Новини
Новини за 2006
 
64.2 млн. лв. за инвестиции предвижда през 2006 г. ръководството на Мини Марица-изток ЕАД-Раднево. 43 млн. лв. са от амортизационни отчисления, а останалите ще бъдат под формата на банков кредит, съобщи изпълнителният директор на дружеството инж. Иван Марков. Парите ще бъдат вложени в закупуването на нова техника, 15 млн. лв. струва вече поръчаният в чужбина супермощен претоварач, който трябва да заработи през пролетта, останалите са за обновяване на машинния парк в добивните участъци. Най-голямото ни държавно въгледобивно дружество отчита счетоводна печалба от 3.6-4 млн. лв., след като за последните 4 месеца на м. г. успя почти да удвои среднодневния добив и да достигне 20.937 млн. т, от които 18.1 млн. т бяха за топлоцентралите, а 2.7 млн. т за нуждите на Брикел ЕАД-Гълъбово. В сравнение с 2004 г. добивът е спаднал с 1.3 млн. т. Тази тенденция ще се задържи до 2009 г., отбеляза инж. Марков. Причината е основно в закъсняващата програма за рехабилитацията на ТЕЦ Марица-изток 3 и започналите ремонтни работи на територията на ТЕЦ Марица-изток 2. В момента складовете на трите топлоцентрали са заредени с около 1 млн. т гориво, гарантиращи работата им за зимния сезон, подписани са договори за доставка общо на 20.7 млн. т през 2006 г., което ще позволи миньорите да излязат на минимална печалба от 2.2 млн. лв. Тенденциите за снижаване на добива през следващите три години е в основата на решението усилията на персонала да бъдат насочени предимно в ремонта на тежкото оборудване в добивните участъци.
Източник: Пари (16.01.2006)
 
Спад на въгледобива прогнозират мини "Марица-изток". С над 230 хил. т лигнитни въглища по-малко от 2005 г. са заложили в плана на дружеството, обяви директорът Иван Марков. Едва през 2009 г. се очаквало нормализиране на производството в трите източномаришки рудника. Тогава то ще скочи дори с над 50 на сто, защото се очаква да завърши модернизацията в ТЕЦ "Марица-изток" 2 и 3 и да бъдат пуснати новите енергийни мощности в ТЕЦ "Марица-изток 1". Въпреки свиването на въглепроизводството не се планира съкращение на персонала, който в момента е 7575 души. Излишните в близките 2-3 г. миньори и специалисти ще бъдат ангажирани в ремонта на техниката и други дейности.
Източник: Стандарт (16.01.2006)
 
До дни представители на Европейския авиационен консорциум EADS ще пристигнат в България, за да започнат работа по офсетната програма към проекта за модернизиране на ВМС и ВВС. Това е заявил Стефан Цодер, директор в консорциума, след среща с министър Румен Овчаров, който е на официално посещение в Германия. Преди седмица правителството подписа с Юрокоптер /поделение на EADS/ доставката на 18 хеликоптера на стойност 358 млн. EUR. Срещу тях авиационният консорциум се ангажира да инвестира в България 360 млн. EUR за 10-годишен период. RWE иска да строи електроцентрала между 400 и 600 MW на територията на Мини Марица-изток 3. Това е съобщил Матиас Хартунг, член на УC на RWE, по време на срещата му с Румен Овчаров. Министърът е напомнил, че първо трябва да се приключат старите проекти. RWE в консорциум с DSG изпълнява проект за рехабилитация и модернизация на ТЕЦ Марица-изток 3, като пряко е ангажиран в изграждането на сероочистващата инсталация, по който има забавяне. От Commerzbank са изявили желание да финансират част от изграждането на АЕЦ Белене.
Източник: Пари (19.01.2006)
 
Националната електрическа компания (НЕК) вероятно ще се преструктурира в холдинг с дъщерни дружества за преноса и търговската дейност, като в компанията майка ще останат задълженията по кредити. Това е един от вариантите, който част от ръководството на дружеството представи на среща с министъра на икономиката и енергетиката Румен Овчаров и представители на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) в края на миналата седмица. Официално ведомството обяви, че няма да коментира направените предложения, защото срещата е работна. Според закона за енергетиката и европейските директиви до края на 2006 г. компанията и "Булгаргаз" трябва да отделят преноса и търговската дейност в отделни дружества. Нашата идея е да бъде създадена холдингова структура, в която да бъдат активите и задълженията, а едно или две дъщерни дружества да са оператори, коментира изпълнителният директор на НЕК Мардик Папазян. Той обясни, че все още няма избран модел за преструктуриране на компанията. Дружеството има задължения по заеми към ЕБВР и гарантира по кредитите за модернизацията на пети и шести блок на АЕЦ "Козлодуй" и Цанков камък. Според експертни мнения, ако се избере този вариант, той ще е приемлив за кредиторите на компанията, но няма да позволи разделянето на паричните потоци между двете дружества, тъй като всички активи и лицензи ще се концентрират в компанията майка. Според екипа на енергийното министерство трябва да се създаде холдинг, като се обособят дружество за производство и търговия (в което да влизат генериращите мощности) и за пренос, което да включва системния оператор. Тези дружества трябва да са самостоятелни финансово и да притежават съответните лицензи, за да се избегне прехвърлянето на средства от печеливши към губещи дейности. Вероятно ще бъде избрана холдинговата структура, която ще позволи оптимизиране на дейности и на управлението и повишаване на ефективността, заяви зам.-министърът на икономиката и енергетиката Иванка Диловска. В интервю тя обясни, че компанията има значителни финансови задължения и затова е по-добре НЕК да остане в рамките на холдингова структура. По думите й моделът за преструктуриране на компанията ще стане ясен до края на януари. На срещата през миналата седмица не е обсъждан въпросът за обединяване на неприватизираните централи и мини "Марица-изток" с НЕК и "Булгаргаз", категорични са участниците в нея. Изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй" Иван Иванов обяви, че тази компания може да е акционер в АЕЦ "Белене" и да се конкурира със западните конкуренти в тръжните процедурите за новата централа. Засега "Булгаргаз" има график за преструктурирането и вероятно ще се насочи към отделянето на две самостоятелни дружества за търговия и пренос, като ще следва модела на германската Е.ОN. Ръководството на дружеството иска отлагане на преструктурирането от Европейската комисия, но все още не е получен отговор.
Източник: Дневник (23.01.2006)
 
"Мини Марица - изток" ЕАД - Раднево, експлоатира най - голямото въглищно находище у нас, чиято продуктивна площ е около 240 кв. км. В източномаришкия басейн се разработват три открити рудника: "Трояново - 1", "Трояново - север" и "Трояново - 3". Добивът на въглища стигна до най - ефективната част на находището, след разкриването на целика в средата на 2002 година. До момента са иззети 808,611 млн. тона въглища и остават запаси и ресурси за над 60 години. Основната дейност на дружеството е добив и реализация на лигнитни въглища, предназначени за снабдяването на топлоелектрическите централи: ТЕЦ "Марица изток - 2", енергийната компания "Марица изток III" АД, ТЕЦ "Марица - 3" и "Брикел" ЕАД.
Източник: Дума (26.01.2006)
 
Промишлена автоматизирана система за управление ще бъде въведена до края на годината в най-голямото ни дружество за добив на въглища по открит способ Мини Марица-изток ЕАД-Раднево, съобщи управителят на предприятието за инвестиционна дейност при дружеството инж. Николай Ванчев. Системата ще позволява директно да бъдат следени процесите в добивните и разкривните участъци от диспечерски пункт, разположен в сградата на администрацията, както и през Интернет. През тази година ПИД при Мини Марица-изток ЕАД ще инвестира 64.2 млн. лв., от които само за строително-монтажни работи са предвидени 41.3 млн. лв. Очаква се до два месеца да приключи монтажът на нов багер от типа РС-4000, чиято производителност е 4000 куб. м в час. Съоръжението е закупено преди 15 години от Германия, но едва сега е напълно окомплектувано и ще влезе в действие. Предвидени са и начални действия за бъдещето оземляване и предоставяне на жилища на хората от село Бели бряг, което предстои да бъде изселено заради необходимостта от изземване на въглищните залежи под него.
Източник: Пари (30.01.2006)
 
