Новини
Новини за 2016
 
Топлофикациите събират милиони от дела срещу клиенти Родните топлофикации събират милиони левове от съдебни дела срещу клиенти. Това стана ясно вчера от думите на омбудсмана Мая Манолова пред бТВ. Така например "Топлофикация-София" за миналата година е поискала близо 10 млн. лева за съдебни разноски от потребителите. През 2015 година от столичното парно са завели 15 000 дела срещу длъжници. При започването на производство обаче гражданите се задължават да платят такса от 300 лева за юрисконсулт. След това пък се начислява и такса от 350 лева за съдебен изпълнител и дългът набъбва. "Така "Топлофикация-София" е поискала от потребителите си 9,75 млн. лева за услуга, която не предоставя", обясни Манолова. Омбудсманът даде за пример и сигнал на гражданин, на който "Топлофикация" дължала 113 лева. Неговата сметка за парно била едва 38 лева. От дружеството не извършили прихващане, а начислили такси за съдебен изпълнител и юрисконсулт. По думите й дружествата преднамерено не информират клиентите си за текущи задължения, за да може да заведат дело. От "Топлофикация“ умишлено не уведомяват своите клиенти, че са пуснали молба до съда, така 35 лева стават 10-20 пъти повече. „Топлофикация“ не е дружество за юридически услуги, ами те утре ще започнат да предлагат на хората мармалад или зарзават", подчерта Манолова. Тя беше категорична, че дружеството трябва да бъде озаптено. Тя ще настоява топлофикациите да се откажат от тези юрисконсулстки задължения. В края на месеца омбудсманът организира кръгла маса, на която ще се обсъдят неясните фактури и таксата "сградна инсталация". Манолова внася и в МС идеята си за въвеждане на еднодневни винетки. Преди дни тя предложи разрешението за 24-часовата винетка да се плаща с есемес.
Източник: Новинар (18.01.2016)
 
"Такса юрисконсулт" на топлофикациите ще стигне до КС Омбудсманът Мая Манолова ще сезира Конституционния съд (КС) заради т. нар. "такса юрисконсулт", която топлофикациите получават без основание от съда, когато водят дела срещу абонати за неплатени сметки. Манолова ще иска отмяна на текст от Гражданския процесуален кодекс (ГПК), който дава основание на съдилищата да товарят длъжниците два пъти с поне по 300 лв. за възнаграждение за юрисконсулт - веднъж в производството пред съда и втори път - по изпълнителното дело. Реално тези пари не отиват за плащане на юридически услуги, а потъват в касите на дружествата. Новината беше съобщена от омбудсмана след въпрос от депутат на парламентарната комисия по вероизповеданията вчера. Тя не даде подробности, но очевидно става дума за чл. 78, ал. 8 от ГПК. Там е посочено, че "в полза на юридически лица и еднолични търговци се присъжда и адвокатско възнаграждение, ако те са били защитавани от юрисконсулт". По този начин съдилищата присъждат и хонорар за юрисконсулт, какъвто биха определили и за адвокат. Адвокатските хонорари пък имат специална тарифа, в която са посочени задължителни минимуми. Така законът реално обслужва легалното ограбване на потребителите, защото юрисконсултите на дружествата са на трудови договори и всъщност не получават нито стотинка от таксата. Преди Коледа Манолова разкри схемата как един дълг от 10 лв. може да нарасне на 1010 лв., при това съвсем законно, и се закани, че няма да остави това така. ВЪЗХИТА Бившият министър на правосъдието от първия кабинет на ГЕРБ Диана Ковачева най-вероятно ще е заместник-омбудсман. Това се разбра вчера, след като комисията по вероизповеданията изрази възхитата си от нея след изслушването й. Ковачева заяви, че ще се фокусира върху затворите, за да се ограничи насилието там.
Източник: Сега (22.01.2016)
 
Омбудсманът ще сезира Конституционния съд за такса "юрисконсулт" на "Топлофикация". Това съобщи Мая Манолова при отчета на първите си 100 дни на поста. Днес тя ще внесе жалба в Конституционния съд срещу текст от ГПК, който регулира юрисконсултските възнаграждения на юридически лица, институции, еднолични търговци в съдебен процес. Според омбудсмана стандартната практика е те да получават заплати, а сумите от таксата "юрисконсулт" са за "неоснователно обогатяване на монополните дружества". Манолова обяви, че ще отнесе проблема с такса "сградна инсталация" и противоречивата съдебна практика и към еврокомисаря за правосъдието и потребителите Вера Юрова. 2540 жалби са постъпили досега при омбудсмана - една трета от тях са оплакванията от парното, тока, мобилните оператори и ВиК дружествата.
Източник: Сега (02.02.2016)
 
КС образува дело срещу такса "юрисконсулт" Конституционният съд образува дело по искането на омбудсмана Мая Манолова срещу т.нар. такса "юрисконсулт". За докладчик е определена Таня Райковска, която доскоро бе зам.-шеф на Върховния касационен съд. Манолова настоява да се премахне правилото на юрисконсултите да се присъждат "адвокатски" възнаграждения. Поводът е, че по делата на топлофикациите се определят суми, които не отиват за юрисконсултите, а влизат по сметките на търговските дружества. Искането е за отмяна на чл.78 ал.8 от Гражданския процесуален кодекс (ГПК) и чл.161 ал.1 изр.3 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК). Първият текст гласи: "В полза на юридически лица и еднолични търговци се присъжда и адвокатско възнаграждение, ако те са били защитавани от юрисконсулт". Правилото се прилага и по административните дела. Иска се отмяна и на разпоредбата в ДОПК, че "на администрацията вместо възнаграждение за адвокат се присъжда юрисконсултско възнаграждение в размера до минималното възнаграждение за един адвокат". Според омбудсмана тези разпоредби противоречат на конституцията в частта й за принципа на правовата държава, неприкосновеност на частната собственост, на равни условия за стопанска дейност и на равенство в процеса. В искането си Манолова посочва, че правилото е - съдът осъжда загубилия да плати само реално направените разноски на спечелилата страна. А юрисконсултът е служител на трудов договор при съответната страна и му се дължи трудово възнаграждение, което няма никаква връзка със стойността на предмета на делото (цената на иска).
Източник: Сега (05.02.2016)
 
153 000 софиянци плащат надути сметки заради стари водомери Надути сметки за вода ще платят 153 423-ма столичани заради стари водомери. Толкова са абонатите на „Софийска вода”, чиито уреди са с изтекъл срок на метрологична годност към 1 януари 2016 г., съобщиха от дружеството за „Труд”. Или това са 25 на сто от клиентите на компанията. От „Софийска вода” вече са изпратили до абонатите предписание под формата на уведомително писмо. В него се уточнява, че е необходима проверка на уреда дали отговаря на техническите изисквания или трябва да се подмени с нов, обясниха експерти на дружеството. Срокът за изпълнение на предписанието е 90 дни. Ако клиентът не подмени уреда, след изтичане на срока от „Софийска вода” започват да му начисляват база от по 6 куб м. на човек, ако жилището е с парно, и по 5 куб. м – при нетоплофицирано жилище. Солената сметка не спира до тук. До поставяне на изправни индивидуални водомери, базата се завишава всяко тримесечие с по един кубик на човек. Част от абонатите все пак са започнали подмяна, уточниха от дружеството. Неплатени сметки за 83,2 милиона лева за вода дължат столичани към края на 2015 година, показват още данните на „Софийска вода”. Компанията е завела дела срещу повече от 2500 длъжници през миналата година за неплатени фактури. От "Топлофикация София” също предупредиха, че ще има солени сметки за топла вода за абонатите с негодни водомери. Според промените в Наредбата за топлоснабдяване, приети през юни миналата година, на тях им се начисляват по 140 литра топла вода на денонощие на човек, уточни говорителят на столичното парно Елизабет Павлова за „Труд”. Когато в едно жилище живеят 3-4 човека, смятайте за каква сума става въпрос, коментира тя. По думите й, щом веднъж получат подобна сметка, абонатите бързо подменят негодните водомери. От дружеството обаче нямат данни колко от водомерите за топла вода са стари. Дали е изправен водомерът ви, може да кажат лицензираните от Държавната агенция за метрологичен и технически надзор лаборатории. Техният списък е публикуван на сайта на агенцията.
Източник: Труд (10.02.2016)
 
"Топлофикация София" свива загубата си с над 20 млн. лв. Загубата на "Топлофикация София" се е свила с около 23 млн. лв. през 2015 г. до 60.35 млн. лв. За тази година се очаква негативният финансов резултат да се запази почти същият, но с леко влошаване (62.690 млн. лв). Това сочат данните от бизнес плана на общинската компания за 2016 г. Дружеството е най-големият доставчик на топлинна енергия в страната с абонати около 400 хил. домакинства. От "Топлофикация София" не бяха открити, за да коментират данните. Въпреки свиването на загубата на "Топлофикация София" през 2015 г. от данните се вижда, че приходите от продажби на топло- и електроенергия значително са намалели в сравнение с предходната година. В същото време приходите в графа други обаче са се увеличили с 26 млн. лв. Значително свиване има на разходите за материали - 59 млн. лв., което вероятно се дължи на намалението на цената на природния газ, който е основна суровина за дружеството. През миналата година заради тенденцията на поевтиняване на петрола и алтернативните горива цената на "Булгаргаз", който е единственият доставчик за дружеството (както за всички останали топлофикации и за големите индустриални потребители), беше намалена общо с 30%. Според прогнозата на "Топлофикация София" през 2016 г. разходите за материали ще намалеят с още 58 млн. лв. до 327 млн. лв., което означава, че дружеството очаква и през тази година цената на природния газ да отбележи съществено намаление. В същото време тези за външни услуги и други разходи имат възходящ тренд както през 2015-а спрямо предходната, така и според прогнозните данни за 2016 г. Разходите за персонал се запазват на същото ниво от 42 млн. лв., докато през настоящата дружеството предвижда увеличението им с 2 млн. лв. През 2015 г. разходите за обезценка на активи са се увеличили с малко над 9 млн. лв. до 33 млн. През 2016 г. очакванията са те да се свият над два пъти. Една от причините за лошото финансово състояние на "Топлофикация София" са нередовните постъпления от клиенти. За да повиши събираемостта на вземанията си, през последните години дружеството предприе редица мерки като това да съди нередовните си клиенти. Явно част от тях са сработили, тъй като през 2015 г. постъпленията по тази графа са се увеличили с 18 млн. лв. до 391 млн. През 2016 г. обаче дружеството прогнозира постъпленията от клиенти да намалеят до 342 млн. лв., въпреки че количеството фактурирана топлинна енергия се запазва на същите нива, а на електрическа се увеличава минимално. Плащанията на доставчици (основният от които е "Булгаргаз") са се увеличили с 85 млн. лв. до 323 млн. лв. през 2015 г., сочат данните, които все още на са окончателни. За 2016 г. прогнозите са плащанията по това перо да са в размер на 239 млн. лв. Паричните средства на дружеството в края на 2015 г. са били 8 млн. лв. Същата е и прогнозната сума за 2016 г. През 2015 г. текущите задължения на "Топлофикация София" са намалели до близо 180 млн. лв. при близо 650 млн. лв. през предходната. Това се дължи на споразумението, което топлофикацията сключи с Българския енергиен холдинг в началото на декември за разсрочване на задълженията от 500 млн. лв. за следващите 20 години. За 2016 г. обаче дружеството прогнозира текущите търговски задължения отново да се увеличат до близо 250 млн. лв. Производството на електроенергия от когенерациите на "Топлофикация София" е намаляло с 13% през 2015 г. Това вероятно се дължи на подмяната на стари мощности. През август миналата година ТЕЦ - София, увеличи инсталираната си мощност от 72 на 110 мегавата. През настоящата година дружеството прогнозира почти двойно увеличение на произведената електроенергия от този ТЕЦ.
Източник: Капитал (11.02.2016)
 
Юридическите услуги при дело за неплатена сметка за парно до 300 лв. да не надвишават нейния размер, предлагат столични общински съветници. Така, ако длъжникът има сметка от 8 лв., той ще плати юридически разноски също за 8 лв., обясни председателят на Столичния общински съвет Елен Герджиков. Тримата общински омбудсмани, от своя страна, предложиха "Топлофикация-София" да не завежда дела срещу длъжници за суми под 50 лева. Вчера защитниците отчетоха първите си шест месеца работа и внесоха доклада за свършеното в Столичната община. "За събирането на тези суми трябва да се намери друг начин", каза омбудсманът Деян Дянков. Според Герджиков въпросът е в ръцете на юристите. "Ако има възможност да не се търсят суми под определен праг, това трябва да стане. Но трябва да бъде по закон", заяви той. Високите такси за юридически услуги при съдебните дела бяха оспорени и от националния омбудсман Мая Манолова, която сезира и Конституционния съд. "Искаме при фактурите на неизрядните платци да бъдат включени и ясни срокове за това кога се преминава към събиране на задълженията по съдебен път. В момента хората просто не знаят какво се случва", каза още Деян Дянков. Затова от следващия месец фактурите на столичното парно ще бъдат с гриф "просрочено" и "предстои съдебно производство" за тези, които системно не плащат за отоплението на дома си. В момента от дружеството често пъти предупреждават по телефона своите неизрядни абонати. Проблемът обаче е, че звънят между 9 и 17 часа, когато най-често хората не са вкъщи, а на работа, и на практика не разбират за действията на дружеството, обясни Деян Дянков. Код "платец" пък ще замени досегашния абонатен номер. Целта е всеки клиент да се води с номер и име, така че задълженията да се свързват и с името му, а не да се губят при смяна на партидата, при продажбата на имота например. УКАЗАТЕЛ Столичното парно започва кампания за обновяване на клиентските данни, като към момента това са направили около 60 000 абонати. Ако данните се актуализират, "Топлофикация" има готовност за есемес известяване за дължимите суми, каза Валя Чилова от стопанската комисия на общината. Тя поясни, че няма и не може да има краен срок за това, тъй като обновяването на данните е доброволно.
Източник: Сега (11.02.2016)
 
Столичани ще плащат сметките си за парно по индивидуален код „Платец”, който ще бъде въведен за всеки абонат в следващите седмици. Той ще допълва сегашните абонатни номера на клиентите на „Топлофикация” и чрез въвеждането му вече няма да се губи връзката с клиента при смяна на адреса му, както многократно се е случвало досега. Това съобщи председателят на Столичния общински съвет Елен Герджиков, който даде съвместна пресконференция с тримата нови омбудсмани на дружеството. Герджиков каза, че вследствие на отчета за дейността им пред първите 6 месеца, откакто бяха избрани за обществени посредници, ще бъдат предприети конкретни мерки за по-доброто взаимодействие на „Топлофикация” с клиентите й. Освен индивидуален код абонатите ще получат до края на месеца и нови фактури като графика. В тях най-отпред ще се акцентира с главни букви на просрочените задължения на клиента, ако има, или ще се указва съдебното производство, ако предстои. Целта е тази важна за клиентите информация да не остане незабелязана, както се е случвало със старите фактури. „Топлофикация” е започнала вече и цялостна подмяна на базата данни за абонатите. Досега обновена информация за адресите и телефонните номера има за 60 000 абонати. Мобилни екипи на дружеството вече обикалят домовете на столичани, които имат просрочени задължения. Те се легитимират със специални карти и предлагат варианти за изчистване на борчовете, които са предварително разписани в наръчник. Омбудсманите подчертаха, че за да се избегнат случаите на измама, при тези срещи не се извършват никакви плащания. „Топлофикация” няма сметка да води съдебни дела. Много по-добре и за нея, и за клиентите й е да се сключат споразумения за разсрочване на задълженията”, подчертаха обществените посредници. За 2015 година 8000 длъжници са предпочели този начин за изчистване на просрочените си плащания и са избегнали отиването в съда.
Източник: Новинар (11.02.2016)
 
