Новини
Новини за 2010
 
След разследване от година и половина Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) постанови, че няма картел между "Топлофикация - София" и топлинните счетоводители в столицата, показва решение на ведомството. Производството започна през септември 2008 г. Тогава повод за образуването му станаха публикации в медиите, както и сигнали на граждани, че таксите за отчитане на радиаторите са се повишили почти двойно от всички фирми в София. Комисията се съмняваше, че използваните топломери от дружествата са различни, което ограничава избора на потребителите на топлинна енергия и тяхната възможност да сменят топлинния си счетоводител, без да купуват нов уред.
Източник: Дневник (05.01.2010)
 
От днес клиентите на „Топлофикация София" ЕАД могат да проверят колко дължат за парно и топла вода в интернет, съобщиха от дружеството. Предстои да бъдат въведени и данните за стопанските потребители и юридическите лица-клиенти на дружеството. Проверката може да бъде направена в сайта на „Топлофикация София" ЕАД, на електронен адрес www.toplo.bg. В рубриката "Проверка на сметка", след въвеждане на абонатния номер, потребителят може да провери каква сума дължи. Посочени са номерът на фактурата, месецът и годината, за които клиентът има задължения, както и лихвите за просроченото плащане. Лихвата се актуализира ежедневно.
Източник: 24 часа (19.01.2010)
 
Прогнозните сметки за парното отиват в историята. Благодарение на новите технологии, а не на топлинните счетоводители, и у нас започват да навлизат и да се монтират топломерите, които могат да се отчитат дистанционно. Подмяната на старите уреди с по-модерни се налага, тъй като 10-годишният срок на живот на сегашните топломери вече изтича. Само през 2010 г. трябва да бъдат подменени около 100 хил. топломера в домовете на абонатите. Пловдив вече предприе стъпки за поетапно преминаване към реални отчети. Това стана ясно вчера, след като пловдивската топлофикация подписа договор с една от фирмите за дялово разпределение за монтаж на нови уреди за дистанционно отчитане на топломерите. От „Топлофикация София" казаха за „Монитор", че към момента не са получили конкретни оферти от фирмите за дялово разпределение, но са готови да обсъдят всичко приемливо за клиентите. От там съобщиха още, че заради студеното време консумацията на топлинна енергия в столицата се е повишила с 20 на сто. В комбинация с по-скъпото парно от Нова година с малко под 5% това със сигурност ще доведе до по-високи сметки през януари, смятат експерти. С колко точно ще са по-големи сметките за януари, зависи от индивидуалното потребление. В най-добрия случай повишението ще е с под 5%, а в най-лошия - с 20 на сто.
Източник: Монитор (26.01.2010)
 
Върховният административен съд /ВАС/ потвърди наложените от Комисията за защита на конкуренцията /КЗК/ на Топлофикация София санкции за спиране на парното на изрядни платци. Съдът потвърди решение на комисията от декември 2008 г., с което на Топлофикация София бяха наложени имуществени санкции от 300 000 лв. и 150 000 лв. за извършени нарушения по чл. 18 и чл. 18, т.1. от ЗЗК (отм.). Решението на ВАС е окончателно и не подлежи на обжалване, съобщиха от КЗК. Проучването на комисията показа, че към септември 2008 г. Топлофикация София е спряла топлоподаването от абонатната станция до 51 сгради. Изрядните клиенти на дружеството са били лишени от ползване на услугата. Установено е още, че само 20 от абонатите с парични задължения не са плащали изобщо. ВАС е изтъкнал, че прекъсването на подаването на топлинна енергия е крайна мярка, която е допустимо да бъде приложена само при положение, че са изчерпани всички останали възможности за уреждане на отношенията между страните. Съгласно чл. 69 от Закона за енергетиката енергийните предприятия са длъжни да обезпечават сигурността на снабдяването, непрекъснатостта и качеството на топлинната енергия. Спиране на топлоснабдяването може да бъде извършено след предварително писмено предупреждение, с 15-дневно предизвестие и седемдневен срок за доброволно изпълнение, при незаплащане на дължимите суми повече от 2 месеца след определения срок на плащане. По чл. 18, т.1 от ЗЗК (отм.) КЗК установи, че господстващото дружество е изискало солидарна отговорност от собственик на имот и неговия наемател за плащане на дължими суми за консумирана топлинна енергия от наемателя. Вместо да направи необходимото за предотвратяване натрупването на задължения или за събирането им от длъжника, предприятието е наложило нелоялни условия на собственика на имота. В тази част ВАС е намалил определената от КЗК санкция от 150 000 на 75 000 лева, като е приел, че предявяването на претенции за солидарна отговорност между наемател и наемодател не е широко застъпена практика от страна на топлофикационното дружество.
Източник: Дарик радио (01.02.2010)
 
Всеки потребител, който е станал жертва на компании монополисти или картели, може да си поиска парите по съдебен път. Като сериозен коз в делото ще се използва наложена глоба от Комисията за защита на конкуренцията, съобщиха от ведомството. Тежестта му ще е още по-голяма, ако санкцията е обжалвана и потвърдена от съда. Това на практика означава, че всеки българин може да си изиска парите от монополистите, тъй като вече има няколко такива съдебни решения. Едва ли има човек, който да не е ощетен от "Топлофикация", Енергото, застрахователни компании. За картелни споразумения с цените бяха осъдени млекари. Проверка имаше и срещу производители на олио и хлебари. Последната санкция на КЗК, призната от Върховния административен съд, е отпреди няколко дни. Тя касае спирането на топлата вода от страна на "Топлофикация София" в над 65 блока в столицата. Причината за санкцията бяха неплатени сметки на част от живеещите. Съдът призна спирането на топлата вода за незаконно, което отваря възможност на хората да искат обезщетение. Такова решение на ВАС е неоспорим факт и то гарантира, че ищецът ще си получи парите, заяви адвокатът по защита на правата на човека Михаил Екимджиев. Чакаме хората да дойдат при нас и да заведем колективен иск срещу "Топлофикация", заяви пред "Стандарт" шефът на Федерацията на потребителите Павел Кърлев. Според него сумата, която може да получи всеки ужилен абонат, едва ли ще надвишава 50 лв. Защото обезщетението ще покрива цената на недоставената услуга само за дните, през които топлата вода е била спряна. По-големи загуби трудно ще бъдат доказани. Подобни искове могат да се заведат и срещу ЧЕЗ. През лятото на 2008 г. Енергото в Западна България увеличи неколкократно таксата за възстановяване на електрозахранването след прекъсване поради неплатена сметка. Тогава КЗК реши, че това е злоупотреба с монополно положение, което по-късно потвърди и ВАС. През същото лято антимонополът разкри и картел между млекопреработвателите, които надуха цените на сиренето и кашкавала. КЗК санкционира и 14 застрахователи за картел чрез подписването на меморандум, определящ минимална цена на "Гражданска отговорност". Международният панаир в Пловдив също беше ударен от антимонопола за злоупотреба с господстващо положение при определянето на цени за изграждане на изложбени конструкции. Всички хора или фирми, пострадали от действията на санкционираните, съвсем спокойно могат да завеждат индивидуални или колективни искове, обясняват от КЗК.
Източник: Стандарт (04.02.2010)
 
Бомба със закъснител цъка за всички потребители на парно в страната. Тя ще избухне с пълна сила след края на отоплителния сезон, когато се получат изравнителните сметки за цялата зима. По това време на годината недоволни обикновено са само онези, които имат да доплащат. Този път обаче всички ще се сетят, че цената на парното бе вдигната от 1 януари 2010 г., а тогава никой не мина да засече показанията на индивидуалните уреди по радиаторите им. Тогава как топлофикациите разбраха колко енергия трябва да калкулират по старите цени и колко - по новите? Години наред цената на парното в България се променяше в разгара на лятото, когато хората ползват само топла вода и уредите по радиаторите дремят. През 2008 г. за първи път това бе направено от средата на отоплителния сезон - от 1 януари 2009 г. Тогава шефът на столичната "Топлофикация" Петко Милевски твърдеше, че 450-500 служители на дружеството минали извънредно по жилищата между 5 и 20 януари 2009 г., за да засекат показанията на индивидуалните уреди по радиаторите. Така и не се намери жив свидетел на това действие, но чрез медиите хората бяха успокоени, че няма да има лъжа и измама После проблемът изобщо бе забравен, защото наближаваха избори и тогавашният министър на икономиката Петър Димитров направо отмени увеличението на цената от 18%. Кой какви пари върна и как изчисли сумата, не се разбра, въпреки че имаше и комисии с участие на обществени организации и медии. Месеци по-късно скандалът отново избухна, защото Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) разкри, че уредите са отчитани от чистачките и шофьорите на дружеството, които нямат необходимата квалификация за подобна дейност. Но и този шум замря по естествени причини - шефът на ДКЕВР Константин Шушулов напусна поста поради изтичане на мандата. Тази година ситуацията е същата - цената на парното се вдигна от 1 януари 2010 г. с 8-10% в цялата страна, но потребителите не видяха дори миналогодишните "отчетници" Ръководството на софийската "Топлофикация" гордо обяви, че няма да прави никаква засечка на уредите по радиаторите. "Гарантирам, че разпределението на енергията ще бъде изчислено с най-голяма точност. А сумите, които трябва да се плащат, ще бъдат разпределени по емпиричен начин, защото това е най-ефикасният метод за изчисляване", заяви шефът на софийската "Топлофикация" Петко Милевски. Тъй като той е и председател на Асоциацията на топлофикационните дружества в България, се приема, че говори от името на всички компании в страната. От това "емпирично" определяне на консумацията ще пострадат няколко категории потребители. Много хора например тази зима консумираха съвсем малко парно през ноември и декември заради рекордно топлото време. Очевидно по-голямата част от консумацията в техните жилища е била след Нова година, когато цената бе вече по-висока. Но с колко точно повече са консумирали, вече не може да се каже. Ако пък примерно някой е живял в жилището си само до 31 декември 2009 г. и след това по някаква причина се е изнесъл и е спрял всички радиатори, цялата му консумация на енергия през зимата би трябвало да му се сметне по старите цени. Но след като това не е засечено, вече никой не може да го докаже. В България няма норматив, който да задължава топлофикациите да направят междинно отчитане Наредбата за топлоснабдяване е оставила на всяко дружество само да реши как да действа в случай, че цената се сменя по средата на отоплителния сезон. Според хора от бранша има само един вид уреди за радиатори, които позволяват след края на сезона да се види каква е била консумацията до определена дата и след това. Те са електронни, производство са на "Сименс" и се казват "Кундис". Колко хора притежават такива уреди, е трудно да се каже, но със сигурност са по-скоро изключение. Фирмите за топлинно счетоводство твърдят, че и миналата зима се е процедирало по същия начин. Още в края на 2008 г. шефът на софийската "Топлофикация" Петко Милевски, който тогава току-що бе назначен на поста, е събрал фирмите, които работят в София, и им е заявил, че е редно консумацията на всеки апартамент да се отчете към 31 декември 2008 г. заради смяната на цените. Фирмите, естествено, поставили въпроса кой ще плати този труд и така се стигнало до решението софийската "Топлофикация" да се оправя със собствени сили. Нито една фирма за топлинно счетоводство не е ползвала по-късно тези показания, за да изчислява или преизчислява сметките за парно. Т.е. целият труд е бил чисто и просто един безполезен PR. Тази зима дори и това го няма. В момента никой не осъзнава, че реалната консумация на парно отново ще се доизчислява "на око" Пред вратите на Федерацията за защита на потребителите в България всеки ден стоят по 20-30 души, но хората не са прозрели този проблем. "Не съм мислил кога ми засичат топломера. Сега мисля за дълга си от 5100 лв. към дружеството. Откакто ми спряха парното незаконно през 2005 г., принципно не съм платила нито лев", обяснява 42-годишната безработна Соня Спасова, която посещава федерацията на Павел Кърлев, за да се консултира заради предстоящото й явяване в съда. Кърлев твърди, че липсата на междинен отчет на уредите е поредното доказателство, че "Топлофикация" сама не вярва на себе си и на показанията на уредите. "На нея въобще не й е изгодно да изчислява каквото и да било, по-лесно й е да събира пари по някакви прогнозни показатели. Именно заради тази престъпна схема хората не плащат и са натрупали досега хиляди левове задължения", коментира той. Кърлев от години призовава за бойкот на "Топлофикация" заради нейната арогантност към клиентите. "62% от хората вече не плащат за парно, откакто ги убеждаваме, че всичко е лъжа и измама", обяснява разпалено той. Още един проблем ще възникне с топлинното счетоводство - тази услуга вече навършва 10 години, колкото трае гаранцията на индивидуалните уреди. Т.е. на много хора им предстои да се бръкнат със сериозни суми и ако преди 10 години са дали за монтиране на уредите по 150-300 лв. за апартамент, сега ще трябва да платят още по-скъпо за по-съвременни уреди. Нищо, че от тази техника няма особена нужда, при положение че топлофикациите вярват повече на емпиричните си наблюдения.
Източник: Сега (24.02.2010)
 
По-скъпо парно ще плащаме от 1 април. Ден преди Разпети петък цената на топлото ще се вдигне с около 5%. Това стана ясно от думите на Ангел Семерджиев, шеф на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Причината е поредното поскъпване на природния газ. Предложението е цената на горивото, използвано от топлофикациите, да скочи с 16,62%. От 1 юли пък може да ни ударят с такса "електромер". По 1,80 лева на месец да плаща всеки абонат, иска компанията ЕВН, която обслужва Югоизточна България. От промяната потърпевши ще са хората с необитаеми жилища и вили, които се посещават рядко. Такива са 20 на сто от електромерите в страната. Дори да не са ползвали ток, собствениците им ще броят на Енергото по 21,60 лева на година.
Източник: Стандарт (10.03.2010)
 
Между 8% и 11% ще поскъпне парното от 1 април, ако се приеме увеличението на цената на природния газ, която иска "Булгаргаз". Компанията предложи увеличението да е с 26,42%. Очакванията бяха за промяна с около 17%, обяви председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Ангел Семерджиев. ДКЕВР няма да може да смъкне поскъпването под 15%, защото разходите са обосновани за тази цифра, коментира той. Вчера депутатите от парламентарната комисия по енергетика и икономика изслушаха най-големите топлофикации - София, Пловдив и Варна, както и ДКЕВР, и обсъдиха мерки за подобряване финансовото състояние на дружествата.
Източник: Стандарт (11.03.2010)
 
"Топлофикация София" започва мащабен проект за внедряване на отпадъците като ресурс в горивните си инсталации. Това обяви изпълнителният директор на дружеството Петко Милевски пред парламентарната комисия по икономика, енергетика и туризъм по време на обсъждане на икономическото състояние на топлофикационните дружества. Милевски каза, че ще бъде обявена обществена поръчка засега за предпроектно проучване, а към края на годината и за изготвяне на цялостен инвестиционен проект. Той посочи, че дружеството ще търси привличане на средства от международни финансови институции. Проектът е свързан с решаване на една национална задача - от една страна икономия на гориво, а от друга - справяне с екологичните проблеми пред столицата, обяви Милевски. Той съобщи, че спестеното гориво ще е 15 процента, ако проектът се реализира. Отпадъкът на София се изчислява на около 400 хил. тона, от които може да се получи 140 - 150 тона обработен за горене отпадък с калоричност равна на тази на кафявите въглища, каза Милевски. Ще се опитаме до 2013 г. да реализираме проекта в цялостния му вид, а още преди 2012 г. да влезе в експлоатация когенерацията на топлофикационното дружество, посочи изпълнителният му директор.
Източник: expert.bg (12.03.2010)
 
Заплашителни писма получават абонати дори и при 100 лв. борч за парно. "Топлофикация София" от няколко месеца масово изпраща поканите до длъжниците си, съобщиха потърпевши в редакцията на "Стандарт". Дори и за дълг от неколкостотин лева дружеството съобщава на нередовните си платци, че трябва да се издължат в срок от 7 дни или да се договорят с "Топлофикация" за разсрочване на дълга. При еднократно плащане на задълженията към главницата ще бъде начислена и платена и лихва според чл. 86, ал. 1 от Закона за задълженията и договорите. След изтичането на този срок дружеството заявява, че ще пристъпи към събиране на неплатените сметки по съдебен ред. След решението на правораздавателните органи, длъжникът ще плати и съдебните разходи на "Топлофикация" по делото заедно с борча и лихвите. Това означава, че при наличие на съдебно решение и незаплащане на борчовете към "Топлофикация" в дома на длъжника ще дойде съдия-изпълнител, който ще изземе имущество. Още през миналата година дружеството окончателно се отказа от практиките да събира дълговете си чрез т. нар. лихвени ваканции или чрез спирането на парното и топлата вода на сгради с голям брой длъжници. Последно през септември 2007 г. "Топлофикация София" реши да опрости лихвите на нередовните си платци, ако дойдат и погасят задълженията си накуп. Тогава редица софиянци се възползваха от възможността да спестят лихвите, но ефектът за самото дружество не беше голям. Сериозен скандал обаче се разрази, когато през есента на 2008 г. "Топлофикация" започна да спира топлата вода на сгради с над 90% нередовни платци. От това пострадаха и коректните абонати. Наскоро пък ВАС обяви тези действия за незаконни и така даде възможност на всички потърпевши да съдят "Топлофикация" за нанесените вреди. Още през м. г. ръководството на дружеството обяви, че се отказва от тази практика, както и от лихвените ваканции.
Източник: Стандарт (01.04.2010)
 
