Новини
Новини за 2001
 
Мини "Марица-изток" завършиха с печалба от 25 млн. лв. миналата година, съобщи изп. директор на енергийния комплекс Петко Петков. Добити са 22 млн. тона въглища, което е с 2 млн. тона повече в сравнение с 1999 г. През тази година не се предвиждат съкращения в "Марица-изток", работа ще напуснат само служители, които излизат в пенсия, казаха от Агенцията по енергетика. До края на 2001 г. рудниците "Трояново 1 и 3" ще бъдат обединени, за да се намалят разходите за поддръжката им и за да се увеличи ефективността на производството им, добавиха от ведомството на Иван Шиляшки.
Източник: Стандарт (05.01.2001)
 
Германският концерн "Рейнбраун" ще купи 75% от акциите на мини "Марица-изток". Това обяви главният секретар на Държавната агенция по енергетика Александър Петров. Преговорите на ДАЕЕР с германския концерн "Рейнбраун" за мини "Марица-изток" ще приключат до април. Германската компания да поеме добива и търговията с въглища и да вложи 600 млн. марки в развитието на комплекса през следващите 20 години. За това се договориха още през май миналата година шефът на Агенцията по енергетика Иван Шиляшки и шефът на международните проекти в "Рейнбраун" Улрих Йобс. Двамата подписаха и меморандум за създаване на смесено дружество, в което германският концерн ще държи 75 на сто от капитала, а мини "Марица-изток" - 25 на сто. Тогава Шиляшки обеща договорът с германската фирма да бъде подписан до края на 2001 г. Минният комплекс ще участва в бъдещата фирма с апортна вноска и няма да бъде разделян на обособени части, обясни Александър Петров. Най-вероятно "Рейнбраун" ще вземе и ТЕЦ "Марица-изток 2", прогнозираха от енергийното ведомство. Според предварителните разчети германската компания ще вложи 380 млн. марки за модернизацията на мини "Марица-изток". Американските компании "AES" и "Ентърджи", които ще инвестират в ТЕЦ "Марица-изток 1" и ТЕЦ "Марица-изток 3", пък проявяват интерес за участие в бъдещо смесено дружество с "Рейнбраун", каза още Александър Петров. Целта е производителите на ток да станат собственици и на акции във въгледобивното дружество и обратното. До месец пък ще бъдат подписани договорите с "AES" и "Ентърджи", обеща неотдавна Иван Шиляшки. Предвижда се компанията "AES" да вложи $650 млн. в изграждането на две заместващи мощности от 600 мегавата в ТЕЦ "Марица-изток 1". "Ентърджи" пък ще инвестира $470 млн. в рехабилитацията на ТЕЦ "Марица-изток 3".
Източник: Стандарт (15.02.2001)
 
Решение за увеличаване на капитала на "Минна компания "Марица-изток"" АД, смесено дружество между Мини "Марица-изток" ЕАД и "Рейнбраун АГ" е било взето на Общо събрание на дружеството, съобщи Държавната агенция по енергетика и енергийни ресурси. Капиталът на дружеството се увеличава от 50 100 лв. на 900 300 лв. чрез издаване на нови 8502 акции с номинална стойност 100 лв., които могат да се придобият от акционерите пропорционално на досегашното им участие - 2/3 за "Рейнбраун АГ", и 1/3 - за Мини "Марица-изток" ЕАД. Увеличението е във връзка с подготовката на процедурата за получаване на концеия за добив на въглища, уточняват от агенцията. Общото събрание е приело и промени в Устава на дружеството в съответствие с промените в Търговския закон от края на миналата година. Смесеното дружество е създадено през юни 2000 г., припомня пресцентърът. Първоначално предвижданите инвестиции в мината са за над 220 млн. марки. След подготовка на всички документи, необходими съобразно българското законодателство, на втория етап от дейността си смесеното дружество ще прерастне от нетърговско в дружество с основен предмет на дейност "добив на въглища, продажбата им и свързаните с това дейности", посочват от Държавната агенция по енергетика и енергийни ресурси.
Източник: БТА (07.03.2001)
 
Да бъде увеличен капиталът на минна компания "Марица - изток", реши общото събрание на акционерите. Смесеното дружество, създадено между мини "Марица - изток"ЕАД и "Рейнбраун" беше с капитал 50 100 лева. Сега се предвижда капиталът да стане до 900 300 лева. На фондовата борса ще бъде пусната нова емисия от 8502 акции с номинал 100 лева. Те ще се придобиват от акционерите пропорционално на досегашното им участие. Увеличаването на капитала се налага във връзка с процедурата за получаване на консеция за добив на въглища.
Източник: БТА (16.03.2001)
 
Капиталът на минната компания Марица изток ще бъде увеличен, решението е взето на общо събрание на акционерите на дружеството. В момента капиталът на предприятието е 50 100 лева. предвида се неговит размер да достигне 900 300 лева. минната компания е смесено дружество между Марица изток и немската компания Рейнбраун.
Източник: Демокрация (19.03.2001)
 
