Новини
Новини за 2009
 
"Стандард енд Пуърс" е поставила под наблюдение рейтинга на "Национална електрическа компания" (НЕК), съобщиха от рейтинговата агенция. Като причина за решението се посочва липасата на информация за финансовото състояние на "Български енергиен холдинг"(БЕХ), от която НЕК е част. До 6 седмици "Стандард енд Пуърс" очаква да получи повече данни, които биха й позволили да решат дали рейтингът на НЕК ще бъде променен. От рейтинговата агенция посочват, че кредитните оценки на част от останалите поделения в "Български енергиен холдинг" - "Мини Марица-изток", ТЕЦ "Марица-изток 2" и АЕЦ "Козлодуй", може да не са толкова високи колкото рейтинга на НЕК, което би могло да свали оценката на целия енергиен холдинг под тази на електроразпределителната компания.
Източник: Дневник (14.01.2009)
 
Шефът на "Булгаргаз" Димитър Гогов и зам.-министърът на икономиката Галина Тошева влизат в ръководството на Българския енергиен холдинг (БЕХ), съобщиха от икономическото министерство. В управителното тяло на мегахолдинга влизат още Димитър Димитров, шеф на Съвета на директорите на "Булгаргаз", Борис Пеков - изпълнителен директор на държавното предприятие "Радиоактивни отпадъци", и Тенчо Попов, който беше главен секретар на Милен Велчев в Министерството на финансите, а в момента е финансов консултант. Консултантската фирма „Делойт България” съветваше шефовете на икономическото министерство при избора на ръководство на холдинга. Съветът на директорите ще контролира, организира и ръководи цялостната дейност на холдинга. Кой ще бъде председател на Съвета на директорите ще стане ясно, след като всички членове го изберат. По нейна молба, за да няма конфликт на интереси, зам.-министър Тошева вчера е била освободена от длъжността си в министерството. Така тя ще работи само в холдинга. Миналата година управляващата коалиция взе решение за създаването на мегаенергиен холдинг, който ще обединява дейността на няколко дружества - "Булгаргаз", АЕЦ "Козлодуй", АЕЦ "Белене", НЕК, ТЕЦ "Марица-изток 2" и "Мини Марица-изток". Ръководството на холдинга ще се помещава в сградата на "Булгаргаз".
Източник: Новинар (21.01.2009)
 
Близо 4 пъти по-висока печалба е заложил като цел за реализиране през 2009 г. Българският енергиен холдинг (БЕХ). Това съобщи вчера изпълнителният директор на холдинга Галина Тошева. По предварителни данни за 2008 г. консолидираната печалба на холдинга възлиза на 154 млн. лв. В бизнес плана за 2009 г. е заложено тя да стигне 471 млн. лв. Общите приходи се очакват в размер на 5,9 млрд. лв. при 5,6 млрд. лв. за 2008 г. От всички дружества в състава на БЕХ само „Булгаргаз" ще завърши с отрицателен финансов резултат, който по прогнозни данни ще надхвърли 80 млн. лв. Шефът на БЕХ Галина Тошева обясни, че сериозният ръст е планиран на база редица управленски решения, които ще се извършат в новата държавна мегакомпания. Тошева обаче направи уговорката, че икономическата криза вероятно ще наложи преразглеждане на заложените параметри в бизнес плана, включително на инвестициите. Преоценката ще стане факт след края на първото тримесечие на 2009 г. Освен стратегическите проекти като „Набуко", „Южен поток", АЕЦ „Белене" сред приоритетите на БЕХ са изграждането на газовите междусистемни връзки между България и Гърция и между България и Турция. Като един от най-важните проекти са разширяването на газохранилището в Чирен, както и изграждане на хранилище в Галата, за което ще са нужни 200-300 млн. евро. Шефът на "Булгаргаз" и член на борда на БЕХ Димитър Гогов съобщи, че най-късно през пролетта добивът на газ от находището в Галата ще бъде преустановено. Представители на британската компания "Мелроуз рисорсиз" са обявили, че вече нямат интерес да добиват газ на фона на това, че подобна дейност ще разруши хранилището. Очаква се през лятото в Галата да бъдат нагнетени 150-200 млн. кубика газ, половината от които ще бъдат изтеглени следващата зима. Други приоритетни проекти за БЕХ са изграждането на терминал за втечнен природен газ край Александруполис. Предстои подписването на междудържавно споразумение за изграждането и на втора електропреносна междусистемна връзка България - Гърция. Трасето с начало Гълъбово и край Филипи вече е определено, съобщи още Галина Тошева. По предварителни оценки нужните инвестиции са в размер на 40 млн. евро. Обмисля се и създаването на специална компания, част от БЕХ, която да строи и оперира централи, ползващи възобновяеми енергийни източници. Според Тошева всички проекти, които са за 900 млн. евро са част от амбициозна програма, която обаче няма да бъде реализирана в рамките само на 1 г. „Това са проекти, които добре се приемат от банки и биха били финансирани от тях", добави тя. БЕХ беше създаден на 18 септември 2008 г. с решение на министъра на икономиката и енергетиката чрез преименуване на "Булгаргаз Холдинг". В него влизат "Мини Марица-изток", ТЕЦ "Марица-изток 2", АЕЦ "Козлодуй", НЕК, ЕСО, "Булгаргаз", "Булгартрансгаз" и "Булгартел".
Източник: Монитор (04.02.2009)
 
Енергийният холдинг отчете печалба "Български енергиен холдинг" (БЕХ) отчете печалба преди данъчно облагане от 154 млн. лв. за 2008 г., сочат предварителните финансови резултати. Холдингът беше създаден през лятото на миналата година и обединява мини "Марица-изток", ТЕЦ "Марица-изток 2", АЕЦ "Козлодуй", НЕК, Електроенергиен системен оператор (EСО), "Булгаргаз", "Булгартрансгаз" и "Булгартел". БЕХ планира увеличение на печалбата през тази година до 471 млн. лв., а приходите ще нараснат с 292 млн. лв. до 5.9 млрд. лв. Планираме да приемем петгодишен бизнес план на холдинга, съобщи изпълнителният директор Галина Тошева. Резултатите за 2008 г. се дължат основно на увеличените приходи от продажби на електроенергия след поскъпването й и нарасналите приходи на НЕК, ТЕЦ "Марица-изток 2" и АЕЦ "Козлодуй" от свободния пазар. Задълженията по дългосрочни банкови заеми са 1.7 млрд. лв. Холдингът ще търси банкови заеми за осъществяване на инвестиционната програма за 2 млрд. лв. Ръководството му планира да обяви процедура за избор на рейтингова агенция.
Източник: Дневник (05.02.2009)
 
Прогнозират спад на миннодобивната промишленост с 50% Очаква се свиване на миннодобивната промишленост от 30 до 50 на сто. Това заяви инженер Ваня Григорова от българската минногеоложка камара. Тя добави, че за да се запази персоналът от съкращения Камарата ще поиска от държавата помощ. До ресорното министерство на Икономиката и енергетиката ще се изпрати писмо, с което се иска мините да бъдат освободени от банкови задължения за срок от 24 месеца. От Камарата ще настояват и да се предприемат мерки, за да се предотврати незаконният добив и по-ефективно да се използват ресурсите от бранша.
Източник: News.bg (06.02.2009)
 
Мини Марица-Изток ЕАД - Раднево свиква Извънредно общо събрание на акционерите на 13.02.2009. Дневният ред съдържа: промени в устава на дружеството.
Източник: Агенция по вписвания (24.02.2009)
 
Бизнесът: Енергийният пазар е свръхрегулиран Енергийният пазар в България е свръхрегулиран и липсва реална конкуренция между компаниите в бранша - това каза Божидар Данев, председател на Българската стопанска камара. Той предлага да бъдат въведени гъвкави тарифи на електроенергията и да бъде променена регулацията. Изявлението му идва седмица след като ЕК предупреди България, че ще започне наказателна процедура заради неспазване на директивата за електроенергийния пазар и определяне на квоти за централите - количествата от тях те са задължени да продават на НЕК по цени, определени от регулаторната комисия. Необходимо е да се освободи поне 40% от пазара. Всяка година си говорим, че трябва да има либерализация и нищо не се променя, каза председателят на Асоциацията на търговците на ток Румяна Георгиева. Търговците на енергия отчетоха, че в момента само 20% от произвежданата енергия се продава на свободно договорени цени. Балансиращата енергия, която потребителите купуват при недостиг, остава много скъпа и достига до 260-270 лв. за мВтч, заяви изпълнителният директор на "ЧЕЗ трейд България" Владимир Дичев. "Традиционна практика е компаниите да поръчват с 20 на сто повече ток за всеки случай, въпреки че може и да не го използват", обясни той. По думите му по тази причина пазарът на практика може да спре. Регулирани да останат само цените по дългосрочните договори с инвеститорите в изграждането и модернизацията на централите в комплекса "Марица-изток" за изкупуване на тока от НЕК, предлага още БСК. Договорите с американската компанията Ей и Ес за ТЕЦ "Марица-изток 1" бяха подписани преди десет години и са за 15 години, същият е срокът на договора с италианската компания "Енел" за ТЕЦ "Марица-изток 3". Петгодишен договор има и ТЕЦ "Марица-изток 2". Данев настоява те да бъдат преразгледани, защото са непазарни. Това не може да стане, защото останалите производителите могат да налагат три-четири пъти по-високи цени, коментира шефът на "Булатом" Богомил Манчев.
Източник: Дневник (26.02.2009)
 
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) е върнала за преразглеждане поръчка на "Мини Марица-изток" за доставка на работно облекло, показва справка в регистъра на ведомството. Причина за това е, че дружеството е прекратило незаконосъобразно процедурата за доставка на изделията с мотив, че единствената предложена оферта надхвърля ресурса на компанията за поръчката. Проверка на антимонополното ведомство е показала, че цените на дрехите са определени от "Мини Марица-изток" на базата на поръчка, сключена преди четири години, и освен това от мините не са пояснили никъде точно колко е горната граница за доставката. Жалба в КЗК е подала димитровградската фирма "Прима", която до последно е водела преговори с държавното предприятие. Според засегнатото дружество, ако възложителят е заложил финансов ресурс под 60% от най-ниско оферираната цена, това означава, че е имал основателни очаквания за класиране на изпълнител, който да работи при финансови условия значително под себестойността на производствената цена на изделията. В хода на преговорите от "Прима" са намалили стойността на предложението си с 350 хил. лв. до 3 млн., се посочва в жалбата. Конкурсът е за доставката на 7730 броя работни комплекти - яке, полушуба и панталон, както и на още 680 броя студенозащитни якета и панталони.
Източник: Дневник (30.03.2009)
 
През първото тримесечие на тази година в трите рудника на Мини „Марица Изток“ са добити 6,597 млн. тона въглища, съобщават от пресцентъра на въгледобивното дружество. Това е с 300 хил. тона повече в сравнение със същия период на миналата година. Добивът е най-добрият постигнат резултат за добив от 1999 година, уточняват от компанията. От 19 януари до 31 март са изкопани, транспортирани и насипани 25 459 700 куб. метра земна маса, която е с 3 462 050 куб .метра в повече от същия период на 2008 г.
Източник: Инвестор.БГ (09.04.2009)
 
Големите топлоелектрически централи и топлофикационните дружества са поискали от НЕК увеличение на изкупните цени на енергията, което води до поскъпване на тока средно с 19% от 1 юли тази година. Това съобщи вчера пресцентърът на НЕК. Повишението се подклажда от екоглобите, които двете големи ТЕЦ в комплекса “Марица-изток” плащат за замърсяването с въглероден диоксид, както и от високите цени на електроенергията от комбинираното производство на топлофикациите. Те бяха въведени през януари т. г., за да направят по-поносими сметките за парно. През април за тях имаше леко понижение, но стойностите останаха високи. Само от субсидирането на парното чрез цената на тока загубата на НЕК за първото полугодие ще бъде 53 млн. лева.
Източник: Труд (29.04.2009)
 