С между 3 и 5% скача парното от днес. Най-много се вдига цената при "Топлофикация Варна" - с 4,63%. Най-малко увеличение пък има в Правец и Велико Търново - съответно 3,04 и 3,08%. В София парното поскъпва с 3,99%, в Пловдив с 3,91%, в Шумен с 3,66%, във Враца с 4,33%, в Бургас с 4,14%, в Казанлък с 3,23% и в Разград с 3,82%. Вчера Държавната комисия за енергийно и водно регулиране реши все пак да има увеличение на цената на парното, въпреки че до последно се говореше, че ще се търси вариант тя да не се пипа. С 5,88% по-скъпо ще продава от днес "Булгаргаз" синьото гориво. Вчера на Министерски съвет беше прието предложението на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков "Булгаргаз" да продава природния газ с 5% по-ниско от пределната цена, която определи в понеделник ДКЕВР. Максимално разрешеното поскъпване на газа беше 10,88%, но с решението на правителството то се намалява до 5,88%. Така 1000 кубика гориво от днес струват 437,54 лв. без ДДС.
Източник: Стандарт (01.04.2010)
 
Българският енергиен холдинг (БЕХ), който трябва да бъде закрит до края на юни, оставя след себе си 110 млн. лв. несъбрани вземания. Това научи "Сега" от одитори на холдинга. Преди седмица от БЕХ съобщиха, че печалбата за 2009 г. е над 75 млн. лв. Според одиторите обаче отчетът е пренебрегнал факта, че на холдинга висят несъбраните вземания от столичната "Топлофикация". В края на 2008 г. бюджетът отпусна 400 млн. лв. на БЕХ. С половината от сумата бе увеличен капиталът му, а с другата половина холдингът купи вземанията на своята дъщерна компания "Булгаргаз" от столичната "Топлофикация". Оттогава тези вземания са намалели до около 110 млн. лв., но продължават да стоят в баланса на холдинга. Одитът ще бъде публикуван идната седмица и се изготвя от "Ърнст енд Янг". БЕХ ще бъде окончателно разформирован до края на юни, а след това дъщерните му дружества ще заработят или самостоятелно, или ще бъдат групирани по сектори, заяви вчера министър Трайчо Трайков. В петък той и премиерът Борисов обявиха, че БЕХ се закрива, защото е "паразитна структура". "Единият вариант е да се обособят газовите дружества в една група, останалите - в друга. Или пък търговските в една, а самите активи в друга", прогнозира Трайков. Засега обаче дружествата ще се управляват самостоятелно. До края на седмицата ще има още уволнени шефове на държавни енергийни компании, закани се вчера Трайков. В края на миналата седмица бе сменена шефката на БЕХ Галина Тошева, като нейното място до закриването на холдинга бе поето от заместника на Трайков Евгени Ангелов. От думите на икономическия министър се разбра, че заместничката му Мая Христова, която също е в ръководството на БЕХ, ще продължи конкурса по избор на консултант за АЕЦ "Белене". "Булгаргаз" пък ще продължи самостоятелно да преговаря с "Газпром" по новите газови договори. Освен това управляващите не се отказват от намеренията си да раздържавят части от НЕК или негови активи. Икономическото ведомство било и на финалната права по създаване на консолидационна компания, в която да влязат миноритарните дялове на държавата в ЕРП-тата, както и държавното участие в още около 50 компании.
Източник: Сега (13.04.2010)
 
"Топлофикация София" да бъде прехвърлена от държавата към Столична община заедно с дълговете. Това е един от разглежданите в момента варианти, съобщи зам.-министър Мая Христова. Заедно с общината в момента обсъждаме различните варианти. Друга възможност е борчовете да бъдат капитализирани. Това означава, че "Топлофикация" автоматично ще има втори акционер - "Булгаргаз". Третата възможност е задълженията да се разсрочат и дружеството да си ги плаща периодично, обясни още Христова.
Източник: Стандарт (15.04.2010)
 
Промените в българската енергетика, възникващи от предстоящото разваляне на Българския енергиен холдинг, изостриха апетита на Столичната община да си върне собствеността над местната "Топлофикация", но по възможност без дълговете й. Вчера шефът на общинския съвет Андрей Иванов заяви, че държавата трябва да върне "Топлофикация" на общината, но дълговете й да си останат за сметка на държавата, защото се натрупали от "неправилното отношение" на предишното правителство. Иванов припомни, че софийското парно е било "взето насила" от общината по време на тройната коалиция. То обаче е дружество на София и гражданите й и те трябва да решат дали ще го приватизират в бъдеще или ще си остане общинска собственост, каза Иванов. "В интерес на града е дълговете, които са резултат от неправилното отношение на предишното правителство, да не ни бъдат прехвърляни", заяви шефът на общинския съвет. По последни данни тези дългове са около 110 млн. лв. Предишният кабинет отпусна на Българския енергиен холдинг около 200 млн. лв. за погасяване на задълженията на софийската "Топлофикация" към "Булгаргаз". По този начин закриващият се холдинг в момента се оказва с несъбрани вземания, чиято съдба е неясна. Ситуацията на практика е същата, както през 2008-2009 г., когато столичният кмет Бойко Борисов спореше с тогавашния енергиен министър Петър Димитров. Общината тогава притежаваше 58% от "Топлофикация", а държавата - 42%, но дружеството натрупа задължения към "Булгаргаз" за гориво от около 130 млн. лв. Борисов обвиняваше за дълговете правителството, защото негов орган определя цените и на природния газ, и на парното. Накрая обаче се съгласи софийското парно да се одържави напълно без никаква парична компенсация. След "сделката" пък Петър Димитров замрази цените на парното в София и докара дълговете на дружеството до над 200 млн. лв., заради които се наложи правителството да спасява фирмата.
Източник: Сега (16.04.2010)
 
Прехвърлянето на "Топлофикация - София" без дълговете й към Столичната община е невъзможно. Това съобщиха от икономическото министерството дни след като Столичната община поиска обратно парното си, но без задълженията му. "Анализът ни сочи, че подобна операция на прехвърляне на дружеството на общината без дълговете му е невъзможно, тъй като това ще бъде третирано като неправомерна държавна помощ, както и като дефицит по централния бюджет съгласно методиката на "Евростат", в резултат на което държавата ще претърпи сериозни негативи и санкции от страна на Европа", обясниха от икономическото министерство. От ведомството са излезли със собствена позиция след среща с Министерството на финансите. Двете институции предстои да уведомят за позицията си и Столичната община. "Топлофикация - София" стана отново държавна през 2008 г., когато общината прехвърли 58.2% от дела си в нея заради дълговете й. "Ще търсим възможност дружеството да бъде върнато само със задълженията на потребителите", каза в сряда председателят на Столичния общински съвет Андрей Иванов. Той уточни, че е "в интерес на града" дълговете към "Булгаргаз" да останат за сметка на държавата, тъй като били натрупани заради "неправилното отношение на предишното правителство" и политиката му при определяне на цените на газа и парното. От "Булгаргаз" съобщиха, че към 15 април общите задължения на "Топлофикация - София" към дружеството са 141 млн. лв., като от тях 41.4 млн. лв. са текущи. От министерството на икономиката допълниха, че столичното парно дължи и още 223 млн. лв. на Българския енергиен холдинг. В същото време вземанията на топлофикацията от клиенти са 273 млн. лв., от които повече от 236 млн. лв. са просрочени. Също така от икономическото министерство предлагат проектът на Завода за отпадъци в столицата да се обвърже с "Топлофикация - София", така че тя да оползотворява произведеното от завода гориво. "Тъй като заводът е общински проект, обвързването на двата проекта ще повиши общата им ефективност и ще позволи на общината да печели от инвестициите си. Считаме, също така, че нетната стойност на "Топлофикация - София" и в момента е положителна", обясниха от ведомството. Според изчисленията на министерството, ако мощността за оползотворяване на гориво е в технологична връзка или е изградена на територията на "Топлофикация - София", ефективността на Завода за отпадъци ще се повиши, тъй като няма да се налагат транспортни разходи и такси за изгаряне, обясниха от икономическото ведомство. Те допълниха, че така топлофикацията ще получава безплатно гориво, което би снижило себестойността на произвежданата от нея топлоенергия до 15%. От ведомството не уточниха в какви срокове може да бъде осъществен този проект.
Източник: Дневник (19.04.2010)
 
Мераците на столична община да придобие 100% от "Топлофикация" София, но държавата да й плаща дълговете за гориво, бяха пресечени от енергийния министър Трайчо Трайков. "Прехвърлянето на акциите на "Топлофикация" София си вървят заедно с определени активи и определени пасиви. Така е станало прехвърлянето миналата година на акциите към държавата, така трябва да стане и сега към общината", заяви след заседанието на кабинета вчера Трайков. Той бе категоричен, че дори с дълговете, които са към 110 млн. лв., дружеството има нетна положителна стойност и "ясна синергия между софийския завод за отпадъци и дружеството". Преди дни шефът на общинския съвет Андрей Иванов заяви, че държавата трябва да върне "Топлофикация" на общината, но дълговете й да си останат за сметка на държавата, защото се натрупали от "неправилното отношение" на предишното правителство.
Източник: Сега (22.04.2010)
 
Няма крайно решение за "Топлофикация София". Този въпрос трябва да се приключи възможно най-скоро. Това заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков след редовното заседание на кабинета. "Топлофикация-София", дори и с дълговете, има нетна положителна стойност при процедура за приватизация, коментира Трайков. Той изтъкна, че дружеството има много добра синергия със завода за битовите отпадъци на София - визирайки проекта, който предвижда полученото от завода гориво да бъде използвано от топлофикационното дружество. МИЕТ иска да прехвърли обратно и активите и пасивите на дружеството, стана ясно още днес. Министърът обясни още, че днес на заседанието на кабинета са приети 136 мерки за подобряване на административната тежест. Сред тях са мерки за намаляване на обема от информация, които фирмите и гражданите предоставят на държавните структури.
Източник: econ.bg (22.04.2010)
 
Жителите на София, Бургас, Плевен и Враца може да останат без топла вода, ако до месец-два топлофикациите в тези градове не изплатят задълженията си към "Булгаргаз". Това съобщи вчера пред Дарик радио шефът на държавната фирма Димитър Гогов след срещата си с представителите на закъсалите топлофикации. "Ако няма мерки от двете страни, няма да сме в състояние да подаваме газ, без той да се заплаща", каза Гогов. Текущите дългове за последния отоплителен сезон на четирите топлофикации надхвърлят 50 млн. лв., от които само столичното парно има над 30 млн. лв. Отделно от това софийската "Топлофикация" има и над 100 млн. лв. разсрочен дълг.
Източник: Сега (29.04.2010)
 
Топлофикации са обещали да платят газови дългове Абонатите на парно в София, Бургас, Плевен и Враца може да останат без топла вода, ако до месец - два топлофикациите в тези градове не изплатят голяма част от задълженията си към доставчика на природен газ „Булгаргаз”. Това съобщи директорът на газовата компания Димитър Гогов. Повече от половината дълговете са натрупани от „Топлофикация-София”. Шефът на дружеството Петко Милевски увери, че до лятото дружеството ще покрие голяма част от дълга си към „Булгаргаз”. Представители на изпадналите в дългове топлофикации са се срещнали вчера с хора от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране и с представители на енергийното министерство. На тази среща дружествата са поели ангажимент да започнат да изплащат задълженията си, обясни Димитър Гогов: Ако няма мерки от двете страни, няма да сме в състояние да подаваме газ, без той да се заплаща, каза Гогов. Той допълни, че текущите дългове за последния отоплителен сезон на четирите топлофикации надхвърлят 50 млн. лв., като тези на столичната топлофикация са малко над 30 млн. лв.
Източник: Дарик радио (29.04.2010)
 
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) е обявила за незаконен избора на фирма "Браво - ЕИБ софт" за изграждане на информационна система за нуждите на "Топлофикация - София", показва справка в регистъра на институцията. Антимонополният орган е бил сезиран от отпадналата от конкурса "Сирма солюшънс", която твърди, че е отстранена неправомерно. Според събраните от комисията доказателства компанията има право, затова решението е върнато за повторно класиране. На 8 март антимонополното ведомство е отхвърлило искането на "Сирма солюшънс" за налагане на временна мярка "спиране на процедурата", с което на практика е разрешила на "Топлофикация - София" да сключи договор с избрания изпълнител. В случай че поръчката е възложена, договорът не може да бъде развален и изпълнението на процедурата ще продължи. Жалбоподателят има право да потърси правата си в съда.
Източник: Дневник (03.05.2010)
 
Правителството взе решение да прехвърли безвъзмездно на Столичната община "Топлофикация-София", съобщиха от пресцентъра на Министерския съвет. Досега собственик на целия капитал на дружеството беше Министерството на икономиката енергетиката и туризма. Правителството предлага общината да вземе топлоенергийната компания с всичките й активи и пасиви. Преди време председателят на общинския съвет Андрей Иванов заяви, че общината си иска обратно парното, но по възможност без дълговете към "Булгаргаз", тъй като те са натрупани заради политиката на държавата по времето на кабинета "Станишев". Според съобщението на правителствената пресслужба от днес подобен вариант е "рисков за страната с оглед регламентите на ЕК за държавните помощи, като и методиката на Евростат за отчитане на бюджетния дефицит". Решението на правителството за "Топлофикация" се обяснява с това, че дружеството е създадено като общинско предприятие, а инфраструктурата му е част от инженерната инфраструктура на столицата.
Източник: Дневник (10.05.2010)
 
Посредниците при определянето на сметките за парно може да бъдат премахнати. "Топлофикация София" може да се включи в бизнеса с топлинното счетоводство. Дружеството вече е взело лиценз за работа с уредите на "Сименс", съобщи изпълнителният директор на столичното парно Петко Милевски. Говорих с централите на "Техем" и "Бруната", но те отказаха да ни дадат софтуер за работа с уредите им, обясни той. Проблемът е, че в момента много малка част от абонатите използват уредите на "Сименс". От тази година обаче започва подмяната на топломерите, чиято гаранция изтича. Така при добра организация на абонатите голяма част от сградите могат да решат да сменят фирмата за дялово разпределение, която ги обслужва, и да минат към "Топлофикация", коментираха експерти от бранша. Бих предпочел да запазя една и съща цената на топлата вода през зимата и лятото, заяви още Милевски. Той обясни, че "Топлофикация София" не воюва за летни клиенти, докато за някои по-малки топлофикации е логично въвеждането на лятна цена, защото за тях било жизнено важно да имат натоварване на мощностите си през лятото. Според Милевски обаче въвеждането на различна лятна цена е въпрос на маркетингова политика. Столичната "Топлофикация" ще се възползва от възможността да спре парното на сградите, в които две-трети от абонатите не плащат, ако с промяна в закона й дадат това право.
Източник: Стандарт (14.05.2010)
 
Столичната топлофикация е на път да стане топлинен счетоводител и наред с другите фирми за дялово разпределение да продава и отчита топломерите в апартаментите на абонатите. От „Сименс", които произвеждат уреди за дялово разпределение, вече са дали на „Топлофикация София" право да работи с тях. Преди това топлофикационното дружество е поискало такова разрешение от „Техем" и „Бруната", но е получило отказ. Това обяви вчера изпълнителният директор на „Топлофикация София" Петко Милевски. Ако „Топлофикация София" започне да прави дялово разпределение, това няма да е прецедент.
Източник: Монитор (14.05.2010)
 
12 процента поскъпване на топлоенергията в София от 1 юли ще поиска Столичната топлофикация, ако природният газ скочи между 10 и 15 на сто. Разчетите са на шефа на софийското парно Петко Милевски. На фона на тази прогноза може би ще изглежда добра новина, че Милевски смята, че в София не трябва да има лятна цена на топлата вода. В по-високата цена на топлата вода през лятото Милевски вижда логика, но смята, че промените в закона трябва да дадат право на всяка топлофикация сама да решава дали да товари още абонатите си. Петко Милевски - изп. директор на Топлофикация - София: "Ако на нас ни предложат действително този маркетингов подход, аз бих запазил цената на топлата вода през летния период, което ще отговаря в края на краищата на очакванията на нашите клиенти. Топлофикация - София е такава, че тя не воюва за летни клиенти, тя воюва и държи да обслужва целогодишно милион и 800 х. граждани на София." Далеч по-сърцато Милевски приема идеята за спиране на отоплението в сградите с повече от една трета длъжници, защото така било справедливо и за всички. Петко Милевски - изп. директор на Топлофикация - София: - Това пък не нарушава ли правата на тези, които са изрядни платци? - Напротив, защитават правата на болшинството в сградата. - Остават на студено - това ли им е правото? - Ние всички живеем в големи градове и спазваме общи правила. Колко са сградите, заплашени от спиране на парното, Милевски не каза, но по думите му нелоялните платци били много по-малко от половината.
Източник: БНТ (14.05.2010)
 
