Новини
Новини за 2005
 
Държавната комисия за енергийно регулиране (ДКЕР) определи квотите от електроенергия, които централите ще могат да договарят с големи потребители през 2005 г. с решение от 20 декември 2004 г. Така тя реши спора между енергийното министерство и АП. Ведомствата нямаха обща позиция по предложението на консултантите по приватизацията на ТЕЦ-ове да се сключат 10-годишни договори с НЕК за изкупуване на тока от централите в Русе, Варна и Бобовдол. От енергийното министерство заявиха, че това ще блокира либерализацията на пазара и предложиха договорите да са за 2.5 години. След решението на ДКЕР ТЕЦ-Варна ще може да пусне свободно 574 млн. киловатчаса, т.е. повече от АЕЦ "Козлодуй", на която са разрешени 500 млн. кВтч. ТЕЦ "Бобов дол" е с право да продаде 258 млн. киловатчаса. Един блок от ТЕЦ-Русе ще може да пусне 42 млн. кВтч. Останалото количество произведен ток трябва да се продаде на НЕК по цени, които ДКЕР определи на 22 декември. ТЕЦ-Варна и ТЕЦ-Русе са продавали досега на НЕК съответно по 47,78 лв. и по 49,28 лв. за мегаватчас. От 1 януари 2005 г. ще продават съответно по 42,39 лв. и 46,64 лв. Цените са без ДДС. За ТЕЦ "Бобов дол" цената става от 48,56 на 48,54 лв. за мегаватчас. През 2004-а бяха свободени само 9% от енергийния пазар, през тази година трябва да се либерализират 40% от него, а през 2007 г. да е напълно свободен. Прагът на годишно потребление за клиенти, които могат сами да избират производител на ток, от средата на 2005 г. ще падне от сегашните 40 на 23 гигаватчаса годишно. И големи сгради ще могат да си избират продавач на ток. Сега това право имат 10 предприятия. Те са мини "Марица-изток", "Стомана индъстри", КЦМ-Пловдив,"Асарел-Медет", "Юмикор Мед", "Девня-Цимент", "ЛУКойл", "Агрополихим" и "Неохим".
Източник: Сега (03.01.2005)
 
Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) поиска провеждането на повторни търгове за доставка на оборудване за "Топлофикация Перник", съобщи управителят на дружеството Игнат Божинов. Банката смята, че процедурата по избора на изпълнители трябва да бъде проведена според условията й вместо по Закона за обществените поръчки, обясни той. Изискването на кредитната институция е заради отпусната помощ от 4.9 млн. евро от международен фонд "Козлодуй", средствата от които се управляват от ЕБВР. "Топлофикация Перник" изпълнява проект за рехабилитация на топлопреносната мрежа, финансиран от Световната банка и фонда. Световната банка отпуска заем от 7 млн. долара. През миналата година бяха подписани договори с доставчици и изпълнители и беше подменена около 2 км топлопреносна мрежа. Усвояването на средствата от помощта от фонда ще увеличи сигурността на ТЕЦ "Република" и възможността да използва въглищата от мини "Перник" и "Чукурово".
Източник: Дневник (11.01.2005)
 
"До две седмици даваме на съд Държавна комисия по енергийно регулиране" - заяви пред журналисти инж. Йордан Костадинов, изпълнителен директор на АЕЦ "Козлодуй". Жалбата се подготвя в момента и ще бъде внесена във Върховния административен съд. Поводът за решителния ход е цената, на която комисията е определила НЕК да купува електроенергията, произвеждана от атомната централа. "Цената на мегаватчас е с 90 стотинки по-ниска от тази, която ние сме защитили. Искахме тя да е 41.30 лева, а те са определили да е 40.40 лв. Тази цена е по-ниска от себестойността на произвежданата енергия"- каза инж. Костадинов. Изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй" припомни, че от тази година започва изплащането на главницата по заемите, които атомната централа взе за модернизации на 5-и и 6-и блок. През 2005-а ще трябва да се направят две вноски - в средата и в края на годината. Размерът на частта от главницата, който ще се плати през тази година е 14 782 000 лева. Паралелно с това ще трябва да се внесат пари и за лихвите по заемите в размер на 11 милиона лева. "Главницата не е включена в цената на тока. Тя се плаща само от печалбата. Ако няма печалба, следващите, които трябва да плащат, са НЕК, а след тях тези пари стават дълг на държавата" - поясни Йордан Костадинов. И допълни, че цената, фиксирана от Държавната комисия по енергийно регулиране, ще затрудни сериозно реализирането на печалба, която да покрие цитираните почти 25 милиона лева.
Източник: Шанс Експрес - Враца (17.01.2005)
 
АЕЦ прави до 45 на сто от тока в България, съобщи шефът на атомната ни централа Йордан Костадинов. Постигнахме целта си да запазим своя дял в общото електропроизводство на страната и след спирането на Първи и Втори блок, посочи той. В момента у нас се консумират около 4000 мегавата ток, 2900 от тях са от атомната централа. Въпреки прогнозите за масови уволнения след спирането на двата реактора през последните две години са съкратени само 7 служители. В централата са заети 5200 работници, от които 1800 са с висше образование. Средната брутна заплата в "Козлодуй" е 950 лева.
Източник: Стандарт (17.01.2005)
 
Националната електропреносна компания (НЕК) предлага таксата за пренос, която плащат електроразпределителните дружества и привилегированите потребители, да остане 11.80 лв. без ДДС от 1 февруари. НЕК се мотивира с намаление на приходите си през последните три години с около 130 млн. лв., както и осигуряване на стабилни постъпления, които да гарантират осъществяването на инвестиционните проекти на дружеството. Регулаторът настоява за намаляване на таксата. До края на тази седмица се очаква Държавната комисия за енергийно регулиране (ДКЕР) да вземе решение по предложението. Междувременно изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй" Йордан Костадинов заяви, че централата ще оспори във Върховния административен съд (ВАС) решението на ДКЕР за цената на тока. Комисията определи в края на миналата година на АЕЦ цена от 40.40 лв. за мегаватчас вместо поисканите от централата 41.30 лв. Дружеството мотивира искането за увеличение с повишение на разходите за вноски в двата ядрени фонда, тъй като през тази година тя ще произведе повече ток. Вноските се правят върху цената на всеки произведен киловатчас електроенергия. Освен това АЕЦ "Козлодуй" планира два пъти да превози до Русия отработеното ядрено гориво. От получаващата се разлика в цената от 90 стотинки след решението на регулатора АЕЦ ще губи по 6500 лв. на денонощие. Това ще постави в голямо финансово затруднение централата, тъй като тази година тя трябва да изплати на два пъти 25.8 млн. лв. за погасяване на заема за модернизацията на пети и шести блок, обясни Костадинов.
Източник: Дневник (17.01.2005)
 
АЕЦ Козлодуй иска да се обедини в компания с друг тип генерираща мощност - ТЕЦ, за да бъде достатъчно мобилна на либерализиращия се пазар, каза изпълнителният директор на централата Йордан Костадинов. Той обясни, че това се налага, тъй като АЕЦ работи на базови мощности и не може да отнема или да прибавя към капацитета си в рамките на часове или денонощия, за да е в състояние да се конкурира с другите производители. Костадинов лансира отново идеята за създаване на енергиен холдинг с участието на всички енергийни дружества. Според него това би дало възможност парите от продажбата им да влизат обратно в енергетиката и там да се инвестират. За пример бяха посочени British Energy, която е частна от 1996 г. и оперира както ядрени, така и термични централи и ВЕЦ. Направихме си устата да купим ТЕЦ, но засега нашата идея не среща разбиране в енергийното министерство, посочи Костадинов. Сключените 4 договора с привилегировани потребители през 2004 г. носят печалба на централата, но при либерализацията това няма да е достатъчно. Още повече че самата либерализация едва ли ще отпуши пазара - например Гърция през 2004 г. купи от нас 3 млрд. Kwth и продаде на Италия същото количество. Но ние нямаме достъп до този електропровод, а ако тръгнем да обикаляме от север, само от такси токът ще се оскъпи и Гърция отново ще е в изгодна позиция. Освен това ако окончателно бъде взето решение за спиране на III и IV реактор, след 2006 г. не само България, а и регионът ще изпадне в трудна ситуация. В момента страната ни покрива почти целия дефицит от електроенергия на Балканския полуостров, но след това застрашен може да се окаже и вътрешният енергиен пазар, прогнозира Костадинов. Затова отсега трябва да бъде разрешено на АЕЦ Козлодуй да работи с по-висока мощност на реакторите и през лятото - V и VI реактор с 80-82% от капацитета си, а не както е сега - със 70%. В региона не се строят големи енергийни мощности и това може да се окаже шанс България да запази лидерските си позиции, прогнозираха още от АЕЦ. В края на краищата мисля, че ЕС няма да ни наложи спиране на III и IV реактор, каза Владимир Уручев, главен инженер Електропроизводство 1. Той посочи, че модернизацията на блоковете не е спирала и са изпълнени всички известни досега препоръки на МААЕ.
Източник: Пари (17.01.2005)
 
Служители на АЕЦ "Козлодуй" са регистрирали през август 2004 година компания "ВЕЦ Козлодуй". Новото дружество е сто процента собственост на централата и е с капитал 50 хил. лв.. Намеренията са да бъде изградена малка водна централа с две турбини по 2.5 мегавата на топлия канал, от който се охлаждат реакторите в ядрената централа. Той се намира на площадката й. Новото дружество получи разрешение за създаването от министър Милко Ковачев, каза изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй" Йордан Костадинов. Проектът за малката ВЕЦ вече е готов, обясни той, но не даде повече подробности. Процедурата за строителството на малки водни централи предвижда да бъде получено разрешение за оценка за въздействието върху околната среда (ОВОС) от екоминистерството, разрешение за строителство, както и такова от Агенцията за ядрено регулиране, че не се нарушава ядрената безопасност. Трябва да ни уведомят, че смятат да изграждат малка централа, за да направим оценка за безопасността, коментираха от агенцията.
Източник: Дневник (18.01.2005)
 
От 2005 г. АЕЦ"Козлодуй" ще изплаща освен лихвите и главницата по заема за модернизацията на хилядамегаватовите пети и шести енергоблок, съобщи изпълнителният директор Йордан Костадинов. В средата и в края на тази година атомната централа трябва да изплати общо 25.782 млн. лв., от които главницата е 14.782 млн. лв. Модернизацията на блоковете ще приключи до края на 2006 г., но заемите ще се погасяват до 2021 г., като най-големите плащания са през 2009 до 2016 г. Тези
Източник: Дневник (20.01.2005)
 
Всеки ден в сайта на АЕЦ "Козлодуй" има поне по 2 предложения за работа. Все още обаче сред кандидатите няма достатъчно млади хора, каквито искаме да привлечем, съобщи Емилия Василева, шеф на управление "Администрация и контрол" в централата. Това наложи да изготвим специални стажантски програми. Те ще дадат възможност студенти от горните курсове с подходящи специалности да започнат трудовата си биография в централата, заяви Василева.
Източник: Стандарт (21.01.2005)
 
От 2.8 млн. евро до 26.5 млн. лв. варират предложените от инвеститорите цени за покупката на 100% от "Топлофикация Плевен". В петък изтече крайният срок за подаване на окончателни оферти в конкурса за раздържавяване на централата, като предложения направиха пет кандидата. Експерти от Агенцията за приватизация (АП) публично отвориха офертите на "Делта ком холдинг груп" ЕООД - София, "Риск инженеринг" АД - София, "Амга ациенда мултисервизи" - Италия, "Метрони" ЕООД - София, и "Далкия България" ЕАД - София. Предстои офертите да бъдат разгледани и класирани, след което агенцията ще определи участника, спечелил конкурса. Инвеститорските предложения ще се оценяват с 60 точки за цена, 25 точки за инвестиции, 5 точки за опит на кандидата в ютилити сектора и 10 точки за предложената пределна цена на топлинната енергия. Италианската компания "Амга" спечели два лиценза за газоразпределение в регионите Мизия и Добруджа и е кандидат за регион Тракия. Дружеството на френската "Далкия" - "Далкия България", е един от кандидатите за управляващ мениджър на столичната топлофикация. Компанията участва и в приватизационните процедури за продажбата на ТЕЦ-овете във Варна, Русе и Бобов дол. "Риск инженеринг" се управлява от Богомил Манчев. Компанията работи с "Парсънс", която е архитект-инженер на АЕЦ "Белене", консултант по модернизацията на пети и шести блок на АЕЦ "Козлодуй". Компанията е един от големите играчи в енергийния отрасъл. Собственик на "Метрони" е Любомир Любенов. Според електронните регистри той няма други участия. В хода на процедурата компанията се свързваше с името на Христо Ковачки, но впоследствие информацията беше опровергана. "Делта ком холдинг груп" е собственост на Юри Ангелов.
Източник: Дневник (24.01.2005)
 
Четири болници, две банки, три банкови клона и 15 съдилища включва списъкът на 250-те най-коректни работодатели през миналата година, оповестен от Националния осигурителен институт (НОИ). Данните са за периода януари - ноември, а класацията е направена според размера на осигуровките, плащани от компаниите. Високите суми, върху които се правят осигуровките - между 515 и 864 лв., подсказват, че в тези дружества не се укриват доходи и затова те се обявяват за най-коректни към НОИ. Във всичките 250 компании работят общо 112 хил. служители. В списъка на най-добре плащащите са и "Марица-изток", "Лукойл Нефтохим", АЕЦ "Козлодуй", "Софарма", "Благоевград БТ", "Видима идеал", "Стомана индъстри", "Видима" и "Идеал стандарт", "Златни пясъци" и "Албена". Сред тях са и множество търговски представителства на чуждестранни компании, електроразпределителни и електропреносни дружества, софтуерни фирми. Повече от половината от компаниите са със седалище в София.
Източник: Дневник (24.01.2005)
 
През 2004 г. НЕК изнесе близо 6 млрд. KWth електроенергия, което нареди страната ни на четвърто място по износ на ток в Европа след Франция, Чехия и Полша. Очакванията са, че и през 2005 г. ще бъде eкспортирано подобно количество ток, за значителна част от него вече са подписани и договори, каза изпълнителният дироктор на НЕК Васил Анастасов Не се сбъднаха опасенията, че едностранно спреният износ на електроенергия за Турция ще намали общия износ от България с около 1 млрд. KWth, изразени от главния инженер на НЕК Митю Христозов. СЪМНИТЕЛНО Е СЪЩО КОЛКО ПЕЧЕЛЕШЕ НЕК ОТ ИЗНОСА КЪМ ТУРЦИЯ, СЛЕД КАТО средната цена, която заплащаше турската компания TEAS, беше 3.55 щатски цента Което е значително по-малко от това, което плащат в момента българските граждани и фирми. За съжаление спирането на вносен български ток не повлия по никакъв начин на българската икономика - цените на електроенергията не бяха намалени нито за индустрията, нито за бита. Доставките на ток за южната ни съседка така и не бяха подновени. Затова пък през 2003 г. НЕК спечели търг за износ на ток за Сърбия и до края на януари 2004 г. изнесе 60 MW. В зависимост от нуждите от електричество на западната ни съседка беше разписана и опция да продължим експорта и през февруари 2004 г. Христозов припомни, че в началото на 2004 г. страната ни покрива 93% от недостига на електроенергия на Балканите, като изнасяме ток за 6 съседни страни. През април 2003 г. НЕК подписа договор по спечелен търг за износ на електроенергия в размер на 400 млн. KWth за Република Македония. Още две фирми доставят ток за Македония - швейцарската Атеl и английската ЕFT. Същата година България изнесе по 90 MW за Гърция, Сърбия и Черна гора. От лятото на 2003 г. започна и износ на около 300 MW месечно за Италия чрез италианските компании ENEL Power и Edison. Заедно с договора за износ на ток за Македония бе подписан и договор за аварийна помощ между двете страни, който ще се осъществява само при поискване от нуждаещата се страна и ще се заплаща от ползвателя. Количествата електроенергия, които ще можe да се обменят между двете страни, са до 100 MW. Само през 2004 г. България изнесе за Гърция 3 млрд. KWth електроенергия, а Гърция транспортира същото количество за Италия, съобщи преди дни изпълнителният директор на АЕЦ Козлодуй Йордан Костадинов. По принцип се знае, че енергийната система на Италия не е особено стабилна и почти непрекъснато изпитва дефицит, който и България би могла да покрие. Само че Гърция държи пряк електропровод към Италия, а България трябва да ползва съоръженията през Сърбия, Унгария и Австрия, или още по-заобиколния маршрут през Румъния, а това оскъпява допълнително доставките. Естествено ГЪРЦИЯ НЕ ДАВА ДОСТЪП ДО ТОЗИ ЕЛЕКТРОПРОВОД така че за нас не остава друг изход освен да изнасяме ток за нея, а тя от своя страна да продава по-скъпо своята електроенергия. Въпреки това в структурата на електропроизводството в балканските страни България е в най-благоприятна позиция. Потенциални износители на електричество в региона са република Хърватия, която има много водно-електрически централи. Нейният износ обаче е ограничен в рамките на дъждовните сезони, а и количеството от ВЕЦ не е голямо, доставките не са сигурни. Македония също разполага главно с термични централи, които не могат да покрият и вътрешния й дефицит, така че тя е потенциален вносител. Гърция експлоатира най-много термични централи, малко газови и повече ВЕЦ. Реално тя няма необходимото количество за вътрешния си пазар, за да може и да изнася. Затова прибягва до пазарните механизми - внася ток от България - след това изнася същото количество за Италия. В Албания с нейния планински терен на почит са ВЕЦ, които обаче поради глобалното затопляне стават все по-несигурни като енергийни източници. Турция експлоатира ТЕЦ и ВЕЦ и е потенциален вносител, но засега се отказа от българския ток. Румъния с АЕЦ Черна вода е единствената друга държава на Балканите освен България, която експлоатира ядрени мощности. Нейните реактори обаче са Candu и аварират доста често. Миналата сряда Румъния отново поиска от България и Сърбия спешен внос на електроенергия заради авария в първи блок на АЕЦ Черна вода В близките години Румъния също ще бъде силно затруднена с изграждането на трети блок на АЕЦ Черна вода, още повече че в момента се мъчи да осигури финансирането му. Проблемът с дефицита на електроенергия на Балканите ще се задълбочи значително след спирането на трети и четвърти блок на АЕЦ Козлодуй през 2006 г., прогнозират експертите, тъй като в региона не се строят нови мощности. След две години НЕК няма да може да изнася ток, прогнозира изпълнителният директор на компанията Васил Анастасов. Шансът на България се дължи на централното й географско местоположение на Балканите и на плановете за изграждане на нови мощности, първата от които засега се планира да влезе в експлоатация през 2008 г. - ТЕЦ на площадката на Марица-изток 1 с инвеститор американската компания AES. Новата ТЕЦ ЩЕ Е С ОБЩА МОЩНОСТ 670 MW а инвестицията се оценява на 1.056 млрд. EUR. Проблемите пред този проект са, че се очаква подписване на дългосрочен договор за изкупуване на електроенергията по фиксирани цени, и то в момент, когато българският енергиен пазар ще бъде изцяло либерализиран. ТЕЦ Марица-изток 1 ще се включи в енергийната система през 2008 г., а от 1 юли 2007 г. той вече ще е либерализиран. Някой ще трябва да плаща скъпия ток и най-вероятно това ще са вътрешните потребители - индустрията и битът. Затова в момента очевидно се обмисля и резервен вариант, свързан с инвестиционните намерения на италианската компания ENEL. Компанията участва в рехабилитирането на мощностите на ТЕЦ Марица-изток 3. Малко преди Нова година шефът на енергийната компания Марица-изток 3 Енрико Виале каза пред журналисти, че на площадката на теца има възможност за изграждане на нови мощности със същия капацитет - 670 MW. Въпросът е дали двата проекта са КОНКУРЕНТНИ, ИЛИ МОЖЕ ДА СЕ ОСЪЩЕСТВЯВАТ ПАРАЛЕЛНО При основен инвеститор на проекта ENEL той се оценява на 680 млн. EUR - два пъти по-евтино, отколкото обещава AES. Вече са водени преговори с италианската компания да поеме проекта. Самият въпрос за паралелно изграждане на две термични мощности в момента се възприема като еретичен точно заради дългосрочните договори за изкупуване на тока. Официално досега такава възможност не е обявявана, но тя съществува. Тя може да бъде осъществена особено ако се реализира проектът за втора ядрена мощност на площадката на Белене. Засега освен бурните дебати за и против АЕЦ Белене има и някои практически стъпки - избран е финансов консултант на проекта, както и архитект. Агенцията за ядрено регулиране даде разрешение на НЕК за избор на площадка, а екоминистерството направи оценка за въздействие върху околната среда и определи възможната технология - нова АЕЦ чрез изграждане на леки водни реактори. Според експертите изграждането на двата 1000 MW блока ще струва между 2 и 4 млрд. EUR, а цената на KWth няма да надхвърля 4 евроцента. Преобладаващото мнение обаче е, че това са ОРИЕНТИРОВЪЧНИ РАЗЧЕТИ и в действителност всичко ще стане ясно при реализацията на проекта. Най-оптимистичните срокове за включване в експлоатация на първи блок на АЕЦ Белене са 2010-2011 г. Ако обаче междувременно бъдат изградени две термични централи, те може да обезсмислят втората АЕЦ. Въпросът е на каква цена. Няма губещ ход за втора АЕЦ, казва енергийният министър Милко Ковачев, но времето ще покаже за какво точно става дума. Още повече че лобитата в енергетиката съществуват и те не са на едно мнение за технологията на втора АЕЦ. ДРУГИТЕ ЕФЕКТИ ОТ ЛИБЕРАЛИЗАЦИЯТА Печалбата на НЕК за 2003 г. е с около 100 млн. лв. по-ниска от тази за 2002 г. Според Васил Анастасов, изпълнителен директор на НЕК, за 2003 г. печалбата на Националната електрическа компания ще бъде едва 50 милиона лева при над 177 милиона лева за 2002 г. Причините за спада в печалбата са намаленият износ и повишените с 13% цени, по които НЕК е купувала ток от производителите - ТЕЦ, ВЕЦ и АЕЦ.
Източник: Пари (25.01.2005)
 
Като компенсация за затварянето на четирите блока на АЕЦ "Козлодуй" Европа е склонна да даде на България пари за построяването на нови източници на енергия. Евродепутатите от Съвместния парламентарен комитет България ­ ЕС призоваха вчера ЕС и в частност Европейската комисия да инвестира в разкриването на алтернативни мощности за производство на електроенергия в България, които да компенсират загубите от закриването на блоковете на атомната ни централа. Препоръката за еврокомпенсиране на закриването на АЕЦ "Козлодуй" бе записана в заключителния документ от приключилата вчера двудневна среща на Съвместния парламентарен комитет България - ЕС. Европейският съюз трябва да отчете привеждането на България към нормите на ядрената безопасност и от 2007 година да се намерят допълнителни помощи за разкриването на други енергийни източници, посочи съпредседателката на комитета Катрин Ги - Кен. По думите й построяване на нова ядрена централа е само една от алтернативите.
Източник: Монитор (26.01.2005)
 
Министърът на регионалното развитие и благоустройството на основание чл. 149, ал. 4 във връзка с чл. 148, ал. 3 ЗУТ обявява, че е издал разрешение за строеж № РС-23 от 22.ХII.2004 г. на "АЕЦ Козлодуй" - ЕАД, Козлодуй, за обект "Антисеизмично укрепване (АСУ) на деаераторни площадки в машинна зала (МЗ) на блокове 3 и 4".
Източник: Държавен вестник (01.02.2005)
 
Общо 87 са били държавните дружества в енергетиката през 2001 г., а към началото на 2005 г. те са едва 24, съобщиха от ведомството на Милко Ковачев. От раздържавяването на 63 предприятия в бюджета са постъпили общо 1.945 млрд. лв., или около 1 млрд. EUR. Основната част от приходите идват от приватизацията на седемте ЕРП - 693.2 млн. EUR. Електроразпределителните предприятия са частни вече изцяло, 91% от обслужващите и ремонтни дейности - също, 42% от електропроизводствените дружества са раздържавени, като и 10% от топлофикационните дружества и 8% от въгледобивните дружества, отбелязват от енергийното министерство. Раздържавени са 66% от активите, подлежащи на приватизация. Активите, които предстои да се приватизират, представляват вече 36% от общите активи на енергийни дружества. Сред тях са 7 въгледобивни предприятия, 6 топлофикационни дружества, 7 предприятия за ремонт и услуги. Други 6 фирми са в т.нар. забранителен списък на приватизационния закон, както например АЕЦ Козлодуй. Министерството на енергетиката и енергийните ресурси е обявило 14 предприятия в ликвидация, а други 4 са с обявена несъстоятелност от съответните съдилища в страната. Плановете на ведомството включват раздържавяване и на останалите топлофикационни дружества, но след като субсидиите бъдат изцяло спрени и те се стабилизират финансово.
Източник: Пари (03.02.2005)
 
Отработеното ядрено гориво от АЕЦ-Козлодуй остава в Русия, предвижда протокол, одобрен от правителството вчера. Той позволява високо радиоактивните остъклени отпадъци да се реализират напълно на търговска основа без ангажименти на нашата страна за обратното им приемане на българска територия.
Източник: Пари (04.02.2005)
 
НОИ обяви 20 -те "най-коректни работодатели с персонал над 1000 души за 2004 г., осигуряващи общо 104 959 лица и със среден осигурителен доход 545 лв.: 1 АЕЦ КОЗЛОДУЙ Козлодуй 2 ЛУКОЙЛ НЕФТОХИМ БУРГАС Бургас 3 ЕАД "МИНИ МАРИЦА - ИЗТОК" - КЛОН "РУДНИК ТРОЯНОВО - СЕВЕР" с. Ковачево 4 ПАРАХОДСТВО БЪЛГАРСКИ МОРСКИ ФЛОТ Варна 5 ЕАД "МИНИ МАРИЦА-ИЗТОК - КЛОН РУДНИК "ТРОЯНОВО-1"" с. Трояново 6 ДЪРЖАВНО ПРЕДПРИЯТИЕ "РЪКОВОДСТВО НА ВЪЗДУШНОТО ДВИЖЕНИЕ" София 7 БЛАГОЕВГРАД-БТ - АД Благоевград 8 ВИДИМА Севлиево 9 ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРСКА БАНКА София 10 СОФИЙСКИ УНИВЕРСИТЕТ "СВ.КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ" София 11 ЕАД "МИНИ МАРИЦА - ИЗТОК" - КЛОН "РУДНИК ТРОЯНОВО - 3" с. Медникарово 12 УНИВЕРСИТЕТСКА МНОГОПРОФИЛНА БОЛНИЦА ЗА АКТИВНО ЛЕЧЕНИЕ "СВЕТИ ГЕОРГИ" Пловдив 13 БУЛБАНК София 14 СТОМАНА-ИНДЪСТРИ Перник 15 ЕЛАЦИТЕ - МЕД с. Мирково 16 ЕЙЧ ВИ БИ БАНК БИОХИМ София 17 ТОПЛОФИКАЦИЯ СОФИЯ София 18 ВАЗОВСКИ МАШИНОСТРОИТЕЛНИ ЗАВОДИ Сопот 19 АРСЕНАЛ Казанлък 20 ТЕЦ МАРИЦА ИЗТОК 2 с. Ковачево 21 МНОГОПРОФИЛНА БОЛНИЦА ЗА АКТИВНО ЛЕЧЕНИЕ И СПЕШНА МЕДИЦИНА Н.И. ПИРОГОВ София 22 ПРИСТАНИЩЕ ВАРНА Варна 23 ТЕРИТОРИАЛНА ДАНЪЧНА ДИРЕКЦИЯ СОФИЯ-ГРАД София 24 КЦМ Пловдив 25 БАЛКАНФАРМА - ДУПНИЦА Дупница 26 БЪЛГАРСКА НАЦИОНАЛНА ТЕЛЕВИЗИЯ София 27 АСАРЕЛ-МЕДЕТ Панагюрище 28 МИНИСТЕРСТВО НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ София 29 ИДЕАЛ СТАНДАРТ БЪЛГАРИЯ Севлиево 30 МНОГОПРОФИЛНА БОЛНИЦА ЗА АКТИВНО ЛЕЧЕНИЕ - ПЛЕВЕН Плевен 31 ПИРИН ТЕКС ПРОДАКШЪН Гоце Делчев 32 МИНИСТЕРСТВО НА ВЪНШНИТЕ РАБОТИ София 33 ЕКСПЛОАТАЦИОННА КОМПАНИЯ МАРИЦА ИЗТОК 3 с. Медникарово 34 МНОГОПРОФИЛНА БОЛНИЦА ЗА АКТИВНО ЛЕЧЕНИЕ "АЛЕКСАНДРОВСКА" София 35 СТОЛИЧЕН ЕЛЕКТРОТРАНСПОРТ София 36 ТЕХНИЧЕСКИ УНИВЕРСИТЕТ София 37 КОКА-КОЛА ХЕЛЕНИК БОТЪЛИНГ КЪМПАНИ БЪЛГАРИЯ Костинброд 38 МЕТРО КЕШ ЕНД КЕРИ БЪЛГАРИЯ София 39 ЕЛЕКТРОРАЗПРЕДЕЛЕНИЕ-СТОЛИЧНО София 40 БЪЛГАРСКА ПОЩЕНСКА БАНКА София 41 ПОДЕЛЕНИЕ ЗА ТОВАРНИ ПРЕВОЗИ - СОФИЯ София 42 ЯНА Бургас 43 СОФАРМА София 44 ЛЕТИЩЕ СОФИЯ София 45 ПЕТРОЛ София 46 НЕОХИМ Димитровгад 47 ВОДОСНАБДЯВАНЕ И КАНАЛИЗАЦИЯ Варна 48 ТЕЦ - БОБОВ ДОЛ с. Големо село 49 БЪЛГАРСКО НАЦИОНАЛНО РАДИО София 50 М + С ХИДРАВЛИК Казанлък
Източник: Други (08.02.2005)
 
Строежът на АЕЦ "Белене" ще започне в следващите три месеца. Няма никакви пречки за това от страна на Европейския съюз, обяви в Плевен председателят на парламентарната комисия по енергетика Веселин Близнаков. Очаква се скоро министър Милко Ковачев ще внесе до премиера предложение за проекта заедно с мнението на консултативния съвет и работната група за избора на технология. Реакторите на новата централа ще работят 50 години. Засега намеренията на правителството са да има два блока - 1000-мегаватови или по-малки, каза още Веселин Близнаков.
Източник: Стандарт (15.02.2005)
 
