Новини
Новини за 2001
 
Тригодишният застрахователен договор на АЕЦ "Козлодуй" изтича през март тази година и атомната ни централа трябва да организира търг за избор на застраховател. В същото време АЕЦ-ът продължава да не бъде застрахован за ядрени щети, както изисква Виенската конвенция, се казва в анализ на "Медиапул". Сегашният договор е сключен през март 1998 г. с "Енергия", която е 50% собственост на НЕК. Това е станало без търг, тъй като тогава Законът за обществените поръчки все още не действаше. Тази застраховка е за конвенционални щети - индустриален пожар, експлозия, удар от мълния, падащи летателни тела и др. Засега няма българско дружество, което да е съгласно да застрахова атомната централа за ядрени щети. Някои компании са съгласни, но само ако могат да се презастраховат в международен ядрен пул. За това обаче държавата трябва да издаде гаранция от 15 млн. специални права на тираж за всеки реактор. Тъй като България е подписала Виенската конвенция, при евентуална атомна авария ще трябва да плати обезщетения на засегнатите държави и тези пари при липса на презастрахователни договори зад граница ще трябва да се дадат от държавния бюджет. Специално изследване на риска в АЕЦ "Козлодуй", направено от "Independent Engineering Services" - Лондон (IES) дава високата оценка от 84 точки при 100 възможни за рисковите фактори в централата.
Източник: Сега (08.01.2001)
 
Дори да не намерим стратегически инвеститор, през пролетта започваме изграждането на каскада "Горна Арда", заявил министър Муравей Радев пред областния управител на Смолян Веселин Черкезов. Правителството има ресурси и ще се заеме само ако е необходимо, но повече този изключително важен проект няма да се протака. До момента са изразходвани 5 млн. лв. за геологопроучвателни работи и за пробиване на един от отводнителните тунели на язовир "Мадан", който е първата стъпка от каскадата. Парите са осигурени от НЕК, а строителството е извършено от "Минстрой-Родопи"-Мадан. След като топлата зима е на път да провали туристическия сезон, няма друга алтернатива за съживяване на икономиката в областта освен да заложим на хидроенергийните обекти Горна Арда и Цанков камък, призна Черкезов.
Източник: Сега (09.01.2001)
 
Консервното предприятие КК”Марица” дължи общо за изразходваната електроенергия 23 478.32 лв., съобщи началникът на район “Градски” в “Електроразпределение” - Пазарджик г-н Димитър Кокаланов. Част от собствеността на КК”Марица” е отдадена на наематели, които се издължават коректно, но комбинатът не е превеждал парите на електроснабдителното предприятие. Поради тази причина в петък е изключен токът на Пиперена фабрика - с.Звъничево, Цеха за детски играчки - с.Ивайло и помпената станция и производствената сграда на КК”Марица”. Днес ще бъде изключен токът на фирмените магазини, собственост на КК”Марица”. Следващата мярка е изключване електрозахранването на хладилника. С писмо-предупреждение “Електроразпределение” ще уведоми Гражданска защита и ръководството на консервното предприятие за крайната мярка и ще пристъпи към действие, ако не започнат изплащане на дълга.
Източник: Знаме-Пазарджик (16.01.2001)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 119, ал. 2 ТЗ регистрира промени по ф. д. № 2356/95 за "Триада" - ООД: заличава като съдружници АО "Атоменергоекспорт", "Брибанка", ВПО "Зарубежатом Енергострой" и "Национална електрическа компания" - ЕАД; вписва като съдружник "Суон Асошиейтс Интернешънъл" - ООД.
Източник: Държавен вестник (16.01.2001)
 
Колегиумът на монополното македонско предприятие за производство и разпространение на електроенергия "Електростопанство" даде зелена улица на офертата на Националната електрическа компания (НЕК) на България за внос на електроенергия в Македония. Очаква се днес на свое заседание управителният съвет на "Електростопанство" и формално да одобри предложението и доставката на електроенергия от България да започне само 24 часа след изпращането на акредитив от македонска страна. Това може да стане още до края на тази седмица, е становището на колегиума. Предложението на НЕК от България отговори на всички условия, които "Електростопанство" постави в открития конкурс, в който бяха поканени всички сродни фирми от съседните на Македония страни. Отговор пристигна само от НЕК. На тази стъпка "Електростопанство" бе принудена поради критичното състояние с водните запаси в страната и опасността електросистемата да блокира. Срокът за доставката на общо 235 милиона киловатчаса електроенергия е до 31 март тази година. Според македонската страна сумата, която НЕК трябва да получи, възлиза на 7,5 милиона долара, а средната цена на един киловатчас електроенергия, внесена от България в Македония, е 3,17 цента. В договора, който предстои да се сключи, се предвижда НЕК при много добри условия да доставя електрическа енергия с капацитет от 200 мегавата по дневната тарифа и от 80 до 130 мегавата по нощната тарифа. Със старта на доставката на българска електроенергия "Електростопанство" веднага ще изключи един котел от ТЕЦ - Неготино, която се ползва само в резервни варианти за производство на електроенергия. Цената на произвежданата там електроенергия надхвърля 5 цента на киловатчас
Източник: Черно море (17.01.2001)
 
183 работници на “Минстрой-Мадан” бяха съкратени в първите дни от новата година. Шефът на минно-строителната фирма Таньо Стайковски потвърди информацията за драстичното съкращение. Принудени сме да намалим персонала, който бе 520 души, защото изпълнихме строителните работи по най-големия обект - двата водоотбивни тунела на яз. “Мадан”, посочи Стайковски. Водоемът е част от хидроенергийна каскада “Горна Арда” и НЕК възложи на “Минстрой” извършване на геолого-проучвателните работи в основата на язовирната стена и прокарване на двата водоотбивни тунела. Паралелно с това се правеха допълнителни инженеро-геоложки изследвания и проучвания, при които се изследваха здравината и качеството на скалния състав в основата на язовирната стена. Сега работим върху два незначителни обекта, които не могат да поемат целия ни персонал, каза още Стайковски. Ако в бъдеще възникнат нови ангажименти, сме готови да си върнем съкратените хора, добави още той. Инвеститор на огромния хидроенергиен комплекс, за чието строителство бе сключена междуправителствена спогодба между Турция и България, е Хидро-енергийната компания (ХЕК). В нея с равни проценти участваха НЕК и турският холдинг “Джейлан”. Надеждите на стотиците безработни, както и на фирмите в района на каскадата се изпариха с огласяване на данни за финансовата нестабилност на “Джейлан”.
Източник: Отзвук-Смолян (17.01.2001)
 
В хидроенергийната компания "Горна Арда" ще бъдат направени промени. Това съобщи министърът на регионалното развитие Евгени Чачев. Очаква се до 8 февруари, когато ще се проведе общото събрание на акционерите в дружеството за изграждане на каскадата "Горна Арда", да бъде готова и новата схема за разпределението на акциите. Това се прави, за да се уредят отношенията с бъдещия стратегически инвеститор на каскадата, който ще осигури и финансовия ресурс за строителните работи, уточни Чачев. Все още не съм получил отговор от турския министър на енергетиката Джумхур Ерсюмер на поканата за заседание на работна групата, която трябва да реши какво ще е участието на турската "Джейлан холдинг" в изграждането на каскадата "Горна Арда", призна Чачев. Заседанието на работната група е насрочено за 29 и 30 януари в София. В момента НЕК държи 95% от акциите в ХЕК "Горна Арда", а турската "Джейлан холдинг"- 5%. В края на миналата година обаче беше договорено турската фирма да поеме 50% от строителството на каскадата, припомниха от НЕК. Най-вероятно чуждият инвеститор ще бъде избран между две фирми - италианската "Енел" и белгийската "Трактабел". Разговори се водят и с други фирми, но с тях двете преговорите са най-напреднали, уточни главният изпълнителен директор на НЕК Данаил Тафров.
Източник: Стандарт (18.01.2001)
 
Над 150 млн. лв. печалба се очаква да отчете Националната електрическа компания за 2000 г. Финансовите й резултати за миналата година ще бъдат обсъдени от парламентарната енергийна комисия на заседанието й в сряда. Само от износа на ток приходите на НЕК се очаква да бъдат около $105 млн. В момента компанията покрива около 50 на сто от дефицита на ток на Балканите, който е от порядъка на 1500 мегавата. Само за периода от юли до септември НЕК е реализирала печалба от 38 млн. лв. За 1999 г. брутната печалба на компанията беше 153 млн. лв., а след облагане с данъци - 77 млн. лв. $7,5 млн. пък се очаква да спечели компанията, ако започне износ и на 235 млн. киловачаса ток за Македония.
Източник: Стандарт (23.01.2001)
 
Електроенергия, произведена в частната ВЕЦ “Алеко и синове” ­ с. Кутела, вече се влива в държавната електроразпределителна мрежа. Съоръжението е собственост на Алеко Келешев с регистрирана фирма “Ай Пи Зет”. Строителството започва на 10 юни и на 13 ноември м. г. вече е произведен първият киловат. Вложено е най-модерното оборудване за малки ВЕЦ, твърди собственикът. По негови изчисления инвестицията ще се изплати за 7 г. Турбината е чешка, генераторът ­ “Сименс”, в напорния тръбопровод от 2080 м са вложени тръби от вибростъклопласт на швейцарска фирма. Те са най-сигурните засега тръби с гаранция за безаварийна работа за 70 г., тъй като са идеално гладки, поради което могат да се очакват корозионни процеси след изтичане на гаранционния срок. Съоръжението работи с приток на вода от 100 до 400 л в секунда. Вече са произведени 40 000 квтч.
Източник: Марица (23.01.2001)
 
До края на седмицата ще бъде дръпнат шалтера на 185 абонати на НЕК за неплатени сметки през м. декември м.г. Длъжниците-100% от стопанския и обществения сектор са натрупали дълг в размер на 537 000 лв. Най-големите сметки са на "ГОРУБСО-Мадан", районната обогатителна фабрика в Рудозем и "Минстрой-Родопи".
Източник: Сега (26.01.2001)
 
Изпълнителният съвет на Агенцията за приватизация /АП/ е взел решение да се изготви стратегия за продажбата на Националната електропреносна компания /"НЕК" ЕАД/ и обособените части от нея. Това съобщи отдел "Връзки с обществеността" на агенцията. Стратегията ще бъде изработена от приватизационен консултант, който ще бъде определен след конкурс. От АП посочват, че решението произтича от новите текстове в Закона за преобразуване и приватизация на държавни и общински предприятия /ЗППДОП/. Приетите през миналата година поправки в закона гласят, че обектите с монополно положение, както и инфраструктурата могат да се раздържавяват след като се изготви стратегия, която да се одобри от Министерския съвет и Народното събрание. Сключените от агенцията договори за изготвяне на правен анализ, оценка и меморандум за продажбата на 42 водноелектрически централи /ВЕЦ/ ще бъдат прекратени. тяхното раздържавяване ще се насрочи нов конкурс за избор на нов консултант, е решил още изпълнителният съвет на АП. Бъдещият консултант ще подготви стратегия за тяхната продажба, която също ще бъде внесена за одобрение от правителството и парламента.
Източник: БТА (31.01.2001)
 
България ще съумее да предложи най-привлекателни възможности за инвестиции в региона, заяви зам.-министърът на икономиката Христо Михайловски пред бизнесделегацията от испанската автономна област Каталуния в отговор на намерението на испанската фирма Gallina Blanka да инвестира 4 млн. USD в завод в Югоизточна Европа. Испанската делегация беше водена от министъра по въпросите на управлението и институционалните връзки на правителството на Каталуния Хосе Антонио Дуран и Лейда. Българската предприемаческа камара и Асоциацията на предприятията за изобретения и независимите консултантски бюра на Каталуния подписаха споразумение за сътрудничество. На разговорите е обсъждана и възможността за участие на испански компании в приватизацията на НЕК и БДЖ, съобщи Михайловски. Българска делегация предстои да посети Каталуния и да подпише споразумение за сътрудничество в инфраструктурни проекти във водоснабдяването и изграждането на пречиствателни станции за отпадни води и подобряването на състоянието на железопътните линии. Строителството на магистрали и рехабилитацията на пътната мрежа, пристанищата, летищата в София и Бургас също представляват интерес за членовете на делегацията. Скоро у нас ще бъде отворено съвместно българо-испанско предприятие за текстилно производство. В напреднала фаза са разговорите за отстъпване на терен за изграждане на фабрика в хранително-вкусовата промишленост. Две хотелски групи са се споразумели за създаване на смесено дружество за експлоатация на хотел в границите на София и друг хотел на Витоша. През последните няколко години се затвърждава положителното за България салдо във взаимната търговия с Испания. За периода януари-ноември 2000 г. стокообменът ни с Испания възлиза на 181.10 млн. USD с положително за България салдо от 3.5 млн. USD. Около една трета от взаимната ни търговия с Испания се дължи на област Каталуния.
Източник: Пари (05.02.2001)
 
Делът на турския холдинг "Джейлан" в дружеството за каскадата "Горна Арда" ще бъде намален с 15%. Това се очаква на днешното общо събрание на смесеното българо-турско дружество ХЕК "Горна Арда". В момента турската компания държи 30 на сто от акциите в каскадата. Останалите 70 на сто от дяловете са на НЕК. Днес се очаква НЕК да вдигне дела си до 95%, като увеличи капитала на ХЕК "Горна Арда" с 25 на сто. В момента капиталът на смесеното дружество е 1 млн. лв. Така акциите на "Джейлан" ще се намалят до 5 на сто. За това се договориха още през ноември представителите на НЕК и "Джейлан" на среща в Анкара. На днешното събрание трябва да се приеме уставът на дружеството, а също и да се уточни финансирането и изпълнението на проекта.
Източник: Стандарт (08.02.2001)
 
След обособяването си като самостоятелно дружество в системата на ДАЕЕР успяхме да изплатим старите си дългове за няколко милиона лева и излязохме на чисто през тази година, твърди изпълнителният директор на ТЕЦ Марица 3 инж. Янко Янков. Новата структура в енергетиката се оказа удачна за нас. Дружеството е сто процента държавна собственост с предмет на дейност производство на ел. енергия. За суровина се използват местни лигнитни въглища. За 2000 г. ТЕЦ произведе договореното с НЕК количество 200 млн. киловатчаса. С този показател не сме на загуба и доказваме правото си на съществуване и възможност за печелившо производство, твърди инж. Янков. ТЕЦ Марица 3 е построена в Димитровград преди 50 години заедно с Химическия комбинат, за да захранва с ел. енергия непрекъснатия му технологичен процес. По това време Димитровград се изгражда като индустриален център с множество заводи и развиващ се въгледобив. Нуждата от електричество за промишлеността определя появата на топлоцентралата. Първоначално тя работи с 9 съветски турбини, които отдавна са излезли от експлоатация. В момента има един полски енергоблок с мощност 120 мегавата. ТЕЦ Марица 3 осигурява около 200 работни места, като в най-добрите й периоди тук са работили 400 души. През тази година ще бъде произведена с 25% повече ел. енергия в сравнение с 2000 г., за което са предоставени всички необходими условия като ремонти, горива и материали. Бъдещето на дружеството тук виждат в приватизацията, въпреки че за това няма открита процедура от ДАЕЕР до днешна дата. Но ТЕЦ Марица 3 ще бъде включена в подготвяната сега стратегия за раздържавяване в енергетиката. Малката ТЕЦ е атрактивна за купувачите с местоположението си, в близост до енергоизточниците и изградена инфраструктура и транспортни комуникации. Не на последно място от половинвековна традиция в производството на ел. енергия. Основният проблем за бъдещите инвестиции ще е главно в посока на подобряване на екологията.
Източник: Пари (22.02.2001)
 
Лицензии за извършване на дейност в енергетиката на девет дружества издаде ДКЕР. НЕК ЕАД София получи права за производство на електроенергия от ТЕЦ Марица-изток 3 за срок от 10 г. За дейността производство на електроенергия от ВЕЦ компанията получава права за 25 г., а за пренос на електрическа енергия на територията на България лицензията е със срок от 35 г. ТЕЦ Марица ЕАД-Димитровград се сдоби с права за производство на електрическа и топлинна енергия за срок от 10 г. От ДКЕР бе отказано лицензиране на дружеството за пренос на топлинна енергия, защото не е извършвало дейността в съответствие с изискванията на ЗЕЕЕ. Булгаргаз получи права върху съхранението на природен газ в газохранилището в с. Черен за срок от 35 г. Газовият монополист получава за 35 г. и права за пренос на природен газ на територията на цялата страна. Същият срок важи и за транзитиране на природен газ през българска територия по газопровода за Турция, Гърция и Македония. За срок от 10 г. Булгаргаз получава лицензионните права върху разпределението на природен газ за потребителите, присъединили се към мрежата на дружеството. За срок от 10 г. лицензионни права за разпределение на природен газ на територията на Община Габрово се дават на Централгаз АД-Габрово. Същите права, но за Община Мездра получи Газоснабдяване-Враца АД, за Самоков - Комекс АД, Газинженеринг ООД - за територията на Община Долни Дъбник, и за Каварна - Каварнагаз ООД. Лицензията за разпределение на природен газ на територията на гр. Добрич получи варненското дружество Черноморска технологична компания АД. То придоби лицензионни права за същата дейност, но за срок от 20 г. и за Търговище.
Източник: Пари (22.02.2001)
 
РЕШЕНИЕ № 1163 от 12 февруари 2001 г.На основание чл. 3, ал. 1, т. 2 ЗППДОбП и протоколно решение № 105 от 9.II.2001 г. на Изпълнителния съвет Агенцията за приватизация закрива процедурата за приватизация на ВЕЦ "Бял извор", обособена част от "НЕК" - ЕАД, София, като отменя решение № 1121 от 2000 г. (ДВ, бр. 74 от 2000 г.) по отношение на ВЕЦ "Бял извор", обособена част от "НЕК" - ЕАД, София. Изпълнителен директор: Л. Хампарцумян
Източник: Държавен вестник (23.02.2001)
 
35 милиона лева активи и 96 милиона лева дългове има "Агробиохим", сочат данните на приетата съдебна експертиза на редовно заседание на окръжния съд в Стара Загора. Азотноторовият завод може да покрие само една трета от вземанията на кредиторите, коментира след края на заседанието пред репортер на БТА Антон Роков, юридически консултант на "Булгаргаз". На първо място сред кредиторите е "Булгаргаз" с 48.8 милиона лева, а на второ място Националната електрическа компания с 19 милиона лева. Делото беше отложено за 28 март. Очаква се на тази дата съдът да обяви Агробиохим в несъстоятелност и да определи временен синдик. Производствената дейност на фирмата спря преди две години. В дружеството сега работят 180 души, уточни за БТА инж. Иван Попов, изпълнителен директор на Агробиохим.
Източник: БТА (26.02.2001)
 
До 4 г. персоналът на ТЕЦ "Марица-изток 3" ще бъде съкратен почти наполовина по настояване на американската компания "Ентърджи", която заедно с НЕК ще стопанисва и рехабилитира съоръженията, обявиха от КНСБ. Сега там работят близо 1600 души. Съкращенията ще стават плавно, допълнително ще се договарят обезщетенията, каза директорът "Развитие на бизнеса" на "Ентърджи-България" Том Рей. Той отказа да назове цената, по която ще се продава електроенергията, под претекст, че тя е търговска тайна.
Източник: Сега (28.02.2001)
 
"НЕК" - ЕАД, клон ВЕЦ, група "Родопи" - Пловдив, ул. Васил Левски 244, на основание чл. 3 и 6 от Наредбата за търговете и заповед № 68 от 19.II.2001 г. на председателя на ДАЕЕР обявява търг с тайно наддаване за продажба на следните имоти: 1. магазин и помещения, преустроени в офис, с площ 132,20 кв. м в гр. Девин, ул. Освобождение 37, партер, с начална тръжна цена 39 000 лв. (без ДДС); 2. магазин с площ 105,75 кв. м в Кричим, пл. Демокрация 2, вх. А, ет. 1, с начална тръжна цена 16 200 лв. (без ДДС). До участие се допускат кандидати, внесли депозит за участие в търга - за имота в гр. Девин в размер 3900 лв., за имота в гр. Кричим - 1620 лв., който депозит се превежда по сметка на продавача № 1001747116, банков код 62176244, Булбанк - Пловдив, или платими в брой в касата на дружеството в Пловдив, ул. Васил Левски 244, ет. 4, стая 403. Търгът ще се проведе в сградата на продавача в Пловдив, ул. Васил Левски 244, стая 309, ет. 3, на 19.IV.2001 г. в 14 ч. Цената на тръжната документация и за двата имота е по 100 лв. и може да бъде закупена от касата на продавача от 5.IV до 18.IV.2001 г. За справки - тел. 032/904 338.
Източник: Държавен вестник (13.03.2001)
 
В приетия от правителството проект за поправки в енергийния закон се предвижда допускането на трети страни до електропреносната мрежа на НЕК да започне от 1 януари 2002 г. В него обаче не са уточнени критериите, на които трябва да отговаря дадено предприятие, за да влезе в групата на големите консуматори. В международната практика това обикновено става с определянето на обем годишна консумация и всички потребители, които отговарят на този показател, автоматично получават достъп до преносната мрежа. В проекта на Димитър Иванов е посочен такъв праг от 100 млн. квтч потребление на електроенергия годишно. С такава консумация са металургичните заводи и предприятията от химическата индустрия, главно нефтопреработване и торови заводи, обясниха енергийни експерти. Ако се приеме този праг, в групата на привилегированите консуматори ще се включат със сигурност “Кремиковци”, “Стомана”, Нефтохим, Агрополихим и “Химко”, коментираха от “Енергопроект”. Те ще могат да купуват електричество от която електроцентрала поискат. Това се отнася обаче само за вътрешния пазар.
Източник: Капитал (16.03.2001)
 
Готов е техническият проект за язовир Мадан и изграждането на първото стъпало на каскада Горна Арда. Приет е и доклад за въздействието върху околната среда /ОВОС/. Строителството на хидровъзел Мадан, който е с обща мощност 46 мВт и е част от каскадата Горна Арда, ще започне през май, заяви председателят на ДАЕЕР Иван Шиляшки по време на посещението си в Плевен. НЕК и Министерството на регионалното развитие и благоустройството ще започнат началните строителни работи, а междувременно ще се открие и процедура за привличане на стратегически инвеститор. Вече имаме заявен интерес от няколко компании, получени са и първите оферти, допълни Шиляшки. Според председателя на ДАЕЕР през м. г. страната ни е изнесла 4340 млн. кВт/ч електроенергия, което е около 4 пъти повече в сравнение с 1999 г. Шиляшки коментира цифрите като доказателство, че България се превръща в стабилен енергиен фактор на Балканите. Благодарение на износа на електроенергия са влезли приходи, необходими за модернизацията на енергосистемата. Актуализацията на енергийната стратегия ще е готова до месец, обеща шефът на ДАЕЕР. Предварителната оценка и анализи на енергийния баланс показвали, че към 2010-2012 г. България ще има нужда от нова ядрена мощност от 600 мВт. Изграждането й трябва да започне през 2002-2003 г., смята Шиляшки. Вече са направени необходимите оценки на площадката в Белене. Остава да докажем отговорността си към изискванията за ядрена безопасност.
Източник: Пари (19.03.2001)
 
15-20% от акциите на атрактивни предприятия като БТК, НЕК и "Булгартабак", които носят дивидент, ще бъдат пуснати на фондовата борса и ще могат да се купуват само с компенсаторни записи, обяви финансовият министър Муравей Радев на среща с граждани на Варна. Днес министър Радев ще подпише наредба за изкупуването на лихвите по ЗУНК (закона за уреждане на необслужваните кредити). Тези лихви са за 520 млн. лв. Така ще се даде ход на реалния пазар на записите, коментира министърът. Той посъветва собствениците на такива средства да не ги продават за 21-22 стотинки. Минималната цена, която компенсаторните записи трябва да стигнат след отварянето на реалния пазар за тях, ще бъде поне 30% от номиналната им стойност. Много е възможно да се стигне и до 50% от номинала, смята министърът. Нито едно българско правителство няма да си позволи никога да преобразува компенсационните бонове и компенсаторните записи в държавни ценни книжа, каза министър Радев. Това би увеличило дълга, дефицита и данъците, обясни той. Става дума за над 3 млрд. платежни инструмента без финансово покритие, допълни Радев. Това, което може да се направи, е да се раздвижи пазарът на записи, смята финансовият министър. В момента на пазара има между 600 и 800 млн. такива инструменти и срещу тях държавата може да предложи за купуване собственост, каза министър Радев. 90% от цената на предприятията, които ще бъдат продавани до края на годината, може да бъде платена със записи. Това са 170-200 млн. лв., пресметна финансовият министър.
Източник: Стандарт (26.03.2001)
 
