Новини
Новини за 2007
 
Европейският парламент допусна грешка, като настоя за закриване на 3 и 4 блок на АЕЦ "Козлодуй". Това каза докладчикът за България в ЕП Джефри ван Орден днес в Народното събрание. Според европейския депутат въпросът за атомната енергетика ще става все по-актуален във всички страни през идните години. Всички ще трябва да решим въпросите на енергийната сигурност и устойчивост, каза Орден. Не искаме да зависим от енергоизточници от Русия и от нестабилни региони в Близкия Изток или другаде по света, добави той. Според Джефри ван Орден ядрената енергетика ще запази своето важно място. Той изрази надежда, че в България бързо ще бъде постигнат напредък с АЕЦ "Белене". По отношение на АЕЦ "Козлодуй" не мисля, че въпросът е окончателно закрит, но всеки случай не съм особено оптимистично настроен, каза още Джефри ван Орден. БТА
Източник: БТА (03.01.2007)
 
Няма основание да очакваме режим на тока след спирането на 3-и и 4-и блок на АЕЦ "Козлодуй", съобщи шефът на Централното диспечерско управление към Националната електрическа компания (НЕК) Митю Христозов. Двата блока на централата бяха окончателно изключени от електроенергийната мрежа на страната два часа преди влизането на България в ЕС. "Не мисля, че въпросът за спасяването на 3-и и 4-и блок на АЕЦ "Козлодуй" е окончателно закрит, но аз не съм голям оптимист", заяви докладчикът за България в европейския парламент Джефри ван Орден. По думите му ЕС е допуснал грешка, като е настоял за закриване на двата блока. "Аз лично съм разочарован, че не успяхме да стигнем до задоволително решение с АЕЦ "Козлодуй", каза Ван Орден. Той изрази надежда бързо да бъде постигнат напредък за изграждане на АЕЦ "Белене". За нов дебат за удължаването на живота на двата реактора се обяви столичният кмет Бойко Борисов. Освен че коментира въпроса с Джефри ван Орден, той изпрати и писмо на кмета на Козлодуй Милко Торбов. В него Борисов предлага двамата да организират кръгла маса с участието на най-добрите български и международни експерти в областта на енергетиката. През следващата година балансът в страната ще бъде покрит и няма да има недостиг. България обаче няма да може да изнася електроенергия както досега за съседните държави. По данни на НЕК през 2006 г. сме продали 7.807 млрд. киловатчаса за 250-260 млн. евро. След спирането на реакторите износ би могъл да се осъществи само в определени месеци на годината, и то при пълноводие.
Източник: Сега (03.01.2007)
 
Кметовете на София и Козлодуй ще организират кръгла маса за удължаване живота на трети и четвърти блок на атомната централа. На 31 декември точно в 21 часа и 48 минути и последният от четирите турбогенератора на 3. и 4. блок беше изключен от енергийната система на страната и България изпълни ангажимента си към ЕС да спре реакторите. Вчера Бойко Борисов, в качеството си вече на кмет на европейска столица, обяви, че е предложил на кмета на Козлодуй Милко Торбов да организират нов дебат за спасяването на реакторите с участието на най-добрите български и международни експерти в областта на енергетиката и той одобрил идеята. "В момент, когато страната ни е в хрониките на всички световни медии и когато тук са представители на всички европейски институции, ние играем ръченица и плащаме стотици хиляди евро за светлинно шоу, вместо да вложим усилията си за спасяването на петте български майки и реакторите - да защитим националната си гордост", пише в писмото на Борисов до Торбов. Предстои Европа да изготви енергийната си стратегия и нови дебати около АЕЦ "Козлодуй" са възможни, каза също докладчикът за България Джефри ван Орден. Според него въпросът за атомната енергетика ще става все по-актуален, защото е свързан с бъдещата енергийна стабилност и независимост на Европа. Затварянето на българските блокове е грешка на Европарламента, каза още еврокомисарят.
Източник: Новинар (03.01.2007)
 
В изпълнение на поетите от България ангажименти в процеса на присъединяване към Европейския съюз /ЕС/ бяха спрени 440- мегаватовите трети и четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй". Така от началото на 2007 г. в атомната ни централа остават да работят два блока по 1000 мегавата - пети и шести. На свое заседание на 21 декември Министерският съвет взе решение за изключването на трети и четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй" от електроенергийната система на страната до 31 декември 2006 г. Решението е в изпълнение на задълженията на България по Договора за присъединяването на страната към ЕС, подписан на 25 април 2005 г. Първият етап от процеса е изключване на двата блока от електроенергийната система на страната в нормална технологична последователност. Впоследствие трябва да започне и процесът на извеждане на блоковете от експлоатация. Процесът на извеждане от експлоатация продължава не по-малко от 40 години. Със своя заповед от 27 декември тази година председателят на Агенцията за ядрено регулиране /АЯР/ Сергей Цочев измени лицензиите за експлоатация на двата блока на "АЕЦ Козлодуй" по искане на атомната централа. Заповедта влиза в сила от 1 януари 2007 г. Според изпълнителния директор на АЕЦ "Козлодуй" Иван Генов, себестойността на произведения ток в централата ще се повиши с 18 процента след спирането на трети и четвърти блок.
Източник: Дарик радио (03.01.2007)
 
540 милиона лева са годишните загуби след спирането на 3 и 4 блок на АЕЦ “Козлодуй” само заради невъзможността двата реактора да произвеждат ток До момента в двата фонда - за извеждане от експлоатация и за отработеното ядрено гориво - са събрани средства, които ще стигнат за дейностите само за един от спрените общо четири блока - каза за БНР директорът, отговарящ за производството в атомната ни централа Кирил Николов.
Източник: БНР (04.01.2007)
 
През миналата година АЕЦ “Козлодуй” е произвела с около един милиард киловатчаса електроенергия повече в сравнение с 2005 г., съобщиха от ядрения оператор в четвъртък. Количествата ток, добити от четирите реактора на централата през 2006 г., са 19 493 218 570 квтч при планирано брутно производство от 18 158 264 200 квтч. Така изпълнението на годишния производствен план е 107.35 на сто. На свободния пазар през 2006 г. централата е продала 2 540 868 000 киловатчаса, което е 14 на сто от реализираните от дружеството количества. Квотите, предоставени от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране за първото и второто полугодие, са изцяло оползотворени. Делът на 440-мегаватовите ІІІ и ІV блок, които бяха спрени на 31 декември 2006 г., в електропроизводството на атомната централа за миналата година е 35%, на 1000-мегаватовите V и VІ блок – 65%.
Източник: Медия Пул (05.01.2007)
 
Добричкият окръжен съд уважи иска на АЕЦ „Козлодуй" срещу три добрички фирми за 241 154 лв., съобщиха агенциите. Дружествата са осъдени да заплатят на атомната централа по около 60 000 лв. заради две некачествени цистерни. През 2001 г. заводът за полуремаркета и контейнери в Добрич печели конкурс за изработка на две цистерни със специално покритие, предназначени за АЕЦ. Година по-късно обаче заводът се разпада на три дружества - „Българско машиностроене"-Добрич БМД, ПРК-2002 и „Полуремаркета и контейнери". Конструкцията на специалните коли била направена от ПРК, а вътрешната изолация - от РМЗ „Враца". Товарните автомобили били изработени некачествено и корозирали. Сега и трите дружества ще трябва да платят за дефектните цистерни. Съдът обаче призна и обратния иск - на трите дружества срещу врачанската фирма. РМЗ „Враца" е осъдена да изплати по 40 666 лева на добричките компании заради лошо направената изолация. Всички страни по делото са обжалвали решенията в Апелативния съд във Варна.
Източник: Сега (05.01.2007)
 
Мрак и по-високи цени на тока на Балканите прогнозира сръбският в. "Данас" след спирането на III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй". Под въпрос е редовното снабдяване с електроенергия на Югоизточна Европа. Спекулира се дори, че през тази зима страните на Баканите могат да бъдат изправени през недостиг, коментира изданието. Спирането на двата реактора драстично ще намали износа на ток от 7,6 млрд. квтч на около 1,5 млрд. квтч. Досега България бе четвъртият износител в Европа. Предполага се, че новата ситуация най-силно ще застраши Албания и Черна гора, но също така и Сърбия и Гърция. Сериозни проблеми в енергийния отрасъл след затварянето на III и IV блок прогнозира и министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров. Цялостно трябва да се пресомисли преструктурирането на бранша, заяви той на конференция за конкурентоспособността на България в Евросъюза. Сега страната ни изнася една осма от количеството електроенергия, което сме експортирали миналата година. За 2006 г. то е било 7,8 млрд. квтч. На въпрос за шанса да бъдат спасени III и IV блокове на АЕЦ "Козлодуй", Овчаров заяви, че страните в региона трябва да бъдат основният говорител по този въпрос, а България да изпълнява поддържащата роля. Трябва да се подготви общественото мнение в страните в региона за подкрепа, за да бъде продължена експлоатацията на двата реактора, каза министърът.
Източник: Стандарт (05.01.2007)
 
Сръбският вестник "Данас" публикува обширна статия, в която предупреждава, че балканските държави са застрашени от мрак заради затварянето на 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ "Козлодуй". Спирането на двата блока на АЕЦ Козлодуй ще намали износа на ток от 7 600 000 0000 киловат часа на около 1 500 000 000 киловат часа. За това колко сериозна може да бъде ситуацията говори и фактът, че в България са концентрирани 50% от резервите на електричество на Балканите, се казва още в материала на „Данас", цитиран от БНР. Миналата зима единствено България, Румъния и Босна имаха излишък от електроенергия за износ, докато останалите балкански държави внасяха. Според белградското издание новосъздадената ситуация ще застраши най-вече Албания и Черна гора, но в същото време ще засегне и Сърбия, и Гърция. Сръбски експерт по енергетика заявява, цитиран от "Данас", че със затварянето на двата блока на АЕЦ Козлодуй ще изчезнат значителна част от производствените капацитети, което ще се отрази негативно както на България, така и на съседните й държави и то чрез рязък скок на цената на електроенергията в Югоизточна Европа. В материала се казва още, че сръбската електроенергийна компания ще попълни липсата на ток чрез внос от Румъния, като вече е уговорен внос за зимния период от около 500 млн. киловат часа на цена 22 млн. евро.
Източник: Други (05.01.2007)
 
Преизпълнение на производството отчете за 2006 г. АЕЦ "Козлодуй". Четирите работещи блока са произвели 19,493 млрд. квтч електроенергия, при заложени 18,158 млрд. квтч. Производството през 2006 г. е с около един милиард квтч повече от 2005 г. На свободния пазар през м. г. централата е представила 2,540 млрд. квтч, или 14% от реализираната еленергия. Отпуснатите от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране квоти са оползотворени напълно. Делът на двата 440-мегаватови III и IV блок, които бяха спрени на 31 декември, е 35% в електропроизводството на атомната централа за миналата година.
Източник: Стандарт (05.01.2007)
 
Договори за над 11,8 млрд. лева без ДДС са сключени през миналата година за доставки, услуги и строителство, сочи статистика на Агенцията за обществени поръчки. Сумата, похарчена от министерства, общини и държавни дружества, е близо четири пъти по-голяма от тази за 2005 г. Тогава са възложени обществени поръчки за над 3,2 млрд. лева. В статистиката освен бюджетните пари влизат и разходи на предприятия, които осигуряват снабдяване с ток, вода и парно. Сключените през миналата година договори - 12 082, са близо 2 хил. повече от подписаните през 2005 г. Както и тогава, най-много средства са похарчени за строителство. Контрактите над прага от 1,8 млн. са 215, а общата им стойност е за над 9,4 млрд. лв. Малките поръчки под този праг са 1744 и са за близо 500 млн. Поръчките за строителство над горния праг през 2005 г. са били за 1,6 млрд. лв. Най-много - 2586 през миналата година, са договорите за доставки до 30 хил. лв. Общо поръчаните стоки са за над 1 млрд. лв. Възложените услуги пък са традиционно на трето място като разход - за близо 600 млн. лв. Активните месеци за сключване на договори са били януари, юли и август. Както и през предходната година най-много обществени поръчки са възложили община Варна и АЕЦ "Козлодуй". Първата има 204 договора, централата е със 193. Сред големите възложители са и С ТЕЦ "Марица изток ?", Столичната община НЕК. От министерствата най-много процедури е провело МВР - 106. С доста договира са и финансовото и това на околното среда. Министерството на бедствията и авариите не е в списъка на големите възложители.
Източник: 24 часа (08.01.2007)
 
На 31 декември 2006 г. България спря III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй". За да се присъедини на следващия ден без проблем към Европейския съюз. Стара Европа прегърна България топло, но не се отказа от тежки за страната ни забрани. Оряза крилете на гражданската ни авиация, издигна бариери пред българските гастарбайтери и не се отметна от решението си за спиране на 8% от и без това намалелите електрогенериращи мощности. С това Брюксел ни най-малко не изрази негативно отношение към нас, както се опитаха да ни убедят от "Атака". Напротив. Просто показа висока принципност и доказа на практика, че държи на международното право и на стриктното спазване на поетите ангажименти. И особено на подписаните споразумения и договори. Точно затова България изключи III и IV блок. Независимо от факта, че само месец по-рано външната комисия на Европейския парламент гласува "за" 8-месечно отлагане на предизвестената екзекуция на двата реактора. И то със солидния мотив, че в следващите месеци и години Югоизточна Европа ще изпитва остър недостиг на ток и ще изпадне във все по-нарастваща енергийна зависимост от Русия. Българското правителство спря III и IV блок и въпреки апела на Джефри ван Орден за "по-гъвкаво отношение" към "Козлодуй". Затвори ги просто защото не му оставаше нищо друго, освен стриктно да спази договора за присъединяване към ЕС и подписаните преди него споразумения. "Няма начин страната ни да смени вече подписания договор с ЕС и да не затвори III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй", обясни външният ни министър Ивайло Калфин. И е абсолютно прав. Договорите се парафират, за да се спазват. Но обществото трябва да е наясно, че вина за това носят онези, които преди години са подкрепяли с подписа си меморандуми с антибългарски ангажименти. Не само за да е ясно защо затваряме два перфектно работещи и напълно безопасни блока. А и за да потърси сметка от виновниците. Първият гвоздей в ковчезите на четирите малки реактора на АЕЦ "Козлодуй" бяха забити на срещата на Г-7 в Мюнхен между 6 и 8 юли 1992 г. На нея бе взето решение за създаване на международна програма за подобряване безопасността на АЕЦ в Централна и Източна Европа. Като част от програмата през февруари 2003 г. Европейската банка за възстановяване и развитие създаде Фонд за ядрена безопасност, който трябваше да предоставя помощи за модернизиране и удължаване срока на експлоатация на руските реактори. На практика обаче фондът взе на прицел основно "Козлодуй" с идеята да компрометира руските реактори ВВЕР, въпреки че те нямат нищо общо с чернобилския тип РБМК-1500. Фондът предприе атака за закриване на четирите блока, подпомаган от световноизвестни еколози като Жак Ив Кусто. Кабинетът на Любен Беров, който бе тогава на власт, не защити реакторите. Напротив - на 16 юни 1993 г. заедно с НЕК той сключи споразумение с ЕВВР за смешната сума от 24 млн. екю безвъзмездна помощ за повишаване на безопасността на I-IV блок на "Козлодуй". Според документа I и II блок трябваше да бъдат затворени до 1 април 1997 г., а III и IV - през 1998 година. Кабинетът "Костов" не изпълни ангажимента. С цел да защити блоковете на 12 март 1999 г. парламентът прие Национална стратегия за развитие на енергетиката и енергийната ефективност до 2010 г. В нея бе заложено спирането на I и II блок да започне след приключването на модернизацията на V и VI блок, а на III и IV - през 2008 и 2010 г. На 4 ноември 1999 г. 38-ото народно събрание гласува мандат на кабинета "Костов" да договори с ЕС взаимноприемливи срокове за затваряне на четирите малки реактора на АЕЦ "Козлодуй". На 29 ноември 1999 г. еврокомисарят Гюнтер Ферхойген дойде в София точно преди да получим покана за преговори за присъединяване. След срещата с Иван Костов правителството излезе с изявление, че "има пълна решимост да затвори реакторите I-IV към най-ранните възможни дати". Това бе ангажимент, поет от Костов и кабинета му в нарушение на мандата на Народното събрание. В резултат на това НЕК и "Козлодуй" подписаха през 2000 г. три държавно гарантирани заемни споразумения за модернизацията на V и VI блок. Първото е с "Евратом" за 212,5 млн. евро, второто - с щатската ЕКСИМБанк, според което трябваше да получим до $76,639 млн., а третото - с руската ЕКСИМБанк за $80 млн. Подписвайки заемното споразумение с "Евратом" обаче, България пое твърд ангажимент да закрие III и IV блок до края на 2006 година. На 22 януари 2002 г. след среща с гръцкия си колега Костас Симитис премиерът Симеон Сакскобургготски заяви, че България ще затвори III и IV блок през 2006 г. Последната гилотина над блоковете падна на 26 септември 2002 г. Тогава царският кабинет гласува решение за "приемане на допълнителна информация към позицията за преговори по глава "Енергетика", с която окончателно уточни сроковете за затваряне на четирите блока. Това е истината. Беров продаде малките реактори за 24 млн. екю, Костов ги предаде окончателно срещу заемно споразумение с "Евратом", а царят потвърди ангажиментите, въпреки че имаше възможност да договори отлагане поне за III и IV блок преди затваряне на глава "Енергетика". Още повече че от 2 до 13 юни 2003 г. Световната асоциация на ядрените оператори VANO проведе партньорска проверка в "Козлодуй". Тя доказа, че III и IV блок са сред най-безопасните в света и могат да работят до края на проектните си срокове - 2010 и 2012 година. Между 17 и 18 ноември 2003 г. се проведе втора проверка - от експерти на Групата по атомните въпроси към Европейския съюз. Атомната централа е безопасна и е изпълнила всички препоръки на ЕС за III и IV блок, заяви след проверката ръководителят на мисията Антонио Мадона.Европейската комисия обаче предпочете да вярва на вече подписаните договори и споразумения с България, а не на експертните изводи на партньорските проверки и на оценките на многото специалисти, които периодично посещаваха АЕЦ. Предсрочното спиране на четирите реактора носи огромни негативи. И ако все пак за затварянето на I и II блок има противоречиви мнения, включително и че те не са отговаряли съвсем на най-съвременните изисквания за безопасност, то спирането на III и IV блок категорично означава огромни пропуснати ползи за България и региона. Ако бяха оставени да работят съответно до 2010 и 2012 г., т. е. общо 10 години, те щяха да произведат още над 50 млрд. квтч евтина електроенергия. Тя щеше да помогне на българската икономика да бъде конкурентна на европейския пазар. По сега действащите изкупни цени тази непроизведена енергия означава загуба на приходи за централата от близо 4 млрд. лева. Или 2 млрд. евро срещу 24-те млн. екю подаяние за Беров и още три държавно гарантирани заема. Това е равносметката. Затова сега, когато министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров се готви да поиска от ЕС 1 млрд. евро компенсации за предсрочното затваряне на четирите блока, е редно да обяви не само какви са реалните загуби от това затваряне, но и кои са виновниците за него. А както вече стана ясно - това са експремиерите Беров, Костов и Сакскобургготски. Редно е и българското общество не само да знае тези виновници, но и да потърси отговорност от тях. Включително и чрез подвеждането им под съдебна отговорност за нанесени огромни вреди на държавата. Само доказване на тяхната вина в един открит съдебен процес би дало сериозни аргументи на Овчаров да отстоява искането за компенсации пред Брюксел.
Източник: Стандарт (08.01.2007)
 
Токът и парното ще поскъпнат от 1 юли тази година, заяви във вторник председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) проф. Константин Шушулов. Предстои да бъде уточнен размерът на поскъпването, добави той. Повишението на цените на топлоенергията е заради поскъпването на природния газ, с който работят повечето топлоцентрали. От началото на тази година цената на газа се повиши с малко над 4%, а от 1 април ще има ново по-значително поскъпване според председателя на ДКЕВР. Най-малко то ще е с 10%, колкото е евентуалното повишение на цената на газа, което ще бъде записано в дългосрочния договор с “Газпром”. Според проф. Шушулов токът за бита ще струва повече, заради повишението на производствените цени на електроенергията от АЕЦ “Козлодуй” и от други производители. През първото тримесечие на тази година парното и топлата вода няма да поскъпват. За този период не се очаква и поскъпване на тока. Обмисля се промяна на годишния регулаторен период, който вместо от 1 октомври да започва от 1 юли.
Източник: Медия Пул (10.01.2007)
 
Ток, вода, парно и топла вода поскъпват от 1 юли. Това съобщи шефът на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Константин Шушулов. Все още е рано да се говори с колко процента точно ще е поскъпването. Ясно е само, че скокът е неизбежен, обяви Шушулов. Малко по-рано, от началото на април, ще се вдигне и цената на природния газ. Това ще удари по джоба първо хората, чиито домове са газифицирани. Сред това ще го усетят и всички други с повишаването на цените на промишлените стоки и сметките от "Топлофикация". Според запознати обаче е възможно регулаторът да ни спретне първоаприлска шега с тока и парното. Причината е, че в момента има силен натиск върху ДКЕВР от електроцентралите в страната за корекция на цените. Повишение с около 2% иска и Националната електрическа компания. Затова комисията трудно ще задържи цените до лятото, коментират експерти. В сегашната дневна и нощна тарифа е калкулирано вдигането на средната покупателна цена на НЕК, но не и променената себестойност на АЕЦ "Козлодуй" след затварянето на двата реактора. Повишаването на цените на горивата за централите и променените договори за доставка и транзит на природен газ с "Газпром" са сред причините за поскъпването, отбеляза Шушулов. Сериозно отражение върху цените оказват и затворените на Нова година III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй". Това доведе до увеличение на себестойността на светлото. Най-негативно влияние върху цената на топлото пък оказва повишението на цените на синьото гориво. "Булгаргаз" вече продава с над 4% по-скъпо от януари. Повишение на топлото до края на март обаче със сигурност няма да има, категоричен е Шушулов. За сметка на това по-сериозен от досега скок на газа ще има през април. Причината са променените параметри в новия договор с газовия монополист. Това означава, че в рамките на следващите години разсрочено трябва да достигнем пазарна цена на газа. Според експерти ако газът поскъпне с около 10%, както се очаква, то топлият душ от пролетта ще ни струва поне с 15% повече. Корекция на цените на водата вече има за пет ВиК дружества в страната. До пролетта ще бъдат определени цените и на другите дружества. Според Шушулов водата в София няма да скочи над 1,60 лв., защото това е прагът на търпимост.
Източник: Стандарт (10.01.2007)
 
Електроенергията ще поскъпне поне с 10%, прогнозират експерти. Така още от пролетта дневната електроенергия ще стане около 16 ст. за киловатчас, а нощната около 11 ст. Последната корекция на цените на тока беше през октомври. Тогава отпаднаха евтините 75 квтч, а дневната и нощната тарифа станаха съответно 14,6 ст. и 9,8 ст. Най-сериозна причина за поскъпването са затворените III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй". От една страна, това принуди страната ни да спре износа на ток. Така НЕК остава без най-сериозното си перо за печалба и баланс на загубите от вътрешния пазар, обясни изпълнителният директор на НЕК Мардик Папазян. От друга страна, двата реактора за 2006 г. са произвели над 6 млрд. квтч от общо 19,5 млрд. квтч. Това означава, че всеки трети киловат от централата е произведен в тези два блока. Така спирането им заради Европейския съюз води до поскъпване на себестойността на електроенергията, произвеждана в V и VI блок. А според експерти в НЕК това повишение не е калкулирано в последната промяна на цените на тока въпреки твърденията на ДКЕВР, че е съобразено.
Източник: Стандарт (10.01.2007)
 
Фаворитът за шеф на “Топлофикация – София” ще бъде гласуван на днешното заседание на Столичния общински съвет. Той трябваше да бъде определен след събеседване с петимата кандидати вчера - Любомир Борисов Кичев, Петър Асенов Илиев, Стоян Тодоров Тодоров, Огнян Нечев и Наско Асенов Михов. На днешното заседание на градския парламент ще бъде даден мандат на представителите на Столична община в Общото събрание на “Топлофикация” на утрешното заседание в дружеството да предложат фаворита. Ако предложеният от Столична община бъде избран за член на Съвета на директорите, той не става автоматично изпълнителен директор на дружеството, а това също ще бъде подложено на гласуване. За да бъде взето решение от Общото събрание на “Топлофикация” София, четирима от петима души трябва да са съгласни. Любомир Борисов Кичев е завършил промишлена топлотехника и е работил 30 години в “Топлофикация” София. Петър Асенов Илиев е завършил топло и ядрена енергетика, от 80-та година работи в “Топлофикация “София, работил е в ТЕЦ “Земляне”, ТЕЦ “Люлин”, ТЕЦ “София”, понастоящем зам.-изпълнителен директор на дружеството. Стоян Тодоров Тодоров също е работил в “Топлофикация”, както и в Агенцията по приватизация и като главен секретар на Агенцията за енергийна ефективност. Огнян Нечев е работил в Института за ядрени изследвания и Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Наско Асенов Михов е работил в АЕЦ “Козлодуй”, бил е съветник на министъра на финансите и в “Информационно обслужване” АД. Никой от петимата не членува в партия.
Източник: Агенция Фокус (11.01.2007)
 
Добивът на въглища от мини "Марица-изток" нарасна с 3% до 21.5 млн. тона през миналата година, съобщиха от дружеството. Бизнес планът на компанията предвижда 20.7 млн. тона. Плановете й предвижда през 2007 г. да бъде изкопани 21.3 млн. тона въглища и транспортирани 92.2 млн. куб.м земна маса. Увеличеният добив беше отбелязан, когато работеха трети и четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй". Планираният добив през тази година е по заявки на централите от комплекса "Марица-изток", каза изпълнителният директор на дружеството Иван Марков. Той обясни, че очакванията на ръководството са, че добивът ще надхвърли планирания. Това се очаква да стане при застудяване, когато потреблението на ток се увеличава и централите от комплекса ще бъдат натоварени. НЕК планира да работят три блока на ТЕЦ "Варна", ако бъдат гарантирани доставките на руски и украйнски въглища. ТЕЦ "Марица-изток 2" подготвя пуска на рехабилитирания втори блок от японската компания "Мицуи". Мините вече поискаха лиценз за търговия с енергия от регулаторната комисия и са регистрирани като участници в свободния пазар. Мините искат да увеличат цените от февруари тази година с около 6% заради натрупаната инфлация и поскъпването на материалите и горивата. Засега регулаторът отказва да обсъжда по-високи цени на енергията, която продават на НЕК, защото това би се отразило върху цената на тока за бита.
Източник: Дневник (11.01.2007)
 
АЕЦ "Козлодуй" започна строителството на водна централа, която ще е готова до февруари 2008 г., съобщи директорът на управление "Правно" в дружеството Илиана Карамфилова. Новата централа ще е с мощност до 5 мегавата с две турбини и е разположена на канала, от който се охлаждат реакторите. За изпълнител на строителството на централата е избран консорциумът "Енергомин Козлодуй", в който участват с 50% "Енергоремонт холдинг" и "Минстрой холдинг". Строителството на съоръжението е уникално и са извършвани работи на 25 метра под нивото на река Дунав. "Енергоремонт холдинг" ще монтира турбините, които АЕЦ "Козлодуй" ще достави от чешката компания "Мавел", обясни изпълнителният директор на холдинга Теодор Осиковски. Той допълни, че вече е проведена и първата среща с представители на доставчика. Стойността на строителството на новата мощност ще е около 8 млн. евро, които ще са кредит, взет от специално учреденото преди две години дружество "ВЕЦ Козлодуй" за строителството и експлоатацията й. В него участват служители на централа и то е стопроцентова нейна собственост. Разрешението за създаването му бе дадено от бившия енергиен министър Милко Ковачев. Според енергийния закон при заявената мощност 5 мегавата не се изисква лиценз за производство на енергия от регулаторната комисия. НЕК ще изкупува по преференциална цена тока от водната централа. Централата ще използва капацитета на водите, които охлаждат реактора, като годишното производство на ВЕЦ "Козлодуй" ще е 40 млн. киловатчаса електроенергия, каза управителят на "Хидро ООД", която бе избрана за надзорник на проекта, Дончо Дончев. Той обясни, че в момента тази енергия централата губи, защото водата се връща в реката. Регистърът за обществените поръчки публикува обява за избора по договаряне без обявление на "Хидро" ООД за надзорник. Според мотивите за процедурата, посочени в регистъра са законът за авторските права и ЗУТ, които изискват проектантът да контролира изпълнението на проекта. Собственици на регистрираната в София компанията са Дончо Дончев и Лина Дончева. Дончев е работил дълги години в областта на водното строителство. Участвал е в реализацията на проектите за каскада "Арда" и ВЕЦ "Въча". АЕЦ "Козлодуй" неотдавна поиска от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране лиценз за търговия с електрическа енергия. Идеята на ръководството на централата е при недостиг тя да може да купува и да участва в свободния пазар на енергия след отварянето му.
Източник: Дневник (15.01.2007)
 
През периода 2005-2006 г. общо 43% от електроенергията в България е била произведена от мощностите на ядрените реактори у нас, съобщиха от Министерството на икономиката и енергетиката. След изключването на III и IV блок от началото на годината се предвижда за 2007 г. този процент да падне с 10 пункта. Тепърва ще се стимулира производството на ток от възобновяеми енергийни източници. Очаква се до 2010 г. пазарният дял от тези източници да достигне 11% при подходящи климатични условия. През 2005 г. заради валежите той е бил дори 13%, а за сухата 2007 г. прогнозата е за не повече от 8.5%. Още е спорен въпросът доколко у нас трябва да бъдат насърчавани възобновяемите енергийни източници, защото те имат както екологичен, така и икономически аспект и електроенергията, добивана от тях, си остава една от най-скъпите. По-изгодно е да се стимулират ВЕЦ и електроцентралите за биомаса, които добиват електроенергия не само с екопоказатели, но и с по-ниска крайна цена за потребителите. Цената на тока от ветрогенератори и слънчеви панели остава доста висока - 700 лв./MWh, смятат експертите.
Източник: Пари (15.01.2007)
 
10 000 лева заплата вероятно ще получава консултантът, който ще лобира пред европарламента за отварянето на III и IV блок на "Козлодуй". Експерти коментираха, че сумата е изключително малка, като се има предвид важната мисия на лобиста. Вече е обявена обществената поръчка за избор на консултантска компания. Тя ще трябва да проучи опита на Литва и Словакия и компенсациите, които те са получили за предсрочното затваряне на атомните си централи, съобщи министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров пред журналисти. ЕС няма да приеме аргумента за поскъпването на тока и опасността от енергийна криза в региона, но страната ни може да потърси по-високи компенсации заради затварянето на блоковете, каза още Овчаров. Той отново подчерта, че не трябва да си създаваме прекалено големи очаквания за повторното отваряне на блокове III и IV. Министърът ще запознае посланиците от страните в ЕС и региона със ситуацията на българския енергиен пазар.
Източник: Стандарт (25.01.2007)
 
По-големи компенсации за затварянето на III и IV блок може да се обсъждат, но е и изключено да се стигне до ново пускане на АЕЦ "Козлодуй". Това заявиха от службата на комисаря по енергетиката Андрис Пиебалгс пред БТА. Коментарът е по повод приетия вчера от кабинета екшън план за спасяване на централата. Той бе представен от министъра на икономиката и енергетиката Румен Овчаров. По едно мероприятие за централата всеки месец предвижда програмата. Те ще се провеждат в София и Брюксел с участието на държавните институции, на представители на страните от региона и с европейските институции. Сега за затварянето на двата блока компенсациите са около 550 млн. евро. Страната ни ще се опита да получи поне 1 милиард евро, коментира по-рано министър Овчаров. По-добре България да не отваря този случай. Това ще подаде лош сигнал на инвеститорите, на гражданите на Европейския съюз, коментира комисар Пиебалгс. Все още не е избран консултант, който да лобира в Брюксел за повторното отваряне на III и IV блок, допълни министърът. Той уточни, че не е обявявана обществена поръчка за избора на консултант, защото сумата, която ще се изхарчи за неговите услуги, е под 10 хил. лв., колкото е прагът в закона.
Източник: Стандарт (26.01.2007)
 
