Новини
Новини за 2011
 
"Булгаргаз" и Столична община преговарят за дълга на "Топлофикация" На предстоящата среща между ръководството на „Топлофикация-София“, Столична община и „Булгаргаз“ ще се водят преговори за разсрочване дължимите суми от столичното парно на газовия доставчик, заяви Стоян Цветанов, изпълнителен директор на предприятието. Той припомни, че в момента общите задължения на столичното парно са около 500 млн. лв., като извън тях са текущите борчове от 100 млн. лв. към „Булгаргаз“. Цветанов очаква загубата на дружеството за 2010 г. да надхвърли 16 млн. лв. Основната причина за това е, че топлоенергията се продава под себестойност. От 1 януари цената на парното в София бе намалена с 5,1%. „Намалението безспорно е в полза на клиентите и те ще го усетят в януарските си сметки”, каза още Цветанов. Според него новите цени на парното ще доведат до загуби, но те ще са поносими за дружеството. В момента абонатите на топлофикацията дължат около 260 млн. лв., от които 230 млн. са от битовите клиенти, а останалите 30 млн. лв са борчове на фирми и организации. Цветанов добави, че всеки ден в топлофикация се уреждат стари сметки за по 15 хил. лв., но това става след завеждане на дела. Цветанов добави, че около 60 хил. от клиентите на фирмата формират 80% от задълженията. От компанията се очаква този месец да представи новия си бизнес план пред ДКЕВР. В него ще са предвидени инвестиции в когенериращи мощности, което ще спомогне за поевтиняването на парното за софиянци. Едно от най-големите предизвикателства пред дружеството е намаляването на загубите по мрежата, каза Цветанов. Решението откъде ще дойдат средства за тези инвестиции ще вземе собственикът на дружеството – Столична община, каза още той. По думите му средства може да се привличат както чрез нисколихвени кредити, така и с публично-частно партньорство.
Източник: Класа (03.01.2011)
 
"Топлофикация-София" плаща на "Булгаргаз" 90 млн. лева До средата на февруари „Топлофикация-София” ще изплати около 90% от 100-те милиона лева задължения към „Булгаргаз”. Това стана ясно след среща на кмета на София Йорданка Фандъкова с изпълнителните директори на „Топлофикация-София” Стоян Цветанов и на "Булгаргаз" Димитър Гогов. „Г-н Цветанов ни увери, че в рамките на около 40 дни около 90% от тези 100 милиона лева, за които ви казах в края на миналата година, ще бъдат изплатени. Това за нас е гаранция, че ние ще можем да покриваме задълженията си към нашите доставчици. Най-големият потребител и клиент на „Булгаргаз” следва да получи този кредит на доверие и, разбира се, трябва да го изпълни”, заяви Гогов. Единственият механизъм, с който могат да се събират старите задължения към „Топлофикация–София”, е законовият, каза изпълнителният директор на дружеството Стоян Цветанов. Той допълни, че е поел ангажимент да бъдат удвоени усилията по отношение на некоректните платци. За последната година по съдебен път са събрани около 14-14,5 млн. лв. от стари задължения на потребители, а за тази година очакванията са този приход да се увеличи. По думите му до 10 февруари се очаква дружеството да получи и около 50 млн. лева от продажба на ток от когенерационните си мощности. Можем да гарантираме на софиянци отоплителния сезон, каза кметът на София Йорданка Фандъкова. ”Аз съм благодарна на г-н Цветанов и г-н Гогов, които работят и в празничните дни, особено новото ръководство на "Топлофикация", за да могат да гарантират изплащане на задълженията по текущия дълг за 2010 г. до средата да месец февруари, което пък дава възможност на „Булгаргаз” да гарантира редовни доставки за целия сезон”, каза Фандъкова. По думите й задачите са поставени и в тази ситуация може да се гарантира на софиянци отоплителният сезон. „Новото ръководство на "Топлофикация-София" има важни задачи – събиране на стари задължения, мобилизиране на допълнителни усилия, но важно е, че е постигнато споразумение и можем да успокоим хората”, заяви Фандъкова. Топлофикациите в Бургас, Враца и Плевен имат най-големи проблеми с плащането към "Булгаргаз" на текущи задължения, които са между 5 и 6 милиона лева. Най-големи задължения има "Топлофикация-Шумен". Това каза изпълнителният директор на „Булгаргаз” Димитър Гогов. Ако "Топлофикация-Шумен" дойде и каже, че за 40 дни ще покрие 90% от 15 милиона лева, бъдете сигурни, че отношението ни ще е същото като към "Топлофикация–София”, каза той. По думите на Гогов, ако задлъжнелите топлофикации не се разплатят, има опасност „Булгаргаз” да не може да доставя газ заради липса на средства, с които да го закупува.
Източник: Класа (04.01.2011)
 
"Топлофикация - София" ще плати около 90 млн. лева на "Булгаргаз" до 10 февруари, съобщи новият изпълнителен директор на дружеството Стоян Цветанов. Решението беше взето в понеделник след десетминутна среща между столичния кмет Йорданка Фандъкова, шефа на "Булгаргаз" Димитър Гогов и Цветанов. Обещаната сума е 90 на сто от текущите задължения на парното към националния доставчик към 24 декември. Все още липсва точна информация откъде дружеството ще вземе парите. "Благодаря на господата Цветанов и Гогов, че се съгласиха на срещата. Успяхме да се договорим "Булгаргаз" да разсрочи дълга на топлофикация до 10 февруари, така че за целия отоплителен сезон ще има парно в София", съобщи кметът Йорданка Фандъкова. "Всъщност не става въпрос за разсрочване, а се съгласихме да изчакаме с 40 дни "Топлофикация - София" да ни преведе 90% от текущия й дълг в размер на 100 млн. лева, за да може и ние да платим газа си към доставчиците", обясни шефът на "Булгаргаз" Димитър Гогов.
Източник: Дневник (04.01.2011)
 
Софиянци няма да останат без парно отопление заради дълговете на „Топлофикация - София” към „Булгаргаз”. Това съобщи столичният кмет Йорданка Фандъкова, след като ръководството на топлофикацията се разбра с „Булгаргаз” до 10 февруари да погаси 90 от общо 100 милиона лева текущи финансови си задължения към газовия доставчик. Новият шеф на столичната топлофикация Стоян Цветанов се закани да увеличи събираемостта на дружеството чрез по-честото пращане на съдия-изпълнители в домовете на най-задлъжнелите абонати. Абонатите на парно в София засега могат да бъдат спокойни, че “Булгаргаз” няма да спре кранчето към столичната топлофикация. Новият изпълнителен директор на дружеството Стоян Цветанов се разбра с шефа на “Булгаргаз” Димитър Гогов до 10 февруари да бъдат изплатени 90 на сто от текущите задължения към газовата компания, обясни кметът на София Йорданка Фандъкова. “Което пък дава възможност на “Булгаргаз” в лицето на господин Гогов да гарантира редовни доставки и в тази ситуация можем да гарантираме на софиянци отоплителния сезон”, допълни тя. Шефът на “Булгаргаз” Димитър Гогов предупреди, че дългове за по около 6 милиона лева имат още три топлофикации, които се свързват с името на бизнесмена Христо Ковачки във Враца, Плевен и Бургас. “Булгаргаз” призова шуменската топлофикация, която вече е с ограничено газоподаване, да погаси задълженията по примера на столичното парно. “Ако “Топлофикация - Шумен” дойде и каже, че за 40 дни ще покрие 90 процента от 15-те млн. или от 2,3 млн. лв., бъдете сигурни, че отношението ни ще бъде същото”, коментира Гогов. Шефът на софийската топлофкация Стоян Цветанов се закани да удвои усилията си срещу некоректните платци. “Тези, които не си плащат сметките, могат да очакват трудна за тях 2011-а. Под процесна събираемост се възприема всичко онова от прозвъняването след втората сметка, която просрочите, и се стигне до съдебното производство. Не може да имате над 3000 лв. задължения, да не сте си плащали пет или десет години и да смятате, че това ще ви се размине”, коментира той. Събираемостта в резултат на намесата на съдия-изпълнител се подобрява, като през миналата година по този начин са събрани 14,5 милиона лева. От столичното парно се надяват през 2011-та да увеличат тези проходи.
Източник: Дарик радио (04.01.2011)
 
Кметът на Шумен Красимир Костов първи обяви война на ВИП борчлиите на местната "Топлофикация" заради кризата с парното в града. 136 известни шуменци, сред които бизнесмени и политици "висели" на дружеството с неплатени сметки. "Давам им срок до четвъртък и пускам имената им в медиите", обяви градоначалникът по време на едно от заседанията на кризисния щаб. Още на другата сутрин по сметките на дружеството постъпила сумата от 4502 лева. "Само от един длъжник е, да не го оповестяваме публично", каза шефът на дружеството инж. Христо Христов. Кметът само потвърди, че точно сред хората, които са му искали оставката, са сред неизрядните платци. Днес се очаква Костов да изкара списъка със "забравилите" да платят парното си заможни шуменци. Сред партийците, ощетили "Топлофикация Шумен" с неплащане на сметките навреме е и щабът на БСП. Малко над 3000 лева дължат "червените" на дружеството, става ясно от справките. Военното училище също е в списъка на забавените плащания. Една от фирмите на сегашния инвеститор "Титан Пауър"-"Титан БКС" (фирмата за почистване в града) дължи за топло малко над 4 бона. Близо 5 млн. лева има да събира "Топлофикация" от своите абонати. Около 2000 са заведените дела срещу некоректните платци, а за голяма част от длъжниците вече е изтекъл и давностният срок. Реално можем да съберем около 1 млн. лева, признават от сегашния борд на дружеството, което е с близо 16 млн. лева дълг към "Булгаргаз". София Дълговете на софиянци към "Топлофикация" към момента възлизат на около 260 млн. лв. според изпълнителния директор на дружеството Стоян Цветанов. От тях 30 млн. са на сметката на стопански потребители, а останалите - на битовите абонати. В същото време самата "Топлофикация" дължи на своите доставчици около 500 млн. лв. По-голямата част от тях са за синьо гориво, като само текущите борчове възлизат на 100 млн. лв. Другите са предимно за погасяване на банкови кредити. Бургас8 млн. лв. неплатени сметки за парно и топла вода са натрупали бургазлии. Дългът към местната "Топлофикация" е от години. Най-сериозно е нараснал през 2008 г. Клиентите бяха улеснени през 2010 г. с кампаниите за опростяване на лихвите при плащане на стари задължения накуп. Тази година промоции обаче няма да има. Самата фирма има да плаща 5 млн. лв. за горива на доставчика "Булгаргаз". "Нормално е през зимните месеци задълженията да се увеличават, защото приходите от топлинната енергия се събират с 60 дни закъснение, уточни зам.-директорът на бургаската топлофикация инж. Въльо Дучев. От този месец парното в Бургас поевтинява с 5.17%. РусеНай-големите длъжници на "Топлофикация Русе" са фирмите "Захар Био", "Вадис", голям русенски хотел и Операта, съобщават източници от съдебната система в града. За миналата година са образувани 2000 дела в съда и от частни съдебни изпълнители. За същия период задълженията на недобросъвестни ползватели към дружеството възлиза на около половин милион лева. Дълговете на частни лица не са големи, сочат справките. Велико Търново От "Топлофикация Велико Търново" изненадаха ръководство на СДС със забравен дълг за парно от 20 бона. Главният експерт "Продажби" от търновската "Топлофикация" Калин Иванов вчера каза за "Стандарт", че синята централа има дълг от 2000 г. за парно, което е ползвала в офиса си в бившия Младежки дом. Топлото било спряно година по-късно, а тогава предупредили ръководството на сините, че трябва да се плащат. Разговорите обаче не довели до споразумение и се наложило "Топлофикация" да изпрати писмо до централата в София. Отговор и от там не последвал. От дружеството са успели да извадят и изпълнителен лист за дължимото, но до ден днешен няма движение по него. Сегашният председател на областното ръководство на СДС Мирослав Трифонов каза, че никой не го е уведомил за такъв дълг и за него той е изненада. ВарнаПо-малко от 1 процент са длъжниците на топлофикационното дружество "Далкия-Варна" ЕАД, които имат задължения над 1000 лева. Това заяви изпълнителният директор на фирмата инж. Илия Николаев. "Нямаме големи длъжници, които да затрудняват работата ни. От около 10 000 абонати, които ползват парно и топла вода във Варна, единици са случаите на особено големи задължения. Най-голям длъжник е домакинство, което е разсрочило забавени плащания от 2000 лв. Такива граждани и подобни на тях, изпаднали във временна неплатежоспособност, са много малко и сумите, които дължат, не влияят на основния процес", коментира още инж. Николаев. За коледните и новогодишните празници дружеството направи и 50% отстъпка от начислената сума за консумирана топлинна енергия за отопление на клиентите, които са платили всички свои задължения преди последния ден на старата година, каза още шефът на варненската "Топлофикация".
Източник: Стандарт (06.01.2011)
 