"Топлофикация-София" ще следи абонатите си онлайн "Топлофикация-София" ще въведе дистанционен контрол на абонатите си. Мярката е записана в бизнес плана на дружеството, съобщиха вчера от компанията. Съобщението идва ден след анонсирания пакет от мерки от Столичната община. От другия месец потребителите ще получават и нови фактури с код "платец" и гриф "просрочено", ако плащането на сметките е забавено. С въвеждане на новата дистанционна система "Топлофикация" ще може да следи работата на съоръженията и техните параметри в реално време, обясниха от дружеството. Това ще даде възможност и на клиентите да контролират работата на съоръженията и заедно с експертите на компанията да изберат оптималния режим на работа в зависимост от нуждите и особеностите на сградата. "През тази година ще започнем да внедряваме и системата за мониторинг и управление на 4200 абонатни станции в топлорайон "София". Избрахме този район за пилотен поради големия брой потребители там и зачестилите аварии", каза шефът на "Топлофикация-София" Георги Беловски. Друга новост е, че компанията ще кандидатства пред енергийния регулатор за лиценз за търговия с ток. Това ще й позволи да излезе на свободния пазар като търговец. Ще бъде и стъпка към подобряване на финансовото състояние на дружеството, смятат от общинското предприятие. Проблемът със събираемостта на сметките обаче остава една от най-големите пречки. Компанията предлага възможност споразуменията за извънсъдебно решение на споровете с платците да бъдат сключвани от мобилни екипи в дома на абоната. От тази услуга през изминалата година вече са се възползвали 168 потребители. Преди ден обаче председателят на Столичния общински съвет Елен Герджиков предупреди, че става дума единствено за попълване на документи, но не и за плащане на място. Причината за уточнението е, че част от възрастните хора могат да се подведат, а услугата да се превърне в нова схема за измами. През миналата година тези споразумения са се увеличили двойно в сравнение с предходната до 7961.
Източник: Сега (12.02.2016)
 
"Топлофикация": При сключване на споразумение се спира лихвата Длъжниците към "Топлофикация" да сключват споразумения, призова омбудсманът на "Топлофикация - София" Деян Дянков пред БНР. При сключване на споразумение e важно да се знае, че се спира нарастването на лихвата, която има към задължението, обясни Дянков. Той посочи, че има дела срещу длъжници и за 8 лева, и за 3 лева, а сумата за юридическо възнаграждение и държавната такса са 325 лева. Причината често е заради забравяне на последна фактура или изравнителна сметка след продажбата на апартамент. Така се губи връзката с вас, защото не сте абонат - титуляр на партидата, и оттам нататък настъпват всички тези лоши както за абонатите, така и за самата "Топлофикация" неща, заяви Дянков. Toй призова хората в подобна ситуация да проверяват сметките си, за да се избегнат нови подобни случаи. За да се избегнат делата за малките суми, ще бъде въведен т.нар. "код платец", допълни Дянков. Само съдът може да отмени насрочените дела, изтъкна омбудсмандът и покани хората с просрочени задължения в приемната на "Топлофикация". Всеки конкретен случай се разглежда индивидуално и се намира най-доброто решение.
Източник: Дума (16.02.2016)
 
"Топлофикация-София" предупреди за по-високи сметки за януари Сметките за парното за януари в София вече са пуснати в интернет и на касите на столичната топлофикация. Те ще бъдат по-високи в сравнение с декември, предупредиха от дружеството. По данни на изчислителния център на компанията през януари битовите клиенти са употребили с 10% повече енергия спрямо декември. От "Топлофикация-София" отчитат като допълнителен фактор и по-ниската средна температура през януари, която е била -0.6 градуса спрямо 2.1 градуса през декември. Няма промяна в цената на топлинната енергия, така че и през януари 2016 г. действащата цена е 84.96 лв. лв./МВтч с ДДС. Месечните сметки за парно са изготвени според промените в Наредбата за топлоснабдяването, като изчисленията са направени на базата на реалната консумация във всеки отделен имот за предходния отоплителен сезон. Така се избягват прекалено високите сметки през декември, януари и февруари въпреки студеното време. Все пак обаче по-голямата консумация предполага и по-големи сметки, дори и с равни вноски. Новите фактури идват с променен външен вид. В горния десен ъгъл ще бъде отбелязан уникалния "код на платец", който ще върви заедно със съответния абонат, дори той да продаде имота си. Новост ще бъде и максимално ясно изведената информация за просрочените задължения или за предстоящи съдебни действия за събиране на неплатени сметки. Само през януари са сключени 900 споразумения с клиенти за разсрочване на около 1.5 млн. лв., като 241 са споразумения по съдебни процедури, отчитат от общинското предприятие.
Източник: Сега (18.02.2016)
 
Омбудсманът иска отделни фактури за парно и топла вода Месечните фактури на "Топлофикация-София" да бъдат две отделни - едната за топла вода, а другата - за парно. Това предлага в свой доклад омбудсманът Мая Манолова. За последните четири месеца в институцията са получени близо 350 жалби, които са най-вече за плащането на сградна инсталация, дяловото разпределение и сметките за парно. "Думата "топлофикация" е станала нарицателна за крепостничество, за ограбване и това трябва да се промени", коментира Манолова. В момента сметките не отговарят на похарчената енергия, а самите те са неясни и неразбираеми. "Дяловото разпределение не позволява формирането на сметки, макар и частично, по показанията за апартамента, каквато е практиката в страните - членки на ЕС", се посочва в доклада. Неясните фактури далеч не са единствената причина за разрива в отношенията топлофикация - потребители. Омбудсманът предлага и два варианта за решаване на проблемите с фирмите за дялово разпределение. Първият от тях предвижда те да отпаднат, а самото разпределение да се извършва от топлопреносното предприятие. "Много клиенти не знаят, че "Топлофикация -София" може да извършва тази услуга", коментира Манолова. Вторият вариант е дружествата да подлежат на лицензиране от енергийния регулатор, а отношенията между топлинен счетоводител и етажна собственост да бъдат разписани в договор. Самите топлинни счетоводители работят с цени, в чието обсъждане не участва енергийният регулатор. "В последните няколко години цената за услугата "дялово разпределение" и по-точно в частта "обслужване на партида" бе увеличена от 1.70 на 9.90 лева без ДДС", посочва омбудсманът.
Източник: Сега (29.02.2016)
 
Ковачки влиза в енергийния боклук Докато "Топлофикация София" все още е на ниво екоразрешителни за изграждането на инсталация за изгаряне на софийския боклук (преработен в RDF брикети) и чака европейско финансиране, ТЕЦ "Бобов дол", свързван с Христо Ковачки, прави уверени стъпки в тази посока. В средата на февруари Регионалната инспекция по околна среда и водите (РИОСВ) в Перник излезе с решение, според което инвестиционното намерение на ТЕЦ "Бобов дол" за разширяване на производствената му дейност чрез оползотворяване на неопасни отпадъци съвместно с основното си гориво въглища няма да окаже значително отрицателно въздействие върху околната среда. От решението става ясно, че ТЕЦ "Бобов дол" има намерение да изгаря отпадъци от шивашка, обувна и дървопреработвателна промишленост, както и RDF гориво. Това не е инцидентен ход на енергийните предприятия, който са свързани с Ковачи. Преминаване към алтернативно гориво е предвидено още за ТЕЦ "Русе", "Топлофикация - Бургас", а засега неуспешен опит има и за ТЕЦ "Брикел". От една страна, смяната може да направи експлоатацията им по-евтина, а от друга, да "позелени" част от тези енергопроизводители, които с години се свързват със замърсяване и лоши производствени практики. RDF-ът стана популярен в България покрай софийския завод за боклук, който след осем години на изграждане беше открит през септември миналата година. Едно от направленията на системата е именно производството на RDF гориво от калоричната част на битовите отпадъци - пластмаси, хартия, дървесина, текстил и др., а капацитета на съоръжението е 178 хил. тона годишно. Идеята е това гориво да се изгаря в инсталация в ТЕЦ "София" на "Топлофикация - София" и по този начин да намали разходите й за природен газ с 10%. До изграждането на това съоръжение обаче има неопределено време, което отваря възможност за други ползватели да се възползват от безплатната суровина. RDF горивото стана още по-апетитно, когато през юни миналата година Столичната община обяви търг за изгарянето на тези отпадъци на стойност 25.2 млн. лв. Тогава в поръчката участваха три циментови завода "Златна Панега цимент", "Девня цимент" и "Холсим България", които имат разрешение да използват подобно гориво, тъй като само при тях няма остатъчни вредни вещества. Впоследствие кметът Йорданка Фандъкова прекрати поръчката, тъй като и тримата кандидати бяха предложили прекалено високи цени, за да изгарят боклуците на София, като обеща тя да бъде подновена след преоценка. От справка в регистъра на обществени поръчки се вижда, че засега поръчка няма. Затова пък на сцената се появи ТЕЦ "Бобов дол", която също има намерение да изгаря RDF. Инвестиционното намерение на ТЕЦ "Бобов дол" предвижа отпадъците да заместят 0.5% от използваните от централата въглища. В тонове това означава 96 тона на денонощие или малко над 30 хил. тона годишно. Предварителното третиране на отпадъците ще става на новообособена площадка в близост до открития склад за въглища. Това става ясно от решението на РИОСВ, според което проектът няма нужда от изготвяне на оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС). За да доведе идеята си докрай, ТЕЦ "Бобов дол" трябва да получи и промяна на комплексното си разрешително от Изпълнителната агенция по околна среда, което ще отнеме месеци. Изпълнителният директор на централата Емил Христов не пожела да коментира идеята за реализацията на проекта пред "Капитал". Докато при изгарянето на RDF в химическите заводи няма остатъчни вредни вещества, не така стоят нещата при оползотворяването му в топлоцентрали. Какво да се прави с остатъчните 25% (по оценки на еколози) пепел и фините прахови частици от изгарянето на RDF-a е един от отворените въпроси, стоящи пред бъдещата инсталация в "Топлофикация - София". Специално за ТЕЦ "Бобов дол", която многократно е замърсявала околната среда в региона на Перник, обаче такъв проблем явено не съществува, според решението на РИОСВ. В него се посочва, че образуваните отпадъчни газове ще се пречистват от съществуващите сероочистващи инсталации и филтри на централата. Отпадъците от изгарянето пък ще се съхраняват в депо за производствени неопасни отпадъци в с. Каменик, община Бобошево, за което централата има разрешение за експлоатация. На площадката на "Топлофикация - Бургас", чиято собственост също се свързва с Христо Ковачки, ще се изгражда инсталация за газификация на биомаса. Подобен проект на фона на спирането на субсидиите централите на биомаса и трайната тенденция за намаляване на цените на природния газ изглежда, меко казано, странна. От централата обаче не бяха открити за коментар. Инициатор на проекта е фирмата "Гранд енерджи" ЕООД, която е регистрирана на адреса, на който са базирани повечето от компаниите, свързани с Ковачки. Неин управител от 2013 г. е Александър Спасов, а от финансовия отчет на фирмата за 2014 г. (последния публикуван в Търговския регистър) се вижда, че тя е реализирала загуба от 4 хил. лв. за периода. при 6 хил. за предходната година. В началото на януари РИОСВ - Бургас, е взела решение да не се извършва ОВОС на проекта. От документа става ясно, че експлоатационната топлинна мощност на съоръжението е 5 мегавата. Разходът на биомаса при максимално натоварване пък е 1700 кг/час. Въпросната технология на газификация обаче произвежда остатъчна смолисто-водна емулсия, която ще се събира в сепаратор, който ще отделя смолата от водата, като последната ще се изпуска в канализацията. Става въпрос за 2-3 хил. куб. метра годишно. Смолата, която остава, пък щяла да се използва като течно гориво в ТЕЦ "Сливен", която също е собственост на Ковачки. Според документа количеството на смолата е 320 тона годишно. Газът, който ще се произвежда от инсталацията на биомаса, пък ще се продава на "Топлофикация - Бургас" и ще се експлоатира само през отоплителния сезон. Според информация в infrastructure.bg проектът за изграждането на инсталация на биомаса в бургаската топлофикация датира от 2013 г. Според публикацията изгаряйки дървесен чипс, дружеството се надява да намали разходите си за природен газ с 3%, а топлинната енергия, произведена от биомаса, да достигне до 23% от общото количество. Като се има предвид, че цената на природния газ през 2014 г. падна общо с 30%, а от април се очаква да има ново намаление с над 20%, едва ли сметката за подобна инвестиция изглежда толкова оптимистично. Технологията, която ще бъде използвана, пък е китайска на Shanghai Wellink Industry CO., а общата инвестиция, посочена от тогавaшния изпълнителен директор на "Топлофикация - Бургас" Вьло Дучев, е 3 млн. лв. Според специалисти по изграждането на централи обаче това е прекалено малка сума за изграждане на подобно съоръжение и че сумата е поне три пъти по-голяма. Подобен неуспешен опит с китайска технология за газификация на биомаса, само че за комбинирано производството на електро- и топлоенергия имаха "Грийн форест проджект", свързани с "Белла България" в Етрополе през 2012 г. Тогава централата изобщо не успя да тръгне, тъй като се оказа, че сериозно обгазява града. Други топлофикации, свързвани с Христо Ковачки, вече имат реализирани проекти за частична замяна на основното си гориво с биомаса. Подобна инсталация функционира от февруари миналата година в "Топлофикация - Русе". Така до 20% от използваните въглища, които са основна суровина на централата, са заменени с биомаса - слънчогледови люспи, дървесен чипс и други растителни отпадъци от селското и горското стопанство, става ясно от инвестиционно предложение на дружеството в местната екоинспекция. От РИОСВ - Русе, коментираха за "Капитал", че "Топлофикация - Русе" е провело необходимите процедури за промяна на комплексното си разрешително. Опит за използването на биомаса и изгаряне на твърди битови отпадъци е направен и в ТЕЦ "Брикел". През 2013 г. централата е подала инвестиционно намерение за подобен проект. Впоследствие обаче, въпреки че дружеството е получило указания за необходимата процедура, от негова страна не са предприети никакви действия. Затова през май миналата година РИОСВ - Стара Загора, прекратява процедурата по издаване на ОВОС и оценка по съвместимост на проекта. Част от проектите на енергийния конгломерат, който се контролира от Христо Ковачки, вероятно няма да се осъществят. Но ако не друго, след неуспешния си опит да използва мина "Чукурово" като депо за съхранение на битовите отпадъци на София през 2005 г. и бизнеса с преработка на гуми, Ковачки явно има намерение да навлезе много по-сериозно в боклукчийския бранш.
Източник: Капитал (08.03.2016)
 
Съдът подхвана такса сградна инсталация Върховния касационен съд образува тълкувателно дело за такса сградна инсталация. Делото е образувано след постъпило искане от омбудсмана на Република България, уточниха от ВКС. Съдиите ще трябва да отговорят на въпроса дали по отношение на таксата сградна инсталация се прилага Закона за енергетиката, който казва, че тя е дължима, ако живееш в сграда етажна собственост. Или пък трябва да се прилага Закона за защита на потребителите, който казва, че ако не си поискал услугата парно и нямаш индивидуален договор с топлофикацияя, ти не трябва да плащаш за нея. В искането на омбудсмана за постановяване на тълкувателно решение пише, че съществуват противоречия в практиката на съдилищата по прилагането на разпоредби от Закона за енергетиката и Закона за защита на потребителите (ЗЗП) в случаите, свързани с доставяне на топлинна енергия за битови нужди, посочиха от ВКС. Омбудсманът твърди, че в някои съдебни решения се приема, че доставката на топлинна енергия за сгради – етажна собственост, е колективна услуга, която ползва всички собственици на обекти в такава сграда и не е необходимо подписване на индивидуален писмен договор с доставчика на топлинна енергия, за да се приеме, че между тях има валидна облигационна връзка. В тези случаи според съда е налице специален закон (Законът за енергетиката), който изключва прилагането на общите разпоредби на Закона за задълженията и договорите и Закона за защита на потребителите. Приема се, че в тези случаи не става въпрос за непоискана услуга, доколкото при закупуване на обект в сграда – етажна собственост, купувачът е известен, че сградата е с централно топлоснабдяване и е изградена съответната инсталация. Като собственик на топлофициран имот купувачът става и потребител на топлинната енергия. Според омбудсмана в други съдебни решения се приема, че действително Законът за енергетиката визира, че всички собственици и титуляри на вещно право на ползване в сграда – етажна собственост, присъединени към абонатна станция, са клиенти на топлинна енергия и са длъжни да монтират средства за дялово разпределение и да заплащат определената цена за топлинна енергия. Но по силата на § 1 от Допълнителните разпоредби на ЗЗП при противоречие между разпоредбите на два закона, се прилагат тези, които осигуряват по-висока степен на защита на потребителите. С оглед на това правило омбудсманът е изтъкнал пред ВКС, че би следвало да се прилагат разпоредбите на Закона за защита на потребителите.
Източник: Монитор (12.03.2016)
 