БТК ще осигурява 39 000 свои служители в здравноосигурителната компания "Закрила". "Закрила" е най-голямото дружество в страната за допълнително доброволно здравно осигуряване, като негови клиенти са още НЕК, АЕЦ "Козлодуй", Електроразпределителните дружества в Стара Загора и Горна Оряховица, Мини "Марица изток" и "МобилТел". Изданието посочва, че работодателите у нас са започнали масово да осигуряват служителите си и в частни здравни фондове. Причина за това е стремежът служителите да получат максимално добра здравна помощ.
Източник: Труд (15.02.2005)
 
На 21 февруари в 1.24 часа Пети блок на "АЕЦ Козлодуй" бе изключен от електроенергийната система на страната от автоматично сработила защита, съобщиха от пресслужбата на централата. Причината е в дефект на прекъсвача на циркулационна помпа за охлаждане на кондензаторите на турбината на блока. Случаят се определя като отказ в конвенционалната електрическа част на блока и няма отношение към радиационната обстановка на площадката и в района на АЕЦ "Козлодуй". Уведомена е Агенцията за ядрено регулиране. Веднага е създадена организация за отстраняване на дефектите по авариралия прекъсвач. Ремонтът се извършва в съответствие с технологичните инструкции.
Източник: Шанс Експрес - Враца (22.02.2005)
 
Името на винарната "Ловико Сухиндол" бе забъркано вчера в скандал заради строежа на АЕЦ "Белене". До медиите беше разпратено писмо от Петко Ковачев, член на национална коалиция "АЕЦ БелеНЕ!", в което се твърди, че двама мъже, представили се за изпълнителни директори на "Ловико" са отправили заплахи за живота на Албена Симеонова, известна като яростна противничка на строежа на атомната централа. Симеонова е активен член на Грийнпийс, активист на Националната коалиция "АЕЦ "АЕЦ БелеНЕ!", освен това е производител на грозде и шеф на Фондацията по земеделие и околна среда. Заплашваната отглежда 450 дка лозя в с. Любеново, в близост до Белене. Протестите є са заради опасността за екологичната обстановка в района и произвежданата продукция. Първите предупреждения получих на изложението "Винария" в Пловдив, на щанда на "Ловико", разказа Албена Симеонова. Две симпатични, добре облечени момчета ми казаха: "Внимавайте какво правите с атомната централа, защото засягате корпоративни интереси". Казаха ми още, че лично с мен ще се заеме шефа на известна силова групировка (името на 36-годишният силов бос е известно на репортерския екип, но по молба на потърпевшата не се публикува). Тъй като Симеонова не се отказала от дейността си против построяването на централата, заплахите във вид на телефонен тероризъм и директни предупреждения: "Имаш малко дете и възрастен баща, знаем къде живееш в Любеново!" Симеонова знае откъде точно идват заплахите. Според нея, причината е, че пречи на силова групировка с интереси в енергетиката, чийто представители участват в управлението на мощна българска компания от химическата индустрия. Компанията е била една от 17-те фирми, изнасяли иракски нефт по програмата "Петрол срещу храни" и доставя консумативи и поддържа АЕЦ "Козлодуй". Симеонова твърди още, че се очаква мощната фирма да се да се включи в изграждането на АЕЦ "Белене". Компанията е мажоритарен собственик на "Ловико Сухиндол груп". Нейни представители са в ръководството на дъщерната фирма "Ловико Росина" и в "Ловико София" АД. Междувременно Симеонова обясни, че гроздето от масивите в с. Любеново, съседното Вебел и другите села в околността се изкупува изцяло от сухиндолската винарна. Десетки хиляди декари около Белене са засети с грозде. Емил Димитров, който има пълномощно да управлява "Ловико Сухиндол" каза:. "Нямам представа за какво става дума, не съм заплашвал никого, нито знам за мои колеги да са заплашвали госпожата, коментира той. Димитров не пожела да каже кой точно му е издал пълномощното. Според Симеонова групировката и компанията са покровителствани от бившия енергиен министър Милко Ковачев. Тя изрази твърдо намерението си заедно със своите сподвижници да търси съдействие от сегашния министър Севлиевски. Вчера няколко международни неправителствени организации от Европа и САЩ ­ Greenpeace, CEE Bankwatch Network и Friends of the Earth ­ Europe, започнаха кампания в защита на Симеонова чрез писма и апели към българските институции и медийни изяви в своите страни.
Източник: Янтра - Велико Търново (10.03.2005)
 
Готови са програмите за обучение на специалисти по сертифициране и обследване на сгради. Тази седмица започва обучението им. То ще трае 3 седмици и ще се провежда от преподаватели на Техническия университет в София. Това каза Таско Ерменков, изпълнителен директор на Агенцията за енергийна ефективност, на семинар по енергийна ефективност миналата седмица. Първата стъпка за участие в курса е акредитация в Агенцията по енергийна ефективност (АЕЕ). След като завършат успешно обучението, специалистите ще бъдат регистрирани в АЕЕ като експерти по съответната специалност. До края на март ще са готови областните програми по енергийна ефективност. АЕЕ получава до 10% от информацията от страната за сградния фонд, който се нуждае от обновяване. Това обикновено са държавните и общинските публични сгради. От частния сектор информация не се получава. През май ще бъдат избрани търговските банки, които ще обслужват кредитите от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) за обновяване на сградния фонд по малки проекти основно в индустрията. Кредитите ще бъдат в размер от 500 до 5000 евро. Донори са ЕБВР с 50 млн. евро и Международната финансова корпорация с 10 млн. евро. Безвъзмездната помощ е в размер на 20%. Договорът с ЕБВР беше подписан в края на декември 2004 г. Ще бъдат избирани проекти от частния сектор. По кредитната линия на ЕБВР за проекти по енергийна ефективност и възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) - 50 млн. евро от ЕБВР и грант от Международния фонд "Козлодуй" за 10 млн. евро, кредитните линии вече са разпределени между ОББ АД - 15 млн. евро, "Българска пощенска банка" АД - 5 млн. евро, Юнионбанк - 3 млн. евро, НVВ Bank "Биохим" - 10 млн. евро, "Булбанк" АД - 7 млн. евро, Банка ДСК. Проектите по енергийна ефективност са 7,5%, а за ВЕИ - 20%. По механизма за "съвместно изпълнение" на Протокола на Киото предстои подписване на меморандуми с Германия, Швеция и Италия. Водят се преговори и с Япония. Досега са подписани договори с Холандия, Австрия, Швейцария и Дания.
Източник: Строителство Градът (14.03.2005)
 
Решаващ и за енергийния баланс на страната, а и за екологичното равновесие на региона е ТЕЦ "Марица-изток 1". След тригодишно "замразяване" най-сетне бе дадена зелена светлина на проекта на американската компания "Ей И Ес" (AES). На 13 декември 2004 г. стана известно, че американската компания и НЕК са се споразумели за изкупната цена на тока. Ако и трите проекта за въглищните централи в маришкия басейн бъдат изпълнени в срок, до края на 2008-а в комплекса ще работят нови и напълно рехабилитирани мощности от 2930 мегавата. Което освен че ще осигури известна хармония между енергетика и екология в Югоизточна България, ще запази и сравнително високия жизнен стандарт на населението в региона, разчитащо за препитанието си основно на комплекса "Марица-изток". Другият български тец, използващ предимно местни въглища - "Бобов дол", засега е на светлинни години от справянето с проблема вредни емисии. Общата му мощност е 630 мегавата (три блока по 210 мегавата), а като гориво се използват смесени въглища, които обаче са с високо съдържание на пепел. Те се добиват от 12 мини в Югозападна и Западна България, ползващи остаряло оборудване, а добивните хоризонти (т.е. галериите, където се копаят въглищата) са на стотици метри дълбочина. Затова и заплащането на миньорите тук е сред най-високите в страната, което допълнително оскъпява суровината. Единствената възможност централата в Бобов дол да стане ефективна, е в нея да се въведе комбиниран производствен цикъл - турбините да работят не само на въглища, но и на природен газ, твърдят специалистите. Със същите екологични проблеми ще трябва да се справят и централите, работещи с вносни въглища (те консумират средно по около 3.5 млн. т на година). Най-голямата сред тях - ТЕЦ "Варна", с обща инсталирана мощност 1260 мегавата, спешно се нуждае от сероочистващи инсталации. А изграждането им според експертни оценки ще струва над 150 млн. лева. Допълнителни средства ще са необходими и за рехабилитация на горивните и на електрофилтрите, което ще позволи да се намалят емисиите на азотни оксиди и прах. За всичко това грижа ще има бъдещият собственик на тец "варна", тъй като централата е в процес на приватизация. Сходна е ситуацията и с другата голяма централа, работеща с вносни въглища - ТЕЦ "Русе"- изток. Тя е с обща инсталирана мощност 400 мегавата - две електрогенераторни групи по 110 мегавата и четири турбогенератора за пара (2X30 MW и 2X 60 MW). Над 150 млн. лв. ще са необходими за изграждането на сероочистващи инсталации, рехабилитация на старите и монтаж на нови електрофилтри. Реално погледнато, и трите централи (тец "Бобов дол", тец "варна" и тец "Русе") произвеждат електроенергия, която е по-скъпа от генерираната чрез горене на лигнитни въглища. Годишната им използваемост е от 3500 до 5500 часа, но те поддържат една изключително "невралгична" точка на енергийния баланс - аварийния резерв на системата. Ако при пикови натоварвания например изключи някой от двата 1000-мегаватови реактора на АЕЦ "Козлодуй", той се компенсира от тези централи. Необходимостта от спешна модернизация и рехабилитация на сегашните термични централи и от изграждането на нови мощности вече се признава официално. В последните разработки на енергийното министерство и електрокомпанията (включително и в разработения от НЕК "План за развитието на българската енергетика с минимални разходи") се признава, че ако не искаме България да влезе в Евросъюза с "дискотечен" режим, в периода 2007-2010 г. ще се наложи да внасяме ток. При максимално натоварване на наличните в страната мощности тогава годишно ще са необходими допълнителни около 100 мегавата. Прогнозите за цените на вноса обаче са между 4 и 7 щ. цента за киловатчас, което е над два пъти по-скъпо от себестойността на произвежданата у нас електроенергия. Според прогнозата на обединените европейски енергийни мрежи UCTE пък дефицитът в региона в същия период ще е над 3750 гигавата.
Източник: Банкеръ (26.03.2005)
 
Националната електрическа компания (НЕК) е увеличила нетната си печалба за 2004 г. с 7.4 млн. лв. до 18.9 млн. лв., сочат резултатите на дружеството. Приходите от продажби са с 54 млн. лв. повече в сравнение с 2003 г. Компанията обаче е продала на електроразпределителните дружества с 1 млрд. киловатчаса електроенергия по-малко от предната година, което се дължи на инвестициите им в намаляване на загубите, коментира изпълнителният директор Васил Анастасов. Продажбите на разпределителните дружества заемат най-голям дял от всички продажби. НЕК очаква, че износът през тази година ще достигне 6-6.3 млрд. евро. Само за първите три месеца на тази година той се е увеличил с 30% повече в сравнение с 2003 г. Потреблението на електроенергия е достигнало петгодишен рекорд от 7720 мегавата, което е съвпаднало с голямото търсене на ток от съседните страни и в Европа. По данни на НЕК от 1999 до 2004 г. консумацията на ток от бита е намаляла с 11%, като за сметка на това се увеличило потреблението от промишлеността и обществения сектор с 17.6%. Очаква се тази тенденция да се запази. Към момента резервите от мощности са около 800 мегавата, което е колкото трети и четвърти блок на АЕЦ"Козлодуй". След затварянето им през следващата година енергийната система ще бъде изправена пред ситуацията да не може да се справи и тогава ще се наложи да се спре износът на ток, за да няма последици за вътрешния пазар, обясни Анастасов. Единадесет фирми са кандидати за строителството на новия 440-киловолтов електропровод с Македония от подстанция Червена могила, Радомир, до подстанция Щип, стана ясно по време на представянето на резултатите на компанията. Очаква се през следващата седмица електропреносната компания на Македония да обяви търга за изпълнител. Стойността на проекта 40.5 млн. евро, като българската част е за 20 млн. евро. НЕК ще участва със собствени средства от 4.5 млн. евро в проекта, останалите ще са заем от банката. Единадесетте компании са избрани от 48-те кандидата, сред които няма нито български. Причината е изискването от 5 млн. евро годишен оборот за предишни години. Българските компании могат да участват като подизпълнители в проекта, посочи Анастасов. Електропроводът трябва да бъде готов през следващата година и ще улесни създаването на регионалния пазар на електроенергия. През тази година НЕК планира да инвестира 370 млн. лв., като направените инвестиции през миналата година са за 191 млн. лв.
Източник: Дневник (28.03.2005)
 
За периода 2007-2009 г. България ще получи 210 млн. евро от ЕС за подпомагане на извеждането от експлоатация на блокове от I до IV на ядрената електроцентрала "Козлодуй". Блокове I и II на АЕЦ "Козлодуй" вече са спрени. Блокове III и IV трябва да бъдат окончателно спрени през 2006 г., пише в договора за присъединяване. През първите три години на членство само за структурни дейности България ще получи от ЕС 2,3 млрд. евро. През 2007 г. България и Румъния ще си разделят 82 млн. евро, за да се укрепи администрацията и съдебната система в двете държави. През първите три години на членство България ще получи общо 239,5 млн. евро за укрепване на външните си граници и компенсиране на бюджетните разходи, които трябва да се направят във връзка с членството. На осем вноски до 2012 г. България трябва да внесе 14,8 млн. лв. в капитала на Европейската инвестиционна банка. В периода 2009-2012 г. България трябва да внесе 11,95 млн. евро в Изследователския фонд за въглища и стомана.
Източник: Стандарт (28.03.2005)
 
Съветът на директорите на “АЕЦ Козлодуй” ЕАД избра за нов председател - Атанас Василев Добрев. Атанас Добрев е член на Съвета на директорите на “АЕЦ Козлодуй” ЕАД от 2001 година. Роден е на 17 декември 1961 г. Завършил е Московския институт за международни отношения, специалност "Международни отношения", съобщиха от АЕЦ “Козлодуй”. Специализирал е в Англия, Германия и Холандия. Владее английски, сърбохърватски, персийски, руски и немски език. Досегашният председател на Съвета на директорите Иван Николов Гризанов бе освободен по негова молба и остава член на Съвета на директорите.Промените в Съвета на директорите на “АЕЦ Козлодуй” ЕАД ще бъдат вписани по реда на търговския закон.
Източник: Агенция Фокус (01.04.2005)
 
По всяка вероятност Министерският съвет ще вземе решение по същество за строежа на АЕЦ Белене на 7 април. Това съобщи вчера юрисконсултът на енергийното министерство Анани Ананиев по време на заседание на тричленния състав на Върховния административен съд по делото срещу одобряването на доклада за изграждането на ядрената мощност. Проекторешението по същество за строежа на втората атомна централа бе внесено за одобрение от кабинета още преди рокадите в правителството от бившия енергиен министър Милко Ковачев, който в момента е министър на икономиката. Наследникът му Мирослав Севлиевски обаче отложи гласуването на проектодокумента, за да се запознае прецизно с докладите на финансовия и на инженеринговия консултант Deloitte &Touche и Parsons за изграждането на АЕЦ Белене. По думите на Севлиевски необходимо е да се разработи най-подходящият финансов модел на проекта, така че да се привлекат частни инвеститори, а държавата да държи мажоритарния пакет от бъдещата компания, която ще реализира строежа, срещу минимум инвестиции. В доклада, разработен по времето на Милко Ковачев, са приложени разработките на Deloitte &Touche и Parsons, както и резултатът от общественото им обсъждане, проведено на 7 януари 2005 г. Към документа бяха прибавени и предложения за създаване на ядрена компания АЕЦ Белене, в която да влязат наличното оборудване, доставено преди години за бъдещия реактор, както и пети и шести блок на АЕЦ Козлодуй. Все още работещите трети и четвърти блок на централата, които обаче според договорката с ЕС трябва да се изведат от експлоатация в края на 2006 г., остават в сегашното дружество заедно със съоръженията за съхраняване на отработило ядрено гориво и хранилището за радиоактивни отпадъци в Нови хан. Сегашният енергиен министър Мирослав Севлиевски преди време заяви, че проекторешението за втора АЕЦ е само отложено, няма да се преработва. Приемането на решение за строежа на централата по същество ще позволи обявяването на търга за избор на технология и изпълнител, от което пък зависи финансирането.
Източник: Пари (05.04.2005)
 
МААЕ дава доклад за АЕЦ "Козлодуй" до края на април. В него Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) ще се произнесе за икономическите ефекти от предсрочното затваряне на 3 и 4 блок на АЕЦ "Козлодуй". Оценката на МААЕ за последиците се доближава до оценката на евродепутатите, които посетиха България, че блоковете покриват приемливи норми за безопасност за западните срани.
Източник: Черно море (07.04.2005)
 
Правителството одобри на своето редовно заседание вчера предложението на министъра на енергетиката и енергийните ресурси Мирослав Севлиевски за изграждане на ядрена централа на площадка "Белене". Тя ще бъде с максимална инсталирана електрическа мощност 2000 мегавата на базата на революционен проект с използването на апробирани технически решения с реактор с вода под налягане. Решението на Министерския съвет дава възможност да се обяви търг за доставчик и изпълнител на новата атомна електроцентрала. Проектът ще се изпълнява 7 години и ще струва около 2 млрд. евро. Но според Севлиевски самата процедура по обявяването на търга за изпълнител, както и задължителната след това оценка на постъпилите предложения ще траят по-дълго от мандата на сегашното правителство. Така отговорността за това, ще имаме ли или не втора АЕЦ, на практика се оставя в ръцете на следващия кабинет. Напълно възможно е, ако след изборите няма съгласие по този въпрос, решението на МС за "Белене" да остане само едно декларирано намерение. Въпросът е, че преди изборите то ще свърши добра работа. Проектът АЕЦ-2 цели да избледни спомена от закриването на III и IV блок на АЕЦ-1. Неслучайно според последните социологически прогнози 70 на сто от българите искат ядрена централа в Белене.
Източник: Кеш (08.04.2005)
 
British Nuclear Group, специализирана в областта на извеждането от експлоатация на реактори и дезактивацията на ядрени отпадъци, съобщи за планираното значително разширяване на своя бизнес в Източна Европа. Компанията ще изгради централен офис в Прага, който ще действа като търговски център в този географски регион - Чехия, Словакия, Литва, Русия и България. Project Services Ltd, част от British Nuclear Group, е консултант на Групата за управление на проекти към АЕЦ Козлодуй ЕАД в сътрудничество с EdF. British Nuclear Group е създадена като част от BNFL plc, собственост на британското правителство.
Източник: Пари (12.04.2005)
 
Партийният апарат на "Позитано" 20 си отдъхна. Листите вече са наредени, споровете /решени или нерешени/ затихват, амбициите и апетитите вече се утаяват. За да изглежда широко представителна бъдещата парламентарна група, в нея са включени хора от всички професии, но най-привилегировани за избираемите позиции са финансистите, политиците с опит в бюджетирането, експерти в управлението на туризма, транспорта, комуникациите. Повече от всеки друг път БСП потърси професионалисти и популярни личности за успеха на кампанията си. Участието на бизнесмени трябваше да е отговорът на левицата на критиките, че през годините заради социалната си идеология се е отнасяла враждебно към българския бизнес. На избираеми места освен силистренския водач Добромир Гущеров са още съсобственика на Инфо радио Петър Кънев, председателят на съвета на директорите на АЕЦ Козлодуй Иван Гризанов /Враца/, мениджър на Албена стил Евтим Костадинов /Добрич/, шефът на Астера Евгени Иванов, София-25. Третият в Ямбол Кънев е собственик на печатниците Демакс, член на УС на Съюза на работодателите и на борда на БИБА. Юпито на левицата Георги Кадиев /Бургас/ е сигурен участник в следващия парламент и вероятно в изпълнителната власт. Кадиев участваше в разработването на управленските проекти на левицата и е емблематичен пример за кадър с евроориентация - с каквито Станишев поиска да се заобиколи. До 2004 г. е директор на Юр-мани инститюшънъл инвестър, след това управител на анализаторската агенция Си маркет уоч. Мнозина от кандидатите за депутати са и хора с успешен собствен бизнес. Макар при тях определящи отново да са професионалните качества и умение за работа в екип, не един е случаят всички критерии да са фокусирани точно в умението им да бъдат успешни предприемачи.
Източник: Пари (13.04.2005)
 
До средата на 2006 г. ще се извърши и юридическото разделяне на преноса на електричество от търговската дейност на НЕК, съобщи главният инженер на компанията Митьо Христозов. Вече е извършено счетоводното разделяне, в момента работи се по прехвърлянето в едно дружество на управлението на преносната мрежа високо напрежение, на централния диспечерски център и на оперативното обслужване. В обществения доставчик ще са всички останали дейност, допълни Христозов. В момента НЕК обслужва 20 договора със 70 различни цени по тях според вида, количеството и времето за доставка. Средната цена, на която компанията продава електроенергията, е между 34 и 37 евро за мегаватчас. Според Митьо Христозов това е конкурентна цена на останалите доставчици в региона и надали ще се стигне до внос на ток у нас след спирането на 3 и 4 блок на АЕЦ "Козлодуй".
Източник: Монитор (20.04.2005)
 
Съветът на директорите на "Енемона - Старт" - АД, Козлодуй, на основание чл. 223 ТЗ свиква редовно заседание на общото събрание на акционерите на 27.V.2005 г. в 10 ч. в Козлодуй, площадка АЕЦ "Козлодуй", "Енергомонтаж - АЕК" - АД, монтажна база, битова сграда, ет. 2, при следния дневен ред: 1. доклад за дейността на дружеството за 2004 г.; проект за решение - ОС приема доклада за дейността на дружеството за 2004 г.; 2. приемане на годишния счетоводен отчет на дружеството за 2004 г. и доклада на експерт-счетоводителя; проект за решение - ОС приема годишния счетоводен отчет на дружеството за 2004 г. и доклада на експерт-счетоводителя 3. разпределение на печалбата от дейността за 2004 г.; проект за решение - ОС приема предложението на СД за разпределение на печалбата за 2004 г.; 4. освобождаване от отговорност членовете на съвета на директорите за дейността им през 2004 г.; проект за решение - ОС освобождава от отговорност членовете на СД за дейността им през 2004 г.; 5. промени в състава на съвета на директорите; проект за решение - ОС - приема предложените от СД промени в състава му; 6. увеличаване капитала на дружеството; проект за решение - ОС приема предложението на СД за увеличаване на капитала; 7. изменение и допълнение устава на дружеството; проект за решение - ОС приема предложените от СД изменения и допълнения в устава; 8. избор на дипломиран експерт-счетоводител за проверка и заверка на годишния счетоводен отчет за 2005 г.; проект за решение - ОС приема предложения от СД дипломиран експерт-счетоводител за проверка и заверка на годишния счетоводен отчет за 2005 г.; 9. разни. Поканват се всички акционери на дружеството да вземат участие в събранието лично или чрез упълномощени от тях лица. Акционерите се регистрират срещу представен документ за самоличност, а пълномощниците - с писмено пълномощно и документ за самоличност. При липса на кворум на основани чл. 227 ТЗ събранието ще се проведе на 13.VI.2005 г. в 10 ч. на същото място при същия дневен ред. Писмените материали по дневния ред са на разположение н акционерите в седалището на дружеството всеки работен ден.
Източник: Държавен вестник (22.04.2005)
 
Съветът на директорите на "Енергомонтаж - АЕК" - АД, Козлодуй, на основание чл. 223 ТЗ свиква редовно заседание на общото събрание на акционерите на 30.V.2005 г. в 10 ч. в седалището на дружеството - площадката на АЕЦ - Козлодуй, при следния дневен ред: 1. доклад за дейността на дружеството за 2004 г.; проект за решение - ОС приема доклада за дейността на дружеството за 2004 г.; 2. приемане на годишния счетоводен отчет на дружеството за 2004 г. и доклада на експерт-счетоводителя; проект за решение ОС приема годишния счетоводен отчет на дружеството за 2004 г. и доклада на експерт-счетоводителя; 3. разпределение на печалбата от дейността за 2004 г.; проект за решение - ОС приема предложението на СД за разпределение на печалбата за 2004 г.; 4. освобождаване от отговорност членовете на съвета на директорите за дейността им през 2004 г.; проект за решение - ОС освобождава от отговорност членовете на СД за дейността им през 2004 г.; 5. промени в състава на съвета на директорите; проект за решение - ОС приема предложените от СД промени в състава му; 6. увеличаване капитала на дружеството; проект за решение - ОС приема предложението на СД за увеличаване на капитала; 7. изменение и допълнение устава на дружеството; проект за решение - ОС прием предложените от СД изменения и допълнения в устава; 8. избор на дипломиран експерт-счетоводител за проверка и заверка на годишния счетоводен отчет за 2005 г.; проект за решение - ОС приема предложения от СД дипломиран експерт-счетоводител за проверка и заверка на годишния счетоводен отчет за 2005 г.; 9. разни. Поканват се всички акционери на дружеството да вземат участие в събранието лично или чрез упълномощени от тях лица. Акционерите се регистрират срещу представен документ за самоличност, а пълномощниците - с писмено пълномощно и документ за самоличност. При липса на кворум на основани чл. 227 ТЗ събранието ще се проведе на 15.VI.2005 г. в 10 ч. на същото място при същия дневен ред. Писмените материали по дневния ред са на разположение н акционерите в седалището на дружеството всеки работен ден.
Източник: Държавен вестник (22.04.2005)
 
Руската корпорация ТВЭЛ /Тепловыделяющие элементы/ ще участва в търга за изграждане на АЕЦ Белене. Това каза вчера пред журналисти Антон Баденков, вицепрезидент на ТВЭЛ и председател на съвета на директорите на Атомстройэкспорт. Засега търгът не е обявен и не сме запознати с условията по него, но по всяка вероятност ще обединим усилията си с някоя световна организация като Framatom, Westinghose или друга. Баденков обясни това с факта, че ядрената енергетика има много клонове и всяка държава или организация е най-добра в своята област. Надяваме се нашият завод в Новосибирск за химически концентрати да доставя ядрено гориво за новата централа, както сега доставя за АЕЦ Козлодуй, добави той.
Източник: Пари (29.04.2005)
 
Близо два пъти е нараснала печалбата на "Енемона" за последните две години, сочат отчетите на компанията. Дружеството е приключило 2004 г. с печалба от над 700 000 лв. и изпълнени строително-монтажни и инженерингови проекти за над 30 млн. лв. Ръстът на печалбата спрямо 2003 г. е около 15%, а спрямо 2002 - близо 100%. Регистрираното в град Козлодуй дружество е едно от най-големите на строителния пазар у нас и е специализирано в реконструкции и модернизации в областта на енергетиката, както и в промишлено и гражданско строителство. През 15-годишното си съществуване "Енемона" е изпълнила над 350 големи проекта у нас и в чужбина. Сред по-мащабните от тях са изграждането на комплекса за непрекъснато разливане на стомана в "Кремиковци", строителството на сграда за разтоварване, складиране и обработка на меден концентрат в "Юмикор Мед" - Пирдоп, както и модернизацията на 5-и и 6-и енергоблок на АЕЦ "Козлодуй". Фирмата е изпълнител и по обновяването на сградата на Съдебната палата, както и по модернизацията на ТЕЦ "Марица Изток" 2 и ТЕЦ "Марица Изток" 3. Миналата година "Енемона" реализира и цикъл пилотни проекти в сферата на енергийната ефективност на обща стойност 1,28 млн. лв. Той обхваща 5 частни и обществени сгради в страната, както и на апартаменти в жилищни блокове в Козлодуй. По тази програма фирмата извършва цялостно обследване на сградите, след което се изготвя и изпълнява проект за намаляване на разхода им на енергия. Той включва поставяне на топлоизолация на покрива и на външните стени, смяна на дограмите или уплътняване на прозорци и врати, ремонт на отоплителните системи и смяна на осветителните тела с по- икономични. Проектите се изплащат от икономии на енергия за 4 до 10 г. Годишните разходи за отопление и климатизация намаляват с 38 до 62%.
Източник: Монитор (29.04.2005)
 
За първи път през тази година освен данъкоплатец ще бъде определен и осигурител на годината. Конкурсът Данъкоплатец и осигурител на България 2005 се организира от Главна данъчна дирекция и НОИ. Победителите в него ще бъдат обявени в сряда. Представяме номинираните фирми от териториалните данъчни дирекции и районни поделения на НОИ в съответните категории. Данъкоплатец - юридическо лице - ВиК ООД Враца - предоставя услугите водоснабдяване и канализация на Врачанска област - Пещострой ЕООД - пещостроителни, изолационни работи и ламаринени обшивки - ГИПС АД - добив и обогатяване на гипс по подземен способ и производство на продукти от гипс - Пристанищен комплекс Русе ЕАД - пристанищна дейност, вътрешно и външно търговско и техническо обслужване, спедиция, инвестиционна и инженерингова дейност - Балкани ЛК - ремонт на електродвигатели, генератори и трансформатори Осигурител - юридическо лице - Берг Монтана Фитинги АД - произвежда поцинковани и черни фитинги от бял ковък чугун, отливки от легирани чугуни и стомани - Албена АД - морски курорт със седем месеца активен сезон и няколко целогодишно функциониращи хотела - Мини Марица-изток ЕАД - добива над 80% от въглищата на България - Русенска корабостроителница АД - изнася продукти за Русия, Китай, Норвегия, Сингапур и Германия - Хидравлични елементи и системи АД - с изцяло частен капитал, произвежда хидравлични цилиндри Голям данъкоплатец - Благоевград БТ АД - държи над 40% от пазара на тютюневи изделия - ЛУКойл-Нефтохим Бургас АД - най-големият нефтопреработвател на Балканския полуостров - Българска телекомуникационна компания - качествени и модерни телекомуникационни услуги - АЕЦ Козлодуй ЕАД - произвежда близо половината от електроенергията у нас - Винпром Пещера АД - с водещи марки, изнася в ЕС, САЩ, Япония Голям осигурител - Ръководство на въздушното движение - управление на въздушното движение и аеронавигационно обслужване на полетите - ЛУКойл-Нефтохим Бургас АД - Параходство Български морски флот, националният и най-големият морски превозвач на България - Стомана индъстри АД-Перник - водещ производител на стомана у нас - Асарел-Медет АД - създадено през 1991 г.
Източник: Пари (09.05.2005)
 
