Новини
Новини за 2010
 
Спират за планов ремонт шести енергоблок на АЕЦ "Козлодуй". По време на престоя, който се очаква да продължи до края на следващата седмица, ще бъдат извършени ремонтни работи по клапан, регулиращ разхода на пара към турбината на блока. Предстоящият ремонт е в конвенционалната част на енергийния блок - в машинна зала. Пети енергоблок на АЕЦ "Козлодуй", дъщерно дружество на Български енергиен холдинг, вчера работеше със 100% натоварване на мощността.
Източник: Монитор (06.01.2010)
 
Хилядамегаватовият шести блок на АЕЦ “Козлодуй” се спира за планов ремонт в неядрената му част, съобщиха вчера от централата. В 22 ч снощи са започнали технологични операции за изключване на мощността. Очаква се престоят да продължи до края на следващата седмица. През това време ще бъде ремонтиран клапан, който регулира разхода на пара към турбината на блока. Съоръжението е в конвенционалната част на блока - в машинната зала. За спирането АЕЦ е получила разрешение от диспечерите на “Електроенергиен системен оператор”. Уведомена е и Агенцията за ядрено регулиране. Клапанът трябваше да бъде сменен още по време на ремонтната кампания на шести блок през есента на 2009 г., съобщи в “Труд” служител на централата, пожелал да остане на работа. По неразбираеми за персонала причини обаче съоръжението не било поправено, а блокът бил пуснат. Макар че клапанът е в неядрената част, в една АЕЦ всичко е от значение, допълни служителят. Негов колега предположи, че проблемът е в липсата на пари - НЕК дължи на АЕЦ десетки милиони за електроенергия.
Източник: Труд (06.01.2010)
 
Престоят на VI блок на АЕЦ “Козлодуй” разрешен за отстраняване на повредата по клапан от Електроенергийния системен оператор, няма да доведе до загуби. Това се казва в официално съобщение от атомната централа. До материални щети няма да се стигне, защото задължението на АЕЦ да предостави ток на регулирания пазар в определения от ДКЕВР размер за период от 6 месеца ще бъде изпълнен. При разрешен от системния оператор престой за ремонт засегнатата страна не дължи обезщетения, тъй като тези престои са предвидени в годишния план, подчертават от АЕЦ.
Източник: Стандарт (08.01.2010)
 
Застраховката на АЕЦ "Козлодуй" отново ще бъде за една година, съобщиха от МС. През 2001 г. между 11 български застрахователи беше сключен договор за създаване на "Български национален застрахователен ядрен пул". Оттогава ежегодно между дружеството и АЕЦ "Козлодуй" се сключва застраховка, която покрива риска от ядрени щети.
Източник: Стандарт (21.01.2010)
 
Очакваме Националната електрическа компания да преработи до един-два месеца техническия проект за АЕЦ Белене, като отрази нашите препоръки и бележки. Това заяви председателят на Агенцията за ядрено регулиране Сергей Цочев. АЯР е предала неколкостотин забележки на НЕК, които са собственик на проекта АЕЦ Белене. Трудностите за финансирането му не са в двора на АЯР, каза още Сергей Цочев. След като Националната електрическа компания върне проекта, редактиран в АЯР, агенцията ще го прегледа отново и чак тогава ще има решение. Ако НЕК отстрани всички бележки на Агенцията за ядрено регулиране, следващият преглед от АЯР няма да е толкова голям, ще отнеме само няколко месеца. Оптимистичен е вариантът техническият проект да е утвърден в средата на годината, а песимистичен, ако нищо не е свършено и трябва да откажем одобрението му, коментира Сергей Цочев. Няма неотстраними бележки, каза още Цочев. Имало разминаване между отделните части, тъй като са правени от различни проектантски организации. АЯР иска допълнителен анализ какво е съответствието на българската нормативна уредба. От агенцията държат да получат допълнителна информация, че компютърните системи, използвани за производството на проекта, са валидирани. Искаме допълнителни доказателства, че проектът е съобразен с особеностите на площадка Белене, с нейната хидрология, каза Сергей Цочев. Той предположи, че и самата НЕК има много бележки. Надявам се да завършим този проект, защото сме в напреднала фаза, увери Цочев. Има възможност да се построят нови блокове в АЕЦ Козлодуй, потвърдиха в агенцията. Организацията, която иска да строи седми блок, трябва да се обърне към нас, обяви Сергей Цочев. Процесът е същият като при Белене, процедурата е да има решение на Министерския съвет, ОВОС, икономическа обосновка, искане за одобряване на площадка, разрешение за проектиране. АЯР не участва в работната група по строеж на седми блок. Нямало пречки да се изгради нова мощност от 1000 мегавата. Технико-икономическо проучване преди 10 години показало, че площадката на АЕЦ Козлодуй може да побере още два блока по 1000 мегавата.
Източник: Пари (25.01.2010)
 
Изграждането на седми блок в АЕЦ "Козлодуй" е много вероятно. Това заяви в интервю за агенция Ройтерс министърът на икономиката Трайчо Трайков. Според думите му правителството е готово да започне проучване на инвеститорския интерес към такъв проект, чиято мощност ще бъде поне 1000 мегавата. Ако някой прояви интерес и вложи пари, ще имаме седми блок. Според Трайков строителството на нов реактор в Първа атомна ще е много по-лесно от изграждането на АЕЦ "Белене", а и ще струва доста по-евтино. Двата проекта обаче трябва да се развиват независимо.
Източник: Стандарт (05.02.2010)
 
ICB - "Интерконсулт България" получи поредното си престижно европейско признание в сферата на IT технологиите. Фирмата беше класирана сред финалистите за европейските IT Excellence Awards с две свои решения - решението Safe Cash, разработено за Дружеството за касови услуги (ДКУ) и решението ENGI Tools, разработено за норвежката компания Kongsberg Maritime. Победителите в отделните категории ще бъдат обявени на тържествена церемония на 25 февруари в Лондон. Safe Cash е основната информационна система на ДКУ, която поддържа всички дейности свързани с регистрирането и управлението на ценните пратки на обслужваните от ДКУ търговски банки. В момента софтуерната система управлява близо 2 млрд. лева кеш на месец като осигурява пълна проследимост, контрол и отчетност за движението на парите. ENGI Tools e радикално софтуерно решение за генериране и управление на сложна проектна документация, което доведе до 30 пъти намаление на разходите спестявайки около 50 милиона евро годишно за норвежката компания Kongsberg Maritime AS. Европейските IT Excellence awards се дават като признание на фирми доказали успешни свои решения при клиенти в сферата на IT технологиите за цяла Европа. Номинациите са в три отделни категории- за фирми занимаващи се с продажба и имплементация на софтуер, за фирми внедряващи софтуерни решения при клиенти и за фирми доставящи продукти и услуги на свои партньори, подпомагайки техния бизнес. Другите отличия, с които ICB може да се похвали за изминалата година, са двете награди от Deloitte за Technology Fast 50 и Technology Fast 500, номинацията за ИТ проект на годината на списание ComputerWorld и участие сред 40 IT компании от ЕС, избрани да представят европейския IT сектор на Европейска бизнес мисия в Япония. За ICB - "Интерконсулт България" ICB - Интерконсулт България е иновативна българска софтуерна и консултантска компания с повече от 14 години опит на пазара. Компанията предоставя високо-качествени и надеждни услуги в областите на управленско и ИТ консултиране, софтуерен дизайн и развой и обучение. ICB има над 240 успешно реализирани информационни проекти във водещи български компании и за технологични лидери в чужбина. Сред клиентите на ICB-Интерконсулт България са АЕЦ "Козлодуй", "Е.ОН България", Министерство на правосъдието, Национална Здравно-Осигурителна Каса, "Приста Ойл", "Софийска Вода", Национална Компания „Железопътна инфраструктура" и много други.
Източник: econ.bg (09.02.2010)
 
Отработеното ядрено гориво от АЕЦ "Белене" ще се съхранява в контейнери на германската фирма GNS, съобщи изпълнителят на проекта за Втора атомна "Атомстройекспорт". В контейнерите на GNS отработеното гориво ще се съхранява и транспортира до хранилище. Русия иска да ни върне отработеното гориво от АЕЦ "Козлодуй", съобщи Mediapool. Отлично информиран източник заяви за "Стандарт", че договорът ни с Русия изтича в близките месеци и преговаряме за удължаването му. Ако не бъде подновен, няма да има проблем, защото хранилището в самата АЕЦ, което се прави от RWE и GNS, скоро ще е готово.
Източник: Стандарт (11.02.2010)
 
136 милиона лева ще инвестира АЕЦ "Козлодуй" през тази година, съобщи изпълнителният директор на централата Димитър Ангелов. Той обясни, че основната част от сумата е предвидено да бъде изразходвана за подобрение на безопасността. Плановете на ръководството на атомната централа са до края на 2010 г. Според Димитър Ангелов сред приоритети в работата на АЕЦ "Козлодуй" през тази година ще бъдат модернизацията и въвеждането на новите технологии в поддържането на мощностите. Както стана ясно в края на миналата седмица, през 2009 г. атомната централа е направила инвестиции в размер на 112,126 млн. лв. По предварителни данни въведените в дейност през миналата година дълготрайни активи възлизат общо на 119,2 млн. лв. По отношение на искането от руска страна за увеличаване на цените, на които се транспортира отработеното ядрено гориво, шефът на АЕЦ "Козлодуй" Димитър Ангелов съобщи, че все още не е решено дали през тази година ще се извозва гориво, отработено от 5 и 6 блок. Още през 2009 г. руската компания, която доставя ядрено гориво за нашата централа - "Твел", е поискала увеличение на цените Затова централата се е отказала да извозва. Сега това гориво се съхранява в приреакторните басейни, уточни Ангелов. През пролетта на тази година предстоят преговори с "Твел" по исканите от тях нови цени. В тази връзка от централата съобщиха още, че очакват през 2011 г. изграждащият се в момента цех за сухо съхранение на отработеното ядрено гориво да получи лиценз от Агенцията за ядрено регулиране. В него ще се съхранява горивото от спрените от експлоатация четири малки блока ВВЕР - 440. Тогава, в сега съществуващото хранилище за съхранение на отработено гориво под вода, можем да започнем да прехвърляме касетки от големите блокове ВВЕР-1000, каза шефът на АЕЦ "Козлодуй" Димитър Ангелов. От атомната централа отчетоха още, че през 2009 г. заради спада в потреблението на еленергия са загубили 10-11 млн. лв. Други 90 млн. лв. им дължи НЕК за получена, но неплатена енергия за миналата година. Следващите търгове за продажба на ток на свободния пазар ще се проведат през юли 2010 г., съобщи още шефът на централата Димитър Ангелов. Тогава ще е станало ясно дали енергийният регулатор ще запази квотата на АЕЦ „Козлодуй" за продажба на ток на регулирания пазар или ще я намали за сметка на свободния. Централата няма интерес да изнася ток, въпреки че има лицензия за търговия. Цялото количество произведен ток през 2010 г. ще се реализира на вътрешния пазар, обясни още той.
Източник: Монитор (15.02.2010)
 
Според предварителните данни за отчета печалбата на АЕЦ за 2009 година е 65 млн. лв. Дивидент от 25-30 млн. лева ще бъдат внесени в държавния бюджет, според постановление на МС от 30 декември 2009 г. В годишния отчет беше обобщено още, че числеността на персонала на Електропроизводство-1 за периода от 2002 г., когато бяха спрени 1 и 2 блок на АЕЦ, до 2009 г. е намалял с 541 души. Изпълнителният директор Димитър Ангелов обаче уточни, че и досега ръководството на централата се стреми да задържа и мотивира своя персонал като полага усилия за обновяването му, тъй като средната възраст на работещите в централата към днешна дата е 46,3 години.
Източник: Фирмена информация (15.02.2010)
 
"Козлодуй" положително оценяват възможността за изграждане на един или два нови блока на площадката на централата, съобщи изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй" Димитър Ангелов."Ибедрола" е направила предпроектно проучване за заместването на спрените първи четири блока заради ангажиментите на България към Европейския съюз. Проучването ще бъде предоставено до 10-15 дни. "Проучването доказва принципна възможност за строителство на един или два нови блока. Остава министерството и правителството да преценят необходимостта от тях", каза Ангелов. Той обясни, че предпроектно проучване ще установи колко блока могат да бъдат изградени, какъв ще е пазарът на произведената електроенергия, както и необходимите инвестиции. По думите му предимството пред АЕЦ "Белене" е наличието на изградена инстраструктура от електропроводи и подстанции за първите четири блока, която се оценява за 1.5 млрд. евро. Включването й в бъдещия проект ще ускори изпълнението му с пет години. Наличието на болница, техникум за подготовка на кадри и център за обучение на площадката са други предимства. Докладът е установил, че мощностите могат да са 700 или 1500 мВт. За този варинат се заговори през миналата година, когато специалният пратеник на САЩ за енергийните въпроси в Евразия Ричард Морнингстар съобщи, че от проекта се интересуват и американски инвеститори. Министърът на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков възложи на АЕЦ "Козлодуй" да направи анализ за необходимостта от новата мощност. "Ибедрола" проявява интерес да се включи като инвеститор в новата централа заедно с американската "Уестингхаус". Руската "Атомстройекспорт", която е изпълнител на АЕЦ "Белене", също се интересува от новите блокове.
Източник: Дневник (15.02.2010)
 
"Козлодуй" иска трипроцентно поскъпване на тока от юли АЕЦ "Козлодуй" вероятно ще поиска увеличение на цената на електроенергията с 2-3% от юли, за да покрие поне себестойността й, съобщи членът на съвета на директорите и главен счетоводител на дружеството Костадин Димитров във Враца. Дружеството трябва да внесе предложението си за новата цена в Държавната агенция за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) до края на февруари. "В момента печелим от продажбите на енергия на свободния пазар, но продаваме с известна загуба на регулирания", обясни той. През миналата година 41.4% от приходите на дружеството са формирани от свободния пазар.
Източник: Дневник (15.02.2010)
 
"Българският енергиен холдинг" вероятно ще капитализира дълга на НЕК от 90 млн. лв. към АЕЦ "Козлодуй", заяви министърът на икономиката Трайчо Трайков. Той обясни, че компанията е натрупала борча заради проектите АЕЦ "Белене" и ВЕЦ "Цанков камък", в които отиват всичките й пари през последните години. Затова капиталът на НЕК ще бъде увеличен, за да покрие дълговете си.
Източник: Стандарт (17.02.2010)
 
"Българският енергиен холдинг" вероятно ще капитализира дълга на НЕК от 90 млн. лв. към АЕЦ "Козлодуй", заяви министърът на икономиката Трайчо Трайков. Той обясни, че компанията е натрупала борча заради проектите АЕЦ "Белене" и ВЕЦ "Цанков камък", в които отиват всичките й пари през последните години. Затова капиталът на НЕК ще бъде увеличен, за да покрие дълговете си.
Източник: Стандарт (17.02.2010)
 
Новите ядрени блокове в АЕЦ "Козлодуй" и АЕЦ "Белене" са необходими на целия регион, а не само на България. Ако бяха само за нашето потребление, нямаше да строим толкова блокове. Това заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. Той отново подчерта, че проектът "Белене" и възможното строителство на седми енергоблок в Първа атомна не се конкурират и не се обезсмислят един друг. Според Трайков нов блок в "Козлодуй" е изцяло икономически обоснована идея.
Източник: Стандарт (17.02.2010)
 
Пети и шести блок на АЕЦ "Козлодуй" трябва да бъдат затворени през 2017-2019 г., когато изтичат сроковете за експлоатацията им. Тогава България ще се лиши от 2000 мВт, сочи планът на Националната електрическа компания (НЕК) за развитието на мощностите, съобщи ръководителят на отдел "Прогнозиране, развитие и научно обслужване" в компанията Стефан Кънчовски по време на конференцията за развитието на топлоелектрическите централа (ТЕЦ), организирана от Българския енергиен форум. Експлоатационният живот на хилядниците е 30 години. Според Кънчовски трябва да се помисли за удължаване експлоатацията на блоковете. Планът предвижда те да бъдат заменени с нови 2000 мВт ядрени мощности от АЕЦ "Белене" или от седми и осми блок в "Козлодуй". До 2015 г. трябва да бъдат затворени ТЕЦ-овете "Бобов дол", "Марица 3", "Брикел" и "Варна", ако не бъдат направени инвестиции за изпълнение на екоизискванията.
Източник: Дневник (17.02.2010)
 
Националната електрическа компания (НЕК) ще погаси 90 млн. лв. задължения за покупка на електроенергия от АЕЦ "Козлодуй" през миналата година чрез отпускане на заем от Българския енергиен холдинг (БЕХ), съобщи източник от компанията. Председателят на съвета на директорите на холдинга и зам.-министър на икономиката, енергетиката и туризма Мая Христова потвърди, че се обсъжда тази възможност, но все още няма решение. От електрическата компания заявиха, че разглеждат различни възможности, но отказаха повече информация. Според източници на вестника най-вероятно холдингът ще отпусне за целта 75 млн. лв. Решението се очаква да бъде взето на заседание на борда в петък. Изпълнителният директор на атомната централа Димитър Ангелов каза, че задълженията на НЕК към "Козлодуй" са намалели с 30 млн. лв. през миналата година. В същото време се обсъжда и възможността за увеличение на капитала на НЕК със 100 млн. лв. Двете операции се правят заради изискванията на банките, финансиращи изграждането на хидровъзел "Цанков камък" и АЕЦ "Белене", за добро финансово състояние на НЕК. Общите задължения на електрокомпанията за миналата година са около 250 млн. лв. През миналия август Държавната комисия за енергийно и водно регулиране разреши на НЕК да получи още 70 млн. евро заем от "Креди Суис фърст Бостън" за изграждането на хидровъзел "Цанков камък". До момента няма официално информация от електрокомпанията дали заемът е договорен.
Източник: Дневник (19.02.2010)
 
ЕС ще наблюдава Балканите от София ЕС ще наблюдава Балканите от София. Страната ни може да поеме координиращата роля при предстоящото присъединяване на съседите ни към съюза. Това са обсъдили държавният ни глава Георги Първанов и президентът на ЕС Херман ван Ромпой. "До 2020 година балканските страни ще бъдат членки на Евросъюза", обясни Първанов и допълни, че заради това отношенията с тях ще заемат централно място в новата стратегия за развитие на Европа. Двамата са се договорили България да представи в писмен вид концепцията за ролята ни на Балканите. "Ще направим това в близките една-две седмици", обеща държавният глава. Той допълни, че се надява този документ да не бъде проект само на "Дондуков" 2, а в него да участва и правителството. "Не искам да се създава ревност между институциите, затова идеята трябва да бъде подкрепена от всички", каза още Първанов. По-рано през деня президентът разговаря на четири очи с председателя на Европейския парламент Йежи Бузек. Двамата обсъдиха новата роля на парламента след влизането в сила на Лисабонския договор. Бузек и Първанов набелязаха и мерки за преодоляване на кризата. "Важно е след нея Европа да бъде по-силна и да се скъси дистанцията между развитите и новите страни членки", коментира още държавният ни глава. Според Първанов в Европарламента има подкрепа за компенсациите от 300 милиона евро, които страната ни трябва да получи за АЕЦ "Козлодуй". "Ще предложа обаче част от тези средства да бъдат използвани за възобновяеми източници и да не бъдат смятани за държавна помощ", съобщи още президентът. В края на разговора той напомни, че Йежи Бузек ще посети България за националния празник - 3 март. Самият шеф на ЕП се пошегува, че след едночасовия разговор с Георги Първанов все по-добре разбира българския език. В рамките на работната си визита в Брюксел българският президент разговаря и с лидерите на основните фракции в Европарламента - председателят на либералите Ги Верхофстат, шефа на ЕНП Жозеф Дол и лидера на социалистите Мартин Шулц.
Източник: Стандарт (24.02.2010)
 
Плащаме най-скъпия ток на Балканите Държавата да ръчка монополистите да не растат на корем, казва Константин Стаменов Константин Стаменов е председател на Управителния съвет на Българската федерация на индустриалните и енергийни консуматори и директор "Стратегическо планиране и инвестиции" в "Стомана индъстри". Завършил е магистърска степен по "Икономическа информатика" в УНСС. Има специализации по финансова журналистика на фондация "Томпсън" и вестник "Файненшъл таймс", във финансовия отдел на "ГлаксоСмитКлайн" във Великобритания, по финансова журналистика и връзки с обществеността във фондация "Воскамп" - Холандия. През 2002-2003 г. ръководи тестов екип по проекта RINGS на БНБ за междубанкови разплащания в реално време. Притежава сертификати по логистика от European Management Center, Управление на проекти от Stevens Institute of Technology, Платежни системи от Joint Vienna Institute и др. фото Антон Чалъков - Г-н Стаменов, как се отрази кризата върху българския бизнес? - В края на октомври - началото на ноември 2008 г. индустрията разбра дълбочината на кризата. Преди това имаше някаква идея за нея, но като не е стигнало до теб, си склонен да не вярваш. Драстично се свиха поръчките за износ на предприятията. Стигнахме до началото на 2009 г., когато поръчките бяха ден за ден. Септември имаше леко раздвижване, но ноември пак се свиха - къде поради наближаващите празници, къде поради това, че никой не знае каква ще е кризата - W, U или L. - Бихте ли обяснили какво означават тези букви? - W e спад, леко повишение - пак спад и ръст, L - рязък спад, а след това ниски обороти дълго време. През януари т.г. има леко събуждане. Моите преценки са, че след лятото ще можем да разберем каква ще е посоката. Както знаете, търси се и "новото нормално" в икономиката отвъд кризата, според думите на американския икономист Питър Бърснтейн. Досега се смяташе, че свободните пазари са най-доброто за една икономика. Но след финансовия крах в САЩ вече има колебание. - За България къде може да се намира това "ново нормално"? - Нашата икономика е доста свързана с икономиките на развитите европейски държави и ние ще сме подвластни на това "ново нормално", когато го измислят. - Тъкмо ще либерализираме пазарите у нас и ще трябва отново да търсим някаква регулация? - По-точно, става дума за нова посока на движение на пазара, нова рамка след кризата. То пак е свързано донякъде с регулация. Аз бих го нарекъл - нова рамка на съществуване на икономиките и отделните индустрии. - Кой повече пострада от кризата и кой по-лесно ще се измъкне от нея - малкият и средният бизнес или големите компании? - Малкият бизнес има едно голямо преимущество пред големите компании - че е гъвкав. Той няма вложени огромни средства в активи. Ако му пропадне един бизнес, по-лесно ще се пренасочи към друг. Стига да има хъс да предприеме, да поеме следващия риск. Големите предприятия, от друга страна, по-трудно биха били засегнати, ако са добре функциониращи. Те по-лесно имат достъп и могат да разчитат на значителен ресурс от банките. По-стабилни са, имат огромни активи и кризата ще им се отрази, но временно. - Какво ще кажете за състоянието на компаниите, които членуват във федерацията...? - Само две-три фирми не са засегнати от кризата. В нея членуват 17 големи предприятия. Сред тях са КЦМ Пловдив, Елаците Мед, Аурубис, Асарел, Стомана, Солвей Соди, Биовет, Актавис, Дружба стъкларски заводи, Софийска вода... Както виждате - различни индустрии и обороти от няколко милиарда лева. Поддържаме връзки и с други предприятия... - Виждането ви за развитието на енергийния пазар? - Посоката е либерализация на пазара. Сега процентът на свободно търгуваната енергия е толкова нисък, че нашият пазар има по-скоро представителни функции. При такава ситуация се получават изкривявания. Преди кризата регионалните цени на тока бяха по-високи от вътрешните. Съответно изнасяше се много. В такъв момент всеки предпочита да продава навън. Имаше риск в един момент да няма достатъчно енергия за предприятията в България. Сега при кризата се получи обратният ефект - в България цените са по-високи, отколкото в съседните страни. Изнасяме евтин ток и стимулираме производството в съседните държави, което е тъжно. Токът за защитените потребители е още по-евтин. Така единственият купувач на скъп ток се оказа индустрията, която "оправя сметката" на електроцентралите и те са на печалба. Това беше потвърдено и от изп. директор на "АЕЦ Козлодуй" Димитър Ангелов в интервю. - Очаквате ли по-голяма предвидимост и прозрачност при определянето на цените? ДКЕВР не е ли малко като черна кутия - нещо забърква, натъмънява и накрая никой не е доволен. - С държавната комисия имаме диалог. Те правят обществени обсъждания, участваме в Консултативния съвет, даваме нашите становища и очакваме повече разбиране и повече прозрачност. В криза не може да се мисли само за цената на парното и цената на тока на дребно. Това са елементи от социалната политика. - Ще направят ли диференцирани цени на газа? Големите потребители да плащат по-малко... - Това е една стара идея на бизнеса за подписване на търговски договори с "Булгаргаз", тъй като либерализацията се бави. Сегашните договори са писани преди 20 години, а те може да се актуализират и да има диференцирани цени според обема. Важно е и да се върви към алтернативни доставки на газ. - Нали се правят реверсивни връзки. - Те няма да станат утре. Движат проектите, но е важно да се случат час по-скоро - не само реверсивните връзки, но и възможностите за внос на компресиран азербайджански газ, увеличаване на капацитета на Чирен, хранилището в Галата. През последните години ми прави впечатление, че там, където има пазарно работещи структури, те се оптимизират, мобилизират и се справят. Там, където има държавни монополи, е много трудно. Черна кутия. Говоря за електропроизводителите, за газовата компания, за БДЖ, за железопътната инфраструктура. Това са огромни структури, които много трудно се приспособяват към пазарните условия. Затова трябва да има пазарни механизми, които да ги ръчкат да не растат на корем, да растат стройни и работещи. Да тичат пред пазарите, а не след тях. - На индустрията й предстои да се включи в търговията на парникови емисии. Проучвате ли вече пазара? - Топката е в екоминистерството за одобряване на плана за разпределяне на квотите от ЕК. - В момента, когато Националното разпределение на квотите бъде одобрено от Европейската комисия, имате ли идея какво ще правите с излишъците? - Емисиите, които са им определени, са толкова, колкото им трябват, за да не се налага да купуват. Докато при ТЕЦ-овете е различно. При нас емисиите са примерно 10 - 20 - 100 хиляди тона годишно, а в енергетиката са милиони. Това, което нас, индустрията, ни касае по отношение на емисиите, е ТЕЦ-овете утре да не започнат да вкарват стойността на емисиите, които се е наложило да си купят, в цената на тока. Тези емисии рано или късно ще оскъпят електроенергията, както и зелената енергия. В ЕС вече се говори за carbon leakage и RES leakage. В първия случай изтичане на инвестиции в посока на страни без ограничения на емисиите, а във втория - инвестиции, привлечени от субсидираните цени за ел. енергия от ВЕИ. "Ефектите" ще се платят от потребителите. - Външните инвеститори дойдоха заради ниската цена на тока и на работната ръка... - Разбира се, търси се и евтин ресурс. Но не е само това, търсят се нови пазари. Евтиният ток, който сега вече не е евтин, и евтината работна ръка, не са дългосрочни неща, на които можеш да разчиташ. По-скоро развиваш бизнеса, ставаш по-голям, по-стабилен... - Как индустрията се отнася към Възобновяеми енергийни източници (ВЕИ)? - Ясно е, че ВЕИ трябва да има. Самата индустрия инвестира в такива проекти - газови централи (Биовет), производство на ток от отделена топлина в производствени процеси (Аурубис), производство на фотоволтаични панели (Енерджи Солушън фирма с база в Перник от групата Виохалко, собственик още на Стомана Индъстри, СофияМед и Стилмет). Нашата позиция е да се подобри рамката за тяхното развитие, съобразена с нуждите и възможностите на енергийния отрасъл. Сега е хаос. - Мерки срещу кризата? - Към днешна дата най-горещата тема е разплащане на държавата с бизнеса. Тези 780 млн. лв. по обществени поръчки, които се дължат, трябва да се платят. Това е в интерес и на самата държава. То е свързано със запазване на работни места, оцеляване на фирмите, плащане на данъци, осигуровки и т.н. Удържането на 10% допълнителни отстъпки, които предлага министърът на финансите Симеон Дянков, са несериозни. Други мерки са ускореното възстановяване на ДДС. Мероприятия, които ще помогнат за намаляване на междуфирмената задлъжнялост. За излизане от кризата е нужно и ускоряване на инфраструктурните проекти. Държавата е длъжник на индустрията и заради кръстосаното субсидиране на ток, газ и парно.
Източник: Стандарт (25.02.2010)
 