"Застрахователно дружество "Енергия" ще допълни предмета си на дейност с предлагане на презастрахователни услуги. Това ще бъде решено на общото акционерно събрание на 26 април", заяви главният изпълнителен директор на ЗПАД "Алианц България" Атанас Табов. За да извършва презастрахователна дейност, едно дружество по закон е длъжно да има регистриран капитал от 4 милиона лева, а в момента капиталът на "Енергия" е около 3.540 милиона лева. За да се спази законовото изискване, на същото общо събрание ще бъде увеличен и капиталът на компанията. "За увеличението на капитала ще се използва част от отчетената за миналата година печалба, която е в размер на 2.940 милиона лева", каза още Табов. Все още обаче не е известно колко точно ще нарасне капиталовата база на "Енергия". "Почти изключено е да се използва целият размер на печалбата за вдигане на капитала, защото от централата на "Алианц АГ" в Мюнхен са разпратили до всичките си дъщерни дружества изисквания за минимална възвръщаемост на капитала, които трябва да се спазват. За тази година те са от порядъка на 15%", заяви източник от застрахователните среди. На общото събрание номиналната стойност на акциите на компанията ще се увеличи на 4 лева. В момента те са с номинал 3.6 лева, а това противоречи на последните поправки в Търговския закон, според които номиналната стойност на акциите трябва да бъде определена в цели левове. ЗАД "Енергия" е учредено през 1993 г. Основни акционери в дружеството са Националната електропреносна компания (НЕК) с 42.7% и "Алианц България холдинг", който притежава дял също от 42.7% . Други акционери са "Енергия брокер" с около 8%, мини "Марица-изток" и др. "Енергия" застрахова предимно дълготрайните материални активи на НЕК, които се оценяват на около 1.9 милиарда лева. За 2000 г. дружеството е изплатило около 1 милион лева обезщетения. Брутният премиен приход е в размер на 17.984 милиона лева, което е с 37% повече в сравнение с 1999 г. "Ръстът се дължи основно на нарастването на активите на предприятията от енергийния сектор", коментират от дружеството. Оттам очакват, че децентрализацията и приватизацията в отрасъла ще увеличат и рисковете. "Енергия" отчита застрахователни резерви от 18.580 милиона лева.
Източник: Дневник (21.03.2001)
 
Една трета от бившия торов гигант "Агробиохим" - Стара Загора, на практика вече е разрушен или нарязан на скрап, невъзможно е да се изготви каквато и да е оздравителна програма, обявиха на първото заседание на кредиторите временните синдици, назначени от съда. Техните заключения са, че заводът е бил изграден като единно цяло, а отделните му производства са взаимозависими. На същата позиция застана и зам. главният юрисконсулт на "Булгаргаз ЕАД" Андон Роков. Газовият доставчик е най-големият кредитор на химическия завод и заедно с "Мини Марица-изток" АД - Раднево, поиска обявяването на държавното дружество в несъстоятелност, като обяви претенции за над 50 млн. лв. Междувременно около 200 служители подадоха колективно искане в съда да бъдат конституирани като кредитори, тъй като не са получавали вече три месеца никакви възнаграждания поради съдебно решение за блокиране на сметките. Вероятният изход за връщане поне на част от кредитите е те надхвърлят 98 млн. лв. в цялостната разпродажба на имуществото и донарязването на металните съоръжения, коментират запознати. На 20 април ще се проведе общо събрание на акционерите, което ще трябва да приеме подадената колективна оставка на последното ръководство. През последните 4 години през съвета на директорите преминаха множество сини партийни активисти, като повечето нямаха и елементарна представа от производството на торове за селското стопанство. Всички те бяха освобождавани от отговорност, докато десетки папки с разработки на "Икономическа полиция" за престъпни деяния и разграбване на завода берат прах по бюрата в окръжна прокуратура, гневно коментират спецовете от РДВР - Стара Загора.
Източник: Дума (22.03.2001)
 
До средата на май ще финализираме договорите с американските компании АЕS и "Ентърджи", които ще инвестират общо S1 млрд. в "Марица-изток". Това обеща вчера в Стара Загора шефът на Агенцията по енергетика Иван Шиляшки. Според него стартът на проектите в ТЕЦ "Марица-изток 1" и ТЕЦ "Марица-изток 3" се забавял, защото държавата и чуждестранните инвеститори защитавали докрай своите интереси. Приватизацията на седемте електроразпределителни дружества в страната, които бяха създадени миналата година, ще стартира през есента, обеща още Иван Шиляшки. Информационните меморандуми вече се подготвят и ще са готови до септември. Дружествата ще се продават чрез международни консултанти и ние ще търсим стратегически инвеститори като германската RWE, френската "Електрисите дьо Франс", каза шефът на ДЕЕР. Добрите резултати, с които приключиха годината седемте дружества, били най-голямото основание да стартира приватизацията в електроразпределението, твърди той.
Източник: Стандарт (09.04.2001)
 
