Новини
Новини за 2004
 
През тази година вътрешният пазар на електроенергия ще се отвори за големи потребители с консумация над 100 млн. кВтч годишно и за такива с над 40 млн. кВтч, съобщиха от НЕК. Това ще даде възможност на предприятията със статут на привилегировани потребители да договарят директно доставките си на ток с централите производители по свободни цени. Засега такова право е дадено от Държавната комисия за енергийно регулиране само на 10-те най-големи предприятия - Мини Марица-изток, Стомана индъстри, КЦМ-Пловдив, Асарел-Медет, Елаците мед, Юмикор мед, Девня цимент, ЛУКойл-Нефтохим, Агрополихим и Неохим. Предвиждаше се пазарът на ток за тях да се освободи още през 2003 г., а през 2004 г. - за дружества с над 40 млн. кВтч годишно. През 2003 г. отварянето с около 18% не се случи заради закъснението, с което депутатите приеха новия Закон за енергетиката.наредбата към него, която ще регламентира новите пазарни отношения, ще влезе в сила през февруари, след което двете стъпала на либерализацията ще се слеят, обясниха експерти. Очаква се разходите за ток на големите клиенти да намалеят с около 8%, което ще доведе до допълнителен стимул за растеж в икономиката, заяви енергийният министър Милко Ковачев. На първи етап от отварянето на пазара от АЕЦ Козлодуй няма да се освобождават количества за директна продажба. Извън списъка на централите остава и ТЕЦ Марица-изток 3, която има дългосрочен договор с НЕК. Всички останали производители могат да участват на свободния пазар. Кондензационните централи ще имат частично освободена квота, която ще е достатъчна, за да покрие над 150% от очакваното максимално потребление на привилегированите потребители. Топлофикационните, заводските и частните ВЕЦ ще имат право да продават директно произведения от тях ток. НЕК ще е оператор на преносната система и ще гарантира баланс между производство и потребление. Още от май 2003 г. НЕК, потребителите и централите проиграват пазарни ситуации под формата на виртуална симулация. Тренировките няма да прекъсват до приемането на наредбата. Плановете на участниците са тренировките да преминат в реална работа. Цената на електроенергията по директните договори няма да се регулира от ДКЕР. За свободния сегмент те няма да заплащат и такса за разполагаема мощност.
Източник: Пари (05.01.2004)
 
Съдът отмени сделка на ексминистър Венцислав Върбанов за седем имота в курорта Пампорово. Бившият министър на земеделието ги е подарил на старозагорската фирма "Елина" за нищожната сума от 44 ст. на кв. м. Преди 3 години Върбанов е вкарал във фирмата като апортна вноска 18 696 дка от държавния горски фонд. Мотел на ЕТ "Стефан Николов", семеен хотел "Маркони", недовършен ловен дом и почивна станция на мини "Марица-изток" ЕАД са постройките върху терените. Парцелът е оценен на 8343 лв., което прави по 0,44 лв. на декар, или 45 пъти под нормалната стойност. Така държавата е станала собственик на по-малко от 5% от акциите на дружеството.
Източник: Стандарт (27.01.2004)
 
Български фирми ще бъдат подизпълнители при изграждането на нова заместваща мощност на площадката на "Марица-изток 1" на дейности на стойност около 200 милиона евро. Това прогнозира директорът на проекта Йохам Лишник от компанията "Алстом". Фирмата е доставчик на оборудването и изпълнител на проекта. Цената на изпълнението е 700 милиона евро, каза Лишник. Тя включва двете мощности по 340 мегавата, сероочистващите инсталации и инфраструктурата около топлоцентралата. Общата стойност на проекта е 1 милиард евро. 500 милиона евро от инвестицията ще осигури германската банка KFW, 200 милиона евро - ЕБВР и други международни кредитни институции и 300 милиона евро - американската компания AES. Кредитите ще бъдат гарантирани от 5 агенции - Hermes/Германия/, Coface/Франция/, EGAP/Чехия/, OeRB/Австрия/, SACE/Италия/. Половин година сред приключването на финансовата част на проекта се очаква да започне строителството, посочи Лишник. Строителството ще продължи 3 години. "Марица-изток 1" е проект, който с минимални разходи ще отговори на енергийните нужди на България, каза ръководителят на проекта.
Източник: Монитор (27.01.2004)
 
"Мини Марица Изток" получиха сертификат за достъп до националната железопътна инфраструктура за срок от 5 години. Документът е издаден от Националния изследователски институт по транспорта и гарантира безопасността на железопътния транспорт в източно-маришкия въгледобивен комплекс. Сертификатът разрешава и кандидатстване за лиценз за извършване на жп- превози по националната мрежа. През миналата година "Мини Марица Изток" са инвестирали 4 милиона лева за развитието на железопътната си мрежа, уточниха от пресцентъра на дружеството. Лиценз за частен жп. превозвач поиска и най- големия товародател на БДЖ- “Кремиковци”. Металургичният комбинат обаче бе отрязан от транспортното министерство заради големите си дългове към железниците.
Източник: Монитор (02.02.2004)
 
Средният осигурителен доход в 20-те най-коректни фирми с персонал до 15 души е 908 лева. Това показва справката за най-коректните осигурители през третото тримесечие на 2003 г., оповестена от Националния осигурителен институт. В тези фирми работят 264 души. Някои от имената в този списък са "Сименс бизнес сървисис & Сие", посолствата на Швейцария и на Холандия, "Сони ­ България", "Майкрософт ­ България", "Еър Франс" и други. 884 души са заетите във фирмите с персонал от 15 до 50 души, а средният осигурителен доход за тях е 815 лв. Тук сред 20-те отличници се нареждат фирми като "Солвей фарма", "ОМВ ­ България", "Хилти ­ България", "Борика", "БТК ­ Нет" и други. Компаниите с персонал от 50 до 100 души осигуряват 1622 лица, като средният осигурителен доход за тях е 773 лв. Някои от включените в списъка са ИНГ банк, "Шел ­ България", "Нафтекс ­ България холдинг", "Дару кар", Монетният двор и други. 4127 пък са лицата, заети във фирми с персонал от 100 до 250 лица. Изчисленият среден осигурителен доход при тях е 726 лв. А тук с позиции в класацията за 20-те най-коректни фирми са "Шератон ­ София Балкан", издателската група "168 часа", "Мини Марица-изток", "Мото Пфое", "Булгартабак холдинг" и други. Най-много заети ­ 55 473 лица, са в предприятия с персонал над 250 души. Средният размер на осигурителния доход в тях е 560 лв. Сред 20-те отличници са "ЛУКойл ­ Нефтохим ­ Бургас", АЕЦ "Козлодуй", "МобилТел", ОББ, Булбанк и други.
Източник: Кеш (06.02.2004)
 
