Новини
Новини за 2001
 
Тригодишният застрахователен договор на АЕЦ "Козлодуй" изтича през март тази година и атомната ни централа трябва да организира търг за избор на застраховател. В същото време АЕЦ-ът продължава да не бъде застрахован за ядрени щети, както изисква Виенската конвенция, се казва в анализ на "Медиапул". Сегашният договор е сключен през март 1998 г. с "Енергия", която е 50% собственост на НЕК. Това е станало без търг, тъй като тогава Законът за обществените поръчки все още не действаше. Тази застраховка е за конвенционални щети - индустриален пожар, експлозия, удар от мълния, падащи летателни тела и др. Засега няма българско дружество, което да е съгласно да застрахова атомната централа за ядрени щети. Някои компании са съгласни, но само ако могат да се презастраховат в международен ядрен пул. За това обаче държавата трябва да издаде гаранция от 15 млн. специални права на тираж за всеки реактор. Тъй като България е подписала Виенската конвенция, при евентуална атомна авария ще трябва да плати обезщетения на засегнатите държави и тези пари при липса на презастрахователни договори зад граница ще трябва да се дадат от държавния бюджет. Специално изследване на риска в АЕЦ "Козлодуй", направено от "Independent Engineering Services" - Лондон (IES) дава високата оценка от 84 точки при 100 възможни за рисковите фактори в централата.
Източник: Сега (08.01.2001)
 
Международната компания Алстом пауър ще бъде главен изпълнител на проекта за изграждане на заместващите мощности в ТЕЦ "Марица-изток 1". Това съобщиха от представителството на американската компания AES, която беше избрана през 1999 г. за инвеститор в централата. "Алстом", е спечелила международния конкурс за избор на изпълнител сред 8 водещи световни енергийни компании, уточниха още от представителството на AES. Проектът предвижда до края на 2003 г. в централата да се въведат в експлоатация два нови блока с обща мощност от 600 мегавата, които да заместят малките реактори на АЕЦ "Козлодуй". $800 млн. пък са предвидените в проекта инвестиции. Изграждането на новите мощности трябва да започне до края на първото полугодие, казаха още от американската компания. Като подизпълнители на проекта ще бъдат ангажирани само български фирми, увериха още бъдещите собственици на централа. До края на средата на годината се очаква да бъде създадено и смесено дружество между НЕК и AES, което да експлоатира централата, напомниха от ведомството на Иван Шиляшки.
Източник: Стандарт (10.01.2001)
 
АЕЦ Козлодуй очаква над 71 млн. лв. брутна печалба за годината. През 2000 г. в централата са произведени над 18 млрд. квтч. В програмата на АЕЦ Козлодуй за 2001 г. е записано, че количеството произведена електроенергия ще е 22 млрд. квтч, от които 18.7 млрд. за нуждите на страната и 3 млрд. квтч за износ. До 2003 г. атомната централа ще инвестира в екопроекти над 28 млн. лв. От тях още през тази година ще бъдат заделени 4.5 млн. лв. за предпроектни проучвания. В съответствие със Закона за обществените поръчки през тази година централата трябва да обяви търг за доставките на свежо ядрено гориво. Целта е да се оптимизират цените му. От това ще зависят и цените на тока на потребителите. /
Източник: Пари (11.01.2001)
 
Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) ще управлява 25 млн. евро безвъзмездна помощ, които ни отпуска Европейския съюз за подпомагане на спирането на 1 и 2 блок на АЕЦ "Козлодуй". Вчера правителството гласува финансов меморандум за 26,85 млн. евро, които ни отпуска ЕС. 25 млн. евро от тази сума отиват за специален "Фонд за международна помощ при извеждане от експлоатация в АЕЦ "Козлодуй". От него ще се финансират някои от дейностите по спирането на блоковете. С другите 1,85 млн. евро ще се финансира пък Комитетът за използване на атомната енергия за мирни цели (КИАЕМЦ), за да лицензира дейностите по спирането и погребването на ядрените реактори. Цялата дейност по извеждането на четирите малки блока на атомната ни централа от експлоатация струват над 300 млн. евро, без да се смятат загубите от непроизведения ток. В края на 1999 г. ЕС прие да отпусне безвъзмездна помощ от 200 млн. евро, но с условие втората част да дойде, когато се определят датите за затваряне на 3 и 4 блок.
Източник: Сега (26.01.2001)
 
Предприятието за преработка на радиоактивни отпадъци на територията на АЕЦ "Козлодуй", което се строи от 1991 година, е готово и ще бъде открито в петък от вицепремиера Петър Жотев. Фабриката ще съхранява, пресова и циментира отпадъците при производството в АЕЦ "Козлодуй", които са със средна и ниска радиоактивност. Това са дрехи, филтри, материали и течности, които се използват в атомната централа. Само до една-две години техният обем ще стигне около 100 хиляди кубически метра. Предприятието ни излезе над 30 млн. долара, докато договорът сключен с щатската "Уестингхаус" навремето е бил само за 12 млн. долара. При доставката на оборудване преди години обаче се оказа, че тогавашните шефове на енергетиката са пренебрегнали техническите параметри на пресата и на останалите съоръжения, произведени от "Уестингхаус". По договор те работят при 60 херца честота и 460 волта напрежение, каквито в българската енергийна мрежа няма. От 1997 година насам са изхарчени огромни суми, за да се съвмести оборудването и да се достави допълнителен софтуер.
Източник: Сега (05.02.2001)
 
На 9 февруари в АЕЦ Козлодуй - ЕАД ще бъде официално открита линия за преработка и кондициониране на твърди радиоактивни отпадъци /РАО/. Съоръжението е първият етап от цялостен коплекс за преработка и междинно съхранение на ниско- и среднорадиоактивни отпадъци. В официална експлоатация влиза и хранилището за отработило ядрено гориво на територията на АЕЦ Козлодуй. До края на тази година се очаква да бъде готова и линия за преработка на течни РАО и специален склад за съхранение на кондиционираните отпадъци. С двата обекта атомната централа рязко ще повиши експлоатационната си безопасност и ще снижи екологичния риск от работата си, осигурявайки надеждно и трайно съхранение на отпадъчните радиоактивни материали от своята дейност, посочват от централата.
Източник: БТА (08.02.2001)
 
Първи енергоблок на "АЕЦ Козлодуй" - ЕАД ще бъде спрян за планово-профилактичен ремонт и презареждане със свежо ядрено гориво. Това съобщи на отдел "Връзки с обществеността" на централата. Спирането на 440-мегаватовия първи реактор е в рамките на ремотния график на атомната електроцентрала и ще продължи до 6 май тази година, уточняват от дружеството.
Източник: БТА (01.03.2001)
 
Бившият шеф на Комитета за използване на атомната енергия за мирни цели Георги Касчиев, който беше освободен с решение на правителството преди 4 дена каза , че има заинтересовани лица и фирми, които източват пари от АЕЦ Козлодуй. Ядреното лоби включвало, според Касчиев, хора от атомната централа, фирми извън нея и висши държавници. "Това са различни политици и държавни служители, които се стремят да прокарат свои фирми в големи проекти, или да получат пари от централата, например за избори. Типичен пример е "Гергьовден", заяви Касчиев. Според него, близо 200 милиона лева от годишния бюджет на АЕЦ Козлодуй се разпределят във вид на разни поръчки между фирмите "Риск инженеринг", "Тита консулт", "Главболгарстрой", Българското ядрено дружество, както и между фирми и ведомствени звена, близки до министър Евдокия Манева.
Източник: БНТ (05.03.2001)
 
45 години ще трае пълното затваряне и консервиране на съоръженията от 1 и 2 блок на АЕЦ "Козлодуй" до състояние на "зелена поляна". Това съобщиха пред парламентарната енергийна комисия вчера от Държавната агенция по енергетика. Проектът за извеждането на блоковете от експлоатация все още не е готов, но се знае, че процесът ще бъде разделен условно на 5 етапа: подготовка в продължение на няколко години, първоначално извеждане и 5-годишно съхранение под вода на отработеното гориво, съхранение под контрол на отпадъците и самите съоръжения и краен етап. Първоначалните сметки за всички операции са за $ 350 млн., като само до 2010 г. за 1 и 2 блок ще са необходими $ 150 млн., съобщи шефът на ядрения отдел на агенцията Антон Иванов. До момента в двата ядрени фонда, които ще финансират извеждането, са преведени общо 93,845 млн. лева. Малка част от парите вече са употребени за дейности по спирането на блоковете, съобщи шефът на агенцията Иван Шиляшки. Считало се, че най-консервативните оценки на нашите специалисти за необходимите средства са надхвърлени с около $ 100 млн.
Източник: Сега (08.03.2001)
 
АЕЦ "Козлодуй" ще трябва да отпусне $ 66 млн. от собствените си средства, за да се осигури безопасната експлоатация на 3 и 4 блок до 2010 г. Препоръка тези пари да се отпуснат даде вчера специално свикан консултативен съвет в държавната агенция по енергетика. Освен отпускането на парите, експертите препоръчват да се започне кампания по защита и пред европейските организации на тезата за икономически целесъобразната експлоатация на 3 и 4 блок. В 1 и 2 блок, които трябва да се затворят преди 2003 г., ще се вложат $ 5 млн. и 8 млн. лева за безопасната им работа.
Източник: Сега (15.03.2001)
 
Френската компания "Електрисите дьо Франс" иска да участва в приватизацията на електроразпределителните дружества в Пловдив и София-окръг и в продажбата на ТЕЦ "Бобовдол". "Електрисите дьо Франс" е една от най-големите компании в производството и износа на електроенергия в Европа, тя вече притежава топлоцентрали в Полша. Директорът на компанията за Централна и Източна Европа Пол Амуравен и председателят на Държавната агенция по енергетика и енергийни ресурси (ДАЕЕР) Иван Шиляшки подписаха меморандум за сътрудничество в четвъртък. "Електрисите дьо Франс" проява интерес за участие в либерализацията на енергийния пазар в България и преструктурирането на енергийния сектор", каза Шиляшки. Френската компания може да придобие миноритарен дял от дружествата с опция да поеме управлението им. "Възможна е и продажбата на целите дружества", смята той. Според него правителството ще лансира участието на всеки доказан инвеститор с трайно присъствие на европейския енергиен пазар. В момента Агенцията за приватизация и ДАЕЕР разработват стратегия за приватизацията на електроразпределителните дружества. Двете институции обмислят да обявят процедура за избор на консултант за раздържавяването на дружествата, поясни Шиляшки. "Готови сме да предоставим ноу-хау и имаме намерение да придобием 25% дял в дистрибуцията на електричество", каза Амуравен. Той обясни, че след "Електрисите дьо Франс" на българския пазар могат да бъдат привлечени и други френски компании. Френската електрическа компания ще окаже техническа помощ за повишаване на ядрената безопасност на Трети и Четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй", предвижда подписаният вчера меморандум. Компанията заедно с американската "Парсънс" са консултанти за модернизацията на Пети и Шести блок на централата. Целта на всеки оператор е да намали разходите, обясни Амуравен. "Това е само протокол за намерение и няма нищо общо с конкретни ангажименти", заяви Шиляшки, като уточни, че законите за приватизация или за обществените поръчки не се нарушават. Интересът на френската компания към двете дружества е свързан с това, че преди две години фирмата е проучвала електромерното стопанство на България. В момента и седемте дистрибуторски дружества, които бяха отделени от Националната електрическа компания през април миналата година, приложиха мерки за подобряване на състоянието си преди приватизацията, каза Шиляшки, но не посочи подробности. Дружествата вече организират търгове за доставка на електронни електромери, които ще заменят досегашните съоръжения. Целта е да се ограничат кражбите и да се намалят загубите на ток.
Източник: Дневник (16.03.2001)
 
"АЕЦ - Козлодуй" - ЕАД, гр. Козлодуй 3321, на основание чл. 18, ал. 1 от Правилника за реда за упражняване правата на собственост на държавата в предприятията във връзка с чл. 3, ал. 1 от Наредбата за търговете, заповед № 70 от 19.II.2001 г. на председателя на ДАЕЕР и решение на съвета на директорите на "АЕЦ - Козлодуй" - ЕАД, гр. Козлодуй, протокол № 26 от 28.ХII.2000 г., т. 26.4.5, заповед № АД-1103 от 14.III.2001 г. на изпълнителния директор на "АЕЦ - Козлодуй" - ЕАД, обявява търг с явно наддаване за продажба на автомобили при следните условия: 1. Предмет на търга - автомобили, описани в приложение № 1 от тръжната документация. 2. Вид на търга - търг с явно наддаване. 3. Начална тръжна цена - по позиции съгласно приложение № 1 от тръжната документация. 4. Размер на депозита - кандидатите следва да представят депозит за участие в търга парична сума в размер 10% от началната тръжна цена на автомобилите, за които кандидатстват, внесена по сметка № 1020000809, банков код 66096608 при ТБ "Биохим" - гр. Козлодуй, "АЕЦ - Козлодуй" - ЕАД, или в брой в касата на "АЕЦ - Козлодуй" - ЕАД, за търг с явно наддаване за продажба на автомобили. 5. Начин на плащане на цената - чрез банков превод или в брой в касата на "АЕЦ - Козлодуй" - ЕАД, в 3-дневен срок след сключването на договор за покупко-продажба. 6. Повторен търг в случаите на чл. 6, ал. 3 от Наредбата за търговете ще се проведе от 10 ч. в 7-дневен срок от датата на предходния търг. 7. Тръжната документация може да бъде закупена в сградата на управлението на "АЕЦ - Козлодуй" - ЕАД, в управление "Търговско", отдел "Продажби", срещу представен документ за платени 25 лв. невъзстановими (без ДДС), платими в касата всеки работен ден от 8 до 16 ч. в срок до 15 календарни дни от обнародването на обявата в "Държавен вестник". 8. Търгът ще се проведе от 10 ч. в управлението на "АЕЦ - Козлодуй" - ЕАД, на 2-рия работен ден след изтичане на 15-дневния срок от датата на обнародването на обявата в "Държавен вестник". 9. Оглед може да се извърши от желаещите кандидати всеки работен ден до 15-ия календарен ден след обнародването на обявата в "Държавен вестник" от 9 до 12 ч. и 30 мин. в присъствието на представители на управление "Търговско", отдел "Продажби". 10. За допълнителна информация: тел. 0973-7-39-34 и 7-22-19.
Източник: Държавен вестник (27.03.2001)
 
Общо 380 млн. USD ще бъдат вложени през тази година в модернизацията на III, IV, V и VI енергоблок на козлодуйската АЕЦ, съобщи председателят на Съвета на директорите на централата Антон Иванов. През миналата година АЕЦ Козлодуй е осигурила за балканските страни 4.4 млрд. киловатчаса електроенергия от общото си годишно производство, което надхвърля 17 млрд. киловатчаса. Вече са събрани и необходимите средства в двата фонда за извеждане на ядрените реактори от експлоатация и за съхранение и преработка на радиоактивните отпадъци, обяви на срещата председателят на Държавната агенция по енергетика и енергийни ресурси Иван Шиляшки. С това българската АЕЦ се утвърждава като стабилизиращ енергиен фактор на Балканите, изтъкна той. Вчера на площадката на централата завърши транспортирането в хранилището на отработило ядрено гориво /ХОЯГ/ от VI енергоблок. Прехвърлянето, което започна на 27 март, за първи път се извършва за горивото на 1000-мегаватов енергоблок
Източник: Пари (02.04.2001)
 
