Новини
Новини за 2008
 
Икономисти против енергиен холдинг Срещу обединяването на държавните фирми в енергиен холдинг се обявиха икономистите. Това ще спъне конкуренцията и ще повлияе негативно на пазара, коментира в анализ Петър Ганев от Института за пазарна икономика. Идеята за енергиен холдинг се роди още по времето на управлението на Милко Ковачев и бе подкрепена както от предходния министър Румен Овчаров, така и от настоящия Петър Димитров. Ведомството работи по създаването на холдинг, в който ще влязат мини "Марица-изток", ТЕЦ "Марица-изток 2", АЕЦ "Козлодуй", НЕК и "Булгаргаз".
Източник: Стандарт (07.01.2008)
 
Атанас Костадинов: “Марица-Изток” емитира 85% от вредни газове в България Още от 2003 година хоризонтално се прилага европейското законодателство в българското. Енергийният комплекс “Марица-Изток” емитира 85% от вредни газове в България. Ако се реши проблемът с комплекса, то ще се реши и проблемът за България. Това каза в предаването “Здравей, България” по Нова телевизия Атанас Костадинов, зам.-министър на околната среда и водите. От страна на екоминистерството фиксираме проблемът с монтирането на сероочистващи инсталации в комплекса - липсва проектна готовност, не са проведени тръжните процедури. Ако не се вземат ефективни мерки, които да доведат до прилагане на Директива 2001 и Наредба 10 на ЕС, ще бъдат наложени санкции на страната ни, допълни той. До момента, в който се наложи санкция на страната ни, до тогава комплексът има сили да въведе сероочистващите инсталации. Но всеки трябва максимално да се напрегне, за да се преодолее този момент, подчерта Атанас Костадинов.
Източник: Агенция Фокус (15.01.2008)
 
Около 91 млн. лева ще бъдат инвестирани в трите открити рудника на комплекса "Марица-Изток" през следващата година, съобщи изпълнителният директор на дружеството Иван Марков. Инвестициите са съобразени с предстоящото нарастване на въгледобива. По-големият добив се изисква заради влизането в експлоатация на четвъртата топлоцентрала в комплекса, която се строи край Гълъбово от американската компания Ей И Ес. Повече лигнитни въглища ще бъдат необходими и след приключване на рехабилитацията на ТЕЦ "Марица Изток" 2 и 3, уточни Марков. Единствено най-голямата засега ТЕЦ в комплекса - "Марица-Изток 2", остана държавна собственост сред производителите на електроенергия в региона. ТЕЦ "Марица-Изток 1" е собственост на "Брикел". Италианската компания "Енел" купи 73 процента от ТЕЦ "Марица- Изток 3" и инвестира близо 900 млн. евро в рехабилитацията на съоръжението. Италианската компания заяви интерес към изграждането на пета термична централа заедно с "Брикел" и Ей И Ес. Мястото на новата мощност ще бъде определено от инвеститорите, но според експерти, едно от най-подходящите места са площадките на ТЕЦ "Марица-Изток 3" и "Брикел".
Източник: Дарик радио (16.01.2008)
 
Брюксел може да наложи затваряне на комплекса ТЕЦ "Марица-изток", което окончателно ще лиши България от ток. Причината е, че централата бълва серен диоксид много над евронормите, а японската фирма "Мицуи", която трябва да доставя сероочистващите инсталации, бави доставките. Това съобщи зам.-министърът на околната среда и водите Атанас Костадинов по Нова телевизия. По сигнал на евродепутат ЕК вече се е допитала до нас за изясняване на ситуацията. Ако оттам ни поискат информация с официално писмо, ще имаме два месеца да вкараме нещата в норма. В противен случай ще плащаме солени глоби. А може да ни поискат и затваряне на комплекса. Блоковете на "Марица-изток" излъчват общо 85% от количествата серен диоксид за цялата страна. Решаването на проблема там практически ще го реши и за държавата, каза Костадинов. Монтажът на сероочистващи инсталации при различните блокове се бави между 12 и 20 месеца по вина на японците. Вече 2 пъти сме ги глобявали за доставка на некачествени инсталации или забавяне - общо 52 хил. лв. Според договора ни можем да налагаме санкции до 10% от стойността на проекта, която е 226 млн. евро, но те едва ли ще стигнат, за да си платим глобите, които ще ни наложи ЕК.
Източник: Стандарт (16.01.2008)
 
ТЕЦ “ Марица Изток 1” ще бъде модернизирана до 2012 година и ще отговаря на всички екологични изисквания на Европейския съюз, съобщи бизнесменът Христо Ковачки в Стара Загора. Проектът предвижда обновяване на старите 200 мегаватови турбини, изграждане на сероочистващи инсталации и на нова мощност от 670 мегавата в най-старата източно-маришка централа. От 4 години тя е собственост на частната компания “Брикел”АД. Водят се разговори с “ЧЕЗ”, но аз предпочитам този проект да бъде реализиран от български фирми, сподели Ковачки. Той коментира наскоро публикуваните критерии за избор на изпълнител на четвърта ТЕЦ в комплекса “Марица Изток” с думите: ”Трябваше да пише отдолу с големи букви, че нито една българска компания не става”. Като пример Ковачки посочи изискването за кредитен рейтинг на бъдещия изпълнител на проекта BB или AA. Най-високият рейтинг на българска компания е ВВВ- . В Стара Загора Ковачки огласи идеята за топлофициране на града на база лигнитните въглища от Мини „Марица Изток”. Бизнесменът ще предложи на Община Стара Загора участие в смесено дружество за реализиране на проекта. Той предвижда изграждане на 75-мегаватова централа за топлинна енергия. По предварителни изчисления инвестицията няма да надхвърли 100 млн. лв.
Източник: Дарик радио (24.01.2008)
 
Старозагорският окръжен съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231, ал. 4 ТЗ с решение № 197 от 24.I.2007 г. по ф. д. № 2444/93 вписа промени за "Мини Марица изток" - ЕАД, Раднево: вписа като член на съвета на директорите Ботьо Станимиров Захаринов.
Източник: Държавен вестник (08.02.2008)
 
Тримата лидери на управляващата коалиция Сергей Станишев, Ахмед Доган и Симеон Сакскобургготски съобщиха вчера, че създават Български енергиен холдинг, в който ще влизат 5 дружества. Идеята за окрупняването на енергийния пазар силно напомня някогашните аграрно-промишлени комплекси (АПК), които представляваха форма на обединение и национализация на земята. Според енергийни експерти Българският енергиен холдинг ще унищожи напълно конкуренцията на енергийния пазар и ще засили влиянието на държавата в сектора както в Русия. Според Станишев обаче енергийното обединение е заимствано от държавите от ЕС. Според него от дълги години Европа върви към окрупняване на сектора, а София изоставала от процесите до този момент. В холдинга ще влязат мини “Марица-изток”, ТЕЦ “Марица-изток 2”, АЕЦ “Белене”, АЕЦ “Козлодуй”, НЕК и “Булгаргаз”. Годишните приходи от новото дружество се очаква да бъдат 1,8 милиарда евро, а активите, които ще управлява - 4 милиарда евро.
Източник: Новинар (11.02.2008)
 
Мини Марица-изток ЕАД вече притежава сертификат за внедряването и прилагането на системата за управление на околната среда ISO 14 001:2004, съобщиха от дружеството. Европейският сертификат е издаден от сертифициращия орган Тюф Рейнланд Груп след извършен през декември одит. Това е третият сертификат, получен от Мини Марица-изток в рамките на една година, уточняват от дружеството с изпълнителен директор Иван Марков. Първите два са за система за управление на качеството и за система за управление на здравето и безопасността при работа.
Източник: Пари (12.02.2008)
 
Държавните енергийни дружества да станат публични и правителството да се откаже от създаване на енергиен холдинг. Това поискаха представители на бизнеса на дискусия за либерализацията на електроенергийния пазар, организирана от Българската стопанска камара (БСК). Коалицията взе решение за създаването му през уикенда и се предвижда той да обедини мини "Марица-изток", ТЕЦ "Марица-изток 2", АЕЦ "Козлодуй", НЕК и "Булгаргаз холдинг". Новата структура ще задълбочи проблемите в управлението на дружествата и е подходяща само за производството на електроенергия, обясни експертът Люлин Радулов. Създаването на мегахолдинга ще задържи развитието на пазара и съществува опасност на кръстосано субсидиране на дейности, казаха от ръководството на КЦМ.
Източник: Дневник (12.02.2008)
 
Безброй критики засипаха неродения енергиен холдинг Старата идея за създаване на енергиен холдинг, "притоплена" на сбирката на управляващите през уикенда, срещна отпор от политици и специалисти, а бизнесът дори предложи контраидея за разделяне на НЕК. Въпреки че премиерът Станишев вече обяви, че "Мини Марица - изток", "Булгаргаз холдинг", НЕК, ТЕЦ "Марица - изток 2" и АЕЦ "Козлодуй" ще се обединят в една компания, още не е ясно каква ще е структурата. Има няколко варианта с различен брой участници, обясни депутатът от БСП Иван Гризанов, зам.-шеф на енергийната комисия. Критиците на холдинга се опасяват, че ще се стигне до непрозрачно управление, преливане на средства между дружествата, неефективни решения и корупция. Независимият депутат Лъчезар Иванов дори обяви, че БСП слага ръка върху най-апетитните предприятия от енергетиката. "Дългите ръце на Овчаров ще грабнат този холдинг", коментира вчера пред агенция "Фокус" Иванов, който премина от НДСВ към ГЕРБ. Австрийската EVN, немските Е.оn и RWE имат подобни структури, твърдеше Румен Овчаров, който така и не успя да направи обединението, докато бе министър. Според Илко Йоцев, бивш зам.-министър на енергетиката в кабинета "Сакскобургготски", първо трябва да се напише национална енергийна стратегия, за да е ясно какви са целите. Той смята, че плюсът на такава голяма компания е, че осигуряването на гаранции за финансиране ще бъде по-лесно. Общото управление на компаниите може да доведе до по-ниски разходи и икономии, но при лош мениджмънт може да се получи и обратното, опасява се анализаторът на Индъстри Уоч Лъчезар Богданов. Окрупняването няма да реши проблемите на енергийния сектор, само ще направи по-трудно вземането на решения, е позицията на Българската стопанска камара. На форум на БСК за развитието на електроенергийния пазар вчера бе представена противоположна идея - НЕК да бъде разделена на 5 отделни дружества компании: водноелектрическа компания, която да обедини вецовете; ядрена компания "Белене"; фирма "обществен доставчик" на ток, системен оператор, който да осигурява достъп на мрежата на всички пазарни играчи, и компания търговец , която да се занимава с внос-износа на на ел. енергия.
Източник: Сега (12.02.2008)
 
Бизнесът: Сложете на тезгяха енергетиката България трябва да сложи енергетиката си на тезгяха, ако иска да стабилизира държавните дружества в сектора. Това стана ясно на кръглата маса, организирана от Българската стопанска камара, на тема "Българският електроенергиен пазар". Според представители на бизнеса създаването на енергиен холдинг няма да реши проблемите на държавните енергийни дружества. Това по-скоро би задълбочило кризата в държавните енергийни дружества заради усложняване на управленската йерархия, категорични са експерти. За съживяване на държавните енергийни фирми трябват инвестиции, заяви енергийният спец Люлин Радулов. Според него окрупняването в енергиен холдинг на държавните "Мини Марица-изток", "Булгаргаз холдинг", НЕК, ТЕЦ "Марица-изток 2" и АЕЦ "Козлодуй" няма да реши проблемите им и да ги направи конкурентоспособни на либерализирания пазар. За целта те трябва да бъдат приватизирани или за тях да бъдат привлечени стратегически инвеститори, известни на европейския енергиен пазар, категоричен е Радулов. Той даде пример и с приватизацията на ЕРП-тата в страната, която е довела до преструктуриране и стабилизация. Идеята за обединение на мощните държавни енергийни дружества не е нова. Тя периодично излиза на дневен ред от години. Последно я лансира бившият енергиен министър Румен Овчаров. Според запознати зад проекта прозира опит за отделяне на енергетиката от икономическото министерство. За подобно разделение се заговори веднага след оставката на Румен Овчаров. Тогава идеите бяха управлението на енергетиката да бъде отделено в държавна агенция. Апетитите на коалиционните партньори кой да сложи ръка върху тока, газа и въглищата на държавата провалиха разделението. Създаването на мегаенергийния холдинг обаче е скрит коз за тайно измъкване на енергетиката от ръцете на Петър Димитров, твърдят запознати.
Източник: Стандарт (12.02.2008)
 
