Новини
Новини за 2023
 
Сложиха таван на цените на тока Таванът на пазарните приходи на АЕЦ „Козлодуй“ от продажба на електроенергия ще бъде 180 лв./МВтч, реши Министерски съвет. За производителите на електроенергия от кондензационни централи на въглища тоци таван е 350 лв., увеличен с умножената по 1,32 средномесечна цена на тон СО? емисионни квоти за МВтч, а за производителите на електроенергия от въглища с добавено гориво от биомаса (твърди или газообразни горива от биомаса) и/или отпадъци и/или нефтопродукти и/или комбинация от тях - 350 лв. увеличен с умножената по 0,9 средномесечна цена на тон емисионни квоти СО?, за един Мвтч.Приходите на производителите на електроенергия над тези тавани ще бъдат внасяни във фонд „Сигурност на електроенергийната система“ и ще бъдат използвани за компенсиране на бизнеса заради високите цени на тока.
Източник: Труд (12.01.2023)
 
Парламентът задължи кабинета да строи реактор АР-1000 Парламентът реши да задължи служебното правителство да проведе преговори с правителството на САЩ за изграждане на нова ядрена мощност по технологията АР-1000 на компанията "Уестингхаус" (Westinghouse) и до 1 март да предприеме действия за започване на строежа на реактора на мястото на определената за VІ блок на АЕЦ "Козлодуй" площадка. Предвижда се още Министерският съвет да предприеме всички действия по лицензирането на още един – VІІІ блок, на вече лицензираната площадка за VІІ блок, която може да поеме още една мощност, но според издадените ? разрешителни от Агенцията за ядрено регулиране те може да са само руската технология ВВЕР, която заради войната на Русия в Украйна няма да да се използва, и тази на "Уестингхаус".
Източник: Медия Пул (16.01.2023)
 
Бивш служебен министър влиза в борда на БЕХ, рокади в АЕЦ "Козлодуй" Бившият служебен министър на енергетиката Андрей Живков, който беше част от кабинетите на президента Румен Радев през 2021 г., е назначен без конкурс за член на съвета на директорите на Българския енергиен холдинг. Това е станало с решение на настоящия енергиен министър Росен Христов, взето на 19 януари, но подадено за вписване в Търговския регистър на 23 януари. Живков формално е назначен до провеждането на конкурсна процедура, като заема мястото на Жеко Жеков - назначен през ноември 2021 г., когато самият Живков беше служебен енергиен министър. Министър Христов е взел решение и за още една смяна в енергийния холдинг - на мястото на назначения през май 2021 г. Стелиан Коев е сложен, до провеждането на конкурс, Иво Иванов. Междувременно, на 20 януари, старият съвет на директорите на БЕХ (Живков и Тодоров още не са вписани) е взел решение за назначаване на ново ръководство на АЕЦ "Козлодуй". От документите става ясно, че това е резултат от проведени конкурси.
Източник: Капитал (24.01.2023)
 
Служебният кабинет сменя и ръководителя на проекта за нов реактор в "АЕЦ Козлодуй" След като смени ръководствата на "Булгаргаз" и "АЕЦ Козлодуй", а в БЕХ като втори изпълнителен директор бе сложен предшественикът му Андрей Живков, енергийният министър Росен Христов сега сменя и управляващия "АЕЦ Козлодуй - Нови мощности". Това е дъщерно дружество на ядрената централа, което отговаря за развитието на проекта за 7-и блок, около който в последните месеци има сериозно раздвижване и се очаква тази година да му бъде даден старт с участието на американската "Уестингхаус" (Westinghouse). Досегашният директор на дружеството Любен Маринов се сменя с Валентин Илиев, който идва от атомната електроцентрала, но е бил начело на това дружество през 2013-2014 г. по времето на кабинета "Орешарски". Промяната е подадена за вписване в Търговския регистър .
Източник: Капитал (21.03.2023)
 
АЕЦ "Козлодуй" ще се презапасява с руски части заради войната в Украйна Правителството одобри изключение от наложените заради войната на Москва в Украйна санкции от Европейския съюз срещу руски фирми. Целта е да може АЕЦ "Козлодуй" да осигури необходимите ? резервни части, материали и услуги за започващия през април годишен планов ремонт на V блок. Доставки на руски части и услуги обаче ще са нужни и за плановия ремонт на VІ блок през есента, а и през следващите години, затова се работи по презапасяване на ядрената централа с руски резервни части в случай, че не може да се осигурят алтернативни материали. Взетото решение допуска дерогация по наложени от Брюксел санкции още през 2014 г. след анексирането на Крим от Русия, като конкретно става въпрос за материали с възможна двойна употреба, които биха могли да се използват за военна употреба. Регламентът на ЕС обаче допуска изключения за сключени налагането на ограниченията договори и това е аргументът на Министерския съвет.
Източник: Медия Пул (23.03.2023)
 
Подписват инженерингов договор с американската компания "Уестингхаус" Предстои окончателното подписване на инженерингов договор за изграждането на два блока по технология AP 1000 с американската ядрена компания "Уестингхаус" на площадката на АЕЦ "Козлодуй", каза служебният зам.-министър на енергетиката Еленко Божков. Намерението е с този договор да се уреди максимално участие на българската индустрия в изграждането на двата блока и използване на съществуващата инфраструктура. За изграждането на 7-ми и 8-ми блок в АЕЦ "Козлодуй" предстои подписване на междуправителствено споразумение между България и САЩ. Преди да бъде подписано това споразумение, то трябва да бъде нотифицирано от Европейската комисия, а след подписването му от двете правителства трябва да бъде ратифицирано от българския парламент. Същият инженерингов договор предстои да бъде подписан с френската енергийна компания "Електрисите дьо Франс" (EDF) за изграждане на два блока от по 1000 мегавата, като се използва съществуващото на площадката в Белене руско оборудване за ВВЕР-1000. Предстои доизграждането им с френска конвенционална технология. За целта ще бъде подписано междуправителствено споразумение между България и Франция.
Източник: Труд (29.03.2023)
 
Чeш?aтa ZАТ щe дocтaви нoвa cиcтeмa зa yпpaвлeниe нa AEЦ "Koзлoдyй" нa cтoйнocт €15,5 милиoнa Чешкият доставчик на системи за автоматизация ZAT обяви, че е подписал сделка на стойност €15,5 милиона за доставка на система за управление на българската АЕЦ "Козлодуй". Новата система ще бъде доставена през следващите три години. АЕЦ "Козлодуй" експлоатира два руски проектирани реактора ВВЕР-1000 с мощност 1000 MW всеки -  5 и 6 блок. Техните лицензи за експлоатация изтичат съответно през 2027-а и 2029 година. Доставките на RRCS, заедно със сглобяването и възстановяването на първия блок, ще бъдат извършени през 2025 година, като същата работа ще бъде извършена на втория блок през 2026-а. В момента системите за управление и цялото ноу-хау на ZAT са внедрени в около една трета от всички атомни електроцентрали в ЕС и в 10% от ядрените централи по света. По-рано този месец американската компания Westinghouse Electric подписа меморандум за разбирателство с проектната компания АЕЦ "Козлодуй"-Нова сграда (KNPP-Newbuild). Той е за оценка на възможностите за потенциално изграждане на един или два реактора в централата, чрез технологията на Westinghouse AP1000 за реактор с вода под налягане.
Източник: Money.bg (30.03.2023)
 
