Новини
Новини за 2003
 
В 2.23 ЧАСА на 31 декември 2002 г. втори блок на АЕЦ Козлодуй окончателно спря производството на електроенергия. Командата за спирането на втори блок бе подадена в 00.28 часа на 31 декември 2002 г. от дежурния в Централното диспечерско управление Илия Бараков. Спирането продължи около 2 часа със скорост 2 МВт в минута. Министърът на енергетиката Милко Ковачев, заместникът му Ангел Минев и главният инженер на НЕК Митю Христозов наблюдаваха спирането на блока. Часове по-късно, в 19.34 часа на 31 декември от енергийната система на страната бе изключен и I блок на централата.
Източник: Пари (02.01.2003)
 
Предварителната подготовка по проекта за модернизация на ТЕЦ"Марица изток 3" ще приключи до 23 февруари, съобщи главният изпълнителен директор на НЕК Васил Анастасов. Изпълнението на проекта ще стартира още през пролетта на тази година, добави той. Смесеното дружество между американската енергийна компания "Ентърджи" и НЕК парафира финансовото споразумение с водещите кредитори по проекта ­ Европейската банка за възстановяване и развитие," Сосиете Женерал" и "Креди Агрикол" в края на декември 2002 г. Очаква се в проекта, който е на стойност 470 млн. долара, да се включат и първокласни български банки. С тях се водят преговори за осигуряването на недостигащите 50 млн. долара за модернизацията на два от блоковете на "Марица изток 3". Главен изпълнител на работите по обновяването на централата ще бъде консорциум между германските компании DSD DILINGER STRABAU и RWE. Предвижда се те да приключат дейностите по обновяването на "Марица изток 3" за 3,5 години. При ремонтите като подизпълнители ще участват български фирми, който ще получат поръчки за 75 млн. долара, припомниха от НЕК. Според Васил Анастасов до месец ще бъде решен и въпросът с финансирането на съвместния проект със щатската компания AES за строежа на два нови 600-мегаватови блока в ТЕЦ "Марица изток 1", който е на стойност 680 млн. долара. Шефът на НЕК припомни още, че японската компания "Мицуи" вече е дала оферта да ремонтира блоковете на ТЕЦ"Марица изток 2" с 240 млн. долара кредит, осигурен от Японския правителствен фонд за инвестиции в чужбина.
Източник: Монитор (06.01.2003)
 
НЕК спря тока на 2 предприятия във Враца заради неплатени дългове на "Химко". Двете дружества с над 300 човека вече трета седмица не работят, тъй като електропроводите за тях преминават през територията на торовия завод. Мениджърите на "Химремонтстрой" АД и "Вратцата" АД са потърсили съдействието на областния управител Лъчезар Борисов.
Източник: Дума (07.01.2003)
 
Три фирми са подали молби за пряко договаряне с производителите на ток, след като започне либерализацията на пазара от 1 юли 2003 г. Това са мини "Марица изток", "Плама " - Плевен, и "Топлофикация София", съобщи председателят на Държавната комисия за енергийно регулиране (ДКЕР ) проф. Константин Шушулов. Само 16 фирми в страната в момента отговарят на условията за преки доставки на на по-евтино електричество. Сред тях са "Стомана индъстри" , "КЦМ", "Асарел Медет" , "Елаците мед", Юмикор мед", "Девня цимент" , "Лукойл Нефтохим Бургас", "Агрополихим" и "Неохим", обясни Шушулов. През пролетта на миналата година правителството одобри наредби за достъпа на привилегировани потребители до преки доставки на електричество.В наредбата е записано, че такива договори могат да сключват предприятия, които нямат дългове към НЕК и са с годишно потребление над 100 гигаватчаса. "Кремиковци" и повечето от химическите заводи отговарят на условията за потребление на ток, но висят с големи борчове към НЕК, поясни Шушулов. Енергийните компании, които ще могат да доставят пряко ток на потребителите ще са ТЕЦ"Марица изток" 2 и 3, ТЕЦ"Варна", ТЕЦ"Бобов дол" и ТЕЦ"Русе". АЕЦ"Козлодуй" не влиза в този списък, тъй като произвежда най-евтиното електричество и имаме опасения, че привилегированите потребители ще тръгнат да се договарят само с атомната централа, обясни шефът на ДКЕР. През лятото започва и либерализацията на газовия пазар. Свободното договаряне на доставките ще е само за фирми с годишно потребление над 80 млн. кубически метра газ. Засега обаче все още няма кандидати, добавиха от ДКЕР. Константин Шушулов прогнозира, че в следващите 10 г. няма да се наложи България да внася ток от чужбина, тъй като разполага с достатъчно енергийни мощности. Той добави, че строителството на АЕЦ"Белене" е необходимо, за да може страната ни да запази позицията си на енергиен лидер на Балканите. Преди това обаче трябва да се направи сериозен анализ дали строежът на централата ще е рентабилен, защото трудно ще се намери инвеститор, ако няма гаранции и ще се си върне вложените средства за 5-6 години, каза още шефът на ДКЕР.
Източник: Монитор (08.01.2003)
 
Как да се реши проблемът със спряното електрозахранване на Химремонтстрой и РМЗ Вратцата АД, са обсъждали областният управител на Враца Лъчезар Борисов и зам.-министърът на енергетиката Ангел Минев. От месец предприятията са без ток. В момента НЕК подава месечно до подстанцията на Химко 1.5 мВт. Тази електроенергия е достатъчна за поддържане при минимален режим съоръженията на торовия завод, както и за покриване на нуждите на двете фирми. Общата стойност на подавания ток е 80 хил. лв. месечно. От НЕК казаха, че дружествата са платили авансово тока си за два месеца, но договорът им е с Химко. решението е да изградят собствена мрежа и да се включат към ЕРП Плевен.
Източник: Пари (08.01.2003)
 
ВЕЦ "Сини Вир" бе продаден за 2,5 пъти по-висока от първоначално обявената тръжна цена, съобщиха вчера от Агенция за приватизация. Купувачът великотърновското "Райтър" ЕООД даде 405 хил. лв., при 150 хил. лв. начално обявени на търга с явно наддаване и стъпка на наддаване от 15 хил. лева. Дружеството извършва проектиране, монтаж, строителство и ремонт в областта на електроенергетиката, топлоенергетиката и търговията със строителни и горивни материали, уточниха от АП. "Бентонит" АД ­ Кърджали и "Диана" ЕООД ­ Велико Търново бяха другите двама участници в търга. ВЕЦ "Сини вир" е десетата водно-електрическа централа, която АП продава като обособена част от НЕК, припомниха вчера от приватизационното ведомство. Мощността є е 0,18 мегавата.
Източник: Монитор (14.01.2003)
 
Агенцията за приватизация обяви публичен търг с явно наддаване за продажбата на ВЕЦ "Камен рид", обособена част от "НЕК" ЕАД, София, съобщиха от пресцентъра на АП. Водноелектрическата централа е с мощност 1,85 MW и е разположена по поречието на р. Осъм в Ловешка област. Началната тръжна цена е 1 220 000 лева, а стъпката на наддаване - 50 000 лева. Депозитът за участие е 100 000 лева. Търгът ще се състои на 35-ия ден от датата на обнародване на решението в Държавен вестник. Цената по договора се плаща чрез банков превод по сметка на АП по следния начин - 50 процента в деня на подписване на приватизационния договор, останалата част - в срок до 15 календарни дни. В централата работят три водни турбини марка "Францис", произведани през 1942 г., три генератора марка "АЕГ", произведани през 1942г., шест силови трансформатори и закрито разпределително устройство 20 кВ. Във ВЕЦ-а работят 13 души. През 2000 г. централата е произвела 3 965 390 квч. електроенергия, 2001 г. - 3 678 840 квч., през първите девет месеца на миналата година - 4 816 680 квч.
Източник: БТА (20.01.2003)
 
МС прие постановление, с което се създава Консултативен съвет към вицепремиера и министър на икономиката за наблюдение на финансовата дисциплина и фискалния риск на предприятия с над 50% държавно участие. Председател на консултативния съвет е Николай Василев, членове са зам.-министрите на финансите, икономиката, регионалното развитие и благоустройството, земеделието и горите, транспорта и съобщенията и на енергетиката и енергийните ресурси. Консултативният съвет ще предприема мерки за намаляване на просрочените задължения на предприятията и оптимизиране на тяхната структура, намаляване и премахване на загубите, подобряване на събираемостта на вземанията. При приватизация на предприятие наблюдението се преустановява, а раздържавеното предприятие се изключва от списъка по приложение. Сред дружествата, които ще наблюдава съветът, са Булгаргаз,Стомана-Перник, Гипс-Кошава, Видинско, НЕК, Агробиохим-Стара Загора /в ликвидация/, Проучване и добив на Нефт и газ-Плевен, Океански риболов-Бургас, Варненската корабостроителница /в несъстоятелност/, дружествата на Булгартабак /без холдинга/, дружествата на ВиК в страната, включително и в София, кадастрални фирми, БМФ-Варна и БРП-Русе, пристанищата във Варна и Бургас, летищата, Тератон, Кинтекс, Дунарит, ВМЗ-Сопот, БТК, Експомед, Инкомс-Телеком холдинг, обявените за приватизация топлофикации, електроразпределителни дружества, мини. В списъка фигурира и наскоро раздържавеното дружество Хемус ер. С приетото постановление кабинетът промени и т. нар списък на дружествата в изолация, пряко наблюдавани от Министерството на финансите. Те бяха определени с постановление на МС от 1999 г. Дружествата нямаха право да сключват кредитни договори с банки и други финансови институции. За тях се приемаха мерки за ограничаване на субсидиите и на загубите, спиране на губещи производства и преструктуриране. СПИСЪКЪТ ЗА ИЗОЛАЦИЯ От него отпаднаха Брикетната фабрика в Гълъбово, Мини Перник, Мини Чукурово, Мини Марица-изток-Раднево, мина Бели брег, Драгоман, НК БДЖ, ТЕЦ - Пловдив-юг, ТЕЦ в Правец, Лозница, Русе, Ловеч, Ямбол. Новите дружества в списъка са Национална компания Железопътна инфраструктура-София, БДЖ, Кабиюк-Шумен, завод Стефан Караджа-Балчик, Горско стопанство Беслет-с. Гърмен. Остават в изолация Мини Бобовдол, ТЕЦ в Плевен и Шумен, Варна, Враца, Сливен, Перник, Казанлък, Велико Търново, Разград и Габрово.
Източник: Пари (22.01.2003)
 
Врачанският окръжен съд потвърди определения на Районния съд за задължения на НЕК към Химко и за издаване на обезпечителна заповед за блокиране на сумата от 89 млн. лв. Определенията на окръжната инстанция са окончателни и не подлежат на обжалване, съобщиха вчера от торовото дружество. Въз основа на молби на Химко на 6 декември м. г. Врачанският районен съд прекрати изпълнителните дела, заведени от НЕК за 24 млн. лв. и от Булгаргаз за 14 млн. лв. срещу торовото дружество. От своя страна Химко заяви насрещен иск към НЕК за вземания от 123 млн. лв. Според мотивите на съда Химко има основателни претенции за насрещни вземания от монополистите и е извършил законосъобразни прехващания. От определението на Врачанския районен съд е видно, че НЕК има огромни задължения към торовия завод, за което е издадена обезпечителна заповед за блокиране на сумата от 89 млн. лв. в полза на Химко. Решението за спиране и отмяна на изпълнителни дела е обжалвано само от НЕК. Жалбата е отхвърлена от Врачанския окръжен съд на закрито съдебно заседание. Нямаме намерение да предприемаме крайни мерки и да се възползваме от окончателното решение на съда за запориране на сметки, ще искаме да преговаряме с НЕК, каза председателят на управителния съвет на Химко Николай Вузев.
Източник: Пари (24.01.2003)
 
НЕК оперира свободно с банковите си сметки, съобщиха от компанията по повод на заповедта на Врачанския окръжен съд за запориране на сметките й заради борч от 90 млн. лв. към "Химко"- Враца. В обслужващите банки не е постъпило искане за запориране на сметките ни, коментира прокуристът на НЕК Лилия Иванова. От НЕК поясниха още , че заповедта на Врачанския окръжен съд от 23 януари, потвърждава решението на районния съд в града за обезпечение на бъдещ иск от "Химко" срещу електрическата компания за 90 млн. лв. Съдът не е задължил "Химко" да внесе гаранция между 10 и 20% от стойността на иска, каквато е обичайната практика. Това е позволило на "Химко" срещу съдебна такса от 15 лв. да предяви иск към НЕК от 90 млн. лв., твърдят от електрокомпанията.
Източник: Монитор (27.01.2003)
 
Банковите сметки на НЕК не са запорирани, съобщиха от компанията. Няма предявен иск от страна на Химко, каза прокуристът на НЕК Лили Иванова. Решението на Врачанския окръжен съд от петък е за обезпечение на бъдещ иск от Химко срещу НЕК с претенция за 90 млн. лв., но не означава запор. Според ръководството на НЕК при допускане на предварителното обезпечение за бъдещ иск съдът не е задължил Химко да внесе гаранция между 10 и 20% от размера на иска според съдебната практика. Това позволява на Химко срещу такса от 15 лв. да претендира за запор на 90 млн. лв., коментираха от НЕК. Решението на съда означава, че Химко трябва в срок от 3 месеца да предяви осъдителен иск, като внесе около 3 млн. лв. държавна такса за започване на делото. От НЕК потвърдиха готовност за явяване на компанията като ответник по делото веднага след като Химко реално предяви иска си. От НЕК смятат, че претенциите на Химко са неоснователни, и припомниха, че срещу завода има осъдителни искове и съответно изпълнителни листове за 24 млн. лв. в полза на НЕК.
Източник: Пари (27.01.2003)
 
Агенцията за приватизация обяви конкурс за избор на инвестиционен посредник за продажбата чрез публично предлагане на акции от 8 дружества от пул “Химко”: 196 021 броя акции, представляващи 1.438% от капитала на “Химко” АД, Враца 36 673 броя акции, представляващи 18.077% от капитала на “Латекс груп” АД, София 24 654 броя акции, представляващи 0.762% от капитала на “Тракия Папир” АД, Пазарджик 14 159 броя акции, представляващи 5% от капитала на “Езтур” АД, Правец 8 059 броя акции, представляващи 14% от капитала на “Мебелсистем” АД, Пазарджик 3 375 броя акции, представляващи 4.873% от капитала на “Стоманени профили” АД, Попово 2 111 броя акции, представляващи 0.639% от капитала на “Електроника” АД, София 229 броя акции, представляващи 0.105% от капитала на “Елпо” АД, Николаево Акциите на дружествата ще се продават на “Приватизационен сегмент за плащане с компенсаторни инструменти” на “Приватизационен пазар” на Българска фондова борса – София. Цената на конкурсната документация е 300 лева и може да бъде закупена в срок до 12 февруари 2003 г. Крайният срок да подаване на предложения от участниците е 14.00 ч. на 12 февруари 2003 г. Депозитът за участие в конкурса е в размер на 1 000 лева. Приоритетните условия на конкурса са: -предложение за минимална продажна цена на една акция за всяко едно от гореизброените дружества в лева, представляваща номиналната стойност на компенсаторните инструменти, с които се извършва покупката на акцията; -възнаграждение за успешна реализация на акциите като процент; -максимална стойност на възнаграждението. Крайната дата на публичното предлагане трябва да бъде не по-късно от 60 календарни дни, считано от датата на подписване на договора за инвестиционно посредничество.
Източник: Агенция за приватизация (29.01.2003)
 
Агенцията за приватизация подписа договора за продажба на ВЕЦ “Сини Вир” ( 0,18 MW ), обособена част от “НЕК” ЕАД, София с “Райтър” ЕООД, Велико Търново. “Райтър” ЕООД, Велико Търново развива външнотърговска и транспортна дейност, внос – износ, търговско представителство и посредничество, търговия с петролни продукти и горива. Цената по сделката е 405 000 лева и се заплаща чрез банков превод по сметка на АП по следния начин - 50% в деня на подписване на приватизационния договор, останалата част – в срок до 20 календарни дни. Купувачът се задължава да не се разпорежда с обособената част, освен с разрешението на Агенцията за следприватизационен контрол, както и да не променя функционалното и технологично предназначение на водноелектрическата централа. Той се задължава също така обектът да работи за осигуряване на водните количества за приоритетните нужди на питейно-битово и селскостопанското ползване. Началната тръжна цена беше 150 000 лева, а стъпката на наддаване – 15 000 лева. ВЕЦ СИНИ ВИР квартал Чолаковци, община Велико Търново обособена част от НЕК ЕАД София Отрасъл: енергетика Управител на ВЕЦ “Група Рила” София: Иван Димитров Месторазположение: извън регулация, на левия бряг на река Янтра, на около 500 м. от регулационната линия на квартал Чолаковци, Велико Търново. Предмет на дейност: eнергиен обект и водно-стопанска система със съоръжения за използване на водната енергия. Дейността се регламентира с разрешително за водоползване № 676/ 20.01.2000 за производство на електрическа енергия посредством ВЕЦ “Сини вир” с мощност 180 кw, изградена на левия бряг на река Янтра на кота 144.2 в района на с. Шемшево - квартал Чолаковци, област Велико Търново. Разрешава се ползването на водно количество до 3000 л / сек от река Янтра, посредством водохващане, изградено в местността “Сини вир” на кота 150.1 м с Q = 4 000 л / сек., съгласно предоставена скица. Водоползването е със срок 27.01.2003. Недвижимо имущество: двор 5 052 кв.м .и горна вада общо 12 919 кв.м; на площадката се намира и възлова станция с площ 40 кв.м., която е включена в капитала на “Електроразпределение - Г.Оряховица” ЕАД. Машини, съоръжения и оборудване: две водни турбини марка “Колбен Денек”, произведени през 1924 с два центробежни хидравлични регулатори на обороти “Колбен Денек”; два генератора марка “Сименс Жукерт”, Германия 1924; силов трансформатор, собственост на “Електроразпределение Горна Оряховица”, производство на “Елпром” - България. Оборот: - 2000 произведена ел.енергия кВтч. - 749 000; - 2000 продадена ел. енергия к Втч. - 734 000; - 2001 произвенена ел. енергия кВтч. - 515 600; - 2001 продадена ел. енергия кВтч. - 497 600; - 09. 2002 произвенена ел. енергия к Втч. - 572 800; - 09.2002 продадена ел. енергия кВтч. - 559 700. Средно списъчен състав: 5 души.
Източник: Агенция за приватизация (29.01.2003)
 
Над 2 млн. лв. са усвоени за модернизиране на електропреносните съоръжения в Хасково и Кърджали, които поддържат захранването на големи инфраструктурни и промишлени обекти - Оловно-цинковия завод, циментовия завод Вулкан, Неохим АД. Хасковският клон на НЕК и частното Енергоремонт-Гълъбово спорят за парцела на подстанцията вече две години.
Източник: Пари (29.01.2003)
 
АГЕНЦИЯ ЗА ПРИВАТИЗАЦИЯ РЕШЕНИЕ № 2176-П от 15 януари 2003 г. На основание чл. 1, ал. 2, т. 2, чл. 4, ал. 1, чл. 32, ал. 3, т. 1 и чл. 35 ЗПСК, чл. 1, ал. 2, т. 3, чл. 2 и 3 от Наредбата за търговете във връзка с т. 14 на Решение № 1234 от 17.Х.2001 г. за откриване на процедура за приватизация на ВЕЦ "Камен рид", обособена част от "НЕК" - ЕАД, София, и протоколно решение № 4119 от 15.I.2002 г. на изпълнителния съвет Агенцията за приватизация реши: 1. Продажбата на ВЕЦ "Камен рид", обособена част от "НЕК" - ЕАД, София (наричано по-нататък за краткост "обособената част"), да се извърши чрез търг с явно наддаване. 2. Началната тръжна цена е 1 220 000 лв. 3. Начин на плащане на цената - цялата цена се заплаща чрез банков превод по сметка на Агенцията за приватизация. Сроковете за извършване на плащането са посочени в проектодоговора за продажба на ВЕЦ "Камен рид", обособена част от "НЕК" - ЕАД, София, неразделна част от тръжната документация. 4. Правото на собственост върху обособената част се прехвърля на купувача по силата на приватизационния договор. Условие за прехвърляне на собствеността е купувачът да е извършил окончателното заплащане на цената заедно с евентуално начислените лихви за забава. 5. Тръжната документация се закупува в Агенцията за приватизация, София, ул. Аксаков 29, стая 401, в срок до 30 дни от обнародване на това решение в "Държавен вестник". Цената на тръжната документация е 1500 лв. и се заплаща в касата на Агенцията за приватизация преди получаване на документацията. 6. Предложенията на участниците в търга се подават в стая 209 "Обща канцелария" на Агенцията за приватизация, София, ул. Аксаков 29, в срок до 35-ия ден от обнародване на решението в "Държавен вестник" до 14 ч. българско време. 7. Депозитът за участие е 100 000 лв. и се превежда по банковата сметка на Агенцията за приватизация, указана в тръжната документация, до изтичане на срока за подаване на предложения. 8. Търгът ще се проведе на 35-ия ден от обнародване на решението в "Държавен вестник" в 14 ч. българско време в сградата на Агенцията за приватизация, София, ул. Аксаков 29. 9. В случай че на търга не се яви кандидат, той ще се проведе повторно на третия ден след датата на първоначалния търг в 14 ч. българско време в сградата на Агенцията за приватизация при условията на първоначалния търг. В този случай лицата, закупили тръжна документация и неподали предложения в срока по т. 6, могат да подадат предложения за участие до датата и часа на повторния търг. 10. Оглед на обособената част може да се извърши всеки работен ден до деня на провеждане на търга след закупуване на тръжна документация и представяне в дружеството на удостоверение за право на извършване на оглед, издадено от Агенцията за приватизация. 11. Утвърждава тръжната документация и проектодоговора за продажба на ВЕЦ "Камен рид", обособена част от "НЕК" - ЕАД, София. Изпълнителен директор: Ап. Апостолов
Източник: Държавен вестник (31.01.2003)
 
Счетоводната печалба на дружествата от отрасъл "Енергетика за 2002 г. е 551,7 млн. лв., което е с 84,45 на сто повече от печалбата за 2001 г. На фона на това обаче Националната електрическа компания (НЕК) отчита около 54 млн. лв. загуба заради срива в промешленото производство и фалита на големи български химически и металургични фирми. Компанията била ощетена и от ниските ценови равнища на щатската валута, която е конвертируема при търговията с електроенергия зад граница, както и продажбите на ток под себестойността за електроразпределителните дружества, съобщиха зам.-министрите на енергетиката Илко Йоцев и Ангел Минев. Данните са предварителни, като реалните числа ще станат известни при приключването на финансовата година. Отчетената печалба е рекордна за последните пет години. Като основни причини за повишаване на печалбата Йоцев посочи увеличените инвестиции в сектора с 26,86 на сто, взетите мерки за повишаване на събираемостта на задълженията на топлофикационни и електроразпределителни дружества, намаляване на кръстосаното субсидиране благодарение на повишаване на цената на тока и парното. Само за година задълженията на топлофикациите към "Булгаргаз" са спаднали от 167 млн. лв. на 69 млн. лв., допълни зам.-министър Илко Йоцев. Постъпленията в бюджета от държавните предприятия на сектор "Енергетика" за 2002 г. са 1,04 млрд. лв., което е със 7,3% повече в сравнение с 2001 г. Благодарение на по-добрите финансови резултати на фирмите в сектора, е повишен и коефициентът на ликвидност на енергийните дружества от 1,6 до 2,5 пункта. Общият банков оборот, формиран от сектора през 2002 г., възлиза на над 8 млрд. лв., срещу 6,2 млрд. лв. през 2001 г., похвалиха се от енергийното министерство.
Източник: Дума (05.02.2003)
 
"Топлофикация-София" ЕАД ще обезпечи с вземанията си от НЕК ЕАД държавната гаранция по заемното споразумение с Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) за ремонт на топлопреносната мрежа. Това предвижда договор за особен залог между българската държава и столичната топлофикация, който правителството одобри на свое заседание. Министрите на финансите и енергетиката Милен Велчев и Милко Ковачев са упълномощени да подпишат договора. Миналата година правителството даде гаранция по 30 млн. евро кредит от банката и парламентът ратифицира споразумението за него. Топлофикационното дружество продава електроенергия на НЕК и приходите от продажбата й за 90 млн. лв. ще бъдат използвани като обезпечение. Подобно обезщетение е нормална практика и няма да затрудни електрическата компания и става дума за бъдещи вземания, обясни прокуристът на компанията Лили Иванова. "Топлофикация-София" все още е общинска компания, макар държавата да е погасила нейни задължения от 45 млн. лв. към "Булгаргаз", обясниха от енергийното министерство. Гаранционното споразумение задължава Столичната община да не допуска просрочване на задължения към газовата компанията. Тя се задължава да погаси 50 млн. дълг за пет години. Общият размер на задълженията беше 119 млн. лв. Друго условие за реализацията на проекта беше общинската компания да заложи акциите в смесени дружества за изграждане на когенерация. Стойността на цялата програма за рехабилитация на топлофикационната мрежа в столицата е 120.6 милиона евро. Световната банка отпуска 26 милиона евро, Международният фонд за извеждане от експлоатация на АЕЦ "Козлодуй" дава грант в размер на 30 милиона евро, а 1.6 милиона евро се отпускат по програма ФАР. "Топлофикация-София" ЕАД ще вложи и 33 милиона евро собствени средства. Модернизацията трябва да приключи до четири години.
Източник: Дневник (07.02.2003)
 
Софийският апелативен съд остави в сила определението на Врачанския окръжен съд, с което на 12 декември м. г. бе отхвърлен искът на Булгаргаз и НЕК за откриване на процедура по несъстоятелност на Химко, съобщи председателят на УС на дружеството Николай Вузев. Съдът не разгледа жалбата на Булгаргаз за назначаване на още един синдик в комбината. Определението на Апелативния съд е от 30 януари т. г. и може да бъде обжалвано пред Върховния касационен съд. През ноември м. г. двете държавни дружества поискаха несъстоятелност на Химко заради общи дългове от 103 млн. лв. Претенциите на НЕК са за 33.4 млн. лв. Шефовете на Химко пък поискаха от НЕК 123 млн. лв. Вузев съобщи, че според експертни оценки НЕК трябва да плаща по 94.5 хил. лв. дневен наем на Химко за ползвани съоръжения. По искане на комбината на 6 декември м. г. Врачанският районен съд допусна обезпечение на бъдещ иск срещу НЕК за 89 млн. лв. Шефовете на Химко все още не са предявили осъдителен иск, за да докажат по съдебен ред вземанията си. Срокът да го направят изтича на 6 март т. г. Дотогава Химко ще разрешава споровете чрез преговори с НЕК и министерството на енергетиката. От Химко се надяват, че няма да се стигне до спиране на електрозахранването на 12 февруари, за което НЕК предупреди. Областният управител насрочи за 11 февруари т. г. извънредно заседание на комисията за защита на населението от бедствия, аварии и катастрофи.Според Вузев мениджърите нямат намерение да закрият завода, а само да консервират мощностите. В края на месеца ще бъдат уволнени 350 души, ще останат 359 дежурни.
Източник: Пари (10.02.2003)
 
Инж. Христомил Сапунджиев е новият изпълнителен директор на Мадара АД. Той е бил зам.-директор на шуменското дружество до неговата приватизация през април 1999 г. През последните години Мадара има задължения за близо 15 млн. лв. Заводът е сключил сделка, която ще гарантира погасяването на дълговете към НЕК. Мадара АД ще произвежда части на варненска фирма, която ще погасява сметките й към НЕК.
Източник: Пари (10.02.2003)
 
Предприятия с над 50% държавно участие ще могат да увеличат заплатите си през тази година само ако имат добри финансови резултати за миналата година, предвижда проект на постановление на Министерския съвет за Наредба за образуване на средствата за работна заплата в търговски дружества с над 50% държавно или общинско участие през 2003 г. Тя беше приета от Националния съвет за тристранно сътрудничество. Наредбата важи за 50 предприятия, сред които са НЕК, БДЖ, Булгаргаз, Балканкар холдинг, миннодобивни и стоманодобивни дружества. Ако те имат печалба за 2002 година, обслужват просрочените си задължения редовно и са постигнали по-висока производителност на труда за всеки зает, ще могат да увеличат средствата за работна заплата. В дружествата с лоши финансови резултати за м. г. заплатите ще останат на нивото от последното тримесечие на 2002 г., съобщи правителственият пресцентър. Проектонаредбата ще бъде обсъдена на заседанието на правителството.
Източник: Пари (12.02.2003)
 
НЕК окончателно ще спре тока на Химко АД заради неплатени сметки. Никой не може да прецени какви ще са последствията, защото токът в предприятието никога до сега не е спирал, заяви председателят на УС Николай Вузев. На територията на предприятието се съхранява 6 тона амоняк.
Източник: Труд (12.02.2003)
 
Държавната комисия за енергийно регулиране за пореден път ще разгледа искането за нови изкупни цени на електроенергията от ВЕЦ на френската компания СИИФ Мекамиди-Литекс АД и на чешката Енерго про. Френската компания е собственик на ВЕЦ Пирин и Спанчево, обособена част от каскада Пиринска Бистрица, а чешката Енерго про - на ВЕЦ Санданска Бистрица. Цената, по която сега се изкупува електроенергията, е 6 ст. на 1 кВтч, или 60 лв. на МВтч, но по техните виждания трябва да е 10 ст., или 100 лв. на МВтч, каза зам.-председателят на ДКЕР Игнат Томанов. Според него обаче, като се включи и цената за преноса, изкупната цена за НЕК става много висока. Не може токът от тези ВЕЦ да е по-скъп, отколкото на една стара ТЕЦ, каза Томанов. Според него проблемът идва от това, че при търга за приватизация инвеститорите са дали по-висока цена, за да спечелят.Томанов коментира, че когато компаниите подават молба за одобряване на цената, те включват тези разходи, определят период на възвръщаемост 5-7 г. и изкупната цена на електроенергията става висока. Това е парадокс, коментира Томанов. За да спечели, инвеститорът дава големи пари, после ги включва при определянето на цената, а ние, щем не щем, трябва да признаем тези разходи, защото са включени в условията, при които инвеститорът е спечелил търга. ДКЕР ще определи каква да е изкупната цена, но вероятно разходите за инвестиции ще се разсрочат във времето, за да може изкупната цена да е по-ниска, каза Томанов. Двете компании отказаха коментар. Процедурата по въвеждане на нови тарифни цени за изкупуване на еленергия от ВЕЦ с дневни изравнители за ВЕЦ на двете компании тече от 1 януари.
Източник: Пари (13.02.2003)
 
