Новини
Новини за 2012
 
Синдикатите в "Мини Марица-изток" са в готовност за стачка с искания за по-големи възнаграждения на миньорите. Под въпрос е снабдяването на четири топлоелектрически централи. Миньорите настояват работодателят да изпълни подписаното на 12 юли споразумение, което регламентира относителния дял на разходите за работни заплати спрямо приходите на дружеството, а изпълнителният директор Евгени Стойков е оттеглил подписа си от него въпреки очакваните приходи на дружеството от 500 млн. лв. "Мини Марица-изток" ще спрат доставките на въглища за топлоелектрическите централи още от 7 януари, ако работодателят не увеличи възнагражденията на миньорите. Централите имат някакви запаси от въглища, но те са за десетина дни да работят на пълни мощности, поясниха от синдикатите.
Източник: Класа (03.01.2012)
 
Синдикатите в мини "Марица Изток" готови за стачка Синдикатите в мини "Марица Изток" са в готовност за стачка с искания за по-големи възнаграждения на миньорите. Под въпрос е снабдяването на четири топлоелектрически централи. Протестът бе насрочен още за 21 декември, но не се състоя заради отказа на изпълнителния директор да подпише споразумение за гарантиране на живота и здравето на стачкуващите работници. Електроцентралите, използващи въглища от "Марица Изток", са "Брикел", ТЕЦ "Марица Изток 2", "Contour Global Марица Изток 3" и "AES Гълъбово". По данни на минната компания през 2010 г. 32.2% от произведената у нас електроенергия е била захранена с въглища от мините. Синдикатите от мини "Марица Изток" настояват работодателят да изпълни подписаното на 12 юли споразумение, което регламентира относителния дял на разходите за работни заплати спрямо приходите на дружеството, а изпълнителният директор инж. Евгени Стойков е оттеглил подписа си от него, въпреки очакваните приходи на дружеството от 500 млн. лв. Тричленна комисия от Националния институт за помирение и арбитраж имаше заседание на 29 декември по случая. В навечерието на Коледа 7100-те работници и служители на мините са получили премии от над хиляда лева, които обаче нямали нищо общо със споразумението от лятото. Мини "Марица Изток" ще спрат доставките на въглища за топлоелектрическите централи още от 7 януари, ако работодателят не увеличи възнагражденията на миньорите съобразно с увеличението на продукцията.
Източник: Медия Пул (03.01.2012)
 
В споразумението между ръководството на Мини "Марица-изток" и синдикатите от юли 2011 г. няма цифра за съотношението между приходите и разходите за заплати. Това заяви изпълнителният директор на Мини "Марица-изток" Евгени Стойков. Двата синдиката в дружеството твърдят, че било обещано 38-39% от приходите да се дават за заплати, осигуровки и социални плащания. Този трудов спор е в основата на подготвяната от миньорите ефективна стачка. Стойков припомня, че през 2011 г. заплатите били повишени с 15% до среден размер от 1555 лв. Всеки работник получил и над 1300 лв. коледен бонус. Шефовете предложили заради рекордния въгледобив за 2011 г. да бъдат изплатени бонуси на заетите пряко в производството. От КНСБ и КТ "Подкрепа" обаче искали премии за всички. "Ефективната стачка, която синдикатите се канят да вдигнат, не отговаря на интересите на дружеството, надявам се разумът да надделее", каза Евгени Стойков. 4-те топлоцентрали в източномаришкия комплекс имали резерв от въглища за 15-20 дни.
Източник: Стандарт (04.01.2012)
 
Освен че замърсява въздуха и опепелява целия район на Гълъбово, поради което отдавна трябваше да бъде затворена, ТЕЦ "Брикел" има вина и за поскъпването на тока. Това става ясно от искането на НЕК за поскъпване с 4.5% на тока от мрежата с високо напрежение. Електрокомпанията е задължена да изкупува тока на "Брикел", чиято цена е сред най-високите, одобрени от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Тецът - доскоро собственост на скандалния бизнесмен Христо Ковачки, а сега на офшорка, продава ел. енергията си по 156.27 лв. за Мвтч. За сравнение токът от напълно обновената ТЕЦ "Марица изток 3" е около 107 лв. Мвч, от АЕЦ "Козлодуй" е 50 лв. за Мвтч. "Брикел" обаче произвежда и топлинна енергия и като комбинирано производство, ползва преференциите за високоефективните и екологични производства - надбавка към цената и гарантирано изкупуване на произведения ток. Според изчисления на Института за енергиен мениджмънт по-високата цена вдига приходите на "Брикел" с около 92 млн. лв. до юли 2012 г. Преди година екоминистерството обяви, че спира "Брикел" заради изтекло екоразрешително и невъзможност то да бъде подновено при лошото техническо и технологично състояние на предприятието. В началото на миналото лято обаче, под синдикален и политически натиск, ведомството на Нона Караджова бе принудено да "спаси" "Брикел" от затваряне, като му издаде ново екоразрешително. В новите книжа МОСВ е включило формално изискване централата да инвестира в инсталации, които задържат сярата и намаляват изхвърлянето на въглероден диоксид, азотни окиси и прах. Но е твърде съмнително, че предприятието разполага с необходимите средства. Въпреки това замърсителят продължава да работи срещу поредни обещания за бъдещи екоинвестиции. Управляващите му дадоха "амнистия" с популистки аргумент - запазване на работните места теца, след като миналата есен профсъюзите заплашиха, че ще изведат 2000 души от "Брикел" на протест. Тогава лично премиерът Борисов обеща, че няма да допусне съкращения в предприятието. Освен това икономическото министерство, ДКЕВР и НЕК адвокатстваха, че без тези мощности не може да се покрие потреблението в страната и може да се стигне и до поскъпване на тока. Сега се оказва точно обратното - оставането на "Брикел" в енергосистемата води до оскъпяване. От ДКЕВР вчера потвърдиха, че при определяне на цените през юли 2011 г. не са отчели разходите на НЕК за покупката на електроенергията от "Брикел", тъй като очаквали, че предприятието в Гълъбово няма да работи. НЕК иска повишение, защото формира своята цена според микса от всички цени на централите, одобрени от ДКЕВР, вкл. и на "Брикел". Ако регулаторът уважи аргументите на електрокомпанията, извънредното поскъпване ще предизвика вдигане на цените по цялата верига до крайните потребители.
Източник: 3e-news (05.01.2012)
 
От 14 януари започва ефективна и безсрочна стачка в "Мини Марица-изток", съобщиха от стачния комитет. Ако се стигне дотам, дневните загуби, които ще търпи най-голямото въгледобивно дружество "Мини Марица-изток", са около 1,8 милиона лева на ден, казаха от мениджмънта на мините. Евентуалните неустойки, които ще се изплащат на ТЕЦ-овете дневно, пък ще бъдат близо 1 млн. лв. Не съм оттеглил подписа си от споразумението, както твърдят синдикатите, готов съм преговорите да продължат, категоричен е изпълнителният директор на фирмата инж. Евгени Стойков. Готов съм преговорите да продължат, имаме и конкретни предложения, обясни Стойков. Синдикатите настояват, че сумата, която трябва да бъде разпределена, е между 8 и 10 млн. лв. Това са средства, които бихме използвали за инвестиции, твърдят от ръководството и уточняват, че за тази година инвестиционната програма е 110 милиона лева. Вярвам, че синдикатите са отговорни, подчерта Евгени Стойков и допълни, че "според т. 6 от споразумението в Арбитража при недостиг на електроенергия за населението работата ще бъде възстановена".
Източник: Класа (09.01.2012)
 
Мини “Марица-изток” спират работа за час Предупредителна стачка започват миньорите в Мини "Марица-изток". Тя ще започне в 8 ч днес и ще продължи 1 час, съобщиха от синдикатите. В четвъртък трите рудника ще спрат работа, преминавайки към ефективни стачни действия, за което ръководството на най-голямото въгледобивно предприятие у нас беше уведомено миналия петък. Шефовете на Мини "Марица-изток" обаче продължават да твърдят, че стачката противоречи на закона, и в понеделник са внесли в Старозагорския окръжен съд иск за обявяване на ефективния протест на работниците за незаконосъобразен, съобщиха от пресцентъра на дружеството. Магистратите трябва да се произнесат по делото в седемдневен срок на открито заседание в присъствие на прокурор, като всяка от засегнатите страни ще има възможност да защити своята теза. От ръководството на Мини "Марица-изток" отново заявиха, че са отворени за нови преговори до постигане на споразумение и окончателно решаване на проблема. Шефовете на КНСБ и КТ "Подкрепа" са поканени днес отново да седнат на масата за преговори.
Източник: Стандарт (10.01.2012)
 
От едночасовото спиране на работата в рудниците на „Мини Марица Изток” не са добити около 10 000 тона въглища, от което загубата за мините са 160 000 лв. Във вчерашния едночасов протест от близо 2 700 работници и служители на смяна, само около 200 не са взели участие в протеста. Според синдикатите от средата на миналата година са спрели да им изплащат и по 22 лв. допълнително здравно осигуряване месечно, заложено в колективния трудов договор заради съдебни спорове между компаниите, участвали в обществената поръчка. Въпреки че ВАС се е произнесъл по казуса, парите още не са преведени по сметките на работниците.
Източник: Бургас-днес и утре (11.01.2012)
 
Миньорските синдикати на КНСБ и КТ "Подкрепа" се събират днес на съвместно заседание в "Мини Марица-изток", за да обсъждат кризисната ситуация в минния бранш в България. Очаква се да се стигне до решение за съвместни протестни дейности между миньори и енергетици, след като по-рано вчера стана ясно, че има заповед на министъра на екологията Нона Караджова да бъде затворен още един блок на ТЕЦ "Бобов дол" заради неизпълнени екоизисквания. Централата е на офшорка, зад която се смята, че стои Христо Ковачки. "Работа на ТЕЦ-а само с един блок директно застрашава работата на 5000 миньори и членовете на техните семейства плюс още 2000 души, обслужващи мините", твърдят от синдикатите. Днес ще има нова среща и в "Мини Марица-изток" за изглаждане на различията между синдикатите и управата за начина на плащане и инвестициите в мините, заради които миньорите се стягат за стачка от 14 януари. Профсъюзите вече искат нови назначения, тъй като в момента персоналът е под критичния минимум. През 2011 г. на щат в мините са били малко под 7100 души, а за да се работи максимално безопасно, според синдикатите те трябва да бъдат с около 400 повече, както е било през 2010 г.
Източник: Сега (12.01.2012)
 
До 3 млн. лв. на ден ще губят „Мини Марица-изток“ от започналата късно снощи ефективна стачка. Това заяви в свое обръщение изпълнителният директор на дружеството Евгени Стойков, цитиран от БНР. Според него никой няма интерес от провеждащата се стачка, а и дружеството ще бъде поставено в трудно финансово положение и ще бъдат застрашени дори заплатите на работниците. Миньорите започнаха протести заради неизплащането от страна на работодателя на обещаните бонуси при преизпълнение на добивите от въглища. От ръководството на мините са предложили работниците, пряко заети в производството, да получат най-голям бонус при разпределението на допълнителните средства, но това не е било прието от синдикатите. Миньорите ще получат и компенсации от 10,35% върху брутното си възнаграждение за последното тримесечие на 2011 г. Според Стойков стачката е незаконна и неоснователна. По думите му останалите искания на миньорите в момента не могат да бъдат изпълнени. Той заяви, че е готов на нови преговори със синдикатите. В стачката се включиха миньорите от всички рудници - „Трояново 1“, „Трояново 3“ и „Трояново-север“. Почти всички са се съгласили да започнат стачката, обяви пред БНР и председателят на КНСБ в дружеството Валентин Вълчев. По думите му хората ще бъдат на работните си места, но няма да изпълняват задълженията си. „Мини Марица-изток“ доставят въглища за четирите ТЕЦ-а в района – „AES Гълъбово“, „Марица-изток 2“, „Контур Глобал Марица-изток 3“ и „Брикел“. Ефективната стачка започна снощи в 20 ч, а според нормите централите трябва да имат резерв от въглища за 7 дни. От стачния комитет заявиха, че имат готовност за преговори. Синдикатите настояват и за подобряване условията на труд и оборудването. Първи стачкуват около 1500 души от нощната смяна на трите рудника в комплекса, съобщи Вълчев. При по-добри постигнати резултати работниците в "Мини Марица-изток" трябва да получават повече пари, заяви вчера пред БНР и министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. Според него миньорите ще могат да получават бонуси, когато бъде подписан нов колективен трудов договор, и затова призова миньорите и ръководството да започнат преговори за него. Загубите за "Мини Марица-изток" от стачката ще бъдат по-големи от сумите, които трябва да бъдат заплатени на миньорите, заявиха от КНСБ.
Източник: Класа (16.01.2012)
 
Миньорите в "Мини Марица-изток" започнаха ефективна стачка точно в 20 часа снощи, когато на работа застъпи нощната смяна, съобщиха от Стачния комитет. В протеста се включиха 80% а от работниците нощна смяна. Добивът на въглища е прекратен до изпълнение на стачните искания. Синдикатите настояват за изпълнение на колективния трудов договор, изплащане на бонуси от 1000 лева за преизпълнение на плана през миналата година и назначаване на нови работници, там, където се работи с по-малко персонал. Ръководството на мините оспорва законността на стачката. Ако съдът потвърди, че не е легална, стачкувалите са заплашени с административна и финансова отговорност. При ефективна стачка от загубите ще бъдат от порядъка на 3 млн. лева на ден, смятат от ръководството на добивното дружество.
Източник: econ.bg (16.01.2012)
 
Инвестиционният фонд "СИЕСАЙЕФ" АД на Цветелина Бориславова притежава 61,36% от капитала на Българо-американската кредитна банка (БАКБ) към 11 януари 2012 г., показват данни на Централния депозитар АД, цитирани от investor.bg. След вдигането на капитала на БАКБ в края на 2011 г. при емисионна цена от 4 лв. за акция "СИЕСАЙЕФ" увеличи дела си от 49,99% на 56,37%. Поради преминаването на границата от 50% фондът отправи търгово предложение при цена от 4 лв. на акция и в резултат придоби 740 368 акции, или 3% от капитала. На 9 януари 2012 г. имаше две големи сделки с акции на БАКБ - едната за 491 003 акции, а другата за 12 000 акции при цена от 4 лв. за брой, сетълментът на които е на 11 януари 2012 г., когато делът на СИЕСАЙЕФ АД става 61,36%. По последни данни фондовете на Gramercy притежават 34,25% от БАКБ, като дори увеличиха дела си при вдигането на капитала.
Източник: Стандарт (17.01.2012)
 