Пет енергийни предприятия ще бъдат обединени в „Български енергиен холдинг”, реши Министерският съвет. В компанията ще бъдат включени мини „Марица-Изток”, ТЕЦ „Марица-Изток 2”, АЕЦ „Козлодуй”, НЕК и „Булгаргаз”. Очаква се холдингът да започне работа до края на годината. Активите ще бъдат 4 милиарда евро, а прогнозните годишни приходи – 1,8 милиарда евро. Това ще е една от най-големите енергийни компании в региона. Държавата ще бъде собственик на 100 процента от капитала на Българския енергиен холдинг.
Източник: Дарик радио (14.02.2008)
 
Пускат енергийния холдинг за Коледа Българският енергиен холдинг (БЕХ) ще започне работа до края на годината, реши Министерският съвет. Новото мегадружество ще погълне в себе си 5 държавни енергийни фирми - "Мини Марица-изток", ТЕЦ "Марица-изток 2", АЕЦ "Козлодуй", НЕК и "Булгаргаз". Министерството на икономиката и енергетиката ще запази мажоритарния дял (между 51 и 75%) от акциите в 5-те предприятия, а миноритарните дялове (между 25 и 49%) ще се прехвърлят на новоучредената компания майка. Преструктурирането ще мине на 2 етапа. Активите на БЕХ ще бъдат 4 млрд. евро. Това го превръща в една от най-големите енергийни компании в региона. Прогнозираните й годишни приходи са 1,8 млрд. евро. 100% от капитала на новото дружество ще бъде собственост на държавата.
Източник: Стандарт (14.02.2008)
 
Петър Димитров обяви: Разпродажба до Коледа Хайде на пазар за държавни фирми! Поредна разпродажба на дружества с участие на държавата обяви икономическият министър Петър Димитров. Вчера той представи промените в закона за приватизация и следприватизационен контрол пред депутатите. Днес проектът трябва да бъде гласуван на първо четене. 37 предприятия ще бъдат извадени от забранителния списък за приватизация, в който сега има 115 фирми. 20 от тях вече са заличени или продадени, а 17 ще бъдат обявени за приватизация. Сред най-значителните са ВМЗ Сопот, ТЕЦ "Бобов дол" и топлофикациите в Перник и Шумен, както и "Булгартабак". В същото време в забранителния списък се прибавят 64 болници с национално значение - многопрофилни, университетски и специализирани. Както и девет спортни обекта, сред които Националният стадион "Васил Левски", спортният комплекс "Белмекен", Столичният колодрум "Сердика". В този списък се включва и дружеството за дипломатически имоти "АДИС" ЕООД. Забранява се раздържавяването и на нови 8 дружества. Сред тях са мини "Марица-изток", което влиза в бъдещия енергиен холдинг и не може да се приватизира, посочи Димитров. Лек смут в средите на управляващите предизвика първоначалното съобщение, че за раздържавяване са "Автомагистрали" и "Техноекспортстрой", които участват в концесията на магистрала "Тракия" и в проекта Бургас - Александруполис. Председателят на червената група Михаил Миков обаче обясни след консултация със строителния министър Асен Гагаузов, че фирмите ще продължат да бъдат държавни. От МРРБ са внесли писмо със становище в икономическата комисия. От БСП настояват за разговор с експерти от всички ведомства за прецизиране на списъка. На тезгяха се слагат и 183 миноритарни пакета, обяви министър Димитров. Сред тях са електрораразпределителните дружества, в които държавата има около 30%, 42 на сто от "Топлофикация-София" и 25% от "Кремиковци". 91,49% от държавните активи вече са приватизирани. Раздържавяването трябва да приключи окончателно до Коледа. До края на годината и Агенцията за приватизация (АП) трябва да бъде закрита. Ще остане единствено Агенцията за следприватизационен контрол, прогнозира още министърът. Това била и причината още отсега сериозно да се намали щатът на АП. Според запознати съкращенията в агенцията надвишават заложените в бюджета 12% за всички администрации.
Източник: Стандарт (15.02.2008)
 
Парламентът прие на първо четене промени в Закона за приватизация и следприватизационен контрол. Със 154 гласа "за", 14 "против" и девет въздържали се, депутатите приеха законопроекта, внесен от Министерския съвет. Към забранителния списък за приватизация ще бъдат прибавени нови осем дружества, сред които "Мини Марица Изток". От списъка ще бъдат извадени 39 държавни дружества, сред които "Автомагистрали", "Техноекспортстрой" и безмитните зони. Целта е да се освободи допълнителен ресурс за приватизация, както и да бъде актуализиран списъкът предвид на това, че част от дружествата са заличени от търговския регистър, а други са в ликвидация. Към настоящия момент са продадени дялове и акции от 5243 държавни предприятия – 2927 цели предприятия и 2316 обособени части. Извършени са 4074 продажби на миноритарни пакети, останали нераздържавени след вече сключени сделки. Общият финансов ефект от сключените сделки възлиза на 11 036 млн. щ. д., включително 5664 млн. щ. д. договорени плащания по сделките, 1172 млн. щ. д. поети или изплатени задължения от купувачите, 4200 млн. щ. д. поети ангажименти за инвестиции. Предстои продажба на 39 мажоритарни пакета. На продажба подлежат и 166 миноритарни пакета акции и дялове - собственост на държавата в търговски дружества. Промените в Закона за приватизация и следприватизационен контрол предвижда и отмяна на забраната за продажба на лечебните заведения. В забранителния списък за приватизация се прибавят лечебни заведения с национално значение - многопрофилни, университетски и специализирани болници. Той предвижда при приватизация на лечебни заведения приватизираното търговско дружество да бъде длъжно да извършва лечебни или социални дейности за срок от 15 години. Предвижда се още паричните постъпления от приватизацията на обособени части на лечебните заведения да се превеждат по сметка на лечебното заведение, да остават негова собственост и да могат да се ползват само за финансиране на дейност и за инвестиции, пряко свързани с предмета на дейността му, след одобрение на собственика на капитала му.
Източник: Дарик радио (18.02.2008)
 
„Делойт България” ще представи анализа си за създаването на една от най-големите енергийни компании в региона – „Български енергиен холдинг”, в който влизат пет енергийни предприятия. Точно преди една седмица правителството взе решение в енергийната мегакомпания да бъдат включени „Мини Марица Изток”, ТЕЦ „Марица Изток 2”, АЕЦ „Козлодуй”, НЕК и „Булгаргаз”. Очаква се холдингът да започне работа до края на годината. Активите му ще бъдат 4 милиарда евро, а прогнозните годишни приходи – 1,8 милиарда евро. Концепцията за създаването на този холдинг е изготвена в сътрудничество с „Делойт България” след процедура за възлагане на обществена поръчка за избор на консултант.
Източник: Дарик радио (20.02.2008)
 
Част от акциите на бъдещия Български енергиен холдинг ще бъдат пуснати на БФБ, стана ясно след като министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров и експертите от Делойт България представиха анализа на възможностите за създаване на холдинга. Министърът потвърди още, че няма да има кръстосано финансиране в компаниите, които ще влязат в мета структурата и не се предвижда прехвърляне на средства от една компания към друга. В холдинга с различни дялове влизат Мини "Марица Изток", ТЕЦ "Марица Изток 2", АЕЦ "Козлодуй", НЕК и "Булгаргаз". Министърът обяви още, че консолидирането на компаниите цели задържането на цените на електроенергията, а не тяхното увеличение, и че е възможно компаниите да се откажат от част от дивидентите си, за да се постигне тази цел. Това обаче не означавало прехвърляне на средства. Консултантът от "Делойт" Ян Скварил съобщи, че България е сред страните с най-нестабилна регулаторна среда и че създаването на Българския енергиен холдинг е оправдано, ако той предложи мерки за подобряване на регулаторната среда в страната. Според "Делойт" холдингът ще трябва също да наложи добри корпоративни практики и да разполага с достатъчно правомощия, за да трансформира компаниите, които са в него, в модерни енергийни компании. Все още не са подадени документите за създаването на холдинга в Комисията за защита на конкуренцията, каза Петър Димитров. Той посочи, че министерството предпочита първо да избере консултанти за осъществяването на проекта, а те от своя страна да започнат процедурата за избор на мениджърския екип на холдинга. Активите на холдинга ще бъдат 4 милиарда лева, а прогнозираните годишни приходи - 1,8 милиарда евро. Холдингът ще започне с печалба 114 милиона евро по данни на икономическия министър. Общата мощност на компаниите в него е 6 гигавата, а произвежданата енергия - 27 милиарда киловатчаса годишно.
Източник: Дарик радио (21.02.2008)
 
За втора поредна година класацията Гепард за най-динамично развиващите се компании, подготвена от в. Пари, събра бизнес елита на Старозагорска, Хасковска, Кърджалийска и Смолянска област. Дискусия за крупни енергийни проекти и инвестиции в енергетиката и новите възможности, които дават еврофондовете, съпътстваха обявяването на рейтинга, публикуван в специално издание. В нея участваха зам.-министърът на икономиката и енергетиката Йордан Димов, областният управител на Стара Загора Мария Нейкова, зам.-кметът на Стара Загора Велизар Балабанов, изпълнителните директори на Мини Марица-изток ЕАД Иван Марков и Енел ТЕЦ Марица-изток 3 Майкъл Фостър, собственици и ръководители на успешни компании от почти всички отрасли на икономиката. Единодушно бе мнението, че регион Стара Загора е средище на огромни по размерите си инвестиции, като за последните години градът е на второ място по индекс на икономическо развитие в страната. Зам.-министър Йордан Димов обяви, че страната ни има ключови позиции в износа и преноса на електроенергия и транзит на природен газ за региона, като само в енергийния сектор през тази година в процес на реализация са 10 значими инвестиционни проекта на обща стойност над 3.2 млрд. EUR, а в процес на подготовка са още 8 на обща индикативна стойност над 11 млрд. EUR. Част от тях се осъществяват на територията на комплекс Марица-изток. Интерес сред участниците предизвикаха темите за финансирането на енергийните проекти на общини и малки и средни предприятия, за новите възможности, които дават пенсионните фондове, и за последните новости в мобилните технологии. Те бяха представени от Владимир Зиновиев (Смарт Консултинг Груп), Милен Марков (ПОК Съгласие) и Радко Желев (Вивател). Според наложената вече традиция главният редактор на в. Пари Стефан Неделчев връчи призовете Гепард на четири компании: Пи Ес Ай АД- Стара Загора, Медийни системи АД, Дека - Трейд ЕООД и Беттран АД.
Източник: Пари (27.02.2008)
 
Пазарджишкото дружество "Каучук" е най-големият български производител на каучукови изделия. Продуктовата номенклатура на компанията включва гумени транспортни (елеваторни) ленти, включително ленти за транспортиране на материали с висока абразивност и ленти за хранително-вкусовата промишленост. Освен транспортни ленти производството включва още маркучи, а годишно продукцията на компанията достига 600 хил. линейни метра. Основна част от продукцията е предназначена за клиенти от минната и преработващата промишленост, показват регистрационните документи на компанията. Клиенти на "Каучук" са "Мини Марица-изток", "Мини Бобов дол", "Асарел Медет", "Кремиковци", "Солвей - Соди".
Източник: Дневник (04.03.2008)
 
Токът може да поскъпне и с повече от 12.5% Цената на тока от 1 юли може да се окаже с много над исканото до момента от електроразпределителните предприятия (ЕРП) поскъпване между 9% и 12.5%. Това прогнозира вчера председателят на ДКЕВР Константин Шушулов. Причината е, че "Мини Марица-изток" са поискали от 1 юли 60% поскъпване на въглищата. "Цените на въглищата не се регулират, но исканото повишение все пак може да бъде спряно от икономическото министерство, което е принципал на мините", напомни Шушулов. Независимо дали това ще стане или не, токът, произвеждан от централите в "Марица-изток", трябва да поскъпне. Според Шушулов става въпрос за 7%-8%. Когато миналата седмица ЕРП-тата поискаха повишение на цената на тока, управителите им подчертаха, че са правили сметките си, без да слагат вътре евентуално поскъпване на тока, който те купуват. В пазарлъците около предстоящото поскъпване вчера бе намесена и водата. Според Шушулов заради поскъпването на тока вероятно ще се наложи ново вдигане на цената на водата. За столицата обаче той бе категоричен, че комисията няма да разреши такова нещо. Той оспори и твърдението на столичния кмет Бойко Борисов, според когото, ако водата в София не поскъпне, ще изгубим 58 млн. евро по ИСПА.
Източник: Сега (06.03.2008)
 