И през 2021 г. най-високите заплати са в малки общини с големи работодатели Малки общини с голям индустриален работодател за поредна година оглавяват класацията на най-високите средни работни заплата в България и изпреварват столицата по ниво на средните заплати. На първо място е община Челопеч, където дейност развива златодобивното предприятие на канадската "Дънди прешъс металс". Следват Козлодуй с атомната централа, Пирдоп с медната рафинерия, Раднево с мини "Марица изток" и тецовете, Девня заради химическата индустрия и други с развита добивна и преработваща промишленост, както и с големи предприятия в енергийния сектор. Най-високата средна брутна месечна заплата в България през 2021 г. е в община Челопеч (2 930 лв.). На второ място е средната заплата в община Козлодуй (2 431 лв.), следвана от община Пирдоп (2 205 лв.) и Столична община (2 144 лв.). На пета позиция е енергийният център Раднево (2 040 лв.). Топ 10 в страната се допълва от Гълъбово (1 985 лв.), Девня (1 947 лв.), Панагюрище (1 860 лв.), Елин Пелин (1 745 лв.) и Божурище (1 717). В топ 20 по заплати в страната влизат също общините Елин Пелин, Божурище и Костинброд от широката периферия на София, както и общините Девня и Белослав в непосредствена близост до Варна и общините Марица, Куклен и Брезово до Пловдив.
Източник: Стандарт (07.04.2023)
 
Пуснаха шести блок на АЕЦ "Козлодуй" Шести енергоблок на АЕЦ "Козлодуй" беше включен в националната електроенергийна система. Блокът беше спрян планово на 15 април за изпълнение на планирани превантивни дейности, свързани с индикации за пропуск на топлоносител. След извършване на необходимите работи по локализиране и отстраняване на пропуска са направени тестове и изпитания на оборудването, предвидени съгласно изискванията за безопасна експлоатация. Проверките потвърждават работоспособността на съоръженията и системите. В съответствие с технологичния регламент натоварването на блока се извършва поетапно и ще продължи до достигането на пълна мощност. Пети енергоблок на централата работи съгласно графика за електропроизводство. business.dir.bg
Източник: Други (22.04.2023)
 
Канадска компания ще доставя ядрено гориво на България Един от най-големите доставчици на ядрено гориво в света - канадската корпорация "Камеко" (Cameco), ще доставя ядрено гориво на България. Споразумението е за срок от 10 години. "Камеко" се ангажира да достави около 2.2 милиона килограма уран до 2033 г., се казва в съобщение на канадската компания. "Камеко" ще осигури достатъчни обеми на естествен уранов хексафлуорид, (т. нар. UF6), за да отговори на пълните изисквания на 5-и блок на АЕЦ "Козлодуй". От Министерството на енергетиката съобщиха, че в знак на партньорство и готовност за осигуряване на надеждни и сигурни доставки на ядрено гориво за АЕЦ "Козлодуй", в четвъртък американската компания "Уестингхаус" е подписала договори за доставка на уранов материал с корпорациите "Камеко" и "Уренко". Доставките по подписаните договори ще се използват от "Уестингхаус" за производството и доставката от 2024 г. на свежо ядрено гориво за 5-и енергоблок на АЕЦ "Козлодуй". Договореният уранов материал ще бъде доставен в завода на "Уестингхаус" в Швеция, където ще бъде използван в процеса на производство на касетите свежо ядрено гориво.
Източник: Медия Пул (24.04.2023)
 
Топлофикации искат удвояване на цените си от юли, АЕЦ "Козлодуй" – 15% поскъпване Топлофикациите и дружествата по веригата производство-пренос-разпределение-доставка на електроенергия за домакинствата внесоха своите заявления за новите си тарифи в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), която сега ще ги анализира и ще направи своите изчисления, преди да вземе решение какви ще са те за едногодишния период след 1 юли 2023 г. АЕЦ "Козлодуй", която е основният доставчик на ток за регулирания пазар, освен двете американски електроцентрали, смята, че цената на ядреният ток трябва да се повиши с 15 процента. Поскъпване от 2.48 на сто пресмята "Националната електрическа компания", която всъщност купува тока от трите електроцентрали и миксиран го продава на крайните снабдители "Електрохолд", ЕВН и "Енерго-Про". Дали в калкулациите е предвидено исканото от АЕЦ-а повишение, по линия на това, че двете дружества са част от "Българския енергиен холдинг", не е ясно. Цените на ТЕЦ "Ей И Ес Гълъбово" и ТЕЦ "КонтурГлобал Марица Изток 3", на които НЕК купува, са фиксирани в дългосрочни договори и те вероятно ще балансират исканото от ядрената централа поскъпване. Друг фактор, който вероятно ще се отрази върху балансирането на заявеното от АЕЦ-а повишение на цената, е предлаганото от топлофикациите намаление на преференциалните цени за производство на ток по комбиниран начин. С 200 лв. спад - до 1034 лв., например е заявлението на столичното парно за цената на тока му. Какво повишение на мрежовите си такси искат държавният "Електроенергиен системен оператор" и частните разпределителни дружества на "Електрохолд", ЕВН и "Енерго-Про" е заличена поверителна информация в заявленията. Същото се отнася и за данните в исканията на крайните снабдители.
Източник: Медия Пул (05.05.2023)
 
С 51% е намаляла дейността на ТЕЦ през април на годишна база Произведената от въглищните ТЕЦ електроенергия през април е била с 51% по-малко в сравнение с април 2022 г. Това е рекорден спад в дейността на тези централи и е продиктуван най-вече от понижението на борсовите цени на тока, които отново правят енергията от въглища неконкурентна. Така след рекордната по отношение на производството на електроенергия 2022 г. тази година, изглежда, също ще е с обратен знак - централите ще работят критично малко. Тенденцията за това се забелязва още от януари, като става силно изразена през април и вероятно ще видим допълнително понижение през следващите месеци. Показателно е, че дори когато 5-и блок на АЕЦ "Козлодуй" излезе в планов ремонт на 1 май, работата му не беше заместена от ТЕЦ, а най-вече от внос на енергия от Румъния. Последното всъщност също е тенденция, която започна от началото на тази година - България изнася все по-малко електроенергия. Спрямо миналата година общото понижение за първите 4 месеца е над 60%, като през май разликата ще стане още по-голяма точно защото единият блок на АЕЦ "Козлодуй" няма да работи. Ако се погледнат данните за производството през април в последните 5 години, ясно се вижда, че 2023 г. е с рекордно ниско количество. Дори спрямо 2020 г., когато имаше локдауни заради коронавируса и почти нищо не работеше, сега има понижение от 19.4%. А в сравнение с базисната 2019 г., спрямо която се отчита понижението на въглеродните квоти (изискването в плана за възстановяване е за 40% до 2026 г.), спадът в дейността е 33%.
Източник: Капитал (09.05.2023)
 