Производството на минерални руди през миналата година достигна 1.5 млрд. лева, което е с 13 на сто повече от стойността, реализирана през 2004 г. Това се казва в информация на Българската минна камара, цитирана от агенция SeeNews. Като основни причини за ръста се посочват рекордно високите цени на металите на международните пазари, нарастващият интерес на инвеститорите в бранша и стабилната икономическа среда. На производството на цветна руда, основно мед, олово и цинк, както и на въглища, се падат 75 на сто от стойността на общия обем продукция, се казва в съобщението на браншовата камара. Добивът на медна руда за 2005 г. остава без промяна в количеството спрямо 2004 г. - 23.3 млн. тона. От тях се очаква да бъдат добити 470 хил. тона. На равнището от 2004 г. е било производството и на оловото, и цинка - 590 хил. тона. От тях се очаква да бъдат добити съответно 25 и 27 хил. тона. Производството на строителни материали е най-бързо развиващият се сегмент в минната индустрия за 2005 г., което се дължи на бума на строителството в страната, става ясно от данните на БМК. Продукцията в него нараства с 30 на сто за периода, а приходите се изчисляват на повече от 300 млн. лева, или 20 на сто от стойността на общия обем. Добивите на всички видове въглища обаче регистрират спад. Производството на черни въглища през миналата година е било 25 хил. тона, което е най-ниското равнище досега. Добивите на кафявите пък спадат с 250 хил. тона до 2.75 млн. тона, а тези на лигнитните - с 1.5 млн. до 21.3 млн. тона. Причините за негативните резултати във въгледобива се обясняват с няколко негативни тенденции - слаби продажби, съкращаване на производство, процесите на приватизация и ликвидация, липсата на технически ресурси. Само 2 от общо 15 рудници за въглища са в ръцете на държавата. Това са мините в Бобов дол и "Марица-изток". Днес Българската минна камара ще проведе редовно общо събрание, на което ще бъдат приети промени в ръководството заради изтичането на мандата на старото.
Източник: Дневник (09.02.2006)
 
Ще поискаме от енергийната комисия да ни разреши по-висока продажна цена на тока. Причината е, че мини "Марица-изток" увеличиха цената на лигнитните въглища, които използваме като суровина за електропроизводството. Това заяви вчера шефът на ТЕЦ "Марица-изток 2" Атанас Димитров. Най-голямата на Балканите топлоцентрала произвежда годишно над 6 милиарда квч. За миналата година тази цифра е 6,4 милиарда, отчете вчера ръководството. Наистина поискахме увеличение на цената на лигнитните въглища с 5 на сто от сегашните около 60 лева за тон основно гориво, каза шефът на мини "Марица-изток" Иван Марков. Ръководството вече е подписало договора и с енергийната компания "Марица-изток 3" и очакват споразумение с ТЕЦ-2.
Източник: Стандарт (16.02.2006)
 
Гръцката компания Пи Пи Си, която през 2005 г. беше определена за купувач на ТЕЦ "Бобов дол", е заявила пред Министерството на икономиката и енергетиката намерението си да придобие и мина "Бобов дол". Това съобщи директорът на дирекция" Преструктуриране и държавно участие" в министерството Владимир Янков. Той обясни, че ако в дружеството не влезе чуждестранен инвеститор, след като мината бъде оздравена, тя ще фалира. По думите му гръцката компания искала да я използва като основен доставчик. Решение за дружеството ще се вземе, след като излезе решението на съда за приватизацията на централата. През миналата седмица Агенцията за приватизация обяви жалбата на Пи Пи Си пред Върховния административен съд (ВАС) за основателна. През май миналата година продажбата на централата беше спряна от агенцията с мотива, че офертата на гърците е неудовлетворителна. Гръцката компания предложи 71 млн. евро за ТЕЦ "Бобов дол". Окончателният вариант на оздравителната програма на мината ще бъде приет следващата седмица, съобщи министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров в отговор на парламентарно питане. Той обясни, че забавената структурна реформа, повишените разходи за добив и намалената производителност на труда са довели до 19 лв. загуба на всеки тон добити въглища. За 2005 г. загубата на дружеството е 9.2 млн. лв. То има задължения от 39.7 млн. лв. Програмата предвижда увеличение на цената на въглищата с 15%, закриване на рудник "Бобов дол" и оптимизиране на персонала. Трябва да подготвят нови добивни полети и да се предприемат някои мерки, свързани с обогатителната фабрика, коментира изпълнителният секретар на Българската минна и геоложка камара Петър Петров. Той обясни, че около 5 млн. лв. са необходими, за да бъдат инвестирани в нова техника. Камарата отчете спад в производството на въглищата през миналата година заради по-голямото производство на електроенергия от водни централи и увеличение на цените на горивата. Годишното производство е 23 млн. тона, като 20 млн. тона се падат на мини "Марица-изток". Цената на въглищата беше увеличена с 5% от януари заради по-високите цени на горивата и металите, съобщи изпълнителният директор на мини "Марица-изток" Иван Марков. С мотива за търговска тайна той отказа да посочи конкретната цена, по която продава горивото. Компанията очаква намаление в производството и консумацията до 2008 г. заради рехабилитацията на първи и втори блок в ТЕЦ "Марица-изток 2" и изграждането на нова мощност от американската компания Ей И Ес в ТЕЦ "Марица-изток 1".
Източник: Дневник (21.02.2006)
 
"Мини Марица-изток" ЕАД търси доставчици на работни обувки и тоалетни сапуни, става ясно от обявленията за двете обществени поръчки, публикувани в регистъра на Агенцията по обществените поръчки. Максималната стойност на двете доставки възлиза на около 385 хил. лв. С първата поръчка "Мини Марица-изток" иска да достави 8300 чифта нови работни обувки от типа "Половинки", които трябва да са произведени до шест месеца преди датата на доставка. За целта компанията търси доставчик, който да има финансовата възможност да изпълни поръчката. Компанията изисква от кандидатите да имат годишен оборот от не по-малко от 200 хил. лв. за всяка от последни три години. Производителят на доставените обувки трябва да притежава капацитета да произвежда не по-малко от 25 хил. чифта годишно. Компанията е посочила номерацията на нужните обувки в документацията за участие. Желаещите да участват в поръчката за работните обувки трябва да заплатят гаранция за участие от 2650 лв. Те могат да си закупят документация срещу цената от 100 лв. до 22 март и да подадат офертите си до 30 март. Енергийната компания ще ги отвори на 31 март в управлението в Раднево, като за печеливша ще бъде избрана най-изгодната. Избраният доставчик ще има срок от четири месеца, за да изпълни поръчката. С втората поръчка "Мини Марица-изток" иска да достави над 382 хил. тоалетни сапуна, като изисква от кандидат-доставчиците да имат годишен оборот за всяка от последните три години от не по-малко от 100 хил. лв. без ДДС. Кандидатите трябва да представят и подробно описание на стоките, обект на поръчката от фирмите производителки, удостоверяващи тяхното съответствие с изискванията на документацията за участие. Кандидатите, които са само доставчици, също така трябва да са упълномощени от производителя да го представляват в процедурата. Желаещите да участват тази поръчка трябва да заплатят гаранция за участие от 1200 лв. и да подадат офертите си до 29 март. Те могат да купуват документация за конкурса до същата дата срещу 30 лв. На 30 март компанията ще отвори подадените оферти, като отново ще бъде избрана най-изгодната оферта. Доставчикът ще има три месеца да изпълни поръчката. Двете доставки трябва да бъдат извършени в складовата база на възложителя в град Раднево.
Източник: Дневник (01.03.2006)
 
