в нова рецесия.
Източник: Класа (03.05.2012)
 
Има опасност България да бъде избягвана от инвеститорите от страни извън ЕС, ако наред с останалите държави от Общността въведе данък върху финансовите транзакции. Това каза за "Стандарт" Цветослав Цачев, ръководител "Анализи" в инвестиционния посредник ЕЛАНА Трейдинг. Преди дни Европейският парламент одобри становище за въвеждане на данък върху финансовите трансакции. Предвижда се облагане в размер на 0,1% върху сумата при сделки с акции и облигации и 0,01 на сто за другите финансови инструменти. "Макар нашето правителство винаги да е било срещу увеличаване или появата на нови данъци, сме "за" и аплодираме това, че са приети данъци върху транзакциите", беше коментарът на премиера Бойко Борисов. "Натоварването с данък няма да промени капиталовия пазар у нас, защото и без това той е в абсолютна стагнация", смята Цачев. По думите му, оборотите са много ниски и облагането им с данък ще се усети единствено от малкото чужди инвеститори на родния пазар. "У нас няма инструменти с висока степен на ливъридж, като тези довели до финансовата криза през 2008 г. Затова ние по-скоро ще пострадаме от недалновидността на законодателните и регулаторните органи в Европа, които в момента се опитват да компенсират липсата на адекватни инвестиционни ограничения и контрол на риска с данъчно облагане", добавя Цачев, като все пак отбелязва, че инвеститорите извън ЕС вероятно ще свикнат с новия налог. Груби сметки сочат, че при 717 млн. лв. оборот на Българска фондова борса за 2011 г., ефектът за хазната от данъка би възлизал на под 1 млн. лв.
Източник: Стандарт (30.05.2012)
 
14 от 57-те инвестиционни посредника в страната, имащи сключени сделки на Българска фондова борса през месец юни, са реализирали оборот от над 1 млн. лв., сочи справка на Profit.bg. Лидер по този показател за предходния месец е Ти Би Ай Инвест с 9.86 млн. лв., реализирани от едва 25 сделки. Втората позиция е за Първа Финансова Брокерска Къща с 6.053 млн. лв., изпреварила БенчМарк Финанс с 5.75 млн. лв. В челото са още АВС Финанс и Карол, чиито клиенти осъществиха транзакции за съответно 3.16 и 3.1 млн. лв. за юни. От 7 сделки Тексимбанк реализира близо 3 млн. лв. оборот, докато при Емпорики Банк България и Капман той е съответно 2.25 млн. лв. и 1.948 млн. лв. Над 1 млн. лв. от сделки на борсата имат още Елана Трейдинг, Юг Маркет, Банка ДСК, Реал Финанс, Евро Финанс и Кей Би Си Секюритис. Начело по брой сделки е Карол (1878 броя), следван от Първа Финансова Брокерска Къща и БенчМарк Финанс, за които от борсата отчитат респективно 1391 и 1102 транзакции на БФБ-София. През юни на борсата са регистрирани 12 050 сделки за общо 56.77 млн. лв. при двойно отчитане на транзакциите.
Източник: profit.bg (04.07.2012)
 
Активите на родните банки нагоре с 8,5 млрд. лв. Активите на банките у нас са се повишили с 8,5 млрд. лева от началото на икономическата криза. В края на 2009 г. секторът е разполагал с активи на стойност 70,86 млрд. лв., а след първото полугодие на тази година финансовите институции отчитат 79,41 млрд. лв., сочат данни на БНБ. Тенденцията на ръст, която се утвърди в началото на миналата година, се оказа устойчива и продължи с малки колебания. Банките привличат стабилни парични потоци най-вече чрез депозитите на фирми и граждани, а растежът вероятно ще продължи с подобни темпове и през следващата година, се казва в анализ на „Елана Трейдинг“. Продължава и ръстът на депозитите на домакинствата, като на годишна база той е между 11 и 15%. Очакванията на експертите са тази тенденция да се запази и през 2013 г. Лихвените равнища по кредитите показват намаление, което е най-осезаемо при корпоративните заеми. Това се дължи основно на конкуренцията между банките за спечелването на добрите български предприятия като клиенти. Слабо понижение се отчита и на лихвите по депозитите.
Източник: Монитор (21.08.2012)
 