Плащаме най-скъпия ток на Балканите Константин Стаменов, председател на Управителния съвет на Българската федерация на индустриалните и енергийни консуматори и директор "Стратегическо планиране и инвестиции" в "Стомана индъстри" - Г-н Стаменов, как се отрази кризата върху българския бизнес? - В края на октомври - началото на ноември 2008 г. индустрията разбра дълбочината на кризата. Преди това имаше някаква идея за нея, но като не е стигнало до теб, си склонен да не вярваш. Драстично се свиха поръчките за износ на предприятията. Стигнахме до началото на 2009 г., когато поръчките бяха ден за ден. Септември имаше леко раздвижване, но ноември пак се свиха - къде поради наближаващите празници, къде поради това, че никой не знае каква ще е кризата - W, U или L. - Бихте ли обяснили какво означават тези букви? - W e спад, леко повишение - пак спад и ръст, L - рязък спад, а след това ниски обороти дълго време. През януари т.г. има леко събуждане. Моите преценки са, че след лятото ще можем да разберем каква ще е посоката. Както знаете, търси се и "новото нормално" в икономиката отвъд кризата, според думите на американския икономист Питър Бърснтейн. Досега се смяташе, че свободните пазари са най-доброто за една икономика. Но след финансовия крах в САЩ вече има колебание. - За България къде може да се намира това "ново нормално"? - Нашата икономика е доста свързана с икономиките на развитите европейски държави и ние ще сме подвластни на това "ново нормално", когато го измислят. - Тъкмо ще либерализираме пазарите у нас и ще трябва отново да търсим някаква регулация? - По-точно, става дума за нова посока на движение на пазара, нова рамка след кризата. То пак е свързано донякъде с регулация. Аз бих го нарекъл - нова рамка на съществуване на икономиките и отделните индустрии. - Кой повече пострада от кризата и кой по-лесно ще се измъкне от нея - малкият и средният бизнес или големите компании? - Малкият бизнес има едно голямо преимущество пред големите компании - че е гъвкав. Той няма вложени огромни средства в активи. Ако му пропадне един бизнес, по-лесно ще се пренасочи към друг. Стига да има хъс да предприеме, да поеме следващия риск. Големите предприятия, от друга страна, по-трудно биха били засегнати, ако са добре функциониращи. Те по-лесно имат достъп и могат да разчитат на значителен ресурс от банките. По-стабилни са, имат огромни активи и кризата ще им се отрази, но временно. - Какво ще кажете за състоянието на компаниите, които членуват във федерацията...? - Само две-три фирми не са засегнати от кризата. В нея членуват 17 големи предприятия. Сред тях са КЦМ Пловдив, Елаците Мед, Аурубис, Асарел, Стомана, Солвей Соди, Биовет, Актавис, Дружба стъкларски заводи, Софийска вода... Както виждате - различни индустрии и обороти от няколко милиарда лева. Поддържаме връзки и с други предприятия... - Виждането ви за развитието на енергийния пазар? - Посоката е либерализация на пазара. Сега процентът на свободно търгуваната енергия е толкова нисък, че нашият пазар има по-скоро представителни функции. При такава ситуация се получават изкривявания. Преди кризата регионалните цени на тока бяха по-високи от вътрешните. Съответно изнасяше се много. В такъв момент всеки предпочита да продава навън. Имаше риск в един момент да няма достатъчно енергия за предприятията в България. Сега при кризата се получи обратният ефект - в България цените са по-високи, отколкото в съседните страни. Изнасяме евтин ток и стимулираме производството в съседните държави, което е тъжно. Токът за защитените потребители е още по-евтин. Така единственият купувач на скъп ток се оказа индустрията, която "оправя сметката" на електроцентралите и те са на печалба. Това беше потвърдено и от изп. директор на "АЕЦ Козлодуй" Димитър Ангелов в интервю. - Очаквате ли по-голяма предвидимост и прозрачност при определянето на цените? ДКЕВР не е ли малко като черна кутия - нещо забърква, натъмънява и накрая никой не е доволен. - С държавната комисия имаме диалог. Те правят обществени обсъждания, участваме в Консултативния съвет, даваме нашите становища и очакваме повече разбиране и повече прозрачност. В криза не може да се мисли само за цената на парното и цената на тока на дребно. Това са елементи от социалната политика. - Ще направят ли диференцирани цени на газа? Големите потребители да плащат по-малко... - Това е една стара идея на бизнеса за подписване на търговски договори с "Булгаргаз", тъй като либерализацията се бави. Сегашните договори са писани преди 20 години, а те може да се актуализират и да има диференцирани цени според обема. Важно е и да се върви към алтернативни доставки на газ. - Нали се правят реверсивни връзки. - Те няма да станат утре. Движат проектите, но е важно да се случат час по-скоро - не само реверсивните връзки, но и възможностите за внос на компресиран азербайджански газ, увеличаване на капацитета на Чирен, хранилището в Галата. През последните години ми прави впечатление, че там, където има пазарно работещи структури, те се оптимизират, мобилизират и се справят. Там, където има държавни монополи, е много трудно. Черна кутия. Говоря за електропроизводителите, за газовата компания, за БДЖ, за железопътната инфраструктура. Това са огромни структури, които много трудно се приспособяват към пазарните условия. Затова трябва да има пазарни механизми, които да ги ръчкат да не растат на корем, да растат стройни и работещи. Да тичат пред пазарите, а не след тях. - На индустрията й предстои да се включи в търговията на парникови емисии. Проучвате ли вече пазара? - Топката е в екоминистерството за одобряване на плана за разпределяне на квотите от ЕК. - В момента, когато Националното разпределение на квотите бъде одобрено от Европейската комисия, имате ли идея какво ще правите с излишъците? - Емисиите, които са им определени, са толкова, колкото им трябват, за да не се налага да купуват. Докато при ТЕЦ-овете е различно. При нас емисиите са примерно 10 - 20 - 100 хиляди тона годишно, а в енергетиката са милиони. Това, което нас, индустрията, ни касае по отношение на емисиите, е ТЕЦ-овете утре да не започнат да вкарват стойността на емисиите, които се е наложило да си купят, в цената на тока. Тези емисии рано или късно ще оскъпят електроенергията, както и зелената енергия. В ЕС вече се говори за carbon leakage и RES leakage. В първия случай изтичане на инвестиции в посока на страни без ограничения на емисиите, а във втория - инвестиции, привлечени от субсидираните цени за ел. енергия от ВЕИ. "Ефектите" ще се платят от потребителите. - Външните инвеститори дойдоха заради ниската цена на тока и на работната ръка... - Разбира се, търси се и евтин ресурс. Но не е само това, търсят се нови пазари. Евтиният ток, който сега вече не е евтин, и евтината работна ръка, не са дългосрочни неща, на които можеш да разчиташ. По-скоро развиваш бизнеса, ставаш по-голям, по-стабилен... - Как индустрията се отнася към Възобновяеми енергийни източници (ВЕИ)? - Ясно е, че ВЕИ трябва да има. Самата индустрия инвестира в такива проекти - газови централи (Биовет), производство на ток от отделена топлина в производствени процеси (Аурубис), производство на фотоволтаични панели (Енерджи Солушън фирма с база в Перник от групата Виохалко, собственик още на Стомана Индъстри, СофияМед и Стилмет). Нашата позиция е да се подобри рамката за тяхното развитие, съобразена с нуждите и възможностите на енергийния отрасъл. Сега е хаос. - Мерки срещу кризата? - Към днешна дата най-горещата тема е разплащане на държавата с бизнеса. Тези 780 млн. лв. по обществени поръчки, които се дължат, трябва да се платят. Това е в интерес и на самата държава. То е свързано със запазване на работни места, оцеляване на фирмите, плащане на данъци, осигуровки и т.н. Удържането на 10% допълнителни отстъпки, които предлага министърът на финансите Симеон Дянков, са несериозни. Други мерки са ускореното възстановяване на ДДС. Мероприятия, които ще помогнат за намаляване на междуфирмената задлъжнялост. За излизане от кризата е нужно и ускоряване на инфраструктурните проекти. Държавата е длъжник на индустрията и заради кръстосаното субсидиране на ток, газ и парно.
Източник: Стандарт (25.02.2010)
 
Депутатът от групата на Зелените в Европейския парламент Ребека Хармс ще постави условия пред България за усвояване на част от компенсациите за АЕЦ “Козлодуй”, съобщи Дарик радио вчера. Хармс е докладчик по въпроса за допълнителната помощ от 300 млн. евро, които ЕС отпуска на България за справяне с последиците от предсрочното затваряне на блоковете от 1 до 4 на АЕЦ “Козлодуй”. Като условие за отпускане на помощта тя смята да постави в пленарната зала изискването 120 млн. евро от сумата да бъдат изразходвани за строежа на ново хранилище за отработено ядрено гориво. Страната ни вече изгражда подобен склад за касетите от първите 4 реактора. Досега в съоръжението са вложени 72,9 млн. евро от Международния фонд за затваряне на АЕЦ “Козлодуй”. Ребека Хармс настоява България да не изпраща в Русия отработеното гориво, а да го съхранява на своя територия.
Източник: Труд (02.03.2010)
 
Бизнесът предлага нов вариант за намиране на пари Изтегляне на пари от фискалния резерв, които да бъдат възстановени по-късно с постъпленията от ускорена приватизация на важни активи чрез фондовата борса. Това е една от схемите как държавата да осигури бързо средства, за да се разплати с фирмите. Предложението е на Асоциацията на индустриалния капитал и на самата Българска фондова борса. В петък ще изпратим официално писмо до премиера Бойко Борисов и до финансовия министър Симеон Дянков със списък кои активи да бъдат продадени чрез борсата, съобщи Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал. Най-вече се предлага продажбата на пакети от по 25-30% от акциите на 100% държавните енергийни дружества. Сред тях са Булгаргаз, ТЕЦ Марица-изток 2, Мини Марица-изток, НЕК, АЕЦ Козлодуй. Ще приложим и списък с държавите, в които подобни енергийни дружества се управляват от държавата с 30 до 60% собственост върху капитала, заяви Велев. Според борсови експерти дялове от тези дружества може да бъдат лесно продадени до края на годината. Очакваните приходи са около 1 млрд. лв. (Още толкова е заложило правителството от продажбата на други държавни активи. С тези средства ще бъдат възстановени изтеглени от фискалния резерв средства за разплащане с фирмите, предлага АИКБ. Има и друг ефект от пускането на дялове на държави дружества на борсата - като станат публични, те ще станат по-прозрачни, корпоративното им управление ще се подобри, ще се активизира търговията на борсата, ще привлечем портфейлни инвеститори и така ще подобрим цялата инвестиционна среда, обясни Велев. Според бившия финансов зам.-министър Любомир Дацов намирането на свеж ресурс чрез увеличаването на външния дълг на България е по-удачен вариант от взимането на пари от резерва. Първо, защото външният дълг на България е много нисък - 15% от БВП при 60% таван според изисканията за влизане в еврозоната. И второ, намаляването на резерва може да е негативен сигнал за чуждите инвеститори. Резервът не трябва да пада под заложения минимум от 6 млрд. лв., тъй като той е част от този на БНБ и служи за покритие на валутния борд. Към края на януари 2010 г. фискалният резерв е 7.379 млрд. лв. Дацов припомни, че още през миналата година НДСВ е настоявало правителството да вземе заем от МВФ. Това щеше да даде тласък на реформите в проблемните сектори, защото знаем, че фондът дава заеми срещу структурни промени, коментира ексфинансовият зам.-министър. За заем от МВФ настояваше и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България. В предизборната си кампания ГЕРБ също предлагаше този вариант като антикризисна мярка. Отказът на държавата да се разплати с фирмите коства на икономиката ни загуби от близо 1% растеж, смятат икономисти. А всеки процент по-малък ръст на БВП води до съкращаване на 30-35 хил. работни места. Голяма грешка допусна правителството на ГЕРБ, като в името на нулев дефицит за 2009 г. допусна държавата да се превърне в най-големия длъжник, коментира Николай Василев, бивш вицепремиер. Според някои икономисти държавата все още има резерв да реже разходи.
Източник: Пари (04.03.2010)
 
АЕЦ Белене остава на кръстопът Проектът АЕЦ Белене влиза отново в задънена улица. Това стана ясно от изказване на премиера Бойко Борисов по време на Черноморския енергиен форум в София. От една страна България не може да продължи изграждането на АЕЦ Белене само с руски средства, коментира премиерът. От друга обаче, строежът не може да бъде спрян заради високите неустойки, които страната ни трябва да плати. Докато не намерим европейски пари, АЕЦ Белене няма да има, заяви Борисов. Ако спрем проекта, България трябва да плати между 600 и 900 млн. EUR неустойки, които обаче просто няма как да извадим от бюджета, добави премиерът. Преди седмица Русия предложи на България заем от 2 млрд. EUR за продължаване на проекта до намирането на друг инвеститор, без да иска никакви гаранции за това. София трябва да отговори на Москва до месец дали ще се възползва от предложението. От друга страна обаче, България трябва да съгласува с Брюксел проектите за АЕЦ Белене, Южен поток и удължаването на живота на пети и шести блок в АЕЦ Козлодуй. Споразумение за това е било постигнато на среща между Борисов и еврокомисаря по енергетика Гюнтер Йотингер. По думите му ще се водят разговори за привличане на частни инвеститори.
Източник: Пари (04.03.2010)
 
Чакаме големите играчи за “Козлодуй” Трайчо Трайков, Министър на икономиката, енергетиката и туризма - През тази седмица у нас на първо посещение беше еврокомисарят по енергетика Гюнтер Йотингер. Какво ви обеща той? - На този Черноморски икономически форум се разглеждаха важни енергийни проекти, на които България се явява или в центъра, или като важен участник. С еврокомисаря Гюнтер Йотингер говорихме за въпросите, които стоят пред страната ни като национални приоритети и като част от Общността, и установихме един добър модел за работа. - Твърдо ли се отказахме от руския заем за строежа на АЕЦ "Белене", ако не се намери западен инвеститор за проекта? - Всичко, което в момента правим по "Белене", е насочено към това проектът да бъде привлекателен за стратегически европейски инвеститор. Трябва да преценим от всички варианти за неговото продължаване кой е възможният, приемливият и икономически изгодният за всички въвлечени страни. В този смисъл готовността на еврокомисаря Гюнтер Йотингер да лобира за проекта и да търси частен европейски инвеститор е изключително ценна за нас. - Доста висши европейски държавници поеха ангажимента да търсят голяма компания за инвеститор в централата. Смятате ли, че с тяхната подкрепа ще се намерят желаещи? - Политическата подкрепа за участието на компании в проекти от такъв ранг е много важна. Така че ние смятаме, че ангажирането на европейски държавници с проекта ще има много положителна роля за неговото развитие. - Можем ли да получим от Брюксел статут на приоритетен проект за АЕЦ "Белене" и какво би ни донeсло това? - Изграждането на нови електропроизводствени мощности се извършва в условията на либерален режим. От тази гледна точка не мога да цитирам практики и регламенти в ЕС, по силата на които такива проекти да получават статут на приоритетни. Ако разглеждаме проекта от гледна точка на енергийната сигурност, той би могъл да бъде от полза за общността. Първо, по отношение на стандарти за безопасност и сигурност при експлоатация на ядрени мощности и съхранение на отработените ядрени отпадъци, и второ - като потенциален източник на енергия за европейския пазар. Затова използваме всички възможности за контакт с Европейската комисия за хармонизиране на политиките по енергийните проекти. От тази позиция бъдещето на проекта "Белене" е категорично свързано с привличането на европейско участие в него - инвестиционно и финансово. - Ако строителството на централата започне през есента, значи ли, че през 2015 г. Първи блок вече ще може да заработи? - Времето за изграждане на един блок от ядрена централа "Белене", съгласно представената оферта, е 60 месеца - от изливането на първия бетон на площадката до завършване на строителството. Т.е. при положение, че строителните дейности стартират през есента на 2010 г., е възможно в края на 2015 г. първият блок да бъде пуснат в експлоатация. Важно е да се отбележи, че в този период не влизат предпроектните подготовки - издаване на лицензи, ОВОС и изготвяне на проект. - Има ли вече заявен интерес от някоя компания за изграждането на нов блок в АЕЦ "Козлодуй"? - Големите играчи в строителството на ядрени реактори най-вероятно биха имали интерес. - Брюксел вече отпуска парите за междусистемните газови връзки с Гърция и Сърбия. Кога очаквате да започне изграждането им? - За връзката с Гърция са налице резултатите от предпроектното проучване, които доказват изпълнимостта на проекта от техническа, икономическа и екологична гледни точки. Днес (б. ред. вчера) в Солун подписахме протокол за създаване на компания за нейното проектиране и изграждане. Предстои изготвянето на технически проект и доклад за ОВОС. След това трябва да се извърши окончателна оценка на инвестиционните разходи в рамките на техническото проектиране и да се сключат договори за доставка на оборудване. Приключването на строително-монтажните дейности и въвеждането на газопровода в експлоатация се очаква да стане през втората половина на 2013 г. По отношение на междусистемната връзка със Сърбия - утре (б. ред. днес) в Брюксел подписваме със сръбския министър на минното дело и енергетиката съвместен документ за подготовка на проекта за изграждане на междусистемната връзка. Според предварителния график, предпроектното проучване трябва да започне през есента на 2010 г., изграждането на междусистемната връзка - през 2012 г., и се очаква да приключи в края на 2013 г. - началото на 2014 г. - Има ли вече яснота кои ще са дружествата от Българския енергиен холдинг, които ще листват на борсата? - Има различни варианти, засега е ясно, че това няма да е "Булгартрансгаз". - Все още ли говорим за 15% от капитала им, или се обмисля друг вариант? - Процентът зависи от необходимия пакет, който ще осигури ликвидност на търговията с акции и преценка за инвеститорския интерес. Борсовата приватизация може да започне сравнително бързо, още през тази година. - Какво наклони везните за избора на "Ситигруп" за консултант за приватизация на "Булгартабак"? - Тази процедура е извършена от Агенцията по приватизация. Конкурсът имаше за цел да бъде привлечена инвестиционна банка със сериозен опит при реализирането на подобен вид сделки и в частност - при приватизирането на тютюневи компании. Една от силните страни на "Ситигруп" е богатият им опит в подобни сделки - били са водещ консултант при осъществяването на 6 сделки в областта на тютюневата промишленост за периода 2007-2009 г. Класацията бе извършена на базата на комплексни критерии - финансови и технически. И смятам, че конкурсът постигна целта си. - Кога очаквате да стартира конкурсът за продажбата му? - При нормални условия за работа очакваме през юни да стартира същинската процедура - Има ли кандидати за производствата в "Кремиковци", след като те ще се продават независимо едно от друго? - Въпросът ви е по-скоро към синдика на "Кремиковци", но процедурата предвижда на първия етап продажба на активите да се случи като цяло.
Източник: Стандарт (05.03.2010)
 
Енергийните дружества да бъдат изкарани на борсата. Това искат осем организации на финансовия бизнес в писмо до Бойко Борисов, финансовия и икономическия министри Симеон Дянков и Трайчо Трайков. В него се казва, че заради неблагоприятното развитие на капиталовия пазар в България през последните години, както и неговото силно изоставане от пазарите в региона, се налага вземането на незабавни мерки за насърчаване на борсовата търговия и подобряване на бизнес климата в страната. Най-значителната мярка е да се пуснат за публично предлагане миноритарни държавни дялове от енергийните компании - Български енергиен холдинг, Булгартрансгаз, АЕЦ "Козлодуй", НЕК, "Булгаргаз", Електроенергиен системен оператор, ТЕЦ "Марица-изток 2", електроразпределителните дружества. Очакваме предлагането да привлече силен интерес от страна на чуждестранни инвеститори, като не бива да се подценява и чисто фискалният ефект от продажбата на пакети от цитираните дружества и генерирането на приходи в полза на бюджета, се казва още в писмото.
Източник: Стандарт (10.03.2010)
 
Внасяме газ от Катар Възможността да внасяме втечнен природен газ от Катар обсъдиха енергийният министър Трайчо Трайков и колегата му от арабската държава Абдула бин Хамад ал Атия. Двамата участваха в международна конференция за използването на ядрената енергия за мирни цели в Париж. На форума, който беше открит от френския президент Никола Саркози, Трайков е представил визията за развитие на ядрената енергетика у нас. По неговите думи предстои АЕЦ "Белене" да бъде преструктуриран като частен проект, а в АЕЦ "Козлодуй" е в ход предпроектно проучване за изграждане на един или два нови ядрени реактора. На форума в Париж участваха още председателят на Европейската комисия Жозе Барозу и 45 министри на енергетиката и експерти от 60 страни по света.
Източник: Стандарт (10.03.2010)
 
Изпълнителният директор на АЕЦ „Козлодуй” Димитър Ангелов: Вече работим за удължаване на живота на 5-и и 6-и блок - Г-н Ангелов, какво увеличение на цената на тока ще поиска АЕЦ „Козлодуй" от 1 юли? - Регулираните цени на АЕЦ „Козлодуй" не са променяни от 2008 г., въпреки че цената на доставяното свежо ядрено гориво се повиши значително по времето, когато се увеличи цената на нефтопродуктите. Нарастването на последните, както ни обясняваха, е донякъде логично и то е в резултат на световните тенденции на увеличението на цените на международните пазари. Освен това то има връзка и със строителството на нови централи в световен мащаб. Какво увеличение ще поискаме ние не е решено, тъй като все още не сме изготвили окончателно доклада си до Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Ще сме готови до няколко дни. Но както ви обърнах внимание, цената на свежото ядрено гориво, което вече сме получили и е готово за зареждане в реакторите, е малко по-висока. На тази основа предполагаме, че ще се наложи леко увеличение на цената на електроенергията от АЕЦ „Козлодуй". Друг е въпросът как ще се прегледат тези сметки и в крайна сметка какво ще приеме ДКЕВР. - Преди около месец споменахте, че това леко увеличение ще е в рамките на 2-3%. Остава ли валидна към момента тази прогноза? - Да, очакваме, че поскъпването ще е в тези граници - максимум до 5 на сто. Нямаме други притеснения, които да доведат до искане за по-голямо поскъпване. Знаете, че завършихме миналата година с около 70 млн. лв. печалба. Вярно е и това, че миналата година работихме с гориво, което е с по-ниски цени. - Колко по-ниски? - Между 5 и 10%. - Какви са произведените количества електроенергия от централата през първите два месеца на 2010 г.? Има ли увеличение или спадът продължава? - Изпълнили сме нашите производствени планове на 99%. Към регулирания пазар на 100% сме си изпълнили ангажиментите, а този 1% , за който говорим, е към свободния пазар. В рамките на шестмесечието се надяваме, че ще изпълним на 100% производствената си програма. - Като абсолютна сума колко ток е произведен? - 2,711 милиарда киловатчаса. - Какви приходи реализирате на свободния пазар и ще поискате ли от ДКЕВР да увеличи квотата ви за продажба на енергия на този сегмент? - Нереализираните приходи за първите два месеца са в резултат на проведените през декември търгове за продажба на енергия на свободния пазар. По принцип цените през януари и февруари бяха сравнително добри. Въпреки че ако ги сравним със същите месеци на 2009 г., те са значително по-ниски. Нашите анализи сочат, че потреблението на електроенергия в страната през миналата година се е намалило с повече от 5%, което се дължи на икономическата криза. Тази тенденция безспорно се чувства и в търсенето на нашата електроенергия. В тази връзка какво ще поискаме от ДКВЕР зависи от няколко фактора. Първо, цената на регулирания пазар е под себестойността, за да бъде социално поносима за защитените потребители. Както казахме, там ще поискаме минимално увеличение. От друга страна, нашата квота за регулирания пазар за 2009 г. беше завишена с 5%, тъй като електроразпределителните предприятия твърдяха, че има изключително голямо търсене. Оказа се обаче, че това не е точно така. Затова сега ще поискаме да ни бъде намалена малко квотата за регулирания пазар. - Колко малко? - Ще поискаме намаление с около 2%, за да има някакъв баланс. Точното определяне ще стане ясно, след като ДКЕВР направи разчетите. С тези 2% се надяваме да се увеличи квотата за свободния пазар, което като тенденция е правилно, тъй като съгласно европейските изисквания трябва да се върви към отваряне на пазара. - Изплати ли НЕК задълженията си към АЕЦ „Козлодуй"? - За съжаление все още не, но се стараят, плащат добре. - Колко ви дължи НЕК към момента? - Това е една динамична цифра, която се променя на всеки 10-15 дни. - Колко са просрочeните задължения? - От 90 млн. лв. към края на миналата година, сега са някъде около 60 млн. лв. За съжаление не сме големи оптимисти за скорошното им погасяване, тъй като обикновено летният период е по-труден за разплащане. - Ясна ли е вече схемата, по която НЕК ще се разплати с централата и може ли това да стане чрез заем за електрическата компания от енергийния холдинг? - Не мога да коментирам как НЕК ще осигури средствата, ние си получаваме парите по банков път. - Кабинетът планира да вземе решение за удължаване на живота на 5-и и 6-и блок на АЕЦ „Козлодуй". С колко години може да се удължи животът на двата реактора и колко време чисто технически би отнела тази процедура? - По принцип засега календарният график за живота на 5-и и 6-и блок на АЕЦ „Козлодуй" е до 2017 г. и до 2021 г. Вече сме започнали дейностите по продължаване ресурса. Според съвременните практики това продължаване на ресурса означава обосноваване и определяне на ресурса на конкретния блок. Готвим програма, по която да започнем подготовката за анализ на състоянието на основните системи, оборудване на блока и строителните конструкции, която би трябвало да завърши в рамките на 2 години. След завършването й ще имаме набор от необходимите мероприятия, които трябва да извършим, за да продължим живота на двата блока. Тук е важно да се каже, че ние извършихме една широкомащабна програма за модернизация на двата блока за над 550 млн. евро, която имаше подобна цел. Така че задължително при всички анализи за състоянието на системите и оборудването, ние ще отчетем тази модернизация. Това впоследствие ще доведе да се изискват много по-малко мероприятия за продължаване на ресурса на останалото оборудване. Останалите години до 2017 г. ще използваме да извършим тези мероприятия, след което ще поискаме продължаване на ресурса на двата блока. - С колко години ще поискате продължаване? - Минимумът е 15-20 г. в зависимост от мероприятията и методологията. Но във всички случаи на базата на това, което към момента сме направили, мога да кажа, че такава модернизация на реактори от тип ВВЕР 1000 не е правена в световен мащаб. И 50% от това, което ние сме направили на 5-и и 6-и блок, не е правено на подобни блокове в Русия и Украйна. - Какво се случва с анализа, който каза „да" на 7-и и 8-и блок на АЕЦ „Козлодуй"? - Преди дни имахме съвет, на който след обстоен преглед разгледахме анализа и подготвихме нашето виждане до Министерството на икономиката, енергетиката и туризма за последващи действия. - Какво становище изпратихте до министерството? - Разбира се, ние сме „за". Поне засега нашето мнение е да не бъдат два блока, а само един. - С каква мощност? - Мощността също ще се определи впоследствие, но засега предлагаме да е около 1000 мегавата. - Има ли виждане за типа реактор? - Да, както знаете, с реактори от типа „вода под налягане" у нас се работи от 1974 г. Имаме много добри резултати и опит с оборудване от такъв тип. Затова считаме, че по-правилното е новите блокове да бъдат от същия тип. Нашето желание е те да бъдат европейски или американски. Такова да бъде съответно оборудването и горивото, за да има диверсификация на доставките и изпълнителите. - „Зелените" в Европейския парламент правят опити да обвържат допълнителната помощ за закриването на четирите блока на АЕЦ „Козлодуй" с изграждането на хранилище за високоактивни отпадъци на наша територия. Има ли България нужда от подобно хранилище? - Говори се за едно хранилище за постоянно съхранение на отработеното ядрено гориво. В Европа и САЩ се правят проучвания за изграждането на подобни хранилища. Финансовите разходи за това обаче са огромни - милиарди евро. Личното ми мнение е, че на този етап за България е много рано да взема отношение. По нашите планове се очакваше в 2020 г. да се разглежда този въпрос и да се търсят решения. - Започнаха ли преговорите с „ТВЭЛ" по поисканите от тях нови цени за отработеното ядрено гориво или се отказахме? - След като миналата година поискаха увеличение на цените за приемане на отработеното ядрено гориво, ние поставихме нашите условия, като казахме, че искаме цените да се запазят. Става въпрос само за отработеното ядрено гориво от 5-и и 6-и блок, тъй като за четирите малки реактора, както знаете, си строим хранилище. То може да поеме пълното количество, което имаме в момента в АЕЦ „Козлодуй". Очаква се през април-май да проведем още един кръг от разговори с „ТВЭЛ". Но трябва да се знае, че няма крайна необходимост от това да връщаме гориво в Русия. Така че ще преценим и ако се окаже нецелесъобразно, няма да транспортираме гориво за Русия.
Източник: Монитор (15.03.2010)
 
Проектът за строеж на АЕЦ „Белене" ще бъде даден за проверка на главния прокурор, съобщи по време на обиколката си на бъдещата централа премиерът Бойко Борисов. Ще се иска експертна оценка от специалисти от АЕЦ "Козлодуй", за да кажат те колко е трябвало да бъде изхарчено досега. Досега за АЕЦ "Белене" не е правено разследване, уточни Бойко Борисов. Доклад на ДАНС разкрива нарушения около строителството на центалата. От 2005 г. досега тук са заровени 1,2 млрд. лв. а резултатът не е нищо по-различно от дюните на Слънчев бряг, каза премиерът. Досега сме дали и 200 млн. евро за оборудване, уточни той. Нервнича, защото някой взима оборудване за 2 млрд.евро, а на площадката виждаме само дупка с вода. На въпрос дали ще бъде продължен договорът с "Атомстройекспорт", който изтича в края на месеца, премиерът отговори, че за това е дошъл на площадката на централата, за да провери какво е състоянието и да вземе решение. Ще се търсят и фактурите за инвестираните средства от началото на проекта през 80-те години, каза още премиерът. Ако сега спрем, ще загубим въпросните 200 млн. евро, както и други 1,1 млрд. евро. А имаме да плащаме още 500 млн. евро главница по кредита. Това е първият вариант за действие, добави той. Вторият вариант е търсенето на стратегически инвеститор от Европа, каза още премиерът. До две-три седмици се надявам той да стане ясен, уточни Борисов. Премиерът отказа да уточни кои са фирмите, с които се преговаря, и от кои държави са те. Той добави, че шансовете ни са в прозрачността и припомни, че според сегашния договор консултантът по проекта трябва да получи 1 млрд. лв. А колко ли още знайни и незнайни фирми са прибирали пари от "Белене", попита реторично той. Докато не получим пари от европейски стратегически инвеститори няма да влагаме нови средства в проекта, каза още Борисов. Можем да приемем руски пари само ако има европейски стратегически инвеститор. Това е гаранция, че на следващите поколения няма да се налага да разрушават изграденото преди, добави той. Ценното на сегашната площадка на АЕЦ "Белене" е, че има разрешение от ЕС за изграждане на ядрена мощност. Премиерът припомни, че цената, която е договорил неговият предшественик Сергей Станишев, е 4 млрд. евро. Засега не мога да кажа колко ще излезе проектът, защото при харченето, което установяваме досега, може да стигне и 50 млрд., шеговито подметна той. Старото оборудване, доставено на площадката на централата още по времето на социализма, се оценява на около 140 млн. евро, но тепърва то ще се изчислява наново. Това каза Красимир Първанов, шеф на Националната електрическа компания (НЕК). По договор с руснаците те ще си го приберат и ще го използват за старите си централи, припомни той.
Източник: Монитор (17.03.2010)
 
ГЕРБ започват да реализират обещанието си държавата да се освободи от своите миноритарни дялове в различни компании и да ги пусне на борсата, заяви председателят на Управителния съвет на Института за пазарна икономика Красен Станчев. До края на седмицата ще се създаде държавна консолидационна компания, в чийто капитал ще се апортират миноритарни дялове от 55 фирми. От това сега няма да има много големи приходи в бюджета, но е възможно една трета от това, което се казва, че е липса на здравната каса, да бъде набрано, тоест около 100 милиона, каза Станчев. Другият ефект е, че с това ще се спестят неприсъщи на държавата разходи, допълни той. "Трябва да се продължи с приватизацията, не само на миноритарните дялове, но и на още съществуващите държавни дружества. Например има пътни компании, които са част от проблема с липсата на строителство на пътища в България. Те също трябва да бъдат приватизирани. Трябва да се съкратят субсидиите и да бъдат оставени на самоуправление държавните радио и телевизия, а също и приватизацията на БАН", заяви още Красен Станчев. "Процедурата по приватизация е класическа, но не очаквам големи приходи от цялото упражнение, тъй като в ситуация на криза това е трудно", разясни той. "Засега забрана за приватизация има на компании като НЕК и АЕЦ Козлодуй. Приватизацията, обаче, трябва да продължи и в области като пенсионното дело, здравната система и образованието. Последните 7-8 години имаме по-скоро централизиране на тези дейности, а от това идват и проблемите", обобщи Станчев.
Източник: Труд (18.03.2010)
 
Шести блок на АЕЦ “Козлодуй” е бил изключен от електроенергийната система късно вечерта в неделя, 21 март, след задействане на една от защитите на турбогенератора. Това съобщава електронната страница на централата. Защитата се е задействала поради късо съединение в електрическите вериги на системата за контрол и управление на турбогенератора. По време на преходния процес след автоматичното намаляване на мощността на реактора е сработила аварийната защита. Няма промяна в състоянието на радиационната обстановка в района на атомната централа, се посочва в съобщението. Проблемът е отстранен и в момента се извършват пускови операции и се очаква тази нощ шести блок да бъде включен в паралел с електроенергийната система на страната. Пети енергоблок на АЕЦ “Козлодуй” работи с пълно натоварване на мощността.
Източник: Дарик радио (23.03.2010)
 