Турският холдинг "Джейлан" отказа да се оттегли от смесеното дружество с НЕК за изграждане на "Горна Арда", съобщи шефът на хидроенергийната компания "Горна Арда" Николай Наумов след приключването на двудневното общо събрание на дружеството. От холдинга отказаха да продадат акциите си в каскадата по номинал, както се предвижда в договора между двете компании, обясни Наумов. По договор ние не можем да им платим повече от 320 хил. лв., на колкото възлиза делът им плюс годишната лихва от 7%, добави той. В момента "Джейлан" държи 30,1% от дяловете в ХЕК, останалите 69,9% от акциите са на НЕК. Предложихме на Махмуд Джейлан разваляне на договора между компанията и НЕК, но той отказа, каза още Наумов. Така въпросът с "Джейлан" остава неразрешен засега. За оттеглянето на холдинга и продажбата на дяловете му на НЕК или друга турска фирма се разбраха неотдавна министърът на регионалното развитие Евгени Чачев и турският министър на енергетиката Джумхур Ерсюмер. От "Джейлан" поискаха да им се предостави възможност да преговарят за продажбата на акциите си направо с третия стратегически инвеститор, след като той бъде избран, поясни шефът на ХЕК "Горна Арда". Според него турският холдинг отказва да продаде акциите си, защото по този начин губи правата си като главен изпълнител на проекта.
Източник: Сега (02.04.2001)
 
Работата по каскадата "Горна Арда "се възобновява след 2 седмици, съобщи областният управител на Кърджали Пламен Иванов. НЕК и агенция "Пътища" започват строителството на първите обекти. Общо 30 млн. лв. са заделени от хазната за корекция на коритото на река Арда и отводнителен тунел под стената на бъдещия язовир "Мадан", добави областният управител. Вече е обявен търг за строителството на обекти от бъдещото съоръжение на стойност 16 млн. лв. Миналата седмица турската "Джейлан холдинг" отказа да продаде на НЕК акциите си в каскадата по номинал, както се предвижда в договора между двете компании. В момента "Джейлан" държи 30,1% от дяловете в ХЕК "Горна Арда", останалите 69,9% от акциите са на НЕК. "Джейлан холдинг" обаче е изразила готовност да продаде акциите си в каскадата на консорциума "Оксфорд", ако неговото участие в проекта бъде одобрено от българското правителство. В консорциума влизат "Оксфорд трейдинг", южноафриканските "Умблаба" и АБСА банк, както и турската компания "Гюнсайл", казаха от Българска консултантска компания, която е консултант на консорциума у нас. "Оксфорд" може да започне строителството на "Горна Арда" в срок до 90 дни след подписването на договор с НЕК, увериха от там. Интерес към "Горна Арда" проявяват още 6 чужди компании, припомниха от НЕК.
Източник: Стандарт (03.04.2001)
 
Консорциумът, структуриран от компанията V.R.Oxford Trading LTD, не е фаворизиран по никакъв начин от ДАЕЕР или от НЕК, съобщи изпълнителният директор на НЕК Данаил Тафров по повод статия в столичен седмичник. V.R.Oxford Trading LTD не можа да отговори на изискванията за избор на стратегически инвеститор за ХЕК Горна Арда, нито на проведените интервюта в НЕК и ДАЕЕР, посочи Тафров.
Източник: Пари (03.04.2001)
 
СИБанк води преговори за уреждане на вземането си от бургаското металургично предприятие "Промет". Фирмата дължи на кредитната институция над 8.1 млн.щ.долара, 266.9 хил.г.марки и над 1.2 млн. нови лева. В края на миналата година е постигната принципна договореност предприятието да се издължи, като прехвърли в болза на банката язовир "Индже войвода", който е негова собственост. Експертите на СИБанк установяват, че "Промет" смята да прехвърли язовира на НЕК, към който има неплатени задължения от 6.5 млн.лв.
Източник: Банкеръ (09.04.2001)
 
Собствениците на продадените през миналата година 8 водно-електрически централи нямат право да променят дейността до края на експлоатационния срок на съоръженията, който обикновено е 25 години. Това съобщиха от Агенцията за приватизация (АП) след решение на изпълнителния съвет на ведомството на Левон Хампарцумян. Анексите към договорите се отнасят за ВЕЦ-овете "Пасарел" и "Кокаляне", обединени в каскада "Искър", "Пирин" и "Спанчево" - в каскада "Пиринска Бистрица", "Петрово", "Осогово", "Самораново" и "Лешница". В приватизационните договори от миналата година беше записано, че купувачите на 8-те централи могат да променят дейността след 3 години експлоатация, считано от датата на подписване на сделката. Промяната в клаузите на приватизационните договори се прави, за да се хармонизират досега сключените сделки на обособени части от НЕК с цялостната стратегията за раздържавяване на отрасъла. По тази причина все още се бави и сключването на договора с избрания купувач за каскадата "Санданска Бистрица" - чешката фирма "Енерго Про". Решението на АП е съгласувано с Министерството на околната среда и водите, защото централите осигуряват питейна вода на София и околностите, както и по-голяма част от Югозападна България. Допълнителното споразумение за каскадата "Пиринска Бистрица" предстои да бъде разгледано и одобрено в надзорния съвет на агенцията, тъй като сделката е сключена след одобрение на съвета, припомниха от ведомството. След влизането в сила на поредните промени в закона за приватизация АП обяви конкурс за нов консултант по продажбата на 42 малки централи, сред които са каскадата "Въча", ВЕЦ-овете "Копринка" и "Стара Загора". Консултантът ще изготви нова стратегия, правен анализ и меморандум, но най-вероятно това няма да стане преди изборите, тъй като все още няма избрана фирма.
Източник: Стандарт (18.04.2001)
 
Бавните реформи в енергийния сектор са повод за безпокойство. Това пише в отчета за присъединяване на България, направен от ЕБВР, който беше представен на 10-ата годишна среща на банката в Лондон. Приватизацията на НЕК и все още регулираните цени на енергията също не представят добре страната и са причина за слабия интерес на чуждите инвеститори. Според Института за международни финанси обаче прогнозите за развитие на България са положителни. След 2002 г. ръстът на реалния брутен вътрешен продукт ще достигне 6% и е най-високият за страните от Централна и Източна Европа. Средният ръст за региона се очаква да е 2.4%. Независимо че приватизацията в банковия и застрахователния сектор е пред приключване, общият кредит на доверие към частния сектор е нисък и може да ограничи бъдещия растеж на страната. Според данни на ЕБВР безработицата за 2000 г. е 17.9%, което също е повод за безпокойство.
Източник: Пари (23.04.2001)
 
Доскоро фирмите трябваше да внасят данъците си единствено по банков път. От тази година те също могат да внасят сумите в брой в данъчните служби. Въпреки това големите плащания продължават да текат най-вече по банков път. Данъчните работят с шест банки Това са ТБ "Биохим", ТБ "Хеброс", Експресбанк, Булбанк, ОББ и Банка ДСК. Данъчните служби към всяка от 28-те териториални данъчни дирекции (ТДД) в страната имат банкова сметка в един от тези трезори, по която лицата и фирмите могат да превеждат дължимите налози. Първенство по брой открити сметки за налози държи ОББ. Тази година тя обслужва данъчните служби, които попадат на територията на 18 дирекции. След нея се нареждат ТБ "Биохим" и "Хеброс", които въртят парите на 13 дирекции. Експресбанк обслужва звена в 8 териториални дирекции, а ДСК - в 6. Най-слаба клиентела сред данъчните има Булбанк. Сметки в този трезор са открили само 3 дирекции. Ползата за банките от това да обслужват данъчната администрация се крие в комисионните, които се прибират от всеки банков превод. Всеки трезор ги определя по различни критерии. Дължимото за превода най-често варира от 0,85 до 2 лв. Някои от банките взимат допълнително такси за броене на парите и за превода, когато сумата е над определен размер. Чудно, но факт - банката на кръга "Олимп" не обслужва данъчната администрация, макар да е в кръга на трезорите, които имат договори за обслужване по системата на Единната сметка. Може би шефовете на Стопанска и инвестиционна банка (СИБанк) не са успели да предложат навреме оферта на бирниците. Или пък изобщо не са проявили интерес. Независимо от причините, загубата на това звено от държавния апарат не е малка. Но пък трезорът я компенсира по забележителен начин. За рекордно кратко време СИБанк се уреди с не по-малко впечатляващи и изгодни завоевания. Първото и безспорно най-сериозното от тях е Националният осигурителен институт (НОИ). Той е може би най-солидният клиент в държавната администрация след данъчните. Защото през НОИ ежемесечно се превъртат огромни суми от платените осигуровки за пенсия, здраве и безработица. Предвижда се през тази година по този ред да бъдат събрани общо над 3 млрд. лв. Банковото обслужване на института тази година е поверено на СИБанк и още пет трезора. "Олимпийската" банка върти парите на седем от всичките 28 Районни управления за социално осигуряване (РУСО). Нейни клиенти са звената с най-големи постъпления - София, Пловдив, Плевен, Благоевград, Кърджали, Добрич, Хасково. ОББ отново се нарежда на първо място по брой на обслужваните управления на НОИ. На нея са поверени общо 10. "Хеброс" е спечелила за клиенти 4 регионални управления за социално осигуряване, а Експресбанк и "Биохим" - по 3. Банка ДСК обслужва само управлението в Ловеч. И тук трезорите прибират съответната комисионна. В отделните банки тя варира от 0,50 до 2,50 лв., независимо от размера на превежданата сума. От 1 февруари банката на близкия до властта кръг "Олимп" чрез седем свои клона пое плащането на пенсии и на други осигурителни рискове. Според НОИ изборът на "Олимпийската" банка е напълно прозрачен. Кодексът за задължително обществено осигуряване предвиждал министерството на финансите и БНБ да определят банките, които могат да оперират със средствата от фондовете на държавното обществено осигуряване. От тях надзорният съвет на НОИ избирал трезорите, които имат най-голяма мрежа от клонове, най-висок набор от услуги и най-ниска лихва върху обслужването. Така изборът на института логично се спрял на СИБанк. Схемата предвиждала НОИ да превежда парите на трезора, който на свой ред да ги пренасочва за изплащане на пенсии в пощенските клонове срещу такса за обслужване. Според експерти на трезора банката нямала възможност да оперира пряко с парите, тъй като в края на всеки работен ден занулявала сметките. Нещо повече. Неотдавна председателят на управителния съвет на банката Георги Прохаски обяви, че тя дори не печели от този род услуги. Защото парите на института минавали транзитно, като за момента банката дори не получавала такси за обслужването на средствата, т.е. работела безплатно. Трезорът се надявал да спечели индиректно като привлече повече клиенти, които покрай плащането на осигуровките си разкрият сметки или си направят дебитни карти. В края на февруари на бял свят излезе още едно завоевание на "Олимпийската" банка. Тогава в печата бе публикувано специално окръжно на Висшия съдебен съвет, в което с категоричен тон магистратите препоръчваха на цялата съдебна власт да сключи договори за обслужване със СИБанк Практически изпълнението на това нареждане означава само едно - съдилищата, прокуратурата и следствените служби да прекратят договорите с други банки (ако имат такива) и да пренасочат парите си в избрания трезор. Така той щеше да получи правото да върти около 97 млн. лв., които са предвидени за тази година като бюджет на съдебната система. След изтичането на информацията в пресата, ВСС разясни, че окръжното има само препоръчителен характер. Твърди се обаче, че не са малко съдилищата в страната, които са изпълнили дадената препоръка. Съдебната система бе поредната, а не последната "перла в короната" от завоевания на СИБанк. Трезорът набра невероятна скорост и в края на март за броени дни прибра парите на ключови държавни институции. На 31 март гръмна новината, че трезорът на Славчо Христов е поел обслужването на две основни звена от митническата администрация - Варна и Пловдив. Преди това той държеше парите още на бюрата в Лом, Перник, Благоевград и Гоце Делчев. Два дни по-късно от пресслужбата на банката се похвалиха, че сред нейните клиенти вече е и Главно управление "Държавен резерв и военновременни запаси". Офертата на СИБанк била предпочетена пред условията, които са предложили ТБ "Биохим", Булбанк и Росексимбанк. Трезорът обещал да изгради електронна връзка между клоновете си и резерва. Освен това предложил да управлява паричните потоци на институцията и да освобождава стоки след внасяне на суми. Банката се ангажирала още да осигури на служителите на резерва дебитни карти, чрез които те да теглят две месечни работни заплати на овърдрафт. На 10 април стана ясно, че вече ще плащаме ток през "Олимпийската" банка. Тя е сключила договор с "Електроразпределение София", който предвижда да разкрие места за плащане в своите офиси и клонове. Схемата предвижда компютризирани работни места да се обслужват от работници на "Електроразпределение", а събраните пари да отиват директно по сметката на дружеството в СИБанк. Трезорът вече е поел обслужването на около 30% от финансовите операции на най-големия електроразпределителен клон в България. Той продава 2 милиарда киловатчаса електроенергия годишно и оборотът му е около 100 млн. лева. Компанията се обслужва от още три банки - ОББ, Пощенска банка и Булбанк. По принцип държавните фирми ревностно пазят в тайна трезорите, на които са поверили парите си. "Булгаргаз" официално признава само, че го обслужват няколко трезора, без да уточнява кои са те. От компанията твърдят, че са избрали възможно най-добрите условия. Националната електрическа компания също мълчи за банките, които я обслужват. Леко повдига завесата само Българската телекомуникационна компания. Тя е склонна да съобщи, че е поверила парите си на около 10 банки. Поне отчасти тази тайнственост може да бъде разбулена, ако се проследят обявленията за възлагане на обществени поръчки, които предприятията са публикували в "Държавен вестник". Данните, които съдържат те, хвърлят известна светлина по въпроса. От тях става ясно, че Булбанк обслужва "Булгаргаз", Ръководство на въздушното движение, специалния "Авиоотряд 28". Същият трезор е поел още част от паричните потоци на Изпълнителна агенция "Пътища", на летищета в Бургас и в Пловдив, пристанищата в Бургас и Варна, на мини "Марица Изток". Булбанк обслужва и министерството на отбраната, НЕК, БДЖ. "Биохим" пък върти пари на АЕЦ "Козлодуй", "Булгаргаз", Изпълнителна агенция "Пътища", на дирекция "Гранична полиция", НЕК, БДЖ, Центъра за масова приватизация. Сред клиентите на ОББ са НЕК, БДЖ, ТЕЦ "Марица Изток 2". Прословутата СИБанк обслужва НЕК, ТЕЦ Варна и мини "Марица Изток". Експресбанк е трезор на Изпълнителна агенция "Пътища", летище Варна. Пътната агенция има сметка и в ДСК. Вероятно веднага след изборите или най-късно до началото на следващата година, ще започне новото преразпределение на финансовите територии сред държавната администрация.
Източник: Сега (23.04.2001)
 
Първата частна мини-ВЕЦ, изградена по т. нар. начин на зелено, заработи край с. Полена, община Симитли. Съоръжението е построено на река Сушичка и струва 1.2 млн. DEM. Инвеститор и собственик на обекта е фирма Демал АМ ООД-София с управител Димитър Соколов, бивш зам.-министър на енергетиката и съветник по енергийните въпроси на експрезидента Желю Желев. Минивецът работи с два генератора и общ капацитет от 500 кВтч и може да захранва 130-140 абоната. Съоръжението е включено към националната енергийна система. Съгласно договора произведената електроенергия ще се купува от Енергоразпределение-Благоевград, което пък ще я предоставя на НЕК Славчо Смилков, областен началник на енергийната компания. При цена от 5-6 ст. за 1 кВтч инвеститорът ще възвърне вложените пари за 5 години
Източник: Пари (24.04.2001)
 
Строителството на Атомната централа в Белене не е изгодно, тъй като не могат да се намерят стратегически инвеститори, каза в отговор на въпрос на студенти от Стопанската академия Димитър Ценов постоянният представител на МВФ за България Питър Стела. Той изнесе публична лекция на тема: МВФ - фактор за финансовата стабилизация на България. По-изгодно било инвестициите да се насочат към реконструкцията на комплекса в Марица-изток и ТЕЦ Варна и за обновяване на останалите блокове на АЕЦ Козлодуй. Според Питър Стела България сега се нуждае от добри стратегически инвеститори за приватизацията на БТК и НЕК. В програмата на Питър Стела бе включена още срещата с кмета на Свищов Станислав Благов и посещение в Свилоза АД и Винпром АД.
Източник: Пари (25.04.2001)
 
Министерството на икономиката и Министерството на вътрешните работи започват проверки за нелицензирани търговци на черни и цветни метали, след като влезе в сила новата наредба за търговия с такава продукция. От лицензираните сега търговци няма да се изискват да се прелицензират. Това реши кабинетът с приемането на документа, който урежда търговията с черни и цветни метали. В него се предвижда по-голяма парична гаранция при издаване на разрешителните, която да остава в държавата, ако се открият нарушения при лицензираните търговци. Търговците без лицензи няма да могат да работят с пълномощни от лицензирани фирми, предвиждат текстове на наредбата. С новия документ обаче се смекчават повечето от условията за тази търговия, които бяха въведени в края на миналата година заради увеличените кражби на кабели. Лицензионната такса се намалява от 7000 на 3000 лева, а лицензите ще са за пет години вместо за две. Кандидадите да получат лиценз няма да представят документ за инструментални мощности, справка за техническите параметри, декларация от собствениците на съседни имоти и копие от дипломата за образование. "В края на миналата година кражбите на кабели на БДЖ, НЕК и БТК се увеличиха неколкократно. Надявам се с новия режим да спечелим битката", каза вицепремиерът Петър Жотев. Според представители на бизнеса обаче добра мярка ще бъде, ако самите предприятия затегнат вътрешния контрол и застраховат имуществото. Те дори намекнаха, че в доста от криминалните случаи са замесени и служители на компаниите. Глобата за нарушителите на наредбата ще е от 15 до 50 хил. лева, а при системни нарушения икономическото министерство ще отнема лицензите. Досега глобата бе от 1000 до 3000 лева.
Източник: Дневник (27.04.2001)
 
Надзорният съвет на Агенцията за приватизация /АП/ одобри отчета й за първото тримесечие на текущата година. За периода 1 януари - 31 март 2001 г. АП е открила 21 процедури за приватизация - 7 за акции и дялове на държавни предприятия и 14 за обособени части. През тримесечието са сключени 3 сделки за миноритарни пакети от акции и дялове от предприятията: "Хан Аспарух" АД - Исперих, "Интрансмаш инженеринг" АД - София и "Месокомбинат - Ямбол" АД -. Сливен. Пакетите са продадени чрез централизираните публични търгове. Чрез преговори с потенциален купувач АП е раздържавила "Склад за течен амоняк" - обособена част от "Агробиохим" АД - Стара Загора. АП за първите три месеца на годината е сключила осем сделки с остатъчни пакети от акции. От сключените сделки през тримесечието са договорени плащания за 8,634 милиона лева. От тях 1,693 милиона лева са в пари, а останалата част - в непарични платежни средства /инвестиционни бонове, компенсаторни записи, държавни облигации и други/. Реалните постъпления от сключените сделки обаче са 7,010 милиона лева, от които 1,133 милиона лева са парични плащания, пише в прессъобщението на АП. През тримесечието са получени приходи по сключени в предишни години приватизационни сделки. С тези суми общите приходи за този период възлизат на 80,864 милиона лева. От тях 27,258 милиона лева са парични плащания. Останалите са плащания с компенсаторни бонове, компенсаторни записи и други непарични платежни средства. АП през първото тримесечие е прекратила 8 процедури за приватизация на пакети от акции и дялове на предприятия. Причините са заради обявяване в несъстоятелност, реституционни проблеми, за разработване на стратегии за приватизация и преструктуриране. АП за първите три месеца на тази година е прекратила 44 процедури за приватизация на обособени части, включително 41 процедури за ВЕЦ - обособени части от Националната електрическа компания ЕАД. Агенцията за приватизация през тримесечието е сключила общо 15 допълнителни споразумения за промяна на клаузи във вече сключени приватизационни договори. Във ведомството са постъпили 300 отчета за изпълнение на следприватизационни ангажименти. Специалистите от АП са направили 19 проверки на място в отделни дружества, съобщават от пресслужбата на ведомството.
Източник: БТА (03.05.2001)
 
Старозагорският окръжен съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 174, ал. 2 ТЗ с решение № 1789 от 28.IV.2000 г. по ф. д. № 1024/2000 вписа в търговския регистър еднолично акционерно дружество "Електроразпределение - Стара Загора" - ЕАД, със седалище и адрес на управление Стара Загора, ул. Отец Паисий 89, и с предмет на дейност: експлоатация на електроразпределителната мрежа, представляваща съвкупност от електропроводни линии и електрически уредби със средно, ниско и високо напрежение, която служи за пренос и разпределение на електрическа енергия с цел доставка на потребителите, присъединени към тази мрежа на територията, на която извършва своята дейност. На територията, обхваната от разпределителната мрежа, дружеството осигурява доставка и продажба на електрическа енергия на потребителите, които са присъединени към разпределителната мрежа, управление на разпределителната мрежа, поддържането на обектите и съоръженията в съответствие с техническите изисквания, развитието на разпределителната мрежа в съответствие с перспективите за икономическо развитие и прогнозите за изменение на електропотреблението в региона, поддържане и развитие на спомагателни мрежи, непрекъснатост на електроснабдяването и качеството на подаваната електроенергия, други услуги за потребителите. Дружеството развива дейността си на територията на областите, в които се намират електроразпределителните съоръжения, включени в баланса, и е с капитал 1 882 000 лв., разпределен в 188 200 поименни акции, собственост на държавата. Дружеството е със съвет на директорите в състав: Христо Кирилов Христов, Стефан Младенов Заманов, Цанка Иванова Ганева, Галина Адриянова Тошева и Димитър Атанасов Стоянов, и се представлява от изпълнителния директор Стефан Младенов Заманов. Дружеството е правоприемник на съответната част от активите и пасивите на "Национална електрическа компания" - ЕАД, София, по разпределителен протокол, съставен по счетоводни данни към 31.ХII.1999 г.
Източник: Държавен вестник (04.05.2001)
 
Кабинетът одобри доклад на междуведомствената работната група и писмо за подкрепа на проектите за изграждане на нова мощност на площадката на ТЕЦ "Марица-Изток" 1 и за рехабилитация и модернизация на ТЕЦ "Марица-Изток"3 на американските инвеститори AES и "Ентърджи". Според писмото правителството ще осигурява подкрепа за реализацията на тези проекти, но не се ангажира с финансови задължения и даването на държавни гаранции, каза вицепремиерът и министър на икономиката Петър Жотев. НЕК трябва да проведе преговори в съответствие със съдържащите се в доклада 21 препоръки. Срок за приключване на преговорите не е определен. Една от препоръките е да се понижи цената, на която НЕК ще изкупува тока от двете централи. Няма предварително зададени параметри за понижение на цената, в рамките на които да се водят преговорите, но договорената до момента цена е неизгодна за НЕК и при такива параметри на този етап договорите не могат да бъдат сключени, уточни вицепремиерът Петър Жотев.
Източник: БТА (11.05.2001)
 
РЕШЕНИЕ № 1192от 19 април 2001 г.На основание чл. 3, ал. 1, т. 2 ЗППДОбП във връзка с решения № 865 от 28.ХII.1998 г., № 1423-П от 2.III.2000 г., № 1441-П от 20.III.2000 г., № 1461-П от 31.III.2000 г. и протоколно решение № 508 от 19.IV.2001 г. на Изпълнителния съвет на Агенцията за приватизация Агенцията за приватизация реши:Закрива процедурата за приватизация на ВЕЦ "Попина лъка", ВЕЦ "Лиляново" и ВЕЦ "Сандански", обединени в Каскада "Санданска Бистрица" - обособена част от "НЕК" - ЕАД, София, като отменя:1. Решение № 865 от 28.ХII.1998 г. на Агенцията за приватизация по отношение на ВЕЦ "Попина лъка", ВЕЦ "Лиляново" и ВЕЦ "Сандански".2. Решение № 1423-П от 2.III.2000 г. на Агенцията за приватизация.3. Решение № 1441-П от 20.III.2000 г. на Агенцията за приватизация.4. Решение № 1461-П от 31.III.2000 г. на Агенцията за приватизация. Изпълнителен директор: Л. Хампарцумян
Източник: Държавен вестник (11.05.2001)
 
Агенцията за приватизация (АП) закри процедурата за приватизация на трите ВЕЦ-а, обединени в каскадата "Санданска Бистрица" - стана ясно от публикуваното в броя на Държавен вестник от 11 май решение на Агенцията за приватизация. Като мотив за отмяна на процедурата се изтъква, че след последните промени в закона за приватизацията сделки в енергетиката могат да се сключват само след като парламентът одобри цялостна стратегия за отрасъла. Затова според АП най-добрият вариант е нова приватизационна процедура след приемането на такава стратегия. За ексклузивен купувач на каскадата бе избрана чешката фирма "Енерго Про", която подписа приватизационния договор на 15 декември 2000 г., но окончателното подписване на сделката за 33 млн. долара бе блокирано от промените в закона. При първото и второто наддаване най-висока оферта за каскадите "Пиринска Бистрица" и "Санданска Бистрица" бяха подадени от работническо-мениджърски дружества, смятани за свързани с консултанта на сделката БРИбанк (сега СИБ) и след критиките към АП и официалните протести на чуждите кандидати и техните посолства тези кандидати бяха формално отстранени. Сделката за "Санданска Бистрица" от месеци насам се очакваше с интерес и на пазара на компенсаторни записи поради очакванията за нарастване на търсенето. Отлагането на сделката със сигурност ще повлияе на цените на записите, коментираха експерти.
Източник: Дневник (12.05.2001)
 