АЕЦ "Козлодуй", НЕК и "Аурубис" са рекордьори по данък печалба Пeт eнepгийни ?oмпaнии влизaт в тoп 10 нa нaй-гoлeмитe дaнъ?oплaтци в Бългapия зa 2022 г., a AEЦ "Koзлoдyй" е абсолютен шампион по преведени в бюджета данък печалба и ДДС. Информацията от приходната агенция разкрива, че 2022 г. е била особено успешна за големите предприятия в енергетиката, цигарения бизнес и минната промишленост. В челната десятка по платен корпоративен данък влизат AEЦ "Koзлoдyй", HЕК, "Бyлгapтpaнcгaз" и TEЦ "Mapицa Изтo? 2" EAД), дoбивните ?oмпaнии "Aypyбиc Бългapия", "Eлaцитe-Meд" и "Дънди ?peшъc Meтaлс" - Чeлoпeч. Производителят на торове "Агрополихим" Девня е на девето място. На осмо място в класирането е "Aмюзнeт Интepa?тив", бългapc?aтa coфтyepнa ?oмпaния, ?oятo paзpaбoтвa oнлaйн и игpaлни peшeния, a cъщo и ?aзинo игpи. Компаниите, които са начислили и превели най-големи суми ДДС в бюджета през миналата година са: AEЦ "Koзлoдyй", "Бyлгapгaз", TEЦ "Mapицa Изтo? 2", "Koнтyp Глoбaл Mapицa Изтo? 3", "Лy?oйл Бългapия EOOД, "Eй и Ec-3C Mapицa Изтo?", "Бpитиш Aмepи?aн Taбa?o Tpeйдинг", "Лидл Бългapия", "Kapeлия Бългapия" и "Лy?oйл Heфтoxим Бypгac". Компаниите, които са ползвали най-голям данъчен кредит са големи износители и бюджетът им възстановява ДДС са: Българска независима енергийна борса, Лукойл Бенелукс Б.В.- чужд. лице, Аурубис България, Олива АД, Булкомерс КС ЕООД, София Мед АД, Макском ЕООД, Лукойл Ейвиейшън България ЕООД, Астра Биоплант ЕООД и Хювефарма ЕООД. Дeceттe нaй-гoлeми дaнъ?oплaтци - физичec?и лицa, са внecли oбщo близо 22 млн. лева, като първият в класацията се е отчел с нaд 7 млн. лeвa, сочи още справката от НАП. Всичките се водят на отчет ?ъм НАП - София.
Източник: Сега (25.05.2023)
 
България е била нетен вносител на ток през май През месец май 2023 г. за първи път от десетилетия България стана нетен вносител на ток. Произведен е по-малко ток, отколкото ни е било нужно, и е сме купували от съседите. На практика причината България да внася ток, за да задоволи нуждите си, не е, че няма собствени мощности, с които да си произведе енергия, а в това, че така е по-евтино. Пазарът търси най-добрите възможности и определено те не са в българските ТЕЦ. Но това, че сме станали нетен вносител на ток, не е единствения прецедент през май. За миналия месец има рекордно производство на слънчева енергия (над 10% от общия микс), както и рекордно производство от ВЕИ като цяло (над 30% от общия микс). А абсолютни стойности има най-ниската генерация от АЕЦ от поне 5 години насам, и от ТЕЦ от поне две години насам. В тази обстановка средните цени на електроенергията са се понижили до нива от средата на 2021 г. - около 170 лв./мВтч. Което означава, че бизнесът сега ще плати най-ниските си сметки за ток от 23 месеца насам. Месецът сам по себе си е специфичен, защото през него върви плановият ремонт на единия от блоковете в АЕЦ "Козлодуй". Или казано иначе - системата работи без 1000 мегавата базова мощност, която по принцип е на разположение всекидневно, при това на сравнително ниска цена.
Източник: Капитал (05.06.2023)
 
Лицензирането на ядреното гориво на "Уестинхаус" върви бавно АЕЦ "Козлодуй" все още не е внесла заявление за лицензиране на свежото ядрено гориво, произвеждано от американската компания "Уестингхаус", с което от следващата пролет трябва да започне първото частично презареждане на V блок на ядрената ни централа. Ако това не бъде направено до началото на август, Агенцията за ядрено регулиране няма да може да се произнесе със своята оценка навреме за извеждането в годишен планов ремонт догодина на този реактор и замяната на част от руското гориво, коментира председателят на ядрения регулатор Цанко Бачийски. В края на декември 2022 г. АЕЦ "Козлодуй" подписа с "Уестингхаус" десетгодишен договор за доставка на свежо ядрено гориво, като първата трябва да стане през април или май 2024 г. Американското гориво обаче не е лицензирано от Агенцията за ядрено регулиране като "Уестингхаус" изготвя анализите за взаимодействието на новото гориво със старото руско, тъй като всяка година се сменя само по една четвърт от горивото и реално трябват четири горивни кампании - отест години, за пълната замяна на горивото. Част от документите бяха внесени предварително за оценка н регулатора, докато се работят останалите, за да се пести време.
Източник: Медия Пул (08.06.2023)
 
Американската компания "Уестингхаус" обяви, че е подписала договор за предварителни инженерни дейности с АЕЦ Козлодуй за изграждане на нов реактор с технологията AP1000 на площадката на АЕЦ "Козлодуй". През месец юни стартира изпълнението на договора, който включва дейности по оценка на възможностите за интегриране на българската индустрия в проекта за изграждане на нова ядрена мощност с технология АР1000 и за използване в максимална степен на съществуващата на площадката на АЕЦ "Козлодуй" инфраструктура. По-рано тази година двете страни подписаха меморандум за разбирателство за създаване на съвместна работна група за планиране изграждането на реактори с технологията AP1000 в България. Договорът за изпълнение на предварителни инженерни дейности (FEED) е първата стъпка от проекта за изграждане на нова ядрена мощност с технологията AP1000. Към настоящия момент на площадката в ядрената централа Козлодуй работят два реактора с руска технология BBEP-1000. През декември 2022 г. Уестингхаус подписа 10-годишен договор за доставка на свежо ядрено гориво за един от блоковете в АЕЦ "Козлодуй", като доставките ще стартират през 2024 г. Ядреното гориво ще се произвежда в завода на Уестингхаус във Вестерос, Швеция, и е единственият напълно независим от руски доставки и технологии проект за ядрено гориво за блокове с технология ВВЕР-1000. Технологията за ядрени реактори AP1000 от поколение III+ е единствената в света с напълно пасивни системи за безопасност, с модулен дизайн на конструкцията, която е и с най-ниския въглероден отпечатък за един MWe.
Източник: News.bg (16.06.2023)
 
Westinghouse подписа ключов договор с АЕЦ Козлодуй за потенциално изграждане на нов реактор Westinghouse Electric обяви, че е подписала договор за предварителни инженерни дейности (Front-End Engineering&Design, FEED) с „АЕЦ Козлодуй-Нови мощности“ за изграждане на нов реактор с технологията AP1000® на площадката на АЕЦ „Козлодуй“. През настоящия месец стартира изпълнението на договора, който включва дейности по оценка на възможностите за интегриране на българската индустрия в проекта за изграждане на нова ядрена мощност с технология АР1000® и за използване в максимална степен на съществуващата на площадката на АЕЦ „Козлодуй“ инфраструктура. Преди това двете страни подписаха меморандум за разбирателство за създаване на съвместна работна група за планиране изграждането на реактори с технологията AP1000® в България. Работната група е в процес на оценка на регулаторните, лицензионните и проектните изисквания и разработва ускорен график за действия в подкрепа на енергийната стратегия на България. Договорът за изпълнение на предварителни инженерни дейности (FEED) е първата стъпка от проекта за изграждане на нова ядрена мощност с технологията AP1000®. Към този момент на площадката в Козлодуй работят два реактора с руска технология BBEP–1000. През декември 2022 г. Westinghouse подписа 10-годишен договор за доставка на свежо ядрено гориво за един от блоковете в АЕЦ „Козлодуй“, като доставките ще стартират през 2024 г. Ядреното гориво ще се произвежда в завода на Westinghouse във Вестерос, Швеция, и е единственият напълно независим от руски доставки и технологии проект за ядрено гориво за блокове с технология ВВЕР-1000.
Източник: expert.bg (16.06.2023)
 