"Карстовите извори в Девня могат да бъдат предоставени на заводите, които имат нужда от тях", съобщи намеренията си кметът на града Атанас Кузев. Колегата му в Провадия Георги Янев пък бе категоричен, че веднага ще предостави на концесия намиращия се на близо 5 км от града минерален извор. Там навремето е имало санаториум за лечение на болести на опорно-двигателния апарат. "За съжаление, след приватизацията всичко бе разграбено и унищожено", каза Янев. Той обаче е оптимист, защото след фалита на бившите собственици банката е продала сгради и земи и сега новият стопанин е фирма "Пътища и мостове". Знам, че минералният извор е с повишено съдържание на хлориди и не става за бутилиране, но пък от стари времена се ползва лечебният му и оздравителен ефект, обясни Янев.
Източник: Стандарт (11.01.2011)
 
Около 74 хил. от абонатите на "Топлофикация София" не са си плащали сметката за парно с години. Според последни данни на дружеството 18% от клиентите му имат натрупани задължения за над 12. Други 16% пък не са платили между 2 и 12 фактури. До две неплатени сметки имат 19% от абонатите. Редовните клиенти на "Топлофикация София", които нямат никакви задължения, са 47%, или над 250 хил. домакинства. Техният брой обаче се увеличава през последните месеци благодарение на плана на дружеството за ускорено събиране на задълженията на абонати. Вече 8 хил. дела срещу длъжници са приключили и от тях са събрани 14 млн. лв. Общо потърсените по съдебен път борчове към момента са за 120 млн. лв. От "Топлофикация" напомнят на клиентите си, че могат да сключват и споразумения за разсрочено плащане на борчовете. През 2010 г. са подписани около 2300 такива споразумения за 6 млн. лв.
Източник: Стандарт (11.01.2011)
 
Спират парното, ако 75% от съседите не си плащат сметките. Такова е мнението на председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев. Според него, предложението на кмета на София Йорданка Фандъкова "Топлофикация" да спира кранчето на блока, ако половината апартаменти не си плащат сметките, е прекалено малък процент и по-добрият вариант е той да бъде поне 75%. Но за да може топлофикациите да действат по този начин, трябва да бъде променен законът. През 2009 г. софийската "Топлофикация" започна да спира парното и топлата вода на блокове с 90% длъжници. По-късно съдът обяви това за незаконно и санкционира дружеството. Семерджиев съобщи също, че в бизнес плановете на топлофикациите е записано, че те ще предприемат още по-активни мерки за повишаване на събираемостта на задълженията на абонатите.
Източник: Стандарт (12.01.2011)
 
20 млн. лв. получи "Булгаргаз" от столичното парно За една седмица „Топлофикация-София" е превела над 20 млн. лв. на „Булгаргаз", обясни пред БНР Димитър Гогов, изпълнителен директор на „Булгаргаз“. През миналата седмица от столичното парно обещаха до 10 февруари да изплатят 90 млн. лв. от дълга си към дружеството. Това е необходимо, за да не се спрат доставките на природен газ за „Топлофикация-София“ в средата на зимата. Гогов обясни, че до момента в „Булгаргаз“ не са получили пари от „Топлофикация-Шумен“, която дължи над 15 млн. лв. От газовия доставчик продължават да пускат по-малко газ от необходимото, за да ограничат загубите си. Доставките на газ за шуменското парно бяха ограничени в края на миналата година с уговорката до 5 януари дружеството да започне да плаща задълженията си. След като това не се случи, бе постигната нова договорка дружеството да започне да плаща до средата на месеца. Тогава се очаква да встъпи в длъжност стратегическият инвеститор, компанията „Титан Пауър“.
Източник: Класа (13.01.2011)
 
Китайци оглеждат АЕЦ и парното Делегация на Китайската национална енергийна корпорация е посетила АЕЦ "Козлодуй", научи "Стандарт". Това е станало след срещата им в началото на седмицата с вицепремиера Симеон Дянков и министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, на която са обявили инвеститорски интерес към българския енергиен сектор. От АЕЦ "Козлодуй" потвърдиха визитата, като уточниха, че китайците са провели среща с ръководството на централата, запознали са се с историята, актуалното състояние, мащабните модернизации на работещите V и VI блок и перспективите пред Първа атомна. От своя страна китайците са отправили покана към ръководството на АЕЦ "Козлодуй" да посети Китай, където да се запознае на място с опита и възможностите на корпорацията. Нейните представители не са заявили официален интерес към инвестиция на площадка "Козлодуй".
Източник: Стандарт (14.01.2011)
 
"Топлофикация София" платила 30 млн. лв. от текущия си дълг към "Булгаргаз" Столичната топлофикация е платила над 30 млн. лева от текущия си дълг към "Булгаргаз", съобщи изпълнителният директор на дружеството Стоян Цветано. Само преди седмица "Топлофикация София" пое задължение към газовия доставчик да му изплати 90 млн. лева от дълга си до 10 февруари. Това е 90 на сто от сумата, която парното дължи на "Булгаргаз" от началото на отоплителния сезон до края на декември. "Топлофикация София" има натрупани около 500 млн. лева задължения към националния газов доставчик, които е разсрочила и по информация от компанията продължава да изплаща. Отделно дружеството продължа да трупа и текущ дълг от началото на годината. От нередовни платци на парно в София компанията има да прибира около 200 млн. лева. В началото на миналата седмица председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев посъветва топлофикациите да ускорят събирането на вземанията си. Тогава той обясни, че основната причина дружествата да имат толкова длъжници е провежданата от тях политика, а не липсата на нормативна уредба. Изпълнителният директор на "Топлофикация София" Стоян Цветанов обясни, че след предприетите мерки от страна на дружеството по събиране на задълженията му се е увеличило количеството на споразуменията за разсрочено заплащане на задълженията на абонатите.
Източник: Дневник (17.01.2011)
 
Приватизацията на "Топлофикация - София" не е на дневен ред и за момента не търси свои партньори за общо управление. Това съобщи новият изпълнителен директор на дружеството Стоян Цветанов в интервю за в. "24 часа". "...Това, което разбирам от сигналите на собственика, е, че приватизацията не е на дневен ред. Не е нужно да откриваме топлата вода. Почти навсякъде топлофикациите са комунални дружества към общината и са печеливши", казва Цветанов. В началото на май правителството гласува да прехвърли 100% от акциите на дружеството от Министерството на икономиката на Столичната община заедно със задълженията, които е натрупало. От общината поискаха да получат "Топлофикация", но без дълговете, тази идея не беше одобрена. След прехвърлянето на столичното парно от общината поръчаха подробен анализ за състоянието на фирмата. Към днешна дата дружеството дължи над 500 млн. лева на "Булгаргаз" стари задължения и около 90 млн. лева текущи. Компанията трябва да събере от неизрядни длъжници поне 200 млн. лева. Един от вариантите за бъдещето на топлофикацията беше нейната приватизация, която нееднократно е обсъждана, но никога не е реализирана. Други обсъждани възможности пред дружеството бяха привличането на чужд мениджмънт, развиване на когенерационните мощности и как компанията да бъде свързана с новия завод за боклук, който ще се строи в София. Новият изпълнителен директор на дружеството Стоян Цветанов беше назначен на този пост от началото на годината. Една от първите му стъпки беше да обещае "Топлофикация - София" да плати 90 млн. лева от дълга си към "Булгаргаз" до 10 февруари. Сумата е натрупана само от началото на отоплителния сезон и продължава да се трупа. Досега дружеството е успяло да плати около 30 млн. лева. Цветанов очаква сметките за парното през декември да са са по-високи с 29% в сравнение с миналогодишните. "Има един сегмент от клиенти, които използват устойчиво топлинна енергия - 56% от абонатите ще имат сметки между 50 лв. и 150 лева", каза Цветанов. По данни на дружеството 68 на сто от клиентите на компанията си плащат редовно. В същото време според Цветанов една 18% от потребителите са некоректни платци. "Няма да позволим 18% или 60-70 хил. души всяка година да поставят пред риск отоплението на 250 хил. ", коментира шефът на топлофикацията. Изпълнителният директор на столичното парно признава, че редовните потребители плащат и сметките на нередовните, които крадат от системата. "Проблемите идват там, където има много кражби. Тези, които крадат, товарят сметките на другите", казва Цветанов. По думите му тази практика ще бъде пресечена, но не става ясно как по-точно.
Източник: Дневник (18.01.2011)
 
Енергийният регулатор няма да проверява "Топлофикация София" за надути декемврийски сметки. "Проверки ще се правят само по жалби на граждани, които съдържат конкретни факти", обяви шефът на ДКЕВР Ангел Семерджиев. Преди месец от "Топлофикация" обясниха, че сметките за декември ще са до 30% по-високи заради увеличението на тарифата с 29% миналото лято. Тези дни обаче софиянци получават с 50-60% по-високи сметки. От дружеството посочиха, че през декември 56% от абонатите дължат за парно само между 50 и 150 лв. От дружеството обясняват, че цената на топлото през декември т. г. е 93.732 лв. за мегаватчас с ДДС, докато година по-рано е била под 68 лева. Министър Трайчо Трайков посъветва потребителите, които имат съмнения за нещо скрито и незаконно, първо да се оплачат в компанията, след това и на ДКЕВР. От 1 януари т.г. цената на топлинната енергия падна с 5%. Това трябва да се отрази добре на сметките, които ще пристигнат през февруари.
Източник: Сега (19.01.2011)
 
Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) към МОСВ сключи договор с “Топлофикация София” за изкупуване на топлинната енергия от инсинератора на територията на Александровска болница. Съоръжението се управлява от ПУДООС. Очаква се отпадъците, които се изгарят в него, да отдават около 5000 мегаватчаса топлинна енергия годишно. Договорът е при цена 36 лева за мегаватчас. По него ПУДООС ще получи 360 хил. лева за 2 години. Парите ще се използват за екология.
Източник: Труд (21.01.2011)
 
Абонатите на "Топлофикация - София" ще плащат за ремонти на мрежата, част от които вече са били калкулирани в сметките им, но не са били извършени. В същото време заради липсващите инвестиции са се увеличили авариите и загубите при преноса, процент от които отново се отчитат в крайната цена на парното. Това стана ясно от обясненията на председателя на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев във вторник. Досега няма информация дружеството да е глобявано за неизпълнение на инвестиционните планове. През миналата година за ремонти са били предвидени 3.95 млн. лв., но са изпълнени за 3.07 млн. лв. ДКЕВР още проверява дали компанията не е успяла да подмени планираните километри тръби за по-малко средства. Основните ремонти на мрежата за 2009 г. са на стойност 2.02 млн. лв., което е 49% от планираното. През 2008 г. одобрената сума за ремонт на мощности е 7.3 млн. лв., а са похарчени 3.5 млн. лв. Като най-драстичен пример Ангел Семерджиев посочи 2006 г., когато е ремонтиран само 1 км мрежа. На въпрос това ли е одобрил регулаторът той отговори, че явно парите са били изхарчени за друго, но не можа да обясни за какво.
Източник: Дневник (26.01.2011)
 
Два пъти трябва да се увеличи размерът на ремонтната програма на "Топлофикация София", заяви председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев. От 2006 г. насам ежегодно се увеличава аварийността на мрежата. За 2010 г. са станали 732 пробива на тръби, докато през 2006 г. те са били 569. През последните години за ремонтната програма на дружеството отиват около 3 млн. лв., а трябва да нараснат на 6 млн., смята Семерджиев. Това няма да повиши цената на парното, защото тези разходи са незначителни спрямо сумите, които отиват за газ, обясни Семерджиев. Шефът на ДКЕВР прогнозира, че през пролетта ще има леко поевтиняване на газа, което ще се получи от намалението на цените на петрола по световните пазари. Сегашните високи цени са следствие от зимния им пик и те няма да се задържат дълго на тези нива, смята шефът на регулатора.
Източник: Стандарт (26.01.2011)
 