Сделката за "Марица-изток" 1 може да се провали, ако до края на месеца няма резултат от преговорите с НЕК и ДАЕЕР, заяви директорът на проекта за българската централа Ричард Мардън два дни преди старта им. България ще изгуби $850 млн. инвестиции, а енергийният баланс в страната към 2020 г. ще бъде нарушен, категоричен е Мардън. Това ще стане заради извеждането на енергийни мощности или спирането на част от тях за преустройство. Според него е недопустимо понижаване на изкупната цена на електроенергията под 4,5 цента. В проектодоговора е записано, че НЕК ще изкупува тока на фиксирана цена за 15 години. Но националната компания има възможност да се договаря след този срок, а експлоатацията на ТЕЦ-а ще продължи още 25 г., обясни Мардън. Договорената норма на възвръщаемост от 17,5% е нормална предвид икономическата ситуация в страната, смята той. С 10% е свалена цената на тока след преговорите с "Ей И Ес" и "Ентърджи", съобщи в четвъртък шефът на ДАЕЕР Иван Шиляшки. Тогава МС одобри доклада на комисията и писмата за институционална подкрепа за проектите на двете американски компании за ТЕЦ "Марица-изток 1 и 2". Договорите не могат да бъдат подписани в този вид, заяви вицепремиерът Петър Жотев. Комисията отправи 21 препоръки към проектодоговорите, които се отнасят до изкупната цена на тока и форсмажорните обстоятелства, при които НЕК се задължава да плаща непосилни неустойки, обясни Жотев. Според него застраховането на риска трябва да бъде разпределено правилно между инвеститорите и родната електрическа компания. Не съм запознат с препоръките на работната комисия, а информация за хода на преговорите получавам предимно от медиите, оплака се Ричард Мардън.
Източник: Стандарт (14.05.2001)
 
Строежът на обходния път и отбивните тунели към каскадата "Горна Арда" може да започне в началото на лятото като част от подготовката за изграждането на самото хидроенергийно съоръжение. Очаква се агенция "Пътища" и НЕК да изберат изпълнителите до края на май. "До 25 май ще стане известен строителят на обходния път Рудозем-Кърджали и отбивните тунели", съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Евгени Чачев . Досега 18 български фирми искат да строят тунелите, 12 са кандидати за обходния път. До 1 май НЕК приемаше оферти за строежа на язовир "Мадан" и ВЕЦ "Бели извор". Официална информация за резултата няма. Според председателя на агенцията по енергетика Иван Шиляшки турски фирми ще могат да участват като изпълнители и подизпълнители в строителството на язовира и централата, тъй като тези обекти са част от каскадата. Въпреки че смесеното дружество между НЕК и "Джейлан" така и не стартира, все още формално е в сила споразумение за допускане на турски компании до строителството. Държавата ще се заеме със строежа на отбивните тунели на язовир" Мадан" и пътищата до централата, като стойността на проектите е 16 млн. лв. Парите ще отпуснат фонд "Републиканска пътна мрежа" и НЕК. Правителството се надява, че по-лесно може да привлече стратегически инвеститор за "Горна Арда", ако бързо изгради част от прилежащата инфраструктура.
Източник: Дневник (14.05.2001)
 
"Национална електрическа компания" - ЕАД, предприятие "Мрежи високо напрежение" - София, бул. Джеймз Баучър 51, тел.: 63 21ххх, факс: 9626129, на основание чл. 3 от Наредбата за търговете обявява търг с тайно наддаване за продажба на пакет от отпадъчни материали: черен метал - 40 т; силициева ламарина - 60 т; мед - 5,4 т, находящи се в подстанция "Мизия" - гр. Червен бряг. Началната цена на предмета на търга е 13 000 лв., като отделно от нея кандидатът, спечелил търга, за своя сметка ще нареже и извози отпадъчните материали. Размерът на депозита е 1300 лв. Начин на плащане на цената - чрез банков превод. Търгът ще се проведе на 29.V.2001 г. в 14 ч., в сградата на НЕК - ЕАД, П "МВН", бул. Джеймз Баучър 51, ет. 1, зала 1. Ако на търга не се яви кандидат, се провежда повторен търг на 5.VI.2001 г. в 14 ч. Цената на утвърдената тръжна документация е 20 лв. и може да бъде закупена всеки работен ден в сградата на НЕК - ЕАД, П "МВН", бул. Джеймз Баучър 51, ет. 15, тел. 63-21 (в. 315). Началният срок за продажба на документите е първият работен ден, следващ деня на обнародване на решението за провеждане на търга в "Държавен вестник". Предложенията се подават пред комисията по търга в деня и часа, определен за начало на търга.
Източник: Държавен вестник (15.05.2001)
 
"През зимата на следващата година очакваме да започнем реален добив на природен газ от находището край Галата, заяви управителят на "Петреко" САРЛ Дейвид Арчър при подписването на концесионния договор с председателя на Държавната агенция по енергетика и енергийни ресурси Иван Шиляшки. Дотогава трябва да приключи договарянето с клиентите на газовото находище, като вече е подписан меморандум за разбирателство с Булгаргаз. Договорът с "Петреко" е за 25 години, но реално животът на находището се оценява между 4 и 5 години. Залежите са около 1.5 млрд. куб.м, а годишният добив ще бъде около 400 млн. куб.м, което се равнява на 7-8% от потребяваната природна газ в страната. "Ще постигнем максималната възвращаемост от 17.5%, позволена от българското законодателство", коментират от "Петреко". С договора компанията се ангажира да инвестира поне 49 млн. долара, но според Арчър сумата ще достигне 65 млн. долара през следващите две години. Днес компанията ще получи от министъра на околната среда и водите Евдокия Манева и разрешение за 3 години за проучване на подземни богатства в блок "Калиакра 99".
Източник: Дневник (17.05.2001)
 
Над 6 млрд. квтч електроенергия ще изнесе България през 2001 г., съобщи изпълнителният директор на Националната електрическа компания (НЕК) Данаил Тафро на ГКПП-Капитан Андреево. Там беше направена първата копка от строителството на новия 400-киловолтов електропровод за Турция. До края на април тази година са изнесени 1,250 млрд. квтч за Турция, а общият износ на ток за първото тримесечие към съседните страни е бил 1,950 млрд. квтч, уточниха от НЕК. България продава електроенергия и на Гърция, Косово, Сърбия и Македония. Договорите с Косово и Югославия са сезонни и са изтекли, а в момента се водят преговори с Гърция, обясни Данаил Тафров. Спогодбата между двете страни предвижда износът да достигне 4 млрд. квтч. Това ще стане възможно с изграждането на новия 400-киловолтов електропровод между двете страни. Той ще бъде построен до края на есента и ще започне да се експлоатира през зимата. Проектът е на стойност 53 млн. лв. и се финансира от НЕК. За него са отделени 30% от инвестициите, които компанията ще реализира през 2001 г., информира Данаил Тафров. Втората връзка между енергийните системи на България и Турция е с обща дължина 220 км, близо 60 км от които са на наша територия. Турците вече са изградили 30 км от електропровода, който ще свърже ТЕЦ "Марица-изток 3" с подстанция "Алибейкьой", поясниха от НЕК. Изграждането на съоръжението се забави с близо 2 години заради спорове около финансирането на проекта. Три български фирми са избрани за изпълнители на строежа, а за реализирането му ще бъдат наети около 600 души от региона, съобщи председателят на ДАЕЕР Иван Шиляшки, който направи първата копка на бъдещия електропровод. Общият обем на износената от България електроенергия през 2000 г. е 4,4 млрд. квтч. От тях близо 3,3 млрд. са били за Турция, която ни ги плаща по 3,5 цента за квтч.
Източник: Стандарт (21.05.2001)
 
НЕК ще инвестира 11 млн. лв. в подготвителния етап от строителството на каскадата "Горна Арда", съобщи изпълнителният директор на компанията Данаил Тафров. Средствата са за изграждането на отбивните тунели и корекцията на р. Арда, а срокът за изпълнение е 13 месеца. Днес се подписват договорите с фирмите, които са спечелили търг за строителството на първите три подобекта от хидроенергийното съоръжение. Средствата за строежа на обходните пътища ще бъдат осигурени от изпълнителна агенция "Пътища", съобщиха от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Общо 33 фирми са участвали в търговете за т. нар. нулев цикъл от строежа на ХЕК "Горна Арда".
Източник: Стандарт (21.05.2001)
 
Новосъздадено подразделение на НЕК АД ще ползва разработената от Давид Холдинг система Архимед 2000 за управление на техническия си архив. С внедряването се цели да се улесни достъпа и управлението на множество голямо форматни чертежи и съпътстващата ги документация. Наскоро приключи обхващащият 5 работни места пилотен проект. Архимед - Стартов пакет включва 1 лиценз за Archimed IDMS Server, 5 лиценза за Archimed Desktop Clients, 5 за Fine Reader 4 Sprint и 5 за Archimed EDSD
Източник: ComputerWorld e-Daily (21.05.2001)
 
"Минстрой холдинг" е изпратил писмо до премиера Иван Костов, в което настоява за проверка начина на провеждане на търга за строителство на стената на язовир "Мадан", част от каскадата "Горна Арда". Това съобщиха от ръководството на холдинга пре писмото са изложени фактите по случая и се съобщава, че към холдинга са били отправени предложения спорът да се уреди по "друг начин", казаха от "Минстрой". Хора от енергийното ведомство на Иван Шиляшки и от НЕК са обяснявали пред "Минстрой", че изборът на фирмата СССА "Горна Арда" за изпълнител на проекта е политическо решение, се съобщава още в писмото до Костов. "Минстрой холдинг" ще внесе официална жалба директно в Софийския градски съд срещу процедурата за провеждане на търга, казаха още от фирмата. Причината да се обърнем директно към съда е, че все още НЕК не са подали жалбата, която внесохме при тях, въпреки че са длъжни да го направят според Закона за обществените поръчки, казаха от "Минстрой". Договорът с СССА "Горна Арда" за подготвителните работи по строежа на стената на язовир "Мадан" беше подписан в понеделник от ръководството на НЕК, в присъствието на Шиляшки, финансовия министър Муравей Радев и строителния Евгени Чачев.
Източник: Стандарт (23.05.2001)
 
До края на годината в експлоатация трябва да влезе нов 400-киловолтов електропровод между България и Турция, който ще свързва ТЕЦ “Марица-изток” 3 с турската подстанция “Алибейкьой”. В събота председателят на Държавната агенция по енергетика (ДАЕЕР) Иван Шиляшки направи първата символична копка на далекопровода. Проектът е за 53 млн. лв. и ще се изпълнява от фирмите “Ел контрол”ЕООД - Стара Загора, “Електроконсорциум” ООД - София и “Ему” АД - Търговище. Срокът за изпълнение на проекта е до 31 декември тази година. Според Иван Шиляшки строителството ще приключи още през есента. “Възможно е изграждането да се забави, тъй като все още не са приключили всички процедури по отчуждаването на земите”, прогнозира обаче Димитър Шевиков, управител на софийската фирма “Електроконсорциум”. “Изграждането на такъв тип съоръжения отнема около две години”, добави той. Според Шиляшки с новия електропровод доставките на ток за Турция ще надхвърлят 4.5 млрд. квтч годишно. Изпълнителният директор на НЕК Данаил Тафров обаче призна, че съоръжението няма да позволи допълнителни доставки извън договорените в междуправителствената спогодба 4.5 млрд. до 2008 г. Заради недостиг на ток в края на миналото лято Турция поиска допълнително 1 млрд. квтч. електроенергия годишно. Тогава Шиляшки увери, че искането на турската страна ще бъде изпълнено без проблем, като до 2003 г. доставките на ток ще се увеличат до 5.5 млрд. квтч годишно, а след това ще нараснат и до 6 млрд. квтч. Оказа се обаче, че са необходими допълнителни реконструкции на електроенергийната мрежа между двете страни. “Допълнителен износ извън договореното на този етап е невъзможен. На турска територия трябва да се извършат корекции върху така наречения пасивен остров от подстанции, чрез който Турция получава електроенергията от България. Този остров работи в паралел с нашата енергийна система без необходимите технически и компенсиращи устройства за изравняване на напрежението”, обясни Тафров. До края на годината се очаква експортът до Турция да стигне 3.5 - 4 млрд. квтч. Цената, която Анкара ни плаща за тока, е 3.5 цента за квтч. До април дотам са изнесени 1.2 млрд. квтч ток. През миналата година Анкара е получила общо 3.4 млрд. квтч ток. Общият износ пък е 4.4 млрд. квтч, като в него се включват и временните доставки на ток за Гърция, Югославия и Косово. В момента НЕК изнася електричество само за Турция и Македония. За експорта до Македония са натоварени 100 мегавата мощности. Очаква се от юни за летните месеци да се подновят и доставките за Гърция от порядъка на 250 мегавата. До края на годината общият износ на електричество от страната ще достигне 6 млрд. квтч ток, прогнозира Митьо Христозов, член на съвета на директорите на НЕК. Нови пазари В момента се проучват възможностите за изграждането на нов 400-киловолтов електропровод до Гърция, а скоро ще започне и изграждането на 400-киловолтовия далекопровод до Македония, съобщи Шиляшки. Изграждането на съоръжението за Македония ще стартира през 2002 г. Според Тафров за нов електропровод до Гърция може да се говори към 2003 г., като се предвижда той да свързва Пловдив с гръцкото селище Филипи. НЕК планира да стъпи и на нови пазари, като в момента договаря износ на електричество за Италия, съобщи още Тафров. Компанията има предложение от международния гигант “Енрон” за износ на 100 мегавата ток за Италия, като идеята е той да се транспортира по новия електропровод от Италия до Гърция под Адриатическо море. По този въпрос засега се преговаря и с италианската “Енел”, която строи и ще експлоатира бъдещото съоръжение. По планове строежът му трябва да завърши през юни, след което до декември трябва да бъде пуснат в пробна експлоатация. Електропроводът се изгражда от юни 1998 г. Той ще тръгва от подстанция Галатина в Южна Италия през канала Отранто в Адриатическо море до Албания и оттам - до подстанция Алхатос в Северозпадна Гърция. Общата инвестиция на италианската компания “Енел” в проекта е на стойност 450 млрд. лири. САЩ също подкрепят проекта за свързване на българската електроенергийна система с гръцката и италианската, съобщи пред “Капитал” Робърт Макфарлън, член на делегацията на Атлантическия съвет на САЩ, която посети наскоро страната. Макфарлън, който беше и съветник на бившия американски президент Роналд Рейгън по националната сигурност, съобщи, че непосредствено преди идването в България е бил на посещение в Италия, където са водени разговори именно по възможностите за свързването на българската и италианската енергийна система
Източник: Капитал (25.05.2001)
 
След многобройните проблеми с турския холдинг “Джейлан”, който трябваше да изгражда хидроенергийния комплекс “Горна Арда” у нас, се завихри нов скандал около проекта за каскадата. Строителната фирма “Минстрой - Мадан” като представител на смесения с “Главболгарстрой” консорциум “Хидроенерго - М” подаде жалба срещу Националната електрическа компания заради отхвърлянето й като кандидат в единия от приключилите три конкурса за подготвително строителство на каскадата.Министърът на регионалното развитие и благоустройството Евгени Чачев и изпълнителният директор на НЕК Данаил Тафров подписаха три договора за изграждане на отбивни тунели към каскадата, корекция на коритото на река Арда и реконструкция на обходния път “Рудозем - Кърджали”. Консорциумът СССА “Горна Арда” спечели конкурса за изграждане на отбивните тунели на каскадата, срещу което е подадена и жалбата на консорциума “Хидроенерго - М”. Другите два проекта за корекция на коритото на река Арда и на обходните пътища ще се изпълняват от фирмата “Хидро - Арда 1” и консорциума ГУСВ, в който влизат фирмите “Хидрострой - хидро”, “Хидрострой - Сестримо” ЕООД и държавното предприятие “Строителство и възстановяване”. Срокът за изпълнение на проектите е 13 месеца, като общата им стойност е 18.4 млн. лв. Консорциумът СССА “Горна Арда” представлява фирмите “Станилов” ЕООД, “Стройинжект”, “Стартинженеринг” и компанията АДВАЛ, която участва в изграждането на атинското метро. Фирмите “Станилов” ЕООД и “Стартинженеринг” участваха в изпълнението на проекта за изграждане на хидроенергийния комплекс Павец “Чаира”. “Минстрой - Мадан” обжалва решението на НЕК за избора на консорциума СССА, защото офертата им е с 1.5 млн. лв. по-ниска от тази на СССА. Предложената от “Хидроенерго - М” цена е 6 млн. лв., а тази на СССА - 7.4 млн. лв. Според Закона за обществените поръчки подадената от “Минстрой” жалба би трябвало да спре процедурата по подписването на договорите, твърдят енергийни експерти. “Не спряхме процедурата по подписването на договорите, защото жалбата на “Минстрой” е неоснователна и няма да издържи в съда. Освен това тя е подадена само от името на “Минстрой”, а не от целия консорциум”, каза изпълнителният директор на НЕК Данаил Тафров. “Изборът ни е съвсем основателен въпреки по-високата цена, предложена от консорциума СССА, тъй като става въпрос за изграждане на специални хидроенергийни съоръжения. Решението е взето след две независими технически оценки. Фирмите, които участват в СССА, имат опит в хидроенергетиката, докато “Минстрой” няма. Защо да рискуваме, след като строителството се бави вече две години”, обясни Тафров. Според юристи на електрокомпанията е възможно да се повтори случаят с корейската компания “Хюндай”, която е загубила 35 хил. долара по дело срещу НЕК. Корейската компания била декласирана от конкурс за изграждане на 800-мегаватов трансформатор към електропровода до Турция при ТЕЦ “Марица-изток” 3, заради което обжалвала в съда.
Източник: Капитал (25.05.2001)
 
"Минстрой - Родопи" дължи 115 000 лв. за ток на “Електроразпределение” – Пловдив съобщиха от пресцентъра на НЕК. От тях 90 000 лв. е неизплатената сума на клон Смолян, а 25 000 лв. - на клон Кърджали. Парите са натрупани при инженерно- геоложки проучвания за каскадата "Горна Арда" през последните 2 години, уточниха от ведомството на Данаил Тафров. В бъдеще НЕК ще има изисквания в тръжните си документи фирми, дължащи пари за електроенергия, да бъдат декласирани, добавиха от НЕК. "Минстрой - Родопи" е част от "Мистрой- холдинг", който заведе жалба срещу тръжната процедура за строителството на два отбивни тунела към язовирната стена на язовир "Мадан". Язовирът е първото стъпало на каскадата "Горна Арда". Обединението "Хидроенерго-М", в което влизат "Минстрой-холдинг" и "Главболгарстрой" беше класирано на второ място в проведения търг, припомниха от Агенцията по енергетика.
Източник: Монитор (29.05.2001)
 
До 20% от БТК, ДЗИ, ДСК, БМФ, НЕК, "Булгаргаз", "Булгартабак" и ТБ "Биохим" ще се пуснат за приватизация срещу компенсаторни записи. Това ще бъде част от предизборната програма на "Национално движение Симеон II", каза председателят на Сдружението на притежателите на компенсаторни записи Добрин Пейчев вчера. Икономическият екип на НДС II е разработил предложения, който ще създадат реален пазар на компенсаторки. Да се изравни статутът на всички видове компенсаторни книжа и да се дефинира кои от тях за какво може да се използват, са част от поетите от НДС II ангажименти. Освен това ще се опрости търговията с записи и бонове, ще бъде създаден единен регистър за всички книжа и ще се качат на фондовата борса. НДС II ще оцени и какво е неприватизираното държавно имущество, за да се види какви активи стоят срещу издадените компенсаторни записи и бонове. Националното движение ще анализира възможностите за превръщането на записите в държавни ценни книжа. Решението за това обаче ще зависи от състоянието на бюджета към 17 юни 2001 г., пише икономическият екип на НДС II до сдружението и определя срок от 12 месеца за изпълнение на поетите ангажименти. Притежателите на компенсаторки заедно с фамилиите им са 1 млн. души, каза говорителят на сдружението Валентин Христов. Собствениците да не продават книжата си под 45-50%, призова той. При приватизацията на "Хемус еър" 90% от цената ще се плаща със записи. Книжата трябва да се наберат от купувача за 15 дни и това ще вдигне цената им до 65-70%, прогнозира Валентин Христов.
Източник: Стандарт (31.05.2001)
 
Чешката компания "Енерго-про", която е избрана за купувач на каскадата "Санданска Бистрица" в края на 2000 г., иска подкрепата на международните институции за приключването на приватизационната процедура. Това съобщи председателят на директорския борд Иржи Крушина вчера. Общо 16 ведомства са били информирани за провала й, включително и президентът Петър Стоянов, премиерът Иван Костов, вицепремиерът Петър Жотев, правителството на Чехия, комисарят на ЕС по разширяването, Европейската банка за възстановяване и развитие и Световната банка. След 4-месечен опит да установим контакт с новото ръководство на Агенцията за приватизация (АП) с писмо от 16 май бяхме уведомени, че е взето решение процедурата да бъде прекратена, изумен е Крушина. Без повече обяснения чехите само са помолени да посочат банкова сметка, по която да им бъде върнат депозитът. Процедурата на "Санданска Бистрица" е прекратена, тъй като постигнатите параметри са неизгодни за продавача, коментира изп. директор на АП Левон Хампарцумян. Според него чешкият инвеститор е подложил ръководството на агенцията на силен правителствен и обществен натиск. Като обособена част от НЕК и каскада "Санданска Бистрица" като останалите 21 ВЕЦ-а ще се продава по ясни правила. Дали централите ще се приватизират срещу компенсаторки или срещу пари в брой, ще бъде обсъдено с НЕК, допълни Хампарцумян. "Енерго-про" заведе във Върховния административен съд иск срещу решението на АП от 19 април да прекрати процедурата по продажбата. От изхода на това дело ще зависи бъдещето на най-голямата чешка инвестиция у нас от 1990 г. насам. Правителството парадира с желание да привлече повече чуждестранни инвеститори в България и да им осигури добър бизнесклимат. Сделката за "Санданска Бистрица", която включва ВЕЦ-овете "Попина лъка", "Лиляново" и "Сандански", се превърна в един от примерите за провала на приватизацията у нас. Още на 16 ноември 2000 г. бившият шеф на АП Захари Желязков определи чешката компания "Енерго-про" за ексклузивен купувач. В 30-дневен срок договорът трябваше да бъде подписан, като постигнатата цена беше 33 млн. щ. д. Тя трябваше да бъде изплатена 50% в компенсаторни записи и 50% в брой.
Източник: Стандарт (04.06.2001)
 
Немската фирма "Сименс" и щатската "Семпра" проявяват интерес към промяна на горивната база на ТЕЦ "Бобовдол", при която централата да гори едновременно местни въглища и природен газ. Това бе съобщено на семинар вчера. Специално проучване на "Енергоконсулт" по поръчка на НЕК и "Сименс" показало, че около 7-8% от горивото може да е природен газ и това ще увеличи мощността на централата и ще повиши ефективността й. "Бобовдол" е една от най-скъпо произвеждащите електроцентрали у нас, а не може да се закрие, тъй като това ще породи големи социални проблеми. Според участниците в семинара България ще трябва да осигури към $ 6 млрд. до 2010 г., за да отговорим на европейските изисквания за емисии от метан, азотен окис, сяра и въглероден двуокис. Те трябва да бъдат намалени с 8%. $ 1 млрд. ще са необходими само за намаляване на емисиите от централите, работещи на мазут. Преходен период за съобразяване с европейското екологично законодателство ще ни бъде разрешен само за емисиите от течни горива.
Източник: Сега (06.06.2001)
 
В НЕК официално бе открита внедрената Управленска информационна система SAР R/3, съобщиха от пресцентъра на компанията. 5-те модула на системата работят успешно от 6 месеца. НЕК е първата българска компания, в която функционира световно известната софтуерна система SAР R/3, внедрена от австрийската фирма AI Informatics.
Източник: ComputerWorld e-Daily (07.06.2001)
 