НЕК няма да допусне напълно изключване на електрозахранването на Химко, което би довело до опасност за Враца. Възможни са преговори с мениджърския екип на завода. В момента комбинатът използва един мегават и половина електроенергия, необходима за безопасното поддържане на спрените производствени мощности. От ръководството на Химко съобщиха, че експерти подготвят оценката на опасността от обгазяване.
Източник: Пари (13.02.2003)
 
Парламентът ратифицира финансовия договор между България и Европейската инвестиционна банка и Националната електрическа компания за финансиране на проект "Рехабилитация в електроенергетиката - Енергия 2". Общата стойност на проекта "Енергия 2" е 153 млн. евро, от които 41 млн. евро вече са договорени с ЕБВР и сумата е отпусната. Ратифицираният договор предвижда 60 млн. евро да бъдат кофинансирани на базата на финансово споразумение между България и Европейската инвестиционна банка, пише в доклада на парламентарната комисия по бюджет и финанси. Финансирането от ЕИБ ще бъде насочено към проект за рехабилитация на преносната система на НЕК и към проект, свързан с развитие на телекомуникационната система на компанията. Периодът за усвояване на средствата по договора е 5 г. от момента на ратифицирането на държавната гаранция, толкова е и гратисният период. Погасяването ще бъде 15 г. след изтичането на гратисния период, или целият период на действие на договора е 20 г. Отпускането на заема ще става на 8 транша.
Източник: Новинар (14.02.2003)
 
АП обяви търг с явно наддаване за продажбата на ВЕЦ-Ловеч, обособена част от НЕК ЕАД. Началната тръжна цена е 340 хил. лв., стъпката на наддаване - 20 хил. лв. Търгът ще се проведе на 35-ия ден, считано от датата на обнародване на решението в Държавен вестник.
Източник: Пари (18.02.2003)
 
Сега статут на привилегировани потребители с потребление от 100 млн. кВтч/г и без задължения към НЕК ЕАД имат Мини Марица-изток ЕАД, Стомана индъстри, КЦМ-Пловдив, Асарел-Медет, Елаците Мед, Umicore Med, Девня цимент АД, ЛУКойл-Нефтохим-Бургас, Агрополихим и Неохим. Още на 17 декември м.г. с цел да се задоволи търсенето на електроенергия от привилегировани потребители и за създаване на конкуренция между производителите регулаторният орган взе решение да се освободят първоначално около 9% от мощностите на централите: ТЕЦ Марица-изток 2, ТЕЦ Варна, ТЕЦ Бобовдол, ТЕЦ Русе - бл. 4, и ТЕЦ Марица 3. През последните 6 месеца на 2003 г. ще бъдат освободени още мощности от тези централи. Целта е те да достигнат 18%.
Източник: Пари (25.02.2003)
 
Договор за съвместна експлоатация на 400-киловолтов електропровод - Добруджа-Вулканещи, и 750-киловолтов електропровод - Варна-Исакча, подписаха изпълнителният директор на Националната електропреносна компания (НЕК) Васил Анастасов и изпълнителният директор на румънската "Транселектрика" Жан Константинеску. Договорът между електропреносните компании на България и Румъния е подписан в Букурещ на 19 февруари 2003 г., когато изпълнителният директор на НЕК посети Румъния по покана на Жан Константинеску, съобщиха от НЕК. Документът дава възможност съществуващите високоволтови електропроводи да бъдат експлоатирани взаимоизгодно при действащите европейски норми.
Източник: Дневник (28.02.2003)
 
ЕБВР обяви, че ще отпусне 112 млн. евро като част от общия заем за 348 млн. евро, необходим за финансиране обновяването на ТЕЦ "Марица-изток 3". Инвеститор в този проект е смесеното дружество между НЕК и американската компания "Ентерджи". Останалата част от заема ще бъде покрита от търговските банки "Креди Агрикол Индосюез", "Сосиете Женерал", "Медиокредито" (част от "Уникредито") и "Банк Аустрия кредитанщалт", които заедно ще осигурят 140.7 млн. евро, българските кредитни институции Булбанк, ОББ, "Биохим" и "СЖ Експресбанк", които ще отпуснат общо 75 млн. евро, и Черноморската банка за търговия и развитие, която ще даде 20 млн. евро.
Източник: Дневник (04.03.2003)
 
Италианският инвеститор "Енел Продуционе" придоби 60% от американския дял в смесеното дружество "Енергийна компания Марица Изток 3", създадена за реализацията на едноименния проект. Смесената фирма беше собственост на българската Националната електрическа компания и американския гигант "Ентърджи" чрез дъщерната му "Ентърджи Пауър Холдинг Марица". От италианската компания заявиха, че са готови да платят между 110 и 140 млн. евро. Меморандумът за разбирателство между президента на "Енел" Нюди и изпълнителният директор на НЕК Васил Анастасов беше подписан вчера. Документът даде началото на същинската реализация на проекта за рехабилитацията на ТЕЦ "Марица-изток 3". Досега "Ентърджи" държеше 51% от смесената компания, срещу 49% на НЕК. С влизането на италианците в бизнесначинанието, бизнесът от Апенините става Инвеститор N1 в България. Досега Италия е заемала трето място сред чуждестранните инвеститори като от 1992 г. до 2002 г. общият обем на техните капиталовложенията в България възлизат на $465,3 млн. До края на месеца се очаква Софийският градски съд да регистрира промените в собствеността на смесеното дружество, след което ще може да се извърши увеличаване на капитала на "Енергийната компания Марица-изток 3". Следващата стъпка е инвеститорите да получат договореното външно финансиране. Европейската банка за възстановяване и развитие отпуска 112,1 млн. евро. Креди Агрикол, Сосиете Женерал, Банка Мидиокредито и Бенк Аустриа Кредитенщалт осигуряват още 140,7 млн евро. Международната агенция за гарантиране на инвестициите (MIGA) предоставя застраховка срещу политически риск на тези банки. Четири водещи български трезора - Булбанк, ОББ, Биохим и SG Експресбанк, осигуряват допълнително финансиране от 75 млн евро. Черноморската банка за търговия и развитие отпуска други 20 млн. евро. Проектът за ТЕЦ "Марица-изток 3" е на стойност 580 млн. евро и предвижда рехабилитация и модернизация на четирите генериращи мощности на централата с общ капацитет от 840 мегавата и изграждане на сероочистващи инсталации. В резултат на предвижданата рехабилитация животът на централата ще бъде удължен с повече от 15 години. Инвестицията се подготвя от няколко години като вече е приключило изследването по ОВОС, завърши и подготовката на площадката за строителните работи.
Източник: Дума (06.03.2003)
 
Фуат Гювен купи ВЕЦ "Камен рид". Турският бизнесмен Фуат Гювен, собственик на бензиностанции край граничните пунктове Капитан Андреево и Калотина, стана новият собственик на ВЕЦ "Камен рид". Регистрираната от Гювен компания "Стил 93" ЕООД даде 4.2 млн. лв. за водната централа на обявения от Агенцията за приватизация (АП) в понеделник. Останалите кандидати за водноелектрическата централа бяха "Машбилд"-София, "Бентонит" - Кърджали, "Металик" - Стара Загора, "Ампал Енерджи България" - София, и "Инко" - Бургас. Цената по сделката ще се плаща чрез банков превод по сметка на агенцията, като 50% в деня на подписване на договора, а останалата част - до 15 календарни дни. Началната тръжна цена на обособената част беше 1.220 милиона лева при стъпка на наддаване 50 хиляди лева. Депозитът за участие в търга беше 100 хил. лв. ВЕЦ "Камен рид" се намира в Ловешка област и разполага с водностопанска система със съоръжения за използване на водната енергия и инсталирана мощност 1750 Кw. Купувачът "Стил 93" ЕООД е с предмет на дейност придобиване по установения в закона ред, включително и чрез приватизация, или изграждане на електростанции, производство и продажба на електроенергия, търговия, внос и износ, производство на стоки, услуги и строителство. Турският бизнесмен Фуат Гювен получи правото да продава горива в свиленградската безмитна зона чрез магазините "Шипка" в началото на 90-те години. Договорите са срок от десет години, но продължават да действат и до днес. От тези бензиностанции зареждат тировете и напускат страната, което позволява на турския бизнесмен да прави обороти, които го поставят в групата на 100-те най-големи компании в страната. Ниските цени на продаваното от Гювен гориво стана причина за недоволство на собственици на бензиностанции преди година.
Източник: Дневник (10.03.2003)
 
"Стил 93" ЕООД, София купи на търг с явно наддаване ВЕЦ "Камен рид", обособена част от "НЕК" ЕАД, София за 4 220 000 лв. ВЕЦ "Камен рид" се намира в Ловешка област и разполага с водно-стопанска система със съоръжения за използване на водната енергия и инсталирана мощност 1750 КW. Купувачът е с предмет на дейност: придобиване по установения в закона ред, включително и чрез приватизация, или изграждане на електростанции, производство и продажба на електроенергия, в съответствие със законовите изисквания, търговия, внос и износ, производство на стоки, услуги и строителство. Цената по сделката ще се плаща чрез банков превод по сметка на АП - 50% - в деня на подписване на договора за продажба, останалата част - до 15 календарни дни. Началната тръжна цена на обособената част беше 1 220 000 лева, а стъпката на наддаване - 50 000 лв. Депозитът за участие в търга - 100 000 лева. Останалите кандидат-купувачи за водноелектрическата централа бяха: 1. "Машбилд" АД, София 2. "Бентонит" АД, Кърджали 3. "Металик" АД, Стара Загора 4. "Ампал Енерджи България" АД, София 5. "Инко" ООД, Бургас
Източник: Агенция за приватизация (11.03.2003)
 
Турският бизнесмен Фуат Гювен, собственик на бензиностанции край граничните пунктове Капитан Андреево и Калотина, стана новият собственик на ВЕЦ "Камен рид". Стил 93 ЕООД-София спечели търга с явно наддаване за продажбата на ВЕЦ Камен рид, обособена част от НЕК ЕАД-София за 4.22 млн. лв., съобщиха от Агенцията за приватизация. Цената по сделката ще се плаща чрез банков превод по сметка на АП - 50% - в деня на подписване на договора за продажба, останалата част - до 15 календарни дни. Началната тръжна цена на обособената част беше 1.22 млн. лв. Останалите кандидат-купувачи бяха Машбилд АД-София, Бентонит АД-Кърджали, Металик АД-Стара Загора, Ампал Енерджи България АД-София, Инко ООД-Бургас
Източник: Пари (11.03.2003)
 
РЕШЕНИЕ № 2203-П от 17 февруари 2003 г. На основание чл. 1, ал. 2, т. 2, чл. 4, ал. 1, чл. 32, ал. 3, т. 1 ЗПСК, чл. 1, ал. 2, т. 3, чл. 2 и 3 от Наредбата за търговете и в съответствие с т. 15 от Решение № 1234 от 17.Х.2001 г. за откриване на процедура за приватизация и протоколно решение № 4354 от 17.II.2003 г. на изпълнителния съвет Агенцията за приватизация реши: 1. Продажбата на ВЕЦ "Ловеч", обособена част от "НЕК" - ЕАД, София (наричана по-нататък за краткост "обособената част"), да се извърши чрез публичен търг с явно наддаване. 2. Началната тръжна цена е 340 000 лв. Цената се оферира в левове и се заплаща съгласно изискванията на тръжната документация. 3. Начин на плащане - цялата покупна цена се заплаща чрез банков превод по сметката на Агенцията за приватизация. Сроковете за извършване на плащането са посочени в проектодоговора за продажба на ВЕЦ "Ловеч", обособена част от "НЕК" - ЕАД, София, неразделна част от тръжната документация. 4. Правото на собственост върху обособената част се прехвърля на купувача по силата на приватизационния договор. Условие за прехвърляне на собствеността е купувачът да е извършил окончателното заплащане на цената заедно с начислените лихви за забава. 5. Тръжната документация се закупува в Агенцията за приватизация, София, ул. Аксаков 29, стая 406, в срок до 30 дни от датата на обнародване на това решение в "Държавен вестник" до 17 ч. и 30 мин. българско време. Цената на тръжната документация е 1000 лв. и се заплаща в касата на Агенцията за приватизация преди получаване на документацията. 6. Предложенията на участниците в търга се подават в стая 209 "Обща канцелария" на Агенцията за приватизация, София, ул. Аксаков 29, в срок до 35 дни от датата на обнародване на решението в "Държавен вестник" до 14 ч. българско време. В случай че в този срок бъде подадено само едно предложение, на търга се яви само един кандидат и в съответствие с чл. 6, ал. 2 от Наредбата за търговете търгът се отложи с два часа, лицата, закупили тръжна документация и неподали предложения, могат да подадат предложения за участие до 16 ч. 7. Депозитът за участие е парична вноска 40 000 лв. и се превежда по банковата сметка на Агенцията за приватизация, посочена в тръжната документация, до изтичане на срока за подаване на предложения. 8. Търгът ще се проведе на 35-ия ден от датата на обнародване на решението в "Държавен вестник" в 14 ч. българско време в сградата на Агенцията за приватизация, София, ул. Аксаков 29. 9. В случай че на търга не се яви кандидат, той ще се проведе повторно на третия ден след датата на първоначалния търг в 14 ч. българско време в сградата на Агенцията за приватизация при условията на първоначалния търг. В този случай лицата, закупили тръжна документация и неподали предложения в срока по т. 6, могат да подадат предложения за участие до датата и часа на повторния търг. 10. Оглед на обособената част, преглед на свързаната с нея документация и срещи със съответните длъжностни лица могат да се извършват всеки работен ден до деня, предхождащ датата на провеждане на търга, след закупуване на тръжната документация и представяне на удостоверение за право на извършване на оглед, издадено от Агенцията за приватизация. 11. Утвърждава тръжната документация и проекта на договор за приватизационна продажба на ВЕЦ "Ловеч", обособена част от "НЕК" - ЕАД, София. Изпълнителен директор: Ап. Апостолов
Източник: Държавен вестник (11.03.2003)
 
Изобретено е устройство за крадене на ток, съобщиха вчера осведомени. Ефектът от него е усетен засега само в Северна България. Самият уред, вече популярен под кодовото име “АнтиНЕК”, обаче не е хванат. Не се знае кой го е произвел, къде и на какви цени се продава. При проверка в Плевен било установено, че дисковете на някои електромери се въртят в обратна посока. Така вместо да се увеличават, киловатите намалявали и не се отчитала никаква консумация. За специалистите все още е загадка принципът на действие на мистериозната машинка, която никой не е виждал. Предполага се, че тя може да се включва във всеки контакт в жилището и да променя еленергията. В Пловдив все още не се е появил “АнтиНЕК”, коментираха от управата на Енергото. Дружеството обаче вече е закупило т. нар. “евротестове”, които откриват нелегалните устройства за крадене на киловати. Обучени са и хора, които да работят с тях. Всички нарушители ще отнесат солидни глоби до 4-5 хиляди лева, тъй като по закон се начислява електричество за една година назад. Гражданите нямат право да отказват достъп до електромерите си, тъй като по закон служителите на Енергото трябва да имат 24-часов достъп до тях.…
Източник: Марица (14.03.2003)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231, ал. 3 ТЗ регистрира с решение от 28.ХII.2002 г. по ф. д. № 29869/91 промени за "Национална електрическа компания" - ЕАД, с държавно имущество: вписва увеличение на капитала от 42 682 134 лв. на 463 933 333 лв. (чрез издаване на нови 421 251 199 поименни акции с номинална стойност 1 лв.), разпределен в 463 933 333 поименни акции с номинална стойност 1 лв.; вписва изменение в устава съгласно заповед № РД-14/626 от 14.ХI.2002 г. на министъра на енергетиката и енергийните ресурси.
Източник: Държавен вестник (21.03.2003)
 
Несъстоятелност на Химко няма да има, заяви председателят на управителния съвет на дружеството Николай Вузев, след като вицепремиерът и министър на икономиката Николай Василев поиска бърз фалит за торовия завод. Според вицепремиера ускоряване на процедурата по обявяване в несъстоятелност е най-доброто, което може да се направи за Химко. Когато дружество от този тип загуби за 4 години 68 млн. лв., никой не може да го спаси, заяви Николай Василев. До дни се очаква решението на Върховния касационен съд по иска на основните кредитори - НЕК и Булгаргаз, за обявяване на Химко в несъстоятелност. Николай Вузев изрази категоричното си убеждение, че решението ще бъде в полза на торовия завод и двата иска на държавните монополисти отново ще бъдат отхвърлени.
Източник: Пари (24.03.2003)
 
Министър Гюлер е посочил, че годишно от България се купуват 2,45 млрд. квтч ток. Според споразумението между София и Анкара от 1998 г. турската страна трябваше да реализира два големи инфраструктурни проекта в замяна на вноса на електричество. Турските фирми така и не изпълниха ангажиментите си по строителството на каскадата "Горна Арда" и автомагистрала "Марица" в участъка от Оризово до Капитан Андреево. В края на миналата година българското правителство пое инициатива за удължаване на срока на споразумението. Но трябваше да се отделят двата инфраструктурни проекта - както като независими един от друг, така и от договора за износ на ток. Целта беше и да се увеличи количеството на продаваната електроенергия. От Националната ни електрическа компания посочиха, че няма официална информация за искане за предсрочно прекратяване на споразумението. В такъв случай обаче Анкара трябва да ни плати компенсации за нереализираните доставки, категорични са експертите.
Източник: Стандарт (28.03.2003)
 
"Национална електрическа компания" - ЕАД, София, в изпълнение на Правилата за организиране на търгове, финансирани от Европейската банка за възстановяване и развитие, тази покана за участие в тръжна процедура е в съответствие с Общото известие за този проект, което е публикувано на интернет страницата на Европейската банка за възстановяване и развитие на 29.VIII.2002 г. "Национална електрическа компания" - ЕАД (възложител), е получила заем "Енергия - 2" от Европейската банка за възстановяване и развитие (банка) за финансиране на четири проекта. Възложителят кани за участие производители или надлежно упълномощени от тях търговци на системи, предмет на този открит международен търг, финансиран с част от заема "Енергия - 2", за: "Проектиране, доставка, инсталиране и въвеждане в експлоатация на Система за дистанционно четене на електромери за предаване на данни от електромери до Централно управление на НЕК - ЕАД". Кандидатите трябва да имат: практически опит, персонал, оборудване и стабилни финансови позиции; оборот на година за всяка от последните 5 години от 5 млн. (USD) долара; не по-малко от 5 подобни системи за събиране на данни от процеси (най-малко една система, от които от минимум 3000 електромера), доставени, инсталирани и въведени в експлоатация от кандидата през последните 3 години. Търгът, финансиран с помощта на заема от Банката, е открит за фирми от всички страни. Средствата от заема не могат да бъдат използвани за заплащане на лица, фирми или внос на стоки, ако такива плащания или внос са забранени с решение на Съвета за сигурност към ООН и посочени в глава седма от Устава на ООН. Тръжна документация може да бъде получена на адрес, изписан по-долу, срещу заплащане на невъзстановима сума 200 EURО или еквивалента в BGN. Тази сума може да бъде платена чрез превод до: "Стопанска инвестиционна банка (СИБанк)" - АД, София, сметка № 190 050 120 2 в EURО, сметка № 100 050 121 5 в BGN, код № 88 898 882, SWIFT: BUIBBGSF. Еквивалентната сума в BGN може да бъде заплатена и в касата на НЕК - ЕАД. ДДС не е включен в цената. Срещу заявление документацията ще бъде изпратена по куриер, но без да се поема отговорност за загубване или късна доставка. Всяко предложение трябва да бъде придружено с банкова гаранция за участие в EURO или еквивалента в друга конвертируема валута, чиято сума трябва да бъде 150 000 EURO, и да бъде доставено на адреса по-долу до 14 ч. на 15.V.2003 г., когато предложенията ще бъдат отворени в присъствието на упълномощени представители на кандидатите, които желаят да присъстват. Потенциалните кандидати могат да получат информация или да се запознаят с документацията и да я закупят на адрес: "Национална електрическа компания" - ЕАД, България, 1040 София, ул. Веслец 5, управление "Инвестиции", г-н Юли Ламбриев, тел./факс (+359 2) 986 12 88, факс (+359 2) 987 25 50, e-mail: JLambriev@nek.bg.
Източник: Държавен вестник (31.03.2003)
 
Агенцията за приватизация на основание чл. 30 ЗПСК обявява, че са сключени следните сделки през периода януари - февруари 2003 г.: I. Основни продажби: "Пътпроект" - ЕООД, София - 100% от капитала са продадени на "Пътинвест - инженеринг" - АД, за 1 500 000 лв., платими: 50% от цената в брой в деня на подписване на договора; 50% от цената в брой в срок до 15 календарни дни от датата на подписване на договора, за срок 3 г.: да запази предмета на дейност на дружеството; да не намалява дяловото си участие в капитала на дружеството под 75%; да не предприема действия за ликвидация на дружеството; да не прехвърля правото на собственост върху дяловете, предмет на този договор, освен с предварителното писмено съгласие на Агенцията за следприватизационен контрол; "Акваинженерингконсулт" - ЕООД, Пловдив - 100% от капитала са продадени на Недялко Иванов Колаксъзов за 65 000 лв., платими: 50% от цената в брой в деня на подписване на договора; 50% от цената в брой в срок до 20 дни от датата на подписване на договора; за срок 3 г.: да запази предмета на дейност на дружеството; да не намалява дяловото си участие в капитала на дружеството под 51%, освен с предварителното писмено съгласие на Агенцията за следприватизационен контрол; да не предприема действия за ликвидация на дружеството, освен с разрешението на Агенцията за следприватизационен контрол; да не прехвърля собствеността върху дяловете, както и да не прехвърля върху трето лице правата и задълженията, произтичащи от договора, освен с предварително писмено съгласие на Агенцията за следприватизационен контрол; да не извършва разпоредителни сделки с дълготрайни активи, представляващи над 25% от общата балансова стойност на дълготрайните активи на дружеството към 31 декември на предходната година, освен с предварителното писмено съгласие на Агенцията за следприватизационен контрол; "Ема - Инженеринг" - ЕАД, София - 100% от капитала са продадени на "Лил Тек Балкан" - АД, за 126 000 лв., платими: 50% от цената в брой в деня на подписване на договора; 50% от цената в брой в срок до 15 календарни дни от датата на подписване на договора; за срок 3 г.: да запази предмета на дейност на дружеството, освен с предварителното писмено съгласие на Агенцията за следприватизационен контрол; да не намалява акционерното си участие в капитала на дружеството под 100%, освен с предварителното писмено съгласие на Агенцията за следприватизационен контрол; да не прехвърля правото на собственост върху акциите, предмет на този договор, освен с предварителното писмено съгласие на Агенцията за следприватизационен контрол; да не предприема действия за ликвидация на дружеството, освен с предварителното писмено съгласие на Агенцията за следприватизационен контрол; "Порт флот - Бургас" - ЕООД, Бургас - 100% от капитала са продадени на "АРЗ - Холдинг 2002" - ЕООД, за 9 000 000 лв., платими: 90% от цената по рамковото споразумение за прилагане на компенсационен механизъм за изплащане на дълга на Стопанска банка и Минералбанк към САЧЕ - Италия, посредством конвертирането му в участие на инвеститори в приватизацията на български държавни предприятия, от които 40% се заплащат до деня на подписване на договора за приватизация, останалата част - до 20 календарни дни; 10% от цената се заплаща чрез банков превод по сметка на АП чрез прихващане на внесения депозит; за срок 3 г.: да инвестира 4 850 000 лв.; да поддържа средносписъчна численост на заетите от 210 души; да не допуска извършването от страна на дружеството на отчуждителни сделки с плавателни средства, собственост на дружеството, чиято балансова стойност надхвърля 20% от общата балансова стойност на дълготрайните материални активи на дружеството към предходната година, освен с предварителното писмено съгласие на Агенцията за следприватизационен контрол; да запази предмета на дейност на дружеството; да не намалява дяловото си участие в капитала на дружеството под 51%, освен с предварителното писмено съгласие на Агенцията за следприватизационен контрол; да не прехвърля на трето лице придобитите по силата на този договор дялове, както и да не прехвърля на трето лице правата и задълженията, произтичащи от договора, освен с предварителното писмено съгласие на Агенцията за следприватизационен контрол; да не предприема действия за ликвидация на дружеството; "Водно строителство - 2001 Ловеч" - ЕООД, Ловеч - 100% от капитала са продадени на ЕТ "Димитър Прокопиев" за 200 000 лв., платими: 50% от цената в брой в деня на подписване на договора; 50% от цената в брой в срок до 15 календарни дни от датата на подписване на договора; за срок 3 г.: да не променя основния предмет на дейност на дружеството, освен с предварителното писмено съгласие на Агенцията за следприватизационен контрол; да не намалява дяловото си участие в капитала на дружеството под 51%, освен с предварителното писмено съгласие на Агенцията за следприватизационен контрол; да не прехвърля правото на собственост върху дяловете, предмет на този договор, освен с предварителното писмено съгласие на Агенцията за следприватизационен контрол; да не предприема действия за ликвидация на дружеството, освен с предварителното писмено съгласие на Агенцията за следприватизационен контрол; "МТА" - ЕАД, Пловдив - 90% от капитала са продадени на "Интертръст" - АД, за 1 850 000 лв., платими: 50% от цената в брой в деня на подписване на договора; 50% от цената в брой в срок до 15 календарни дни от датата на подписване на договора; за срок 3 г.: да запази предмета на дейност на дружеството; да не намалява акционерното си участие в капитала на дружеството под 51%; да не предприема действия за ликвидация на дружеството, освен с предварителното писмено съгласие на Агенцията за следприватизационен контрол; да не извършва разпоредителни сделки с дълготрайни активи на дружеството; да не извършва разпоредителни сделки с акциите, както и да не се разпорежда с правата и задълженията, произтичащи от договора; "Феникс Бдин" - ЕООД, Видин - 100% от капитала са продадени на "Ан Сел" - ЕООД, за 100 000 лв., платими: 50% от цената в брой в деня на подписване на договора; 50% от цената в брой в срок до 5 дни от датата на подписване на договора; за срок 3 г.: да запази предмета на дейност на дружеството; да не намалява дяловото си участие в капитала на дружеството под 75% освен с предварителното писмено съгласие на Агенцията за следприватизационен контрол; да не предприема действия за ликвидация на дружеството, освен с разрешението на Агенцията за следприватизационен контрол; да не прехвърля собствеността върху дяловете, както и да не прехвърля на трето лице правата и задълженията, произтичащи от договора, освен с предварителното писмено разрешение на Агенцията за следприватизационен контрол. II. Сделки по чл. 1, ал. 2 във връзка с чл. 4, ал. 1 ЗПСК: Цех "Автобаза", обособена част от "Елисейна" - ЕАД, гара Елисейна - продадена на "Ел - Ем Импекс" - ЕООД, за 150 000 лв., платими: 50% от цената в брой в деня на подписване на договора; 50% от цената в брой в срок до 15 календарни дни от датата на подписване на договора; за срок 3 г.: да не се разпорежда с обособената част, освен с разрешението на Агенцията за следприватизационен контрол; Цех "Центромет", обособена част от "Елисейна" - ЕАД, гара Елисейна - продадена на "Ел - Ем Импекс" - ЕООД, за 170 000 лв., платими: 50% от цената в брой в деня на подписване на договора; 50% от цената в брой в срок до 15 календарни дни от датата на подписване на договора; за срок 3 г.: да не променя предмета на дейност на дружеството, освен с предварителното писмено съгласие на Агенцията за следприватизационен контрол; да не се разпорежда с обособената част, освен с предварителното писмено съгласие на Агенцията за следприватизационен контрол; ВЕЦ "Сини вир", обособена част от "НЕК" - ЕАД, София - продадена на "Райтър" - ЕООД, за 405 000 лв., платими: 50% от цената в брой в деня на подписване на договора; 50% от цената в брой в срок до 20 календарни дни от датата на подписване на договора; купувачът се задължава да не се разпорежда с обособената част, освен с разрешението на Агенцията за следприватизационен контрол; да не извършва промяна на функционалното и технологичното предназначение на обособената част; обект "Бунгала" - Приморско, обособена част от "Воинтех" - ЕООД, София - продадена на Анка Иванова Янаджиева за 12 000 лв., платими: 50% от цената в брой в деня на подписване на договора; 50% от цената в брой в срок до 15 календарни дни от датата на подписване на договора. III. Сделки за продажба на остатъчни пакети акции или дялове "Амбарица - Г. О." - ООД, Горна Оряховица - 10,07% от капитала са продадени на "Транс Инженеринг" - ООД, за 25 992 долара, платими: 50% от цената в брой в деня на подписване на договора; 50% от цената в брой в срок до 15 календарни дни от датата на подписване на договора; "Аптечно Благоевград" - АД, Благоевград - 11,04% от капитала са продадени на "Аптечно Благоевград 21" - АД, за 83 109,35 лв., платими: 100% от цената в брой в деня на подписване на договора; "Пампорово ски" - АД, Чепеларе - 2,22% от капитала са продадени на "Никдим" - ЕООД, за 5551 долара, платими: 100% от цената в брой в деня на подписване на договора; "Сортоизпитване - Петрич" - ООД, Петрич - 15,03% от капитала са продадени на ЕТ "Методи Попов - Златолист" за 10 551,25 лв., платими: 100% от цената в брой в деня на подписване на договора; "Хемус Ер" - ЕАД, София - 49% от капитала са продадени на "Химимпорт" - АД, за 3 100 000 лв., платими: 50% от цената в брой в деня на подписване на договора; 50% от цената в брой в срок до 20 дни от датата на подписване на договора; "Пиринско пиво" - АД, Благоевград - 0,04% от капитала на дружеството са продадени чрез приемане на търгово предложение, отправено от търговия предложител "Карлберг Брюерис" - АД, Дания, по реда на чл. 149 ЗППЦК, за 10 765,15 лв.
Източник: Държавен вестник (01.04.2003)
 
Над 400 работници от Химко започнаха безсрочно гражданско неподчинение заради неизпълнения ангажимент на мениджърския екип да изплати всички дължими заплати до 31 март. Вчера двата портала бяха блокирани, за да спре изнасянето на скрап от площадката на торовия завод. Работниците призоваха държавата да се намеси за решаване на проблема Химко и да спре източването на движими материални активи. След спирането на производството са разпродадени цистерни за амоняк, жп вагони за карбамид, продължава рязането и изнасянето на инсталации за скрап, казаха от КНСБ. Над 100 т мазут са продадени през последната седмица и според синдикалисти това са количества от съхранявания държавен резерв. Задълженията към работниците заедно с невнесените осигуровки са за 3 млн. лв. В понеделник бяха осигурени минимални средства за издължаване на заплатите за май м. г. към съкратените вече над 400 химици. Като основна причина за неизпълнения ангажимент от ръководството на Химко посочиха неприключилите съдебни спорове с Булгаргаз и НЕК. До края на следващата седмица в зависимост от очакваните постъпления от страна на основните акционери ще бъде изготвен график за изплащане на останалите задължения към всички работници и служители, се казва в обръщение от ръководството на Химко. За днес е насрочено протестно шествие до областната управа във Враца.
Източник: Пари (02.04.2003)
 
