Новини
Новини за 2022
 
140 млн. лв. компенсации за „Топлофикация София“ заради скъпия газ Механизмът за получаване на компенсации за високите цени на природния газ вече е изпратен за одобрение от Европейската комисия и се очаква, че „Топлофикация София“ също ще бъде обхваната за високите разходи за синьо гориво за месеците декември 2021 и януари 2022 г. Това стана ясно по време на среща между министъра на енергетиката Александър Николов и кмета на Столична община Йорданка Фандъкова, съобщиха от общината, Предложеният механизъм от министерство на енергетиката е за компенсации, които директно ще се насочат за покриване на част от фактурите за природен газ към съответния доставчик. За двата месеца (декември, януари) се очаква компенсациите да са в размер около 140 млн. лв. общо за крайните битови потребители и топлофикационните дружества. През миналата година Столична община и Столичният общински съвет алармираха за голямото разминаване между одобрената от КЕВР цена на природния газ, на която „Топлофикация София“ продава топлинната енергия на своите абонати и постоянно растящата цена на природния газ, на която дружеството купува природния газ от „Булгаргаз“. Регулираната цена на природния газ в цената на топлинната енергия за първото тримесечие на 2022 г. е 48,80. През това време цената на природния газ постоянно се увеличава – през декември тя беше 102,33 лв., а през януари 2022 г. – 133,41 лв. Това води до натрупване на огромен по размер недовзет приход, за покриването на част от който ще бъдат предоставени компенсациите от министерство на енергетиката, а получатели в крайна сметка са битовите потребители. По време на срещата беше обсъден и напредъкът по плана за модернизация и финансова стабилизация на „Топлофикация София“, който беше изготвен от консултантската компания „Black&Veatch“ с безвъзмездна помощ от американското правителство. Планът предвижда изграждане на нови когенерационни мощности за производство на електрическа енергия, които ще генерират допълнителни приходи за дружеството и ще стабилизират цената на топлинната енергия за гражданите. „Топлофикация София“ вече е внесла уведомленията за инвестиционните намерения за изграждане на две нови инсталации с 240 MW мощност всяка.
Източник: Труд (28.01.2022)
 
"Булгаргаз" може да има паричен дефицит от 250 млн. лева, прогнозират от новия Съвет на директорите на дружеството Новият Съвет на директорите на "Булгаргаз" е получил информация е, че по банковите сметки на дружеството към 3 февруари има само 640 000 лв. и са усвоени 51,730 млн. лв. овърдрафти от различни банки. Това се посочва в прессъобщение на "Булгаргаз". Същевременно прогнозните плащания за февруари са в размер на 650 млн. лева, а очакваните парични постъпления са приблизително за 400 млн. лева - т.е. прогнозира се паричен дефицит в размер на 250 млн. лева, който новият Съвет на директорите на "Булгаргаз" ЕАД трябва да осигури в най-кратки срокове, за да може да се заплати доставката на природен газ по договорите с руския и азерския доставчик, а също така и да се платят задълженията към бюджета за ДДС (приблизително около 100 млн. лева) и акциз. Вземанията на "Булгаргаз" от "Топлофикация София" към 7 февруари са в размер на 167 млн. лева, а от ТЕЦ "Варна" са около 35,5 млн. лева. Според "Булгаргаз" е било очевидно, че дружеството е с влошен паричен поток още от октомври 2021 г., тъй като в края на 2021 г. са направени две цесии с "Български енергиен холдинг" на вземания от "Топлофикация София" в размер на 206 млн. лв. и въпреки това дружеството приключва 2021 г. с наличност по банкови сметки от само 2 млн. лева. Новото ръководство на "Булгаргаз" имало възможност да се запознае и анализира детайлно действията и фирмената политика на дружеството. От обществения доставчик допълват, че след регистрацията на държавната газова борса - "Газов Хъб Балкан", "Булгаргаз" е търгувал на нея, но със силно ограничен брой търговци. В периода до юни 2021 г. "Булгаргаз" изключва търговията с определени участници на пазара, като реализираните сделки са се осъществявали само с четири участници на организирания борсов пазар, при положение че към настоящия момент на борсата са регистрирани 49 търговци.
Източник: БТА (09.02.2022)
 
Топлофикация София търси спешно 230 млн. лева, за да си плати квотите за мръсен въздух Столичната „Топлофикация София“ е изправена пред ново финансово предизвикателство – до края на следващия месец компанията трябва да плати 230 млн. лева за квотите вредни емисии, които е изпускала през 2021 г. За финансовия проблем първо сподели изпълнителният директор Александър Александров пред Комисията по инженерна инфраструктура към СОС, но за кризата съобщиха от Демократична България в позиция, изпратена до медиите. Ако дружеството не плати квотите в срок до 30 април, ще дължи огромни глоби, които ще удвоят сумата, алармират общинските съветници от „Демократична България“. Според съветниците от групата на ДБ общинското дружеството затъва все повече заради постоянно покачващите се цени на природния газ. Цените на квотите също са значим фактор, а в последните месеци те се търгуват на нива, достигащи 90 евро/тон. Газовата връзка с Гърция, по която да идва в пъти по-евтин газ от Азербайджан, можеше да помогне изключително много, коментира общинският съветник Симеон Ставрев. Той не даде повече обяснения как точно столичното парно би могло да сключи договор за доставки директно с азербайджанската страна.
Източник: 3e-news (23.02.2022)
 
ТЕЦ "Варна" е вторият най-голям длъжник на "Булгаргаз" ТЕЦ "Варна" е вторият най-голям длъжник на "Булгаргаз" след столичната "Топлофикация". Това отговори министърът на енергетиката Александър Николов на въпрос на Ивайло Мирчев от "Демократична България" по време на изслушването му в парламентарната Комисия по енергетика. Имахме намерение и желание задълженията на "ТЕЦ Варна" да бъдат намалени, но за съжаление до момента това не е факт. Конкретни числа не мога да съобщя, но мога да кажа, че е вторият най-голям длъжник след "Топлофикация-София", каза Николов. В отговор на друг въпрос министърът на енергетиката заяви, че ремонтът на ПАВЕЦ "Чаира" се бави, но поетапно централата включва мощности. Нормалната работа на ПАВЕЦ "Чаира" е от изключително голямо значение за балансиране на енергийната система в този сложен период, добави министърът.
Източник: БТА (04.03.2022)
 
