Новини
Новини за 2019
 
„Топлофикация София” продължава изпълнението на стартиралите мащабни инвестиционни проекти Основните приоритети на дружеството са насочени в две направления - модернизация на производствените мощности и рехабилитация на топлопреносната мрежа. Важен елемент в предложения Бизнес план са усъвършенстването на процесите, свързани с обслужването на клиентите и подобряване на финансово-икономическото състояние на дружеството. Планираната инвестиционна програма на „Топлофикация София“ за 2019 г. е в размер на 106,4 млн. лв, а за осъществяване на ремонтната програма са предвидени 9,4 млн. лв. Дружеството предвижда рехабилитация на 26,9 км. от топлопреносната мрежа. „Устойчивото развитие на компанията и стремежът за предлагане на конкурентна услуга в дългосрочен план изискват да бъдем последователни при реализацията на стратегическите проекти, които обхващат период по-дълъг от 1 година.“, коментираха от дружеството. Акцентите са поставени върху стартиралите през миналата година проекти за обновяване на съществуващите производствени мощности и усъвършенстване на технологичните процеси. Приоритетни са обектите, свързани с модернизацията на ТГ 3 в ТЕЦ „София Изток”, реконструкция и модернизация на Енергиен котел ст. № 7 в ТЕЦ „София”, както и на дейностите по проекта, съфинансиран от МФК „Козлодуй“, за изграждане на Ко-генерираща инсталация във ВОЦ „Овча купел 2”. Също така дружеството ще продължи работата по проекта за изграждане на Инсталацията за комбинирано производство на енергия в София с оползотворяване на RDF гориво. „Чрез модернизацията ще се изпълняват изискванията на ЕС, ще се спестяват емисии CO2 и ще се подпомогне икономическата и финансова стабилизация на дружеството”, коментираха експерти на „Топлофикация София”. През 2019 година ще продължи внедряването на софтуерната програма “Termis”. Тя ще даде възможност да се реализират икономични режими на топлоснабдяване, без да се нарушава топлинният комфорт на потребителите, да се редуцират CO2 емисиите и да се намалят разходите за топлинна енергия. През 2018 г. дружеството реализира важен проект за въвеждане система за мониторинг и управление в 4 200 абонатни станции в топлорайон „София“. Тя дава възможност на клиентите да бъдат не само информирани, но и активно да управляват потреблението на топлинна енергия в сградата онлайн. Така те получават анализи за консумацията си и при необходимост могат да прилагат енергоспестяващи мерки. Експертите в дружеството имат възможност да идентифицират предаварийните и аварийните ситуации и да реагират своевременно. Сред приоритетите в Бизнес плана на „Топлофикация София“ ЕАД за 2019 г. са проектите за развитие на мониторинг системата за локализиране на пробиви по топлопреносната мрежа и за рехабилитацията на топлопроводите. Обновяването на топлопреносната мрежа, която е с обща дължина близо 2 000км., намалява броя на авариите и повишава качеството на услугите.
Източник: 24 часа (31.01.2019)
 
Дълговете на "Топлофикация - София" гонят 1 милиард лева Столичната "Топлофикация" продължава да затъва. През 2018 г. общинското дружество вече е дължало 835 млн. лв., което е ръст от около 10% в сравнение с година по-рано. Това показва бизнес планът на компанията, в който е заложено и минимално поскъпване на услугата от лятото. Цената за мегаватчас трябва да се повиши от 92.80 лв. на 93.65 лв. Увеличението трябва да бъде одобрено от енергийния регулатор. В огромния дълг, натрупан от столичното парно, се включват както текущите, така и нетекущите задължения. Най-много са борчовете към Българския енергиен холдинг (БЕХ) - в размер на 594 млн. лв. Отделно "Топлофикация - София" дължи над 60 млн. лв. на доставчика "Булгаргаз". Дългът към БЕХ се трупа систематично. През септември миналата година холдингът за пореден път влезе в любимата си роля на спасител и пое задълженията на парното към държавния доставчик на природен газ. Причината е, че през лятото "Топлофикация - София" бе заплашена от кредитори с принудително събиране на задължения за 106 млн. лв. чрез частен съдия изпълнител. Затова БЕХ реши да плати на "Булгаргаз" 100 млн. лв. за доставения в предишни периоди природен газ. Същата процедура бе приложена и през 2015 г. Тогава сумата бе за над 500 млн. лв., но парното така и не успява да върне съществена част от задълженията си към холдинга. На този фон и през 2018 г. доставчикът на парно и гореща вода няма да успее да излезе на нула. През 2018 г. "Топлофикация - София" е натрупала загуба от 19 млн. лв., но все пак резултатът бил добър - през 2017 г. загубата е била 35 млн. лв. Минус обаче се залага и за настоящата година - очакванията на дружеството са то да завърши тази година със загуба от 14 млн. лв., пише в бизнес плана. Допълнителна загуба може да се генерира, ако цената на произвежданата от централите топло- и електрическа енергия не бъде повишена през втората половина на годината. При това положение дружеството няма как да компенсира нарастването на цената на природния газ с 3.5 на сто от началото на 2019 г., отчитат от "Топлофикация - София". На фона на непрекъснатите аварии от компанията планират да вложат за обновление над 106 млн. лева през тази година. Едва 9 млн. от тях обаче са за ремонт на 28 км от топлопреносната мрежа, която е дълга около 2000 км.
Източник: Сега (01.02.2019)
 
Рокади в управлението на "Топлофикация София" "Топлофикация София" е с ново ръководство и нова структура на управление. Изпълнителен директор на дружеството вече е Кремен Георгиев, който досега беше в ръководството на топлофикациите във Враца, Велико Търново и Перник. Кремен Георгиев заема поста на Сашо Чакалски, който пък влиза в новообразувания Надзорен съвет на софийската топлофикация. Дружеството вече има двустепенна форма на управление. Председател на Управителния съвет е Иванка Попова, неин заместник - Петър Тодоров, а изпълнителен директор става Кремен Георгиев. Освен него, но в новосъздадения Надзорен съвет влиза и още един енергетик, свързван с Христо Ковачки. Това е Валентин Терзийски, който преди време ръководеше плевенската "Топлофикация". Председател на Надзорния орган на "Топлофикация София" е Десислава Билева, а неин заместник е вече бившият изпълнителен директор на дружеството Сашо Чакалски. На предишния си пост Чакалски остана около година, съобщи БНР. В този период общинското дружество натрупа дълг от близо 100 милиона лева към "Булгаргаз", който беше изкупен от Българския енергиен холдинг. Към този момент дължимата от столичната "Топлофикация" сума за гориво отново е достигнала 90 милиона лева. Задълженията на "Топлофикация София" към края на миналата година възлизат на около 830 млн. лева. Най-големи са задълженията към БЕХ - почти 600 млн. лева. Над 60 млн. лв. са борчовете към "Булгаргаз".
Източник: Банкеръ (11.02.2019)
 
Новият шеф на "Топлофикация София" обеща 100% събираемост на сметките Едва стъпило в длъжност, новото ръководство на "Топлофикация София" се зарече да стабилизира финансите, да ореже излишните разходи и само до няколко месеца да се похвали със 100% събираемост на сметките. Това стана ясно от думите на изпълнителния директор на общинското дружество Кремен Георгиев. Това той заяви при първата си публична проява на този пост вчера, по време на заседание на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), свързано с лицензията на дружеството. В момента събираемостта е около 75%. За да се изпълни заканата за пълно събиране на дължимите суми от всички потребители и занапред, ще се залага на частните съдебни изпълнители. "С магическа пръчка не става, едва от дни съм на този пост, дайте ми няколко месеца, за да реализирам начертаната програма", каза новият шеф на парното. Георгиев ще работи по традиционната схема за намаляване на разходите и за правилно разпределение на паричните потоци. Как ще стане това, не бе конкретизирано, а "традиционната схема" от дълги години насам не дава каквито и да било конкретни резултати. Инвестиционната програма на "Топлофикация" за 2018 г. не е изпълнена, но според директора това се случвало при всички тецове в страната. "Инвестиционната програма трябва да е амбициозна. Понякога 40% изпълнение е добър резултат", смята новият шеф на компанията. Ръководството на общинското дружество изненадващо бе сменено в началото на февруари, като досегашният шеф Сашо Чакалски бе сменен от Кремен Георгиев. Новият изпълнителен директор се смята за близък до енергийния бизнесмен Христо Ковачки. Георгиев бе сред шефовете на топлофикациите във Враца, Велико Търново и Перник, които индиректно се свързват с Ковачки. Смята се, че енергийният бос управлява през офшорки и част от въглищните мини у нас. Само няколко дни след рокадата на върха на "Топлофикация София" омбудсманът Мая Манолова заяви, че управлението си остава арогантно и неуважително. Коментарът й бе направен по повод 4-годишните съдебни битки, които тя води с дружеството срещу отказа му да предостави обществена информация, свързана с управлението и разходите си. Пред радио "Фокус" омбудсманът припомни, че вече е спечелила делото на две инстанции, в резултат на което съдът е разпоредил столичното дружество да предостави информацията на гражданите. Това обаче така и не се случило. "Не става въпрос само за това дължи ли столичната топлофикация на гражданите на София обяснение как се управлява дружеството и как се харчат събраните от тях пари. Поведението на ръководството на топлофикацията не е морално и юридически издържано", заяви тя.
Източник: Сега (22.02.2019)
 
Омбудсманът осъди "Топлофикация София" Омбудсманът Мая Манолова осъди "Топлофикация София" ЕАД за отказа на изпълнителния директор на дружеството да предостави информация по ЗДОИ, съобщи БГНЕС. Делото се точеше близо три години, след като ръководството отказваше да даде исканата информация за какво са похарчени събраните през 2015 г. юрисконсултски възнаграждения за близо 15 млн. лева чрез започнати дела срещу 21 000 столичани. В тези производства дружеството е поискало минимум 300 лв. пред съда, 350 лв. пред частен съдебен изпълнител и 300 лв. по исково производство. С Решение № 1149 от 25 февруари 2019 г. Административен съд София–град отмени отказа и изпрати преписката на изпълнителния директор за предоставяне на информацията, изрично и изчерпателно посочена в заявлението на омбудсмана. Решението е окончателно и не подлежи на обжалване. През 2018 г. съдът отмени "мълчаливия отказ" на изпълнителния директор на "Топлофикация София" ЕАД, като преписката бе върната за произнасяне. Последва решение на столичното топлофикационно дружество, в което отново изпълнителния директор отказа да предостави исканата обществена информация.
Източник: Сега (27.02.2019)
 
