Новини
Новини за 2004
 
Създаването на енергийна консолидационна компания е в интерес на страната и в момента се обсъжда от правителството, съобщи министърът на енергетиката Милко Ковачев. В бъдещата структура може да се включи и енергийната компания “Марица Изток” 3, ако собствениците й вземат решение за това. Според разчетите на енергийното министерство в холдинга трябва да влязат АЕЦ "Козлодуй", топлоелектрическите централи в Бобов дол, Варна, Русе в комплекса "Марица-изток”, както и ПАВЕЦ "Чаира". Консолидацията ще повиши конкурентоспособността на електропроизводствения сектор и ще даде възможност на България да запази позициите си на енергиен център в региона, твърди Милко Ковачев. Той припомни, че сред приоритетите и на източните, и на западните енергийни гиганти е и регионът на Балканите. На тяхната конкуренция и на очаквания дъмпинг на цените на тока не би могла да устои сама никоя от българските електроцентрали. През следващите години себестойността на произвеждания у нас ток неминуемо ще се увеличава, преди всичко заради инвестициите, необходими за модернизация на генериращите мощности, аргументираха се от енергийното министерство. От там се надяват, че благодарение на нарасналата си конкурентоспособност холдинговата структура ще получи доста по-висок кредитен рейтинг. Това ще даде възможност на всеки от участниците в нея да привлече необходимите за модернизацията инвестиции, както и да ползва фирмени кредити. Възможно е още "Електрическата консолидационна компания" да емитира облигации на нашия и на международните капиталови пазари, добавиха от енергийното министерство. Според министър Ковачев процесът на раздържавяване на електроразпределителните дружества в страната върви добре. Досега 8 компании са закупили книжа за участие в приватизацията на седемте дружества.
Източник: Монитор (05.01.2004)
 
През 2003 г. АЕЦ "Козлодуй" е произвела 17 278 411 мегаватчаса електроенергия, с което годишният план за електропроизводство е бил преизпълнен с 3.95 процента. Планираното за годината производство от 16 621 338 мегаватчаса е било достигнато на 21 декември 2003 г., се посочва в съобщението. Днес блокове 3, 4, 5 и 6 на АЕЦ "Козлодуй" работят с натоварване от 100 процента, допълва пресцентърът на централата.
Източник: БТА (06.01.2004)
 
Според изпълнителният директор на НЕК Васил Анастасов се очаква за 2003 г. компанията да отчете значително по-ниска печалба от 2002 г. Приходите от продажби през 2002 г. на компанията бяха в размер на 1.949 млрд. лв. Финансовите резултати от 2003 г. обаче ще са над 3 пъти по-ниски. Прогнозите се основават на брутната печалба на НЕК от първите 9 месеца, която е 38 млн. лв. До края на 2003 г. тя е нараснала не повече от 40-50 млн. лв., а за 2002 г. е била 177 млн. лв. Причината за спада на печалбата според Анастасов е, че средната цена, на която НЕК е изкупувала тока от всички производители в страната, се е повишила с 13%, а средната цена, на която е продавала, е намаляла с 1.3% заради уикенд тарифите, въведени за големите потребители. Друг важен фактор е, че заради спирането на I и II блок на АЕЦ Козлодуй делът на изкупената ядрена енергия е паднал с 12% през 2003 г., а със 17% е нараснал делът на тока от термоелектрически централи. Значително са увеличени и изкупните цени на тока от ТЕЦ Бобовдол и от ТЕЦ Марица-изток 3. След като Entergy и Enel подписаха договор за рехабилитацията на ТЕЦ Марица-изток 3, НЕК започна да изкупува тока от тях според условията на дългосрочен договор с 30% по-скъпо отпреди, каза Анастасов. Заради неочаквания ръст на вътрешното потребление НЕК трябва да обмисли промяна в плана си за развитие с минимални разходи, като заложи по-високи прогнозни нива. Налага се и ускоряване на изграждането на заместващи мощности, тъй като за първи път от няколко години се наблюдава ръст на вътрешното потребление на ток. В бита увеличението е с 3.3%, а в промишлеността - със 7.8%. Приходите от енергийния отрасъл в бюджета са нараснали с около 20% - от 1 млрд. лв. през 2002 на 1.2 млрд. лв. през 2003 г.
Източник: Пари (06.01.2004)
 
В АЕЦ "Козлодуй" заработи автоматична система за аерологично сондиране на атмосферата, която е част от комплексната система за метереологичен мониторинг, съобщиха от атомната централа. Техническото устройство на системата за аерологично сондиране е съвместно производство на консорциум MS&E и германската фирма Graw GmbH, уточни Валентин Паньовски, ръководител в "Оперативен радиационен и дозиметричен контрол". Системата се състои от наземна станция, аерологични сонди, средства за комуникации и специализиран софтуер за интегриране и управление. Системата обработва метереологичните характеристики на атмосферата на височина до 25 км. Получените данни се използват при евентуална ядрена авария както в България, така и в страните-членки на Конвенцията за ранно предупреждение.
Източник: Монитор (07.01.2004)
 
През 2006 г. може да се наложи да внасяме ток заради затварянето на трети и четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй" и ако годишният ръст на производството на електричество се запази 3%. Това заяви Иван Хиновски от Българския енергиен форум на семинар вчера. След спирането на малките реактори в Козлодуй ток ще се произвежда основно в топлоцентралите, които работят по технологии, замърсяващи околната среда, каза Хиновски. Другият вариант бил да се строят централи за производство на ток от възобновяеми енергийни източници, но поради големите инвестиции в тях цената на електричеството щяла да стигне нивата в Европейския съюз и така да надхвърли повече от два пъти сегашната. Втори и трети блок на АЕЦ "Козлодуй" бяха спрени на 31 декември 2002 г. Трети и четвърти блок ще бъдат затворени в края на 2006 г.
Източник: Пари (10.01.2004)
 
С 6 млн. лева е по-голяма печалбата на АЕЦ след данъчно облагане за 2003 г. в сравнение с предишната година, сочат предварителните данни на атомната централа. "Козлодуй" ще реализира 20 млн. лева печалба за миналата година въпреки намаленото производство. За сравнение, печалбата за 2002 г. е 13,479 млн. лева. Приходите през 2003 г. са 745 млн. лева, което е с 6 млн. лева по-малко от предишната година. АЕЦ "Козлодуй" не дължи никакви вноски към фондовете за извеждане от експлоатация на ядрени съоръжения и радиоактивни отпадъци, обясниха от енергийното министерство. Централата е внесла общо 322 584 252 лева в първия и 64 202 198 лева във втория фонд.
Източник: Стандарт (12.01.2004)
 
Шефове на световни енергийни гиганти идват за среща с премиера Симеон Сакскобургготски. Поводът е интересът на фирмите към строителството на АЕЦ "Белене". Три от компаниите са от държави от Г-7. В България ще пристигнат президенти и вицепрезиденти на канадската Atomic Energy of Canada, италианската Ansaldo Nuclear и японските фирми Hitachi Corporation и Itochu Corporation. Четирите компании вече са правили сондажи за бъдещото развитие на проекта "Белене". За първи път интересът на Канада за изграждането на втора атомна централа у нас бе заявен при посещението на външния ни министър Соломон Паси през април 2002 г. Проектът беше размразен с решение на правителството от 19 декември 2002 г. Окончателният избор за техническото изпълнение на централата предстои да бъде взето с решение на министрите. Правителството ще определи и фирмата, която ще изгради АЕЦ "Белене".
Източник: Стандарт (14.01.2004)
 
Пак смятат загубите от спирането на реактори в АЕЦ "Козлодуй". Консултанти от фирмите "Аркадис" и "Плеядис" пристигат на второто си посещение в страната ни, съобщи главният секретар на Министерството на енергетиката Славчо Нейков. Фирмите бяха определени за независими оценители на социално-икономическите последици при предсрочното затваряне на Трети и Четвърти реактор. До края на месеца трябва да е готов междинният доклад на експертите. Българската страна вече оцени загубите на 1,7 млн. евро.
Източник: Стандарт (14.01.2004)
 
Международен търг за изграждане на съоръжения за обработка на радиокативни отпадъци обяви АЕЦ "Козлодуй". Там ще се третират ниско активни течни радиоактивни отпадъци, съдържащи трапни и отпадни води от пералнята и банята на централата. След преработване част от тези отпадъци ще бъдат изхвърлени в околната среда. Другата част ще се подготвят като концентриран отпадък за следващо преработване. Съоръжението трябва да е готово преди края на 2005 г.
Източник: Стандарт (16.01.2004)
 
Агенцията за ядрено регулиране издаде петгодишна лицензия на втори блок на АЕЦ “Козлодуй”, съобщи председателят на агенцията Емил Вапирев. Лицензията на втори блок е за състояние без производство на топло- и електроенергия, при което горивото е извадено от активната зона на реактора и се съхранява в басейна до блока. До дни Агенцията за ядрено регулиране ще издаде лицензия и на първи блок на атомната ни централа, съобщи още Вапирев. Горивото е в басейните при реактора, обясни той. Сега в тези басейни има около две активни зони. Част от касетите, които са били една година, са прехвърлени на трети и четвърти блок, каза Вапирев. “Особеното е, че времето, през което се съхранява горивото в басейните е по-продължително. Именно поради тази причина агенцията предписа някои мерки. Атомната централа ги изпълни. Поради тази причина и въз основа на много други документи издадохме лицензия за експлоатация за пет години”, коментира още Вапирев. Той допълни, че в това състояние всички системи за безопасност на блоковете трябва да бъдат работоспособни. Първи и втори блок на атомната централа бяха спрени в края на 2002 година.
Източник: Монитор (19.01.2004)
 
Председателят на Агенцията за ядрено регулиране Емил Вапирев връчи на ръководството на АЕЦ "Козлодуй" петгодишна лицензия на Втори блок на атомната централа. Документът е издаден на основание на Закона за безопасно използване на ядрената енергия след подадено заявление от атомната централа. Лицензията е за експлоатация без производство на електрическа и/или топлинна енергия, при което горивото на Първи и Втори блок е извадено от активната зона на реактора и се съхранява в басейни до реакторите, информират от АЕЦ "Козлодуй". В съобщението се посочва, че съгласно условията на лицензията, всички системи за безопасност на блока трябва да бъдат поддържани в работоспособно състояние. След лицензирането на трети, четвърти, пети и шести енергоблок, това е петата лицензия на ядрено съоръжение в атомната централа, допълват от атомната централа. В началото на февруари предстои да бъде издадена лицензия на първи блок. С решение на Министерския съвет първи и втори блок на АЕЦ "Козлодуй" бяха спрени на 31 и 30 декември 2002 година, припомнят от АЕЦ "Козлодуй".
Източник: БТА (22.01.2004)
 
България ще получи от бюджета на Европейския съюз 4.245 млрд. EUR за трите години от началото на присъединяването в ЕС през 2007 г., обяви Европейската комисия. Страната ви получава най-много от всички страни кандидатки като процент от БВП, съобщи ръководителят на Делегацията на Европейската комисия у нас Димитрис Куркулас. Сумата няма да се разпределя равномерно през трите години, като най-голяма е предвидената за 2009 г. - 1.785 млрд. EUR. От тях 617 млн. EUR отиват за селското стопанство, около милиард за структурни дейности и 166 млн. EUR за вътрешна политика. Финансовият пакет включва и 350 млн. EUR за закриването на блокове от АЕЦ Козлодуй за периода от 2004 до 2009 г., 140 млн. от които ще дойдат преди 2007 г. Общият пакет за България и Румъния е ограничен за период от три години и е около 15.4 млрд. EUR кредитни ангажименти и 9 млрд. EUR преки плащания за двете страни. Получените средства са 50% от това, което страната ни дължи на външните си кредитори, съобщи финансовият министър Милен Велчев. Бюджетната вноска на България все още не е определена, но Велчев е уверен, че ще плащаме в рамките на 1-1.24% от БВП.
Източник: Пари (11.02.2004)
 
215.483млн.лв са задълженията на петдесетте най-големи борчлии към НОИ в края на 2003 г. Сумата включва главницата и начислените лихви. Класацията се оглавява от металургичния комбинат Кремиковци, следват Стомана-Перник, Варненската корабостроителница и Видахим. Средният осигурителен доход в 20-те най-коректни фирми с персонал до 15 души е 885 лв. В тези фирми работят 267 души. Сред тях са Сименс бизнес сървисис, Кока-кола България, Деу-България, Crown Agents, Ти Би Ай лизинг и др. 854 души са заетите във фирмите с персонал от 15 до 50 души, а средният осигурителен доход за тях е 860 лв. Тук сред 20-те отличници се нареждат Солвей Фарма, ОМВ-България, Борика, Аутотехника и др. Компаниите с персонал от 50 до 100 души осигуряват 1759 лица, като средният осигурителен доход за тях е 736 лв. Някои от включените в списъка са ING Bank, Булгаргаз-Враца, Петрол холдинг, Делойт и Туш и др. 4238 пък са лицата, заети във фирми с персонал от 100 до 250 лица. Изчисленият среден осигурителен доход при тях е 717 лв. При тях с позиции в класацията за 20-те най-коректни са Медиа холдинг, Шератон София Балкан, 168 часа, Данъчна администрация, СИБанк, Общинска банка и др. Най-много заети - 56 173 лица, са в предприятия с персонал над 250 души. Средният размер на осигурителния доход в тях е 537 лв. Сред 20-те отличници са ЛУКойл-Нефтохим, Бургас, АЕЦ Козлодуй, ОББ, Булбанк, МобилТел и др.
Източник: Пари (17.02.2004)
 
Държавната комисия за енергийно регулиране (ДКЕР) отказа да повиши изкупните цени на тока от АЕЦ "Козлодуй". Като причина за искането си от атомната централа посочиха направени разходи по транспортиране на отработило ядрено гориво през 2003 г. Ако се приеме искането на АЕЦ, няма как да се върже финансовият баланс в енергийната система, обясни шефът на ДКЕР проф. Константин Шушулов.
Източник: Стандарт (20.02.2004)
 
Предприятията с над 50% държавно участие, които през м. г. са реализирали печалба и нямат просрочени задължения, ще могат да повишат заплатите на работещите в тях до 5%. Това предвижда Наредбата за образуване на средствата за работна заплата в търговските дружества с над 50% държавно или общинско участие през 2004 г., приета вчера от министрите. Наредбата се отнася за 60 търговски дружества, сред които са БТК, БДЖ, 7-те електроразпределителни предприятия, топлофикационните дружества, АЕЦ Козлодуй, ТЕРЕМ, ВМЗ-Сопот, Булгаргаз, Параходство Български морски флот и др. Наредбата влиза в сила със задна дата от 1 януари 2004 г. С 8.5% от 1 юли 2004 г. се увеличават заплатите в образованието, здравеопазването, културата и социалните услуги. Заплатите на работещите в администрацията ще зависят от атестационните оценки на служителите. В документа са определени минималните и максималните размери на основните месечни заплати по длъжностни нива според Единния класификатор на длъжностите в администрацията и на работещите по трудови правоотношения. Най-високата длъжност за държавен служител е главен секретар. В момента главните секретари на министерствата, президентството и парламента получават заплати от 900 до 1300 лв. След увеличението от 1 юли границите стават 950-1400 лв.
Източник: Пари (20.02.2004)
 
Единственият в страната уникален 200-тонен кран, собственост на Управление "Строителна механизация"-Плевен, ще работи на Пети блок на АЕЦ "Козлодуй", каза управителят на фирмата инж. Венцислав Недялков. Тежката машина ще монтира голяма стена и допълнителни съоръжения, с което ще се увеличи надеждността и сигурността на блока на централата. Така ще се изпълнят изискванията и предписанията на Международната комисия по атомна енергетика. На екипа на "Строителна механизация" предстоят наскоро и монтажни работи с фирма "Енемона" в Медодобивния комбинат в Пирдоп. Там ще се монтира естакада и ще се прави блоков монтаж на открит клас материали, допълни инж. Недялков.
Източник: Посоки-Плевен (27.02.2004)
 
"Енемона" ще реализира монтажни дейности по 22 подобекта от програмата за модернизация на пети енергоблок на АЕЦ "Козлодуй", съобщиха от ръководството на "Енемона". Модернизацията ще започне през март и ще продължи до юни 2004 г. През този период пети блок ще бъде спрян и за планов годишен ремонт. "Енемона" успешно изпълни своите подобекти от модернизацията на шести блок на атомната централа по време на плановия годишен ремонт, приключил през декември 2003 г.
Източник: Дневник (05.03.2004)
 
"Енемона" АД ще извърши монтажни дейности по 22 подобекта по програмата за модернизация на Пети енергоблок на АЕЦ "Козлодуй. По проекта ще бъдат заети 700 специалисти и работници. Модернизацията ще започне през този месец и ще продължи до юни, като в този период блокът ще бъде спрян за планов годишен ремонт. Това е вторият проект, който компанията извършва във връзка с модернизацията на централата, посочват от "Енемона". Първият проект е бил по модернизацията на Шести блок и е приключил през декември 2003 година.
Източник: Пари (05.03.2004)
 
В АЕЦ "Белене" да бъде монтиран руски реактор се препоръчва в предварителния доклад за оценка на въздействието върху околната среда на втората ни атомна централа. В доклада е записано, че по-добрият вариант за реактор е тип леко воден, каквито са блоковете в АЕЦ "Козлодуй", съобщи председателят на Главното управление за строителството на новата ядрена мощност и бивш шеф на централата в Козлодуй Красимир Николов вчера. Преди няколко дни в Министерството на енергетиката е било получено писмо от руската компания "Атомстройекспорт" , френската "Фраматом" и германската "Сименс", че са създали консорциум за строителството на АЕЦ "Белене", добави Николов. Към консорциума се очаква да се присъедини и щатската компания "Уестингхаус" Ако правителството одобри предложението на междуведомствената комисия, това на практика, ще означава, че централата в Белене ще бъде одобудвана с руски реактор ВВЕР-1000, произведен от чешката "Шкода" още през 1989 г. В момента на площадката в Белене се съхранява 80% от оборудването на реактора, припомни Николов. Другият вариант е в централата да бъде монтиран канадски реактор "Канду". Той бе предложен на правителството от консорциум на "Атомик Енерджи ъф Канада" и италианска и японска компании. Групата по ядрени въпроси към Европейската комисия, която възложи партньорската проверка за АЕЦ"Козлодуй", е направила заключение на заседание на 2 март, че всички препоръки към безопасността на централата са изпълнени и не е необходимо по-нататъшно наблюдение и няма нужда от нови препоръки, каза председателят на Агенцията за ядрено регулиране Емил Вапирев. Междувременно вчера шефът на дирекция "Ядрена енергетика" в Министерството на енергетика Йордан Георгиев съобщи, че токът за населението и промишлеността ще поскъпне най­ малко с 15%, ако трети и четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй" бъдат спрени през 2006 г. По данни на министерството себестойността на електричеството от V и VI блок след 2006 г. ще се повиши с 51%, тъй като до 2020 г. трябва да бъдат изплатени 380 млн. евро заем за модернизацията им. Освен това ще се увеличат и разходите на централата заради извеждането от експлоатация на III и IV блок, пресметна Георгиев. В момента цента на тока от АЕЦ е 3,5 стотинки за киловатчас. Ще има поскъпване на електроенергията от 2007 г., тъй като ще се увеличи себестойността є. Причината е, че не само АЕЦ, а и ТЕЦ "Марица изток" ще произвежда по-скъпа ел. енергия след модернизацията є, потвърди главният инженер на НЕК Митю Христозов. Той обаче не се ангажира с конкретен процент на увеличението на тарифите след 2006 г. Според споразумението с Международния валутен фонд токът за населението ще поскъпне с 10% от юли 2004 г. След това увеличенията ще са само ако има висока инфлация, каза шефът на Държавната комисия за енергийно регулиране проф. Константин Шушулов. Той също призна, че ще има скок на тарифите след спирането на III и IV реактор, но комисията все още нямала точни разчети с колко.
Източник: Монитор (10.03.2004)
 
Директорът на дирекция "Ядрена енергетика и безопасност" в енергийното министерство и зам.-председател на съвета на директорите на АЕЦ "Козлодуй" Йордан Георгиев подаде оставка. В четвъртък в съобщение до медии той обяви, че е в процедура на прекратяване на трудовите си правоотношения с ведомството на Милко Ковачев. Георгиев каза, че поема отговорността за прогнозираното 50-процентно увеличение на цената на електроенергията от АЕЦ "Козлодуй" след предсрочното спиране на трети и четвърти блок на централата, което ще се отрази и върху цените за крайния потребител. Заради огласяването на тази прогноза той беше публично опроверган от Ковачев на спешно свикана пресконференция в сряда. Министърът каза още, че медиите подкрепяли опозицията, като пишели за поскъпване на тока и евентуален внос. Във вторник Георгиев и главният инженер на НЕК Митьо Христозов участваха в семинар за строежа на АЕЦ "Белене", организиран от неправителствената организация БУЛАТОМ. Председател на форума е собственикът на "Рискинженеринг" Богомил Манчев. Компанията има доста силни позиции в отрасъла и като акционер в компанията Джи Си Ар е наета за подизпълнител в съставянето на технико-икономическа обосновка и екооценка за строежа на АЕЦ "Белене" от американската компания "Парсънс". На форума Христозов прогнозира, че след 2007 г. България може да внася електроенергия, ако не изгради нови заместващи мощности, запази годишния ръст на потребление от 3% и предсрочно спре малките реактори. Георгиев пък огласи позицията си за цената на тока, позовавайки се на оценките на консултантските компании "Аркадис" и "Плеядис", наети от Еврокомисията да изготвят социалноикономическите последици от спирането на блоковете. Според консултантите средствата за извеждането им от експлоатация трябва да дойдат от крайната цена на електроенергията за потребителите.
Източник: Монитор (12.03.2004)
 