Потребителите на топлинна енергия да бъдат освободени от задължението да са собственици на топломерите и водомерите, предлагат от ГЕРБ. Промяната в Закона за енергетиката вече е внесена в парламента, съобщи депутатът от ГЕРБ Валентин Николов. "Ако предложението влезе в сила, потребителите могат да сменят топлинния си счетоводител, а не да бъдат закотвени за него", обясни депутатът. Никъде в Европа потребителите не са задължени да бъдат собственици на топломерите и водомерите, посочи Николов. С промяната в закона потребителите на топлинна енергия ще избират начина, по който да ползват уредите - под наем, на лизинг, обясни той. Предложението е подкрепено от Комисията за защита на конкуренцията. Според Валентин Николов в момента в законодателството не е регламентиран одитът на електроразпределителните дружества. Това е причината от ГЕРБ да предложат и поправка в закона, която дава възможност на ДКЕВР да назначава финансов одит на тези дружества. Проверките ще засегнат качеството на услугите и лицензионната дейност на електроразпределителните компании. Разходите от проверките ще за сметка на проверяваните дружества, обясни Николов. Предложените промени са консултирани с председателя на ДКЕВР Ангел Семерджиев и със заместник-министъра на икономиката, енергетиката и туризма Мая Христова. С поправките в закона, които ще бъдат внесени за одобрение от кабинета, ще се уредят и отношенията на абонатите с топлинните счетоводители. Домакинствата ще имат свобода при избора им и ще могат да си монтират топломери и на лизинг или под наем. При предстоящата смяна на уредите абонатите ще подпишат договори с фирмите, с които да се споразумеят за нови условия и по-добра експлоатация на топломерите Междувременно стана ясно, че Министерството на икономиката, енергетиката и туризма предлага още помощите за отопление на социално слаби да се дават директно на топлофикациите. В момента дълговете към столичната топлофикация са 230 млн. Събираемостта й е с 8% по-добра, отколкото за същия период на 2009 г. Заслуга за това има сътрудничеството със съда, частните съдия-изпълнители и издаването на 1000 заповеди месечно за незабавно изпълнение, припомниха от столичната топлофикация. . .
Източник: Монитор (15.05.2010)
 
Горивото поскъпва поне 15% от лятото, парното го следва Скъп газ чака потребителите от лятото. Това стана ясно от думите на председателя на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Ангел Семерджиев. Прогнозите му сочат, че от 1 юли цената на горивото ще се вдигне с над 15%, което е далеч повече от предвиденото. Причината за рекордния скок е сривът на еврото спрямо долара. През последния месец американската валута отбеляза изключително сериозен скок, а единната европейска валута се срина до най-ниските си нива от 2006 г. насам. България купува природния газ именно в долари и заради това цената на доставките ни ще поскъпне. Оттам и тази за крайните потребители, смята Семерджиев. Колко точно ще е увеличението засега той отказа да прогнозира. Влияние на поскъпването ще окаже и вероятно недовзетият приход от "Булгаргаз", който, според новата Наредба за ценообразуването на газа, трябва да бъде включен в цената за следващите ценови периоди. Засега разполагаме само с данни за първото тримесечие и оттам личи, че компанията почти няма недовзети пари. Когато дойдат данните и за настоящото тримесечие, ще има по-голяма яснота, каза още Семерджиев. Поскъпване на газа с 15 и повече процента означава и че цената на парното трябва да скочи поне с 10%, обясниха специалисти. Между 70 и 80% от стойността на топлото се формира именно от цената на синьото гориво.
Източник: Стандарт (21.05.2010)
 
Парното в София скача до 15%, но цената на тока от 1 юли няма да бъде променяна. Това стана ясно от думите на председателя на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Ангел Семерджиев. И при тримата доставчици на ток ЧЕЗ, Е.ОН и ЕВН все още има резерви, чрез които цената за крайния потребител от 1 юли да остане на сегашните нива, каза Семерджиев. Така той отряза ЕРП-тата, които поискаха повишение на цените между 4,3% и 7,3%. Изключение прави ЕВН, което поиска намаление на цените на тока, но пък предложи въвеждане на такса "електромер" от 1,80 лв. на месец. При евентуално въвеждане на таксата сметката на много абонати на австрийското дружества ще падне с малко над 2%. Ощетени обаче остават собствениците на вили и къщи, които харчат ток много рядко, но всеки месец ще трябва да плащат по 1,80 лв. Не е уточнено каква е идеята на ЕВН за събирането на тази такса - дали искат от абонатите, които дори не ходят до къщата си, всеки месец да плащат и доста високи банкови такси за превод на 1,80 лв. Цената на парното от 1 юли ще се повиши с до 15%, заяви Семерджиев, без да коментира каква ще бъде цената на газа. Това поскъпване важи за големите топлофикации на природен газ. За по-малките централи, като варненската, или тези, които работят с въглища, цената може да се вдигне и с повече. С колко обаче Семерджиев не прогнозира. За момента в доклада на ДКЕВР за увеличение на цените на топлинната енергия са записани предложенията на всички дружества, които варират между 7,78% в Плевен и 35,25% в Габрово. Изключение прави само "Топлофикация Бургас", която е поискала намаление на цената с 0,48%. Шефът на ДКЕВР заяви, че по-голяма яснота за цените на парното ще има, след като "Булгаргаз" представи предложението си за цената на синьото гориво от 1 юли, като добави, че това ще стане в близките дни. Според последните прогнози, от следващия месец природният газ ще скочи с около 15%.
Източник: Стандарт (02.06.2010)
 
138 млн. лв. или 15% по-малко ще даде държавният бюджет на общините. Това предвижда внесената в парламента актуализация на бюджета. 45 млн. лв. ще се дадат на НК "Железопътна инфраструктура". Границата за пускане на външен заем се вдига от 1,2 млрд. лв. на 2 млрд. лв. Нови еврооблигации може да се пуснат до края на тази или през следващата година. 200 млн. лв. се очакват от приватизацията на "Булгартабак", "Топлофикация"-София и ТЕЦ "Марица-изток 3". Приходите в държавната хазна да паднат от 26,5 млрд. лв. на 24,5 млрд. лв., гласи актуализацията. Приходите от ДДС се свиват с 940 млн. - от 6,8 млрд. лв. на 5,8 млрд. лв. Прогнозите на Дянков са за ръст на икономиката от 1% през тази година, дефицит от 3,8%, който може да се финансира от резерва, и публичен дълг под 17%.
Източник: Стандарт (07.06.2010)
 
„Топлофикация-София” е има най-много текущи задължения към държавната компания „Булгаргаз”. Към 1 юни – повече от 24 млн. лева текущи задължения, част от тях - 2-2.5 млн. лева вече са платени. Това съобщи изпълнителният директор на държавния газов доставчик Димитър Гогов. Според него най-тежка е ситуацията с дружеството в Шумен. От доставен газ на стойност 3,5 млн. лева за изминалия отоплителен сезон, единственият получен превод е за 11 000 лева. „Втори такъв отоплителен сезон за „Топлофикация-Шумен” означава кинжален удар по „Булгаргаз”, каза Гогов. Намаляване на задълженията отчитат от страна на „Топлофикация-Плевен”. От близо 10 млн. лева в края на април, в момента са под 6 млн. лева. Същата е тенденцията и в бургаското дружество. Във Враца обаче задълженията са на нивото отпреди месец и половина-два, показват данните на газовата компания.
Източник: Дарик радио (08.06.2010)
 
До края на юли Столичният общински съвет ще има решение по прехвърлянето на "Топлофикация-София" от държавата на общината, каза председателят на съвета Андрей Иванов. По думите му е възложен анализ на състоянието на дружеството и на тази база ще бъде взето решението. Вариантите за бъдещето са много - от външен професионален мениджмънт, въвеждането на когенеративни мощности в някой от ТЕЦ-овете на дружеството, които да работят с RDF-горивните блокчета, до пълната му приватизация, каза още Иванов, цитиран от bТВ. Дружеството стана 100 процента държавна собственост по време на мандата на Бойко Борисов като кмет на София, с решение на Столичния общински съвет. На въпрос относно концертните прояви на пл. "Св. Ал. Невски" председателят на съвета каза, че заедно с кмета на София имат разбирането, че трябва да се ограничат почти тотално всякакви изяви на този площад. Иванов припомни, че има разбиране и от Министерския съвет, като някой от държавните прояви ще се изнесат от пространството на площада.
Източник: Insurance.bg (11.06.2010)
 
"Булгаргаз" дължи 150 млн. лв. на компанията, която притежава националната мрежа "Булгартрансгаз". Това съобщи вчера шефът на "Булгаргаз" Димитър Гогов пред Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Дългът е от времето, когато двете фирми бяха разделени само формално и парите за транзитиране на синьо гориво продължаваха да се плащат на "Булгаргаз". Гогов призна, че парите е трябвало да се платят, но не обясни защо това не е направено досега и дали изобщо някога ще стане. Новината за дълга излиза наяве точно когато Българският енергиен холдинг, в който влизат и двете газови компании, трябва да се закрие. Към този дълг "Булгаргаз" добавя и около 90 млн. лв., които не успя да си прибере от софийската "Топлофикация" и които също тежат на холдинга. Газовото дружество е и осмо в списъка на кредиторите на "Кремиковци" със 120 млн. лв. вземания. Вчера Гогов се пошегува, че би продал това вземане за 20 млн. лв., но никой не иска да го купи дори за 2 млн. лв. Текущите задължения на топлофикационните дружества за газ в момента са към 45-50 млн.лв., каза шефът на "Булгаргаз" пред членовете на ДКЕВР. Той сметна, че това заедно със загубите от практическото замразяване на цената миналото тримесечие прави общите загуби на компанията към 200 млн. долара. "Булгаргаз" няма да може да работи, ако цената на синьото гориво от 1 юли не се увеличи с поне 29.63%", каза Гогов. Миналото тримесечие под синдикален натиск министърът на икономиката Трайчо Трайков нареди на "Булгаргаз" да не се възползва от цялата разрешена от ДКЕВР надценка. Председателят на ДКЕВР Ангел Семержиев съобщи вчера пред БНР, че газът най-вероятно ще поскъпне с около 24-25%. "Реална заплаха държавата да остане без доставка на газ няма, може просто той да не минава през "Булгаргаз", защото няма да можем да плащаме на Русия," каза Гогов. Преди седмици "Овергаз", която е основният доставчик на природен газ, обяви, че от 2011 г. ще излезе на пазара като пряк конкурент на "Булгаргаз".
Източник: Сега (24.06.2010)
 
Шестдесет процента от абонатите на топлофикационните дружества ще имат да вземат пари от изравнителните си сметки, а останалите ще трябва да доплащат за парно и топла вода през изминалия отоплителен сезон, сочат данните на фирмата за дялово разпределение “Техем“, която обслужва най-голям дял от потребителите. Вече са готови 90 на сто от изравнителните сметки на клиентите на “Техем“ и в първата седмица на юли те ще почнат да ги получават, заяви Милена Стоянова, управител на най-голямата фирма за дялово разпределение в България в сряда. Средната стойност на сметката за сезон 2009/2010 за отопление с включена сградна инсталация е около 600 лв. за двустаен апартамент, сочат изчисленията на фирмата.
Източник: Медия Пул (24.06.2010)
 
С 24,6 процента ще поскъпне природният газ от 1 юли, реши окончателно Държавната комисия зда енергийно и водно регулиране на закрито заседание. Повишението е спрямо сега действащата цена. Така синьото гориво ще се продава от следващия месец за 542,50 лв. за 1 000 кубически метра без ДДС. Все още няма яснота с колко ще поскъпне парното. По предварителни оценки на Ангел Семерджиев, председател на комисията, такова поскъпване на газа ще доведе до увеличение на цената на топлата вода за абонатите на топлофикациите средно с 11-12 процента, съобщи Дарик. За двете най-големи топлофикации – в София и Пловдив – поскъпването ще е най-голямо – с 15 на сто.
Източник: Insurance.bg (29.06.2010)
 
От 1 юли електроенергията поскъпва с под 2%, топлоенергията - със средно 12%, а природният газ - с 24.63%. Софиянци обаче ще усетят най-осезаемо поскъпването на топлата вода - от четвъртък цената й се увеличава с 18.6%. Това реши вчера Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) след закрито заседание. Причината за драстичния скок в столицата е, че "Топлофикация София" все още произвежда минимални количества ток, с които да компенсира поскъпването, посочи председателят на комисията Ангел Семерджиев. Във Велико Търново увеличението е с 9.67%, в Пловдив - с 13.30%, а в Бургас - 0.03%. Очаквано цената на тока ще се увеличи с до 2%, както преди седмица обяви премиерът Бойко Борисов. До това повишение се стигна, след като преди седмици ДКЕВР взе решение да компенсира не 18% технологични загуби на ЕРП-тата, а само 15%. Средното поскъпване за ЧЕЗ е 1.88%, за ЕВН - 1.39%, а за Е.ОН - 1.86%. При ЧЕЗ с повече поскъпва нощната тарифа - с 1.85%, а скокът при дневната е 1.81%. При ЕВН положението е същото - нощната тарифа поскъпва с 2.09%, а дневната с 1.08%. При Е.ОН е обратното. От думите на председателя на ДКЕВР се разбра, че окончателните доклади за одитите на ЕРП-тата ще бъдат готови и разгледани от комисията до края на тази седмица и след това ще бъдат изпратени и на самите дружества. Природният газ поскъпва с 24.63% спрямо действащата в момента цена, обяви още Семерджиев. "Булгаргаз" искаше близо 30% увеличение, но според Семерджиев не са одобрени част от мотивите на фирмата, засягащи валутните курсове. "Приемаме, че може да не се отчитат последните резки изменения в тези валути. Ако се получи продаване под себестойност, "Булгаргаз" може да бъде компенсиран", добави Семерджиев. От "Овергаз Инк." вчера съобщиха, че за крайните клиенти на газоразпределителните им дружества синьото гориво ще поскъпне по-малко. Причината е, че дружеството не променя цените за разпределение и снабдяване. Така домакинствата, които се снабдяват от "Овергаз", ще плащат от 1 юли само 16% повече, а за промишлеността и публичния сектор увеличението ще е между 17% и 21%. Преизчислена в киловатчаса, стойността на енергията, произведена със синьо гориво, ще е средно 10.1 стотинки за домакинствата от 1 юли и между 8 и 9.7 ст. за промишлените и обществените потребители. Промяната е с 1.4 ст. спрямо сегашната цена. Същото количество енергия, произведено с мазут, в момента струва 10.2 ст., с ток - 15.1 ст. и с нафта за отопление - 15.1 ст. ОСТРОВ "Газови острови" като България трябва до три години да бъдат свързани чрез възвратни връзки със съседните страни от ЕС, предвижда проект на регламент за сигурност на газовите доставки, съгласуван миналия петък от 27-те държави членки. Той ще бъде гласуван в Европарламента през юли. Чрез изграждане на връзките с Гърция и Румъния нашата страна ще има достъп до общоевропейската мрежа, който й липсваше по време на газовата криза през януари 2009 г. Регламентът бе изработен след трудни преговори, продължили година между Еврокомисията, Европарламента и Съвета на ЕС (държавите членки). Чрез принципа на солидарността той ще задължи страните от ЕС да разполагат с достатъчно запаси, за да могат в случай на криза да компенсират недостига на газ в засегнати държави. По настояване на Европарламента бе записано, че правителствата "няма да могат да се възползват от кризите, за да изкривяват вътрешния пазар". Документът определя като "газов остров" всяка държава в ЕС, която няма достъп до общата европейска газова мрежа и която не може в случай на криза да разчита на резервите в другите страни от съюза.
Източник: Сега (29.06.2010)
 
Природният газ ще поскъпне от 1 юли с 24,63 % - от 435,30 лева на 542,50 лева за хиляда куб. метра без ДДС. Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) реши това вчера на инфарктно 4-часово закрито заседание. Държавната фирма “Булгаргаз” внесе заявление за скок с 29,64 % до 564,30 лева за хиляда куб. м. Причината е рязкото поскъпване на руския газ, който от юли ще пристига на нашата граница с цена 338,7 долара за хиляда куб. м. Приетото увеличение на синьото гориво ще вдигне цената на топлоенергията в София с 18,6 % - от 78,996 лева на 93,732 лева за мегаватчас с ДДС. За Пловдив увеличението е с 13,3 % до 105,096 лева/мвтч, а за Плевен - с 0,17% до 81,60 лева/мвтч. Във Варна поскъпването ще бъде 6,44%, във Враца - 15,92 %, в Бургас - 0,03%, в Перник - около 13%, в Сливен - около 12%, в Габрово - около 16%. Средното увеличение на цените на топлата вода и парното от 1 юли за България е 11,68%, пресметна председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев. В сметките за електричество на всички потребители в България ще бъде включена нова такса - “за когенерация”. Тя ще се начислява върху цената на всеки консумиран киловатчас. Със събраните пари ще се субсидират топлофикациите. Токът за битовите абонати на ЧЕЗ ще поскъпне с 1,81 % по дневната тарифа и с 1,85% по нощната. Увеличението за потребителите на ЕВН е 0,08% за дневната тарифа и 2,09% за нощната. Клиентите на Е.ОН ще плащат от юли 1,74 % по-скъпо по дневната тарифа и 1,64 % повече по нощната. Технологичните загуби на енергото са орязани от 18% на 15 %. Парите от увеличението ще отидат в НЕК, във възобновяеми източници и в някои ТЕЦ.
Източник: Труд (29.06.2010)
 
Връщат "Топлофикация" на Столична община Собствеността на „Топлофикация-София“ ще бъде прехвърлена на Столична община. Това е записано в доклад на зам.-кмета по финансите Минко Герджиков, който ще бъде обсъждан на последното заседание на Столичния общински съвет в четвъртък преди лятната ваканция. С връщането на собствеността на общината се прехвърлят и над 500 млн. лв. задължения за 2009 г. Най-много топлофикационното дружество трябва да плаща към „Булгаргаз“ - 183,5 млн. лв. общо за последните 2 години. Над 95 млн. лв. трябва да се платят на Български енергиен холдинг. „Топлофикация“ е длъжник още и на ЧЕЗ, „Електроремонт холдинг“, топлинните счетоводители „Техем сървисис“, „Бруната България“ и др. Близо 260 млн. лв. към 2009 г. са били неплатените задължения на абонати към топлофикационното дружество. Неплатени сметки имат МВР, НЕК, ЧЕЗ, Софийският университет. В началото на май кабинетът прие 100% от акциите на дружеството заедно със задълженията да бъдат прехвърлени от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма към Столичната община.
Източник: Класа (21.07.2010)
 