Доскоро фирмите трябваше да внасят данъците си единствено по банков път. От тази година те също могат да внасят сумите в брой в данъчните служби. Въпреки това големите плащания продължават да текат най-вече по банков път. Данъчните работят с шест банки Това са ТБ "Биохим", ТБ "Хеброс", Експресбанк, Булбанк, ОББ и Банка ДСК. Данъчните служби към всяка от 28-те териториални данъчни дирекции (ТДД) в страната имат банкова сметка в един от тези трезори, по която лицата и фирмите могат да превеждат дължимите налози. Първенство по брой открити сметки за налози държи ОББ. Тази година тя обслужва данъчните служби, които попадат на територията на 18 дирекции. След нея се нареждат ТБ "Биохим" и "Хеброс", които въртят парите на 13 дирекции. Експресбанк обслужва звена в 8 териториални дирекции, а ДСК - в 6. Най-слаба клиентела сред данъчните има Булбанк. Сметки в този трезор са открили само 3 дирекции. Ползата за банките от това да обслужват данъчната администрация се крие в комисионните, които се прибират от всеки банков превод. Всеки трезор ги определя по различни критерии. Дължимото за превода най-често варира от 0,85 до 2 лв. Някои от банките взимат допълнително такси за броене на парите и за превода, когато сумата е над определен размер. Чудно, но факт - банката на кръга "Олимп" не обслужва данъчната администрация, макар да е в кръга на трезорите, които имат договори за обслужване по системата на Единната сметка. Може би шефовете на Стопанска и инвестиционна банка (СИБанк) не са успели да предложат навреме оферта на бирниците. Или пък изобщо не са проявили интерес. Независимо от причините, загубата на това звено от държавния апарат не е малка. Но пък трезорът я компенсира по забележителен начин. За рекордно кратко време СИБанк се уреди с не по-малко впечатляващи и изгодни завоевания. Първото и безспорно най-сериозното от тях е Националният осигурителен институт (НОИ). Той е може би най-солидният клиент в държавната администрация след данъчните. Защото през НОИ ежемесечно се превъртат огромни суми от платените осигуровки за пенсия, здраве и безработица. Предвижда се през тази година по този ред да бъдат събрани общо над 3 млрд. лв. Банковото обслужване на института тази година е поверено на СИБанк и още пет трезора. "Олимпийската" банка върти парите на седем от всичките 28 Районни управления за социално осигуряване (РУСО). Нейни клиенти са звената с най-големи постъпления - София, Пловдив, Плевен, Благоевград, Кърджали, Добрич, Хасково. ОББ отново се нарежда на първо място по брой на обслужваните управления на НОИ. На нея са поверени общо 10. "Хеброс" е спечелила за клиенти 4 регионални управления за социално осигуряване, а Експресбанк и "Биохим" - по 3. Банка ДСК обслужва само управлението в Ловеч. И тук трезорите прибират съответната комисионна. В отделните банки тя варира от 0,50 до 2,50 лв., независимо от размера на превежданата сума. От 1 февруари банката на близкия до властта кръг "Олимп" чрез седем свои клона пое плащането на пенсии и на други осигурителни рискове. Според НОИ изборът на "Олимпийската" банка е напълно прозрачен. Кодексът за задължително обществено осигуряване предвиждал министерството на финансите и БНБ да определят банките, които могат да оперират със средствата от фондовете на държавното обществено осигуряване. От тях надзорният съвет на НОИ избирал трезорите, които имат най-голяма мрежа от клонове, най-висок набор от услуги и най-ниска лихва върху обслужването. Така изборът на института логично се спрял на СИБанк. Схемата предвиждала НОИ да превежда парите на трезора, който на свой ред да ги пренасочва за изплащане на пенсии в пощенските клонове срещу такса за обслужване. Според експерти на трезора банката нямала възможност да оперира пряко с парите, тъй като в края на всеки работен ден занулявала сметките. Нещо повече. Неотдавна председателят на управителния съвет на банката Георги Прохаски обяви, че тя дори не печели от този род услуги. Защото парите на института минавали транзитно, като за момента банката дори не получавала такси за обслужването на средствата, т.е. работела безплатно. Трезорът се надявал да спечели индиректно като привлече повече клиенти, които покрай плащането на осигуровките си разкрият сметки или си направят дебитни карти. В края на февруари на бял свят излезе още едно завоевание на "Олимпийската" банка. Тогава в печата бе публикувано специално окръжно на Висшия съдебен съвет, в което с категоричен тон магистратите препоръчваха на цялата съдебна власт да сключи договори за обслужване със СИБанк Практически изпълнението на това нареждане означава само едно - съдилищата, прокуратурата и следствените служби да прекратят договорите с други банки (ако имат такива) и да пренасочат парите си в избрания трезор. Така той щеше да получи правото да върти около 97 млн. лв., които са предвидени за тази година като бюджет на съдебната система. След изтичането на информацията в пресата, ВСС разясни, че окръжното има само препоръчителен характер. Твърди се обаче, че не са малко съдилищата в страната, които са изпълнили дадената препоръка. Съдебната система бе поредната, а не последната "перла в короната" от завоевания на СИБанк. Трезорът набра невероятна скорост и в края на март за броени дни прибра парите на ключови държавни институции. На 31 март гръмна новината, че трезорът на Славчо Христов е поел обслужването на две основни звена от митническата администрация - Варна и Пловдив. Преди това той държеше парите още на бюрата в Лом, Перник, Благоевград и Гоце Делчев. Два дни по-късно от пресслужбата на банката се похвалиха, че сред нейните клиенти вече е и Главно управление "Държавен резерв и военновременни запаси". Офертата на СИБанк била предпочетена пред условията, които са предложили ТБ "Биохим", Булбанк и Росексимбанк. Трезорът обещал да изгради електронна връзка между клоновете си и резерва. Освен това предложил да управлява паричните потоци на институцията и да освобождава стоки след внасяне на суми. Банката се ангажирала още да осигури на служителите на резерва дебитни карти, чрез които те да теглят две месечни работни заплати на овърдрафт. На 10 април стана ясно, че вече ще плащаме ток през "Олимпийската" банка. Тя е сключила договор с "Електроразпределение София", който предвижда да разкрие места за плащане в своите офиси и клонове. Схемата предвижда компютризирани работни места да се обслужват от работници на "Електроразпределение", а събраните пари да отиват директно по сметката на дружеството в СИБанк. Трезорът вече е поел обслужването на около 30% от финансовите операции на най-големия електроразпределителен клон в България. Той продава 2 милиарда киловатчаса електроенергия годишно и оборотът му е около 100 млн. лева. Компанията се обслужва от още три банки - ОББ, Пощенска банка и Булбанк. По принцип държавните фирми ревностно пазят в тайна трезорите, на които са поверили парите си. "Булгаргаз" официално признава само, че го обслужват няколко трезора, без да уточнява кои са те. От компанията твърдят, че са избрали възможно най-добрите условия. Националната електрическа компания също мълчи за банките, които я обслужват. Леко повдига завесата само Българската телекомуникационна компания. Тя е склонна да съобщи, че е поверила парите си на около 10 банки. Поне отчасти тази тайнственост може да бъде разбулена, ако се проследят обявленията за възлагане на обществени поръчки, които предприятията са публикували в "Държавен вестник". Данните, които съдържат те, хвърлят известна светлина по въпроса. От тях става ясно, че Булбанк обслужва "Булгаргаз", Ръководство на въздушното движение, специалния "Авиоотряд 28". Същият трезор е поел още част от паричните потоци на Изпълнителна агенция "Пътища", на летищета в Бургас и в Пловдив, пристанищата в Бургас и Варна, на мини "Марица Изток". Булбанк обслужва и министерството на отбраната, НЕК, БДЖ. "Биохим" пък върти пари на АЕЦ "Козлодуй", "Булгаргаз", Изпълнителна агенция "Пътища", на дирекция "Гранична полиция", НЕК, БДЖ, Центъра за масова приватизация. Сред клиентите на ОББ са НЕК, БДЖ, ТЕЦ "Марица Изток 2". Прословутата СИБанк обслужва НЕК, ТЕЦ Варна и мини "Марица Изток". Експресбанк е трезор на Изпълнителна агенция "Пътища", летище Варна. Пътната агенция има сметка и в ДСК. Вероятно веднага след изборите или най-късно до началото на следващата година, ще започне новото преразпределение на финансовите територии сред държавната администрация.
Източник: Сега (23.04.2001)
 