"АЕЦ - Козлодуй" - ЕАД, Козлодуй 3321, на основание чл. 18, ал. 1 от Правилника за реда за упражняване правата на собственост на държавата в предприятията във връзка с чл. 3, ал. 1 от Наредбата за търговете, Заповед № 70 от 19.II.2001 г. на председателя на ДАЕЕР и решение на съвета на директорите на "АЕЦ - Козлодуй" - ЕАД, Козлодуй, протокол № 26 от 28.ХII.2000 г., т. 26.4.5 заповед № АД-1291 от 23.III.2001 г. на изпълнителния директор на "АЕЦ - Козлодуй" - ЕАД, обявява търг с явно наддаване за продажба на селскостопанска техника при следните условия: 1. Предмет на търга - селскостопанска техника, описана в приложение № 1 от тръжната документация. 2. Вид на търга - търг с явно наддаване. 3. Начална тръжна цена - по позиции съгласно приложение № 1 от тръжната документация. 4. Размер на депозита - кандидатите следва да представят депозит за участие в търга парична сума в размер 10% от началната тръжна цена на селскостопанската техника, за която кандидатстват, внесена по сметка № 1020000809, банков код 66096608 при ТБ "Биохим" - гр. Козлодуй, "АЕЦ - Козлодуй" - ЕАД, или в брой в касата на "АЕЦ - Козлодуй" - ЕАД, за търг с явно наддаване за продажба на селскостопанска техника. 5. Начин на плащане на цената - чрез банков превод или в брой в касата на "АЕЦ - Козлодуй" - ЕАД, в 3-дневен срок след сключването на договор за покупко-продажба. 6. Повторен търг в случаите на чл. 6, ал. 3 от Наредбата за търговете ще се проведе в 10 ч. в 7-дневен срок от датата на предходния търг. 7. Тръжната документация може да бъде закупена в управлението на "АЕЦ - Козлодуй" - ЕАД, в управление "Търговско", отдел "Продажби", срещу представен документ за платени 25 лв. невъзстановими (без ДДС), платими в касата всеки работен ден от 8 до 16 ч. в срок до 15 календарни дни от датата на обнародването на обявата в "Държавен вестник". 8. Търгът ще се проведе в 10 ч. в управлението на "АЕЦ - Козлодуй" - ЕАД, на 2-рия работен ден след изтичане на 15-дневния срок от датата на обнародването в "Държавен вестник". 9. Оглед може да се извърши от желаещите кандидати всеки работен ден до 15-ия календарен ден след обнародването на обявата в "Държавен вестник" от 9 ч. до 12 ч. и 30 мин. в присъствието на представители на управление "Търговско", отдел "Продажби". 10. За допълнителна информация: тел. (0973) 7 39 34 и 7 22 19.
Източник: Държавен вестник (10.04.2001)
 
Врачанският окръжен съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231, ал. 3 ТЗ с решение от 7.II.2001 г. по ф. д. № 582/2000 вписа в търговския регистър промени за "АЕЦ Козлодуй" - ЕАД, Козлодуй: вписа промяна в предмета на дейност, като същият добива следната редакция: използване на атомната енергия за производство на електрическа и топлинна енергия, която дейност извършва при наличието и поддържането на: валидна лицензия за извършване на производство на електрическа и топлинна енергия от определена в нея електропроизводствена мощност, валидно разрешение за извършване на производствена дейност от Инспекцията по безопасно използване на атомната енергия при Комитета за използване на атомната енергия за мирни цели от определеното в него производствено съоръжение, внос и износ на свежо и отработено ядрено гориво, инвестиционна дейност във връзка с дейността на дружеството, определена в предмета на дейност, строителна, монтажна и ремонтна дейност в областта на електропроизводството и топлопроизводството, продажба на електроенергия на високо и средно напрежение и на топлинна енергия; вписва промени в устава на дружеството; дружеството се представлява от изпълнителния директор Йордан Здравков Йорданов и заедно от изпълнителния директор Йордан Здравков Йорданов и зам.-изпълнителния директор Йонко Стоянов Гледачев.
Източник: Държавен вестник (17.04.2001)
 
Върху производството на ток от атомен реактор се установява държавен монопол. Това е записано в приетия от правителството вчера нов закон за използване на атомната енергия за мирни цели. Влизането му в сила обаче ще стане през есента, когато заработи новото Народно събрание. Ядреното гориво вече става публична държавна собственост, т.е. сделките с него ще се разрешават по силата на Закона за концесиите, който единствен регулира публичната държавна собственост у нас. Това на практика означава, че се очаква следващият парламент да разреши доставката, съхранението, използването и унищожаването на ядреното гориво да се отдаде на концесия на частна фирма, която няма да има нищо общо с АЕЦ "Козлодуй", коментираха юристи. Според закона се създава ново държавно предприятие с особен статут за управление на радиоактивните отпадъци. То ще се занимава с окончателното погребване на радиоактивните отпадъци и ще се финансира със средствата от двата ядрени фонда. Това обаче е разделило министрите вчера, тъй като председателят на Държавната агенция по енергетика Иван Шиляшки е поискал да управлява новото предприятие. Министерството на финансите е възразило и законопроектът ще се преработва. 50 000 лева става максималната глоба за лицата, които работят с източници на йонизиращи лъчения без разрешение. Това е и максималната имуществена санкция за тези, които бъдат хванати, че работят в атомна централа без удостоверение за правоспособност или откажат да дадат информация за дейността си. Досегашното смъртно наказание за радиоактивно облъчване, довело до смърт или тежка телесна повреда, се заменя с 20 години затвор.
Източник: Сега (20.04.2001)
 
Доскоро фирмите трябваше да внасят данъците си единствено по банков път. От тази година те също могат да внасят сумите в брой в данъчните служби. Въпреки това големите плащания продължават да текат най-вече по банков път. Данъчните работят с шест банки Това са ТБ "Биохим", ТБ "Хеброс", Експресбанк, Булбанк, ОББ и Банка ДСК. Данъчните служби към всяка от 28-те териториални данъчни дирекции (ТДД) в страната имат банкова сметка в един от тези трезори, по която лицата и фирмите могат да превеждат дължимите налози. Първенство по брой открити сметки за налози държи ОББ. Тази година тя обслужва данъчните служби, които попадат на територията на 18 дирекции. След нея се нареждат ТБ "Биохим" и "Хеброс", които въртят парите на 13 дирекции. Експресбанк обслужва звена в 8 териториални дирекции, а ДСК - в 6. Най-слаба клиентела сред данъчните има Булбанк. Сметки в този трезор са открили само 3 дирекции. Ползата за банките от това да обслужват данъчната администрация се крие в комисионните, които се прибират от всеки банков превод. Всеки трезор ги определя по различни критерии. Дължимото за превода най-често варира от 0,85 до 2 лв. Някои от банките взимат допълнително такси за броене на парите и за превода, когато сумата е над определен размер. Чудно, но факт - банката на кръга "Олимп" не обслужва данъчната администрация, макар да е в кръга на трезорите, които имат договори за обслужване по системата на Единната сметка. Може би шефовете на Стопанска и инвестиционна банка (СИБанк) не са успели да предложат навреме оферта на бирниците. Или пък изобщо не са проявили интерес. Независимо от причините, загубата на това звено от държавния апарат не е малка. Но пък трезорът я компенсира по забележителен начин. За рекордно кратко време СИБанк се уреди с не по-малко впечатляващи и изгодни завоевания. Първото и безспорно най-сериозното от тях е Националният осигурителен институт (НОИ). Той е може би най-солидният клиент в държавната администрация след данъчните. Защото през НОИ ежемесечно се превъртат огромни суми от платените осигуровки за пенсия, здраве и безработица. Предвижда се през тази година по този ред да бъдат събрани общо над 3 млрд. лв. Банковото обслужване на института тази година е поверено на СИБанк и още пет трезора. "Олимпийската" банка върти парите на седем от всичките 28 Районни управления за социално осигуряване (РУСО). Нейни клиенти са звената с най-големи постъпления - София, Пловдив, Плевен, Благоевград, Кърджали, Добрич, Хасково. ОББ отново се нарежда на първо място по брой на обслужваните управления на НОИ. На нея са поверени общо 10. "Хеброс" е спечелила за клиенти 4 регионални управления за социално осигуряване, а Експресбанк и "Биохим" - по 3. Банка ДСК обслужва само управлението в Ловеч. И тук трезорите прибират съответната комисионна. В отделните банки тя варира от 0,50 до 2,50 лв., независимо от размера на превежданата сума. От 1 февруари банката на близкия до властта кръг "Олимп" чрез седем свои клона пое плащането на пенсии и на други осигурителни рискове. Според НОИ изборът на "Олимпийската" банка е напълно прозрачен. Кодексът за задължително обществено осигуряване предвиждал министерството на финансите и БНБ да определят банките, които могат да оперират със средствата от фондовете на държавното обществено осигуряване. От тях надзорният съвет на НОИ избирал трезорите, които имат най-голяма мрежа от клонове, най-висок набор от услуги и най-ниска лихва върху обслужването. Така изборът на института логично се спрял на СИБанк. Схемата предвиждала НОИ да превежда парите на трезора, който на свой ред да ги пренасочва за изплащане на пенсии в пощенските клонове срещу такса за обслужване. Според експерти на трезора банката нямала възможност да оперира пряко с парите, тъй като в края на всеки работен ден занулявала сметките. Нещо повече. Неотдавна председателят на управителния съвет на банката Георги Прохаски обяви, че тя дори не печели от този род услуги. Защото парите на института минавали транзитно, като за момента банката дори не получавала такси за обслужването на средствата, т.е. работела безплатно. Трезорът се надявал да спечели индиректно като привлече повече клиенти, които покрай плащането на осигуровките си разкрият сметки или си направят дебитни карти. В края на февруари на бял свят излезе още едно завоевание на "Олимпийската" банка. Тогава в печата бе публикувано специално окръжно на Висшия съдебен съвет, в което с категоричен тон магистратите препоръчваха на цялата съдебна власт да сключи договори за обслужване със СИБанк Практически изпълнението на това нареждане означава само едно - съдилищата, прокуратурата и следствените служби да прекратят договорите с други банки (ако имат такива) и да пренасочат парите си в избрания трезор. Така той щеше да получи правото да върти около 97 млн. лв., които са предвидени за тази година като бюджет на съдебната система. След изтичането на информацията в пресата, ВСС разясни, че окръжното има само препоръчителен характер. Твърди се обаче, че не са малко съдилищата в страната, които са изпълнили дадената препоръка. Съдебната система бе поредната, а не последната "перла в короната" от завоевания на СИБанк. Трезорът набра невероятна скорост и в края на март за броени дни прибра парите на ключови държавни институции. На 31 март гръмна новината, че трезорът на Славчо Христов е поел обслужването на две основни звена от митническата администрация - Варна и Пловдив. Преди това той държеше парите още на бюрата в Лом, Перник, Благоевград и Гоце Делчев. Два дни по-късно от пресслужбата на банката се похвалиха, че сред нейните клиенти вече е и Главно управление "Държавен резерв и военновременни запаси". Офертата на СИБанк била предпочетена пред условията, които са предложили ТБ "Биохим", Булбанк и Росексимбанк. Трезорът обещал да изгради електронна връзка между клоновете си и резерва. Освен това предложил да управлява паричните потоци на институцията и да освобождава стоки след внасяне на суми. Банката се ангажирала още да осигури на служителите на резерва дебитни карти, чрез които те да теглят две месечни работни заплати на овърдрафт. На 10 април стана ясно, че вече ще плащаме ток през "Олимпийската" банка. Тя е сключила договор с "Електроразпределение София", който предвижда да разкрие места за плащане в своите офиси и клонове. Схемата предвижда компютризирани работни места да се обслужват от работници на "Електроразпределение", а събраните пари да отиват директно по сметката на дружеството в СИБанк. Трезорът вече е поел обслужването на около 30% от финансовите операции на най-големия електроразпределителен клон в България. Той продава 2 милиарда киловатчаса електроенергия годишно и оборотът му е около 100 млн. лева. Компанията се обслужва от още три банки - ОББ, Пощенска банка и Булбанк. По принцип държавните фирми ревностно пазят в тайна трезорите, на които са поверили парите си. "Булгаргаз" официално признава само, че го обслужват няколко трезора, без да уточнява кои са те. От компанията твърдят, че са избрали възможно най-добрите условия. Националната електрическа компания също мълчи за банките, които я обслужват. Леко повдига завесата само Българската телекомуникационна компания. Тя е склонна да съобщи, че е поверила парите си на около 10 банки. Поне отчасти тази тайнственост може да бъде разбулена, ако се проследят обявленията за възлагане на обществени поръчки, които предприятията са публикували в "Държавен вестник". Данните, които съдържат те, хвърлят известна светлина по въпроса. От тях става ясно, че Булбанк обслужва "Булгаргаз", Ръководство на въздушното движение, специалния "Авиоотряд 28". Същият трезор е поел още част от паричните потоци на Изпълнителна агенция "Пътища", на летищета в Бургас и в Пловдив, пристанищата в Бургас и Варна, на мини "Марица Изток". Булбанк обслужва и министерството на отбраната, НЕК, БДЖ. "Биохим" пък върти пари на АЕЦ "Козлодуй", "Булгаргаз", Изпълнителна агенция "Пътища", на дирекция "Гранична полиция", НЕК, БДЖ, Центъра за масова приватизация. Сред клиентите на ОББ са НЕК, БДЖ, ТЕЦ "Марица Изток 2". Прословутата СИБанк обслужва НЕК, ТЕЦ Варна и мини "Марица Изток". Експресбанк е трезор на Изпълнителна агенция "Пътища", летище Варна. Пътната агенция има сметка и в ДСК. Вероятно веднага след изборите или най-късно до началото на следващата година, ще започне новото преразпределение на финансовите територии сред държавната администрация.
Източник: Сега (23.04.2001)
 
Строителството на Атомната централа в Белене не е изгодно, тъй като не могат да се намерят стратегически инвеститори, каза в отговор на въпрос на студенти от Стопанската академия Димитър Ценов постоянният представител на МВФ за България Питър Стела. Той изнесе публична лекция на тема: МВФ - фактор за финансовата стабилизация на България. По-изгодно било инвестициите да се насочат към реконструкцията на комплекса в Марица-изток и ТЕЦ Варна и за обновяване на останалите блокове на АЕЦ Козлодуй. Според Питър Стела България сега се нуждае от добри стратегически инвеститори за приватизацията на БТК и НЕК. В програмата на Питър Стела бе включена още срещата с кмета на Свищов Станислав Благов и посещение в Свилоза АД и Винпром АД.
Източник: Пари (25.04.2001)
 
"АЕЦ - Козлодуй" - ЕАД, Козлодуй 3321, на основание чл. 18, ал. 1 ПРУПСДП във връзка с чл. 3, ал. 1 от Наредбата за търговете, заповед № 132 от 28.III.2001 г. на председателя на ДАЕЕР и решение на съвета на директорите на "АЕЦ - Козлодуй" - ЕАД, протокол № 29 от 31.I.2000 г., т. 29.3.6.1, и заповед № АД-1879 от 3.V.2001 г. на изпълнителния директор на "АЕЦ - Козлодуй" - ЕАД, обявява търг с явно наддаване за продажба на помещение на кафе - сладкарница "Първа атомна", намиращо се в партера на бл. 71, Козлодуй, кв. 248, парцел II, пл. № 2428, при следните условия: 1. предмет на търга - помещение на кафе - сладкарница "Първа атомна" с обща площ 167,73 кв. м, намиращо се в партера на бл. 71, Козлодуй, кв. 248, парцел II, пл. № 2428; 2. вид на търга - търг с явно наддаване; 3. начална тръжна цена - 83 833 лв., като в цената не е включен ДДС; 4. размер на депозита - кандидатите следва да представят депозит за участие в търга парична сума в размер 10% от началната тръжна цена, внесена по сметка № 1020000809, банков код 66096608, при ТБ "Биохим" - АД, Козлодуй, "АЕЦ - Козлодуй" - ЕАД, или в брой в касата на "АЕЦ - Козлодуй" - ЕАД, за търг с явно наддаване за продажба на помещение на кафе - сладкарница "Първа атомна"; 5. начин на плащане на цената - чрез банков превод по сметка № 1020000809, банков код 66096608, при ТБ "Биохим" - АД, Козлодуй, "АЕЦ - Козлодуй" - ЕАД, веднага след сключването на договор за покупко-продажба; 6. повторен търг в случаите на чл. 6, ал. 3 от Наредбата за търговете ще се проведе от 10 ч. на втория работен ден след изтичане на 10-дневен срок считано от датата на обнародването в "Държавен вестник" на обявата за повторен търг; 7. тръжната документация може да бъде закупена в сградата на управлението на "АЕЦ - Козлодуй" - ЕАД, в управление "Търговско", отдел "Продажби", срещу представен документ за платени 200 лв., невъзстановими (без ДДС), платими в касата всеки работен ден от 8 до 16 ч. в срок до 20 календарни дни от датата на обнародването на обявата в "Държавен вестник"; 8. търгът ще се проведе в 10 ч. на 25-ия календарен ден след датата на обнародването на обявата в "Държавен вестник" в сградата на управлението на "АЕЦ - Козлодуй" - ЕАД; 9. оглед на обекта може да се извърши от желаещите кандидати всеки работен ден до 20-ия календарен ден след обнародването на обявата в "Държавен вестник" от 9 до 12 ч. и 30 мин. срещу представен документ за закупена тръжна документация в присъствието на представители на управление "Търговско", отдел "Продажби". За допълнителна информация - тел. 0973/7 39 34 и 7 22 19.
Източник: Държавен вестник (18.05.2001)
 
