Новини
Новини за 2016
 
Ден преди края на 2015 г. АЕЦ "Козлодуй" е изпълнила годишния си производствен план и вече преизпълнява графика си. До 11.30 часа на 30 декември компанията е произвела 15 303 928 мегаватчаса електроенергия. Този резултат е бил постигнат при спазване на всички изисквания за безопасност, при ефективна и стабилна експлоатация на ядрените съоръжения. До края на 2015 г. се предвижда натоварването на производствените мощности на АЕЦ – 1000-мегаватовите пети и шести енергоблок, да бъде 100%, допълва ядреният оператор
Източник: Медия Пул (04.01.2016)
 
През 2015 г. потреблението на ток в България се е повишило с 2,5% През 2015 г. потреблението на електроенергия в България се е повишило с 2,5 %. Тази година то е достигнало 37,813 млрд. кВтч. Това каза пред БНР Митю Христозов от Централното диспечерско управление. Това променя ситуацията от предходните 4-5 години, когато са отчитани намаления на потреблението. Той посочи, че тепърва ще се анализира на какво се дължи ръстът, тъй като средногодишните температури не са били особено различни спрямо предходни периоди. Износът на ток също се е повишил с около 10% и е достигнал 10,538 млрд. кВтч, основно за Турция и Гърция. Запитан дали икономиката е потребявала повече електроенергия през годината той отговори: „Склонен съм да приема тази хипотеза, защото битовото потребление по начало няма големи отклонения в годишен аспект. Така че този ръст или е от индустриалното производство, или от сферата на услугите“. Христозов отчете, че производството на ток за потребление в страната и експорт е нараснало с 3,9% през 2015 г. През изминалата година производството от водните централи е поставило абсолютен рекорд за цялата история на ВЕЦ-овете. Ръстът е бил с 22 на сто в сравнение с 2014 г. Това се дължи на повишените нива на водите през първата половина на 2015 г. „От друга страна, има традиционен пазар за тази енергия, тъй като тя е гъвкава и може да се продаде на високи цени“, каза експертът. Водните централи са достигнали 14 – 15% от общото производство на електроенергия в страната, което никак не е малко. В предишни години ВЕЦ-овете са допринасяли с 4 – 5% от общото производство, коментира експертът. Увеличено е и производството на ТЕЦ-овете в Маришкия комплекс – с 11,5% спрямо 2014 г. С по-голямо натоварване са работили т. нар. американски централи – AES Гълъбово (ТЕЦ Марица Изток 1) и КонтурГлобал (ТЕЦ Марица изток 3). „Не трябва да забравяме, че „Марица Изток 2“ традиционно работи на максимални мощности“, допълни Митю Христозов. „Очевидно по-интензивната работа на тези централи е по-изгодна за НЕК, защото цената за разполагаемост, когато те не работят, е висока и държавната компания е в неизгодна ситуация“, обясни експертът. АЕЦ „Козлодуй“ отчита за миналата година с 3,1% по-малко производство. Това се дължи на удължения срок за ремонт на шести блок, с цел той да достигне в бъдеще 1100 мВт. Вятърните и слънчевите централи също имат ръст на производството спрямо 2014 г. съответно с 8,7% и 11,5%. Биоцентралите имат незначителен дял от общото производство – едва 0,3 – 0,4%. При тях производството през 2015 г. е било с 53% по-високо спрямо 2014 г. Високоефективното производство на топлофикационни и заводски централи е намаляло съответно с 18% и 33%. Тъй като тази енергия е скъпа, това облекчава бюджета на НЕК, каза експертът. Намалението в това производство Христозов обясни със завишения контрол кое точно е високоефективно производство и решенията на КЕВР.
Източник: Инвестор.БГ (06.01.2016)
 
Енергийната борса тръгва до дни На 19-и януари официално започва работа Българската независима електроенергийна борса, съобщи министърът на енергетиката Теменужка Петкова. Ток ще продават държавните ТЕЦ "Марица изток 2", АЕЦ "Козлодуй" и Националната електрическа компания, предаде БНР. До края на април трябва да бъдат изготвени критериите, по които ще се определят енергийно бедните българи, за да получат подпомагане от държавата, каза още министър Петкова. Тези критерии ще бъдат изготвени заедно с експерти от дирекциите "Енергетика" и "Конкуренция" на Европейската комисия, социалното министерство и Агенцията за социално подпомагане. Единият от вариантите е да се дават помощи на социално слабите за определено количество потребена електроенергия за цяла година, каза Теменужка Петкова: "Това, което мен лично ме притеснява е да не влезе под егидата "енергийно бедни" такава категория лица, които де факто не са такива. Затова много добре трябва да се подходи и много добре да се анализира всичко по отношение на този процес, за да бъде наистина полезно това, което ще се случи и да стигне до реалните енергийно бедни хора". Предвижданото подпомагане ще е за отопление с ток, но на по-късен етап може да се приложи и при отопление с парно или газ.
Източник: Сега (06.01.2016)
 
Рекордно производство на ток от вода през миналата година отчитат българските ВЕЦ-ове. Ръст има и в производството на ток от т.нар. американски ТЕЦ, слънчевите и вятърните централи, като особено голям е той при мощностите на биомаса. Рязък спад обаче бележат заводските централи, топлофикациите, леко намаление има и АЕЦ "Козлодуй, сочи статистиката на "Електроенергийния системен оператор". Хидроцентралите са произвели с 22% повече ток в сравнение с 2014 г. и са достигнали 14-15% дял от общото производство на ток при обичаен 5-процентен годишен дял.
Източник: Сега (06.01.2016)
 
Енергийната борса ще заработи на 19 януари Българската независима електроенергийна борса ще заработи официално на 19 януари. Това стана ясно от думите на министъра на енергетиката Теменужка Петкова. Ток ще продават държавните ТЕЦ "Марица-изток 2", АЕЦ "Козлодуй" и Националната електрическа компания. До края на април трябва да бъдат изготвени критериите, по които ще се определят енергийно бедните българи, за да получат подпомагане от държавата, каза още министър Петкова. Тези критерии ще бъдат изготвени заедно с експерти от дирекциите "Енергетика" и "Конкуренция" на Европейската комисия, социалното министерство и Агенцията за социално подпомагане. Единият от вариантите е да се дават помощи на социално слабите за определено количество потребена електроенергия за цяла година. "Това, което мен лично ме притеснява е да не влезе под егидата "енергийно бедни" такава категория лица, които де факто не са такива. Затова много добре трябва да се подходи и много добре да се анализира всичко по отношение на този процес, за да бъде наистина полезно това, което ще се случи и да стигне до реалните енергийно бедни хора", заяви още Петкова. Предвижданото подпомагане ще е за отопление с ток, но на по-късен етап може да се приложи и при отопление с парно или газ.
Източник: expert.bg (07.01.2016)
 
107 случая на непроведени или неоснователно проведени обществени поръчки за 31 668 290 лв. са хванали инспекторите на Агенцията за държавна финансова инспекция при проверките през четвъртото тримесечие на миналата година. За констатираните нарушения са съставени 348 акта за установяване на административни нарушения. 84 инспекции са извършени по постъпили в агенцията сигнали, а останалите 72 са въз основа на Годишния план на АДФИ. В рамките на четвъртото тримесечие на 2015 г. финансовите инспектори констатираха вреди за 998 377 лв., от които 758 994 лв. са възстановени по време на инспекциите. Инспекторите са установили три непроведени или неоснователно проведени обществени поръчки на Българската агенция за безопасност на храните за 3,646 милиона лева. Съставени са 3 акта за административно нарушение. Нарушения в обществените поръчки за 1,4 млн. лева са констатирани и при проверката в ТЕЦ „Марица Изток” 3, на компанията са съставени 16 акта. 24 акта за административно нарушение е отнесло и Пристанище Варна, където нередовни се оказали 5 обществени поръчки за над 5 милиона лева. Две топлофикации съща са правили поръчки на тъмно, показва отчетът на АДФИ. 6 поръчки за 895 хил. лв. на „Топлофикация „Враца” са с нарушения, както и 22 обществени поръчки на „Топлофикация Сливен” за 5,4 милиона лева. На сливенското дружество са съставени 45 акта, а на врачанското – 22. Най-много вреди са установени при проверката на Медицински университет Плевен – над 457 хил. лева. Непроведени или неоснователно проведени поръчки са установени в Инспекцията по труда, АЕЦ „Козлодуй”, ГД „Изпълнение на наказанията”, в болници и общини.
Източник: Труд (11.01.2016)
 
АЕЦ "Козлодуй" е поискала разрешение за работа с нов тип гориво Още към края на тази година се очаква да приключат дейностите по удължаване живота на 5-ти блок на АЕЦ Козлодуй, след което централата ще поиска разрешение той да работи още 10 години. Няма забавяне и при 6-ти блок. Това каза за "Хоризонт" председателят на Агенцията за ядрено регулиране Лъчезар Костов. Лицензите на двата блока изтичат съответно през 2017 и 2019 година. Заедно с документите за удължаване живота на реакторите се очаква централата да поиска лицензи за работа на блокове с по-голяма мощност. За тази цел, АЕЦ "Козлодуй" е поискала да й бъде разрешено постепенно да премине към нов тип ядрено гориво, съобщи Костов: През месец октомври 2015 година в Агенцията за ядрено регулиране е получено заявление от АЕЦ Козлодуй за издаване на разрешение за издаване на разрешение за поетапен преход на VI блок към експлоатация на усъвършенствано гориво, като разбира се планираното изменение има за цел подобряване ефективността и безопасността на горивния цикъл при работа на по-висока мощност - до 104% от номинала. В това заявление се съдържа голямо количество анализи и изследвания в подкрепа на безопасността на блока по време на поетапния преход към експлоатацията с новото гориво. В момента в Агенцията е разработена програма, в която са предвидени отделните дейности и сроковете им за изпълнение през 2016 година.
Източник: БНР (14.01.2016)
 
АЕЦ "Козлодуй" ще смени типа на ядреното гориво Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) разглежда обосновка за безопасността на нов тип ядрено гориво за блокове 5 и 6 на АЕЦ "Козлодуй". Новото гориво дава по-добри възможности на оператора да борави с реакторите, свързано е и с повишаване на мощността, а и позволява, при желание от страна на АЕЦ "Козлодуй" периодът на експлоатация и презареждане да се повиши от 12 на 18 месеца. Това ще е трета смяна на горивото в централата, като всяко следващо е по-добро. През 2015 г. е приключил прегледът на документацията за издаване на лиценз за експлоатацията на хранилището за сухо съхранение на отработено ядрено гориво на площадката на АЕЦ "Козлодуй". Предстои в близките дни да се издаде и самият лиценз. Ръководството на централата все още не е подало искане за удължаване на срока на експроатация на двата блока. Крайният срок това да стане е година преди края на сегашния лиценз, който за Пети блок изтича през ноември 2017 г., а за Шести - в края на 2019 г.
Източник: Дневник (15.01.2016)
 
Износът на ток се срина с 40 на сто Докато през миналата година износът на ток растеше с двуцифрен темп, в началото на 2016 г. той се е сринал с 40 на сто. Това показват актуалните данни на Електроенергийния системен оператор (ЕСО). Според тях за първите десет дни на годината са изнесени 182,3 млн. киловатчаса електрическа енергия при над 300 млн. киловатчаса за същия период на миналата година. Едно от обясненията е сравнително топлото време доесега тази зима, както и спадът в производството на ВЕЦ-овете на НЕК. Заедно с експорта на еленергия спад бележи и общото производство и то с немалък процент – близо 8 на сто на годишна база до 1,5 млрд. киловатчаса, генерирани за първата десетдневка на януари. Спад, макар с половин процент се отчита и при потреблението на ток От най-голямо намаление на производството, на което се дължи и общият спад на генерацията, страдат ВЕЦ-овете. Там става въпрос с над 50% по-ниски количества в сравнение с първите 10 дни на миналата година. Причината ВЕЦ-овете (основно на НЕК) да произведат едва 112 млн. квтч е липсата на дъжд и сняг, които изпразниха язовирите до много ниски нива. С последните снеговалежи ситуацията ще се промени чувствително. През миналата година хидроцентралите произведоха рекордни количества, като достигнаха 15-процентен дял от общата генерация при обичайни около 5 на сто. При ВЕИ-тата намалението на производството в началото на годината е с над 20% за големите зелени централи които са вързани към мрежата високо напрежение и с една трета за тези, които са в мрежата на ЕРП-тата. Единствено базовите централи – АЕЦ „Козлодуй“ и ТЕЦ-овете, отчитат по-висока генерация, като процентът е 1,6%. За първите десет дни на 2016 г. те са дали 1,33 млрд. киловатчаса, което е 99,9 на сто от потреблението и 88% от общото производство. През миналата година ядрената централа генерира с 3,1% повече, а въглищните ТЕЦ-ове – с 11,5 на сто. През 2015 г. производството на ток у нас нарасна с близо 4%, а потреблението – с около два процента и половина до 7,813 млрд. кВтч. Износът отбеляза 10% скок (10,5 млрд. квтч), благодарение основно на продажбите за Турция и Гърция. Справката на „Булгартрансгаз“ пък показва, че от хранилището в „Чирен“ вече е извадена една трета от съхранявания в него газ. Наличните към началото на миналата седмица количества вече са 357,1 млн. кубически метра. Консумацията на газ от „Чирен“ започна в последната седмица на ноември от ниво 451,6 млн. куб. метра. До първата седмица на януари седмичните количества, които са били вадени от хранилището, не надминаваха 11,5 млн. куб. м. Само от 4 до 11 януари са извадени 23,4 млн. куб. м., като това се дължи основно на застудяването.
Източник: Монитор (18.01.2016)
 
Започва работа Българската независима електроенергийна борса. Ток ще могат да продават държавните ТЕЦ "Марица-изток 2", АЕЦ "Козлодуй" и Националната електрическа компания. До края на април трябва да са готови критериите, по които ще се определят енергийно бедните българи. Тази стъпка е необходима преди да се либерализира пазара на ток за домакинствата. Заедно със Световната банка се мислят механизми как да бъдат защитени тези потребители и това се предвижда да стане до април.
Източник: Фирмена информация (19.01.2016)
 
На електроенергийната борса ще се правят вече реални сделки Българската независима енергийна борса (БНЕБ) днес започва работа в реално време с реални борсови сделки, съобщи вчера министърът на енергетиката Теменужка Петкова. Досега тя работеше в тестов режим. Борсата е част от либерализацията на пазара на електроенергия и трябваше да тръгне още през 2011 г., но стартът й беше отлаган многократно през годините. Най-новото изместване на сроковете беше през декември миналата година, когато борсовият оператор поиска началото на тестовите сесии вместо на 8 декември да бъде дадено на 11 декември. Макар и закъсняла и в тестов вариант, борсата спря стартираната от ЕК през 2012 г. наказателна процедура срещу Българския енергиен холдинг (БЕХ) заради съмнения за нарушаване на свободния пазар на електроенергия. Заради преференциалните надпазарни цени на електроенергията, произвеждана от американските ТЕЦ-ове и ВЕИ-та, токът, който ще се търгува през борсата, е от три държавни компании - АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица-Изток 2" и НЕК. Очаква се производителите с дългосрочни договори и ползващите преференции заради евродирективи (ВЕИ и когенерации) също да се включат в борсовата търговия, след като Световната банка предложи механизъм за компенсиране на разликата между пазарната цена на енергията им и гарантираната възвръщаемост. Това ще се случи някъде към м. април, според предвижданията на зам.-министрите на енергетиката, участвали през декември 2015 г. в разяснителната кампания за либерализацията на електроенергийния пазар.
Източник: Дума (19.01.2016)
 
Загубата на НЕК пада до 220 млн. лв., АЕЦ „Козлодуй“ на плюс с 278 милиона Загубата на НЕК е паднала с 350 млн. лв. от отчетените през 2014 г. 586 млн. лв. Така по предварителни данни се очаква НЕК да приключи 2015 година на минус с 218 млн. лв. Това обяви вчера енергийният министър теменужка Петкова по време на годишната среща на бизнеса с правителството. Освен това за първи път НЕК е на печалба от продажбата на ток за регулирания пазар, подчерта тя. Електроенергийният системен оператор (ЕСО) пък ще завери отчетите си с тройно по-висока печалба от тази през 2014 г., или 73 млн. лв. На плюс ще завърши 2015 г. и държавният газов доставчик „Булгаргаз“, съобщи Петкова, но не посочи какъв е очакваният размер на печалбата. С печалба ще завърши и газовият оператор „Булгартрансгаз“, за който такъв финансов резултат е традиционен. За АЕЦ „Козлодуй“ предварителните данни сочат, че ще реализира печалба 278 млн. лв. от основна дейност. Държавните мини също ще са на плюс, но те имат сериозен ликвиден проблем заради липсата на плащания от централите в Маришкия район. Става въпрос основно за двата американски ТЕЦ-а, които дължат на мините 341 млн. лв. Те от своя страна не се разплащат с мините, защото повече от година не могат да си получат дължимия им близо 1 млрд. лв. от НЕК. За да може НЕК да се разплати с тях БЕХ в момента е в процедура на търсене на заем, след като първата такава се провали. До 26 януари ще приключат преговорите с 11-те банки, които проявиха интерес към втората процедура на пряко договаряне. До средата на януари ще има яснота какъв ресурс ще бъде отпуснат, от които банки и при какви условия, каза министър Петкова. БЕХ търси до 650 млн. евро заем, за да се разплати с американските ТЕЦ-ове. Ако БЕХ успее да намери пари и да изплати задълженията на НЕК ще влязат в сила споразуменията с тях за намаление на цените им за разполагаемост. От тях НЕК ще пести по 97 млн. лв. годишно в рамките на следващите 10 г. Срокът на тези споразумения веднъж вече беше удължен и новият изтича на 26 февруари.
Източник: Монитор (20.01.2016)
 
44,05 лв. за мегаватчас стигна цената на тока 44,05 лева на мегаватчас е средната цена постигната в първата реална тръжна сесия на енергийната борса. Това стана ясно от публикуваните на сайта на борсата данни, след приключването на търговията. Най-големите количества са изтъргувани за часовия интервал между 5 и 6 часа сутринта в сряда - 239 мегаватчаса, а най-малки - 72 мегаватчаса - за двата интервала от 3 до 5 часа сутртинта. Общото изтъргувано количество на борсата, което физически ще бъде доставено в сряда е 4369,20 мегаватчаса. Сключените сделки в първата реална тръжна сесия са 24 на брой, съобщи министърът на енергетиката Теменужка Петкова. “Борсата в България тръгна нормално. Търговците са предпазливи, но без някакви необичайни скокове на цената”, коментира председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов. Според него в следващите дни се очаква по сериозна диференциация между цените в различните цени интервали, които сега се разминават само в рамките на 2-3 стотинки. Иванов не пожела да коментира под себестойността на кои държавни централите е постигната средна цена в първата реална тръжна сесия. За сравнение себестойността на тока от държавната ТЕЦ, която е един от продавачите е около 68 лева на мегаватчас, а в търговете, които тя организира за свободния пазар през собствената си платформа цените стигат 75-78 лв. По думите му въпреки че до последния момент е имало информации, че не всички държавни централи ще предложат количества на първата реална сесия, те все пак са го направило. Става въпрос за НЕК, АЕЦ “Козлодуй” и ТЕЦ “Марица изток 2”. Само държавната ТЕЦ взе участие в тестовите сесии, а АЕЦ-ът се регистрира за участие на борсата буквално в последния момент. Шефът на енергийната борса Константин Константинов каза за „Монитор“, че и трите държавни централи са продали количества, но категорично отказа да каже коя колко ток е предложила, като се мотивира с търговска тайна. Според търговци постигнатата цена е нереалистично ниска. За доставка в сряда средната цена на румънската борса е малко над 50 евро, а на унгарската близо 52 евро.
Източник: Монитор (20.01.2016)
 
Енергийната борса стартира с очаквани дефекти Ако някой е очаквал енергийната борса в България да наложи чисто пазарни цени на електроенергията, днес ще е разочарован. Първите резултатите от работата на Българската независима енергийна борса (ibex.bg/bg/) в четирите дни от стартирането й на 19 януари показват ниско търсене заради малкия брой участници и една екстремна ситуация. Накратко - в три от дните цените са много по-ниски от директните двустранни договори, сключвани до момента, а в един от тях се увеличат три пъти. Дефект освен слабия интерес е и работното време, което изгонва чуждите търговци от нашия пазар. За неспециалистите е важно да знаят, че на борсата се продават еднодневни количества - т.е. търгува се малък излишък или недостиг, а не средносрочни количества, които могат да се ползват от предприятия. Въпреки проблемите като цяло пазарът приема положително, че борсата в България все пак заработи, и се надява след години тя да се превърне в реален пазарен инструмент. Тъй като пазарът на електроенергия в България все още не е напълно либерализиран (има много дългосрочни договори с гарантирано изкупуване) енергийната борса трябваше да започне търговия с количествата електроенергия от трите държавни производителя - ТЕЦ "Марица-изток 2", Националната електрическа компания (НЕК) и АЕЦ "Козлодуй". Това бе и условието Европейската комисия (ЕК) да спре наказателната процедура срещу "Български енергиен холдинг" (БЕХ), която беше започната през 2012 г. заради съмнения за нарушаването на конкуренцията на свободния пазар на електроенергия. Ангажиментите на БЕХ във връзка с това предвиждат трите производителя, които са дъщерни на холдинга, да осигуряват минимални количества енергия за срок от пет години, с което да гарантират нейната ликвидност. През първата година това са близо 300 мегавата, които се увеличават до 807 мегавата през последната година. Още през третия ден на търговия се вижда, че продадените количества достигат 337 мегавата, което е добра ликвидност. Въпреки това обаче постигнатите цени отбелязват сериозни отклонения в сравнение с регионалните. И трите производителя, които са задължени да продават на борсата, на практика предлагат електроенергията на една и съща цена от 44 лв. за мегаватчас по данни на търговци. Така съвсем естествено, когато търсенето е ниско, търговците купуват на минимална цена и обратното, когато търсенето е високо, тя се покачва. Това коментират и от самата борса след първия ден на търговия. "Тази първа реална борсова сесия в България количествата по оферти-продава превишаваха тези по оферти-купува. Вярваме, че по време на следващите дневни борсови сесии ще е налице значително по-висока активност от страна на борсовите участници купувачи, което ще обособи значително по-реалистична почасова цена на търгуваната електрическа енергия." Малкият брой участници, регистрирани на борсата - общо 19, от които три производителя, води и до екстремни стойности на цените, когато търсенето нарасне. Така например за продадената електроенергия със срок на доставка 22 януари за базова енергия на борсата е постигната цена от 116 лв. за мегаватчас, която е по-висока от цените на централите за същия период при двустранно договаряне и в сравнение с регионалните борси. Справка от онлайн системата за продажба на електроенергия на АЕЦ "Козлодуй" показва, че за същия ден на доставка централата е сключила сделка за 90 лв. за мегаватчас. За този период ТЕЦ "Марица изток 2" се е договорила за 80 лв. за мегаватчас електроенергия. Средната цена на някои от регионалните борси през последните дни също се е движела около 45-50 евро за базов товар. Това се отнася и за пиковата енергия, която също е много над средната цена на централите при двустранно договаряне. Според Никола Василски, търговски директор на "Енерджи съплай" пазарът е все още недоразвит и липсата на достатъчно продавачи води до високи цени. Постигната ниска цена през останалото време има някаква пазарна логика макар и породена от липсата на конуренция в предлагането и слабото търсене. Екстремните стойности в третия ден на търговия се дължат на съвсем друго. Според Мартин Георгиев, който е председател на Асоциацията на търговците на електроенергия (АТЕБ), един от проблемите на българската борса е по-късният час, в който приключва търговията в сравнение с регионалните борси в Румъния и Унгария. По думите му това изолира българската борса от регионалния пазар и прави невъзможно участието на чужди търговци или производители на нея, което би увеличило конкуренцията и би ограничило получаването на екстремни стойности. Причината е, че ако търговците и производителите искат да продават на българската борса, те няма къде да реализират остатъка от електроенергията си. Георгиев даде пример с първите два дни на работа на платформата, когато на производителите са останали около 70-80 мегавата, които след това не е имало къде да продадат поради късния час, и съответно не са произвели. "В Сърбия другия месец също отварят енергийна борса с час на затваряне 10:15 ч. централно европейско време, което е 15 мин. преди Унгарската борса, което дава възможност на пазарните участници да реализират там основните си количества, а след това да продадат остатъка на другите борси", даде друг пример той. Българската работи до 12 ч. централно европейско време. Според търговци причината българската борса да има толкова късен час на затваряне е по настояване на Nordpool, чиято платформа за търговия се използва. От местния оператор не бяха открити за коментар. Друг проблем, с който търговците се сблъскват, са големите обезпечения и липсата на гъвкавост при определянето им по отношение на новите участници.
Източник: Капитал (25.01.2016)
 