Половин милиард евро не достигат на България да изведе от експлоатация четирите малки реактора на "Козлодуй". Тази сметка са представили премиерът Станишев и министър Румен Овчаров на срещата при президента преди дни за изработване на държавна позиция за АЕЦ, която Георги Първанов ще защитава на 1 февруари пред Европейския парламент. Миналата седмица правителството прие план за спасяване на III и IV блок. Една от мерките е България да поиска процедура по член 36 от Договора за присъединяване. Там се предвижда бързо приемане на защитни действия, ако в новоприетата държава възникне някаква криза. София ще се позове на недостига на ток на Балканите. Енергийният проблем на региона ще е козът на България да убеди ЕС, че спрените III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй" трябва отново да заработят. План "Б", който изглежда по-осъществим, е страната да поиска 1 млрд. евро компенсация. Сумата включва недостигащите средства за унищожаване на реакторите, оборудването и използваното гориво и обезщетение за загубите от непроизведения ток. За демонтажа на малките реактори са нужни над 1 млрд. евро. А до този момент България разполага само с около 434 млн. евро (850 млн. лева). Това е събрано във фонда за извеждането на атомни реактори от експлоатация, създаден през 1999 г. Досега ЕС е отпуснал безвъзмездно 260 млн. евро. Още 210 млн. евро се очакват през 2007-2009 г. Заедно с други помощи се събират 510 млн. евро. 45% от тази сума обаче е за неядрения сектор - за енергийна ефективност и за др. Освен това във фонда трябва да се заделят и средства за V и VI блок, които ще бъдат затворени след около 15 години.
Източник: Сега (29.01.2007)
 
Загубата на АЕЦ "Козлодуй" от спирането на трети и четвърти блок и отказът на регулаторна комисия да увеличи цената на тока от януари с 18% ще е 40-50 млн. лв., съобщи изпълнителният директор на централата Иван Генов. Според Наредбата за цените Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) трябва да разгледа искането до два месеца. Одобрената цена от регулатора е 39.18 лв. за мегаватчас. Засега регулаторната комисия смята, че ако има увеличение в цените на производителите и на тока за бита, то ще е от юли. Затова тогава ще поискаме увеличение на цената с 24%, каза още Генов. Това означава, че цената на тока от централата ще стане 48.35 лв. за мегаватчас. Той обясни, че "не е нормално електроразпределителните дружества да работят с много добра печалба, а АЕЦ и НЕК да бъдат държани да работят на загуба". По думите му, ако не се увеличи цената, регулаторът трябва да увеличи квотата на енергията, която централата продава на свободния пазар. Продажбите на енергия за миналата година на търговци на енергия и привилегировани потребители са за 20 млн. лв. и с тях се покрива част от загубата на централата. На свободния пазар са изтъргувани 1.6 млрд. кВтч. ел. енергия като през април се очаква разрешение за още 2 млрд. кВтч. За 2006 г. квотата е за 30 млн. лв. и е свързана отново с отказа на ДКЕВР да одобри исканата от дружеството цена на тока, по която то ще продава на НЕК. В момента търговци и големи потребители предпочитат да купуват от централата главно заради ниската цена на електроенергията. Регулаторната комисия вече разгледа искането на централата да получи лиценз за търговия с енергия. От ръководството на централата обявиха, че очакват ДКЕВР да приеме нови правила за търговия с електроенергия от юли, когато пазарът на електроенергия на практика се либерализира и битовите потребители ще имат право да си избират доставчика. До края на 2007 г. ще завърши модернизацията на пети и шест блок на централата, съобщи още Генов. Стойността на проекта е за 500 млн. евро като 215.7 млн. евро от тях са заем от Евроатом и Ексимбанк. Целта на проекта е да се удължи животът на реакторите с 15-20 години и да повиши безопасността им. До момента са изпълнени 95% от дейностите по програмата. През миналата година са усвоени 25 млн. евро.
Източник: Дневник (29.01.2007)
 
АЕЦ Козлодуй може да поиска 24% увеличение на произведената в централата електроенергия от 1 юли 2007 г., ако Държавната комисия за енергийно и водно регулиране не се съобрази със сегашното искане за поскъпване с 18%. Това каза Иван Генов, изпълнителен директор на АЕЦ Козлодуй. Промяната се налага след спирането на III и IV блок на атомната централа. Около 50 млн. лв. ще бъдат загубите на централата до средата на годината. Това е причината да искаме допълнително увеличение на цената на нашата електроенергия, коментира Генов. В момента НЕК плаща на АЕЦ по 14.27 лв. на мегават произведена електроенергия и по 22.03 лв. за мегават разполагаема мощност. На другите производители НЕК плаща доста по-скъпо електричеството. ТЕЦ Бобовдол продава тока си на държавната компания за 55.26 лв./MW, ТЕЦ Марица-изток 3 по 57.28 лв./MW, а ТЕЦ Варна - по 45.82 лв./MW. Освен тока от големите производители НЕК е задължена да изкупува на преференциални цени от 80 лв./MW електроенергията от ВЕЦ, а за вятърна енергия плаща по 120 лв./MW. От друга страна, държавното дружество е длъжно да продава електроенергията на електроразпределителните дружества по 61.21 лв./MW. Те от своя страна продават тока на стопанските потребители на мрежите средно напрежение по 190 лв./MW, а на битовите абонати с мрежи ниско напрежение по 146 лв./MW дневната електроенергия и по 93 лв./MW за нощна. Според Иван Генов, за да няма драстично поскъпване на тока за бита и стопанските абонати след спирането на III и IV блок на АЕЦ Козлодуй, трябва да се намали печалбата на електроразпределителните дружества. На 7-те дружества бе гарантирана 16% възвръщаемост на капитала с приватизационните договори. Чешката компания CEZ взе дружествата в Западна България, австрийската EVN в Южна България, и германската E.ON в Североизточна България.
Източник: Пари (29.01.2007)
 
Преките загуби на България от затварянето на III и IV блок на АЕЦ Козлодуй възлизат на над 1.6 млрд. EUR. Това каза министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров в интервю за белградския сайт Energyobserver. По думите му балканските държави са заплашени от недостиг на електрическа енергия, защото досега България беше голям износител за тези страни. През 2006 г. България е изнесла рекордни 7.8 млрд. KWh, но за тази година не планира почти никакъв износ. Страната ни покриваше над 70% от недостига на ток на Балканите, а в някои случаи и 100%. След затварянето на малките реактори обаче България не може да изнася електроенергия, а само да гарантира вътрешното потребление. То се увеличава и заради икономическия ръст в страната, a през лятото - заради повечето включени климатични системи. Само през 2006 г. потреблението се е увеличило с 4.7%, каза Овчаров.
Източник: Пари (30.01.2007)
 
България трябва да забрави за съживяването на спрените реактори в АЕЦ "Козлодуй" и да се концентрира върху развитието на енергетиката си другаде, каза Феран Тарадеяс, говорител на комисаря по енергетиката Андрис Пибалгс. В противен случай страната рискува отлагане на важни проекти като АЕЦ "Белене" и загуба на възможността за заем от "Евратом", който да финансира частично изграждането на новата централа, предупреди във вторник и специалист от отдел "Ядрена енергетика" на Европейската комисия. Предупреждението съвпадна с обявяването във вторник от Националната електрическа компания (НЕК) на процедурата за получаване на кредит от 250 млн. евро за мостово финансиране за проектирането, доставката на оборудването и строителството на АЕЦ "Белене" през първата година. През това време НЕК трябва да завърши структурирането на проекта чрез осигуряване на финансиране за цялата фаза на строителството и да създаде компанията с участие на стратегически инвеститори. Изявлението на говорителя на еврокомисаря по енергетиката дойде, след като миналата седмица правителството прие план за действие, чрез който България да убеди Брюксел спрените на 31 декември миналата година трети и четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй" да бъдат пуснати отново. Като резервен план министър Румен Овчаров посочи искането за допълнителни компенсации освен определените вече 550 млн. евро за четирите блока. Той заяви, че може да се искат 1 млрд. евро. Според експерта от ЕК обаче българското правителство е наясно, че промяната на договорите и повторното отваряне на АЕЦ "Козлодуй" са загубена кауза, но настоява за това с надеждата да спечели по-високи компенсации. "Така обаче работите против интересите си в Белене", каза той. Макар решението за изграждане на новата централа да се взима от страната членка, комисията трябва да даде положително становище за безопасността и техническите и характеристики. За целта България трябва да уведоми Брюксел поне три месеца преди началото на работата по проекта и да предостави оценка за икономическите и екологичните ефекти от новата централа и информация за инвеститорите, безопасността, съхраняването на радиоактивните отпадъци, цената и срока на строежа. Към момента в Главна дирекция "Енергия и транспорт" на комисията не е получена подобна информация от българска страна. Подписаният през декември договор с руския изпълнител "Атомстройекспорт" вече е изпратен в Брюксел, заявиха във вторник от НЕК. До момента обаче няма информация от руснаците да са получили европейски сертификат за реакторите си от трето поколение. Ако одобри проекта, комисията може да финансира до 20 процента от стойността му чрез заем от "Евратом" (България вече поиска 300 млн. евро), както и да препоръча на Европейската инвестиционна банка също да се включи с кредит. Одобряването на заема е дълга и тежка процедура и отпускането му се тълкува най-вече като политически акт. На теория заемът от "Евратом" не е обвързан с усилията за ново отваряне на реактори в АЕЦ "Козлодуй" или с размера на компенсациите за затварянето им. На практика обаче фактът, че България е толкова активна в кампанията си за "Козлодуй", но все още не е уведомила комисията за плана си за действие в "Белене", дава на Брюксел аргумент да отложи становището си за новата централа и следователно за заема по изграждането и, каза експертът на комисията. От друга страна, компенсациите за затварянето на реакторите на "Козлодуй" и заемът от "Евратом" идват от същия джоб и комисията или Съветът на министрите могат да сложат таван на парите, които се наливат в ядрената енергетика на България. Комисията няма нищо против България да развива ядрената си енергетика и е готова да я подкрепи, но не можем да правим компромиси с безопасността, както би се случило, ако бяхме позволили на първите четири реактора на АЕЦ "Козлодуй" да продължат да функционират, каза говорителят на комисар Пибалгс. Утре президентът Георги Първанов ще говори пред Европейския парламент в Брюксел в защита на АЕЦ "Козлодуй".
Източник: Дневник (31.01.2007)
 
Въпросът със спасяването на III и IV блок на АЕЦ “Козлодуй” е въпрос на конкретни последователно провеждани действия от всички институции на страната на всички възможни на равнища. Няма никакви гаранции, че ще успеем, поради простата причина, че никой преди нас не го е направил. Това заяви в интервюминистърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров. Според него, когато се говори за екшън-плана за спасяването на III и IV блок на АЕЦ “Козлодуй”, става дума за мерки, които правителството може и трябва да предприеме, за да се направи възможното за спасяването на реакторите. Тези мерки вече действат, този план се изпълнява. Оттук нататък обаче няма да споменавам нито едно конкретно мероприятие, тъй като тези мероприятия не се правят с цел да съберем хора, които са убедени в необходимостта и безопасността на блоковете, уточни министърът. Министър Овчаров отказа да коментира изказване на еврокомисаря по енергетиката Андрис Пиебалгс, че пускането на спрените реактори може да се сравни с влизането в еднопосочна улица срещу посоката на движението. “С него ми предстоят разговори. Промяната на позицията на Европейската комисия е много сложен процес, който трябва да се опитаме да реализираме, което няма да стане, ако се опитам да говоря с еврокомисаря чрез медиите”, каза той в тази връзка. Ще подкрепя и съм готов да участвам във всички действия, които са насочени към спасяването на блокове III и IV. Не е въпрос обаче вътре в България, че блоковете са безопасни и че много искаме да ги пуснем. Въпросът е да убедим тези, които ни заставиха да ги спрем, че трябва да ги пуснем, категоричен е министърът на енергетиката.
Източник: Агенция Фокус (01.02.2007)
 
В първата си реч пред Европейския парламент след влизането на България в ЕС президентът Георги Първанов обяви, че Балканският регион е заплашен от остра енергийна криза заради двата спрени 3 и 4 блок на АЕЦ "Козлодуй". По думите му, когато това се комбинира с повишаването на цените на електроенергията, може да доведе до "политическа и икономическа нестабилност в целия регион". С речта на президента на практика се даде официално начало на "екшън плана" на българското правителство в търсене на европейска подкрепа за повторното отваряне на трети и четвърти реактор в "Козлодуй". Спирането на двата 440-мегаватови реактори на 31 декември 2006 г. е записано в договора за присъединяване на България към общността. "Ако има политическа воля, ново решение за "Козлодуй" може да се вземе в рамките на договора и най-вече член 36 от него", заяви обаче Първанов и повтори, че реакторите отговарят на изискванията за безопасност. Цитираният член визира възможността в тригодишен период след приемането на България в ЕС страната да поиска разрешение да въведе защитни мерки, ако се докажат сериозни и трайни затруднения в някой сектор от икономиката, които могат да влошат икономическата ситуация. Защитните аргументи на президента обаче бяха разкритикувани остро от представители на Европейската комисия, български евродепутати и анализатори в страната. Казусът с АЕЦ "Козлодуй" не може да бъде отнесен към цитирания член от договора по няколко причини. "На първо място, този член и активирането на предпазни клаузи в никакъв случай не дават правото на България да заобикаля или нарушава условия, залегнали в самия договор за присъединяване, каквото беше именно затварянето на 3 и 4 реактор", коментира Юлиана Николова, директор на Европейския институт. Тя определи подобни изказвания като популистки. За да бъде задействан подобен механизъм, България трябва да предостави много силни доказателства, че съществуват трайни и дълбоки затруднения в икономиката й, които могат да доведат до сериозна криза. Несъстоятелно е и позоваването на Георги Първанов на евентуална криза в региона, тъй като договорът действа единствено за България и Румъния, допълни Николова. Още преди затварянето на блоковете в края на миналата година енергийният министър Румен Овчаров и ръководството на НЕК неколкократно обявиха, че след спирането двата реактора в България няма да има режим на тока. В началото на тази година ръководството на НЕК съобщи, че енергийната система е разполагала с 10 500 мегавата действащи мощности и със затварянето на трети и четвърти блок от нея ще отпаднат само 800 мегавата. По данни на НЕК максималното потребление през зимата обикновено е около 7000 мегавата и дори при увеличение от един-два процента, ако температурите рязко спаднат, ще останат свободни около 2500 мегавата мощности. Подобен аргумент не може да бъде използван, защото Балканският регион знае от години, че тези два реактора ще бъдат затворени, заяви в интервю и Феран Тараделяс, говорител на еврокомисаря по енергетиката Андрис Пиебалгс (интервюто четете в следващия брой). "Отговорността за енергийните нужди на всяка страна е в ръцете на нейното правителство, така че държавите в региона е трябвало да вземат необходимите мерки да си осигурят енергия отдругаде, за да предотвратят недостиг и икономически затруднения", допълни той. Друг аргумент срещу тезата на Първанов е, че възможността за задействане на защитен механизъм, залегнала в член 36 от договора, може да бъде използвана, в случай че даден икономически сектор е пострадал сериозно от конкуренция. Тогава държавата може да поиска в срок от 3 години след приемането в ЕС да предприеме мерки, които да отстранят негативното въздействие на новите икономически условия. Случаят с АЕЦ "Козлодуй" обаче не отговаря на подобно условие и на самия принцип на действие на съществуващите защитни механизми в ЕС. Неофициално български евродепутати също коментираха, че член 36 е несъотносим към случая с АЕЦ "Козлодуй". Константин Димитров от ДСБ коментира, че споменаването на този текст от Георги Първанов е по-скоро показване на мускули. Той упрекна президента, че в словото си пред Европарламента не е отбелязал категорично пропуските на предишния кабинет за предсрочното затваряне на 3 и 4 блок, както и че не е говорил за единна енергийна политика, а само за присъединяване към дебата за енергийната сигурност. Българското правителство е знаело за вероятността от такива сериозни последици от затварянето на реакторите още от 1999 г., когато започнаха преговорите. Затова е трябвало да вземе необходимите мерки при преговорите, а не сега, след като те отдавна са приключили, категоричен беше и говорителят на еврокомисаря по енергетиката. "Ако правителството не го е направило, това е негова отговорност, а не на ЕС", допълни Феран Тараделяс. Той изрази своето учудване от изказването на президента Първанов, тъй като затварянето на 3 и 4 реактор е залегнало в договор, който по думите му представлява една от най-важните части на европейското законодателство. "Българският президент не прави услуга на страната си с подобни изказвания", категоричен беше Тараделяс. Единствено юристът на гражданския комитет за защита на АЕЦ "Козлодуй" и специалист по европейско право Атанас Семов коментира, че член 36 от договора за присъединяването на България към ЕС позволява да се мисли, че има възможност текстът да бъде използван именно в посока предоговаряне на съдбата на двата реактора. Днес кметовете на София и Козлодуй Бойко Борисов и Милко Торбов организират кръгла маса в защита на 3 и 4 блок на АЕЦ "Козлодуй", в която ще вземат участие привърженици на тезата, че двата затворени реактора могат да бъдат спасени.
Източник: Дневник (02.02.2007)
 
От днес започна прехвърлянето на отработеното ядрено гориво от 4-ти блок на АЕЦ „Козлодуй” в приреакторния басейн, съобщават от централата. Операциите се извършват по предварително подготвена програма, съгласувана с Агенцията за ядрено регулиране. Дейностите по изваждането и преместването на горивото се извършват при спазване на всички изисквания за безопасност. Очаква се те да приключат до началото на месец март, след което ще започне изваждането на отработеното ядрено гориво и от реактора на 3-ти блок. Двата 440-мегаватови блока бяха спрени на 31 декември 2006 г. по решение на Министерския съвет в изпълнение на задълженията на страната по договора за присъединяване към Европейския съюз. Днес 5-ти и 6-ти блок работят с натоварване 100 процента, в съответствие с графика на Централно диспечерско управление – София.
Източник: Дарик радио (06.02.2007)
 
“Евромаркет Груп” инвестира 15 млн. лв. в най-големия сервиз за строителна техника у нас. Корпоративният сервизен център, чиято първа копка беше направена вчера, ще заема площ от 28 000 кв. м., 13 000, от които - застроена площ и ще бъде разположен на Околовръстно шосе на София, между магистралите “Хемус” и “Тракия”. Строителната фирма, която ще реализира проекта е “Инвестра” АД, а архитект е Александър Караджов. Специално за първата копка на сервизния център пристигнаха представители на световните марки Hyundai Construction, Mitsubishi Forklift Trucks, Lincoln Electric и др., чиито основен представител е “Евромаркет Груп”. Сервизният център ще има административна част, шоурум и сграда за сервизно обслужване. Основната сграда ще бъде разделена на два корпуса, свързани с арка, каза Боряна Радева - изпълнителен директор на “Евромаркет Груп”. Очаква се изграждането на центъра да приключи до края на годината. Корпоративният сервизен център ще има всичко необходимо за качествения и бърз ремонт на строителна техника, добавиха от “Евромаркет Груп”. Боряна Радева и Димитър Илчев - изпълнителни директори на “Евромаркет Груп” заявиха, че в новия сервизен център ще има всичко необходимо за качествения и бърз ремонт на строителната техника. “Евромаркет Груп” е най-голямата търговско-инженерингова компания за индустриално оборудване, строителна техника и инструменти в България. Компанията е изцяло с български капитали и е създадена преди 15 години. Има дъщерни дружества в Украйна, Сърбия, Хърватия, Словения и Македония. В “Евромаркет Груп” работят над 550 души, като 400 от тях са в България. Компанията е на първо място в страната по продажби на строителна техника и индустриално оборудване. Очаква се общият обем на продажбите през 2006 г. на целия консорциум да надхвърли 150 млн. щатски долара. Клиенти на компанията са над 5 000 фирми от цялата българска икономика - енергетика, химическа и циментова индустрия, металургия, машиностроене, пътно строителство, транспорт, хранителна промишленост и др. Сред тях са НЕК, БТК, “Булгаргаз”, “Главболгарстрой”, АЕЦ “Козлодуй”, “Кремиковци” и др. “Евромаркет Груп” ще вложи още 5 милиона лева до края на годината в изграждането на регионални центрове в Пловдив, Стара Загора и Бургас. Строителството на центровете е планирано да започне в края на месец юни 2006 г, казаха от компанията.
Източник: Монитор (07.02.2007)
 
ТЕЦ "Варна", собственост на чешката компания ЧЕЗ, иска да изнася 80-100 мегавата, с която ще покрие загубата от по-ниската продажна цена на електроенергията, определена от регулаторната комисия. Това съобщи председателят на съвета на директорите на дружеството Ян Вавера. През миналата година дружеството поиска цената на тока, който продава на НЕК, да бъде увеличена от 46 лв. на 54.89 лв. за мВтч заради повишението на цените на вносните въглища с 20%. Първоначално Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) прие предложението на централата, но впоследствие намали цената на 50.24 лв. за мВтч, като се мотивира с недоказани от ТЕЦ "Варна" разходи. Загубите ни са от 6-7 лв. за всеки продаден мВтч и за да ги покрием, намалихме производството на електроенергия в края на 2006 г., обясни Вавера. Той обясни, че вероятно до края на февруари дружеството ще е готово с изчисления за новите цени, които ще поиска от юли тази година от регулатора. НЕК отказва да разреши на дружеството износ, като твърди, че централата има намалени запаси от въглища. Централата признава, че запасите на въглища са паднали под 130 хил. тона, но в момента има в складовете си 164 хил. тона и е готова да ги увеличи. За да работи един блок, месечно са му необходими 60 хил. т. Разликата между по-високата цена на износа и продажната цена на тока прибира НЕК, а и ние бихме искали да печелим, каза изпълнителният директор на варненската централа Иван Бъчваров. От ръководството й посочиха, че НЕК е задържала 4 млн. лв. неустойка на дружеството. ТЕЦ "Варна" е готов да се обърне към арбитражен съд за разрешаване на проблема, коментира още Вавера. Дружеството дебалансира системата през ноември и декември, когато възникна кризата с въглищата и бяхме принудени да прекратим изпълнението на сключени договори, за да гарантираме ток в страната, опонираха от НЕК. По данни на Централното диспечерско управление в момента работи 1 блок в централата при планирани 3, а още три трябва да стоят в готовност за включване в системата (студен резерв). За тази готовност НЕК заплаща на ТЕЦ "Варна" по цени, определени от ДКЕВР. Приватизационният договор задължава електрическата компания да има петгодишен договор за студен резерв за един от блоковете. Студеният резерв може да се използва при форсмажорни обстоятелства. От НЕК признаха, че след спирането на трети и четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй" изнасят минимални количества за Македония, които са част от договора по проекта за изграждането на нов електропровод.
Източник: Дневник (07.02.2007)
 
Ядреният експерт Джонатан Кониъм е лобистът, който ще участва в плана за спасяването на 3-ти и 4-ти блок на АEЦ "Козлодуй". През януари министър Румен Овчаров обяви, че правителството ще наеме консултант, който да проучи как Литва и Словакия успяха да договорят по-благоприятни условия и да убеди ЕС, че затварянето на мощности в "Козлодуй" е грешка. Кониам е директор на брюкселския офис на компанията "Бритиш енерджи". Той е инженер по атомна енергетика, а от 12 години се занимава с политическо лобиране. През 1991 г. става мениджър на проект по ФАР за "Козлодуй", след това работи за Делегацията на ЕК в София, а по-късно атомната централа го наема за съветник. Британският защитник на "Козлодуй" вече започна да загрява за кампанията с интервюта за медиите - миналия петък коментира, че никакви суми не могат да компенсират загубите и че София трябва да настоява пред Брюксел за международна инспекция за безопасността на реакторите. Вероятно до дни министър Овчаров ще подпише договора с Кониъм. Засега от министерството отказват да съобщят името му. Както вече стана ясно, помощта му ще струва по-малко от 10 000 лв. и затова ведомството не е обявявало обществена поръчка за избора му.
Източник: Сега (08.02.2007)
 
Фирма ЕЛТА 90 е един от най-големите доставчици за българския пазар на лабораторно оборудване за областите на: Хуманната и Ветеринарна Медицина Лаборатории за качествен контрол в Екологията Химически лаборатории Биотехнологии Молекулярна и клетъчна биология Фармацевтична промишленост Козметика и парфюмерия Храни и Млечна промишленост Хигиенно-епидемиологични и ветеринарни лаборатории Учебни лаборатории по биология, медицина, физика, химия Контрол на вина, бира, сокове и др. Фирмата представлява с изключителни права, повече от 30 първокласни и световни лидери производители на апаратура с гарантиран сервиз и обслужване. В списъка от реномирани производители фигурират такива като: ABBOTT-VYSIS, Innogenetics, MEMMERT, Kern, BAYER Nucleoacid diagnostika, CAMBREX-BioWhittaker, SANTA CRUZ Biotechnology, Lovibond-Tintometer, Heidolph, Jencons, AppliChem, TELSTAR и други. Изготвяне на цялостни проекти за оборудване на лаборатории и въвеждането им в експлоатация по стандартите на Европейския съюз за GLP и GMP. Освен апаратурата, фирмата предлага и широка гама от лабораторни реактиви, химикали и диагностикуми, както и полеви наркотестове. Фирмата разполага с лиценз за търговец на едро с лекарства и “ин витро” медицински изделия, сертификат по ISO 9001:2000 за качество на услугите съгласно международните стандарти. В ЕЛТА 90 работят високо квалифицирани специалисти и консултанти за различните области на приложение – лекар, инженер - химик, магистър фармацевт, инженери, еколози, молекулярни биолози, био-технолог и др. Наши клиенти са министерства /чрез различни програми/, болници, научни институти, частни диагностични лаборатории, лаборатории по “ ин витро “ оплождане, АЕЦ Козлодуй, Производители на млека, храни и козметика, Фармацевтични производители, различни международни проекти по НАТО, ООН, PHARE и мн. др. ЕЛТА 90 е изпълнител на редица проекти обявени с конкурс по Закона за възлагане на обществени поръчки по Националните програми за Генетични заболявания, Трансплантации, ХИВ, Хепатити и полово предавани болести, Наркомании и др. ЕЛТА 90 оперира основно в Университетските медицински центрове в България- София – централен офис и склад, Пловдив и Стара Загора с регионален офис в Пловдив, Варна, Плевен чрез локални фирми представители. Наши клиенти има още в Русе, Бургас, Враца, Троян, Разград, Дупница и др.
Източник: Фирмена информация (10.02.2007)
 
АЕЦ "Козлодуй" ще започне демонтаж на част от оборудването на първи и втори енергоблок, спрени от експлоатация в края на 2002 година, съобщи изпълнителният директор Иван Генов. Има изготвен план и в момента се прави радиологична оценка на техниката, която подлежи на демонтаж. Предвижда се да бъдат демонтирани електрически двигатели, силови трансформатори и друга техника, която не е свързана с безопасността на централата. Това се прави с цел да се покаже на Европейския съюз, че България няма намерение да въвежда в експлоатация тези два блока, уточни Генов.
Източник: БГ Север-Плевен (11.02.2007)
 
Министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров и украинският министър на въглищната промишленост Сергей Тулуб са разговаряли вчера за възстановяване на електроенергийните връзки между Украйна и балканските страни с цел износ на ток от Украйна. Това съобщиха вчера от министерството на Овчаров. Връзката на украинската енергийна система с тази на България и Румъния ставаше по едновремешния 400-киловолтов далекопровод "Дружба", който не действа още от началото на 90-те години. На българо-гръцки бизнес форум днес предприемачи от южната ни съседка пък ще бъдат запознати с актуалната енергийна обстановка в България след спирането на III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй". Овчаров е дискутирал с украинския си колега още доставката на украински въглища за ТЕЦ "Варна". Нейните нови собственици от чешката ЧЕЗ се оплакаха преди време, че новите доставки от Украйна са на по-високи цени от договорените преди това.
Източник: Сега (13.02.2007)
 
България е готова съвместно с Гърция да търси решение за електроснабдяването в региона. Това каза министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров пред участниците в българо-гръцкия бизнес форум. България ще продължи да бъде транзитираща страна за доставките на природен газ за Гърция, както и ще прави всичко възможно за осигуряване на необходимите й доставки на електроенергия, каза министър Овчаров. Той предложи двете страни заедно да помислят за разнообразяване на енергийните доставки и подчерта, че след спирането на 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ „Козлодуй” страната ни не може да осигури такъв износ на електричество като преди година. Да се проучи предложението на гръцката електрическа компания за внос на електроенергия от трети страни, препоръча заместник-министърът на развитието на южната ни съседка Анастасиос Нерадзис. По време на форума голямо внимание бе обърнато на предстоящото подписване на споразумението за строителството на петролопровода Бургас–Александруполис, което трябва да се състои в началото на март в Атина. Според заложеното в проекта нефтопроводът ще може да се ползва от 2011 година, каза още Нерадзис.
Източник: Дарик радио (14.02.2007)
 
Фирма “Димов къмпани” ЕООД, с решение N: 3 на СГС е правоприемник на ЕТ “Димов-Красимир Димов”. Фирмата е с основен предмет на дейност търговия и производство на осветителни тела за промишлени и обществени нужди, както и консумативи за всички видове осветители. Фирмата вече десета година работи в областта натърговията с осветителни телаи източници на светлина, като към настоящия момент се явява една от водещите фирми в България в тази област. Фирмата разполага със складови бази в градовете Варна, София и Пловдив. Основният офис на фирма “Димов” е базиран в град Варна. Фирмата разполага със развита дистрибуторска мрежа и свои представители в Стара Загора, Добрич и други градове. Фирмата извършва доставки до складове и обекти на своите клиенти. Разполага със собствен транспорт, включително и международен. За десетте години безупречнаработа, фирмата си е извоювала доверието на своите доставчици и клиенти, както и уважението на конкурентите. Фирма “Димов” е основен дистрибутор на “GE Lighting Tungsram” Rt.-Унгария, “Светлина” АД Сливен,“Електростарт” АД град Вършец, “Корела” АД град Търговище,”Осветителна техника” АДгр. Котел,изключителен представител за България на фирмите “Fumagalli” Италия и “Veksan” Турция. Фирмата осъществява директен вносот “Futureplast” Италия, “Relco” Италия, “Baily Electric and Electronics” Холандия . Фирма “Димов” произвежда и търгува с осветителни тела от видовете: 4х18, 2х18, 2х36, 1х36, 1х18, 1х58, 2х58 и други за открит и вграден монтаж, алуминиев профил, с конвенционален или електронен дросел, аплици, плафониери и други осветителни тела както българско производство така и с марките “GE Lighting”,”Вексан”. Предлага ме и консумативи производство на Дженерал Електрик – Тунгсрам – Унгария (нормални крушки, луминисцентни тръби, живачни и натриеви лампи, енергоспестяващи, автомобилни лампи и много други). Предлагаме и осветителни тела за улично и парково осветление, прожектори и други, производство на Дженерал Електрик, и други фирми с натриева, метал-халогенна или живачна лампа. Фирма “Димов” участва на Пловдивски панаир Есен –1999г. 2000г, 2001г . с продукти собствено производство и продукти на GE lighting Tungsram. Фирма “Димов” Разполага с компютърни програми позволяващи да се подбере оптимален вариант за осветление, както на вътрешни така и на външни пространства (улици, паркинги и други). Извършваме доставки на място (склад или обект на клиента). Нашипо-големи клиенти са “Главболгарстрой” АД, “ Български Морски Флот” АД,ОП “Инвестиционна политика” при Община Варна,“Трансстрой” АД Варна, “Пловдивски панаир” АД град Пловдив, “Златни пясъци” АД град Варна, “Албена” АД, ТЕЦ Девня, “Варненскакорабостроителница”, “АЕЦ - Козлодуй” АД, “Социално осигурителен институт”, болници и училища на територията на Варна и страната, както и много други фирми от цялата страна. Фирмата е участвала в проектиране, доставки и строителство на Националния стадион “Васил Левски”, Новото Американско посолство, Улично осветление на град Варна,обекти на “Златни пясъци”, “Албена”, “Св. Св. Константин и Елена” “Слънчев бряг”. Обикновенно, когато се касае за големи инвестиционни проекти в областа на стройтелството фирма “Димов” участва в кооперация със строителните фирми “Инжстрой” АД, Главболгарстрой” АД, “Анион-2”, “Трансстрой” АД и др.
Източник: Фирмена информация (17.02.2007)
 