Според предварителните разчети на енергийното министерство, сегашните активи на АЕЦ "Козлодуй" ще бъдат обособени в три дружества. Хранилището за радиоактивни отпадъци ще влезе в Националната компания за съхранение на радиоактивни отпадъци. Спрените от експлоатация първи и втори блок, както и трети и четвърти, които трябва да бъдат затворени през 2006 г., пък ще преминат под управлението на Фонда за безопасно извеждане от експлоатация на АЕЦ "Козлодуй". 1000-мегаватовите пети и шести блок пък ще влязат в ядрен холдинг заедно с площадката в Козлодуй. Целта е холдингът да тегли кредити за изграждането на централата, като ще гарантира изплащането им с активите и пазара си, добавиха от атомната централа, ръководена от Йордан Костадинов. Ядреният холдинг ще разполага с огромни активи, които ще послужат като ипотечна гаранция при тегленето на кредит за строителството на новия ядрен блок. Така държавният бюджет няма да участва във финансирането на "Белене", твърдят от ведомството на Мирослав Севлиевски.
Източник: Монитор (09.05.2005)
 
НОИ обяви 50 -те "най-коректни работодатели с персонал над 1000 души за І-во тримесечие на 2005 г., осигуряващи общо 106 811 лица и със среден осигурителен доход 561 лв.: 1 АЕЦ КОЗЛОДУЙ гр.Козлодуй 2 ЛУКОЙЛ НЕФТОХИМ БУРГАС гр.Бургас 3 ЕАД "МИНИ МАРИЦА - ИЗТОК" - КЛОН "РУДНИК ТРОЯНОВО - СЕВЕР" с.Ковачево 4 ПАРАХОДСТВО БЪЛГАРСКИ МОРСКИ ФЛОТ гр.Варна 5 МОБИЛТЕЛ гр.София 6 ЕАД "МИНИ МАРИЦА-ИЗТОК - КЛОН РУДНИК "ТРОЯНОВО-1"" с.Трояново 7 ДЪРЖАВНО ПРЕДПРИЯТИЕ "РЪКОВОДСТВО НА ВЪЗДУШНОТО ДВИЖЕНИЕ" гр.София 8 УНИВЕРСИТЕТСКА МНОГОПРОФИЛНА БОЛНИЦА ЗА АКТИВНО ЛЕЧЕНИЕ "СВЕТИ ГЕОРГИ" гр.Пловдив 9 ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРСКА БАНКА гр.София 10 АРСЕНАЛ гр.Казанлък 11 БЛАГОЕВГРАД-БТ - АД гр.Благоевгр 12 СОФИЙСКИ УНИВЕРСИТЕТ "СВ.КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ" гр.София 13 ЕАД "МИНИ МАРИЦА - ИЗТОК" - КЛОН "РУДНИК ТРОЯНОВО - 3" с.Медникарово 14 ЕЛАЦИТЕ - МЕД с.Мирково 15 ТОПЛОФИКАЦИЯ СОФИЯ гр.София 16 БУЛБАНК гр.София 17 ПЕТРОЛ гр.София 18 МИНИ - БОБОВ ДОЛ гр.Бобов дол 19 ЕЙЧ ВИ БИ БАНК БИОХИМ гр.София 20 ТЕЦ МАРИЦА ИЗТОК 2 с.Ковачево 21 ВАЗОВСКИ МАШИНОСТРОИТЕЛНИ ЗАВОДИ гр.Сопот 22 АСАРЕЛ-МЕДЕТ гр.Панагюрищ 23 ИДЕАЛ СТАНДАРТ-ВИДИМА гр.Севлиево 24 РЕГИОНАЛНО УПРАВЛЕНИЕ "ДАЛЕКОСЪОБЩЕНИЯ" - СОФИЯ гр.София 25 ПРИСТАНИЩЕ ВАРНА гр.Варна 26 БАНКА ДСК гр.София 27 КЦМ гр.Пловдив 28 БЪЛГАРСКА НАЦИОНАЛНА ТЕЛЕВИЗИЯ гр.София 29 ЕКСПЛОАТАЦИОННА КОМПАНИЯ МАРИЦА ИЗТОК 3 с.Медникаро 30 БАЛКАНФАРМА - ДУПНИЦА гр.Дупница 31 ИДЕАЛ СТАНДАРТ БЪЛГАРИЯ гр.Севлиево 32 ПИРИН ТЕКС ПРОДАКШЪН гр.Гоце Делчев 33 МИНИСТЕРСТВО НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ гр.София 34 СОФАРМА гр.София 35 МНОГОПРОФИЛНА БОЛНИЦА ЗА АКТИВНО ЛЕЧЕНИЕ "АЛЕКСАНДРОВСКА" гр.София 36 ЛЕТИЩЕ СОФИЯ гр.София 37 ЯНА гр.Бургас 38 БЪЛГАРСКА ПОЩЕНСКА БАНКА гр.София 39 УНИВЕРСИТЕТСКА МНОГОПРОФИЛНА БОЛНИЦА ЗА АКТИВНО ЛЕЧЕНИЕ - Д-Р ГЕОРГИ СТРАНСКИ гр.Плевен 40 ТЕХНИЧЕСКИ УНИВЕРСИТЕТ гр.София 41 СТОЛИЧЕН ЕЛЕКТРОТРАНСПОРТ гр.София 42 МЕТРО КЕШ ЕНД КЕРИ БЪЛГАРИЯ гр.София 43 КОКА-КОЛА ХЕЛЕНИК БОТЪЛИНГ КЪМПАНИ БЪЛГАРИЯ гр.Костинброд 44 НЕОХИМ гр.Димитровград 45 Мега РЕГИОНАЛНО УПРАВЛЕНИЕ ДАЛЕКОСЪОБЩЕНИЯ "РОДОПИ" гр.Пловдив 46 АРКУС гр.Лясковец 47 МЕГА РЕГИОНАЛНО УПРАВЛЕНИЕ ДАЛЕКОСЪОБЩЕНИЯ "ЧЕРНО МОРЕ" гр.Бяла 48 ВОДОСНАБДЯВАНЕ И КАНАЛИЗАЦИЯ гр.Варна 49 ЕЛЕКТРОРАЗПРЕДЕЛЕНИЕ-СТОЛИЧНО гр.София 50 МИНИСТЕРСТВО НА ВЪНШНИТЕ РАБОТИ гр.София
Източник: Други (09.05.2005)
 
Днес официално се открива тръжната процедура за изграждане и доставки на втората АЕЦ у нас, в Белене. В наддаването може да участват компании или консорциуми от компании. Заявки ще се приемат до 27 юни, а до 17 юли ще се реши кой е допуснат за участие. Фирмите трябва да заплатят 70 000 EUR за тръжната документация и да внесат 5 млн. лв. гаранционен депозит. Те трябва да имат годишен оборот, не по-нисък от 5 млрд. EUR. Държавата ще участва в проекта с апортна вноска - инфраструктурата на изградената вече площадка и вероятно пети и шести реактор на АЕЦ Козлодуй. Тя ще предостави държавна гаранция по проекта, но размерът й ще зависи от постъпилите оферти. Очакванията са, че при цена на тока от 3.2 до 3.7 евроцента възвръщаемостта на инвестициите да бъде между 11 и 14%.
Източник: Пари (11.05.2005)
 
"Винпром Пещера" АД е сред номинираните компании в конкурса "Данъкоплатец и осигурител на България за 2005 г.", организиран от Главна данъчна дирекция и НОИ. Компанията, производител на водещите алкохолни марки в България, е номинирана в категорията "Големи данъкоплатци", където присъстват най-големите компании в страната като АЕЦ Козлодуй, "ЛУКойл", БТК, "Благоевград БТ", съобщават от "Винпром Пещера". Номинацията е признание за успешното развитие и достигането на значителни мащаби на компанията за сравнително кратко време, заявяват от компанията. По думите на изпълнителния директор Иван Папазов няма нищо по-естествено от това предприятието, което заема лидерска позиция на пазара, да плати най-големи данъци. На практика "Винпром Пещера" АД формира почти половината от данъчните постъпления за алкохолния сектор. През последните години "Винпром Пещера" АД е традиционен носител на отличия на данъчната администрация - грамота "Данъкоплатец на годината" за 1999 г.; приз "Златна роза" за частна фирма, внесла най-много данъци за Южна България за 2000 г.; отличие "Голям данъкоплатец на 2002 г."; грамота от Националния конкурс "Голям данъкоплатец на 2003 г." и други.
Източник: Монитор (11.05.2005)
 
Българският парламент ратифицира Договора за присъединяване на България и Румъния към Европейския съюз. Само един депутат гласува "против" заради АЕЦ Козлодуй, двама се въздържаха. Така с 231 гласа "за" депутатите дадоха зелена улица на членството на България в ЕС.
Източник: Пари (12.05.2005)
 
Съветът на директорите на "ГБС - Енергостроймонтаж" - АД, Козлодуй, на основание чл. 223 ТЗ свиква годишно общо събрание на акционерите на 23.VI.2005 г. в 14 ч. в седалището на дружеството в Козлодуй, площадка "АЕЦ - Козлодуй", спирка "Заводски строежи", при следния дневен ред: 1. приемане на доклад за дейността на дружеството през 2004 г.; проект за решение - ОС приема доклада за дейността на дружеството през 2004 г.; 2. приемане на годишния счетоводен отчет за 2004 г.; проект за решение - ОС приема годишния счетоводен отчет за 2004 г.; 3. приемане на доклада на дипломирания експерт-счетоводител за 2004 г.; проект за решение - ОС приема доклада на дипломирания експерт-счетоводител за 2004 г.; 4. освобождаване от отговорност членовете на съвета на директорите за 2004 г.; проект за решение - ОС освобождава от отговорност членовете на съвета на директорите за 2004 г.; 5. промени в състава на съвета на директорите; проект за решение - ОС приема направените промени в състава на съвета на директорите; 6. избор на експерт-счетоводител за 2005 г.; проект за решение - ОС приема предложения от съвета на директорите експерт-счетоводител за 2005 г.; 7. разни. Поканват се всички акционери или техни упълномощени представители да вземат участие в общото събрание. Материалите по дневния ред са на разположение на акционерите всеки работен ден от 10 до 15 ч. в офиса на "ГБС - Енергостроймонтаж" - АД, Козлодуй, площадка "АЕЦ - Козлодуй", спирка "Заводски строежи". Регистрацията на акционерите започва в 13 ч. и се извършва срещу лична карта и пълномощно на представителите. При липса на кворум на основание чл. 227 ТЗ общото събрание ще се проведе на 8.VII.2005 г. в 14 ч., на същото място и при същия дневен ред.
Източник: Държавен вестник (17.05.2005)
 
"Атомстройекспорт" преведе 70 000 евро на НЕК за закупуването на тръжна документация за изграждането на АЕЦ "Белене". Независимо от изхода на търга обаче, компанията ОМЗ на грузинския държавен министър Каха Бендукидзе ще получи голяма част от приходите, според данни на в. Комерсант. Бендукидзе е грузински държавен министър, който отговаря за координирането на икономическите реформи. До 70 на сто от оборудването за първия блок от АЕЦ "Белене" вече е доставено в България. Сега трябва да се избере проект за довършване на строителството на централата, като изборът ще се прави между бюджети на стойност 2 млрд. долара, 2,3 млрд. долара и 2,6 млрд. долара. Мощността на АЕЦ "Белене" се оценява на 2000 мегаватчаса. Крайният срок за строителството е 10 години след датата на сключването на договора, тоест ­ след 23 януари 2006 година. Конкуренти за проекта са два консорциума: първият включва "Атомстройекспорт" и германо-френската фирма "Фраматом", а вторият включва Шкода, чешката Комерчни банк, Ситибанк и Уникредито от Италия. Независимо от това кой ще победи в наддаването, реакторът на АЕЦ Белене ще бъде построен в заводите на ОМЗ на Каха Бендукидзе. Причината е, че през април 2004 г. ОМЗ изкупи поделението на "Шкода холдинг" за производство на оборудване за АЕЦ ­ "Шкода Джи Ес", припомня в. "Комерсант".
Източник: Монитор (18.05.2005)
 
Близо 4 милиона е печалбата на българската атомна централа за миналата година, съобщиха от дружеството. В сравнение с 2003-година цифрата е по-ниска с 5.5 милиона лева. За същия период значително са снижени разходите на централата - от 712 506 000 лв. на 688 553 000 лева. Дълготрайните материални активи са скочили с над 100 милиона лева и вече възлизат на 1 410 884 000 лева, отчитат в АЕЦ-а. В социалните фондове за пенсионно и здравно осигуряване, за безработица и преквалификация през 2004 г. са внесени близо 29 500 000 лева. За републиканския бюджет са отчислени всички дължими данъци в размер на 137 млн. лв. или 2.29 % от общите данъчни приходи за страната. От АЕЦ "Козлодуй" уточняват, че от отделянето на дружеството като самостоятелна единица, редовно и в пълен размер се правят вноските във фонд "Извеждане от експлоатация" и фонд "Безопасно съхранение на радиоактивни отпадъци". В тях през м.г. са постъпили общо 127 380 000 лева. Най-голям дял в себестойността на произвежданата електроенергия представляват разходите за управление на ядреното гориво - свежо и отработено. Следват отчисленията за амортизации - 23 на сто, вноските в специализираните фондове -18 на сто, а най-малък - 15 на сто, е делът на средствата, отделяни за заплати и осигуровки на персонала.
Източник: Шанс Експрес - Враца (26.05.2005)
 
АЕЦ Козлодуй и Белене да бъдат една компания препоръчва изпълнителният директор на АЕЦ Козлодуй Йордан Костадинов. Ако централата в Белене е самостоятелно дружество, може да има проблем и с изграждането, и с експлоатацията й, смята той. Според него, когато се отвори свободният енергиен пазар през 2007 г., ядрена компания от двете централи ще бъде по-мощна, ще функционира по-добре и ще бъде конкурентоспособна.
Източник: Пари (27.05.2005)
 
Първият финансиран от ЕБВР проект е в енергийния сектор. През 1992 г. между ЕБВР и НЕК е подписано споразумение за кредитна линия в размер на 40 млн. екю (48 млн. щ. долара). Средствата са използвани за реконструкция на ТЕЦ "Марица-изток 2". Гратисният период на кредита е пет години, а срокът му за изплащане е десет години. През 1992 г. ЕБВР отпуска на Българската телекомуникационна компания 32 млн. екю (или 38.4 млн. щ. долара) по проекти, по които вече са получени кредити от Световната банка. Гратисният период по този заем е пет години, а срокът му на погасяване - осем години. Година по-късно - през 1993 г., е подписано споразумение между Министерството на транспорта и ЕБВР за заем в размер на 35 млн. екю (или 43 млн. щ. долара). Той бе предназначен за възстановяване на първокласната пътна мрежа на страната и е с тригодишен гратисен период и срок на погасяване 12 години. В края на 1995 г. ЕБВР отпуска 37.5 млн. екю (45 млн. щ. долара) кредит на БДЖ. Гратисният му период е три години, а срокът на изплащане - 12 години. През август 2002 г. кредитната банка на Европа предостави 30 млн. евро за рехабилитация на топлоподаването в София. Проектът е на стойност 114 млн. евро, от които 26 млн. евро се осигуряват от Световната банка, а други 30 млн. евро ще са грант от Международния фонд за закриване на АЕЦ "Козлодуй". През април 2002 г. ЕБВР подписа споразумението за десетгодишен заем в размер на 35 млн. евро с град София - за подобряване на обществения градски транспорт. ЕБВР се включи и в най-големия синдикиран заем за България с който в началото на 2003 г. бяха финансирани модернизацията и увеличаването на производствените мощности на ТЕЦ "Марица-изток 3". Десетте банки участници в синдиката отпуснаха дългосрочен заем за 348 млн. евро. ЕБВР предостави 112.1 млн. евро, а френските "Креди Агрикол" и "Сосиете Женерал", италианската "Банка Мидиокредито" и "Банк Аустрия" осигуриха общо 140.7 млн. евро. Още 75 млн. евро предоставиха БУЛБАНК, ОББ, БИОХИМ и SG ЕКСПРЕСБАНК, а регионалната Черноморска банка за търговия и развитие участва с 20 млн. евро. Заемът е с четиринадесетгодишен срок на погасяване и лихва, съпоставима с тази за реномирани западноевропейски фирми. Сумите по него бяха застраховани срещу политически риск от Международната агенция за гарантиране на инвестициите (MIGA). Като обезпечение по кредитите пък е учреден залог върху активите на ТЕЦ и върху вземанията на НЕК по договорите за изкупуване на електроенергия. Заемът обаче бе отпуснат на не българската фирма, а на италианската енергийна компания "Енел", която получи правото да се разпорежда с топлоелектрическата централа. Разбира се, инфраструктурните проекти, финансирани от ЕБВР, не се изчерпват с тези няколко примера. Те обаче са показателни за предпочитанията на банката към бизнеса, който кредитира. В повечето случаи те са високоефективни и под една или друга форма по тях да има държавна гаранция. Кредитите за частните фирми трудно могат да се нарекат успешни. Всъщност в началото всичко започва добре. През март 1994 г. ЕБВР инвестира 1.2 млн. екю в капитала на смесеното българо-френско предприятие за производство на мляко и млечни продукти "Данон-Сердика". Две години след първата си инвестиция във фирмата банката влага в нея още 2.7 млн. екю. С парите са модернизирани производствените линии, асортиментът е разширен. През декември 1994 г. ЕБВР инвестира 3.4 млн. щ. долара в акции на "Делви - П" - дружество за производство на сладолед, в което участват гръцката фирма "Делта Дайъри" и българските "Делта Виталакт" и "ЛБ Булгарикум". Кредит от 10 млн. щ. долара предоставя европейската банка през октомври 1996 г. и на "Астера" АД, която придоби 67% от капитала на козметичното предприятие "Арома" АД. Независимо от скандалите и съдебните спорове между собствениците на "Астера" през 2002 г. фирмата погаси изцяло задължението си към ЕБВР. Около 1.8 млн. щ. долара дава ЕБВР през октомври 1996 г. за закупуването на акции на консервното предприятие "Сторко" АД. Година преди това то е приватизирано от британската холдингова компания "Лукскрафт Трейдинг" - собственост на израелската "Геръл Груп". Освен че става акционер в "Сторко", ЕБВР отпуска на "Лукскрафт Трейдинг" заем за 8.3 млн. щ. долара, с който то финансира модернизацията на производството си. Тази инвестиция за пръв път създава проблем на ЕБВР. До 1998 г. "Лукскрафт Трейдинг" обслужва дълга си към банката, след което спира плащанията. През юни 2004 г. ЕБВР поема контрола върху "Сторко", тъй като то е заложено в нейна полза като предприятие по реда на Закона за особените залози. Дружеството е обявено в несъстоятелност от Плевенския окръжен съд, а активите му са разпродадени. Фирмата "Лайнс Холдинг" заедно с турския си партньор "Пенгуин" купиха в края на март 2003-а производствените активи на плевенското дружество. "Лайнс Холдинг" от 1997 г. е собственик също и на "Линк" АД, производител на натуралните сокове "ВВВ". А от 1999 г. притежава и контролния пакет от "Бовис" - бившето мащабно соцпредприятие "Ботевградска вишня". Фирмата "Пенгуин" пък е най-големият производител и износител на плодови и зеленчукови консерви в Турция. През 1997 г. ЕБВР участва в приватизационната сделка за продажбата на един от най-големите заводи в света за натриев карбонат "Соди-Девня" на белгийската промишлена групировка "Солвей". Проектът за модернизация и реконструкция на заводите "Соди-Девня" е на стойност 200 млн. щ. долара, или 173 млн. евро, от които 63.5 млн. евро бяха осигурени със заем от ЕБВР. Не толкова благоприятно обаче се развиха събитията, с финансирането за "Домейн Бойар" Винарската фирма получи през 1998 г. 22.2 млн. евро от ЕБВР. От тях 19 млн. евро й бяха предоставени като инвестиционен кредит, а с останалите пари - 3.2 млн. евро, ЕБВР закупи акции на дружеството. Две години след получаването на заема (през 2000-а) "Домейн Бойар" вече имаше затруднения с обслужването му. Твърди се, че сред причините за финансовите проблеми на кредитополучателя са свиването на пазарите му във Великобритания и прекалено агресивното му разширяване в България, където закупи винзаводите в Шумен и Ямбол и изгради винзавода в Сливен. Наложи се кредитът, отпуснат от ЕБВР, да бъде реструктуриран и мажоритарен собственик на "Домейн Бойар" стана учреденото по този повод в Люксембург дружество "Бойар Истейтс Ес Ей". През 2003 г. ЕБВР реши да прекрати кредитните си взаимоотношения с винарската компания "Домейн Бойар", след като тя й преведе 15 млн. евро. Тази сума, според банкери, представлява 60% от целия дълг на дружеството към ЕБВР. Същите източници твърдят, че останалите 40% ще му бъдат опростени или, както се казва на финансов жаргон - ще бъдат дисконтирани. 12 млн. евро за погасяване на дълга към ЕБВР бяха осигурени чрез кредит, отпуснат от консорциум, в който участват ОББ, Пощенска банка и Първа инвестиционна банка, а 3 млн. евро "Домейн Бойар" плати от собствени средства. ОББ отпусна 5 млн. евро, Пощенска банка - 4 млн. евро, а ПИБ - 3 млн. евро. Срокът на заема е седемгодишен, като през първите две години ще се погасява само лихвата. Тя ще е равна на шестмесечния Европейски междубанков лихвен процент (ЮРИБОР) плюс надбавка от 9% годишно. Агент на синдикирания заем е ОББ. През нея ще минават всички погашения по кредита и тя ще ги разпределя между участниците в консорциума. При необходимост тя отговаря за осребряването на заложеното имущество и за удовлетворяването на участниците в консорциума. Драматично се развиха и събитията с "Целхарт" ЕБВР и Международната финансова корпорация, която е част от Световната банка, са кредитори на завода за целулоза и хартия "Целхарт" в гр. Стамболийски. През ноември 1998 г. те отпускат на собственика "Ъшъклар холдинг", контролиращ 81% от предприятието, два инвестиционни кредита, обезпечени със залог на цялото предприятие. Общата стойност на инвестицията е 30.8 млн. щ. долара, от които 25 млн. щ. долара е делът на ЕБВР. Турската фирма обаче не успя да обслужва заемите и предприятието е обявено в несъстоятелност, а кредиторите му - ЕБВР и Международната финансова корпорация, стават негови собственици. Причината е, че "Целхарт" е заложено в тяхна полза като предприятие. Те го преименуват в "Хартиена фабрика - Стамболийски" и според представителя на ЕБВР у нас Джон Шомел Доу сега фирмата постепенно се изправя на крака. Случаят с "Целхарт" за момента като че ли е последната горчива чаша, която ЕБВР е принудена да изпие на българския пазар. Европейската банка директно финансира проекта "Бабилон - Диф" през януари 2001 г. с 2 млн. евро - първата й директна инвестиция за малък и среден бизнес. Компанията "Бабилон" е български дистрибутор на лекарствени средства и с парите от Европейската банка изгражда нови складови съоръжения в пет големи града и инсталира нужната за бизнеса съвременна информационна система. През юли 2004 г. ЕБВР осигурява седемгодишен заем от 14.5 млн. евро за варненските търговски дружества "Боляри" и "Пикадили", от които 12 млн. евро са за изграждане на супермаркетите "Пикадили" в София, Пловдив, Бургас и в други по-големи градове. С останалите 2.5 млн. евро консорциумът "Боляри" / "Пикадили" увеличава акционерния си капитал. Последният проект, който ЕБВР финансира, е в областта на туристическия бизнес. Банката е предоставила 29 млн. евро за изграждането на "Хотел Гранд Ермитаж" в черноморския курорт "Златни пясъци", собственост на фонда за рискови инвестиции "Сигма Кепитъл Хоспиталити", в чието управление участва Георги Велчев, братът на сегашния финансов министър. Сбитият преглед на операциите на ЕБВР в България оставя впечатлението, че банката преговаря директно само с едрите риби в бизнеса и предпочита да са чужденци. Е, има и изключения, но те по принцип потвърждават правилото. Явно това е част от бизнес философията на ЕБВР, защото с годините тя остава непроменена, независимо дали проектите, които финансира, са успешни, или не.
Източник: Банкеръ (30.05.2005)
 
Газопроводът НАБУКО, който ще свързва Каспийския регион със Западна Европа, ще пресича българо-турската граница в община Болярово, Ямболска област, а българо-румънската - на 6-7 км източно от АЕЦ Козлодуй. Крайната точка в Западна Европа ще е гр. Баумгартен, Австрия, където има газоразпределителен център. Това съобщиха във Варна министърът на енергетиката Мирослав Севлиевски и изпълнителният директор на Булгаргаз ЕАД Кирил Гергов. Двамата присъстваха на заседанието на управляващия комитет на NABUCO Study Company. В нея участват 5 газови дружества от Турция, България, Румъния, Унгария и Австрия, които управляват над 10 млрд. EUR, обясни министър Севлиевски. До есента ще бъде създадена компанията, която ще поеме реализацията на проекта НАБУКО. На срещата се обсъжда преструктурирането на NABUCO Study Company в NABUCO International, която всъщност трябва да поеме изграждането на газопровода, посочи Гергов. Дължината му ще бъде 3300 км, а капацитетът за транзит на синьото гориво - между 25.5 и 31 млрд. куб. м годишно. През България трасето на газопровода ще бъде около 400 км. Инвестиционната компания ще трябва да изработи техническия и икономическия проект на газопровода, да проведе търга за изпълнител на самия строеж, както и да сключи търговските договори за доставката на природен газ.
Източник: Пари (03.06.2005)
 
Врачанският окръжен съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231 ТЗ с решение от 3.V.2004 г. по ф. д. № 582/2000 вписа в търговския регистър промени за "АЕЦ Козлодуй" - ЕАД, Козлодуй: заличава досегашните членове на съвета на директорите Йордан Димитров Костадинов, Иван Николов Гризанов, Иван Йорданов Иванов, Йордан Асенов Георгиев и Атанас Василев Добрев; заличава като представляващи дружеството изпълнителния директор Йордан Димитров Костадинов и зам.-изпълнителния директор Иван Йорданов Иванов; вписа като членове на съвета на директорите за срок до 24.IV.2007 г. Йордан Асенов Георгиев, Иван Николов Гризанов, Йордан Димитров Костадинов, Иван Йорданов Иванов и Атанас Василев Добрев; дружеството се представлява от изпълнителния директор Йордан Димитров Костадинов, а в негово отсъствие и с негова изрична заповед от зам.-изпълнителния директор Иван Йорданов Иванов.
Източник: Държавен вестник (03.06.2005)
 
Плевенската инженерингова фирма "Квел" отчете 40% увеличение на продажбите на видеокамери за контрол на достъпа. Това съобщи управителят й Красимир Върбанов. Според него от началото на годината търсенето на тези стоки е скочило двойно. Паралелно с нарастващия интерес към камерите се увеличават и поръчките на персонални чип карти, които са част от налагащата се у нас модерна система за контрол на достъпа. "С камерите работодателите могат да следят как се спазват правилата за безопасност на труда, а с чип картата да се отчита реалното присъствие на работното място. Освен като средство за подобряване на трудовата дисциплина записването на работния процес може да послужи и за доказване на грешки, да разкрие причините за производствени аварии и др. Специализирани системи на "Квел" работят в ТЕЦ-Варна, АЕЦ "Козлодуй" - за подводно наблюдение и запис на водите в топъл и охладителен канал. В ТЕЦ "Солвей Девня" и "Златна Панега цимент" има монтирани камери за контрол на въглищно и мазутно стопанство и транспортни линии. "Квел" има регистрирани и няколко собствени разработки и патенти с приложимост при спасителни работи в условията на крупни промишлени аварии, земетресения и бедствия, мобилна система за видеонаблюдение и запис под вода и мобилна система за специализиран оглед на пътно-транспортни средства.
Източник: Дневник (06.06.2005)
 
85 млн. EUR безвъзмездно ще получим от ЕС за дейностите по извеждането от експлоатация на I-IV блок от АЕЦ Козлодуй. Това предвижда одобреният финансов меморандум между правителството и Европейската комисия по Специална програма ФАР 2004 за подкрепа на извеждането от експлоатация на блокове в АЕЦ Козлодуй и последващи мерки в енергийния сектор. С подписването на документа страната ни ще получи помощ за осъществяване на дейностите около извеждането от експлоатация на I-IV блок от атомната електроцентрала в съответствие със западноевропейските подходи при спирането на мощности.
Източник: Пари (10.06.2005)
 
"Стомана индъстри", "Полимери" АД и наскоро лицензираната като търговец на електроенергия "ЕФТ България" вече могат да купуват ток директно от централите. Това обяви главният специалист в отдел "Администриране на търговията с електрическа енергия" в Националната електрическа компания (НЕК) Мирослав Дянков пред енергийния форум за предизвикателствата пред либерализацията на пазара. Трите компании вече са подписали договори и са получили регистрация от оператора. "ЕФТ България" ще може да продава ток в страната на привилегировани потребители и да посредничи за външния пазар. След отпадане на монопола на НЕК компанията ще може свободно да осъществява експортни сделки. В момента "Юмикор", "Агрополихим", КЦМ, "Асарел Медет", мини "Марица-изток", "Елаците" и "Девня цимент", които имат годишна консумация над 100 гигаватчаса, участват в свободния пазар на енергия, като заплащат такса за преноса на НЕК. До 2006 г. регулираната част от пазара трябва да бъде сведена до минимум, каза председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Константин Шушулов. Той посочи, че в момента отварянето на пазара е 11%, а беше планирано то да бъде 18.5%. Според Шушулов либерализацията на пазара не върви, тъй като производителите отказват да си търсят консуматори за свободна продажба. Схемата на търговия предвижда регулаторната комисия да определя всяка година квоти от енергия, която централите имат право да продават на свободния пазар. Цените се договорят между привилегированите потребители и производителите. При недостиг на енергия те купуват по-скъпа енергия от балансиращия пазар. Недоволни от определените квоти са АЕЦ "Козлодуй" и частната "Марица 3", която оспори в съда решението на ДКЕВР. Те поискаха квотите им да бъдат увеличени. ТЕЦ "Бобов дол" и "Топлофикация Русе" пък не можаха да ги изпълнят.
Източник: Дневник (10.06.2005)
 