БЕХ е отписал близо 700 млн. лв. дълг на "Булгаргаз", заради което печалбата му за 2022 г. е спаднала драстично От близо 1.6 млрд. лева в предварителния отчет печалбата на Българския енергиен холдинг се свива до под 600 милиона в окончателния одитиран индивидуален годишен финансов отчет. Финалният отчет на БЕХ показва, че понижението на печалбата се дължи основно на обезценка на дълговете на "Булгаргаз", които бяха през втората половина на 2022 г.. Фактически в касата на енергийния холдинг печалбата от 1.6 млрд. лв. остава налична, просто не може да бъде изтеглена от държавата като дивидент. Освен това самият БЕХ има още близо 1 млрд. лв. кешови наличности от предишни години, така че за обезкървяване не може да става дума. Нещо повече - все още БЕХ не е получил дивиденти от огромните печалби на дружествата си за 2022 г., които сумарно надхвърлят внушителните 3.38 милиарда лева. През февруари тази година енергийният холдинг, в който влизат АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица изток 2", НЕК, "Булгаргаз", "Мини Марица-изток", ЕСО и "Булгартрансгаз", публикува предварителен индивидуален отчет, в който за 2022 г. е отчетена нетна печалба в размер на 1.59 млрд. лв. Тя е формирана от 1 млрд. лв. приходи от дивиденти (основно платени от формираната печалба от дружествата през 2021 г.) и финансови приходи от 720 млн. лв., а отчетените основни разходи са за данъци и лихви и са общо почти 140 млн. лв. В същия отчет е посочено, че наличните парични средства и еквиваленти към началото на 2023 г. са малко над 2.29 милиарда лева. Няколко месеца по-късно обаче в одитирания вече отчет, който бе подаден за вписване в Търговския регистър на 26 юни, печалбата вече е само 582 млн. лв. Приходите остават същите, но разходите набъбват с над 1 млрд. лв. - в перото "обезценки". Наличните парични средства, логично, си остават пак 2.29 милиарда лева. С други думи парите не изчезват, а само печалбата счетоводно се свива. Така обаче финансовият министър не може да изтегли наличния кеш като дивидент за държавния бюджет и парите остават на разположение на самите дружества.
Източник: Капитал (28.06.2023)
 
Одобрено е финансиране на Агенцията за ядрено регулиране в размер на 442 085 лв. Министерският съвет одобри финансиране в размер на 442 085 лв. за Агенцията за ядрено регулиране на Република България за 2023 година за извършване на експертиза за лицензиране на нов вид ядрено гориво за АЕЦ „Козлодуй“. Очакваните резултати от прилагането на решението са да се обезпечи дейността на Агенцията за ядрено регулиране в процеса по преглед на документацията за лицензиране на алтернативен тип ядрено гориво. Крайната цел е да се издаде разрешение за доставка и зареждане през 2024 г. на 5 блок на АЕЦ „Козлодуй“. Министерският съвет одобри проекта на нов договор за застраховка „Обща гражданска отговорност“ на АЕЦ „Козлодуй“. Застрахователният договор ще бъде сключен с Гражданско дружество „Български национален застрахователен ядрен пул“ за срок от една година. Срокът на досегашния договор изтича на 31 юли 2023 година. От 2002 г. „АЕЦ Козлодуй“ ЕАД сключва ежегодно договор за застраховка „Обща гражданска отговорност“, покриваща отговорността на централата за ядрена вреда. Уредбата на застраховката „Обща гражданска отговорност“ за АЕЦ се съдържа във Виенската конвенция за гражданска отговорност за ядрена вреда и в глава десета „Гражданска отговорност за ядрена вреда“ от Закона за безопасно използване на ядрената енергия.
Източник: Банкеръ (14.07.2023)
 
Най-големите 100 дружества в България отчитат 60% ръст на приходите през 2022 г., при 28% в 2021 г. и при 34% увеличение в приходите на всички работещи в страната дружества. 132 млрд. лв. са общите приходи на най-големите 100 компании, като 611 млрд. лв. са отчели всички 375 хиляди активни дружества в страната в данъчните си декларации. Така почти 22% от бизнеса в страната е генериран от тези едва сто компании. 8 млрд. лв. е чистата печалба на стоте най-големи дружества, а само седем от тях са на загуба. С най-голяма печалба - близо 1.2 млрд. лв., е държавната централа ТЕЦ "Марица-изток 2". Но реално рекордът е на АЕЦ "Козлодуй", където приходите надвишават разходите с над 4 млрд. лв., но заради плащания към фонда за компенсиране на високите цени на тока за бизнеса финалното число е смалено до 730 млн. лв. И така централата е трета по печалба в държавата, а вицешампион е държавната НЕК. 24 от компаниите в топ 100 са от енергийния сектор, като те отчитат общо 50 млрд. лв. приходи, а 55 от дружествата са базирани в София, следва Пловдив с осем. Вторият най-силно представен сектор с 12 дружества е на производителите на машини и оборудване, които заедно са отчели 6.2 млрд. лв. оборот. В топ 100 преобладава българската собственост - 53 от стоте гиганта. Останалите са чуждестранни инвестиции, като групата им се свива с един представител спрямо предходната година. За трета поредна година най-голямата компания в България е медодобивният комбинат в Пирдоп "Аурубис България" с приходи от 8.2 млрд. лв. и нетна печалба от почти 500 млн. лв. Вицешампион е русенската "Астра биоплант" с 7.7 млрд. лв. приходи. Заедно с другата основна компания на групата - търговецът на пропан-бутан "Булмаркет ДМ", която има приходи 1.1 млрд. лв., представителите от Русе общо са били по-големи и от "Аурубис". "Лукойл България" отчита приходи 7.4 млрд. лв.и 150 млн. лв. положителен финансов резултат. Следващите шест позиции в топ 10 са заети от енергийни дружества. Пет от тях са познатите държавни компании: АЕЦ "Козлодуй", НЕК, "Булгаргаз" и ТЕЦ "Марица-изток 2". Двама чуждестранни търговеца влизат за първи път в десетката - "Акспо България" и "Мет енерджи трейдинг". Първата е дъщерно дружество на швейцарската "Акспо груп" (Axpo Group) и се занимава с търговия на природен газ и електроенергия. Реално "Акспо България" оперира като търговски хъб на 15 европейски пазара и в гигантските приходи българските сделки са само част. И при другия дебютант в топ 10 - "Мет енерджи трейдинг", бизнесът е с ток и газ, а резултатите са консолидирани за българския и гръцкия пазар, на които дружеството оперира. Дъщерната фирма на базираната в Швейцария MET Grоup влезе в публичното пространство, когато след спирането на газовите доставки от "Газпром" осигури първите количества алтернативен газ за България през гръцките LNG терминали. Десетката се затваря от португалския производител на стъклени бутилки и буркани "БиЕй глас България", който е собственик на бившите "Дружба стъкларски заводи" в Пловдив и София.
Източник: Капитал (28.07.2023)
 