Италианската компания "Енел", която рехабилитира ТЕЦ "Марица-изток 3", е готова бързо да инвестира в строежа на нова 700-мегаватова мощност в комплекса "Марица-изток". Това съобщи шефът на "Енел груп" в България Енрико Виале. Той обясни, че компанията е възложила на "Минпроект" да направи проучване за възможностите на мините да захранват с въглища новата централа. Според съобщението на мини "Марица-изток" в сряда дружеството ще проведе обсъждане за състоянието и перспективите за развитието на въгледобива в комплекса. За участие са поканени представители на "Експлоатационна компания Марица-изток 3", "Енергийна компания Марица-изток 3", ТЕЦ "Марица-изток 2", "Брикел", американската компания "Ей И Ес Марица-изток І" и германската RWE. Желанието на италианската компания е да изгради новата мощност на площадката на ТЕЦ "Марица-изток 3" в партньорство с НЕК, както се осъществява рехабилитацията на централата. Изграждането на новата централа по предварителни оценки на "Енел" ще струва над 900 млн. евро. Виале обясни, че заедно с НЕК компанията е започнала процедура по одобрение на проекта. По думите му италианската компания е готова да обсъди условията за доставка на въглища в краткосрочен план. Проучването на "Минпроект" посочва, че мястото на новата централа може да е в района на ТЕЦ "Марица-изток 3" и "Брикел". Мините могат да увеличат добива си на въглища със 7-8 млн. тона годишно, ако бъде изградена още една централа в комплекса. Залежите на въглищата ще стигнат през следващите 40-50 години, коментира изпълнителният директор на "Минпроект" Хубен Хубенов. Няма да се закриват рудници на мини "Марица-изток", каквото предложение имаше германската компания RWE, която преди повече от осем години създаде смесено дружество с рудниците, в което тя държи мажоритарния пакет. Според Виале проектът е изключително конкурентен и това ще бъде първата централа, която ще продава ток на свободния пазар в региона, което ще допринесе България да възстанови позициите си на износител след затварянето на трети и четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй". През 1999. НЕК и регистрираната в Холандия "Енерджи пауър холдинг Марица", която държи 73%, и НЕК създадоха "Енергийна компания Марица-изток". През юни миналата година "Енел" изкупи 40-процентния дял на американската компания "Ентерджи" в холандския холдинг за 47.5 млн. евро. Италианската компания е инвеститор в рехабилитацията на съществуващата централа, като стойността на проекта е 680 млн. евро. Интерес към изграждането на нова мощност в комплекса "Марица-изток" заяви и RWE. Наскоро желание да изгради още един блок освен 650-мегаватовата мощност изрази и Ей И Ес. Обмисляме процедура, по която да изберем най-изгодната оферта за строителството на новата 700-мегаватова централа, казаха от енергийното министерство. Предполага се, че ще бъде обявен търг от регулаторната комисия, както изисква енергийният закон. В писмото на Ей И ЕС до министерството обаче американската компания не е посочила мощността, която иска да изгражда. Очакванията на ведомството на Румен Овчаров са новата централа да бъде изградена до 2012 г.
Източник: Дневник (19.02.2007)
 
Първите два референдума, организирани от местната власт, след като България стана член на Европейския съюз, завършиха с неуспех, защото голяма част от хората не гласуваха. Докато в ЕС управляващите често решават спорни инвестиционни проекти и местни проблеми чрез подобни допитвания до народа, у нас досега кметове са провели 5. На 17 февруари едва 28 на сто от имащите право на глас 18 000 души в община Козлодуй дадоха своя вот дали на територията на общината да се построи национално хранилище за съхранение на ниско и средно радиоактивни отпадъци. За да бъде редовно проведено, в допитването трябваше да участват повече от половината гласоподаватели от района. Не успя и референдумът, организиран от кмета на Кресна - дали да се спре използването на питейната вода от водопроводите за производство на електроенергия в мини-ВЕЦ. В него гласуваха 45% от възможните гласоподаватели в общината. Референдумът в община Козлодуй е много ранно проучване на нагласите на населението. До 2015 г. трябва да се изгради Национално хранилище за съхранение на ниско и средно радиоактивни отпадъци, гласи решение на Министерския съвет от 2006 г. В момента радиоактивният боклук от индустрията, медицината и науката се вози в хранилището край Нови хан, чийто капацитет е на изчерпване. До лятото на 2010 г. държавното Предприятие за управление на радиоактивните отпадъци трябва да проучи най-малко 3 площадки за изграждане на национално ядрено депо, да избере една от тях и да я предложи за одобрение от Агенцията за ядрено регулиране (АЯР).
Източник: Новинар (19.02.2007)
 
Мицуи иска по-висока цена и нови срокове за ремонта на ТЕЦ "Марица-изток 2" Японската компания "Мицуи", която е изпълнител на рехабилитацията на първите четири блока на ТЕЦ "Марица-изток 2", е поискала увеличение на цената на проекта и предоговаряне на сроковете за обновяване на трети и четвърти блок. Това съобщиха от Министерството на икономиката и енергетиката. Централата очаква предложението на компанията за новите срокове. В искането не се посочва конкретна сума за повишение на цената, нито срокове, обясниха от ведомството. Стойността на проекта е 226.2 млн. евро и се финансира със 191 млн. евро кредит с държавна гаранция от Японската банка за международно развитие, 35 млн. евро заем от Булбанк, останалите средства са на централата. Според графика за развитието на проекта трети блок трябваше да бъде спрян за ремонт през декември миналата година, а четвърти - през април тази година. Блоковете обаче не са изключени, защото няма готови проекти и след спирането на трети и четвърти реактор на АЕЦ "Козлодуй" възможностите за производство на електроенергия от местни въглища са силно намалени. В момента са спрени първи и втори блок, чиято рехабилитация продължава 14 месеца. Има много спорни моменти. Основните претенции на японската компания са за удължаване на сроковете, каза зам.енергийният министър Йордан Димов. Той обясни, че централата пък иска "Мицуи енергийни проекти" да изпълнява българското законодателство и да има сертификати за оборудването си. По думите му, ако изпълнителят няма готови проекти, централата не може да получи разрешение за строеж от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). Според него съществува и реалната опасност, ако централата и японската компания не се разберат, да се стигне до арбитражни дела. През миналата година пред парламентарната енергийна комисия ръководството на ТЕЦ "Марица-изток 2" обяви, че рехабилитацията се бави заради липсата именно на готови проекти, а оборудването се доставя с лошо качество без необходимите документи. Тогава беше обявено, че изграждането на сероочистките се забавя с пет месеца, а ремонтът на първи блок - с два месеца. До редакционното приключване "Мицуи" не даде коментар по проблема. Няма основание за увеличение на цената, защото искането не може да бъде мотивирано със закъснение на подизпълнител. Направили сме анализ и смятаме, че обвиненията за закъснение на централата от страна на японската компания са неоснователни, коментира управляващият на "Риск инженеринг" Богомил Манчев. "Риск инженеринг" и "Парсънс" са супервайзъри по проекта и още със започването японската компания отказваше да приеме да има надзорник по проекта.
Източник: Дневник (23.02.2007)
 
Българските енергийни предприятия са готови да инвестират за над 1.178 млрд. лв. през 2007 г. Това показва проучване на Българската браншова камара на енергетиците, която е член на Българската стопанска камара - съюз на българския бизнес. Според тях това е рекордна сума, която ще бъде вложена в сигурността и качеството на снабдяването с електроенергия. Очакваното увеличение на парите в българската енергетика е с 50% повече от вложените пари през 2006 г. Наблюдава се сериозен ръст на предвижданите инвестиции. В АЕЦ Козлодуй, която се управлява от Иван Генов, вложенията ще надхвърлят 100 млн. лв. за 2007 г., докато през миналата година са били 82 млн. лв. НЕК предвижда почти двойно увеличение на инвестициите - от 243 млн. през 2006 на 412 млн. лв. през 2007 г. В енергопроизводството са били инвестирани 197 млн. през 2006 г., а сега предвидените са 357 млн. лв. В електроразпределенията са с 80 млн. лв. повече, твърдят от камарата на енергетиците.
Източник: Пари (27.02.2007)
 
"АЕЦ Белене" става отделно предприятие със заповед на министъра на икономиката Румен Овчаров от вчера. С нея се закрива сегашният клон на НЕК в Белене, но персоналът му, както и звеното "Изграждане на АЕЦ Белене" се прехвърлят от централата на НЕК към новото предприятие. Мотивите за решението са напредване на работата по проекта "АЕЦ Белене" и изборът на изпълнител за изграждане на първите два блока на бъдещата централа, съобщиха от МИЕ.
Източник: Сега (28.02.2007)
 
АЕЦ Белене става отделно предприятие със заповед на министъра на икономиката Румен Овчаров от вчера. С нея се закрива сегашният клон на НЕК в Белене, но персоналът му, както и звеното "Изграждане на АЕЦ Белене" се прехвърлят от централата на НЕК към новото предприятие. Мотивите за решението са напредване на работата по проекта "АЕЦ Белене" и изборът на изпълнител за изграждане на първите два блока на бъдещата централа, съобщиха от МИЕ.
Източник: Сега (28.02.2007)
 
Предложение за вдигане на цената на електроенергията за битови потребители с 8.9% от 1 юли 2007 г. смята да внесе днес в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) чешката компания ЧЕЗ, която държи електроразпределенията в Западна и Северна България. Това означава дневният ток да струва 15.776 ст. на киловатчас с ДДС, а нощният - 10.424 ст. За фирмите компанията предлага 8.8 на сто поскъпване, когато ползват ток 220 волта, и 15.3% по-скъпо за средното напрежение. Според Георги Миков, директор "Бизнес развитие" на ЧЕЗ България, тези сметки са правени при сегашните цени на тока на едро, така както се купува от НЕК. Наскоро обаче от националната електрокомпания също поискаха повишение на цената, такива заявления се очаква да внесат всеки момент и АЕЦ "Козлодуй", както и повечето производители на ток. Вчера например шефът на пернишката топлофикация Симеон Георгиев поиска НЕК да дава поне 30% по-висока цена за тока, който топлофикационното дружество произвежда наред с топлоенергията.
Източник: Сега (28.02.2007)
 
Националната електрическа компания (НЕК) предложи шокови цени на тока от началото на април. Председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Константин Шушулов обаче контрира, че поскъпването ще е от юли. От НЕК настояха увеличението за големите потребители да бъде с 27.76% , което е близо 6.46 ст. за кВтч. За електроенергията, която се продава на битовите и стопанските потребители, се предлагаше скок с 24.56%, което е почти 7.63 ст./кВтч без ДДС. Като основен мотив за поскъпването на тока с 3 месеца по-рано от планираното от НЕК посочиха спирането на износа на електричество след затварянето на трети и четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй".
Източник: Сега (05.03.2007)
 
3-и и 4-и блок на АЕЦ"Козлодуй" могат да бъдат пуснати отново след подробен оглед (нова партньорска проверка) и евентуално намаление на мощността, за да се осигури пълната им безопасност. Това заяви депутатът от Европейския парламент Виторио Проди, който е брат на италианския премиер Романо Проди, в интервю пред Дарик радио. Двата 440 мвт реактора бяха спрени на 31 декември 2006 г. заради поет ангажимент от няколко български правителства и записа му в договора за присъединяване на България към ЕС. Подкрепата на члена на Комисията по околна среда и обществено здраве Виторио Проди идва в началото на седмицата, в която Съветът на Европа ще приеме документ за бъдещата обща енергийна политика на ЕС. По време на обсъжданията Франция и Великобритания поставиха въпроса атомните им централи да се смятат за фактор за намаляване на емисиите от парникови газове. България може да отвори отново глава "Енергетика"и в нея да бъдат вписани резултатите от новата партньорска проверка на трети и четвърти блок. Междувременно от Департамента по енергетика на САЩ се ангажираха да поставят въпроса за сигурността на електроснабдяването на Балканския полуостров и възможностите за въвеждане в експлоатация на 3-и и 4-и блок на АЕЦ "Козлодуй" пред еврокомисаря по енергетика Анрис Пиебалгс.
Източник: Новинар (06.03.2007)
 
Необичайно топлото време от началото на годината доведе до спад в продажбите на енергийните компании заради намалената консумация на електро- и топлоенергия от домакинствата. Според част от електроразпределителните дружества намалялото потребление вече се отразява в по-ниски сметки за ток. Топлофикациите обаче информираха, че спестената топлоенергия няма да намали разходите на домакинствата за парно в сравнение с миналия отоплителен сезон заради повишението на цените от октомври 2006 г. Ситуацията в България не е изключение от общата картина на спад в производството и продажбите на енергия в региона. През януари потреблението на електроенергия е намаляло със 7.6% в сравнение със същия месец на миналата година, през февруари е отчетен 5% спад, съобщи шефът на Централното диспечерско управление на Националната електрическа компания (НЕК) Митьо Христозов. По думите му индустрията е запазила непроменено нивото на консумация на електроенергия и намалението се дължи изцяло на домакинствата, които са използвали по-малко ток за отопление. Спад в производството отчитат и всички видове централи. При АЕЦ "Козлодуй" той е 30% и се дължи главно на спирането на двата 440-мегаватови реактора в края на миналата година. ТЕЦ-овете също са произвели по-малко енергия през първите два месеца на 2007 г., но най-драстичен - 67%, е спадът в производството на водноелектрическите централи. Основната причина при тях е липсата на сняг, заради което НЕК пази водата в язовирите за напояване през лятото. Трите електроразпределителни дружества "София", "София - област" и "Плевен", които снабдяват с ток Западна България, през януари са продали със 7.18% по-малко енергия в сравнение със същия месец на миналата година, съобщиха от собственика им, чешката компания CEZ. Най-голямо е намалението в продажбите на ЕРП - София, а най-малко - на ЕРП "София - област". Според данните на дружествата 74% от спада се дължи на по-ниската консумация на ток в бита. От компанията съобщиха още, че средната консумация на електроенергия през януари 2006 г. е била сравнително висока, защото месецът е бил по-студен от обичайното. От CEZ информираха, че като цяло сметките за ток за януари на битовите им клиенти са по-ниски в сравнение с миналогодишните. От компанията напомниха, че те зависят от индивидуалното потребление на домакинствата. От германската E.ON, собственик на електроразпределителните дружества във Варна и Горна Оряховица, и от австрийската EVN, която купи ЕРП - Пловдив, и ЕРП - Стара Загора, определиха като незначителен спада в продажбите им на ток от началото на годината и не дадоха конкретни данни за потребление и сметки. Абонатите на топлофикациите обаче не могат да очакват намаление в сметките, стана ясно от обясненията на изпълнителния директор на "Топлофикация - Пловдив" Мирко Угринов. Пловдивското топлофикационно дружество отчита спад от 30-35% в консумацията на топлинна енергия за първия месец на 2007 г. спрямо миналия януари и очаква подобно намаление и за февруари. По думите му абонатните станции, които са с автоматизирани системи, механично регулират количеството подавана енергия в зависимост от промяната на външната температура. Според Угринов обаче по-ниската консумация на домакинствата се компенсира от увеличението в цената на топлинната енергия от октомври и отпадането на цената за мощност, която се разпределяше равномерно в сметките за парно през цялата година. Само от премахването на такса мощност може да се очаква увеличение на сметките за парно през отоплителния сезон с около 25%, каза Угринов. От софийската топлофикация не пожелаха да сравнят разходите на домакинствата от началото на тази година с първите месеци на 2006 г. От дружеството информираха единствено, че през януари са подали по-малко топлинна енергия на битовите абонати в сравнение с декември. Според съобщението им през първия месец на 2007 г. са се увеличили домакинствата с месечна сметка за парно под 100 лв. Намаляло е и потреблението на природен газ в бита и в административния сектор. Според данните на най-големия доставчик на синьо гориво на дребно "Овергаз инк." продажбите през първия месец на годината са с 39% по-ниски спрямо януари 2006 г.
Източник: Дневник (08.03.2007)
 
Сърбия, Хърватия, Албания и Македония подкрепиха България в усилията й за задействането на чл. 36 от присъединителния договор на страната ни за Европейския съюз и повторното отваряне на ІІІ и ІV блок на АЕЦ “Козлодуй”. Това стана в понеделник на енергийна конференция в София, на която министрите на петте държави приеха обща декларация за нарушената сигурност на доставките на електроенергия в Югоизточна Европа (ЮИЕ), нарастващия дефицит на електроенергия в региона и в резултат на това повишаването на цените на тока с 50 на сто от края на 2006 г., след извеждането на двама малки български реактора от експлоатация съгласно договора ни за ЕС. Устната си подкрепа е дала областта Косово, чака се декларацията да бъде парафирана и от Черна гора и Румъния. Гръцката страна не е могла да присъства на проявата заради други ангажименти и заради дипломатически гаф с изписването в поканата на Република Македония, което явно е било използвано от Атина като благовиден предлог да се измъкне от ситуацията. Преди месец гръцкият президент при посещение у нас даде ясно да се разбере, че страната му няма да подкрепи акцията на България за отварянето на ІІІ и ІV блок.
Източник: Медия Пул (13.03.2007)
 
Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) е открила процедура за отнемането и на втория индивидуален лиценз за изграждане на далекосъобщителна мрежа по стандарт TETRA, издадена за територията на България, става ясно от уебстраницата на регулатора. Комисарите са гласували да бъде отнето разрешителното на фирма "Кан" ЕООД. Решението на регулатора е взето на заседание през февруари, а разрешителното е издадено през декември миналата година. Повод за старта на процедурата са неплатените лицензионни такси, с което се нарушават условията по лиценза. Операторът има срок от един месец да издължи невнесената сума и да запази лиценза си. Неизвестната в телеком сектора фирма "Кан" получи лиценза си в края на миналата година за срок до 2026 г., т.е. за двайсет години. Разрешителното е с национално покритие. Адресната регистрация на оператора според регистъра с индивидуалните лицензи на КРС е в Пазарджик. Лицензът беше издаден без конкурс, тъй като нямаше други кандидати освен "Кан". Другият лиценз за TETRA мрежа притежава компанията "ПроУейв". Той също има национален обхват и е за срок от 15 години - до 2019 г. По данни на КРС за втори път компанията се намира в процедура на отнемане на разрешителното заради неплатен честотен ресурс. Според източник от комисията двете компании били свързани. Плановете на "ПроУейв" бяха мрежата й да бъде готова до края на юни 2006 г., а реалният й старт да бъде даден с пускането на услуги към клиенти като АЕЦ "Козлодуй", "Летище София" и "Летище Варна", електроразпределителните дружества в София и Софийска област. По данни на регулатора "Летище София" вече има собствен лиценз за обособена TETRA мрежа. Междувременно операторът обяви, че се продава на доставчика си на оборудване "Селекс комюникейшънс".
Източник: Дневник (13.03.2007)
 
АЕЦ „Козлодуй" е внесла в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране искане за увеличаване с 24% на цената на електроенергията, произвеждана от централата, обяви изпълнителният директор Иван Генов. Според него отражението на това поскъпване на цената на тока върху крайните потребители може да се избегне, ако регулаторът намали печалбите на електроразпределителните дружества. Още в края на ноември м.г. Генов обяви, че няма да иска 18% увеличение в цената на тока, ако Европарламентът гласува и потвърди препоръките на Външната си комисия за отлагане затварянето на 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ "Козлодуй". 2 месеца по-късно обаче директорът на АЕЦ "Козлодуй" предупреди, че може да поиска увеличение на цената на тока от лятото с 24%. Междувременно днес при откриването на конференция, свързана с енергийните потоци, ръководителят на представителството на Европейската комисия у нас Майкъл Хъмфрис категорично заяви, че въпросът за повторно отваряне на 3- ти и 4- ти блок не може да се поставя.
Източник: Дарик радио (13.03.2007)
 
През миналата година АЕЦ "Козлодуй" е произвела 42,6% от електроенергията в страната. След спирането на 3-и и 4-и блок този процент се очаква да стане 33-34%. Това стана ясно на енергиен форум в столицата. АЕЦ "Козлодуй" вече е внесла в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) искане за увеличаване на цената на тока, произвеждан в централата, с 23,5% от 1 юли. През тази година инвестициите в нея ще бъдат основно в модернизация на съоръжения, съобщи вчера Кирил Николов, който е зам.-изпълнителен директор. Централата ще вложи 100 млн. лв. собствени средства, главно в 5-и и 6-и блок. Затварянето на 3-и и 4-и блок ще се отрази сериозно на държави от балканския регион, стана ясно по време на форума. Това ще доведе до недостиг на електричество и до повишаване на цената на тока. Майкъл Хъмфрис, ръководител на представителството на Европейската комисия пък съобщи, че повторното отваряне е извън всякакъв въпрос. Енергийният министър Румен Овчаров посочи, че съществува възможност при извънредни обстоятелства двата блока да бъдат отворени. Такива форсмажорни обстоятелства са проблеми със снабдяването на ток или икономически проблеми в страната.
Източник: Новинар (13.03.2007)
 
В края на миналата година АЕЦ поиска увеличение с 18%, което не бе разрешено от ДКЕВР. Тогава експертите изчислиха, че увеличението за битовите абонати ще е 10 на сто. Ако сега се приеме искането ни за 24% поскъпване, абонатите може пак да плащат с 10% повече, ако се намалят печалбите на ЕРП, каза Генов. В момента "Козлодуй" продава под себестойност на НЕК, а НЕК продава с печалба под 1% на ЕРП. Самите енергофирми обаче имат гарантирана възвръщаемост от 16 на сто. Това е гарантирано с приватизацията на дружествата, твърдят запознати. Няма такова нещо, записано черно на бяло, заяви Генов. Той обясни, че от АЕЦ са провели разследване, което доказало, че в приватизационните договори за ЕРП не фигурира клауза за гарантирани 16% възвръщаемост. В момента АЕЦ продава тока на 38,50 лв. за мвтч. С исканото поскъпване от 24% цената достига 48 лв. за мвтч.
Източник: Стандарт (13.03.2007)
 
От днес в АЕЦ "Козлодуй" стартира провеждането на семинар на тема: Новото данъчно законодателство и българския бизнес в ЕС'2007. Семинарът е организиран от СФБ Капиталов пазар АД и ще продължи до 27 март. За лектори са поканени експерти от МФ, НАП и други.
Източник: Капиталов пазар (16.03.2007)
 
Една пета от електроенергията, която се произвежда у нас, до 2020 г. ще се добива от възобновяеми енергийни източници. Това съобщи вчера зам.-министърът на околната среда и водите Атанас Костадинов по време на конференция за инвестиции във вятърни и водноелектрически централи. Изискването е част от стратегията на ЕС за нова енергийна политика, обясни Костадинов. Един от проблемите е липсата на информационна система у нас, която да ориентира чуждестранните инвеститори къде в страната да насочат вложенията си за изграждането на такива източници, обясниха експерти. При участие на общините в проекти за възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) ведомствата можели да получават безплатно ток, казаха от енергийното министерство. Токът, който се произвежда от вятър, слънце и вода обаче, е по-скъп в сравнение с този от въглища и от АЕЦ , предупреди председателят на Агенцията за енергийна ефективност Таско Ерменков. Причината е, че електроенергията от ВЕИ се изкупува задължително по преференциални цени, които са по-високи. Според него трябва да се има предвид цената за един мегаватчас енергия от тези източници, защото тя ще се отрази на крайния потребител. Проектозаконът за насърчаване ползването на ВЕИ вече е внесен в Народното събрание. Прилагането му ще доведе до намаляване на емисиите вредни газове и ще насърчи производството на биогорива, смятат в екоминистерството. За задоволяване на битови нужди в света за производството на ток за един ден се изразходват 13 млн. тона въглища и 10 млн. тона нефт, сочи статистиката. Съвместната Балканска декларация, в която се иска в случай на криза да заработят отново 3-и и 4-и блок на АЕЦ "Козлодуй" все още не е внесена в Европейската комисия, призна енергийният министър Румен Овчаров. Причината за това била, че все още липсвала яснота как тя да бъде внесена.
Източник: Новинар (22.03.2007)
 
Успешно приключи проведения семинар в АЕЦ "Козлодуй" на тема: Новото данъчно законодателство и българския бизнес в ЕС'2007. Семинарът беше организиран от СФБ Капиталов пазар АД, като лектори бяха поканени експерти от МФ, НАП и други.
Източник: Капиталов пазар (27.03.2007)
 
Европейската комисия за безопасност на ядрените инсталации ще разработи нова европейска директива за поощряване на инвестициите в съществуващи и нови АЕЦ. Предложението на българския евродепутат Атанас Папаризов бе прието вчера от Комисията по промишленост, изследвания и енергетика. Междувременно АЕЦ "Козлодуй" започна изваждането на отработеното ядрено гориво от реактора на трети блок. До края на април ядрените касети ще бъдат преместени в басейна до реактора. Там отработеното гориво ще престои 3 години, докато падне радиоактивността му и може да бъде превозено в Русия за преработка. Касетите от четвърти блок бяха преместени в басейна до началото на март.
Източник: Новинар (28.03.2007)
 
България е изправена пред сериозна енергийна криза заради закъснение по рехабилитацията на съоръженията и необходимостта от издаване на ново комплексно разрешително. Това каза изпълнителният директор на ТЕЦ Марица-изток 2 Атанас Димитров. По думите му забавянето е от 2 до 12 месеца. Извеждането от експлоатация на III и IV блок на АЕЦ Козлодуй, значително закъснение на проекта за рехабилитация на Марица-изток 3 и намаляването на работата на ТЕЦ Брикел и ТЕЦ Марица 3 - Димитровград изправя пред сериозно изпитание сигурността на електроснабдяването, твърдят експерти. Ако към това се прибави и извеждането от експлоатация на V и VI блок на Марица-изток 2, както и забавянето на сероочистващите инсталации за I и II блок, ще се стигне до драматична ситуация в енергийната система предвид очакваното повишаване на потреблението на ток през 2008 и 2009 г., категоричен е депутатът инж. Златко Златев. Той настоява енергийната парламентарна комисия да проведе изнесено заседание В ТЕЦ Марица-изток, на което да бъдат поканени министрите на икономиката и енергетиката, на регионалното развитие и на околната среда. За тази и следващата година от ТЕЦ Марица-изток са пресметнали загуби в размер на 38 млн. лв. вследствие непроизведена и нереализирана електроенергия и свързаните с това санкции от НЕК и МОСВ.
Източник: Пари (30.03.2007)
 
АЕЦ "Козлодуй" изпълни плана за първото тримесечие със 104.9%, съобщават от централата. От 1 януари до 31 март 2007 г, с два блока в експлоатация, "АЕЦ Козлодуй" произведе 4 393 763 000 киловатчаса електроенергия, при спазване на всички изисквания за безопасност. Това количество е с 205 303 000 киловатчаса повече от планираното брутно производство за първото тримесечие на 2007 година - 4 188 460 000 киловатчаса, с което изпълнението на производствената програма достигна 104,9%.
Източник: Дарик радио (05.04.2007)
 
Съветът на директорите на "Заводски строежи - Козлодуй" - АД, Козлодуй, на основание чл. 223 ТЗ свиква редовно общо събрание на акционерите на дружеството на 21.V.2007 г. в 10,30 ч. в Козлодуй, площадка на "АЕЦ - Козлодуй", сградата на дружеството, при следния дневен ред: 1. приемане на отчет за управлението на дружеството за 2006 г.; проект за решение - ОС приема отчета за управлението на дружеството за 2006 г.; 2. приемане на доклад на регистриран одитор на дружеството за 2006 г.; проект за решение - ОС приема доклада на регистрирания одитор на дружеството за 2006 г.; 3. приемане на одитирания годишен финансов отчет на дружеството за 2006 г.; проект за решение - ОС приема одитирания годишен финансов отчет на дружеството за 2006 г.; 4. приемане на решение за освобождаване от отговорност на членовете на съвета на директорите за дейността им през 2006 г.; проект за решение - ОС освобождава от отговорност членовете на съвета на директорите за дейността им през 2006 г.; 5. избор на регистриран одитор за 2007 г.; проект за решение - ОС приема решение за избор на регистриран одитор за 2007 г.; 6. приемане на отчета на директора за връзка с инвеститорите за 2006 г.; проект за решение - ОС приема отчета на директора за връзка с инвеститорите за 2006 г.; 7. приемане на решение за промени в състава на СД; проект за решение - ОС освобождава като членове на съвета на директорите и избира за членове лица, предложени от акционерите. При липса на кворум на основание чл. 227 ТЗ общото събрание ще се проведе на 6.VI.2007 г. в 10,30 ч. на същото място и при същия дневен ред. Поканват се всички акционери на дружеството да вземат участие лично или чрез представител. На основание чл. 115а, ал. 1 ЗППЦК правото на глас в общото събрание се упражнява от лицата, придобили акции най-късно 14 дни преди датата на общото събрание и вписани в книгата на акционерите, водена от "Централен депозитар" - АД. Регистрацията на акционерите или техните представители ще се извърши в деня на общото събрание от 9,30 до 10,15 ч. Физическите лица представят документ за самоличност, а в случай на представителство - и изрично нотариално заверено пълномощно за конкретното общо събрание, отговарящо на изискванията по чл. 116, ал. 1 ЗППЦК и наредбата, посочена в същата разпоредба. Юридическите лица представят удостоверение за актуална съдебна регистрация, както и изрично нотариално заверено пълномощно за конкретното общо събрание в случаите, когато юридическото лице не се представлява от законния си представител. Писмените материали за събранието са на разположение на акционерите на адреса на управление на дружеството всеки работен ден от 9 до 16 ч.
Източник: Държавен вестник (06.04.2007)
 
Декларация в подкрепа на АЕЦ "Козлодуй" гласуваха вчера членове на Европейския парламент. В нея ЕС се призовава да има по-гъвкав подход към регионалните проблеми в областта на енергетиката. Членовете на ЕП гласуваха декларацията по инициатива на доскорошния докладчик за България Джефри ван Орден по време на конференция, посветена на проблемите на енергетиката в Източна Европа.
Източник: Сега (12.04.2007)
 
Министърът на енергетиката Румен Овчаров за пореден път се опита да убеди Европейската комисия, че в Югоизточна Европа има енергийна криза, която може да бъде решена само чрез повторното отваряне на 3 и 4 блок на АЕЦ "Козлодуй". На специално организирана конференция в Европейския парламент Овчаров изложи позицията на правителството. От Европейската комисия отговориха, че реакторите не само не могат да бъдат "размразени", но и България не може да се надява на допълнителни компенсации.
Източник: Дневник (12.04.2007)
 
България няма реални шансове за отваряне на III и IV блок на АЕЦ “Козлодуй”, нито за допълнителни финансови компенсации за затварянето им Това заяви високопоставен източник от Европейската комисия, който пожела да остане анонимен. Източникът допълни, че ЕС няма пари за подобни допълнителни компенсации и че държави със сериозен финансов принос в съюза като Германия, Холандия и Австрия, първи биха се противопоставили и че евентуално подобно решение за България би създало прецедент и би довело до искания за още средства от различни страни-членки по различни поводи. Потърсен за официален коментар, говорителят на ЕК по въпросите на енергетиката заяви, че комисията е готова да разгледа и финансира от еврофондовете всеки, предложен от България проект в областта на енергетиката, но финансовите компенсации за спирането на блокове III и IV са вече фиксиране в присъединителния договор и размерът им не може да бъде променян. Двете изявления бяха направени малко след като на конференция в Брюксел евродепутати от различни държави и политически групи призоваха за по-гъвкав подход и за спешно намиране на решения за енергийния проблем в региона, възникнал след спирането на двата реактора.
Източник: БНР (12.04.2007)
 
Гърция планира в близко бъдеще да започне изграждането на ядрена централа в близост до Александруполис. Сензационната новина обяви областният управител на Еврос Николаос Замбунидис. Причината е, че след затварянето на АЕЦ "Козлодуй" съседите ще се изправят пред енергийна криза. Преди нова година, когато III и IV блок работеха, токът в Гърция се доставял за 75-76 евро за мегаватчас. Месец по-късно цената е скочила на около 120 евро за мегаватчас. Областният управител не очаква енергийна криза в Гърция, въпреки че потреблението е най-високо след началото на май. Затова и представители на Еврокомисията препоръчват на гръцкото правителство да потърси място за изграждането на собствена АЕЦ, която най-вероятно ще е край Александруполис.
Източник: Стандарт (16.04.2007)
 
Министърът на регионалното развитие и благоустройството на основание чл. 149, ал. 4 във връзка с чл. 148, ал. 3 ЗУТ обявява, че е издал разрешение за строеж № РС-4 от 13.III.2007 г. на АЕЦ "Козлодуй" - ЕАД, за обект "Архив "Образци - свидетели" от корпуса на реактора - блок 5 и 6". Разрешението за строеж може да бъде обжалвано в 14-дневен срок след обнародването му в "Държавен вестник" чрез дирекция "Правна" при МРРБ.
Източник: Държавен вестник (17.04.2007)
 
До момента няма фирма, която да иска лиценз за извеждане от експлоатация на малките блокове в АЕЦ "Козлодуй". Това съобщи председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране проф. Константин Шушулов, в отговор на въпрос за напредъка в работата за промяна на нормативната уредба, така че да бъде допуснато АЕЦ „Козлодуй” да използва средства от фондовете за извеждане от експлоатация за издръжка на спрените 1 и 2 блок на централата. Сега разходите за тези блокове, които не произвеждат, се включват в цената на електроенергията, произвеждана от централата . Разочарован съм, че толкова време се бави процесът за промяна на наредбата и няма да е възможно промяната да влезе в сила от 1 юли , каза Шушулов пред журналисти.
Източник: Дарик радио (18.04.2007)
 
Немската Е.ON, която държи електроразпределението на Североизточна България, иска повишение на цената на тока средно с 6.5% от 1 октомври. Това съобщи вчера шефът на борда на "Е.ON България" Манфред Пааш. За бита предвиденото увеличение е 5.6%. Ако Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) одобри искането, токът през деня от сегашните 17.4 ст. ще стане 18 ст. за киловатчас с ДДС. В действителност обаче цената ще мине 20 ст., тъй като сметките на немската компания са правени преди НЕК да поиска шоково поскъпване на тока, който продава на ЕРП-тата. Заради проблемите с централите и със затворените III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй" НЕК предвижда повишение на цената с 24% от 1 юли. Чешката ЧЕЗ също поиска поскъпване на тока с 10% от 1 юли. Според Манфред Пааш увеличението се налага заради инфлацията. Засега E.ON ще продължи да отчита електромерите всеки месец. Компанията обаче обмисля вариант, както и ЧЕЗ, да направи отчитането веднъж на 3 месеца.
Източник: Сега (18.04.2007)
 