Директорът на дирекция "Ядрена енергетика и безопасност" в енергийното министерство и зам.-председател на съвета на директорите на АЕЦ "Козлодуй" Йордан Георгиев подаде оставка. В четвъртък в съобщение до медии той обяви, че е в процедура на прекратяване на трудовите си правоотношения с ведомството на Милко Ковачев. Пред "Дневник" Георгиев каза, че поема отговорността за прогнозираното 50-процентно увеличение на цената на електроенергията от АЕЦ "Козлодуй" след предсрочното спиране на 3-и и 4-и блок на централата, което ще се отрази и върху цените за крайния потребител. Заради огласяването на тази прогноза той беше публично опроверган от Ковачев на спешно свикана пресконференция в сряда. Министърът каза още, че медиите подкрепяли опозицията, като пишели за поскъпване на тока и евентуален внос. Във вторник Георгиев и главният инженер на НЕК Митьо Христозов участваха в семинар за строежа на АЕЦ "Белене", организиран от неправителствената организация БУЛАТОМ. Председател на форума е собственикът на "Рискинженеринг" Богомил Манчев. Компанията има доста силни позиции в отрасъла и като акционер в компанията "Джи Си Ар" е наета за подизпълнител в съставянето на технико-икономическа обосновка и екооценка за строежа на АЕЦ "Белене" от американската компания "Парсънс" (Parsons.com). На форума Христозов прогнозира, че след 2007 г. България може да внася електроенергия, ако не изгради нови заместващи мощности, запази годишния ръст на потребление от 3% и предсрочно спре малките реактори. Георгиев пък огласи позицията си за цената на тока, позовавайки се на оценките на консултантските компании "Аркадис" и "Плеядис", наети от Еврокомисията да изготвят социалноикономическите последици от спирането на блоковете. Според консултантите средствата за извеждането им от експлоатация трябва да дойдат от крайната цена на електроенергията за потребителите. Дълги години токът от АЕЦ "Козлодуй" беше обявяван за най-евтин, но в цената му не се включваха разходите за транспортирането на отработеното ядрено гориво. В последните години централата започна да прави отчисления от цената на тока в двата ядрени фонда. Неотдавна министър Милко Ковачев заяви, че не е логично ЕС да плаща средства, които по принцип би трябвало да са част от себестойността на атомната енергия и които България би трябвало да е заделяла при работата на реакторите. От енергийното министерство отказаха коментар по оставката.
Източник: Други (13.03.2004)
 
Шефът на дирекция "Ядрена енергетика и безопасност" в Министерството на енергетиката и зам.-шеф на борда на АЕЦ Йордан Георгиев е подал оставка на 10 март. Преди три дни Георгиев заяви, че след спирането на III и IV блок на "Козлодуй" цените на тока ще скочат и страната ни ще се превърне във вносител. Ден след това енергийният министър Милко Ковачев опроверга твърденията. Докладът на групата по ядрените въпроси към ЕК, че "Козлодуй" е безопасна и може да бъде експлоатирана, не променя виждането на левите и зелените сили в Европарламента относно затварянето на реактори. Така Милко Ковачев коментира приетия от Европарламента доклад за напредъка на България в преговорите за ЕС.
Източник: Стандарт (15.03.2004)
 
Дългият път към Белене (от Матю Брунвасер). Плановете за построяването напредват без дебат дали България има нужда от нова атомна централа или дори от нови мощности. Решението на Министерския съвет да се възобнови строежът се очаква през май. Първата копка може да се направи преди края на годината. Най-невинната интерпретация е, че Белене просто е много скъп политически кокал, хвърлен на кучетата, лаещи заради загубата на Козлодуй. Като "бонбон за ядреното лоби" са думите на Александър Божков, бивш министър на индустрията. Докладът "Изграждането на АЕЦ на площадката Белене", представен на енергийната комисия в парламента на 25 февруари, е оценяван като "предварително проучване", а не същински бизнес план. "Все още не е доказано доколко АЕЦ Белене ще бъде ефективен за българската икономика, тъй като няма разчети, няма финансов анализ, ние не знаем колко ще бъде производствената цена, ние ще отваряме пазара - казва депутатът от ОДС Стефан Мазнев, заместник-председател на комисията по енергетика в парламента. - Всяко лоби трябва да работи за интереса на България, освен за осигуряване на прехраната на хората, които работят там." Неговият колега Румен Овчаров, депутат от БСП и също заместник-председател на комисията, отговаря с въпрос: "Кой ви е казал на вас, че няма бизнес план?" Според него докладът е "доста задълбочено проучване както на регионалния, така и на вътрешния пазар. В периода след 2010 г. България ще има нужда от нова енергийна мощност, това е подготвителният етап, предварително проучване". По-неприятното обяснение е, че проект за 1,2 милиарда евро (сума, която възлиза на 15% от брутния вътрешен продукт на страната) се прокарва само за да захрани с огромно количество ресурси ядрената индустрия, на чийто натиск правителството не успява да удържи. "Никой не приема сериозно нашето намерение да строим Белене, без да представим доказателства, че тази мощност ни е необходима. Нямаме такива доказателства", казва Иван Хиновски от Българския енергиен форум, бивш директор на НЕК и бивш член на борда на АЕЦ Козлодуй. "Ние нямаме конструктивен план и план за международно одитиране." Ефективността, качеството и икономичността за потребителите ще са последен приоритет в проекта Белене, ако той се гради по стандартите на сегашния стил на управление. Целите сега определено са осъществяване на политически патронаж, непрозрачно управление, икономически план, в който липсват детайли, и нужда да се осигурят колкото може повече възможности за корумпираните политически паразити. За да се види политическата сила на ядрената индустрия във формирането на политиката за Белене, трябва първо да се погледне към Козлодуй. Като едно от най-големите предприятия в България - от гледна точка на преминаващите през него пари, разходи за експлоатация, капитални подобрения и приход - е логично, че централата - по скалата на кражбите, е и една от най-корумпираните. "Козлодуй е една свещена крава на българската енергетика, защото там има най-голям обем поръчки и по различни направления се финансират различни дейности - казва депутат в парламента, след като е настоял да бъде цитиран като анонимен източник. - Става дума за суми, отвъд представите на повечето българи. Вижте как хората реагират на апартаментите за 40 000-50 000 евро. А те са нищо в сравнение с това." Нито един източник от АЕЦ Козлодуй не би отрекъл това в откровен разговор. Централата е достатъчно силна да се изправи срещу държавата. "Енергийната мафия се е окопала в една определена област, като много точно си е разработила схеми за действие - казва Димитър Ламбовски, депутат от НДСВ и член на парламентарната комисия по енергетика. "Говоря за парите, които могат да се отделят настрана, за да се купуват съответните хора. Не говорим за смешни суми. Това за България не е малко, особено ако се концентрира върху 10-15 души, от които зависят някакви решения в енергетиката. А те са и по-малко, дори не са 10-15." През последното десетилетие е имало повече от десет разследвания за корупция в АЕЦ Козлодуй, отразени от медиите или за които си спомнят енергетици. Въпреки това нито МВР, нито прокуратурата, нито някой от над десет служители на централата си спомня и единствен случай за енергетик, привикан в съдебната зала, още по-малко - получил присъда. Оцеляване, алчност, страх, кариеризъм и неефективна, корумпирана или безразлична система за правосъдие и правораздаване позволяват на тази добре разработена схема да функционира. Или по думите на източник, близък до търговските операции в централата: "Кокошка няма прошка, милион няма закон." Началото на пътя към Белене През януари 2002 г. премиерът Симеон Сакскобургготски за първи път намеква, че Трети и Четвърти блок ще бъдат закрити през 2006 г. Това става след среща с гръцкия му колега Костас Симитис в Гърция. По това време Красен Станчев от Института за пазарна икономика казва, че "целият шум за Козлодуй е всъщност за Белене". "Ядреното лоби организира обществени кампании срещу закриването на реакторите в АЕЦ Козлодуй, но в действителност го подкрепя" - казва Огнян Минчев от Института за регионални и международни изследвания. Закриването ще прекара през ядрената индустрия огромни средства за извеждане от експлоатация - по-големи от разходите по оперирането на реакторите. Освен това то ще създаде политически климат, който ще е изключително удобен за построяването на Белене. Щом истерията около Козлодуй се успокои и политиците неохотно приемат спирането на реакторите, България може да очаква нова мащабна информационна кампания - с нея обществото ще бъде подготвено за необходимостта държавата да предложи гаранция за частната инвестиция. "Това е много сериозен проблем - казва депутатът от ОДС Мазнев. - Една държавна гаранция за несполучлив проект може да разстрои икономиката за много години напред." Може би най-тревожният сигнал за това каква логика ръководи проекта Белене са двата договора за оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) и технико-икономическото проучване (ТИП). И двата са сключени, за да се изготви докладът "Изграждането на АЕЦ на площадка Белене", представен на парламентарната комисия по енергетика на 25 февруари 2004 г. От известно време из свързаните с този бизнес среди се върти информация за огромните суми, предвидени по договорите: около 8 милиона долара според източник, близък до групата, работеща по проекта Белене. Експерти, които не участват в проекта, единодушно твърдят, че работата по него не е съществено различна - нито като количество, нито като качество - от другите подобни проучвания отпреди няколко години - ОВОС на Козлодуй и технико-икономическо проучване (ТЕП) за Белене. Стойността общо на двата проекта, изпълнени от държавната фирма "Енергопроект", е била под 150 000 долара. "Количеството работа не би трябвало да е съществено различно - казва Борис Калчев, директор по ядрена енергетика в Института по енергетика, който е работил с "Енергопроект" върху технико-икономическо проучване за Белене през 2000 г. и ОВОС на Козлодуй през 1999 г. - Не съм го виждал, но предполагам, че няма някакви драстични разлики - зависи вече от пазара. Новото е предварителен доклад за ОВОС на АЕЦ Белене, тогава такъв не беше правен". Дори при калкулирането на сериозни американски заплати цената на двата проекта няма как да надхвърли 1 милион долара, смята Борис Калчев. "Доколкото разбирам от общата информация, дадена ми от колеги, особена разлика между днешния вариант на анализ и нашия предишен вариант няма - казва Иван Хиновски, директор по ядрена енергетика в "Енергоремонт" по времето на предходния анализ. - Само че разликата в цената е доста голяма." Министерството на енергетиката отхвърли официалното искане за достъп до договорите, отправено по Закона за достъп до обществена информация, с мотива, че те имат поверителен характер като търговска тайна. Човек не трябва да е икономист, за да схване, че НЕК вероятно можеше да получи много по-добра цена. Това обаче не му е попречило да приеме договора без търг и без да се опита да получи по-добри оферти. Не съществува закон, който да забрани на НЕК да харчи 50 пъти повече от необходимото от парите на българските потребители на електричество. И това е само предварителното проучване за проекта Белене - още не е направена и първата копка. Евдокия Манева, депутат от ОДС и бивш министър на околната среда, привлече вниманието на прокуратурата към случая. Започна прокурорска проверка за евентуално нарушаване на Закона за обществените поръчки. Министърът на енергетиката Милко Ковачев е обяснил в личен разговор на Евдокия Манева, че договорът е бил сключен в пряко договаряне, тъй като съдържа научно-технически изследвания. Законът позволява директно договаряне при наличието на такива. Но според Манева "когато научноизследователската дейност е свързана с проучване на пазарното поведение на продукта, не може да се ползва прякото договаряне, а трябва да има търг или конкурс". Тя казва, че ще изиска договорите, както и още информация от министър Ковачев чрез парламентарния контрол, веднага щом това стане възможно - най-вероятно в средата на април. Обстоятелствата около договорите изглеждат най-малкото силно съмнителни. По-внимателното вглеждане открива все по-тревожни факти. Според доклада двата договора са сключени, като "НЕК-ЕАД възложи на Parsons E&C, с подизпълнител от българска страна "Джи Си Ар" ООД". В средите на енергетиците усилено се говори, че и двете фирми имат тесни връзки с министъра на енергетиката Милко Ковачев. "И ако някой ви каже, че Парсънс са единствените, които могат да свършат тази работа, жестоко ви лъже", казва източник с многогодишен опит в централата. Министерството на "Риск инженеринг" Parsons E&C Bulgaria е ЕООД, регистрирано на същия адрес, на който и "Риск инженеринг" и други свързани фирми. То е 100% собственост на британската компания ООД "Парсънс И&СИ Юръп" и е управлявано от американския гражданин Джурица Танкосич. "Джи Си Ар" ООД е притежавано от "Риск инженеринг" (51%) и от американската компания "Гилберт Комънуелт Интернешънъл" (49%), купена от Parsons Engineers&Constructors през 1995 г. Дружеството също е регистрирано на адреса на "Риск инженеринг", и има същия телефонен номер - подобно на още няколко свързани с "Риск" фирми. Управители на "Джи Си Ар" са Богомил Манчев, Робърт Вон, американски гражданин, и Джурица Танкосич. Последният е вицепрезидент на "Парсънс" за бизнес развитие, Европа, бившите съветски републики, и Parsons Group International Limited. Според слуховете, които напоследък се разпространяват сред енергийните среди, той е бивш служител на югославските тайни служби. Според регистъра на Булстат "Риск инженеринг" е създадена през 1990 г. като "Надеждност и риск инженеринг". През 1992 г. "надеждност" злокобно отпада и остава "Риск инженеринг". В средите на енергийната индустрия е всеизвестно, че мрежата от фирми, притежавани от Богомил Манчев директно или чрез посредници, получава най-големия дял работа в българския енергиен сектор. Това включва както ядрената, така и другите видове енергетика. "Това е едно лоби, което е взело контролния пакет на всички съблазнителни сделки", казва Евдокия Манева, като отбелязва, че не е нормално една фирма да доминира всички области на енергийния бизнес. "Аз не зная нищо конкретно, мога само да предполагам и предположенията ми се базират на това, че при почти всички търгове, даже когато има търгове, и в почти всички поръчки, които се възлагат от Министерството на енергетиката, "Риск инженеринг" или е главен изпълнител или подизпълнител. Той навсякъде съществува." Партньорството "Джи Си Ар" между "Парсънс" и "Риск инженеринг" е започнало през 1998 г. с работата по модернизацията на Пети и Шести блок на АЕЦ Козлодуй. Работата, за която първоначално през 1998 г. е бил предвиден бюджет от 8 милиона долара, през 2002 г. е заплатена с 24 милиона долара. Според в. "Монитор" (11 юли 2003 г.) "Джи Си Ар" е бил формиран специално за този договор през 1998 г. и наложен проф. Константин Шушулов без търг. Друг източник твърди, че тези практики са обичайни, тъй като консултантските хонорари за свързани помежду си подизпълнители са винаги гъвкави в рамките на огромните предоставяни бюджети. Очевидно Богомил Манчев и "Риск инженеринг" ще останат основните играчи в Белене, централният проект на България в кратко- и средносрочна перспектива. В средите на енергетиците считат "Риск инженеринг" и Богомил Манчев за твърде плашещи, за да говорят за тях - нещо като случаят с Волдемор, зловещият маг в Хари Потър, който е толкова могъщ и страшен, че никой не смее да произнася името му. Но, разбира се, успехът на "Риск инженеринг" при печеленето на държавните поръчки и политическите контакти на фирмата събуждат ревност, която също усилва слуховете. Хората говорят за "Риск инженеринг", като че става дума за Джордж Буш на българския енергиен сектор: или си с нас, или си срещу нас. Манчев говори открито за приятелството си с министър Ковачев, който е завършил софийския Технически университет три години преди него. Те са работили заедно и в Козлодуй. И двамата са учили при Константин Шушулов, назначен от кабинета на Симеон Сакскобургготски за председател на Държавната комисия за енергийно регулиране. Тази комисия има отговорността да одобрява всички договори, подписвани от НЕК и АЕЦ Козлодуй. След като поема министерския пост, Милко Ковачев назначава за заместник-председател на НЕК Владимир Христов-Джипа - бивш служител на "Риск инженеринг", с лоша репутация сред енергетиците във връзка с корупция и прочул се с опита си да скрие от тогавашния премиер Филип Димитров инцидент в АЕЦ Козлодуй. Друго назначение на Милко Ковачев е Иван Иванов, заместник-председател на борда на АЕЦ Козлодуй. Той също е считан за приближен на "Риск инженеринг" и има съмнителна репутация в професионалните среди. Тези ходове силно са навредили на доверието на енергетиците в министерството на Милко Ковачев (в. Капитал, 15 септември 2001 г.). "Той (министър Ковачев) за мен не е служител нито на Сакскобургготски, нито е служител на НДСВ - той е служител на Богомил Манчев - казва депутат от комисията по енергетика, пожелал да остане анонимен. - Неведнъж сме били свидетели - аз и други хора, които много добре познавам - на това, как Богомил Манчев вдига телефона, обажда се на Милко Ковачев и в пряк текст му разпорежда къде и какво да се направи във връзка с дадена обществена поръчка." Официалната молба, отправена към министър Милко Ковачев, да определи по-точно ролята на "Риск инженеринг" в енергийния сектор, не сполучи. Договорите, сключени от НЕК и АЕЦ Козлодуй, независими търговски предприятия, се считат за търговска тайна и искането да бъдат предоставени по Закона за достъп до обществена информация не постигна успех. Министерството е произвело три страници изводи и заключенията от одитния доклад на АЕЦ Козлодуй между 1 април 2001 и 31 март 2003 г., които установяват голямо разнообразие от "пропуски при прилагането на закона за обществените поръчки". Ревизия от инспектората на Министерството на енергетиката от 2002 г. за спазването на Закона за обществените поръчки сочи, че в АЕЦ Козлодуй Риск Инженеринг е получил 9 договора на обща стойност 1.7 милиона лева, или 2.7% от всички договори. Ревизията не споменава, че само договори от 10 000 лв. нагоре попадат под изискването за възлагане чрез търг. Нито пък споменава за други свързани компании или за ролята на подизпълнителите, които играят еднакво важна роля в осигуряването на услуги, често на по-висока цена от основните страни по договора. Тъй като съществуват законови ограничения една и съща компания да изпълнява различни дейности в рамките на един и същи проект, "Риск инженеринг" има много дъщерни компании. Богомил Манчев и "Риск инженеринг" имат дялове и в напълно самостоятелни компании, които на свой ред имат дялове в други компании. В случая с построяването на АЕЦ Белене - въпреки че ОВОС и технико-икономическото проучване са изработени от Богомил Манчев и неговите партньори - "Риск инженеринг" ще може да участва и занапред. "Когато има толкова големи пари в играта, нищо не пречи нещата юридически да се изпипват перфектно - казва депутат от Народното събрание, пожелал анонимност. - Всеки грамотен бизнесмен, ако има всички тези инструменти под ръка: министъра, шефа на комисията в парламента и контакти с Министерството на вътрешните работи, е естествено да сглоби структурата по такъв начин, че тя да работи." (Медиапуул)
Източник: Други (15.03.2004)
 
АЕЦ "Козлодуй" обяви международен търг за избор на оценител на въздействието върху околната среда на хранилище за сухо съхраняване на отработено ядрено гориво. Проектът е част от споразумението, което българското правителство подписа през 1999 г. с Европейската комисия за затваряне и извеждане от експлоатация на първи, втори, трети и четвърти блокове от централата, финансира се от Международния фонд за подпомагане извеждането от експлоатация (МФИЕК) на атомната централа и се администрира от ЕБВР. За управлението на проектите по споразумението има създадена работна група, която работи на площадката на АЕЦ. Хранилището следва да приема отработеното ядрено гориво от всички блокове на централата. Съгласно политиката на ЕБВР проектът се разглежда като ниво А, което означава, че изисква оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) и консултации с обществеността. Изпълнителят на проекта трябва да отговаря за целия процес на ОВОС. Победителят следва да има необходимия за изпълнението на поръчката опит и екип от квалифицирани експерти. Очаква се тръжната процедура да започне през април тази година. Плановете са проектът да продължи в рамките на една година. След обработването на информацията и документите от кандидатите, заявили интерес към проекта, ще бъде изготвен съкратен списък на фирмите, които ще бъдат поканени да участват в търга. Компаниите от страните, легитимни съгласно политиката на ЕБВР и МФИЕК, ще бъдат допускани до участие. Предложенията за заявяване на интерес следва да се подадат до групата за управление на проекти-Козлодуй в срок до 16 април.
Източник: Дневник (19.03.2004)
 