НЕК - ЕАД, клон ВЕЦ група "Родопи" - Пловдив, на основание чл. 3 от Наредбата за търговете и заповед № 84 от 28.II.2003 г. на управителя обявява търг с тайно наддаване за продажба на отпадъци от черни и цветни метали, както следва: ------------------------------------------------------------------------------ № Позиция Ориентировъчно Начална тръжна количество, т цена, лв./т без ДДС ------------------------------------------------------------------------------ 1. Кабели - медни (с изолация) 1050 тип СВБТ - 24 х 2,5 3,80 тип ТЗАВТ - 7 х 4 х 0,9 4,20 тип СВТ (разни) - от 2 х 1,5 до 3 х 50 2,00 2. Кабели - алуминиеви (с изолация) тип АСВТ (разни) - от 2 х 10 до 3 х 50 0,20 400 3. Секции, изолирани от ел. двигатели - медни 0,80 1500 4. Желязо над 4 мм 20,00 110 5. Желязо под 4 мм 3,00 100 6. Алуминий - очистен 0,32 1200 7. Мед - очистена 0,30 2000 ------------------------------------------------------------------------------ Търгът ще се проведе на първия работен ден след изтичането на 15 календарни дни считано от датата на обнародването в "Държавен вестник", като денят на обнародването не се брои, от 13 ч. и 30 мин. в сградата на управлението на клон ВЕЦ група "Родопи", Пловдив, ул. Васил Левски 244, ет. 3, стая 309. При неявяване на кандидати повторен търг ще се проведе в първия работен ден след изтичане на 23 календарни дни считано от датата на обнародването в "Държавен вестник", като денят на обнародването не се брои, от 13 ч. и 30 мин. на същото място и при същите условия. Документация за участие може да бъде закупена от касата на клона на посочения по-горе адрес, ет. 4, стая 403. Стойност на документацията - 10 лв. без включен ДДС, която сума не се възстановява. Посочените кабели се намират в базата на продавача в Пловдив. За информация: тел. 032/904 341 - С. Гегов; 032/904 378 - Н. Николов.
Източник: Държавен вестник (04.04.2003)
 
НЕК - ЕАД, София, Предприятие "Мрежи високо напрежение", Електропреносен район - Стара Загора, на основание чл. 3 и 6 от Наредбата за търговете и решение, взето с протокол № 3 от 28.I.2003 г. на съвета на директорите на НЕК - ЕАД, организира търг с тайно наддаване за продажба на отпадъчни черни и цветни метали при следните условия: 1. предмет на търга - продажба на пакет от отпадъчни материали (цветни и черни метали): черен метал - 44,4 т, силициева ламарина - 82,6 т, и медни отпадъци - 26,1 т, намиращи се на територията на ЕПР - Стара Загора; 2. търгът е с тайно наддаване; 3. началната цена на предмета на търга е 59 390 лв., като отделно от нея кандидатът, спечелил търга, за своя сметка ще нареже и извози отпадъчните материали; 4. размерът на депозита е 594 лв.; 5. начин на плащане на цената - чрез банков превод; 6. търгът ще се проведе на 8.V.2003 г. от 14 ч. в Стара Загора, ул. Отец Паисий 89, ет. 5, стая 506; 7. ако на търга не се яви кандидат, търгът се смята за непроведен и се провежда повторен търг на 15.V.2003 г. от 14 ч.; 8. цената на тръжната документация е 50 лв. и може да бъде закупена всеки работен ден в сградата на НЕК - ЕАД, П "МВН", Стара Загора, ул. Отец Паисий 89, ет. 5, стая 509, лице за контакти: инж. Десислава Господинова, тел. 042/600-424; началният срок за продажба на документите е първият работен ден, следващ деня на обнародването в "Държавен вестник"; 9. предложенията се подават пред комисията по търга в деня и часа, определен за начало на търга.
Източник: Държавен вестник (04.04.2003)
 
Проектът за ТЕЦ Марица-изток 3 предвижда рехабилитация и модернизация в 4-те генериращи мощности на централата с обща мощност 840 мегавата и изграждане на сероочистващи смесени инсталации във всяка от тях. След изпълнението му централата ще стане модерна и екологична и животът й ще се удължи с повече от 15 г. Проектът за модернизацията на ТЕЦ Марица-изток 3 най-после тръгва. За да докажат важността на първата голяма инвестиция в енергетиката, договорена още от кабинета Костов, на място в централата дойдоха премиерът Симеон Сакскобургготски, вицепремиерът Николай Василев, изп. директор на НЕК Васил Анастасов и шефовете на чуждите компании Еnel и Еntergy. В договора за съфинансиране между Еnel и Еntergy има клаузи, които дават възможност на Еnel да промени дяловото си участие в смесеното дружество, съобщи Андреа Брентън, вицепрезидент на Еnel Produzione. Целта е да се даде възможност за по-гъвкаво управление, допълни той. Проектът ще се реализира от смесеното дружество Енергийна компания Марица-изток 3 АД, 27% от което притежава НЕК чрез апорт на централата, 44% - Еnel, и 29% Еntergy. Общата стойност на проекта е 600 млн. EUR, проектното финансиране е 348 млн. EUR. Те ще бъдат осигурени със собствени средства на Entergy и Enel и 10 европейски и български банки.
Източник: Пари (10.04.2003)
 
НЕК - ЕАД, чрез П "МВН" - ЕПР София-област, 1360 София, бул. Европа 2, факс (02) 8121 840, e-mail: pmvnsfo@mail.orbitel.bg, на основание чл. 3 и чл. 1, ал. 2, т. 4 от Наредбата за търговете обявява търг с тайно наддаване: 1. Предмет: 1) отпадъци от черни метали (части от съоръжения, арматура и др.) - 1200 кг; 2) дърва за горене (негодни барабани, различни размери, греди, дъски и др.) - 6,5 куб. м; 3) демонтирани строителни материали - етернитови панели с размер 300/085/6 см - 46 бр.; ламарина вълнообразна с размер 200/100/1,2 см - 165 бр.; стара дограма - прозорци 36 бр.; марсилски керемиди - 1200 бр.; метални профили (винкели, тръби и др.) - 861 кг; 4) други материали - стъклени изолатори тип ПС 70ДМ - 280 бр.; клема "Планка - въже" 16,5/26 А1 - 160 бр.; кабел (коаксиален) - 200 м; напреженови трансформатори НК 24 - 9 бр. Материалите се намират в склада на ЕПР София-област, София, бул. Европа 2. Допуска се подаване на предложения за отделни групи материали. 2. Търгът е с тайно наддаване. 3. Началната цена на предмета на търга е за: 1) отпадъци от черни метали (части от съоръжения, арматура и др.) - 1200 кг с цена 0,07 лв. за кг; 2) дърва за горене (негодни барабани, различни размери, греди, дъски и др.) - 6,5 куб. м с цена 12 лв. за куб. м; 3) демонтирани строителни материали - етернитови панели с размер 300/085/6 см - 46 бр. с цена 1 лв./бр.; ламарина вълнообразна с размер 200/100/1,2 см - 165 бр. с ед. цена 1,50 лв./бр.; стара дограма - прозорци - 36 бр. с ед. цена 0,50 лв./бр.; марсилски керемиди - 1200 бр. с ед. цена 0,15 лв./бр.; метални профили (винкели, тръби и др.) - 861 кг, с цена 0,08 лв./кг; 4) други материали - стъклени изолатори тип ПС 70ДМ - 280 бр. с ед. цена 0,20 лв./бр., клема "Планка - въже" 16,5/26 А1 - 160 бр. с ед. цена 0,80 лв./бр.; кабел (коаксиален) 200 м с ед. цена 1,50 лв./м, напреженови трансформатори НК 24 - 9 бр. с ед. цена 5,50 лв./бр.; кандидатът, спечелил търга, за своя сметка ще натовари и извози отпадъчните материали; всички посочени цени са без ДДС. 4. Размерът на депозита за участниците е, както следва: за участник, участващ за материалите по първа група материали - 1 лв., за втора група - 1 лв., за трети група - 6 лв., за четвърта група - 5 лв., внесени в касата на предприятието най-късно до 15 ч. на работния ден преди деня на провеждане на търга. 5. Начин на плащане на цената - чрез банков превод. 6. Обезпечение - за обезпечение на изпълнението на задълженията си по договора купувачът се задължава да представи при подписването му парична гаранция в размер 10% от цената, внесена по банковата сметка на продавача. 7. Търгът ще се проведе на 15-ия ден считано от следващия ден след деня на обнародването в "Държавен вестник", а ако този ден е почивен, в първия работен ден, от 14 ч. в сградата на ЕПР София-област, София, бул. Европа 2; ако на търга не се яви кандидат, търгът се смята за непроведен и се провежда повторен търг на 7-ия ден, считано от следващия ден след деня на търга, на същото място в 14 ч. 8. Цената на тръжната документация е 5 лв. (без ДДС) и може да бъде закупена всеки работен ден в сградата на ЕПР София-област, София, бул. Европа 2, лице за контакти Христо Иванов, тел. 8121830; началният срок за продажба на документите е първият работен ден, следващ деня на обнародването в "Държавен вестник". 9. Предложенията се подават пред комисията по търга в деня и часа, определен за начало на търга; предложенията следва да съдържат единични цени за съответната мерна единица; до участие за група 1) материали се допускат само търговци, регистрирани по Търговския закон и притежаващи лицензия, издадена по реда на Наредбата за търговската дейност с отпадъци от черни и цветни метали, и разрешение по чл. 37 от Закона за ограничаване на вредното въздействие на отпадъците върху околната среда; до участие за останалите групи материали се допускат физически и юридически лица. 10. Посочените количества са приблизителни. Точното установяване на количествата и конкретните задължения на страните са подробно описани в договора за продажба.
Източник: Държавен вестник (11.04.2003)
 
Регистрираната в Кипър банка "De Pfa investment bank" ще инвестира $30 млн. в рехабилитацията на III енергиен блок на ТЕЦ "Изток" край Русе. Решението за избор на инвеститора е взето от Съвета на директорите на местната "Топлофикация". За да бъде сключен инвестиционния заем първо трябва да се изчака одобрението на НЕК и Агенцията за приватизация. Освен кипърците, в конкурса за отпускане на заем е участвала още една банка, чието име бе запазено в тайна от ръководството на дружеството. "De Pfa investment bank" е дъщерна на едноименната френска банка. Ремонтирането на III блок в ТЕЦ "Изток", който е с мощност 110 мегавата, трябва да започне в началото на лятото и ще продължи около година. По предварителни данни поръчката ще бъде възложена на "Енергопроект-София". За целта са предвидени между 30 и 35 млн. лв. Топлоцентралата е построена през 1960 г. и е оборудвана със съветски и чешки котли на въглищно горене. Произведената от русенския ТЕЦ електроенергия е със себестойност само 2 цента на киловатчас заради евтиния внос и доставка по Дунав на въглища от Украйна. В същото време енергийния министър Милко Ковачев съобщи, че има сериозен инвеститорски интерес към модернизацията на 7-те енергоразпределителни дружества в страната. Търговете за участие ще бъдат през юни, а повече подробности за сделките ще има през май, обясни министър Ковачев.
Източник: Дума (14.04.2003)
 
Да се развали приватизационната сделка за завода за тежко автомобилостроене „Мадара"-Шумен, искат работници. Късно вечерта в четвъртък над 200 души излязоха на протестен митинг в центъра на града с плакати: „Искаме работа и заплати", „Искаме нов собственик на „Мадара". Протестна декларация е изпратена до вицепремиера Николай Василев. 1400 подписа за прогонване на собственика Валери Симеонов, купил „Мадара" за $1 преди 4 г., са събрани от инициативен граждански комитет. През 80-те години в предприятието са били заети 6000 души, а сега са 540. От декември те получават по 110лв. аванс, а фирмата има огромни дългове към НОИ и НЕК. Работниците се опасяват, че докато държавата реши какво да прави, фирмата ще бъде източена.
Източник: Труд (14.04.2003)
 
Първата частна мини ВЕЦ в Пловдивско ще бъде построена край с. Храбрино. Неин собственик е старозагорската фирма “Стаза Газ” ООД, която притежава и верига газстанции. Централата ще е на река Тъмръшка, имаме вече разрешение от Министерството на околната среда за водоползване, обяснява пловдивчанинът Андон Колев. Той и съдружникът му Наско Стоянов, дълго време обикаляли страната, докато изберат подходящото място. Денивелацията е 350 метра, което позволява работа на ВЕЦ с мощност 4 мегавата, такава още няма в България, твърди г-н Колев. Проучването на водните запаси на Тъмръшка от 1959 г. до 2002 г. показвало, че реката никога не е пресъхвала. Нямало и опасност за екоравновесието. След устието на реките Тъмръшка и Бойковска ще бъде вдигната стена. Според предписанието на РИОСВ ще се използва 70 процента от водата. Фирмата е обещала пред лесничейството да пуска в реката 5-6 хил. балкански пъстърви годишно. В момента “Стаза Газ” търси да купи най-важната част от централата ­ генераторът. Държавата продава стари ­ 40-50-годишни, на които обаче задължително трябва да бъде направен основен ремонт. По всяка вероятност ще вземем чешка машина, уточняват съдружниците. Съоръжението ще бъде поставено срещу хижа “Родопски партизани”. Оттам ще започва 4600 метров тръбопровод. Най-стръмният участък от него ще бъде положен с помощта на хеликоптер. Тръбите вече са закупени, но все още не е излязло строителното разрешение. Предполага се, че до 1 юли документът ще бъде готов. Най-големият проблем, естествено, е финансирането, признава Андон Колев. Цялостното изграждане на ВЕЦ-а ще глътне 6 150 000 лева. Фирмата кандидатства с проекта си по програма на екоминистерството и ако спечели, ще получи 3 млн. евро безлихвен заем. Бизнесмените са във връзка с френска и австрийска банка, откъдето също има възможност за кредит, но при високи лихви. Според сметките на съдружниците за 9 години ще могат да се разплатят с донорите и да започнат да получават печалба. През първите 12 месеца ВЕЦ-ът ще работи на половин мощност и на непрекъснат режим, а след това ще бъдат включени и останалите 2 мегавата. Можем да произвеждаме 1700-1800 киловата на час, ако няма сериозно засушаване. При увеличение на цената на тока с 15 процента от 1 юни, ще продаваме на НЕК по 7 ст./квтч, смята Андон Колев. Според него Храбрино може директно да купува по-евтино електричество от тяхната централа, тъй като законът позволява директно договаряне между вецовете и потребителите. Подобен пример имало в казанлъшко село, където малцината жители не плащали ток, защото още през 1912-1913 г. си направили примитивна ВЕЦ с открити канали. Кметът на Храбрино Димитър Йовчев сподели, че се надява фирмата да пусне безплатно улично осветление. Освен това “Стаза Газ” ще осигури хляб за близо 15 работници, които ще обслужват централата. Ако всичко върви по план, първата мини ВЕЦ в Пловдивско ще бъде пусната в началото на ноември.
Източник: Марица (15.04.2003)
 
В маданското село Средногорци вече работи втора частна електроцентрала. Двата селски ВЕЦ осигуряват препитание на 8 души. Последната засега ВЕЦ ще е над опашката на бъдещия язовир Мадан от каскадата “Горна Арда”. Експерти от енергийния бранш твърдят, че даже да бъде изградена каскадата, тя няма да конкурира частните производители на ток от Маданско. През 30-те години на XX век под с. Средногорци немците са направили първата ВЕЦ в региона. Тя е осигурявала ток за нуждите на най-голямата на Балканите обогатителна фабрика за оловно-цинкови руди, построена пак тук. Днес от двата обекта са останали само руини.
Източник: Марица (15.04.2003)
 
Компанията "Стил-93" на известния турския бизнесмен Фуат Гювен е на път да се сдобие с втора водноелектрическа централа, след като във вторник спечели търга за приватизация на ВЕЦ "Ловеч", който е с мощност четвърт мегават. Конкурент на Гювен в наддаването беше близкото до СИБанк кърджалийско дружество "Бентонит". Заявената цена от победителя е 660 хил. лв., като търгът тръгна от началните 340 хил. лева. Само преди месец "Стил-93" спечели срещу 4.22 млн. лв. и ВЕЦ "Камен рид" с мощност 1.75 мегавата. Договорът за "Камен рид" беше подписан в петък (11 април). Турският бизнесмен Фуат Гювен получи правото да продава горива в свиленградската безмитна зона чрез магазините "Шипка" в началото на 90-те години. Договорите са за срок от десет години, но продължават да действат и до днес. От тези бензиностанции зареждат тировете и напускат страната, което позволява на турския бизнесмен да прави обороти, които го поставят в групата на 100-те най-големи компании в страната. Ниските цени на продаваното от Гювен гориво стана причина за недоволство на собственици на бензиностанции преди година. Също във вторник фирмата "Стройинвест 2003" ООД спечели организирания от Агенцията за приватизация явен търг за продажба на 2000 дяла, или 100% от капитала на "Главпроект" ЕООД след сериозно наддаване, при което цената се вдигна от началните 700 хил. лв. до 1.25 млн. лева. Победителите са строителните предприемачи Явор Бояджиев и Здравко Матлиев, които според предприемачи се ползват с добро име в бранша. До последно техен конкурент беше "Ефектен унд финанц - България", който обаче отпадна на предишната стъпка в аукциона от 1.2 млн. лева. Тази компания с швейцарски капитали притежава почти 100% от капитала на пловдивския козметичен завод "Ален мак". Другите двама участници в търга бяха "Българска индустриална и търговска корпорация", която е свързана с "Българска холдингова компания", и физическото лице Тони Цветков. Договорът между АП и "Стройинвест 2003" ще бъде подписан, след като преди това бъде одобрен от надзорния съвет на агенцията. Цената ще се изплаща изцяло в брой, на равни части в деня на подписване на договора и до 20 дни след това. Депозитът за участие в търга беше в размер на 140 хил. лв., което е 20% от началната цена. Това е вторият опит за приватизацията на "Главпроект", след като предишната процедура през 1995 г. не завърши със сделка. Основният актив на "Главпроект" е 11-етажната му сграда, която се намира срещу зала "Универсиада" в столицата. Собственост на дружеството са осем от етажите, като останалите три се държат от "Прософт". Повечето от офисите в сградата са отдадени под наем. "Имахме интерес само към сградата на "Главпроект", заяви председателят на управителния съвет на "Ефектен унд финанц -България" Петър Терзиев. В момента централата на собственика на "Ален мак" се намира на булевард "Цар Освободител". Фирмата обаче планира да разшири дейността си и в други сфери и затова й е нужен по-голям офис. Инженеринговата фирма "Главпроект" навремето е била със силни позиции в строителния бранш, като е участвала в изграждането на редица сгради в София и в останалата част от България, както и в чужбина. Дружеството има близо петдесетгодишна история и името му е популярно на доста места по света. Сега обаче дейността му е сведена до минимум, а освен това според кандидати на шията му тежат задължения за 300 хил. лева. Иначе в предмета на дейност на компанията са записани научни изследвания, внедряване, проучване и проектиране в областта на териториалното устройство, градоустройство, инженерна инфраструктура и други.
Източник: Дневник (16.04.2003)
 
Турската електрическата компания (ТЕАШ) изненадващо обяви, че спира да купува електроенергия от НЕК от полунощ днес. ТЕАШ е предупредила с факс българската страна за прекратяване на доставките, без да посочи мотиви, съобщиха от ръководството на електрокомпанията. Миналата година НЕК изнесе за Турция около 3.5 - 3.7 млрд. киловатчаса електроенергия, като целият износ на компанията беше 6.1 млрд. кВтч. Приходите само от договора с южната ни съседка за 2002 г. възлизат на около 120-130 млн. долара (при цена от 3.5 цента на кВтч) или около 2% от общия износ на страната и 8% от отрицателното салдо по платежния баланс. Сделките с Турция се осъществяват по силата на междуправителствено споразумение от 1998 г., което по-късно беше подкрепено с договори между двете електрически компании до 2008 г. Според тях общите продажби на електоенергия трябваше да достигнат 32 млрд. киловатчаса до изтичането на договора. "Предстоят тежки преговори с турската страна, ако се стигне до разваляне на договора между двете компании", коментира във вторник зам.-министърът на енергетиката Илко Йоцев. Според представители на НЕК предизвестието от ТЕАШ е принудило министър-председателя Симеон Сакскобургготски незабавно да предприеме дипломатически стъпки. Тази информация обаче не беше официално потвърдена до редакционното приключване на броя. Засега остава неясно за какъв период от време износът ще бъде прекратен.
Източник: Дневник (16.04.2003)
 
Старозагорската фирма "Стаза газ" ООД започва строеж на първата в страната частна ВЕЦ край пловдивското село Храбрино, съобщиха от кметството. Предвижда се тя да бъде пусната в експлоатация в началото на ноември 2003 година. Компанията инвеститор притежава верига от газстанции в страната и вече е получила разрешението за водоползване на река Тъмръшка от Министерството на околната среда. "Стаза газ" ООД е собственост на пловдивчанина Андон Колев и старозагореца Наско Стоянов. Двамата съдружници повече от година обикаляли страната, за да изберат подходящото място. Денивелацията край река Тъмръшка е 350 метра, което щяло да позволи новата мини-ВЕЦ да работи с мощност от 4 мегавата. Електрическият ток ще се продава на Националната електропреносна компания, с която фирмата има вече предварителни договорености. Проучването на водоизточника през последните 45 години показвало, че реката никога не е пресъхвала. Нямало опасност и за екоравновесието. Според предписанието на РИОСВ за производство на електроенергия ще се използват 70 процента от водата на Тъмръшка. До устието на реката ще бъде издигната стена, а в подножието на хижа "Родопски партизанин" ще бъде разположен генераторът, от който ще започва 4600-метров тръбопровод. Материалите вече са доставени, чака се само строителното разрешение, което ще бъде готово най-късно до 1 юли, надява се съсобственикът на "Стаза газ" Андон Колев. Според разчетите на собствениците цялостният строеж на ВЕЦ-а ще струва 6.150 млн. лв. Централата ще се обслужва от 15 работници. Фирмата инвеститор кандидатства с проекта си по екопрограма на Министерството на околната среда и се надява да получи за реализацията му 3 млн. евро безлихвен кредит. "Стаза газ" преговаря за финансиране и с френска и австрийска банка. Според разчетите на съдружниците инвестицията ще бъде възстановена след девет година работа на ВЕЦ-а. Вероятно през първите 12 месеца от експлоатацията си ВЕЦ-ът ще работи с половин мощност и на непрекъснат режим, а после ще бъдат включени и останалите 2 мегавата. Ако няма сериозни засушавания, централата ще произвежда средно по 1700-1800 киловата на час. Жителите на село Храбрино, където ще е разположена централата, ще могат да купуват директно по-евтино електричество от ВЕЦ-а, тъй като нормативната уредба позволява да се сключват договори между производител и потребител. "Стаза газ" е поела ангажимент и пред лесничейството на селото да пуска в реката 6 хиляди балкански пъстърви годишно. Кметът на с. Храбрино Димитър Йовчев пък се надява, че фирмата ще пусне безплатно осветление по селските улици.
Източник: Дневник (17.04.2003)
 
НЕК - ЕАД, клон "ВЕЦ група "Родопи", Пловдив, ул. Васил Левски 244, на основание чл. 3 и 6 от Наредбата за търговете и заповед № РД-14/102 от 21.III.2003 г. на министъра на енергетиката и енергийните ресурси обявява търг с тайно наддаване за продажба на следния имот: кафе - сладкарница, преустроена в кафе-аперитив "Флеш", с площ 177,41 кв. м, в Девин, ул. Освобождение 37, партерен етаж. Началната тръжна цена е 44 560 лв. без ДДС. До участие се допускат кандидати, внесли депозит за участие в търга в размер 4500 лв., който се превежда по сметка на продавача № 10011747116, банков код 62176244 - Булбанк, Пловдив, или се заплаща в брой в касата на дружеството, Пловдив, ул. В. Левски 244, ет. 4, стая 403. Търгът ще се проведе в сградата на продавача на посочения адрес, стая 309, ет. 3, на 16.V.2003 г. в 14 ч. При неявяване на кандидати повторен търг ще се проведе на 29.V.2003 г. в 14 ч. на същото място и при същите условия. Цената на тръжната документация е 100 лв. с включен ДДС и може да бъде закупена от касата на продавача от 22.IV. до 15.V.2003 г. За справки - тел. (032) 904-338 - Стоилова, Белева.
Източник: Държавен вестник (18.04.2003)
 
До 1 година "Топлофикация" - Варна, ще започне комбинирано производство на електро- и топлоенергия, заяви директорът на дружеството инж. Илия Николаев. Това става възможно, след като компанията е получила разрешение от Съвета за структурни реформи към Министерството на енергетиката за изграждането на когенератор. Варненското дружество е първото в страната, което ще прави такива промени. Новата инсталация ще струва на "Топлофикация" $4 млн., но ще намали значително разходите за производство на топлоенергия. Цената на парното за варненци обаче няма да падне, тъй като сега тя се определя централизирано от държавата. Но ако цените на топлоенергията бъдат освободени, това няма да се почувства в града и парното вероятно няма да поскъпне, твърди Илия Николаев. Освен това с изграждането на когенератора абонатите на компанията ще могат да ползват топла вода целогодишно. Обиковено дружеството спира нейното подаване през лятото, защото загубите били много големи.
Източник: Черно море (21.04.2003)
 
Да бъде анулиран договорът за доставка на ток от България ще настоява турският енергиен министър Хилми Гюлер на срещата си в Анкара с българските министри на енергетиката и на регионалното развитие и благоустройството, твърди в публикация от 21 април турският вестник Стар. Информацията на вестника обаче по всяка вероятност е неточна и провокативна, защото като дата на преговорите между двете страни се посочва 23 април. Това е нереалистично, тъй като двамата български министри са на посещения в други страни - енергийният министър Милко Ковачев е в Германия, а до 23 април министър Церовски е в Москва. Отлагането на преговорите е съгласувано с турската страна и е взето решение те да се проведат в началото на май, след Гергьовден, съобщиха от енергийното министерство. Според експерти публикацията цели да изостри общественото мнение в Турция, за да попречи на диалога между двете страни и да принуди турската страна да отстоява твърди позиции. В дъното са частни интереси на големи инвеститори в турски електроенергийни обекти, коментира информиран източник, пожелал анонимност. Стратегическите инвеститори, които изграждат в южната ни съседка заместващи мощности на газ, имат дългосрочни договори за изкупуване на електроенергията им от турската електрическа компания. В техен интерес е тези централи да работят с пълен капацитет, за да си изплатят по-бързо капиталовложенията. Електроенергията, която те произвеждат обаче, ще се изкупува по 10 цента на кВтч, което е около 3 пъти по-скъпо от внасяния от България ток.
Източник: Пари (22.04.2003)
 
"Национална електрическа компания" - ЕАД, П "Мрежи високо напрежение", район Монтана, 3400 Монтана, ул. Ал. Стамболийски 45, тел./факс 096/300 501, на основание чл. 3, ал. 5 от Наредбата за търговете обявява търг с тайно наддаване с предмет: продажба на отпадъчни материали - елементи от СРС на ВЛ 110 kV "Боровци" до п/ст "Жеравица" - 32 000 кг. Търгът е с тайно наддаване, като ценовото предложение трябва да бъде за цялото количество отпадъци. Началната цена на предмета на търга е 0,065 лв. за 1 килограм метал от демонтирани СРС (65 лв. за 1 тон), без начислен ДДС, като отделно от нея кандидатът, спечелил търга, за своя сметка ще нареже и извози отпадъчните материали. Размерът на депозита за участие е 15 лв. Начин на плащане на цената - на ръка в касата на предприятието преди извозването на отпадъците. Обезпечение - за обезпечение на изпълнение на задълженията си по договора купувачът се задължава непосредствено след подписването на договора да представи гаранция за добро изпълнение под формата на парична сума в размер 10% от цената плюс ДДС върху гаранцията, внесени по сметка на НЕК - ЕАД, П "МВН", ЕПР "Монтана", или безусловна и неотменяема банкова гаранция в полза на продавача в същия размер и със срок на валидност - крайния срок на изпълнение на задълженията му по договора. Търгът ще се проведе на 15-ия ден от обнародването в "Държавен вестник". Ако този ден е почивен - в първия работен ден, от 10 ч. в сградата на НЕК - ЕАД, П "МВН", ЕПР "Монтана", адрес: Монтана, ул. Ал. Стамболийски 45, ет. 2. Ако на търга не се яви кандидат, търгът се смята за непроведен и се провежда повторен търг на 7-ия ден от него в 10 ч. при същите условия. Цената на тръжната документация е 20 лв., без начислен ДДС, и може да бъде закупена всеки работен ден в сградата на НЕК - ЕАД, П "МВН", ЕПР "Монтана", на адрес: Монтана, ул. Ал. Стамболийски 45, ет. 2, лице за контакти: Кирил Димитров, тел. 096/240-204. Началният срок за продажба на документите е първият работен ден, следващ деня на обнародването в "Държавен вестник". Предложенията се подават пред комисията по търга в деня и часа, определен за начало на търга. До участие се допускат само търговци, регистрирани по Търговския закон и притежаващи лицензия, издадена по реда на Наредбата за търговската дейност с отпадъци от черни и цветни метали (ДВ, бр. 47 от 2001 г.), както и разрешение по чл. 37 от Закона за ограничаване на вредното въздействие на отпадъците върху околната среда (ДВ, бр. 86 от 1997 г.).
Източник: Държавен вестник (22.04.2003)
 
Турската електрокомпания ТЕТАШ спря вноса на наш ток в 0 ч и 16 мин вчера, съобщиха от енергийното министерство. Съседите предупредили НЕК с факс, получен към 23 ч в понеделник. Първата заплаха за спиране на вноса ТЕТАШ отправи с писмо до НЕК от 11 април, но тогава не изпълни заканата си. В новия факс се изтъкват същите причини като в писмото - че българската страна не е изпълнила ангажиментите си за включване на турски фирми в изграждането на инфраструктурни проекти. Това трябваше да стане по силата на двустранната спогодба от 1998 г., с която износът на наш ток се обвързваше с участието на турския холдинг "Джейлан" в строежа на "Горна Арда" и магистрала "Марица". За 10 г. трябваше да изнесем ток за 1 млрд. Долара
Източник: Новинар (23.04.2003)
 