Закон блокира поевтиняването на парното, стана ясно по време на форум за развитието на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ). Проектът на нов закон за ВЕИ предвижда преференции за екоток от слънце, а всички останали източници на зелена енергия се пренебрегват, заявиха участниците във форума. Напълно се изключва присъединяването на зелена енергия към топло- и газопреносната мрежа, подчертаха участниците във форума. Те настояха да се обърне специално внимание на енергията от биомаса, която според тях е изцяло пренебрегната. От отпадъци, растения и дори оборски тор може да се произвежда не само изгодно ток, но и два пъти повече топлинна енергия. Парното от биомаса би било далеч по-евтино от конвенционалното, твърдят експертите. В закона обаче не се предвижда присъединяване на зелените топлинни мощности към преносната мрежа. Това удря по джоба на бизнеса и на хората, твърди Костадинка Тодорова, шеф на Българската асоциация за устойчива енергия.
Източник: Стандарт (26.01.2011)
 
Част от мощностите на "Топлофикация София" ще използват за гориво продукция на завода за боклук, който предстои да бъде построен в столицата. Това заяви изпълнителният директор на дружеството Стоян Цветанов пред БТА. Такова оборудване първо ще бъде монтирано в ТЕЦ "София", където една от турбините спешно се нуждае от подмяна. Изчисленията показват, че тя ще струва 32 млн. лв. и в момента се търси вариант за финансиране. Същевременно "Топлофикация" кандидатства и за евросредства по ОП "Конкурентосопсобност".
Източник: Стандарт (31.01.2011)
 
Бившият председател на Държавната комисия за енергийно регулиране проф. Константин Шушулов почина на 73-годишна възраст след заболяване. Като председател на регулатора той работи два мандата - от 2001 г. при кабинета на Симеон Сакскобургостски до септември 2009 г., след което бе сменен от Ангел Семерджиев. При управлението на правителството на Иван Костов проф. Шушулов ръководеше Националната електрическа компания и „Топлофикация-София”. Проф. Константин Найденов Шушулов е български инженер. Роден е на 26 август 1937 г. в София. Бил е преподавател в Техническия университет, ръководител на катедра и декан на Енергомашиностроителния факултет, председател на борда на директорите на НЕК, председател на Надзорния съвет на Топлофикация София, председател на Общото събрание на Технически университет в София и на Специализирания научен съвет по „Енергийни технологии и машини” към Висшата атестационна комисия. Бил е член на ръководството на Федерацията на научно-техническите съюзи в България и на Научно-техническия съюз по енергетика.
Източник: БГНес (03.02.2011)
 
"Топлофикация-София" е платила 79 млн. лв. от договорените 90 млн. лв., които дружеството трябва да издължи на "Булгаргаз" до 10 февруари, съобщи изпълнителният му директор Стоян Цветанов. По думите му дългът е погасен със средства от платените сметки от абонати, както и от парите, постъпили в дружеството от продажбата на електроенергия към НЕК. Според Цветанов плащането на сметките за парно върви нормално. Дължащите суми за големи периоди предпочитат подписването на извънсъдебни споразумения с график на плащането на борчовете, посочи още изпълнителният директор на "Топлофикация". От "Топлофикация-София" планират до края на годината да подменят 1900 стари абонатни станции с нови, каза още Стоян Цветанов. Според досегашните наблюдения след подмяната на абонатните с нови се спестява до 30% от топлоенергията, която е ползвана дотогава, каза още той. Парите за подмяната на абонатните станции ще е с безвъзмездно финансиране.
Източник: Монитор (04.02.2011)
 
По предварителни данни „Топлофикация София“ завършва 2010 г. с около 18 млн. лв. загуба, а за 2011 г. се планира тази загуба да бъде намалена до около 7 млн. лв, съобщи изпълнителният директор на дружеството Стоян Цветанов. До седмица ще е готов петгодишният бизнес план на дружеството. За 2011 г. дружеството ще предложи на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) да му бъдат признати 6,9 млн. лв. разходи за ремонтна програма. Планира се подмяната на 11 км от тръбопроводната мрежа, а за 2012 г. - поне 15 км, посочи Цветанов. Последните около 1900 абонатни станции ще бъдат подменени през 2011 г. Това ще позволи консумацията на топлоенергия в съответните сгради да бъде намалена с до 30 процента. "Топлофикация София" предвижда да инвестира и около 32 млн. лв. в подмяната на една от основните машини в "ТЕЦ София". През 2013 г., когато тази нова мощност трябва да влезе в експлоатация, това ще доведе до намаляване на производствените разходи и енергийната интензивност с около 7 процента, смятат от дружеството. В процес на изработване е нова информационна система, която ще подобри обслужването на клиентите, стойността на инвестицията в софтуерната програма е 850 хил. лева. В програмата за развитие на „Топлофикация София“ до 2020 г., която предстои да се изработи, ще бъде заложено топлофикационното дружество да изгаря поне половината от отпадъците на столицата, отбелязаха от ръководството. Приоритет за столичната топлофикация ще бъде повишаване на събираемостта с около 7 на сто, стана ясно днес. Абонати на "Топлофикация София" в момента са близо 426 хил. домакинства, а за последната година са присъединени нови 7140 домакинства, посочиха още от дружеството.
Източник: Инвестор.БГ (10.02.2011)
 
С томбола лоялните клиенти на столичната "Топлофикация" може да получат обратно от 60% до 100% от платените си сметки за парно, обяви изпълнителният директор на дружеството Стоян Цветанов. От април компанията стартира програмата си "Лоялен клиент", за която пръв писа "Стандарт". На жребиен принцип ще бъдат изтеглени първите 20 абонати, които са платили навреме всичките си сметки от последната година. Тяхната награда ще бъде 60% от платената за предходния месец сметка, като сумата ще бъде приспадната от фактурата им за следващия месец. От май щастливите абонати ще се увеличат като жребият ще се разиграва всеки месец. Ще бъдат изтеглени 100 клиенти, които са плащали редовно през последните 12 месеца. Те ще получат 80% от сметките си през последната година, като сумата отново ще бъде приспадната от следващите им фактури. 150 абонати ще получат 90% от цялата си сметка за година назад, ако са били редовни през последните 2 години. 200 абонати, които нямат нито една просрочена фактура за 3 и повече години, пък ще получат приспадане на 100% от сметката си за парно през последните 12 месеца. Бюджетът за програмата "Лоялен клиент" е 800 хил. лв. Това са собствени средства на "Топлофикация" и няма да доведат до увеличение на цената на парното. Ако до края на 2011 г. няма резки промени в цената на газа, "Топлофикация" няма да иска поскъпване на парното.
Източник: Стандарт (10.02.2011)
 
"Топлофикация София" ще успее да плати на "Булгаргаз" договорените 90 млн. лв., за да бъде гарантиран отоплителният сезон в София, каза изпълнителният директор на дружеството Стоян Цветанов. За януари дружеството е натрупало още 77 млн. лева текущи задължения, които ще се плащат своевременно, увериха от предприятието. Топлофикацията дължи още над 500 млн. лева стари задължения на националния газов доставчик. Сумата е разсрочена и се погасява успоредно с текущите задължения. Разсрочването на текущите задължения беше договорено между топлофикацията и националния газов доставчик в първите дни на новата година чрез посредничеството на столичния кмет Йорданка Фандъкова. До края на декември само от началото на отоплителния сезон дълговете на парното бяха 100 млн. лева. По предварителни данни "Топлофикация София" ще завърши 2010 г. с около 18 млн. лв. загуба, а за 2011 г. се планира тази загуба да бъде намалена до около 7 млн. лв., обясни Цветанов.
Източник: Дневник (10.02.2011)
 
„Топлофикация-София“ става бутиково дружество Тази година „Топлофикация-София“ ще подмени едва 11 километра тръби от общо 930 км. За миналата година пък са подменени 10 километра. От догодина обаче шефът на софийското парно обещава нарастваща тенденция - по цели 15 километра. По груба сметка при такова темпо цялостната подмяна ще обхване период от над 45 години. При това положение за обновяване едва ли може да се говори, защото, когато към 2056 година сегашната подмяна на тръбопроводи приключи, веднага ще трябва да започне следващата, ако дотогава изобщо топлофикацията съществува в сегашния си вид. Ако, не дай си Боже, това се случи, централното отопление ще поскъпне до небесата, и то не само заради цената на природния газ. Дружеството, което предоставя тази услуга, пък ще стане бутиково, а хората ще споменават с носталгия времето на Вальо Топлото. Преведено на разбираем език, перспективата сега е столичани да продължат да плащат не само сметките си, но и включените в тях загуби на енергия при пренос, включително за авариите, които напоследък възникват почти всеки ден.
Източник: Класа (10.02.2011)
 
"Топлофикация-София" ще бъде и топлинен счетоводител от това лято, съобщи изпълнителният директор на дружеството Стоян Цветанов. За целта в момента се разработва съответният софтуер, а дружеството вече обслужва 20 сгради като топлинен счетоводител. Ръководството на "Топлофикация" си е поставило за цел да увеличи събираемостта от абонатите си със 7%. Клиентите, които не плащат редовно, ще бъдат уведомявани по телефона след две забавени сметки. Те ще получават уведомителни писма и покана за разсрочване. Ако и след това борчовете останат, ще се завежда дело. Само в краен случай трябва да се спира парното за блокове, където над 70% от собствениците са длъжници, посочи още Цветанов.
Източник: Стандарт (22.02.2011)
 
Бившият директор на "Топлофикация - София" Валентин Димитров трябва да плати 1 417 023 лв. данъци, реши окончателно Върховният административен съд. Делото бе заведено от Националната агенция по приходите, която настоя той да плати 853 330 лв. недеклариран и невнесен данък за периода 2000-2005 г. и 563 693 лв. лихви върху тях. Налогът се дължи върху доходи, които Вальо Топлото е получил от покупки и продажби на ценни книжа в спестовна каса в Куфщайн, Австрия, които не е декларирал. Съдиите не приеха тезата на бившия шеф на столичното парно, че в случая не става дума за доходи, върху които се дължи данък, а за внасяне и теглене на суми от банкови сметки, за което законът не изисква подаване на декларация. Експерти са изчислили, че през въпросните шест години Димитров е имал в сметката си в австрийската каса 1 457 442 евро. По време на процеса заключението не бе оспорено и бе прието от съда като доказателство. Валентин Димитров трябва да възстанови на НАП и разноските по делото - 27 000 лв. За това, че не е декларирал пред БНБ сумите, които е изнесъл в Австрия, той получи за валутно престъпление 5-годишна присъда, която обжалва и в момента.
Източник: Медия Пул (11.03.2011)
 
Върховният административният съд постанови окончателно бившият директор на "Топлофикация-София" Валентин Димитров да плати 1.4 млн. лв. данъци. Това стана, след като Димитров получи три присъди и пълна конфискация на имуществото от наказателен съд. Магистратите потвърдиха ревизионен акт на Националната агенция за приходите (НАП), според който той дължи 1 417 023 лв. налози. Димитров атакува акта пред ВАС като незаконосъобразен и неправилен, но искането му бе отхвърлено. Според НАП Димитров трябва да плати 853 330 лв. недеклариран и невнесен данък за периода 2000-2005 г. и 563 693 лв. лихви върху тях. Отделно ще трябва да плати и разноските по делото от 27 хил. лв. Данъкът е върху доходи, които той е получил от покупки и продажби на ценни книжа в спестовна каса в Куфщайн, Австрия, и не е декларирал. Съдиите не приеха доводите на Димитров, че в случая не става дума за доходи, върху които се дължи данък. Той твърди, че само е внасял и теглил пари от банкови сметки, но за това не се изисква подаване на декларация. От делото става ясно, че експерти са изчислили - през въпросните 6 г. Димитров е имал в сметката си в австрийската каса 1 457 442 евро. В края на май 2008 г. Софийският районен съд осъди Димитров на 5 г. затвор за това, че като управител на фирма "Про Марк" ЕООД не е декларирал над 10 млн. лв. преводи в чужбина. М.г. той получи още 14 г. и конфискуване на цялото му имущество по обвинение за източване на близо 6 млн. лв. от "Топлофикация". А в края на 2010 г. Софийският градски съд го осъди и на 3 г. затвор за безстопанственост. Срещу него има още едно висящо на първа инстанция дело - за пране на пари.
Източник: Сега (11.03.2011)
 