Сделката с немската компания "РВЕ Рейнбраун" за мини "Марица-изток" се очаква да бъде финализирана до края на месеца. Специалисти по въгледобива го обявиха за поредния лош договор за България. Според тях държавата се лишава от възможността да реализира ефективна приватизационна сделка за печелившeто предприятие мини "Марица-изток" ЕАД със стратегически инвеститор. Немците ще прибират 2/3 от атрактивните дивиденти на смесеното предприятие между мини "Марица изток" и "РВЕ Рейнбраун", са аргументите им. Сделката е неизгодна, защото и сегашното дружество може да осигури 80-90% от размера на необходимите инвестициите за модернизация и рехабилитация на рудниците, които ще вложи немският концерн. Има опасност да се наложи да внасяме електроенергия от Европа и Русия, ако държавата продължава да сключва неизгодни договори в енергетиката, алармираха енергийните експерти. Немският концерн беше критикуван и заради слуховете, че ще спре експлоатацията на един от трите рудници в Маришкия басейн. Недостигът на въглища ще се отрази пък върху договора с американските компании "Ентърджи" и "Ей И Ес" за твърда доставка на суровина за ТЕЦ "Марица-изток 1 и 3". Представителите на "Рейнбраун" категорично отхвърлиха тези слухове. Нещо повече, те обещаха инвестициите да достигнат 1 млрд. ДМ, както и изгодни социални програми за региона.
Източник: Стандарт (11.05.2001)
 
След като Агенцията за приватизация (АП) стартира първите четири процедури за раздържавяване на въглищни мини в страната, засилен интерес има само към мина “Христо Ботев” в Бобовдол, сочи справка на ведомството. От АП съобщиха, че за мина “Христо Ботев” до 22 май следобед са закупени шест информационни меморандума. За мина “Бели брег” са закупени два информационни меморандума - от работническо-мениджърското дружество “Бели брег - Бурел” и “Минстрой холдинг”, два инвеститора се интересуват от продажбата на мина “Станянци” и само един - от мина “Чукурово”. За “Станянци” кандидатите са ЕТ “Венцислав Йорданов - Надежда” и работническо-мениджърско дружество “Станянци приват”. Също РМД “Мина Чукурово 145” е единственият кандидат-инвеститор за едноименния рудник. Кандидат-купувачите за мина “Христо Ботев” са “Стройкомплект Панови” ООД - Дупница, “Петра 2000” ООД - Петрич, “Миньор Бобовдол” АД, ЕТ “Венцислав Йорданов - Надежда”, “Минстрой холдинг” АД и “Бобовдол транспорт” АД. Холдингът е познат от структурите на Мултигруп, а последният кандидат е приватизираната фирма за автотранспорт в Бобовдол, която и сега извозва въглищата от рудника. В началото на месеца АП пусна за продажба четири от общо 13 действащи мини в страната. Заповедите за приватизация на още четири - “Пирин” - Симитли, “Бобовдол” - Бобовдол, “Здравец” - Димитровград, и “Балкан 2000” - Твърдица, предстои да бъдат обнародвани в Държавен вестник до дни. Други три по-малки рудника - “Витрен”, “Антра” и “Лев”, ще се продават от ДАЕЕР. За тях има създадени работническо-мениджърски дружества, които вероятно ще участват в приватизацията им, съобщи директорът на дирекция “Структурна реформа” в ДАЕЕР Хайрабед Ашикян. Мини “Марица-изток” са част от смесено дружество с немската “Рейнбраун”, а приватизацията на мина “Черно море” - Бургас, трябва да стартира до месец
Източник: Капитал (25.05.2001)
 
В присъствието на Иван Костов шефовете на НЕК и на "Мини Марица-изток" Данаил Тафров и Петко Петков подписаха основните договори за проектите по ТЕЦ-овете "Марица-изток 1" и "Марица-изток 3", за които се преговаря вече четири години. През следващите 6-9 месеца двете американски компании - AES и "Entergy", ще вземат банковите заеми и ще започнат работа по двата проекта. След 2004 г. двете централи ще осигуряват 25% от произведената електроенергия у нас. Делът на "Марица-изток 1" ще е между 10% и 11%. Вчера бяха подписани само четири от предвидените договори - по един за изкупуване на тока от НЕК и по един за доставка на лигнитни въглища от мините. Според експерти само тези договори са поискани от банките за обезпечаване на кредитите, които ще са около $ 1,2 млрд. общо за двата проекта. Около $ 200 млн. са очаква да бъдат собствени средства на AES, които ще се вложат в построяването на два нови блока в "Марица-изток 1". За цената на тока от централите ще се преговаря на три пъти до края на 15-годишния период на договорите. Първият път ще е след 3-4 месеца, когато станат окончателно ясни условията по банковите заеми. Вторият път ще е след края на строителството, когато се калкулират по-точно разходите за него, а третият път - в края на договорния период. Сега цената е 2,92 цента за киловатчас от "Марица-изток 3". Договорът за "Марица-изток 1" е подписан с условна цена от 4,34 цента. Тя ще бъде на практика 4,41 цента, когато централата почне търговска експлоатация, а след изплащане на заемите ще падне до 2,2 цента. Други промени в цената ще има само при поскъпване на горивата и варовика.
Източник: Сега (14.06.2001)
 