Търг за 154 хил. дка земеделска земя раздвижи БФБ Официалното съобщение на земеделското министерство, че държавни ниви от Поземления фонд ще бъдат пуснати за продажба чрез търгове на притежателите на поименни компенсационни бонове (ПКБ), предизвика най-сериозното лятно раздвижване на Българската фондова борса. Това коментира Цветослав Цачев от Елана трейдинг по повод открита процедура за продажба на 154 хил. дка на територията на цялата страна, с изключение на областите Габрово и София-град. По думите на експерта слуховете за предстояща продажба на държавни земи се оказаха верни и на практика цената на компенсаторните бонове скочи няколко пъти. „Последната информация е за около 154 хил. дка, което със сигурност ще надхвърли оборот от 50 млн. лв. и отгоре. Като вземем колко са били оборотите през последните месеци, определено можем да кажем, че голяма част от тези книжа вече са минали през пазара“, каза още Цачев. По данни на БФБ във вторник сделките с поименните компенсационни бонове формираха 70% от борсовия оборот в размер на 673 хил. лв., като други 20% са формирани от сделки с облигации на БАКБ. Смисълът на компенсаторките е да бъдат използвани за приватизация на държавни земи или активи. И досега е имало подобни търгове, но за сравнително малки количества, коментира още експертът от Елана трейдинг. Той уточни, че дружествата със специална инвестиционна цел (АДСИЦ) няма да могат да се възползват от държавните търгове, тъй като не могат да се разплатят с поименни компенсационни бонове. Но пък всякакви други частни лица и фирми биха могли да си купят парцели. От земеделското министерство уточняват, че всяка отделна процедура и началните тръжни цени, от които ще започне наддаването, ще бъдат определяни от съответната областна земеделска дирекция, на чиято територия се намират продаваните терени. Заповедта за националните търгове на министъра на земеделието и храните Мирослав Найденов ще бъде публикувана в местната преса. В срок от 30 дни след това кандидатите да участват в процедурите, ще могат да подават заявления в областната дирекция по земеделие и гори. Процедурата е в изпълнение на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, уточняват от агроведомството. Продажбата на държавни земи се приема като една от антикризисните мерки за осигуряване на приходи в хазната. През пролетта на 2010 г. Мирослав Найденов заяви, че над 400 млн. лева могат да влязат директно в бюджета от продажба на земи от държавния поземлен фонд или отдаването им под аренда. Още повече, че през последните месеци цената на земеделската земя отбеляза сериозен ръст. В Добруджа вече се говори за цени от 1500-2000 лева на декар при продажба на по-големи парцели. Трудно е да се прогнозира докъде ще се стигне в наддаването на предстоящите търгове, но още отсега се очертава интересна картина, ако съдим по стойността на компенсаторките, закупени на БФБ през последните месеци.
Източник: Класа (22.08.2012)
 
Финансовите резултати на холдингите се влошават Настъпващата рецесия в Европа и свитото потребление все повече се отразяват на българските холдингови компании и особено на тези, които продават продукцията си там. При повечето дружества рентабилността намалява, а някои направо излизат на загуба за първото полугодие на тази година. Това показват консолидираните резултати, повечето на холдинги, които се търгуват на борсата. Ако допреди няколко месеца експортно ориентираните компании бяха тези, които подобряваха постоянно резултатите си и дори в някои случаи достигаха продажбите от предкризисните години, сега спадът на поръчките и по-високите разходи, най-вече за материали, им пречи да играят ролята на мотор за икономическото възстановяване на страната. Всъщност резултатите не са изненада - немалко компании прогнозираха такъв сценарий. Все пак има и холдинги, които се представят много добре - печалбата на "Булгартабак" например расте над 8 пъти. Два от най-големите холдинги - "Стара планина холд" и "Доверие", намаляват приходите си от продажби, същата е тенденцията и при туристическия "Албена", макар при него силно да е третото тримесечие. Консолидираните продажби на "Стара планина" са спаднали с 6.3% до 91.2 млн. лв. Това беше един от холдингите, които прогнозираха забавяне. Казанлъшкото дружество "М+С хидравлик", което е част от структурата му, вече отчита спад на продажбите на годишна база - с 1.37% до 52.6 млн. лв. Прогнозите са за януари - август намалението да достигне 5%, а продажбите да са 56.7 млн. лв. Другото основно предприятие на холдинга "Хидравлични елементи и системи" очаква 8.21% спад на продажбите на годишна база до 24.8 млн. лв. за януари - август 2012 г. Най-голям спад на продажбите на годишна база обаче ръководството прогнозира за производителя на акумулатори "Елхим-Искра" - Пазарджик - 18.05% до 20.3 млн. лв. за осемте месеца. Публикуваните отчети само потвърждават очакванията на Тихомир Каунджиев, финансов анализатор в "Бетакорп". Той единствено е изненадан от отчета на "Трейс груп". Пътностроителният холдинг отчита 3.7 млн. лв. консолидирана загуба, докато за същия период на миналата година е бил на печалба от 2.8 млн. лв. Освен това тенденцията, на която бяхме свидетели по-рано, за силен ръст на приходите от продажби е прекратена - вече той е само 1.3% на годишна база до 97.4 млн. лв. за април - юни 2012 г. спрямо 38% за първото тримесечие. Общо за полугодието увеличението е с 14% до 167.6 млн. лв. "Прилика може да се намери в намалението на приходите при повечето от компаниите. "Трейс груп холд" може да се разглежда като изключение, защото дейността му зависи единствено от спечелените търгове за строителство. Ръст на приходите има още и при "Неохим" благодарение на скок в износа. Ръстът в цените на хранителните стоки на световните борси подкрепя търсенето на торове и цените им, което също е изключение от тенденцията в промишлеността като цяло", коментира Цветослав Цачев, ръководител "Анализи" в "Елана трейдинг". "Двете компании също така имат и една прилика – инфлационния натиск върху производствените разходи, който допринася за намалението на финансовите резултати. Това е най-често срещано при индустриалните компании и дори при "Неохим", където има ръст на продажбите, се наблюдава повишение на разходите за материали", добави Цачев. Ръст на консолидираната загуба при увеличаващи се приходи показва консолидираният отчет на "Синергон холдинг". Той има 4.2 млн. лв. отрицателен резултат, което е 8.7% повече за година. В същото време общите приходи се увеличават с над 15%. Това повишение на приходите се дължи на основното дъщерно дружество "Топливо", докато производствените предприятия на "Синергон холдинг" ("Лакпром", "Шамот", "Премиер ПЛ", "Балканкерамик", "Светлина" и "Слатина") отчитат 2.33 млн. лв. по-малко приходи, или спад с 23% на годишна база до 7.63 млн. лв. за първото полугодие на 2012 г. След като за първото тримесечие увеличението на разходите, което изпревари значително по-слабото нарастване на приходите, сви силно печалбата на "Захарни заводи" - Горна Оряховица, през второто тази тенденция се задълбочава и компанията вече излиза на загуба - 550 хил. лв. спрямо печалба от 4.55 млн лв. за първите шест месеца. Основната причина е силният ръст при разходите за материали, които от 18.3 млн. лв. са се увеличили до 50.9 млн. лв. Покачване обаче има по всички разходни пера с изключение парите за външни услуги, които намаляват минимално.
Източник: Капитал (30.08.2012)
 