В Топлофикация вдигали заплати, а дълговете им растат В „Топлофикация-София“ си вдигали заплатите, а дълговете на компанията продължават да растат, показва годишният финансов отчет на дружеството за 2014 г., с който „Труд“ разполага. Документът все още не е публикуван официално, а се обработва в Агенцията по вписванията, въпреки че по закон отчетът е трябвало да бъде приет и публикуван на страницата на дружеството още през юли миналата година. Над 26 милиона лева от парите на българските данъкоплатци са отишли за заплати на шефове и служители в столичната Топлофикация. През последните седем години увеличението е с близо 5 милиона лева. За сравнение дълговете на дружеството са се увеличили с 315 млн. лв. от 429 млн. лв. през 2008 г. до 744 млн. лв. през 2014 г. Отчетът показва, че Съвета на директорите на дружеството и изпълнителният директор са си разписали по-високи възнаграждения и през 2014 г. Разходите за заплати на членовете на СД и Одитния комитет са се увеличили с 4000 лв. до 96 000 лв. спрямо година по-рано, въпреки че през 2013 г. одиторите са били трима души, а през 2014 г. е само един. Изпълнителният директор на дружеството е взел 41 000 лв. в сравнение с 39 000 лв. през 2013 г., става ясно от отчета на компанията. В края на юли 2014 г. бе уволнен шефът на „Топлофикация- София" Стоян Цветанов и неговото място зае Георги Беловски от Общинска банка. Под управлението на Стоян Цветанов „Топлофикация София" трупа милиони дългове, а шефовете й си увеличавали заплатите всяка година. През 2011 г. Цветанов и заместниците му си вдигнали заплатите петорно-от 18 000 на 102 000 лв. През 2012 г. отново си увеличили заплатите с 19 000 лв. годишно, при дългове на дружеството от 537 млн.лв. Към края на 2014 г. монополистът има дългове за общо 744,702 млн. лв. от тях 496 млн. лв. са за природен газ който Топлофикация не е платила на Български енергиен холдинг и 167 млн. лв. неразплатени дългове към „Булгаргаз“. Финансовият отчет показва, че дружеството дължи над 3 милиона лева и на свои служители. През 2014 г. „Топлофикация-София" е завела 19 328 съдебни дела за неплатено парно. От тях 5450 софиянци са дадени на частен съдия изпълнител. Все повече хора не желаят да ползват услугите на столичното парно. Данните показват, че всяка година новите абонати на Топлофикация София намаляват. Например през 2013 г. новоприсъединените клиенти са били 2629, а през 2014 г. са едва 1520. Най-спорният казус е дали когато не ползваш парно, трябва да плащаш такса „сградна инсталация“. Очаква се Конституционният съд да се произнесе и да се сложи край на дългогодишните спорове за това трябва ли имоти в топлофицирана сграда, но неползващи парно, да плащат за отделената в сградата топлинна енергия.
Източник: Труд (14.03.2016)
 
В „Топлофикация София” си вдигали заплатите, а дълговете на компанията продължават да растат, показва годишният финансов отчет на дружеството за 2014 г. Над 26 милиона лева от парите на българските данъкоплатци са отишли за заплати на шефове и служители в столичната Топлофикация. През последните седем години увеличението е с близо 5 милиона лева. За сравнение дълговете на дружеството са се увеличили с 315 млн. лв. от 429 млн. лв. през 2008 г. до 744 млн. лв. през 2014 г. Отчетът показва, че Съвета на директорите на дружеството и изпълнителният директор са си разписали по-високи възнаграждения и през 2014 г. Разходите за заплати на членовете на СД и Одитния комитет са се увеличили с 4000 лв. до 96 000 лв. спрямо година по-рано, въпреки че през 2013 г. одиторите са били трима души, а през 2014 г. е само един. Изпълнителният директор на дружеството е взел 41 000 лв. в сравнение с 39 000 лв. през 2013 г.
Източник: Труд (15.03.2016)
 
От 2020 г. 30 000 домакинства в София ще се отопляват от преработени боклуци. До 4 години на площадката на ТЕЦ "София" трябва да заработи модерна инсталация, чрез която РДФ горивото, което се получава като краен продукт от обработката на боклуците в новия завод за механично-биологично третиране на отпадъците, да се оползотворява от столичната „Топлофикация”. При реализацията на мащабния проект за производство на топлинна енергия от алтернативно гориво ще ни помагат австрийски специалисти. За това се разбраха кметът на София Йорданка Фандъкова и кметът на Виена д-р Михаел Хойпл. На срещата в сградата на виенското кметство присъстваха още зам.-кметът по екология Мария Бояджийска и директорите на „Топлофикация” Георги Беловски и на завода за отпадъци Николай Савов. Фандъкова информира Михаил Хойпл, че София съвместно с Европейската комисия и Европейската инвестиционна банка подготвя третия етап на проекта за изграждането на инсталация за оползотворяване на РДФ горивото. „Поискахме експертна помощ при изпълнението му от кмета на най-добрия град за живеене в целия свят. Виена е известна със своя многогодишен опит в производството на топлинна енергия”, каза Фандъкова. Тя изтъкна, че новата инсталация ще бъде един от „зелените проекти” на Столичната община, който не само няма да замърсява, а ще подобри значително екологичната картина в районите, намиращи се в близост до ТЕЦ "София". Заложените екологични показатели отговарят на най-съвременните норми в европейското законодателство, уточни кметът. Големият ефект от реализирането на инсталацията, чиято стойност е 135 млн. евро, е, че ще се намали с 10 процента използването на природен газ в столичната „Топлофикация”, което ще се отрази автоматично и върху цената на парното. Кметът на Виена пое ангажимент австрийската община да подпомогне столичното кметство със своя опит и в създаването на общинска компания за сметосъбиране и сметоизвозване. Направените анализи сочат, че разкриването на такава компания е целенасочено. Създаването на структурата вече е в напреднал стадий, предстои доставката на техниката и оборудването, съобщи Фандъкова. По-късно в сряда тя посети и най-новата инсталация на Виена за изгаряне на отпадъците „Пфафенау”, както и инсталацията „Шпителау”, която се намира в гъстонаселен район в австрийската столица. Инсталациите бяха разгледани и от граждани от район "Сердика", които са във Виена заедно със столичния кмет.
Източник: Новинар (17.03.2016)
 
1550 споразумения за разсрочване на дългове към "Топлофикация" са подписали столичани през февруари, отчетоха вчера от общинското дружество. Това е около три пъти повече в сравнение със същия месец на м.г., когато те са били 456. От миналия месец дружеството разпраща нови фактури за дължимите суми с гриф "просрочено" и "предстои съдебно изпълнение". На касите на "Топлофикация" вече са достъпни и новите сметки за парно и топла вода, които заради топлото февруарско време са по-ниски.
Източник: Сега (18.03.2016)
 
„Топлофикация – София“ е завела над 8000 дела за три месеца Над 8000 са заведените дела от „Топлофикация София“ към длъжници за периода 1 януари – 8 март тази година, като за всяко едно се начисляват допълнително юристконсултски такси. Това заяви омбудсмана Мая Манолова пред БНТ. По думите й е невъзможно абонат на столичното парно да се откаже от услугите му. „Разводът с "Топлофикация София" е невъзможен. Не е крепостничество, а тежки форми на зависимост, в който хората са принудени да продават жилищата си, за да плащат сметки, без да се отопляват”, заяви Манолова. По думите й генералното решение на проблемите на столичани с "Топлофикация" е едно умно управление и високоефективно производство от комбиниран вид. Тя посочи, че има добри практики в топлофикациите в Сливен, Варна, Пловдив, Перник. Там проблемите били решени с добър мениджмънт и вежливо отношение към клиентите на дружествата. Манолова изтъкна, че в Сливен дори са се отказали от такса сградна инсталация, която „пълни касите на софийската топлофикация“. "Очаквам Върховният касационен съд (ВКС) да се произнесат дали един гражданин, който се е отказал от топло, е длъжен да плаща сградна инсталация. Събрала съм достатъчно аргументи, че непоискана услуга не се плаща и ако искаш да се „разведеш“, трябва да можеш да го направиш”, заяви омбудсманът. До началото на май ВКС ще набира становища от заинтересовани страни и институции за таксата. Тя посочи, че се обърнала към еврокомисаря Вера Юрова да помогне с добри практики за преодоляване на проблема „сградна инсталация“.
Източник: econ.bg (21.03.2016)
 
1550 столичани сключиха споразумения с „Топлофикация” за разсрочване на дълговете си, след като дружеството промени през февруари визията на месечните си фактури и започна да предупреждава клиентите си за просрочени задължения или предстоящо съдебно производство. Споразуменията са за 2,5 милиона лева натрупани текущи сметки и съдебно присъдени суми. До този момент абонатите вече са платили близо 30% от тази сума. За същия месец на миналата година са били сключени 456 споразумения. По решение на Столичния общински съвет от юли 2013 година дружеството има право да сключва споразумения с клиенти за разсрочване на дължими суми и при стартирало съдебно производство. Това също е облекчение за абонатите, защото те могат да се възползват от тази възможност на всеки етап от съдебната процедура. "Заявленията за разсрочване се разглеждат индивидуално за всеки случай, като се вземат предвид и утежняващи обстоятелства: заболяване, инвалидност и други, удостоверени със съответните актуални документи", коментираха от дирекция „Обслужване на клиенти и управление на вземанията” в компанията. Февруарските сметки за парно и топла вода вече са на разположение на столичани на интернет страницата на дружеството – www.toplo.bg, и в касите на компанията.
Източник: Новинар (21.03.2016)
 
Топлофикациите масово не искат да свалят цените Топлофикационните дружества масово възразяват срещу проекта на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) за по-ниски цени от 1 април, стана ясно на вчерашното обществено обсъждане. Регулаторът предложи поевтиняване на топлото и горещата вода от 3% за София до 22% за Плевен. Падането на тарифите за топлофикациите е възможно, той като цената на природния газ ще бъде намалена с 23% от 1 април. Намаление се очаква да има и за тока на т.нар. когенерации - централите, които произвеждат и топло-, и електроенергия. Цените на парното, горещата вода и тока ще бъдат приети окончателно на закрито заседание на КЕВР на 31 март. Председателят на Асоциацията на топлофикационните дружества Илия Николаев вчера коментира, че дружествата от сектора са натрупали 93 млн. лева загуби миналата година и предложенията на КЕВР са неприемливи. От "Топлофикация -Плевен" обясниха, че след тежка авария и скъп спешен ремонт са приключили 2015 г. с над 8 млн. лева загуба". Това според директора Йордан Василев трябвало да се калкулира в цените за абонатите. Шефът на бургаската топлофикация също е против поевтиняването и дори заплаши, че поради безпаричие може да се стигне до "неизпълнение на лицензионните задължения". В последните години КЕВР се опитва да задържа цената на парното, а увеличава тази на тока, произвеждан от когенерациите, който се изкупува на високи цени от държавната НЕК и после натоварва сметките на всички потребители. "Сега, когато цената на природния газ върви надолу, е моментът това изкривяване да бъде преодоляно. Затова регулаторът предвижда цените на тока, произвеждан по високоефективен начин от топлофикациите, да бъдат намалени между 14 и 17 на сто", изтъкна шефът на комисията Иван Иванов. Евтиният газ трябва да се използва за намаляването на цената на тока, смятат и работодателите - БСК, АИКБ, БТПП и КРИБ.
Източник: Сега (25.03.2016)
 
Топлофикация прибира 1,7 млн. лв., ако не падне такса „юрисконсулт“ „Топлофикация – София“ ще прибере над 1,7 млн. лв. от такса „юрисконсулт“ до края на годината, ако тя не бъде отменена. Това стана ясно от думите на омбудсмана Мая Манолова, която присъства на откритото заседание в КЕВР за новите цени на природния газ и парното. На него тя попита шефа на Комисията за енергийно и водно регулиране кога ще бъдат променени общите условия на топлофикациите, през които беше решено да бъде премахната въпросната такса. За предприемането на мерки по махането на тази такса се договориха преди един месец омбудсманът, шефът на КЕВР и енергийното министерство. За първите два месеца на тази година "Топлофикация София" е завела около 8 хиляди дела срещу свои клиенти, каза Манолова, позовавайки се на данни на Софийския районен съд. По думите й, ако завеждането на дела продължава със същия темп, до края на годината броят им ще стигне 50 хил. лв. По всяко заведено дело продължава да се начисляват допълнителни юрисконсултски такси - по 300-350 лева, посочи Манолова. Според топлофикация обаче заведените дела са малко над 1200. Шефът на КЕВР Иван Иванов отговори, че е възложил на работна група в регулатора да анализира възможността за промяна на общите условия за премахване на юрисконсултските такси. „Ще изпълним ангажимента, но това трябва да е в стабилна правна рамка, за да не бъде атакувано в съда“, добави той. От думите на Иванов стана ясно, че КЕВР първо иска да види становището по въпроса на консултативния съвет към омбудсмана. Мая Манолова обяви още, че за абонатите на столичното дружество 3% спад на цената при поевтиняване на газа с 23,02% е абсолютно неприемливо. Както „Монитор“ съобщи в края на миналата седмица КЕВР планира да намали цената на най-големите топлофикации – София и Пловдив със скромни проценти. В същото време чувствително се орязват тарифите на електрическата енергия, която произвеждат топлофикациите – с 14-17%. Омбудсманът попита още защо КЕВР не е смятала новите тарифи на парното с въпросните 23 на сто за синьото гориво, а с по-нисък процент – с 15,63%. Иван Иванов обясни, че това е направено, за да се остави буфер в топлофикациите, така че те да не искат увеличение на цената ако скочи и газовата тарифа. Такъв буфер беше оставен в топлофикациите и в промяната на тарифите от 1 октомври. Шефът на КЕВР подчерта, че независимо от това за първи път в 15-годишната история на регулатора има такова намаление на цените на парното. Според Иванов за една година то е с 19% за София, с над 20 на сто – за Велико Търново, Враца, Варна и Бургас и с малко под 7% за Пловдив. Във въпросните проценти се включва и планираното намаление от 1 април. Намаляването на цената на тока, произвеждан от топлофикациите, пък води до намаляване на кафявата добавка в цената „задължение към обществото“. Този спад обаче ще бъде отразен чак от 1 юли. Според Иван Иванов засега не е ясно как намалението на „задължение към обществото“ ще се отрази в крайната цена на тока за бита, но по думите му ще е в плюс за тях. Противно на омбудсмана от национално представените работодателски организации смятат, че дори тези 3% спад на парно тарифата за София са много. Цената на топлоенергията според тях не трябва да се намалява изобщо, а цялото поевтиняване на газа да отиде орязване на цените, по които се изкупува токът от топлофикациите. Така според бизнеса почти се изчиства дългогодишното субсидиране на парно тарифите през цената на тока. Изненадващо се оказа, че големите топлофикации нямат нищо против свалянето на цената на еленергията, която произвеждат. Срещу това протестираха само от дружествата във Враца, Плевен и Бургас, които се свързват с бизнесмена Христо Ковачки. Заради дълъг непланов ремонт на плевенското и заради топлото време в Бургас, те поискаха КЕВР да не им намалява добавката за високоефективното производство. Това щяло да ги доведе до загуби. А от бургаското дружество дори предупредиха, че това ще доведе до увеличаването на дълговете им към „Булгаргаз“.
Източник: Монитор (25.03.2016)
 
Протест срещу "Топлофикация-София" ще има тази вечер пред сградата на Министерския съвет. Организаторите на протеста искат да има възможност за сключване на индивидуални договори и разбираеми сметки за парното и топлата вода. Те настояват и за отпадане на такса "сградна инсталация". Подобен протест имаше и миналата седмица, но пред енергийния регулатор. Тогава недоволството си от работата на "Топлофикация-София" изразиха около петима души.
Източник: Сега (30.03.2016)
 