Общината окончателно става собственик на "Топлофикация София". Придобиването на дружеството предстои да бъде гласувано и одобрено на заседанието на Столичния общински съвет утре. Държавата вече реши да даде 100% от "Топлофикация" на Столична община, но за окончателното прехвърляне трябва одобрението и на СОС. Дружеството обаче ще премине към общината заедно с всички задължения, които възлизат на над 510 млн. лв. Загубата на "Топлофикация" за миналата година възлиза на 43,06 милиона лева, посочи зам.-кметът Минко Герджиков. В същото време в дружеството работят близо 2500 души, като средната заплата на работниците е 841 лева, става ясно от доклада на заместника на Фандъкова. Най-много задължения компанията е натрупала за природен газ, чийто размер е 355,763 млн. лв., като общо дълговете към 31 декември 2009 г. възлизат на 510,343 млн. лева. Към търговски дружества "Топлофикация" е натрупала близо 135,5 млн. лева борчове за миналата година. Спрямо 2008 г. обаче, когато "Топлофикация" е дължала 161,2 млн. лв., те намаляват. Дължимите суми към самата "Топлофикация" пък надхвърлят 254 милиона лева. Сред основните длъжници са МВР, Студентските общежития на университетите, както и повечето от висшите учебни заведения. Битовите абонати продължават да дължат най-много на дружеството - над 257,5 млн. лв. В доклада на Герджиков за състоянието на дружеството прави впечатление, че събираемостта на "Топлофикация" е намаляла от 73,19% през 2002 г. до 52,24% през 2009 г.
Източник: Стандарт (21.07.2010)
 
Националната електрическа компания (НЕК) няма просрочени задължения за доставена топлинна енергия към "Топлофикация-София". Това се казва в съобщение от пресслужбата на държавната компания. Повод за съобщението е докладът на зам.-кмета по финансите Минко Герджиков за финансовото състояние на топлофикационното дружество, в който НЕК е изброена сред 15-те най-големи длъжници. Според доклада на Герджиков вземанията на "Топлофикация" от НЕК възлизат на 15 млн. лв. за 2008 г. и на 17 млн. лв. през 2010 г. В годишния финансов отчет на НЕК за 2009 г. е отчетено текущо задължение към 31 декември 2009 год. в размер на 4 616.03 лв., дължимо на "Топлофикация- София" за доставена топлинна енергия през декември 2009 год., се посочва в съобщението. То е изплатено своевременно на топлофикационното дружество през януари 2010 год. в съответствие с договорените графици за погасяване, уверяват от НЕК и допълват, че компанията няма други неуредени задължения към "Топлофикация-София".
Източник: Дневник (22.07.2010)
 
Общината си върна "Топлофикация" Столичният общински съвет (СОС) гласува придобиването на 100 процента от акциите на "Топлофикация-София", които сега са собственост на държавата. За придобиването на дружеството от общината гласуваха съветниците от ГЕРБ, СДС, БСП и "Атака", а против бяха съветниците от ДСБ, НДСВ и Георги Кадиев от БСП. Кадиев посочи, че загубата на "Топлофикация-София" за тази година ще бъде 38 милиона лева. Според него цените на парното не могат дори да се приближат до нормалните, защото това ще означава 24 процента увеличение. Съветникът и бивш кандидат за кмет на София от БСП заяви още, че общината не може да си позволи дружеството заради огромните задължения. Задълженията на „Топлофикация-София“ в момента са над 510 млн. лева, стана ясно от финансовите разчети. Председателят на СОС Андрей Иванов заяви, че ще бъде нает чужд консултант за изготвянето на анализ за състоянието и перспективите пред дружеството, а кметът Йорданка Фандъкова определи въпроса с "Топлофикация-София" като „един от най-сериозните в града“. Една от идеите на общината е дружеството да се приватизира. „Работим по предложение за нормативни промени за възможността за събирането на задълженията, а освен това има готов проект за изграждането на когенерационна мощност в града, в която ще се изгарят горивните блокчета, произвеждани от инсталациите за обработка на битовите отпадъци от София“, каза зам.-кметът Минко Герджиков. СОС реши още да се сключи споразумение с кипърската фирма „Ащром“, при което общината да й прехвърли дела си в Централни хали, в замяна на което близкото до „Ащром“ дружество „Абротеа“ да се откаже от претенциите си за градинката до Руската църква.
Източник: Класа (23.07.2010)
 
Столичната "Топлофикация" отново става 100% общинска собственост. Това реши градският парламент вчера, след като през пролетта правителството реши да даде на София компанията. Кметът Йорданка Фандъкова бе категорична, че трябва да се измисли план за събираемост на борчовете. Преди това обаче ще се направи сериозен анализ. Предстоят стъпки за оздравяване на "Топлофикация", подчерта още кметът. След като София си върна "Топлофикация", невъзможно е да няма поскъпване на парното оттук нататък. Това обяви общинският съветник от НДСВ Владимир Каролев. Според червения му колега Георги Кадиев обаче столицата не е трябвало да си връща компанията. Тя в момента е в технически фалит. По думите на Кадиев единственото решение е повишаване на цената на топлото с 24%. Според него обаче никой няма да увеличи цената на парното. Ценообразуването зависи от много фактори, но не и от това, дали дружеството е общинска или държавна собственост, отговори му Фандъкова.
Източник: Стандарт (23.07.2010)
 
Столична община е договорила близо 5 г. разсрочване на новите задължения на "Топлофикация" за природен газ, съобщи вчера зам.-кметът по финансите Минко Герджиков. Миналата седмица Столичният общински съвет прие дружеството от държавата заедно с над 510 млн. лв. дългове. Една част от тях - 214 млн. лв., натрупани преди "Булгаргаз" да премине към Българския енергиен холдинг (БЕХ), вече са разсрочени до 2017 г. Това е отбелязано в годишния финансов отчет на БЕХ със забележка на одита "Ърнст енд Янг", че събираемостта на това вземане е съмнителна. Новите задължения - над 296 млн. лв., са натрупани след края на 2008 г. и за тях общината е договорила 57-месечно разсрочване, т.е. до 2015 г. Основната причина за натрупаните сериозни дългове е ниската събираемост на вземанията, заяви Герджиков. От битови потребители дружеството успява да събере едва 47% от вземанията си, а от стопански организации - 72%. Заради ниската събираемост Столична община е изготвила 8 предложения за промяна в Закона за енергетиката, които Герджиков не можа да обясни. Според него обаче "Топлофикация" трябва да остане общинска поне докато София успее да я оздрави.
Източник: Сега (28.07.2010)
 
Полицаи арестуваха съпругата на ексшефа на "Топлофикация" Валентин Димитров - Станислава докато прибираше 10 хил. лв. подкуп за мъжа си, научи "24 часа". Станислава Димитрова е пипната с белязани банкноти заедно с още трима души, сред които и адвокат с инициали Д. П. Останалите двама са били шофьор и охранител на Димитров. Всичко започнало преди няколко седмици, когато управителката на фирма "Еурозак" Анна Чиирица подала жалба в полицията, че е изнудвана от Валентин Димитров и бившия му заместник Георги Рогачев да им плати 30 000 лв. подкуп, за да остане да работи със столичната "Топлофикация" . Според официалния й сайт "Еурозак се занимава с индустриално почистване. Един от големите й клиенти е "Топлофикация-София". След жалбата полицията се е задействала, били разрешени СРС-та на Димитров и обкръжението му. Така миналия петък били засечени телефонни разговори между Валентин Димитров, Рогачев и шефката на фирмата. В тях ставало дума къде и кога да бъде предаден подкупът от 30 000 лв. Уточнено било това да стане в понеделник в сладкарница "Неделя" в кв. Изток. Спецполицаи проследили Топлото и засекли срещата между семейство Димитрови и изнудваната дама. Тя била приготвила първоначалната вноска от 10 000 лв., но Димитрови се усъмнили, че парите били фалшиви. Поискали да ги проверят в чейндж бюро, но дамата отказала. И сделката се провалила. Било уговорено във вторник на обяд Станислава да отиде да вземе парите от офиса на "Еурозак" в столичния кв. Борово. Около 15 ч Станислава дошла в офиса на "Еурозак" с трима приближени на Топлото - шофьор, охранител и адвокат. Белезниците щракнали на ръцете на четиримата, докато Станислава вземала предварително белязаните 10 000 лв. Двама от задържаните били въоръжени. Фирмата се намира в блок 223А на ул. "Стефан Тошев". Съседи заявиха, че в сградата живеели предимно служители на "Топлофикация". Запознати твърдяха също, че апартамент там преди време имала и Лина Абланска, която е подсъдима заедно с Димитров. В блока има и каса на столичното парно. Предполага се, че Вальо Топлото поискал пари от "Еурозак" заради минали услуги. Четиримата посредници дошли с черно ауди. Веднага обаче били сгащени от полицията и натръшкани на земята. Около 17 ч те още стояха заобиколени от ченгета. Станислава седеше с гръб на стол пред входа на офиса на "Еурозак" и упорито криеше лицето си. Другите двама говореха с криминалисти, докато бяха закопчани с белезници. Районът около мястото бе отцепен. Полицаи не допускаха никого, докато колегите им правеха оглед повече от 3 часа. Управителката на фирмата категорично отказа коментар по случая пред "24 часа". "Не знам за такъв случай. По-скоро е нещо друго", каза вчера софийският градски прокурор Николай Кокинов. Заместникът му Роман Василев също не бе уведомен за акцията. Адвокатът на Вальо Топлото - Лъчезар Таков, не отговаряше на мобилния си телефон. Получи общо 19 г. затвор по две дела Четири дела заведе прокуратурата срещу Валентин Димитров. По две от тях ексшефът на столичната топлофикация получи общо 19 г. затвор. Присъдите обаче не са окончателни. За валутни престъпления, свързани с милионните му сметки в Австрия, Вальо Топлото получи пет години лишаване от свобода. Той обжалва присъдата, прочетена от Софийския районен съд. Градският още не се е произнесъл. За парите, които той е държал в австрийската Спестовна каса - Куфщайн, и дивидентите, които е получил, Димитров дължи 853 330 лв. данъци и 563 693 лв. лихви, изчислиха данъчните. Топлото оспори ревизионния акт, но административният съд в София отхвърли жалбата му. Наесен трима административни топсъдии ще решат спора окончателно. Втората присъда на Димитров - 14 г. затвор и конфискация на цялото имущество, прочете шефът на Софийския градски съд Георги Колев за присвояване на близо 6 млн. лв. С толкова било ощетено столичното парно заради сделки с фирма "Шифър". По същото дело бившата съветничка на Топлото Лина Абланска бе наказана с 12 г. лишаване от свобода, а шефката на фирма "Шибър" Мая Стоилова получи 10 г. затвор. Другите двама подсъдими - ексзаместниците на Топлото Георги Рогачев и Емил Антонов, бяха оправдани. Присъдата също не е окончателна, предстои апелативният съд да се произнесе дали е правилна и законна. В Софийския градски съд са и останалите две дела срещу Димитров, които още не са приключили на първа инстанция. Едното е за безстопанственост - според прокуратурата през периода 2003-2006 г. от столичната топлофикация били похарчени неправомерно към 2 млн. лв. за рекламни материали, горива, храни и луксозни стоки. Още не е приключило и най-скандалното дело срещу Топлото - за пране на пари и укриване на данъци. Става въпрос за близо 10 млн. лв., открити в банкови сметки и сейфове. По този казус Димитров застава на подсъдимата скамейка с майка си Цеца, която е обвинена за укриване на налози. Топлото бе арестуван през лятото на 2006 г., прекара зад решетките близо 11 месеца. В началото на юни 2007 г. бе пуснат на свобода срещу 20 хил. лв. гаранция. Докато бе в ареста, имотите и сметките му бяха запорирани. Топлото събра пари от приятели, за да плати гаранцията си. По искане на комисията "Кушлев" съдът запорира и имоти и пари на майка му за 429 хил. лв. Тя е собственик на апартамента в столичния квартал Белите брези, където Димитров живее със семейството си, и на три парцела с обща площ около 5 декара край село Бели Искър. След излизането от ареста Димитров неведнъж се е оплаквал, че живее скромно и няма пари да си плати парното. Не се признава за виновен, твърди, че е спечелил парите, за които сега го преследват, още преди да стане шеф на столичната топлофикация.
Източник: 24 часа (28.07.2010)
 
Бившият шеф на столичната „Топлофикация” Валентин Димитров е събирал рушвети от фирми доставчици преди всеки отоплителен сезон. Схемата действала години наред. Срещу 5-цифрени суми всяка година ексшефът на дружеството обещавал да осигури на фирмите договори за доставка на части и външни услуги със столичното парно. Това обясниха източници от разследването пред „Монитор”. Засега обаче не са събрани достатъчно данни, за да се повдигне обвинение на Димитров за тези злоупотреби. Преди два дни съпругата му Станислава беше задържана, докато прибираше 10 000 лева белязани банкноти от шефката на фирма „Еурозак” Анна Чирица. Парите били първи транш от сумата от 30 000 лева, които семейство Димитрови поискали от бизнесдамата, за да є продължат договорите със столичната „Топлофикация”. Въпреки, че запознати обясниха, че Топлото също е бил активна страна в преговорите с Чирица, той отърва засега обвинение за това престъпление, тъй като не бил записан на нито едно СРС от разговорите с бизнесдамата. По неофициална информация фирмата „Еурозак” е сключила договор с “Топлофикация” още по времето на Валентин Димитров. Тогава договорът е бил сключен между Топлото и съпруга на Анна Чирица ­ Зоран. Твърди се, че Топлото се е хвалел, че той е вкарал фирма “Еурозак” в сделка с “Топлофикация” и благодарение на него тя развила успешна дейност. Разправял също, че благодарение на него собствениците є са получили офиса си в 223А в „Борово“, който е строен за служители на „Топлофикация“. Допреди два месеца в този блок е живяла и Лина Абланска ­ шефка на материалното осигуряване, подсъдима заедно с Топлото. Заради изнудването на Чирица съпругата на Вальо Топлото Станислава Димитрова е обвинена за измама в особено големи размери. 25-годишната жена е “възбудила и поддържала в заблуждение”, че ще свърши определена работа, която на практика не би могла да свърши. Това обясни вчера градският прокурор на София Николай Кокинов. Случаят е предаден на Софийската районна прокуратура. Вчера арестът на Димитрова беше удължен със 72 часа, а най-вероятно в края на седмицата прокуратурата ще поиска и постоянното є задържане. Кокинов отказа да поясни дали собственичката на “Еурозак” се е обадила първа на Димитрова. От прокуратурата обаче отрекоха информацията, която МВР предостави, че в случая е замесен и Вальо Топлото. “Нямаме доказателства за него” бе лаконичен прокурорът. Той отказа да съобщи и дали семейство Димитрови са извършвали предишни услуги на фирма „Еурозак“. Другите трима, задържани при спецакцията, са престояли 24 часа в ареста и са освободени. Единият от тях е адвокат, но Кокинов не пожела да уточни имената му. Другият се е представил за семеен приятел, а третият е просто шофьор. Станислава Георгиева-Димитрова е втората съпруга на Топлото. Тя е по-млада от него с 30 години. Двамата имат дъщеря – Даная. Преди това той е бил женен за Мария Бигулева, от която има син. 25-годишната съпруга на Вальо Топлото беше задържана при спецакция „Финансистите”. Освен нея бяха закопчани още шофьорът и бодигардът на бившия шеф на „Топлофикация” София. Според разследващите Димитров се свързал със собственичката на фирма „Еурозак” Анна Чирица миналата седмица. Поискал й 30 бона рушвет за да уреди продължаване на договорите на нейната фирма със столичното парно. Източници от прокуратурата обясниха, че фирмата „Еурозак” е разследвана по делото срещу Топлото като един от съмнителните доставчици на материали, чрез които е източвана „Топлофикация”. На срещата миналата седмица Димитров предложил да помогне на дамата, като използва старите си връзки в дружеството. Парите за услугата трябвало да се преведат на няколко транша от по 10 хиляди лева. Когато получила „офертата”, жената веднага подала сигнал в Икономическа полиция, която се заела с разследването на случая. Ченгетата веднага започнали да записват разговорите на дамата с бившия шеф на топлофикацията.
Източник: Монитор (29.07.2010)
 