Късо съединение в неядрената част на шести блок на АЕЦ “Козлодуй” предизвика спиране на реактора в 23,03 ч в неделя. Това съобщи информационната служба на централата. “Инцидентът няма ефект върху безопасността, нито върху околната среда, подчерта Сергей Цочев, председател на надзорния орган - Агенцията за ядрено регулиране. Късото съединение е станало в шкаф, който управлява работата на турбогенератора. В резултат автоматът подал фалшив сигнал, че роторът на турбината е изместен спрямо нормалното си положение. Електрониката веднага задействала защитните механизми за спиране на блока. Мощността на реактора постепенно била намалена и накрая той бил изключен. “Автоматичната защита на реактора е сработила, тъй като неговото управление косвено е свързано с управлението на турбината”, поясни Сергей Цочев. От АЕЦ своевременно докладвали на агенцията за случая - 40 минути след инцидента. Председателят веднага назначил комисия от експерти, която ще анализира събитието. Предварителната оценка на инцидента е за ниво “нула” по международната скала ИНЕС, където най-тежките аварии в АЕЦ заемат 7-а степен. Възможно е случаят да се окаже изобщо извън скалата, каза още Сергей Цочев. Той допълни, че в случая няма данни за грешки на персонала или други нарушения. В ранния следобед вчера авариралият автомат беше подменен. Веднага след това започна подготовката за пуск на 1000-мегаватовия реактор. Енергетиците очакваха още през нощта блокът да бъде включен в националната енергийна система. Пети блок на АЕЦ “Козлодуй” работеше вчера на 100% от мощността. Международната практика показва, че средно на един реактор аварийната защита се задейства веднъж на 2 г. В това отношение шести блок на “Козлодуй” държеше световен рекорд. Неотдавна персоналът му отпразнува 12 г. без сработване на аварийната защита. Късото съединение в неделя обаче прекъсна рекорда.
Източник: Труд (23.03.2010)
 
Шефове на държавни енергийни компании ще изгърмят заради далавери със застраховки. Това стана ясно от думите на премиера Бойко Борисов. Още през юли миналата година, докато съм формирал правителството, някой се е изхитрил да поднови предсрочно застрахователните договори на държавните енергийни предприятия, заяви Борисов. Полиците, които изтичат сега, са били подновени осем месеца предварително. Борисов даде за пример НЕК, която е застрахована за 100 млн. лв. без търг. Става въпрос за рискове от аварии, причинени от природни бедствия. Подобно е положението и при "Мини Марица изток". Най-скъпи са застраховките на АЕЦ "Козлодуй", където се застрахова дори рискът от ядрена авария. Договорите са с валидност 5 години и традиционно се сключват от застрахователната компания "Енергия". Основни акционери в нея са "Алианц България" и НЕК. За последните години през застрахователя са били източени 311 млн. лева държавни пари, пише в сайта BNews. Борисов се закани до няколко дни да уволни всички, които са виновни за предсрочното сключване на застраховките. Той обаче отказа да назове имената на отговорните за далаверата. "Когато бъдат уволнени, ще научите кой е подписвал споразуменията", отсече премиерът. "Аз съжалявам, че всеки ден, където и да се пипне, е жива далавера. И аз разбирам прокуратурата, те трябва да назначат сигурно десет хиляди прокурори, за да се справят с всичко, направено през тези 20 години", коментира още Борисов. Първият уволнен вероятно ще е изпълнителният директор на Българския енергиен холдинг Галина Тошева, съобщиха за "Стандарт" депутати от ГЕРБ. Като шеф на БЕХ тя е човекът, който е отговорен за всички големи договори, сключени от дружествата в холдинга. Миналата година Тошева сама напусна поста на зам.-министър на икономиката и енергетиката, за да поеме холдинга. В момента Тошева е на мушката на правителството и заради нарушенията, регистрирани от премиера Борисов в "Мини Марица изток", както и за проектите "Цанков камък" и АЕЦ "Белене". Преди броени дни премиерът заяви, че ще поиска от Тошева "подробно и сериозно обяснение" кои са виновниците за нарушенията, за които, по думите му, има и сигнали в ДАНС. Тошева ще бъде сменена с човек от електроразпределителното дружество ЧЕЗ, обясниха още от кабинета на Бойко Борисов. Фаворит за поста е Димитър Стефанов, който е в надзорния съвет на компанията. От ЧЕЗ обаче заявиха, че не знаят нищо по въпроса. Още една проверка тече в момента в енергетиката ни по разпореждане на Бойко Борисов. Нейната цел са цените, на които електроразпределителните дружества ЧЕЗ. Е.ОН и ЕВН са изкупували електроенергията от НЕК. Според Борисов тя е била в ущърб на НЕК и държавата.
Източник: Стандарт (07.04.2010)
 
Премиерът Бойко Борисов разкри вчера поредната голяма злоупотреба в енергетиката - държавни енергийни дружества са сключили застрахователни договори, преди още да са изтекли действащите, и това е ставало в дните след последните парламентарни избори. Той нарече това "явна далавера" и заяви, че до дни ще има уволнени. Единственият пример, даден от премиера, е с НЕК. Компанията е сключила нов 5-годишен договор със ЗПАД "Енергия" през юли 2009 г., при положение че действащият изтича едва сега. Договорът бил за 100 млн. лв. "А АЕЦ "Козлодуй", а мините? Съжалявам, че всеки ден, където и да пипна, излиза жива далавера", заяви Борисов, след като освети специална подземна машина, която ще прокопае втория лъч на метрото в София. На въпроса кой е сключил договорите той отговори, че ще се разбере след няколко дни, когато направи уволненията.
Източник: Сега (07.04.2010)
 
Бойко: Енергото краде хората Енергото краде българите с цената на тока. Това става ясно от думите на премиера Бойко Борисов. От една страна, за умножаване на печалбите на ЧЕЗ, Е.OН и ЕВН е работила държавната Национална електрическа компания. НЕК купува енергийния микс от централите за 90 лева, а го продава на електрозпределителните дружества по 88 лв., разкри Борисов. В същото време Енергото продава електричеството на хората по 146 лева. "Няма завършил в Банкя ученик, който да купува нещо за 90 лева и да го продава за 88 лева и да си мисли, че е на печалба. После същото това нещо, което струва 90 лева, минава по една жица и вече става 146 лева. Питах ги всички да ми обяснят как става това - те мълчат", обясни министър-председателят. Другият смущаващ факт била сделката, която НЕК прави с чужди компании. Компанията купувала електроенергия от АЕЦ "Козлодуй" по 66 лева за мегават, а от чуждите фирми - за двойно повече пари - 139 лева. На практика това означава, че колкото повече работи електрическата компания, с толкова се трупат и загубите й, коментира министър-председателят. И посочи, че НЕК е с около 1,2 млрд. на минус. В същото време за 5 години, откакто са приватизирани, ЕРП-тата са направили между 500 млн. и 1 млрд. от продажбата на ток, но не са платили никакъв дивидент на държавата, която държи по 33%. Оправдават се, че са правили инвестиции, посочи още Борисов. Той заяви, че е готов да обиколи всяко място, където ЕРП-тата кажат, че са инвестирали, включително "всеки стълб". Ако ЧЕЗ са инвестирали в София, аз като кмет трябваше да знам къде, каза още Борисов. "Не мога да разбера защо са дадени ЕРП-та? Никой не можа да ми обясни защо трябваше да сложат посредник", възропта Борисов по повод приватизацията, направена по времето на кабинета "Сакскобургготски". Попитан дали ще развалим договорите с енергоразпределителните дружества, Борисов каза, визирайки евентуални неустойки: "Обмислям го. Ще бъде прекратено, каквато и да е цената на това. Който е подписвал, да си носи отговорността". Борисов отбеляза, че Държавната комисия за енергийно и водно регулиране също носи отговорност за сегашното положение. Но заяви, че нямало да говори повече, че да не го обвинят как се меси в работата на независимия регулатор.Премиерът очаква в петък да получи всички писма, договори и схеми по енергийните въпроси. Тогава ще види кой какво е подписвал, а след това въпросите ще бъдат пращани в прокуратурата. Запитан дали министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков трябва да поеме отговорност за ситуацията, Борисов отговори: "Темпото е такова, че който издържи. Който се забави, умори, не е в крак с деня, си отива. Ние не сме монархия, че постовете да се полагат по право на някой", посочи той. Борисов допълни, че е казал на министрите си сами да инициират проверки, а не той да ги прави постоянно. "През по-голямата част от работното ми време работя като полицай", призна премиерът.
Източник: Стандарт (08.04.2010)
 
Преборихме се за 300 млн. евро за “Козлодуй” Европейският парламент одобри доклад на евродепутата Антония Първанова за компенсации за АЕЦ "Козлодуй". Така парламентаристите казаха "да" на искането на България за допълнителни компенсации от 300 милиона евро заради ранното затваряне на блокове 1 до 4 на АЕЦ Козлодуй. Предложението на докладчиците от Групата на зелените беше да се блокират 120 милиона от предвидената сума за създаване на фонд за хранилище на ядрени отпадъци. Д-р Антония Първанова успя да аргументира предложението си тези средства да бъдат използвани за финансирането на проекти за енергийната ефективност и възобновяемите енергийни източници.
Източник: Стандарт (08.04.2010)
 
Министърът на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков се е срещнал с ръководството на АТК (Alliant Techsystems), водещ производител на военноотбранителни и космически технологии с три дъщерни компании - ATK Armament Systems, ATK Mission Systems и ATK Space Systems. Министър Трайков е обсъдил с мениджмънта на компанията участие на български фирми като подизпълнители по поръчки на АТК за снабдяване на американската армия с амуниции, както и възможностите за приватизацията на ВМЗ - Сопот, съобщиха от пресцентъра на Министерството на икономиката и енергетиката. Експертите на компанията са дали висока оценка на качеството на производството на българските предприятия от военноотбранителната индустрия. По време на визитата на министър Трайков Агенцията за търговско развитие на Съединените щати (USTDA) е предложила да направи три предпроектни проучвания в българския енергиен сектор. Проучванията могат да обхванат възможностите за транспортиране на компресиран природен газ през Черно море, съхранението на отработено ядрено гориво на площадката на АЕЦ „Козлодуй” и необходимите инвестиции в мрежата на Националната електрическа компания. „Трите проекта са важни за енергийната сигурност и независимостта на страната ни”, е подчертал министър Трайков. Според него експертизата може да бъде предоставена на България безвъзмездно и ще послужи като независима оценка при стратегическото планиране на инвестиционните приоритети в сектора.
Източник: Монитор (09.04.2010)
 
Леем куршуми за US армията Българските военни фирми да снабдяват с амуниции американската армия. За това преговаря министърът на икономиката Трайчо Трайков при посещението си в САЩ. В последния ден от визитата си там той се срещна с представители на АТК (Alliant Techsystems) - водещ производител на военноотбранителни и космически технологии с три дъщерни компании: ATK Armament Systems, ATK Mission Systems и ATK Space Systems. Министър Трайков е обсъдил с мениджмънта на компанията участие на български фирми като подизпълнители по поръчки на АТК за снабдяване на американската армия с амуниции, както и възможностите за приватизацията на ВМЗ "Сопот". Експертите на компанията са дали висока оценка на качеството на производство на българските предприятия от военноотбранителната индустрия. Агенцията за търговско развитие на Съединените щати (USTDA) може да направи три безплатни предпроектни проучвания в българския енергиен сектор. За това разговаря във Вашингтон Трайков с изпълнителния директор на USTDA Леокадиа Зак. Проучванията могат да обхванат възможностите за транспортиране на компресиран природен газ през Черно море, съхранението на отработено ядрено гориво на площадката на АЕЦ "Козлодуй" и необходимите инвестиции в мрежата на НЕК. "Трите проекта са важни за енергийната сигурност и независимостта на страната ни", подчерта министър Трайков.
Източник: Стандарт (09.04.2010)
 
25 фирми в енергийния Октопод Цветан Цветанов, вицепремиер и вътрешен министър - Министър Цветанов, в сряда трябваше да проведете разговори с представителите на "Сименс" в Мюнхен, фирмата ангажирана с изработката на новите лични документи. Процедурата по издаването им тръгна с фалстарт в цялата страна, а от "Сименс" заявяват, че няма сериозен проблем и ще оправят работата. - Има сериозен софтуерен проблем. За изминалата нощ (сряда срещу четвъртък) бяха направени в София два пункта - в СДВР и в Дирекция "Български лични документи", за да могат да бъдат изработени експресните поръчки. Само в сряда сутринта имахме 69 500 заявления, а на практика от тях сме обработили само 1000. Експресните поръчки са 660 и те са обработени вече. В сряда разговарях с шефовете на "Сименс" по телефона, в петък ще проведем втори разговор. Това, което в момента е договорено, е всички разходи, които се правят заради срива в системата, да са за сметка на "Сименс". Ще видим при подписването на протоколите какви са възможностите да има и някаква допълнителна санкция. Този договор трябваше да бъде подписан много преди 2008 г., за да може да има технологично време системата да се напасва и да влезе в експлоатация. - Може ли да се стигне до даване на тази сделка на прокурор? - Още като встъпих в длъжност като министър на вътрешните работи, имаше два приоритета - подмяната на българските документи за самоличност и влизането на България в Шенген. Когато се запознах с цялостната ситуация към август м.г., действително имаше оспорване на процедурата от други фирми, които са участвали в конкурса. Но решението на Върховния административен съд имаше едно определение, с което не спираше изпълнението на договора и той бе започнал изпълнението си преди встъпването ми в длъжност. Разговорът, който проведох тогава със "Сименс", показа, че те са вложили към онзи момент към 20 млн. евро. Естествено, че ако бях предприел действия за прекратяването на този договор, трябваше да се плати сериозна неустойка. - Беше спомената сума от 58 милиона. - Да. Щеше да започне нова процедура и представете си какъв щеше да бъде и общественият, и политическият натиск за развалянето на тази сделка. Всички щяха да заподозрат министър Цветанов в някакви лични комерсиални цели. За мен беше важно мнението на ВАС, което бе окончателно. С него бе отхвърлена жалбата на спорещите страни, които имаха отношение към договора, подписан от министър Михаил Миков и "Сименс". Аз имах само един шанс да създам необходимата организация, и то за кратък период от време. Да бъдат инсталирани машините, да бъдат направени ремонти в пунктовете, където ще се подават заявления и ще се издават лични документи, и в тази връзка МВР изпълни своя ангажимент. - Какъв точно е този софтуерен проблем? При подаването на заявленията ли е, при снемането на биометрични данни или при самата изработка? - Няма проблем със заявленията. Имаше проблем с вземането на биометрични данни - при снемането на отпечатъци на възрастните хора, но този проблем започва да се решава. - Защо се получава така? - Специалистите казват, че голямата натовареност по едно и също време от много пунктове в страната води до блокиране на системата. - Премиерът Бойко Борисов каза в сряда, че държавата ще търси 5-6 милиона евро компенсации от "Сименс". Вие бяхте по-милостив и казахте 1,5 млн. - Това е въпрос на разговори, които ще водим. Към настоящия момент не са чак толкова големи възможностите. Клаузите не го позволяват. Хубавото е, че протоколът по предаването на системата не е подписан и там бихме могли да заложим определени неща. - Бойко Борисов погна и далаверите в енергетиката. Заяви, че са подписвани скандални договори и че токът е продаван на цени под себестойност. - Не са само скандалните договори в НЕК. Корупцията, която се е ширила по високите етажи на властта, е цинична и доведе държавата до една невъзможност да се използва ресурсът в полза на обществото. Така са направени и договорите, и функционирането на цялата енергийна стратегия. - Кой персонално е отговорен за това? - Системата е така направена, че създава възможност за персонално облагодетелстване на определени физически и юридически лица, които от посредническата дейност при продажбата на ток трупат сериозни финансови печалби. Същевременно държавата е лишена от възможността да вземе дивидент. Защото зад продажбата на електроенергия, която е на свободния пазар, да речем, стоят определени фирми, които незнайно по какви критерии изкупуват тези количества електроенергия от АЕЦ "Козлодуй", от НЕК и го продават на чужди компании на Балканите и в Югоизточна Европа, а държавата и НЕК са лишени от възможността те да водят тези преговори и тези пари да отиват за държавата. Вследствие на това са се облагодетелствали определени лица и хора. - Кои са тези фирми? - Не бих искал конкретно да казвам кои са тези лица и фирми, защото може да ме обвинят, че има политическо отношение към определени хора. - Кажете тогава колко на брой са тези фирми? - Около 24-25. - Това е сериозна цифра. Беше изнесена информация, че в НЕК в последната минута на предишното управление е сключен договор за застраховане на компанията. - Това цинично поведение, за съжаление, отново е плод на колективно решение, което по всяка вероятност е под политическия натиск на изпускането на властта от Тройната коалиция. Договорите за застраховането изтичат едва сега, а те са направили съответното застраховане много преди изтичането на договора, за да може да бъде осъществено от предшестващото правителство и да бъдат взети комисиони. - Някой е сложил подписа си под този договор за презастраховане. Кой? - Това е в процес на разследване. - Няма как да не знаете кой е сложил подписа си. - Не бих искал да коментирам имената, защото според мен персонализирането трябва да бъде в етап, когато обвиненията ще бъдат внесени в прокуратурата. Български енергиен холдинг е организацията, която е направила това презастраховане. - Бойко Борисов даде 13 министри на прокуратурата. Кои от тях ще се сдобият с обвинения? - Срещу още двама-трима министри ще има подобни действия. В момента текат разследвания и проверки по определени сделки, където ще се търси личната и пряка отговорност на съответните ръководители на ведомствата заради подписите, които са положили под тези сделки, които са изцяло в ущърб на държавата. - Сред тях ли е министърът, чието министерство се занимава със строежа на магистрали? - Точно така. - Можем да очакваме да му бъде повдигнато обвинение? - Да. И според мен подобен подход е много оздравителен и превантивен за бъдещ период от време. Защото в България в последните две години имаше липса на справедливост, имаше някакъв странен имунитет на всеки, който бърка в държавната каца, облагодетелства се лично от политиката, в която участва. Това искаме да променим. - Вие погнахте и своите. Вече имаме налице една оставка, на здравния министър Божидар Нанев. - Не смятам, че виновните трябва да се разделят на свои и чужди. Всеки, който прекрачи закона, трябва да понесе своята отговорност. - В кои общини тече проверка в момента? - Ако ви кажа, значи да осуетим проверката и съответната реализация в бъдеще време. Защото там, където имам притеснение за корупционни схеми от други институции, ние изземваме подобни досъдебни производства и ги възлагаме на специализираните екипи, като всичко това координираме и с главния прокурор Борис Велчев. Дори в сряда говорих с него по един случай с емблематичен човек в един регион. Имаме определени притеснения относно този човек и затова сме ги изложили на главния прокурор. - Този човек да не би да се предаде в сряда (бел.ред. Алейдин Алиев - Алчо, сочен за наследник на Крушата)? - Да. - На кого се е предал Алчо? - Предал се е в полицията. На един бивш депутат Българинов. - Питам ви, защото има данни, че полицай е предупредил Алчо за готвения арест? - Има подобни предположения. Възложил съм на директора на Областната дирекция на МВР Ловеч да направи проверка. - Колко служители разследвате там конкретно? - 1-2 служители. При необходимост ще бъдат подложени на полиграфски тест в Института по психология. - Ще бъдат ли повдигнати обвинения на Алчо и за какво? - Разбира се. За злоупотреби с европейските фондове при изграждането на неговите пекарни с машините, които са закупувани. Също така знаете, че в целия Ловешки регион Алчо е известна личност. Всичко, което се е извършвало в дърводобива на местна територия, не е ставало без негово участие, въпреки че са използвани фиктивни фирми. Всички партии през време на прехода са допринасяли за неговото утвърждаване като човек с особен имунитет, който не се съобразява с принципите в държавата. - Възобновена ли е проверката за смъртта на Ахмед Емин? - Колегите от ДАНС извършиха цялостен анализ на всичко, което се е случвало преди и което е извършено досега. Оценката на главния прокурор Борис Велчев е, че анализът е много задълбочен и дава възможност да се прецизират някои моменти, които на тогавашния етап не са били направени достатъчно задълбочено. - Разполагал ли е Емин с информация, която да е заплаха за националната ни сигурност? - Не бих казал. - Тогава защо се спекулира толкова с тази тема и кой има интерес от това? - Важен е самият факт, че в България се стигна до подобно самоубийство, и то на определено място. - Самоубийството на Ахмед Емин е ритуално, така ли? - Разбира се. Това именно предизвиква големия обществен интерес, както и предпоставки за съмнения, че нещо може би се прикрива по подобен начин. - Ахмед Емин познавал ли се е с Алексей Петров? - Ще се въздържа да отговоря. - Питам ви, защото службите казват "познавали са се", а Алексей Петров чрез адвоката казва "Аз не познавам Ахмед Емин". - Много са твърденията, които чухме от Алексей Петров. - Преди месец председателят на ДАНС Цветлин Йовчев обеща, че след седмица ще каже резултатите от проверката за смъртта на Емин, но не го направи. - Значи има някакви обективни причини, за да не даде гласност. - Има ли данни, че някой е накарал Емин да се самоубие чрез психически тормоз например? - Винаги има такива предположения. При положение че Ахмед Емин е боравел с доста чувствителна информация и винаги може да бъде предизвикан с допълнителна психическа мотивация, за да извърши подобен род ритуално самоубийство. - Преди няколко седмици заявихте, че разследвате съдия за връзки с Октопода. Един магистрат тогава се припозна в думите ви. - Всичко вече е ясно за хората, които са боравили със специалните разузнавателни средства по мярката на Алексей Петров. Всичко ще бъде известно и на хората, които трябва да вземат отношение по компетентност - това е Висшият съдебен съвет. - Какво съдържат тези СРС-та, които уличават този съдия? - Приятелството с лица, които бяха арестувани. Мярката им беше променена. Той им е върнал услуга за това, което те са направили за него. - Има ли нови доказателства срещу Алексей Петров? - Да. Имаме над 10 нови свидетели. - Планирате ли да ги пратите в чужбина като защитени свидетели? - Ще направим всичко възможно, за да ги защитим. - Те ли ви потърсиха, за да се оплачат от Алексей Петров? - Благодаря на всички тези хора, че откликнаха на призива ни и смело дадоха показания, за да не пострадат други хора от Октопода. - А той пуснал ли е пипалата си и в енергетиката? - Октоподът е взимал дейно участие навсякъде. Информацията, с която са разполагали тези хора, им е давала възможност да правят всичко. - Твърди се, че Алексей Петров е бил уволнен от НСС със заповед на министър Петканов, но тази заповед не е била изпълнена? - Така е - има заповед за уволнението на Алексей Петров, но тя не е изпълнена. А защо не е спазена, трябва да се пита Иван Чобанов, който е бил шеф на Национална служба "Сигурност". - Ще се търси ли отговорност за това своеволие? - Това, което се проверява, е дали има издадена повторна заповед за отмяна на заповедта за уволнение. - Как ще обясните факта, че министърът на вътрешните работи уволнява Алексей Петров, а той все пак остава на работа? - Това е още едно доказателство, че Октоподът е можел да се оправи във всяка една ситуация. Надявам се, че този път няма да може да се оправи по начина, по който се е оправил през последните 20 г. - Каква поука си взе МВР след ареста на Николай Цонев? - Самото задържане на подобни знакови личности, срещу които има достатъчно доказателства за злоупотреби, които търсят формата и начина да си решават проблемите, купувайки решенията на съда, е естествено да провокират служителите в прокуратурата. Защото тези служители знаят в детайли всичко, което се е случвало по време на триседмичното разследване. Не смятам обаче, че тази грешка трябва да омаловажава целта, която си бяхме поставили. Надявам се ВСС да осъзнава всичко това, което сме направили. Най-важното е, че Роман Василев осъзна грешката си и многократно публично се извини, отиде във ВСС, пое цялата отговорност за случилото се. - Адвокатът на Николай Цонев - Васил Василев, заяви, че ще сезира прокуратурата за следователя Петьо Петров, тъй като по сега действащото законодателство подбудителството към подкуп е престъпление. Ако това се случи, държавата ще застане ли зад следователя, тъй като в един момент може да се окаже, че Петров ще плаща, защото е отказал подкуп? - Всичко, което предстои да се случи на процеса срещу Николай Цонев, мисля, че ще откаже адвокатите му от подобна теза. Защото истината е съвсем различна. Но ако се стигне до съд, държавата ще застане зад следовател Петьо Петров. - Казахте, че при вас има 60 сигнала срещу магистрати. Какви са те - прокурори, следователи, съдии? - Има на всички нива. Няма имунизиран град или област в страната. - Опозицията в парламента ви нападна, че акция "Медузи" във Варна е политическа. - Това е несъстоятелно, защото всичко, което имаме като доказателства, е подплатено и от кореспонденцията, която осъществихме с нашите европейски партньори по сделки, свързани с градския транспорт. Когато 1/3 от стойността на сделката е отишла за закупуване на автобуси, а 2/3 са откраднати, къде виждате политически елемент. - Ще има ли още арести във Варна? - Всичко е въпрос на доказване. Но основните действащи лица са Гуцанов (Борислав Гуцанов, арестуваният шеф на Общинския съвет във Варна) и Дънката (Данаил Славов, общински съветник, б.а.). - Какво си пожелавате на рождения си ден? - Много здраве и късмет. И в качеството ми на министър на вътрешните работи служителите ми да продължават да работят както през последните няколко месеца. Да има повече добри операции. Това ще е най-големият подарък не само за мен, но и за обществото като цяло.
Източник: Стандарт (09.04.2010)
 
БЕХ разформирован до края на юни Българският енергиен холдинг, под чието управление са осем държавни дружества, ще бъде разформирован до края на юни. Това съобщи министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков на среща с представители на фирми, които членуват в Американската търговска камара в България. Първоначално дружествата ще бъдат самостоятелни, но обсъждаме и други начини за тяхното функциониране, заяви министър Трайков. Един от вариантите е газовите дружества да бъдат обособени в една група. Друг вариант е търговските дружества да са под една шапка, а активите - под друга, заяви още Трайков. В БЕХ влизат Мини Марица изток, ТЕЦ Марица изток 2, АЕЦ Козлодуй, НЕК, Електроенергиен системен оператор, Булгаргаз, Булгартрансгаз и Булгартел. Във всички тях държавата има 100% участие. Холдингът бе създаден през септември 2008 г. с цел управление, оценка и продажба на участия в осемте търговски дружества. Пред журналисти министърът на икономиката заяви, че се обмисля приватизация или листване на борсата на НЕК или части от него. Същото важи и за Електроенергийния системен оператор и ТЕЦ Марица изток 2. По отношение на приватизацията в Министерството на икономиката, енергетиката и туризма се случват много неща, каза Трайков. Подготвени са всички документи за създаването на консолидационната компания, която ще продава малките държавни дялове. Предстои държавата да апортира дяловете си. Две от електроразпределителните дружества били готови да изкупят държавния дял от 33%, но третото не желаело и нямало нищо против държавата да го продаде, каза още министър Трайков.
Източник: Пари (12.04.2010)
 
EFT Group: Не сме купували ток на дъмпингови цени Твърденията, че търговците на ток се облагодетелстват при покупката на електричество от НЕК, са политически интерпретации и са вредни за компаниите. Коментарът беше направен от Джеймс Най, изпълнителен директор на компанията EFT Group, която е износител на електричество от България. Ние не сме единствените, които изнасят, и конкурентите ни могат да се възползват от това говорене, каза Най. В момента фирмата е проверявана от прокуратурата заради сключвани през годините договори без търг и заради твърденията, че НЕК й е продавала ток на по-ниски цени от вътрешните. От EFT представиха данни, според които от 2004 г. насам средногодишно цената винаги е била по-висока от тарифните цени в страната. Например през 2007 г. регулираните цени в България са 31 EUR/MWh, а EFT купуват електричеството на 50 EUR/MWh. От компанията коментират също, че сключваните досега годишни договори без търг или конкурс са били легални, защото съществува такава законова възможност и в европейската практиката също не е рядкост. НЕК въвежда задължителна тръжна процедура чак в края на миналата година. По повод твърденията, че дружеството е създадено два месеца преди сключването на договора, беше посочено, че това се отнася за търговското подразделение EFT AG, което заменя EFT Ltd. - създадена през 2000 г. България става все по-малко конкурентоспособна на енергийния пазар, смятат от EFT. Преди 7 години страната беше най-големият износител на ток, но вече не е. Не заради затварянето на блокове в АЕЦ "Козлодуй", а заради системата, коментира Светослав Булатович, вицепрезидент и търговски директор. Таксата за износ, която миналата година беше увеличена до 9 EUR/MWh, пречи на износа. Цената в България е най-ниска, но с добавяне на таксата става по-висока от тази в други държави в региона. Правителството трябва да реши дали да продава излишъка от ток и да печели, или иска да печели от такса. Но ако няма износ, няма и печалба от такса, посочват от EFT.
Източник: Пари (13.04.2010)
 
Всички държавни енергийни компании, които в момента влизат в Български енергиен холдинг (БЕХ), могат да бъдат обединени в нова структура, в която водеща ще бъде НЕК. Това заяви зам.-министърът на икономиката Мая Христова. Христова посочи, че идеята за обединението на електроенергийните компании цели да се постигне стабилност по отношение на активите на дружествата, а НЕК да стане водещ търговец на електроeнeргия. Христова добави, че всичко по отношение на новото обединение на компании ще бъде решено преди разформироването на БЕХ, което се планира за средата на годината. За АЕЦ „Козлодуй” и проекта за втора атомна „Белене” ще отговаря новата енергийна компания. Към "Булгаргаз" по всяка вероятност ще преминат проектите „Южен поток“ и „Набуко“. Относно недоброто финансово състояние на НЕК Христова коментира, че проблемът е в това, че компанията е поела повече инвестиционни ангажименти, отколкото е можела да изпълни. Икономическото министерство обаче вече било очертало механизми и начини, по които НЕК ще бъде оздравена, допълни Христова.
Източник: Новинар (15.04.2010)
 
Разформирането на "паразитната структура" Български енергиен холдинг (БЕХ) няма да доведе до пълна самостоятелност на големите държавни енергийни дружества, които влизаха в него. Част от тях, свързани с електроенергетиката, ще бъдат обединени под нова "шапка" до началото на лятото, съобщи вчера зам.-министърът на енергетиката Мая Христова. Преди няколко дни министър Трайчо Трайков каза, че се мисли по няколко варианта за съдбата на фирмите. Според заместничката му в бъдещото дружество ще влязат НЕК, АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица изток 2" и Мини "Марица изток". Разликата с досегашната структура на БЕХ е само в отсъствието на трите компании около "Булгаргаз" и предприятието "Радиоактивни отпадъци". Според Христова целта на новата структура е НЕК да бъде оздравена. Идеята била националната компания да стане водещ търговец на ток, а това нямало да се постигне, ако е самостоятелна компания. Освен това една от целите на БЕХ - да гарантира с мащабите си кредити за големите енергийни проекти, щяла да се изпълни с помощта на новото обединение. Когато съобщи за предстоящото закриване на БЕХ, премиерът Бойко Борисов заяви, че е чакал месеци холдингът да покаже ефективността си, но това не се случило. БЕХ бе създаден през есента на 2008 г. Христова допусна вчера, че несъбраните вземания на БЕХ от столичната "Топлофикация" за около 110 млн. лв. могат да бъдат прехвърлени на общината заедно със самата "Топлофикация". Ако това действително стане, ще се повтори ситуацията от 2007-2009 г., когато общината и държавата искаха сами да продават дружеството, но никоя от тях не желаеше да се занимава с дълговете му.
Източник: Сега (15.04.2010)
 