Италианската фирма ЕНЕЛ иска да изгради два нови енергоблока на площадката на ТЕЦ "Марица-изток 3". В момента централата се модернизира от холдинг, в който италианците държат 60 на сто. Останалите 40% са на американската компания "Ентърджи". Има официално писмо от ЕНЕЛ до Министерството на енергетиката по този повод, потвърди зам.-шефът на мини "Марица-изток" Георги Георгиев. В него се пита дали рудниците могат да осигурят въглища за два нови блока по 335 мегавата. Изграждането на тези мощности на площадката на ТЕЦ "Марица-изток 3" според специалистите ще направи излишен проекта на американската компания Ей И Ес за нови енергоблокове в ТЕЦ "Марица-изток 1".
Източник: Стандарт (06.04.2004)
 
Когато големите потребители започнат да получават ток по директни договори с електроцентралите, губят право да купуват от НЕК или електроразпределителните дружества /ЕРП/ освен по договори под условие. Доставката на електричество под условие ще става по твърди цени без уикенд тарифи. Това предвижда проектът на " Правила за търговията с електроенергия", който регламентира как производители и големи потребители ще сключват директни договори за доставка на ток. За компенсация на отменените уикенд тарифи цените по директните договори няма да се регулират и ще са известни само на страните по тях. Задължително е освен договора по свободни цени потребителят да сключи и договор с НЕК или ЕРП за случаите, в които ще ползва количества, по- големи или по-малки от заявените. За директните доставки предприятията трябва да прогнозират потреблението си за седмица напред. На тази база НЕК като оператор изготвя график, а централата произвежда съответното количество. Всяко несъвпадение в количествата се балансира от НЕК или ЕРП по договори под условие и на по-високи цени за балансираща енергия. Организацията на пазара ще се извършва от НЕК. Той ще вписва търговските участници в регистър. Графиците по свободни цени ще се изпълняват само след внасяне на гаранционен депозит по специална сметка. Размерът на депозита и обслужващата банка се определят от оператора, а плащания от нея се правят само по негово нареждане. Ако даден участник не изплати свое задължение, операторът изпраща платежно искане за инкасо до банката. Търговците са длъжни да възстановят средствата, теглени от НЕК, до два работни дни. Производителите предоставят в такива сметки в полза на преносното предприятие обезпечение за заплащане на дължимите суми за пренос. Операторът отстранява търговеца, когато финансовата му позиция е отрицателна и достигне 50% от остатъка по специалната сметка. По същия начин може да се отстрани и производител, който не си плаща фактурите за пренос, но с 30-дневно предизвестие. Търговец, за когото е открито производство по несъстоятелност или за ликвидация, се отстранява от пазара на балансираща енергия до три дни от обявяване на съответното решение. В момента привилегированите потребители са с годишна консумация над 100 гигаватчаса - Мини Марица-изток, Стомана индъстри-Перник, КЦМ-Пловдив, Асарел медет-Панагюрище, Елаците мед, Юмикор-Пирдоп, Девня цимент, ЛУКойл-Нефтохим-Бургас, Агрополихим-Девня, Неохим-Димитровград. След средата на 2004 г. пазарът ще се отвори и за дружества с консумация над 40 гигаватчаса. През 2007 г. всеки потребител трябва да е привилегирован. Засега продавачи ще са ТЕЦ Марица-изток 2, ТЕЦ Варна, ТЕЦ Бобовдол, ТЕЦ Русе, ТЕЦ Марица 3, заводски централи и някои ВЕЦ.
Източник: Пари (13.04.2004)
 
Мини Марица-изток да не се дават на концесия на смесено дружество, в което участва германската фирма RWE Райнбраун, настояват от ВМРО. Партията настоява мините да бъдат прозрачно приватизирани. Ако тази концесия бъде получена, 20 000 души ще останат безработни и електроенергията ще поскъпне от 50 до 70%, смята доц. Богдана Бранкова, експерт по управление и въгледобив.
Източник: Пари (27.04.2004)
 
НОИ обяви 20 -те "най-коректни работодатели с персонал от 100 до 250 души за 1-во тримесечие на 2004 г., осигуряващи общо 4076 лица и със среден осигурителен доход 674 лв: 1. АМИЛУМ-БЪЛГАРИЯ РАЗГРАД 2. ООД "ВИЛИ БЕТЦ ПЛЮС КО. КД-БАЛКАН СТАР - КЛОН" СОФИЯ 3. БУЛГАРТАБАК-ХОЛДИНГ СОФИЯ 4. МИНИ МАРИЦА - ИЗТОК РАДНЕВО 5. ПОЛИХРОМ-ПОАП СОФИЯ 6. БУЛГАРГАЗ СТАРА ЗАГОРА 7. ФЕСТО ПРОИЗВОДСТВО СОФИЯ 8. ТЪРГОВСКА БАНКА "ЮНИОНБАНК" СОФИЯ 9. КОМИСИЯ ЗА РЕГУЛИРАНЕ НА СЪОБЩЕНИЯТА СОФИЯ 10. ЦЕНТЪР ЗА ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ В СЪОБЩЕНИЯТА СОФИЯ 11. НОВА ТЕЛЕВИЗИЯ - ПЪРВИ ЧАСТЕН КАНАЛ СОФИЯ 12. БЪЛГАРИЯ НЕТ СОФИЯ 13. ПИКАДИЛИ ХОЛДИНГ СОФИЯ 14. ЕАД "ЕЛЕКТРОРАЗПРЕДЕЛЕНИЕ ПЛЕВЕН - КЛОН ВИДИН" ВИДИН 15. НАУЧНОИЗСЛЕДОВАТЕЛСКИ ИНСТИТУТ ПО СЪОБЩЕНИЯТА СОФИЯ 16. ДЗИ-ОБЩО ЗАСТРАХОВАНЕ СОФИЯ 17. НЕФТОХИМПРОЕКТ БУРГАС 18. БУРГАСКИ СВОБОДЕН УНИВЕРСИТЕТ БУРГАС 19. ПРЕДПРИЯТИЕ МРЕЖИ ВИСОКО НАПРЕЖЕНИЕ - ЕЛЕКТРОПРЕНОСЕН РАЙОН ГОРНА ОРЯХОВИЦА ГОРНА ОРЯХОВИЦА 20. ТОПЛОФИКАЦИЯ - ПЛЕВЕН ПЛЕВЕН
Източник: Други (08.06.2004)
 