Счетоводната печалба на НЕК е паднала със 71% до 52.2 млн. лв. през 2003 г. в сравнение с 2002 г., съобщи министърът на енергетиката Милко Ковачев пред парламентарната комисия по енергетика. С 13% се е увеличила средната цена, по която НЕК изкупува тока от производителите, а е намаляла с 1.3% средната продажна цена от компанията. За това са повлияли по-ниските уикенд-тарифи за големите потребители и промяната в структурата на закупената електроенергия. С 12% по-малък е бил делът на ядрения ток заради спирането на блокове I и II на АЕЦ Козлодуй. Фактор за промяна на резултатите на НЕК е и по-високата цена, на която се изкупува ток от ТЕЦ Марица-изток 3 заради дългосрочния договор с американската Entergy и италианската Enel. По-ниската печалба на НЕК е и търсен ефект - политиката на енергийното министерство предвижда да нарастват печалбите на електропроизводствените и електроразпределителните дружества /ЕРП/, защото нуждата от инвестиции в тях е по-голяма, заяви Ковачев. За сметка на това печалбата на НЕК била сведена до оптимален размер. От депутатите в енергийната комисия само Стефан Мазнев от ОДС се усъмни в причините за финансовия резултат на НЕК.След като през април 2003 г. Турция спря вноса на ток от България, вероятно НЕК е започнала да сключва договори за износ с други страни на много по-ниски цени, предположи той и поиска министърът да каже на какви цени се изнася ток в момента. Министърът отрече сегашните договори за износ да са по-неизгодни от този с Турция, но не посочи конкретни цени по договорите. Останалите депутати признаха, че финансово-икономическите показатели на дружествата в енергетиката за 2003 г., които министърът отчете, са най-добрите за последните 15 години, и му пожелаха още по-успешна 2004 г. Според тях печалбата на НЕК всъщност не е ниска, а оптимална, и има пазарна логика средствата да се насочват към разпределителните и производствени дружества.
Източник: Пари (25.03.2004)
 
Позицията на правителството, която е да не се водят повече никакви преговори с Европейската комисия за удължаване на сроковете по закриване на III и IV блок на атомната ни централа, не подлежи на промяна. Това заяви говорителят на Министерския съвет Димитър Цонев. Въпреки че Партньорската проверка на Групата по атомните въпроси към ЕК доказа безопасността на двата малки реактора, правителството смята, че всеки опит за политически натиск може да отложи членството ни в ЕС, предвидено за януари 2007 г. Преди година и половина управляващите имаха друго виждане. То беше, че ако партньорската проверка установи, че III и IV блок са безопасни, ще се направят усилия да се предоговорят сроковете за тяхното закриване. На въпрос защо сега позицията се променя, Цонев заяви, че преговорният процес е динамичен. Управляващите предпочитали през 2007 г. да влезем в ЕС пред алтернативата да забавим присъединяването си заради АЕЦ Козлодуй. Дори и да се опитаме да направим нещо, най-много да отложим извеждането от експлоатация на блоковете с две или три години, допълни още Цонев. Партньорската проверка показа на техническо ниво, че всичко около III и IV блок на АЕЦ Козлодуй е нормално,оставена е вратичка за преговори, логичното следствие е отваряне на глава Енергетика, контрира председателят на Агенцията за ядрено регулиране Емил Вапирев. Той изтъкна, че затварянето на реактори, изпълнили препоръките на всички възможни международни мисии, разрушава системата за поддържане на безопасността на ядрени блокове в Европа. Българското ядрено дружество към Европейските ядрени дружества се присъедини към мнението на Вапирев и излезе с декларация. В нея се изразява несъгласие с намерението на правителството да не преговаря за удължаване живота на блокове III и IV след 2006 г.
Източник: Пари (30.03.2004)
 
АЕЦ "Козлодуй" и всички държавни акции в ТЕЦ-ове, ВЕЦ и други производители на електроенергия се събират в една консолидационна компания. Тази идея на енергийното министерство ще бъде лансирана днес пред парламентарната комисия по енергетика. Според източници от енергийното министерство още не е ясно дали всички централи просто ще се обединят в холдинг, или ще се създаде нещо подобно на Банковата консолидационна компания. Официално обявената цел на консолидирането на електропроизводствените мощности е да им бъде дадена възможността да устоят на либерализиращия се външен пазар на електроенергия. Според независими наблюдатели крайната цел е енергийното министерство само да си приватизира мощностите.
Източник: Сега (31.03.2004)
 
До 33% от капитала на АЕЦ "Козлодуй" могат да бъдат продадени. Възможно е това да стане и през фондовата борса. Ще бъдат предложени за раздържавяване миноритарни пакети и от ТЕЦ-овете "Бобов дол", "Варна", "Марица-изток 2", "Русе изток", брикетната фабрика "Брикел" и други. Тези предприятия ще бъдат обединени в обща "Електроенергийна консолидационна компания", предвижда проект на енергийното министерство. Холдингът ще притежава не по-малко от 67 на сто от капитала на всяко дружество. Възможно е останалите акции изобщо да не се продават, но може и да се предложат за раздържавяване през борсата или по друг начин, обясни Иванка Диловска, шеф на дирекция в министерството. Няма никакви законови пречки за продажбата дори на АЕЦ "Козлодуй". Това не означава, че ако някой си купи част от централата, ще може да пусне отново някой от спрените блокове, уточни енергийният министър Милко Ковачев. Една от целите на новата холдингова компания е на по-късен етап да разпродаде дружествата, включени в нея. По подобен начин Банковата консолидационна компания бе създадена за раздържавяване на банките. Всяко едно енергийно дружество ще действа самостоятелно и ще се конкурира с останалите на вътрешния пазар. Холдингът ще може да изнася по-лесно ток в чужбина, да изгражда нови централи, да купува чужди енергийни компании. Ако идеята за новата компания не бъде приета, цените на тока ще скочат с 28% до 2015 г., показват разчетите.
Източник: Стандарт (01.04.2004)
 
Отварянето на европейския пазар на ток и развитието на търговията с електроенергия накараха европейските енергийни компании да направят значителни структурни промени. Те бяха свързани с окрупняване чрез сливания и придобивания. Целта беше да се постигне хоризонтална и вертикална интеграция. Тези процеси, които текат и в момента, доведоха до създаване на мощни групи от холдингов тип - Enel Produzione-Италия, RWE Power-Германия, Iberdrola, S.A.-Испания, Endesa Generacion, S.A.-Испания, Fortum Power Corporation-Espoo-Финландия, CEZ Group-Чешка република, Slovenske Elektrarne, A.S-Словения. На фона на електроенергийните гиганти от западноевропейски тип раздробените през 2000 г. от НЕК български електроцентрали са незначителни по приходи и размер. Оцеляването им в пазарната среда на общия европейски пазар на ток е под въпрос. Те нямат достатъчни инвестиционни възможности и кредитен рейтинг. Към момента НЕК е монополист в експорта, но от 2007 г. централите трябва сами да си договорят износа на излишните количества. Вътрешният пазар също трябва да се либерализира до 100% най-късно 2007 г. Това е проблем за отделните производители. Всеки от тях е с различна маневреност. АЕЦ Козлодуй не може да прилага гъвкави графици за производство, ТЕЦ Марица-изток 2 може да реагира по-бързо, а най-оперативни са ВЕЦ. За да си осигури изпълнение на договора за износ, каквито и промени в графиците да се наложат, всяка централа трябва да има "гръб" от още няколко вида производители на ток. Това е една от причините управителите на големи централи в България да изпратят молба до енергийното министерство да им се разреши да се обединят в холдинг. В отговор министерството изготви проект за преструктурирането, който е разгледан от Съвета за икономическа политика към МС на 25 февруари. Съветът е препоръчал на АП да се въздържа от приватизация на електроцентрали, докато правителството не вземе решение дали да одобри консолидацията. Проектът предвижда бъдещият холдинг да притежава най-малко по 67% от капитала на АЕЦ Козлодуй, ТЕЦ-Бобовдол, ТЕЦ-Варна, ТЕЦ-Марица-изток 2, ТЕЦ-Русе, Брикел и други производители. Оставащите до 33% от капитала на дружествата може да се пуснат на фондовата борса. Структурата ще помогне на централите да теглят по-изгодни инвестиционни кредити, да планират за години напред рехабилитациите на мощностите си и да предлагат по-конкурентна цена на тока на международните пазари. Консолидираната компания ще отговаря за приватизацията и за модернизацията на централите, като средствата от продажбата ще се влагат в проекти. Ако правителството одобри, тя ще може и да купува електроцентрали в региона, и да строи нови мощности в България и в чужбина. Сега за всички производители се извършват или се предвиждат инвестиционни проекти за рехабилитация и модернизация на обща стойност над 2 млрд. EUR. КОИ СА ПРОДАДЕНИТЕ От българските централи досега са приватизирани ТЕЦ-Марица-изток 3 /73% собственост на ENEL и Entergy/ и ТЕЦ-Марица 3-Димитровград, която беше продадена през 2003 г. чрез БФБ на дружество, собственост на Христо Ковачки. ТЕЦ-Марица изток 2 е в забранителния списък за приватизация. Приватизацията на ТЕЦ-Бобовдол беше прекратена временно до изработване на стратегия. ТЕЦ-Варна, ТЕЦ-Русе-изток и Брикел са в процедура на приватизация. АЕЦ Козлодуй е в забранителния списък. Големите ВЕЦ/ПАВЕЦ с обща инсталирана мощност 2615 MW са включени в капитала на НЕК. След учредяването си Електроенергийна консолидационна компания АД ще отговаря за стратегическия мениджмънт, за инвестиционното планиране, за финансовото осигуряване на проектите на дружествата и за пазарната им политика в чужбина. Централите като дъщерни дружества ще запазят своята юридическа самостоятелност и независимост по отношение на операторските функции. На по-късен етап е възможна вертикална интеграция на холдинга с доставчици на ресурси. Това се отнася за случаи на технологична връзка, както е между ТЕЦ-Бобовдол и Мини Бобовдол ЕАД или между централите в комплекса Марица-изток и Мини Марица-изток. Включването на Мини Марица-изток в холдинга ще се реши в зависимост от начина за продажба - пакетно, заедно с централи или не.
Източник: Пари (01.04.2004)
 
33% от акциите на АЕЦ "Козлодуй" да бъдат пуснати на фондовата борса обмисля Министерството на енергетиката. Според идеята в холдинг ще бъдат обединени всички ТЕЦ-ове за производство на ток, в които държавата има поне 67% от акциите. АЕЦ "Козлодуй", която е изцяло държавна, също ще бъде включена в активите на дружеството. "Разглежда се възможността вътре да влезе и непостроената още АЕЦ "Белене", каза вчера зам.-министърът на енергетиката Ангел Минев. Според него идеята не противоречи на законите за приватизация и за защита на конкуренцията. "Голяма част от атомните централи в Германия са частни и няма нищо лошо в това", коментира министър Милко Ковачев. Енергийната консолидационна компания ще се заеме с приватизация на мощностите.
Източник: Сега (01.04.2004)
 
Президентът на Световната ядрена асоциация /WNA/ Джералд Гранди, който е и главен изпълнителен директор на канадската компания Cameco Corp., ще посети АЕЦ Козлодуй.WNA е представител на световната ядрена енергийна индустрия. Асоциацията е създадена през 1975 г. в Лондон като Уранов институт. Гранди е в България до 8 април по инициатива на Световната ядрена асоциация.
Източник: Пари (06.04.2004)
 
Българският бизнес едва прохожда в правенето на пари от боклук. Засега най-перспективнa се очертава преработката на пластмаси и автомобилни гуми България е неразорана нива в областта на управлението на отпадъците - така малко след приемането на едноименния закон през есента на миналата година експерти определиха потенциалните възможности пред бизнеса, който се занимава с отпадъци. Прегледът на ситуацията в страната показва, че възможностите действително са богати, но стъпките на бизнеса в тази посока засега са по-скоро единични и плахи. По експертни оценки Съществуващата инфраструктура в страната за рециклиране на отпадъци е сравнително добре развита, но тя се представлява от мощности, строени главно през 70-те и 80-те години на миналия век. Най-безпроблемно стоят нещата при мощностите за рециклиране на хартия и картон, чийто общ капацитет се оценява на около 200 хил. тона. Този капацитет е по-голям от оценките за съществуващите отпадъци, които се оценяват на около 120 хил. тона годишно. Хартиени отпадъци могат да се рециклират в "тракия папир" АД, Пазарджик, "Белово" АД, Белово, "Костенец ХХИ" АД, Костенец, "Майр Мелнхоф Никопол" АД, Никопол", "Фабрика за хартия" АД, Стамболийски. Годишно в страната се преработват не повече от 15 хил. тона стъклени отпадъци при наличности на повече от 80 хил. тона. Фалитът на много предприятия от стъкларската промишленост и намалената преработка предопределят свободната ниша за такова производство в бъдеще. През миналата година от всички стъкларски предприятия единствено "Стинд" АД, София (впоследствие обединено с "Дружба" АД, Пловдив), изкупуваше стъклени отпадъци за преработка. От останалите фирми в този сектор добре работещо е единствено "Рубин" АД, Плевен. Ако все пак в страната е въведено разделно събиране на отпадъци в някоя област, без съмнение това е събирането на хартия и метали. Без специални нормативи през последните години клошарите така добре парцелираха пазара, че на практика почти не остава несъбран непотребен метал. Основните преработватели на скрап в страната са "Стомана индъстри" АД, Перник, и "Кремиковци" АД, София. Общият им капацитет за преработка от 750 хил. тона годишно многократно надвишава реално събираните количества, което е причина шансовете за бъдещо производство в тази сфера да се оценят като нищожни. Не така стоят нещата обаче с преработката на пластмаси. На практика единственото предприятие в страната, което може да се справи с тази задача, е "Химик" АД, Асеновград. Има още няколко по-малки предприятия, но техният капацитет е нищожен. Възможностите на рециклиращите мощности се оценяват на около 20 хил. тона годишно, докато реалните количества в страната надвишават пет-шест пъти това количество. Особено засилен е интересът към преработка на ПЕТ - това са пластмасовите бутилки от олио, газирани напитки и други, тъй като в страната няма мощности за преработката им. Предстои в Костинброд да стартира предприятие за преработка на такива бутилки. Бизнесът с автомобилни гуми Интересен сектор за преработка на отпадъци е този на излезлите от употреба автомобилни гуми. За това говори интересът на една емблематична фигура, придобила популярност през последните години главно покрай приватизацията в енергетиката - Христо Ковачки. През октомври миналата година консорциум "Гуми еко", в който водеща фирма е "Ел Ем импекс" ЕООД на Ковачки, пусна в софийското село Габер две инсталации за преработка на стари автомобилни гуми. Бизнесът е перспективен, смята Ковачки, който цитира, че в страната годишно се изхвърлят по около 40 хил. тона автомобилни гуми. Отделно от това от предишни години вече има натрупани близо 300 хил. тона. Капацитетът на съоръжението в Габер е 25 хил. тона годишно. "Около 60% от една гума е каучуков гранулат, 15% - текстил, и 15% - метал", обясняват специалисти от сектора. Каучуковият гранулат се използва за производство на специализирани настилки - за спортни състезания, детски площадки, пътни настилки и други. За проекта си в Габер консорциумът използва безлихвен кредит от Предприятието за управление на дейностите по околната среда в размер на 2 млн. лв. Всичко това заедно с факта, че досега в България никъде не се преработваха стари автомобилни гуми, е повече от достатъчен атестат за перспективите за развитие пред този сектор. Допълнителен аргумент в тази посока е и засилването на конкуренцията в сектора. Циментовият завод в Златна Панега, който доскоро беше собственост на немската "Хайделберг цимент", но бе продаден на "Титан" - Гърция, поиска и получи разрешение по ОВОС за изграждане на инсталация за оползотворяване на автомобилни гуми. В Златна Панега предвиждат да използват автомобилните гуми като гориво. Интересни сектори пред бизнеса са и преработката на отработени масла и акумулатори, макар че в страната съществуват мощности за преработката им. Засега единственото предприятие, което има разрешение за регенериране на отработени масла, е русенското "Лубрика" АД. Капацитетът му от 5 хил. тона е твърде малък за преработка на цялото налично количество отработени масла. Акумулаторите пък се преработват в монтанското предприятие "Монбат", както и в ОЦК - Кърджали. Инсталацията в кърджалийското предприятие обаче е стара и не осигурява възможност за оползотворяване на електролита. Пернишкото предприятие "Стомана индъстри", което е гръцка собственост, Изпревари държавните проекти за изграждане на центрове за разкомплектоване на стари автомобили и преди около месец пусна в експлоатация инсталация за раздробяване и сепариране на скрап. Според данни на собствениците инсталацията ще раздробява главно стари автомобили и бяла техника. Засега това е единственото съоръжение с такава дейност в страната. То е с капацитет 200 тона метални отпадъци на час и за пускането му не е използвано държавно финансиране, съобщи членът на съвета на директорите на "Стомана индъстри" Антон Петров. По неговите думи работата е организирана така - собствениците на депа за стари автомобили ще изваждат от тях акумулаторите и другите опасни вещества и ще транспортират колите до "Стомана". Тя пък плаща за старо желязо и така си осигурява суровина. Стойността на инвестицията в новото съоръжение е 10 млн. лв. Според собствениците капацитетът на линията може да обслужва цялата страна. Ниша за развитие на бизнеса в сектор "опасни отпадъци" е обявеният неотдавна търг за изграждане на съоръжения за третиране на радиоактивни отпадъци в АЕЦ "Козлодуй". Проектът е финансиран със средства от Международния фонд за подпомагане на извеждането от експлоатация на ядрени блокове на АЕЦ "Козлодуй", който се администрира от ЕБВР. Търгът за това бе обявен от централата в началото на годината. Според проекта инсталацията трябва да преработва седмично по 60 куб.м отпадъци.
Източник: Капитал (17.04.2004)
 
Американската компания "Бехтел" ще участва в консорциум с канадската компания АЕCL, японската "Хитачи" и италианската "Ансалдо" за изграждането на АЕЦ "Белене". Представители на компанията в петък ще се срещнат с енергийния министър Милко Ковачев. Очаква се правителството да приеме доклада на енергийното министерство за подготовката на проекта и да приеме два варианта за строителството на новата мощност - с реактори ВВЕР 1000 като пети и шести блок в АЕЦ "Козлодуй", но със западни модернизации, и "Канду". "Нямаме подписан договор, но следим проекта от самото начало и имаме успешно сътрудничество по други проекти с останалите участници в консорциума", каза вицепрезидентът на "Бехтел" Род Роджърс. Той заяви готовността на компанията да участва в строителството на "Белене". Когато държавата направи своето предложение, ние ще направим съвместен отбор от международни и български компании за всички аспекти на проекта. Едно от нашите намерения е да използваме българското участие в него, каза вицепрезидентът на АЕCL Алън Алисадех. Той поясни, че разпределението в консорциума ще стане, след като спечелят процедурата. Реактори "Канду" са тези в АЕЦ "Черна вода" в Румъния. Освен канадско-японския консорциум кандидати за строежа на "Белене" са руската "Атомстройекспорт", американската "Уестингхауз", френската "Фраматом" и чешката "Шкода Джей Ес". Бъдещата мощност на централата ще бъде между 600 и 1000 мегавата.
Източник: Дневник (23.04.2004)
 
В АЕЦ "Белене" са вложени над $ 1 млрд., което означава, че строежът на централата трябва да продължи. Това може да стане по една взаимноизгодна схема на партньорство между държавата и частния бизнес, заяви вчера Георги Първанов при посещението си на площадката на АЕЦ "Белене". Президентът разгледа реакторното отделение и машинната зала на Първи блок, складовата база и Разтоварния комплекс, където се съхранява корпуса на реактора. Построяването на АЕЦ "Белене" не бива да се разглежда като алтернатива на реакторите в Козлодуй, подчерта държавния глава и допълни, че мнозинството от българите и гражданските организации са за ядрена енергетика, поради което е нужно мощно да се инвестира в АЕЦ "Белене". Балканите все повече ще имат нужда от развитие на енергетиката, което се вписва в амбициите България да бъде енергиен център на полуострова. В наш интерес е да изградим централата, като убедим тези европейски страни, които са против, с аргументи за максималната є безопасност. Д
Източник: Янтра - Велико Търново (23.04.2004)
 
Министърът на регионалното развитие и благоустройството на основание чл. 149, ал. 4 във връзка с чл. 148, ал. 3 ЗУТ обявява, че е издал: 1. разрешение за строеж № РС-1 от 10.III.2004 г. на "АЕЦ Козлодуй" - ЕАД, Козлодуй, за обект "Програма за модернизация на 5 и 6 блок на АЕЦ "Козлодуй" в частта на 5 блок ; и 2. разрешение за строеж № РС-2 от 29.III.2004 г. на "АЕЦ Козлодуй" - ЕАД, Козлодуй, за обект "Сграда за складиране на резервни (оборотни) електродвигатели".
Източник: Държавен вестник (30.04.2004)
 
Нетната печалба на АЕЦ "Козлодуй" за 2003 г. намалява с 3.8 млн. лв. до 9.6 млн. лв., след като в края на 2003 г. бяха затворени първи и втори блок на централата. Това сочи одитираният отчет на дружеството. Приходите от дейността са 741 141 млн. лв., а разходите - 712 506 млн. лв. Според отчета най-голям дял от тях (29%) заемат доставките на ядреното гориво и извозването на ядрените отпадъци, а на експлоатацията и поддръжката се падат 20%. През 2003 година централата е произвела с 14.5% по-малко електроенергия в сравнение с 2002 г., когато производството достигна рекордните 20.2 млн. мегаватчаса. Делът на електроенергията, произведена от АЕЦ, бележи спад от 6.6%, като делът на всеки един от блоковете е нараснал с около 2% в общото електропроизводство на страната. Инвестициите през 2003 г. в модернизация на трети и четвърти блок възлизат на 96.6 млн. лв., като от тях собствените средства са 86.8 млн. лв. През 2003 година американската компания "Уестингхаус" и Европейският консорциум "Козлодуй" започнаха модернизация и на пети и шести блок, за да може проектният им ресурс да бъде удължен с 15 години. В консорциума участват "Фраматом", "Атомстройекспорт" и "Уестингхаус". Инвестициите в проекта са за около 281 млн. лв., като 249 млн. лв. от тях са кредити, а останалите - собствени средства. Модернизацията включва подмяна на механичното оборудване, подмяна на електрооборудването и системите, както и подобряване на противопожарната безопасност на блоковете. Изпълнението на тези мерки ще продължи до 2006 г., като общата им стойност ще достигне 491 млн. евро.
Източник: Дневник (03.05.2004)
 