“Булгаргаз” и НЕК се подготвят за навлизане в телекомуникационния бранш като оператори на мрежи за фиксирана телефония. Намерението на националния газов монополист да конкурира БТК след отпадането на монопола от първи нуари 2003 г. пръв обяви още миналата седмица самият му главен изпълнителен директор Кирил Гегов. По-късно Гегов отказа официално да даде подробности с аргумента, че те са въпрос на търговска политика на компанията и не могат да се обявяват публично. Проектът на “Булгаргаз” да започне да предоставя телекомуникационни услуги на българския пазар обаче беше потвърден пред “Капитал” от втория изпълнителен директор на компанията Илия Иванов. Техническата готовност “Булгаргаз” и в момента има ведомствена съобщителна мрежа, която служи за задоволяване на вътрешните ни нужди”, обясни Илия Иванов. Мрежата е конвенционална, тоест състои се от медни кабели, които са изградени покрай газопроводите. Общата дължина на газопроводите на “Булгаргаз” е 2800 километра. В момента газовият монополист работи по цифровизацията на конвенционалната съобщителна мрежа. До края на тази година се предвижда той да положи по протежението на пръстеновидната си газопреносна система общо 350 километра оптични кабели за цифров пренос на глас и данни, обясни Илия Иванов. Освен това всички разширения на газопреносната система занапред ще се съпровождат и от полагане на оптични кабели. “Напълно закономерно е първи в либерализацията на телекомуникационния пазар да се включат газовите и петролните компании, тъй като те разполагат с необходимите средства. Типичен пример за това са инвестициите на “Газпром” в сателити”, коментира вторият изпълнителен директор на “Булгаргаз”. “Газком”, енергийната компания на руския газов гигант “Газпром”, от 1999 г. има сателит “Ямал 100”, който се използва за излъчване на 12 дигитални телевизии, пет от които централни. Наскоро зам. генералният директор на “Газком” Андрей Шестаков обяви, че през 2002 г. компанията ще изстреля още два сателита, които ще се използват за комерсиални услуги. Оборудването за тях вече е поръчано от Аlcatеl, японската NЕС и италианската Alenia spazio, съобщи Ройтерс. Плановете на НЕК също да навлезе на пазара на комуникационни услуги пък бяха потвърдени от главния изпълнителен директор на електропреносната компания Данаил Тафров. “НЕК вече има изграден оптичен кабел София - Пловдив, който сега служи за връзка между диспечерските станции. Предвижда се откриването и на оптична връзка от София до подстанцията в Мизия, която е стратегически важна заради географското положение на Мизия”, обясни Тафров. Според него до четири години се предвижда НЕК да има затворен пръстен от оптични кабели София - Пловдив - Бургас - Варна - Плевен - Мизия. Вече е положен и оптичен кабел до Турция по трасето на енергопровода до южната ни съседка. “Капацитетът на тази мрежа ще е доста по-голям, отколкото ни е необходим за вътрешни нужди, така че ще можем да предоставим и услуги на външни потребители”, каза Данаил Тафров. Според експерти от Централното диспечерско управление на НЕК предоставянето на такива услуги е икономически оправдано и дори наложително, тъй като ще помогне за по-бързо възстановяване на вложените от електропреносната компания инвестиции за изграждане на мрежата. Шефовете както на “Булгаргаз”, така и на НЕК засега се въздържат от разяснения дали се предвижда създаването на отделни дружества за новата дейност, ще наемат ли консултанти за нея и какви суми ще бъдат вложени. Те обаче са категорични за едно - двете компании ще предложат телекомуникационно Обслужване само на бизнесабонатите и то основно в градовете. За конкуренция на БТК при домашните абонати и при тези в по-малките населени места не може да се говори, смятат шефовете на енергийните монополисти. Това намерение потвърждава отдавнашната теза на главния секретар на транспорт-ното министерство и председател на директорския борд на БТК Гроздан Караджов (поддържана и от зам.-министъра на транспорта и съобщенията Алеко Константинов), че апетитите на бъдещите конкуренти на националния телеком ще са насочени само към обслужване на платежоспособното градско население и фирмите, тъй като инвестициите в телефонизация на малките селища са бавно възвръщаеми. Като се има предвид, че програмата на НЕК за полагане на оптични кабели е четиригодишна, атаката на комуникационния пазар от страна на енергийните компании едва ли може да се очаква още от края на идната година, когато изтича заложеният в Закона за далекосъобщенията монопол на БТК. “Знаем за проектите на НЕК и “Булгаргаз” и следим реализацията на техните комуникационни програми. Тези две компании, както и БДЖ са естествени конкуренти на БТК в бъдеще. Не смятам обаче, че има някаква заплаха за телекома от това. Ние бихме се радвали на конкуренция”, коментира Гроздан Караджов. Според него много по-сериозно би трябвало да се възприеме очакваната конкуренция от страна на “Кейбъл България”, която вече притежава 30 кабелни телевизионни мрежи в страната и има намерение да инвестира 100 млн. долара за изграждане на нови такива. “Няма законова пречка “Булгаргаз” или НЕК да започнат комуникационно обслужване на бизнесабонати след първи януари 2003 г., стига да поискат лиценз за това. Знаем за оптичните кабели на НЕК, но нямаме заявления за лицензирането им”, коментираха от Държавната комисия по далекосъобщения. За издаването на такъв индивидуален лиценз не е необходимо да се организира търг или конкурс, тъй като той не включва използването на ограничен ресурс.
Източник: Капитал (09.06.2001)
 
НЕК и атомната централа договарят сделка, при която употребеното ядрено гориво ще се изнася в Русия срещу заплащане с българско електричество, което пък ще се изнася в трети страни. Според замислената схема ядреното гориво се връща на “Техноснабекспорт” от “Енерджи инвест”. Регистрирана в Лихтенщайн офшорка плаща на експортната организация. Самата тя получава от АЕЦ “Козлодуй” електричество - около 100 мегавата (близо 1 млрд. квтч до края на годината), което ще продава в Югославия. Така фирмата не само ще покрие парите за износа на горивото, но ще реализира и значителна печалба, смятат енергийни ценовици. Тъй като законът у нас пази монопола на НЕК при купуването на ток от производителите и износа, операцията в този вид ще бъде незаконна. Затова в схемата е включена и НЕК, която купува електричеството от АЕЦ “Козлодуй” и го транспортира до сръбската граница. Там електрокомпанията продава електричеството на немската RWE, която пък си партнирала с “Енерджи инвест” при продажбите му в сръбско. Според източник, близък до НЕК, договорът на електрокомпанията с “Енерджи инвест” вече е подписан. В началото на изминалата седмица белградската преса се похвали, че от 10 юни Сръбската електрокомпания ще получава по 4.1 млн. квтч електричество дневно от България и над 3 млн. квтч дневно от Унгария. Вносът от България ще продължи през следващите два месеца. Общата стойност на сделката е между 28.6 и 33.6 млн. евро. Според служители в АЕЦ “Козлодуй” става въпрос именно за вноса чрез RWE и “Енерджи инвест”. Междувременно от енергийната агенция и НЕК обясняваха, че продават тока на RWE и “Енерджи инвест”, защото през лятото сърбите нямали нужда от ток и продажбите им намалявали, както и че има финансов риск от директен износ за Югославия. Руската страна настояла да се включи в сделката “Енерджи инвест”. Това била единствената фирма освен “Техноснабекспорт”, която има лиценз за внос на използвано ядрено гориво, обясниха също от ведомството на Шиляшки и електропреносната компания. Специално за “Капитал” зам. търговският директор на “Техноснабекспорт” Сергей Прокофиев заяви, че имат сключен директен договор само с АЕЦ “Козлодуй”. “Но ако някой друг поиска да плати вместо “Козлодуй”, нямаме нищо против”, каза той. Според Прокофиев “Техноснабекспорт” не е настоявала на никакви условия по време на преговорите с българската атомна централа, но не потвърди дали “Енерджи инвест” е била включена в сделката по искане на “Козлодуй”. Прокофиев каза, че няма никаква информация за “Енерджи инвест” и не знае дали това е единствената фирма, която има лиценз за внос на употребено ядрено гориво в Русия. Това твърдение изглежда по-скоро неправдоподобно, тъй като тази дейност е държавен монопол и минава през министерството на атомната енергетика и свързани с него фирми, коментираха от Москва. Сделката не била бартер българската страна плащала с услугата износ на ток, твърди шефът на АЕЦ “Козлодуй” Йордан Йорданов. “Имаме два 10-годишни договора с “Техноснабекспорт” за връщане на отработилото ядрено гориво - единият е за малките реактори, а другият за хилядамегаватовите блокове. Към тези договори всяка година се подписват допълнения. В тях е предвидено сделката да се плаща или кеш, или със стоки и услуги. В допълнението за 2000 г. е записано, че платецът ще плаща с износ на електроенергия. Като страна по сделката е записана фирмата “Енерджи инвест”, която специално е упълномощена от Министерството на атомната енергетика на Русия за това. “Енерджи инвест” е упълномощена, тя е намерила RWE и се е договорила с нея за продажбата на тока. Има само двама души в “Техноснабекспорт”, които познават сделката в детайли - това са генералният директор Фрайщуб и директорът Григориев. И само те могат да се произнасят по нея”, заяви пред “Капитал” изпълнителният директор на АЕЦ “Козлодуй” Йордан Йорданов. Шефът на атомната централа обясни също, че по договора за изкупуване на електроенергия с НЕК през тази година могат да продадат само 18.700 млрд. квтч А АЕЦ “Козлодуй” може да произведе 20 млрд. квтч. “Затова караме НЕК да продаде над планираното количество, за да си платим ядреното гориво. При тази сделка с допълнителен износ на електричество връщането на отработилото ядрено гориво на практика ще ни излезе безплатно”, каза шефът на АЕЦ “Козлодуй”.
Източник: Капитал (09.06.2001)
 
В присъствието на Иван Костов шефовете на НЕК и на "Мини Марица-изток" Данаил Тафров и Петко Петков подписаха основните договори за проектите по ТЕЦ-овете "Марица-изток 1" и "Марица-изток 3", за които се преговаря вече четири години. През следващите 6-9 месеца двете американски компании - AES и "Entergy", ще вземат банковите заеми и ще започнат работа по двата проекта. След 2004 г. двете централи ще осигуряват 25% от произведената електроенергия у нас. Делът на "Марица-изток 1" ще е между 10% и 11%. Вчера бяха подписани само четири от предвидените договори - по един за изкупуване на тока от НЕК и по един за доставка на лигнитни въглища от мините. Според експерти само тези договори са поискани от банките за обезпечаване на кредитите, които ще са около $ 1,2 млрд. общо за двата проекта. Около $ 200 млн. са очаква да бъдат собствени средства на AES, които ще се вложат в построяването на два нови блока в "Марица-изток 1". За цената на тока от централите ще се преговаря на три пъти до края на 15-годишния период на договорите. Първият път ще е след 3-4 месеца, когато станат окончателно ясни условията по банковите заеми. Вторият път ще е след края на строителството, когато се калкулират по-точно разходите за него, а третият път - в края на договорния период. Сега цената е 2,92 цента за киловатчас от "Марица-изток 3". Договорът за "Марица-изток 1" е подписан с условна цена от 4,34 цента. Тя ще бъде на практика 4,41 цента, когато централата почне търговска експлоатация, а след изплащане на заемите ще падне до 2,2 цента. Други промени в цената ще има само при поскъпване на горивата и варовика.
Източник: Сега (14.06.2001)
 
След тригодишно забавяне и четири дни преди парламентарните избори в сряда бяха подписани договорите с американските компании Ей И Ес и "Ентерджи" за инвестиции от 1.4 млрд. долара. Проектът на Ей И Ес предвижда изграждане на нова 670-мегаватова мощност в ТЕЦ "Марица-изток" 1, а на "Ентерджи" - модернизация на ТЕЦ "Марица-изток" 3. Администрацията на САЩ бе особено настойчива точно това правителство да финализира сделките. При офшорната фирма, която е свързана с проекта на Ей И Ес, се намесва името на Константин Димитров, един от управителите на фирма "Омнитех". "Инвестицията от 1,4 млрд. долара е знакова за българската енергетика и за международната инвестиционна общност", заяви председателят на Държавната агенция по енергетика и енергийни ресурси (ДАЕЕР) Иван Шиляшки при подписването на договорите. Ей И Ес ще вложи 870 млн. долара в изграждането на новата мощност, като 650 млн. долара от тях ще са заеми от ЕБВР, фонда към администрацията на САЩ за гарантиране на задгранични частни инвестиции ОПИК и "Кредитанщалт фюр видерауфбау". "Ентерджи" ще инвестира около 470 млн. долара в модернизацията на съществуващата 840-мегаватова мощност, като ОПИК вече е дал гаранция за 200 млн. долара. "Ентерджи" възнамерява да открие 600 нови работни места. Новата централа на ТЕЦ "Марица-изток" се очаква да осигурява 11% от производството на електроенергия в страната. Сега двете централи дават 30% от тока. Ей И Ес се очаква да подпише договор за строителството с френската компания "Алстом Пауър", а "Ентерджи" - с германската компания "Бабкок Борсиг", която е спечелила търга. През целия период на изпълнение на проекта фирмите ще ползват и български подизпълнители, както и местни стоки и услуги. "Проектът за "Марица-изток" 3 дава ясен знак за американските инвеститори, че България е стабилно място", каза президентът на компанията Джефри Робъртс. "Реформите в България показват способността на страната да привлича чуждестранни инвестиции", заяви вицепрезидентът на Ей И Ес Гари Левсли. От проекта за "Марица-изток" 1 88% са собственост на Ей И Ес, а останалите на офшорната компания 3С. "Ентерджи" притежава 51% от капитала на смесеното дружество с НЕК, която държи 49%. След като приключи финансово проекта, "Ентерджи" ще увеличи участието си до 70%, а НЕК ще държи 30%. Електрическата компания участва в дружеството с апортната вноска на централата. "Токът за населението няма да поскъпне, след като американските компании поемат централите", заяви изпълнителният директор на НЕК Данаил Тафров. В договорите има клауза, че тарифите за покупка на ток от страна на НЕК могат да бъдат ревизирани три пъти. Първата корекция ще е след 3-4 месеца, когато компаниите договорят условията по заемите. Ако разходите са по-ниски, тарифите ще бъдат намалени. Ако обаче те са по-високи, рискът остава за инвеститорите и тарифите няма да се променят. Третата ревизия ще е, когато двете компании започнат да реинвестират. След либерализацията на енергийния пазар у нас Ей и Ес и "Ентерджи" ще могат да подписват договори с трети страни за изкупуване на електроенергията и за износа й. Средната цена на тока от двете обновени централи ще е около 3.5 цента за квтч, каквато е цената, по която продаваме на Турция. В момента фирмите купуват ток от НЕК по четири цента, а населението плаща 3.7 цента за квтч. Токът от ТЕЦ "Марица-изток" 1 ще е първоначално 4.3 цента, а след 15 години, когато се изплатят кредитите, ще падне на 2.2 цента. "Токът от ТЕЦ "Марица-изток" 1 ще е най-евтиният от нова енергийна мощност в България, каза директорът на проекта на Ей И Ес Ричард Мардън. Електроенергията от "Марица-изток" 3 ще струва около 2,8-2,9 цента за квтч.
Източник: Дневник (14.06.2001)
 
Оценката на четирите блока на ТЕЦ „Марица-изток 3“ е 67,2 млн. долара според вещи лица, назначени от съда. Активите на централата ще бъдат апортирани в смесено дружество между НЕК и американската компания „Ентърджи“, която ще рехабилитира ТЕЦ-а. Освен оценката от съда, НЕК е възложил на компаниите „Делойт и Туш“ и „Прайс уотърхауз“ да направят независима оценка. Разликата в стойностите е само 1 млн. долара. След рехабилитазицията производството на централата ще се увеличи на 5,5 млрд. киловатчаса годишно според 15-годишния договор с НЕК. Сега ТЕЦ-ът може да произвежда максимум 4,6 млрд. киловатчаса.
Източник: Демокрация (15.06.2001)
 
По време на международния енергиен форум във Варна изненадващо отпадна докладът, подготвен от председателя на Съюза на енергетиците проф. Стоян Батов, бившия председател на съвета на директорите на НЕК проф. Константин Шушулов и бившия главен юрист на електрокомпанията Сашо Чобанов - и двамата бяха уволнени миналата година от Иван Шиляшки. Макар и не особено значителен, този инцидент подсказва, че конфликтите около НЕК и пътят, избран за нейното преструктуриране, продължават да тлеят и са готови да се възпламенят при най-малкия повод.
Източник: Капитал (17.06.2001)
 
След близо четири години протакане договорите с американските компании Ей И Ес и “Ентърджи” най-после бяха подписани четири дни преди изборите. Проектът на Ей И Ес предвижда изграждане на нова мощност от 670 мегавата в “Марица-изток" 1, а на “Ентърджи” - рехабилитиране на съществуващите четири енергоблока с обща мощност 840 мегавата в ТЕЦ “Марица-изток" 3. Сделките с американците бяха разиграни с хъс в предизборната битка и от управляващите, и от опозицията. Инвестициите в двата проекта са различни, а киловатчас ток от “Марица-изток” 1 ще струва на НЕК 4.47 цента при цена на тока от “Марица-изток” 3 2.92 цента.
Източник: Капитал (17.06.2001)
 
Изменение и допълнение на Постановление 147 на МС от 1999 г. за разработване и изпълнение на програми за финансово оздравяване и наблюдение на финансовото състояние на държавните предприятия е одобрено на 15 юни. Постановление 147поставяше в особен режим държавните предприятия, които генерират отрицателни финансови резултати и са носители на фискален риск по отношение на разплащателната сметка на държавата. Предприятията бяха и с ограничен достъп до кредитен ресурс. Резултатите от реформата в енергетиката позволяват дружествата, които не генерират загуби и имат положителни финансови резултати, да работят без ограниченията, изредени в постановлението от 1999 г. Според промените за всички ТЕЦ, АЕЦ, НЕК, 7-те електроразпределителни дружества и мините Христо Ботев , Марица-изток, Канина и Иван Русев, Перник, Маришки басейн, Здравец и Балкан 2000 не се налага разработване на програми за финансово оздравяване, налагане на ограничения по специален ред за образуването на средствата за работна заплата и достъпа до ползване на кредитен ресурс.
Източник: Пари (18.06.2001)
 
БДЖ дължи 64 млн. лв. на държавния бюджет, съобщи финансовият директор на компанията Гергана Иванова. 4,5 млн. лева пък са борчовете за доставки на оборудване и горива, допълни тя. Отделно компанията дължи 23 млн. лв. на НЕК за неплатени сметки за ток, каза Иванова. Според пресслужбата на електрическата компания обаче БДЖ им дълждри 50 млн. лв. Ако железниците не започнат да плащат поне текущите си сметки, вероятно ще пристъпим към изключваме на електричеството на обекти, които не са свързани пряко с движението на влаковете и системите за безопасност, предупредиха от НЕК. Погасяваме си задълженията с превози на въглища за топлоелектрическите централи, като НЕК си прихваща дължимите суми за превози, твърди Гергана Иванова. Тя припомни, че НЕК и “Кремиковци” са най-големите товародатели на компанията. Очакваме до дни Световната банка да обяви резултатите от мисията, която провери как се изпълнява оздравителната програма на компанията, поясни финансовият директор на БДЖ. От началото на май БДЖ е увеличила с около 10% печалбите си от товарни превози, с които покрива около 90 на сто от текущите си разходи. Броят на пътниците, които ползват услугите на железниците непрекъснато намалява, въпреки че с въвеждането на лятното разписание от 10 юни бе увеличен броят на влоковете, добавиха от БДЖ.
Източник: Монитор (19.06.2001)
 
До броени дни България ще изнася ток за Косово и Югославия, заяви вчера във Варна на международен форум по ядрена енергетика шефът на ДАЕЕР Иван Шиляшки. През летния сезон експортът за двете съседни страни ще е по 100 мегавата. Според шефа на НЕК Данаил Тафров цените са добри, но отказа да назове конкретни числа. Трафикът за еленергия до есента за Гърция ще е 250 мегавата, за Турция 650, а за Македония 100 мегавата. До края на юни ще е готова техническата експертиза по офертата на немската компания RWE Рейнбраун за 35-годишен лиценз за ползване на ТЕЦ Марица-изток 2 и на лигнитните мини. Офертата е за 500 млн. DEM. От началото на 2002 г. ще започнат първите преговори за директни доставки между ТЕЦ-овете и АЕЦ Козлодуй и големи консуматори като Кремиковци и Стомана-Перник, обяви Шиляшки. Според него правителството на НДСВ нямало да има възможност да променя реформите в енергетиката. Той не се ангажира с прогноза за евентуалното поскъпване на тока през зимата. .
Източник: Пари (19.06.2001)
 
Напоследък дневният ред на заседанията на Министерския съвет е доминиран от решения за предоставяне на концесии. За продажба бяха пуснати набързо остатъчните дялове на държавата в курортите “Слънчев бряг”, “Св. Константин и Елена” и ММЦ “Приморско”. “Хемус еър”, Лагерният завод в Сопот и “Стоков пазар Илиянци” ще бъдат изтъргувани всеки момент. Около единствения функциониращ държавен авиопревозвач се завихри скандал, след като за купувач бе избрано дружеството “Пирин турист”, което вестникарски публикации свързаха чрез кипърската фирма “Вилкания” с парите на СИБанк и шефа й Славчо Христов. До броени дни “Илиянци” също ще има нов собственик, въпреки че и тук има конфликти и неясни връзки. За началото на юли се готви финалът на сделката за Лагерния завод от ВМЗ - Сопот. Преди седмица и половина шведската компания SKF беше избрана от АП за ексклузивен купувач на завода. Проектът бил много удобен за шведите, твърдят обаче от ВМЗ. Подготвя се бърза продажба на столичните кина и на “Бояна филм”. Само два дни даде АП за подаване на оферти за “София филм”. Доскоро нямаше и намек за яснота по продажбата на кината. Изведнъж се оказа, че в края на април АП е решила да продава спешно 75 на сто от дружеството чрез преговори с потенциален купувач. До няколко дни Хампарцумян ще внесе в МС предложение за продажбата и на “Бояна филм”. То предвижда да се отделят околните терени от сградата и Киноцентърът да се продаде самостоятелно като културен обект. Шефът на АП обясни бързането с проявения стратегически интерес от “Кодак”. В четвъртък ДКД даде лиценз на БТК за трети GSM-оператор. Сделката предизвиква противоречиви оценки в царската коалиция. Една група от икономистите на НДСВ заяви, че смята за недопустимо да се даде лиценз от досегашното правителство точно в края на мандата, защото това противоречи на правилата на конкуренцията. Други като Владимир Каролев подкрепиха сделката. Разделителната линия между двете групи, изглежда, е отношението към ОТЕ. Лобистите на гръцката компания са против даването на лиценза на БТК, защото по този начин става практически невъзможно за гърците да кандидатстват за БТК, тъй като вече притежават лиценз за втория GSM-оператор. Кабинетът опита да форсира и сделките за ДЗИ, Биохим и ЦКБ. Заявено беше намерение до края на мандата да се сключи договор с външен консултант за управление на БТК, да се приемат стратегии за продажбата на “Булгартабак” и енергетиката. Напоследък обаче правителството и назначените от него шефове на предприятия като че ли концентрираха вниманието си към по-конкретни проекти и търговски сделки. При много от тях определено личи желанието на управляващите в последните дни от мандата. Някак набързо беше дадена зелена улица на проектите на американските компании Ей И Ес и “Ентърджи” за “Марица-изток” 1 и 3. При втората няма кой знае какви проблеми, но първата може да се окаже страшен капан за държавата и НЕК, а оттам и за бъдещото правителство. Бърза се и с договарянето на смесено дружество между германската “Рейнбраун” и “Мини Марица-изток”, въпреки че тази сделка вече не е толкова спешна след стартирането на проектите за централите 1 и 3. Дългосрочните договори за изкупуване на въглища от двете централи гарантират пазар на мините и добри печалби. Затова бързането е излишно и може спокойно да се договорят максимално изгодни условия с немците, коментира енергиен експерт, пожелал анонимност. От тази седмица тръгна и скандалният бартер за износ на ток за Югославия и Косово срещу връщането на употребено ядрено гориво от АЕЦ “Козлодуй” в Русия. Този тип сделки дават големи възможности за отклоняване на средства в “правилната” посока. Два дни преди изборите беше съобщено, че НЕК и топлофикационните фирми са извадени от списъка на фирмите за оздравяване и отново им е даден свободен достъп до банкови кредити. Топлофикациите продължават да живеят на държавни субсидии. Те сега ще могат да теглят кредити и да ги оползотворяват при занижен контрол в политическото безвремие, въпреки че вече са похарчили голяма част от субсидиите за годината. В последните месеци на правителството бяха пуснати и търговете за част от строежите на “Горна Арда”. Така се предопределя хидрокомплексът да се строи, въпреки че още се спори за нуждата от него. Едва ли е случайно, че точно тук възникна поредният конфликт за компрометиране на търг, а “Минстрой” заведе иск в съда срещу решението на НЕК.
Източник: Капитал (24.06.2001)
 
Евгени Чачев - министър на регионалното развитие и благоустройството, на основание чл. 149, ал. 4 във връзка с чл. 148, ал. 3 ЗУТ обявява, че е издадено разрешение за строеж № РС-14 от 7.VI.2001 г. за обект: ВЛ 400 kV ТЕЦ "Марица-изток 3" (България) - п-ст "Алибейкьой" (Турция), участък: от ТЕЦ "Марица-изток 3" до границата с Турция, подобект: реконструкция и разширение на открита разпределителна уредба 400 kV и закрита разпределителна уредба 31,5 kV, с инвеститор "Национална електрическа компания" - ЕАД.
Източник: Държавен вестник (26.06.2001)
 