Министърът на регионалното развитие и благоустройството на основание чл. 149, ал. 4 във връзка с чл. 148, ал. 3 ЗУТ обявява, че е издал разрешение за строеж № РС-7 от 16.V.2005 г. на АЕЦ "Козлодуй" - ЕАД, Козлодуй, за обект - програма за модернизация на 5 и 6 блок на АЕЦ "Козлодуй" - мярка 18122 - модификация на системата за газово пожарогасене - блок 5 и 6 и мярка 18122 - подобряване на плътността на помещенията с газово пожарогасене с FM 200 - блок 5.
Източник: Държавен вестник (10.06.2005)
 
България ще получи 85 млн. евро безвъзмездно от Европейския съюз за дейностите по извеждането от експлоатация на I-IV блок от АЕЦ “Козлодуй”. Това предвижда одобреният финансов меморандум между правителството и Европейската комисия по “Специална програма ФАР 2004 за подкрепа на извеждането от експлоатация на блокове в АЕЦ “Козлодуй” и последващи мерки в енергийния сектор в България”. След подписването на документа страната ни ще получи помощ за дейностите около извеждането от експлоатация на I-IV блок от атомната електроцентрала. Те трябва да са съобразени с европейските подходи при спирането на мощности. Парите ще бъдат използвани за преструктурирането, обновяването и модернизацията на енергийното производство. Разходите ще се правят по схеми от Рамковото споразумение между България и Европейската банка за възстановяване и развитие от 2001 г. Необходимостта от средствата, планирането и използването им ще става след съгласуване между финансовата институция и Министерството на енергетиката и енергийните ресурси. Финансовият меморандум ще бъде подписан от министъра на финансите като национален координатор по помощта. Това реши миналата седмица Министерският съвет. През 2004 г. в централата са инвестирани около 139 млн. лв. От тях 17 млн. лева са вложени в ІІІ и ІV блок. АЕЦ “Козлодуй” е основен производител на електроенергия в България. Централата осигурява 40.43% от общото национално производство на електроенергия.
Източник: Строителство Градът (13.06.2005)
 
Български компании могат да получат поръчки до 20-25% от стойността на проекта за изграждането на АЕЦ "Белене". Това съобщи собственикът на "Риск инженеринг" Богомил Манчев, който участва като подизпълнител на инженер-архитекта "Парсънс". Условието за участието на българските компании ще бъде поставено в договора с изпълнителя на новата ядрена мощност, който се очаква да бъде подписан през януари 2005 г., обясни той. По думите му до 30% от обема на доставките на оборудването и строителните материали ще бъдат също на местни производители. Предварителната стойност на проекта е от 1.2 до 4 млрд. евро, като се предвижда да бъдат изградени два блока по 1000 мегавата. Първият хилядник се очаква да бъде изграден до 2011 г. Правителството възнамерява да използва доставения в началото на 90-те години на миналия век реактор "Шкода" на площадката в Белене. Използването му ще бъде оценявано в търга за изпълнител на проекта. Офертите на кандидатите ще се приемат до 17 юли, а НЕК ще извърши подбора им. Строителните компании и доставчиците, които ще работят на втората АЕЦ, ще бъдат избирани от изпълнителя. От обясненията на консултанта не стана ясно дали ще се прилага Законът за обществените поръчки. Докато не бъде създадено дружеството за проектирането и строителството на ядрената мощност, селекцията ще се прави от НЕК, каза още Манчев. Той даде за пример модернизацията на пети и шести блок на АЕЦ "Козлодуй", където кандидатите са били 300 компании, но са избрани "Енергопроект" и "Риск инженеринг" заради опита и качеството, което са предложили. На въпрос дали цената по договорите с изпълнителите няма да нараства прекалено, Манчев заяви, че ако има увеличение, то ще е с инфлацията. Като евентуални участници в монтирането на оборудването той посочи "Техенерго", "Атоменергоремонт" и "Енергопроект". Изграждането на инфраструктурата може да бъде дадено на частните "Заводски строежи", "Мостстрой", "Минстрой холдинг" и "Главболгарстрой". В монтирането на електрическите системи и автоматиката могат да се включат "Енергоремонт холдинг", дъщерното му дружество "Тотема" и "Енемона".
Източник: Дневник (15.06.2005)
 
Министърът на регионалното развитие и благоустройството на основание чл. 149, ал. 4 във връзка с чл. 148, ал. 3, чл. 154, ал. 5 ЗУТ обявява, че е издал: 1. Разрешение за строеж № РС-10 от 26.V.2005 г. на АЕЦ "Козлодуй" за обект "Програма за модернизация на 5 и 6 блок на АЕЦ "Козлодуй" в частта на блок 5". 2. Разрешение за строеж № РС-11 от 27.V.2005 г. на Министерство на земеделието и горите - Национална ветеринарномедицинска служба, за обект "Граничен инспекционен пункт за ветеринарен контрол при ГКПП Калотина". 3. Заповед № РД-02-14-302 от 27.V.2005 г. за допълване на Разрешение за строеж № РС-12 от 3.IХ.2002 г., издадено на Министерство на транспорта и съобщенията - "Летище София" - ЕАД, за подобект "Пътища за достъп - страна земя", съгласно одобрените на 13.V.2005 г. работни проекти за мостово съоръжение".
Източник: Държавен вестник (17.06.2005)
 
Чешката компания "Шкода" и "Ситигруп" и консорцуим от руската "Атомстройекспорт", "Фраматом" и германската "Сименс" са двата кандидата за изграждането на АЕЦ "Белене", съобщи енергийното министерство. Срокът за закупуване на конкурсните книжа изтече в петък. Кандидатите трябва да изпратят до 27 юни писма до Националната електрическа компания (НЕК), в които да посочат дали ще дадат предложения и да представят референции за втората ядрена централа. Приемането на заявления за участие приключва на 17 юли, след което НЕК ще извърши селекция. През септември ще се подават финансовите предложения, а процедурата по оценката им ще продължи около месец, след което НЕК ще избере изпълнителя, който ще изгради само ядрената част или ядрената и турбинната част заедно. Допуска се подписването на два отделни договора или един общ договор. Преимущество при оценка на предложенията ще имат компаниите, които използват максимално доставения до момента чешки реактор "Шкода" на площадката в Белене. Според различни източници от НЕК американската компания "Уестингхаус" е заявила, че би работила и с втория консорциум. Намеренията на НЕК са договорът с компанията, която ще строи "Белене", да бъде подписан през януари 2005 г. Стойността на изграждането на новата централа е 2.7 млрд. до 4 млрд. евро. Първият 1000-мегаватов реактор трябва да бъде пуснат до 2011 г., а вторият - до 2015 г. Според експертите на НЕК необходимостта от новата мощност се налага, след като България до края на 2006 г. трябва да спре трети и четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй" заради ангажимента, който пое към Европейския съюз при затварянето на глава "Енергетика" в преговорите. До момента интерес да са стратегически инвеститори в проекта са заявили руската РАО ЕЕС и италианската "Енел". Интерес към финансирането на проекта е проявила руската Газпромбанк.
Източник: Дневник (20.06.2005)
 
Монополът на "Булгаргаз" върху външнотърговските сделки с природен газ и бавното напредване на строителството на хранилище за ядрени отпадъци са били отбелязани под формата на забележки към България от европейския Комитет по асоцииране. Това заяви в Русе вчера министърът по европейските въпроси Меглена Кунева. Комитетът по асоцииране се събира веднъж годишно и прави преглед на Европейското споразумение за асоцииране, подписано през 1993 година. Членове на този комитет са и страните-членки и там обикновено се обсъждат забележки, повдигнати от някоя от тях. "За мен тези бележки за енергетиката бяха нови, защото досега тази преговорна глава се е движела добре", призна Кунева. Според експерти става въпрос за известно забавяне на строителството на хранилище за сухо съхранение на ядрените отпадъци от АЕЦ "Козлодуй". То струва 48 млн. евро, като парите са част от помощта, отпусната от Евросъюза за затварянето на малките реактори. Забавянето стана още през 2002 г. заради неколкократния провал на конкурсите за избор на консултант, а после и на строител. Един от кандидатите бе консорциум между испански фирми, чиято държава най-вероятно е повдигнала въпроса. В момента хранилището се строи от немската RWE NUKEN GNB.
Източник: Сега (21.06.2005)
 
Врачанският окръжен съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231 ТЗ с решение от 13.I.2005 г. по ф. д. № 582/2000 вписа в търговския регистър промени за "АЕЦ Козлодуй" - ЕАД, Козлодуй: промяна в устава на дружеството; вписа намаляване капитала на дружеството от 101 716 000 лв. на 69 328 030 лв. чрез намаляване броя на акциите от 10 171 600 на 6 932 803 с номинал 10 лв., с оглед предоставяне имущество на ДП "Радиоактивни отпадъци" - София, и едновременно увеличава капитала на дружеството от 69 328 030 лв. на 101 716 010 лв. чрез издаване на нови акции в размер 3 238 798 лв. с номинал 10 лв. за сметка на средствата от фонд "Резервен" на дружеството.
Източник: Държавен вестник (21.06.2005)
 
Доставчикът на комплексни решения в областта на информационните технологии "Лирекс БГ" получи сертификат за съответствие със стандарт AQAP 2110 (Allied Quality Assurance Publication) на НАТО. Той удостоверява, че системата за управление на качеството на "Лирекс БГ" отразява изискванията на алианса за осигуряване на качеството. Сертификатът обхваща дейностите по проектиране, разработка, внедряване, управление и поддръжка на информационни и комуникационни системи. Документът беше връчен официално по време на семинара "Видимите технологии срещу невидимата заплаха". Сертификатът е издаден от дирекция "Военна стандартизация, качество и кодификация" при Министерството на отбраната, която има права да сертифицира по AQAP 2110. Той повишава доверието на потребителите на отбранителни продукти към доставчика на информационни системи за отбраната, каза ръководителят на дирекцията полк. Димитър Димитров при връчването на удостоверението. "Лирекс БГ" и дъщерното й дружество "Индекс България" представиха свои решения за информационна сигурност, свързани със стандарта на НАТО. Компанията вече е внедрила системи за контрол на достъпа и за видеонаблюдение на територията и около АЕЦ "Козлодуй", както и система за защита на достъпа до каналите за технологично водоснабдяване на централата от р. Дунав, каза мениджър "Клиенти" в "Лирекс БГ" Олег Асенов.
Източник: Дневник (23.06.2005)
 
"Топлофикация Перник" - ЕАД, наричано оттук нататък "възложител", възнамерява да използва част от средствата от безвъзмездната помощ от Международния фонд за извеждане от експлоатация на АЕЦ "Козлодуй" (МФИЕ на АЕЦ), управляван от Европейската банка за възстановяване и развитие (банката), за финансиране на разходите по проекта: Строително-монтажни работи за реконструкция на парогенератор № 5 в ТЕЦ "Република". "Топлофикация Перник" - ЕАД, отправя покана да бъдат изпратени запечатани оферти от изпълнители на строително-монтажни работи за реконструкция на парогенератор № 5 в ТЕЦ "Република", които ще се финансират от постъпленията от безвъзмездна помощ. Участието в търга за договори, които ще се финансират с постъпления по безвъзмездната помощ от МФИЕ на АЕЦ, администрирана от банката, е отворено за фирми от Австрия, Белгия, Дания, Финландия, Франция, Германия, Гърция, Ирландия, Италия, Люксембург, Португалия, Испания, Швеция, Швейцария, Обединеното кралство, Кипър, Чешката република, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Малта, Холандия, Полша, Словакия, Словения и всички т. нар. страни по ФАР и страните, в които ЕБВР развива дейност. Постъпленията от безвъзмездна помощ от банката няма да се използват с цел плащане на лица или страни или за внос на стоки, ако такова плащане или внос е забранено с решение на Съвета за сигурност на Обединените нации, взето съгласно глава VII от Устава на Обединените нации. Тръжните документи могат да се получат от офиса на адреса, посочен по-долу, срещу заплащане на невъзстановима такса (еквивалент в BGN) от EUR: на английски език - EUR 480 с ДДС; на английски и български език - EUR 720 с ДДС; или платима по банкова сметка: "Булбанк" - АД, Перник, 2300 Перник, пл. Кракра Пернишки 14, банков код 62176307, банкова сметка в EUR № 1475505224, SWIFT код: BFTBBGF1PER. Ако бъде поискано, документите ще бъдат незабавно експедирани по куриер, но няма да се носи никаква отговорност за загуба или закъсняла доставка. Всички оферти трябва да са придружени с гаранция за участие в търга, възлизаща на 100 000 евро. На 29.VI.2005 г. от 10 ч. местно време в "Топлофикация Перник" - ЕАД, Перник, кв. Мошино, ТЕЦ "Република", стая 1 на ЗУП, ще се проведе предтръжна конференция. Участниците сами поемат разходите, свързани с посещението. Офертите трябва да се предадат на адреса, посочен по-долу, на или преди 13,30 ч. (местно време) на 8.VIII.2005 г. на адрес: ТЕЦ "Република" - регистратура, кв. Мошино, 2303 Перник, България. На 8.VIII.2005 г. в 14 ч. местно време офертите ще бъдат отворени в присъствието на представители на участниците, пожелали да присъстват. Регистър на потенциалните участници, които са закупили тръжни документи, може да се прегледа на адреса по-долу. Потенциалните участници могат да получат повече информация и да разгледат и закупят тръжни документи в офиса на "Топлофикация Перник" - ЕАД, инж. Гергана Колева, кв. Мошино, ТЕЦ "Република", 2303 Перник, България, тел./факс: +359(076) 670 675, в работни дни от 10 до 14 ч.
Източник: Държавен вестник (24.06.2005)
 
Всички ядрени съоръжения на АЕЦ Козлодуй получиха специален статут с правителствено решение, че физическата защита на ядрените съоръжения на площадката на АЕЦ и тези, които са свързани технологично с тях, е особено важна за страната. В специално защитените обекти влизат постоянното хранилище за радиоактивни отпадъци в Нови хан и изследователският ядрен реактор в София.
Източник: Пари (01.07.2005)
 
Министърът на регионалното развитие и благоустройството на основание чл. 149, ал. 4 във връзка с чл. 148, ал. 3 ЗУТ обявява, че е издал разрешение за строеж № РС-12 от 7.VI.2005 г. на АЕЦ "Козлодуй" - ЕАД, Козлодуй, за обект Реконструкция на помещение М 120 в Спецкорпус 3.
Източник: Държавен вестник (01.07.2005)
 
Бизнесът може да си отдъхне. Интересите му ще са добре защитени от новия парламент, ако се съди по занятията на голяма част от депутатите. Юридическото лоби в 40-ото НС, което всъщност гарантира правата на бизнеса в законодателен план, отново е със солидно присъствие. В парламента остават бившият му председател Огнян Герджиков и досегашният вътрешен министър Георги Петканов, които са съсобственици на дружеството за юридически услуги "Фактор консулт". В нежни бизнесотношения са и други двама юристи - Пламен Панайотов и Анелия Мингова от НДСВ. Те също са съсобственици в дружеството за юридически услуги "Интерсейф". Зам.-председателят на НДСВ Даниел Вълчев отдавна е известен като съсобственик на "Сигма" ООД - дружество за консултации по управление на стопанска дейност. Едноличен собственик е на фирма "Консултинг", влиза в управата на кипърската "Налко" АД и на "Ривиера" АД-Варна - заедно с Емил Кюлев. Интересите на хлебопроизводителите и в този парламент ще защитава жълтият депутат Енчо Малев, собственик на "Добруджански хляб 2002" ООД. ОДС добавят към фармацевтичното лоби Иван Колчаков от пазарджишката листа. Той притежава половината акции от фирма "Ескулап-България-Фармация" ООД за търговия с фармацевтични стоки, собственик е на 13% от хирургичната болница "Ескулап" в Пазарджик, член на УС на здравноосигурителна компания "Св. Николай Чудотворец" и на медицински център "Здраве" АД. Крупен собственик се оказва и новата "Мис парламент" Мария Капон, депутат от пловдивската листа на ОДС. Дамата притежава 32% от акциите на рекламната фирма "Декодизайн груп" ООД. Заедно с мъжа си Емил Моис Капон са собственици на фирма "Нупсън" ООД - за счетоводна и одиторска дейност. Мария Капон държи и 7% от пловдивската фирма "М-Кар" ООД, специализирана в търговия с автомобили. Собственик е и на 50% от "Фернет България" ООД, която търгува на дребно с текстил. Мария Капон е в УС на ТВ "Европа", собственост на Емил Стоянов - брат на президента Петър Стоянов. Синият депутат от В. Търново Димитър Йорданов, който беше и в 39-ото НС, членува в два управителни съвета - на кооперация "Популярна каса-Север" и на приватизационен фонд "Север" АД-В. Търново. Интерес заслужава и Иван Стаматов от листата на БНС в Хасково. Той е представител на строителното лоби в парламента Собственик е на 72% от "Монолит" АД и на една трета от "Монолит-Инвест" АД-Хасково. Фирмата е специализирана в строителството на електрически инсталации. Отделно от това Стаматов е управител на две строителни фирми - "Консорциум комплектстрой" и "М Строй" АД-Стара Загора. Притежава 50% от акциите на "МП Техникс" ООД-Хасково - за търговия на едро с твърди, течни и газообразни горива. В управата е и на "Модус" АД - за производство на метална дограма. Депутатът Николай Кънчев (ВМРО) е управляващ на две фирми, свързани с добив на инертни материали - "Драгажен флот-Истър" и "Транс Инерт Мат Истър Ин". Сред тъмносините депутати се откроява бившият строителен министър Евгени Чачев. Въпреки че и досега беше депутат, той продължава да е управител на консултантска фирма "АССЕТ консултинг", където жена му Лиляна Чачева държи 20%. Толкова е и делът на Алиса Софиянска във фирмата. Чачев е съдружник и в "Интеринвестинженеринг" ООД, специализирана в търговско посредничество с машини, промишлено оборудване, плавателни и въздухоплавателни съдове. Председател е на "Национално сдружение-саниране на сгради и съоръжения", както и на "Българска вятърна енергийна асоциация". Собствен бизнес има и психиатърът костовист д-р Николай Михайлов, който притежава 25% от "Групова практика за специализирана психиатрична помощ "Адаптация". Левицата, призвана да брани правата на бедните и онеправданите, вкарва двама от най-крупните български бизнесмени в парламента - Добромир Гущеров и Петър Кънев. Гущеров е сред акционерите на финансовата група "Орел-Г-Холдинг", която осъществява дейността си чрез застрахователното дружество "Орел", животозастрахователна компания "Орел Живот", пенсионноосигурителна компания "Съгласие", Българска здравноосигурителна компания "Закрила", "Орел инвест холдинг". Петър Кънев е собственик на преуспяващата печатница "Демакс", която отпечата бюлетините за изборите и има право да печата холограмни стикери заедно с печатницата на БНБ. В нея бяха изработени защитните знаци на документите за самоличност и винетките. До 2001 г. акционер в печатницата на Кънев е зам.-министърът на вътрешните работи Румен Стоилов. Червеният депутат е и съсобственик на Инфорадио. Сред крупните червени бизнесмени се нарежда и четвъртият от ямболската листа Стоян Иванов. Той е строителен предприемач (предимно на пътища) и е съсобственик на "Техностройинженеринг 99", "Омега-Бургас", "Инмат2004" и "Лесинженеринг". През 2001 г. финансира част от президентската кампания на Георги Първанов. Съпругата и синът му са собственици на петролната фирма "Омакс ойл". От червената лист в Русе влиза Силвия Алексиева, собственик на "Архиса" ЕООД. По-интересен обаче е съпругът й. Венцеслав Алексиев е акционер и председател на надзорния съвет на печатницата "Дунав прес" АД. От Стара Загора влиза Трифон Митев. Освен партиен функционер - председател на общинския съвет и на областното ръководство на БСП, той също има свой бизнес. Притежава фирма за търговия с книги и вестници, а освен това участва в управителните тела на пет фондации и сдружения, между които и футболен клуб "Берое", чийто собственик е концерн "АКБ-Форес". Друг партиен функционер - врачанският партсек на БСП Димитър Гъндев, също ще търка депутатската банка за първи път. Той е шеф на дружеството "Тролейбусен транспорт" в града. Колегата му по листа Иван Гризанов пък е шеф на директорския борд на АЕЦ "Козлодуй". Двамата негодуваха заради по-задните си места във врачанската листа, но бяха помилвани от Д'Ондт. Рядкост са червените депутати без собствен бизнес. Евтим Костадинов от добричката листа е главен мениджър на текстилното предприятие "Албена стил" АД-Добрич. Кметът на пещера Георги Петърнейчев, избран от Пазарджик, е крупен транспортен бос. Собственик е на ДАФ "Транс" ЕООД и "Транссервиз" ЕООД-пещера. Държи 20% от "Пентаком" ООД. Иглика Иванова от същата листа е съсобственик на фирмата за търговия с текстил и кожа "Ей Ем Ай интернешънъл трейдинг" с 40% израелско участие. Четвъртият в листата - бившият кмет на Панагюрище Марко Мечев, държи 15% от акциите на българо-австрийския холдинг за търговско посредничество "А.В.Г.-България-Универсален индустриален и стопански холдинг". Юпито Георги Кадиев също притежава фирма за информационни услуги Собственик на четири фирми е левият депутат от Монтана Жори Алексиев: "Дик-95" - за ремонт на автомобили, "Ди Вен-Жори Алексиев" - за производство на подемно-транспортни машини и асансьори, "Жо-Кал" - за търговско посредничество със стоки, и "Омега"ООД-Лом - за търговия на едро с обувки и облекла. Пернишкият му колега Ненко Темелков държи 16% от застрахователно-осигурителното дружество "Комуналстрой 2000" ООД-Перник. Съсобственик е във фирма "Оливия" - за търговия с хранителни продукти, напитки и тютюневи изделия. Темелков управлява и пернишкия футболен клуб "Комуналстрой". Двама червени бизнесмени влизат от плевенската листа. Радослав Илиевски, който беше и в 39-ото НС, е съдружник в животновъдното и растениевъдното стопанство "Агромитропол" и в строителната фирма "Екоекспорт". Новият му колега Васил Антонов е прокурист и член на съвета на директорите на "Ростов" АД, бивш управител на "Интерростов" АД. Съсобственик е и на "Ка груп". "Народният представител няма право да участва в управителни или надзорни органи на търговски дружества и кооперации", пише в правилника за дейността на депутатите. Те обаче запазват собствеността си, добита преди да станат народни избраници. Колкото до опасността от преплитане на личните и служебните им интереси - по гласуването ще ги познаете! Семеен бизнес Интересни са и половинките на някои депутатки. Например Асен Арсенов, мъжът на екоминистърката Долорес Арсенова, е в ръководствата на няколко фармацевтични фирми, занимаващи се с производство и търговия с фармацевтични стоки и лекарства. Долорес пък е шеф на сдружение "Хипократ" - за защита на лекарите. Крупен бизнесмен в областта на телевизионната техника е и съпругът на великотърновската депутатка Мариана Костадинова. Досегашният областен управител на София-област Олимпи Кътев също има солидна бизнесбиография. Съсобственик е на фирмата "Арда1" ООД - за производство на ризи, блузи и друго долно облекло. Фирмата е обявена в ликвидация, а управител и ликвидатор й е съпругата му Цветозария Йосифова-Кътева. Отделно от това Кътев е в два много важни управителни съвета - на "Браншовата камара на дърбообработващата и мебелната промишленост" и на "Сдружението за горска сертификация". Навярно това обяснява интереса му към проекта "Супер Боровец", който той координира изкъсо. Съпругата му Цветозария, която е юрист, също заслужава интерес. Тя е в съвета на директорите на "Инкомс-Телеком холдинг", съдружник във фирма "Мета" заедно с Владимир Переревенко. Притежава една четвърт от акциите на "Ненков и съдружници" - за отглеждане на животни, както и 15% от строителната фирма "ТС Баутрегер България", където участва заедно с дъщерята на члена на ЦК на БКП Велко Палин - Евелина. Цветозария е и съсобственик на "Средец 93" ООД - за търговия на едро. Член е на ЦИК. Обръчът на Доган След признанието на Ахмед Доган за обръч от близки до движението фирми едва ли ще ни учудят разкритията на регистъра АПИС, че плевенският депутат Митхат Метин е в управителния съвет на "Булгартабак холдинг". Оказа се, че Метин фигурира и във Фонда за финансиране на социалните разходи от приватизацията на "Булгартабак", който така и не стартира заради провала на сделката. ДПС обаче се е подсигурило със свой човек при евентуална продажба на холдинга. Сред хората на Доган са и небезизвестните Йордан Цонев и Христо Бисеров. Първият притежава една четвърт от капитала на дружеството за търговия на едро "Транакст", регистрирано във Варна. Сивия кардинал Бисеров понастоящем фигурира в регистъра на АПИС само с едноличната си фирма "Бисеров" ЕООД. От ДПС в парламента влиза и скандалният велинградски бизнесмен Фидел Беев. Той притежава множество фирми за търговия с горива, транспортни фирми и кабелна телевизия. Собственик е и на футболния клуб "Чепинец-Беев". 5 месеца след избирането му за кмет на Велинград през 2003 г. той беше отстранен от поста заради отказ да се оттегли от фирмите си. С бизнеса си блести и Юксел Хатиб, който влиза от силистренската листа на ДПС. Той е близък съдружник на скандалния девненски захарен бос Бедри Шефиков, който не беше допуснат за участие в изборите. Хатиб е бил изпълнителен директор на двете турски фирми: "Бейпар шугар" - за производство на захар, и "Бесин" - за търговия със зърно, собственост на Шефиков. През 2004 г. Бедри Шефиков продава 81 дка държавна земя, предоставена на "Бесин" за ползване, и така ощетява държавата с 660 хил. лв. Срещу него е заведено дело, но той се укрива в Турция. От захарната империя на Шефиков се възползва бизнесменът от Ловеч Гриша Ганчев, който изкупи от Агенцията за държавни вземания активите на задлъжнелия бизнесмен. Почетно място в огърлицата от фирми, близки до ДПС, заема и потомъкът на историческия Агушев род - Ариф Агуш, който стана депутат от Смолян. Мнозина си спомнят, че той беше в ръководството на "Кремиковци" по времето на директора Лилян Вачков и Рамадан Аталай. Агуш е в УС на стоманолеярното предприятие "Промет стийл" АД, което е руско-украинска собственост. Агуш е изпълнителен директор и на "Търговски дом ЛУКойл-Балкани" АД-Пловдив, също руска собственост. Освен че управлява местното ловно-рибарско дружество, ДПС депутатът от Сливен Янко Янков е в управата на държавната фирма "Пазар за плодове, зеленчуци и цветя" АД с главен акционер Министерство на земеделието и горите. Съсобственик е и на строителната фирма "Универсал комплект" ООД-Сливен. Янков притежава също 40% от "Унипласт" ООД-София за търговия на дребно. Със собствен бизнес е и новият депутат Даут Осман от разградската листа на ДПС. Той притежава една четвърт от "Шумен-НДД" ООД - за търговия на едро с горива. Държи и 13% от фирмата "Йълмаз-95" ООД-Шумен - за търговия на дребно с хранителни продукти, напитки и тютюневи изделия. Колегата му в същата листа Илкер Мустафов е общински съветник в Разград и управител на разградския клон на "ТБ Алианц България". Фикрет Шабанов, по-известен като Фикрет Сепетчи, е избран от Пловдив. Той идва директно от УС на местната - все още държавна - "Топлофикация".
Източник: Сега (06.07.2005)
 
Иван Иванов е новият директор на АЕЦ "Козлодуй" ЕАД, съобщи БТА. Той е бил избран днес на заседание на Съвета на директорите на "АЕЦ Козлодуй" ЕАД. Досега Иван Иванов беше член на Съвета на директорите и заместник-изпълнителен директор на атомната централа. Промяната в ръководството на "АЕЦ Козлодуй" ЕАД е поради избирането на досегашния й директор Йордан Костадинов за народен представител в 40-то Народно събрание. Иван Иванов е роден на 21 септември 1949 г. в гр. Разград. През 1972 година завършва висше образование в СУ "Климент Охридски", специалност "Физика - производствен профил". От 1974 г. последователно заема длъжностите от началник смяна на цех "Реакторен" до дежурен инженер на АЕЦ 1-4 блок. Заемал е всички длъжности на висшия оперативен персонал. Бил е директор на 5 и 6 блок. От 1992 до 1997 година е заместник- управител на централата, а след това и първи заместник -генерален директор на НЕК-ЕАД, София. От 2001 г. досега е заместник- изпълнителен директор на "АЕЦ Козлодуй" ЕАД. Владее руски и английски език. Женен, с един син.
Източник: Дневник (11.07.2005)
 
Италианската компания "Енел" има интерес да инвестира в изграждането на АЕЦ "Белене". Ще се включим при обявяване на намерения от страна на правителството за привличане на стратегически инвеститор в строежа. Така от компанията потвърдиха публикация в италианския седмичник "Панорама". Изданието пише, че докато Западна Европа се бори с непопулярността на атомната енергия сред населението си, а Италия се пита дали е уместно да се изграждат атомни централи, то България строи нова само на 200 км от столицата. Не само че я строи, но е готова да я препродаде. "Енел" не крие амбициите си да играе роля в пазара на ток на източноевропейските страни, пише "Панорама".
Източник: Стандарт (12.07.2005)
 