Напоследък дневният ред на заседанията на Министерския съвет е доминиран от решения за предоставяне на концесии. За продажба бяха пуснати набързо остатъчните дялове на държавата в курортите “Слънчев бряг”, “Св. Константин и Елена” и ММЦ “Приморско”. “Хемус еър”, Лагерният завод в Сопот и “Стоков пазар Илиянци” ще бъдат изтъргувани всеки момент. Около единствения функциониращ държавен авиопревозвач се завихри скандал, след като за купувач бе избрано дружеството “Пирин турист”, което вестникарски публикации свързаха чрез кипърската фирма “Вилкания” с парите на СИБанк и шефа й Славчо Христов. До броени дни “Илиянци” също ще има нов собственик, въпреки че и тук има конфликти и неясни връзки. За началото на юли се готви финалът на сделката за Лагерния завод от ВМЗ - Сопот. Преди седмица и половина шведската компания SKF беше избрана от АП за ексклузивен купувач на завода. Проектът бил много удобен за шведите, твърдят обаче от ВМЗ. Подготвя се бърза продажба на столичните кина и на “Бояна филм”. Само два дни даде АП за подаване на оферти за “София филм”. Доскоро нямаше и намек за яснота по продажбата на кината. Изведнъж се оказа, че в края на април АП е решила да продава спешно 75 на сто от дружеството чрез преговори с потенциален купувач. До няколко дни Хампарцумян ще внесе в МС предложение за продажбата и на “Бояна филм”. То предвижда да се отделят околните терени от сградата и Киноцентърът да се продаде самостоятелно като културен обект. Шефът на АП обясни бързането с проявения стратегически интерес от “Кодак”. В четвъртък ДКД даде лиценз на БТК за трети GSM-оператор. Сделката предизвиква противоречиви оценки в царската коалиция. Една група от икономистите на НДСВ заяви, че смята за недопустимо да се даде лиценз от досегашното правителство точно в края на мандата, защото това противоречи на правилата на конкуренцията. Други като Владимир Каролев подкрепиха сделката. Разделителната линия между двете групи, изглежда, е отношението към ОТЕ. Лобистите на гръцката компания са против даването на лиценза на БТК, защото по този начин става практически невъзможно за гърците да кандидатстват за БТК, тъй като вече притежават лиценз за втория GSM-оператор. Кабинетът опита да форсира и сделките за ДЗИ, Биохим и ЦКБ. Заявено беше намерение до края на мандата да се сключи договор с външен консултант за управление на БТК, да се приемат стратегии за продажбата на “Булгартабак” и енергетиката. Напоследък обаче правителството и назначените от него шефове на предприятия като че ли концентрираха вниманието си към по-конкретни проекти и търговски сделки. При много от тях определено личи желанието на управляващите в последните дни от мандата. Някак набързо беше дадена зелена улица на проектите на американските компании Ей И Ес и “Ентърджи” за “Марица-изток” 1 и 3. При втората няма кой знае какви проблеми, но първата може да се окаже страшен капан за държавата и НЕК, а оттам и за бъдещото правителство. Бърза се и с договарянето на смесено дружество между германската “Рейнбраун” и “Мини Марица-изток”, въпреки че тази сделка вече не е толкова спешна след стартирането на проектите за централите 1 и 3. Дългосрочните договори за изкупуване на въглища от двете централи гарантират пазар на мините и добри печалби. Затова бързането е излишно и може спокойно да се договорят максимално изгодни условия с немците, коментира енергиен експерт, пожелал анонимност. От тази седмица тръгна и скандалният бартер за износ на ток за Югославия и Косово срещу връщането на употребено ядрено гориво от АЕЦ “Козлодуй” в Русия. Този тип сделки дават големи възможности за отклоняване на средства в “правилната” посока. Два дни преди изборите беше съобщено, че НЕК и топлофикационните фирми са извадени от списъка на фирмите за оздравяване и отново им е даден свободен достъп до банкови кредити. Топлофикациите продължават да живеят на държавни субсидии. Те сега ще могат да теглят кредити и да ги оползотворяват при занижен контрол в политическото безвремие, въпреки че вече са похарчили голяма част от субсидиите за годината. В последните месеци на правителството бяха пуснати и търговете за част от строежите на “Горна Арда”. Така се предопределя хидрокомплексът да се строи, въпреки че още се спори за нуждата от него. Едва ли е случайно, че точно тук възникна поредният конфликт за компрометиране на търг, а “Минстрой” заведе иск в съда срещу решението на НЕК.
Източник: Капитал (24.06.2001)
 