Започналата в неделя вечерта ефективна стачка в Мини "Марица-изток" ще повиши цената на тока от 1 юли с около 10%. Това показват сметките на енергийния експерт проф. Атанас Тасев при по-продължителен протест. Не по-различно е мнението и на зам.-министъра на икономиката Делян Добрев. За да се компенсира липсата на въглища за ТЕЦ-овете в Маришкия басейн, те ще трябва да купуват от други рудници. Държавната ТЕЦ "Марица-изток 2" вече пробно работи с гориво от пернишките мини, което е малко по-скъпо, каза по БНТ Добрев. Централите в района ще трябва да работят с намалена мощност, като имат резерви от въглища за 30 дни. През това време НЕК ще купува липсващата електроенергия от т.нар. централи студен резерв, чиито ток е по-скъп с 20-30 лв. на мегаватчас, обясни Добрев. Още през 2011 г. НЕК поиска от ДКЕВР вдигане на цената на тока на едро с 5%. При допълнителното оскъпяване на тока от 1 юли 2012 г. НЕК ще поиска още по-голям скок. За поскъпване на тока от 1 юли заради стачката предупреди и министърът на икономиката Трайчо Трайков. По бТВ той обясни, че стачката ще спре до 100% износа на ток, от което страната ни ще загуби милиони. Засега това не е факт, изнасяме 800-900 мегавата, но има реална опасност, ако стачката продължи до 2 седмици, каза шефът на Електроенергийния системен оператор Иван Йотов. Производители и търговци ще поискат компенсации от Мини "Марица-изток", което заедно със загубите от 3 млн. лв. на ден заради спрения въгледобив ще докарат предприятието до ръба на фалита, смята Трайков. Миньорите обявиха стачка, тъй като не бе одобрено искането на синдикатите да бъдат дадени по 1000 лв. бонус на човек заради рекордния добив на въглища. Средната миньорска заплата е 1580 лв., а със социалните добавки става 2800 лв., коментира Трайков.
Източник: Стандарт (17.01.2012)
 
Не е спрян износът на електроенергия, в момента е между 800 и 900 мегавата, каза Иван Йотов, директор на Електроенергийния системен оператор (ЕСО). Към момента никой от потребителите в България или в чужбина не получава по-малко ток заради ефективната стачка на миньорите в „Мини Марица-изток”, която започна снощи. Няма проблеми по отношение на потреблението – нито в мрежа, нито в генерация на централи. В момента товарът в България е 5 880 мегавата, каза Иван Йотов. По думите му – спирането на износа на електроенергия зависи от продължителността на протестните действия във въгледобивното предприятие. Ако стачката продължи достатъчно дълго, това сигурно ще се случи - в рамките най-много до две седмици, каза той. При ситуация на недостиг, първо спира износът на ток, за да се осигури захранването вътре в страната.
Източник: Бургас-днес и утре (17.01.2012)
 
Делото срещу бившия изпълнителен директор на "Мини Марица-изток" инж. Иван Марков и заместника му инж. Гочо Христов бе отложено от Старозагорския окръжен съд. Те са обвинени затова, че в качеството си на длъжностни лица са нарушавали служебните си задължения, като разделяли обществени поръчки за строителство на части, така че стойността на отделните части да е в границите до 100 хил. лева. Така отпада законовото изискване да се обявява конкурс, а може свободно да се избира изпълнителят на поръчката. Общият размер на причинената вреда за "Мини Марица-изток" е за 988 869 лв. Софийският адвокат Васил Василев, който е защитник на Иван Марков, обаче посочи редица противоречия в обвинителния акт, който е 130 страници, и поиска връщане на делото на прокуратурата за отстраняването им. Адвокатът на другия обвиняем Илия Каракашев пък помоли съда да му даде време да се запознае по-обстойно с делото, което е в 174 тома, тъй като е бил упълномощен едва в края на м. г. По делото трябва да бъдат разпитани 196 свидетели от всички краища на страната и 7 вещи лица. Направени са общо 14 експертизи. Съдът уважи молбата на адвокат Каракашев като прецени, че искането не е формално и не цели шиканирането на процеса. Затова делото бе отложено и насрочено за 23 февруари. По направените възражения от адвокат Василев съдът ще се произнесе в следващото съдебно заседание.
Източник: Труд (17.01.2012)
 
Ако стачката на миньорите в „Мини "Марица-изток" продължи повече от месец, това ще доведе до поне 10-процентно поскъпване на тока от 1 юли тази година. За това предупреди председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев вчера. По думите му централите имат запас от въглища за две-три седмици, но след това те трябва да намалят или спрат работата си, или да доставят въглища от други мини. За да няма проблеми с тока, в системата ще бъде включен и студеният резерв на ТЕЦ- Варна и ТЕЦ „Бобов дол“, но електроенергията оттам е значително по-скъпа. Така ще се увеличат разходите на НЕК за закупуване на ток, а това ще бъде отразено в сметките на хората от юли. Общественият доставчик вече поиска поскъпване на еленергията с поне 4,5%, и то преди 1 юли. Причината е, че компанията търпи загуби от изкупувания ток от възобновяемите източници и топлофикациите. Ако стачката на миньорите обаче продължи не повече от седмица-две, тя може и да не окаже влияние на цените, смята Семерджиев. При продължителна стачка обаче ще бъде трудно цялата система на производство отново да влезе в ритъм. Освен мините, за поскъпването на тока от юли ще повлияят и изкупуването на по-големи количества зелена енергия, и стартът на търговията с вредни емисии от ТЕЦ-овете. Така сумарно е възможно от средата на годината да започнем да плащаме и с 15 на сто по-високи сметки. Семерджиев отказа да обясни какви са предварителните изчисления за поскъпването при наслагване на всички фактори. Той обаче уточни, че в региона пазарът на електроенергия се развива към повишаване на цените, а това означава повишение на приходите от износ на електроенергия. Така ще се увеличат приходите на НЕК, а с това може да се компенсира частично и искането за увеличение на тарифите. Семерджиев призна, че наистина в момента НЕК има по-големи разходи от предвидените през юли 2011 г. , но компанията успява да се справи. Увеличението при цената за обществения доставчик обаче няма да е 4,5%, а по-малко, убеден е шефът на ДКЕВР. Поскъпването на тока от юли няма да е заради стачката в мините, а заради похарчените 1,3 млрд. лева за АЕЦ „Белене“, каза вчера лидерът на СДС Мартин Димитров. По думите му всички българи ще плащат тези разходи и това ще стане чрез увеличаване на цената на тока. Междувременно президентът на КНСБ Пламен Димитров поиска от министър Трайчо Трайков да насрочи възможно най-бързо час за нови преговори между ръководството и синдикатите в „Мини „Марица-изток“. По данни на синдиката при вчерашната дневна смяна в дружеството са протестирали над 91% от работещите в трите рудника. Това са 2307 от общо 2533 назначени, съобщи Димитров. При нощната смяна пък над 97 на сто от работниците са протестирали. За 2010 г. миньорите в "Мини „Марица-изток" са добили около 25 млн. тона въглища и са получавали заплати с десет процента по-ниски спрямо тези от 2011 г. Планът за 2011 г., заложен от МИЕТ, е бил да се добият 27 млн. т въглища. При изпълнение на този план се гарантират заплатите на миньорите, както и увеличението от 10% на фонд „Работна заплата“. Добитите въглища обаче са 33 млн. т. Според Димитров с преизпълнението на плана с 6 млн. т фондът трябва да се повиши с 10 млн. лв. Последното предложение на стачкуващите за нов кръг от преговори бе отхвърлено вчера от ръководството.
Източник: Класа (18.01.2012)
 
Ако стачката в „Мини „Марица-изток“ се задълбочи, ще започнат работа централите, които продават по-скъп ток, а това ще се отрази впоследствие и върху сметките на хората. Това обясни пред БНТ председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев. По думите му, ако свършат запасите от въглищата в ТЕЦ-овете, ще трябва да се купува ток от централите Варна и „Бобов дол“. Тази електроенергия е с 40-50% по-скъпа и това неминуемо ще се отрази в разходите на НЕК за изкупуване на тока като обществен доставчик. Регулаторът пък е длъжен да възстановява разходите на компаниите и това означава, че сметката за ток на хората със сигурност ще се увеличи. От ръководството на мините обявиха, че до момента загубите заради стачката са около 4 млн. лева. ТЕЦ "Марица-изток 2" започна пробно да си доставя въглища от мини в района на Перник. Другата причина за по-скъпия ток от юли е, че започва търговията с квоти вредни емисии. Този фактор може да бъде смекчен като ефект върху крайната цена на ток, ако се приеме искането ни за отлагателен период, в които ТЕЦ-овете да се подготвят за промените, обясни Семерджиев. В момента квотите въглероден диоксид са по-евтини и ако останат на тези си нива, ефектът върху сметките ще е по-малък. Той остана оптимист, че от юли е възможно токът за потребителите да поскъпне с по-малко от 7-8%. У нас електроенергията все още е 35 на сто под средното ниво за ЕС, каза още шефът на ДКЕВР.
Източник: Класа (19.01.2012)
 
"ТЕЦ Марица изток 2" започва доставка на въглища от мина "Света Елизабет" в Пернишкия въглищен басейн, чийто концесионер е белгийската фирма "Рекоул"АД. Това става ясно от информация на пресцентъра на централата. В минното дружество се е състояло успешно експериментално изгаряне на кафяви въглища, добивани в Пернишкия регион. По този начин се осигурява допълнителна суровина за производство на електроенергия след преустановяване на доставките от "Мини Марица-изток". В рамките на 4 часа в енергиен котел 12 на рехабилитирания блок 8 са били изгорени 200 000 кг въглища. Проследяването на технологичния процес показа оптимално изгаряне на природния ресурс. Пробите са установили, че показателите на този вид въглища отговарят на горивните уредби на котлите в централата и са добра алтернатива на досега използваните. Мощността на енергоблок 8 е останала непроменена. Междувремено стана ясно, че стачните действия в "Мини Марица-изток" се отразяват на работата на ТЕЦ Варна.
Източник: econ.bg (19.01.2012)
 
ТЕЦ "Варна" активира три блока студен резерв заради кризата в "Мини Марица-изток", съобщи компанията ЧЕЗ, която е собственик на централата. С активирането на блокове 2, 4 и 6 централата може да осигури 468 720 мегаватчаса електроенергия общо за януари. В случай че ситуацията със стачните действия се задълбочи, ТЕЦ "Варна" има готовност да предостави общо пет блока с 210 мегавата инсталирана мощност всеки за студен резерв, посочват от ЧЕЗ. В момента освен трите блока, определени за студен резерв, в централата работи и още един блок за изпълнение на определените от ДКЕВР задължения към обществения доставчик НЕК. ТЕЦ "Варна" разполага с 440 000 тона въглища на склад, достатъчни за работата на активираните четири блока в продължение на около 40 дни, а сключените договори за доставка продължават да се изпълняват редовно по график. Централата работи изцяло с вносни въглища.
Източник: Дневник (20.01.2012)
 
Износът на електроенергия от страната бе спрян в 1 часа през нощта днес със заповед на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. Той обясни, че причината е продължаващата стачка на миньорите в „Мини „Марица-изток“. Трайков успокои, че има достатъчно електроенергия за вътрешния пазар и режим на тока у нас няма да има. Очаква се търговците на ток на свободния пазар да понесат загуби заради спрения износ, защото няма яснота кога ще се възстанови експортът. В момента страната ни изнася 800 мвт ток основно за Гърция, Турция и Сърбия, а и трите страни покриват потреблението си с внос от България. От ТЕЦ „Марица-изток 2“ пък заявиха, че вчера сутринта работниците от мините са спрели 20 вагона с доставки на въглищата от пернишките мини. „Начинът да се решават нещата не може да бъде шантаж”, коментира по този повод Трайков. Ще се разчита на органите на реда да осигуряват преминаването на композициите с въглища. Според министъра мотивите за стачката са се разширили и в тях вече се включват частни корпоративни интереси. Освен за ТЕЦ „Марица-изток 2“, доставки на въглища от Перник в момента се правят за ТЕЦ „Брикел“. От държавната централа обясниха, че за момента имат резерв от въглища за 14 дни. По нареждане на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) в събота се очаква да се спре 7-и блок на централата. От ЕСО пък обясниха, че от днес се спират 800 мвт мощности на ТЕЦ-овете в източномаришкия басейн. Спирането ще засегне три от централите там – ТЕЦ „AES Гълъбово“, ТЕЦ „Марица-изток 2“ и ТЕЦ „КонтурГлобал Марица-изток 3“, и се прави по заповед на Трайков. От ведомството обаче отрекоха подобна информация. Причината за спирането на мощностите е затруднения с доставките на въглища. От държавната ТЕЦ вече обясниха, че ще претърпят огромни финансови загуби от спирането. Износът на ток е и основно перо от приходите на НЕК, без което общественият доставчик ще поиска повишение на цените. За да не спира токът у нас, продължават да работят 3 блока на ТЕЦ-Варна, 1-ви блок в ТЕЦ „Бобов дол“ и двата реактора на АЕЦ „Козлодуй“. От атомната централа съобщиха, че в момента V и VI блок работят с пълна мощност. Междувременно вчерашните преговори между работниците и ръководството на „Мини „Марица-изток“ отново завършиха без резултат. Очаква се преговорите да продължат и през почивния ден.
Източник: Класа (21.01.2012)
 
Тази нощ в 01,00 часа тази нощ спираме износа на електроенергия, обяви министърът на икономиката Трайчо Трайков пред журналисти по повод стачката в „Мини Марица – Изток”. За вътрешно потребление в страната има достатъчно електроенергия, уточни той. Начинът да се решават нещата не може да бъде шантаж, коментира министърът. В резултат на стачката тази сутрин към ТЕЦ Марица Изток 2 е блокиран влак с доставка на 20 вагона въглища от Пернишкия регион. По думите на министъра "там, където говорим за откровен саботаж, ще разчитаме на съдействието на органите, които имат грижа за сигурността да бъде осигурено минаването на композицията". Стачката освен, че почервенява се разклонява и в частни корпоративни интереси, които нямат нищо общо с интересите на хората от „Мини Марица – Изток”, отбеляза Трайков.
Източник: Стандарт (21.01.2012)
 
Бонуси по 300 лева укротиха миньорите Бонуси по 300 лв. на човек укротиха миньорите. Стачката в мини "Марица-изток" вчера приключи. Решението беше взето в 6 часа сутринта след близо 15-часови преговори между синдикати, ръководството на въгледобивното дружество и зам.-министъра на икономиката Делян Добрев. Общият размер на премиите, които ще бъдат раздадени в мини "Марица-изток" е 2,13 млн. лв. Ако бяха изпълнени първоначалните искания на стачкуващите за изплащане по 1000 лв. бонус, то заедно с осигуровките дружеството трябваше да плати над 8 млн. лв. В преговорите със стачниците двете страни поеха и ангажимента да работят за модернизация, по-висока ефективност и добри производствени резултати на най-голямото въгледобивно дружество в страната. Участниците в преговорите изразиха удовлетворението си от постигнатото споразумение, декларираха, че то отговаря на интересите им и е постигнато в дух на сътрудничество и взаимни отстъпки.
Източник: Стандарт (23.01.2012)
 
Стачката в „Мини Марица-изток" приключи в неделя сутринта след повече от 16 часа преговори. Информацията бе потвърдена пред БНР от Делян Добрев, заместник-министър с ресор енергетика, който оглавяваше кризисния щаб. Той обясни, че миньорите вече са възстановили подаването на въглища към ТЕЦ-овете. Не се е стигнало до криза с доставките на ток в страната. Износът на еленергия обаче бе спрян в събота след заповед на министър Трайчо Трайков. Експортът не бе възстановен до неделя вечерта и не се знаеше кога ще бъде отменена министерската заповед, коментираха вчера от Електроенергийния системен оператор. Добрев добави, че централите са имали резерв от въглища за поне 14 дни. Според него за загуби от стачката не може да се говори, но има пропуснати ползи. Загуби от спрения износ също няма, защото това бе форсмажорна ситуация и тогава не се дължат неустойки, коментира Добрев. По данни на ръководството на мините над 8 млн. лв. са били пропуснатите ползи от стачката на работниците. Миньорите да получат по 300 лева допълнителни бонуси, гласи споразумението със синдикатите. Удовлетворени са и исканията за подобряване на условията на труд. От КНСБ съобщиха, че на всички работниците в предприятието този месец ще бъдат разпределени общо 2,13 млн. лв. Инвестиционната програма на „Мини Марица-изток“ за 2012 г. пък е била увеличена с 22 млн. лв. В дружеството ще бъдат назначени и нови 85 души, съобщиха още от синдиката. Подписаното споразумение напълно удовлетворява исканията ни за по-здравословни и безопасни условия на труд, каза Валентин Вълчев от КНСБ, цитиран от БНР. Миньорите в „Мини Марица-изток" са едни от най-добре платените хора, работят много добре, създали сме условия да работят много добре, заяви и премиерът Бойко Борисов. Той очаква подобна стачка да бъде организирана и срещу Христо Ковачки, който бе собственик на ТЕЦ „Брикел“. В момента централата е собственост на компания от Сейшелските острови. Според Борисов хората от Гълъбово отдавна трябваше да са без работа заради Ковачки. Той поиска по същия начин, както се искаше оставката на енергийния министър, да се посочи и виновникът за състоянието на „Брикел“.
Източник: Класа (23.01.2012)
 