"Топлофикация - София" няма да завежда дела срещу клиентите, които дължат малки суми "Топлофикация - София" вече няма да завежда дела срещу клиентите, които дължат малки суми. Това заяви за "Хоризонт" изпълнителният директор на дружеството Кремен Георгиев. Потребителите, срещу които има заведени дела, са между 12 и 17 хиляди годишно, което е под половин процент от абонатите, посочи Георгиев: "Практиката досега беше, че при задължение над 50 лева и непостигане на какъвто и да е консенсус на комуникацията с абоната, поне да се започне съдебна процедура. Тази практика също няма да продължи, защото за 5 лева, за 50 лева или за 5 хиляди лева, работата, която върши юрисконсултът, е една и съща. На практика си губи смисълът за такива малки суми да се хаби ресурс". Приоритетно "Топлофикация" ще завежда дела за дължими суми над минималната работна заплата, т.е. 560 лв. В момента текущите задължения на дружеството към "Булгаргаз" са 140 милиона лева, но една трета от тях са начислени авансово за месец март.
Източник: БНР (13.03.2019)
 
"Булгаргаз" ще търси евтин неруски газ За пръв път в своята история "Булгаргаз" обявява конкурс за доставчик на природен газ, който не е от Русия, съобщи изпълнителният директор на компанията Николай Павлов. Търгът е бил обявен още на 15 март. "В процедурата има ясно разписани критерии и изисквания към участниците. Всички са поканени да предоставят своята оферта", каза още той след обсъждането на новите цени на природния газ, които трябва да бъдат определени от енергийния регулатор на 28 март. Шефът на "Булгаргаз" определи конкурса като "нещо ново и важно, което ще бъде в интерес на българските потребители". На въпрос защо "Булгаргаз" пуска този търг точно сега, Павлов отговори, че в момента са налице условия за покупка на синьо гориво на по-ниска цена. Компанията поиска от регулатора поскъпване на природния газ с около 45 лв. за мегаватчас от 1 април. Това е повишение от 0.83%, а искането е заради ситуацията на международните пазари.
Източник: Сега (22.03.2019)
 
Парното да поскъпне от 3 до 88%, предлагат топлофикациите Поскъпване на топлинната енергия от 3,42% до 88,6 на сто искат топлофикациите от 1 юли. Столичното дружество е внесло заявление топлинната енергия да струва 95,98 лв. за мегаватчас без ДДС, или увеличението да е 3,42 на сто. В горната скала на исканията е топлофикацията във Велико Търново, тя предлага цената да скочи от 93,24 лв. за мегаватчас на 175,88 лв., което е 88,6%. Второто по големина и клиенти дружество - пловдивското, предлага увеличение с 14,7%, или мегаватчас топлинна енергия да е с цена 104,23 лв. за мвтч. 16,49 на сто по-висока цена искат от топлофикацията в Бургас, или там топлият душ да струва 81,65 лв. за мвтч, при 70,09 лв. в момента. За Плевен топлинната енергия да поскъпне с 9,7 на сто, във Враца с 22,8 на сто, предлагат от дружествата.
Източник: 24 часа (18.04.2019)
 
Търсят инвеститор за когенерация в столичната "Топлофикация", но не я продават Възможности за изграждане на нови технологични мощности в “Топлофикация - София” и модел, по който да бъде включен външен инвеститор, трябва да предложи работна група от общински съветници в София. Тя работи от началото на годината и в нея влизат представители на различните политически групи в СОС. Идеята е чрез изграждане на когенерации за комбинирано производство на ток и парно да се увеличат приходите на общинското дружество и то да бъде стабилизирано. Все още не е ясно как точно ще влезе външният инвеститор, но вероятно той ще получава част от приходите от продажбата на енергия. “Не става дума нито за приватизация на “Топлофикация - София”, нито за концесия, нито за дялове. Общината ще запази контрола над дружеството, но търсим варианти за публично-частно партньорство”, обясни шефката на комисията по инженерна инфраструктура и енергийно планиране Валя Чилова, която ръководи и работната група. Според общинари към идеята външна компания да инвестира в общинското дружество ще има интерес. “Работната група трябва да предложи модел за измъкване на “Топлофикация - София” от кризата и натрупаните над 800 млн. лв. задължения”, каза шефът на групата на БСП в СОС Калоян Паргов. Той обаче заяви, че социалистите ще я напуснат, ако бъдат приети промените в Закона за енергетиката, засягащи “кафявата енергия”, защото така дълговете на дружеството щели да продължат да растат.
Източник: 24 часа (19.04.2019)
 
ТЕЦ "Варна" на Доган дължи над 6 млн. лв. на "Булгаргаз" ТЕЦ "Варна" ЕАД дължи 6.63 млн. лв на държавното дружество "Булгаргаз" за консумиран, но неплатен природен газ към 31 март 2019 г. Това става ясно от финансовия отчет на държавният доставчик за първото тримесечие на година. От разчетите е видно, че 5.26 млн. лева са просрочени задължения. Последните данни в Търговския регистър показват, че почетният председател на ДПС е част от съвета на директорите на "ТЕЦ Варна" ЕАД. Мандатът на съвета изтича 21 декември 2022 година. Собственик на централата е фирмата "Сигда" ООД. В нея Ахмед Доган разполага с най-голям дял. Негови партньори са децата на бившия транспортен министър Данаил Папазов. Иначе с най-големи задължения към "Булгаргаз" за неплатен газ е "Топлофикация София" - вземане в размер на близо 94 млн. лв., от които над 51 млн. лв. са просрочени. Топлофикациите в Бургас и Враца дължат съответно 6.04 млн. лв. и 5.81 млн. лева. Другият контрагент с най-големи задължения е "Лукойл Нефтохим Бургас" - 14.21 млн. лева. Общо търговските вземания за неплатен природен природен газ възлизат на близо 150 млн. лв., като 62.38 млн. лв. са просрочени.
Източник: Банкеръ (07.05.2019)
 
Дефицитът в енергетиката надвиши 5 млрд. лв. 5 млрд. лв. достигна дефицитът на енергетиката ни, като най-голям дял от сумата се пада на Национална електрическа компания (НЕК) обявила наскоро, че е „на червено“ с 4 милиарда. Около 800 млн. лв. е дългът на друго държавно дружество - ТЕЦ "Марица изток 2". В челната тройка влиза и общинската "Топлофикация София" с над 500 милиона. Министърът на енергетиката Теменужка Петкова не потвърди огромната цифра на дефицита в държавните дружества, но увери, че вече са взети мерки за овладяването му. „Знаете какви мерки предприехме и законодателни и регулаторни, беше създаден фонд сигурност на електроенергийната система, което се оказа една от най-успешните мерки свързани със стабилизиране на електроенергийната система в България. Тази мярка беше оценена високо от страна на Световната банка, от страна и на ЕК“, каза тя. Петкова отказа да уточни какъв е дефицитът и добави, че за НЕК той е бил сведен до минимално възможното ниво. Според нея трябва да се либерализира пазарът на ток, като преди това са нужни мерки за тарифния дефицит, който трябва да бъде установен от КЕВР и след това да се нотифицира пред Еврокомисията. Относно държавния ТЕЦ "Марица изток 2", който може да фалира, ако не бъде подпомогнат от бюджета с 200 млн. лева, министърът припомни, че дълговете на централата към БЕХ са натрупани заради закупуването на квоти за парникови емисии.
Източник: Монитор (20.05.2019)
 
Парното поскъпва от 1,96 във Варна до 17,53% в Разград Парното в 11 града да поскъпне от 1,96 до 17, 53%. Това предлагат в доклада си до комисията експертите на КЕВР. Единствения град, в който то ще поевтинее, и то едва с 0,4%, е Сливен. В четири града цената на мегаватчас топлинна енергия е над 90 лв. за мвтч. В София цената ще бъде 96,79 лв., при 92,80 лв. сега, или увеличението е с 4,3%. В Пловдив мегаватчас сега струва 90,86 лв., предлага се поскъпване до 97,58 лв., което е 7,4 на сто увеличение. Във Враца цената се вдига със 7,5%, или от 84,62 лв. на 90,98 лв. В Разград е най-голямото увеличение - със 17,53%, или от 83,72 лв. на 98,40 лв. Границата от 100 лв. минава цената на парното във Велико Търново и в Габрово. В старопрестолния град тя скача от 93,24 лв на 100,01 лв., увеличението е със 7,2%. Въпреки че тази топлофикация е на газ, цената е висока, тъй като тя го купува от газоразпределително дружество. В Габрово увеличението е с 12,53% и стига 100,53 лв. Дружеството използва за гориво въглища. Най-малко поскъпва парното в Перник, с 1,77 на сто до 72,25 лв., и във Варна - с 1,96% до 87,39 лв. Топлофикацията в първия град е на въглища, а в морския - на газ. В Плевен поскъпването е с 6,1 на сто, от 80,15 на 85,04 лв., в Бургас топлият душ ще стане по-скъп със 7,4 на сто, до 75,29 лв. за мвтч. Според КЕВР средното увеличение на топлинната енергия в страната е 4,5%. Откритото заседание за обсъждане на цените на топлинната енергия ще бъде на 4 юни.
Източник: 24 часа (29.05.2019)
 