НОИ обяви 20 -те "най-коректни работодатели с персонал над 250 души за 1-во тримесечие на 2004 г., осигуряващи общо 50391 лица и със среден осигурителен доход 621 лв 1. АЕЦ КОЗЛОДУЙ КОЗЛОДУЙ 2. ЛУКОЙЛ НЕФТОХИМ БУРГАС БУРГАС 3. ЕАД "МИНИ МАРИЦА-ИЗТОК" - КЛОН РУДНИК "ТРОЯНОВО-СЕВЕР"" с. КОВАЧЕВО 4. ЕАД "МИНИ МАРИЦА-ИЗТОК - КЛОН РУДНИК "ТРОЯНОВО-1"" с. ТРОЯНОВО 5. ВИДИМА СЕВЛИЕВО 6. ДЪРЖАВНО ПРЕДПРИЯТИЕ "РЪКОВОДСТВО НА ВЪЗДУШНОТО ДВИЖЕНИЕ" СОФИЯ 7. МОБИЛТЕЛ СОФИЯ 8. ТЕХНОЛОГИЧЕН РАЙОН ПО ДАЛЕКОСЪОБЩЕНИЯ "СТТС" СОФИЯ 9. БЛАГОЕВГРАД-БТ - АД БЛАГОЕВГРАД 10. ЕАД "МИНИ МАРИЦА-ИЗТОК" - КЛОН "РУДНИК ТРОЯНОВО - 3" с. МЕДНИКАРОВО 11. БУЛБАНК СОФИЯ 12. УНИВЕРСИТЕТСКА МНОГОПРОФИЛНА БОЛНИЦА ЗА АКТИВНО ЛЕЧЕНИЕ "СВ. ГЕОРГИ" ПЛОВДИВ 13. ТОПЛОФИКАЦИЯ СОФИЯ СОФИЯ 14. ЕЛАЦИТЕ - МЕД с. МИРКОВО 15. СТОМАНА-ИНДЪСТРИ ПЕРНИК 16. ВАЗОВСКИ МАШИНОСТРОИТЕЛНИ ЗАВОДИ СОПОТ 17. ТЕЦ "МАРИЦА-ИЗТОК 2" с. КОВАЧЕВО 18. БАЛКАНФАРМА - ДУПНИЦА ДУПНИЦА 19. ПРИСТАНИЩЕ ВАРНА ВАРНА 20. ЮМИКОР МЕД ПИРДОП
Източник: Други (08.06.2004)
 
Димитър Герасимов официално стана изпълнителен директор на авиокомпанията Ситрад Еърлайн АД като поема поста от Михаил Цирингакис, който напуска и съвета на директорите на компанията. Така Ситрад Еърлайн АД вече ще се представлява от изпълнителните директори Валентин Михалков, който е и неин акционер, и Димитър Герасимов заедно и поотделно. Новият изпълнителен директор е в борда на компанията от август 2003 г. От ноември 2003 г. той е член на съвета на директорите на най-голямото у нас миннодобивно предприятие Мини Марица-изток. Според източници на вестника той бил приближен на енергийния министър Милко Ковачев. Герасимов е съдружник в няколко дружества, сред които външнотърговското Софтанк ООД, Тракия табак Екофуудс енд ойлс ООД и Аудио вега. За кратко той е бил съдружник в Росбултанк ООД и член на борда на Пловдив-Юрий Гагарин БТ АД. Авиокомпанията Ситрад Еърлайн е един от кандидатите да приватизира България Ер. Компанията искаше да купи бившия национален превозвач Балкан, преди да фалира. Тогава собственикът на Ситрад Валентин Михалков предлагаше да подпише договор за съвместна дейност с Балкан. Според него превозвачът можел да погасява дълговете си, като прибира 20% чиста печалба, без да влага инвестиции и да обучава летателен състав. Това щяла да извършва Ситрад. Сега от частната компания предлагат същата схема на България Ер, твърдят запознати. Шансът на Ситрад да успее в наддаването за националния превозвач били минимални.
Източник: Пари (10.06.2004)
 
НОИ обяви 20 -те "най-коректни работодатели с персонал от 100 до 250 души за 1-во полугодие на 2004 г., осигуряващи общо 4057 лица и със среден осигурителен доход 778 лв: 1. МЕДИА ХОЛДИНГ СОФИЯ 2. 168 ЧАСА СОФИЯ 3. МИНИ МАРИЦА - ИЗТОК РАДНЕВО 4. САП ЛАБС БЪЛГАРИЯ СОФИЯ 5. БУЛГАРТАБАК-ХОЛДИНГ СОФИЯ 6. БУЛГАРГАЗ СОФИЯ 7. АВТОМОТОР-КОРПОРАЦИЯ СОФИЯ 8. КОРПОРАТИВНА ТЪРГОВСКА БАНКА СОФИЯ 9. БУЛГАРГАЗ СТАРА ЗАГОРА 10. СТОПАНСКА И ИНВЕСТИЦИОННА БАНКА /СИБАНК/ СОФИЯ 11. ОБЩИНСКА БАНКА СОФИЯ 12. ТЪРГОВСКА БАНКА "ЮНИОНБАНК" СОФИЯ 13. СИМЕНС ИНФОРМЕЙШЪН ЕНД КОМЮНИКЕЙШЪН СОФИЯ 14. СОФИЯ ХОТЕЛ БАЛКАН СОФИЯ 15. КОМИСИЯ ЗА РЕГУЛИРАНЕ НА СЪОБЩЕНИЯТА СОФИЯ 16. ПРЕДПРИЯТИЕ МРЕЖИ ВИСОКО НАПРЕЖЕНИЕ - ЕЛЕКТРОПРЕНОСЕН РАЙОН ГОРНА ОРЯХОВИЦА ГОРНА ОРЯХОВИЦА 17. ЕДНОЛИЧНО АКЦИОНЕРНО ДРУЖЕСТВО "ЕЛЕКТРОРАЗПРЕДЕЛЕНИЕ - СОФИЯ ОБЛАСТ - КЛОН КЮСТЕНДИЛ" КЮСТЕНДИЛ 18. ФЕСТО ПРОИЗВОДСТВО СОФИЯ 19. ОВЕРГАЗ ИНК. СОФИЯ 20. ЛИТАСКО БЪЛГАРИЯ СОФИЯ
Източник: Други (10.08.2004)
 
НОИ обяви 20-те "най-коректни работодатели с персонал над 250 души за 1-во полугодие на 2004 г., осигуряващи общо 51560 лица и със среден осигурителен доход 622 лв: 1. ЛУКОЙЛ НЕФТОХИМ БУРГАС БУРГАС 2. АЕЦ КОЗЛОДУЙ КОЗЛОДУЙ 3. ЕАД "МИНИ МАРИЦА-ИЗТОК" - КЛОН РУДНИК "ТРОЯНОВО-СЕВЕР"" с. КОВАЧЕВО 4. ПАРАХОДСТВО БЪЛГАРСКИ МОРСКИ ФЛОТ ВАРНА 5. ЕАД "МИНИ МАРИЦА-ИЗТОК - КЛОН РУДНИК "ТРОЯНОВО-1"" с. ТРОЯНОВО 6. ДЪРЖАВНО ПРЕДПРИЯТИЕ "РЪКОВОДСТВО НА ВЪЗДУШНОТО ДВИЖЕНИЕ" СОФИЯ 7. МОБИЛТЕЛ СОФИЯ 8. ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРСКА БАНКА СОФИЯ 9. БЛАГОЕВГРАД-БТ - АД БЛАГОЕВГРАД 10. ТЕХНОЛОГИЧЕН РАЙОН ПО ДАЛЕКОСЪОБЩЕНИЯ "СТТС" СОФИЯ 11. ВИДИМА СЕВЛИЕВО 12. ЕАД "МИНИ МАРИЦА-ИЗТОК" - КЛОН "РУДНИК ТРОЯНОВО - 3" с. МЕДНИКАРОВО 13. УНИВЕРСИТЕТСКА МНОГОПРОФИЛНА БОЛНИЦА ЗА АКТИВНО ЛЕЧЕНИЕ "СВ. ГЕОРГИ" ПЛОВДИВ 14. БУЛБАНК СОФИЯ 15. ЕЛАЦИТЕ - МЕД с. МИРКОВО 16. ТОПЛОФИКАЦИЯ СОФИЯ СОФИЯ 17. МИНИ - БОБОВ ДОЛ БОБОВ ДОЛ 18. СТОМАНА-ИНДЪСТРИ ПЕРНИК 19. ТЕЦ "МАРИЦА-ИЗТОК 2" с. КОВАЧЕВО 20. КЦМ ПЛОВДИВ
Източник: Други (10.08.2004)
 