Токът скача със 7-8% от 1 юли Токът ще скочи най-много със 7-8% от 1 юли, заяви председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Ангел Семерджиев. Според него увеличението на крайната цена на тока било неизбежно, защото България имала най-ниските крайни цени на електричеството в региона. Миньорската стачка няма да има съществено значение за поскъпването на тока, призна Семерджиев. Той обаче обясни готвеното повишение на цената с по-скъпата енергия от новата ТЕЦ "AES Гълъбово", която задължително се изкупува от НЕК по силата на дългосрочен договор, който беше подписан на 13 юни 2001 г. - броени дни преди да падне правителството на Иван Костов. По-скъпото електричество от тази централа обаче беше включено в микса от енергия в страната и в цената на тока още от 1 юли 2010 г., въпреки че ТЕЦ "AES Гълъбово" реално започна работа на пълна мощност с почти цяла година закъснение - в началото на юни 2011 г. Ангел Семерджиев даде още няколко мотива за поскъпването на тока от 1 юли тази година. Единият от тях е увеличението на мощностите за производство на по-скъпия "зелен ток", особено от соларните и ветрогенераторните паркове, както и на въглеродните квоти, които топлоелектрическите централи трябва да купуват от началото на 2013 г., за да произвеждат ток. Именно тези квоти може да са причина за минимално поскъпване на тока от 1 юли. През 2013 г. родните ТЕЦ-ове ще трябва да платят около 300 млн. евро за квоти въглеродни емисии.
Източник: Стандарт (25.01.2012)
 
Заради обилните снеговалежи и тежките метеорологични условия "Мини Марица-изток" спря добива и доставките на въглища до четирите топлоцентрали в района. Заради липсата на въглища и единствената фабрика за производство на брикети в Българи - "Брикел", спря производствената си дейност. "Мини Марица-изток" доставя по 100 хил. т въглища до 4-те топлоцентрали – "Брикел", "AES Гълъбово", "Контур Глобал" и "Мини Марица-Изток 2". Всички те имат запаси, така че прекъсването на доставките за няколко дни няма да е фатално, коментират от мините. "Имаме запаси в склада, което ще позволи на централата да работи още няколко дни, но при намалена мощност", коментира Георги Златев, зам.-изпълнителен директор на ТЕЦ "Брикел" ЕАД. По думите му днес топлоцентралата е работила с мощност от 100 мегавата, а утре тя ще бъде редуцирана до 60 мегавата. Ситуацията в брикетната фабрика е малко по-сложна. При нормално подаване на въглища тя произвежда по 1000 т. брикети дневно. Цената на тон е 175 лв., така че до нормализиране на доставките на въглища и възобновяване на производството, "Брикел" ще има пропуснати ползи за 175 хил. лв. на ден, коментира Златев.
Източник: Капитал (07.02.2012)
 
До края на годината може да бъде изготвен работният проект за изграждането на нови два блока в ТЕЦ „Марица-изток 2“, каза вчера пред „Класа“ областният управител на Стара Загора Недялко Недялков. Той обясни, че в момента проектът е върнат за преработване от Българския енергиен холдинг. Девети и десети блок в централата могат да се построят за около пет години и ще струват около 700 млн. лева, заяви преди време и енергийният министър Трайчо Трайков. Според Недялков още през следващата година може да се направи първата копка на обекта. Инвестициите са прекалено големи, за да се поемат от държавната ТЕЦ, и затова се обмисля вариант да се създаде дъщерна компания, която да оперира новите два блока заедно с други два на централата. Дружеството ще може да се листва на борсата и така да се привлекат средства, обясни Недялков. Инвестиции в нови мощности в частните централи в района на „Мини „Марица-изток“ засега не се предвиждат, каза още той. Има обаче възможност в близко бъдеще ТЕЦ „AES Гълъбово“ да поиска да строи нови блокове. Заради наводненията в региона в момента е спряно подаването на въглища към ТЕЦ „Марица-изток 2“. Причината е, че е залят рудник „Траяново 2“ и няма как да се доставя гориво, каза Недялков. Без доставки на въглища е и ТЕЦ „Брикел“, информира „Дарик“.
Източник: Класа (07.02.2012)
 
"Мини Марица-изток" са възстановили добива на въглища за трите топлоелектрически централи на територията на комплекса, след като вчера беше спрян заради лошите метеорологични условия. От обилния дъжд в региона бяха наводнени някои от рудниците и достигането на миньорите до тях се оказа невъзможно. Водата е заляла една от подстанциите в рудник 1, разрушила част от железопътната линия и е подкопала пътя. Това е попречило на извозването на въглища - съобщиха от сформирания в дружеството кризисен щаб. Заради създадените проблеми в Марица Изток към момента дружеството е спряло подаването само на на брикетни въглища, към "Брикел" Гълъбово. Затова там е пряло и производството на брикети за населението. Делян Добрев - заместник министър на икономиката и енергетиката: - Към този момент можем да кажем, че ситуацията е напълно овладяна. Ей И Ес и Kонтур глобал се захранват с нормалното количество въглища, които са им необходими за нормална експлоатация на централите. Към ТЕЦ 2 ви казах, че в 14 часа ще тръгнат първите влакове, още в днешния ден количеството въглища, които се извозват за тази централа няма да бъдат в 100% от необходимия обем, но очакваме това да се случи през утрешния ден от утре ТЕЦ 2 да бъде захранван с цялото количество въглища, което е необходимо, за да функционира централата на пълна мощност.
Източник: БНТ (08.02.2012)
 
"Мини Марица изток" възстановиха спрения вчера добив на въглища и доставките за четирите централи в комплекса, съобщиха от дружеството. Производството бе спряно заради обилните снеговалежи и последвалите ги дъждове. "Мини Марица изток" захранват с необходимите въглища ТЕЦ" AES Гълъбово" и ТЕЦ"Контур Глобал Марица изток 3", съобщи зам.министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев . Към ТЕЦ "Марица Изток 2" влаковете с въглища тръгват днес, увери той. Според него най-вероятно днес извозваните количества въглища няма да са в 100% от необходимия обем, но утре се очаква "ТЕЦ Марица изток 2" да е захранван напълно, за да функционира на пълна мощност. Основният проблем е залятата подстанция" Изток" и жп линията към "Брикел". Пътят е подкопан от наводненията. "Брикел" спря заради липса на въглища за производство на брикети. Централата постепенно ще намали мощността си. Тя трябваше да бъде затворена, защото не отговаря на екоизискванията, но министерството й издаде ново разрешително, тъй като е изградила сероочистка.
Източник: 3e-news (08.02.2012)
 
Икономическите очаквания на българите в края на 2011 г. се върнаха на рекордно ниски нива от май 2009 г. Това сочат данни от проучване на нюрнбергския институт GfK. Оказва се, че индексът на икономическите очаквания у нас през последното тримесечие на миналата година е на ниво от -25.5 пункта. Въпреки огромната доза песимизъм обаче страната ни е сред държавите с най-нисък дял на отрицателните нагласи. Пред нас са единствено Германия, където показателят е на ниво -0.3 пункта, и Испания с -3.6 пункта. От GfK посочват, че местните и президентските избори са били основна тема в България в края на 2011 г. и са повлияли не само на политическия дебат, но и на икономическата политика. Двете стачки в БДЖ и в „Мини „Марица-изток“ са доминирали на политическата сцена и са предизвикали по-големи от очакваните загуби. Тези събития са стимулирали дискусията за бъдещото развитие на едни от най-старите икономически сектори, които все още не са реформирали. В проучването се посочва и амбицията на управляващите промените в тези сфери да се случат през 2012 г. Населението обаче се чувства неуверено към икономическата и финансовата ситуация. Възстановяването се води от износа, който разчита основно на страни от ЕС. Потребителите не вярват, че българската икономика ще успее да се дистанцира от случващото се в Европа и по-скоро очакват икономическият ръст да се понижи в следващите месеци. Но черногледите нагласи не са запазена марка само за нашата страна. Според данните в проучването повечето потребители на Стария континент продължават да се притесняват за икономическата ситуация. Това води до ограничаване в разходите им. Най-уплашени са хората в Чехия, Гърция и Португалия. В тези страни са най-ниските данни за икономическите очаквания. Песимизмът е налегнал сериозно и британците. На Острова потребителите изпитват най-малкото желание да купуват. Индексът, измерващ този показател, там е спаднал с 54.8 пункта. Португалия заема второто място по този критерий с понижение от 44.1 пункта. Франция също влиза в тройката - с 29.8 пункта надолу. Най-високите стойности са отчетени в Австрия – 35.6 пункта повишение на намерението за покупки. Германците са втори с ръст 27.4 пункта. По отношение на доходите си отново германците са останали най-оптимистично настроени. Показателят им достига 34 пункта. Въпреки европейската дългова криза те са насърчени от ръста в икономиката. Испанците и австрийците също не дават вид на много отчаяни за бъдещите си парични постъпления. Най-ниските очаквания за доходите напълно естествено имат жителите на потъналата в дългове Гърция, където понижението в индекса е около 65 пункта. В Италия е -60.7 пункта, докато във Франция то достига -60.4 пункта. Изследването на нюрнбергския институт за пазарни проучвания GfK е обхванало около 40 хил. души от 12 страни. Припомняме, че преди около месец „Галъп интернешънъл” направи сходно проучване, според което около една трета от българите имат оптимистични очаквания за 2012 г. Те предполагат, че тази година ще бъде по-добра от 2011-а. В това изследване най-положителни нагласи имат хората в Източна Азия и Южна Америка. Подобно на предишни проучвания, най-бедните са се доказали и като най-големите оптимисти. Жителите на Западна Европа и Северна Америка традиционно са черногледи в икономическите си планове.
Източник: Класа (14.02.2012)
 
Износът на ток ще бъде възстановен в ранните часове на утрешния ден, каза пред БНР изпълнителният директор на НЕК Михаил Андонов. Той обясни, че в петък е издадена заповед от министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков да се възобнови експортът. Андонов добави, че всички търговци на електроенергия са уведомени за промяната. Това става възможно, след като от „Мини Марица- изток“ са попълнили резервите от въглища на термичните централи от региона. Това бе второто спиране на износа на ток в рамките на този месец. Първия път експортът бе спрян заради стачката на работниците от „Мини Марица-изток“. Сегашната забрана бе въведена заради високата консумация в страната вследствие на големите студове. Другата причина бяха мините, които не можеха да доставят нормално въглища за ТЕЦ-овете заради наводненията в рудниците. През последните дни товарът на енергийната система не надвишава 6700 мвт, което е нормално за потреблението през зимните месеци. От Електроенергийния системен оператор не очакват потреблението на ток през следващите дни да надхвърля 6530 мвт. От последните три дни в ЕСО няма данни какви количества електроенергия минават през страната ни. По данните от 16 февруари се вижда, че през наша територия са транзитирани между 457 мвт и 656 мвт ток в различните часове, като количествата са идвали от Румъния. Износът е бил основно за Сърбия и Македония, а по-малки количества ток са отишли за Гърция и Турция. От спрения износ на ток губи основно НЕК, защото чрез тези приходи компанията успява да покрие загубата си от продажбата на ток на регулирания пазар.
Източник: Класа (20.02.2012)
 
ТЕЦ-Варна ще участва на пазара за закупуване на въглеродни квоти заедно с другите електропроизводствени предприятия и до затваряне на централата няма да се стигне, каза изпълнителният директор Камен Бошнаков, цитиран от радио „Фокус“. От 2013 г. всички ТЕЦ-ове в ЕС ще трябва да закупуват въглеродни квоти, за да продължат да работят. Централата е направила своите предложения за инвестиции, които да бъдат включени в Националния план за 2013 - 2020 г. Този план ще осигури безплатни квоти, но ТЕЦ-Варна ще бъде задължена да инвестира в инсталации за намаляване на въглеродния двуокис, уточни Бошнаков. Очаква се за периода 2013 - 2015 г. централата да получи около 4 000 000 т безплатни квоти. „Заплащането на въглеродните квоти неминуемо ще се отрази върху цената на електроенергията. Това не касае само ТЕЦ-Варна, а всички електроцентрали", каза още той. От октомври до края на януари студеният резерв е активиран три пъти заради неблагоприятни метеорологични условия, намалялото производство на ВЕЦ-овете и стачката в „Мини „Марица-изток", припомни Бошнаков.ТЕЦ-Варна поддържа три блока студен резерв и осигурява около 60% от него за България. В момента се водят преговори с НЕК за новия договор за студен резерв. В момента ТЕЦ-Варна работи с висококалорийни въглища, внос от Украйна и Русия, но въпреки това ще се наложи изграждането на сероочистващи инсталации и инсталации за намаляване на азотните окиси.
Източник: Класа (21.02.2012)
 
Наказателното дело срещу бившия изпълнителен директор на "Мини Марица-изток" инж. Иван Марков и заместника му инж. Гочо Христов бе прекратено от Старозагорския окръжен съд и върнато на прокуратурата и националното следствие. 6 съществени процесуални пропуска в обвинителния акт откриха защитниците на обвиняемите, които не могат да бъдат отстранени по друг начин освен чрез връщане на делото, коментира Татяна Гьонева. Сред несъответствията са дати, на които са били сключвани договори, и номера на фактури, които не съвпадат с оригиналните документи. Срещу Марков и Христов е повдигнато обвинение за облагодетелстване със служебно положение и нанесени щети на дружеството в размер на 988 869,48 лв. Двамата бяха отстранени от заеманите постове веднага след парламентарните избори през 2009 г., на които Иван Марков бе мажоритарен кандидат за народен представител от Коалиция за България. В хода на кампанията в публичното пространство от ГЕРБ тиражираха документи, които по-късно се озоваха в папката със 130-страничния обвинителен акт. Делото е събрано в 174 тома, по него бяха разпитвани от съда 196 свидетели и 7 вещи лица. По искане на прокуратурата са били извършени 14 икономически и графологични експертизи.
Източник: Дума (24.02.2012)
 