Има сериозен натиск за увеличение на цената на въглищата, добивани в Мини Марица-изток, каза председателят на енергийния регулатор Константин Шушулов вчера. Исканото поскъпване е за поне 16%, за да успеят мините да изпълнят инвестиционните си намерения за годината, допълни той. Цената на въглищата не е сред регулираните енергийни цени, но комисията намира начин да удържи до момента поскъпването им, обясни Шушулов. Според него обаче най-вероятно от началото на април ще има по-високи цени. От мините коментираха за в. Пари, че няма решение за нова цена на въглищата. Става въпрос за стандартна процедура по изготвянето на бизнес плана на дружеството за тази година, в който се посочва оптимална цена на въглищата. Планът ще се внесе в принципала - Министерството на икономиката и енергетиката. Оттам също посочиха, че става въпрос за поскъпване от 14%, а не 16%, както твърди Шушулов. Последици Поскъпването на въглищата ще доведе до увеличение на цената на електроенергията от четирите топлоелектрически централи в Маришкия басейн с около 7-8%, каза Шушулов. Това естествено ще се отрази и на цената, на която те продават на НЕК, а оттам и на електроразпределителните дружества до крайния потребител. При тази ситуация има вероятност ЕРП да не успеят да издържат финансово до юли, когато ще им бъде определена по-високата продажна цена за електроенергията. Все още не е ясно какво ще е поскъпването на тока, което ДКЕВР ще позволи на ЕРП от 1 юли. Според Шушулов тепърва в комисията трябва да бъдат внесени предложенията на компаниите. Те вече обявиха, че ще искат поскъпване между 9 и 12%. Това повишение обаче най-вероятно ще накара и НЕК да поиска по-високи цени от средата на годината. Топлофикация Заради поскъпването на въглищата в световен мащаб от Топлофикация-Русе също поискаха от Комисията за енергийно и водно регулиране да увеличи продажната им цена. Зам.-председателят на комисията Валентин Кирчев обаче се осъмни, че доставяните за топлофикацията въглища от нейния собственик - руската компания Мечел, са на толкова високи цени. По думите му свищовското дружество Свилоза купува от същия доставчик на 20-30 лв. по- ниска цена за тон. ВиК Поскъпването на тока ще доведе автоматично и до вдигане на цената на водата на ВиК дружествата главно в Североизточна България, посочи Шушулов. Причината е, че помпените водни системи работят основно на ток, който формира голяма част от себестойността.
Източник: Пари (06.03.2008)
 
Заралии бият софиянци по заплати. Средното възнаграждение в Стара Загора е 894 лева, докато в столицата е със 108 лв. по-малко, според офертите на портала jobtiger.bg за последните 6 месеца. Причина за щедростта на работодателите в Града на липите обаче не е по-високият стандарт, нито по-добрите условия за бизнес. Редовните обгазявания от комплекса "Марица-изток" прогониха специалистите. Единственият начин да ги задържим е да им дадем повече пари, признават местни предприемачи. По същата причина средните възнаграждения за София-област са със 100 лв. отгоре спрямо офертите за столицата. Трудно се намират хора, които да работят в Перник, Златица, Пирдоп, посочват работодатели.
Източник: Стандарт (10.03.2008)
 
"Много е хубаво, за да е вярно. Вярваме на джоба си, а не на статистиката. Защо ли всички бягат към София, а не към Стара Загора. Никой не би рискувал здравето си за повече пари". С такива разнопосочни коментари хората от Града на липите посрещнаха новината, че Стара Загора бие София по заплати. Обясненията на специалистите за този феномен, в който те силно се съмняват, са в няколко посоки. Първата наистина е комплексът "Марица-изток", в който работните заплати са сред най-високите в страната. В рудниците и централите работят над 10 хил. души повечето от които живеят в Стара Загора. Според официалния годишник на Търговско-промишлената палата месечната заплата във въгледобива в Старозагорско за месец септември 2007 г. е била 1309 лв., а в предприятията на енергетиката - 993 лв. Миньорите и енергетиците от "Марица-изток" обаче не приемат обяснението, че отровите от комплекса надували заплатите в региона. "Аз се обзалагам, че въздухът в София - и от "Кремиковци", и от хилядите коли, е по-замърсен от този в Стара Загора", заяви убедено шефът на "Мини Марица-изток" Иван Марков. Според него хората не бягат от региона, напротив, заради мащабните енергийни проекти имало прилив на работна ръка от цялата страна. И общинарите, и работодателите от Града на липите също посрещнаха скептично твърденията, че плащат повече пари за тежката екологична среда. "Посочете ми един предприемач, който признава, че стимулира работниците си, защото работят и живеят в замърсен град като Стара Загора, и аз ще го дам под съд за уронване престижа на града", закани се зам.-кметът на общината Велизар Балабанов. Той припомни, че след залповите обгазявания в Стара Загора преди 3-4 години от 1,5-2 години не е регистрирано замърсяване в областния център. Доскоро Балабанов е бил зам.-шеф на най-голямата организация на предприемачите в региона - Клубът на работодателя. За него и неговите колеги от частния бизнес обяснението е друго - дефицитът на работна ръка естествено вдига ръста на заплатите. "Който иска да си осигури квалифицирани специалисти, трябва да им плаща добре", категорични са старозагорските предприемачи. Точно бурното развитие на частния сектор в Стара Загора според тях е най-солидното обяснение за бума на заплатите. В региона работят емблематични за цялата ни икономика фирми като "Загорка", "Трейс-груп холд", Холдинг "Загора", "Медина-мед", "Булагро", "Медийни системи", ДЗУ и др.
Източник: Стандарт (11.03.2008)
 
Рекорден добив на лигнитни въглища отчете "Мини Марица-Изток" за първото тримесечие на 2008 година спрямо същия период на миналата година, съобщиха от дружеството. От началото на годината до 16 март е достигнат добив от 5.453 млн. т, което е с около 7 на сто повече от планираното. Рекордни количества отчита държавната компания и за 2007 година, когато са добити 23.928 млн. т лигнитни въглища, което е с 2.578 млн. тона повече от плана. Програмата на "Мини Марица-Изток" за настоящата година е добив от 23.1 млн. тона, като в петък дружеството ще започне действия по усвояването на обеми въглища, които досега са били блокирани между рудник "Трояново - Север" и рудник "Трояново - 1". Според технико-икономическия доклад запасите в т. нар. целик възлизат на около 200 млн. тона лигнитни въглища.
Източник: Монитор (20.03.2008)
 
Гръцката компания "Пи Пи Си", която не успя да стане собственик на ТЕЦ "Бобов дол", е поискала да купува от "Мини Марица Изток" между 800 000 и 1.2 млн. т въглища годишно. Това съобщи в петък изпълнителният директор на дружеството Иван Марков след церемонията по започване на добива на въглища в т. нар. целик между рудниците „Трояново-север” и „Трояново-1”, където има запаси от 200 млн. т. Сделката все още се подготвя, допълни Марков и уточни, че интересът към българските въглища бил заради по-доброто им качество от добиваните в южната ни съседка. Изпълнението на евентуален договор с "Пи Пи Си" става възможно с новия инвестиционен проект, върху който компанията работи от 30 години. За ефективното изземване на въглищата са изместени река Овчарица и нейните притоци, които минават между рудниците „Трояново-север” и „Трояново-1”. За целта са изградени 2 язовира, 2 микроязовира, над 31 км канали други по-малки хидротехнически съоръжения. Целикът е освободен от водите на реката през 1997 година, а срязването по откривка беше извършено през 2002 година . За осъществяването на този мащабен проект „Мини Марица Изток” са инвестирали над 250 млн. евро. Според геоложките проби въглищата в целика са с най-добри качествени показатели. Усвояването на запасите ще осигури увеличаването на планирания добив от 23 млн. тона годишно до 28-32 млн. т в близките 5 години след рехабилитацията на централите в комплекса и до 33-35 млн. т годишно след построяването на новата мощност на площадката на комплекса „Марица Изток”. До 2-3 месеца ще бъде избран консултантът, който трябва да подготви критериите за избор на стратегически инвеститор в бъдещата топлоелектрическа централа, към която интерес имат италианската "Енел", германските E.ON и RWE, австрийската EVN, чешката CEZ, американската AES и българският бизнесмен Христо Ковачки, който притежава ТЕЦ и редица мини в региона. Този консултант ще проведе и конкурса за избор на инвеститор, каза Марков. Той съобщи още, че около 6 млн. лева ще бъдат инвестирани през 2008 година в екологичната програма на дружеството за рекултивация на почвите на насипищата от изчерпаните рудници.
Източник: Медия Пул (24.03.2008)
 
Марица-изток ще изнася въглища Гръцката компания PPC е поискала да купува въглища от Мини Марица-изток, съобщи изпълнителният директор на компанията инж. Иван Марков. Разговорите с чужденците са в начален стадий. В мините започна уникална за България операция по срязване на целика (въглищен пласт) между рудниците Трояново 1 и Трояново север. По този начин ще започне изземване на запас от 175 млн. т въглища с ниско пепелно съдържание. Общите запаси на находището надхвърлят 2.1 млрд. т и гарантират енергийните нужди на страната за следващите 50-60 години. За подготовката на операцията са инвестирани над 250 млн. EUR. Целта е следващите няколко години годишният добив да достигне 33-35 млн т. Проектът е дело на специалисти от Мини Марица-изток и Минпроект ЕАД. До юни ще бъде определен консултант, който да подготви тръжната документация по избора на инвеститор за новата, четвърта ТЕЦ в комплекса, обяви още инж. Марков. Интерес към новата ТЕЦ проявяват Енел, АЕS, RWE, СЕZ, ЕVN и българската Брикел. Изборът на инвеститора ще стане до есента, а изграждането на новата мощност може да започне до края на 2009 г.
Източник: Пари (24.03.2008)
 
Мини "Марица Изток" ЕАД – Раднево обяви обществена поръчка за застраховане на МПС, собственост на дружеството. Става дума за застраховки “Пълно каско”, „Частично каско” и „Злополука на местата в МПС”. Моторните превозни средства, които ще бъдат застраховани, са: леки автомобили, както и товарни и специализирани коли, подлежащи на застраховане със застраховка „Пълно каско”; МПС, подлежащи на застраховане със застраховка „Частично каско”. За всички МПС ще се сключи и застраховка “Злополука на местата в МПС” за лицата, пътуващи в тях. Документация за участие може да се получи до 9 май.
Източник: Insurance.bg (03.04.2008)
 
„Мини Марица-Изток” добили повече въглища от предвиденото тази година За първите три месеца на 2008 година добитите въглища в „Мини Марица-Изток” ЕАД са 6 289 000 тона. Това е със 7 на сто повече от годишния план на дружеството за същия период, съобщиха от дрежеството. Този добив е и своеобразен рекорд за „Мини Марица-Изток” ЕАД спрямо съответния период от 2002 година до сега. В сравнение с миналата година добитите въглища за първото тримесечие са с над 208 000 тона повече, а спрямо 2005 година са с 1 097 000 тона повече. За 2008 година „Мини Марица-Изток” ЕАД планира да добие 23,1 млн. тона въглища и да реализира разкривка от 98 млн. куб. метра земна маса. Очаква се през 2008 година „Мини Марица-Изток” да достигне инвестиции в размер на 84,112 млн. лева, което е с близо 3 млн. лева повече от планираните инвестиции за 2007 година. 7,5 млн. лева от средствата за тази година ще бъдат вложени за развитие на най-стария рудник „Трояново–1”. Инвестиционната програма за рудник „Трояново–север” е в размер на 26,5 млн. лева, а за „Трояново 3” – 18,3 млн. лева.
Източник: Дарик радио (14.04.2008)
 
Голямата награда от специализираното изложение Партнерс Експо в Плевен, наречена „Крилото на успеха” спечели Енемона АД. Тя се присъжда за цялостната дейност на дружеството, като акцент се поставя върху инвестициите и дейността на компанията по проект „Енергийно оползотворяване на селскостопанска биомаса и изграждане на ТФЕЦ на биомаса Никопол”. Чрез проекта ще се подпомогне енергийната система на България с енергия, която не зависи от резките промени на цените на горивата. Компанията работи повече от 17 години в областта на енергетиката и строителството. Енемона АД е специализирана в управлението и изграждането на мащабни и сложни проекти, по-големите от които са на територията на АЕЦ Козлодуй, комплекс Марица изток, Кумерио мед – град Пирдоп, Кремиковци ЕАД. Енемона АД е сред лидерите в областта на повишаването на енергийната ефективност на сгради и в промишлеността. Дружеството е сертифицирано за изграждане на обекти, свързани с националната сигурност.
Източник: Дарик радио (21.04.2008)
 