Най-новата и същевременно най-мощна частна електроцентрала, построена наскоро в с. Средногорци, вече произвежда ел.енергия и е включена в паралел в националната мрежа, информира главният инженер на фирмата-собственик Димитър Димитров. Неин собственик е ЕТ “Живко Янъков”. Централата вече е изпратила по далекопроводите над 300 000 киловатчаса ел.енергия, като успешно е преминала първите изпитания. А сега предстои обектът да се приеме от последната комисия, която да издаде акт 16 и ВЕЦ-ът да бъде пуснат официално в експлоатация до две седмици. Тя е съоръжена с две чешки турбини “Хидрохром” и гнератори на “Сименс”, обясни специалистът. Всяка една от двете турбини, тип “Каплан”, е с 430 киловатова мощност, или общо сегашната мощност на ВЕЦ “Средногорци” е към 860 киловата на час. Оставено е обаче и място за още една по-малка водна турбина за около 140 - 160 киловатчаса, с монтирането на която произведената за час ел.енергия ще достигне мощност един мегават, коментира инж. Димитров. Малката турбина ще влиза в действие, когато водите на река Арда паднат под два кубика в секунда. Като цяло централата е обезпечена на 28 -30 % средногодишно водно количество. Тя работи с нисконапорни турбини, а самият воден напор е 7 м, осигуряван чрез успокоителен канал с два отвора, всеки от който е 3,5 на 3 м. Според оповестената програма за развитие на Смолянска област планираните средства за цялостно изграждане на ВЕЦ “Средногорци” са в размер на 1 908 000 лв., а са усвоени 1 873 000 лв. Инж. Димитров посочи, че очакванията са инвестицията да се възвърне за около 6 - 7 години. Във ВЕЦ “Средногорци” ще работят четири човека. Но те само ще наблюдават апаратурата, тъй като всичко е автоматизирано и компютъризирано. Същинското изграждане на съоръженията е започнало на 17 май 2000 г. Средно по 30 души дневно са работили през тази една година. Инвеститор и изпълнител на “Средногорци” е ЕТ “Живко Янъков”. Главният проектант е “ВЕЦ-94” ООД - София, на д-р инж. Славка Коюмджиева, а на част от проекта - ЕТ “Николай Бечев” - Смолян. Независимият строителен надзор пък е осъществяван от смолянското “Екоинвест - МД” ООД.
Източник: Отзвук-Смолян (27.06.2001)
 
Чешката компания "Хидропол" ще вложи 12 млн.лв. в изграждането на 4-мегаватова ВЕЦ на р. Искър край Роман. Централата ще бъде построена до края на 2002 г. и ще произвежда годишно по 25 млн. квтч. електроенергия. Това количество ток ще може да задоволява енергийните нужди на община Роман, смятат инвеститорите. От областната администрация във Враца съобщиха, че вече е започнало проучването на терена, върху който ще се вдигне юзината. До края на годината обектът ще бъде проектиран, а в началото на 2002 г. ще започнат доставките на оборудването. Чехите от "Хидропол" смятат да наемат местни фирми за подизпълнители на проекта, допълниха от врачанската областна управа.
Източник: Монитор (09.07.2001)
 
Стоманата ще поскъпне с 4 на сто до края на тази година заради високите цени на енергоносителите и увеличените разходи за закупуване на руда. Това обяви преседателят на Съвета на търговските директори на Конфедерацията на европейските стоманопроизводители /ЕВРОФЕР/ Андре ван ден Бош след заседанието на представителите на страните-членки на организацията в София. В момента годишното потребление на стомана е 780 000 тона. Очаква се то да достигне 820 000 тона годишно до 2004 година, коментира Андре ван ден Бош. България спазва стриктно ограниченията за износ на стомана в Западна Европа и вече е извън черния списък на ЕВРОФЕР на страните, които правят дъмпинг на цените, каза изпълнителният директор на “Кремиковци” Валентин Захариев. Металургичният гигант е ограничил износа си за страните членки за ЕС, като най-сериозно е намалението на експорта за Италия- 33%. От началото на 2001 г. обаче “Кремиковци” е увеличил износа си за страни от Източна Европа. За Румъния, която също е производител на стомана, ще изнесем 150 000 тона, сравни изпълнителният директор на металургичния гигант. Увеличен е и експорта за Чехия и Полша, добави той. “Кремиковци” вече е изплатил 400 млн. лева от общо 850 млн. дълг към Националния осигурителен институт, натрупан преди приватизацията на комбината, поясни Валентин Захариев. Според него вече са изчистени и всички дългове на предприятието към държавния бюджет. Плащаме редовно сметките към “Булгаргаз” и НЕК. На държавната газова фирма дължим около 2 млн. лв. Тази сума е равна на консумацията на гориво от “Кремиковци” за един работен ден сравни шефът на металургичния завод. “Кремиковци” е собственост на италианската фирма “Марчегалия”, която закупи основния пакет акции на предприятието през 1999 г.
Източник: Монитор (13.07.2001)
 
"Национална електрическа компания" - ЕАД, София, на основание чл. 5, ал. 4 от Наредбата за условията и реда за провеждане на преговори с потенциални купувачи обявява преговори с потенциални купувачи за продажба на апартамент № 6 със застроена площ 66,40 кв. м в бл. 3, вх. А, ет. 2, заедно с избено помещение в гр. Гълъбово, област Стара Загора, при начална цена за преговорите 6800 лв. (без ДДС). Депозитът за участие е 680 лв. В срок до 25 дни след обнародването на обявата в "Държавен вестник" заинтересуваните лица могат да получат документацията за участие в преговорите в ЦУ на "НЕК" - ЕАД, София, ул. Веслец 5, ет. 6, стая 656, след представяне на документ за платена такса за закупуване на документацията за участие в размер 50 лв. с включен ДДС, внесена предварително в касата на дружеството на същия адрес. Молбите на кандидатите за участие в преговорите се представят в деловодството на дружеството, ет. 1, ул. Веслец 5, София, всеки работен ден от 9 до 12 ч. и от 14 до 17 ч. в срок до 12 ч. на 30-ия ден след обнародването на обявата в "Държавен вестник". Телефони за справки и информация: 9808529 и 5490491.
Източник: Държавен вестник (13.07.2001)
 
НЕК - ЕАД, София, предприятие "Мрежи високо напрежение", електропреносен район Стара Загора, на основание чл. 3 и 6 от Наредбата за търговете обявява търг с тайно наддаване за продажба на отпадъчни черни и цветни метали при следните условия: 1. предмет на търга: продажба на пакет от отпадъчни материали (цветни и черни метали): алуминиево-стоманен проводник - 20 т, черен метал - 9 т; 2. търгът е с тайно наддаване; 3. началната цена на предмета на търга е 25 000 лв., като отделно от нея кандидатът, спечелил търга, за своя сметка ще нареже и извози отпадъчните материали; 4. размерът на депозита е 2500 лв.; 5. начин на плащане на цената - чрез банков превод; 6. търгът ще се проведе на 27.VII.2001 г. в 14 ч. в Стара Загора, ул. Отец Паисий 89, ет. 5, стая 506; 7. ако на търга не се яви кандидат, търгът се смята за непроведен и се провежда повторен търг на 3.VIII.2001 г. в 14 ч.; 8. цената на тръжната документация е 50 лв. и може да бъде закупена всеки работен ден в сградата на НЕК - ЕАД, Предприятие МВН, Стара Загора, ул. Отец Паисий 89, ет. 5, стая 512. Справки - на тел. (042) 600-431. Началният срок за продажба на документите е първият работен ден, следващ деня на обнародване на решението за провеждане на търга в "Държавен вестник". Предложенията се подават пред комисията по търга в деня и в часа, определени за начало на търга.
Източник: Държавен вестник (13.07.2001)
 
“Националната електрическа компания изпрати през седмицата официално писмо до ръководството на “Химко”, че заради необслужваните задължения от страна на торовия завод НЕК възнамерява да си извади изпълнителен лист”, съобщи за “Капитал” Данаил Тафров, изпълнителен директор на НЕК. Дългът на врачанския завод към НЕК е около 20 млн. лв., допълниха от електрическата компания. “До преди няколко месеца “Химко” изплащаше дълга си, спазвайки плана за разсрочване, но постепенно спряха да обслужват задължението”, обясни Тафров. НЕК няма намерение да спира електроенергията за торовия завод, тъй като няма техническа възможност за това, допълниха от ръководството на държавната фирма. Ръководството на “Химко” не беше открито нито в офиса във Враца, нито в София, а мобилните им телефони бяха изключени. Единствено финансовият директор на завода Пламен Йорданов обясни, че през май е било подписано споразумение с НЕК за разсрочване на задължението, но отказа допълнителен коментар. Според закона за държавния бюджет за 2001 г. за неизплатените в срок задължения на предприятията към НЕК държавният монополист може да се снабди с изпълнителен лист въз основа на извлеченията от сметките, ако задължението не е изплатено след писмена покана в седемдневен срок. Ако длъжникът не се издължи, в завода ще влезе съдия-изпълнител, който ще разпродава имуществото, за да удовлетвори кредитора. В момента малка част от мощностите на “Химко” са натоварени, основно за производство на амоняк. Според източници, близки до торовия завод, дружеството има проблеми и с обслужването на задълженията към Булгаргаз. В началото на 2000 г. вече приватизираният завод спря заради необслужван дълг към Булгаргаз в размер на 7.5 млн. лв. Дружеството не е предоставило счетоводния си отчет за миналата година в Държавната комисия по ценните книжа. Няма свикано и годишно общо събрание на акционерите, въпреки че според закона за ценните книжа това трябваше да стане до 30 юни.
Източник: Капитал (15.07.2001)
 
НЕК е връчила предупредително писмо на врачанската фирма "Химко" за дълг от 20 млн.лв. за неплатени сметки за ток. Финансовият директор на комбината Пламен Йорданов заяви, че иска на НЕК няма да повлияе на разплащанията на "Химко".
Източник: 24 часа (16.07.2001)
 
ВЕЦ "Батак" вече се пуска и спира от Централното диспечерско управление към НЕК в София от вчера. Това стана възможно след рехабилитацията на централата с финансова помощ на швейцарското правителство. Сменени са компютрите за управление и елсистемите. Четирите блока по 10 мвт са повишили мощността си на 12 мвт. Язовир "Батак" и другите енергийни язовири са пълни и е отменена забраната за ползване на водоемите за производство на ток.
Източник: Новинар (17.07.2001)
 
"Солвей - Соди" ще вложи 200 млн. долара в ТЕЦ Девня, който ще започне да използва природен газ вместо въглища", заяви Пол Жакло, изпълнителен директор на компанията. По неговите думи от компанията се надяват енергийния пазар да бъде либерализиран, така че централата да може да продава и на други купувачи освен НЕК. Белгийската компания официално получи първото в България "пилотно разрешително за комплексно предотвратяване и контрол на замърсяването". Разрешителните се издават на основата на директива на ЕС, станала задължителна за европейските компании от 1999 г. В България тя е в основата на проектозакона за опазване на околната среда. Съгласно ангажимента, поет пред Световната банка по заема за подкрепа на околната среда, всички големи компании като "Солвей - Соди", "Химко" - Враца, "Юнион миниер Пирдоп мед" и т.н. трябва да получат такова разрешително до октомври.
Източник: Дневник (19.07.2001)
 
През 1998 г. е одобрена технико-икономическа обосновка на фирма “Тотема” за рехабилитация на първите три блока на ТЕЦ “Варна”. Рехабилитацията ще увеличи срока за експлоатация на блоковете с 18 - 20 години. Централата ще може да изгаря въглища с по-широк диапазон, а не само украински и виетнамски, както е сега. Според експертни оценки проектът ще струва около 120 млн. долара. В началото на август 1998 г. са пуснати обявите за търга. Срокът за подаване на офертите е началото на септември същата година, но е удалжен до 30 ноември. Повече от 45 фирми купуват тръжни книжа, оферти подават 11 компании - едни от най-големите оператори на електрически централи в света. Това са ABB - Швейцария, AES Electric - САЩ, EDF International - Франция, Entergy Power Group - Великобритания, Exxon Power Instrument Company - САЩ, Marubeni Euro Power - Великобритания, Mitsubishi Corp. - Япония, National Power - Великобритания, NRG Energy - САЩ (офис в Чехия), Skoda Energo - Пилзен, Чехия, Union Fenosa - Испания. Решено е оценката да се извърши от консултантска компания “Делойт и Туш”.
Източник: Капитал (21.07.2001)
 
Досегашният председател на Държавната агенция по енергетика и енергийни ресурси Иван Шиляшки си уговарял работа в подчинената му фирма “Енергопроект”. Предполага се, че той ще заеме мястото на уволнения наскоро директор на направлението “Водно-електрически централи” Петър Петров. Наскоро Агенцията за приватизация обяви процедура за приватизацията на 78% от “Енергопроект”. В началото на миналата година беше регистрирано РМД “Енергопроект инженеринг”, с което служителите ще опитат да купят проектантската фирма.
Източник: Капитал (21.07.2001)
 
Чарлс Редман(вицепрезидент на американския строителена гигант Бехтел) се е срещнал с турския посланик в София по проекта “Горна Арда” във връзка с участието на “Джейлан”. Турският посланик уверил Редман, че ако турските фирми нямат нищо против да поканят чужди фирми и да сключат съвместно споразумение, турското правителство също няма да има претенции. Такова споразумение вече е подписано между “Джейлан”, “Бехтел” и консорциума “Оксфорд”. Според него “Джейлан” е готов да продаде акциите си в компанията за изграждане на каскада “Горна Арда” (съвместно дружество с НЕК) на “Оксфорд”, ако участието на консорциума в проекта бъде одобрено от българското правителство. В консорциума “Оксфорд” 40% от капитала държи V.R.Oxford Trading Ltd, 40% - Urnhlaba Ltd - Южна Африка, 10% - ABSA Bank - Южна Африка и 10% - Gunsayil Construction & Trade Ltd - Турция. Собственик на V.R.Oxford Trading , регистрирана в офшорна зона с цел оптимизиране на данъчното планиране, е бившият главен инженер на израелската армия генерал Даниел Бар-Он. Консорциумът е подписал договор с “Бехтел”, която да бъде генерален контрактор на обекта в “Горна Арда” и да поеме управлението на ВЕЦ-овете в случай, че “Оксфорд” бъде избран за стратегически инвеститор.
Източник: Капитал (22.07.2001)
 
Изявленията на членове от икономическия екип на НДСВ , че договорите с американските компании “Ентърджи” и AES трябва да бъдат предоговорени, не представляват най-подходящия старт за едно ново правителство, решено да привлича чуждестранните инвестиции в България. Това се казва в последния доклад на “Икономист интелиджънс юнит” за България, цитиран от Ройтерс през изминалата седмица. Договорите за двата проекта с щатските енергийни гиганти бяха одобрени от кабинета на Иван Костов малко преди края на мандата му. Проектът на “Ентърджи” предвижда инвестиции от 470 млн. долара за модернизация на ТЕЦ “Марица-изток” 3, а този на АЕS - вложения от 930 млн. долара за строеж на нови мощности в ТЕЦ “Марица-изток” 1.
Източник: Капитал (22.07.2001)
 
Николай Василев, вицепремиер и министър на икономиката, пред “Капитал Ще влезе ли в топприоритетите на кабинета либерализацията на енергийния сектор? - Имаме много ясна програма в областта на енергетиката.Те ще бъдат в посока пълна приватизация и либерализация на сектора. Като казвам пълна, имам предвид всичко, което може да се приватизира. Може би АЕЦ “Козлодуй” не е редно да се раздържавява поне засега. Но що се отнася до основните мощности като ТЕЦ-ове, ВЕЦ-ове или регионални дистрибуторски компании, те със сигурност трябва, могат и ще бъдат приватизирани. Ще пречат ли на либерализирането на пазара някои вече подписани договори? - Зная кои договори визирате - за централите “Марица-изток” 1 и 3. Теоретично е възможно те да пречат. Аз все пак се надявам, че с американските инвеститори, с които сме в отлични отношения, ще успеем да намерим такава формула, която да е изгодна и за държавата, и особено за тях. Убеден съм, че те ще бъдат щастливи от много от нещата в нашата програма и от това, което ще видят през следващите години. На първо място от това, че данък печалба за фирмите ще бъде нула процента за тях. Освен това се надявам да осигурим по-висок икономически растеж, по-добри условия за износ на електроенергия в посока Турция и други страни. Така че те ще се радват на високи печалби и висока възвращаемост. Какви ще са първите стъпки за стимулиране на капиталовия пазар и кога очаквате резултати? - Конкретни резултати очаквам още през тази година. Между шест и дванадесет месеца отсега нататък ще бъде решен въпросът с втората вълна на масовата приватизация, която ще трябва да приключи. Освен това частично с компенсаторните записи и компенсационните бонове и частично чрез пряка приватизация през борсата срещу пари в брой ще бъдат пуснати миноритарни пакети от всички големи държавни фирми. Това ще стане първо в България, а надявам се до две години пакети акции на най-големите, най-атрактивните компании да бъдат пуснати и в чужбина. Става дума за БТК, Булгартабак, евентуално Булгаргаз, някои части от НЕК и други.
Източник: Капитал (29.07.2001)
 
Енергото няма да прибира авансово пари от фирмите Пловдивската адвокатка Емилия Недева събори пред Върховния административен съд важни текстове от Наредбата за присъединяване към преносната и разпределителната мрежа. Според решението на висшите магистрати монополистът няма право да прекъсва тока на длъжника, щом такова условие не е договорено между двете страни. Второто последствие от отменените членове е, че електроразпределителните дружества няма да дърпат шалтера и на фирмите, които авансово не са превели сумите за еленергия. Ако някой не си плати борча, според Закона за задълженията и договорите трябва да му се начислят лихви, аргументират се съдиите.
Източник: Mарица днес (29.07.2001)
 
ВАС даде право на НЕК да спира тока без предизвестие, като отмени чл. 53, чл. 57, ал. 1, и чл. 58, ал. 2 от Наредбата за присъединяване към преносната и разпределителните електрически мрежи на производители и потребители, приета с ПМС N 76 от 9 май 2000 г. Решението на съда не подлежи на обжалване.
Източник: Пари (01.08.2001)
 
Топлофикационните дружества отчитат двойно по-големи загуби - 27.8 млн. долара, за първите шест месеца на 2001 г. в сравнение със същия период на миналата година. В момента 21 от топлофикационните дружества са 100% държавна собственост и обслужват 20% от населението на страната. Причините за влошените финансови резултати са по-високите цени на природния газ, мазута и въглищата. За 2000 г. отчетената загуба е била около 13.5 млн. долара. Бюджетът е субсидирал топлофикациите и въгледобивните дружества с 273.4 млн. долара през периода 1997-1999 г. за покриване на загубите. В същото време заради високите цени на парното 26% от абонатите са се отказали от услугата в началото на тази година. Печалбата на електроразпределителните дружества от май 2000 г., когато се отделиха от НЕК, до юни тази година е 22 млн. лв. Очаква се през 2001 г. тя да е 35 млн. лв. Четири електроразпределителни дружества - "Столично", "Пловдив" , "София област" и "Варна", отчитат загуби за шестмесечието заради увеличените разходи за купуване и реализация на електроенергия.
Източник: Дневник (01.08.2001)
 
Печалбата на Националната електрическа компания за 2000 г. е 207, 125 млн. лв., показва годишният отчет на дружеството. Компанията е регистрирала ръст в производството на ток с 2,674 млрд. квтч спрямо предходната година. Общо за миналата година е произведен над 40,9 млрд квтч. ток. Потреблението на електричество у нас се запазва на нивото от 1999 г., сочат данните на НЕК.
Източник: Стандарт (03.08.2001)
 
За полугодието на т.г. топлофикационните дружества са натрупали над 70 млн. лв. борч към Булгаргаз и ако не го платят, ще трябва да затворят. Булгаргаз, който е в режим на оздравяване, можел отново да спре плащанията към бюджета. Електропредприятията пък не могат да купуват ток от НЕК, ако не си получат парите от продажбите на потребителите. Голяма част от енергийните фирми са притиснати от нарастващите задължения към банки, бюджет и доставчици, държавата продължава да налива огромни суми в губещите топлофикации, Булгаргаз и в електропроизводството, а населението и предприятията потребители пак са недоволни и не плащат големите според тях сметки. Държавната власт така и не схвана досега, че монополистът трябва да се регулира, а не да се ограбва, може да се притиска, но не да се убива. Около 1.2 млрд. лв. е налял директно бюджетът в енергийните фирми през последните четири години. Това показва информация за структурните реформи в енергетиката от 1997 до юни 2001 г., която все още председателят на Държавната агенция по енергетика Иван Шиляшки разпространи преди няколко дни в интернет. В общата сума на директните трансфери освен преките субсидии за топлофикациите и малка част за въгледобива (над 600 млн. лв.) влизат пари за отчуждаване на земи, за инвестиции, за техническа безопасност и условия на труд, така наречената временна финансова подкрепа, както и под 50 млн. лв. за ликвидация и консервация на въглищни мощности. Много от тези средства енергийните фирми могат и би трябвало да си осигурят сами. Необичайно е например бюджетът да плаща за отчуждаването на земи за нуждите на печелившата фирма “Мини Марица-изток”. Парите от държавата към енергетиката обаче не спират дотук. Индиректно в отчитания като печеливш отрасъл отиват още стотици милиони държавни пари. През есента на 1999 г. бюджетът отписа 370 млн. лв. задължения на Булгаргаз срещу кухо увеличаване на капитала на дружеството, над 7 млн. швейцарски франка са предоставените митнически облекчения за ВЕЦ “Батак”, отделно са предоставени държавни гаранции за повече от 420 млн. долара по кредити за енергийни проекти. Общата сума на потъналата в енергийните фирми държавна помощ гони онези милиард и половина долара чуждестранни инвестиции, които очакваме с толкова надежда да дойдат в отрасъла и да го съживят през следващите две-три години. Видим ефект от наливането на държавни средства за техническото, технологичното и финансовото здраве на енергетиката засега няма. За сметка на това този подход чудесно служи на политиката за изкуствено поддържане на ниски енергийни цени и поддържане на неефективни производства напук на икономическата логика. От другата страна на уравнението стои проблемът, че разоряването на клиентите води до трудности и за енергийните монополисти, които и без това през последните години драстично намалиха продажбите си.
Източник: Капитал (05.08.2001)
 
Националната електрическа компания (НЕК) разшири пазарите си за износ на електроенергия на Балканите, след като в петък подписа договор до септември да достави 100 мегавата за Югославия. "Износът ще започне, след като сръбската електрическа компания открие акредитив в Булбанк", заяви изпълнителният директор на електрическата компания Данаил Тафров. Западната ни съседка изпитва недостиг от електроенергия, но проблемът е, че не може да плаща доставките. Цената, по която НЕК ще изнася ток за Югославия, е под 3 цента за киловатчас. "НЕК договаря износ още за Македония и Косово", обясни още Тафров. Доставките за тези страни бяха прекратени в началото на годината. В момента електрическата компания изнася ток за Турция, Албания и Гърция. За Турция изнасяме по 650 мегавата през деня и 450 мегавата през нощта. Експортът за южната ни съседка се осъществява по междуправителствено споразумение от 1998 г. Доставките на 100 мегавата за Албания започнаха преди десет дни и ще продължат до 15 септември. Износът за Гърция е 250 мегавата за летния сезон. Намеренията на НЕК са през следващата година да започне изграждането на електропровод Пловдив - Филипи и доставките да се увеличат. До края на годината се очаква експортът на електроенергия да достигне 6 млрд. киловатчаса. През 2000 г. България е изнесла общо 4.4 млрд. киловатчаса ток, от които 3.2 млрд. са били за Турция. Изграждането на електропровод на южната ни граница ще позволи НЕК да изнася по 4-4.5 млрд. киловатчаса електроенергия годишно. Въпреки желанието на турската страната за увеличение на износа сега няма техническа възможност за осъществяването му, обясниха експерти от електрическата компания. Плановете на НЕК предвиждат да се изгради и нов електропровод с Македония, чрез който страната ще увеличи износа и ще може да се свърже с европейската електрическа система.
Източник: Дневник (06.08.2001)
 
„Електроснабдяване-Столично“ внедрява пилотно нов график за плащане на сметки в електроразпределителен район Север, който включва районите „Оборище“, „Подуяне“, „Сердика“, „Надежда“, „Кремиковци“, „ Надежда“ и „Слатина“, съобщиха от фирмата. Абонатите там ще плащат сметките си непосредствено за предходния месец, досега плащането ставаше с два месеца закъснение. Новият график обаче е свързан и с едно неудобство - през септември засегнатите 154 625 граждани, живеещи в тези райони, ще трябва да платят две сметки наведнъж - за юли и август. На тях обаче ще им бъде даден по-голям срок за плащане. Както бе и досега, ще има три периода за плащане на сметките в зависимост от това кога са били засечени електромерите. Летният период за внедряването на пилотния проект е избран специално заради по-ниската консумация на електроенергия, обясниха от „Електроразпределение“. Очаква се новият график да бъде въведен и в останалите райони на територията на столицата следващото лято, но това още не е окончателно решено. 157 800 са неплатените сметки през юли. От тях 6711 са сметки на фирми, които плащат в брой. Несъбраната сума през юли 1,850 млн. лева. Това е 19 % от общото потребление на електроенергия.
Източник: Демокрация (07.08.2001)
 