НЕК подобрява финансовите си резултати Националната електрическа компания (НЕК) е свила над два и половина пъти загубата си за 2015 г. в сравнение с предходната година. По предварителни данни финансовият резултат на дружеството е загуба в размер на 220 млн. лв. при 586 млн. лв. за 2014 г. Toва съобщи министърът на енергетиката Теменужка Петкова по време на десетата среща на бизнеса с правителството, организирана от "Капитал". Основна причина за това обаче са и парите, които постъпват от енергийния фонд, който беше създаден през август миналата година, като в него влизат приходите от 5% данък върху продажбите на електроенергия от производителите и парите, получени от безплатните държавни въглеродни квоти. По думите й положителната тенденция във финансовите резултати на НЕК се дължи основно на балансираното ценово решение на енергийния регулатор от началото на август 2015 г. Тя припомни, че за пръв път от години компанията реализира положителен резултат от своята регулаторна дейност в размер на 14 млн. лв. Положителна е и тенденцията в резултатите на Електроенергийния системен оператор, който е увеличил печалбата си за 2015 г. над три пъти в сравнение с предходната, достигайки 73 млн. лв. АЕЦ "Козлодуй" също традиционно е на печалба в размер на 245 млн. лв. "Булгаргаз", която за деветмесечието на 2015 г. отчете загуба от 22.6 млн. лв., също е успяла да излезе на печалба. Петкова обаче посочи конкретни цифри за компанията. От юли досега разходите в държавните енергийни дружества са намалели с 40 млн. лв., посочи още Петкова. Това беше една от обявените от правителството мерки за подобряване финансовото състояние в сектора.
Източник: Капитал (26.01.2016)
 
Да си купиш ток с едно кликване Потребителите вече ще могат да сключват договори за доставка на електроенергия и онлайн. Първият интернет портал, чрез който се предоставя тази услуга, е разработен от Енерго-про. С пълното либерализиране на пазара всички потребители ще могат да изберат своя доставчик, а чрез интернет портала kupitok.bg това може да стане с няколко кликвания. Онлайн услугата на "Енерго-про" е насочена както към стопанските, така и към битовите потребители. За вторите за момента все още не е изгодно да излязат на свободния пазар, където ще плащат по-високи сметки. Стопанските потребители обаче могат да спестят 15-20% от месечните си сметки. На практика всеки клиент може сам да изчисли колко ще плаща за електричество чрез специален калкулатор, като въведе месечното си потребление и предпочетената от него тарифа. От "Енерго-про" са разработили пет тарифи за битови и стопански потребители и още толкова за големите индустриални и бизнес клиенти. В крайната цена калкулаторът смята да включи и всички мрежови разходи, които потребителите трябва да плащат. Енерго-про има намерение да увеличат пазарния си дял в доставките на електроенергия.
Източник: Капитал (27.01.2016)
 
България ще разчита на газ от Русия за газовия хъб Руският природен газ е един от източниците на суровина за проекта за газов хъб "Балкан". Това са отбелязали участниците в междуправителствената българо-руска комисия за икономическо и научно-техническо сътрудничество, която заседава в София. Сътрудничеството между двете страни в газовата и петролната област, ядрената енергетика и елекроенергетиката са били основната тема на разговорите, посочват от пресцентъра на енергийното министерство. България е уведомила руските си партньори за развитието на проекта за газов хъб. Той е част от инфраструктурата, която ще позволи диверсификация на доставките на природен газ за Европа. Русия е важен енергиен партньор за България, основен доставчик на петрол, природен газ и ядрено гориво, както и ключов партньор в процеса по модернизация на АЕЦ „Козлодуй“, посочили са още участниците в заседанието. България пък продължава да бъде важен транзитьор на руски природен газ за Турция, Гърция и Македония. Освен развитието на проекта за газовия хъб, участниците в комисията са разгледали и въпроса за продължаването на срока за експлоатация на пети и шести блок на АЕЦ "Козлодуй", както и потенциалът за развитие на двустранните отношения в сектор "Електроенергетика". Преносните оператори на електрическа енергия на двете страни ще започнат обмен на опит, в това число и за работа при тежки климатични условия, допълват от енергийното министерство.
Източник: Инвестор.БГ (28.01.2016)
 
На 28 януари 2016 г. АЕЦ “Козлодуй” подписа договор за изпълнение на дейности по втория етап от Проекта за продължаване на срока на експлоатация на 6 енергоблок с изпълнител Консорциум “Русатом Сервис – Риск инженеринг”. Това стана по време на 15-ото заседание на Българо-руската междуправителствена комисия за икономическо и научно-техническо сътрудничество, проведено на 27 и 28 януари в София. Документът бе подписан от Димитър Ангелов – изпълнителен директор на АЕЦ “Козлодуй”, Евгений Салков – генерален директор на “Русатом сервис”, Дмитрий Пашевич, директор на “Русатом сервис – филиал България”, и Богомил Манчев – изпълнителен директор на Риск инженеринг. Договорът е поредната значима стъпка от Проекта, който има за цел продължаване на срока на експлоатация на 6 блок до 60 години. Изпълнителят е избран след процедура, проведена съгласно Закона за обществените поръчки, а финансирането се осигурява със собствени средства на АЕЦ “Козлодуй“. Предмет на договора са дейности, свързани с обосновка на продължаването на срока на експлоатация на блока, като обследване, металоконтрол, разчети и количествени оценки на остатъчния ресурс на конструкциите, системите и компонентите. Проектът за продължаването на срока за експлоатация на двата 1000-мегаватови блока – пети и шести, е от важно значение не само за АЕЦ “Козлодуй”, но и за енергетиката на България. Двата блока осигуряват повече от една трета от националното електропроизводство и с надеждната си работа допринасят за енергийната сигурност на страната.
Източник: Фирмена информация (29.01.2016)
 
Оценяват 6-и блок на АЕЦ „Козлодуй“ за още 30 г. работа Започва оценка на възможността 6-и блок на АЕЦ „Козлодуй“ да работи още 30 години, или общо 60 г. Тя ще бъда направена от консорциум между руската „Русатом Сервис“ и българската „Риск инженеринг“. Договорът между консорциума и АЕЦ „Козлодуй“ беше подписан в рамките на 15-ото заседание на българо-руската междуправителствена комисия, която се проведе в София на 27 и 28 януари. Стойността на договора не беше оповестена. Изпълнителят е избран след процедура, проведена съгласно Закона за обществените поръчки, а финансирането се осигурява със собствени средства на АЕЦ “Козлодуй“, поясниха от атомната централа. Той предвижда обследване, металоконтрол, разчети и количествени оценки на остатъчния ресурс на конструкциите, системите и компонентите на 6-и блок. Русия е заинтересована от проекта за изграждане на наша територия на газоразпределителен център, който получи работното име „Балкан“. Тя обаче ще реши дали ще участва в проекта като един от източниците на газ за хъба, едва след като Европейската комисия се произнесе по техническия характер на проекта и съответствието му с третия енергиен пакет. Това каза председателстващият смесената комисия от руска страна Сергей Герасимов, първи зам.-министър на правосъдието на Русия. Европейската комисия трябва да одобри цял куп документи без които по-нататъшното придвижване на този проект ще бъде трудно, каза Герасимов. И добави, че след получаване на съответните документи „ние достатъчно ефективно ще сътрудничим по това направление“. Енергийният министър Теменужка Петкова, която заедно с икономическия министър Божидар Лукарски председателстваха комисията от наша страна, съобщи, че на руските представители била представена концепцията за хъба. Те са били уведомени и че неговата съвместимост с третия енергиен пакет се преценява от работна група с ЕК. „След прегледа на проекта както от правно, така и от техническо естество ще запознаем всички наши партньори с него, в това число и руските ни колеги“, уточни тя. По отношение на „Южен поток“ Сергей Герасимов коментира, че проектът е спрян, и то не по инициатива на Русия. Освен това по проекта има финансови въпроси за решение, поясни той. По думите на министър Петкова с акционерите (БЕХ и „Газпром“) е обсъдена възможността те да вземат решение за по-нататъшното развитие на проекта. Към момента те са взели решение за намаляване на административните разходи на смесената компания „Южен поток България“, допълни енергийният ни министър. Икономическият министър Божидар Лукарски съобщи, че е обсъдена възможността деца на възраст под 16 г., които идват на лагери у нас, да влизат с безплатни визи. За руските туристи над 16 г. е обсъдена възможността за намаляване на цената на визите в зависимост от туристопотока и ангажиментите на туроператорите, както и значително облекчаване на издаването на визите за тях. Договорено е и сътрудничество в областта на строителството и селското стопанство. Русия проявява интерес към създаването на смесени предприятия на нейна територия за производството на консерви. Както и за изграждането на парници по българска технология, добави Лукарски.
Източник: Монитор (29.01.2016)
 
Удължават живота на VI блок на АЕЦ „Козлодуй“ С още 30 години ще бъде удължен живота на VI блок на АЕЦ "Козлодуй". Това стана ясно днес, след като договорът за част от дейностите беше подписан между Първа атомна и руско-българския консорциум, който ще работи по втория етап на проекта. Парафирането се случи в рамките на заседанието на Българо-руската междуправителствена комисия за икономическо и научно-техническо сътрудничество. Договорът е за изпълнение на дейности по втория етап от Проекта за продължаване на срока на експлоатация на VI енергоблок и е с изпълнител Консорциум "Русатом Сервис – Риск инженеринг”. Подписите си под документа сложиха Димитър Ангелов, изпълнителен директор на АЕЦ "Козлодуй”, Евгений Салков, генерален директор на "Русатом сервис”, Дмитрий Пашевич, директор на "Русатом сервис – филиал България” и Богомил Манчев, изпълнителен директор на "Риск инженеринг". Контрактът беше подписан в присъствието на министъра на енергетиката Теменужка Петкова и на икономиката – Божидар Лукарски. Предмет на контракта са дейности, свързани с обосновка на продължаването на срока на експлоатация на блока, като обследване, металоконтрол, разчети и количествени оценки на остатъчния ресурс на конструкциите, системите и компонентите.
Източник: econ.bg (29.01.2016)
 
Председателят на Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) ст.н.с. д-р Лъчезар Костов официално връчи на изпълнителния директор на атомната електроцентрала Димитър Ангелов лицензия за експлоатация на ядрено съоръжение - Хранилище за сухо съхранение на отработено ядрено гориво от реактори ВВЕР-440. Документът е издаден на 28.01.2016 г. и е за срок от 10 години. На церемонията присъстваха Борислав Станимиров, заместник-председател на АЯР, ръководители и експерти от атомната централа. Хранилището е предназначено за отработеното ядрено гориво (ОЯГ) от реакторите на спрените 440-мегаватови 1 - 4 блок на АЕЦ "Козлодуй". Общият капацитет на съоръжението позволява да бъдат съхранявани касетите от четирите блока при спазване на всички изисквания за безопасност. Технологията за сухо съхранение е един от утвърдените методи в международната практика за управление на ОЯГ. Така АЕЦ "Козлодуй" ще осигури дългосрочно съхранение на отработеното гориво за период не по-малко от 50 години. С прилагането на най-добрите световни практики във всички аспекти на своята дейност АЕЦ "Козлодуй" постоянно потвърждава, че безопасността е безусловен и водещ приоритет при експлоатацията на ядрените съоръжения.
Източник: Дарик радио (01.02.2016)
 
Разрешиха на АЕЦ-а да съхранява горивото от 1-4 блок Председателят на Агенцията за ядрено регулиране Лъчезар Костов официално връчи на изпълнителния директор на атомната електроцентрала Димитър Ангелов лицензия за експлоатация на ядрено съоръжение – Хранилище за сухо съхранение на отработено ядрено гориво от реактори ВВЕР-440. Документът е издаден на 28 януари и е за срок от 10 години. Хранилището е предназначено за отработеното ядрено гориво от реакторите на спрените 440-мегаватови 1 – 4 блок на АЕЦ “Козлодуй”. Общият капацитет на съоръжението позволява да бъдат съхранявани касетите от четирите блока при спазване на всички изисквания за безопасност. Технологията за сухо съхранение е един от утвърдените методи в международната практика за управление на отработено ядрено гориво. Така АЕЦ “Козлодуй” ще осигури дългосрочно съхранение на отработеното гориво за период не по-малко от 50 години.
Източник: Монитор (01.02.2016)
 
"Булгартрансгаз" ще строи нови газови отсечки за 22 млн. евро Държавната "Булгартрансгаз" има намерение да обяви процедурата за изграждането на нова газови отсечки, които ще свържат пет общини, до средата на 2016 г. Това става ясно от публикувано съобщение на сайта на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР). Проектите са на обща стойност от 21.8 млн. евро, половината от които ще бъдат осигурени от фонд "Козлодуй", който се администрира от банката. Средствата се отпускат на България като компенсация за преждевременното спиране на първите четири реактора на АЕЦ "Козлодуй". Общата дължина на трасетата ще е 122 км. Те ще свържат към националната газоразпределителна мрежа общините Свищов, Пирдоп, Панагюрище, Банско и Разлог. Очаква се изпълнението на проекта да отнеме 50 месеца. Според първоначалните планове изграждането на отсечките трябваше да приключи до края на 2016 г. Чрез новите връзки още седем общини ще получат достъп до газификация - Белене, Никопол, Златица, Стрелча, Мирково, Чавдар и Челопеч. Потенциални клиенти в тези населени места са 42 индустриални потребителя, близо 300 обществени потребителя и около 18 900 домакинства. За газопровода до Банско и Разлог, който ще е дълъг 40 км, са предвидени 9.67 млн. евро, като се очаква той достигне и до градовете Баня и Добринище. Отсечката Панагюрище – Пирдоп ще е 46 км, с две станции, а цената е 7.2 млн. евро. Тръбата ще стигне до клъстер "Средногорие", който обединява най-големите предприятия за добив на цветни метали. Газопроводът до Свищов ще е дълъг 36 км, ще има една газова станция и ще струва 4.72 млн. евро. Той ще стигне до Свищов, Белене и Никопол. В периода на изграждане на трите газопровода ще бъдат осигурени общо около 500 временни работни места, бяха съобщили преди време от "Булгартрансгаз". Постоянните работни места, които ще се разкрият на обектите, ще бъдат около 100.
Източник: Капитал (05.02.2016)
 
"Булгартрансгаз" ще строи газопровода Разлог-Банско, очаква се да достигне и от Добринище до с. Баня Държавната "Булгартрансгаз" има намерение да обяви процедурата за изграждането на нова газови отсечки, които ще свържат пет общини, до средата на 2016 г. Това става ясно от публикувано съобщение на сайта на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), цитирано от Seenews. Проектите са на обща стойност от 21.8 млн. евро, половината от които ще бъдат осигурени от фонд "Козлодуй", който се администрира от банката. Средствата се отпускат на България като компенсация за преждевременното спиране на първите четири реактора на АЕЦ "Козлодуй". В пет общини Общата дължина на трасетата ще е 122 км. Те ще свържат към националната газоразпределителна мрежа общините Свищов, Пирдоп, Панагюрище, Банско и Разлог, пише "Капитал". Очаква се изпълнението на проекта да отнеме 50 месеца. Според първоначалните планове изграждането на отсечките трябваше да приключи до края на 2016 г. Чрез новите връзки още седем общини ще получат достъп до газификация - Белене, Никопол, Златица, Стрелча, Мирково, Чавдар и Челопеч. Потенциални клиенти в тези населени места са 42 индустриални потребителя, близо 300 обществени потребителя и около 18 900 домакинства. Плановете За газопровода до Банско и Разлог, който ще е дълъг 40 км, са предвидени 9.67 млн. евро, като се очаква той достигне и до село Баня и Добринище. Отсечката Панагюрище – Пирдоп ще е 46 км, с две станции, а цената е 7.2 млн. евро. Тръбата ще стигне до клъстер "Средногорие", който обединява най-големите предприятия за добив на цветни метали. Газопроводът до Свищов ще е дълъг 36 км, ще има една газова станция и ще струва 4.72 млн. евро. Той ще стигне до Свищов, Белене и Никопол. В периода на изграждане на трите газопровода ще бъдат осигурени общо около 500 временни работни места, бяха съобщили преди време от "Булгартрансгаз". Постоянните работни места, които ще се разкрият на обектите, ще бъдат около 100.
Източник: Струма - Благоевград (09.02.2016)
 
Уволнили набързо 200 специалисти от АЕЦ В съвсем непродължителен срок безотговорно бяха пенсионирани около 200 висококвалифицирани специалисти в АЕЦ "Козлодуй" и в ДП "Радиоактивни отпадъци". "Повече от ясно е, че на българския пазар на труда е невъзможно да бъдат намерени специалисти с тези квалификация и опит, които изискват въпросните работни места. Надяваме се всички да си дават сметка какви опасности създава това безотговорно поведение на ръководителите на съответните предприятия, цената, за което би могла да бъде изключително висока", заявяват от КТ "Подкрепа" в декларация, изпратена до премиера Борисов, социалния министър Ивайло Калфин, енергийния министър Теменужка Петкова, председателя на НС Цецка Цачева, председателя на Комисията за социална политика Хасан Адемов и вицепремиера Меглена Кунева. От синдиката настояват да бъде направена спешна ревизия на текстовете в Кодекса за социално осигуряване, даващи възможност за ранно пенсиониране на учители за сметка на Учителския пенсионен фонд, като ясно се запише, че инициативата за такова пенсиониране може да бъде само на лицето, придобило съответните права. М.г. бе направена важна крачка за оптимизиране параметрите на пенсионната система, припомнят от синдиката. Паралелно с това и в разрез с разчетите и балансите, въз основа на които тези промени бяха направени, чрез недомислени промени в Кодекса на труда беше присъдено правото на работодателя да прекратява трудови правоотношения на основание придобито право на пенсиониране за осигурителен стаж и възраст, което преобърна наопаки принципите на пенсионното осигуряване - пенсията от право се превърна в задължение, пишат от "Подкрепа". Спорно е доколко е постигната целта за осигуряване на работа на млади хора на мястото на пенсионираните, но извън съмнение вече са налице щетите върху пенсионната система и пазара на труда, убедени са от синдиката. Оттам настояват за възможността на работодателите да освобождават работници и служители на основание на придобити права за пенсиониране за осигурителен стаж и възраст да се ограничи само за универсалните права по чл.68 от КСО. Също така да бъде потърсена най-строга отговорност на изпълнителните директори на АЕЦ "Козлодуй" и ДП "РАО", в това число до освобождаването им от длъжност заради безотговорното им поведение в ръководенето на тези изключително чувствителни системи. ДУМА припомня, че за пръв път в интервю за вестника от 9-10 януари президентът на "Подкрепа" Димитър Манолов алармира за негативния ефект от промените в КТ и прогнозира, че 50-годишни вискоквалифицирани специалисти ще бъдат пенсионирани принудително, без да има специалисти с достатъчно опит, които да ги заменят. Междувременно в друга декларация, изпратена до НС, МС и президента, от синдиката настояват да се увеличи финансирането за наука и иновации, да се приложи продължителна подкрепа за реформи и инвестиции в наука и иновации и да се предприемат бързи действия за възстановяването на стимулите за изследователска кариера и задържане и привличане на млади таланти от България и чужбина в сферата на науката и иновациите.
Източник: Дума (11.02.2016)
 
Намалиха мощността на 5 блок на АЕЦ за ремонт Турбогенераторът на 5 блок на АЕЦ „Козлодуй” е изключен от енергийната система на страната за малко повече от половин денонощие, съобщиха от централата. Това е станало във време, когато е имало достатъчно мощности да покрият потреблението на ток в страната, а именно от 23.32 часа на 19 февруари до 12.39 часа на 20 февруари. Спирането е било планирано и разрешено от Електроенергийния системен оператор за ремонт по турбогенератора. За тези 12 часа специалистите успели да отстранят теч на водород в охлаждащата система, който възникнал от дефект на гумено уплътнение. По време на ремонтните дейности, които са изпълнени в машинна зала, т.е. в конвенционалната, неядрена част на блока, реакторът бе разтоварен до 40 процента. След отстраняването на повредата е започнало повишаване на мощността на хилядамегаватовия енергоблок, съгласувано с Електроенергийния системен оператор. Шести блок на АЕЦ работи с натоварване от 100 процента, допълват от централата.
Източник: Монитор (22.02.2016)
 
Подготовката за ремонт на пети блок на АЕЦ "Козлодуй" започва, след като "Русатом сервис" и Първа атомна подписаха вчера договор за оценка на програмите за контрол на състоянието на системите и оборудването на централата. На площадката на АЕЦ е била проведена среща със специалистите от централата. На нея проектният екип от "Русатом сервис" и специалистите от АЕЦ "Козлодуй" са представили основните участници от новия проект и подготовката за плановия ремонт през тази година.
Източник: Сега (15.03.2016)
 