За спасяването на закъсалата държавна НЕК икономическото министерство ще създаде нова мегакомпания. Зам.-министър Мая Христова съобщи това вчера в София след откриването на Шестия международен форум за възобновяеми енергийни източници и енергийна ефективност. “Ще се опитаме да обединим всички електроенергийни компании в една, в която водеща ще бъде НЕК”, заяви Христова. По думите й така ще се получи стабилитет по отношение на обезпечението и по отношение на активите. Освен това НЕК ще получи ролята на “основен водещ търговец по отношение на продажбите на електрическа енергия”. Според зам.-министър Христова основният проблем на НЕК са поетите тежки инвестиционни ангажименти. Наред с НЕК в новата мегаструктура със сигурност ще влязат АЕЦ “Козлодуй” и ТЕЦ “Марица-изток 2”. Създаването на конгломерата ще стане до средата на годината. В същия срок трябва да бъде ликвидиран Българският енергиен холдинг (БЕХ). Тези дни икономическият министър Трайчо Трайков го нарече “паразитна структура”, която не е оправдала надеждите. От 1 юли 2007 г. България има либерализиран пазар на електроенергията. Това изисква промени в регулаторната рамка за цените на тока в цялата енергийна система и свободния пазар. Държавната комисия за енергийно и водно регулиране започна наистина сериозна работа в това отношение, каза зам.-министър Христова. Сегашната регулаторна рамка е от 2004 г. Българското правителство трябва да предложи закони и поощрения за производството на енергия от възобновяеми източници, апелира посланикът на САЩ у нас Джеймс Уорлик в приветствие към конгреса.
Източник: Труд (15.04.2010)
 
Нов енергиен холдинг ще бъде създаден около средата на годината, когато бъде разформирован БЕХ, съобщи зам.-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Мая Христова. Както "Стандарт" вече писа, новото обединение ще включва в себе си само държавните електроенергийни компании НЕК, АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица-изток 2" и Електроенергийния системен оператор (ЕСО), които в момента се намират под шапката на БЕХ заедно с "Булгаргаз", "Булгартрансгаз", "Мини Марица-изток" и "Булгартел". Вероятно газовите дружества ще се съберат в друга подобна структура. Целта на обединението около НЕК е да се постигне икономически и финансов стабилитет на енергийните компании. Ако това не се случи, ще бъде много трудно дружествата да получат такава стабилност, обясни Христова. От своя страна пък НЕК много трудно ще получи желаното укрепване и ще стане водещ търговец на ток в България, каквато е и една от основните цели на подготвяното преструктуриране на холдинга, допълни зам.-министърът. Христова бе категорична, че още преди разформироването на БЕХ всичко около изграждането на новия холдинг с водещата роля на НЕК ще бъде уточнено до последния детайл. Това ще стане до средата на тази година. Инвестициите, за които БЕХ с шеф Галина Тошева е поемал ангажименти, са били без покритие, стана ясно още от думите на Мая Христова. Това е и причината по големите енергийни проекти да са давани обещания за плащане, но такива не е имало. Не е изчисляван добре балансът между инвестиционните намерения и приходите. Не е обърнато внимание и на възможността за привличане на външен капитал. Идеята приходите на БЕХ да се използват за тези инвестиции е била добра, но не е осъществена. Само за АЕЦ "Белене" инвестицията към момента се изчислява на около 8 млрд. евро, а общо активите на БЕХ са за около 4 млрд., каза тя. Относно участието на БЕХ в енергийните проекти Христова поясни, че след разформироването му те ще преминат към сьответните компании.
Източник: Стандарт (15.04.2010)
 
Икономическото министерство обмисля да създаде Мега НЕК Всички електроенергийни дружества, включително АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица-изток 2", ще бъдат обединени в нова холдингова структура с водеща компания НЕК след разпадането на Българския енергиен холдинг (БЕХ). Това съобщи зам.-министърът на икономиката и енергетиката Мая Христова на конференция за възобновяемите енергийни източници. Все още не е ясно кои части от дружества ще бъдат приватизирани и предложени за продажба. "Има потенциалната възможност за предлагането на мажоритарни пакети от компании, но плановете за това ще бъдат решени до юни", каза Христова. От пресцентъра на икономическото министерство уточниха, че все още не е сигурно дали електроенергийните компании ще бъдат обединени, или всички те ще съществуват като самостоятелни дружества с принципал ведомството. Във вторник икономическият министър Трайчо Трайков съобщи, че БЕХ ще бъде закрит до края на юни, защото неговото съществуване е неефективно и излишно. Компанията не е изпълнила предназначението си - да организира финансирането на големи енергийни проекти и да опрости управлението на активите на включените в нея компании. В БЕХ влизаха АЕЦ "Козлодуй", "Мини Марица-изток", ТЕЦ "Марица-изток 2", "Булгаргаз", "Булгартел", "Булгартрансгаз" и НЕК. Според икономическото министерство един от вариантите за бъдещо развитие на компаниите е създаването на два холдинга, обединени около електроенергията и газа. Мая Христова потвърди, че в НЕК най-вероятно ще се влеят АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица-изток 2". Засега не е ясно какво ще се случи с "Мини Марица-изток", както и кои други компании ще влязат в Мега НЕК.
Източник: Дневник (15.04.2010)
 
Договор за 55.5 млн. евро за работа в атомна централа е подписала във вторник "Енемона" със словашката Slovenske Elektrarne, съобщиха от българската компания. Тя ще работи по изграждането на два нови блока в АЕЦ "Моховце", като работата й ще бъде по електроконтролните прибори и измервателната апаратура в двата блока на атомната централа. Договорът е подписан след спечелването на международен търг, поясни Прокопи Прокопиев, директор "Корпоративна политика" в "Енемона". Срокът за изпълнение на поръчката е три години. По неговите думи основната заслуга за подписването на контракта има маркетинговият отдел, който от години активно работи на чуждите пазари и това вече дава резултат. Освен това според Прокопиев влияние е имало и това, че "Енемона" е работила по други проекти с италианската компания Enel, която е собственик на Slovenske Elektrarne, която е втората по големина ютилити компания в Централна и Източна Европа. Опитът на "Енемона" в атомни централи досега е основно в АЕЦ "Козлодуй" – компанията всъщност е създадена преди 20 години с цел строителни и монтажни работи по първа атомна централа. Компанията работи и в комплекса "Марица-изток", както и в областта на енергийната ефективност. Освен това "Енемона" се занимава и със строителство.
Източник: Дневник (22.04.2010)
 
Запитване относно депозитите на държавните дружества в търговски банки изпратиха до министъра на финансите на Република България Симеон Дянков главните редактори на водещи политически издания в България. Заявлението за достъп до обществена информация поставя въпроса за критериите за избор на частните дружества, в които предприятия като "Летище София", "Български пощи", "Булгаргаз", АЕЦ "Козлодуй", НЕК, министерствата и други, са избрали обслужващи банки, каква е общата сума на депозитите в тях към 31.12.2009 и 31.03.2010 г., какъв е провеждащият се текущ мониторинг към финансовите институции. Искането за информация и прозрачност относно управлението на средствата на данъкоплатците на основание Закона за достъп до обществена информация е подкрепено от вестниците "Труд", "24 часа", "Стандарт", сп. "Тема", в. "Сега", в. "Капитал", в. "Дневник", в. "Земя", в. "Дума", в. "Новинар", в. "Марица", в. "Струма", в. "168 часа".
Източник: Новинар (23.04.2010)
 
Да се направи бърз преглед на списъка със забранените за приватизация дружества, е поискал министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков от ресорните министри, съобщиха от икономическото ведоство. Списъкът е част от Закона за приватизация и следприватизационен контрол и промяната му минава през одобрение от Министерския съвет и парламента. Целта на прегледа е освобождаването на допълнителен приватизационен ресурс от дружества, които да се предложат за продажба в опитите да се осигурят средства в бюджета. В забранителния списък влизат стратегически дружества като НЕК, "Булгаргаз", АЕЦ "Козлодуй", БДЖ, държавни болници и други над 100 предприятия. Повечето от тях са изцяло държавни, но в списъка има и такива с над 50 на сто участие на правителството, но важни за икономиката на страната. Вероятно част от дружествата, които се извадят от забранителния списък, ще влязат в регистрираната Държавна консолидационна компания (ДКК), която е вписана в Търговския регистър. От МИЕТ не изключват, освен миноритарни участия в държавни дружества, в новосъздадената компания да бъдат апортирани и дружества със 100% държавно участие в капитала, съобщиха от ведомството. За директор на Държавната консолидационна компания е избран Красимир Козовски, председател на съвета на директорите ще е Лъчезар Борисов, негов заместник ще е Мария Веселинова, а членове - Анита Великова и Валентин Груев, сочи справка в Агенцията по вписванията. Дружеството се създава в изпълнение на антикризисната програма на правителството с мерки за подкрепа на заетостта, домакинствата, бизнеса и фискалната позиция, одобрена от правителството на 1 април, допълниха от ведомството. Консолидационната компания ще работи заедно с Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол, както и с МИЕТ. Не се изключва възможността постъпленията от приватизация да постъпват в ДКК ЕАД и впоследствие да бъдат насочвани към централния бюджет под формата на разпределение на дивидент. За старт на процеса по апортиране в ДКК на дялове или акции в други търговски дружества МИЕТ подготвя проект за специално решение на Министерския съвет. То ще регламентира дейностите и функциите както на министъра на икономиката, енергетиката и туризма, така и на останалите отраслови министри, свързани с този процес.
Източник: Дума (26.04.2010)
 
Токът може да поевтинее от юли Мая Христова, зам.-министър на икономиката, енергетиката и туризма - Г-жо Христова, премиерът Бойко Борисов разпореди проверка на електроенергийните дружества. Какво ще предприеме държавата, ако одитите покажат, че реалните инвестиции на ЧЕЗ, Е.ОН и ЕВН са по-малко от представените по документи? - Най-силният механизъм за въздействие върху енергийните компании е лицензионният режим. Посредством него са регламентирани правата и задълженията им, в това число правомощията на държавния регулатор да налага санкции при нарушения или неизпълнение на ангажименти. Законът дава достатъчни възможности на ДКЕВР за контрол и санкции в случай на констатирани нарушения. - Те могат ли да бъдат основание за разваляне на приватизационните договори? - Това е много крайна мярка и към момента не се обсъжда. ЕРП-тата работят в условията на ценова регулация и лицензионен режим. В приватизационните договори не са поставяни никакви условия и задължения спрямо новите собственици по отношение на инвестиции и цени, същевременно не са давани и никакви гаранции в тези аспекти от страна на държавата в качеството й на продавач, тъй като за тези въпроси се грижи ДКЕВР. От 1 юли ДКЕВР трябва да предприеме по-строги мерки във връзка с ревизията на цените. - Чуха се различни мнения по въпроса кое е по-добре - електроенергийните дружества да платят дивиденти върху печалбата си, или парите от нея да се реинвестират. Какво е вашето мнение? - Дали ще се разпределя дивидент, или ще се реинвестира, зависи до голяма степен от финансовото и техническо състояние на компанията. В конкретния случай е важно какво е състоянието на активите, необходимостта от поддръжка и обновление и дали е възможно оптимизацията на техническата част и инвестиционна програма да се постигнат чрез използване на привлечен и собствен финансов ресурс, които да позволят разпределение на печалби. - От централата на ЧЕЗ в Прага обявиха, че компанията вече няма да инвестира в чужбина, включително в България. Това идва като потвърждение на информацията, че инвестиционната програма в ТЕЦ "Варна" се замразява. Можем ли да очакваме да се стигне до окончателно затваряне на електроцентралата заради екоизискванията на ЕС? - Не мисля, че могат да се правят толкова генерални изводи. И държавните, и частните компании усещат все по-силния натиск на кризата. Нормално е под нейно въздействие плановете, в това число и инвестиционните, да претърпят сериозни ревизии. Не мисля, че чехите се опитват деликатно да ни съобщят за затварянето на ТЕЦ "Варна". - Какво е бъдещето на Българския енергиен холдинг? Ще се запази ли структурата, или държавните енергийни дружества отново ще станат самостоятелни? - Това е въпросът, който си зададохме още със започването на мандата. Времевият толеранс, който дадохме на тази заварена структура, за да докаже смисъла от съществуването си, вече се изчерпа. БЕХ очевидно не изпълни мисията си - да помогне на дъщерните дружества да привлекат повече и по-евтин финансов ресурс за инвестиции, както и да подобри управлението им, за да се работи по-ефективно, с по-малко разходи. Работим по няколко концепции по модифициране на структурата, която максимално да осигури най-добрите условия за работа на стратегически за сигурността ни енергийни компании. Подходящата конфигурация ще бъде налице скоро. - Вярно ли е, че БЕХ ще бъде разделен на две, като под едната шапка ще останат газовите дружества, а под другата - електроенергийните? - Принципно бих казала, че смисъл от вертикално обединяване на дейности по енергийната верига има или когато по този начин стигаш до краен клиент, каквато е връзката "производство - снабдяване", или когато има взаимносвързани процеси - например "доставчик на газ - централа". В другите случаи обединенията са възможни, но невинаги имат видим търговски смисъл. Възможно е да се обособят две енергийни групи от предприятия - газова и електроенергийна. - Изграждането на нови блокове в АЕЦ "Козлодуй" ще бъде по-лесно и по-изгодно за държавата. Чува се, че има и инвеститорски интерес. Да очакваме ли скоро Министерски съвет да вземе решение за изграждане на седми блок в "Козлодуй"? - Да, по принцип интерес към тази възможност има. Само че решение от МС може да бъде взето само на основата на официално инвестиционно намерение, подкрепено от съответен профил на инвеститора, доказващ технически и финансови възможности за реализация на проекта, а в последствие и за безопасна експлоатация на ядрени мощности. В този контекст държавата ще подкрепи институционално стартирането на проучвания и процедури за разширяване на мощностите на АЕЦ "Козлодуй", тъй като нашата политика е да печелят икономически най-целесъобразните решения и проекти. - Вярно ли е, че "Атомстройекспорт" възнамерява да иска неустойки от България заради забавянето на проекта АЕЦ "Белене". - Водим преговори с руската страна, ориентирани към постигането на взаимно разбиране от създалата се неблагоприятна и за двете страни ситуация. Даден е ход на експертна работа по предоговаряне на технически и финансови условия по проекта. Опитваме се да постигнем консенсус за по-голяма гъвкавост в основните клаузи, така че закъсненията по проекта да станат преодолими, а не да говорим за неустойки. - Шефът на "Сърбиягаз" заяви, че междусистемната връзка с България не е приоритет за компанията, защото ЕС е дал пари само на България. Това може ли да "спъне" проекта и какви ще са последствията за България? Може ли да изгубим отпуснатите средства? - За този проект за България е одобрено европейско съфинансиране по линия на Оперативна програма "Регионално развитие". Инвестициите в междусистемни газови връзки между държавите в рамките на Енергийната общност са добра, евтина и бърза гаранция за сигурност на доставките. Не бих искала да коментирам отказ на сръбската страна от проекта - такъв на вниманието ни не е депозиран. Ние работим за газови връзки и с другите ни съседи, така че от нивото на кооперативност в работата ще зависи кой проект ще бъде реализиран и кога. При всички положения ние поддържаме интереса си към връзката със Сърбия, тъй като тя би позволила доставки на природен газ за България през Сърбия от газопреносната система на ЕС и от алтернативни на Русия доставчици. По този начин ще се създаде възможност за осъществяване на бъдещи доставки на природен газ и за други страни от Западните Балкани, което бе и мотив на ЕК да отпусне средства. Надяваме се на добро сътрудничество със сръбските ни партньори, така че строителството по проекта да започне през 2012 г., както е планирано. - Какво ще спечелим от газовата връзка с Гърция? - В началото на март БЕХ гръцката DEPA и италианската Edison съгласуваха ключови документи, които са стъпка към осъществяване на проекта. Страните постигнаха съгласие по основни въпроси, свързани с конкретните стъпки и графици за реализацията му. Изграждането на междусистемната връзка с Гърция всъщност представлява свързването ни с газопровода Турция - Гърция - Италия. Този проект ще се финансира по Плана за икономическо възстановяване на Европейския съюз. Очакваме през май Европейската комисия да приеме индивидуално решение, с което да одобри стартирането на проекта. - Какво е мнението ви за обединяването на части от "Южен поток" и "Набуко"? - По принцип, политиката ни в газовия сектор е ориентирана към осигуряването на повече източници на доставка и повече трасета. И по "Южен поток", и по "Набуко", България не се явява нито източник, нито крайна дестинация - нашата държава е най-вече транзитьор и междинен потребител. За нас е важно да имаме гарантирано снабдяване на конкурентни цени и да получаваме устойчиви приходи от транзит. - Напоследък се появява информация за газови находища в България. Стартът на добив от тях ще намали ли зависимостта ни от Русия? - Най-висока степен на енергийна сигурност обезпечават собствените енергийни ресурси. Колкото и малък да е местният добив, от интерес за България е да бъдат насърчени изследванията за разкриване на нови находища както в шелфа на Черно море, така и на територията на страната. - А какво става с превръщането на "Галата" в хранилище? - Добивът там е спрян с двустранно споразумение между концесионерите и министерството с цел проучване относно на възможностите за трансформирането на находището в хранилище. Интересът на концесионерите не е отпаднал, но е необходимо да се направят замери на количеството остатъчен газ, инспекция на съоръженията, с оглед на преценката за целесъобразността от участие на държавата в трансформирането.
Източник: Стандарт (26.04.2010)
 
Европейският данъкоплатец трябва да плати за грешката на Европейската комисия за предсрочното затваряне на 3 и 4 блок на АЕЦ „Козлодуй", заяви европейският депутат Джефри ван Орден, цитиран от Дарик. По думите му изваждането от експлоатация на двата реактора ще струва около 860 млн. евро до 2013 г., като най-важно е да се осигури безопасното унищожаване на ядрените отпадъци. Бившият докладчик за страната ни допълни, че негативите от предсрочното затваряне вече са видни - използването на повече лигнитни въглища, които вредят на околната среда, увеличаване на цената на енергията и намаляването на износа на енергия от България. Според ван Орден диверсификацията на енергийните източници е ключова както за България, така и за целия Европейски съюз. По думите му идеалният вариант за реализацията на АЕЦ „Белене" е намирането на инвеститор от вътрешността на Европейския съюз. „България е има добри позиции да бъде регионален енергиен център и основен енергиен доставчик и за нея трябва да бъде мислено като част от енергийния пазар на Европейския съюз. България обаче се нуждае от енергийна стратегия. Ключът в нея е диверсификацията на източниците", каза Ван Орден. От своя страна председателят на енергийната комисия в парламента Мартин Димитров заяви, че проектът АЕЦ „Белене" не бива да се продължава, докато не бъде изработена енергийна стратегия на страната. По думите на Димитров в настоящата стратегия този проект не присъства. Според съпредседателя на Синята коалиция - предишното правителство нарочно е бързало да продължи проекта АЕЦ „Белене". „Като няма икономически аргументи, да има един-единствен аргумент и той е следният: ами като са дадени 2 млрд. лв. до момента, какво да правим. Тоест ние питаме как ще се финансира проектът и защо въобще се прави и отговорът, който получаваме навсякъде, е да де, така е прави сте, ама като са дадени 2 млрд. лв., какво да правим сега. Затова и бяха дадени тези 2 млрд. лв., за да го има този аргумент. Но възникна и контрааргумент: това, че са похарчени грешно 2 млрд., означава ли да похарчим грешно още 10 или още 15 млрд. лв. и винаги има един прост начин да се прецени пазарно дали един проект е ефективен или не - ако той е печеливш, ефективен, нямаше да може да се премине границата на България от наплива от чужди инвеститори, които са блокирали всички трасета. Но както виждате, и един инвеститор не можем да открием. Имаше един, чуди се, чуди се, въпреки че му беше оказан според мен огромен натиск да остане, чуди се инвеститорът и избяга", каза Димитров. АЕЦ „Белене" винаги ще си остане български проект, заяви от своя страна Владимир Казанчев, ръководител на икономическата група на посолството на Русия в България. По думите му предложената преди време помощ от Русия към България е било до избирането на стратегически инвеститор. „Руската страна е съгласна да преотстъпи първоначалния, технически дял в този проект на този инвеститор, който ще бъде избран от правителството на България. Ще се запази някакво финансиране, обаче понякога някои експерти пишат или говорят, че по този начин „Белене" ще стане напълно руски проект. Това не е вярно. Белене във всеки случай ще си остане като български проект", каза той. От своя страна зам.-енергийният министър Мая Христова обясни, че е нужно да се направи пазарно проучване дали проектът АЕЦ „Белене" е рентабилен и дали има нужда от него на енергийния пазар. Затова правителството е решило да наеме абсолютно независим консултант по проекта. Христова допълни, че новото правителство прави всичко възможно, за да осигури диверсификация на енергийните източници. Тя призна, че по отношение на ядреното гориво, зависимостта на страната ни от Русия е пълна. Според Христова вече се правят стъпки за намаляването на зависимостта от Русия по отношение на газовите доставки.
Източник: Insurance.bg (27.04.2010)
 
1000-мегаватовият пети енергоблок на АЕЦ “Козлодуй” бе спрян за планов годишен ремонт. Спирането е в съответствие със съгласувания с “Електроенергиен системен оператор” ЕАД годишен график за работа на блоковете на атомната електроцентрала. По време на престоя ще бъдат извършени планираните ремонтни дейности, модернизации и профилактика на оборудването. Реакторът ще бъде презареден със свежо ядрено гориво за предстоящата му 17-та горивна кампания. Ремонтът на пети блок ще продължи до средата на юни. Другият 1000-мегаватов блок на АЕЦ “Козлодуй” – шести блок, работи с пълно натоварване на мощността.
Източник: Insurance.bg (27.04.2010)
 
До средата на юни трябва да бъде избран консултант на АЕЦ „Белене”, който да изготви финансовата рамка по проекта. Това заяви вчера зам.-министърът на енергетиката Мая Христова на дискусия относно бъдещето на втората атомна централа. По думите й сред фирмите, които са кандидатствали за това, са HSBC, Sociate Generale, KPMG, Аржил банк. Консултантът ще има ангажимент и да преговаря с потенциален инвеститор за проекта, след като през септември м.г. германската RWE отказа участието си в централата. Христова заяви още, че има необходимост от консервиране на площадката на АЕЦ „Белене”, тъй като в момента строителните дeйности са замразени, докато тече ревизия на похарчените до момента средства. Според вицепрезидента на „Атомстройекспорт”, който е и началник на управлението на изграждането на АЕЦ „Белене”, Генадий Тепкян консервацията на обекта ще струва 7,5 млн. евро. Зам.-министърът обясни, че в момента не се търси финансиране, а европейско участие. По думите й след оттеглянето на германската компания България е единственият собственик на проекта за втора атомна централа и в момента не се водят преговори за предлагане на дялове на руската страна. Според Владимир Казанчев, атомен експерт и старши съветник по проекта АЕЦ „Белене”, ако България приеме руски заем от 2 млрд. евро за строителството на централата и Москва получи акции срещу това, е готова впоследствие да преотстъпи дела си на избрания инвеститор. Казанчев обясни, че крайната стойност на атомната централа ще е ясна, след като бъде избран инвеститор в проекта. Според него страната ни не бива да изпуска възможността да развие атомната си енергетика с построяването на централата. По думите на евродепутата и бивш докладчик в Европейския парламент за напредъка на България Джефри ван Орден е необходимо финансирането по проекта да се гарантира, като в идеалния случай то ще е от европейски инвеститори. Той припомни, че вероятно на 18 май Европарламентът ще гласува компенсациите за затварянето на 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ „Козлодуй”, като според него предварителното затваряне на мощностите било ненужно. Според него е справедливо ЕС да даде компенсации на България, като добави, че до 2013 г. страната ни трябва да получи 860 млн. евро заради затворените реактори.
Източник: Новинар (27.04.2010)
 
Ван Орден: Не трябваше да затваряме "Козлодуй" Не беше необходимо III и IV блок в АЕЦ "Козлодуй" да се затварят. Това стана прекалено рано, те имаха още живот и бяха безопасни. Признанието направи евродепутатът Джефри ван Орден. Според него поради загубите, които това донесе на България, тя има пълното право на допълнителните компенсации, които поиска. В сряда в Европейския парламент те ще бъдат гласувани и силно се надявам, че ще бъдат одобрени, заяви Ван Орден.
Източник: Стандарт (27.04.2010)
 
Новите блокове в АЕЦ "Козлодуй" няма да излязат по-евтино от строителството на АЕЦ "Белене". Това заяви по Нова ТВ председателят на "БулАтом" Богомил Манчев. В обществото се обявява, че строителството на нови реактори в АЕЦ "Козлодуй" ще бъде по-евтино от проекта "Белене" заради изградената вече там инфраструктура. От старта на изготвяне на един проект за ядрен реактор, през строителството му и до пускането му в експлоатация минават около 15 години. Реакторът пък работи около 60 години. В такъв случай инфраструктурата на АЕЦ "Козлодуй" едва ли ще издържи още поне 75 години, при положение че е изграждана от 1969 г., заяви Манчев.
Източник: Стандарт (28.04.2010)
 
Консорциуми около "Главболгарстрой" и "Енергоремонт" ще си поделят поръчка за жп ремонт за над 400 млн. лева. Удоволствието да пътувате с влак до Бургас със скорост до 160 км в час ще е възможно след три години и ще струва на българския и европейския данъкоплатец общо 427 млн. лв. Бърза ще е всъщност жп отсечката от 263 километра между Пловдив и Бургас. А цената е ясна, защото тази седмица бяха отворени офертите на компаниите, които искат да извършат ремонта. Изглежда скъпо и е малко повече от първоначалните очаквания на държавата, че рехабилитацията ще излезе около 366 млн. лв. Дали дадена строителна компания може да обнови жп линията за по-малко пари едва ли ще стане ясно, тъй като 5 от 8-те участници в търга, сред които големи западни компании с опит в жп строителството, отпаднаха при първия подбор - на ниво технически оферти. Така надпреварата за обществената поръчка ще бъде между консорциумите, в които участват "Главболгарстрой" и "Енергоремонт", защото третият участник - френската TSO Chemin du corps de gardе, подаде оферта само за най-късата отсечка, а цената й е по-висока. Така две отсечки от разделеното на три трасе най-вероятно ще отидат в обединението около "Главболгарстрой", а една - в групата на "Енергоремонт". И двата участника предложиха по-високи цени от предварително обявената от организатора на търга Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ). Това означава, че ако комисията избере изпълнител при тези ценови оферти, трябва да бъде увеличено съфинансирането от държавния бюджет или да се прехвърлят евросредства от други жп проекти. Сред подалите документи бяха и много големи западни компании с опит в жп строителството. Въпреки че досега българските фирми нямат голям жп опит (заради липсата на проекти), на финалната права от търга достигнаха само два консорциума с българско участие и една чужда компания. Така основните претенденти са консорциум "Леонард Вайс" и консорциум "Салчев". В първия влизат едноименната германска компания Leonhard Weiss, dържавното предприятие "Транспортно строителство и възстановяване", което е основен изпълнител на рехабилитации в железницата, и "Главболгарстрой". Последната се занимава главно със строителство на сгради и пътища, но има и опит в жп строителството, като в периода 2000 – 2001 рехабилитира линията Дупница – Кулата. Водеща компания в другото обединение е италианската Salcef, като неин партньор е "Енергоремонт холдинг". Българската компания е позната преди всичко с ремонтната си дейност в енергетиката. Сред клиентите му са "ТЕЦ Марица-изток 2", ТЕЦ "Бобов дол", АЕЦ "Козлодуй" и други. При раздържавяването му в края на 2003 г. над 80% от "Енергоремонт" бяха купени през Корпоративна банка за сметка на клиента й "Вивес", регистрирана на столичната улица "Дебър" 17, където е седалището и на контролираното от собственика на Корпоративна банка Цветан Василев ТЦ - ИМЕ и други дружества от групата му. Фирмата е еднолична собственост на Венета Николова, която участваше доскоро и в съвета на директорите на медийната група на Ирена Кръстева. Веднага след приватизацията "Вивес" раздробява дела си и прехвърля над 40% от капитала на "Енергоремонт" на регистрираното на същия адрес "Миления 77", което е акционер и до днес.
Източник: Капитал (30.04.2010)
 
Корпоративна търговска банка държи 48% от парите на стратегическите държавни предприятия. На второ място е СИБанк с 9%, на трето - Централна кооперативна банка със 7%. Останалите авоари са разпръснати в банки, които имат дял между 1 и 7%. Данните са към 31 март 2010 г. Това показва справката, която министърът на финансите Симеон Дянков даде за банковите сметки. Сред 18-те компании са Българският енергиен холдинг и неговите поделения ("Булгаргаз", НЕК, АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица-изток 2",), "Булгартабак холдинг", "Кинтекс", БДЖ, "Терем", "Летище София", "Български пощи" и други. Парите на 18-те дружества в банките към март са 856 млн. лв. - с 343 млн. лв. по-малко (или 29%) в сравнение с август миналата година. Тогава от парите на най-големите държавни дружества бяха в три банки - Корпоративна банка, "Инвестбанк" и Централна кооперативна банка. Сега "Инвестбанк" пада на пета позиция с 6,3%.
Източник: Дарик радио (17.05.2010)
 