Районният съд заседава по дело срещу Вальо Топлото 9-ти състав на Софийски районен съд (СРС), с председател Анелия Щерева, ще разгледа наказателното дело срещу Валентин Димитров, обвинен за валутни престъпления в особено големи размери. Бившият изпълнителен директор на "Топлофикация София" Валентин Димитров, известен като Вальо Топлото, вече излежава присъда и в момента той е в затворническото общежитие в Казичене. През ноември миналата година ВКС потвърди 3-годишната му присъда за безстопанственост. В обвинителния акт по делото за валутни престъпления се твърди, че за периода от 20 октомври 1999 г. до 25 юни 2003 г., на територията на Австрия (град Куфщайн), в условията на продължавано престъпление, Димитров като физическо лице, е извършвал финансови сделки, в нарушение на валутното ни законодателство. Предоставените от него финансови кредити и сделките с ценни книжа са за обща сума от 432 581,71 долара (665 085,73 лева) и 2 565 643,20 евро (5 017 961,90 лева). Димитров е обвинен и в това, че за времето от 26 януари 2004 г. до 17 юли 2006 г., в София, отново e нарушил валутните закони, като в качеството си на управител на фирма ПРО МАРК ЕООД, не е декларирал пред БНБ за нуждите на статистиката на платежния баланс множество сделки, чиято обща стойност е 8 220 401,58 евро (или 16 007 708,02 лева).
Източник: Дарик радио (30.03.2016)
 
След 10 г. Валентин Димитров е оправдан по обвиненията за извършени валутни престъпления в особено големи размери. По този случай бившият шеф на столичната "Топлофикация" е разследван от 2006 г., а казусът влезе в съдебна фаза година по-късно, припомня Медиапул. Димитров бе обвинен, че е нарушил валутното ни законодателство в периода 1999-2003 г., извършвайки сделки в Австрия за 432 000 долара и 2.5 млн. евро. На последното заседание от прокуратурата дори обявиха, че вече не поддържат обвиненията. Причината е, че от миналата година деянието, за което се води производството, не е престъпление. Димитров изтърпява наказание от 3 г. затвор по емблематичното дело за безстопанственост.
Източник: Сега (31.03.2016)
 
КЕВР определя цените на газа и топлоенергията от 1 април Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) ще приеме днес окончателно решение за цените на газа и топлоенергията. Очаква се от 1 април природният газ да поевтинее с около 23%. За "Топлофикация София" планираното понижение е 3%, а за Пловдив - под 1%. За Бургас и Варна намалението на цените е близо 5%, а за останалите топлофикации - с около 10%. Електроенергията, която топлофикационните дружества произвеждат по високоефективен начин, се очаква да поевтинее с 14 до 17%.
Източник: Дарик радио (31.03.2016)
 
Заводът за боклук ще прерабтва всички отпадъци на софиянци От 1-и април 100% от битовите отпадъци на столичани ще се преработват в Завода за механично-биологично третиране на боклук край софийското село Яна. През първите шест месеца, от работата на предприятието близо 90 на сто отпадъците се рециклират в него, стана ясно от думите на кмета Йорданка Фандъкова. По отношение на изграждането на инсталация за RDF гориво в столичната „Топлофикация" екоминистърът Ивелина Василева заяви, че до края на годината се очаква да бъде изготвено проектното предложение. За реализацията му са предвидени близо 135 млн. евро. Заводът за отпадъци край село Яна заработи през септември миналата година, а за първата половин година от дейността си резултатите показват, че близо 90% от боклуците на софиянци се преработват там. Очакванията са от следващия месец всички отпадъци вече да се рециклилат в новото предприятие.Кметът на София Йорданка Фандъкова посочи: „Тук в завода идват 90% от битовите отпадъци, от 1 април ще постъпват 100%". Тя добави, че цената на преработен тон отпадъци е чувствително по-ниска. Един преработен тон отпадък струва 26 лева. Очакванията на Столична община и правителството е, че с реализирането на проекта за изгаряне на RDF гориво - два пъти ще намалят вредните емисии от ТЕЦ "София". Министърът на екологията Ивелина Василева подчерта, че очакват проектното предложение на общината.„Проектът е преминал процедурата по ОВОС и има положително становище. Министерството на околната среда има пълната готовност да разгледа проектното предложение на Столична община" - уточни министърът. И тази година всеки, който вече е платил такса-смет, има право да получи безплатен компост.
Източник: Дарик радио (31.03.2016)
 
Газът поевтинява с 23%, парното с до 11.5% Цената на природния газ намалява с цели 23% от днес. Това е добра новина не само за газифицираните домакинства и предприятия, но и за всички останали абонати, тъй като евтиното синьо гориво повлича надолу и другите енергийни тарифи - за парно, топла вода и ток. В София например сметките на клиентите на местната топлофикация ще намалеят с над 5%, а в Пловдив и Варна парното ще поевтинее с повече от 11%, реши Комисията за енергийно и водно регулиране на вчерашното си заседание. Без промяна остават обаче цените на парното на някои от топлофикациите, свързвани с бизнесмена Христо Ковачки - в Русе, в Сливен и в Габрово. Причината е, че те горят въглища. По същата причина с по-малко от 1% пада и цената за клиентите на "Топлофикация Перник". През следващото тримесечие 1000 кубически метра газ ще се продават за 312 лева без ДДС и акциз. "Понижението ще се отрази и на българската индустрия, която ползва газ като енергоизточник, и ще я направи по-конкурентна", обясни председателят на КЕВР Иван Иванов. Това е поредно намаление на газа, след като в рамките на м.г. цената падна с 31 на сто. По-ниска ще бъде и цената на тока от централите със смесено производство - на топло- и на електроенергия. "Това намаление е сериозно, като варира между 14 и 20%. Най-голямо е във Велико Търново (20.6%), и в София (20.4%)", обясни шефът на регулаторната комисия. Това поевтиняване на тока от когенерациите е важно, защото то ще се калкулира в крайните цени на тока за бита и за бизнеса. Как точно ще се отрази обаче, ще разберем по-късно, защото следващият регулаторен период за тарифите на тока за крайните потребители започва на 1 юли. От комисията обясниха, че тепърва ще се правят разчети и решения ще има в края на юни. 12 без 5 Вчера изтече крайният срок за подаване на заявления от ЕРП-тата и държавната НЕК за промяна в цените на тока от 1 юли. Към обяд обаче нито една компания не беше внесла предложението си в регулатора, подчерта Иванов. По-късно през деня от ЕВН съобщиха, че вече официално са поискали увеличение на дневната тарифа с 2.3% и на нощния ток с 3.5 на сто. От "Енерго -Про" настояха за поскъпване с близо 3%.
Източник: Сега (01.04.2016)
 
От днес спират парното в София “Топлофикация София” обяви, че от днес слага край на отоплителния сезон и започва спирането на парното. Съгласно изискванията в Общите условия за продажба на топлинна енергия, тази процедура може да стартира, ако са изпълнени двете задължителни условия - три последователни дни със средноденонощна температура над + 12 градуса и прогноза за трайно затопляне на времето. Към днешна дата посочените условия са изпълнени, съобщиха от общинската компания.
Източник: Монитор (05.04.2016)
 
"Топлофикация -София" започва отчитане на уредите за дялово разпределение и изготвяне на изравнителните сметки за периода 1 май 2015 г. - 30 април 2016 г. Във връзка с това от дружеството призоваха абонатите си да осигурят достъп до всички жилища, дори и там, където парно не се ползва. Това ще даде възможност за бързо и коректно изготвяне на сметките, без да се налага те да бъдат преработвани по-късно. От "Топлофикация -София" информираха също, че мартенските сметки за парно и топла вода вече са готови.
Източник: Сега (18.04.2016)
 
"Топлофикация София" иска да търгува на свободния пазар на ток. Затова дружеството е подало заявление за издаване на лиценз от енергийния регулатор. Искането ще бъде разгледано на утрешното заседание на комисията. Според доклада на работната група на КЕВР дружеството отговаря на изискванията и има нужната техническа и материална база за сключването на такива сделки.
Източник: Сега (19.04.2016)
 
Tоплофикация София иска лиценз за търговия с електроенергия Заявление за издаване на лиценз за търговия с електроенергия е подала "Топлофикация София" до Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). От информация на сайта на регулатора става ясно, че искането ще бъде разгледано по време на открито заседание на 20 април. От доклада на работната група по искането става ясно, че дружеството отговаря на изискванията в законодателството за търговец на електроенергия и има нужната техническа и материална осигуреност за сключване на сделки с електрическа енергия. След преминаване на нужните обучения "Топлофикация София" ще има и необходимия брой квалифициран персонал, който да отговаря за договарянето на количества и цени по сделките с електроенергия, за изследване на характеристиките на енергийното потребление на големи индустриални компании, както и да изготвят графици и портфейли от договори за нуждите на конкретни клиенти. От дружеството са изготвили бизнес план, според който се очаква ръст на продажбите и на приходите от продажби на електроенергията до 2020 година. Конкретните цифри обаче са заличени в доклада на енергийния регулатор. Топлофикационното дружество, което произвежда и електрическа енергия по комбиниран способ, предвижда да продава ток на свободния пазар от 2017 година. Според преценката на работната група към КЕВР при изпълнение на записаното в бизнес плана Топлофикация София ще успее да си осигури нужните финансови средства за извършване и на дейността търговия с електроенергия.
Източник: Инвестор.БГ (19.04.2016)
 
5000 споразумения за разсрочване на дълговете за парно са сключили клиенти с "Топлофикация София" от началото на годината. Става дума за около 8.6 млн. лв. неплатени текущи сметки, както и съдебно присъдени суми. Броят на сключените споразумения се е увеличил близо три пъти в сравнение със същия период на 2015 г., отчитат от дружеството. От началото на 2016 г. до сега компанията е завела 1828 дела, като по близо 50% от тях вече има постигнато извънсъдебно споразумение с клиента и съдебната процедура е прекратена.
Източник: Сега (20.04.2016)
 
Топломерите в София ще се засичат след 6 май, за да могат абонатите да осигурят достъп до жилищата си, след като отминат дългите празнични дни. Топлинните счетоводители вече проверяват сградите, които са избрали ежемесечен отчет. За останалите има графици с датите за посещение, които се обявяват предварително на входовете. Фирмите за дялово разпределение определят две дати за отчет, като едната от тях задължително е в извънработно време. Засичането на данните за потребената енергия е безплатно. За посещение на трета дата обаче се плаща.
Източник: Сега (28.04.2016)
 
Потребители масово губят дела срещу "Топлофикация" Потребителите масово губят делата, които са завели срещу "Топлофикация", и то поради някои обезпокоителни причини. Това заяви за "Дарик" председателят на Сдружението за правна помощ на потребителите (СППП) адв. Димитър Деков. Съществуват специфични хватки и манипулации с вещи лица, прилагани в българските съдилища, които бихме искали да споделим с експерти от различни области и да заговорим на общ юридически език, допълни Деков. Темата е актуална предвид факта, че тълкувателното решение за плащането на такса "сградна инсталация" е в ръцете на ВКС, допълва адв. Деков. Според него има проблеми и с начисляването на сметките за топлото, които той определи като некоректни. Още преди два месеца омбудсманът Мая Манолова заяви, че текстовете в Закона за защита на потребителите са с приоритет пред всички закони, които се отнасят за потребителите. Тя постави под съдебен въпрос отхвърлянето на дължимостта за плащане на "сградна инсталация" в случаи, в които гражданите не са поискали подобна услуга. По плащането на такса "сградна инсталация" Върховният касационен съд (ВКС) трябва да се произнесе, тъй като два закона - за енергетиката и за защита на потребителите, си противоречат - задължително ли е да плащаме дори и да си махнем радиаторите.
Източник: Дума (05.05.2016)
 
"Булгаргаз" увеличава печалбата си до 28 млн. лв. към март Трайната тенденция на понижение на цените на природния газ, с 30% за миналата година и с над 2% в началото на тази, със сигурност не се отразява добре на производителите. Не така обаче стоят нещата за търговците, които отчитат повече продадени количества. Това се вижда и във финансовия отчет на държавната "Булгаргаз" за първото тримесечие на 2016 г., според който дружеството излиза на печалба от 28.319 млн. лв., което е повишение от 286% спрямо същия период на миналата година. Този резултат е по-висок и от цялата печалба за 2015 г., която е 20.365 млн. лв. Реално общите приходи се понижават заради ниската цена на газа, но продадените количества са повече, което повишава маржа и оттам крайната печалба на държавния монополист. Продажбите на количества природен газ от "Булгаргаз" са нараснали с близо 15% спрямо първото тримесечие на 2015 г. Дружеството отчита и положителен марж между среднопретеглената доставна и продажна цена от 22.5%. За сравнение, през първото тримесечие на миналата година компанията е продавала природния газ на загуба от 2.45%. Това е и причината въпреки намалението на приходите с 23% през изминалото тримесечие спрямо предходното компанията да реализира добра печалба. Разходите за купуване на природния газ също са намалели с 33.5% до 349.2 млн. лв. Значителен ръст в продажбите на количества природен газ се отчита към химическата индустрия (например производство на торове и агропрепарати) с близо 18% и газоразпределителните дружества с 144%. Последното вероятно се дължи на факта, че от началото на година най-голямото газоразпределително дружество в страната "Овергаз" започна също да купува от държавната компания, след като "Газпром" ненадейно спря доставките си за нея. Увеличение на покупките обаче има и от страна на металургичните предприятия с 8.33% и стъкларската промишленост със 7.7%. Намаление се отчита единствено в сектор енергетика (най-големият потребител на природен газ) с 5.82%. Това са най-вече топлофикациите, които поради топлото време отчитат намаление в потреблението на услугите си. Руската "Газпром" увеличава дела си в доставките до 95.8% при 93.04% през първото тримесечие на миналата година. Това се дължи на увеличеното потребление, а и защото от началото на годината "Булгаргаз" е спряла да купува природен газ от местен добив, който за същия период на миналата година е бил 4.6% от доставките на газ. Причината е в изтичането на срока на договора между "Петроселтик България", която разработва газовото находище "Галата", и "Булгаргаз", става ясно от отчета. От газовото дружество коментираха за "Капитал Daily", че предстои да бъде подписано ново споразумение към договора, с което купуването на газ от българското находище да продължи. Добитите количества от "Чирен" за нуждите на "Булгаргаз" са се увеличили с 13.40% спрямо първото тримесечие на миналата година, което се дължи най-вече на повишената консумация на дружествата от сектор химия и газоразпределитлните компании, пише в отчета Към края на март "Булгаргаз" разполага със запаси от 2 млн. куб. метра газ в хранилището, което е 11.5 пъти по-малко в сравнение със същия период миналата година. Най-големият длъжник на "Булгаргаз" остава "Топлофикация София", която към края на март дължи на газовото дружество близо 94 млн. лв. Длъжници са и част от топлофикациите, свързани с Христо Ковачки в Плевен, Враца и Бургас, "Лукойл Нефтохим Бургас" и някои от газоразпределителните дружества. Общо несъбраните вземания са в размер на 192 млн. лв. Към края на тримесечието паричните средства по сметките на дружеството са 144.8 млн. лв.
Източник: Капитал (12.05.2016)
 
„Топлофикация-София“ с нов клиентски офис „Топлофикация София” откри нов център за обслужване на клиенти, който се намира на ул. „Сердика” № 5. Там потребителите могат да получат информация и да направят справка, да платят сметките си, да подадат заявления за откриване и закриване на партида, за сключване на договори, за присъединяване към топлопреносната мрежа, както и да съгласуват проекти. Работното време е от 8.30 до 17.00 часа, като плащанията на сметки се приемат до 16.30 часа. По повод 24 май първите 50 абонати, които посетят центъра ще получат от столичната подарък - книга от български автор. От столичната топлофикация съобщиха още, че сметките за април вече са налични в касите за плащане. Както и че през април софиянци са ползвали със 64% по-малко парно, но това се дължи на спирането му в първата десетдневка на месеца. Клиентите, които нямат просрочени задължения и заплатят сметката си до 30 май, ще получат 3% търговска отстъпка.
Източник: Монитор (20.05.2016)
 
Парното печели 45 млн. лв. от съдебни дела "Топлофикация София" ще спечели най-малко 45 млн. лв. от такса юрисконсулт по делата, които води срещу 150 000 битови потребители. Това съобщи за "Телеграф" Емил Георгиев, изпълнителен секретар на Федерацията на потребителите в България. През 2015-а столичното парно е изправило пред съда 15 000 свои клиенти заради задължения. А за януари т.г. подадените искове са 8000, съобщи омбудсманът Мая Манолова. От столичната топлофикация уточниха обаче, че заведените дела за първите месеци на 2016-а са 1200.
Източник: 24 часа (26.05.2016)
 