Турция няма да купи останалата част от електроенергията по споразумението с България до 2008 г. Това заяви енергийният министър на Анкара Хилми Гюлер. Общата стойност на неизкупения от България ток е $740 млн. Според Анкара причина за прекратяването на доставките на 21 април е неспазване на междуправителственото споразумение от 1998 г. То е за внос на наш ток срещу реализиране на инфраструктурни проекти от турски фирми. Министрите на енергетиката и на регионалното развитие - Милко Ковачев и Валентин Церовски, пристигат за разговори в Турция в началото на май. Въпросът е по-скоро политически, отколкото търговски, подчерта Милко Ковачев в събота. Той обясни, че освен реализирането на проектите за магистрала "Марица" и каскадата "Горна Арда" е готов да обсъди и други варианти, предложени от нашата съседка. Междувременно Анкара спря и доставките на газ през тръбопровода, прокаран от "Газпром" под Черно море, писа в. "Москоу таймс". Това ще създаде още по големи затруднения за проекта на "Газпром", "Син поток", който възлиза на $3 млрд., посочва изданието. Според турски представители причината за спирането на доставките е високата цена на доставяното синьо гориво.
Източник: Стандарт (29.04.2003)
 
НЕК подписа договор за износ на 400 млн. кВтч eлeктроенергия за Македония на стойност 12.5 млн. EUR. Количеството трябва да бъде доставено от юни 2003 до април 2004 г. За определения период НЕК ще достави 40.6% от общото количество електроенергия, което ще внесе Македония на цена от 3.2 евроцента/кВтч. Останалата част от тока по същия търг за общо 965 млн. кВтч спечелиха швейцарската Аtеl и британската ЕFT.
Източник: Пари (29.04.2003)
 
РЕШЕНИЕ № 2250-П от 11 април 2003 г. На основание чл. 1, ал. 2, т. 2, чл. 4, ал. 1, чл. 32, ал. 3, т. 1 и чл. 35 ЗПСК, чл. 1, ал. 2, т. 3, чл. 2 и 3 от Наредбата за търговете във връзка с решение № 865 от 28.ХII.1998 г. за откриване на процедура за приватизация на ВЕЦ "Мездра", обособена част от "НЕК" - ЕАД, София, и протоколно решение № 4808 от 11.IV.2003 г. на изпълнителния съвет Агенцията за приватизация реши: 1. Продажбата на ВЕЦ "Мездра", обособена част от "НЕК" - ЕАД, София (наричана по-нататък за краткост "обособената част"), да се извърши чрез търг с явно наддаване. 2. Началната тръжна цена е 1 100 000 лв. Цената се оферира в левове и се заплаща по начина, указан в тръжната документация. 3. Начин на плащане - цялата покупна цена се заплаща чрез банков превод по сметката на Агенцията за приватизация, посочена в тръжната документация. 4. Депозитът за участие е парична вноска 200 000 лв. и се превежда по банковата сметка на Агенцията за приватизация, посочена в тръжната документация, най-късно до изтичане на срока за подаване на предложения. 5. Тръжната документация се закупува в Агенцията за приватизация, София, ул. Аксаков 29, стая 412, в срок до 14 ч. на 30-ия ден от датата на обнародване на това решение в "Държавен вестник". Цената на тръжната документация е 1000 лв. и се заплаща в касата на Агенцията за приватизация преди получаване на документацията. 6. Предложенията на участниците в търга се подават в стая 209 "Обща канцелария" на Агенцията за приватизация в срок до 14 ч. българско време на 30-ия ден от датата на обнародване на решението в "Държавен вестник". 7. Търгът ще се проведе на 30-ия ден от датата на обнародване на решението в "Държавен вестник" в 14 ч. българско време в сградата на Агенцията за приватизация. 8. В случай че на търга не се яви кандидат, той ще се проведе повторно на третия ден след датата на първоначалния търг в 14 ч. българско време в сградата на Агенцията за приватизация при условията на първоначалния търг. В този случай лицата, закупили тръжна документация и неподали предложения в срока по т. 6, могат да подадат предложения за участие до датата и часа на повторния търг. 9. Оглед на обособената част може да бъде извършван всеки работен ден до деня, предхождащ датата на провеждане на търга, след закупуване на тръжната документация и представяне на удостоверение за право на извършване на оглед, издадено от Агенцията за приватизация. 10. Утвърждава тръжната документация и проекта на договор за приватизационна продажба на обособената част. За изпълнителен директор: Ст. Ананиев
Източник: Държавен вестник (29.04.2003)
 
ЕБВР инвестира 380 млн. евро в България през 2003 г.По-голяма част от кредитите ще се насочат към енергийни проекти, съобщи директорът на банката за България Джон Шомелдол на енергийния форум, който се провежда в София. Според него банката е готова да участва в преструктурирането на "Булгаргаз" както и в проекта "Марица Изток 1", ако има такъв. Според разчетите на Министерството на енергетиката през следващите три години България ще се нуждае от инвестиции между 2,5 млрд. и 6 млрд. евро за енергетиката като цяло.
Източник: Дума (30.04.2003)
 
Загубите на НЕК от неплатени дългове на промишлени предприятия са в размер на 200 млн.лева, каза главният изпълнителен директор на компанията Васил Анастасов. Най-големият длъжник е Кремиковци, на който се падат 1/3 от борчовете към НЕК, останалите са "Химко" - Враца, БДЖ, "Радомир метали", общо 92 промишлени предприятия дължат пари за ток на електрическата компания. НЕК е загубила 84 млн. лева и от продажбите на електричество на електроразпределителните предприятия, съобщи Митю Христозов. Надяваме се тези загуби да бъдат компенсирани с предстоящото увеличение на цената на тока за бита с 15% от 1 юли, обясни той. Общо 270 млн.лева е недостига на средства в предприятието от енергийната ни система, съобщиха от Държавната комисия за енергийно регулиране (ДКР).
Източник: Монитор (01.05.2003)
 
Около 1500-2 000 работни места ще бъдат загубени във въгледобива заради спрения износ на ток за Турция, прогнозира шефът на Федерацията на миньорите към КНСБ Пенчо Токмакчиев. Най-силно засегнат бил Маришкият басейн и подземните рудници. Износът ни намаля с 90 % заради спрените доставки, призна шефът на НЕК Васил Анастасов. Според Пенчо Токвакчиев в мините "Станянци", "Бели брег" и "Чукурово" вече искали да освобождават хора и да намаляват работния ден до 4 часа. Настояваме веднага да спре вносът на въглища за топлоцентралите, ползващи вносно гориво като ТЕЦ "Варна", каза Токмакчиев. От името на миньорската федерация той поиска да се пуснат повече блокове за работа в ТЕЦ "Бобовдол" и да не спира добивът на въглища за ТЕЦ-овете от "Марица-изток".
Източник: Монитор (07.05.2003)
 
Девет предприятия са поискали статут на привилегировани потребители на ток, съобщиха от Държавната комисия за енергийно регулиране. Това са "Лукойл Нефтохим", "Стомана индъстри", мини "Марица изток", "Асарел Медет", "Елаците Мед", "Юмикор Мед", "Девня цимент",, "Агрополихим" и "Неохим". Ако комисията, оглавявана от проф. Константин Шушулов одобри молбите на кандидатите, те ще получават по-евтина ел. енергия от останалите промишлени потребители в страната чрез директни доставки от производителите, като ще плащат само такса за пренос на НЕК. Според специална наредба на ДКЕР, привелиригировани потребители могат да бъдат само компании с годишна консумация на ел. енергия над 100 млн. киловатчаса годишно и да нямат задължения към НЕК.
Източник: Монитор (08.05.2003)
 
България ще може да внася и изнася електроенергия за и в страните от Обединени електроенергийни системи (UCTE), след като стане член на организацията, съобщи зам. енергийният министър Ангел Минев. В четвъртък в Мадрид на общото събрание на организацията Националната електропреносна компания (НЕК) ще получи статут на пълноправен член. В организацията участват Босна и Херцеговина, Гърция, Македония, Хърватия и Сърбия и Черна гора. Румъния също е кандидат да стане член на организацията. "Присъединяването на НЕК към UCTE показва, че електрокомпанията е изпълнила изискванията за качество, сигурност на доставките и въвеждането на нови технологии", каза Минев. Експерти поясниха, че подписването на документа означава, че електрокомпанията е изпълнила изискванията да работи в паралел с електроенергийните мрежи на Европа. Сделките за износ на електроенергия за Западна Европа засега се неосъществими, тъй като има пробен период за работата на българската енергийна система в паралел с европейската. Освен това са разрушени
Източник: Дневник (08.05.2003)
 
Приеха НЕК в европейска организация електропреносните системи (UCTE), след като вчера беше подписван договор за членство. България се подготвя за присъединяването от 1994 г., каза началникът на Центъра за диспечерско управление Ангел Сотиров. Официална молба за членство в организацията е подадена през 1997 г., а двегодишните изпитания са приключили в началото на тази година. Ефективно НЕК ще работи в паралел със западноевропейските енергийни системи най-рано през пролетта на 2004 г., тъй като два далекопровода в Босна и Херцеговина и в Хърватия още не са възстановени след военните действия там. $40 млн. са инвестирани в подготовката за присъединяването към UСТЕ.
Източник: Дума (09.05.2003)
 
НЕК - ЕАД, П "Мрежи високо напрежение", ЕПР - Хасково, ЕППР - Кърджали, тел. 0361/60100, адрес: Кърджали, ул. Ген. Вл. Стойчев 4, факс 0361/61196, на основание чл. 3 от Наредбата за търговете и протоколни решения на съвета на директорите на НЕК - ЕАД, от 28.ХII.2002 г. и 28.I.2003 г. обявява търг с тайно наддаване за продажба на бракувани ДМА и МПС при следните условия: 1. Предмет на търга: продажба на бракувани ДМА - полезни отпадъци от ВЕЛ "Бреза" 110 kV и бракувани МПС - полезни отпадъци: I Електроматериали: 1) проводник тип АС150 - 9650 кг; 2) клема опъвателна клиновидна до 185 мм - 75 бр.; 3) клема носеща глуха до 185 мм - 16 бр.; начална тръжна цена - 7600 лв. II. Електрически стълбове: 1) стълбове тип НМВ - 8 бр.; 2) стълбове тип ОМВ - 12 бр.; 3) стълбове тип ЕСОМВ - 3 бр.; начална тръжна цена - 1878 лв. III. Бракувани МПС: 1) АРО 243 Д - рег. № С 9601 ВР; 2) автовишка ЗИЛ 130 - рег. № С8954 ВР; 3) автовишка ЗИЛ 157 - рег. № С 8520 ВР; начална тръжна цена - 440 лв. 2. Местоположение - проводникът и клемите се намират в склад на ЕППР - Кърджали, автомобилите АРО 243Д, и автовишка ЗИЛ 130 - в гараж в ЕППР - Кърджали, автовишка ЗИЛ 157 - в гараж в ЕПР - Хасково, а стълбовете - по трасето на ВЕЛ "Бреза" - Кърджали. 3. Вид на търга - с тайно наддаване и ще се проведе съгласно изискванията на тръжната документация; предложенията се предават до 20-ия ден (вкл.) от обнародването в "Държавен вестник" до 16 ч. в отдел "Деловодство" при ЕППР - Кърджали. 4. Депозитът за участие - 10% от първоначалната тръжна цена, се внася в касата на ЕППР - Кърджали, заедно с предаване на предложението. 5. Цената на предмета на търга се заплаща от спечелилия участник след изтичане на срока, визиран в чл. 13 от Наредбата за търговете. 6. Оглед на предмета на търга - след обнародването в "Държавен вестник" по реда, указан в тръжната документация; извършеният оглед се удостоверява от участниците в търга с подписване на декларация за извършен оглед. 7. Предаването на предмета на търга на спечелилия участник - по реда на чл. 15 от Наредбата за търговете. 8. Тръжната документация на стойност 100 лв. без ДДС (невъзвръщаема сума) се закупува всеки работен ден от 9 до 16 ч. в касата на ЕППР - Кърджали, до деня преди търга. 9. Предложенията на кандидатите за участие се приемат до 20-ия ден от обнародването в "Държавен вестник" до 16 ч. 10. Търгът ще се проведе на 21-ия ден от обнародването в "Държавен вестник" (или първия следващ работен ден, ако 21-ият ден е почивен) от 13 ч. от комисия, назначена по реда на чл. 5 от Наредбата за търговете. 11. При неявяване на кандидати повторен търг ще се проведе след 7 дни от 13 ч. в сградата на ЕППР - Кърджали. Допълнителна информация - на тел. 0361/60114 - инж. Р. Рюстемов.
Източник: Държавен вестник (09.05.2003)
 
НЕК - ЕАД, Предприятие "Мрежи високо напрежение", "Електропреносен район София град", 1797 София, бул. Г. М. Димитров 14, централа: (02) 970 090(хх); тел./факс (02) 722 227; E-mail: nek_epr@mail.orbitel.bg, на основание чл. 3, ал. 5 от Наредбата за търговете обявява търг с тайно наддаване при следните условия: 1. Предмет на търга: продажба на пакет от метални отпадъци от съоръжения, агрегати и възли, собственост на ЕПР София град. 2. Търгът е с тайно наддаване. 3. Началната цена на предмета на търга е 19 878,48 лв. без ДДС, като отделно от нея купувачът, спечелил търга, за своя сметка ще нареже и извози отпадъчните материали. 4. Размерът на депозита е 1900 лв. 5. Начин на плащане на цената - чрез банков превод. 6. Обезпечение - за обезпечаване на изпълнение на задълженията си по договора купувачът се задължава да представи в срок от пет календарни дни от подписването му гаранция за добро изпълнение под формата на парична сума в размер 10% от цената, внесена по сметката на НЕК - ЕАД, Предприятие "МВН", ЕПР София град, или безусловна и неотменяема банкова гаранция в полза на продавача в същия размер и със срок на валидност - крайният срок на изпълнение на задълженията му по договора. 7. Търгът ще се проведе на 19.V.2003 г. в 14 ч. в сградата на НЕК - ЕАД, Предприятие "МВН", ЕПР София град, бул. Г. М. Димитров 14. 8. Ако на търга не се яви кандидат, търгът се смята за непроведен и се провежда повторен търг на 23.V.2003 г. от 14 ч. на същото място. 9. Цената на тръжната документация е 30 лв. и може да бъде закупена всеки работен ден в сградата на НЕК - ЕАД, Предприятие "МВН", ЕПР София град, бул. Г. М. Димитров 14, ет. 2. Началният срок за продажба на документацията е първият работен ден, следващ деня на обнародването в "Държавен вестник". 10. Предложенията се подават пред комисията по търга в деня и часа, определен за начало на търга.
Източник: Държавен вестник (09.05.2003)
 
Топлоцентралите и АЕЦ "Козлодуй" са намалили рязко производството на ток от началото на май, съобщиха от Националната електрическа компания. Причината е, че битовите и промишлените потребители харчат по-малко енергия заради жегите. Електропроизводството се задържа на високи нива през април, защото месецът беше студен и хората продължиха да ползват печки за отопление. Необичайно високите температури от началото на май рязко понижиха потреблението. Спад имаше и заради дългата ваканция за Великден и Гергьовден, когато по-голяма част от предприятията не работеха. Големите ТЕЦ-ове от комплекса "Марица-изток" функционират с намалена мощност основно заради спрения износ за Турция. Анкара прекрати доставките на наш ток на 21 април. В АЕЦ "Козлодуй" работят три реактора, които са на технологичен минимум, посочиха от НЕК. Друга причина за намаляване на мощностите на ТЕЦ-овете е повишеното производство на ток от водни централи. Заради жегата интензивно се топят снеговете и има повишен приток на вода във всички язовири. Това е увеличило производството от ВЕЦ-ове повече от три пъти и е наложило ограничаване на другите централи. От НЕК очакват нормализиране на работния ритъм и постепенно да започне натоварване на електропроизводствените мощности. Към предварително планирания летен режим ще се върнат и централите в Маришкия минен басейн. От НЕК информираха още, че компанията води интензивни преговори за износ на ток и очаква финализиране на сделките до края на май.
Източник: Стандарт (10.05.2003)
 
Окръжният съд в Добрич ще разпродаде имущество на "Манган" ЕАД, оценено за над 334 000 лв., до есента. Съоръжения за добив на руда, далекопроводи и резервни части за машини ще бъдат пуснати с 20 % по-евтино, след като на търга през април никой не пожела да стане собственик на активите, съобщи синдикът на обявеното в несъстоятелност акционерно дружество Светлозар Стоянов. Очаква се НЕК до дни да предложи оферта за един от далекопроводите. С разпродажбата се слага край на участието на държавата в експлоатацията на мангановото находище край Оброчище, което е най-голямото в Европа. Според бивши работници и служители в държавната фирма най-ценното от собствеността отдавна е източено и не са останали атрактивни машини. Акционерното дружество е обявено в несъстоятелност през пролетта на 2002 г. Общото събрание на кредиторите реши оцелялата собственост да бъде оценявана по метода на т.нар. чиста стойност, или всяка машина да бъде продавана поотделно. Дълговете на "Манган" закръглят около 370 000 лв., дружеството е декапитализирано и няма шанс да бъде спасено, според експерти. Агенцията за събиране на държавни вземания има да прибира най-много борчове. Сега мангановото находище се експлоатира от 2 чужди компании. Швейцарската Олберг холдинг притежава 25-годишна концесия за експлоатация на старата мина. Чужденците дадоха дума, че ще модернизират рудника и ще достигнат годишен добив от 400 000 тона суровина. Британската фирма "Енерджи енд майн инвестмънт" създаде смесено дружество с община Балчик и се зае да проучва нов парцел от находището. Чуждите инвеститори вече копаят в участък от 10,2 кв. км в югоизточна посока. Те ще изнасят рудата за Русия. Запасите от манган край Оброчище възлизат на 200 000 000 тона според експертни оценки. Находището има още 100 години живот.
Източник: Черно море (10.05.2003)
 
НЕК - ЕАД, клон ВЕЦ група "Родопи", Пловдив, на основание чл. 3 и 6 от Наредбата за търговете и заповед № РД-14/97 от 17.III.2003 г. на министъра на енергетиката и енергийните ресурси обявява търг с тайно наддаване за отдаване под наем на следните недвижими имоти, намиращи се в Кърджали, бул. България 58, вх. В: втори административен етаж - 288,87 кв. м, с начална наемна цена 900 лв. без ДДС; апартамент № 1 на трети административен етаж - 106,25 кв. м, с начална наемна цена 300 лв. без ДДС; апартамент № 2 на трети административен етаж - 67,77 кв. м, с начална наемна цена - 200 лв. без ДДС. До участие се допускат кандидати, внесли депозит в размер 100 лв., който се превежда по сметка на наемодателя № 1001747116, банков код 62176244, "Булбанк" - АД, Пловдив, или платими в брой в касата на дружеството в Пловдив, ул. Васил Левски 244, ет. 4, стая 403. Търгът ще се проведе в сградата на наемодателя на посочения адрес, стая 309, ет. 3, на 17.VI.2003 г. от 14 ч. При неявяване на кандидати повторен търг ще се проведе на 24.VI.2003 г. от 14 ч. на същото място и при същите условия. Цената на тръжната документация е 100 лв. с включен ДДС и може да бъде закупена от касата на наемодателя от 2.VI.2003 г. За справки - тел. 032/904 338, Стоилова, Белева.
Източник: Държавен вестник (13.05.2003)
 
Ще се намерят взаимноизгодни механизми за продължаване на споразумението между България и Турция и в трите му части - износ на ток, проектите "Горна Арда" и магистралата "Марица". Затова се разбрали турският външен министър Абдуллах Гюл и енергийният ни министър Милко Ковачев на вечеря в понеделник. Гюл бе на двудневно посещение у нас. Детайлите ще бъдат уточнени на среща в Анкара на 29 май. Турция иска да запази добрите си отношения в енергийната сфера с България, уверил турският министър. Работи се по проекта за газопровод, който ще транспортира природен газ от Каспийския регион и Близкия изток през Турция и България до Европа. За него има подписан меморандум между газовите компании на 5 държави.
Източник: Новинар (14.05.2003)
 
Американската компания "Хорайзън", която ще изгражда когенерация в ТЕЦ "София", ще подпише дългосрочни договори с Националната електропреносна компания (НЕК) и столичната "Топлофикация" за изкупуване на топло- и електроенергията за 15 години по фиксирани цени. Това съобщи вицепрезидентът на компанията Брус Хейл. "Хорайзън", която е дъщерно дружество на американската компания "Нешънъл фюел газ", ще инвестира 93 млн. долара, като 70% от тях ще са привлечените средства и 30% собствени. Компанията ще изгради две турбини за производство на топло- и електроенергия и те ще работят на природен газ. Цената на топлоенергията, по която ще я купува столичната общинска компания, се договаря, обясни той. По думите му цената ще е по-ниска с 20-25% от сегашната, която е 44 лв. за мегават. Договорът със столичната "Топлофикация" се очаква да бъде подписан в следващите три месеца. "Стремим се да подпишем споразумение с НЕК, но има неясноти върху структурата му", каза Хейл. Той допълни, че цената ще е двукомпонентна - за мощност и за електроенергия, и ще покрива разходите по обслужване на заемите. Според експерти прави впечатление високата себестойност на електроенергията от 80-90 лв. за мегават, която иска инвеститорът.
Източник: Дневник (17.05.2003)
 
От 0 часа на 19 май започна износ на електроенергия за Гърция и по договорите с фирмите EFT-Лондон и SEMPRA - Великобритания. Това съобщиха от НЕК. Заедно с подписания в края на април договор с македонската електрическа компания - ЕСМ, износът на ток през юли ще достигне до 800 МВт. С това НЕК успява да продаде излишните количества след спрения износ за Турция. По дългосрочния договор южната ни съседка е взимала около един милиард и 100 киловатчаса за 4 месеца. За този срок България вече е договорила около милиард и 600 киловатчаса, заяви главният инженер на НЕК Митьо Христозов за БНР. Водят се преговори за износ с още 20 компании.
Източник: Стандарт (20.05.2003)
 
Строежът на металургичния комбинат "Промет - Дебелт" край Бургас е един от най-мегаломанските проекти от времето на социализма. Изграждането му е по проект на тогавашния Съвет за икономическа взаимопомощ на соцлагера. Предвиждало се построяване на подобни заводи още в ГДР, Чехия и два в СССР. Никой вече не може да каже колко пари са изразходвани за комбината, тъй като документи липсват, но мълвата гласи, че край Бургас са налети стотици милиони долари. Строежът на предприятието започва през 1980 г. и завършва през 1987 г. Цялата техника е изработена от германската фирма "Скет" по лиценз на "Круп". Металургичните пещи пък са производство на френската фирма "Щайнхюрт" и за времето си са били последна дума на техниката. Те са били монтирани от френски специалисти, които са ги поддържали няколко години след това. През 1988 г. производствените цехове заработват и са направени първите 72-часови проби. Проектът предвижда заводът да се развива като интегрирано металургично предприятие, включващо собствен стоманодобив, производство на горещо валцовани дълги продукти и за горещо валцована ламарина, както и за специални марки легирани кръгли стомани. Тези идеи обаче остават неосъществени. Продукция дава само "Стан 300". Грандиозният проект е предвиждал още до металургичния завод да бъде прокопан воден канал от Черно море през Мандренското езеро, за да могат пристигащите за товарене и разтоварване кораби да акостират точно пред комбината. Строителството на този канал обаче така и не е започнало. Промените след 10 ноември 1989 г. заварват завода недостроен и той остава в този си вид до днес. Не е изграден и предвиденият по проект втори СТАН. Машините за него са закупени още преди 15 години и все още стоят на склад в завода. Поради загубването на редица важни пазари в бившия соцлагер след 1989 г. "Промет" изпада в тежка финансова криза. През 1996 г. заводът е включен в списъка на държавните предприятия за ликвидация, но две години по-късно за него е предвидена програма за финансово оздравяване. През 1999 г. дружеството е приватизирано от "Нева холдинг" АД. В момента заводът има значителни дългове към държавата, НЕК и частни контрагенти. Финансовото му състояние не е добро, тъй като работи с минимални мощности.
Източник: Стандарт (26.05.2003)
 
"Национална електрическа компания" - ЕАД, Предприятие "Мрежи високо напрежение" - София, ул. Джеймс Баучер 51, тел. 63 21ххх, факс: 9626129, на основание чл. 3, ал. 5 от Наредбата за търговете обявява търг с тайно наддаване: 1. Предмет на търга: продажба на пакет от отпадъчни материали: меден проводник - 30 200 кг, силициева ламарина М4Х - 125 400 кг, конструктивна стомана - 84 600 кг, намиращи се на територията на подстанция "София-юг", кв. Симеоново, София. 2. Търгът е с тайно наддаване. 3. Началната цена на предмета на търга е 72 100 лв. (без ДДС), като отделно от нея кандидатът, спечелил търга, за своя сметка ще отдели, пакетира и транспортира отпадъчните материали. 4. Размерът на депозита е 7200 лв. 5. Начинът на плащане на цената - чрез банков превод. 6. Обезпечение - за обезпечение на изпълнение на задълженията си по договора купувачът се задължава да представи в срок до 5 календарни дни от подписването му гаранция за добро изпълнение под формата на парична сума в размер на 10% от цената, внесена по сметката на НЕК - ЕАД, П "МВН", или безусловна и неотменяема банкова гаранция в полза на продавача в същия размер и със срок на валидност - крайния срок на изпълнение на задълженията му по договора. 7. Търгът ще се проведе на 11.VI.2003 г. в 14 ч. в сградата на НЕК - ЕАД, П "МВН", на адрес: София, ул. Джеймс Баучер 51, ет. 14. Ако на търга не се яви кандидат търгът се смята за непроведен и се провежда повторен търг на 13.VI.2003 г. в 14 ч. на същото място. 8. Цената на тръжната документация е 20 лв. (без ДДС) и може да бъде закупена всеки работен ден в сградата на НЕК - ЕАД, П "МВН", на адрес: София, ул. Джеймс Баучер 51, ет. 14, лице за контакти: Пенка Тодорова, тел. 96-96-841. Началният срок за продажба на документите е първият работен ден, следващ деня на обнародването в "Държавен вестник". 9. Предложенията се подават пред комисията по търга в деня и в часа, определен за начало на търга.
Източник: Държавен вестник (27.05.2003)
 
Принудителен отпуск за 3200 работници в "Мини Марица-изток" от 1 юни, поради спиране работата на разкривните участъци и максимално ограничаване на ремонтната кампания, съобщи шефът на най-голямото ни въгледобивно дружество инж. Щерьо Щерев. Така рязко ще бъдат влошени икономическите показатели на мините, които от две години реализират висока норма на печалба. Според инж. Щерев от 1 юни се очаква "Брикел" ЕАД, един от големите консуматори на лигнити да започне реализация на поръчка от 100 хил. тона брикети за нуждите на Държавния резерв. Тогава трябва да стартира и новата програма на МТСП за социално слабите граждани.
Източник: Дума (28.05.2003)
 
В края на изтеклата седмица текстилната компания "Коприна" АД в Свиленград преустанови производството си след токов удар, съобщи Велик Димитров, изпълнителен директор на дружеството. В резултат от токовия удар извън строя са електронните блокове и модули на предприятието, които управляват технологичния процес. Напълно унищожени са пултовете за управление, сновачните и скробвачните машини, компютрите и 67 тъкачни стана "Пиканол" и "Мастер". Според предварителните изчисления, направени от ръководството на компанията, щетите възлизат на над 1 млн. лв. Причините за токовия удар още не са изяснени, но според специалисти от компанията той е в резултат от мълния, попаднала върху електрически далекопровод. Ударът е предизвикал рязък скок на напрежението в електрическа подстанция - Свиленград, с която фабриката е свързана директно. По неизвестни засега причини автоматичната защитна система на подстанцията не се е задействала и токът преминал през трафопостовете на предприятието с напрежение 1000 волта вместо обичайните 220 волта, каза още Димитров. Според него отстраняването на аварията ще отнеме най-малако два месеца, тъй като за доставка на ново оборудване от Белгия ще са необходими поне 40 дни. Всичките 250 работници на "Коприна" са пуснати в принудителен отпуск. Димитров ще настоява НЕК да поеме компенсациите по огромните загуби, които компанията ще претърпи от принудителното спиране. Днес той заминава за София за разговор с министъра на икономиката Николай Василев и енергийния министър Милко Ковачев. Опасенията на фирменото ръководство са, че "Коприна" засега няма да може да изпълни договорните задължения с контрагентите си у нас и в чужбина. "Коприна" произвежда вискозни и полиестерни платове и копринено кадифе и разполага със собствен цех за готови облекла. С капацитет от 800 хил. метра месечно тя е една от най-големите производители в България на хастари от вискоза и вискозни смеси.
Източник: Дневник (03.06.2003)
 
Агенцията за приватизация обяви публичен търг с явно наддаване за продажбата в пакет на ВЕЦ Асеница T и ВЕЦ Асеница TT, обединени в каскада Асеница; ВЕЦ Китка, ВЕЦ Горни Лом и ВЕЦ Миджур, обединени в каскада Горни Лом; ВЕЦ Ракита, ВЕЦ Фалковец и ВЕЦ Малуша, обособени части от капитала на НЕК ЕАД, София. Началната тръжна цена е 14 млн. лв., а депозитът за участие - 2.5 млн. лв.
Източник: Пари (05.06.2003)
 