Премиерът Симеон Сакскобургготски обяви на среща с жителите с град Белене правителственото решение за изграждането на АЕЦ "Белене". "Това е най-големият инвестиционен проект в страната през последните десетилетия и до края на тази година Министерският съвет ще избере инвеститора за реализирането на проекта", заяви още премиерът Симеон Сакскобургготски Размразяването на проекта за строителството на втората атомна централа в Белене беше една от темите и на изнесеното заседание на Съвета по европейска интеграция към Министерския съвет във Враца.
Източник: БНР (04.05.2004)
 
900 хил. EUR ще получи област Враца за изпълнение на проекти, които ще осигурят заетост на освободени кадри от АЕЦ Козлодуй. От 1 април правителството на Великобритания е разрешило старта на съвместен проект с България, съгласно който 300 хил. EUR ще бъдат осигурени т. г. Проектът изпреварва с 2 г. подготвяните от ЕС мерки за ликвидиране на последиците от затваряне на I и IV блок. Вчера в областната администрация се проведе разширена работна среща с участието на 4-ма представители на британско-българската консултантска фирма Ню Ай, оторизирана от държавните власти в Обединеното кралство да работи по този проект, чийто ръководител е Патрик Грей. Българската страна се представлява от Добрин Падалски.
Източник: Пари (05.05.2004)
 
АЕЦ "Козлодуй" е напълно сигурна и безопасна както за българите, така и за Европа, каза в Плевен президентът на Световния съвет на ядрените работници проф. Андре Майсьо. Работниците, инженерите и специалистите в централата са изключителни професионалисти, допълни той. Като доказателство към думите си, че централата е безопасна, французинът представи няколко документа - писма, отговори и доклади на международни експерти, между които и писмо на еврокомисаря Гюнтер Ферхойген. Според Майсьо досега мнението на Европа е било манипулирано в посока, че атомната централа в Козлодуй е опасна и блокове от 1 до 4 трябва да бъдат затворени. Всички вестници в Европа през миналата седмица написаха, че България ще стане член на ЕС през 2007 година, коментира професорът. Там обаче не бяха посочени никакви причини и условия за изпълнение, за да не стане това. Не беше казано никъде, че трябва задължително да спрете АЕЦ "Козлодуй", за да станете част от Европа.
Източник: Посоки-Плевен (18.05.2004)
 
Цената на електроенергията от АЕЦ Белене ще бъде решаваща при избора на инвеститор, съобщи Красимир Николов, ръководител на Главното управление на проекта АЕЦ Белене към НЕК, на кръгла маса за ролята на втората атомна централа за българската енергетика. Той се позова на готовия технико-икономически анализ на консултанта - американската компания Parsons. В него се препоръчва преговорите с кандидатите да продължат по финансовите показатели на техните оферти, защото по останалите показатели те са съизмерими. Очакванията на правителството са цената на еленергията от АЕЦ Белене да варира от 3 до 4 евроцента. Ако България постигне договор за 3 цента на киловатчас, това ще е конкурентно след 10 години. Тази цена ще бъде само за първите 10-15 години от работата на централата, докато се изплатят кредитите, след което ще падне, смята той. В момента АЕЦ Козлодуй произвежда електроенергия за 3.5 стотинки /около 2 евроцента/ на киловат, а изнася за 3 до 3.2 цента. Поскъпването на тока няма да стане изведнъж след закриването на трети и четвърти блок на АЕЦ Козлодуй, а на три пъти от 1 юли 2004, 2005 и 2006 г. След затварянето на първи и втори блок токът е поскъпнал с 29.5%.
Източник: Пари (19.05.2004)
 
Общото събрание на Българската индустриална бизнес асоциация (БИБА) избра четирима нови членове на управителния съвет - Борислав Боянов от "Боянов и ко", Сашо Дончев от "Овергаз", Петър Кънев от "Демакс" и Уилям Ейуърд, прокурист на БТК. От досегашните членове на ръководството с изтичащи мандати бяха преизбрани Пламен Илчев от "Ситибанк", Саша Безуханова от "Хюлет -Пакард", Ян Оувъруотър от ING и Джон Шомел-Доу от ЕБВР. В ръководството вече не са Михаил Полендаков от "Хайделберг цимент", Теодор Георгиев от "Амилум", Васко Райчев от Deloitte&Touche и Веселин Йотов от AIG.
Източник: Капитал (25.05.2004)
 
Консорциум от германските компании RWE Нюкем и GNB спечели търга за изграждане на ново хранилище за сухо съхранение на отработено ядрено гориво в АЕЦ "Козлодуй", съобщиха от енергийното министерство. Договорът с консорциума ще бъде подписан в понеделник. Стойността на проекта е 48.7 млн. евро и се финансира от Международния фонд "Козлодуй" за извеждане на първи и втори блок на централата. Консорциумът ще проектира и изгради хранилището, в което ще се съхраняват касетите с горивото до 50 години. Срокът за изпълнението на проекта е 31 месеца. Освен германския консорциум, в търга участваха френската компания "Кожема" и руската "Атомстройекспорт", поясни изпълнителният директор на централата Йордан Костадинов. Според условията на търга, приключил на 17 март 2003 г., тръжната процедура е двустепенна.
Източник: Дневник (31.05.2004)
 
АЕЦ Козлодуй сключва договор с германската фирма RWE NUKEM GmbH за изграждане на ново хранилище за сухо съхраняване на отработено ядрено гориво на площадката на централата. Германската фирма спечели миналата година международен търг за изграждане на хранилището в конкуренция с френската COGEMA LOGISTICS и руската АТОМСТРОЙЕКСПОРТ. Проектът е на стойност 48.7 млн. EUR и се финансира от EБВР. Изпълнението му ще продължи 31 месеца. Хранилището трябва да осигури безопасно съхраняване на касетите в срок до 50 години. То ще бъде построено така, че в бъдеще капацитетът му да бъде разширен.
Източник: Пари (31.05.2004)
 
АЕЦ"Козлодуй" с ново ядрено хранилище през 2009 година. Съоръжението ще може да съхранява 2800 касети с отработено гориво за срок не по-малко от 50 години. Проектът е финансиран изцяло от Международния фонд "Козлодуй", създаден за подпомагане извеждането от експлоатация на реактори на централата. Изграждането на хранилището ще струва 48,7 милиона евро. С построяването му се осигурява бъдещата работа на АЕЦ "Козлодуй" и безопасното съхраняване на ядрения отпадък. Старото хранилище, което бе модернизирано, днес отговаря на международните стандарти, но вече е запълнено на 70%, съобщи изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй" Йордан Костадинов. RWE NUKEM има опит в изграждането на ядрени хранилища, които са лицензирани и вече работят, затова е спечелила конкурса, обясни Костадинов.
Източник: Новинар (01.06.2004)
 
Правителството е договорило с МВФ да ограничи до 5% увеличението в общата държавна сметка по заплатите на 60 публични компании, които са монополисти, получавали са субсидии или са отбелязали загуба през трето тримесечие на миналата година
Източник: Труд (03.06.2004)
 
НОИ обяви 20 -те "най-коректни работодатели с персонал над 250 души за 1-во тримесечие на 2004 г., осигуряващи общо 50391 лица и със среден осигурителен доход 621 лв 1. АЕЦ КОЗЛОДУЙ КОЗЛОДУЙ 2. ЛУКОЙЛ НЕФТОХИМ БУРГАС БУРГАС 3. ЕАД "МИНИ МАРИЦА-ИЗТОК" - КЛОН РУДНИК "ТРОЯНОВО-СЕВЕР"" с. КОВАЧЕВО 4. ЕАД "МИНИ МАРИЦА-ИЗТОК - КЛОН РУДНИК "ТРОЯНОВО-1"" с. ТРОЯНОВО 5. ВИДИМА СЕВЛИЕВО 6. ДЪРЖАВНО ПРЕДПРИЯТИЕ "РЪКОВОДСТВО НА ВЪЗДУШНОТО ДВИЖЕНИЕ" СОФИЯ 7. МОБИЛТЕЛ СОФИЯ 8. ТЕХНОЛОГИЧЕН РАЙОН ПО ДАЛЕКОСЪОБЩЕНИЯ "СТТС" СОФИЯ 9. БЛАГОЕВГРАД-БТ - АД БЛАГОЕВГРАД 10. ЕАД "МИНИ МАРИЦА-ИЗТОК" - КЛОН "РУДНИК ТРОЯНОВО - 3" с. МЕДНИКАРОВО 11. БУЛБАНК СОФИЯ 12. УНИВЕРСИТЕТСКА МНОГОПРОФИЛНА БОЛНИЦА ЗА АКТИВНО ЛЕЧЕНИЕ "СВ. ГЕОРГИ" ПЛОВДИВ 13. ТОПЛОФИКАЦИЯ СОФИЯ СОФИЯ 14. ЕЛАЦИТЕ - МЕД с. МИРКОВО 15. СТОМАНА-ИНДЪСТРИ ПЕРНИК 16. ВАЗОВСКИ МАШИНОСТРОИТЕЛНИ ЗАВОДИ СОПОТ 17. ТЕЦ "МАРИЦА-ИЗТОК 2" с. КОВАЧЕВО 18. БАЛКАНФАРМА - ДУПНИЦА ДУПНИЦА 19. ПРИСТАНИЩЕ ВАРНА ВАРНА 20. ЮМИКОР МЕД ПИРДОП
Източник: Други (08.06.2004)
 
Между 621 лв. и 989 лв. средно се движат заплатите в стоте компании, обявени от Националния осигурителен институт (НОИ) за най-коректни работодатели през първото тримесечие на 2004 г., и така се доближават все повече до определения от парламента максимален осигурителен праг от 1200 лв. Те са далеч по-големи и от минималните осигурителни прагове за браншовете. Върху доход до 989 лв. се осигуряват над 57 хил. души, работещи в топ 100. Класацията, която НОИ обявява всяко тримесечие, е според размера на осигурителния доход и редовността на плащанията. Фирмите са разпределени по 20 в пет категории според броя на служителите. Най-висок е средният осигурителен доход в компаниите с до 15 наети. Увеличението спрямо средното за 2003 година е с над 100 лв., или 12%. Традиционно класацията се води от българското представителство в Русе на германската компания "Бусак Шамбан", която произвежда хидравлични уплътнения. В списъка на НОИ са включени още "Алфа Лавал", "Приста ойл трейдинг", "Сони България", "Биохим лизинг". Най-голямо е нарастването на заплащането - с над 15% спрямо средното за миналата година, в големите индустриални компании с над 250 заети. Средната заплата в АЕЦ "Козлодуй", "Лукойл- Нефтохим", "Видима", "Балканфарма - Дупница", "Юмикор мед" и други общо 20 компании между януари и март е била 621 лв., а броят на осигурените в тях работници надхвърля 50 хиляди. Над 4 хил. души са осигурени средно върху 674 лв. в двайсетте компании с персонал между 100 и 250 души. Сред тях са "Амилум - България", "Булгартабак холдинг", "Фесто производство", "Юнионбанк". "Борг инструментс", "Дару кар", "Плевенски цимент" и други 17 компании с персонал между 50 и 100 човека, които осигуряват 1656-те си служители средно върху 731 лв. Сред най-коректните работодатели от персоналния регистър на НОИ са още две банки, три посолства, търговски представителства на чуждестранни компании, една телевизия и един университет, три топлофикации, много високотехнологични компании, един футболен клуб, две съдилища. Петдесетте най-големи длъжници на НОИ са натрупали дългове за 216 млн. лв. към 31 март. Увеличението на задълженията спрямо края на миналата година е с половин милион лева. Начело в списъка продължават да бъдат "Кремиковци", "Стомана" - Перник, и Варненската корабостроителница. Двете металургични дружества имат приет погасителен план за разсрочване на задълженията им, а активите на корабостроителницата са продадени на БМФ.
Източник: Дневник (08.06.2004)
 
При спиране на мощности в АЕЦ "Козлодуй" трябва да има готовност за пуск в експлоатация на АЕЦ "Белене" се казва в декларация на Браншовата камара на черната и цветна металургия. Новите мощности в атомната енергетика са от голямо значение за общото развитие на нашата промишленост и в частност на българската металургия, на нейната конкурентоспособност на вътрешния и на международния пазар, обясняват металурзите. Според тях няма алтернатива за развитието и запазването на ядрената енергетика заради нискокачествените въглищни запаси и природните условия, които ограничават възможностите за изграждане на водни централи. Добиваната в атомни централи електроенергия е с най-ниска цена, аргументират се металурзите. Заинтересовани сме от цената на електроенергията, защото стойността й е съществен елемент от производствените разходи на металургичните предприятия и влияе на финансовите им резултати, заявяват от Браншовата камара. Металургията е един от най-големите консуматори на енергия в страната - 9.4% от електропотреблението, припомнят металурзите.
Източник: Сега (09.06.2004)
 
Утре в АЕЦ "Козлодуй" започват тържествата по случай 30 години от пуска на първата ядрена мощност на Балканите. От 17 часа в Дома на енергетика в атомната столица ще се състои тържеството за отбелязване на три десетилетия от приключването на пусковите работи и зареждането на първата касета с ядрено гориво в реактора на Първи енергиен блок.
Източник: Шанс Експрес - Враца (11.06.2004)
 
АЕЦ "Козлодуй" ще може да продава електроенергия на привилегированите потребители от юли, съобщи председателят на Държавната комисия за енергийно регулиране (ДКЕР) Константин Шушулов. Решението за включването на атомната централа в либерализираната част от пазара и количествата ще бъдат определени в скоро време. Включването на АЕЦ "Козлодуй" се налага, тъй като наред с реалното отваряне на електроенергийния пазар още потребители ще придобият статут на привилегировани. Графикът за либерализацията му, приет от ДКЕР, предвижда потребители с годишна консумация над 40 гигаватчаса да могат да договорят цените и количествата на електроенергията. В тази група попадат "Амилум България", "Балканфарма", "Биовет", "София мед", "Леко ко" и "Миролио България". За да получат статут на привилегировани потребители, компаниите не трябва да имат задължения към Националната електропреносна компания (НЕК). Засега изискването е компаниите да имат годишна консумация над 100 гигавата. От декември 2003 година започнаха "сухи тренировки" между НЕК, "Стомана индъстри", КЦМ, "Девня цимент", "Агрополихим", "Неохим", "Юмикор мед" и "Свилоза". От НЕК не изключват възможността в пазара да се включат "Солвей Соди" и "Кремиковци". НЕК очаква реалните сделки между потребителите и централите да започнат от 3 юли. От 2007 г. и битовите потребители ще могат да се избират доставчик на електроенергия. Ако потребителите заявят количества ел. енергия, които са под необходимите, те ще могат да си купят от т.нар. балансиращ пазар. Ако заявеното количество е повече, те ще трябва да го заплатят. Правилата за функциониране на пазара предвиждат НЕК да води регистър на сключените сделки. Засега остава открит въпросът за таксата за пренос, която компаниите ще плащат на НЕК. Привилегированите потребители обжалват във Върховния административен съд решението на регулаторната комисия, с което таксата стана 11.8 лв. за мегават. Следващато дело е насрочено за есента.
Източник: Дневник (15.06.2004)
 
Европа ни дава 61,9 млн. евро безвъзмездна помощ за затварянето на Трети и Четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй". Правителството одобри Финансовия меморандум по "Специална програма ФАР 2003" между България и Европейската комисия. 60 млн. евро от предоставените средства са финансова помощ от Европейската банка за възстановяване и развитие. Още 1,9 млн. евро ще получим за укрепване на ядрената безопасност.
Източник: Стандарт (18.06.2004)
 
Сред държавните предприятия извън "Булгартабак холдинг" у нас най-високи са средните заплати в енергетиката. Рекордьори в това отношение са АЕЦ "Козлодуй", където средната заплата е 816 лв. по данни за 2003 г., и националният газов монополист "Булгаргаз", където средната работна заплата е 740 лв. Никъде средната заплата не е съизмерима с 2000 лв. средно възнаграждение в тютюневия холдинг. Сред рекордьорите по заплати в енергетиката са ТЕЦ "Варна" - 500 лв., ТЕЦ "Бобов дол" - 450 лв. и "Топлофикация-Пловдив" - 520 лв. Средната заплата в БДЖ е 308 лв., а в национална компания "Железопътна инфраструктура" - 283 лв. Средната заплата в БТК за 2003 г. е 450 лв., а телекомът има 1,026 млрд. лв. и около 200 млн. лв. чиста печалба след облагане с данъци и плащане на дивидент.
Източник: Сега (25.06.2004)
 
Министърът на регионалното развитие и благоустройството на основание чл. 149, ал. 4 във връзка с чл. 148, ал. 3 ЗУТ обявява, че е издал разрешение за строеж № РС-5 от 2.VI.2004 г. на "АЕЦ Козлодуй" - ЕАД, Козлодуй, за обект "Програма за модернизация на 3 и 4 блок на АЕЦ "Козлодуй".
Източник: Държавен вестник (29.06.2004)
 
АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ-овете "Варна", "Русе", "Бобов дол", "Марица-изток 2" и седемте електроразпределителни дружества поискаха от Държавната комисия за енергийно регулиране (ДКЕР) да одобри по-високи цени на произвежданата от тях електроенергия и цена за разполагаемост. НЕК плаща на централите цената за разполагаемост, за да поддържат те мощностите си готови за включване в енергийната система. Според действащите регулаторни правила на всеки шест месеца ДКЕР одобрява разходите и цените на енергийните дружества. На закрито заседанието вчера комисията разгледа предложенията на производителите. Върху увеличението на разходите в енергийната система влияние оказва дългосрочният договор между ТЕЦ "Марица-изток 3" и НЕК за изкупуване на енергията. Централата се рехабилитира от италианската компания "Енел" и американската "Енерджи". Повишението на цените на вносните въглища за ТЕЦ "Варна" налага централата да направи допълнителни разходи от 53 млн. лв. Изкупуването на тока от НЕК от възобновяеми източници по преференциални цени доведе до допълнителни разходи от 8 млн. лв. След направената преоценка активите на енергийните предприятия бяха увеличени 2.4 пъти. При прилагането на норма на възвращаемост на собствения капитал от 4% за централите, 9% за електроразпределителните дружества и 7.5% за НЕК допълнителните приходи в система, за да се осигури тази възвращаемост, са около 172 млн. лв., сочат разчетите на ДКЕР. АЕЦ "Козлодуй" ще направи допълнителни разходи от 54 млн. лв. за транспортиране до Русия на отработеното ядрено гориво. Затова атомната централа предлага цената на енергията да бъде увеличена с 3.33 лв. за мегават до 15.86 лв., а цената за разполагаемост - с 1.41 лв. за мегават до 27.19 лв. Работната група в ДКЕР, която разглежда предложението на централата намали, с 15.42% в сравнение с предложението на дружеството. От ръководството на АЕЦ "Козлодуй" обясниха, че ще изчакат решението на комисията, но са склонни да го оспорят и в съда, ако то не ги удовлетворява. ТЕЦ "Бобов дол" предложи увеличение на цената на ток с 0.03 лв. за мегават и увеличение с 0.61 лв. на цената за разполагаемост. Работната група е намалила цената с 7.83% в сравнение с предложената. "Възможностите за увеличение на разходите в системата са ограничени, а исканията на производителите неограничени", заяви председателят на ДКЕР Константин Шушулов. Според него не бива да се допускат прекалено увеличение на цените, защото това ще се отрази на тарифите за бита и промишлеността.
Източник: Дневник (01.07.2004)
 
440-мегаватовият IV блок на АЕЦ Кoзлодуй беше включен в паралел с енергийната система на страната след планов годишен ремонт, съобщиха от АЕЦ. Реконструкцията започна на 29 май. Извършена е профилактика и ремонт на съоръженията и системите. Изпълнени са и над 30 технически подобрения за поддържане и повишаване безопасността на блока в съответствие със съвременните световни изисквания за експлоатация на ядрени съоръжения. Модернизацията е извършена със средства на атомната централа. Реакторът е презареден и със свежо ядрено гориво. Действащите енергоблокове III, V и VI работят с обща мощност 1540 мегавата, уточниха от АЕЦ.
Източник: Пари (02.07.2004)
 