"Топлофикация - София" излезе на печалба към края на март Понижението на цената на природния газ в началото на годината с малко над 2% и решението на енергийния регулатор да остави цените на парното непроменени изведоха най-голямото топлофикационно дружество – "Топлофикация - София", до положителен финансов резултат за първото тримесечие на 2016 г. Според отчета на компанията към 31 март реализираната печалба е 12.7 млн. лв., което е впечатляващо на фона на загубата за 2015 г. от 59.2 млн. лв. Печалбата за първите три месеца е сериозно подобрение и спрямо същия период на миналата година, когато дружеството е излязло на печалба от 796 хил. лв. Освен понижението на цената на природния газ от началото на годината, който е основен разход за топлофикациите (без тези на въглища), от дружеството посочват като причина за добрите резултати и подобрените показатели въвеждането на новите мощности в ТЕЦ "София". В края на 2015 г. "Топлофикация - София" пусна в експлоатация нов турбогенератор с мощност 35 мегавата, който замени старата турбина, изградена преди повече от 50 години. В същото време приходите на компанията в размер на 164.9 млн. лв. бележат спад спрямо първото тримесечие на 2015 г., но все пак с по-малък темп. При тези на електрическа енергия приходите са намалели с 24%, докато тези от топлинна енергия с 22%. От дружеството обясняват тази тенденция и с по-ниското производство в резултат на топлата зима. През тримесечието на миналата година цените бяха и по-високи. Намаление в производството на топлинна енергия има и за цялата 2015 г., но с едва 3.4%, което отново се обяснява с топлото време. При производството на електрическа енергия, която е основно перо в приходната част, обаче се отбелязва намаление от 22% заради забавянето на модернизацията на мощностите на дружеството. То обаче ще бъде наваксано до края на 2016 г., тъй като според прогнозите на компанията се очаква увеличението й с 47% спрямо 2015 г. 81% от нея ще бъде високоефективна, което означава, че ще се изкупува по преференциална цена от Националната електрическа компания. От 1 юли цената й се очаква да бъде намалена с 3.6% и да стане 129.8 лв. за мегаватчас. Това е най-високата цена за този тип енергия в целия сектор. Разходите на дружеството също намаляват с 28% спрямо предходния период, като основна причина за това е по-ниската цена на природния газ, която формира основна част от това перо. В същото време разходите за данъци и такси са се увеличили с близо 10 пъти за тримесечието до 2.4 млн. лв., като от "Топлофикация" обясняват този ръст с вноската от 5% от приходите от продажба на енергия, които отиват във фонд "Сигурност на електроенергийната система". От години "Топлофикация - София" е най-големият длъжник на "Булгаргаз", която снабдява дружеството с природен газ. Към края на март 2016 г. обаче задълженията към държавния доставчик са намалели с малко над 50% до 104.8 млн. лв. Намаление има и в общите задължения на дружеството с 93 млн. лв. В същото време задълженията към Българския енергиен холдинг (БЕХ) са нараснали минимално, достигайки 500 млн. лв. В началото на декември миналата година обаче топлофикацията сключи ново споразумение за разсрочване на дълговете. Увеличение със 70% има и в задълженията към други доставчици до 19.4 млн. лв. До средата на 2016 г. "Топлофикаия - София" предвижда да завърши проекта, с който ще кандидатства за финансиране на инсталацията за изгаряне на oтпадъците по оперативна програма "Околна среда" Въпросната инсталация е последната част от проекта за управление на отпадъци в София. През тази година ще бъде подготвена и площадката, където ще бъде изградена инсталацията. В същото време от средата на 2016 до средата на 2017 г. дружеството предвижда увеличение на инвестиционните си разходи с 16.9%. Capital
Източник: Инвестор.БГ (31.05.2016)
 
"Топлофикация - София" излезе на печалба към края на март Понижението на цената на природния газ в началото на годината с малко над 2% и решението на енергийния регулатор да остави цените на парното непроменени изведоха най-голямото топлофикационно дружество – "Топлофикация - София", до положителен финансов резултат за първото тримесечие на 2016 г. Според отчета на компанията към 31 март реализираната печалба е 12.7 млн. лв., което е впечатляващо на фона на загубата за 2015 г. от 59.2 млн. лв. Печалбата за първите три месеца е сериозно подобрение и спрямо същия период на миналата година, когато дружеството е излязло на печалба от 796 хил. лв. Фактори на подобрението Освен понижението на цената на природния газ от началото на годината, който е основен разход за топлофикациите (без тези на въглища), от дружеството посочват като причина за добрите резултати и подобрените показатели въвеждането на новите мощности в ТЕЦ "София". В края на 2015 г. "Топлофикация - София" пусна в експлоатация нов турбогенератор с мощност 35 мегавата, който замени старата турбина, изградена преди повече от 50 години. В същото време приходите на компанията в размер на 164.9 млн. лв. бележат спад спрямо първото тримесечие на 2015 г., но все пак с по-малък темп. При тези на електрическа енергия приходите са намалели с 24%, докато тези от топлинна енергия с 22%. От дружеството обясняват тази тенденция и с по-ниското производство в резултат на топлата зима. През тримесечието на миналата година цените бяха и по-високи. Намаление в производството на топлинна енергия има и за цялата 2015 г., но с едва 3.4%, което отново се обяснява с топлото време. При производството на електрическа енергия, която е основно перо в приходната част, обаче се отбелязва намаление от 22% заради забавянето на модернизацията на мощностите на дружеството. То обаче ще бъде наваксано до края на 2016 г., тъй като според прогнозите на компанията се очаква увеличението й с 47% спрямо 2015 г. 81% от нея ще бъде високоефективна, което означава, че ще се изкупува по преференциална цена от Националната електрическа компания. От 1 юли цената й се очаква да бъде намалена с 3.6% и да стане 129.8 лв. за мегаватчас. Това е най-високата цена за този тип енергия в целия сектор. Разходите на дружеството също намаляват с 28% спрямо предходния период, като основна причина за това е по-ниската цена на природния газ, която формира основна част от това перо. В същото време разходите за данъци и такси са се увеличили с близо 10 пъти за тримесечието до 2.4 млн. лв., като от "Топлофикация" обясняват този ръст с вноската от 5% от приходите от продажба на енергия, които отиват във фонд "Сигурност на електроенергийната система". Задълженията на дружеството От години "Топлофикация - София" е най-големият длъжник на "Булгаргаз", която снабдява дружеството с природен газ. Към края на март 2016 г. обаче задълженията към държавния доставчик са намалели с малко над 50% до 104.8 млн. лв. Намаление има и в общите задължения на дружеството с 93 млн. лв. В същото време задълженията към Българския енергиен холдинг (БЕХ) са нараснали минимално, достигайки 500 млн. лв. В началото на декември миналата година обаче топлофикацията сключи ново споразумение за разсрочване на дълговете. Увеличение със 70% има и в задълженията към други доставчици до 19.4 млн. лв. Инвестиции До средата на 2016 г. "Топлофикаия - София" предвижда да завърши проекта, с който ще кандидатства за финансиране на инсталацията за изгаряне на oтпадъците по оперативна програма "Околна среда" Въпросната инсталация е последната част от проекта за управление на отпадъци в София. През тази година ще бъде подготвена и площадката, където ще бъде изградена инсталацията. В същото време от средата на 2016 до средата на 2017 г. дружеството предвижда увеличение на инвестиционните си разходи с 16.9%.
Източник: Капитал (31.05.2016)
 
Над 94% абонати на парното в София вече са отчетени Над 94% от топлофицираните абонати в София вече са с отчетени показатели за консумираното количество топлина през сезон 2015/2016 г. Това сочат данните на третия по големина топлинен счетоводител "Нелбо" след обявяване на двете безплатни дати за посещение в столицата. От компанията очакват, че броят на неотчетените ще е едва 2% при излизане на изравнителните сметки, обясни Боряна Колева, изпълнителен директор на "Нелбо". Tя посочи, че във Враца обитаемите имоти, които все още не са отчетени, са около 2%. В Перник отчет не е направен в 17% от жилищата. Причината за по-високия процент е незнанието на част от клиентите, че въпреки сключения договор за фиксирана цена за разхода за отопление и топла вода, следва да се направо годишно отчитане. Изравнителните сметки и в двата града вече са предоставени на абонатите. Всеки неотчетен клиент на топлинния счетоводител може да заяви индивидуален платен отчет. Изравнителните сметки на столичните абонати ще бъдат предадени до 5 юли на домоуправителите. Срокът за обжалване е 30 дни от датата на получаване на сметките от упълномощения представител в сградата.
Източник: Дума (01.06.2016)
 
"Топлофикация София" е увеличила събираемостта на дългове до 80% Броят на съдебните дела, заведени от "Топлофикация София" от началото на годината, са около 2000. Събираемостта на дружеството се е увеличила до 80 на сто. Толкова са лоялните клиенти, които нямат задължения или са с най-много две просрочени сметки. Това коментира пред журналисти в Комисията за енергийно и водно регулиране /КЕВР/ говорителят на топлофикационното дружество Елизабет Павлова, съобщава БТА. По думите й топлофикацията е активизирала диалога с клиентите си и цели не завеждане на дела, а намиране на разумен баланс и сключване на споразумения за разсрочване на натрупаните задължения. Три повече са споразуменията за разсрочване на задълженията, сключени между "Топлофикация София" и клиентите на дружеството през тази година, в сравнение със същия период на миналата, каза още Павлова. От "Топлофикация София" коментираха още, че няма проблем с предстоящата ремонтна програма на дружеството. Ремонтната кампания започва на 15 юни в няколко столични общини, като графикът е публикуван в сайта на дружеството. По повод исканата от омбудсмана отмяна на юрисконсултските такси за задлъжнелите клиенти на топлофикациите, председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов каза, че има разпоредби, които трябва да бъдат преодолени, а вземането на прибързано решение означава, то да бъде атакувано в съда. „Аз не по-малко от всеки български потребител на топлинна енергия, желая да не се повтарят случаи, при които потребител със задължение от 7 лева трябва да плати 700 лева при завършване на делото”, каза Иванов. По думите му регулаторът ще направи всичко възможно и търси адекватно решение като се обръща към различни институции, които имат отношение към тези правни аспекти.
Източник: Инвестор.БГ (10.06.2016)
 
Омбудсманът иска ревизия на топлофикациите заради такса "юрисконсулт" Националният омбудсман Мая Манолова поиска финансова ревизия на топлофикациите заради милионите левове възнаграждения, получени при дела срещу длъжници. "Ще изпратя искане до енергийния министър Теменужка Петкова да разпореди финансова ревизия в "Топлофикация-София", обяви Манолова по БНР. И добави, че ще настоява да получи отговор на въпросите какво се случва с юрисконсултски възнаграждения, колко пъти дружеството ги събира, как ги осчетоводява и за какво ги харчи. Манолова повдигна проблема още в началото на мандата си преди няколко месеца. Още тогава тя директно обвини топлофикационните дружества, че се обогатяват с милиони по хилядите дела, които водят срещу длъжниците. Според обществения защитник такса "юрисконсулт" води до трупане на печалба за непредоставена услуга на гърба на обикновените граждани. За едно обикновено заявление до съда се начисляват до 300 лв. и така дълговете набъбват допълнително. Манолова съобщи, че през 2015 г. само "Топлофикация-София" е завела 15 000 дела срещу свои клиенти, от които би трябвало да получи 4.5 млн. лв. от възнаграждения за юрисконсулт. Още толкова биха се събрали, ако съдебните дела прелеят в изпълнителни. "Топлофикация-София" обаче смята, че не става дума за схеми, а за напълно законни действия на дружеството, съобразени с Гражданския процесуален кодекс. Нещо, което и омбудсманът не оспорва. Дружеството има правна дирекция, която се занимава със събирането на просрочените задължения и не работи с външни фирми и външни адвокати, твърдят от там. Но не са посочили размера за възнаграждението на юрисконсултите, тъй като сумата се присъждала от съда. В ГПК е записано, че "в полза на юридически лица и еднолични търговци се присъжда и адвокатско възнаграждение, ако те са били защитавани от юрисконсулт". Адвокатските хонорари пък имат специална тарифа със задължителни минимуми. Така на практика само за един дълг от неколкостотин лева се присъждат 300 лв. юрисконсултско възнаграждение по съдебното дело. Ако пък случаят стигне до принудително изпълнение, ще трябва да се платят още толкова за юрисконсулт. Дружествата не могат да обяснят на какво основание заприходяват сумите, след като и в съдебните актове, и в закона изрично се посочва, че парите са за юрисконсултски възнаграждения. -------ОБЕЩАНИЕ Мая Манолова обяви вчера, че КЕВР е обещала да започне процедура за промяна на общите условия, в които да бъде забранено на топлофикациите да си начисляват юрисконсултски възнаграждения, но после се отметнали. На практика обаче без промяна в ГПК е невъзможно да отпаднат въпросните възнаграждения, коментират юристи.
Източник: Сега (17.06.2016)
 
Дълговете на столичния транспорт намаляват Задълженията на общинските транспортни дружества в София са се стопили наполовина през 2015 г. Това сочат резултатите от отчета на общинските дружества за м.г. В транспорта задълженията са паднали от 98 446 000 лв. през 2014 г. на 48 679 000 лв. Председателят на постоянната комисия по икономика и собственост на Столичния общински съвет Николай Стойнев съобщи, че година по-рано "Столичен електротранспорт" е дължал 55 079 000 лв., докато през 2015 г. задълженията му са вече 27 391 000 лв. В "Столичен автотранспорт" задълженията за 2014 г. са били 27 725 000 лв., а в края на изминалата - 12 712 000 лв. "Метрополитен" ЕАД също е намалило наполовина задълженията си - през 2014 г. те са били 15 642 000 лв., а в края на м.г. - 8 576 000 лв. ЦГМ е имал задължения 141 млн. лв. за 2014 г., а за 2015 - 128 млн. Въпреки добрите финансови показатели за миналата година Столичната община вдигна цената на билета с 60%. Увеличението беше мотивирано с оскъдни данни от Центъра за градска мобилност, който твърдеше, че ако цената се задържи на левче, транспортните дружества не биха могли да функционират нормално. Само за първите 21 дни, откакто билетът в градския транспорт скочи с 60 ст., са продадени карти колкото за четири месеца - близо 23 000, съобщи общинският съветник Зафир Зарков (ГЕРБ), който разгорещено защитаваше поскъпването. От покупката на абонаментни карти дружеството е спечелило над 5 млн. лв. Най-продавани са персонализираните за цялата година, чиято цена падна от 500 лв. на 365 лв. От началото на юни до вторник от тях са купени 4230 бройки за сметка на 258 от януари до май. Зарков освен това твърди, че увеличението на цената и двойните глоби за пътник без билет са довели до по-малък брой гратисчии. От началото на юни контрольорите в градския транспорт са глобили с 40 лв. 2491 нередовни пътници на място и са съставили 1084 акта за 200 лв. Като цяло общинските фирми в София са приключили миналата година с печалба от 7.336 млн. лв. "Част от фирмите оперират в регулиран пазар и за тях не е важно да са на печалба, а да дават качествена услуга. Останалите дружества оперират на свободния пазар и се справят успешно. Сред тях са болниците и "Топлофикация", заяви Стойнев. Миналата година на загуба са работили две от 13 общински фирми - "ВиК София" и "Спортна София". При втората фирма обаче това се дължи на инвестициите в новия парк "Възраждане". "Целият проект на спортния комплекс е 3.6 млн. лв., от които 600 000 лв. са собствени средства на дружеството. Приходите в момента от новия парк показват устойчива стабилност. Паркът вече работи на пълни обороти", обясни Стойнев. Според него дружествата са показали, че могат да работят с европейско финансиране. Тази година най-важните проекти, които трябва да се осъществят с чужди пари, са ремонтите на ротондата на Централната гара и на пазара "Римската стена". УДАРНИЦИ Най-сериозна е била печалбата на "Общински пазари" - 2.7 млн. лв.,"Чистота-Искър" - 2.3 млн. лв. и "Софийски имоти" - 1.4 млн. лв. На плюс е и общинската охранителна фирма "Егида" -105 хил. лв. печалба.
Източник: Сега (23.06.2016)
 