“Топлофикация”, “Софийска вода”, ЧЕЗ и други експлоатационни дружества и частни инвеститори ще трябва да възстановяват настилката след свои аварии или ремонти по основните булеварди на София до 24 часа след края на работата. Това предвиждат новите договори за гарантиране на качеството на поправките, които общината ще подписва с тях. Разкопаното по първокласната улична мрежа с градски транспорт трябва да бъде ремонтирано до 3 дни след края на строителството, а по второстепенната - до 5 дни. Преди подобни уговорки общината имала само устно. За първи път това ще бъде разписано както трябва, похвалиха се от “Московска” 33. Сроковете ще важат за при температури над 5 градуса. При неизпълнение заради лошо време фирмите ще трябва да представят справка от метеорологична служба. В четвъртък общинският съвет ще разгледа строителната програма за 2011 г. на стойност 91 млн. лв. С 14 млн. лв. ще се коригират реки и ще се правят проекти за ВиК. 26 млн. лв. са предвидени за пълнене на дупки по улиците. За изграждане на нови пътища и естакади - 51 млн. лв., а за водния сектор от ИСПА 46,9 млн. лв. През 2011 г. ще се изгради 27,5 км водопроводи, 37 км канализация, 25 км газопроводи и улично осветление за 1,8 млн. лв. “Топлофикация София” ще реконструира 11 км топлопроводи за 6 ,4 млн. лв., а ЧЕЗ ще изгради обекти за 27 млн. лв.
Източник: Труд (14.03.2011)
 
Столичният кмет Йорданка Фандъкова покани представители на китайските общини да инвестират в "Метрополитен" и "Топлофикация". На среща с местните власти от азиатската държава вчера градоначалникът обясни, че столичното парно изпитва затруднения. На срещата присъстваха и кметове на други градове у нас. Общините Плевен, София, Враца, Гоце Делчев и Сандански са заявили най-голямо желание да си сътрудничат с колегите от Китай, обясни изпълнителният директор на Националното сдружение на общините Гинка Чавдарова. Кметовете от азиатската държава са изявили желание да си партнират с нашите местни власти и в областта на търговията, образованието и земеделието. През това време делегация от представители на най-голямата компания за производство на локомотивни вагони в света CSR посети вагоно-ремонтния завод в град Септември. Вицепрезидентът на фирмата Келин Китай обясни, че има огромно желание да инвестира в жп транспорта в България. Визитата в Септември е резултат от договореното сътрудничество при посещението на министър Александър Цветков в Китай.
Източник: Стандарт (16.03.2011)
 
Парно и през лятото може да започнат да плащат всички абонати на "Топлофикация София". Това ще стане, ако Столичният общински съвет приеме предложението на дружеството всички негови абонати да преминат към системата за плащане на отоплението на равни месечни вноски през цялата година. В момента абонатите на "Топлофикация" могат доброволно да избират този модел, но малка част от тях го правят. Затова от дружеството предлагат този начин на плащане на парното да стане задължителен. Предложението е част от мерките за оздравяване, които компанията представи на комисията по инженерна инфраструктура към СОС. С промяната вместо през лятото столичани да заделят някой лев за море, пак ще трябва да плащат за парно, въпреки че температурите са 30 градуса, коментираха абонати. Списъкът с мерки е предоставен и на Министерството на икономиката, което има право на инициатива за промяна в Закона за енергетиката. Ако това стане факт, не само софиянци, а всички абонати на топлофикационните дружества в страната ще започнат да плащат на равни месечни вноски. С преминаването към този модел по-малко софиянци ще получават шокиращи сметки от над 300 лв. за парно. Но за сметка на това парното ще тежи на семейния бюджет през цялата година. В оздравителния план на дружеството се предлага още да се спира парното на сгради, в които над 2/3 от обитателите имат дългове към "Топлофикация". От дружеството искат кражбата на топлоенергия между съседи да се криминализира. А обслужването на граждани от общините да става само след представяне на документ за платено парно.
Източник: Стандарт (22.03.2011)
 
Край на безлихвените кредити, които хората са принудени да дават на "Топлофикация". Дружествата да връщат надвзетите ни пари с лихвите. Предложението е на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, съобщи нейният председател Ангел Семерджиев. Става въпрос за сумите от изравнителните сметки, които се изчистват след края на отоплителния сезон и засичането на топломерите по радиаторите. При надписани суми през зимата, които сме платили и топлофикационното ни дружество трябва да ни възстанови, ще бъде начисляван и основният лихвен процент, обясни Семерджиев. Това ще стане с промени в Общите условия на топлофикациите, които е възможно да бъдат направени до май. Така абонатите ще могат да се възползват от тях още с изравнителните сметки за тази година. По-късно обаче Семерджиев допълни, че тази пректика би трябвало да важи двупосочно - т.е. и абонатите да плащат с лихва сумите, които имат да доплащат след изравняването. Такова правило вече беше въведено при електроразпределителните дружества. По повод искането на "Топлофикация София" да бъде въведено задължително плащането на парното на равни месечни вноски - 11 прогнозни и една изравнителна, което беше представено от дружеството пред Столичния общински съвет, Семерджиев заяви, че такъв вариант е бил обсъждан още преди няколко години. Тогава обаче е надделяло мнението, че начинът на плащане да бъде свободен избор на абоната, както е и в момента.
Източник: Стандарт (23.03.2011)
 
Текущите задължения на "Топлофикация София" към "Булгаргаз" в момента са 103 млн. лева, съобщи шефът на управление "Лицензионна дейност и корпоративни отношения" в газовото дружество Александър Петров. В края на октомври 2010 г. софийското топлофикационно дружество дължеше 34 млн. лв. на "Булгаргаз", припомни Петров. Според него компанията полага усилия за ритмично погасяване на задълженията си. Данните бяха оповестени на днешното открито заседание на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), на която се обсъждаха цените на природния газ през второто тримесечие.
Източник: Дневник (28.03.2011)
 
"Топлофикация София" е изплатила на "Булгаргаз" до момента около 200 млн. лв. Това каза за Агенция "Фокус" Стоян Цветанов, изпълнителен директор на "Топлофикация София". "От началото на годината основното, което си поставихме за цел, е да гарантираме отоплителния сезон, който вече приключва. Мога да заявя, че успяхме да се справим. За да гарантираме сезона, поехме ангажимент до 10 февруари да платим 90 млн. лв. на "Булгаргаз" и го изпълнихме. След това имахме още един погасителен план за 70 млн. лв., който също успяхме да изплатим. Сега изпълняваме поредния график за плащане", каза Стоян Цветанов.
Източник: Стандарт (31.03.2011)
 
Холдинг може да обедини ютилити услугите в София Холдингова структура се предвижда да обедини комуналните дружества в София, каза вчера председателят на Столичния общински съвет Андрей Иванов, цитиран от БТА. По думите му разговорите са още в много първоначален вид, но идеята е комуналните дейности в града да имат общо ръководство. Според Иванов в една такава структура може да влезе управлението на минералните извори, на общинския дял от „Софийска вода“, както и „Топлофикация-София“. Той добави, че се водят разговори с правителството за придобиването на част от държавния дял в електроразпределителното дружество „ЧЕЗ-Електро“, но те са в много начален вариант. Компанията е собственик на елмрежата в Западна България. Съветниците от ГЕРБ пък наблегнаха на необходимостта от стабилизация и оздравяване на софийската топлофикация. В момента дружеството има текущи задължения към „Булгаргаз“ за около 100 млн. лв., но до 15 април ще плати 60 млн. лв. от задълженията си към газовия доставчик, увери вчера изпълнителният директор Стоян Цветанов. Според него било изключително важно да се въведе целогодишно плащане на равни вноски на парното и на топлата вода. Според Цветанов в момента 20 хиляди абонати на „Топлофикация-София“ използват този метод. Това не трябва да се вменява на всички абонати, а хората трябва да имат избор, смята обаче кметът на София Йорданка Фандъкова. Тя не подкрепя и предложението дружеството да изключва цели блокове, ако две трети от собствениците в тях не си плащат редовно сметките. Във връзка с обявеното обединяване на комуналните услуги Фандъкова каза, че е несериозно да се иска и отказ от общински услуги при неплатени сметки за парно. Според нея „Топлофикация-София“ има и други начини да си събере вземанията. На заседанието на общинския съвет бе одобрен и бизнес планът на дружеството. Компанията трябва да представи документа и пред ДКЕВР. Около 7500 са неговите нови клиенти през 2010 г., като няма отказали се от услугата, добави Цветанов. Около 3200 пък са извънсъдебните споразумения с длъжници на "Топлофикация-София". Общинските съветници отхвърлиха предложените законодателни инициативи за инкриминирането на кражбите на топлоенергия, заплащането на равни вноски и прекъсването на топлоподаването към сгради с над 75 процента неплащащи абонати. Загубата на компанията за 2010 г. се очаква да бъде под 15 млн. лв., заяви председателят на СОС Андрей Иванов. Фандъкова добави, че краткосрочните цели пред общината са оздравяването и стабилизирането на дружеството. „Топлофикация“ ще избере и изпълнител за проучване на мерките, които трябва да се предприемат, за да се изгради мощност, която да преработва отпадъчни материали, каза съветникът от ГЕРБ Валя Чилова. Общинският съветник от НДСВ Владимир Каролев заяви, че до края на април ще внесе предложение за приватизацията на дружеството или концесионирането му.
Източник: Класа (01.04.2011)
 
Столична община иска държавния дял от 33% в електроразпределителното дружество ЧЕЗ. Това съобщи след заседанието на Столичния общински съвет неговият председател Андрей Иванов. Той уточни, че идеята e съвсем прясна и тепърва ще се водят разговори с Министерството на икономиката, което е принципал на държавния дял в Енергото. Крайната цел в идеята e Столична община да създаде холдингова структура, в която да влязат компаниите, предоставящи комунални услуги. Освен дела в ЧЕЗ в холдинга ще влязат и "Топлофикация София" и общинският дял в "Софийска вода". Тази идея също е в много първоначален вид, поясни Иванов. Предложението парното да се плаща на 12 равни месечни вноски от всички абонати предстои да бъде прецизирано. За да се задължат хората да плащат така, са необходими законови промени, обясни шефът на "Топлофикация" Стоян Цветанов. Според него обаче най-вероятно предложението няма да мине. В противен случай столичани ще трябва да плащат за парно и през лятото. Относно бъдещето на "Топлофикация" столичният кмет Йорданка Фандъкова заяви, че са необходими мерки за увеличаване на събираемостта. Градският парламент прие оздравителни мерки за дружеството. Но беше изключено предложението за прекъсване на топлоподаването към сгради с над 75% неплащащи абонати. Не подкрепям идеята за спиране на парното на цяла сграда при неплащащи 2/3 от абонатите, заяви кметът.
Източник: Стандарт (01.04.2011)
 
Топлофикация София и Столичната община се отказаха от идеята сметките за парното да се плащат на 12 равни месечни вноски. Законодателните промени в тази посока бяха част от изготвения от дружеството оздравителен план, който беше одобрен от градския парламент. “Равните месечни вноски не трябва да бъдат вменени на всички абонати. Сега също има такава възможност и смятам, че хората трябва да имат избор”, заяви кметицата Йорданка Фандъкова. Тя не е съгласна и да се спира топлоподаването на блокове, в които 2/3 от жителите не си плащат сметките, защото така се наказват и изрядните платци. Не е редно също да се отказват общински услуги, ако гражданите не са платили за парно, тъй като едното няма нищо общо с другото. Според Фандъкова има и други начини да се повиши събираемостта на сметките. Идеите за законодателни промени бяха обособени от оздравителния план и ще бъдат разгледани от съвета отделно. “Най-вероятно ще се откажем от някои от идеите за законодателни промени”, каза шефът на “Топлофикация София” Стоян Цветанов. Сега 20 000 клиенти плащат на равни вноски. Това е по-изгодно и за тях, и за фирмата, допълни Цветанов. Задължения има почти във всеки блок. Въпреки повишените цени на газа дружеството няма да иска покачване на цената на парното.
Източник: Труд (01.04.2011)
 
Топлофикация София” ЕАД по предварителен отчет за 2010 г. очаква загуба в размер на 10 млн. лв., която е значително намалена спрямо предходната 2009 г., когато беше 43 млн. лв. Това е видно от представения за разглеждане и утвърждаване (след евентуални корекции) от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) бизнес план на дружеството за периода до 2014 г. Тази тенденция за подобряване на финансовия резултат е заложена от дружеството за останалите години на бизнес плана, както следва: за 2011 г. - загуба от 4 млн. лв.; за 2012 г. - печалба от 8,9 млн. лв.; за 2013 г. - печалба от 13 млн. лв.; за 2014 г.- печалба от 5,7 млн. лв. Прогнозираният финансов резултат за всяка една от годините на бизнес плана е вследствие на прогнозните годишни приходи и разходи, уточняват от столичното топлофикационно дружество. Подмяна на 1915 броя абонатни станции за парно отопление в столицата, с което ще завърши модернизацията и автоматизацията на всички абонатни станции в жилищни сгради в София, предвижда още документът. Завършването на този процес е през март 2012 г., като финансирането е от безвъзмездна помощ от Международния фонд „Козлодуй“. Очаква се по този начин да бъдат спестени 29 000 МВтч топлинна енергия за технологични разходи. Бизнес планът на Столичната топлофикация включва и реконструкция на участъци от топлопреносната мрежа по трасе с обща дължина от 70 км за целия период до 2014 г. Предвижда се около 30% от стойността на доставката на предварително изолираните тръби и части също да бъде финансирана от безвъзмездна помощ от международния фонд за Козлодуй. Очакваните икономии са за 9000 МВтч топлинна енергия за технологични разходи. Планира се и възстановяване на топлинната изолация на топлопроводи, положени на открито и в проходими тунели. От „Топлофикация София“ посочват, че основните цели на разработената инвестиционна програма са: да се повиши енергийната ефективност при производството на електрическа и топлинна енергия и нейният пренос; да се изградят нови инсталации за комбинирано производство на електрическа и топлинна енергия, които да заменят инсталациите с изчерпан експлоатационен ресурс. Дружеството планира финансовото обезпечение на инвестиционната програма да стане със собствени средства и такива, отпускани от международни фондове за проекти за повишаване на енергийната ефективност и опазване на околната среда.
Източник: Инвестор.БГ (10.05.2011)
 