Най-голямото въгледобивно дружество в страната „Мини Марица–изток” ЕАД ще отбележи 60-годишен юбилей навръх Трети март. По този повод мениджмънтът и миньорите са получили поздравителни адреси от министър Трайчо Трайков, ръководство на Български енергиен холдинг и областния управител Недялко Недялков. „С упорит труд колективът на „Мини Марица-изток“ превърна компанията в европейското лице на българския въгледобив. Днес тя е разпознаваема в обществото като социалноотговорна компания, която прилага най-добрите европейски практики в експлоатацията на подземните богатства и грижата за околната среда“, се казва в поздрава на министър Трайков. Геоложките проучвания в източномаришкия басейн започват през 1948 г., когато наши специалисти установяват, че в недрата на Тракия се крият на над 2.9 милиарда тона въглища. Първият проект за разработването е изготвен през 1951 година от ГИПРОШАХТ-Ленинград и е за седем открити рудника. В продължение на няколко години се установяват географските контури на находището. За тази цел се извършват над 900 моторни и ръчни сондажи. Разкрито е огромно подземно богатство, разположено на площ от около 240 кв. км. Това сочат архивите на дружеството. Началото на разработването на въглищните пластове е през 1952 година, когато на 3 март е направена първа копка по изграждането на рудник „Трояново 1“. Първите 117 100 тона източномаришки въглища са добити през 1960 г. На следващата година рудникът влиза в редовна експлоатация. През същата година, на 19 юни, започва и използването на първата електрифицирана двойна жп линия от откривните хоризонти до външно насипище (дълга 12 километра), с която се поставя началото на преминаването от парна към електрическа тяга. Източномаришките лигнитни въглища се оказват и най-значимият собствен енергиен ресурс на страната. В продължение на повече от половин век се разработват и развиват три открити рудника – „Трояново-1”, „Трояново–север” и „Трояново-3” с продуктивна площ около 240 квадратни километра. В момента те дават живот на топлоелектрически централи за производство на електроенергия: „ТЕЦ Марица Изток 2”, ТЕЦ „Контурглобал Марица Изток 3”, ТЕЦ „AES Гълъбово” и единственото в България предприятие за производство на брикети „БРИКЕЛ” ЕАД–Гълъбово. От добиваните въглища се произвеждат над 32% от електроенергията в страната. През 2008 г. се финализира мащабно преустройство, което започва през 70-те години, когато е приета нова схема за безцеликово развитие на минните дейности. На 21 март официално е срязан въглищният целик между рудник „Трояново-1” и „Трояново-север”, с което добивните работи навлязоха в най-ефективната част на находището. Изземването на целика е ефективно проектно решение, подготвяно от поколения минни специалисти, проектанти и изпълнители, и осъществявано през период от почти 40 години. Вложени са близо 250 млн. евро. Юбилейната година миньорите започнаха със затруднения, предизвикани от продължителното застудяване и нанесените от природната стихия щети в инфраструктурата на дружеството. Но създадената впоследствие организация постепенно нормализира работата и се наваксва изоставането. От началото на годината са добити и реализирани над 5 000 000 тона въглища.
Източник: Фирмена информация (01.03.2012)
 
Близо 39 млн. лв. остават в приход на общините след промените в Закона за подземните богатства, които влязоха в сила от средата на миналата година. Това бе обявено в Министерството на икономиката, енергетиката и туризма при официалното връчване на чековете със сумите от възнагражденията от концесионни дейности на петте общини с най-големи концесии. Сумата е с 20% повече от планираното, похвали се икономическият министър Трайчо Трайков. Според промените в закона 50 процента от концесионните възнаграждения остават вече в общините, докато преди това сумата беше 30 на сто от възнаграждението. Ако общините са малки, то в техните бюджети ще постъпват 100% от концесионните такси, гласят още промените. През миналата година местната власт е получила 24 млн. лв., а от началото на тази година са изплатени още 15 млн. лв., от които 12 млн. лв. са от големите концесионери като "Мини „Марица-изток", "Елаците Мед", "Асарел Медет", "Челопеч майнинг" и 3 млн. лв. са от по-малки. Постъпилите през 2011 г. приходи от концесионни плащания са в размер на 63 247 846 лв., от тях 23 907 378 лв. ще отидат за общините. Общо 130 общини получават средства от концесионни възнаграждения, но най-големи възнаграждения получават Челопеч, Раднево, Панагюрище, Гълъбово, Етрополе. Техните кметове заявиха, че ще използват средствата за създаване на условия за устойчив икономически растеж, включително и след приключване срока на концесиите. През миналата година са били издадени над 150 разрешения за проучвания на подземни богатства и са били сключени договори за над 100 нови концесии. Компании, които са получили право да разработват находищата, ще инвестират над 200 млн. лв. в съоръжения за проучване и добив. Те ще наемат и над 1500 работници, е записано в клаузите в концесионните договори.
Източник: Класа (02.03.2012)
 
Близо 39 млн. лв. са получили 130 общини у нас от концесионни възнаграждения, след като в средата на миналата година влязоха в сила промените в Закона за подземните богатства. Съгласно новите разпоредби делът от приходите, който се превежда на общините, на чиято територия се извършва добивна дейност, се увеличи от 30 на 50%. "България трябва да печели от подземните си богатства и именно затова настоявахме по-голяма част от тези приходи да остават там, където те се произвеждат", каза министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. Той връчи чекове на кметовете на петте общини с най-голям размер на концесионните възнаграждения. За второто полугодие на 2011 г. местните власти са получили 23.9 млн. лв., а само за първите два месеца на тази година са изплатени допълнително 15 млн. лв. Най-големият печеливш е община Челопеч, на чиято територия работи златодобивното предприятие "Челопеч майнинг". Кметът Алекси Кесяков получи от министър Трайков чек за 2.4 млн. лв. За сравнение - общият бюджет на общината за 2012 г. е в размер на 6.2 млн. лв. Благодарение на "Мини Марица-изток", чиито рудници попадат в две общини, Раднево и Гълъбово ще добавят към бюджетите си съответно 2.3 и 1.7 млн. лв. С чек за 1.9 млн. лв. си тръгна кметът на Панагюрище, където се намира "Асарел Медет", а община Етрополе получи 1.7 млн. лв. от дейността на "Елаците-мед".
Източник: Капитал (02.03.2012)
 
Мини "Марица-изток" има договор с община Нова Загора, но само за поддръжка хидротехническите съоръжения на яз. "Кайлъка" като част от водоотливната система на комплекса, поясниха от въгледобивното дружество. Водоемът обаче си оставал собственост на общината и мините нито го охранявали, нито можели да го отдават под наем или на концесия.
Източник: Стандарт (05.03.2012)
 
Да бъде създадено министерство на енергетиката, искат синдикалните структури на „Подкрепа" и КНСБ в държавното дружество „Мини Марица-изток", съобщи Дарик радио. Според тях съществуващото Министерство на икономиката, енергетиката и туризма не обръща достатъчно внимание на енергетиката, в резултат на което най-голямото въгледобивно предприятие в страната е под угрозата да спре да работи заради липса на достатъчно техника и работници. Синдикалистите съобщиха, че повече от 40 дни след края на седемдневната стачка през януари сключеното тогава споразумение не се изпълнява и работниците продължават да работят при каторжни условия на труд. Инспекцията по труда е констатирала нарушения на трудовото законодателство. Установено е, че позиции в рудниците се заемат от хора без необходимия ценз и правоспособност. Всичко това е резултат от липсата на достатъчно внимание от страна на министерството към въгледобива. Ние оставаме в тъча, защото в това министерство няма нито един миньор, каза Генчо Генчев, лидер на „Подкрепа", и съобщи, че миньорите искат отделно министерство с единствен ресор енергетика. Заради липса на достатъчно хора и техника и в същото време завишени изисквания за добив предприятието е на път технологично да спре работа, предупреди Генчо Генчев.
Източник: Класа (07.03.2012)
 
Десетте най-големи длъжници сред държавните компании дължат близо 6 млрд. лв. Най-много са дълговете на НЕК, общо 2,17 млрд. лв. Следват БДЖ и АЕЦ "Козлодуй", чиито задължения по последни данни възлизат на 767 и 750 млн. лв. В челото са още ТЕЦ Мини "Марица-изток 2" с 648 млн. лв., столичната "Топлофикация София" - 548 млн. лв. В топ десет са и "Булгаргаз", НКЖИ с 213 млн. лв. и Мини "Марица-изток", които дължат 209 млн. лв. В списъка са и "Пристанищна инфраструктура", Столичната компания за градски транспорт, "Летище София" и "Булгартрансгаз".
Източник: Стандарт (09.04.2012)
 
Държавните фирми са натрупали дългове за 7,2 млрд. лв. Държавните фирми са натрупали 7,2 млрд. лв. дългове, които застрашават сигурността на българската икономика. Това изчисли икономистът от институт „Отворено общество“ Георги Ангелов на дискусия „Състояние на икономиката 2012“. По думите му задълженията на държавните фирми са сериозна пречка пред икономиката на страната, тъй като голяма част от тях са монополи на българския пазар и ако изпаднат в неплатежоспособност, държавата се ангажира да им изплати дълговете. В момента обаче правителството няма свободни средства, с които да оперира при възникването на подобна ситуация, обясни икономистът. Първенец по дългове е Националната електрическа компания (НЕК) с общо 2,17 млрд. лв., следват БДЖ и АЕЦ „Козлодуй“, чиито задължения възлизат на 767 и 750 млн. лв. съответно. Така само тези три дружества с държавно участие се оказва, че имат задължения за над 3,68 млрд. лв. С над половин милиард лева дългове са още ТЕЦ „Мини „Марица-изток 2“ - общо дължи 648 млн. лв., и „Топлофикация-София“ - с 548 млн. лв. С над 100 млн. лв. дългове са: летище София (150 млн. лв.), „Булгартрансгаз“ (107 млн. лв.), Столична компания за градски транспорт (164 млн. лв.), Пристанищна инфраструктура (175 млн. лв.), „Мини „Марица-изток“ (209 млн. лв.), Железопътна инфраструктура (213 млн. лв.) и „Булгаргаз“ (341 млн. лв.). Според Ангелов сериозни задължения имат и някои финансови институции като Общинска банка и Българска банка за развитие. Структурата на вземанията на банките обаче е малко по-различна и задълженията на тези 2 институции – 2,15 млрд. лв., реално се отчитат като привлечени средства, допълни икономистът. По думите му е необходим публичен регистър за следенето на тези дългове. Той посочи, че по данни от края на януари общият държавен дълг е 11,68 млрд. лв., от които 4,92 млрд. лв. е вътрешният. Икономистите предупредиха, че в следващите 8-9 месеца страната трябва да изплати общо 3 млрд. лв. по дългови плащания за облигации и дефицит. Според Лъчезар Богданов, управляващ съдружник в Industry Watch, кабинетът трябва да премине към балансиран бюджет. Ако това се беше случило преди една година, сега нямаше да се чудим откъде да намерим 1,6 млрд. лв., за да се плати предстоящият падеж по облигациите през януари 2013 г. Страната ни има нисък приход от приватизация, резервите ни са намалели и не е ясно кой ще ни даде пари, категоричен бе той. Димитър Чобанов, икономист и преподавател в УНСС, пък заяви, че правителството няма как да набере средства от местния пазар. Преди дни финансовото министерство пусна ДЦК за 50 млн. лв., но бяха закупени само за 42 млн. лв., тъй като инвеститорите искат висока доходност, която не може да им бъде дадена. Чобанов обясни, че искането на финансова помощ от МВФ е реалистичен вариант въпреки негативните ефекти, които може да доведе подобно финансиране. Георги Ангелов засегна и темата за изваждането на парите от "Сребърният фонд". Намаляването на фискалния резерв от 12 млрд. лв. през 2008 г. до 4,5 млрд. лв. за 2012 г. е сред основните икономически проблеми на България. Той изрази притеснение, че ако пари за бъдещи плащания на пенсии бъдат отделени, то от 4,5 млрд. лв. във фискалния резерв ще останат около 2,5 млрд. лв. Тези пари обаче няма да могат да бъдат ползвани заради ангажименти към Европейския съюз. Така на практика България ще остане без никакви резерви, категоричен бе икономистът и уточни, че подобни действия ще позиционират страната ни на дъното в Европейския съюз по размер на резервите.
Източник: Класа (09.04.2012)
 
Десетте най-големи длъжници сред държавните компании дължат близо 6 млрд. лв. Това съобщи Георги Ангелов от "Отворено общество", цитиран от profit.bg. Най-много са дълговете на НЕК, общо 2,17 млрд. лв., съобщи Ангелов. Следват БДЖ и АЕЦ "Козлодуй", чиито задължения по последни данни възлизат на 767 и 750 млн. лв. В челото са още ТЕЦ Мини "Марица-изток 2" с 648 млн. лв., столичната "Топлофикация София" - 548 млн. лв. В топ десет са и "Булгаргаз", НКЖИ с 213 млн. лв. и Мини "Марица-изток", които дължат 209 млн. лв. В списъка са и "Пристанищна инфраструктура", Столичната компания за градски транспорт, "Летище София" и "Булгартрансгаз".
Източник: Стандарт (09.04.2012)
 
"Мини Марица-изток" ЕАД стартира тръжната процедура за избор на изпълнител за „Проектиране, доставка и монтаж на съоръжения и оборудване за он-лайн контрол на натоварването на лентовите транспортьори и багерите в „Мини Марица-изток" ЕАД и рехабилитация (проектиране, доставка и монтаж на съоръжения и оборудване) на системата за електрозахранване: енергиен мениджмънт на оборудването чрез дистанционно отчитане на показанията на електромерите и анализ на качеството на електроенергията в „Мини Марица-изток" ЕАД, България". Бюджетът на проекта е 5,5 милиона евро, като съотношението на финансиране и съфинансиране е 70%-30%. Това е втория проект от Споразумението за безвъзмездна помощ, сключено на 25 юни 2009 г. с Международният фонд за подкрепа на извеждането от експлоатация на АЕЦ „Козлодуй" (KIDSF), администриран от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР).
Източник: Капитал Dаily (11.04.2012)
 
В "Мини Марица-изток" стартира най-големият от трите проекта, финансиран от фонда за подкрепа извеждането от експлоатация на АЕЦ "Козлодуй". Проектът е за над 12,5 млн. евро, от които 8,8 млн. евро са безвъзмездна помощ. Вече е факт първата доставка на главния изпълнител Siemens България - кабели за средно напрежение за 7 млн. лв., съобщиха от дружеството. С нея се поставя началото на дългоочакваната рехабилитация и модернизация на оборудването в два от рудниците на компанията. Доставката включвала и нови токоприемни устройства и акумулаторни батерии за багери. Основната цел на проекта е подобряване качеството на електрозахранването на тежкото минно оборудване, намаляване на разходите за ток и модернизиране на използваната технология.
Източник: Стандарт (18.04.2012)
 
Миньорските синдикати са категорично против приватизацията на "Мини Марица-изток". Това каза дългогодишният председател на федерацията Пенчо Токмакчиев. Според него мините трябва да се запазят в сегашния си вид на енергиен комплекс, който е нужен на България. Синдикатите са категорични, че ако се посегне на "Мини Марица-изток" и се направи опит за приватизация, то миньорите ще излязат на протест. Според Токмакчиев и в момента в мините се забелязва разделение на дейностите, което се тълкува като опит за подготовка за приватизация и дава възможности за източване на дружеството. Около 29 хиляди души работят в миннодобивния бранш, обяви новият председател на ФНМС Валентин Вълчев. Той допълни, че през последните години условията на труд в мините значително са се подобрили и злополуките са намалели. Средната работна заплата на заетите в добива на въглища е 1187 лева, а в добива на метални руди 1401 лв., обяви Вълчев. Очакванията са и тази и в следващите години това ниво на заплащане не само да се запази, но и да се подобри.
Източник: econ.bg (01.05.2012)
 