Създаването на енергийния холдинг започва с избора на консултант Министерството на икономиката и енергетиката обяви процедура за избор на консултант за създаване и учредяване на енергийния холдинг, който ще обедини мини "Марица-изток", ТЕЦ "Марица-изток 2", "Булгаргаз" и АЕЦ "Козлодуй". От консултанта ще се изисква да организира и изпълни подготвителната работа, да регистрира холдинга и да изработи насоки за консолидация на дружествата, както и мерки за подобряване на регулаторната рамка. Той трябва да изпълни програма за трансформиране на компании в новата структура и да предложи програма за ефективност на персонала. Срокът на договора ще е осем месеца, а прогнозната сума, която ще получи компанията, ще е около 800 хил. лв. без ДДС. В процедурата ще могат да участват български и чуждестранни компании, консорциуми, както и физически лица. Кандидатите трябва да представят банкова гаранция от 8 хил. лв., валидна за 60 дни, референции за осъществени договори, финансовите си резултати за последните три години, списък на експертите с опита и квалификациите, които притежават. Критерии при оценка на офертите, които се подават до 10 юни, ще е икономически най-изгодната цена.
Източник: Дневник (07.05.2008)
 
8.9 млн. лв. печалба за Мини Марица-изток С нетна печалба от 8.9 млн. лв. е приключила финансовата 2007 г. за Мини Марица-изток, съобщи Иван Марков, изп. директор на дружеството. Половината от печалбата е раздадена под формата на дивидент. Около 100 млн. лв. са преведени като корпоративни и местни данъци. От 1 април принципалът на Мини Марица-изток е разрешил увеличение на цената на тон условно гориво с 14.09%. Това ще позволи по-нататъшно обновяване на механизацията, заяви Марков. Инвестиционната програма от 90.6 млн. лв. обаче ще бъде редуцирана, като някои от планираните реконструкции ще се отложат за 2009 г.
Източник: Пари (10.05.2008)
 
Мини "Марица-изток" вече са подредили компании, които искат да станат инвеститори в изграждането на нова 600-800 мВт мощност в комплекса на две групи - такива със собствена площадка и други, за които минната компания ще им осигури, съобщиха източници, близки до проекта. В първата група попадат "Енел", "Брикел" на Христо Ковачки и американската Ей И Ес, а във втората RWE и Е.ON. Това дава основание на енергийни експерти и потенциални кандидати да се опасяват, че процедурата ще бъде опорочена още преди да е започнала. Изграждането на новата мощност на въглища в комплекса "Марица-изток" се оказва сред най-големите енергийни проекти за над1 млрд. евро. Мини "Марица-изток" ще обявят процедурата за избор и на консултант.
Източник: Дневник (19.05.2008)
 
Комисията за защита на конкуренцията ще изрази становище относно създаването на Български енергиен холдинг. В изпълнение на протоколно Решение на Министерския съвет от 13.02.2008г., Министерството на икономиката и енергетиката предприе действия за осъществяване на проект „Холдингов модел за преструктуриране и консолидация на енергийните дружества с едноличен собственик на капитала – държавата". В резултат на изпълнение на проекта ще бъде създадена холдингова компания, учредена от Министерството на икономиката и енергетиката /МИЕ/, което ще бъде собственик на 100% от капитала й, и ще обхване петте държавни енергийни дружества - „Булгаргаз-холдинг" ЕАД, НЕК ЕАД, Мини „Марица Изток" ЕАД, ТЕЦ „Марица Изток-2" ЕАД, както и АЕЦ „Козлодуй" ЕАД. Съгласно процедурните правила и законовите изисквания Министерството на икономиката и енергетиката внесе уведомление по чл. 24 от Закона за защита на конкуренцията и Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) образува преписка по чл. 21 от Закона във връзка със създаването на холдинговата компания. Това е втората ключова стъпка в процеса на създаването на холдинговата компания. В допълнение, в ход е и процедура за възлагане на обществена поръчка по ЗОП за консултантски услуги за реализация на холдинговия модел, с цел избор на консултант, с висока професионална квалификация и експертиза, за подкрепа на МИЕ в последващите стъпки на подготовката и реализацията на този изключително комплексен и уникален за България проект. Външната експертиза е необходима особено в процеса на структуриране на компанията в контекста на енергийното законодателство и европейска визия за прозрачност, конкуренция и ефективност в сектора. Крайният срок за подаване на оферти от кандидатите е 10 юни 2008 г. След решение на КЗК и избор на Консултант, ще бъде организирана пресконференция от Министерството на икономиката и енергетиката, на която ще се представят по-детайлно последващите конкретни стъпки до края на 2008 г.
Източник: М-во на икономиката (22.05.2008)
 
Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ) е внесло Комисията за защита на конкуренцията уведомление за намерението си да създаде енергийна ходингова компания, включваща петте държавни фирми "Булгаргаз", НЕК, "Мини Марица Изток”, ТЕЦ "Марица Изток-2” и АЕЦ „Козлодуй”, съобщиха от ведомството в четвъртък. Предварителната оценка за евентуален монопол е задължителна при сливането или поглъщането на компании. Заведената преписка по създаването на бъдещия мегахолдинг е втората стъпка за структурирането му. Наскоро МИЕ обяви процедура за възлагане на обществена поръчка за изборна консултант при реализация на холдинговия модел.
Източник: Медия Пул (23.05.2008)
 
Промени в Съвета на директорите на „Мини Марица-изток" ЕАД. На заседание на 27 май 2008 година бяха одобрени промени в Съвета на директорите на „Мини Марица-изток" ЕАД. Числеността на членовете му се намалява от седем на пет във връзка със структурните промени в държавните институции и дружества. За председател на Съвета е избран Ивайло Данаилов, а за заместник-председател Галина Тошева. Освободени са инж. Христо Овчаров, инж. Тенчо Кайряков и Димитър Герасимов. В управлението на „Мини Марица-изток" ЕАД няма промени. Дружеството ще продължи да бъде управлявано от един изпълнителен директор – инж. Иван Марков, и двама заместник изпълнителни директори – инж. Гочо Христов по техническата част и инж. Тенчо Кайряков по производствено-технологичната част.
Източник: М-во на икономиката (28.05.2008)
 
Трима от членовете на директорския борд на Мини „Марица-изток” се сменени на приключилото късно снощи заседание на управителния съвет. Това са досегашният председател Христо Овчаров, братовчед на бившия енергиен министър Румен Овчаров, зам.-изпълнителният директор на мините Тенчо Кайряков и представителят на синдикатите Димитър Герасимов. Новоизбраният шеф на директорския борд е премиерският съветник Ивайло Данаилов. Освен това броят на членовете в борда е бил намален от 7 на 5. Предложението е било на принципала – Министерството на икономиката и енергетиката, което се е съобразило с по-старо правителствено решение за свиване на управителните съвети на дружества с държавно и общинско участие.
Източник: Стандарт (29.05.2008)
 
Премиерският съветник Ивайло Данаилов става шеф на директорския борд на "Мини Марица-изток". Той заема мястото на Христо Овчаров, братовчед на бившия енергиен министър Румен Овчаров. Зам.-председател на управата става Галина Тошева, която е заместник-министър на икономиката и енергетиката. Рокадата е извършена късно във вторник на заседание на Управителния съвет на дружеството. Освен Овчаров са сменени още двама членове на борда. Тръгват си заместник изпълнителният директор на мините Тенчо Кайряков и представителят на синдикатите Димитър Герасимов. Броят на членовете в борда е намален от 7 на 5. Предложението е на принципала на фирмата - Министерството на икономиката и енергетиката.
Източник: Стандарт (29.05.2008)
 
На заседание на 27 май 2008 година бяха одобрени промени в Съвета на директорите на „Мини Марица-изток" ЕАД. Числеността на членовете му се намалява от седем на пет във връзка със структурните промени в държавните институции и дружества. За председател на Съвета е избран Ивайло Данаилов, а за заместник-председател Галина Тошева. Освободени са инж. Христо Овчаров, инж. Тенчо Кайряков и Димитър Герасимов. В управлението на „Мини Марица-изток" ЕАД няма промени. Дружеството ще продължи да бъде управлявано от един изпълнителен директор – инж. Иван Марков, и двама заместник изпълнителни директори – инж. Гочо Христов по техническата част и инж. Тенчо Кайряков по производствено-технологичната част.
Източник: Банкеръ (29.05.2008)
 
„Мини Марица-изток" ЕАД добиха близо 9,5 млн. тона въглища от началото на годината до 28 май, което е с над 650 хил. тона повече от добива за същия период на миналата година и преизпълнение на годишния бизнес план с 4 на сто, съобщиха от компанията. Реализираният добив е рекорден за последните 8 години. Само за май в дружеството са добити 1,282 млн. тона въглища, което е с 595 хил. тона повече от същия период на 2007 година и е най-високият добив за месеца за времето след 2000 г. в мините. До края на 2008 година „Мини Марица-изток" планира да добие 23,1 млн. тона лигнитни въглища и да бъдат изкопани, транспортирани и насипани 95 млн. кубични метра земна маса.
Източник: Монитор (30.05.2008)
 
"Мини Марица-изток" са добили около 9,5 млн. тона въглища от началото на годината до 28 май, съобщихаот дружеството. Количеството е с 650 хил. тона повече от добива за същия период на миналата година. Така "Мини Марица-изток" преизпълнява годишния си бизнесплан с четири процента. Реализираният добив в най-големите открити мини в България е рекорден за последните осем години, информират от компанията. През май в дружеството са добити 1,282 млн. тона въглища - с 595 хил. тона повече от същия период на 2007 година,което е и най-високият добив за май след 2000 година в "Мини Марица-изток". До края на 2008 година "Мини Марица-изток" планира да добие 23,1 млн. тона лигнитни въглища и да бъдат изкопани, транспортирани и насипани 95 млн. куб. метра земна маса.
Източник: Дарик радио (30.05.2008)
 
РЕШЕНИЯ НА ОБЩОТО СЪБРАНИЕ НА “МИНИ МАРИЦА ИЗТОК” ЕАД (проведено на 30.05.2008 г.): - Приема доклада за дейността през 2007 г.; - Приема годишния финансов отчет за 2007 г.; - Приема доклада на специализираното одиторско предприятие; - Освобождава от отговорност за дейността им членовете на СД за финансовата 2007 г.; - Разпределя печалбата за 2007 г. както следва: - Балансова печалба : 8 018 047.43 лева; - Фонд “Резервен” – 10% : 801 804.74 лева; - Дивидент за държавата – 50% : 3 608 121.35 лева; - Приема направеното предложение от СД за увеличаване на основния капитал на “Мини Марица Изток” ЕАД с 10 000 000 лева, от 55 000 000 лева на 65 000 000 лева, чрез издаване на 1 000 000 броя нови поименни акции с номинална стойност 10 лева всяка, за сметка на Фонд “Натрупана (неразпределена) печалба от текуща и минали години”, в размер на 12 276 093.00 лева. - Приема направеното предложение от СД остатъчната печалба в размер на 2 276 093.00 лева да бъде отнесена като неразпределена печалба от минали години.
Източник: Фирмена информация (01.06.2008)
 