Русенското дружество "Авко" е започнало производство на нови серии с богато разнообразие от уплътнения, които да се ползават в максимално тежки условия на експлоатация при налягане 250 бара и температури 560 градуса, съобщи председателят на управителния съвет Владимир Колев. "Авко" е единствения производител у нас на високотехнологичните продукти за уплътнения и изолации за всички видове възли при тежки условия на работа, газопроводи, нефтопроводи и в химическите инсталации. Клиенти са АЕЦ и всички български топлоцентрали, химическата, металургичната и други промишлености и цели отрасли в Хърватия, Италия, Румъния и други държави. Експанзията на пазарите е на основата на високото качество на хилядите изделия, които произвеждаме, каза Владимир Колев. Ползва се само експандиран графит от естествена най- качествената китайска суровина. Технологиите на "Авко" са разработки за уплътнения в космонавтиката и военната чуждестранна индустрия, твърдят във фирмата. Последни изделия са специалната серия набивки "Авкопак 320 супер"и Треграф пръстени със стоманена армировка. Чрез тях е спечелен например търг за снабдяване на 23 електроцентрали в Румъния при конкуренцията на три водещи световни компании. Делът на износа в "Авко" е близо 40 на сто. Целта през 2001 година е стабилното проникване на нови пазари в Северна Африка от Мароко до Египет и разширяване продажбите в Италия. Фирмата "Авко" е от 1990 година.
Източник: БТА (22.05.2001)
 
АЕЦ "Козлодуй" удари финансова инжекция за предизборната агитация на СДС във Враца, съобщиха сини източници вчера. По договор за реклама шефовете на централата били превели на два транша 7300 лева по банковата сметка на ЕТ "Цветан Ангелов-Conte". Цветан Ангелов пък сформирал екип, който от 2 месеца издава в. "Факт". Идеята била вестникът да служи за пропаганда на синята идея по време на изборната кампания. С част от парите от АЕЦ Ангелов, който се самоназначил за директор на вестника, купил компютър и оборудване. За да не се разкрие източникът на финансирането обаче, в досегашните 7 броя на в. "Факт" няма публикувана реклама или лого на АЕЦ "Козлодуй". Солидни суми се очаквали да дойдат също и от други държавни фирми и институции, чиито шефове са назначени по време на управлението на СДС. Пари за реклама във вестника била дала вече, например, столичната фирма "Формпринт" ЕООД, чийто шеф Красимир Донов е бивш зам.-председател на общинския съвет на сините във Враца. Председателят на борда на директорите на АЕЦ "Козлодуй" Антон Иванов заяви, че не помни подобно решение - за договор за реклама с ЕТ "Цветан Ангелов-Conte" и врачанския "Факт" - да е минавало през съвета. Финансовият директор на централата Тенчо Попов също заяви, че не помни името Цветан Ангелов, но се ангажира да провери за какво става въпрос.
Източник: Сега (31.05.2001)
 
Правителството одобри проект за рамково споразумение с ЕБВР за управление на международен фонд "Козлодуй" и доклад за постигнатото по споразумението между България и Европейската комисия за по-ранното извеждане от експлоатация на блокове 1 и 2 на АЕЦ "Козлодуй". Това съобщи след заседанието днес правителствената информационна служба. Според проекта ЕБВР ще бъде администратор на средствата от помощите на ЕС и други донори във фонда. Рамковото споразумение урежда процедурите за отпускане на средства от фонда чрез подписване на отделни споразумения за финансиране на проекти по извеждане от експлоатация и мерки в енергийния сектор, явяващи се като следствия от решението на затваряне и извеждане на блокове от 1 до 4 на атомната централа в Козлодуй. Европейската комисия и ЕБВР са подготвили два документа за отпускане на 26,85 милиона евро. Досега желанието си за включване са потвърдили Холандия с 2 млн. евро. Европейския съюз съюз с 85 млн. евро,, Великобритания, Швейцария и и Гърция с по 1,5 млн. евро, Дания с 1,6 млн. евро и и Ирландия с 500 000 евро, уточниха от Държавната агенция по енергетика и енергийни ресурси.
Източник: БТА (01.06.2001)
 
"АЕЦ - Козлодуй" - ЕАД, Козлодуй 3321, на основание чл. 18, ал. 1 ПРУПСДП във връзка с чл. 3, ал. 1 от Наредбата за търговете, заповед № 132 от 28.III.2001 г. на председателя на ДАЕЕР, решение на съвета на директорите на "АЕЦ - Козлодуй" - ЕАД, Козлодуй, протокол № 29 от 31.I.2000 г., т. 29.3.6.1, и заповед № АД-1994 от 10.V.2001 г. на изпълнителния директор на "АЕЦ - Козлодуй" - ЕАД, обявява търг с явно наддаване за продажба на партерните помещения в бл. 79 и 80 в Козлодуй при следните условия: 1. Предмет на търга - партерните помещения в бл. 79 и 80 в Козлодуй, както следва: 1.1. партерно помещение в бл. 79, вх. А - 169 кв. м; 1.2. партерно помещение в бл. 79, вх. Б - 164 кв. м; 1.3. партерно помещение в бл. 79, вх. В - 262 кв. м; 1.4. партерно помещение в бл. 80, вх. А - 172 кв. м; 1.5. партерно помещение в бл. 80, вх. Б - 146 кв. м; 1.6. партерно помещение в бл. 80, вх. В - 162 кв. м. 2. Вид на търга - търг с явно наддаване. 3. Начална тръжна цена без ДДС: 3.1. партерно помещение в бл. 79, вх. А - 22 192 лв.; 3.2. партерно помещение в бл. 79, вх. Б - 21 148 лв.; 3.3. партерно помещение в бл. 79, вх. В - 33 986 лв.; 3.4. партерно помещение в бл. 80, вх. А - 24 526 лв.; 3.5. партерно помещение в бл. 80, вх. Б - 21 206 лв.; 3.6. партерно помещение в бл. 80, вх. В - 23 770 лв. 4. Размер на депозита - кандидатите следва да представят депозит за участие в търга парична сума в размер 10% от началната тръжна цена на партерните помещения, за които кандидатстват, внесена по сметка № 1020000809, банков код 66096608, при ТБ "Биохим" - АД, Козлодуй, "АЕЦ - Козлодуй" - ЕАД, или в брой в касата на "АЕЦ - Козлодуй" - ЕАД, за търг с явно наддаване за продажба на партерните помещения в бл. 79 и 80 в Козлодуй. 5. Начин на плащане на цената - чрез банков превод по сметка № 1020000809, банков код 66096608, при ТБ "Биохим" - АД, Козлодуй, "АЕЦ - Козлодуй" - ЕАД, веднага след сключването на договор за покупко-продажба. 6. Повторен търг в случаите на чл. 6, ал. 3 от Наредбата за търговете ще се проведе от 10 ч. на третия работен ден след изтичане на 10-дневен срок считано от датата на обнародването в "Държавен вестник" на обявата за повторен търг. 7. Тръжната документация може да бъде закупена в сградата на управлението на "АЕЦ - Козлодуй" - ЕАД, в управление "Търговско", отдел "Продажби", срещу представен документ за платени 200 лв., невъзстановими (без ДДС), платими в касата всеки работен ден от 8 до 16 ч. в срок до 20 календарни дни от датата на обнародването в "Държавен вестник". 8. Търгът ще се проведе в 10 ч. на 25-ия ден след датата на обнародването в "Държавен вестник" в сградата на управлението на "АЕЦ - Козлодуй" - ЕАД. 9. Оглед може да се извърши от желаещите кандидати всеки работен ден до 20-ия календарен ден след обнародването в "Държавен вестник" от 9 до 12 ч. и 30 мин. срещу представен документ за закупена тръжна документация в присъствието на представители на управление "Търговско", отдел "Продажби". За допълнителна информация - тел. 0973 7 39 34 и 7 22 19.
Източник: Държавен вестник (08.06.2001)
 
НЕК и атомната централа договарят сделка, при която употребеното ядрено гориво ще се изнася в Русия срещу заплащане с българско електричество, което пък ще се изнася в трети страни. Според замислената схема ядреното гориво се връща на “Техноснабекспорт” от “Енерджи инвест”. Регистрирана в Лихтенщайн офшорка плаща на експортната организация. Самата тя получава от АЕЦ “Козлодуй” електричество - около 100 мегавата (близо 1 млрд. квтч до края на годината), което ще продава в Югославия. Така фирмата не само ще покрие парите за износа на горивото, но ще реализира и значителна печалба, смятат енергийни ценовици. Тъй като законът у нас пази монопола на НЕК при купуването на ток от производителите и износа, операцията в този вид ще бъде незаконна. Затова в схемата е включена и НЕК, която купува електричеството от АЕЦ “Козлодуй” и го транспортира до сръбската граница. Там електрокомпанията продава електричеството на немската RWE, която пък си партнирала с “Енерджи инвест” при продажбите му в сръбско. Според източник, близък до НЕК, договорът на електрокомпанията с “Енерджи инвест” вече е подписан. В началото на изминалата седмица белградската преса се похвали, че от 10 юни Сръбската електрокомпания ще получава по 4.1 млн. квтч електричество дневно от България и над 3 млн. квтч дневно от Унгария. Вносът от България ще продължи през следващите два месеца. Общата стойност на сделката е между 28.6 и 33.6 млн. евро. Според служители в АЕЦ “Козлодуй” става въпрос именно за вноса чрез RWE и “Енерджи инвест”. Междувременно от енергийната агенция и НЕК обясняваха, че продават тока на RWE и “Енерджи инвест”, защото през лятото сърбите нямали нужда от ток и продажбите им намалявали, както и че има финансов риск от директен износ за Югославия. Руската страна настояла да се включи в сделката “Енерджи инвест”. Това била единствената фирма освен “Техноснабекспорт”, която има лиценз за внос на използвано ядрено гориво, обясниха също от ведомството на Шиляшки и електропреносната компания. Специално за “Капитал” зам. търговският директор на “Техноснабекспорт” Сергей Прокофиев заяви, че имат сключен директен договор само с АЕЦ “Козлодуй”. “Но ако някой друг поиска да плати вместо “Козлодуй”, нямаме нищо против”, каза той. Според Прокофиев “Техноснабекспорт” не е настоявала на никакви условия по време на преговорите с българската атомна централа, но не потвърди дали “Енерджи инвест” е била включена в сделката по искане на “Козлодуй”. Прокофиев каза, че няма никаква информация за “Енерджи инвест” и не знае дали това е единствената фирма, която има лиценз за внос на употребено ядрено гориво в Русия. Това твърдение изглежда по-скоро неправдоподобно, тъй като тази дейност е държавен монопол и минава през министерството на атомната енергетика и свързани с него фирми, коментираха от Москва. Сделката не била бартер българската страна плащала с услугата износ на ток, твърди шефът на АЕЦ “Козлодуй” Йордан Йорданов. “Имаме два 10-годишни договора с “Техноснабекспорт” за връщане на отработилото ядрено гориво - единият е за малките реактори, а другият за хилядамегаватовите блокове. Към тези договори всяка година се подписват допълнения. В тях е предвидено сделката да се плаща или кеш, или със стоки и услуги. В допълнението за 2000 г. е записано, че платецът ще плаща с износ на електроенергия. Като страна по сделката е записана фирмата “Енерджи инвест”, която специално е упълномощена от Министерството на атомната енергетика на Русия за това. “Енерджи инвест” е упълномощена, тя е намерила RWE и се е договорила с нея за продажбата на тока. Има само двама души в “Техноснабекспорт”, които познават сделката в детайли - това са генералният директор Фрайщуб и директорът Григориев. И само те могат да се произнасят по нея”, заяви пред “Капитал” изпълнителният директор на АЕЦ “Козлодуй” Йордан Йорданов. Шефът на атомната централа обясни също, че по договора за изкупуване на електроенергия с НЕК през тази година могат да продадат само 18.700 млрд. квтч А АЕЦ “Козлодуй” може да произведе 20 млрд. квтч. “Затова караме НЕК да продаде над планираното количество, за да си платим ядреното гориво. При тази сделка с допълнителен износ на електричество връщането на отработилото ядрено гориво на практика ще ни излезе безплатно”, каза шефът на АЕЦ “Козлодуй”.
Източник: Капитал (09.06.2001)
 
На 12 юни трябва да стартира модернизацията на 5-и и 6-и енергоблок на АЕЦ Козлодуй, съобразена със съвременните изисквания за безопасност, съобщиха от централата. Стойността на проекта е 425 млн. USD. Изпълнители са Европейски консорциум Козлодуй, в който влизат Фраматом, Сименс, Атоменергоекспорт и американските фирми Уестингхауз и Парсънс. Дългосрочни кредити, гарантирани от държавата, са отпуснали Ситибанк, ЕВРОАТОМ и Росексимбанк. От своя страна АЕЦ Козлодуй ще участва в изпълнението на програмата със средства и специалисти. Три дни по-късно, на 15 юни председателят на ДАЕЕР трябва да подпише в Лондон рамковото споразумение между България и ЕБВР за управление на Международен фонд Козлодуй. Проектът му бе одобрен от кабинета на 31 май. В рамковото споразумение се предвижда ЕБВР да е администратор по средствата от помощите на ЕС и от други донори във фонда. Регламентирани са процедурите за отпускане на средства от фонда чрез подписване на отделни споразумения за финансиране на проекти по извеждане от експлоатация и други мерки в енергийния сектор, които са следствие от решението за затваряне и извеждане на блокове 1-4 на АЕЦ Козлодуй. ЕБВР ще администрира средствата от ЕС в размер на 85% от помощта, отпускана от Европейската комисия по споразумението. С останалите 15% от помощта ще се финансират проекти за институционална подкрепа, проекти със социална насоченост и енергийна ефективност при потребителите и др. Средствата ще се управляват по механизмите на Националната програма ФАР. До момента е потвърдено желанието за включване в донорския фонд на Холандия с 2 млн. EUR, ЕС - 85 млн.EUR, Великобритания - 1.5 млн. EUR., Дания - 1.6 млн. EUR, Швейцария - 1.5 млн. EUR, Гърция - 1.5 млн. EUR, Ирландия - 500 хил. EUR. По предварителен план след подписването на рамковото споразумение в Лондон ще се проведе и донорска конференция за Международен фонд Козлодуй, на която се очаква да постъпят още средства във фонда.
Източник: Пари (11.06.2001)
 
На оглед в АЕЦ "Козлодуй" идната седмица пристигат представители на Британския ядрен застрахователен пул начело с шефа му Джефри Уорън. С британците ще бъде сключен договор за презастраховане на централата за ядрени щети. Първичният договор с българския ядрен застрахователен пул ще се сключи до края на юни, съобщиха вчера от Държавната агенция по енергетика. В пула влизат "Алианц България", "Енергия" и други застрахователи. Те ще поемат изплащането на до $ 50 млн. обезщетения при евентуални щети, възникнали от ядрена авария, но презастраховането ще бъде направено от британския застрахователен пул. Предвиждаше се първоначално застрахователната сума да е $ 100 млн., а вноската - $ 5 млн. При сегашното двойно намаление АЕЦ "Козлодуй" ще плаща годишно между $ 100 000 и $ 200 000. На специална промоция в агенцията другата седмица ще бъдат представени работните схеми на два типа ядрени реактори - от канадския производител "Канду" и от щатската "Уестингхаус". Според актуализирания вариант на българската стратегия за развитие на енергетиката, която все още не е приета от Министерския съвет, през 2010-2011 г. се предвижда пускане в експлоатация на нов ядрен реактор.
Източник: Сега (11.06.2001)
 