Мораториумът върху цените на тока и парното приключва на 31 март Мораториумът върху цените на тока, парното и водата няма да бъде удължаван след 31 март, обяви министърът на финансите Асен Василев. От думите му се разбра, че се търси механизъм тарифите на електроенергията за домакинствата да не се покачват, а поскъпването на топлоенергията да не е драстично въпреки рекордно високите цени на природния газ. Специално с „Топлофикация София“ има голям проблем с това, че не си плаща дълговете и доставките към „Булгаргаз“, изтъкна Василев. „Към момента няма никакви индикации за намалено налягане по подаването на природен газ“, каза вицепремиерът, запитан дали има сигнали, че Русия може да спре или намали газовите доставки за България. Той призна, че при евентуално прекъсване на доставките на руски газ ще се търсят заместващи количества от терминалите за втечнен газ, но те ще са доста скъпи. На въпрос ще има ли затруднения с петрола и автогоривата Василев отговори: „И в момента "ЛУКойл" работят с 40% неруски петрол, могат да вдигнат до 100%. За момента там не очакваме проблем - освен ако Босфорът не затвори за търговски кораби. Но дори и тогава имаме количества за 90 до 120 дни, без ограничаване на потреблението“. На фона на драстичното поскъпване и несигурността на енергийните доставки - проблеми, изискващи спешни мерки, парламентарната комисия по енергетика в сряда посвети заседанието си на обсъждането на доклад, изотвен от неправителствена организация, за възможностите България да строи вятърни електроцентрали в морето.
Източник: Сега (10.03.2022)
 
Столичното парно с 413 млн. лв. вътре заради цените на газа Заради безпрецедентно по-високите реални цени спрямо заложената прогноза в ценовото решение на КЕВР, към края на март 2022 г. "Топлофикация София" ще има недовзет приход в размер на 413 млн. лв. Това е съобщено на среща между ръководството на дружеството и синдикатите, съобщиха от столичната компания. В резултат на наложения мораториум върху цените на топлинната енергия и премията, която дружеството получава от Фонд "Сигурност на( електроенергийната система", се формира огромен ликвиден недостиг, увеличаващ задълженията към "Български енергиен холдинг" (БЕХ) и "Булгаргаз". Това води до спешна необходимост от предоговаряне на условията по дълга към БЕХ, като от своя страна кредиторът налага условия за строга финансова дисциплина, включваща преразглеждане на разходите за персонал. В тази кризисна ситуация единственият път пред "Топлофикация София" е да продължи да оптимизира движението на паричните потоци чрез структурни промени, дигитализация и модернизация на технологичните процеси, се казва в съобщението на топлофикацията след срещата. Търсенето на баланс между оптимизирането на разходите и осъществяването на социален диалог е бил в основата на състоялата се днес среща между ръководството на „Топлофикация София“ и представители на синдикалните организации в дружеството. В началото "Топлофикация София" отправи призив към синдикалните лидери за диалогичност и търсене на работещи идеи, като бе очертан особено тежкия енергиен и икономически контекст, в който оперира дружеството. На лице е постоянно повишаване на цената на природния газ в Европа, която в началото на март скочи с нови 79%, а в края на 2021 г. квотите за въглеродни емисии достигнаха рекордни нива от 90 евро/тон. Ръководството на "Топлофикация София" е подчертало, че високо цени хората и екипите, които са част от дружеството. Допълни, че предвид инфлационните процеси в страната разбира необходимостта от актуализация на разходите за персонал, но трябва да се съобрази и с изискванията на основния кредитор.
Източник: 24 часа (17.03.2022)
 
„Топлофикация София“ засега няма да съкращава персонал „Топлофикация София“ преговаря със синдикатите, за да бъдат орязани социалните придобивки на служителите в общинското дружество. Целта е да се намалят разходите на дружеството, чиито задължения към кредиторите доближават 1 млрд. лв. Пред Economic.bg от топлофикацията посочиха, че преговорите са само в рамките на социалните придобивки и категорично няма намерения да се съкращават хора, дори в тежкия енергиен и икономически контекст, в който оперира дружеството. Миналата седмица се проведе среща между ръководството и представители на синдикалните организации в „Топлофикация“, а основна тема на разговора е била именно оптимизирането на разходите "по най-добрия начин за служителите и дружеството". След края на срещата обаче не стана съвсем ясно дали „Топлофикация“ възнамерява да съкращава персонал или ще прилага други похвати, с които да спести средства.От дружеството заявиха, че разговорите със синдикатите са конструктивни и ще продължат, тъй като темата е изключително важна и изисква двете страни добре да прецизират своите разчети и позиции. Ръководството подчертава, че предвид инфлационните процеси в страната разбира необходимостта от повишаване на възнагражденията и че темата е част от разговорите със синдикалните представители в дружеството и „бихме искали да намерим добро решение без съществени социални разходи.“ От дружеството казват, че в резултат на наложения мораториум върху цените на водата, парното и тока за бита, който влезе в сила от 1 януари тази година и който ще продължи до края на март, и премията, която дружеството получава от Фонд СЕС, се формира огромен ликвиден недостиг, увеличаващ задълженията към Български енергиен холдинг ЕАД (БЕХ) и Булгаргаз ЕАД.
Източник: economic.bg (23.03.2022)
 
