Новини
Новини за 2023
 
„Булгаргаз“ съди ТЕЦ „Варна“ за неизплатени задължения в размер от 40 млн. лв. Държавната компания "Булгаргаз" съди ТЕЦ "Варна" за неразплатени доставки на природен газ. Централата продължава да е вторият по големина длъжник на "Булгаргаз". Задълженията на централата към държавния доставчик на природен газ са нараснали до 40 млн. лв. Най-големият длъжник на "Булгаргаз" остава "Топлофикация София" с над 550 млн. лв., който има задължения и към БЕХ, с което общият им размер е 800 млн. лв. Въпреки тези проблеми и въпреки ниската норма на печалба "Булгаргаз" ще приключи 2022 г. с положителна оперативна печалба.
Източник: Сега (05.01.2023)
 
"Топлофикация София" АД загуби дело за изграждането на инсинератор за RDF отпадъци. Върховният административен съд (ВАС) отхвърли иска на отоплителното дружество срещу участник в обществената поръчка за избор на строител на инсинератора, който оспорва класирането. Участникът, консорциума "София РДФ 2021", не е съгласен, че на първо място е поставено обединение "RDF-Файърд Пауър Плант София 2021". Неговите аргументи са, че офертата на спечелилия не отговаряла на техническите изисквания на поръчката. Стойността на обществената поръчка е 350 млн. лева с ДДС. Финансирането е със 180 млн. лева по Оперативна програма "Околна среда" (ОПОС) и 134 млн. лева заем, теглен от общината от Европейската инвестиционна банка. С решението на ВАС от 12 януари, което е окончателно, на практика се забавя изграждането на инсинератора зад Централната жп гара (в ТЕЦ София). Столичната община планира там да изгаря 180 хил. т RDF (refuse derived fuel) твърдо гориво годишно. То ще се докарва с камиони от софийското с. Яна, където се произвежда в Завода за битови отпадъци. В обединението, класирано на първо място за поръчката на "Топлофикация София" за изпълнител, участват "Микс констръкшън" ООД, "Осал енержи иншаат чевре текноложилери санайи ве тиджарет" ЛТД, "Международна корпорация Донгфанг електрик" и "Техническо оборудване за опазване на околната среда Евърбрайт (Чанжоу)".
Източник: Дневник (20.01.2023)
 
Отменен е изпълнителят на инсенератора в София Избраната за строежа на инсталация в София за производство на ток и парно от отпадъци фирма въобще не е трябвало да бъде допускана по поръчката, тъй като не отговаря на изискванията ?. "Топлофикация София", която организира търга за 292 млн. лева, ще трябва да отстрани избрания изпълнител и да избере друг. Това постанови Върховният административен съд (ВАС) по делото за обществената поръчка. През юли 2021 г. "Топлофикация" избра за строител на инсенератора консорциум около българската фирма "Микс констракшън". В него влизат турската компания "Осал Енержи Иншаат Чевре Текноложилери Санаий ве Тирджарет". В обединението участват и три китайски фирми. Едната е "Донгфанг електрик". За техническото оборудване за опазване на околната среда ще отговаря "Евърбрайт" (Чанжоу), а подизпълнител ще е "Чайна ГДЕ Енжинеринг". Решението беше обжалвано от втория в класирането – обединение около фирмата "Джи Си Ар" на ядрения експерт Богомил Манчев и сина му Петър Манчев.
Източник: Медия Пул (20.01.2023)
 
„Топлофикация-София“ натрупа 324 млн. лв. загуба 324 млн. лева е отрицателният финансов резултат на парното към края на октомври 2022 г. Това става ясно от финансовия отчет на столичното дружество, изпратен до общинския съвет на София. Загубите на парното са нараснали двойно спрямо същия период на 2021 г., когато те са били 159 млн. лева. Това се случва въпреки стотиците милиони получени компенсации от държавата заради поскъпването на газа, милионите приходи от продаден ток на борсата и супервисоката премия за енергията от комбинирано производство, който й определи КЕВР на 1 юли 2022 г. „Топлофикация-София“ ще разчита на по-високите сметки за парно заради студа и на по-голямото производство на ток, за да намали натрупаната загуба през десетте месеца на миналата година. Общите разходи на столичното парно в края на октомври 2022 г са били 1,2 млрд. лева и са по-високи с близо 650 млн. лв., или със 110% спрямо тези през 2021 г. Причините са по-високият размер на вноските във Фонд за сигурност на енергийната система, както и плащането на неустойки към „Булгаргаз“. Парите за материали са скочили с 16 на сто заради поскъпването на горивото за автотранспорт и общото инфлационно покачване на цените. Заради авариен ремонт на два топлогенератора в ТЕЦ „София“ се наложило също така дружеството да купува ток за свои нужди от борсата за 6,9 млн. лева. telegraph.bg
Източник: Други (08.02.2023)
 