Агенцията за приватизация на основание чл. 30 ЗПСК обявява, че са сключени следните сделки за периода март - април 2003 г.: I. Основни продажби 1. "Комплексна опитна станция - Сандански" - ЕООД, гр. Сандански - 100% от капитала са продадени на "С.И.П. - Експрес" - ООД, за 360 000 лв., платими: 50% от цената в брой в деня на подписване на договора; 50% от цената в брой в срок до 20 календарни дни от датата на подписване на договора; за срок 3 г.: да запази предмета на дейност на дружеството; да не намалява дяловото си участието в капитала на дружеството под 51%; да не предприема действия за ликвидация на дружеството освен с разрешението на Агенцията за следприватизационен контрол; да не прехвърля собствеността върху дяловете, както и да не прехвърля на трето лице правата и задълженията, произтичащи от договора, освен с предварителното писмено разрешение на АСК. 2. "Сортоизпитване - Зимница" - ЕООД, с. Зимница - 100% от капитала са продадени на "Винифера Инвест" - АД, за 32 000 лв., платими: 50% от цената в брой в деня на подписване на договора; 50% от цената в брой в срок до 15 календарни дни от датата на подписване на договора; за срок 3 г.: да запази предмета на дейност на дружеството; да не намалява дяловото си участие в капитала на дружеството под 51% освен с предварителното писмено съгласие на АСК; да не предприема действия за ликвидация на дружеството; да не прехвърля на трето лице придобитите по силата на този договор дялове, както и да не прехвърля на трето лице правата и задълженията, произтичащи от договора, освен с предварително писмено съгласие на АСК. 3. "Радеус" - ЕООД, Белослав - 100% от капитала са продадени на консорциум между "Лобо" - ООД, и ЕТ "Стоян Драганов - Денислав" за 183 000 лв., платими: 50% от цената в брой в деня на подписване на договора; 50% от цената в брой в срок до 15 календарни дни от датата на подписване на договора; за срок 3 г.: да запазят предмета на дейност на дружеството освен с предварителното писмено съгласие на АСК; да не намаляват съвместното си дялово участие в капитала на дружеството под 51% освен с предварителното писмено съгласие на АСК; да не предприемат действия за ликвидация на дружеството освен с предварителното писмено съгласие на АСК; да не прехвърлят правото на собственост върху придобитите дялове освен с предварително писмено съгласие на АСК. 4. "Амбалаж София-град" - ЕООД, София - 100% от капитала са продадени на "Стинд" - АД, за 1 430 000 лв., платими: 50% от цената в брой в деня на подписване на договора; 50% от цената в брой в срок до 20 календарни дни от датата на подписване на договора; за срок 3 г.: да не прехвърля собствеността върху дяловете, както и да не прехвърля на трето лице правата и задълженията, произтичащи от договора, освен с предварителното писмено разрешение на АСК; да не намалява дяловото си участие в капитала на дружеството освен с предварителното писмено разрешение на АСК; да не предприема действия за ликвидация на дружеството освен с предварителното писмено разрешение на АСК; да не извършва разпоредителни сделки с дълготрайни активи, представляващи над 25% от общата балансова стойност на дълготрайните активи на дружеството към 31 декември на предходната година, освен с предварителното писмено разрешение на АСК. 5. "Благоевградски териториален кадастър" - ЕООД, Благоевград - 100% от капитала са продадени на "Благоевградски кадастър" - ООД, за 250 000 лв., платими: 50% от цената в брой в деня на подписване на договора; 50% от цената в брой в срок до 15 календарни дни от датата на подписване на договора; за срок 3 г.: да запази предмета на дейност на дружеството освен с предварителното писмено съгласие на АСК; да не намалява дяловото си участие в капитала на дружеството под 75% освен с предварителното писмено съгласие на АСК; да не предприема действия за ликвидация на дружеството освен с предварителното писмено съгласие на АСК; да не прехвърля правото на собственост върху придобитите дялове освен с предварително писмено съгласие на АСК. 6. "Марица - 90" - ЕООД, Пловдив - 100% от капитала са продадени на "Булнат холдинг" - ООД, за 53 000 лв., платими: 50% от цената в брой в деня на подписване на договора; 50% от цената в брой в срок до 15 календарни дни от датата на подписване на договора; за срок 3 г.: да не намалява дяловото си участие в капитала на дружеството под 51% освен с предварителното писмено съгласие на АСК; да не предприема действия за ликвидация на дружеството освен с предварителното писмено съгласие на АСК; да не извършва разпоредителни сделки с дълготрайни материални активи, представляващи над 20% от общата балансова стойност на дълготрайните материални активи на дружеството към предходната година, освен с предварителното писмено съгласие на АСК. 7. "Сортоизпитване - Чирпан" - ЕООД, Чирпан - 100% от капитала са продадени на "Сет" - ЕООД, за 50 000 лв., платими: 50% от цената в брой в деня на подписване на договора; 50% от цената в брой в срок до 15 календарни дни от датата на подписване на договора; за срок 3 г.: да не променя предмета на дейност на дружеството освен с предварителното писмено съгласие на АСК; да не намалява дяловото си участие в капитала на дружеството под 75% освен с предварителното писмено съгласие на АСК; да не предприема действия за ликвидация на дружеството освен с предварителното писмено съгласие на АСК; да не прехвърля правото на собственост върху дяловете, предмет на договора, освен с предварително писмено съгласие на АСК. 8. "Сортоизпитване - Лесново" - ЕООД, с. Лесново - 100% от капитала са продадени на "Еко Агро" - АД, за 85 000 лв., платими: 50% от цената в брой в деня на подписване на договора; 50% от цената в брой в срок до 15 календарни дни от датата на подписване на договора; за срок 3 г.: да не променя предмета на дейност на дружеството освен с предварителното писмено съгласие на АСК; да не намалява дяловото си участие в капитала на дружеството под 51% освен с предварителното писмено съгласие на АСК; да не предприема действия за ликвидация на дружеството освен с предварителното писмено съгласие на АСК; да не прехвърля на трето лице придобитите по силата на този договор дялове, както и правата и задълженията, произтичащи от договора, освен с предварително писмено съгласие на АСК. II. Сделки по чл. 1, ал. 2 във връзка с чл. 4, ал. 1 ЗПСК 1. Обект "Морски клуб" - обособена част от "Воинтех" - ЕООД, София - продадена на "Миг Инженеринг" - ЕООД, за 530 000 лв., платими: 50% от цената в брой в деня на подписване на договора; 50% от цената в брой в срок до 15 календарни дни от датата на подписване на договора. 2. "Цех за леене под налягане" - с. Дъбене, обособена част от "ВМЗ" - ЕАД, Сопот - продадена на "Ерато Тримекс" - ООД, за 750 000 лв., платими: 50% от цената в брой в деня на подписване на договора; 50% от цената в брой в срок до 15 календарни дни от датата на подписване на договора. 3. Недвижим имот, представляващ УПИ2, намиращ се във Варна, обособена част от "Воинтех" - ЕООД, София - продадена на "Венцеслав Дорелов" - ЕООД, за 440 000 лв., платими: 50% от цената в брой в деня на подписване на договора; 50% от цената в брой в срок до 15 календарни дни от датата на подписване на договора. 4. ВЕЦ "Камен рид", обособена част от "НЕК" - ЕАД, София - продадена на "Стил - 93" - ЕООД, за 4 220 000 лв., платими: 50% от цената в брой в деня на подписване на договора; 50% от цената в брой в срок до 15 календарни дни от датата на подписване на договора. 5. ВЕЦ "Ловеч", обособена част от "НЕК" - ЕАД, София - продадена на "Стил - 93" - ЕООД, за 660 000 лв., платими: 50% от цената в брой в деня на подписване на договора; 50% от цената в брой в срок до 20 календарни дни от датата на подписване на договора. III. Сделки за продажба на остатъчни пакети акции или дялове 1. "Сортоизпитване - Елена" - ООД, гр. Елена - 20% от капитала са продадени на "Сортоизпитател" - ООД, за 1810 лв., платими: 100% от цената в брой в деня на подписване на договора. 2. "Амбалаж - Сливен" - ООД, Сливен - 10% от капитала са продадени на "Амбалаж - 2000" - ООД, за 20 768 долара, платими: 10% от цената - в брой в деня на подписване на договора; 90% от цената - чрез компенсаторни инструменти по ЗСКИ в срок до 15 дни, считано от датата на подписване на договора. 3. "Кабелкомерс" - ООД, Бургас - 19,93% от капитала са продадени на ЕТ "Дамян Балабанов - Каприкорнус" за 826 378 лв., платими: 10% от цената - в брой в деня на подписване на договора; 90% от цената чрез компенсаторни инструменти по ЗСКИ в срок до 15 дни считано от датата на подписване на договора. 4. "Развитие" - АД, с. Калейца - 3% от капитала са продадени на "Ново развитие" - АД, за 11 930 лв., платими: 10% от цената - в брой в деня на подписване на договора; 90% от цената чрез компенсаторни инструменти по ЗСКИ в срок до 15 дни, считано от датата на подписване на договора. 5. "Мусала - 93" - ООД, гр. Пловдив - 20% от капитала са продадени на "Стар - Бат - България" - ООД, за 59 280 лв., платими: 50% от цената в брой в деня на подписване на договора; 50% от цената в брой в срок до 15 календарни дни, считано от датата на подписване на договора. 6. "Булгарплод" - ООД, Троян - 5,26% от капитала са продадени на Пламен Балев Данов за 12 034,18 долара, платими: 10% от цената в брой в деня на подписване на договора; 90% от цената чрез компенсаторни инструменти по ЗСКИ в срок до 15 дни, считано от датата на подписване на договора. IV. Сделки по § 17, ал. 3 ЗПСК Пункт за монтаж и демонтаж на гуми - Димитровград, ул. Бузлуджа 37, обособена част от "Терахим" - ЕАД, Димитровград - продаден на СД "Финес - Недялков, Филипов и сие" - Димитровград, за 17 700 лв., платими чрез банков превод по сметка на АП: не по-малко от 5310 лв., представляващи 30% от цената, са платени в АП в деня на подписване на приватизационния договор; останалата част от цената се плаща в срок 5 г. на равни годишни вноски.
Източник: Държавен вестник (06.06.2003)
 
През месец май КОНТРАКС ООД подписа договори за изпълнение на няколко интересни проекта в областта на ИТ технологиите. Най-големият от тях е договорът с Министерство на Образованието за доставка на 400 цифрови копирни машини KyoceraMita по финансиран от Световна Банка проект за модернизация на образованието. КОНТРАКС бе избран за доставчик на 350 компютърни системи NEC и 350 лазерни принтера KyoceraMita за нуждите на Министерство на Външните Работи. В НЕК ЕАД (поделение Мрежи Високо Напрежение) КОНТРАКС ще достави компютри и сървъри NEC, както и мрежови лазерни принери KyoceraMita по договор за отдаване на техника под наем за срок от три години. КОНТРАКС ООД бе избран за подизпълнител на комуникационните системи в новата сграда на ДФ "Земеделие". Съгласно условията на договора фирмата ще инсталира нова структурна кабелна система, активно мрежово оборудване и учрежденска телефонна централа.
Източник: ComputerWorld e-Daily (09.06.2003)
 
Министерският съвет прие 2 наредби - за електроенергетиката и за природния газ. Според наредбата за електроенергетиката всички консуматори с над 100 млн. киловатчаса годишна консумация трябва през 2003 г. да могат да сключват договори с независими производители в страната. Така се гарантира 18.9% отваряне на вътрешния пазар. Засега се предвижда на свободния пазар да се продава част от тока на ТЕЦ Марица-изток 2, на ТЕЦ Марица 3, на ТЕЦ Бобовдол и на ТЕЦ Варна. В недалечно бъдеще ще бъде включена и АЕЦ Козлодуй, но първо трябва да започне да си изплаща заемите за модернизацията на V и VI блок. И да спре да заплашва конкуренцията с дъмпингови цени. Предприятията, които отговарят на изискванията за статута на привилегировани потребители, са Мини Марица-изток, Стомана индъстри, КЦМ, Асарел медет, Елаците мед, Юмикор мед, Девня цимент, ЛУКойл-Нефтохим, Бургас, Агрополихим и Неохим. Фактът, че тези производители имат потребление над 100 млн. кВтч годишно и са финансово стабилни при цялата икономическа несигурност в страната ни обаче, би трябвало да е достатъчно доказателство, че няма да позволят някой да прави либерализация на пазара за тяхна сметка. И не е изненадващо, че още преди да им е дадена възможност да преговарят за директна доставка на електроенергия с ТЕЦ, те вече са разочаровани от офертата. Дерегулирането на електроенергийния пазар безспорно е в крак със съвременните световни тенденции за прекратяване на монопола в енергийните доставки, но при схемата, която се оформя, потребителят е принуден да поеме неоправдано риск смята Антон Петров, представител за България на Виохалко /гръцки концерн, мажоритарен собственик в Стомана индъстри/.
Източник: Пари (10.06.2003)
 
Турция ще купува наш ток само ако започне да се изпълнява споразумението за "Горна Арда" и строежа на магистрала "Марица". Новото условие е записано в точка 3 на протокола, подписан в понеделник в Анкара между българските министри на енергетиката и регионалното развитие Милко Ковачев и Валентин Церовски и турския министър на енергетиката и природните ресурси Хилми Гюлер. В документа е фиксиран тримесечен срок, в който трябва да са подписани договорите за строителство на двата обекта и да е дадена концесия на "Джейлан холдинг", който е посочен като изпълнител в договора от 1998 г. Също така трябва да е приключило отчуждаването на терените и да са дадени лицензи за изграждане на енергийна мощност и за водоползване.
Източник: Стандарт (11.06.2003)
 
Електричеството от “Белене” ще е по 4 цента за киловатчас като производствена цена, съобщи енергийният министър Милко Ковачев. Той посети площадката на бъдещата атомна централа заедно с депутати от Комисията по енергетика, представители на Българското ядрено дружество и на енергийното министерство. През октомври министър Ковачев ще внесе в правителството доклад за развитието на АЕЦ "Белене". Той ще съдържа оценка на ядрената безопасност на площадката, на радиационната защита, на управлението на радиоактивните отпадъци, на използваното гориво и на въздействието на околната среда. Очаква се на площадката да бъдат инсталирани между 1000 и 1600 мегавата мощност. Сега в "Белене" работят 301 служители на НЕК. При възобновяване на строителството ще се осигури заетост на още две-три хиляди души, каза председателят на Комисията по енергетика Веселин Близнаков. Решение за размразяване на обекта беше взето през декември 2002 г. от Министерския съвет.
Източник: Стандарт (12.06.2003)
 
Гледат делото за фалита на "Химко" на 18 юни в Окръжния съд във Враца, съобщи съдия Румяна Симеонова. Делото бе образувано по искове на Булгаргаз и НЕК заради задължения на торовия завод в размер на над 100 млн. лв. Съдебни искове към ръководството на "Химко" водят и бивши работници на завода, както и синдикални организации.
Източник: Дума (12.06.2003)
 
Националната електрическа компания (НЕК) спря тока на "Химко" заради дълг от над 33 млн. лева. Тази сума е за неизплатена електроенергия до края на май 2003 г. плюс лихвите. Без ток остават и "Топлофикация" - Враца, и работещите предприятия "Химремонтстрой" и "Вратцата", които получават електроенергия през съоръжението на торовия завод. От Гражданска защита - Враца, съобщиха за БНР, че без електрозахранване и без контрол остават промишлените вещества на територията на химическия комбинат. Това са три тона амоняк, 50 тона серовъглерод и 300 тона втечнена сяра.
Източник: Стандарт (13.06.2003)
 
Националната електропреносна компания приключи финансовата 2002 г. с печалба от 171 266 000 лв. след облагане с данъци, съобщиха от НЕК. Счетоводната печалба на компанията e 244 209 000 лв., от която за данъци са внесени 72 943 000 лв. Общите приходи от дейността на НЕК през 2002 г. са в размер на 2 080 196 000 лв., а общите разходи - на стойност 1 835 987 000 лв. Отчетеният преизчислен собствен капитал на компанията в края на 2002 г. е в размер на 1 495 658 000 лв. В началото на отчетния период той е бил 1 397 022 000 лв. За първите 3 месеца на 2003 г. печалбата на НЕК след данъчно облагане е 139 505 000 лв., от които за данъци са приспаднати 43 228 000 лв. от счетоводната печалба на стойност 182 733 000 лв. Приходите от дейността на компанията за първото тримесечие на 2003 г., когато все още вървяха доставките на електроенергия по дългосрочния договор за износ в Турция, са в размер на 1 981 791 000 лева.
Източник: Пари (18.06.2003)
 
Националната електропреносна компания (НЕК) обмисля пускането на облигационен заем от 150 милиона долара на международните пазари, съобщи заместник-министърът на енергетиката Илко Йоцев. Повишеният кредитен рейтинг на България създаде конкуренция между инвестиционните банки за български проекти и те вече са насочват и към енергетиката, където нуждите от финансиране са по-големи, обясни Йоцев. По думите му към облигациите на НЕК интерес проявяват "Дойче банк", "Морган Стенли" и "Креди Суис фърст Бостън", като някои от тях дори предлагат да поемат твърд ангажимент за изкупуване на цялата бъдеща емисия на компанията. Със средствата от заема ще бъде финансирано изграждането на хидровъзела "Цанков камък", българската част в рехабилитацията на малките блоковете на ТЕЦ "Марица изток" 2, както и модернизацията на трети блок в ТЕЦ "Русе". Хидровъзелът "Цанков камък" включва язовир "Цанков камък" и деривационен ВЕЦ, като според интернет страницата на енергийното министерство за изграждането му се търсят 80 милиона долара. Проектът за ТЕЦ "Марица изток" 2, осъществяван от японската компания "Мицуи", е за 220 млн. евро, като 15% от стойността му трябва да бъдат осигурени от самата централа. Според енергийни експерти в момента централата не може да осигури със собствени средства българската част от финансирането и затова най-вероятно то ще се поеме от НЕК.
Източник: Дневник (23.06.2003)
 
Четиридесет и шест на сто от износа на ток в региона на Балканите е от България, съобщи Министерството на енергетиката. НЕК изнася електроенергия за Македония, Гърция и Черна гора. С подписаните нови договори от 1 юли делът на НЕК-ЕАД в общия експорт ще бъде 65 %. Другите износители са Румъния - с 28%, Сърбия - с 22%. Временният спад в производството от май е преодолян, съобщава българското министерство.. В момента износът е на равнищата от миналата година, въпреки спрените доставки за Турция, а от 1 юли това количество ще бъде надхвърлено. До края на годината НЕК-ЕАД ще изпълни 100 % търговските си договори с централите. Централите в комплекса Марица изток работят при пълно натоварване. В Брикел ЕАД работят 3 блока, в ТЕЦ Марица изток 2 ЕАД работят 2 големи и 2 малки блока, останалите 4 са в ремонт, в ТЕЦ Марица изток 3 работят 3 блока, а останалите са в ремонт. По един блок работят в ТЕЦ Варна, ТЕЦ Бобовдол и ТЕЦ Русе. АЕЦ Козлодуй е натоварена по програмата за летен период. В момента в атомната централа работят 3, 5 и 6 блок. Нормализира се работата на Мини Марица изток в резултат от по-високото натоварване на централите. За първите 6 месеца на 2003 г. в комплекса Марица изток произведената електроенергия се очаква да бъде 5299 млн. кВтч. при 5435 млн. кВтч за същия период на миналата година. Незначителният спад от 2,5% се дължи основно на по-високото производство от ВЕЦ вследствие обилните снеговалежи и дъждове през зимата и пролетта на тази година. За шестте месеца на годината произведената електроенергия от ВЕЦ е 2002 млн. кВтч. или ръст на производството с 865 млн. кВтч. спрямо същия период на миналата година (76 % повече). Добивът на въглища от Мини Марица изток до 21.06.2003 г. е 8 636 751 т или 7 % по-малко спрямо същия период на миналата година. Към 31.12.2002 г. 1 288 585 т въглища бяха предоставени в складовете на електроцентралите за осигуряване на непрекъснатата им работа през студените зимни месеци. Количествата въглища в складовете са намалени до необходимия резерв от 684 540 т, което означава, че за производството си през тази година централите в комплекса са използвали 604 045 т от складовата си наличност, добити от Мини Марица изток през миналата година или приблизително 6 на сто от общия добив за първото шестмесечие на мината за 2002 г.
Източник: БТА (24.06.2003)
 
"Кремиковци" и Оловно-цинковият комбинат Кърдажили не бяха одобрени от Държавната комисия за енергийно регулиране за привилегировани потребители, които сами ще могат да договарят цената на електроенергията, която използват. Това става ясно от публикувания списък в Интернет-страницата на регулаторния орган. Комисията е одобрила молбите на "Мини Марица-изток" АД, "Девня Цимент", "Агрополихим" АД , "Асарел-медет" АД, "Елаците мед" АД, "КЦМ" АД, "Юмикор мед" АД, "Неохим" АД, "Свилоза" АД, "Стомана индъстри" АД. Подобен статут може да получи предприятие, което има годишно потребление на електрическа енергия не по-малко от 100 GWh през предходната календарна година и няма неизпълнени задължения към НЕК. "ОЦК"- Кърджали е получил отказ, защото потреблението му е паднало 100 GWh, а "Кремиковци" имал задължения към НЕК.
Източник: Стандарт (24.06.2003)
 
НЕК държи 46% от износа на ток на Балканите, съобщиха вчера от Министерството на енергетиката. Делът на другите износители за региона - Румъния и Сърбия, е съответно 28% и 22%. В момента НЕК продава електричество на Македония, Гърция и Черна гора. Временният спад в производството и износа ни вследствие на прекратяването на доставките за Турция е преодолян, твърдят от НЕК. С подписаните нови договори делът на компанията от 1 юли ще се увеличи до 65% и така ще бъдат надхвърлени количествата отпреди отказа на Анкара да купува български ток.
Източник: Новинар (24.06.2003)
 
Близо 400 хиляди бюджетни служители ще взимат с 3,5 % по-високи заплати от 1 юли. Така средното възнаграждение в образованието става 256,11 лева, в здравеопазването - 220,85 лева, а в социалните услуги - 205,49 лв. На практика учителите ще получават между 221 и 254 лева в зависимост от квалификацията, а лекарите ще се разписват средно срещу 228 лева. Само 6000 доктори и медсестри от Спешна помощ ще получат увеличение с 10% от 1 юли. Това се договориха на 17 юни правителство, синдикати и работодатели. По време на преговорите от профсъюзите заявиха, че планираното увеличение с 3,5% е недостатъчно, защото няма да покрие скока на парното и тока. На практика въпреки по-високите заплати издръжката на живота през юли ще поскъпне най-малко с 6%, обявиха от КНСБ. В сметките обаче не беше предвиден скокът на телефонните услуги, което допълнително ще утежни положението на хората с ниски доходи. Представителите на правителството отхвърлиха искането на синдикатите заплатите да бъдат вдигнати два пъти с по 10 на сто до края на годината. За три месеца ще бъдат замразени възнагражденията в 60 фирми с над 50 на сто държавно и общинско участие, реши още правителството. В списъка са дружества монополисти като БДЖ и НЕК или такива, които ползват субсидии. Заплатите в тях ще бъдат замразени на равнището на третото тримесечие на м.г., ако от началото на тази фирмите са били на загуба или имат натрупани задължения.
Източник: Стандарт (30.06.2003)
 
Токът, топлата вода и телефоните поскъпват. Най-драстично е увеличението на електроенергията. Тарифите се вдигат с 20,61%. Поскъпването на парното е с над 11% и още от утре ще се усети по солените сметки за топла вода. БТК в последния момент обяви, че вдига градските разговори с 14 на сто. Абонаментната такса за телефона скача с 1,50 лв.
Източник: Стандарт (30.06.2003)
 
Увеличението на цените на тока, парното и телефонните услуги от 1-ви юли ще доведе и до слабо повишаване на инфлацията, каза финансовият министър Милен Велчев по време на едночасов разговор по Интернет. Както е известно, от първи юли поскъпването и на трите услуги ще е с повече от 10 на сто. Според специалистите от Националния статистически институт, при това поскъпване, без да се увеличават цените на стоките, инфлацията ще скочи с 1,6 на сто. На въпроси за избора на нов управител на БНБ, Велчев отговори, че подкрепя кандидатурата на Иван Искров от НДСВ.
Източник: БНР (01.07.2003)
 
Искат 1 млрд. евро собствен капитал за участие в приватизацията на енергийните фирми. Кандидатите трябва да са стратегически инвеститори с продадена ел.енергия над 8-12 млрд. киловатчаса годишно, каза енергийният министър Милко Ковачев в Стара Загора. Критерият за количество се основава на факта, че едно електроразпределително дружество продава между 8 и 12 млрд. киловатчаса годишно и не би трябвало да бъде закупено от компания с по-слаби показатели в продажбите. Възможно е стратегията за продажбата на ЕРП-тата да влезе в пленарна зала за първо четене още днес. Информационните меморандуми на трите предлагани пакета ще бъдат готови през този месец.
Източник: Стандарт (02.07.2003)
 
Осем ВЕЦ-а, които са обособени части от Националната електропреносна компания (НЕК), ще бъдат продадени като пакет на търг с явно наддаване на 15 септември, съобщиха от Агенцията за приватизация вчера. Това са ВЕЦ "Асеница I" и ВЕЦ "Асеница II", обединени в каскада "Асеница", ВЕЦ "Китка", ВЕЦ "Горни Лом" и ВЕЦ "Миджур", обединени в каскада "Горни Лом", ВЕЦ "Ракита", ВЕЦ "Фалковец" и ВЕЦ "Малуша". Каскадата "Асеница" се намира на 6-7 километра от Асеновград и в нея работят 25 души. ВЕЦ "Асеновица I" годишно произвежда 18.5 млн. киловатчаса електроенергия, а ВЕЦ "Асеновица II" - средно 4.6 млн. киловатчаса. Каскадата "Горни Лом" е произвела през 2001 г. 11.8 млн. киловатчаса електроенергия. Началната тръжна цена е определена на 14 млн. лв., а депозитът - 2.5 млн. лв. Според Закона за енергетиката цената от водните централи се изкупува от НЕК на преференциални цени. При продажбата в пакет на водните централи Агенцията за приватизация се стреми да намери инвеститори, които да предложат висока цена за него.
Източник: Дневник (03.07.2003)
 
Националната електропреносна компания (НЕК) подписа договори за износ на електроенергия за 4.5 млрд. киловатчаса до края на септември, съобщи изпълнителният директор на компания Васил Анастасов пред парламентарната комисия по енергетика. Тя прие доклад за състоянието на компанията и отрасъла, след като Турция спря вноса на ток от България на 21 април. Мотивът беше, че българската страна не изпълнява междуправителственото споразумение от 1998 г. в частта за участието на турски компании в инфраструктурни проекти в България. През юли и август НЕК ще изнася по 790 мегавата. В момента от НЕК купуват електроенергия Македония, Гърция и Черна гора. Общото натоварване на енергийната система е 3400 - 3600 мегавата дневно. Износът на ток за май и юни е намалял с 40%, посочи Анастасов. По думите му това няма да се отрази съществено на финансовите резултати на НЕК, защото очаквания са, че южната ни съседка ще възстанови вноса от България със започването на зимата. Преговорите между двете страни зациклиха на ниво енергийни министерства. През миналата година печалбата на НЕК спадна с 50 млн. лв. заради по-малкия износ за Турция. Спреният износ на електроенергия обаче ще се отрази върху платежния баланс на страната. Приходите от износа за Турция са около 150 млн. долара, което е 8% от салдото по платежния баланс на страната. Вътрешното потребление на електроенергия след спиране на доставките за Турция е нараснало с 4% и в момента общото потребление е 98-100 млн. киловатчаса дневно.
Източник: Дневник (03.07.2003)
 
Врачанският окръжен съд отхвърли исковете за обявяване в несъстоятелност на Химко АД на НЕК и Булгаргаз АД. Булгаргаз АД поиска обявяване в несъстоятелност за Химко за дългове в размер на 69.4 млн. лв. , а НЕК за 33,4 млн. лв.
Източник: Монитор (04.07.2003)
 
РЕШЕНИЕ № 2295-П от 2 юни 2003 г. На основание чл. 1, ал. 2, т. 2, чл. 4, ал. 1, чл. 32, ал. 3, т. 1 и чл. 35 и § 21 ЗПСК, чл. 1, ал. 2, т. 3, чл. 2 и 3 от Наредбата за търговете във връзка с решение № 1234 от 17.Х.2001 г. за откриване на процедура за приватизация и протоколно решение № 5287 от 2.VI.2003 г. на изпълнителния съвет Агенцията за приватизация реши: 1. Продажбата на ВЕЦ "Асеница I" и ВЕЦ "Асеница II", обединени в Каскада "Асеница", ВЕЦ "Китка", ВЕЦ "Горни Лом" и ВЕЦ "Миджур", обединени в Каскада "Горни Лом", ВЕЦ "Ракита", ВЕЦ "Фалковец" и ВЕЦ "Малуша", обособени части от "НЕК" - ЕАД, София (наричани по-нататък за краткост "обособените части"), да се извърши чрез търг с явно наддаване. 2. Началната тръжна цена е 14 000 000 лв. 3. Начин на плащане на цената - цялата цена се заплаща чрез банков превод по сметка на Агенцията за приватизация. Сроковете за извършване на плащането са посочени в проектодоговора за продажба на обособените части, неразделна част от тръжната документация. 4. Правото на собственост върху обособените части се прехвърля на купувача по силата на приватизационния договор. Условие за прехвърляне на собствеността е купувачът да е извършил окончателното заплащане на цената, ведно с евентуално начислените лихви за забава. 5. Тръжната документация се закупува в Агенцията за приватизация, София, ул. Аксаков 29, стая 407, в срок до 45 дни от датата на обнародване на това решение в "Държавен вестник", до 14 ч. българско време. Цената на тръжната документация е 5000 лв. и се заплаща в касата на Агенцията за приватизация преди получаване на документацията. 6. Предложенията на участниците в търга се подават в стая 209 в Агенцията за приватизация, София, ул. Аксаков 29, в срок до 45-ия ден от обнародване на решението в "Държавен вестник" до 14 ч. българско време. В случай че в този срок бъде подадено само едно предложение, на търга се яви само един кандидат и в съответствие с чл. 6, ал. 2 от Наредбата за търговете търгът се отложи с два часа, лицата, закупили тръжна документация и неподали предложения, могат да подадат предложения до 16 ч. 7. Депозитът за участие е 2 500 000 лв. и се превежда по банковата сметка на Агенцията за приватизация, указана в тръжната документация, до изтичане на срока за подаване на предложения. 8. Търгът ще се проведе на 45-ия ден от обнародване на решението в "Държавен вестник" в 14 ч. българско време в сградата на Агенцията за приватизация, София, ул. Аксаков 29. 9. В случай че на търга не се яви кандидат, той ще се проведе повторно на третия ден след датата на първоначалния търг в 14 ч. българско време в сградата на Агенцията за приватизация при условията на първоначалния търг. В този случай лицата, закупили тръжна документация и неподали предложения в срока по т. 6, могат да подадат предложения за участие до датата и часа на повторния търг. 10. Оглед на обособените части може да се извърши всеки работен ден до деня, предхождащ датата на провеждане на търга, след закупуване на тръжна документация и представяне в дружеството на удостоверение за право на извършване на оглед, издадено от Агенцията за приватизация. 11. Утвърждава тръжната документация и проектодоговора за продажба на ВЕЦ "Асеница I" и ВЕЦ "Асеница II", обединени в Каскада "Асеница", ВЕЦ "Китка", ВЕЦ "Горни Лом" и ВЕЦ "Миджур", обединени в Каскада "Горни Лом", ВЕЦ "Ракита", ВЕЦ "Фалковец" и ВЕЦ "Малуша", обособени части от "НЕК" - ЕАД, София. Изпълнителен директор: Ил. Василев
Източник: Държавен вестник (04.07.2003)
 