НЕК отряза тока на ВиК в Добрич заради рекорден борч от 2 300 000 лева. Водното дружество харчи най-много електроенергия, защото добива питейната течност с помпи. Без ток са административната сграда и аварийната работилница на ВиК. Помпените станции не са отрязани, увери управителят на "Електроразпределение" Румен Цонев, че гражданството няма да пострада. Енергийният шеф обаче изпраща във водното дружество съдия-изпълнител за разпродажба на имущество. Местният клон на НЕК има да прибира от абонати повече от 3 500 000 лева. В черния списък са община Каварна със 151 000 лева, трупани още от предишния кмет, добричката болница - 150 000 лева, фирма "Тролейбусен транспорт" - 144 000 лева. Битовите абонати дължат 83 000 лева. Електрическата компания заплашва да запорира банковите сметки на борчлиите.
Източник: Черно море (08.08.2001)
 
НЕК спира тока на община Пловдив заради неплатени сметки, съобщи говорителят на фирмата Румен Димитров заради натрупан дълг в размер на 3.5 милиона лева. Преди повече от седмица фирмата е пратила предупредително писмо, че крайният срок за издължаване на сумата вече е изтекъл. Вчера е бил и последният ден, в който парите е трябвало да бъдат преведени. До вчера общият дълг, натрупан от 14 500 пловдивчани към Енергото, беше 471 хиляди лева. В момента върви мащабна акция по изключване на длъжници и сред частните абонати. Не можем да правим повече компромиси, категорични са от Електроснабдяване. Снощи до късно във фирмата уточняваха кои ще са десетте общински обекта, които днес ще останат на тъмно. Със сигурност това няма да са болници и детски градини.
Източник: Марица (09.08.2001)
 
Еврометал ООД е продал 34-процентовия си акционерен пакет от капитала на "Леко-Ко" на американската фирма "Ай Еф Ай", съобщава прокуриста на "Радомир-леяро-ковашки комплекс" Калин Рушков. Досегашният изпълнителен директор на дружеството Сабин Спахиев вероятно ще бъде освободен от състава на Съвета на директорите на предстоящото общо събрание на акционерите, насрочено за 5 септември. Според Рушков близо 98% от продукцията на завода са предназначени за износ - основно за Швеция, Финландия, Дания и Германия. Задълженията на "Леко Ко" към Булгаргаз и НЕК в размер на около 17 млн. лева са разсрочени. За първите шест месеца на т.г. дружеството е реализирало загуба в размер на 2.1 млн. лв. В момента, в завода работят 1500 души, които получават средно около 230 лв.
Източник: Банкеръ (20.08.2001)
 
Правителството освободи от длъжност председателя на Държавната агенция по енергетика Иван Шиляшки и назначи на негово място Милко Ковачев. Симон Спасов е освободен от Държавната агенция за младежта и спорта - новият председател е Васил Иванов. Заместник-председателят на Агенцията за използване на атомната енергия за мирни цели Тинко Ганчев е назначен за временно изпълняващ длъжността председател до определяне на титуляр, след като днес бе освободен досегашният ръководител на Агенцията Робърт Попиц.
Източник: БНР (24.08.2001)
 
Над 4,2 милиарда киловатчаса електроенергия е изнесла България до този момент, като се очаква до края на годината износът да достигне до 7 милиарда. Това заяви бившият председател на Държавната агенция по енергетика и енергийни ресурси (ДАЕЕР) Иван Шиляшки, който присъства на представянето на новия екип на ведомството. Според данни на Националната електрическа компания през 2000 г. България е изнесла около 4-4.5 млрд. КВт/ч, от които 3.2 млрд. за Турция. Новият председател на агенцията Милко Ковачев не обеща цените на тока и парното да не се увеличават повече през следващите 12 месеца. "Не искаме да даваме неверни сигнали за цена, която не отговаря на разходите", каза Ковачев. Сигурното засега е, че токът за български потребители ще поскъпне с около 10% от 1 октомври. Засега не ставало дума дали ще се променя и цената за износ. Ковачев представи и своите заместници. Първият заместник-председател на енергийното ведомство ще бъде Гати ал Джебури, който ще отговаря за финансовите и икономически въпроси, както и за енергийните ресурси. Той е завършил строително инженерство във Великобритания и е бил директор в одиторската компания KPMG до 1998 г., след което е бил началник на отдел "Инвестиции и финанси" в "Лукойл" - Лондон. Майка му е българка, а баща му - иракчанин. Вторият заместник на Ковачев, който ще отговаря за пазара на електроенергия, ще е Ангел Минев. Минев е завършил Техническия университет, работил е в "Енергопроект", а от 1992 г. е началник отдел "Планиране на генерация в Централното диспечерско отделение" на НЕК.
Източник: Дневник (27.08.2001)
 
Добричкото водоснабдително дружество е решило да публикува в Интернет имената на нередовните платци. Към края на юли т.г. задълженията на местни фирми към ВиК - Добрич, възлизат на общо 250 000 лв. Най-големият длъжник е ваканционно селище "Русалка" с 60 000 лв. за неплатени сметки. На 45 000 лв. възлизат дълговете на граждани. 82-ма са осъдените физически лица, като задълженията им са средно по около 500 лв. Заради неприбраните си задължения ВиК - Добрич, се оказва длъжник на НЕК, за което му бе спрян токът.
Източник: Черно море (28.08.2001)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231, ал. 3 и чл. 261 ТЗ регистрира промени с решение от 21.ХI.2000 г. по ф. д. № 29869/91 за "Национална електрическа компания" - ЕАД, с държавно имущество: вписа преобразуване на "Национална електрическа компания" - ЕАД, чрез отделяне от него на еднолични акционерни дружества с държавно имущество, както следва: 1. "ТЕЦ Бобов дол" - ЕАД, 2. "ТЕЦ Варна" - ЕАД, 3. "ТЕЦ Марица изток 2" - ЕАД, 4. "ТЕЦ Марица 3" - ЕАД; вписва намаление на капитала на "Национална електрическа компания" - ЕАД, в резултат на преобразуването чрез обезсилване на придобитите от новите дружества акции от 72 951 408 лв. на 37 710 408 лв., разпределен в 37 710 408 поименни акции с номинална стойност 1 лв.; вписва промени в устава съгласно заповед № ДВ-327 от 30.VI.2000 г. на председателя на Държавна агенция по енергетика и енергийни ресурси; вписва промяна в предмета на дейност: производство и пренос на електрическа енергия, централизирани покупки и продажби на електрическа енергия, снабдяване с електрическа енергия на потребителите, присъединени към преносната мрежа, внос и износ на електрическа енергия и енергийни ресурси, строителна и ремонтна дейност в областта на електропроизводството и електропреноса, инвестиционна дейност, внедряване и популяризиране на енергийна ефективност при производството и преноса на енергия, оперативно ръководство и координация на цялостния режим на работа на националната електроенергийна система чрез Централното диспечерско управление; вписва поправка на явна фактическа грешка в решение на СГС от 2.V.2000 г. за личните данни на Митю Христозов Христозов.
Източник: Държавен вестник (28.08.2001)
 
АИ Информатикс, известна с внедряванията на системи за управление на бизнеса базирани на софтуера на SAP стана доставчик на решения и бизнес партньор (риселър) на IBM. Сред по-новите им съвместни проекти са системи в Министерство на финансите и в Националната електрическа компания, за които разработката и внедряването, са възложени на консорциум АИ Информатикс и IBM с основен контрактор АИ Информатикс. Тези решенията са разработени на база стандартния R/3 софтуер на SAP AG и допълнителния R/3 софтуер за България на АИ Информатикс, а хардуерът е доставен и инсталиран от IBM.
Източник: ComputerWorld e-Daily (31.08.2001)
 
3 200 000 лв. са натрупаните от частни и обществени абонати задължения към пернишката фирма ВИК ЕООД, съобщи управителят и Пламен Григоров. Дружеството вече е извадило изпълнителни листове срещу две предприятия. Стомана АД - Перник и Пектин АД. Мини Перник също не са плащали нито стотинка през последните два месеца. Към края на август ВИК - Перник вече дължи над 200 хил. лв. на НЕК ЕАД.
Източник: Струма - Благоевград (04.09.2001)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231, ал. 3 и чл. 261 ТЗ регистрира с решение от 10.IV.2001 г. по ф. д. № 29869/91 промени за "Национална електрическа компания" - ЕАД, с държавно имущество: вписва вливане на "Елстроежи - 91" - ЕООД, в "Национална електрическа компания" - ЕАД; вписва прекратяване на "Елстроежи - 91" - ЕООД, без ликвидация чрез вливането му в "Национална електрическа компания" - ЕАД, при условията на универсалното правоприемство; вписва увеличение на капитала на "Национална електрическа компания" - ЕАД, от 37 710 408 лв. на 37 725 838 лв. чрез издаване на нови 15 430 поименни акции с номинална стойност 1 лв.; капиталът е разпределен в 37 725 838 поименни акции с номинална стойност 1 лв.; вписва нов устав, утвърден от председателя на Държавната агенция по енергетика и енергийни ресурси.
Източник: Държавен вестник (11.09.2001)
 
По трима членове от бордовете на НЕК и "Булгаргаз" са сменени със заповед на председателя на Агенцията по енергетика (ДАЕЕР) Милко Ковачев. В съвета на директорите на НЕК влизат заместника на Ковачев Ангел Минев, зам. министъра на икономиката София Касидова и Владимир Христов. От шефските места са освободени председателят на съвета на директорите Милчо Големехов, заместникът му Параскева Кисева, както и зам. изпълнителния директор Лилия Иванова. Славчо Нейков от Държавната комисия за енергийно регулиране влиза в борда на "Булгаргаз". Заместникът на Милен Велчев във финансовото министерство Красимир Катев и зам. председателят на ДАЕЕР Гати ал Джебури са новите попълнения в борда на държавната компания.
Източник: Стандарт (13.09.2001)
 
Масова чистка по върховете на енергийните дружества направи новият Председател на Агенцията по енергетика Милко Ковачев само за два дни. Единият му заместник Гати ал Джебури оглави Съвета на директорите на "Булгаргаз". Другият му заместник Ангел Минев пък застана начело на Националната електрическа компания. Ходът на Ковачев е прозрачно ясен. Той остави Кирил Гегов и Данаил Тафров, които са безспорни специалисти в бранша и от години са изпълнителни директори на двата монополиста. Но затегна контрола върху дружествата, като назначи доверени хора в тях. Изцяло ново е ръководството на АЕЦ "Козлодуй". Рокадите там предизвикаха най-бурни отзиви сред хората в енергийния бранш. От 5-членния борд на директорите са извадени Йордан Йорданов, досегашният шеф на борда Антон Иванов, заместникът му Иван Хиновски и зам.-изпълнителният директор Йонко Гледачев. На тяхното място са назначени Йордан Костадинов, Иван Иванов, Иван Гризанов и Йордан Георгиев. В новия борд на директорите остава единствено инж. Екатерина Стефанова. За нов изпълнителен директор на АЕЦ "Козлодуй" се спряга Йордан Костадинов, който е бивш заместник-управител на централата, отговарящ за безопасността й. Заместник изпълнителен директор на АЕЦ "Козлодуй" и шеф на борда на директорите ще са съответно Иван Иванов и Иван Гризанов. Иван Иванов е бивш зам.-шеф на "Козлодуй" до 1997 г. и е изпълнявал длъжността първи генерален директор на НЕК по времето на служебното правителство на Стефан Софиянски. Иван Гризанов е председател на общинския съвет в Козлодуй и бивш кандидат-депутат от БСП Той е бил главен инженер на Пети и Шести блок на АЕЦ "Козлодуй". От ръководство на НЕК бяха освободени председателят на съвета на директорите Милчо Големехов, заместникът му Параскева Кисева и зам. изпълнителният директор Лилия Иванова. Промяната се прави в съответствие с новите изисквания на икономическата конюнктура, каза изп. директор на НЕК Данаил Тафров, който запазва поста си. Лилия Иванова ще остане в компанията като прокурист и е упълномощена да ме замества, допълни Тафров. Зам.-министърът на икономиката София Касидова влезе в новото ръководство на НЕК, а в борда на "Булгаргаз" е новият заместник на Милен Велчев - Красимир Катев.
Източник: Стандарт (17.09.2001)
 
Общината дава на чужди инвеститори управлението на "Топлофикация София" за срок от 15 години Rolls Royse Power Venture ще финансира изграждането на нова топлоелектрическа централа, която ще осигурява топлинна енергия за жк "Люлин" и електрическа енергия за Националната електрическа компания. Това ще стане, ако на сесията си в петък Столичният общински съвет даде съгласие за учредяване на смесено дружество между английския консорциум и "Топлофикация София" ЕАД. Новата компания ще изгради ТЕЦ, използващ в производството си предимно газ и парни турбини с комбиниран цикъл на работа. За целта Rolls Royce, чрез дъщерната си компания Rolls Royce Power Venture е готов да инвестира между 35 и 55 млн. долара в "Топлофикация София". Консорциумът разработва и внедрява газови модули за комбинирано производство на топло- и електроенергия. Общинарите ще одобрят и учредяване на смесени дружества за още два топлофикационни района на столицата. Horizon Enerdgy Development, която е дъщерна фирма на американската компания National Fuel Gaz Supply Corporation, ще извърши рехабилитация и изграждане на нови мощности в тецовете "София" и "София Изток", както и в петте водноотоплителни централи в топлорайон "София". Австрийската компания VA TECH Hydro(която е част от групата на "Фьост алпине")и канадската Northland Power искат да работят съвместно с "Топлофикация" за обновяването на шестте отоплителни централи в район "Земляне". В новосъздадените съвместни дружества за експлоатация на централите "Топлофикация" трябва да държи поне 26% от акциите, се казва в подготвената докладна от зам.-кмета Иван Гечев и секретаря на общината Асен Дюлгеров. На сесията си в петък общинарите трябва да възложат на кмета Софиянски организиране и провеждане на процедура за възлагане на обществена поръчка за цялостното управление на "Топлофикация София" ЕАД. Мениджмънтът ще е за срок от 15 години срещу задължения за конкретни инвестиции. Досега интерес за цялостен мениджмънт на "Топлофикация" са проявили германските RWE, ЕnBW, концесионерът на столичното ВиК "Интернешънъл уотър", френската "Далкия"(собственост на "Вивенди енвиронмон" и "Елекрисите дю Франс").
Източник: Дневник (26.09.2001)
 
Близо 140 млн. лв. дължат на НЕК 7-те електроразпределителни дружества до края на август 2001 г. Това пише във финансовия доклад на компанията. Счетоводната печалба на НЕК за осемте месеца на годината е 210 млн. лв., което е със 75 млн. лв. повече от очакваните приходи. Само от износ на електроенергия са реализирани 110 млн. лв. печалба за периода. Загубите от продажба на ток възлизат на 7,4 млн. лв. за периода, показва отчетът на компанията. Инвестиционната програма за 2001 г. е на стойност 166 млн. лв. Досега са усвоени 46 млн. лв.
Източник: Стандарт (28.09.2001)
 
Правителствената позиция за изграждането на каскадата "Горна Арда" и строежа на магистрала "Марица" в участъка Оризово-Капитан-Андреево трябва да бъде готова до 30 октомври.За 3 октомври е насрочено второто заседание на сформираната по-рано този месец междуведомствена комисия.Тя трябва да изготви доклада,който след това ще бъде представен на строителния министър Костадин Паскалев.Той трябва да го внесе за одобрение в кабинета.Представители на различните министерства,НЕК и Агенцията по енергетика ще излязат с обща позиция дали турският холдинг "Джейлан"трябва да изгражда каскадата и магистралата.
Източник: Стандарт (28.09.2001)
 
Всичките около 1700 държавни фирми, с изключение на АЕЦ "Козлодуй", ще бъдат приватизирани след приемането на новия закон за приватизация. Това обяви вицепремиерът Николай Василев . Това ще стане веднага след като влезе в сила новият Закон за раздържавяване. Очаква се той да бъде внесен за обсъждане в парламента не по-късно от 20 октомври. Новият закон въвежда само търговете и конкурсите като методи за раздържавяване. Няма да има преговори с потенциални купувачи. Изключение ще се допуска само за големите монополи - "Булгартабак холдинг", БТК, НЕК и др., които имат сложна структура и при които освен постигната цена ще се търси и социален ангажимент. По-големите фирми ще се продават от Агенцията за приватизация. Под шапката на отделните министерства ще останат малките дружества и тези, за които вече текат приватизационни процедури. Отпадат преференциите за РМД-та. Премахват се и акциите за служителите на фирмите, които обикновено бяха мамени или от стратегическия инвеститор, или от държавата, каза Василев. Приватизацията ще се раздели от следприватизационния контрол. Част от приходите от приватизация - между 10 и 20%, да отиват в специален фонд за развитие на високите технологии, предлага още икономическият екип на правителството.
Източник: Стандарт (01.10.2001)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231, ал. 3 ТЗ с решение от 28.V.2001 г. регистрира по ф. д. № 29869/91 промени за "Национална електрическа компания" - ЕАД, с държавно имущество: вписва увеличение на капитала от 37 725 838 лв. на 39 678 117 лв. чрез издаване на 1 952 279 поименни акции с номинална стойност 1 лв.; увеличението е с непарична вноска, представляваща правото на собственост върху недвижими имоти и движими вещи на обща стойност 1 952 279 лв.; вписва преизбирането за нов мандат от 3 години на членовете на съвета на директорите в състав: Данаил Савов Тафров, Милчо Стефанов Големехов, Лилия Стоянова Иванова, Параскева Стоянова Кисева и Митю Христозов Христозов; вписва нов устав, утвърден от председателя на Държавната агенция по енергетика и енергийни ресурси.
Източник: Държавен вестник (02.10.2001)
 
Не виждам защо трябва да има недоволство от това, че някоя българска компания има печалба, каза на пресконференция Данаил Тафров изпълнителен директор на "Националната електрическа компания" ЕАД /НЕК/. Според него НЕК формира печалба, която й дава възможност да изпълни своите задължения към всички държавни институции. Данъкът печалба на НЕК за 2000 година е около 69 млн. лева, а за общините - около 30 млн. лева. Дивидентът за държавата е около 16 млн. лева, каза Тафров. Цялата печалба на НЕК е от износ на електроенергия, каза Тафров. Има разлика в цената и тя е 0,06 стотинки на киловат час. Това е разликата между цената, на която НЕК купува електроенергия от независимите производители, и цената, на която я продава.
Източник: БТА (04.10.2001)
 
Междуведомствената комисия за хидроенергиина каскада "Горна Арда" е обсъждала на заседание дали проектът изобщо трябвя да бъде изпълнен.Това съобщи шефът на НЕК Данаил Тафров.Всичко зависи от намеренията на инвеститорите,каза той.В момента интерес към каскадата имало от страна на италианската фирма "Енел хидро",белгийската "Тракткабел"и щатската "Бехтел".
Източник: Труд (04.10.2001)
 
Правителството все още не е готово с позицията си за евентуално разваляне на договора с “Джейлан холдинг” за строителството на каскадата “Горна Арда”, съобщи вицепремиерът Николай Василев. След последното заседание на работната група, председателствана от вицепремиера Костадин Паскалев в сряда не е било решено дали да предложим на Турция договора за износ на ток до 2008 г. да се отдели от споразумението за изграждането на “Горна Арда”. Според главния изп. директор на НЕК Данаил Тафров договорът с “Джейлан холдинг” за строителството на каскадата трябва да бъде развален, тъй като турския холдинг не изпълнява задълженията, поети в споразумението, подписано през 1999 г.
Източник: Монитор (05.10.2001)
 
Новото ръководство на АЕЦ"Козлодуй" ЕАД поиска от Министерството на финансите пълна икономическа проверка на дейността на централата, съобщи изпълнителният директор Йордан Костадинов. Той уточни, че това искане е продиктувано от желанието на новата управа да е наясно в какво състояние е централата и да започне своя мандат на чисто. След отделянето от НЕК миналата година дружеството приключи 2000 г. с печалба от 100 426 000 лв. За първото полугодие на тази година атомната централа отчете печалба 63 434 000.лв. В изпълнение на програмата за преструктуриране от дружеството са отделени като самостоятелни юридически предприятия Атоменергоремонт и Атоменергостройпрогрес. Икономическият ефект от това се изразява в намаляване на основния капитал с 390 000 лв. и на персонала с 972 човека. До края на годината по тази схема ще бъдат отделени ТЕЦ и предприятието за преработка на радиоактивни отпадъци /ПРАО/. Очаква се капиталът на АЕЦ"Козлодуй" да бъде намален с още 730 000 лв., а персонала с 247 човека. Ще продължи и започнатата от предишното ръководство проверка по сключени договори с вътрешни и външни организации за доказване на тяхната законност и изгодност. Вече стана известно, че в складове на атомната централа залежават неизползваеми материали за над 50 млн.лв. Много от извършваните търговски дейности не само са несвойствени за централата, но и са губещи, според една от констатациите на проверяващите. АЕЦ"Козлодуй" се подготвя за работа при зимни условия, посочи инж. Костадинов. В действие са четири блока с обща мощност 2000 мегавата. В планов ремонт и презареждане със свежо ядрено гориво са 440-мегаватовият четвърти и хилядамегаватовият пети енергоблок.
Източник: БТА (08.10.2001)
 
Цената на газта ще падне с 12 лв. на тон до 2-3 седмици, заяви зам.-председателят на Агенцията по енергетика Гати ал Джебури. Причината е поевтиняването й на международния пазар. В момента тази процедура се съгласува с министерствата, уточни Джебури. След последната промяна на цените на 28 септември 2001 г. "ЛУКойл Нефтохим" продава суровината за 732 лв. за тон с ДДС. Цените, на които енергийните дружества продават електро- и топлоенергията, не покриват разходите им и Цената, по която НЕК продава електроенергията, е равна на цената, на която купува от централите, обясни другият зам. енергиен шеф Ангел Минев. В стойността са прибавени разходите по преноса на електричеството. Само 3% от тях формират фонд работна заплата. Средната заплата в енергийния отрасъл е 406 лв., а от три години възнагражденията са замразени, посочи Минев. НЕК е търговско дружество и единствено приходите от износ не са в регулация, уточни експертът, който от две седмици е в борда на НЕК. За периода юли - септември делът на печалбата от износ е 54%.
Източник: Стандарт (08.10.2001)
 
При новите цени на електроенергията в сила от първи октомври, разликата между цената, на която НЕК купува електроенергия от производителите, и тази, на която я продава на потребителите, е шест стотинки, заяви изпълнителният директор на компанията Данаил Тафров. Данъкът печалба на НЕК за 2000 г. е около 69 млн. лв., а за общините - около 30 млн. лв. Дивидентът за държавата от електроразпределителната компания е около 16 млн. лв..
Източник: Капитал (08.10.2001)
 
За 2000 г. НЕК – ЕАД реализира счетоводна (брутна) печалба в размер на 306,7 милиона лв., а след облагане с данъци 207,125 милиона лв. Тази печалба е формирана от дейността на НЕК през три отчетни периода, през които дружеството е осъществявало своята дейност при три различни структури: 1. от м.януари до м.май НЕК е вертикално интегрирана компания с дейности по производство, пренос и разпределение на електрическа енергия 2. от м. май са отделени дейностите по разпределението на електрическа енергия , АЕЦ “Козлодуй”, ТЕЦ “Марица изток 1” и ТЕЦ “Русе” 3. от м. юли са отделени останалите топлоелектрически централи, без Марица изток 3 и НЕК започва да осъществява своята дейност като преносно предприятие в съответствие с изискванията на ЗЕЕЕ. През тези отчетни периоди относителният дял на печалбата от износ нараства съответно от 10.2 % (за м.януари – април 2000 г.), на 30,7% (за м.май-юни 2000, след първия етап на преструктурирането) до 54,1% (за м.юли – декември, след втория етап на преструктурирането). ПРИХОДИ В БЮДЖЕТА ОТ ПЕЧАЛБАТА НА НЕК за 2000 г. От реализираната печалба за 2000 г. НЕК е внесла следните парични средства в бюджета на държавата : Данък печалба 68,955 милиона лв. Данък общини 30, 647 милиона лв. Дивидент за държавата 16, 211 милиона лв. ФИНАНСОВИ РЕЗУЛТАТИ НА НЕК ЕАД за осемте месеца на 2001 г. За осемте месеца на годината НЕК-ЕАД реализира счетоводна печалба от 210, 039 милиона.лв.. В структурата на печалбата: - от продажба на електроенергия на клиенти Високо напрежение- 29 % от общата печалба; - от износ - 52 %; - от продажба на Електроразпределителните дружества е реализирана загуба от 9 милиона лв.; Печалбата от увеличения износ субсидира загубата, която компанията формира от продажбите на електрическа енергия на Електроразпределителните дружества. Ако компанията не реализира износ, при съществуващите цени за продажба на Електроразпределителните дружества, тя нямаше да има достатъчен паричен поток да обслужва задълженията си към доставчиците на електроенергия - независимите производители. Средствата за работна заплата формират 3% от общите разходи на НЕК-ЕАД. ПРИХОДИ В БЮДЖЕТА ОТ ПЕЧАЛБАТА НА НЕК за 2001 г. През периода от м.януари до м.септември НЕК е внесла следните парични средства в бюджета на държавата : Данък печалба 36 милиона.лв Данък общини 20 милиона. лв Дивидент за държавата за 2000 г. 49 милиона.лв През този период компанията е погасила и част от задълженията си, възникнали през 1999 г, към двата ядрени фонда. в размер на 26.6 млн.лв. НЕК – ЗАЕМОПОЛУЧАТЕЛ И ГАРАНТ НА ДЪЛГОСРОЧНИ КРЕДИТИ НЕК-ЕАД е заемополучател по държавно гарантиран кредит от Световната Банка (Международна Банка за Възстановяване и Развитие - IBRD) в размер на 93 милиона USD по проект “Енергия 1”. Проекта е приключил и неизплатената част заема е 56,7 милиона USD. НЕК-ЕАД е краен бенефициент на заем получен от Република България и даден от EBRD London и EIB Luxembourg по проект ТЕЦ “Марица Изток 2” в общ размер от 85 милиона EUR, от които размерът на неизплатените средства са 40 милиона EUR и 10.6 милиона USD. Финансовите условия, на които трябва да отговаря НЕК-ЕАД според кредитните споразумения са същите, както условията, поставени от IBRD. Чрез ангажиментите си по договорите за изкупуване на електрическа енергия НЕК е гарант и на заемите за изграждане и рехабилитация на мощности в ТЕЦ “Марица-изток 1” и “Марица-изток 3”. НЕК-ЕАД е гарант по кредитите за реконструкция и модернизация на 5 и 6 блок на АЕЦ “Козлодуй” дадени от Евроатом и Росэксимбанк в размери, съответно от 212,5 милиона EUR и 80 милиона USD.
Източник: Фирмена информация (08.10.2001)
 