Проектът за парно от боклуци в София върви към неуспешен край Изграждането на инсталация в София за производство на ток и парно от отпадъци вероятно ще приключи преди да е започнало. "Топлофикация София" реши да прекрати поръчката за избор на фирма, която да направи съоръжението на територията на ТЕЦ "София". Това стана, след като Върховният административен съд отмени избора на победител в търга за 292 млн. лева и постанови, че вече посоченият за изпълнител не отговаря на условията и трябва да бъде отстранен. През юли 2021 г. "Топлофикация" избра за строител на съоръжението консорциум около българската фирма "Микс констракшън". В него влизат турската компания "Осал Енержи Иншаат Чевре Текноложилери Санаий ве Тирджарет". В обединението участват и три китайски фирми. Едната е "Донгфанг електрик". За техническото оборудване за опазване на околната среда ще отговаря "Евърбрайт" (Чанжоу), а подизпълнител ще е "Чайна ГДЕ Енжинеринг". Решението беше обжалвано от втория в класирането – обединение около фирмата "Джи Си Ар" на ядрения експерт Богомил Манчев и на сина му Петър Манчев.
Източник: Медия Пул (17.02.2023)
 
Столична община прави специална гара, за да гори боклука Специална товарна гара и жп връзка ще трябва да построи София, за да свърже завода за боклук в село Яна с циментовите заводи, където да се гори RDF гориво. Проектът ще е с помощта на Национална компания “Железопътна инфраструктура”. Това ще даде възможност произведеното от боклуците на столицата гориво да се транспортира до циментови заводи по най-евтин и екологичен начин, обясниха от Столичната община. В средата на февруари бе прекратена поръчката за избор на фирма, която да изгради инсталация за производство на ток и парно от отпадъци на площадката на ТЕЦ “София” . Проектът трябваше да бъде финансиран по ОП “Околна среда” - над 177 млн. лв., а още 134 млн. лв. пък са по заем на общината от Европейската инвестиционна банка. Целта беше от горивото от отпадъци да се произвеждат топло- и електроенергия, а общинското енергийно дружество да получава суровината безплатно. През миналата година с камиони са извозени около 80 000 тона до “Холсим България”. Разходите за транспортирането им обаче са за 2 146 952 лв. През 2021 г. 74 667 тона са били предадени на “Холсим”, като разходите са били 1 990 045 лв. За 2020 г. пък общото количество е 73 605,12 тона. Тогава обаче три фирми са поискали горивото - “Холсим”, ТЕЦ “Бобов дол” и “Топлофикация Сливен”. Разходите за транспортирането му са 2 232 042 лева. В момента общината е пуснала нова обществена поръчка за общо 98 хил. тона RDF гориво.
Източник: 24 часа (19.04.2023)
 
Екстремните цени изчистиха дългове в енергетиката Въпреки намаляващите енергийни цени, държавните дружества са успели да поизчистят дълговете си, става ясно от справките за финансовото им състояние за първото тримесечие на 2023 г. ТЕЦ “Марица-изток 2” е погасила изцяло задълженията си към Българския енергиен холдинг (БЕХ), плащайки му 1,048 млрд. лв. Паралелно с това отчислява 5% от приходите си от продадения ток във фонд “Сигурност на електроенергийната система” - 38,15 млн. лв. Има и второ плащане, което отива за компенсации на бизнеса за цените над 200 лв. за мегаватчас за първото тримесечие, което е в размер на 25,27 млн. лв. Централата си е платила и емисиите, които БЕХ беше задължена да и? купува. През първото тримесечие държавният тец все още е на плюс, приходите са 768,98 млн. лв. при 1,091 млрд. лв. при пиковите цени на тока през първото тримесечие на 2022 г. Движението на паричните потоци във финансовия отчет на БЕХ показва още, че “Булгаргаз” е погасила 200 млн. лв. заем от холдинга, взет на 25 февруари 2022 г. Отворена е нова кредитна линия към дружеството. “Топлофикация София”, която е един от големите длъжници на БЕХ и холдингът периодично цедираше дълговете и? към “Булгаргаз”, е увеличила плащанията си с 33,9 млн. лв. в сравнение с предходната година. 30 млн. лв. инвестира БЕХ в капитала на новоучреденото дружество “Национален енергиен оператор” ЕАД, чийто предмет на дейност е съхранение на енергия и управление на системата. През първото тримесечие БЕХ изцяло погасява последните 179,147 млн. лв. заем от АЕЦ “Козлодуй”. Той беше 350 млн. лв. и холдингът го взе, за да може да предостави на НЕК 700 млн. лв., с които компанията, добавяйки свои пари, да плати предсрочно 1,176 млрд. лв. Тази сума и? бе дадена назаем, за да плати оборудването за АЕЦ “Белене”. Срокът за плащане на държавния заем за двата реактора беше краят на тази година, но кабинетът на Кирил Петков ги изиска предсрочно, като първоначално мотивът бе изкупуване на зърно за държавния резерв, за да се въздейства на пазара. Това обаче не стана.
Източник: 24 часа (11.05.2023)
 