25 български и 2 чужди банки държат парите на държавните фирми. Това сочи справка за разплащателните сметки и депозитите на предприятията към 31 март 2010 г. Документът бе предоставен от Министерството на финансите на Съюза на издателите в България по силата на Закона за достъп до информацията. Данните включват сметките на 18 държавни фирми. Сред тях са Български енергиен холдинг и фирмите от неговата структура - "Булгаргаз", "Булгартрансгаз", НЕК, АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица-изток 2", "Булгартабак холдинг", "Благоевград БТ", "Кинтекс", Национална компания "Индустриални зони". От фирмите към транспортно министерство са включени БДЖ, НКЖИ, Летище София, Ръководство на въздушното движение, "Български пощи". Има данни и за Фонда за органите за местно самоуправление ФЛАГ, който е към строителното министерство, военния холдинг "Терем" и "Информационно обслужване" към финансовото ведомство. Най-голямата част от парите на тези предприятия са концентрирани в 4 банки - Корпоративна търговска банка КТБ (472 млн.), СИБанк (92 млн.), Централна кооперативна банка (77 млн.), Ин-вестбанк (63 млн.) и Уникредит Булбанк (58 млн.). Корпоративна е безспорният лидер, там по сметки са близо 48% от парите на държавните предприятия - 408 млн. лева. Близо 80 млн. лева са в СИБанк, а над 75 млн. лева са в ЦКБ. Първите три трезора имат общо под 9% пазарен дял в депозитите у нас, по данни на БНБ. От анализа става ясно също, че фирмите не държат в една и съща банка депозитите и разплащателните си сметки. Най-много депозити има в Корпоративна търговска банка, КТБ е първенец и по разплащателни сметки (234 млн.). Към 31 декември по тази позиция на второ място е УниКредит Булбанк, на трето - Инвестбанк. Три месеца по-късно втора става СИБанк (77 млн.), а трета остава Инвестбанк (32 млн.). Критериите, по които се подбират банките, са различни за всяко дружество. Енергийните фирми имат разработени правила и критерии за управление на риска при избор на обслужващи банки, пише в справката на финансово министерство. На първо място това е кредитният рейтинг на банките. Дружествата изискват оферти от няколко различни банки, обикновено повече от 4 на брой. Определяща е възможността за преференциални ставки за такси и комисиони и договаряне на специални условия, например по-високи лихвени проценти, обясняват от МФ. Възможно е парите на някои предприятия да са вложени в банки, откъдето дружествата ползват заеми и наличието на сметка им дава по-добри условия, коментират експерти. Според статистиката на БНБ по някои от основните показатели, които биха изкушили държавните фирми и техните принципали да изберат трезор, Корпоративна търговска банка (КТБ) е най-примамлива. Така например основното предимство - коефициент на доходност от инвестицията на пари в банка, безусловно се държи от КТБ. Този коефициент се изчислява като съотношение на печалбата към доходоносните активи, т.е. колко печалба ще ти донесат парите, сложени по банкови сметки. Корпоративна безспорно държи първенството с такъв коефициент от 1,43%. Данните са от първото тримесечие на 2010 г. Фирмите към транспортното министерство избират банките си поне измежду 3 оферти, класирани по следните показатели - лихва, капиталова адекватност, рентабилност, балансово число, печалба, възвръщаемост на активите и на капитала. Впечатление прави, че парите на самите министерства са главно в други банки, различни от тези, където дружествата имат най-много сметки. Тук класацията отговаря напълно на Топ 3 на най-големите у нас банки по активи - УниКредит Булбанк, ДСК и ОББ. Към 31 март 2010 г. разпределените в тях салда по сметки на първостепенни и второстепенни разпоредители (министерства и агенции) са съответно 36,016 млн. лв., 19,861 млн. лв. и 7,385 млн. лв. Общо в 16 банки са депозирани 82,142 млн. лв. Сравнението на двете справки, предоставени от финансовото министерство (към 31 декември 2009-а и към края на март 2010 г.) дава възможност да се направи анализ за състоянието на компаниите. Авоарите им намаляват с близо 10% за три месеца. Вероятните причини за това са както изплащането на дивиденти за държавата, така и обслужването на техни задължения и просрочени вземания. Разбира се, анализът не е пълен, защото липсват данните за вземанията и дълговете на държавните фирми. Първенец с най-много депозити е фирмата на транспортно министерство Ръководство на въздушното движение (РВД) - 41 млн. евро (82 млн. лева), разделени приблизително поравно между 3 банки - БНБ, Кооперативна търговска банка и ЦКБ. На второ място е Българският енергиен холдинг (БЕХ) - 66,9 млн. лева. Цялата сума е в Корпоративна банка. Трети - летище София (29,5 млн. евро), като най-голямата част е в Корпоративна. Следва "Булгартрансгаз" с 55 млн. лева в същата банка. На пето място е АЕЦ "Козлодуй" - 53 млн. лева, като 30 от тях са в КТБ. С най-голяма сума по разплащателните сметки е "Булгаргаз" - 58 млн. лева, 57 млн. долара и над милион евро. Следват "Булгартрансгаз", АЕЦ "Козлодуй" и "Благоевград БТ". Като цяло анализът показа, че трябва да побързаме със създаването на Консолидационна компания, която ще управлява държавните дружества, заяви вицепремиерът Симеон Дянков. Според него така ще се засили контролът над тях, както и прозрачността за движението на парите им.
Източник: Стандарт (17.05.2010)
 
Корпоративна банка оперира с около 50% от парите на държавните предприятия - тя държи на депозити и разплащателни сметки 408 млн. лв. от общо 855 млн. лв., които въпросните предприятия държат в трезорите към края на март. Това стана ясно от отговора на финансовото министерство до 11 медии, включително вестник "Сега", които поискаха справка по Закона за достъп до обществената информация. В края на декември м.г. държавните фирми са държали в КТБ 385 млн. лв., а през следващите три месеца сумата е набъбнала с 25 млн. лв. Най-много са парите там на енергийните дружества "Булгартрансгаз" - 105 млн. лв., "Български енергиен холдинг" - 76 млн. лв., АЕЦ "Козлодуй" - 61 млн. лв., "Булгаргаз" - 59 млн. лв. и др. Корпоративна търговска банка е сред сравнително малките на пазара. Тя работи изцяло с бизнес клиенти и почти не се занимава с банкиране на дребно. Преди година и половина в трезора влязоха омански капитали, а директорът му Цветан Василев е бил съдружник в различни проекти на бившата шефка на тотото Ирена Кръстева. Кръстева и синът й - бившият зам.-министър на бедствията от ДПС - Делян Пеевски, контролира медийна групировка, в която влизат няколко национални и регионални вестници, най-тиражният седмичник "Уикенд", печатницата на ИПК "Родина". Сред съвместните инициативи на Василев и Кръстева бе например опитът в края на управлението на тройната коалиция да вземат 3-те централни сгради на НАП в сърцето на София срещу обещанието да построят нова за 50 млн. евро на територията на ИПК "Родина". Кръгът от фирми, близък от КТБ, притежава ТВ 7, телевизия "ББТ", получи право на мултиплекс и купи 50% от фирмата, която разпръсква радио и тв сигнала. От обясненията на финансовото министерство се разбира, че държавните дружества са избрали банката по няколко критерия - кредитен рейтинг, конкурсна оферта, минимален риск, преференциални нива на таксите и лихвите. "Не на последно място е и дългогодишното сътрудничество и изградено взаимно доверие при банковото обслужване", обясняват от ведомството на Симеон Дянков. Но не дават никакви данни, които да доказват убедително, че офертите на КТБ действително са били най-изгодните. Всички останали банки на пазара държат значително по-малки суми на държавните фирми. Втората в класацията - СИБанк например, оперира с около 80 млн. лв. към края на март. Три месеца по-рано тя е разполагала с наполовина по-ниска сума. Трезорът, в който минимален дял има приятелката на премиера Цветелина Бориславова, а мажоритарен собственик е белгийската КВС, държи доста от вложенията на "Булгаргаз" - над 43 млн. лв. УниКредит Булбанк оперира с около 59 млн. лв. Другите банки, които държат сравнително по-големи суми, са с предимно български собственици. Инвестбанк на Петя Славова към 31 март е оперирала с около 53 млн. лв., а Централна кооперативна банка (ЦКБ) от империята "Химимпорт" - с около 45 млн. лв. Проблемът с управлението на парите на държавните фирми бе повдигнат от финансовия министър Симеон Дянков миналата есен. Тогава той твърдеше, че 60% от средствата са в три банки, но така и не назова имената им. Тогава той се възмущаваше, че 3/4 от парите са оставяни на еднодневни депозити без лихва. ------БЕЗ ДОХОДНОСТ Според справката на финансовото министерство 409 млн. лв. се държат на разплащателни сметки, които почти не носят доходност, 375 млн. лв. са на депозити, без обаче да е посочена средната лихва по тях. 70 млн. лв. са в "други сметки". До края на февруари министърът на финансите Симеон Дянков трябваше да получи отчет по какви критерии държавните дружества избират финансовите институции, в които държат парите си. Идеята на министъра тогава бе да прекрати неизгодните договори, но справката към края на март показва, че това не е направено. От обясненията на МФ излиза, че държавата, въпреки че често е едноличен собственик, не може да се меси в управлението на компаниите по въпроси, свързани с избора на обслужваща банка.
Източник: Сега (17.05.2010)
 
Ежегодно България харчи по 5,5 млрд. евро за внос на енергийни ресурси. За петрол годишно страната ни плаща и по близо 3,5 млрд. евро. Разходите за газ са около 2 млрд. Останалите 500 млн. евро отиват за внос на въглища, съобщи енергийният експерт, бивш министър на икономиката и енергетиката Милко Ковачев на конференция за ядрената енергетика. Той допълни, че с развитието на българската икономика ядрената енергетика трябва да запази своя дял от 45%.
Източник: Стандарт (18.05.2010)
 
Ядрено гориво от САЩ може да се доставя за АЕЦ "Козлодуй" България може да доставя за нуждите си свежо ядрено гориво от САЩ, каза вчера икономическият министър Трайчо Трайков. По думите му страната ни ще предприеме стъпки за сертифициране на американското ядрено гориво. В САЩ такъв производител е компанията „Уестингхаус“, която има интереси да участва в строителството на нов блок в АЕЦ „Козлодуй“. В момента ядреното гориво у нас се внася от руската компания ТВЕЛ, с която имаме договор за доставка до 2020 г. Трайков добави, че се надява в най-скоро време Американската агенция за търговия и развитие да финансира прединвестиционно проучване за складиране на отработено ядрено гориво и радиоактивните отпадъци у нас. Проучването ще позволи на страната ни да вземе гъвкаво решение за типа национално хранилище за ядрени отпадъци, което предстои да се построи. Вече е изготвена и късата листа от кандидати за консултанти за намирането на инвеститор за АЕЦ „Белене“. В процедурата са останали три компании, като до средата на юни трябва да стане ясен и кой ще е консултантът на държавата. Интерес към конкурса обявиха общо шест компании – Ейч Ес Би Си (HSBC), „Сосиете Женерал“, Кей Пи Ем Джи (KPMG) в консорциум с „Магуайър“, „Ротшилд“, „Аржил“ и „Ърнст анд Янг“. Трите компании от късата листа не бяха обявени вчера, защото енергийното министерство не ги е уведомило. За строителството на втора атомна няма да има повече яснота, докато не се проведе конкурсът за избор на инвеститор, заяви Трайков. Изпълнител на проекта е руската компания „Атомстройекспорт“, която според чешки медии се подготвя да съди България заради забавянето на проекта. Според министъра компанията не се е обръщала с подобен иск към България до момента. От руската компания също обясниха, че имат договор с НЕК, който изтича в края на септември. Очаква се на днешното си заседание Министерският съвет да обсъди създаването на смесено дружество, което да отговаря за строителството на газовата връзка на страната ни с Гърция. За България освен тази връзка е важно да се изградят и реверсивните газопроводи с Турция, Румъния и Сърбия, каза посланикът на САЩ Джеймс Уорлик. Той очаква връзките да бъдат готови в следващите 5 г. Според данни на Центъра за изследване на демокрацията около 30% от търговския ни дефицит се дължи на внос на енергоресурси. Трайков заяви, че правителството трябва да преструктурира основните си енергийни проекти, за да ги направи привлекателни за инвеститори от Европа и Северна Америка. Според него НЕК можеше да закупи две от трите електроразпределителни дружества у нас, ако не беше дала толкова пари за строителството на хидровъзел „Цанков камък“.
Източник: Класа (19.05.2010)
 
Депутатите от ЕП подкрепиха предложението да бъдат отпуснати допълнителни 300 милиона евро финансова помощ от ЕС за периода 2010-2013 г. за безопасното извеждане от експлоатация на четирите спрени реактора на АЕЦ "Козлодуй" и безопасното преработване на радиоактивните отпадъци, съобщи БТА. От тази сума 180 милиона евро трябва да се използват за подпомагане на програмата за извеждане от експлоатация, а останалите 120 милиона евро за повишаване на енергийната ефективност Финансирането допълва 210-те милиона евро помощ от ЕС за периода 2007-2009 година, които бяха договорени по време на преговорите за присъединяване на България. Европейските депутати искат към регламента да бъде включено детайлно разпределение на отделните проекти към програмата, като техническа помощ, осигуряване на заплати за експерти от АЕЦ "Козлодуй", работещи по извеждането от експлоатация, изграждане на национално съоръжение за погребване на радиоактивни отпадъци и обработка на демонтажните отпадъци.
Източник: Монитор (21.05.2010)
 
Брюксел ни даде още €300 млн. за “Козлодуй” Брюксел окончателно ни отпусна допълнително 300 млн. евро за спрените четири блока на АЕЦ "Козлодуй". Вчера с 518 гласа "за" Европейският парламент одобри до 2013 г. България да получи поисканите пари. 180 млн. от тях ще отидат за извеждането от експлоатация на спрените реактори, а останалите 120 млн. - за енергийна ефективност и пестене на енергоизточници.
Източник: Стандарт (21.05.2010)
 
Европейският парламент одобри с голямо мнозинство допълнителни компенсации за АЕЦ "Козлодуй" на общо стойност 300 млн. евро. Големите политически формации отхвърлиха исканията на зелените за хранилище за ядрени отпадъци у нас и за ограничения как да бъдат използвани парите. Решението стана възможно, след като наши евродепутати от Европейската народна партия – социалисти и либерали – обединиха усилия и се противопоставиха заедно на натиска на зелените. Те настояваха за ядрено хранилище у нас и за забрана парите да се използват за друго, освен за извеждане от експлоатация на реактори. Сега 120 млн. евро ще могат да бъдат инвестирани в развитието на българската енергетика, подчерта Владимир Уручев от ГЕРБ след гласуването. В целия енергиен сектор – енергийна ефективност, мерки по енергоспестяване, модернизация в целия енергиен сектор. Т.е. не се случи това, което Групата на зелените настояваше в Европейския парламент – 120 млн. евро да бъдат отклонени за погребване на радиоактивно ядрено гориво. Докладът, който прави възможно отпускането на парите, предвижда стриктен контрол по изразходването им, постоянен достъп на европейски представители по документите на различните проекти и възможност за възстановяване на пари в евробюджета при нередности. Не можем да си позволим такива, категоричен беше Владимир Уручев, и заради доверието, което ни гласува ЕС и заради стойността на тези пари в условия на криза. Очаква се в средата на юни формално одобрение да даде и Европейският съвет, след което първите 75 млн. евро ще бъдат преведени на България.
Източник: БНР (21.05.2010)
 
До 2 млрд. евро достига сивият сектор в петролната индустрия Между 800 млн. и 2 млрд. евро е сивият сектор на петролната индустрия у нас, който заема най-малко една трета от пазара на нефтопродукти, е записано в доклада „Енергийният сектор на България“, изготвен от Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД). Най-голям производител в момента у нас е бургаската рафинерия на „Лукойл“ – „Лукойл Нефтохим Бургас“. Комбинатът е с капацитет 7,5 млн. т/г. От центъра добавят, че качеството на преработените продукти у нас често е под въпрос, а най-вероятните причини за това са фалшификация на продуктите и внос, който не отговаря на изискванията на ЕС. По данни на ЦИД доказаните собствени източници на нефт в България са силно ограничени – запаси от около 15 млн. барела. Цялото количество суров петрол и значителна част от рафинираните продукти се внасят от Русия, а износът за там е незначителен. По данни на центъра стойността на нетния внос от Русия в България на изкопаеми горива, нефт и електричество достига до около 2 млрд. евро на година. „Бургас-Александруполис“ - загубите повече от ползите Заради забавянето в строителството на петролопровода „Бургас-Александруполис“ се намалява възможността на страната за достъп до алтернативни източници на суров петрол, твърдят от центъра. В проекта участват компании от България, Гърция и Русия, като водеща в проекта е руската „Транснефт“. Като се има предвид високата чувствителност на проекта по отношение на околната среда, е малко вероятно ползите от него да надвишат загубите, сочат данните на центъра. Поради тези причини проектът остава неясен и с малка вероятност за осъществяване в близко бъдеще. През България годишно преминават по около 22 млрд. куб. м природен газ, като около 85% от него са за доставки към Гърция, Турция и Македония. Количествата се доставят по един газопровод, идващ от Русия, и затова у нас не може да се говори за диверсификация на доставките, смятат от ЦИД. Най-добри перспективи за нови открития на синьо гориво има в континенталния шелф на Черно море, повечето от които все още не са сондирани, нито пък проучени. Въглищата – единствен местен източник на енергия Единственият значим, местен източник на енергия са въглищата. ТЕЦ-ове, работещи с твърдото гориво, произвеждат около 55% от еленергията у нас, сочат данните на центъра. „Мини „Марица-изток“ са най-големият доставчик на въглища, като със суровината се захранват три централи – ТЕЦ „AES Гълъбово“ (предстои да се пусне в експлоатация), ТЕЦ „Марица-изток 2“ и ТЕЦ „Енел Марица-изток 3“. Централите използват 85% от въглищата на мините. Енергията от възобновяеми енергийни източници през 2009 г. е била 7% от общото производство на ток. От това само 1% е токът, произведен от вятърни централи, а останалата част е произведена от ВЕЦ-овете. Цените на еленергията все още са сред най-ниските в Европа по пазарни разменни курсове на валутите. Но в сравнение с покупателната способност на населението цените на тока са сред най-високите в ЕС. АЕЦ „Белене“ вероятно ще бъде необходима на България след затварянето на V и VI блок на АЕЦ „Козлодуй“, сочи анализът на ЦИД. Тяхното проектно изваждане от експлоатация се очаква към 2017-2020 г., но срокът може да бъде удължен до 2027-2030 г., ако блоковете отговарят на изискванията за безопасност. Търсенето на електроенергия остава слабо през последните години и може да бъде допълнително намалено чрез подобряване на енергийната ефективност. Либерализацията на енергийния сектор остава само частична, едва 18% от еленергията се е продавала на свободния пазар през 2008 г. Страната изостава сериозно и при газифицирането на домакинствата.
Източник: Класа (25.05.2010)
 
Разрешителни за изграждането на малки ВЕЦ-ове с обща мощност колкото един блок в АЕЦ "Козлодуй" са издадени до края на 2009 г. Става въпрос за 800 инвестиционни проекта, съобщи министърът на околната среда Нона Караджова. До момента обаче реализираните проекти са само 120-130. Според Караджова има голяма вероятност при малките ВЕЦ-ове да има балон, както при вятърните и слънчевите централи, където само се обявява проект и се взима разрешително, което надува цената на земята. "Брикел", чието разрешение за работа изтече, ще бъде спрян.
Източник: Стандарт (01.06.2010)
 
Реално е от 1 юли да се установят цени на тока за битовите потребители, които да не се различават от досегашните, обяви председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев. Както е известно, според наредбата за ценообразуването, електроенергията за бита може да поскъпва или поевтинява само веднъж годишно, което означава, че има шанс токът за домакинствата да не скача до средата на 2011 г. Трите фирми на енергото ЧЕЗ, Е.ОN и EVN искат поскъпване на услугата за абонатите с между 3 и 10 процента. Семерджиев уточни, че анализът на конюнктурата още не е завършил, но има данни, че електроразпределителните дружествата разполагат с резерви и е оптимист, че цените на тока за домакинствата ще останат същите. Според шефа на ДКЕВР пестенето на енергия е най-лесният начин за намаляване сметките на домакинствата. На открито заседание на енергийната комисия, проведено вчера, представители на дружествата, произвеждащи енергия, изразиха притеснение, че орязаните приходи биха довели до опасност за сигурността на снабдяването. Председателят на ДКЕВР коментира, че няма такава опасност. Конкретно за АЕЦ „Козлодуй" Семерджиев посочи, че ДКЕВР има уверение, че приходите ще са достатъчни за гарантиране сигурността на системите. Ако тръгнем да изпълняваме всички искания, цените ще станат непоносими за потребителите, каза още шефът на ДКЕВР. По отношение на цените на парното Ангел Семерджиев прогнозира, че увеличението ще бъде по-голямо при малките топлофикации, докато големите дружества като тези в София и в Пловдив ще имат по-малко увеличение на цените. Според шефа на ДКЕВР поскъпване на топлофикационната услуга повече от 15 процента е трудно постижимо на пазара. Новите цени, които се коментират, са на база компенсации на натрупаните разходи на дружества през предишния регулаторен период. В цената на топлоенергията ще бъде отразено и поскъпването на природния газ, като бъде отчетена и възможността топлинната енергия да бъде продавана на свободния пазар. Семерджиев съобщи още, че в момента се прави анализ на цените на въглищата с каквито работят някои от топлофикациите. Шефът на ДКЕВР обясни, че прогнозите за 11% планирано увеличение на цената на парното в по-големите градове като София и Пловдив, плюс още 10% от увеличението на природния газ, са предварителни. Преди време дружеството в Габрово е поискало скок на цената на топлинната енергия с 35%. В Сливен - с около 31 на сто, с 26% - във Враца и с 23 на сто - във Варна. В Русе, Перник и Велико Търново повишението може да е с между 10 и 16 процента. Експертите обаче правят уговорка, че тези цифри не отразяват скока на долара и оттам на природния газ.
Източник: Монитор (02.06.2010)
 
ЕСО губи десетки милиони, елмрежата е застрашена 42,7 млн. лв. е загубата за Електроенергийния системен оператор (ЕСО) за 2009 г., каза вчера изпълнителният директор на дружеството Иван Йотов. Той добави, че загубата на оператора за първите четири месеца на тази година е 5,9 млн. лв. Ако се приеме предложението за новите цени на тока от ДКЕВР, то ЕСО ще натрупа нови 37,5 млн. лв. загуби от дейността си. Според Йотов при това положение операторът няма да може да гарантира сигурността на системата. Той вече е натрупал дългове към ТЕЦ „Бобов дол“ и ТЕЦ-Варна. Председателят на комисията Ангел Семерджиев контрира, че в условията на криза няма как искането на ЕСО за увеличение на цената за достъп с 55,7% да се осъществи. От регулатора предлагат тази цена да се повиши с 39% от 6,39 лв./мвтч. на 8,88 лв./мвтч. Поскъпването се налага заради увеличаването на студения резерв, който трябва да се поддържа след влизането в експлоатация на ТЕЦ „AES Гълъбово“ (бившата ТЕЦ „Марица-изток 1“). От ДКЕВР предлагат и намаление на цената на тока по дългосрочния договор, по който НЕК трябва да купува енергията от новата мощност от 136 лв./мвтч на 104 лв./мвтч. До края на юни 2011 г. ТЕЦ „Марица-изток 2“ няма да продава ток на свободния пазар, предлагат още от регулатора. Така цялото количество енергия ще се изкупува от НЕК, което води до намаляване цената на микса на обществения доставчик. Според шефа на НЕК това ще създаде проблеми за компанията, защото няма къде да продаде допълнителните 2600 гвтч. енергия, които там ще произведат. Недоволни от новите цени са и от АЕЦ „Козлодуй“, според които от полученото повишение от 35% на практика почти нищо не остава за централата. Оттам поискаха квотата за свободния пазар да се вдигне с 5%, за да могат да изпълнят инвестиционната си програма. Трите електроразпределителни дружества – ЧЕЗ, ЕВН и Е.ОН, също не са удовлетворени от предложенията на комисията. По техни изчисления абонатите им ще трябва да заплащат с близо 150 млн. лв. повече за ток след юли, като почти нищо от тази сума не остава в компаниите, а се разпределя между НЕК и производителите. „Ако ДКЕВР се ръководи от това, кой какво иска по веригата като цена, щяхме да уплашим света“, коментира Семерджиев. -------------------------------------------------------------------------------- Добавете във : Име Коментар { Към статията има 1 коментар } #Eлектромечков2010-06-02 03:44:51 Отдавна писах,че този г-н Семерджиев е неправилния избор на г-н Борисов.Такава объркваща статия само допояснява,че хаоса в електроенергетиката е добре организиран и мафията там е непоклатима.Г-н Борисов,трябва непоколебимо да прекрати приватизационните договори с трите ЕРП-та и да възложи управлението на изградената мрежа на българските инженери,които освен,че имаха кадърността да я създадат,могат и много по-рационално и за държавата и за българския народ да я управляват. Виновните за тази престъпна приватизация да бъдат осъдени и да заплатят щетите ,които са нанесли на народа. Стига експерименти, трябва твърда,умела и умна ръка да сложи в ред нещата!?
Източник: Класа (02.06.2010)
 
Приватизацията на дялове от „Булгартрансгаз“, „Булгаргаз“, АЕЦ „Козлодуй“, електроразпределителните дружества, АДИС и „Терем“ през борсата ще подейства като катализатор за привличането на чуждестранни инвестиции. Това посочи Любомир Бояджиев, председател на Българската асоциация на лицензираните инвестиционни посредници (БАЛИП), по време на финансовото изложение „Банки Инвестиции Пари“, на което в. „Класа“ е медиен партньор. У нас се обсъждаха 56 мерки, с които да се съберат 600 млн. лв., а в Полша само чрез приватизацията на държавния дял от втората по големина енергийна компания Tauron са постигнати приходи от 1,5 млрд. долара, каза още Бояджиев. Даде и друг пример – делът на полската държава от най-големия застраховател PZU, от който в бюджета са влезли 1,9 млрд. Приватизацията е най-важното средство, с което държавата може да подпомогне капиталовия пазар, категоричен бе и Иван Такев, изп. директор на БФБ-София. Ситуацията на капиталовия пазар е трагична. За първите 5 месеца на 2010 г. общата капитализация е 10,5 млрд. лв. или едва 15,8% от БВП при 50-55% през 2007 г. Четири инвестиционни посредници са в процес на връщане на лицензи през тази година, а индексът SOFIX се е върнал на нива от 2003 г. насам. Инвеститорите са в ситуация „продава и бяга“, обясни Бояджиев. И препоръча за съживяването на борсата освен приватизацията и въвеждането на нови продукти, създаването на клирингова къща, маржин покупки и къси продажби. Според него се налагат корекции на Закона за държавния фонд за гарантиране на устойчивостта на държавната пенсионна система (известен като Сребърния фонд). В сега действащите разпоредби парите, събрани във фонда, не могат да се инвестират у нас, а единствено в чужбина, нито могат да бъдат оставени на депозит в някоя търговска банка освен в БНБ. Бояджиев посочи за пример азиатската криза от 1987 г., когато Япония и Южна Корея са успели да се възстановят именно чрез използване на средствата от сребърните си фондове.
Източник: Класа (09.06.2010)
 
„Светът е изправен пред нарастващ енергиен дефицит. За нас този дебат се свежда до следното: как да повишим максимално нивото на енергийна сигурност и да намалим въглеродните емисии.” Това подчерта президентът Георги Първанов в поздравителния си адрес към Международната ядрена конференция, организирана от "Булатом" край Варна. Според Първанов днес е необходима повече оперативност при строителството на АЕЦ „Белене", оценяван от международните експерти като съвременно технологично решение с най-високи показатели за ядрена безопасност в света към момента. Проектът освен това има и добра степен на проектна и технологична готовност. Не виждам основателни причини да се противопоставя проектът „Белене" на проекта за развитие на комплекса "Козлодуй" в дългосрочен план, коментира държавният глава. Той изтъкна, че двата проекта са в много раздалечени фази на развитие. Първанов е категоричен, че трябва да сме по-експедитивни, защото повишеният интерес към ядрените технологии значително вдига цената на новите атомни централи в света. Държавният глава заяви още, че е крайно време стратегическата линия на България в енергетиката да бъде изчистена. Той изтъкна, че всяка непоследователност или недостатъчна решителност в енергетиката ни лишава от завоювани пазарни позиции в региона. Президентът Първанов настоява в приветствието си, че приоритетът в "стратегическата линия" трябва да остане ядрената енергетика в електропроизводството. Той се аргументира със световните енергийни баланси, екологичните стандарти, скокът на цената на електроенергията след 2012 г., когато ще приложим принципа "замърсителят плаща". В подкрепа на думите на президента Първанов бе и приветствието на председателя на "Булатом" инж. Богомил Манчев, който предупреди, че сблъскването на проекта „Белене” с проектите за „Козлодуй” ще имат сериозни негативни последици за страната ни. Енергийният министър Трайчо Трайков също отправи приветствие към делегатите на конференцията. Той подчерта, че е нужно преструктуриране на АЕЦ "Белене" като европейски проект.
Източник: Новинар (10.06.2010)
 
Малък дял от енергийна "компания мечта", която обединява държавните електропроизводствени мощности, ще бъде пуснат на фондовата борса. В тази компания може да бъдат обединени АЕЦ "Козлодуй", "Марица-изток 2" и ВЕЦ-овете на НЕК, бихме могли да добавим и търговската компания на НЕК, каза министърът на икономиката Трайчо Трайков. Трябва да има частична приватизация на държавната енергетика чрез листване на борсата и продажба на миноритарен пакет, заяви министърът. За целта трябва да има структура, която е прозрачна и привлекателна за инвеститорите. За да продадем сравнително малка част, но обемът да е голям и да има интерес от големи институционални инвеститори, трябва да намерим най-подходящото обединение, смята Трайков. Такова обединение е например на държавните електропроизводствени мощности - АЕЦ "Козлодуй", "Марица-изток 2" и ВЕЦ-овете на НЕК и търговската компания на НЕК, допълни той. Това представлява една компания мечта, от която и 10% да продадем, приходите ще са огромни, заяви министърът. 10% от такава компания се равняват например на 35-40%, ако се продава само "Марица-изток 2". Но за нас е по-добре да продадем малка част от нещо голямо с потенциал и икономическа логика в себе си, отколкото да продадем нещо цяло или много от нещо по-малко, каза министърът. Правителството вчера разреши министрите да прехвърлят към "Държавна консолидационна компания" ЕАД (ДКК) пакети от акции в търговски дружества, в които държавата държи под 50%. Продажбата на акциите ще става чрез Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол, като постъпленията ще влизат по сметка на ДКК. Оттам ще се внасят в държавната хазна като дивиденти.
Източник: Стандарт (10.06.2010)
 
Изграждането на седми и осми блок на АЕЦ "Козлодуй" също е под въпрос Испанската компания "Ибердрола" се е отказала от намеренията си да инвестира в проекта за изграждане на нови блокове на територията на АЕЦ "Козлодуй", съобщиха представители на атомната централа по време на международната конференция на "Булатом". "Не мога да кажа дали има друг инвеститорски интерес към мощностите, това е нещо, което знаят само от министерството на икономиката", коментира Рашо Първанов, главен инженер на изведените от експлоатация първи четири блока на централата. По време на конференцията той представи възможностите за развитие на бъдещите седми и осми блок на централата, в случай че има инвеститорски интерес към тях. В момента от АЕЦ "Козлодуй" работят само два блока - пети и шести, останалите четири бяха спрени, като само два от тях са изведени от експлоатация. "Има потенциал да бъдат изградени новите блокове в АЕЦ "Козлодуй", защото за в бъдеще ще се запази търсенето на електроенергия особено от региона", обясни Първанов. Той изнесе доклад, според който в момента централата изнася около половината от произведената енергия за балканските страни. "Единствено България и Румъния имат достатъчно ток, за да не внасят, в Турция се изграждат мощности, но останалите страни ще продължат да купуват ток", обясни Първанов. За изграждането на новите блокове в АЕЦ "Козлодуй" ще са необходими 550 дка терен, като централата в момента притежава само половината от тях, допълнително могат да бъдат купени, обясниха от централата. В момента в централата има изградена инфраструктура, която може да обслужи новите мощности.
Източник: Дневник (11.06.2010)
 