АЕЦ Козлодуй и Русатом Сервис подписаха за Пети блок на централата АЕЦ Козлодуй подписа договор с руската компания Русатом Сервис за оценка на програмите за контрол на състоянието на метала и на системите в нерадиоактивната част на пети блок. В изпълнението на договора ще участва и обединението „НПО ЦКТИ“ от Санкт Петербург. Неговите експерти ще направят анализ на безопасността, изчисленията и количествената оценка на остатъчния ресурс на конструкциите, системите и компонентите, важни за безопасността и производството на електроенергия. По време на плановия ремонт на пети блок тази пролет ще бъде направен анализ на състоянието на елементите на турбините К-1000-60/1500-2 и на други съоръжения. Сключеният договор е отделна част от втория етап на основния проект за удължаване на срока на експлоатация на пети блок на АЕЦ „Козлодуй“. „Русатом Сервис“ е част от руската държавна корпорация „Росатом“. Фирмата предоставя на чуждестранни АЕЦ с реактори ВВЕР услуги и доставки, необходими за нормалната експлоатация и ремонта на централите.
Източник: 24 часа (15.03.2016)
 
Изнасяме с 1 млрд. киловатчаса по-малко ток Износът на ток от България се срина. За година той е намалял с над 1 млрд. киловатчаса, или наполовина. От това икономиката ни до момента губи суми от порядъка на 70-100 млн. лв. Според данните на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) от началото на годината до сега от страната са експортирани 1,064 млрд. киловатчаса електроенергия при 2,122 млрд. лв. за същия период на миналата година. Причината за близо 50-процентния срив е в липсата на пазар, обясни Митю Христозов от Централното диспечерско управление, което е част от оператора. „В момента експортът е паднал до 200-300 мегавата. Основното направление, по което се изнася еленергията е Гърция, малки количества стигат и до Турция“, обясни Христозов. По думите му причината са ниските цени в цяла Европа, които не стимулират търговията Те от своя страна се дължат на ниското потребление заради топлото време тази зима. Диспечерите прогнозират, че износът може да се раздвижи през лятото, ако се сбъднат очакванията за много топло време. Освен на ниските цени, сериозно спадналият износ на ток се дължи и на малкото вода в язовирите и от там – по-малкото производство на вецовете, смята Мартин Георгиев, председател на Асоциацията на търговците на електроенергия в България. Данните на ЕСО сочат, че производството на вецовете също е намаляло драстично – с близо 40 на сто на годишна база и към 13 март то е възлиза на 931 млн. киловатчаса, при над 1,5 млрд. квтч за същия период на миналата година. Според сметките на експерта тези над 1 млрд. квтч по-малко изнесена еленергия водят след себе си загуби от приходи от порядъка на 70 млн. лв. Ако към тях се включат всички такси, сумата набъбва до около 100 млн. лв. Един от проблемите за българския електроенергиен пазар е, че той е изолиран от всички останали в региона, посочи още Георгиев. По последни данни централите у нас са произвели 9,955 млрд. киловатчаса еленергия, което е с 11% по-малко от количеството за същия период на миналата година, като базовите централи са дали с близо 7 на сто по-малко. От ВЕИ-тата нараства генерацията на фотоволтаиците и на централите на биомаса, а на вятърните паркове пада. Най-сериозен е ръстът при биомасата, които са присъединени към мрежата на ЕРП-тата – с близо 70% годишно до 24,8 млн. киловатчаса. Потреблението на ток у нас също е намаляло заради по-топлото време. Този спад е с 1,75%, а цялото консумирано количество до момента е 8,891 млрд. квтч. Производството на вятърните и слънчевите централи през пролетта е предизвикателство за балансирането на електроенергийната ни система, особено около Великден. Затова през последните години в този период един от хилядниците на АЕЦ „Козлодуй“ се спира за планов ремонт и презарядка. Тази година това ще е 5-и блок, като се очаква това да стане в първата 10-дневка на април.
Източник: Монитор (21.03.2016)
 
Предстоят преговори с потенциални инвеститори за ядрена мощност Зам.-министърът на енергетиката Николай Николов е бил на посещение в Китай миналата седмица заедно с експерти от АЕЦ "Козлодуй" с цел да проверят как работи технологията на "Уестингахус" там, съобщи вчера пред журналисти енергийният министър Теменужка Петкова. "Много е рано да се говори за окончателни новини", каза Петкова и допълни, че предстоят още преговори с потенциални инвеститори и с американската компания относно бъдеща ядрена мощност у нас. В края на миналата година вицепремиерът Томислав Дончев обяви, че до три-четири месеца ще е ясно ще се включи ли китайски инвеститор в строежа на нов блок в АЕЦ "Козлодуй". Потенциалният инвеститор за 7 блок е голяма китайска компания с огромен опит в енергетиката и с няколко десетки милиарда годишен оборот, обяви тогава той. Името на компанията Дончев не пожела да разкрие.
Източник: Дума (23.03.2016)
 
Проведе се работна среща във връзка с продължаването на срока на експлоатация на 6 блок на АЕЦ Днес в АЕЦ “Козлодуй” бе проведена встъпителна среща (kick-off meeting) по договора между атомната централа и Консорциум “Русатом Сервис – Риск инженеринг” за изпълнение на дейности по втория етап от Проекта за продължаване на срока на експлоатация на 6 блок. Договорът, подписан на 28 януари 2016 г., включва разработване на обосновка за продължаване на срока на експлоатация на 6 блок до 60 години и обхваща анализи, разчети и количествени оценки на остатъчния ресурс на конструкции, системи и компоненти. По време на работното съвещание представителите на включените в Консорциума компании запознаха ръководството на АЕЦ “Козлодуй” с готовността си за изпълнение на дейностите, които предстои да бъдат извършени по време на предвидения за есента на т.г. планов годишен ремонт на блока. Експертите обсъдиха обема на необходимите входни данни, предвидените за обследване конструкции, системи и компоненти, както и обема на металоконтрола на оборудването. Разисквани бяха и текущи въпроси, свързани с осигуряването на оптимална организация на предстоящите дейности. Подчертана бе значимостта на включените в договора дейности за успешната реализация на Проекта за продължаване на срока на експлоатация на 1000-мегаватовите блокове, проект, който е от ключова важност както за бъдещото развитие на АЕЦ “Козлодуй”, така и за гарантиране на енергийната сигурност в национален план.
Източник: Дарик радио (31.03.2016)
 
Пети блок на "Козлодуй" бе спрян за планов ремонт Пети блок на АЕЦ "Козлодуй" е бил спрян в събота през нощта за планов годишен ремонт, който ще продължи до втората половина на месец май, съобщиха от пресслужбата на централата. По 1000-мегаватовия блок ще бъдат извършени необходимите ремонтни дейности и ще се проведе профилактика на контролните системи. Реакторът ще бъде презареден със свежо ядрено гориво за 23-и път. В момента Шести блок работи с пълно натоварване на мощността, посочват от централата. Според съобщението от началото на 2016 г. двата енергоблока на АЕЦ "Козлодуй" са произвели 4 млн. 770 хил. MWh електроенергия, при спазване на всички изисквания за безопасна и надеждна експлоатация на ядрените мощности.
Източник: Дума (11.04.2016)
 
Над 81 милиона лева са доказаните до момента средства на семейство Баневи по сметки на офшорни фирми, съобщи сайтът "Биволъ", позовавайки се на документи. Тайните фирми на Банев и съпругата му бяха разкрити от вестник "24 часа", партньор на Международния консорциум на разследващите журналисти (ICIJ) в проекта #PanamaPapers. Скритите в тях пари обаче не бяха оповестени от изданието, което единствено има достъп до документите. В предишно разследване "Биволъ" разкри, че една от офшорните фирми на Банев "Хънтли Оувърсийз Трейдинг“ е използвана за обявяване в несъстоятелност на друга фирма на Банев в България. Това е станало чрез съдебен иск за 2 млн. долара, уважен от съдия Румяна Ченалова по търговско дело 455/2013 г. по описа на Софийския градски съд (СГС). Целта на операцията е да не се върнат парите на държавата, които Банев дължи по приватизационен договор. Оказва се, че съдия Ченалова е потвърдила и друг иск на същата офшорка, този път за внушителната сума от 40 милиона евро. Това става с определение по друго търговско дело номер 4008 от 2013 г. по описа на СГС, което също е заведено от "Хънтли" и също така се е разпределило "случайно“ на съдия Румяна Ченалова. С определение 1450 от 11.03.2014 г. Ченалова приема, че има доказателства за кредити от 40 млн. евро отпуснати от "Хънтли" на "Полимери Инвест”, за които "Финансово-клирингова къща Сконто Съсекс” издала запис за заповед. Тя налага обезпечителна мярка на "Полимери Инвест” и назначава за временен синдик Христо Христов. Делото продължава да се точи още две години, като "Хънтли" (Банев) се опитва да блокира публичната разпродажба на имущество на фалиралата "Полимери АД“, с които да се удовлетворят кредиторите – работниците и държавата. Задълженията на "Полимери АД“ само към НАП са за 5 млн. лв. към АЕЦ "Козлодуй“ надвишават 10 млн. лв. с лихвите. В крайна сметка делото е прекратено окончателно през февруари 2016 г. от Варненския окръжен съд, където е изпратено по подсъдност, показа справка за движението на делото в информационната система на СГС. Пред "Биволъ" съдия Ченалова заяви, че няма как да се установи кой стои зад офшорките. Съдът може само да провери дали документите на фирмата и представителната власт на пълномощниците са изрядни. Относно случайното попадане на две дела на една и съща офшорна фирма при нея тя каза, че няма обяснение за този феномен. (Не)случайното разпределение на делата в СГС от години е на мушката на критичните доклади на ЕК за съдебната реформа, а разследване на "Биволъ" доказа математически, че в това разпределение няма нищо случайно. Откуда деньги? "Червени куфарчета“ с чешко-панамска следа Николай Банев приватизира "Полимери АД“ в средата на 90-те с фонда "АКБ – Форес". Той е кредитиран през чешка фирма от малката чешка банка "Форесбанк“, която вече не съществува. Фондът така и не връща кредита. Чешкият "Център за разследваща журналистика“, който е партньор на "Биволъ" в рамките на мрежата OCCRP откри информация, че същата банка е участвала в съмнителни сделки и е кредитирала Чешко-панамската търговска палата. Така панамската връзка става още по-отчетлива. "В чешката банка бяха парите от т. нар. "задгранични дружества“, каза източник на "Биволъ от средите на бившата Държавна сигурност, пожелал анонимност. Той потвърди тезата за "червеното куфарче“ на Банев (тоест за милионите на ДС), минали през Чехия. Според него обаче те били дадени на Николай Банев, за да развива производство в България. Банев не спазил уговорката и решил да развие най-вече собственото си благосъстояние. Наличието на 81 млн. лв. в офшорни сметки на Банев, докато в същото време предприятието му в България трупа дългове и изпада в неплатежоспособност, говори за престъпно източване по проста схема: продукцията на предприятието се реализира и парите отиват в частните офшорни сметки на Баневи, вместо да се инвестират обратно в завода и развитието на производството. Резултатът е известен: съсипване на работещ завод, огромни дългове към държавата и над 10 000 работника на улицата. Бизнесменът обаче нямаше никакви проблеми с наказателното правораздаване. Проблемите му с правосъдието се изчерпват с многобройните дела срещу държавата заради приватизационни задължения. И до днес Банев отказва да плаща за най-апетитните имоти по Черноморието, приватизирани за жълти стотинки. След разкритието за укрити 40 милиона евро, принадлежащи на Баневи са налице предостатъчно основания да бъде потърсена и наказателна, и данъчно-административна отговорност. До момента обаче няма никакъв сигнал от правоохранителните органи, че проявяват интерес да проверят офшорните авоари на "новия евразиец“ Банев и неговата съпруга. Междувременно Банев вече се обяви за кандидат-президент, което може да му донесе временен имунитет ако успее да регистрира кандидатурата си.
Източник: Медия Пул (11.04.2016)
 
Китайска компания иска да строи 7-ми блок на АЕЦ Български експерти ще заминат скоро в САЩ , за да видят как работи реактора Ай Пи 1000 на Уестингхауз. Това става след като китайска компания е заявила интерес да инвестира в 7-ми блок на АЕЦ Козлодуй по време на посещение на българска правителствена делегация в Китай, съобщи пред депутатите от енергийната комисия министър Теменужка Петкова. Тя уточни, че се обсъжда варианта за стратегически инвеститор. Следва посещение на китайска делегация в АЕЦ Козлодуй и покана за работно посещение на български експерти в Китай. Бихме работили за нова АЕЦ, ако не изисква държавна гаранция, дългосрочни договори за изкупуване на електроенергията и не се изисква миксиране на цената с тази на Пети и Шести блок на „Козлодуй“, заяви енергийният министър, в отговор на въпрос на Кирил Цочев от АБВ, който попита за подробности от разговорите с китайците и интереса им към нов блок в „Козлодуй“. Правителството да проучи къде по света и как работи реакторът IP 1000, посъветва Цочев. И допълни, че при внедряването на технологията на Уестингхауз в Китай е имало проблеми, което бави изпълнението на проекта. Имало проблем с помпата за охлаждане на реактора и в момента двете страни водят арбитражно дело за 980 млн. долара заради забавянето, каза още депутатът.
Източник: Монитор (15.04.2016)
 
Китайска компания иска да строи 7-ми блок на АЕЦ Български експерти ще заминат скоро в САЩ , за да видят как работи реактора Ай Пи 1000 на Уестингхауз. Това става след като китайска компания е заявила интерес да инвестира в 7-ми блок на АЕЦ Козлодуй по време на посещение на българска правителствена делегация в Китай, съобщи пред депутатите от енергийната комисия министър Теменужка Петкова. Тя уточни, че се обсъжда варианта за стратегически инвеститор. Следва посещение на китайска делегация в АЕЦ Козлодуй и покана за работно посещение на български експерти в Китай. Бихме работили за нова АЕЦ, ако не изисква държавна гаранция, дългосрочни договори за изкупуване на електроенергията и не се изисква миксиране на цената с тази на Пети и Шести блок на „Козлодуй“, заяви енергийният министър, в отговор на въпрос на Кирил Цочев от АБВ, който попита за подробности от разговорите с китайците и интереса им към нов блок в „Козлодуй“. Правителството да проучи къде по света и как работи реакторът IP 1000, посъветва Цочев. И допълни, че при внедряването на технологията на Уестингхауз в Китай е имало проблеми, което бави изпълнението на проекта. Имало проблем с помпата за охлаждане на реактора и в момента двете страни водят арбитражно дело за 980 млн. долара заради забавянето, каза още депутатът.
Източник: Монитор (15.04.2016)
 
АЕЦ Козлодуй с договори за над 40 млн. лв. с публични компании Две публични компании - Атоменергоремонт АД и Енергоремонт Холдинг, са сключили договори за десетки милиони лева за обществени поръчки от АЕЦ Козлодуй, става ясно от справка на Profit.bg. Най-големият от тях е на стойност 28.028 млн. лв., сключен от Атоменергоремонт. Предметът на дейност на контракта включва ремонтни дейности, свързани с управление на ресурса и продължаване срока на експлоатация на оборудване и системи от 5-ти и 6-ти ядрени енергийни блокове. Интересното в този случай е, че компанията е единствената, подала оферта. Публичното дружество е сключилао и още един договор, но този път за 2.578 млн. лв., като той е за ремонтни дейности за поддържане надеждността на оборудване на цех “Системи за контрол и управление“ (СКУ) за ПГР 2016 на блок 5, блок 6 и Общо станционни обекти. От своя страна Енергоремонт Холдинг е подписало договор за 12.46 млн. лв. за ремонтни дейности за поддържане надеждността на оборудване и тръбопроводи, спомагателни ремонтни дейности и дейности за подобряване условията на експлоатация на 5-ти и 6-ти ЯЕБ и общоблочни КС. Последната сделка с книжата на Енергоремонт Холдинг бе сключена на цена от 1.901 лв. за брой, а при Атоменергоремонт – на цена от 3.91 лв. за лот.
Източник: profit.bg (20.04.2016)
 
АЕЦ Козлодуй с договори за над 40 млн. лв. с публични компании Две публични компании - Атоменергоремонт АД и Енергоремонт Холдинг, са сключили договори за десетки милиони лева за обществени поръчки от АЕЦ Козлодуй. Най-големият от тях е на стойност 28.028 млн. лв., сключен от Атоменергоремонт. Предметът на дейност на контракта включва ремонтни дейности, свързани с управление на ресурса и продължаване срока на експлоатация на оборудване и системи от 5-ти и 6-ти ядрени енергийни блокове. Публичното дружество е сключила и още един договор, но този път за 2.578 млн. лв.. От своя страна Енергоремонт Холдинг е подписало договор за 12.46 млн. лв. за ремонтни дейности за поддържане надеждността на оборудване и тръбопроводи, спомагателни ремонтни дейности и дейности за подобряване условията на експлоатация на 5-ти и 6-ти ЯЕБ и общоблочни КС.
Източник: profit.bg (21.04.2016)
 
АЕЦ "Козлодуй" даде поръчка за над 30 млн. лв. на дружество на Ковачки Двете абонирани от години компании, които печелят поръчките за годишните ремонти на АЕЦ "Козлодуй", отново получават договор. В средата на март атомната централа се е ангажирала да плати 43 млн. лв. без ДДС. Изпълнители са "Атоменергоремонт", която е свързана с Христо Ковачки, и "Енергоремонт холдинг", в който контролираната от Богомил Манчев "Миления 77" има 33%, "Нови енергийни и индустриални технологии" и "Геоприбор" с основен акционер Теодор Осиковски – 32.39%, а "Българска енергетика" на Николай Златев и Николай Райчев - 32%. Тази година в ремонта на АЕЦ няма да се включи "Енемона", която до 2015 г. също беше сред фирмите, избирани от централата. Тази година най-голям дял от поръчката получава "Атоменергоремонт", която печели две от обособените позиции за 28 млн. лв. и 2.5 млн. лв. Дейностите, които фирмата ще извършва, са свързани с продължаване срока на експлоатация на реакторното и турбинното оборудване и системите на 5 и 6 блок, които са важни за безопасността и производството на електроенергия. По тази обособена позиция "Атоменергоремонт" е бил единствен кандидат. От дейностите само 2% ще бъдат възложени на подизпълнители. Това са фирмите "Евро старс", "Стромет-2004" и "Енпро-консулт", които традиционно участват като партньори на "Атоменергоремонт" в ремонта на АЕЦ-а. През миналата година фирмите са получили 9% от общия обем дейности, спечелени от фирмата на Ковачки. Регистърът на Агенцията за обществени поръчки показва, че само по два предишни договора компанията на Ковачки е получила за ремонт още 42 млн. лв. без ДДС, единият е изпълнен към 2013 г., другият - към средата на миналата година. Другата фирма, която традиционно печели поръчките на АЕЦ "Козлодуй", е "Енергоремонт холдинг". Този път тя получава договор за 12.4 млн. лв. за две обособени позиции. Според обявените документи дейностите, които могат да бъдат възложени на подиъзпълнители, са съответно 84 и 90%. Повечето от фирми са част от "Енергоремонт холдинг", но до 50% от дейностите по едната позиция могат да бъдат дадени и на "Атоменергоремонт". За 2015 г. "Енергоремонт холдинг" също печели една от обособените позиции за сумата от 9.5 млн. лв. От регистъра се вижда, че и тук лятото на 2015 г. е отчетен за приключен договор за ремонти за 10 млн. лв., а година по-рано - за 7 млн. лв. Обединение "Монтажи 2016", в което влизат три от фирмите, които преди са участвали като подизпълнители на "Енемона" в поръчката за ремонтни дейности през 2015 г., взима последната и най-скромна обособена позиция за 2016 г., която е на стойност 1.6 млн. лв. Това са "Космос", "Феникс проект" и "Енергомонтаж – МК". Останалите две фирми в обединението са "Монтажи ко" и "Атомстрой". За пръв път от години "Енемона" изобщо не участва в поръчката за ремонт на АЕЦ "Козлодуй". Договорът на компанията, който беше сключен през 2015 г., е бил прекратен предсрочно заради закъснения при стартирането на някои дейности по време на годишния планов ремонт на 6 блок и отказ за изпълнение поради липса на достатъчно персонал. Въпросният договор на "Енемона" е за 9.5 млн. лв., но по него впоследствие са изплатени само 2.245 млн. лв., като компанията е глобена и с неустойки за 1.9 млн. лв. Дружеството е заличено и от централния професионален регистър на строителя, става ясно от документа за изпълнение на договора, публикуван в регистъра на Агенцията за обществени поръчки. Мениджърът "Корпоративни комуникации" в "Енемона" Прокопи Прокопиев коментира пред "Капитал Daily", че не е запознат със случая. През есента на миналата година от "Енемона" коментираха пред "Капитал Daily", че нямат проблеми с инженерния персонал, които да им създават затруднения, и всеки от проектите им е осигурен с необходимите служители и няма забавяне заради това, а заради липсата на готовност на клиентите да плащат, както и забавени доставки от подизпълнители и доставчици. Самата компания не е в добро финансово състояние и през миналата година част от кредиторите й бяха поискали несъстоятелност.
Източник: Инвестор.БГ (25.04.2016)
 
Енергийният холдинг на плюс с 29,5 млн. лв. за 2015 г. Българският енергиен холдинг е завършил миналата година с консолидирана печалба от 29,5 млн. лв., съобщи енергийният министър Теменужка Петкова. За сравнение през 2014 г. беше отчетена загуба от 277,4 млн. лв. От девет компании под шапката на БЕХ четири са завършили на загуба миналата година. За енергийната борса и за „Булгартел“ данните не са изненада, защото първата стартира реална работа едва в началото на тази година, а за „Булгартел“ не е известно да развива някакви проекти. С най-голяма загуба, разбира се, е НЕК – 196,7 млн. лв. В сравнение с 2014 г. обаче тя е намалена с близо 390 млн. лв. Министър Теменужка Петкова подчерта, че това е станало благодарение на законовите промени и регулаторните решения. ТЕЦ „Марица Изток 2“ обаче влошава финансовия си резултат. Загубата й през миналата година е скочила двойно спрямо 2014 г. до 72 млн. лв. Петкова обясни, че това се дължи най-вече на големите разходи на централата за покупката на квоти за вредни емисии. Само за миналата година държавната ТЕЦ е платила 120 млн. лв. за вредни емисии. С най-голяма печалба миналата година е завършил „Булгартрансгаз“ – 93,1 млн. лв., което спрямо 2014 г. е ръст от 23 на сто. Следва го АЕЦ „Козлодуй“ с 82,4 млн. лв. и Електроенергийния системен оператор (ЕСО) с 63,1 млн. лв. ЕСО има рекордно увеличение на печалбата – с 221%. На плюс с 20,3 млн. лв. е завършил миналата година и „Булгаргаз“, а „Мини Марица Изток“ - с 2,6 млн. лв. Самият БЕХ отчита намаляване на собствената си печалба почти два пъти до 124,6 млн. лв. през 2015 г. Шефът на холдинга Петьо Иванов обясни, че това се дължи на обезценени вземания от „Топлофикация – София“ в размер на 130 млн. лв. Обезценката е направена през 2014 г.
Източник: Монитор (26.04.2016)
 