На седмия конгрес на Федерацията на независимите миньорски синдикати беше приета декларация, с която категорично заставаме против приватизацията на "Мини Марица-изток". Това каза пред телевизия "България он Ер" дългогодишният председател на федерацията Пенчо Токмакчиев. Според него мините трябва да се запазят в сегашния си вид на енергиен комплекс, който е нужен на България. Синдикатите са категорични, че ако се посегне на "Мини Марица-изток" и се направи опит за приватизация, то миньорите ще излязат на протест. Според Токмакчиев и в момента в мините се забелязва разделение на дейностите, което се тълкува като опит за подготовка за приватизация и дава възможности за източване на дружеството. Около 29 хиляди души работят в миннодобивния бранш, обяви новият председател на ФНМС Валентин Вълчев. Той допълни, че през последните години условията на труд в мините значително са се подобрили и има намаляване на злополуките. Средната работна заплата на заетите в добива на въглища е 1187 лева, а в добива на метални руди 1401 лв., обяви Валентин Вълчев. Очакванията са и тази, и в следващите години това ниво на заплащане не само да се запази, но и да се подобри, допълни Вълчев.
Източник: Дума (02.05.2012)
 
Миньорските синдикати са категорично против приватизацията на "Мини Марица-изток". Това каза дългогодишният председател на федерацията Пенчо Токмакчиев. Според него мините трябва да се запазят в сегашния си вид на енергиен комплекс, който е нужен на България. Синдикатите са категорични, че ако се посегне на "Мини Марица-изток" и се направи опит за приватизация, то миньорите ще излязат на протест. Според Токмакчиев и в момента в мините се забелязва разделение на дейностите, което се тълкува като опит за подготовка за приватизация и дава възможности за източване на дружеството. Около 29 хиляди души работят в миннодобивния бранш, обяви новият председател на ФНМС Валентин Вълчев. Той допълни, че през последните години условията на труд в мините значително са се подобрили и злополуките са намалели. Средната работна заплата на заетите в добива на въглища е 1187 лева, а в добива на метални руди 1401 лв., обяви Вълчев. Очакванията са и тази и в следващите години това ниво на заплащане не само да се запази, но и да се подобри.
Източник: econ.bg (02.05.2012)
 
Мини Марица – Изток манипулират обществена поръчка Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) отмени като незаконосъобразно решение на изпълнителния директор на "Мини Марица-изток" ЕАД, гр. Раднево, за класиране на участниците и определяне на изпълнител за възлагане на обществена поръчка с предмет "Доставка на реанимобили с висока проходимост". КЗК е установила няколко нарушения на процедурата, свързани с непълнота на офертата на избрания за изпълнител "Авто инженеринг холдинг груп" ООД. Производството е образувано по жалба на ДЗЗД "Медстар Амбюланс", г. София. Проучването показва, че оценителната комисия не е взела под внимание липсата на сертификат за емисионен стандарт на двигателя на реанимобила, липсата на документи, доказващи техническите параметри и копие на пълномощно от производителя или негов официален представител.
Източник: Дума (04.05.2012)
 
Държавата продължава да печели добре от бизнес. Традиционно най-силна е тя в енергетиката, големи предприятия има и в транспорта, но при него резултатите са доста противоречиви. Това са и два от най-силно регулираните сектори в България. Финансовите отчети на държавните енергийни дружества за 2011 г. показват както сериозен ръст на приходите, така и на печалбите. Разбира се, с някои изключения. Тази година обаче започва по-слабо. Най-голямото енергийно дружество е НЕК. Общите приходи на компанията са над 3 млрд. лв., но за миналата година печалбата силно се свива. През първото тримесечие на тази година тя вече излиза и на загуба. За този период компанията отчита и драстичен спад от 89% на продажбите за свободен пазар, докато брутното потребление в страната се увеличава с 4%. Износът на електроенергия, от който НЕК реализира основния си приход, също отбелязва спад от 25.1% спрямо същия период на предходната година. Всичко това се отразява и в спад на приходите към края на март. Компанията е и силно задлъжняла. Вчера беше подписано и споразумение за разсрочване на остатъка от заема и към консорциума от чужди банки за 250 млн. евро. БЕХ ще изплати 55 млн. евро от него, а останалите се разсрочват с година. Постъпленията на АЕЦ "Козлодуй" обаче се увеличават и заради по-високите цени, по които дружеството продава електроенергия за свободния пазар през 2011 г. Според анализа на финансовите резултати приходите са се увеличили заради по-високата цена, която АЕЦ реализира, като за продажбите към НЕК тя е с 3 лв. повече на мегаватчас в сравнение с 2010 г., а за вътрешния свободен пазар - с 2 лв. на мегаватчас. Наред с това обемът на тези продажби се е увеличил с 15% в сравнение с 2010 г. Според отчета най-много, с 34%, се е увеличил делът на продажбите за износ и на търговци за вътрешния пазар - с 27%, а продажбите на директни потребители са спаднали с 45%. От Електроенергийния системен оператор отчитат спад на износа на електроенергия за първото тримесечие на 2012 г. с 25%. Според финансовия анализ на дружеството причината за това е наложената забрана за износ от министъра на енергетиката заради стачката в "Мини Марица-изток". Като най-висок разход за тримесечието от ЕСО отчитат разходите за закупен студен резерв, които са се увеличили с почти 90% спрямо същия период на миналата година. Това означава, че през тези месеци определената квота за регулирания пазар не е била достатъчна за покриване нуждите на потребителите, което е наложило закупуването на скъпия студен резерв. В същото време обаче данните на НЕК сочат, че потреблението на битовите потребители се е увеличило едва с около 4%. Българският енергиен холдинг като цяло увеличава печалбата си с над 60% - това е дружеството, под чиято шапка са повечето държавни компании от сектора, като печалбата му се формира от дивидента им.
Източник: Капитал (09.05.2012)
 
Два нови трактора с колесен ходов механизъм с грайферни хидравлични уредби са доставени в Мини Марица-изток ЕАД, във връзка с изпълнението на инвестиционната програма за 2012 г. в частта Технологична механизация. Доставката е направена по договор МТ-413 от фирма КМТ Шипка ООД – Казанлък. Със закупуването на тракторите ще се подобрят извършваните товарно-разтоварни работи в участъците Ремонт ролки и в складовете втора употреба, съобщиха от пресцентъра на дружеството. Модернизацията на спомагателната механизация е продиктувана от факта, че към този момент тези дейности се извършват от морално остарели и амортизирани машини. С подновяването на този вид техника ще се повиши производствената ефективност при извършването на съответните дейности и ще намалеят загубите от престой на тежкото минно оборудване.
Източник: Фирмена информация (10.05.2012)
 
“Минстрой” сложил основите на метрото От няколко години метрото в София е едно от любимите превозни средства на жителите и гостите на града. Бързо и удобно е, непрекъснато се разширява обхватът му, през няколко месеца се откриват нови станции. Малцина от хилядите пътници в подземната железница знаят, че основите й са поставени от едно от най-големите и стари строителни предприятия у нас - "Минстрой", която тази година празнува 60 г. Това се случва в началото на 80-те години на XX в., когато, все още държавна, компанията изгражда първата отсечка на столичното метро от "Обеля" до "Люлин". В района на бул. "Драган Цанков" метрото също се движи в тунел, правен от "Минстрой". Първоначално обаче той е строен за подземен трамвай, а по-късно е адаптиран за железница. Още при създаването си - на 12 януари 1952 г., на "Минстрой" е дадена нелеката задача да изгради цялата енергийно-суровинна база на България, разказва председателят на Съвета на директорите на модерния вече холдинг Николай Вълканов. През целия си трудов стаж той не е изневерил и за ден на компанията. Започва работа там през януари 1975 г. по разпределение, след като завършва МГУ, и през всичките 37 години расте в йерархията. В началото е отговарял за изграждането и развитието на "ГОРУБСО Мадан". Само преди месец съдбата отново го върна в същото предприятие, за да го спаси в 90-ата минута и да продължи да го развива. Почти няма рудник у нас, който да не е изграден от компанията - от най-малките до най-големите - в Бобов дол, "Марица-изток", "Асарел Медет" и много, много други. "Минстрой" е добре известна с тази си дейност не само в България. Компанията работи активно на Балканите, в Европа и Африка. Въпреки че името й подсказва каква е основната й дейност, тя се развива и в много други сектори на строителството. Нейна е заслугата за първия газопровод в България - от границата с Румъния до Плевен. Построила е и петролопровода от Бургас до София, а също и етиленопровода от Варна до Бургас. Автомагистралите също не са минали без "Минстрой". Тунелът "Траянови врата" на "Тракия" и "Витиня" на "Хемус", който е и най-дългото такова съоръжение у нас, са построени от компанията. Николай Вълканов разкрива любопитна история около откриването на "Витиня". Когато дошло времето да се реже лентата от първите мъже в държавата по онова време, склоновете около тунела трябвало да бъдат озеленени. Сроковете за изпълнение обаче били изключително кратки. Тогава "минстройци" взели кардиналното решение да посадят ечемик, полели го с топла вода, той израснал за 2 дни и всичко за церемонията било както трябва. "Е, после изкоренихме ечемика и озеленихме скалите наново", спомня си с усмивка Вълканов. След демократичните промени "Минстрой" е единствената компания от този ранг, която успява не само да се запази, но и да влезе в крак с новото време. Когато плановата икономика в България си отива, всички фирми закъсват. Няма държавни поръчки и пари, които да гарантират работа. В "Минстрой" обаче бързо решават проблема. Още през 1992 г. преструктурират компанията, като я превръщат в първия истински холдинг у нас. Изнасят част от оборудването и служителите си в Сърбия и Македония, където има работа, и компанията продължава развитието си. По-късно разширява портфолиото си от строителни дейности, като се насочва и към офисно, жилищно и хотелско строителство. Тук отново бележи рекорди. В новата си история дружеството вече е изградило над 550 хил. кв. м сгради от всякакъв тип. Започва да оперира и с рудници за добив на олово, цинк и сребро. За да диверсифицира допълнително дейността си и да е в крак с най-модерните тенденции, в последно време "Минстрой" влиза в бизнеса с възобновяеми енергийни източници. Компанията вече откри първия си 20-мегаватов фотоволтаичен парк и възнамерява да продължи развитието си и в тази посока.
Източник: Стандарт (21.05.2012)
 
Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) може да отпусне по-малко средства за компенсирането на спрените 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ "Козлодуй" от исканите от България 255 млн. евро за периода 2014-2020 г. Това стана ясно от думите на изпънителният директор на АЕЦ "Козлодуй" Валентин Николов, който преди това беше заместник-министър с ресор енергетика. "Утре ще летя за Лондон, за да преговарям с ЕБВР да няма намаление на средствата по "Фонд Козлодуй" (бел. ред, който администрира европейските средства за спрените реактори), каза Николов. По думите на му основанията на ЕБВР за това искане са забавеното усвояване на средствата по извеждане от експлоатация на първите четири ядрени блока. Според Николов е нормално по време на криза доноврите да искат да дадат по-малко пари, но те ще бъдат убедени да не го правят. През ноември обаче Европейската комисия е заявила, че ще отпусне само 185 млн. евро за извеждане от експлоатация на спрените рекатори. В Лондон Николов, заедно с министъра на енергетиката Делян Добрев ще представят пред ЕБВР и вече готовите проекти за саниране, енергийна ефективност и улично осветление, които са на стойност около 45 млн. евро. Търговете за изпълнители на тези проекти ще бъдат проведени през октомви, а до края на годината ще бъдат избрани и фирмите, които ще ги реализират, каза Николов. Отделно около 100 млн. евро от "Фонд Козлодуй" трябва да бъдат използвани за изграждане на газопреносната мрежа на "Булгартрансгаз", модернизиране на електроенергийната система и закупуване на нова техника за "Мини Марица изток".
Източник: Капитал (31.05.2012)
 
Випом" АД и "Елпром ЗЕМ" АД са спечелили обществена поръчка за 2.35 млн. лева без ДДС. Двете дружества са съдружници в ДЗЗД "Български електро помпен консорциум 2", който е спечелил обществена поръчка с възложител "Мини Марица-Изток" ЕАД с предмет "Доставка на помери агрегати за воодотливните съоръжения". Поръчката е на стойност 2 353 214.00 лева без ДДС, а срокът на изпълнение е 90 календарни дни.
Източник: Money.bg (12.06.2012)
 
Изграждането на многокомпонентно съоръжение за близо 50 млн. лв. започна в Мини «Марица изток». Мениджърският екип и представители на фирмите изпълнители по проекта подписаха в сряда последните документи за старта на строителните работи, съобщиха от въгледобивното дружество. Проектът ще се финансира изцяло със собствени средства на компанията, които са предвидени в инвестиционната програма за тази и следващата година. Съоръжението е стратегическо за мините, тъй като ще се използва до края на експлоатацията на находището на рудник „Трояново-север”. Паралелно с изграждането на новото съоръжение за транспортиране на въглищата до термичните централи, ще бъде въведена и напълно автоматизирана система за управление на целия комплекс. Това ще осигури автоматично пълнене с въглища на два влака едновременно, чрез използването на четири коловоза за ТЕЦ-овете - AES Гълъбово” и „Брикел”. Срокът за изграждане на претоварния пункт е 14 месеца. С реализирането на проекта ще се осигури висока степен на автоматизация и модернизация на технологичните процеси, с което ще се повиши сигурността на доставките към клиентите и ще се подобрят условията на труд.
Източник: Стандарт (29.06.2012)
 