АЕЦ "Козлодуй“ ще може да договори доставки от руски компании за ремонта на 6-и блок АЕЦ "Козлодуй" ще може да договори и получи доставки от руски компании за целите на плановия годишен ремонт на шести блок, съобщиха от Министерския съвет. След получено писмо от атомната централа и по предложение на министъра на енергетиката Министерският съвет одобри на заседанието си в сряда решение, с което се предоставя дерогация от забраните, въведени относно ограничителни мерки с оглед действията на Русия и нейната война в Украйна. Регламентът предвижда възможност компетентните органи на държавите членки да разрешават изключения от въведените забрани, когато това е необходимо за експлоатацията, поддръжката, преработването на горивото и осигуряването на безопасността на ядрените съоръжения за граждански цели. В конкретния случай става въпрос за доставка на блокове вътрешно-реакторни детектори и асинхронни електродвигатели, както и свързаните с тях доставки и услуги. Чрез предоставената дерогация ще бъде възможна също и доставката на тръбен електронагревателен блок за компенсатора на обема, на токови трансформатори, както и на специфични резервни части за обратен клапан и други резервни части. "АЕЦ Козлодуй" ЕАД е собственик на единствената атомна централа в България, която е най-големият производител на електроенергия в страната. Тя осигурява повече от една трета от годишното национално електропроизводство и е ключов фактор за енергийната сигурност на страната. Централата е изградена по съветски проект и голяма част от системите и оборудването ? са с руски произход.
Източник: Медия Пул (10.08.2023)
 
Валентин Николов ще е новият изпълнителен директор на АЕЦ "Козлодуй" Валентин Николов ще бъде новият изпълнителен директор на АЕЦ "Козлодуй". Николов ще замени на поста Георги Кирков с решение на борда на директорите на атомната централа. Смяната ще бъде вписана в Търговския регистър в тридневен срок и влиза в сила идната сряда, 16 август. Валентин Николов вече е бил начело на АЕЦ "Козлодуй" в периода между 2012 и 2013 година, а през 2021-ва бе изпълнителен директор и на Българския енергиен холдинг.
Източник: БНР (11.08.2023)
 
Валентин Николов се връща начело на АЕЦ "Козлодуй" Валентин Николов, бивш депутат от ГЕРБ, бивш зам.-министър на енергетиката в първия кабинет на Борисов, бивш директор на Българския енергиен холдинг и бивш шеф на атомната централа, отново се връща в АЕЦ "Козлодуй". Това става с решение на борда на директорите на АЕЦ "Козлодуй", с което се освобождава Георги Кирков и за директор на централата е избран Валентин Николов. Николов беше шеф на централата от 2012 до 2013 г. Сегашният шеф Георги Кирков остава в борда на директорите на АЕЦ "Козлодуй".
Източник: 24 часа (14.08.2023)
 
Над пет пъти пада печалбата на АЕЦ “Козлодуй” за полугодието, показва междинният финансов отчет на дружеството. От 1,693 млрд. лв. за шестте месеца на миналата година печалбата се е свила на 307,048 млн. лв. Парите в наличност на централата са 656 млн. лв. при 738 млн. през 2022 г. Приходите от производство на електроенергия са спаднали от 2,7 млрд. на 1,267 млн. лв. Този срив идва от една страна от цените на свободния пазар, които през тази година се нормализираха след пиковите стойности преди това. За полугодието на миналата година средната цена е била 402 лв. за мегаватчас, а сега е 217 лв. От друга страна, АЕЦ “Козлодуй” прави големи отчисления за различни фондове. Например за фонд “Сигурност на електроенергийната система”, в който отиват приходите над определен таван. Допреди дни за атомната централа този таван беше 180 лв. на мегаватчас, но вече е 150 лв. и всичко над него се отчислява във фонда. За половин година в този фонд централата е внесла 293,62 млн. лв., личи от отчета. Допълнителни разходи са плащания за фондовете за извеждане от експлоатация на ядрени съоръжения, за радиоактивни отпадъци и отново за фонд “Сигурност на електроенергийната система”. За полугодието тези суми са 194,95 млн. лв. Така че само по тези две пера на държавата са платени 488,57 млн. лв.
Източник: 24 часа (04.09.2023)
 
Двойно по-малко ток от въглища в България за първите 8 месеца на 2023 г. От началото на година до края на август България е произвела два пъти по-малко електроенергия от въглища в сравнение със същия период на миналата година, която беше рекордна по този показател. Това е почти изцяло за сметка на износа, който е със 70% по-нисък поради факта, че страните около нас задоволяват нуждите си сами. В същото време средно слънчевите часове в страната през август са били около 315, което прави над 40% от денонощието възможност за работа на соларните инсталации. Те вече са над 2400 мегавата, което е повече от мощността на блоковете в АЕЦ Козлодуй и точно това е причината през август да има нов рекорд по отношение на дела на соларите в общия енергиен микс - 13.6% от цялото производство в страната. В същото време производството на електроенергия в страната като цяло намалява леко, но остава над 3 млн. мВтч. Но заради горещото време - август беше по-топъл от обичайното, потреблението остава на почти същото ниво от юли заради нуждата от охлаждане. През август средната цена на електроенергията в България се повиши с около 5%, но отново не премина котата 200 лв./мВтч, която беше определена от парламента като таван, над който се субсидират сметките на бизнеса. Въпреки това в определени пикови моменти от денонощието - през редица от дните на месеца - цената скачаше до нива от порядъка на 600-700 лв./мВтч. Най-често това е случаят през вечерта, когато въглищните централи биват включвани.
Източник: Капитал (05.09.2023)
 
Печалбата на "АЕЦ Козлодуй" за полугодието е пет пъти по-ниска от миналата година Атомната електроцентрала "Козлодуй" отчита пет пъти по-малка нетна печалба за полугодието на тази година в сравнение със същия период на миналата. За периода януари-юни 2023 г. тя е 307 млн.лв., докато през 2022-та е била 1.6 млрд.лв. Обяснение може да се търси в значително по-ниските цени на борсовата електроенергия в сегмента "Ден напред", като средната продажна цена, реализирана по всички направления през първо полугодие на 2023 г., бележи спад с 51% до 163.86 лв./MWh спрямо същия период на м.г. Освен това влияние оказват и вноските, които АЕЦ "Козлодуй" прави към фонд "Сигурност на електроенергийната система" (293.6 млн.лв. за разглеждания период). Оперативните приходи от дейността на дружеството за първото полугодие са размер на 1.2 млрд.лв., което е над 50% по-малко от отчетените 2.7 млрд.лв. за първата половин година на 2022 г.
Източник: Дневник (14.09.2023)
 
Ускоряват лицензирането на новото гориво за V блок, включват се чужди фирми Чешка и две украински компании и френски институт помагат на Агенцията за ядрено регулиране за ускоряване лицензирането на свежото ядрено гориво на американската "Уестингхаус" (Westinghouse) за използването му на V блок на АЕЦ "Козлодуй". Регулаторният орган си е дал вътрешен срок да приключи с документацията до края на март 2024 г. Причината е, че за 15 април е насрочена първата доставка на алтернативното на сегашното руско гориво и тя ще пристигне, независимо дали то е лицензирано за използване в България или не. Ако процесът по одобрението му не приключи до спирането на реактора за плановия годишен ремонт и смяната на 1/4 от горивото през май 2024 г., мощността няма да може да работи. Освен ако не се зареди с наличното руско гориво за VІ блок на ядрената централа. То е ТВСА-12 и е различно от това за V блок, което е ТВСА, но е съвместимо с него и лицензирано. Ако обаче се сложи от ТВСА-12 догодина, това означава, че трябва и следващите три години да се зарежда с него и после да се прави анализ за неговата съвместимост с това на "Уестингхаус", обясниха от Агенцията за ядрено регулиране . Оттам обаче все още смятат, че въпреки натегнатия график по лицензирането на американското свежо ядрено гориво, все още има време това да стане навреме и да не се стига до промяна в плана за диверсификация на доставките на този вид енергийна суровина. Договорът между АЕЦ "Козлодуй" и "Уестингхаус" бе подписан в края на декември 2022 г. и е за десетгодишни доставки. От думите на председателя на Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) Цанко Бачийски стана ясно, че дори и да не бъде позволено за използване още идната пролет, горивото ще пристига и е възможно неговото съхранение на площадката на ядрената централа до лицензирането му. Затова обаче ще трябва отделно разрешително, както и за самото транспортиране на новите касети до Козлодуй.
Източник: Медия Пул (20.09.2023)
 