"Атоменергоремонт" АД е построено през 1974 г. като част от атомната електрическа централа в Козлодуй с цел поддръжка на оборудването в централата. Няколко години след създаването си ремонтното предприятие разширява предмета на дейност с цел да осигури напълно нуждите на АЕЦ, като започва производство на резервни части, възли, оборудване и др. На 19.06.2001 г. по повод приватизацията си РП "Атоменергоремонт" е преобразувано в ЕАД, а по-късно в АД. Конкурентни предимства -"Атоменергоремонт" е единствената копания в страната с подобен предмет на дейност и няма местни конкуренти. -През тази година дружеството прави опити да излезе на външните пазари, като предимство пред чуждите му конкуренти са високото качество и същевременно ниската цена на услугите. ПРИВАТИЗАЦИЯ Атоменергоремонт" ще се запомни най-вече със скандалите около приватизацията му. Процедурата по раздържавяване на дружеството стартира през 2002 г. Към единствената по рода си компания в страната апетити проявяват няколко икономически групировки. Продажбата на 24 860 акции, представляващи 70% от капитала на "Атоменергоремонт", се извършва на 27 юни 2003 г., като за купувач е избрана "Българска енергийна компания" ЕООД, която се свързва със самоковския бизнесмен Христо Ковачки. Цената на мажоритарния пакет е 15.630 млн. лева. Купувачът поема задължението през следващите 5 години да не променя предмета на дейност, да не намалява акционерното си участие под 70%, да инвестира 6.190 млн. лева и да не намалява броя на заетите под 781 души. Приватизационната сделка постави началото на конфликта между тогавашния шеф на Агенцията за приватизация Илия Василев и министъра на енергетиката Милко Ковачев. Тогава от Министерството на енергетиката изразиха опасения относно липсата на яснота относно това, кой контролира дружеството, свързано със сигурността на страната. Дни след сключването на сделката тя се протестира, но в крайна сметка ВАС постанови, че няма закононарушение. Остатъчният държавен пакет от 10 654 акции, представляващи 30% от капитала на дружеството, се пусна на борсата като част от петия централизиран публичен търг. Началната цена за акциите бе по 127.12 лева за акция, или над 1.354 млн. лева за цялото количество. Поради високата цена към акциите на компанията нямаше инвеститорски интерес. Същият пакет се предложи при шестия централизиран търг, който стартира в понеделник 28 юни. Книжата на ремонтното предприятие се пуснаха при символичната цена от 1 стотинка за бройка и още в първия ден от търга целият пакет се изкупи на цена от 27 хил. лева, което е по около 2.53 лева за акция. Бизнеспартньори и конкуренти Клиенти Ремонтното предприятие работи основно на вътрешния пазар. Основен клиент на дружеството е АЕЦ "Козлодуй", в която извършва основни и текущи ремонти. "Атоменергоремонт" АД участва също в модернизирането и реконструкцията на енергоблоковете на централата. Клиенти на компанията са и ТЕЦ "Видин", ТЕЦ "Марица-изток 2", ТЕЦ "Марица-3", в които козлодуйското предприятие извършва отделни ремонтни дейности, като същевременно изработва и ремонтира резервни части, металоконструкции, топлообменници, високоволтови двигатели, топлоизолации и др. за предприятия в енергийния сектор. Конкуренти Дружеството е монополист на местния пазар и няма конкуренти местни фирми с подобен мащаб в тази област. През последната година компанията участва на търгове за извършване на подобна дейност извън страната, където среща конкуренцията на световноизвестни компании в тази област. Пазарна позиция Състояние и основна дейност: Основен предмет на дейност на "Атоменергоремонт" АД са извършване на текуща техническа поддръжка, текущи и основни ремонти на производствени съоръжения, строителна, монтажна и ремонтна дейност. Производствената площадка на дружеството е разположена на площ от над 80 декара в непосредствена близост до АЕЦ "Козлодуй". Предприятието осъществява дейността си посредством следните основни цехове: "Турбинен", "Нестандартно оборудване", "Механичен", "Брегови циркулационни помпи", "Електро", "Спомагателно оборудване", "Електроремонтен", "Диагностика и ремонт на трансформатори" и "Автоматизация", които са разположени на площ от над 24 хил. кв. метра. Технологичното оборудване включва над 350 машини и съоръжения, в това число металообработващи и заваръчни машини, както и оборудване за ремонт, въведени в експлоатация в периода 1984 ­ 2000 г. Натовареността на оборудването е 80 ­ 100%. Компанията разполага с всички необходими сертификати и лицензи за опосредстване на дейността си не само в страната, но и в чужбина. В това число са лицензите както за самото дружество, така и за персонала, част от който е с над 20 г. трудов стаж. Дружеството работи основно на вътрешния пазар, но през последните месеци компанията прави опити да излезе на външните пазари, участвайки в търгове за ремонт на обекти зад граница. Финансово състояние: През последните три години дружеството отчита положителен финансов резултат. Печалбата за 2003 г. е 346 хил. лева, която отбелязва спад спрямо печалбата за предходната година, която е 650 хил. лева. Нетните приходи от продажби за м. г. са 16.572 млн. лева, или с 866 хил. лева по-малко от предходния период, като тези приходи се формират основно от предоставяне на услуги. Разходите за обичайна дейност за 2003 г. са 17.726 млн. лв. От структурата им прави впечатление, че най-голям дял се пада на разходите за външни услуги ­ 5.419 млн. лв., и разходи за възнаграждения ­ 4.798 млн. лв. Задълженията на компанията към края на м. г. възлизат на 7.925 млн. лв. Спрямо предходната година нарастването е над два пъти. Основната част от тези задължения е към доставчици и клиенти ­ 6.430 млн. лв. SWOT анализ Силни страни Монополист на местния пазар; значителен капацитет на производството; традиции в производството; висококвалифициран персонал; високи бариери за навлизането в сектора; достъп до класифицирана информация; наличието на сертификати, осигуряващи достъп до световните пазари; наличието на модерно технологично оборудване, обезпечаващо производствения процес. Възможности Изграждането на атомната електрическата централа в Белене; подобряване на маркетинга след приватизацията на дружеството; навлизането на компанията на чуждите пазари, предимно в бившите социалистически страни. Слаби страни Непълно натоварване на производствените мощности; ограничен вътрешен пазар; зависимост от енергийната стратегия на страната и в частност от бъдещето на атомната енергетика у нас; висок политически риск; ограничаване на дейността само на местния пазар; рискова дейност. Опасности Предстоящото затваряне на III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй"; навлизане на чужди компании на местния пазар.
Източник: Кеш (02.07.2004)
 
Пети и шести блок на АЕЦ Козлодуй ще бъдат отделени от централата и заедно с площадката на АЕЦ Белене ще бъдат включени в нова компания като апортна вноска. В нея държавата ще държи между 51 и 80%. От името на дружеството ще бъде изтеглен кредит за строителството на нови ядрени мощности у нас. Решение за това е взето на закрито заседание на правителството в края на юни, съобщи министърът на енергетиката Милко Ковачев. Компанията ще кандидатства за заем от максимум 350 млн. евро от Евроатом, както и пред кредитните агенции на отделните страни, производители на ядрено оборудване, а държавата няма да участва с финансиране. Конкурсът за финансов консултант на проекта ще бъде обявен до края на месеца. Предвижда се до края на годината да бъде избрана ядрената технология за Белене.
Източник: Пари (05.07.2004)
 
На закрито заседание преди две седмици правителството е решило да започне процедурата по избора на изпълнител на АЕЦ "Белене". Взето е и принципно решение АЕЦ "Козлодуй" да бъде закрита като самостоятелна фирма, а 5-и и 6-и блок да преминат като апортна вноска на държавата в бъдещата атомна електроцентрала в Белене, съобщи вчера енергийният министър Милко Ковачев. Неработещите 1-и и 2-и блок ще са на подчинение на ядрените фондове, които финансират тяхното закриване, същата съдба ще сполети след 2006 г. 3-и и 4-и блок. Решението на кабинета е само принципно, каза Ковачев. Той не обясни защо то не е било огласено досега. Конкурсите за избор на фирмата, която ще изгради АЕЦ "Белене", и на финансов консултант ще започнат още преди началото на отпускарския август. Изборът ще бъде направен до края на годината, а през 2010 г. ще заработи първият реактор в "Белене".
Източник: Сега (06.07.2004)
 
Няма да бъде създавана нова ядрена компания, обeдиняваща V и VI блок на АЕЦ Козлодуй и площадката на втората АЕЦ в Белене. Такова предложение е обсъждано в Министерския съвет на закрито заседание, но отговорът бил отрицателен, а решението на министрите - засекретено. Министър Милко Ковачев обяви в неделя, че в новата ядрена структура държавата ще държи между 51 и 80% от капитала, а като финансиращи институции ще бъдат привличани големи промишлени потребители на електроенергия, които са частни предприятия. Причината за отказ от идеята да се обединят реакторите, които ще работят след 2007 г., с площадката на АЕЦ Белене и това да е държавната апортна вноска в атомната компания, е, че се нарушават условията по кредитните споразумения за централата в Козлодуй. До този момент само за модернизацията на шестте блока са похарчени 491 млн. EUR, основно кредити, гарантирани от държавата пред международни банки. По-голямата част от парите са за V и VI реактор, които са с най-висока мощност. Ако модернизираните реактори бъдат апортирани в капитала на нова ядрена компания, ще се променят условията, по които са отпускани парите. Според договорите собствеността върху реакторите в АЕЦ Козлодуй трябва да остане 100% държавна до изплащането им.
Източник: Пари (07.07.2004)
 
По време на първата си среща от официалната визита в Русия с кмета на Москва Юрий Лужков президентът Георги Първанов пое ангажимент с помощта на екипа си да предложи конкретни идеи за привличане на повече руски туристи в българските курорти. По време на разговора двамата бяха единодушни, че се налага да се активизират отношенията между двете страни на междуправителствено равнище. Първанов добави, че те може да се развиват и на много добро междурегионално равнище. Той подчерта, че от 2002 г. има увеличаване в областта на туризма с 20%, а напоследък тенденцията е ръстът да стане още по-голям. Юрий Лужков отново напомни, че трябва да има облекчения във визовия режим за руските туристи. Той заяви, че Москва иска да инвестира във високопланински курорт. Във втория ден на визитата на Първанов предстои разговор на четири очи с президента Путин. Първата среща на двамата държавни глави бе още вчера вечерта по време на неофициална частна вечеря на семействата на Путин и Първанов. Днес президентът ще открие втората сесия на българо-руския бизнесфорум, предложенията от който ще бъдат внесени в българо-руската междуправителствена комисия за реализация. Президентът се съпровожда от сериозна бизнесделегация, в състава на която участват представители на крупни български предприятия. Сред тях са Валентин Златев на ЛУКойл, Сашо Дончев на Овергаз, Йордан Костадинов - АЕЦ Козлодуй, Емил Кюлев на Росексим, Петър Манджуков - ПМ груп, Пламен Грозданов - Домейн Бойар, и др. На бизнесфорума ще бъдат обсъдени три основни теми - енергетиката и тежката промишленост, инфраструктурна логистика и строителство, търговия и туризъм.
Източник: Пари (07.07.2004)
 
Министърът на енергетиката Милко Ковачев през изминалата седмица успя да изненада всички - и икономисти, и политици, и колегите си в Министерския съвет - с оповестения от него модел за структуриране на проекта АЕЦ "Белене". Според новия план двата хилядамегаватови реактора на АЕЦ "Козлодуй" ще бъдат апортирани от държавата в ядрена мегакомпания, която ще продължи изграждането и ще експлоатира втора атомна централа в България. В компанията ще влезе и площадката на АЕЦ "Белене", която включва "изградената инфраструктура и 1000-мегаватовия реактор, доставен преди години от чешката компания "Шкода". По думите на Ковачев дружеството ще бъде създадено в началото на 2005 г. Пети и шести блок ще бъдат отделени от АЕЦ "Козлодуй" и ще бъдат апортирани в капитала на новата ядрена компания.Предвижда се държавата да бъде мажоритарен акционер в нея с участие между 50 и 80%. Като допълнителен аргумент в полза на идеята си министърът посочи клъстерния подход, който напоследък се лансира активно от вицепремиера Лидия Шулева и се подкрепя от правителството. Според Ковачев в случая се създава ядрен енергиен клъстер. Очаква се интерес към дялово участие в бъдещата компания да проявят големите потребители на електроенергия у нас (посочени бяха конкретно "Солвей - Соди", "Юмикор" и "Виохалко") и чужди инвеститори. В анонса на Милко Ковачев се съдържа тревожна новина - възможността да се строят два блока с мощност 1000 мегавата, смята експерт от консултантския бизнес. "Едрите мощности дали няма да убият другите съществуващи и модернизиращи се мощности в страната? Четири хилядамегаватови блока ще направят енергийната система неманеврена, а това е лош показател за един либерализиран пазар, какъвто се очаква да стане българският до 2007 г. Освен това четири хилядника далече надхвърлят 50% от това, което имаме като потребление и фактически блокират конкуренцията", коментира експертът. Големите потребители на енергия не са въодушевени от идеята да се включат с инвестиции в проекта на Ковачев. Изпълнителният директор на "Солвей - Соди" Пол Жакло заяви, че основна дейност на тяхното дружество е да произвежда калцинирана сода и нямат интерес към бизнеса с енергия."Нашият филиал Девен, който е топло-електрическа централа, ни осигурява енергийните суровини, необходими за нашето производство на калцинирана сода: пара и електричество, продава излишъка от тези енергийни суровини на други клиенти, както и на НЕК. Така че ние нямаме интерес към строителството на атомната централа в Белене", уточни Жакло. Представителят на "Виохалко" в България Антон Петров обясни, че с тяхната компания са водени само принципни разговори. "Знаем, че съществува такава идея, но не са ясни никакви подробности по нея. Да се вземе решение за участие в такова дружество не е лесна задача, още повече че към момента няма ясна икономическа обосновка на тази идея и какво ще означава нашето участие. Като голям потребител ни интересува да имаме сигурност в бъдеще. За това не е непременно необходимо да бъдем акционери", коментира Петров. Изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй" Йордан Костадинов каза, че това е идея на енергийното министерство и тя не е консултирана с тях. Това щяло да стане, когато МС се произнесе одобрително по проекта.
Източник: Капитал (10.07.2004)
 
Най-евтиният вариант за съхранение на високорадиоактивни отпадъци ще ни струва 1.7 млрд. EUR, съобщи Йордан Георгиев, директор на Ядрена енергетика и ядрена безопасност в енергийното министерство. В Стратегията за управление на отработеното ядрено гориво и радиоактивни отпадъци са предвидени два варианта за съхраняване на високорадиоактивните отпадъци за срок от 90 г. За другия вариант, който предвижда директно погребване на тези отпадъци, сумата е 2.1 млрд. EUR, но този метод все още не е изпитан. Енергийният министър Милко Ковачев уточни, че по търговски договор между България и Русия отработеното ядрено гориво на страната може да се съхранява в руски завод до 20 години. Стратегията предвижда още изграждане на ново национално хранилище, в което да се съхраняват ниско- и средноактивните отпадъци, чиято стойност ще е около 100 000 лв. В момента такива отпадъци се съхраняват на площадката в АЕЦ Козлодуй и в хранилището в Нови хан.
Източник: Пари (21.07.2004)
 
Министърът на регионалното развитие и благоустройството на основание чл. 149, ал. 4 във връзка с чл. 148, ал. 3 ЗУТ обявява, че е издал разрешение за строеж № РС-8 от 1.VII.2004 г. на "АЕЦ Козлодуй" - ЕАД, Козлодуй, за обект "Подмяна на разединители 400 kV в ОРУ и захранване приводите нови разединители - полета 21, 37, 43 и 47.
Източник: Държавен вестник (27.07.2004)
 
Индийски компании да участват в търговете за АЕЦ "Белене", призова външният министър Соломон Паси в разговорите си с индийския си колега Натвар Сингх в Делхи. Паси е на 4-дневно посещение в Индия. Той е първият български външен министър, който посещава страната от 24 години насам. Гостът предложи също Индия да изгради в България електроцентрала със слънчева енергия в Ахтопол. Ние ще предоставим терен на крайбрежието на Черно море, а Индия ще участва с технология и експерти. Целта е да се създадат такива централи, с които да се включим в енергосистемата на Европейския съюз. Това уточнява министър Паси в интервю за в. "Ейша ейдж". Индия има 5 АЕЦ-а, в строеж са още две.
Източник: Стандарт (29.07.2004)
 
Напълно готова е новата сграда на представителството на “АЕЦ Козлодуй” ЕАД в центъра на София. Проектът за преустройство на бившия хотел на ул. “Веслец” № 16 в столицата е на екип на “ПроАрх” ЕООД с ръководител арх. Петър Диков. Основен изпълнител на строително-монтажните работи е софийският клон на “Главболгарстрой” АД, победител в миналогодишното издание на конкурса “Сграда на годината” за реконструкцията на националния стадион “Васил Левски”. Същата фирма е изпълнила реконструкцията на болницата “Света Екатерина” и строителството на хотел “Дюн” в Слънчев бряг, работи и по първия хипермаркет “Хит” в столицата. “И кю и-контрол” ООД с управител Адриана Спасова осъществява строителния надзор.
Източник: Строителство Градът (09.08.2004)
 
НОИ обяви 20-те "най-коректни работодатели с персонал над 250 души за 1-во полугодие на 2004 г., осигуряващи общо 51560 лица и със среден осигурителен доход 622 лв: 1. ЛУКОЙЛ НЕФТОХИМ БУРГАС БУРГАС 2. АЕЦ КОЗЛОДУЙ КОЗЛОДУЙ 3. ЕАД "МИНИ МАРИЦА-ИЗТОК" - КЛОН РУДНИК "ТРОЯНОВО-СЕВЕР"" с. КОВАЧЕВО 4. ПАРАХОДСТВО БЪЛГАРСКИ МОРСКИ ФЛОТ ВАРНА 5. ЕАД "МИНИ МАРИЦА-ИЗТОК - КЛОН РУДНИК "ТРОЯНОВО-1"" с. ТРОЯНОВО 6. ДЪРЖАВНО ПРЕДПРИЯТИЕ "РЪКОВОДСТВО НА ВЪЗДУШНОТО ДВИЖЕНИЕ" СОФИЯ 7. МОБИЛТЕЛ СОФИЯ 8. ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРСКА БАНКА СОФИЯ 9. БЛАГОЕВГРАД-БТ - АД БЛАГОЕВГРАД 10. ТЕХНОЛОГИЧЕН РАЙОН ПО ДАЛЕКОСЪОБЩЕНИЯ "СТТС" СОФИЯ 11. ВИДИМА СЕВЛИЕВО 12. ЕАД "МИНИ МАРИЦА-ИЗТОК" - КЛОН "РУДНИК ТРОЯНОВО - 3" с. МЕДНИКАРОВО 13. УНИВЕРСИТЕТСКА МНОГОПРОФИЛНА БОЛНИЦА ЗА АКТИВНО ЛЕЧЕНИЕ "СВ. ГЕОРГИ" ПЛОВДИВ 14. БУЛБАНК СОФИЯ 15. ЕЛАЦИТЕ - МЕД с. МИРКОВО 16. ТОПЛОФИКАЦИЯ СОФИЯ СОФИЯ 17. МИНИ - БОБОВ ДОЛ БОБОВ ДОЛ 18. СТОМАНА-ИНДЪСТРИ ПЕРНИК 19. ТЕЦ "МАРИЦА-ИЗТОК 2" с. КОВАЧЕВО 20. КЦМ ПЛОВДИВ
Източник: Други (10.08.2004)
 
Напълно готова е новата сграда на представителството на “АЕЦ Козлодуй” ЕАД в центъра на София. Проектът за преустройство на бившия хотел на ул. “Веслец” № 16 в столицата е на екип на “ПроАрх” ЕООД с ръководител арх. Петър Диков. Основен изпълнител на строително-монтажните работи е софийският клон на “Главболгарстрой” АД. Застроената площ на сградата е 329 кв. м, а разгънатата застроена площ - 1578 кв. м. Предвидено е и озеленяване на покрива с площ 84 кв. м.
Източник: Строителство Градът (17.08.2004)
 
Енергийните производители са длъжни да набират и поддържат запаси от горива така, че с тях да може да продължи производството на електрическа или топлинна енергия. Това е записано в публикуваната в петък в Държавен вестник наредба за резерви от горива. За да се гарантира сигурно и качествено задоволяване на населението с енергия /топлинна или електрическа/ в случай на криза, производителите внасят на 15-месечен период своите предложения за размера на необходимите резерви в Министерството на енергетиката и енергийните ресурси. Нормативите за размера на запасите се определят от министъра според прогнозите за производство, типа горивни инсталации, степента на сигурност на енергийната система. При пълно прекъсване на доставките резервът трябва да може да осигури нормален режим на работа в продължение на седем денонощия - за централи на местни твърди горива, 30 денонощия през зимен и 20 денонощия за летен сезон при централи на вносни твърди горива и 5 денонощия за централи, които ползват подсушено или обогатено гориво, произведено на територията на страната. АЕЦ набира и поддържа резерви от свежо ядрено гориво, необходими до следващото презареждане на реакторите. Поддържа и резерв от горива, необходими за размразяване, за дизелови генератори и др.
Източник: Пари (30.08.2004)
 
АЕЦ "Козлодуй" организира тридневни тържества, посветени на 30-годишнината от официалното откриване на атомната централа. На 1 септември в Регионалния исторически музей във Враца ще бъде открита тематична изложба "З0 години АЕЦ "Козлодуй", на която ще бъдат представени фотоси, картини и постери. На 2 септември в Дома на енергетика в Козлодуй ще бъде проведена среща на ръководни екипи на централата, работили от откриването й до днес.
Източник: Новинар (30.08.2004)
 
Долорес Арсенова - министър на околната среда и водите, София, ул. Уилям Гладстон 67, на основание чл. 62, ал. 5 от Закона за водите обявява, че е постъпило заявление от "АЕЦ Козлодуй" - ЕАД, със седалище и адрес на управление Козлодуй, п. к. 3321, ЕИН 106 513 772, за откриване на процедура за издаване на разрешително за ползване на воден обект - река Дунав в участък: от км 486+000 до км 487+000, на изток от Топъл канал 1 (ТК1) долна вада на МВЕЦ. Цел на ползването - изграждане на канал към долна вада на МВЕЦ за отвеждане на отработените води на ВЕЦ в р. Дунав. В съответствие с чл. 64, ал. 1 от Закона за водите в едномесечен срок от обнародването в "Държавен вестник" заинтересуваните лица могат да поискат същото или аналогично разрешително, да възразят срещу издаването на разрешителното, да предложат условия, при които да бъде дадено разрешителното, с оглед гарантиране на лични или обществени интереси. Искания и възражения от заинтересувани лица се представят в МОСВ, дирекция "Води", отдел "Ползване на водите".
Източник: Държавен вестник (03.09.2004)
 