Токът от две централи ще поскъпне заради нови цени на въглищата Топлоелектрическите централи "Марица-изток 2" и "Бобов дол" поискаха увеличение на цената на ел. енергията, която продават на Националната електрическа компания (НЕК), заради новите цени на въглищата, съобщиха от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Двете дружества са внесли предложенията си в регулаторната комисия и работна група е започнала разглеждането им. Процедурата продължава около три месеца. Засега няма да има нови цени, защото повишението им би се отразило върху крайната цена на тока, казаха от регулаторната комисия, ръководена от Константин Шушулов. Увеличение за централата в Бобов дол, която е в процедура на приватизация, може да се очаква през април, а на ТЕЦ "Марица-изток 2" - през лятото. Промяна на цените извън регулаторния период, който продължава една година, може да има, когато е настъпило увеличение в цените на горивата или не са отчетени обстоятелства при прегледа на приходите и разходите на дружествата. Искаме по-висока цена заради поскъпването на въглищата от всички мини, доставчици на ТЕЦ "Бобов дол", каза изпълнителният директор на централата Владимир Владимиров. Той обаче не уточни размера на увеличението. Според експертни оценки цената на тока, произведена от централата, ще се повиши с 10-12%, тъй като само мини "Бобов дол" искат повишение на цените с около 15%. Изпълнителният директор на ТЕЦ "Марица-изток 2" Атанас Димитров отказа коментар по искането си за нови цени. Централата го мотивира с поскъпване с 5% на въглищата от мини "Марица-изток" от началото на тази година. Преди седмица председателят на регулаторната комисия Константин Шушулов заяви, че няма индикации за разглеждане на искането на централата в Ковачево. Той припомни, че ЕБВР финансира със заем от 25 млн. евро изграждането на сероочистващите инсталации на пети и шести блок в централата и има изисквания за финансовото й състояние. ТЕЦ "Марица-изток 2" ще ограничи и участието си в свободния пазар на енергия, съобщи наскоро Димитров пред местни журналисти. Според него промяната в цената ще я направи неизгодна за КЦМ - Пловдив, която директно купува от централата. В момента ТЕЦ "Марица-изток 2" продава на лицензирания търговец на ток "ЕФТ България" и КЦМ. Квотата до юли тази година, определена от регулатора, която производителят може да продаде на свободния пазар, е 850 млн. киловатчаса. През миналата година централата продаваше на мини "Марица-изток", "Полимери" - Девня,, КЦМ - Пловдив, "Е Еф Ти - България", "Стомана индъстри" и "Агрополихим". Ограничаването на участието на пазара е свързано с спирането на първи и втори блок на централата за рехабилитация, която се осъществява от японската компания "Мицуи". През 2005 г. ТЕЦ "Марица-изток 2" е произвела близо 6.4 млрд. киловатчаса електроенергия, което е 94% изпълнение на бизнес плана. Печалбата на дружеството за 2005 г. преди данъчното облагане е над 20 млн. лв.
Източник: Дневник (07.03.2006)
 
До юни-юли т.г. летищата в София и Варна, както и АЕЦ "Козлодуй" ще имат покритие за мобилната мрежа ТЕТРА, предназначена за ползване от различни държавни институции и големи компании. Това съобщи Красимир Ганчев, изпълнителен директор на "ПроУейв" - операторът, който изгражда системата. Технологията представлява световен стандарт за кодирана, цифрова, мобилна, клетъчна и радиокомуникационна система, специализирана за професионални потребители, за разлика от познатите GSM мрежи. Това е единственият стандарт за такава комуникация, одобрен от ЕС и създаден за работа при екстремни, кризисни ситуации, обясни Ганчев. Няколко държавни институции са сред първите клиенти на "ПроУейв" и вече имат достъп до ТЕТРА мрежата. Компанията преговоря в момента с МО и МВР за нейното внедряване там по правилата на Закона за обществените поръчки. Прилагането й ще осигури превантивност и силно ще подпомогне дейността на кризисни щабове от системата на Министерството на държавната политика при бедствия и аварии, каза Ганчев. От частния сектор интерес към системата са проявили 3 охранителни и 2 транспортни фирми, както и 2 ЕРП-та, с които "ПроУейв" преговаря. В напреднал етап е договарянето и с мини "Марица-изток", където ще бъдат внедрени около 10 000 мобилни единици. Услугата ще стане достъпна през лятото. Според лиценза, който компанията притежава, тя може да покрива не цели региони, а конкретни обекти на пазарен принцип. Инвестицията за следващите 3 години, изчислена на база гарантираните поръчки от клиенти досега, е на обща стойност 30 млн. евро, уточни Красимир Ганчев. Два американски инвестиционни фонда и 2 големи български банки са обявили готовност да финансират капиталовложенията на "ПроУейв" по изграждането на мрежата. За финансирането се преговаря с ЕБВР, която проявява голям интерес към проекта и го смята за свой приоритет, каза Ганчев. Обмисля се дял между 10 и 20 на сто от компанията да бъде предложен за продажба на фондовата борса. Така ще бъдат привлечени свежи капитали. Това обаче едва ли ще стане до края на тази година, смята шефът на "ПроУейв". Програмата на компанията включва до 2006 г. да бъде осигурено покритие на област София, Козлодуй, Североизточна България, Пловдив и Стара Загора. "Предвиждаме да имаме 1500 потребители до юли, а лично моите амбиции са за 10 хил. потребители до края на годината, което смятам за реалистично", добави Красимир Ганчев. Плановете на компанията включват 40 хил. потребители до три години.
Източник: Монитор (28.04.2006)
 
Мобилната мрежа на българската компания "Проуейв", която спечели през 2005 г. национален лиценз за изграждане на частна мрежа по TETRA стандарт, ще бъде готова до края на юни тази година. Стартът на мрежата ще бъде даден с пускането на услуги към първите няколко клиента на оператора. Това ще бъдат АЕЦ "Козлодуй", "Летище София" и "Летище Варна", електроразпределителните дружества в София и Софийска област, съобщи нейният изпълнителен директор Красимир Ганчев. До юни към нея ще бъдат свързани 1500 клиента (терминала), а до края на годината - общо 10 хиляди крайни потребители. TETRA технологията е световен стандарт за кодирана цифрова мобилна клетъчна радиокомуникационна система и е предназначена за професионални потребители, не за частни лица. Технологията е създадена за работа при кризисни ситуации. Има пет нива на засекретяване на данните, пренасяни по мрежата. Стойността на проекта на "Проуейв"за развитие на мрежата й според броя на клиентите й за първите три години е 30 млн. евро, заяви още Ганчев. Освен собствени средства "Проуейв" ще използва и привлечен капитал от инвестиционни фондове и банки. Компанията все още преговаря с Европейската банка за възстановяване и развитие, както и с два американски инвестиционни фонда и две от най-големите чуждестранни банки, работещи в България. Фондовете и банките участват заедно с компании - производители на комуникационно оборудване, в обявения от "Проуейв" търг за доставка на съоръжения и крайни устройства за мрежата ни, уточни Ганчев. Операторът има подписани два договора с доставчици на оборудване за TETRA мрежа - EADS и Selex. В момента мрежата на "Проуейв" има покритие в София, Софийска област и Козлодуй. Лицензът ни не изисква от нас пълно покритие на страната, а само там, където са клиентите ни, поясни Ганчев. До края на годината тя ще бъде разширена и ще покрива Североизточна България, Стара Загора и Пловдив. През лятото към мрежата ще се включат и "Мини Марица-изток", с които операторът в момента преговаря и които имат 8 хил. потребители. До края на тази година клиенти на "Проуейв" ще станат и частни компании, сред които две транспортни и три охранителни фирми, както и ЕРП-та. TETRA операторът води преговори за предоставяне на мобилните услуги още с МВР, МО, министерството за бедствията и авариите, Гражданска защита, НЕК. ТЕТRА мрежа няма да да бъде конкурент на мобилните мрежи на трите български оператора "Мобилтел", "Глобул" и "Вивател", а само на аналоговите мрежи за радиостанции, или т.нар. PMR мрежи, каквито в България има над 1000. Цените на крайните терминали са между 300 и 1500 евро.
Източник: Дневник (28.04.2006)
 