Две нови водноелектрически централи ще увеличат енергийната мощ на област Монтана, съобщиха от местната фирма "Напоителни системи"ЕООД . Завършиха 72-часовите проби на ВЕЦ"Смирненски" на язовира край с. Смирненски и новата централа бе включена пробно към националната енергийна система. Тя има мощност от 60 до 100 киловата, в зависимост от водните количества в язовира.Тези дни в националния строителен контрол ще бъдат представени всички необходими за пуска й документи, уточниха от "Напоителни системи". Завърши и първият етап от строителството на ВЕЦ"Огоста" на язовир "Огоста" край Монтана. Прокопан е тунелът под стената и се монтира стоманената тръба, която ще свърже основния изпускател с двете колекторни турбини на водната централа. Според специалисти от "Напоителни системи" няма никаква опасност за подкопаване на язовирната стена, дълга 300 метра и висока 58 метра.Язовир "Огоста" с вместимост 250 млн.куб.м. е втория по големина след язовир "Искър". След проучване френската фирма от Тулуза "Спиф Енерджи Мекамиди" сключи договор с монтанското дружество "Напоителни системи" за изграждане на ВЕЦ с мощност пет мегавата. Според работния проект тя трябва да бъде построена за14 месеца.
Източник: Монитор (09.10.2001)
 
ТЕЦ "Марица-изток" 3 е увеличила двойно инвестиционната си програма в сравнение с одобрената в началото на годината, съобщи председателят на агенцията по енергетика Милко Ковачев. Централата се мотивирала с участието си с апортна вноска в дружеството с американската компания "Ентерджи", която ще рехабилитира централата. "Сделката се премества непрекъснато във времето", твърди Ковачев. Дружеството вече е учредено и НЕК държи 49% в него, а "Ентерджи" има 51% с опция, след като обнови централата, да получи до 70%, коментираха от българския офис на дружеството. Според "Ентерджи" няма пряка връзка между инвестиционната програма и апорта.
Източник: Дневник (11.10.2001)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 119, ал. 2 ТЗ с решение по ф. д. № 6069/2001 вписа в търговския регистър дружество с ограничена отговорност "Екологична експлоатация на горива и енергетични масла" - ООД, със седалище и адрес на управление София, район "Лозенец", ул. Филип Кутев 5, с предмет на дейност: изследване на материални природни енергоизточници: газ, въглища, нефтени деривати, техния входящ и експлоатационен контрол, както и екологичната им експлоатация. Дружеството е с капитал 5000 лв., с неопределен срок, със съдружници "Национална електрическа компания" - ЕАД, и "Енергопроект" - ЕАД, и се управлява и представлява от управителя Вичо Генов Балабанов.
Източник: Държавен вестник (12.10.2001)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 119, ал. 2 ТЗ с решение по ф.д. № 6069/2001 вписа в търговския регистър дружество с ограничена отговорност "Екологична експлоатация на горива и енергетични масла" - ООД, със седалище и адрес на управление София, район "Лозенец", ул. Филип Кутев 5, с предмет на дейност: изследване на материални природни енергоизточници: газ, въглища, нефтени деривати, техния входящ и експлоатационен контрол, както и екологичната им експлоатация. Дружеството е с капитал 5000 лв., с неопределен срок, със съдружници "Национална електрическа компания" - ЕАД, и "Енергопроект" - ЕАД, и се управлява и представлява от управителя Вичо Генов Балабанов.
Източник: Държавен вестник (12.10.2001)
 
Нови три търга за продажба на имущество на "Агробиохим" - Стара Загора, са насрочени за началото на ноември, съобщи БНР. Ще се разпродават вагони, пожарно оборудване и паладии. Над 90 млн. лв. са задълженията на фалиралия завод към кредитори. Лихвите досега са за повече от 2,5 млн. лв., каза синдикът Кирил Карагьозов. Сред най-големите кредитори са "Булгаргаз" с 53 млн. лв. и НЕК - с 18 млн. лв. Публичните вземания са на стойност 1,805 млн. лв. Синдиците на "Агробиохим" водят съдебни дела с фирма "Фолбекс България" и други нови собственици на обособени клонове на предприятието.
Източник: Стандарт (15.10.2001)
 
Потребителите със социални функции ще могат да се договарят директно с производителите на електроенергия от 1 януари 2002 г. Това съобщи вчера председателят на Агенцията по енергетика Милко Ковачев. Такива са ВиК-дружествата, "Булгаргаз" и мини "Марица-изток", защото от тях зависят крайните цени на водата, газта и тока. Само част от енергийния пазар ще се либерализира от началото на идната година, каза Ковачев. Засега НЕК остава единствената компания, която ще изнася електроенергия. Когато секторът у нас е готов да издържи конкурентността на европейския, тогава ще бъдат допуснати и други износители на ток. От 1 януари 2002 г. цените за продажба на електроенергия трябва да се изравнят с производствените цени. Заради социалния ефект обаче това ще става поетапно, като на тарифите ще се слагат ограничения. В областта на газовия сектор ще бъдат въведени правила за ценообразуване, обясни Ковачев. Според председателя на Регионалния енергиен център на черноморските страни България е направила грешка, като е започнала приватизация в енергийния сектор преди либерализацията. Това ще доведе до монопол на частните компании, каза Радулов. Той визираше сделките с американските "Ей и Ес" и "Ентърджи" за "Марица-изток 1 и 3".
Източник: Стандарт (17.10.2001)
 
Със заповед на председателя на Държавната агенция за енергетика и енергийни ресурси /ДАЕЕР/ Милко Ковачев от 17 октомври 2001 г. от съвета на директорите на НЕК ЕАД е освободен изпълнителният директор Данаил Тафров. Прекратен е и договорът му за управление на компанията, съобщиха от пресцентъра на агенцията. За член на СД на НЕК ЕАД е избран Васил Анастасов. От поста председател на СД на Електроразпределение-Горна Оряховица е освободен Антон Павлов и със същата заповед е назначен за председател на директорския борд на мини Марица-изток. Преди около месец с решение на СД бе освободен изпълнителният директор Никола Бакалов, а управлението временно бе възложено на неговия заместник Стоян Атанасов.
Източник: Пари (19.10.2001)
 
Агенцията за приватизация откри процедурите за продажба на шест водноелектрически каскади и 21 самостоятелни ВЕЦ, обособени части от Националната електрическа компания /НЕК/. Енергийните съоръжения ще бъдат раздържавени чрез търгове с явно наддаване, съобщи пресцентърът на ведомството. Чрез явно наддаване ще се продават каскадите: "Петрохан" - обединяваща ВЕЦ "Петрохан", ВЕЦ "Бързия" и ВЕЦ "Клисура"; "Росица", която включва ВЕЦ "Росица 1", ВЕЦ "Росица 2" и ВЕЦ "Росица 3"; каскада "Асеница" /ВЕЦ "Асеница 1" и ВЕЦ "Асеница 2"/; каскада "Копринка" /"Копринка" и ВЕЦ "Стара Загора"/; каскада "Устово" /ВЕЦ "Устово" и ВЕЦ "Хубча"/ и каскадата "Горни Лом", обединяваща централите "Китка", "Горни Лом" и "Миджур". Самостоятелните ВЕЦ, които ще се продават чрез публични търгове, са: "Фалковец", "Батошево 2", "Чипровци", "Малуша", "Черни Вит", "Леденик", "Бели Вит", "Сини вир", "Ракита", "Тополница", "Черни Осъм", "Тъжа", "Троян 1", "Жребчево", "Камен рид", "Якоруда", "Ловеч", "Разлог", "Видима", "Топлика" и "Батошево 1". В момента тече съгласувателна процедура между агенцията и държавните ведомства за включването на дружествата в списъка за целева приватизация, който постановява плащането на постигнатата цена да е изцяло в брой. Най-старите централи са в експлоатация от 1922 г., а най-новите - от 1970 г. Те са разположени по поречието на реките Марица, Янтра, Тунджа, Осъм, Арда, Места, Вит, Лом и Огоста. Мощността на всяка една ВЕЦ е между 0,04 и 22,40 мегавата.
Източник: БТА (22.10.2001)
 
Хазната ще прибира 80% от чистата печалба на държавните фирми за 2001 г. под формата дивидент. Дивидентът за държавните фирми се определя с постановление на правителството в края на всяка година. Най-засегнати от мярката ще са държавните монополисти - БТК, Булгаргаз, НЕК, Булгартабак, Български пощи и др.
Източник: ComputerWorld e-Daily (24.10.2001)
 
АП пусна за продажба на явен търг 36 малки водноелектрически централи. Въпреки че обявата още не е публикувана в Държавен вестник, около бъдещата надпревара започна да се шуми. 15 от ВЕЦ-овете са обединени в каскадите "Петрохан", "Росица", "Асеница", "Копринка", "Устово" и "Горни Лом". Самостоятелните централи са "Фалковец", "Чипровци", "Черни Вит", "Бели Вит, "Ракита", "Черни Осъм", "Троян I", "Камен рид", "Ловеч", "Видима", "Батошево I и II", "Малуша", "Леденик", "Сини вир", "Тополница", "Тъжа", "Жребчево", "Якоруда", "Разлог" и "Топлика". НЕК разполага с 63 малки водноелектрически централи, с мощност 20 мегавата и средногодишно производство от 125 млн. кВтч. Притежава и други ВЕЦ с много по-голям капацитет, но засега те не се предвиждат за раздържавяване. Повечето от непродадените централи имат спорна собственост, с множество реституционни претенции, смятат експерти. Това би смутило много от кандидат-купувачите. Приватизацията на малки водни централи започна през 2000 г., когато бившият изпълнителен директор на АП Захари Желязков пусна за продажба 22 ВЕЦ. От тях той успя да продаде едва 8. Неговият наследник Левон Хампарцумян обаче спря сделката на каскадата "Санданска Бистрица", за която бяха обещани $30 млн. Сега чешкият купувач "Енерго Про" отново натиска за приключване на сделката. Запознати твърдят, че "Енерго Про" има интерес и към някои от сега обявените за продажба ВЕЦ-ове.
Източник: Стандарт (26.10.2001)
 
РЕШЕНИЕ № 1234 от 17 октомври 2001 г.На основание чл. 3, ал. 1, т. 2, чл. 30 и 33 ЗППДОбП и протоколно решение № 1414 от 17.Х.2001 г. на изпълнителния съвет Агенцията за приватизация реши:Открива процедури за приватизация на следните обособени части от "НЕК" - ЕАД, София:1. Каскада "Петрохан", включваща ВЕЦ "Петрохан", ВЕЦ "Бързия" и ВЕЦ "Клисура";2. Каскада "Росица", включваща ВЕЦ "Росица I", ВЕЦ "Росица II" и ВЕЦ "Росица III";3. Каскада "Асеница", включваща ВЕЦ "Асеница I" и ВЕЦ "Асеница II";4. Каскада "Копринка", включваща ВЕЦ "Копринка" и ВЕЦ "Стара Загора";5. Каскада "Устово", включваща ВЕЦ "Устово" и ВЕЦ "Хубча";6. Каскада "Горни Лом", включваща ВЕЦ "Китка", ВЕЦ "Горни Лом" и ВЕЦ "Миджур";7. ВЕЦ "Фалковец";8. ВЕЦ "Чипровци";9. ВЕЦ "Черни Вит";10. ВЕЦ "Бели Вит";11. ВЕЦ "Ракита";12. ВЕЦ "Черни Осъм";13. ВЕЦ "Троян I";14. ВЕЦ "Камен рид";15. ВЕЦ "Ловеч";16. ВЕЦ "Видима";17. ВЕЦ "Батошево I";18. ВЕЦ "Батошево II";19. ВЕЦ "Малуша";20. ВЕЦ "Леденик";21. ВЕЦ "Сини вир";22. ВЕЦ "Тополница";23. ВЕЦ "Тъжа";24. ВЕЦ "Жребчево";25. ВЕЦ "Якоруда";26. ВЕЦ "Разлог";27. ВЕЦ "Топлика". Изпълнителен директор: Ап. Апостолов
Източник: Държавен вестник (30.10.2001)
 
Ръководството на "Шродер Саломон Смит Барни", член на "СИТИ ГРУП", обсъди на среща с изпълнителния директор на Агенцията за приватизация Апостол Апостолов и заместник-изпълнителния директор Илия Василев, приватизацията на "Булгартабак холдинг", НЕК и други големи монополи. Представителите на корпорацията проявиха силен интерес към приватизацията на обекти от енергетиката ни. Според тях приватизацията на Булгартабак представлява интерес за клиенти на "Сити Банк", съобщават от АП. Ръководството на АП се ангажира да организира съвместно с Държавната агенция по енергетика и енергийни ресурси подходяща презентация за раздържавяването в енергийния сектор при следващо посещение на представителите на "СИТИ ГРУП".
Източник: БТА (01.11.2001)
 
Няма да се ревизира сделката с американската компания "Ентърджи" за рехабилитацията на ТЕЦ "Марица-изток 3". Това заяви главният изпълнителен директор на НЕК Васил Анастасов вчера в централата, където беше отпразнувана 20-годишнината от построяването й. За събитието пристигна и генералният директор на "Ентърджи" за Европа Гарет Брет. Има някои технически разминавания, но в хода на реализацията те ще се изгладят, допълни Анастасов. Надяваме се проектът да стартира до март идната година, съобщи директорът по развитието на бизнеса в "Ентърджи" Том Рей. В момента се договарят условията с банките кредиторки, които ще го финансират, допълни Рей.
Източник: Стандарт (05.11.2001)
 
Три автокрана и 8 автовишки са доставени за нуждите на НЕК. Те са на стойност 447 600 щ.д. и са производство на южнокорейската компания в хидравличните технологии KANGLIM. Първата група машини е за Електроразпределение Стара Загора. Двата типа машини бяха демонстрирани вчера в присъствието на посланик Сънг-Ъй Ким. Модерната технология е монтирана на бордови товарни автомобили Hyundai. Автокрановете са с капацитет от 3 до 14 тона в работен радиус от 8 до 28 метра. Машините са внесени от официалния представител на Kanglim за България фирма Асбар - София. НЕК избра южнокорейската техника чрез конкурс за обществени поръчки, проведен в началото на тази година. Според Сънг-Ъй Ким, посланик на Южна Корея за България, неговата страна е най-големият азиатски инвеститор у нас. Най-голямата южнокорейска инвестиция в момента е на Hyundai за производство на трансформатори и на Daewoo Motors и Daewoo Constructions. .
Източник: Пари (07.11.2001)
 
При приватизацията на 36 водно-електрически централи и софийското дружество "Агромашинаимпекс" купувачите ще плащат договорената цена изцяло в брой, реши кабинетът, като прие допълнение към списъка за целева приватизация на държавни предприятия. За тези дружества не се допуска плащане с непарични платежни инструменти, като дългови книжа, компенсаторни и компенсационни записи. 15 от 36-те водно-електрически централи, са обединени в 6 каскади. Това са каскадите "Петрохан", "Росица", "Асеница", "Копринка", "Устово" и "Горни Лом". Всичките обекти са обособени части от НЕК.
Източник: БТА (09.11.2001)
 
Черна гора ще получава 2.5 милиона киловатчаса електроенергия на ден от Националната електропреносна компания, съобщи генералният директор на Черногорската електрическа компания Слободан Дакович. Според него количеството е по-малко от очакваните 150 милиона кВтч до края на годината. От НЕК потвърдиха, че е договорено да изнасят електроенергия за изпадналата в енергийна криза Черна гора.
Източник: Дневник (09.11.2001)
 
Около 51 % от приходите в държавния бюджет идват от 289.Това заяви зам.министъра на финансите Атанс Кацарчев.Едва 50 фирми дават около 65 % от събрания данък печалба в България,каза той.Сред тях са НЕК,Лукойл-Нефтохим,БТК и Мобилтел.
Източник: Труд (09.11.2001)
 
НЕК - ЕАД, Предприятие "Язовири и каскади", на основание чл. 33 ЗППДОбП, чл. 1, ал. 2, т. 3 и чл. 2 от Наредбата за търговете във връзка със Заповед № 398 от 20.VIII.2001 г. на председателя на ДАЕЕР и протокол № 31 от 27.VI.2001 г., т. 20.4, на съвета на директорите на НЕК - ЕАД, за упълномощаване: 1. Обявява търг за продажба на нежилищно помещение - канцелария, намиращо се в гр. Сандански, ул. Свобода 34, със застроена площ 44,00 кв. м, представляващо обособена част от търговско дружество НЕК - ЕАД, Предприятие "Язовири и каскади". 2. Вид на търга - с тайно наддаване. 3. Начална цена - 17 000 лв. без ДДС. 4. Начин на плащане на цената: 30% от окончателната продажна цена на имота да бъде заплатена в 3-дневен срок след изтичане на срока за обжалване на процедурата по търга; окончателно изплащане на остатъка от 70% от цената един ден преди изповядване на сделката пред нотариус, за което купувачът ще бъде уведомен писмено; върху цената се начислява ДДС; плащанията да бъдат извършени в левове по банков път в "Общинска банка" - АД, ул. Денкоглу 28, София, банков код 13073555, сметка № 1010110408, НЕК - ЕАД, Предприятие "Язовири и каскади". 5. Размер на депозита за участие - 1700 лв., се внася в Общинска банка - АД, ул. Денкоглу 28, София, банков код 13073555, с/ка № 1010110408, или в касата на Предприятие "Язовири и каскади", София, ул. Лавеле 26, до деня на подаване на предложението. 6. Размер и начин на плащане на таксата за получаване на тръжната документация и мястото, където тръжната документация може да се получи: сумата за закупуване на документацията е 300 лв. с ДДС; документацията може да се закупи на адрес: София, ул. Лавеле 26, ет. 3, деловодство, всеки ден от 9 до 16 ч. до 20-ия ден (ако е почивен, до първия работен) от датата на обнародването в "Държавен вестник" (денят на обнародването не се брои) и след попълване на Декларация за конфиденциалност. 7. Предложенията на участниците в търга ще се подават на адрес: София, ул. Лавеле 26, ет. 3, деловодство, до 14 ч. на 25-ия ден (ако е почивен, до първия работен) от датата на обнародването в "Държавен вестник" (денят на обнародването не се брои). 8. Място, ден и час на провеждане на търга: търгът ще се проведе в сградата на НЕК - ЕАД, Предприятие "Язовири и каскади", София, ул. Лавеле 26, от 14 ч. на 25-ия ден (ако е почивен, първия работен) от обнародването в "Държавен вестник" (денят на обнародването не се брои). 9. Ден и час за провеждане на повторен търг в случай, че на търга не се яви кандидат - повторен търг се провежда на 3-ия ден след датата на провеждане на първоначалния търг от 14 ч. в сградата на Предприятие "Язовири и каскади", София, ул. Лавеле 26. 10. Оглед на помещението може да се извърши всеки работен ден до края на срока за приемане на предложенията за участие в търга след закупуване на тръжна документация и след представяне на удостоверение за право на оглед, издадено от НЕК - ЕАД, Предприятие "Язовири и каскади".
Източник: Държавен вестник (09.11.2001)
 
Синдиците на Видахим искат държавата да се погрижи за намаляване на дълговете на предприятието, преди да започне прякото осребряване на активите. Затова те са изпратили писмо до Агенцията за приватизацията с копие до Министерството на икономиката. Държавата има възможност да редуцира дълговете на Видахим към Държавния резерв, Агенцията за държавни вземания и НЕК, като ги превърне в нов капитал или опрости част от тях, смятат Ирена Александрова и Красимир Иванов. Общо вземанията на големите кредитори са около 30 млн. лв. Чрез трансформирането на тези задължения е възможно да се привлекат инвеститори. На първо място в окончателния списък на кредиторите, одобрен от Видинския окръжен съд, са банките с около 10 млн. лв. НЕК, Агенцията за държавни вземания и Държавният резерв са на 8-о място сред кредиторите. Върховният касационен съд е насрочил дело по иск на двамата бивши ликвидатори, които оспорват несъстоятелността на химическото предприятие. Междувременно министър Николай Василев освободи двамата ликвидатори, но е назначил нов ликвидатор - синдика от Българска универсална банка Владимир Дончев. Така в дружеството има двама синдици и един ликвидатор. .
Източник: Пари (16.11.2001)
 
НЕК изгради новия 400-киловолтов далекопровод за Турция месец преди крайния срок. съобщиха от пресслужбата на електрическата компания вчера. Дължината на трасето от ТЕЦ”Марица изток - 3" до Капитан Андреево е 60 км. Турския участък на електропровода се изгражда от електрическата компания на южната ни съседка ТЕАШ . Предвижда се съоръжението да свърже ТЕЦ”Марица изток –3” и подстанцията “Алибейкьой”, която се намира на 20 км от Истанбул. Строителството на трансграничното съоръжение започна през май тази година и по разчети трябваше да приключи за 225 дни. Още преди да бъде направена първата копка на електропровода, НЕК изкупи терените по високоволтовата линия, като заплати земята на собствениците. По-късно електрокомпанията изплати и унищожената реколта. С пускането в експлоатация на новия електропровод България ще може да изнася в Турция 4 млрд. киловатчаса ток годишно. През тази година се очаква България да изнесе общо 6,3 млрд. киловатчаса електроенергия в Турция, Гърция, Сърбия, Македония и Албания, прогнозираха от НЕК.
Източник: Монитор (20.11.2001)
 
Водоснабдителното дружество в Пловдив настоява общината да му изплати дължимите два милиона лева до 5 декември, в противен случай ще предприеме мерки за блокиране на банковата ни сметка, съобщи днес началникът на общинския отдел "Финанси" Марин Налбански. Той изрази опасения, че в близките дни подобни искания ще отправят НЕК и двете топлофикационни централи в Пловдив, към които общината има натрупани дългове съответно от 3.5 и 4 милиона лева. Размерът на натрупаните от общината задължения до месец октомври е около 20 милиона лева и единственият изход, според общинския финансист, е в близките дни правителството да вземе решение за отпускане на средства за община Пловдив.
Източник: БТА (29.11.2001)
 
Министерският съвет (МС) одобри предложение до парламента за даване на съгласие за водене на преговори и сключване на гаранционно споразумение с ЕБВР за отпускане на заем от 41.1 милиона евро. Средствата се отпускат на Националната електропреносна компания за финансиране на проект "Рехабилитация и модернизация на електропреносната система "Енергия 2". Проектът е за 153 милиона евро. Заемът ще е със срок от 13 години с тригодишен гратисен период.
Източник: Дневник (30.11.2001)
 
НЕК - ЕАД, Предприятие ВЕЦ група "Рила" - София, на основание чл. 1, ал. 3 от Наредбата за търговете обявява търг с тайно наддаване за отдаване под наем на: магазинно помещение с площ 32 кв. м в гр. Белово, ул. Юндола 16; начална цена - 100 лв. Търгът ще се проведе на 18.ХII.2001 г. в административната сграда на предприятието - София 1700, бул. Симеоновско шосе 85, от 10 ч. До търга се допускат физически и юридически лица, регистрирани по ТЗ. Документи за участие в търга и внасяне на депозит в размер 10% от началната цена се приемат в административната сграда на предприятието - София, бул. Симеоновско шосе 85, в срок до 17.ХII.2001 г. Справки и закупуване на документи - всеки работен ден от 8 до 12 ч. срещу заплащане на такса 10 лв. Оглед и внасяне на депозит се допускат само след представен документ за закупена тръжна документация. Офертите се представят пред комисията в запечатан плик в началния час на деня на търга. При неявяване на кандидати се насрочва втори търг на 3.I.2002 г. от 10 ч. при същите условия и на същото място. Документи за участие: 1. документ за закупена тръжна документация; 2. документ за внесен депозит в размер 10% от първоначалната тръжна цена; 3. документ за самоличност или фирмена регистрация; 4. писмена молба за участие в търга. Телефони за контакти: 962-05-28 и 62-28-87, вътр. 132.
Източник: Държавен вестник (30.11.2001)
 