Канадската атомна фирма AECL обмисля сериозно намерението си да се оттегли от процедурата за избор на изпълнител на АЕЦ "Белене". Ако това стане, в предстоящия избор на главен изпълнител за втората българска атомна мощност остават само чехите от "Шкода" и консорциум между руската "Атоменергострой" и френската "Фраматом". "Няма да участваме само за да създадем впечатлението, че състезанието има честен характер", заяви вчера в София вицепрезидентът на фирмата Ала Ализаде. Причината е, че започналите преди няколко седмици конкурси за избор на консултанти предвещават липсата на прозрачност, каза той.
Източник: Сега (07.09.2004)
 
128 са стратегическите обекти от национално значение в енергетиката за 2004 г., реши правителството, след като утвърди списъка, предложен от Министерството на енергетиката и енергийните ресурси. Този списък се изготвя всяка година от ведомството съгласно закона за енергетиката. В него влизат само обекти, от които основно зависи работата на двата отрасъла - производството на електроенергия, дейността по електроразпределението и газоснабдяването. Националните електропроизводствени обекти са АЕЦ Козлодуй, АЕЦ Белене, ТЕЦ Марица-изток 2, ТЕЦ Варна, ТЕЦ Бобовдол, ТЕЦ Русе, енергийната компания Марица-изток 3, водноелектрическите централи Орфей, Тешел, Девин, ПАВЕЦ Чаира и ПАВЕЦ Белмекен.
Източник: Пари (17.09.2004)
 
Фирма "Юмикор мед" - Пирдоп, ще получава ядрен ток на сензационно ниска цена по договор пряко с АЕЦ "Козлодуй". Това стана ясно вчера при посещение на енергийния министър Милко Ковачев в Свиленград. Доставките ще започнат вероятно днес. Цената се пази в тайна, но според експерти тя трябва да бъде по-ниска от изкупната, давана от НЕК. Сега АЕЦ продава ток по 1,253 ст. за киловатчас - над 2 пъти по-ниска, отколкото е енергията от най-евтината ТЕЦ "Марица-изток 2". Купувачът ще плаща и по 1,18 ст./квтч на НЕК за преноса на електроенергията до Пирдоп. Това е първата стъпка към либерализацията на електроенергийния пазар у нас, каза Ковачев. От 2007 г. всички потребители - дори битовите, ще могат да се договарят директно с производителите на ток, а НЕК ще бъде длъжна да транспортира енергията.
Източник: Труд (18.09.2004)
 
Борса за електроенергия се очаква да има през 2005 г. , заяви министърът на енергетиката Милко Ковачев. На нея първоначално ще участват най-големите консуматори на ток в страната. Те ще се договарят за цените директно с производителите. Така сделките ще са прозрачни. Всяка от балканските страни си прави собствена енергийна борса - Румъния, Гърция, и България, обясни Ковачев. В момента се подготвя междуправителствен меморандум, който ще уточни правилата за търговия с електроенергия. Документът ще бъде готов до края на годината. АЕЦ "Козлодуй" и "Юмикор Мед" АД сключиха първата сделка за продажба на електрическа енергия при свободно договорени цени. Първият график за доставка на ток е регистриран на 16 септември в 14,55 часа. Срокът е 168 часа и започва да тече от 24,00 ч на 18 септември. Участниците в сделката не обявиха на каква стойност е доставката. Но според изпълнителния директор на "Юмикор Мед" Томас Биймиш след сключването на договора ще се подобри рентабилността на предприятието. През 2004 г. права за пряко договаряне на доставка на ток имат потребители на над 40 гигаватчаса годишно. Това са около 20 фирми. Сред тях са "Стомана Индъстри", Мини "Марица-изток", "Асарел Медет".
Източник: Стандарт (20.09.2004)
 
"Стомана Индъстри" ще е следващото предприятие у нас, което ще сключи договор за свободно закупуване на електроенергия, стана ясно вчера. Дружеството е собственост на гръцката група "Виохалко". Възможност да направят това имат още "Асарел медет" и "Мини Марица изток", с които се преговаря усилено, каза вчера изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй" Йордан Костадинов. Атомната централа сключи в петък вечерта договор за свободна продажба на електроенергия с "Юмикор Мед", както в. "Сега" вече писа. Цената по договора е търговска тайна, но е поне с 15% по-ниска от тази, по която "Юмикор" е била принудена досега да купува електроенергията от НЕК, стана ясно от изявление на изпълнителния директор на медодобивния комбинат в Пирдоп Томас Биймиш. Сега право да купуват свободно ток имат всички предприятия, които имат поне 40 000 мегаватчаса годишна консумация. Догодина такова право ще имат клиентите, които харчат 20 000 мегаватчаса, през 2006 - 9 000, а през 2007 г. - всички небитови потребители. Междувременно вчера стана ясно, че преносната такса, която се плаща на НЕК в такива случаи, ще бъде променена. В момента тя е 11,80 лв. за всеки мегаватчас пренесена електроенергия. До края на годината ще се диференцира в зависимост от разстоянието. Обещанието това да се направи е довело до сключването на първия договор за свободна продажба на ток, каза източник от Държавната комисия за енергийно регулиране. Първите количества ток, продаден по свободно договорени цени, са доставени още в четвъртък, в 14,55 часа. Графикът за доставка, който е част от договора, предвижда обновяване на всеки 168 часа. Ако договорените за седмицата количества не се купят, предприятието купувач трябва да плати оставащото количество ток по 7,5 ст. за киловатчас. Това е наказателна тарифа, което означава, че реалната цена по договора е поне два пъти по-ниска.
Източник: Сега (20.09.2004)
 
"Юмикор мед" и АЕЦ "Козлодуй" са първите компании, които сключиха договор за директна покупка на електроенергия през миналата седмица, съобщи енергийният министър Милко Ковачев. Това е стъпка към либерализацията на вътрешния електроенергиен пазар, обясни той. Контрактът е до края на годината и вероятно ще бъде продължен през следващата година. Конкретните параметри по договора, количеството на енергията, както и цените остават търговска тайна. По данни на Националната електропреносна компания (НЕК) годишната консумация на компанията през миналата година е 291 гигаватчаса. "Юмикор" е сред 15-те компании, които първи получиха статут на привилегировани потребители и имат годишна консумация над 100 гигаватчаса. Пазарът на ел. енергия през 2004 г. се оценява на 170 млн. евро. Цената е по-висока от тази, на която АЕЦ "Козлодуй" продава на НЕК, каза изпълнителният директор на централата Йордан Костадинов. До края на следващата седмица атомната централа планира да финализира още един договор с привилегирован потребител. Сред кандидатите да купуват от АЕЦ "Козлодуй" са "Асарел Медет" и "Стомана индъстри". По предварителни разчети на атомната централа от свободното договаряне тя може да спечели около 15 млн. лв. През юни Държавната комисия за енергийно регулиране (ДКЕР) определи квота от 200 мегавата на АЕЦ "Козлодуй", която централата може да продаде на свободни цени на привилегировани потребители. Очаква се тази квота да бъде увеличена догодина. Цената и количеството на ел. енергията не са толкова важни, колкото е важна прозрачността на процеса, заяви изпълнителният директор на "Юмикор" Томас Биймаш. Той не уточни с колко дружеството ще намали разходите си за електроенергия при излизането на пазара. Според експертни оценки понижението ще е с около 15%. До 2007 г. вътрешният пазар на електроенергия ще бъде отворен постепенно до 60%. Оттогава битовите абонати ще могат да си избират доставчика, а привилегированите да договарят покупка на енергия извън пределите на страната. В НЕК вече са се регистрирали мини "Марица-изток", "Асарел Медет" и "Стомана индъстри" като следващите компании, които в скоро време ще финализират преговорите си. Те ще могат да купуват електроенергия освен от атомната централа, и от ТЕЦ "Варна", ТЕЦ "Бобов дол", ТЕЦ "Русе" и ТЕЦ "Марица-изток 2". От следващата година се очаква да заработи енергийна борса и цените, на които се договорят сделките между производители и потребители, да станат публични.
Източник: Дневник (20.09.2004)
 
Министърът на регионалното развитие и благоустройството на основание чл. 149, ал. 4 във връзка с чл. 148, ал. 3 ЗУТ обявява, че е издал: 1. разрешение за строеж № РС-10 от 6.VIII.2004 г. на "АЕЦ Козлодуй" - ЕАД, Козлодуй, за обект "Физическо отделяне на блок 1 и 2 от работещата част на АЕЦ "Козлодуй"; 2. разрешение за строеж № РС-11 от 6.VIII.2004 г. на "АЕЦ Козлодуй" - ЕАД, Козлодуй, за обект "Програма за модернизация на 5 и 6 блок - в частта на 6 блок на АЕЦ "Козлодуй".
Източник: Държавен вестник (21.09.2004)
 
Преструктурирането на Националната електропреносна компания (НЕК) вероятно ще започне през 2005 г., когато от нея ще бъде отделени две дружества - за пренос и за търговия, съобщи изпълнителният директор на компанията Васил Анастасов. Ръководството на НЕК вече е започнало подготовката. Отделянето на двете дейности се изисква по лицензите, които притежава компанията. Според енергийния закон до края на следващата година и не по-късно от датата на членство на България в Европейския съюз преносът на енергията и организирането на свободния пазар на енергия трябва да бъдат отделени в юридически от електрокомпанията. Самото преструктуриране може да започне едва след като НЕК получи съгласието на банките кредиторки, обясни Анастасов. Компанията е получила търговски кредити и е гарант по редица заеми, като например за модернизация на пети и шести блок на АЕЦ "Козлодуй" от Външнотърговската банка на Русия, "Ситибанк", "Ексимбанк" и "Евроатом" за около 500 млн. долара. Кредитът е с държавна гаранция. Електрокомпанията ипотекира земя и бъдещия язовир "Цанков камък" срещу отпускането на заем от 119 млн. евро от "Креди Суис фърст Бостън" и 100 млн. евро от френската "Сосиете Женерал", "Райфайзенбанк", "Банк Аустрия", белгийската "Фортис" и австрийската Oesterreichische Kontrolbank Aktiengellschaft. Средствата са за изграждането на хидровъзел "Цанков камък", който се осъществява по споразумението с Австрия за търговия с вредни емисии на газове. ЕБВР и ЕИБ пък финансират НЕК по проекта за модернизация на преносната система за 153 млн. евро.
Източник: Дневник (28.09.2004)
 
"Сименс" подготвя специално писмо до българския премиер, в което ще заяви намеренията си за участие в изграждането на АЕЦ "Белене". Това съобщи управителят на фирмата за България Стоян Нешев в Пловдив. "Сименс" има интерес да работи по оборудването на конвенционалната част на ядрената централа. Концернът вече има опит, след като участва в модернизацията на АЕЦ "Козлодуй". Писмото ще бъде внесено при премиера до две седмици. За интереса на "Сименс" към проекта заговори германският канцлер Герхард Шрьодер при посещението си в България. Фирмата е и един от тримата участници, подали документи за участие в търга за доставка на 25 дизелови и 25 електрически мотриси за БДЖ.
Източник: Стандарт (30.09.2004)
 
Руската компания ТВЕЛ е готова да достави гориво за АЕЦ "Белене", ако правителството избере руски реактор за новата централа, съобщи вицепрезидентът на компанията Константин Степаненко в София в четвъртък. Компанията заяви готовност да участва още в първия търг за избор на доставчик. Очаква се решението за избора на технологията и типа на реактора да бъде взето до края на 2004 г. Готови сме да доставяме гориво, докато се експлоатират блоковете в АЕЦ "Козлодуй", обясни Степаненко. В момента компанията доставя горивото за всички работещи блокове на АЕЦ "Козлодуй". Схемата на доставка включва и връщането обратно за преработка в Русия на суровината. ТВЕЛ преговаря с АЕЦ "Козлодуй" и за връщането и употребеното гориво, което е натрупано с години в централата. Русия неотдавна прие закон, според който може да преработва ядрено гориво от всички страни. Конкурент в тази дейност са й Франция и Англия. Междувременно стана ясно, че новата структура, в която ще се влее АЕЦ "Белене", ще се нарича холдинг "Ядрена енергетика". В момента се прави оценка на активите на АЕЦ "Белене", преди да се отдели от НЕК, за да се влее в АЕЦ "Козлодуй". Вече са започнали подготвителни работи и се правят анализи, заяви енергийният министър Милко Ковачев.
Източник: Дневник (01.10.2004)
 
Правителството определи Сергей Кирилов Цочев за председател на Агенцията за ядрено регулиране на заседанието си. Сергей Цочев е роден през 1954 г. Завършил е Химическия факултет към СУ "Св. Климент Охридски", има 25-годишен трудов стаж в АЕЦ "Козлодуй", а от 2001 г. е директор на дирекция "Безопасност и качество" в атомната ни електроцентрала, припомниха от Министерството на енергетиката. Сергей Цочев е доктор на химическите науки от 1988 г. Участвал е в специализации във Виена към Атомния институт на австрийските университети и изследователския център на МААЕ. След внезапната смърт на проф. Емил Вапирев през август т.г., досега длъжността председател на АЯР изпълняваше проф. Данчо Еленков. Агенцията за ядрено регулиране лицензира атомните технологии и източниците на радиоактивно лъчение у нас и контролира безопасната им експлоатация, припомниха от ведомството на Милко Ковачев.
Източник: Монитор (15.10.2004)
 
ФАР одобри 7 млн. евро помощ за ядрена безопасност за България. Официално меморандумът може да бъде подписан до края на годината. В рамките на програмата ще се финансират 6 проекта на обща стойност 7,09 млн. евро. От тях 6,27 млн. евро са отпускат по програма ФАР, а 820 хиляди евро са за национално съфинансиране. Проектите са насочени към подобряване сигурността на АЕЦ "Козлодуй", за изграждане на преработвателна станция и хранилище за радиоактивни отпадъци в Нови хан, както и за Агенцията за ядрено регулиране.
Източник: Сега (19.10.2004)
 
Врачанският окръжен съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231, ал. 3 ТЗ с решение от 11.ХII.2003 г. по ф. д. № 582/2000 вписа в търговския регистър промени за "АЕЦ Козлодуй" - ЕАД, Козлодуй: вписа нов устав на дружеството.
Източник: Държавен вестник (19.10.2004)
 
Той е енергичен младолик мъж, който казва за себе си, че е "на попрището жизнено в средата". Според критериите от времето на Данте би трябвало да е на 35 години. Но седем века по-късно, в началото на двайсет и първото столетие, това може да означава, че човекът просто гони петдесетте - с всичките съмнения, възторзи и терзания, присъщи на зрелостта. Независимо от това средната възраст в неговата фирма е 30 години. "Страшно обичам да работя с млади хора, те ме зареждат с енергията, която ми е нужна в бизнеса. Но не съм енергиен вампир", усмихва се весело шефът на "Атласком". В малкото му царство на улица "Денкоглу" в столичния център, което той управлява със завидна лекота, работят дванадесет човека - до един с висше образование и почти всички са компютърни специалисти. В известен смисъл фирмата му може да се определи като фамилна - елегантната му съпруга е финансов мениджър, синът му също работи при него на заплата и следва икономика. Георги Василев е от онези технократи, които с големи усилия, с много нерви и малко късмет са успели да избегнат незавидната участ на мнозина български инженери. С държавата скъсва още в далечната 1991-ва, когато постъпва в частна компютърна фирма. Две години по-късно решава, че е време да започне да работи за себе си и в началото на 1993 г. регистрира собствена фирма, която и до днес неизменно се занимава с едно и също - да предлага оригинални решения в областта на високите информационни технологии. По онова време негов единствен партньор е съпругата му, също инженер, току-що съкратена от работа. "Нищо не стана лесно - казва той. - Първо, никой не ми даде пари. У нас се шири представата, че всеки, който има успешен бизнес, е получил наготово някакви средства и ги е завъртял. Никога обаче не съм имал проблеми с борческите групировки. Личното ми обяснение е, че в областта на високите технологии нещата са доста по-сложни, стоките там не са бързоликвидни, а "онези хора" търсят бързи и лесни печалби. Как го виждаш дебеловратия да продава софтуер на "Майкрософт"! Не става." Е, добре, но как става така, че не е изпрал нищо, финансовият му старт има прозрачен генезис, не се е събудил милионер (какъвто впрочем едва ли е), никога не е бил в сивата икономика, не е започнал като лимонададжия, не създава никакви легенди за бизнеса си, не заема любимата на много наши бизнесмени поза на работохолик, няма ексцентрични хобита, не ходи на лов, осигурява хората си върху реалните им възнаграждения, винаги е в добро настроение, пък и не крие, че нищо човешко не му е чуждо? И в същото време днес сред неговите клиенти са "Главболгарстрой", АЕЦ "Козлодуй", "Овъргаз инженеринг", "Сименс", МВР, НОИ, "Мобилтел", Министерският съвет, РВД, "Нестле", транспортното министерство и още десетки дружества и държавни ведомства? Да не би случайно да е създал идеалната фирма за новите български условия? Онази хипотетична перфектна фирма, която оцелява въпреки всичко? Едва ли. Но ако в днешно време оцеляването може да се смята за успех, то не би могло да се дължи само на аналитичния подход, присъщ на инженерното мислене, както се изразява самият Георги Василев, на зверския труд и на безсънните нощи. На собственото ноу-хау, натрупано през годините като проектант и конструктор в "Интрансмаш" и "Пътпроект", а по-късно и като гурбетчия в Алжир. На допълнителната специалност по международни икономически отношения, която придобива с цената на две години задочно следване в УНСС. На трите езика, които перфектно владее - френски, английски и руски. Явно има и още нещо. За него подсказва обстоятелството, че днес, покрай всичко друго, той е и председател на Комисията по проблемите на нелоялната конкуренция към Българската асоциация за информационни технологии (БАИТ). "Някои хора у нас казват - каква почтеност в бизнеса бе? Но я има." Тези думи изразяват само част от бизнес кредото на Василев, който напук на всичко твърди, че в неговия бранш няма груби и арогантни действия. И ако има нелоялна конкуренция, тя се ограничава до вноса на продукти през определени митнически пунктове с нередовни документи или когато отделни фирми продават, без да пресмятат ДДС. Но все пак признава, че досега са го завличали с десетки хиляди евро. Бизнесменът отдавна се кани да тегли чертата и да направи черен списък: фирмата Х ме завлече с толкова, фирмата У - с еди-колко си, еди-кога си ни откраднаха кола... и т.н. В началото главният му проблем е да си намери място на пазара на високите технологии. Работи само със съпругата си, по-късно, макар и мъчително бавно, идва денят, когато назначава първия си служител. После назначава втори, после трети... Подбира ги по изпитани мениджърски правила - с интервюта, в които внася собствен оригинален привкус. "Не съм тесен специалист, който се стреми да събере около себе си съмишленици - макар че отначало бях нещо като играещ треньор. Моят подход беше друг. Основната ми цел бе да създам екип от хора, които да продават." За него добрият екип е като пъзел, в който всеки си тежи на мястото, въпреки всичките си кусури. Днес средният срок за престояване на стоката в складовете на фирмата е 11 дни, което се смята за отлично постижение. Василев отдавна е прозрял, че най-важно е не възнаграждението, а възможността да вземаш решения и да ги реализираш. Упорито продължава да търси рецептата на успешния бизнес в авангардния си бранш. "Един водещ специалист във фирма трябва сам да взима решения и да ги отстоява. Това означава пълно доверие в него. Ако започне да те пита за всичко, ти просто го спъваш. Ето защо реших да делегирам сериозни пълномощия на хората си." Той съзнава, че се движи в правилна посока, но в същото време това не е достатъчно. Все още нещо не му достига. Сякаш му липсва онова просветление в бизнеса, което да даде отговор на всичките му надежди. И ето че това става - след шест години изнурителен напрегнат труд и борба за място под слънцето Георги получава тежък кръвоизлив от язва. Закарват го по спешност в "Пирогов". "Лежах във втора хирургия, гледах снега, който валеше навън, и си мислех: ако, недай Боже, нещо се случи с мене, какво ще стане с хората във фирмата, със семейството ми, та нали имам ангажименти към всички тях! Тогава реших, че трябва да създам такава система, която да работи сама, дори и в мое отсъствие или на който и да било друг." Георги Василев си спомня, че преди години някъде е прочел нещо, което може да се окаже определящо за рецептата на бизнес модела, който той търси, подобно на алхимик. "Беше по социалистическо време - не го разбрах. По-късно го проумях." В една голяма американска компания решили да проучат как функционират ръководителите на всички отдели на всички нива - от горе до долу. Пуснали всички шефове едновременно в едномесечен отпуск. След тридесет дни започнали да анализират работата на отделните звена в отсъствието на техните шефове. Някои отдели зациклили от самото начало. Няма го Джонсън, няма я еди-коя си папка, ами сега? Кой ще подпише? Джонсън бил в отпуск и като се върнал, останал с впечатлението, че е много ценен за фирмата. В същото време в друг отдел след десетина дни потърсили Джордж за нещо, но него го нямало. Защо никой дотогава не разбрал, че шефът го няма? Защото така си е организирал работата, че може и без него. Формално погледнато, излиза, че шефовете, без които може, трябва да бъдат освободени, а онези, без които не може, да бъдат оставени, защото те са фундаментът на компанията. Но всъщност препоръката на агенцията, която извършила проучването, била - всички, които са незаменими, незабавно да бъдат освободени от работа, а тези, които са създали такава система, която може да се саморазвива, самоусъвършенства и функционира, включително и в тяхно отсъствие, да останат, защото те мислят в перспектива. "Мислех си за това, докато лежах в болницата. И когато излязох, направих точно това. Освободих се от незаменимите хора и оставих онези, които умеят така да си организират работата, че тя да върви добре и без тях. Да си кажа право, гордея се с фирмата и с екипа й, но започнах да губя интерес към работата. Смятам се за боец и затова реших да провокирам себе си - все пак наближавам петдесетте. В момента работя върху това, фирмата да започне да се саморазвива и самоусъвършенства. За да става това, тя трябва да расте отдолу. Това означава да създам такива условия, че всички, които са на съответните нива под мене, да имат мотивацията да бутат пирамидата нагоре, така че тя да расте подобно на дърво - хоризонтално и вертикално. А като я бутат нагоре, и аз, и те ще виждаме по-надалеч." Това е накратко рецептата на Георги Василев. В основата й е екипният принцип - да увлече хората след себе си и да ги накара да му вярват. Всяка година през септември той ги събира - заедно с жените, мъжете и децата - на барбекю в някъде в Рила, Родопите или в някое друго красиво планинско кътче. За да развеят, както те си знаят българското знаме и преди да се заловят здраво за чашите, да теглят заедно чертата и да видят докъде са стигнали.
Източник: Банкеръ (23.10.2004)
 