Въгледобивната компания Мини Марица-изток АД започна да изкупува имотите на жителите на радневските села Бели бряг и Трояново. Двете селища са на фронта на разкриване на рудниците за добив на лигнитни въглища. За 2009 г. сме заложили 5 млн. лв. за придобиване на имотите там и прилежащата земеделска земя, съобщи Тенчо Кайряков, зам. изпълнителен директор на Мини Марица-изток. Вече 10 подобни селища са изчезнали през годините на разширяване на рудниците в Маришкия басейн. Хората в Бели бряг и Трояново отдавна знаят, че селата им ще имат същата съдба, и това е една от причините за обезлюдяването им през последните години. Сега в тях живеят около 2000 души. Част от собствениците вече са дали съгласието си да продадат имотите си на компанията и да се преселят. Компанията ще разкрие приемни в двете села за обсъждане на проблемите и исканията на хората, чиято земя трябва да бъде изкупена през следващите месеци. Цени От Мини Марица-изток предлагат за имотите цени над пазарните, но все пак в разумни граници, подчерта инж. Кайряков. Има собственици, които искат по 50-60 хил. лв. на декар - цена, която държавното предприятие не може да плати. Заради спор, продължил 12 години, със собственик на площ от 178 кв. м, дружеството е загубило 24 млн. лв. Една от спънките за придобиването на земи при разширяване на рудниците е неясното дефиниране на понятието “държавна нужда” в Закона за енергетиката, коментира Кайряков. Надяваме се съвсем скоро в пленарната зала да бъде променен законът, защото ако процесът на изкупуване на Бели бряг и Трояново се затрудни, ще се забави значително добивът на въглища, каза той. През 2008 г. компанията е успяла да закупи 4000 дка земя и да обезщети собствениците.
Източник: Пари (30.04.2009)
 
Производството на твърди горива през февруари 2009 година спрямо януари 2009 година намалява с 14% до 2658 хил. тона, а производството на електроенергия и природен газ спада със съответно с 13.9% до 3892 ГВтч и 88.9% до 1 млн. станд. куб.метра. Производството на пропан-бутан, безоловен бензин и дизелово гориво намалява съответно с 25% до 9 хил. тона, 35.5% до 60 хил. тона и 30.3% до 101 хил. тона, сочат данни на НСИ. През февруари 2009 година, спрямо февруари 2008 година, производството на пропан- бутан, безоловен бензин и дизелово гориво нараства съответно с 50%, 1.7% и 24.7%, както и производството на електроенергия с 5.8%, а производството на твърди горива и природен газ намалява съответно с 1.3% и 96.3%. Доставките на природен газ през февруари 2009 година спрямо януари 2009 година нарастват с 20.6% до 299 млн. станд. куб. метра. Намаляват доставките на пропан- бутан - с 19.4% до 25 хил. тона, безоловен бензин - с 34.4% до 40 хил. тона, дизелово гориво - с 25.3% до 118 хил. тона, твърди горива - със 17.7% до 2973 хил. тона и електроенергия - с 14.6% до 3148 ГВтч. През февруари 2009 година спрямо февруари 2008 година доставките на пропан-бутан нарастват с 25%. Намаляват доставките на безоловен бензин - с 13%, дизелово гориво - с 18.6%, твърди горива - с 0.6%, природен газ - с 28.3% и електроенергия - с 6%.
Източник: profit.bg (30.04.2009)
 
Дружеството е регистрирано в ТД "Големи данъкоплатци и осигурители" към 30.04.2009 г.
Източник: НАП (30.04.2009)
 
Очакват фалити във въгледобива Има реална опасност въгледобивните предприятия в страната да бъдат затворени и около 20 000 човека да останат без работа. Това заяви вчера председателят на федерацията на независимите синдикати на миньорите към КНСБ Пенчо Токмакчиев. Той добави, че отрасълът има спешна нужда от държавна подкрепа заради кризата. От КНСБ поискаха цената на природния газ да бъде намалена, както и да не поскъпва електроенергията за промишлеността. Синдикатите добавиха, че цената, на която „Булгаргаз” продава горивото, е два пъти по-висока, отколкото в Европа.
Източник: Новинар (04.06.2009)
 
Мини Марица Изток с изпълнителен директор Иван Марков ще получи безвъзмездна финансова помощ от 15.2 млн. EUR за рехабилитация. Споразумението за това ще бъде подписано днес между Европейската банка за възстановяване и развитие и дружествиото. Средствата се отпускат от Межуднароден фонд Козлодуй. Те представляват 70% от проекта, който е на обща стойност 21.4 млн. EUR. Рехабилитацията предвижда въвеждане на мерки за повишаване на енергийната ефективност. Очаква се след приключване на рехабилитацията консумацията на електричество на дружеството да се намали с 140 000 MWh/год. Въвеждането на система за контрол на натоварването ще има за резултат допълнителни спестявания от 5 %. Енергийните спестявания ще доведат до намаление на производствените разходи, като това ще доведе и до намаление на стойността на произвежданата продукция. Като индиректен резултат от реализацията на проекта се отчита намалението на вредните емисии въглероден двуокис и серен диоксид.
Източник: Пари (25.06.2009)
 
Споразумение за безвъзмездна финансова помощ от Международен фонд „Козлодуй” се подписва днес между Европейската банка за възстановяване и развитие и „Мини Марица-изток”, съобщиха от Министерството на икономиката и енергетиката. Споразумението е на обща стройност 15.2 млн. евро, което представлява 70% от цялата стойност на проекта за рехабилитация на „Мини Марица-изток”. Той предвижда повишаване на енергийната ефективност на производствения процес чрез рехабилитация на тежко индустриално оборудване, трансформатори, електрически подстанции, както и въвеждането на система за контрол на натоварването и управление на транспортни ленти и екскаватори на предприятието. Очаква се след приключване на рехабилитацията консумацията на електричество да намалее с 140 000 MWh/годишно. Като индиректен резултат от реализацията на проекта се отчита намалението на вредните емисии въглероден двуокис и серен диоксид.
Източник: Монитор (25.06.2009)
 
15,2 млн. за “Мини Марица-изток” 15,2 млн. евро ще бъдат отпуснати от Международен фонд "Козлодуй" за модернизация на държавните "Мини Марица-изток", съобщиха от Министерството на икономиката и енергетиката. Сумата ще покрие 70% от стойността на проекта за рехабилитация на рудниците. След приключването му се очаква консумацията на ток в мините да се намали със 140 хил. мвтч годишно. Споразумението за безвъзмездната финансова помощ ще бъде подписано днес между Европейската банка за възстановяване и развитие и "Мини Марица-изток" ЕАД.
Източник: Стандарт (25.06.2009)
 
З а първото полугодие в най-голямата компания за открит въгледобив у нас - Мини Марица-изток, са добити и реализирани 11 058 146 тона въглища, отчетоха от дружеството. Това е с около 220 хил. тона по-малко в сравнение със същия период на миналата година. Причината е в намалените заявки от термичните централи в комплекса, които са потребители на лигнитните въглища от Мини Марица-изток, обясниха от компанията. В същото време оттам съобщиха, че планът по откривката за първото полугодие е изпълнен 102%. Изкопани, транспортирани и насипани са 51.175 млн. куб. м земна маса. И тази година ремонтните работи вървят ритмично и по предварително одобрен график. Незначителни изменения в приетите планове са настъпили единствено поради работата по втория етап от срязването на целика, без това да се отразява на крайните срокове. Акцент Ремонт на багерите Акцент в дейността на Мини Марица-изток е ремонтът на тежкото минно оборудване и технологичния парк. В рудник Трояново-1 приключи ремонтът на двата добивни багера, а от днес започва ремонтът на гиганта РС 4000. В рудник Трояново-север завърши работата по РТНК-2, тече ремонтът на РТНК-1, който се изразява в подмяна на лагери.
Източник: Пари (06.07.2009)
 
ДАНС погна шефа на "Мини "Марица-изток" Иван Марков. Агенцията ще проверява сигнала на ГЕРБ, според който Марков, който бе мажоритарен кандидат на БСП в Стара Загора, е участвал в източването на повереното му дружество. ГЕРБерите имали папка с куп договори за неизгодни сделки за над 2 млн. лв, подписани от шефа на мините. Най-фрапиращият случай бил ремонтът на жилищен блок на дружеството в радневското с. Ковачево. За строителните работи били похарчени над 570 хил. лв., или по 1071 лв. на кв. м., колкото се плаща за ново жилище в центъра на Стара Загора. Шефът на въгледобивното дружество пилеел с лека ръка и стотици хиляди за различни екстри в централата на компанията в Раднево. За обзавеждането на кабинета на техническата секретарка на Марков например били хвърлени 137 хил. лв. Сред екстрите имало и 7 стола за посетители, всеки от тях по 2914 лв. Не по-малко луксозно била обзаведена и заседателната зала в централата на мините. Само няколкото дивана стрували над 31 хил. лв. В рудник "Трояново-север" пък се намирала най-скъпата тоалетна у нас - за нея ръководството на мините потрошило близо 54 хил. лв. държавна пара. Според експертите на ГЕРБ в мините е започнал абсолютно безсмислен ремонт на 3 големи багера. С официално писмо производителят - германската фирма ТАКРАФ, е предупредил, че експлоатационният им срок е изтекъл отдавна и те не поемали никакви гаранции след ремонта. Въпреки това дружеството е платило на ремонтната фирма, близка до ръководството, над 32 млн. лв.
Източник: Стандарт (07.07.2009)
 
Вътрешен финансов одит започва в Националната електрическа компания. Решението за ревизията, което е взето от Съветът на директорите на БЕХ, беше огласено вчера. Целта на проверката е да намери причините за недобрите финансови резултати на НЕК и подобряване на финансовата дисциплина, се казва в съобщението. Комисията, която ще бъде назначена, трябва да приключи одита в срок до 31 август 2009 г. и да представи доклад с анализ на фактическото финансово състояние на НЕК ЕАД, както и предложения за оптимизиране на разходите на дружеството. Ръководството на Българския енергиен холдинг е взело също така решение да бъде прекратено стартирането на всички процедури за покупка на суровини, материали и стоки, и ползване на услуги, включително и такива по Закона за обществените поръчки. Изключение ще се прави само когато има неотложна необходимост, в случаите, когато става дума за съображенията за гарантиране сигурността на доставките и безопасността на производството. Забранява се също така извършването на сделки за разпореждане с дълготрайни материални активи на всички дружества от холдинга. Шефовете на БЕХ забраняват да се сключват договори за кредити, заеми, залози или ипотека върху имуществото. Изключение ще се прави в особено важни случаи или при договори с европейски институции. Двамата изпълнителни директори на „Мини Марица Изток" ЕАД бяха освободени от длъжност по решение на съвета на директорите на "Български енергиен холдинг" ЕАД. Те обаче остават отговорни за действията си в минното дружество. Иван Марков и Гочо Христов вече не ръководят компанията въз основа на изводите от доклад на експертна комисия, която е била назначена преди повече от два месеца, за да направи финансов одит на „Мини Марица Изток" ЕАД. Според анализа на финансистите „резултатите, получени вследствие на извършения одит, показват допуснати от оперативното ръководство на „Мини Марица Изток" ЕАД сериозни злоупотреби и нарушения на финансовата дисциплина, липса на контрол при планиране и изразходване на финансови средства на дружеството, както и липса на контрол при провеждане и финализиране на процедури по ЗОП за доставки на активи и услуги". Печалбата на „Мини Марица Изток" ЕАД е силно занижена според доклада, предоставен на ръководството на БЕХ.
Източник: Монитор (13.07.2009)
 
Досегашните изпълнителни директори на "Мини Марица-изток" ЕАД Иван Марков и Гочо Христов са били уволнени, съобщиха от "Български енергиен холдинг" (БЕХ) в неделя. Причина за освобождаването на двамата директори са сериозни злоупотреби и нарушения на финансовата дисциплина, липса на контрол при планиране и изразходване на финансови средства на дружеството, както и липса на контрол при провеждане и финализиране на процедури по Закона за обществени поръчки. Нередностите са установени от доклад, назначен преди повече от два месеца от Съвета на директорите на холдинга. Печалбата на дружеството е силно занижена, като голяма част от направените разходи не кореспондират с основните цели и приоритети в дейността на дружеството, посочиха от БЕХ. От там съобщиха, че спират всички нови процедури за покупка на суровини и стоки, ползването на услуги, включително и на такива по Закона за обществените поръчки, освен в случаите на неотложна необходимост. Предстои извършването на одит и на НЕК. Резултатите от проверката се очакват до края на август.
Източник: Новинар (13.07.2009)
 