"Топлофикация - София" готви план как абонатите да получават сметки за реално използвана топлинна енергия, а не както е сега - базирани само на прогнозни данни. Това каза на пресконференция в понеделник изпълнителният директор на дружеството Стоян Цветанов. Според Цветанов общинската компания вече работи успешно като топлинен счетоводител с 22 сгради. Тази седмица предстои от "Топлофикация-София" да се срещнат с топлинните счетоводители, за да се преподпишат договорите за следващия едногодишен период. Очаква се фирмите да поискат увеличение на цената за отчитане на абонатите на компанията. Столичната топлофикация обяви ръст от 88 процента (66,8 млн. лв.) на приходите от продажби през първото тримесечие в сравнение със същия период на миналата година. При фактурирани през първите три месеца 124 млн. лв. са събрани 129,7 млн. лв., като в тази сума влизат и събраните средства от стари задължения на абонатите.
Източник: Дневник (10.05.2011)
 
Невероятно, но факт. До 2014 г. парното в София трябва да поскъпне с по-малко от 5%. Това гласи бизнес планът на "Топлофикация София". В представения пред Държавната комисия за енергийно и водно регулиране документ експертите на "Топлофикация" са записали, че през следващите четири години цената на парното за столичани ще се увеличи общо с 4,83%. Идеята на "Топлофикация" е да задържи цените чрез сериозни инвестиции в модернизация и енергийна ефективност. Предвижда се до края на 2014 г. дружеството да подмени някои от остарелите котли, горелки и турбини с нови, много по-ефективни, откъдето ще намали разходите си за природен газ. В същото време се планира подмяната на 70 километра тръби и монтирането на топлоизолация по трасетата, където такава няма или е била разрушена. Ще бъдат подменени и последните стари абонатни станции с енергоефективни. Тези мерки ще спестят около 59 хил. мегаватчаса топлоенергия, която сега отива във въздуха, изчисляват специалистите на компанията. Също така "Топлофикация " предвижда да изгради нова мощност, която да използва за гориво не природен газ, а т.нар. RDF - продукт, който ще произвежда столичният завод за боклук. Енергията от него ще бъде по-евтина от котлите на газ, а ще има и високоефективна когенерация, която ще произвежда и ток. Основната част от тези дейности ще се финансира със собствени средства, но ще бъде привлечен и външен капитал от фонда за енергийна ефективност и от международния фонд "Козлодуй". Според експертите на ДКЕВР плановете на "Топлофикация София" са реализуеми, но е под въпрос срокът им на изпълнение заради изискването за някои от тях да се обявяват търгове. Ако някой от загубилите участници обжалва пред съда, това ще забави проекта, смята регулаторът. Не е 100% сигурно и привличането на външен капитал. В плановете на "Топлофикация" влиза и тази година да реализира малко над 4 млн. лв. загуби, а от догодина дружеството да излезе на печалба.
Източник: Стандарт (10.05.2011)
 
ДКЕВР разглежда бизнес-плана на "Топлофикация София" На открито заседание този вторник Държавната комисия за енергийно и водно регулиране ще разгледа бизнес плана на "Топлофикация София" до края на 2014 година. За периода на бизнес плана 2010-2014 г., дружеството прогнозира да подобри текущите си финансови резултати и повиши събираемостта на вземанията от продажба на топлинна енергия, което ще се отрази положително и на обслужване на задълженията му. От представения бизнес план е видно, че "Топлофикация София" ЕАД по предварителен отчет за 2010 г. очаква загуба в размер на 10 милиона. лв., която е значително намалена спрямо предходната година, когато тя е 43 060 хил. лв. Очаква се през 2012 година дружеството да излезе на печалба в размер на близо 9 милиона лева. Общо инвестиционните разходи на дружеството за периода на бизнес плана са 305 014 000 лв., разпределени по години и обекти. Разходите за ремонт на съоръженията в топлофикационната система са завишени от 3 232 хил. лв.за 2010 г. на 8 540 хил. лв. за 2014 г., като са съобразени с ремонтната програма, която е насочена към изпълнение на неотложните ремонти с оглед да се гарантира тяхната сигурност и осигури нормална работа. Дружеството прогнозира през 2014 година събираемостта общо от стопанските и битовите потребители да достигне до близо 70 %, като през 2010 тя е едва 55 %. Според експертите на ДКЕВР инвестиционната програма за изграждането на нови мощности за производство на електрическа енергия е реалистична и осъществима, като съществува риск за обектите с частично или напълно външно финансиране, за които е възможно да не се осигурят необходимите финансови средства. От ДКЕВР са на мнение, че предвиденият обем от средно по 14 км реконструкции в топлопреносната мрежа на година са недостатъчни да преодолеят тенденцията на застаряване на мрежата и препоръчват подмяната на около 30 км. трасе годишно или повече, тъй като са в експлоатация около 650 км. топлопроводи, положени в непроходими канали. От ДКЕВР смятат, че дружеството не е изяснило и обосновало стратегията си по отношение на изкупуване на енергийни обекти, изградени от други инвеститор и съществува риск да не бъде изпълнена програмата за производство на електрическа енергия, поради забавянето или невъвеждането на новите мощности. По данни на "Топлофикация София" за периода от 2005 -2009 се наблюдава рязък спад на събираемостта на вземанията за топлинна енергия. Ако за 2005 г. общата събираемост е 70,25%, 2006 г. – 65,38%, 2007 г. – 59,16%, 2008 г. –58,31%, през 2009 г. е постигнато най-ниското ниво от 52,24%. Общо направените инвестиционни разходи през периода от началото на 2005 до края на 2009 година са 212 348 000 лева, което е близо 62 % от предвиденото. Най-малко разходи са направени за нови абонатни станции, като при предвидени 107 910 000 лева, реално са направени разходи за едва 45 029 000 лева. За 5 години са подменени 31 километра топлопроводи, като през 2006 година е бил подменен само един километър от мрежата.През периода 2005-2009 г. дружеството е планирало средства за ремонт в размер на 70 милиона лева., като реалното изпълнение общо за петте години е 25 228 000 лв., което представлява изпълнение от 36,04%. Средствата за ремонти в преноса са за отстраняване аварии по топлопреносната мрежа. Основната причина за авариите е външната корозия, предизвикана от изтичането на подпочвени и водопроводни води в бетоновите канали и камери, където са положени топлопроводите.От 2006 година насам броят на авариите непрекъснато нараства, като през 2006 те са 569, през 2007- 676, 2008-688, 209 вече са 712.
Източник: Класа (10.05.2011)
 
Комисията за защита на конкуренцията отмени като незаконосъобразно решение на Изпълнителния директор на „Топлофикация София" ЕАД за класиране на участник и избор на изпълнител на обществена поръчка с предмет „Инженеринг на турбогенератор с мощност 35 MW и спомагателно оборудване за ТЕЦ „София". Производството е образувано по жалба на „Дженерал Турбо" АД. Въз основа на извършения анализ КЗК счита подадената жалба за основателна, а приетото от възложителя на обществената поръчка решение за класиране и избор на изпълнител - за незаконосъобразно и подлежащо на отмяна. Предвид установените различни по характер нарушения, както при разглеждането на офертата на класирания на първо място участник Обединение „Риск инженеринг - Силови машини" и оценката на съответствието й с изискванията на възложителя, така и при формирането на състава на комисията за провеждане на процедурата, КЗК указва същата да бъде върната и проведена наново от последното законосъобразно действие, предхождащо най-ранното констатирано закононарушение, а именно от действията на възложителя по изпълнение на разпоредбата на чл. 34 от ЗОП за назначаване на първоначален състав на помощния орган, който да проведе процедурата. При повторното разглеждане на подадените оферти комисията следва да се съобрази и с мотивите в настоящото решение относно преценката за съответствието на офертата на Обединение „Риск инженеринг - Силови машини" с условията на възложителя. Въз основа на гореизложеното Комисията връща преписката на възложителя на етап определяне на състав на комисията за разглеждане, оценяване и класиране на офертите на участниците при спазване на мотивите, изложени в решението.
Източник: Money.bg (20.05.2011)
 
И единствената сигурна част от системата за управление на отпадъците на София не е сигурна, стана ясно вчера. Дори ЕС да даде зелена светлина за новото депо за отпадъци, то ще стои празно, докато не направим завода за третиране на боклука. Това призна вчера екоминистър Нона Караджова пред депутатите от комисията по околна среда. Още по-сложно ще стане, ако междувременно Брюксел поиска да се смени избраната от България технология. Столицата трябва да има депо, инсталация за компостиране и завод за преработка. Заради високата цена и забележки по технологията Брюксел раздели проекта на две и обеща твърдо финансиране само за депо и инсталация. Одобрението на първата фаза се чака съвсем скоро. Вчера обаче Караджова уточни, че депото не може да заработи преди завода, защото в него всъщност ще се складира остатъчният материал след преработката на отпадъците. В края на август ще приключи работата на консултантите от Европейската инвестиционна банка, които в момента правят обследване и разчети дали е изгодно полученият материал след преработка на отпадъка, т.нар RDF гориво, да се изгаря в ТЕЦ-а на столичната "Топлофикация", както планира България.
Източник: Сега (27.05.2011)
 
С над 16% трябва да поскъпне нощният ток. Това поискаха от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране някои топлофикации. Причината е, че разликата в цените през деня и през нощта не стимулира използването на парното, а кара хората да се греят на ток, което им излиза по-евтино, обясни председателят на Асоциацията на топлофикационните дружества и шеф на "Далкия Варна" Илия Николаев. "Тарифите в момента са заблуда към крайния потребител, че трябва да ползва ток за отопление", подкрепи мнението му шефът на "Топлофикация Плевен" Валентин Терзийски. Според Николаев сега нощният ток е с 25% по-евтин от дневния. Във всички европейски държави разликата е значително по-малка. За да има необходимия баланс, тя трябва да стане 10-15% вместо сегашните 25%, каза Николаев. За да поскъпне нощният ток до ниво 90% от цената на дневния, е необходимо увеличение от 16,5%, показват сметките. "Разликата в цените между дневния и нощния ток не се прави, за да се стимулират топлофикациите, а за да се стимулира потреблението късно вечер. Така се постига необходимият баланс по мрежата на Електроенергийния системен оператор (ЕСО)", заяви председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев. Той се съгласи, че нощната тарифа създава известни затруднения на топлофикациите, но те сами трябва да намерят начин за решаване на проблема. Вариант е оптимизиране на разходите чрез модернизация и високоефективно производство, допълни шефът на ДКЕВР.
Източник: Стандарт (01.06.2011)
 