КЕВР: Токът в страната поскъпва с 3,3%, парното в София - с 39% Поскъпване от средно 3,3% на тока за домакинствата предлага Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) от началото юли, сочи публикуван доклад на ведомството за следващия регулаторен период 1 юли 2022 г. - 30 юни 2023 г. За да сведе до минимум увеличението за битовите потребители, КЕВР приложи регулаторни механизми по отношение на ценовия микс за регулирания пазар. Делът на електроенергията от АЕЦ Козлодуй се увеличава до 30%. Намалява се цената на електроенергията от хидроцентралите на НЕК. Тези мерки дават възможност за да бъде компенсирано увеличението на разходите за пренос на ЕСО и на трите електроразпределителните дружества. 39,26 на сто е средното поскъпване на топлинната енергия от 1 юли, прогнозират още от КЕВР. За битовите потребители на „Топлофикация София“ ЕАД цената ще бъде в размер на 136,82 лв./Мвч, при сегашна цена 98,48 лв./Мвч, което е изменение с 38,93%. Това на практика означава, че потребител в София със сметка от 100 лв. за отопление на парно ще заплаща близо 139 лв. през новия отоплителен сезон 2022/2023 г. Регулаторът прогнозира най-малко поскъпване от само 23,26% под Тепетата, където от 1 юли абонатите на „ЕВН България Топлофикация“ ще плащат 122,80 лв./Мвч, при сегашна цена 99,55 лв./Мвч. Цената на „Веолия Енерджи Варна” ЕАД се изменя с 30,66 % и става 128,43 лв./Мвч, при сегашна цена 98,29 лв./Мвч. Най-голямо поскъпване на топлинната енергия от 51,49 на сто КЕВР прогнозира за абонатите на топлофикацията в Разград. Там потребителите ще плащат от 1 юли по 152,94 лв./Мвч, вместо сегашните 100,96 лв. В следващия регулаторен период най-висока цена на топлинната енергия – по 156,44 лв./Мвч ще плащат абонатите на топлофикацията във Велико Търново. Прогнозното поскъпване в Старата столица на услугата е 45,57% (виж таблицата). Основните причини за предлаганото увеличение на цените на топлинната енергия са четирикратно увеличените цени на природния газ и двойния ръст на въглеродните емисии. През последните месеци и заради войната в Украйна, цените на природния газ за нуждите на топлофикациите се увеличи почти четикрикратно- от 45 лв./МВч до над 160 лв./МВч. През този период цените на топлинната енергия за потребителите останаха без промяна, което доведе до увеличаване на разходите на дружествата и акумулиране на дефицит. През новия период този дефицит ще се компенсира, тъй като в противен случай дружествата могат да фалират.
Източник: Сега (30.05.2022)
 
"Булгаргаз" и "Булгартрансгаз" планират заеми за над милиард лева Държавни гаранции за над 1 милиард лева, за да теглят по-евтини заеми държавните газови дружества "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз", са заложени в проекта за актуализация на бюджет 2022 г. Той бе публикуван в понеделник от Министерството на финансите, който в следващите дни ще бъде разгледан от Тристранката и Министерския съвет, преди да влезе за обсъждане и приемане от парламента. Предвидено е гарантиране на средства за енергийни проекти за 532 млн. евро. Държавният газов доставчик "Булгаргаз" се планира да тегли заем за 150 млн. евро или около 300 млн. лв. от Европейската банка за възстановяване и развитие. Средствата ще отидат за осигуряването на алтернативни количества синьо гориво след спирането на руските доставки в края на април, пише в обосновката на финансовото ведомство. Детайли не се дават, но дружеството наскоро обяви финансовите си резултати за първото тримесечие, според които е на загуба от 2.8 млн. лв. Отделно дълговете на "Топлофикация София" отново растат и достигат 250 млн. лв., а като цяло са се увеличили и неплащанията или забавените такива от други контрагенти. За държавния газов оператор "Булгартрансгаз" (БТГ) е предвидено да се издадат държавин гаранции за 382 млн. евро по три проекта.
Източник: Медия Пул (07.06.2022)
 
“Топлофикация София” е с ново ръководство и нова структура на управление. Изпълнителен директор на дружеството вече е Кремен Георгиев, който досега беше в ръководството на топлофикациите във Враца, Велико Търново и Перник. Кремен Георгиев заема поста на Сашо Чакалски, който пък влиза в новообразувания Надзорен съвет на софийската топлофикация. Дружеството вече има двустепенна форма на управление. Председател на Управителния съвет е Иванка Попова, неин заместник – Петър Тодоров, а изпълнителен директор става Кремен Георгиев. Освен него, но в новосъздадения Надзорен съвет влиза и още един енергетик, свързван с Христо Ковачки. Това е Валентин Терзийски, който преди време ръководеше плевенската “Топлофикация”. Председател на Надзорния орган на “Топлофикация София” е Десислава Билева, а неин заместник е вече бившият изпълнителен директор на дружеството Сашо Чакалски. На предишния си пост Чакалски остана около година. В този период общинското дружество натрупа дълг от близо 100 милиона лева към “Булгаргаз”, който беше изкупен от Българския енергиен холдинг. Към този момент дължимата от столичната “Топлофикация” сума за гориво отново е достигнала 90 милиона лева. Задълженията на “Топлофикация София” към края на миналата година възлизат на около 830 млн. лева. Най-големи са задълженията към БЕХ – почти 600 млн. лева. Над 60 млн. лв. са борчовете към “Булгаргаз”. “Зов нюз”
Източник: БНР (28.06.2022)
 