КЕВР обявява новите цени на ток, парно и топла вода на 1 юли Комисията за енергийно и водно регулиране ще обяви новите цени на ток, парно и топла вода на 1-ви юли – датата, от която влизат в сила. Това стана ясно след проведеното днес обществено обсъждане при регулатора, информира БНР. Комисията предлага увеличение с три процента и половина за електроенергията и четири процента и половина, средно за страната, при топлоенергията, цени, които гражданските и неправителствените организации не приемат. От топлофикационните и електроразпределителните дружества вече изказаха несъгласие с недостатъчното, според тях, поскъпване. Докато течеше заседанието, пред сградата недоволни граждани организираха протест. Няколко от протестиращите нахлуха в залата и прекъснаха заседанието, за да бъдат чути и от присъстващите вътре: „Това обществено обсъждане, по своята същност, е лицемерна легитимация на едно вече взето антисоциално решение за повишаването на цената на тока, топлата вода и парното. Всъщност, г-н Иван Иванов обслужва енергийните монополисти“. Новите цени са непосилни за пенсионерите и работещите бедни, обяви Емил Георгиев от Федерацията на потребителите: „При разлика от десет пъти в пенсии и заплати при милион и половина под прага на бедност, кажи-речи още толкова на ръба, да се тръгва към нов ценови шок е гавра с българските потребители“. И настояха за мораториум върху цените или компенсирането им с резервите на дружествата. Според омбудсмана Мая Манолова няма основание за по-високите цени: „Предложението, което прави КЕВР, е необосновано, нечестно, несправедливо спрямо българските граждани. За съжаление, решенията се вземат от регулатора и в конкретния случай наистина изглеждат предварително взети, т.е. ние участваме в един спектакъл“. Големите фирми-консуматори на ток вчера също изразиха публично недоволство от планираното от 1 юли поскъпване на тока за бита с 3.5 процента, приемат го за твърде малко. От федерацията на индустриалните енергийни консуматори твърдят, че предприятията ще понесат нов удар, защото тока, който могат да купуват само от енергйната борса, ще остане скъп. Увеличението на цените, които КЕВР предлага за парното и топлата вода, е най-голямо за абонатите в Разград и Габрово, съответно 17 и 12 на сто. Най-малко е предлаганото увеличение във Варна и Перник – около 2%. В Сливен топлоенергията се очаква да поевтинее под процент. В София новата цена ще е с 4,3 на сто по-висока, е предвидено в проектното решение, а за останалите топлофикации увеличението варира между 6 и 7,5%. На обсъждането с топлофикационните дружества във вторник, възраженията бяха категорични. „Срещу намалените ни разходи за ремонт, намалените количества емисия въглероден двуокис и респективно намалените разходи за закупуване на тези емисии“, коментира директорът на врачанската топлофикация Радослав Михайлов. Възражения имаше и срещу предвиденото увеличение в цената на тока – Петър Илиев, изпълнителен директор на НЕК: „За пореден път с цените се прави една псевдосоциална програма. При тези цени не знам кой печели, защото, според мен, няма печелещи, всички са губещи“. Преди да вземе окончателно решение, КЕВР изслуша днес и граждански и неправителствени организации. Пред сградата на КЕВР се събраха около 50 недоволни пенсионери, организирани от партия за радикална промяна „Българска пролет“: „Убиват ни с тока, водата и парното! И за въздуха ли ще плащаме“, питат те с транспарант. „Цената на парното, тока и топлата вода се вдигат драстично, а пенсиите – не, негодуват хората от златната възраст: „Всяка година ни го качват тоя ток и го връзват с минималната заплата, а с пенсиите кой ще върже? …Пенсиите са безкрайно малки и се говори само за вдигане на тавана на пенсиите – а защо не вдигнат долната граница? Мога да ви дам пример от вчера. В „Дружба“1-2 беше дискотека. ЧЕЗ си прави, каквото иска. Непланирано прекъсване, а после искат повишаване на цените. Аз също съм възмутена от цените. Живея в тая държава. С тези малки пенсии, с тези скъпи цени на всичко – и си продължават да растат цените на всичко. Не се ли засрамиха вече? …Няма от какво да сме доволни. Всичко расте с изключение на доходите“, казаха протестиращи срещу планираното поскъпване на тока и парното.
Източник: Труд (10.06.2019)
 
България отново е с най-високата борсова цена на електроенергията в Европа За пореден път през последния месец българският бизнес ще плаща най-високата цена за електроенергия в цяла Европа. Постигната цена на пазара "Ден напред" на Българската независима енергийна борса е 118.73 лв./мВтч базова мощност и е по-висока дори от гръцката, към която са начислени технологични разходи и други такси. За сравнение, в Румъния и Унгария цените са около 100 лв./мВтч, а в Западна Европа - около 80-90 лв./мВтч. От началото на юли борсовата цена на ток в България е най-високата в региона, като на 3 юли беше поставен абсолютен рекорд за летния сезон - над 195 лв./мВтч. В резултат на това средната стойност за изминалите 22 дни е 105.6 лв./мВтч, което е с цели 65% над нивата от същия период на 2018 г. Също така тези ценови нива са значително по-високи от прогнозираните на Комисията за енергийно и водно регулиране за настоящия регулаторен период - 89 лв./мВтч. Основната причина за високите цени на електроенергията в България е създаденият изкуствен недостиг. Държавните АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица-изток 2" и НЕК (и трите част от БЕХ) осигуряват между 60 и 63% от електроенергията за свободния пазар, а освен тях има само един голям частен производител - Христо Ковачки с централите си, който отгоре на всичко е изкупил съществена част от тока на АЕЦ-а и е избран без конкурс да продава енергията на общинската "Топлофикация София". Така Ковачки може да варира с мощностите си и да ограничава предлагането, което води до по-високи цени.
Източник: Капитал (23.07.2019)
 
Работодатели искат КЗК да разследва топлофикации на Ковачки Четирите национално представени работодателски организации сезираха в понеделник Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) за извършвани злоупотреби от топлофикационните дружества, въглищни мощности и търговец на ток от групата около енергийния бос Христо Ковачки на борсата за електроенергия и искат тяхната дейност за бъде проверена. Според Асоциацията на индустриалния капитал в България, Българската стопанска камара, Българската търговско-промишлена палата и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България тези дружества влияят на свободното договаряне на свободния пазар, изкупуват енергията от производителите, създават после изкуствен дефицит и надуват цените. Бизнесът посочва като замесени в злоупотребите топлофикациите в Бургас, Перник, Плевен, Русе, Велико Търново, Враца, Сливен и Габрово, въглищните централи "Бобов дол" и "Марица 3", брикетната фабрика "Брикел", както и търговеца за ток "Гранд Енерджи дистрибюшън“, който в същото време представлява на пазара общинската "Топлофикация София", която на свой ред е окупирана от кадри на фирми на Ковачки. Организациите посочват, че наличието на свързаност между собствениците на производствени мощности и субекта - търговец на свободния пазар представлява концентрация, която обективно създава условия за манипулиране на пазара. Отделно от това под контрола на собствениците на производствените мощности е и застрахователно дружество, което издава преимуществено гаранции за борсовата търговия на групата търговци, свързани с производителя, което пряко създава конкурентно предимство. Това обстоятелство подсказва, че е възможно и закупената енергия да не бъде платена и подсилва непазарното предимство, посочва се в сигнала до КЗК. Работодателите информират, че фирмите "Гранд Енерджи дистрибюшън", "Юропиън трейд оф енерджи", "Сага комодитис", "ТМ Технолоджи", "Енерджи инвест юръп" - всичките, свързани със субектите – собственици на производствените мощности, са участвали в проведени тръжни сесии на "Българска независима енергийна борса" (БНЕБ) от ноември 2018 г. до януари 2019 г., когато АЕЦ “Козлодуй“ е предлагала електроенергия в размер на около 500 МВ. Всеки от изброените търговци е закупил в двустранната търговия ток от АЕЦ “Козлодуй“, като формално по всеки от договорите е спазено ограничението в тръжната документация за закупуване на количества до 10 МВтч, съответно 20 МВтч от един купувач. На практика цялото количество електрическа енергия, предложено по време на споменатите борсови сесии, е закупено от цитираните дружества. В същото време има ясна тенденция съществена част от електроенергията, предлагана на свободния пазар, да се закупува от изброените дружества при елиминиране на останалите търговци, пишат бизнес организациите. Техните данни сочат, че после закупеното количество електроенергия е търгувано между посочените фирми и преразпределените между тях обеми се продават на клиентите им – частни субекти и публични възложители, при условия и цени, които заобикалят пазарния борсов механизъм . Даден е и пример как на 19 юни 2019 г. НЕК организира търг за продажба на 98 МВ за периода 1 юли-30 септември 2019 г., при който предизвестено е фаворизиран само един възможен купувач с потенциално разполагаемо почасово количество между 0МВт и 490МВт. След намесата на работодателските организации този скандален търг бе прекратен, междувременно НЕК организира още два търга за същия ден, отново с условия, съмнително фаворизиращи един потенциален участник, но и тези търгове бяха отменени. В крайна сметка НЕК провежда желания търг на 1 юли. и реализира електроенергия с потенциално разполагаемо почасово количество между 0МВт и 250МВт, което количество на 80% се изкупи от две от свързаните дружества, предмет на сигнала. Регистрационната система на БНЕБ позволява да се направи проверка и на връзката между оферираните позиции (количество и цена) на сегмент "Ден напред“ на гореспоменатите свързани дружества и тези на НЕК за стари периоди и според работодателите е налице координираност и произлизащи от това високи равновесни почасови цени. Те смятат, че заслужава внимание и изследването на координирано поведение между споменатите търговци и крупни износители на електроенергия като ГЕН-И, Данске комодитис, Алпик отново за същия период, както през двустранни договори между тях, така и чрез оферираните позиции (количество и цена) на сегмент "Ден напред“ в разглеждания период. В тази връзка следва да се обърне внимание и на данните за трансграничен обмен от системата на ЕСО, затворените вътрешни сделки между споменатите лица (без физически трансграничен трансфер) и почасовите цени, постигнати за периода на сегмент "Ден напред“. Изложените факти дават ясни индикации за манипулиране на свободния пазар на електроенергия и прилагане от определени субекти на непазарни търговски практики, посочват четирите организации.
Източник: Медия Пул (23.07.2019)
 