"Мини Марица-изток" прехвърлиха вземанията си от "Брикел" на Корпоративна банка. Купената от бизнесмена Христо Ковачки единствена брикетна фабрика у нас дължи над 41 млн. лв. на миньорите. Според предварителните споразумения дългът трябва да падне до 19 млн. лв. в края на годината.
Източник: Сега (12.08.2004)
 
От началото на годината печалбата на Мини Марица-изток е около 7 млн. лв. по данни от ръководството им. Дружеството е предупредило новия собственик на Брикел - фирма Калисто, че ще спре доставките на въглища при нередовни текущи плащания. Досега натрупаните дългове на Брикел към Мини Марица-изток са близо 41 млн. лв. До края на 2004 г. поне половината от дълговете трябва да бъдат изчистени, в противен случай доставките от Марица-изток ще бъдат прекратени. Добивът в мините е 12 млн. т въглища, като 62% от тях са отишли за производство на енергия в ТЕЦ Марица-изток 2. Себестойността на един тон въглища е понижена с 4.5% и средната му продажна цена е 12.20 лв.
Източник: Пари (13.08.2004)
 
След успешното приключване на приватизацията на електроразпределителните дружества най-накрая се очаква да се пришпори и стартирането на дълго отлаганата либерализация на енергийния пазар в страната. Или поне с такива обещания за пореден път се ангажира Държавната комисия по енергийно регулиране (ДКЕР). Отварянето на енергийния пазар трябваше да се случи през юли тази година, но в последния момент се оказа, че то отново ще бъде отложено заради липсата на готовност с поднормативната уредба. Според председателя на ДКЕР проф. Константин Шушулов комисията вече е почти готова с процедурите за отваряне на пазара. Официално правото на привилегированите потребители (предприятията с годишна консумация над 40 гигаватчаса електроенергия) да се договарят свободно за доставките на ток от електроцентралите най-вероятно ще се даде през последното тримесечие на тази година. Паралелно с отварянето на пазара при доставките на електричество така наречените търговци на електричество. Те на практика ще конкурират електроразпределителните дружества, тъй като също ще имат правото да доставят електричество на свободни цени на потребителите. Тази категория пазарни субекти беше въведена с новия закон за енергетика. Идеята е паралелно с отварянето на пазара търговията с електроенергия да се раздели от дистрибуцията. Според Константин Шушулов вече между четири и пет частни компании проявяват макар и все още неофициално интерес за придобиване на лицензи от ДКЕР за извършването на такава търговска дейност. Така наречените търговци на електроенергия ще имат право да се договарят с потребителите за доставките на ток от електроцентралите по свободни, тоест нерегулирани от ДКЕР цени. За да осъществяват дейността си, фирмите ще подлежат на лицензиране от регулаторната комисия, ако отговарят на определени критерии, които обаче все още не са определени от ДКЕР. Първоначално търговците ще получат правото да доставят електроенергия само на привилигерованите потребители, статут на каквито към момента имат около 10 големи промишлени предприятия. Идеята е търговците да могат да доставят тока на тези предприятия на по- ниски цени, като се договарят за по-евтини доставки със собствениците на централите. При появата на посредниците привилегерованите потребители ще могат да избират дали да ползват услугите на частните фирми търговци, стига да им се предлагат по-изгодни цени, или сами да се договарят за доставките, като плащат единствено такса за преноса. При освобождаването на цените на тока от 2007 г. и за битовите потребители те също ще могат да ползват услугите на така наречените търговци на електричество. Начертаният сценарий за либерализация на енергийния пазар предвижда при първия етап от отварянето на пазара да се даде право на предприятията "Агрополихим", "Асарел Медет", "Девня цимент", "Елаците мед", КЦМ, "Мини Марица-изток", "Неохим", "Свилоза", "Стомана индъстри" и "Юмикор мед" като привилегировани потребители да договорят директно цените и количествата на електроенергията с ТЕЦ "Марица-изток 2", ТЕЦ "Варна", ТЕЦ "Бобов дол" и ТЕЦ "Русе". Четирите централи имат определени квоти за свободно договаряне на електроенергията при по-ниски за потребителите цени. Самите привилегеровани потребители пък ще плащат за преноса такса на НЕК или на електроразпределителните дружества в зависимост от това чия мрежа ползват. НЕК е собственик на мрежата високо напрежение, а ЕРП-тата стопанисват електропроводите ниско напрежение. След пълното отваряне на пазара постепенно преносът на електроенергия трябва да се отдели от търговията, което означава, че в определен момент ЕРП-тата ще се занимават само с дистрибуцията на електричество. Според Константин Шушулов новите собственици на ЕРП-тата са запознати със схемата и са информирани за това, че е възможно още от догодина на пазара да се появят първите им конкуренти. Такава пазарна схема всъщност прилагат и повечето европейски страни. За да потръгне самата схема, търговците трябва да предлагат на потребителите електроенергията на по-ниски цени от ЕРП-тата, а също и да купуват по-евтино от производствените централи. На пръв поглед очакването, че потребителите ще могат да си купуват по-евтино електричество, ако минават през посредници, а не като се договарят директно с доставчиците, изглежда лишено от логика. Според шефа на ДКЕР Константин Шушулов обаче доставките на по-ниски цени са напълно възможни, тъй като в цените за този тип доставки няма да влизат постоянните разходи, които сега енергийните фирми и централите включват в продажната си цена. В тези разходи влизат експлоатационните разходи на дружествата, разходите за поддръжката на определен резерв от мощности и други. "В цената за доставките от посредниците ще се включват само променливите разходи на енергийните дружества (за консумативи), освен това самите фирми ще могат да се договарят с централите за по-ниски цени", обясни Шушулов. Търговците на електроенергия ще плащат само такси за преноса на НЕК или ЕРП-тата. В момента размерът на тези такси се определя от ДКЕР за всяко от дружествата поотделно, като това става по тяхно предложение. Таксата на НЕК за преноса е 11.80 лв. на мегават, а тези на ЕРП-тата варират между 6.68 и 10.22 лв. на мегават.
Източник: Капитал (21.08.2004)
 
НЕК покрива 78% от недостига на ток в региона, съобщи в Раднево вчера министърът на енергетиката Милко Ковачев. Очаква се до края на годината да изнесем общо 6 млрд. киловатчаса електроенергия. Според Ковачев най-вероятно мини "Марица-Изток" ЕАД Раднево ще останат изцяло държавна собственост до края на правителствения мандат. Към този момент интерес към трите открити рудника е проявила и шведската държавна компания "Ватенсал", но не са започнали преговори
Източник: Сега (01.09.2004)
 