Старозагорският окръжен съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231, ал. 3 и чл. 251, ал. 4 ТЗ с решение № 2164 от 21.VII.2005 г. по ф. д. № 721/1996 вписа промени за "Мини Марица-изток" - ЕАД, Раднево, клон "Рудник Трояново-север" - с. Ковачево: освобождаване на управителя Атанас Стефанов Митев; избиране за управител на Стамен Иванов Ведричков.
Източник: Държавен вестник (14.07.2006)
 
Старозагорският окръжен съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231, ал. 3 и чл. 251, ал. 4 ТЗ с решение № 2164 от 21.VII.2005 г. по ф. д. № 721/1996 вписа промени за "Мини Марица - изток" - ЕАД, Раднево, клон "Рудник Трояново-север" - с. Ковачево: освобождаване на управителя Атанас Стефанов Митев; избор за управител на Стамен Иванов Ведричков.
Източник: Държавен вестник (14.07.2006)
 
"Каучук" АД - Пазарджик отчете печалба за първото шестмесечие преди облагане с данъци в размер на 335 хил. лв., спрямо 405 хил. лв. година по-рано, . Нетните приходи от продажби се повишават с 40 на сто до 11,77 млн. лв.Основен клиент на продукцията на дружеството в страната е комплекса "Мини Марица изток" ЕАД.
Източник: Монитор (02.08.2006)
 
Миньори добиха 11 млн. т въглища Рекордно количество - 2 млн. т въглища - е изкопано през юли в трите рудника на Мини Марица-изток ЕАД-Раднево. От началото на годината вече са добити 11 млн. т при бизнес план от 20.7 млн. т. През полугодието са изкопани, транспортирани и насипани 45 млн. куб. м земна маса, което е с 9 млн. куб. м повече спрямо миналата година, уточниха от ръководството на дружеството. В навечерието на професионалния си празник 18 август миньорите от най-голямата държавна компания учредиха гражданско сдружение Св. Иван Рилски. То ще набира средства за изграждането на архитектурно-скулптурен комплекс в прослава на светеца закрилник на българския народ и патрон на миньорите, който ще бъде издигнат край Раднево.
Източник: Пари (10.08.2006)
 
Печалбата за полугодието на мини "Марица-изток" е 11 милиона лева, съобщи изпълнителният директор на дружеството инж. Иван Марков. От началото на годината добивът на въглища е 46,67 милиона тона, което е с 4,5 милиона тона повече в сравнение със същия период на миналата година.
Източник: Монитор (14.08.2006)
 
Германската енергийна и ютилити компания RWE e готова да изгради нова 600-мегаватова мощност на въглища в комплекса "Марица-изток" и да инвестира в строителството й 700 - 800 млн. евро. Това съобщи членът на управителния съвет на компанията Матиас Хартунг в Раднево. Инвеститорът вече е направил предложението си до българското правителство. Представихме доста обстоятелствена оферта, която ще донесе по-голяма сигурност на производството на ток от въглища в региона. Имаме готовност да инвестираме както в новата мощност, така и в мини "Марица-изток", каза той. Комплексът "Марица-изток" произвежда около 30% от електроенергията в България. Германската компания досега не е инвестирала в България, макар преди повече от шест години да създаде смесено дружество с мини "Марица-изток" за инвестиции в рудниците, в което тя държи 67%. Засега остава открит въпросът за мястото на новата централа. RWE предлага тя да е или на площадката на ТЕЦ "Марица-изток 2", или на терена на рудник "Траяново-север", където част от терените са частни. Според Хартунг това е важен въпрос за проекта, но все още няма крайно решение. Намеренията на компанията са да продава електроенергията от новата централа на вътрешния пазар, но това ще зависи от развитието на либерализацията му от 2007 г. В края на годината трети и четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй" трябва да бъдат спрени и да започне извеждането им от експлоатация заради ангажиментите на България към Европейския съюз. Атомната централа произвежда около 40% от тока. Планът на НЕК предвижда спрените два реактора по 440 мегавата да бъда заместени от нова централа от 670 мегавата, която ще изгради американската компания Ей И Ес на площадка в близост до "Брикел" и да завърши рехабилитацията на първите четири блока на ТЕЦ "Марица-изток 2" и ТЕЦ "Марица-изток 3", както и строителството на хидровъзел "Цанков камък". Стойността на проекта на Ей И Ес е 1 млрд. евро, а първият блок на новата централа ще е готов в началото на 2009 г. Офертата на RWE се конкурира с тази на италианската компания "Енел", която също иска да изгради 600 мегавата в ТЕЦ "Марица-изток 3", която компанията рехабилитира. Предпроектното проучване ще отнеме една година, а приблизителната стойност на проекта, обявена от "Енел", е 1 млрд. евро. Италианската компания смята, че цената може да бъде свалена до 800 - 900 млн. евро. Имаме график и сме дали предложението си за новата мощност на българското правителство, коментира източник от италианската компания, който не пожела да бъде цитиран. Хартунг смята, че при оценката на офертите трябва да се отчита опитът на RWE, както и желанието на компанията да реши социалните въпроси на региона. Според министъра на икономиката и енергетиката Румен Овчаров амбициите за изграждане на нови мощности в комплекса стават много и трябва да се прецени какъв е техническият капацитет на рудниците и какво ще е влиянието върху екологията. Той допълни, че оценката ще е готова в близките месеци. Неотдавна от ръководството на НЕК обявиха, че заради обявените инвестиционни намерения в комплекса ще започне актуализация на плана за изграждането на нови мощности.
Източник: Дневник (21.08.2006)
 
Три български компании оглеждат терени за изграждането на мощности за преработка на отпадъчния суров гипс от производството на електроенергия в комплекса Марица-изток, съобщиха за в. Пари кметовете на общините Раднево и Гълъбово Нончо Воденичаров и Николай Тонев. С конкретен проект се представя Балканстрой АД-София, която вече е спечелила търг за покупката на 75 дка земеделска земя в района на ТЕЦ Марица-изток 2. Стойността на сделката надхвърля 150 000 лв. Това е изключително висока цена за терени, които на практика са непригодни за земеделски цели, коментираха експерти.
Източник: Пари (05.09.2006)
 
През тази година миньорите от Мини Марица-изток ЕАД трябва да добият 20.7 млн т въглища, като до средата на септември са изкопани 14.08 млн. т, което е своеобразен рекорд, съобщи за в. Пари изпълнителният директор на дружеството инж. Иван Марков. Според предварителните разчети, направени от екип на Минпроект ЕАД по поръчка на италианската компания ЕNEL, за да отговорят на изискванията на клиентите си, миньорите ще трябва през 2009 г. да добиват 34.6 млн т. За да бъдат постигнати тези обеми, през следващите 3-4 години дружеството ще трябва да инвестира минимум по 70 млн. лв. за обновяване и модернизация на техниката, уточни инж. Марков. След спирането на блоковете в АЕЦ Козлодуй миньорите от Марица-изток очакват натоварване на местните енергийни мощности. Планираният добив от 34.6 млн. т въглища ще става постепенно. Идеята е след изграждането на заместващата мощност от АES в ТЕЦ Марица-изток 1 и два блока в ТЕЦ Марица-изток 3 от ЕNEL трите открити рудника да имат готовност за допълнителни количества топливо. От миналата седмица Мини Марица-изток ЕАД - Раднево са сред членовете на новоучредения Европейски комитет за борба с емисиите въглероден двуокис със седалище в Брюксел, съобщи инж. Марков. В учредителния форум са участвали представители на над 400 европейски компании, които обединяват усилията си в разработката на нови технологии за производство на електроенергия с нулева емисия въглероден двуокис. Очаква се първата топлоцентрала от този тип да заработи до 2015 г.
Източник: Пари (19.09.2006)
 