Доброволна осигурителна мрежа – Здраве АД /ДОМ-Здраве АД заема първото място сред фондовете за доброволно здравно осигуряване по реализиран положителен резултат от дейността си за 2007 година с 394 хиляди, по информация, предоставена от Комисията по финансов надзор /КФН/. Реализираният премиен приход за изминалата година от ДОМ – Здраве АД е в размер на 3 751 хил. лева, като по данни на КФН, дружеството се нарежда на 2-ро място по пазарен дял от 15 % след Дженерали Закрила с 39.00 %. Нарастването спрямо 2006 година на премийния приход е 4.48 %. ДОМ – Здраве АД се нарежда на 1-во място по реализиран премиен приход по т.нар. Други здравноосигурителни пакети (Интегрирана медицинска помощ и здравни грижи) от 45.77 %., като запазва дела си спрямо 2006г. По изплатени обезщетения дружеството е на 3-то място с дял от 9.43 %, след Дженерали Закрила и Медико - 21. Нарастването на изплатените обезщетения спрямо 2006г. е в размер на 2.82 %. ДОМ - Здраве АД е сред 5-те дружества, които по данни на КФН са реализирали положителен резултат от здравноосигурителната си дейност през предходната година. Сред големите клиенти на здравния фонд се нареждат холдингът на БТК, Благоевград БТ, Данон-Сердика АД, Булгартрансгаз ЕАД, AIG Life България АД, Загорка АД, Мини Марица Изток ЕАД, КРЕМИКОВЦИ АД, ЧЕЗ България ЕАД, ГОРУБСО АД, Фин Тех Инженеринг АД, Ес енд Би Индастриъл Минералс АД, Финметалс холдинг АД, Лормет – България ЕООД, ФК Карол АД, ОЦК АД, ГОРУБСО - МАДАН АД, ИНТЕР ПАЙП АД, Микрофонд ЕАД и др. предимно от сферата на промишлеността. ДОМ-Здраве АД e първото дружество за доброволно здравно осигуряване у нас, което предприе стъпки и вече има одобрение за листване на Българската фондова борса Дружеството има сключени договори на територията на цялата страна с лечебни заведения за извънболнична и болнична медицинска помощ, в които работят над 11 000 лекари. Нарастването на мрежата от лечебни завадения на ДОМ-Здраве АД от началото на 2008 г. спрямо миналата година е 30.18%. Договорите с над 300 аптеки, както и с други помощни организации – медицински и медико-технически лаборатории, са локирани във всички области на България. За дружеството работят и 101 национални медицински консултанти. Фондът разполага с доверени частни медицински центрове, покрива териториално всички области в страната с регионални клонове и медицински координатори. Здравноосигурените в дружеството имат на разположение и областни координатори, които при възникване на здравен проблем асистират и подпомагат осигурените по най-удачния за тях начин в здравната система. ДОМ - Здраве АД разполага със собствен Национален информационен и координационен център, който предоставя безплатни консултации и координация на всички, които се нуждаят от помощ.
Източник: Дарик радио (05.06.2008)
 
Никой в държавата не знае какви са разходите и приходите на енергийните дружества, които влияят върху цената на тока у нас. Тези данни в докладите на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), които са за обществено обсъждане, са заменени с по три хикса. Така не може да се отговори какъв дял в цените на тока, който плащаме, са заплатите на чуждите мениджъри? Колко плащаме за самолетните билети на служителите в чуждестранните енергийни компании, които често си ходят по родните места? Къде са калкулирани скъпите автомобили на частни и държавни дружества? Най-вероятно до дни токът ще скочи вместо с исканите 18% с 16 на сто. Защо се наложи този внезапен скок? Константин Шушулов, шеф на ДКЕВР: Българските въглища от мини извън "Марица-изток" са поскъпнали с 60%. Цените на въглищата от мини "Марица изток" са се увеличили през април с 15%. Цените на вносните са скочили с 40%. Единственото гориво, което не е поскъпнало, е на АЕЦ "Козлодуй". Затова пък регулаторът сваля цената на ядрения ток. В последните 2 г. цените на електроенергията се вдигаха символично. Това според ексминистъра на икономиката и енергетиката Румен Овчаров се плаща двойно и тройно "Ако в политиката се залага на популизма, ще се плаща много по-скъпо и с лихвите", предупреди заместник-председателят на БСП. За първи път от години цените се правят при недостиг на ток. Липсата е от 1,2 млрд. квтч. Тази година с поскъпването на тока спасяваме парното.
Източник: 24 часа (09.06.2008)
 
Трима искат да консултират модела на енергийния мегахолдинг Три компании са предложили консултантски си услуги за реализацията на холдингов модел за преструктуриране и консолидация на държавните енергийни дружества НЕК, "Булгаргаз", АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "марица Изток 2" и Мини "Марица Изток" в мегахолдинг. Това съобщиха в сряда от Министерството на икономиката и енергетиката ден след изтичането на крайния срок за подаване на оферти за участие в обществената поръчка. Кандидатите са "Делойт България", които консултираха ведомството и при предишната процедура за изготвяне на концепция за сливане на петте енергийни компании. Тяхното участие бе очаквано предвид одобрената от правителството принципна схема на бъдещия енергиен холдинг. Останалите кандидати са "Булброкърс Консултинг", в която участие има бизнесменът Иво Прокопиев" и "Евроодит Би Екс". Ценовите предложения на допуснатите участници в обществената поръчка ще бъдат отворени на 13 юни 2008 г., в съответствие с тръжната документация, допълниха от министерството. Това е поредната стъпка по реализацията на принципното решение на Министерски съвет за създаване на енергийния холдинг, който да гарантира сигурността на енергийните доставки и необходимите инвестиции в нови производствени и междусистемни капацитети. В Комисията за защита на конкуренцията пък са внесени всички необходими документи за оценяване на планираното сливане между петте държавни дружества за монопол.
Източник: Медия Пул (11.06.2008)
 
"Булброкърс консултинг", "Делойт България" и "Евроодит Би Екс" са трите компании, подали предложения да консултират Министерството на икономиката и енергетиката при изработването на модела за създаване на държавен енергиен холдинг. Офертите бяха отворени официално вчера, а ценовите предложения ще бъдат оповестени на 13 юни. В холдинга влизат всички енергийни компании с държавно участие - Националната енергийна компания (НЕК), "Булгаргаз холдинг", мини "Марица-изток", ТЕЦ "Марица-изток 2" и АЕЦ "Козлодуй", като активите на новата структура се изчисляват на 4 млрд. евро. Очакванията са годишните приходи да достигнат 1.8 млрд. евро. Основните изисквания към консултантите са да организират и подготвят регистрацията на холдинга, да разработят насоки за консолидиране и трансформация на отделните компании и да определят мерки за подобряване на регулаторната среда. Победителят трябва да изработи и цялостна програма за финансов и инвестиционен мениджмънт на холдинга с прогнозни параметри за производителност при производството на енергия, ефективност на персонала и др.
Източник: Дневник (12.06.2008)
 
„Мини Марица-Изток“ изпълни предсрочно плана си за полугодието „Мини Марица-Изток“ ЕАД изпълни предсрочно плана си за добив на въглища за полугодието.От началото на годината до 19 юни са добити и реализирани 10 415 861 тона лигнитни въглища. „Мини Марица-Изток“ ЕАД изпълни предсрочно и плана си по откривка. Така от началото на годината дружеството е изкопало 130 хил. куб. метра земна маса повече от планираното. За 2008 г. „Мини Марица-Изток" планира да добие 23,1 млн. тона и да достигне разкривка от 98 млн. куб. метра земна маса. Дружеството реализира и мащабна екологична програма.Около 6 млн. лв. ще бъдат вложени до края на 2008 г. в екологични проекти и дейности по опазване на околната среда.Основните са възстановяване на плодородните функции на земите, събиране на хумус пред фронтовете на рудниците и насипищата и рекултивация на почвите.
Източник: Insurance.bg (25.06.2008)
 
„Мини Марица-изток” ЕАД изпълни предсрочно плана си за добив на въглища за полугодието, съобщиха от дружеството. Най-големите мини за открит въгледобив в България добиха и реализираха 10 415 861 тона лигнитни въглища от началото на годината до 19 юни, с което изпълниха производствения план на дружеството за първите 6 месеца на 2008 година. Дружеството изпълни предсрочно и плана си по откривка. Така от началото на годината до 23 юни дружеството е изкопало 130 хил. куб. м земна маса повече от планираното. За 2008 година „Мини Марица-изток” ЕАД планира да добие 23,1 млн. тона и да стигне разкривка от 98 млн. куб. м земна маса.
Източник: Монитор (26.06.2008)
 
Избран е консултантът за реализацията на Българския енергиен холдинг. София, 26.06.2008 г. След провеждане на открита процедура за възлагане на обществена поръчка и с решение на МИЕ от 25 юни 2008 г. фирмата «Делойт България» беше избрана за консултант на Министерство на икономиката и енергетиката при създаване на Български енергиен холдинг.Участниците, които подадоха оферти в срок (10 юни 2008 г.) за обществената поръчка на МИЕ за «Консултантски услуги за реализация на холдингов модел за преструктуриране и консолидация на енергийните дружества с едноличен собственик на капитала – държавата» бяха три: «Булброкърс Консултинг» ЕООД, «Делойт България» ООД и Консорциум «Евроодит Би Екс».Консорциум «Евроодит Би Екс» не беше допуснат до втория етап от процедурата (отваряне на ценови предложения), който беше проведен на 13 юни 2008 г., поради непълнота на офертата и несъобразяването й с изискванията, посочени в обществената поръчка.При избора на консултант, критерий за определяне на изпълнител бе икономически най-изгодното предложение, съответстващо на техническото задание, определено въз основа на техническа оценка с 80% тежест към общата оценка и оценка на финансово предложение с 20% тежест към общата оценка.При оценката на техническите оферти, която включва предложената методология и организация за изпълнение на проекта, както и образование, квалификация и професионален опит на всеки от десетте основни експерта, получените точки от участващите в откритата процедура фирми са следните: «Булброкърс Консултинг» - 88,18 точки; «Делойт България» - 94,92 точки.При отваряне на ценовите оферти стана ясно, че «Булброкърс Консултинг» предлага цена от 725 000 лв. без ДДС (която носи 20 точки), а «Делойт България» – 736 000 лв. без ДДС (която носи 19,7 точки). Въз основа на комплексната оценка класацията е следната: 1-во място - «Делойт България» с крайна оценка на офертата – 95,64 точки; 2-ро място - «Булброкърс Консултинг» с крайна оценка на офертата – 90,54 точки. Класираната на първо място «Делойт» е водеща консултантска компания в света и в България, като предлага услуги по управленско консултиране, одиторски, данъчно-правни и консултантски услуги в областта на корпоративните финанси. «Делойт» познава добре енергийния сектор и има дългогодишен опит на българския и европейския пазар в управлението на подобни мащабни проекти.
Източник: М-во на икономиката (26.06.2008)
 
Избран е консултантът за реализацията на Българския енергиен холдинг След провеждане на открита процедура за възлагане на обществена поръчка и с решение на МИЕ от 25 юни фирмата "Делойт България" беше избрана за консултант на Министерство на икономиката и енергетиката при създаване на Български енергиен холдинг, съобщиха от пресцентъра на МИЕ. Участниците, които подадоха оферти в срок (10 юни 2008 г.) за обществената поръчка на МИЕ за "Консултантски услуги за реализация на холдингов модел за преструктуриране и консолидация на енергийните дружества с едноличен собственик на капитала – държавата", бяха три - "Булброкърс Консултинг" ЕООД, "Делойт България" ООД и Консорциум "Евроодит Би Екс". Консорциум "Евроодит Би Екс" не беше допуснат до втория етап от процедурата (отваряне на ценови предложения), който беше проведен на 13 юни 2008 г., поради непълнота на офертата и несъобразяването й с изискванията, посочени в обществената поръчка. При избора на консултант критерий за определяне на изпълнител бе икономически най-изгодното предложение, съответстващо на техническото задание, определено въз основа на техническа оценка с 80% тежест към общата оценка и оценка на финансово предложение с 20% тежест към общата оценка. При оценката на техническите оферти, която включва предложената методология и организация за изпълнение на проекта, както и образование, квалификация и професионален опит на всеки от десетте основни експерта, получените точки от участващите в откритата процедура фирми са следните: "Булброкърс Консултинг" - 88,18 точки; "Делойт България" - 94,92 точки. Холдингът ще бъде структуриран като финансов холдинг в рамките, на който компаниите ще останат като самостоятелни юридически лица, запазвайки пълна оперативна независимост, издадените индивидуални лицензии и предмет на дейност за лицензираните компании. Структурата на финансов холдинг ще даде възможност на България за по-нататъшна своевременна реакция за предвижданите с Третия либерализационен енергиен пакет мерки, насочени към либерализация на европейския енергиен пазар. Със създаването на холдинга ще бъде въведен подход на стратегическо управление в сектора, който ще интегрира в устойчива корпоративна структура възможностите за растеж, извън обхвата на съществуващата в момента структура от самостоятелни енергийни компании. В крайна сметка холдинговата структура ще гарантира сигурността на енергийните доставки чрез изграждане на устойчива верига на добавена стойност, способна да посрещне нарастващото енергийно търсене в България и региона на Югоизточна Европа, и чрез своевременно структуриране и изпълнение на необходимите инвестиции в нови производствени и междусистемни капацитети, както и рехабилитация и модернизация на съществуващите. Холдингът, също така, ще повиши и конкуренцията, представлявайки реален конкурент на вертикално интегрираните компании, вече действащи на българския пазар, както и на Регионалния и Общия европейски пазар, обхващащи с общи и унифицирани правила около 500 млн. потребители.
Източник: Агенция Фокус (27.06.2008)
 