„Булгаргаз“ и „Булгартрансгаз“ ще теглят нови заеми Държавата ще поеме гаранции за над 1 млрд. лева на „Булгаргаз“ и на „Булгартрансгаз“, за да могат да теглят нови по-евтини кредити. Депутатите от парламентарната Комисия по бюджет и финанси записаха това в проекта за актуализацията на държавния бюджет за 2022 година. Държавният газов доставчик смята да вземе заем за 150 млн. евро или около 300 млн. лева, с които да се осигури доставката на алтернативни количества природен газ след като Русия спря доставките. Вицепремиерът и финансов министър Асен Василев каза, че това се налага, тъй като при доставките от „Газпром“ част от сумата се предплаща, а останалите пари се плащат след доставката. При вноса на втечнен природен газ обаче цялото количество трябва да се плати авансово. Тегленето на нов заем се налага, тъй като като „Топлофикация-София“ вече дължи 300 млн. лева на газовия доставчик за получено гориво, но не плаща редовно и задълженията само растат. Държавният газов оператор „Булгартрансгаз“ ще получи държавни гаранции за 382 млн. евро, които ще използва за развитие на инвестиционните си проекти. Един от тях е разширението на ПГХ „Чирен“, като той е на стойност 285.5 млн. евро. От Брюксел вече сме получили безвъзмездно 78 млн. евро. Останалите пари обаче трябва да се набавят с теглене на кредит.
Източник: Банкеръ (29.06.2022)
 
Утвърдиха нови по-високи цени на парното от 1 юли Комисията за енергийно и водно регулиране прие решение, с което цената на топлинната енергия за битовите потребители за новия регулаторен период 1.07.2022 - 30.06.2023 г. ще бъде увеличена средно с 29,73 % за цялата страна. Това съобщават от регулатора. За битовите потребители на „Топлофикация София“ ЕАД утвърдената цена остава 137,86 лв./MWh, при сегашна цена 98,48 лв./MWh, което е изменение с 39,99%. Потребителите на „ЕВН България Топлофикация“ ЕАД ще заплащат цена от 137,66 лв./MWh, при сегашна цена 99,55 лв./MWh, което е изменение с 38,28% Цената на „Веолия Енерджи Варна” ЕАД се изменя с 38,88% и става 136,51 /MWh, при сегашна цена 98,29 лв./MWh.
Източник: Труд (04.07.2022)
 
"Топлофикация София" ще търси инвеститор-мениджър за 35 години "Топлофикация-София" ще търси през обществена поръчка дружество, което да инвестира в изграждането на нови когенерационни мощности от общо 480 мегавата. То ще трябва да осигури парите за строителството, да изгради нови мощности или да надгради съществуващи и в същото време "Топлофикация" ще сключи с него договор за консултантски услуги. По силата на този контракт частният инвеститор ще управлява общинската фирма, затънала в дългове. Предложението за този модел за привличане на инвеститор е направено от външните консултанти, наети от столичното парно, за да посочат начина, по който дружеството да бъде стабилизирано. Това става ясно от доклад, с който се възлага на "Топлофикация" да подготви документите за бъдещата обществена поръчка. Разрешението трябва да бъде гласувано от Столичния общински съвет. В доклада се посочва още, че намирането на инвеститор-мениджър през концесия не е възможно, тъй като процедурата ще се прави от дружеството, а не от името на кмета. Освен това имотите на "Топлофикация София" не са общински. В решението за подготовката на процедурата е записано още, че дружеството трябва да остане изцяло общинско, да не се предвижда финансова помощ или гаранции от общината за осъществяване на инвестицията, както и от бъдещия инвеститор-мениджър да се иска опит в изграждането и управлението на енергийни мощности. За привличането на външен мениджмънт за закъсалата "Топлофикация" се говори от години. Още през 2019 г. общинският съвет взе решение да се намери консултант, който да посочи най-удачния начин да се осигурят средства за нови мощности за производство на електроенергия, както и да се намери мениджър на фирмата. Това бил единственият начин за стабилизирането на дружеството с над 450 000 абонати. Разчита се, че приходите от производството на ток могат да компенсират загубите, които дружеството отчита заради производството на топлоенергия. Според последното ценово решение на енергийния регулатор топлоснабдителното дружество продава от 1 юли 2022 т. топлоенергията си за 137.86 лв./MВтч, което близо 40 процента повече спрямо досегашните 98.48 лв. Електроенергията си обаче ще продава преференциално за 1213 лв./МВтч, което е огромен ръст в сравнение с досегашната цена от 268 лв. Задълженията на "Топлофикация София" надхвърлят 1 млрд. лева, основната част от които са към "Българския енергиен ходинг", който систематично години наред изкупува дълговете ? за газ. За 2022 г. дружеството планира загуба от 134 млн. лева.
Източник: Медия Пул (05.07.2022)
 
Общинското дружество "Топлофикация-София" ще търси през обществена поръчка дружество, което да инвестира в изграждането на нови когенерационни мощности от общо 480 мегавата. То ще трябва да осигури парите за строителството, да изгради нови мощности или да надгради съществуващи и в същото време "Топлофикация" ще сключи с него договор за консултантски услуги. По силата на този контракт частният инвеститор ще управлява общинската фирма, затънала в дългове. Предложението за този модел за привличане на инвеститор е направено от външните консултанти, наети от столичното парно, за да посочат начина, по който дружеството да бъде стабилизирано. Разрешението трябва да бъде гласувано от Столичния общински съвет. Намирането на инвеститор-мениджър през концесия не е възможно, тъй като процедурата ще се прави от дружеството, а не от името на кмета. Освен това имотите на "Топлофикация София" не са общински. Дружеството трябва да остане изцяло общинско, да не се предвижда финансова помощ или гаранции от общината за осъществяване на инвестицията, както и от бъдещия инвеститор-мениджър да се иска опит в изграждането и управлението на енергийни мощности. Това бил единственият начин за стабилизирането на дружеството с над 450 000 абонати. Разчита се, че приходите от производството на ток могат да компенсират загубите, които дружеството отчита заради производството на топлоенергия. Според последното ценово решение на енергийния регулатор топлоснабдителното дружество продава от 1 юли 2022 т. топлоенергията си за 137.86 лв./MВтч, което близо 40 процента повече спрямо досегашните 98.48 лв. Електроенергията си обаче ще продава преференциално за 1213 лв./МВтч, което е огромен ръст в сравнение с досегашната цена от 268 лв. Задълженията на "Топлофикация София" надхвърлят 1 млрд. лева, основната част от които са към "Българския енергиен ходинг", който систематично години наред изкупува дълговете ? за газ. За 2022 г. дружеството планира загуба от 134 млн. лева.
Източник: Медия Пул (05.07.2022)
 