Ще се търси кой да инвестира поне 500 млн. лева в "Топлофикация - София" София ще търси външен инвеститор, който да вложи поне 500 млн. лева в закъсалото общинско дружество "Топлофикация-София". Парите са за изграждането на четири нови инсталации за комбинирано производство на топлинна и електрическа енергия. Нужни са и средства за спазване на нормите за азотни оксиди. Целта е да се увеличат приходите на компанията от цените на скъпия ток от когенерациите и така то да бъде оздравено. В момента токът, произведен от "Топлофикация-София", се продава от дружество, свързано с Христо Ковачки. Негови кадри са и в управата на общинската фирма. До края на март следващата година мениджмънтът на столичното парно трябва да предложи на общинския съвет под каква форма да бъде реализирано публично-частното партньорство. Това предложение ще бъде разгледано и евентуално гласувано от следващия състав на Столичния общински съвет. Ако бъде прието, процесът би трябвало да продължи с процедура по избор на конкретен инвеститор. На първо време "Топлофикация-София" трябва да наеме международен консултант, който да провери, анализира, редактира или допълни вече изготвените правен и финансов анализ и технологичен одит. Трите документа са разгледани от работна група, в която участват съветници от всички групи в Столичния общински съвет. Решението за продължаването на процеса с наемането на международен консултант трябва да бъде гласувано в четвъртък от общинарите. Според малкото данни, посочени в доклада на работната група, е решено да се направят когенерации в ТЕЦ "София", ТЕЦ "Изток" и отоплителните централи "Земляне" и "Люлин". Изчислено е, че за това са нужни 257.42 млн. евро. Новите инсталации трябва да са с обща мощност 289.5 мегавата за електроенергийната част. Идеята е така да се увеличат приходите на "Топлофикация-София", тъй като токът от комбинирано производство се продава на по-високи цени. Според изчисленията в доклада допълнителните приходи от тези мощности ще са около 47 млн. евро на година. Отделно са нужни над 97 млн. евро за модернизация на съществуващите централи на "Топлофикация", за да се изпълнят еконормите за азотните оксиди.
Източник: Медия Пул (25.07.2019)
 
Задълженията на „Топлофикация София“ към „Булгаргаз“ са 113 млн. лева Задълженията на „Топлофикация София“ към „Булгаргаз“ в момента са 113 милиона лева, но в близките дни ще се увеличат до 127 милиона. Причината е предстоящото начисляване и на сумите за поредната доставка на газ, обясни в интервю за програма „Хоризонт“ на БНР изпълнителният директор на топлофикационното дружество Кремен Георгиев. „Нито аз съм доволен, нито самият "Булгаргаз" естествено, но държа да отбележа, че за този период задължението не е увеличено, даже леко е намаляло“, каза той. „Топлофикация София“ обжалва решението на енергийния регулатор за цените на тока, който дружеството произвежда по високоефективен начин. „В ценовото заявление, което подадохме, цената на топлинната енергия е приблизително такава, каквато в крайна сметка утвърди КЕВР от цената на тока, ценовото заявление беше 255 лева, а в момента ни е дадена цена 200 лева“, посочи Кремен Георгиев.
Източник: БНР (02.08.2019)
 
Задълженията на „Топлофикация София“ към „Булгаргаз“ са 113 млн. лева Задълженията на „Топлофикация София“ към „Булгаргаз“ в момента са 113 милиона лева, но в близките дни ще се увеличат до 127 милиона. Причината е предстоящото начисляване и на сумите за поредната доставка на газ, обясни в интервю за програма „Хоризонт“ на БНР изпълнителният директор на топлофикационното дружество Кремен Георгиев. „Нито аз съм доволен, нито самият "Булгаргаз" естествено, но държа да отбележа, че за този период задължението не е увеличено, даже леко е намаляло“, каза той. „Топлофикация София“ обжалва решението на енергийния регулатор за цените на тока, който дружеството произвежда по високоефективен начин. „В ценовото заявление, което подадохме, цената на топлинната енергия е приблизително такава, каквато в крайна сметка утвърди КЕВР от цената на тока, ценовото заявление беше 255 лева, а в момента ни е дадена цена 200 лева“, посочи Кремен Георгиев.
Източник: econ.bg (05.08.2019)
 
Задълженията на „Топлофикация София“ към „Булгаргаз“ са 113 млн. Лева Задълженията на „Топлофикация София“ към „Булгаргаз“ в момента са 113 милиона лева, но в близките дни ще се увеличат до 127 милиона. Причината е предстоящото начисляване и на сумите за поредната доставка на газ, обясни в интервю за програма „Хоризонт“ на БНР изпълнителният директор на топлофикационното дружество Кремен Георгиев. „Нито аз съм доволен, нито самият "Булгаргаз" естествено, но държа да отбележа, че за този период задължението не е увеличено, даже леко е намаляло“, каза той. Когато в края на зимата Георгиев пое поста, той заяви че ще стопи няколко пъти дълговете на компанията към Булгаргаз и през юли те ще са 30 милиона лева. Директорът е оптимист, че дружеството ще извърши над 60% от планираните ремонтни дейности „Освен по топлопреносната мрежа се правят и необходимите ремонти по енергийните съоръжения и в централите“. В годишен аспект, сумите които се събират, са 92 процента от тези, които се фактурират каза директорът и допълни: „Реорганизират се нещата в дирекция „Правна“ и основните усилия се насочват към сериозните суми, но които приближава срока на давност и има всички основания да ги събираме по съдебен ред“. „Топлофикация София“ обжалва решението на енергийния регулатор за цените на тока, който дружеството произвежда по високоефективен начин. „В ценовото заявление, което подадохме, цената на топлинната енергия е приблизително такава, каквато в крайна сметка утвърди КЕВР. Но цената на тока в ценовото заявление беше 255 лева, а в момента ни е дадена цена 200 лева“, посочи Кремен Георгиев. "Токът, които произвеждаме, е несъизмерим с този който консумираме. Той е в пъти, пъти, много пъти повече като количество. Едно от условията, при които може да се получи премия за високоефективно комбинирано производство е да се получи сертификат за този ток и да бъде продаден на борсата. Фирмата е търговец на електрическа енергия. Говорим за търговец на електрическа енергия, а ние сме производител“. Фирмата, на която Топлофикация продава тока си, е избрана през 2017-а. Условията, които са били предложени са били „несравнимо по-добри от останалите две фирми“.
Източник: БНР (05.08.2019)
 
"Неохим" се оплака от високи цени на газа и на квотите за въглеродни емисии Българското акционерно дружество "Неохим" отправи предупреждение в петък, че високите цени на природния газ в България, както и нарастващите цени на квотите за въглеродни емисии, могат да доведат до "масови съкращения на персонала" и "възможността пускът на производствените мощности за амоняк" след плановия ремонт да бъде отложен за неопределен период. В съобщение до Българската фондова борса и Комисията за финансов надзор от завода за минерални торове и химически продукти посочват, че опасенията им са свързани от една страна с цената на природния газ. "В момента българските индустриални потребители плащат за природния ресурс една от най-високите стойности в Европейския съюз", се посочва в съобщението. Компанията припомня, че е вторият по големина след "Топлофикация София" консуматор на природен газ в България и голяма част от разходите на дружеството са насочени към това перо. Друг съществен проблем, пред който е изправено дружеството, е все така нарастващите цени на квотите за въглеродни емисии. "Неохим" АД е обект на въглеродни разходи чрез Европейската схема за търговия с квоти за емисии на парникови газове (ЕСТЕ). Поради тази причина торовият производител заплаща по над 25 евро за тон.
Източник: Money.bg (12.08.2019)
 
"Булгаргаз" съди "Топлофикация София" за 35 млн. Лева "Булгаргаз" съди "Топлофикация София" за 35 милиона лева. Това заяви пред БНР изпълнителният директор на газовата компания Николай Павлов . Тази сума е само част от общия дълг от 120 милиона лева, който столичното дружество има към "Булгаргаз". Задълженията са натрупани в рамките на една година, след като през август 2018 г. Българският енергиен холдинг изкупи изцяло дълга на топлофикацията. Павлов обясни, че "Булгаргаз" вече е завела съдебния иск, тъй като има опасност да не може да плати горивото на доставчика си - руската компания "Газпром Експорт"."Топлофикация София" на практика е преустановила плащанията за доставен природен газ. Не може "Булгаргаз" и не бива "Булгаргаз" да покрива задължения за своя сметка на клиент, включително и на "Топлофикация София", категоричен бе шефът на газовата компания. Той обясни, че никоя компания не може едновременно да покрива огромен дълг, а същевременно да изпълнява задълженията си. Павлов увери, че предприетите от "Булгаргаз" мерки спрямо "Топлофикация София" са възможно "най-меки и щадящи". По негови думи единствената цел е топлофикационното дружество да изплати задълженията си до края на този месец. Той съобщи и че разговорите с руснаците за промяна на условията по дългосрочния договор за доставка на газ продължават. Целта е до края на годината да се постигне споразумение, така че от 2020 г. цената на газа за българския пазар да стане значително по-ниска.
Източник: News.bg (12.08.2019)
 