До момента няма фирма, която да иска лиценз за извеждане от експлоатация на малките блокове в АЕЦ "Козлодуй". Това коментира председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране /ДКЕВР/ проф. Константин Шушулов, в отговор на журналистически въпроси. Разочарован съм, че толкова време се бави процесът за промяна на наредбата, която позволява АЕЦ "Козлодуй" да използва средствата от фондовете за извеждане от експлоатация на блокове от централата, каза Шушулов. Целта е с използването на тези средства, разходите по дейностите за извеждане от експлоатация на спрените четири 440-мегаватови блока в централата, да не се начисляват в цената на произвеждания ток.
Източник: БТА (18.04.2007)
 
Германската компания Е.ON, мажоритарен собственик на електроразпределителните дружества във Варна и Горна Оряховица, може да внася ток в България, съобщи председателят на УС на Е.ОN - България, Манфред Пааш. Той обясни, че е необходимо капацитетите на трансграничните мрежи да бъдат разширени и компанията е готова да подпомогне това. Според Пааш потенциални страни с възможности за внос на енергия могат да се разглеждат Словакия, Румъния и Унгария, които и планират изграждането на нови мощности. "Е.ОN трейдинг" вече продава на три големи клиента в България, а сделките могат да бъдат осъществени и от "Е.ОN сейлс енд трейдинг". През миналата година двете дружества получиха лицензи за търговия с енергия от регулаторната комисия. Интерес да изнася електроенергия от ТЕЦ "Варна" заяви и ЧЕЗ, но засега НЕК не разрешава тя да осъществи сделката. Двете компании отнесоха спора в арбитража към БТПП. Македонската преносна компания (МЕРСО) обяви, че е получила 17 оферти за внос на 2.4 млн. мВтч електроенергия за една година до края на април 2008 г. при цена от 70.42 евро за мВт, съобщи агенция SeeNews. Подалите оферти са "Ател", швейцарската ЕFT, Sеmpra, Е.ON, гръцката РРС, ЧЕЗ и др. В търга са участвали и Vivid, която е лицензиран търговец в България, и германският клон на Statkraft. За вноса на македонската компания са необходими 169.5 млн. евро. Средната цена в търга е с 10% по-висока в сравнение с цената в предишния търг. Това е една от първите процедури, в които лицензирани в България търговци на енергия участват. До момента търговията беше блокирана заради липсата на петцифрен код, по който търговците можеха да бъдат отличени на международните пазари. В началото на тази година НЕК изнасяше минимални количества за Македония по силата на договора за изграждане на новия електропровод между двете страни. Недостигът на енергия в региона се засили, след като в края на 2006 г. България спря трети и четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй". Сърбия също обяви, че открива международен търг за внос на 1.37 млн. гВтч за Косово за периода от средата на юни до края на март 2008 г., съобщи още агенцията. Гърция също изпитва недостиг на енергия и цените на търговците са се увеличили двойно. В момента имаме повече ток и изнасяме за Гърция, каза главният изпълнителен директор Любомир Велков на НЕК. Това беше и една от причините НЕК да не участва в търговете за доставка на енергия в страните от региона. В момента се изнасят между 100 и 600 мВт и около 2/3 са за Гърция. През миналата година компанията увеличи с 42.7 млн. лв. до 484.4 млн. лв. приходите от износа на електроенергия в региона.
Източник: Дневник (20.04.2007)
 
Още 50 млн. евро помощ дава Европейската комисия за безопасно извеждане от експлоатация на спрените четири блока на АЕЦ "Козлодуй". Вчера кабинетът одобри финансовото споразумение с Брюксел. С парите ще бъдат демонтирани и обезопасени от I до IV реактор в съответствие с изискванията на ЕС, както и за модернизация на секторите за производство, пренос и преразпределение на енергията.
Източник: Стандарт (20.04.2007)
 
Следващия месец България няма да изнася никакво количество електроенергия за Гърция. След спирането на трети и четвърти блок на АЕЦ „Козлодуй” възможностите ни за износ на ток за южната ни съседка намаляха.Това заяви министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров след среща с министъра на развитието на Гърция Димитрис Сиуфас. „Събуждането" на трети и четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй" е въпрос, отнасящ се до Европейската комисия и България. По този въпрос изразената позиция от страна на ЕС е, че съгласуваното трябва да се спазва, обясни министър Сиуфас. Следващата седмица у нас ще дойде управителят на гръцката електрическа компания, за да се обсъдят процедурите по приватизацията на ТЕЦ "Бобов дол". От своя страна Румен Овчаров съобщи, че информирал гръцкия си колега за интереса на България към включване в газопровода Турция–Гърция–Италия. Двамата министри са обсъдили и реализацията на втора енергийна връзка между България и Гърция от подстанцията "Меясанта
Източник: Дарик радио (20.04.2007)
 
Затварянето на 3 и 4 блок на АЕЦ „Козлодуй” създаде сериозни кризи в съседните на България държави, каза българският вицепрезидент Ангел Марин. Той е в Охрид за срещата на високо равнище по въпросите на енергийната стабилност на страните от Югоизточна Европа. Президентите на страните от региона подписаха заключителна декларация, в която приоритети са развитието на регионалния енергиен пазар, привличането на инвестиции в производството на електроенергия и снабдяването на Балканите с ток на приемливи цени. Ролята на България като фактор на стабилност в Югоизточна Европа през преходния период е признат факт от европейските ни партньори, не дотам обаче се оценява приносът на страната ни за стабилността в региона като значителен производител и износител на електроенергия, с което до края на 2006 г. успяваше да покрие между 45 и 100 процента от дефицита от електроенергийния баланс, нетни вносителки в Югоизточна Европа, което е значителен принос за икономическата и политическа стабилизация в региона. Това посочи българският вицепрезидент Ангел Марин.
Източник: Дарик радио (21.04.2007)
 
Токът ще поскъпне от юли между 5 и 9%, казаха близки до енергийния бранш. Шефът на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране проф. Константин Шушулов заяви само, че ценовият скок ще е под 10%. В момента експерти от регулатора преглеждат документи на АЕЦ "Козлодуй", за да проверят заявените разходи. Атомната централа поиска 24% по-скъп ток. Почти всички по веригата - от централите до енергото, заявиха нови цени. Вчера EVN, която доставя тока на Югоизточна България, настоя за поскъпване с 6,45% от октомври.
Източник: 24 часа (25.04.2007)
 
До 10% може да поскъпне токът за бита от лятото. Вчера председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Константин Шушулов обяви, че е възможно да има увеличение на цената на електроенергията от 1 юли. EVN България, която снабдява с ток Южна България, пък обяви предложението си токът в региона да поскъпне средно с 6,29 на сто, като за бита бъде 6,45%, а за фирмите 8,78% за ниското напрежение и 2,2% за стопанските потребители средно напрежение. Преди това ЧЕЗ Електро, която обслужва Западна България, поиска цената на тока за бита да се вдигне с 8,9%. Най-малко увеличение на тока предложи Е.ОН България за населението в Централна и Североизточна България - 5,6%. Електроразпределителните компании обаче уточниха, че предложенията им са направени на базата на актуалната цена, на която НЕК им продава електроенергията и планираните инвестиции. Но електрическата компания също настоява за 24,5% по-висока продажна цена заради затворените 3. и 4. блок на АЕЦ"Козлодуй" и очакваното увеличение на производствената цена на тока от централите. Комисията няма да допусне проста аритметика и чрез събиране на исканите от различните енергийни дружества проценти на увеличение на тока да се стигне до извода, че поскъпването на тока ще бъде 25%, коментира Шушулов. Междувременно вчера италианската компания Енел обяви намеренията си да инвестира в нова ТЕЦ в комплекса "Марица изток", в АЕЦ "Белене" и румънската АЕЦ "Черна вода". Така компанията е на път да се превърне в един от основните енергийни играчи на Балканите. Енел е внесла през март в Министерството на околната среда и водите намерение за инвестиция в размер на 950 млн.евро в нова 750-мегаватова електроцентрала на площадката на ТЕЦ "Марица изток 3", която се рехабилитира също от италианската компания, съобщи Алесандро Боски, ръководител "Бизнес развитие" в компанията. Нова ТЕЦ в "Марица изток" искат да градят и американската компания AES, германските RWE и Е.ON и "Брикел", която е на Христо Ковачки. Предпроектните проучвания на Енел доказват необходимостта от новата ТЕЦ, която заедно с АЕЦ "Белене" ще покрива половината от нужните 5 000 Мвт допълнителни мощности на Балканите към 2012 г. Междувременно изпълнителят на втората атомна централа Атомстройекспорт обяви вчера, че реакторите тип А 92, каквито ще бъдат монтирани в "Белене", са получили европейски сертификат.
Източник: Новинар (25.04.2007)
 
Част от ръководството на най-голяма електроцентрала у нас - ТЕЦ "Марица-изток" 2, начело с изпълнителния й директор Атанас Димитров, е сменено със заповед на министъра на икономиката и енергетиката Румен Овчаров. Освен Димитров от борда на директорите на централата излизат Велизар Пачеджиев и Иван Желязков. Новият изпълнителен директор Тодор Михайлов е работил на същата позиция в централата между 1992-ра и 2000 г. Причината за рокадата са открити нарушения по редица процедури за малки обществени поръчки на обща стойност над 7 млн. лв. За тях от ведомството на Овчаров се заканиха да сезират и прокуратурата, ако финансовата ревизия докаже злоупотреби. Другата причина за смените са сериозно забавените проекти за рехабилитацията на централата, изпълнявани съвместно с японската "Мицуи". В резултат на закъснението централата ще загуби повече от 37 млн. лв. Освен това, тъй като е най-голямата централа след АЕЦ "Козлодуй", неработещите блокове на ТЕЦ "Марица-изток" 2 поставят на сериозно изпитание енергийната система.
Източник: Сега (27.04.2007)
 
Безвъзмездна помощ от 3,59 млн. евро предоставя Европейската комисия (ЕК) на България за повишаване на ядрената безопасност. Това предвижда финансово споразумение между правителството и ЕК по програма ФАР за подкрепа в областта на ядрената безопасност. Средствата са за подпомагане на Агенцията за ядрено регулиране за въвеждане на изискванията на ЕС за безопасно управление на източниците на йонизиращи лъчения и др. Националното съфинансиране по проекта е 62 500 евро.
Източник: Новинар (27.04.2007)
 
3,592 млн. евро безвъзмезно предоставя на страната ни Европейската комисия за повишаване на ядрената безопасност. Това предвижда одобреният проект на финансово споразумение между правителството и Европейската комисия по програма ФАР за подкрепа от общността в областта на ядрената безопасност за 2006 година. Министрите уточниха, че средствата ще бъдат използвани за подпомагане на агенцията за ядрено регулиране, при установяване на регулаторните изисквания на базата на оценка на периодичните прегледи на безопасността на 5 и 6 блок на АЕЦ „Козлодуй". Предоставените средства ще бъдат използвани и за развитие на нормативната уредба, свързана с транспортирането на радиоактивен материал. Освен това средствата ще бъдат използвани за усъвършенстване на регулаторната инфраструктура в областта на радиационната защита, както и за въвеждане на законодателството на Европейския Съюз за безопасно управление на източниците на йонизиращо лъчение. Проектът за финансово споразумение предвижда отпуснатите средства да се използват за подобряване на системата за управление на радиоактивни отпадъци чрез разработването на критерии за приемане на отпадъци на хранилище за ниско активни отпадъци в България. От българска страна съфинансирането по проекта е на стойност 62 500 евро.
Източник: Дарик радио (27.04.2007)
 
Среден осигурителен доход за сектор "Производство и разпределение на електроенергия, газ и вода " през 2006 г. 624 лв. ПЪРВИТЕ 10 ОСИГУРИТЕЛИ С НАЙ-ВИСОК СРЕДЕН ОСИГУРИТЕЛЕН ДОХОД: АЕЦ КОЗЛОДУЙ гр. Козлодуй , ДЕВЕН гр. Девня , ЕВН БЪЛГАРИЯ гр. София , ЕЙ И ЕС МАРИЦА ИЗТОК I СЪРВИСИЗ гр. Гълъбово , ЕЛЕКТРОРАЗПРЕДЕЛЕНИЕ - ПЛЕВЕН гр. Плевен , ЕЛЕКТРОРАЗПРЕДЕЛЕНИЕ-СОФИЯ ОБЛАСТ гр. София , ЕНЕЛ МАРИЦА ИЗТОК 3 гр. София , НЕК - "ПРЕДПРИЯТИЕ "МРЕЖИ ВИСОКО НАПРЕЖЕНИЕ" гр. София , ОВЕРГАЗ ИНК. , ЧЕЗ БЪЛГАРИЯ . ПОСЛЕДНИ 10 ОСИГУРИТЕЛИ С НАЙ-НИСЪК СРЕДЕН ОСИГУРИТЕЛЕН ДОХОД: АЛИМЕТ-ТОТЬО ИВАНОВ гр. Бяла , ВиК ПАНИЧИЩЕ гр. Сапарева баня , ВОДОСНАБДЯВАНЕ И КАНАЛИЗАЦИЯ-СТРЕЛЧА гр. Стрелча , ДЕВА - ЙОРДАН ЗАЙКОВ гр. Варна, ИЛКАС гр. Бухово , ИНФРАСТРОЙ гр. Брацигово , ООД "ТОПЛОСНАБДИТЕЛНА АГЕНЦИЯ-ЕНЕРГИЕН СЕРВИЗ-НЕЛБО ИНЖЕНЕРИНГ" гр. София , РАДИНЧО АЛЕКСАНДРОВ гр. Радомир , СТАМБОЛОВО ЕООД с. Стамболово , ТОПЛОСНАБДИТЕЛНА АГЕНЦИЯ - ЕНЕРГИЕН СЕРВИЗ-НЕЛБО ИНЖЕНЕРИНГ гр. В.Търново
Източник: БСК (03.05.2007)
 
АЕЦ "Козлодуй" стартира преквалификация на специалисти от персонала на затворените от 1 до 4 блокове за работа в хилядниците - 5 и 6 блок, а след изграждането на Втора атомна и в блоковете на "Белене". 51 души са поискали да участват в обучението, което е започнало вчера, съобщиха от централата.
Източник: Новинар (04.05.2007)
 
Мостът във великотърновския квартал “Света гора” се пропука на финала на ремонтните работи. На подпорната стена на брега на Янтра към квартала зейнаха дълбоки няколкометрови вертикални пукнатини. Съоръжението, което свързва района на ВТУ с града, все още се поправя от местната хотелиерска фирма “Гарант ­ Комерс” ЕООД на Ахмед Мурад. От Общината не са ни информирали за пукнатините, казаха Петър Петров, шеф на “Гражданска защита”, и ресорният по бедствията заместник областен управител Антон Паричев. Ремонтът на моста много се забави и Общината може да изиска от фирмата изпълнител да санира или допълнително да укрепи моста, заяви Паричев. Инж. Димитър Йовков, управител на общинската фирма “Инвестстрой ­ 92”, която извършва инвеститорския контрол на обекта, не можа да каже докъде са стигнали ремонтите работи и кога мостът трябва да бъде предаден на Общината. Той прехвърли топката на Иван Тодоров от отдел “Техническа инфраструктура” в кметството, който бил председател на приемателната комисия. Последно съм ходил на моста през септември м.г., не зная какво става, от вас чувам, че съм председател на комисията, заяви Тодоров. По договор мостът трябваше да бъде готов на 30 ноември м.г. Ремонтът започна в средата на юли м.г. и се финансира със 748 708 лв. с ДДС от министерството на Емел Етем. По Закона за малките обществени поръчки фирмата на Ахмед Мурад беше поканена в конкуренция с още две малки местни фирми да направи ремонта и за начало взе 250 хил. лв. аванс. Има допълнително споразумение по договора, срокът е удължен с 45 дена и инвеститорският контрол трябва да проследи кога и как се отработват, заяви Стефан Михайлов, шеф на дирекция “Обществени поръчки” в Общината. По неговите думи Общината все още не е платила на Мурад цялата сума по договора, не се събират и неустойки, които по договор трябва да са по 541 лв. на ден просрочие. Търговски дружества, чийто собственик е Ахмед Мурад, имат задължения за над 2 млн. лв. по други подобни договори за ремонти в цялата страна като мост в Свиленград, Аерогара ­ София, “Нефтохим”, пътя Момчилград ­ Маказа, АЕЦ “Козлодуй” и др.
Източник: Янтра - Велико Търново (07.05.2007)
 
АЕЦ "Козлодуй" си търси стажанти. До 31 май всички студенти, завършили трети курс с много добър успех, могат да кандидатстват за летен стаж в централата, съобщиха от дружеството вчера. Документи са поканени да подадат завършилите инженерни специалности, химия, физика, архитектура, строителство и психология. АЕЦ ще назначи на граждански договор 26 от кандидат-висшистите. Стажът е 45 дни, от 15 юни до 1 август. Това е шанс за студентите да изкарат пари през лятната си ваканция, като упражняват професията си. Допълнителната цел е да приложат на практика теоретическата си подготовка в реалните условия на едно от най-големите предприятия у нас, уточняват от атомната централа.
Източник: Стандарт (16.05.2007)
 
Свръхмодерна слънчева електроцентрала ще бъде изградена в огромен хайтек парк край Шумен. Тя ще произвежда електричество колкото половин АЕЦ "Козлодуй", обяви кметът на Шумен Веселин Златев. Модерното съоръжение се очаква да заработи до 5-6 години. В технологичния парк ще работят и завод за преработка на коприна, завод за производство на биогорива, панаирна палата и научна лаборатория. След две седмици бизнесмени и политици от два континента ще се срещнат на втория икономически форум "Открий Шумен", за да се запознаят с възможностите за инвестиции на близо трите хиляди декара терен, който общинският съвет гласува за изграждането на високотехнологичния парк, уточни председателката на общинския съвет Даниела Русева.
Източник: Стандарт (16.05.2007)
 
През последните години енергийният сектор се е наредил сред най-рисковите по отношение на корупцията в обществените поръчки. Този "потенциал" се експлоатира изключително интензивно и умело под прикритието на твърдения за защита на висши политически и национални интереси. Това е заключението в доклад за подкупите при обществените поръчки на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД). Той беше представен в сряда на кръгла маса, организирана от парламентарната комисия за борба с корупцията. Според авторите на документа високият корупционен риск в енергетиката се потвърждава и от последните събития, свързани с мегаскандала между властите. Причината е, че с процедури на обществени поръчки се разпределят огромни средства без адекватна система за предварителен и последващ контрол по изпълнението на законодателството. Само за период 2004-2006 г. НЕК, мини "Марица-изток", ТЕЦ "Марица-изток 2" и АЕЦ "Козлодуй" са възложили поръчки за над 8.5 млрд. лв. Въпреки значителните финансови средства конкуренцията в сектора е много слаба. Това в голяма степен се дължи на начина на провеждане на поръчките - изкривяване и заобикаляне, твърди ЦИД. Само 21% от общия брой конкурси и търгове за тригодишния период са били възложени чрез открита процедура по Закона за обществените поръчки. Основната форма е прякото договаряне (51.3%), от което става ясно, че избягването на пазарната конкуренция е политика, а не изключение, установили анализаторите. Същевременно борсовите сделки са само 0.7% (16 от общо 2139), въпреки че много от доставките са за типично борсови стоки. Според експертите една от причините за това е ограниченият корупционен потенциал при тези сделки. Особено внимание трябва да се обърне на възлагането на консултантски услуги в енергийния сектор, смятат експертите. Този пазар според авторите на доклада е доминиран от няколко компании - "Фронтиер", "Риск инженеринг", "Парсънс България", "Атоменергоремонт" и "Минстрой холдинг". На 11 май шефът на "Фронтиер" Красимир Георгиев беше привлечен като обвиняем по аферата "Топлофикация". Ден по-рано една от основните фигури в "Минстрой холдинг" - Николай Вълканов, беше разпитан от прокуратурата по скандала между министъра на икономиката Румен Овчаров и шефа на следствието Ангел Александров. В анализа на ЦИД се посочва още, че подобно на консултантските компании е положението с износителите на енергия. Някои от основните дружества са главни играчи и в двете сфери. От центъра смятат, че монополизирането на двата пазара не може да се осъществи без активната подкрепа на ръководството на отрасъла и на водещите енергийни предприятия.
Източник: Дневник (17.05.2007)
 
Разговорът за III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй" трябва да се пречупва през разговор за повече финансови компенсации след 2009 г. Това подчерта и европейският комисар по енергетиката Андрис Пиебалгс при посещението си у нас. В следващите месеци ще има преразглеждане на финансовата рамка на ЕС от 2009 до 2013 г. България трябва да каже от какъв тип компенсации имаме нужда. За нас приоритет трябва да са възобновяемите енергийни източници и биогоривата.
Източник: Стандарт (28.05.2007)
 
Още преди да разгледа промените в цените на производителите, енергийният регулатор обяви намеренията си за минимално поскъпване на тока и парното за бита от 1 юли. Цените за населението ще се увеличат с 1-2%, заяви в понеделник председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Константин Шушулов. Във вторник на закрито заседание комисията ще обсъди размера на поскъпването, което искат централите. Отделно ЕРП-та настояват за увеличение между 5 и 8 на сто. ТЕЦ "Варна" иска продажната цена да се увеличи с 4.65 лв. за мегават заради поскъпването на вносните въглища с 20%. ТЕЦ "Бобов дол" също иска да продава по-скъпа енергия, защото едноименните мини ще увеличат с 40 до 180 лв. за тон цената на въглищата. И мините, собственост на Христо Ковачки, подготвят по-високи цени. Държавните "Марица-изток" също се готвят за поскъпване, затова и ТЕЦ "Марица-изток 2" ще внесе предложение за промяна в цените. Няма да разрешим драстично поскъпване и чрез министерството на енергетиката ще се опитаме да повлияем върху държавните мини, каза в понеделник Шушулов. Регулаторът не може да се меси в ценообразуването на частните въгледобивни дружества. Освен на въглищата според Шушулов поскъпването на тока се дължи на спирането на трети и четвърти блок в АЕЦ "Козлодуй". Миналата година шефът на ДКЕВР заяви, че тези загуби са отчетени предварително при промяната на цените от 1 октомври. На въпрос как задържането на цените ще се отрази върху дружествата Шушулов обясни, че компаниите трябва да изпълняват инвестиционните си програми с привлечен капитал, а не със собствен. Въпреки че от 1 юли трябва да отпаднат ограниченията при търговията с ток, ДКЕВР ще определи квота на АЕЦ "Козлодуй", предназначена за битовите потребители, като цената й ще продължи да се регулира. Не стана ясно как от кръга на потребителите ще бъдат изключени малките фирми, които и в момента се захранват с ток на ниско напрежение по цени за бита. Независимо от поскъпването токът за бита в България ще остане два пъти по-евтин в сравнение с останалите страни от ЕС, твърди Шушулов. "Ще се помъчим да няма повишение на парното или то да е съвсем минимално", каза още шефът на ДКЕВР. Засега е ясно, че топлинната енергия в София и Пловдив няма да поскъпне от 1 юли, защото двете топлофикации не са публикували новите си тарифи. За да задържи увеличението на парното, регулаторната комисия ще компенсира топлофикациите, които произвеждат и електроенергия, като повиши цената й до 120-130 лв. за мегават.
Източник: Дневник (29.05.2007)
 
Във връзка с тиражирани в медийното пространство твърдения, че в енергетиката, в частност и в АЕЦ „Козлодуй”, не се прилагат стриктно изискванията на Закона за обществените поръчки, ръководството на АЕЦ заяви: „АЕЦ Козлодуй” ЕАД в качеството си на възложител по Закона за обществените поръчки възлага обществени поръчки чрез процедурите, изброени в чл. 16 от ЗОП и чл. 3, ал. 1 от Наредба за възлагане на малки обществени поръчки. Като секторен възложител, ЗОП предвижда да се възлагат „обществени поръчки чрез открита процедура, ограничена процедура и процедура на договаряне с обявление, винаги, когато не са налице условията за провеждане на процедура на договаряне без обявление”. АЕЦ "Козлодуй” ЕАД провежда предимно процедури на договаряне с обявление, в които могат да вземат участие всички желаещи фирми. Тези процедури дават възможност чрез преговори да се постигат най-добрите условия за АЕЦ „Козлодуй” ЕАД, като се спазват принципите за публичност и прозрачност, свободна и лоялна конкуренция, равнопоставеността и недопускане на дискриминация. За 2006 г. АЕЦ „Козлодуй” ЕАД има проведени 184 процедури, които са приключили със сключени договори за около 96,4 млн. лв. (договорите в долари и евро са преизчислени в лева). От тях 139 процедури (75,5%) на стойност 76,3 млн. лв. (79,1%) са проведени като „договаряне с обявление”, което означава, че в тях са могли да вземат участие неограничен брой фирми. Останалите 45 договори (24,5%) на стойност 20,1 млн. лв. (20,9%) са сключени след процедура на договаряне без обявление и договаряне с покана. За АЕЦ това са основно доставките за системите, важни за безопасността, за които съгласно нормативните изисквания на регулиращия орган могат да се влагат само оригинални резервни части и оборудване, произведени от производителя на самото оборудване.
Източник: Дарик радио (29.05.2007)
 
Бюджетът на АЕЦ “Козлодуй” за рекламно-информационни материали през т.г. е около 190 хил. лева. Това съобщиха от централата по повод запитване на “Труд”, предизвикано от скандалите около рекламните договори на държавния “Булгартабак холдинг”. За тази година АЕЦ е поръчала изработването на информационни материали или сувенири на пет фирми. Това са ЕТ “Рей Владислав Детистов” - София, ЕТ “Диана - Диана Паунова” - Козлодуй, “Арт Дизайн” ООД - Пловдив, “БИСС Адвъртайзинг” - София, и “Гея 21” ЕООД - Пловдив.
Източник: Труд (30.05.2007)
 
Предлага се пристанищата в Созопол и Несебър, които са посочени като пристанища за обществен транспорт с регионално значение, да бъдат включени в списъка на пристанищата за обществен транспорт с национално значение, като бъдат включени в пристанище Бургас. Това предлагат приетите на първо четене промени в Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на България. Измененията, внесени от Министерския съвет, подкрепиха 105 депутати, седем бяха против и един се въздържа. Пристанищата в Несебър и Созопол са с по-голяма обществена значимост от пристанищата в Поморие, Царево и Ахтопол, те са важни туристически центрове, което предопределя принадлежността им към портовете за обществен транспорт с национално значение, отбелязва вносителят. Предвижда се и заличаването на АЕЦ "Козлодуй" като пристанище за обществен транспорт с регионално значение, тъй като към момента АЕЦ "Козлодуй" ЕАД е собственик на пристанището, а в предмета на дейност на дружеството не се включва предоставяне на пристанищни услуги за неограничен кръг лица срещу заплащане, пише в мотивите. Поради предназначението си да обслужва единствено промишлено-експлоатационните нужди на дружеството дължимата по закон регистрация в случая е и практически невъзможна заради липсата на задължителните за пристанищата за обществен транспорт пристанищна инфраструктура, както и пристанищен щатен персонал, посочва вносителят.
Източник: Строителство Градът (04.06.2007)
 
Националната електрическа компания (НЕК) е натрупала 45 милиона лева дълг към АЕЦ "Козлодуй" за изтеклия месец и половина. Това съобщи пред журналисти изпълнителният директор на централата Иван Генов. Става дума за ток, който АЕЦ "Козлодуй" е произвела и е продала на НЕК. Ако НЕК забави и следващото плащане на получената от централата електроенергия, което трябва да постъпи на 11 юни, дългът ще достигне 60 милиона лева, уточни Генов. По думите му това пречи на работата на централата и на ремонтната програма. От НЕК отказаха коментар на тези цифри, както и отговор на въпроса към кои други производители на електроенергия имат просрочени плащания. От компанията заявиха, че тя работи на загуба след спрения износ на ток. Среднопретеглената цена, по която Националната електрическа компания купува електроенергията в момента е 6.1 стотинки за киловатчас. С допълнителните разходи за пренос, достъп до мрежата и издръжка на Обществения доставчик разходите за доставена електроенергия достигат 7.5 стотинки за киловатчас. НЕК продава тока на електроразпределителните дружества за 6.2 стотинки за киловатчас. Те продават по дневна тарифа за 14.7 стотинки.
Източник: Дарик радио (06.06.2007)
 
Неизвестни досега тревожни факти за състоянието на енергийния сектор "изскочиха" от прощалната среща на министъра в оставка Румен Овчаров с шефовете на държавните дружества в отрасъла. След двучасово заседание стана ясно, че НЕК е задлъжнял към АЕЦ "Козлодуй" за тока, който купува от централата. От преносната компания и от атомната централа пък съобщиха, че продават на загуба електроенергията и препотвърдиха позицията си, че няма да отстъпят пред Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) за исканото по-сериозно увеличение на цените им. Засилва се и натискът от останалите производители и доставчици на ток за по-високи цени, което поставя под въпрос обещанието на председателя на регулатора Константин Шушулов, че от 1 юли токът ще поскъпне минимално, само в рамките на 1 до 2%. Шушулов и заместникът му Валентин Кирчев също присъстваха на заседанието, което Овчаров открил с думите: "Министърът може да е в оставка, но отрасълът не е и затова се стягайте, работете и търсете решение на проблемите си." От един месец НЕК не плаща на АЕЦ "Козлодуй" електроенергията, която купува от централата, и до момента е натрупала 45 млн. лв. задължения, съобщи изпълнителният директор на АЕЦ-а Иван Генов. Ако до седмица компанията не плати, задълженията й ще стигнат 60 млн. лв., допълни той. Според участници в заседанието той е връчил на ръководството на електропреносната компания и на регулаторната комисия писмо за натрупаните дългове. От ръководството на НЕК отказаха да коментират изявленията на Генов. Според енергийни експерти финансовото състояние на дружеството може да доведе до промяна в кредитния му рейтинг и да постави под въпрос неговите възможности да осигурява изгодно финансиране и да осъществява големи проекти, какъвто е строителството на АЕЦ "Белене". От пресдирекцията на НЕК обясниха, че в момента дружеството купува електроенергията от производителите средно на цена 6 - 6.1 ст. на киловатчас и я продава на електроразпределителните дружества по 6.2 ст., докато реалната й себестойност с разходите за пренос, достъп до мрежата и издръжката на компанията всъщност е 7.5 ст. За сравнение оттам посочиха, че ЕРП-тата, които купуват тока по 6.2 ст., го продават на битовите потребители по 14.7 ст. (или над два пъти по-скъпо) за киловатчас по дневната тарифа. Затова компанията настоява за 24.5-процентно увеличение на цената, по която продава тока на ЕРП-тата, от юли. За първи път от 10 години насам НЕК предлага и повишение на тарифата за електроенергията високо напрежение, която се ползва от най-големите индустриални потребители, с 21.5%. След приватизацията на електроразпределителните дружества НЕК привлече част от клиентите им именно със запазената по-ниска цена. Като причина за влошеното състояние от НЕК изтъкват и спрелия износ заради затворените трети и четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй". Отчетът на компанията обаче показа, че износът формира едва 18% от приходите й. Производителите на ток също са решени да се борят за увеличение на цените. АЕЦ "Козлодуй" иска поскъпване с 24% от юли, но до момента няма отговор от регулаторната комисия, оплака се директорът на централата Иван Генов. И той заяви, че "Козлодуй" продава на загуба - по 7-8 лв. за всеки мегаватчас, като основната причина е спирането на трети и четвърти блок. При последното увеличение на тока от октомври шефът на регулатора Константин Шушулов заяви, че загубите от спирането на двата малки блока са отчетени предварително, но преди седмица преобърна позицията си. Генов призна, че е разчитал на подкрепата на министъра в оставка, за да получи от регулатора цена, която отговаря на себестойността. Токът от АЕЦ "Козлодуй" може да поскъпне още повече. Централата иска да ползва 27 млн. лв. от ядрените фондове, за да транспортира до Русия горивото от двата затворени реактора. За да стане възможно това, трябва да се промени наредбата за управлението на фондовете. Промяната се съгласува от няколко месеца между енергийното и финансовото министерство. Генов се надява, че решение ще има до края на годината, като, ако няма, се очаква повишаване на себестойността на производството в "Козлодуй". Мини "Марица-изток", които още в началото на 2007 г. поискаха промяна в цените, сега също подновиха настояването си. На заседанието, свикано от Овчаров, изпълнителният директор на мините Иван Марков е убеждаван да задържи тарифите, за да се предотврати последващият ценови натиск и от топлоелектрическите централи. След края му Марков обаче обясни, че няма логика да задържа цените при натрупана инфлация и увеличени разходи за горива и резервни части. Частните мини, които доставят въглища за ТЕЦ "Бобов дол", също искат по-високи цени с около 20%. За поскъпване с 12% настоява и ТЕЦ "Варна" заради увеличението на вносните въглища, което регулаторът не отчете при корекцията на тарифите през октомври.
Източник: Дневник (06.06.2007)
 