"Топлофикация" не се продава Йорданка Фандъкова, Кмет на София - Г-жо Фандъкова, как се справя Столичната община с кризата, след като правителството наложи допълнителни съкращения на разходите? - Антикризисната ни програма бе готова още с приемането на бюджета за 2010 г. Но трябва да сме много внимателни, въпреки че парите са с 200 млн. лева повече в сравнение с предишната година. Разчитаме и на привлечени средства. Строителството на метрото и изграждането на канализация текат с пълна сила, защото кметството защити добри проекти по еврофондовете. Имаме и средства от Европейската инвестиционна банка за кръстовища на две нива. Всички тези мерки ни дават възможност да изпълняваме инвестиционната си програма. Правим и съкращения. Хубавата новина е, че приходите от данъци и основните такси са повече от миналата година и това ни дава възможност да работим по-спокойно. Данните отпреди няколко дни са, че имаме преизпълнение от данък сгради - 61%, данъкът за превозните средства е изпълнен 68%, а такса смет - 62 на сто. Значи сме планирали правилно. А на тези, които не са си платили задълженията, издаваме административни актове. В момента са издадени 52 заповеди за проверка. - А какви съкращения ще правите? - На практика ще съкращаваме само административни разходи. За детски заведения, училища и болници няма да се намаляват средствата. Предложих на зам.-кмета Минко Герджиков и съветниците приеха единодушно 1,5 млн. лева от резерва да се покрият парите за детските градини и социалния патронаж. Тази сфера щеше да пострада от намаляването на парите. - Столичната "Топлофикация" вече е общинска. Ще оздравявате ли дружеството? Не е ли по-добре да се приватизира? - Хората не се интересуват на кого е "Топлофикация", а да имат парно и то да е на поносими цени. Затова правим програма за управление на дружеството с ясни ангажименти към мениджмънта и към ръководството. "Топлофикация" е в незавидно състояние, но има активи, които до този момент не са използвани добре. Поемаме отговорността, но разчитаме и на държавата - ако има проблем и абонатите се откажат от парно и минат на ток, електропреносната мрежа няма да издържи. За това си дават сметка и колегите от правителството. Вече сме подготвили предпроектно проучване за изграждане на когенерация към една от топлоцентралите. До отоплителния сезон ще имаме краткосрочна програма и план за действие. Договорихме и разсрочване на дълговете на "Топлофикация", търсим и механизъм за събираемост на сметките - това също е проблем. А дали трябва да се приватизира, ще покаже анализът, който сме поръчали. Но смятам, че не бива да бързаме. - Ще се вдига ли цената на парното? - Вдигането на цената вече се случи. Не очаквам през новия отоплителен сезон да се покачва. А и чуваме добри новини от преговорите на правителството за газа. - Как ще коментирате искането на пловдивския кмет Славчо Атанасов за още 198 млн. лева за софийските бали? - За съжаление тази тема влиза пак в една нездрава дискусия, която познаваме отпреди години. Тя е на дневен ред само защото преди този въпрос се политизираше и се спекулираше с него. Много неприятно съм изненадана, че кметът на Пловдив продължава в същия дух. Столичната община имаше подписан договор при ясни параметри. Извозени са 100 хиляди бали на сметището в Цалапица и всичко е изплатено до стотинка. За останалите бали преговаряме с общините и поставяме въпроса партньорски. Законните сметища имат такса на входа, а ние сме готови да разговаряме и за по-висока. В момента на криза всеки би се радвал на допълнителни постъпления. Слава богу, някои общини разглеждат въпроса по този начин. Недоумявам и смятам, че г-н Атанасов прави някаква предизборна кампания. Да не говорим, че свърза отпадъците с театрите, което е недопустимо. Ние също издържаме театри. - Подлезите са едно от най-невралгичните точки на града. Имате ли планове как да се оправят? - Все още дискутираме начина, по който подлезите да се управляват. При "Егида" те се стопанисваха зле. Анализът ни показа, че трябват 10 млн. лева, за да се ремонтират и възстановят. Общината може за две-три години да реши въпроса. Имаме и спечелен проект от оперативна програма "Регионално развитие", сега текат процедурите за изпълнител. С евросредства ще се реконструират два, които са в най-тежко състояние - до гара "Подуяне" и на бул. "България" до БОКАР. В следващия бюджет също ще бъдат заложени пари. Може да се създаде общинско предприятие, има и други идеи. Имаме договорка с полицията за по-чести проверки по време на обход. - Как текат уличните ремонти? Принуди ли ви кризата само да кърпите дупки? - Продължаваме програмата за ремонти на улици, най-вече за вътрешнокварталните. Наблягаме на тези, по които има интензивно движение. Правим и цялостни ремонти, не сме спирали. Сега се реконструира изцяло Панорамният път от "Цар Борис III" до "Беловодски път". Участъкът е около 3 км, но се прави с отводняване, с осветление. В момента се изграждат колектори и водопроводи и това е сериозна програма. Според мен, това е най-важният въпрос за София. Досега градът се развиваше хаотично, но вече имаме план за развитие. Затова сега ремонтите се извършват само при изградена подземна инфраструктура. Няма да има вече скъпи квартали без канализация и затова улиците ще се правят само върху изградена канализация. Сега на "Бяла черква" се строи голям колектор, който ще захрани "Манастирски ливади" и други съседни квартали. Подменя се и водопроводът. Улицата ще се преасфалтира чак когато завършат работите през септември. Едновременно текат и частични ремонти на тротоари, по които се правят и рампи. Същото се извършва и по "Черни връх". Започна и рекострукцията на бул."Брюксел", той беше опасен и падаха плочи, сега имаме цялостен проект. Цялостно ще се реконструират и 13 моста. Почистваме планирано коритата на реките, продължаваме да пълним и дупки. - А как се решава болният въпрос с детските градини? - Предстои откриването на няколко нови сгради и на детски градини. 4 млн. лева са отделени от приватизационния фонд за ремонти - 15 училища и 33 детски градини. Съветниците са отворени на тази тема. Имаме и допълнително финансиране за нови 14 групи в помещения, освободени най-вече от частни училища. - Помага ли ви това, че вече присъствате на заседанията на Министерския съвет? - От първо лице мога да кажа, че слушам и коментарите не само за София, но и за всички останали общини. Премиерът като бивш кмет знае много добре нещата отвътре, от кухнята. Мога да уверя всички, че отношението е отговорно с ясното съзнание, че местната власт е най-близо до хората. - Какви бяха последните 9 месеца за вас, откакто станахте кмет на София? - Доста напрегнати, защото проектите са много. Доста са и натрупаните проблеми. Работим за плановото и устойчивото развитие на града. Аз съм оптимист, въпреки че не е лесно. Имам професионален екип, имам подкрепата на общинския съвет и на правителството. Силата ни е в разработването на проекти. Работим по довършване на започнатото, но не спираме да подготвяме и нови проекти. Надявам се, че хората оценяват и повечето зеленина и цветя в София.
Източник: Стандарт (30.07.2010)
 
Топлофикациите в Шумен и София официално бяха прехвърлени на общините с подписа на енергийния министър Трайчо Трайков. Кметът на Шумен Красимир Костов съобщи, че е намерил инвеститор - "Титан пауър", готов да плати 15.5 млн.лв дългове на топлофикация и да вложи 50 млн. евро в когенерационна мощност, която ще намали себестойността на топлоенергията. Според министър Трайчо Трайков столичната топлофикация също ще намери инвеситор за нова когенерационна мощност и това ще бъде свързано със строящия се завод за боклука.
Източник: Сега (05.08.2010)
 
Длъжниците към "Топлофикация София" намаляват, защото предприемаме дисциплиниращи мерки, каза за Агенция Фокус директорът й Петко Милевски. Той заяви, че дружеството търси по съдебен път своите права, защото съдът е единственият арбитър за такива спорове. Длъжниците не се разделят на стопански и битови - всички са еднакви пред закона и подходът е еднакъв. Около 1000 искови молби срещу длъжници внася в съда "Топлофикация" на месец. Подготвя се пакет от мерки за повишаване на събираемостта на "Топлофикация". Една от мерките може да бъде обявяване на имената на длъжниците.
Източник: Стандарт (17.08.2010)
 
Приходите на инженеринговата група "Енергоремонт холдинг" се свиват драстично през първото полугодие с над 80% от 83 млн. лв. на 15 млн. лв. Това показва консолидираният отчет за второто тримесечие на компанията, публикуван на Българската фондова борса. Драстичният спад на приходите води и до минималната загуба на компанията от 155 хил. лв. при нетна печалба от 9.2 млн. лв. по същото време на миналата година. Компанията е сред основните играчи в рехабилитацията на енергийни мощности. Тя е и кандидат за редица проекти в сферата на енергетиката и инфраструктурата. Сред основните и клиенти са АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица-изток 2", АЕЦ "Белене" и др. В момента холдингът е изпълнител и по няколко по-малки поръчки на "Топлофикация - София" и "ТЕЦ Варна". Холдингът бе и сред кандидатите от прекратения евротърг за 187 млн. евро за модернизацията на жп линията Пловдив - Бургас. Осем компании и консорциуми подадоха оферти, като до отварянето на цените за трите лота на жп линията Пловдив - Бургас бяха допуснати френската TSO и два консорциума. Единият беше между "Енергоремонт холдинг" и италианската компания "Салчеф", а другият включва "Главболгарстрой", държавното "Транспортно строителство и възстановяване" и германската "Леонард Вайс".
Източник: Дневник (31.08.2010)
 
С нов дълг от по няколко милиона лева осъмнаха топлофикационните дружества. От юли НЕК започна да изпраща писма и принудително да удържа пари на ТЕЦ-овете за надплатен преди това ток. Сумите са дадени миналата година по старите тарифи за ток, произведен от топлофикациите. Методиката за пресмятане на количествата обаче внезапно е променена на 30 декември 2009 г. В резултат ТЕЦ-овете трябва да връщат пари. До тази дата цената на тока от когенерациите на ТЕЦ-овете се е определяла индивидуално за всеки един от тях в зависимост от наличните мощности. С новата разпоредба цените се уеднаквяват за всички. Променя се и съотношението между принудителна и комбинирана ел. енергия, като втората, от която печелят централите, е драстично намалена. Принудителната се плаща по 61 лв., а комбинираната по 160 лв. за мегават час. Сега НЕК си иска разликата от намалените, но вече платени на ТЕЦ-овете доставки на скъпия ток със стара дата за цялата 2009 г. Първите удръжки от натрупаните суми са калкулирани във фактурите на топлофикациите за юли. Претенции за връщане на пари има и от електроразпределителните дружества, на които също е продаван ток от централите. Оцеляхме в кризата, но сега ще ни довършат, изреваха шефовете на топлофикациите. Осем са ТЕЦ-овете в страната, към които НЕК и ЕРП имат претенции за връщане на суми. Това са топлофикациите в София, Перник, Плевен, Сливен и Русе, "Видахим", "Девен" и ТЕЦ "Свилоза". С най-голям дълг са Перник, Русе и Сливен. Пернишката топлофикация трябва да върне 6 млн. лв. Това ще ни убие, категоричен е директорът Михаил Ризов. Дружеството е в процедура на несъстоятелност от април 2009 г. С новия дълг то не може да изпълни оздравителната си програма. Тя пък е приета от съда и не може да се актуализира. Реална е опасността от ликвидация. Уведомление за размера на дълга НЕК е изпратила до пернишкото дружество на 1 юли. На 11 август следва второ писмо, в което се съобщава, че първата удръжка вече е направена във фактурата за новия произведен ток. Некоректно е НЕК да променя едностранно договор за изтекъл период и да иска пари от нас за вече платени доставки, ядосва се Ризов. ТЕЦ-овете се вдигат срещу исканията на НЕК и ЕРП и настояват за намеса на правителството. Ще се иска среща с икономическия министър Трайчо Трайков, ръководството на НЕК и ДКЕВР. Обмисля се и вариант за оспорване в съда.
Източник: Стандарт (02.09.2010)
 
Столичната "Топлофикация" да се яви на пазара като топлинен счетоводител, за да има конкуренция, обмислят от общината като вариант за оздравяване на дружеството. Сред другите предложения е да има преференциални цени за "Топлофикация", казаха от "Московска" 33. Предвижда се ревизия на топлинните счетоводители, като няма информация дали те имат някаква вина за състоянието на дружеството. От общината припомниха, че през лятото са провели разговори с ДКЕВР за увеличаване малко повече на цената на парното, за да не затъва дружеството изкуствено. Това обаче не е в ущърб на софиянци, а е, за да съществува дружеството, обясни председателят на Столичния общински съвет Андрей Иванов. В отоплителния сезон обаче няма да има повече повишение на цената на парното, подчерта Иванов. От Столичната община предвиждат да поискат от държавния регулатор да преоцени формулите за изчисление на цените на топлото, казаха още от "Московска" 33.
Източник: Стандарт (10.09.2010)
 
"Топлофикация - София" може да излезе на пазара със собствена фирма за топлинно счетоводство. Това е една от мерките, които трябва да вдигнат дружеството на крака. Идеята тепърва ще се обсъжда, обясни вчера зам.-кметът по финанси на столицата Минко Герджиков. Сред мотивите за създаване на собствена фирма счетоводител са сериозният брой жалби от абонати, които се оплакват от частниците. По-късно председателят на Столичния общински съвет Андрей Иванов допълни, че въпросът се дискутира на държавно ниво, защото дейността на фирмите за топлинно счетоводство е регламентирана със закон и всяка промяна трябва да мине през парламента. Иванов успокои софиянци, че парното няма да поскъпва тази зима, защото веднъж вече цените били вдигнати през лятото. Правителството пък ще опита да договори и преференциални цени на газа за дружеството. "Топлофикация - София" ползва 1/3 от газа, който се доставя у нас, и затова е логично да ползва някакви отстъпки", смята Иванов. Очаква се на следващата сесия съветниците да приемат предложения от ръководството екшън план за оздравяването на дружеството. "В него са заложени над 6 млн.лв. допълнителен приход до края на годината от стари задължения", обясни в интервю за "24 часа" преди 2 седмици кметът на София Йорданка Фандъкова.
Източник: 24 часа (10.09.2010)
 
България може да привлече инвестиции от Китай в областта на енергетиката, туризма, инфраструктурата и автомобилостроенето. Това стана ясно вчера по време на българо-китайския търговско-икономически форум, който се проведе в София. За периода 1999-2009 година чуждестранните инвестиции у нас са в размер на 37 млрд. евро, уточни Евгени Ангелов, зам.-министър на икономиката, енергетиката и туризма. С Китай работим съвместно за изграждането на индустриална зона в близост до София. Очакваме сътрудничество и за строителството на завод в Разград, и в автозавода на “Литекс Моторс” в град Ловеч, допълни Ангелов. На форума бяха изтъкнати приоритетите на град София като надеждно място за развиване на бизнеса и икономиката. Минко Герджиков, зам.-кмет по финансите на Столична община, предложи на китайската делегация няколко конкретни проекта за инвестиции. Сред тях са “Топлофикация”, софийското метро, технологичният парк в столицата и др.
Източник: Труд (17.09.2010)
 