Тримесечната печалба на АЕЦ "Козлодуй" намалява с 42% Тежко първо тримесечие изпраща АЕЦ „Козлодуй“, е видно от отчета на компанията. Свиват се приходите, продажбите и производството, печалбата намалява с 42%, а разходите на централата растат. Данните са в противовес на оптимистичния отчет, който направи енергийният министър Теменужка Петкова само преди дни за състоянието на енергетиката в края на 2015 година. През първите три месеца на годината приходите намаляват от почти 228 млн. лева до 222,6 млн. лева. Печалбата преди данъци (EBT) е 36,8 млн. лева, спрямо 63,3 млн. лева година по-рано. В същото време обаче паричните наличности се увеличават с над 88% до 94,3 млн. лева. Направените разходи за периода са 185 млн. лева, което е с 13% повече спрямо първото тримесечие на 2015 година. Една от причините за това увеличение са по-големите разходи, направени за външни услуги. През отчетения период те са на стойност 26 млн. лева, или с 27% повече спрямо миналата година. Те обаче са свързани с изпълнение на договор за удължаване на срока за експлоатация на пети и шести блок. На енергийната борса ядрената ни централа е продала електроенергия за 9 млн. лева. През първото тримесечие централата записва намаление и на производството, и на продажбите. Понижението все пак е минимално – в рамките на 0,8% и за двата показателя. През периода ядрената централа е произвела 4,4 млн. мегаватчаса електроенергия и е реализирала продажби от 4,18 млн. мегаватчаса. Общото количество, което централата е предложила на нерегулирания пазар, е с 9,2 на сто по-малко спрямо същия период на миналата година. Всъщност данните на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) показват като цяло трудно начало на годината за енергетиката – в първите месеци потреблението намалява непрекъснато, а износът буквално се срива. Една от причините за това е по-топлата зима, както и продължаващата криза в южната ни съседка Гърция, която е един от основните пазари за българските износители на електроенергия. През първите три месеца на годината АЕЦ „Козлодуй“ е направила 14,3 млн. лева инвестиционни разходи, става ясно още от финансовия отчет. Основната част от тях – 11,5 млн. лева, са за машини и съоръжения. За изпълнението на стратегическата цел на централата – удължаване на срока за експлоатация на двата работещи реактора, през първите три месеца на годината са били отделени около 700 хил. лева за закупуване на части и допълнително 25 хил. лева за увеличаване на проектната мощност на двата блока. Изпълнени са и мерки за повишаване на безопасността в АЕЦ „Козлодуй“, включително и препоръки от проведените стрес тестове на съоръженията. За текущата поддръжка на пети и шести блок в ядрената ни централа са отделени 9,2 млн. лева. За първото тримесечие на годината за ремонти са похарчени 10 млн. лева, показва още справката.
Източник: Инвестор.БГ (05.05.2016)
 
Печалбата на АЕЦ падна с 26 млн. АЕЦ "Козлодуй" намали печалбата си за първото тримесечие на годината с 26 млн. лв. спрямо същия период на 2015 г. Това сочи анализ на финансовите показатели на дружеството, качен на сайта на финансовото министерство. Дружеството приключи първото тримесечие на 2016 г. с 37 млн. лв. печалба, докато миналата година тя е била 63 млн. лв. АЕЦ реализира 223 млн. лв. приходи, които са с 5 млн. лв. (2,37%) по-малко спрямо същия период на 2015 г. В същото време разходите са 185 млн. лв. - с 21 млн. лв. повече (13%). Балансовата стойност на активите на "АЕЦ Козлодуй" ЕАД към 31 март 2016 г. е 3,407 млрд. лв. Произведената електроенергия е 4 404 538 МВтч, или с 34 971 (-0,8%) МВтч по-малко в сравнение с първото тримесечие на 2015 г. През първото тримесечие НЕК има положителен финансов резултат в размер на 38,997 млн. лв. B cpaвнение със същия период на 2015 г. печалбата е увеличена с 13,869 млн. лв. В края на март ТЕЦ "Марица изток 2" отчита загуба преди данъци в размер на 9,281 млн. лв. За сравнение - през същия период на миналата година най-голямата българска топлоцентрала е отчела 5,816 млн. лв. печалба, или финансовият резултат на дружеството е влошен с 15,097 млн. лв., пише в отчета. ТЕЦ "Марица изток 2" е натрупала значителни задължения към доставчика на гориво - "Мини Марица изток", като е налице и голямо просрочие при обслужването им. ТЕЦ "Марица изток 2" успява да погасява част от задълженията си към мините с цената на все по-големи просрочия към други свои контрагенти.
Източник: Стандарт (09.05.2016)
 
Годишният планов ремонт на пети блок на АЕЦ "Козлодуй" приключи. 1000-мегаватовата мощност бе включена в електроенергийната система на страната в 10 часа и 14 мин. вчера, след проверка и издадено одобрение от Агенцията за ядрено регулиране. По време на плановия престой, започнал на 9 април, е направена профилактика на системите и оборудването и блокът е зареден със свежо ядрено гориво. Другият 1000-мегаватов енергиен блок на АЕЦ "Козлодуй" - шести, работи с пълно натоварване.
Източник: Сега (17.05.2016)
 
Двете държавни централи също поискаха по-високи цени от юли Добрите резултати на държавните енергийни дружества за миналата година вероятно няма да се повторят за някои от тях през 2016 г., а финансовите проблеми на други вероятно ще се задълбочат. Така поне изглеждат прогнозите на АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица-изток 2" в заявленията им за определяне на нови цени от енергийния регулатор от 1 юли. От тях става ясно, че АЕЦ "Козлодуй" предлага увеличение на цената си с 43.7%, докато ТЕЦ "Марица-изток 2" иска по-скромно увеличение от 7.2%, но изисква от регулатора да й компенсира разходи за 128.804 млн. лв. чрез цена "задължение към обществото", която се плаща от всички потребители. Ако тези предложения бъдат приети от регулатора (което едва ли ще се случи), това би рефлектирало върху увеличение на крайната цена на енергията, което управляващите вече показаха, че не са склонни да допуснат. Предложенията показват също, че за държавните енергийни компании е трудно да оцеляват в пазарни условия, особено при низходящия тренд на цената на електрическата енергия в последните месеци. В своето ценово заявление от АЕЦ "Козлодуй" посочват, че исканото увеличение до 51.56 лв. за мегаватчас е необходимо за покриване на постоянните и променливи разходи на централата и ще осигури норма на възращаемост от 1.58%. В мотивите си централата посочва, че продажбите по регулирани цени са значително по-ниски от производствената себестойност. Компенсирането на тези загуби от приходите от свободния пазар "освен неправомерно става и твърде рисково", се посочва в заявлението. Причината е низходящият тренд на цените през последните месеци. От централата искат през новия ценови период да не бъдат задължавани да осигуряват енергия за технологичните разходи по пренос и разпределение, чиято цена е определена от регулатора на 30 лв. за мегаватчас, от които АЕЦ "Козлодуй" също търпи загуби. От атомната централа допълват, че влошаването на финансовото й състояния ще доведе до невъзможност да извърши модернизацията на 5-и и 6-и блок с цел удължаване на живота им с 30 години. Ядреното дружество очаква постоянните му разходи да се увеличат с 11% до 481 млн. лв. за новия ценови период (от средата на 2016 г. до средата на 2017 г.) спрямо предишния. Това се дължи най-вече на увеличените плащания за амортизации и ремонти. Един от основните разходи на АЕЦ "Козлодуй" са заплатите, за които централата е изхарчила за година 112 млн. лв. Техният размер не се предвижда да се променя. Инвестиционната програма на дружеството предвижда да бъдат вложени 171 млн. лв. за удължаването на живота на 5-и и 6-и блок. В същото време през 2015 г. за тази цел са похарчени 110 млн. лв. при планирани 125 млн. Въпреки ниските цени на електроенергията на регионално ниво АЕЦ "Козлодуй" предвижда да произведе със 100 хил. мегаватчаса повече през новата регулаторна година. Това се дължи най-вече на приключването на проекта за увеличаването на мощността на централата. Мотивите на ТЕЦ "Марица-изток 2" за исканото увеличение на цените до 73.3 лв. за мегаватчас са сходни с тези на АЕЦ "Козлодуй". От централата обясняват, че от предоставянето на разполагаемост за студен резерв те търпят загуба от 0.92 лв. на мегаватчас. На практика обаче цената на теца за тази услуга е неконкурентна на останалите централи, които предлагат студен резерв. Определената обща цена на централата за енергия и разполагаемост, която действа в момента - 67.95 лв. за мегаватчас, също не покрива производствените разходи на централата. От там посочват като основни фактори за влошаване на финансовото им състояние разходите за емисии, вноската от 5% в енергийния фонд и непризнаването от страна на КЕВР на всички разходи за заплати, амортизации и ремонти. Тези фактори като цяло водят до покачване на себестойността на енергията, което я прави неконкурентна и на свободния пазар. Поради това от централата искат КЕВР да им признае 78.2 млн. лв. непризнати постоянни разходи за 2015 г., както и други 50 млн. лв. разходи, които дружеството предвижда, че няма да може да покрие през новия ценови период. От ценовото заявление на ТЕЦ "Марица-изток 2" на практика става ясно, че за централата е много трудно да оцелее в пазарни условия, а изискванията за 5% вноска във енергийния фонд допълнително ще доведат до неговата декапитализация. Дружеството беше единственото от групата на БЕХ, което реализира сериозна загуба от 72 млн. лв. за 2015 г., а по всичко изглежда, че надеждите за подобряване през тази година не са големи. За това намекна и заместник-председателят на енергийната комисия в парламента Валентин Николов, който посочи, че допълнителните изисквания върху теца и АЕЦ "Козлодуй" правят техните цени неконкурентни. Делян Добрев, който е председател на комисията, обаче коментира пред "Капитал Daily", че двете дружества едва ли ще бъдат освободени от задължението да плащат 5% вноска във фонда и че по-скоро трябва да помислят как да съкращават разходите си.
Източник: Капитал (25.05.2016)
 
АЕЦ "Козлодуй“ ще повиши мощността си не само с модернизацията на двата си реактора, извършвана в рамките на проекта за удължаването на живота на ядрената централа, но и като въведе още тази есен ново по-ефективно и по-евтино руско гориво, което ще се използва по-дълго време от сегашното и ще пести на българската компания около 10 млн. лв. годишно. Това стана ясно от думите на Олег Григориев, търговски вицепрезидент на руската компания ТВЕЛ, която има договор с АЕЦ "Козлодуй“ за доставка на свежо ядрено гориво до 2020 г. "В момента се работи по подготовката на техническата документация за одобряване на въвеждането на новото гориво от българската Агенция за ядрено регулиране. Първата партида за експериментално ползване бе доставена миналата година, приключил е първият тест, предстоят още два“, каза Григориев пред журналисти по време на международната ядрена конференция Атомекспо 2016, която започна в Москва в понеделник. Изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй“ Димитър Ангелов, който също участва в изложението, уточни, че намеренията са при плановия ремонт на VI блок на ядрената централа през септември вече да бъде извършено първото частично зареждане с новото ядрено гориво. Догодина това трябва да стане и с V блок, добави Григориев. Допълнителна мощност от още 200 МВ Икономиите за българския ядрен оператор ще дойдат от това, че вместо да се спират всяка година за планов ремонт и презареждане реакторите това ще става на 18 месеца. "Ако в момента за ремонт и презареждане централата не работи по 60-70 дни, вече този срок ще е много по-кратък“, каза Григориев. Само от това ще се спестяват 4 млн. евро, допълнителни спестявания ще има и от това, че заради валутните разлики, в момента руското ядрено гориво излиза по-евтино. Касетите ТВС-А12 ще са с 50 кг ядрено гориво повече. Те са по-високо обогатени и ще позволяват маневреност през деня и през нощта на ядрената централа, която в момента е базова мощност, обясни представителят на ТВЕЛ. Отделно ще се повиши производството на топлинна енергия, добави той. В рамките на провежданата модернизация се предвижда топлинната мощност да се вдигне с 4%, в добавка с новото гориво ефектът може да е използване на реакторите на 107 процента, обясни Григориев. Народният представител от ГЕРБ Валентин Николов, който бе директор на АЕЦ "Козлодуй“ по време на предишния мандат на правителството на Бойко Борисов и също е гост на Атомекспо 2016, коментира пред журналисти, че с модернизацията и ползването на ново гориво в атомната централа на практика може да се постигне допълнителна нова мощност от до 200 МВ. Отлагане на решението за делото за АЕЦ „Белене“ По думите му България със сигурност ще има нужда от още ядрени мощности, независимо че животът на АЕЦ „Козлодуй“ ще бъде удължен с още 30 години. Развитието на тези технологии у нас ще става в контекста на климатичното споразумение от Париж, което предвижда нова редукция на изхвърляните въглеродни емисии във въздуха, каза Валентин Николов. Той и изпълнителният директор на „Българския енергиен холдинг“ Петьо Иванов обаче отказаха да се ангажират с коментар дали допълнителната ядрена мощност в страната ни зависи от изхода на арбитражното дело за спирането на строежа на АЕЦ "Белене“. Двамата обявиха, че има поредно отлагане на обявяването на решението на Парижкия арбитраж по съдебните претенции на „Атомстройекспорг“ за над 1 млрд. евро срещу НЕК за поръчано и изработено, но неплатено оборудване на АЕЦ "Белене“. Насрещният иск на българската страна за неплатени суми за стария реактор от площадката са за 110 млн. евро. Николов и Иванов посочиха, че на практика няма срок за произнасянето на съда, но все пак очакванията са това да стане в рамките на 2016 г. Николов коментира още, че заради новите климатични изисквания страната ни трябва да разработи програма за изграждане на заместващи мощности в Маришкия басейн. Какви ще са те ще се предвиди в бъдещата нова ядрена и енергийна стратегии, които изтичат през 2020 г. и до две години трябва да бъдат разработени и приети. Новият им хоризонт обаче трябва да е до 2050 г.
Източник: Медия Пул (31.05.2016)
 
Китайска компания преговаря за VII блок на “Козлодуй” Експерти на китайската фирма, която има интерес да строи VII блок на АЕЦ “Козлодуй”, са в София, за да участват в работната група, която бе създадена по проекта. От Министерството на енергетиката потвърдиха, че има заседания от понеделник. В края на миналата година китайците бяха заведени от вицепремиера Томислав Дончев и от министъра на енергетиката Теменужка Петкова в АЕЦ “Козлодуй”. Тогава Дончев отказа да съобщи името на компанията, но заяви, че може да бъде инвеститор в новия блок. И във вторник от Министерството на енергетиката отказаха да съобщят името на фирмата, тъй като имало споразумение за конфиденциалност. В. “24 часа” научи, че това е “Стейт пауър инвестмънт корпорейшън”. Компанията е партньор на “Уестингхауз” при изграждането на 2 реактора в Китай. Идеята за китайски инвестиции в VII блок на АЕЦ “Козлодуй” бе лансирана при посещението на премиера Бойко Борисов в Китай през миналата година. В края на 2015 г. компанията прати свои представители у нас. Пак през декември вицепремиерът Дончев заяви, че до 3-4 месеца трябва да е готов сценарий за икономическия модел, по който да бъде изграден VII блок на АЕЦ “Козлодуй” с китайски стратегически инвеститор. Преди половин година се говореше за всякакви варианти за дялово разпределение - китайците да са мажоритарни или миноритарни собственици. Щеше да се преценява кой от сценариите е най-приемлив за българската държава и инвеститора. Очаква се след 3 месеца, когато приключи дейността на работната група и тя предложи икономически модел, да се знае дали има реалистичен сценарий или ще трябва да се търси друг за реализацияна на проекта. От Министерството на енергетиката заявиха, че разговорите, които текат в момента, са на експертно ниво и няма какво да се съобщи. Оттам заявиха, че правителството не предвижда изграждане на нова ядрена мощност, ако не е икономически изгодна. Ако се стигне до изграждането и?, това ще бъде без държавни гаранции.
Източник: 24 часа (01.06.2016)
 
Приключили са тестовете за остатъчния живот на V блок на АЕЦ Завършени са всички работи по тестовете за състоянието на основното оборудване в V блок на АЕЦ "Козлодуй", на чиято основа ще се направи обосновка за модернизацията на ядреното съоръжение, за да може то да получи нов лиценз за работа. Приключва и изготвянето на разчетите за необходимите мерки, за да се внесе документацията от АЕЦ "Козлодуй" в Агенцията за ядрено регулиране (АЯР). Това съобщи Дмитрий Пашевич, първи заместник изпълнителен директор на "Русатом Сървис" по време на Осмия международен ядрен форум "Атомекспо 2016", провеждащ се в Москва, цитиран от "Медиапул". Компанията има договори с АЕЦ "Козлодуй" за обследването на двата реактора и оценката на остатъчния им жизнен ресурс, за да може ядреният оператор да иска нови лицензи за работа. На V блок разрешителното изтича през ноември 2017 г., на VI - през октомври 2019 г. По предишни обявени предварителни оценки на "Русатом" българската ядрена централа може да работи още 30 години. По последни данни това ще струва около 360 млн. евро, като модернизацията ще става паралелно в рамките на плановите ремонти на двата блока ВВЕР-1000. По V блок всички работи са приключили. По VI блок договорът бе подписан тази година. В график сме и по двата договора и се надяваме да приключим в срок, каза Пашевич. Руско-българският консорциум трябва да прецени още колко време може да издържи корпусът на реактора и какво от останалото оборудване трябва да се смени така, че мощността да работи. Точно колко още години ще може да работи V блок, ще стане ясно през третото тримесечие на 2016 г. По предварителни данни корпусът на реактора е в много добро състояние, а това е най-определящото за преценка на остатъчния експлоатационен ресурс, тъй като цялото друго оборудване може да се подмени както сега, така и в процеса на бъдещата работа на ядрената мощност, обясни преди време Евгений Салков, генерален директор на "Русатом Сървис". АЕЦ "Козлодуй" ще повиши мощността си не само с модернизацията на двата си реактора, но и като въведе още тази есен ново по-ефективно и по-евтино руско гориво, което ще се използва по-дълго време от сегашното и ще пести на българската компания около 10 млн. лв. годишно. Това стана ясно от думите на Олег Григориев, търговски вицепрезидент на руската компания ТВЕЛ, която има договор с АЕЦ "Козлодуй" за доставка на свежо ядрено гориво до 2020 г. "В момента се работи по подготовката на техническата документация за одобряване на въвеждането на новото гориво от АЯР. Първата партида за експериментално ползване бе доставена миналата година, приключил е първият тест, предстоят още два", каза Григориев. Изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй" Димитър Ангелов, който също участва в изложението, уточни, че намеренията са при плановия ремонт на VI блок на ядрената централа през септември вече да бъде извършено първото частично зареждане с новото ядрено гориво. Догодина това трябва да стане и с V блок, добави Григориев.
Източник: Дума (01.06.2016)
 
ЕСО: Затварянето на ТЕЦ Варна нанесе сериозен удар на енергийната система Затварянето на ТЕЦ Варна се оказва едно от сериозните предизвикателства пред управлението на електроенергийната мрежа, призна Венцислав Захов от Електроенергийния системен оператор (ЕСО). По време на своята презентация в рамките на международната ядрена конференция Булатом той посочи какви са основните затруднения в работата на оператора. Един от сериозните удари за системата е спирането на шесте блока на ТЕЦ Варна, защото това е наложило пренасянето на товара от региона към Маришкия басейн. По подобен начин се отразява и закриванито на първите четири блока в АЕЦ Козлодуй. ТЕЦ Варна затвори врати на 1 януари 2015 година тъй като не изпълнява екологичните изисквания на ЕС. Собственикът ЧЕЗ България потърси съдействието на правителството, за да извърши нужната модернизация, но до споразумение в тази насока така и не се стигна. Енергийната компания коментира, че е вложила 600 млн. евро за покупката и инвестиции в централата, но почти няма възвръщаемост на тези средства. По тази причина и не можа да осигури инвестицията за екологизация на мощностите. Венцислав Захов коментира и другите проблеми при диспечетирането на енергийната мрежа у нас. През последните години товарът се измества към големите градове, а и има и сезонно потребление - насочено към курортите. На фона на тези товари липсва денонощното промишлено потребление и това се вижда от големите разлики между минималното и максималното натоварване в различните части на денонощието. По тази причина и инвестициите в нови електропроводи са от същестмено значение, посочи още Захов. Той припочни, че при аварийната обстановка през зимата на 2015 година, са били прекъснати електропроводи и страната е била "на косъм" да разтоварва блоковете на АЕЦ Козлодуй, тъй като са били прекъснати всички съществуващи пътища на електроенергията. Като цяло мрежата в страната е в състояние да поеме вътрешното потребление и да обезпечи транзита, въпреки трудностите, категоричен е експертът. Той припомни, България е традиционен износител на електроенергия. През 2015 година ТЕЦ-овете на лигнитни въглища са държали най-голям дял в производството на електроенергия - малко над 44%, следва АЕЦ Козлодуй с 31,2% и секторът на възобновяеми източници със 17,8%, показват още данните на ЕСО.
Източник: Инвестор.БГ (16.06.2016)
 