“Белене” ще работи само за износ АЕЦ "Белене" може да работи само за износ. Това стана ясно от презентацията на директора "Експлоатация на I-IV блок" в АЕЦ "Козлодуй" Рашо Първанов по време на Международната конференция "Българската атомна енергетика - национална, регионална и световна енергийна сигурност". Прогнозите за потреблението на ток у нас за тази година показват, че ще изразходваме 42 317 гигаватчаса. От тях около 35% ще бъдат произведени от АЕЦ "Козлодуй". В същото време изследванията на испанската компания "Ибердрола" от миналата година показват, че в региона на Балканите потребностите от внос на ток са за 19 570 гигаватчаса електроенергия. Тъй като АЕЦ "Козлодуй" на практика осигурява 14 811 от вътрешното потребление, "Белене", която също ще има два реактора по 1000 мегавата мощност, съвсем спокойно може да си гарантира, че целият произвеждан ток ще бъде изнасян. Най-големите вносители на ток в региона са Гърция и Хърватска. Потребностите за внос на южната ни съседка през миналата година са били за 5561 гигаватчаса. В Хърватска пък внесеното електричество възлиза на 6596 гигаватчаса. Следващите по обем потребности от внос на ток са Македония с нужди от 2780 гигаватчаса годишно, Албания - с 2433, и Сърбия с 2200. Единствената страна в региона, която активно върви към увеличаване на собствените си производствени мощности и прекратяване на вноса, е Турция, съобщи Първанов. Въпреки че в някои от останалите държави също има идеи за нови електроцентрали, реализацията им е далеч в бъдещето. Така че за тока от АЕЦ "Белене" пазар ще има, смятат специалисти от енергийния бранш.
Източник: Стандарт (11.06.2010)
 
АЕЦ “Козлодуй” може да работи до 2049 г. АЕЦ “Козлодуй” може да работи дори до 2049 г. Това стана ясно от презентацията на Емил Томов от “Риск Инженеринг” по време на Международната конференция “Българската атомна енергетика – национална, регионална и световна енергийна сигурност”. В момента лицензите на 5 и 6 блок в Първа атомна изтичат съответно през 2017 и 2019 г. След това обаче има голяма вероятност централата да поиска от Агенцията за ядрено регулиране удължаването им. Обикновено това може да бъде за срок от 15 години, което означава, че двата блока съответно ще работят до 2032 с 2034 г. След изтичането и на този лиценз теоритично има възможност той да бъде продължен с още 15 години за всеки от блоковете, което означава, че АЕЦ “Козлодуй” може да работи чак до 2049 г.
Източник: Стандарт (11.06.2010)
 
“Не се е налагало да информираме руската компания “Атомстройекспорт” за спиране на АЕЦ “Белене”, тъй като не сме решили да замразяваме проекта.” Това заяви министър Трайчо Трайков в кулоарите на конференцията “Ден на българската енергетика”. Той пристигна на форума с няколко часа закъснение заради драматично пътуване от Китай. Буря връхлетяла летището и редовният полет, с който трябвало да пътува за Европа, бил отложен. Безкрайните часове по летищата и недоспиването не попречиха на министъра да представи на форума идеите за нова енергийна стратегия на България. По проекта “Белене” държавата ограничи харченето на средства до абсолютния минимум, докато финансовата структура на инвестицията се изясни, подчерта министърът. Той допълни, че целта е да се намери качествен инвеститор. Досега има неформален интерес към “Белене” от различни компании, но това не е достатъчно. Трайков подчерта, че вариантът за 7-и и 8-и блок на АЕЦ “Козлодуй” остава. На въпрос може ли Москва да ни извади от газопровода “Южен поток”, той отговори: “Шансовете да отпаднем са малки.” Трайков коментира и думите на премиера Бойко Борисов, че трябва да се подсили икономическият екип на правителството. “Приветствам решението. Подсилването на екипа може да има различни форми и която е удачна, трябва да бъде използвана”, каза енергийният министър.
Източник: Труд (21.06.2010)
 
Удвояваме атомните реактори Двойно по-голямо производство на ток от АЕЦ предвижда проектът за енергийна стратегия на България, изготвен от икономическото министерство. Според него произвежданият ток от ядрени реактори през 2030 г. трябва да бъде 30 тераватчаса годишно. В момента той е 14,7 тераватчаса, като до 2015 г. трябва да се запази. От 2020 г. се предвижда увеличение на производството до 22,3 тераватчаса. Това означава, че през следващите 10 години у нас трябва да заработи поне един 1000-мегаватов реактор, а до 2030 г. - още един. В стратегията обаче не се споменава дали това ще стане чрез АЕЦ "Белене" или нови блокове в "Козлодуй".
Източник: Стандарт (25.06.2010)
 
Една ядрена електроцентрала не е цел сама по себе си, добре е да я има, ако е икономически целесъобразна. Това каза във времето за парламентарен контрол министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков в отговор на въпрос на депутата от "Коалиция за България" Петър Димитров за замразяване на проекта АЕЦ "Белене". Терминът "замразен" не е коректен за АЕЦ "Белене", заяви Трайков, цитиран от bТВ. Максимално ограничени са разходите по проекта до навлизането на стратегически инвеститор. По проекта се работи и той напредва в статуса си на осъществяване, посочи министърът. Трайков припомни, че едно от първите решения на правителството на ГЕРБ е било, че България няма да инвестира повече в този проект от това, което вече е инвестирано. Той добави, че решението за това е било обсъдено с руските партньори. Проектът АЕЦ "Белене" се изгражда по либерален режим, а не при необходимост от поддържане на баланса на системата, каза министърът. Моментът, до който сме стигнали по проекта, предполага наличие на инвеститорски интерес, за да може проектът да се осъществи, каза Трайков. Според него ако реакторите наистина са толкова изгодни и евтини, то инвеститорски интерес ще има. Цената на електроенергията от АЕЦ "Белене" няма да е същата като цената от АЕЦ "Козлодуй", отбеляза Трайков. Говорим за съвсем различни ценообразуващи фактори, при АЕЦ "Козлодуй" има цена, която е исторически постигната, а при нов ядрен проект, дори и на двойно по-ниска цена от тази, която се предвижда за АЕЦ "Белене", това няма как да се повтори, обясни министърът. Трайков посочи, че дори и проектът АЕЦ "Белене" да не се осъществи, България има и други варианти за развитие на ядрена енергетика, като най-очевидната възможност е за изграждането на нови реактори на площадката на АЕЦ "Козлодуй". Според Трайков тази възможност умишлено е била неглижирана. "Южен поток" остава един от важните инфраструктурни проекти за България, каза Трайков в отговор на въпрос от депутата от "Коалиция за България" Михаил Миков за перспективите пред реализацията на българското участие в проекта "Южен поток". Страните по проекта са Българският енергиен холдинг (БЕХ) и "Газпром", като БЕХ е предоставил на "Газпром" необходимите документи. В най-скоро време предстоят работни срещи по подготовката на необходимата документация за възлагане на комплексно прединвестиционно проучване за сухопътния участък от тръбопровода на българска територия, информира Трайков. Въз основа на резултатите от проучването могат да се извършат оценки на проекта на българска територия и на условията за развитието му. Работи се и по документите за създаване на смесената проектна компания с равни дялове между българската и руската страни, каза Трайков. От БЕХ са предложени конкретни дати за продължаване на практическите действия по проекта и се очаква отговор от страна на "Газпром", така че ние очакваме от тях, а не те от нас, заяви министърът.
Източник: Insurance.bg (28.06.2010)
 
Много се спекулира с изграждането на 7-и и 8-и блок на АЕЦ "Козлодуй", а те биха стигнали фазата, в която сега е проектът "Белене", чак след 6-7 години, през което време никой от съседите ни няма да спи. Това заяви в Плевен лидерът на БСП Сергей Станишев. "Турция има споразумение с Русия за изграждане на четири реактора и те нямат колебания, въпреки че цената на техните реактори е много по-висока", допълни бившият премиер. "След 2015 г. ще купуваме ток от Турция на пазарни цени", прогнозира Станишев и се пошегува: "Ако искате точна дата, мога да посоча рождения ден на Борисов през юни." "В света има ядрен ренесанс. В процес на изграждане са 60 блока в 16 страни. Като технологична готовност нашият проект е най-напред и това е голямото ни предимство", обяви бившият премиер. "Действията на правителството могат да доведат до тежки санкции за страната ни от Арбитражния съд в Париж", предупреди соцдепутатът Румен Петков. В края на септември изтича срокът, в който трябва да е ясно дали ще строим АЕЦ "Белене". Ако се откажем, руската страна може да ни осъди за 1 млрд. евро обезщетение, каза Петков.
Източник: Труд (28.06.2010)
 
15% от Електроенергийния системен оператор, който управлява мрежата за високо напрежение, ще бъдат продадени през фондовата борса, каза министърът на икономиката Трайчо Трайков. Това обаче не е на дневен ред, а предстои да стане в бъдеще. Продажбата на миноритарния дял ще стане след преструктурирането на Българския енергиен холдинг. В този си вид той не е ефективна структура и ще бъде разпусната. В момента БЕХ е една шапка, която не помага на дружествата под него да увеличават приходите си. Напротив, те плащат на БЕХ излишни пари, за да им се преглеждат бизнес плановете, каза Трайков. Окончателното решение за бъдещето на дружествата ще бъде готово до няколко месеца. Новата структура ще гарантира максимално увеличение на приходите на компаниите. Дружествата ще бъдат обединени около услуги и дейности, които извършват. Вероятно става дума за обединение между преносни оператори като "Булгартрансгаз" и ЕСО, производители като АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица-изток 2", които правят ток, и Мини "Марица-изток". Възможно е и обединение на търговците в НЕК и "Булгаргаз".
Източник: Стандарт (29.06.2010)
 
5-и блок на АЕЦ "Козлодуй" бе включен отново в енергийната система на страната, след като във вторник заради лъжлив сигнал на системите бе изключен, съобщиха от ядрената централа. Изключването на главна циркулационна помпа е станало след подаване на лъжлив сигнал от крайни устройства. Дефектиралите устройства са подменени
Източник: Сега (01.07.2010)
 
Трайков: Има шанс за по-евтин газ Има резерв за предоговаряне на условията с "Газпром". Това обяви министърът на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков. Според него по договора, изтичащ в края на 2010 г., преговаряме за по-ниска цена. С изграждане на нови междусистемни връзки ще се създаде достъп до пазар с конкурентни цени. Новата цена на газа е резултат на договорките от 2006 г. и на повишения курс на долара. Но въпросът е защо цената не е с 30% по-ниска, каквато можеше да бъде, каза още Трайков в Девня. По думите му това са промените в договора, подписани от Румен Овчаров само 12 дни преди приемането ни в Евросъюза, когато щеше да стане много сложно. Овчаров е първият министър, поддал се на руския енергиен натиск, а правителството на Станишев е одобрило това, каза Трайков. По думите му в резултат България загуби гарантираните количества до края на 2011 г. на цена 83 долара. Сега купуваме газа за 260 долара. Министър Трайков посочи, че по-скъпият ток от 1 юли се дължи на 50% повишение на цената на свежото ядрено гориво за АЕЦ "Козлодуй", договорено 2007 г. от бившето й ръководство, поскъпването на зелената енергия и новата мощност в ТЕЦ "Марица-изток 1".
Източник: Стандарт (02.07.2010)
 
И Македония иска дял в “Белене” Македония се интересува от възможността да получи миноритарен пакет в проекта АЕЦ "Белене". Това заявиха депутати, близки до кухнята, в която се подготвя проектът за втората атомна централа. Скопие е втората Балканска държава, заявила интерес след Сърбия. Засега обаче от Македония не се обявили официално, че също има такива мераци. напоследък от изграждането на АЕЦ се интересуват няколко държави в региона. Ако всички те официално се присъединят към проекта, това ще осигури част от необходимото финансиране на строителните дейности, както и пазар за електроенергията, която ще произвежда АЕЦ "Белене", смятат депутатите. В петък у нас на официално посещение идва сръбският президент Борис Тадич. Една от основните теми, които той ще обсъди с българския министър-председател Бойко Борисов, е именно включването на Белград в проекта "Белене". От българското Министерство на икономиката, енергетиката и туризма съобщиха, че конкретната оферта към Тадич още не е готова и всеки ден до петък детайлите в предложението може да бъдат коригирани. За включването на Сърбия като инвеститор се заговори преди около два месеца. И политици, и учени в Белгард заявиха, че това ще бъде много полезно за Сърбия, която ще си осигури електроенергия за десетилетия напред. И то от държава, която е член на ЕС. Междувременно пред БНР енергийният министър Трайчо Трайков заяви, че няма 100% сигурност, че АЕЦ "Белене" ще се построи. И в такъв случай държавата ще използва възможността за нови блокове в АЕЦ "Козлодуй".
Източник: Стандарт (13.07.2010)
 
Бившият шеф на борда на директорите на АЕЦ "Козлодуй" Антон Иванов и бившият член на съвета на директорите на НЕК и централата в Козлодуй Иван Хиновски ще влязат в борда на директорите на станалото известно с милиардния си патент публично енергийно дружество "Енергони". Двамата са предложени за постовете на мястото на един от основните акционери в компанията Михаил Георгопападакос (28.5%) и Константинос Сакарелос, като влизането им трябва да стане факт на 30 август, за когато има насрочено общо събрание. "Енергони" стана известно в публичното пространство с това, че се превърна в борсов гигант с капитал от 547 млн. лв., зад който стои нищо друго освен един оценен патент. Според оценката дружеството би трябвало да изгради вятърни паркове с обща мощност 2271 MW - куриозна стойност предвид факта, че тя надхвърля тази на атомната електроцентрала в Козлодуй (мощността на работещите в момента два блока на АЕЦ "Козлодуй" е 2000 MW), а най-големият вятърен парк в България в момента е с капацитет 156 MW.
Източник: Дневник (13.07.2010)
 
ЕС започна процедура за прекомерен дефицит срещу България Европейският съюз започна процедура за прекомерен дефицит срещу четири членки на съюза - България, Кипър, Финландия и Дания. В първите три държави бюджетният дефицит през 2009 година е бил над позволените три процента, а в Дания се очаква да достигне това ниво тази година. Дянков, който днес навършва 40 години, участва в среща на финансовите министри на съюза в Брюксел. На тази среща официално беше потвърдено, че България получава 300 милиона евро компенсация за затворените блокове на АЕЦ „Козлодуй". България официално получи зелена светлина за компенсации за затворените блокове на АЕЦ „Козлодуй". Парите са 300 милиона евро и 40 процента от тях ще могат да се използват за модернизиране на енергопреносната мрежа, за преквалификация и други дейности, съобщи министърът на финансите Симеон Дянков. „Много проекти има възможност да се финансират от тази гледна точка - енергийна ефективност, дори и алтернативна енергия е възможно по принцип да се финансира", каза министърът.
Източник: Дарик радио (14.07.2010)
 
Брюксел ни отпусна €150 млн. за “Козлодуй” България ще получи 150 млн. евро за извеждане от експлоатация на спрените I до IV блок на АЕЦ "Козлодуй". Съгласието си за това даде Съветът на ЕС по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН). Става въпрос за част от одобрените вече допълнителни компенсации за предсрочното спиране на старите блокове в централата. По-рано Европарламентът и ЕК одобриха предложението до 2013 г. България да получи допълнително 300 млн. евро за спрените блокове в Първа атомна. Парите трябва да се използват за повишаване на енергийната ефективност и сигурността на доставките на енергоресурси у нас.
Източник: Стандарт (14.07.2010)
 
Йордан Георгиев е назначен за втори изпълнителен директор на Българския енергиен холдинг (БЕХ). Досега Георгиев е бил ръководител проекти в международната консултантска компания „Ролан Бергер". Настоящият изпълнителен директор Мая Христова ще запази поста си. Така мегакомпанията ще се управлява от двама шефове. БЕХ е 100% държавна собственост. Под неговата шапка са НЕК, АЕЦ „Козлодуй", „Булгаргаз", „Булгартрансгаз", ТЕЦ „Марица-изток 2", „Мини Марица-изток" и „Булгартел". В момента се обмисля преструктурирането на холдинга. Вариантите са няколко, включително закриване.
Източник: Труд (22.07.2010)
 
Две американски компании са готови да вземат до 40-процентен дял в АЕЦ „Белене“. Това каза вчера в Плевен проф. Захари Захариев, председател на Федерацията за приятелство с народите на Русия и ОНД и на Фондация „Славяни“, предаде БТА. По думите му двете компании до известна степен взаимно се конкурират. Според Захариев германски компании, включително отказалата се RWE, също имат интерес да се включат в проекта. Захариев отказа да даде повече подробности с думите, че това може да бъде огласено от министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. Това е въпрос на вземане на политическо решение, добави експертът. Досега интерес към АЕЦ „Белене“ са проявявали от руската компания „Интер РАО“. Сръбската държава също обмисля възможността да закупи малък дял. Американски компании до момента са проявявали интерес към строителството на нов ядрен блок на площадката на АЕЦ „Козлодуй“. Убеден съм, че ще бъдат намерени европейски инвеститори за строежа на АЕЦ „Белене“, каза вчера пред Нова телевизия министър-председателят Бойко Борисов. Той посочи, че е изцяло в български интерес да бъде построена централата. Борисов добави, че е сигурен, че руската компания „Газпром“ ще намали цената на доставяния у нас природен газ, за което се водят преговори в момента.
Източник: Класа (26.07.2010)
 
Не намирам логика в искането на американската компания AES да се промени българското законодателство, за да реализират проекта си за слънчева централа край Силистра. Това каза министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков по повод искането на кампанията за фиксирана тарифа за изкупуване на тока от възобновяемите енергийни източници. Според Трайков, ако проектът бъде реализиран, той ще оскъпи тока за хората с между 50 и 100 млн. лв. годишно. У нас AES искат да построят най-голямата слънчева централа в Европа с мощност 80 мвт. За нея от компанията предвиждат да инвестират около 400 млн. долара. През миналата седмица американският посланик у нас Джеймс Уорлик упрекна правителството, че повече от година бави отговора си за реализацията на проекта. Не правителството, а AES бавят проекта си, защото искат от нас да променим законодателството си, контрира Трайков. От правителството все пак обсъждат възможността да се фиксират преференциалните тарифи за изкупуването на зелената енергия, които в момента подлежат на регулация веднъж годишно. Инвеститорите имат известно право да негодуват от сегашния начин за определяне на цените на тока от възобновяемите енергийни източници, защото проектите им стават трудновъзвръщаеми, добави Трайков. Инвестиция между 300 и 500 млн. евро ще направят НЕК и австрийската ЕВН в строителството на хидроенергийната каскада „Горна Арда“, добави Трайков. Той обясни, че основните инвестиции в проекта ще се правят от ЕВН, която се очаква да притежава около 70% дял в бъдещата каскада. Произведеният оттам ток няма да се субсидира от данъкоплатците, а цената на тока ще е проблем на инвеститорите, каза Трайков. От енергийното ведомство ще се забавят с преструктурирането на БЕХ. В момента там се обсъжда възможността ЕСО и НЕК да бъдат отделени в една компания, ТЕЦ „Марица-изток 2“ и АЕЦ „Козлодуй“ в друга, малка част от която да бъде листвана на борсата. „Булгаргаз“ и „Булгартрансгаз“ пък ще бъдат изцяло независими дружества.
Източник: Класа (02.08.2010)
 
Следващата година казусът с проекта за АЕЦ “Белене” или ще е затворена тема, или ще има развитие. Икономическият министър Трайчо Трайков заяви това, след като представи свършеното през първата година в мегаведомството. “АЕЦ “Белене” са я забравили в презентацията. Ще ги глобя 20 лева”, пошегува се министърът по адрес на сътрудниците си. Той припомни, че в момента се търси стратегически инвеститор за централата. До края на месеца ще бъде избран финансов консултант на държавата по проекта. По думите на Трайков в момента няма интерес нито от българската, нито от руската страна за прекратяване на договора за “Белене”. Съществува много голям интерес към изграждане на седми блок на АЕЦ “Козлодуй”, каза още министърът.
Източник: Труд (03.08.2010)
 
Търсим година пари за “Белене” Съдбата на АЕЦ "Белене" ще бъде решена най-късно до 12 месеца. След една година проектът за строителството на втората българска атомна електроцентрала трябва да се развие или да бъде затворен като тема. Това заяви икономическият министър Трайчо Трайков при отчета за първата година от своето управление. До следващия юли би трябвало да стане ясен инвеститорският интерес към проекта. Според министъра, ако изграждането на втората атомна електроцентрала не се получи, ще бъде форсиран проектът за седми блок на АЕЦ "Козлодуй". Той в много отношения е по-евтин от новата централа в Белене, смята Трайков. Седмият блок на АЕЦ "Козлодуй" може да бъде реализиран дори и в случай, че се сдобием с втора АЕЦ в Белене. В момента се водят разговори със Сърбия и Гърция за евентуалното им участие в проекта "Белене", съобщи Трайков. Като се има предвид евентуално колко ще струва проектът, то засега със Сърбия се говори за дял само от около 1% в ядрената централа, допълни той. С Гърция също се обсъжда акционерно участие в проекта, но все още не е ясно колко би могъл да бъде нейният дял. До края на август ще бъде избран консултант за проекта. Той трябва да даде становище какъв дял в централата е изгодно да има държавата и какви да са изискванията към стратегическия инвеститор.
Източник: Стандарт (03.08.2010)
 
Икономиката е стабилизирана и има плахи тенденции за излизане от кризата, обяви министър Трайчо Трайков. От центъра за икономическо развитие обаче очакват малък ръст на БВП в края на тази година. През второто тримесечие на 2010 г. щяло да има спад от 1%. Още най-много година държавата ще търси инвеститор за АЕЦ "Белене", съобщи още Трайков. След това ще се откажем от проекта, можело да построим 7-и блок на "Козлодуй", който бил по-добър и по-евтин. Разширение на сегашната АЕЦ щяло бързо и лесно да намери инвеститори. Построяването на нов блок можело да се стане дори и при изпълнение на "Белене".
Източник: Труд (05.08.2010)
 
Делегация от чешки одитори посети компанията „Машиностроителен завод” в руския град Електростал, съобщиха от завода. Дружеството е дъщерно предприятие на горивна компания ТВЕЛ, която произвежда ядрено гориво, включително и за АЕЦ „Козлодуй“. Чешките експерти са направили ревизия на системата за управление на качеството , откъдето се доставя гориво за чешките атомни централи „Дуковани” и „Темелин“. Одиторите от Прага са се запознали с работата на завода и са разгледали документацията по горивните таблети. ТВЕЛ в момента доставя ядрено гориво за 58 ядрени реактора в света. За чешката АЕЦ „Темелин“ доставките бяха подновени, след като операторите на блоковете предпочетоха да работят с руско ядрено гориво, вместо с доставяното от американската компания „Уестигхаус“. У нас ТВЕЛ има подписан договор за доставка на гориво за двата 1000-мегаватови блока на АЕЦ „Козлодуй“ до 2020 г. Предвижда се и първото зареждане с ядрено гориво на блоковете на АЕЦ „Белене“ да бъде направено от руската корпорация.
Източник: Класа (06.08.2010)
 
АЕЦ "Козлодуй" продава тока си по-евтино за износ АЕЦ „Козлодуй“ продава по-евтино електроенергията си за свободния пазар на търговците, отколкото на големите потребители у нас. От централата са подготвили и нов търг за продажба на ток на търговци за износ. Той е при стартова цена от 66 лв./мвтч, а доставките ще са в периода септември - декември тази година. От централата предлагат за продажба 175 хил. мвтч ток. В тази цена не е включена експортната такса от 12,14 евро за всеки мегават. От приключилите вече търгове за ток от централата за вътрешния пазар става ясно, че са проведени при стартова цена от 71,5 лв. за мегаватчас и договор за доставка на енергия до 30 юни 2011 г. От централата предлагаха по този начин да бъдат продадени над 3 млн. мвтч ток. В същото време за търговците на вътрешния пазар стартовата продажна цена е била 68,8 лв./мвтч, а доставките ще се извършват в периода юли-декември 2010 г. За този търг от централата са предложили за продажба малко над 1,1 млн. мвтч ток. АЕЦ „Козлодуй“ е единственият доставчик на електроенергия за свободния пазар от юли насам.
Източник: Класа (10.08.2010)
 
За първи път от 6 месеца в София е отчетен по-сериозен ръст на безработицата, показва анализът за юли на Агенцията по заетостта. В пика на безработицата през февруари равнището й в София се повиши от 3.19 на 3.47%. После обаче замръзна до юни, когато падна на 3.46%. За юли вече е 3.53 на сто. Основната причина е започналата регистрация на съкратени от "Кремиковци". Отделно безработните получиха два стимула да се регистрират в бюрата по труда - програмата за наемане на младежи в държавната администрация "Старт в кариерата" и падането на тавана за обезщението от 1 юли. Летният сезон обаче продължава да оказва благоприятно влияние върху поминъка по морето. След София най-малко безработни отново има в Бургас - 5.38% при 5.51% през юни. Във Варна също е отчетен спад до 6.53% при 6.66% месец по-рано. Габрово продължава да държи третото място в класацията на районите с най-малка безработица, а за юли спадът там е най-голям - от 6.62% до 6.39%. Като цяло в страната безработицата пада за пети пореден месец и вече е 9.23%, макар че за юли намалението е символично - само с 0.03 процентни пункта, или с 1010 души. Общият брой регистрирани без препитание в бюрата по труда за миналия месец е 341 999. Единадесет области все още държат безработицата под средното за страната ниво, но 17 са над него. Най-тежко продължава да е положението в Смолян, където без работа са 16.46% от активното население в областта. Там обаче е регистриран сериозен спад за месец, тъй като през юни безработицата е била 17.28%. В черната статистика следват Търговище с 15.83% при 16.06% месец по-рано, и Монтана, където е отчетен лек ръст от 15.34% на 15.47%. Въпреки отчетеното намаляване на безработицата входящият поток в бюрата по труда е с над 11 000 души повече, отколкото е бил през юни - броят им скача на 41 783 души от 30 407. От тях 39 626 души са новорегистрирани, предимно освободени от малки и средни фирми, докато месец по-рано те са били едва 27 681. Като новорегистрирани се отчитат и хората с възстановена регистрация след изтичане на 12-месечно наказание, както и тези без право на обезщетения, на които обаче им трябва регистрация заради социални помощи или заради включване в обучения или мерки и програми за заетост. Новите безработни продължават да са освободени предимно от секторите "Услуги" (55.4% от всички останали без работа) и "Индустрия" (19%). Има обаче ръст при хората, напуснали бюрата по труда - през юли те са 42 793, докато през юни са били 40 366 безработни. Свободните работни места, обявени през месеца, са 18 235, което е с 5914 повече от юни. От тях 9213 работни места - на първичния пазар. Продължава тенденцията в преработващата промишленост, търговията и строителството да се търсят най-много работници, но вече има заявки и за операции с недвижими имоти. Продължава да се търси работна ръка и за сезонните сектори - хотелиерството и ресторантьорството и земеделието. Броят на незаетите места на първичния пазар през юли е 7621, докато през юни те бяха 10 700. ЗАПЛАЩАНЕ София-град логично е районът с най-висока средна заплата в България - 841 лв., показват данните на статистиката за второто тримесечие на годината, цитирани от Дарик радио. Средното заплащане за страната за този период е 640 лв. Следват Враца със 730 лв. средна заплата, макар че това е един от регионите с висока безработица - над 13%, и Стара Загора - 663 лв. Тук причините са в големите енергийни фирми - АЕЦ "Козлодуй" и комплекса "Марица-изток".
Източник: Сега (17.08.2010)
 
Държавният бизнес: Енергетиката печели, транспортът потъва Повечето държавни енергийни компании успяват да се завърнат към големите печалби и дори да ги увеличат през тази година. В транспортния сектор обаче под тежестта на задлъжнялостта и остарялото си оборудване са се увеличили загубите въпреки държавните субсидии към някои от дружествата. Това показват отчетите на държавните компании към края на юни, публикувани на сайта на финансовото министерство. По-големите 15 - под шапката на икономическото, транспортното и земеделското министерство, са отчели общо с 54% по голяма печалба (210 млн. лв.) към края на юни. Общите им приходи са паднали с 9% до 4 млрд. лв., но продължават да формират значителна част от брутния вътрешен продукт на страната - около 6%. Кризата, която понижи потреблението на електроенергия, на практика не е засегнала НЕК и АЕЦ "Козлодуй", които отново печелят най-добре - съответно по 76.2 и 62 млн. лв. А абсолютният отличник е холдингът, в чиято структура са включени - БЕХ, с печалбата си от 92 млн. лв. Заради продажбата на гориво под себестойност обаче "Булгаргаз" излиза на сериозна загуба от над 50 млн. лв. - колкото е била печалбата му преди година. БДЖ е големият губещ от кризата - отчетът показва сериозна загуба от над 30 млн. лв. към юни и огромен спад от близо 60% в приходите му. Силно задлъжнялата железница трупа загуби и заради големите разходи за амортизация на остарелите й машини и за плащане на лихви по кредитите й. Компанията е превозила по-малко пътници, както и товари - най-вече заради спрялото производство в "Кремиковци". Сериозни загуби отчита и НКЖИ - компанията, която поддържа железопътната инфраструктура. Заради дъждовната година на минус е излязла и "Напоителни системи", която е сред основните активи в портфейла на земеделското министерство. Компаниите от структурата на Министерството на отбраната също имат по-малко приходи и като цяло са с по-лоши финансови резултати от миналата година, но са успели да свият и разходите си.
Източник: Дневник (19.08.2010)
 