Борса за електроенергия се очаква да има през 2005 г. , заяви министърът на енергетиката Милко Ковачев. На нея първоначално ще участват най-големите консуматори на ток в страната. Те ще се договарят за цените директно с производителите. Така сделките ще са прозрачни. Всяка от балканските страни си прави собствена енергийна борса - Румъния, Гърция, и България, обясни Ковачев. В момента се подготвя междуправителствен меморандум, който ще уточни правилата за търговия с електроенергия. Документът ще бъде готов до края на годината. АЕЦ "Козлодуй" и "Юмикор Мед" АД сключиха първата сделка за продажба на електрическа енергия при свободно договорени цени. Първият график за доставка на ток е регистриран на 16 септември в 14,55 часа. Срокът е 168 часа и започва да тече от 24,00 ч на 18 септември. Участниците в сделката не обявиха на каква стойност е доставката. Но според изпълнителния директор на "Юмикор Мед" Томас Биймиш след сключването на договора ще се подобри рентабилността на предприятието. През 2004 г. права за пряко договаряне на доставка на ток имат потребители на над 40 гигаватчаса годишно. Това са около 20 фирми. Сред тях са "Стомана Индъстри", Мини "Марица-изток", "Асарел Медет".
Източник: Стандарт (20.09.2004)
 
"Стомана Индъстри" ще е следващото предприятие у нас, което ще сключи договор за свободно закупуване на електроенергия, стана ясно вчера. Дружеството е собственост на гръцката група "Виохалко". Възможност да направят това имат още "Асарел медет" и "Мини Марица изток", с които се преговаря усилено, каза вчера изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй" Йордан Костадинов. Атомната централа сключи в петък вечерта договор за свободна продажба на електроенергия с "Юмикор Мед", както в. "Сега" вече писа. Цената по договора е търговска тайна, но е поне с 15% по-ниска от тази, по която "Юмикор" е била принудена досега да купува електроенергията от НЕК, стана ясно от изявление на изпълнителния директор на медодобивния комбинат в Пирдоп Томас Биймиш. Сега право да купуват свободно ток имат всички предприятия, които имат поне 40 000 мегаватчаса годишна консумация. Догодина такова право ще имат клиентите, които харчат 20 000 мегаватчаса, през 2006 - 9 000, а през 2007 г. - всички небитови потребители. Междувременно вчера стана ясно, че преносната такса, която се плаща на НЕК в такива случаи, ще бъде променена. В момента тя е 11,80 лв. за всеки мегаватчас пренесена електроенергия. До края на годината ще се диференцира в зависимост от разстоянието. Обещанието това да се направи е довело до сключването на първия договор за свободна продажба на ток, каза източник от Държавната комисия за енергийно регулиране. Първите количества ток, продаден по свободно договорени цени, са доставени още в четвъртък, в 14,55 часа. Графикът за доставка, който е част от договора, предвижда обновяване на всеки 168 часа. Ако договорените за седмицата количества не се купят, предприятието купувач трябва да плати оставащото количество ток по 7,5 ст. за киловатчас. Това е наказателна тарифа, което означава, че реалната цена по договора е поне два пъти по-ниска.
Източник: Сега (20.09.2004)
 
"Юмикор мед" и АЕЦ "Козлодуй" са първите компании, които сключиха договор за директна покупка на електроенергия през миналата седмица, съобщи енергийният министър Милко Ковачев. Това е стъпка към либерализацията на вътрешния електроенергиен пазар, обясни той. Контрактът е до края на годината и вероятно ще бъде продължен през следващата година. Конкретните параметри по договора, количеството на енергията, както и цените остават търговска тайна. По данни на Националната електропреносна компания (НЕК) годишната консумация на компанията през миналата година е 291 гигаватчаса. "Юмикор" е сред 15-те компании, които първи получиха статут на привилегировани потребители и имат годишна консумация над 100 гигаватчаса. Пазарът на ел. енергия през 2004 г. се оценява на 170 млн. евро. Цената е по-висока от тази, на която АЕЦ "Козлодуй" продава на НЕК, каза изпълнителният директор на централата Йордан Костадинов. До края на следващата седмица атомната централа планира да финализира още един договор с привилегирован потребител. Сред кандидатите да купуват от АЕЦ "Козлодуй" са "Асарел Медет" и "Стомана индъстри". По предварителни разчети на атомната централа от свободното договаряне тя може да спечели около 15 млн. лв. През юни Държавната комисия за енергийно регулиране (ДКЕР) определи квота от 200 мегавата на АЕЦ "Козлодуй", която централата може да продаде на свободни цени на привилегировани потребители. Очаква се тази квота да бъде увеличена догодина. Цената и количеството на ел. енергията не са толкова важни, колкото е важна прозрачността на процеса, заяви изпълнителният директор на "Юмикор" Томас Биймаш. Той не уточни с колко дружеството ще намали разходите си за електроенергия при излизането на пазара. Според експертни оценки понижението ще е с около 15%. До 2007 г. вътрешният пазар на електроенергия ще бъде отворен постепенно до 60%. Оттогава битовите абонати ще могат да си избират доставчика, а привилегированите да договарят покупка на енергия извън пределите на страната. В НЕК вече са се регистрирали мини "Марица-изток", "Асарел Медет" и "Стомана индъстри" като следващите компании, които в скоро време ще финализират преговорите си. Те ще могат да купуват електроенергия освен от атомната централа, и от ТЕЦ "Варна", ТЕЦ "Бобов дол", ТЕЦ "Русе" и ТЕЦ "Марица-изток 2". От следващата година се очаква да заработи енергийна борса и цените, на които се договорят сделките между производители и потребители, да станат публични.
Източник: Дневник (20.09.2004)
 
При подчертан интерес от страна на немски енергийни компании министър Милко Ковачев откри в Берлин десетото заседание на Работна група Енергетика към Българо-германския съвет за коопериране, съобщи Информационният център към Министерство на енергетиката и енергийните ресурси. Сред участниците са представители на Сименс, Фраматом, АББ, Алстом и други. Министър Ковачев се придружава от представители на Министерството на енергетиката и енергийните ресурси и Агенцията за енергийна ефективност и от изпълнителните директори на НЕК ЕАД - Васил Анастасов, Булгаргаз - Кирил Гегов, Мини Марица изток - Щерьо Щерев, ТЕЦ Варна - Камен Бошнаков. В рамките на дискусията бяха представени статусът и следващите стъпки в процеса на приватизация на енергийни мощности в България, политиката за енергийна ефективност и възможностите за участие на немската страна във Фонда за енергийна ефективност в България, развитието на възобновяеми енергийни източници и търговията с емисии и зелени сертификати, изграждането на АЕЦ Белене и рехабилитацията на топлофикационния сектор.
Източник: БТА (26.10.2004)
 