“Делойт” ни съветва за енергийния холдинг "Делойт България" е избрана за консултант по създаването на Български енергиен холдинг, съобщиха от Министерството на икономиката. Другите кандидати бяха "Булброкърс Консултинг" и консорциум "Евроодит Би Екс". Последната е отстранена за непълна офертата. "Булброкърс" са предложили цена от 725 хил. лв. без ДДС, а "Делойт" - 736 хил. лв. В енергийния холдинг ще се обединят 5 държавни дружества.
Източник: Стандарт (27.06.2008)
 
Енергийният холдинг не заплашва конкуренцията, постанови КЗК Комисията за защита на конкуренцията постанови, че създаването на Български енергиен холдинг, с цел участие в капитала и/или управлението на “Булгаргаз–Холдинг”ЕАД, “НЕК”ЕАД, “АЕЦ Козлодуй”ЕАД, “ТЕЦ Марица Изток-2”ЕАД и “Мини Марица Изток”ЕАД, не представлява концентрация на стопанска дейност. Отделните предприятия ще запазят независимостта си и след учредяването, а Българският енергиен холдинг няма да извършва собствена производствена или търговска дейност. Всяко едно от дружествата ще запази възможността да определя самостоятелно пазарното си поведение, самостоятелно ще развива и въвежда оперативни стратегии за посрещане финансовите цели, поставени от холдинга, ще запази издадените индивидуални лицензии и предмет на дейност за лицензираните компании и ще продължава да бъде самостоятелна и независима от другите и от БЕХ икономически единици. След като извърши необходимия анализ, Комисията установи, че операцията не е концентрация на стопанска дейност, а представлява вътрешно преструктуриране на държавни предприятия.
Източник: Дарик радио (01.07.2008)
 
Комисията за защита на конкуренцията позволи структурирането на Български енергиен холдинг, с капитала на държавните дружества “Булгаргаз–Холдинг”, НЕК, АЕЦ "Козлодуй”, ТЕЦ "Марица Изток-2” и “Мини Марица Изток”, съобщиха от антимонополния орган във вторник. Установено е било, че създаването на мегахолдинга не представлява концентрация на стопанска дейност, а представлява вътрешно преструктуриране на държавните предприятия и поради тази причина не попада в обхвата на Закона за защита на конкуренцията.
Източник: Медия Пул (02.07.2008)
 
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) постанови, че създаването на Български енергиен холдинг, с цел участие в капитала и/или управлението на "Булгаргаз-Холдинг" ЕАД, "НЕК" ЕАД, "АЕЦ Козлодуй" ЕАД, "ТЕЦ Марица Изток-2" ЕАД и "Мини Марица Изток" ЕАД, не представлява концентрация на стопанска дейност. Това съобщиха от комисията вчера. В уведомлението до КЗК е посочено, че отделните предприятия ще запазят независимостта си и след учредяването, а Българският енергиен холдинг няма да извършва собствена производствена или търговска дейност. Всяко едно от дружествата ще запази възможността да определя самостоятелно пазарното си поведение, самостоятелно ще развива и въвежда оперативни стратегии за посрещане финансовите цели, поставени от холдинга, ще запази издадените индивидуални лицензи и предмет на дейност за лицензираните компании и ще продължава да бъде самостоятелна и независима от другите икономически единици. След като е направила необходимия анализ, КЗК е установила, че нотифицираната операция не е концентрация на стопанска дейност.
Източник: Монитор (02.07.2008)
 
Рекорден добив от 11.286 млн. т отчете за първото полугодие на 2008 г. Мини Марица-изток. Това е най-добрият резултат за последните 10 години и представлява 109% изпълнение на бизнес плана, съобщи изпълнителният директор на дружеството инж. Иван Марков. В началото на юни най-големите мини за открит добив на въглища в България завършиха изземването на лигнити от целика между рудниците Трояново 1 и Трояново-север. В двата рудника са добити съответно 685 хил. и 970 хил. т. Инвестиционната програма на Мини Марица-изток за 2008 г. е над 90 млн. лв. До този момент дружеството е реализирало 50% от предвидените средства. Мини Марица-изток реализира и мащабна екологична програма. Около 6 млн. лв. ще бъдат вложени до края на 2008 г. в екологични проекти. Част от тях са възстановяването на плодородните земи. Усвояването на целика в Мини Марица-изток ЕАД започна на 21 март 2008 г. В разработването му през годините, което е дело на три поколения специалисти, в мините са инвестирани над 250 млн. EUR. Запасите на лигнитни въглища там достигат 200 млн. т.
Източник: Пари (11.07.2008)
 
Гръцката компания PPC проявява сериозен интерес към закупуване на въглища от Мини Марица-изток, съобщи заместник изпълнителният директор на дружеството инж. Тенчо Кайряков. Водени са разговори с компанията, предстои да бъде сключен договор. Мини Марица-изток има готовност да достави исканото количество въглища, без да се наруши нормалното захранване на топлоцентралите в комплекса. Намеренията на PPC първоначално били да купуват около 800 хил. т годишно, но впоследствие поискали поне 1 млн. т въглища, които да се доставят основно от април до края на годината, по възможност дългосрочно - за период от 10-15 години. Българските лигнити ще служат за подобряване качеството на въглищата, с които работят гръцките централи. Най-голям проблем за гръцката страна е транспортът, защото топлоцентралите, които ще се захранват, са в района на Козани, на около 900 км от Мини Марица-изток, така че най-вероятно ще се използват жп вагони. Тецовете в района на Козани осигуряват 80% от производството на електроенергия в Гърция.
Източник: Пари (17.07.2008)
 
Енергийните компании са отличниците по финансови резултати през миналата година сред дружествата с над 50% държавно участие. Това показват докладите на министрите, които вчера правителството разгледа (виж резултатите в таблицата - бел. ред.). НЕК записва печалба от 41,4 млн. лв., а "Булгаргаз холдинг" и неговите дружества - 135,8 млн. лв. Общо енергийните компании отчитат 219 млн. лв., през 2006 г. печалбата им е била със 136 млн. по-малко. Най-голям в този ръст нагоре е на "Булгаргаз холдинг", пише в доклада на икономическия министър Петър Димитров. АЕЦ "Козлодуй" е отчела 4,04 млн. лв. печалба - със 72,97% повече от 2006 г. Пасивите в държавната енергетика са 2,78 млрд. лв., ръстът е с 22%. Това се дължи на дългосрочните кредити на "Булгаргаз", НЕК, ТЕЦ "Марица- изток 2" и мини "Марица-изток".
Източник: 24 часа (01.08.2008)
 
Мини "Марица-изток" отчетоха рекорден добив на въглища. От началото на годината до края на юли най-голямото дружество за открит въгледобив в страната е произвело 13.298 млн. тона лигнитни въглища, което е с близо 1 млн. тона над планираното за периода. От 1999 г. това е най-високото постижение на минното предприятие.
Източник: Сега (13.08.2008)
 
"Мини Марица-изток" ще обяви конкурс за консултант, който да изработи документацията за избор на инвеститор за изграждането на нова 600 - 800 мВт мощност на въглища в комплекса. Това съобщи изпълнителният директор на дружеството Иван Марков. Решението за откриване на процедурата се очаква да бъде обявено в Държавен вестник през следващата седмица. В нея ще могат да участват български и чуждестранни компании и консорциуми. Основните критерии при избора му ще бъде опитът в подобни проекти и достатъчно квалифициран персонал. "Очаквам, че до три месеца консултантът ще бъде избран, а процедурата за инвеститор ще бъде открита до края на тази или в началото на следващата година", каза Марков. ТЕЦ "Марица-изток 4" е заложен като приоритетен проект до 2020 г. в концепцията за нова енергийна стратегия на България. През миналата година междуведомствена работна група подготви критерии за избор на инвеститор, но до момента нямаше движение по въпроса за новата мощност. Мястото на новата централа няма да бъде точно определено. От кандидатите ще се изисква да предложат технология за очистване на въглеродния диоксид. До момента интерес да изграждат новата мощност и да купуват въглища от мините са заявили италианската компания "Енел", германските RWE и Е.ON, "Брикел" на Христо Ковачки и Ей И Ес.
Източник: Дневник (15.08.2008)
 
Старозагорският окръжен съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231, ал. 4 и чл. 251, ал. 4 ТЗ с решение № 2046 от 8.VI.2007 г. по ф. д. № 2444/93 вписа промени за "Мини Марица-изток" - ЕАД, Раднево: увеличаване на капитала от 45 000 000 на 55 000 000 лв., разпределен в 5 500 000 поименни акции с номинална стойност 10 лв. чрез издаване на 1 000 000 поименни акции на стойност 10 лв.; допуска прилагането на годишен финансов отчет за 2006 г. 2032 Старозагорският окръжен съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 251, ал. 4 ТЗ с определение № 2044 от 8.VI.2007 г. по ф. д. № 3838/91 вписва промяна за "Бъдещност" - АД, Чирпан: допуска прилагането на годишния финансов отчет за 2006 г.
Източник: Държавен вестник (19.08.2008)
 
"Мини Марица-изток" обявиха обществена поръчка за ремонт на тягови електродвигатели за електровоз, показва справка в Държавен вестник. Конкурсът е със срок на изпълнение една година, а броят на съоръженията за отремонтиране е 30 - 10 в рудник "Трояново 1" и 20 в "Трояново север". Документи за участие могат да бъдат подавани до 30 септември. Минималната прогнозна сума на поръчката е 250 хил. лв., като се има в предвид гаранцията за участие в конкурса, която е 2500 лв. От компанията уточниха, че поръчката не включва поддръжка и техническо обслужване на двигателите, а е предназначена само за тяхното отремонтиране. Някои от съоръженията се нуждаят само от леки поправки, обясниха от "Марица-изток". Заплащането на избрания кандидат ще се извършва по банков път, не по-рано от 30 календарни дни след приемане на ремонтирания електродвигател от компанията възложител. Кандидатите трябва да имат финансовата възможност да я изпълнят, въпреки че точната й стойност не е обявена все още. В процедурата по избор на изпълнител ще може да се включат минимум трима участници. За всяка от последните години компаниите трябва да представят финансови отчети, които да доказват общ оборот от 1 млн. лв. без ДДС.
Източник: Дневник (29.08.2008)
 
Два застрахователни договора на обща стойност 85 511 лв. сключи "Мини Марица изток" ЕАД за застраховки "Каско" и "Злополука на местата в МПС". Дружеството избираше чрез обществена поръчка застраховател за три обособени позиции: леки автомобили, подлежащи на застраховане с "Пълно каско"; товарни и специализирани автомобили, подлежащи на застраховане с "Пълно каско"; и МПС, подлежащи на застраховане с "Частично каско". За всички МПС се сключва и застраховка "Злополука на местата в МПС" за лицата, пътуващи в тях. Първият от сключените договори - на стойност 26 613 лв., е със ЗПАД "Енергия" и ЗПАД "Алианц България", по първата от обявените позиции - "Пълно каско" на леки автомобили и "Злополука на местата". Вторият договор е със ЗАД "Виктория", като дружеството ще осигурява застраховане на МПС, собственост на "Мини Марица изток" ЕАД, чрез "Пълно каско" за товарни и специализирани автомобили, "Частично каско" и "Злополука на местата". Стойността му е 58 897 лв. Предварителното изискване на възложителя спрямо кандидатите е да имат за последната календарна година премиен приход по "Автокаско" не по-малко от 5 млн. лв., както и финансова възможност да изпълнят поръчката. Освен това през последната календарна година те трябва да са имали пазарен дял в общото застраховане не по-малко от 2%, както и да са изпълнили не по-малко от 7 договора за застраховане на дружества със сходен предмет на дейност със застрахователна премия минимум 5 хил. лв. всеки.
Източник: Insurance.bg (10.09.2008)
 