Месец след повторното блокиране на акциите на най-голямото по акционерен капитал дружество на фондовата борса в София - "Енергони", Комисията за финансов надзор (КФН) замрази и една от общо двете важни точки на предстоящото на 30 август извънредно общо събрание на компанията за възобновяеми проекти. Това стана с административно решение на зам.-председателя на КФН Димана Ранкова, публикувано на страницата на комисията. През следващата седмица акционерите на "Енергони" трябваше да гласуват рокади в ръководството - освобождаването от длъжност и отговорност на Михаил Георгопападакос и Константинос Сакарелос и смяната им с бившия председател на борда на директорите на АЕЦ "Козлодуй" Антон Иванов и бившия член на съвета на директорите на НЕК и централата в Козлодуй Иван Хиновски. Това обаче няма да се случи заради наложена от финансовия надзор мярка, с която дружеството се задължава да не гласува тази точка. Причината - непредставени свидетелства за съдимост на кандидатите за изборна длъжност. От "Енергони" са възразили на комисията, след като са били запознати с откритото административно производство, с аргумента, че има практика тази информация да бъде предоставян в дните до самото събрание или по време на провеждането му. От комисията обаче не са установили подобна практика, дори напротив - при предишно събрание и гласуване на такава точка свидетелствата са били представяни заедно с поканата за събранието и така възражението е било отхвърлено от надзора, става ясно от решението. "Енергони" може да обжалва в двуседмичен срок, но изпълнението на решението не може да бъде спряно и така акционерите няма да могат да го гласуват на 30 август. На половина гласуването на точката беше блокирано още на 5 август - тогава регулаторът задължи компанията да не гласува освобождаването от отговорност на досегашните двама членове на корпоративното ръководство. С вчерашното си решение блокира и втората част от въпросната точка. Причината - непредаден одитиран финансов отчет от страна на дружеството, какъвто регулаторът още по време на старото ръководство беше изискал. Дори и такъв да беше представен, освобождаване от отговорност на извънредно общо събрание не може да има, уточнява в мотивите за решението си Димана Ранкова. Изискването за одитиран финансов отчет беше във връзка с патент на компанията за вятърна енергия, оценен по съмнителен начин на невижданите 547 млн. лв., което я направи най-голямата компания по акционерен капитал на борсата и на книга може да я направи сред енергийните гиганти в България. Още с встъпването си в длъжност Димана Ранкова даде да се разбере, че казусът "Енергони" ще е сред първите, с които ще се заеме. Друг важна точка от предстоящото на 30 август август общо събрание е изборът на одитор за финансовия отчет на дружеството за 2010 г. За такъв е предложен Марко Терзийски - същият, който е заверил междинния отчет на дружеството за първото тримесечие без забележки и в чието мнение КФН се усъмни и поиска ново мнение от "Ърнст и Янг одит", както и становище на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори - независим държавен орган, който има правомощията да извършва проверки на качеството на дейността на одиторите. Проверката на тази комисия продължава, но според източници на "Дневник" в нея експертите там имат резерви по отношение на действията на Марко Терзийски по конкретния казус.
Източник: Дневник (27.08.2010)
 
Русия поискала двойно оскъпяване на АЕЦ "Белене" Предложенията на Русия за индексация на предложената основна цена за построяване на двата реактора в АЕЦ "Белене" достигат два пъти офертата от 3.997 млрд. евро, на чиято база "Атомстройекспорт" бе предпочетеният кандидат за ядрения строеж пред чешката "Шкода Алианс", съобщи министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. В момента руската компания и НЕК, която все още е единственият инвеститор в проекта, водят доста интензивни преговори по сключването на основния договор за проектиране, построяване и въвеждане в експлоатация на АЕЦ "Белене". Предварителният контракт, сключен в началото на 2008 г., изтича в края на септември. След това руската страна може да предяви претенции за неизпълнение на ангажиментите, като неустойките се изчисляват между 800 млн. евро и милиард евро. Този основен договор първоначално трябваше да е готов до средата на 2009 г. и на негова база в проекта да се включи немският концерн RWE. България и Русия обаче не успяха да се разберат в съгласувания с германците срок, като това бе една от причините за оттеглянето на германския концерн миналата година. За начините на индексацията на твърдо договорената офертна цена от 3.997 млрд. евро НЕК и "Атомстройекспорт" спорят отдавна, но едва сега станаха ясни параметрите на предлаганото от руснаците оскъпяване на проекта, посочва изданието. "Предложенията на руската страна са между 2.5 и 3.5 млрд. евро оскъпяване на цената", е казал Трайков. "4 млрд. евро е основната цена на реакторите. Все едно, ако започнем да имаме кола, това е желязото на двигателя" , обясни той. С ескалацията, предложена от руснаците, се стига сума между 6.5 и 7.5 млрд. евро, към които се включват 500 млн. евро за архитекта и инженера.
Източник: Медия Пул (27.08.2010)
 
Приходите на инженеринговата група "Енергоремонт холдинг" се свиват драстично през първото полугодие с над 80% от 83 млн. лв. на 15 млн. лв. Това показва консолидираният отчет за второто тримесечие на компанията, публикуван на Българската фондова борса. Драстичният спад на приходите води и до минималната загуба на компанията от 155 хил. лв. при нетна печалба от 9.2 млн. лв. по същото време на миналата година. Компанията е сред основните играчи в рехабилитацията на енергийни мощности. Тя е и кандидат за редица проекти в сферата на енергетиката и инфраструктурата. Сред основните и клиенти са АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица-изток 2", АЕЦ "Белене" и др. В момента холдингът е изпълнител и по няколко по-малки поръчки на "Топлофикация - София" и "ТЕЦ Варна". Холдингът бе и сред кандидатите от прекратения евротърг за 187 млн. евро за модернизацията на жп линията Пловдив - Бургас. Осем компании и консорциуми подадоха оферти, като до отварянето на цените за трите лота на жп линията Пловдив - Бургас бяха допуснати френската TSO и два консорциума. Единият беше между "Енергоремонт холдинг" и италианската компания "Салчеф", а другият включва "Главболгарстрой", държавното "Транспортно строителство и възстановяване" и германската "Леонард Вайс".
Източник: Дневник (31.08.2010)
 
Общо 14 български компании попадат в четвъртото поредно издание на класацията на Делойт CE Top 500. Както и през 2009 г., така и през тази година, най-високо класираната българска компания е Лукойл Нефтохим, която заема 47 място. Тя отстъпва с 15 позиции в сравнение с предходната година. Продажбите на компанията възлизат на 2.13 млрд. евро през 2009 г., намалявайки с 39.4% в сравнение с 2008 г. Лукойл Нефтохим е и единствената българска компания в челната петдесетица. Следващата българска компания в подреждането е Лукойл България под номер 77, отстъпвайки със 17 позиции в сравнение с предходната година. Приходите от продажби на компанията възлизат на 1.62 млрд. евро, или с 34.1% по-малко от 2008 г. Третият и последен български представител в топ 100 на компаниите в Централна Европа (ЦЕ) е НЕК, която заема 85 място. Приходите от печалби на дружеството достигат 1.42 млрд. евро през 2009 г., което представлява понижение от 5.9% на годишна база. Освен предните три компании тази година Аурубис е другия ни представител в първите 200. Компанията отстъпва само с едно място в сравнение с миналата година нареждайки се на 139-та позиция. Това е и най-високо класираната българска компания през тази година, извън енергийния сектор. В следващата стотица на класацията попадат и българските OMV България (264), МобилТел (277) и ЧЕЗ Електро (294). OMV отстъпват с 6 места в сравнение с миналата година, докато МобилТел и ЧЕЗ Електро се изкачват с 51 и 121 места респективно. Нови четири български компании попадат в местата между 300 и 400. Това са БТК (347), Метро България (386), Нафтекс (396) и Космо България (398). БТК се изкачва със 108 места в класацията, докато другите три компании не фигурират в миналогодишната класация. В последната стотица на най-големите компании в ЦИЕ попадат и българските АЕЦ Козлодуй (425), К и К Електроникс (450) и Е Он (478).
Източник: profit.bg (14.09.2010)
 
Китайски инвеститори са проявили интерес да построят нов реактор на АЕЦ "Козлодуй". Това съобщи пред радио К2 министърът на икономиката Трайчо Трайков. Той допълни, че ако се обяви конкурс за инвеститори в АЕЦ "Козлодуй", ще се намерят много желаещи. Интересът към нов блок в централата е както от изпълнители, така и от инвеститори, допълни министърът. В момента икономическото министерство води преговори с финансовия министър Симеон Дянков да се отпуснат допълнителни средства в бюджета за 2011 г. за насърчаване на инвестициите и за финансово обезпечаване на проектите, най-вече в областта на иновациите. Другата седмица ще се водят преговори с турския икономически министър и ЕК да се построи газовата тръба между България и Турция по спецификациите на "Набуко". Така ще могат да се използват парите от ЕС за тръбата и тя ще се ползва преди пускането на "Набуко". Изграждането на хидроенергийни проекти и добиването на ток от Дунав най-вероятно няма да стане факт в този мандат, допълни Трайков. Въпреки че има интерес от китайски инвеститори и по този проект, той е с прекалено много проблеми за решаване, обясни министърът.
Източник: Стандарт (27.09.2010)
 
И догодина България ще получи 75 млн. евро за АЕЦ "Козлодуй" 75 млн. евро от допълнителните компенсации за затварянето на АЕЦ "Козлодуй" ще бъдат включени не като резерва, а в редовната част на бюджета на Европейската комисия за 2011 г. Това предложение на разместване на реда на плащанията е внесено вчера от Групата на социалистите и демократите в бюджетната комисия на Европейския парламент, съобщи зам.-шефът на комисията Ивайло Калфин. Ако предложението бъде прието от ЕП, което се очаква през ноември, 2011 г. ще е втората поредна година, в която България получава компенсаторни плащания за атомната енергетика. Общата сума от 300 млн. евро ще бъде платена окончателно през 2013 г. Парите са предназначени за програмата за демонтаж на спрените блокове, за подобряване на енергийната ефективност в България и за хранилище за ядрени отпадъци.
Източник: Сега (30.09.2010)
 
Акционери на "Енергони" и свързани с тях лица са прехвърлили акции за почти 20 млн. лв. от дружеството, което няма почти никакви активи и дейност, но за сметка на това е с най-високия акционерен капитал на борсата (547 млн. лв.), формиран след апорт на патент за производство на електричество. Заради сделките вече има сигнал до Държавната агенция за национална сигурност (ДАНС) със съмнения за пране на пари, става ясно от документ, с който "Дневник" разполага. Агенцията е сезирана от Комисията за финансов надзор. Сделките са две на брой и са станали в края на миналия месец на нерегулирания пазар на борсата през инвестиционния посредник "Маккап", става ясно от съобщения на интернет страницата му. На 23 септември гръцкият гражданин Димитриос Айвалиотис (държи 43.3% дял преди сделката) продава на сънародника си Михаил Георгопападакос (държи 28.5%) 128.65 млн. акции за 16.7 млн. лв. (по 0.13 лв. на акция). Ден след това последният, който е и изпълнителен директор на "Енергони", продава над 64 млн. акции на компания със същото име като на посредника - едноличното акционерно дружество "Маккап", за над 2.5 млн. лв. (по 0.04 лв. за акция). Само от тази сделка Георгопападакос реализира загуба от около 5.8 млн. лв. Компанията купувач и едноименният посредник са собственост на Максим Димов, който е член на съвета на директорите на енергийното дружество и акционер в него чрез "Маккап холдинг" (11.7%). Димов е бивш депутат от ДПС и финансов консултант на НДСВ по времето на управлението им. Засега резултатът от двете сделки е само промяна на съотношението на притежаваните от двамата гръцки граждани и Димов дялове, влизане на нов собственик няма. Заради крупната сума по сделките обаче регулаторният орган КФН се е усъмнил за наличие на пране на пари и е изпратил сигнал до ДАНС, която и преди е проверявала компанията. Михаил Георгопападакос отказа коментар за сделките пред "Дневник", като обясни, че няма информация те да са проверявани от службите за сигурност. Той обясни и че в близките няколко дни ще има нова сделка в дружеството, без обаче да уточни за какво точно става въпрос. Максим Димов пък не беше открит за коментар. Младата и непритежаваща почти никакви материални активи "Енергони" нашумя с апорта на патент за вятърна енергия, оценен на внушителните 547 млн. лв., което я превърна в най-голямата компания по акционерен капитал на борсата в София. Въпреки че взе публичен статут и стигна до нея, КФН на два пъти блокира акциите на "Енергони" за търговия на регулирания пазар заради съмнения в истинността на финансовите й данни. Отделно регулаторът спря и ключови рокади в ръководството й, предвидени за гласуване на общо събрание. Според тях в съвета на директорите трябваше да влязат известни енергийни експерти - бившият председател на борда на директорите на АЕЦ "Козлодуй" Антон Иванов и бившият член на съвета на директорите на НЕК и централата в Козлодуй Иван Хиновски. Съвсем наскоро пък на прицела на държавата попаднаха и одиторите на дружеството. Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори (КПНРО) - държавният орган, който следи за нарушения на професионалистите в бранша, откри съществени пропуски в действията на експертите, които са заверили финансовите отчети на "Енергони" за 2009 г. и за първото тримесечие на тази година.
Източник: Дневник (08.10.2010)
 
Известни енергийни експерти преустановиха работата си с "Енергони" Бившият председател на борда на директорите на АЕЦ "Козлодуй" Антон Иванов и бившият член на съвета на директорите на НЕК и централата в Козлодуй Иван Хиновски няма да се обвържат с "Енергони" - компанията, която попадна в полезрението на ДАНС заради съмнения за пране на пари чрез сделки с акции. Това потвърдиха самите енергийни експерти пред "Дневник" в края на миналата седмица. "Не поддържаме вече контакти с дружеството и нямаме никакво намерение да работим с тях", обяви Иван Хиновски, като уточни, че това важи и за Антон Иванов. Двамата трябваше да влязат в съвета на директорите на "Енергони", но заради пропуски и непълноти в документи регулаторният орган КФН блокира рокадите в ръководството на компанията, предвидени за гласуване на общо събрание в края на август, и проектопромените бяха отложени. Още при номинацията си и Хиновски, и Иванов обявиха, че ще изискват от дружеството да има прозрачност при набирането на капитали и че ще се оттеглят, ако се породят съмнения за нередности. "Енергони" нашумя с това, че няма почти никакви активи и дейност, но за сметка на това е с най-високия акционерен капитал на борсата (547 млн. лв.), формиран след апорт на патент за производство на електричество от ветрогенератори. Заради сделки с акциите му за 20 млн. лв. на част от настоящите акционери и съмнения за пране на пари в тази връзка българското ФБР - ДАНС, беше сезирано от КФН, а "Дневник" научи от свои източници, че такъв иск е подал и Централният депозитар, който регистрира прехвърлянето на собствеността по транзакции с акции. Сделките бяха две на брой, реализирани на нерегулирания пазар на борсата през инвестиционния посредник "Маккап". На 23 септември гръцкият гражданин Димитриос Айвалиотис (държи 43.3% дял преди сделката) продаде на сънародника си Михаил Георгопападакос (държи 28.5%) 128.65 млн. акции за 16.7 млн. лв. (по 0.13 лв. на акция). Ден след това последният, който е и изпълнителен директор на "Енергони", продаде над 64 млн. акции на компания със същото име като на посредника - едноличното акционерно дружество "Маккап", за над 2.5 млн. лв. (по 0.04 лв. за акция). Само от тази сделка Георгопападакос реализира загуба от около 5.8 млн. лв. Компанията купувач и едноименният посредник са собственост на Максим Димов, който е член на съвета на директорите на енергийното дружество и акционер в него чрез "Маккап холдинг" (11.7%). Димов е бивш депутат от ДПС и финансов консултант на НДСВ по времето на управлението им.
Източник: Дневник (11.10.2010)
 
Врачанската фирма "Славейко Маев - Изола РМ" е измамила 7 пъти АЕЦ "Козлодуй" с фалшив сертификат за качество и е спечелила по този начин обществени поръчки за близо половин милион лева, стана ясно от решение на КЗК. Антимонополната комисия наказва дружеството само с 5295 лв. глоба, а окръжната прокуратура в "Козлодуй" не е намерила основания за почване на досъдебно производство. По закон в такива случаи КЗК може да наложи глоба до 10% от оборота на фирмата. В случая хората на Петко Николов са наложили глоба от 0.5% от оборота. Мотивът е, че трябва да се позволи на дружеството след плащането й да е в състояние да оперира пълноценно на пазара в условията на криза. Зад "Славейков Маев - Изола РМ" стои предприемачът Славейко Георгиев Маев. Според решението на КЗК той признал пред ведомствената полиция на атомната централа, че собственоръчно е подправил сертификата за качество ISO 9001:2000. Разследването показва, че Маев е прилагал ксерокопия на подправен от самия него сертификат за качество, издаден на друга фирма "Изола - Петров" ЕООД. Бизнесменът твърди, че първоначално е работил заедно с въпросната фирма. Маев излага аргументи, че е наел "проучени и обучени" специалисти, за които е направил "ежегодни разходи" и затова не можел да си позволи да не участва в процедури с предмет строително-изолационни работи, става ясно от досието на КЗК по случая. От централата вчера казаха, че предприемачът е извършвал дейности по обмазване с огнезащитна боя на кабели на блокове 5 и 6 по време на плановите годишни ремонти. В досието на КЗК обаче се посочва, че ставало въпрос за "ремонт на хидроизолация на сгради" в централата.
Източник: Сега (19.10.2010)
 
Руски тръби спъват АЕЦ България ще изгуби до 250 млн. евро заради дефектни руски тръби за АЕЦ "Козлодуй". Заради тях VI блок на централата няма да бъде пуснат навреме. 250 млн. евро бяха приходите, които очакваше НЕК от износа на 160 мегаватчаса ток за Турция през ноември и декември. За да се компенсира нуждата от ток у нас, износът ще се намали до две трети, съобщи министърът на икономиката Трайчо Трайков. След спешната си визита в АЕЦ "Козлодуй" той съобщи, че пропукани и корозирали тръби по системата за управление и защита на VI блок са причината той да не бъде пуснат по график на 28 октомври след започналия на 17 септември планов ремонт. Дефекти има по 31 от общо 61 елемента на блока. Частите са доставени от руската компания "Гидропресс" през 2004 г., а гаранцията им е изтекла 2 години по-късно. Веднага са започнати преговори с руската компания, която е обещала до 15 ноември да ни осигури нови части, които вече са произведени за руска АЕЦ. Пускането на VI блок ще стане до 3-4 седмици, обеща Трайков.
Източник: Стандарт (20.10.2010)
 
Експерти казват в петък безопасна ли е "Белене" В петък ще стане ясно дали безопасността на АЕЦ "Белене" отговаря на световните стандарти. В понеделник у нас е пристигнала мисия на Международната агенция за атомна енергия за повторен преглед на документа. Той беше върнат на проектантите на Втора атомна от Агенцията за ядрено регулиране за отстраняване на грешки още миналата година, а редакцията му беше предадена на АЯР тази пролет. До петък международните експерти ще установят дали всички забележки са изчистени. Очаква се скоро АЯР да даде лиценз на Държавно предприятие "Радиоактивни отпадъци" за стопанисване на блокове I и II на "Козлодуй" и така да започне извеждането им от експлоатация.
Източник: Стандарт (20.10.2010)
 
Енергийната система на България е поставена на изпитание заради повреда, открита в ремонтиращия се блок 6 на АЕЦ "Козлодуй". За да не се стигне до режим на тока в страната, вчера бе решено НЕК да преустанови две трети от износа на ток от страната, от което ще изгуби към 250 млн. евро. "Няма опасност за здравето на хората заради радиоактивно изтичане, нито за "здравето на енергийната система", успокои вчера енергийният министър Трайчо Трайков, след като рано сутринта отиде на място да провери ситуацията. Още преди два дни Агенцията за ядрено регулиране е пуснала на сайта си съобщение, че няма да разреши включването на 1000-мегаватовия блок, докато не се отстранят откритите пукнатини в 31 тръби. Те са от т.нар. първи контур на блока и по тях тече силно радиоактивна вода. В момента, в който са открити пукнатините - на 26 септември т.г., блокът не е работил, защото от 18 септември е в планов годишен ремонт. Вчера енергийният министър заяви, че е поискал ръководството на централата да пише доклад защо са започнали да работят активно по проблема чак на 13 октомври. Пред "Сега" шефът на АЕЦ "Козлодуй" Димитър Ангелов обясни, че няма никакво закъснение. Процедурата изисквала първо да бъдат поканени експерти от фирмата производител на тръбите "Хидропрес", които на място да се уверят, че има дефект. Едва седмица по-късно е решено тръбите да се подменят. Проблемът ще забави пускането на 6-и блок с около месец. През това време, за да не се стигне до режим на тока, се пускат три блока на ТЕЦ "Варна", собственост на ЧЕЗ, и един блок на ТЕЦ "Бобов дол" на бизнесмена Христо Ковачки. Освен това износът на ток от НЕК ще бъде орязан с 2/3, поясни Трайков. Това означава НЕК да бъде лишена от около 250 млн. евро приход. Пред "Сега" шефът на Централното диспечерско управление Митьо Христозов каза, че засега в никакъв случай няма да се стигне до режим на тока. Почти сигурно е обаче, че проблемът с АЕЦ "Козлодуй" ще отложи за догодина започването на доставки на ток за Турция, договорени наскоро.
Източник: Сега (20.10.2010)
 
От 2011 година * Вдига се вноската за пенсия с 1,8% * Въвежда се диференциран минимален осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, съобразно с дохода за 2009 г. в размери съответно на 420 лв., 450 лв., 500 лв. и 550 лв. За земеделските производители и тютюнопроизводители остава 240 лв. * Отменя се максималният размер на обезщетението за безработица. Ще се изплащат 60% от заплатата * Създава се солидарен фонд към НОИ, в който работодателите ще внасят допълнителни вноски за категорийните работници и от който ще се изплащат срочните пенсии. От 2015 година * Вдига се осигурителният стаж с по четири месеца на година за всички, докато достигне 37 години за жените и 40 години за мъжете през 2024 г. От 2017 година * Пенсиите ще се индексират с коефициент 1,2. От 2025 година * Вдига се възрастта за пенсиониране с по шест месеца на година, докато достигне 63 г. за жените и 65 г. за мъжете.
Източник: Стандарт (21.10.2010)
 
Губим 15 милиона лева заради ремонт в “Козлодуй” Удължаването на плановия ремонт на шести блок в АЕЦ “Козлодуй” ще доведе до 15 млн. лв. загуба от непроизведена електроенергия, съобщи министърът на икономиката Трайчо Трайков вчера. Очаква се ремонтът да се забави с 10-11 дни, допълни той. Във връзка с протестите в “Брикел” премиерът Бойко Борисов е разпоредил в петък да се проведе среща между министрите Трайчо Трайков, Нона Караджова и Тотю Младенов и ръководството на комбината, стана ясно от стенограмата на дебатите в Министерския съвет за приемане на бюджета за държавното обществено осигуряване. “Разпоредил съм се в петък да има среща и там още веднъж на работниците да им се обясни, че 2003 г. Брюксел е дал да се избира дали 20 000 часа да работи и след това собственикът да затвори предприятието, или да влага пари в екология и да се удължи животът му. Санкцията от Брюксел, ако ние изпълним исканията сега на работниците и продължи да работи “Брикел”, ще е минимум 100 млн. лева”, казва Борисов. “Росатом” спешно доставя резервно оборудване за АЕЦ “Руската страна е готова да достави необходимото оборудване, за да бъде възобновена работата на шести енергоблок в АЕЦ “Козлодуй” в най-кратки срокове”, обявиха от “Росатом” в прессъобщение вчера. Генералният директор на руското държавно дружество Сергей Кириенко е дал указания да се организира доставката още тази седмица - до 25 октомври. Ръководството на “Росатом” е успяло да убеди Федералната служба по технически и экспортен контрол на Русия да издаде лиценз за превоза на оборудването за едно денонощие, при положение че нормативният срок за оформяне на такава документация е до един месец. По този начин монтажът на хидропресата, която се доставя, ще може да започне още на 25 октомври, уверяват от “Росатом”. Самият монтаж вероятно ще продължи около една седмица, допълват от компанията. Проучва се възможността доставката да стане със самолет, което би скъсило времето с още три дни.
Източник: Труд (22.10.2010)
 
9 млн. лв. са пропуснатите ползи за АЕЦ "Козлодуй" При сегашния график на работа на 6 ноември ще бъде пуснат в енергийната система VI блок на АЕЦ „Козлодуй“, каза енергийният министър Трайчо Трайков. По думите му това е станало възможно след добрата работа на българските и руските експерти. Новите приводи за реактора вече бяха доставени със самолет до България и се монтират. Заради бързата реакция се очаква пропуснатите ползи от производството на ток за АЕЦ „Козлодуй“ да бъдат само 9 млн. лв., каза Трайков. Производител на оборудването е руската компания „Хидропрес“, която е част от корпорация „Росатом“. Експресната подмяна на приводите стана възможна след телефонен разговор между българския премиер Бойко Борисов и руския му колега Владимир Путин. Спешната доставка се наложи, след като се установи, че половината от тръбите в реактора имат пукнатини. Изработването на подобни съоръжения отнема до 8 месеца, но за страната ни са изпратени части, които са били предназначени за строяща се в Русия АЕЦ, уточняват от „Росатом“. Очаква се монтажът на оборудването да продължи около седмица.
Източник: Класа (25.10.2010)
 
Енергетиката остава най-печеливша за държавата Енергетиката продължава да е най-печелившият сектор за държавата, а там, където има силно правителствено субсидиране като транспорта, проблемите се задълбочават. Това показват отчетите на държавните компании към края на септември, публикувани на сайта на Министерството на финансите. При болниците резултатите са противоречиви, а от дружествата в структурата на финансовото и военното ведомство има влошаване на резултатите. Най-голяма печалба от енергийните дружества отчита Националната електрическа компания (НЕК) - тя достига малко над 130 млн. лв. при загуба от над 17 млн. лв. за същия период година по-рано. Сред рекордьорите по печалба е и АЕЦ "Козлодуй". Нетният финансов резултат на централата се повишава със 76% до 116.6 млн. лв. Основната причина за това обаче е отложен разход за извозване на отработено ядрено гориво, което е спестило на компанията 42.6 млн. лв. Този разход обаче ще бъде направен през някой от следващите периоди. Общите приходи на компанията се повишават с 10% до 594 млн. лв. Енергийният системен оператор е на сериозна печалба от почти 52 млн. лв. при загуба от 50 млн. лв. година по-рано. Причината са свитите разходи, докато приходите остават почти без промяна. Енергийния холдинг (БЕХ) също може да се похвали със сериозен ръст на печалбата - тя расте с над 41% до 104.3 млн. лв. Спад на печалбата обаче регистрира държавната ТЕЦ "Марица-изток 2". Тя се свива с 67% до 28.3 млн. лв., след като значително се свиват приходите от продажби на енергия. При "Булгаргаз" има повишение на доставките на газ с почти 8% до 1.875 млрд. куб. метра, но приходите намаляват заради по-ниската средна цена на газа за периода. Така продажбите са за 809 млн. лв. при 887.6 млн. година по-рано. Това заедно с продажбите под себестойност е и причината компанията да продължава да е на загуба от 53.4 млн. лв. при печалба от 67 млн. лв. година по-рано. В Държавната консолидационна компания (ДКК) може да не е постъпил и лев от приватизация за деветмесечието, но за сметка на това тя е направила разходи за поддръжка на персонал от 129 хил. лв. Освен това има и плащания по външни услуги за 114 хил. лв. Общите й разходи са 327 хил. лв., а приходите са 96 хил. лв., които идват от лихви. Така загубата на компанията, която беше направена, за да акумулира приходите от приватизация, като се заобиколи Сребърният фонд, е 229 хил. лв. към края на септември. Болното място на българския държавен транспорт - сериозно субсидираната БДЖ, увеличава загубата си в края на септември 2010 г. На индивидуална основа холдингът има 6 пъти по-голям отрицателен финансов резултат - 36 млн. лв. Подобряването на крайния резултат на дъщерните дружества за превоз на товари и пътници ограничава увеличаването на загубата на групово ниво до 40 на сто. Така тя реализира обща загуба от 62 млн. лв. Последните няколко месеца товарните превози започват да се увеличават заради раздвижването на икономическата активност. Все още обаче те са под тези от края на септември 2009 г. "Български пощи" свива съществено печалбата си в края на септември и вече излиза на загуба от 822 хил. лв. при печалба от 2.8 млн. лв. Основна причина за това са по-малкото постъпления от пощенски услуги. От по-крупните компании в портфейла на транспортното министерство единствено "Летище София" запазва постигната миналата година печалба на 11 млн. лв. при 7% спад в приходите си. Сериозно е влошаването на финансовото положение в компанията на военното министерство "Терем" - Хан Крум. За деветте месеца загубата й достига 3.115 млн. лв., след като за същия период на миналата година е била 2.38 млн. лв. Подобно е и положението в останалите компании от групата, като на консолидирано ниво холдингът "Терем" бележи спад на печалбата с 64% на годишна база до 822 хил. лв. Най-противоречиво е представянето на болничните заведения. Спад на печалбите има в многопрофилните болници на Русе и Варна, както и столичната "Света Ана". На загуба е ИСУЛ, а финансовото си състояние подобряват "Александровска" и "Св. Георги" - Пловдив. Агенцията за дипломатически имоти и собственост (АДИС), която се държи от външно министерство, отчита спад на печалбата до 2.687 млн. лв., след като през 2009 г. тя е била 4.892 млн. лв. Малко над 40% спад на печалбата до 1.755 млн. лв. има и при "Информационно обслужване", което е в структурата на Министерството на финансите.
Източник: Дневник (02.11.2010)
 
Финансовият директор и член на борда на АЕЦ “Козлодуй” Костадин Димитров е новият изпълнителен директор на централата. Досегашният шеф Димитър Ангелов е връчил оставката си лично на икономическия министър Трайчо Трайков
Източник: Труд (08.11.2010)
 
ТЕЦ "Варна" работи вместо VI блок на АЕЦ Близо четири пъти повече ток от обичайните нива произвеждаше ТЕЦ "Варна" през последните три седмици, докато Шести блок на АЕЦ "Козлодуй" беше спрян. През по-голяма част от периода 18 септември - 4 ноември 2010 г. във варненската електроцентрала на пълна мощност работеха четири от блоковете. С активирането на студения резерв варненската електроцентрала компенсира голяма част от производството на спрения Шести блок на АЕЦ "Козлодуй" и осигури резервни мощности за гарантиране на енергийния баланс на страната. Шести блок на АЕЦ "Козлодуй" бе спрян за планов ремонт през септември, но поради дефекти в системата за защита на реактора срокът за пускане беше удължен. По-дългият ремонт е пример за това колко е нужна ТЕЦ "Варна", за да няма режим на тока при авария на ключови енергийни мощности. Това е основният ни аргумент, с който искаме от правителството да бъдат удължени сроковете на експлоатация на 1-3 блок до 2015 г., каза Минчо Минчев, изпълнителен директор на ТЕЦ "Варна".
Източник: Стандарт (08.11.2010)
 
Директорът на АЕЦ "Козлодуй" подаде оставка Изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй" Димитър Ангелов е освободен от поста, съобщи министърът на енергетиката Трайчо Трайков. Неговото място ще заеме досегашният финансов директор на централата Костадин Димитров. Трайков е присъствал на пускането на турбината на шести блок след ремонта му. От министерството на икономиката обясниха, че причина за освобождаването на Ангелов е пенсионирането му. Трайков е благодарил на Ангелов за работата му през последната една година и три месеца. Министърът посочи, че е приел оставката му, тъй като пред АЕЦ "Козлодуй" предстоят много важни задачи както за оперативното ръководство на централата, така и за пазара на електроенергия и предстоящите дейности по продължаване на ресурса на пети и шести блок. За нов изпълнителен директор на централата ще бъде назначен досегашният й финансов директор Костадин Димитров . На мястото на Димитър Ангелов в съвета на директорите ще бъде предложен Александър Николов - дългогодишен инженер и бивш производствен директор. Смяната на шефа на "Козлодуй" е втората за последната година и половина. Ангелов пое поста през август миналата година и замени Иван Генов.
Източник: Дневник (08.11.2010)
 