Пловдивският окръжен съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 119, ал. 2 ТЗ с решение № 7370 от 1.ХII.2002 г. по ф. д. № 3540/2002 вписа дружество с ограничена отговорност "Медиа Плент" - ООД, със седалище и адрес на управление Пловдив, бул. Цар Борис III Обединител 37, палата 7, ет. 2, офиси 28 и 29, с предмет на дейност: производство и търговия с аудио- и видеооптични носители: компактдискове със и без запис (CD, CDR, DV, DVDR) и производство на матрици (стампери) за производство на компактдискове (след лицензиране), продажба на стоки от собствено производство, търговско представителство и посредничество, комисионни и складови сделки, сделки с интелектуална собственост, покупка на стоки или други вещи с цел препродажба в първоначален, преработен или обработен вид, рекламни, информационни, програмни или други услуги, сделки или дейности, незабранени със закон. Дружеството е с неопределен срок, с капитал 5000 лв., със съдружници Димитър Чавдаров Герасимов и Диана Стоянова Георгиева и се представлява и управлява от Димитър Чавдаров Герасимов.
Източник: Държавен вестник (29.10.2004)
 
Електроенергия за над 200 млн. евро е продала НЕК зад граница от началото на годината, количествата надхвърлят 6,5 млрд. киловатчаса, съобщи министър Милко Ковачев. Компанията има подписани договори за продажба на още 6 млрд. кВтч през 2005 година. Сред купувачите не е Турция. Изнасяме ток за Гърция, Сърбия, Македония, Албания и Италия. Милко Ковачев очаква на 12 декември, когато започва срещата на министрите в Атина, да бъде подписан меморандум за създаването на действащ регионален енергиен пазар за страните от Югоизточна Европа. До края на годината може да има раздвижване за приватизацията на трите открити рудника в "Мини Марица-изток" ЕАД-Раднево и проекта за изграждането на заместваща мощност на площадката на ТЕЦ "Марица-изток 1", каза министърът.
Източник: Сега (02.11.2004)
 
НОИ обяви 50-те "най-коректни работодатели с персонал от 100 до 250 души за деветмесечието на 2004 г., осигуряващи общо 9580 лица и със среден осигурителен доход 608 лв.: 1. МИНИ МАРИЦА - ИЗТОК РАДНЕВО 2. БУЛГАРТАБАК - ХОЛДИНГ СОФИЯ 3. ТЪРГОВСКА БАНКА "ЮНИОНБАНК" СОФИЯ 4. КРОНОШПАН БЪЛГАРИЯ БУРГАС 5. БУЛГАРГАЗ СТАРА ЗАГОРА 6. ПРЕДПРИЯТИЕ МРЕЖИ ВИСОКО НАПРЕЖЕНИЕ - ЕЛЕКТРОПРЕНОСЕН РАЙОН ГОРНА ОРЯХОВИЦА ГОРНА ОРЯХОВИЦА 7. ОВЕРГАЗ ИНК. СОФИЯ 8. ЛИТАСКО БЪЛГАРИЯ СОФИЯ 9. ЕДНОЛИЧНО АКЦИОНЕРНО ДРУЖЕСТВО "ЕЛЕКТРОРАЗПРЕДЕЛЕНИЕ - СОФИЯ ОБЛАСТ - КЛОН КЮСТЕНДИЛ" КЮСТЕНДИЛ 10. ПРЕДПРИЯТИЕ МРЕЖИ ВИСОКО НАПРЕЖЕНИЕ - ЕЛЕКТРОПРЕНОСЕН РАЙОН-ХАСКОВО ХАСКОВО 11. НОВА ТЕЛЕВИЗИЯ - ПЪРВИ ЧАСТЕН КАНАЛ СОФИЯ 12. ЕЛЕКТРОРАЗПРЕДЕЛЕНИЕ - ПЛОВДИВ ПЛОВДИВ 13. БЪЛГАРИЯ НЕТ СОФИЯ 14. ЕАД "ЕЛЕКТРОРАЗПРЕДЕЛЕНИЕ ПЛЕВЕН - КЛОН ВИДИН" ВИДИН 15. ДЕЛТА - БЪЛГАРИЯ СОФИЯ 16. ДЗИ-ОБЩО ЗАСТРАХОВАНЕ СОФИЯ 17. КРЕМИКОВЦИ-АВТОТРАНСПОРТ СОФИЯ 18. БОРГ ИНСТРУМЕНТС СОФИЯ 19. ПИКАДИЛИ ХОЛДИНГ СОФИЯ 20. ЕЛЕКТРОПРЕНОСЕН РАЙОН СОФИЯ - ГРАД СОФИЯ 21. НАУЧНОИЗСЛЕДОВАТЕЛСКИ ИНСТИТУТ ПО СЪОБЩЕНИЯТА СОФИЯ 22. БАЛКАНСКИ - 2000 СОФИЯ 23. ТОПЛОФИКАЦИЯ - ПЛЕВЕН ПЛЕВЕН 24. САЛС ВАРНА 25. ДАТЕКС СОФИЯ 26. ТРАНСИМПЕКС СОФИЯ 27. САКАР АУТО СОФИЯ 28. БКС-ЦЕНТЪР СОФИЯ 29. ТЕХНОЕКСПОРТСТРОЙ СОФИЯ 30. ГРАЖДАНСКО ДРУЖЕСТВО "ДОУШ-ЕКО" - КЛОН БУРГАС с. КРЪСТИНА 31. ТОПЛОФИКАЦИЯ - СЛИВЕН СЛИВЕН 32. МОНТАЖ СТРОИТЕЛНИ КОНСТРУКЦИИ с. КАЗИЧЕНЕ 33. КЪРТИС-БАЛКАН СОФИЯ 34. ЕАД "ЕЛЕКТРОРАЗПРЕДЕЛЕНИЕ - ГОРНА ОРЯХОВИЦА" - КЛОН СИЛИСТРА СИЛИСТРА 35. ПЕЩОСТРОЙ СТАРА ЗАГОРА 36. ИНТЕРСНАК БЪЛГАРИЯ СОФИЯ 37. ПРЕДПРИЯТИЕ "ЯЗОВИРИ И КАСКАДИ" СОФИЯ 38. НЕФТОХИМПРОЕКТ БУРГАС 39. КРЕМИКОВЦИ ТРЕЙД СОФИЯ 40. ЗЛАТНИ ПЯСЪЦИ ВАРНА 41. ЕЛЕКТРОПРЕНОСЕН РАЙОН - ШУМЕН ШУМЕН 42. ПРЕДПРИЯТИЕ МРЕЖИ ВИСОКО НАПРЕЖЕНИЕ - ЕЛЕКТРОПРЕНОСЕН РАЙОН БЛАГОЕВГРАД БЛАГОЕВГРАД 43. СПЕЦИАЛИЗИРАНА БОЛНИЦА ЗА АКТИВНО ЛЕЧЕНИЕ ПО ЕНДОКРИНОЛОГИЯ, НЕФРОЛОГИЯ И ГЕРОНТОЛОГИЯ АКАД. ИВ. ПЕНЧЕВ СОФИЯ 44. ЗПАД "АЛИАНЦ БЪЛГАРИЯ" СОФИЯ 45. ПЕТРОЛ ТЕХНИКА СОФИЯ 46. СТОЛОВО ХРАНЕНЕ - ЛУКОЙЛ НЕФТОХИМ БУРГАС БУРГАС 47. ПРЕДПРИЯТИЕ "МРЕЖИ ВИСОКО НАПРЕЖЕНИЕ" СОФИЯ 48. АББ-КОНТРОЛ ПЕТРИЧ 49. МЕЛЕКСИС БЪЛГАРИЯ СОФИЯ 50. ЧАСТНО АКЦИОНЕРНО ДРУЖЕСТВО "ЗОГРАФСКИ" СОФИЯ
Източник: Капиталов пазар (08.11.2004)
 