- Г-н Терзийски, какво е в момента финансовото състояние на топлофикационните дружества у нас и ще се разплатят ли дружествата с „Булгаргаз“? - В момента четири са дружества, който имат проблеми с изплащането на доставките на природен газ от „Булгаргаз“. Това са топлофикациите в София, Плевен, Бургас и Враца. Към момента около 30 млн. лв. дължи „Топлофикация-София“ текущо. „Топлофикация-Плевен“ задължения почти няма. Там дружеството дължи около 3,4 млн. лв. на „Булгаргаз“, но НЕК трябва да плати на топлофикацията около 3,1 млн. лв. за произведен ток. Тези пари ще бъдат прехвърлени по сметките на газовия доставчик до края на месеца съгласно подписано споразумение. Към края на септември задълженията на „Топлофикация-Бургас“ ще бъдат около 4,8 млн. лв., след като НЕК му плати за произведената електроенергия. При „Топлофикация-Враца“ задълженията ще бъдат около 5,2 млн. лв. до края на септември. От „Булгаргаз“ са поискали разговори с регулатора и ще се направи една обща среща. Доколкото разбирам, ДКЕВР ще иска да събере информация за финансовото състояние на топлофикациите за деветте месеца на годината. Така ще може да се види къде може да се подобрят плащанията към доставчика и какво е състоянието на дружествата. Очаквам до 20 дни да има такава среща. При всички положения ще бъде преди началото на отоплителния сезон. - Има ли как още да се оптимизират разходите на топлофикациите? - От 1 юли ДКЕВР започна нов двугодишен регулаторен период за работата на топлофикациите. Бяха определени цени на електроенергията и на топлофикациите. Там е предвидено при нормално разплащане за производството на електро- и топлоенергия да няма проблеми с плащането на сумите към доставчиците. Проблемът е не толкова в паричните потоци на дружествата, а в регулаторната рамка и във възможността на дружествата да събират навреме вземанията си от битовите абонати. Затова имаше разговори с Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, което в момента подготвя промени в Закона за енергетиката. С тях се надявам наистина да станат търговски взаимоотношенията между всички по веригата – доставчика на гориво, топлофикациите и крайните клиенти. Надявам се до края на годината да бъдат приети промените и така топлофикациите да спрат да предоставят социални услуги. - Какви са предвидените промени в закона? - Подготвят се промени в частта за заплащане на услугата от клиентите. Там се предвижда в случай на забавяне от страна на абоната то да се прихваща от заплатата му, да се блокира международният му паспорт или друго движимо и недвижимо имущество. Трябва процедурата по плащане на задължението да стане по-експедитивна, защото в момента е много трудна. - Топлофикациите в страната ще поискат ли увеличение на цената на тока, който те произвеждат? - Не, няма причина да се иска това. Цената на природния газ е разчетена и се вижда, че намалението на природния газ ще бъде в рамките на 1,5%. А това означава, че цените на топлоенергията няма да се променят. Увеличението на цената на природния газ беше отразено в цените на топлоенергията от първи юли тази година. - Обсъждан ли е някакъв по-специален вариант за покриване на задълженията на „Топлофикация-София“? - Около 30% от консумацията на природен газ в България отива за „Топлофикация-София“. И там е логично да има най-голямо изоставане. Колегите ни в София са подготвили проект за инвестиция в нова мощност, която да изгаря битовите отпадъци на столицата. От асоциацията написахме едно писмо за подкрепа на проекта. Столичното парно иска да кандидатства по програма „Джаспърс“ за получаване на пари по този проект, но не зная точно колко е инвестицията. Идеята е при изгарянето на отпадъците да се произвеждат топло- и електроенергия. - Има ли развитие по казуса с ТЕЦ „Брикел“ и предстоящото спиране на инсталацията? - От асоциацията излязохме със становище до премиера Бойко Борисов и енергийния министър Трайчо Трайков, в което е записано, че при нас е получено писмо от „Топлофикация- Гълъбово“. Тя е част от ТЕЦ „Брикел“, а дружеството е получило писмо от МОСВ за прекратяване на дейността на 31 октомври. Това според нас е абсурдно и не се е случвало никъде в Европа. Ние като част от общността смятаме, че е неудачно да се прекрати дейността на предприятието в началото на отоплителния сезон. Особено при положение че при нас е постъпила информация за инвестиционните намерения на оператора за изграждане на сероочистваща инсталация. Дружеството може да продължи да работи, при условие че се инвестира сега в инсталации за очистване на газовете, и да достигне екологичните норми. Тези неща са представени преди месеци в МОСВ и има работна група по тези въпроси. Обяснено е, че ще се използват най-добрите налични технологии за ТЕЦ „Брикел“. Смятам, че с общи усилия и като се уведоми ЕК за промяната на ситуацията, нашите органи ще разрешат едно временно изключение за нормите. То трябва да продължи между 22 и 24 месеца – това ще е периодът, в който ще направят инвестициите в съоръженията. Така дружеството няма да спре да работи. - Има ли възможност ЕК да се съгласи на подобно изключение, защото това ще е прецедент? - За България ще бъде прецедент, но за други страни членки, изпадали в подобна ситуация, няма да е така. Има места, където не са спазвани въобще еконормите. Такива инсталации има в Испания и Малта. Там има наказателни процедури, започнати от ЕК. Но механизмът на наказателната процедура може да се използва и като мониторинг – тоест като наблюдение за изпълнение на инвестицията. Ако не се изпълнява декларираното, може да се задейства самата санкция ефективно. В повечето случаи тези процедури са мониторингова мярка, чрез която се наблюдава строго процесът, и на всеки три месеца се вижда какво се случва. - Тоест няма глоби, докато тече процедурата, а може да се прави само мониторинг? - Самата процедурата пред съда в Страсбург отнема поне две години. Знаете, че срещу страната ни има заведена процедура от 2007 г. за боклука на София. Към днешна дата все още комисията не се е произнесла с наказание по въпроса. Напълно е възможно в рамките на 22-та месеца за инвестиране в ТЕЦ „Брикел“ наказателната процедура да се използва за мониторинг. При въвеждането на очистващите инсталации процедурата ще отпадне. Изпратеното писмо до премиера е специално за „Топлофикация-Гълъбово“. Енергийната система на комплекса „Марица-изток“, в който влизат ТЕЦ-овете и мините, са свързани в последователна верига. Едно спиране на ТЕЦ „Брикел“ ще наруши взаимовръзките по електроенергийната сигурност, както и доставките на въглища за централите. Това ще бъде критично за системата въобще. Вече сме представили всички проблеми, които биха могли да настъпят от спирането на ТЕЦ „Брикел“, и желаем да бъдат осведомени всички компетентни органи от ДКЕВР и от МИЕТ, така че да не се застраши енергийната сигурност на страната. - Как стои въпросът със спирането на другите мощности, които не спазват еконормите? - „Топлофикация-Сливен“ има утвърдена програма за привеждане в съответствие с изискванията от началото на 2010 г. Те я изпълняват в момента, а централата е под 50 мвт. Това означава, че тя излиза от обхвата на комплексните разрешителни и от директивата за големите горивни инсталации. Програмата в Сливен е съгласувана с МОСВ и там е намерено решение на проблема. ТЕЦ „Марица 3“ Димитровград има още около 6800 часа остатък за работа, които ще свършат към края на 2011 г.-2012 г. Там все още провят предпроектни проучвания за избор на технология и за изграждане на сероочистваща инсталация. В ТЕЦ-Бобов дол пък тече процедура по избор на изпълнител на инвестицията за сероочистващи съоръжения. Изпълнителят трябва да бъде избран до края на тази година. Инвестициите в проектите са различни в зависимост от това, дали строителството е „до ключ“, или външните фирми правят само надзор и инженеринг за изпълнението на проектите. Като цяло в подобни съоръжения за очистване са необходими между 45 и 70 млн. евро. За ТЕЦ-Варна не знам какво точно ще правят. Спомням си, че те имаха конкретно писмо от бившия еврокомисар по екологията Ставрос Димас. Там е записано, че е възможно централата да използва дерогация по директивата, но при съгласувателно решение от МОСВ. До момента такова решение от министерството не е взето и им е отказано. Така ТЕЦ-Варна не могат да се възползват от дерогацията и продължават да дискутират. В писмото от Димас се предлагаше за някои от блоковете да се удължи срокът им за спиране с 3-4 г. Така блоковете щяха да работят до 2018 - 2019 г.
Източник: Класа (27.09.2010)
 
"Топлофикация-София" със загуба от 29 млн. лв. за 2010 г. 29 млн. лв. се очаква да бъде загубата на "Топлофикация- София" за тази година, каза вчера изпълнителният директор на дружеството Петко Милевски пред общинската комисия по инженерна инфраструктура в столицата. Това е значително по-малко от прогнозираните 71 млн. лв. От компанията са продали емисии вредни газове за 8 млн. лв., с които е финансирана част от инвестиционната й програма. Милевски добави, че столичното парно в момента има задължения към "Булгаргаз" от 25 млн. лв. От неизрядните си длъжници топлофикацията е събрала 8 млн. лв. за 2009 г., а за тази година се очакват около 13 млн. лв. Зам.-кметът на София Минко Герджиков посочи, че общината обмисля мерки за повишаването на събираемостта, включително "Топлофикация-София" да стане топлинен счетоводител.
Източник: Класа (28.09.2010)
 
Седемнадесет хиляди домакинства в София имат натрупани задължения за парно в период от преди 5-10 години. Това съобщи вчера изпълнителният директор на столичната топлофикация Петко Милевски. Общо абонатите на дружеството са около 400 хиляди. Милевски заяви, че пръст в увеличението на затлачените сметки за парно има предишното държавно управление на станалото отново общинско дружество. По думите му обещанието от 2008 г. на тогавашния принципал на компанията - Министерството на икономиката и енергетиката, че ще опрости натрупания от увеличената цена на газа дълг на "Топлофикация-София" за 200 млн. лв., е довело до намаляване на събираемостта на сметките. Политиката на дружеството да предявява съдебни искове срещу длъжниците си обаче дава резултат и това е довело до ръст на събираемостта на сметките. Все още основният проблем на топлоснабдителното дружество остава забавянето с години плащане на сметките, което води и до задлъжняване на топлофикацията към доставчика й на суровина "Булгаргаз". Милевски даде за пример как при очаквани 3 млн. лв. събираемост след предаването на искове за дела срещу неизрядни длъжници в Софийски районен съд са платени 8 млн. лв. през миналата година. През тази година прогнозите на дружеството са за ръст на събираемостта. Според зам.-кмета на столицата Минко Герджиков за това ще допринесе публикуването на имената на големите длъжници, наемането на частни съдебни изпълнители за събиране на просрочените задължения, създаването на нов топлинен счетоводител в лицето на "Топлофикация-София". Герджиков посочи, че за наемателите на общински жилища ще се предвиди внасянето на депозит от един наем, с който да се покриват задълженията към топлофикационното дружество. "Топлофикация-София" се стреми да поддържа нивото на текущите си задължения към "Булгаргаз" в рамките на договореното, като сега те са малко под 25 млн. лв., каза още Петко Милевки. Финансовият резултат за полугодието и прогнозата за тази година са за загуба от 29 млн. лв. Предишните изчисления са били за негативен финансов резултат от 71 млн. лв.
Източник: Стандарт (28.09.2010)
 
"Топлофикация София" се стреми да поддържа нивото на текущите си задължения към "Булгаргаз" в рамките на договореното, като днес те са малко под 25 млн. лв. Това съобщи пред съветниците от комисията по инженерна инфраструктура на Столичния общински съвет изпълнителния директор на дружеството Петко Милевски. Обещанието на държавата през 2008 г., когато дружеството е преминало в нейни ръце, че ще опрости натрупващият се дълг от увеличената цена на природния газ от страна на "Топлофикация-София" за 200 млн лв., е довело до намаляване на събираемостта. От миналата година е започнало предаването на искове за дела срещу неизрядни длъжници в Софийски районен съд. Според Милевски при предвижданите 3 млн., които е трябвало да се съберат, са събрани 8 млн. лв., като тази година ръстът на събираемостта ще е до 13 млн. лв. Проблем обаче е бавното решаване на делата - 7% от внесените такива са решени.
Източник: econ.bg (28.09.2010)
 
17 000 домакинства в София имат натрупани задължения за парно през последните 5-10 г. Това съобщи вчера изп. директор на столичната топлофикация Петко Милевски. Общо абонатите на дружеството са около 400 хиляди. Предявяването на съдебни искове вече давало резултат. След завеждането на дела срещу неизрядни длъжници в Софийски районен съд са платени 8 млн. лв. през миналата година. В момента дълговете на дружеството към “Булгаргаз” са под 25 млн. лв., каза още Петко Милевски.
Източник: Труд (28.09.2010)
 
17 000 домакинства в София имат натрупани задължения за парно през последните 5-10 г. Това съобщи вчера изп. директор на столичната топлофикация Петко Милевски. Общо абонатите на дружеството са около 400 хиляди. Предявяването на съдебни искове вече давало резултат. След завеждането на дела срещу неизрядни длъжници в Софийски районен съд са платени 8 млн. лв. през миналата година. В момента дълговете на дружеството към “Булгаргаз” са под 25 млн. лв., каза още Петко Милевски.
Източник: Труд (29.09.2010)
 
Пет топлофикации имат големи задължения към "Булгаргаз", каза изпълнителният директор на дружеството Димитър Гогов. Това са топлофикациите в София, Плевен, Бургас, Враца и Шумен. Топлофикацията в Шумен има дълг от над 14 млн. лв. при положение, че средният й оборот за година не надвишава 4,5-5 млн. лв. Тя е трайно затворена, заяви Гогов. Топлофикация "София" има 25-30 млн. лв. оперативни дългове, а топлофикациите в Плевен, Бургас и Враца имат по над 6 млн. лв. задължения. Просрочените задължения на топлофикация "София" се изплащат по график, за една година са погасени около 30 млн. лв. и задълженията й са паднали на около 80 млн. лв., посочи Гогов. Той заяви, че има реална опасност "Булгаргаз" да не може да предплати към доставчиците си количествата газ, които България внася от Русия.
Източник: Стандарт (29.09.2010)
 
Размерът на задълженията на четири топлофикации към „Булгаргаз" към 1 септември надвишава 45 - 50 млн. лева. Това заяви изпълнителният директор на „Булгаргаз" Димитър Гогов на откритото заседание на ДКЕВР за цените на природния газ от 1 октомври. Става въпрос за дружествата на топлоподаването в София, Враца, Бургас и Плевен. Те са получили от „Булгаргаз" не предупреждение за затваряне, а тревожно писмо, че изпитват затруднения за дейността си. В момента, в който се подпише споразумение за погасяване на стари задължения, то се изпълнява, но започва да се трупа текущ дълг, уточни Гогов. Топлофикация Шумен все още е трайно затворена, с дълг, който надвишава ежегодните им приходи, каза изпълнителният директор. Произволно в доклада на работната група на ДКЕВР се намаляват предвидени за доставка количества природен газ по договори, сключени между търговски страни, каза Димитър Гогов. Той посочи, че от „Булгаргаз" са „удивени от еквилибристиката", с която се борави в доклада, с който експертите предлагат пределната цена на газа от 1 октомври да е 537,40 лева на 1000 куб. м без ДДС. Финалният резултат е виден, съвсем формално той е по-благоприятен от този, който „Булгаргаз" е поискал, заяви Гогов. Предложението на „ Булгаргаз" е за цена от 535,10 лева без ДДС за 1000 куб. м за четвърто тримесечие или намаление от 1,36 % спрямо действащата цена. Според газовата компания има недовзет приход от 78 млн. лева, който трябва да доведе до допълнително увеличение в размер на 92,65 лева на хиляда куб. м без ДДС. Гогов заяви, че формално целият невзет приход на компанията се изчиства през това тримесечие. Директорът на „Булгаргаз" каза, че ако експертите на комисията си търсят работа в „Газпром експорт", ще им даде препоръки. По думите му само за първите осем месеца разликата между покупна и продажна цена на природния газ е 56 млн. лева и не може невзетият приход да е малко над 16 млн. лева, както твърди ДКЕВР. Димитър Гогов каза, че „Булгаргаз" е отчел в предложението си за цената и местен добив в две нови находища в Калиакра и Каварна, които дефакто още не са ясни, за нито една от двете дейности не е подписан договор между концесионера и МИЕТ и това е направено в интерес на потребителите. От 1 януари цената на газа от местен добив ще бъде още по-ниска цена, според договореностите между „Булгаргаз" и концесионера „Мелроуз". Дори цената на руския газ да се покачва, тази на местния добив няма да расте в следващите месеци.
Източник: Труд (29.09.2010)
 
"Топлофикация - София" ще пренаписва оздравителния си план Общинските съветници от ГЕРБ и кметът на Столичната община Йорданка Фандъкова върнаха за поправка оздравителния план на "Топлофикация" до 2012 г. Заради това е възможно да бъде сменено и ръководството на дружеството, което е подготвило документа. Той трябваше да бъде гласуван на днешното заседание на общинския съвет, но беше отложен за сесията след две седмици. Целта на документа е дружеството, което очаква да завърши годината с 29 млн. лв. загуба, да бъде стабилизирано и след това приватизирано. "В плана няма достатъчно конкретни мерки за оздравяването на "Топлофикация". Предложено е съкращаване на разходи, но това не е достатъчно", обясни председателят на стопанската комисия в съвета Николай Стойнев. По-рано през деня Фандъкова коментира, че не е доволна от начина, по който ръководството на дружеството управлява активите му, като добави, че става въпрос за имотите на компанията. Според съветниците от ГЕРБ фирмата може да предложи по-ефективни мерки за намаляване на загубите, въпреки че цената на основната му суровина - газът, и на енергията, която произвежда, са държавно регулирани. Според ГЕРБ една от мерките за подобряване на състоянието на "Топлофикация" е тя стане и топлинен счетоводител, а подобна мярка липсвала в предложенията на ръководството. В момента дяловото разпределение се прави от частни компании. Една от пречките пред "Топлофикация" е достъпът до софтуера, който се използва за отчитане на уредите на сегашните фирми за дялово разпределение. Скоро обаче ще започне масова смяна на топломерите, тъй като гаранционният им период изтича, и препятствието може да отпадне. Лошо подготвеният план за оздравяването парното може да струва поста на ръководството на дружеството. В общинския съвет вече е внесено предложение за освобождаването на единия член на съвета на директорите - Любка Георгиева. Днес кметът и съветниците от ГЕРБ намекнаха, че от ръководството може да бъде отстранен и другият член на борда и изпълнителен директор на дружеството Петко Милевски. Двамата са в ръководството на "Топлофикация" от години, като сегашният им мандат изтича на 22 януари 2012 г.
Източник: Дневник (07.10.2010)
 
Бордът на “Топлофикация София” да бъде сменен. За това ще гласуват утре на сесия общинските съветници. Новината съобщи лично кметицата на града Йорданка Фандъкова. До късно вечерта се водиха преговори дали от поста да бъде освободен директорът на дружеството Петко Милевски. Не съм доволна от програмата на дружеството за оздравителни мерки, отсече Фандъкова. Тя ще представи днес своите условия към фирмата. “Краткосрочният план е да се гарантира отоплението на столичани през зимния сезон и да няма рискове те да останат на студено”, обясни кметицата. Сред средносрочните цели са изчистването на натрупаните задължения и създаването на инвестиционна програма за имотите на дружеството. По думите на Фандъкова терените, които “Топлофикация” имала, били много. Кметицата обяви също, че за деветмесечието на 2010 г. са събрани 74% от задълженията към Столичната община. “Не планираме да увеличаваме местните данъци и такси през следващата година, за да можем да увеличим събираемостта. Ще засилим проверките и ревизиите”, обясни политиката си Фандъкова. Тя добави, че задълженията на културни институции и висши учебни заведения ще бъдат разсрочени, както вече е направено с Народния театър и Софийския университет.
Източник: Труд (07.10.2010)
 
"Топлофикация" отново стана общинска собственост Столичният общински съвет (СОС) утвърди вчера промяната в собствеността на „Топлофикация-София“, с което дружеството стана отново изцяло общинска собственост. Съветниците решиха да се информират всички заемодатели на енергийния гигант за промяната на собствеността. Очакваше се вчера в СОС да се разгледа и оздравителният план на дружеството, но това бе отложено за следващото заседание на СОС. Заедно с плана ще се обсъди и съставът на съвета на директорите, който в момента е тричленен. В него по времето на предишното правителство бяха Любка Георгиева, Георги Кадиев и Петко Милевски. Кадиев напусна съвета на директорите още преди прехвърлянето на собствеността на общината, а в деловодството на общинския съвет е внесено предложение за освобождаването на Георгиева като член на съвета на директорите. Петко Милевски пък е изпълнителен директор на "Топлофикация-София" от 2007 г. „Отлагането на оздравителния план на "Топлофикация-София" няма да повлияе върху отоплителния сезон, който дружеството трябва да осигури на софиянци“, каза след сесията шефът на стопанската комисия в СОС Николай Стойнев от ГЕРБ. „Консултантска компания също преглежда мерките, които се предлагат от ръководството на дружеството за оздравяването му“, каза общинската съветничка от ГЕРБ Валя Чилова. Такса от 50 лева на квадрат на месец ще събира Столичната община за всяка поставена информационна табела на фирма, ако бъдат приети промените в Наредбата за местните такси и цени на услуги. Предложенията са качени за обсъждане в сайта на СОС. В момента единствената изискуема сума според общинската нормативна уредба е 50 лева еднократна такса за издаване на разрешение за поставяне на фирмена информационно-указателна табела и за издаване на разрешение за поставяне на временни информационни елементи. Според предложенията за промяна в наредбата за временни информационни елементи - т. нар. хоругви върху стълбовете на уличното осветление ще се плаща по 1 лев на ден. Скандал избухна в СОС и заради решението Столична община да купи имот от 8,3 декара в община Царево. Съветникът от НДСВ Владимир Каролев се възпротиви на това решение, като нападна колежката си от ГЕРБ Екатерина Йорданова с остри реплики и демонстративно напусна заседанието на СОС.
Източник: Класа (08.10.2010)
 