32% по-скъп газ през юли е заявил "Булгаргаз" Държавният газов доставчик "Булгаргаз" е внесъл в енергийния регулатор заявление за поскъпване на цената на природния газ през юли с 32 процента или малко над 186 лв./МВтч без данъци и такси. Това съобщи шефът на дружеството Людмил Йоцов пред временната парламентарна комисия, проверяваща действията на обществения снабдител след спирането на руския газ за България в края на април. На сайта на Комисията за енергийно и водно регулиране до сряда вечерта не бе публикувано заявлението, което за пореден път се внася със закъснение и цената ще бъде определена със задна дата, срещу което преди ден възразиха работодателските организации. Причината за това обаче е сключването до последно на краткосрочни алтернативни договори за необходимите количества газ. "За юли е договорено цялото количество, за август предстои да бъде договорено. Октомври, ноември и декември в момента освен дългосрочния договор с азерите към момента нямаме нищо друго договорено", призна Йоцов. Като проблем той посочи нарастването на задълженията на клиентите на дружеството. Само дългът на "Топлофикация София" вече е 272 милиона лева, каза Йоцов. Малко преди това енергийният министър в оставка Александър Николов съобщи пред журналисти, че газохранилището в Чирен в момента е пълно около 35 процента. Това е под средното ниво на запълняемост на европейските газохранилища, за които председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен съобщи по-рано през деня, че са средно на 55 процента от капацитета си. Според новия европейски регламент до края на октомври те трябва да са пълни на 80 процента. По думите на Николов се работи за осигуряването на всички необходими количества природен газ. Водят се разговори за допълнителни количества азерски газ над договорените 1 млрд. куб. м годишно, които вече се доставят в пълен обем от 1 юли, каза още той, но уточни, че трябва да се прави разлика между цените по 25-годишен договор и търговски преговори, които включват доставка сега, веднага на пазарна цена.
Източник: Медия Пул (07.07.2022)
 
"Топлофикация София" ще бъде дадена на външен инвеститор за 35 години „Топлофикация София“ ЕАД да бъде дадена на външен инвеститор за срок от 35 години, реши Столичният общински съвет (СОС). Предложението беше подкрепено с 31 гласа „за“, а 20 се въздържаха от вот, предаде БТА. До два месеца СОС трябва да възложи на ръководството на дружеството да открие процедура за избор на изпълнител и да възложи на външен инвеститор смесена обществена поръчка за строителство на енергийни мощности и предоставяне на консултантски и административно-технически услуги. Дружеството ще остане 100% собственост на Столична община, пише в доклада на приетото предложение. По време на заседанието общинският съветник Прошко Прошков изрази надежда в конкурса за намиране на инвеститор - мениджър на „Топлофикация София“ да участват колкото се може повече инвеститори. Участникът, който спечели в процедурата по Закона на обществените поръчки (ЗОП), ще може да се заеме с подновяване на енергийните мощности или с изграждане на нови за производството на топлинна и електрическа енергия от топлофикационното дружество. Заложено е изграждане на нови когенерационни мощности с парагазови инсталации в топлорайон „Люлин“ и „София-Изток“. Всеки от тях ще е с мощност 240 мегавата, става ясно още от приетото предложение.
Източник: Инвестор.БГ (08.07.2022)
 
България трябва да има план за икономия на около 300 млн. куб. м газ Влиза в сила регламентът на Европейската комисия за 15-процентните доброволни спестявания на природен газ от страните членки до края на март 2023 г., които при необходимост може да се превърнат в задължителни ограничения, но от тях ще е засегнат основно бизнесът. Документът бе публикуван ден по-рано в официалния вестник на Европейския съюз и според него всички държави от Общността трябва да разработят национални планове за газовите спестявания. Изискването е за средно 15 на сто свиване спрямо средното потребление за месеците от август до април в последните пет години. За България това означава да намали газовото си потребление, което през зимните месеци е около 2 млрд. куб. м, с около 300 млн. куб. м. У нас най-големият потребител на природен газ са топлофикациите и най-вече столичното дружество, на което се пада около 1/3 от газовата консумация. Следват химичните торови заводи и металургичните. Битовото отопление с газ обаче не влиза в регламента за спестяванията, но това не означава, че потребителите не може да бъдат призовани да намалят температурата в домовете си чрез информационна кампания и за икономическата полза от това.
Източник: Медия Пул (10.08.2022)
 
Правителството реши да отпусне 800 млн. лв. бюджетен заем на държавното газово дружество "Булгаргаз", за да стабилизира то финансовото си състояние и да има средства за осигуряване на доставките на синьо гориво през зимата. Предстои сключване на договора за кредитирането между министъра на енергетиката Росен Христов и директора на "Българгаз" Людмил Йоцов. Заемът ще е с 2 процента годишна лихва и се дава за период от 36 месеца – тоест три години. Парите ще се отпускат на траншове при необходимост. Дефицитът в "Булгаргаз" е около 1 млрд. лв., половината от които обаче са неплатени сметки от "Топлофикация София" за доставения им газ. Свежите средства са необходими на "Булгаргаз" и за обезпечаване на обявените от него преди ден три търга за покупка на газ. Едната процедура е за втечнен газ, доставен на гръцкия терминал Ревитуса за октомври, ноември и декември, другата е за същия период, но с доставка на виртуална търговска точка в България, а третият ще се проведе на борсата на Газов хъб "балкан" и е за количества за септември.
Източник: Медия Пул (12.08.2022)
 