Започна модернизацията на хилядамегаватовите пети и шести енергоблок на АЕЦ "Козлодуй". Основните изпълнители са специално създаденият европейски консорциум "Козлодуй", в който влизат водещите в ядрената енергетика фирми "Сименс", "Фраматом" и "Атомстройекспорт" и американската компания "Уестингхаус". Финансирането на проекта е осигурено чрез дългосрочни кредитни споразумения с банките "Евратон" /220,5 милиона евро/, "Ситинбанк" /72,5 милиона долара/, "Росексимбанк" /52 милиона долара/ и АЕЦ "Козлодуй"със 146 милиона евро собствени средства, от които вече са вложени 60 милиона евро.
Източник: БТА (13.06.2001)
 
Договор за учредяване на Български национален застрахователен ядрен пул ще подпишат днес в Държавната агенция по енергетика и енергийни ресурси /ДАЕЕР/, български застрахователни компании, съобщи пресцентърът на агенцията. Сред тях са ДЗИ, "Алианц България холдинг", Застрахователно дружество Бул Инс, Застрахователно дружество Евро инс, Застрахователно акционерно дружество "Армеец"", Застрахователна компания "Български имоти", уточниха от ДАЕЕР. Според съобщението създаването на застрахователния пул е в съответствие с решение от 28 април тази година на Министерския съвет за определяне вида и сроковете на финансовата гаранция, покриваща отговорността за ядрена вреда на експлоатиращия ядрената инсталация - АЕЦ "Козлодуй", съгласно изискванията на Виенската конвенция за гражданска отговорност за ядрена вреда, закона за ратифициране на Виенската конвенция и на съвместния протокол за прилагане на Парижката и Виенската конвенция. Организацията на застрахователната полица за този вид щета изисква външен презастраховател, тъй като застрахователният риск не може да бъде поет единствено от българските застрахователи, информира пресцентърът. Ядреният пул е организиран със съдействието на Асоциацията на българските застрахователи. В него могат да участват всички застрахователни компании, които по предвидения в закона ред са получили разрешение за извършване на застрахователна дейност на територията на България, отбелязват от ДАЕЕР. До този момент според ДАЕЕР готовност за участие в създаването му са изразили 13 дружества. Ядреният пул е отворена организация, към която могат да се присъединят и други застрахователни компании. В управлението и работата на Българския национален застрахователен пул ще участват представители на ДАЕЕР и АЕЦ "Козлодуй". Договорите на застрахователните компании ще бъдат официално връчени днес от председателя на ДАЕЕР Иван Шиляшки, посочи пресцентърът на агенцията.
Източник: БТА (15.06.2001)
 
Изменение и допълнение на Постановление 147 на МС от 1999 г. за разработване и изпълнение на програми за финансово оздравяване и наблюдение на финансовото състояние на държавните предприятия е одобрено на 15 юни. Постановление 147поставяше в особен режим държавните предприятия, които генерират отрицателни финансови резултати и са носители на фискален риск по отношение на разплащателната сметка на държавата. Предприятията бяха и с ограничен достъп до кредитен ресурс. Резултатите от реформата в енергетиката позволяват дружествата, които не генерират загуби и имат положителни финансови резултати, да работят без ограниченията, изредени в постановлението от 1999 г. Според промените за всички ТЕЦ, АЕЦ, НЕК, 7-те електроразпределителни дружества и мините Христо Ботев , Марица-изток, Канина и Иван Русев, Перник, Маришки басейн, Здравец и Балкан 2000 не се налага разработване на програми за финансово оздравяване, налагане на ограничения по специален ред за образуването на средствата за работна заплата и достъпа до ползване на кредитен ресурс.
Източник: Пари (18.06.2001)
 
С решение на Министерския съвет, “АЕЦ-Козлодуй” - ЕАД се изважда от списъка на предприятията по наредбата за регулиране на средствата за работна заплата за 2001 година. Във връзка с положителните финансови резултати на дружеството за 2000 г. и първото тримесечие на 2001 г., с решение No 43.2.1. на Съвета на директорите на “АЕЦ-Козлодуй” - ЕАД средствата за фонд “Работна заплата” се увеличават с 15 %. В тази връзка със заповед No АД-2550/15.06.2001 г. на изпълнителния директор, считано от 01.07.2001 г. се въвеждат нови ОМЗ, като минималната работна заплата се увеличава на 200 лв.
Източник: Шанс Експрес - Враца (19.06.2001)
 
С решения от 17 и 19 юни 2001 г. на Врачанския окръжен съд са учредени две самостоятелни еднолични акционерни дружества - “Атоменергоремонт” (АЕР) и “Атоменергостройпрогрес” (АЕСП). До този момент двете звена бяха в структурата на “АЕЦ Козлодуй” - ЕАД. Новите дружества се създават с капитал съответно 280 хил.лева и 110 хил. лева, 100 % - държавна собственост с принципал Държавната агенция за енергетика и енергийни ресурси (ДАЕЕР). На кратка Дружествата ще се управляват от тричленни съвети на директорите, които пристъпиха към първите си заседания непосредствено след края на церемонията. Шеф на борда на директорите на “Атоменергоремонт” е Нина Найденова, а изпълнителен директор Красимир Симеонов. Бордът на “Атоменергостройпрогрес” се оглавява от Борислав Пеков, а изпълнителен директор е Иво Александров. С отделянето на АЕР и АЕСП от структурата на “АЕЦ Козлодуй” - ЕАД стартира реално преструктурирането на атомната централа. Очаква се до месец септември от рамките на “АЕЦ Козлодуй” - ЕАД да бъдат извадени още Отоплителната централа и Предприятието за преработка на радиоактивни отпадъци.
Източник: Шанс Експрес - Враца (22.06.2001)
 
Напоследък дневният ред на заседанията на Министерския съвет е доминиран от решения за предоставяне на концесии. За продажба бяха пуснати набързо остатъчните дялове на държавата в курортите “Слънчев бряг”, “Св. Константин и Елена” и ММЦ “Приморско”. “Хемус еър”, Лагерният завод в Сопот и “Стоков пазар Илиянци” ще бъдат изтъргувани всеки момент. Около единствения функциониращ държавен авиопревозвач се завихри скандал, след като за купувач бе избрано дружеството “Пирин турист”, което вестникарски публикации свързаха чрез кипърската фирма “Вилкания” с парите на СИБанк и шефа й Славчо Христов. До броени дни “Илиянци” също ще има нов собственик, въпреки че и тук има конфликти и неясни връзки. За началото на юли се готви финалът на сделката за Лагерния завод от ВМЗ - Сопот. Преди седмица и половина шведската компания SKF беше избрана от АП за ексклузивен купувач на завода. Проектът бил много удобен за шведите, твърдят обаче от ВМЗ. Подготвя се бърза продажба на столичните кина и на “Бояна филм”. Само два дни даде АП за подаване на оферти за “София филм”. Доскоро нямаше и намек за яснота по продажбата на кината. Изведнъж се оказа, че в края на април АП е решила да продава спешно 75 на сто от дружеството чрез преговори с потенциален купувач. До няколко дни Хампарцумян ще внесе в МС предложение за продажбата и на “Бояна филм”. То предвижда да се отделят околните терени от сградата и Киноцентърът да се продаде самостоятелно като културен обект. Шефът на АП обясни бързането с проявения стратегически интерес от “Кодак”. В четвъртък ДКД даде лиценз на БТК за трети GSM-оператор. Сделката предизвиква противоречиви оценки в царската коалиция. Една група от икономистите на НДСВ заяви, че смята за недопустимо да се даде лиценз от досегашното правителство точно в края на мандата, защото това противоречи на правилата на конкуренцията. Други като Владимир Каролев подкрепиха сделката. Разделителната линия между двете групи, изглежда, е отношението към ОТЕ. Лобистите на гръцката компания са против даването на лиценза на БТК, защото по този начин става практически невъзможно за гърците да кандидатстват за БТК, тъй като вече притежават лиценз за втория GSM-оператор. Кабинетът опита да форсира и сделките за ДЗИ, Биохим и ЦКБ. Заявено беше намерение до края на мандата да се сключи договор с външен консултант за управление на БТК, да се приемат стратегии за продажбата на “Булгартабак” и енергетиката. Напоследък обаче правителството и назначените от него шефове на предприятия като че ли концентрираха вниманието си към по-конкретни проекти и търговски сделки. При много от тях определено личи желанието на управляващите в последните дни от мандата. Някак набързо беше дадена зелена улица на проектите на американските компании Ей И Ес и “Ентърджи” за “Марица-изток” 1 и 3. При втората няма кой знае какви проблеми, но първата може да се окаже страшен капан за държавата и НЕК, а оттам и за бъдещото правителство. Бърза се и с договарянето на смесено дружество между германската “Рейнбраун” и “Мини Марица-изток”, въпреки че тази сделка вече не е толкова спешна след стартирането на проектите за централите 1 и 3. Дългосрочните договори за изкупуване на въглища от двете централи гарантират пазар на мините и добри печалби. Затова бързането е излишно и може спокойно да се договорят максимално изгодни условия с немците, коментира енергиен експерт, пожелал анонимност. От тази седмица тръгна и скандалният бартер за износ на ток за Югославия и Косово срещу връщането на употребено ядрено гориво от АЕЦ “Козлодуй” в Русия. Този тип сделки дават големи възможности за отклоняване на средства в “правилната” посока. Два дни преди изборите беше съобщено, че НЕК и топлофикационните фирми са извадени от списъка на фирмите за оздравяване и отново им е даден свободен достъп до банкови кредити. Топлофикациите продължават да живеят на държавни субсидии. Те сега ще могат да теглят кредити и да ги оползотворяват при занижен контрол в политическото безвремие, въпреки че вече са похарчили голяма част от субсидиите за годината. В последните месеци на правителството бяха пуснати и търговете за част от строежите на “Горна Арда”. Така се предопределя хидрокомплексът да се строи, въпреки че още се спори за нуждата от него. Едва ли е случайно, че точно тук възникна поредният конфликт за компрометиране на търг, а “Минстрой” заведе иск в съда срещу решението на НЕК.
Източник: Капитал (24.06.2001)
 
Процедурата за ограничена доставка на свежо ядрено гориво за реакторите на АЕЦ "Козлодуй" е прекратена, съобщиха от електроцентралата. Мярката се налагала поради липсата на достатъчно заявки за обявения търг. Според Закона за обществените поръчки търгът може да се проведе при интерес от поне три фирми. До 29 юни, когато беше последният срок за подаване на офертите, заявка за участие бяха подали само руската фирма "Твель" и френската "Cogema". Очакваше се в обявения търг да участват британската BNFL и няколко руски фирми, но те не внесоха предложения.
Източник: Новинар (04.07.2001)
 
"АЕЦ Козлодуй" - ЕАД, Козлодуй, на основание чл. 18, ал. 2 ПРУПСДП, чл. 2, ал. 1 от Наредбата за конкурсите, заповед № 224 от 4.VI.2001 г. на председателя на ДАЕЕР и заповед № АД-2909 от 6.VII.2001 г. на изпълнителния директор на "АЕЦ Козлодуй" - ЕАД, обявява конкурс за отдаване под наем на Почивно-оздравителен комплекс "Леденика", който е изграден в Народен парк "Врачански балкан" като база за рехабилитация и почивка, собственост на дружеството, при следните условия: 1. Предмет на конкурса е отдаване под наем за срок 3 г. на Почивно-оздравителен комплекс "Леденика", който е изграден в Народен парк "Врачански балкан" като база за рехабилитация и почивка, собственост на "АЕЦ Козлодуй" - ЕАД, Козлодуй. 2. Регламент на конкурса: конкурсът е за отдаване на обекта под наем при запазване на неговото предназначение, подобряване на околната среда, създаване на приоритетни условия за отдих и рехабилитация на служителите, работниците и гостите - специалисти на "АЕЦ Козлодуй" - ЕАД, Козлодуй. Конкурсът ще се проведе на първия работен ден след изтичане на 15-дневния срок от датата на обнародване на обявата в "Държавен вестник" в 13 ч. и 30 мин. в сградата на управлението на дружеството в Козлодуй. Условията за участие в конкурса са посочени в конкурсната документация, която участниците могат да получат в управлението на дружеството до 15-ия календарен ден считано от датата на обнародване на обявата в "Държавен вестник" срещу представен документ за платени 200 лв., невъзстановими (без ДДС), платими в касата на дружеството всеки работен ден от 8 до 16 ч. Депозит за участие в размер 10% от началната наемна цена за 12 месеца се внася чрез превод по сметка № 1020000809, банков код 66096608, при ТБ "Биохим" - Козлодуй, в полза на "АЕЦ Козлодуй" - ЕАД, за участие в конкурса за отдаване под наем на Почивно-оздравителен комплекс "Леденика". Конкурсните предложения на кандидатите се подават в деловодството на дружеството в Козлодуй съгласно указанията в информационния меморандум до 12 ч. на първия работен ден след изтичане на 15-дневния срок от датата на обнародване на обявата в "Държавен вестник". Оглед на обекта се извършва всеки работен ден до 15-ия календарен ден след обнародване на обявата в "Държавен вестник" от 9 до 15 ч. срещу представяне на документ за закупена конкурсна документация. 3. Начална наемна месечна цена (без ДДС) - 1930 лв. 4. Конкурсната документация, изготвена от комисия съгласно заповед № АД-2883 от 5.VII.2001 г., съдържа: информационен меморандум; копия от оценките на ДМА, предмет на отдаване под наем; декларация за запознаване с конкурсната документация и извършен оглед на обекта; проектодоговор за отдаване под наем.
Източник: Държавен вестник (13.07.2001)
 
"АЕЦ - Козлодуй" - ЕАД, Козлодуй 3321, на основание чл. 18, ал. 1 ПРУПСДП във връзка с чл. 3, ал. 1 от Наредбата за търговете, заповед № 224 от 4.VI.2001 г. на председателя на ДАЕЕР и решение № 22.4.3 от 21.ХI.2000 г. на съвета на директорите на "АЕЦ - Козлодуй" - ЕАД, обявява търг с тайно наддаване за продажба на 37 бунгала и прилежащ към тях инвентар, намиращи се в Поморие, при следните условия: 1. предмет на търга - продажба на 37 бунгала и прилежащ към тях инвентар, намиращи се в Поморие; 2. вид на търга - търг с тайно наддаване; 3. начална тръжна цена без ДДС за 37 бунгала и прилежащ към тях инвентар - 19 390 лв.; 4. размер на депозита - кандидатите следва да представят депозит за участие в търга парична сума в размер 10% от началната тръжна цена, внесена по сметка № 1020000809, банков код 66096608, при ТБ "Биохим" - АД, Козлодуй, "АЕЦ - Козлодуй" - ЕАД, или в брой в касата на "АЕЦ - Козлодуй" - ЕАД, за търг с тайно наддаване за продажба на 37 бунгала и прилежащ към тях инвентар, намиращи се в Поморие; 5. начин на плащане на цената - чрез банков превод по сметка № 1020000809, банков код 66096608, при ТБ "Биохим" - АД, Козлодуй, "АЕЦ - Козлодуй" - ЕАД, веднага след сключването на договор за покупко-продажба; 6. повторен търг в случаите на чл. 6, ал. 3 от Наредбата за търговете ще се проведе в 10 ч. на първия работен ден след изтичане на 10-дневен срок считано от датата на обнародването в "Държавен вестник" на обявата за повторен търг; 7. тръжната документация може да бъде закупена в сградата на управлението на "АЕЦ - Козлодуй" - ЕАД, в управление "Търговско", отдел "Продажби", срещу представен документ за платени 100 лв., невъзстановими (без ДДС), платими в касата всеки работен ден от 8 до 16 ч. в срок до 15 календарни дни от датата на обнародването в "Държавен вестник"; 8. търгът ще се проведе в 10 ч. на третия работен ден след изтичане на 15-дневния срок от датата на обнародването в "Държавен вестник" в сградата на УТЦ на "АЕЦ - Козлодуй" - ЕАД; 9. оглед може да се извърши от желаещите кандидати на първия работен ден от 10 до 15 ч. след изтичане на 15 календарни дни от датата на обнародването в "Държавен вестник" в присъствието на представител на отдел "Продажби". За допълнителна информация - тел. (0973) 7-39-34 и 7-22-19.
Източник: Държавен вестник (13.07.2001)
 