Налице са всички документи за лицензиране на американското ядрено гориво Дни преди крайния срок в Агенцията за ядрено регулиране са постъпили липсващите документи от заявлението на АЕЦ "Козлодуй" за лицензиране на новото ядрено гориво за Пети блок. Става дума за допълнителна информация към заявлението за издаване на разрешение за използване на нов тип ядрено гориво RWFA, произведено от "Уестингхаус", а именно Проект на изменение на глава 15 „Анализ на авариите“ от Отчета за анализ на безопасността. Преди това бе представен и липсващият „Проект на изменение на административна инструкция „Изготвяне на отчети с неутронно-физични характеристики на реактор „ВВЕР-1000“. "Операторът спази дадения му от АЯР срок за отстраняване на пропуските и нередовностите, посочени в прегледа за формална редовност на заявлението. Прегледът и оценката по същество на представените документи продължават", посочват от агенцията. Крайният срок за подаване на документите бе 15 октомври и ако не беше спазен, АЯР щеше да бъде принудена да откаже лицензиране на новото американско гориво RWFA. Без тези документи, агенцията не може да оцени влиянието на предлаганата поетапна замяна на горивото. Договорът между АЕЦ "Козлодуй" и "Уестингхаус" бе подписан през декември 2022 г. Според него през април 2024 г. американската компания трябва да достави първото свежо ядрено гориво за Пети реактор. То трябва да бъде смесено в съотношение 1 към 3 с използваното в момента руско гориво.
Източник: Сега (16.10.2023)
 
Доставката на блокове вътрешно-реакторни детектори за Шести блок на АЕЦ „Козлодуй“ ще бъде възможна до 15 ноември 2023 г., реши Министерският съвет. С решението си кабинетът променя предходно свое решение за предоставяне на дерогация от забраните, въведени с Регламент №833/2014 относно ограничителни мерки с оглед действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна. В предходното правителствено решение срокът на доставките беше фиксиран до изтичане на договора между АЕЦ „Козлодуй“ ЕАД и неговия контрагент „Спартак-В“ ООД, а именно 15 септември 2023 г. Със свое писмо руските производители уведомяват за възможно забавяне в транспорта до България заради въведени засилени мерки за сигурност и специални проверки в пристанище Кавказ, което е единствената възможна изходна точка за доставка на конкретните изделия до АЕЦ „Козлодуй“ ЕАД. Така новият срок за доставка е 15 ноември 2023 г. С решението на Министерския съвет дерогацията за доставки за АЕЦ „Козлодуй" от забраните, въведени с Регламент №833/2014 относно ограничителни мерки с оглед действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна, се удължава до същата дата, уточняват от правителствената информационна служба. На 9 октомври АЕЦ "Козлодуй" започна годишния планов ремонт на Шести блок. Спирането на ядрената мощност е съгласувано с Централно диспечерско управление към "Електроенергиен системен оператор" ЕАД след предварително подадено заявление, информира тогава пресслужбата на централата.
Източник: 24 часа (19.10.2023)
 
"Уестингхаус Електрик“ подписа меморандуми с български компании за ядрените си проекти в България „Уестингхаус Електрик“ подписа Меморандуми за разбирателство с ключови български доставчици в подкрепа на предстоящите ядрени проекти, базирани на технологията AP1000, на площадката на АЕЦ Козлодуй в Северна България и други проекти в целия регион. Петте български компании, подписали Меморандумите за разбирателство с „Уестингхаус Електрик“, са „Оскар-Ел“, „Главболгарстрой“, „ЕНПРО Консулт“, „ЕнергоСервиз“ и „И Кю И България“. От „Уестингхаус Електрик“ изразиха увереност, че сътрудничеството с „АЕЦ Козлодуй-Нови мощности“ ЕАД по проекта за изграждане на нов ядрен блок с технологията AP1000 ще създаде и една голяма екосистема от местни компании, работещи в областта на ядреното инженерство, която да се превърне в гръбнака на бъдещата ядрена индустрия, базирана на тази технология, в цяла Европа.
Източник: Труд (20.10.2023)
 
Най-големите български компании в Югоизточна Европа Четиринадесет български компании попадат сред стоте най-големи дружества в Югоизточна Европа в тазгодишната класация SEE TOP 100, която подрежда компаниите на база общ приход за фискалната година, приключваща на 31-ви декември 2022 г. Единадесета, сред българските участници се класира преработвателят на мед и един от водещите световни доставчици на цветни метали "Аурубис България" с приходи от 4,2 млрд. евро за 2022 г. В миналогодишната класация на изданието "Аурубис България" попадаше на 5-та позиция с приходи от 3.8 милиарда евро. В тазгодишната класация отново попада производителят на биодизел "Астра Биоплант". С общи приходи от 3.9 милиарда евро компанията се изкачва от 28-та позиция (за 2021 г.) до 12-та позиция. На 14-та позиция откриваме "ЛУКОЙЛ България" с общи приходи от 3,7 милиарда евро. Търговецът на горива попадаше и в класацията на Seenews за 2021 г. - под номер 30. Сред най-големите компании в ЦИЕ попада и АЕЦ "Козлодуй" - на 20-та позиция (40-та позиция за 2021 г.). Общите приходи на атомната ни централа за изминалата година са възлизали на над 3 милиарда евро. В класацията попада и компания, която отсъстваше през 2021 г. - търговецът с възобновяема енергия и газ "Акспо България". Дъщерното предприятие на швейцарската "Акспо Груп" заема 21-ва позиция, с приходи от 3 милиарда евро. През 2022 г. "Национална електрическа компания" пада с 6 позиции до 26-та позиция, с общи приходи от 2.6 милиарда евро. С 2.5 милиарда евро за 2022 г. "Булгаргаз" заема 28-а позиция (54-та позиция за 2021 г.). "ТЕЦ Марица Изток 2" заема 36-та позиция. Компанията за търговия с енергоносители "MET Енерджи Трейдинг България", която през 2021 г. отстстваше от класацията попада на 42-ра позиция в последното й издание, с общи приходи от 1.9 милиарда евро. Нов в класацията е и производителят на стъклен амбалаж "БиЕй Глас България", който с 1.4 млрд. евро приходи заема 59-та позиция. С 1.3 млрд. евро приходи за 2022 г. преработвателят на слънчоглед "Олива" достига 65-та позиция (при 90-та за 2021 г.). Търговската верига "Кауфланд България" заема 81-ва позиция (64-та позиция за 2021 г.), с общ приход от 1.1. милиарда евро. Компанията за нефтопреработване "ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас", която не попадна сред най-големите компании в ЦИЕ за 2021 г., година по-късно реализира общ приход от 1.1 млрд. евро, който я класира на 83-то място за 2022-а. Търговската верига "Лидл България", която с общ приход от над 1 милиард евро зае 93-та позиция (84-та за 2021 г.). В миналогодишното издание на изследването попадаха 12 български компании, от тях тази година отсъстват - "Българска независима енергийна борса", "Сакса" и "София Мед". За втора поредна година румънският газов и петролен гигант "ОМВ Петром", част от австрийската група "ОМВ", оглавява класацията с 13,4 млрд. евро приходи - почти два пъти повече спрямо 2021 г. Компанията е на първо място в региона и по печалба - през 2022 г. тя нараства повече от три пъти и достига 2 млрд. евро. Общите приходи на стоте най-големи компании в Югоизточна Европа нарастват с 46 процента и достигат 223,9 млрд. евро, а печалбата скача с 61 процента до 10,3 млрд. евро, показва SEE TOP 100. SEE TOP 100 е годишна класация на най-големите компании по общи приходи, регистрирани в Албания, Босна и Херцеговина, България, Молдова, Румъния, Северна Македония, Словения, Сърбия, Хърватия и Черна гора. Прагът за влизане в класацията също се вдига и достига 975,6 млн. евро. За сравнение той е 699 млн. евро година по-рано и наполовина по-нисък - едва 441,9 млн. евро - преди десет години.
Източник: Money.bg (25.10.2023)
 