За полугодието на т.г. топлофикационните дружества са натрупали над 70 млн. лв. борч към Булгаргаз и ако не го платят, ще трябва да затворят. Булгаргаз, който е в режим на оздравяване, можел отново да спре плащанията към бюджета. Електропредприятията пък не могат да купуват ток от НЕК, ако не си получат парите от продажбите на потребителите. Голяма част от енергийните фирми са притиснати от нарастващите задължения към банки, бюджет и доставчици, държавата продължава да налива огромни суми в губещите топлофикации, Булгаргаз и в електропроизводството, а населението и предприятията потребители пак са недоволни и не плащат големите според тях сметки. Държавната власт така и не схвана досега, че монополистът трябва да се регулира, а не да се ограбва, може да се притиска, но не да се убива. Около 1.2 млрд. лв. е налял директно бюджетът в енергийните фирми през последните четири години. Това показва информация за структурните реформи в енергетиката от 1997 до юни 2001 г., която все още председателят на Държавната агенция по енергетика Иван Шиляшки разпространи преди няколко дни в интернет. В общата сума на директните трансфери освен преките субсидии за топлофикациите и малка част за въгледобива (над 600 млн. лв.) влизат пари за отчуждаване на земи, за инвестиции, за техническа безопасност и условия на труд, така наречената временна финансова подкрепа, както и под 50 млн. лв. за ликвидация и консервация на въглищни мощности. Много от тези средства енергийните фирми могат и би трябвало да си осигурят сами. Необичайно е например бюджетът да плаща за отчуждаването на земи за нуждите на печелившата фирма “Мини Марица-изток”. Парите от държавата към енергетиката обаче не спират дотук. Индиректно в отчитания като печеливш отрасъл отиват още стотици милиони държавни пари. През есента на 1999 г. бюджетът отписа 370 млн. лв. задължения на Булгаргаз срещу кухо увеличаване на капитала на дружеството, над 7 млн. швейцарски франка са предоставените митнически облекчения за ВЕЦ “Батак”, отделно са предоставени държавни гаранции за повече от 420 млн. долара по кредити за енергийни проекти. Общата сума на потъналата в енергийните фирми държавна помощ гони онези милиард и половина долара чуждестранни инвестиции, които очакваме с толкова надежда да дойдат в отрасъла и да го съживят през следващите две-три години. Видим ефект от наливането на държавни средства за техническото, технологичното и финансовото здраве на енергетиката засега няма. За сметка на това този подход чудесно служи на политиката за изкуствено поддържане на ниски енергийни цени и поддържане на неефективни производства напук на икономическата логика. От другата страна на уравнението стои проблемът, че разоряването на клиентите води до трудности и за енергийните монополисти, които и без това през последните години драстично намалиха продажбите си.
Източник: Капитал (05.08.2001)
 
10,867 млн. лв. печалба отчитат въгледобивните дружества за първото шестмесечие на тази година. Положителният финансов резултат се дължи предимно на дружествата от открития въгледобив и се компенсира от загубата на мините от подземния въгледобив в размер на 8,53 млн. лв. Като цяло печалбата на дружествата от този отрасъл е 2,337 млн. лв. Най-голяма печалба за първото полугодие на 2001 г. са реализирали, както всяка година, мини "Марица-изток" - 9,855 млн. лв. След тях се нареждат мина "Ветрен" с печалба от 474 000 лв., мини "Станянци" - с 201 000 лв., мини "Бели брег" - със 147 000 лв., мини "Христо Ботев" - със 142 000 лв., мини "Лев" - с 34 000 лв., и "Чукурово" - с 11 000 лв. Най-ниска е печалбата на мина "Антра" - 3000 лв. Традиционно най-голяма загуба за периода отчитат в мини "Бобов дол" - 5,67 млн. лв., следвани от мини "Пирин" с отрицателен финансов резултат от 1,94 млн. лв. На загуба за полугодието са и мините "Здравец", "Балкан 2000" и "Черно море".
Източник: Черно море (08.08.2001)
 
Немската компания "Рейнбраун" кандидатства за концесия за добив на въглища от мини "Марица-изток", съобщи Еберхарт Булинг, изп. директор на българо-немската минна компания "Марица-изток". Анализите и молба за концесия ще бъдат внесени в МС през септември, а решението се очаква до края на 2001 г. "Рейнбраун" ще инвестира 250 млн. марки в трите рудника на "Марица-изток".
Източник: Стандарт (01.09.2001)
 
Има вероятност готвеният от над две години насам проект за даването на "Мини Марица-изток" на немската "Рейнбраун" да пропадне. Той предвиждаше около 500 млн. марки инвестиции от германския енергиен гигант за срок от 20 години. "Оказа се, че смесеното дружество между мините и "Рейнбраун" не е свършило почти никаква работа и дейността му ще се преразгледа", каза председателят на Държавната агенция по енергетика Милко Ковачев. Проектът за мините е тясно свързан с двата нашумели договора с щатските AES и "Ентерджи" за ТЕЦ-овете от комплекса. Те бяха подписани в последните дни на кабинета "Костов" и според клаузите им доставчик на въглищата за двата ТЕЦ-а остават местните мини. Договорите обаче бяха сключени със спорната клауза, че дори при бъдеща приватизация или концесиониране на мините, клаузите по договорите за доставка към ТЕЦ-овете няма да се променят. Според експерти изявлението на енергийния шеф в този смисъл означава, че предстои преразглеждане изобщо на договорите за "Марица Изток".
Източник: Сега (01.10.2001)
 
Щерьо Щерев, един от тримата нови членове на съвета на директорите в мини "Марица-изток", е предложен за изпълнителен директор на дружеството. Длъжностите в обновения директорски борд ще бъдат разпределени на първото заседание в сряда, потвърдиха от ДАЕЕР. Щерев е сочен за един от най-добрите специалисти в минното дело у нас. Той бе зам.-шеф на мини "Марица-изток" по времето на Жан Виденов. През 1997 г. беше уволнен от правителството на Костов. Досега е работил като началник-отдел в "Минпроект" - София. Щерев не е членувал в политически партии нито преди, нито след 1989 г. Според хора в бранша това е натежало при избора му, за да оглави мините. Останалите нови членове на борда са Недялка Иванова и Иван Баръмов. Проектът за изграждане на нови мощности в ТЕЦ "Марица-изток" 1 ще стартира до края на месеца, след като американската компания "Ей И Ес" сключи договора с избрания за главен изпълнител международен консорциум "Алстом". Това съобщи представителят на "Алстом" за България Трифон Цветков. Забавянето на контракта се наложило заради проточилите се преговори между правителството на Костов и американците, които парафираха сделката едва през юни. Освен това инвеститорите имали и колебание как да се доставят въглищата в централата - чрез жп транспорт или механизирано по гумено-транспортни ленти.
Източник: Стандарт (08.10.2001)
 