"АЕЦ Козлодуй" - ЕАД, Козлодуй, на основание чл. 18, ал. 2 ПРУПСДП, чл. 2, ал. 1 от Наредбата за конкурсите, заповед № 224 от 4.VI.2001 г. на председателя на ДАЕЕР и заповед № АД-2908 от 6.VII.2001 г. на изпълнителния директор на "АЕЦ Козлодуй" - ЕАД, обявява конкурс за отдаване под наем на Хотелски комплекс "Истър" - Козлодуй, собственост на дружеството, при следните условия: 1. Предмет на конкурса е отдаване под наем за срок 3 г. на Хотелски комплекс "Истър" - Козлодуй, собственост на "АЕЦ Козлодуй" - ЕАД, Козлодуй. 2. Регламент на конкурса: конкурсът е за отдаване на обектите под наем при запазване на тяхното предназначение, запазване и подобряване на околната среда, създаване на приоритетни условия за отдих и рехабилитация на служителите, работниците и гостите специалисти на "АЕЦ Козлодуй" - ЕАД, Козлодуй. Конкурсът да се проведе на първия работен ден след изтичане на 15-дневния срок от датата на обнародване на обявата в "Държавен вестник" в 15 ч. в сградата на управлението на дружеството в Козлодуй. Условията за участие в конкурса са посочени в информационния меморандум, който участниците могат да получат в управлението на дружеството до 15-ия календарен ден считано от датата на обнародване на обявата в "Държавен вестник" срещу представен документ за платени 200 лв., невъзстановими (без ДДС), платими в касата на дружеството всеки работен ден от 8 до 16 ч. Депозит за участие в размер 10% от началната наемна цена за 12 месеца се внася в касата на дружеството или чрез превод по сметка № 1020000809, банков код 66096608, при ТБ "Биохим" - Козлодуй, в полза на "АЕЦ Козлодуй" - ЕАД, за участие в конкурса за отдаване под наем на Хотелски комплекс "Истър" - Козлодуй. Конкурсните предложения на кандидатите се подават в управлението на дружеството в Козлодуй съгласно указанията в информационния меморандум до 12 ч. на първия работен ден след изтичане на 15-дневния срок от датата на обнародване на обявата в "Държавен вестник". Огледът на обектите се извършва всеки работен ден до 15-ия календарен ден след обнародване на обявата в "Държавен вестник" от 9 до 15 ч. срещу представяне на документ за закупена конкурсна документация. 3. Начална наемна месечна цена (без ДДС) - 6580 лв. 4. Конкурсната документация, изготвена от комисия съгласно заповед № АД-2883 от 5.VII.2001 г., съдържа: информационен меморандум; копия от оценките на ДМА, предмет на отдаване под наем; декларация за запознаване с конкурсната документация и извършен оглед на обекта; проектодоговор за отдаване под наем.
Източник: Държавен вестник (13.07.2001)
 
"АЕЦ Козлодуй" - ЕАД, Козлодуй, на основание чл. 18, ал. 2 ПРУПСДП, чл. 2, ал. 1 от Наредбата за конкурсите, заповед № 224 от 4.VI.2001 г. на председателя на ДАЕЕР и заповед № АД-2910 от 6.VII.2001 г. на изпълнителния директор на "АЕЦ Козлодуй" - ЕАД, обявява конкурс за отдаване под наем на Почивно-оздравителен комплекс "Кранево" - с. Кранево, собственост на дружеството, при следните условия: 1. Предмет на конкурса е отдаване под наем за срок 3 г. на Почивно-оздравителен комплекс "Кранево" - с. Кранево, област Добрич, разположен в зона "Б" на с. Кранево, собственост на "АЕЦ Козлодуй" - ЕАД, Козлодуй. 2. Регламент на конкурса: конкурсът е за отдаване на обекта под наем при запазване на неговото предназначение, подобряване на околната среда, създаване на приоритетни условия за отдих и рехабилитация на служителите, работниците и гостите - специалисти на "АЕЦ Козлодуй" - ЕАД, Козлодуй. Конкурсът да се проведе на първия работен ден след изтичане на 15-дневния срок от датата на обнародване на обявата в "Държавен вестник" в 12 ч. в сградата на управлението на дружеството в Козлодуй. Условията за участие в конкурса са посочени в информационния меморандум, който участниците могат да получат в управлението на дружеството до 15-ия календарен ден считано от датата на обнародване на обявата в "Държавен вестник" срещу представен документ за платени 200 лв., невъзстановими (без ДДС), платими в касата на дружеството всеки работен ден от 8 до 16 ч. Депозит за участие в размер 10% от началната наемна цена за 12 месеца се внася чрез превод по сметка № 1020000809, банков код 66096608, при ТБ "Биохим" - Козлодуй, в полза на "АЕЦ Козлодуй" - ЕАД, за участие в конкурса за отдаване под наем на Почивно-оздравителен комплекс "Кранево". Конкурсните предложения на кандидатите се подават в деловодството на дружеството в Козлодуй съгласно указанията в информационния меморандум до 12 ч. на първия работен ден след изтичане на 15-дневния срок от датата на обнародване на обявата в "Държавен вестник". Оглед на обекта се извършва всеки работен ден до 15-ия календарен ден след обнародване на обявата в "Държавен вестник" от 9 до 15 ч. срещу представяне на документ за закупена конкурсна документация. 3. Начална наемна месечна цена (без ДДС) - 2620 лв. 4. Конкурсната документация, изготвена от комисия съгласно заповед № АД-2883 от 5.VII.2001 г., съдържа: информационен меморандум; копия от оценките на ДМА, предмет на отдаване под наем; декларация за запознаване с конкурсната документация и извършен оглед на обекта; проектодоговор за отдаване под наем.
Източник: Държавен вестник (13.07.2001)
 
За една година клонът на Ситибанк в България е успял да достигне балансово число от около 200 млн. лева. Близо 120 млн. лева от активите на банката са отпуснатите кредити за корпоративни клиенти, съобщи управителят на Ситибанк - България, Пламен Илчев. Най-големите от тях са за реконструкцията на пети и шести блок на АЕЦ “Козлодуй”. През седмицата Euromoney определи Ситибанк за банка на годината в България в категорията “Кредитиране”.
Източник: Капитал (15.07.2001)
 
"АЕЦ - Козлодуй" - ЕАД, Козлодуй, на основание чл. 18, ал. 1 от Правилника за реда за упражняване правата на собственост на държавата в предприятията във връзка с чл. 3, ал. 1 от Наредбата за търговете, заповед № 70 от 19.II.2001 г. на председателя на ДАЕЕР и решение на съвета на директорите на "АЕЦ - Козлодуй" - ЕАД, Козлодуй, протокол № 26 от 28.ХII.2000 г., т. 26.4.5, заповед № АД-1819 от 27.IV.2001 г. на изпълнителния директор на "АЕЦ - Козлодуй" - ЕАД, обявява търг с явно наддаване за продажба на прикачен инвентар за селскостопанска техника при следните условия: 1. предмет на търга - прикачен инвентар за селскостопанска техника, описана в приложение № 1 от тръжната документация; 2. вид на търга - търг с явно наддаване; 3. начална тръжна цена - по позиции съгласно приложение № 1 от тръжната документация; 4. размер на депозита - кандидатите следва да представят депозит за участие в търга парична сума в размер 10% от началната тръжна цена на прикачния инвентар за селскостопанска техника, за която кандидатстват, внесена по сметка № 1020000809, банков код 66096608 при ТБ "Биохим" - Козлодуй, "АЕЦ - Козлодуй" - ЕАД, или в брой в касата на "АЕЦ - Козлодуй" - ЕАД, за търг с явно наддаване за продажба за прикачен инвентар за селскостопанска техника; 5. начин на плащане на цената - чрез банков превод или в брой в касата на "АЕЦ - Козлодуй" - ЕАД, в 3-дневен срок след сключването на договор за покупко-продажба; 6. повторен търг в случаите на чл. 6, ал. 3 от Наредбата за търговете ще се проведе в 10 ч. на втория работен ден след изтичане на 10-дневен срок считано от датата на обнародването в "Държавен вестник" на обявата за повторен търг; 7. тръжната документация може да бъде закупена в сградата на управлението на "АЕЦ - Козлодуй" - ЕАД, в управление "Търговско", отдел "Продажби", срещу представен документ за платени 25 лв. невъзстановими (без ДДС), платими в касата, всеки работен ден от 8 до 16 ч. в срок до 15 календарни дни от датата на обнародването на обявата в "Държавен вестник"; 8. търгът ще се проведе в 10 ч. в сградата на управлението на "АЕЦ - Козлодуй" - ЕАД, на 2-рия работен ден след изтичане на 15-дневния срок от датата на обнародването на обявата в "Държавен вестник"; 9. оглед може да се извърши от желаещите кандидати всеки работен ден до 15-ия календарен ден след обнародването на обявата в "Държавен вестник" от 9 до 12 ч. и 30 мин. в присъствието на представители на управление "Търговско", отдел "Продажби"; 10. за допълнителна информация - тел. 0973-7-39-34 и 7-23-19.
Източник: Държавен вестник (17.07.2001)
 
Инспекцията за безопасно използване на атомната енергия към Комитета за използване на атомната енергия за мирни цели (КИАЕМЦ) даде разрешение втори енергоблок на АЕЦ "Козлодуй" да бъде включен към енергийната система на страната. Блокът вчера бе натоварен с 50 процента от мощността му. Четиристотин и четиридесет мегаватовият реактор беше спрян на 29 април за планов годишен ремонт. По време на кампанията блокът беше зареден със свежо ядрено гориво. Извършени са и технически подобрения по програмата за повишаване на ядрената и експлоатационната му безопасност. В планов годишен ремонт продължава да е 1000-мегаватовият шести енергоблок. С останалите пет блока атомната централа работи с обща мощност 2500 мегавата.
Източник: Дневник (19.07.2001)
 
Гърция ще даде безвъзмездно 1.5 млн. евро на Международния фонд за затваряне на АЕЦ “Козлодуй”. Това се казва в съвместно съобщение на министерствата на външните работи и на националната икономика на южната ни съседка, разпространено през седмицата от гръцкото посолство в София. Сумата ще се даде съвместно от двете ведомства, за да се разходва през периода 2001 - 2010 г. за закриване на ядрените блокове в АЕЦ. Международният фонд, в който влизат парите, ще се управлява от Европейската банка за възстановяване и развитие.
Източник: Капитал (22.07.2001)
 
През първото полугодие на 2001 година “АЕЦ Козлодуй” ЕАД постигна намаление на себестойността на произвежданата електроенергия с 10.53 процента вследствие добрата организация на производството и намаление на разходите, съобщиха от дружеството вчера. За осъществяване на цялостната дейност на Атомната централа са реализирани разходи в общ размер на 258 817 хил. лева, което е с 13 433 хил. лева по-малко от планираните. За отчетния период са получени приходи от дейността в размер на 321 829 хил. лева, т.е. с 11.34 процента повече от предвидените. За първите 6 месеца на годината централата е произвела 10 161 483 000 киловатчаса електроенергия при план 9 594 058 000 киловатчаса или надпланово са произведени 5.9 процента. Спрямо произведената електроенергия за същия период на 2000-та, производството бележи ръст 9.1 на сто. От началото на годината до края на юни са усвоени 43 762 хил. лева, което представлява 52.55 процента от планираните собствени инвестиционни разходи за годината. Всички планови ремонти по енергоблокове 1, 2 и 6 са изпълнени в пълен обем и с необходимото качество, допълват от дружеството.
Източник: Шанс Експрес - Враца (23.07.2001)
 
Николай Василев, вицепремиер и министър на икономиката, пред “Капитал Ще влезе ли в топприоритетите на кабинета либерализацията на енергийния сектор? - Имаме много ясна програма в областта на енергетиката.Те ще бъдат в посока пълна приватизация и либерализация на сектора. Като казвам пълна, имам предвид всичко, което може да се приватизира. Може би АЕЦ “Козлодуй” не е редно да се раздържавява поне засега. Но що се отнася до основните мощности като ТЕЦ-ове, ВЕЦ-ове или регионални дистрибуторски компании, те със сигурност трябва, могат и ще бъдат приватизирани. Ще пречат ли на либерализирането на пазара някои вече подписани договори? - Зная кои договори визирате - за централите “Марица-изток” 1 и 3. Теоретично е възможно те да пречат. Аз все пак се надявам, че с американските инвеститори, с които сме в отлични отношения, ще успеем да намерим такава формула, която да е изгодна и за държавата, и особено за тях. Убеден съм, че те ще бъдат щастливи от много от нещата в нашата програма и от това, което ще видят през следващите години. На първо място от това, че данък печалба за фирмите ще бъде нула процента за тях. Освен това се надявам да осигурим по-висок икономически растеж, по-добри условия за износ на електроенергия в посока Турция и други страни. Така че те ще се радват на високи печалби и висока възвращаемост. Какви ще са първите стъпки за стимулиране на капиталовия пазар и кога очаквате резултати? - Конкретни резултати очаквам още през тази година. Между шест и дванадесет месеца отсега нататък ще бъде решен въпросът с втората вълна на масовата приватизация, която ще трябва да приключи. Освен това частично с компенсаторните записи и компенсационните бонове и частично чрез пряка приватизация през борсата срещу пари в брой ще бъдат пуснати миноритарни пакети от всички големи държавни фирми. Това ще стане първо в България, а надявам се до две години пакети акции на най-големите, най-атрактивните компании да бъдат пуснати и в чужбина. Става дума за БТК, Булгартабак, евентуално Булгаргаз, някои части от НЕК и други.
Източник: Капитал (29.07.2001)
 
България ще претърпи икономически загуби, ако започне по-ранното затваряне на III и IV блок на АЕЦ Козлодуй, каза във Враца председателят на парламентарната комисия по енергетика Веселин Близнаков. Според члена на УС на европейското ядрено дружество и на ръководството на българския енергиен форум са необходими спешни мерки за аргументирана защита на двата блока и за удължаване на тяхната експлоатация след 2006 г. В тази връзка следващите три месеца ще се проведат контакти на парламентарната комисия по енергетика с МААЕ във Виена и с Европейския съюз, съобщи Близнаков.
Източник: Пари (30.07.2001)
 
Съветът на директорите на "АЕЦ - Козлодуй" - ЕАД, Козлодуй, на основание чл. 150 и чл. 202, ал. 1 ТЗ съобщава, че със заповеди № ДВ-89 и № ДВ-89-А от 15.VI.2001 г. на председателя на Държавната агенция по енергетика и енергийни ресурси като едноличен собственик на капитала на "АЕЦ - Козлодуй" - ЕАД, капиталът на дружеството е намален от 36 021 000 лв., разпределен в 3 602 100 акции, на 35 631 000 лв., разпределен в 3 563 100 акции, чрез обезсилване на 39 000 акции. Всеки от кредиторите на дружеството, който не е съгласен с намаляването на капитала, може по реда на чл. 202 във връзка с чл. 150 ТЗ в 3-месечен срок от обнародването в "Държавен вестник" писмено да поиска обезпечение или удовлетворяване на вземането си срещу "АЕЦ - Козлодуй" - ЕАД, като дружеството обявява, че е готово да ги даде/осъществи.
Източник: Държавен вестник (14.08.2001)
 
Четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй" спира за ремонт, модернизация и подобряване на безопасността на съоръженията. Спирането ще е за около четири месеца и е в рамките на т.нар. планови предупредителни ремонти. По време на престоя реакторът ще бъде презареден със свежо гориво. Изключването му няма да наруши енергийния баланс на страната, казаха енергетици.
Източник: Новинар (20.08.2001)
 
Анализ на договорите, възложени от АЕЦ “Козлодуй” през периода 1 януари 1998 г. - 25 май 1999 г. на различни фирми, които в общи линии извършват една и съща дейност, показва странни резултати. На държавната “Енергопроект” са възложени 52 задачи на обща стойност 508 млн. лв. - средно по 9.77 млн. лв. на договор. На “Рискинженеринг” ООД са възложени 10 задачи на обща стойност 435 млн. лв. - средно по 43.5 млн. лв. на договор.
Източник: Капитал (20.08.2001)
 
Четвърти енергоблок с мощност 440 мегавата на АЕЦ"Козлодуй" ще бъде спрян за планов годишен ремонт до края на деня, а не в полунощ на 19 август, както бе съобщено по-рано, уточниха от АЕЦ"Козлодуй". Блокът работи на 55 процента, като постепенно мощността му ще намалява до пълното изключване от енергосистемата. По време на ремонта, който ще продължи четири месеца, ще бъдат извършени технически и технологични подобрения за повишаване на ядрената и експлоатационната му безопасност. Реакторът на четвърти енергоблок ще бъде зареден със свежо ядрено гориво. В планов годишен ремонт е и хилядамегаватовият пети блок. Останалите четири реактора работят с обща мощност 1600 мегавата, казаха от информационния център на Атомната централа. АЕЦ"Козлодуй" вече работи по новата структура, според която двете ремонтни дружества "Атоменергоремонт" и "Атомстройпрогрес" се отделиха с активите си като самостоятелни предприятия. Така капиталът на централата се намали с 390 000 лева - от 36 021 000 на 35 631 000 лева, уточни председателят на съвета на директорите Антон Иванов. През следващия месец ще бъдат отделени като самостоятелни дружества още три предприятия - за преработка на радиоактивни отпадъци, за специализиран металоконтрол и отоплителната централа.
Източник: БТА (21.08.2001)
 
Шефът на АЕЦ "Козлодуй" Йордан Йорданов представи програмата за преструктуриране и икономическите резултати на централата, година и половина след като АЕЦ стана самостоятелно дружество. Наследеният дълг от 164 милиона лева към НЕК се обслужва и вече 20 милиона от него са изплатени, а останалите ще се издължават за две години. Приложените досега мерки са снижили себестойността на произведената ел. енергия с 10 на сто от планираната за тази година. Печалбата за миналата година е 100 милиона лева, а за изтеклите месеци на тази - 70 милиона лева, въпреки че плануваната печалба за 2001-ва е 43 милиона лева. Това позволява АЕЦ да отделя повече пари за инвестиции. Те са особено необходими сега, когато трябва да се направи всичко възможно за удължаване живота на III и IV блок. С такива средства ще е възможно да се плаща и превоза на отработилото ядрено гориво. Това е един от най-наболелите проблеми на централата - коментира изпълнителният директор. До края на 2003 година всички обеми за съхраняването му ще бъдат запълнени. Ние сме категорични, че горивото трябва да си отиде там, откъдето е дошло, т.е. в Русия.
Източник: Шанс Експрес - Враца (03.09.2001)
 
Бивш главен счетоводител на Атомната централа е даден на прокуратурата - съобщи директорът по икономика и финанси на АЕЦ Тенчо Попов. Той нанесъл на централата щета от 50 хиляди лева при сделка със зърно. Продал го под себестойността на фиктивна фирма, на това отгоре така и не е платено. Преразгледахме всички договори, сключени преди отделянето на Атомната централа от НЕК - допълни Попов. По всички, които се оказали неизгодни, са заведени следствени дела. Има и такива, които са преразгледани. Такъв е документът за доставка на резервни части на стойност 33 милиона марки. Проверката показала, че на централата не са й нужни посочените в него 1200 вентили, а само 200, при това цената била надута с 10 процента. При новото договаряне сумата е снижена до 5 милиона марки - уточни икономическият шеф.
Източник: Шанс Експрес - Враца (03.09.2001)
 
215 декара складова площ има Атомната централа във Враца и Козлодуй, съобщи икономическият директор Тенчо Попов. Всички складове извън площадката на централата ще бъдат закрити до края на тази година, предвижда приета в дружеството програма за преструктуриране. В помещенията специална комисия е открила стокови материални активи за над 50 милиона лева. Негодните детайли ще бъдат бракувани, ненужните - ще бъдат предложени за продажба, уточни г-н Попов. На склад ще останат само тези стоки, които са нужни на АЕЦ като резерв за тригодишен период. На разпродажба подлежат и морално остаряла техника.
Източник: Шанс Експрес - Враца (10.09.2001)
 
Почти целият борд на директорите на АЕЦ "Козлодуй" начело със сегашния изпълнителен директор Йордан Йорданов е сменен със заповед на председателя на Държавната агенция по енергетика Милко Ковачев, се разбра вчера. От него са освободени Иван Хиновски, Йонко Гледачев и Антон Иванов. Като член на борда е оставена единствено Катя Стефанова. Новите шефове на централата са Йордан Костадинов, който беше зам.-директор по безопасността преди предишната кадрова рокада, Иван Гризанов, Иван Иванов и Йордан Георгиев. Очаква се още днес новият съвет на директорите да заседава, за да избере нов изпълнителен директор. Вероятно това ще е Йордан Костадинов
Източник: Сега (14.09.2001)
 
Масова чистка по върховете на енергийните дружества направи новият Председател на Агенцията по енергетика Милко Ковачев само за два дни. Единият му заместник Гати ал Джебури оглави Съвета на директорите на "Булгаргаз". Другият му заместник Ангел Минев пък застана начело на Националната електрическа компания. Ходът на Ковачев е прозрачно ясен. Той остави Кирил Гегов и Данаил Тафров, които са безспорни специалисти в бранша и от години са изпълнителни директори на двата монополиста. Но затегна контрола върху дружествата, като назначи доверени хора в тях. Изцяло ново е ръководството на АЕЦ "Козлодуй". Рокадите там предизвикаха най-бурни отзиви сред хората в енергийния бранш. От 5-членния борд на директорите са извадени Йордан Йорданов, досегашният шеф на борда Антон Иванов, заместникът му Иван Хиновски и зам.-изпълнителният директор Йонко Гледачев. На тяхното място са назначени Йордан Костадинов, Иван Иванов, Иван Гризанов и Йордан Георгиев. В новия борд на директорите остава единствено инж. Екатерина Стефанова. За нов изпълнителен директор на АЕЦ "Козлодуй" се спряга Йордан Костадинов, който е бивш заместник-управител на централата, отговарящ за безопасността й. Заместник изпълнителен директор на АЕЦ "Козлодуй" и шеф на борда на директорите ще са съответно Иван Иванов и Иван Гризанов. Иван Иванов е бивш зам.-шеф на "Козлодуй" до 1997 г. и е изпълнявал длъжността първи генерален директор на НЕК по времето на служебното правителство на Стефан Софиянски. Иван Гризанов е председател на общинския съвет в Козлодуй и бивш кандидат-депутат от БСП Той е бил главен инженер на Пети и Шести блок на АЕЦ "Козлодуй". От ръководство на НЕК бяха освободени председателят на съвета на директорите Милчо Големехов, заместникът му Параскева Кисева и зам. изпълнителният директор Лилия Иванова. Промяната се прави в съответствие с новите изисквания на икономическата конюнктура, каза изп. директор на НЕК Данаил Тафров, който запазва поста си. Лилия Иванова ще остане в компанията като прокурист и е упълномощена да ме замества, допълни Тафров. Зам.-министърът на икономиката София Касидова влезе в новото ръководство на НЕК, а в борда на "Булгаргаз" е новият заместник на Милен Велчев - Красимир Катев.
Източник: Стандарт (17.09.2001)
 
Иван Николов Гризанов бе избран за председател на съвета на директорите на АЕЦ "Козлодуй" на първото му заседание, съобщиха от централата. Зам.-шеф на директорския борд е Йордан Георгиев. Изпълнителен директор на атомната централа е Йордан Костадинов. Негов заместник е Иван Иванов. След като бе издадена заповедта на шефа на ДАЕЕР за промени в мениджмънта на "Козлодуй", главният секретар на агенцията Славчо Нейков е помолил в писмо шефа на управление "Администрация и контрол" Панчо Панчев да разпореди при случай на авария, инцидент или оперативен проблем, свързан с дейността и безопасността на централата, всички началници на управления и дежурните оператори да се обръщат към Йордан Костадинов. Ръководителите на звена в АЕЦ "Козлодуй" са информирани за съдържанието на писмото още същия ден.
Източник: Сега (17.09.2001)
 
Седемнадесет компании учредиха като сдружение с нестопанска цел “БУЛАТОМ - Български атомен форум”, съобщиха от новата организация през изминалата седмица. БУЛАТОМ е регистрирано в Софийския градски съд още на 27 август тази година. Сред учредителите му са АЕЦ “Козлодуй”, “Главболгарстрой”, “Енергопроект”, “Риск инженеринг”, “Българско ядрено дружество”, “Прософт” и др. Основна цел на новото сдружение ще е да съдейства на държавните органи и специализираните фирми за развитие на ядрената енергетика у нас.
Източник: Капитал (22.09.2001)
 
Всичките около 1700 държавни фирми, с изключение на АЕЦ "Козлодуй", ще бъдат приватизирани след приемането на новия закон за приватизация. Това обяви вицепремиерът Николай Василев . Това ще стане веднага след като влезе в сила новият Закон за раздържавяване. Очаква се той да бъде внесен за обсъждане в парламента не по-късно от 20 октомври. Новият закон въвежда само търговете и конкурсите като методи за раздържавяване. Няма да има преговори с потенциални купувачи. Изключение ще се допуска само за големите монополи - "Булгартабак холдинг", БТК, НЕК и др., които имат сложна структура и при които освен постигната цена ще се търси и социален ангажимент. По-големите фирми ще се продават от Агенцията за приватизация. Под шапката на отделните министерства ще останат малките дружества и тези, за които вече текат приватизационни процедури. Отпадат преференциите за РМД-та. Премахват се и акциите за служителите на фирмите, които обикновено бяха мамени или от стратегическия инвеститор, или от държавата, каза Василев. Приватизацията ще се раздели от следприватизационния контрол. Част от приходите от приватизация - между 10 и 20%, да отиват в специален фонд за развитие на високите технологии, предлага още икономическият екип на правителството.
Източник: Стандарт (01.10.2001)
 
АЕЦ "Козлодуй" ще изгради хранилище за отработеното ядрено гориво от централата, за да може впоследствие да го превозва за преработка, съобщи изпълнителният директор на "Енергопроект" Иван Хиновски. Централата вече обяви, че търси потенциални инвеститори за изграждането му, а търгът ще бъде обявен в края на тази година. В момента на площадката на атомната централа има 3140 касети с отработено ядрено гориво от първи, втори, трети и четвърти блок и 36 касети от пети и шести блок, които временно се съхраняват в мокро хранилище. До края на октомври ръководството на атомната централа ще опита за последен път да сключи бартерна сделка с руската компания "Техноснабекспорт", която да транспортира старото гориво, а срещу това НЕК да изнесе ток до българско-сръбската граница. Ако сделката се осъществи, разплащанията ще се извършат чрез офшорната компания "Енерджи инвест". От началото на следващата година АЕЦ "Козлодуй" ще може да изнася директно електроенергия без посредничеството на НЕК.
Източник: Дневник (02.10.2001)
 
До 2009 г. трябва да бъде изградена нова атомна централа, която да замести спрените реактори на "Козлодуй". За това настояват представители на новосформирания атомен форум БУЛАТОМ. Приоритет на организацията е да защити 3-ти и 4-ти блок пред международните институции и експлоатационният им срок да бъде удължен. С около 5% ще скочи цената на тока от "Козлодуй", ако отработилото ядрено гориво се изнася, твърдят от БУЛАТОМ. Спирането на 1-ви и 2-ри блок ще продължи 40 г., а процедурата само за един реактор струва $400 хил.
Източник: Стандарт (02.10.2001)
 
След 2009 г., дори и при песимистични прогнози за развитието на икономиката на страната, изграждането на нова ядрена мощност е неизбежна необходимост за България, смята Иван Хиновски, ръководител на направление Ядрена енергетика към Енергопроект ЕАД. Новата неправителствена структура Булатом с председател на УС Иван Хиновски се наема да защитава пред международните организации възможността за безопасна експлоатация на блокове III и IV в АЕЦ Козлодуй и след 2006 г. Булатом ще участва и в преговорите с ЕС по глава Енергетика и ще отстоява мнението за безопасността на ядрената енергетика. Без изграждане на нови ядрени мощности страната няма да е в състояние да изпълнява ангажиментите си, произтичащи от решенията на световните екологични конференции за 5% редукция на емисиите на въглеродни окиси в атмосферата след 2008 г. Времето, необходимо за изграждане на нова ядрена мощност, е между 6 и 10 години. В момента в централата се изпълнява сериозен проект за извеждане от експлоатация на реактори I и II, съобщи инж. Събин Събинов, директор в дирекция Реконструкция и модернизация на централата. Процесът ще продължи 40 г., като през първите 5 трябва да бъде осигурено съхранението на реакторите в безопасно състояние. Един от основните въпроси, които предстои да бъдат решени, е въпросът с отработеното ядрено гориво. Хиновски смята, че е най-изгодно да се изгради максимално голямо като обем хранилище за сухо съхранение на площадката на АЕЦ, а извозването на горивото да става при необходимост. Мотивът му е, че процесът по извозването е много скъпо и от това зависи конкурентоспособността на АЕЦ Козлодуй на бъдещия международен енергиен пазар. Според изчисленията цената на електроенергията от централата ще се вдигне с близо 5%, в случай че се изнася отработеното ядрено гориво. Това смята Красимира Илиева от Българското ядрено дружество. Ако бъде изградено хранилище, увеличението ще бъде под 1%. КОМЕНТАР В разработената от кабинета Костов, но невлязла в сила енергийна стратегия се предвиждаше строежът на нова ядрена мощност да започне след 2011 г. При това като заместваща на блоковете III и IV с еквивалентна мощност от 950 МВт. Досега обаче един от най-скандалните моменти в АЕЦ Козлодуй си остава не толкова съхранението на отработеното ядрено гориво, а вносът на свежо гориво за реакторите. Хиновски отговори отрицателно на въпрос дали закриването на уранодобива има значение за цената и за вноса отвън на суровината за АЕЦ Козлодуй. Същевременно една от класическите справки сочи, че през 1988 г. страната ни е на 5-о място в света по добив на уран. Български геолози коментират отдавна, че до 1991 г. добиваният в страната ни уран е бил с високо изотопно съдържание /63% съдържание на метала т. нар. жълт кек/. Най-голям е износът за Русия, в резултат на което страната ни е получавала безплатно свежото ядрено гориво за АЕЦ Козлодуй. Износът за Русия е прекратен еднократно от българска страна и без никакво обяснение. Преди едностранните нашенски решения е имало и практика след известен престой на площадката на АЕЦ отработеното ядрено гориво да се извозва безплатно. Сега, както е известно, България провежда търгове за внос на свежо ядрено гориво.
Източник: Пари (02.10.2001)
 
Врачанският окръжен съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231, ал. 3 ТЗ с решение от 16.V.2001 г. по ф. д. № 582/2000 вписа в търговския регистър промени за "АЕЦ Козлодуй" - ЕАД, Козлодуй: вписа промени в устава на дружеството; дружеството се представлява от изпълнителния директор Йордан Здравков Йорданов, а в негово отсъствие и с негова изрична заповед от зам. изпълнителния директор Йонко Стоянов Гледачев при условията на чл. 29 от устава на дружеството.
Източник: Държавен вестник (05.10.2001)
 