Старозагорският окръжен съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231, ал. 3 и чл. 251, ал. 4 ТЗ с решение № 2606 от 17.IХ.2005 г. по ф. д. № 2444/99 вписва промени за "Мини Марица-изток" - ЕАД, Раднево: освобождаване членове на съвета на директорите Щерьо Атанасов Щерев, Георги Петров Георгиев, Събимир Петров Стоянов; освобождаване на изпълнителните членове: Щерьо Атанасов Щерев, Георги Петров Георгиев, Събимир Петров Стоянов; избор на членове на съвета на директорите: Владимир Димитров Сотиров, Тенчо Стефанов Кайраков, Красимир Иванов Николов; избор на изпълнителни членове: Иван Вълчанов Марков - изпълнителен директор, Владимир Димитров Сотиров, Тенчо Стефанов Кайраков; промяна в представителството: дружеството се представлява и управлява от изпълнителния директор Иван Вълчанов Марков, а при неговото отсъствие - от зам.-изпълнителните директори Владимир Димитров Сотиров и Тенчо Стефанов Кайраков - всеки от тях заедно и поотделно.
Източник: Държавен вестник (19.09.2006)
 
Американската компания AES и френската Alstom подписаха вчера договор за изграждане на ТЕЦ Марица-изток 1. Според него французите ще извършат по-голямата част от дейностите по рехабилитацията и модернизацията на централата. Стойността на проекта е над 700 млн. EUR и включва изграждането на два енергоблока по 335 мегавата. Alstom e основният подизпълнител на американците за извършване на подобренията, след които ТЕЦ Марица-изток 1 ще отговаря на всички изисквания за нивото на вредните емисии в атмосферата. Френската компания ще използва технологиите си за чисто изгаряне и ще осигури двата котела, работещи с пулверизираща горивна система, двете парни турбини, двата генератора и общия баланс на централата. Договорът е между AES, Аlstom и българското правителство няма участие в избора на субконтрактори. На практика влизането на французите в проекта ще удължи срока на експлоатация на централата най-малко с 18 г. и ще повиши значително нейната ефективност. Компанията Аlstom е най-голямото дружество за изграждане на енергийни и транспортни инфраструктури в света. Тя има 140 000 работници в 70 страни и предлага най-нови решения за енергийния инфраструктурен пазар (за производство, разпределение и пренос на електроенергия). За миналата година Аlstom постигна увеличение на продажбите и общата им сума достигна 20 млрд. EUR. Тя е листвана на борсите в Париж, Лондон и Ню Йорк. В края на миналата година българската страна постигна договореност с инвеститора AES за намаляване цената на електроенергията от новата мощност с 14% в сравнение параметрите на подписания през 2001 г. договор. Сключен е 15-годишен договор за изкупуване на енергията с Националната електрическа компания (НЕК), както и 15-годишен договор за доставка на лигнитни въглища с Мини Марица-изток (ММИ). Електроцентралата ще започне работа през 2009 г. според условията на договора до ключ, сключен с Аlstom.
Източник: Пари (26.09.2006)
 
Над 20 млн. тона въглища ще бъдат произведени от "Мини Марица-изток" до края на годината. През 2006 г. дружеството ще реализира инвестиционна програма за почти 70 млн. лв. И през тази година представители на фирмата, член на Европейската асоциация за въглища и лигнити EUROCOAL, участваха във всички нейни работни комисии. Това са само три от многобройните показатели, които определят "Мини Марица-изток" като европейското лице на българския въгледобив. Инвестициите за първите 7 месеца надхвърлят 35 млн. лв., с което първоначалната бизнес програма бе изпълнена 55 на сто. Въпреки това съветът на директорите коригира още веднъж заложения инвестиционен план за годината - от 64,2 млн. лв на 69,4 млн. лв. Несъмнен успех за компанията бе и пускането в експлоатация на четвъртия по мащаби и производителност в света роторен багер Rs 4000. От началото на годината добивът на въглища в трите рудника надхвърли 14 млн. т, което е с близо 100 хил. т повече от заложеното производство за този период. За мениджърския екип няма съмнение, че ще бъде изпълнена и годишната програма, която предвижда малко над 20 млн. т въглища. В годишната инвестиционна програма са предвидени над 5 млн. лв. за техническа рекултивация и събиране на хумус. Крайният резултат е 300 дка земи, готови за селскостопанско ползване, и подготовка на други 500 дка.
Източник: Стандарт (03.10.2006)
 
Старозагорският окръжен съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231 ТЗ с определение № 2269 от 13.IX.2005 г. по ф. д. № 2444/93 вписа промени за "Мини Марица-изток" - ЕАД, Раднево: допуска прилагането в търговския регистър на проверения и приет годишен счетоводен отчет за 2004 г.
Източник: Държавен вестник (03.10.2006)
 
Националната електрическа компания (НЕК),"Булгаргаз", ТЕЦ "Марица-изток 2", АЕЦ "Козлодуй" и мини "Марица-изток" могат се обединяват в холдинг, след като приключи преструктурирането на електрическата и газовата компания. Това съобщи министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров. Той обясни, че на следващ етап акции от НЕК и "Булгаргаз" могат да бъдат пуснати на българската и чуждестранните борси. До три месеца енергийното министерство трябва да е готово с концепцията за преструктуриране и анализа на консолидацията, частичното обединение, както и начините за приватизация чрез размяна на пакети от акции със стратегически инвеститори. Овчаров обоснова идеята си с опита на енергийните компании в Германия и Франция. По думите му създаването на отделни независими производители на енергия, които се конкурират на вътрешния пазар, може да е грешка. Ако се прецени, че подобна пълна консолидация е необоснована, може да се премине към частична - електропроизводство, НЕК и "Булгаргаз", каза Овчаров. Реализацията на идеята за консолидацията обаче ще отнеме време, защото само за подобно окрупняване ще се иска съгласието на банките кредиторки на дружествата. Превръщането им в публични ще отнеме от три до шест месеца. Освен това трябва да бъде потърсено становището и на Комисията за защита на конкуренцията. Овчаров обясни, че интерес към размяна на пакети от акции са проявили четири компании, част от тях са собственици на електроразпределителните дружества. В момента "Булгаргаз" има подписани меморандуми са разбирателство с "Енел", "Рургаз" и ОМV. Овчаров не изключва и стратегическото партньорство с "Газпром". Той обаче отрече правителството и управляващата коалиция да обсъжда въпроса за приватизацията на "Булгаргаз". Главните изпълнителни директори на "Булгаргаз" и НЕК Кирил Гегов и Любомир Велков заявиха, че двете компании ще бъдат преструктурирани до края на 2006 г. "Булгаргаз" ще стане холдинг с няколко самостоятелни дъщерни дружества, а НЕК ще регистрира дружество, което ще е оператор на системата. Според Любомир Велков трябва да бъдат оценени всички положителни и отрицателни страни на идеята за обединението. Той е на мнение, че със сигурност новата компания ще е по-конкурентна на пазара на енергия, но са възможни и проблеми с конкуренцията. Идеята за създаването на мегакомпания с участието на всички държавни дружества беше обсъждана още по времето на бившия енергиен министър Милко Ковачев. Тогава се искаше създаването на холдинга, който да продава част от централите вместо АП. Намеренията за обединението на големите енергийни дружества предизвикаха остри дискусии и енергийното министерство се отказа от нея. Инвестиционен фонд ще обедини държавните участия в около 300 дружества, съобщи министър Румен Овчаров. До края на годината ще бъде изяснена концепцията за създаването му. Остатъчните дялове от приватизираните предприятия пък ще влязат в инвестиционна компания към фонда, чиято печалба ще бъде инвестирана в инфраструктурата. Държавата трябва да престане да се меси в управлението на дружествата като някои от пакетите, с които тя ще участва във фонда ще са мажоритарни, обясни Овчаров. Той обясни, че най-атрактивни ще са акциите от електроразпределителните дружества, "Арсенал" и "Кремиковци".
Източник: Дневник (09.10.2006)
 