Столове по 2914 лв. взеха главата на минен шеф Българският енергиен холдинг (БЕХ) освободи двама от управата на “Мини Марица-изток” - Иван Марков и Гочо Христов. Те обаче няма да бъдат освободени от отговорност, съобщиха от холдинга вчера. За шеф на мините е назначен Тодор Тодоров, финансов директор на ТЕЦ “Марица-изток 2”. Марков бе мажоритарен кандидат-депутат от БСП в Стара Загора на отминалите избори, но не можа да влезе в парламента. Решението за освобождаване е взето след доклад от експертна комисия на БЕХ, назначена преди два месеца. “Резултатите, получени вследствие на извършения одит, показват допуснати от оперативното ръководство на “Мини Марица-изток” ЕАД сериозни злоупотреби и нарушения на финансовата дисциплина, липса на контрол при планиране и изразходване на финансови средства на, както и липса на контрол при провеждане и финализиране на процедури по ЗОП за доставки на активи и услуги”, заключава докладът. Според него “печалбата на дружеството е силно занижена, като голяма част от направените разходи не кореспондират с основните цели и приоритети в дейността на дружеството”.
Източник: Труд (13.07.2009)
 
Софийската фирма "Интерни Италиани БГ", доставила скандалните столове по 2914 лв. всеки и оборудвала кабинета на секретарката на изпълнителния директор Иван Марков, изненадващо е била продадена на 19 май тази година. Това установи проверка на "Стандарт". 28-годишната собственичка Виолета Дамянова изтъргувала само срещу 5000 лв. печелившата фирма. Купувачът е Николай Велинов. "На почивка съм, нямам общо с компанията вече, не искам да обяснявам нищо", заяви по телефона Дамянова. Според запознати тя е само подставено лице на приятелски кръг с политическа окраска. На адреса на фирмата - "Богатица" 36, се намира и компанията "Визател", която се занимава с производство на мебели от масив и фурнир, обзавеждане за хотели и търговски обекти. Най-вероятно собственичката й Здравка Сафари стои зад младата бизнесменка Виолета Дамянова, твърдят съседи. "Бях зам.-председател на партията на Александър Томов, но това беше преди много години. Знам за "Интерни италиани", продават скъпо. Не съм наясно защо "Марица-изток" трябва да купува от тях. Но със сигурност не стоя зад Дамянова и не й търся клиентите", коментира Сафари по телефона.
Източник: Стандарт (13.07.2009)
 
Шефовете на "Мини Марица-изток" харчели луди пари за хонорари за съвети на специалисти, които и самите миньори в държавната фирма могат да дадат. "Направо не можах да повярвам, като видях в местния вестник обявен търг за изготвяне на паспорти за взривни работи в рудниците", разкри бившият изпълнителен директор на въгледобивното дружество Живко Гърдев. Ставало дума за взривяването на твърди скални образования, за да може по-лесно роторните багери да изземват земната маса, преди да се появи въглищният пласт. Според инж. Гърдев, който има 39 години стаж в източномаришките мини, тези проекти винаги са се изготвяли от производствeно-техническите отдели в дирекцията и рудниците. "Там работят 10-15 минни инженери, в чиято длъжностна характеристика влиза изготвянето на тези паспорти за взривни работи", обясни той. Гърдев няма обяснение защо ръководството на мините се е отказало от това свое задължение. Но е убеден, че никоя частна фирма няма да направи паспорти за взривни работи за по-малко от 30-40 хил. лв. Когато тези пари излизат от касата на държавна компания като "Мини Марица-изток", като че ли всичко е ясно - и защо е обявен абсурдния търг и кой го е спечелил или ще го спечели.
Източник: Стандарт (13.07.2009)
 
“По повод на публикацията на в. “Труд” от вторник “Мини Марица-изток” от вчера са на автопилот” Окръжна прокуратура в Стара Загора се самосезира”, заяви пред екипа ни новият окръжен прокурор на Стара Загора Константин Тачев. “Очаква ни горещо и бурно лято”, бе неговият кратък коментар за предстоящата работа. Константин Тачев е разпоредил да се регистрира сигналът, като се обедини заедно с публикацията “Възобновиха старо дело срещу длъжностни лица от “Мини Марица-изток” в местния вестник “Старозагорски новини”. В нея се припомня дело от 2007 г. за нарязване на 300 км релси без документи за брак, които са били продадени за скрап. Така Окръжната прокуратура тръгва да изяснява изнесените в пресата факти за “сериозни злоупотреби и нарушения на финансовата дисциплина, липсата на контрол при планиране и изразходване на финансови средства на дружеството, както и липса на контрол при провеждане и финализиране на процедури по ЗОП за доставки на активи и услуги”, които разпространи Българският енергиен холдинг (БЕХ) в неделя.
Източник: Труд (15.07.2009)
 
Най-голямата въгледобивна мина в България - "Марица-изток", има нов изпълнителен директор от вчера. Около обяд вчера на ръководството на дружеството е бил представен Тодор Тодоров, който е работил преди това в ТЕЦ "Марица-изток 2". От мините съобщиха, че той е бил избран за шеф във вторник на съвет на директорите, който се е състоял в София. Още на 10 юли бордът на холдинга освободи двамата изпълнителни директори на мините Иван Марков и Гочо Христов заради установени нередности при обществени поръчки, които ощетили дружеството с милиони левове. Бордът назначи финансови проверки в мините и в НЕК, докато от партия ГЕРБ настояваха резултатите от досегашните проверки да се пратят направо в прокуратурата. Прокурорска проверка в мините има от онзи ден. Местната преса в Стара Загора твърди, че Иван Марков е получил инфаркт и е в болница. "Той се обади на секретарката си в понеделник и каза, че е настанен в болница", казаха за "Сега" от пресслужбата на мините. От там допълниха, че Марков имал микроинфаркт преди 5 години.
Източник: Сега (16.07.2009)
 
Българският енергиен холдинг е назначил проверка за наличие на злоупотреби в Националната електрическа компания. Това съобщи ръководството на холдинга при представяне на отчета за работата си през шестте месеца от създаването си. Така НЕК може да се превърне във втората компания от портфейла на мегахолдинга със съмнения за източване след „Мини Марица Изток”. Шефовете на енергийния холдинг оспориха твърденията, че техните мениджърски договори предвиждат обезщетения за над 100 хиляди лева, ако новите управляващи решат да ги освободят от длъжност. Проверките в отделните компании под шапката на енергийния холдинг не са самоцелни, а са предвидени по програма и първите проверени дружества ще са тези със силно занижена печалба, обясни Борис Пеков, член на Съвета на директорите. В момента е назначена комисия за Националната електрическа компания, допълни Пеков. До края на август ще стане ясно дали в НЕК, която от началото на годината работи на загуба, има злоупотреби. За АЕЦ „Белене” обаче няма такива данни, нито съмнения, категорични са от енергийния холдинг. В първата проверена компания – „Мини Марица Изток” са прегледани 32 случайно подбрани договора на обща стойност около 10 милиона лева, като за част от тях е установен риск от злоупотреби. Ако такива съмнения изникнат и при другите компании, ще има уволнени директори, закани се Пеков. За скандалните мениджърски договори, които бяха подписани от петчленния съвет на директорите на холдинга, Пеков коментира: „Договорът е за пет години. Предвижда при едностранно освобождаване от страна на доверителя изплащане на суми за не повече от три години. Това, което е написано за тези 105000 лв. не е вярно. Сумата е от порядъка на 60000 лв. за три години”. Ако новото правителство реши да спре проекта за АЕЦ „Белене”, държавата ще трябва да плаща неустойки на руската „Атомстройекспорт”. Нито шефката на холдинга Галина Тошева, нито Борис Пеков пожелаха да уточнят размера на тези неустойки. 250 милиона евро кредит от Европейската банка за възстановяване и развитие очаква Българският енергиен холдинг за разширение на капацитета на газохранилището ни край Чирен. Другата седмица ръководството на холдинга ще подпише мандатно писмо с финансовата институция, с което да се поеме ангажимент за отпускане на кредита, съобщи изпълнителният директор Галина Тошева. До края на годината трябва да е готов техническият проект за Чирен, допълниха от холдинга. Вече е подписана апликационна форма за кандидатстване за 10 милиона евро от Европейската комисия, които ще послужат за строежа на междусистемната газова връзка България – Румъния, съобщи още Тошева. Общата стойност на проекта е 28 милиона евро, като газопроводът ще има годишен капацитет от милиард и половина кубически метра природен газ. По тази газова връзка трябва да потече гориво до юни 2012 година
Източник: Дарик радио (17.07.2009)
 
Късо съединение Когато една електрическа система спре да работи, първото нещо, което трябва да се направи, е да се провери дали някой бушон не е изгърмял или дали някъде инсталацията няма късо съединение. Ако е така, то трябва да се отстрани повредата и да се смени развалена част. Горе-долу такъв е процесът, който тече в момента в "Български енергиен холдинг" (БЕХ). Ръководството на компанията освободи в началото на седмицата досегашните изпълнителни директори на дъщерното си дружество "Мини Марица-изток" Иван Марков и Гочо Христов, след като направен одит откри "сериозни злоупотреби и нарушения на финансовата дисциплина, липса на контрол при планиране и изразходване на финансови средства на дружеството, както и липса на контрол при провеждане и финализиране на обществени поръчки". Според източници от БЕХ проверката е била назначена преди два месеца, след като ръководството на мините е поискало увеличаване на цената на лигнитни въглища, които добива. Одитът е бил извършен от новосъздадено вътрешно звено на БЕХ за контрол на риска. "Искането веднага ни накара назначим проверка в "Мини Марица-изток", коментира източник, запознат с проверката. Според него, въпреки че за първите три месеца на годината се увеличили продажбите на дружеството (заради януарската газова криза), печалбите на мините намаляват. Постарому Одитът е показал наличие на една от най-честите схеми за избягване на Закона за обществените поръчки, прилагани от държавните дружества. Част от тръжните процедури за строително-ремонтни работи са били разбивани на по-малки поръчки, за да се заобиколи прилагането на закона. В много от случаите липсвал и контрол на извършените строителни работи. Пред БНР председателят на борда на БЕХ Борис Пеков уточни, че при около 30 договора на мините за над 10 млн. лв. се установило, че са рискови за злоупотреби. Сумите може да се окажат и по-големи при "по-задълбочена проверка от по-специализираните органи", добави той. Със случая вече се е заела Държавната агенция "Национална сигурност", която поискала от енергийния холдинг резултатите от проверката. Прокуратурата в Стара Загора също се е сезирала по случая. Намеренията на ръководството на БЕХ за проверката на системата обаче няма да се ограничат само до въгледобивното дружество. Одит да бъде направен на всички останали компании - АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица-изток 2", "Булгаргаз", "Булгартрансгаз", Национална електрическа компания (НЕК), дъщерното й дружество "Електроенергиен системен оператор" (ЕСО) и "Булгартел". А "Белене"? Следващото дружеството, в което вече е започнала проверка е "Националната електрическа компания". Тя трябва да приключи до края на август. Поводът за одита са изявленията на представители на ръководството на НЕК, че само за първите четири месеца има загуби от 38 млн. лв. Отделно дружеството дължи 140 млн. лв. на производителите на ток. Източници от БЕХ признават, че част от лошите финансови резултати се дължат и на регулираните цени на тока, които пречат на компанията да работи нормално. В края на май ръководството на НЕК прогнозира, че ще отчете загуба от 60 млн. лв. за тази година от по-високите цени, на които купува електроенергията, произведена от топлофикациите, и от намаления износ. Със сигурност обект на проверката ще са и досегашните разходи по строежа на АЕЦ "Белене", който се управлява от НЕК. Разходите по проекта до този момент остават тайна, въпреки че става дума за държавни средства. Според евродепутата от ГЕРБ Владимир Уручев стотици милиони са потънали в разрушаването на старата площадка на централата. От ГЕРБ твърдят, че държавата е похарчила с над 500 млн. лв. повече за разчистване на площадката край Белене, докато за целта били достатъчни 250 млн. лв. Уручев посочи, че кредитът от 250 млн. евро, отпуснат от "БНП - Париба" за подготвителните работи, "потъна в земята и никой не разбра за какво бяха изхарчени парите". След одитите - преструктуриране Според източници от енергийния холдинг следващата стъпка след края на одитите на дружествата ще е преструктуриране на дейностите в част от тях. Това обаче ще стане в сътрудничество със синдикатите, за да няма социално напрежение. Не се предвиждат съкращения, а оптимизиране на дейностите, обясниха представители на холдинга. Една от идеите на БЕХ е част от работниците в "Мини Марица-изток" да се заемат с рекултивирането на площите, използвани за въгледобив. В момента това се прави от външни компании. Другата сериозна промяна ще засегне НЕК, която ще трябва да се раздели с дъщерното си дружество "Eлектроенергиен системен оператор", който управлява преносната мрежа, и то да стане самостоятелна компания в рамките на холдинга. Целта е да се гарантира по-добро управление. До този момент тази стъпка е била отлагана заради притеснения на част от банките – кредиторки на НЕК, разказаха източници от БЕХ. Те са обявили, че ако ЕСО бъде отделено, ще направят кредитите към електрическата компания незабавно изискуеми. Всички стъпки явно целят едно нещо - да се избегнат бъдещи случаи на късо съединение в системата, още повече, че бъдещето управляващо мнозинство даде ясно да се разбере, че ще започне промени в ръководството на енергийните дружества. За случващото се в холдинга обаче не бива да бъде упреквано само ръководството му, тъй като решаваща роля за определяне на енергийната политика на България и на държавните компании има Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. А тя през последните месеци взема само решения, лишени от всякакви пазарна логика. Факт е обаче, че ръководството на БЕХ можеше да започне с одитите на дъщерните си дружества още при създаването на холдинга.
Източник: Капитал (20.07.2009)
 