НОИ обяви 50 -те "най-коректни работодатели с персонал над 250 души за деветмесечието на 2004 г., осигуряващи общо 98 555 лица и със среден осигурителен доход 514 лв.: 1. АЕЦ КОЗЛОДУЙ КОЗЛОДУЙ 2. ЛУКОЙЛ НЕФТОХИМ БУРГАС БУРГАС 3. ЕАД "МИНИ МАРИЦА - ИЗТОК" - КЛОН "РУДНИК ТРОЯНОВО - СЕВЕР" с. КОВАЧЕВО 4. ПАРАХОДСТВО БЪЛГАРСКИ МОРСКИ ФЛОТ ВАРНА 5. ЕАД "МИНИ МАРИЦА-ИЗТОК - КЛОН РУДНИК "ТРОЯНОВО-1"" с. ТРОЯНОВО 6. ДЪРЖАВНО ПРЕДПРИЯТИЕ "РЪКОВОДСТВО НА ВЪЗДУШНОТО ДВИЖЕНИЕ" СОФИЯ 7. БЛАГОЕВГРАД-БТ - АД БЛАГОЕВГРАД 8. ЕАД "МИНИ МАРИЦА - ИЗТОК" - КЛОН "РУДНИК ТРОЯНОВО - 3" с. МЕДНИКАРОВО 9. ЕЛАЦИТЕ - МЕД с. МИРКОВО 10. МИНИ - БОБОВ ДОЛ с. БОБОВ ДОЛ 11. ТОПЛОФИКАЦИЯ СОФИЯ СОФИЯ 12. СТОМАНА-ИНДЪСТРИ ПЕРНИК 13. ВАЗОВСКИ МАШИНОСТРОИТЕЛНИ ЗАВОДИ СОПОТ 14. ТЕЦ МАРИЦА ИЗТОК 2 с. КОВАЧЕВО 15. БАЛКАНФАРМА - ДУПНИЦА ДУПНИЦА 16. КЦМ ПЛОВДИВ 17. МНОГОПРОФИЛНА БОЛНИЦА ЗА АКТИВНО ЛЕЧЕНИЕ И СПЕШНА МЕДИЦИНА Н. И. ПИРОГОВ СОФИЯ 18. ПРИСТАНИЩЕ ВАРНА ВАРНА 19. АСАРЕЛ-МЕДЕТ ПАНАГЮРИЩЕ 20. МНОГОПРОФИЛНА БОЛНИЦА ЗА АКТИВНО ЛЕЧЕНИЕ - ПЛЕВЕН ПЛЕВЕН 21. ИДЕАЛ СТАНДАРТ БЪЛГАРИЯ СЕВЛИЕВО 22. ПИРИН ТЕКС ПРОДАКШЪН ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ 23. ЕКСПЛОАТАЦИОННА КОМПАНИЯ МАРИЦА ИЗТОК 3 с. МЕДНИКАРОВО 24. СТОЛИЧЕН ЕЛЕКТРОТРАНСПОРТ СОФИЯ 25. СОЛВЕЙ СОДИ ДЕВНЯ 26. КОКА-КОЛА ХЕЛЕНИК БОТЪЛИНГ КЪМПАНИ БЪЛГАРИЯ КОСТИНБРОД 27. МНОГОПРОФИЛНА БОЛНИЦА ЗА АКТИВНО ЛЕЧЕНИЕ "АЛЕКСАНДРОВСКА" СОФИЯ 28. БЪЛГАРСКА ПОЩЕНСКА БАНКА СОФИЯ 29. ЕЛЕКТРОРАЗПРЕДЕЛЕНИЕ-СТОЛИЧНО СОФИЯ 30. СОФАРМА СОФИЯ 31. ЯНА БУРГАС 32. ЛЕТИЩЕ СОФИЯ СОФИЯ 33. ПОДЕЛЕНИЕ ЗА ТОВАРНИ ПРЕВОЗИ - СОФИЯ СОФИЯ 34. СВИЛОЗА СВИЩОВ 35. НЕОХИМ ДИМИТРОВГРАД 36. ВОДОСНАБДЯВАНЕ И КАНАЛИЗАЦИЯ ВАРНА 37. ТЕЦ - БОБОВ ДОЛ с. ГОЛЕМО СЕЛО 38. М + С ХИДРАВЛИК КАЗАНЛЪК 39. РЕМОТЕКС - РАДНЕВО РАДНЕВО 40. НАЦИОНАЛНО УПРАВЛЕНИЕ "РАДИО И ТЕЛЕВИЗИОННИ СТАНЦИИ" СОФИЯ 41. АЛБЕНА с. ОБРОЧИЩЕ 42. ПОДЕЛЕНИЕ ЗА ПЪТНИЧЕСКИ ПРЕВОЗИ - СОФИЯ СОФИЯ 43. МНОГОПРОФИЛНА БОЛНИЦА ЗА АКТИВНО ЛЕЧЕНИЕ "СВЕТА МАРИНА" ВАРНА 44. АРКУС ЛЯСКОВЕЦ 45. ТЕРИТОРИАЛНО ПОДЕЛЕНИЕ "СОФИЙСКИ ПОЩЕНСКИ СЪОБЩЕНИЯ" СОФИЯ 46. ТЕЦ ВАРНА с. ЕЗЕРОВО 47. ПРЕДПРИЯТИЕ ЗА ЕКСПЛОАТАЦИЯ И ПОДДЪРЖАНЕ НА ЖП ИНФРАСТРУКТУРА - ПЛОВДИВ ПЛОВДИВ 48. СПЕЦИАЛИЗИРАНА БОЛНИЦА ЗА АКТИВНО ЛЕЧЕНИЕ НА СЪРДЕЧНО-СЪДОВИ ЗАБОЛЯВАНИЯ СОФИЯ 49. ЛУКОЙЛ-БЪЛГАРИЯ СОФИЯ 50. ПРИСТАНИЩЕ БУРГАС БУРГАС
Източник: Капиталов пазар (08.11.2004)
 