Над 15 млн. тона въглища добити в Марица-Изток От началото на годината миньорите от Марица-изток добиха 15 172 000 тона въглища. Това е 107 на сто от изпълнението на бизнес плана за годината. Само за август от дружеството отчитат 1 874 000 тона добити въглища. Разкрити, насипани и транспортирани са 63 283 200 кубични метра земна маса, което е 101 % изпълнение на плана от началото на годината. През изминалия месец е извършена и разкривка на 7 832 100 кубични метра земна маса. До края на тази година в дружеството трябва да бъдат добити 23 100 000 тона въглища и да бъдат изкопани, транспортирани и насипани 95 000 000 кубични метра земна маса.
Източник: Дарик радио (12.09.2008)
 
"Мини Марица-изток" ЕАД е изпълнила на 15-ти септември бизнес плана по добив на въглища за деветте месеца на годината. Добитото количество е 16 080 000 тона, което представлява 107% изпълнение на плана. В сравнение със същия период на 2007 г. са произведени 581 хил. тона въглища повече, съобщиха от дружеството. 1 940 000 тона са добитите въглища по плана за септември. От началото на годината до 15 септември са разкрити, транспортирани и насипани 66 896 000 куб. м земна маса. Бизнес планът е изпълнен 102 на сто. Извършените разкривно-насипищни дейности са с 900 хил. кубични метра в повече в сравнение със същия период на миналата година. До края на тази година в дружеството трябва да бъдат добити 23 100 000 тона въглища и да бъдат, изкопани, транспортирани и насипани 95 млн. кубични метра земна маса.
Източник: Insurance.bg (18.09.2008)
 
„Мини Марица – Изток” ЕАД преизпълни плана си по добив на въглища за първите 9 месеца на 2008 г., съобщи пресцентърът на централата. До 15 септември в най-голямото дружество за открит въгледобив у нас предсрочно реализира 16 080 000 тона лигнитни въглища. Това количество въглища е преизпълнение на бизнес плана на дружеството със 7 процента. В сравнение със същия период на 2007 г. „Мини Марица – Изток” са произвели 581 хил. тона повече въглища.
Източник: Дарик радио (18.09.2008)
 
Подписаха за енергийния холдинг Министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров официално е разписал решението за създаването на Български Енергиен Холдинг (БЕХ), съобщиха от енергийното министерство. Оттам увериха, че всички документи за вписване на промените в Търговския регистър са внесени. Мегахолдингът ще включва пет дружества със 100% държавно участие - „Мини Марица изток”, ТЕЦ „Марица изток 2”, АЕЦ „Козлодуй”, Националната електрическа компания и „Булгаргаз” с трите му дъщерни дружества – „Булгаргаз”, „Булгартрансгаз” и „Булгартел”. Реално структурата е създадена на базата на съществуващия „Булгаргаз Холдинг” ЕАД, като акциите от капитала на останалите компании са прехвърлени към БЕХ. Със създаването на новата холдингова структура страната вече има една от най-големите енергийни компании в региона и създава национален енергиен лидер с активи на стойност около 8,5 милиарда лева, обясняват от министерството на икономиката и енергетиката. Мегахолдингът ще има приходи в размер на 3,6 милиарда лева и 21 хиляди служители. От ведомството увериха, че създаването на холдинга цели по-добро управление на включените в него единици.
Източник: Дарик радио (18.09.2008)
 
"Български енергиен холдинг" (БЕХ) ще бъде създаден на основата на "Булгаргаз холдинг", който ще се пререгистрира и ще промени предмета си на дейност. Това съобщи пресдирекцията на Министерството на икономиката и енергетиката, след като бяха внесени в съда документите за регистрацията на новата структура. В холдинга ще влязат НЕК, АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица- изток 2", мини "Марица-изток", както и дъщерните дружества на газовия холдинг "Булгаргаз" - "Булгартрансгаз" и "Булгартел". Този вариант е предложен от консултанта "Дейлот". Моделът чрез преименуване и регистърни промени на съществуващия "Булгаргаз холдинг" ЕАД е оптимален по отношение на време и разходи, както и правен режим, се посочва в съобщението на министерството.
Източник: Дневник (19.09.2008)
 
Енергийните фирми под шапката на Булгаргаз Под шапката на "Булгаргаз" влизат останалите държавни енергийни компании. Решението за създаване на "Български Енергиен Холдинг" ЕАД (БЕХ ЕАД) е взето от министъра на икономиката и енергетиката Петър Димитров, като представител на държавата едноличен собственик на НЕК, "Булгаргаз-Холдинг", "АЕЦ Козлодуй", "ТЕЦ Марица-изток 2" и "Мини Марица-изток". Новата компания ще бъде на базата на "Булгаргаз Холдинг", като се промени името и предметът на дейност на дружеството. БЕХ остава акционерно дружество със 100% държавно участие. Акциите от капитала на НЕК, "АЕЦ Козлодуй", "ТЕЦ Марица-изток 2" и на "Мини Марица-изток" се прехвърлят към "Български Енергиен Холдинг" ЕАД. В новия холдинг освен тези четири държавни енергийни дружества влизат и съществуващите дъщерни компании на "Булгаргаз Холдинг" - "Булгаргаз", "Булгартрансгаз" и "Булгартел". Всички изискуеми документи за вписване на промените в Търговския регистър са внесени. Със създаването на новия холдинг България има една от най-големите енергийни компании в региона. Създава се национален енергиен гигант с активи от 8,5 млрд. лв., приходи от 3,6 млрд. лв. и 21 хил. служители. Моделът за създаване на БЕХ ЕАД чрез преименуване и промени в "Булгаргаз Холдинг", е оптимален по отношение на време и разходи, коментират от министерството. Създаването на БЕХ цели по-ефективно управление на енергийните компании. Така се запазват конкурентните предимства на българската енергетика при пълно съответствие с европейските закони. Със създаването на БЕХ се оптимизират разходите и се въвеждат модерни механизми за привличане на инвестиции, смятат от министерството. Назначен е временен Съвет на директорите на БЕХ. В него влизат зам.-министърът на икономиката Галина Тошева, изпълнителният директор на "АЕЦ Козлодуй" Иван Генов, изпълнителният директор на "Мини Марица-изток" Иван Марков, както и главните изпълнителни директори на НЕК Любомир Велков и на "ТЕЦ Марица-изток 2" Георги Христозов. Министерство на икономиката е готово да стартира открита процедура за избор на мениджърски екип на БЕХ. Изисквания към мениджърите включват критерии, гарантиращи професионализъм и безпристрастност. Основен акцент се поставя на предишен опит, познаване на енергийния сектор и на институциите на ЕС.
Източник: Стандарт (19.09.2008)
 
В деня, в който бизнесът протестира срещу поредното поскъпване на природния газ, Министерството на икономиката и енергетиката обяви, че Булгаргаз ще оглави Българския енергиен холдинг (БЕХ). Булгаргаз холдинг ще обедини под своята шапка четирите най-големи държавни енергийни дружества?- НЕК, АЕЦ Козлодуй, ТЕЦ Марица-изток 2, Мини Марица-изток. БЕХ обаче няма да е чисто нова структура, каквито бяха първоначалните намерения. Всички необходими документи за вписване на промените в Търговския регистър вече са внесени, посочват още от министерството. Това значително изпреварва първоначално заложените срокове, които предвиждаха консултантът Делойт да определи модела на бъдещия холдинг в началото на 2009 г. Според обясненията на министерството избраният модел за създаване на БЕХ ЕАД чрез преименуване и регистърни промени на съществуващия Булгаргаз холдинг ЕАД е оптимален по отношение на време и разходи, както и правен режим. Те обаче не дават отговор на въпроса дали с тези прибързани действия не се цели да бъдат налети финансови средства в газовия монополист. Не е ясно също и дали финансовата проверка, назначена на Булгаргаз, ще бъде завършена, след като вече е започнала процедурата за промяна на предмета на дейност на дружеството. След създаването на БЕХ дружествата, влизащи в него, ще запазят своето 100% държавно участие. Консолидираните активи ще бъдат на стойност 8.5 млрд. лв. и приходи от около 3.6 млрд. лв. Във временния съвет на директорите влизат зам.-министър Галина Тошева и шефовете на пет­те дружества. Отделно ще бъде стартирана открита процедура за подбор на мениджърския екип на БЕХ. Главният изп. директор на Булгаргаз Любомир Денчев няма да участва в управлението.
Източник: Пари (19.09.2008)
 
Мини "Марица-изток" ще приключи годината с добив на въглища над 24,5 млн. тона. Това ще бъде едно върхово постижение за дружеството ни. То ще зависи не само от нас, но и от пазара на нашата продукция, каза изпълнителният директор инж. Иван Марков. Деветмесечната програма по добив на въглища и по откривка е реализирана успешно. Към момента са реализирани 16,6 млн. тона въглища и 69 млн. тона откривка. Централите работят нормално и складовите наличности в тях са 798 хил. тона въглища. До месец предстои технологичното преместване на гумено-транспортна лента, чрез което мината ще спестява годишно 3-4 млн. лева за електроенергия. В ход е и зимната подготовка на „Мини Марица-изток". "Работим в график по отношение на технологичната и транспортната организация, както и по подготовката на работните места", обобщи Марков. Като председател на съвета на директорите на новосъздадения енергиен холдинг инж. Марков потвърди, че дружествата в него ще запазят своята икономическа самостоятелност.
Източник: Монитор (23.09.2008)
 
„Мини Марица-Изток” ще приключи годината с добив на въглища над 24,5 млн. тона. Това ще бъде едно върхово постижение за дружеството ни. То ще зависи не само от нас, но и от пазара на нашата продукция, каза изпълнителният директор инж. Иван Марков. Деветмесечната програма по добив на въглища и по откривка е реализирана успешно. Към момента са реализирани 16,6 млн. тона въглища и 69 млн. тона откривка. Централите работят нормално и складовите наличности в тях са 798 хил. тона въглища. До месец предстои технологичното преместване на гумено-транспортна лента, чрез което мината ще спестява годишно 3-4 млн. лева за електроенергия.
Източник: Дарик радио (23.09.2008)
 
Иван Марков поема енергийния холдинг Изпълнителният директор на „Мини Марица-изток” Иван Марков е избран за председател на Съвета на директорите на новосъздадения Български енергиен холдинг (БЕХ), съобщиха вчера от икономическото министерство. За изпълнителен директор на холдинга временно е назначена зам.-министърът на икономиката и енергетиката Галина Тошева. В БЕХ са обединени Националната електрическа компания, "Булгаргаз", АЕЦ "Козлодуй" ЕАД, "Мини Марица-изток" и ТЕЦ "Марица-изток 2".
Източник: Новинар (24.09.2008)
 
„Мини Марица-изток” с рекорден добив през септември Близо 2 млн. тона достига добивът на „Мини Марица-изток” ЕАД за септември, съобщиха от дружеството вчера. Според техните данни добивите за септември са рекордни, тъй като надвишили заложеното за месеца с около 13 хил. тона. Това означава, че производственият план на дружеството за предходния месец е преизпълнен с над 100 процента.
Източник: Новинар (01.10.2008)
 
Държавата ще осигури 300 млн. лв. за увеличаване на капитала на Националната електрическа компания/НЕК/, която е част от структурата на създадения преди месец Български енергиен холдинг/БЕХ/. Днес министрите ще гласуват за повишението на капитала на холдинга. Той бе регистриран чрез промяна в регистрацията на "Булгаргаз холдинг", чийто капитал е 1 млрд. лв. БЕХ обединява мини"Марица изток", ТЕЦ"Марица изток 2", НЕК, "Булгаргаз", "Булгартрансгаз" и "Булгартел". С предоставените 300 млн. лв. се осигурява ресурс в междинния етап от подготовката на проекта АЕЦ"Белене" до финансовото му приключване през декември 2009г, се посочва в съобщението на правителствената пресдирекция. Този етап е важен за успешното изпълнение на обекта, тъй като предстои да бъде поръчано оборудването, обясниха от там.
Източник: Дневник (16.10.2008)
 
Държавата ще осигури 300 млн. лв. за увеличаване на капитала на Националната електрическа компания /НЕК/, която е част от структурата на създадения преди месец Български енергиен холдинг /БЕХ/. Днес министрите ще гласуват за повишението на капитала на холдинга. Той беше регистриран чрез промяна в регистрацията на "Булгаргаз холдинг", чийто капитал е 1 млрд. лв. БЕХ обединява мини "Марица изток", ТЕЦ "Марица изток 2", НЕК, "Булгаргаз", "Булгартрансгаз" и "Булгартел". С предоставените 300 млн. лв. се осигурява ресурс в междинния етап от подготовката на проекта АЕЦ "Белене" до финансовото му приключване през декември 2009 год., се посочва в съобщението на правителствената информационна служба. Този етап е важен за успешното изпълнение на обекта, тъй като предстои да бъде поръчано оборудването, обясниха от там. Според съобщението решението ще е знак към банките за ангажираността на правителството и ще даде възможност за привличането на заеми, което ще ускори финансовото приключване на проекта. До края на 2009 год. НЕК трябва да поеме разходи от 450 млн. евро по производството на оборудването.
Източник: News.bg (16.10.2008)
 