„Топлофикация София“ ще натрупва нови 52 млн. лв. задължения към „Булгаргаз“. До края на годината пък загубите ще възлизат на почти половин милиард лева. Причината, според кметът на София Йорданка Фандъкова, е разликата в цените, на които дружеството купува газ и продава топлинната енергия. Въпреки това Фандъкова увери, че столичани няма да останат на студено през зимата, нито пък се разглежда вариант за ново покачване на цената на парното. Фандъкова посочи, че след последното решение на КЕВР от тази седмица за цена на газа от близо 300 лв. за мегаватчас,. за гражданите, и за бизнеса това са непосилни цени. „Топлофикация София” купува газа на същата цена. В същото време цената, на която продава топлинната енергия, е със заложена цена на газ от КЕВР 122 лв. Това са близо 180 лв. разлика за всеки мегават час и е непрекъснато трупане на нови задължения.
Източник: economic.bg (15.08.2022)
 
София може да прехвърли "Топлофикация" на държавата Собствеността на столичната "Топлофикация" може да бъде прехвърлена на държавата. Обсъжда се сделката да е дълг срещу собственост. Дружеството дължи над 1 млрд. лв., основно на Българския енергиен холдинг (БЕХ) и "Булгаргаз". По неофициална информация предстоят преговори между държавата и общината как да стане прехвърлянето. Ще се установява и дали стойността на активите на дружеството покрива дълговете. Подобно решение трябва да бъде одобрено и от Столичния общински съвет, който е принципал на компанията. Енергийният министър Росен Христов обяви, че започва "мащабна реструктизация на "Топлофикация-София", без да даде повече подробности. Частен инвеститор Според източници целта е след придобиването на "Топлофикация" от държавата и изчистването напълно или частично на дълговете дружеството да бъде дадено за управление на частна компания. Така ще е по-лесно да се привлече и инвеститор, а по неофициална информация към момента имало интерес към столичното парно от външен инвеститор. Всъщност подобни са и намерения на общината за бъдещето на "Топлофикация". През юли местната власт даде зелена светлина на компанията да подготви обществена поръчка, с която да се намери инвеститор за изграждането на нови мощности за комбинирано производство на ток и топлоенергия. Срещу осигуряването на средствата за изграждането им, този инвеститор ще управлява парното 35 години. Според източници на Mediapool от общината обаче искат прехвърлянето и процесът по намирането на инвеститор от страна на държавата да се случи при редовно правителство. По-късно в сряда кметът Йорданка Фандъкова обяви, че е създадена работна група с участието на представители на общината, на енергийното министерство, на БЕХ и на "Топлофикация-София", в която "заедно с държавата" да се намерят "най-добрите решения и да гарантираме функционирането на "Топлофикация".
Източник: Медия Пул (25.08.2022)
 
Държава и община се захванаха с бъдещето на "Топлофикация - София" Държавата и общината се захванаха с бъдещето на "Топлофикация – София". Работната група, която трябва да намери начин за оздравяване на общинското дружество, се събра на първо заседание в петък. В нея участват министъра на енергетиката Росен Христов, представители на Българския енергиен холдинг (БЕХ), на Столичния общински съвет и на Столичната община, съобщиха от общинския съвет. Както Mediapool писа основният вариант за бъдещето на задлъжнялата общинска "Топлофикация" е тя да бъде прехвърлена на държавата в лицето на БЕХ срещу дълговете, които е натрупала към енергийния холдинг. Така парното ще се отърве от огромните задължения, а след това ще се търси частен инвеститор, който да поеме управлението му. На срещата в петък било потвърдено, че "Министерството на енергетиката възприема подхода на Столичната община за модернизация на дружеството чрез привличане на външен инвеститор и изграждане на нови мощности". Общинският съвет, който е принципал на "Топлофикация", взе решение компанията да подготви обществена поръчка за избор на частна фирма, която да инвестира в изграждането на нови мощности за комбинирано производство на ток и топлоенергия. Идеята е срещу осигуряването на средствата тя ще управлява "Топлофикация" 35 години. Към момента не е ясно дали след евентуалното прехвърляне на столичното парно на държавата, частният инвеститор ще се търси по одобрената от общинския съвет процедура, или това ще стане по друг начин.
Източник: Медия Пул (29.08.2022)
 
"Топлофикация София" обеща нови изравнителни сметки с 9% ДДС "Топлофикация София" ще направи нови изравнителни сметки за консумираната през изминалия отоплителен сезон топлоенергия като коригира начисленият ДДС от 20 на 9% ДДС. Това обяви пред бТВ изпълнителният директор Александър Александров. Той поясни, че при изработването на изравнителните фактури са поискали становището на МФ и тогава то е било, че ДДС върху разликата между прогнозно платените месечни сметки и окончателните суми трябва да бъде 20%, каквато е била действащата ставка по време на отоплителния сезон. В петък обаче, след като темата, подета от омбудсмана Дияна Ковачева, набра скорост, министърът на финансите Росица Велкова разпространи други указания. Според тях всички фактури, издадени след 9 юли трябва да бъдат с ДДС от 9%. Шефът на "Топлофикация София" коментира още, че имат уверение от "Булгаргаз" за непрекъсваемост на доставките на природен газ по договор до края на годината. По думите ми след това при проблем с доставките дружеството може да премине временно на мазут като гориво. "Дълги години дружеството е работило на мазут, макар това да не е екологично гориво", припомни Александров. Промяната обаче изисквала сериозна логистика за доставките, защото на Балканския полуостров останали малко производители на мазут. Нови 500 милиона лева задължения ще бъдат натрупани до края на годината заради разликата в цената, по която дружеството купува газ и цената - около 300 лв. за мегаватчас, и цената, по която продава топлинната енергия - 120 лв. на мегаватчас, посочи кметът на София Йорданка Фандъкова. Затова кметът настоява държавата да помогне за оздравяването на столичното топлинно дружество.
Източник: Сега (30.08.2022)
 