Със заповед на Председателя на ДАЕЕР от 5 октомври бяха извършени промени в Съвета на директорите на “Мини Марица – Изток” ЕАД. Освободени от длъжност са досегашният председател на Съвета на директорите Александър Петров, досегашният изпълнителен директор на “Мини Марица - Изток” ЕАД Петко Петков и Стефанка Караиванова - член на СД. На тяхно място са избрани Щерьо Щерев, Недялка Иванова и Иван Баръмов.
Източник: Фирмена информация (08.10.2001)
 
Потребителите със социални функции ще могат да се договарят директно с производителите на електроенергия от 1 януари 2002 г. Това съобщи вчера председателят на Агенцията по енергетика Милко Ковачев. Такива са ВиК-дружествата, "Булгаргаз" и мини "Марица-изток", защото от тях зависят крайните цени на водата, газта и тока. Само част от енергийния пазар ще се либерализира от началото на идната година, каза Ковачев. Засега НЕК остава единствената компания, която ще изнася електроенергия. Когато секторът у нас е готов да издържи конкурентността на европейския, тогава ще бъдат допуснати и други износители на ток. От 1 януари 2002 г. цените за продажба на електроенергия трябва да се изравнят с производствените цени. Заради социалния ефект обаче това ще става поетапно, като на тарифите ще се слагат ограничения. В областта на газовия сектор ще бъдат въведени правила за ценообразуване, обясни Ковачев. Според председателя на Регионалния енергиен център на черноморските страни България е направила грешка, като е започнала приватизация в енергийния сектор преди либерализацията. Това ще доведе до монопол на частните компании, каза Радулов. Той визираше сделките с американските "Ей и Ес" и "Ентърджи" за "Марица-изток 1 и 3".
Източник: Стандарт (17.10.2001)
 
Нашият проект за Марица-изток 1 е най-евтиният от новото поколение мощности, които в момента са жизнеспособни за България. Ако няма промени в глобалния икономически климат и законови пречки от България, той ще стартира в сроковете, обещани от нас, т. е. до края на тази година. Това заяви в София Ричард Мардън, главен директор на проектите за Централна и Източна Европа на американската корпорация AES, която притежава или има участие в 180 електроцентрали в 28 държави, с общ капацитет 60 хил. мВт. Освен че компанията има капитали в размер на 35 млрд. щ. д, AES осъществява проекти с мощност 10 хил. мВт, които са в процес на изграждане или пред завършване. Проектът Марица-изток 1 представлява 600-мегаватова централа, възложен в резултат на международен търг през 1998 г. Следващата най-ниска цена сред кандидатите надвишаваше предложената от AES цена на електричеството със 17%, твърди г-н Мардън.
Източник: Пари (19.10.2001)
 
Със заповед на председателя на Държавната агенция за енергетика и енергийни ресурси /ДАЕЕР/ Милко Ковачев от 17 октомври 2001 г. от съвета на директорите на НЕК ЕАД е освободен изпълнителният директор Данаил Тафров. Прекратен е и договорът му за управление на компанията, съобщиха от пресцентъра на агенцията. За член на СД на НЕК ЕАД е избран Васил Анастасов. От поста председател на СД на Електроразпределение-Горна Оряховица е освободен Антон Павлов и със същата заповед е назначен за председател на директорския борд на мини Марица-изток. Преди около месец с решение на СД бе освободен изпълнителният директор Никола Бакалов, а управлението временно бе възложено на неговия заместник Стоян Атанасов.
Източник: Пари (19.10.2001)
 
Инж. Щерьо Щерев е новият изпълнителен директор на мини "Марица изток". Решението беше взето днес следобед на Борд на директорите, който се проведе в Раднево. Забавянето на проекта с "Рейнбраун" е основният мотив за освобождаването на досегашния директор инж. Петко Петков. Това обяви на брифинг пред журналисти новият изпълнителен директор. 17 милиона лева е печалбата на акционерното дружество за изминалите девет месеца на тази година. 240 хиляди тона въглища са добити в повече в сравнение със същия период на миналата година. Общо за деветте месеца са добити в трите рудника на комплекса 15 милиона тона лигнитни въглища. В мини "Марица изток" работят 8 850 души. Не предстоят съкращения. Две хиляди декара земя ще бъдат изкупени от дружеството на цени между 80 и 450 лева за декар, каза още инж. Щерьо Щерев.
Източник: БТА (25.10.2001)
 
Германският концерн "Райнбраун" е готов с четири от проектите за бъдещото смесено дружество с мини "Марица-изток". Това съобщи новият изпълнителен директор на дружеството Щерю Щерев. Германците били готови с предложението за банките кредиторки, които ще го финансират, с оценката за въздействие на околната среда, както и с правния анализ и предложението за концесията. Документите ще се обсъждат на среща между експерти на "Райнбраун" и новите екипи на ДАЕЕР и мини "Марица-изток".
Източник: Стандарт (25.10.2001)
 