България води по инвестиции на глава от населението в Европа България е на първо място по инвестиции на глава от населението, сочи доклад на Българската агенцията за инвестиции /БАИ/ за 2004 година, одобрен от правителството вчера. По този показател с 272 евро на глава от население страната ни е преди Балтийските държави, където инвестициите са били 200 евро на човек, същото е нивото в Централна Европа, в Източна Европа те са 170 евро, а в Русия - 106 евро. Това съобщи Павел Езекиев, изпълнителен директор на Агенцията за инвестиции. Инвестициите през 2004 г. са били 5,262 милиарда евро. От тях 3,148 млрд. - български, и 2,114 милиарда евро - чуждестранни, съобщи министърът на икономиката Милко Ковачев. Като дял от БВП през 2004 г. инвестициите достигат 10,2 на сто. През м. г. България е привлякла 10 на сто от инвестициите в Централна и Източна Европа и 30 на сто от тези в Югоизточна Европа. Министър Ковачев изрази задоволство от това, че енергийният сектор е водещ по привличане на чуждестранни инвестиции. Според прогнозите очакваното ниво на инвестициите през 2005 г. е 6 милиарда евро, като енергетиката, транспортът и телекомуникациите ще запазят водещия си дял. През първото тримесечие на 2005 г. най-големите инвеститори са "АЕЦ - Козлодуй", БТК, НЕК, "Глобул", "Асарел Медет", "Пристанище - Бургас", "Миролио" и "Челопеч Майнинг".
Източник: Монитор (15.07.2005)
 
Строително-монтажната компания Енемона АД скоро ще бъде листвана на Българската фондова борса. Вече е подготвен проспект за публично предлагане, който предстои да бъде разгледан от Комисията за финансов надзор. На борсата ще се продават акции от сегашната емисия /т. е. няма да има IPO/, като още не е ясно за какъв процент от капитала ще се търсят инвеститори. Капиталът на компанията от 1 млн. лв. е разпределен между физически лица. 76% държи главният изпълнителен директор Дичко Прокопиев, а Никола Петков 8%. Енемона е най-голямата строително-монтажна компания в Северозападна България. Основана е през 1990 г. от специалисти, участвали в изграждането на АЕЦ Козлодуй. Фирмата участва в модернизацията на пети и шести енергоблок в АЕЦ Козлодуй, в модернизацията на първа доменна пещ в Кремиковци, както и в строежа на нова линия за непрекъснато леене на чугун там. Компанията е и сред водещите при услугите за повишаване на енергийната ефективност. Преди няколко години Енемона бе избрана за изпълнител на ремонта на Съдебната палата, след което бе замесена в скандал за значително надценяване на извършените услуги. В крайна сметка в началото на този месец Висшият съдебен съвет прие, че съществени нарушения не е имало.
Източник: Пари (25.07.2005)
 
Помпена станция “Никола Вапцаров”, собственост на ВиК - Варна, е напълно възстановена и модернизирана, съоръжението бе пуснато в експлоатация след основен ремонт. Станцията е най-голямата във Варненска област и осигурява водоподаването на 40 процента от града, обясни главният енергетик на дружеството Юлиян Трендафилов. Инвестицията е на стойност 100 хил. лв., собствени средства на дружеството. Спешният ремонт и модернизацията се наложиха, след като преди два месеца стари кабели предизвикаха пожар и последва авария. По време на ремонта, за да не се прекъсва, подаването на вода към абонатите е било пренасочено към помпената станция в Девня. Заданието за ремонтния проект е изготвено от специалисти на ВиК - Варна. Конкурсът за фирма изпълнител е проведен по спешност. Особеното в него е, че не имало период на изчакване на фирми, които да закупят документацията, а са били поканени утвърдени имена в бранша. Претенденти за поръчката бяха “Старт инженеринг”, “ГТТ инженеринг”, “ТестЕл”, “Елиа” и “Марко”. Техническите изисквания бяха изключително точни, каза за ”Строителство Градът” инж. Петко Миревски, управител на регионалното представителство на фирмата изпълнител “Елиа”. Проектът е на екип от завод “ЗЕС-Елиа”. Производствените мощности са разположени на 3 дка застроена площ в Добрич. Продукцията притежава международни сертификати за качество, на всеки шест месеца екип от SIEMENS извършва одит на производството. “Елиа” разполага и със собствена лаборатория в София, имаща сертификат тип C. В ремонта на “Никола Вапцаров” е използвана авангардната технология ретрофит. Чрез нея старите маслени прекъсвачи са подменени с нови вакуумни, внедрени са и микропроцесори. Изработено е изцяло ново табло за ниско напрежение, табло собствени нужди, табло “КИП и А”. Новото оборудване е интегрирано в обща система. За цялостния външен вид от “Елиа” са използвали професионален дизайнер. Фирмата вече десет години оперира на българския пазар, като е единствената в страната, произвеждаща табла тип “Сивикон” по франчайзингова схема със SIEMENS. Клиенти на фирмата са АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица-изток 3", “Лукойл Нефотохим Бургас” АД, “Стомана” АД. Миналата седмица за ТЕЦ "Варна" бяха доставени ел. табла за постоянно напрежение. Ремонт или модернизация на помпена станция "Никола Вапцаров" не е извършван от 1975 г., когато е била и построена. Очаква се новомонтираната техника да подсигури безаварийно водоподаване следващите 30 години. Надявам се в бъдеще дружеството да има възможност да обнови и други свои ключови звена, каза по време на откриването управителят на ВиК - Варна, Валентин Вълканов. За реализирането на това обаче ще се искат средства от държавата.
Източник: Строителство Градът (25.07.2005)
 
Врачанският окръжен съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231 ТЗ с решение от 19.VII.2004 г. по ф. д. № 1551/91 вписа в търговския регистър промени за "Заводски строежи - Козлодуй" - АД, Козлодуй: вписва като адрес на управление площадка на АЕЦ - Козлодуй; вписва като член на съвета на директорите Христина Йорданова Кременлиева; заличава като представляващ дружеството Иван Николов Гризанов; дружеството ще се представлява от прокуриста Людмил Павлов Ангелов; вписва приетите промени в устава.
Източник: Държавен вестник (26.07.2005)
 
Врачанският окръжен съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231 ТЗ с решение от 26.VII.2004 г. по ф. д. № 582/2000 вписа в търговския регистър промени за "АЕЦ Козлодуй" - ЕАД, Козлодуй: увеличава капитала на дружеството от 35 631 000 лв. на 101 716 000 лв.; вписва приетата промяна в устава.
Източник: Държавен вестник (26.07.2005)
 
Четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй" е спрян за годишен планов ремонт. В 5:20 ч. вчера блокът на централата беше изключен от енергийната система на страната. Спирането е по график и е съгласувано с Централно-диспечерско управление, съобщиха от АЕЦ "Козлодуй". Ще бъде извършен ремонт и профилактика на оборудването. Блокът ще бъде презареден със свежо ядрено гориво. Енергоблок 4 трябва да бъде пуснат отново в края на август. В момента трети и шести блок на атомната електроцентрала работят съответно с 98% и 96% натоварване на мощностите, обясняват от "Козлодуй".
Източник: Сега (01.08.2005)
 
В Комисията за финансов надзор са постъпили два проспекта за вторично предлагане на ценни книжа от дружества, които доброволно са взели решение да се възползват от изгодите на публичността. Те са на първата частна многопрофилна болница "Хигия" и на строително-монтажната компания "Енемона". На 3 август надзорното ведомство ще реши дали да им даде зелена светлина. Собствениците на многопрофилната болница в Пазарджик възнамеряват първо да пуснат сравнително малък дял от капитала (около 25%) и в зависимост от интереса към тях да бъдат пуснати за свободна търговия още акции. "Набраните средства от борсата ще бъдат реинвестирани в оборудване и за подобряване на медицинското обслужване", заяви изпълнителният директор на "Хигия" Стойчо Спиридонов по време на семинар на тема "Публично предлагане на акции". "Хигия" е първата болница в Югоизточна Европа, която излиза на борсата. Дружеството има капитал от 2 млн. лв., които са разпределени между многопрофилна болница за активно лечение "Хигия" (82%), "Сомони 2001" (11.%) и "Балкантурист Тракия" (6%). Мажоритарният акционер от своя страна е под контрола на Стойчо Спиридонов (52%), а останалите книжа са в ръцете на група физически лица. Строително-монтажна компания "Енемона" - Козлодуй, също се подготвя за славата и падението на публична компания. Капиталът й от 1 млн. лв. е разпределен между изпълнителния директор Дичко Прокопиев (76%), Никола Петков (8%) и група физически лица. Дружеството е участвало в изграждането на АЕЦ - Козлодуй, в модернизацията на пети и шести енергоблок на атомната електроцентарала, както и на комплекс "Марица-изток". Освен това на тази фирма е бил поверен и строежът на новата линия за непрекъснато леене на чугун в "Кремиковци", както и модернизацията на първата му доменна пещ. Предприятията "Белозаводски цимент" АД, "Златна Панега" АД и "Химко" АД, "Юмикор мед" и "Комбинат за цветни метали" също са ползвали услугите на компанията. През 2004 г. "Енемона" реализира 30 млн. лв. приходи от продажби, което е със 7% повече от 2003 година. Общото между двете нови дружества, които ще излязат на фондовата борса, е, че бяха замесени неотдавна в скандали. Малко или много, те накърниха репутацията им. Според експерти сред основните им мотиви да станат публични е именно да подобрят имиджа си. През април миналата година бе прекратено дело срещу болницата "Хигия" заради неумишлено причиняване на смъртта на двама пациенти - варненския бизнесмен Севдалин Стратиев и Ивелина Христова от София. Магистратите обаче решиха, че няма данни за извършено престъпление. В случая с "Енемона" за щастие няма жертви. Скандалът, в който то бе въвлечено, е свързан с ремонта на Съдебната палата, който започна през лятото на 2001 година. Висшият съдебен съвет прие финансовия одит, според който няма груби нарушения при изпълнението на ремонта, но усилено се заговори, че услугите на "Енемона" са значително надценени.
Източник: Банкеръ (01.08.2005)
 
Консорциумът RWE Nukem-GNB се застрахова срещу ядрени аварии. Документът е неразделна част от Рамковото споразумение между България и Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) относно дейностите на международния фонд "Козлодуй" за подпомагане извеждането на мощности от експлоатация, подписано на 15 юни 2001 г. Документът подлежи на ратификация от Народното събрание. Този модел е наложен от ЕБВР при преговорите за финансовите компенсации, които се дават на България за малките реактори. С част от тези средства се рехабилитира преносната мрежа на "Топлофикация-София" и се създаде фонд за енергийна ефективност за саниране на сградите.
Източник: Дневник (05.08.2005)
 
Споразумение за обезщетяване между правителството на България и консорциум RWE NUKEM - GNB /DSF Kozloduy/, одобри правителството вчера. съобщи правителствената информационна служба. Документът е част от споразумение с Европейската банка за възстановяване и развитие за дейностите на Международния фонд "Козлодуй" за подпомагане извеждането на мощности от експлоатация, подписано през 2001 г., уточниха от Министерството на енергетиката . През април 2001 г. МС реши вида на финансовата гаранция на АЕЦ "Козлодуй" да бъде застраховка за гражданска отговорност за ядрена вреда. Тогава с "Български национален застрахователен ядрен пул", в който влизат 11 компании, сключи договор за застраховка с централата. Общата сума за отговорността на застрахователите за всички искове е 192 млн. лв.
Източник: Монитор (05.08.2005)
 
В София се получават най-високите заплати Смолян, Видин и Благоевград са на опашката по заплати, показват предварителните данни на НСИ за второто тримесечие. В трите области получават далеч под средната заплата за страната, която е 318 лв. В Смолян средното възнаграждение е 255 лв., във Видин - 256 лв., а в Благоевград - 258 лв. Традиционно на върха са София с 395 лв. средно възнаграждение, Враца, към която е АЕЦ "Козлодуй", с 347 лв. и Стара Загора с 337 лв.
Източник: Сега (08.08.2005)
 
СПРАВКА ЗА 50 -те НАЙ-КОРЕКТНИ РАБОТОДАТЕЛИ С ПЕРСОНАЛ НАД 1000 ДУШИ, ОСИГУРЯВАЩИ ОБЩО 106 852 ЛИЦА И СЪС СРЕДЕН ОСИГУРИТЕЛЕН ДОХОД 592 лв. за I-во шестмес. на 2005 г. 1 АЕЦ КОЗЛОДУЙ гр.Козлодуй 2 ЛУКОЙЛ НЕФТОХИМ БУРГАС гр.Бургас 3 ПАРАХОДСТВО БЪЛГАРСКИ МОРСКИ ФЛОТ гр.Варна 4 ЕАД "МИНИ МАРИЦА - ИЗТОК" - КЛОН "РУДНИК ТРОЯНОВО - СЕВЕР" с.Ковачево 5 ЕАД "МИНИ МАРИЦА-ИЗТОК - КЛОН РУДНИК "ТРОЯНОВО-1"" с.Трояново 6 МОБИЛТЕЛ гр.София 7 ДЪРЖАВНО ПРЕДПРИЯТИЕ "РЪКОВОДСТВО НА ВЪЗДУШНОТО ДВИЖЕНИЕ" гр.София 8 БЛАГОЕВГРАД-БТ - АД гр.Благоевград 9 ИДЕАЛ СТАНДАРТ-ВИДИМА гр.Севлиево 10 УНИВЕРСИТЕТСКА МНОГОПРОФИЛНА БОЛНИЦА ЗА АКТИВНО ЛЕЧЕНИЕ "СВЕТИ ГЕОРГИ" гр.Пловдив 11 ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРСКА БАНКА гр.София 12 СОФИЙСКИ УНИВЕРСИТЕТ "СВ.КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ" гр.София 13 БЪЛГАРСКА ТЕЛЕКОМУНИКАЦИОННА КОМПАНИЯ гр.София 14 ЕАД "МИНИ МАРИЦА - ИЗТОК" - КЛОН "РУДНИК ТРОЯНОВО - 3" с.Медникарово 15 ЕЛАЦИТЕ - МЕД с.Мирково 16 ЕЙЧ ВИ БИ БАНК БИОХИМ гр.София 17 АРСЕНАЛ гр.Казанлък 18 БУЛБАНК гр.София 19 ТОПЛОФИКАЦИЯ СОФИЯ гр.София 20 ПЕТРОЛ гр.София 21 МИНИ - БОБОВ ДОЛ гр.Бобов дол 22 ТЕЦ МАРИЦА ИЗТОК 2 с.Ковачево 23 БАНКА ДСК гр.София 24 ВАЗОВСКИ МАШИНОСТРОИТЕЛНИ ЗАВОДИ гр.Сопот 25 СТОМАНА-ИНДЪСТРИ гр.Перник 26 АСАРЕЛ-МЕДЕТ гр.Панагюрище 27 ПРИСТАНИЩЕ ВАРНА гр.Варна 28 МЕГА РЕГИОНАЛНО УПРАВЛЕНИЕ ДАЛЕКОСЪОБЩЕНИЯ "ЧЕРНО МОРЕ" гр.Бяла 29 КЦМ гр.Пловдив 30 МИНИСТЕРСТВО НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ гр.София 31 ТЕРИТОРИАЛНА ДАНЪЧНА ДИРЕКЦИЯ СОФИЯ-ГРАД гр.София 32 ИДЕАЛ СТАНДАРТ БЪЛГАРИЯ гр.Севлиево 33 БАЛКАНФАРМА - ДУПНИЦА гр.Дупница 34 Мега РЕГИОНАЛНО УПРАВЛЕНИЕ ДАЛЕКОСЪОБЩЕНИЯ "РОДОПИ" гр.Пловдив 35 МНОГОПРОФИЛНА БОЛНИЦА ЗА АКТИВНО ЛЕЧЕНИЕ "АЛЕКСАНДРОВСКА" гр.София 36 БЪЛГАРСКА НАЦИОНАЛНА ТЕЛЕВИЗИЯ гр.София 37 ЯНА гр.Бургас 38 СОФАРМА гр.София 39 СТОЛИЧЕН ЕЛЕКТРОТРАНСПОРТ гр.София 40 УНИВЕРСИТЕТСКА МНОГОПРОФИЛНА БОЛНИЦА ЗА АКТИВНО ЛЕЧЕНИЕ - Д-Р ГЕОРГИ СТРАНСКИ гр.Плевен 41 МЕТРО КЕШ ЕНД КЕРИ БЪЛГАРИЯ гр.София 42 ПИРИН ТЕКС ПРОДАКШЪН гр.Гоце Делчев 43 БЪЛГАРСКА ПОЩЕНСКА БАНКА гр.София 44 ЛЕТИЩЕ СОФИЯ гр.София 45 КОКА-КОЛА ХЕЛЕНИК БОТЪЛИНГ КЪМПАНИ БЪЛГАРИЯ гр.Костинброд 46 МИНИСТЕРСТВО НА ВЪНШНИТЕ РАБОТИ гр.София 47 ЕКСПЛОАТАЦИОННА КОМПАНИЯ МАРИЦА ИЗТОК 3 с.Медникарово 48 ТЕХНИЧЕСКИ УНИВЕРСИТЕТ гр.София 49 НЕОХИМ гр.Димитровград 50 ВОДОСНАБДЯВАНЕ И КАНАЛИЗАЦИЯ гр.Варна
Източник: Други (08.08.2005)
 
Расте себестойността на тока Себестойността на тока от АЕЦ "Козлодуй" след спирането на I и II блок се е увеличила с 23%, но още нямаме информация как ще се отрази спирането на III и IV блок. Това заяви изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй" Иван Иванов. Той допълни, че в момента най-голяма тежест върху себестойността на електроенергията, произвеждана от атомната централа, заемат амортизацията с 24% и ядреното гориво - с 21%. Цената на тока на АЕЦ "Козлодуй" ще се увеличи с 2,5%. Това ще стане при условие, че Държавната комисия за енергийно и водно регулиране се съгласи да увеличи цената на 1 мвтч с 1 лев и тя ще достигне 42 лв. В момента електроцентралата осигурява 46% от общото електропроизводство в страната. Шефът на АЕЦ "Козлодуй" допълни, че трябва да се намали вноската към фондовете за извеждане от експлоатация и радиоактивни отпадъци до 10%. В момента тя е 20% и е най-високата от страните в ЕС, заяви Иванов.Себестойността на тока от АЕЦ "Козлодуй" след спирането на I и II блок се е увеличила с 23%, но още нямаме информация как ще се отрази спирането на III и IV блок. Това заяви изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй" Иван Иванов. Той допълни, че в момента най-голяма тежест върху себестойността на електроенергията, произвеждана от атомната централа, заемат амортизацията с 24% и ядреното гориво - с 21%. Цената на тока на АЕЦ "Козлодуй" ще се увеличи с 2,5%. Това ще стане при условие, че Държавната комисия за енергийно и водно регулиране се съгласи да увеличи цената на 1 мвтч с 1 лев и тя ще достигне 42 лв. В момента електроцентралата осигурява 46% от общото електропроизводство в страната. Шефът на АЕЦ "Козлодуй" допълни, че трябва да се намали вноската към фондовете за извеждане от експлоатация и радиоактивни отпадъци до 10%. В момента тя е 20% и е най-високата от страните в ЕС, заяви Иванов.
Източник: Стандарт (11.08.2005)
 
АЕЦ-Козлодуй иска увеличение на цената за разполагаемост и за енергия с 2.4% от октомври и е внесла предложение за това в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), каза още Иванов. В момента цената, която заплаща НЕК на централата за готовността й да бъде включена в енергийната система, е 21.73 лв. за мВтч. Цената на енергията е 14.91лв. за мВч. В началото на годината дружеството оспори в съда отказа на регулаторната комисия тя да бъде увеличена.
Източник: Дневник (11.08.2005)
 
Врачанският окръжен съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 174, ал. 2 ТЗ с решение от 19.VIII.2004 г. по ф. д. № 495/2004 вписа в търговския регистър еднолично дружество с ограничена отговорност "ВЕЦ Козлодуй" - ЕАД, със седалище и адрес на управление Козлодуй, с предмет на дейност: производство, пренос, разпределение и продажба на електрическа енергия, планиране, проектиране, изграждане, поддържане и експлоатация на съоръжения и обекти за производство на електроенергия, строителна и ремонтна дейност в областта на енергетиката, инженерингова дейност, строително-монтажна и ремонтна дейност в областта на енергетиката, електропроизводството, внос и износ на горива, придобиване и разпореждане с авторски права върху изобретения, търговски марки и промишлени образци, ноу-хау и други обекти на интелектуалната собственост, търговско представителство и посредничество, както и всякаква друга дейност, незабранена със закон, и с капитал 50 000 лв., разпределен в 50 акции с номинална стойност 1000 лв.; едноличен собственик на капитала е "АЕЦ Козлодуй" - ЕАД, Козлодуй. Дружеството е със съвет на директорите в състав: Атанас Койчев Атанасов, Илияна Ангелова Карамфилова, Кирил Аспарухов Николов, Огнян Първанов Коцев и Раделина Петрова Трантеева, и се представлява от изпълнителния директор Кирил Аспарухов Николов.
Източник: Държавен вестник (12.08.2005)
 
Пети блок на АЕЦ "Козлодуй" бе включен в енергийната система на страната в понеделник, съобщиха от централата. Блокът беше презареден със свежо ядрено гориво. Включването му стана два дни по-рано от предвидения срок за плановия годишен ремонт, по време на който бяха извършени всички предвидени дейности за профилактика на системите и оборудването. Енергоблокът беше спрян за ремонт и модернизация на 19 май тази година. В момента четвърти блок е в планов годишен ремонт, който започна на 30 юли, а трети и шести блок на атомната централа работят съответно с 98% и 87% натоварване на мощностите.
Източник: Сега (16.08.2005)
 
Пуснаха пети блок на АЕЦ след планов ремонт, който приключи два дни предсрочно. Реакторът бе спрян на 19 май. За времето на престоя бяха реализирани и планираните мерки от Програмата за модернизация на V и VI блок. Реакторът бе презареден със свежо ядрено гориво, обясниха от "Козлодуй".
Източник: Стандарт (16.08.2005)
 
Банки и застрахователи са сред най-коректните осигурители през първото полугодие на 2005 г., показва справка на НОИ. Банките са 19, а застрахователните дружества - 4. Средният осигурителен доход в 50-те най-коректни фирми с персонал до 15 души е 1104 лв. Тези фирми плащат осигуровки за 644 души. Начело в списъка е Crown Agents. В него са още Ти Би Ай Инвест и Ей Ай Джи България ЗПД. 2141 са заетите във фирмите с персонал от 15 до 50 души, като средният доход, върху който са платени осигуровки за тях, е 1006 лв. Тук начело на 50-те отличници е Аплайд интернешънъл информатикс. В списъка са още Citibank, клон София, AIG Life България и Хюлет-Пакард България. Компаниите с персонал от 50 до 100 души осигуряват 4054 лица, а средният осигурителен доход за тях е 898 лв. Начело са Глаксосмитклайн експорт лимитид и Сименс. В списъка са ТБ Инвестбанк, Насърчителна банка, клоновете на SG Експресбанк в София и Варна и Търговска банка. 9997 са лицата, заети във фирми с персонал от 100 до 250 души. Средният осигурителен доход за тях е 786 лв. Отличникът тук е Медиа холдинг. В списъка са ТБ Юнионбанк, Банксервиз, Корпоративна търговска банка, Общинска банка, Комисия за финансов надзор, Върховен административен съд, Национална агенция за приходите, SG Експресбанк, Евробанк и ДЗИ-Общо застраховане. Средният осигурителен доход във фирмите с персонал от 250 до 500 души е 664 лв. Пръв сред 50-те "най" е София-Булгартабак. Тук са и Хебросбанк, СИБанк и ЗПАД Булстрад. Фирмите с персонал от 500 до 1000 души осигуряват при среден доход от 602 лв. Отличниците тук са Юмикор Мед - Пирдоп и Райфайзенбанк България. В списъка са и ПИБ и ПроКредит Банк. 106 852 са заетите във фирмите с над 1000 души. Средният осигурителен доход за тях е 592 лв. Начело са АЕЦ Козлодуй и ЛУКойл-Нефтохим-Бургас. В списъка са Мобилтел, ОББ, HVB Bank Biochim, Булбанк, Банка ДСК и Пощенска банка.
Източник: Пари (17.08.2005)
 
АП за пореден път удължи срока за продажба на "Топлофикация"-Русе и ТЕЦ "Варна". Този път отлагането е с 30 дни, но отново с мотива да се решат проблеми с регулаторната рамка, които зависят от други ведомства. Конкурсът за продажбата на 100% от акциите на двата ТЕЦ-а бе спечелен от руската РАО "ЕЕС". По-късно обаче Комисията за защита на конкуренцията излезе с решение, че купувачът трябва да избере само един от двата обекта, тъй като със затварянето на малките реактори в АЕЦ "Козлодуй" делът на двата ТЕЦ-а в родната енергетиката става господстващ.
Източник: Сега (18.08.2005)
 
Проучване на Електропроект от юли 1997 г. показва, че на площадка от 650 дка в рамките на АЕЦ Козлодуй може да бъде построена нова ядрена мощност от 1000 MW. Себестойността на произведената енергия от него ще е около 2.52 цента, предвижда се тя да се продава на електропреносните предприятия по 3.5 цента. Според Йордан Йорданов, предишен директор на единствената ни АЕЦ, засега турбинната част на малките реактори - 1 и 2, може да се преработи и те да станат своеобразни централи с гориво природен газ. Идеята става особено актуална, след като се разбра, че трасето на газопровода НАБУКО ще минава на около 7 км. западно от АЕЦ Козлодуй. По-късно могат да бъдат преустроени и реакторите 3 и 4, потвърди Йорданов. По това в момента никой нe работи, каза той. Малките блокове дори могат да запазят мощността си от 440 MW всеки, правейки по този начин енергийната ни система по-гъвкава. Така страната ни би си осигурила над 2000 MW нови мощности - дори повече, отколкото се предвижда да бъдат инсталирани в АЕЦ Белене При наличието на тези нови мощности строителството на АЕЦ Белене би било излишно. В края на краищата територията на България не е безкрайна, нито пък имаме пустинни области, че на 111 000 кв. км да разполагаме нови и нови ядрени мощности, както и хранилища за съхранение на отработеното гориво. Още повече, че природният газ е екологично чисто гориво и при него няма да възникне въпросът със съхранението на отработеното гориво - проблем, който в световен мащаб няма крайно решение. А еколозите непрекъснато обръщат внимание, че съхранението на радиоактивни отпадъци може да бъде опасно, тъй като периодът на разпад на тези отпадъци е хиляди години и няма безопасно място на планетата или в космоса, където те да бъдат складирани. 3.5 млрд. EUR, ако не и повече, които сега ще отидат за изграждането на АЕЦ Белене, сигурно биха стигнали и за нов 1000 MW реактор и за преустройството на турбините на гориво природен газ. Въпросът обаче беше решен без обществен дебат, който да обхваща и тези възможности. Дори и сега няма разчети колко би струвало преустройството на малките реактори на АЕЦ Козлодуй на екологичното гориво За това все още не е късно - особено за преустройството на малките реактори в газови централи. Превърнати в газови турбини, те няма да излъчват вредни емисии, няма да влияят при миграцията на птиците, нито ще тровят рибата в езерата. Знаете ли колко ще струват доставките на природен газ, и то непрекъснато? казват противниците на идеята. А някой може ли точно да каже колко биха стрували сероочистващите инсталации във всички български термични централи или пък заместването им с нови мощности - дотук известните числа за ТЕЦ Марица-изток 1 и Марица-изток 3 наближават 2 млрд. EUR, а за ТЕЦ Бобов дол е предвиден график за затваряне на блоковете. Колко ще струва токът от Белене? Оптимистичният вариант за изграждането на АЕЦ Белене предвижда външни заеми 1.3 млрд. EUR, 50 месеца до енергопуск, лихва от 8% и годишно производство 5.5 млрд. KWh. Капиталовата компонента ще намалее до около 2.8 евроцента/KWh, а пълната себестойност ще бъде около 5 евроцента/KWh. Според консултантите на проекта Deloitte&Touche при цена от 3.2-3.7 евроцента за KWh нормата на възвръщаемост за инвеститора може да е между 11 и 14%. Според други експерти обаче тази крайна цена ще бъде надхвърлена значително. В анализите на авторитетни международни институции се залагат следните параметри: срок на изграждане 60 месеца, общи разходи до 2000 USD/KW, лихва от 8% и 85% средногодишна използваемост след пуска. Масачузетският технологичен институт в доклад от 2003 г. дава 6.7 американски цента/KWh, което би могло да се намали до 5.3 американски цента/KWh, ако началните разходи и лихвените проценти са с 25% по-малки. Прогнозите на BNFL и British Energy от 2002 г. са 4.8-6.4 американски цента/KWh. Очакванията са, че централата ще е публично-частно дружество с преобладаващо държавно участие - не по-малко от 51%. Изградената инфраструктура трябва да се използва максимално, но инвеститорът трябва да предложи дали да се експлоатира и доставеният вече реактор ВВЕР 1000, или ще се доставят два нови. Изграждането на VII реактор на площадка в АЕЦ Козлодуй би струвало около 1.520 млрд. USD по оценки на Електропроект от 1999 г. За целта са проучени 4 площадки и една е посочена като подходяща. В изследването се набляга на необходимостта да бъде изградена изпреварващо ВиК инсталация, допълнителни геологопроучвателни работи и микросеизмични изследвания. Трябва също да се реконструира пристанищният комплекс за едрогабаритни товари на река Дунав при Козлодуй. Необходимото време за инженерна подготовка на площадката е 5 години, за същинското изграждане - още 5 години. Ако бъде построен 1000 MW реактортам токът от него би струвал 0.0252 USD/KW.
Източник: Пари (22.08.2005)
 