Парното в София ще изплаща дълга си към "Булгаргаз" с нова визия "Топлофикация - София" има визия за това как да плати дълга си към доставчика "Булгаргаз", но каква е тя - не се знае. "Търсим парите, което означава, че най-вероятно ще ги намерим от продукцията, която произвеждаме - електрическа и топлинна енергия. Плащанията по това, което сме произвели, предстоят до края на месеца", заяви във вторник директорът на столичното парно Кремен Георгиев. Той прогнозира, че от изравнителни сметки, които ще са готови около 15 август, в дружеството ще влязат поне 10 млн. лв. Прогнозата му означава, че немалко от над 400-те хиляди абонати на парното в София ще трябва да се бръкнат солидно за начислената им енергия за миналата зима. В понеделник шефът на "Булгаргаз" Николай Павлов заяви, че "Топлофикация" е спряла да плаща задълженията си и затова ще бъде заведен иск за 35 млн. лв. - около една четвърт от непрекъснато растящите борчове на столичното парно. "Не е вярно, че сме спрели да плащаме", заяви новият директор на "Топлофикация", който застана на този пост през февруари. Тогава Кремен Георгиев, който се свързва с енергийния бос Христо Ковачки, се зарече да стабилизира дружеството, да стопи излишните разходи и да повиши събираемостта на сметките до 100%. "С магическа пръчка не става, едва от дни съм на този пост, дайте ми няколко месеца, за да реализирам начертаната програма", каза шефът на парното. В понеделник от "Булгаргаз" задочно обявиха, че им е омръзнало да чакат парите си от парното в София и затова завеждат дело. Мярката е предприета, тъй като има риск "Булгаргаз" да не успее да плати на своя доставчик - руската компания "Газпром експорт". Само за година дълговете на столичното парно набъбнаха до около 120 млн. лева, след като през 2018 г. предишните им борчове бяха изкупени от БЕХ.
Източник: Сега (14.08.2019)
 
Топлинните счетоводители предадоха 90% от окончателните изравнителни сметки на "Топлофикация София". От днес те ще са достъпни на Интернет страницата на дружеството и в центровете за обслужване на клиенти. Сумите за доплащане заедно с месечните сметки за топла вода могат да бъдат внесени във всеки център за обслужване на клиентите или по безкасов път, онлайн чрез ePay, чрез банкомати, електронно банкиране или открита разплащателна сметка. Тези, които имат да получават пари, могат да си ги вземат на каса, по банков път или да ги оставят за покриване на следващи сметки.
Източник: Сега (16.08.2019)
 
"Топлофикация София" започва да се разплаща с "Булгаргаз" На 1 август „Топлофикация София“ е превела 7 млн. лева на държавния газов доставчик „Булгаргаз“. До края на този месец дружеството ще изплати на енергийната компания 36 млн. лева. Това съобщава говорителят на топлофикационната компания на столицата Елизабет Павлова, цитирана от агенция Фокус. Припомняме, че „Булгаргаз“ заведе съдебен иск срещу „Топлофикация София“ за 35 млн. лева просрочени задължения от общо около 130 млн. лева натрупан дълг. Павлова обяснява, че столичната „Топлофикация“ не се е разплащала с доставчика заради забавени плащания към нея от клиенти, очаквали годишните си изравнителни сметки. Те бяха издадени към края на юни, а през юли течеше срок за обжалване. По думите и „Топлофикация София“ разчита на постъпленията от изравнителните сметки, както и на постъпленията от произведена електрическа енергия, и в рамките на указания от „Булгаргаз“ срок дълговете ще бъдат изплатени. „Дружеството заплаща консумирания природен газ предварително. Плаща се това, което се предполага, че ще се консумира, преди да е получено и след изтичане на периода получаваме изравнителна сметка. В един зимен ден отоплението на столицата струва около 2 млн. лева. Това обяснява защо са толкова големи сумите“, обяснява говорителят на столичното дружество. От „Булгаргаз“ наскоро обясниха, че подобен сценарий се е разиграл и през 2018 г. И миналата, и тази година са уведомени принципалите на двете дружества - Столичната община и БЕХ, както и Министерство на енергетиката, защото държавният газов доставчик изпада в невъзможност да се разплаща за доставката и преноса на природен газ.
Източник: Инвестор.БГ (20.08.2019)
 
КЗК отказа да разследва картел на пазара на ток Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) отказа да разследва сигнал за недопустима концентрация и картел на борсовия пазар на електрическа енергия у нас. Той бе подаден преди месец от четирите национално представени организации в страната - КРИБ, БСК, АИКБ и БТПП. Те твърдят, че производители и търговци на електроенергия, свързани с бизнесмена Христо Ковачки, манипулират пазара. Според КЗК между цитираните от работодателските организации фирми не може да се установи свързаност, защото крайните собственици на капитала са различни чуждестранни физически лица. Става въпрос за топлофикациите в Бургас, Перник, Плевен, Русе, Велико Търново, Враца, Сливен, Габрово, ТЕЦ "Бобов дол", ТЕЦ "Марица 3" и ТЕЦ "Брикел". За всички тях е публична тайна, че са свързани с бизнесмена Христо Ковачки. Недоволните работодателски организации посочват пред КЗК, че токът, произведен от тези дружества, се продава на свободния пазар от търговеца "Гранд Енерджи дистрибюшън", който също е свързан с производителите и това създава условия за манипулиране на пазара. Освен това "Гранд Енерджи дистрибюшън" има договор да продава 186 мегаватата ток, произведен от когенерацията на "Топлофикация - София". Фирмата е сред подалите заявка за придобиване на дял и изкупуване на ток и от бъдещата АЕЦ "Белене". Според бизнеса манипулирането на пазара се изразява в изкуствено създаване на дефицит на ток чрез ограничаване на производство и изкупуване от свързани търговци на цялото предлагано количество на борсата. Работодателските организации предупреждават за наличие на картелно споразумение между търговците "Гранд Енерджи дистрибюшън", "Юропиън трейд оф енерджи" (също сред кандидатите за закупуване на ток от АЕЦ "Белене"), "Сага комодитис", "ТМ Технолоджи", "Енерджи инвест Юръп" на тръжните сесии на Българската независима енергийна борса. Всички фирми са свързани с производителите, от които купуват ток. КЗК обаче не открива свързаност между цитираните компании, като цитира разпределението на собствеността между множество офшорни фирми и минимални дялове от български фирми и банки. По повод сигнала за манипулативни сделки на борсовия пазар антимонополната комисия посочва, че ще прави цялостна оценка на пазара на търговията на едро с ток у нас. И за да си изясни напълно пазарните процеси и конкурентната среда, моли работодателите в 20-дневен срок да отговорят на над 10 въпроса. "Недопустимо е да бъдем принуждавани да отговаряме на въпросници от по единадесет точки и да се очаква от нас в течение на 20 дни да свършим работата на комисията по енергетика при Народното събрание, КЕВР, прокуратурата, КЗК (т.е. Вашата работа), КФН, ДАНС, а може би и на още някой друг", недоволстват от асоциацията на работодателите в отговор до антимонополната комисия.
Източник: Сега (21.08.2019)
 
Сметките за парно в София се плащат без лихви до 15 септември Срокът за плащане на изравнителните сметки е 15 септември, след това започват да текат лихви. Това обяви говорителят на "Топлофикация София" Елизабет Павлова пред Радио „Фокус“. Фактурите за парно и топла вода вече са качени на сайта на дружеството и са изпратени в касите и в информационните системи за безкасово разплащане. От 16 август 90% от нашите клиентите вече могат да платят изравнителните си сметки или да си върнат пари, ако има надвзети суми, обясни Павлова. За получаване на надвнесеното абонатите имат две възможности - да отидат в някоя от касите на "Топлофикация-София" или да изтеглят и попълнят онлайн заявление за възстановяване на парите по банков път. Към заявлението клиентът трябва да приложи удостоверение, в което да се посочи банкова сметка. Документите се изпращат на един от клиентските мейли (има ги на сайта на дружеството). Има и трета възможност - вместо да върне надвзетото на клиента, топлофикацията да го приспадне от следващите му сметки.
Източник: Сега (21.08.2019)
 
Софиянци ще доплащат средно 200 лв. за парното Жителите на столицата, които разчитат на общинската "Топлофикация", ще платят средно с около 200 лева повече за отминалия отоплителен сезон. Това сочат данните на едно от най-големите дружества за топлинно счетоводство - "Техем". Ако през миналата година отоплителният сезон за апартамент с площ 50-70 кв. м е излизал средно 522.22 лв., тази година средните стойности се увеличават до 721.26 лв. 59.9% от клиентите на фирмата в София са получили изравнителни сметки със суми за доплащане към "Топлофикация София", докато на останалите 40.1% ще възстановяват средства от топлофикационното дружество. За сравнение през миналата година това съотношение е било 53% към 47% в полза на тези, на които са възстановявани суми. „За първи път отчитаме такава голяма разлика между клиентите, които имат да доплащат, и тези, които ще възстановяват суми. Това е така, защото като цяло сградите са потребили повече енергия от фактурираната им през сезона“, обяви Милена Стоянова, управител на "Техем". Според нея причините са три. „Една от тях е увеличената цена на топлинната енергия спрямо миналата година с 16%, което определено дава своя ефект върху крайната сума за имота и за домакинствата. Други две причини са това, че сезонът е по-дълъг, по-студен и като се добави и увеличението на цената, резултатът е такъв", каза тя. През сезона 2017 - 2018 г. парното е работило 168 дни при среднодневни температури навън от 5.49 градуса. При последния отоплителен сезон дните са 174 със средна температура от 4.4 градуса. Средният разход за вода за 12 месеца за най-малките имоти до 50 кв. м е 216 лв., а средният разход за отопление е бил 251.55 лв., или общо 467.60 лв. Толкова е струвал отоплителният сезон за периода от 1 май 2018 г .до 30 април 2019 г., което включва отопление и топла вода. За имотите от 50 до 70 кв. м сезонът е струвал общо 721,26 лв. - 303,01 лв. за топла вода и 418.26 лв. за отопление. „Това са средните сметки на този тип жилища, или най-масовите жилища са от този порядък“, посочи Стоянова. За имотите над 70 кв. м отоплителният сезон е струвал средно 977.60 лв. - отоплението 607.65 лв., а водата - 369.95 лв.
Източник: Сега (23.08.2019)
 