Реализацията на сделките с ТЕЦ "Марица изток 1" и ТЕЦ "Марица изток 3" представляват половината от чуждестранните инвестиции и очакваните приходи от приватизация през следващите пет години. Двете сделки, които са в размер на милиард и 400 милиона долара, са символ на чуждестранните инвестиции от три години. Това каза на среща с работници и синдикалисти днес в Раднево вицепремиерът Николай Василев. Според него подписването на двете сделки е забавено от бившето правителство. Предстои разглеждане на четирите доклада за предпроектни проучвания на немската компания "Рейнбраун". Необходимо е широко обсъждане. Има различни мнения, каза пред присъстващите председателят на Държавната агенция по енергетика и енергийни ресурси Милко Ковачев. Присъствието на един от най-големите производители на въглища в Западна Европа в нашата страна е емблематично за стратегическото развитие на комплекса, подчерта той. Вицепремиерът обеща на срещата защита на социалните интереси и постигане на добри финансово икономически показатели за действащите централи и рудници в комплекса след подписването на сделките. КТ "Подкрепа" и КНСБ няма да позволят закриването на рудник след влизането на "Реинбраун" в "Марица изток", предупредиха присъстващите на срещата синдикални лидери и заплашиха с протест на 8500 миньори.
Източник: БТА (06.11.2001)
 
Със заповед на министър-председателя Симеон Сакскобургготски е определена работна експертна група за проучване на документацията на ТЕЦ "Марица Изток 1" и "Марица Изток 3". Това съобщи на БТА Дирекция "Информация и връзки с обществеността" към Министерски съвет /МС/. Работната група трябва да разгледа документите по проектите за изграждане на заместваща мощност на площадката на ТЕЦ "Марица Изток 1" и модернизацията на ТЕЦ "Марица Изток 3" и да изработи становище за развитието на тези дейности до момента. Председател на работната група е Милко Ковачев, председател на Държавната агенция по енергетика и енергийни ресурси /ДАЕЕР/, а заместник-председател Ангел Минев, заместник-председател на ДАЕЕР. Членове на работната група са заместник-министърът на икономиката Никола Янков, заместник-министърът на финансите Кирил Ананиев, заместник-министърът на външните работи Петко Драганов, заместник-министърът на правосъдието Марио Димитров, заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройство Иван Саев, директорът на дирекция "Икономическа политика" към МС Цвета Каменова и заместник-председателят на ДАЕЕР Гати Ал-Джебури.
Източник: БТА (13.11.2001)
 
Германската компания "Рейнбраун" не се отказва от смесеното дружество с мини "Марица-изток", заяви представителят на компанията Еберхард Булинк. През миналата седмица двете компании обявиха, че не са съгласни по някои основни параметри на сделката. Българската страна не приема затварянето на рудник "Траяново-север", тъй като останалите два работещи рудника не могат да осигурят необходимите количества въглища. Мини "Марица-изток" са монополисти при доставката на въглища и осигуряват горивото на ТЕЦ "Марица-изток" 1 и 3. Смесеното дружеството беше създадено преди година и в него германската компания притежава 67%, а останалите 33% се държат от българската държава. "Рейнбраун" предвижда да вложи 1.2 милиарда марки през следващите 15-20 г. Предварителните намерения бяха смесеното дружество да заработи от юни. Преди месец председателят на Държавната агенция по енергетика Милко Ковачев обяви, че до този момент по проекта не е направено почти нищо.
Източник: Дневник (20.11.2001)
 
Зам.-министърът на вътрешните работи Тоню Железчев влиза в борда на мини "Марица-изток". Той заедно с дългогодишния икономист в дружеството Събимир Стоянов са новите лица, които енергийният шеф Милко Ковачев назначава в директорския съвет. Те заемат местата на Тошко Кавалджиев, родственик на сегашния вицепрезидент, който бе и зам.-шеф на борда, както и на икономическия директор Петър Тодоров. Сменен е и съветът на директорите на "Ремотекс" АД. В управлението се завръща бившият шеф Радослав Кърпачев, вече пенсионер, който ще оглави директорския борд.
Източник: Стандарт (29.11.2001)
 
Немският концерн "Рейнбраун" и мини "Марица-изток" почти сигурно няма да станат съдружници по експлоатацията на лигнитното находище в Старозагорско. Това стана ясно на срещата между ДАЕЕР, ръководството и синдикатите в мините. До месец-два междуведомствена група ще прецени остават ли държавна собственост трите рудника или трябва да се продадат на всяка цена. "Рейнбраун" предложи замразяване на един от рудниците и съкращаване на 3500 миньори, припомни председателят на КНСБ в "Марица-изток" Тенчо Кайряков. Според него германският концерн имал проблеми с поделенията си в източните провинции и не бил в състояние да направи по-добро предложение. На този етап държавата трябва да остане мажоритарен собственик на мини "Марица-изток", категорични са и от КТ "Подкрепа". Сметките показвали, че можело да се отделят достатъчно собствени средства за преструктуриране на дружеството и нова техника.
Източник: Марица (05.12.2001)
 
Община Раднево се обяви официално срещу сделка на мини "Марица изток" с немския концерн "Рейнбраун". Германската концепция за развитие на мините не отговаря на националните интереси, от нея губят и мините, и общината. Това се казва в официалното становище, което градоначалникът на миньорския град Георги Маринов е изпратил до новоизбрания президент Георги Първанов и правителството. Немският концерн предвиждал в бъдещата смесена компания "Марица" да влязат само част от активите на мините, а дружеството да бъде регистрирано в Стара Загора. Това ще намали драстично приходите на община Раднево, категоричен е кметът. Срещу замразяването на един от трите рудника, което ще доведе до съкращаването на 3500 души, се обявиха и синдикатите в мини "Марица изток".
Източник: Стандарт (14.12.2001)
 
Естествено направихме собствени изследвания на българската енергетика, както стори и Световната банка, съобщи Ричард Мардън, изпълнителен директор на проекта “AES - 3С Марица-изток 1” Екипът на проекта “Марица-изток” 1 възложи проучването още през 1999 г. и то бе извършено от “Енергопроект” от България и ERM Energy от Великобритания. След като консорциумът на заемодателите започна разглеждането на проекта “Марица-изток” 1 в началото на 2000 г., те също възложиха независимо проучване, което се извърши от NERA и PB Power - две консултантски фирми в тази област с международно реноме.
Източник: Капитал (22.12.2001)