Започва строителството на 7-и блок на АЕЦ "Козлодуй" Министерският съвет стартира реализацията на строителството на 7-и блок на АЕЦ "Козлодуй", като реши инвестирането на допълнителни 500 млн. лева в предприятието, което ще отговаря за тази реализация - „АЕЦ Козлодуй – нови мощности“ ЕАД. Срокът, който се предвижда за изграждане на новата ядрена мощност, е 2033 година. Кабинетът възложи на министъра на енергетиката Румен Радев да предприеме необходимите действия по прозрачен избор на изпълнител за проектиране, изграждане и въвеждане в експлоатация на новия енергоблок. Окончателният договор с избраната компания и с доставчика на технологията АР1000 трябва да бъде изготвен при условията на фиксирана цена и срок на изпълнение. Кабинетът задължи министъра на енергетиката да организира преговори с финансови институции за осигуряването на необходимите заемни средства. Със същото решение ще започне подготовката и за 8-и блок на АЕЦ "Козлодуй" Планът е двата проекта да вървят успоредно като строителство, като тяхната обща мощност е 2300 мегавата, с което те значително надхвърлят мощността от 1760 мегавата на затворените първи до четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй". През юни американската компания "Уестингхаус" подписа договор с проектната компания "АЕЦ Козлодуй Нови мощности" за предварителни инженерни дейности за изграждане на нов реактор с технологията AP-1000 на площадката на АЕЦ "Козлодуй". Очаква се до края на годината да е готов анализът на оценката на възможностите за максимално използване на съществуващата на площадката на АЕЦ „Козлодуй“ инфраструктура и за интегриране на българската индустрия в проекта за 7-и ядрен блок с технология АР1000. Наскоро американската Westinghouse Electric Company (WEC) подписа споразумения с 5 български компании, които да се включат като подизпълнители при изграждането на новия ядрен блок на АЕЦ "Козлодуй".
Източник: Сега (26.10.2023)
 
"Уестингхаус" само ще даде технологията за VІІ блок, ще има търг за строителя Американската компания "Уестингхаус" само ще достави технологията AP-1000 за изграждането на VІІ блок на АЕЦ "Козлодуй", а самото построяване на новата мощност ще се извърши от други фирми, които ще бъдат избрани с търг или друг вид процедура. Това обясни изпълнителният директор на ядрената централа Валентин Николов. Преди това правителството реши "Българският енергиен холдинг" (БЕХ) да внесе 500 млн. лв. в капитала на дружеството "АЕЦ Козлодуй – Нови мощности", което в момента е собственост на ядрената централа. Така основният акционер ще стане БЕХ. Министърът на енергетиката бе натоварен със задачата да проведе процедура за избор на компания, която да проектира, построи и въведе в експлоатация новия енергоблок. Окончателният договор с избраната компания и с доставчика на технологията АР-1000 трябва да бъде изготвен при условията на фиксирана цена и срок на изпълнение, реши кабинетът. "Уестингхаус" няма да строи със сигурност. Компанията може да е от САЩ, може да е от Южна Корея, ще бъде избрана чрез търг или някакъв вид преговори", разясни Николов. "АЕЦ "Козлодуй" е заявил пред финансовото министерство, че ще е необходима държавна гаранция в размер на 1.5 млрд. евро за строителството на седми и осми блок. Това е прието и най-вероятно ще бъде заложено в държавния бюджет", коментира още той. Цената на VІІ блок ще стане ясна едва в края на март 2024 г., когато приключи инженеринговото проучване на "Уестингхаус". Правителството даде картбланш на енергийния министър също така да води преговори за кредитиране на бъдещия ядрен проект. Двата нови блока по технологията AP-1000 ще произвеждат много повече електроенергия от сега функциониращите V и VІ блок, горивото им ще бъде с по-дълъг цикъл на изгаряне, което означава, че плановите годишни ремонти ще са през по-дълъг период от време. Така ще може да се балансира системата, каза шефът на АЕЦ "Козлодуй".
Източник: Медия Пул (27.10.2023)
 
България и още 11 страни искат от ЕС закони за малките модулни реактори България и още 11 страни членки искат от Европейската комисия да създаде индустриален съюз за малки модулни ядрени реактори (SMR) на ниво ЕС. Това става ясно от писмо, изпратено от държавите. България, Хърватия, Финландия, Франция, Унгария, Холандия, Полша, Чехия, Румъния, Словакия, Словения и Швеция искат от ЕК създаването на "общоевропейски индустриален алианс", като инициативата трябва да "стимулира инвестициите в европейските способности за развитие на SMR и на европейска верига за стойност". Подкрепата на Еврокомисията е необходима, за да се гарантира, че тези иновативни проекти се възползват от съществуващото и бъдещото европейско законодателство, посочват още те. Страните, които са подписали писмото, твърдят, че малките модулни реактори могат "да бъдат решение за производство на електроенергия без изкопаеми горива през 2030 г." и са на мнение, че "ядрената енергия може да осигури до 150 гигавата на ЕС до 2050 г." спрямо 100 гигавата сега. Според представители на страните членки подобна инициатива "ще укрепи нашия енергиен суверенитет и конкурентоспособността на нашата промишленост". За да декарбонизира икономиката, Европейската комисия обяви, че подкрепя разработването на ядрени реактори от 4-то поколение, както и на малки модулни реактори.
Източник: economic.bg (03.11.2023)
 
Приходите и печалбата на АЕЦ "Козлодуй" се свиват с над 60% Приходите на АЕЦ "Козлодуй" са се сринали с 60% за първите 9 месеца на годината на годишна база - от над 5 млрд. лв. до под 2 млрд. Печалбата също е намаляла драстично - от 1.37 млрд. лв. на 519 млн.лв. Продажните цени на електроенергията се понижиха в пъти спрямо 2022 г., а освен това самото дружество не функционира 100%, след като месеци наред блоковете работеха с намалени мощности по различни причини. Фактор е и увеличеният дял на АЕЦ-а в осигуряването на енергия за регулирания пазар, където цените са по-ниски (количествата са увеличени с 30%), което води до по-малко възможности за борсови сделки. Заради продължаващите плащания към държавата с близо 350 млн. лв. са по-малко наличните парични средства в АЕЦ "Козлодуй" към края на периода спрямо същия момент на 2022 г. Неразпределената печалба е 435 млн. лв. и реално намалява с 365 млн. лв. от началото на годината, след като централата изплати въпросната сума като дивидент към държавата.
Източник: Капитал (09.11.2023)
 