Средната месечна заплата на шеф на общинска фирма в София е 3000 лева. Това става ясно от справка на Столичната община, направена по искане на в. „Новинар”. Шефът на фирма „Столичен електротранспорт” ЕАД инж. Евгений Ганчев през миналата година се е разписвал за солидната месечна сума от 4307 лв. За сравнение минималната депутатска заплата в момента е около 2196 лв. Не по-малки заплати през 2010 г. са получавали и шефовете на „Центъра за градска мобилност” ЕООД инж. Николай Костов и Марчело Доковски, както и директорът на „Столичен автотранспорт” ЕАД инж. Асен Добранов. Костов и Доковски са се разписвали срещу 3866 лв. на месец, а Добранов срещу 3031 лв. Подобна е ситуацията и в останалите дружества, като там заплатите започват от 1000 лв. и достигат до 2800 лв. Средното месечно възнаграждение на директора на „Пазари – Възраждане” ЕАД е 2319 лв., а на „Пазари – Юг” ЕАД 2344 лв. По-назад не остават и „Чистота Искър” ЕООД, чиито шефове са прибирали в джоба си по 2320 лв. всеки месец, и „Софинвест ЕООД”, където месечната заплата на директорите е била 2865 лв. Единствените изключения са общинското предприятие „Галатея 2002” ЕАД, което стопанисва ученически лагери и почивни бази и охранителната фирма „Егида – София” ЕАД. Техните директори са се разписвали срещу сумите от 600 лв. и 540 лв. Заплатите на общинските шефове се коригират на всяко тримесечие, така че през определени периоди от годината те са се разписвали срещу суми по-високи от посочените. Това е така, защото според Наредбата за реда за учредяване на търговски дружества и упражняване на правата на собственост на общината в търговските дружества, приета от Столичния общински съвет, възнагражденията на членовете на изпълнителните и контролните органи в едноличните търговски дружества с общинско имущество се определят чрез оценка, образувана въз основа на резултатите за отчетното тримесечие на предприятието. Освен това се вземат предвид и стойността на дълготрайните материални активи, средносписъчният брой на персонала по трудови договори, коефициентът на изменение на краткосрочните задължения и коефициентът на рентабилността на 100 лв. приходи. Именно затова директорът на паяците Марчело Доковски е получавал заплата от порядъка на 4081 лв. за периода януари – март 2010 г. Както „Новинар” писа, Доковски всеки месец се е разписвал срещу подобна доста голяма за българските стандарти сума. След публикацията столичният кмет Йорданка Фандъкова намали двойно неговото възнаграждение. В момента той получава заплата от 2956 лв. Интересен е случаят и с общинското охранително дружество „Егида - София” ЕАД. Докато през първите три месеца на 2010 г. средната заплата на ръководните органи е била от порядъка на 1363 лв., през второто тримесечие тя е спаднала драстично до 452 лв., за да достигне 540 лв. в края на годината. Единственото дружество, в което средното шефско месечно възнаграждение остава неизменно 600 лв. през цялата 2010 г. и досега, е „Галатея 2002” ЕАД. През първото тримесечие на 2011 г. заплатите на шефовете на общинските предприятия намаляват в сравнение с предходната година. Няма данни за сумите, срещу които се е разписвал директорът на столичната „Топлофикация” ЕАД Стоян Цветанов през миналата година, тъй като Столичната община придоби дружеството през юли 2010 г. От началото на годината Цветанов получава месечно по 3629 лв. Заплатата на директора на „Озеленяване” Ненчо Ненков е 1053 лв. Докато шефовете им прибират хилядарки, обикновените служители в общинските фирми получават заплати близки или малко по-високи от средната за София и страната. В някои от дружествата пък редовният служител получава направо мизерно заплащане срещу труда си. Така например, докато директорите в „Егида – София” ЕАД са получавали заплата от 1363 лв. за периода януари – март 2010 г., за същия период обикновените служители са се разписвали срещу 393 лв. Служителите в общинската фирма „Лозана” ЕАД, която осигурява работа на хора с увреждания, пък са получавали заплата от 430 лв., докато шефовете им са прибирали по 1014 лв. Въпреки това има и изключения. В някои от предприятията заплатите на обикновения служител достигат до 1366 лв. Такъв е случаят с фирма „ГИС – София” ЕООД, която създава и поддържа информационната система на Столичната община с актуални данни за кадастралните и устройствените планове на територията на София. Всички искат да са на мястото на Марчело Доковски Служители на общинско дружество „Център за градска мобилност” ЕООД коментираха вчера пред "Новинар", че много биха искали да са на мястото на шефа си Марчело Доковски, който се радва на заплата от 4077,45 лв. През последните две години шефът на паяците се е разписвал срещу суми между 3800 и 4000 лв., показват официалните фишове на възнагражденията на служителите в предприятието, с които вестникът разполага. От справката става ясно, че членовете на управата в общинското дружество взимат заплати между 1400 и 2500 лв. Месечното възнаграждение на Доковски е по-голямо дори от това на премиера Бойко Борисов, който получава заплата от 3500 лв. В същото време обаче обикновените контрольори от фирмата получават минимална заплата и ако искат да изкарат бонуси, трябва да изпълнят определена норма за вдигане и заскобяване на коли. Високото възнаграждение, което получава Доковски, не му пречи да злоупотребява със служебното си положение и да освобождава десетки автомобили от наказателните паркинги без глоба и санкция след устно споразумение.
Източник: Новинар (02.06.2011)
 
Нона Караджова: ЕК одобрява завода за отпадъци в София До три седмици се очаква Европейската комисия да потвърди одобрението на две от съоръженията на завода за преработка на отпадъци в София - компостиращата инсталация за биоразградими отпадъци и депото за смет. Това съобщи вчера министърът на околната среда и водите Нона Караджова. Според нея към края на август вероятно ще бъде одобрена и следващата фаза на проекта. „Дотогава трябва да завърши проучването на възможността продуктите от завода да се изгарят в „Топлофикация–София“. Ако резултатите покажат, че проектът е добър, той ще бъде обект на финансиране в следващия програмен период“, каза още Караджова. Тя беше категорична, че „няма драми“ със завода. Малко по-рано във Велинград зам.-кметът по екология в София Мария Бояджийска прогнозира, че „Топлофикация– София“ ще консумира с 20% по-малко природен газ, ако се изгарят брикетите, произвеждани от отпадъци. Общо 5460 мегавата електроенергия годишно ще бъдат произвеждани от компоста, отделян от битовата смет. Това каза директорът на дирекция "Управление на отпадъците" към Столичната община Петър Трайков. Общината подготвя и нова програма за управление на отпадъците, която ще обхваща следващия 5-годишен период, каза още зам.-кметът по екология Мария Бояджийска. „Искаме да се разработи ясен механизъм, който да позволи на общината да даде възможност на физическите и юридическите лица, които имат съществен принос за рециклирането и намаляването на отпадъците, да получат съответните данъчни преференции“, каза още Бояджийска. По отношение на такса смет тя заяви, че „колкото по-малко отпадъци генерират хората, толкова по-малка ще бъде таксата им“. До края на годината се очаква да започне да функционира и обща информационна система за управление на отпадъците в София. Системата е за около 200 хиляди лева, а чрез нея ще се следи за движението на сметосъбиращата и почистващата техника, както и за количеството извозен отпадък. Началото на проекта за строителство на депото за смет в местността Садината край село Яна пък вероятно ще бъде факт до месец, месец и половина, съобщиха още от Столичната община.
Източник: Класа (07.06.2011)
 
Общинското дружество "Топлофикация - София" има 76 млн. лв. текущи задължения към "Булгаргаз" за доставките на природен газ, съобщи пред журналисти изпълнителният директор на топлинната компания Стоян Цветанов. Той припомни, че при встъпването си в длъжност през декември миналата година е заварил 107 млн. лв. задължения за природен газ. Сега топлофикацията дължи на "Булгаргаз" 76 млн. лв. "Изплатили сме потребения газ за месеците от началото на годината на 100%. Успели сме да погасим и част от старите задължения", каза шефът на дружеството. Потребителите на столичното парно дължат общо 230 млн. лева за използвана топлоенергия, стана ясно от днешното изказване на шефа на парното. Дружеството няма изгода от това да надписва сметката на когото и да е било, заяви Цветанов в интервю за БНТ по-рано днес. По думите му във фактурите на гражданите е дадена абсолютно цялата информация за сградата и за отделния обект, а всичко в нея е съгласувано с държавните институции и сдруженията на гражданите.
Източник: Дневник (13.07.2011)
 
"Топлофикация София" вече изготвя изравнителните сметки на близо 2 хиляди столичани. Дружеството обяви амбицията си, освен доставчик на енергия, да извършва и услугата дялово разпределение. "Топлофикация" препоръчва потребителите да преминат към радиоотчитане. Радиоуредите са по-скъпи от обикновените уреди, но с тях се хващат опитите за кражбата на топлоенергия от съседите. Освен това отчитането на потреблението може да става и всеки месец, без да трябва хората да осигуряват достъп до жилището си. Повечето клиенти на столичната топлофикация в качеството й на топлинен счетоводител в момента обаче използват обикновените уреди за разпределение."Топлофикация София" завършва полугодието с безпрецедентна печалба от 29 милиона и 500 хиляди лева, сочат прогнозните данни. Това се дължи на по-високите цени на тока, който дружеството произвежда по комбиниран начин, и който на практика плащаме всички. Другата причина е по-голямото количество продадена топлоенергия.Въпреки че е намалила дълговете си към "Булгаргаз", столичната топлофикация дължи на газовата компания около 76 милиона лева. Дружеството ще заведе и нови над 4 хиляди дела срещу своите клиенти, които не са си платили сметките за парно и топла вода.
Източник: БНР (13.07.2011)
 
Нови идеи за вкарване на доверени хора в управлението на общинската икономика се появиха вчера в Столичната община, въпреки че по време на кметския мандат на Борисов бордовете бяха намалени на законовия минимум. Кметът Йорданка Фандъкова изрази желание да сложи зам.-кметове в дружествата, чийто принципал е общинският съвет. "Често искате от мен отговорност, но как да я нося, след като няма представители на моя екип в тези фирми. Няма как аз да свърша своята работа, ако нямам поглед и възможност за контрол над тези дружества", обясни тя. Според наредбата на общината заместник-кметове нямат право да бъдат контрольори на никакви общински фирми, освен тези от смесен тип. Вчера Фандъкова успя да включи свои хора в одитните комитети на общинските фирми "Топлофикация" и "Метрополитен". Това са зам.-кметът по енергийната политика Ирина Савина и зам.-кметът по транспорта Любомир Христов. Савина ще отговаря за одита на прогресивно затъващата "Топлофикация", която отчете 500 млн. лв. дългове в края на 2010 г. Последните години държавна и общинска власт си прехвърлят собствеността върху проблемното дружество, където обичайно цари финансова неразбория. Предложението на кмета за състава на одитните комитети беше прието на вчерашното заседание на Столичния общински съвет, но предизвика остра полемика. Общинските съветници от НДСВ Владимир Каролев и от БСП Георги Кадиев възразиха, че заместник-кметовете не разбират нищо от одит и не могат да свършат никаква работа, а ще вземат допълнително възнаграждение. Според Кадиев то е в размер на 4 минимални заплати. "Щом толкова искат да им дадат още пари, нека им увеличат заплатите", заяви Кадиев. Според него одитните комитети трябва да се състоят изцяло от независими експерти. От ГЕРБ контрираха, че по закон е достатъчно един от членовете на комитета да е финансов специалист.
Източник: Сега (15.07.2011)
 
"Булгаргаз" е в трайна финансова загуба, дружеството ще намали с 65 млн. лева капитала си Общественият газов доставчик "Булгаргаз" се намира в трайна финансова загуба от няколко години. Това съобщава изпълнителният директор на дружеството Димитър Гогов. Той се позовава на информация от одиторската проверка на отчетите на компанията. Според Гогов две са основните причини за тежкото положение на дружеството - цените на природния газ определяни от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) и големите задължения на топлофикационните дружества към "Булгаргаз". "Според одиторите ни, "Булгаргаз" е в трайна финансова загуба през последните години и трябва да намали капитала си, защото той не отговаря на записаната стойност", обяснява Гогов. Дружеството ще намали капитала от 394 млн. лева с 65 млн. лева. "Нашите права и възможности пред ДКЕВР се ограничават в предоставянето на писмено становище и на всички необходими документи, както и на активността ни пред съдебните инстанции", казва още шефът на "Булгаргаз". "Булгаргаз" е завършила 2010 г. със загуба от 37 млн. лева, като шефът на дружеството очаква отрицателен финансов резултат и за първото шестмесечие на 2011 г. Гогов обяснява, че ситуацията в топлофикационните дружества продължава да се влошава, особено в "Топлофикация София", въпреки усилията на общината и ръководството на дружеството. "Положението там (в топлофикациите - бел.ав) е по-лошо, отколкото е било по същото време на 2010 г.", обяснява Гогов.
Източник: Дневник (25.07.2011)
 
Комисията за защита на конкуренцията отмени като незаконосъобразно решението на изпълнителния директор на „Топлофикация София” ЕАД, с което е открита обществена поръчка за застраховане на имуществото, работниците и служителите на дружеството, съобщиха от комисията. Производството е образувано във връзка с постъпили жалби от страна на „Застрахователно акционерно дружество Армеец” АД и„Дженерали застраховане” АД. Антимонополният орган счита, че възложителят е нарушил разпоредбата на закона за обществените поръчки, като е поставил условие за минимален премиен приход, който не съответства на сложността, на предмета и обема на обществената поръчка. Подобни изисквания необосновано ограничават участието в процедурата на юридически лица застрахователи, е решила комисията.
Източник: Инвестор.БГ (02.08.2011)
 