Софийската "Топлофикация" натрупа дълг от 1.6 милиарда лева Задълженията на общинското дружество "Топлофикация София" са стигнали 1.6 млрд. лева. Сумата на задълженията надхвърля с 300 млн. лева годишния бюджет на Столичната община. По-голяма е и от общата сума на приходите на "Топлофикация – София", които за миналата година са били около 1.26 млрд. лева. Задълженията са основно към държавните дружества "Български енергиен холдинг" и доставчикът на газ "Булгаргаз". Трупат се с години, а към момента устойчиво решение за намаляването им няма. Вероятно проблемът ще продължи да се задълбочава, тъй като според разчетите на дружеството за 2023 г. се очаква загуба от близо 150 млн. лева. Увеличението на приходите е с 58%, а на разходите с 90%. Дружеството продължава да плаща големи суми за квоти парникови газове - близо 230 млн. лева за миналата година. За лихви по дължимото към БЕХ и "Булгаргаз" пък се давали по 70 млн. лева на година. Ефективността при производството е едва 76%. Отделно 18% от енергията отива за собствени нужди, а 13% се губи при преноса.
Източник: Медия Пул (29.05.2023)
 
КЕВР предлага поскъпване на тока за бита с 4%, а на парното - с до 0,5% от 1-ви юли Токът за бита да поскъпне средно с 4%, а цената на парното и топлата вода да се увеличи с до 0,5% от 1-ви юли, предлага Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Регулаторът публикува за обсъждане доклад, от който става ясно, че предложените стойности съвпадат с прогнозата на председателя на комисията Иван Иванов. Според доклад се предвижда най-голям скок при тока за бита да има за потребителите на "Енерго Про" в Североизточна България - с малко над 4 на сто. При енергийните дружества "Електрохолд" и EVN поскъпването е с 3,4%. Независимо, че топлофикационните дружества настояваха за драстично повишение, при тях регулаторът запазва почти същите цени, като предвижданото повишение е под половин процент. При двете най-големи топлофикации - тези в София и Пловдив - увеличението е пренебрежимо и не практика цените остават същите. Единственото намаление е в Перник, където то обаче също е под процент. Предложението за промяната в цените ще бъде обсъдено на 1-ви юни, а окончателното решение КЕВР ще вземе на 1-ви юли, откогато ще влязат в сила и новите цени.
Източник: БНР (29.05.2023)
 
Печалбата на Българския енергиен холдинг преди данъци се подобрява и е достигнала 224,3 млн. лв. за първите три месеца на годината. Спрямо същия период на миналата година печалбите на финансовия холдинг са скочили с над 300%. Холдингът е собственик на най-голямата въглищна електроцентрала на Балканите – ТЕЦ „Марица Изток 2“, за която е закупила квоти за CO2 емисии на централата за 178,8 млн. лева през първото тримесечие на годината. За същия период на миналата година покупките на квоти са били за 835,5 млн. лева. Най-големи са предоставените заеми на БЕХ към „Национална електрическа компания“. Към края на март 2023 г. дължимите средства са за над 1,6 млрд. лева, като компанията успява да ги погасява редовно. Задълженията на ТЕЦ „Марица Изток 2“ към БЕХ са били за над 1,13 млрд. лева. Всички обаче са погасени до края на март тази година. На проектната компания ICGB също е отпуснат кредит от холдинга. Средствата са 215,1 млн. лв. към края на март и се погасяват редовно от газовото дружество. Това е реално кредитът, които ЕИБ е отпуснала за изграждането на газовия интерконектор като той сега се изплаща от БЕХ. Задълженията на „Булгартрансгаз“ по договори за заеми с БЕХ са за над 122,6 млн. лв. Газовият търговец "Булгаргаз" също успява да изплаща навреме задълженията си по кредитите към БЕХ. БЕХ има и търговски вземания от „Топлофикация София“, които към края на март възлизат на 8,9 млн. лв. Спрямо същия период на миналата година тези задължения са се стопли драстично – през март 2022 г. те са били за над 46,2 млн. лв.
Източник: 3e-news (02.06.2023)
 