“До края на седмицата или най-късно до началото на следващата ще бъде образувано досъдебно производство за закононарушения в дейността на длъжностни лица в “Мини Марица-изток”, заяви вчера пред “Труд” окръжният прокурор на Стара Загора Константин Тачев. Магистратите се самосезираха от публикации в медиите за освобождаването на изпълнителните директори на мините Иван Марков и Гочо Христов. Наблюдаващ прокурор по преписката е Алексей Ангелов. След възложената от него проверка се е установило, че МВР и ДАНС вече са работили по мините, защото е имало информация за редица нередности. Своевременно и Българският енергиен холдинг е предоставил на прокуратурата одитния си доклад. Сигнал за нарушения в мините е внесъл и предизборният щаб на ГЕРБ в Стара Загора. Така всички проверки и сигнали за “Мини Марица-изток” са били обединени и се пристъпва към досъдебно производство. “Предстои органът на разследването да извърши множество следствени действия. Според одитния доклад има извършени нарушения, сега трябва с една мащабна проверка да се види дали освен нарушенията има извършени и престъпления от длъжностни лица. Но това е въпрос на доказване. Предстои гигантска работа”, каза окръжният прокурор Константин Тачев. Според друг добре информиран източник разследването за “Мини Марица-изток” щяло да бъде възложено чрез главния прокурор Борис Велчев на Националната следствена служба.
Източник: Труд (23.07.2009)
 
Общо 17 млн. лв. е загубата на Мини "Марица Изток" за първото полугодие на годината, обяви на пресконференция новоназначеният директор Тодор Тодоров. Дългосрочните кредити на дружеството са в размер на 104 млн. лв., а краткосрочните - 44 млн. лв., каза още той. ТЕЦ "Марица Изток 2", ТЕЦ "Енел Марица Изток 3" и ТЕЦ "БРИКЕЛ" дължат общо 24 млн. лв. на дружеството. Задълженията към персонала на радневските мини, който наброява 7500 души, са 16 млн. лв., които вчера са били изплатени, съобщи Тодоров. Няма да има съкращения до края на годината, увери той и уточни, че през следващите шест месеца 118 миньори излизат в пенсия. В условията на финансова криза ще бъде преустановена рехабилитационна програма за миньорите, добави Тодор Тодоров. Нова финансова ревизия ще бъде направена на държавното въгледобивно дружество, след като бъдат изпълнени предписанията на предходната. Бившият директор на Мини "Марица Изток" инж. Иван Марков беше освободен от длъжност заради финансови нарушения, но не беше освободен от отговорност от Български енергиен холдинг.
Източник: Дарик радио (24.07.2009)
 
Бъдещият финансов министър Симеон Дянков лансира идеята по 15% от капитала на дружествата с над 50% държавно участие да бъдат предложени за търговия на БФБ-София. Целта е стимулиране на капиталовия пазар, по-прозрачно, съответно професионално и некорумпирано управление на държавните дружества. Също така държавата ще получи пари от продажбите. Но кои дружества са все още с над 50% държавно участие след над 15 години на приватизация и концесиониране. На първо място това е "Български енергиен холдинг" АД, включително дъщерните му "Булгаргаз", "Топлофикация-София", НЕК, "Мини Марица Изток" и "Мини Марица Изток 2". Може да се предложат както 15% от холдинга, така и по 15% от дъщерните дружества, както на БФБ-София се търгуват дялове и от "Булгартабак холдинг", и от дъщерните "Благоевград-БТ", "София-БТ" и "Плевен-БТ". За 2008 г. "Булгаргаз" отчита 91 млн. лв. загуба. Държавни са и пристанищата във Варна, Бургас, Русе, както и някои по-малки. "Пристанище Варна" ЕАД има 2,5 млн. лв. печалба за 2008 г., а "Пристанище Бургас" ЕАД е с 2 млн. лв. загуба за 2008 г. Държавно е все още и "Летище София" ЕАД, което за 2008 г. има 30 млн. лв. печалба при 104 млн. лв. приходи.
Източник: Монитор (27.07.2009)
 
Със 17 млн. лв. загуба за първото полугодие на 2009 г. поема Мини Марица-изток ЕАД новият изпълнителен директор Тодор Тодоров. Дългосрочните задължения на въгледобивното дружество надхвърлят 104 млн. лв., краткосрочните са за 44 млн. лв., от които 16 млн. лв. са задължения към работещите в мините. Вземанията на Мини Марица-изток пък са за 24 млн. лв. Тодоров назначи нови директори на трите рудника и обеща пълна прозрачност за финансите на предприятието. Той пое минното дружество, след като двамата изпълнителни директори Иван Марков и Гочо Христов бяха отстранени от шефката на Българския енергиен холдинг Галина Тошева преди десетина дни. Причината са установени финансови злоупотреби от одита в дружеството по-рано тази година. Тодоров идва от другото голямо държавно предприятие на територията на комплекса Марица-изток - ТЕЦ-2, където е заемал поста директор на финансово-икономическата дирекция. Новият изпълнителен директор не пожела да посочи нови данни около разследването за злоупотреби в дружеството. Преди дни ГЕРБ внесе в прокуратурата папка със сигнали за злоупотреби в особено големи размери. Само ремонтът на директорския кабинет на предишния шеф Иван Марков е струвал 130 хил. лв., каза Тодоров. Той показа масата в кабинета, чиято стойност по документи е 34 000 лв., и седемте стола около нея, всеки от които струва по 3000 лв.
Източник: Пари (27.07.2009)
 
РЕШЕНИЕ № 456 от 16 юни 2009 г. На основание чл. 21, т. 11 ЗМСМА във връзка с чл. 129, ал.1 ЗУТ Общинският съвет - гр. Раднево, одобрява ПУП - парцеларен план за обект: “Мини Марица-изток” - ЕАД, подобект: Реконструкция и изместване на електропровод 110 kV “Венера” по северната граница на рудник “Трояново-север” за поземлени имоти № 61460.0240.036, 61460.0241.030, 61460.0241.001, 61460.0246.009, 61460.0246.039, 61460.0245.063, 61460.0245.074, 61460.0245.029, 61460.0241.036, 61460.0241.037, 61460.0241.035, 61460.0241.024, 61460.0241.050, 61460.0241.049, 61460.0241.043, 61460.0241.033, 61460.0242.096, 61460.0242.078, 61460.0242.077, 61460.0242.095, 61460.0246.008, 61460.0246.010, 61460.0246.045, 61460.0246.033, 61460.0246.040, 61460.0246.037, 61460.0246.042, 61460.0246.055, 61460.0245.019, 61460.0245.065, 61460.0245.063, 61460.0245.067, 61460.0245.082 в землище Раднево, кв. Гипсово, и № 03407.0012.005, 03407.0012.006, 03407.0013.007, 03407.0013.008, 03407.0011.040, 03407.0011.041, 03407.0011.038, 03407.0011.039, 03407.0014.005, 03407.0030.002, 03407.0030.018, 03407.0016.009, 03407.0000.187, 03407.0000.121, 03407.0000.027, 03407.0013.002, 03407.0000.055, 03407.0000.123, 03407.0000.040, 03407.0011.014, 03407.000.181, 03407.0011.022, 03407.0000.200, 03407.0000.159, 03407.0000.201, 03407.0033.003, 03407.0014.005, 03407.0014.008, 03407.0000.185, 03407.0000.109, 03407.0000.042, 03407.0030.015, 03407.0030.016, 03407.0030.017, 03407.0030.004, 03407.0030.019, 03407.0000.118, 03407.0000.105, 03407.0000.120, 03407.0000.106, 03407.0000.057, 03407.0016.009 в землище с. Бели бряг, община Раднево, област Стара Загора. Председател: Т. Ганчев
Източник: Държавен вестник (28.07.2009)
 
Националната електрическа компания (НЕК), дъщерното й дружество "Електроенергиен системен оператор" (EСО) и "Мини Марица-изток" са натрупали загуба от 98 млн. лв. за първите шест месеца на тази година. Данните са включени в огласения в понеделник консолидиран отчет на "Български енергиен холдинг" (БЕХ) за 2008 г., в чиято структура преди година влязоха дружествата. Допреди месец загубата на електрическата компания е била 42 млн. лв., на ЕСО - 37 млн. лв., а на държавните мини - 19 млн. лв. За сравнение - през цялата 2007 г. НЕК отчете нетна печалба от 34 млн. лв., а "Мини Марица-изток" - 8 млн. лв. Основната причина за лошите финансови резултати е неблагоприятната бизнес среда заради икономическата рецесия, се казва още в отчета на холдинга. НЕК, която има лиценз за търговия с електроенергия, е продала по-малко ток както в България, така и в региона. Износът е и на по-ниски цени от 2008 г. заради намаленото търсене в съседните страни.
Източник: Дневник (04.08.2009)
 
С близо 30 на сто е спаднал износът на електроенергия за полугодието спрямо първите шест месеца на 2009-а година, съобщиха от Българския енергиен холдинг. За периода загубите на две от дружествата под шапката на холдинга – Националната електрическа компания и „Мини Марица Изток”, са близо 60 милиона лева, показват финансовите резултати за първите шест месеца на годината. И двете дружества са проверявани заради съмнение за злоупотреби и източване на средства. Като цяло холдингът значително е подобрил финансовото си състояние спрямо миналата година. Нетната печалба на мегаструктурата е 160,2 милиона лева при 86 милиона печалба за цялата 2008 година. БЕХ Печалбата преди данъчното облагане за тазгодишното полугодие е в размер на 226,04 милиона лева.
Източник: Дарик радио (17.08.2009)
 