„Булгаргаз“ иска нов държавен заем “Булгаргаз” ще поиска нов държавен заем, тъй като не може да изплаща задълженията си в срок. Това заяви новият изпълнителен директор на компанията Деница Златева. До 20 септември дружеството трябва да изплати 1,36 млрд. лв. на доставчици, но към момента не разполага с цялата сума, обясни тя пред БНТ. Затова в момента се водят преговори с енергийното министерство, а впоследствие ще се търси и банково финансиране. Над 399 млн. лева дължи “Топлофикация София” към момента на “Булгаргаз”, но държавната компания не може да спре да подава газ към топлинните дружества по закон. Затова през отоплителния сезон нямаме финансови средства, за да компенсираме тези неплатени задължения, обясни Златева. До този момент от цялата необходима сума от 1,36 млрд. са осигурени 350 млн. лева от държавата. Дружеството има и собствени средства, но ще се нуждае от допълнителна помощ, обясни Златева. “Знам, че има работна група към Министерския съвет с представители на Българския енергиен холдинг и Министерството на енергетиката - трябва да се мисли за кардинално и трайно решение по проблема с природния газ”, допълни шефът на “Булгаргаз”. Компанията поиска вчера и ново увеличение на газа от септември със 17%. По думите на Златева, това се дължи на поръчаните количества синьо гориво, освен азерските доставки, които все още също са на неизгодни цени заради забавянето на новата газова връзка с Гърция. “Имаме два частични танкера, които са договорени от предишното ръководство на “Булгаргаз”, които са на почти борсова цена и имаме един проведен търг на Газов хъб “Балкан”, обясни Деница Златева.
Източник: Труд (01.09.2022)
 
Общинското дружество "Топлофикация-София" е подписало договор за доставка на газ с държавната компания "Булгаргаз" за следващата година. Договорът започва да действа от 1 януари 2023 г. Заради дълговете на "Топлофикация" към "Булгаргаз" и "Български енергиен холдинг" (БЕХ) в размер на 743 млн. лева., Столичва община вероятно ще прехвърли дружеството на държавата, а сделката ще е дълг срещу собственост. Ще се искат обаче гаранции, че компанията ще остане публична. Държавата в лицето на Министерството на енергетиката пък ще търси частен инвеститор и оператор на "Топлофикация". Към момента първоначален интерес имало от "Веолия" и "Контур Глобал", но покана за участие в предстоящия търг ще бъде изпратена до всички големи енергийни компании с подобен профил.
Източник: Медия Пул (13.09.2022)
 
"Топлофикация София" коригира фактурите заради намаления ДДС Между 10 и 15 лева обратно ще получат потребителите на столичната "Топлофикация", които са с начислен по-висок ДДС в изравнителните фактури. Сумата ще бъде приспадната от настоящата фактура за плащане или от предходната, ако не е платена, съобщава БНТ. При другите топлофикации не съществува проблемът с надписаните фактури, защото няма прогнозни сметки, а потребителите плащат реалните всеки месец. Ще бъдат компенсирани само онези сметки, издадени след влизане в сила на по-ниския ДДС за отоплението. Ставката беше намалена от 20% на 9% от началото на юли. За такава сметка обаче не се приема цялата изравнителна, а само разликата между платената сума и реално потребените количества. Няма да има промяна в сметките на потребителите, които са надплатили консумацията си през годината и имат да получават пари.
Източник: Инвестор.БГ (20.09.2022)
 
Одит на Сметната палата: "Топлофикация София" бави инвестиции Инвестициите, които биха довели до подобряване на работата на "Топлофикация София" и евентуално подобряване на финансовото ? състояние, се бавят. Тази негативна тенденция е известна от години и на ръководството на дружеството, и на собственика му Столичната община, но въпреки това процесът по модернизация на мощностите, които в по-голямата си част са от средата на миналия век, не се ускорява. Това са част от констатациите в одит на Сметната палата, която е правила проверка на столичното парно в периода 1 януари 2018 г. - 31 декември 2020 г. Документът е публикуван в средата на септември. "Топлофикация София" е в тежко финансово състояние, трайно нерентабилно и със задълбочаваща се неплатежоспособност и декапитализация. На фона на огромния недостиг на средства, столичното парно не стопанисва ефективно имотите си, от които може да генерира допълнителни доходи. Става въпрос за апартаменти, които са оставени без поддръжка, както и за имоти, отдавани под наем на цени, които не са променяни с години, или които не се плащат. От години дружеството страда от хронична задлъжнялост и е критикувано за недостатъчното инвестиции. В момента Столичната община и правителството се опитват да намерят начин за стабилизиране на компанията, който вероятно ще мине през прехвърлянето на собствеността към държавата и привличането на външен инвеститор и оператор на дружеството. По последни данни задълженията на компанията са 743 млн. лева.
Източник: Медия Пул (21.09.2022)
 
КЕВР иска от столичното парно план за плащане на газовия му дълг Поредната проверка на Комисията за енергийно и водно регулиране в "Топлофикация София" "откри", че парното трупа дългове заради драстичното поскъпване на газа и увеличените разходи за вредни емисии. Одитът беше направен, след като през юли държавният доставчик "Булгаргаз" заплаши да спре газа за столичното парно заради просрочени задължени от 328 млн. лева. Междувременно общината, която е собственик на топлофикационното дружество, и държавата се договориха за частично погасяване на дълговете на парното към "Булгаргаз" и "Българския енергиен холдинг". Заканата за спиране на газа от 1 септември не беше изпълнена. Обявените сега резултати от проверката на КЕВР в "Топлофикация София" не откриват нарушения в дружеството. Посочва се, че натрупването на дълга към "Булгаргаз" е следствие на "безпрецедентния ръст на цените през изминалия ценови период, както и на някои регулаторни фактори". "Причината дружеството да не може да покрие този дълг са значително нарасналите разходи за закупуване на природен газ и емисии парникови газове, въпреки че през периода са получени по-високи приходи от борсови продажби на електроенергия, включително и постъпления от извънлицензионна дейност (дялово разпределение, постъпления от съдебни вземания, предоставяне на услуги и др.)", съобщават от комисията. Регулаторът иска от "Топлофикация София" до 30 септември да даде график за погасяване на задълженията към "Булгаргаз" и да информира за "всички действия, които предприема за подобряване на финансовото си състояние".
Източник: Медия Пул (23.09.2022)
 