Новото ръководство на АЕЦ"Козлодуй" ЕАД поиска от Министерството на финансите пълна икономическа проверка на дейността на централата, съобщи изпълнителният директор Йордан Костадинов. Той уточни, че това искане е продиктувано от желанието на новата управа да е наясно в какво състояние е централата и да започне своя мандат на чисто. След отделянето от НЕК миналата година дружеството приключи 2000 г. с печалба от 100 426 000 лв. За първото полугодие на тази година атомната централа отчете печалба 63 434 000.лв. В изпълнение на програмата за преструктуриране от дружеството са отделени като самостоятелни юридически предприятия Атоменергоремонт и Атоменергостройпрогрес. Икономическият ефект от това се изразява в намаляване на основния капитал с 390 000 лв. и на персонала с 972 човека. До края на годината по тази схема ще бъдат отделени ТЕЦ и предприятието за преработка на радиоактивни отпадъци /ПРАО/. Очаква се капиталът на АЕЦ"Козлодуй" да бъде намален с още 730 000 лв., а персонала с 247 човека. Ще продължи и започнатата от предишното ръководство проверка по сключени договори с вътрешни и външни организации за доказване на тяхната законност и изгодност. Вече стана известно, че в складове на атомната централа залежават неизползваеми материали за над 50 млн.лв. Много от извършваните търговски дейности не само са несвойствени за централата, но и са губещи, според една от констатациите на проверяващите. АЕЦ"Козлодуй" се подготвя за работа при зимни условия, посочи инж. Костадинов. В действие са четири блока с обща мощност 2000 мегавата. В планов ремонт и презареждане със свежо ядрено гориво са 440-мегаватовият четвърти и хилядамегаватовият пети енергоблок.
Източник: БТА (08.10.2001)
 
За 2000 г. НЕК – ЕАД реализира счетоводна (брутна) печалба в размер на 306,7 милиона лв., а след облагане с данъци 207,125 милиона лв. Тази печалба е формирана от дейността на НЕК през три отчетни периода, през които дружеството е осъществявало своята дейност при три различни структури: 1. от м.януари до м.май НЕК е вертикално интегрирана компания с дейности по производство, пренос и разпределение на електрическа енергия 2. от м. май са отделени дейностите по разпределението на електрическа енергия , АЕЦ “Козлодуй”, ТЕЦ “Марица изток 1” и ТЕЦ “Русе” 3. от м. юли са отделени останалите топлоелектрически централи, без Марица изток 3 и НЕК започва да осъществява своята дейност като преносно предприятие в съответствие с изискванията на ЗЕЕЕ. През тези отчетни периоди относителният дял на печалбата от износ нараства съответно от 10.2 % (за м.януари – април 2000 г.), на 30,7% (за м.май-юни 2000, след първия етап на преструктурирането) до 54,1% (за м.юли – декември, след втория етап на преструктурирането). ПРИХОДИ В БЮДЖЕТА ОТ ПЕЧАЛБАТА НА НЕК за 2000 г. От реализираната печалба за 2000 г. НЕК е внесла следните парични средства в бюджета на държавата : Данък печалба 68,955 милиона лв. Данък общини 30, 647 милиона лв. Дивидент за държавата 16, 211 милиона лв. ФИНАНСОВИ РЕЗУЛТАТИ НА НЕК ЕАД за осемте месеца на 2001 г. За осемте месеца на годината НЕК-ЕАД реализира счетоводна печалба от 210, 039 милиона.лв.. В структурата на печалбата: - от продажба на електроенергия на клиенти Високо напрежение- 29 % от общата печалба; - от износ - 52 %; - от продажба на Електроразпределителните дружества е реализирана загуба от 9 милиона лв.; Печалбата от увеличения износ субсидира загубата, която компанията формира от продажбите на електрическа енергия на Електроразпределителните дружества. Ако компанията не реализира износ, при съществуващите цени за продажба на Електроразпределителните дружества, тя нямаше да има достатъчен паричен поток да обслужва задълженията си към доставчиците на електроенергия - независимите производители. Средствата за работна заплата формират 3% от общите разходи на НЕК-ЕАД. ПРИХОДИ В БЮДЖЕТА ОТ ПЕЧАЛБАТА НА НЕК за 2001 г. През периода от м.януари до м.септември НЕК е внесла следните парични средства в бюджета на държавата : Данък печалба 36 милиона.лв Данък общини 20 милиона. лв Дивидент за държавата за 2000 г. 49 милиона.лв През този период компанията е погасила и част от задълженията си, възникнали през 1999 г, към двата ядрени фонда. в размер на 26.6 млн.лв. НЕК – ЗАЕМОПОЛУЧАТЕЛ И ГАРАНТ НА ДЪЛГОСРОЧНИ КРЕДИТИ НЕК-ЕАД е заемополучател по държавно гарантиран кредит от Световната Банка (Международна Банка за Възстановяване и Развитие - IBRD) в размер на 93 милиона USD по проект “Енергия 1”. Проекта е приключил и неизплатената част заема е 56,7 милиона USD. НЕК-ЕАД е краен бенефициент на заем получен от Република България и даден от EBRD London и EIB Luxembourg по проект ТЕЦ “Марица Изток 2” в общ размер от 85 милиона EUR, от които размерът на неизплатените средства са 40 милиона EUR и 10.6 милиона USD. Финансовите условия, на които трябва да отговаря НЕК-ЕАД според кредитните споразумения са същите, както условията, поставени от IBRD. Чрез ангажиментите си по договорите за изкупуване на електрическа енергия НЕК е гарант и на заемите за изграждане и рехабилитация на мощности в ТЕЦ “Марица-изток 1” и “Марица-изток 3”. НЕК-ЕАД е гарант по кредитите за реконструкция и модернизация на 5 и 6 блок на АЕЦ “Козлодуй” дадени от Евроатом и Росэксимбанк в размери, съответно от 212,5 милиона EUR и 80 милиона USD.
Източник: Фирмена информация (08.10.2001)
 
АЕЦ "Козлодуй" ще бъде застрахована за първи път срещу евентуален ядрен риск, съобщиха от ръководството на централата. Досега той се поемаше от държавата. Правителството на Иван Костов обмисляше застрахователното покритие да е до 100 млн. долара, като вноската на централата се оценяваше на 5 млн. долара. През юни беше създаден Български национален застрахователен пул, който ще покрива щети в случай на ядрена авария в централата. В него членуват 11 застрахователни компании, като с най-големи дялове са "Енергия", "Алианц България" и "Орел". Тогава членовете на застрахователния пул решиха обезщетението да е в размер на 51 млн. лв., като 30% от тях ще се поемат от български застрахователи, а останалите 70% ще бъдат презастраховани от Британския застрахователен пул. Създаването на Български национален застрахователен пул е в съответствие с изискванията на Виенската конвенция за гражданска отговорност при ядрена авария.
Източник: Дневник (09.10.2001)
 
186 дружества няма да се приватизират с влизане в сила на новия закон за приватизация, реши правителството. Сред тях са АЕЦ "Козлодуй", "Булгаргаз", БДЖ, РВД, летищата, пристанищата, "Български пощи", "ВиК"-дружества в 29 града. Министерството на земеделието и горите няма да приватизира "Напоителни системи" - София. Остават държавни и военните заводи "Терем". Няма да се слагат на тезгяха "Студентски столове и общежития" и Центърът за подводна археология. Няма да се продават още "Ел Би Булгарикум", Българска фондова борса, Централен депозитар, БКК и Насърчителна банка, решиха министрите.
Източник: Стандарт (30.10.2001)
 
На среща с ръководството на АЕЦ"Козлодуй" ЕАД мениджърът на Фраматом за Източна Европа Дитрих Кушел е дал положителна оценка на хода на модернизацията на хилядамегаватовите пети и шести блок, съобщиха за БТА от информационния център. Фраматом е основната част на създаденото специално за модернизацията на пети и шести реактор обединение "Европейски консорциум "Козлодуй" /ЕКК/, в който влизат още Сименс и Атомстройпрогрес. На срещата е бил обсъден комплексът от мерки, предвидени за изпълнение на модернизацията. Според изпълнителния директор на атомната централа Йордан Костадинов те ще бъдат окончателно утвърдени на едно от следващите заседания съгласно договора между АЕЦ"Козлодуй и ЕКК"Козлодуй". Според проекта до 2006 г. трябва да бъдат извършени 204 технически решения за подобряване на ядрената и експлоатационната безопасност на блоковете. Двете страни са потвърдили общия бюджет за модернизацията и сроковете за цялостното й изпълнение. Според сключените вече договори в модернизацията на хилядамегаватовите блокове ще бъдат инвестирани 425 млн. долара. Средствата ще се осигурят от банките "Евратом", "Ситибанк" и "Росексимбанк". АЕЦ"Козлодуй" ще вложи 146 млн. евро собствени средства.
Източник: БТА (06.11.2001)
 
Министерство на икономиката и Агенцията за приватизация са изпратили в прокуратурата материалите по близо 200 сделки. Това стана известно при отчета на 100-те дни на правителството от екипа на Николай Василев. Документация за 67 сделки е изискана от Агенцията за приватизация, заяви изпълнителният й директор Апостол Апостолов. В списъка влизат "Кремиковци", "Плама", "Химко" и "Балкан". Данни за над 100 сделки е предал и зам.-министърът на икономиката Калоян Нинов. Той обаче отказа подробности, преди да има резултат от прокуратурата. Фрапиращи са сделките за приватизация на Златни пясъци, Пампорово и Боровец, заяви пък зам.-министърът на икономиката Димитър Хаджиниколов.Инфраструктурата във всеки от трите курорта е предоставена в ръцете на частни фирми, които диктуват условията и цените на останалите собственици на хотели, коментира Хаджиниколов. Министерството на икономиката търси нетрадиционни възможности за решаване на противоречията, възникнали при подписването на сделки, добави той. Междувременно стана ясно, че започват масови проверки и в шуменските приватизирани предприятия. Експерти от отдел "Следприватизационен контрол" към Агенцията за приватизация влязоха вчера в най-крупните шуменски предприятия, научи "Стандарт". Сред тях са "Алкомет" АД, "Мадара" АД, "Брадърс комерс", "Винекс"-Преслав и "Керамат". Ревизията ще установи дали се изпълняват приватизационните договори в частта им за инвестиционната програма и трудовата заетост. След проверки в енергийните дружества вече има открити нарушения в 11 от тях. Те са по отношение на Закона за обществените поръчки, съобщи председателят на Агенцията по енергетика Милко Ковачев. Архивите на повечето дружества са изнесени тайно, добави той. В списъка на ДАЕЕР са АЕЦ "Козлодуй", топлофикациите в Шумен и Перник, мините "Перник", Витрен", "Станянци" и "Христо Ботев", електроразпределителните дружества в Пловдив и Варна.
Източник: Стандарт (07.11.2001)
 
31 888 лв. трябва да плати на АЕЦ “Козлодуй” великотърновската фирма “Интеролимпиконстар”. Тя е собственост на небезизвестните братя Айдън и Ахмед Мурад ­ притежатели на 15 % от хотел “Янтра”. Атомната централа осъди братята Мурад, защото през 1998 г. тяхната фирма е сключила договор за ремонт на покривни конструкции. Работата трябвало приключи до 15 август същата година, за което централата платила авансово. Ремонт обаче така и не започнал и парите не били върнати. Ахмед Мурад, познат и с името Атанас Михайлов, чрез “Интеролимпиконстар” притежава 15, 6 % от хотела. Останалите станаха собственост на РМД “Янтра Турс”.
Източник: Янтра - Велико Търново (15.11.2001)
 
Близо 100 хиляди лева е платила Атомната централа за укрепването на сградата на общинската болница в Козлодуй, която се пропука преди две години.
Източник: Шанс Експрес - Враца (15.11.2001)
 
Великотърновската фирма "Интеролимпиконстар" трябва да изплати на АЕЦ "Козлодуй" 31 888 лева. Дружеството е собственост на скандално известните търновски бизнесмени - братята Айдън и Ахмед Мурат. Атомната централа осъди братята, понеже през 1998 г. сключи с дружеството договор за ремонт на покривни конструкции в централата. Според договора работата е трябвало да приключи до 15 август същата година, за което АЕЦ "Козлодуй" e платила авансово. Ремонтът обаче дори и не започнал, а преведените средства не били върнати.
Източник: Дневник (15.11.2001)
 
93 милиона евро от европейски държави са събрани за спирането на двата блока на АЕЦ"Козлодуй". През ноември подписваме договор с Европейската банка за възстановяване и развитие за спирането на първи и втори блок на АЕЦ"Козлодуй", уточняват от агенцията. Това ще стане на 16 ноември в Лондон на конференция на донорите на Международен фонд "Козлодуй". След подписване на договора за извеждане от предсрочна експлоатация на 440-мегаватовите първи и втори енергоблок на българската атомна централа, ще започне постепенното постепенното им спиране, съобщи изпълнителният директор Йордан Костадинов. Датата на договора ще бъде начало на процесът, който ще завърши до 2002 година, съгласно споразумението с Европейската комисия от ноември 1999 г., уточни г-н Костадинов. През първите пет години ще се извърши повърхностна мека дезактивация на реакторите, за да се постигне максимално намаляване на радиоактивността на съоръженията. Едва след това ще започне същинската операция по консервирането им, която може да продължи 20 години. През 2002 година трябва да приключат преговорите за спирането на трети и четвърти блок. Всички досегашни мисии и технически експертизи подкрепят тезата, че блоковете могат да работят надеждно и безопасно до проектния им срок, който е съответно 2010 и 2012 година.
Източник: Дневник (16.11.2001)
 
Правителството очаква приходи от 200 млн. лв. в брой от приватизацията на БТК, която трябва да стане през лятото на следващата година. В четвъртък министрите одобриха програмата за приватизацията през 2002 г. "Дойче банк", посредник по продажбата на телекомуникационната компания, ще е готова с условията по продажбата й до януари. Програмата предвижда пакет от акции от инфраструктурни обекти да бъдат пуснати на Българската фондова борса. Според новия закон за приватизацията Министерският съвет по предложение на Агенцията за приватизация ще одобрява всяка година списък с предприятия, които ще бъдат раздържавявани срещу компенсаторни записи. В понеделник МС ще приеме закона за търговията с компенсаторни инструменти, съобщи вицепремиерът Николай Василев. До шест месеца се очаква да бъде изразходван целият непаричен ресурс, обясни той. "Очаква се приходите от приватизацията да са 748.5 млн. лв., като до края на 2001 г. те ще са 100 млн. лв.", каза още Василев. През следващата година ще бъдат приватизирани седемте електроразпределителни дружества, двадесет и две топлофикационни дружества, ТЕЦ "Варна", "Марица изток 2", брикетната фабрика в Гълъбово, БМФ, БРП и "Булгартабак". Прогнозираните приходи от приватизацията в енергетиката през следваща година са 51.5 млн. лв. В забранителния списък за продажба влизат АЕЦ "Козлодуй", Централното диспечерско управление, ВиК, специализираните болници, геозащитата и кадастъра. Програмата предвижда да приключи приватизацията чрез инвестиционни бонове.
Източник: Дневник (16.11.2001)
 
Руската фирма "Твел" спечели търга за доставка на свежо ядрено гориво за 440- мегаватовите реактори на АЕЦ"Козлодуй", съобщи изпълнителният директор на централата Йордан Костадинов. На втория кръг другата фирма "Коджеман" се отказала от по-нататъшно участие. "Твел" е спечелила с предимствата си на традиционен доставчик и с по-добрата си оферта. В началото на декември се очаква да бъде подписан договор между "Твел" и АЕЦ"Козлодуй", който ще регламентира количеството и цената на свежото гориво. Според инж. Костадинов съвсем нормално е руска фирма да осигурява ядреното гориво, тъй като руските реактори не са унифицирани и не всички касети могат да се ползват за тях. По-различно е положението с ядрените касети за хилядамегаватовите пети и шести блок. От подобен тип били касетите на американската фирма "Уестингхаус", които вече се ползват от АЕЦ"Темелин" и предстои да се експериментират в Украйна. Минусът за американската компания е, че за разлика от руските производители и доставчици на свежо ядрено гориво, тя не приема обратно за преработка отработилото гориво, уточни инж. Костадинов. Търгът за доставчик на ядрено гориво за пети и шести блок ще се състои през март 2002 г.
Източник: БТА (19.11.2001)
 