Добивът на въглища от Мини Марица-изток за 2008 г. ще достигне 24.5 млн. тона, което ще бъде с 800 хил. тона повече от 2007 г., заяви изпълнителният директор Иван Марков. Осигуряваме достатъчно въглища, а електрогенериращите мощности работят постоянно след извършените ремонти, каза Марков. През тази зима Мини Марица-изток ще осигурят ресурс за производство на около 30% от общата електроенергията за страната.
Източник: Пари (03.11.2008)
 
23-ма искат да командват енергийния холдинг 23-ма кандидати са подали документи в обявения конкурс за попълване на съвета на директорите на "Българския енергиен холдинг", съобщиха вчера от министерството на икономиката и енергетиката. Крайният срок изтече на 17 ноември вечерта. Според източници от министерството сред кандидатите има и няколко чужди граждани. Конкурсът цели да попълни ръководния състав на холдинга, в който влязоха всички значими държавни енергийни предприятия у нас - НЕК, "Булгаргаз", АЕЦ "Козлодуй", "Мини Марица-изток". Конкурсът има още един етап - събеседване с кандидатите. След като бъде съставен съвет на директорите, от членовете му ще се избере изпълнителен директор. В момента тази функция изпълнява зам.-министърът на икономиката и енергетиката Галя Тошева.
Източник: Сега (21.11.2008)
 
“Мини Марица-изток” преизпълняват плана си да добив на въглища. От началото на годината до 16 ноември тази година в мините са добити 20895000 тона въглища, колкото предвижда планът на дружеството за единадесетте месеца на 2008 година. До днес добитото количество енергиен ресурс вече надвишава 21 млн. тона. До края на годината се очаква производството на мините да надхвърли 24 милиона тона въглища.
Източник: Дарик радио (21.11.2008)
 
"Мини Марица-изток" търси доставчик на минерална вода и машини за нейното съхранение и наливане, показва справка в регистъра за обществените поръчки. Дружеството се нуждае от общо 4.5 млн. литра минерална вода за срок от една година. Гаранцията за участие в процедурата е 18 хил. лв., като компаниите могат да се включат в конкурса най-късно до 29 декември. Спечелилата компания ще трябва да предостави машини за съхраняването и температурното регулиране на водата безвъзмездно на възложителя за срока на поръчката. Задължително съоръженията трябва да са нови и неупотребявани. "Мини Марица-изток" си е запазила правото да поръчва допълнителен брой машини, но не повече от 20 на сто от прогнозните количества според сключения договор. Доставяната вода трябва да е подходяща за ежедневна консумация и да бъде с ниска минерализация - до 300 мг/л.
Източник: Дневник (24.11.2008)
 
Печалбата на създадения преди два месеца Български енергиен холдинг (БЕХ) се е увеличила с 22% за деветте месеца на 2008 г., съобщиха от холдинга. Той обединява ТЕЦ "Марица-изток 2", мини "Марица-изток", АЕЦ "Козлодуй", "Булгаргаз", "Булгартрансгаз", "Булгартел", Националната електрическа компания (НЕК) и Електроенергийния системен оператор (ЕСО). От холдинга обаче отказаха да посочат размера на печалбата, както и финансовите показатели на останалите дружества в структурата му. Най-печеливша компания от нея е АЕЦ "Козлодуй". "Булгаргаз" обаче отчита загуба от 35.4 млн. лв. от търговската дейност. Според ръководството на компанията причината са по-ниските цени на природния газ, определени от регулаторната комисия. В същото време търговецът "Булгаргаз" в нарушение на газовата директива продължава да получава транзитните такси от пренос на руски газ през България, вместо таксите да отиват в оператора "Булгартрансгаз". Очаква се до края на годината двете компании да подпишат споразумение за таксите.
Източник: Дневник (03.12.2008)
 
“Булгаргаз” на червено На загуба от 35,4 млн. лв. излезе "Булгаргаз" за 10-месечието, обявиха от "Български енергиен холдинг". Новоучреденото енергийно дружество обаче отчита положителен резултат за периода, като ръстът на приходите е 23%, а на печалбата - 22 на сто. Най-сериозен принос за това има АЕЦ "Козлодуй". БЕХ отчита 14% ръст на производителността и така преди облагането с данъци производителността на 1 служител на холдинга се равнява на над 31 хил. лв. На проведеното вчера заседание на Съвета на директорите на БЕХ, беше взето решение до 23 декември всички дружества в състава му да представят бизнес програмите си за 2009-2011 г. В енергийния холдинг освен газовото дружество и АЕЦ влязоха още НЕК, ТЕЦ "Марица-изток 2" и "Мини Марица-изток".
Източник: Стандарт (03.12.2008)
 
Дружеството "Мини Марица-изток" търси строител за преустройство и реконструкция на две от сградите си при рудниците "Раднево" и "Трояново 1". Избраната компания ще има на разположение 180 дни от датата на сключване на договора, за да изпълни поръчката. Конкурсът е разделен на две самостоятелно обособени позиции. Общата гаранция за участие в процедурата е 39 хил. лв. Кандидатите за изпълнители може да подават документи за участие не по-късно от 12 януари догодина. Дружеството "Мини Марица-изток" търси строител за преустройство и реконструкция на две от сградите си при рудниците "Раднево" и "Трояново 1". Избраната компания ще има на разположение 180 дни от датата на сключване на договора, за да изпълни поръчката.
Източник: Дневник (08.12.2008)
 
Въгледобивните компании ще намалят инвестициите до минимум Въгледобивните компании в страната ще сведат инвестиционната си дейност до технологичния си минимум, показва изследване на Българската минно-геоложката камара. Това означава, че фирмите ще влагат само средствата, необходими за нормалното протичане на производствения процес и неговите технически изисквания. Причина за оптимизацията са очакваните с около 35-40% по-ниски финансови показатели на компаниите от отрасъла за тази година в сравнение с предходните периоди. От камарата очакват малките въгледобивни компании да съкратят от 10 до 20% от служителите си. В същото време големите предприятия в бранша изпитват недостиг на работна ръка и ще назначават още хора през следващата година. В браншовата организация членуват 11 компании, които се занимават с въгледобив. Най-голямата от тях е "Мини Марица-изток", която произвежда около 80% от въглищата в страната. През 2007 г. в страната са произведени с около 2.5 млн. тона повече въглища в сравнение с предходната година. "Крайно време е България да приеме национална енергийна стратегия, която да отразява настоящите позиции и възможности за развитие на въгледобива", коментира ситуацията Лъчезар Цоцорков, председател на Българската минно-геоложка камара. Според него най-леко кризата засега от добивните отрасли ще се отрази върху въгледобива, тъй като все още те са основна суровина за производството на топлинна и електрическа енергия. Най-сериозно е положението в момента при рудодобива, показват данни на браншовата организация. Повечето от предприятията в бранша ще намалят инвестиционните си програми наполовина през следващата година. Основните причини за това за две - намаленото търсене на метали на световните пазари и тяхното рязко поевтиняване. Само за четири месеца цената на медта на Лондонската борса за метали е спадна с повече от 50% - от 8092 долара на тон през август до 3050 долара в понеделник. Подобна е ситуацията при оловото и цинка, чийто цени също се сринаха. През първото полугодие на тази година оловото варираше около 2500-3000 долара за тон, а сега е 915 долара. Цинкът от около 2250 долара за тон достигна до 1096 долара в началото на седмицата, показва справка в "Блумбърг". Спад на дейността си отчита и фирмите, които се занимават с добив на строителни и скално-облицовъчни материали. Причина за това е спадът в строителството, който рефлектира върху продажбите на добивните компании, обяснява Цоцорков. По предварителни изчисления на минната камара негативната тенденция ще се запази и през следващата година, като производствените програми на дружествата ще бъдат съкратени с поне 20 на сто. От работодателската организация не изключват възможността в сектора да бъдат освободени част от служителите. Много ще се усложни ситуацията с компаниите, които осъществяват геоложки проучвания, каза още Цоцорков. "Единственият въпрос е с колко процента ще бъдат съкращенията, като предположенията са за между 20 и 40% в зависимост от развитието на събитията през следващата година", прогнозира председателят на камарата.
Източник: Дневник (09.12.2008)
 
"Мини Марица изток" ЕАД въведе антикризисна програма. Разработени са няколко варианта за развитие на най-голямото у нас въгледобивно дружество. Категорично съкращения на персонала няма да има, заяви изпълнителният директор инж. Иван Марков, който е и председател на борда на директорите на Български енергиен холдинг. В момента в мините работят 7500 души. През следващата година поне една четвърт от тях ще преминат допълнителни квалификационни обучения. До края на годината мините ще произведат около 24,5 млн. тона въглища. Годишната задача на Рудник Трояново 2 е изпълнена още през ноември. Добити са 8 млн. тона въглища. През следващата година планираният добив е 25,250 млн. тона. В случай, че кризата повлияе на пазара и добивът спадне под критичния праг за дружеството от 23,750 млн. тона, инвестиционната програма от близо 100 млн. лв. ще бъде намалена на 57 млн. лв., каза още инж. Марков, цитиран от старозагорския икономически портал сhambersz.com. За 2008 г. инвестиционната програма на дружеството, която надхвърля 90 млн. лв., вече е изпълнена. Очакванията са след 2010 г. дружеството да направи инвестиции на стойност от 113 млн. лв. Не е изключено през второто полугодие на следващата година да се повиши цената на въглищата, но това ще стане след одобрение на Министерството на икономиката и енергетиката и с решение на ДКЕВР. Въглищата, добивани в комплекса, захранват електроцентралите на "Марица изток", а те произвеждат около една трета част от електроенергията на България. Поскъпването на суровината ще доведе и до по-висока цена на тока в страната. Прогнозната чиста печалба на "Мини Марица изток" ЕАД за 2008 г. е 2,1 млн. лв. На 5 януари 2009 г. ще бъдат отворени офертите на 5 дружества, които кандидатстват за консултант на 4-та централа в комплекса "Марица изток". Спечелилият в рамките на 3 месеца ще разработи тръжното досие за избор на инвеститор на новите енергийни мощности.
Източник: Insurance.bg (12.12.2008)
 
Изтичащата 2008 е една от най-важните години в подготовката на Мини Марица-изток за ритмично реализиране на висок годишен добив, обяви изпълнителният директор на дружеството инж. Иван Марков. От началото на годината са добити 22.952 млн. т въглища. Това е 600 хил. т повече в сравнение със същия период на 2007 г. Годишната задача на мините е 23.100 млн. т лигнитни въглища и се очаква да бъде изпълнена в близките два дни. Мини Марица-изток са готови за зимата, каза Иван Марков. Изпълнена е ремонтна програма, в която са инвестирани над 52.764 млн. лв., със 100 хил. лв. повече от плануваните.
Източник: Пари (15.12.2008)
 
Мини Марица-изток ЕАД въведе антикризисна програма. Тя съдържа мерки за намаляване на всички разходи, съпътстващи дейността. Инвестиционната програма за следващата година ще бъде свита от 100 млн. на 58 млн. лв. и в нея ще влязат само обекти, без които е невъзможно да продължи развитието. Антикризисната програма дава възможност за гъвкавост в зависимост от пазара, коментира изпълнителният директор на Мини Марица-изток ЕАД Иван Марков. Съкращения на персонала няма да има, увери той. в мините работят 7500 души. Догодина поне една четвърт от тях ще преминат допълнителни обучения. Добив Мините ще произведат до края на годината около 24.5 млн. т въглища - с 500 хил. т повече от 2007 г. С над 3 млн. куб. м повече от миналата година е направената разкривка на въглищните пластове. Прогнозната чиста печалба на Мини Марица-изток ЕАД за 2008 г. е 2.1 млн. лв. През следващата година планираният добив е 25.250 млн. т. В случай че кризата повлияе на пазара и добивът спадне под критичния праг за дружеството от 23.750 млн. т, инвестиционната програма ще бъде намалена, каза изп. директор Иван Марков. Не е изключено през второто полугодие на 2009 г. да се повиши цената на въглищата.
Източник: Пари (16.12.2008)