Германска компания RWE Power заяви интереса си за изграждане на нова 600 МВт и разглежда развитието на проекта заедно с мини"Марица изток". Това съобщи ръководителят на проекта Нолгер Биц след срещи на през миналата седмица на представители на компанията с мините и енергийното министерство. Преди два месеца германската компания заяви интереса си към строителството на новата централа. "Готови сме да започнем преговори за намаляване на участието ни в "Минна компания Марица изток", каза Биц. Компанията беше създадена преди седем години и в нея RWE държи 67%, останалите са собственост на мините. Подобна идея имаше бившиятенергиен министър Милко Ковачев, но до реализацията й не се стигна. Мините имат 35-годишна концесия за добив. Намеренията на германската компания сада инвестира около 1млрд.евро в разработването на мините. От Министерството на икономиката и енергетикатазаявиха, че намеренията на компанията не могат да бъдат дискутирани преди да е готова новата енергийна стратегия на България. Засега има създадена само работна група за нея.Идеята на RWE е свързана с обвързването на мините с централата, поясниха от ведомството на Румен Овчаров. Стойността на строителството на новата централа ще е 900 млн. евро, а финансирането й ще е от собствени средства на компанията, поясни Биц. Той допълни, че реализацията на проекта ще доведе до по-добро развитие на електропроизводството на Балканите, които изпитват остър недостиг от енергия. Засега мястото на новата централа още не е ясно. Интерес за изграждане на нова мощност от 600 мегавата на площадката на ТЕЦ "Марица изток 3" заяви и италианската компания "Енел", която рехабилитира централата. "Водим разговори с инвеститорите от комплекса за съвместна работа, посочи Биц, без да даде повече подробности.
Източник: Дневник (14.11.2006)
 
Мини "Марица-изток" поискаха от регулаторната комисия 35-годишен лиценз за търговия с електрическа енергия. Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) ще разгледа искането на държавното дружество в петък. Мините вече имат гаранция от 150 хил. лв. и открита сметка в "Алианц България", каквито са изискванията на наредбата за лицензиране. Сега минната компания е привилегирован потребител, който купува ток директно от АЕЦ "Козлодуй" и плаща цена за пренос на НЕК. Дружеството беше едно от първите, които се възползваха от възможностите на свободния пазар. В заявлението до регулаторната комисия се посочва, че компанията разполага с обучен персонал за търговия с ел. енергия, тъй като има отдел" Електроснабдителен район Марица-изток". Бизнес планът на дружеството предвижда нарастване на продажбите с 2% годишно до 2010 г. Имаме мрежа от 110 киловолта и с нея са свързани няколко промишлени потребители, които на практика снабдяваме с енергия, обясни изпълнителният директор на мините Иван Марков. "Ремотекст" и клонът в Раднево на "Електроразпределение Стара Загора" се захранват от мрежата на мините. Те имат договор с НЕК за продажбата на енергията, тъй като НЕК няма там собствена подстанция. Намеренията на мини "Марица-изток" са да излязат на свободния пазар, след като от началото на 2007 г. всички небитови потребители имат право да се избират доставчика. Дружеството е второто след частната ТЕЦ "Марица 3" - Димитровград, собственост на Христо Ковачки, което има лиценз за търговец на ток. При получаването на лиценза компанията заяви, че ще продава ел. енергия на потребители в Македония, Гърция и Турция. В петък регулаторът ще разгледа и искането на германската "Щаткрафт саут Ийст Юръп", дъщерна на "Щаткрафт маркет", която е собственост на норвежката компания "Щаткрафт", за получаването на 10-годишен лиценз за търговия с енергия. Норвежката компания е стопроцентова държавна собственост и произвежда енергия от водни и вятърни централи, чието годишно производство е 42 ТWh. Компанията мотивира искането си за лиценз с прехода към либерализиран пазар и необходимостта тя да започне да работи на регионалния пазар. До момента ДКЕВР е лицензирала 15 компании, сред които са "ЕФТ България", "Енерджи партнърс", Пи Си Си, "ЧЕЗ трейд", "Е.ON България трейдинг", "Енемона ютилитис" и "Трансевро енерджи", която се свързва с Васил Божков.
Източник: Дневник (15.11.2006)
 
Енергиен холдинг обединява мини, НЕК и "Булгаргаз" Мини "Марица-изток", ТЕЦ "Марица-изток 2", "Марица-изток 1" и "Марица-изток 3" заедно с бъдещата проектна компания АЕЦ "Белене" ще бъдат обединени в холдингова структура на НЕК. Това предвижда първият етап от концесията за консолидиране на производството, представена от министъра на икономика и енергетиката Румен Овчаров пред парламентарната енергийна комисия в сряда. Стартирането на процеса се очаква да стане през следващата година. Мините и централите ще бъдат самостоятелни дружества в структурата на холдинга. На следващия етап от обединението към холдинга ще се присъединят "Булгартел" и телекомуникационните дейности на НЕК, като се отдели в самостоятелна структура електропроизводството. Третият етап от преструктурирането на енергийните дружества обхваща консолидирането на електропроизводството и дейностите по преноса на ток и природен газ. Концепцията предвижда за целта да бъдат създадени две самостоятелни дружества. Намеренията са да бъде учредена единна компания за пренос и системно управление на енергийните и газовите мрежи. В концепцията се посочва, че е невъзможно отделянето на обществения доставчик заради заемите, които има да обслужва НЕК. Пред депутатите Румен Овчаров изтъкна, че при създаването на концепцията е използван опитът на чешката CEZ, германската RWE, италианската "Енел" и австрийската "Вербунд", която наскоро стана собственост на OMV, които са публични и ютилитис компании. Той призна, че отделянето на централите в самостоятелни дружества е било грешка, защото при либерализацията на пазара те не могат да се конкурират. Юридически пазарът ще бъде отворен от следващата година, но не може да се очаква например ТЕЦ "Бобов дол" да се конкурира с компания като RWE на регионалния пазар, подчерта министърът. Той обясни, че консолидацията ще даде възможност за по-прозрачна и ефективна приватизация чрез листване на борсите и привличане на стратегически инвеститори. Концепцията предвижда да се създаде финансова компания, в която ще участват само централите, и се предлагат три варианта за пускането на акции на българската и чужди фондови борси, което според енергийното министерство ще даде възможност за финансиране. В първия вариант се предлага от 5 до 15% от акциите й да бъдат пуснати на българската борса, а след 12-14 месеца - още 10-15%. Според втория вариант на Лондонската борса и на такава в САЩ на целеви инвеститори ще бъдат предложени от 10 до 30% от акциите на компанията. Съществува и междинен вариант, при който на българската борса ще се продават 5-10%, а на чуждите 20-30% от акциите. Бившият енергиен министър Милко Ковачев също имаше идея за създаване на енергиен холдинг, която не беше реализирана, но целеше министерството, а не Агенцията за приватизация да продава централите.
Източник: Дневник (16.11.2006)
 