Надзорният съвет на Агенцията за приватизация /АП/ одобри двустранно парафирания проект на договор за продажбата на ВЕЦ "Мездра", обособена част от "НЕК" ЕАД, София, с "Варуна" АД, София. Това съобщиха от отдел "Връзки с обществеността" на агенцията. Цената по сделката е 3 550 000 лева и ще бъде платена чрез банков превод по сметка на АП, като 50 на сто от нея ще бъде преведена в деня на подписване на договора за продажба, а останалата част - до 20 календарни дни. Купувачът извършва проучване, проектиране, инженеринг и консултации в областта на енергетиката, строителство и експлоатация на хидроенергийни съоръжения и централи, се посочва в съобщението на АП. Предимството на ВЕЦ "Мездра" е, че е екологично чист и напълно възобновяем източник на енергия и е с гарантирано изкупуване на произведената електроенергия от страна на "НЕК"ЕАД, информират от агенцията.
Източник: БТА (11.07.2003)
 
РЕШЕНИЕ № 2321-П от 26 юни 2003 г. На основание чл. 1, ал. 2, т. 2 и чл. 3, ал. 3, т. 3, чл. 4, ал. 1 и чл. 32, ал. 3, т. 1, § 21 ЗПСК, протоколно решение № 5545 от 26.VI.2003 г. на изпълнителния съвет на Агенцията за приватизация и във връзка с решение № 2295-П от 2.VI.2003 г. за определяне на метод на продажба на ВЕЦ "Асеница I" и ВЕЦ "Асеница II", обединени в Каскада "Асеница", ВЕЦ "Китка", ВЕЦ "Горни Лом" и ВЕЦ "Миджур", обединени в Каскада "Горни Лом", ВЕЦ "Ракита", ВЕЦ "Фалковец" и ВЕЦ "Малуша", обособени части от "НЕК" - ЕАД, София, Агенцията за приватизация реши: 1. Изменя решение № 2295-П от 2.VI.2003 г. (необнародвано), както следва: 1.1. в т. 5 текстът "в срок до четиридесет и пет дни от датата на обнародване на настоящото решение в "Държавен вестник" до 14 ч. българско време" придобива следната нова редакция: "в срок до 15 септември 2003 г. до 14 ч. българско време"; 1.2. в т. 6 текстът "в срок до четиридесет и петия ден от обнародване на настоящото решение в "Държавен вестник" до 14 ч. българско време" придобива следната нова редакция: "в срок до 15 септември 2003 г. до 14 ч. българско време"; 1.3. в т. 8 текстът "Търгът ще се проведе на четиридесет и петия ден от обнародване на настоящото решение в "Държавен вестник" в 14 ч. българско време" придобива следната нова редакция: "Търгът ще се проведе на 15 септември 2003 г. в 14 ч. българско време." 2. Утвърждава изменения в тръжната документация за продажба чрез търг с явно наддаване на ВЕЦ "Асеница I" и ВЕЦ "Асеница II", обединени в Каскада "Асеница", ВЕЦ "Китка", ВЕЦ "Горни Лом" и ВЕЦ "Миджур", обединени в Каскада "Горни Лом", ВЕЦ "Ракита", ВЕЦ "Фалковец" и ВЕЦ "Малуша", обособени части от "НЕК" - ЕАД, София, в съответствие с т. 1. Изпълнителен директор: Ил. Василев
Източник: Държавен вестник (11.07.2003)
 
Държавната комисия за енергийно регулиране (ДКЕР) е намалила с около 9% цената, която АЕЦ "Козлодуй" получава срещу произвеждания от нея ток. Вместо досегашните 1,893 ст. за киловатчас атомната централа ще получава от НЕК по 1,724 ст. за всеки произведен киловатчас електроенергия. Цените са без ДДС. Решението е взето на закрито заседание на комисията, като сроковете за обжалване все още не са изтекли, съобщиха от комисията, председателствана от Константин Шушулов. Намаляването на цената е станало, защото от АЕЦ "Козлодуй" не са могли да докажат всички разходи. От две години насам цената, която плаща НЕК на централите, се заявява пред ДКЕР и се доказва. Миналата година АЕЦ "Козлодуй" също получи по-ниска цена, тъй като поиска да включи в разходите си издръжката на социални дейности. Централата обжалва решението на комисията във ВАС, но бе постигнато извънсъдебно споразумение.
Източник: Сега (14.07.2003)
 
Националната електропреносна компания (НЕК) подготви възлагането на техническото задание за строителството на АЕЦ "Белене" на консорциум начело с "Риск инженеринг", в който са още "Енпро" и "Атоменергопроект". Това съобщи източник от компанията. Техническото задание включва оценка на типовете реактори, безопасността, радиационната и физическата защита на бъдещата централа, както и социално-икономическото значение от строителството за региона и страната.
Източник: Дневник (14.07.2003)
 
Бордът на НЕК решил да даде без конкурс на 3 български фирми да правят предварителен анализ за необходимостта от доизграждане на АЕЦ "Белене", съобщиха от компанията. Фирмите трябва да изготвят техническото задание, по което по-късно да се извърши анализ, срещу 41 250 лв. Конкурс обаче не е обявяван, тъй като поръчката е счетена за научно изследване. Член 16 на Закона за обществените поръчки позволява да се постъпва така, ако дейността е свързана с научни изследвания, експерименти или проучвания. Трите фирми са "Атоменергоремонт", "Енпроконсулт" и "Риск инженеринг", обединени в консорциум "АЕЦ Белене". Те са без конкуренция в България при изготвяне на проектни разработки и научни изследвания в областта на атомната енергетика, мотивира се НЕК вчера.
Източник: Сега (15.07.2003)
 
Таксата за пренос на ток /която в момента не се плаща от никого в България, защото НЕК е единствен купувач/ ще придобие вътрешно значение, когато привилегированите потребители започнат да използват мрежата на НЕК, за да си доставят директно електроенергия от даден производител. В сравнение със световно възприетата /макар и нерегламентирана официално/ цена за пренос, която се движи около 2 цента/кВтч, нашата досегашна - 0.6 стотинки, беше несравнимо занижена, твърдят експерти. С двукратното й увеличение тя достига до 1.2 ст. без ДДС, което е много под международните нива. Цената трябва да стане поне 2 цента, защото неизгодно и недопустимо е при стратегическото положение, което имаме на Балканския полуостров, да допускаме през територията ни да минава чужда електроенергия, заяви източник. Според него подобни амбиции от страна на международните компании износители няма как да бъдат спрени, освен чрез по-високи или поне съответни на западните такси за пренос. От друга страна, тази цена трябва да бъде съобразена и с нашите условия, което е причината досега да се поддържа ниска. Оптималният вариант е да се въведат високи трансгранични такси за транзит на ток и съобразени с местните условия вътрешни цени за пренос. В противен случай е възможно да настъпят преразпределения на пазарите, смята бившият министър на енергетиката Никита Шервашидзе.
Източник: Пари (15.07.2003)
 
Четирите предприятия, които имат обща собственост с Химко-Враца и останаха без електрозахранване заради задължения на торовия завод към НЕК, ще строят собствена електропреносна мрежа, съобщиха от Електроразпределение-Плевен. Общо 25 000 лева ще струва осигуряването на независимо електрозахранване. Засега от ръководството на Химко категорично отказват необходимите за това кабели да преминат през площадката на комбината заради съдебните спорове с НЕК. От около месец дружествата, чието електрозахранване зависи от торовия завод, са в принудителен престой. Загубите от блокирането на производството само в Химремонтстрой и РМЗ Вратцата /които изпълняват поръчки за резервни части и оборудване за фирмите Юмикор-Белгия, Петрохимия-Сърбия и за Булгаргаз/ са в размер над 1 млн. лв. Двете дружества ползват дневно ток с мощност между 1 и 1.5 МВт.
Източник: Пари (16.07.2003)
 
Над 500 млн. USD се предвиждат за рехабилитация, реконструкция на съществуващи хидроенергийни обекти и изграждане на нови ВЕЦ, съобщиха от министерството на енергетиката. Със собствени средства на НЕК и кредит от Световната банка мощността на Белмекен - Сестримо - Чаира е достигнала до 1599 MВт. В момента се изпълнява програма за рехабилитация на съоръженията по каскада Батак чрез финансиране от швейцарското министерство на външноикономическите връзки и се подготвя проект за рехабилитация на ВЕЦ "Алеко" по договор на НЕК и консорциум, включващ Alstom power и Еscher wyss-Швейцария. Общата сума на инвестицията е 6 млн. EUR. През този месец се очаква да бъде въведена в експлоатация рехабилитираната ВЕЦ Девин. Общата сума на инвестицията е в размер на 3.7 млн. EUR. По проекта за строителство на ХЕК Горна Арда /на стойност 280 млн. USD/ под едноименните язовири са изградени три ВЕЦ: Кърджали, Студен кладенец и Ивайловград. Общата инсталирана мощност на трите централи е 270 MВт, при средногодишно производство 440 гигаватчаса. Проектът е по правителственото споразумение между България и Турция, подписан през 1998 г. В момента приключват подготвителните работи, финансирани от НЕК. В края на април 2003 г. НЕК сключи заемни споразумения с банките Societe Generale-Paris и SG Експресбанк за финансиране на проекта за рехабилитация на ВЕЦ Орфей и ВЕЦ Кричим, на стойност 17.4 млн. EUR. Изпълнител на рехабилитацията е консорциум от фирмите Alstom Power-Австрия и Сименс Фойт-Австрия.
Източник: Пари (17.07.2003)
 
Агенцията за приватизация /АП/ подписа договор с "Варуна" АД-София за продажба на ВЕЦ "Мездра", който е обособена част от "НЕК" ЕАД-София. Това съобщиха на БТА от пресслужбата на АП. Купувачът извършва проучване, проектиране, инженеринг и консултации в областта на енергетиката, строителство и експлоатация на хидроенергийни съоръжения и централи, се посочва в съобщението на АП. ВЕЦ "Мездра" е с мощност 2.13 МВ. Предимство на водноелектрическата централа е, че е екологично чист и възобновяем източник на енергия с гарантирано изкупуване на произведената електроенергия от "НЕК"ЕАД. Цената по сделката е 3 млн. и 550 хиляди лева и се плаща с банков превод по сметка на АП - 50 процента в деня на подписване на договора за продажба, а останалата част - до 20 календарни дни. За срок от 3 години новият собственик се задължава да не се разпорежда с обособената част, както и да не извършва разпоредителни сделки с имуществото, с което водноелектрическата централа извършва функционалното и технологично предназначение, освен с разрешението на Агенцията за следприватизационен контрол, съобщават от АП. Сделката беше одобрена от Надзорния съвет на АП, се посочва в съобщението на агенцията.
Източник: БТА (18.07.2003)
 
Спряха делата за “Русалка” с решение на Върховния касационен съд. Прекратени са и четирите дела за скандалната разпродажба на имуществото на курорта, съобщиха от Добричкия окръжен съд. Това става автоматично с решението на ВКС да обяви в несъстоятелност собственика на "Русалка" "Каварна турист" ООД. Над 2,5 млн. лева са дълговете на "Русалка", стана ясно след изготвянето на списъка на кредиторите. 80% от червената сметка са неиздължени банкови заеми, а останалото са борчове към НЕК и фирми доставчици.
Източник: Стандарт (23.07.2003)
 
"Национална електрическа компания" - ЕАД, София, П "МВН" - Електропреносен район (ЕПР) Бургас, ул. Александровска 1, ет. 3, на основание чл. 6, ал. 1 от Наредбата за търговете и протокол № 46 от 28.ХII.2002 г. на СД на НЕК - ЕАД, обявява търг с тайно наддаване за продажба на следните употребявани МПС, собственост на НЕК - ЕАД, София, при посочените условия: ------------------------------------------------------------------------------ № Вид, Двигател Шаси Начална Размер марка, ДК № № № стойност, на депо- модел лв. зит, лв. ------------------------------------------------------------------------------ 1. Лек С8305ВР 41466000403673 0193638 1500 100 АРО 243 Д 2. Микробус С9309ВР СU 023967 VW2ZZZ25ZВН 2200 150 VW тран- спортер 096868 3. Автобус С9315ВР 4022592 233700 1200 100 Латвия РАФ 977 4. Товарен С9324ВР DS395564 WFOVXXGBW 2000 150 Форд Транзит DS95564 Самосвал С9311ВР 176665 1909654 1900 150 ЗИЛ 555 5. Самосвал С9314ВР Без номер 1911390 1800 150 ЗИЛ 555 6. Самосвал С9328ВР 549772 1345877 1700 150 ЗИЛ 555 7. Бетоновоз С9415ВР 712708483 211446787091 5300 200 Шкода МПС24 8. Автокран С9345ВР 577343 33364 5100 200 МАЗ 500 ------------------------------------------------------------------------------ Спечелилите търга заплащат цената в касата на Електропреносен район - Бургас, или по б. с. № 1069232316, код 92079377, БПБ - Бургас, веднага при сключване на договора за продажбата на МПС. Търгът ще се проведе на първия работен ден след изтичане на 20-ия ден от обнародване на обявата в "Държавен вестник" (денят на обнародване не се брои) от 10 ч. в зала № 301, 3 ет., ул. Александровска 1, Бургас. Повторният търг за непродадените МПС ще се проведе от 10 ч. на същото място на седмия работен ден след провеждане на първоначалния търг, като денят на провеждане на търга не се брои. Тръжната документация се получава от ЕПР - Бургас, в стая 313, ет. 3, срещу невъзстановима такса в размер 20 лв. (без ДДС), внесена в касата на ЕПР - Бургас, до 9 ч. в деня на първоначалния и повторния търг. Представянето на пликовете с предложенията се прави пред комисията по търга в деня и часа, определени за начало на търга. За допълнителна информация - тел. (056) 84-49- 58, г-н Казаков.
Източник: Държавен вестник (25.07.2003)
 
Компанията "Софийска вода" от собствената си инвестиционна програма е разработила проект за реконструкция на метантанковете и газовите станции и съоръженията на стойност 5.5 млн. евро. Необходимо да се направи реконструкция на метантанковете. След като той се извърши, ще може да се преработва утайката, в която има голям процент органично вещество, което при гниенето си отделя газ метан. Именно той ще се вкара в газгенератор за комбинирано производство на електроенергия и топлина. Производството на ток ще бъде достатъчно да покрие половината от нуждите на станцията, които са около 18 млн. киловатчаса годишно. А освен това изцяло ще отпадне разходът на мазут за отопление. Около 80 на сто от оборудването вече е на склад, готов е работният проект и след едногодишни борби е взето най-важното -строително, разрешение. В момента приключва конкурсът за местния изпълнител на обекта. Немската фирма PASSAVA№T ­ ROEDIGER доставя оборудването и е изработила технологичните проекти. Строителното разрешение е издадено през април и важи в рамките на 6 месеца, затова строителството ще започне не по-късно от октомври. Половин година след това ще заработи. В Европа половината от пречиствателните станции имат и инсталации за преработката на метан. Тази тенденция набира скорост в цял свят през последните 15 години.
Източник: Кеш (28.07.2003)
 
Националната електропреносна компания ще започне от 2004 година строителството на 400 киловолтов електропровод за Македония. Това стана ясно от стратегията за междусистемните връзки, която бе разгледана от парламентарната енергийна комисия в сряда. Новият електропровод ще свързва подстанция "Червена могила" при Радомир с "Дуброво" - Македония, и ще е дълъг 150 километра, като 80 от тях ще са на българска територия. Стойността на електропровода на българска територия ще е около 27.7 млн. евро, като НЕК ще вложи 2.5 млн. лв. собствени средства. "Електростопанство Македония" осигурява финансирането на останалата част от проекта чрез заем от ЕБВР. В момента се провеждат отчуждителни процедури за закупуване на земята, върху която ще се монтират стълбовете. Вече е готов и работния проект на българската част от електропровода за Гърция, който според експертна оценка ще струва 25 млн. евро. Дължината му е 120 километра. Разширяването на междусистемните връзки е свързано с амбициите на България за запазване на лидерски позиции на пазара на електричество в региона, записани в енергийната стратегия на страната, одобрена от парламента през миналата година. През 2002 г. България подписа и меморандума за създаване на регионален пазар по инициатива на Европейската комисия. Създаването на общ пазар, което се очаква да стане през 2005 г., ще позволи внос или износ на ток от и за Италия на всяка компания или предприятие от региона.
Източник: Дневник (31.07.2003)
 
Съветът на директорите на НЕК преди седмица реши да се откаже от поръчката, която възложи на консорциума "Белене", за изработване на техническо задание за изграждането на нова атомна централа, съобщи изпълнителният директор на компанията Васил Анастасов . В консорциума "Белене" участват "Ен про", " Риск инженеринг" и "Атоменергопроект". НЕК го избра без конкурс, като се мотивира, че трите компании са без конкуренция в разработването на подобни проекти, а техническото задание е научноизследователска дейност, за която не се изисква процедура за обществени поръчки. "НЕК може сам да изработи заданието, след като беше създадено звено за управление на проекта", обясни новото решение Анастасов. Той допълни, че по този начин компанията ще спести 40 хил. лв., колкото е стойността на поръчката. Анастасов увери, че проектът ще бъде реализиран в кратки срокове. "Не бяхме подписали договор и не се обиждаме от решението на НЕК", коментира управителят на "Атоменергопроект" Виктор Кирилов. Според различни източници отказът на компанията от консорциума е по-скоро заради европейските изисквания, според които една и съща компания не може да изработи техническото задание и да участва като изпълнител на проекта. След приключването на работата по заданието трябва да бъде открита процедура за предпроектно проучване, която да завърши с предложения за строителството на атомната централа.
Източник: Дневник (01.08.2003)
 
Десет компании ще купуват електроенергия директно от ТЕЦ "Варна", ТЕЦ "Бобов дол" и ТЕЦ "Марица-изток" 2 от септември, когато се очаква парламентът да приеме на второ четене новия закон за енергетиката, съобщи началникът на отдел "Подготовка за либерализиране на пазара" в Националната електропреносна компания (НЕК) Пламен Попов. Компаниите са "Стомана индъстри", Асарел медет", "Елаците мед", "Юнион миниер", "Девня цимент", "Свилоза", "Неохим" и "Агропохим", мини "Марица-изток" и КЦМ. През юни Държавната комисия за енергийно регулиране определи десетте фирми като привилегировани потребители. Те според наредбата за достъп на привилегированите потребители на регулаторната комисия имат годишно консумация от над 100 гигаватчаса електроенергия и нямат задължения към електропреносната компания. Десетте компании ще договорят по-ниски цени от сегашната уикенд тарифа на НЕК, която е 63.15 лв. за мегаватчас. В същото време с въвеждането на двустранните договори производителите ще бъдат принудени да си намалят разходите за разполагаема мощност. Точната цена, която са договорили производители и привилегировани потребители, обаче остава тайна дори за НЕК.
Източник: Дневник (06.08.2003)
 
Тransbalkan Electric Power Тrading Company, смесено дружество между НЕК и "Копелузос груп", все още не е получило лиценз за продажба на електроенергия до крайните потребители в Гърция, съобщиха от електрокомпанията. Дружеството беше създадено през август миналата година, за да продава електроенергия на крайните потребители в югозападната ни съседка и в него НЕК държи 50% от акциите. От гръцка страна в него участва "Прометеус газ", което е смесена компания между "Копелузос груп" и "Газекспорт". Руската компания и "Дамко енерджи", дъщерно дружество на "Копелузос груп", притежават по 25%. "Все още не сме получили необходимите документи, за да можем да продаваме електроенергия на крайните потребители", каза зам.-енергиният министър Ангел Минев, който е председател на съвета на директорите на дружеството. Той обясни, че целта на компанията ще бъде да има за клиенти привилегировани потребители в Гърция. Според него дружеството ще позволи НЕК да провежда по-гъвкава търговска политика. По думите на Минев дружеството е участвало в два търга за доставка на електроенергия в Гърция, като се е конкурирало с електрическата компания, но не е спечелило. При създаването на дружеството НЕК обяви, че новата структура ще е равнопоставена на останалите партньори на електрокомпанията. Ако Тransbalkan Electric спечели съответния търг, ще формира печалба от себестойността на електроенергията и цената, на която НЕК ще продава електричество на това дружество. Цените на едро на гръцкия пазар варират между 26 и 32 долара за мегаватчас, а на дребно са над 55 долара за мегаватчас. Според юристи участието на Тransbalkan Electric в търгове, обявени от НЕК, е конфликт на интереси. Експертите също не се единодушни относно смисъла от участието на НЕК в дружеството. Част от тях смятат, че Тransbalkan трудно ще пробие на гръцкия електрически пазар и затова е по- разумно НЕК да излезе от него. Според други именно смесеното дружеството ще даде възможност на електропреносната компания да си осигури увеличение на печалбата. За "Прометеус газ" участието в дружеството дава възможност за достъп до големи количества електроенергия, която тя ще може да внася в Гърция.
Източник: Дневник (07.08.2003)
 
Новата такса пренос, която привилегированите потребители ще плащат на Националната електропреносна компания (НЕК), е определена според разходите за поддържане на резерв от мощности в енергийната система на България. Това каза началникът на отдел "Подготовка за либерализиране на пазара" в електропреносната компания Пламен Попов. В края на юли "Стомана индъстри", КЦМ, "Агрополихим", "Елаците мед" и Браншовата камара по черна и цветна металургия внесоха жалба във Върховния административен съд срещу решението на Държавната комисия за енергийно регулиране (ДКЕР) цената за преноса от 1 юли да бъде увеличена от 6 на 11.80 лв. за мегават. Четирите компании получиха статут на привилегировани потребители от ДКЕР и ще могат да договарят условия и цените на еленергията, като за преноса ще плащат таксата на НЕК. Преките договори между привилегировани потребители и централите ще влязат в сила, след като парламентът приеме на второ четене новия закон за енергетиката. В момента НЕК като единствен купувач не събира таксата, но тя ще придобие значение за разходите на компаниите, когато директните договори станат факт. Мотивите ни са, че новата такса засяга икономическите интереси на компаниите и не се базира на фактически промени в обстановката, обясни зам.-председателят на камарата Кирил Бръников . Според потребителите ДКЕР е определил таксата субективно. Това е първият случай след експерименталното отваряне на електроенергийния пазар, когато възниква подобен спор. Резервът от мощности средно по около 1500-1600 мегавата през цялата година ще осигури надеждност на системата, обясни Попов. По думите му закупуването на тази разполагаема мощност по съответните цени за мощност, определени от ДКЕР, е разход за НЕК. Тези разходи трябва да бъдат разпределени между всички потребители, пропорционално на консумираната енергия, независимо от това дали я купуват по регулирани цени или чрез директно договаряне. Тези разходи са част от цената за пренос. Според експертите подобни спорове в бъдеще между оператора и привилегированите потребители не трябва да застрашават отварянето на пазара, нито да забавят процеса. Предполагам, че производителите са искали да получат по-висока цена от тази, на която те купуват от НЕК, коментира зам.-председателят на ДКЕР Игнат Томанов.
Източник: Дневник (12.08.2003)
 
Представители на чугунолеярния завод в Ихтиман и на Националната електропреносна компания преговарят за начините, по които предприятието да погаси задълженията си към НЕК, съобщиха от компанията. Дълговете на чугунолеярния завод са в размер около 3 млн. лв., което е доста под несъбраните вземания на компанията от други предприятия като Химко /в размер около 20 млн. лв./. В момента се обсъждат възможните варианти за погасяване на дълга включително и чрез разсрочване, казаха от НЕК.
Източник: Пари (13.08.2003)
 
Електроенергията за стопански нужди трябва да е с 40% по-евтина от тази за битовите потребители, заяви Божидар Данев, председател на Българската стопанска камара. Това е един от начините икономиката ни да се превърне от социална в пазарна. Според него реалните цени на тока за битовите потребители са много по-високи от тези за стопанските, защото загубите по мрежата ниско напрежение са несравнимо по-големи. Освен това потреблението в бита е спорадично, за разлика от постоянното натоварване, при което работят предприятията. Има много просто решение на проблема с манипулациите на електромери от потребители, твърди председателят на БСК. Ако във всеки квартал общите електромери бъдат подменени с цифрови, а те се следят дистанционно от НЕК, всяка кражба би могла да бъде засечена в реално време. Всеки квартал има общ пистов електромер. Ако в квартала има 10 кооперации и към техните общи електромери са свързани съответните битови потребители, операторът просто може да следи дали сумата от потреблението на отделните електромери съвпада с тази от общия.
Източник: Пари (15.08.2003)
 
Кредитен рейтинг ще получат три енергийни компании - "Булгаргаз", НЕК и "Марица-изток 2". В момента текат процедури по избор на агенция за оценка на кредитния им рейтинг, каза зам.-министърът на енергетиката Илко Йоцев.
Източник: Стандарт (19.08.2003)
 
Министърът на регионалното развитие и благоустройството на основание чл. 149, ал. 4 ЗУТ обявява, че: 1. на основание чл. 148, ал. 3 и 4 ЗУТ е издадено разрешение за строеж № РС-19 от 22.VII.2003 г. на "Национална електрическа компания" - ЕАД, София, за обект: "Рехабилитация на ЕП "Румянцево" 110 kV от стълб № 14 до стълб № 42 в землищата на Луковит и с. Рупци - община Червен бряг"; 2. на основание чл. 226, ал. 3, чл. 148, ал. 3 във връзка с чл. 226, ал. 6 ЗУТ е издаден акт за узаконяване № 3 от 22.VII.2003 г. на Национална компания "Железопътна инфраструктура" - София, за обект: PHARE LSIF BG 9811-01 подновяване на жп линии в България, жп отсечка Стряма - Клисура; заздравяване на тунелната облицовка, направа на хидроизолация и полагане на безбаластов релсов път в тунел № 9 "Зли дол".
Източник: Държавен вестник (19.08.2003)
 
"Национална електрическа компания" - ЕАД, София, уведомява всички заинтересувани, че министърът на енергетиката и енергийните ресурси в качеството му на представител на държавата като едноличен собственик на капитала на основание чл. 221, т. 2, чл. 200, т. 2 и чл. 150 - 153 ТЗ, чл. 8, ал. 1, чл. 9 и чл. 12, т. 2 от Правилника за реда за упражняване правата на държавата в търговските дружества с държавно участие в капитала и чл. 8, ал. 1, т. 2 от устава на НЕК - ЕАД, с протокол № РД-01/48 от 18.VII.2003 г. намалява капитала на дружеството с 3 819 686 лв. посредством обезсилване на 3 819 686 акции с номинална стойност 1 лв., като капиталът след вписване на намалението ще бъде в размер 460 113 647 лв. Намалението е в резултат на намаляване на имуществото на НЕК - ЕАД, вследствие на приватизационна продажба на водноелектрически централи "Попина лъка", "Лиляново", "Сандански", "Топлика", "Черни Вит", "Леденик", "Черни Осъм", "Бели Вит", "Разлог", "Копринка", "Жребчево" и "Стара Загора" - обособени части от НЕК - ЕАД. Дружеството заявява, че е готово да даде обезпечение на вземанията или да изплати на кредиторите, които не са съгласни с намаляването, задълженията си към датата на обнародването в "Държавен вестник".
Източник: Държавен вестник (22.08.2003)
 
Българската Национална електрическа компания/НЕК/, швейцарската EN Trade, EFT от Великобритания и немската Eon участват в търга на сръбската електрическа компания(ЕПС) за внос на 125 милиона киловатчаса електроенергия, информира сръбският вестник Блиц. В съобщение на ЕПС се посочва, че комисия от специалисти ще оцени предложенията днес и ще определи с кои от кандидатите ще продължат преговорите. Приятно ми е, че имаме четири предложения. Трите най-добри ще бъдат избрани да продължат в търга, така че ЕПС ще получи най-добрата цена, каза генералният директор на компанията Любомир Герич.
Източник: Дума (25.08.2003)
 
НЕК участва в търга на сръбската електрическа компания ЕПС за внос на 125 млн. киловатчаса ток, съобщи сръбският вестник "Блиц". Конкуренти на българите в наддаването били швейцарската EN Trade, EFT от Великобритания и немската Eon
Източник: 24 часа (25.08.2003)
 
Каскада "Горна Арда" е нерентабилна и не се обсъжда продължаване на строителството й. Това заяви строителният министър Валентин Церовски на кмета на Мадан Валентин Гаджев. Изказването взриви скандал в Анкара, научи "Стандарт" от дипломати. В четвъртък у нас идва делегация от турската електрическа компания ТЕАШ да преговаря с НЕК и министър Милко Ковачев за вноса на български ток.
Източник: Стандарт (26.08.2003)
 
НEК и австрийска индустриална групировка, ръководена от Va Tech Gmbh, ще започнат строителството на язовир и ВЕЦ в района на Смолян, стойността на обекта е 107 млн. EUR. Утре кабинетът ще даде съгласието си НЕК ЕАД да започне преговори за реализирането на проекта Хидровъзел "Цанков камък". Решението е на базата на подписания между България и Австрия меморандум за двустранно сътрудничество. Обектът е включен в Националната стратегия за развитие на енергетиката до 2010 г. с оптимален срок за въвеждането му в експлоатация в началото на 2007 г. В момента НЕК стопанисва голяма част от язовирите с национално значение и е собственик на големи ВЕЦ. Правителственото решение ще даде право на НЕК да кандидатства пред ДКЕР за получаване на разрешение за изграждане на нова мощност.
Източник: Пари (27.08.2003)
 
Американската компания AES ще спази сроковете за осигуряване на финансирането на проекта за модернизацията на ТЕЦ "Марица изток 1". Това стана ясно след срещата на директора на компанията Робърт Хемфил със зам.- министъра на енергетиката Илко Йоцев и с шефове на НЕК вчера. "България остава приоритет в инвестиционната програма на компанията", е уверил Хемфил. На 30 септември изтича срокът, в който AES трябва да представи документи, че е осигурила финансирането на проекта за строителството на нов 650-мегаватов блок в "Марица изток 1" на стойност около 1 млрд. евро.
Източник: Монитор (27.08.2003)
 
Сръбската електрическа компания е избрала офертата на Националната електрическа компания (НЕК) за внос на 50 мегавата ток. Износът ще започне от септември, съобщиха от дружеството. НЕК участва в търга за доставка на 125 мегавата ток заедно с швейцарската И Eн Трейд, британската И Еф Ти и германската Eoн. Спечелиха българската и британската оферти. Средната цена е 34,4 евро за мегаватчас. НЕК изнася електроенергия за Гърция, Албания, Черна гора и Македония. Компанията покрива 90% от дефицита на ток на Балканите. От 1 юли делът на НЕК в общия износ на Балканите е 65%.
Източник: Стандарт (28.08.2003)
 