Нагласени търгове за милиони левове в държавното предприятие “Мини Марица-изток” ЕАД разкрива в свой доклад Агенцията за държавна финансова инспекция, с който “Труд” разполага. Очаква се утре констатациите от него да бъдат обявени на сайта на агенцията. След инспекцията на бивши и настоящи шефове на дружеството са съставени общо 100 акта Проверката във въгледобивното предприятие е обхванала 36 обществени поръчки за близо 109 млн. лв. Търговете са разпределени в 29 категории според предмета на поръчката, като в 21 от тях са разкрити сериозни нарушения на Закона за обществените поръчки. Това означава, че търгове за десетки милиони левове са били опорочени. В 11 от случаите на обща стойност 1,1 млн. лв. пък шефовете на въгледобивното предприятие изобщо не са обявили конкурс или той е бил проведен неправилно. Един от най-големите търгове, в които са открити значителни нередности, е този за доставката на храни за работниците на стойност около 40 млн. лв. (виж долу). Нарушения има също при поръчките за въоръжена охрана. През 2009 г. например за охраната на рудници “Трояново 1” и “Трояново 3” е сключен договор с фирма “Професионална защита електроник” ООД за 49 975 лв., без възложителят да е събрал необходимите три оферти. За нарушението е издаден акт на ексшефа на компанията Тодор Тодоров. Контрактът е подписан, без да е проведен търг по наредбата за специални обществени поръчки, въпреки че през есента на 2009 г. мините бяха обявени за стратегически обект в сектор “Енергетика”. Нарушения, свързани с неспазване на законовите срокове, има и в поръчката за доброволно здравно осигуряване на работещите в мините. Не са посочени и обективни причини, поради които един от членовете на комисията, която класира офертите, е заменен. Сериозен пропуск има и около договор за доставка на дизел от края на 2009 година. Контрактът е сключен за 1 г. или до изчерпване на договорените количества и е на стойност 12,78 млн. лв. без ДДС. В продължение на 7 месеца след изтичане на договора “Мини Марица” са платили допълнителни 7 млн. лв. за 3,6 млн. литра дизел, с което договорът е изменен и е нарушен ЗОП. За нарушението е глобен изп. директор Евгени Стойков. През 2010 г. пък е проведен търг за доставка на багер тип “Драглайн” при очаквана цена 200 000 лв. без ДДС. Членовете на конкурсната комисия не са предложили от процедурата да се отстранят фирмите, чиито оферти не отговарят на предварително обявените условия. Комисията дори не е изготвила доклад за класиране на офертите. Въпреки тези груби нарушения на ЗОП финансовите инспектори не са могли да накажат членовете на комисията, защото тези действия не са наказуеми според закона. Друго съществено нарушение на шефовете на въгледобивното предприятие е, че през 2010 г. са сключили четири договора за доставка на трансмисионно и хидравлично масло без никаква процедура за възлагане на обществена поръчка по закона. Тяхната обща стойност е 198 369 лв. без ДДС. Контрактите са сключени по реда на наредбата за малките търгове, въпреки че стойността на доставките попада в праговете по ЗОП. Подобно нарушение е направено и по отношение на пет договора за извънгаранционно сервизно обслужване и ремонт на автомобили с обща стойност до 225 000 лв. без ДДС. Те също са сключени по реда на малките обществени поръчки, въпреки че общият им праг попада в ЗОП. Инспекторите не са открили нарушения при търговете за доставка на черни метали, на литиева грес, на двигателно масло, подложка за бетонови траверси, за рекултивация на насипище и др. ПРОПАДА КОНКУРС ЗА ХРАНА ЗА 40 МЛН. ЛВ. Една от най-големите обществени поръчки с нарушения в “Мини марица-изток” е за доставката на сготвени ястия, продажба на хранителни продукти и предоставяне на ваучери за пазаруване от магазини на работниците и служителите на мините. Тъй като контрактите с 4-те обслужващи компанията дотогава фирми са изтичали през май 2011 г., още в края на 2010 г. ръководството на мините се е заело да осигури нов доставчик. Първоначалното предложение е било търгът да е за 3 години и да е на стойност около 40 млн. лв. Трябвало е кандидатите да разполагат със собствени или наети магазин и ресторант, които се намират в радиус до 300 м от сградата на управлението в гр. Раднево. Ресторантът пък е трябвало да разполага с капацитет на закрито не по-малко от 60 места. На няколко пъти обаче ръководството на “Българския енергиен холдинг”, под чиято шапка са мините, спира търга. През април 2011 г. най-сетне се обявява поръчката, която вече е разделена на четири позиции - за трите мини и административното управление. БЕХ одобрява търг с параметри доставка на храни за 13,667 млн. лв. за една година. Странно защо през май 2011 г. обявлението е пратено до “Държавен вестник” и еврокомисията с молба да не се публикува. През юли 2011 г. търгът е обявен, като изискването към кандидатите бил оборот от поне 8,5 млн. лв. за всяка от последните 3 г. След жалба до Комисията за защита на конкуренцията условието е обявено за дискриминационно, защото не може да се иска един и същ оборот за храна на 600 до 2700 работници в различните мини. В края на 2011 г. процедурата е прекратена и са анексирани старите договори. НИЗ ОТ СМЕНИ НА РЪКОВОДСТВОТО Въртележка от смени на бордовете и изпълнителните директори на държавното въгледобивно предприятие тресе ръководството на компанията в последните години. Още през 2009 г. БЕХ отстрани шефовете на “Мини Марица-изток” Иван Марков, партиен активист от “Коалиция за България”, и Гочо Христов с мотива “сериозни злоупотреби и липса на контрол при провеждане на обществени поръчки”. Срещу тях дори беше внесено обвинение за длъжностно престъпление за 1 млн. лв. Новият шеф на дружеството Тодор Тодоров пък бе освободен като член на съвета на директорите в началото на 2011 г. и на негово място бе назначен сегашният изпълнителен директор Евгени Стойков. В края на м. г. в Стара Загора се проведе специализирана полицейска операция “Превозвачите”, насочена срещу фирми, които са ощетявали държавното дружество с поръчки за транспортна дейност. В началото на тази година миньори от компанията пък предприеха ефективни стачни действия с искане за премии от по 1000 лв.
Източник: Труд (09.07.2012)
 
Десетки нарушения по търгове в държавното предприятие "Мини Марица-изток" ЕАД е разкрила приключилата цялостна проверка на процедурите по обществени поръчки, извършена от Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) за периода 2009 - 2011 г. Инспекторите са съставили общо 100 акта на настоящи и бивши ръководни кадри от въгледобивното предприятие, а други 17 нарушения не са администрирани, тъй като за тях е изтекъл тригодишният давностен период. Някои от нарушенията са наистина сериозни. Агенцията е констатирала, че ръководството е сключило 11 договора, за които не е бил проведен конкурс, въпреки че всички предпоставки за такъв са били налице. Те са на обща стойност 1.092 млн. лв. Това е първата цялостна проверка по Закона за обществените поръчки на АДФИ в дружеството, но констатираните нарушения съвсем не са първите за последните години. От ръководството на компанията в понеделник отказаха да коментират доклада с мотива, че той все още не е публичен (докладът ще бъде публикуван на сайта на АДФИ във вторник заедно с останалите проверки на ведомството за изминалото тримесечие). От Българския енергиен холдинг (БЕХ), под чиято шапка е "Мини Марица-изток", също не пожелаха да коментират доклада до редакционното приключване на броя. През ноември 2011 г. бившият вече министър на икономиката Трайчо Трайков коментира, че една от ролите на БЕХ е именно да контролира обществените поръчки, сключвани от подопечните му дружества. Тогава той даде за пример именно "Мини Марица-изток", в които е било констатирано забавяне на определени дейности. Настоящата проверка във въгледобивното предприятие е обхванала 36 обществени поръчки на обща стойност от близо 109 млн. лв. Те са разпределени в 29 категории според предмета на поръчката, а в 21 от тях са отчетени нарушения на Закона за обществените поръчки. Един от големите случаи е спряна от Комисията за защита на конкуренцията поръчка за доставка на храни на стойност 40 млн. лв. през 2011 г. Сериозни нарушения има обаче също при поръчките за въоръжена охрана и при редица поръчки за доставка на определени консумативи, ресурси, автомобили, техническо оборудване и т.н. Най-често ръководството е "пропускало" да обяви отворен конкурс за малките обществени поръчки, като директно е изисквало от определени фирми оферти за търсената услуга, така че да се покрие изискването за най-малко три предложения. След това е избирана фирмата, предложила най-ниска оферта. Има случи обаче, когато конкурсът е пропускан и за по-големи поръчки . Сред другите най-чести нарушения са дискриминационни положения в обявленията, които или дават определени предимства за едни фирми, или пък неправомерно ощетяват от участие други фирми. В други случаи, като поръчката за доброволно здравно осигуряване на работещите в мините, не са спазени законовите срокове.
Източник: Капитал (10.07.2012)
 
Ремонт на трансформатор от електропровода между България и Македония Дуброво – Щип ще направи българското предприятие Централна енергоремонтна база (ЦЕРБ). Целта е да се предотврати аварийно спиране на съоръжението. Възложител е Македонската електропреносна компания МЕПСО АД, която избра българската фирма след проведен търг. Силовият трансформатор, който ще бъде ремонтиран в електрическа подстанция Дуброво, Македония, е произведен преди 30 години и струва 2 млн. евро. Чрез ремонта, който възлиза на 15% от стойността му, животът на трансформатора ще се удължи с още 20 години. Това не е единственият случай, в който българска фирма поддържа ключови електрически съоръжения в Македония. Освен в „Дуброво”, ЦЕРБ ще извърши ремонт и в подстанция „Скопие 4”, отново по поръчка на МЕПСО. Електроразпределителното дружество ЕВН-Македония пък възложи на предприятието рехабилитация на трансформатор на стойност 400 хил. евро. Общатата стойност на трите ремонта, които ЦЕРБ ще извърши в югозападната ни съседка, е над 250 000 евро. Някои от критериите, по които компанията е избрана за изпълнител, са: наличие на необходимото техническо оборудване, квалифициран персонал, опит в подобни ремонти. Централна енергоремонтна база (ЦЕРБ) е най-голямото българско предприятие за диагностика, ремонт и поддръжка на електрически машини и съоръжения. У нас работи по проекти на AES, НЕК ЕАД, ЕСО, Е.ОН, ЧЕЗ Разпределение, Мини Марица Изток ЕАД, Лукойл, БДЖ. Има всички европейски сертификати за качество. (.energyonline.bg)
Източник: Други (01.08.2012)
 
Местният добив на горива е нараснал през 2011 г. Производството на горива в България е нараснало през миналата година. Най-впечатляващ - с една четвърт, е ръстът при добива на въглища, който се дължи основно на старта на ТЕЦ "Ей И Ес - Гълъбово" и повишеното търсене на продукцията на "Мини Марица-изток". Макар и незначително като дял от общото потребление, местният добив на природен газ също нараства благодарение на разработваните от "Мелроуз рисорсиз" находища в шелфа на Черно море. Това показва годишният бюлетин на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) за състоянието и развитието на енергетиката в България през 2011 г. През миналата година са произведени общо 36.9 млн. тона въглища, което е с 25.5% повече, отколкото през 2010 г., показва анализът на МИЕТ, който се базира на данни, предоставени от енергийните предприятия в страната. От разработваните находища в България най-голям дял имат лигнитните въглища. Те формират 93.6% от общото производство. Лидер в тази сфера е държавната "Мини Марица-изток", която произвежда 95.7% от общото количество. През миналата година компанията увеличи добива заради въвеждането в експлоатация на ТЕЦ "Ей И Ес - Гълъбово" и увеличаването на поръчките. Строежът на централата започна още през 2006 г., но приключването му се забави заради проблеми с финансирането. През юни 2011 г. ТЕЦ-ът започна търговска дейност, а в края на годината достигна пълно натоварване на двата си 300-мегаватови блока. Отчетът на компанията собственик "Ей И Ес 3С Марица-изток 1" показва, че за миналата година са похарчени 56.3 млн. лв. за горива. Тъй като лигнитните въглища са нискокалорични, извозването им на големи разстояния е икономически неизгодно. Затова "Мини Марица-изток" ограничава продажбите си в рамките на региона, където захранва с гориво четири ТЕЦ-а. Възможност за увеличаване на добива предоставя проектът за изграждане на два нови блока в държавния ТЕЦ "Марица-изток 2", който се очаква да започне догодина. Самото строителство обаче ще отнеме 5-6 години. Лигнитни въглища в страната се добиват също от мините "Бели брег", "Станянци" и "Чукурово", но делът им в общото производство е минимален. В България се произвеждат и малки количества кафяви и черни въглища (виж графиките). Иначе почти всичките добити твърди горива се използват за производство на електро- и топлоенергия (97.7%). Малки количества отиват за производство на брикети, за собствени нужди и за отопление на домакинствата. Вносът на природен газ от Русия се е увеличил с 6% през 2011 г. и е достигнал 2.8 млрд. куб.м. В същото време обаче местният добив, макар и малък, е скочил с близо 500%. Двете газодобивни компании в страната - "Мелроуз рисорсиз" и "Проучване и добив на нефт и газ", са произвели общо 443 млн. куб.м. Значителното повишение е резултат от започването на добив в находищата "Калиакра" и "Каварна", за които "Мелроуз рисорсиз" получи 10-годишни концесии в края на 2010 г. По данни на самата компания през миналата година са добивани средно по 1.2 млн. куб.м гориво на ден, което е осигурявало 18% от вътрешното потребление. "Мелроуз" продава синьото гориво основно на "Булгаргаз", по-малки количества се доставят на торовия завод "Агрополихим". Само преди две седмици дъщерното дружество на британската Melrose Resources получи още една, 6-годишна концесия за находището "Каварна-изток". В същото време до пет години ще стане ясно и какви са залежите на нефт и газ в дълбоко Черно море, след като френският добивен гигант Total в партньорство с австрийската OMV и испанската Repsol спечели конкурса за проучване на блок "Хан Аспарух". Самият договор все още предстои да се подпише. Очакванията обаче са големи, тъй като в непосредствена близост се намира румънското находище "Нептун", където бяха открити 80 млрд. куб.м природен газ, а то е три пъти по-малко по площ от "Хан Аспарух". Евентуални положителни резултати от проучванията значително ще подобрят енергийната независимост от Русия. Освен местното производство потреблението на природен газ също е нараснало през миналата година, показват още данните на МИЕТ. В страната са използвани 2.994 млрд. куб.м синьо гориво, което е с 12% повече от 2010 г. С изключение на строителството всички други сектори на икономиката са повишили потреблението. Основни консуматори остават енергийните предприятия, следвани от химическата индустрия. С 14% са нараснали продажбите и на газоразпределителните дружества. Основните играчи в сектора са "Овергаз инк", "Ситигаз България" и "Черноморска технологична компания", които са отчели ръст от съответно 8, 20 и 2%. Повишили са се доставките за промишлените предприятия и бита (съответно 23.4 и 13.3%), докато консумацията в обществено-административните сгради е спаднала с 29%. Добивът на нефт в България е в незначителни количества и остава почти без промяна през миналата година. Той се осъществява от "Проучване и добив на нефт и газ". Потреблението се покрива от внос, където основен играч е "Лукойл Нефтохим Бургас". През 2011 г. обаче бургаската рафинерия е внесла и преработила с 16% по-малко суровина в сравнение с 2010 г. Повече от една пета от произведената електроенергия в страната, която се увеличава с 8.6%, е изнесена през миналата година, става ясно от бюлетина. Най-голям производител са топлоелектрическите централи на въглища, следвани от АЕЦ "Козлодуй". Значително се е увеличил делът на енергията от вятърни генератори (22.6%), които са произвели 22.6% от електричеството от възобновяеми източници. Нараства и производството на електрическа и топлинна енергия по комбиниран начин от топлофикациите заради привеждането им в съответствие с европейските изисквания. Като цяло крайното потребление на електроенергия нараства с 4.5% на годишна база до 29.5 тераватчаса. Спаднало е обаче производството на топлинна енергия главно заради понижението при заводските централи (9.8%). Те обаче са осигурили 47.7% от общото производство, като заемат второ място след самите топлофикации (50.6%). От вложените горива за производство на топлинна енергия най-голям дял имат газообразните (52.9%). На биогоривата пък се дължи 0.4% от общото производство в сравнение с 0.1% през 2010 г.
Източник: Капитал (14.08.2012)
 