С 8% щял да поскъпне токът от "Козлодуй" Токът от АЕЦ "Козлодуй" ще поскъпне с до 8% след разходите, които ще направи централата за удължаването на живота на V и VI блок, прогнозира вчера председателят на Българския атомен форум Богомил Манчев. Той обясни, че всички дейности по удължаване работата на двата 1000-мегаватови реактора с 30 години ще струват на АЕЦ "Козлодуй" около 350 млн. евро и това ще оскъпи тока от централата. Според него обаче това няма да се отрази на крайните цени на електроенергията, а страната ни ще си осигури 2000 мегавата мощности за още 30 години. Манчев смята, че за да се реши проблемът с дефицитите в енергетиката, е необходимо токът да поскъпне два пъти, а парите да отидат във фонд "Сигурност на електроенергийната система". "Ако ние не продължаваме да вървим, за да стигнем някаква пазарна цена на електроенергията, а я ползваме за социален лост, сега това правим, ще си фалираме сами държавата, защото вече сме го постигнали - още малко остава, каза Манчев. Нови ядрени мощности е повече от необходимо да се правят. На България няма да й се размине и трябва да затвори над 2000 мегавата от въглища. Европа няма да ги търпи след 2020-2022 г., защото те затварят техните централи", обясни експертът. Това по думите му налага изграждането на нови ядрени мощности. На годишната конференция на "Булатом" вчера експерти обсъдиха различни механизми за инвестиране и гарантиране на финансирането на строеж на нова ядрена мощност. Депутатът от ГЕРБ Валентин Николов, който при предишния мандат бе директор на АЕЦ "Козлодуй", заяви, че е възможно средствата от създадения миналото лято фонд "Сигурност на електроенергийната система" да служат за гарантиране на държавното участие в бъдещ ядрен проект като VII блок на сегашната ядрена централа, дори и за VIII блок. Така според него ще се избегне нуждата за гаранция от държавния бюджет, каквато правителството категорично отказва да предостави на проекта. В момента във фонда за енергийна сигурност, който компенсира разликите в пазарните и гарантираните цени на слънчевите и вятърните централи, както и когенерациите и ТЕЦ "Ей И Ес Гълъбово" и "КонтурГлобал Марица-изток 3", постъпват 5% от приходите от продажби на всички електроцентрали. С решение от миналата седмица това ще правят и операторите на газовата и електропреносната мрежа - "Булгартрансгаз" и "Електроенергийният системен оператор". Във фонда влизат и парите от търговията с парникови газове. След изтичането на дългосрочните договори за изкупуване на зеления ток и от двете т.нар. "американски" централи след 10-15 години и спирането на компенсационния механизъм парите от фонда може да се насочат за гарантиране на българското участие с 51% в нова ядрена мощност, обясни Николов. Държавата ще има нужда от нова мощност, въпреки удължаването на живота на V и VI блок. Изпълнителният директор на АЕЦ-а Димитър Ангелов съобщи, че до септември в Агенцията за ядрено регулиране ще бъдат внесени документите за удължаване на експлоатационния срок на V блок на "Козлодуй". Убедени сме, че ще можем да удължим срока за експлоатация на V и VI блок на АЕЦ "Козлодуй" с поне още 30 години, каза той. Действащият лиценз на пети блок изтича през ноември 2017 г., а на шести блок - през октомври 2019 г. Друг вариант за финансиране на нова ядрена мощност у нас са приходите, които в момента АЕЦ "Козлодуй" получава от продажбата на електроенергия за покриване на технологичните загуби при преноса, да се заделят в отделен фонд. Енергийният министър Теменужка Петкова каза, че правителството ще работи за нова ядрена мощност, но с условието бюджетът да не се ангажира с държавна гаранция, да няма дългосрочни договори за изкупуване на електроенергията и да не се миксира цената на тока от V и VI с тази от бъдещия VII блок.
Източник: Дума (16.06.2016)
 
Приблизително 50% от искането на "Атомстрой експорт" към НЕК е уважено от арбитража, съобщи министърът на енергетиката Теменужка Петкова. "Късно снощи на електронната поща на НЕК пристигна решението на арбитража. Сега съгласно процедурата трябва това решение трябва да бъде връчено официално", заяви тя. "Искам само да направя уточнение, че арбитражът беше изключително сложен от правна и техническа гледна точка. Представлява стотици страници", обясни министър Петкова и уточни, че предстои да бъде сериозно анализиран от НЕК и от адвокатите им. "Друго важно условие е, че този арбитраж е търговски. Арбитраж между две търговски дружества, които имат спор помежду си, затова се съдържа търговска информация и има съответно изискване за конфиденциалност", подчерта енергийният министър. "Общият размер на иска, който "Атомстрой експорт" предяви, беше приблизително 1,2 милиарда лева", припомни тя. "Това, което показва първият прочит на адвокатите на НЕК е, че арбитражът е взел решение, анализирал е всички факти и обстоятелства и е присъдил почти половината от предявения иск от "Атомстрой експорт", подчерта министър Теменужка Петкова. Арбитражът в Париж признава единствено и само иска на "Атомстрой експорт", който е свързан с реално произведеното оборудване за АЕЦ "Белене", добави Теменужка Петкова. "Арбитражът признава единствено и само иска, който е свързан с реално произведеното оборудване, което НЕК по силата на Допълнение номер 5, през ноември 2008 г. е поръчала. Това е т. нар. допълнение, свързано с производството на оборудване с дълъг цикъл на производство", заяви тя. "Всички останали искове, които касаят претенции по отношение на ескалация на цената, пропуснати ползи и неустойки, претенции, свързани с извършени работи извън предмета на договора са изцяло отхвърлени от арбитража", обясни министърът. По думите и? в резултата на тази преценка НЕК има ангажимента да заплати и да се сдобие с един актив - ядрено оборудване за приблизително 550 млн. евро. "Това, което ние настояваме, след като НЕК се запознае с всички факти, е да инициираме среща с партньорите от "Атомстрой експорт", за да потърсим взаимноизгодно решение", добави тя. По думите и? най-важно е това, че НЕК ще заплати само това, което е свързано с оборудването: "Срещу всеки лев, стои реален актив. Няма други щети."
Източник: 24 часа (16.06.2016)
 
Поне 550 млн. евро за реактори от “Белене”, ако се продават Мининум за 550 млн. евро може да се продаде реакторът за АЕЦ “Белене” при добро стечение на обстоятелствата. Това прогнозира в петък пред в. “24 часа” Делян Добрев, председател на енергийната комисия в парламента. В четвъртък Арбитражният съд в Женева реши, че България трябва да плати на “Атомекспортстрой” същата сума за оборудването на втората ядрена централа. Става дума за два реактора, тъй като вероятно и вторият вече е готов, допусна Добрев. Той не изключва вариант да се строи и АЕЦ “Белене”, но само ако държавата няма финансови ангажименти. Руската страна има интерес да посредничи при продажбата на реакторите, тъй като има проекти в различни държави, казва енергийният експерт проф. Атанас Тасев. Според него продажбата на ток от единия реактор щяла да изплати за 5 г. сумата от 550 млн. евро. Тасев твърди, че има и възможност, ако държавата привлече стратегически инвеститор, да участва в “Белене” с апорт на площадка и оборудване. Той лансира и друг вариант - бартер на готовото оборудване срещу по-малки реактори от последно поколение за III и IV блок АЕЦ “Козлодуй”. Според шефа на “Риск инженеринг” Богомил Манчев най-лошият вариант бил продажба на реакторите като скрап, тъй като цената щяла да бъде 70-80% от тази, която определи арбитражът. Можело да се предложи на руската страна да дострои “Белене”, а вложението да се изплаща от продажбата на ток. Най-реализуемият вариант е да се плати оборудването и то да се прибере на площадката, при което времето работи срещу нас, каза той. В петък в парламента ГЕРБ и БСП влязоха в спор за решението на арбитража. Според Делян Добрев въпреки липсата на финансиране при управлението на БСП били платени 300 млн. лв. аванс за единия реактор. Така държавата била принудена да плаща в следващите години. Коментарът му бе по повод декларация от името на БСП, изчетена от Таско Ерменков. Той обвини правителството, че при предишното си управление е показало недалновидна енергийна политика. Според лидера на АБВ Георги Първанов строителството на “Белене” трябва да бъде възобновено. Той смята, че премиерът трябва да се срещне с Владимир Путин, защото се натрупали “много тежки и неприятни моменти в отношенията между двете страни.”
Източник: 24 часа (20.06.2016)
 
Не ни били необходими нови ядрени мощности Анализ на Световната банка посочва, че енергетиката ни страда от това, че има излишни мощности, заяви вчера пред БНР председателят на комисията по енергетика в НС Делян Добрев. Според него има 30% повече инсталирани мощности, отколкото е необходимо на страната. Тези мощности трябва да се поддържат в готовност и всъщност ние плащаме за това, че имаме повече, отколкото ни трябва. "Представете си в ситуация, в която през пролетта и на тази, и на миналата, и на по-миналата година имахме товар в енергетиката, който се задоволяваше почти напълно само от двата блока на АЕЦ "Козлодуй" и изключвахме всички останали мощности. Представете си да имаме още един или два блока на "Белене". Това сервилничене да имаме "Белене", просто за да се харесаме на някого, ще доведе до огромни допълнителни разходи на българското общество, защото то ще трябва да плаща тези допълнителни мощности да бъдат в готовност", коментира Добрев. "На този етап няма никакъв документ или споразумение, или договор, който да ни задължава да изграждаме каквото и да било. Българската държава трябва много добре да прецени кога точно й трябват допълнителни мощности и при положение, че ще удължим Пети и Шести блок на "Козлодуй" с минимум 20 години, на нас не ни трябват нови мощности до 2037 и 2039 г." Арбитражният съд в Женева каза "договор няма" и това е основанието той да не присъди никакви "пропуснати ползи", никакви неустойки или оборудване, което българската страна не е поръчала, каза Добрев по повод разминаването в сумата, на която страната ни е осъдена. Нашата страна обяви за 550 млн. евро, докато руската съобщи за 620 млн. евро. "В следващите 30 дни НЕК ще отиде на място, за да види каква част от оборудването е готова. Тези срещи не са правени по-рано, за да не се навреди на съдебната процедура", съобщи той. Страната ни не може да препродаде оборудването за "Белене" без "Росатом", заяви Добрев, който не изключи възможността то да бъде препродадено дори на печалба. Осъдителната присъда няма да тежи на държавния бюджет, а на този в НЕК, допълни Добрев и уточни, че това "не се отразява по особен начин, защото в баланса му един актив се сменя с друг актив - ние плащаме, но срещу тази сума получаваме актив, нямаме неустойки, нямаме пропуснати ползи, нямаме наказания, санкции, ескалация". Арбитражното решение няма да има отражение върху цената на електроенергията, категоричен е Добрев. Преди ден министърът на финансите Владислав Горанов заяви, че решението на арбитражния съд няма да се отрази на бюджета за следващата година.
Източник: Дума (20.06.2016)
 
България продава на части оборудването на малките блокове в "Козлодуй" Държавното предприятие "Радиоактивни отпадъци" разпродава части от оборудването на машинната зала на първите четири блока от АЕЦ "Козлодуй" и очаква да спечели около 15 млн. лв., съобщи пред БНР изпълнителният директор на компанията Дилян Петров. Унгарската атомна централа вече е купила дизеловите двигатели и има интерес и към още покупки, информира той. До момента за дейностите, свързани със спирането на четирите блока, са похарчени около 200 млн. евро, но предстоят още разходи - около 100 млн. евро за нарязването на облъчения метал на реакторите, 22 млн. евро за цех за разглобяване на оборудването, около 30 млн. евро за т. нар. плазмотрон - съоръжение за изгаряне на замърсените материали. Други около 65 млн. евро ще са нужни за изграждане на хранилище за радиоактивни отпадъци, в които те ще останат заровени 300 години. Изпълнителят на хранилището вече е избран, но не е подписан договор заради забаявне на процедурите по ОВОС. Очаква се хранилището да заработи през 2021 г. Едва тогава България ще е готова да строи евентуална нова мощност. "Ако не управляваме качествено, няма да ни разрешат нови мощности. Това е изискване вече – за да правиш Седми блок, трябва да имаш управление на отпадъците. Не е като едно време: "Хвърляй, пък после ще му мислим", коментира Петров.
Източник: 24 часа (21.06.2016)
 
Държавната SPIC е китайският инвеститор с интерес към нов блок в Козлодуй Държавната енергийна инвестиционна компания SPIC е китайският инвеститор, който се интересува от изграждането на нова мощност в АЕЦ „Козлодуй“. Това става ясно от писмен отговор на енергийния министър Теменужка Петкова до депутата от АБВ Кирил Цочев. Петкова подчертава, че по време на разговорите, които са се провели между двете страни, не е взимано решение, нито са поемани конкретни ангажименти. През ноември 2015 г. представители на китайската компания посетиха АЕЦ „Козлодуй“ и заявиха интерес за участие в изграждането на нова мощност на площадката. След това са проведени и допълнителни срещи в „рамките на потенциалното сътрудничество“ в България и Китай, отбелязва енергийният министър. „Водените разговори се провеждат при стриктно спазване и придържане към заложените в правителствената програма приоритети в сектор „Енергетика“, пише в отговора на Петкова, публикуван на сайта на парламента. Позицията на българското правителство за нова мощност в АЕЦ „Козлодуй“ е, че това може да стане, ако проектът е икономически обоснован, при наличие на стратегически инвеститор и без предоставяне на държавни гаранции. Правителството ще позволи реализацията на идеята и ако няма ангажимент за дългосрочно изкупуване на произведената електроенергия, а цената не се миксира с тази на съществуващите блокове. Справка в корпоративния сайт на SPIC показва, че компанията има капитал от 45 млрд. юана и активи за 775,1 млрд. юана. Компанията инвестира не само в енергетика, но и в логистика, финанси, опазване на околната среда и високи технологии. Инсталираните й енергийни мощности са с капацитет 107,4 гигавата.
Източник: Инвестор.БГ (22.06.2016)
 
Близо три пъти по-висока печалба отчете доставчикът на гориво за АЕЦ "Козлодуй" Руската компания ТВЕЛ, която доставя свежо ядрено гориво за АЕЦ "Козлодуй" отчита ръст на печалбата през миналата година от 2.7 пъти спрямо 2014 г., сочи консолидираният отчет на дружеството, което е част от държавната корпорация "Росатом“. Чистата печалба на ТВЕЛ за 2015 г. надхвърля 54.4 млрд. рубли (около 760 млн. евро), докато година по-рано тя е била 20.185 млрд. рубли. Дружеството отчита близо 119.962 млрд. рубли приходи от продажба на ядрено гориво, което е ръст от 40.3% спрямо 2014 г. и представлява 62% дял от общите приходи. За 2016 г. ТВЕЛ планира печалбата от реализация на неядрена продукция, произведена в предприятията от структурата на горивната компания, да бъде в порядъка на 8 млрд. рубли, каза междувременно първият заместник-генерален директор на "Росатом“ Кирил Комаров след посещение в Уралския електрохимически комбинат в Новоуралск, който е част от на ТВЕЛ. Предприятието е в основата на планираното от "Росатом" развитие на иновационна високотехнологична общопромишлена продукция. "8 млрд. рубли. Това не е просто печалба, пари. Това са нови възможности пред ТВЕЛ, нови работни места и продължаване на производството на високотехнологична продукция“, коментира Комаров. ТВЕЛ осигурява гориво за общо 78 енергийни реактора в 15 държави, за изследователски реактори в 9 страни и за транспортните реактори на руския ядрен флот. Всеки шести енергиен реактор в света работи с гориво на ТВЕЛ, похвалва се компанията.
Източник: Медия Пул (30.06.2016)
 
АЕЦ “Козлодуй” ще инвестира 432 млн. евро за удължаване експлоатацията на 5 и 6 блок Инвестиционна програма на стойност 432 млн. евро ще изпълнява АЕЦ “Козлодуй” до 2020-та година. Инвестираните средства ще са за изпълнението на няколко стратегически задачи, които АЕЦ “Козлодуй” има да изпълнява – продължаване с още 20-години на срока на експлоатация на блокове 5 и 6, чийто проектен срок изтича съответно през 2017 и 2021 година, повишаване мощността на реакторните инсталации до 104% и изпълнение на мерките за безопасност. При продължаване на експлоатационния срок на блокове 5 и 6 с 20 години, в двата фонда за безопасно управление на радиоактивни отпадъци ще се внесат около 3,8 млрд. лв. До края на първоначалния срок на експлоатация на двата блока – 2017 г. и 2021 г. постъпленията във фонд “Радиоактивни отпадъци” и фонд “Извеждане от експлоатация на ядрени съоръжение” ще са акумулирани средства в размер на общо 2,2 млрд. лв., става ясно още от стратегическия за развитието на ядрената енергетика у нас документ. За извеждането от експлоатация на блоковете 1-4 на АЕЦ “Козлодуй”, които бяха закрити с присъединяването на България към Европейския съюз, за периода 2021-2030 г. е налице финансов недостиг възлизащ на 83 млн. евро,
Източник: 24 часа (04.07.2016)
 
С решение на Съвета на директорите на „Български Енергиен Холдинг" ЕАД за изпълнителен директор на АЕЦ „Козлодуй" е определен досегашният зам.-изпълнителен директор на централата Иван Андреев.Причината за промяната в ръководството на дружеството е изтичането на мандата на досегашния й изпълнителен директор Димитър Ангелов на 3-ти юли тази година, информираха от БЕХ. От началото на октомври 2014 г. до момента Андреев заема длъжността зам.-изпълнителен директор на АЕЦ „Козлодуй". Започва трудовия си стаж в атомната централа през 1990 г.От 1992 г. работи в V-ти и VI-ти блок, през 1994 г. преминава в оперативно звено, където достига до позицията "главен дежурен на АЕЦ", а от 2007 г. е началник-отдел "Контрол и анализ". В периода от 2010 г. до 2014 г. Андреев е директор "Развитие и модернизации". Промяната влиза в сила след вписване в Търговския регистър към Агенцията по вписванията.
Източник: Дарик радио (06.07.2016)
 
Износът на електроенергия от България за Турция е намалял наполовина от няколко дни. Това показват оперативните данни на Електроенергийния системен оператор (ЕСО). Така от разрешен капацитет от 366 мгвт по час, се осъществява износ от 0 до 175 мгвт. От ЕСО обясниха, че няма планирани ремонти по трасето, нито са въведени ограничения, което на практика означава, че мрежата не е натоварена заради липсата на търговски интерес, съобщава БНТ. Общата преносна способност към съседните държави за износ на ток е 2000 мгвт. Оттях към момента се използват едва между 700 и 800 мгвт. Освен към Турция са намалени и обемите за износ на електроенергия към Гърция. Според данните на ЕСО спрямо миналата година общият експорт на електроенергия е намалял с 50 на сто. Потреблението в страната също е по-ниско от миналата година, с 2,25 на сто. От една седмица с намален капацитет работи и ядрената централа в Козлодуй. Тя е натоварена на близо 70%, показват данните на дружеството. В момента АЕЦ-ът произвежда най-евтината електроенергия в страната. Според последното решение на Комисията за енергийно и водно регулиране, цената, по която дружеството дава ток за бита е 30 лева за мгвтч. В сравнение цената, по която Националната електрическа компания продава своя ток предназначен за бита е 106 лева за мгвтч.
Източник: Blitz (06.07.2016)
 
Смениха шефа на АЕЦ „Козлодуй“ С решение на Съвета на директорите на Българския енергиен холдинг за изпълнителен директор на АЕЦ „Козлодуй“ ЕАД е определен досегашният зам.-изпълнителен директор на централата Иван Андреев. Причината за промяната в ръководството на дружеството е изтичането на мандата на досегашния й изпълнителен директор Димитър Ангелов на 3-ти юли тази година, обясниха от БЕХ. От началото на октомври 2014 г. до момента Андреев заема длъжността зам.-изпълнителен директор на АЕЦ „Козлодуй“. Започва трудовия си стаж в атомната централа през 1990 г. От 1992 г. работи в V-ти и VI-ти блок, през 1994 г. преминава в оперативно звено, където достига до позицията “главен дежурен на АЕЦ”, а от 2007 г. е началник-отдел “Контрол и анализ”. В периода от 2010 г. до 2014 г. Андреев е директор“Развитие и модернизации”. Промяната влиза в сила след вписване в Търговския регистър към Агенцията по вписванията.
Източник: Монитор (06.07.2016)
 
Прокуратурата ще търси корупция в АЕЦ "Козлодуй" Бившият шеф на АЕЦ "Козлодуй" Димитър Ангелов може да бъде проверен от прокуратурата във връзка с обвиненията на депутата Георги Кадиев, че е притежавал офшорка, а част от търговете в Първа атомна са били нагласени. "Всичко е докладвано на главния прокурор, от тук нататък мога само да ви уверя, че са направени всички необходими стъпки. Ако това престъпление се докаже, ще бъде потърсена и съдебна отговорност", съобщи вчера премиерът Бойко Борисов. Както "Сега" писа, ден след обвиненията към Ангелов от Българския енергиен холдинг обявиха във вторник, че шефът на АЕЦ "Козлодуй" вече е бивш. Той е бил освободен заради изтичане на мандата му в началото на юли. Кадиев обаче заяви, че преди месец и половина е предоставил на премиера данни за потенциални корупционни сделки и за офшорка на Сейшелите на Димитър Ангелов. Депутатът заподозря, че над бившия шеф на АЕЦ "Козлодуй" има политически чадър, защото официалната причина за изваждането му от управлението на компанията е изтичане на мандата. В отворено писмо до медиите ексшефът на Първа атомна вчера отрече да има офшорка или да е участвал в нагласени търгове. "Твърденията за корупционни практики в атомната централа не отговарят на истината. От досега извършваните в дружеството регулярни проверки от компетентните институции няма нито една с констатации за корупционни практики", категоричен е Димитър Ангелов. Той бе заместен от зам.-директора на Първа атомна - Иван Андреев. "Дори си направих труда, изхождайки от важността на темата, да звънна и на Румен Овчаров, той ги познава повече от мен. Попитах го кои са тези, които могат максимално да се справят с поста. Той каза, че сегашният заместник е най-добрият вариант. Него беше избрала и министърът на енергетиката", защити новото назначение Борисов. "Искаме да ги наказвате бързо и ефективно, защото те са пример за всеки следващ", коментира Георги Кадиев. Премиерът не пропусна да се погрижи и за рейтинга си - той припомни случая с бившия шеф на ДАИ Цветелин Цветанов, който беше уличен в измами. "Ние сме го разкрили, така се ликвидира корупцията", каза Борисов и добави, че се отнася "максимално отговорно" към всеки случай и той "веднага се разпределя на службите, на мига".
Източник: Сега (07.07.2016)
 
Германо-български консорциум, в състав от немската „Нюкем Текнолъджи” (Nukem Technologies”) и четири български компании, ще изгражда първия етап от Националното хранилище за радиоактивни отпадъци (НХРАО). Това стана ясно от подписания договор между Държавното предприятие „Радиоактивни отпадъци“ и представители от консорциума. Сумата за строителството на първия етап от хранилището е в размер на близо 72 млн. евро. Проектът се финансира безвъзмездно от Международен фонд „Козлодуй”, а средствата по грантовото споразумение се администрират от Европейската банка за възстановяване и развитие, която, съвместно с представители на ЕК, извършва перманентен мониторинг за усвояването им и управлението на проекта. Съгласно подписаното споразумение ще бъдат финансирани строителството на първия модул за погребване на радиоактивни отпадъци, независимият строителен надзор и супервизия за изграждането на първия етап, както и ще бъдат разработени лицензионни документи за въвеждане в експлоатация и получаване на лицензия в съответствие с ядреното законодателство. Очаква се хранилището да влезе в експлоатация през 2021 г. Националното хранилище представлява съоръжение с многобариерна защита за трайно съхраняване на предварително обработени, обезопасени и опаковани в стоманобетонни кубове радиоактивни отпадъци. Хранилището ще бъде от приповърхностен траншеен тип с капацитет от 138 200 куб. метра. Площадка „Радиана” се намира в 3-километровата контролирана зона на АЕЦ „Козлодуй“. Съоръжението ще се състои от няколко стоманобетонни конструкции, разделени от вътрешни преградни стени на камери. Планирано е хранилището постепенно да се запълва в следващите 60 години.
Източник: Монитор (08.07.2016)
 