Елана": Борсовият интерес към "Енерго-про" ще надмине този към "ЕВН" Интересът на инвеститорите към държавните дялове от дружествата на "Енерго-про" (бивш "Е.Он. България") ще бъде по-голям, отколкото при продажбата на "ЕВН България", прогнозират от инвестиционния посредник "Елана Трейдинг". В свой анализ от посредника посочват, че минималните цени за продажба на 33% от "Енерго-про мрежи" и "Енерго-про продажби" са много ниски и няма да отблъснат дългосрочни инвеститори или краткосрочни спекуланти. Минималната цена за "Продажби" е 11.09 лв., а за другата компания е 109.87 лв. В края на миналата година държавата продаде дяловете си в "ЕВН Електроразпределение" и "ЕВН Електроснабдяване" при цени на пазарните поръчки от съответно 1632.56 и 156.6 лв. на акция. Така общо за дяловете бяха получени 93 млн. лв. Основният купувач на пакетите беше самият мажоритарен собственик – австрийската EVN, която няколко месеца по-късно направи и търгово предложение и изкупи до 100% от капитала на двете си компании. Търговото за снабдителното дружество беше на цена 400 лв., а за разпределителното – 3045 лв., но голяма част от външните акционери вече бяха продали книжата си на нормалната борсата търговия. Цветослав Цачев и Тамара Бечева от "Елана трейдинг" смятат, че именно отписването на двете компании на "ЕВН" при значително по-висока цена от тази на първичното предлагане, ще привлече още инвеститори за "Енерго-про", които се надяват на краткосрочни печалби. Освен това те ще очакват мажоритарния акционер също да отправи търгово предлагане на много по-висока от първоначалната цена. Според анализа обемът на общото предлагане – държавата пуска по 33% от две дружества, е прекалено голям, за да се поеме само от местни инвеститори. Oчаква se в Държавната консолидационна компания, която сега е собственик на пакетите, да постъпят около 50-60 млн. лв. От "Елана" смятат, че без голям външен инвеститор и без намесата на мажоритарния акционер пакетите трудно ще се пласират, а е възможно и в първия ден да няма големи сделки. Препоръката на посредника е инвеститорите да участват в аукциона с пазарни поръчки, с очакване да се появят и големи оферти за покупка. Ако такива няма, намалява много и рискът инвеститорът да купи акции на много висока цена, защото по-голямото количество книжа ще е продадено на ниската. Анализаторите смятат, че е по-добре да се купят повече акции от "Енерго-про мрежи" и да поддържат само малък дял от "Енерго-про продажби", тъй като финансовите резултати на последното са доста колебливи и се очаква самата емисия да не бъде ликвидна. За първото полугодие на тази година "Енерго-про продажби" има 415.7 млн. лв. приходи, от които 234 млн. лв. са от електроенергия. Повишението на общите продажби спрямо първото полугодие на миналата година е с близо 3%, но пък за това време нетната печалба е паднала повече от наполовина, до малко над 2 млн. лв. При "Енерго-про мрежи" приходите до края на юни тази година са 188.3 млн. лв., с 60% ръст на годишна база. Печалбата е 14 млн. лв., при 4.6 млн. лв. година по-рано. Бечева и Цачев отбелязват, че за последните години двете дружества не са успели да постигнат висока възвращаемост на капитала, като за 3 години назад максимумът й е 7%. Сравнение с чужди компании от същия сектор е трудно да се направи, тъй като печалбата и приходите на българските електроразпределителни дружества силно се вляят от държавната регулация.
Източник: Капитал (02.10.2012)
 