Националната електрическа компания /НЕК/ е натрупала 45 милиона лева дълг към АЕЦ "Козлодуй" за изтеклия месец и половина, съобщи изпълнителният директор на централата Иван Генов. Става дума за ток, който АЕЦ "Козлодуй" е произвела и е продала на НЕК. Ако НЕК забави и следващото плащане на получената от централата електроенергия, което трябва да постъпи на 11 юни, дългът ще достигне 60 милиона лева, уточни Генов. По думите му това пречи на работата на централата и на ремонтната програма. Иван Генов припомни още, че АЕЦ "Козлодуй" е поискала от Държавната комисия по енергийно и водно регулиране /ДКЕВР/ 24-процентно увеличение на цената на произвежданата електроенергия, което да покрие нейната себестойност.
Източник: БТА (06.06.2007)
 
Идеята държавата да запази преобладаващо участие в "Булгаргаз", БМФ, АЕЦ "Козлодуй", АЕЦ "Белене" или НЕК, но да пусне малък пакет акции на борсата и да повери управлението на компании с мениджмънт като на чешката CEZ събира огромен брой гласове в анкетата на Инвестор.бг. За този подход са гласували 70% от инвеститорите, участвали в допитването. Според наскоро публикувана класация на финансовото списание Euromoney CEZ е най-добрата компания в Централна и Източна Европа. Още по-голям процент одобрение в анкетата на Investor.bg събира предложението публичните компании да публикуват отчет за резултатите си всеки месец. 83% от играчите на борсата привестват този пример на "Монбат", 11% не го одобряват, а 6% не могат да преценят. Сега законът изисква отчети на тримесечие.
Източник: Сега (06.06.2007)
 
Повишение на цените на тока с 1,5 ст. за квтч от 1 юли иска Националната електрическа компания, съобщи директорът й Любомир Велков на международния ядрен форум "Булатом" във Варна. Така за крайните клиенти увеличението ще е около 10%, обясни той. Велков бе категоричен, че през тази година няма да се наложи България да внася ток. Според него обаче не е изключено догодина да се стигне до това. Техническа възможност за внос има, но цената на енергията ще бъде много висока - между 6 и 8 евроцента за квтч, обясни Велков. България може да купува ток от Румъния и евентуално от Сърбия, като е възможно при внос тежестта от поскъпването да падне върху големите консуматори, коментира Велков. Вчера шефът на АЕЦ "Козлодуй" Иван Генов обяви, че НЕК дължи на централата 45 млн. лв. за ток.
Източник: Стандарт (07.06.2007)
 
До 2009 г. в АЕЦ "Козлодуй" няма да има съкращения на персонал, съобщиха от централата по време на приключилия през уикенда форум на сдружението "Булатом". Според програмата за заетост на атомната централа се предвижда работещите в четирите реактора да бъдат преместени на работа в 5 и 6 блок. Целта е да бъдат обучени кадри, които да участват в строителството на АЕЦ "Белене".
Източник: Сега (11.06.2007)
 
НЕК ще отчете загуба от 65 млн. лв. до края на 2007 г., ако Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) одобри само 7% увеличение на цената на електроенергията, по която продава тока на електродружествата. Това каза Лилия Иванова, шеф на икономическото управление в НЕК след откритото заседание на регулатора във вторник. Регулаторът не удовлетвори напълно исканията на всички енергийни компании. НЕК предлага скокът да бъде с 24.5% и мотивира искането си със загубите, които търпи след спирането в края на 2006 г. на трети и четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй". От 2000 г. продаваме тока на вътрешния пазар на загуба, обясни Иванова. Само за първите 4 месеца на годината загубата на НЕК е 37 млн. лв. При така предложените цени от регулаторната комисия НЕК ще има затруднения при обслужването на кредити за около 500 млн. евро, най-големите от които са за модернизацията на пети и шести блок на АЕЦ "Козлодуй", изграждането на ВЕЦ "Цанков камък" и мостовият кредит за строителството на АЕЦ "Белене". За обслужването на тези заеми през тази година са необходими 82 млн. лв., обясни още Иванова. Според ръководството на НЕК енергийният регулатор не е признал инвестиции на компанията в дълготрайни активи за 2006 г. за 145 млн. лв. Изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй" Иван Генов приема определената по-ниска цена, въпреки че централата настояваше за по-голямо увеличение. Тя ще продава произведената електроенергия по 15.18 лв. за мегаватчас, а искаше по 15.59 лв. Тецовете "Бобов дол" и "Варна" също са недоволни от цените, които ще им определи регулаторът, тъй като не покриват производствените им разходи. От EVN поискаха да се промени структурата на цените. Според нейни представителите не е нормално токът за малките предприятия да е с по-ниска цена от тази за бита. От CEZ също заявиха, че новите цените няма да им покрият разходите. Въпреки че не удовлетвори напълно исканията на енергийните компании, регулаторът предлага от началото на юли токът за бита и стопанските потребители да поскъпне с 5% вместо с обещаните 1-2%. Битовите потребители ще плащат по 15.4 ст. с ДДС за киловатчас по дневната тарифа и 9.8 ст. за нощната. Решението за това се очаква да бъде взето до 28 юни.
Източник: Дневник (13.06.2007)
 
Декларация за проблемите, които предизвиква затварянето на III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй" ще разгледат страните от Парламентарната асамблея за черноморско икономическо сътрудничество (ПАЧИС). Това стана ясно на заседание на бюрото на асамблеята във Варна. Документът трябва да бъде приет утре в последния ден на форума. Шефът на грузинския парламент Нино Буржанадзе, която ще поеме председателството от Георги Пирински, заяви, че подкрепя разнообразяването на енергийните източници. България и Румъния влязоха в процедурна схватка за зам.-шеф на ПАЧИС.
Източник: Сега (13.06.2007)
 
Дълговете на Националната електрическа компания към производителите на ток надминаха 80 милиона лева. Може да се каже, че дружеството вече е изпаднало в неплатежоспособност, обяви началникът на управление „Икономика и финанси” в НЕК Лили Иванова. НЕК закъснява с плащанията към АЕЦ „Козлодуй” и ТЕЦ „Марица-Изток 2”. За момента обслужва с предимство задълженията към малките производители, за да не влошава финансовото им състояние, обясни Иванова. Почти 25 % увеличение на цените, на които продават тока, поискаха от НЕК. ДКЕВР определи 7 процента увеличение от 1 юли. НЕК няма никакви резерви, вече не изнася ток и всяка цена под исканото 25-процентно увеличение ще означава, че компанията ще работи на загуба, коментира Лили Иванова. На въпроса как това финансово състояние ще се отрази на работата с банките кредиторки на проекта за изграждане на АЕЦ „Белене”, Иванова каза, че очаква регулаторът да преразгледа становището си за ръст в цените.
Източник: Дарик радио (13.06.2007)
 
За 2008 г. съществува “най-черен” вариант: въвеждане на режим на тока. Изпълнителният директор на НЕК Мардик Папазян обяви това вчера пред “Енергиен форум 2007” в курорта Св. Константин край Варна. Ако догодина Министерството на околната среда и водите спре блокове в централите “Марица-изток 2” и “Марица-изток 3” заради липсата на сероочистващи инсталации, ще се стигне до дефицит. Монтирането на екосъоръженията е предвидено в договора ни с ЕС също като затварянето на блокове 3 и 4 на АЕЦ “Козлодуй”.
Източник: Труд (14.06.2007)
 
България ще изпита недостиг от електроенергия през 2008 г. заради забавените проекти за рехабитилация на ТЕЦ "Марица-изток 3", четирите блока на ТЕЦ "Марица-изток 2" и изпълнението на евроизискванията за вредните емисии на газове. Това съобщи изпълнителният директор на НЕК Мардик Папазян на Международния енергиен форум във Варна. От следващата година влиза в сила директивата за големите горивни инсталации, което изисква спирането на един блок в ТЕЦ "Бобов дол" още до края на годината и тези в централите от комплекса "Марица-изток", които нямат комплексни екоразрешителни. Въпреки че на няколко правителствени заседания беше обсъждана необходимостта от промяна в разрешителното за ТЕЦ "Марица-изток 2" заради забавяне на обновяването на четирите блока, екоминистерството отказа да ги промени. Стойността на двата проекта е 900 млн. евро. Закъснението в "Марица-изток 3", където инвеститор е италианската компания "Енел", е три години, а на рехабилитацията на първите 4 блока в "Марица-изток 2" с изпълнител японската "Мицуи" - една година. Следващата година ще работят по два блока в двете централи, а останалите ще бъдат спрени, тъй като нямат сероочистки, обясни Папазян. Той посочи, че по този начин енергийната система ще се лиши от 4 млрд. кВч електроенергия, като дефицитът през зимата ще е най-голям и тогава ще са необходими допълнително 700 - 760 мВч. По думите му това е един от вариантите, но съществува и такъв блоковете да продължат да работят, а централите да плащат високи глоби за неизпълнени екоизисквания. Това по думите на Папазян ще е компромис от екоминистерството. Решение по въпроса може да се очаква през следващата седмица, когато парламентарната енергийна комисия ще го обсъди. Проблемът се усложнява и от факта, че в България засега няма откъде да внесе електроенергия, за да покрие дефицита. Прогнозите на НЕК предвиждат недостиг от 15-20 млрд. кВч в региона, което представлява около 6.5-8.5% от общите потребности. Електросистемният оператор преговоря с румънския си партньор за пренос на ток от Украйна и Русия за Гърция по схемата за т.нар. пасивен остров на румънска територия, както се осъществяваха доставките за Турция допреди четири години. Прогнозите на НЕК са за нарастване три пъти на вредните емисии на въглероден диоксид и серни окиси заради натоварването на централите, които работят на въглища след спирането на трети и четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй" в края на 2006 г. През тази година централите ще увеличат дела си в производството на ел. енергия с 5.6% до 58% за сметка на спада в производството от АЕЦ. В същото време ТЕЦ "Варна" все още не знае с каква квота за свободния пазар на енергия ще разполага през следващата година, заяви регионалният мениджър на ЧЕЗ Любош Павлас. До момента НЕК твърдеше, че след спирането на двата блока в АЕЦ България няма да въведе режим на тока и ще може да компенсира спирането на реакторите с новите и рехабилитирани мощности. Прогнозите на НЕК са, че 2007 - 2010 г. ще са критични за българската енергетика. Пазарът на електроенергия от 1 юли 2007 г. ще бъде отворен формално. Това е мнението, около което се обединиха представителите на енергийните дружества в страната. Председателят на ДКЕВР Константин Шушулов заяви, че от общо произвежданите 33-34 млн. мВч за свободния пазар ще са около 25 млн. мегавата. Той обясни, че подписаните дългосрочни договори за изкупуване на енергия от ТЕЦ "Марица-изток 2" и "Марица-изток 3" са пречка пред развитието на пазара и отварянето му може да се окаже болезнено за потребителите. Според Павлас отварянето на пазара ще е само на хартия. Компаниите, които преминат от регулираната към свободната част от пазара, няма да усетят промяната. Като проблем той посочи ниските цени в регулираната част, които карат потребителите да продължат да работят по цени, определени от регулатора. Друг проблем е липсата на енергия и невъзможността в момента за внос и износ. Появата и развитието на конкуренцията на свободния пазар ще са определящи, смята регионалният мениджър на Е.ОН Манфред Пааш. Според него не е ясен и обсъден с участниците в пазара моделът, по който той ще се развива. Германската компания заедно с ЕVN настояват регулаторът да одобри цени за директно присъединените към мрежата потребители. Според директора на "EVN България" Щефан Шишковиц пречка за развитието се явява липсата на детайлизирани правила. Шушулов разкритикува ЕРП-тата, че са изпълнили само 30% от инвестиционните си програми, и им препоръча да подобрят качеството на предлаганите услуги. От "EVN България" съобщиха обаче, че за първите три месеца на годината са вложили над 30 млн. лв. за инвестиции и поддръжка. Компанията е предвидила за това през 2007 г. 118 млн. лв. при 81 млн. лв. за предходната.
Източник: Дневник (14.06.2007)
 
Енергийният бранш предупреди за риск от режим на тока още тази зима. Това стана на форум край Варна, открит от председателя на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Константин Шушулов в присъствието на всички компании от бранша. Освен твърде малкото увеличение на цените на тока от 1 юли, което допуска ДКЕВР - само 5% при искания за над 20%, енергетиците включиха в заплахите си и проблемите с екологията. Изпълнителният директор на НЕК Мардик Папазян заяви, че до режим може да се стигне, ако се спрат блокове в ТЕЦ-овете "Марица-изток" 2 и 3, което е на път да се случи още в началото на 2008 г. "Така ще се появи липса на около 700-750 мегавата и ще се стигне до спирания на тока като краен, но напълно възможен вариант", каза Папазян. По думите му сметките за енергийния баланс вече са направени и са представени на парламента. Спирането на блоковете ще стане, ако се спазват стриктно екоразрешителните, според които на тези съоръжения вече трябваше да има сероочистващи инсталации. Собствениците на двата ТЕЦ-а - държавата и италианската "Енел", поискаха от екоминистерството промяна на разрешителните, но ведомството на Джевдет Чакъров категорично отказва заради опасността от големи глоби, които може да ни наложи Еврокомисията. Шефът на НЕК предупреди и за опасност от затваряне на единия от блоковете на ТЕЦ "Бобов дол". Според него, за да не се стигне до режим на тока, МОСВ просто трябва да наложи по-високи санкции за замърсяването, вместо да затваря блоковете. Другата предпазна мярка е да се наложи забрана за износ на електроенергия, което обаче е доста съмнително да стане, тъй като от 1 юли 2007 г. режимът за износ е свободен. Помолен да коментира каква ще е съдбата на останалите ТЕЦ-ове, работещи на въглища, които след затварянето на 3 и 4 блок на АЕЦ "Козлодуй" би трябвало да ограничат още повече замърсяванията, Папазян каза: "Ще виждаме това, което дишаме." От комплексните разрешителни се оплака и Любош Павлас, регионален мениджър на CEZ, която притежава 67% от ТЕЦ "Варна". Той заяви, че не знае каква квота с допустими емисии от въглероден двуокис ще бъде позволено да изхвърля дружеството и това пречи на плановете на компанията. В същото време шефът на регулатора Константин Шушулов обяви, че през последните две години ЕРП-тата са инвестирали едва 30% от обещаните средства. Дружествата обаче отчитали добри печалби. Според Шушулов ситуацията ще се нормализира след 1 юли, когато настъпи либерализацията на пазара. Цената на тока дори можела да падне, защото потребителите ще имат право да купуват директно от производителите.
Източник: Сега (14.06.2007)
 
Държави от региона да се включат в реализацията на проекта "Белене". За това призова президентът Георги Първанов на среща на държавните глави от Югоизточна Европа по енергийните въпроси, която се проведе в Загреб. "Би било добре, ако към изграждането на АЕЦ "Белене" приобщим и наши съседи", каза Първанов. "Има всички условия до края на годината да бъде подписан договорът между България и "Атомстройекспорт" за АЕЦ "Белене". Вярвам, че този проект ще е добър за цяла Европа", заяви президентът на Русия Владимир Путин, който също участва в срещата. Той подчерта, че при изграждането на петролопровода Бургас - Александруполис ще бъде използвана най-модерна технология и ще се спазят изискванията на екологичните организации. Русия ще продължи да играе балансираща роля в региона. Страната ще проучва нови възможности за транзит на енергийни ресурси през Балканите.
Източник: Стандарт (25.06.2007)
 
С малко над една стотинка поскъпва тока за бита по дневна тарифа от 1 юли и става 15.7 стотинки на киловатчас – това реши на закрито заседание Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Това е по-висока цена от заявената и подложена на обществено обсъждане в средата на месеца. В доклада експерти на регулатора бяха предложили домакинствата да плащат през деня 15.7 стотинки за кВтч. Сега токът им струва 14.6 стотинки. Повечето производители, електроразпределителни дружества и от НЕК възразиха срещу това увеличение, защото то беше по-малко от поисканите от тях нива. Така регулаторът преразгледа увеличението на тока и битът вече ще плаща 15.7 стотинки през деня и 10 стотинки за кВтч през нощта. Цените са с ДДС. Актуализацията се налага заради значителното повишаване на цените на горивата, допълнително отражение оказват и преференциалната цена на произвежданата електрическа енергия от възобновяеми енергийни източници, както и спирането на 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ „Козлодуй”, обясняват от комисията и допълват, че промяната цели потребителите да не преживеят ценови шок, като в същото време се гарантира стабилността на енергийната система и прилагат изчисления, според които след 1 юли сметката на домакинство със средна месечна консумация на електрическа енергия от 150 кВтч през деня ще нарасне с около 1.65 лева.
Източник: Дарик радио (29.06.2007)
 
Цената на тока за бита се повиши от 1 юли със 7.5%, като 1 квтч ток по дневната тарифа вече струва 15.7%, а по нощната – 10 ст. заедно с ДДС. Когато течеше обсъждането на промяната в цената на тока, председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Константин Шушулов публично се заричаше да не позволи токът да поскъпне за бита с повече от 1-2%. Причините за повишаване на цените на тока са същите, каквито и при всяко предишно повишаване – „значително повишаването цените на горивата, както на международния, така и на вътрешния пазар”. Допълнително като причина е посочено преференциалната цена на произвежданата електрическа енергия от възобновяемите енергийни източници и комбинираното производство, както и спирането на 3 и 4 блок на АЕЦ „Козлодуй”. Според ДКЕВР „промяната цели потребителите да не преживеят ценови шок, като в същото време се гарантира стабилността на енергийната система”. В момента битовите потребители плащат 14,6 ст. за 1 квтч през деня и 9,3 ст. през нощта с ДДС. Според сметките на ДКЕВР след 1 юли сметката на домакинство със средна месечна консумация на електрическа енергия от 150 квтч през деня ще нарасне с около 1,65 лева. Тоест досегашна сметка от около 30 лв. на месец ще стане близо 32 лв.
Източник: Медия Пул (02.07.2007)
 
От днес ще плащаме повече за електроенергията за бита. Дневната тарифа става 15.7 стотинки за киловатчас, увеличението е с 0.9 стотинки, нощната се повишава с 0.7 стотинки и става 10 стотинки - решението е на ДКЕВР. Актуализацията се налага заради значителното повишаване на цените на горивата, както на международния, така и на вътрешния пазар. Отражение оказват и преференциалната цена на тока от възобновяемите енергийни източници и комбинираното производство, както и спирането на ІІІ и ІV блок на АЕЦ "Козлодуй". Според изчисленията на експертите от ДКЕВР след 1 юли сметката на домакинство със средна месечна консумация на електрическа енергия от 150 квтч. през деня ще нарасне с около 1.65 лева.
Източник: БНТ (02.07.2007)
 
До 500 хил. лв. губят фирми от скъпия ток Сметките за ток на големите металургични предприятия у нас ще се натоварят с до 500 000 лв. месечно заради новите тарифи на еленергията. Това стана ясно вчера на среща в БСК на представители на крупни фирми и браншови организации. С половин милион повече ще трябва да плаща за ток "Кремиковци", а пернишката "Стомана" - с 300 хил. лв., каза Петър Денев, главен секретар на БСК. Големите металургични фирми ще изготвят общо становище по проблема. Според решение на ДКЕВР от 1 юли НЕК ще продава тока на цена от 69,28 лв. за мегаватчас на разпределителните предприятия, които от своя страна пък ще начисляват допълнително 15,06 лв./мгвтч за крайните клиенти.
Източник: 24 часа (03.07.2007)
 
Атомната електроцентрала “Козлодуй” е произвела с 4.52% повече електроенергия за първите шест месеца на 2007 година спрямо планираното, съобщиха във вторник от централата. Плановете на АЕЦ “Козлодуй” са били да произведат 7 975 184 800 kWh до края на юни, а са произведени общо 8 335 514 200 kWh. Двата блока в експлоатация – 1000-мегаватовите 5 и 6 блок - са работили през посочения период с мощност, предвидена в диспечерския график., се казва в съобщението.
Източник: Медия Пул (04.07.2007)
 
През първото полугодие АЕЦ Козлодуй е произвела с 4.25% повече електроенергия от предвиденото за периода, съобщиха от централата. Общо количеството е в размер на 8 335 514 200 киловатчаса. Производствената програма на АЕЦ за първите шест месеца на 2007 г. е в размер на 7.975 млрд. киловатчаса. От централата заявиха, че това количество е достигнато още на 15 юни. През целия период пети и шести блок са работили с предвидената в диспечерския график мощност. Шести блок е работил вчера със 100% натоварване, а пети блок е в планов годишен ремонт от 16 юни.
Източник: Пари (04.07.2007)
 
Едва 20 млн. лв. са били отпуснати през тази година за ремонти на електрическата мрежа, а други 10 млн. лв. са за текуща поддръжка. Това обаче е два пъти по-малко в сравнение с 2006 г., когато средствата са били около 65-70 млн. лв., коментира вчера Иван Айолов, изп. директор на Електроенергийния системен оператор. Намалените пари за ремонт са предпоставка авариите през тази година да се увеличат, твърди Айолов. По думите му подготвената ремонтна програма за 2007 г. е била на стойност 80 млн. лв. Заради намаления износ на ток след спирането на трети и четвърти блок на АЕЦ Козлодуй обаче НЕК не може да осигури тези средства. Според Айолов досега НЕК е инвестирала само в ремонти на мрежите високо напрежение. Тези на границата с ниско напрежение обаче са в много лошо състояние, което също крие рискове от аварии. Изп. директор на НЕК Любомир Велков обаче коментира, че подобна ситуация лесно може да бъде овладяна. Той посочи още, че средствата, предназначени за модернизация на мрежата, за 2007 г. са общо 164.9 млн. лв., което е 43% от общите разходи на компанията за инвестиции. Приходите на компанията от пренос на електроенергия за полугодието пък са 55 млн. лв.
Източник: Пари (05.07.2007)
 
Допълнително финансиране от Международния фонд "Козлодуй" за три проекта в атомната ни централа, договори министърът на икономиката и енергетиката в оставка Румен Овчаров на провелата се в четвъртък в Лондон 13-та сесия на Асамблеята на донорите на фонда, кокйто се администрира от Европейската банка за възстановяване и развитие. Предложението на Очваров бе за допълнителни 11,84 млн. евро за изпълнение на проект „Преработка и конденциониране на твърди радиоактивни отпадъци с висок фактор на намаляване на обема”. Други 20 млн. евро се искат за изпълнение на програмата за извеждане от експлоатация на двата блока, чийто срок е до края на 2011 г. За изграждане на топлоцентрала „Козлодуй” пък са необходими 39 млн. Евро, съобщиха от Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ). Всички тези искания бяха одобрени,допълниха от ведомството. Отделно бяха подписани пет споразумения на обща стойност 55 млн. евро в рамките на План за изпълнение на стратегията за намаляване на отрицателните последици от по-ранното извеждане от експлоатация на блоковете на АЕЦ „Козлодуй”. Те имат отношение към ТЕЦ „Марица Изток 2”, НЕК, изграждане на газопровод в Силистра, рехабилитация на уличното осветление в 20 общини, саниране на обществени сгради и др., допълниха от МИЕ.
Източник: Медия Пул (06.07.2007)
 
НЕК разяснява на Брюксел проекта за АЕЦ "Белене" Представители на НЕК, френската компания "Арева", която в консорциум с руската "Атомстройекспорт" ще изграждат АЕЦ "Белене", и на енергийното министерство ще се срещнат с представители на различни дирекции на Европейската комисия и Евратом, за да отговорят на въпроси, свързани с екологичните последици, използваната технология и съхранението на радиоактивните отпадъци на АЕЦ "Белене", съобщи източник от енергийното министерство. ЕК и Евратом, която се очаква да отпусне финансиране за строителството, са изпратили около 90 въпроса, на които НЕК трябваше да отговори във връзка с реализацията на проекта. Отговорите на въпросите бяха изпратени в Брюксел и сега се иска разяснение по някои от тях. Главният изпълнителен директор на НЕК Любомир Велков потвърди за предстоящата среща, като обясни, че основните въпроси са свързани с екологичните последици от реализацията на проекта. Той посочи, че избраната технология на ВВЕР e безопасна, а предложеният от "Атомстройекспорт" реактор е получил сертификат ЕUR, който се дава от 10-те най-големи енергийни оператора, че реакторът отговоря на изискванията за безопасност. Неотдавна еврокомисарят по енергетиката Андрис Пиебалгс заяви, че до края на 2007 г. може да се очаква решението на ЕК по проекта за строителството на новата ядрена мощност. България очаква, че ще получи 300 млн. евро заем от Евратом за строителството на новата централа. БНП "Париба" ще отпусне кредит от 250 млн. евро на НЕК по подготовката до започване на изграждането. През следващата седмица вероятно НЕК ще обяви късата листа на кандидатите за стратегически инвеститори, с които ще започне преговори за участие в компанията за изграждането на новата централа. Преди месец 10 компании заявиха интереса си да придобият до 49% в бъдещото дружество, в което държавата ще си запази мажоритарното участие. Кандидати са германските E.ON и RWE, швейцарските ATEL и EGL, френската EDF, испанската "Ендеса" и белгийската "Електрабел". Единственият български кандидат е "Кумерио мед".
Източник: Дневник (06.07.2007)
 
Допълнително финансиране от Международния фонд "Козлодуй" за три проекта в атомната ни централа ще иска министърът на икономиката и енергетиката в оставка Румен Овчаров на провеждащата се в четвъртък в Лондон 13-а сесия на Асамблеята на донорите на фонда. Предложението на Овчаров е за допълнителни 11,84 млн. евро за изпълнение на проекта "Преработка и конденциониране на твърди радиоактивни отпадъци".
Източник: Новинар (06.07.2007)
 
Топлоцентрала в Козлодуй да бъде изградена с част от парите, които Международният фонд "Козлодуй" е събрал по програмата за извеждане малките блокове от експлоатация. Това е поискал вчера министърът на икономиката и енергетиката в оставка Румен Овчаров по време на провеждащата се в Лондон 13-та сесия на асамблеята на донорите на фонда. За изграждане на топлоцентралата са необходими 39 млн. евро. Овчаров е предложил и допълнителни 11.84 млн. евро да се дадат за изпълнение на проект "Преработка и конденциониране на твърди радиоактивни отпадъци с висок фактор на намаляване на обема". Други 20 млн. евро се искат за изпълнение на програмата за извеждане от експлоатация на двата блока, чийто срок е до края на 2011 г.
Източник: Сега (06.07.2007)
 
Министърът на регионалното развитие и благоустройството на основание чл. 149, ал. 4 във връзка с чл. 148, ал. 3 ЗУТ обявява, че е издал на "АЕЦ Козлодуй" - ЕАД, Козлодуй, следните разрешения за строеж: 1. № РС-12 от 15.VI.2007 г. за обект "Хранилище за сухо съхраняване на отработено ядрено гориво" - I етап; 2. № РС-13 от 15.VI.2007 г. за обект "Програма за модернизация на 5 и 6 блок на АЕЦ "Козлодуй". Мярка 14190 и Мярка 45 121"; 3. № РС-14 от 19.VI.2007 г. за обект "Преустройство и реконструкция на сграда "Нова електролизерна станция" в "Ремонтно-обслужваща сграда" - I и II етап. Разрешението за строеж може да бъде обжалвано в 14-дневен срок след обнародването му в "Държавен вестник" чрез дирекция "Правна" при МРРБ.
Източник: Държавен вестник (06.07.2007)
 
Международен фонд "Козлодуй" ще отпусне 39 млн. евро за изграждане на топлоцентрала на площадката на първата атомна централа. Това предвижда решение на 13-та асамблея на донорите на фонда, която се проведе през миналата седмица. Допълнително България ще получи още 125.8 млн. евро по различни проекти в ядрената и неядрената област. Намеренията на централата са след изграждането на новата мощност освен отоплението на пети и шести блок да се осъществява централно топлоснабдяване и на Козлодуй. Още 11.84 млн. евро са предвидени по проекта "Преработка и кондензиране на твърди радиоактивни отпадъци" и други 20 млн. евро за подготовката на персонала по извеждането на първи и втори блок. Споразумението с фонда, който се администрира от ЕБВР, беше подписано през 2001 г. заради спирането на първи и втори блок на централата. До момента фондът в ядрената част от програмата е отпуснал около 200 млн. евро, като най-големият проект, който се финансира, е строителството на новата хранилище за сухо съхранение на отработило ядрено гориво. Стойността на проекта е 53.8 млн. евро, но строителството му се забави, като новият пусков срок е 2009 г. В началото на миналата година изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй" Иван Генов се оплака, че са усвоени едва 4 млн. евро от средствата. По различни проекти в неядрената част са отпуснати над 150 млн. евро за кредитната линия за енергийна ефективност, рехабилитация на топлопреносната мрежа в София и Перник. Първоначално ЕБВР отпусна 50 млн. евро за енергийната ефективност и още 55 млн. евро за прилагане на такива мерки и в бита.
Източник: Дневник (09.07.2007)
 
800 млн. лева са натрупани в двата фонда за извеждане от експлоатация на реакторите на АЕЦ „Козлодуй”. Тези средства са недостатъчни, тъй като само за един блок са необходими около 300 млн. евро. Това каза председателят на Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) Сергей Цочев и допълни, че трябва да се търсят допълнителни източници за финансиране. Той пропомни, че първите четири блока на централата в момента са на нулева мощност, но за нито един „Козлодуй” няма разрешение за извеждане от експлоатация. Такава прцедура може да бъде започната за блокове 1 и 2 на атомната ни централа, уточни председателят на АЯР. В близките години ръководството на атомната централа трябва да представи подробен план за закриване на раекторите, включително и с необходимото финансиране. До края на годината експертите от ядрения регулатор очакват да получат проектите за двата ядрени реактора в новата централа – „Белене”. Ако не се изискват допълнителни разяснения към проектите, агенцията ще издаде заповед за одобряването им в срок до 9 месеца. След това ще започне и изграждането на реакторите.
Източник: Дарик радио (10.07.2007)
 
Под 80 млн. лева са намалели задълженията на Националната електрическа компания към АЕЦ „Козлодуй”, като те се обслужват редовно. Това каза изпълнителният директор на централата Иван Генов. Количеството електроенергия, което атомната централа ще продава на свободния пазар през втората половина на годината е 1,4 млрд. киловатчаса. Очакванията са за свръхпроизводство от около 300 млн. киловатчаса, каза още Генов и допълни, че част от количествата електроенергия за свободния пазар, може да се реализират чрез НЕК. В момента директно от АЕЦ „Козлодуй” купуват ток седем търговци и дванадесет големи промишлени предприятия, а най-новият договор е със „Солвей Соди”. Перспективите пред българската ядрена енергетика са добри, има достатъчно ясна позиция на българското правителство. Това коментира пред журналисти министърът на икономиката и енергетиката в оставка Румен Овчаров. Той участва в откриването на форум по случай 50-годишнината от създаването на Агенцията за ядрено регулиране и Международната агенция по атомна енергия.
Източник: Дарик радио (11.07.2007)
 
Всички надежди за евтин ток на бизнеса и битовите потребители са в АЕЦ "Козлодуй". Цената на електричеството от централата е около 4 ст. за квтч. С таксите за достъп и пренос пак остава по-евтин от предложенията на НЕК. 1,4 млрд. квт ток очаква да произведе за второто полугодие АЕЦ, каза шефът й Иван Генов. Свръхпроизвдството може да стигне и 1,7 млрд. Само така можем да компенсираме ниската цена, коментира Генов. Количествата над плана ще бъдат продадени на НЕК за регулирания пазар. За свободния не може да се мисли, защото няма гаранция, че ще се произведе. В момента "Козлодуй" работи само с един блок, защото другият е в планов ремонт. И от произведения ток около 40% са за свободния пазар, а 50% - по регулирани цени. Договори с централата имат само 7-8 търговци на ток и 11-12 компании. 20 млн. евро безвъзмездна помощ са договорени от Европейската банка за възстановяване и развитие. Те ще се използват за заплати на 700 работници от I до IV блок за продължение на 2 години. Така ще се запази себестойността на произведеното в АЕЦ електричество.
Източник: Стандарт (11.07.2007)
 
Миньорската стачка може да дръпне шалтера на държавата. Ако заради протестите в мините спрат тецовете "Марица-изток" 2 и 3, то енергоснабдяването в страната ще има сериозни проблеми. Това прогнозира шефът на АЕЦ "Козлодуй" Иван Генов. Той участва в дискусия за обществените поръчки в отрасъла. В момента V енергоблок е в планов ремонт и ще бъде пуснат в края на август. Веднага след това спира другият хилядник поради изтичане на горивната кампания. Така че ние не можем да даваме повече от 1000 мегавата до края на октомври, допълни Генов. Той е скептичен, че България може да компенсира недостига на ток с внос при този остър дефицит в региона и фантастичните цени, които искали търговците. В момента на борсата цената на един мегават надхвърли 60 евро, т.е. 120 лв., аргументира се шефът на АЕЦ.
Източник: Стандарт (13.07.2007)
 