Шест месеца след началото: Какво подсказва работата на енергийната борса? На 19 януари 2016 година стартира работата на енергийната борса у нас. Според оценките на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) до този момент дейността на борсата от гледна точка на опити за манипулация на цени и като цяло на пазара е съвсем нормална и прозрачна. Но проблеми има и те са свързани основно с модела на работа - „ден напред“. По тази причина и търгуваните обеми на пода на енергийната борса са все още минимални – около 6-7 хил. мегаватчаса на денонощие, съобщи за Investor.bg председателят на енергийния регулатор Иван Иванов. Той обаче очаква ситуацията да се нормализира със старта на втория сегмент на борсовата търговия, а именно – възможността да бъдат сключвани двустранни договори. Така на борсата ще излязат допълнителни количества електроенергия от големите производители – АЕЦ „Козлодуй“, ТЕЦ „Марица Изток“ 2, НЕК и други, а от другата страна ще застанат и големите индустриални потребители. „Тогава ще се договарят много по-големи количества електроенергия и цената, която ще се реализира, ще бъде наистина най-близко до пазарната цена, защото ще отразява реалната цена на електроенергията“, убеден е Иванов. Той посочи още, че като нормативна база за старта на двустранното договаряне на борсата е направено. Предварителните заявки бяха, че този сегмент на борсовата търговия трябва да започне на 1 юли. Има известно забавяне, но по думите на Иванов двустранната търговия ще започне буквално до няколко дни. Проблемът с недостатъчните количества на електроенергията на борсата може да бъде решен и с излизането на производителите на зелена енергия на пазара от есента. С промените в законодателството те вече имат определени количества електроенергия, изчислени от КЕВР, които Националната електрическа компания (НЕК) да изкупува при преференциални цени. В предишни години тези количества се изчерпваха около септември и оттогава до края на годината електроенергията на производителите от възобновяеми източници можеше да се изкупува от НЕК по цени за излишък, тоест значително по-ниска от преференциалната и от достигнатата на свободния пазар. По тази причина и за тези производители излизането на борсата би било една добра опция. За тях проблем ще бъде опцията за търговия „ден напред“, защото е трудно да се прогнозира производството, но вариантът с продажбата на цена по излишък също ще е губещ за тях. Излизането на битовите потребители на свободния пазар също може да бъде катализатор на борсовата търговия. Тяхното потребление е по-трудно за прогнозиране и прогнозата на енергийния регулатор е балансиращите групи да се опитат да компенсират прогнозния небаланс на борсата. Данните за дейността на борсовия оператор – Българска независима енергийна борса, не са еднозначни. През първите месеци от работата на борсата има достигнати включително и нулеви цени на електроенергията, а една от най-високите е почти 180 лева за мегаватчас. Борсата стартира с 18 участници, като през следващите месеци се присъединяват още 11 (до април), но има и леко свиване на търгуваните обеми. Едно от най-сериозните предизвикателства, с които борсовият оператор обаче трябва да се справи в следващите месеци, обаче е недоверието на търговските участници към борсовия пазар. Това е записано в доклад на КЕВР за дейността на борсата, изпратен до Народното събрание. Причината за това недоверие е „шоковото“ повишаване на цените при повишено търсене на електроенергия. Причината за това се крие във факта, че производителите от групата на Българския енергиен холдинг (БЕХ) не повишават цената си плавно, следвайки кривата на търсенето или цените в съседните пазарни зони. Те увеличават рязко цената, за да могат да компенсират загуби от максималните цени за задължителните обеми, които холдингът трябва да доставя на борсата, съгласно поетите пред ЕК ангажименти. Оценката на търговците на електроенергия за работата на борсата пък е, че тя все още е много зависима от поведението на крайните потребители. Продажбите, осъществени на борсата са едва около 4% от брутното потребление в страната, посочват от Асоциация "Свободен енергиен пазар". За тях ситуацията в момента превръща именно търговците в буфер за всички финансови рискове и намалява тяхната конкурентоспособност. Надеждата е увеличената ликвидност на борсата да успее да се справи с констатираните изкривявания досега, а стартът на платформата за двустранна търговия е най-вероятният катализатор за това в следващите месеци.
Източник: Инвестор.БГ (13.07.2016)
 
Смяна на гориво в АЕЦ - само ако е безопасно За да се промени горивото в 5 и 6 блок на АЕЦ "Козлодуй", централата трябва да иска разрешение и експлоатацията му да съответства на международните изисквания за безопасност, както е и за всяка друга промяна. Това обясни вчера за ДУМА председателят на агенцията за ядрено регулиране (АЯР) доц. Лъчезар Костов по повод на безпрецедентно брутално писмо от директора на Агенцията по доставките на европейската организация Евратом Стаматиос Цалас до нашата АЕЦ. Висшият чиновник в писмото си буквално изисква от АЕЦ-а ни да се откаже от въвеждането на усъвършенстваното руско ядрено гориво TBCA-12 и да осигури при търга за доставчик достъп за касетите на "Уестингхаус". Доколкото обаче американското гориво не е изпробвано за съвместимост с руски реактори от типа на нашите, "Козлодуй" трябва да направи експерименти с това гориво. АЯР не се интересува от вида на горивото в централата, за нас е важно единствено да са спазени всички правила за ядрена безопасност, обясни Лъчезар Костов. Всяко изменение на одобреното гориво подлежи на лицензиране, ако има диверсифициране на доставките, също се получава лиценз. "Козлодуй" вече два пъти иска разрешение за експлоатация с усъвършенстваното гориво TBCA-12 - през 2015 г., и сега през април т.г. Нас ни интересува да е осигурена безопасността, а не кой е доставчикът, повтори Костов. Скандалното писмо на Цалас до нашата централа бе огласено от журналистката Весела Ванева във в. "Труд" вчера. Писмото е получено в АЕЦ "Козлодуй", не е минавало през Министерството на енергетиката. Според министерството централата е уведомила него и БЕХ за организирането на работна среща по въпросите, поставени в писмото. Енергетици припомнят, че преди години опитите да се използва гориво на "Уестингхаус" в Чехия са причинили технически проблеми. Проблеми има в момента и в Украйна, където се опитват да "диверсифицират" доставките на ядрено гориво, макар в писмото на Цалас да се твърди обратното.
Източник: Дума (22.07.2016)
 
Русия си иска бързо 620-те млн. за “Белене” Руската държавна компания “Росатом” иска да получи възможно най-скоро обезщетението си от 620 млн. евро, което и? бе присъдено по делото срещу България в арбитражния съд в Женева за спирането на проекта за АЕЦ “Белене”. Това се посочва в официално съобщение на компанията след приключилите разговори в Москва с българската делегация начело с министъра на енергетиката Теменужка Петкова. “Росатом” е открит за обсъждане с българските партньори на възможни варианти за уреждане на ситуацията, съответно интересите на двете страни, но единствено в контекста на необходимостта от скорошно погасяване на дълга на българската страна”, обясни зам.-шефът на международния отдел на корпорацията Кирил Комаров. В съобщението се напомня, че почти 170 000 евро на ден се трупат “до пълното погасяване на обезщетението”. Сумата е за извършена работа и поръчано оборудване плюс обезщетение и съдебни разходи, включително хонорара на адвокатската кантора Sidley Austin LLP. Съдът в Женева определи тя да се изплати на “Атомстройекспорт”, част от “Росатом”. Искането на руската страна бе за 1 млрд. евро.
Източник: 24 часа (01.08.2016)
 
110 млн. лв. чакат Мини Марица изток 110,4 млн. лв. чакат Мини Марица изток от четирите основни предприятия в енергийния комплекс. Най-големи са вземанията на мините за добити и реализирани лигнитни въглища от държавната ТЕЦ "Марица изток 2" - 69,168 млн. лв. 24,154 млн. лв. дължи за въглища и частната брикетната фабрика "Брикел". След като получиха вземанията си от НЕК, двата американски ТЕЦ-а в енергийния комплекс - "Контурглобал МИ-3" и "Ей И Ес МИ-1" са стопили задълженията си към мините съответно до 11,46 млн. и 5,62 млн. лв. Освен огромните си дългове към мините, ТЕЦ "Марица изток 2" има още 84 млн. лв. задължения към други компании от групата на БЕХ, като общият размер на просрочените задължения е 204,64 млн. лв. Крайната загуба преди данъци на ТЕЦ-а е 51 млн. лв., с 18,3 млн. лв. по-голяма от същия период на 2015 г. Заради падането на цените на тока и природния газ през първото полугодие драстично спадат приходите и на АЕЦ "Козлодуй", и на "Булгаргаз", съответно с 31 млн. лв. и с 235,22 млн. лв., пише в отчетите да двата енергийни гиганта. "Булгаргаз" обаче приключва полугодието с 35,424 млн. лв. печалба.
Източник: Стандарт (02.08.2016)
 
Държавните производители на енергия влошиха резултатите си Основните държавни компании, произвеждащи електроенергия - АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица-изток 2", и най-голямото минно дружество "Мини Марица-изток" влошават резултатите си през първото полугодие. Отчетите за периода показват, че приходите им намаляват и трупат сериозни загуби, като само атомната централа излиза на минимална печалба. В същото време Българският енергиен холдинг, който обединява всички държавни енергийни дружества, отчита увеличение на приходите и печалбата си. По-добрите резултати на БЕХ през първото полугодие - приходи от 172.5 млн. и печалба в размер на 129.7 млн. лв., се дължат на по-високия дивидент, изплатен от някои дъщерни дружества за миналата година. Енергийният холдинг е получил по това перо 115.4 млн. лв., което е с 24.4 млн. лв. повече в сравнение с шестмесечието на 2014 г. Най-голямото увеличение в тази посока е на Електроенергийния системен оператор (ЕСО), който е внесъл в БЕХ 24.3 млн. лв. при нулев дивидент за 2014 г. Това се дължи на повишението на печалбата на дружеството за 2015 г. с 221.5%. Финансовите приходи на БЕХ също се увеличават с 15.2%, достигайки 53.2 млн. лв. Те идват основно от лихвите по кредитите, дадени на дъщерните дружества, и от лихви върху вземания от "Топлофикация София". БЕХ отчита и увеличение на разходите за дейността си с 35.8% за полугодието. Това се дължи основно на платените разходи за консултантски услуги на Световната банка, която беше наета, за да консултира правителството как да либерализира енергийния пазар. Този доклад трябваше да бъде готов още през пролетта, но от Министерството на енергетиката все още не са представили резултатите от него. БЕХ отчита увеличение и на плащанията на адвокатски хонорари по делата, заведени от Европейската комисия срещу холдинга. Финансовите разходи на БЕХ също се увеличават с близо 54.3%, достигайки 33.7 млн. лв. Причина за това са лихвите по заема от 535 млн. лв., който беше взет, за да може НЕК да изплати задълженията си към производителите на енергия" През първото полугодие атомната централа отчита със 7% по-малко приходи в сравнение с година по-рано. Това се дължи основно на намалението с 63 млн. лв. (16%) на постъпленията от продажби на електроенергия на свободния пазар, където сделките са ставали на по-ниска цена. В същото време АЕЦ "Козлодуй" отчита съществено повишение на разходите с 45 млн. лв., което е с 13% повече спрямо същия период на 2015 г. Така разходите за външни услуги достигат 68 млн. лв., което е увеличение от 48%. Те са платени за обосновка за удължаването живота на 5 и 6 блок на централата с 60 години. Към средата на годината НЕК продължава да има сериозни задължения към атомната централа в размер на 135 млн. лв., от които 94 млн. лв. са с настъпил падеж. Държавната централа ТЕЦ "Марица-изток 2" е дружеството, при което тенденцията към влошаване на финансовия резултат трайно се запазва. Макар че намалението на приходите не е толкова съществено (7.87%), загубата продължава да се задълбочава, достигайки 46.4 млн. лв. за полугодието (виж таблицата). Най-голямо намаление на приходите идва от продажбите за регулирания пазар, които се сриват с повече от 50% в сравнение с полугодието на миналата година. Отделно компанията отчита и по-малко приходи от продажба на студен резерв. В същото време приходите от продажби на свободния пазар и продажба на електроенергия на борсата бележат увеличение, което изглежда странно на фона на по-ниските пазарни цени в региона в този период, с които централата трудно се конкурира. Oт дружеството обаче посочват, че реализираната средна цена е 71.99 лв. за мегаватчас, което е с 1.37 лв. по-малко от предходната година. В същото време дружеството, подобно на АЕЦ "Козлодуй", е продавало на енергийната борса на много по-ниска цена от 63.34 лв. за мегаватчас. От централата обясняват лошия си финансов резултат с нарастването на променливите разходи и отрицателните курсови разлики от преоценка на валутни салда в японски йени по дългосрочен банков заем от Японската банка за международно сътрудничество. От компанията допълват, че вноските в енергийния фонд са достигнали 13 млн. лв. за полугодието, което допълнително влошава финансовия резултат. Компанията обаче е платила с 22 млн. лв. по-малко за квоти за вредни емисии в сравнение с първите шест месеца на 2015 г. Към края на юни общият размер на просрочените задължения на дружеството е 204.6 млн. лв., от които 153.2 млн. лв. към компании от групата на БЕХ. "Мини Марица-изток" прави своеобразен обрат на представянето си, като отчита загуба за полугодието от 18.368 млн. лв. при брутна печалба за първото тримесечие от 10.7 млн. лв. От отчета на компанията става ясно, че загубата се дължи на по-ниските с 35.9 млн. лв. приходи на годишна база и увеличението на разходите за материали и външни услуги. В същото време централата на Ковачаки ТЕЦ "Брикел" и ТЕЦ "Марица-изток 2" продължават да увеличават задълженията си към минното дружество. Благодарение на изплатените от двете американски централи суми в размер на 356 млн. лв. обаче вземанията са намалели над четири пъти до 110 млн. лв.
Източник: Капитал (02.08.2016)
 
Големите сделки за ток отиват на борсата от октомври Дългосрочните сделки за електроенергия за стотици милиони вече няма да са запазена територия само за големите държавни производители в страната – АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица-изток 2" и Националната електрическа компания (НЕК). От есента те пак ще са основните продавачи, но ще предлагат енергията си със срок на доставка от една седмица до 2 години и на работещата от началото на годината енергийна борса. Чрез новата платформа за дългосрочни договори, която трябва да е напълно готова в началото на септември, монополът на централите за организирането на собствени търгове ще бъде разбит. А те многократно са пораждали съмнения за нагласени сделки с избрани партньори. През борсата търговците, а оттам и компаниите потребители ще могат да купуват енергия на състезателен принцип. Трите дружества продавачи за миналата година са имали приходи от 1.3 млрд. лв. от своите търгове, така че говорим за милиарден пазар. Новата платформа трябва да донесе повече прозрачност и по-конкуренти условия за всички. От проекта на правилата на борсовия оператор се вижда, че има няколко спорни въпроса - за гаранциите и предварителното плащане на цялата цена по сделките. Другата неизвестна е какви количества ще предложат централите на борсата и какви ще оставят за собствените си търгове. Решение за количествата не е взето нито на ниво Български енергиен холдинг, нито в Министерството на енергетиката, коментираха източници. Eдна от препоръките на Световната банка в предварителния им доклад обаче е единствената платформа за търговия на дългосрочните договори да е тази на борсата. В момента трите производителя имат задължение да търгуват определени количества, но само за краткосрочните сделки, които засега са единствената опция. По думите на изпълнителния директор на борсата Константин Константинов това ще решат самите централи, като допълни, че новата платформа предлага по-добри условия и механизми. Търговци на електроенергия обаче не са на същото мнение и смятат, че при сегашния вид на правилата биха предпочели търговете на централите, които са по-добри и по-гъвкави. Едно от опасенията на търговците е, че със стартирането на новата платформа на борсата самите производители ще бъдат принудени да продават само през нея, което ще е минус по отношение на конкуренцията на пазара. При добри правила обаче това няма как да ограничи състезанието. От борсата коментираха, че централите имат собствени планове, стратегии и начини за търгуване на пазара и към момента нормативната уредба не ги задължава да търгуват през определени платформи. Това обаче не означава, че в бъдеще няма да има промяна, каквато е и една от препоръките на Световната банка в предварителния им доклад, представен пред различни участници на енергийния пазар. Правилата бяха публикувани на сайта на борсата в средата на юли, като удълженият срок за представяне на становища изтича на 8 август. Едно от притеснителните изисквания е за 100% авансово плащане на сделките, коментираха от Асоциация свободен енергиен пазар (АСЕП). Тя има 11 члена и неин председател е Соня Кадиева (управител на "Енерджи съплай"). На същото мнение е и Мартин Георгиев, оглавяващ Асоциацията на търговците на електроенергия в България, в която има 18 компании. Той дава пример, че на други борси максималното обезпечение, което се изисква за участие, е 10% от стойността на сделката. "Тук борсата изисква да платиш цялата стойност, преди още да е ясно дали изобщо ще има сделка", посочи той. По думите му това се налага, тъй като няма клирингова банка, която да управлява риска, и се налага това да се прави от борсовия оператор. Самите централи също нямат такива условия, макар че НЕК беше изисквала авансово плащане, когато в края на 2014 г. беше сключила сделки за около 200 млн. лв., без да стане ясно как са избрани купувачите. Мениджърът на оператора Константинов посочи, че борсата е отворена към всякакви препоръки по отношение на правилата, стига да са смислени. Притеснително е и че правилата си противоречат и могат да доведат до освобождаване от авансово плащане на някои участници, коментират от асоциацията на Кадиева. Така дадени фирми ще получат дългосрочно пазарно предимство. Същият би бил ефектът и от отстраняването на търговски участници, което ще става по преценка на борсата, което според асоциацията е твърде субективно. Георгиев допълва, че за да бъдат избегнати такива съмнения, трябва да има ясни критерии за работа на новата платформа. От АСЕП виждат проблеми и в изискването за гаранционно обезпечение в размер на 150 хил. лв., което трябва да се плати от всеки участник. Асоциацията намира това обезпечение за твърде голямо и на практика дублира банковата гаранция, която се изисква от енергийния регулатор за издаване на лиценз за търговия с електроенергия. Мартин Георгиев обаче е на друго мнение, тъй като според него е важно да има сериозни критерии за оценка на надеждността и платежоспособността на фирмите, тъй като става въпрос за сделки за десетки милиони. По думите му изискването борсата да проверява техническото и финансовото състояние на фирмите също е добро решение, тъй като на практика КЕВР не осъществява такъв текущ контрол. Той даде за пример "Енемона ютилитис", която, въпреки че миналата година бе обявена в неплатежоспособност, продължи да има лиценз за търговия. Търговията на енергийната борса започна в началото на тази година с възможност за краткосрочни договори. Досега на нея са регистрирани общо 45 търговски участника, от които 38 сключват сделки всеки ден. Това са производители, търговци на електрическа енергия, както и потребители, като от борсата не уточняват колко точно са производителите. До момента на борсата са изтъргувани 1 170 975 мВтч, като средно за целия период на час са продавани по 255.5 мегаватчаса електроенергия. От отчетите на АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица-изток 2" за полугодието се вижда, че те са продали на борсата общо 456 хил. мегаватчаса за 26.3 млн. лв. Стойността на останалите количества, които би трябвало да са предоставени основно от НЕК, не е ясна, тъй като дружеството все още не е публикувало отчета си.
Източник: Капитал (03.08.2016)
 
Лятото не влияе съществено върху износа на електроенергия Лятото не оказва съществено значение върху производството и износа на електроенергия, показват оперативните данни на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) за първите седем месеца на годината. Статистиката сочи, че към 31 юли износът на електроенергия намалява с 48% спрямо същия период на 2015 г. За първите седем месеца на годината са изнесени 3,3 млн. мегаватчаса електроенергия спрямо 6,5 млн. мегаватчаса година по-рано. През този период намалява и вътрешното потребление - с малко над 2% до 22 млн. мегаватчаса. Това се отразява и върху производството, което се свива с 12,7 на сто до общо 25,4 млн. мегаватчаса в периода 1 януари - 31 юли 2016 година. Експертите от месеци предупреждават, че ниската цена на природния газ е в основата на свиването на износа на електроенергията от българските производители. Заради евтиния газ в Гърция и Италия отново заработиха газовите електроцентрали. Допълнително обаче се свива и потреблението в региона. Данните на ЕСО показват още, че най-значително намалява производството на електроенергия от водните централи - с почти 31% до 3,11 млн. мегаватчаса до 31 юли. Производството на базовите централи се свива с 10 на сто. Намаленият износ и като цяло ниските цени на електроенергията в региона вече се отразяват и на финансовото състояние на предприятията в сектора. Печалбата на АЕЦ "Козлодуй" за полугодието се свива със 70 млн. лева до 236 хил. лева. Приходите намаляват със 7 на сто до 396 млн. лева,показва финансовият отчет на ядрената централа. ТЕЦ "Марица Изток" 2 отчита загуба от 51 млн. лева на годишна база за първите шест месеца на 2016 г. Като цяло от отчетите на енергийните предприятия се вижда, че печалбата на Българския енергиен холдинг (БЕХ) расте с 16 на сто до 131,2 млн. лева. Основната причина за това е ръстът на приходите от дивиденти и съучастия, както и увеличението на приходите от лихви по предоставени на дъщерни дружества кредити.
Източник: Инвестор.БГ (04.08.2016)
 
АЕЦ "Козлодуй" няма подробен устройствен план АЕЦ „Козлодуй“ няма подробен устройствен план (ПУП), става ясно от писмен отговор на енергийния министър Теменужка Петкова до депутата от Реформаторския блок Гроздан Караджов. Съгласно изискванията на Закона за устройство на територията и на Закона за безопасното използване на ядрената енергия наличието на ПУП е задължително условие за реализирането на всякакви инвестиционни намерения на производствената площадка на централата. Затова и от централата са предприели мерки за издаването на устройствен план през 2006 година. Досега обаче заданието не е финализирано, става ясно от отговора на енергийния министър. Строителните дейности на площадката на АЕЦ „Козлодуй“, която е обект на техническата инфраструктура с национално значение, до момента са извършвани с разрешение на министъра на регионалното развитие. Искането за издаване на скица за проектиране се придружава с извадка от кадастралния план на АЕЦ „Козлодуй“, обяснява още Петкова. За някои строежи пък не се изисква специално одобрение, тъй като са текущи ремонти на сгради, съоръжения и инсталации, допълва още тя. За тях централата получава разрешение от община Козлодуй. Строителството на АЕЦ „Козлодуй“ започва в началото на април 1970 година. На площадката на централата са изградени шест блока – първите четири са с мощност от 440 мегавата, а пети и шести – 1000 мегавата. Първите два блока са въведени в експлоатация през 1974 година и през 1975 година. Последните два – съответно през 1988 година и през 1993 година. Проектирането, изграждането и въвеждането в експлоатация на съоръженията е реализирано съгласно действащите тогава разпоредби, а именно на базата на Генерален план, който е бил надграждан и конкретизиран през годините. България затвори предсрочно малките блокове на централата от съображения за сигурност. В момента тече процедура за удължаване на срока за експлоатация на пети и шести блок в първата ни ядрена централа.
Източник: Инвестор.БГ (05.08.2016)
 