Трябва да жертваме Първи и Втори блок на АЕЦ "Козлодуй", за да има успешно договаряне за отлагане на спирането на Трети и Четвърти реактор. Това каза председателят на "Български атомен форум" (БУЛАТОМ) Иван Хиновски в интервю по БНР. Според споразумението с ЕС първите два блока трябва да бъдат спрени до края на 2002 г. Ако този ангажимент не бъде реализиран, това ще доведе до негативни последици за имиджа на страната, отбеляза Хиновски. Оценката на БУЛАТОМ сочи, че спирането на Първи и Втори блок няма да доведе до криза в електропроизводството на страната. Ранното спиране на Трети и Четвърти блок със сигурност ще доведе до известни проблеми, посочи Иван Хиновски.
Източник: Стандарт (20.11.2001)
 
Бившият директор и настоящият шеф на ремонтната фирма "Заводски строежи" АД в Козлодуй са предадени на местната прокуратура заради продажба на скрап от фирмата без разрешение от Съвета на директорите. Това съобщи РДВР - Враца вчера след приключила проверка от Икономическа полиция в дружеството. Според сводката екс шефът Николай Константинов и сегашният директор Людмил Ангелов са продали за скрап материални активи на предприятието и са го ощетили с 4600 лв. Вчера Людмил Ангелов заяви, че няма информация да е даден на прокурор. "За разкомплектоването на скрап не е необходимо разрешението на Управителния съвет, аз съм действал с правомощията си на изпълнителен директор", уточни той. Фирмата обслужва част от ремонтните кампании на АЕЦ "Козлодуй" и е приватизирана в кампанията по масово раздържавяване, като държавното участие е 67%, каза Ангелов. От РДВР допълниха, че срещу двамата шефове ще бъде образувано предварително производство по чл. 282 от НК.
Източник: Дневник (30.11.2001)
 
Национален граждански комитет ще събира 1,2 млрд.долара за доизграждане на АЕЦ Белене.Организацията е създадена в Свищов по инициатива на преподавателя в Стопанската акдемия Димитър Ценов проф.Петко Петков.Строителството на втора АЕЦ бе замразено през 1990г. Издигнати са първият корпус и площадки,в които са вложени 1,2 млрд.долара,съобщи проф.Петков.Строителството на АЕЦ Белене трябва да бъде завършено,тъй като ако бъдат затворени първи и втори блок на АЕЦ Козлодуй ще се наруши енергийният ни баланс
Източник: Труд (04.12.2001)
 
Тази година АЕЦ "Козлодуй" очаква по-малка печалба в сравнение с 2000 г. заради разходите за износ на отработено ядрено гориво за Русия, каквито нямаше миналата година, съобщи изпълнителният директор на централата Йордан Костадинов. Той представи финансовото състояние на централата пред комисията по енергетика в парламента. Според договора с доставчика превозът на отработеното гориво до Русия, мерките за сигурност и разрешителните за транспорт са за сметка на централата. Костадинов каза, че централата прогнозира 12 млн. лв. печалба след данъчно облагане за тази година. През миналата година чистата печалба бе около 50 млн. лв., но тогава "Козлодуй" не изнесе отработено гориво, след като срещу сделката се обяви руският клон на "Грийнпийс". Екологичната организация поиска прокурорска проверка на сделката и заяви, че според нея споменаваната в някои руски медии цена от 10 млн. долара е ниска за транспортирането и преработката на горивото, както и че буди недоумение участието на офшорната компания "Енерджи инвест" в нея. Енергийната комисия поиска от ръководството на АЕЦ да изясни участието на "Енерджи инвест" в сделката. "Няма офшорна компания, която да участва в сделката за отработеното ядрено гориво, директно плащаме на руската компания "Техноснабекспорт", заяви Костадинов. "До момента АЕЦ е платил 8.6 млн. долара на руската компания и предстои да се издължи окончателно до десети януари", допълни заместник-директорът на централата Иван Иванов. Той поясни, че стойността на сделката е по-висока от посочената в руските медии.
Източник: Дневник (10.12.2001)
 
Граждански комитет ще настоява правителството и парламента да бъде възстановено строителството на втора атомна централа край гр. Белене. Новото сдружение бе учредено в Свищов вчера. В него влизат научни работници и общественици от София, Плевен, Враца, Монтана, Ловеч и Велико Търново. Учредителите на сдружението твърдят, че за Белене вече има готови френски проекти. Инвеститори от Русия, Германия и Турция също проявявали интерес към изграждането на АЕЦ”Белене”.. Според членовете на Гражданския комитет чернобилския синдром вече е преминал и е крайно време да се помисли за допълнителни ядрени мощности у нас. “Това е крайно необходима мярка, тъй като предстои затварянето на първите четири блока на АЕЦ "Козлодуй", категоричен е проф. Петко Петков, от Стопанска академия "Димитър Ценов" в Свищов. Строителството на АЕЦ “Белене” беше замразено през 1991 г. под натиска на екологичен граждански комитет. В консервираната площадка бяха заровени повече от 1 млрд. долара. Според специалисти по ядрена енергетика за доизграждане на централата са необходими още 1, 2 млрд. долара. По разчетите на Българското ядрено дружество строителството на нова ядрена мощност край Белене ще струва 1,8 млрд. долара, а на площадката на АЕЦ”Козлодуй”-около 3,2 млрд. долара. Според стратегията за развитие на енергетиката ни, България трябва да започне изграждането на седми атомен реактор след 2007 г., когато се очаква да бъдат затворени 3 и 4 блок на АЕЦ”Козлодуй”.
Източник: Монитор (11.12.2001)
 
Въоръжена охрана от 400 души бе ангажирана за разтоварването на два контейнера с ядрено гориво за АЕЦ "Козлодуй" на пристанище Варна-запад. Охраната била наложителна заради обстановката в света след атентатите в САЩ от 11 септември. Под внимание е била взета информацията, че терористи проявяват интерес към ядрено гориво. За първи път касетите с уран, предназначени за зареждане на блоковете от първи до четвърти, се получават в България през Варна. Доставката е от Русия и е пристигнала на борда на 1768-тонния кораб "Фили". Той е преминал дозиметричен контрол. От пристанището касетите ще стигнат до Козлодуй с влак. Предстои отсега нататък подобни доставки да идват до пристанище Варна-запад два-три пъти годишно.
Източник: Сега (11.12.2001)
 
В АЕЦ "Козлодуй" ЕАД са заети 5433 специалисти, служители и работници, което е с близо с 30 на сто повече от норматива, съобщи Емилия Василева, ръководител на направление "Администрация и контрол". Средната месечна заплата в централата е 508 лева. Ръководството на атомната централа подготвя програма за оптимизиране на персонала, което трябва да се осъществи без социални сътресения, заяви изпълнителният директор Йордан Костадинов. Експерти ще изработят профил на работната сила - образователен ценз, квалификация, професионални качества, според който ще се приемат необходимите съкращения, уточни г-н Костадинов. Подготвя се и учредяването на специален фонд за поощряване на малкия и средния бизнес, в който ще се ангажират освободените специалисти. Този подход ще бъде приложен и след спирането на първи и втори енергоблок, уточни г-н Костадинов.
Източник: БТА (17.12.2001)
 
Основаната през 1862 г. шведска фирма за стоманени изделия отбеляза 35 г. от организираното постоянно присъствие на българския пазар и 10 г. от откриването на филиала си у нас. Според Мирослав Марков, управител на Sandvik Bulgaria, през последните години концернът активно следи преструктурирането на българската промишленост и в съответствие с него променя и развива своята организация. Нашият филиал работи основно в две направления, отбеляза г-н Марков. Това са Sandvik Coromant - металорежещи инструменти за струговане, фрезоване и пробиване, и Sandvik Steel - неръждаеми, устойчиви на корозия и температури специални стомани. Второто направление включва богат избор на тръби, прътове и листове, студеновалцувани ленти, телове и заваръчни стоманени материали. Годишният оборот на Sandvik Bulgaria надвишава 10 млн. г. марки, като в представителството работят само 10 души. Наши партньори са водещи български, смесени и чуждестранни компании, които работят в страната, обясни г-н Марков. Сред тях са АЕЦ Козлодуй, НЕК, Солвей-Соди, Агрополихим, Юниор Миниер, тецовете Марица-изток, Палафингер, Свилоза и всички производители на хидравлични и пневматични елементи. През 1999 г. направлението на Sandvik за ръчни инструменти бе закупено от американската корпорация Snap-on Inc. и беше преобразувано в Bahco Group. От Sandvik Bulgaria твърдят, че инструментите остават със същото високо качество и запазват добрите си технически характеристики, маркирани с логото рибка с кукичка. Единствено се променя търговската марка. От 1 януари 2002 г. продуктите на Bahco ще се разпространяват от дистрибуторите Диафест ООД, Kammarton Bulgaria и Ulmer. За 2000 г. шведският концерн има оборот от 10 млрд. г. м., като 94% от продажбите са извън страната. Дейността на Sandvik се осъществява от 300 дъщерни фирми и представителства в 130 държави. Общо за компанията работят около 32 750 души.
Източник: Пари (17.12.2001)
 
Държавната приемателна комисия подписа акт 16 за въвеждане в редовна експлоатация на предприятието за преработка и съхранение на нискорадиоактивни отпадъци, ведомственото депо за битова и промишлена смет, както и на плувния комплекс на Атомната централа в Козлодуй. Цехът за преработка на радиоактивни отпадъци е първият по рода си в страните от Източна Европа и е изграден на високотехнологично ниво. В него са обособени две автоматизирани поточни линии - за твърди и течни радиоактивни вещества, има и лаборатория и склад за съхранение на преработените отпадъци, бетонирани в специални масивни кубове. Този обект решава проблемите на Атомната централа за 30 години напред, като освен текущо генериращите се радиоактивни отпадъци ще обработи и натрупалите се досега количества. В комплекса за уплътняване на обработваните вещества се използва уникална 1000-тонна преса, която намалява обема им 7 пъти. Над 9 милиона лева са инвестирани през тази година за завършване на депото за твърди битови и промишлени отпадъци на територията на Атомната централа. По този начин бяха изпълнени ангажиментите на АЕЦ-Козлодуй за точно спазване на нормативната уредба за околната и работната среда и управлението на твърдите отпадни вещества в процеса на производството и комунално-битовото обслужване на персонала, наброяващ 5400 човека. Около 5 милиона лева са вложени и за изграждането на плувния комплекс в град Козлодуй, който е най-големият социален обект на Атомната централа за тази година и разполага с басейни на открито и закрито и модерна инфраструктура за спортуване и възстановяване. С приемането на трите обекта чувствително намалява незавършеното строителство в Атомната централа, което по сметки от м. септември е на стойност 370 млн. лева.
Източник: Шанс Експрес - Враца (18.12.2001)
 
Експерти на Комитета за използване на атомната енергия за мирни цели започват проверка на 4 блок на АЕЦ Козлодуй ЕАД преди пуска му в експлоатация след извършения му планов ремонт. Предсрочното извеждане от експлоатация на 1 и 2 блок на атомната централа е неуместно и опасно, заяви управителят на АЕЦ Козлодуй ЕАД Йордан Костадинов.
Източник: Монитор (18.12.2001)
 
Държавната приемателна комисия подписа Aкт 16 за въвеждане в експлоатация на предприятието за преработка и съхранение на ниско радиоактивни отпадъци и депото за битова и промишлена смет на АЕЦ Козлодуй. То разполага с две автоматизирани линии - за твърди и течни радиоактивни вещества. Инвестирани над 9 млн. лв.
Източник: Пари (19.12.2001)
 
Комитетът за използване на атомната енергия за мирни цели /КИАЕМЦ/ е издал разрешение за пуск и експлоатация на 4 енергоблок на "АЕЦ Козлодуй" ЕАД, съобщиха днес от централата. Съгласно ремонтния график на централата, блокът беше спрян за планов годишен ремонт и презареждане със свежо ядрено гориво на 20 август тази година. В рамките на плановия ремонт на 4 енергоблок на "АЕЦ Козлодуй'' е била извършена модернизация на системата за локализация на авариите, с което се компенсира един основен недостатък на енергоблоковете с реактори ВВЕР- 440/В 230, а именно - липсата на защитна обвивка, посочват от централата. Според експертите от комисията към КИАЕМЦ в резултат на изпълнението на Програмата за реконструкции и модернизации е постигнат съществен напредък в осигуряването на безопасността на 4 енергоблок, в съответствие със съвременните изисквания. Системите за безопасност на този тип реактори са проектирани през 70-те години в съответствие с изискванията, валидни за този период, пише в съобщението от централата. Впоследствие нормативните изисквания към безопасността на атомните електроцентрали стават значително по-строги, което обуславя необходимостта от непрекъснати модернизации за отстраняване на несъответствията спрямо съвременните норми.
Източник: БТА (27.12.2001)
 
Правителството ободри финансов меморандум по "Специалната програма за осигуряване на подкрепа при извеждането от експлоатация на енергоблокове на АЕЦ и последващи мерки в енергийния сектор на Република България". Финансовият меморандум е на стойност 70 млн. евро, съобщиха експерти от правителствената информационна служба слез заседанието на кабинета днес. С програмата България се подкрепя в първата фаза от извеждането от експлоатация на определените за закриване блокове на АЕЦ "Козлодуй". Предвидени са и мерки за преструктуриране и модернизиране на производството и разпространението на електроенергията, както и подобряване на енергийната ефективност. Средствата по програмата, ще бъдат на прехвърлени на България чрез Международния фонд за подпомагане на извеждането от експлоатация на АЕЦ "Козлодуй". Този фонд за безвъзмездна помощ е създаден с одобрението на Съвета на Европейската банка за възстановяване и развитие на 12 юни 2000 г. и има за цел да обезпечава финансово дейностите по извеждане от експлоатация на блокове 1-4 на АЕЦ Козлодуй и мерки за модернизация и преструктуриране на енергийния сектор. По решение на Европейската комисия управлението на фонда се поема от ЕБВР. Българската страна няма ангажименти към финансовото управление на проекта. Програмата ще улесни изпълнението на решението на България за предсрочно закриване на енергоблокове в съответствие с Меморандума за разбирателство от 29 ноември 1999 година, уточняват от пресслужбата на МС.
Източник: БТА (28.12.2001)
 
Брутното количество електроенергия, произведено в АЕЦ "Козлодуй" през 2001 г., надхвърля 19 млрд. киловатчаса и е рекордно за историята на атомната централа. Това съобщи днес на БТА отдел "Връзки с обществеността" на дружеството. Предвиденото в договора с Националната електропреносна компания количество е 18,7 милиарда квтч, а до днес са произведени бруто 19 222 889 000 киловатчаса. През 2000 г. централата е произвела 18 178 342 000 киловатчаса, посочва пресслужбата. В навечерието на 2002 г. в АЕЦ "Козлодуй" работят и шестте енергоблока съгласно графика на Централното диспечерско управление. По време на почивните и празничните дни в АЕЦ е организирано дежурство от страна на ръководния екип. Със специална заповед е ограничено до минимум превключването на основните и спомагателни съоръжения на блоковете, с което допълнително се гарантира нормалната работа на централата, информира пресцентърът.
Източник: БТА (29.12.2001)
 
Над 19 млрд. киловатчаса брутно количество електроенергия е произведена в АЕЦ "Козлодуй" през 2001 г., съобщиха от дружеството. Това е рекорд в историята на атомната централа. Предвиденото в договора с Националната електропреносна компания количество е 18,7 милиарда квтч. През 2000 г. централата е произвела 18 178 342 000 киловатчаса, посочва пресслужбата. В навечерието на 2002 г. в АЕЦ "Козлодуй" работят и шестте енергоблока съгласно графика на Централното диспечерско управление, информира пресцентърът
Източник: Черно море (29.12.2001)