НЕК и австрийска индустриална групировка, ръководена от Va Tech Gmbh, ще строят хидровъзел "Цанков камък" - язовир и ВЕЦ, в района на Смолян. Това предложение ще разгледа кабинетът днес. Стойността на обекта е 107 млн. евро. Решението се взема на база подписания между България и Австрия меморандум за двустранно сътрудничество при реализирането на проекти, които ограничават вредните емисии, предизвикващи парников ефект. Хидровъзел "Цанков камък" е включен в Националната стратегия за развитие на енергетиката до 2010 г. с оптимален срок за въвеждането му в експлоатация в началото на 2007 г.
Източник: Стандарт (28.08.2003)
 
974 млн. кWh на стойност 75 млн. лв. са щетите от кражба на електроенергия и над 1 млн. лв. от посегателства върху електроразпределителната мрежа за периода януари-юли 2003 г., сочат данните на седемте електроразпределителни дружества, съобщиха от пресценвтъра на МЕЕР. Щетите на НЕК от кражба на проводници и съоръжения за същия период възлизат на 194 441 лв. Годишните загуби на електроразпределителните дружества за 2002 и 2001 г. от неправомерно присъединяване към електроразпределителната мрежа и въздействия върху средствата за търговско измерване на консумираната енергия са съответно на 1 395 млн. кWh (106 млн. лв.) и 1 389 млн. кWh (101 млн. лв.). 2 823 хил. лв. и 2 854 хил. лв. са щетите на ЕРП от кражби на проводници и съоръжения за 2002 г. и 2001 г. Годишно седемте електроразпределителни дружества извършват около 500 000 проверки за неправомерно използване на електроенергия, като броят на констатираните нарушения надхвърля 10 000, 5 000 от които са за кражба. Анализът на данните показва, че ЕРД успяват да дотаксуват само много малка част от кражбите на електроенергия: 5% през 2001 г. или 57 728 хил. kWh, на стойност 5 114 хил. лв., при оценени щети от кражби за 101 261 хил. лв; 4,2% през 2002г.: 42 665 хил. kWh, на стойност 4 522 хил. лв., при оценени щети от кражби за 106 098 хил. лв; 5,5% през 2003г.: 41 518 хил. kWh, на стойност 4 063 хил. лв., при оценени щети от кражби за 75 403 хил. лв. Причините за това са както изобретателността на нарушителите, така и непълноти в действащото законодателство във връзка с кражбата на електроенергия и други посегателства върху целостта на електропреносната мрежа.
Източник: Агенция Фокус (01.09.2003)
 
Проектът за каскадата "Горна Арда" на практика е замразен, призна главният инженер на Националната електрическа компания Митьо Христозов. Така той потвърди информацията за спирането на проекта. Христозов обясни, че НЕК със свои средства извършва някои довършителни работи по каскадата. Турската електрическа компания ТЕАШ не е отправила официално искане за среща за договаряне на износ на ток, каза още главният инженер на НЕК. Нашата компания е изпратила две предложения на турската, съобщиха добре осведомени източници. Първото предвижда да се изнасят 2 млрд. киловатчаса ток годишно, вместо 4, както е записано в междуправителственото споразумение от 1998 г. Предлага се и да отпаднат инфраструктурните проекти - "Горна Арда" и магистрала "Марица". Според втория вариант България ще продължи да изнася 4 млрд. квтч, но ще отпадне само "Горна Арда". ТЕАШ обаче е отказала и двете оферти. Въпросът е политически, а не фирмен и трябва да се договори на правителствено ниво, пише в писмо от турската компания до НЕК. Ако се намали цената на тока, както иска Турция, трябва да се намалят и инвестициите ни в проектите, заяви строителният министър Валентин Церовски. Той каза, че е изпратил две писма до турската страна с молба да му представят фирмите, които ще строят магистрала "Марица". До момента обаче няма официален отговор. Очаквам той да пристигне до 10 септември, когато е крайният срок за решаване на въпроса, записан в Протокола от юни 2003 г., каза Церовски. Според турската страна обаче това отдавна е ясно, защото е записано в споразумението от 1998 г. Фирмата изпълнител е "Джейлан холдинг".
Източник: Стандарт (02.09.2003)
 
Националната електрическа компания на България ще снабдява Румъния с ток, пише в. "Ромъния либера". Количествата и сроковете още не са уточнени. Румънската "Електрика" вече купува електричество от Молдова след спирането на АЕЦ "Черна вода". Централата спря работа заради ниските нива на р. Дунав, чиято вода се използва за охлаждането на реактора. Румънската компания преговаря за внос на ток още с Чехия и Швейцария. 1165 мегавата електроенергия изнася НЕК към днешна дата, съобщиха оттам. Това е 94% от общия експорт на ток на Балканите. Останалите 6% се покриват от Сърбия.
Източник: Стандарт (05.09.2003)
 
"Национална електрическа компания" - ЕАД, София, на основание чл. 150, чл. 221, т. 2, чл. 200, т. 2 ТЗ уведомява всички заинтересувани, че министърът на енергетиката и енергийните ресурси в качеството му на представител на държавата като едноличен собственик на капитала с протокол № РД-01/99 от 8.VIII.2003 г. е взел решение за намаляване на капитала на дружеството с 1 209 767 лв. посредством обезсилване на 1 209 767 акции с номинална стойност 1 лв. и капиталът след вписване на намалението ще бъде в размер 458 903 880 лв. Намалението е в резултат на намаляване на имуществото на НЕК - ЕАД, вследствие на приватизационна продажба на водноелектрически централи "Ловеч", "Камен рид" и "Сини вир" - обособени части от дружеството. НЕК - ЕАД, заявява, че е готово да даде обезпечение на вземанията или да изплати на кредиторите, които не са съгласни с намаляването, задълженията си към датата на обнародването в "Държавен вестник".
Източник: Държавен вестник (05.09.2003)
 
Изнасяме ток за Гърция от октомври до декември. Националната електрическа компания е спечелила международен търг от гръцката електрическа компания Пи Пи Си за експорт на 150 млн. киловатчаса електроенергия. Договорът ще се сключи до средата на септември. Букурещ също е започнал преговори със София за внос на електроенергия, пише румънският вестник "Адевърул". Износът към северната ни съседка може да започне през октомври, но засега все още се обсъждат цената и количеството, което да бъде доставено, заяви говорител на НЕК, посочва вестникът.
Източник: Стандарт (09.09.2003)
 
Турция иска да внася ток от България и е готова да преговаря по различни варианти за реализация на междуправителственото споразумение от 1998 г. Това стана ясно от писмото на турския енергиен министър Хилми Гюлер, изпратено до българския му колега Милко Ковачев. В него Гюлер отправя покана за подновяване на преговорите между двете страни, съобщи Милко Ковачев. Той обясни, че турският министър предлага два варианта за реализация на споразумението. Единият е, като се изпълни парафираният през 1998 г. дългосрочен договор, който обвързва доставките на ток за Анкара с изпълнението на инфраструктурни проекти от турски фирми. Другият вариант е износът да продължи, но без да се изпълняват инвестиционните ангажименти по строежа на каскадата "Горна Арда" и отсечката Оризово - Капитан Андреево от магистрала "Марица". За първи път получаваме такова писмено предложение, посочи Ковачев. Той отбеляза, че писмото на Гюлер е в отговор на преговорите между двете страни в Анкара, проведени в началото на юни. Ковачев съобщи, че е подготвил писмо с покана до Хилми Гюлер да върне визитата в София. Вероятно това ще стане през октомври. Националната електрическа компания по всяко време има ангажимент към това споразумение и разполага с резерв от мощности, с който да осигури доставките, посочи енергийният министър.
Източник: Стандарт (11.09.2003)
 
Нямаме интерес от сключването на сдeлка за внос на електроенергия от България, тъй като имаме достатъчно собствени мощности, с които да си гарантираме сигурност на доставките, заяви румънският министър на енергетиката Юлиян Янку, цитиран от Reuters. В момента въпреки спирането на първи блок в АЕЦ Черна вода Румъния внасяла малки количества ток само от Молдова. Реакторът в Черна вода с мощност 750 мВт, който е в експлоатация от 1996 г., беше спрян заради ниското ниво на р. Дунав, водите на която се използват за неговото охлаждане. Електроенергията от първи блок е 10% от производството на ток в северната ни съседка. Според Янку очакванията са нивото на Дунав скоро да се покачи и реакторът да продължи нормалната си работа. От НЕК обясниха, че с Румъния са водени само предварителни разговори и не се е стигнало до сделка, затова не биха могли да коментират изказването на Янку като отказ. За нуждите от внос в страните от региона не биха могли да се правят категорични заключения, защото се е случвало държава, която тази седмица отказва оферта на НЕК, през следващата седмица да сключи договор за доставка, допълниха от компанията.
Източник: Пари (12.09.2003)
 
С 4% се е увеличило потреблението на електроенергия за осемте месеца на 2003 г., с 8% повече е консумираният природен газ, съобщи енергийният министър Милко Ковачев. По-голям е ръстът в потреблението на ток в индустрията, отколкото в бита. Но и населението е консумирало с 1,5% повече ток, отколкото миналата година, когато е имало спад с 1,5% спрямо 2001 г. НЕК ще анализира на какво се дължи промяната. Първоначалните коментари са, че увеличената консумация се дължи на дръпналата напред промишленост, но роля имали и високите летни температури и повишеното ползване на климатици.
Източник: Новинар (12.09.2003)
 
Подписват договора за ВЕЦ "Ценков камък" през октомври, съобщи енергийният министър Милко Ковачев. Централата се намира на средното стъпало на каскада "Въча". Това е първият проект, който структурираме с междудържавното споразумение на България и Австрия и с протокола от Киото, уточни Ковачев.
Източник: Стандарт (15.09.2003)
 
Ако мандатът на Държавната комисия за енергийно регулиране бъде прекратен с приемането от парламента на новия закон за енергетиката, това ще отложи отварянето на електроенергийния пазар с шест месеца. Това прогнозира представителят на привилегированите потребители на електроенергия Николай Минков. Десетте компании, които получиха статут на привилегировани потребители на електроенергия от Държавната комисия за енергийно регулиране, се надяват, че сключването на преките договори с централите и покупката на по-евтина електроенергия ще започне през ноември. В момента енергийното министерство събира предложения за второ четене на проекта. Преди лятната ваканция Народното събрание прие на първо четене новия закон, който допуска мандата на председателя, заместника му и членовете на регулаторната комисия да бъдат прекратени след влизане на новия закон в сила. При приемането на проекта енергийният министър Милко Ковачев обеща да внесе предложение, което да гарантира независимостта на регулаторната комисия. С новия закон ще бъдат приети търговските правила за отваряне на пазара и нова наредба за цените на електроенергията. В края на миналата седмица представители на "Агрополихим" АД, "Асарел Медет", "Девня цимент", "Елаците мед" АД, КЦМ, "Мини Марица-изток" ЕАД, "Неохим", "Свилоза", "Юмикор мед" и "Стомана индъстри" АД обсъдиха възможността да създават асоциация, която да защитава техните интереси. Очаква се решението да бъде взето до две седмици. Привилегированите потребители имат годишна консумация над 100 гигаватчаса и ще имат право да договорят цените и условията на доставките с ТЕЦ "Марица-изток" 2, ТЕЦ "Варна" и ТЕЦ "Бобовдол". Десетте компании общо са консумирали през миналата година около 2.7 млрд. киловатчаса, което е 9.3% от вътрешното потребление в страната. Според експертни оценки пазарът има се оценява за 100 млн. долара.
Източник: Дневник (15.09.2003)
 
Министерството на регионалното развитие и благоустройството извършва проверка на цесията на ВиК - Добрич, заради която гръмна скандал и в парламента, съобщи зам.-министърът на ведомството Петя Гегова вчера. Наскоро софийското дружество НИКАНД купи дълга на ВиК в размер на 3 500 000 лв., натрупан към НЕК. Апелативната прокуратура също разпореди проверка доколко е законно частна фирма да се намесва във финансовите взаимоотношения между две държавни предприятия. Парламентарната група на левицата неотдавна отправи писмено питане до премиера Симеон Сакскобургготски не се ли цели с акцията тайна приватизация на водното дружество. Шефът на ВиК в Добрич Георги Господинов ще бъде уволнен, ако с цесията законът е погазен, предупреди депутатът Ахмед Юсеин.
Източник: Черно море (17.09.2003)
 
НЕК - ЕАД, клон "ВЕЦ група Родопи" - Пловдив, на основание чл. 3 от Наредбата за търговете, протокол № 26 от 28.VII.2003 г. на съвета на директорите на дружеството и заповед на управителя на клон "ВЕЦ група Родопи" - Пловдив, № АД-401 от 5.IХ.2003 г. обявява търг с тайно наддаване за продажба на отпадъци от черни и цветни метали от: трансформатор еднофазен СТ 13500/121/V3; 13,5 МVА; 121/V3; ‘ 2 х 2,5%/10,5 kV, произведен 1956 г., заведен под № 12776, № 12774, № 12775, № 14216, № 14210, № 14211, № 14215, радиатори от силови трансформатори 50 VA, помпи, савачни табла и други стоманени отпадъци и бронзови отпадъци, както следва: ------------------------------------------------------------------------------ № Позиция Ориентиро- Начална тръжна въчно коли- цена лв./т, чество, т без ДДС ------------------------------------------------------------------------------ 1. Мед 15,40 1500 2. Желязо над 4 мм 42,00 110 3. Силициева ламарина 53,90 45 4. Желязо под 4 мм 8,00 100 5. Бронз 0,85 150 ------------------------------------------------------------------------------ Търгът ще се проведе на първия работен ден след изтичането на 15 календарни дни считано от датата на обнародването в "Държавен вестник", като денят на обнародването не се брои, от 13 ч. и 30 мин. в сградата на управлението на клон "ВЕЦ група Родопи" - Пловдив, ул. Васил Левски 244, ет. 3, стая 309. При неявяване на кандидати повторен търг ще се проведе в първия работен ден след изтичане на 23 календарни дни считано от датата на обнародването на в "Държавен вестник", като денят на обнародването не се брои, от 13 ч. и 30 мин. на същото място, при същите условия. Документацията за участие може да бъде закупена от касата на клона на посочения адрес, ет. 4, стая 403, за 15 лв. без вкл. ДДС, като сумата не се възстановява. Посочените кабели се намират във ВЕЦ "Студен кладенец", област Хасково. За информация - тел. 032/904 341, С. Гегов; 032/904 378, Н. Николов.
Източник: Държавен вестник (19.09.2003)
 
Акционер в ТБ България инвест е „Алианц България холдинг“ със 79.39%. „Алианц България холдинг“ държи 71.51% от ЗПАД „Алианц България“, почти 94% от ЗАД „Алианц България Живот“ и 50% от ЗАД „Енергия“. Акционер в ЗПАД „Алианц България“ с 11% е БДЖ, ОББ притежава 4.44%, а НЕК- 42% от „Енергия“. НЕК притежава и 34% от капитала на ПОД „Алианц България“, а останалите 65.4% от него са собственост на холдинга. „Алианц“ стъпи на българска земя на 16 ноември 1998 г., като придоби 51% от тогавашния „България холдинг“. Партньорството между двете дружества има предходна история - в продължение на седем години „България холдинг“ презастраховаше договорите си в „Алианц“.
Източник: Капитал (23.09.2003)
 
Очакваният износ на НЕК през 2003 г. ще бъде 5 милиона мегаватчаса, съобщи Мария Генчева, началник управление "Търговия" в компанията. През 2002 г. експортът бе 6 милиона 168 хиляди мегаватчаса. Една от причините за намалението е затварянето на първи и втори блок на АЕЦ "Козлодуй", след което системата разполага с 880 мегавата инсталирана мощност по-малко. Освен това има увеличение на вътрешното потребление. Структурата на износа също се е променила. През 2001 и 2002 г. над 55 процента от доставките на ток за чужбина бяха насочени към Турция. През 2003 г. очакваният износ за Турция е 30,8 процента. Експортът на ток за Гърция е 42,1 процента, за Македония - 4,5 процента, за Сърбия - 16,1 процента, за Румъния - 1,3 процента.
Източник: БТА (24.09.2003)
 
Собственици на ВЕЦ протестират срещу решение на Държавната комисия по енергийно регулиране, което им налага несправедливи тарифи за изкупуване на електроенергия.Защо някои претендират за увеличение с 30-40% на изкупната цена на еленергията, при положение че предварително са си направили сметката и са били наясно със схемата още когато са купували съответните ВЕЦ. Привилегировани се оказват някои по-големи собственици, приближени на определени среди в управляващото мнозинство. Според ощетените така се хвърля сянка върху иначе успешна приватизацията в сектора.
Източник: Пари (01.10.2003)
 
Три австрийски компании ще изграждат новата водноелектрическа централа "Цанков камък" на река Въча. Договорът между НЕК и фирмите бе подписан вчера. Хидровъзелът е с инсталирана мощност 80 мегавата. Строителството му ще е през следващите 5 години. Досега на река Въча са изградени 6 централи с обща инсталирана мощност 446 мегавата. Проектът за "Цанков камък" предвижда изграждане на язовир с обем 111 млн. куб. м, ВЕЦ с годишно производство 185 млн. квтч. Централата ще бъде собственост на НЕК. Заедно със строежа на хидровъзела ще бъде реконструиран и пътят Девин - Михалково. Общата стойност на проекта "Цанков камък" е 200 млн. евро. Финансирането ще бъде от банкови кредити.
Източник: Стандарт (02.10.2003)
 
Свързването на енергийните мрежи на България и Македония ще струва 49,99 млн. евро, съобщи агенция МИА. 40,47 милиона евро трябва да бъдат осигурени от Европейската банка за възстановяване и развитие с държавни гаранции от Македония, каза говорителя на македонската електрическа компания Сашо Новевски. Македония ще покрие и българската част от проекта на стойност 15,22 млн. евро, тъй като България ще изпраща на своята западна съседка Македония електроенергия паралелно с реализацията на проекта. Условията, при които трябва да се получи заемът от ЕБВР, е 15 години срок на изплащане с три години гратисен период. Проектът трябва да бъде реализиран за 18 месеца в периода от 2004 до 2006 г., припомниха от министерството на енергетиката. От ведомството на Милко Ковачев добавиха, че договорът за изпълнение на строителните работи на хидровъзел "Цанков камък" на стойност 200 млн. евро между НЕК и австрийските компании Alpine Mayreder Bau и Verbundplan, ще бъде подписан утре в Смолян. Проектът за хидровъзела на р. Въча ще осигури заетост на 700-800 души, а след започване на експлоатацията на хидровъзела ще бъдат наети на работа 50 специалисти и работници.
Източник: Монитор (06.10.2003)
 
Започва изграждането на първата голяма ВЕЦ от 14 години у нас. В Смолян официално бе подписан договорът за строежа на язовир "Цанков камък", който е второто стъпало на хидроенергийна каскада "Въча". Изпълнители на обекта са две австрийски фирми, а подизпълнители ще бъдат български фирми. Финансирането на обекта, което е на обща стойност около 200 млн. евро, ще се извърши наполовина чрез експортен кредит, гарантиран от австрийска банка, и чрез търговски кредит с участие на български и международни банки. Инвестицията ще се изплати за 20-25 години, а ВЕЦ-ът ще остане собственост на НЕК. По предварителни разчети ще се произвежда енергия от 180-200 млн. квтч годишно. Себестойността на 1 квтч няма да надхвърля 4,5 евроцента, обяви шефът на НЕК Васил Анастасов. Освен производството на ток обектът ще се използва за напояване на земеделски земи, развитие на търговия, туризъм, транспортни връзки. В изграждането му ще бъдат наети около 700 работници. Строителството ще продължи 4 години, а работите започват в началото на следващата година, обяви министърът на енергетиката Милко Ковачев. 50% от стойността на обекта ще бъде извършен от български фирми подизпълнителки. Строителните материали, които ще бъдат вложени, ще са изцяло българско производство.
Източник: Стандарт (08.10.2003)
 
Няма потвърждение от турската енергийна компания ТЕТАШ, че техни представители идват на преговори в София заради спрения износ на ток за Турция през април т. г., съобщи изпълнителният директор на НЕК Васил Анастасов по повод изявленията на енергийния министър Милко Ковачев, че преговорите ще се проведат днес. Очаква се от ТЕТАШ да определят конкретна дата за посещение. Енергийният ни министър е поканил турския си колега Хилми Гюлер да изяснят по-нататъшните отношения за износа на ток в Турция.
Източник: Пари (08.10.2003)
 
Спирането на износа на ток за Турция и проблемите при изпълнение на споразумението за сътрудничество в областта на енергетиката и инфраструктурата с южната ни съседка от 1998 година ще обсъдят турски експерти с НЕК, съобщиха от компанията. Турската делегация, която пристига в София на 13-ти октомври, е водена от заместник-министърът в Министерството на енергетиката и природните ресурси Селяхатин Чимен, генералният директор на държавната енергийна компания ТЕТАШ Хаджи Дюран Гьоккая и началникът отдел "Търговия с електроенергия" на ТЕТАШ Аднан Сарикайя.
Източник: Монитор (09.10.2003)
 
Вече трети ден хотел "Простор" на Витоша e оставен без електрозахранване въпреки липсата на текущи задължения на дружеството. От туристическия холдинг "Русалка", собственик на хотела, обясниха, че от НЕК злоупотребяват с монополното си положение и отказват преговори с туристическото дружество. От Енергоразпределение столично имат претенции за неплатени сметки в размер на 70 хил. лв. и отказват да представят документите, които удостоверяват разминаванията в сметките. "Ако от НЕК имат някакви претенции, то нека те да ги предявяват към предишните собственици. Ние сме изрядни в плащанията си към електрическата компания. Винаги сме били коректни към тях, но с действията си ощетяват бизнеса на дружеството ни и сега търпим загуби. Ако не възстановят захранването ни, ще потърсим правата си в съда", поясни Евгения Генчева, управител на туристическия холдинг. До приключването на броя от НЕК не бяха открити за коментар.
Източник: Пари (09.10.2003)
 
Турската компания Джейлан ни дава 20-дневен срок да изясним защо е спряно изграждането на ХЕК Горна Арда и не е започнал строежът на магистрала Марица, в противен случай ще даде страната ни на арбитражния съд в Париж, става ясно от писмо на компанията до премиера Симеон Сакскобургготски, строителния министър Валентин Церовски и енергийния Милко Ковачев. Джейлан трябваше да бъде изпълнител на двата проекта, които са част от правителственото споразумение между България и Турция "ток срещу инфраструктура". Междувременно от НЕК съобщиха, че планираното днес посещение на турска делегация в НЕК се отлага. В писмо на турската енергийна компания TETAS се посочва, че отлагането за неопределено време е по решение на енергийното министерство на Турция. Днешната експертна българо-турска среща трябваше да реши проблемите, възникнали при изпълнение на правителственото споразумение, според което Турция трябваше да внася до 2008 г. ток от България, а НЕК да инвестира печалбата си от износа в изграждане на ХЕК Горна Арда и отсечка от магистрала Марица, с изпълнители турски фирми. Междуправителственото споразумение още е валидно и Турция ще продължи да изпълнява ангажиментите си по него, но след като бъде решен въпросът със задълженията на България по инфраструктурните проекти, заяви бившият премиер на Турция Месут Йълмаз. На въпрос, дали Турция има нужда от внос на електричество, Йълмаз отговори утвърдително, но подчерта, че на търговския договор за доставка на ток не би могло да се гледа отделно от участието на турски компании в строителни проекти, тъй като споразумението е базирано на взаимния обмен и двустранната изгода. Йълмаз се надява, че ще се намери приемливо за двете страни решение на проблема.
Източник: Пари (13.10.2003)
 
Близо шест часа продължиха преговорите за износа на наш ток за Турция вчера. До споразумение обаче не се стигна. В делегацията от Анкара влизат Селахатин Чимен, зам.-министър на енергетиката и природните ресурси, шефът на турската електрическа компания ТЕТАШ Хачи Гьоккая и Аднан Сарикайя, шеф отдел "Търговия с електроенергия". От българска страна участваха зам.-министърът на енергетиката Ангел Минев, който е и шеф на борда на НЕК, изпълнителният директор на електрическата компания Васил Анастасов и главният инженер Митю Христозов.
Източник: Пари (16.10.2003)
 
Междуправителственото споразумение между България и Турция от 1998 г. ще бъде преосмислено така, че неговото изпълнение да продължи на търговска основа, заяви енергийният министър Милко Ковачев. Споразумението има 6-месечен срок, в който се допуска доставките на ток да бъдат прекъснати, без това да има последствия за страната инициатор. Този срок изтича днес. Следващите три месеца може да се предприемат действия, свързани с неустойки по договора, допълни Ковачев. Той е категоричен, че за подобен ход може да се мисли едва след като мине следващият етап на преговорите. Тогава ще се обсъжда да отпаднат ангажиментите на страната ни да изгражда ХЕК Горна Арда и отсечка от магистрала Марица, уточни министърът. Споразумението предвиждаше средствата, получени от износа на ток за Турция, да бъдат вложени в строителството на тези 2 обекта, а изпълнителите да са турски фирми. Правителствената делегация на съседите, водена от енергийния министър Хилми Гюлер, се очаква в началото на ноември, съобщи Ковачев. Посоката, в която ще се търси решение на проблема със спрения износ на ток за Турция, е определена по време на разговорите между експерти от енергийните компании на двете страни НЕК и TETAS миналата седмица в София.
Източник: Пари (21.10.2003)
 
Надзорният съвет на Агенцията за приватизация одобри двустранно парафирания проект на договор за продажбата в пакет на ВЕЦ “Асеница І” и ВЕЦ “Асеница ІІ”, обединени в каскада “Асеница”; ВЕЦ “Китка”, ВЕЦ “Горни Лом” и ВЕЦ “Миджур”, обединени в каскада “Горни Лом”; ВЕЦ “Ракита”, ВЕЦ “Фалковец” и ВЕЦ “Малуша”, обособени части от “НЕК” ЕАД, София с “Руно-Казанлък” АД, София. Цената по сделката е 32 900 000 лв. и ще бъде платена чрез банков превод по сметка на АП по следния начин – 50% до деня на подписване на приватизационния договор, което е задължително условие за подписване на договора, а останалата част – в срок до 20 календарни дни. Припомняме Ви, че търгът за продажбата на стартира при начална цена от 14 000 000 лева и стъпка на наддаване – 300 000 лева. В договора за приватизация са включени следните условия: - забрана за промяна на функционалното и технологично предназначение на обособените части; - забрана за извършване на разпоредителни сделки с обособените части, които са от значение за функционирането им и чието прехвърляне би затруднило или направило невъзможно тяхното функциониране по предназначение, включително чрез учредяване на залог или ипотека, освен с предварителното писмено разрешение на Агенцията за следприватизационен контрол; - правото на собственост върху обособените части ще се прехвърли в полза на купувача по силата на договора, след окончателно заплащане на цената.
Източник: Агенция за приватизация (27.10.2003)
 
Американската компания "Ентерджи" иска да продаде последния си работещ ТЕЦ в Европа - "Марица изток" 3. Това твърди списанието "Юромъни" в материал, посветен на новата корпоративна стратегия на компанията. "Ентерджи" и италианската "Енел" рехабилитират централата, като проектът, чиято стойност е 580 млн. евро, ще удължи живота й с 15 години. Авторитетното издание цитира публикация на аналитичната компания "Пауър файненс енд риск", според която "Ентерджи" иска да продаде ТЕЦ "Марица Изток" 3, както и правата върху два подобни проекта в Италия, за които обаче американското дружество все още няма разрешение. В плановете на компанията влиза и продажбата на осем ТЕЦ-а в САЩ, които работят с въглища, 50% дял на "Ентерджи" от газов ТЕЦ близо до Чикаго, както и поле с електрогенератори, задвижвани от вятър. Говорителят на "Ентерджи" и президентът на "Ентерджи асет мениджмънт" Гарет Брет не са били открити за коментар. Според "Юромъни" компанията е наела "Дойче банк" като консултант по продажбите. Анализатори коментираха, че банката най-вероятно ще се опита да продаде активите на "Ентерджи" на парче, а не в блокова сделка. Решението на американската енергийна компания не изненада наблюдателите на дейността й, тъй като мениджмънтът на дружеството следва политика на разпродаване на част от активите си, които юридически не са част от компанията-майка в САЩ. "Не сме информирани за намерението на "Ентерджи" да се оттегли от проекта" за "Марица Изток" 3, казаха от българското министерство на енергетиката. От там поясниха, че ако американската компания иска да се оттегли, тя трябва да предложи акциите си на другия акционер - "Енел", както изисква уставът на смесеното дружество с НЕК. Джойнт венчърът беше създаден през 1999 г. между НЕК и регистрираното в Холандия "Ентерджи пауър холдинг Марица", дъщерно дружество на "Ентерджи". В него първоначално "Ентерджи" държеше 51%, а след финансовото приключване на проекта участието на американската компания беше увеличено до 73%. След фалита на "Енрон", който се отрази негативно върху всички американски енергийни компании, "Ентерджи" обяви намерението си да потърси съдружник в проекта. По-късно в световните медии се появиха информации, че компанията се оттегля от проектите си в Европа с изключение на този в България. През март тази година "Енел" придоби 60% от акциите на регистрираното в Холандия дружество "Ентерджи пауър холдинг Марица" за около 140 млн. евро. Тогава от компаниите официално заявиха, че "Енел" ще придобие остатъка от акциите в холандското дружество, но при условие че проектът върви успешно. "Ентерджи" има подписан договор с НЕК за 15-годишно изкупуване на електроенергията от рехабилитираната централа при фиксирани цени. Съобщението от вторник на "Юромъни" предхожда предстоящото през следващата седмица посещение на представители на "Енел" в България. Те ще имат среща с енергийния министър Милко Ковачев. Той твърди, че ще бъде обсъждан интересът на "Енел" към ТЕЦ "Варна", ТЕЦ "Бобовдол" и водните централи. Според неофициална информация "Енел" е вероятен кандидат за приватизацията на електроразпределителните дружества. Енергийни експерти обаче са скептично настроени за възможността тя да изкупи акциите на "Ентерджи" от "Енел", тъй като италианската компания в момента има проблеми, свързани със скандалите за корупция в ръководството й именно при осъществяването на инвестиционни проекти.
Източник: Дневник (29.10.2003)
 