Еврокомисията разреши на Българи да строи газов хъб „Балкан“ и нова АЕЦ От писмо до премиера Борисов от председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер става ясно, че Брюксел разрешава на България да строи газовия хъб „Балкан" и нова ядрена централа. Относно газовия хъб в писмото, разпространено от пресслужбата на Министерския съвет, се казва, че това може да стане, ако спазват правилата на ЕС за равен достъп на доставчиците до инфраструктурата. Проектът за газовия хъб "Балкан" ще бъде обсъден задълбочено на кръгла маса във Варна в началото на септември, когато се очаква Европeйската комисия да потвърди ангажимента си към проекта. "Следва да отбележа, че това преди всичко се дължи на вашия ангажимент за постигане на осезаем напредък в региона особено що се касае до по-ефективната интеграция на енергийните системи в европейските пазари и до повишаване сигурността на доставките чрез диверсификация на енергийния внос. Създаването на Групата CESEC през февруари 2015 година и нейната работа способстваха в тази връзка. Цялата тази работа сега започва да дава конкретни резултати. Срещата на Работната група на високо равнище, която ще се проведе в Будапеща на 8-9 септември ще отбележи конкретния напредък в редица ключови инфраструктурни проекти, включително интерконекторите на България с Румъния, Сърбия и Гърция, за които разчитаме на постоянната пълна подкрепа на България. Нека спомена и това, че на основата на нашето взаимно сътрудничество България бе в състояние да осигури, за първи път, алтернативен източник на газ - втечнен природен газ от Гърция - благодарение на споразумението за системна газова връзка между операторите на системите, което бе улеснено от Еврокомисията", пише още Юнкер на Борисов. Еврокомисията не възразява България да изгради нов ядрен реактор, но като се вземе такова решение, София ще трябва да уведоми Брюксел по силата на договора за Евроатом. И накрая в писмото си Юнкер уверява Борисов, че Еврокомисията е готова да продължи да подкрепя България и в бъдеще, специално в енергетиката, чрез стимулиране на регионалното сътрудничество, по-нататъшна интеграция и активизиране на инвестиции, от които страната се нуждае, за да модернизира енергийната си система за благото на своите граждани и в полза на утвърждаването на Енергийния съюз. „През последните години България прояви сила воля за налагане на реални промени в сектора енергетика и очакваме да продължим сътрудничеството си в тази сфера и в много други сфери в идващите месеци и години", подчертава председателят на Европейската комисия Жан-клод Юнкер до премиера Бойко Борисов.
Източник: econ.bg (05.08.2016)
 
Дългът на НЕК заради АЕЦ "Белене" порасна с 20 млн. лева за 2 месеца Руснаците са приели поканата за събиране на работна група за АЕЦ "Белене" в София и ще пристигнат в края на август. Това съобщи вчера енергийният министър Теменужка Петкова. Правителството ще търси бързо, но не прибързано решение, подчерта тя. Но докато българските управляващи се придържат към принципа "Бързай бавно", дългът на НЕК по замразения ядрен проект расте със скорост от 324 000 лева на ден. През юни Международният арбитражен съд в Париж осъди държавната електрокомпания да плати на руската "Атомстройекспорт" поръчаното за АЕЦ "Белене" оборудване на стойност 550 млн. евро, плюс още около 70 млн. евро съдебни разноски. Според осъдителното решение за всеки ден, в който е в просрочие, НЕК дължи на руснаците и по 167 000 евро лихви. Така излиза, че само за месец борчът се увеличава с нови близо 10 млн. лева, а от произнасянето на арбитража (в средата на юни) вече са се натрупали около 20 млн. лева допълнителни задължения. "Това, което ние трябва да направим и като правителство, и като Български енергиен холдинг, съответно НЕК, е да търсим бързо решение на въпроса, но в същото време не прибързано. Това решение трябва да бъде добре обмислено и прагматично", декларира вчера министър Петкова. Тя призна, че неустойките от 167 000 евро (324 000 лева) дневно се начисляват и са изискуеми. На този фон инатът на българското правителство да бави изчистването на плащанията и да търси някакво "комплексно" решение с руснаците - и за дълга, и за произведеното оборудване, е необясним. От Москва вече няколко пъти съвсем недвусмислено казват, че си искат парите, и то бързо, а иначе са готови да сътрудничат на България да намери някакво приложение на реакторите. Ако София си въобразява, че като отлага плащането, може да принуди руснаците да са по-ангажирани със съдбата на оборудването, много се лъже. Всъщност "Росатом" е в силна позиция - просто НЕК трябва да плати, сега или по-късно. Това призна и премиерът Бойко Борисов, но настоя, че първо иска политическо решение за АЕЦ "Белене". След "присъдата" срещу НЕК Борисов първо отиде да предлага на Иран да купува ядреното оборудване, а после заговори за довършване на АЕЦ "Белене" - чрез намиране на частни инвеститори или чрез приватизация на самия проект. Вчера енергийният министър повтори кои са възможните варианти за ядреното оборудване, което чака в Русия. Единият е то бъде продадено на трета страна, но на цена, далеч по-ниска от това, което НЕК трябва да плати. Ще бъде търсен вариант и с частни инвеститори, вече имало "индикации" за интерес. Продажбата на проекта АЕЦ "Белене" със запазване на известен процент държавно участие също е опция. Петкова каза, че участието на НЕК е възможност, но няма как да се каже на този етап с какъв процент и под каква форма. Тъй като НЕК не е в блестящо финансово положение, логично е държавата спешно да намери начин да й помогне на плати бързо растящия "ядрен" дълг. Както е известно, в момента фискалният резерв е рекордно пълен - в него има над 14 млрд. лева, като част от тях са бюджетен излишък. При положение че стрес тестовете на банките минаха добре и няма да се наложи правителството да прибегне до буферите, предвидени "за всеки случай", очевидно има ресурс, който може да се използва за уреждане на дълга на НЕК.
Източник: Сега (19.08.2016)
 
Китайската CGN е проявила интерес към АЕЦ "Белене" След като месеци наред правителството преговаряше с китайската SNPTC, която да изгради VII блок на АЕЦ "Козлодуй", сега друга китайска ядрена корпорация - China General Nuclear Corporation (CGN), официално е проявила интерес към бъдещето на АЕЦ "Белене". Министърът на енергетиката Теменужка Петкова се е срещнала с техни представители, след като от компанията са изпратили писмо, в което са заявили, че проявяват интерес за сътрудничество в областта на ядрената енергия. Това съобщи пресцентърът на министерството на енергетиката. По време на срещата Петкова е обяснила на потенциалните китайски инвеститори, че държавата подкрепя изграждането на нови ядрени проекти при наличието на стратегически инвеститори, но без да дава държавна гаранции за проекта и без дългосрочни договори за изкупуване. Конкретно за "Белене" Петкова е посочила, че българската страна има готовност "да води разговори с потенциален инвеститор, който би проявил интерес към реализацията на проекта".Това на практика е план Б на правителството за АЕЦ "Белене", след като през юни страната ни беше осъдена да плати 620 млн. евро на руската "Атомстройекспорт" заради поръчаното от Националната електрическа компания (НЕК) оборудване за проекта. Първоначалните планове бяха това оборудване да бъде продадено, но след правителствено посещение в Иран, където този въпрос беше обсъждан, се оказа, че това няма да е изгодно решение за страната ни. Причината е, че двата реактора могат да бъдат продадени на много по-ниска цена от тази, която НЕК трябва да плати за арбитражното дело.CGN е един от акционерите в консорциума, който ще строи ядрената централа във Великобритания Hinkley Point. Там тя участва заедно с френската EDF. Според съобщението на министерството в момента CGN изгражда шест ядрени центъра за научна и развойна дейност и експлоатира 16 ядрени блока в Китай, a други 12 блока са в процес на изграждане. Към 2015 г. инсталираната мощност в ядрена енергия от корпорацията е над 17 GW.
Източник: Капитал (25.08.2016)
 
90 милиона лева дължи НЕК на АЕЦ „Козлодуй“ Националната електрическа компания /НЕК/ дължи на АЕЦ "Козлодуй" почти 90 милиона лева за продадения й ток, каза в интервю за "Хоризонт" изпълнителният директор на централата Иван Андреев. За да има достатъчно средства за удължаване на работата на двата блока, АЕЦ "Козлодуй" няма да плати дължимия от нея дивидент в размер на близо 40 милиона лева. Тази сума е била приспадната от задълженията на НЕК към централата, обясни Иван Андреев: Ние направихме предложение да прихванем този дивидент със задълженията на НЕК и по този начин да имаме стабилен финансов ресурс по отношение на плащанията за удължаване на ресурса. Това ще помогне за стабилната работа на блоковете в следващ период с удължен ресурс, където тези пари ще се възстановят в много по-голям размер.
Източник: 24 часа (29.08.2016)
 
АЕЦ „Козлодуй“ задържа дивидент за НЕК, прихваща го от дълг Националната електрическа компания (НЕК) дължи на АЕЦ “Козлодуй“ почти 90 милиона лева за продадения й ток, съобщи по БНР шефът на централата Иван Андреев. В интервю за "Хоризонт" изпълнителният директор добави, че за да има достатъчно средства, АЕЦ "Козлодуй" няма да плати дължимия от нея дивидент от близо 40 милиона лева. "Ние направихме предложение да прихванем този дивидент със задълженията на НЕК и по този начин да имаме стабилен финансов ресурс по отношение на плащанията за удължаване на ресурса. Това ще помогне за стабилната работа на блоковете в следващ период с удължен ресурс, където тези пари ще се възстановят в много по-голям размер", обясни Иван Андреев. Мерките по удължаване на срока на експлоатация на двата блока, както и тези за повишаването на мощността на реакторите ще струват на централата около 300 милиона евро. За да продължи живота на двата си блока, АЕЦ „Козлодуй“ е дала вече близо 75 милиона евро, каза Иван Андреев. Повечето от дейностите – към 85 на сто, по 5-ти блок вече са изпълнени – уточни изпълнителният директор. - Дейностите по 6-ти блок обаче са в самото начало, тъй като неговият лиценз за работа е за още три години.
Източник: econ.bg (30.08.2016)
 
В АЕЦ-а правели анализ може ли да се смени доставчикът Договорът със сегашния доставчик на гориво на АЕЦ "Козлодуй" руската корпорация ТВЕЛ изтича през 2020 година. Централата обаче била започнала анализи дали е възможно да смени доставчика си. Това стана ясно вчера от думите на директора на централата Иван Андреев пред БНР. "Готвим едно изследване, което да ни покаже как стоят нещата с въпросите за безопасността и техникоикономическите показатели на бъдещото гориво, което смятаме да ползваме. На база на този анализ съответно ще бъде разработено техническо задание за диверсификация. Ще бъдат проведени съответните процедури и няма как да продължим автоматично договора, което означава, че след 2020 година са възможни няколко варианта за диверсификация на горивото на база на проведените процедури", обясни Андреев. Във връзка с новото усъвършенствано руско ядрено гориво, с което предстои да заработи АЕЦ "Козлодуй", Андреев каза, че то ще е по-евтино от сегашното. Атомната електроцентрала ще започне да го използва едва след като получи разрешение за това от АЯР, която в момента разглежда документацията. Преди няколко месеца по време на Осмия международен форум "Атомекспо 2016" в Москва стана известно, че шести блок ще бъде зареден през септември тази година с усъвършенствано ядрено гориво от Русия. Очаква се догодина то да бъде заредено и на пети блок на АЕЦ "Козлодуй". През юни пък журналистката Весела Ванева оповести писмо от директора на Агенцията по доставките на европейската организация "Евратом" Стаматиос Цалас до нашата АЕЦ. Висшият чиновник в писмото си буквално изисква от АЕЦ-а ни да се откаже от въвеждането на усъвършенстваното руско ядрено гориво TBCA-12 и да осигури при търга за доставчик достъп за касетите на "Уестингхаус". Доколкото обаче американското гориво не е изпробвано за съвместимост с руски реактори от типа на нашите, "Козлодуй" трябва да направи експерименти с това гориво. За да се промени горивото в 5 и 6 блок на АЕЦ "Козлодуй", централата трябва да иска разрешение и експлоатацията му да съответства на международните изисквания за безопасност, както е и за всяка друга промяна, заяви по повод това писмо пред ДУМА председателят на агенцията за ядрено регулиране (АЯР) доц. Лъчезар Костов. АЯР не се интересува от вида на горивото в централата, за нас е важно единствено да са спазени всички правила за ядрена безопасност, обясни Костов. Всяко изменение на одобреното гориво подлежи на лицензиране, ако има диверсифициране на доставките, също се получава лиценз. "Козлодуй" вече два пъти иска разрешение за експлоатация с усъвършенстваното гориво TBCA-12 - през 2015 г., и сега през април т.г. Нас ни интересува да е осигурена безопасността, а не кой е доставчикът, повтори Костов. Шефът на централата обясни вчера, че анализите на АЯР досега показват, че площадката на АЕЦ "Козлодуй" е подходяща да бъде изграден нов блок, има достатъчно запаси от мощности в разпределителната уредба и достатъчно запаси от вода. Обследванията и анализите относно нова мощност в централата са стрували между 8 и 10 млн. лева. Ръководството на АЕЦ "Козлодуй" подаде искане до АЯР за обследване на площадката за нова мощност през 2015 година. НЕК дължи на АЕЦ "Козлодуй" почти 90 млн. лева, съобщи още Андреев. "Затова, за да има достатъчно средства за удължаване на работата на двата блока, АЕЦ "Козлодуй" няма да плати дължимия от нея дивидент в размер на близо 40 млн. лева. Тази сума е била приспадната от задълженията на НЕК към централата", обясни той. "Мерките по удължаване на срока на експлоатация на 5-и и 6-и блок, както и тези за повишаването на мощността на реакторите ще струват на централата около 300 млн. евро. За да продължи живота на двата си блока, АЕЦ "Козлодуй" е дала вече близо 75 млн. евро", каза Иван Андреев. По отношение на 5-и блок са изпълнени към 85% от дейностите. Ние трябва да предадем през октомври документацията в Агенцията за ядрено регулиране (АЯР), а лицензията изтича в началото на ноември догодина. Дейностите по 6-и блок обаче са в самото начало, тъй като неговият лиценз за работа е за още три години.
Източник: Дума (30.08.2016)
 
Националната електрическа компания (НЕК) пази в тайна на кои производители и как плаща за произведения и изкупен от тях ток. На въпроси на в. "Сега" по Закона за достъп на информация от компанията отказаха да дадат подробности около плащанията си. Оказа се, че и в Министерството на енергетиката, което е и принципал на НЕК, също не знаят на кого превежда пари подопечната им фирма. Към края на юни извършените плащания на НЕК към производители на ток са за 2.3 млрд. лв. С това НЕК е покрила 88% от плащанията си към производители на ток - въглищни централи, ВЕИ-та, когенерации, зелени и водноелектрически централи, АЕЦ, американски тецове и др. Задълженията в края на полугодието са за 1.5 млрд. лв., като от тях близо 190 млн. лв. са просрочени, показват данни на ведомството на Теменужка Петкова, предоставени на в. "Сега". Това означава, че министерството и министърът знаят колко и какво дължи НЕК, но не и на кого е задлъжняла. Тези дни от забавяне в плащанията се оплака шефът на АЕЦ "Козлодуй" Иван Андреев, който не скри колко дължи електрическата компания. Пред БНР той коментира, че НЕК е задлъжняла с около 90 млн. лв. за купения от Първа атомна ток. Затова и централата ще си прихване 40 млн. лв. от задълженията и няма да плати дивидент на държавата. Плащанията на НЕК винаги са предизвиквали интерес, особено що се отнася до имената на фирмите партньори. Преди две години например излязоха любопитни данни за начина, по който държавната фирма се е издължавала на производителите на ток. На фона на сериозните си финансови проблеми закъсалата електрическа компания тогава е била особено стриктна към фирмите, свързвани с бизнесмена Христо Ковачки. Задълженията към държавната ТЕЦ "Марица-изток 2", както и към свързаните с енергийния бос ТЕЦ "Бобов дол" и "Брикел" били покривани по възможно най-коректния начин, докато останалите фирми е трябвало да чакат. Плащания с приоритет е имало и към ТЕЦ "Свилоза" и сливенската "Топлофикация". В предоставената справка бяха включени 50 компании, към които са били нареждани плащания. Само 34 от производителите са получили 50% и над 50% от парите, които електрическата компания им дължи. За разлика от фирмите фаворити част от останалите компании са получавали само между 20 и 30% от дължимите суми.
Източник: Сега (07.09.2016)
 
Общо около 1.1 млрд. евро ще струва извеждането от експлоатация на четирите малки блока в АЕЦ "Козлодуй". Процедурата по спирането на реакторите започна през 2003 г. и от тогава вървят дейности по тяхното обезвреждане и разкомплектоване. В момента работят само двата хилядника - пети и шести блок на Първа атомна. Оценката за сумата, която ще е нужна до пълното разглобяване на блоковете и на реакторите, е на държавното предприятие "Радиоактивни отпадъци", което се занимава с извеждането им от експлоатация. Според анализ на Европейската сметна палата, който ще бъде представен на 20 септември, спирането на ядрени мощности в България, Литва и Словакия ще струва "няколко милиарда евро", съобщи investor.bg. Докладът на палатата ще проследи напредъка на държавите след 2011 г. Тогава одиторите констатираха, че има забавяне в извеждането от експлоатация на ректорите. Отделно от това бяха засечени преразходи по част от дейностите. В рамките на преговорите за присъединяване към ЕС България, Литва и Словакия се съгласиха да се откажат от част от старите си реактори, произведени в бившия Съветски съюз, и те бяха затворени. Целта според ЕК бе повишаване на ядрената безопасност на страните. Като компенсация за България бе създаден специален фонд - "Козлодуй", който финасира работата по извеждането на първи до четвърти реактор. Освен това средства от фонда отиват за ремонти, свързани с енергийната ефективност, за улично осветление, за преминаване на домакинствата към отопление с природен газ и др.
Източник: Сега (17.09.2016)
 
Сметната палата на ЕС излиза с доклад за харчовете по европарите за АЕЦ „Козлодуй“ Сметната палата на ЕС ще представи оценката си за ефективното харчене на парите за спирането на старите блокове на АЕЦ „Козлодуй“. Последният подобен доклад на одиторите беше направен преди 5 години. До 2020 година ЕС финансира с над 800 милиона евро извеждането от експлоатация на първите 4 блока на АЕЦ „Козлодуй“. Когато Литва, България и Словакия кандидатстваха за присъединяване към ЕС, погребването на общо осем ядрени реактора от първо поколение по съветски модел в атомните електроцентрали „Игналина“ (Литва), „Козлодуй“ (България) и „Бохунице“ (Словакия), беше поставено като условие за членството. В замяна страната ни получи финансови компенсации, освен за дейностите по самото закриване на блоковете, също и за смекчаването на някои от ефектите от загубата на национален капацитет за производство на енергия. Ролята на Сметната палата в Люксембург е да контролира как се харчат тези пари. В предишния си доклад от 2011 година тя имаше забележки, относно финансовото планиране и забавянето на някои от дейностите. Очаква се в днешния доклад европейските одитори да дадат нова оценка за напредъка на България, в ангажимента й да спре реакторите и да съхранява радиоактивните отпадъци. Документът ще даде и прогноза, дали предвидените финансови разходи са достатъчни за изпълнението на тази цел в близките години.
Източник: БНР (20.09.2016)
 
Спряха шести блок в АЕЦ "Козлодуй" за ремонт Шести блок на АЕЦ "Козлодуй" бе спрян за планов годишен ремонт, съобщиха от централата. По време на престоя ще бъдат изпълнени предвидените ремонтни работи, профилактика на оборудването и на системите на блока, както и презареждане на реактора със свежо ядрено гориво за 22-та горивна кампания. Планирана е реализацията на дейности по проекта за продължаване на срока на експлоатация на 1000-мегаватовата мощност, сред които обследване на компоненти от оборудване и тръбопроводи в реакторното отделение, в машинната зала и в дизелгенераторните станции. Ще бъде направена и оценка на състоянието на строителни конструкции. По другия голям проект - за повишаване на топлинната мощност на 6 блок до 104%, се предвижда приключването на модернизацията на сепарационните системи на парогенераторите. Очаква се плановият годишен ремонт на шести енергоблок да приключи през първата половина на месец ноември.
Източник: Дума (03.10.2016)
 
В 2 ч. и 21 мин. на 1 октомври 2016 г. шести блок на АЕЦ “Козлодуй” бе спрян за планов годишен ремонт. По време на престоя ще бъдат изпълнени предвидените ремонтни работи, профилактика на оборудването и на системите на блока, както и презареждане на реактора със свежо ядрено гориво за 22-та горивна кампания. Планирана е реализацията на дейности по проекта за продължаване на срока на експлоатация на 1000-мегаватовата мощност, сред които обследване на компоненти от оборудване и тръбопроводи в реакторно отделение, в машинна зала и в дизелгенераторните станции, оценка на състоянието на строителни конструкции и др. По другия голям проект – за повишаване на топлинната мощност на 6 блок до 104%, се предвижда приключването на модернизацията на сепарационните системи на парогенераторите. Очаква се плановият годишен ремонт на шести енергоблок да приключи през първата половина на месец ноември. На 1 октомври, пети блок на атомната централа работи със 100% натоварване на мощността.
Източник: Фирмена информация (03.10.2016)
 