Рекордни за последните десет години държавни гаранции да бъдат заложени в бюджета за 2024 г., предлага финансовото министерство. Сумата е до 4,5 млрд. лв., като правителственото обезпечение основно е предвидено за енергийни проекти. По-голямата част от сумата - около 3 млрд. лв. или 1 500 417 089 евро, са предвидени за изграждането на Седми блок на АЕЦ "Козлодуй". Държавната гаранция е необходима за вземане на заеми от страна на проектната компания за строежа на новата ядрена мощност по технологията AP-1000 на "Уестингхаус". В края на октомври правителството реши "Българският енергиен холдинг" да внесе 500 млн. лв. в капитала на проектната компания "АЕЦ Козлодуй Нови мощности" и така да стане съакционер на ядрената централа в това дружество. Другото крупно държавно обезпечение всъщност е прехвърлена от миналата година гаранция по взетия вече от държавния газов оператор "Булгартрансгаз" заем за 207,5 млн. евро от Европейската банка за възстановяване и развитие. Средствата са за проекта за разширяване на газохранилището в Чирен и вдигането на капацитета му за полезно ползване на запасите до 1 млрд. куб. м. Общата му стойност ще е около 308 млн. евро по последни данни. Запазва се и държавната гаранция, включена миналата година при актуализацията на бюджета, в полза на държавния газов доставчик "Булгаргаз". Дружеството получи тогава гаранция за заем от около 300 млн. лв. или 150 млн. евро за за осигуряването на алтернативни количества синьо гориво след спирането на руските доставки в края на април 2022 г. Две нови гаранции са заложени в бюджета догодина в полза на "Националната електрическа компания" (НЕК) и нейни водни проекти. Едната е за модернизацията и рехабилитацията на неработещата след тежък инцидент ПАВЕЦ "Чаира" и е за 80 млн. лв. През април 2022 г. при подготовка за пускане след рехабилитация на един от четирите агрегата бе повреден окончателно. Другото ремонтирано съоръжение така и не бе пуснато от съображения за сигурност, а останалите два още тогава бяха спрени. Следващото обезпечение за НЕК е за 75 млн. лв. и също е за нови заеми за увеличаване обема на долния изравнител на ПАВЕЦ "Чаира" с изграждането на язовир "Яденица" и реверсивен напорен тунел за връзка с язовир "Чаира". За гарантиране на заеми на "БДЖ - Пътнически превози" за придобиване на подвижен железопътен състав" са заложени 300 млн. евро. В периода 2020-2022 г. държавните гаранции са били между 760 и 840 млн. лв., като през 2019 г. те са били едва за 215 млн. лв., през 2018 и 2017 г. са били за по 700 млн. лв., а в предходните две години са стигали до 3 млрд. лв.
Източник: Дума (16.11.2023)
 
За 2024 г.: 3,7 млрд. лв. държавни гаранции за VII блок на "Козлодуй", ПАВЕЦ "Чаира" и за нови влакове Министерският съвет одобри включването на държавни гаранции в проекта на Закон за държавния бюджет на България за 2024 г. за национални стратегически проекти. За „Модернизация и рехабилитация на ПАВЕЦ „Чаира" е одобрена възможността за издаването на държавна гаранция в размер до 80 млн. лв. С проекта се цели подсигуряване на гъвкавост и стабилност на електроенергийната система чрез модернизирането и връщането в работана всички хидроагрегати на ПАВЕЦ „Чаира". Гаранции за 75 млн. лв. пък са за „Увеличаване обема на долния изравнител на ПАВЕЦ „Чаира" с изграждането на язовир „Яденица" и реверсивен напорен тунел за връзка с яз. „Чаира". С проекта се предвижда увеличаване на обема на долния изравнител на ПАВЕЦ „Чаира", като централата ще премине от дневен към седмичен режим на изравняване на водните обеми и възможност за работа в пълна генераторна мощност в продължения на 20 часа. Водеща стратегическа цел в програмата на правителството е след 2030 г. производството на ядрена енергия от нова ядрена мощност да бъде включено в енергийния микс на страната, поради което правителството одобри опцията за издаване на държавна гаранция за проект „Изграждане на нова ядрена мощност от най-ново поколение на площадката на АЕЦ „Козлодуй" (7 блок). Тя е в размер до левовата равностойност на 1 500 417 089 евро.
Източник: 24 часа (21.11.2023)
 
Първа копка за изграждане на Административна сграда и Производствена база на КМС ЕАД КМС ЕАД стартира изграждането на Административна сграда и Производствена база на компанията на площадката на АЕЦ Козлодуй. „КМС“ ЕАД е високотехнологична компания, която извършва специализирани ремонти в сферата на енергетиката от 1990 г. Фирмата разполага с висококвалифициран персонал, модерно технологично оборудване и производствен капацитет. В нея работи екип от 220 професионалисти с над 30 години опит в сферата на енергетиката.
Източник: 24 часа (04.12.2023)
 
Повече приходи и свити разходи повишават печалбата на “Атоменергоремонт” Към края на септември „Атоменергоремонт“ АД – Козлодуй отчита нетни приходи от продажби на стойност 49.85 млн. лева, като се увеличават с 18.41% на годишна база. Общо 99.33% от паричните постъпления са от основната дейност – текуща техническа поддръжка, текущи и основни ремонти на производствени съоръжения, строително-монтажна и инвестиционна дейност, а останалите са от други услуги. Дружеството отчита и по-високи приходи от лихви в размер на 5.37 млн. лева. “Атоменергоремонт” АД беше създадено през 1974 г. за ремонт на оборудването на “АЕЦ – Козлодуй”. През последните десет години фирмата разшири кръга на своите клиенти и дейност, като изпълни редица проекти, свързани с модернизация и цялостно изграждане на обекти в топлоелектрически централи и други промишлени предприятия. Общите приходи на компанията са се увеличили на годишна база с 15.96 процента. Разходите по дейността й са намалели в края на септември с 5.33 процента. В крайна сметка „Атоменергоремонт“ приключи деветмесечието с растящ положителен финансов резултат до 21.73 млн. лева при 12.24 млн. лева година по-рано. Към края на септември най-голям акционер в дружеството е „Бултрейд корпорейшън“ ЕООД с дял от 55.20% от капитала. ЗАД „ОЗК – Застраховане“ АД притежава 8.515, ПОД „Топлина“ – 10.76%, ПОД „Бъдеще“ – 8.71 процента. Общо 12.97% са собственост на други фирми и индивидуални инвеститори. В средата на юни общото събрание на „Атоменергоремонт“ АД гласува изплащането на дивидент от печалбата за 2022 година. Акционерите си разпределиха сумата от 383 878.50 лева или по 0.025 лева за един брой. От печалбата за 2021 г. „Атоменергоремонт“ разпредели паричен дивидент в общ размер на 230 327 лева или за една акция бруто по 0.015 лева. За дивидент от печалбата за 2020 г. бяха заделени общо 230 327 лева или по 0.015 лева.
Източник: Банкеръ (07.12.2023)
 
Увеличиха капитала на АЕЦ "Козлодуй" с 1,5 млрд. лв. Народното събрание реши да увеличи с 1,5 млрд. лв. капитала на АЕЦ "Козлодуй" за изграждането на 7-ми и 8-ми блок на атомната централа със средствата от от продажбата на оборудването за централата в Белене. Предложението бе внесено от Бойко Борисов, Делян Пеевски, Кирил Петков и Делян Добрев. Задължението за увеличаване на капитала на атомната централа е на министъра на енергетиката, а всички пари от продажбата на оборудването за АЕЦ "Белене" да бъдат инвестирани само в новите два блока в "Козлодуй". До 31 март 2024 година Министерският съвет и енергийното министерство трябва да са предприели действия за решение за избор на технология, а именно американските реактори АР1000. 7-ми блок пък трябва да е готов на 31 декември 2034 г.
Източник: 24 часа (19.12.2023)