Към момента задълженията на топлофикационните дружества в страната към "Булгаргаз" са общо 114 млн. лева, от които 71 млн. лева са на "Топлофикация София", коментира пред журналисти изпълнителният директор на "Булгаргаз" Николай Павлов. По думите му това са стари задължения, като всички текущи се покриват, съобщава БТА. През март 2015 г. задълженията на топлофикациите към държавното газово дружество са били 260 млн. лева, сравни той. Очаква се до края на месеца "Топлофикация София" да намали просрочията си към "Булгаргаз" до 67 млн. лева. Задълженията си към газовото дружество намаляват и всички останали топлофикации в страната, като най-голям длъжник сред тях е "Топлофикация Плевен" - с около 26 млн. лева, посочи Павлов. По думите му "Булгаргаз" успява да покрие всичките си задължения - към "Булгартрансгаз", БЕХ, НАП и към доставчика на природен газ за страната. Потреблението на природния газ у нас се е повишило с 11 на сто в сравнение с петте месеца на предходната година, което се дължи на по-ниската цена на природния газ, отбеляза изпълнителният директор на "Булгаргаз". Спрямо януари 2015 г. цената на синьото гориво е по-ниска с почти 54 процента, сравни той. Запитан дали се предвиждат преговори с "Газпром", Павлов не коментира, но отбеляза, че в момента имаме най-ниската цена на природния газ в Европа. По предварителни разчети за първото полугодие се очаква "Булгаргаз" да бъде на печалба от около 35 млн. лева, каза в отговор на журналистически въпрос Павлов. Той коментира още, че с въвеждането на газов сегмент на Българската независима енергийна борса пазарът "ще се отвори" и изрази предположение, че това ще се отрази положително както на цените, така и на пакета от услуги, които всеки търговец ще предоставя.
Източник: Дневник (24.06.2016)
 
Ниската цена повиши потреблението на природен газ с 11% За първите пет месеца на годината потреблението на природен газ се увеличава с 11% спрямо същия период на миналата година. Причината за това е по-ниската цена на суровината, отчете по време на откритото заседание на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) изпълнителният директор на "Булгаргаз" Николай Павлов. Спрямо януари 2015 г. цената на синьото гориво е с 54% по-ниска, каза още той, цитиран от БТА. По време на заседанието в регулатора беше разгледано ценовото предложение на "Булгаргаз" за природния газ през третото тримесечие на годината. От газовата компания поискаха намаление на цената с 10 на сто. Прогнозите са, че през първата половина на годината газовата компания ще бъде на печалба в размер на 35 млн. лева. Към момента задълженията на топлофикационните дружества в страната към "Булгаргаз" са общо 114 млн. лева, от които 71 млн. лева са на "Топлофикация София", обясни още Павлов. По думите му това са стари задължения, а всички текущи се покриват. В края на първото тримесечие на 2015 г. задълженията на топлофикациите към държавното газово дружество са били 260 млн. лева, припомни той. Очаква се до края на месеца "Топлофикация София" да намали просрочията си към "Булгаргаз" до 67 млн. лева. На въпрос дали се предвиждат преговори с "Газпром" за доставките на природен газ Павлов не отговори, но отбеляза, че в момента имаме най-ниската цена на природния газ в Европа. Той коментира още, че с въвеждането на газов сегмент на Българската независима енергийна борса пазарът "ще се отвори" и изрази предположение, че това ще се отрази положително както на цените, така и на пакета от услуги, които всеки търговец ще предоставя.
Източник: Инвестор.БГ (24.06.2016)
 
"Топлофикация София" завела 5000 дела срещу столичани 5000 дела е завела "Топлофикация София" срещу столичани от началото на годината. Това обяви омбудсманът Мая Манолова на дискусия за услугата топло. Националният защитник и членове на КЕВР влязоха в спор за юристконсулските възнаграждения. Задълженията при дела, заведени от "Топлофикация София" срещу граждани, се увеличават и делата се оскъпяват заради начисляването на юристконсулски възнаграждения, припомни Манолова. Тя даде пример как дълг от 100 лева нараства на 883 и, ако гражданинът възрази, този дълг от 100 лева скача на 1483 лева. Националният защитник припомни как на форум, провел се преди няколко месеца, институциите в енергийния сектор се обединиха по темата да бъдат направени промени и именно тези юристконсулски възнаграждения, които толкова оскъпяват задълженията на гражданите да отпаднат. Няколко месеца обаче по-късно резултат все още няма. Затова омбудсманът попита председателят на КЕВР Иван Иванов какво се случва по казуса, както и с общите условия, които трябваше да претърпят лека промяна, измежду които са и юристконсулските възнаграждения. Тук вече се появиха споровете между присъстващите в залата: дали тези възнаграждения са предмет на общите условия или на друга сфера и могат ли да отпаднат след като се присъждат минималните възнаграждения. Те са в размер от 300 лева и се присъждат от съда. Шефът на комисията заяви, че е по-добре да се изчака решението на Конституционния съд по питането на омбудсмана дали този член, които е в Гражданско-процесуалния кодекс за юридическите лица, на които се присъждат възнаграждения, е противоконституциионен, след като веднъж вече се плащат заплатите на юристите на "Топлофикация" чрез признаването на разходите на дружеството при всеки регулаторен период от КЕВР. По време на дискусията се чуха идеи възнагражденията от заплатата на "Топлофикация" да останат, но да отпаднат юристконсулските възнаграждения по собствено желание на дружеството, както и Столичният общински съвет да определи други по-ниски размери на тези възнаграждения при заведени дела от "Топлофикация София" срещу граждани. Другото, което стана ясно е, че другата седмица променените общи условия за топлофикационните дружества в страната ще бъдат разисквани в комисията.
Източник: Дарик радио (24.06.2016)
 
КЕВР промени решението си: Токът поскъпва със средно 0,04% от 1 юли От 1 юли цената на електроенергията на регулирания пазар за битови потребители ще се повиши със средно 0,04 на сто. Това е окончателното решение на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). В предварителните изчисления регулаторът предвиждаше понижение на цената с 0,02%. Експертите обаче са се съобразили с т.нар. Z фактор, официалните данни за който електроразпределителните дружества са представили на 15 юни. Този фактор отразява разликата между прогнозните и реалните приходи на дружествата за регулаторния период в абсолютна стойност. В резултат на преразгледаното решение битовите потребители на EVN България ще плащат със средно 0,83% повече спрямо сметките си досега. Дневната тарифа става 0,17217 лева за киловатчас, а нощната - 0,09779 лева. В предварителните изчисления КЕВР предвиждаше цената да бъде увеличена с около 0,6 на сто. По-малко от първоначално предвиденото ще е намалението на цената за бита за клиентите на Енерго Про - с 0,88% вместо с 0,91%. Дневната тарифа на дружеството става 0,18452 лева за киловат, а през нощта - 0,10117 лева. За клиентите на ЧЕЗ България няма да има промяна в цената на електроенергията. С решението си от КЕВР намаляват кроссубсидирането и в резултат на това сметките за ток на небитовите потребители на регулирания пазар ще намалеят със средно 17%, съобщи председателят на регулатора Иван Иванов пред журналисти. Иванов подчерта, че няма натиск за определяне на цените и те са "такива, каквито са". Според него законодателните промени и реформата в сектор енергетика са позволили цената на тока да остане без значителна промяна за домакинствата. "Няма драстичен скок на цената на тока",коментира още той. Прогнозата на КЕВР е за намаляване на потреблението на регулирания пазар - от 15,5 тераватчаса в изтичащия регулаторен период до 12 тераватчаса през започващия от 1 юли едногодишен регулаторен период. На свободния пазар очакванията са да бъдат реализирани 16 тераватчаса електроенергия, а за технологични разходи ще бъдат използвани 3,7 тераватчаса електроенергия, изчисляват експертите от Комисията. Намалението на очакваното потребление отразява и процеса по либерализация на пазара. С окончателното си решение от КЕВР намаляват и таксата „задължения към обществото“ - от около 37 лева сега до 35,77 лева. Спрямо първоначалните изчисления и тук има намаление - с 0,06 стотинки. В същото време се повишава цената на електроенергията за технологични разходи. В момента ЕРП-тата плащат по 30 лева за мегаватчас и такса Задължения към обществото за нужните количества електроенергия, с която се компенсират загубите при преноса. Цялото количество идваше от АЕЦ „Козлодуй“. Директорът на централата Димитър Ангелов се оплака преди време, че 80% от енергията за регулирания пазар от централата отива за технологични разходи, а цената ? е под себестойността. С новото решение от регулатора определят цена от 39,99 лева за мегаватчас и такса "задължения към обществото". Освен това и Националната електрическа компания (НЕК) също ще може да доставя електроенергия за тази цел. Според Иван Иванов през юли ще бъде нотифицирана наредбата, която позволява редукция на таксата "задължения към обществото" за големите енергийни консуматори. Тя ще влезе в сила със задна дата - от 1 август 2015 г. Бизнесът, който до нотифицирането на акта плаща пълния размер на таксата, ще бъде компенсиран. Нужните средства ще бъдат около 90 - 100 млн. лева и те вече са събрани във Фонда "Спасение на електроенергийната система". КЕВР намалява и цената на парното и топлата вода, както и на преференциалната цена за електрическата енергия, произведена по комбиниран начин от топлофикациите. Най-голямо е намалението за „Топлофикация Разград“ - с 5,86% на топлофикационната услуга и с 3,4% за преференцията за електроенергията. За клиентите на „Топлофикация София“ намалението на цените на парното и топлата вода е с 3,43%, а електроенергията ще бъде изкупувана с 4,36% по-евтино. Топлофикационната услуга поевтинява с 2,44% в Пловдив и с по малко над 4 на сто за клиентите във Варна и във Велико Търново. Промяната в цената ни парното и топлата вода е продиктувана от новата цена на природния газ, която намалява с почти 10% от 1 юли.
Източник: Инвестор.БГ (01.07.2016)
 
Парното в София отива на съд заради таксата "сградна инсталация" Колективен иск срещу "Топлофикация-София" е завело Сдружението за правна помощ на потребителите заради събирането на такса за т.нар. сградна инсталация, която потребителите плащат в момента. До момента Сдружението за правна помощ е завело 8 колективни иска в защита на правата на потребителите от търговци и монополисти. През 2015 г. по заведено от сдружението дело ВКС осъди ЕВН да спре събирането на т.нар. такса включване. Решението касаеше 13 клаузи от общите условия на "ЕВН Електроснабдяване", които според съда са неравноправни и трябва да бъдат премахнати. Преди месеци и омбудсманът Мая Манолова сезира Върховния касационен съд (ВКС) за таксата за сградна инсталация, която са принудени да плащат и хора, които са се отказали от парното. "Има противоречие в два закона по казуса - Закона за защита на потребителите и Закона за енергетиката. Според Закона за защита на потребителите непоискана услуга не се заплаща. В преходна разпоредба на този закон обаче е записано, че когато има противоречие между два закона, се прилага този, който в по-голяма степен защитава потребителите", обясни омбудсманът. Манолова обвини КЕВР в "лятна дрямка" и обяви, че с различни прийоми монополните дружества "съдират" по няколко кожи от гражданите. "В случая става дума за едни така наречени арбитражни съдилища, които са обслужващо звено към монополните дружества, в които масово, на килограм се съдят граждани", коментира омбудсманът. Според нея това е "правосъдие на ишлеме, аутсорсвано правосъдие. Така публична функция на държавата е оставена в рамките на един неясен орган, какъвто е арбитражният съд, с който злоупотребяват монополните дружества". В България има 45 такива съдилища. В едно от тях за година са разгледани 102 000 дела, отчете Манолова. Става дума основно за дела на мобилните оператори и ВиК дружествата, заведени срещу техни клиенти.
Източник: Сега (05.07.2016)
 
42% от столичаните, абонати на „Топлофикация” ще доплащат за парно, 41 на сто ще имат да си вземат пари, а 17 на сто приключват отоплителния сезон на нула, предава Нова телевизия. Това показват данните на една от най-големите компании за дялово разпределение в София. Според тях 14% от абонатите ще доплащат суми между 10 и 50 лв., 9% - между 51 и 100 лв. и 5% между 101 и 150 лв.
Източник: 24 часа (14.07.2016)
 
Всеки ден десетки абонати подават оплаквания срещу "Топлофикация София", съобщи вчера Емил Георгиев от Федерацията за защита на потребителите (ФЗП). Над 90% от жалбите, които постъпват в организацията, са срещу работата на столичното парно, обясни Георгиев. От ФЗП вчера представиха на омбудсмана Мая Манолова идеите си за промени, които ще позволят най-бедните българи да бъдат освободени от таксата "сградна инсталация". Председателят на федерацията проф. Йовчо Топалов обясни, че за разликата може да се потърси подкрепа от ЕК, а не разликата да се поема от съседите. По-рано през пролетта Върховният касационен съд заведе дело за въпросната такса по искане на омбудсмана. Според Манолова таксата е незаконна. Очаква се на 29 септември ВАС да гледа делото. Междувременно ФЗП и учени от БАН ще изпълняват проект, в рамките на който ще измерват загубите на топлина по общите тръби. По закона разходите за сградна инсталация не могат да превишават 50% от общите разходи за топлоенергия, но в немалко случаи те са дори по-големи. Затова експерти и абонати ще проверят какви са градусите по тръбите и колко от тях се губят по пътя от теца до дома.
Източник: Сега (02.08.2016)
 
"Булгаргаз" продължава да подобрява резултата си Държавният газов търговец "Булгаргаз" продължава да подобрява резултатите си. За полугодието компанията излиза на печалба от 35.4 млн. лв. при загуба от 34.4 млн. лв. година по-рано. Това става ясно от публикувания финансов отчет за шестмесечието. "Булгаргаз" отчита увеличение и спрямо края на 2015 г., когато излезе на печалба от 20.3 млн. лв. В същото време поради трайното понижение на цената на природния газ приходите са се свили с 28.7% и от 819.5 млн. лв. преди година сега са 584.3 млн. лв. Една от основните причини за доборото финансово състояние на "Булгаргаз" е повишената събираемост на вземанията, която е достигнала 113.5% (от главница и неустойки от просрочия) спрямо края на миналата година, коментира изпълнителният директор на дружеството Николай Павлов за "Капитал Daily". Така в края на юни вземанията на компанията са в размер на 177.5 млн. лв. при 291.7 млн. лв. в края на 2015 г. Това се дължи най-вече на плащанията от най-големите длъжници на "Булгаргаз" - "Топлофикация - София" и топлофикациите на Христо Ковачки в Плевен, Бургас и Враца и още няколко по-малки топлофикации. Така към 31 юли те дължат общо 105.017 млн. лв., което е намаление от 52% спрямо края на 2015 г. Най-значително намаление има на задълженията на "Топлофикация - София", които достигат 62 млн. лв. към края на юни, което е спад от 2.5 пъти спрямо края на миналата година. Повишената събираемост се дължи най-вече на цедирането на вземания на "Булгаргаз" от топлофикациите чрез прихващане на задълженията на НЕК към същите дружества. Друга причина за увеличение печалбата на "Булгаргаз" е по-ниският валутен курс на долара към лева спрямо утвърдения от енергийния регулатор при определянето на цената на газа за второто тримесечие, обясни Павлов. Признатата обезценка от страна на КЕВР на количества природен газ от хранилището в Чирен в размер на 18 млн. лв., която е включена в цената за първо тримесечие също е причина за подобрението на резултатите на компанията. Благодарение на ниската цена на природния газ "Булгаргаз" отчита увеличение на потреблението с 10.37%. По думите на Павлов то идва основно от сектор химия, който е и основният консуматор на суровината. Повишение има и при металургията и стъкларската промишленост. Засега компанията не усеща отлив на клиенти заради възможностите за виртуалната търговия от Гърция. "Нашите изчисления са, че имаме най-добрата цена в региона и спрямо ликвидните газови хъбове също", коментира Павлов. В началото на тази година "Булгаргаз" пое и доставките на газ за "Овергаз". Това се наложи, тъй като "Газпром" спря газа на дъщерната си компания в навечерието на нова година. Засега "Овергаз" обаче не е подала заявка към "Булгаргаз" за доставката на газ за следващото тримесечие, което трябва да стане най-късно до 5 август. През полугодието компанията изчисти голяма част от задълженията си. Това включва 18.515 млн. лв. просрочия по кредит към собственика й - Българския енергиен холдинг (БЕХ). Намеренията на дружеството са до края на годината да изчисти и останалата част от заема в размер на 11 млн. лв., каза Павлов. Разходите за външни услуги също са намалели с 45% спрямо полугодието на миналата година и към края на юни 2016 г. са 1.6 млн. лв. Газовият оператор "Булгартрансгаз" отчита намаление на печалбата си спрямо полугодието на 2015 г. с близо 10 млн. лв., с което тя достига 43.5 млн. лв., се вижда в отчета на дружеството. В същото време приходите на компанията намаляват минимално до 168.7 млн. лв., докато разходите по някои пера се увеличават. Най-съществено повишение има на тези за амортизации, които достига 41.3 млн. лв. от 34.5 млн. година по-рано. Общо вземанията от свързани лица намаляват до 54.7 млн. лв., като през първото полугодие на 2015 г. са били 67 млн. лв. Задълженията към дружествата в групата на БЕХ също се увеличават до 14.9 млн. лв., което вероятно се дължи на новото задължение на "Булгартрансгаз" да плаща 5% от прихода си във фонд "Сигурност на електроенергийната система".
Източник: Инвестор.БГ (04.08.2016)
 