АЕЦ "Козлодуй" объркала търг за 4 милиона лева Нарушение в обществена поръчка за 4 млн. лв. е направила АЕЦ "Козлодуй", показва справка за извършените проверки на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) за третото тримесечие на тази година. Все пак вреда за бюджета няма - Първа атомна се е сдобила само с два акта за административно нарушение. През периода юли - септември АДФИ е засякла общо 46 случая на непроведени или неоснователно проведени процедури за обществени поръчки за почти 10 млн. лв. Обект на проверка са били 341 търга за 240 млн. лв., показва анализът на инспекторите. Вредите за бюджета са за 2.2 млн. лв., като от тях възстановени са били едва 35 789 лева. Най-голям дан при нарушенията имат община Кубрат (895 358 лв.), община Перник (260 508 лв.), месокомбинатът в Плевен, който е в ликвидация (996 864 лв.). Пари на бюджета имат да връщат и от спортното министерство (16 637 лв.). Сред най-съвестните са спешният център в Търговище, който е ощетил бюджета с 24 лв., но после е възстановил сумата. Вреда от 66 лв. е нанесъл на бюджета и Центърът за психиатрична помощ във Велико Търново, но впоследствие и оттам са изчистили борча си.
Източник: Сега (11.10.2016)
 
Неоснователно проведени обществени поръчки за над 4 млн. лева е провела АЕЦ “Козлодуй” Агенцията за държавна финансова инспекция е установила 46 случая на непроведени или неоснователно проведени процедури за обществени поръчки за близо 10 млн. лв. Това показват инспекции на АДФИ за третото тримесечие на тази година. Общо са проверени 341 процедури за обществени поръчки за 240 млн. лв. В рамките на общо 149 проверки финансовите инспектори са констатирали вреди за 2,2 млн. лв., от които 35 хил. лв. са възстановени. Неоснователно проведени процедури за обществени поръчки за над 4 млн. лева е провела АЕЦ “Козлодуй”. Става въпрос за извършените разходи през 2014 и 2015 г. за производство и предоставяне на безплатна храна на работниците и служителите на централата. В община Кубрат са констатирани нарушения в търгове за над 2 млн. лева, показват още резултатите от инспекциите. Неправилно проведени обществени поръчки за над 900 хил. лева са установени в Държавната психиатрична болница в Севлиево. Нарушения са констатирани в Центъра за спешна медицинска помощ в София, както и в тези във Велико Търново и в Търговище. В окръжния съд в Бургас са проведени неоснователни търгове за над 96 хил. лв., а в окръжния съд в Пловдив – за над 21 хил. лв. Неизрядни обществени поръчки са били проведени и в областните дирекции “Земеделие” в Пазарджик, Пловдив и в Сливен, както и в Държавно предприятие “Фонд Затворно дело”. По-голямата част от проверките са възложени по сигнали, постъпили в АДФИ, а останалите 70 са планови финансови инспекции.
Източник: Труд (11.10.2016)
 
Т. Петкова ще се срещне с представители на руската компания „Росатом“ в АЕЦ „Козлодуй" Министърът на енергетиката Теменужка Петкова ще се срещне днес с представители на руската компания „Росатом“ в АЕЦ „Козлодуй“ по повод приключването на техническите дейности за удължаване на експлоатацията на 5-ти блок на централата. Проектният живот на Пети блок на АЕЦ"Козлодуй" изтича през ноември догодина. За да продължи работата на хиляда мегаватовата ядрена мощност, преди четири години започна изпълнението на мащабен проект в два етапа. В рамките на първия етап, приключил през 2014 г., беше извършено комплексно обследване на съоръженията. Оценката показа наличието на остатъчен ресурс на оборудването. Проектът мина към следващия етап на подготовка за удължаване на живота на блока. По него се изпълняват 226 мерки. Основният дял от тях се отнася до реакторната част на блока и по тях АЕЦ "Козлодуй" работи по договор с консорциум, в който влизат руските компании "Русатомсервиз" и "Росенергоатом" и френската И ДИ ЕФ. Според предмета на договора, общият срок на експлоатация трябва да се удължи до 60 години.
Източник: БНР (25.10.2016)
 
Срокът за експлоатация на 5-и блок на АЕЦ "Козлодуй" се удължава до 2047 г. след неговата модернизация и предприетите мерки за повишаване на безопасността му. Това стана ясно след като на официална церемония в централата шефът й Иван Андреев и генералния директор на "Русатом сервис" Евгений Салков подписаха заключителния предавателен протокол. На подписването присъства и министъра на енергетиката Теменужка Петкоова, според която запазването на капацитета на АЕЦ "Козлодуй"ще гарантира устойчивостта на българската енергийна система. Договорът между нашата централа и консорциума "Русатом" - ЕДФ за изпълнение на дейностите по удължаване на крока за експлоатация до 60 години бе подписан в края на септември 2014 г. за срок от 27 месеца. Според експертите с това укпешно сътрудничество българското правителство е изпълнило един от основните си приоритети в енергийния сектор за удължаване на ресурса на съществуващите мощности. Извършенато от консорциума работа за повишаване на безопасносттта и удължаване на ресурса на 5-и блок бе висок7о оценена от МААЕ при последната й мисия в централата. "Удължаването на срока за експлоатация на двата хилядамегаватови блокове е много важно за нас защото АЕЦ "Козлодуй" дава 33 на сто от произвежданата у нас електроенергия при това на достъпни цени, каза още министър Петкова. - Това пък дава възможност на българската икономика и безнес да работи на конкурентноспособно равнище. Стигнахме до тези позиции благодарение на изключително доброто си сътрудничество с консорциума "Русатом - ЕДФ", на който сме благодарни за професионално свършената работа."
Източник: 24 часа (26.10.2016)
 
Апарат поевтинява лечението на онкоболни До две години се очаква да заработи циклотронът, който ще произвежда изотопи, необходими за лечение на онкологични заболявания. Това стана ясно вчера при посещението на премиера Бойко Борисов на площадката в БАН, където ще е разположен комплексът: Циклотронът е купен благодарение на помощта от близо 3 млн. долара на департамента по енергетика на САЩ, 2 милиона долара от АЕЦ „Козлодуй“ и 3 млн. лева от Министерството на образованието и науката. В сряда Министерският съвет одобри отпускането на 3 млн. лева за построяването на специализирана сграда, в която да заработи ускорителят. Със заработването на циклотрона в БАН се очаква да се повиши достъпът на хората до диагностика и лечение. Според сметките на учените той ще произвежда по-евтини радиофармацевтици, отколкото болниците ползват в момента. Освен това капацитетът му ще е по-голям – 25 000 дози на година. Това би трябвало да понижи цената на изследването, когато пациентите го плащат сами от джоба си.
Източник: Труд (28.10.2016)
 
Пристанище Бургас ще се сдобие с кораб-нефточистач, който ще се справя с евентуални разливи, съобщи министърът на транспорта Ивайло Московски. Неговото закупуване ще бъде по оперативна програма „Транспорт", а оборудването му ще струва 1 300 000 евро. Предстои одобрение на процедурата. Корабът няма нишо общо с новините, че френската компания „Тотал" е открила нефт при сондирането на участък „Хан Аспарух" в Черно море.
Източник: Дарик радио (01.11.2016)
 
Държавните енергийни фирми продължават плавно да потъват. Националната електрическа компания (НЕК) и "Марица-изток 2" са на загуба, а печалбите на АЕЦ "Козлодуй" и "Булгартрансгаз" намаляват. Положителен резултат и увеличение на печалбата отчита обаче Българският енергиен холдинг (БЕХ), който е принципал на основните държавни дружества в енергетиката. Това сочат данните за деветмесечието, публикувани на сайта на финансовото министерство, цитирани от Инвестор. В периода януари - септември загубата на НЕК е 154 милиона лева. Положителен факт е, че тя намалява със 101 милиона лева в сравнение със същия период на миналата година, но въпреки това дружеството е притеснено да посреща задълженията си. Именно НЕК бе осъдена от международния арбитраж по делото за АЕЦ "Белене". Общо около 1.2 милиарда лева трябва да бъдат платени максимум до средата на декември, очаква се и одобрение от Брюксел за държавна помощ за покриване на задълженията. Приходите от продажби на електроенергия намаляват с 2.3% до 2.19 милиарда лева. С либерализацията на пазара намаляват и приходите от продажба на регулиран пазар. Разходите на НЕК също намаляват - с 6% до 2.4 милиарда лева заради по-малките разходи за закупуване на електроенергия. Приходите на ТЕЦ "Марица-изток 2" намаляват с почти 16% до 384.5 млн. лева. Разходите също се свиват до 444 млн. лева. Централата увеличава загубите си в първото деветмесечие - до 86.1 млн. лева, спрямо загуба от 68.1 млн. лева в същия период на 2015 г. Въпреки увеличеното с 6.3% производство за деветте месеца в сравнение с миналата година печалбата на АЕЦ "Козлодуй" се свива с 87 млн. лева до 39 млн. лева. Централата е реализирала приходи за 636 млн. лева, а разходите са 595 млн. лева. Основната част от разходите са по проектите за удължаване на експлоатацията на пети и шести блок. Централата е активен участник на енергийната борса, а нереализираните там количества електроенергия се изкупуват от НЕК на регулирани цени или се използват за балансиране на пазара. На практика двустранните договори за централата са по-малко и приходите от продажбата на електроенергия намаляват. Намалява и печалбата на "Булгартрансгаз" - 59.9 млн. лева, спрямо 75.4 млн. лева за първите девет месеца на 2015 г. Приходите на дружеството се свиват до 235.7 млн. лева.
Източник: Сега (04.11.2016)
 
Държавните производители на електроeнергия AEЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица-изток 2", както и добивното "Мини Марица-изток" продължават да влошават резултатите си в сравнение с миналата година, показват данните от публикуваните финансови отчети на дружеството за деветмесечието на 2016 г. Докато АЕЦ "Козлодуй" все пак остава на печалба, която е значително по-висока от тази през второто тримесечие, въглищната централа и доставчикът на суровината продължават да влошават резултатите си. В същото време Електроенергийният системен оператор (ЕСО) и Българският енергиен холдинг (БЕХ) отчитат повишение на печалбите си. АЕЦ "Козлодуй" увеличава разходите си Една от основните причини АЕЦ "Козлодуй" да отчете печалба от 39 млн. лв. за деветмесечието, която е с 87 млн. лв. по-малка в сравнение със същия период на миналата година, са увеличените разходи на централата. От данните се вижда, че те са нараснали с 15%, докато приходите намаляват с 1%. По-високите разходи се дължат на новото, руско ядрено гориво, което е по-скъпо, както и на дейностите за удължаване живота на 5 и 6 блок. В същото време въпреки по-ниската цена на електроенергията в региона централата отчита минимално намаление на приходите от продажби с 5 млн. лв. Това се дължи на увеличението на производството с 6.3% в сравнение с деветмесечието на 2015 г. Дружества на загуба ТЕЦ "Марица-изток 2" и "Мини Марица-изток" продължават да трупат загуба и за деветмесечието на годината. По-тежко е състоянието на централата, при която минусът е 78.2 млн. лв. Това е с 16.4 млн. лв. повече в сравнение със загубата на дружеството за същия период през 2015 г. Отрицателният резултат нараства и спрямо второто тримесечие на тази година. Основната причина за това са намаляващите приходи на дружеството заради по-малкото постъпления от предоставяне на допълнителни услуги на ЕСО и растящите променливи разходи, става ясно от доклада за дейността. Компанията отчита и по-малко приходи на свободния пазар, като една от посочените причини е по-ниската цена, постигната при продадените количества на енергийната борса. В същото време разходите на компанията намаляват с 11%. Най-големи икономии от 52% се наблюдават при разходите за емисии и парникови газове, които достигат 46.5 млн. лв. Държавната мина също отчита загуба от 11.4 млн. лв., което е значително влошаване спрямо резултатите на дружеството за същия период на миналата година – печалба от 58.2 млн. лв. Това се дължи основно на по-ниските приходи от продажба на въглища, които намаляват с малко над 20%, но почти напълно отговаря на направените прогнози. Според доклада за дейността на дружеството това се дължи на по-ниския добив на въглища. В същото време търговските вземания на мините намаляват значително до 153 млн. лв. спрямо миналата година, когато са били 455.9 млн. лв. Това се дължи на изплащането на забавени суми от двете американски централи ТЕЦ "Контурглобал Марица-изток 3" и ТЕЦ "AES Марица-изток 1", които пък нямаха плащания от НЕК. Просрочени задължения за деветмесечието към мините имат ТЕЦ "Марица-изток 2" (82.7 млн. лв.) и свързаният с Христо Ковачки ТЕЦ "Брикел" (18.4 млн. лв.). ЕСО и БЕХ с печалбата Единственото дружество, което подобрява резултата си в сектора на електроенергията за деветмесечието на годината, е Електроенергийният системен оператор. Компанията на практика увеличава резултата си с близо 2 млн. лв. спрямо същия период на миналата година. Това се дължи на ръста на приходите в графа "други" с близо 30 млн. лв., докато тези от продажби падат с 8 млн. лв. В същото време някои от разходите, например технологичните и за външни услуги, се увеличават, което води до оперативна печалба от 57.8 млн. лв., която е идентична с тази за деветмесечието на миналата година. ЕСО отчита и повече финансови приходи. "Български енергиен холдинг", който е принципал на всички държавни енергийни дружества, също отчита положителен резултат – печалба от 137.8 млн. лв., което е с 16.2% повече спрямо деветмесечието на 2015 г. Това се дължи най-вече на по-високите приходи от дивиденти от 116.6 млн. лв. при 92.6 млн. лв. за същия период на миналата година.
Източник: Капитал (07.11.2016)
 
АЕЦ "Козлодуй" получава нов статор за повишаване на мощността на V блок Като част от програмата за удължаване на живота на V блок на АЕЦ "Козлодуй" и повишаване на мощността му на 104 процента, ядрената централа ще получи нов статор на турбогенератора за реактора. Модернизираният статор може да обезпечи работата на турбогенератора тип ТВВ-1000-4УЗ на номинална мощност до 1100 МВ, съобщиха от руската компания "Русатом Сервис", доставчик на оборудването. Фирмата, която е част от държавна корпорация "Росатом“, работи по удължаването на живота на българската ядрена централа. Статорът е произведен в завод "Електросила“ (ПАО "Силови машини“) и от там до морското пристанище на Санкт Петербург оборудването е превозено със специален железопътен транспортьор от съчленен тип, защото статорът е свръхгабаритен товар с тегло 359 тона. От Санкт Петербург комплектът модернизирано генераторно оборудване е бил натоварен на плавателен съд и отправен по море до Ротердам, където ще бъде прехвърлен на речна баржа, за да продължи пътя по реките Рейн, Майн и Дунав до Козлодуй. Оборудването е изработено в изпълнение на договора между АЕЦ "Козлодуй“ и АО "Русатом Сервис“, сключен в края на септември 2015 г., и е продължение на комплекса от мероприятия за повишаване на мощността на V блок. Като цяло, в рамките на изпълнение на договора от страна на "Русатом Сервис“ в атомната централа са изпратени 29 партиди с товар с общо тегло 685 тона.
Източник: expert.bg (08.11.2016)
 
20% от енергийните мощности са излизали извън строя през 2015 г. Общо 170 нарушения в нормалната работа на съоръженията са регистрирани в тецовете, вецовете и АЕЦ "Козлодуй" през миналата година. В сравнение с предходната 2014 г. техният брой расте с 33, или с почти 20 на сто. Тогава проблемите с котлите, турбините и оборудването, които са излезли извън строя, са били общо 137. Това показва анализ на министерството на енергетиката, свързан с нарушенията в работата на основните съоръжения в дружествата от сектора през 2015 г. Данните са били обобщени от подадените към министерството годишни доклади от вецове, АЕЦ "Козлодуй", "Брикел", "Марица-изток 2", ТЕЦ "Марица 3", "Топлофикация-Русе" и др. Най-често се развалят машините на тецовете. На проблеми с тях се дължат 130 от всички нарушения в нормалната работа на мощностите. Броят им расте основно в пика на зимния сезон, когато всички се отопляват, и през август, когато заради горещините климатиците работят без прекъсване. Лидер е "Марица-изток 3", която е отчела 61 нарушения в рамките на миналата година, а след нея - с 44 нарушения в нормалната работа на оборудването се нарежда свързваната с бизнесмена Христо Ковачки централа "Брикел". С нарушения се отчитат и вецовете. През м.г. проблемите там са били 37 спрямо 27 броя година по-рано. Първа атомна пък се отчита с три нарушения на фона на нито едно през 2014 година. ЕРП-тата също страдат от проблеми. Както в. "Сега" писа, нарушенията при тях м.г. също бележат ръст. Тогава техният брой е бил 9314, или средно по 26 на ден. Именно проблемите с оборудването се изтъкват от енергийните дружества като мотив за по-висока цена на тока. От енергийния регулатор обаче първо искат да видят инвестициите, а след това да одобрят поскъпване.
Източник: Сега (09.11.2016)
 
Експерти на СБ ще представят доклада за свободен енергиен пазар Експерти на Световната банка ще представят в края на ноември доклада си за пълната либерализация на електроенергийния пазар у нас. Това става ясно от разпространения доклад на Министерството на енергетиката за изминалите две години от управлението на кабинета. На базата на този доклад трябва да бъде изготвен моделът, по който ще върви свободната търговия с ток. След представянето му докладът трябва да бъде обсъден от всички заинтересовани страни. Договорът за сътрудничество със СБ бе подписан през август 2015 година. В отчета за дейността си от Министерството на енергетиката отчитат още работата си по удължаване на експлоатацията на V и VI блок в АЕЦ "Козлодуй", газовите връзки със съседните страни, както и идеята за създаване на газов хъб "Балкан".
Източник: Сега (16.11.2016)
 
130 млн. лв. струвало досега удължаването на живота на V и VI ядрени блокове Малко над 130 млн. лева са дадени досега за удължаване на срока на експлоатация на V и VI блок на АЕЦ "Козлодуй", става ясно от писмен отговор на енергийния министър Теменужка Петкова към депутата от Реформаторския блок Мартин Димитров. Първоначално предвиденият бюджет за този проект е в размер на 220 млн. евро, пояснява още Петкова. Целта е удължаване на срока за експлоатация на двата блока с 30 години. Дейностите вървят в срок - вече приключиха дейностите, предвидени в договора с консорциума между "Русатом Сервиз" (част от "Росатом"), "Концерн Росенергоатом" и Electricite de France, за V блок в централата. Лицензът за дейността на този блок изтича през ноември 2017 година. Удължаването на живота на блока трябва да бъде издадено от българската Агенция за ядрено регулиране (АЯР) на базата на документацията, получена от АЕЦ "Козлодуй". За изпълнението на необходимите мерки за пети блок досега са сключени 85 договора на обща стойност 128,9 млн. лева, уточнява енергийният министър в своя писмен отговор, публикуван на сайта на Народното събрание. Разплатените суми по тях са 105,2 млн. лева, а останалите средства ще бъдат платени до края на следващата година. Лицензът на шести блок изтича в края на 2019 година. Ръководството на ядрената ни централа вече сключи договор с "Русатом Сервиз" и "Риск Инженеринг", чрез който да бъдат уточнени дейностите по удължаване на срока за експлоатация на съоръжението. По проекта са сключени общо 21 договора на обща стойност 93,1 млн. лева, а разплатените по тях средства са в размер на 25,4 млн. лева. На базата на извършените дейности досега от Министерството на енергетиката очакват извършените разходи по удължаването на срока на експлоатация на двата енергоблока да бъдат по-малко от прогнозираните.
Източник: Дума (22.11.2016)
 
Над 130 млн. лв. са платени досега за удължаването на живота на АЕЦ "Козлодуй" За модернизацията на двата блока на АЕЦ "Козлодуй" и удължаването на техния живот с още 30 години са платени над 130 млн. лв. Общите разходи за обновяването на ядрените мощности са били изчислени прогнозно на приблизително 220 млн. евро, но ще са по-малко. Това посочва министърът на енергетиката Теменужка Петкова в писмен отговор на въпрос от депутата Мартин Димитров от Реформаторския блок Двата блока в момента се рехабилитират, за да могат да получат нови лицензи за работа. Разрешителното на V блок изтича през ноември 2017 г. и вече анализът за състоянието му и препоръките за подобряването му са внесени за одобрение от Агенцията за ядрено регулиране. Всички мерки трябва да се изпълнят през следващата година, за да получи реакторът нов лиценз. Разрешителното за VI блок изтича през октомври 2019 г. и за тази мощност в момента се извършва обследване, за да се набележи необходимото за удължаване на живота му. Междувременно и при двете мощности по време на плановите ми ремонти се извършват дейности за подобряване на техническите и физическите им параметри. Всички инвестиции за модернизацията са собствени средства на ядрения оператор. За V блок досега са сключени след проведени обществени поръчки 85 договора за различните дейности по удължаване на експлоатацията. Тяхната обща стойност е 128 985 776,17 лв, от които са платени 105 283 694.30 лв., посочва Петкова. Останалата сума ще бъда платена до края на 2017 г. За удължаването на ресурса на VI блок са сключени към момента 21 договора за общо 93 106 174.84 лв, от които са платени 25 464 001.64 лева. За този реактор обаче има да се обявяват още обществени поръчки за съществени дейности. При стартирането на проекта за удължаване на живота на АЕЦ "Козлодуй", което става със съдействието на руската компания "Русатом Сървис", част от ядрения концерн "Росатом", от дружеството изчисляваха стойността на инвестициите на 350 млн. евро, които явно ще са значително по-малко, според данните на Министерството на енергетиката.
Източник: Медия Пул (22.11.2016)
 
За втора поредна година Българският енергиен холдинг (БЕХ) излиза на печалба след загуба за 2014 г. в размер на 274 млн. лв. Това означава, че финансовият колапс е преодолян, заяви в интервю за БНТ министърът на енергетиката в оставка Теменужка Петкова. По думите й през тази година печалбата на БЕХ ще е 7 млн. лв., по-ниска от миналогодишните 29 млн. лв., но причината е в плащанията за АЕЦ "Белене". До 15 декември дъщерната на БЕХ Национална електрическа компания (НЕК) ще преведе на руската "Атомстройекспорт" 1.2 млрд. лв. за поръчаното оборудване след осъдително решение на международния арбитраж. В момента експерти от НЕК и АЕЦ "Козлодуй" са в Русия, където проверяват степента на готовност на оборудването и дали то отговаря на международните стандарти. Петкова повтори идеята на правителството площадката в Белене и оборудването да бъдат отделени в компания, която да бъде обявена за приватизация. Така ще проличи инвеститорският интерес, каза Петкова. След разговор вчера в Министерския съвет с представители на Китайската национална ядрена корпорация, която е най-голямата държавна енергийна компания на страната, Петкова е убедена, че приватизационната процедура ще доведе до реален резултат. Тя повтори, че условието на държавата е да няма ангажимент за изкупуване на тока и да дава други гаранции. Министърът в оставка подчерта, че в хода на преговорите с Русия българската държава е успяла да спести близо 90 млн. лв. на данъкоплатците от лихви, които частично са опростени, а частично преразгледани от арбитражния съд. Петкова информира, че учени от БАН ще бъдат натоварени с изготвянето на стратегия за ядрените мощности и за въглищните централи.
Източник: Дневник (07.12.2016)