2297 обществени поръчки са сключили българските енергийни компании от 1 октомври 2004 година до края на май 2007 година. Най-големият възложител в сектора е АЕЦ „Козлодуй” с 503 поръчки или 21,9 процента от общия брой. Това стана ясно по време на семинар за проблемите пред обществените поръчки в енергетиката в Стара Загора. Ръководствата на държавните енергийни компании изразиха категоричното си несъгласие с изводите от доклада на Центъра за изследване на демокрацията, според който за периода 2004-2006 година в бранша са изразходени под формата на обществени поръчки около 8,5 млрд. лева. По данни на АЕЦ „Козлодуй” сключените договори през 2006 година са 184 за 96,4 млн. лева. На второ място в списъка на възложителите е ТЕЦ „Марица-Изток 2” с дял от 18,59 процента от общия брой поръчки, следван от НЕК с 16,68 процента и Мини „Марица-Изток” с 15,41 процента. Най-голям брой договори енергийните дружества са сключили за доставки – общо близо 50 процента. До края на годината Законът за обществените поръчки може да бъде променен, съобщи Пламен Немчев от сдружение „Център за обществени поръчки”. В Народното събрание вече има внесени поправки, допълни той. Но по-важното е, че има промяна в европейската директива, с която се въвежда задължителен десетдневен срок, в който възложителите нямат право да сключват договор с избрания изпълнител. Това време се дава на останалите участници в процедурата да обжалват. Сега няма пречка да бъде сключен договор, независимо дали някой от участниците обжалва, обясни Немчев.
Източник: Дарик радио (13.07.2007)
 
БДЖ излиза на свободния пазар на енергия БДЖ започва преговори с АЕЦ "Козлодуй" за покупката на електроенергия по свободно договорени цени. Това съобщи изпълнителният директор на централата Иван Генов. Намеренията на атомната централа са да продава излишъците от свръхпроизводството на железниците, които допълнително ще увеличат разходите си заради новите цени на тока от 1 юли. От началото на месеца цената за клиентите на НЕК, които се захранват на високо напрежение, се увеличи с 30% за дневната и с 41% за нощната тарифа. Това увеличение по груби изчисления ще повиши разходите за енергия на железниците с 12 млн. лв. месечно. От централата обясниха, че ще се опитат да предложат конкурентна цена на БДЖ. В момента АЕЦ продава на седем търговци и 13 промишлени предприятия, като от юли неин клиент е и "Солвей - Соди". Мините също купуват от атомната централа. Атомната централа има лиценз за търговия с енергия, който засега няма да използва. Според Генов лицензът ще е необходим, когато се появи свободен пазар. В момента има пазар само на енергия от АЕЦ, твърди той.
Източник: Дневник (13.07.2007)
 
Увеличението на заплатите на служителите с 20%, както искат синдикатите, ще е свързано със съкращения, съобщи изпълнителният директор на мини "Марица-изток" Иван Марков. От 19 юли ръководството на дружеството започва преговори за промяната в работната заплата. Марков обясни, че на този етап не може да се каже какви ще са съкращенията. В момента в мините работят 7200 души, а средната брутната работна заплата е 940 лв. и е най-високата във въгледобива. Марков посочи, че ръководството започва съкращаване на разходите, но не може да се разчита на по-високо производство и продажби, защото пазарът е ограничен. От въгледобивното дружество съобщиха, че от началото на годината досега са добити 11.5 млн. тона въглища, което е най-доброто производство за последните пет години. Произведените въглища са с 1.6 млн. тона повече в сравнение със същия период на 2006 г. Добивът беше увеличен през миналата година, независимо че трети и четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй" работеха. Дружеството увеличи цената на въглищата от юли. Според Марков, за да удолетворят исканията на миньорите, мините ще бъдат принудени да се откажат от някои ремонти на добивна техника, но ще продължат закупуването на нови булдозери в изпълнение на програмата за обновяване. Въгледобивната компания очаква решението на ръководството на германската компания RWE за прекратяване на подписаното преди месец споразумение за съвместна дейност в изграждането на новата 600 мВт мощност.
Източник: Дневник (17.07.2007)
 
Джевдет Чакъров - министър на околната среда и водите, София, ул. Уилям Гладстон 67, тел. 02/940 6000, факс 02/980 9641, на основание чл. 62, ал. 5 от Закона за водите обявява, че е постъпило заявление от "АЕЦ Козлодуй" - ЕАД, Козлодуй, област Враца, за откриване на процедура за издаване на разрешително за заустване на отпадъчни води, формирани от дейността на Атомната електроцентрала - Козлодуй, в повърхностен воден обект р. Дунав. Максимално допустимото водно количество за заустване е 3280 млн. куб. м/годишно, при срок на действие на разрешителното 3 години. На основание чл. 64, ал. 1 от Закона за водите в едномесечен срок от обнародването заинтересуваните лица могат да поискат същото или аналогично разрешително, да възразят срещу издаването на разрешителното, да предложат условия, при които да бъде дадено разрешителното с оглед гарантиране на лични или обществени интереси.
Източник: Държавен вестник (17.07.2007)
 
"ЕГЛ България" поиска от енергийния регулатор да й издаде 15-годишен лиценз за търговия с електроенергия. Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) разгледа във вторник на открито заседание искането на компанията. Тя ще вземе решение за издаването на лиценза през следващата седмица. Компанията е стопроцентова собственост на регистрираната в Люксембург "Електрицитетс Гезелшафт Лауфенбург", която пък е дъщерно дружество на швейцарската ЕГЛ. До момента швейцарската компания изнасяше ток, закупен от НЕК, а по данни на регулатора през 2006 г. тя е купила 580 млн. мВтч електроенергия. Дейността на швейцарската компания е насочена към търговия на едро на големи клиенти и има клонове в Албания, Австрия, Гърция, Германия, Испания, Италия, Люксембург, Норвегия, Полша, Румъния, Сърбия, Унгария и Чехия. В момента преговаряме с клиенти на средно напрежение, на които искаме да продаваме, обясни изпълнителният директор на "ЕГЛ България" Мирослав Дамянов. Като пример той посочи, че компанията преговоря с "Видима Идеал" и холдинг, на чиито компании търговецът ще продава. От миналата година "Видима Идеал" купува от свободния пазар на електроенергия, като до излизането си на него беше клиент на Е.ON. Компанията вече е сключила договор с един независим производител на електроенергия и предстои да бъде подписан втори такъв. Вече са установени контакти и със собственици на малки водни централи. ЕГЛ планира да изгради вятърен парк с мощност 75 мВтч. До момента ДКЕВР е издала лицензи за търговия с енергия на повече от 24 търговеца, но пет компании от тях са най-активни на пазара. Проблемът в момента е, че липсва енергия след спиране на трети и четвърти блок и ДКЕВР е определила квота, която АЕЦ трябва да продава на бита и на малки и средни компании с 50 души работещи и оборот от 19.5 млн. лв. Те по закон могат да не сменят доставчика си. В същото време, след като НЕК вдигна цените, по които продава на клиентите на високо напрежение, с 40%, повече от компаниите се насочиха към свободния пазар.
Източник: Дневник (18.07.2007)
 
СФБ Капиталов пазар ЕАД спечели конкурса организиран от АЕЦ Козлодуй ЕАД за изработване на мултимедийна презентация за дейността на 5 и 6 блок на АЕЦ. До участие в конкурса бяха допуснати 6 кандидати.
Източник: Фирмена информация (23.07.2007)
 
Климатици изядоха тока на атомната централа в Козлодуй. Заради рекордните горещини през последните дни духалките са увеличили значително потреблението на ток в страната. Само бързото включване на резервни мощности ни спаси от срив в доставките на ток. В момента в АЕЦ "Козлодуй" тече планов ремонт на един от двата хилядника. Така на практика от средата на юни централата работи с половината от мощностите си. Разчетите показват, че около 800 мвт от тока, произведен в VI блок, се гори основно за задоволяване на консумацията на климатици и вентилатори. Като се махнат технологичните нужди на 1000-мегаватовия реактор, излиза, че цялата му свободна мощност отива за духалките. Това ще продължи до пускане на ремонтирания V блок в края на август или при захлаждане. Засега у нас никой не знае колко точно са климатиците. Но според неофициални данни броят им доближава 1 млн. Само преди седмица страната ни счупи предишния рекорд на потребление от 26 юни. На 20 юли България е изгорила близо 4700 мвт мощности. Въпреки вчерашните горещини ситуацията в страната е спокойна, съобщиха от "Електроенергиен системен оператор" към НЕК.
Източник: Стандарт (26.07.2007)
 
Врачанският окръжен съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231, ал. 4 ТЗ с решение от 9.VI.2006 г. по ф. д. № 528/2000 вписа в търговския регистър промени за "АЕЦ Козлодуй" - АД, Козлодуй: заличава като член на съвета на директорите и като изпълнителен директор на дружеството Иван Йорданов Иванов; вписва като изпълнителен директор на дружеството Иван Киров Генов.
Източник: Държавен вестник (10.08.2007)
 
"Еко Елда България", собственост на гръцката "Елда АВЕЕ", иска да получи от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) десетгодишен лиценз за търговия с електроенергия. Искането на компанията беше разгледано на открито заседание на регулаторната комисия преди седмица и се очаква решението за него. Гръцката компания е представила според изискванията на наредбата за лицензиране писмо от Пощенска банка. В наредбата е записано, че търговецът трябва да има сметка от 150 хил. лв. "Еко Елда" мотивира искането си с дългосрочна стратегия да заеме стабилен пазарен дял в търговията с еленергия в региона. Тя ще използва опита на "Хеленик петролеум" в Гърция, където компанията е производител и доставчик. Дружеството e собственик на електроцентрала в северната част на страната. Бизнес планът на "Еко Елда България" в търговията с електроенергия ще се осъществява чрез емитиране на ценни книжа и заеми. Основната дейност са рафинирането и дистрибуцията на горива в България чрез марката "Еко". В Гърция е най-голямата петролна компания, чиито акции се търгуват на атинската борса. Тя притежава рафинерия в Солун. В момента компанията има 42 бензиностанции, като до края на годината планира те да достигнат 50, в следващите няколко години - 100. Дружеството притежава бензиностанции и в Македония, и в Албания. Търговията с електроенергия ще се осъществява от отдел в структурата на "Еко Елда", в който ще работят инженери и икономисти. До момента 24 компании имат лицензии за търговия с електроенергия, като регулаторната комисия не е отказала на нито един кандидат. Конкуренцията между лицензираните търговци е за промишлените предприятия, но проблемът идва от липсата на енергия след спирането на трети и четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй". За момента търговците заради високата цена за преноса, която плащат на НЕК, цената за достъп до разпределителната мрежа и цената на електроенергията не могат да предложат конкурентни цени на тази, по които продават електроразпределителните дружества.
Източник: Дневник (14.08.2007)
 
НК "Железопътна инфраструктура" стана търговец на ток Фирмата "Трен", собственост на национална компания "Железопътна инфраструктура", ще получи десетгодишен лиценз за търговия с електроенергия. Това реши Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) на закрито заседание във вторник. Очаква се документът да бъде издаден до два месеца. Лицензът ще позволи на компанията да продава електроенергия с минимална надценка на БДЖ, която е собственик на вагоните и локомотивите. В момента локомотивите нямат монтирани електромери и консумираната от тях енергия се изчислява по методика. Инфраструктурната компания е в преговори с АЕЦ "Козлодуй" за закупуването на 50 МВТ. Преговорите започнаха след последното увеличение на цената на тока от 1 юли, което налага и повишение на цените на билетите с около 15%. Това доведе до намесата на транспортния министър Петър Мутафчиев, който поиска от централата при наличието на енергия, тя да продава на превозвача. Неотдавна зам. транспортният министър Георги Петърнейчев обяви, че от покупката на по-евтина електроенергия компанията може да намали разходите си с около 12 млн. лв. месечно. Намеренията ни са да продаваме електроенергията на гарите и консуматори, разположи в близост до тях, обясни изпълнителният директор на НК "Железопътна инфраструктура" Антон Гинев. Затова компанията трябва да получи втори лиценз за краен снабдител, което според него не може да стане, без да бъде променен енергийният закон. Юристи коментираха, че намерението на жп компанията да продава на крайни клиенти едва ли е осъществимо, тъй като тези клиенти са в обекта на лицензи на електроразпределителните дружества. Това според тях ще предизвика силната съпротива на дружествата, които не биха допуснали нарушаване на лиценза. При последните промени в енергийния закон бяха направени корекции, които да позволят на НК "Железопътна инфраструктура" да получи лиценза. Във вторник управителният съвет на инфраструктурната компания обсъди правилата за провеждане на процедура по избор на стратегически инвеститор и оператор за телекомуникационното дружество, което БДЖ ще създаде. От инвеститора ще се изисква да осигури средствата за развитие и модернизацията на телекомуникационната мрежа. Европейски и световни телекомуникационни компании проявяват интерес към участие в дружеството, както и към наемането на инфраструктурата, каза Гинев. Той допълни, че проблем пред дружеството е липсата на правила за публично-частното партньорство.
Източник: Дневник (15.08.2007)
 
Субсидия в размер на 15% ще получат всички фирми, които сключат договори за заем с МКБ Юнионбанк с цел постигане на енергийна ефективност, съобщиха от трезора, ръководен от Мария Илиева. От безвъзмездната сума, която досега бе в размер на 7.5%, могат да се възползват всички кредитополучатели, които успешно са въвели енергийно-ефективни проекти, разясниха от трезора. Това стана възможно след подписване на споразумение между Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР). В резултат на споразумението, размерът на субсидията бе удвоен. Освен това всички проекти за възобновяеми енергийни източници, които са успешно изпълнени ще получат под формата на субсидия 20% от отпуснатия кредит. Средствата са осигурени от Международния фонд Козлодуй. Това споразумение с ЕБВР е още един израз на стремежа на МКБ Юнионбанк да бъде в услуга на своите клиенти, като им предлага полезни продукти на отлична цена. Увеличеният грант от 7.5% на 15% означава, че фирма, която тегли заем в размер на 500 хил.лв. за енергийно-ефективен проект, ще получи субсидия за 75 хил.лв. Освен безспорният икономически ефект, чрез тези кредити даваме и своя принос в опазването на природата, заяви Мария Илиева. Средствата за финансиране на проекти за енергийната ефективност и възобновяеми източници на български предприятия са от наскоро сключената от МКБ Юнионбанк втора кредитна линия от ЕБВР в размер на 5 милиона евро. Предишната бе в размер на 3 милиона евро, които бяха успешно усвоени. Новата кредитна линия от 5 млн.евро бе отпусната по Програмата за кредитиране на проекти за енергийна ефективност и възобновяеми енергийни източници на Европейската банка за възстановяване и развитие. Тя бе създадена през 2004 г. от ЕБВР заедно с Международния фонд за подпомагане извеждането от експлоатация на АЕЦ Козлодуй, Министерството на икономиката и енергетиката и Агенцията по енергийна ефективност. Кредитополучателите по тази програма поемат ангажимента със средствата да повишат енергийната си ефективност като например намали консумацията на енергийни източници, въведе автоматизация на процесите, внедри системи за контрол и възстановяване на топлината и др.
Източник: Монитор (17.08.2007)
 
Националната електрическа компания има намерение да изнася ток за Гърция, като договорите ще се сключват месец за месец. Както стана ясно, операторът на електроразпределителната мрежа в Гърция обявява конкурси за внос на електричество от Македония и България през септември. Според НЕК това не е необичайно, тъй като районът е дефицитен и често има такива процедури. След като бяха спрени двата блока в АЕЦ Козлодуй, възможностите ще бъдат значително по-ниски, тъй като липсват 880 мегавата eенергийни мощности, коментираn регионалният мениджър на ЧЕЗ за България Любош Павлас. Ако има такава възможност и бихме могли да я реализираме, то на всяка цена бихме искали да изнасяме, добавиха от НЕК. В момента търговията с ток, произведен у нас се извършва на база на краткосрочни договори за износ.
Източник: Монитор (17.08.2007)
 
Рано тази сутрин генераторът на пети енергоблок на АЕЦ “Козлодуй” е бил изключен от енергийната система на страната. Причината е сработване на електрическа защита. Реакторът на блока е спрян в съответствие с технологичните изисквания. Изясняват се причините, довели до сработването на защитата, след което ще бъде планиран необходимият обем ремонтни дейности. За спирането на пети блок незабавно са уведомени Агенцията за ядрено регулиране и Централно диспечерско управление. Няма промени в радиационната обстановка в района на АЕЦ “Козлодуй”. Шести блок работи с 98 процента натоварване на мощността.
Източник: Дарик радио (03.09.2007)
 
Пети блок на АЕЦ "Козлодуй" бе включен в паралел с енергийната система на страната вчера. Това съобщиха от атомната централа, ръководена от Иван Генов. Изяснена е причината, довела до изключването на генератора на V блок на 1 септември, а именно - късо съединение в електрическата част на генератора. През изтеклите дни е извършен ремонт. В неделя към 11.00 ч. мощността на блока е 520 мегавата и ще продължи да се повишава с 2% на час в съответствие с графика на Централно диспечерско управление - София, се уточнява в съобщението. След включването на V блок започна постепенно разтоварване на мощността на VI реактор, който в неделя бе спрян за планов годишен ремонт.
Източник: Монитор (10.09.2007)
 
Пети енергоблок на "Козлодуй" бе включен в енергийната система на страната в 02.04 ч. в неделя, съобщиха от АЕЦ. Късо съединение в електрическата част на генератора е довело до изключването му на 1 септември, показал ремонтът. След включването на пети блок започна постепенно разтоварване на мощността на шести енергоблок. Той ще бъде изключен от енергийната система на страната за планов годишен ремонт.
Източник: Сега (10.09.2007)
 
Полският петролен гигант PKN Orlen е най-голямата компания в Централна и Източна Европа, а "ЛУКойл Нефтохим" е класирана най-напред от българските фирми в топ 500 за миналата година. Общо 9 наши предприятия са намерили място в класацията на 500-те фирми от ЦИЕ с най-внушителни приходи, подредена от полския икономически всекидневник "Жечпосполита" с помощта на одиторската компания "Делойт". Прави впечатление, че близо една трета от фирмите в първата стотица са от сектор "Енергетика". Водачът в листата отчита 13.57 млрд. евро постъпления за 2006 г., следван от MOL-Унгария, с 11.39 млрд. евро и чешката Skoda със 7.37 млрд. Нашият "Нефтохим" заема 65-а позиция с приходи от 1.632 млрд. евро. Във втората стотица попадат НЕК(120) и "Петрол холдинг" (200). Място в топ 500 са намерили още "Петрол" (236), БТК (307), "Булгаргаз" (316), "Кремиковци"(353), АЕЦ "Козлодуй" (455) и "Метро България" (459). Полша има най-много представители в класацията на титаните - 176. Чешките компании са 81. Сред 500-те големи от ЦИЕ се нареждат 32 румънски фирми, като най-напред - 12-а, е Petrom с приходи от 3.71 млрд. евро. Русия и Беларус са изключени от класацията, защото според организаторите не са подали надеждни данни за своите предприятия.
Източник: Сега (10.09.2007)
 
Отново работи 5-и блок на АЕЦ "Козлодуй". Хилядамегаватовият реактор е бил включен в енергийната система на страната точно в 2,04 ч на 9 септември, съобщиха от централата. Блокът бе изключен на 1 септември заради аварията. Причината вече е ясна - късо съединение в електрическата част на генератора, съобщиха от АЕЦ-а. Аварията не е предизвикала промени в радиационната обстановка в района. След включването на 5-и блок започва постепенно разтоварване на мощността на 6-и, който ще бъде спрян за планов годишен ремонт.
Източник: Стандарт (10.09.2007)
 
Пети енергоблок на АЕЦ "Козлодуй" бе включен в паралел с енергийната система на страната тази нощ в 2.04 ч., съобщават от централата. Изяснена е причината, довела до изключването на генератора на пети блок на 1 септември, а именно – късо съединение в електрическата част на генератора. Изпълнен е необходимият обем ремонтни дейности. Към 11.00 часа днес мощността на блока е 520 мегавата и ще продължи да се повишава с 2% на час в съответствие с графика на Централно диспечерско управление - София. След включването на пети блок започна постепенно разтоварване на мощността на шести енергоблок, който ще бъде спрян за планов годишен ремонт. Очаква се шести блок да бъде изключен от енергийната система около 14.00 часа днес.
Източник: Дарик радио (10.09.2007)
 
ТЕЦ-Варна отчете ръст от 104 ГВтч на производството на електроенергия от началото на годината до 18 септември в сравнение със същия период на миналата година. ТЕЦ-ът е осигурил общо 2 311 ГВтч електрическа енергия за енергийната система на страната. Причината е по-голямото натоварване на мощностите през горещите летни месеци. Само през юли и август 2007 г. ТЕЦ-Варна е произвел 914 ГВтч електроенергия, с близо 90 на сто повече отколкото през същите месеци на 2006 г. Поради повишената консумация на електроенергия през лятото електроцентралата е активирала допълнително част от мощностите си, определени за студен резерв. След спирането на пети блок на АЕЦ „Козлодуй” поради повреда в началото на септември 2007 г.
Източник: Дарик радио (21.09.2007)
 
Министърът на регионалното развитие и благоустройството на основание чл. 149, ал. 4 във връзка с чл. 148, ал. 3 ЗУТ обявява, че е издал разрешение за строеж № РС-23 от 27.VIII.2007 г. на АЕЦ "Козлодуй" - ЕАД, за обект: "Програма за модернизация на 5 и 6 блок на АЕЦ "Козлодуй" - мярка 45121 - Инсталиране на автоматизирана система за радиационен контрол за всяка система за безопасност - блок 6". Разрешението за строеж може да бъде обжалвано в 14-дневен срок след обнародването му в "Държавен вестник" чрез дирекция "Правна" при МРРБ.
Източник: Държавен вестник (21.09.2007)
 
Около 80% от първичните енергоносители в Европа са изкопаеми горива - твърди, течни или газообразни. При тяхното преобразуване се отделят огромни количества димни газове, които влияят на изменението на климата. В България ТЕЦ-овете, които изгарят въглища, образуват около 80% от емисиите на серни окиси и около 60% от емисиите на въглероден диоксид. Заради спирането на III и IV блок на АЕЦ Козлодуй в началото на 2007 г. структурата на произвежданата у нас електроенергия значително се промени. Дотогава в страната ни 47.4% от енергията беше от ТЕЦ, а 42.6% - от АЕЦ. Останалите около 10% се падаха на водните централи и възобновяемите енергийни източници. До август картината на производство значително се промени. От ТЕЦ-овете вече се произвеждат 55.8% от електроенергията в страната, а от АЕЦ - 36.8%. Производството от ВЕЦ също отбеляза спад с около 3%, сочат данните, предоставени от Националната електрическа компания (НЕК). Изваждането на ядрените блокове на АЕЦ Козлодуй доведе и до повишаване използването на твърди горива. Това естествено повлия върху отделянето на по-високи емисии на серни окиси и въглероден диоксид. Така до средата на септември само ТЕЦ Бобов дол, която е най-мръсната централа, е увеличила производството си с 27.6% в сравнение със същия период на миналата година, сочат данните на НЕК. От централите в Маришкия басейн пък ръстът на производството е 12%. За да се ограничи покачването на тези стойности в околната среда, термичните централи трябва да покрият строги изисквания. Затова се подготвят сероочистващи инсталации, които ще ограничат над 90% от замърсяването. Въпреки това в природата отново остават вредни вещества, които няма как да бъдат оползотворени. Според Мардик Папазян, изп. директор на НЕК, производството от ТЕЦ е по-радиоактивно, отколкото това на АЕЦ. Производството на електроенергия от АЕЦ е едно от най-икономичните, твърди Любош Павлас, регионален мениджър на CEZ за България. Според него то е безопасно, защото има взаимно независими защитни системи, които ограничават възможността от инциденти.
Източник: Пари (25.09.2007)
 
Дъщерното дружество на Националната компания “Железопътна инфраструктура” ­ “Трен” води преговори с АЕЦ “Козлодуй” за покупка на електроенергия. Това съобщи изпълнителният директор на компанията Тодор Ангелов, цитиран от Дарик радио. В края на август фирмата получи от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране лиценз за търговия с електричество, като основните клиенти на ТРЕН ще са Национална компания “Железопътна инфраструктура”, БДЖ и други превозвачи. До края на годината компанията ще е в състояние да доставя ток на своите клиенти. Дружеството ще купува 50 мвтч от най-евтиния ток в страната. Въпреки че реално взимаме от дела на НЕК, договорихме нещо като балансиращ пазар. Т.е. когато имаме излишък на ток, да им го продаваме, а когато ни трябва допълнително електричество ­ да докупуваме от НЕК, каза Ангелов. “Трен” е създадено с капитал 3 млн. лв. Целта е минимална печалба, колкото да поддържат мрежата, и по-евтин ток за железниците. Още догодина “Трен” може да продава ток и на останалите предприятия под шапката на Министерството на транспорта. А след това и на други фирми, като цената ще се определя от транспортния министър. Основен клиент на “Трен” ще бъде БДЖ, както и други две жп фирми. “Трен” ще купува ток от централите на много по-ниски цени от тези на НЕК, по които сега карат влаковете. Очакванията са на година железниците да спестят по около 14 млн. лв. от по-евтин ток.
Източник: Монитор (02.10.2007)
 
Дъщерното дружество на Националната компания „Железопътна инфраструктура” – ТРЕН води преговори с АЕЦ „Козлодуй” за покупка на електроенергия, съобщи изпълнителният директор на компанията Тодор Ангелов. В края на август фирмата получи от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране лиценз за търговия с електричество, като основните клиенти на ТРЕН ще са Национална компания „Железопътна инфраструктура”, БДЖ и други превозвачи. По думите на Ангелов до края на годината ТРЕН ще е в състояние да доставя ток на своите клиенти.
Източник: Дарик радио (02.10.2007)
 
Потенциалът за производство на електроенергия от ветрогенератори в България е 2200 мегавата и той може да бъде достигнат в следващите 10-12 години . Това съобщи изпълнителният директор на НЕК Мардик Папазян по време на Четвъртия международен екофорум в София вчера. На практика тази мощност е равна на двата 1000-мегаватови блока на АЕЦ "Козлодуй", изчислиха енергийни експерти. У нас вече са изградени 115 ветрогенратори, но мощността им е едва 70 мегавата, каза още Папазян. Според него обаче в момента цената на тази енергия е изключително скъпа - 175 лв. за мегаватчас, докато на тази от конвенционални централи струва само 70 лв. за мегават . Шефът на НЕК е категоричен, че екологичните проблеми на страната могат да се решат само с изграждането на АЕЦ "Белене". Според него България вече е усвоила почти изцяло хидропотенциала си, който в момента формира 8 процента от енергийния баланс на страната. След две години ще бъде пуснат хидровъзел "Цанков камък", а чак след построяването на АЕЦ "Белене" НЕК може да си позволи да инвестира в развитието на хидрокаскадата "Горна Арда", която е блокирана от близо десет години. По данни на Папазян към края на 2006 г. делът на атомната енергетика в енергийния баланс на страната е 42 на сто, 47 на сто е на термичните централи и 10,1 % - на възобновяемите енергийни източници. Според изпълнителния директор на НЕК екологичните проблеми на страната могат да се решат само с въвеждането на ядрени мощности. Папазян обясни още, че НЕК ще открие процедура за изграждането на газови централи, които да бъдат използвани като студен резерв вместо ТЕЦ "Варна" и ТЕЦ "Русе".
Източник: Монитор (03.10.2007)
 
От началото на годината до 30 септември 2007 г. АЕЦ "Козлодуй" ръководена от Иван Генов, произведе близо 10,886 млрд. киловатчаса електроенергия, съобщиха от атомната централа. Това е с 805,523 млн. киловатчаса повече от планираното брутно производство за деветте месеца на 2007 година, което е 10,080 млрд. киловатчаса. С това изпълнението на производствената програма за периода достигна 108%. 1000- мегаватовият пети блок работи с натоварване 100%, а шести блок е в планов годишен ремонт.
Източник: Монитор (04.10.2007)
 
АЕЦ „Козлодуй” преизпълни със 108 процента плана си за деветте месеца на годината, съобщиха от централата. До 30 септември произведеното количество електроенергия е 10 885 684 900 киловатчаса. Това е с 805 522 900 киловатчаса повече от планираното брутно производство. Днес пети блок работи със 100 процента натоварване, а шести е в планов годишен ремонт.
Източник: Дарик радио (04.10.2007)
 
НЕК заплаши "Стомана индъстри" със спиране на тока Двете компании спорят за новите цени на електроенергията Националната електрическата компания (НЕК) ще започне поетапно изключване на електрозахранването на "Стомана индъстри" и "Радомир метали", ако компаниите не платят изразходваната от нея електроенергия по новите цени от 1 юли до петък, заяви изпълнителният директор на електрическата компания Мардик Папазян. Пернишкото металургично предприятие продължава да плаща по старите цени и оспорва повишението на цената с над 38%, по която продава НЕК. От влизането на новите цени НЕК издава фактури за тях, но "Стомана индъстри" и "Радомир метали" плащат по старите и така са натрупали задължения за по над 2 млн. лв. НЕК вече ги е предупредила, че ще започне поетапно прекъсване. "След като няма разбирателство, сме принудени да пристъпим към тази мярка, направихме няколко срещи със "Стомана индъстри" с участието и на зам.-министъра на икономиката и енергетиката Галина Тошева, обясни Папазян. Той допълни, че в момента компанията няма договор за доставка, а електрическата компания не печелела от продажбите. Според него, ако пернишкото дружество не харесва предложените цени, може да излезе на свободния пазар на енергия. "Стомана индъстри" беше една от първите компании, които излязоха на свободния пазар на енергия преди година, но поради специфичното си потребление купува ток и от електрическата компания. НЕК ни изнудва и това не са нормални търговски отношения, коментираха от "Стомана индъстри". Докато течеше регистрацията ни на свободния пазар, компанията изкупи цялото количество електроенергия от свободната квота на АЕЦ "Козлодуй" на цена с 20% по-висока от останалите участници и в момента няма енергия, обясниха от там. Възможността за внос изглежда невъзможна на този етап заради значително по-високата цена, което принуди гръцката компания "Вилхалко", собственик на предприятието, да свие производството и да намали инвестициите и заетостта на работниците. Според ръководството на пернишката металургична компания НЕК продава над минималната цена, определена от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Компанията предлага НЕК да въведе отстъпки за големите си клиенти. "Стомана индъстри" ще внесе жалба в Комисията за защита на конкуренцията и ще се обърне към Европейската комисия за нарушение на директива 54/2003, че един от основните играчи не може да има господстващо положение на електроенергийния пазар. Цената на клиентите на високо напрежение е либерализирана още от 1 януари и регулаторната комисия не определя цената на високо напрежение, обясни председателят й Константин Шушулов. Той обясни, че за да защити битовите потребители, малките и средни фирми с персонал 50 души и оборот 10 млн. лв., комисията е определила квота на АЕЦ "Козлодуй" за тях, защото в противен случай големите потребители ще изкупят евтината енергия. В сряда председателят на парламентарната енергийна комисия Радан Аталай заяви, че комисията се ангажира да играе ролята на посредник в спора между НЕК, компаниите от металургичната и циментовата индустрия и регулатора.
Източник: Дневник (05.10.2007)
 