Откриха каскада "Батак" обновена с финансовата подкрепа на швейцарското правителство. Рехабилитацията и модернизацията на трите централи от съоръжението продължи 7 години. На церемонията присъстваха министърът на енергетиката Милко Ковачев и посланикът на Швейцария Пиер Лучири. Каскадата включва ВЕЦ "Батак", ВЕЦ "Пещера" и ВЕЦ "Алеко" и произвежда 354 млн. киловатчаса годишно. В цялостния проект са вложени 22 млн. швейцарски франка и още 9 млн. лева собствени средства. Така ефективността на турбините се увеличава с 10 на сто. Централите от каскада "Батак" вече са на непрекъснато разположение на Централното диспечерско управление, с което се увеличава ролята на водните централи за покриването на товарите във върховите моменти.
Източник: Стандарт (30.10.2003)
 
РЕШЕНИЕ № 2465-П от 16 октомври 2003 г. На основание чл. 1, ал. 2, т. 2, чл. 4, ал. 1, чл. 32, ал. 3, т. 1 и § 21 ЗПСК, чл. 2, ал. 1, т. 2, чл. 3, ал. 1, т. 1, чл. 5 и чл. 6, ал. 1 от Наредбата за търговете и конкурсите, решение № 865/28.ХII.1998 г. за откриване на процедура за приватизация (ДВ, бр. 2 от 1999 г.) и в съответствие с протоколно решение № 6531 от 16.Х.2003 г. на изпълнителния съвет Агенцията за приватизация реши: 1. Продажбата на ВЕЦ "Радомирци", обособена част от "НЕК" - ЕАД, София (наричано по-нататък за краткост "обособената част"), да се извърши чрез публичен търг с явно наддаване. 2. Търгът ще се проведе при следните условия: 2.1. Начална тръжна цена - 360 000 лв. Цената се оферира в левове и се заплаща съгласно изискванията, съдържащи се в тръжната документация. 2.2. Стъпка на наддаване - 30 000 лв. 2.3. Депозитът за участие е парична вноска 50 000 лв. и се превежда по банковата сметка на Агенцията за приватизация, посочена в тръжната документация, най-късно до изтичане на срока за подаване на предложения. 2.4. Тръжната документация се закупува в Агенцията за приватизация, София, ул. Аксаков 29, стая 407. Цената на тръжната документация е 1000 лв. и се заплаща в касата на Агенцията за приватизация преди получаване на документацията. При получаване на тръжната документация представителят на съответния кандидат представя документ за самоличност и документ за актуално съдебно състояние, а в случаите на упълномощаване - и пълномощно в писмена форма. 2.5. Срок за закупуване на тръжна документация - 29 дни, считано от датата на обнародване на решението в "Държавен вестник". 2.6. Срок за подаване на предложения за участниците в търга - 11 ч. българско време на 30-ия ден считано от датата на обнародване на решението в "Държавен вестник". Предложенията се подават в стая 209 на Агенцията за приватизация. 2.7. Посещения и огледи на обособената част могат да се извършват всеки работен ден до началния час на провеждане на търга след закупуване на тръжната документация и представяне на удостоверение за право на извършване на оглед, издадено от Агенцията за приватизация. 2.8. Търгът ще се проведе на 30-ия ден считано от датата на обнародване на решението в "Държавен вестник", в 11 ч. българско време в сградата на Агенцията за приватизация. 3. Утвърждава тръжната документация и проекта на договор за приватизационна продажба на ВЕЦ "Радомирци", обособена част от "НЕК" - ЕАД, София. Изпълнителен директор: Ил. Василев
Източник: Държавен вестник (31.10.2003)
 
Първата в страната вятърна електроцентрала ще бъде построена в Стара планина над Карлово, съобщи временният кмет на общината Ганчо Караджов. Проектът се разработва съвместно с Американската агенция за развитие на търговията, която ще финансира проучването и предварителните работи. Оборудването ще достави на лизинг концернът "Дженерал Електрик". За строителството са избрани няколко терена в района на селата Христо Даново и Столетово. Подходящ е и районът около връх Ботев, където средната годишна скорост на вятъра е 9 метра в секунда. Намеренията на община Карлово са с приходите от пилотната вятърна централа да се финансира изграждането на следващите. В момента Градът на Апостола води дела за възстановяване на собствеността върху ВЕЦ "Левски", която е строена преди 85 години и продължава да произвежда ток. Електроенергията от нея е достатъчна да захрани уличното осветление в Карлово.
Източник: Монитор (03.11.2003)
 
Сръбското "Електростопанство" ще внесе до края на февруари 2004 година 715, 2 гигаватчаса електроенергия от Българската национална електрическа компания (НЕК) и от лондонската компания "Енерджи файнансинг", съобщи във вчерашния си брой сръбският вестник "Данас", позовавайки се на съобщение на сръбското "Електростопанство". Електроенергията ще се плаща на цена от 37, 62 до 37, 79 евро за мегаватчас. На търга за продажба на електроенергия са се явили 12 компании, пише още изданието. Българската Национална електрическа компания е предложила 116, 4 гигаватчаса електроенергия за периода от 27 октомври до 30 ноември 2003 година и 116, 4 гигаватчаса електроенергия на цена от 34, 9 евро за периода от 1 декември 2003 година до 31 януари 2004 година.
Източник: Монитор (03.11.2003)
 
Кражба на проводници от електропровод 110 kV на НЕК в района на Горни Богров нанесе финансови щети на компанията за 150 хил. лв. Предизвикана е и вторична авария на електропроводи 20 кV в района на Богров-изток и Богров-запад.
Източник: Пари (04.11.2003)
 
НЕК ще отчете драстичен спад в печалбата за 2003 г.- от 177 млн. лв. м. г. на 45 млн. лв. тази година. Причината е, че при нарастване на вътрешните цени е решено да се увеличи възвръщаемостта на ЕРП-тата и на централите, а за НЕК, която е посредник между тях, е орязана печалбата. През първите 10 месеца на тази година производството на електроенергията е само с 0.1% по-малко, отколкото през 2002 г. Това съобщи изпълнителният директор на НЕК Васил Анастасов.
Източник: Сега (13.11.2003)
 
Проводник с дължина 13 километра и тегло 10 тона е бил откраднат от електропреносната мрежа на Националната електрическа компания /НЕК/ ЕАД , съобщиха от пресцентъра на НЕК. При обход на аварийна група е установено, че са откраднати два фазови проводника тип АС-185. от електропровод "Околчица" (110 кВ). Електропроводът е връзка между подстанция Мездра и подстанция "Химко" - Враца, информират от НЕК. Поради неплатена от "Химко"АД електроенергия електропроводът е изключен от НЕК ЕАД двустранно на 20 юни тази година, а от 15 октомври е включен само в подстанция Мездра.
Източник: Дневник (14.11.2003)
 
40,5 млн. евро за изграждането на 400-киловолтов далекопровод между Македония и България отпусна Европейската банка за възстановяване и развитие. Договорът бе подписан в Скопие. Заемът - с държавната гаранция на Македония. Далекопроводът ще тръгва от подстанция "Червена могила" в Македония, ще стига до подстанция "Радомир" и обратно до подстанция "Щип" в Македония. Чрез него двете страни ще обменят електроенергия в режим на паралелна работа. Общата дължина на далекопровода е 150 км, от които 80 км в България. Той е първата 400-киловолтова връзка между двете страни. От българска страна НЕК ще изплати частта за строежа на линията на българска територия чрез износа на ток за Македония.
Източник: Новинар (26.11.2003)
 
Според заместник-министъра на енергетиката Ангел Минев новият закон за енергетиката прави фундаментални промени в енергийния сектор. Това е закон, напълно хармонизиран с европейското законодателство, модерен, съвременен закон. Основното е това, че той премахва монополите. Преди да влезе този закон в сила, в газа и газоразпределението, преноса на газ, вноса на газ монополът беше премахнат с едно изменение на закона от края на 2001 година. Тоест газовият пазар в България е напълно либерализиран. Друг е проблемът, че има ограничен брой доставчици, което ограничава конкуренцията в газа. В областта на електрическия пазар този закон, новият, поставя и открива възможността за създаване на пазар на електроенергия. НЕК от почти шест месеца проиграва модела на пазар. В този модел участват 10 големи индустриални предприятия, които в началото на следващата година ще могат реално да почувстват последиците от новия закон и от либерализацията. Те ще имат право да купуват електроенергия от централите по договори, които не са в регулация, т.е. по договорени цени, които цени ще бъдат по-ниски от сегашните тарифи. По този начин те ще станат конкурентни на вътрешния и основно на външния пазар. Конкурентоспособността означава повишаване на производството, трудова заетост, увеличени доходи, намаляване на безработицата и всички положителни тенденции, които последните 15 години се наблюдават от либерализацията на електрическия пазар и газовия пазар в Централна, Западна Европа и Съединените щати. В областта на топлоснабдяването законът не променя нищо от сега съществуващите модели. В областта на топлоснабдяването също няма монопол. Да се твърди, че там има монопол, е невярно. Има единствено доминиращо положение. Какъв е редът, какво е спазено и каква е логиката на закона в областта "Топлоснабдяване"? Спазва се Търговският закон и правилникът за етажната собственост. Това е една етажна собственост, откъдето следват права и задължения по ползването на тази етажна собтвеност. Общото събрание може да реши дали етажната собственост е абонат на топлофикация или не. Когато по правилника на етажната собственост общото събрание каже - не, ние не сме абонат на "Топлофикация", то се извършва прекъсване на топлоснабдяването от топлофикационното дружество, а етажната собственост вътре в абонатната станция може да си сложи котле на газ, на въглища, на дърва, на ток и на каквото друго иска, което означава, че няма монопол на топлоснабдителното предприятие. Когато обаче етажната собственост, общото събрание, каже - да, ние сме абонати на "Топлофикация", то тогава всички, живеещи в тази етажна собственост, са абонати. В член 153 на раздел "Топлофикация", е записано, че етажната собственост решава дали да бъде абонат на "Топлофикация". Когато това решение е положително, всички членове на етажната собственост са абонати на "Топлофикация". По договор по общи условия между топлофикацията и гражданите, който не се подписва, те са публикувани тези общи условия, че всички абонати са задължени да сложат уреди за дялово разпределение и че всички абонати са длъжни да заплащат цената.
Източник: БНР (01.12.2003)
 
Компанията "Стил 93" на известния турския бизнесмен Фуат Гювен от понеделник е собственик на трета водноелектрическа централа. На търг в Агенцията за приватизация Фуат Гювен наддаде до 900 хил. лв. за ВЕЦ "Радомирци". Началната тръжна цена беше 360 хил. лв., а стъпката на наддаване - 30 хил. лв. Цената ще бъде платена 50% в деня на подписването на договора, а останалата част - 20 дни след това. За търга бяха подадени четири оферти - "Инструмент" ЕООД - Габрово, "Микрон - Карамилански - Йосифов и сие" - Пловдив, сдружение между "Метал инженеринг" ЕООД - Враца, и "Тотема инженеринг" ОДД - София. Тръжната комисия декласира от наддаването сдружението заради непълна документация. След търга Фуат Гювен обясни, че предметът на дейност на "Стил 93" е придобиване по установения в закона ред, включително и чрез приватизация, или изграждане на електростанции, производство и продажба на електроенергия, търговия, внос и износ, производство на стоки, услуги и строителство. Досега собственост на турския бизнесмен са водноелектрическите централи "Камен рид" и "Ловеч". За ВЕЦ "Ловеч" той плати 660 хил. лв., а за ВЕЦ "Камен рид" - 4.22 млн. лв. Мощността на ВЕЦ "Радомирци" е 0.6 MW. Централата разполага с три турбини "Пропилер", три генератора, три трансформатора и закрито разпределително устройство. Заетите в момента са четири души. В началото на 90-те години Фуат Гювен получи правото да продава горива в свиленградската безмитна зона чрез магазините "Шипка". Договорът действа и сега. От тези бензиностанции зареждат предимно тировете и напускат страната. По този начин турският бизнесмен прави обороти, които го поставят в групата на 100-те най-големи компании в България.
Източник: Дневник (02.12.2003)
 
Американската компания "Хърайзън" ще изгради до 2006 г. нова стомегаватова мощност с комбиниран цикъл на производство на топлинна и електрическа енергия в ТЕЦ "София", съобщи вицепрезидентът на "Хърайзън" Брус Хейл в Прага. Стойността на проекта ще е около 100 млн. долара и реализацията му се очаква да започне през 2004 година. Той ще бъде осъществен от регистрираното през октомври дружество "София енерджи", чийто стопроцентов собственик е "Хърайзън енерджи България", собственост на регистрираното в Холандия едноименно дружество. Впоследствие столичната "Топлофикация" ще придобие 30% от "София енерджи", като е възможно общината да увеличи участието си чрез парична вноска. Финансово проектът ще бъде завършен през ноември 2004 г., като 30% от средствата за изграждането на новата мощност ще са собственост на "Хърайзън", а останалите ще са привлечени. Интерес за финансирането на проекта са проявили Международната финансова корпорация и френската банка "Сосиете женерал". Хейл допусна, че в бъдеще в проекта могат да се включат нови акционери. Вече е избрана инженеринговата компания Black&Veatch International, която ще изготви тръжната документация за избор на изпълнител на проекта. От следващата седмица американската компания започва преговори с Националната електропреносна компания (НЕК) за подписването на дългосрочен договор за изкупуване на електроенергията от новата централа. Инвеститорът настоява договорът да е за 15 години, а НЕК - първоначално да бъде подписан договор за пет години. Очаква се споразумението да бъде финализирано до края на януари 2004 г. Вече е парафиран договор за продажбата на топлоенергия на "Топлофикация", без в него да са уточнени количествата и цените. От ръководството на "Хърайзън" твърдят, че цената на топлоенергията ще е с 35% по-ниска от сегашната себестойност на топлинната енергия, продавана от "Топлофикация" - 42 лв. за гигаватчас.
Източник: Дневник (05.12.2003)
 
Horizon Energy development Inc. ще внася около 4.5 млн.USD годишно в държавния бюджет под формата на корпоративни данъци, съобщиха от компанията. Компанията предвижда в началото на 2004 г. да започне строежа на нова мощност с комбиниран цикъл на производство на топлинна и електрическа енергия в ТЕЦ-София. Общата стойност на реконструкцията е около 100 млн. USD. С реконструирането ще се реши проблемът със старото оборудване в ТЕЦ-София, което е към края на експлоатационния си живот. Horizon подписа договор с инженеринговата консултантска компания Black&Veatch International за разработка на техническия проект и за съдействие в организирането на международен търг за избор на главен изпълнител на проекта за ТЕЦ-София. Очаква се експлоатацията на когенериращия блок да започне през 2006 г. Електроенергията ще се продава на НЕК, а топлоенергията - на Топлофикация-София АД, на цени под сегашната й стойност. Новият блок ще работи над 8000 часа годишно и ще покрива базовото натоварване на ТЕЦ-София. Коефициентът на полезно действие ще се увеличи до 85-90% при КПД 70-80% на сегашните мощности. Horizon ще експлоатира мощността 15 години, след което тя ще стане 100% собственост на ТЕЦ-София АД или на наследника на дружеството. Horizon разглежда възможността като част от проекта да финансира изграждането на 6 км тръби, които да свържат с мрежата на ТЕЦ-София три нови района - кв. Левски Г, кв. Суха река, кв. Хаджи Димитър. Сега отоплението на абонатите в тези райони е от котли на мазут. На по-късен етап подобна мощност се обмисля да бъде построена и в ТЕЦ София-изток. Horizon Energy Development Inc. е дъщерна на National Fuel Gas. Структурирана е специализирано за развитие на местни и международни енергийни проекти. Horizon е собственик на 85.16% от United Energy, А.S., която е третият по големина независим енергиен доставчик в Чешката република и обслужва клиенти в над петнадесет града в Северна Чехия. United Energy, A.S. притежава дялове и от други топлоцентрали в Чехия, сред които Тепларна Либерец - 70%, и Тепло Браняни - 49%.
Източник: Пари (05.12.2003)
 
Американската компания „Хорайзън енерджи дивелъпмънт“ (Horizon Energy Development), която ще изгражда нова мощност за комбинирано производство на топлинна и електроенергия в „Топлофикация“ - София, най-накрая започва преговори с Националната електрическа компания (НЕК) за дългосрочно споразумение за изкупуване на тока. Преговорите с НЕК стартират тази седмица. Те трябва да доведат до подписване на договор, с който американската компания ще си гарантира продажбите на електричество по фиксирани цени за следващите 15 години. Това обяви в четвъртък вицепрезидентът на компанията Брус Хейл. „Хорайзън“, която е дъщерно дружество на американската компания „Нешънъл фюел газ“ (National Fuel Gas), ще инвестира 100 млн. долара през следващите три години в изграждането на нова когенерационна мощност от 100 MW (за производство на топлинна и електроенергия) в ТЕЦ „София“, който е част от столичната „Топлофикация“. Подписването на договор с НЕК се оценява като най- трудната стъпка от реализацията на проекта на американската компания. Причината е, че има спорове дали електрокомпанията трябва да се обвързва с дългосрочни договори за изкупуване на тока. Американската компания иска договорът да е за минимум пет години с опция за последващото му удължаване на два пъти след съответното преразглеждане на определените тарифи за изкупуване. „На този етап не можем да кажем каква ще е цената, на която НЕК трябва да изкупува електричеството, тъй като не е готово техникоикономическото проучване на проекта, с което ще се уточнят и неговите конкретни параметри. То се изготвя в момента от международната компания Black&Veatch International, която е консултант по проекта и трябва да е готово до края на януари“, обясни Брус Хейл. Когато проучването бъде готово, „Хорайзън“ ще обяви международен конкурс за избор на главен изпълнител на проекта. Освен с НЕК „Хорайзън“ трябва да се споразумее и с „Топлофикация“ за продажбата на топлинната енергия, която ще се произвежда от „ТЕЦ София“ и с държавната компания „Булгаргаз“ за доставката на природен газ. С „Топлофикация“ вече е подписано петгодишно споразумение за продажбите на топлинна енергия, в което е предвидена опция за продължаването му с още десет години. Споразумението обаче все още не е окончателно и по него тепърва предстои да се уточняват именно клаузите, касаещи количеството и цената на топлинната енергия. Засега не е ясно единствено кога ще стартират преговорите на „Хорайзън“ с „Булгаргаз“ за доставките на синьо гориво. Според Брус Хейл, ако „Хорайзън“ не успее да се споразумее с „Булгаргаз“ за по-евтини доставки на природен газ, компанията ще се договаря сама за внос на синьо гориво при по-ниски цени, каквато възможност е дадена в закона за енергетиката. „Хорайзън“ планира да приключи с процедурата за избор на изпълнител до края на август следващата година. Финансовото приключване на проекта се предвижда за края на ноември. Дотогава „Хорайзън“ трябва да осигури 30% от необходимите инвестиции за реализацията на проекта от собствени средства, а останалите 70% - чрез кредити от банки. Изграждането на новата мощност от 100 МW в ТЕЦ „София“ трябва да приключи през 2006 г. За реализацията на проекта е регистрирано акционерно дружество „София енерджи“ ЕАД с минимален капитал от 50 хил. лв., което ще експлоатира новата мощност. В момента дружеството е 100% собственост на „Хорайзън“, но в него на по-късен етап трябва да придобие акции и столичната „Топлофикация“. Проектът се реализира по т.нар. BOOT - схема (построй, експлоатирай и предай). Това означава, че след 15-годишния период на експлоатация на новата мощност акциите и активите на „София енерджи“ ЕАД ще станат 100% собственост на „Топлофикация София“ АД.
Източник: Капитал (08.12.2003)
 
България може да изнася ток за Ирак, като по този начин ще участва в следвоенното възстановяване на страната. Тази идея са обсъдили българският енергиен министър Милко Ковачев и турският му колега Хилми Гюлер в Атина. Двамата участваха във форум в гръцката столица, на който беше подписано допълнение към Меморандума за разбирателство за създаване на регионален енергиен пазар в Югоизточна Европа. България може да реализира суапови сделки за износ на ток за Ирак, обясни Ковачев. Поради технически ограничения страната ни не може директно да изнася електроенергията. Затова нашият ток ще се внася в Турция, а турски централи ще произвеждат същото количество и ще го изнасят за Ирак. Ковачев и Гюлер са обсъдили и проблема с прекратения внос на ток от България за Турция. Има вариант да бъде прекратено междуправителственото споразумение между София и Анкара, което е за износ на наш ток срещу строителство на инфраструктурни обекти от турски фирми. С Хилми Гюлер сме енергийни министри и приоритет за нас е търговията с ток, обясни Ковачев. Едва ли ще има развитие по проблема преди Нова година, допълни Ковачев. Той съобщи още, че Гърция има интерес от внос на ток от България по време на олимпийските игри догодина. Така Атина ще гарантира сигурността на енергийната си система при очакваното повишение на потреблението.
Източник: Стандарт (10.12.2003)
 
Държавната приемателна комисия подписа протокол за електропровода ТЕЦ "Марица изток 3" до подстанция "Алибейкьой" - Турция, съобщиха от Министерството на енергетиката.. Съоръжението е с мощност 800 мвт. и дава възможност за увеличаване износа на ток от нашата страна за южната ни съседка и обратно. Електропроводът е единствената възможност и за свързване на енергийната система на южната ни съседка Турция с европейската енергийна система, на която България стана член през май т.г., припомниха от НЕК. Възложител на строежа е НЕК, който е инвестирал 60 млн. лв. Обектът е изграден за 3 г. Това е най-голямата инвестиция в българската енергетика след демократичните промени през последните 15 г. От 21 април т.г. Турция едностранно прекрати закупуването на електроенергия от нашата страна. В ход са търговки преговори между двете правителства за възстановяване на износа, припомниха от НЕК. През 1983 г. беше открит първият електропровод, който разрешава износ на електроенергия от ТЕЦ "Марица Изток 3" за подстанция "Бабаевски" - Турция. Новото съоръжение, което днес беше прието, разрешава износ на електроенергия на разстояние със 100 километра по-голямо, отколкото първия, уточниха от НЕК.
Източник: Монитор (18.12.2003)
 
Директното договаряне между големите предприятия и електроцентралите за доставки на ток ще започне в края на февруари 2004 г., съобщи изпълнителният директор на Националната електрическа компания (НЕК) Васил Анастасов. Въпреки че новият Закон за енергетиката влиза в сила от 1 януари 2004-а, забавянето на либерализацията на пазара на електроенергия се налага заради изработването на наредбите за цените на тока и издаването на лицензи на т. нар. привилигировани потребители (заводите, които имат годишно потребление на електроенергия през 2002 г. над 100 гигаватчаса и "чисти сметки" с НЕК). Подзаконовите актове трябва да се разработят от Държавната комисия за енергийно регулиране (ДКЕР) и да се одобрят от правителството. А иначе участниците на либерализирания пазар са ясни отдавна. Още през юни тази година ДКЕР определи първите десет компании, които ще могат да се договарят пряко с производствените централи. Това са "Мини Марица-изток", "Девня цимент", "Агрополихим", "Асарел-Медет", "Елаците мед", КЦМ - Пловдив, "Юмикор мед", "Неохим", "Свилоза" и "Стомана индъстри". Тези фирми осигуряват 15% от годишното потребление на електроенергия у нас. Уточнени бяха и централите, които ще могат да търгуват свободно с част от произвежданата от тях електроенергия. На първия етап определена квота за свободно договаряне ще имат ТЕЦ "Марица-изток 2", ТЕЦ "Варна", ТЕЦ "Бобов дол", топлофикационните и заводските ТЕЦ-ове, както и вече приватизираните ВЕЦ-ове. Според експертите на НЕК квотите ще са достатъчно големи, за да се създаде конкуренция между производителите на електроенергия. Очаква се свободно договорените цени да са поне с 15% по-ниски от предлаганата сега уикенд тарифа - 63.15 лв. за мегаватчас.
Източник: Банкеръ (27.12.2003)
 
"Национална електрическа компания" - ЕАД, е получила заем от Европейска инвестиционна банка - ЕИБ (по-долу - банка), за финансиране на част от проект "Енергия 2". Тази покана за участие се отнася до договор за доставката на оборудване 400 kV за рехабилитация на преносната система, който включва доставка на оборудване 400 kV в съответствие с IEC стандарти в групи, както следва: Група 1: Прекъсвачи, Група 2: Разединители, Група 3: Токови трансформатори, Група 4: Напреженови трансформатори, Група 5: Вентилни отводи. Очаква се изпълнението на договора да бъде в период 6 месеца от датата на влизане на договора в сила. Следните критерии ще бъдат използвани за оценка на предложенията: (1) За всички групи: участниците в търга трябва да представят гарантираните параметри на оборудването в отговор на изискванията на техническата спецификация; за да бъде определено като отговарящо на условията, предлаганото оборудване трябва да отговаря като минимум на условията на техническата спецификация; участници, които предлагат оборудване с параметри, по-ниски от посочените в техническата спецификация, ще бъдат отстранявани от по-нататъшно участие. (2) За целите на оценката за всяко изискване, на което е отговорено и е по-високо от нормата, указана в техническата спецификация, следните бонуси ще бъдат давани пропорционално, като максимален бонус ще бъде даван на участника в търга, който предлага най-добрия параметър: Група 1: Прекъсвачи 400 kV: 1. Дължина на пътя на утечка между отворени контакти до 1% 2. Дължина на пътя на утечка фаза - земя до 2% 3. Количество комутации на полюс при номинален ток на късо съединение до 4% 4. Клас на механична издръжливост до 3% Група 2: Разединители 400 kV: 1. Дължина на пътя на утечка фаза - земя до 1% 2. Клас на механична издръжливост до 4% Група 3: Токови трансформатори 400 kV: 1. Път на утечка до 1% 2. Разширен токов обхват до 4% Група 4: Напреженови трансформатори 400 kV: 1. Път на утечка до 1% 2. Номинален капацитет до 4% Група 5: Вентилни отводи 400 kV: 1. Път на утечка до 1% 2. Енергопоглъщателна способност до 4% (3) За всички групи: където участникът в търга е включил допълнителна работа и/или услуги, които трябва да бъдат изпълнени от купувача, в допълнение на тези, които купувачът се задължава да извърши съгласно тръжната документация, купувачът ще оцени стойността на такава допълнителна работа и/или услуги за времето на договора и тази стойност ще бъде добавена към тръжната цена на участника за целите на оценката. (4) За всички групи: за целите на оценката тръжната цена на участниците, предлагащи по-дълъг гаранционен период на оборудването от този, който се изисква в техническата спецификация, ще бъде намалявана до 2%, като максимален бонус ще бъде даван на неотхвърлен участник, даващ най-дълъг гаранционен период. Икономически критерии: (1) За всички групи: съответствие с времевия график, представен в част VI от тръжната документация, като оценката ще бъде правена на следната база: - участници, предлагащи срок на доставка между 6 и 9 месеца: тяхната цена ще бъде коригирана чрез прибавяне на 1% от предлаганата цена за всеки месец след шестия за целите на оценката; - участници, предлагащи срок на доставка, по-дълъг от 9 месеца, ще бъдат отхвърляни; участници, предлагащи срок на доставка между 4 и 6 месеца, ще бъдат бонифицирани, като тяхната тръжна цена ще бъде намалявана с 1% за всеки месец по-къс срок на доставка. (2) За всички групи: цената на препоръчителните резервни части, както са посочени в съответната ценова таблица, няма да бъде взимана под внимание при оценката. (3) За всички групи: в случай че е предложен различен начин и/или процедура на плащане, тръжната цена ще бъде коригирана, както следва: - различия в схемата на плащане ще бъдат оценявани, като се вземат предвид лихвите; различия в начина на плащане са приемливи при следните условия: (a) в случай на предложено плащане с акредитив към тръжната цена на участника ще бъдат добавяни банковите разходи, свързани с откриването му, и лихвен процент в размер 8% годишно пропорционално на периода на валидност на акредитива; (b) акредитиви с по-дълга валидност от 3 месеца не са приемливи; участници, предлагащи такъв начин на плащане, ще бъдат отстранявани. Квалификационните критерии, на които трябва да отговарят участниците, включват, но не се ограничават до: 1. Средногодишен оборот, определен като вземания по незавършени дейности или договори за последните 3 години - поне 10 M EURO годишно, като общият оборот за последните 3 години за доставка/монтаж на подобно оборудване (400 kV) е не по-малко от 30 M EURO общо. 2. Да е успешно доставил и въвел в експлоатация оборудване 400 kV за всяка отделна група за последните 2 години, както следва : Група 1 - 100 прекъсвача, Група 2 - 300 разединителя, Група 3 - 300 токови трансформатора, Група 4 - 300 напреженови трансформатора, Група 5 - 200 вентилни отвода. 3. Участникът в търга трябва да има налични активи или достъп до кредитни линии или други финансови инструменти, достатъчни да покрият разходите му по договора за период 3 месеца, на обща стойност 2 M EURO или еквивалентна сума, извън средствата на участника, които биха му били необходими за изпълнение на други договори. 4. Участникът (всеки член на смесено дружество или консорциум) трябва да има ISO 9001:2000. Валидността на сертификата ISO 9001:2000 трябва да бъде с дата след датата на изпълнение на договора. Всички фирми са поканени за участие в търга. Заинтересувани участници, които отговарят на посочените условия, могат да получат повече информация или да прегледат тръжната документация на адрес: "Национална електрическа компания" - ЕАД, София 1040, България, г-жа Людмила Витанова, тел. 9861288, факс 9880695, е-mail: lvitanova@nek.bg. Пълен комплект от тръжната документация на английски език може да бъде закупена срещу представяне на намерение за участие и при заплащане на невъзстановима сума 400 евро (вкл. ДДС) или еквивалентна сума в местна валута във: Стопанска и инвестиционна банка, България, София ул. Съборна 11, SWIFT: BUIBBGSF сметка 190 050 120 - 2 (ЕВРО), или в брой в левове в касата на "Национална електрическа компания" - ЕАД, като следва да бъде указано името на проекта. При поискване срещу факсирано копие, доказващо извършването на превода на сумата, тръжна документация може да бъде изпратена чрез куриерска поща, ако транспортът е предварително заявен от участника в неговата страна; НЕК - ЕАД, не носи отговорност за доставката в този случай. Всички оферти трябва да бъдат придружени от гаранция за участие в размер: Група 1: Прекъсвачи 150 000 EURO Група 2: Разединители 100 000 EURO Група 3: Токови трансформатори 100 000 EURO Група 4: Напреженови трансформатори 30 000 EURO Група 5: Вентилни отводи 10 000 EURO в изпълнение на условията, както са посочени в тръжната документация. Всички оферти трябва да бъдат представени в затворени пликове с надпис "Търг за доставка на 400 kV оборудване "Енергия 2" не по-късно от 14 ч. на 18.II.2004 г. на посочения адрес. Офертите ще бъдат отворени веднага в присъствието на представители на участниците, пожелали да присъстват.
Източник: Държавен вестник (29.12.2003)