Евтиният газ изведе "Топлофикация - София" на печалба "Топлофикация - София" става по-ефективна, а ниската цена на газа изведе дружеството до положителен резултат в средата на годината. Най-голямото топлофикационно дружество в страната, което доставя топлоенергия на над 400 хил. клиента в столицата, завърши полугодието с печалба преди облагане с данъци в размер на 1.466 млн. лв. Резултатът е впечатляващ на фона на загубата от 17.9 млн. лв. за същия период година по-рано, се вижда в отчета на компанията. Той е много добър и в сравнение със заложеното в бизнес плана за 2016 г., в който е прогнозирана загуба от 15.203 млн. лв. Това означава, че прогнозираната от дружеството загуба в края на годината от 63 млн. лв. вероятно ще е значително по-малка. В публикуваната допълнителна информация към междинния отчет се посочва, че основните причини за добрия резултат са трайната тенденция за намаление на цената на газа (основна суровина за дружеството), както и новите високоефективни мощности в ТЕЦ "София", с които разходите за произведената електроенергия са намалели. Със сигурност върху добрия резултат на компанията е повлияла и политиката на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), която в началото на годината не промени цените на топлофикациите въпреки намалението на природния газ с 2%. Понижението на природния газ с 23% от април също не беше отразено напълно в цените на топлофикациите. В началото на април цената на топлинната енергия на софийското дружество спадна с 5.6%, а от 1 юли - с 3.43%. Проблемът с топлата зима Заради топлата зима и няколкото намаления на цената на парното приходите за полугодието на топлофикационното дружество намаляват с 26% до 214.8 млн. лв. в сравнение със същия период на миналата година. Основният приход на дружеството от продажба на топлоенергия намалява с 27.88%, което според отчета за дейността се дължи на по-ниското производство и по-ниските цени, определени от КЕВР. Произведената топлинна енергия е с 12.6% по-малко от предвиденото в бизнес плана на дружеството. Основна причина за това са климатичният фактор и по-късият отоплителен сезон. От дружеството посочват, че средната температура през първите четири месеца на годината е била с 2 градуса по-висока в сравнение със същия период на 2015 г., което е довело до по-ниска консумация на топлинна енергия. Отоплителният сезон тази година е завършил с близо месец по-рано, в началото на април, за разлика от 2015 г. Приходите на "Топлофикация - София" от продажба на високоефективна енергия на Националната електрическа компания (НЕК) също намаляват с 26.29% до 58.2 млн. лв. Това се дължи основно на по-ниските цени, които за периода спадат с 34% на годишна база, вследствие на ценовите решения на КЕВР. В същото време производството на електроенергия се увеличава с 6%, което се дължи на въвеждането в експлоатация на два нови турбогенератора в ТЕЦ "София". В края на 2015 г. "Топлофикация - София" пусна новите мощности с капацитет 35 мегавата, които замениха старата турбина, пусната преди повече от 50 години. Бизнес планът на компанията е предвиждал увеличението на електропроизводството да достигне 16%, което означава, че топлофикация отчита доста по-ниски стойности от предвиденото. По-малко разходи Заради намалението на цената на природния газ разходите на "Топлофикация - София" за материали значително спадат с 40.4% до 145.120 млн. лв. Разходите за външни услуги и амортизации също намаляват. Увеличение има само при тези за персонала със 7.9%, достигайки 23.3 млн. лв. Съществено увеличение от 40.5% има и на разходите в графа други.
Източник: Капитал (05.08.2016)
 
Топлофикациите масово работят на загуба Дългове и загуби - това е масовият случай в българската топлоенергетика. Секторът е приключил миналата година със 79 млн. лева загуба, като само пет компании са успели да постигнат печалба от дейността, показва анализ, изготвен от Института за енергиен мениджмънт на база на докладите на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Анализът включва 14 топлофикации и 20 заводски централи. Прави впечатление стремглавото пропадане на "Топлофикация Перник". Дружеството, свързвано с бизнесмена Христо Ковачки, е било на печалба от 9.3 млн.лв. през 2014 г. Година по-късно обаче то вече излиза на загуба от 9.1 млн.лв. "Конкуренция" му е сливенското парно (отново свързвано с Ковачки), което страда от хронични финансови проблеми. През 2014 г. то е на печалба от 3.5 млн.лв., но следва срив и година по-късно резултатът му вече е минус 5.6 млн. лева. Не е съвсем ясно доколко лошото финансово състояние на повечето предприятия в сектора се дължи на лош мениджмънт и доколко на ценовите регулации. В началото на годината КЕВР предложи с до 22% по-ниски цени за парното в отделните градове на страната. Намалението бе продиктувано от ниските цени на природния газ. Асоциацията на топлофикационните дружества възропта срещу "орязването" на тарифите, като обясни, че това ще доведе предприятията до безпаричие,съкращаване на ремонтни дейности и неизпълнение на лицензионните задължения. Факт е обаче, че някои компании са постигнали забележително финансово оздравяване. Пловдивската "ЕВН Топлофикация" например само за година е стопила загуба от над 9 млн. лева и през 2015 г. е успяла да излезе на печалба от два милиона лева. Добре се представя и парното във Враца - от загуба от 1.1 млн.лв. то излиза на плюс от 234 000 лв. през 2015 г. Финансов резултат от дейността (в хил.лв) 2014 г. 2015 г. 1. ТФ Бургас 544 226 2. Юлико Евротрейд 54 80 3. ЕВН Топлофикация -9063 2009 4. ТФ Враца -1129 234 5. Овергаз Мрежи 2321 5400 6. ТФ София -57658 -59235 7. ТФ Перник 9343 -9126 8. ТФ Русе -9742 -1571 9. ТФ Плевен -6236 -7811 10. ТФ Габрово -1812 -1009 11. ТФ Велико Търново -1698 -1384 12. ТФ Разград -312 -715 13. ТФ Сливен 3516 -5658 14. Веолия Енерджи Варна 444 -438
Източник: Сега (08.08.2016)
 
Риск инженеринг спечели нова поръчка на Топлофикация София Консорциумът Риси консорциум, който обединява Риск инженеринг и Simens, ще модернизира турбогенератор 4 в ТЕЦ София-изток. Стойността на поръчката е 20.5 млн. лв. без ДДС, а решението за избор на изпълнител е взето през април. Риск инженеринг изпълни и друга поръчка на Топлофикация София- за изграждане на когенерация за комбинирано производство на електро- и топлоенергия, през 2011 г. Първоначалната стойност на обявената през юни 2015 г. поръчка от Топлофикация София е 16.6 млн. лв. И двата участника в търга обаче са оферирали значително по-високи цени. Избраният кандидат първоначално е предложил да изпълни поръчката за 24 млн. лв., като в следствие на преговори цената е намалена до 20.5 млн. лв. Вторият кандидат - консорциума Дженерал Брайт, също първоначално е предложил цена от 28.9 млн. лв., която след това е намалил до 21.8 млн. лв. Предлаганата цена обаче е основният критерии, така че българско-румънското обединение е класирано на второ място. Крайният срок за изпълнение на поръчката е 26 месеца.
Източник: Капитал (08.08.2016)
 
"Енергоремонт холдинг" спечели поръчка за ремонт на "Топлофикация - София" "Топлофикация - София" продължава усилено с ремонтните дейности. Най-голямото топлофикационно дружество в страната ще прави основен ремонт на два от турбогенераторите за производство на топло- и електроенергия в ТЕЦ "София-изток". За изпълнител на едната поръчка със стойност 440 хил. лв. е избрана "Енергоремонт холдинг", а другата, за която предстои избор на изпълнител, е с прогнозна стойност от 285 хил. лв. Сумите са далеч по-скромни от спечелената от "Риск инженеринг" на Богомил Манчев поръчка за 20.5 млн. лв. за модернизация на турбогенератор 4 в същия ТЕЦ, за която "Капитал Daily" писа. "Енергоремонт холдинг" не за първи път прави ремонт на турбогенераторите на топлофикация. През 2012 г. фирмата прави основен ремонт на едно от съоръженията за сумата от 294 хил. лв.За ремонта на турбогенератор 8, за който все още няма избран изпълнител, заявления за участие са подали три кандидата. Освен "Енергоремонт холдинг" в процедурата участва и "Брайт инженеринг", която според ДАКСИ е собственост на Динко и Камен Желеви и която е обявила, че ще ползва като подизпълнители "Атоменергоремонт", която се свързва с Христо Ковачки и "Ансист -98", която пак според ДАКСИ е собственост на Георги Жадалов, Крум Георгиев и Сашо Велинов и която ще бъде подизпълнител и на "Енергоремонт холднг". Третият кандидат е обединението "Церб пауър", в което влизат Централна енергоремонтна база (ЦЕРБ) и старозагорската "Пауър инженеринг". От публикуваните от топлофикацията документи не става ясно как комисията е оценила трите кандидата и какви са предложените от тях цени. За ремонта на турбогенератор 5 до участие са допуснати два кандидата. Това са отново "Енергоремонт холдинг", която печели поръчката, и "Брайт инженеринг". Според публикуваните протоколи, въпреки че победителят предлага по-висока цена от 439 хил. лв., тя излиза напред в класирането заради по-краткия срок за ремонт, който предлага.
Източник: Капитал (16.08.2016)
 
Столичната община откри нарушение на строежа в "Младост 1" Нарушение към "Топлофикация София" ще бъде използвано от Столичната община, за да се отмени разрешението за строеж в градинката до бл. 19 на "Младост 1", стана ясно вчера от участие на кмета Йорданка Фандъкова пред bTV. Под терена минава топлопровод, но районният архитект е пропуснал да уведоми за това "Топлофикация" при издаването на разрешителното. Столичното дружество вече е подало искане за отмяна на разрешението, а междувременно проверката на случая продължава. Развръзката идва след протести на граждани миналата седмица, които доведоха до спиране на подготовката за строителство и оставка на районния кмет Цвета Авджиева. Теренът е частен и собственикът иска да строи 4-етажно общежитие за ИТ служители. "Оттам нататък трябва да се търси трайно решение по отношение собствеността на тези терени", каза Фандъкова. Тя призна, че решенията в такива ситуации са само две - или да се намери подходящ терен като обезщетение, или да се започне процедура по отчуждаване, като и в двата случая общината трябва да вложи значителни средства. По-късно вчера се очакваше кметът да се срещне с друга протестираща група - срещу застрояване на зелена площ в "Младост 4". Новият развой на събитията не попречи на асоциация "Българско Черноморие", известна най-вече с изявите си в подкрепа на големи строежи по морето, да се намеси с остро мнение по темата. "Лозунги като "не искаме бетон, а искаме поляна" могат да бъдат насочени единствено за имоти публична държавна собственост с трайно предназначение "поляна", ако държавата е решила да ги застрои. Погазването на частната собственост ще доведе до лозунги като: "не искаме компании, а техните пари", пишат от асоциацията. Оттам предупреждават протестиращите граждани, че земята под панелките не е тяхна, и ги съветват наместо да протестират, да съберат пари и да ги дадат на общината за откупуване на терена. ДОБРА НОВИНА Скандалите със застрояването в "Младост" вчера бяха неутрализирани с положителна статистика от общината. Нови детски площадки се изграждат в 17 междублокови пространства на 11 столични квартала. 14 детски градини също ще имат обновени места за игра, съобщи Фандъкова при проверка на нова площадка в "Овча купел 2".
Източник: Сега (19.08.2016)
 
„Топлофикация София“ има висящи съдебни дела към неизрядни платци за над 250 млн. лева. Това става ясно от публикуваната в Комисията за финансов надзор (КФН) допълнителна информация към междинен финансов отчет за дейността на дружеството за първото шестмесечие на годината. От „Топлофикация“ обясниха пред „Труд“, че в тази сума влизат и натрупаните върху дълговете лихви, а заведените дела са както срещу граждани, така и срещу фирми с неплатени сметки. От месеци омбудсманът Мая Манолова се бори за премахването на юрисконсултските възнаграждения, които дружеството си начислява за всяко дело. При започнато производство на потребителя се начислява около 300 лв. такса за юрисконсулт. Само от началото на годината монополистът е завел нови 5000 дела срещу неизрядни платци, но тенденцията е да се увеличават споразуменията, обясниха от компанията. „Топлофикация София“ очаква загуба в размер на 63 млн. лв. към края на 2016 г., става ясно от документа, подаден в КФН. За първите шест месеца на годината приходите от топлинна енергия намаляват с 27,88% спрямо 2015 г. Като причина от дружеството посочват както намаленото производство, така и по-ниските цени, определени от Комисията за енергийно и водно регулиране. Произведената топлинна енергия е с 12,6% по-малко от предвиденото в бизнес плана на дружеството, а тук основният виновник е по-топлото време и по-късият отоплителен сезон, който е завършил с близо месец по-рано, в началото на април, за разлика от 2015 г.
Източник: Труд (29.08.2016)
 
Омбудсманът пробва да отмени такса "сградна инсталация" през съда Омбудсманът Мая Манолова пробва да отмени т.нар. такса сградна инсталация през Върховния касационен съд (ВКС). По нейно искане вчера се събра общото събрание на Гражданската колегия при ВКС, което трябва да се произнесе с тълкувателно решение за това дали трябва отказалите се от парно клиенти да плащат за отделяната в сградната инсталация топлоенергия. Основанието за искането на омбудсмана е противоречива практика на съдилищата при прилагането на разпоредбите, свързани с доставката на топлинна енергия за битови нужди. Икономическата ситуация в страната е такава, че за хиляди българи плащането на 60-80 лв. такса за сградна инсталация е проблем, обяви Манолова в изказването си по време на заседанието на общото събрание. От първия момент на встъпването ми в длъжност буквално съм засипана от жалби на граждани, които се оплакват от високите сметки за парно, от качеството на услугата, от отношение от топлофикациите и особено от невъзможността им като потребители да се откажат от ползването на услугата, добави тя. Според нея "разводът с топлофикация е практически невъзможен". Особено трагично било положението на гражданите, чиито доходи не позволяват да плащат за парно. "Те са се отказали от получаване на топлоенергия, изключили са и дори са демонтирали радиаторите в жилищата си, мръзнат - и въпреки това плащат прословутата "сградна инсталация", аргументира се Манолова пред върховните съдии. "Плащат 60 до 80 лева за средно голямо жилище от около 80 м/кв. "Справедливо ли е това? Нормално ли е това?", попита общественият защитник. А когато гражданинът не можел да плати, топлофикацията незабавно започвала съдебен процес, в който го натоварва с лихви, такси, разноски и с паразитни юрисконсултски възнаграждения - минимум 300 лева пред съд и 350 лева пред частен съдебен изпълнител. По думите на Манолова един малък дълг за сградна инсталация може да нарасне лавинообразно и да надхвърли 1000 лева. Всъщност в искането си до ВКС за постановяване на тълкувателно решение омбудсманът пита кой от два закона да се прилага при доставянето на топлинна енергия за битови нужди в сгради, етажна собственост. Дали трябва да се върви по разпоредбите на специалния Закон за енергетиката, или пък трябва да се прилага защитаващата правата на потребителите разпоредба на Закона за защита на потребителите, регламентираща непоискана доставка на стоки или услуги. Във въпроса се съдържа и внушението, че следва да се прилага правилото за прилагане на разпоредбите, осигуряващи по-висока степен на защита на потребителите при противоречие между два закона. Това правило е установено в Допълнителните разпоредби на Закона за защита на потребителите. Съдът трябва да каже дали общите условия на топлофикационните дружества са валидни за всички, или трябва да се сключват индивидуални договори с тях, тъй като има противоречиви законови разпоредби и разнопосочни съдебни решения по конкретни казуси. В същото време вчера Конституционният съд единодушно отказа да отмени практиката за защита по дела на администрацията и фирмите да се присъжда юрисконсултско възнаграждение като за адвокат. Присъждането на възнаграждение на търговските дружества и на администрацията за защита по дела от собствените им юрисконсулти, които са на заплата и не получават тези пари, беше атакувано в КС пак от омбудсмана Мая Манолова, която нарече тази практика "такса юрисконсулт".Тя е регламентирана в два текста - в Гражданския процесуален кодекс (ГПК) и в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), които приравняват разноските за защита от юрисконсулт с тези за адвокат. КС обаче не смята, че тези норми противоречат на конституцията, и отхвърля искането на Манолова.
Източник: Сега (30.09.2016)
 