Добивната индустрия расте и през 2011 г. Добивната индустрия в България е продължила да расте и през 2011 г., въпреки че не е успяла да достигне предкризисните си нива. Добивът на полезни изкопаеми е достигнал 91.95 млн. тона, което е с 13% повече, отколкото през 2010 г., но все още е под рекордните 102.56 млн. тона за 2008 г. Стойността на произведената продукция пък се е увеличила с 21% до 2.8 млрд. лв., което е близо 4% от брутния вътрешен продукт и за което принос имат всички подотрасли - въглища, метални руди и т.н. Това показват данните на Българската-минно геоложка камара (БМГК), които бяха представени за Деня на миньора на 18 август. Добър сигнал е възстановяването при добива на строителни материали, който пострада най-силно от кризата. Водещи за отрасъла остават въглищата и металните полезни изкопаеми, които са осигурили 74% от добитите количества. В процентно отношение най-много се е увеличил обемът на добитите течни горива - с 478%. В тази област работят само две компании - "Мелроуз рисорсиз" и "Проучване и добив на нефт и газ", макар че проучвания се правят от доста повече дружества. Според публикуваните наскоро данни на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма фирмите са произвели общо 443 куб. м природен газ и 22 хил. т нефт. Значителният ръст при газа се дължи основно на "Мелроуз рисорсиз", която започна добив от черноморските находища "Калиакра" и "Каварна" в края на 2010 г. По отношение на нефта добивът в България е минимален и почти не се е променил през 2011 г. По данни на камарата с най-добри производствени резултати в подсектора на течните горива за миналата година е "Овергаз инк.", която е собственик на пет газоразпределителни дружества и лидер в тази област. Компанията е увеличила доставките на синьо гориво с над 5% до 2.2 млрд. куб. м, а приходите й са нараснали с 26% и са достигнали 722.4 млн. лв. Много се е повишило и производството на въглища (главно лигнитни). Според предварителните данни на НСИ добитото количество е нараснало с 21%. Причината за това е увеличеният добив в "Мини Марица-изток" след влизането в експлоатация на ТЕЦ "Ей И Ес - Гълъбово". Това се е отразило и на резултатите на държавното предприятие, като приходите му са се повишили с 25% до 552.4 млн. лв., а печалбата е скочила 2.5 пъти и е достигнала 21.4 млн. лв. Като цяло добивът на въглища е вторият по големина подсектор по стойност на произведената продукция - общо 808.3 млн. лв. за 2011 г. Най-значителен принос към брутния вътрешен продукт на страната продължава да има производството на метални руди, което е осигурило над половината от общия обем, отчетен от минните предприятия. През миналата година фирмите в този подотрасъл са произвели продукция за 1.5 млрд. лв., или с 25% повече, отколкото за 2010 г. В същото време добитата руда се е увеличила с 4%, т.е. голяма част от увеличението е ценово. Рудодобивните компании очаквано държат и топ позициите по приходи в отрасъла, като за най-добри производствени резултати за миналата година БМГК отличи "Елаците-мед". Последните налични данни в Търговския регистър за нея обаче са за 2010 г. и показват 492.7 млн. лв. приходи, с което се нарежда на второ място след "Асарел-Медет" с резултат от 509.8 млн. лв. През миналата година значителен ръст отбелязва "Челопеч майнинг". Приходите на златодобивната компания са се повишили с повече от 65% през 2011 г. и са достигнали 299.1 млн. лв. Така от загуба за предходната година дружеството не само излиза на печалба (158.6 млн. лв.), но и постига рекордно висока рентабилност на приходите - 53%. През миналата година бяха изпълнени няколко интересни инвестиционни проекта в сектора. "Асарел-Медет" въведе уникална за страната инсталация за екстракция и електролиза на катодна мед от руднични води, която позволява извличане на почти 100% от полезния компонент и помага за максималното оползотворяване на природните ресурси. Самото производство е без отпадъци и на практика представлява пречистване на водите. Освен това получаваната мед е с борсова чистота (99.99%) и значително повишава добавената стойност на предприятието. Инвестицията е за 40 млн. лв. и се очаква да се изплати за четири години. В "Челопеч майнинг" пък беше сменена системата за добив от т.нар. подетажно обрушаване към камерна система със запълнение. Основният проблем на стария метод е, че след години води до пропадания, докато по новата система изкопите се запълват и релефът не се променя. Освен това се намалява "загубата" на метал - от около 20-30% преди до 3-5% по новата технология.
Източник: Капитал (20.08.2012)
 
Стачка в "Мини Марица" до месец, ако няма договор Лидерът на КНСБ Пламен Димитров е заявил пред премиера Бойко Борисов, че ако до края на август не бъде подписано споразумението за колективен трудов договор за "Мини Марица-изток", ще започне подготовка за ефективни стачни действия. Той припомни, че срокът на стария е приключил на 1 април т.г. Валентин Вълчев, председател на миньорската организация към КНСБ пък заяви, че за второто тримесечие на тази година ръководството е намалило със 7%, или с около 2 млн. лв. средствата за допълнително трудово възнаграждение. От своя страна министър-председателят е обещал да направи всичко възможно до края на месеца в дружеството да има колективен трудов договор. Борисов е гарантирал, че до парламентарните избори догодина Българският енергиен холдинг и най-голямото въгледобивно предприятие "Мини Марица-изток" ще останат 100%собственост на държавата. По-късно изпълнителният директор на "Мини Марица-изток" инж. Евгени Стойков обяви пред журналисти, че преговорите на ръководството на дружеството със синдикатите за подписване на нов колективен трудов договор вървят по график. Запазват се всички привилегии на миньорите в проекта за нов колективен трудов договор, подчерта инж. Стойков и призова към компромис и от двете страни. Зам.-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Евгения Харитонова пък обяви, че трудностите по доставката на резервни части и консумативи за производствената дейност в предприятието ще бъдат преодолени. До края на август официално ще бъде пусната в експлоатация сероочистващата инсталация на блокове 5 и 6 в ТЕЦ "Марица-изток 2".
Източник: Дума (20.08.2012)
 
НЕК и "Мини Марица Изток" имат нови директори Националната електрическа компания (НЕК) и "Мини Марица-изток" имат нови изпълнителни директори от понеделник. Според съобщение на министерството на икономиката и енергетиката оставката на досегашния временен директор на НЕК Иво Лефтеров е била приета от енергийния министър Делян Добрев, а Евгени Стойков е бил освободен като изпълнителен директор на "Мини Марица-изток". Мястото на Лефтеров ще бъде заето от Крум Анастасов, който е с дългогодишен стаж в енергетиката, а до момента на назначението си е ръководител управление "Регулиран пазар" в НЕК. Преди това той е работил в "ЧЕЗ Разпределение България". Анастасов е завършил Техническия университет в София, специалност "Електрически мрежи и централи". Специализирал е икономика, мениджърски умения и лична ефективност в Центъра за професионално обучение към KPMG Advisor и Eagle’s Flight Creative Training Exellence Канада, както и бюджетиране в Нов български университет. От съобщението обаче не става ясно дали Анастасов е спечелил конкурса за избор на изпълнителен директор, който беше обявен от Българския енергиен холдинг (БЕХ), или е назначение на министъра. В конкурса бяха подали кандидатури седем участника, но по неофициална информация никой от тях не е отговарял на изискванията. Самият Лефтеров беше временно изпълняващ длъжността, след като неговият предшественик Михаил Андонов беше назначен за изпълнителен директор на БЕХ в края на март. На мястото на Евгени Стайков в минното дружество пък е назначен Теодор Дребов, като според съобщението на министерството смяната се налагала, за да се подобрят координацията и темпото на работа. Дребов е минен инженер. Бил е директор на държавните мини "Антрацит" и "Бобов дол". Последната му месторабота е в дирекция "Природни ресурси и концесии" в МИЕТ. Причината за смяната на Стайков обаче може и да е заради злоупотребите при провеждането на обществени поръчки, които бяха констатирани от Държавната финансова инспекция преди месец.
Източник: Капитал (21.08.2012)
 
Държавната ТЕЦ "Марица-изток 2" се нуждае от допълнителни оборотни средства и за тази цел търси банка, която да отпусне кредит от 15 млн. лв. Това показва поръчка на дружеството, в която могат да се включат институции, отпускали подобни заеми през последните три години. В обявлението не е уточнено какво се разбира под "подобни". Кредитът ще бъде структуриран като овърдрафт. От теца са изчислили, че за обслужване на заема ще трябва да платят допълнително около 2,8 млн. лв. през следващите 3 години. Справка в регистъра за обществените поръчки показва, че "Марица-изток 2" е втората държавна енергийна компания след "Булгаргаз", която търси банков заем за оборотни средства през последните 2 години. Газовото дружество има кредитна линия за 60 млн. лева към Корпоративна търговска банка. За първите шест месеца на 2012 г. тецът отчита с 16,87% по-малко продаден ток в сравнение с година по-рано. Приходите на компанията са намалели с около 13,6 млн. лв. За полугодието тецът излезе на печалба от 32,9 млн. лева - два пъти по-голяма, отколкото през първите шест месеца на 2011 г. Основната причина е намалението на разходите за горива. На два пъти основният доставчик "Мини Марица изток" стачкува през 2012 г. и тецът използва складовите си запаси.
Източник: Труд (23.08.2012)
 
18,7 млн нетна печалба за миналата финансова 2011 – а година декларираха от държавното „Мини Марица изток” ЕАД-Раднево. За 12-те месеца са били реализирани 565,6 млн лв приходи при заложени в бизнес програмата 463,9 млн лв, а са разходвани 544,5 млн лв, с 80 млн лв в повече от първоначално предвидените. Въпреки нарасналата печалба спрямо 2010 година дружеството е успяло да реализира едва половината от инвестиционната си програма, за която е намерило 45,5 млн лв при необходими му 88,2 млн лв. Неизпълнена с близо 9 млн лв е била и ремонтната програма. През периода добитите 33 млн т въглища са били продавани на цена от 71,5 лв / за тон условно гориво. 80 на сто от печалбата ще бъде приведена на БЕХ ЕАД, принципал на дружеството. Под формата на разсрочени плащания до край на май догодина мините трябва да приведат на холдинга общо 28,8 млн лв. С около 67 млн лв задължения са приключили миналата финансова година миньорите, на почти 68 млн лв възлизат обслужваните банкови заеми, от които 46 млн лв са дългосрочни. Като обезпечение по един от инвестиционните кредити са предоставени вземанията на дружеството в размер на 19,8 млн лв от пак държавното „ТЕЦ „Марица изток-2”. 78 млн лв са били в края на м.г. вземанията на „Мини Марица изток” ЕАД. Преди около два месеца като особен залог са вписани разкритите и предстои да бъдат разкрити запаси от въглища.
Източник: Преса (24.08.2012)
 
В община Бойчиновци ще се добиват строителни материали „Екоагрострой” АД получи правото на концесия за добив на строителни материали – пясъци, от находище „Гредо”, участъци „Охрид” и „Палилула”, община Бойчиновци. Концесионната площ е с размер 398 674 кв. м. Срокът на концесията е 35 години, като за този период се очаква дружеството да вложи над 131 хил. лв. за разработка на кариерата, постъпленията от концесионни плащания да достигнат 1 113 000 лв. С друго решение правителството предостави на „Мини Марица Изток” ЕАД, в качеството му на концесионер, имоти – публична държавна собственост, като принадлежност към обекта на концесията за добив на въглища от находище „Източномаришки въглищен басейн”. Имотите с обща площ от 56 дка са разположени в землището на с. Трояново, община Раднево, и влизат в концесионната площ. Концесията е предоставена с решение на Министерския съвет №655 от 2005 г. При прекратяване на концесионния договор предоставените имоти се връщат на държавата във вид, при условия и по ред, определени в него.
Източник: econ.bg (30.08.2012)
 
Българският енергиен холдинг (БЕХ) обяви конкурс за рейтингова агенция. В мегакомпанията влизат най-големите държавни енергийни фирми - АЕЦ "Козлодуй", НЕК, ТЕЦ "Марица изток 2", "Мини Марица изток", "Булгаргаз", "Булгартрансгаз" и "Булгартел". Парите от емисията ще се използват за подпомагане на двете закъсали дружества НЕК и "Булгаргаз". Обявеният конкурс за рейтингова агенция е разделен на два етапа - присъждане на кредитен рейтинг и превръщането му в емисионен. Първата фаза трябва да бъде изпълнена най-много за два месеца, а втората - за месец и половина. В конкурса може да се включат само агенции, които през последните 3 години са изпълнили поне 3 успешни договора за присъждане на рейтинг на енергийни компании с оборот поне 1 млрд. евро. Освен това досегашните им поръчители трябва да са емитирали успешно облигации за минимум 250 млн. евро, предвиждат условията на конкурса.
Източник: Труд (17.09.2012)
 
"Риск инженеринг" ще модернизира "Мини Марица изток" с 4.6 млн. евро Компанията "Риск инженеринг" АД ще подобрява енергийната ефективност на тежкото минно оборудване в държавното "Мини Марица изток" ЕАД. Работата на изпълнителя се финансира с 4.565 млн. евро от програмата на ЕС за извеждане от експлоатация на старите блокове на АЕЦ "Козлодуй", съобщиха от въгледобивната компания. За 104 календарни седмици (две години) изпълнителят трябва да изгради информационни системи в online режим за оптимално натоварване и управление на лентовите системи и багерите, да проектира, достави, монтира и внедри система за енергиен мениджмънт и дистанционно отчитане на електромерите и устройствата за анализ на качеството на електроенергията. Договорът с "Риск инженеринг" вече е сключен. Компанията е била избрана на търг по правилата на Европейската банка за възстановяване и развитие. Това е вторият от общо три проекта за рехабилитация на енергийната ефективност в мината, финансирани от фонд "Козлодуй" с общо 21.5 млн. евро. Безвъзмездната помощ за компанията възлиза на 70% от сумата, останалото е съфинансиране.
Източник: Дневник (26.09.2012)
 
Държавният мастодонт “Български енергиен холдинг” (БЕХ) отчете невиждана за родните мащаби печалба. За деветмесечието държавната компания е на зелено с 560,851 млн. лв., показва отчетът й, публикуван на сайта на финансовото министерство. По всяка вероятност дружеството, което е собственик на АЕЦ “Козлодуй”, “Мини Марица-изток”, ТЕЦ “Марица изток-2”, Електроенергийния системен оператор, НЕК, “Булгаргаз”, “Булгартрансгаз” и “Булгартел”, ще удари и рекорд по годишна печалба в родната корпоративна история. За сравнение, през 2011 г. БЕХ имаше печалба от 183 млн. лева. Приходите на дружеството се формират основно от получаването на дивиденти от дъщерните му предприятия. Причината за мегапечалбата е взетото през юли решение дружеството да прибере 292,3 млн. лв. дивиденти от АЕЦ “Козлодуй” и “Булгартрансгаз” от натрупани и неразпределени печалби от минали години. По закон 80% от печалбата на БЕХ за 2012 г. след приспадането на резерви ще отидат в държавната хазна. Все още не е ясен нейният размер, но в бюджета за 2013 г. са разчетени постъпления от дивиденти за 317 млн. лева. Иначе за деветмесечието водещите държавни енергийни фирми влошават финансовите си резултати. В сравнение със същия период на 2011 г. приходите на АЕЦ “Козлодуй” намаляват с 2,4% до 655,161 млн. лв., като печалбата на атомната централа се свива с 21% до 142,636 млн. лева. За периода НЕК е натрупала загуба от 77,191 млн. лв. при печалба от 77,170 млн. лв. за същия период на м.г. Причината за това са ниските продажни цени на тока на регулирания пазар. Но след повишението на цените на тока от 1 юли за третото тримесечие НЕК излиза на печалба.
Източник: Труд (05.11.2012)
 
Българският енергиен холдинг и ръководството на ТЕЦ "Марица изток 2" има инвестиционно намерение за изграждане на два блока - 9 и 10 на определената вече за целта площадка в централата. Това каза в Стара Загора Пенчо Пенев - директор "Ремонти" в централата. Според него в момента се проучват възможностите за построяването на блокове 9 и 10, като се търси стратегически инвеститор, и в зависимост от процента на собственост ще се разделят разходите и приходите. "Цялата централата, включително и бъдещите нови блокове, ще се управлява от персонала на ТЕЦ "Марица изток 2". Сега се проучват възможностите на "Мини Марица изток" за това дали могат да захранват бъдещите 9 и 10 с въглища. Всеки от новите блокове ще бъде с повишена мощност от 280 MW. Директорът на Дирекция "Ремонти" в ТЕЦ 2 ТЕЦ съобщи, че в Въпросните проекти ще бъдат реализирани с ремонтния персонал на държавното дружество и японски супервайзори. Новото тук е, че обхватът на реконструкцията е разширен, като цилиндър високо налягане ще се произвежда в Япония от "Тошиба". Само с тази реконструкция ще се прибавят още минимум 40 MW към общата инсталирана мощност на ТЕЦ "Марица изток 2", която в момента е 1600 MW", каза в заключение Пенчо Пенев.
Източник: Money.bg (19.11.2012)
 