"Специализирани бизнес системи" (SBS) Компанията "Специализирани бизнес системи" (СБС) е създадена през 1990 г. Основната й дейност е доставка, инсталация и сервизно обслужване на компютърна техника, изграждане на цялостни решения за информационни системи, доставка на косумативи за тях. Освен че внася хардуер, компанията предлага и компютърни системи, сглобявани у нас под регистрираната търговска марка SBS. От 2001 г. има сертификат за система на управление на качеството ISO 9001-2000. Интересна е друга част от дейността на СБС - от началото на 2006 г. компанията е дистрибутор на китайската марка леки и тежкотоварни автомобили ZX Auto, с което става първият официален вносител на автомобили от Китай. Според проучване на СБС след налагане на марката могат да бъдат реализирани до 500 автомобила годишно, като интерес към тях има основно от страна на селскостопански производители. СБС има участие в общо девет компании, като в пет от тях притежава контролни пакети от капитала. Това са "Екопласт България" (100%), БЛК (100%), "Агроинвест Тунджа" (60%), "Специализирани бизнес системи" - Монтана (50.5%), и регистрираната в Унгария SBS Hungary Kft. Освен това СБС притежава дялове в дружествата "Сконтова къща" - София, "Пропърти ин Бългерия", "Ком нет Варна" и "Елресурс". Интересно е, че някои от дружествата имат съвсем различна дейност от тази на СБС - "Агроинвест" се занимава със селско стопанство, а "Екопласт" - с производство на РЕТ бутилки. СБС е публична компания от края на август, а акциите й са регистрирани за търговия на борсата от 10 септември. При първичното предлагане през юли капиталът на компанията беше увеличен от 3.319 млн. лв. до 5 млн. лв., като всички нови книжа бяха записани, а презаписването бе почти пет пъти над предложеното количество. Емисионната цена на акциите беше определена на 68 лв. и с това компанията набра от фондовия пазар 2 286 160 лв., които ще се използват основно за разширяване на собствената лизингова програма, започната от второто полугодие на тази година. По-малка част ще отиде за увеличение на предлаганите продукти и придобиване на дялови участия в компании със сходна дейност. Планира се и второ увеличение на капитала до 8 млн. лв. СБС е оторизиран дистрибутор на DTK Computer - Австрия, и упълномощен търговец на Acer, Hewllet Packard, Fujitsu Siemens, Benq, Canon, Intel, Microsoft, Samsung, Lexmark, Toshiba, 3Com. От 2003 г. насам компанията отчита ръст на печалбата, което се дължи основно на разширение на дистрибуторската мрежа, спечелени проекти по програма ФАР и започването на вноса на автомобили. За 2006 г. положителният финансов резултат на дружеството е 184 хил. лв., с 56% повече от печалбата за предишната година. За 2003 г. печалбата е 13 хил. лв., на следващата година тя се е увеличила двойно. Стабилно се увеличават и приходите от продажби на стоки и услуги. Постъпленията от реализирани стоки за 2006 г. достигат 12.15 млн. лв. към края на миналата година, с 30% ръст спрямо 2005 г. и със 140% нагоре в сравнение с резултата от 2004 г. Наред с това разходите за дейността също се увеличават. За тази година прогнозната печалба е средно 377 хил. лв., а за следващата - 616 хил. лв. През миналата година ръстът се дължи основно на спечелени проекти по програма ФАР и Закона за обществените поръчки, а пазарният дял на дружеството се е увеличил с 0.6% до 3.4%. Сред основните цели на компанията е спечелване на нови обществени поръчки и увеличение на пазарния дял до 4.5 на сто към края на следващата година. У нас клиенти на СБС са МВР, министерствата на правосъдието, на земеделието и продоволствието, на здравеопазването, "Асарел-Медет", АЕЦ "Козлодуй", "Софийска вода", както и на няколко териториални дирекции на НАП. Общият брой клиенти на компанията е около 6500. Най-голям дял продажби има в районите на Бургас и Пловдив, които съставят общо 65% от обема на всички продажби за 2006 г. Общата стойност на продажбите в България чрез собствена дистрибуторска мрежа за миналата година е 12.8 млн. лв. СБС има амбицията да навлезе по-сериозно на пазарите в Балканския регион. За момента тя предлага своя продукция в Румъния и Македония, като в югозападната ни съседка е доставяла техника по проект на Агенцията по вписванията и кадастъра на страната. В северната ни съседка доставя техника и консумативи за училища. Визитка Създадена: 1990 г. Адрес: София 1517, ул. "Бесарабия" 24 Интернет сайт: www.sbs.bg Телефон: 02/91 945 Капитал: 5 000 000 лв. Дейност: Доставка и обслужване на компютърна техника Последен отчет: 30.06.2007 г. Изпълнителен директор: Кирил Желязков Директор за връзки с инвеститорите: няма Изтъргуван обем акции от листването 8621 Изтъргуван обем за последната сесия 162 Сключени сделки от листването 355 SWOT АНАЛИЗ Плюсове Опит в основната дейност Утвърдено име Спечелени много обществени поръчки Минуси Липса на уникални продукти Силна конкуренция Не може да се печели извънредна доходност над средната за сектора Възможности Компютърната техника се сменя често, което може постоянно да носи поръчки на компанията Спечелване на нови обществени поръчки Рискове Смяната на този тип доставчици е лесна и евтина Динамичен пазар Занимава се с компании извън основната си дейност
Източник: Дневник (09.10.2007)
 
Има няколко обекта, които са стратегически за България. До момента съм посетил два такива действащи обекта на енергетиката - АЕЦ Козлодуй и мини Марица Изток. Съвсем логично е третото ми посещение да е в АЕЦ Белене. Това заяви пред журналисти в събота министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров, който направи посещение на площадката на Втората атомна в Белене.След като разгледа реакторното отделение и складовата база, министър Димитров се срещна с журналисти. “Знаете, че от следващата година стартират активни мероприятия по строителството на АЕЦ Белене. Това е най-важният инвестиционен обект на България - инвестиция от 4 милиарда евро е равна на преките чуждестранни инвестиции за цяла година. От тази гледна точка мога да кажа, че досега чуждите инвестиции в Плевенска област са за около 90 милиона евро, а само в Белене ще бъдат инвестирани десетки пъти повече средства. АЕЦ Белене е най-важният национален обект, който трябва да се реализира”, каза на срещата с журналисти министър Димитров. Той подчерта, че българите по принцип са песимисти и все още много хора не вярват, че Втора атомна ще я има. “Позицията на правителството е категорична - АЕЦ Белене ще се реализира. Всички дейности до момента вървят по график”, заяви министър Димитров. Той припомни, че вече изтече срокът за подаване на оферти за организираща и структурираща банка. Подадени са офертите и в близките седмици трябва да бъде взето решение коя да бъде банката. “Беше удължен с три седмици срокът за подаване на оферти за стратегически инвеститор на проекта. До края на годината трябва да бъде взето и решението по отношение на стратегическия инвеститор. Интересът е голям, много са компаниите, които кандидатстват директно за 49% от собствеността. Направена е листа с тези компании, но все още стои отворена и другата възможност - да се допуснат и компаниите от късата листа, които искат да участват с до 25% собственост в бъдещата централа”, каза още министърът. До края на годината трябва да бъде получено разрешителното от Министерството на регионалното развитие и благоустройството за строителството на АЕЦ Белене, след това окончателният вариант на техническия проект трябва да бъде внесен в Агенцията за ядрено регулиране. Пак до края на тази година трябва да бъде подписан основният договор за АЕЦ на площадката на Белене. “През 2008 година ще стартират подготвителните работи - все още стои въпросът какво да бъде разрушено, за да се очисти площадката за бъдещи строителни дейности, и какво да остане. Разбира се, това е въпрос, който се решава преди всичко от изпълнителя с участието на НЕК. Но от следващата година започват активните строителни мероприятия в Белене - това е категорично”, каза още министър Петър Димитров. В най-активния строителен период заетите на площадката ще са около 5 500 - 6 000 души, след това на работа в обслужването на централата ще останат около 1 000 висококвалифицирани специалисти. “Белене трябва да си осигури квалификационен потенциал за експлоатация на централата. Дочувам странни според мен изказвания, че някой отдалеч ще дойде да строи централата в Белене. Това е несериозно - трябва да е ясно, че първият и най-важен ресурс са местните фирми и хората, които живеят в региона. Те и досега са участвали в строителството, натрупан е опит, има потенциал и той трябва да се използва. Много е важна, разбира се, и ролята на строителя - на руската компания, защото те трябва да оценяват качествата на предложенията за участие като подизпълнители. Категорично трябва да е ясно едно - българската държава и НЕК е възложител и точно те ще решават кой да бъде подизпълнител на обекта. Това е въпрос от национално значение и не може да очакваме, че решенията ще се вземат самостоятелно, а още повече в разрез с интересите на хората от региона. Според мен Белене е обречен на много бурно и позитивно развитие”, каза още министър Димитров. И допълни, че ако ръстът на националната икономика в момента е 6.6%, то беленската икономика ще се развива поне с 10 пъти по-високи темпове през следващите години. Възможностите са огромни и върху вас ще е прикован фокусът на икономическото развитие на България в близките 10 години - така се обърна към ръководството на Белене и на предприятие АЕЦ Белене министърът на икономиката и енергетиката. По-късно в съботния ден министър Димитров се срещна в Плевен с представители на местния бизнес. На срещата стана ясно, че в проекта е заложено 30% от фирмите, заети в строителството на централата, да са местни. Но те трябва да отговарят на високи изисквания, допълни министър Димитров. През 2013 година трябва да бъде въведен в експлоатация първият блок на АЕЦ Белене, от 2014 година той трябва да заработи на пълна мощност. С година назад - за 2016-а - е изместено въвеждането в експлоатация на втория блок.
Източник: Посредник-Плевен (09.10.2007)
 
Столичната компания Хидроизомат е новият кандидат за листване на борсата, става ясно от публикувано съобщение на компанията в Държавен вестник. На 16 ноември дружеството свиква извънредно общо събрание на акционерите. Предстои да се обсъди бъдещият публичен статут на компанията. Смятаме да излезем на Българската фондова борса в началото на ноември, заяви Борислав Недялков, председател на съвета на директорите. Дружеството ще предложи акциите си чрез смесен закрит аукцион на БФБ. На инвеститорите ще бъдат предложени 300 хил. акции, с което free-float на компанията ще стигне 23%, каза още Недялков. Основната дейност на Хидроизомат е съсредоточена в производството на хидроизолационни материали и пътни битуми. Компанията е специализирана и в полагането на хидроизолации и монтаж на топлоизолационни системи. Вече десет години дружеството е част от портфейла на Доверие обединен холдинг, чийто изпълнителен директор е Цонко Недялков. Приходите на Хидроизомат за първото полугодие на 2007 г. достигнаха 1.4 млн. лв. спрямо 653 хил. лв. за същия период на 2006 г. За цялата изминала година постъпилите средства по сметката на компанията възлизат на 2.29 млн. лв., а печалбата е 340 хил. лв. Сред по-големите й клиенти са АЕЦ Козлодуй, летище София, Автомагистрала Хемус, Софийско метро, ТЕЦ Марица-изток, Булгартабак, Балканфарма, Министерството на отбраната, Митница-Благоевград и др.
Източник: Пари (10.10.2007)
 
Врачанският окръжен съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231, ал. 4 ТЗ с решение от 17.VIII.2006 г. по ф. д. № 582/2000 вписа промени за "АЕЦ Козлодуй" - ЕАД, Козлодуй: вписва едновременно намаляване и увеличаване на капитала; намалява капитала от 101 716 010 лв. на 100 575 170 лв., разпределен в 10 057 517 акции с номинална стойност 10 лв.; увеличава капитала от 100 575 170 лв. на 101 716 020 лв., разпределен в 10 171 602 акции с номинална стойност 10 лв.; вписва промяна в устава.
Източник: Държавен вестник (12.10.2007)
 
България има възможност да внесе отново в парламента на Европа искане за гъвкав подход към АЕЦ "Козлодуй", който дава шанс спрените III и IV блок да тръгнат отново. Това заяви евродепутатът от ГЕРБ Владимир Уручев. Според него сега не е моментът за подобна инициатива, защото председателството е на Португалия, която е неядрена държава. Скоро ръководството на парламента ще поеме Словения - страна, с която имаме сходни проблеми и от която имаме мощна подкрепа. При нейния мандат в дневния ред на европарламента може да влязат енергийните проблеми на Балканите. Тогава ще стане ясно, че за енергийния баланс в региона са нужни III и IV блок, и АЕЦ "Белене", смята Уручев.
Източник: Стандарт (15.10.2007)
 
От началото на годината от България са изнесени около 3 млрд. киловатчаса електроенергия. Това съобщи Любомир Велков, главен изпълнителен директор на Националната електрическа компания. Очакваме за цялата 2007 г. изнесените количества да достигнат 3.6 млрд. киловатчаса, допълни той. Това е половината от електроенергията, която България реализираше преди затварянето на III и IV блок на АЕЦ Козлодуй. Преди това страната ни изнасяше ток за региона в размер на 7.7 млрд. киловатчаса. Изнесените количества за тази година обаче са двойно повече от предварителните прогнози на НЕК. Преди време от компанията твърдяха, че износът на ток ще спадне до 1-1.5 млрд. киловатчаса след затварянето на двата блока. От изнесените количества НЕК е реализирала и печалба от 400 хил. лв. до август, съобщи Велков. За вътрешния пазар печалбата се равнява на нула, заради либерализацията на пазара от 1 юли, допълни той. След тази дата обаче едва 3-4 компании са потърсили друг доставчик на ток.
Източник: Пари (15.10.2007)
 
Мощността, с която работят блоковете на АЕЦ "Козлодуй", ще може да се променя на дневен и нощен режим. През нощта, когато няма голямо потребление на енергия, мощността ще намалява с 25% или с 50%, а през деня ще се увеличава. Преди седмица представители на ТВЕЛ, корпорацията, която се занимава с доставката на гориво на АЕЦ "Белене", е предложила на АЕЦ "Козлодуй" да използва подобен икономичен режим на работа. През деня блоковете на централата ще работят на пълна мощност. За да се работи в Козлодуй по новия режим, не е необходимо да се купува ново оборудване, само трябва да се провери състоянието на старото. В момента подобен режим на работа на реакторите се изпробва в АЕЦ "Дуковане" в Чехия, както и в украинската АЕЦ "Хмелницка". Досега много специалисти изтъкваха като недостатък в работата на АЕЦ "Козлодуй" именно невъзможността да се променя мощността на блоковете. Преимуществата на гъвкавия график на работа е, че имат повече договори за продажба на електроенергия, обясни вицепрезидентът на ТВЕЛ Пьотр Лавренюк.
Източник: Новинар (16.10.2007)
 
Всички дейности по реализацията на проекта за изграждането на АЕЦ "Белене" на стойност 4 млрд. евро вървят по график. Това стана ясно при посещението на министъра на икономиката и енергетиката Петър Димитров в Белене преди десетина дни. Срокът за подаване офертите за организираща и структурираща банка изтече, техническите и ценовите предложения са подадени и в близките седмици се очаква изборът на финансова институция. До края на годината трябва да се вземе решение за стратегическия инвеститор. Според министър Димитров интересът е голям, много са компаниите, които кандидатстват директно за 49% от собствеността. Направена е листа с тези фирми. Все още стои отворена и другата възможност - да се допуснат и компаниите от късата листа, които искат да участват със съсобственост от 25%. Преди дни беше предаден концептуалният проект на централата Предстои неговият преглед в съответствие с процедурата и графика, който е съгласуван в споразумението от 2006 г. Очаква се до края на годината концептуалният проект да е напълно приет, да е внесен в Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) за получаване на разрешение за строителство. Паралелно в края на годината се очаква да бъде завършен техническият проект, който ще бъде внесен в Агенцията за ядрено регулиране за одобряване и издаване на разрешение. След получаване на разрешението от МРРБ започва етапът на подготовка на площадката. В момента се довършват дейностите по изграждане сградата на инвеститора, сградата на изпълнителя, информационния център, който е в западната част на площадката, които обекти до края на годината трябва да бъдат завършени и въведени в експлоатация. Самото изграждане може да започне след получаване на разрешение за строеж и одобряване на проекта от Агенцията за ядрено регулиране през 2008 г. През следващата година ще започнат подготвителни работи. През най-активния строителен период се очаква броят на заетите в строителството да бъде между 5500 и 6000 души. В обслужването на централата след изграждането й ще останат около 1000 души. Въвеждането в експлоатация на първи блок ще стартира с поетапно усвояване на мощността през 2013 г. и ще бъде въведен в началото на 2014 г. Финансирането в инженерната фаза на база на подписаното споразумение през ноември 2006 г. е на стойност 260 млн. евро. Паралелният процес за избор на стратегически партньор започна през май 2007 г. Заявеният интерес е от десет компании, представляващи седем експлоатиращи организации, две компании, търгуващи с електроенергия, и един потребител на базова енергия. Късата листа е обявена през юли 2007 г. и е връчен информационен меморандум на шестте компании, проявяващи интерес за придобиване на 49% от бъдещата енергийна компания. Останалите четири организации ще бъдат поканени със съгласието на предпочетения миноритарен собственик. През октомври се очаква подаването на офертите на шестте компании и изборът на стратегически партньор трябва да завърши до края на годината. АЕЦ "Белене" е планирана да бъде с два блока и обща инсталирана мощност 2000 мегавата Предпроектните проучвания по проекта започнаха след решение на Министерския съвет (МС) през декември 2002 г., което позволи избора на площадка. През април 2005 г. бяха взети две решения на заседание на МС - за изграждане на АЕЦ "Белене" и за обявяване на централата за обект с национално значение. Процедурата за избор на изпълнител и подписването на споразумението станаха възможни след решение на съвета на директорите на НЕК. Фазата на избор на площадката обхваща периода от август 2004 г., когато е направено заявление за нейния избор, до одобряването й от Агенцията за ядрено регулиране през декември 2006 г. Процедурата по избор на изпълнител продължи от 2005 до края на 2006 г., когато беше подписано споразумението с "Атомстройекспорт". В началото на 2006 г. започна етапът на проектиране. За главен изпълнител е определен "Атомстройекспорт", консорциумът "Арева" и "Сименс" са главен чуждестранен подизпълнител, припомни Йордан Георгиев, управител на НЕК ЕАД, предприятие АЕЦ "Белене". Сред поставените от НЕК цели са АЕЦ "Белене" да бъде изграден по нов проект, характерен за реакторите от трето поколение, като се използват всички положителни и проверени в практиката технически решения. Фазата на проектиране стартира с подписване на договора. Разрешението за проектиране е издадено през май 2007 г. за първи, втори блок и общостанционните обекти, които се намират на площадката. Обществена поръчка даваше възможности за изпълнение на централата като цяло, както и на отделните й части - ядрена, турбинна, електрическа, системи за контрол и управление. И в двата варианта отделно беше поставена опцията за доставка на свежо ядрено гориво и управление на отработеното ядрено гориво. Разглеждаха се варианти както с интеграция на съществуващите конструкции и вече доставеното оборудване, така и за ново строителство. В сравнение със серийния проект избраният - с използване на реакторна инсталация ВВ1000, модел 466, осигурява с 20% повече електроенергия като количество, разходът на гориво е с 24% по-малко, с 50% е намалена генерацията на отработено гориво, като средната цена на електроенергията е по-ниска с 11%. По отношение на показателите за безопасност избраният проект гарантира два порядъка по-ниска вероятност от увреждане на активната зона и още толкова по-ниска вероятност за ранни големи емисии в атмосферата. Увеличен е капацитетът на аварийната защита, има втора независима система за осигуряване аварийно спиране на реактора. Реакторът е с вода под налягане. Доставчици са "Атомстройекспорт" и "Арева". Топлинната мощност в сравнение със серийния проект е повишена. Електрическата мощност е чувствително повишена, като разликата е приблизително 100 мегавата. Проектният срок на експлоатация е 60 години. За серийния проект, включително и за корпуса, който е доставен и се намира на площадката, срокът на експлоатация е 40 години. Стратегията за безопасност е развита на две нива. Първото е подобряване на превантивното ниво на защита, което се осигурява чрез намаляване на вероятността от проектни аварии, осигурено преди всичко с наличието на пасивни системи за безопасност и отсъствие на необходимост от операторски действия след възникване на съответното проектно състояние за определен период от време и намаляване на последствията от тежки аварии. Това е осигурено с херметичния обем. Ще се изгражда с нова конструкция с двойна първична обвивка от предварително напрегнат бетон със стоманена обшивка от вътрешната страна и вторична обвивка, която е от тежък бетон, с което се гарантира херметичността на обема. Сериозни са изискванията по отношение на екстремните външни въздействия, свързани с проблемите на глобалното затопляне и тероризма. Те касаят главно защитата на сградата на реактора, както и на сградите на системите за безопасност и щита за дистанционното управление и спиране на централата. По отношение на лицензионния статус на проекта Георгиев обобщи, че той се отнася за предпроектната фаза, включваща събиране на входни данни в периода 2002-2003 г., извършване на предпроектно проучване и доклад за оценка на въздействието върху околната среда в периода 2003-2004 г., обявяване на ОВОС през ноември 2004 г., публично обсъждане в периода 2004-2005 г. Българското участие ще бъде не по-малко от 30% от общия обем на инвестицията, увери г-н Георгиев. То ще бъде основно в областта на проектирането, строителството, доставки, инженерингови услуги, производство и доставка на оборудване, физическа защита, транспортни услуги, разясни г-н Георгиев. Изборът на подизпълнителите ще се осъществява от "Атомстройекспорт", като задължително ще се одобрява от НЕК. Сред изискванията към подизпълнителите ще бъдат обемът и сферата на дейност, налични човешки и технически ресурси, квалификация, фирмата да притежава сертифицирана система за качество. След като се оцени обемът от дейности, списъкът с българските подизпълнители се предоставя на НЕК за съгласуване. Договарянето на подизпълнителите ще се осъществява между "Атомстройекспорт" и одобрените от НЕК подизпълнители. Първият и най-важен ресурс са местните фирми и хората, които живеят в региона, които са участвали в строителството на АЕЦ, имат натрупан опит и потенциал, който трябва да се използва, подчерта министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров. Важна е ролята на строителя, на руската компания в този процес, защото те трябва да оценяват качеството на предложенията за участие като подизпълнители, но трябва категорично да е ясно, че НЕК и българската държава са възложител и те ще решават кой да бъде подизпълнител на обекта, обобщи министър Димитров. Ядрените централи в Европа Действащи ядрени централи в Европа има в осемнайсет държави. Три от тях не са членки на ЕС - това са Швейцария, Украйна и Русия. Останалите са страни - членки на ЕС, в които има 200 атомни централи с обща инсталирана мощност повече от 170 хил. мегавата. В България в АЕЦ "Козлодуй" има шест блока с обща инсталирана мощност от 3760 мегавата - 1 и 2 блок са спрени в края на 2002 г., 3 и 4 блок са спрени в края на 2006 г. и 5 и 6 блок са със завършила програма за модернизация, в експлоатация. България разполага с голям експлоатационен опит, равняващ се на 141 реактор-години, което ни нарежда на едни от първите места в света.
Източник: Строителство Градът (16.10.2007)
 
Енемона е българската компания, акумулирала най-голям опит в изграждането и модернизациите на V и VI блок на АЕЦ Козлодуй. Ние можем да участваме в проекта АЕЦ Белене при реализирането на монтажния инженеринг, строителното изграждане, монтажните дейности и пусково-наладъчните операции. Дружеството ни сътрудничеше на Атомстройекспорт със специалисти в подготовката на документацията за строително-монтажните работи на новата централа.
Източник: Пари (18.10.2007)
 
Комисията за финансов надзор одобри проспекта за първично публично предлагане на Хидроизомат. Емисията е в размер на 1 299 122 лв., които са разпределени в същия брой акции с номинал 1 лв. Очакваме летящ старт на фондовата борса, заяви Борислав Недялков, председател на съвета на директорите на Хидроизомат. Дружеството, което произвежда хидроизолационни материали и пътни битуми, ще предложи на инвеститорите 300 хил. акции чрез смесен закрит аукцион. По този начин free-float на компанията ще стигне 23%. Все още обаче не е ясна емисионната стойност на акциите. Новият кандидат за листване на борсата ще предложи книжата по-късно и на вторична търговия. Очаква се засилен интерес към акциите на компанията, тъй като дружество с подобна дейност все още липсва на капиталовия пазар, смятат брокери. Мажоритарен собственик с 56% от капитала на Хидроизомат е публичното дружество Доверие обединен холдинг. Едни от най-големите клиенти на строителната компания са АЕЦ Козлодуй, летище София, автомагистрала Хемус, Софийско метро, ТЕЦ Марица-изток, Булгартабак, Балканфарма, Министерството на отбраната, Митница-Благоевград и др. Последните отчети за деветмесечието потвърждават добрите резултати на Хидроизомат през последните години. Нетните приходи за деветмесечието на 2007 г. достигат 1.418 млн. лв., което е с 225 хил. лв. повече в сравнение с отчетния период на миналата година. Разходите по икономически елементи също се увеличават и към края на септември вече са 1.472 млн. лв., докато преди година са били само 879 хил. лв. Дружеството е увеличило разходите си за възнаграждения, социални осигуровки, амортизация, материали и други. Печалбата на Хидроизомат до края на септември 2007 г. е 201 хил. лв., докато за цялата 2006 г. тя е била 318 хил. лв. Очакванията на ръководството са до края на годината да бъде подобрен миналогодишният си позитивен финансов резултат.
Източник: Пари (18.10.2007)
 
От началото на годината България е осъществила износ на 3,5 милиарда киловатчаса електроенергия, съобщи заместник-министърът на икономиката и енергетиката Йордан Димов в Раднево. За да се осигури енергийният баланс на страната за зимния период, е предвидено прекратяване на износа на ток след края на ноември. Не очаквам режим на тока, но имам известни притеснения, тъй като посрещаме първата зима с четири спрени ядрени реактора, сподели Димов. Той уточни, че през есенно-зимния период комплексът “Марица-Изток” ще играе решаваща роля за енергийния баланс на страната, заедно с ТЕЦ- Бобов дол, ТЕЦ-Варна и АЕЦ „Козлодуй”
Източник: Дарик радио (19.10.2007)
 
Износът на електроенергия ще бъде прекратен от началото на ноември. Причината за това е осигуряването на енергийния баланс през есенно-зимния сезон. Това съобщи зам.- министърът на икономиката и енергетиката инж. Йордан Димов. Основно ще се разчита на мощностите в комплекса Марица-изток, ТЕЦ Бобов дол, ТЕЦ Варна и АЕЦ Козлодуй, а в най-натоварените моменти ще се ползват и ВЕЦ. Изключено е да има режим на тока, заяви Димов. Той припомни, че страната ни в най-натоварените моменти е имала нужда от 7 хил. мегавата, които са на разположение за този отоплителен сезон. От МИЕ предлагат през първото тримесечие базовата ТЕЦ Марица-изток 2 да работи на 6 блока независимо от закъснението по изграждането на сероочистващите инсталации. Ще бъдат плащани екосанкции, като част от глобите ще се компенсират от санкциите на японските компании, допуснали изоставането, коментира още зам.-министър Димов.
Източник: Пари (19.10.2007)
 
Големи потребители на ток оспорват цените на електрокомпанията в КЗК Големи фирми от металургичната, циментовата и химическата индустрия се обединяват срещу Националната електрическа компания (НЕК) и я обвиняват в злоупотреба с монополно положение заради цените на електроенергията. В петък "Стомана индъстри" внесе жалба в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) с искане тя да провери има ли злоупотреба с господстващо положение. Пернишкото металургично предприятие е изпратило и писмо до еврокомисаря за защита на потребителите Меглена Кунева и очаква от нея отговор дали НЕК нарушава директивата за либерализация на пазара и дали уврежда интересите на потребителите. "Радомир метали" ще подкрепи жалбата на "Стомана", съобщи изпълнителният директор на дружеството Пламен Бонев. Очаква се това да направят и останалите членове на асоциацията на металургичната индустрия. Към жалбата ще се присъедини и едно от най-големите химически предприятия в страната, девненското "Агрополихим", потвърди изпълнителният директор на компанията Васил Александров. В "Стомана" са получили уверения за подкрепа и от циментовите заводи, също голям консуматор на електроенергия. Опитът за организиран отпор на индустрията става три месеца след като Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) одобри най-сериозното поскъпване в цената на тока, продаван от НЕК, за последните няколко години. В жалбата до КЗК се посочва, че от 1 юли цените на електроенергията за големите потребители на високо напрежение са увеличени с 30 до 50%, а цената за пренос, която заплащат всички потребители на НЕК, с 45%. Според индустрията цените са определени по непрозрачен начин и не отговарят на предложените за обществено обсъждане от енергийния регулатор. Преди две седмици пред парламентарната енергийна комисия председателят на ДКЕВР проф. Константин Шушулов заяви, че цените са определени прозрачно, и се мотивира с поскъпването на въглищата и петрола на международните пазари и спирането на трети и четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй" в края на миналата година. Шушулов напомни, че цената на тока за високо напрежение е либерализирана още от началото на 2007 г., а от 1 юли защитени остават само битовите потребители и малките и средните фирми с персонал до 50 души и годишен оборот под 19.5 млн. лв. Шефът на ДКЕВР допълни, че от юли електроенергията поскъпна по цялата верига - от централите, през разпределителните дружества до всички крайни потребители. С най-голям процент беше увеличена цената на тока за големите индустриални потребители, клиенти на НЕК. В жалбата на "Стомана индъстри" се посочва още, че въпреки отпадането на монопола на НЕК от началото на 2007 г. компанията продължава да играе ключова роля на пазара, след като получи лиценз от ДКЕВР за търговия с ток. Това даде възможност на НЕК да изкупи голямата част от количеството ел. енергия от АЕЦ "Козлодуй", предназначена за свободния пазар, и така на практика да го блокира, посочват от металургичното предприятие. Липсата на енергия не дава възможност за директни договори с централите, което е попречило на опита на "Стомана" да "прескочи" НЕК и да излезе на свободния пазар. От компанията обвиняват дъщерното дружество на монополиста - Електроенергийния системен оператор, че процедурата за регистрация за излизане на свободния пазар продължава повече от месец. Липсват и балансиращи групи на енергия - групи от производители, от които дадено предприятие може да си купи енергия при недостиг, макар и на по-високи цени. Липсва конкуренция между отделните производители на електроенергия, се посочва още в жалбата. Всеки, които не приема нашите цени, е свободен да излезе на пазара, коментираха вчера от НЕК. Преди десетина дни изпълнителният директор на компанията Мардик Папазян обясни ситуацията с факта, че НЕК е предложила на АЕЦ "Козлодуй" по-добри цени за предлагана електроенергия, и отрече това да противоречи на свободния пазар. Той все пак призна, че в момента няма реална конкуренция. По думите му такава ще се появи със създаването на енергийна борса в България. Папазян обвини "Стомана индъстри" и "Радомир метали", че отказват да плащат за консумираната електроенергия, и ги заплаши със спиране на тока. Шефът на "Радомир метали" Пламен Бонев потвърди, че НЕК им е спряла тока, за да ги принуди да плащат по-високата цена от 1 юли. В жалбата до Комисията за защита на конкуренцията се казва още, чеНЕК и ДКЕВР с поведението си нарушават чл. 23. ал. 8 на директива 2003/54 на ЕС за либерализацията на пазара. Текстът предвижда държавите от ЕС да разработят подходящи и ефективни механизми за регулиране и контрол, за да не допуска злоупотреба с господстващо положение, особено във вреда на потребителите, и враждебно поведение. От "Стомана" настояват еврокомисар Меглена Кунева да провери дали няма нарушение на тази директива и враждебно отношение към големите потребители. Жалбата на "Стомана" не е първата срещу НЕК, с която се занимава КЗК. През 2004 г. "Химко" се оплака от злоупотреба на компанията с господстващо положение, но антимонополният регулатор не уважи иска. Три години по-късно "Електроразпределение Плевен" поиска намесата на регулатора, когато НЕК му отне "Мейр Мелнхоф Никопол" като клиент. КЗК отново не се намеси. Разпределителното дружество тогава определи действията на електрическата компания като нелоялна конкуренция. Със спора между НЕК и металургичната индустрия преди две седмици се занимаваше парламентарната енергийна комисия, но не стигна до решение.
Източник: Дневник (22.10.2007)
 
Международният фонд за подпопомагане извеждането от експлоатация на ядрени блокове (МФИЕК) в АЕЦ "Козлодуй" ще отдели за централата поредния транш от 125,8 млн. евро, като 70,8 млн. евро са в областта на ядрената енергетика и 55 млн. евро в т. нар. неядрена сфера, като социална компенсация от предсрочното затваряне на мощности. Споразумението за това е било подписано от изпълнителния директор на централата инж. Иван Генов по време на 13-ата Асамблея на донорите на международния фонд, администриран от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР). В областта на ядрената енергетика средствата ще се използват за финансиране на инвестиционни проекти и дейности, свързани с извеждането от експлоатация на четирите 440-мегаватови блока. Инж. Генов уточни, че досега са одобрени общо около 150 млн. евро за съхранение на отработеното ядрено гориво, управление на радиокативните отпадъци (РАО), за изграждане на няколко инсталации за преработка на РАО, за радиационен мониторинг и дезактивация на материалите от демонтажа на ядрените съоръжения. Част от тези средства са предвидени за привеждане на инфраструктурата на АЕЦ "Козлодуй" в съответствие с новите условия след спирането на четирите ядрени блока. По-конкретно става дума за необходимостта да бъде изграден отделен източник на пара и топлина за тези блокове, който обаче да има капацитет да захранва като резерв и двата хилядамегаватови блока, както и отоплителната мрежа на град Козлодуй, уточни инж. Генов. Около 35 млн. евро вече са усвоени по консултантски услуги, които се извършват от компанията Бритиш Нюклиър Груп в рамките на т. нар. Група за управление на проекти в АЕЦ "Козлодуй".
Източник: БГ Север-Плевен (23.10.2007)
 
След като не получиха подкрепа от министъра на икономиката и от ДКЕВР, металургичните компании сезираха Комисията за защита на конкуренцията. Националната електрическа компания спокойно злоупотребява с господстващото си положение, пише в жалба до КЗК Българската асоциация на металургичната индустрия (БАМИ). От бранша искат комисията да направи проверка дали НЕК злоупотребява с монополното си положение, налагайки едностранно с около 40% по-високи цени за покупка на електроенергия. Това ограничава производството в металургията и потиска развитието на икономиката, защото НЕК се съобразява само с корпоративния си интерес, твърдят от асоциацията. Заради увеличението на цената на тока годишните разходи само на Стомана индъстри ще нараснат с 10 млн. лв., заяви Антон Петров, председател на браншовата асоциация. Новите цени на НЕК са провокирали и поскъпване на тока от АЕЦ Козлодуй с около 20% от 1 октомври.
Източник: Пари (24.10.2007)
 