БДЖ ще получи 10 млн. лв. финансова помощ за изплащането на заплатите за август и септември, стана ясно вчера. Парите трябва да бъдат преведени на компанията до 3 декември. Надяваме се работниците да отложат планираната за Коледа стачка, заявиха експерти от Министерството на транспорта. БДЖ дължи на служителите си общо 27 млн. лв. Дълговете на БДЖ към държавата и НЕК да бъдат опростени, предлага Министерството на транспорта и съобщенията (МТС). Очаква се борчовете на компанията до края на годината да достигнат 120-130 млн. лв. Засега няма решение от Министерството на финансите за опрощаването на задълженията, но няма причина, коментира зам.-министърът на транспорта Златолина Мукова.
Източник: Стандарт (03.12.2001)
 
Италианската компания "Енел хидро" е най-вероятният инвеститор за изграждането на каскадата "Горна Арда" според класация, направена от Националната електропреносна компания (НЕК), съобщи източник от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Класацията на НЕК е разгледана от работната група по проекта, назначена от премиера Симеон Сакскобургготски. Преди три месеца НЕК изпрати писма за проучване на интереса на осем водещи компании, но само четири от тях заявили желанието си да строят каскадата. Първа в списъка е "Енел хидро" заедно с турската компания "Гама", която ще замени турския холдинг "Джейлан" като изпълнител на проекта за каскадата. "Джейлан" изпитва финансови затруднения и не може да осигури финансиране. По този начин ще бъде спазено междуправителственото споразумение от 1998 г. турски компании да участват в инфраструктурни проекти срещу износа на ток за южната ни съседка. Останалите компании са международната "Трактабел", консорциумът "Оксфорд трейдинг" и "Харза", която консултираше Световната банка при осъществяването на енергийни проекти у нас, обясниха експерти от НЕК. В консорциума с по 40% от акциите участват "Оксфорд трейдинг" и регистрираната в ЮАР фирма Umhlaba, по 10% държат АBSA Bank също от ЮАР и турската Gunsayil Construction & Trade. Бившият шеф на агенцията по енергетика Иван Шиляшки отказал да подпише доклада с класацията на НЕК. Шиляшки не беше открит за коментар. Изграждането на трите язовира от каскадата ще струва между 260 и 280 милиона долара. От проекта ще бъде изваден строежът на магистрала "Марица" в отсечката Оризово - Капитан Андреево, като за целта се очаква да се промени споразумението с Турция. Предвижда се вицепремиерът Костадин Паскалев да се срещне с представители на "Енел хидро" в близките дни. Колегата му Николай Василев вече се срещна с тях преди две седмици по време на годишната среща на Централноевропейската инициатива в Триест.
Източник: Дневник (06.12.2001)
 
Петчленен състав на Върховния административен съд е отменил като незаконосъобразни разпоредбите от постановлението на Министерския съвет, с който от 1 октомври 2001 година се повишават с 10 на сто цените на електрическата енергия и на топлинната енергия за битови нужди. В мотивите за отмяна съдът е посочил, че с нормативния акт се засягат въпроси на жизненото равнище и при приемането му не е спазено изискването от Кодекса на труда, за задължително провеждане на консултации с представителните организации на работниците и служителите и на работодателите към Националния съвет за тристранно сътрудничество. Решението не подлежи на обжалване.
Източник: БНР (06.12.2001)
 
НЕК - ЕАД, Предприятие "Язовири и каскади", София, на основание чл. 33 ЗППДОбП, чл. 1, ал. 2, т. 3 и чл. 2 от Наредбата за търговете във връзка със заповед № 399 от 20.VIII.2001 г. на председателя на ДАЕЕР и протокол № 31 от 27.VI.2001 г., т. 20.5 на съвета на директорите на НЕК - ЕАД: 1. Обявява търг за продажба на нежилищно помещение офис - магазин, бул. България 56, Кърджали, със застроена площ 102, 50 кв. м, представляващо обособена част от търговско дружество НЕК - ЕАД, Предприятие "Язовири и каскади". 2. Вид на търга - с тайно наддаване. 3. начална цена - 43 100 лв. без ДДС. 4. Начин на плащане на цената: 30% от окончателната продажна цена на имота да бъде заплатена в 3-дневен срок след изтичане на срока за обжалване на процедурата по търга; окончателно изплащане на остатъка от 70% от цената - един ден преди изповядване на сделката пред нотариус, за което купувачът ще бъде уведомен писмено; върху цената се начислява ДДС; плащанията да бъдат извършени в левове по банков път в "Общинска банка" - АД, ул. Денкоглу 28, София, банков код 13073555, сметка № 1010110408, НЕК - ЕАД, Предприятие "Язовири и каскади". 5. Размерът на депозита за участие - 4300 лв., които се внасят в "Общинска банка" - АД, ул. Денкоглу 28, София, банков код 13073555, сметка № 1010110408, или в касата на Предприятие "Язовири и каскади", София, ул. Лавеле 26, до деня на подаване на предложението. 6. Размер и начин на плащане на таксата за получаване на тръжната документация и мястото, където тръжната документация може да се получи: цена на документацията - 300 лв. с ДДС, която може да се закупи на адрес - София, ул. Лавеле 26, ет. 3, деловодство, всеки ден от 9 до 16 ч. до 20-ия ден (ако е почивен, до първия работен) от датата на обнародването на решението в "Държавен вестник" (денят на обнародването не се брои) и след попълване на декларация за конфиденциалност. Предложенията на участниците в търга ще се подават на адрес - София, ул. Левеле 26, ет. 3, деловодство, до 14 ч. на 25-ия ден (ако е почивен, до първия работен) от датата на обнародването на решението в "Държавен вестник" (денят на обнародването не се брои). 8. Място, ден и час на провеждане на търга: в сградата на НЕК - ЕАД, Предприятие "Язовири и каскади", София, ул. Лавеле 26, в 14 ч. на 25-ия ден (ако е почивен, първия работен) от обнародването решението в "Държавен вестник" (денят на обнародването не се брои). 9. Ден и час за провеждане на повторен търг: в случай че на търга не се яви кандидат - на третия ден след датата на провеждане на първоначалния търг в 14 ч. в сградата на Предприятие "Язовири и каскади", София, ул. Лавеле 26. 10. Оглед на помещението - всеки работен ден до края на срока за приемане на предложенията за участие в търга след закупуване на тръжна документация и след представяне на удостоверение за право на оглед, издадено от НЕК - ЕАД, Предприятие "Язовири и каскади".
Източник: Държавен вестник (07.12.2001)
 
Финансовото министерство преведе вчера първи транш от 6.52 млн. лв. от допълнителната субсидия за община Пловдив. Част от сумата - 2.893 млн. лв., министерството е насочило директно за разплащане с "Булгаргаз". С останалите пари ще бъдат изплатени социалните помощи и ще се купят горива и лекарства. До края на годината общината очаква и втория транш от субсидията. С него градската управата ще се разплати на ВиК и НЕК.
Източник: Сега (11.12.2001)
 
Хърватската компания Кончар желае да инвестира в изграждането на топлоцентрала в Добрич. Тя е изпратила до кметството писмо за намерение да участва в джойнт венчър, който да довърши централата, съобщи областният лидер на БСП Ясен Пенчев. В писмото се казва, че се предвижда монтаж на газгенератор. Произвежданата еленергия ще се продава на НЕК, а с отпадната топлина да се отопляват три добрички квартала. Очаква се министърът на регионалното развитие и благоустройството Костадин Паскалев да подпише покана за посещение у нас до президента на Кончар, който е бивш хърватски посланик в България. Компанията е специализирана в областта на енергетиката и има опит в строежа на водни-, топло- и атомни електроцентрали. Според Пенчев правителството трябва да даде държавни гаранции за инвестициите на Кончар. Социалистите ще лобират незавършената топлоцентрала в Добрич да бъде включена в списък с обекти от областта на енергетиката, които ще бъдат наблюдавани и финансирани от МРРБ. Предстои ДАЕЕР да направи предварителна оценка на мощностите, които ще се заложат за добричката топлоцентрала. Областната управа на Добрич трябва да актува имота като общинска собственост, за да се предостави на концесия. Подобни намерения към обекта заяви и японската енергийна компания Чубу Електрик пауър, чиито експерти посетиха Добрич миналата седмица. Те ще представят през февруари разработка за необходимите инвестиции за монтиране на газгенератори и производство на електро- и топлоене
Източник: Пари (11.12.2001)
 
Държавата има интерес да се изчисти дългът на Национална компания "Български държавни железници" /НК "БДЖ"/, за да може компанията да плаща текущите си задължения по ДДС. Това каза на пресконференция днес Пламен Петров министър на транспорта и съобщенията. Добре е преди преструктурирането на НК "БДЖ" да се изчистят сумите, които дължи компанията на държавата и НЕК, каза министър Петров. Според него основният дълг на компанията е към държавата. Той е сформиран главно от разходи за Данък добавена стойност /ДДС/ и лихви по ДДС и възлиза на 130 млн. лева. Задълженията на НК "БДЖ" към НЕК са 35 млн. лева, допълни Петров. На журналистически въпрос относно разпределението на субсидията от 70 млн. лева за НК "БДЖ", министър Пламен Петров каза, че е логично превозвачът да получи тези пари, защото той има загуби от превоз на пътници. Според него ако превозвачът получи тази субсидия, тя ще отиде и в инфраструктурата като инфраструктурна такса.
Източник: БТА (13.12.2001)
 
Основаната през 1862 г. шведска фирма за стоманени изделия отбеляза 35 г. от организираното постоянно присъствие на българския пазар и 10 г. от откриването на филиала си у нас. Според Мирослав Марков, управител на Sandvik Bulgaria, през последните години концернът активно следи преструктурирането на българската промишленост и в съответствие с него променя и развива своята организация. Нашият филиал работи основно в две направления, отбеляза г-н Марков. Това са Sandvik Coromant - металорежещи инструменти за струговане, фрезоване и пробиване, и Sandvik Steel - неръждаеми, устойчиви на корозия и температури специални стомани. Второто направление включва богат избор на тръби, прътове и листове, студеновалцувани ленти, телове и заваръчни стоманени материали. Годишният оборот на Sandvik Bulgaria надвишава 10 млн. г. марки, като в представителството работят само 10 души. Наши партньори са водещи български, смесени и чуждестранни компании, които работят в страната, обясни г-н Марков. Сред тях са АЕЦ Козлодуй, НЕК, Солвей-Соди, Агрополихим, Юниор Миниер, тецовете Марица-изток, Палафингер, Свилоза и всички производители на хидравлични и пневматични елементи. През 1999 г. направлението на Sandvik за ръчни инструменти бе закупено от американската корпорация Snap-on Inc. и беше преобразувано в Bahco Group. От Sandvik Bulgaria твърдят, че инструментите остават със същото високо качество и запазват добрите си технически характеристики, маркирани с логото рибка с кукичка. Единствено се променя търговската марка. От 1 януари 2002 г. продуктите на Bahco ще се разпространяват от дистрибуторите Диафест ООД, Kammarton Bulgaria и Ulmer. За 2000 г. шведският концерн има оборот от 10 млрд. г. м., като 94% от продажбите са извън страната. Дейността на Sandvik се осъществява от 300 дъщерни фирми и представителства в 130 държави. Общо за компанията работят около 32 750 души.
Източник: Пари (17.12.2001)
 
НЕК - ЕАД, Предприятие "Язовири и каскади", София, на основание чл. 33 ЗППДОбП, чл. 1, ал. 2, т. 3 и чл. 2 от Наредбата за търговете, заповед № 399 от 20.VIII.2001 г. на председателя на ДАЕЕР и протокол № 31 от 27.VI.2001 г., т. 20.5 на съвета на директорите на НЕК - ЕАД, за упълномощаване: 1. Обявява търг за продажба на нежилищно помещение - сладкарница, в Кърджали, бул. България 56, със застроена площ 190,40 кв. м, представляващо обособена част от търговско дружество НЕК - ЕАД, Предприятие "Язовири и каскади". 2. Вид на търга - с тайно наддаване. 3. Начална цена - 85 160 лв. без ДДС. 4. Начин на плащане на цената: 30% от окончателната продажна цена на имота да бъде заплатена в 3-дневен срок след изтичане на срока за обжалване на процедурата по търга; окончателно изплащане на остатъка от 70% от цената - един ден преди изповядване на сделката пред нотариус, за което купувачът ще бъде уведомен писмено; върху цената се начислява ДДС; плащанията да бъдат извършени в левове по банков път в "Общинска банка" - АД, ул. Денкоглу 28, София, сметка № 1010110408, банков код 13073555, НЕК - ЕАД, Предприятие "Язовири и каскади". 5. Размер на депозита за участие - 8500 лв., които се внасят в "Общинска банка" - АД, ул. Денкоглу 28, София, сметка № 1010110408, банков код 13073555, или в касата на Предприятие "Язовири и каскади", София, ул. Лавеле 26, до деня на подаване на предложението. 6. Размер и начин на плащане на таксата за получаване на тръжната документация и мястото, където тръжната документация може да се получи - сумата за закупуване на документацията е 300 лв. с ДДС; документацията може да се закупи на адрес: София, ул. Лавеле 26, ет. 3, деловодство, всеки ден от 9 до 16 ч. до 20-ия ден (ако е почивен - до първия работен ден) от датата на обнародването в "Държавен вестник" (денят на обнародването не се брои) и след попълване на декларация за конфиденциалност. 7. Предложенията на участниците в търга се подават на адрес: София, ул. Лавеле 26, ет. 3, деловодство, до 14 ч. на 25-ия ден (ако е почивен - до първия работен ден) от датата на обнародването в "Държавен вестник" (денят на обнародването не се брои). 8. Място, ден и час за провеждане на търга - търгът ще се проведе в сградата на НЕК - ЕАД, Предприятие "Язовири и каскади", София, ул. Лавеле 26, от 14 ч. на 25-ия ден (ако е почивен - първия работен ден) от обнародването в "Държавен вестник" (денят на обнародването не се брои). 9. Ден и час за провеждане на повторен търг - в случай че на търга не се яви кандидат, повторен търг се провежда на третия ден след датата на провеждане на първоначалния търг от 14 ч. в сградата на Предприятие "Язовири и каскади", София, ул. Лавеле 26. 10. Оглед на помещението може да се извърши всеки работен ден до края на срока за приемане на предложенията за участие в търга след закупуване на тръжна документация и след представяне на удостоверение за право на оглед, издадено от НЕК - ЕАД, Предприятие "Язовири и каскади".
Източник: Държавен вестник (18.12.2001)
 
Националната електрическа компания /НЕК/ има договор за износ на електроенергия за Сърбия за 250 мегавата мощност, съобщихаот пресцентъра на компанията. Договорът е за периода от 18 октомври до края на февруари. Днес сръбския в. Глас явности под заглавие "Спестяване или мрак" съобщава за затрудненията на сръбската електрическа компания и заплахата от режим на тока в Сърбия. Според пресслужбата на НЕК в момента България изнася ток за Турция, Гърция, Македония, Черна гора и Косово.
Източник: БТА (19.12.2001)
 
България може да се откаже от изграждането на нова енергийна мощност в ТЕЦ "Марица - изток" 1, ако проучване не докаже необходимостта от нея, заяви председателят на Държавната агенция по енергетика и енергийни ресурси (ДАЕЕР) Милко Ковачев. Звено в Националната електропреносна компания (НЕК) трябва да проучи пазара на електроенергия в региона през следващите години и потреблението у нас. До момента подобно проучване не е правено. Предварителните планове бяха американската компания "Ей И Ес-3с" да рехабилитира и да изгради новата мощност в ТЕЦ "Марица - изток" 1. Общата стойност на проекта, според който трябва да се изгради мощност от 600 мегавата, е 850 милиона долара. От тях "Ей И Ес-3с" трябва да осигури 225 милиона долара от собствени средства. Останалите 625 милиона долара ще се търсят като кредити от ЕБВР, OPIC (Агенция за експортно кредитиране на САЩ) и KfW (Агенция за кредитиране на експорта на Германия). Най-голямата част от кредита трябваше да осигури консорциумът OPIC&KFW, като германците са с най-голяма тежест. В края на миналата седмица се появиха информации, че германската KfW е отказала кредит на американската компания. Ако тя се откаже от проекта, това може да блокира цялото му финансиране, смятат енергийни експерти. "KfW не са се оттеглили от групата потенциални заемодатели и планират посещение в България на 15 януари, за да обсъдят с подробности проекта", заяви изпълнителният директор на "Ей И Ес-3с" Ричард Мардън . През миналата седмица компанията е провела разговори и с представители на германското правителство. Продължават преговорите с ЕБВР и ОПИК, обясни Мардън. Според предварителния график досега вече трябваше да е уредено финансирането и през първата половина на следващата година да започне реалното строителство на централата. "Ей И Ес-3с" може да потърси финансиране от друга кредитна институция или да прехвърли правата за реализация на проекта на друга компания", смята Милко Ковачев. Американската компания трябва да подпише още пет договора, сред които за изкупуването на варовика и въглищата от мини "Марица - изток". Предстои и решаването на въпроса с отчуждаването на земите, както и оценката на околната среда. "Ей И Ес-3с" трябва да поиска и лиценз за производител на електроенергия от Държавната комисия за енергийно регулиране.
Източник: Дневник (20.12.2001)
 
69975400. - НЕК - ЕАД, Предприятие "Язовири и каскади", София, на основание чл. 33 ЗППДОбП, чл. 1, ал. 2, т. 3 и чл. 2 от Наредбата за търговете във връзка със заповед № 400 от 20.VIII.2001 г. на председателя на ДАЕЕР и протокол № 31 от 27.VI.2001 г., т. 20.6 на съвета на директорите на НЕК - ЕАД: 1. Обявява търг за продажба на магазинно помещение, намиращо се в Доспат, ул. Първи май 4, бл. 1, със застроена площ 111,25 кв. м и мазе 26,40 кв. м, представляващо обособена част от търговско дружество НЕК - ЕАД, Предприятие "Язовири и каскади". 2. Вид на търга - с тайно наддаване. 3. Начална цена - 61 600 лв. без ДДС. 4. Начин на плащане на цената: 30% от окончателната продажна цена на имота да бъде заплатена в 3-дневен срок след изтичане на срока за обжалване на процедурата по търга; окончателно изплащане на остатъка от 70% от цената - един ден преди изповядане на сделката пред нотариус, за което купувачът ще бъде уведомен писмено; върху цената се начислява ДДС; плащанията да бъдат извършени в левове по банков път в "Общинска банка" - АД, ул. Денкоглу 28, София, банков код 13073555, сметка № 1010110408, НЕК - ЕАД, Предприятия "Язовири и каскади". 5. Размер на депозита за участие - 6200 лв., които се внасят в "Общинска банка" - АД, ул. Денкоглу 28, София, банков код 13073555, сметка № 1010110408, или в касата на Предприятие "Язовири и каскади", София, ул. Лавеле 26, до деня на подаване на предложението. 6. Размер и начин на плащане на таксата и място за получаване на тръжната документация: сумата за закупуване на документацията е 300 лв. с ДДС; документацията може да се закупи на адрес: София, ул. Лавеле 26, ет. 3, деловодство, всеки ден от 9 до 16 ч. до 20-ия ден (ако е почивен - до първия работен) от датата на обнародването в "Държавен вестник" (денят на обнародването не се брои) и след попълване на декларация за конфиденциалност. 7. Предложенията на участниците в търга ще се подават на адрес: София, ул. Лавеле 26, ет. 3, деловодство, до 14 ч. на 25-ия ден (ако е почивен - до първия работен) от датата на обнародването в "Държавен вестник" (денят на обнародването не се брои). 8. Място, ден и час на провеждане на търга: търгът ще се проведе в сградата на НЕК - ЕАД, Предприятие "Язовири и каскади", София, ул. Лавеле 26, в 14 ч. на 25-ия ден (ако е почивен - първия работен) от обнародването в "Държавен вестник" (денят на обнародването не се брои). 9. Ден и час за провеждане на повторен търг: в случай че на търга не се яви кандидат, повторен търг се провежда на третия ден след датата на провеждане на първоначалния търг в 14 ч. в сградата на Предприятие "Язовири и каскади", София, ул. Лавеле 26. 10. Оглед на помещението може да се извърши всеки работен ден до края на срока за приемане на предложенията за участие в търга след закупуване на тръжна документация и след представяне на удостоверение за право на оглед, издадено от НЕК - ЕАД, Предприятие "Язовири и каскади".
Източник: Държавен вестник (21.12.2001)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 251, ал. 4 ТЗ с определение от 21.IХ.2001 г. допуска прилагането в търговския регистър по ф. д. № 29869/91 на проверения и приет годишен счетоводен отчет за 2000 г. на "Национална електрическа компания" - ЕАД.
Източник: Държавен вестник (28.12.2001)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231, ал. 3 ТЗ с решение от 21.IХ.2001 г. регистрира по ф. д. № 29869/91 промени за "Национална електрическа компания" - ЕАД, с държавно имущество: заличава като членове на съвета на директорите Лилия Стоянова Иванова, Милчо Стефанов Големехов и Параскева Стоянова Кисева; вписва като членове на съвета на директорите за срок до 26.IV.2004 г. Ангел Николов Минев, София Петрова Касидова и Владимир Стоянов Христов; вписва като прокурист Лилия Стоянова Иванова; вписва съвет на директорите в състав: Данаил Савов Тафров - изпълнителен директор, Ангел Николов Минев - председател, Владимир Стоянов Христов - зам.-председател, София Петрова Касидова и Митю Христозов Христозов; дружеството ще се представлява от изпълнителния директор Данаил Савов Тафров, а в негово отсъствие - от прокуриста Лилия Стоянова Иванова; вписва нов устав, утвърден от председателя на ДАЕЕР.
Източник: Държавен вестник (28.12.2001)
 
"Национална електрическа компания" - ЕАД, София, на основание чл. 194 ТЗ уведомява, че председателят на Държавната агенция по енергетика и енергийни ресурси в качеството му на упражняващ правата на едноличния собственик на капитала и във връзка с разпореждане № 21 от 10.V.2001 г. на Министерския съвет със заповед № 558 от 20.ХI.2001 г. е взел решение за намаляване на капитала на дружеството със сумата 336 154 лв. посредством обезсилване на 336 154 акции с номинална стойност 1 лв. Намалението е в резултат на обявяване на част от имот на НЕК - ЕАД, за имот - публична държавна собственост, и безвъзмездното му предоставяне за управление на ДКЕР. Дружеството заявява, че е готово да даде обезпечение на вземанията или да изплати на кредиторите, които не са съгласни с намаляването, задълженията си към датата на обнародването в "Държавен вестник".
Източник: Държавен вестник (28.12.2001)
 
"Национална електрическа компания" - ЕАД, Предприятие "Мрежи високо напрежение" - София, ул. Джеймз Баучър 51, тел.: 63 21, факс 9626129, на основание чл. 1 и 3 от Наредбата за търговете обявява търг с тайно наддаване за продажба на пакет от отпадъчни материали: меден проводник - 33 151 кг; силициева ламарина М4Х - 125 200 кг; конструктивна стомана - 84 000 кг, находящи се в подстанция "София - юг", кв. Симеоново, София. Началната цена на предмета на търга е 93 388,85 лв. без начислен ДДС, като отделно от нея кандидатът, спечелил търга, за своя сметка ще нареже и извози отпадъчните материали. Размерът на депозита е 10 000 лв. Начин на плащане на цената - чрез банков превод. Обезпечение - за обезпечение на изпълнение на задълженията си по договора купувачът се задължава да представи в срок до 5 календарни дни от подписването му гаранция за добро изпълнение под формата на парична сума в размер 10% от цената, внесена по сметката на НЕК - ЕАД, П "МВН", ЕПР "София-град", или безусловна и неотменяема банкова гаранция в полза на продавача в същия размер и със срок на валидност - крайния срок на изпълнение на задълженията му по договора. Търгът ще се проведе на 6.II.2002 г. в 14 ч. в сградата на НЕК - ЕАД, П "МВН", бул. Джеймз Баучър 51, ет. 1, зала 1. Ако на търга не се яви кандидат, той се смята за непроведен и се провежда повторен търг на 13.II.2002 г. в 14 ч. на същото място. Цената на тръжната документация е 20 лв. и може да бъде закупена всеки работен ден в сградата на НЕК - ЕАД, П "МВН", бул. Джеймз Баучър 51, ет. 15, тел. 63 21 (в. 221). Началният срок за продажба на документите е първият работен ден, следващ деня на обнародване на решението за провеждане на търга в "Държавен вестник". Предложенията се подават пред комисията по търга в деня и часа, определен за начало на търга.
Източник: Държавен вестник (28.12.2001)
 
Над 19 млрд. киловатчаса брутно количество електроенергия е произведена в АЕЦ "Козлодуй" през 2001 г., съобщиха от дружеството. Това е рекорд в историята на атомната централа. Предвиденото в договора с Националната електропреносна компания количество е 18,7 милиарда квтч. През 2000 г. централата е произвела 18 178 342 000 киловатчаса, посочва пресслужбата. В навечерието на 2002 г. в АЕЦ "Козлодуй" работят и шестте енергоблока съгласно графика на Централното диспечерско управление, информира пресцентърът
Източник: Черно море (29.12.2001)