Дим на хоризонта Само няколко месеца продължи вакуумът след спирането на АЕЦ "Белене", в който в България не се говори за голям проект в областта на електропроизводството. От средата на годината вече се работи активно по идеята за изграждането на нова въглищна централа, а дружеството, което трябва да инициира проекта, "ТЕЦ Марица-изток 2 (9 и 10)" ЕАД, е регистрирано в края на септември. За два нови блока в ТЕЦ "Марица-изток 2" се заговори в началото на годината, когато БСП обвини правителството в опит за тайна приватизация на дружеството. Тогава изтече информация за обмисляното публично-частно партньорство между ТЕЦ и външен инвеститор, чрез което да се построят новите мощности. Тогава обаче планът изглеждаше наистина само на идейна основа като спасителна мярка, която да контрира обвиненията на левицата, че ГЕРБ погребва енергийния сектор. Това вече не е така. Българският енергиен холдинг очевидно вече е избрал окончателно схемата за бъдещата проектна компания, а скоро трябва да бъде показано и самото инвестиционно предложение за засега условните 9-и и 10-и блок на ТЕЦ "Марица-изток 2". Вече е почти сигурно, че до края на 2014 г. ТЕЦ "Варна" ще затвори врати. До момента три блока на централата са спрени, тъй като нямат комплексни разрешителни за работа, а в края на годината трябва да спре и четвъртият блок на централата. Оттук насетне, ако не се направят сериозни инвестиции в централата като изграждане на сероочистващи инсталации, всяка година ще спира по един блок. За това обаче няма много изгледи. В началото на годината от собственика ЧЕЗ бяха обявили, че до юни ще бъде избрана технология за модернизация на все още работещите три блока, а до края на годината ще бъде избран и изпълнител. Това обаче не се случва. Причината е, че централата работи на скъпи вносни въглища, което прави цената на произвежданата от нея електроенергия с 50% по-скъпа от тази на ТЕЦ "Марица-изток 2" (но все пак по-евтина от тази на ТЕЦ "Бобов дол" или модерната ТЕЦ AES "Гълъбово"). Поради тази причина варненската централа получава ниска квота за производство, а Държавната комисия за енергийно и водно регулиране определяше цена на енергията под себестойността на производството й (според ЧЕЗ те губят по близо 9 лв. за всеки произведен мегаватчас). Загубите на ЧЕЗ се покриваха от заплащането на студения резерв, при който централата стои в готовност. Всичко това естествено не води до достатъчно приходи, за да се генерират средства за модернизации. Бъдещето на ТЕЦ "Брикел", ТЕЦ "Марица 3", ТЕЦ "Русе" и ТЕЦ "Бобов дол" също е съмнително. Първите два трябваше да спрат до края на миналата година, но в тях бяха изградени сероочистващи инсталации (самоделка при "Брикел" по думите на министъра на екологията Нона Караджова), така че те продължават да работят, но не е ясно още колко време. В същото време според десетгодишния план на ЕСО от 2010 г., ако брутното потребление на електроенергия не нарасне, България би трябвало да се справи с наличните мощности, дори и с отчитане на излизащите извън експлоатация централи. Дефицит може да се появи през 2015 г., ако всички предвидени за спиране тецове наистина излязат от експлоатация. Този дефицит би се появил според т.нар. максимална прогноза за потреблението в страната, която засега се потвърждава. Kогато е правен анализът, в него не е включен бурният ръст на фотоволтаичните проекти (но пък за сметка на това не е предвидено и замразяването на вятърните). Така че от нови мощности може и да има нужда. Въпросът е как новата въглищна централа би се вписала в плановете за изграждане на 7-и блок на АЕЦ "Козлодуй", две нови парогазови централи и нови вецове. "Идеята да се строят нови въглищни мощности, като заедно с това се говори за нови газови и ядрени такива, само затвърждава убеждението за липсата на дългосрочна визия и план за развитието на българската енергетика", смята Руслан Стефанов, директор на икономическата програма на Центъра за изследване на демокрацията. "Би следвало представителите на българското правителство и на държавните компании да са научили уроците от милиардите, заровени в скъпи проекти за нови генериращи мощности, като се започне от "Горна Арда" и се стигне до "перлата в короната" АЕЦ "Белене". Пет години след влизането на България в ЕС трябва да е ясно, че решенията за подобни инвестиции трябва да се правят само след задължителни подробни анализи разходи-ползи, предпроектни проучвания и ясен бизнес план, които да са обвързани с дългосрочни планове за развитие на енергетиката", допълва той. Всъщност идеята за изграждане на новата мощност витае отдавна. Още в далечната 1998 г. на сцената излезе германската RWE, която тогава предложи да създаде смесено дружество ТЕЦ "Марица-изток 2", като придобие мажоритарен контрол върху четирите по-нови блока на централата (по схемата "Енел" - ТЕЦ "Марица-изток 3"). Тогава от германската фирма предлагаха цена, която да зависи от договорения дългосрочен договор за изкупуване на енергията. В същото време се очакваше, че те ще придобият и "Мини Марица-изток". Опитите на RWE продължиха няколко години, докато през 2006 г. се стигна до идеята те да изградят изцяло нова мощност. Тогава от германската компания заявиха, че ще работят без дългосрочен договор, но пък изискваха изцяло либерализиран пазар на електроенергия. Година по-късно обаче последва завой и германците решиха да инвестират в АЕЦ "Белене". През 2007 г. година правителството взе решение да даде възможност на "Мини Марица-изток" да проведат конкурс за инвеститор, но и този опит потъна в забвение. Проектът беше отново размразен през 2009 г., след като се оказа, че нещата с "Белене" не вървят. При несигурността на ситуацията - ще има или не нова ядрена централа, идеята остана в чекмеджето. Още през 2011 г. има разработен примерен бизнес план, според който изграждането на два нови блока от по 250 MW ще струва около 750 млн. лева (около 950 млн. лв. с финансовите разходи). За сравнение - цената за построяването на ТЕЦ AES "Гълъбово" с мощност от 770 MW беше 2.5 млрд. лв. Самата ТЕЦ "Марица-изток 2" няма необходимите средства, а в момента изплаща и заеми от Японската банка за международно сътрудничество и Уникредит Булбанк, което прави поемането на нови кредити трудно. Именно с този мотив е прекратена поръчката от ТЕЦ-а за проучване на вариантите за изграждане на 9-и и 10-и блок в началото на 2009 г. Българският енергиен холдинг също трудно би намерил цялата сума за инвестицията, тъй като сега ще се бори да спасява НЕК, както и да участва в някои от инвестиционните проекти на държавната компания. За това възможности са листване на ТЕЦ "Марица-изток 2" на борсата, за да набере капитал за изграждане новите мощности, или публично-частно партньорство. Очевидно последният вариант е надделял. Според изпълнителния директор на БЕХ Михаил Андонов в бъдещото дружество могат да влязат като апорт 5-и и 6-и блок на ТЕЦ "Марица-изток 2", а средствата за построяването на 9-и и 10-и блок да се търсят от инвеститор. В интервю за "Капитал Daily" Андонов каза, че чрез Агенцията за приватизация ще се търси партньор, който ще придобие дял в новата компания. Подобна стъпка преследва поне три цели. От една страна, държавният ТЕЦ няма да извади свои пари, а ще вкара два от блоковете си, които се нуждаят от допълнителна модернизация. От друга, паричната вноска на частния инвеститор ще намали размера на необходимия инвестиционен кредит. Последното заедно с приходите от работата на 5-и и 6-и блок, които ще влизат в новото дружество, ще направи проекта по-евтин от финансова гледна точка. Третата положителна страна на една такава стъпка е, че ако се намери стратегически партньор в лицето на голяма западна компания, това ще помогне проектът да се управлява по-добре и да е подложен на по-малко политически и консултантски натиск. Това по-скоро се получи с влизането на "Енел" в ТЕЦ "Марица-изток 3" (вече "Контур глобал Марица-изток 3"), но не и при ВЕЦ "Цанков камък". Предвижданията на ТЕЦ "Марица-изток 2" са, че при тези параметри новата-стара централа ще може да продава електроенергия на регулирания пазар на същата цена, каквато продава и в момента, докато с по-високата си цена за свободния пазар (който към момента на пуска на централата би трябвало да е нараснал) ще се компенсират инвестиционните разходи. Това, което е важно и от политическа гледна точка, е, че активи на ТЕЦ "Марица-изток 2" поне на теория не се приватизират, тъй като идеята е новото дружество да остане с 51% държавна собственост. За периода, в който се изплаща инвестицията, държавният ТЕЦ ще намали печалбите си, макар че те така или иначе биха отишли за модернизации на 5-и и 6-и блок. "Мисля, че това е добра идея, стига да се привлече сериозен инвеститор и да се направи правилна оценка на активите, които ТЕЦ "Марица-изток 2" ще апортира в новото дружество", каза за "Капитал" бившият министър на икономиката Трайчо Трайков. Проектът беше рестартиран по негово време, но така и не се стигна до реално търсене на инвеститор, тъй като през 2010 г. започнаха проблемите с изграждането на сероочистващите инсталации на 5-и и 6-и блок на ТЕЦ "Марица-изток 2". Въпреки това към проекта тогава е проявявала интерес Корпоративна търговска банка, споделят юристи, наети от нея да работят по правната страна на евентуалната сделка. Разбира се, интересът може да е бил ограничен, но пък в последно време в България не минава сделка, в която да не се замесва името на оглавяваната от Цветан Василев банка. Иначе за 9-и и 10-и блок говорят повечето консултантски фирми. Публично - най-много Богомил Манчев, чиято фирма "Риск инжинеринг" стана популярна най-вече заради участието си във всички ядрени проекти в България. Друг бивш министър на икономиката, Румен Овчаров, е категорично против идеята. "Първо, ТЕЦ "Марица-изток 2" е доказало, че може да работи самостоятелно. Второ, да не стане като с ТЕЦ "Марица-изток 3", където 800 MW ги оцениха за по-малко от 180 млн. евро и накрая НЕК остана с 23% в новото дружество." Иначе Овчаров смята, че са необходими нови мощности. "Това е ясно отдавна, питайте ги защо спряха АЕЦ "Белене", допълни пред "Капитал" депутатът от БСП. Неговата прогноза обаче е, че проектът няма да се случи, защото "ГЕРБ не могат да правят енергийни проекти". Други експерти също смятат, че основният проблем е оценката на активите, както и какво точно ще влезе в тях. "Да не се получи така, че след това държавната ТЕЦ да плаща на частната, за да ползва някое съоръжение", каза пожелал да остане анонимен енергиен експерт. Други пък се съмняват, че новите блокове могат да бъдат построени толкова евтино на фона на сумата, с която американската AES изгради централата си на мястото на старата ТЕЦ "Марица-изток 1". Тогава дори и с апорт на два от съществуващите си блокове, държавният ТЕЦ може да се окаже в затрудено положение, за да запази контролния пакет. Това вече ще постави под съмнение изгодата за държавата от цялата схема за изграждане на нови мощности чрез привличането на външен инвеститор.
Източник: Капитал (03.12.2012)
 
БЕХ очаква печалба от 36 млн. лв. за 2012 г. Българския енергиен холдинг (БЕХ) очаква да приключи 2012 г. с печалба от 36 млн. лв. Това заяви изпълнителният директор на холдинга Михаил Андонов, цитиран от БТА. В дъщерните компании има достатъчно финансови средства, за да може да оперират безпрепятствено, а освен това всички са готови за предстоящия зимен сезон, стана ясно от отчетите и коментарите на директорите на отделните предприятия. БЕХ разполага с активи на стойност 12.8 млрд. лв. и 8.840 млн. лв. капитал, а брутният приход от продажби за 2012 г. е 6.460 млрд. лв., отчете Михаил Андонов. Разходите на всички дружества за природен газ и елентроенергия са 3.640 млрд. лв., а оперативните им разходи и издръжката са на стойност 2. 790 млрд. лв., съобщи още той. "Булгаргаз" и НЕК отчитат значителна загуба, докато "Мини Марица-Изток", АЕЦ "Козлодуй" и "Булгартрансгаз" са с най-добри финансови резултати, показва обобщената справка. "Мини Марица-Изток" е с печалба от над 3 млн. лв. за настоящата година. От компанията са имали планове за ремонти и инвестиции на стойнот от около 66 млн. лв., но реалната инвестиционната програма на дружеството е от порядъка на 57-58 млн. лв., заяви Теодор Дребов, изпълнителен директор на дружеството, цитиран от БТА. По думите му през следващата година ще се произведат и реализират повече въглища, но това предполага и повече инвестиции в ремонтна дейност – нещо, което е предивдено в програмата за следващата година. Финансовият директор на ТЕЦ "Марица-Изток 2" Боян Боев посочи, че в дружеството са завършени два големи проекта - рехабилитация на блокове от 1-ви до 4-ти и изграждане на сероочистващите им инсталации. От 1450 мегавата мощностите на ТЕЦ "Марица-Изток 2" са били увеличени на 1600 мегавата. Дружеството излиза на печалба от 45 млн. лв., става ясно от представената информация. Изпълнителният директор на "Булгаргаз" Димитър Гогов пък отбелязва, че дружеството е имало огромни загуби през първата половина на 2012 г. "Успяхме да постигнем определени договорености с основния ни доставчик, които улесниха дейността ни през октомври и ноември, успяхме и да подпишем договор за доставка на газ от един доставчик", отчита Гогов. Въпреки това "Булгаргаз" ще приключи 2012 г. с финансова загуба. "Надявам се тя да е под 100 млн. лв., като спрямо 1 октомври 2012 г. има прогрес - тогава загубата беше 113 млн. лв.", посочи директорът на дружеството. Печалбата на "АЕЦ Козлодуй" за 11-те месеца на годината е в размер на 152 млн. лв. До края на ноември централата е произвела повече от планираната електроенергия, като за това е допринесло съкращаването на сроковете за планов ремонт на двата блока, заяви изпълнителният й директор Валентин Николов. Той посочи и че АЕЦ "Козлодуй" е дала много добри резултати при проверката на безопасността, извършена на всички ядрени централи след аварията във Фукушима и се нарежда между десетте най-добри централи в света. НЕК отчита загуба от 87 млн. лв. към началото на декември 2012 г. В същото време обаче изпълнителният директор на компанията Крум Анастасов уточни, че регулаторният период за цените на електроенергията е от 1 юли 2012 г. до 1 юли 2013 г. В края му тази загуба ще бъде минимизирана и дори може да се реализира печалба, прогнозира директора на НЕК. Изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Кирил Темелков посочва пък, че 2012 г. е била добра финансова година за дружеството, като реализираната печалба ще бъде около 115 млн. лв. По думите му следващата година ще бъде година на активно изграждане на газопроводи в страната, като целта е газоснабдяването да достигне до повече потребители. Електроенергиен системен оператор (ЕСО) очаква загуба от около 30 млн. лв., заяви изпълнителният директор на компанията Иван Йотов. На загуба ще бъде и най-малкото дъщерно дружество в холдинга - "Булгартел", като отрицателният му финансов резултат ще е в размер на около 300 хил. лв.
Източник: Капитал (21.12.2012)