Шест компании, сред които три дъщерни на собствениците на трите пакета електроразпределителни дружества са готови да се включат в търговията с ел. енергия и да разбият монопола на НЕК. Две от конкурентните фирми вече са лицензирани, а на 4 предстои да бъдат издадени разрешения, съобщиха от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Лиценз вече притежава "ЕФТ България", сред собствениците на която е шефът на фирма "Риск инженеринг" Богомил Манчев. Регистрираната в Дания компания е купувала ток от НЕК от 2002 г. до януари тази година. "ЕФТ България" държи 49% от акциите й, останалите са на датската ЕФТ груп. Със 78% в ЕФТ участва собственикът на "Риск инженеринг", а с 11% - бившият председател на управителния съвет на "Химко - Враца" Николай Вузев. Междувременно "ЕФТ България" е купи 20 мвт до края на годината от АЕЦ "Козлодуй"и ги продава на "Полимери"-Девня, на по-ниски цени от тези на НЕК. Друга частна компания - "ЧЕЗ трейд" също е сключила договори да посредничи при търговията на ел. енергия между производители и големи промишлени клиенти. Очаква се на заседаниeто си в петък Държавната комисия за енергийно регулиране да лицензира за търговия с електрическа енергия компанията "Албус РБ" ЕООД. След 2007 г., когато отпада монополът на Националната електрическа компания (НЕК), компании ще могат да доставят електричество за потребители в чужбина. Изискване към получаването на лиценза е те да представят в регулатора доказателства за финансова обезпеченост. Според правилата за достъп до преносната и разпределителната мрежа банковата гаранция за първата година от лицензирането трябва да е не по-малка от 150 хил. лв., припомниха от регулаторната комисия, ръководена от проф. Константин Шушулов. В момента преки доставки от производители на ел. енергия без посредничеството на НЕК са договорили "Агрополихим", "Юмикор", "Асарел медет", "Полимери", Стомана индъстри", "Девня цимент", и мини "Марица изток". Очаква се до края на годината още поне 4 големи предприятия в страната да сключат директни договори с производители на ток. Така на практика 11% от пазара на ток в България е отворен. Това означава, че привилегировани потребители могат да купуват електроенергия директно от централите, като плащат такса за преноса на НЕК. До момента компании с годишна консумация от 40 и 100 гигаватчаса имат право на директни договори. От юли тази година в пазара ще се включат и потребители с годишна консумация от 20 гигаватчаса. В същото време доскорошният монополист, държавната НЕК, губи постепенно част от големите си потребители заради либерализацията на енергийния ни пазар. Това сочат резултатите от отчета на компанията за първото шестмесечие на 2005 г. Тази тендеция ще се задълбочи през следващите няколко години, прогнозират енергийни експерти. Печалбата на НЕКе намаляла на 40,5 млн. лв. за първото полугодие на тази година, докато през същия период на миналата е била 56 млн. лв., коментира главният изпълнителен директор на компанията инж. Васил Анастасов. Въпреки тази негативна тенденция обаче приходите на НЕК са се увеличили с 5 на сто за шест месеца. Това пък се дължи на увеличеното с 1,8 на сто потребление на електричество у нас. През първите шест месеца на годината то е било 13,7 млрд. киловатчаса. "Марица изток" иска компенсация за Да бъде направено необходимото от страна на държавата за компенсиране на намаленото електропроизводство през годината, ще настояват днес на срещата си с министъра на икономиката и енергетиката Румен Овчаров миньорите от "Марица изток". Това съобщи изпълнителният директор на най-голямото ни държавно въгледобивно дружество инж. Щерьо Щерев, цитиран от агенция "Крос". В момента трите рудника изостават спрямо годишния си бизнес план с над 2 млн. т въглища, което ги поставя в изключително трудна финансова ситуация. Очакванията са изоставането да бъде наваксано поне наполовина чрез увеличаване товара на топлоцентралите в комплекса. Министър Овчаров ще посети днес "Мини Марица изток" АД, ТЕЦ "Марица изток-2" и ТЕЦ "Марица изток-3", както и приватизираното миналата година "Брикел" АД-Гълъбово. По-късно следобед той ще има среща с областния управител на Стара Загора Мария Нейкова и кмета на Града на липите д-р Евгений Желев, а заедно с председателя на временната парламентарна комисия по проблема с обгазяването на региона проф. Владимир Дамгов ще разговаря с представители на обществеността за начина, по който може да бъде разрешена екологичната криза. В предварителната програма на министър Овчаров са включени посещения още в цигарената фабрика "Слънце-Стара Загора БТ", пивоварната "Загорка" и "Градус".
Източник: Монитор (24.08.2005)
 
"АЕЦ Козлодуй" ЕАД обяви процедура на договаряне за проектиране и изграждане на система за безкасово плащане за храна в столовете на атомната централа и в града. Обявлението за процедурата е публикувано в електронния регистър на обществените поръчки. То и конкурсната документация са одобрени от изпълнителния директор на дружеството Иван Иванов. В обявлението се отбелязва, че се предвижда сключване на рамково споразумение. Обектът на поръчката е подробно описан в техническото задание, което е неразделна част от документацията. От дружеството на възложителя обясниха, че става дума за софтуерен продукт, чрез който да се извършва отчитането на картите, с които служителите на атомната централа плащат в столовете. Централата е предпочела тази система пред плащането с купони и работи по тази схема от няколко години. Техническите средства - компютри, касови апарати и др., необходими за работата на системата, са в наличност и функционират, но централата има нужда от подобрена система. Кандидатите могат да закупят документи за участие до 15 септември при цена от 100 лв. Срокът за подаване на офертите изтича на 26 септември в 16.00 ч. Гаранцията за участие в поръчката е 890 лв. Краен срок за изпълнението на договора е 31 декември 2005 г.
Източник: Дневник (25.08.2005)
 
Македония иска да строи АЕЦ "Белене" съобщи в. "Време". Интересът е заради годишния недостиг на еленергия от 2 191 млн киловатчаса, което е 26,7% от общите нужди на страната. Поканата за участие на македонците в строежа на централата отправи президентът Георги Първанов. Ние нямаме организационни възможности за участие в такъв проект, заяви акад. Томе Бошевски. Причината е, че правителството раздели македонската електрическа компания на няколко предприятия и след това я продаде на чужд инвеститор. Някои медии вече съобщиха, че Румъния е приела поканата да участва в реализацията на проекта, но македонското правителство още не е дало отговор.
Източник: Стандарт (26.08.2005)
 
Вчера, три дни предсрочно, четвърти енергоблок на АЕЦ "Козлодуй" бе включен в електроенергийната система на страната, съобщиха от атомната централа. От вчера шести блок е в планов годишен ремонт, който се предвижда да приключи във втората половина на ноември тази година. Блок четири беше спрян на 30 юли т. г. за планов годишен ремонт, в съответствие с ремонтния график на атомната централа. Реакторът бе презареден със свежо ядрено гориво. Трети и пети блок на АЕЦ работят съответно с 98 на сто и 92 на сто натоварване на мощностите, съгласно графика на Централно диспечерско управление.
Източник: Монитор (29.08.2005)
 
Българска фондова борса регистрира за търговия първата облигационната емисия, издадена от "Енемона" АД. Търговията с дълговите книжа реално ще започне от 7 септември. Облигационната емисия е петгодишна, в размер на 2.5 млн. лева, разпределена между 2500 облигации с номинална и емисионна стойност 1000 лв. всяка. Книжата са обезпечени, обикновени, безналични, поименни и свободно прехвърляеми. Борсовият код на емисията е BENE. Годишната лихва е 9.25%. Лихвата ще се плаща два пъти годишно, като плащанията по главницата са на равни вноски, дължими заедно с последните пет купонни плащания. Средствата ще бъдат използвани за финансиране на проекти, свързани с реализация на мерки по енергийна ефективност в общински и държавни обществени сгради, заяви Румен Рашков, директор за връзка с инвеститорите. "Енемона" АД е регистрирана в Козлодуй с основен предмет на дейност проектантска, инвеститорска, строително-монтажна дейност. Компанията е създадена през 1990 г., като сега в нея работят над 1300 служители. Първият значим проект на компанията е свързан с отстраняването на аварии в 5-и и 6-и блок на АЕЦ “Козлодуй” през 1991 г. Впоследствие “Енемона” АД участва в реконструкцията и модернизацията на множество обекти на територията на централата, а по-късно е изпълнител на обекти зад граница. Само в Германия компанията е изградила десетки търговски комплекси, социални заведения, жилищни и административни сгради. През последните години "Енемона" разработва проекти в областта на конвенционалната енергетика.
Източник: Дневник (02.09.2005)
 
До края на годината ще е ясна стратегията за раздържавяване на “Булгартабак холдинг”. Това каза вчера министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров, който представи заместниците си. Овчаров заяви, че преди да се вади на тезгяха тютюневият отрасъл, трябва да се вземе политическо решение дали холдингът ще смесва и занапред пазарни и социални дейности и дали ще има общо производство на тютюни и на цигари. Ако се реши раздържавяването да е на парче, процедурата най-вероятно ще се води от холдинга, коментира министърът. Според него НЕК и “Булгаргаз” ще се приватизират след 2007 г., когато бъдат преструктурирани съгласно изискванията на Европейския съюз. Няма да се иска преразглеждане на позицията на България за спирането на малките реактори на АЕЦ "Козлодуй".
Източник: Монитор (14.09.2005)
 
Извършената в последните десетина години модернизация на ядрените блокове на АЕЦ "Козлодуй" постави централата сред най-добре работещите ядрени мощности в света, заяви вчера изпълнителният директор Иван Иванов на среща с новия областен управител на Враца Антонио Георгиев. В подобряване на ядрената и експлоатационната безопасност на 440-мегаватовите четири блока са вложени близо 300 милиона евро, а в продължаващата модернизация на хилядамегаватовите пети и шести блок - близо 500 милиона евро, посочи Иванов. Според него целта на тази модернизация е да се удължи с 20 години експлоатационният ресурс на 1000-мегаватовите блокове. Над 700 милиона лева са събрани във фондовете за извеждане на ядрени мощности от експлоатация и за преработка на радиоактивните отпадъци, допълни Иванов. И без първите два блока, които са изведени от експлоатация в края на 2003 г., АЕЦ "Козлодуй" осигурява 43,43 процента от общото електропроизводство на страната. Ръководството на централата не допусна драстични съкращения на персонала, а успя разумно да го намали от 5800 на 4700 човека, уточни Иванов.
Източник: Монитор (14.09.2005)
 
Строителството на новото хранилище за сухо съхранение на отработеното ядрено гориво ще започне през следващата година, съобщи изпълнителният директор на дружеството Иван Иванов. До края на 2005 г. проектът ще бъде представен на обществено обсъждане за влиянието му върху околната среда, за да бъдат уточнени спорните технически въпроси. Германският консорциум RWE Nukem GNB ще изгражда хранилището, което трябва да е готово до 2010 г. Той беше избран за изпълнител на строителството след международен търг и с консорциума вече е подписан договор. В новото хранилище ще могат да се съхраняват 2800 касети с отработено ядрено гориво за най-малко 50 години. Стойността на проекта е 48.7 млн. евро и се управлява от ЕБВР. Средствата са част от 200-те милиона евро, които Европейската комисия отпусна за извеждането от експлоатация на първи и втори блок на централата. Закъснението в проекта ще бъде наваксано и не е фатално, тъй като по междуправителствената спогодба с Русия годишно за там се транспортират повече от 300 касети годишно с отработено гориво.
Източник: Дневник (15.09.2005)
 
US корпорации търсят партньори в България Осем от най-големите американски компании в сферата на водите и енергетиката проведоха общо 50 срещи с потенциални български партньори на семинара "Възможностите във водния сектор в България", организиран от Търговската мисия на САЩ и Българския форум на бизнес лидерите. В България за събитието пристигнаха генералните мениджъри на General Electric, Quest Management International, Emerging Markets Group, HACH Lange, EcoLinks, Fitch Ratings и Ceratox. Те се срещнаха с топ мениджърите на компании като АЕЦ "Козлодуй", "Кремиковци", "Марица-изток 3" и Umicore Med. Американските компании търсят партньори, купувачи или представители.
Източник: Стандарт (27.09.2005)
 
Албанското правителство одобри решението за закупуване на 200 млн. киловатчаса електроенергия от Румъния и България, съобщи BBC. Двете страни за изявили готовността си да осигурят общо 200 млн. киловатчаса електроенергия и тя ще бъде доставена в Албания в рамките на няколко дни, заяви албанският премиер Сали Бериша. По думите му сделката е свързана с проблемите с преноса през гръцката електрическа мрежа. През миналата година Националната електрическа компания (НЕК) изнесе над 6 млрд. киловатчаса електроенергия за страните от региона. Компанията обаче очаква спад след спирането на трети и четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй" в края на 2006 г. По предварителни изчисления тогава износът ще намалее до 4 млрд. киловатчаса. Експортът формира 18.2 на сто от приходите на НЕК. Възможностите за износ на ток за региона ще бъдат разширени, след като бъде изграден новият 400-киловолтов електропровод с Македония и до три години - нов електропровод между Албания и Италия.
Източник: Дневник (05.10.2005)
 
АЕЦ "Козлодуй" подаде жалба във Върховния административен съд срещу Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, съобщи изпълнителният директор на централата Иван Иванов. Оспорва се одобрената от комисията нова цена, по която НЕК изкупува електроенергията от централата. Тя е занижена с 1,99 лв. на мегават час в сравнение с тази, която беше в сила до 1 октомври, подчерта Иванов. Това изправя пред финансов шок централата, която изчислява загубите си над 40 млн. лв. годишно. Новата цена ще задейства ефекта на доминото. АЕЦ няма да може да плаща заемите за модернизация на V и VI блок. От януари следващата година централата ще трябва да започне да връща главниците от 220,5 млн. евро и $147 млн. към три различни банки. Това ще задейства предпазната клауза и държавата - като гарант по заемите, ще трябва да поеме тежестта им. Ще последва нов драстичен скок на тока. След спирането на III и IV блок в края на 2006 г. се очаква повишаване на цената на електроенергията още няколко пъти, а също и режим на тока, категоричен е Иван Иванов.
Източник: Стандарт (07.10.2005)
 
АЕЦ "Козлодуй" ще има с 40 млн. лева по-малко приходи годишно, след като ДКЕВР определи с 1,99 лв. за мегаватчас по-ниска търговска цена на електроенергията, която атомната централа продава на НЕК. Това заяви вчера депутатът Иван Гризанов, бивш председател на съвета на директорите на АЕЦ "Козлодуй". Той посочи още, че това ще затрудни изключително финансовото състояние на атомната централа. Допълнително затруднение ще предизвика и несъгласието на комисията да признае за разход транспортирането на ядреното гориво. Гризанов изрази несъгласие и с ниската квота за продажба на електроенергия на свободния пазар, което също намалява финансовите приходи на централата.
Източник: Сега (07.10.2005)
 
Ръководствата на четири от най-важните дружества в енергетиката - "Мини Бобов дол", "Мини Перник", ТЕЦ "Бобов дол" и ТЕЦ "Варна", са сменени със заповед на министъра на икономиката и енергетиката Румен Овчаров от петък. В министерството са подготвени заповеди за смяна на ръководствата на практика на всички държавни енергийни дружества, но не са придвижени или по процедурни причини, или заради бавното съгласуване по политическа линия. Бордът на "Мини Бобов дол" е подменен изцяло. От него са отстранени директорът Венцислав Алексов, както и Христо Казанджиев като представител на министерството и Явор Стоянов. На техните места са назначени Пламен Евтимов, известен като ликвидатор на мина "Колош", обявена в несъстоятелност. Вторият е бившият кмет на Бобовдол Димитър Ганчев, а третият - инж. Кирил Негревски, експерт от Министерството на икономиката и енергетиката. Според запознати се очаква Пламен Евтимов да е новият изпълнителен директор. В ТЕЦ "Бобов дол" също е сменен целият борд. Новите четирима в него са Валентин Кюркчийски, Владимир Владимиров, Спас Станчев и Божан Божанов. Скандал избухна във Варна, след като се разбра, че на мястото на досегашния изпълнителен директор на ТЕЦ "Варна" Камен Бошнаков е назначен Иван Бъчваров - състудент на министъра от следването му в Москва. До петък той е бил заместник-началник по въглеподаването в ТЕЦ-а. Договорът на Бошнаков изтича в края на годината, но той не е получил предизвестие за освобождаването си от длъжност и е научил за смяната си по телефона в петък вечерта. От старите членове на ръководството е оставен единствено представителят на Министерството на финансите Владимир Вълчев. Нещата се повтарят, както са ни известни от периода 1995-1997 година, коментира депутатът от опозицията Димитър Димитров. Дано съученикът на Овчаров не тръгне да сменя подчинените си със свои братовчеди, добави той. Засега не са известни имената на новите директори в "Мини Перник", тъй като заповедта не е изведена от деловодството на министерството. Очаква се следващите дружества с изцяло подменени бордове да са тези на "Топлофикация-Русе", на ТЕЦ "Марица-изток 2" и на АЕЦ "Козлодуй".
Източник: Сега (10.10.2005)
 
АЕЦ предупреждава за опасност от режим на тока Следващите две години ни очаква режим на тока заради затварянето на Трети и Четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй". Гражданите ще плащат и по-висока цена на еленергията. Това прогнозира директорът на централата Иван Иванов пред БНР. Според него при спазване на ангажиментите към Европейския съюз за затваряне на двата блока електроенергията ще поскъпне, а още през зимата на 2006-2007 година ще се стигне неизбежно до въвеждането на познатия ни от 80-те години режим. Цялото производство от АЕЦ формира ниската цена на тока. Със спирането на III и IV и започването на изплащане на кредити за V и VI блок стойността на еленергията ще скочи, твърди Иванов. Тези дни шефовете на централата заплашиха със съд Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Тя намалила с 1,99 лв. на мегаватчас цената, по която енергийната компания купува тока от "Козлодуй".
Източник: Стандарт (10.10.2005)
 
Електроразпределителните дружества в столицата, София-област и Плевен, чийто мажоритарен собственик е чешката компания CEZ, внесоха във Върховния административен съд жалби срещу решението на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) за цените на електроенергията от 1 октомври 2005 г. Това съобщиха от пресслужбата CEZ вчера. Така жалбите срещу новите цени на тока четири с тези на АЕЦ "Козлодуй" и НЕК. От 1 октомври токът за промишлеността поскъпна с 16%, а евтините 50 квтч месечно за домакинствата, които не са на централно отопление, бяха орязани.
Източник: Монитор (13.10.2005)
 
Между 1.2 и 1.4 млрд. лв. годишно може да спести българската индустрия, ако приложи мерки за осъвременяване на топлоизолациите и отоплителните системи в жилищни, обществени и промишлени сгради. Това съобщи министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров. Екип на министерството, оглавяван от зам.-министрите Лъчезар Борисов и Валентин Иванов, ще представи в края на януари 2006 г. подробен план за мерките. Започват разговори между правителството и представители на ЛУКойл - България, на които ще бъдат обсъдени възможностите за намаляване на цените на бензина за крайните потребители. Ако Министерството на финансите приеме предложението, Булгаргаз ще получи възможност да намали цените на природния газ с около 14 лв./1000 куб. м от 2006 г. Като крайна мярка може да бъдат намалени и вноските за двата фонда от АЕЦ Козлодуй - за безопасно извеждане на реакторите от експлоатация и за безопасно съхранение на ядреното гориво.
Източник: Пари (17.10.2005)
 
С 56% ще поскъпне произведената в АЕЦ Козлодуй електроенергия след затварянето на 3 и 4 блок на централата. Това беше обявено от изпълнителния директор на АЕЦ Козлодуй Иван Иванов по време на заседанието на парламентарната комисия по енергетика, проведено вчера в атомната централа. За поскъпването на тока от централата влияние ще окаже и изплащането на кредита за модернизацията на 5 и 6 блок. Ръководството на АЕЦ Козлодуй постави пред депутатите проблеми, свързани с по-ниската цена на електроенергията, определена от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Тя и определената 5-процентна квота за свободна търговия ще доведат до недостиг на средства от 40 млн. лв. За ограничаване на поскъпването депутатите решиха да преразгледат отчисленията, които централата плаща във фонда за извеждане от експлоатация на ядрени съоръжения. Да се намали от 15 на 4% вноската, предложи Йордан Георгиев, член на Съвета на директорите на АЕЦ Козлодуй и шеф на Дирекция Ядрена енергетика и безопасност. Това би освободило за централата около 80 млн. лв. годишно, смята ръководството й.
Източник: Пари (19.10.2005)
 
За три трудни години се готви новото ръководство на най-голямото въгледобивно дружество у нас Мини Марица-изток ЕАД-Раднево, призна изпълнителният директор инж. Иван Марков. Заради драстичното закъснение от над 15 месеца в рехабилитацията и модернизацията на ТЕЦ Марица-изток 3 и очертаващото се забавяне в ремонтите на ТЕЦ Марица-изток 2 тази година миньорите изостават в добива с около 2 млн. което, превърнато в пари, означава загуба от 30 млн. лв. В момента се изпълнява антикризисна програма, която предвижда наваксването на поне 600 хил. т до края на декември, за да може дружеството да приключи годината със счетоводна печалба поне от 3 млн. лв. Тя е минимална на фона на предходните години, признават мениджърите и не крият, че заради ниското натоварване на електрогенериращите мощности производителността на едно лице от заетите във въгледобива тук е спаднала от 13 500 куб. м минна маса на 11 200 куб. м. Имаше договорка с бившия министър на енергетиката Мирослав Севлиевски от 1 юли трите топлоцентрали в Марица-изток да работят с обща мощност от над 1400 мегавата, но това така и не се случи, припомня зам. изпълнителният директор инж. Тенчо Кайряков, като уточнява, че и сега не са рядкост денонощията, в които от добивните участъци излизат едва 35 влакови композиции. Ако тенденцията се запази, дори контролната цифра от 21 173 000 т за 2005 г. ще се окаже непостижима, пресмятат специалистите на дружеството. През 2004 г. добивът тук е бил 22 600 000 т, а преди корекцията на бизнесплана се е очаквало до 31 декември да бъдат изкопани и продадени поне 22.3 млн. т. добив под 21 млн. тона означава финансов колапс за дружството, категоричен е инж. Иван Марков. Той също припомня, че още от лятото се заговори за подписването на договори с предпазна клауза, гарантираща изкупуването на такова количество от държавната ТЕЦ Марица-изток 2 и частните ТЕЦ Марица-изток 3 и Брикел-Гълъбово. Подобно споразумение вече има с Брикел, където ще бъдат продадени малко над 4.5 млн. т, но с другите два партньора нещата са все още в сферата на добрите пожелания. Създалата се изключително трудна финансова ситуация принуждава миньорите да режат драстично инвестиционните си планове, а ремонтната програма да прекрояват в посока рехабилитация единствено на тежката добивна механизация най-вече със собствени сили. От тази промяна очакванията са да бъдат спестени минимум 10 млн. лв. Към тях ще бъдат прибавени парите от продажбата на натрупани през годините дълготрайни материални активи: метален скрап, елподстанции, резервни части. Пред финал е сделката за продажбата на 7000 дка земя на американската компания АES, която ще използва старото насипище Дряново на рудник Трояново 1 за съхраняване на пепелината и суровия гипс от заместващата мощност на ТЕЦ Марица-изток 1. Вървят разговори и за ПРОДАЖБАТА НА ДРУГИ ТЕРЕНИ които да бъдат използвани за същата цел от ТЕЦ Марица-изток 2 след изграждането на сероочистващите инсталации. Рестриктивните мерки, които новото ръководство е принудено да предприеме, са мотивирани от опасността след три години, когато топлоцентралите в комплекса ще заработят с пълна мощност, въгледобивните участъци да се окажат без готовност да откликнат на нуждите им, уточнява зам. изпълнителният директор инж. Владимир Сотиров. Мениджърите на компанията имат зад гърба си солиден стаж в нея, Сотиров и Кайряков на практика са работили тук от началото на професионалната си кариера, а Марков и преди да заеме поста на изпълнителен директор, беше в ръководството й. Тримата помнят и други моменти на сериозни изпитания за миньорите и си дават сметка, че без съкращаване на част от разходите няма да се мине. На този етап съкращенията не визират персонала - подготовката на един манипулант на багер изисква минимум три години, и днешната икономическа полза от уволнението на такива специалисти след време може да се окаже чиста загуба, подчертават те. Друг е въпросът, че може да бъде оптимизирано ръководството и това е целта на създаващите се четири нови дирекции. Успоредно с разкриването на въглищните пластове трябва да върви и рекултивацията на нарушените терени, процес, който през последните години е останал на по-заден план.Там нещата трябва да се ускорят, въпросът е с какви средства, споделя инж. Марков. Според него точно тук трябва да се търсят външни донори в лицето на предприсъединителните европейски програми и фондове. ПЕРСПЕКТИВА МЕСТЯТ ЖП ЛИНИЯТА НОВА ЗАГОРА - СИМЕОНОВГРАД Време е да започне и по-активна работа по бъдещото развитие на рудниците. Най-късно след 10-12 г. багерите ще захапят сегашните села Бели бряг, Константиновец и Трояново, под чиито къщи и дворове са половината от залежите на сегашния рудник Трояново-север. В добивните участъци ще попадне коритото на река Сазлия, неизбежно ще трябва да се измества съществуващата още от времето на Барон Хирш железопътна линия Нова Загора - Симеоновград. За реализацията на тези планове също ще бъдат необходими допълнителни средства, въпросът е дали те трябва да бъдат заделяни само от държавното дружество, или ще трябва да се намесва и държавата. А може би и стратегически партньор? Темата за партньора засега е открита. Поне до 15 ноември, когато изтича срокът, даден на немската RWE да представи пред Министерството на икономиката и енергетиката плановете. Дали ще преустанови дейността си смесената минна компания Марица-изток и как ще бъдат преразпределени дяловете в нея, думата последен ще има министър Румен Овчаров. Поне засега заместникът му Йордан Димов не е особен оптимист за взаимната полза от сътрудничеството с RWЕ, но факт е, че на хоризонта май няма друг сериозен кандидат за джойнт-венчър с българското дружество. Дали то ще остане изцяло държавно, докога и на каква цена, ще трябва да бъде решено в съкратени срокове, защото след спирането на двата блока в АЕЦ Козлодуй и при неясната съдба на АЕЦ Белене точно Марица-изток ще трябва да поеме отговорността за недопускане на срив в енергийната система. .
Източник: Пари (19.10.2005)
 
Общо 276 млн. евро по програма ФАР на Евросъюза ще получим за тази година. Финансовият меморандум за 2005 г. - I част, на стойност 164,3 млн. евро, беше подписан вчера от министъра на финансите Пламен Орешарски и ръководителя на делегацията на Европейската комисия у нас Димитрис Куркулас. Това е най-голямата сума, която досега ЕК дава на България по един меморандум. Предстои да бъдат подписани финансов меморандум - II част, за 10,9 млн. евро, и III част - за щетите от наводненията за 12,3 млн. евро. Според Куркулас към тези пари трябва да се прибавят 40 млн. евро за "Трансгранично сътрудничество" по ФАР, както и 50 млн. евро за фонд "Козлодуй".
Източник: Стандарт (20.10.2005)
 
Фирмите ще могат да купуват по-евтини ток и газ от 2008 г., когато ще се отвори регионалният енергиен пазар в Югоизточна Европа. Тогава всеки бизнес потребител ще може сам да избира откъде да купува електричество. От 2015 г. тази привилегия ще получат и гражданите. Отварянето на пазара е регламентирано с Договора за създаване на Енергийна общност. Вчера в Атина бе подписан меморандум за разбирателство. От страна на България параф сложи министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров. В енергийната общност влизат 8 страни от региона - Албания, България, Босна и Херцеговина, Хърватия, Румъния, Турция, Сърбия и Черна гора, Македония. Към тях се присъединява и Европейската общност. В последния момент обаче Анкара отказа да подпише документа, защото не можела да отговори на екологичните изисквания. До края на годината България ще изнесе 7 млрд. киловатчаса еленергия. От 2007 г. обаче, когато затворим III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй", износът ни ще падне наполовина, посочи Румен Овчаров.
Източник: Стандарт (26.10.2005)
 
Жалба на движението "Екогласност" блокира изграждането на национално хранилище за радиоактивни отпадъци, заяви пред депутатите от парламентарната Комисия по енергетика изпълнителният директор на Държавното предприятие "Радиоактивни отпадъци" Антон Иванов. Еколозите атакуват пред Върховния административен съд решение на Министерския съвет от 25 юни 2005-а, според което до 2015 г. у нас трябва да се изгради националното хранилище. В него ще се съхраняват ниско- и средноактивни отпадъци, включително и тези от четирите малки блока на АЕЦ "Козлодуй". "Протестът на еколозите забавя възможността да направим първата стъпка - да поискаме от Агенцията за ядрено регулиране лиценз за избор на площадка. А това е доста сериозен проблем, тъй като времето ни притиска", подчерта Иванов. Сега високоактивните ядрени отпадъци от АЕЦ "Козлодуй" се съхраняват на площадките край реакторите, а ниско- и среднорадиоактивните от промишлеността и медицината - в хранилището край село Нови хан. Лицензът на съоръжението, разположено в непосредствена близост до столицата, изтече и все още не е подновен поради спорове за собствеността върху част от терените. Депутатите от парламентарната енергийна комисия решиха на някое от следващите си заседания да извикат председателя на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Константин Шушулов. Той ще трябва да обясни защо се е наложило да бъдат вдигнати цените на тока и парното.
Източник: Банкеръ (31.10.2005)
 
Българските компании "Енемона"," Главболгарстрой" и "Атоменергоремонт" са определени за подизпълнители на японската компания "Мициу" в проекта за рехабилитация на първи-четвърти блок на ТЕЦ "Марица-изток 2", съобщиха от централата. В началото на октомври беше спрян първият блок за рехабилитация. "Енемона", която участва в модернизацията на пети и шести блок на АЕЦ "Козлодуй", ще изгради временен газоход (тръбопроводите, по които ще се отвеждат за очистване димните газове от останалите работещи блокове). "Атоменергоремонт", собственост на Христо Ковачки, ще участва в демонтажа на блока, а "Главболгарстрой" - в строителните работи. Поради клаузи за конфиденциалност в договорите с японската компания трите компании отказаха коментар.
Източник: Дневник (01.11.2005)
 
Топлофикациите в Пловдив, Варна, Шумен и Перник ще бъдат приватизирани догодина. Това предвижда планът за раздържавяване в енергетиката. Той бе представен от експерти на ведомството пред депутатите от комисията по енергетика. В списъка за продажба влизат и три ВЕЦ-а - "Якоруда", "Хубчево" и "Луковит". В забранителния списък за приватизация остават мините и централите в комплекса "Марица-изток", както и АЕЦ "Козлодуй". Бъдещата продажба на ТЕЦ "Бобов дол" ще стане в пакет с мините. Това е най-добрият подход, въпреки че въгледобивното дружество не е атрактивно, каза зам.-министърът на икономиката и енергетиката Иван Димов. На 8 ноември предстои дело в съда за спряната приватизация на ТЕЦ-а. Решението за прекратяване на процедурата бе обжалвано от гръцката компания РРС, която единствена подаде оферта за централата. От 2000 г. до октомври 2005 г. от 87 дружества в енергетиката са останали само 19 с държавно участие. Приходите от приватизация са над 1 милиард евро.
Източник: Стандарт (03.11.2005)
 