Три дружества от Българския енергиен холдинг (БЕХ) отчитат загуби на полугодието на 2009 г. Това показва анализ на холдинга. Трите дружества са Националната електрическа компания (НЕК), Мини Марица-изток и Булгартел (телекомуникационната структура на Булгаргаз). Загубите на НЕК са най-големи - 44.2 млн. лв. Мини Марица-изток са на минус със 17.3 млн. лв., а Булгартел - с 0.17 млн. лв. Изпълнителният директор на БЕХ Галина Тошева е възложила финансови проверки в дружествата с отрицателни финансови резултати. Целта е да се открият причините за загубите и да се предложат мерки за подобряване на представянето на тези компании. В същото време ръководствата на трите фирми от холдинга анализират възможностите за подобряване на финансовото представяне чрез оптимизиране на разходите и текущите инвестиционни планове, както и чрез мерки за подобряване на оперативната дейност, специфични за всяко дружество. Възложена е актуализация на бизнес програмите на всички дружества от групата, като те ще бъдат готови до 15 септември т.г. Като цяло обаче БЕХ отчита печалба преди данъци от 226.4 млн. лв. Сравнена с първите 6 месеца на 2008 г., ръстът й е 59.3 млн. лв., или 35.4%. Приходите на холдинга възлизат на 2 577 млн. лв., или с 271 млн. лв. повече от периода януари - юни 2008 г. Произведената електроенергия за полугодието е 13 028 гигаватчаса, като за цялата 2008 г. тя е била 26 302. Инсталираните мощности от АЕЦ, ТЕЦ и ВЕЦ не са се променили и остават 6119 мегавата. Продаденият природен газ е 1 258 млн. куб. м. Индексите на промишлено производство са спаднали под нивото на съответните месеци на 2005 г., а спадът между първото полугодие на 2009 г. и 2008 г. е около 19%, отчитат от холдинга. Трябва да се прибави и общият спад на икономическата активност и съответно на енергопотреблението в Балканския регион, където дружествата от БЕХ реализират основната част от своите нерегулирани приходи. Спадът на цените през второто полугодие на 2008 г. и първото полугодие на тази прави износа на електроенергия нерентабилен, от което дружествата, произвеждащи и търгуващи с електроенергия, имат значителни загуби. До 2008 г. дружества от БЕХ са изнасяли над 4 млн. мВтч. електроенергия за региона. За първите 6 месеца на 2009 г. износът е намален до 1.55 млн. мВтч, а спадът в сравнение със същия период на миналата година е 28.4%. Приходите от износ са 134.2 млн. лв., а за първото полугодие на 2008 г. са били с около 100 млн. лв. повече. Дейността на голяма част от дружествата на БЕХ е регулирана от ДКЕВР, затова рентабилността им зависи от решенията на комисията, както и от сключени преди време дългосрочни договори. От холдинга признават, че той ще се изправи пред много предизвикателства занапред. Затова освен финансовите проверки в губещите дружества до края на годината, ръководството на БЕХ ще направи анализ на регулаторната и законовата рамка и ще излезе с предложения за тяхната промяна. Холдингът прави пълен преглед на стратегическите инвестиционни планове. Целта е приоритетно да се реализират тези обекти, които имат бърза възвръщаемост. Другите вероятно ще бъдат разсрочени във времето, стига да нямат отрицателно влияние върху текущата дейност. Основните приоритети, които са си поставили от БЕХ, са газопроводът Набуко, алтернативният проект Южен поток и АЕЦ Белене.
Източник: Пари (17.08.2009)
 
Поръчки и договори за над 32 милиона лева са спрени от новото ръководство на "Мини Марица-изток", съобщи днес изпълнителният директор на дружеството Тодор Тодоров, цитиран от bТВ. Причината за запорираните контракти и сделки е, че са неизгодни или нецелесъобразни. С блокирането им се цели също и да се избегнат съкращения на персонала в най-голямата открита мина в България. Повторна вътрешна проверка на сделките и договорите е разпоредил новият изпълнителен директор. Ако в резултат на нея излязат нови данни за злоупотреби и действия, довели до ущърб на мините, ръководството на дружеството ще се обърне към следствието и прокуратурата, заяви Тодоров. Над 100 милиона лева възлизат пък изтеглените от дружеството заеми.
Източник: Insurance.bg (18.08.2009)
 
Поръчки и договори за над 32 милиона лева са спрени от новото ръководство на "Мини Марица-изток", съобщи на пресконференция днес изпълнителният директор на дружеството Тодор Тодоров. Причината за запорираните контракти и сделки е, че са неизгодни или нецелесъобразни. С блокирането им се цели също и да се избегнат съкращения на персонала в най-голямата открита мина в България. Повторна вътрешна проверка на сделките и договорите е разпоредил новият изпълнителен директор. Ако в резултат на нея излязат нови данни за злоупотреби и действия, довели до ущърб на мините, ръководството на дружеството ще се обърне към следствието и прокуратурата, заяви Тодоров. Над 100 милиона лева възлизат пък изтеглените от дружеството заеми.
Източник: profit.bg (18.08.2009)
 
Спиране на неизгодни договори и сделки за 32 млн. лв. ще позволят да не се съкращават служители в "Мини Марица-изток", обяви изпълнителният директор на дружеството Тодор Тодоров. Новото ръководство на минната компания, назначено преди месец от Българския енергиен холдинг (БЕХ), направи одит и откри липсата на контрол при обществените поръчки и спря контрактите. Тогава бяха освободени двамата изпълнителни директори Иван Марков и Гочо Христов и беше назначен Тодор Тодоров, който е бивш финансов директор на ТЕЦ "Марица-изток 2". Тодоров обяви още, че е поискал повторна вътрешна проверка на сделките. Ако от нея излязат нови данни за злоупотреби и ощетяване на компанията, ръководството ще се обърне към следствието и прокуратурата, предупреди той. "Мини Марица-изток" отчитат загуба от 17.3 млн. лв. за първите шест месеца на годината, сочи консолидираният отчет на холдинга, чието дъщерно дружество са мините. Този финансов резултат се дължи на намаленото производство и увеличените разходи за горива, резервни части и външни услуги. Цените на въглищата се определят по методика, в която годишният показател за ефективност се определя от министъра на икономиката, енергетиката и туризма. Тодоров смята, че е необходима по-гъвкава методика. Над 100 млн. лв. са заемите на дружеството. От тях 12 млн. лв. са в падеж за БНП "Париба". Мините преговарят с банката за отсрочка на погасяване на вноската, обясни Тодоров. Трите електрически централи "Марица-изток" имат задължения от 29 млн. лв. към минната компания.
Източник: Дневник (18.08.2009)
 
Добивът на въглища от началото на годината е намалял с около 30%, показват данни на Българската минно-геоложка камара (БМГК). Причина за това е свитото потребление на електроенергия и оттам на суровината за нейното производство. От въглища се произвежда около една трета от електроенергията в страната. За първото полугодие са произведени общо 13 хил. гВтч електроенергия. От началото на годината с 30 на сто е спаднал износът на ток, а с около пет на сто - потреблението в страната. В страната се добиват около 25-30 млн. тона въглища, като над 90% от тях са произведени в държавната "Мини Марица-изток". В началото на годината въгледобивните дружества отчитаха повишена консумация на електроенергия и се очакваше браншът да увеличи добивите си с около 10 на сто. Няколко месеца по-късно ситуацията се промени и сред най-засегнатите от кризата сектори се присъедини и въгледобивът. В момента мините "Чукурово", "Бели брег" и "Станянци", които са контролирани от бизнесмена Христо Ковачки, са в принудителен отпуск заради намалялото търсене на въглища от ТЕЦ "Бобов дол". Сега работи само един от блоковете на централата, който е натоварен на минимална мощност от 150 мВт. Складовете на ТЕЦ "Бобов дол" са препълнени и няма място за нови количества въглища, обясняват от камарата. Централата си набавя твърдо гориво от мините "Бобов дол" и "Открит въгледобив Перник". Дневно на ТЕЦ "Бобов дол" се доставят около 4600 тона, а се използват около 4100 тона, казаха още браншовиците. За първите шест месеца на годината "Мини Марица-изток" отчитат загуба от 17.3 млн. лв. Инвестициите в целия минен бранш ще се свият наполовина през тази година, прогнозира председателят на управителния съвет на Българската минно-геоложка камара (БМГК) Лъчезар Цоцорков. От началото на 2009 г. секторът отбелязва спад на производството от около 40 на сто, който за отделни отрасли достига 60%. През миналата година браншът е произвел продукция за 2.3 млрд. лв., като над 1 млрд. от нея се дължи на добива на метални руди, показват данни на камарата. В отрасъла са пряко заети около 30 хил. човека, като от началото на кризата са уволнени около 1200 души. Според представители на бранша решение за проблемите в отрасъла е да бъде приета цялостна стратегия за развитие, нов закон за природните богаства и закон за Българската минно-геоложка камара. "Тепърва предстои да разгледаме антикризисните мерки, свързани с минната индустрия, като в същото време в скоро време ще бъде внесен и новият закон за подземните богатства в Министерския съвет за съгласуване", обясни икономическият министър Трайчо Трайков. От бранша поискаха в края на миналата година да се промени начинът на изчисляване на концесионните възнаграждения и по време на кризата да се плащат само 30 на сто от тях, които са предназначени за бюджета на общините по места. Сред най-засегнатите от кризата отрасли са добивът на строителни и инертни материали. Проблем за България е, че тя е богата на бедни суровини, но дори и те не се използват, категорични са от камарата. По данни на браншовиците от общо 170 вида скалнооблицовъчни материали в страната в момента се добиват около 10. Причина за това са забавени процедури по предоставяне на разрешения за проучване и концесии за добив, казаха още от БМГК. В момента за това отговарят три министерства - на икономиката, на регионалното развитие и на околната среда. По данни на камарата в екоминистерството към момента залежават повече от 1000 преписки по искания за разрешителни, подобни количества има и в останалите министерства. "Ще направим всичко възможно, за да ускорим административните процедури", категоричен беше зам.-министърът на околната среда и водите Галина Василева. Икономическият министър добави, че предстои създаването на единен орган, който да се занимава с дейностите по закона за подземните богаства, но все още се обсъжда на кого ще бъде подчинен той.
Източник: Дневник (19.08.2009)
 
Кражбите на съоръжения за електроснабдяване на територията на ЕVN – дружеството което доставя електроенергия в Югоизточна България, за първите седем месеца на тази година са общо 53 и възлизат на 144 хиляди лева, съобщават от компанията. Откраднатите проводници са с обща дължина над 17 100 метра. Обект на неправомерни посегателства стават електромери, трансформатори, предпазители и друг вид оборудване в трафопостовете, се казва в съобщението. От ЕVN допълват, че през 2008 г. са извършени общо 159 кражби, като стойността на материалите за възстановяването е за над 305 000 лв.
Източник: Дарик радио (20.08.2009)
 
Бордовете на БЕХ и енергийните дружествата ще бъдат намалени Бордовете на Българския енергиен холдинг и дъщерните му дружества ще бъдат намалени от 5 на 3 души, съобщи министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. Той не изключи промени в ръководството на енергийния холдинг. Петимата членове на съвета на директорите бяха назначени от бившия енергиен министър Петър Димитров с петгодишни договори, които предвиждат при предсрочното им прекратяване те да получат обезщетение от по 60 хил. лв. След назначаването на новия министър Трайчо Трайков председателят на борда Борис Пеков заяви, че той и колегите му са готови да си подадат оставките.
Източник: Дневник (26.08.2009)
 
Сменят ръководството и в енергийния холдинг Не е изключен вариант, при който ръководството на Българския енергиен холдинг (БЕХ) да бъде сменено, заяви във вторник икономическият министър Трайчо Трайков. Холдингът беше създаден миналата година и обединява мини „Марица-изток”, ТЕЦ „Марица-изток 2”, АЕЦ „Козлодуй”, НЕК, „Булгаргаз” и „Булгартрансгаз”. Също така се предвижда да бъде намален броят на членовете в съвета на директорите, като те ще бъдат съкратени от 5 на 3, посочи министърът. Не е изключено един от първите, които ще бъдат сменени в енергийния холдинг, да е зам.-председателят на съвета на директорите Тенчо Попов. Преди ден Попов обяви, че заради лошото финансово състояние на НЕК ще бъдат уволнени изпълнителните директори Любомир Велков и Мардик Папазян. Министърът обаче не посочи какво ще е бъдещето на сегашния изпълнителен директор на холдинга Галина Тошева.
Източник: Новинар (26.08.2009)
 