София ще обяви процедура за приватизация на Общинска банка, след като кметството си върне контрола над трезора. Такова решение е взел Столичният общински съвет още преди няколко години, обяви в интервю за mediapool градоначалникът Йорданка Фандъкова. Междувременно стана ясно още, че всички топлофикации в страната включително и шуменската са готови за новия сезон. Отлагането на оздравителния план на "Топлофикация-София" няма да повлияе на парното и то ще бъде пуснато навреме. Проектът трябваше да се разгледа от градския парламент вчера, но бе върнат, за да се предложат нови мерки. Според общинарите съкращаването на капиталовите разходи на дружеството може да помогне за неговото оздравяване.
Източник: Стандарт (08.10.2010)
 
Много фирми заради кризата не си плащат редовно сметките за парно и топла вода. По този повод "Топлофикация София" обмисля варианта да спре топлоподаването към тези от тях, които не се намират в жилищни блокове и не делят сгради с редовни платци, заяви пред агенция "Фокус" изпълнителният директор на дружеството Петко Милевски. По думите му през последната година длъжниците на "Топлофикация" са намалели с 5-6%, като основната причина за това са делата, които дружеството води срещу неизрядните си платци. Тези действия са стимулирали и други нередовни абонати, които са започнали да погасяват задълженията си, въпреки че срещу тях не е било завеждано дело. Така събираемостта в момента е 65-70%, съобщи Милевски. Това означава, че над 120 хил. абонати на дружеството не си плащат редовно сметките. Задълженията на столичното парно към "Булгаргаз" в момента са 18 млн. лв., съобщи още Милевски. Според думите му, дружеството плаща за полученото синьо гориво с 10-12 дни закъснение. Той поясни още, че всеки месец сметката за газ на "Топлофикация София" излиза между 50 млн. и 70 млн. лв. До вчера в София предсрочно е пуснато парното в 120 сгради, основната част от които са детски градини, болници и училища. Жилищните блокове, пожелали радиаторите им да бъдат затоплени, са 20.
Източник: Стандарт (11.10.2010)
 
Министерствата не плащат на „Топлофикация София“ С 3% са намалели плащанията на държавните учреждения за парно и топла вода, каза в парламента изпълнителният директор на „Топлофикация София“ Петко Милевски. Той уточни, че обикновено държавата се издължава на столичното дружество до края на годината. Почти всички министерства са натрупали борчове към парното, призна Милевски. Заради кризата са намалели и плащанията на компаниите към топлофикация, но най-много са задълженията на битовите абонати. Общо клиентите на парното в момента дължат 250 млн. лв., което е по-малко от задълженията, натрупани за същия период на миналата година. Събираемостта на сметките се е повишила с около 5% в сравнение с 2009 г., но в ръцете на законодателят е да измисли мерки за дисциплиниране на обществото, каза Милевски. Според него най-голяма част от проблемите с плащанията са свързани с разпределението на топлинната енергия. Фирмите за дялово разпределение са необходимо звено, но трябва така да извършват услугите си, че клиентите да са доволни. Българското общество обаче още не е узряло за идеята да се сключват индивидуални договори между топлофикациите и сградите, етажна собственост, смята шефът. Всички топлофикации в страната имат проблеми със събираемостта на дължимите от абонатите суми, заявиха представители на топлофикационните дружества. Въпреки това някои от частните компании като в Бургас и Плевен са на печалба за 2010 г. От вчера „Топлофикация-Сливен“ не работи, защото НЕК удържа пари със задна дата, според решение на ДКЕВР, съобщиха от фирмата. „Топлофикация-Враца“ е на загуба с близо 1 млн. лв., а до края на годината се очаква тя да намалее до 900 хил. лв. В края на септември "Топлофикация-София" има пасив от шест милиона лева, а до края на годината се очаква загубата да бъде 20 млн. лв. каза Милевски. По думите му от началото на годината до сега са присъединени нови 190 сгради към централното топлоснабдяване. Само за последните три години е имало две предложения от страна на инвеститори за изграждане на когенерация, но идеите са срещнали много перипетии и са се провалили, каза още Милевски. Налични са всички количества природен газ, договорени за този отоплителен сезон, заяви изпълнителният директор на "Булгаргаз" Димитър Гогов. "Булгаргаз" има сключени договори за закупуване на синьото гориво, но нашите клиенти и партньори не са финансово обезпечени, добави той. До вчера непогасените задължения на топлофикациите към газовата компания са били за 47 млн. лв. Заради това неплащане има опасност компаниите доставчици на газ - „Овергаз“, „Винтерсхал“ и „Газпром експорт“, да спрат крана на синьото гориво извън територията ни. В такъв случай през зимата няма да има достатъчно газ за всички потребители, категоричен бе Гогов. По данни на "Булгартрансгаз" при нужда от газовото хранилище в Чирен могат да бъдат изтеглени 418 млн. куб. метра природен газ, което ще покрие нуждите на страната да за около 96 -100 дни.
Източник: Класа (14.10.2010)
 
Почти всички министерства имат дългове към "Топлофикация София", съобщи изпълнителният директор на дружеството Петко Милевски. Като цяло плащанията от страна на държавните учреждения са намалели с около 3%. Милевски се надява те да изчистят задълженията си до края на годината, когато имат повече постъпления и както показва практиката от предходни години. Шефът на столичната "Топлофикация" съобщи още, че по-голямо намаление на плащанията се наблюдава при стопанските потребители, което обаче е нормално предвид кризата. Общо клиентите на дружеството към момента му дължат около 250 млн. лв. Според Милевски българското общество все още не е готово за сключване на индивидуални договори между "Топлофикация" и цялата сграда.
Източник: Стандарт (14.10.2010)
 
Дълговете на държавната администрация за парно се увеличават, казаха вчера от "Топлофикация - София" пред парламентарната комисия по икономика, енергетика и туризъм. Почти всички министерства са длъжници, плащанията са намалели с 3% в сравнение с 2009 г., каза директорът на дружеството Петко Милевски. Той отказа да посочи цифра, нито уточни кои са най-големите длъжници. На въпрос дали МВР е сред неизрядните платци Милевски отговори отрицателно. Фирмите продължават да са най-изрядни, а домакинствата - с най-големи задължения. Тази година обаче събираемостта от битовите потребители се е увеличила с 5-6%. Общите дългове на абонатите към столичната топлофикация са 250 млн. лв., за последните 9 месеца дружеството е завело 12 хил. съдебни иска. Ако топлофикациите не плащат редовно, доставките на газ към България може и да спрат, защото "Булгаргаз" няма да може да плаща. Това предупреди за пореден път вчера директорът на държавния доставчик Димитър Гогов. Към края на септември дружествата имат текущи задължения от 47 млн. лв., изплащат разсрочено още 104 млн. лв. от миналата година. Засега само "Топлофикация - Шумен" е със спряно подаване на газ заради огромни задължения.
Източник: Дневник (14.10.2010)
 
Шефът на столичната "Топлофикация" Петко Милевски вероятно днес ще бъде освободен. Столичният общински съвет признава, че той е експерт, но се предполага, че назначението му е било политически акт на БСП. Новите хора в управата вероятно ще са Петър Илиев, Петър Димитров и Богомил Николов. Първите двама са дългогодишни служители на "Топлофикация", а третият - финансист, работил дълго в САЩ.
Източник: Стандарт (21.10.2010)
 
СОС отложи вчера промените в ръководството на „Топлофикация–София“ заради изнесените скандални данни за двама от кандидатите за директори – Петър Илиев и Петър Димитров. Първият бил замесен в схеми с офшорни фирми, с което е ощетил държавното дружество „Булгартрансгаз“, а вторият не се е справил със задълженията си в ТЕЦ-Изток по време на газовата криза. Кметът Йорданка Фандъкова и председателят на СОС Андрей Иванов заявиха след скандала, че има голяма вероятност да оттеглят подкрепата си за спорните кандидати. Общинските съветници от ГЕРБ заслужават адмирации за това, че се вслушаха в предупрежденията на опозицията, и вместо да заложат на чисто партиен инат, отложиха решенията за „Топлофикация“. Прибързаните кандидатури за директорски постове в дружеството обаче трябва ясно да напомнят на управляващите, че когато се решава бъдещето на столичното парно, всичко трябва да се проверява. „Топлофикация-София“ е стратегически обект от национално значение и е немислимо непроверени или случайни лица да заемат ръководни постове там. Особено след случая с Валентин Димитров–Вальо Топлото, срещу когото се водят няколко съдебни дела за злоупотреби. Вчерашният скандал в СОС със сигурност ще направи общинските съветници от управляващата партия много по-бдителни и взискателни по отношение на столичната „Топлофикация“.
Източник: Сега (22.10.2010)
 
Скандал разтресе столичния общински съвет заради шефовете на парното. Предвиденото ново ръководство на "Топлофикация" беше уличено в злоупотреби от червените съветници. Градският парламент трябваше да гласува в четвъртък смяна на управата на компанията, като претенденти за членове на борда на директорите бяха дългогодишните служители в "Топлофикация" Петър Илиев, Петър Димитров и финансистът Богомил Николов. Председателят на общинския съвет Андрей Иванов лично предложи отлагане на разглеждането на доклада за промените в ръководството на "Топлофикация". Причина са скандални данни, изнесени от червения съветник Георги Кадиев, уличаващи в злоупотреби Петър Илиев и Петър Димитров. Андрей Иванов и кметът Йорданка Фандъкова заявиха, че не са били запознати с данните на Кадиев. Градоначалникът увери, че ако данните се потвърдят, ще е категорично против назначаването на Илиев и Димитров. Столичната община ще поеме управлението на басейна "Спартак", реши вчера градският парламент. Преди това обаче МВР трябва да плати близо 400 бона за такса смет на комплекса.
Източник: Стандарт (22.10.2010)
 
Може би ще бъда най-чистият кандидат за президент, пошегува се в четвъртък министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов, който така отговори на въпроса дали скандалът с имотите му би се отразил на евентуална негова президентска кандидатура. Същия ден основно с гласовете на ГЕРБ и"Атака" Народното събрание отхвърли предложението на РЗС за сформиране на анкетна комисия за проверка на имуществото му. Общо 105 народни представители бяха "против", 60 -"за", а двама – "въздържал се". Преди ден Цветанов сам реши да обяви пред депутатите данни за семейните финанси и имущество, след което се зарече повече да не се обяснява на тази тема и да не отговаря на "организираната престъпност". Той оповести доходи в размер на 362 000 лева за последните 5 години, от които 70 000 са спечелени по времето, когато е бил лидер първо на сдружение ГЕРБ, а след това на едноименната партия; 50 000 от работата му като зам.-кмет на Столична община; 46 000 от МВР; 40 000 от консултации и др. В коментар за отхвърлено искане за анкетна комисия, вътрешният министър заяви, че темата за него е затворена и изрази "съжаление", че "парламентът на моменти губи енергията си за много други неща, но не и за нещата, които са добре за обществото". За да уточни "шеговитото" си изказване как би бил най-чистият кандидат-президент, Цветанов каза, че е единственият политик, дал съгласие да бъдат отворени всички негови сметки и да бъде проверено абсолютно всичко. Вносителите на искането за анкетна комисия изтъкнаха противоречия в обявената от Цветанов справка, тъй като от нея излиза, че в продължение на 2 години - от 2007 до 2009 г., разходите на министъра и съпругата му (също държавен служител) са повече от декларираните приходи. Доскоро Цветан Цветанов твърдеше, че за закупуването на единия апартамент в кв. "Изток" е помогнал и тъстът му. Според отчета му пред парламента, обаче, тъстът е дарил 30 000 лв., но с тези пари всъщност е платена част от ремонта на къщата му в село Шума. Според сметките на председателя на РЗС Яне Янев, на Цветанов не му излизали 466 000 евро. "Не излизат 466 хил. евро или 932 хил. лв., няма ги и Цветанов не успя да ги докаже вчера", заяви той. "Бях забравил кредита от 59 хил. евро, който, забележете Цветанов щял да изплаща до 76 г. възраст", добави той. "Тук се пита - този кредит кой го е обезпечил, коя е фирмата и да не се окаже,че е същата онази фирма, която е дала като подарък и апартаментите на Цветанов", каза още Янев. По време на парламентарния дебат БСП заплашиха, че ще сезират прокуратурата за длъжностни престъпления. Според Антон Кутев в качеството си на зам.-кмет вицепремиерът Цветан Цветанов се е намирал в конфликт на интереси, защото негов приятел в получил "поръчки за милиони" от "Топлофикация – София". През 2006 година дружеството бе собственост едновременно на държава и общината, а в него цареше тотален хаос заради ареста на Валентин Димитров. От БСП визираха фирмата "Ти Ви Би", собственост на Тодор Бояджиев, приятел на Цветанов. Същата фирма е продала на вътрешния министър и двата апартамента, които станаха основен повод за скандала около вицепремиера. Както вече Mediapool съобщи, в периода 2005-2008 година фирмата е получила общо 3 обществени поръчки от "Топлофикация-София". Най-солидните договори обаче са сключени през 2009 г., когато дружеството е държавна собственост и управлява правителството на тройната коалиция. От парламентарната трибуна Кутев заяви, че "Ти Ви Б"и има 6-7 договора с "Топлофикация - София" за милиони. Подобна информация липсва в регистъра на Агенцията за обществени поръчки. Кутев отправи и личен въпрос към вътрешния министър колко пъти е говорил по телефона с Петър Стоянов-Сумиста, обвинен като ръководител на група за поръчкови убийства. Преди два дни Сумиста обяви, че се е срещал с вътрешния министър. Корнелия Нинова (БСП) допълни, че не е ясно дали за всички доходи Цветанов е платил данъци. Червените освен това заявиха, че предишни управляващи мнозинства са позволявали изясняване на подобен род въпроси, като дадоха пример с комисията за царските имоти, независимо, че нейната дейност приключи като тотално фиаско. По тема за Столична община съпредседателят на ГЕРБ Красимир Велчев отговори, че през 2006 г. партията не е имала влияние в общинския съвет, а Борисов и Цветанов е трябвало постоянно да се конфронтират и борят с мнозинството тогава. Той посочи, че общинският съвет е решавал с кого "Топлофикация" да сключва договори, а не Борисов или Цветанов. Лидерът на ДСБ Иван Костов също се обяви против създаването на комисия, защото това щяло да се изтълкува както в България, така и в чужбина като опит да се атакува човекът, който влиза в битка с престъпността и корупцията. "Аз не искам такъв сигнал да се излъчва, това ще е много лошо за България", заяви Костов като допълни, че Цветанов си е "направил сметката" в какво точно се впуска още преди да стане вътрешен министър.
Източник: Медия Пул (05.11.2010)
 
Само абонатите на "Топлофикация София" към момента дължат около 200 милиона лева на дружеството. За цялата страна цифрата е много по-голяма, тъй като неплащането на сметките за парно е масова практика във всички градове. На практика обаче няма как да се установи за каква сума е открадната топлоенергия. Същото важи и за електроразпределителните дружества. Според данни на ЧЕЗ годишно кражбите на ток за цяла България се изчисляват на около 200 млн. лв. Проблемът там е, че законът на практика стимулира крадците, тъй като, ако бъдат хванати, те плащат наказателна сметка, базирана на средното им потребление за три месеца назад. "Ако обаче кражбата е продължила повече от този срок, то излиза, че нарушителят е на далавера, защото пак плаща по-малко, отколкото е използвал", коментираха експерти.
Източник: Стандарт (18.11.2010)
 
Европейската комисия (ЕК) иска да се преработи проектът за завода за оползотворяване на отпадъците на София, за да се намали цената му. Това съобщиха официално властите и в София, и в Брюксел. Сега заводът струва 209 млн. лв. Проектът ще се преработва в частта за оползотворяването на горивните отпадъци, каза зам.-кметът Мария Бояджийска. Този проект за завод за смет се бави вече около година, а за изграждането на такава инсталация се говори от десетина години. "Поискали сме да се направи нова оценка на възможните технологии за завода, както и да се намали цената", каза Тон ван Лийроп, говорител на комисаря по регионалното развитие Йоханес Хан. Лийроп припомни, че Европейската комисия реши да раздели проекта за цялата система за третиране на боклука на две. Първата част включва съоръженията за компостиране на зелените и битовите отпадъците и депо за боклуците, които не могат да се преработят, а втората част е заводът. Лийроп добави, че първата част вече е одобрена за финансиране и освен това ЕК е предложила допълнителни пари за съоръжения за рециклиране. За окончателното определяне на сумата трябва да бъде променена апликационната форма, изпратена от София. Брюксел поиска още да се направи анализ дали горивото, което бъдещият завод ще произвежда от отпадъците, може да се използва като суровина в "Топлофикация-София". Лийроп заяви, че досега не е получен отговор на този въпрос. Ако обаче се представи достатъчно добър проект, ЕК може да отпусне пари за когенерация в "Топлофикация", каза говорителят на комисаря по регионална политика. Бояджийска обясни, че общината е почти готова с документите за инсталацията.
Източник: Дневник (08.12.2010)
 