Германската компания RWE е заявила желание да изгради нова електрическа мощност от 640 MW на площадката на ТЕЦ Марица-изток 3. Ако това стане, RWE ще намали дяловото си участие в минното дружество Марица-изток. Към момента RWE държи 67% от дяловете в смесената минна компания Мини Марица-изток. Утре дяловото разпределение ще бъде обсъдено от общото събрание, както и от управителния и надзорния съвет на компанията, каза Тенчо Кайряков, зам. изпълнителен директор на въгледобивното дружество. Неотдавна италианската компания Enel също заяви интерес от нова мощност, която да изгради на същата площадка.
Източник: Пари (16.11.2006)
 
Старозагорският окръжен съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231, ал. 3 и чл. 251, ал. 4 ТЗ с решение № 2790 от 27.Х.2005 г. по ф. д. № 2444/93 вписа промени за "Мини Марица-изток" - ЕАД, Раднево: увеличава капитала от 34 077 390 лв. на 36 077 390 лв., разпределени в 3 607 739 акции по 10 лв. всяка, чрез издаване на нови 200 000 акции по 10 лв. всяка; увеличението на капитала в размер 2 000 000 лв. е чрез капитализиране на част от печалбата за 2004 г.; промяна в устава, утвърден от Министерството на икономиката и енергетиката с протокол № РД 01-163 от 30.IX.2005 г.; прилага изменения устав на дружеството.
Източник: Държавен вестник (21.11.2006)
 
Приемането на България в Европейския съюз ще засили позициите на въгледобива в Европа, заяви президентът на Европейската асоциация за въглища и лигнити „Еврокол” Найджъл Яксли по време на своето посещение в Мини “Марица Изток”. Според него преди няколко година в Европа са гледали на въглищата като на отживелица, но разширяването на Евросъюза на изток е доказало тяхното огромно значение за икономиките на Полша, Чехия и Унгария.
Източник: Дарик радио (23.11.2006)
 
Висока оценка за дейността на най-голямото българско държавно дружество в областта на открития въгледобив Мини Марица-изток ЕАД-Раднево даде президентът на Европейската асоциация за въглища и лигнити Euracoal Найджъл Яксли. Българското дружество е постигнало изключителен напредък в дейността си по усвояване на съвременните технологии и опазването на околната среда, твърди шефът на международната организация. Мини Марица-изток - Раднево, е член-основател на Еurocol, а дружеството има свои представители и в петте работни комитета на асоциацията. Яксли препоръча България да засили интеграцията между енергопроизводителите и въгледобивните дружества. Около 29% от произвежданата в Европа сега електроенергия е на база използването на въглища, същият процент се пада и на ядрената енергетика, подчерта шефът на Euracoal. Според него в следващите десетилетия Китай и САЩ ще заложат изключително на добива на въглища. Яксли очаква преразпределение на световните пазари, тъй като въглищата, добивани в Южна Африка, ще се пренасочат към Индия.
Източник: Пари (24.11.2006)
 
Австрийската компания ЕVN, мажоритарен собственик на електроразпределителните дружества в Пловдив и Стара Загора, проявява интерес към придобиването на акции от бъдещия енергиен холдинг. Това съобщи членът на управителния съвет на компанията Петер Лаер. Той обясни, че по-необходимо на НЕК е плащането в брой за акциите, отколкото размяна, защото компанията се нуждае от свежи пари за реализация на инвестиционните си проекти. Неотдавна министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров заяви, че е възможен вариантът за размяна на акции Е.ON, EVN и "Енел", които проявявали интерес да участват в енергийния холдинг. Преди две седмици Овчаров представи пред парламентарната енергийна комисия плана за създаването на енергиен холдинг, в основата, на който ще е Националната електрическа компания. На първия етап от трансформацията в холдинга ще влязат мини "Марица-изток", ТЕЦ-овете "Марица-изток 1" и "Марица-изток 2" и "Марица-изток 3" и проектната компания за строителството на АЕЦ "Белене". На следващия етап към холдинга ще се присъединят "Булгартел" и телекомуникационната мрежа на НЕК. Третият етап предвижда отделяне на електропроизводството в самостоятелно дружество и обединяване на мрежовите оператори на газ и електричество. Четвъртият етап според проекта е създаването на финансов холдинг, от които акциите могат да бъдат пуснати на българската или борсите в Ню Йорк и Лондон. Ръководството на ЕVN не изключва възможността да създаде в средносрочен план ютилити компания, като на първия етап сметките за парно и ток могат да са общи, каквато е практиката в Долна Австрия. Засега дружествата са самостоятелни и е необходимо обединяването им или промяна в съществуващите лицензи. Австрийската компания беше избрана за купувач на "Топлофикация Пловдив". Шефът на преговарящия екип по сделката Вернер Казагранде не се ангажира с прогноза за приключване на преговорите с Агенцията за приватизация. Той обясни, че компанията се интересува от инвестиции в биомаса и отпадни води и в предложението за пловдивското дружество няма конкретен размер на инвестиционната програма. Офертата на австрийската компания включва изграждането на мощност за комбинирано производство на топлинна и електрическа енергия, което ще доведе до известно задържане на цените на парното в Пловдив.
Източник: Дневник (27.11.2006)
 
"Мини Марица изток" АД изпълни годишния си план по откривка - разкрити, транспортирани и насипани са 76 070 000 куб. метра земна маса. Откривката е задължителна дейност, чрез която терените се подготвят за добив на въглища, съобщиха от PR агенцията, ангажирана с дейността на дружеството. Годишната си програма по откривка рудник "Трояново-3" е изпълнил на 29 ноември. Разкрити са 30 200 000 куб. м земна маса. Три дни след тях - на 2 декември и рудник "Трояново-1" е изпълнил годишната си програма по откривка с разкриването на 16 270 000 куб. м земна маса. Очаква се към 9 декември годишната си задача по откривка - 29 600 000 куб. метра земна маса, да изпълни и рудник "Трояново-север".
Източник: БТА (06.12.2006)
 
"Сандвик" ще оборудва част от "Марица-изток 1" Шведската машиностроителна група "Сандвик" (Sandvik) ще достави и монтира система за транспортиране на материали в изграждащата се в момента ТЕЦ "Марица-изток 1". Информацията е публикувана в интернет страницата на шведската компания. Проектът е за 44.3 млн. евро. Поръчката е възложена от френската "Алтом" (Alstom), която спечели договора за над 700 млн. евро за изграждането на 670-мегаватова мощност на въглища в Стара Загора. Договорът предвижда шведската компания да достави система за транспортиране на въглища и други материали с капацитет 32 хил. тона на ден. Освен това компанията ще осигури на централата и система за товарене и разтоварване на влакове, конвейери и мелници. По-рано тази година "Сандвик" достави подобна система за транспортиране на въглища и желязна руда на пристанището в Бургас. Френската компания вече е започнала изграждането на 600-мегаватовата нова мощност в "Марица-изток 1". Очаква се първият блок да е готов през 2009 г. Изпълнителят ще осигури два котела, всеки от по 335 мегавата, две парни турбини, два генератора и общия баланс на електроцентралата. Намеренията са новите блокове да работят най-малко 20 години. Инвеститор на проекта, чиято стойност е 1.4 млрд. евро, е американската компания Ей И Ес. Тя има подписан 15-годишен договор за изкупуване на енергията от новата централа от НЕК и дългосрочен договор за доставка на въглища от мини "Марица-изток". Строителството на централата се финансира от консорциум, включващ ЕБВР, банка "Калион", БНП "Париба" и ING. Германската и френската агенция за експортни кредити и Агенцията за гарантиране на многостранни инвестиции на Световната банка предоставят застрахователно покритие на кредиторите за част от дълга. Схемата за финансиране предвижда около 70% от необходимите средства да са привлечени. Строителството на централата се забави с повече от пет години заради фалита на американската "Енрон", който засегна всички американски енергийни компании. Това е и най-голямата американска инвестиция в България до момента.
Източник: Дневник (11.12.2006)
 