Разходите на БЕХ за обезценки са общо 1.13 млрд. лв. Чиста печалба от 582 млн.лв. при разходи за обезценка в размер на 1.13 млрд.лв. - така накратко изглежда финансовата 2022 г. за Българския енергиен холдинг (БЕХ). Това означава, че ако нямаше подобни "отписвания" на заеми или вземания печалбата на холдинга би била значително по-голяма - около 1.7 млрд. лв. Съществена част от разходите за обезценка заемат "опростените" заеми и вземания на свързани лица - най-вече "Булгаргаз", които са общо 899.7 млн. лева, показва доклад на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) за парите на холдинга през 2022 година. АДФИ са направили анализ на вземанията, задълженията и обезценките на компанията, проверен е и преведеният към бюджета дивидент (общо 639.7 млн.лв. за 2022 г.). Разходите за оперативна дейност на БЕХ са 1.15 млрд.лв. при 536 млн.лв. година по-рано. С най-голям дял в тази сума (98.78%) са разходите за обезценка - 1.13 млрд.лв. при едва 527 млн.лв. година по-рано. С най-голяма тежест са разходите от 899.7 мл.лв., свързани с обезценка по заеми и по вземания на свързани лица като "Булгаргаз", НЕК и "Топлофикация София". Общественият доставчик е "получил" обезценка по три свои заема - за 443 млн.лв., 191 млн.лв. и 59 млн.лв. или грубо около 700 млн.лв., показва още докладът на АДФИ. До голяма степен тези заеми се наложиха в резултат от спирането на доставките от "Газпром" през април 2022 г., което в комбинация със значително повишените цени на природния газ изправиха "Булгаргаз" пред ликвидна криза. Това наложи намесата на БЕХ, през който държавата на няколко пъти осигури средства за плащане на газовите доставки. Обезценка на обща сума от 205 млн.лв. е направена и по заем на НЕК. Такава има и за вземания от "Топлофикация София" в размер на 262 млн. лева. От доклада на АДФИ е видно, че БЕХ има вземания от свързани лица са в размер на 3.1 млрд. лева. Дори и част от тях реално да не бъдат платени все пак сумата остава значителна. Приходите на дружеството са в размер на 1 млрд. лева.
Източник: Капитал (03.11.2023)
 
1.6 млрд. лв. за изкупуване на дълг на "Топлофикация - София" към БЕХ са записани в бюджета Държавата може да придобие дългове на столичната топлофикация към „Български енергиен холдинг" и „Булгаргаз" в размер на 1,6 млрд. лв. Тази възможност е предвидена в проектобюджета за 2024 г., като условието е спазване на законодателството за държавните помощи. Записано е, че това може да стане с акт на правителството, по предложение на министъра на енергетиката. Цената на дълга ще бъде определена от независим оценител. Дълговете на общинската топлофикация се натрупаха по схемата - при неплащания към "Булгаргаз", БЕХ ги изкупува, а те трупат лихви. Ако тази възможност държавата да придобие дълга се реализира, то БЕХ ще забогатее с 1,6 млрд. лв. Дали те ще останат при холдинга, или ще бъдат прибрани като дивидент в хазната, не е ясно. Но пък в енергетиката има да се финансират доста проекти - като се започне от ремонта на ПАВЕЦ "Чаира", през разширението на газовото хранилище в Чирен, строителството на газовата връзка със Сърбия, да не говорим за намерението на се строят две помпено-акумулиращи водноелектрически централи и два блока в АЕЦ "Козлодуй". Така че трябват пари, коментират експерти.
Източник: 24 часа (28.11.2023)