Губим позиции на регионалния енергиен пазар Въпреки че през пролетта на 2005 г. в Брюксел бе парафиран проектът на договор за енергийна общност на Балканите, нашата страна едва ли ще спечели от това. В енергийната общност влизат всички балкански държави без Турция. От 2001 г. България покрива не по-малко от 50% от дефицита на електроенергия на Балканите, като количеството изнесена електроенергия непрекъснато нараства. През 2003 г. НЕК е изнасяла около 20% от цялата електроенергия, произвеждана в България. За 2005 г. предварителните очаквания са, че НЕК ще изнесе рекордните 7 млрд. kWh електроенергия. Вероятно подобно развитие ще има и догодина. От началото на 2007 г. обаче, когато ще се наложи да бъдат спрени и трети и четвърти реактор на АЕЦ Козлодуй с обща мощност 880 mWh, страната ни няма да може да изнася ток, а най-вероятно ще се наложи да внася, заяви министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров на инвестиционния форум вчера. 41% от тока е с произход атомната ни централа в Козлодуй, останалите 8% са от сезонно активните ВЕЦ. Тъй като над половината от българския ток се произвежда от термичните централи, е важно, че след неуспеха на приватизационната сделка предстои поетапното затваряне на блоковете на ТЕЦ Бобов дол до 2012 г. През годините 1998-2005 не бяха реализирани проектите за изграждане на заместващи мощности в Марица-изток 1 с общ капацитет 670 mWh, не са изпълнени проектите за модернизация на целия енергиен комплекс Марица-изток. Бе задвижена процедурата по изграждане на втора АЕЦ в Белене, но оптимистичните срокове за пускане в експлоатация на първия блок с мощност 1000 mWh са едва за 2011. На Инвестиционния форум министър Овчаров подчерта, че трябва да се търси алтернатива в областта на енергийната ефективност и възобновяемите енергийни източници.
Източник: Пари (03.11.2005)
 
С Протокол на министъра на икономиката и енергетиката Румен Овчаров от петък, 4 октомври 2005 г., в състава на Съвета на директорите на “АЕЦ Козлодуй” ЕАД са направени промени. Освободен е досегашният председател Атанас Добрев и са назначени Йордан Димов, Нина Ставрева и Иван Генов. Като изпълнителен директор остава Иван Иванов. На 7 ноември новият състав на Съвета на директорите на атомната централа избра за председател Йордан Димов – заместник-министър на икономиката и енергетиката. Йордан Георгиев, директор на Дирекция “Сигурност на енергоснабдяването” в Министерство на икономиката и енергетиката, остава заместник-председател на Съвета на директорите. За заместник-изпълнителен директор е избран Иван Генов, ръководител на направление “Експлоатация” на Електропроизводство – 2 (5 и 6 блок) в АЕЦ. Иван Генов е дългогодишен специалист в атомната централа, преминал е през всички длъжности в оперативното звено на 440-мегаватовите блокове, участвал е в подготовката и пуска в експлоатация на 1000-мегаватовите блокове. Нина Ставрева – началник на кабинета в Министерство на финансите, е назначена за член на Съвета на директорите. Промените в Съвета на директорите на “АЕЦ Козлодуй” ЕАД ще бъдат вписани по реда на търговския закон.
Източник: Фирмена информация (04.11.2005)
 
Със заповед на министъра на икономиката е сменен състава на съвета на директорите на АЕЦ "Козлодуй" АД. От стария му състав остава само Йордан Георгиев. Новите членове са Иван Генов, Нина Ставрева и зам.министърът на икономиката Йордан Димов.
Източник: 24 часа (07.11.2005)
 
Зам.-министър оглави управата на АЕЦ "Козлодуй". Заместникът на Румен Овчаров Йордан Димов е избран за шеф на Съвета на директорите. Йордан Георгиев, шеф на дирекция "Сигурност на енергоснабдяването" в Министерство на икономиката и енергетиката, остава зам.-председател.
Източник: Стандарт (09.11.2005)
 
Почти сигурно е, че ще завършим годината с добив от 21 173 000 т въглища. Вече преполовихме предвидените 600 000 т, които трябваше да наваксаме, за да имаме, макар и минимална, крайна печалба, съобщи изпълнителният директор на Мини Марица-изток ЕАД инж. Иван Марков. Очакванията на ръководството са в края на ноември да бъде преодоляно и изоставането в разкриването на въглищните пластове. На приключване е подготовката за есенно-зимния сезон. Проблеми създават няколко хидротехнически съоръжения, предадени преди време за стопанисване на община Нова Загора. Проверка от Министерството на икономиката и енергетиката е установила, че вече четири месеца не се изпълняват указания за привеждането на три микроязовира в състояние, годно да поеме висока приливна вълна. Подготвяме заедно с колегите от ТЕЦ Марица-изток 2 мотивирано писмо за връщането на тези съоръжения обратно в наше владение, поясни инж. Марков. През зимата енергийната система основно ще разчита на АЕЦ Козлодуй и Марица-изток, защото се оказва, че в складовете на ТЕЦ Бобовдол няма достатъчно запаси, поясни зам.-министърът на икономиката и енергетиката Йордан Димов. През лятото подаването на въглища за централата е било умишлено намалено с 10-20%. Не се очакват сътресения в енергоподаването през зимата въпреки нарастването на потреблението до 6500 мегавата. Криза може да настъпи през 2007 г., ако дотогава не заработи първият от планираните два блока по 330 мегавата в ТЕЦ Марица-изток 1. През следващата седмица ще се проведе работна среща между представителите на Мицуи, ръководството на ТЕЦ Марица-изток 2 и Министерството на икономиката и енергетиката заради проблеми по реализацията на проекта за модернизацията и изграждането на сероочистващи инсталации в най-голямата държавна топлоцентрала.
Източник: Пари (14.11.2005)
 
Правителството даде съгласието си Агенцията за многостранно гарантиране на инвестициите /IGA/ да издаде гаранция в полза на инвеститора и финансиращите институции на проекта за изграждане на заместваща мощност на площадката на ТЕЦ Марица-изток 1. Проектът за ТЕЦ Марица-изток 1 включва изграждането на нова заместваща мощност от 670 MW на площадката на централата и сероочистващи инсталации за над 1 млрд. EUR. От тях 70% са дългово финансиране от CALYON, ING Bank, BNP Paribas и Европейската банка за възстановяване и развитие. Останалите 30% са собствени средства на инвеститора. Изпълнението на проектите е доста закъсняло, официално заяви министър Румен Овчаров. Според експерти ако те не станат реалност, при изключването на 3 и 4 блок на АЕЦ Козлодуй може да се стигне и до режим на тока.
Източник: Пари (17.11.2005)
 
Групата за управление на проекта "Белене" в Националната електрическа компания (НЕК) има нов ръководител, съобщиха от компанията. В края на миналата седмица главният изпълнителен директор на НЕК Любомир Велков назначи Владимир Христов, бивш зам.- председател на съвета на директорите на електрокомпанията. Той смени на този пост Красимир Николов, бивш директор на АЕЦ "Козлодуй" по времето на правителството на СДС. Христов е бивш председател на Комитета за използване на атомната енергия за мирни цели по време на служебното правителство на Стефан Софиянски. В отрасъла той е свързван с компанията "Риск инженеринг", която получи много от големите поръчки на АЕЦ "Козлодуй", рехабилитацията на ТЕЦ "Марица-изток 2" и ТЕЦ "Марица-изток 3", както и на "Топлофикация Русе". Стойността на проекта за изграждането на втората атомна централа е между 2 и 4 млрд. евро за реакторите от по 1000 мегавата. До 15 декември консорциумът на "Атомстройекспорт" и "Фраматом" и чешката "Шкода" трябва да подадат оферти за доставката на оборудването и изграждането на първия 1000-мегаватов реактор от типа ВВЕР. Новата централа трябва да е готова през 2011 г. Предстои правителството да вземе решение за компанията, която ще проектира и изгражда новата централа. Финансов консултант по проекта е "Делойт енд Туш", а архитект-инженер - "Парсънс".
Източник: Дневник (21.11.2005)
 
Международен фонд "Козлодуй" е дал принципното си съгласие да отпусне 6 млн. евро за рехабилитацията на преносната система на "Топлофикация Перник", съобщи Агенцията за енергийна ефективност. Съгласието е дадено по време на десетата среща на Асамблеята на донорите в Лондон. До момента фондът е финансирал с 2.4 млн. евро дружество по проекта на Световната банка за подмяна на абонатните станции и преносната мрежа. Участието на банката е със заем от 7 млн. долара. В края на миналата година дружеството сключи договор с ЕБВР за грант от 4.95 млн. евро. Финансирането е от международен фонд "Козлодуй", средствата от който се управляват от ЕБВР. Сумата се използва за завършване на рехабилитационната програма на ТЕЦ "Република". Срокът за усвояване на средствата е 31 декември 2006 г. В началото на тази година пък ЕБВР не одобри състоялите се конкурси по Закона за обществени поръчки за избор на изпълнител за изграждане на електрофилтър и модернизация на пети котел в ТЕЦ "Република" и топлоснабдителната мрежа в Перник. Финансиращата институция настояваше европейски експерти да одобряват документите преди обявяването на поръчките и да контролират усвояването на средствата. Фонд "Козлодуй" беше основан преди пет години със средства на Европейската комисия, страните - членки на ЕС, и Швейцария. Със средствата от него трябваше да подпомогне ранното затваряне на първи - четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй" и инициативите в енергийния сектор, които са свързани с усилията за предсрочно затваряне на четирите реактора, в това число и подобряване на енергийната ефективност у нас. По време на срещата на донорите изпълнителният директор на Агенцията за енергийна ефективност е обсъдил проектите за 32 обществени сгради, както и двете кредитни линии на ЕБВР. Банката първоначално откри кредитна линия от 50 млн. евро за финансиране на проекти за енергийна ефективност и използване на възобновяеми източници. Наскоро беше открита и линията за финансиране с 50 млн. евро на енергийната ефективност в бита.
Източник: Дневник (23.11.2005)
 
НОИ обяви 50 -те "най-коректни работодатели с персонал над 1000 души за 9-месечието на 2005 г., осигуряващи общо 112 403 лица и със среден осигурителен доход 599 лв.: 1 АЕЦ КОЗЛОДУЙ гр.Козлодуй 2 ЛУКОЙЛ НЕФТОХИМ БУРГАС гр.Бургас 3 КРЕМИКОВЦИ гр.София 4 ПАРАХОДСТВО БЪЛГАРСКИ МОРСКИ ФЛОТ гр.Варна 5 ЕАД "МИНИ МАРИЦА - ИЗТОК" - КЛОН "РУДНИК ТРОЯНОВО - СЕВЕР" с.Ковачево 6 ЕАД "МИНИ МАРИЦА-ИЗТОК - КЛОН РУДНИК "ТРОЯНОВО-1"" с.Трояново 7 МОБИЛТЕЛ гр.София 8 ДЪРЖАВНО ПРЕДПРИЯТИЕ "РЪКОВОДСТВО НА ВЪЗДУШНОТО ДВИЖЕНИЕ" гр.София 9 ИДЕАЛ СТАНДАРТ-ВИДИМА гр.Севлиево 10 УНИВЕРСИТЕТСКА МНОГОПРОФИЛНА БОЛНИЦА ЗА АКТИВНО ЛЕЧЕНИЕ "СВЕТИ ГЕОРГИ" гр.Пловдив 11 БЛАГОЕВГРАД-БТ - АД гр.Благоевград 12 ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРСКА БАНКА гр.София 13 БЪЛГАРСКА ТЕЛЕКОМУНИКАЦИОННА КОМПАНИЯ гр.София 14 АРСЕНАЛ гр.Казанлък 15 БАНКА ДСК гр.София 16 СОФИЙСКИ УНИВЕРСИТЕТ "СВ.КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ" гр.София 17 ЕАД "МИНИ МАРИЦА - ИЗТОК" - КЛОН "РУДНИК ТРОЯНОВО - 3" с.Медникарово 18 ЕЛАЦИТЕ - МЕД с.Мирково 19 БУЛБАНК гр.София 20 ЕЙЧ ВИ БИ БАНК БИОХИМ гр.София 21 ПЕТРОЛ гр.София 22 ТОПЛОФИКАЦИЯ СОФИЯ гр.София 23 ТЕЦ МАРИЦА ИЗТОК 2 с.Ковачево 24 ВАЗОВСКИ МАШИНОСТРОИТЕЛНИ ЗАВОДИ гр.Сопот 25 АДМИНИСТРАТИВЕН РЕГИОН "ЮГ" гр.Пловдив 26 ПРИСТАНИЩЕ ВАРНА гр.Варна 27 СТОМАНА-ИНДЪСТРИ гр.Перник 28 АДМИНИСТРАТИВЕН РЕГИОН "ИЗТОК" гр.Варна 29 АСАРЕЛ-МЕДЕТ гр.Панагюрищe 30 АДМИНИСТРАТИВЕН РЕГИОН "ЗАПАД" гр.София 31 АДМИНИСТРАТИВЕН РЕГИОН "СЕВЕР" гр.Плевен 32 КЦМ гр.Пловдив 33 МИНИСТЕРСТВО НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ гр.София 34 ЯНА гр.Бургас 35 ИДЕАЛ СТАНДАРТ БЪЛГАРИЯ гр.Севлиево 36 БАЛКАНФАРМА - ДУПНИЦА гр.Дупница 37 БЪЛГАРСКА НАЦИОНАЛНА ТЕЛЕВИЗИЯ гр.София 38 СТОЛИЧЕН ЕЛЕКТРОТРАНСПОРТ гр.София 39 МНОГОПРОФИЛНА БОЛНИЦА ЗА АКТИВНО ЛЕЧЕНИЕ "АЛЕКСАНДРОВСКА" гр.София 40 СОФАРМА гр.София 41 ПИРИН ТЕКС ПРОДАКШЪН гр.Гоце Делчев 42 МЕТРО КЕШ ЕНД КЕРИ БЪЛГАРИЯ гр.София 43 БЪЛГАРСКА ПОЩЕНСКА БАНКА гр.София 44 РАЙФАЙЗЕНБАНК /БЪЛГАРИЯ/ гр.София 45 ЛЕТИЩЕ СОФИЯ гр.София 46 КОКА-КОЛА ХЕЛЕНИК БОТЪЛИНГ КЪМПАНИ БЪЛГАРИЯ гр.Костинброд 47 ТЕРИТОРИАЛНА ДАНЪЧНА ДИРЕКЦИЯ СОФИЯ-ГРАД гр.София 48 УНИВЕРСИТЕТСКА МНОГОПРОФИЛНА БОЛНИЦА ЗА АКТИВНО ЛЕЧЕНИЕ - Д-Р ГЕОРГИ СТРАНСКИ гр.Плевен 49 МИНИСТЕРСТВО НА ВЪНШНИТЕ РАБОТИ гр.София 50 РЕГИОНАЛНО УПРАВЛЕНИЕ "ДАЛЕКОСЪОБЩЕНИЯ" - СОФИЯ гр.София
Източник: Други (24.11.2005)
 
Европа бие отбой за Козлодуй Комисията по външни работи на Европейския парламент прие доклада на Джефри ван Орден за подготовката на България за членство в ЕС. Документът съдържа благоприятна поправка за бъдещето на 3-и и 4-и блок на АЕЦ "Козлодуй". Тя гласи: "Европарламентът призовава Съвета на ЕС да бъде готов гъвкаво да преразгледа датите за закриването на блокове 3 и 4 на АЕЦ "Козлодуй", докато влезе в действие ново поколение ядрени мощности в България, без това да е в ущърб на сигурността". Поправката бе внесена от британеца Ван Орден и други представители на "ядреното лоби". Външният министър Ивайло Калфин обаче заяви, че би било опасно да искаме преразглеждане на сроковете, защото това може да стане основание за отлагане на членството ни.
Източник: Стандарт (24.11.2005)
 
Ръководители на Атомстройекспорт съобщиха, че ще подадат цялата разработена документация за АЕЦ Белене в определения от българската страна срок до 15 декември. Концернът е един от двата конкурента в обявения от българското правителство търг. Другата компания, купила документи, е чешката Skoda-Aliance. Българското правителство е разработило на 1500 страници тръжната документация, на която Атомстройекспорт отговаря с 3.5 т разработена документация. Руският гигант предлага три варианта на изграждане - дострояване с използване на част от вече доставеното оборудване и част от изградената инфраструктура; изграждане на изцяло нова централа АЕЦ-92 и още един проект за т. нар. ядрен остров /при него готови конструкции, съоръжения и сгради се пренасят и се монтират на място/. Главният проект е съобразен обаче с българското искане за съобразяване и използване на вече построеното на площадката край Белене и с доставеното технологично оборудване /40% строителство и 60% доставено оборудване за първи блок при замразяването на проекта през 1991 г./. Този вариант е обозначен като АЕЦ-87/92, определян като еволюционна доработка на добре развитата и известна технология с водно-водни реактори - ВВР /каквито досега по света са построени общо 53, включително и в Козлодуй/. Доставеното през минали години оборудване и строежите в Белене са за първоначалния проект тип У-87, който включва и реактора Skoda, изработен по руски лиценз. Неотдавна турбината на реактора беше изпратена за тестване в чешката АЕЦ Темелин и показа изключителна надеждност. В предлагания сега проект от Атомстройекспорт се предвижда реактор от ново поколение с повишена сигурност, твърдят от компанията. Неотдавна руската атомна компания бе обвинена от руски природозащитници, че се опитва да продаде в България некоректен проект, който се мъчи да използва при дострояването на Балаковската АЕЦ в Русия.
Източник: Пари (24.11.2005)
 
Три и половина тона тежи офертата за строеж на АЕЦ "Белене", която ще представи руският концерн "Атомстройекспорт". Ръководителите на компанията увериха, че до 15 декември ще подадат цялата разработена документация за изграждането на атомната централа. Концернът е един от двамата конкуренти в обявения от българското правителство търг. Другият е "Шкода-Алианс". Българското правителство е разработило на 1500 страници тръжната задача. Руският гигант предлага три варианта на изграждане - дострояване с използване на вече направеното, изцяло нова централа АЕЦ-92 и още един проект за т. нар. ядрен остров (при него вече готови конструкции, съоръжения и сгради се пренасят и се монтират на място).
Източник: Стандарт (24.11.2005)
 
България ще иска още пари за АЕЦ "Козлодуй". Правителството даде мандат на министрите на външните работи Ивайло Калфин и на икономиката и енергетиката Румен Овчаров да преговарят с Европейската комисия за допълнително финансиране във връзка с предсрочното извеждане от експлоатация на четирите блока, съобщиха от пресслужбата на кабинета. България има нужда от допълнителни 280 млн. евро - по 70 млн. евро годишно за периода 2010 - 2013 г., е изчислил кабинетът. Досега ЕС е обещал общо 550 млн. евро. Финансовата рамка, предвидена в Договора за присъединяване, предвижда финансиране за АЕЦ само до 2009 г. В рамките на глава 31 - "Разни", можеше да бъде записан текст, който да даде възможност за допълнително финансиране след тази дата. Предишното правителство обаче затвори тази глава за рекорден срок, без да води преговори. Допълнителна трудност около новата инициатива е обстоятелството, че страните членки все още водят тежки спорове за бюджета на ЕС за периода 2007-2013 г. Затова кабинетът ще настоява допълнителните средства да бъдат предвидени при преговорите по бюджета на ЕС. Неотдавна председателят на комисията по енергетика на Европарламента Джайлз Чичестър посъветва България да поиска по-голяма сума от ЕС срещу затварянето на ядрените си мощности. Той се позова на подобни договорености в полза на Словакия. Основната разлика обаче между България и Словакия, а също и Литва е, че последните две страни договориха затварянето на ядрените си мощности след влизането си в ЕС. Това им дава възможност да пледират за повече помощи, включително и на защита от Европейския съд в Люксембург, ако се окаже, че разходите им са по-големи от предвидените.
Източник: Стандарт (25.11.2005)
 
Общо 112.4 млн. лв. плащания към Държавното обществено осигуряване са направили 50-те най-големи компании у нас за първите 9 месеца на годината. Това показва класацията на Националния осигурителен институт на най-коректните работодатели. Сред фирмите с персонал над 1000 души на първите три места са АЕЦ Козлодуй, ЛУКойл-Нефтохим и Кремиковци. Средният осигурителен доход в тях през тази година е 599 лв. на месец. Сред Топ 50 на коректните фирми с 500 до 1000 работници на първите три места са Юмикор Мед, Космо България Мобайл и Солвей-Соди. В тази група средният осигурителен доход е 608 лв., като за деветте месеца на годината в НОИ са преведени общо 38.3 млн. лв. Булгартабак, болницата “Света Екатерина” и Първа инвестиционна банка оглавяват Топ 50 на работодателите отличници с персонал от 250 до 500 души. В тези фирми средният осигурителен доход е 665 лв. На 807 лв. скача доходът в категорията Топ 50 с персонал от 100 до 250 души. Тук на първо място е Медиа холдинг, следван от Амилум България и Джонсън контролс електроникс. Над 1000 лв. е средният осигурителен доход във фирмите отличници с персонал до 50 души. До края на годината очакваме преизпълнение на приходите с близо 70 млн. лв., съобщи тези дни в парламента управителят на НОИ Йордан Христосков. С 3.3% повече от заложеното са събрани от вноски на работодателите, а с 4.5% - от самонаети.
Източник: Пари (25.11.2005)
 
За софиянци той може би е спасителят от боклука. За селяните от Габра - със сигурност е настойник на биячите им. За трети той е енергиен бос, за четвърти - просто оправен консултант на сделки в бранша. Благодетел или пресметлив инвеститор? Трудно е да се каже. За бизнесмена Христо Ковачки тепърва ще се говори - много, открито и неособено ласкаво. През последните години името на Ковачки нашумя с поредица от сделки предимно в енергийния сектор, недоказани съмнения за връзки с убития контрабанден бос Косьо Самоковеца, както и с влизането му в Общинска банка, изненадало даже столичната община. Самият Ковачки се пази от публичност - интервютата му се броят на пръсти, а появите му на обществени места са съпътствани от внушителна група гардове, които полагат завидни усилия да попречат на фоторепортерите да го снимат. За първи път по-сериозно за неизвестния само допреди няколко години бизнесмен се заговори през 2003 г., при сделката за „Атоменергоремонт". Тогавашният енергиен министър Милко Ковачев публично се оплака, че АП е позволила на фирма без опит в бранша да купи основното ремонтно дружество в АЕЦ "Козлодуй", а австрийското списание "Формат" свърза Ковачки с именития му съгражданин Константин Димитров - Самоковеца. Оттогава Ковачки непрекъснато отрича да познава Самоковеца, данни за връзка липсват и във фирмените регистри. Изграждането на бизнесимперията на Ковачки започна в края на управлението на ОДС, но процъфтя истински при либералната коалиция НДСВ - ДПС. Първата приватизационна сделка е за предприятието „Лазерни и оптични технологии". Следват ВЕЦ „Пасарел" и „Кокаляне", препродадени от Ковачки още през 2001 г. на смесено дружество между френската „Мекамиди" и „Литекс". След "загрявката" с двата малки ВЕЦ-а, последва истински щурм в енергийния сектор. Резултатът е, че пряко или индиректно самоковският бизнесмен вече контролира пет въгледобивни мини - „Чукурово", „Бели брег", „Черно море", „Балкан 2000" и „Открит въгледобив" - Перник. Пряко има дялове в ТЕЦ "Марица 3"-Димитровград, официално се води за консултант на сделките за "Брикел" и "Топлофикация Враца". Напоследък самоковският бизнесмен предпочита да се явява като консултант и отрича пряко дялово участие. За характера на консултантския му бизнес твърде показателна е сделката за "Брикел" през миналата година. Фирмата "Калиста 2004", която спечели фабриката, е регистрирана на адреса на компаниите на Ковачки в софийската промишлена зона "Орион". Неин едноличен собственик и управител е 23-годишната Ива Цветкова. „Ива Цветкова е студентка в четвърти курс в Софийския университет. Младото момиче е доста надеждно и господин Ковачки е преценил, че може да я консултира при управлението на дружеството, при изготвянето на инвестиционната програма и да спомогне с контактите си", обясни тогава пресаташето на бизнесмена Виктор Сокачев. Извън енергетиката Ковачки има собственост и в „Консорциум гуми еко", бившия завод "Сигнал" - София, държи веригата магазини "Европа". Самоковският бизнесмен не крие, че се интересува и от приватизацията на ТЕЦ „Бобов дол" и ТЕЦ „Сливен". Първият ТЕЦ е основният потребител на въглищата, добивани в част от мините на Ковачки. Вторият бе вкаран в съда за несъстоятелност по искане на притежаваната от бизнесмена мина "Черно море". Ковачки бе заподозрян, че стои зад синдикалните миньорски протести тази пролет, които блокираха продажбата на ТЕЦ "Бобов дол" на гръцката компания PPC. Той отрича това, но откровено лансира като единствено възможна версията за едновременна приватизация на ТЕЦ-а и на едноименната мина. На въпрос откъде взема пари, за да купува толкова много дружества, в едно от редките си интервюта Ковачки отговаря: "Всяко предприятие купувам с банкови кредити". И действително, повечето приватизационни сделки са заплащани със заем, основно от Първа инвестиционна банка. Наскоро бизнесменът се насочи и към финансовата сфера. В началото на лятото той изненадващо се оказа ключовият миноритарен собственик в Общинска банка. Фирми на Ковачки бяха изкупили спорните акции на общинските дружества, продадени тайно по времето на Любомир Павлов. Сега самоковецът държи в цайтнот общината и тя въпреки внушителното си 72% дялово участие не може да вземе нито едно решение, ако малкият частен акционер не е съгласен. Изненадващото насочване на самоковския бизнесмен към банковия бизнес логично породи и спекулациите, че енергийната империя вече се нуждае от собствена финансова институция. Затова и мнозина анализатори отсега сочат Ковачки като най-реалния купувач на дела на СОС в банката, който новият кмет Бойко Борисов обяви категорично, че ще продаде. Изтичащата 2005-а определено е "софийската" година за самоковския инвеститор. Успоредно с навлизането в Общинска банка, Христо Ковачки изведнъж се оказа и единственото спасение за складирането на балите с боклуците на софиянци, въпреки огледаните многобройни държавни терени. При това ще поема балите по християнски милозливо, на минимална печалба според твърденията на пресаташето му Сокачев. "Минимумът" обаче не е уточнен Със сигурност след някоя и друга година, а може би и още по-скоро, под напора на събитията ще се появи и по-детайлна версия как симпатичният външно млад мъж, с още по-симпатична съпруга - фолкпевицата Деси - е успял да извърви стъпките от родния Самоков до енергийния бизнес. Засега официално се броят само перлите в короната на Ковачки, последната от които малко понамирисва, но нищо чудно да се окаже и най-голямата.
Източник: Сега (28.11.2005)
 
Заплатите в големите компании растат най-бързо Средно с между 6 и 10% са се увеличили заплатите в 350-те предприятия, обявени за най-коректни работодатели от Националния осигурителен институт (НОИ). Ръстът е за деветте месеца на 2005 г. Престижният списък включва дружествата, в които осигурителният доход е най-голям. Това означава, че собствениците им не укриват част от възнагражденията, плащат осигуровките върху пълния им размер и затова са наречени "най-коректни" от НОИ. За първи път тази година най-голям е ръстът в най-големите компании. Според анализатори увеличението следва повишаването на производителността на труда. Средната производителност скочи номинално с около 8% за първите шест месеца. Предполагам, че подобно ще е покачването за цялата 2005 г., каза Георги Стоев от Industry Watch. Според него обаче вероятно не може да бъде отчетен коректно ръстът на заплатите в по-малките компании, които са по-гъвкави при криенето на разходите за труд. По принцип няма трайна причина заплатите в една и съща индустрия да растат със скорост, различна за големите и малките, коментира той. Изненадващо най-голям е процентът на увеличение на заплатите в най-големите компании - с над 1000 заети. Осигурителният доход в тях е нараснал между януари и септември с 9.9 на сто до 599 лв. Основната причина за това е в съкращаването на персонал от 180 хил. на 112 хил. души, съчетано с увеличеното производство. В тази група са големите производствени предприятия - телекомите БТК и "Мобилтел", промишлените гиганти "Идеал стандарт" и "Видима", АЕЦ "Козлодуй", "Стомана индъстри", "Асарел медет", КЦМ - Пловдив, и други. Петдесетте най-големи длъжници към общественото осигуряване не са внесли във фондовете на НОИ 158 млн. лв. главници и лихви при 165 млн. лв. преди три месеца. Списъкът се води по традиция от металургичния комбинат "Кремиковци", който обаче има погасителен план и го изпълнява. В челната тройка са пернишката "Стомана" и "Бесттехника" - Радомир. Последното дружество е сред лидерите и на друг "черен списък" - този на длъжниците на здравната каса. Общият размер на дълга на 50-те най-безотговорни работодатели към касата за деветте месеца на годината е 12.6 млн. лв., колкото и в края на юни. Най-често това са общини или предприятия в несъстоятелност, голяма част от които са мини.
Източник: Дневник (28.11.2005)
 