Господин Тодоров, поехте управлението на Мини Марица-изток в момент, в който дружеството е в тежко финансово състояние. Привилегия ли е постът изпълнителен директор в такъв момент? - Като предизвикателство този пост наистина е привилегия за мен, защото фактическото състояние на дружеството предполага реални знания и умения за работа с пари и хора. Дружеството се развива добре технологично, но от финансово-икономическа гледна точка все още не стои добре. Огледалният образ на технологичното развитие на минните работи спрямо финансово-икономическото състояние на дружеството не е адекватен. Няма логика при добро развитие на минните работи да се получават лоши финансови резултати. Това означава, че няма синхрон помежду им. Ние вече работим за постигане на такава адекватност, което е изричното условие за финансово-икономическото здраве на компанията. Какво успяхте да свършите за този един месец от встъпването си в длъжност? - В края на юли трябваше да платим концесионната такса, която беше в размер на 3.7 млн. лв. Направихме плащането, което е изключително важно, въпреки че имахме трудности с осигуряването на финансовия ресурс. В началото на август предстоеше и плащане в размер на 6 млн. лв. по заем към Булбанк, което успяхме да разсрочим във времето. Финансовите разчети преди моето идване не бяха вярно направени, ритмичността на постъпленията не беше прогнозирана, не беше отчетен ефектът на финансово-икономическата криза. При този недостиг на средства съм доволен, че успяхме да направим всички плащания за хората - аванс, заплати, и да преведем сумата от 500 000 лв. по споразумението със синдикалните организации за Деня на миньора. Дружеството има задължения към банка Париба в размер на 12 млн. лв. Удовлетворен съм от това, че преговорите с банката за разсрочване на плащанията вървят успешно. Въпреки първоначалния отказ за разсрочване на кредита след нашия разговор с кредитния комитет на БНП Париба, мотивираното ни предложение бе прието и стигнахме до споразумение. Направихме и редукция на разходите в дружеството в размер на 32.477 млн. лв. Кои са най-важните мерки, които ще предприемете за стабилизиране на дружеството? - Антикризисната програма, разработена преди моето встъпване в длъжност, не съдържа достатъчно конкретност и начертаните мерки в нея не са реално предприети. Тя е останала само на хартия. Ние променяме подхода по отношение на изработването на антикризисната програма, тоест коя конкретна дейност как да бъде оптимизирана и до какъв конкретен резултат води това. Целта ни е да разполагаме с обективна антикризисна програма. Тя трябва да бъде ефективно действаща и да има резултати от нея. Прекратихте договорите на дружеството с 26 фирми. Защо? - Това се наложи, тъй като няма да има ресурс за обезпечаването им. Ще изготвим до седмица окончателния доклад относно договорите, които сме прекратили, за да имаме по-ясно становище дали са извършени нарушения или не и съответно да предприемем следващи стъпки. Какви са финансово-икономическите показатели на дружеството? - Без съмнение за такъв кратък период - малко повече от месец - не може да се правят чудеса. Трябва да изтъкна обаче, че макрорамката на Мини Марица-изток вече е променена. Сега икономическият модел за развитие на дружеството е пазарно ориентиран. На този етап успяхме да намалим темпа на загубите благодарение на редуциране на разходите и другите предприети мерки. За август например само икономиите от гориво са в размер на 50 хил. лв. Така че нашите мерки и действия вече се усещат. В началото на годината в дружеството беше предвидена инвестиционна програма в размер на 100 млн. лв. Ще бъде ли редуцирана сумата и кои ще бъдат приоритетните сфери за инвестиции? - Има редуциране на сумата, предвидена за инвестиции. За съжаление 70% от инвестиционната програма, когато дойдох, вече беше изпълнена. Това, по което мога да работя, са останалите 30%, и то в сферата на строителството. Стопирахме изграждане на обекти, хотелски части, почивни станции. Но има процедури, които вече са стартирани и не може да бъдат спрени. Всичко, което е технологично, задължително ще бъде доведено до край. До края на годината ще инвестираме около 8 млн. лв. повече в стартирали процедури - изземване на хумус, доставка на лагери и на ГТЛ. Все още няма увеличение на цената на въглищата. Ще се отрази ли този факт на финансовото състояние на дружеството? - В условия на финансово-икономическа криза не можем непрекъснато да повтаряме, че на нас ни е нужно увеличение на цената на въглищата, тъй като едно такова увеличение трябва да се разглежда в контекста на това какво централите са в състояние и може да ни платят. Едно увеличение на цената на въглищата реално ще доведе до създаване на пасив от страна на централите, ще увеличи задължението им към мините и ще увеличи нашите вземания към тях. Няма гаранция, че увеличението на цената на въглищата ще стабилизира икономическото състояние на дружеството. Предстои ли промяна в структурата на Мини Марица-изток и редуциране на състава на работещите? - Не предвиждам съкращения в дружеството. Създадохме звено за вътрешноведомствен финансов контрол, което има своето място с оглед осъществяването на текущ контрол върху всички документи за поемане на задължения и извършване на разходи. Звеното ще упражнява контрол и върху цялата постъпваща документация от гледна точка на законосъобразност и целесъобразност. Кои ще бъдат основните ви задачи до края на годината като ръководител на най-голямото въгледобивно предприятие в страната? - Основната задача е да изградим стратегия за устойчиво развитие и сигурност за години напред. Ще направим така, че Мини Марица-изток да печели като търговско дружество. Когато една компания печели, тя ще има възможност да инвестира и да гарантира сигурност. Очаквам в края на годината дружеството да излезе на печалба.
Източник: Пари (01.09.2009)
 
С 29,3 милиона лева се е увеличила печалбата на дружествата, включени в групата на Българския Енергиен Холдинг през юли, съобщиха от дружеството. Увеличението на печалбата се дължи на подобрените резултати на Булгартрансгаз, ТЕЦ "Марица Изток 2", Булгаргаз и АЕЦ "Козлодуй", както и на намалената загуба на Националната електрическа компания. Към края на юли печалбата преди облагане с данъци на дружествата в групата възлиза на 255, 8 милиона лева. През този период приходите от оперативна дейност на компаниите са се увеличили с 12 на сто. В сравнение с юли 2008 година печалбата на дружествата през юли 2009 година бележи ръст от 29,3 на сто или 57,9 милиона лева. Подобрените финансови резултати са в резултат на по-ефективното управление на дружествата и политиката за оптимизиране на дейността, наложена от БЕХ ЕАД, допълват от Холдинга. Припомняме, преди няколко дни стана ясно, че БЕХ дължи 5 млн. лв. за коли, закупени на лизинг. Лизингът е 5-годишен, а до момента е платена една пета от сумата.
Източник: News.bg (03.09.2009)
 
За бъдещето на холдинга Знаете ли какво е усещането, когато се гмурнеш 10 метра под водата? Натискът е абсолютно навсякъде - от налягането започваш да дишаш трудно, а тъпанчетата ти сякаш ще се спукат. Ако изпаднеш в паника, това може да има фатални последици, но в случай че запазиш самообладание – ставаш цар на дълбините. Усещането при решението за бъдещето на БЕХ е същото. Признанието е на икономическия и енергиен министър Трайчо Трайков. "Отвсякъде се оказва натиск върху вземането на решение за бъдещето на БЕХ", призна в четвъртък той. В това има логика - от това дали решението за бъдещето на холдинга ще бъде резултат от трезва и рационална икономическа оценка, или ще бъде емоционално и политически вдъхновено ще зависи как българското правителството ще заплува в дълбоките води на енергийния сектор у нас. Енергийният министър не разкри източника на натиска, но ефектът от него е видим. През последните месеци правителствената позиция за бъдещото на холдинга не е еднозначна. След като в своя пакет антикриза кабинетът обяви намерението да преобразува БЕХ в публично дружество и да листва 10% от акциите на борсата, в петък премиерът Бойко Борисов заяви, че енергийният мастодонт ще бъде закрит. Няколко дни по-късно финансовият министър Симеон Дянков разясни, че на борсата ще отидат по 15% от основните компании на БЕХ и това трябва да стане максимално бързо. Последен думата взе Трайков, който заяви, че решението за закриването на холдинга ще зависи от това дали той изпълнява целите, за които е създаден. Правителството на кабинета "Станишев" взе решение за обединяването на държавните енергийни компании в една структура през септември 2008 г. с намерение да отговори на световните тенденции за консолидиране на дружествата в сектора. Като основна цел идеолозите на новата структура посочиха намаляване на разходите и увеличаване на приходите и възможностите за инвестиции. Отчетът за първото шестмесечие на тази година обаче показва, че това все още не се е случило. Извършеният одит в мини "Марица-изток" откри злоупотреби, а загубите на дружеството са 17. 3 млн. лв. за полугодието. Националната електрическа компания е с намалена печалба от 42. 2 млн. лв. спрямо същия период на 2008 г. Операторът на оптичната мрежа на "Булгаргаз" – "Булгартел", е със загуба от 170 хил. лв. Основен принос за лошите резултати има фактът, че след създаването си той беше поставен в абсолютна невъзможност да работи нормално заради силната политическа намеса в работите му и силния регулиран пазар на енергия у нас. Не е възможно, когато на входа и на изхода на пазара стои държавата, да имаш нормално пазарно поведение, коментират експерти от бранша. Общо 81% от приходите от продажби в БЕХ са реализирани от регулирани дейности. Това означава, че рентабилността на дружествата зависи в по-голяма степен от решенията на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. През 2008 г. "Булгаргаз" е на загуба от 93 млн. лв. вследствие на определените от регулатора цени. В момента цената на тока, който АЕЦ "Козлодуй" продава на регулирания пазар е с 10 лв. по-ниска на мегават от себестойността. Лошите резултати се дължат и на събирането на нереформирани дружества под една шапка, което блокира тяхното ефективно управление. Още преди създаването на холдинга, консултантът по обединението "Делойт" предупреди, че "структура, образувана от механично събиране на трансформирани компании, вероятно ще е по-малко ефективна, по-скъпа и по-малко конкурентоспособна". Компаниите в холдинга останаха като отделни вилаети, за което принос имаха бившите управляващи от БСП. Те не пожелаха да загубят дългогодишния си контрол върху дружествата и така блокираха подобряването на работата на холдинга. "Една от целите на създаване на холдинга беше да се въведе съвременно управление на енергетиката. Точно това не можа да бъде изпълнено, поради което дружествата имат лоши финансови резултати", коментира пред "Капитал" евродепутатът от ГЕРБ Владимир Уручев. Според него, преди да се вземе решение за бъдещето на холдинга, трябва да се анализира внимателно какво предстои пред енергетиката, включително и като проекти, тъй като БЕХ има по-големи възможности да привлече средства. Трябва да се анализира и внимателно вариантът за листване на борсата, посочи Уручев и допълни, че трябва да се избере този вариант, който ще защити максимално обществения интерес. Според Илиян Василев, председател на консултантската компания "Делойт", енергийният холдинг е важен потенциален инструмент за гарантиране на националната енергийна сигурност. Лъчезар Богданов, икономически анализатор от "Индъстри уоч" обаче определи холдинга като безсмислено предприятие, което трябва да се премахне. "Логиката е, че създаването на пазара на енергия изисква ясно разграничаване на отделните играчи", посочи Богданов. По думите му, след премахването на БЕХ ще трябва да се тръгне към промяна на нормативната рамка, създаване на конкуренция на пазара и приватизация при максимално прозрачни процедури. Старши икономистът от "Отворено общество" Георги Ангелов също посочи, че съществуването на холдинга убива възможността за либерализация на пазара, реално ценообразуване и създаване на реална конкуренция. По думите му идеята за листване на дружествата на борсата е добра от гледна точка на прозрачността, защото компаниите ще са задължени да предават тримесечни отчети на борсата. "Ще имаме повече информация за сделки, загуби, печалби и мениджмънт. Пазарът ще може да оценява дали тези компании се управляват добре", посочи Ангелов. От поредицата изяви на представителите на правителството става ясно, че статуквото на енергийната системата у нас ще се промени през следващите месеци. Засега очертаните варианти за БЕХ са два. При първия холдингът остава, дъщерните дружества се преструктурират според новите изисквания на Европейския съюз за либерализация на пазара. Според експерти на енергийното министерство това касае основно Енергийния системен оператор (ЕСО), който трябва да бъде изваден от НЕК и да получи юридическа и финансова независимост , което ще осигури равен достъп на всички търговци и потребители до преносната електроенергийна мрежа. Следва преструктурирането на холдинга от финансов в оперативен, листване на борсата и продажба на пакети както от холдинга, така и от дъщерните фирми. Вторият вариант е да се премахне "шапката" БЕХ и всички компании в сегашното си състояние да се листват на борсата и да се раздържавят през нея. Тук един от спорните моменти е как да се продава НЕК - след преструктуриране или заедно със системния оператор. Второто означава проблеми пред либерализацията на електропазара в дългосрочен план. И в двата случая обаче е задължително да се подобри управлението на финансите и инвестициите, да има прозрачно в изразходване на средствата от дружествата, както и да се увеличи производителността и ефективността на персонала. Защото в сегашното си състояние дружествата едва ли ще бъдат атрактивни за приватизация. Трябва да се намали до минимум ролята на държавата и на енергийния регулатор. Важно условие ще е назначаването на необвъзрани политически професионални мениджъри в БЕХ и в отделните компании. Според енергийни експерти, ако холдингът бъде запазен, трябва да се изтегли от част от проектите, в които може да се привлекат средства от частния сектор. Такива са например разширяването на газопроносната система, на хранилището в Чирен и построяването на ново в Галата. Както и да преглътне конкуренцията в търговията с газ и електричество. Каквото и да бъде решението на правителството, повече от ясно е, че то трябва да бъде добре икономически и експертно аргументирано. Защото в противен случай упражнението "зелена поляна – строеж – зелена поляна", което го играем с АЕЦ "Белене", ще се повтори. А вече видяхме, че това струва много пари.
Източник: Капитал (07.09.2009)
 