Комисията за установяване на имущество придобито от престъпна дейност (КУИППД) е завела дело срещу бившия шеф на столичната "Топлофикация" Валентин Димитров и претендира за конфискация на стойност 2 414 902 лв. Информацията от електронното деловодство на Софийския градски съд бе потвърдена пред "Сега" от комисията. От 21 юли няма движение по делото. Срещу бившия топлофикационен шеф все още има само 4 висящи дела на различна съдебна фаза, но не и влязла в сила присъда, което е условие да стартира процедурата за отнемане на имущество. КУИППД обаче го е погнала заради майка му Цеца Димитрова, която бе подсъдима заедно с него по делото за пране на пари и укриване на данъци. Жената почина в началото на годината и наказателният процес срещу нея бе прекратен. Това обаче не пречи на комисията да търси конфискация от наследниците й. В делото за отнемане срещу Валентин Димитров сега са съединени два иска, обясниха от комисията. Първият е за установяване на престъпно обстоятелство, т.е. престъпление, извършено от майка му. Гражданският процесуален кодекс го допуска, когато това е от значение по делото, а престъплението не може да се докаже в наказателен процес, в случая - заради смъртта на Димитрова. С този иск се установява престъпление, както би станало и с присъда. Вторият иск е за самата конфискация на имущество, което Димитров е придобил като наследник на майка си. "За това имущество има основателно предположение, че е получено от престъпна дейност, тъй като няма законови доходи за неговото придобиване", допълниха от комисията. Наказателното дело за пране на пари пък продължава през октомври. ВИСЯЩИ В средата на декември м.г. бившият шеф на "Топлофикация" бе осъден на 3 години затвор по дело за тежка безстопанственост, станало известно като делото за джакузито. Преди това той получи и 14-годишна присъда за източването на близо 6 млн. лв. от дружеството. Тези присъди не са окончателни. В СГС на втора инстанция вече над 2 години и 8 месеца виси най-старият процес срещу - т.нар. валутно дело. През месец май 2008 г. Димитров бе признат за виновен от Софийския районен съд и осъден на 5 години затвор. Ако СГС потвърди изцяло присъдата, тя ще влезе в сила, а Димитров - в затвора. Справка в деловодната система показва, че делото е обявено за приключено на 29 април т.г., но решението още не е огласено.
Източник: Сега (12.09.2011)
 
Текущите вземания от шестте най-големи длъжници на "Булгаргаз" надхвърлят 130 млн. лева, а общият размер на закъснелите вземания на компанията е над 350 млн. лева, включително съдебно присъдените суми. Това съобщи изпълнителният директор на компанията Димитър Гогов. Той обясни, че само комбинатът "Кремиковци" дължи 106 млн. лева на обществения доставчик, които няма да бъдат платени. "От тези 106 млн. лева, които достигна дългът, няма да получим и една стотинка заради цената, по която беше продаден комбинатът – удовлетворени са кредиторите преди нас, така че нито ние, нито НЕК ще получим парите си", каза Гогов. Разпределението на средствата от продажба на производствените активи на "Кремиковци", изготвено от синдика, показа също, че дружества, сред които и "Булгаргаз", ще претърпят загуби. Като причина за това обаче бе изтъкнат фактът, че през годините тези компании са разсрочвали вземанията си от комбината, без да искат за тях като гаранция залог на активи. Най-голям длъжник на газовата компания остават топлофикационните дружества начело с "Топлофикация София". В момента дружеството дължи около 60 млн. лева на "Булгаргаз". В края на миналата година столичното парно е дължало за природен газ около 95 млн. лева, от които е успяло да плати над 35 млн. лева. "Това не е най-обезпокоителното, а че идва нов отоплителен сезон и няма практическа възможност топлофикацията да натрупа дори и повече от платените досега 35 млн., но сигурно и 50 млн. и отгоре. Отделно "Топлофикация София" дължи още 85 млн. лева на "Булгаргаз" от предходни периоди. "Разсрочените задължения се плащат, но какъв е смисълът да плащаш по 1.5-2 млн. лева месечна вноска за 60 месеца, когато генерираш нови дългове. Задълженията бяха разсрочени на 1 октомври 2009 г., когато възлизаха на 115 млн. лева. В момента остатъкът по тези задължения е от порядъка на 85 млн. лева", съобщиха от "Булгаргаз". От компанията обясняват, че когато са правили разчетите за месечните вноски на столичното парно към дружеството, не са калкулирали като опция натрупването на нов дълг. "Друг пример е "Топлофикация Шумен", която за шест години от 1.5 млн. лева дълг - в момента има задължения към нас от 18 млн.
Източник: Дневник (14.09.2011)
 
Рено Капри, изпълнителен директор на "Далкия България": Интересуваме се от "Топлофикация - София", но не непременно като покупка Какво е състоянието на топлопреносната мрежа във Варна? Какви инвестиции са направени до момента в нея? - На практика сме обновили цялата топлофикация от гледна точка на производствените мощности. Подменили сме всички котли и голяма част от абонатните станции, инсталирали сме нови когенерационни двигатели. От 2007 г. досега инвестициите ни възлизат на над 14 млн. лева. Промени се бизнес моделът във Варна – преди това централата беше ориентирана към производството на топлоенергия, а днес 70% от производството е на електроенергия. Може да се каже, че сме приключили с инвестициите в подновяване на производствената и топлопреносната мрежа, като от общата мрежа от 33 километра сме подменили около 8 от тях. За какви количества електроенергия става дума и кои са основните ви клиенти? - Не продаваме електричеството директно на крайни клиенти, а на местното разпределително предприятие. Количествата електроенергия са над 55 000 мВтч на година. На абонатите продаваме единствено и само топлоенергия както за отопление, така и топла вода. Притеснявате ли се от прекъсвания на газовите доставки при ново противопоставяне между Русия и Украйна? - В момента топлопреносната мрежа отоплява около 10% от населението на Варна. В случай на прекъсвания алтернативата е използване на промишлен газьол, но това не е дългосрочно решение поради цената и поради екологични причини. Ако възникне ново напрежение между Русия и Украйна, имаме възможност да отопляваме клиентите. Все още нямаме конкретен проект за възобновяема енергия. Биомасата е едно от възможните решения и ще проучваме тази алтернатива в зависимост от развитието на продажбите. Вашият предшественик Доминик Дуда каза, че "Далкия" не се интересува от покупката на столичната топлофикация. Сега има ли интерес към това дружество? - Не мисля, че има фирма за топлофикационни услуги в България, която принципно да не се интересува от "Топлофикация - София". Доминик е конкретизирал това към момента, както и отчитайки сложната ситуация с дружеството – дългове към доставчици, както и от клиенти. Аз съм в "Далкия" от 1991 г. и оттогава на всеки две-три години чувам, че въпросът за топлофикацията в София се поставя отново и отново по различни причини. До ден днешен няма конкретно решение. Интересуваме се, но не непременно като купуване. Можем да влезем в това дружество по други начини. Много скоро на организираната конференция на Асоциацията на топлофикациите (тя се провежда днес в София - бел. ред.) колеги от "Далкия" в Румъния ще представят други бизнес модели, които можем да развием тук, в България. Това може да бъде отдаване под наем на част от активите на дружеството или договор за управление. Може ли да бъде чрез публично-частно партньорство? - Възможно е, може договорът да бъде за управление и експлоатация. Топлофикациите в България имат контрастен, но в общи линии добър имидж. Във Варна успяхме отново да спечелим доверието на клиентите. Трябва да се положат усилия и от топлофикациите, които трябва да предлагат качествена услуга, и от потребителите, които трябва да подобрят дисциплината си на плащане. "Далкия" позволи на клиентите си да платят задълженията си разсрочено, без да претърпят санкции. Увеличиха ли се приходите ви? - По принцип не опрощаваме дългове, но положихме усилия, за да не се озовем в задънена улица. Разговаряхме с всеки клиент поотделно и като резултат се съгласихме на някои отстъпки. Намалихме някои задължения наполовина, въпреки че те остават високи. Така успяхме доста да подобрим събираемостта. Неизплатените стари задължения спаднаха наполовина. Партнираме с неправителствени и граждански сдружения, за да подобрим комуникацията с клиентите. Компанията получи едно от най-големите увеличения на цената за парно от 1 юли – около 7%. Възможно ли е да се правят инвестиции в по-качествена услуга, без това да ви кара да искате по-високи цени от енергийния регулатор? - Не бих искал да коментирам решението на ДКЕВР. Факт е, че нашето увеличение беше най-високото тогава. Това е нелогично и трудно се приема от клиентите. Затова правим постъпки, за да променим ситуацията, и вярвам в добронамереността и прагматизма на институциите. Да, трудно е да се инвестира при такива условия, но ние продължаваме. Правили ли сте разчети с колко ще се оскъпи енергията заради въглеродните квоти, които ще трябва да се купуват? - Заплащането на квотите не е задължение от днес за утре. Това ще се случва постепенно. Имаме време да адаптираме нашите инсталации, така че влиянието да бъде съвсем минимално за нашите клиенти. Първичната ни енергия, газът, отделя по-малко емисии от въглищата например. Освен това работим с когенерация, която е доста ефективна. Нещото, което изненадва човек, когато пристигне в София, е, че има много малко санирани жилища. Ако дойдете в Острава в Чехия, където работех допреди два месеца, ще видите, че почти половината жилища са санирани благодарение на европейски субсидии. Един саниран блок ще консумира около 30% по-малко енергия. Тоест като енергийна компания вие имате интерес потребителите ви да са енергийно ефективни, така ли? - Може да ви изглежда изненадващо, но е така. Това ще стане със или без нас. Затова им помагаме в получаването на такива субсидии. При всички случаи в близко и далечно бъдеще енергийната ефективност ще набира скорост, а "Далкия" предпочита да играе активна роля в това. Една от пречките във варненския квартал "Кайсиева градина", в който имаме проект, например е, че няма сдружения на съсобствениците в блоковете, които да са добре организирани. Липсата на добра организация е голям пропуск. Надявам се, че България няма да пропусне възможностите по оперативна програма "Регионално развитие". Пострада ли пазарът на услуги за енергиен мениджмънт от кризата? - Когато икономиката е в криза, хората искат да правят икономии, а именно това е наша грижа. В компанията "Далкия енерджи сървисис", която предоставя услуги за енергийна ефективност, работят около 60 души, които правят 8 млн. лева годишен оборот. Екипът ни от енергийни експерти, одитори и предлага конкретни решения за намаляване потреблението на енергия в индустрията, обществените сгради, хотелите и търговските центрове. От няколко години клиенти са ни големи търговски центрове и жилищни комплекси. Договори от типа ЕСКО* имат бъдеще и се вписват напълно в изискванията на европейските директиви. Пазарът на икономии на енергия е сериозен и "Далкия" иска да затвърди мястото си в него.
Източник: Дневник (27.09.2011)
 
Текущите задължения на топлофикациите към "Булгаргаз" са около 100 млн. лв., съобщи изпълнителният директор на компанията Димитър Гогов. Топлофикационните дружества са най-големите клиенти и длъжници на "Булгаргаз", като според Гогов най-тежко е положението с дълговете на парното в София и Шумен. Общите задължения на двете компании са около 80 млн. лева. "Топлофикация Шумен" дължи 18 млн. лв., като на година натрупва по 3 млн. лв., което означава, че шест години не е плащала", обясни Гогов. Той допълни, че ако ситуацията не се промени, "Булгаргаз" ще потърси вземанията си чрез съд и обявяване на дружеството в несъстоятелност. "За съжаление погасителният план, който сключихме с "Топлофикация Шумен", не е актуален, защото въобще не се спазва", каза още Гогов. През миналата година "Булгаргаз" спря подаването на гориво към "Топлофикация Шумен" и намали подаването към столичното дружество. Двете компании бяха прехвърлени за стопанисване към общините преди повече от година. В началото на 2011 г. общинският съвет в Шумен избра на извънредно заседание нов съвет на директорите на "Топлофикация Шумен", в който са включени представители на частния инвеститор "Титан пауър" и на фирма "Ер Ве Е България".
Източник: Дневник (28.09.2011)
 
„Топлофикация-София“ се очаква да излезе на печалба през тази година, каза вчера шефът на столичното дружество Стоян Цветанов. Той уточни, че до края на септември дружеството е успяло да изплати и част от стария си дълг към „Булгаргаз“, който от 107 млн. лв. е намалял до под 70 млн. лв. Според председателя на ДКЕВР Ангел Семерджиев всички топлофикационни дружества в страната са готови за предстоящия зимен сезон. Изключение прави единствено „Топлофикация-Шумен“, но от регулатора не очакват там да има проблеми с доставките. Семерджиев не очаква страната ни да бъде санкционирана от ЕК след проверките, които се провеждат в газовите дружества у нас. Не знам „Булгартрансгаз“ да са отказали достъп до мрежата си на „Овергаз“, обясни Семерджиев. Компанията от една година е изпратила искането си да доставя директно гориво до българските потребители, но не е получила отговор от БЕХ, твърдят оттам.
Източник: Класа (05.10.2011)
 