"Топлофикация София" е погасила 543 млн. лв. дълг за газ От 1 януари до 28 септември „Топлофикация София" е погасила просрочени задължения към „Булгаргаз“ за над 543 млн. лв. Към 31 август текущите задължения на „Топлофикация София“ към обществения доставчик на газ възлизат на над 349 млн. лв. Това се посочва в писмо на ръководството на „Топлофикация София“ до КЕВР в отговор на дадените от регулатора задължителни предписания, заради високата му задлъжнялост за извършени доставки на природен газ. Съгласно тях дружеството трябваше да посочи размера на заплатените просрочени задължения към „Булгаргаз“ ЕАД към 20 август, размера на текущите задължения към обществения доставчик към 31 август, както и дали се предвиждат доставки на природен газ за производството на топлинна и електрическа енергия „Топлофикация София“ трябваше да предостави също график за погасяване на задълженията към „Булгаргаз“, както и да информира Комисията за всички предприемани действия за подобряване на финансовото си състояние.„Топлофикация София“ е изготвила три прогнозни сценария за месечните плащания и динамиката на дълга към „Булгаргаз“ до края на регулаторния период – юни 2023 г. Те са на база на прогнозните входящи и изходящи парични потоци.
Източник: 24 часа (05.10.2022)
 
Столична община има собственост в 56 търговски дружества – 18 със стопанска дейност, различна от здравеопазване и 38 лечебни заведения, както и управлява 11 общински предприятия, създадени по закона за общинската собственост. Столична община притежава собственост в търговски дружества, извършващи различни стопански дейности: от доставка на топлоенергия, транспорт и строителство, до пазари и охранителна дейност. В тях работят над 10 900 души. Най-големите дружества според размера на активите за 2020 г. са „Метрополитен ЕАД“ (малко под 3 млрд. лв.), „Топлофикация ЕАД“ (1,2 млрд. лв.) и „Столичен електротранспорт ЕАД“ (284 млн. лв., като дружеството изпреварва „Център за градска мобилност ЕАД“). През двете години (2019 и 2020 г.) загуба отбелязват три дружества – Топлофикация, Столичен електротранспорт и „Спортна София 2000 ЕАД“. Само 4 от 16 дружества са подали отчети за 2021 година в Търговския регистър. За две предприятия („Софинвест ЕАД“ и „Географска информационна система – София ЕООД“) липсват каквито и да било отчети след 2018 година. (kmeta bg)
Източник: Други (20.10.2022)
 
"Булгаргаз" е на загуба от 28 млн. лв. към края на септември "Булгаргаз" е на загуба от 28 млн. лв. деветмесечието на 2022 г. За сравнение - миналата година, при в пъти по-ниските цени, газовият доставчик е бил на печалба 33 млн. лева. Заради рязкото поскъпване на природен газ "Булгаргаз" регистрира рекордни в историята си приходи - над 4.4 млрд. лв. за деветмесечието с очакване за почти 6 милиарда в края на годината. Това е повече от четворен ръст в рамките, тъй като към края на септември 2021 г. постъпленията бяха едва 1.1 млрд. лв. Промяна няма нито в количествата, които са закупени, нито в тези, които са продадени. Те продължават да са около 25-26 млн. мВтч, което се равнява на 2.5 млрд. м3, или 80% от цялото потребление в България. Търговските вземания на дружеството достигат 1.2 млрд. лв. - 30% от приходите. От тях над 500 млн. лв. са натрупани от "Топлофикация София", като голяма част са в просрочие. По-неприятното е, че тези дългове ще продължат да растат, защото "Булгаргаз" ще продължава да им продава газ, който те няма да плащат. Газовият доставчик споменава, че се очаква дългът на софийската топлофикация да расте със 150 - 200 млн. лв. всеки месец тази зима, което са допълнителни задължения от почти милиард.
Източник: Капитал (15.11.2022)
 
1.5 млрд. лева дългове очакват "Топлофикация-София" в края на сезона Дълговете на "Топлофикация- София" се очаква да надминат 1.5 милиарда лева в края на отоплителния сезон. До края на отоплителния сезон задълженията към "Булгаргаз" ще достигнат 750 млн. лева, а към Българския енергиен холдинг (БЕХ) - над 800 млн. лева. При тези разчети, базирани на прогнозна цена на газа, общинското дружество ще дължи над 1.5 млрд. лева в края на сезона.
Източник: News.bg (01.12.2022)
 
София ще загуби поне 100 млн. лева от европарите за парно от отпадъци Столичната община ще загуби поне 100 млн. лева от евросредствата, с които трябваше да се финансира изграждането на инсталация за производство на парно и ток с гориво от боклук. Заради огромното забавяне на проекта, няма как да се усвоят предвидените над 177 млн. лева от еврофондовете. Затова сумата от ЕС ще бъде намалена, а общината ще трябва да намери пари отдругаде. Част от евросредствата вече са разпределени за други проекти, за да не бъдат изгубени, според информация, предоставена от Министерството на околната среда и водите (МОСВ). От над 4 години Столичната община има договор с оперативната програма "Околна среда" за финансиране на инсталацията за парно от отпадъци. Общата сума на проекта е близо 370 млн. лева. От тях 177 млн. лева бяха от еврофондовете, а над 192 млн. лева – осигурени от общината. Една година преди крайния срок за усвояване на евросредствата договор за изграждането на инсталацията, за която са предвидени над 292 млн. лева, все още няма. Не е ясно и кога точно такъв ще бъде подписан и проектирането и израждането ще започнат. Причината е, че се води дело за избора на изпълнител по процедурата.
Източник: Медия Пул (14.12.2022)