" Приста ойл" е българската компания, направила най-много инвестиции в чужбина през изминалата година, съобщиха от Българската агенция за инвестиции. Снощи на официална церемония фирмата, управлявана от Пламен Бобоков, бе отличена за вложенията си в областта на производството на петролни продукти в Турция, Румъния, Украйна, Унгария, Сърбия, Македония и Словакия. Техният общ размер е 42 300 000 лева. Друга наша фирма ­ "Градус 1" ООД, бе избрана за инвеститор №1 в областта на хранително-вкусовата промишленост. С вложените от нея 35 млн. лева са разкрити 350 работни места в новото птицепреработвателно предприятие в Стара Загора. Според експертите това е най-модерният завод за добив и преработка на птиче месо в Югоизточна Европа. Собственици на "Градус 1" са братята Иван и Лука Ангелови. Още 6 компании получиха приза Инвеститор на годината в своите категории снощи. Сред тях е "Токушукай София" ЕООД, дъщерна на японската „Токушукай Медикъл Корп.", инвестирала над 100 милиона евро в новоизградената многопрофилна болница в столицата. «Мини Марица Изток", Раднево бе отличена в област «Енергетика», а "Мелексис България", София (част от белгийската фирма «Мелексис») стана победител в сферата на електрониката. Награда в сферата на металургията отнесе "Прециз ­ интер холдинг", с. Иваново, Русенско, а при високите технологии ­ "Оптикс", Панагюрище. Община Благоевград е отличникът сред общините с инвестирани 107 млн. лв. в сферата на производството, услугите и туризма.
Източник: Монитор (13.12.2006)
 
Агенцията за инвестиции определи осем компании и общини за инвеститори на 2006 г. Наградите бяха връчени във вторник от министъра на икономиката Румен Овчаров и директора на агенцията Стоян Сталев. След реализацията на проектите номинираните компании и общини ще са инвестирали 1.2 млрд. лв., а разкритите работни места ще надхвърлят 14 хил. души, съобщиха от агенцията. Първо място по инвестиции държи проектът на японската компания "Токушукай", която изгради многопрофилна болница в София. Второ място получават "Мини Марица-изток" за активната си инвестиционна програма през тази година. Само за 2006 г. са вложени 24 млн. лв., като общият размер на инвестиционната програма е 70 млн. лв. Номинацията е за най-голям размер на инвестицията в енергетиката. Белгийската компания "Мелексис" пък е отличена за проекта си за изграждане на завод за автомобилна електроника. Инвестицията за 30 млн. евро и ще приключи до две години. Награда получава и българската компания "Градус", която тази година изгради най-модерната птицекланица на Балканите. Тазгодишните победители са определени по девет критерия, като основният е бил размерът на вложените средства през годината. Броят на разкритите работни места през последните две години и социалният ефект от инвестицията е вторият по важност показател за номинациите. Предимства са още експортната ориентация на производствата, вложенията във високи технологии, подкрепата на компании, които инвестират в чужбина и др. За първи път агенцията номинира и община Благоевград заради активния й принос за привличане на инвестиции. Сред победителите са и водещи предприятия с преобладаващо държавно участие, като оценката се дава за добрия мениджмънт.
Източник: Дневник (13.12.2006)
 
"Приста ойл" е българската компания, направила най-много инвестиции в чужбина през изминалата година, съобщиха от Българската агенция за инвестиции. Снощи на официална церемония фирмата, управлявана от Пламен Бобоков, бе отличена за вложенията си в областта на производството на петролни продукти в Турция, Румъния, Украйна, Унгария, Сърбия, Македония и Словакия. Техният общ размер е 42 300 000 лева. Друга наша фирма "Градус 1" ООД, бе избрана за инвеститор №1 в областта на хранително-вкусовата промишленост. С вложените от нея 35 млн. лева са разкрити 350 работни места в новото птицепреработвателно предприятие в Стара Загора. Според експертите това е най-модерният завод за добив и преработка на птиче месо в Югоизточна Европа. Собственици на "Градус 1" са братята Иван и Лука Ангелови. Още 6 компании получиха приза Инвеститор на годината в своите категории снощи. Сред тях е "Токушукай София" ЕООД, дъщерна на японската "Токушукай Медикъл Корп.", инвестирала над 100 милиона евро в новоизградената многопрофилна болница в столицата. Мини Марица Изток", Раднево бе отличена в област Енергетика, а "Мелексис България", София (част от белгийската фирма Мелексис) стана победител в сферата на електрониката. Награда в сферата на металургията отнесе "Прециз интер холдинг", с. Иваново, Русенско, а при високите технологии "Оптикс", Панагюрище. Община Благоевград е отличникът сред общините с инвестирани 107 млн. лв. в сферата на производството, услугите и туризма.
Източник: Монитор (13.12.2006)
 
Българската агенция за инвестиции връчи наградите за инвеститор на годината за 2006-а на церемония в хотел "Шератон". Отличени бяха седем компании и една община за реализираните от тях проекти. Призове бяха дадени в осем категории - в областта на здравеопазването, енергетиката, електрониката, хранително-вкусовата промишленост, производството на метални изделия, в иновационни високи технологии и за инвестиции в сферата на производството, услугите и туризма. Призьори 2006 година: "Мелексис България" - София, което е част от белгийската фирма "Мелексис", получава наградата за инвестиция в областта на електрониката. Дружеството изгради производствено предприятие за автомобилна електроника в кв. "Горубляне", в което се разкриват 200 нови работни места. Потвърден е план за нови инвестиции в размер на 30 млн. евро до края на 2008 г. и увеличаване на работните места до 400. "Мини Марица-изток" получава наградата за инвестиция в областта на енергетиката. Дружеството успешно изпълнява актуализираната си инвестиционна програма за 2006 г., която е в размер 70 млн. лева. На 18 август 2006 г. в рудник "Трояново 1" е пуснат в експлоатация роторен багер RS-4000, като стойността на инвестицията е около 24 млн. лева. "Токушукай София" с участието на "Токушукай Медикъл Корпорейшън", Япония, е отличено за инвестиция в областта на здравеопазването. Инвестицията е на стойност 63 млн. евро, като е изградена нова многопрофилна болница, разкриваща 1000 работни места. "Прециз-интер холдинг" получава наградата за инвестиция в областта на производството на метални изделия. Инвестицията е за 8 млн. лева и с нея се разкриват 56 работни места в завода на фирмата за производство на метални профили и тръби. "Градус-1" - Стара Загора, е отличено за инвестиция в областта на хранително-вкусовата промишленост. Инвестицията е на стойност 35 млн. лева. С нея се разкриват 350 работни места в ново птицепреработвателно предприятие на фирмата в Стара Загора. "Оптикс" - Панагюрище, е отличено за инвестиция в иновационни високи технологии. Инвестицията е на стойност 1.4 млн. лева за тази година с общо разкрити 360 работни места. Наградата е за специализирано предприятие в конструирането и производството на прецизни оптични компоненти и възли и оптикоелектронни системи, като 95 на сто от продукцията са за износ. Община Благоевград е отличена за инвестиции на територията на общината на обща стойност 107 млн. лева. Наградата е за успешни инвестиции в общината на български и чуждестранни фирми в сферата на производството, услугите и туризма през 2006 г. Компанията "Приста Ойл" е отличена за българска инвестиция в чужбина; вложенията на компанията в областта на производството на петролни продукти достигат 42 300 000 лева.
Източник: Кеш (22.12.2006)