София дава 36.5 млн. лв. за изгаряне на RDF от завода за боклуци В следващите три години Столичната община ще продължи да плаща милиони за изгарянето на RDF отпадъка, който се получава при работата на завода за боклуци. Досега тази дейност се извършваше основно в циментовите заводи, но от обявената за целта преди дни обществена поръчка става ясно, че в схемата може да се намърда и друг играч. Най-вероятно това ще е Христо Ковачки, чиито електроецентрали и топлофикации започнаха през последните месеци да горят и отпадъци наред с въглищата. Причината да се плаща за изгарянето на получения RDF е, че общината не може сама да го оползотвори. За тази цел от години се работи по изграждането на специална инсталация към "Топлофикация София", но заради екологичните спорове около проекта той все още е доникъде. София е готова да плати по новите договори за изгаряне на RDF 36.5 млн. лв. без ДДС. Бюджетът е разпределен в пет позиции, като кандидатите ще могат да подават оферти само за една. Първите две са големи - за 80 хил. и за 70 хил. тона годишно. За оползотворяването на тези количества са предвидени съответно 16.4 млн. лв. и 14.8 млн. лв. Такива обеми на практика могат да изгорят само циментовите заводи, така че с голяма доза сигурност може да се предположи, че тези две позиции са предвидени именно за тях. Любопитна обаче е разбивката на останалите три обособени позиции, всяка от които е за до 10 хил. тона RDF годишно и с плащане в размер на 1.775 млн. лв. Именно това е и причината да се предполага, че са специално създадени за свързаните с енергийния бос Христо Ковачки централи. След като през 2018 г. контролираната от него ТЕЦ "Сливен" получи комплексно разрешително за изгаряне на неопасни отпадъци (RDF), ТЕЦ "Бобов дол", "Топлофикация - Перник" и "Брикел" в Гълъбово също заявиха инвестиционните си намерения. Очаква се първа с такова да се сдобие "Бобов дол". Освен самата "Топлофикация - Сливен" планове да изгарят RDF на площадката на самата централа имат и още три фирми, свързани с Ковачки. Това са "Бултраш", "Еко енергия холдинг" и "Енергопоник". В тази връзка преди два месеца от офиса на Ковачки коментираха пред "Капитал", че плановете са част от RDF горивото да се осигурява от местни депа, както и от производствени дружества, които генерират голямо количество отпадни продукти, годни за горене.
Източник: Капитал (23.08.2019)
 
Давността притиска дело от сагата "Топлофикация" 10 години не стигнаха на съдия Петя Крънчева от Софийския градски съд да приключи като първа инстанция процеса за пране на близо 10 млн. лв. и данъчни престъпления срещу бившия шеф на столичната "Топлофикация" Валентин Димитров. Така, макар и давността за прането на пари да е 22 години и половина, тъй като Димитров е обвинен за престъпления в периода 1999 - 2006 г., през 2021 г. ще започне погасяването по давност за най-старите. Дори Крънчева да чете присъда на 26 септември, за когато е насрочено поредното заседание по делото, после ще трябва да пише мотиви. Това в най-добрия случай ще отнеме поне 2 месеца. След това казусът ще мине през още две инстанции. А това няма как да се случи до 2021 г. Заради протакането по това дело преди години Висшият съдебен съвет проверяваше хода му. Разследванията срещу Димитров започнаха през лятото на 2006 г., когато той беше шумно арестуван. Този процес е в съда от септември 2009 г. От тогава е отлаган много пъти по различни причини - за разпит на свидетели, заради отсъствие на подсъдими, заради боледувания и командировка на Крънчева или на съдебни заседатели. Има заседания, които са насрочвани и през 4 месеца, показва електронното деловодство на СГС. През това време Димитров предложи споразумение на прокуратурата, което не беше прието. А майка му, която беше подсъдима заедно с него, почина. Междувременно бившият шеф на "Топлофикация" дори излежа 3-годишна присъда, наложена му по друго дело от сагата - за безстопанственост в периода 2003 - 2006 г. В началото на 2018 г. Димитров окончателно бе оправдан и по повдигнатите му обвинения за валутни престъпления. Делото продължи 10 години. Градските съдии са се съгласили с районните, че извършените от подсъдимия деяния вече са декриминализирани. Обвинението твърдеше, че от 20 октомври 1999 г. до 25 юни 2003 г. в Австрия Димитров е извършил забранени финансови сделки за близо 6 млн. лв., както и че не е декларирал пред БНБ множество сделки за над 16 млн. лв. "Оправдателни присъди по делата за "Топлофикация" ще бъдат не просто провал за прокуратурата, а грандиозен провал за прокуратурата", казва през 2007 г. тогавашният главен прокурор Борис Велчев в интервю за столичен всекидневник.
Източник: Сега (26.08.2019)
 
60% от столичани с парно имат да доплащат Топломерите на много от абонатите на "Топлофикация-София" все още не са отчетени, заяви говорителят на общинското дружество Елизабет Павлова. Тя призова клиентите да осигурят достъп на проверяващите, за да получат реални сметки. Насрочването на резервни дати и отчитането на показанията ще е възможно до 1 октомври. След това сметките ще се формират не според реалното потребление, а "на база", предупреди Павлова. Абонатите, които вече са получили изравнителните сметки за предния отоплителен сезон и имат да доплащат, е добре да го направят до 15 септември. След тази дата вече ще се начисляват лихви за закъснение. По данни на един от топлинните счетоводители около 60 процента от клиентите имат да довнасят, а около 40% са надплатили и топлофикацията трябва да им възстанови пари. Все още обаче има доста жилища, в които не е извършен реален отчет на уредите. Ето защо от "Топлофикация София" призовават абонатите да осигурят достъп на топлинните счетоводители. По данни на "Техем" разходите на софиянци за парно и топла вода са пораснали средно с 200 лева за година. Ако през м.г. изравнителната сметка за апартамент с площ 50-70 кв. м е излизала средно 522 лв., тази година сумата надхвърля 720 лв.
Източник: Сега (30.08.2019)
 
Боян Паунов: Финансовото състояние на „Топлофикация София“ е нормално Възможността за диверсификация на източниците на природен газ може да доведе до по-ниска цена на топлинната енергия. Това заяви Боян Паунов, заместник изпълнителен директор на “Топлофикация-София”, който разясни промените в новата Наредба за топлоснабдяване.Вчера КЕВР понижи цента на природния газ с 0.11% и реши, че през следващите три месеца няма да има промяна в цените на парното, топлата вода и електроенергията. „Прецизирана беше формулата, с която се изчислява сградната инсталация. Взеха се предвид предложения на неправителствени организации, на потребителски организации“, посочи Паунов по БНТ. Дава се възможност етажната собственост сама да избира процента сградна инсталация, без да е нужно да иска предложения от топлинния счетоводител. Интервалът е между 20 и 40%, добави той. „Когато повече клиенти в самата сграда не потребяват топлинна енергия, нормално е процентът да бъде по-висок“, уточни Паунов. Въвежда се и досие на всяка абонатна станция, което ще бъде поставено в самата станция. В него ще бъдат посочени повредите, които са отстранявани в абонатна станция, автоматиката и всички настройки, които се извършват. Досието е задължително и ще се прави от топлопреносното предприятие. „Отделно се променят сроковете за отчет на уредите при годишно изравняване. Досега тези срокове бяха уредени в договорите между топлопреносното предприятие и фирмите за дялово разпределение“, каза зам.-изпълнителният директор на “Топлофикация-София” Те са посочени в наредбата – до 10 юли отчет на всички уреди, до 15 юли предаване на изравнителните сметки на всички клиенти. „Досега изравнителните сметки се предаваха на упълномощеното лице, сега ще се предават на всеки клиент индивидуално“, обясни Боян Паунов Той заяви, че плановите ремонти вече са приключили. Относно дълговете на дружество, Паунов посочи, че те са два вида: „Едните са разсрочени с БЕХ, другите са текущи дългове към „Булгаргаз“ Финансовото състояние на „Топлофикация – София“ Боян Паунов определи като „нормално“. „Събираемостта я увеличаваме чрез различните форми на контакт с нашите клиентите“, добави още той. Паунов заяви, че извънсъдебните споразумения с длъжници се увеличават. Според него възможността за купуване на природен газ от различни доставчици може да доведе до по-ниска цена на топлинната енергия: „Разбира се, стига да намерим такъв източник, който да намали цената на природния газ“
Източник: Труд (01.10.2019)
 
Съседите сами ще определят дела на сградната инсталация за парното Всяка етажна собственост вече може сама да избира процента, с който да се плаща за сградна инсталация, без да е нужно да иска предложения от топлинния счетоводител. Възможността за избор е между 20 и 40%, съобщи във вторник изпълнителният директор на "Топлофикация - София" Боян Паунов пред БНТ. Тези правила са записани с промени в новата наредба за топлоснабдяването, която влезе в сила от 1 октомври. На практика чисто новата наредба обаче връща правила отпреди повече от 10 г., които така и не проработиха, освен да доведат до напрежение между съседите, вързани към една и съща абонатна станция. Какво ще се случи сега, ще стане ясно едва през следващото лято, когато започнат да пристигат поредните изравнителни сметки. Сградната инсталация е обща част и разходите за нея са задължение на етажната собственост, затова тя трябва да решава по какъв начин да бъдат разпределяни, смятат от Министерството на енергетиката, които са автори на наредбата. Темата за определянето на плащането за сградна инсталация е болезнена, тъй като според някои разчети таксата "изяжда" над половината от общата сума за парно в месечните фактури на домакинствата. Нещо повече - според експерти от институцията на омбудсмана в някои случаи сградната инсталация достига до 60% от сметките за парно. Затова и оттам многократно са заявявали, че тя се определя по непрозрачен и необясним за хората начин. Според Паунов обаче формулата за сградната инсталация е прецизна. Той посочи, че в наредбата е предвидено и въвеждане на досие за всяка абонатна станция. То ще бъде поставено в самата станция и в него ще бъдат посочени повредите, които са били отстранявани, автоматиката и извършващите се настройки. Досието е задължително и ще се прави от топлопреносното предприятие. Възможност за това всеки вход сам да решава за дела на сградната инсталация имаше и преди повече от десет години - в сезон 2006/2007. Тогава абонатите в един вход можеха да избират какъв да е процентът сградна инсталация в сметките им и фиксираните нива бяха между 10 и 30 на сто. Очаквано хората избираха най-ниския процент, за да плащат по-малко, но това доведе до изкривяване на месечните фактури. В резултат изравнителните сметки в края на сезона, които отчитаха реално потребената енергия, рязко се вдигаха. Впоследствие този начин на изчисление отпадна. С новата наредба се предвижда и още една промяна - изравнителните сметки ще се предават на всеки клиент индивидуално, а не както досега - на упълномощено лице. "Индивидуалните изравнителни сметки, които до момента предавахме на упълномощеното лице и то имаше ангажимента да ги раздаде на съседите си, сега всеки клиент ще може да избере начин за доставка на изравнителната сметка - чрез куриери, по електронен път и до пощенска кутия", коментира Милена Стоянова, управител на един от топлинните счетоводители - "Техем".
Източник: Сега (02.10.2019)
 