Изпълнителният директор на Българския енергиен холдинг (БЕХ) Галина Тошева е подала молба да бъде освободена от съвета на директорите на "Мини Марица изток". Съветът на "Мини Марица Изток" вече ще бъде тричленен, а не петчленен, както беше досега. Съветът е приел искането й, без освобождаване от отговорност. Прекратяването на договора на Галина Тошева влиза в сила от 8 септември, когато решението се очаква да бъде вписано в Търговския регистър.
Източник: Дневник (11.09.2009)
 
Сериозни загуби продължава да трупа едно от дружествата в групата на Българския енергиен холдинг - Мини Марица Изток, чието ръководство бе сменено заради съмнения за източване. Това показват финансовите резултати на холдинга за първите осем месеца на годината. През август мините са увеличили загубите си с 2 милиона лева до 22,5 милиона лева спрямо 20,5 милиона, натрупани през първите 7 месеца на годината. Повече от 20 милиона лева са загубите на Мини Марица Изток за периода януари – август спрямо същите осем месеца на миналата година, когато негативният резултат е бил 1,6 милиона лева. Подобрило се е обаче финансовото състояние на друга компания под шапката на енергийния холдинг – Националната електрическа компания, чийто изпълнителен директор също бе сменен. През август НЕК отчита намаление на загубата си с 44 на сто или 14,6 милиона лева. Общо холдингът е повишил печалбата си с близо 80 милиона лева за първите осем месеца на годината спрямо осеммесечието на 2008-ма. От януари до август печалбата преди облагане с данъци на дружествата в групата е 309 милиона лева. През август компанията отчита печалба от 53,2 милиона лева.
Източник: Дарик радио (02.10.2009)
 
Сериозни загуби продължава да трупа едно от дружествата в групата на Българския енергиен холдинг - Мини Марица Изток, чието ръководство бе сменено заради съмнения за източване. Това показват финансовите резултати на холдинга за първите осем месеца на годината. През август мините са увеличили загубите си с 2 милиона лева до 22,5 милиона лева спрямо 20,5 милиона, натрупани през първите 7 месеца на годината. Повече от 20 милиона лева са загубите на Мини Марица Изток за периода януари – август спрямо същите осем месеца на миналата година, когато негативният резултат е бил 1,6 милиона лева.
Източник: Дарик радио (02.10.2009)
 
Националната електрическа компания топи загубите, които натрупа през първата половина на годината. Докато в края на юни НЕК беше на червено с 42,2 млн. лв., месец по-късно загубата беше намалена на 33 млн. лв., а към 31 август дружеството вече е на минус с 18,4 млн. лв. Това сочи финансовият отчет на компаниите в "Българския енергиен холдинг". Обратното се случва обаче в "Мини Марица-изток", където през август загубите са нараснали с 2 млн. лв., до 22,5 млн. лв. Загубата на "Булгартел" пък вече е почти 1 млн. лв., докато в края на юли беше 570 хил. лв. Останалите дружества в БЕХ отчитат печалба. Най-добри резултати постигат ТЕЦ "Марица-изток 2" и АЕЦ "Козлодуй", чиято печалба в края на август е съответно 80,7 млн. лв. и 73,6 млн. лв. "Булгартрансгаз" е на плюс с 64,8 млн. лв., а на "Булгаргаз' - 61,6 млн. лв. За осемте месеца БЕХ отчита печалба преди данъците в размер на 309 млн. лв.
Източник: Стандарт (02.10.2009)
 
След края на деветте месеца на годината Мини Марица-изток ЕАД постепенно променя макрорамката си. През месец септември се пречупва тенденцията на натрупване на загуби с цел постигане на положителен резултат до края на годината. Икономическият модел за развитие на дружеството вече е пазарно ориентиран. Постепенно се натрупва финансов ресурс, необходим за нормалното функциониране на дружеството. При заложена ежемесечна загуба от 5,7 милиона лева, в следствие на заварения модел на управление на разходите, актуализацията на бизнес плана води до намаляване на загубата за август в следствие систематичното намаляване на разходите. Със 150 хиляди тона бяха намалени заявките за въглища от консуматорите през месец август в сравнение с месец юли, в следствие на това приходите на дружеството намаляха с 2,5 милиона лева. Въпреки това трудовите възнаграждения за 7 500 души в дружеството се изплащат ритмично. Внасят се всички законоустановени данъчни задължения, всички кредити се обслужват регулярно. Консумацията на въглища добивани от Мини Марица-изток през август 2009 година за последните три години е на най-ниско ниво. През август 2007 година консумацията на въглища е над 2 милиона тона, през 2008 година е 1 874 000 тона, през месец юли на 2009 година 1 693 000, а през месец август 1 540 000 тона. При приходи от 33 172 000 лева за август 2008 година загубата е в размер на 1 348 000 лева. През август 2009 при приходи от 27 332 000 лева загубата е в размер на 2 037 000 лева, което е намаление с 1 127 000 лева в сравнение с предходния месец юли.
Източник: Дарик радио (05.10.2009)
 
Тенденцията за натрупване на загуби в Мини Марица-изток се пречупва през септември, съобщиха от дружеството. Разходите през предходния месец са били намалени с 55 млн. лв., допълват оттам. С това ръководството цели постигане на положителен финансов резултат до края на годината. С цел свиване на разходите са прекратени стартирани процедури и конкурси по оферти на стойност 7.603 млн. лв. От плана за провеждане на процедури и конкурси за 2009 г. са отпаднали поръчки на стойност 4.5 млн. лв. Ръководството е прекратило и изпълнението на сключени договори на стойност 16.662 млн. лв. Благодарение на това разходите на дружеството през август са намалени с над 4 млн. лв. в сравнение с предходния месец. От Мини Марица-изток обясниха лошите си финансови резултати през август в сравнение с юли 2009 г. с намалените заявки за въглища със 150 хил. т. Освен това консумацията на въглища, добивани от дружеството през август 2009 г., е на най-ниско ниво в сравнение със същия период за предходните три години. Затова и мините реализират намаление на приходите от 2.5 млн. лв. през август. Отчетите на Българския енергиен холдинг, в чиято структура е и Мини Марица-изток, също показаха, че за август дружеството е реализирало загуби от 2 млн. лв., с което те достигат 22.5 млн. лв. Въпреки тези затруднения възнагражденията на 7500-те работници в дружеството се изплащат ритмично, обясняват от ръководството на мините. Внасят се всички законоустановени данъчни задължения, всички кредити се обслужват регулярно, съобщават още оттам.
Източник: Пари (05.10.2009)
 
В “Марица-изток” ще има четвърта ТЕЦ “Ще има четвърта централа на лигнитни въглища в комплекса “Марица-изток”, каза вчера в Раднево министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. Важно било не само на каква цена ще е технологията, но и че ще бъдат създадени “зелени” работни места, които ще пазят околната среда. Според него това, че се е забавила реализацията на проекта, е добре, защото технологиите за улавяне на въглероден диоксид се развивали непрекъснато. Вече имало разработки в Европа, а в Япония “Тошиба” строяла такава централа. В момента се работи по подготовка на условията за избор на инвеститор, предстои и избор на консултант по проекта. В Раднево министър Трайков пристигна за среща с обществеността на тема енергетика и за да подкрепи кандидата на ГЕРБ в предстоящите частични местни избори. “ТЕЦ “Марица-изток 2” работи добре”, каза още министърът, който посетил централата и се запознал с извършената рехабилитация. На въпрос дали ще има промени в ръководството поради скандалите Трайков отговори, чезасега няма основания да са недоволни от ръководството и ще продължат контрола върху дейността на дружеството. В “Мини Марица-изток” се мислело сериозно и се виждало отговорно отношение на ръководството там. “Картбланш обаче няма никой”, категорично заяви министърът, имайки предвид, че никой не е застрахован от смяна. Той успокои, че не се очакват проблеми с тока през зимния период, защото имало възможности и готовност за всякакви ситуации.
Източник: Труд (19.10.2009)
 
Държавната енергетика, обединена под шапката на Българския енергиен холдинг, отчете вчера 331 млн. лева печалба преди данъчното облагане за деветте месеца на тази година. Сумата е със 144,6 млн. лева, или близо 78%, по-голяма от сборната печалба на фирмите в холдинга за същия период на м. г. Само през септември парите са се увеличили с 22 млн. лв. Влошено е състоянието на Националната електрическа компания (НЕК). При 25,6 млн. лева печалба за деветмесечието на м. г. сега дружеството отчита 17,3 млн. лева загуба. С разликата от 43 млн. лева НЕК субсидира топлофикациите през зимата, като бе принудена да им плаща завишени изкупни цени на тока. На загуба е и “Мини Марица-изток” - 18,6 млн. лв. при 2,2 млн. лв. печалба за деветмесечието на 2008 г. Резултатът се обяснява с решението от началото на т. г. да не се вдигат цените на въглищата. Все пак дружеството е успяло за месец да намали загубата си с 3,9 млн. лева. Това станало чрез увеличаване на приходите от продажби и чрез оптимизация на разходите. През септември най-добри са били финансовите резултати на ТЕЦ “Марица-изток 2”, която има гарантирана рентабилност заради кредитните споразумения за модернизацията й. За месец печалбата й се е увеличила със 7,2 млн. лева до 87,7 млн. лeва за периода. При нормативно гарантирана надценка от 3% върху цената на газа “Булгаргаз” отчита 5,8 млн. лева печалба за септември и 67,4 млн. лева за деветмесечието. Подобни са резултатите и на газовия оператор “Булгартрансгаз”, където постъпват парите от таксите за национален пренос на газ и от транзита. Печалбата му през септември е 4,3 млн. лева, а от началото на годината - 69,2 млн. лева. Заради планов ремонт на шести блок миналия месец АЕЦ “Козлодуй” временно е намалила финансовия си резултат с 3,9 млн. лв., като печалбата й за периода възлиза на 69,9 млн. лева. Оперативните разходи на холдинга за деветте месеца са намалели с 3,5% спрямо същия период на м. г.
Източник: Труд (30.10.2009)
 