Пет номинации за борда на "Топлофикация - София" обсъждат общинските съветници от ГЕРБ. Двама от тях ще отпаднат, тъй като ръководството е от трима души. Така от 11-те кандидати до финалната права стигат изпълнителният директор на Пощенска банка Петя Димитрова, зам.-шефът на "Топлофикация - София" Стоян Цветанов, колегата му Васко Павлов, който ръководи отдела за реконструкция и модернизация, шефът на регулаторния мениджмънт в ЧЕЗ Огнян Нечев и Любен Параланов, който работи в ТЕЦ "ЕЙ и Ес - 3С Марица-изток 1", научи " 24 часа". Очаква се новият състав на борда да бъде гласуван от СОС в четвъртък. После тримата ще изберат кой от тях да е изпълнителен директор. Нагласите са шеф да стане човек с дългогодишен опит в дружеството, твърдят запознати. До смяната на ръководството, начело с шефа Петко Милевски, се стигна, след като от "Московска" 33 не останаха доволни от предложения план за оздравяване на дружеството.
Източник: 24 часа (10.12.2010)
 
Нова осъдителна присъда поиска прокуратурата за бившия шеф на столичната "Топлофикация" Валентин Димитров. Наблюдаващият обвинител Божидар Джамбазов пледира пред Софийския градски съд вчера за най-тежкото наказание по обвинението в безстопанственост на Димитров - 10 години лишаване от свобода. Заедно с него подсъдими са и петима бивши членове на борда на директорите на дружеството. За тях прокуратурата поиска от 1 до 5 години затвор. По време на предишните заседания по делото няколко служители на "Топлофикация" свидетелстваха, че Димитров бил рекордьор по разходи в историята на дружеството. По негово нареждане харчовете се пишели в графа "представителни", въпреки че не ставало въпрос само за типичните безалкохолни напитки и рекламни материали. Според обвинителния акт в периода 2003-2006 г. подсъдимите са изразходвали необосновано 2 млн. лв. Джамбазов посочи, че тези договори са били изцяло ненужни, тъй като в "Топлофикация" е имало специални отдели, които е трябвало да изпълняват подобни задължения. По думите на прокурора по времето на Димитров представителните разходи са възлизали на около 10 000 лв. месечно. За сравнение той припомни показанията на настоящия шеф на дружеството Петко Милевски, който уточни пред съда, че в момента годишните представителни разходи не надхвърлят 6000 лв. Сред странните поръчки, които трябвало да изпълняват снабдителите на столичното парно, били минерални соли за джакузи, джет, лодки, водни ски, уреди за дълбочинно измерване и гонене на кучета, бинокли, косачка за трева, маркучи, пръскачки и електрически печки. По време на делото стана ясно, че всяка година дружеството е отделяло по около 50 000 лв. за договори за рекламни материали. Според събраните в процеса показания Димитров имал личен снабдител, а една от деловодителките в "Топлофикация" доработвала, като чистела дома му. Според тезата на Димитров обаче представителните разходи са функция от дейността на всяка фирма и се ползват при срещи с клиенти, партньори и бъдещи инвеститори. Той обясни нееднократно пред съда, че по неговото време дружеството е печелело по 60 млн. лв. на година, а в момента имало натрупани дългове за 500 млн. лв. Димитров вече бе осъден на 14 години затвор при първоначален строг режим и конфискация на цялото му имущество за длъжностно присвояване на близо 6 млн. лв. от "Топлофикация".
Източник: 24 часа (14.12.2010)
 
Сметката за парно може да намалее от Нова година, стана ясно от думите на председателя на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Ангел Семерджиев. Но първо трябва да се уточни с колко точно ще поевтинее природният газ от 1 януари и едва след това ще се прецени с колко може да падне цената на парното. Преди дни от "Булгаргаз" поискаха поевтиняване на синьото гориво с 1,78%. Според Семерджиев има възможност за по-голямо намаление на цената, но трябва да се има предвид, че газовото дружество има недовзет приход, който трябва да бъде компенсиран, и през първото тримесечие на 2011 г. е последният срок, през който това трябва да стане. Няма съмнение, че цената на природния газ ще падне от Нова година, но въпросът е с колко. Намалението ще бъде обсъдено в четвъртък, за когато е насрочено открито заседание на ДКЕВР, съобщи Семерджиев. Според него в момента се правят изчисления как свалянето на цената на синьото гориво ще се отрази върху разходите на топлофикационните дружества, като трябва да бъдат отчетени и разходите за извънредно отчитане на топломерите. Според управителя на най-големия топлинен счетоводител у нас "Техем Сървисис" Милена Стоянова обаче извънредно отчитане няма как да се направи, тъй като в периода около Нова година голяма част от хората не са си по домовете и няма как да осигурят достъп на инкасаторите. Ако засичането на показанията не стане в рамките на 3 до 5 дни пък, ще има изкривяване на сметките, предупреди още Стоянова.
Източник: Стандарт (15.12.2010)
 
Бившият директор на "Топлофикация София" Валентин Димитров беше осъден днес на 3 години затвор по обвинението за безстопанственост. Софийският градски съд реши, че по част от повдигнатите обвинения Димитров, известен с прякора Вальо Топлото, е невинен. Останалите подсъдими са оправдани по обвинението за сключени договори за събиране на вземания. Димитров ще трябва да заплати и над 400 хиляди лева граждански иск на „Топлофикация". Това е третата първоинстанционна осъдителна присъда за Топлото. Първата от тях е за валутни престъпления и недеклариране на доходи, а втората е за източване на "Топлофикация".
Източник: econ.bg (15.12.2010)
 
С около 5 лв. ще падне месечната сметка за парно от Нова година, стана ясно от думите на председателя на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Ангел Семерджиев. Това е възможно благодарение на поевтиняването на газа от 1 януари. Потребителите ще усетят намаление на сметките си за парно, и то няма да е незначително, в рамките на 1-2%, а вероятно над 3%, заяви Семерджиев. Той добави, че в момента се търсят всякакви възможни резерви, за да се свали цената на газа с повече от 1,78%, колкото преди дни поискаха от "Булгаргаз". Готвим новогодишно намаление на цената на газа с 5-6%, заяви няколко часа по-късно министърът на икономиката Трайчо Трайков. Цената на природния газ ще бъде намалена така че да се усети от потребителите, заяви министърът. Намалението ще бъде в такива граници, че да направи икономически смислено и намаляването на цените на услугите, които се формират от тази на газа, например цената на парното, продължи той. За възможността това да се случи допринася местният добив, който започна преди повече от месец. Като се отчете и поевтиняването на газа от 1 октомври, сметките за парно ще паднат чувствително, стана ясно от думите на Семерджиев. Шефът на регулатора обяви още, че в началото на 2011 г. вероятно ще бъдат издадени наказателни постановления на ЧЕЗ заради проблеми с присъединяването на нови клиенти. Готови сме да предложим и промени в Наредбата за присъединяването, за да бъдат по-добре защитени интересите на такива потребители, каза Семерджиев.
Източник: Стандарт (17.12.2010)
 
Досегашни служители на "Топлофикация София" и един от шефовете в "Марица-изток 1" ще поемат ръководството на столичното парно, реши градският парламент след дълъг дебат вчера. Досегашните директори Петко Милевски и Любка Георгиева бяха освободени от постовете си, но не и от отговорност, тъй като балансът за годината на дружеството все още не е приет. Главните шефски места в "Топлофикация" ще вземат финансовият зам.-изпълнителен директор на дружеството в момента Стоян Цветанов и шефът на отдел "Реконструкция и модернизация" Васко Павлов. Заедно с тях начело на топлото ще е и Любен Параланов, който досега бе началник отдел в ТЕЦ "Ей И Ес Гълъбово" (новата мощност на ТЕЦ "Марица-изток 1", която изгради американската компания AES). Параланов е любител на тениса, ските и плуването. Владее български, английски и руски език. Има опит в проектирането и изграждането на топлоелектрически централи. Стоянов е бил инженер в "Топлофикация", оператор на парогенератор в ТЕЦ-Бобов дол и шеф на дирекция "Природни ресурси" във фирма, занимаваща се с енергетика. За 4 месеца новото ръководство трябва да направи конкурс за чужди експерти, които да изготвят становище за управление на дружеството.
Източник: Стандарт (17.12.2010)
 
"Топлофикация - София" е натрупала към момента дългове към доставчици за 500 млн. лева, а в същото време има да получава 260 млн. лева от битови и промишлени абонати. Това съобщи зам. изпълнителният директор по финансовата дейност в дружеството Стоян Цветанов по време на обсъждане на новите цени на парното, които ще влязат в сила от януари. От началото на годината пък загубата е 17 млн. лв. По думите му положението на топлофикацията не е добро, а поевтиняването на услугата с над 5% от началото на годината ще го влоши допълнително. "В случай че цените останат непроменени през цялата 2011 г. и при равни други условия, загубата ни най-вероятно ще достигне 20 млн. лева през следващата година", прогнозира Цветанов. От началото на тази година "Топлофикация - София" е платила едва 26 млн. лева от текущите си задължения към "Булгаргаз". Дълговете на неизрядните към топлофикацията битови потребители са достигнали 230 млн. лева, а на промишлените - 30 млн. лева. Въпреки по-топлия ноември сметките на битовите абонати на дружеството са с 18 на сто по-високи от миналогодишните. Причината е в поскъпването на парното от юли 2010 г. след рекордно увеличение на цената природния газ с над 25 на сто.
Източник: Дневник (27.12.2010)
 
60 хиляди домакинства имат дългове към "Топлофикация-София" Между 50 000 и 60 000 са домакинствата в София, които не си плащат сметките за парно, заяви Стоян Цветанов, изпълнителен директор на „Топлофикация-София“. По думите му около 270 хил. са клиентите на дружеството, които редовно се издължават. Абонатите с борчове пък използвали дупките в закона, за да не плащат, обясни Цветанов. От дружеството завеждат дела основно при натрупани дългове над 3000 лв. Когато приключим делата с по-големите длъжници, ще се заемем и с по-малките, добави шефът на „Топлофикация“. По данни на дружеството един клиент дължи на компанията 18 хил. лв. за парно, а други 162 – по над 10 хил. лв. Цветанов не уточни дали това са битови абонати, фирми или държавни институции. Преди седмица от столичното парно обясниха, че имат да прибират около 230 млн. лв. от битови абонати и още 30 млн. лв. от фирми. До миналата седмица дружеството имаше 60 млн. лв. текущи задължения към „Булгаргаз“, а разсрочените задължения на компанията надхвърлят половин милиард лева. Цветанов отново поиска да се криминализира кражбата на топлоенергия и това е включено като предложение за промени в Закона за енергетиката. Той съобщи, че се обмисля програма, която да насърчава лоялните клиенти, вероятно ще бъде направена томбола с награди за коректните платци. Цветанов отново обясни, че сметките за парно на хората за ноември са по-високи, защото топлоенергията поскъпна през лятото с близо 20%.
Източник: Класа (29.12.2010)
 
Топлофикация София" е едно изключително тежко за управление дружество”, заяви изпълнителния директор на компанията Стоян Цветанов. Той отчете, че близо 270 000 абонати редовно заплащат своите сметки за парно или това са две трети от всички клиенти. Сметките си не плащат редовно около 50-60 000 домакинства. „Това са хора, които могат да платят, но използват пропуските в закона и не го правят“, заяви Цветанов. В дружеството обмислят програма, която да насърчава лоялните клиенти. Най-вероятно това ще става с томбола. На въпрос защо сметките за топлия месец ноември са били с близо 30% по-високи шефът на "Топлофикация” отговори: "Когато казваме, че ноември е бил много топъл, трябва да се замислим колко топло е било през нощта. Среднодневната температура за ноември 2010 г. е била с 2,9 градуса по-ниска от ноември 2009 г. Действително малко по-високи са сметките, но това идва от повишената цена. Когато употребяваме повече и сметката е по-висока“. Според Цветанов етажната собственост трябва да си решава проблема с кражбите на топлинна енергия, тъй като топлофикацията не разполагала със СРС-та. Предложено е да се инкриминира кражбата на парно, заяви шефът на дружеството. „Завеждаме дела основно за сметки над 3 000 лева. Когато приключим делата с по-големите длъжници, ще се заемем и с по-малките“, съобщи шефът на "Топлофикация”. Най-големият дълг към дружеството е за 18 000 лева, а 162 абонати са със задължения по над 10 000 лева. "Пет процента на 100 лева са си пет процента". Така Цветанов коментира решението на ДКЕВР за намаляване на цената на природния газ от 1 януари 2011 г.
Източник: Инвестор.БГ (29.12.2010)
 
Газоподаването към столичната топлофикация може да бъде спряно, ако дълговете й към "Булгаргаз" се увеличават, съобщи шефът на газовото дружество Димитър Гогов. Това означава, че парното отопление може да бъде спряно или намалено, както в Шумен. Гогов постави ултиматум и на задлъжнялата шуменска топлофикация, че ако отново не допусне служителите на "Булгартрансгаз" да спрат подаването на синьо гориво към града, ще бъдат намалени доставките за целия район. За два месеца задълженията на столичното парно са се утроили. Текущите дългове към "Булгаргаз" са над 100 млн. лева, съобщи Димитър Гогов. "Не можете да разберете, че потребителите на топлофикация, които не си плащат, самото ръководство на топлофикацията, което не погасява задълженията към "Булгаргаз", може да се остави без стока, защото няма кой да му я достави без пари", каза Гогов и допълни: "Единственото, заради което не предприемаме по-драстични мерки или мерки, адекватни на тези към община Шумен и "Топлофикация-Шумен", е фактът, че в момента тече смяна на ръководството на "Топлофикация-София". След като дълговете на "Топлофикация-Шумен" само от октомври насам са набъбнали с още един млн. лева и вече достигат 15,5 млн., към дружеството няма да бъде подавано синьо гориво, обясни Димитър Гогов. Това обаче трябва да се направи от съоръжения вътре в самата топлофикация, а служителите на газовия оператор не са допуснати вътре. Ако това се повтори, ще бъде намалено подаването за целия район, в който има още трима потребители. Количеството ще бъдат съобразно договора с тези трима потребители.
Източник: Дарик радио (30.12.2010)
 
Булгаргаз завършва годината с над 30 млн. лв. загуба С над 30 млн. лв. загуба ще завърши годината „Булгаргаз“, заяви вчера изпълнителният директор на дружеството Димитър Гогов. По думите му тя е формирана основно от тежките регулации, които ДКЕВР налага. Дружеството има и редица несъбрани вземания, като най-много са те от „Топлофикация-София“. Според Гогов от началото на отоплителния сезон до вчера задълженията на столичното парно са се утроили и вече са 100 млн. лв. Ако компанията продължава да трупа дългове както сега, не е изключено в средата на зимата да бъдат спрени доставките на природен газ за София, заяви Гогов. От „Булгаргаз“ ще имат среща с новото ръководство на дружеството още през следващата седмица. Газовият обществен доставчик още днес ще ограничи доставките на природен газ за Шумен заради проблемите с топлофикационното дружество. От парното в града дължат на „Булгаргаз“ 15,5 млн. лв. Задълженията само за последните два месеца са 2,3 млн. лв. Работниците на оператора на мрежата „Булгартрансгаз“ не са били допуснати вчера да спрат газоподаването само на „Топлофикация-Шумен“, затова то ще бъде ограничено от газовата станция край града. Това може да засегне доставките на гориво за четирите частни компании в района – газоразпределителното дружество „Черноморска технологична компания“ и частните фирми „Теси“, „Контакс“ и „Успех металпринт ССБ“. Това ще се случи ако „Топлофикация-Шумен“ сама не спре да използва газа, който е предназначен за останалите дружества, обясни Гогов. По думите му доставките ще бъдат ограничени до необходимите количества гориво за частните фирми с изключение на парното. „Булгаргаз“ не е банка и не може да кредитира работата на други компания, категоричен бе Гогов. Той добави, че са изчакали компанията да внесе първата си вноска съгласно споразумението от края на ноември с община Шумен, но това не се е случило. Въпреки че се очаква фирмата за чистота „Титан“ да стане собственик на закъсалото предприятие, тя не е страна по споразумението с „Булгаргаз“. От газовия доставчик са готови да възобновят нормалните доставки само ако „Топлофикация-Шумен“ плати поне 2,3 млн. лв. Междувременно кметът на града Димитър Димов постанови представители на газовата компания да не влизат в дружеството, за да спрат доставките. Прокуратурата е сезирана по въпроса, дали кметът е в правото си. Проверката ще приключи до седмица. „Булгаргаз“ има проблеми и със събиранията на парите си от топлофикациите във Враца, Плевен и Бургас, които дължат близо 6 млн. лв. Засега обаче няма да им спират газа, обясни Гогов. По думите му в момента „Булгаргаз“ има достатъчно средства да предплаща за доставките на синьо гориво. Но ако топлофикациите продължат да задлъжняват, още през февруари може да има проблеми с плащанията. Отпаднал е и вариантът да се търсят пари от компанията майка - Български енергиен холдинг.
Източник: Класа (30.12.2010)