"Елана Трейдинг": Време за търговия с държавни ценни книжа В контекста на текущата дългова криза в еврозоната, покрай паниката, предизвикана от икономическата нестабилност, инвеститорите на финансовите пазари пропускат някои добри възможности за печалба, а именно – да се купуват и продават държавни ценни книжа на страни от еврозоната. Основен фактор при котирането на правителствените облигации е доходността, която те носят. При нормални обстоятелства по-краткосрочните (6 месечни, годишни, двугодишни) носят по-ниска доходност от по-дългосрочните облигации (петгодишни, десетгодишни, тридесетгодишни). По-ниска доходност носят и облигациите на държави, поддържащи стабилна фискална политика, както и на държави със стабилен и прогнозируем икономически растеж. В най-общ план обезпечението на тези облигации е възможността на населението да плаща данъци. Колкото повече има сигурност, че правителството ще успее да изпълни приходната част от данъци, толкова по-голямо е доверието в икономиката на държавата. Следователно по-голямото доверие на пазара в дадена държава ще осигури финансиране при по-ниски лихви (доходност). Това означава, че държавните ценни книжа на страните, носещи по-ниска доходност, ще са по-скъпи от ДЦК-та, които носят по-висока доходност. Логиката е проста – инвеститорите са склонни да платят по-висока цена, за да получат повече сигурност. През последните три години обаче държавните ценни книжа имат различно поведение. Преди да изплуват дълговите проблеми през 2009 г. на т.нар. "периферия" на еврозоната, доходността по облигациите на Германия (възприемана като бенчмарк за сигурност в Европа) и по облигациите на бурно растящи икономики като Гърция и Ирландия не беше изключително чувствителна. Днес десетгодишните облигации дори на големите европейски икономики като Италия и Франция се търгуват при чувствително по-висока доходност от тези на Германия. Нека си представим скала на риска, като най-високият е свързан с Италия. Там непостоянството е най-значително. ДЦК-тата на южната страна са изключително чувствителни към макроикономическите данни и към политическата реторика. На второ място, по средата, с умерен риск е Франция. Въпреки че страната също попадна под ударите на рейтинговите агенции, десетгодишните й облигации носят едва 2.218% доходност, спрямо 4.914% при италианските (стойностите са към 2.11.2012 г.). Най-голяма сигурност в Европа носят германските 10-годишни облигации с 1.453% доходност. Тази разлика говори и за добра възможност да се спекулира в краткосрочен план с цената на тези инструменти, като се купуват и продават договори за разлика. Доходността е в обратна корелация с цената на държавните ценни книжа. Т.е. – колкото повече поскъпва облигацията на международните пазари, толкова по-ниска доходност носи тя. Това е и причината Европейската централна банка да провежда политиките си за изкупуване на ДЦК от периферията на еврозоната на открит пазар. Вероятно това е причината през последните два месеца цената на 10-годишната италианска правителствена облигация да се изстреля с около 6-7%. Важно е да се следи за споменатите операции по изкупуване на облигации от ЕЦБ. Информацията за тях е публична и може да бъде открита в http://finance.yahoo.com, http://www.bloomberg.com, както и в някои FOREX календари за макроикономически данни. Можете да питате и своя брокер, който ще бъде информиран. Препоръчително е купуването на такива CFD-та непосредствено преди операции на открит пазар. Предвид високия риск, който идва от Италия, обаче, продължителното задържане на позициите в инструментите трябва да се избягва. Също така непосредствено преди всяко месечно заседание на Европейската централна банка е добре да се избягват отворени позиции в облигациите. Вече на базата на пресконференцията на Марио Драги може да бъде купувано или продавано на късо, като изявленията ще дадат достатъчно ясни сигнали за това.
Източник: Капитал (12.11.2012)