Производителите на електроенергия да могат да продават излишъците от квотата, определена от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) за свободния пазар, в чужбина. Това предвиждат поправки в енергийния закон, подготвяни от Министерството на икономиката и енергетиката. Промените се очаква да бъдат готови в началото на 2006 г. Централите ще могат да изнасят от 2007 г., когато пазарът на електроенергия в България ще бъде либерализиран и отпадне монополът на НЕК върху вноса и износа. Тогава големите компании и битови абонати ще могат да си избират доставчика на енергия. Сделките ще могат да се осъществят, при условие че количествата енергия не са необходими на НЕК. В момента регулаторната комисия определя всяка година квота, която централите могат да продават директно на привилегировани потребители. НЕК е регистрирал 13 големи потребители и двама търговци на енергия. Право да продават определени количества на свободния пазар имат АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ-овете "Марица-изток 2", "Марица 3" - Димитровград, "Варна" и "Бобов дол". Въпреки че пазарът официално беше отворен преди година, развитието му върви бавно, защото големите потребители трудно излизат от сянката на НЕК, а централите не искат да поемат рисковете от свободния пазар. Срещу подготвяните промени обаче се обяви електропреносната компания, която смята, че след като централите получат такава възможност, приходите и печалбата на дружеството силно ще намалеят, тъй като ще изнася по-малко. Ще бъде застрашена и сигурността на енергийните доставки. Затова експертите са скептично настроени за приемането на предложението. Сделките по продажбата на излишъците енергия от свободната квота ще се регистрират в ДКЕВР, където ще се води регистър и на търговците на енергия, предвиждат още поправките. В момента регистрацията на участниците в пазара е в НЕК, но основните критики на привилегированите потребители, производители и търговци е, че процедурата е бавна. Експерти от регулаторната комисия коментираха, че централите трябва да имат подготвени звена или отдели за търговия с енергия, за да могат да изнасят. Това ще се окаже огромно предизвикателство за производителите, смятат те. Обсъжда се и идеята ДКЕВР да започне да регулира и износа на енергия. Това намерение на комисията е свързано с подписания през октомври договор за създаването на регионален енергиен пазар в Югоизточна Европа. Пазарът, в който ще участват България, Румъния, Сърбия и Черна гора, Босна и Херцеговина, Албания, Гърция и вероятно впоследствие ще се присъедини и Турция, ще се ръководи от регулаторен съвет. В съвета ще влизат представители на всички регулаторни органи от страните. Той ще решава спорове за използване капацитета на определени електропроводи. Органът ще се намесва при търгове за износ, когато има спорове между участници за избора на победители. В момента експортът, осъществяван от НЕК, става без правила, макар компанията да твърди, че спазва най-добрата европейската практика и обявява търгове за продажба на електроенергия на други компании.
Източник: Дневник (06.12.2005)
 
Пети и шести блок на АЕЦ Козлодуй заедно с втората АЕЦ в Белене ще бъдат обединени в една ядрена компания. Реакторите хилядници от Козлодуй ще влязат като апортна вноска на държавата заедно с изградената вече инфраструктура на площадката в Белене. Макар идеята за обединението на двете ядрени централи с обща мощност от 4000 MW да не е нова, решението вече е взето. Целта е държавата да може да запази контрол върху дейността на атомните мощности и да държи максимално дялово участие. По този начин също се гарантира и експлоатацията на пети и шести реактор от АЕЦ Козлодуй, с чиято работа трябва да се изплащат кредитите за тяхната модернизация. На предстоящия конкурс за изпълнител на втората АЕЦ на 15 декември предимство ще бъде дадено на този проект, който включва вариант за една ядрена компания с две централи в Козлодуй и Белене. Атомстройэкспорт и Framatomе потвърдиха вчера, че са готови да представят цялата тръжна документация за изграждане на АЕЦ Белене в определения срок - 15 декември. От консорциума съобщиха, че за България вече е отпътувала английската версия на проекта, съдържаща се в повече от 80 сандъка. Общото тегло на документацията е 1.5 т. Българската версия ще бъде окончателно готова на 12 декември и ще се отправи също със самолет за София. Подобно поведение се очаква и от Sкоdа-Westinghouse Electric Company, които също държат да участват в проекта. Фактът, че първият реактор, доставен на площадката на Белене, е произведен от Skoda /по руски лиценз/, дава на много експерти основание да твърдят, че двата реактора ще имат различни изпълнители - първият ще е с изпълнител Sкоdа-Westinghouse Electric Company, а вторият - Атомстройэкспорт и Framatomе. Първият от двата блока на АЕЦ Белене се очаква да бъде готов и пуснат в експлоатация към 2010 г., като за целта ще бъдат необходими инвестиции от около 1.2 млрд. EUR.
Източник: Пари (07.12.2005)
 
ТЕЦ "Марица-изток 2" и АЕЦ "Козлодуй" ще държат по 35% от свободния пазар на електроенергия до юни 2006 г. Това предвижда решението на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Тя определи квотите за централите, които ще могат да продават електроенергия директно на привилегировани потребители с годишна консумация до 20 гигаватчаса. Прогнозите на енергийното министерство сочат, че цените на тока от двете централи и след осъществените инвестиции ще се запазят конкурентни на регионалния пазар. Компаниите ще заплащат такса за преноса на НЕК, а при недостиг на енергия ще купуват от балансиращия пазар при цени, по-високи от договорените с производителите. Решението на регулаторната комисия предвижда на свободния пазар да бъдат продадени 2.4 млн. мегаватчаса. В пазара ще участват още топлоцентралите "Варна", "Бобов дол", "Марица 3" в Димитровград и "Русе". Като участници в пазара са регистрирани 13 компании и два търговеца на ел. енергия. Основните възражения на производителите са срещу кратките срокове за определяне на квотите. Законът за защита на конкуренцията забранява едно предприятие да има повече от 35% дял от пазара. Регулаторът посочва, че възможностите са за участие с по един блок на ТЕЦ "Марица 3" и "Топлофикация Русе", тъй като са ограничените възможностите на централите едновременно да участват на свободния пазар и да продават енергията си на НЕК. Електрокомпанията и централите са поискали от регулатора количествата от квотата на енергията, които не могат да бъдат продадени, да бъдат изкупени от НЕК на цена, равна на половината от тази за разполагаемост. Това е цената, която компанията плаща на производителите да поддържат мощности за включване в системата. От 2007 г. квотите, които определя регулаторната комисия, ще отпаднат, тъй като пазарът ще бъде напълно либерализиран. Ролята на регулатора ще се засили. Той няма да определя цени на енергията на централите според разходите, а цените на преноса по мрежата на новото дружество, което ще бъде отделено от НЕК, цената за преноса от разпределителна мрежа до крайния потребител.
Източник: Дневник (09.12.2005)
 
Губим 700 млн. евро от Евросъюза 700 млн. евро по-малко ще получи страната ни от Евросъюза, ако бъде приет предложеният от Великобритания проектобюджет за 2007-2013 г. Очакваните от страната ни средства за този период са близо 10 милиарда, заяви вицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин пред БНР. Това е първата критична българска реакция на проекта, който Лондон публикува на 5 декември. Очаква се да бъдат водени инфарктни преговори по бюджета на срещата на върха на ЕС, която ще се проведе на 15 и 16 т. м. в Брюксел. Повечето източноевропейски страни вече остро разкритикуваха проектобюджета, който предлага разходите на ЕС за петгодишния период да бъдат сведени до 847 млрд. евро. Съкращенията до голяма степен са за сметка на новите членки. През юни 25-те страни не успяха да се договорят за бюджет в размер на 870 милиарда евро. Калфин бе категоричен, че България няма да предоговаря затварянето на блокове III и IV на АЕЦ "Козлодуй", предвидено за края на 2006 г. Подобен ход само би дал аргумент за отдалечаването ни "изключително много" от членството, каза той.
Източник: Стандарт (12.12.2005)
 
Националната електрическа компания (НЕК) удължи с 45 дни до 1 февруари януари 2006 г. срока за подаване на оферти за строителството на АЕЦ "Белене". Това съобщи компанията в писма до двата консорциума, кандидати за участие в процедурата, без да посочва мотивите да поставянето на новия срок. Първоначалното обявеният срок беше 15 декември. За изпълнител на строителството на новата 1000-мегатова мощност се конкурират руско-френският консорциум "Атомстройекспорт"/"Фраматом" и чешкият "Шкода Алианс" с участието на "Шкода J.S", "Шкода Прага" и чешкия Институт за ядрени изследвания. Българското правителството реши да изгради 2 блока по 1000 мегавата на площадката в "Белене", където в края на 80-те години на миналия век беше доставен чешки 1000-мегаватов реактор. Стойността на проекта е между 2 и 4 млрд. евро. Представителите на "Шкода Алианс" потвърдиха, че са имали готовност да подадат офертите си в поставения от енергийното министерство срок и няма причина срокът да бъде удължаван. Представителят на "Атомстройекспорт" в София Анатоли Гавриков коментар пред в. "Банкер" обясни, че през миналата седмица са изпратили писмо до НЕК с искане за разясняване на условията по търговското предложение, придружено с множество въпроси. По думите му НЕК е уведомила руския участник, че подробните отговори на поставените въпроси изискват време, поради което търгът се отлага за февруари.Според неофициална информация руската компания е поискала време, за да може да обсъди с представители на Европейската комисия изискванията за безопасност, на които трябва да отговори проектът. Новият срок е поставен по искане на двата кандидата, разясни министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров. Главният изпълнителен директор на НЕК Любомир Велков отказа да разясни мотивите за новия срок, като обясни, че компанията ще ги обяви днес. Спорно е как удължаването би се отразило върху развитието на проекта. Забавянето няма да е фатално, а двете компании ще имат време да се подготвят добре, коментира председателят на Българското ядрено дружество Красимира Илиева.
Източник: Дневник (12.12.2005)
 
"Национална електрическа компания" (НЕК) - ЕАД, София (възложител), е получила заем от ЕБВР за финансиране на проект "Изграждане на електропроводи". Възложителят обявява търг за приемливи участници за договор за изграждане на електропроводи, като този договор ще бъде финансиран от този заем. Договорът ще се състои от: доставка на материали, изграждане на място, монтаж и други услуги, включващи проектиране, производство, доставка, проверка на качество, изграждане и всички съпътстващи строително-монтажни работи, въвеждане в експлоатация, структурно завършване и поставяне под напрежение, в два лота. Участниците в търга могат да представят оферти по всеки един от лотовете поотделно, както могат да участват и за двата лота. Ако има предложени бонуси, те ще бъдат оценявани за всеки лот поотделно. Целта на НЕК е: чрез свързване на ВЛ 400 kV "Златица - Пловдив" да се установи връзка между АЕЦ "Козлодуй" чрез п/ст Мизия - п/ст Столник - п/ст Златица - до п/ст Пловдив (лот 2). Без тази връзка е невъзможно да се осигури стабилна експлоатация на ПАВЕЦ "Чаира". За подпомагане на посоченото някои от съществуващите ВЛ 110 kV трябва да бъдат преместени и завършени (лот 1). Участниците в търга трябва да отговарят на следните постквалификационни условия, за да се считат за квалифицирани за този търг, като квалификационните критерии включват, но не се ограничават до: 1. Средногодишен оборот, дефиниран като дължими плащания за незавършени работи или вече приключени такива за последните 5 години от 50 милиона euro на година, удостоверено от одитор. 2. Да имат завършени (проектиране, доставка, монтаж и въвеждане в експлоатация) за последните 2 години (за всеки лот) поне 50 км ВЛ, единично или двойно изпълнение, със стоманено-решетъчни стълбове за лот 1 “ 110 kV и за лот 2 “ 220 kV, като този опит трябва да е доказан с времеви графици. 3. Предложеното оборудване и материали трябва да са били в успешна търговска експлоатация поне през последните 5 години, като участниците в търга трябва да са произвели поне 1500 т стълбове за напрежение “ 110 kV и за двата лота за последните 10 години. 4. Да са проектирали, доставили и въвели в експлоатация поне 30 km гръмозащитно въже с вградени оптични влакна (OPGW) за ВЛ “ 110 kV за лот 2. 5. Да притежават или да имат достъп (лизинг, наем или по друг начин) до ключово оборудване, което да е на разположение за изпълнение на договора. Задължително изискване за всеки един от лотовете е да имат 2 опъвателни машини. 6. Участникът в търга трябва да има достъп или на разположение кредитна линия, активи или други финансови инструменти, достатъчни да покрият кеш-флоу на изграждането за период от 3 месеца, определени като 2 млн. евро еквивалентна сума, извън дължимите от участника суми за други цели към септември 2005 г. Участникът в търга (всеки член на консорциум или дружество) трябва да има сертификат ISO 9001 или 9002 или друг национален или международен стандарт, който предлага равно или по-добро качество (в случай че подобни стандарти се прилагат, участникът трябва да приложи копие от тях към тръжното предложение). Тестващата лаборатория на производителя на оборудването трябва да бъде сертифицирана по IEC или по друг национален или международен стандарт, който предлага същото или по-високо качество (в случай че такива стандарти се прилагат, участникът трябва да ги приложи към тръжното предложение). Търговете за договори, финансирани от заеми на банката, допускат участници от всички страни. Заемът няма да бъде използван за плащания на лица или фирми за внос на стоки, ако такива плащания или внос са забранени от решение на ООН, взето в глава VII на Устава на ООН. Тръжната документация може да бъде закупена срещу невъзстановима сума 500 евро или еквивалент в конвертируема валута чрез заплащане по следната сметка: Стопанска и инвестиционна банка, ул. Съборна 11, София, България, сметка № 190 050 120 2 (euro), банков код 8889 8882, сметка № 100 050 121 5 (bgn). Като алтернатива равностойността в BGN може да бъде заплатена в касата на НЕК. ДДС не е включен в стойността. При поискване документите могат да бъдат изпратени по куриер, но възложителят не носи отговорност при загубване или късна доставка. Всички оферти трябва да бъдат придружени от гаранция за участие в размер: за лот 1: 50 000 euro, за лот 2: 450 000 euro, или еквивалент в конвертируема валута и трябва да бъдат доставени на адреса, посочен по-долу, най-късно до 14 ч. на 15.II.2006 г., когато ще бъдат отворени в присъствието на представители на оферентите, пожелали да присъстват. Участниците в търга могат да получат повече информация или да разгледат тръжната документация на следния адрес: Национална електрическа компания, София 1000, ул. Веслец 5, Управление "Инвестиции", fax: +359 2 986 1288, Mrs L.Vitanova - tel./fax +359 2 9263 552, e-mail: vitanova@nek.bg.
Източник: Държавен вестник (13.12.2005)
 
АЕЦ Белене или поне единият блок с мощност 1000 MW от втората ни атомна централа може да бъде построен изцяло с български пари, без да се търси външно финансиране или пък да се стига до държавна гаранция за милиарди EUR. Това посочиха два независими източника на в. ПАРИ. Може да се увеличи мощността на V и VI реактор на АЕЦ Козлодуй с по 70-80 MW. Това може да стане с технология, разработена от немската компания Siemens и вече предложена на централата. Като добавка към това е необходимо първата ни атомна централа да се ориентира към т. нар. рискови ремонти на двата хилядника - V и VI реактор. Ако това стане времето за планови ремонти ще бъде ограничено до 50 дни вместо до досегашните 90. Така полезното време за работа на блоковете ще се увеличи с повече от месец годишно. Експерти твърдят, че ако цените на тока, по които НЕК изкупува електроенергията на АЕЦ, се вдигне поне с 10-12 лв. за MW или пък се освободят по-големи квоти за продажба на свободния либерализиран пазар на атомен ток, може да се осигурят достатъчно пари, за да бъде построен поне първият блок на АЕЦ Белене. При всички случаи това би била по-поносима цена за втората ни АЕЦ, отколкото да изплащаме външни заеми, гарнирани с държавна гаранция. В момента обаче АЕЦ Козлодуй продава тока си под 40 лв./MW на НЕК и има ограничена квота за търговия на либерализирания пазар. В същото време на практика не може да се говори за кой знае каква либерализация на електроенергийния пазар, тъй като договорите за изкупуване на електроенергията от НЕК от Марица-изток 1 и Марица-изток 3 са дългосрочни - привилегия, която засега няма нито един друг български производител. Същевременно НЕК изкупува тока от собствените си ВЕЦ по 80 лв./MW, което е явна аномалия, тъй като НЕК е и обществен доставчик, а притежава мощности за производство на ток.
Източник: Пари (20.12.2005)
 
Производителите се борят за 10 големи клиенти Производителите на електроенергия у нас се борят да привлекат някой от десетте привилегировани потребители. Според анализ на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране те ще консумират по-голямата част от тока за промишлени нужди. Тъй като стопанските потребители, които отговарят на условията и могат да се договарят на свободния пазар, са едва 10 според последните данни, то на 6-те независими производителя на електроенергия се пада ролята да се преборят част от тях да им станат клиенти. Това са компании с годишна консумация на електроенергия над 3 GW годишно. Те нямат задължения към държавата. Общо големите производители според информация за нетната си разполагаема мощност може да произведат над 14 млрд. MW. Най-големите производители сред тях са АЕЦ Козлодуй с 35% пазарен дял. Марица изток 2 също държи 35% от енергийния пазар. ТЕЦ Варна има производствени възможности, които да и осигурят до 10.6% от пазара. Останалите големи производители на електроенергия са ТЕЦ Бобовдол, ТЕЦ Марица 3 и Топлофикация Русе. Трите последни централи имат общ пазарен дял около 10.2%. Към тях се прибавят и фирмените централи и ВЕЦ. Привилегировани потребители - Мини Марица-изток ЕАД, Раднево - Стомана индъстри АД, София - КЦМ АД, Пловдив - Асарел Медет АД, Панагюрище - Елаците Мед АД, Панагюрище - Юмикор Мед АД, Пирдоп - Девня цимент АД - ЛУКойл-Нефтохим АД, Бургас - Агрополихим АД, Девня - Неохим АД, Димитровград
Източник: Пари (20.12.2005)
 
"Козлодуй" изпълни програмата си за 2005 г. късно вечерта на 19 декември. Атомната централа е дала на националната енергийна система 17 810 655 мвтч еленергия, което е с 1 733 277 мвт повече от произведената м. г. Резултатът е постигнат благодарение на оптималната организация на работата и намалените срокове на ремонтните кампании, съобщиха от централата.
Източник: Стандарт (21.12.2005)
 
Близо 12 млн. EUR са изхарчени от НЕК през 2005 г. за подготовка на проекта за втора ядрена мощност на площадката на Белене. Парите са били предназначени за консултантски услуги, подготовка на тръжната документация, поддръжка на площадката, както и такса за Агенцията за ядрено регулиране за разрешението за избор на площадка. Не е регистрирано ново юридическо лице - компания, която ще бъде изпълнител на АЕЦ, каза зам.-министърът на икономиката и енергетиката Иванка Диловска. Ако такава компания бъде създадена като нова с активите на Белене, тя няма да има нужда от съгласуване с банки кредиторки, тъй като инвеститор на проекта е НЕК. Съгласие на кредитиращите институции ще е необходимо, ако VI и VI блок на АЕЦ Козлодуй се апортират в ядрената компания. Тъй като за тяхната модернизация са похарчени над 400 млн. EUR, ще се иска съгласието на кредитиращите институции.
Източник: Пари (23.12.2005)
 
През 2005 г. НЕК отчете рекорден 29-процентен ръст в износа на електроенергия. Така страната ни излезе на четвърто място по износ на ток в Европа, но през 2006 г. износът ще намалее драстично, а през 2007 г. на практика няма да останат мощности, които да произвеждат електричество за износ. Това сочат разчетите на НЕК, оповестени от главния инженер на компанията Митю Христозов. В момента България покрива около 90 на сто от дефицита на електричество на Балканите. През тази година сме изнесли 7,6 млрд. киловатчаса електроенергия, рекордът е заради наводненията и съответно в повече произведения ток от хидроцентрали в размер на 4,55 млрд. квтч. В резултат на това е скочила два пъти и счетоводната печалба на НЕК до 60 млн. лв. Идната година обаче ще е средно влажна. Извеждането от експлоатация на 260 мегавата мощности в ТЕЦ "Марица-изток 1", където стартира проектът на американската компания AES за строежа на два нови блока, ще намали капацитета на НЕК за износ с 1,2-2 млрд. квтч. Прогнозите са, че догодина експортът на ток ще се върне на нивата си от 2004 г. - около 6 млрд. квтч. През 2007 г. и 2008 г. пък износът ще се сведе до минимум заради спирането на III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй", които сега годишно генерират 5 млрд. квтч, посочи Христозов.
Източник: Монитор (29.12.2005)
 
България пропусна възможността да получи допълнителни пари от ЕС за спирането на III и IV блок в "Козлодуй". Това заяви вчера министърът по европейските въпроси Меглена Кунева. На 16 и 17 декември, когато лидерите на ЕС обсъждаха бюджета, Литва и Словакия получиха нови и големи компенсации за затварянето на техни реактори. От това можеше да се възползва и България и да иска предоговаряне заради разходите по спиране на блоковете и енергийната ситуация в страната, твърди Кунева. До 2009 г. ще получим от Брюксел общо 550 млн. евро за АЕЦ, като само за първите 3 г. от членството парите са 210 млн. евро. Досега България вземаше най-много, но Литва и Словакия ни изпревариха, отчете Кунева. Според нея страната ни се била държала колебливо за АЕЦ и още не била решила дали да развива ядрена енергетика, или да заложи на компенсации от ЕС заради нейното затваряне.
Източник: Стандарт (29.12.2005)
 
АЕЦ "Козлодуй" прекрати дългосрочния консултантски договор за модернизацията на пети и шести блок с "Парсънс", съобщи изпълнителният директор на централата Иван Иванов. Той обясни, че през 2006 г. дружеството трябва да приключи проекта и засега не се нуждае от консултанта. Договорът с "Парсънс", с който американската компания контролира изразходването на средствата по обновяването на двата хилядамегаватови реактора, беше подписан по времето на бившия шеф на Комитета по енергетика Иван Шиляшки. Иванов не можа да си спомни каква е сумата, платена по консултантския договор. Като подизпълнител на "Парсънс" е наета компанията "Джи Си Ар", в която 51% от акциите притежава "Риск инженеринг". Договорът изтече в края на ноември, но има опция след търг да бъде продължен, ако е необходимо, обясни собственикът на "Риск инженеринг" Богомил Манчев. Той допълни, че централата прави анализ дали модернизацията за модернизацията на двата реактора е необходима допълнителна техническа помощ. Според договора американската компания е получила 8 млн. евро като фиксирана сума, а след това в зависимост от участието на американски или български специалисти се изчислява възнаграждението им според изработените часове. По думите на Манчев консултантът е имал възможност с централата да актуализира контракта на всеки шест месеца. Стойността на модернизацията на пети и шести блок надхвърля 700 млн. лв., като 70% от тях са заеми, останалите - средства на централата. Модернизацията се осъществява от европейските компании "Сименс" и "Фраматом" и руската "Атомстройекспорт", обединени в "Европейски консорциум Козлодуй", и от американската "Уестингхаус". Вече са изпълнени над 200 технически мерки, свързани с повишаване на безопасността и ефективността на работата на блоковете, съобщи още Иванов. С шест месеца вече закъснява проектът за изграждането на новото хранилище за сухо съхранение на отработено ядрено гориво, посочи той. Закъснението идва от забележките, които атомната централа и Агенцията за ядрено регулиране (АЯP) по предложението на германския консорциум RWE Nuken GNB, която е изпълнител на строителството. Проектът е приоритетен през 2006 г. и е за 48.7 млн. евро, които се отпускат от ЕБВР. Изграждането на хранилището се финансира от Фонда за извеждане от експлоатация на ядрени реактори. Новото хранилище трябва да е готово до 2008 г. През 2005 г. АЕЦ е произвела с 1.7 млрд. мегаватчаса електроенергия повече в сравнение с 2004 г. Производството възлиза на 17.8 млрд. мегаватчаса.
Източник: Дневник (29.12.2005)
 
В навечерието на Нова година министърът по европейските въпроси Меглена Кунева изненада българската общественост с необичайни, непразнични оценки. Първо обвини коалиционния партньор в лицето на вицепремиера Румен Овчаров за това, че с противоречиви сигнали България е загубила 280 милиона евро европейски пари в помощ на дейностите около спирането на блокове III и IV на АЕЦ "Козлодуй". И второ, посочи с пръст Франция, че единствена не подкрепя присъединяването на България към ЕС, за разлика от останалите 24 държави. Да започнем отзад напред. Вярно е, че Франция бави процедурата по ратифициране на договора за присъединяване. Но такива директни обвинения с посочването на името на държавата, създаваща проблеми, не се отправят на равнище министър! Освен ако правителството е решило, че националният ни интерес изисква да сме скарани с Франция поне няколко години напред. Навсякъде, когато възникват такива казуси, в прав текст говорят анализаторите, а министрите запазват дипломатична дискретност. Париж сигурно вече съжалява за ордена за Почетния легион, който прати на Кунева. Дано наистина да няма други последици, защото това са прекалено сериозни неща. Оценките на Кунева за "Козлодуй" са още по-трудни за асимилиране. Правителството на Симеон Сакскобургготски, в което Кунева също беше министър по европейските въпроси, подписа по един обиден за българската демокрация начин затварянето на глава "Енергетика". Това се случи в пълна тайна през последните дни на септември 2002 г. На 1 октомври 2002 г. бях в Брюксел и разговарях с официални представители на Еврокомисията. Радостта им беше толкова голяма, че те ме поздравиха (!) със смелото решение на кабинета "Сакскобургготски" да закрие III и IV реактор на АЕЦ "Козлодуй" през 2006 г. "предвид изключителната чувствителност на обществеността и спорния характер на проблематиката". Обадих се на колегите в София, там никой не знаеше за подобно решение. Написах всичко това за вестника, то стана заглавие на първа страница. Президентът Георги Първанов пристигна в Брюксел на 2 октомври 2002 г. за среща с тогавашния шеф на Еврокомисията Романо Проди. Когато ме видя във фоайето на хотел "Софител", той ми каза - "Прочетох". Беше научил от вестника, че блоковете са отписани, защото правителството не го беше информирало. Час по-късно Проди благодари на държавния глава за "смелото решение" пред множество смаяни журналисти. На отделна пресконференция малко по-късно Първанов обясни пред колегите: "Трябва да ви призная, че моята изненада не беше по-малка от вашата. Аз не мога да коментирам правителственото решение, тъй като не разполагам с него. Мога да коментирам това, което знам от медиите, макар че то е достатъчно ясно"... Паси постави Първанов в най-неприятното положение, в което може да изпадне един държавен глава. А министрите Кунева и Ковачев си мълчаха и се правеха, че не си дават сметка, че Паси си играе на покер с държавата. Сакскобургготски впрочем го бе оставил да прави каквото си ще. Същия този 2 октомври 2002 г. в София Народното събрание беше гласувало с огромно мнозинство решение, което задължава всички български институции да не поемат ангажимент за затварянето на двата блока преди пълноправното членство на България в Европейския съюз. Това беше единственият случай, когато парламентът се опита да даде мандат при воденето на преговорите за присъединяване към ЕС. Да, обаче Паси изпревари Народното събрание, той буквално го преметна! По-късно Върховният съд постанови, че решението на парламента няма правна сила, защото е дошло пост фактум. Другата измама, която се вършеше съзнателно от кабинета "Сакскобургготски", е заблуждаването на обществеността, че договорената партньорска проверка има мандат да удължи живота на блоковете. От самото начало беше ясно, че тя е предвидена само за приспиване на вниманието. Освен това Паси обясняваше, че между края на 2006 и началото на 2007 имало само хилядна от секунда. Истината обаче е, че ако затваряме блоковете като страна членка, можем да издействаме повече пари за дейности около извеждането на блокове от експлоатация. Включително, защото можем да осъдим Еврокомисията пред Европейския съд в Люксембург, ако действителните ни разноски са по-големи от обещаните помощи. След това пропадна и възможността да договорим "нещо повече" като компенсации в рамките на глава 31 - "Разни". Въпреки призивите на политически сили и на медиите да водим последна битка за "Козлодуй", лично Кунева обяви от Люксембург през юни 2004 г., че глава 31 е била затворена за рекордния срок от 10 дни, след като е била отворена. В същото време в България Кунева насочи огромни средства от Комуникационната стратегия за организирането на безумни форуми, на които самозвани експерти развиваха тези, че България ще спечели от затварянето на АЕЦ. Самата Кунева учуди аудиторията на една конференция през декември 2003 г. в София, като каза, че затварянето на III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй" е "като нарязването на съветските ракети". С две думи - ето как стоят нещата: подобно на ученик, който не си е написал домашните, но носи чантата на учителката, вместо да бъде перфектна по отношение на европейските критерии, по време на кабинета "Сакскобургготски" България очароваше Евросъюза с друго - отстъпчивостта си по "Козлодуй". Сигурно защото паметта е къса сега се оказа, че Овчаров е виновен, че сме загубили 280 милиона евро допълнителни пари за подпомагане затварянето на блоковете. Парите според Кунева били почти обещани, ама той с противоречивите си сигнали провалил хубавата работа... Отново бях в Брюксел на срещата на върха на 15 и 16 декември, когато се обсъждаше и този въпрос. Ако не беше решението на правителството, внесено по предложение на вицепремиера Калфин и на министър Овчаров около месец преди срещата на върха с искане на допълнителни 280 милиона евро, България щеше да изпадне в още по-неудобно положение. Даже нямаше да може да спаси лице в момента, когато стана ясно, че Словакия си е издействала допълнителни 375 милиона евро, а Литва - 865 милиона. Станишев влезе в "изповедалнята" на британското председателство и поиска 280 милиона от министъра Джак Стро. Часове по-късно, когато бюджетното споразумение бе обявено, за "Козлодуй" нямаше нищо. Това са фактите. Тъжни са, но това е положението. Прави впечатление, че дори дясната опозиция не си позволи да атакува Станишев за неуспешния му опит да договори някое допълнително евро. Но това стори, изненадващо и необяснимо, коалиционният партньор Кунева. Все пак този опит да се разклати коалицията и да се разобличават във вероломност ключови страни членки изглежда солова акция. Тя вероятно може да се обясни с преумората на евроинтеграционната министърка.
Източник: Стандарт (30.12.2005)
 
Годишното общо производство на еленергия в България е 40 млрд. KWh. 38% от тях се падат на АЕЦ Козлодуй. Делът на III и IV блок на АЕЦ от общото производство е 11%. Приходите на НЕК от всички дейности годишно са около 1 млрд. EUR, а годишната печалба на компанията от всички дейности е под 40 млн. EUR. Годишната печалба на АЕЦ Козлодуй е около 8 млн. EUR, при общ годишен приход от износ на електроенергия от 216 млн. EUR. Според експертни оценки след затварянето на блоковете от нереализирано производство и износ на електроенергия България ще загуби 1.7 млрд. EUR. Към тях ще се прибавят и 1.6 млрд. ЕUR за изпълнение на мерки по екологичното законодателство. Към всичко това се прибавя и забавянето на проекта за АЕЦ Белене с около месец. За изпълнението му обаче се смята, че ще бъдат изхарчени между 2 и 4 млрд. EUR.
Източник: Пари (30.12.2005)