Над 18 милиона лева дългове за парно на абонати към "Топлофикация София" са разсрочени в навечерието на отоплителния сезон, съобщи Нова телевизия. Около 20% от всички клиенти на дружеството имат дългове, а заведените дела са общо 7 хиляди. От "Топлофикация София" вече са в готовност да пуснат парното, ако в три последователни дни средната температура е под 12 градуса и предстои трайно застудяване. Детски градини, училища, болници и битови абонати могат да заявят и по-ранно пускане на отоплението.
Източник: Сега (10.10.2016)
 
Компанията "Сименс" в консорциум с "Риск Инженеринг" на Богомил Манчев започна модернизацията на единия от блоковете на ТЕЦ "София – Изток”, собственост на общинското столично парно. Дейностите ще струват 20.5 млн. лв. без ДДС и обществената поръчка за изпълнението им е спечелена на публичен търг през август 2016 г. Обединените в "Риси Консорциум" дружества ще подменят парната турбина с нова от 30 MW, генератор, котел - утилизатор, система за управление, електрическа система, а също така ще изградят ново поле високо напрежение. На практика "Сименс" ще достави, а "Риск Инженеринг" ще монтира новото оборудване. Планираната модернизация трябва да продължи 22 месеца и като резултат ще се повиши значително ефективността на топло- и електропроизводството. Така с по-малко суровина ще се произвежда същото като в момента количество топлоенергия и ще се подобрят изхвърляните вредни емисии от инсталацията. Модернизацията на този блок от ТЕЦ "София-Изток" ще е поредният изпълняван от "Сименс", по чийто проект и решения е изградена единствената към момента голяма когенерационна централа за топлофикационни нужди на "ЕВН България Топлофикация" в Пловдив. Тя заработи в края на 2011 г., и е една от най-модерните когенерационни централи на Балканите. Компанията посочва, че в началото на 2016 г. при оборудване на свръхмодерна електроцентрала в Дюселдорф е поставила нов световен рекорд за нетна ефективност от около 61.5%, с което е подобрила собственото си постижение от 60.75 %.
Източник: Медия Пул (13.10.2016)
 
Шест сметки за парно за септември получиха част от абонатите на столичната "Топлофикация". "За септември получих 6 фактури накуп. Общата сума е около 70 лв., но е разбита на 6 сметки, без да се разбира колко и за какво плащам", разказа читател на в. "Сега". За подобни сметки за септември алармираха и други абонати на дружеството. Те са си платили навреме изравнителните сметки, не са правили възражения и недоумяват защо са наказани с допълнителни плащания. Оказа се, че няма кой да даде смислен отговор на техните въпроси. Според експертите от "Топлофикация" причината за натрупването на нови допълнителни суми идва от изравнителните сметки. В София те излязоха през август, но само за абонатите, които са допуснали служител на топлинния счетоводител и уредите му са били засечени. В почти всеки вход и към всяка абонатна станция обаче има клиенти, които не осигуряват отчитане на уредите в срок, макар за това обикновено да се дават поне две дати за безплатно посещение. Според правилата всички абонати могат да поръчат отново посещение на служител или да оспорят сметката и да поискат проверка най-късно до 1 октомври. След като бъдат направени евентуални корекции, те се отразяват в септемврийските сметки, обясниха от столичната "Топлофикация". Но подчертаха, че конкретен отговор за всеки абонат трябвало да се търси и от топлинния счетоводител. От топлинното дружество напомниха, че за всеки случай клиентите могат да проверяват по абонатния номер на сайта toplo.bg за допълнителна информация. Само че и след такава проверка не всичко е ясно. В един от конкретните случаи с 6 сметки, който бе проверен от репортер на редакцията, се изясни, че 24 лв. от общо 70 са за топла вода и 1.60 лв. са за дялово разпределение (т.е. такса по измерване на уредите, която е разсрочена през годината). За останалите 4 сметки обаче трябвало да бъде питан топлинният счетоводител - в случая "Техем", който се ангажира да направи проверка. Експерти предположиха, че разбивката на няколко сметки идва от отделни корекции за миналите месеци, които са били направени по вече платени сметки. Според тях няма нови разпоредби, които да налагат промяна на формирането на фактурата или счетоводни промени. Има обаче пълно объркване, при което изрядни до момента клиенти на парното се товарят с допълнителни суми заради неизрядни абонати. НАЧАЛО От вчера столичната "Топлофикация" започна поетапното пускане на парното в София. Днес това ще направи и "ЕВН България Топлофикация" в Пловдив. Решението е взето заради понижаването на температурите и тенденцията към застудяване. Компанията вече започна подаването на топлинна енергия към някои жилищни и стопански сгради в Пловдив, които бяха заявили това преди началото на сезона, съобщиха от ЕВН. Както в София, така и в Пловдив топлото се пуска първо в детските градини и болниците, след това в училища и други учебни заведения, в обществени, стопански и жилищни сгради. Необходимо е регулиращите вентили на входа на радиаторите да бъдат отворени на максимум за ефективно обезвъздушаване, след това може да започне регулиране на степента на загряване.
Източник: Сега (18.10.2016)
 
Сметките за парно в София били няколко заради различни цени Сметките на софиянци за парно и топла вода са няколко в една фактура, защото освен изравняване, в тях се отразяват и различни цени на топлоенергията за различни периоди. Това обясниха от "Топлофикация София" в отговор на въпроси от абонати за неясноти в сметките. Както в. "Сега" писа, през октомври клиенти получиха сметки за септември с по няколко суми, без да става ясно за какво са те. В конкретния пример по абонатен номер, предоставен от редакцията на дружеството за проверка, стана ясно, че обща сума от около 70 лева е разбита на 6 позиции по две причини. Едната е изравнението, което се прави след отчитането на уредите в края на отоплителния сезон. Със съобщението за юли, което излиза на 15 август, столичната топлофикация изпраща на клиентите си обща фактура за реално консумираната топлинна енергия за отопление и топла вода през изравнителния период - 1.05.2015 г. - 30.04.2016 г. След това, при корекциите заради ново преизчисляване на изравнителните сметки в отделни сгради, компанията изпраща изравнителни сметки за всеки отделен ценови период. Така в една сграда в рамките на периода юли-октомври е възможно да бъдат получени няколко изравнителни сметки. Ангажимент на топлинния счетоводител е да информира потребителите в етажната собственост за всяка корекция на изравнителните сметки, уточниха от дружеството. По този начин обаче при преизчисляването се променят сметките и на вече отчетени абонати. За някои се налага приспадане на вече платени суми, а за други - доплащане. Другата причина са различните ценови периоди и промяната на цената на топлинната енергия на "Топлофикация София", определена от КЕВР. При абоната, който проверихме, се получават 4 изравнителни сметки за топла вода, изчислени според цената на топлинната енергия в различните периоди - май-юни 2015, юли-септември 2015, октомври 2015 - март 2016 и април 2016 г. (Подробна информация за цената на топлинната енергия на дружеството има в сайта на http://www.toplo.bg в рубрика "Клиенти", раздел "Цени".) Останалите сметки са една за топла вода за съответния месец и сметката за 1/12 част от годишната сума за дялово разпределение. За облекчаване на клиентите "Топлофикация София" събира на 12 равни месечни вноски таксите към топлинния счетоводител за годишен отчет на уредите, изготвяне на изравнителна сметка и обслужване на партида. По-рано цялата сума се плащаше през юни и това затрудняваше абонатите при плащането на общата сметка, която идваше с фактурата за парното за май.
Източник: Сега (24.10.2016)
 
"Топлофикация София" се готви да даде над 8 млн. лв. за внедряване и поддръжка на изцяло нова информационна система на дружеството. Това става ясно от обществена поръчка, публикувана в Агенцията по обществени поръчки (АОП). Големият харч ще стане факт, въпреки че от години столичната "Топлофикация" е най-големият длъжник на "Булгаргаз". Припомняме, че към края на март 2016 г. задълженията към държавния доставчик са "само" 104,8 млн. лв. В същото време задълженията към Българския енергиен холдинг (БЕХ) са нараснали, достигайки 500 млн. лв. В заданието на "Топлофикация" се посочва, че целта му е новата система да обхваща управление на финанси и контрол, управление на доставки, управление на проекти и инвестиции, управление на човешките ресурси, управление на клиенти, фактуриране, плащания и събиране на вземанията, управление на връзките и взаимоотношенията с клиенти. Крайният срок за подаване на оферти е утре, 25 октомври, до 17:00 часа. Целта на системите е да автоматизират процесите по подаване и обработка на акцизни документи, обмена на информация и извършването на контрол на цялостната верига за реализация на акцизни стоки. Стойността на двете системи е оценена на малко над 4 млн. лв.
Източник: expert.bg (25.10.2016)
 
Частен съдебен съдия изпълнител ще влезе в близките дни в "Топлофикация София", твърдят от федерацията на потребителите пред вестник "Телеграф". Над 100 дела за повече от 100 000 лева са били спечелени от абонати. Те са главно за сметки, които са платени, но след това били искани отново.
Източник: 24 часа (09.11.2016)
 
"Булгаргаз" излезе на печалба от 36 млн. лв. за деветмесечието Държавният газов търговец "Булгаргаз" отчита нетна печалба от 36.12 млн. лв. за деветте месеца на годината при загуба от 22.6 млн. лв. за същия период на 2015 т. Това показва финансовият отчет на дружеството. За същия период на миналата година тази разлика е била 6.66%. Оперативната печалба на компанията за периода от 51.2 млн. лв. е още по-впечатляваща на фона на оперативната загуба за миналата година от 22.038 млн. Лв. Тенденцията за намаляване цената на газа води и до драстично понижение на приходите на "Булгаргаз" от основна дейност с 30.8% до 732.95 млн. лв. спрямо миналата година. За деветмесечието намалението в закупените количества е 5.4%. Основните длъжници на "Булгаргаз" продължават да са "Топлофикация София" за консумиран, но неплатен газ. За деветмесечието техните задължения намаляват до 97.5 млн. лв. при 123 млн. за предходното тримесечие. Това се дължи основно на договора за цесия от март тази година, с който са цедирани вземания от "Топлофикация София" на НЕК в размер на 51 млн. лв.
Източник: Капитал (23.11.2016)
 
Омбудсманът ще съди "Топлофикация София" Омбудсманът Мая Манолова даде на съд ръководството на "Топлофикация -София". Тя обжалва пред Административния съд отказа на дружеството да каже какъв е размерът на присъдените юрисконсултски възнаграждения по съдебни и изпълнителни дела през миналата година. Това е един от общо десетте въпроса, които Манолова зададе по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ), но не получи отговор. По данни на обществения защитник "Топлофикация" е събрала над 15 млн. лв. само през миналата година чрез започнатите дела срещу 21 хиляди столичани. Сред останалите въпроси на Манолова са и колко от юрисконсултските възнаграждения са събрани, как са осчетоводени и за какво са изразходвани. Иска се и информация за това колко юрисконсулти са работили в дружеството през 2015 г. и какъв е размерът на възнагражденията им. Въпроси има и за заведените дела срещу длъжници, броя на сключените с адвокати договори за правна помощ и др. Всички те към момента остават без отговор. В жалбата си Манолова подчертава, че исканата информация е обществена и не е търговска тайна, а "топлофикационното дружество е в кръга на задължените субекти съгласно ЗДОИ". Но от "Топлофикация София" изтъкват, че не са държавен орган и надълго разясняват какви данни може да се дават по реда на закона. Мая Манолова обаче смята, че дружеството трябва да отговори, защото едноличен собственик на капитала е градската управа на София. "Това означава, че повече от половината от членовете на неговия управителен и контролен орган се определят от Столичната община, а последната представлява възложител на обществени поръчки", изтъкват експертите на омбудсмана.
Източник: Сега (01.12.2016)
 
Мая Манолова внесе проекторешение за отпадане на юрисконсултските хонорари на "Топлофикация" Омбудсманът Мая Манолова внесе проекторешение в Столичния общински съвет (СОС) за преустановяване практиката на „Топлофикация София“ ЕАД да претендира юрисконсултски възнаграждения по съдебни и изпълнителни дела срещу свои клиенти – длъжници. Освен това, на 22 декември т.г. общественият защитник с екип от институцията ще присъства на последното предколедно заседание на СОС, на което ще бъде разгледан бизнес-план на „Топлофикация София“ ЕАД за 2017 г. „Смятам да отида на това заседание и да задам много въпроси по отношение на топлофикационното дружество. Ще настоявам и ще намеря начин да предложа проекторешение, с което да се забрани на монополиста да товари гражданите с допълнителни разходи, каквито са хонорарите на юрисконсултите му“, е категоричната позиция на Мая Манолова. През миналата година са заведени 21 хил. дела от „Топлофикация София“ ЕАД. Претендираните юрисконсултски възнаграждения в заповедното (300 лева), в исковото (300 лева) и в изпълнителното (350 лева) производства са в размер общо на 950 лева, без значение от размера на задължението, като има случаи, в които това са суми от порядъка до 10 лв. В същото време заплатите на юрисконсултите са включени в цената на топлинната енергия, за която плащат столичани. Приходите на дружеството от хонорарите на юрисконсултите за 2015 г са около 15 мил. лева. До внасянето на проекторешението в СОС на омбудсмана Мая Манолова се стигна след като на 7 октомври 2016 г. тя поиска отговор на десет въпроса по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ) от „Топлофикация София“. В рамките на 14-дневния срок омбудсманът не получи изрично решение, съгласно законовите изисквания. Вместо това, от „Топлофикация София“ ЕАД изразиха писмено становище, в което се твърди, че поисканата информация и субекти не попадат в приложното поле на ЗДОИ. Мая Манолова обжалва пред Административен съд – София град отказа на изпълнителния директор на „Топлофикация София“ ЕАД да предостави информация, отнасяща се до дейността на дружеството по събиране на вземанията си по съдебен ред.
Източник: Банкеръ (15.12.2016)
 
ВАС потвърди глоба на "Топлофикация София" за 61 хил. лв. Върховният административен съд потвърди санкцията на "Топлофикация София" в размер от 61881 лв. , която беше наложена на дружеството от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) през май 2014 г. Нарушението, за което на столичната топлофикация тогава беше наложена глоба беше заради злоупотреба с господстващо положение, която може да ограничи конкуренцията между фирмите за топлинно счетводство. Конкретно нарушението на топлофиакция беше за това, че е наложила еднакви цени за минималния пакет на услугата на всички топлинни счетоводители.Производството по казуса беше образувано от КЗК през септември 2013 г., след сигнал на Върховната административна прокуратура. Тогава освен за определянето на цените, топлофикация беше проучвана и за евентуална координация с по-големите участници на пазара на дяловото разпределение при формирането на крайната цена на услугата. В рамките на производството бяха направени проверки и в офисите на няколко фирми за топлинно счетоводство, но до доказателства за координирани действия така и не бяха представени. От анализа на КЗК обаче ставаше ясно, че налагането на еднакви цени на минималния пакет на услугата на различните фирми премахва конкуренцията. "Това засяга благосъстоянието на потребителите, води до по-ниско качество и лишава потребителите от възможността да изберат доставчик на услугата въз основа на цената", се посочваше в решението. Според КЗК налагането на необосновани цени пък поставя топлинните счетоводители в неравностойно положение по отношение на нормата им на възвращаемост.В своето решение ВАС напълно споделя мотивите на КЗК. От там съобщават, че всяко физическо лице, на което са причинени вреди в резултат на нарушението има право на обезщетението. Не е ясно обаче как ще бъдат доказани тези вреди при положение, че става въпрос за наложени минимални цени за вскчки потребители. От "Топлофикация София" коментираха за "Капитал", че в момента топлинните счетоводители сами определят цените си въз основа на собствените си индивидуални разходи. Така през последните три години всички фирми за дялово разпределение предлагат различни цени за извършваните услуги на клиентите в столицата, коментираха от дружеството.
Източник: Капитал (20.12.2016)