Министърът на регионалното развитие и благоустройството на основание чл. 149, ал. 4 във връзка с чл. 148, ал. 3 ЗУТ съобщава, че е издал разрешение за строеж № РС-27 от 28.IХ.2007 г. на "АЕЦ Козлодуй" - ЕАД, Козлодуй, за обект "Преустройство на сграда "Комплексон" за нуждите на цех Р-ЕО". Разрешението за строеж може да бъде обжалвано в 14-дневен срок от обнародването му в "Държавен вестник" чрез дирекция "Правна" при МРРБ.
Източник: Държавен вестник (30.10.2007)
 
Шести блок на АЕЦ “Козлодуй” е включен в енергийната система на страната в 21:00 часа на 30 октомври, след извършена проверка от Агенцията за ядрено регулиране. В 9 часа тази сутрин мощността на блока достигна 75% и ще продължава да се повишава в съответствие с графика на Централно диспечерско управление към Електроенергиен системен оператор – София. Той бе спрян за планов годишен ремонт в началото на месец септември. По време на престоя са извършени ремонтни дейности, планираните мерки от последния етап на Програмата за модернизация на 5 и 6 блок и профилактика на оборудването. Реакторът на 1000-мегаватовия блок бе презареден със свежо ядрено гориво за новата горивна кампания. Пети блок днес работи с натоварване 100%, съгласно графика на ЦДУ. След приключването на годишния ремонт на шести блок общата мощност на АЕЦ “Козлодуй” ще осигурява 2000 мегавата за енергийната система на страната
Източник: Банкеръ (01.11.2007)
 
До края на 2007 г. Енемона АД ще изпълни проекти за над 50 млн. лв. в областта на конвенционалната и ядрена енергетика на територията на цялата страна, съобщиха от компанията. В началото на ноември Енемона АД приключи дейностите по проекта за модернизация на пети и шести енергоблок на АЕЦ Козлодуй. На територията на енергиен комплекс Марица изток Енемона работи и по трите топлоелектрически централи. Компанията ще участва активно в изграждането на ТЕЦ Марица Изток 1. На територията на ТЕЦ Марица Изток 2 дружеството изпълнява договори от ремонтната програма на централата. Успешно са приключили средни и основни ремонти на отделните котли. Паралелно продължава и изграждането на сероочистваща инсталация на ТЕЦ Марица Изток 2 В ТЕЦ Марица Изток 3 Енемона извършва основен ремонт на комбинирано роторно съоръжение. Компанията изпълнява и текущи ремонти на котелното оборудване на енергоблок ІІ на централата. Дружеството работи и по рехабилитацията на енергоблока, където се използва уникална техника по заваряване. Енемона участва в изграждането на подстанции за НЕК АД и за едно електроразпределително дружество. Първата изградена от компанията електроразпределителна подстанция е Приста на територията на град Русе, като договорът е сключен с местното електроразпределително дружество. Другият обект, по който все още се работи, е електроразпределителна подстанция Столник, за която договор е сключен с НЕК АД. Опитът и потенциалът на Енемона АД в областта на ядрената енергетика й дава възможност да бъде един от изпълнителите на новата ядрена мощност – АЕЦ Белене. Компанията сътрудничи на Атомстройекспорт със специалисти в подготовката на документацията за строително-монтажните работи по новата атомна централа в Белене.
Източник: Инвестор.БГ (06.11.2007)
 
До края на 2007 г." Енемона" АД ще изпълни проекти за над 50 млн. лева в областта на конвенционалната и ядрена енергетика на територията на цялата страна. Компанията, ръководена от Дичко Прокопиев е специализирана в управлението и изграждането на мащабни и сложни проекти, по-големите от които са на територията на АЕЦ "Козлодуй", енергиен комплекс "Марица Изток" и "Кумерио мед" - Пирдоп, електроразпределителни дружества и НЕК. Миналата седмица компанията приключи дейностите по проекта за модернизация на V-ти и VІ-ти енергоблокове на АЕЦ "Козлодуй". В рамките на този проект компанията участва в модернизацията на система за поставариен мониторинг, модернизация на системите за радиационен мониторинг и на диагностичните системи на реактора. В "Марица изток" " Енемона" АД работи по изграждането на ТЕЦ "Марица Изток 1". На територията на ТЕЦ "Марица Изток 2" дружеството ремонтира парните котли и изгражда сероочистващата инсталация . В ТЕЦ "Марица Изток 3" Енемона АД извършва основен ремонт на комбинирано роторно съоръжение. Компанията изпълнява и текущи ремонти на котелното оборудване на енергоблок ІІ на централата. "Енемона" участва и в изграждането на подстанции за НЕК АД и за едно електроразпределително дружество. Първата изградена от компанията електроразпределителна подстанция е Приста на територията на Русе, като договорът е сключен с местното електроразпределително дружество.
Източник: Монитор (06.11.2007)
 
„Енемона” с енергийни проекти за 50 млн. лева Проекти за над 50 милиона лева в областта на конвенционалната и ядрена енергетика в страната ще изпълни „Енемона” до края на годината, съобщиха от компанията. Инвестициите са съсредоточени в АЕЦ Козлодуй, енергиен комплекс „Марица Изток”, „Кумерио мед”, електроразпределителни дружества и НЕК. Дружеството ще бъде един от изпълнителите на новата ядрена мощност АЕЦ „Белене”.
Източник: Дарик радио (06.11.2007)
 
Сливат АЕЦ, “Булгаргаз” и НЕК първо във финансов холдинг Във финансов холдинг ще се обединят държавните фирми гиганти в енергетиката. В началото - около 2 години- холдингът ще взема само глобалните решения, а компаниите ще работят самостоятелно. Идеята е през това време дружествата да се научат на съвместна дейност. Едва след това ще се пристъпи към фактическото им обединение, обясни схемата зам.-министърът на икономиката Галина Тошева.
Източник: 24 часа (20.11.2007)
 
Акции от бъдещия енергиен холдинг, който се очаква да бъде създаден през 2008 г., ще бъдат пуснати на Българската фондова борса и на някоя от международните. Това съобщи министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров. Холдингът ще обедини мини "Марица-изток", ТЕЦ "Марица-изток 2", АЕЦ "Козлодуй", НЕК и "Булгаргаз холдинг". До края на годината консултантът на министерството ще е готов с оценката на новата структура. Неотдавна главният изпълнителен директор на "Булгаргаз холдинг" Любомир Денчев обяви, че амбицията на холдинга е до две-три години да се пуснат 20-30% първо на българската борса, а на следващия етап пакетът да бъде увеличен и да се предложи и на лондонската борса.
Източник: Дневник (20.11.2007)
 
8 млрд. евро в енергетиката ни за 5 г. 8 млд. евро ще бъдат вложени в енергийни проекти у нас до 2013 г. , съобщи зам. министърът на икономиката и енергетиката Явор Куюмджиев по време на 10-тия икономически форум в София вчера. 4 млд. евро от тази сума ще бъдат отделени за изграждането на два блока в АЕЦ “Белене”, а останалата част за нови мощности в ТЕЦ “Марица-Изток”. В момента българската енергетика е втора в света по атрактивност за инвестиции след Бразилия, подчерта той. Междувременно шефът на Националната електрическа компания (НЕК) Мардик Папазян обясни пред участниците във форума, че на Балканите има остър недостиг на електрическа енергия след затварянето на трети и четвърти блок на АЕЦ “Козлодуй” в края на миналата година. През настоящата година не стигат 5 терават/часа електричество, а в следващите няколко това количество ще се увеличи до 8 теравата. През миналата година НЕК е изнесла 17% от произведената у нас електроенергия, докато през настоящата година това количество е няколко пъти по-малко. Докато в предишни години страната можеше да покрива до 80% от недостига на ток на Балканите, в момента този капацитет е едва 20-30%. Румъния може да покрива едва до 30% от дефицита, а Босна и Херцеговина едва 20% сравни Папазян. Той добави, че няма опасност от режим на тока у нас. Причината е, че до 2009 г. ще влязат в експлоатация 670 мегавата мощности в ТЕЦ “Марица-Изток” 3, които в момента се ремонтират от италинаската компания Енел. Освен това се очаква да приключи и строежът на каскадата “Цанков камък”, която ще е с мощност от 80 мегавата. През 2013 г. ще е готов първият 1000 мегаватов блок на атомната централа в Белене, каза още Папазян. В плановете на НЕК влиза и изграждането на нови блокове в ТЕЦ “Русе” и ТЕЦ “Варна”. На по-късен етап вероятно ще възобновим и строежа на каскадата “Горна Арда”, който бе замразен през 2004 г., добавиха от електрическата компания. Папазян добави, че от началото на тази година е настъпила коренна промяна в дела на производството на електроенергия у нас. Докато АЕЦ “Козлодуй” през 2006 г. е произвеждала 43% от тока у нас, сега нейният дял е едва 32,8%. За сметка на това рязко е скочило производството на ток от ТЕЦ, като сега е достигнал до 56% от общото количество. От ВЕЦ и вятърни централи добиваме едва 11% от електроенергията у нас. Позицията на България е, че стратегическият и технологичен план, който се очаква утре да бъде представен от ЕК, трябва да включва освен технологиите за използване на възобновяеми енергийни източници и енергийната ефективност, и мерки и механизми, които да стимулират развитието на производството на електроенергия чрез чисти въглищни централи и ядрена енергетика. Това каза заместник-министърът на икономиката и енергетиката Галина Тошева пред участниците в десетия икономически форум на високо равнище на Централно-европейската инициатива в НДК. Заместник-министърът припомни, че до 2006 г. основната роля на България в региона е била снабдяването с електроенергия, с което страната е допринасяла за неговата стабилност. След затварянето на 3 и 4 блок на АЕЦ “Козлодуй”, страната ще продължи да поддържа тази роля, макар и с други средства, допълни Тошева. Във връзка с перспективата за увеличаване на енергопотреблението в региона през следващите години, България е предприела действия за модернизация и рехабилитация на съществуващите енергийни мощности, както и за изграждане на нови енергийни мощности за производство на електроенергия от въглища ­ става дума за идеята за изграждане на нова мощност в региона на Марица-изток и за проекта за АЕЦ “Белене”. Тошева посочи, че в бъдеще сигурността на снабдяване на страната ще е основно ориентирана към енергия, произведена от въглища, ядрена енергия и възобновяеми енергийни източници. Тошева посочи, че по данни от 2005 г. енергийната зависимост на България е около 47,7 на сто при средно европейски нива около 50 на сто.
Източник: Монитор (21.11.2007)
 
Преговори за вредни газове започват с Европейската комисия. Днес представители на правителството и бизнеса ще проведат срещи на експертно ниво в Генерална дирекция "Околна среда" на Европейската комисия (ЕК). Тя е породена от несъгласието ни с изискванията на Еврокомисията България да намали количеството отровни газове, които изпуска в атмосферата, за периода 2008-2012 г. с 37%. Брюксел ни оряза драстично квотите за изпускане на парникови газове в атмосферата, без да вземе предвид редица фактори, сред които затварянето на III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй", което води до пускане на всички ТЕЦ-ове на максимална мощност, за да се компенсират загубите. В Брюксел представителите на правителството и на бизнеса ще проведат отделни срещи. Обсъждането на проблема с бизнесмените е прецедент, тъй като Европейската комисия води преговори на правителствено ниво. Нашите представители ще защитават интересите ни с всички средства. Ако не се намери друг изход, България ще стигне и до съд, заяви миналата седмица министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров.
Източник: Стандарт (22.11.2007)
 
Срокът на договора за застраховка “Обща гражданска отговорност" за вреди, нанесени от АЕЦ "Козлодуй", ще бъде продължен с една година. Договорът ще бъде сключен с дружеството "Български национален застрахователен ядрен пул", в което влизат 11 български застрахователни дружества. Първоначалният договор между АЕЦ Козлодуй и пула.
Източник: Монитор (23.11.2007)
 
Срокът на договора за застраховка “Обща гражданска отговорност”, който покрива отговорността за ядрена вреда от АЕЦ “Козлодуй”, ще бъде 1 година. Това се посочва в доклад на министъра на икономиката и енергетиката Петър Димитров за одобряване на условията и сроковете на проекта на договор за застраховка “Обща гражданска отговорност”. Застраховката покрива отговорността на АЕЦ “Козлодуй” към трети лица за ядрена вреда. Договорът между гражданско дружество “Български национален застрахователен ядрен пул” и атомната електроцентрала е сключен през 2002 г. и се актуализира всяка година. Според Виенската конвенция за гражданска отговорност за ядрена вреда експлоатиращият ядрената инсталация е длъжен да поддържа застраховка или друга финансова гаранция, която покрива неговата отговорност в такъв размер, вид и условия, каквито са определени от държавата, в която се намира инсталацията. През 2001 г. между 11 български застрахователни дружества беше сключен договор за създаването на гражданско дружество “Български национален застрахователен ядрен пул”. От тогава ежегодно между дружеството и АЕЦ “Козлодуй” се сключва договор за застраховка “Обща гражданска отговорност” за срок от една година. Сключването на застрахователни договори за ядрен риск е обичайна практика в повечето европейски държави от Националните застрахователни пулове, които обединяват компенсирането на отговорността за ядрена вреда.
Източник: Застраховател (23.11.2007)
 
БДЖ ще купува ток директно от АЕЦ Козлодуй след 10 декември, съобщи изпълнителният директор на превозвача Олег Петков. Тогава по думите му ще бъдат финализирани преговорите между Национална Компания „Железопътна инфраструктура” и атомната електроцентрала за създаване на отделно предприятие за покупка на енергия. Преди това БДЖ ще изплати дълга си към Националната електрическа компания със средства от облигационен заем на стойност 120 милиона лева.
Източник: Дарик радио (26.11.2007)
 
Балканският полуостров е на прага на енергийна криза заради затварянето на АЕЦ "Козлодуй". В страните от Югоизточна Европа ще има недостиг от 15-20% електроенергия, ако през следващите години не бъдат построени нови електроцентрали. Това твърди шефът на EFT в Гърция Атанасиос Карахалиос пред сайта Енерджиобзървър. Преди затварянето на III и IV блок България покриваше 50% от недостига на ток в съседните страни, а сега може да удовлетвори едва 20% от техните потребности, каза Карахалиос.
Източник: Стандарт (27.11.2007)
 
Нов вид ядрено гориво за АЕЦ "Козлодуй" предлага руският гигант ТВЕЛ. Това съобщи Владимир Малчанов, зам.-директор на ТВЕЛ. Корпорацията, която е една от трите световни лидери в производството на ядрено гориво, предлага на централата ни да зарежда реакторите с касети ТВСА. Те са с усъвършенствана конструкция и побират до 14 кг повече уран. Това ще повиши ефективността на АЕЦ "Козлодуй", като намали честотата на презареждане с гориво. Реакторите ще се пълнят през 18 месеца вместо както сега през 12. Така реакторът ще увеличи работата си от 290-300 дни в годината на 326. А това означава и повече произведен ток, обясни Константин Косоуров, зам.-шеф в Курчатовския институт, който разработва руски ядрени технологии.
Източник: Стандарт (30.11.2007)
 
От 12:00 часа в Информационния център на АЕЦ ще има брифинг на ръководството на атомната централа, съвместно с представители на ТВЕЛ и други руски организации, съобщиха от пресслужбата на АЕЦ. Събитието е по повод 20 години от включването в паралел с енергийната система на България на първата 1000-мегаватова ядрена мощност на АЕЦ “Козлодуй” – Пети енергоблок.
Източник: Агенция Фокус (30.11.2007)
 
АЕЦ продава директно на фирми 80% от енергията си АЕЦ Козлодуй продава общо 530 мегавата електроенергия на свободния пазар, но едва 80 мегавата от тях са за Националната електрическа компания. Това съобщи Иван Генов, изп. директор на централата, която празнува 20 години от създаването си. Останалото свободно количество електроенергия от около 440 мегавата АЕЦ Козлодуй продава директно по договори на 9 търговеца на ток и 13 предприятия. Тези дружества са силно облагодетелствани спрямо всички останали, които купуват ток от НЕК на много по-високи цени, коментира Генов. Според него обаче, ако от догодина се увеличи квотата на електроенергията, която трябва да се продава на регулирания пазар (т.е. на битовите потребители), ще се свие възможността фирмите да купуват директно от АЕЦ. Централата в Козлодуй ще се опита директно да изнася, макар и малки количества, електроенергия от следващата година, каза още Генов. В момента продажбата в чужбина става само чрез НЕК, като за 2007 г. износът ще е 2 млрд. киловатчаса. Производството на електроенергия за цялата година от АЕЦ се очаква да достигне 14 млрд. киловатчаса при 19.5 млрд. през миналата година. От догодина ще трябва да се договаря нова цена на ядреното гориво, което АЕЦ купува от руската компания ТВЕЛ. Тя със сигурност ще е по-висока, тъй като през последните години цената на урана драстично се повиши. Това обаче няма да се отрази на цената на произвежданата от АЕЦ електроенергия, увери Иван Генов.
Източник: Пари (03.12.2007)
 
AES Geo Energy ще построи край Каварна ветрогенераторен парк на стойност 300 млн. евро, съобщиха от компанията. Заместник-министърът на икономиката и енергетиката Валентин Иванов връчи сертификата на компанията за нвеститор първи клас на Питър Литгоу, мениджър на AES в България и на инж. Димитър Христов, изпълнителен директор на Geo Power. Капацитетът на централата ще бъде до 200 мегавата. Тази мощност се равнява на мощността на един от спрените 4 малки реактори на АЕЦ "Козлодуй". Очакваното годишно производство на електроенергия от вероенергийния парк, който ще бъде разположен в земеделски земи край Каварна ще надхвърли 450 гигаватчас. При експлоатацията на новата енергийна мощност ще бъдат спестявани над 500 000 тона въглеродни емисии годишно. Това което представлява съществен принос за изпълнението на основните стратегически цели на Европейския съюз за независимост на енергийните доставки и намаляване на въглеродните емисии с 20 % до 2020 г, припомниха от AES Geo Energy . Развитието на този ветроенергиен парк е част от стратегията на AES за развитие на проекти за енергия от вятър в Европа, особено на пазари, където в бъдеще се очаква висок ръст, коментира Питър Литгоу. AES Geo Energy вече има подписан предварителен договор за присъединяване на предвижданата мощност с Националната електрическа компания и работи по договора за изкупуване на произведената електроенергия. Компанията разполага с тригодишно измерване и анализ на ветровия потенциал на територията на проекта, който напълно потвърждава предварителните прогнози и гарантира пълноценната работа на ветрогенераторите. Проектът е подкрепен от Министерството на околната среда и водите, Агенцията по енергийна ефективност, община Каварна, Световния съвет за възобновяема енергия и Световната асоциация за вятърна енергетика.
Източник: Монитор (07.12.2007)
 
Модернизацията ще гарантира безопасността на АЕЦ "Козлодуй" Навършиха се 20 години от пуска на пети енергоблок на централата. Двайсет години от включването на пети енергоблок в паралел с енергийната система на България се навършиха на 29 ноември. Изграждането на първата 1000-мегаватова ядрена мощност в страната започва през 1980 г. Седем години по-късно, на 10 октомври 1987 г., завършва зареждането на горивните касети в активната зона на реактора, а на 5 ноември е осъществен физическият пуск на пети блок. За изминалите две десетилетия блокът е произвел повече от 91.5 милиарда киловатчаса електроенергия при спазване на всички изисквания за ядрена безопасност и радиационна защита. Строителството на двете нови 1000-мегаватови енергийни мощности стартира след сключването на двустранни правителствени споразумения между България и бившия СССР. Проектът е изработен от колектив на "Топлоелектропроект" - Москва (от 1982 г. преименуван в "Атомтоплоелектропроект"), и "Енергопроект" - София. Отговорен координатор е българското министерство на енергетиката, а за главен изпълнител е определена организацията "Заводски строежи" - Козлодуй. Основни доставчици на оборудването са "Атоменергоекспорт" и "Техно импорт експорт". Почти непосредствено след пуска на 1000-мегаватовите 5-и и 6-и блок започва разработка и внедряване на подобрения, гарантиращи повишаване надеждността при експлоатацията им. Идеята за модернизацията на блоковете датира от началото на 90-те години и е базирана на резултатите от работата им, а така също и на международния експлоатационен опит. Тя е реализирана чрез мащабната "Програма за модернизация на пети и шести блок на АЕЦ Козлодуй", чиято обща стойност е около 491 млн. евро. От тях 176.7 млн. евро са собствени средства по инвестиционната програма на АЕЦ, а останалите са осигурени от Евратом, Росексимбанк и Ситибанк, съобщават от централата. Програмата включва 212 отделни мерки, изпълнението на които е реализирано на два етапа - инженеринг - обхваща подготовка и предаване на входни данни; разработване на технически задания, отразяващи изискванията на АЕЦ "Козлодуй" към бъдещите системи; идейни проекти, анализи и технически спецификации на оборудването по мерките от програмата. Етапът на реализация включва разработване на подробни проектни документи; производство и доставка на оборудване; монтаж и изпитания, лицензиране и въвеждане в експлоатация. Програмата стартира през 1998 г. с фазата на основно проектиране и се реализира поетапно само по време на плановите годишни ремонти на 5-и и 6-и блок в периода от 2002 до 2007 г. без допълнителни престои. Разработената програма за модернизация е оценявана за пълнота и адекватност на определените мерки от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) през 1995 г. и 2000 г. През 1997 г. програмата е подложена на независима оценка и от организацията "Риск одит", обединяваща специалисти от помощни институти за регулиращите органи на Франция и Германия. Проведена през 2000 г. експертна мисия на МААЕ констатира, че няма нито една проблемна област на безопасността, в която да не е започнал процес на изпълнение, да не са частично или изцяло изпълнени мероприятията, насочени към подобряване на безопасността в съответствие с ръководния документ на МААЕ. Програмата за модернизация е проект, уникален по своя мащаб и начин на реализиране, при който е осъществен цялостният обем подобрения за блокове от типа ВВЕР-1000. Чрез нея модернизираните блокове са приведени в пълно съответствие с всички съвременни нормативни документи. Подобряването на условията на експлоатация, на разполагаемостта и на ефективността на работа вече е факт, позволяващ съкращаване на времето за престой и разходите за ремонт на блоковете. Същественото подобряване работата на пети и шести блок в резултат на реализираните модификации се доказва и чрез отбелязаните над седем години работа без непланово сработване на аварийните защити на реактора на пети и повече от десет години на шести блок, обясняват от централата. Според критериите на Световната асоциация на ядрените оператори (WANO) едно сработване на аварийната защита на реактор за две години е показател за висока безопасност и надеждност на експлоатация. По този показател 1000-мегаватовите блокове на АЕЦ "Козлодуй" заемат едно от водещите места сред атомните централи в световен мащаб. Резултатите, които демонстрирахме с изпълнението на програмата за модернизация на 5-и и 6-и блок, се оценяват като успешен пример за международно коопериране в областта на инженерната безопасност. Уверен съм в това, че блоковете имат прекрасно бъдеще, споделя инж. Димитър Ангелов, главен инженер на 5-и и 6-и блок. В изграждането на пети блок са се включили строителни организации от цялата страна. Огромен обем работа се извършваше денонощно и под голямо напрежение. Успоредно се движеха много дейности - правеха се заготовки и кофражи, изливахме бетон. Всичко това изискваше невероятно сериозна организация и добре подготвени хора. Най-трудният момент беше изливането на турбофундаментите (пространствена стоманена конструкция, на която се монтират турбината, генераторът и възбудителният генератор) на машинната зала и на кота 13.20 на реакторното отделение (и на двата хилядника) - наливахме по 5-6 хиляди кубика бетон денонощно, но когато знаеш каква цел преследваш, когато проектът е в съзнанието ти и виждаш как постепенно се осъществява пред очите ти, работата е удоволствие, а безсънните нощи се забравят, споделя Васил Янев, ръководител на сектор "Строителен ремонт" - "Електропроизводство 2". От професионална гледна точка интересна бе технологията, по която изграждахме хилядниците, т.нар. едрогабаритен монтаж, който се въвеждаше за първи път в България. Всички големи конструкции се сглобяваха долу, на площадката, и после с подемни устройства се издигаха върху конструкцията на блока, където се дозаваряваха арматурите, бетонираха се модулите и продължавахме нагоре, споделя още Васил Янев, който в момента е ангажиран с ремонтните дейности на хилядниците.
Източник: Строителство Градът (10.12.2007)
 
Най-рано през 2009 г. ще започне строителството на АЕЦ „Белене”. Това каза председателят на Агенцията за ядрено регулиране Сергей Цочев. По думите му това, че Европейската комисия е дала положителна оценка за проекта за строеж на централата, не означава, че го е одобрила окончателно. Строежът на АЕЦ „Белене” няма да постави България в по-голяма зависимост от Русия, каза още Цочев. Според офертата на руската компания \"Атомстройекспорт\", която е избрана за изпълнител на строежа, ядреното гориво ще е от руска корпорация, която зарежда и АЕЦ \"Козлодуй\".
Източник: Новинар (11.12.2007)
 
Агенцията за ядрено регулиране (АЯР ) ще използва целия капацитет от български и европейски специалисти, за да се произнесе по проекта за строежа на АЕЦ “Белене” в рамките на препоръчителния срок от девет месеца, за да може ако всички изисквания бъдат спазени строителството да започне през 2009 година. Това съобщи председателят на агенцията Сергей Цочев, цитиран от БТА. В началото на следващата година АЯР очаква НЕК да внесе за разглеждане техническия проект и обосновка на безопасността на блоковете в АЕЦ “Белене”. Срокът на разрешението за проектиране, даден на НЕК от агенцията, важи до 2015 година, но самият процес на проектиране трае до непосредствения пуск на ядрената мощност. Сергей Цочев припомни, че през следващия месец се очаква и подписването на договора за строеж на АЕЦ “Белене” между НЕК и “Атомстройпроект”. Шефът на агенцията е категоричен, че намиращото се на площадката на АЕЦ “Белене” оборудване в момента може да се използва или да бъде продадено, в зависимост от желанието на НЕК и фирмата-изпълнител на проекта - “Атомстройекспорт”. Цочев добави, че проектът на АЕЦ “Белене” е съобразен със заданието да издържи земетресение с интензитет 8-ма степен по Медведев - Шпонхоер - Карник с определен фактор - сеизмично-тектоничната активност на Вранча. В АЕЦ “Козлодуй” пък предстои изграждането на депо за съхранение на отработено ядрено гориво от сух тип. През 2009 година изтичат лицензите за съхранение на ядрено гориво, издадени на първи и втори блок на “Козлодуй”, през 2011 - на трети, а през 2013 - на четвърти блок. Агенцията ще пристъпи към ново лицензиране след подаването на необходимите документи от страна на централата. Предстои агенцията да лицензира и изследователския реактор на ядрения институт на БАН, като в момента тече процедурата по одобрение на проекта му.
Източник: Монитор (17.12.2007)
 
Отработеното ядрено гориво от първи и втори блок на АЕЦ Козлодуй трябва да бъде върнато в Русия до 2010 г. Това каза изпълнителният директор на Агенцията за ядрено регулиране Сергей Цочев. За целта ще са нужни 87 млн. лв., които ще бъдат взети от фонда за извеждане от експлоатация на ядрените блокове. До момента 29 млн. лв. от тези пари вече са отпуснати с решение на Министерския съвет. С тези средства вече са извозени за Русия 200 касети с ядрено гориво. Следващите три години трябва да бъдат върнати още 720 касети, каза изпълнителният директор на агенцията.
Източник: Пари (17.12.2007)
 
Проверяват безопасността на "Белене" В началото на следващата година Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) очаква Националната електрическа компания (НЕК) да внесе за разглеждане техническия проект и обосновката на безопасността на блоковете на АЕЦ “Белене”. Това съобщи вчера председателят на АЯР Сергей Цочев. Той уточни, че срокът на разрешението за проектиране, даден на НЕК от агенцияна, важи до 2015 година, но самият процес на проектиране трае до пускането на ядрената мощност. Според Цочев АЯР ще използва целия капацитет от български и европейски специалисти, за да се произнесе за проекта и обосновката за безопасността в рамките на препоръчителните девет месеца, за да може, ако всички изисквания бъдат спазени, строителството на централата да почне през 2009 година. Цочев припомни, че през следващия месец се очаква да се подпише договора за строеж на АЕЦ “Белене” между НЕК и “Атомстройекспорт”. Проектът на централата се съобразява с изискването да издържи земетресение с интензитет осма степен. В АЕЦ “Козлодуй” предстои изграждането на депо за съхранение на отработено ядрено гориво от сух тип, допълни шефът на АЯР. През 2009 г. изтичат лицензите за съхранение на ядрено гориво, издадени на първи и втори блок на АЕЦ “Козлодуй”, през 2011 г. - на трети, а през 2013 г. - на четвърти. АЯР ще започне ново лицензиране, след като централата подаде необходимите за това документи.
Източник: Новинар (17.12.2007)
 
АЕЦ "Козлодуй" започна да връща на Русия отработеното ядрено гориво от спрените I и II блок. За целта са отпусна 87 млн. лева от бюджетния излишък. Тази сума ще стигне за три курса от площадката на централата, при които да се извозят всички 720 извадени от реакторите касети. При супермерки за сигурност вече е извършен първият курс до Русия с опасния товар. Извозването на отработеното ядрено гориво е необходимо, за да започне извеждането от експлоатация на двата блока. През октомври 2009 г. изтичат лицензите на V и VI блок на АЕЦ "Козлодуй". Тогава централата пак трябва да доказва безопасността си.
Източник: Стандарт (17.12.2007)
 
Площадката на АЕЦ "Белене" ще може да издържа земетресения до 7,4 по скалата на Рихтер. А куполите на руските реактори са непоклатими дори при удар на средно голям самолет. Това съобщи шефът на Агенцията за ядрено регулиране Сергей Цочев. Той цитира данни от последните проучвания и анализи на терена. АЕЦ "Козлодуй" издържа през 1977 г. земетресението с епицентър Вранча и магнитут от 7,2 по Рихтер, въпреки че параметрите й са наполовина по-ниски от предвидените за "Белене", посочи Цочев. Той даде за пример Япония, където стават земетресения всеки ден, но там не са се отказали от ядрени централи. Въпреки високите стойности на безопасност на площадката много екоорганизации продължават да скачат срещу строителството на Втора атомна с мотива, че е земетръсен район. Строителството обаче може да се забави заради чистката на чиновници, подготвяна от министъра на държавната администрация Николай Василев, научи "Стандарт". От АЯР се опасяват, че догодина може да се лишат от 12% от експертите си. Това ще доведе до забавяне на оценката на проекта "Белене", която ядреният регулатор трябва да започне да прави в началото на 2008 г., твърди Цочев. Брюксел вече одобри инвестицията, но за АЯР остава да направи анализите и оценките, които да докажат дали предвидената технология и проектът са безопасни. Срокът за оценката е 9 месеца. Очаква се до март мажоритарният собственик на централата НЕК да представи пред регулатора проекта за одобрение. Официалното парафиране на основния договор с "Атомстройекспорт" е планирано по време на посещението у нас на руския президент Владимир Путин през януари.
Източник: Стандарт (17.12.2007)
 
Съдим Брюксел за вредните газове България ще внесе иск в Съда на европейската общност за промяна на решението на Брюксел, с което ни бяха орязани квотите за вредните емисии. Министерството на околната среда и водите (МОСВ) вече е подготвило позицията на страната ни. Вчера тя беше разгледана от Съвета по европейските въпроси, а днес това ще направи и Министерски съвет. След това документите ще бъдат подадени в Eвропейския съд. Това трябва да стане до няколко дни, защото крайният срок изтича този месец. На 26 октомври Европейската комисия драстично намали квотите на България за емисиите вредни газове, които заводите ни могат да изпускат в атмосферата през 2007 и за периода 2008-2012 г. България обаче настоява за преразглеждане на решението, тъй като в него са допуснати сериозни грешки. Основните са две. Като базова година за изчисленията е взета 2005 г., когато III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй" са работили. След затварянето им обаче се налага натоварване на ТЕЦ, които да компенсират производството на ток. А това води до допълнително отделяне на вредни газове. През същата година обилните валежи са довели до увеличено производство на ток от ВЕЦ, което при нормални условия се поема от топлоцентралите. Освен това са допуснати редица технически грешки в изчисленията на ЕК, които трябва да бъдат коригирани. Както "Стандарт" вече писа, намаляването на квотите ще доведе до сериозна криза както в промишлеността, така и в държавния бюджет. Прогнозите са за загуби поне на 770 млн. евро годишно. Ако Брюксел не преразгледа решението си, много заводи ще фалират, а България ще трябва да купува квоти. А досега страната ни е била продавач и от това в бюджета са постъпвали сериозни суми.
Източник: Стандарт (19.12.2007)