„Котлостроене“: Нов опит за мениджърски акции далеч под пазарните цени Нов опит за издаване на акции в полза на мениджърите се явява на капиталовия пазар. Той е при дружеството „Котлостроене“ АД, което свиква общо събрание на акционерите на 30 октомври 2019 г. с цел издаване на 2375 акции или 1% спрямо сегашните 237 588 акции. Емисионната стойност се предлага да е 3 лв. за брой. Лицата, имащи право да запишат акции, са всички членове на Съвета на директорите и прокуристът на „Котлостроене“ АД към датата на общото събрание. Предлаганата цена от 3 лв. на акция е доста под последната борсова цена от 15 лв. за акция и под най-добрата оферта „купува“ от 12 лв. за акция в края на борсовата сесия на 1 октомври 2019 г. Текущата пазарна капитализация на „Котлостроене“ АД 3,6 млн. лв. при цената от 15 лв. на акция. Основният актив на дружеството е голям парцел до ТЕЦ София, зад Централна гара, близо до Надлез Надежда в София. Площта му е около 100 декара (около 100 000 кв. м.). Адресът е на ул. „История Славянобългарска“ 8. Основните акционери към 30 юни 2019 г. са „Фаворит холд“ АД с дял от 77,59% и „Аутобохемия“ АД с 9,57%. Комисията за финансов надзор спря последния опит за мениджърски акции при подпазарни цени при „Хидропневмотехника“ АД. Но такива имаше при „Спиди“ АД, „М+С Хидравлик“ АД и „ЕМКА“ АД. „Котлостроене“ АД отчита загуба от 161 хил. лв. за първото полугодие на 2019 г., спрямо печалба от 3 хил. лв. за същия период на 2018 г. Приходите от продажби за първите шест месеца на тази година са 777 хил. лв., спрямо 912 хил. лв. година по-рано. Собственият капитал към 30 юни 2019 г. е 5,7 млн. лв. или по 24 лв. на ценна книга.
Източник: Инвестор.БГ (03.10.2019)
 
"Топлофикация София" пуска парното в жегата Въпреки пролетните температури през ноември "Топлофикация София" обяви, че поетапно пуска парното. Първо ще бъдат включени детските градини, учебните и здравните заведения, след това жилищните сгради и накрая административните сгради и фирмите, съобщиха от общинското дружество във вторник. Клиентите, които все още не искат топлина, могат да подадат в обслужващия ги топлорайон заявление и подписано за целта решение от общото събрание на етажната собственост. Решението на компанията идва въпреки че дългосрочната прогноза за времето поне за следващите десетина дни не предвещава студове. От компанията обясниха за в. "Сега", че нощите са студени, а дневните градуси не са достатъчни, за да стоплят изстиналите сгради. От друга страна в края на седмицата имало прогноза за леко понижение на температурите и за дъжд. От "Топлофикация" напомниха на клиентите си да отворят максимално вентилите на радиаторите, за да не се налага допълнително обезвъздушаване след пускане на топлото. Хората трябва и да проверят електронните си уреди за дялово разпределение. В случай, че дисплеят им е угаснал, клиентите трябва незабавно да потърсят съдействие от обслужващата ги фирма - топлинен счетоводител. Столичната "Топлофикация" има огромни задължения към "Булгаргаз". В края на лятото държавният монополист заведе дело срещу дружеството заради трупащите се борчове. Само за година дълговете на столичното парно набъбнаха до около 120 млн. лева, след като през 2018 г. предишните им задължения бяха изкупени от БЕХ.
Източник: Сега (06.11.2019)
 
БЕХ затъва още въпреки рекордната печалба на АЕЦ и свестяването на НЕК Въглищният бизнес продължава да трупа загуби и дългове, газовият се подобрява Държавният мастодонт "Български енергиен холдинг" (БЕХ) увеличава натрупаната за първи път в историята си загуба за полугодието на 2019 г. и за деветмесечието нетният отрицателен резултат на компанията вече е 22.279 млн. лв. Това се случва въпреки рекордната печалба от 308 млн. лв., постигната от дъщерната АЕЦ "Козлодуй", свестяването на "Националната електрическа компания", която е свила загубите си със 145 млн. лв. за отчитания период и подобряването на финансовите резултати на "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз". Проблемна остава ТЕЦ "Марица Изток", която е навлязла в червената зона с още 173 млн. лв., но има забавяне на ръста на загубите. "Електроенергийният системен оператор" отчита негативна тенденция за спад на печалбата, а Мини "Марица Изток" са излязли на загуба. Това сочат финансовите резултати на дружествата от държавната енергетика за деветте месеца на 2018 г., публикувани на сайта на Министерството на финансите. От БЕХ обясняват намаляването със 177.651 млн. лв. на печалбата преди данъци или със 125.7% спрямо година по-рано отчасти и с влезли в сила нови международни счетоводни стандарти, които довели до обезценка на вземанията на холдинга с над 50 млн. лв. и до спад на приходите с 23.563 млн. лв. Отделно БЕХ получи по-малко дивиденти от дъщерните дружества за управлението им от компанията майка през 2018 г., когато част от тях влошиха финансовите си показатели. АЕЦ "Козлодуй" с пореден рекорд Ядрената централа продължава да се възползва от високите цени на тока на свободния пазар и да увеличава печалбата си, която в края на септември достига 308 млн.лв. преди облагане с данъци, докато в същия период на 2018 г. е възлизала на 170 млн. лв. Приходите на АЕЦ "Козлодуй" са надхвърлили милиард лева, което е със 181 млн. лв. над отчетените за съпоставимия период на 2018 г. Това обаче е довело и до по-големи с 26 млн. лв. отчисления. Общо 364 млн. лв. е внесъл ядреният оператор във фондовете за радиоактивни отпадъци, за извеждане на ядрени съоръжения от експлоатация и за сигурност на електроенергийната система. АЕЦ "Козлодуй" е произвела с 3.2 на сто повече енергия през деветмесечието спрямо същия период на миналата година. Направила е инвестиции за 63 млн. лв. и ремонти за 54 млн. лв. НЕК забавя темпа на трупане на загуби "Националната електрическа компания" (НЕК) отчита загуба от 16.079 млн. лв., което е подобрени със 145.223 млн. лв. спрямо година по-рано, когато отчетеният отрицателен финансов резултат е 161.312 млн. лв. Общественият доставчик отчита ръст на продажбите на регулирания пазар за бита и спад на свободния като причината за това е по-малкото с 37 на сто произведена електроенергия от водните централи. От данните в отчета става ясно, че положението на компанията би било по-добро, ако не беше осъдена от няколко топлофикации на Ковачки да плати 21 млн. лв. заради оспорени от тях в съда цени. НЕК също така е купила двойно повече енергия от ТЕЦ "Марица Изток 2", което е довело до намаления темп на трупане на загуба и за това държавно дружество. СО2 все така държи държавната въглищна централа на дъното ТЕЦ "Марица Изток 2" отчита увеличение на приходите си с 14.74 процента, но това не е достатъчно да я измъкне от примката на скъпите въглеродни емисии, които въглищната централа трябва да купува, за да може да работи, след като изчерпи своите права за замърсяване на въздуха. Разходите през изминалото деветмесечие на 2019 г. само за въглеродни емисии възлизат на 256.858 млн..лв, а за фонд "Сигурност на ЕЕС“ са били 21 402 хил.лв. На този фон дружеството отчита загуба преди данъци от 173.231 млн. лв., която обаче е подобрение с 90.490 млн. лв. спрямо отчетеният отрицателен финансов резултат загуба преди данъци в размер на 263.721 млн. лв. към края на септември 2018 г. Въглищната централа обаче отчита лек ръст на дълговете си и те вече надхвърлят 1.4 млрд. лв., кожето означава технически фалит. ТЕЦ "Марица Изток 2" обаче очаква разрешение от Европейската комисиячаст от заодълженията ? към собственика БЕХ да бъдат трансформирани в увеличение на капитала с 597.955 млн. лв. Мините задълбават в червената зона Мини "Марица Изток" увеличават отрицателния си резултат и за деветмесечието счетоводната им загуба достига7.493 млн. лв. Отчетеният финансов резултат е по-нисък с 11. 057 млн. лв. спрямо година по-рано. Дружеството не е изпълнило както добивната, така и ремонтната и инвестиционната си програма. ЕСО намалява печалбата си, износът на ток спаднал наполовина "Електроенергияният системен оператор" също влошава финансовото си състояние и намалява печалбата си от 23.420 млн. лв. в края на септември 2018 г. на 16.439 млн. лв. година по-късно. Обяснението е в спада на приходите от цената за достъп и пренос на енергия по мрежата високо напрежение, както и намаления наполовина износ на електроенергия. В същото време преносният оператор е увеличил разходите си за плащане на централи за студен резерв с близо 8 млн. лв. спрямо 2018 г. Причината е в увеличения от министъра на енергетиката капацитет за разполагаемост и увеличените цени в търговете за закупуване на студен резерв, които бяха спечелени от централите на Христо Ковачки и ТЕЦ "Варна" на почетния лидер на ДПС Ахмед Доган. В малки количества се уредиха и ТЕЦ "Марица Изток 2" и когенерацията на Кирил Домусмиев "Биовет". Газовите дружества вдигат печалбите си Двете газови дружества на БЕХ продължават да подобряват състоянието си. Доставчикът "Булгаргаз" отчита нетна печалба от 35.811 млн. лв., докато година по-рано тя беше 17.123 млн. лв, а към края на 2018 г. надхвърли 25 млн. лв., но беше "изядена" от провизирана от газовото дружество загуба от около 52 млн. лв. заради платена оспорвана глоба за злоупотреба с монопол, наложена от Европейската комисия. Дружеството отчита спад на продажбите на газ на вътрешния пазар с 1.88 процента и сериозен ръст на приходите от тях с 23.5 млн. лв. Продължава да не може да си прибере дълговете от "Топлофикация София", които са просрочени и са за близо 105 млн. лв. В предизборната битка за кмет на София спечелилата четвърти мандат Йорданка Фандъкова нарече държавният доставчик "рекетьор", защото той дръзна да заплаши столичното парно със съд заради неплатените сметки за газ. Операторът "Булгартрансагаз" пък отчита печалба за деветмесечието от 81 млн. лв., докато година по-рано тя е била в размер на 68.820 млн. лв. Принос за този резултат има и получената сума за 6.818 млн. лв. от депозита на БТГ във фалиралата Корпоративна търговска банка. Приходите от транзитни такси за пренос на газ през българска територия обаче са спаднали до 250 млн. лв., докато преди година са били над 261 млн. лв. Причината е спадът на пренесените количества природен газ до Турция и Гърция, които не могат да бъдат компенсирани от ръста на транзита до Северна Македония. От отчета на газовия оператор става ясно още, не ча 1 октомври е бил увеличен регистрираният капитал на дружеството с близо 351 млн. лв. и той вече надхвърля 1.225 млрд. лв.
Източник: Медия Пул (06.11.2019)
 