200 млн. лв. приходи от продажби на въглища през годината отчетоха от "Мини Марица-изток". Общите приходи на дружеството до момента надхвърлят 212 млн. лв. Спрямо същия период на миналата година приходите са увеличени с 876 хил. лева, спрямо тазгодишния бизнесплан увеличението е със 7,7 млн. лв. До момента дружеството е внесло в хазната 52 097 000 лв. данъци, а дивидентът е в размер на 10 713 хиляди лева. Разработват се проекти по плана за развитието на комплекса за периода 2006-2020 г. Според тях инвестициите през следващите три години ще са минимум 130 милиона лева. Засега приватизация на мините не се предвижда, въпреки че от години интерес към добива на въглища там има немската енергийна компания "Рейнбраун".
Източник: Сега (22.11.2004)
 
6.6 млрд. EUR са нужните инвестиции в българската енергетика до 2007 г., сочат разчетите на Министерството на енергетиката и енергийните ресурси. Парите са необходими за реконструкция, разширяване на съществуващите мощности и строителство на нови. 4.14 млрд. EUR от общата сума са предназначени за електроенергетиката - за реконструкция, модернизация на мощностите и за възстановяване и разширяване на електропреносната мрежа на НЕК. 2 млрд. EUR от общите енергийни инвестиции ще отидат в Нефт и газоснабдяване - увеличаване на капацитета на газопреносната мрежа на Булгаргаз, проучване за пренос на каспийски газ през територията на България - проект НАБУКО - в зависимост от избраното трасе около 445 км от газопровода са на територията на България. 331 млн. EUR са предназначени за рехабилитация на топлопреносната мрежа и изграждане на модули за комбинирано производство на топлинна и еленергия. Във въгледобива само за модернизацията на Мини Марица-изток трябват 125 млн. EUR, като предварителните проучвания сочат вложения от 300 до 700 млн. лв. за реконструкция и нова механизация при нарастване на консумацията на въглища до 26-28 млн. т годишно при сегашни 21 млн. т.
Източник: Пари (01.12.2004)
 
Мини "Марица-изток" изкупиха 1400 дка земя за разкриване на нови въглищни пластове през тази година за пред трите рудника на дружеството, съобщи директорът Щерьо Щерев. Отчуждителните процедури са свързани с много проблеми. След промяна на собствеността от частна в държавна независими експерти оценяват земите, а дружеството ги изкупува по пазарни цени. Собствениците на имоти в Гълъбовска и Радневска община са получили между 200 и 600 лв. за декар. До края на годината в мините трябва да се изпълни инвестиционната програма за 36 млн. лв. Очакваната печалба е 8 млн. лв. Няма интерес от страна на RWE "Рейнбраун" към приватизацията на мините. Германската компания се интересува от купуване на електропроизводствени мощности в комплекса.
Източник: Сега (03.12.2004)
 
Старозагорският окръжен съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231 ТЗ с решение от 20.I.2004 г. по ф. д. № 2444/93 вписа промяна за "Мини Марица-изток" - ЕАД: избира за член на съвета на директорите Иван Вълчанов Марков.
Източник: Държавен вестник (07.12.2004)
 
"Асарел Медет", КЦМ, "Елаците мед" и мини "Марица-изток" са сключили договори за покупка на електроенергия с ТЕЦ "Марица 3" - Димитровград, ТЕЦ "Марица-изток 2" и АЕЦ "Козлодуй". Това сочи регистърът на търговски участници на свободния пазар на електроенергия. Мини "Марица-изток" са подписали договор с ТЕЦ "Марица-изток 2" за покупка на 515 гигавата. Така компаниите, които свободно търгуват с енергия, станаха пет, след като през септември "Юмикор" договори доставка за 291 гигавата от АЕЦ "Козлодуй". Всяка от петте компании има годишна консумация над 100 гигавата годишно и е определена за привилегирован потребител. Условие за получаване на такъв статут е да нямат задължения към НЕК. Регулаторната комисия определи количества на тецовете "Марица-изток 2", "Варна", "Бобов дол", "Марица 3" - Димитровград, и АЕЦ "Козлодуй", които могат да продават на привилегировани потребители при свободно договорени цени. Засега само ТЕЦ "Марица-изток 3" е извадена от списъка на производителите за свободна продажба, защото има 15-годишен договор за изкупуване на ток от НЕК, след като приключи рехабилитацията на централата от италианската компания "Енел" и американската "Ентерджи". Договорените цени по сделките с петте компании остават фирмена тайна. Според експертни изчисления нерегулираната част от пазара през тази година се изчислява на 150 млн. евро.
Източник: Дневник (10.12.2004)
 
210 млн. лв. инвестиции през следващите 2 г. предвижда Мини Марица-изток ЕАД, Раднево, като 160 млн. лв. ще бъдат собствени средства, а за останалите ще се търси банков кредит, съобщи изп. директор на дружеството инж. Щерьо Щерев. През 2005 г. инвестициите ще бъдат около 80 млн. лв. Щерев прави уговорката, че размерът на инвестициите зависи от изграждането на заместваща мощност на мястото на ТЕЦ Първа комсомолска.
Източник: Пари (13.12.2004)
 
Писмото за подкрепа на проекта на изграждането на нова 670-мегаватова мощност в ТЕЦ "Марица-изток 1" на американската компания "Ей И Ес" не беше прието на последното правителствено заседание, съобщи правителствен източник. Писмото се иска от американската компания, за да послужи пред банките, които ще финансират проекта, чиято реализация по различни причини се проточва вече пет години. Министрите са решили да върнат документа на енергийното министерство, защото то има характер на договор. В писмото има арбитражна клауза, която позволява на инвеститора да решава спорове с българската страна в чужбина. Правителството отложи одобрението на писмото за подкрепа, коментира зам.-министърът на енергетиката Ангел Минев. Според него съществували правни спорове по текстовете му, тъй като нямало точно описана процедура за арбитраж. Основните възражения са на икономическото и финансовото министерство. Ведомството на Лидия Шулева не е съгласно България да гарантира, че в случай на приватизация на НЕК, на мини "Марица-изток" или на друга държавна компания, участваща в проекта, приватизационният договор да предвижда продаденото предприятие да продължи да спазва всички поети от държавата задължения. Според юристите този текст противоречи на закона за приватизация, а мините са в забранителния списък за продажба. Икономическото министерство изтъква, че лицензът на американската компания за производство на електроенергия, даден от ДКЕР, е изтекъл още през юни. Спорен остава и въпросът дали договорът за изкупуване на тока от новата централа от НЕК за 15 години е все още валиден, след като е подписан през 2001 г., а по проекта не са предприети каквито и да било стъпки. Друго важно възражение срещу гласуването на писмото е, че липсва становище на КЗК, че то не е вид държавна помощ. Писмото не е свързано с даването на гаранции или с поемането на финансови ангажименти от правителството, твърди Матю Бартли, директор на българския проект в "Ей И Ес" пред в. "Труд". НЕK продължава преговорите с инвеститора за промяна на подписания 15-годишен договор за изкупуване на енергията. Тя се иска въпреки заявленията на енергийното министерство, че е срещу дългосрочните договори и затова не може да приеме между НЕК и новите собственици на ТЕЦ-овете "Варна", "Русе" и "Бобов дол" да се подпишат 10-годишни договори за разполагаемост.
Източник: Дневник (28.12.2004)