Българската минна камара и двете отраслови синдикални федерации към КНСБ и КТ "Подкрепа" готвят протестни митинги в София на 10 ноември. Причината е отказът на български ТЕЦ-ове да купуват въглища от български мини, заявиха синдикалисти, които ще обяснят детайли от конфликта си с енергийното министерство. Съветът на директорите на ТЕЦ "Бобов дол" е заявил в средата на миналата седмица на мините, че намалява с 20% доставките на български въглища и иска 30-процентно понижаване на цените. На пристанище Бургас са докарани 140 000 тона вносни въглища, твърдят синдикатите. ТЕЦ "Варна" вече прекрати купуването на български въглища. От енергийното министерство обясниха решението на борда на директорите на ТЕЦ "Бобов дол" с икономическа необходимост. "Писмото беше покана за преговори за догодина, с което ТЕЦ "Бобов дол" предлага на мините своите първоначални условия", каза шефът на дирекция "Природни ресурси" в енергийното министерство Христо Казанджиев. С либерализирането на енергийния пазар на ТЕЦ "Бобов дол" бе дадена възможността да продава свободно 20% от тока, който произвежда. Централата продава на 5,559 ст. за киловатчас. АЕЦ "Козлодуй" продава на 1,724 ст. "Естествено е при това положение централата да търси по-евтино гориво за 2005 г. В момента има свръхпредлагане на въглища", каза Казанджиев. Според него ТЕЦ "Бобов дол" не купува вносни въглища и няма да го прави, защото те са силно калорични и централата не работи с такива. Агенцията за приватизация миналата година се опита да продаде на борсата 100% от акциите на ТЕЦ "Бобов дол", но процедурата спря след намесата на енергийното министерство. Ведомството смята, че след борсова сделка не може да ангажира бъдещия купувач да изпълнява ангажименти, включително и купуването на местни въглища. Сега за ТЕЦ-а се търси стратегически инвеститор. В момента ТЕЦ "Бобов дол" купува въглища от няколко мини - "Чукурово", "Бели брег" и "Станянци", които са собственост на бизнесмена Христо Ковачки, и от държавните мини "Бобов дол" и "Пирин". Средната цена е около 104-105 лв. на тон. В петък сутринта централата разполагаше с 337 000 тона въглища, които стигат за около 45 дни. Вносните въглища по данни от търговци са с 30-40 лв. по-евтини. В момента режимът на внос е свободен, върху въглищата няма мито.
Източник: Сега (25.10.2004)
 
Седем лица, сред които и две жени, са съпричастни към престъпна схема за злоупотреби с ДДС, нанесла щети за стотици милиона левове на държавата, съобщи директорът на НСБОП Валентин Петров. Засега е установено, че пет фирми са съпричастни към схемата. Те са имали данъчна регистрация в София, Варна и Казанлък. Осъществявали са търговски сделки с оборудване в областта на енергетиката. От НСБОП отказаха да уточнят схемата, по която е ставала измамата, но заявиха, че сделките са за доставка на оборудване, резервни части и ремонтни дейности в тецовете, АЕЦ Козлодуй и предприятия от минната промишленост. За да намалят дължимия ДДС, фирмите са декларирали фиктивни сделки, като са издавали фактури за извършени транспортни и рекламни услуги. Директорът на Агенцията за финансово разузнаване Васил Киров обяви, че до края на идната седмица ще постъпят данните от търговските банки, които ще позволят да се разбере колко точно са източените пари от ДДС по тази схема. При извършените обиски от офисите на търговските дружества са иззети компютри и счетоводна документация. По случая е образувано следствено дело в Окръжната следствена служба-Стара Загора. Срещу уличените лица се водят и други две разследвания за източване на ДДС и пране на пари от тази година. Следствените дела по тях са образувани в Окръжната следствена служба-София и в Националната следствена служба.
Източник: Пари (08.11.2004)
 
НОИ обяви 50 -те "най-коректни работодатели с персонал над 250 души за деветмесечието на 2004 г., осигуряващи общо 98 555 лица и със среден осигурителен доход 514 лв.: 1. АЕЦ КОЗЛОДУЙ КОЗЛОДУЙ 2. ЛУКОЙЛ НЕФТОХИМ БУРГАС БУРГАС 3. ЕАД "МИНИ МАРИЦА - ИЗТОК" - КЛОН "РУДНИК ТРОЯНОВО - СЕВЕР" с. КОВАЧЕВО 4. ПАРАХОДСТВО БЪЛГАРСКИ МОРСКИ ФЛОТ ВАРНА 5. ЕАД "МИНИ МАРИЦА-ИЗТОК - КЛОН РУДНИК "ТРОЯНОВО-1"" с. ТРОЯНОВО 6. ДЪРЖАВНО ПРЕДПРИЯТИЕ "РЪКОВОДСТВО НА ВЪЗДУШНОТО ДВИЖЕНИЕ" СОФИЯ 7. БЛАГОЕВГРАД-БТ - АД БЛАГОЕВГРАД 8. ЕАД "МИНИ МАРИЦА - ИЗТОК" - КЛОН "РУДНИК ТРОЯНОВО - 3" с. МЕДНИКАРОВО 9. ЕЛАЦИТЕ - МЕД с. МИРКОВО 10. МИНИ - БОБОВ ДОЛ с. БОБОВ ДОЛ 11. ТОПЛОФИКАЦИЯ СОФИЯ СОФИЯ 12. СТОМАНА-ИНДЪСТРИ ПЕРНИК 13. ВАЗОВСКИ МАШИНОСТРОИТЕЛНИ ЗАВОДИ СОПОТ 14. ТЕЦ МАРИЦА ИЗТОК 2 с. КОВАЧЕВО 15. БАЛКАНФАРМА - ДУПНИЦА ДУПНИЦА 16. КЦМ ПЛОВДИВ 17. МНОГОПРОФИЛНА БОЛНИЦА ЗА АКТИВНО ЛЕЧЕНИЕ И СПЕШНА МЕДИЦИНА Н. И. ПИРОГОВ СОФИЯ 18. ПРИСТАНИЩЕ ВАРНА ВАРНА 19. АСАРЕЛ-МЕДЕТ ПАНАГЮРИЩЕ 20. МНОГОПРОФИЛНА БОЛНИЦА ЗА АКТИВНО ЛЕЧЕНИЕ - ПЛЕВЕН ПЛЕВЕН 21. ИДЕАЛ СТАНДАРТ БЪЛГАРИЯ СЕВЛИЕВО 22. ПИРИН ТЕКС ПРОДАКШЪН ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ 23. ЕКСПЛОАТАЦИОННА КОМПАНИЯ МАРИЦА ИЗТОК 3 с. МЕДНИКАРОВО 24. СТОЛИЧЕН ЕЛЕКТРОТРАНСПОРТ СОФИЯ 25. СОЛВЕЙ СОДИ ДЕВНЯ 26. КОКА-КОЛА ХЕЛЕНИК БОТЪЛИНГ КЪМПАНИ БЪЛГАРИЯ КОСТИНБРОД 27. МНОГОПРОФИЛНА БОЛНИЦА ЗА АКТИВНО ЛЕЧЕНИЕ "АЛЕКСАНДРОВСКА" СОФИЯ 28. БЪЛГАРСКА ПОЩЕНСКА БАНКА СОФИЯ 29. ЕЛЕКТРОРАЗПРЕДЕЛЕНИЕ-СТОЛИЧНО СОФИЯ 30. СОФАРМА СОФИЯ 31. ЯНА БУРГАС 32. ЛЕТИЩЕ СОФИЯ СОФИЯ 33. ПОДЕЛЕНИЕ ЗА ТОВАРНИ ПРЕВОЗИ - СОФИЯ СОФИЯ 34. СВИЛОЗА СВИЩОВ 35. НЕОХИМ ДИМИТРОВГРАД 36. ВОДОСНАБДЯВАНЕ И КАНАЛИЗАЦИЯ ВАРНА 37. ТЕЦ - БОБОВ ДОЛ с. ГОЛЕМО СЕЛО 38. М + С ХИДРАВЛИК КАЗАНЛЪК 39. РЕМОТЕКС - РАДНЕВО РАДНЕВО 40. НАЦИОНАЛНО УПРАВЛЕНИЕ "РАДИО И ТЕЛЕВИЗИОННИ СТАНЦИИ" СОФИЯ 41. АЛБЕНА с. ОБРОЧИЩЕ 42. ПОДЕЛЕНИЕ ЗА ПЪТНИЧЕСКИ ПРЕВОЗИ - СОФИЯ СОФИЯ 43. МНОГОПРОФИЛНА БОЛНИЦА ЗА АКТИВНО ЛЕЧЕНИЕ "СВЕТА МАРИНА" ВАРНА 44. АРКУС ЛЯСКОВЕЦ 45. ТЕРИТОРИАЛНО ПОДЕЛЕНИЕ "СОФИЙСКИ ПОЩЕНСКИ СЪОБЩЕНИЯ" СОФИЯ 46. ТЕЦ ВАРНА с. ЕЗЕРОВО 47. ПРЕДПРИЯТИЕ ЗА ЕКСПЛОАТАЦИЯ И ПОДДЪРЖАНЕ НА ЖП ИНФРАСТРУКТУРА - ПЛОВДИВ ПЛОВДИВ 48. СПЕЦИАЛИЗИРАНА БОЛНИЦА ЗА АКТИВНО ЛЕЧЕНИЕ НА СЪРДЕЧНО-СЪДОВИ ЗАБОЛЯВАНИЯ СОФИЯ 49. ЛУКОЙЛ-БЪЛГАРИЯ СОФИЯ 50. ПРИСТАНИЩЕ БУРГАС БУРГАС
Източник: Капиталов пазар (08.11.2004)
 
Старозагорският съд постанови постоянна мярка "задържане под стража" за 34-годишния казанлъчанин Спас Маринов, задържан като заподозрян по аферата с "източването" на ДДС от големи енергийни фирми. Маринов е собственик на 7 фирми, сред които "Йор даниел-98" ЕООД, две дружества с името "Гама инвест" с регистрация в София и Стара Загора, "Мегастрой", "Глимакс инвест", "Мелснаб", Спас Маринов-Спенс.
Източник: Труд (09.11.2004)
 
АЕЦ "Белене" да се влее в АЕЦ "Козлодуй" и по този начин да бъде създадена новата компания за строителството на втората атомна централа. Това предлага енергийният министър Милко Ковачев на правителството. В момента "Белене" е част от НЕК. Според енергийното министерство по този начин, използвайки паричния поток на работещите блокове в "Козлодуй", ще бъде по-лесно да се намери финансиране по проекта. Преди края на месеца се очаква в Министерския съвет да бъде внесено предложение за създаване на обща компания, коментира енергийният министър Милко Ковачев. Според внесеното предложение за строителството на новата централа не е необходимо да бъде прилаган Законът за енергетиката, който изисква Държавната комисия за енергийно регулиране да проведе конкурс, тъй като строителството е започнало през 1981 г.
Източник: Дневник (11.11.2004)
 
Канадската компания AECL отпада от участие в конкурса за изграждането на АЕЦ "Белене". Причината е, че предлаганият от нея тежководен реактор CANDU-6 не отговаря на екологичните норми. Това стана ясно след заседанието на Висшия експертен екологичен съвет (ВЕЕС). Според одобрената оценка за въздействие върху околната среда новият блок трябва да работи по леководна ядрена технология. Тя използва като гориво обогатен уран 235 и вода под налягане като забавител и топлоносител. Такива са предложенията на другите трима кандидати - консорциума между руската "Атомстройекспорт", френската "Фраматом" и "Сименс", американската компания "Уестингхаус" и чешката "Шкода". Причината за отхвърлянето на CANDU-6 е огромният обем радиоактивни отпадъци, които се отделят при работата му. Те са около 6-7 пъти повече в сравнение с останалите предлагани 6 леководни реактора. Документът бе приет с 50 препоръки, които трябва да бъдат изпълнени при изграждането на ядрената мощност. Тя трябва да е готова до края на 2010 г., когато дефицитът на ток на Балканите ще надхвърли 20 млрд. кВтч годишно. Техническият капацитет на електросистемата в региона не позволява да се внасят повече от 8-9 млрд. кВтч за година. Така че и след вноса пак се очертава годишен дефицит от 11-12 млрд. кВтч. Което означава, че ако до 2010 г. не бъдат изградени необходимите мощности, ще се стигне до режим на тока.
Източник: Стандарт (12.11.2004)
 
Многомилионният ДДС е трупан от реално изпълнени обществени поръчки за няколко държавни ТЕЦ-а и АЕЦ "Козлодуй", а е "чистен" чрез фиктивно извършени търговски сделки с цигари и земеделска продукция, транспортни услуги и рекламна дейност, срещу които "чистачите" са теглили ДДС. Все още не може даже да се предположи за какви пари става дума, защото по неофициална информация само АЕЦ "Козлодуй" сключва по 250-260 договора по Закона за обществените поръчки годишно. Засега резултатът от близо десетмесечната работа на антимафиотите от Стара Загора и на икономически полицаи от Казанлък изглежда скромен. В края на миналата седмица беше арестуван казанлъшкият "бизнесмен" Спас Маринов, който остана зад решетките с постоянна мярка "задържане под стража". Белезниците щракнаха и около китките на две негови счетоводителки, но те престояха в следствения арест само едно денонощие, след което бяха освободени. В началото на седмицата в публичното пространство се завъртяха и имената на две от петте фирми, участвали в аферата - "Йор-Даниел 98" ЕООД и "Техфейз Трейдинг-България" АД. "Йор-Даниел 98" е регистрирана от Даниела Димитрова Няголова и Кръстан Стоянов Кръстанов в Пазарджик през 1998 година. Дружеството е част от едноименна верига, в която всички фирми се казват "Йор-Даниел", като различни са само цифрите накрая - 97, 98, 99 и т. н. През май 2003 г. седалището на "Йор-Даниел 98" е преместено в Казанлък, а на 22 декември 2003 г. дружеството е прехвърлено във владение на бургазлията Станимир Диамандиев. От своя страна, Диамандиев е съдружник в "Сити сървис" с един от героите от световното първенство по футбол в САЩ през 1994 г. - Емил Кременлиев, и с Янко Иванов, който е собственик на "Терма 2003". В документите по регистрацията на "Терма 2003" е посочен телефонен номер, който фигурира и в бумагите на "Дани-93", собственост на лицето Йордан Делчев. Той и "Техфейз Трейдинг-България" са акционери в "Прибор" АД. А собственик на "Техфейз Трейдинг-България е кипърската офшорка "Текфейз Лимитид", през която (по данни на източници, близки до разследването) е ставало превъртането на парите и връщането им в България. Връзката между арестувания Спас Димитров и току-що изброените фирми е следната. В Стара Загора той е познат като един от сериозните търговци на горива, защото е бил дистрибутор на единствения производител на брикети у нас "Брикел" и на русенския производител на моторни масла "Приста ойл". В хода на разследването е установено, че през март 2003 г. фирмата на Маринов - ЕТ "Спас Маринов-Спенс", се слива със споменатата вече фирма "Йор-Даниел 98" на бургазлията Станимир Диамандиев. Той пък след сливането пререгистрира дружеството в Казанлък, като посочва за седалище адреса на "Спас Маринов - Спенс" в тамошния ж. к. "Изток". Когато бе приватизиран "Брикел", много се говори, че зад нея стои един от най-агресивните и едромащабни играчи в енергийния бизнес - Христо Ковачки. Името му нашумя преди около година и половина, когато той купи държавното "Атоменергоремонт" за 15 млн. лв., а в публичното пространство се понесе слухът, че зад сделката стоял небезизвестният Косьо Самоковеца. По-късно Ковачки купи още няколко мини, сред които "Чукурово" и "Черно море", сложи ръка на "висаджийската" магазинна верига "Оазис" и я прекръсти на "Европа", купи столичния търговски център "Деница" и т. н. По една или друга причина, но без да се посочат някакви доказателства, той бе свързан с ДДС-аферата. Поне засега полицията и следствието в Стара Загора не правят никакви изявления по въпроса има ли доказателства за съпричастността на Ковачки към случая. Но не отричат, "че поназнайват това-онова". Проверка на "Параграф 22" обаче установи, че д-р Васил Киров е прав в твърдението си, че "играта е загрубяла". Оказва се, че поне една от фирмите в тази афера е участвала и в престъпната структура за източване на ДДС, организирана от счетоводителя Пламен Калчев. Тя беше разбита на 1 октомври тази година, като по изчисления на ченгета от НСБОП престъпниците са източили над 190 млн. лв. от държавната хазна. В хода на полицейската операция бе установено, че единият от съучастниците на Калчев е ортак на крупния контрабандист Николай Методиев-Пилето, който е сочен за дясна ръка на безследно изчезналия "висаджия" Мето Илиянски (чиито наследници са други герои на нашето време - Антон Милтенов-Клюна, Къро и Таки). А разследване на "Параграф 22", публикувано в бр. 42 на 23 октомври 2004 г., установи, че покровителят на Пламен Калчев се казва Цанко Дренски, който е съпруг на "царската" депутатка Теодора Дренска. По данни на ченгета, запознати с материалите по двете разработки, връзката между престъпните схеми е осъществявана от лицето Тодор Тодоров, който през 1999 г. става съдружник на Цанко Дренски във фирмата му "Ливиа-95". От своя страна въпросният Тодор Тодоров е съдружник в "Западна минна компания" ООД с лицето Димитър Стоянов Милчев. Милчев пък е съдружник с най-различни видни личности - депутати от НДСВ, шоумени, бивши спортни величия и т. н. Наистина, никак не е задължително "съдружниците на нашите съдружници" да знаят какви ги вършат някои техни партньори, но в софийско-старозагорската ДДС-афера съвпаденията са прекалено много. Най-напред във фирмените документи на 13-е дружества, замесени в престъпната схема, е посочен един и същи телефонен номер, въпреки че те са регистрирани на различни софийски адреси (списъка публикуваме отделно). Всички те "водят" до "Дани-93-М", собственост на Йордан Георгиев Делчев. С фирмата си "Дани-93" той е съакционер на "Техфейз Трейдинг-България" в "Прибор" АД, което пък държи 50% от капитала на пазарджишкото дружество "Горди". Управителят на "Горди" се казва Петър Илиев Ненов и притежава 34% от "Язоврир Батак" ООД. Останалите 64% от дружеството са разпределени поравно между Васил Ненов и Иван Палчев - бивш депутат от ДПС в периода 1991-1994 г. и лидер на окървавената през 1993-1994 г. асоциация за самозащита на гражданите "Защита". Тя нашумя навремето като силовата структура на "каратистите". Другата известна личност във въпросната асоциация е Слави Бинев, който държи почти половината от софийските кръчми и в края на миналата година стана акционер в единствения производител у нас на самоходни артилерийски установки и бронетранспортьори "Бета" - Червен бряг. И накрая, "Параграф 22" успя да научи, че миналата година една от фирмите изпълнителки на обществените поръчки, възлагани от АЕЦ "Козлодуй" в периода 1998-2003 г., е била продадена на хора, участващи активно в ДДС-аферата, разкрита от казанлъшките и старозагорските ченгета. Тази фирма не се казва "Атоменергоремонт", увериха те, но засега пазят името й в строга тайна. Дано поне този път има защо. Всички опити на "Параграф 22" да се свърже с някой на софийския тел. 66-17-29 останаха безуспешни. Ето защо днес ще се задоволим само с публикуването на фирмите, които би трябвало да контактуват с външния свят посредством въпросния телефонен номер. 1. "Дани-93-М", адрес: София, бул. "Сливница", №156, ф. д. №3213/2001 г. на Софийския градски съд (СГС). 2. " Сайбър Нетуъркс" АД, адрес: гр.София, бул. "Свети Наум", №4А, ф. д. №13757/2000 г. на СГС. 3. "Милениум - 2002" ООД, адрес: гр.София, ж. к. "Надежда", бл. 459, вх. Е, ет. 7, ап. 133, ф. д. №14455/2000 г. на СГС. 4. ЕТ "Регал - Петя Тодорова", адрес: гр.София, ж. к. "Студентски град", бл. 60, вх. Г, ет. 2 ап. 205, ф. д. №14680/2000 г. на СГС. 5. "Трен Снаб" ЕООД, адрес: гр. София, ул. "Плачковица" №1, ф. д. №3401/2001 г. на СГС. 6. ЕТ "Кирил Турлаков - Спорт", адрес: гр.София, бул. "Шипченски проход" №47, ф. д. №4866/2001 г. на Cофийския градски съд. 7. ЕТ "Ивона - Л. С. - Иван Марков", адрес: гр.София, бул. "Самоков", бл. 47, вх. Г, ет. 3, ап.8, ф. д. №4597/2001 г. на CГС. 8. "Клир" ЕООД, адрес: гр. София, кв. "Сеславци", ул. "Ангел Войвода" №5, ф. д. №5172/2001 г. на СГС. 9. ЕТ "Аутоснап - Маноела Димитрова", адрес: гр.София, ж. к. "Христо Смирненски", бл. 17, вх. Д, ет. 4, ап. 93, ф. д № 8373/2001 г. на CГС. 10. "Пост директ маркет" ООД, адрес: гр.София, ул. "Оборище" №11, ф. д. №8427/2001 г. на CГС. 11. "Файненшъл офис" ООД, адрес: гр.София, ул. "Рилски езера" №20, ет. 2, ф. д. №8586/2001 г. на СГС. 12. "Авторус" ЕООД, адрес: гр. София, ж. к. "Младост", бл. 3, вх. 7, ап.119, ф. д. № 8952/2001 г. на CГС. 13. "Юрикон" ЕООД, адрес: гр. София, ул. "Стоян Илев" №1, ф. д. №7328/2003 на CГС.
Източник: Други (14.11.2004)
 