С 3,7 милиона лева с намаляла печалбата на АЕЦ „Козлодуй” през септември спрямо август тази година до по-малко от 70 милиона лева за периода януари -септември, съобщиха от Българския енергиен холдинг. На годишна база печалбата на централата за деветмесечието се е стопила с почти 6 милиона лева. От холдинга обясниха, че причината за спада е временното спиране на работа, заради планов ремонт в АЕЦ „Козлодуй”. Първа атомна по традиция е дружеството с най-добри финансови резултати под шапката на холдинга. Въпреки това Българският енергиен холдинг бележи ръст на печалбата за първите девет месеца на годината спрямо същия период на 2008-а с почти 145 милиона лева до 331 милиона лева. Положителният резултат на холдинга за септември спрямо август е 22 милиона лева. Най-добри резултати са постигнали ТЕЦ „Марица Изток 2” с месечен ръст на печалбата за септември от 7,2 милиона лева. Доставчикът на синьо гориво „Булгаргаз” има месечна печалба от 5,8 милиона лева, а мрежовият оператор „Булгартрансгаз” е спечелил през септември 4,3 милиона лева. По-добри финансови резултати отчита Мини Марица Изток, която намалява загубата си за деветия месец с 3,9 милиона лева до 18,6 милиона лева за януари – септември. Националната електрическа компания отчита спад на загубите си през септември с 1,1 млн. лева до 17,3 милиона лева за деветмесечието.
Източник: Дарик радио (30.10.2009)
 
16,625 млн. лева е счетоводната печалба на „Мини Марица-изток” ЕАД за октомври. Натрупаната загуба от 18,559 млн. лева до края на септември е сведена до 1,934 млн. лева. За сравнение, печалбата за същия период на миналата година е била 6,314 млн. лева. Отбелязан е ръст на приходите, които за изтеклия месец са близо 49,4 млн. лева. През октомври 2008-а те са възлизали на 41,6 млн. лева. Задълженията към доставчиците на компанията са намалени с 1,879 млн. лева. Паралелно с това дружеството е извършило плащанията по ДДС, които са над 6 млн. лева само за изтеклия месец и е осигурило средствата за навременното изплащане на работните заплати, както и за задълженията към бюджета за данъци и осигуровки. Октомври е успешен и за бизнес плана на „Мини Марица-изток” ЕАД. Добитите въглища са 2 854 146 тона, с което производствената програма е изпълнена 101 на сто. Този резултат възлиза на 119%, сравнен със същия период на миналата година. Изкопани, транспортирани и насипани са 7 609 100 куб. метра земна маса.
Източник: Дарик радио (17.11.2009)
 
С четоводна печалба в размер на 16.625 млн. лв. отчете държавното въгледобивно дружество Мини Марица-изток ЕАД през октомври. Така натрупаната загуба до края на септември от 18.559 млн. лв. вече е сведена до 1.934 млн. лв. За сравнение печалбата за същия период на миналата година е била 6.314 млн. лв. Дружеството отбелязва и ръст на приходите, които през октомври са 49.4 млн. лв., докато през октомври 2008 г. са били 41.6 млн. лв. Коментар Финансово-икономическият анализ на октомври потвърди правилната проактивна стратегия на ръководството на Мини Марица-изток ЕАД, коментира Тодор Тодоров, изп. директор на дружеството. Основни акценти в нея са привличане на финансов ресурс, повишена ефективност в производството, редуциране на задълженията и свиване на разходите. През октомври задълженията към доставчиците на компанията са намалени с 1.879 млн. лв. Паралелно с това дружеството е извършило плащанията по ДДС за над 6 млн. лв. само за изтеклия месец и е осигурило средствата за навременното изплащане на работните заплати, както и за задълженията към бюджета за данъци и осигуровки. Близката ни задача е постигането на положителен резултат в края на годината, а дългосрочната - да бъде завършен трудният и продължителен процес за промяна на икономическата макрорамка на компанията, заяви Тодор Тодоров. Добив Октомври е успешен и за бизнес плана на Мини Марица-изток ЕАД. Добитите въглища са 2.854 млн. тона, с което производствената програма е изпълнена 101%. Този резултат възлиза на 119%, сравнен със същия период на миналата година. Изкопани, транспортирани и насипани са 7.609 млн. куб. метра земна маса. Близката ни задача е постигането на положителен резултат в края на годината, каза Тодор Тодоров, изп. директор на Мини Марица-изток АД
Източник: Пари (17.11.2009)
 
Счетоводната печалба на „Мини Марица-изток" ЕАД за октомври възлиза на 16,625 млн. лева, съобщиха от дружеството, което е част от Българския енергиен холдинг. Натрупаната загуба от 18,559 млн. лева до края на септември е сведена до 1,934 млн. лева. За сравнение печалбата за същия период на миналата година е била 6,314 млн. лева. Отбелязан е ръст на приходите, които за октомври 2009 г. възлизат на 49,4 млн. лева при 41,6 млн. лева за миналия октомври. Задълженията към доставчиците на компанията са намалени с 1,879 млн. лева. Паралелно с това дружеството е извършило плащанията по ДДС, които са над 6 млн. лева само за изтеклия месец и е осигурило средствата за навременното изплащане на работните заплати, както и за задълженията към бюджета за данъци и осигуровки. Октомври е успешен и за бизнесплана на „Мини Марица-изток", отчитат още от дружеството. Добитите въглища са 2,8 млн. тона, което представлява 101% изпълнение на бизнесплана. Изкопани, транспортирани и насипани са 7,6 млн. куб. метра земна маса.
Източник: Монитор (17.11.2009)
 
Български енергиен холдинг 2.0 Ще го закрием - няма да закрием, ще го листваме на борсата - ще качваме само отделни дружества от него. Така накратко звучеше доста разнопосочният дебат около бъдещето на "Български енергиен холдинг" през последните месеци. Най-накрая той приключи, и то по начин, който можеше да се предугади още в самото начало - започване на реформа в холдинга. Първата стъпка в тази насока беше предприета от министъра на икономиката Трайчо Трайков, който в края на миналата седмица освободи цялото ръководство на БЕХ с изключение на изпълнителния директор Галина Тошева. Формалната причина за промяната е "подобряване оперативната работа на холдинга". Истинската: лошите резултати на дружествата в БЕХ. Отчетът за първото шестмесечие показа, че някои от тях са увеличили сериозно загубите си – "Мини Марица-изток", "Националната електрическа компания" и "Булгартел", а извършени одити показаха и наличие на злоупотреби в някои от дъщерните компании. Едва през последните месеци финансовите резултати на дружествата в холдинга започнаха да се подобряват. Индикациите за предстоящите промени в БЕХ имаше от няколко месеца, след като бяха сменени ръководствата на "Мини Марица-изток", "Национална електрическа компания" и АЕЦ "Козлодуй". На 19 октомври е бил избран и нов председател на съвета на директорите на "Булгаргаз" – досегашният член на борда Юлиян Генов. От резултата на одита на ТЕЦ "Марица-изток 2", "Булгаргаз", "Булгартрансгаз", "Електроенергиен системен оператор" (ЕСО) пък зависи и какви какви промени ще бъдат направени и в тези дружества. Предприетите реформи са част от по-дългосрочна стратегия. Според анализа, който е разработен от консултанта по създаването на БЕХ – "Делойт", предстои трансформация на холдинга от финансов, какъвто е в момента, в оперативен. Това означава, че най-накрая ръководството на БЕХ ще има възможност да осъществява реален контрол върху дружествата в компанията. Досегашна структурата на холдинга ограничаваше ръководството му до задаване на финансови цели на дъщерните компании и осъществяване на контролни функции. Механичното събиране на компаниите при създаването на холдинга през септември 2008 г., силната регулаторна среда и политическата намеса в работата на дружествата от кабинета "Станишев" обаче блокираха дори и тези ограничени правомощия на БЕХ. Новите планове предвиждат ръководството на холдинга да може да осъществява активен контрол върху "Мини Марица-изток", ТЕЦ "Марица-изток 2", АЕЦ "Козлодуй", "Булгаргаз", "Булгартрансгаз", "Булгартел", НЕК и ЕСО. На 17 ноември е приет и устав на компанията, в която това ясно е записано. Ръководството на БЕХ ще може да определя и почти всички важни политики в компанията - от инвестициите през провеждането на търговете и конкурсите до управлението на човешките ресурси. "БЕХ трябва да координира политиките, да наблюдава бизнес плановете на дружествата, да координира управлението на дъщерните фирми", обясни пред "Труд" министърът на икономиката Трайчо Трайков. По думите му не е редно министерството да се занимава с N на броя дружества. Източници от холдинга посочиха като възможна следваща стъпка на преструктуриране на дружеството тематично обединяване на различните дейности в него, като въгледобив и електропроизводство. Това ще подобри управлението на компаниите и ще намали на разходи за дублиращи функции. Според документа трансформацията на холдинга трябва да бъде съпроводена и от промяна в регулаторната среда. От министерството на икономиката вече дадоха заявка, че това ще се случи през следващата година. Управленската програма на правителство предвижда увеличаване на дяла на свободно договорените количества електрическа енергия на вътрешния пазар и той да достигне до 30% до 2013 г. До края на юни в Закона за енергетиката ще трябва да бъдат въведени изискванията на Третия либерализационен пакет на Европейския съюз. Това ще осигури независимост на операторите на преносни системи - "Бурлгаргаз" и ЕСО, за да може всеки производител, потребител и търговец да може безпрепятствено да ползва преносната мрежа. Европейските директиви предвиждат промяна и в правомощията на енергийния регулатор - той ще може да взема задължителни за компаниите решения, да предприема мерки в случаите на незадоволително функциониране на газовия и електрическия пазар, както и да налага санкции на компаниите в случаите на неизпълнение на правни ангажименти или решения на регулатора. Ще бъдат въведени и по-прозрачни правила за търговия и по-строги изисквания по отношение на изготвяне и публикуване на прогнози за потребление и снабдяване. Крайният резултат от започналото преструктуриране на енергийния холдинг ще бъде излизането му на борсата. Министерството на икономиката и енергетиката обяви миналата седмица плановете си да бъдат листвани 10-15% от БЕХ и дъщерните му дружества. Процедурата по листването би отнела месеци, затова е важно да започнем подготовката преди края на годината, коментира министър Трайков. Според заместничката му Мая Христова, цитирана от "Дневник", раздържавяването може да стане най-рано в края на 2010 г. Засега няма единно мнение дали това трябва да стане на българската или международна борса. Позицията на енергийните експерти е, че излизането на борсата трябва да стане задължително, след като компаниите в холдинга преминат оздравителна програма, за да бъдат по-атрактивни за инвеститорите. Тъй като програмата явно е започнала, остава следващите месеци да видим ново издание на "Български енергиен холдинг" - по-прозрачен и по-печеливш.
Източник: Капитал (23.11.2009)
 
По 1000 лева коледна премия ще получат всичките над 6000 работници и служители от мини "Марица-изток" за Коледа и Нова година. Това съобщиха от пресцентъра на минното дружество. Бонусите били залегнали в колективния трудов договор, ако трите рудника изпълнят заложената в бизнес плана за годината печалба - 1,2 милиона лева. Предварителните разчети показвали, че печалбата щяла да бъде надхвърлена многократно. Миньорите и служителите ще получат парите на няколко транша.
Източник: Стандарт (19.12.2009)
 
Мини Марица-изток ЕАД приключва 2009 г. с печалба от 6.5 млн. лв. при планирана от новото ръководство печалба в бизнес плана в размер от 1.220 млн. лв. В края на 2009 г. всички работници и служители на дружеството получиха коледни добавки в размер на 1000 лв. Изпращаме една трудна година, която обаче завършваме успешно, коментира Тодор Тодоров, изпълнителен директор на мините. От концесионни такси четирите общини на територията на мините - Раднево, Гълъбово, Нова Загора и Симеоновград, са получили 3.155 млн. лв. В републиканския бюджет дружеството е внесло 20 млн. лв. данъци до момента. Задълженията към доставчици за шест месеца са паднали от 47 млн. на 23 млн. лв.
Източник: Пари (28.12.2009)
 
Мини „Марица-изток”, които в края на полугодието бяха затънали с 23 млн. лв загуби, ще приключат отиващата си година с 6,5 млн. печалба. Това съобщи днес /сряда/ шефът на дружеството Тодор Тодоров. Прекратяване на неизгодните договори, свиване на инвестиционната програма с 50 млн. лв и строга финансово-икономическа дисциплина според него били основните лостове за този успех. Въпреки известно изоставане през ноември трите рудника щели да изкопаят планираните 23 млн. т лигнитни въглища. За новата година дружеството планирало ръст на въгледобива до 26 млн. т и печалба на 7 млн. лв.
Източник: Стандарт (28.12.2009)