Изпълнителният директор на „Топлофикация София“ Кремен Георгиев подаде оставка В Надзорния съвет на „Топлофикация София“ ЕАД е постъпило искане от изпълнителния директор на дружеството инж. Кремен Георгиев за прекратяване на правомощията му. Това съобщиха от пресцентъра на дружеството. Решението му е било предмет на предварително обсъждане и на по-ранен етап с Надзорния съвет, който своевременно е предприел действия за осигуряване нормалното функциониране на дружеството. Инж. Кремен Георгиев благодари на ръководството и екипа на „Топлофикация София" ЕАД за гласуваното доверие и съвместната работа. Надзорният съвет на „Топлофикация София“ ЕАД прие единодушно постъпилото заявление за освобождаване на инж. Георгиев като изпълнителен директор на дружеството и утвърди за нов изпълнителен член на Управителния съвет Александър Александров. Александър Александров е магистър „Топлоенергетика“ от Технически университет - София, с няколко специализации в Германия, включително по Програма за обучение на висши мениджърски кадри (еквивалент на МВА) и повече от 20 годишен опит на ръководни позиции във водещи български и международни компании.
Източник: Банкеръ (19.11.2019)
 
ЕК даде зелена светлина на завода за горене на боклук в София Плановете на Столичната община да предостави държавна помощ на "Топлофикация - София" за изграждане на инсталация за горене бяха одобрени от Европейската комисия. Идеята на бъдещия инсинератор е да изгаря остатъците от столичния боклук, които не могат да бъдат обработени, и да се осигури евтино гориво за "Топлофикация София". Плановете са изграждането на инсталацията да приключи до края на 2023 г. По проекта се работи от далечната 2011 г., но все още няма обществено съгласие заради спорните въпроси за влиянието върху околната среда. Финансовата помощ от Европейския съюз ще е в размер на 94 млн. евро, като пряката безвъзмездна помощ ще е приблизително 90.8 млн. евро (около 177.6 млн. лв.), а останалата част ще е под формата на заем, отпуснат от Столичната община на „Топлофикация“. Той ще е приблизително 3 млн. евро (около 5.8 млн. лв.). Средствата за инсинератора са по програма „Околна среда“ и бяха отпуснати на правителството в края на ноември миналата година. Плановете са инсталацията да бъде свързана с топлофикационната мрежа на София. Централата ще произвежда топлинна енергия и електричество с мощност приблизително 55 мегавата топлинната енергия и 19 мегавата електроенергия. За гориво годишно ще бъдат използвани около 180 хил. тона негодни за рециклиране битови отпадъци. Както в."Сега" писа, през миналата седмица общината загуби дело за отказан достъп до обществена информация, свързана именно с изграждане на инсталация за горене на отпадъците в столицата. Върховният административен съд постанови, че общината няма право да крие проекта за инсталацията, както и документацията по него и трябва да го представи на заявителя. Проектът за инсинератора в центъра на София бе и основна точка в предизборната кампания за кмет на столицата. Срещу него се обявиха "Демократична България" и Борис Бонев. Десните от години протестират срещу инсталацията, защото не считат, че въздухът на София трябва да се замърсява допълнително.
Източник: Сега (26.11.2019)
 
756 млн. лв. са дълговете на „Топлофикация – София” Общо 756 млн. лв. са дълговете на “Топлофикация – София”. 596 млн. лв. от тях общинското дружество има да плаща на Български енергиен холдинг. Към “Булгаргаз” дългът е 147 млн. лв и включва 50 млн. лв авансова фактура за ноември. Това стана ясно по време на заседанието на комисията по финанси към Столичния общински съвет, на което беше изслушано ръководството на “Топлофикация – София”. Новият шеф на дружеството Александър Александров увери, че то обслужва коректно задълженията си и няма причина за безпокойство. Според него решението на проблема е “Топлофикация” да произвежда повече електрпенергия и диверсификация на доставките на гориво. До март трябва да са готови всички нужни анализи, за да може да стартира търсенето на външен стратегически инвеститор.
Източник: Труд (27.11.2019)
 
ЕК даде зелена светлина на завода за горене на боклук в София Плановете на Столичната община да предостави държавна помощ на "Топлофикация -София" за изграждане на инсталация за горене бяха одобрени от Европейската комисия. Идеята на бъдещия инсинератор е да изгаря остатъците от столичния боклук, които не могат да бъдат обработени, и да се осигури евтино гориво за "Топлофикация София". Плановете са изграждането на инсталацията да приключи до края на 2023 г. По проекта се работи от далечната 2011 г„ но все още няма обществено съгласие заради спорните въпроси за влиянието върху околната среда. Финансовата помощ от Европейския съюз ще е в размер на 94 млн. евро, като пряката безвъзмездна помощ ще е приблизително 90.8 млн. евро (около 177.6 млн. лв.), а останалата част ще е под формата на заем, отпуснат от Столичната община на „Топлофикация". Той ще е приблизително 3 млн. евро (около 5.8 млн. лв.). Средствата за инсинератора са по програма „Околна среда" и бяха отпуснати на правителството в края на ноември миналата година. Плановете са инсталацията да бъде свързана с топлофикационната мрежа на София. Централата ще произвежда топлинна енергия и електричество с мощност приблизително 55 мегавата топлинната енергия и 19 мегавата електроенергия. За гориво годишно ще бъдат използвани около 180 хил. тона негодни за рециклиране битови отпадъци. Както в."Сега" писа, през миналата седмица общината загуби дело за отказан достъп до обществена информация, свързана именно с изграждане на инсталация за горене на отпадъците в столицата. Върховният административен съд постанови, че общината няма право да крие проекта за инсталацията, както и документацията по него и трябва да го представи на заявителя.
Източник: Сега (27.11.2019)
 
Топлофикация София обяви, че излиза на енергийната борса от догодина "Топлофикация София“ ЕАД ще участва самостоятелно на Българската независима енергийна борса (БНЕБ) през 2020 г., съобщиха от дружеството. Според обявеното, подготовката за самостоятелно излизане на свободния пазар вече е извършена. Утвърдени са правила за процедура за избор на координатор на стандартна балансираща група и вътрешни правила за участие на Българската независима енергийна борса. Двата документа ще бъдат достъпни на сайта на столичната Топлофикация – www.toplo.bg, в рубриката "Законодателна рамка".
Източник: actualno.com (04.12.2019)
 
Съдът на ЕС отсъди: плащаме разходите и за общите части, дори и да сме без парно Собствениците на апартаменти трябва да заплащат разходи за общите части и сградната инсталация на блока, дори да са се отказали от централно парно - това отсъди Европейският съд в Люксембург. Съдът се произнесе по дело на ЕВН “Топлофикация” срещу двама длъжници от София, които са спрели парното в апартаментите си и отказват да платят за топлината, минаваща по тръбите, както и за отоплението на входа на блока, в който живеят. Според магистратите от Люксембург наредбата на “Топлофикация” за плащането на общите части не противоречи на европейското право, има достатъчно технически възможности да се изчисли дължимото само за общите части. Те смятат, че европейската директива за енергийна ефективност допуска сметките за парно да се изготвят индивидуално за всеки собственик на апартамент пропорционално на отопляемия обем. Като притежатели на недвижимост в етажна собственост всички собственици на апартаменти са част от договора, сключен за доставката на отоплителна услуга, независимо дали индивидуално я ползват, казват съдиите на ЕС. Според тях подаването на топлинна енергия за сградната инсталация, а оттам и за общите части на сградата, което се извършва по силата на взето от етажната собственост решение за присъединяване на сградата към централното отопление, не представлява непоръчана доставка. За това настояваха пред съда българските ишци Николина Димитрова и Митко Димитров. Европейският съд преценява, че индивидуалните топломери осигуряват отчитане на реално потребената енергия. В същото време той признава, че е сметките не може да бъдат изцяло индивидуализирани по отношение на общите части и сградната инсталация. “Апартаментите в такива сгради не са топлинно независими, тъй като топлината циркулира между отопляваните и по-малко отопляваните или съвсем неотопляваните помещения”, се казва в решението, публикувано днес. Ето защо за общите части топлофикацията може да изчислява използваната енергия пропорционално на отопляемия обем на всеки апартамент, независимо дали радиаторите в него са свалени, изключени или работят. Решението на европейските магистрати ще бъде задължително за всички съдилища в ЕС при дела от подобен характер.
Източник: Банкеръ (06.12.2019)