Консорциум с участието на "Риск инженеринг" ще достави нова турбина в ТЕЦ"София" Консорциум на българската "Риск инженеринг" и руската "Силови машини" ще изработи, достави и монтира нова 35 МВт турбина в ТЕЦ"София", съобщи изпълнителният директор на българската компания Богомил Манчев пред 3Е. Компанията след съдебни спорове спорове спечели обществената поръчка за доставката и монтажа на турбината. Срокът за изпълнение е 24 месеца. Стойността на проекта е около 30 млн. лв. Консорциумът спечели заради по-ниската цена и сроковете за производство на турбината, който предложи. През май тази година Комисията за защита на конкуренцията по жалба на "Дженерал турбо", която също участва в процедурата, отмени решението на изпълнителния директор на общинското дружество за избора на консорциума заради закононарущения, но впоследствие съдът потвърди избора на консорциума.
Източник: 3e-news (11.10.2011)
 
Парното като ламя Парното се превръща в триглава ламя за българите. От Нова година топлото за пореден път ще поскъпне. Това ще бъде трето увеличение след скоковете през юли и октомври. До момента парното поскъпна средно със 7 на сто. Януарската сурвачка ще бъде около 6%. Причината е в предстоящото въвеждане на акциз върху природния газ, който се ползва като гориво от топлофикациите. Финансовото министерство предвижда ставка от 1,70 лв. на гигаджаул, което ще увеличи цената на синьото гориво с около 8%. Ако акцизът влезе в сила, това неминуемо ще доведе автоматично и до увеличение на крайната цена на газа, заяви председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Ангел Семерджиев. Така януарската сметка ще бъде средно с около 30 лв. по-висока спрямо същия месец на отиващата си година.
Източник: Стандарт (12.10.2011)
 
Столичната община подаде в Министерството на околната среда и водите апликационната форма за втората фаза (завода за отпадъците) от инсталациите за третиране на боклука, съобщиха за „Класа“ от екоминистерството. Цената на проекта е намалена минимално и е вече 106 млн. евро. Той беше върнат заради съмнения дали технологията за изгаряне на високооктановите елементи в „Топлофикация-София“ е най-добрата. От всички 500 000 тона, които годишно се генерират в София, 400 000 тона ще постъпват в инсталацията за биологично и механично третиране (МБТ технологията), чрез която ще се намалява количеството на отпадъците в завода, съобщи за „Класа“ Малина Крумова, шеф на дирекцията, която ръководи Оперативната програма „Околна среда“. Програмата финансира проекта, който струва около 180 млн. евро. Екоминистерството ще изпрати апликационната форма за одобрение в ЕК. Оттам очакваме отговор до 2 месеца. „Много се надяваме да няма въпроси от тяхна страна и засега индикациите са, че проектът ще бъде одобрен“, каза още Крумова. 86% от хората в София плащат социално поносима цена за такса битови отпадъци, обясни Мария Бояджийска. Експертите на Европейската инвестиционна банка препоръчват към момента да не се променя схемата за определяне на таксата на база данъчна оценка.
Източник: Класа (21.10.2011)
 
14 млн. лв. ще си събере от осъдени клиенти през тази година „Топлофикация – София”, съобщи вчера изпълнителният й директор Стоян Цветанов. От януари досега по тази линия в касите на топлодружеството са постъпили 11,5 млн. лв. Общо битовите абонати в София са натрупали борчове за парното в размер на около 200 млн. лв. В действителност обаче сериозната сума се дължи от под 30% от клиентите на „Топлофикация – София”. В държавните и частните съдия изпълнители има изпълнителни листове на 41 хил. абонати, съобщи за „Монитор” шефът на „Топлофикация – София” Стоян Цветанов. От началото на тази година пък Топлофикация е депозирала в съда 7500 заявления за издаване на заповед за доброволно изпълнение. В случай, че абонатите възразят, делото започва по общия исков ред. На този етап в момента се намират делата срещу 3000 абонати. Други 6000 пък вече са осъдени и за тях има издадени изпълнителни листове за събиране на парно дълговете им. Въпреки общото впечатление, че единици от клиентите си плащат редовно парното, от софийската топлофикация съобщиха, че броят 74 на сто от всичките си клиенти за коректни. В тази група влизат всички абонати с до 6 неплатени сметки. Хората без нито една неплатена сметка пък формират 54% от всички абонати на столичната топлофикация. Според шефа на дружеството Стоян Цветанов за седемте месеца от началото на програмата „Лоялен клиент” за битовите абонати процентът на клиентите без никакво задължение е скочил с 12% от 42 на сто.
Източник: Монитор (18.11.2011)
 
Най-големите длъжници на столичната топлофикация от началото на годината са Военномедицинска академия, общежитията на Софийския университет "Св. Климент Охридски" и самото учебно заведение. Това съобщи пред съветниците от комисията по инженерна инфраструктура на Столичния общински съвет изпълнителният директор на дружеството Стоян Цветанов. ВМА дължи 1.56 млн. лв., а СУ - 1.15 млн. лв. С двете структури има подписани споразумения за разсрочено плащане. Другите големи длъжници на софийската топлофикация са "Столичен автотранспорт" с над 380 хиляди лева, районната администрация на "Люлин" за общинския блок 21 - над 155 хиляди лева, "Пета МБАЛ София" ЕАД - 152 хиляди лева, Народната библиотека - над 129 хиляди лева, и т.н. МВР е платило цялото си задължения си Столичната топлофикация е фактурирала за 10-те месеца на тази година общо 246 млн. лв. продадена топлоенергия, а е събрала 300 милиона лева, като разликата идва от плащания по задължения от предходни години.
Източник: Дневник (29.11.2011)
 
Софиянци ще плащат с около 7% по-евтино парно от 2014 г. Тогава ще бъде въведена новата модерна турбина в ТЕЦ "София", чието изграждане вече стартира, съобщиха от "Топлофикация София". Инвестицията е в размер на 32 млн. лв. и ще бъде покрита изцяло със средства на дружеството. След въвеждането й в експлоатация производителността на дружеството ще бъде увеличена с 5%, а наред с това ще намалее консумацията на газ с 10 на сто. Това означава, че парното ще поевтинее с около 7-8%, ако цената на горивото се задържи спрямо сега действащата, изчисляват експерти. Новата модерна турбина за комбинирано производство на парно и ток ще замени изградената в средата на миналия век, която вече е с изчерпан ресурс.
Източник: Стандарт (13.12.2011)
 
"Топлофикация - София" ще инвестира 32 млн. лв. в изгрaждането на когенерация, която ще произвежда едновременно топлинна и електрическа енергия в ТЕЦ "София", съобщиха от дружеството. Изпълнител на поръчката е обединението "Риск инженеринг - Силови машини", които спечелиха обществената поръчка още през март. Тогава обаче КЗК отмени решението на изп. директор на "Топлофикация" Стоян Цветанов за избора на изпълнител след жалба на другия участник в процедурата - румънското дружество "Дженерал турбо". От "Топлофикация - София" посочиха, че дружеството е изпълнило всички предписания на КЗК и е провело конкурса наново. При първия опит за сключване на сделката от антимоноплния орган установиха нарушения при избора на изпълнител. Въпреки това поръчката отново е спечелена от обединението "Риск инженеринг - Силови машини". От "Топлофикация" обаче бяха категорични, че този път всички процедури са спазени.
Източник: Капитал (13.12.2011)
 
Ще бъде направена проверка в ТЕЦ-София заради подпалилия се трафопост, заради който в сряда вечерта голяма част от столицата остана без ток и парно. Това каза вчера кметът на София Йорданка Фандъкова, която часове след инцидента бе на площадката на стария ТЕЦ, собственост на „Топлофикация-София“. Това бе поредната авария в централата на топлофикация, която остави за дълго част от абонатите си без отопление. Важно е в такива ситуации да можем да реагираме и да захраним хората с ток и парно, а причините компетентните органи ще ги разследват. Това са много тежки аварии, които изискват адекватни действия, обясни Фандъкова. В късния следобед от топлофикация обясниха, че са успели да възстановят топлоподаването на всичките си абонати. От проблема пострадаха и четири подстанции на ЧЕЗ, а 14 квартала в столицата останаха без ток. От дружеството обясниха, че са възстановили захранването на 10 квартала за 11 минути, а на останалите 4 - за два часа. През целия ден вчера енергийната система на София работи в авариен режим и това ще продължи, докато от топлофикация не възстановят повредата си, обясни пред БНР Божидар Гатев, директор „Експлоатация и поддържане“ в ЧЕЗ.
Източник: Класа (16.12.2011)
 
Софийският градски съд (СГС) е отменил присъдата от пет години затвор на бившия изпълнителен директор на столичната "Топлофикация" Валентин Димитров, известен и като Вальо Топлото, съобщи БТА. Димитров беше осъден от Софийския районен съд през 2008 г. за това, че в качеството си на управител на фирмата "Про марк" ЕООД не е декларирал пред БНБ сделки за над 10 млн. лева. Районният съд оправда Димитров по всички останали обвинения, които прокуратурата му повдигна - отново за нарушения на валутния закон. СГС е отменил изцяло решението на районния съд и е върнал делото на районната прокуратура. Валентин Димитров има още две присъди. Миналия декември Софийският градски съд го осъди на три години затвор за безстопанственост. През юни 2009 г. Вальо Топлото получи още 14 години.
Източник: Класа (23.12.2011)
 
Патентното ведомство разреши на Станислава Георгиева Димитрова да запази и използва логото на “Топлофикация София” (стилизирана буква “Т” с радиатор) за собствените си продукти. Така означението на столичното парно може да бъде поставяно от дамата, чието име съвпада с това на съпругата на скандалния бивш шеф на парното Валентин Димитров - Топлото, върху всякакви отоплителни съоръжения, показва справка в Патентното ведомство. От институцията потвърдиха, че са регистрирали марката, защото не са имали основания да откажат. Двете условия, при които Патентното ведомство може да откаже регистрация на марка, е тя да е била запазена по-рано или да копира друга запазена. От “Топлофикация София” потвърдиха пред “Труд”, че са загубили неповторимостта на марката си, но подготвят въвеждането на нов бранд. Дружеството планира да обяви конкурс в художествената гимназия. Все още компанията няма окончателен вариант, но се надява в началото на годината да може да представи новата си марка. От дружеството не уточниха пред “Труд” защо не са запазили сегашната, свързаха случая с “недоглеждане от предишни ръководства на компанията”. По информация на “Труд” срокът на запазването е изтекъл и от “Топлофикация” не са съобразили да я подновят. От патентното ведомство обясниха, че нямат право да установяват скрити намерения при запазването на дадена марка и ако някоя компания се чувства ощетена, може да поиска анулиране.
Източник: Труд (27.12.2011)
 
Софийският градски съд отмени присъдата от 5 години затвор на бившия изпълнителен директор на столичната "Топлофикация" Валентин Димитров - Вальо Топлото. Димитров беше осъден през 2008 г. за това, че в качеството си на управител на фирмата "Про марк" ЕООД не е декларирал пред БНБ сделки за над 10 млн. лева. Районният съд оправда Димитров по всички останали обвинения, които прокуратурата му повдигна - отново за нарушения на валутния закон. Софийският градски съд е отменил изцяло решението на районния съд и е върнал делото на районната прокуратура. В мотивите си съдебният състав посочва, че обвинителният акт срещу Валентин Димитров има недостатъци, които трябва да бъдат отстранени, но също така открива и нарушения в работата на първоинстанционния съд. Вальо Топлото има още две присъди. Миналия декември Софийският градски съд го осъди на 3 години затвор за безстопанственост. Прокуратурата поиска той да бъде осъден на 10 години лишаване от свобода заради неправомерно изхарчените от 2003 г. до 2006 г. 2 млн. лв. за рекламни материали и представителни разходи. Около 430 хил. лв. са похарчени лично за Димитров, като са купувани синьо сирене, маслини и други скъпи храни, а служителка на дружеството е ползвана като чистачка в дома на бившия шеф на "Топлофикация". Друго обвинение срещу него беше за сключване на договор с частна фирма, която да събира вземанията на "Топлофикация". По него обаче Димитров беше оправдан.
Източник: 24 часа (27.12.2011)