Националната служба за борба с организираната престъпност (НСБОП) разкри група от лица и фирми, които са ощетили по този начин бюджета с милиони левове. Групата се е занимавала с подобна дейност при сделки с енергийни фирми в София, Стара Загора, Казанлък и други райони на страната. Заловените са извършвали доставки на оборудване, резервни част и ремонтни дейности в тецове, АЕЦ „Козлодуй“ и предприятия от минната промишленост. Това не е първият скандал с разкрити данъчни измами, но със сигурност е най-шумният. Причините за това са две. Първо, скандалът избухна точно по време на дебатите за бюджета през 2005 г. А е известно, че данъкът добавена стойност е най-големият бюджетен приходоизточник, на който се падат близо една четвърт от постъпленията в хазната. Второ, енергетиката е отрасълът с най-големи годишни обороти в икономиката и съответно създава възможности за голям размах при реализирането на престъпни схеми. Две седмици по-рано по повод други разкрития беше отчетено, че за последните пет години предполагаемите загуби от ДДС за бюджета са за 6.5 милиарда лева, а доказаните щети са за над 4 милиарда. По този начин темата с ДДС измамите измести трайно контрабандата от фокуса на медиите и принуди депутатите да сформират специална парламентарна комисия, която да разнищва схемите на дедесарите. Дедесари в енергетиката Измамите с ДДС в отрасли като енергийния са особено апетитни, понеже мащабите са по-големи. Схемите минават най-често през извършени услуги, защото там трудно може да се хване дирята, докато при доставките на оборудване е нужно да има и някаква насрещна стока. Става въпрос за различни ремонти, транспортни услуги, модернизации на производства и други, които в енергетиката струват наистина милиони. От проведеното до момента разследване наяве излезе само името на 34-годишния Спас Пенев Маринов, който е един от петимата задържани по обвинения в престъпления. Той е и единственият, за когото съдът наложи постоянна мярка за неотклонение задържане под стража. В схемата за източване на ДДС участва група от фирми, в които Спас Маринов играе ключова роля. При акцията на НСБОП първоначално са били задържани седем души, които са били счетоводители или управители на групата от фирми. Спецченгетата са проверявали фирмите „Гама инвест“, „Вева“, „Дани 93“, „Йор Даниел“, „Йор Даниел 98“, „Вим 2003“, „Енерго-метал“, „Техфейз трейдинг“. Всички те по някакъв начин се оказали свързани със Спас Маринов. През седмицата се разбра, че „Техфейз трейдинг“ ЕАД е имала договор с ТЕЦ „Марица-изток 2“. Шефът на централата Атанас Димитров потвърди, че това дружество е осъществило доставка на оборудване след проведена процедура по Закона за обществените поръчки през 2003 г. „Предметът на поръчката е доставка на арматура за тръбопроводи ниско и високо напрежение“, заяви Димитров, но отказа да каже на каква стойност е бил договорът и добави, че централата не е имала други взаимоотношения с тази фирма, нито пък има представа в какви схеми е замесена. От свои източници „Капитал“ научи, че „Техфейз трейдинг“ е теглила на няколко пъти данъчен кредит от ДП „Триадица“ в последните две години. Общата сума на възстановения данък за фирмата е била 818 333 лева. Възстановеният ДДС е бил по договори за доставки на въглища, купувани от предприятието „Брикел“ и продавани на социалното министерство по програмата за подпомагане на социално слаби граждани с въглища за зимата. Според източници от данъчните среди тези сделки са били оформени коректно и в тях не са били открити нарушения. Сделката, която е станала Обект на разследване е друга, където краен получател е отново „Техфейз трейдинг“. Тя е добра илюстрация за начините, по които са действали фирмите на групата за изтегляне на ДДС от последния разкрит случай. Чрез серия от сделки „Техфейз трейдинг“ е успяла да изтегли ДДС за над 400 000 лева. Всичко е започнало с азотно-кислородна газстанция от „Агрополихим“ в Стара Загора, която е била купена от фирмата на Спас Маринов „Йор Даниел 98“ за сумата от 250 000 лева. Чрез няколко фиктивни ремонта нейната стойност става 1.5 млн. лева. За тази сума газстанцията е била продадена на друга фирма, собственост на Спас Маринов. След това бизнесменът попълва фиктивни фактури за извършени подобрения и продава станцията на „Техфейз трейдинг“ за близо 2.5 милиона лева. След тази сделка „Техфейз трейдинг“ си изтегля ДДС за над 400 000 лева. „Техфейз трейдинг“ е регистрирана в офшорната зона Кипър и не е ясно кои са нейните собственици. Тя има трима управляващи, които са с българско гражданство. Проверка на „Капитал“ установи, че има връзка между „Техфейз трейдинг“ и Спас Маринов. Пресечната точка между тях се явява регистрираната в Копривщица фирма „Прибор“ АД. Там кипърската офшорка притежава 48.99%, а фирма „Дани 93“ - 8.74%. „Дани 93“, която също се разследва по скандала с ДДС измамите, е регистрирана на същия адрес, където са регистрирани повечето фирми на Спас Маринов. Дружеството има сериозно присъствие в енергетиката. „Дани 93“ беше едно от четирите дружества, изкупили дългове на „Брикел“ към „Мини Марица-изток“. Четирите фирми изкупуват вземания на мините в размер на 25 млн. лева, като срещу това длъжникът „Брикел“ се задължава да им предостави 277 хил. тона брикети. Сделката е трябвало да доведе до намаляване на задълженията на закъсалата брикетна фабрика. Според публикации в медиите „Дани 93“ е свързана с „Риск инженеринг“ и е основен доставчик на въглища за ТЕЦ Варна. Фирмите, в които арестуваният Спас Маринов има собственост или е съдружник, са няколко - „Гама инвест“, „Глимакс инвест“, „Йор Даниел 98“, „Мегастрой“, „Мелснаб“ и „Спас Маринов-Спенс“. В момента те са обект на разследване от данъчните, НСБОП и финансовото разузнаване. Разглежда се и дейността на други фирми, с които са имали отношения, като „Бим 2003“, „Вева“ и „Дани 93“ и дъщерната и „Дани 93 М“. „Гама инвест“ е с шестгодишна история. Предметът и на дейност включва търговия на едро с метални руди и метали в първични форми. По всяка вероятност е търгувала с предприятията от комплекса „Марица-изток“. Справката в съдебните регистри за нея показва подозрително много пререгистрации, включително и смяна на седалището и. Според източници от данъчните среди това обикновено се прави от фирми, източващи ДДС, с цел да се затруднят насрещните ревизии при евентуални проверки. Първоначално „Гама инвест“ ЕООД е била собственост на Георги Николаев Георгиев. През октомври 2003 г. той я прехвърля на Спас Маринов и малко по-късно е заличен като управител на фирмата. Тя е имала регистрация по ДДС, като първоначално данъчният и адрес е бил към ТДД в община „Студентска“. Впоследствие той е променен на няколко пъти, като последният данъчен адрес е бил в Казанлък. Тридесет и четири годишният Спас Маринов е собственик и на още няколко дружества, сред които е „Йор Даниел 98“ ЕООД, което също беше споменато в медиите като замесено в схемата за източване на ДДС. Тази фирма също е регистрирана по ДДС. Освен в Казанлък фирми със същото име има регистрирани още във Варна, Пазарджик и Стара Загора. Това означава, че групата вероятно е действала в цялата страна. Любопитното е, че „Йор Даниел 98“ се води на адрес в Казанлък, който е в съседния офис до този, на който е регистрирана „Гама инвест“. Предметът и на дейност включва търговия на едро с твърди, течни и газообразни горива и подобни продукти. За собственик на фирмата се води Станимир Георгиев Диамандиев, но предишен неин собственик е бил арестуваният Спас Маринов. През седмицата от Министерството на енергетиката потвърдиха, че ТЕЦ „Марица-изток 2“ е имала договори с „Гама инвест“ и „Йор Даниел 98“. Договорите са били за доставка на резервни части, като общата сума на двата договора не надхвърлят 50 хил. лева, обясниха от ведомството на Милко Ковачев. През седмицата Енергийните шефове се разграничиха от скандала. Според заместник-министъра на енергетиката Ангел Минев е възможно имената на енергийните предприятия да фигурират във фалшивите документи, чрез които фирмите източват ДДС, но това не означава, че наистина са имали сключени договори. От министерството отричат и енергийните фирми да имат нещо общо с източването на ДДС. Схемата, по която според тях се източва ДДС от фирмите, е чрез регистриране на фалшиви ООД-та, на които въпросните фирми декларират пред държавата, че са им платили ДДС и съответно искат то да им бъде възстановено. „Това обаче става по-нататък по веригата. Ако дадена фирма има сключен договор с енергийно предприятие за изкупуването на скрап примерно, източването на ДДС става чрез фиктивни договори за препродажба. Тоест самите енергийни предприятия нямат нищо общо с източването на данъка и това, че имат сключени договори с такива фирми, не означава, че и те са участвали в схемите за източване. На източващите фирми им е необходим паричен поток, който те си осигуряват с договор със съответното енергийно предприятие. Друг е въпросът вече под чие влияние се печелят договорите със съответните енергийни фирми“, коментира източник от енергийния бранш, пожелал анонимност.
Източник: Капитал (14.11.2004)
 
Иск за отмяна на решението на Министерския съвет за изграждане на АЕЦ "Белене" внася представител на "Грийнпийс" във Върховния административен съд днес. Жалбата подава холандецът Ян Хаверкамп, постоянно живеещ в Чехия, който е регионален координатор за Централна и Източна Европа на екоорганизацията, съобщи Петър Пенчев, председател на секция Монтана към Национално движение "Екогласност". През май Пенчев заведе дело срещу решението на кабинета от 29 април 2004 г. за размразяване на проекта за втората АЕЦ. Ян Хаверкамп потвърди, че завежда делото съвместно с "Екогласност", а "Грийнпийс" също е страна в иска. Според Пенчев Министерски съвет е нарушил Закона за безопасно използване на ядрената енергия. Той изисква да бъдат внесени и обсъдени три оценки - за въздействие върху околната среда, за промени в икономиката и за управление на радиоактивните отпадъци. Тези анализи се извършват в момента, заявиха от Министерството на енергетиката. Решението на кабинета от 29 април за строежа на "Белене" е само по принцип. Окончателното ще бъде взето едва след като са готови всички анализи. Всеки има право да търси правата си, ако смята, че са нарушени, коментираха още хората на Милко Ковачев. Съдът обаче ще реши дали искът е основателен, посочиха оттам.
Източник: Стандарт (15.11.2004)
 
Строително-монтажни и инженерингови проекти за над 30 млн. лв. ще приключи фирма "Енемона" тази година, съобщи Дичко Прокопиев, Главен изпълнителен директор в компанията. Дружеството е една от най-големите на строителния пазар у нас и е специализирано в реконструкции и модернизации в областта на енергетиката, както и в промишлено и гражданско строителство. През последните 5 години то бележи траен ръст на приходите и печалбата си, като очакваното увеличение на постъпленията през тази година спрямо миналата е около 7%. Сред по-големите проекти на компанията тази година е изграждането на комплекса за непрекъснато разливане на стомана в металургичния комбинат "Кремиковци", в който по предварителни разчети трябва да бъдат вложени около 30 млн. евро. През 2002 г. "Енемона" реконструира и Първа доменна пещ в комбината. През пролетта фирмата приключи строителството на сграда за разтоварване, складиране и обработка на меден концентрат в "Юмикор Мед" - Пирдоп на стойност 900 000 лв. Проектът е първият реализиран от "Енемона" АД от общо четири, спечелени след конкурс на пирдопското предприятие. Общата стойност на проектите, които строителната компания изпълнява там, е над 1,5 млн. лева. "Енемона" е и българският партньор в програмата за модернизация на 5-и и 6-и енергоблок на АЕЦ "Козлодуй". Дружеството бе избрано след международен конкурс през 2001 г. от главните изпълнители - американската компания Уестингхаус и Европейския консорциум "Козлодуй", и подписа с тях седемгодишен договор. Повечето мерки по модернизацията на 6-и блок бяха завършени през миналата година, а тези на 5-и приключиха успешно през юни тази година. В момента компанията работи по програмата за модернизация на 3-и и 4-и енергоблок на АЕЦ Козлодуй като основен български подизпълнител на FRAMATOME. През 2005 година "Енемона" АД ще участва и в останалите теми по модернизацията на 5-и и 6-и блок на атомната централа. В момента дружеството работи по проекта за обновяване на сградата на Съдебната палата и по реконструкцията и модернизацията на ТЕЦ "Марица Изток" 2 и ТЕЦ "Марица Изток" 3. В началото на декември се очаква и приключването на първия етап от пилотен проект по енергийна ефективност, който фирмата изпълнява в частни и обществени сгради в няколко български общини. "Енемона" е сред компаниите, които бяха отличени от Българската строителна камара със златен приз за най-добра строителна практика през миналата година в категорията "Големи предприятия". Тя е на второ място в годишната класация на Българската строителна камара. Класацията се базира върху количествени и качествени показатели, като приходи и рентабилност на продажбите, изпълнени договори като главен изпълнител, сертифициране по стандартите на ISO и др.
Източник: Монитор (25.11.2004)
 
Компанията за производство на бои и лакове "Лакпром" ще инвестира 1.5 млн. лв. до средата на 2005 г. за модернизиране на производството, въвеждане на нови продукти и внедряването на екологично чисти технологии, съобщи изпълнителният директор на дружеството Хараламби Хараламбиев на пресконференция по повод 85-годишнината на фирмата. Най-голямата част от парите, около 1 млн. лв., са предназначени за смяна на газификационната инсталация, останалите ще отидат в нови производствени линии - лепила за саниране на сгради, латексови бои за външна и вътрешна употреба, защитни покрития на базата на епоксидна смола и др. Повечето от новите продукти ще бъдат пуснати на пазара през пролетта, съобщи Хараламбиев. "Лакпром" е един от най-големите производители на бои и лакове в България и държи около 30 на сто от пазара. Основният му конкурент е русенската фирма "Оргахим". Дневният капацитет на производство е 70 т. Мажоритарен собственик на компанията е "Синергон холдинг груп", който държи 77 на сто от акциите на дружеството. Капиталът на "Лакпром" е 192 169 лв., разпределени в акции по 1 лв. По думите на изпълнителния директор очакваната счетоводна печалба за тази година е в размер на 1.4 млн. лв., а нетната печалба се изчислява на 1 млн. лв. Основната продукция на компанията се продава на вътрешния пазар. Сред по-големите й клиенти са АЕЦ "Козлодуй", "Петрол", "Главболгарстрой", Изпълнителна агенция "Пътища", "Балканстрой" и др. Около 3 на сто от продукцията се реализира директно на външния пазар, най-често в съседните страни. На вътрешния пазар близо 70 на сто от боите и лаковете се продават в оторизирана дистрибуторска мрежа, а останалите са чрез директно разпространение на клиентите. Компанията участва и в много от конкурсите за обществни поръчки.
Източник: Дневник (26.11.2004)
 
В АЕЦ "Козлодуй" ще бъде изградено хранилище за радиоактивни отпадъци. Това предвижда стратегия за управление на отработилото ядрено гориво, разработвана от Министерството на енергетиката. Единият проект е на обща стойност 1.56 млрд. евро.Той предвижда отработилото ядрено гориво да се рециклира и да се връща обратно в реакторите, а само остатъкът от преработката да се съхранява в хранилище. По този начин около 96% от отработилото гориво може да се използват отново. Вторият проект предвижда отработилото гориво не се преработва, а просто се затваря в хранилище за разпад. Общата му стойност е 2,095 млрд. евро, а срокът му за действие 2005-2085 г.
Източник: Монитор (26.11.2004)
 
Ядреният сектор остава основен елемент в баланса на енергоизточниците в България в дългосрочен план. Това се казва в подготвения трети национален доклад на Агенцията за ядрено регулиране /АЯР/ за изпълнение на задълженията ни по изпълнение конвенцията за ядрена безопасност. Документът ще бъде представен пред МААЕ във Виена през април 2005 г. В него се прави преглед на постигнатото от страната ни след последния доклад от 2002 г. и се отбелязва постигнатото високо ниво на ядрена безопасност. Изброяват се приложените програми за модернизация на реактори от трети до шести в съществуващата АЕЦ Козлодуй, както и проведените многобройни програми за квалификация на работещите там.
Източник: Пари (07.12.2004)
 
"Асарел Медет", КЦМ, "Елаците мед" и мини "Марица-изток" са сключили договори за покупка на електроенергия с ТЕЦ "Марица 3" - Димитровград, ТЕЦ "Марица-изток 2" и АЕЦ "Козлодуй". Това сочи регистърът на търговски участници на свободния пазар на електроенергия. Мини "Марица-изток" са подписали договор с ТЕЦ "Марица-изток 2" за покупка на 515 гигавата. Така компаниите, които свободно търгуват с енергия, станаха пет, след като през септември "Юмикор" договори доставка за 291 гигавата от АЕЦ "Козлодуй". Всяка от петте компании има годишна консумация над 100 гигавата годишно и е определена за привилегирован потребител. Условие за получаване на такъв статут е да нямат задължения към НЕК. Регулаторната комисия определи количества на тецовете "Марица-изток 2", "Варна", "Бобов дол", "Марица 3" - Димитровград, и АЕЦ "Козлодуй", които могат да продават на привилегировани потребители при свободно договорени цени. Засега само ТЕЦ "Марица-изток 3" е извадена от списъка на производителите за свободна продажба, защото има 15-годишен договор за изкупуване на ток от НЕК, след като приключи рехабилитацията на централата от италианската компания "Енел" и американската "Ентерджи". Договорените цени по сделките с петте компании остават фирмена тайна. Според експертни изчисления нерегулираната част от пазара през тази година се изчислява на 150 млн. евро.
Източник: Дневник (10.12.2004)
 
Спираме износа на ток след 2 години, прогнозира шефът на НЕК Васил Анастасов. Причината е затварянето на III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй" в края на 2006 г. В същото време няма да бъдат пуснати в експлоатация нови мощности. През тази година НЕК ще изнесе близо 6 млрд. кВтч електроенергия, което ще нареди страната ни на четвърто място в Европа след Франция, Чехия и Полша. Анастасов съобщи, че НЕК е избрала "Парсънс Юръп Лимитед" - Великобритания, за архитект-инженер на АЕЦ "Белене". До края на юни ще бъде избран и изпълнителят за изграждането на втората атомна централа, каза зам.-министърът на енергетиката Ангел Минев.
Източник: Стандарт (21.12.2004)
 
АЕЦ Козлодуй изпълни годишния си производствен план, като до 20 декември предостави на националната енергийна система 16 077 378 MWh електроенергия, съобщиха от централата. Предсрочното изпълнение на производствената програма станало възможно благодарение на съкратените срокове за провеждане на годишните програми за ремонт и модернизация, припомнят от компанията. През септември дружеството стана първият регистриран свободен производител на либерализирания енергиен пазар. До 31 декември 2004 г. се очаква АЕЦ Козлодуй да извърши договорените доставки в размер на 177 000 MW за привилегированите потребители. От вчера всички блокове на атомната централа работят със 100% мощност.
Източник: Пари (22.12.2004)
 
Гардове протестират за заплати във Враца. Охранители на софийската фирма "Хан Крум" започнаха вчера протест заради неизплатени три заплати. 40 въоръжени мъже са сложили лентички на ръкавите си, но продължават да пазят денонощно няколко външни обекта на АЕЦ "Козлодуй".
Източник: Стандарт (23.12.2004)
 
Потреблението на природен газ за промишлени и битови нужди е достигнало 3 млрд. куб.м. през тази година, каза във Враца председателят на енергийната комисия в парламента Веселин Близнаков. ДКЕР е издала лицензии за разпределение на газ на 44 дружества. 70% от модернизацията на 1000-мегаватовите пети и шести енергоблок на АЕЦ"Козлодуй" са изпълнени, каза той.
Източник: Сега (28.12.2004)