Близо четири пъти повече електроенергия от обичайните нива произвеждаше ТЕЦ „Варна” през последните три седмици, докато шести блок на АЕЦ ”Козлодуй” беше спрян. През по-голяма част от периода 18 септември - 4 ноември 2010 г. във варненската електроцентрала на пълна мощност работеха четири от блоковете, а произведената електроенергия достигна общо 699 535 МВтч. С активирането на студения резерв варненската електроцентрала компенсира значителна част от производството на спрения шести блок на АЕЦ ”Козлодуй” и осигури резервни мощности за гарантиране на енергийния баланс на страната. Шести блок на АЕЦ „Козлодуй” бе спрян за планов ремонт през втората половина на месец септември, но поради открити дефекти в системата за защита на реактора срокът за пускане беше удължен.
Източник: expert.bg (08.11.2010)
 
Костадин Димитров е новият шеф на АЕЦ "Козлодуй" Костадин Димитров е новият изпълнителен директор на АЕЦ „Козлодуй". Той заема мястото на Димитър Ангелов, а в Съвета на директорите влиза Александър Николов. Това каза при посещението си в атомната централа министърът на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков. Той бе там за включването на VI блок в енергийната система на страната, което се забави заради спешна подмяна на части. От думите на министъра стана ясно, че оттеглянето на Ангелов не е свързано със забавянето на ремонта на VI блок. „Ангелов вече е на пенсионна възраст, а в централата предстоят много важни задачи, свързани както с оперативното ръководство, така и с дейността й във все по-развиващите се пазарни отношения, сериозни и като обем, и като ниво на отговорност“, коментира Трайков. За 2010 г. се очаква въпреки непредвиденото забавяне на ремонта на шести блок планът за производството на електроенергия от АЕЦ-а да бъде преизпълнен с около 286 млн. квтч.
Източник: Класа (08.11.2010)
 
Според новия график за етапите на изграждане у нас на национално хранилище за ниско- и среднорадиоактивни отпадъци първите два етапа - „Избор на площадка” и „Процедура по ОВОС” трябва да приключат почти успоредно – в края на лятото на 2011 г., съобщиха от Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци“ (ДП РАО). Следва етап „Проектиране” – до средата на 2012 г., след което ще започне самото строителство. Въвеждането в експлоатация на хранилището за радиоактивни отпадъци е предвидено до края на 2015 г., съобразно Националната стратегия за управление на отработено ядрено гориво и радиоактивни отпадъци. Освен това, от 1 октомври 2010 г. до септември 2014 г. е предвиден непрекъснат предексплоатационен мониторинг на площадката. Новият линеен график за избор на площадка, проектиране и изграждане на хранилище от РАО, по който работи предприятието в момента, беше изработен с цел да се компенсира забавянето на проекта, което според експертите към началото на август възлиза на около година и половина, посочват от предприятието. Според анализите забавянето в голяма степен се дължи на външни организации, контрагенти по проекта. Ръководството на ДП РАО вече потърси съществуващи резерви за преодоляване на закъснението основно в редуциране на сроковете за отделните дейности и в стриктното им спазване, коментират от държавната фирма. Докладът по оценка на въздействие върху околната среда (ОВОС) на бъдещото национално хранилище за ниско- и среднорадиоактивни отпадъци беше внесен преди седмица за обсъждане в Министерството на околната среда и водите (МОСВ), съобщават още от ДП РАО. Сега предстои в едномесечен срок експертите от екологичното министерство да дадат своето становище по документа. В средата на октомври беше съобщено, че Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци” може да получи лиценз от Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) за управление на излезлите от експлоатация блокове 1 и 2 на АЕЦ Козлодуй, като съоръжения за радиоактивни отпадъци
Източник: Инвестор.БГ (09.11.2010)
 
АЕЦ "Козлодуй" ще се опита да удължи експлоатацията на 5-и и 6-и блок АЕЦ "Козлодуй" работи по удължаването експлоатацията на 5-и и 6-и блок. Първоначално ще бъде обявена обществена поръчка за изследване и анализ на ресурса на реакторите, каза в интервю по БНР новият директор на атомната централа Костадин Димитров. "През 2017 г. на единия от блоковете му изтича проектният ресурс и при всички случаи ние, ако искаме да имаме атомна централа, трябва да предприемем всички стъпки и с всички средства, за да можем да удължим ресурса поне с още 20 години", каза Димитров. И допълни, че ръководството на централата договаря с руската компания ТВЕЛ по-ниски цени на доставките на свежо ядрено гориво. В момента се изчаква разрешение от Българския енергиен холдинг, за да се пристъпи към подписване на допълнение за осигуряване доставките за следващата година. "За следващите три години се подписва допълнение и тези цени, които сега се опитваме да договорим окончателно с ТВЕЛ, ще бъдат в следващите три години със съответно допълнение до 2020 г." АЕЦ "Козлодуй" ще настояват енергийният регулатор да им позволи да продава на свободния пазар по-голяма част от тока, който произвежда. В момента атомната централа може да продава на пазарни цени само една трета от електроенергията, а останалата е за регулирания пазар.
Източник: Дневник (10.11.2010)
 
Удължават живота на АЕЦ “Козлодуй” АЕЦ "Козлодуй" предприема действия за удължаването на живота на V и VI блок, заяви пред БНР новият изпълнителен директор на Първа атомна Костадин Димитров. Скоро предстои обявяването на обществена поръчка за изследване и анализ на ресурса на реакторите. Централата преговаря с руската компания ТВЕЛ за намаляване на цените на свежото ядрено гориво. Димитров обяви още, че АЕЦ "Козлодуй" ще настоява енергийният регулатор да позволи по-големи количества ток от централата да се търгуват на свободния пазар. В момента 70% от произведения ток отива за регулирания, а целта е намаление с 10%.
Източник: Стандарт (10.11.2010)
 
АЕЦ и “Марица-изток” под шапката на НЕК АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица-изток 2", както и миноритарният държавен дял от ТЕЦ "Енел Марица-изток 3" ще влязат под шапката на НЕК. Така ще се избегне декапитализацията на компанията и абсурдът НЕК да се конкурира с АЕЦ "Козлодуй" за износа на ток. Това е един от разглежданите варианти за преструктуриране на Българския енергиен холдинг, обясни депутатът от ГЕРБ и член на парламентарната комисия по икономика, енергетика и туризъм Валентин Николов. С тази промяна ще се осигури и достатъчно собствен капитал на НЕК, която изпитва финансови затруднения. Те се дължат най-вече на това, че последните години цялата инвестиционна програма на дружеството е била насочена към реализацията на проектите "Цанков камък" и АЕЦ "Белене", а не е обръщано почти никакво внимание на развитието на електропреносната мрежа, каза Николов. Той допълни, че се обсъжда и вариант БЕХ да се запази, но в него да влизат новата голяма НЕК, отделеният от нея Електроенергиен системен оператор, "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз".
Източник: Стандарт (19.11.2010)
 
Внасяме ток, ако “Козлодуй” спре България е изправена пред риска да внася ток, ако през зимата един от реакторите на АЕЦ "Козлодуй" спре по някаква причина. Има проблеми в резервните мощности, които стоят като студен резерв в ТЕЦ "Варна" и ТЕЦ "Бобов дол", обясни депутатът от ГЕРБ Валентин Николов. Според него реално тези централи няма да могат да заместят и един от 1000-мегаватовите реактори на АЕЦ "Козлодуй", ако той бъде изключен. Според Николов в ТЕЦ "Варна" няма достатъчно запаси от въглища. Така, в случай на проблем с Първа атомна през зимата, "ударът" ще трябва да се понесе от ВЕЦ-овете. От думите на Николов стана ясно, че няма риск от режим на тока, тъй като можем да внесем електричество, както прави Македония, която няма студен резерв.
Източник: Стандарт (19.11.2010)
 
Обединяват НЕК с АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица-изток 2" Националната електрическа компания е възможно да бъде обединена с държавните АЕЦ „Козлодуй“ и ТЕЦ „Марица-изток 2“, каза вчера депутатът от ГЕРБ Валентин Николов, член на парламентарната комисия по икономика, енергетика и туризъм. По думите му това е една от възможностите за преструктуриране на Българския енергиен холдинг. От него се очаква до края на март догодина да бъдат извадени газовият оператор „Булгартрансгаз“ и Електроенергийният системен оператор. Обединението на НЕК с АЕЦ-а и ТЕЦ-а ще подобри финансовото състояние на компанията и ще се избегне нейната декапитализация, обоснова се Николов. За полугодието общественият доставчик има 80 млн. лв. печалба от дейността си. Според Николов в момента 70% от финансите на НЕК са от привлечен капитал и 30 на сто от собствен. Ако този вариант бъде приет, новата компания заедно с отделената ЕСО, "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз" ще съставляват бъдещия БЕХ, каза Николов. Така по думите му ще се избегне и абсурдната ситуация НЕК и АЕЦ да се конкурират при продажбата на ток по международните пазари. Другият вариант за преструктуриране на БЕХ е да бъдат отделени производствените от преносните енергийни дружества. В този случай в една компания ще попаднат АЕЦ „Козлодуй“, „Мини „Марица-изток“ и ТЕЦ „Марица-изток 2“, а в другата НЕК, ЕСО и „Булгартрансгаз“. Възможно е преносните предприятия да се структурират и като дирекция към Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, каза Николов. Все още не е ясно какво ще се случи с големите ВЕЦ-ове, които са собственост на НЕК, както и с „Булгаргаз“ и „Булгартел“. Друг проблем при отделянето на НЕК и ЕСО са активите на системния оператор, които в момента са в структурата на обществения доставчик и са заложени срещу кредити. Според изискванията на ЕС двете компании трябва да станат отделни дружества най-късно до края на март догодина. Според депутата от ГЕРБ има голям проблем със студения резерв, който се поддържа в ТЕЦ "Бобов дол“ и в ТЕЦ-Варна. По думите му в тях не се поддържа и половината от необходимите 1000 мвт мощности. Студеният резерв се включва в случай на проблем с някоя от генериращите мощности у нас, за да се подсигурят доставките на ток. Според Николов поддържаният резерв не е реален и ако се спре един от блоковете в АЕЦ „Козлодуй“, това може да се окаже проблем. В този случай ще трябва да се включат големите ВЕЦ-ове, които да компенсират спирането на блока. Част от проблема с ТЕЦ-овете е, че централата край Варна няма достатъчно въглища на склад, каза още депутатът.
Източник: Класа (19.11.2010)
 
АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица-изток 2" може да се влеят в НЕК АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица-изток 2" може да се влеят в Националната електрическа компания (НЕК), която да бъде извадена от Българския енергиен холдинг (БЕХ). Това съобщи депутатът от ГЕРБ Валентин Николов, член парламентарната икономическа комисия, по време на конференция за ВЕИ проектите в България. В момента работна група към нея подготвя промени в енергийните закони. Целта на промяната е компанията да стане по-конкурентоспособна, след като в нея се влеят двете дружества производители на енергия, обясни Николов. В момента дружеството работи предимно със заемни средства, като съотношението е 70 на 30 на сто. Николов съобщи, че в момента правителството съгласува с Брюксел няколко варианта за преструктуриране на холдинга. Освен вливане на АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ Марица-изток 2" в НЕК е възможно ЕСО и "Булгартрансгаз" като оператори на мрежи да бъдат обединени в обща компания на пряко подчинение на министерството на икономиката. Така България ще се опита да удовлетвори изискванията на третия енергиен пакет на ЕС, който влиза в сила от март 2011 г. Според него производителите и доставчиците на енергия не трябва да са в една компания. Все още не е ясно какво ще стане с останалите дружества в БЕХ и дали той ще продължи да съществува. За неговото закриване се говори от август 2009 г. В БЕХ влизат ТЕЦ "Марица-изток 2", "Мини Марица-изток", АЕЦ "Козлодуй", НЕК, "Булгартрансгаз", "Булгаргаз" и "Булгартел". Преди година икономическият министър Трайчо Трайков съобщи, че БЕХ ще бъде преструктуриран, като най-вероятно от него ще бъдат извадени Електроенергийният системен оператор и "Булгартрансгаз". За срок на преструктуриране беше обявен април 2010 г. Досега компанията не е променила структурата си, а само е сменила ръководството си.
Източник: Дневник (19.11.2010)
 
НЕК завишила прогнозите за потребление на ток заради АЕЦ "Белене" Не е ясно дали ще има пазар за тока, произведен от АЕЦ „Белене“, каза вчера енергийният експерт проф. Пламен Цветанов по повод предстоящата конференция на Асоциацията на българските енергийни агенции, която ще се проведе в Пловдив. Според него Националната електрическа компания /НЕК/ е завишила прогнозите си за потреблението на ток в региона за следващите 15 г. Целта е била да се оправдае строежът на АЕЦ „Белене“, смята Цветанов. Според експерта новата енергийна стратегия на България е пълна с манипулации, като една от тях е, че индустрията в страната ни е с 0,79 пъти по-енергоемка в сравнение със средните нива за останалите страни от ЕС. Сравнено с Турция, промишлеността у нас потребява 4 пъти повече енергия, обясни Цветанов. Друг проблем на енергийната ни политика е повишаването на енергийната сигурност, а за целта трябва да се знае каква е зависимостта на страната от външни доставки. Според Цветанов България е зависима на 48% от доставките за гориво на централите, тъй като внасяме руски каси за АЕЦ „Козлодуй“. По думите му националният суверенитет е бил предаден чрез продажбата на енергийните дружества на чужди компании. Проблеми има и с модернизацията на елмрежата в страната, където НЕК не е влагала пари през последните 10 г., а средствата са отивали за строежа на хидровъзел „Цанков камък“ и на АЕЦ „Белене“. Подобно мнение изказа преди време и изпълнителният директор на НЕК Красимир Първанов, който призна, че общественият доставчик е работил без бизнес план, а приходите са отивали за строежа на съоръженията. Общественият доставчик е използвал и част от кредита от 250 млн. евро, получен от френската „БНП Париба“, за завършването на „Цанков камък“. В подготвяната енергийна стратегия не е засегнат и въпросът за модернизация за съществуващите мощности в страната. Според Цветанов не е задължително да се строят нови централи, защото не е ясно дали те ще бъдат конкурентоспособни на съществуващите вече в региона. Стратегията се изготвя вече почти три години от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма и все още не са ясни параметрите на документа, нито дали в него ще има изброени стратегически обекти за строеж. Мит е и виждането, че България може да бъде енергиен център на Балканите, смята Цветанов. В най-добрите периоди салдото от вноса и износа на енергоресурси е на минус почти с 5 млрд. лева, припомни той. За последното десетилетие нищо не беше направено за диверсификация на вноса на енергийни суровини, каза още експертът. По думите му руският газопровод „Южен поток” е алтернатива на европейския „Набуко”. Това не е диверсификация, защото ще постави страната в 100% зависимост от един източник. И в момента България получава природен газ основно по договори с руската „Газпром“. През последните години у нас не се развива бързо и газоснабдяването. В Европа около 50% от хората използват природен газ за отопление в домовете си, докато у нас този процент е 1,5, добави Цветанов. От Асоциацията на българските енергийни агенции организират Шеста национална конференция с международно участие и изложба на тема "Стратегии и политики на здравия разум" в Пловдив. На форума община Чепеларе ще бъде отличена за своя енергиен план за внедряване на биомаса като отопление в публичните административни сгради.
Източник: Класа (23.11.2010)
 
АЕЦ "Белене" ще е рентабилна само при дългосрочно изкупуване на тока Проектът за изграждане на АЕЦ “Белене“ е рентабилен само ако има сключени дългосрочни договори за изкупуване на произвежданата от централата електроенергия, каза вчера Димчо Кънев, главен специалист в отдел “Прогнозиране, развитие и научно обслужване“ в НЕК, по време на Българския икономически форум. Ако няма подобни договори, финансовият риск за строеж на централа се увеличава значително, подчерта той. По думите му съществува риск и заради конкуренцията на останалите енергийни мощности в региона. Според разчетите на НЕК през 2018 г. се очаква да заработи I блок на АЕЦ „Белене“, а вторият реактор да бъде пуснат до 2020 г. Първоначалните планове бяха двата 1000-мегаватови блока да бъдат пуснати в периода 2012-2013 г., но проектът се забавя сериозно заради липсата на стратегически инвеститор и проблемите с финансирането му. Ако прогнозата на НЕК за АЕЦ „Белене“ се окаже реална, то пускът на централата ще съвпадне със завършване на строителството на турската АЕЦ „Аккую“, която също ще използва руски тип реактори. По данни на обществения доставчик до 2020 г. дори при повишаване на потреблението на ток у нас една пета от капацитета на централите ще бъде свободен и трябва да отива за износ. До октомври тази година от НЕК са изнесли 6 млрд. квтч електроенергия, каза Кънев. Според експерти до края на годината износът на ток се очаква да достигне до рекордни нива – около 8 млрд. квтч. От НЕК очакват до 2020 г. към елмрежата да са присъединени 4400 мвт възобновяеми енергийни източници. От тях 2200 мвт ще бъдат от нови ВЕЦ-ове, 1700 мвт мощности от вятърни паркове и 300 мвт ще е електроенергията, произвеждана от слънчеви централи. Други 100 мвт ток се очаква да се добиват чрез изгаряне на биомаса през 2020 г., сочат данните на държавната компания. Така у нас 19% от брутното производство на ток ще бъде от ВЕИ, които са 8 млрд. квтч, каза още Кънев. Ако се запази сегашното ниво на енергийна ефективност у нас, то потреблението на ток в следващите 10 г. ще бележи по 1,4% ръст. Така през 2020 г. у нас ще се потребяват по 42 млрд. квтч ток, каза още експертът на НЕК. Най-малко с 10 г. може да се удължи и срокът за работа на V и VI блок на АЕЦ „Козлодуй“, обясниха вчера експерти. 480 млн. лв. ще даде общественият доставчик в следващите 5 г. за рехабилитация на елмрежата високо напрежение, стана ясно от разчетите на НЕК. Рехабилитация на мрежата е най-належаща в областите Добрич, Бургас, Ямбол и Кърджали, където има голям интерес за изграждане на мощности от ВЕИ. Заради липсата на инвестиции в мрежата през лятото за 52 часа спря токът в района на Слънчев бряг и хиляди туристи останаха на тъмно.
Източник: Класа (26.11.2010)
 
Акция "Хеликоптер" е вкарала в хазната 12 млн. лв. досега. Това заяви вицепремиерът Симеон Дянков по Нова тв. Финансовият министър уточни, че все още се правят проверки на скъпите имоти, над които данъчните кръжаха с хеликоптер. "До шест месеца ще е ясно окончателно кое какво е, тъй като може някои имоти да са регистрирани като офиси", допълни вицепремиерът. Той за пореден път похвали бюджет 2010 г. и обяви, че следващата финансова рамка ще е много по-добра. "Тогава и надеждите на социалния министър ще са много по-оправдани", заяви Дянков по повод искането на Тотю Младенов за 13-а пенсия. Министърът на финансите бе категоричен, че такава тази година няма да има, също и 13-а заплата. "Моето министерство е спестило 3 млн. лв., но няма да ги раздам на служителите, а ще се върнат в републиканския бюджет", отсече Дянков. По думите му е "минало времето" на 13-ата заплата и в целия ЕС такава няма да има. Финансист номер 1 припомни, че България ще е държавата с най-ниски данъци от 1 януари 2011 г. Вицепремиерът уточни още, че не е съвсем убеден, че на страната й е нужна АЕЦ "Белене". "Има голям интерес от китайски инвеститори за централата, но не съм още убеден, че тя ни трябва. Цената от 6,298 млрд. евро според мен е висока. Може да заложим на енергоефективност - да санираме панелките си и да пестим ток. Има опция за нов блок на АЕЦ "Козлодуй", изреди вариантите Дянков. Той обаче бе категоричен, че без западен инвеститор "Белене" няма да има. "С този меморандум чистим тинята, която другарите от БСП са ни оставили. Ние сме и първото правителство, което не защитава руските интереси, защото "Белене" е техният билет за ЕС, а това е нашият коз", коментира още Дянков.
Източник: Стандарт (06.12.2010)
 
Битка за половин милиард за фермерите България ще настоява да получи допълнително 500 млн. лв. от ЕС за директни плащания на площ. Сумата ще влезе в страната ни, ако Брюксел склони да изравни помощите за декар нива на новите и старите страни членки още през 2013 г., а не както е предвидено сега през 2016 г. Искането за това ще бъде внесено лично от премиера Бойко Борисов в Съвета на министрите. Това беше обявено на съвместна пресконференция на министър-председателя, земеделския министър Мирослав Найденов и еврокомисаря по земеделие Дачиан Чолош. Според Борисов Европа би трябвало да изравни плащанията на фермерите в старите и в новите страни членки, за да има справедливост. "При присъединяването си ние трябваше да изпълним ред условия, които ни струваха много пари. Като затворихме реакторите на АЕЦ "Козлодуй", загубихме милиарди, а ако изравняването стане през 2013 г., ще получим 226 млн. евро. За толкова малко пари се водят толкова дебати", каза Борисов. Според земеделския министър е редно да се направи жест към двете най-бедни страни в ЕС - България и Румъния, като се приеме ранното изравняване на субсидиите.
Източник: Стандарт (11.12.2010)
 
НЕК дължи 60 млн. лв. на АЕЦ "Козлодуй" Националната електрическа компания дължи на АЕЦ „Козлодуй“ 60 млн. лв., каза изпълнителният директор на дружеството Красимир Първанов. По думите му вече е договорено с централата дългът да бъде изплатен до септември догодина. Първанов обяви още, че компанията е с печалба от 150 млн. лв. до края на октомври /преди облагане с данъци/, докато през същия месец на 2009 г. тя е била с близо 14 млн. лв. загуба. Очакванията са дружеството да приключи 2010 г. със 130 млн. лв. печалба. Около 20% от печалбата е формирана от износ на електроенергия. НЕК смята, че до края на годината ще изнесе 7,5 млрд. квтч ток. Износ на 500 мвт за Турция пък се очаква да има до края на март догодина, но е налице забавяне в търговията заради технически проблем. НЕК има вземания от „Кремиковци“, „Химко Враца“ и чугунолеярния завод в Ихтиман за общо 246 млн. лв. От компанията отчитат с 14% по-малко потребление на ток при електроразпределителните дружества, които доставят енергия за бита. Въпреки това за 2010 г. се очаква повишение на потреблението като цяло с 1,5%, а за догодина – с между 5 и 8 на сто. Значително е намаляла и общата задлъжнялост на дружеството, която достигна 1 млрд. лв. през лятото. В края на март догодина трябва да бъде пуснат и хидровъзел „Цанков камък“. Съоръжението в момента работи на тестов режим, а окончателната му цена ще е 540 млн. евро. „Догодина ще сключим брак с австрийската компания ЕВН за строежа на каскадата „Горна Арда“, добави Първанов. По думите му от МОСВ са против строежа на централи от каскаден тип и затова засега се очаква „Горна Арда“ да бъде само с един язовир – край Ардино. 27 млн. лв. ще даде догодина НЕК за укрепване на площадката на АЕЦ „Белене“. През тази седмица в България ще дойдат експерти от Русия, с които да се преговаря за цената на централата, каза още Първанов. По думите му страната ни иска да запази мажоритарния си дял в проекта, като внесе 20% апортна вноска – за направените до момента инвестиции. 130 млн. лв. смята да инвестира НЕК в рехабилитация на мрежата си догодина.
Източник: Класа (13.12.2010)
 
Търговец на ток опроверга обвиненията за измами с ДДС Търговец на ток опроверга обвиненията за измами с ДДСКомпанията „Обединени енергийни търговци“ (ОЕТ) няма да търси правата си в съда заради отправените обвинения към нея, каза вчера главният изпълнителен директор Ангел Божилов. Дружеството стана известно през миналата седмица след акция на МВР, при която Божилов бе обвинен за измами с ДДС за 14 млн. лв. при продажба на електроенергия. По думите му неговата компания няма как да е замесена в подобна схема и целта на тази акция била да бъде изваден от бизнеса. В открито писмо той обяснява, че ОЕТ само изнася електроенергия, за която не се дължи акциз. Търгуваната енергия пък се заплащала предварително на НЕК и АЕЦ „Козлодуй“ заедно с включения ДДС. Дружеството е вторият по големина износител на ток след НЕК в региона, като за тази година то ще е на печалба от 8 млн. лв., каза Божилов. Като такси към НЕК и Електроенергийния системен оператор ОЕТ ще заплати 37 млн. лв., обясниха от компанията. Божилов обясни, че дружеството е успяло да осъди държавната ТЕЦ „Марица-изток 2“ за 2,7 млн. лв. заради дължими неустойки. По думите му спечелването на делото се е случило малко преди ОЕТ да бъде обвинена в укриване на данъци. ОЕТ сега водят преговори с руската компания “Атомстройекспорт” за строителство на атомна централа в Турция.
Източник: Класа (16.12.2010)
 
От следващата година дейностите по почистването на институциите ще се поемат от най-много пет фирми. Именно толкова са и кандидатите в централизираната обществена поръчка, чиито технически оферти бяха отворени на 15 декември. "Асенко", "Джиза БГ", "Фасилит оптимум България" и едноличните търговци "НИМ Надежда Василева" и "Пламекс - Пламен Михайлов" ще се борят за два милиона лева предвидени от властта за почистването на сградите й. Изискванията към участниците бяха да имат документално доказан оборот от поне 400 хил. лв. без ДДС за последните три години (2007, 2008 и 2009-а), да са изпълнили минимум пет договора за услуги, сходни с предмета на поръчката, да имат не по-малко от 20 работници и да разполагат с необходимото оборудване. Освен това компаниите трябва да са внедрили система за управление на качеството по стандарта ISO 9001 и да притежават професионален опит в предоставянето на услуги по почистване на корпоративни клиенти. Освен малкия брой кандидати изненадващо в сегашния конкурс е и липсата на големите имена в бранша - "Це Ес Ге България", "Комекс РМ" и "Василка София", които между другото имат десетки договори с администрацията. С почистването на сградата на Министерството на финансите например от години се занимава "Це Ес Ге". Досега от това тя е получила над 400 хил. лева. Министерството на труда и социалната политика пък е платило на "Комекс РМ" 53 хил. лв. за основно, текущо и извънредно почистване. Същата фирма се е договорила и с Националната компания "Железопътна инфраструктура" да чисти пероните и коловозите на жп гарите в София, Пловдив и Горна Оряховица срещу 914 хил. лева. А от миналото лято хигиената във външното министерство е поверена на "Василка София", за което тя ще прибере 831 хил. лв. без ДДС. Още 82 хил. лв. ще вземе от почистването на административната сграда на Митница "София". Повечето от претендентите в централизираната поръчка не могат да се похвалят с такива резултати. "Фасилити оптимум България", която е част от "Ей Джи кепитъл" АД (AG Capital), няма нито един договор с държавата Компанията обаче управлява над 70 хил. кв. м бизнес сгради и офиси у нас. От своя страна ЕТ "НИМ-Надежда Василева" досега има спечелени само два търга. Първият е от юли 2007-а за почистването на сградата на поделението на Националния осигурителен институт в София на бул."Ал.Стамболийски" и е за скромните 10 800 лева. Другият договор - от средата на 2008-а обаче, е със Столичната община и е бил за над 87 хил. лева. Едноличен търговец "Пламекс - Пламен Михайлов" е сключил шест договора с държавни институции. Последният е от 8 март тази година с Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, от което е взел 80 хил. лева. Любопитна подробност е, че освен текущо, основно и извънредно почистване на сградите на ведомството контрактът включва и хамалски услуги. Всъщност това е втори пореден договор между "Пламекс - Пламен Михайлов" и това министерство. Първият е от 23 януари 2009-а за 70 хил. лв., като интересното в случая е, че 55% тежест при оценяването на офертата е имал показателят "съответствие на техническата оферта на участника с изискванията на техническото задание на Възложител", а останалите 45 на сто - предложената цена. Така или иначе и в двата случая ЕТ "Пламекс - Пламен Михайлов" е надвил конкуренцията на други четири фирми. През март 2008-а той е спечелил и конкурса за ежедневно почистване и четири основни почиствания на сградата на Министерството на труда и социалната политика, за което е получил над 51 хил. лева. Другите три контракта са с Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (от 2006-а, 2007-а и 2008 г.), като общата им стойност е близо 230 хил. лева. "Асенко" ЕООД може да се определи като любимеца на НАП За последните четири години дружеството има пет договора за почистване на различни поделения на Националната агенция за приходите, от които е спечелило близо 365 хил. лева. То е поддържало чистотата и в Централното управление на НЕК и Столичната община. Собственик и управител на регистрираната в Пловдив компания е Асен Копарански, който е и председател на Сдружението на фирмите за професионално почистване. Най-вълнуващи са нещата около последния кандидат - "Джиза БГ" ООД, който макар и само с осем договора си е осигурил доходи за близо 10 млн. лева. От август фирмата почиства офисите на "Софийска вода", като договорът й е за 195 хил. лв. и има продължителност от две години. Процедурата обаче е била от вида договаряне без обявление, като покани са били изпратени до още 16 компании. На 9 юли 2010-а "Джиза БГ" печели и конкурса за почистване на сградите и прилежащите им площи на "АЕЦ Козлодуй", за което ще получи цели 756 хил. лв. без ДДС. Контрактът със Специализираната болница за активно лечение по онкология е за близо 200 хил. лв., с Националната компания "Железопътна инфраструктура" - за 104 хил. лв., и с Министерството на образованието и науката - за 127 хил. лева. Голямата хапка в бизнеса с почистването се оказва "Летище София". През май 2007-а "Джиза БГ" подписва петгодишен договор на стойност над 7.2 млн. лв. за комплексно почистване на новия Терминал 2. Важна подробност е, че фирмата е била единствен кандидат в процедурата. След възложена проверка от министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията Александър Цветков в столичния аеропорт около този договор се вдигна доста шум. Тогава бе установено, че с поръчката за почистването на терминала разходите за тези дейности са били завишени близо 20 пъти. Обяснението на ръководството на аеропорта пък бе, че "Джиза БГ" ползва много по-качествена техника и консумативи и има повече персонал в сравнение с наеманите преди това компании. След скандала министър Цветков заяви, че резултатите от одита са дадени на прокуратурата, тъй като агенция "Държавна финансова инспекция" не е открила нарушения. Явно "Джиза" е предпочитана от свързаните с авиацията институции, тъй като е спечелила и два конкурса на държавното предприятие "Ръководство въздушно движение" за близо 800 хил. лева. Справка в Търговския регистър показва, че 51% от капитала й са собственост на италианската "С.П. Д", а 45 на сто от дяловете - на "ММ Сървисиз" ЕООД. Последното дружество е изцяло притежание на "Феникс ММ", чийто мажоритарен собственик е Стоянка Мрънкова, участваща в управлението на 17 компании с различен предмет на дейност. Ценовите оферти на петимата кандидати, вероятно ще бъдат отворени между Коледа и Нова година, а рамковото споразумение с избраните фирми ще се подпише най-рано през януари. Ако няма обжалвания.
Източник: Банкеръ (20.12.2010)